Pravilnik o načinu izbora arbitra i provođenju postupka arbitraže
I. OPĆE ODREDBE
Članak 1.
(1) Ovim Pravilnikom uređuje se način izbora arbitara i provođenje postupka arbitraže u postupcima nadomještanja suglasnosti radničkog vijeća, odnosno sindikata na pojedinačne odluke o otkazu ugovora o radu radniku, odnosno sindikalnom povjereniku (u daljnjem tekstu: spor) te obavljanje organizacijskih, stručnih i administrativnih poslova za potrebe toga postupka.
(2) Izrazi koji se koriste u ovom Pravilniku, a imaju rodno značenje, koriste se neutralno i odnose se jednako na muški i ženski rod.
Članak 2.
(1) Postupak arbitraže provodi se u slučaju kada radničko vijeće, odnosno sindikat uskrati suglasnost na otkaz ugovora o radu zaštićenom radniku, kojemu se ne može otkazati ugovor o radu bez suglasnosti radničkog vijeća, odnosno kada suglasnost na odluku o otkazu ugovora o radu sindikalnom povjereniku uskrati sindikat.
(2) Stranke u sporu su poslodavac i radničko vijeće ili sindikat koji je uskratio suglasnost zaštićenom radniku ili sindikat koji je uskratio suglasnost na otkaz svom povjereniku.
II. LISTA ARBITARA
Članak 3.
(1) Listu arbitara na nacionalnoj razini po županijama odlukom utvrđuje Gospodarsko-socijalno vijeće, odnosno ministar nadležan za rad (u daljnjem tekstu: ministar) u slučaju iz članka 221. stavka 9. Zakona o radu.
(2) Postupak izbora arbitara za listu iz stavka 1. ovoga članka, provodi ministarstvo nadležno za poslove rada (u daljnjem tekstu: ministarstvo), javnim pozivom koji će se objaviti na mrežnim stranicama ministarstva.
(3) Arbitre za listu iz stavka 1. ovoga članka, mogu predložiti i udruge sindikata, odnosno udruge sindikata više razine, udruge poslodavaca, odnosno udruge poslodavaca više razine, Vlada Republike Hrvatske i županijska Gospodarsko-socijalna vijeća.
(4) Arbitri se imenuju iz redova istaknutih stručnjaka iz područja radnog zakonodavstva i pravosuđa, pravne izobrazbe.
Članak 4.
(1) Odluku kojom se utvrđuje lista imenovanih arbitara na nacionalnoj razini po županijama donosi Gospodarsko-socijalno vijeće, a ista se objavljuje u Narodnim novinama.
(2) Lista imenovanih arbitara s njihovim osobnim kvalifikacijama će se objaviti na mrežnim stranicama ministarstva.
(3) Za arbitra u određenoj županiji može biti imenovana osoba koja ima prebivalište, odnosno boravište u županiji za koju se imenuje ili u nekoj od susjednih županija.
(4) Iznimno od stavka 3. ovoga članka, za arbitra se može imenovati osoba koja ima prebivalište, odnosno boravište u bilo kojoj županiji, ako se stranke pisano sporazume o tome tko će i na koji način nadoknaditi njegove troškove.
(5) Pisani sporazum iz stavka 4. ovoga članka ima snagu vjerodostojne isprave.
III. POSTUPAK ARBITRAŽE
Provođenje postupka arbitraže
Članak 5.
Postupak arbitraže provodi jedan arbitar.
Postupak arbitraže
Članak 6.
(1) Prije pokretanja postupka arbitraže poslodavac je dužan radničkom vijeću, odnosno sindikatu koji je uskratio suglasnost na otkaz ugovora o radu, dostaviti svoj prijedlog arbitra, na koji se radničko vijeće, odnosno sindikat treba očitovati u roku od pet dana.
(2) Ako se radničko vijeće, odnosno sindikat ne očituje u roku iz stavka 1. ovoga članka, smatrat će se da je suglasan s prijedlogom arbitra kojega je predložio poslodavac.
(3) Ako je radničko vijeće, odnosno sindikat suglasan s predloženim arbitrom, s poslodavcem će o izabranom arbitru sklopiti pisani sporazum.
(4) Ako radničko vijeće, odnosno sindikat nije suglasan s predloženim arbitrom, arbitra će, na pisani zahtjev poslodavca imenovati ministar.
(5) Postupak arbitraže pisanim zahtjevom pokreće poslodavac, dostavom izjave o uskrati suglasnosti radničkog vijeća, odnosno sindikata na odluku o otkazu ugovora o radu radniku, odnosno sindikalnom povjereniku uredu državne uprave u županiji nadležnom za poslove rada, odnosno uredu Grada Zagreba nadležnom za poslove rada ( u daljnjem tekstu: ured).
(6) Poslodavac koji pokreće postupak arbitraže, u pisanom zahtjevu za pokretanje toga postupka, mora obvezno navesti naziv, sjedište, telefon i telefaks druge stranke u sporu, datum podnošenja zahtjeva za pokretanje postupka arbitraže, obrazložene razloge za pokretanje postupka arbitraže.
(7) Uz pisani zahtjev iz stavka 6. ovoga članka, poslodavac je dužan priložiti izjavu o uskrati suglasnosti radničkog vijeća ili sindikata na odluku o otkazu ugovora o radu, podatak o izabranom arbitru iz stavka 2. ovoga članka ili pisani sporazum iz stavka 3. ovoga članka ili imenovanje iz stavka 4. ovoga članka.
(8) Zahtjev za pokretanje postupka arbitraže s priloženom dokumentacijom iz stavka 7. ovoga članka ured će dostaviti drugoj stranci u sporu i arbitru odmah po primitku, a najkasnije osam dana nakon primitka zahtjeva.
(9) Urednom dostavom u smislu ovoga Pravilnika, osim dostave obavljene sukladno propisu koji uređuje opći upravni postupak, smatra se svaka dostava elektroničkim putem o kojoj postoji zapis na poslužitelju (telefaks, e-mail i slično).
Imenovanje arbitra
Članak 7.
(1) Odluku o imenovanju arbitra iz članka 6. stavka 4. ovoga Pravilnika, za predmetni spor donosi ministar ili druga osoba na koju je ministar odlukom prenio sve ovlasti koje mu prema ovom Pravilniku pripadaju.
(2) Odluka iz stavka 1. ovoga članka mora se donijeti najkasnije u roku od osam dana od primitka pisanog zahtjeva iz članka 6. stavka 4. ovoga Pravilnika te se mora dostaviti poslodavcu.
(3) Za arbitra iz stavka 1. ovoga članka, imenovat će se osoba s liste arbitara Gospodarsko-socijalnog vijeća za područje županije u kojoj je nastao spor.
Članak 8.
(1) Nakon što je zahtjev za pokretanje postupka arbitraže iz članka 6. stavka 8. ovoga Pravilnika dostavljen arbitru, arbitar saziva sastanak sa strankama u sporu najkasnije u roku od petnaest dana od dana kada mu je dostavljen zahtjev za pokretanje postupka arbitraže.
(2) Stranke u sporu dužne su, najkasnije do vremena koje je arbitar odredio za početak provođenja postupka arbitraže, dostaviti arbitru podatke o ovlaštenoj osobi koja će sudjelovati u postupku arbitraže te preuzimati prava i obveze u tom postupku.
(3) Osoba koja za to nije ovlaštena aktima stranke u sporu, u postupku arbitraže može sudjelovati samo uz prethodno predočenje odgovarajuće punomoći za taj postupak.
Članak 9.
(1) U slučaju da je imenovani arbitar spriječen sudjelovati u postupku arbitraže, dužan je odmah po saznanju, a najkasnije u roku od dva dana od nastanka razloga spriječenosti, o tome obavijestiti stranke u sporu i ured.
(2) U slučaju iz stavka 2. ovoga članka, ured će pozvati stranke u sporu da u roku od petnaest dana od zaprimljene obavijesti, odrede novog arbitra u skladu sa člankom 6. stavkom 2.,3. i 4. ovoga Pravilnika.
Mjesto održavanja postupka arbitraže
Članak 10.
(1) Postupak arbitraže će se održati u mjestu koje stranke sporazumno odrede.
(2) Ako se stranke u sporu ne mogu dogovoriti o mjestu održavanja postupka arbitraže, postupak arbitraže će se održati u uredu ili u prostorijama koje odredi arbitar.
Postupak arbitraže
Članak 11.
(1) Arbitar je postupak arbitraže ovlašten provoditi na način koji smatra prikladnim i primjerenim, uzimajući u obzir okolnosti slučaja, a u pravilu ga provodi na temelju usmene rasprave i isprava.
(2) Arbitar je o spornim pitanjima i okolnostima važnim za njihovu ocjenu ovlašten ispitivati navode i prijedloge stranaka u sporu, a po potrebi prikupljati određene isprave i pisanu građu te saslušavati stranke u sporu i svjedoke.
Članak 12.
(1) Stranke u sporu mogu u svakom trenutku sporazumno predložiti arbitru prekid postupka arbitraže kako bi im se omogućilo da samostalno, sporazumno riješe nastali spor.
(2) Ako u slučaju iz stavka 1. ovoga članka jedna stranka u sporu pisanim putem izjavi drugoj da nije moguće postići sporazum izvan postupka arbitraže, postupak arbitraže se nastavlja dostavom te pisane izjave arbitru.
(3) Razdoblje prekida postupka ne ubraja se u rok za provođenje postupka arbitraže iz članka 13. ovoga Pravilnika.
Rok za okončanje postupka
Članak 13.
Postupak arbitraže predviđen ovim Pravilnikom mora se dovršiti u roku od šest mjeseci od dana podnošenja zahtjeva za pokretanje postupka arbitraže uredu.
Arbitražna odluka
Članak 14.
(1) Arbitražna odluka se donosi i izrađuje u pisanom obliku i mora biti obrazložena.
(2) Ako se poslodavac koji je pokrenuo postupak arbitraže za nadomještanje suglasnosti na otkaz ugovora o radu radnika, odnosno sindikalnog povjerenika ne odazove pozivu arbitra, ili se pozivu ne odazovu obje stranke u sporu, po isteku roka za provođenje postupka arbitraže, arbitar je dužan odlukom obustaviti postupak.
(3) U arbitražnoj odluci moraju se naznačiti podaci o strankama u sporu i arbitru, dan donošenja odluke i točan i jasan sadržaj izreke donesene odluke.
(4) Arbitražna odluka je konačna.
Članak 15.
Arbitar je dužan voditi zapisnik o svim provedenim radnjama u postupku arbitraže (npr. saslušanje stranaka, svjedoka, uvid u isprave i slično), te je nakon završetka postupka arbitraže, cjelokupan predmet s donesenom arbitražnom odlukom dužan dostaviti uredu.
IV. TROŠKOVI POSTUPKA ARBITRAŽE
Članak 16.
(1) Svaka stranka u sporu snosi svoje troškove, uključivo i troškove stručnjaka i drugih osoba koje je ona predložila za sudjelovanje u postupku arbitraže.
(2) Troškove i nagradu arbitra za provedeni postupak arbitraže snosi ministarstvo, sukladno odluci o visini naknade troškova rada arbitara, koju donosi ministar uz prethodno mišljenje Gospodarsko-socijalnog vijeća i uz suglasnost ministra financija.
(3) Odluku o iznosu i isplati troškova i nagrade iz stavka 2. ovoga članka, donosi ministar u roku od trideset dana od dana podnošenja zahtjeva arbitra, uz koji je zahtjev arbitar dužan priložiti kopiju arbitražne odluke.
V. ORGANIZACIJSKI, STRUČNI I ADMINISTRATIVNI POSLOVI
Članak 17.
(1) Administrativne poslove vezane uz provođenje postupka arbitraže obavlja ured.
(2) Praćenje i analizu provedbe postupaka arbitraže sukladno ovom Pravilniku provodi Povjerenstvo Gospodarsko-socijalnog vijeća.
VI. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 18.
(1) Gospodarsko-socijalno vijeće će u roku od tri mjeseca od dana stupanja na snagu ovoga Pravilnika, donijeti odluku iz članka 4. stavka 1. ovoga Pravilnika.
(2) Ministar će u roku od tri mjeseca od dana stupanja na snagu ovoga Pravilnika, donijeti odluku iz članka 16. stavka 2. ovoga Pravilnika.
Članak 19.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objave u Narodnim novinama.
Pravilnik o načinu izbora arbitra i provođenju postupka arbitraže
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
I. OPĆE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 1.
(1) Ovim Pravilnikom uređuje se način izbora arbitara i provođenje postupka arbitraže u postupcima nadomještanja suglasnosti radničkog vijeća, odnosno sindikata na pojedinačne odluke o otkazu ugovora o radu radniku, odnosno sindikalnom povjereniku (u daljnjem tekstu: spor) te obavljanje organizacijskih, stručnih i administrativnih poslova za potrebe toga postupka.
(2) Izrazi koji se koriste u ovom Pravilniku, a imaju rodno značenje, koriste se neutralno i odnose se jednako na muški i ženski rod.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 2.
(1) Postupak arbitraže provodi se u slučaju kada radničko vijeće, odnosno sindikat uskrati suglasnost na otkaz ugovora o radu zaštićenom radniku, kojemu se ne može otkazati ugovor o radu bez suglasnosti radničkog vijeća, odnosno kada suglasnost na odluku o otkazu ugovora o radu sindikalnom povjereniku uskrati sindikat.
(2) Stranke u sporu su poslodavac i radničko vijeće ili sindikat koji je uskratio suglasnost zaštićenom radniku ili sindikat koji je uskratio suglasnost na otkaz svom povjereniku.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
II. LISTA ARBITARA
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 3.
(1) Listu arbitara na nacionalnoj razini po županijama odlukom utvrđuje Gospodarsko-socijalno vijeće, odnosno ministar nadležan za rad (u daljnjem tekstu: ministar) u slučaju iz članka 221. stavka 9. Zakona o radu.
(2) Postupak izbora arbitara za listu iz stavka 1. ovoga članka, provodi ministarstvo nadležno za poslove rada (u daljnjem tekstu: ministarstvo), javnim pozivom koji će se objaviti na mrežnim stranicama ministarstva.
(3) Arbitre za listu iz stavka 1. ovoga članka, mogu predložiti i udruge sindikata, odnosno udruge sindikata više razine, udruge poslodavaca, odnosno udruge poslodavaca više razine, Vlada Republike Hrvatske i županijska Gospodarsko-socijalna vijeća.
(4) Arbitri se imenuju iz redova istaknutih stručnjaka iz područja radnog zakonodavstva i pravosuđa, pravne izobrazbe.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 4.
(1) Odluku kojom se utvrđuje lista imenovanih arbitara na nacionalnoj razini po županijama donosi Gospodarsko-socijalno vijeće, a ista se objavljuje u Narodnim novinama.
(2) Lista imenovanih arbitara s njihovim osobnim kvalifikacijama će se objaviti na mrežnim stranicama ministarstva.
(3) Za arbitra u određenoj županiji može biti imenovana osoba koja ima prebivalište, odnosno boravište u županiji za koju se imenuje ili u nekoj od susjednih županija.
(4) Iznimno od stavka 3. ovoga članka, za arbitra se može imenovati osoba koja ima prebivalište, odnosno boravište u bilo kojoj županiji, ako se stranke pisano sporazume o tome tko će i na koji način nadoknaditi njegove troškove.
(5) Pisani sporazum iz stavka 4. ovoga članka ima snagu vjerodostojne isprave.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
III. POSTUPAK ARBITRAŽE
Provođenje postupka arbitraže
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 5.
Postupak arbitraže provodi jedan arbitar.
Postupak arbitraže
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 6.
(1) Prije pokretanja postupka arbitraže poslodavac je dužan radničkom vijeću, odnosno sindikatu koji je uskratio suglasnost na otkaz ugovora o radu, dostaviti svoj prijedlog arbitra, na koji se radničko vijeće, odnosno sindikat treba očitovati u roku od pet dana.
(2) Ako se radničko vijeće, odnosno sindikat ne očituje u roku iz stavka 1. ovoga članka, smatrat će se da je suglasan s prijedlogom arbitra kojega je predložio poslodavac.
(3) Ako je radničko vijeće, odnosno sindikat suglasan s predloženim arbitrom, s poslodavcem će o izabranom arbitru sklopiti pisani sporazum.
(4) Ako radničko vijeće, odnosno sindikat nije suglasan s predloženim arbitrom, arbitra će, na pisani zahtjev poslodavca imenovati ministar.
(5) Postupak arbitraže pisanim zahtjevom pokreće poslodavac, dostavom izjave o uskrati suglasnosti radničkog vijeća, odnosno sindikata na odluku o otkazu ugovora o radu radniku, odnosno sindikalnom povjereniku uredu državne uprave u županiji nadležnom za poslove rada, odnosno uredu Grada Zagreba nadležnom za poslove rada ( u daljnjem tekstu: ured).
(6) Poslodavac koji pokreće postupak arbitraže, u pisanom zahtjevu za pokretanje toga postupka, mora obvezno navesti naziv, sjedište, telefon i telefaks druge stranke u sporu, datum podnošenja zahtjeva za pokretanje postupka arbitraže, obrazložene razloge za pokretanje postupka arbitraže.
(7) Uz pisani zahtjev iz stavka 6. ovoga članka, poslodavac je dužan priložiti izjavu o uskrati suglasnosti radničkog vijeća ili sindikata na odluku o otkazu ugovora o radu, podatak o izabranom arbitru iz stavka 2. ovoga članka ili pisani sporazum iz stavka 3. ovoga članka ili imenovanje iz stavka 4. ovoga članka.
(8) Zahtjev za pokretanje postupka arbitraže s priloženom dokumentacijom iz stavka 7. ovoga članka ured će dostaviti drugoj stranci u sporu i arbitru odmah po primitku, a najkasnije osam dana nakon primitka zahtjeva.
(9) Urednom dostavom u smislu ovoga Pravilnika, osim dostave obavljene sukladno propisu koji uređuje opći upravni postupak, smatra se svaka dostava elektroničkim putem o kojoj postoji zapis na poslužitelju (telefaks, e-mail i slično).
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Imenovanje arbitra
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 7.
(1) Odluku o imenovanju arbitra iz članka 6. stavka 4. ovoga Pravilnika, za predmetni spor donosi ministar ili druga osoba na koju je ministar odlukom prenio sve ovlasti koje mu prema ovom Pravilniku pripadaju.
(2) Odluka iz stavka 1. ovoga članka mora se donijeti najkasnije u roku od osam dana od primitka pisanog zahtjeva iz članka 6. stavka 4. ovoga Pravilnika te se mora dostaviti poslodavcu.
(3) Za arbitra iz stavka 1. ovoga članka, imenovat će se osoba s liste arbitara Gospodarsko-socijalnog vijeća za područje županije u kojoj je nastao spor.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 8.
(1) Nakon što je zahtjev za pokretanje postupka arbitraže iz članka 6. stavka 8. ovoga Pravilnika dostavljen arbitru, arbitar saziva sastanak sa strankama u sporu najkasnije u roku od petnaest dana od dana kada mu je dostavljen zahtjev za pokretanje postupka arbitraže.
(2) Stranke u sporu dužne su, najkasnije do vremena koje je arbitar odredio za početak provođenja postupka arbitraže, dostaviti arbitru podatke o ovlaštenoj osobi koja će sudjelovati u postupku arbitraže te preuzimati prava i obveze u tom postupku.
(3) Osoba koja za to nije ovlaštena aktima stranke u sporu, u postupku arbitraže može sudjelovati samo uz prethodno predočenje odgovarajuće punomoći za taj postupak.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 9.
(1) U slučaju da je imenovani arbitar spriječen sudjelovati u postupku arbitraže, dužan je odmah po saznanju, a najkasnije u roku od dva dana od nastanka razloga spriječenosti, o tome obavijestiti stranke u sporu i ured.
(2) U slučaju iz stavka 2. ovoga članka, ured će pozvati stranke u sporu da u roku od petnaest dana od zaprimljene obavijesti, odrede novog arbitra u skladu sa člankom 6. stavkom 2.,3. i 4. ovoga Pravilnika.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Mjesto održavanja postupka arbitraže
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 10.
(1) Postupak arbitraže će se održati u mjestu koje stranke sporazumno odrede.
(2) Ako se stranke u sporu ne mogu dogovoriti o mjestu održavanja postupka arbitraže, postupak arbitraže će se održati u uredu ili u prostorijama koje odredi arbitar.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Postupak arbitraže
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 11.
(1) Arbitar je postupak arbitraže ovlašten provoditi na način koji smatra prikladnim i primjerenim, uzimajući u obzir okolnosti slučaja, a u pravilu ga provodi na temelju usmene rasprave i isprava.
(2) Arbitar je o spornim pitanjima i okolnostima važnim za njihovu ocjenu ovlašten ispitivati navode i prijedloge stranaka u sporu, a po potrebi prikupljati određene isprave i pisanu građu te saslušavati stranke u sporu i svjedoke.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 12.
(1) Stranke u sporu mogu u svakom trenutku sporazumno predložiti arbitru prekid postupka arbitraže kako bi im se omogućilo da samostalno, sporazumno riješe nastali spor.
(2) Ako u slučaju iz stavka 1. ovoga članka jedna stranka u sporu pisanim putem izjavi drugoj da nije moguće postići sporazum izvan postupka arbitraže, postupak arbitraže se nastavlja dostavom te pisane izjave arbitru.
(3) Razdoblje prekida postupka ne ubraja se u rok za provođenje postupka arbitraže iz članka 13. ovoga Pravilnika.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Rok za okončanje postupka
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 13.
Postupak arbitraže predviđen ovim Pravilnikom mora se dovršiti u roku od šest mjeseci od dana podnošenja zahtjeva za pokretanje postupka arbitraže uredu.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Arbitražna odluka
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 14.
(1) Arbitražna odluka se donosi i izrađuje u pisanom obliku i mora biti obrazložena.
(2) Ako se poslodavac koji je pokrenuo postupak arbitraže za nadomještanje suglasnosti na otkaz ugovora o radu radnika, odnosno sindikalnog povjerenika ne odazove pozivu arbitra, ili se pozivu ne odazovu obje stranke u sporu, po isteku roka za provođenje postupka arbitraže, arbitar je dužan odlukom obustaviti postupak.
(3) U arbitražnoj odluci moraju se naznačiti podaci o strankama u sporu i arbitru, dan donošenja odluke i točan i jasan sadržaj izreke donesene odluke.
(4) Arbitražna odluka je konačna.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 15.
Arbitar je dužan voditi zapisnik o svim provedenim radnjama u postupku arbitraže (npr. saslušanje stranaka, svjedoka, uvid u isprave i slično), te je nakon završetka postupka arbitraže, cjelokupan predmet s donesenom arbitražnom odlukom dužan dostaviti uredu.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
IV. TROŠKOVI POSTUPKA ARBITRAŽE
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 16.
(1) Svaka stranka u sporu snosi svoje troškove, uključivo i troškove stručnjaka i drugih osoba koje je ona predložila za sudjelovanje u postupku arbitraže.
(2) Troškove i nagradu arbitra za provedeni postupak arbitraže snosi ministarstvo, sukladno odluci o visini naknade troškova rada arbitara, koju donosi ministar uz prethodno mišljenje Gospodarsko-socijalnog vijeća i uz suglasnost ministra financija.
(3) Odluku o iznosu i isplati troškova i nagrade iz stavka 2. ovoga članka, donosi ministar u roku od trideset dana od dana podnošenja zahtjeva arbitra, uz koji je zahtjev arbitar dužan priložiti kopiju arbitražne odluke.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
V. ORGANIZACIJSKI, STRUČNI I ADMINISTRATIVNI POSLOVI
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 17.
(1) Administrativne poslove vezane uz provođenje postupka arbitraže obavlja ured.
(2) Praćenje i analizu provedbe postupaka arbitraže sukladno ovom Pravilniku provodi Povjerenstvo Gospodarsko-socijalnog vijeća.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
VI. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 18.
(1) Gospodarsko-socijalno vijeće će u roku od tri mjeseca od dana stupanja na snagu ovoga Pravilnika, donijeti odluku iz članka 4. stavka 1. ovoga Pravilnika.
(2) Ministar će u roku od tri mjeseca od dana stupanja na snagu ovoga Pravilnika, donijeti odluku iz članka 16. stavka 2. ovoga Pravilnika.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 19.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objave u Narodnim novinama.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava