NACRT PRIJEDLOGA ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O SUDSKOM REGISTRU
I.USTAVNA OSNOVA DONOŠENJA ZAKONA
Ustavna osnova za donošenje Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sudskom registru je u odredbi članka 2. stavka 4. podstavka 1. Ustava Republike Hrvatske („Narodne novine“, broj 85/10. – pročišćeni tekst i 5/14. – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).
II.OCJENA STANJA I OSNOVNA PITANJA KOJA TREBA UREDITI ZAKONOM TE POSLJEDICE DONOŠENJA ZAKONA
Zakon o sudskom registru („Narodne novine“, broj 1/95., 57/96., 1/98., 30/99., 45/99., 54/05., 40/07., 91/10., 90/11., 148/13., 93/14., 110/15. i 40/19., dalje u tekstu: Zakon) donesen je 29. prosinca 1994.
Zakon je usklađen s pravnom stečevinom Europske unije, međutim, s obzirom na relativno česte izmjene zakonodavnog okvira na razini Europske unije, ovim izmjenama i dopunama potrebno je uvesti rješenja iz Direktive (EU) 2019/1151 Europskog parlamenta i Vijeća od 20. lipnja 2019. o izmjeni Direktive (EU) 2017/1132 u pogledu upotrebe digitalnih alata i postupaka u pravu društava (dalje u tekstu: Direktiva 2019/1151).
Direktivom (EU) 2017/1132 Europskog parlamenta i Vijeća od 14. lipnja 2017. o određenim aspektima prava društava utvrđuju se, među ostalim, pravila o objavljivanju podataka i povezivanju središnjih registara, trgovačkih registara te registara trgovačkih društava država članica.
Upotreba digitalnih alata i postupaka s ciljem jednostavnijeg, bržeg te vremenski i troškovno učinkovitijeg započinjanja gospodarske djelatnosti osnivanjem trgovačkih društva ili otvaranjem podružnice tog društva u drugoj državi članici te radi pružanja sveobuhvatnih i dostupnih informacija o trgovačkim društvima jedan je od preduvjeta za učinkovito funkcioniranje, modernizaciju i administrativno pojednostavljenje konkurentnog unutarnjeg tržišta i osiguravanje konkurentnosti i vjerodostojnosti trgovačkih društava.
Osiguravanje postojanja pravnog i administrativnog okružja koje je doraslo novim društvenim i gospodarskim izazovima globalizacije i digitalizacije ključno je kako bi se, s jedne strane, pružili potrebni mehanizmi zaštite od zloupotrebe i prijevare te, s druge strane, kako bi se ostvarili ciljevi kao što su promicanje gospodarskog rasta, otvaranje novih radnih mjesta i privlačenje ulaganja, a svi ti faktori mogli bi donijeti ekonomske i socijalne koristi za društvo u cjelini.
Prema tumačenjima Europske komisije, elektronička procedura podrazumijeva isključivi i potpuni elektronički pristup, bez fizičkog kontakta i slanja papira te mora biti dostupna za državljane Europskog gospodarskog prostora (međutim, ako osoba želi, i dalje može sve obaviti fizički, putem papira i fizički kod javnog bilježnika).
Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o sudskom registru („Narodne novine“, broj 40/19.) u hrvatski pravni sustav uveden je pravni institut osnivanja društva s ograničenom odgovornošću na daljinu bez punomoćnika. Ovom novelom nije dokinut uobičajeni način osnivanja društva pred javnim bilježnikom, nego je omogućeno da se, alternativno, društvo može osnovati bez sudjelovanja javnog bilježnika i pravnih savjetnika putem internetskih stranica sustava sudskog registra, uz korištenje autentifikacijskog sustava i uz korištenje propisanih obrazaca.
Ovim prijedlogom izmjena i dopuna Zakona predlaže se napraviti daljnji iskorak u digitalizaciji postupka upisa trgovačkih društava u sudski registar. Predlaže se osuvremeniti i olakšati osnivanje podružnica trgovačkih društava, omogućiti da se sve potrebne doregistracije (upisi novih podataka i promjene podataka i dokumenata u sudski registar) trgovačkih društava te osnivanje i doregistracija podružnica mogu obaviti na daljinu. Cilj koji se želi postići jest unaprjeđenje pokretanja i vođenja poslovanja, koje mora biti prilagođeno sadašnjem vremenu i novim komunikacijskim mogućnostima, što se želi postići uz očuvanje pravne sigurnosti i visoke točnosti i pouzdanosti Sudskog registra.
Kako bi se osigurala zaštita svih osoba koje komuniciraju s trgovačkim društvima ili podružnicama te kako bi se spriječilo prijevarno ponašanje ili druge vrste zlouporaba, važno je da nadležna tijela mogu provjeriti je li osobi koja se imenuje direktorom zabranjeno obavljanje dužnosti direktora. U tu svrhu uspostavlja se sustav razmjene podataka o diskvalificiranim direktorima sa državama Europskog gospodarskog prostora.
III.OCJENA POTREBNIH SREDSTAVA ZA PROVOĐENJE ZAKONA
Sredstva za provedbu ovog Zakona osigurana su u Državnom proračunu za 2021. godinu i projekcijama za 2022. i 2023. godinu - Operativni program konkurentnost i kohezija 2014.-2020. Predviđena sredstva za samu uslugu nadogradnje e-sudskog registra sukladno Ugovoru o dodjeli iznose 10.647.000,00 kuna (od toga 85% sufinancirano od strane EU, dok 15% predstavljaju nacionalna sredstva).
Kroz ESF – Operativni program Učinkovit ljudski potencijali 2014.-2020. u okviru projekta Daljnje unaprjeđenje kvalitete pravosuđa kroz nastavak modernizacije pravosudnog sustava u Republici Hrvatskoj (Project two) predviđena je aktivnost koja se odnosi na nadogradnju e- sudskog registra u dijelu koji se odnosi na Sustav povezivanja poslovnih registara BRIS ukupne vrijednosti 4.100.000,00 kuna (od toga 85% sufinancirano od strane EU, dok 15% predstavljaju nacionalna sredstva).
IV.TEKST PRIJEDLOGA ZAKONA
Tekst prijedloga zakona dan je u obliku Nacrta prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sudskom registru.
V. NACRT PRIJEDLOGA ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O SUDSKOM REGISTRU
Članak 1.
U članku 1.a podstavku 4. riječ: „i“ na kraju zamjenjuje se zarezom.
U podstavku 5. točka na kraju zamjenjuje se zarezom.
Dodaje se podstavak 6. koji glasi:
„- Direktiva (EU) 2019/1151 Europskog parlamenta i Vijeća od 20. lipnja 2019. o izmjeni Direktive (EU) 2017/1132 u pogledu upotrebe digitalnih alata i postupaka u pravu društava (Tekst značajan za EGP) (SL L 186, 11.7.2019.).“.
Članak 2.
U članku 2. stavku 1. točki 20. točka na kraju zamjenjuje se zarezom.
Dodaju se točke 21. i 22. koje glase:
„21. „kvalificirani elektronički potpis“ je kvalificirani elektronički potpis u skladu s odredbama Uredbe (EU) br. 910/2014 Europskog parlamenta i Vijeća od 23. srpnja 2014. o elektroničkoj identifikaciji i uslugama povjerenja za elektroničke transakcije na unutarnjem tržištu i stavljanju izvan snage Direktive 1999/93/EZ (SL L 257, 28.8.2014.),
22. „sredstva elektroničke identifikacije i autentifikacije visoke razine sigurnosti“ su vjerodajnice Nacionalnog identifikacijskog i autentifikacijskog sustava visoke razine sigurnosti, odnosno odgovarajuća sredstva elektroničke identifikacije i autentifikacije koja se uzajamno priznaju u skladu sa člankom 6. Uredbe (EU) br. 910/2014 Europskog parlamenta i Vijeća od 23. srpnja 2014. o elektroničkoj identifikaciji i uslugama povjerenja za elektroničke transakcije na unutarnjem tržištu i stavljanju izvan snage Direktive 1999/93/EZ (SL L 257, 28.8.2014.).”
Članak 3.
Članak 2.a s naslovom iznad njega briše se.
Članak 4.
U članku 4. stavku 2. iza druge rečenice dodaje se treća rečenica koja glasi: „Izvaci u elektroničkom obliku moraju biti potpisani kvalificiranim elektroničkim potpisom.“
Članak 5.
U članku 5. stavak 1. mijenja se i glasi:
„(1) Predlagatelj i sudionici mogu komunicirati s registarskim sudom u papirnatom ili elektroničkom obliku, u skladu s odredbama ovoga Zakona.“
Članak 6.
U članku 5.a stavku 4. riječi: „iz stavka 2.“ zamjenjuju se riječima: „iz stavka 3.“.
Članak 7.
U članku 9. stavku 1. riječi: „na papiru ili elektroničkim putem“ brišu se.
Članak 8.
U članku 37. stavku 4. dodaje se druga rečenica koja glasi: „Podatke koji se upisuju u sudski registar i njihovu promjenu osnivač može prijaviti i na daljinu, slanjem prijave i priloga u elektroničkom obliku, u skladu s odredbama ovog Zakona.“
Članak 9.
U članku 37.b stavku 1. točki 4. iza zareza na kraju točke dodaju se riječi: „a ako prvi imenovani likvidator ima prebivalište u inozemstvu, na adresi koju odredi likvidator na području Republike Hrvatske,“
Članak 10.
Članak 39. mijenja se i glasi:
„Članak 39.
(1) Prijava za upis u sudski registar može se podnijeti registarskom sudu kao isprava u papirnatom obliku. Na takvoj prijavi javni bilježnik mora ovjeriti potpis osoba koje su ovlaštene podnijeti prijavu. Prijava se ne mora javno ovjeriti ako se odnosi na promjenu poslovne adrese u sjedištu društva, prijavu ili promjenu adrese elektroničke pošte, ako se njome dostavljaju samo osobni podaci o predsjedniku i članovima nadzornog odbora te podaci o naknadno uplaćenim ulozima i uplatama. Takvu prijavu potpisuju osobe koje su ovlaštene podnijeti prijavu za upis u registar.
(2) Prijava za upis u sudski registar može se podnijeti registarskom sudu u elektroničkom obliku. Takva prijava podnosi se elektroničkim putem preko javnog bilježnika, internetske stranice sustava sudskog registra ili internetske stranice sudskog registra u sklopu sustava START. Javni bilježnik ili podnositelj prijave, ako prijavu nije potrebno javno ovjeriti, potpisuju prijavu kvalificiranim elektroničkim potpisom.
(3) Osobe koje podnose prijavu mogu komunicirati s javnim bilježnikom putem sredstava elektroničke komunikacije (video veza i slično). Javni bilježnik provjerava identitet tih osoba pomoću sredstava elektroničke identifikacije i autentifikacije visoke razine sigurnosti. Javni bilježnik provjerava jesu li ispunjene i ostale pretpostavke za podnošenje prijave, osobito jesu li prijavu podnijele osobe koje su za to ovlaštene.
(4) Ako posumnja da su osobe koje podnose prijavu krivotvorile ili na drugi način zlouporabile identitet, da nisu poslovno sposobne ili da nemaju odgovarajuću ovlast za podnošenje prijave, da se prilikom podnošenja prijave krše propisi o sprječavanju pranja novca ili da postoje druge protupravnosti u postupku, javni bilježnik može zahtijevati njihovu fizičku prisutnost.
(5) Razlike u naknadama, nagradama i pristojbama koje se plaćaju za različite načine podnošenja prijave mogu postojati samo ako su opravdane stvarnim troškovima pojedinog načina podnošenja prijave.
(6) Sva plaćanja potrebna za upis u sudski registar, mogu se izvršiti putem široko dostupne elektroničke platne usluge koja je podobna za prekogranična plaćanja i koja omogućuje identifikaciju osobe koja je izvršila uplatu.“
Članak 11.
Iza članka 39. dodaje se članak 39.a koji glasi:
„Članak 39.a
(1) Prijava sadrži zahtjev za upis podataka ili zahtjev za upis promjene podataka upisanih u registar. Osniva li se trgovačko društvo ulaganjem ili preuzimanjem stvari i prava bez revizije osnivanja, u prijavi za upis društva u registar mora se navesti da se društvo osniva ulaganjem ili preuzimanjem stvari i prava bez revizije osnivanja.
(2) Financijska agencija dostavlja sudu elektroničkim putem podatke o predaji financijskih isprava za one subjekte za koje je propisana obveza javne objave tih podataka s naznakom MBS-a, OIB-a i EUID-a, datuma predaje financijske isprave, vrste financijske isprave i razdoblja na koje se odnose. U glavnu knjigu elektronički se unose podaci o predaji financijskih isprava i razdoblje na koje se odnose odvojeno za svaki subjekt upisa. Sadržaj unesenih podataka istovjetan je sadržaju dostavljenih podataka.
(3) Financijska agencija dužna je registarskom sudu elektroničkim putem omogućiti pristup financijskim ispravama zaprimljenim za potrebe javne objave.“
Članak 12.
U članku 40. stavci 2. i 3. mijenjaju se i glase:
„(2) Prijavi u papirnatom obliku prilažu se prilozi u papirnatom obliku. Prilozi mogu biti u izvorniku ili u ovjerenoj preslici, odnosno prijepisu, u dovoljnom broju primjeraka za sud i sudionike.
(3) Prijavi u elektroničkom obliku prilažu se prilozi u elektroničkom obliku. Prilozi su u izvorniku ako zadovoljavaju pretpostavku za pojedinu vrstu elektroničke isprave. Ako nije ništa drugo predviđeno, osoba koja je sastavila izvornik isprave, mora ga potpisati kvalificiranim elektroničkim potpisom. Preslike isprave u elektroničkom obliku moraju također zadovoljavati pretpostavke za pojedinu vrstu elektroničke isprave. Pretpostavke se smatraju zadovoljene ako je presliku u elektroničkom obliku ovjerio javni bilježnik prema pravilima Zakona o javnom bilježništvu. Osoba koja je priložila priloge u elektroničkom obliku dužna ih je čuvati najmanje deset godina od dana podnošenja prijave.“
Članak 13.
U članku 40.a u stavku 4. točka 2. mijenja se i glasi:
„2. Centar za restrukturiranje i prodaju.“
Članak 14.
Iza članka 40. dodaje se članak 41. s naslovom koji glasi:
„Elektronička komunikacija predlagatelja s registarskim sudom
Članak 41.
(1) Kad je prijava za upis podnesena u elektroničkom obliku putem javnog bilježnika, internetske stranice sustava sudskog registra ili internetske stranice sudskog registra u sklopu sustava START daljnja komunikacija predlagatelja sa sudskim registrom također se odvija u elektroničkom obliku. Provjera predlagateljevog identiteta osigurava se pomoću sredstava elektroničke identifikacije i autentifikacije visoke razine sigurnosti.
(2) Registarski sud može putem sustava sudskog registra svoja pismena izravno slati predlagatelju kao elektroničke isprave potpisane kvalificiranim elektroničkim potpisom. Na dostavu se primjenjuju pravila o dostavi elektroničkim putem iz članka 52.c ovoga Zakona.
(3) Predlagatelj dostavlja pismena elektroničkim putem preko javnog bilježnika, internetske stranice sustava sudskog registra ili internetske stranice sudskog registra u sklopu sustava START pri čemu se na odgovarajući način primjenjuju pravila o podnošenju prijave za upis.“
Članak 15.
U članku 43. dodaje se stavak 6. koji glasi:
„(6) Pri ispitivanju prijave upisa ili promjene člana uprave, izvršnog direktora, člana nadzornog odbora, člana upravnog odbora, prokurista i likvidatora trgovačkog društva sud će provjeriti je li ta osoba upisana u evidenciju osoba koje ne mogu biti članovi uprave, a kojeg vodi ministarstvo nadležno za poslove pravosuđa. U slučaju sumnje, sudski registar može provjeriti putem sustava povezivanja registara je li toj osobi u drugoj državi članici Europske unije zabranjeno obavljanje zanimanja koje je u potpunosti ili djelomično obuhvaćeno predmetom poslovanja društva. Utvrdi li da osoba ne može biti član uprave, izvršni direktor, član nadzornog ili upravnog odbora, prokurist ili likvidator trgovačkog društva, sud će odbiti upis njezinog imenovanja.“
Članak 16.
Naslov Odjeljka 1.a mijenja se i glasi: „OSNIVANJE DRUŠTVA S OGRANIČENOM ODGOVORNOŠĆU NA DALJINU BEZ SUDJELOVANJA JAVNOG BILJEŽNIKA“
U članku 52.a stavak 1. mijenja se i glasi:
„(1) Osniva li se društvo s ograničenom odgovornošću ili jednostavno društvo s ograničenom odgovornošću na daljinu bez sudjelovanja javnog bilježnika, prijava za upis podnosi se isključivo elektroničkim putem preko internetske stranice sudskog registra ili preko internetske stranice sudskog registra u sklopu sustava START.“
U stavku 2. brišu se riječi: „društva s ograničenom odgovornošću ili jednostavnog društva s ograničenom odgovornošću na daljinu bez punomoćnika.“
U stavku 3. brišu se riječi: „društva s ograničenom odgovornošću ili jednostavnog društva s ograničenom odgovornošću na daljinu bez punomoćnika.“
Članak 17.
Iznad članka 52.b naslov se mijenja i glasi: „Pokretanje postupka upisa“
U članku 52.b brišu se riječi: „društva s ograničenom odgovornošću ili jednostavnog društva s ograničenom odgovornošću na daljinu bez punomoćnika.”
Članak 18.
U članku 52.c u stavku 1. brišu se riječi: “osnivanja trgovačkog društva na daljinu bez punomoćnika” te se riječ: „naprednim“ zamjenjuje riječi: „kvalificiranim“.
Članak 19.
U članku 52.d dodaje se druga rečenica, koja glasi: „Ako posumnjada su osobe koje sudjeluju u postupku upisa u sudski registarkrivotvorile ili na drugi način zlouporabile identitet, da nisu poslovno sposobne, da nisu ovlaštene zastupati društvo ili da nemaju odgovarajuću ovlast za podnošenje prijave, registarski sud može zahtijevati da se fizički pojave pred javnim bilježnikom koji će provesti potrebne provjere identiteta, poslovne sposobnosti i ovlasti za zastupanje.“
Članak 20.
U članku 52.f riječi: “na daljinu bez punomoćnika” zamjenjuju se riječima: “na daljinu bez sudjelovanja javnog bilježnika”.
Članak 21.
U članku 57. dodaje se stavak 3. koji glasi:
„(3) Ako su rješenje ili zaključak doneseni povodom prijedloga kojeg je podnio subjekt upisa, oni se subjektu upisa dostavljaju objavom na internetskoj stranici sudskog registra i na adresu elektroničke pošte koja je za predlagatelja upisana u sudskom registru. Dostava subjektu upisa se smatra obavljenom istekom osmoga dana od dana objave pismena na internetskoj stranici sudskog registra.“
Članak 22.
U članku 63. dodaje se novi stavak 2. koji glasi:
„(2) Na zahtjev osobe koja ima pravni interes registarski sud će brisati adresu subjekta upisa na kojoj subjekt upisa ne posluje.“
Dosadašnji stavci 2. do 5. postaju stavci 3. do 6.
Članak 23.
U članku 70. dodaju se novi stavci 6. i 7. koji glase:
„(6) Brisanje iz sudskog registra provodi se bez likvidacije ako subjekt upisa u roku od šest mjeseci nakon što mu sud priopći nakanu da će ga brisati iz sudskog registra ne učini vjerojatnim da ima imovinu.
(7) Ako subjekt upisa u roku od šest mjeseci nakon što mu sud priopći nakanu da će ga brisati iz registra učini vjerojatnim da ima imovinu, registarski sud će donijeti rješenje o obustavi postupka brisanja koje se javno objavljuje na internetskoj stranici registra.“
Dosadašnji stavci 6. do 15. postaju stavci 8. do 17.
Članak 24.
U članku 70.d stavak 5. mijenja se i glasi:
„(5) U slučaju iz stavka 4. ovog članka likvidator je po okončanju likvidacije dužan poslovne knjige i dokumentaciju subjekta upisa trajno čuvati ili povjeriti na čuvanje osobi koja pruža usluge pohrane poslovne dokumentacije. U sudski registar upisat će se osoba i mjesto gdje će biti pohranjene poslovne knjige i dokumentacija subjekta upisa.“
Članak 25.
U članku 70.e u stavku 4. dodaju se druga i treća rečenica koje glase:
„Imenuje li sud likvidatora nad likvidacijskom masom, likvidator će se imenovati s liste stečajnih upravitelja. Tako imenovanom likvidatoru pripada pravo na nagradu za rad i naknadu stvarnih troškova u visini koja će se odrediti uz odgovarajuću primjenu odredaba zakona kojim se uređuje stečajni postupak.“
Stavak 6. mijenja se i glasi:
„(6) U slučaju iz stavka 5. ovog članka likvidator je po okončanju likvidacije dužan poslovne knjige i dokumentaciju subjekta upisa trajno čuvati ili povjeriti na čuvanje osobi koja pruža usluge pohrane poslovne dokumentacije. U sudski registar upisat će seosoba i mjseto gdje će biti pohranjene poslovne knjige i dokumentacija subjekta upisa.“
Članak 26.
U članku 83.b stavak 2. mijenja se i glasi:
„(2) Registar putem sustava povezivanja središnjih registara razmjenjuje s registrima drugih država članica podatke koji su relevantni za osnivanje podružnica, a osobito:
1. obavještava registar države članice u kojoj je upisan inozemni osnivač da je podružnica upisana u registar,
2. potvrđuje primitak obavijesti u slučaju kad ga registar druge države članice obavijesti da je ondje upisana podružnica hrvatskog društva,
3. obavještava registar države članice u kojoj je upisan inozemni osnivač da je podružnica prestala postojati i da je brisana iz registra,
4. potvrđuje primitak obavijesti u slučaju kad ga registar druge države članice obavijesti da je ondje upisana podružnica hrvatskog društva prestala postojati i da je brisana iz tog registra,
5. obavještava registar države članice u kojem je upisana podružnica hrvatskog društva da je kod tog hrvatskog društva došlo do sljedećih promjena:
- tvrtke,
- registriranog sjedišta,
- MBS i/ili EUID,
- oblika društva,
- imenovanja, opoziva ili ostavke članova organa toga društva i
- da su podnesena godišnja financijska izvješća za tu poslovnu godinu te
6. potvrđuje primitak odgovarajuće obavijesti koju mu pošalje registar druge države članice u pogledu inozemnog osnivača čija je podružnica upisana u registar“
Članak 27.
Iza članka 83.d dodaju se članci 83.e i 83.f koji glase:
“Članak 83.e
(1) Ministarstvo nadležno za poslove pravosuđa osigurava dostupnost informacija o:
1. pravilima o osnivanju trgovačkih društava, s osobitim naglaskom na elektroničku prijavu, identifikaciju osoba koje podnose prijavu, korištenje obrazaca i drugih isprava;
2. pravilima o upisu podružnica u sudski registar, s osobitom naglaskom na elektroničku prijavu, identifikaciju osoba koje podnose prijavu i isprave potrebne za upis u sudski registar;
3. pregledu pravila o imenovanju za člana upravljačkih i nadzornih organa društava kapitala, uključujući pravila o diskvalifikaciji članova organa i o načinu čuvanja informacija o diskvalificiranim članovima organa;
4. pregledu ovlasti i odgovornosti upravljačkih i nadzornih organa društava kapitala, uključujući ovlasti za zastupanje društva prema trećim osobama.
(2) Informacije iz stavka 1. moraju biti u sažetom obliku besplatno dostupne, na hrvatskom i engleskom jeziku, na europskom portalu e-pravosuđe i internetskim stranicama kojima se može pristupiti putem jedinstvenog digitalnog pristupnika.
Članak 83.f
(1) Registar putem sustava povezivanja registara bez odgađanja osigurava dostupnost podataka o osobama koje, u skladu sa člankom 239. stavkom 2. Zakona o trgovačkim društvima, ne mogu biti članovi uprave. Registar obavještava o razlozima zbog kojih osobe ne mogu biti članovi uprave i njihovom vremenskom trajanju.
(2) U tu svrhu registar koristi podatke iz evidencije koju vodi Ministarstvo pravosuđa i uprave.
(3) Registar osobne podatke obrađuje i pohranjuje u skladu s Uredbom (EU) 2016/679 Europskog parlamenta i Vijeća od 27. travnja 2016. o zaštiti pojedinaca u vezi s obradom osobnih podataka i o slobodnom kretanju takvih podataka te o stavljanju izvan snage Direktive 95/46/EZ (SL L 19, 4.5.2016.)i drugim propisima o zaštiti osobnih podataka. Registar neće pohranjivati podatke duže nego što je potrebno da bi se ostvarila svrha iz stavka 1. ovoga članka.“
Dosadašnji članak 83.e postaje članak 83.g.
PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 28.
(1) Registarski sud će po službenoj dužnosti u roku od 90 dana od stupanja na snagu ovoga Zakona izvršiti usklađivanje adresnih podataka o subjektu upisa iz sudskog registra s adresama iz registra prostornih jedinica Državne geodetske uprave.
(2) Usklađivanje će se provesti samo za one adrese za koje će se moći utvrditi njihova istovjetnost pri čemu će se registarski sud koristiti i adresnim podacima registra poslovnih jedinica Državnog zavoda za statistiku.
Članak 29.
Ministar pravosuđa i uprave uskladit će Pravilnik o načinu upisa u sudski registar (»Narodne novine«, broj 121/19.) s odredbama ovoga Zakona do 15. srpnja 2022.
Članak 30.
Postupci pokrenuti prije stupanja na snagu ovoga Zakona dovršit će se primjenom odredbi Zakona o sudskom registru („Narodne novine“, broj 1/95., 57/96., 1/98., 30/99., 45/99., 54/05., 40/07., 91/10., 90/11., 148/13., 93/14., 110/15. i 40/19.).
Članak 31.
Ovaj Zakon stupa na snagu osmog dana od dana objave u „Narodnim novinama“, osim članaka 2. i 10. ovog Zakona koji stupaju na snagu 1. kolovoza 2022. te članka 3. ovog Zakona koji stupa na snagu 1. kolovoza 2023.
VI.OBRAZLOŽENJE ODREDBI PREDLOŽENOG ZAKONA
Uz članak 1.
Ovim člankom uređuje se prijenos propisa Europske unije u hrvatski pravni sustav.
Uz članak 2.
Ovim člankom dodaju se definicije pojmova: „kvalificirani elektronički potpis“ i „sredstva elektroničke identifikacije i autentifikacije visoke razine sigurnosti“.
Uz članak 3.
Ovom odredbom briše se odredba u vezi oblika isprava za upis u sudski registar. Usporedno s prijedlogom ovog Zakona u zakonodavnu proceduru upućen je i prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o javnom biljžništvu (dalje u tekstu: Prijedlog ZID ZJB). Prijedlogom ZID ZJB uređuje se pitanje elektroničke komunikacije javnih bilježnika i stranaka na daljinu te oblik elektroničkih isprava koje nastaju na temelju takve komunikacije. Slijedom navedenog, potrebno je brisati navedenu odredbu Zakona.
Uz članak 4.
Ovom odredbom određuje se da izvaci u elektroničkom obliku moraju biti potpisani kvalificiranim elektroničkim potpisom, a čime se zahtjevi u pogledu oblika ove elektroničke isprave usklađuju s postojećim standardima drugih sudskih elektroničkih isprava.
Uz članak 5.
Dosadašnja odredba predviđala je da jedino javni bilježnici mogu komunicirati sa sudom elektroničkim putem, dok se novim uređenjem predlagatelju i svim sudionicima registarskog postupka omogućuje da komuniciraju sa sudom u elektroničkom obliku.
Uz članak 6.
Radi se o nomotehničkom ispravku greške u pisanju s obzirom na to da je dosadašnja odredba upućivala na pogrešan broj stavka.
Uz članak 7.
Nomotehnički ispravak kojim se brišu suvišne riječi.
Uz članak 8.
Ovom odredbom dodaje se rečenica kojom se pojašnjava da je elektronička komunikacija sa sudom uređena u skladu sa odredbama ovog Zakona.
Uz članak 9.
Ovim člankom se regulira dosadašnju pravnu prazninu odnosno sukob odredbi između Zakona o trgovačkim društvima i Zakona o sudskom registru u slučaju kada je adresa prvo imenovanog likvidatora u inozemstvu.
Uz članak 10.
Ovom odredbom se detaljnije i jasnije propisuje način podnošenja i sadržaj prijave za upis u elektroničkom i papirnatom obliku, Odredbom se, među ostalim, dodaje ovlast javnom bilježniku da zahtijeva fizičku prisutnost stranaka ako posumnja da su osobe koje podnose prijavu krivotvorile ili na drugi način zlouporabile identitet, da nisu poslovno sposobne ili da nemaju odgovarajuću ovlast za podnošenje prijave, da se prilikom podnošenja prijave krše propisi o sprječavanju pranja novca ili da postoje druge protupravnosti u postupku.
Uz članak 11.
Ovim člankom uređuje se registarski postupak u vezi osnivanja trgovačkog društva ulaganjem ili preuzimanjem stvari i prava bez revizije osnivanja. Također, uređuje se način dostave financijskih isprava za one subjekte za koje je propisana obveza javne objave tih podataka, unos podataka u glavnu knjigu te dužnosti Financijske agencije u vezi navedenog.
Uz članak 12.
Ovom odredbom uređuje se način prilaganja priloga uz prijavu za upis u papirnatom obliku (stavak 1.) odnosno u elektroničkom obliku (stavak 2.).
Uz članak 13.
Ovom odredbom određuje se da izjavu nije dužan priložiti Centar za restrukturiranje kao pravni sljednik Hrvatskog fonda za privatizaciju.
Uz članak 14.
Ovim člankom uređuje se elektronička komunikacija predlagatelja s registarskim sudom.
Uz članak 15.
Odredbom se uređuje registarski postupak u vezi ispitivanja prijave upisa ili promjene člana uprave, izvršnog direktora, člana nadzornog odbora, člana upravnog odbora, prokurista i likvidatora trgovačkog društva te se propisuje da će sud provjeriti je li ta osoba upisana u evidenciju osoba koje ne mogu biti članovi uprave, a kojeg vodi Ministarstvo pravosuđa i uprave. Također, propisuje se da u slučaju sumnje sudski registar može provjeriti putem sustava povezivanja registara je li toj osobi u drugoj državi članici Europske unije zabranjeno obavljanje zanimanja koje je u potpunosti ili djelomično obuhvaćeno predmetom poslovanja društva. Utvrdi li da osoba ne može biti član uprave, izvršni direktor, član nadzornog ili upravnog odbora, prokurist ili likvidator trgovačkog društva, sud će odbiti upis njezinog imenovanja.
Uz članak 16.
Ovim člankom mijenja se koncept osnivanja trgovačkog društva na daljinu koji je do sada bio uređen kao postupak osnivanja bez punomoćnika. Omogućava da stranke ovlaste punomoćnika da ih zastupa na način da u njihovo ime i za njihov račun provede postupak osnivanja društva na daljinu. Mijenja se i naslov ovog instituta koji će se ubuduće zvati osnivanje društva s ograničenom odgovornošću na daljinu bez sudjelovanja javnog bilježnika. Novim naslovom naglašava se razlika između ovog postupka i “redovnog” postupka osnivanja u kojem je sudjelovanje javnog bilježnika nužno.
Uz članak 17.
Ovom odredbom izvršena su nomotehnička usklađenja u skladu sa izmjenama i dopunama (vidi obrazloženje uz članak 16.).
Uz članak 18.
Ovim člankom izvršena su nomotehnička usklađenja u skladu sa izmjenama i dopunama (vidi obrazloženje uz članak 16.) te se uređuje da će se odluke u registarskom postupku ubuduće potpisivati kvalificiranim elektroničkim potpisom umjesto naprednim kao do sada, a čime se diže razina sigurnosti i vjerodostojnosti sudskih odluka.
Uz članak 19.
Odredbom se, među ostalim, dodaje ovlast sudu da zahtjeva fizičku prisutnost stranaka pred javnim bilježnikom ako posumnja da su osobe koje podnose prijavu krivotvorile ili na drugi način zlouporabile identitet, da nisu poslovno sposobne ili da nemaju odgovarajuću ovlast za podnošenje prijave, da se prilikom podnošenja prijave krše propisi o sprječavanju pranja novca ili da postoje druge protupravnosti u postupku u kojem slučaju će javni bilježnik provesti potrebne provjere identiteta, poslovne sposobnosti i ovlasti za zastupanje.
Uz članak 20.
Ovim člankom izvršena su nomotehnička usklađenja u skladu sa izmjenama i dopunama (vidi obrazloženje uz članak 16.)
Uz članak 21.
Ovom odredbom mijenja se način dostave u registarskim stvarima ako je rješenje ili zaključak doneseno povodom prijedloga kojeg je podnio subjekt upisa te se uređuje da će se dostava obaviti objavom na internetskoj stranici registra i na adresu elektroničke pošte koja je za predlagatelja upisana u registru. Nadalje, a kako bi se izbjegle dvojbe, propisuje se da se dostava subjektu upisa smatra obavljenom istekom osmoga dana od dana objave pismena na internetskoj stranici sudskog registra.
Uz članak 22.
Dopunom se uređuje postupak brisanja adrese subjekta upisa na kojoj subjekt ne posluje po zahtjevu osobe koja za to ima pravni interes (dokaz o vlasništvu nekretnine, zakupu i sl.).
Uz članak 23.
Dopunom se uvodi administrativno rasterećenje poduzetnika. Brisanje iz sudskog registra provest će se bez likvidacije ako subjekt upisa u roku od šest mjeseci nakon što mu sud priopći nakanu da će ga brisati iz sudskog registra ne učini vjerojatnim da ima imovinu, a što je vremenski i troškovno puno povoljnije za subjekte upisa, a ujedno se rasterećuje i rad suda.
Uz članak 24.
Ovom odredbom propisuje se da je likvidator po okončanju likvidacije dužan poslovne knjige i dokumentaciju subjekta upisa trajno čuvati ili povjeriti na čuvanje osobi koja pruža usluge pohrane poslovne dokumentacije te da će se u sudski registar upisati kod koga su i gdje pohranjene poslovne knjige i dokumentacija subjekta upisa.
Uz članak 25.
Ovim člankom se propisuje postupak imenovanja likvidatora nad likvidacijskom masom te pravo likvidatora na nagradu za rad i naknadu stvarnih troškova u visini koja će se odrediti uz odgovarajuću primjenu odredaba zakona kojim se uređuje stečajni postupak te se propisuje dužnost likvidatora u vezi čuvanja i pohrane dokumentacije likvidiranog društva.
Uz članak 26.
Ovom odredbom se propisuje način razmjene podataka između središnjih registara drugih država članica te se implementiraju odredbe Direktive 2019/1151.
Uz članak 27.
Ovom odredbom se implementiraju odredbe Direktive 2019/1151 te se propisuje dostupnost informacija u vezi upisa određenih podataka u sudski registar.
Uz članak 28.
Ovom odredbom propisuje se rok u kojem će registarski sud uskladiti adresne podatke o subjektima upisa sukladno registru prostornih jedinica Državne geodetske uprave. Pri tome će se registarski sud koristiti i adresnim podacima registra poslovnih jedinica Državnog zavoda za statistiku.
Uz članak 29.
Ovom odredbom propisuje se rok u kojem će ministar pravosuđa i uprave uskladiti Pravilnik o načinu upisa u sudski registar (»Narodne novine«, broj 121/19.) s odredbama Zakona.
Uz članak 30.
Ovom odredbom propisuju se pravila po kojima će se dovršiti postupci koji su pokrenuti prije stupanja na snagu ovoga Zakona.
Uz članak 31.
Ovim člankom uređuje se stupanje na snagu Zakona.
VII.TEKST ODREDBI VAŽEĆEG ZAKONA KOJE SE MIJENJAJU
Članak 1.a
Ovim se Zakonom u pravni poredak Republike Hrvatske prenose:
– Jedanaesta Direktiva Vijeća 89/666/EEZ od 21. prosinca 1989. o zahtjevima objavljivanja podataka u vezi s podružnicama koje su u nekoj državi članici otvorile određene vrste trgovačkih društava na koje se primjenjuje pravo druge države (SL L 395, 30. 12. 1989.),
– Direktiva 2009/101/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 16. rujna 2009. o usklađivanju zaštitnih mjera koje, radi zaštite interesa članova i trećih strana, države članice zahtijevaju za trgovačka društva u smislu članka 48. stavka 2. Ugovora, s ciljem izjednačavanja takvih zaštitnih mjera (SL L 258, 1. 10. 2009.),
– Direktiva 2012/30/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 25. listopada 2012. o usklađivanju zaštitnih mjera koje, radi zaštite interesa članova i trećih osoba, države članice zahtijevaju od trgovačkih društava u smislu drugog stavka članka 54. Ugovora o funkcioniranju Europske unije, u pogledu osnivanja javnih društava s ograničenom odgovornošću i održavanja i promjene njihovog kapitala, a s ciljem ujednačavanja tih zaštitnih mjera (SL L 315, 14. 11. 2012.),
– Direktiva Vijeća 2013/24/EU od 13. svibnja 2013. o prilagođavanju određenih direktiva u području trgovačkog prava radi pristupanja Republike Hrvatske (SL L 158, 10. 6. 2013.) i
– Direktiva 2012/17/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 13. lipnja 2012. o izmjeni Direktive Vijeća 89/666/EEZ te Direktiva 2005/56/EZ i 2009/101/EZ Europskog parlamenta i Vijeća u vezi s povezivanjem središnjih registara, trgovačkih registara i registara trgovačkih društava (SL L 156, 16. 6. 2012.).
Značenje pojedinih izraza
Članak 2.
U smislu ovoga Zakona pojedini pojmovi imaju sljedeća značenja:
1. sudski registar (u daljnjem tekstu: registar) je javna knjiga koja sadrži podatke i isprave o subjektima upisa za koje je upis u registar propisan zakonom,
2. glavna knjiga je dio registra u koji se upisuju podaci o subjektima upisa propisani zakonom,
3. zbirka isprava je dio registra u koji se pohranjuju isprave dostavljene za upis podataka o subjektima upisa u glavnu knjigu, isprave dostavljene ili sastavljene u postupku upisa, odluke registarskog suda, osoba ovlaštenih za zastupanje, prokurista, likvidatora, stečajnog i drugih upravitelja, popis članova i potvrde javnih bilježnika te isprave za koje zakon propisuje da se moraju dostaviti registarskom sudu,
4. registarski uložak sadrži podatke o jednom subjektu upisa, odnosno o glavnoj podružnici inozemnog osnivača,
5. subjekt upisa je osoba za koju je zakonom propisan upis u registar,
6. podružnica je dio subjekta upisa za koju je zakonom propisan upis u registar,
7. matični broj subjekta upisa (u daljnjem tekstu: MBS) je identifikacijski broj koji se svakom subjektu upisa i glavnoj podružnici inozemnog osnivača određuje pri upisu u registar, a jedinstven je, nepromjenjiv i neponovljiv. Podružnica domaćeg osnivača označava se s MBS-om svog osnivača i svojim podbrojem,
8. osobni identifikacijski broj (u daljnjem tekstu: OIB) je stalna identifikacijska oznaka koju pri upisu subjekta upisa i glavne podružnice inozemnog osnivača u registar po službenoj dužnosti određuje i dodjeljuje Ministarstvo financija, Porezna uprava na temelju informacije nadležnog tijela koje obavlja prvi upis,
9. Europski jedinstveni identifikator (u daljnjem tekstu: EUID) je identifikator trgovačkog društva koji se dodjeljuje radi nedvojbene identifikacije subjekta u komunikaciji među registrima putem sustava povezivanja središnjih registara i registra trgovačkih društava odnosno sudskog registra,
10. upis je svako unošenje jednog ili više podataka o subjektu upisa u glavnu knjigu,
11. brisanje je upis kojim subjekt upisa prestaje postojati ili kojim određeni podatak upisan u glavnoj knjizi prestaje važiti,
12. predlagatelj je osoba koja je pokrenula postupak upisa,
13. sudionik je predlagatelj, osoba o čijim se pravima ili pravnim interesima odlučuje u postupku te zakonom ovlašteno tijelo,
14. izvadak iz registra (u daljnjem tekstu: izvadak) je ovjerena isprava koja se izdaje iz registra na propisan način, a sadrži upisane podatke o jednom subjektu upisa koji važe ili koji su važili u nekom trenutku ili u određenom razdoblju,
15. financijski izvještaji su godišnji financijski izvještaji i godišnji konsolidirani financijski izvještaji i drugi financijski izvještaji koji su sastavljeni i objavljeni na način propisan zakonom kojim se uređuje računovodstvo poduzetnika zajedno s pripadajućim revizorskim izvješćem ako financijski izvještaji podliježu obvezi revizije,
16. sustav registra je složeni informacijski sustav koji širokopojasnom telekomunikacijskom vezom povezuje sve trgovačke sudove. Sustav je izravno povezan s centralnim OIB aplikacijskim sustavom, registrom godišnjih financijskih izvještaja Financijske agencije, »Narodnim novinama«, sustavom e-Tvrtka, poslovnim registrom i sustavom za besplatnu pravnu pomoć,
17. jedinstvena baza registra je dio sustava registra koji služi kao središnje mjesto za pohranjivanje registarskih, evidencijskih i statističkih podataka registarskih sudova, kao i isprava i drugih dokaza pohranjenih u elektroničkom obliku u zbirku isprava,
18. internetska stranica registra je dio sustava registra putem koje je omogućeno pretraživanje i uvid u javne podatke iz glavne knjige, kao i javno objavljene podatke o sadržaju provedenih upisa u registar, odnosno javno objavljene odluke za koje je zakonom ili odlukama registarskog suda određeno da će se objaviti na način na koji se objavljuju upisi u sudski registar,
19. e-Tvrtka je elektronički sustav uspostavljen za osiguranje uvjeta iz članka 4.c Zakona o Financijskoj agenciji (»Narodne novine«, br. 117/01., 60/04., 42/05.),
20. sustav START je jedinstveni informacijski sustav uspostavljen za pokretanje poslovanja sukladno Uredbi o utvrđivanju poslova iz članka 4.a i 4.c Zakona o financijskoj agenciji (»Narodne novine«, br. 98/05., 106/12. i 71/18.) i Odluci Vlade o utvrđivanju uvjeta, načina i rokova redovitog poslovanja sustava START (»Narodne novine«, br. 103/18.)
Oblik isprave za upis u sudski registar
Članak 2.a
(1) Kada je ovim ili drugim zakonom propisano da je za upis u registar potrebna:
1. javnobilježnička isprava (akt) ili javno ovjerena isprava – upis u registar provest će se na temelju isprave koju sastavi javni bilježnik u elektroničkom obliku, koja isprava oblikom redovitog poslovanja sadržajem odgovara javnobilježničkoj ispravi (aktu), odnosno javno ovjerenoj ispravi sastavljenoj u skladu s propisima o javnom bilježništvu, ako je ispravu javni bilježnik potpisao elektroničkim potpisom,
2. potvrđena (solemnizirana) privatna isprava – upis u registar provest će se na temelju potvrde koju sastavi javni bilježnik u elektroničkom obliku, koja potvrda oblikom i sadržajem odgovara potvrdi kojom se potvrđuju privatne isprave u skladu s propisima o javnom bilježništvu, ako je sastavni dio te potvrde privatna isprava koja se potvrđuje i ako je potvrdu javni bilježnik potpisao elektroničkim potpisom,
3. vlastoručno potpisana isprava – upis u registar provest će na temelju:
– potvrde u elektroničkom obliku kojom izdavatelj vlastoručno potpisane isprave potvrđuje da je ispravu osobno potpisao ili
– potvrde u elektroničkom obliku kojom javni bilježnik, odvjetnik ili druga za to ovlaštena osoba ili tijelo potvrđuje da je vlastoručno potpisanu ispravu njezin izdavatelj osobno potpisao ako je ta potvrda potpisana elektroničkim potpisom izdavatelja, odnosno javnog bilježnika, odvjetnika ili druge za to ovlaštene osobe ili tijela i ako je uz potvrdu priložena preslika (fotografija) isprave na kojoj se nalazi vlastoručni potpis izdavatelja vlastoručno potpisane isprave,
4. zapisnik ili potvrda koju sastavlja javni bilježnik – upis u registar provest će se na temelju zapisnika, odnosno potvrde koju sastavi javni bilježnik u elektroničkom obliku, koja isprava oblikom i sadržajem odgovara zapisniku, odnosno potvrdi sastavljenoj u skladu s propisima o javnom bilježništvu, ako je ispravu javni bilježnik potpisao elektroničkim potpisom.
(2) Isprave iz stavka 2. ovoga članka valjane su ako je javni bilježnik, odvjetnik ili druga za to ovlaštena osoba ili tijelo sa svakim od sudionika komunicirao (istodobno ili sukcesivno) upotrebom sredstava elektroničke komunikacije na daljinu (videolink i slično) ako je osigurana identifikacija sudionika, sigurnost elektroničkog komuniciranja i nepromjenjivost očitovanja volje izjavljene elektroničkim komuniciranjem. Za potrebe sastavljanja isprava iz stavka 2. ovoga članka javni bilježnik, odvjetnik ili druga za to ovlaštena osoba ili tijelo dužna je objediniti izjave sudionika s kojima je komunicirala, a ako je to potrebno radi upisa u sudski registar, sastaviti popis članova društva, popis osoba ovlaštenih da vode poslove društva ili drugi popis.
(3) Podnesak u elektroničkom obliku uključujući i elektroničku prijavu potpisanu naprednim elektroničkim potpisom javnog bilježnika, odvjetnika ili druge za to ovlaštene osobe ili tijela smatraju se javno ovjerenom ispravom.
Javnost registra
Članak 4.
(1) Registar je javan.
(2) Svatko, bez dokazivanja pravnog interesa, ima pravo uvida u podatke upisane u glavnoj knjizi, u isprave na temelju kojih je obavljen upis i u druge isprave i podatke pohranjene u zbirci isprava, osim isprava glede kojih je zakonom isključena primjena načela javnosti registra, te zahtijevati da mu se izda izvadak ili ovjerena preslika, odnosno prijepis isprava i podataka pohranjenih u zbirci isprava. Izvadak iz glavne knjige sudskog registra i pohranjene isprave i podaci iz zbirke isprava u elektroničkom obliku mogu se ishoditi putem internetske stranice sudskog registra.
(3) Prijepis, preslika, izvadak ili potvrda moraju se izdati u roku od osam dana od dana podnošenja zahtjeva.
(4) Na poseban zahtjev može se dati izvadak s podacima za određeno razdoblje ili povijesni izvadak koji sadrži sve upisane podatke od dana upisa osnivanja do dana izdavanja izvatka.
(5) Registarski sud ne smije od osoba koje traže uvid u glavnu knjigu i isprave, odnosno prijepis, presliku podataka, izvadak ili potvrdu zahtijevati da navede razlog ili svrhu radi koje to traži.
(6) Ostvarenje prava uvida u glavnu knjigu koja se vodi na računalu i izdavanje izvatka iz te knjige, dužan je omogućiti svaki registarski sud bez obzira u kojem je registarskom sudu subjekt upisa upisan u registar, a u zbirku isprava, ako s njom raspolaže.
(7) Uvid u javne podatke upisane u glavnoj knjizi i javno objavljene isprave u elektroničkom obliku u zbirci isprava mora se omogućiti putem internetske stranice registra, bez naknade.
Članak 5.
(1) Javni bilježnici mogu, u skladu sa svojim ovlaštenjima i odredbama ovoga Zakona, komunicirati s registarskim sudom i elektroničkim putem.
(2) Javni bilježnici i odvjetnici ovlašteni su podnositi prijave za upis u registar elektroničkim putem. Javni bilježnici, odvjetnici i Hrvatska gospodarska komora ovlašteni su izdavati izvatke, preslike i prijepise iz članka 4. stavka 2. ovoga Zakona.
(3) Javni bilježnici kojima su dostupni podaci u glavnoj knjizi imaju iste ovlasti i obveze kao ovlašteni sudski službenici.
Članak 5.a
(1) Osobe koje su po zakonu ovlaštene predlagati upis u sudski registar i poduzimati druge postupovne radnje u registarskom postupku mogu te radnje poduzimati osobno ili preko punomoćnika.
(2) Subjekt upisa ovlašten je podnositi prijavu za osnivanje društva na daljinu i promjenu poslovne adrese u elektroničkom obliku.
(3) Osobe koje rade na poslovima HITRO.HR ureda ovlaštene su podnositi prijave radi osnivanja trgovačkih društava preko sustava e-Tvrtka, sukladno ovlastima propisanim posebnim propisima.
(4) Osoba, odnosno tijelo iz stavka 2. ovoga članka dužno je i utvrditi identitet i ovlaštenja osoba koje traže upis, odnosno pohranu potpisa u sudski registar.
4. Naputak o uvjetima i načinu ostvarivanja elektroničke komunikacije s registarskim sudom radi upisa društva s ograničenom odgovornošću u sudski registar
Pokretanje postupka za upis
Članak 9.
(1) Postupak za upis u registar pokreće se pisanom prijavom s određenim zahtjevom za upis podataka ili zahtjevom za promjenu upisanih podataka, koji se predaje registarskom sudu na papiru ili elektroničkim putem.
(2) Prijava se podnosi sudu u roku od 15 dana od dana kada se ispune propisane pretpostavke za upis, ako zakonom nije drugačije propisano.
(3) Kada je to zakonom propisano, sud pokreće postupak po službenoj dužnosti.
Podaci koji se upisuju za inozemnu podružnicu
Članak 37.
(1) Podružnica inozemnog trgovca pojedinca i inozemnog trgovačkog društva upisuje se u registar suda na čijem je području sjedište podružnice.
(2) Ako inozemni osnivač osniva više podružnica, one se upisuju u registar suda kod kojeg je upisana glavna podružnica.
(3) Za podružnicu inozemnog osnivača upisuju se sljedeći podaci:
1. tvrtka i sjedište osnivača te tvrtka i sjedište podružnice, a ako osnivač upisuje više podružnica i oznaku »glavna podružnica«, a za ostale podružnice redni broj,
2. naziv registra ili drugog upisnika u kojem je upisan osnivač, uz podatak u kojoj se državi vodi, datum upisa i broj pod kojim se vodi, a ako je osnovan u zemlji u kojoj se ne upisuje u takav registar, naziv javno ovjerene isprave o osnivanju po propisima zemlje u kojoj osnivač ima sjedište,
3. OIB osnivača i njegov EUID ako postoji,
4. ime i prezime, prebivalište, osobni identifikacijski broj za osobe ovlaštene za zastupanje osnivača te opseg njihovih ovlasti,
5. ako je osnivač društvo kapitala, visina temeljnog kapitala i iznos uplaćenih uloga, a ako je osnivač društvo osoba ili trgovac pojedinac, imena i prezimena osoba koje osobno odgovaraju za obveze društva, njihovo prebivalište, osobni identifikacijski broj, broj i oznake osobne identifikacijske isprave i naznaka države koja ju je izdala,
6. ime i prezime, odnosno imena i prezimena, prebivalište i osobni identifikacijski broj osoba ovlaštenih da u poslovanju podružnice zastupaju osnivača,
7. datum odluke o osnivanju podružnice,
8. dan predaje godišnjih financijskih izvješća osnivača i drugih financijskih isprava, uz navođenje datuma usvajanja,
9. prestanak podružnice:
a) na temelju odluke osnivača,
b) na temelju odluka registarskog suda, ako osnivač prestane postojati u zemlji u kojoj ima sjedište ili po propisima te zemlje izgubi poslovnu sposobnost ili pravo raspolaganja imovinom, ako država kojoj pripada osnivač više ne poštuje uzajamnost,
10. brisanjem podružnice:
a) po službenoj dužnosti, ako po pozivu registarskog suda u roku kojeg mu je zato odredio sud ne prijavi promjenu podataka,
b) nakon ispunjenja razloga za prestanak podružnice,
11. ukidanje podružnice.
(4) Osnivač je dužan svaku promjenu podataka prijaviti registarskome sudu radi upisa u registar.
Podaci koji se upisuju za likvidacijsku masu
Članak 37.b
(1) U registar suda na čijem je području bilo upisano sjedište pravne osobe koja je prestala postojati, osim ako je pravna osoba prestala postojati zaključenjem stečajnog postupka, za likvidacijsku masu upisuju se sljedeći podaci:
1. matični broj subjekta,
2. OIB,
3. naziv, koji se određuje tako da sadržava riječi »likvidacijska masa iza« i tvrtka odnosno naziv brisane pravne osobe,
4. sjedište, koje se određuje prema adresi prvog imenovanog likvidatora,
5. ime i prezime svih imenovanih likvidatora, njihov OIB i adrese prebivališta,
6. datum i broj rješenja o pokretanju postupka likvidacije, odnosno rješenja kojim je imenovan likvidator,
7. datum i broj rješenja o obustavi odnosno zaključenja likvidacije i brisanju likvidacijske mase.
(2) U slučaju iz stavka 1. ovoga članka pri upisu likvidacijske mase u sudski registar Ministarstvo financija, Porezna uprava po službenoj će dužnosti odrediti i dodijeliti OIB likvidacijskoj masi.
(3) Na upis likvidacijske mase na odgovarajući se način primjenjuju odredbe članka 37.a stavaka 2. i 3. ovoga Zakona.
Prijava za upis
Članak 39.
(1) Prijava za upis u registar podnose se sudu u obliku javno ovjerene isprave ili elektroničke prijave i elektroničkog podneska podnesenih sudu elektroničkim putem od javnog bilježnika ili ureda HITRO.HR. Elektronička prijava ili podnesak potpisani naprednim elektroničkim potpisom javnog bilježnika smatraju se javno ovjerovljenom ispravom.
(2) Prijava za upis osnivanja trgovačkog društva na daljinu podnosi se uvijek u elektroničkom obliku. Ostale prijave mogu se podnijeti u elektroničkom obliku.
(3) Prijava sadrži zahtjev za upis podataka ili zahtjev za upis promjene podataka upisanih u registar. Osniva li se trgovačko društvo ulaganjem ili preuzimanjem stvari i prava bez revizije osnivanja, u prijavi za upis društva u registar mora se navesti da se društvo osniva ulaganjem ili preuzimanjem stvari i prava bez revizije osnivanja.
(4) Prijava se ne mora javno ovjeriti ako se odnosi na promjenu poslovne adrese u sjedištu društva, ako se njome dostavljaju samo osobni podaci o predsjedniku i članovima nadzornog odbora, te podaci o naknadno uplaćenim ulozima i uplatama. Takvu prijavu potpisuju osobe koje su po zakonu ovlaštene podnijeti prijavu za upis u registar.
(5) Financijska agencija dostavlja sudu elektroničkim putem podatke o predaji financijskih isprava za one subjekte za koje je propisana obveza javne objave tih podataka s naznakom MBS-a i OIB-a, datuma predaje financijske isprave, vrste financijske isprave i razdoblja na koje se odnose. U glavnu knjigu elektronički se unose podaci o predaji financijskih isprava i razdoblje na koje se odnose odvojeno za svaki subjekt upisa. Sadržaj unesenih podataka istovjetan je sadržaju dostavljenih podataka.
(6) Financijska agencija je dužna registarskom sudu elektroničkim putem omogućiti pristup financijskim ispravama zaprimljenim za potrebe javne objave.
Prilozi uz prijavu za upis
Članak 40.
(1) Uz prijavu za upis podnose se prilozi propisani zakonom.
(2) Prilozi i ostali dokumenti na koje se prijava poziva podnose se uz prijavu na papiru u izvorniku, ovjerenoj preslici, odnosno prijepisu, u dovoljnom broju primjeraka za sud i sudionike.
(3) Preslike priloga i dokumenata koje su sastavljene u elektroničkom obliku moraju biti istovjetne s izvornim ispravama ili dokumentima. Izvornik prijave i priloga, odnosno njihove prijepise ili ovjerene preslike, osoba koja ih je priložila, odnosno pretvorila u elektronički oblik dužna je čuvati najmanje deset godina od dana podnošenja prijave.
(4) Kada je zakonom propisano da je za upis u registar potrebna suglasnost, odobrenje, ovlast, potvrda ili neki drugi akt, uz prijavu za upis prilaže se i taj akt.
(5) Kada je zakonom propisano donošenje statuta prilikom osnivanja subjekta upisa, statut se prilaže uz prijavu za upis u registar. Kada je posebnim zakonom propisana mogućnost donošenja statuta nakon upisa u registar, statut se prilaže u roku od 90 dana od dana podnošenja prijave za upis ili prilikom prvog zahtjeva za upis promjene, ako se upis promjene traži prije proteka roka od 90 dana od dana podnošenja prijave.
(6) Kada je zakonom propisano da se uz prijavu dostavlja dokaz o unosu uloga uz prijavu se dostavlja:
1. dokaz da su ulozi u stvarima i u pravima unijeti tako da društvo njima može slobodno raspolagati, a ako se unose nekretnine i izvadak iz zemljišnih knjiga koji ne može biti stariji od 8 dana od dana podnošenja prijave za upis u registar,
2. potvrdu kreditne institucije o ulozima plaćenim u novcu.
(7) Isprave koje se podnose kao dokazi ne smiju biti starije od jedne godine, osim kada učinak isprave zavisi od ispunjenja nekog uvjeta, proteka roka ili prava na optiranje.
(8) Izvaci iz registara i upisnika ne smiju biti stariji od 30 dana od dana podnošenja prijave u registar.
Članak 40.a
(1) Prijavi za osnivanje novog subjekta upisa, uz isprave propisane ovim ili drugim zakonom, osnivač subjekta dužan je priložiti izjavu na kojoj je njegov potpis ovjerio javni bilježnik da ni on ni drugi subjekt upisa čiji je on član, a u kojem ima udjel u društvu koji predstavlja 5% ili više udjela u kapitalu ili glasačkim pravima, ili koji omogućava ostvarenje značajnog utjecaja na upravljanje društvom, nema nepodmirenih dugovanja na osnovi poreza te doprinosa za mirovinsko, odnosno zdravstveno osiguranje kao ni dugovanja za neto plaće radnicima.
(2) Izjava iz stavka 1. ovoga članka ne smije biti starija od trideset dana računajući od dana podnošenja prijave i mora sadržavati popis svih subjekata upisa u kojima je osnivač član u kojem ima udjel u društvu koji predstavlja 5% ili više udjela u kapitalu ili glasačkim pravima, ili koji omogućava ostvarenje značajnog utjecaja na upravljanje društvom, matični broj i osobni identifikacijski broj tih subjekta.
(3) U izjavi iz stavka 1. ovoga članka, osnivač subjekta upisa će potvrditi da su podaci koje je dao točni i potpuni. Za davanje netočnih ili nepotpunih podataka osnivač i odgovorne osobe u osnivaču pravnoj osobi odgovaraju kao za lažan iskaz u postupku pred sudom.
(4) Izjavu iz stavka 1. ovoga članka nisu dužni priložiti:
1. Republika Hrvatska, županije, Grad Zagreb, gradovi i općine,
2. Hrvatski fond za privatizaciju.
(5) Odredbe stavka 1. do 3. ovoga članka odnose se i na upis promjene osnivača, odnosno članstva u subjektu upisa.
(6) Izjava iz stavka 1. ovoga članka daje se na obrascu koji će propisati ministar pravosuđa
8. Pravilnik o obliku i sadržaju obrasca za davanje izjave o nepostojanju nepodmirenih dugovanja na osnovi poreza te doprinosa za mirovinsko, odnosno zdravstveno osiguranje kao ni dugovanja za neto plaće radnicima
Ispitivanje pretpostavki za upis
Članak 43.
(1) Prije nego što donese rješenje o upisu, registarski sud ispituje je li udovoljeno pretpostavkama za osnovanost prijave i zahtjeva za upis.
(2) Ako sud utvrdi da nije nadležan za postupanje po prijavi za upis, oglasit će se nenadležnim, i nakon pravomoćnosti rješenja, ustupiti prijavu s prilozima nadležnom registarskom sudu.
(3) Prijava za upis osnovana je:
1. ako je podnesena od ovlaštene osobe,
2. ako je podnesena u zakonom propisanom obliku,
3. ako ima propisani sadržaj,
4. ako su uz prijavu priložene propisane isprave u zakonom propisanom obliku i ako nisu starije od godinu dana,
5. ako je u suglasnosti s odredbama akta kojima se određeni podaci ili promjene upisuju u registar, odnosno ako je u suglasnosti s priloženim ispravama,
6. ako sadrži zahtjev s podacima za koje je propisano da se upisuju u registar,
7. ako predmet poslovanja nije zakonom zabranjen i nije suprotan moralu društva.
(4) Zahtjev za upis je osnovan, ako registarski sud utvrdi da su ispunjene zakonom utvrđene pretpostavke za upis u registar.
(5) Registarski sud ispituje djelatnosti koje čine predmet poslovanja i kada se predmet poslovanja ne upisuje u glavnu knjigu.
Odjeljak 1.a OSNIVANJE TRGOVAČKOG DRUŠTVA NA DALJINU BEZ PUNOMOĆNIKA
Članak 52.a
(1) Osniva li se društvo s ograničenom odgovornošću ili jednostavno društvo s ograničenom odgovornošću na daljinu bez punomoćnika (trgovačka društva koja se mogu osnovati na daljinu bez punomoćnika), prijava za upis podnosi se isključivo elektroničkim putem preko internetske stranice sudskog registra ili preko internetske stranice sudskog registra u sklopu sustava START.
(2) Prihvaćanjem osnivačkog akta svaki od osnivača potvrđuje potpunost i točnost svojih osobnih podataka te potvrđuje da je suglasan da se njegovi osobni podaci mogu koristiti i obrađivati u postupku osnivanja društva s ograničenom odgovornošću ili jednostavnog društva s ograničenom odgovornošću na daljinu bez punomoćnika.
(3) Prihvaćanjem imenovanja svaki od direktora potvrđuje potpunost i točnost svojih osobnih podataka te potvrđuje da je suglasan da se njegovi osobni podaci mogu koristiti i obrađivati u postupku osnivanja društva s ograničenom odgovornošću ili jednostavnog društva s ograničenom odgovornošću na daljinu bez punomoćnika.
Pokretanje postupka upisa osnivanja na daljinu bez punomoćnika
Članak 52.b
Postupak upisa osnivanja društva s ograničenom odgovornošću ili jednostavnog društva s ograničenom odgovornošću na daljinu bez punomoćnika pokreće se kada sustav sudskog registra zabilježi da su svi osnivači i članovi uprave potvrdili prijavu za upis osnivanja.
Dostava
Članak 52.c
(1) Odluke u postupku upisa osnivanja trgovačkog društva na daljinu bez punomoćnika registarski sud izdaje kao elektroničke isprave potpisane naprednim elektroničkim potpisom i dostavlja podnositelju prijave putem sustava sudskog registra.
(2) Pristup sustavu sudskog registra elektroničkim putem ostvaruje se upotrebom vjerodajnica Nacionalnog identifikacijskog i autentifikacijskog sustava značajne ili visoke razine sigurnosti, uz prethodnu autentifikaciju i autorizaciju.
(3) Sustav sudskog registra će na adresu elektroničke pošte koju je podnositelj prijave naveo u prijavi dostaviti obavijest koja sadržava:
– oznaku suda (pošiljatelja),
– datum od kada je pismeno dostupno u sustavu sudskog registra,
– naznaku pismena koje se dostavlja,
– obavijest da se pismeno može preuzeti u roku od osam dana od dana kada je pismeno dostupno u sustavu sudskog registra,
– datum od kada započinje rok za preuzimanje pismena,
– upozorenje na pravne posljedice nepreuzimanja pismena,
– prema potrebi druge potrebne podatke.
(4) Obavijest iz stavka 3. ovoga članka mora se dostaviti najkasnije u trenutku kada je pismeno koje se dostavlja dostupno u sustavu sudskog registra.
(5) Podnositelj prijave može preuzeti pismeno ako, nakon što je dokazao svoj identitet na način iz stavka 2. ovoga članka, potvrdi primitak pismena potvrdom elektroničke dostavnice.
(6) Elektronička dostavnica sadržava:
– oznaku suda (pošiljatelja),
– podatke o primatelju pismena,
– datum kada je primatelj pismena potvrdio primitak pismena potvrdom elektroničke dostavnice,
– naznaku pismena koje je primatelj preuzeo.
(7) Ako primatelj pismena ne preuzme pismeno u roku od osam dana od dana kada je pismeno dostupno u sustavu sudskog registra, bez obzira na to kada je primio obavijest iz stavka 3. ovoga članka, smatrat će se da je dostava obavljena istekom osmoga dana od dana kada je pismeno bilo dostupno u sustavu sudskog registra.
(8) U slučaju iz stavka 7. ovoga članka sustav sudskog registra će izraditi potvrdu da pismeno nije preuzeto. Potvrda sadržava:
– oznaku suda (pošiljatelja),
– podatke o primatelju pismena,
– naznaku pismena koje primatelj pismena nije preuzeo,
– datum od kada je pismeno bilo dostupno u sustavu sudskog registra,
– prema potrebi druge potrebne podatke.
(9) U slučaju iz stavka 7. ovoga članka sustav sudskog registra će na adresu elektroničke pošte koju je podnositelj prijave naveo u prijavi dostaviti potvrdu iz stavka 8. ovoga članka.
Ispitivanje pretpostavki za upis
Članak 52.d
Na ispitivanje pretpostavki za upis i povlačenje prijave primjenjuju se na odgovarajući način odredbe članka 43. do 45. ovoga Zakona.
Odgovarajuća primjena odredbi ovoga Zakona
Članak 52.f
Ako odredbama ovoga odjeljka nije drukčije propisano, na prijavu za upis, ispitivanje prijave za upis i upis osnivanja društva s ograničenom odgovornošću ili jednostavnog društva s ograničenom odgovornošću na daljinu bez punomoćnika na odgovarajući se način primjenjuju odredbe ovoga Zakona.
Dostava rješenja i zaključaka
Članak 57.
(1) Rješenje i zaključak dostavljaju se predlagatelju i drugim sudionicima na koje se odnosi, s uputom o pravu na pravni lijek protiv rješenja.
(2) Rješenje o upisu može se dostaviti i drugim osobama koje za to imaju pravni interes, na njihov zahtjev ili na zahtjev predlagatelja.
Brisanje i promjena podataka subjekta upisa
Članak 63.
(1) Registarski sud će po službenoj dužnosti, na zahtjev osobe koja ima pravni interes ili ovlaštenog tijela ili osobe, brisati ili promjeniti podatke u registru, ako se uslijed izmjene zakona ili odlučnih činjenica ispune pretpostavke za upis brisanja ili promjene tih podataka.
(2) Nakon pokretanja postupka iz stavka 1. ovoga članka, registarski sud će zaključkom pozvati subjekt upisa, da u roku koji ne može biti dulji od 30 dana podnese prijavu za izmjenu upisanih podataka. U istom roku, subjekt upisa može se očitovati na zaključak.
(3) Rješenje o brisanju ili promjeni podatka u registru donijet će registarski sud, ako ne prihvati razloge navedene u očitovanju ili ako subjekt upisa u roku koji mu je za to određen ne postupi u skladu sa zaključkom. Upis u registar obavit će se po pravomoćnosti rješenja o promjeni ili brisanju podatka.
(4) Registarski sud donijet će rješenje o odbijanju zahtjeva za brisanje ili za upis promjene upisanog podatka, ako zahtjev za izmjenu upisanog podatka nije osnovan.
(5) Registarski sud donijet će rješenje o obustavi postupka, ako su osnovani razlozi navedeni u očitovanju subjekta upisa na zaključak iz stavka 2. ovoga članka. Upis po službenoj dužnosti otvaranja postupka likvidacije
Članak 70.
(1) Registarski sud će po službenoj dužnosti provesti postupak brisanja subjekta upisa:
1. ako nema imovinu, odnosno ako ima imovinu neznatne vrijednosti,
2. ako se u propisanom roku nije uskladio s propisom s kojim se trebao uskladiti,
3. ako tri godine zaredom nije postupio po zakonskoj obvezi da objavi svoja godišnja financijska izvješća s propisanom dokumentacijom, ako je propisana obveza objavljivanja tih izvješća,
4. ako inozemni osnivač podružnice tri godine zaredom nije postupio po zakonskoj obvezi da registarskom sudu u koji je podružnica upisana dostavi radi upisa predaje svoja godišnja financijska izvješća i druge financijske isprave čije je objavljivanje zakonom propisano.
(2) Imovinom neznatne vrijednosti u smislu stavka 1. točke 1. ovoga članka smatra se imovina koja ne bi bila dostatna za plaćanje troškova stečajnog postupka ili imovina za koju su troškovi unovčenja veći od njezine tržišne vrijednosti.
(3) U slučaju postojanja razloga iz stavka 1. točke 1. ovoga članka sud će provesti postupak brisanja subjekta upisa i na prijedlog nadležnog tijela Porezne uprave.
(4) Postupak brisanja provodi se na temelju rješenja o pokretanju postupka brisanja kojim sud priopćava nakanu da će subjekta upisa brisati iz registra.
(5) Rješenje o pokretanju postupka brisanja upisuje se u registar i javno objavljuje na internetskoj stranici registra. Objava rješenja o pokretanju postupka brisanja na internetskoj stranici registra ima učinak dostave rješenja subjektu upisa i priopćenja registarskog suda zakonskim zastupnicima subjekta upisa.
(6) Subjekt upisa nad kojim je pokrenut postupak brisanja i svaka osoba koja ima opravdani interes da se subjekt upisa ne briše iz registra može izjaviti prigovor protiv rješenja o pokretanju postupka brisanja:
1. ako ne postoje razlozi za brisanje iz stavka 1. ovoga članka,
2. ako je nad subjektom upisa otvoren postupak likvidacije, predstečajne nagodbe ili stečajni postupak, ili
3. ako je podnesen prijedlog za otvaranje postupka predstečajne nagodbe ili stečajnog postupka.
(7) Registarski sud odbit će prigovor ako utvrdi da nije osnovan i da postoji razlog za brisanje.
(8) Registarski sud će odbaciti prigovor protiv rješenja o pokretanju postupka brisanja:
– ako je podnesen nakon isteka roka za izjavljivanje prigovora, ili
– ako je podnesen od osobe koja nije zakonski zastupnik subjekta ili nije opravdala interes da se subjekt upisa ne briše iz registra.
(9) Ako je prigovor izjavljen zbog postojanja razloga iz stavka 6. točke 3. ovoga članka, registarski sud će zastati s postupkom do pravomoćnosti odluke o prijedlogu za otvaranje postupka predstečajne nagodbe ili stečajnog postupka.
(10) Registarski sud će uvažiti prigovor i obustaviti postupak brisanja:
– ako je do isteka roka za izjavljivanje prigovora ispunjena zakonska obveza iz stavka 1. točke 3., odnosno točke 4. ovoga članka,
– ako je otvoren postupak predstečajne nagodbe ili stečajni postupak, a prigovor je izjavljen zbog postojanja razloga iz stavka 6. točke 3. ovoga Zakona,
– u drugim slučajevima, ako utvrdi da je prigovor osnovan i da ne postoji razlog za brisanje.
(11) Rješenje o obustavi postupka brisanja se javno objavljuje na internetskoj stranici registra.
(12) Na temelju pravomoćnog rješenja o obustavi postupka brisanja, registarski sud će po službenoj dužnosti brisati upis rješenja o pokretanju postupka brisanja.
(13) Registarski sud donijet će rješenje o brisanju subjekta upisa iz registra bez likvidacije:
1. ako subjekt upisa u roku od šest mjeseci nakon što mu sud priopći nakanu da će ga brisati iz sudskog registra ne učini vjerojatnim da ima imovinu,
2. ako nije podnesen prigovor ili je izjavljeni prigovor odbačen,
3. u drugim slučajevima ako utvrdi da prigovor nije osnovan i da postoji razlog za brisanje.
(14) Rješenje o brisanju subjekta upisa se javno objavljuje na internetskoj stranici registra. Objava rješenja o brisanju subjekta upisa na internetskoj stranici registra ima učinak dostave rješenja subjektu upisa i njegovim zakonskim zastupnicima. Upis brisanja subjekta upisa provodi se u glavnu knjigu registra nakon pravomoćnosti rješenja.
(15) Protiv rješenja o brisanju subjekta upisa iz registra subjekt upisa i njegovi zakonski zastupnici imaju pravo na žalbu.
Brisanje subjekta upisa koji se nije uskladio sa zakonom
Članak 70.d
(1) Ako registarski sud pokrene postupak brisanja subjekata upisa koji se u propisanom roku nije uskladio s propisom s kojim se trebao uskladiti, rješenjem o pokretanju postupka brisanja imenovat će likvidatora.
(2) Ako likvidator utvrdi da subjekt upisa koji se u propisanom roku nije uskladio s propisom s kojim se trebao uskladiti ima imovinu, likvidacija se provodi uz odgovarajuću primjenu odredaba zakona kojim se uređuje likvidacija trgovačkih društava.
(3) U slučaju iz stavka 2. ovoga članka troškove likvidacijskog postupka predujmit će subjekt upisa koji se u propisanom roku nije uskladio s propisom s kojim se trebao uskladiti ili druga osoba koja je učinila vjerojatnim da subjekt upisa ima imovinu, a sud može odrediti da se troškovi likvidacije namire iz imovine subjekta upisa.
(4) Ako likvidator utvrdi da subjekt upisa koji se u propisanom roku nije uskladio s propisom s kojim se trebao uskladiti nema imovinu, odnosno ako ima imovinu neznatne vrijednosti u smislu članka 70. stavka 1. točke 1. ovoga Zakona ili ako likvidator ne može utvrditi ima li subjekt upisa imovinu, likvidacija se provodi uz odgovarajuću primjenu odredaba članka 70. stavka 13. do 15. ovoga Zakona.
(5) U slučaju iz stavka 4. ovoga članka likvidator je po okončanju likvidacije dužan poslovne knjige i dokumentaciju subjekta upisa predati na čuvanje Hrvatskoj gospodarskoj komori.
Naknadno pronađena imovina
Članak 70.e
(1) Pokaže li se nakon brisanja subjekta upisa iz registra da on ima imovinu, provodi se likvidacija nad tom imovinom (likvidacijska masa).
(2) Likvidacija imovine brisanog subjekta upisa provodi se uz odgovarajuću primjenu odredaba zakona kojim se uređuje likvidacija trgovačkih društava.
(3) Likvidacijska masa nositelj je prava vlasništva i drugih prava. U ime i za račun likvidacijske mase mogu se voditi sporovi, ako zakonom nije drukčije određeno.
(4) Likvidator zastupa likvidacijsku masu s ovlaštenjima zastupnika po zakonu te vodi samo one poslove koji se odnose na likvidacijsku masu.
(5) Postupak likvidacije imovine brisanog subjekta upisa okončava se donošenjem rješenja o zaključenju postupka, odnosno rješenjem o obustavi postupka ako likvidator na temelju prijavljenih tražbina utvrdi da imovina nije dovoljna za namirenje svih tražbina vjerovnika s kamatama.
(6) U slučaju iz stavka 5. ovoga članka likvidator je po okončanju likvidacije dužan poslovne knjige i dokumentaciju subjekta upisa predati na čuvanje Hrvatskoj gospodarskoj komori.
Članak 83.b
(1) Registar putem sustava povezivanja registara bez odgađanja osigurava dostupnost podataka o otvaranju i okončanju stečajnih i likvidacijskih postupaka, brisanju subjekta upisa te drugih postupaka i podataka koji proizvode ili mogu proizvesti pravne posljedice u drugoj državi u kojoj se nalazi podružnica tuzemnog subjekta upisa.
(2) Registar putem sustava povezivanja registara bez odgađanja osigurava primitak podataka o inozemnom osnivaču podružnice.
(3) Podaci iz stavaka 1. i 2. ovoga članaka razmjenjuju se bez naknade.
(4) Vlada Republike Hrvatske može propisati da pojedinačni korisnici plaćaju naknadu za dobivanje podataka i dokumenata putem sustava povezivanja registara u visini troškova njihova dobivanja, osim podataka o nazivu i pravnom obliku, sjedištu i državi članici u kojoj je registrirano te registracijskom broju subjekta upisa koji su dostupni bez naknade.
Članak 83.e
(1) Upisani podaci o fizičkim osobama u registru moraju biti javno dostupni prema OIB-u osobe na način da je vidljiv popis subjekata upisa, razdoblja i svojstvo u kojem je osoba upisana u registar.
(2) Podaci o osobama iz stavka 1. ovoga članka moraju biti javno dostupni i za upise koji su brisani.
(3) Podatak o izrečenoj sigurnosnoj mjeri zabrane potpunog ili djelomičnog obavljanja određene dužnosti ili djelatnosti ne smije se javno objaviti.
(4) Podaci iz ovoga članka dostupni su kao informacija u elektroničkom obliku za koje registarski sud ne izdaje prijepis, presliku, izvadak ili potvrdu.
NACRT PRIJEDLOGA ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O SUDSKOM REGISTRU
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
I. USTAVNA OSNOVA DONOŠENJA ZAKONA
Ustavna osnova za donošenje Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sudskom registru je u odredbi članka 2. stavka 4. podstavka 1. Ustava Republike Hrvatske („Narodne novine“, broj 85/10. – pročišćeni tekst i 5/14. – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
II. OCJENA STANJA I OSNOVNA PITANJA KOJA TREBA UREDITI ZAKONOM TE POSLJEDICE DONOŠENJA ZAKONA
Zakon o sudskom registru („Narodne novine“, broj 1/95., 57/96., 1/98., 30/99., 45/99., 54/05., 40/07., 91/10., 90/11., 148/13., 93/14., 110/15. i 40/19., dalje u tekstu: Zakon) donesen je 29. prosinca 1994.
Zakon je usklađen s pravnom stečevinom Europske unije, međutim, s obzirom na relativno česte izmjene zakonodavnog okvira na razini Europske unije, ovim izmjenama i dopunama potrebno je uvesti rješenja iz Direktive (EU) 2019/1151 Europskog parlamenta i Vijeća od 20. lipnja 2019. o izmjeni Direktive (EU) 2017/1132 u pogledu upotrebe digitalnih alata i postupaka u pravu društava (dalje u tekstu: Direktiva 2019/1151).
Direktivom (EU) 2017/1132 Europskog parlamenta i Vijeća od 14. lipnja 2017. o određenim aspektima prava društava utvrđuju se, među ostalim, pravila o objavljivanju podataka i povezivanju središnjih registara, trgovačkih registara te registara trgovačkih društava država članica.
Upotreba digitalnih alata i postupaka s ciljem jednostavnijeg, bržeg te vremenski i troškovno učinkovitijeg započinjanja gospodarske djelatnosti osnivanjem trgovačkih društva ili otvaranjem podružnice tog društva u drugoj državi članici te radi pružanja sveobuhvatnih i dostupnih informacija o trgovačkim društvima jedan je od preduvjeta za učinkovito funkcioniranje, modernizaciju i administrativno pojednostavljenje konkurentnog unutarnjeg tržišta i osiguravanje konkurentnosti i vjerodostojnosti trgovačkih društava.
Osiguravanje postojanja pravnog i administrativnog okružja koje je doraslo novim društvenim i gospodarskim izazovima globalizacije i digitalizacije ključno je kako bi se, s jedne strane, pružili potrebni mehanizmi zaštite od zloupotrebe i prijevare te, s druge strane, kako bi se ostvarili ciljevi kao što su promicanje gospodarskog rasta, otvaranje novih radnih mjesta i privlačenje ulaganja, a svi ti faktori mogli bi donijeti ekonomske i socijalne koristi za društvo u cjelini.
Prema tumačenjima Europske komisije, elektronička procedura podrazumijeva isključivi i potpuni elektronički pristup, bez fizičkog kontakta i slanja papira te mora biti dostupna za državljane Europskog gospodarskog prostora (međutim, ako osoba želi, i dalje može sve obaviti fizički, putem papira i fizički kod javnog bilježnika).
Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o sudskom registru („Narodne novine“, broj 40/19.) u hrvatski pravni sustav uveden je pravni institut osnivanja društva s ograničenom odgovornošću na daljinu bez punomoćnika. Ovom novelom nije dokinut uobičajeni način osnivanja društva pred javnim bilježnikom, nego je omogućeno da se, alternativno, društvo može osnovati bez sudjelovanja javnog bilježnika i pravnih savjetnika putem internetskih stranica sustava sudskog registra, uz korištenje autentifikacijskog sustava i uz korištenje propisanih obrazaca.
Ovim prijedlogom izmjena i dopuna Zakona predlaže se napraviti daljnji iskorak u digitalizaciji postupka upisa trgovačkih društava u sudski registar. Predlaže se osuvremeniti i olakšati osnivanje podružnica trgovačkih društava, omogućiti da se sve potrebne doregistracije (upisi novih podataka i promjene podataka i dokumenata u sudski registar) trgovačkih društava te osnivanje i doregistracija podružnica mogu obaviti na daljinu. Cilj koji se želi postići jest unaprjeđenje pokretanja i vođenja poslovanja, koje mora biti prilagođeno sadašnjem vremenu i novim komunikacijskim mogućnostima, što se želi postići uz očuvanje pravne sigurnosti i visoke točnosti i pouzdanosti Sudskog registra.
Kako bi se osigurala zaštita svih osoba koje komuniciraju s trgovačkim društvima ili podružnicama te kako bi se spriječilo prijevarno ponašanje ili druge vrste zlouporaba, važno je da nadležna tijela mogu provjeriti je li osobi koja se imenuje direktorom zabranjeno obavljanje dužnosti direktora. U tu svrhu uspostavlja se sustav razmjene podataka o diskvalificiranim direktorima sa državama Europskog gospodarskog prostora.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
III. OCJENA POTREBNIH SREDSTAVA ZA PROVOĐENJE ZAKONA
Sredstva za provedbu ovog Zakona osigurana su u Državnom proračunu za 2021. godinu i projekcijama za 2022. i 2023. godinu - Operativni program konkurentnost i kohezija 2014.-2020. Predviđena sredstva za samu uslugu nadogradnje e-sudskog registra sukladno Ugovoru o dodjeli iznose 10.647.000,00 kuna (od toga 85% sufinancirano od strane EU, dok 15% predstavljaju nacionalna sredstva).
Kroz ESF – Operativni program Učinkovit ljudski potencijali 2014.-2020. u okviru projekta Daljnje unaprjeđenje kvalitete pravosuđa kroz nastavak modernizacije pravosudnog sustava u Republici Hrvatskoj (Project two) predviđena je aktivnost koja se odnosi na nadogradnju e- sudskog registra u dijelu koji se odnosi na Sustav povezivanja poslovnih registara BRIS ukupne vrijednosti 4.100.000,00 kuna (od toga 85% sufinancirano od strane EU, dok 15% predstavljaju nacionalna sredstva).
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
IV. TEKST PRIJEDLOGA ZAKONA
Tekst prijedloga zakona dan je u obliku Nacrta prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sudskom registru.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
V. NACRT PRIJEDLOGA ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O SUDSKOM REGISTRU
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 1.
U članku 1.a podstavku 4. riječ: „i“ na kraju zamjenjuje se zarezom.
U podstavku 5. točka na kraju zamjenjuje se zarezom.
Dodaje se podstavak 6. koji glasi:
„- Direktiva (EU) 2019/1151 Europskog parlamenta i Vijeća od 20. lipnja 2019. o izmjeni Direktive (EU) 2017/1132 u pogledu upotrebe digitalnih alata i postupaka u pravu društava (Tekst značajan za EGP) (SL L 186, 11.7.2019.).“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 2.
U članku 2. stavku 1. točki 20. točka na kraju zamjenjuje se zarezom.
Dodaju se točke 21. i 22. koje glase:
„21. „kvalificirani elektronički potpis“ je kvalificirani elektronički potpis u skladu s odredbama Uredbe (EU) br. 910/2014 Europskog parlamenta i Vijeća od 23. srpnja 2014. o elektroničkoj identifikaciji i uslugama povjerenja za elektroničke transakcije na unutarnjem tržištu i stavljanju izvan snage Direktive 1999/93/EZ (SL L 257, 28.8.2014.),
22. „sredstva elektroničke identifikacije i autentifikacije visoke razine sigurnosti “ su vjerodajnice Nacionalnog identifikacijskog i autentifikacijskog sustava visoke razine sigurnosti, odnosno odgovarajuća sredstva elektroničke identifikacije i autentifikacije koja se uzajamno priznaju u skladu sa člankom 6. Uredbe (EU) br. 910/2014 Europskog parlamenta i Vijeća od 23. srpnja 2014. o elektroničkoj identifikaciji i uslugama povjerenja za elektroničke transakcije na unutarnjem tržištu i stavljanju izvan snage Direktive 1999/93/EZ (SL L 257, 28.8.2014.).”
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 3.
Članak 2.a s naslovom iznad njega briše se.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 4.
U članku 4. stavku 2. iza druge rečenice dodaje se treća rečenica koja glasi: „Izvaci u elektroničkom obliku moraju biti potpisani kvalificiranim elektroničkim potpisom.“
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 5.
U članku 5. stavak 1. mijenja se i glasi:
„(1) Predlagatelj i sudionici mogu komunicirati s registarskim sudom u papirnatom ili elektroničkom obliku, u skladu s odredbama ovoga Zakona.“
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 6.
U članku 5.a stavku 4. riječi: „iz stavka 2.“ zamjenjuju se riječima: „iz stavka 3.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 7.
U članku 9. stavku 1. riječi: „na papiru ili elektroničkim putem“ brišu se.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 8.
U članku 37. stavku 4. dodaje se druga rečenica koja glasi: „Podatke koji se upisuju u sudski registar i njihovu promjenu osnivač može prijaviti i na daljinu, slanjem prijave i priloga u elektroničkom obliku, u skladu s odredbama ovog Zakona.“
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 9.
U članku 37.b stavku 1. točki 4. iza zareza na kraju točke dodaju se riječi: „a ako prvi imenovani likvidator ima prebivalište u inozemstvu, na adresi koju odredi likvidator na području Republike Hrvatske,“
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 10.
Članak 39. mijenja se i glasi:
„Članak 39.
(1) Prijava za upis u sudski registar može se podnijeti registarskom sudu kao isprava u papirnatom obliku . Na takvoj prijavi javni bilježnik mora ovjeriti potpis osoba koje su ovlaštene podnijeti prijavu . Prijava se ne mora javno ovjeriti ako se odnosi na promjenu poslovne adrese u sjedištu društva, prijavu ili promjenu adrese elektroničke pošte, ako se njome dostavljaju samo osobni podaci o predsjedniku i članovima nadzornog odbora te podaci o naknadno uplaćenim ulozima i uplatama. Takvu prijavu potpisuju osobe koje su ovlaštene podnijeti prijavu za upis u registar.
(2) Prijava za upis u sudski registar može se podnijeti registarskom sudu u elektroničkom obliku. Takva prijava podnosi se elektroničkim putem preko javnog bilježnika, internetske stranice sustava sudskog registra ili internetske stranice sudskog registra u sklopu sustava START. Javni bilježnik ili podnositelj prijave, ako prijavu nije potrebno javno ovjeriti, potpisuju prijavu kvalificiranim elektroničkim potpisom.
(3) Osobe koje podnose prijavu mogu komunicirati s javnim bilježnikom p utem sredstava elektroničke komunikacije (video veza i slično) . Javni bilježnik provjerava identitet tih osoba pomoću sredstava elektroničke identifikacije i autentifikacije visoke razine sigurnosti . Javni bilježnik provjerava jesu li ispunjene i ostale pretpostavke za podnošenje prijave, osobito jesu li prijavu podnijele osobe koje su za to ovlaštene.
(4) Ako posumnja da su osobe koje podnose prijavu krivotvorile ili na drugi način zlouporabile identitet, da nisu poslovno sposobne ili da nemaju odgovarajuću ovlast za podnošenje prijave, da se prilikom podnošenja prijave krše propisi o sprječavanju pranja novca ili da postoje druge protupravnosti u postupku, javni bilježnik može zahtijevati njihovu fizičku prisutnost.
(5) Razlike u naknadama, nagradama i pristojbama koje se plaćaju za različite načine podnošenja prijave mogu postojati samo ako su opravdane stvarnim troškovima pojedinog načina podnošenja prijave.
(6) Sva plaćanja potrebna za upis u sudski registar, mogu se izvršiti p utem široko dostupne elektroničke platne usluge koja je podobna za prekogranična plaćanja i koja omogućuje identifikaciju osobe koja je izvršila uplatu. “
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 11.
Iza članka 39. dodaje se članak 39.a koji glasi:
„Članak 39.a
(1) Prijava sadrži zahtjev za upis podataka ili zahtjev za upis promjene podataka upisanih u registar. Osniva li se trgovačko društvo ulaganjem ili preuzimanjem stvari i prava bez revizije osnivanja, u prijavi za upis društva u registar mora se navesti da se društvo osniva ulaganjem ili preuzimanjem stvari i prava bez revizije osnivanja.
(2) Financijska agencija dostavlja sudu elektroničkim putem podatke o predaji financijskih isprava za one subjekte za koje je propisana obveza javne objave tih podataka s naznakom MBS-a, OIB-a i EUID-a, datuma predaje financijske isprave, vrste financijske isprave i razdoblja na koje se odnose. U glavnu knjigu elektronički se unose podaci o predaji financijskih isprava i razdoblje na koje se odnose odvojeno za svaki subjekt upisa. Sadržaj unesenih podataka istovjetan je sadržaju dostavljenih podataka.
(3) Financijska agencija dužna je registarskom sudu elektroničkim putem omogućiti pristup financijskim ispravama zaprimljenim za potrebe javne objave.“
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 12.
U članku 40. stavci 2. i 3. mijenjaju se i glase:
„(2) Prijavi u papirnatom obliku prilažu se prilozi u papirnatom obliku. Prilozi mogu biti u izvorniku ili u ovjerenoj preslici, odnosno prijepisu, u dovoljnom broju primjeraka za sud i sudionike.
(3) Prijavi u elektroničkom obliku prilažu se prilozi u elektroničkom obliku. Prilozi su u izvorniku ako zadovoljavaju pretpostavku za pojedinu vrstu elektroničke isprave. Ako nije ništa drugo predviđeno, osoba koja je sastavila izvornik isprave, mora ga potpisati kvalificirani m elektroničkim potpisom. Preslike isprave u elektroničkom obliku moraju također zadovoljavati pretpostavke za pojedinu vrstu elektroničke isprave. Pretpostavke se smatraju zadovoljene ako je presliku u elektroničkom obliku ovjerio javni bilježnik prema pravilima Zakona o javnom bilježništvu. Osoba koja je priložila priloge u elektroničkom obliku dužna ih je čuvati najmanje deset godina od dana podnošenja prijave.“
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 13.
U članku 40.a u stavku 4. točka 2. mijenja se i glasi:
„2. Centar za restrukturiranje i prodaju.“
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 14.
Iza članka 40. dodaje se članak 41. s naslovom koji glasi:
„Elektronička komunikacija predlagatelja s registarskim sudom
Članak 41.
(1) Kad je prijava za upis podnesena u elektroničkom obliku putem javnog bilježnika, internetske stranice sustava sudskog registra ili internetske stranice sudskog registra u sklopu sustava START daljnja komunikacija predlagatelja sa sudskim registrom također se odvija u elektroničkom obliku. Provjera predlagateljevog identiteta osigurava se pomoću sredstava elektroničke identifikacije i autentifikacije visoke razine sigurnosti .
(2) Registarski sud može putem sustava sudskog registra svoja pismena izravno slati predlagatelju kao elektroničke isprave potpisane kvalificiranim elektroničkim potpisom. Na dostavu se primjenjuju pravila o dostavi elektroničkim putem iz članka 52.c ovoga Zakona.
(3) Predlagatelj dostavlja pismena elektroničkim putem preko javnog bilježnika , internetske stranice sustava sudskog registra ili internetske stranice sudskog registra u sklopu sustava START pri čemu se na odgovarajući način primjenjuju pravila o podnošenju prijave za upis.“
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 15.
U članku 43. dodaje se stavak 6. koji glasi:
„(6) Pri ispitivanju prijave upisa ili promjene člana uprave, izvršnog direktora, člana nadzornog odbora, člana upravnog odbora, prokurista i likvidatora trgovačkog društva sud će provjeriti je li ta osoba upisana u evidenciju osoba koje ne mogu biti članovi uprave, a kojeg vodi ministarstvo nadležno za poslove pravosuđa. U slučaju sumnje, sudski registar može provjeriti putem sustava povezivanja registara je li toj osobi u drugoj državi članici Europske unije zabranjeno obavljanje zanimanja koje je u potpunosti ili djelomično obuhvaćeno predmetom poslovanja društva. Utvrdi li da osoba ne može biti član uprave, izvršni direktor, član nadzornog ili upravnog odbora, prokurist ili likvidator trgovačkog društva, sud će odbiti upis njezinog imenovanja.“
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 16.
Naslov Odjeljka 1.a mijenja se i glasi: „OSNIVANJE DRUŠTVA S OGRANIČENOM ODGOVORNOŠĆU NA DALJINU BEZ SUDJELOVANJA JAVNOG BILJEŽNIKA“
U članku 52.a stavak 1. mijenja se i glasi:
„(1) Osniva li se društvo s ograničenom odgovornošću ili jednostavno društvo s ograničenom odgovornošću na daljinu bez sudjelovanja javnog bilježnika, prijava za upis podnosi se isključivo elektroničkim putem preko internetske stranice sudskog registra ili preko internetske stranice sudskog registra u sklopu sustava START. “
U stavku 2. brišu se riječi: „ društva s ograničenom odgovornošću ili jednostavnog društva s ograničenom odgovornošću na daljinu bez punomoćnika. “
U stavku 3. brišu se riječi: „ društva s ograničenom odgovornošću ili jednostavnog društva s ograničenom odgovornošću na daljinu bez punomoćnika. “
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 17.
Iznad članka 52.b naslov se mijenja i glasi: „ Pokretanje postupka upisa “
U članku 52.b brišu se riječi: „ društva s ograničenom odgovornošću ili jednostavnog društva s ograničenom odgovornošću na daljinu bez punomoćnika.”
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 18.
U članku 52.c u stavku 1. brišu se riječi: “osnivanja trgovačkog društva na daljinu bez punomoćnika” te se riječ: „naprednim“ zamjenjuje riječi: „kvalificiranim“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 19.
U članku 52.d dodaje se druga rečenica, koja glasi: „Ako posumnja da su osobe koje sudjeluju u postupku upisa u sudski registar krivotvorile ili na drugi način zlouporabile identitet, da nisu poslovno sposobne, da nisu ovlaštene zastupati društvo ili da nemaju odgovarajuću ovlast za podnošenje prijave, registarski sud može zahtijevati da se fizički pojave pred javnim bilježnikom koji će provesti potrebne provjere identiteta, poslovne sposobnosti i ovlasti za zastupanje. “
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 20.
U članku 52.f riječi: “na daljinu bez punomoćnika” zamjenjuju se riječima: “ na daljinu bez sudjelovanja javnog bilježnika ”.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 21.
U članku 57. dodaje se stavak 3. koji glasi:
„(3) Ako su rješenje ili zaključak doneseni povodom prijedloga kojeg je podnio subjekt upisa, oni se subjektu upisa dostavljaju objavom na internetskoj stranici sudskog registra i na adresu elektroničke pošte koja je za predlagatelja upisana u sudskom registru. Dostava subjektu upisa se smatra obavljenom istekom osmoga dana od dana objave pismena na internetskoj stranici sudskog registra.“
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 22.
U članku 63. dodaje se novi stavak 2. koji glasi:
„(2) Na zahtjev osobe koja ima pravni interes registarski sud će brisati adresu subjekta upisa na kojoj subjekt upisa ne posluje.“
Dosadašnji stavci 2. do 5. postaju stavci 3. do 6.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 23.
U članku 70. dodaju se novi stavci 6. i 7. koji glase:
„(6) Brisanje iz sudskog registra provodi se bez likvidacije ako subjekt upisa u roku od šest mjeseci nakon što mu sud priopći nakanu da će ga brisati iz sudskog registra ne učini vjerojatnim da ima imovinu.
(7) Ako subjekt upisa u roku od šest mjeseci nakon što mu sud priopći nakanu da će ga brisati iz registra učini vjerojatnim da ima imovinu, registarski sud će donijeti rješenje o obustavi postupka brisanja koje se javno objavljuje na internetskoj stranici registra.“
Dosadašnji stavci 6. do 15. postaju stavci 8. do 17.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 24.
U članku 70.d stavak 5. mijenja se i glasi:
„(5) U slučaju iz stavka 4. ovog članka likvidator je po okončanju likvidacije dužan poslovne knjige i dokumentaciju subjekta upisa trajno čuvati ili povjeriti na čuvanje osobi koja pruža usluge pohrane poslovne dokumentacije. U sudski registar upisat će se osoba i mjesto gdje će biti pohranjene poslovne knjige i dokumentacija subjekta upisa.“
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 25.
U članku 70.e u stavku 4. dodaju se druga i treća rečenica koje glase:
„Imenuje li sud likvidatora nad likvidacijskom masom, likvidator će se imenovati s liste stečajnih upravitelja. Tako imenovanom likvidatoru pripada pravo na nagradu za rad i naknadu stvarnih troškova u visini koja će se odrediti uz odgovarajuću primjenu odredaba zakona kojim se uređuje stečajni postupak.“
Stavak 6. mijenja se i glasi:
„(6) U slučaju iz stavka 5. ovog članka likvidator je po okončanju likvidacije dužan poslovne knjige i dokumentaciju subjekta upisa trajno čuvati ili povjeriti na čuvanje osobi koja pruža usluge pohrane poslovne dokumentacije. U sudski registar upisat će se osoba i mjseto gdje će biti pohranjene poslovne knjige i dokumentacija subjekta upisa.“
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 26.
U članku 83.b stavak 2. mijenja se i glasi:
„(2) Registar putem sustava povezivanja središnjih registara razmjenjuje s registrima drugih država članica podatke koji su relevantni za osnivanje podružnica, a osobito:
1. obavještava registar države članice u kojoj je upisan inozemni osnivač da je podružnica upisana u registar,
2. potvrđuje primitak obavijesti u slučaju kad ga registar druge države članice obavijesti da je ondje upisana podružnica hrvatskog društva,
3. obavještava registar države članice u kojoj je upisan inozemni osnivač da je podružnica prestala postojati i da je brisana iz registra,
4. potvrđuje primitak obavijesti u slučaju kad ga registar druge države članice obavijesti da je ondje upisana podružnica hrvatskog društva prestala postojati i da je brisana iz tog registra,
5. obavještava registar države članice u kojem je upisana podružnica hrvatskog društva da je kod tog hrvatskog društva došlo do sljedećih promjena:
- tvrtke,
- registriranog sjedišta,
- MBS i/ili EUID,
- oblika društva,
- imenovanja, opoziva ili ostavke članova organa toga društva i
- da su podnesena godišnja financijska izvješća za tu poslovnu godinu te
6. potvrđuje primitak odgovarajuće obavijesti koju mu pošalje registar druge države članice u pogledu inozemnog osnivača čija je podružnica upisana u registar“
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 27.
Iza članka 83.d dodaju se članci 83.e i 83.f koji glase:
“Članak 83.e
(1) Ministarstvo nadležno za poslove pravosuđa osigurava dostupnost informacija o:
1. pravilima o osnivanju trgovačkih društava, s osobitim naglaskom na elektroničku prijavu, identifikaciju osoba koje podnose prijavu, korištenje obrazaca i drugih isprava;
2. pravilima o upisu podružnica u sudski registar, s osobitom naglaskom na elektroničku prijavu, identifikaciju osoba koje podnose prijavu i isprave potrebne za upis u sudski registar;
3. pregledu pravila o imenovanju za člana upravljačkih i nadzornih organa društava kapitala, uključujući pravila o diskvalifikaciji članova organa i o načinu čuvanja informacija o diskvalificiranim članovima organa;
4. pregledu ovlasti i odgovornosti upravljačkih i nadzornih organa društava kapitala, uključujući ovlasti za zastupanje društva prema trećim osobama.
(2) Informacije iz stavka 1. moraju biti u sažetom obliku besplatno dostupne, na hrvatskom i engleskom jeziku, na europskom portalu e-pravosuđe i internetskim stranicama kojima se može pristupiti putem jedinstvenog digitalnog pristupnika.
Članak 83.f
(1) Registar putem sustava povezivanja registara bez odgađanja osigurava dostupnost podataka o osobama koje, u skladu sa člankom 239. stavkom 2. Zakona o trgovačkim društvima, ne mogu biti članovi uprave. Registar obavještava o razlozima zbog kojih osobe ne mogu biti članovi uprave i njihovom vremenskom trajanju.
(2) U tu svrhu registar koristi podatke iz evidencije koju vodi Ministarstvo pravosuđa i uprave.
(3) Registar osobne podatke obrađuje i pohranjuje u skladu s Uredbom (EU) 2016/679 Europskog parlamenta i Vijeća od 27. travnja 2016. o zaštiti pojedinaca u vezi s obradom osobnih podataka i o slobodnom kretanju takvih podataka te o stavljanju izvan snage Direktive 95/46/EZ ( SL L 19, 4.5.2016.) i drugim propisima o zaštiti osobnih podataka. Registar neće pohranjivati podatke duže nego što je potrebno da bi se ostvarila svrha iz stavka 1. ovoga članka.“
Dosadašnji članak 83.e postaje članak 83.g.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 28.
(1) Registarski sud će po službenoj dužnosti u roku od 90 dana od stupanja na snagu ovoga Zakona izvršiti usklađivanje adresnih podataka o subjektu upisa iz sudskog registra s adresama iz registra prostornih jedinica Državne geodetske uprave.
(2) Usklađivanje će se provesti samo za one adrese za koje će se moći utvrditi njihova istovjetnost pri čemu će se registarski sud koristiti i adresnim podacima registra poslovnih jedinica Državnog zavoda za statistiku.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 29.
Ministar pravosuđa i uprave uskladit će Pravilnik o načinu upisa u sudski registar (»Narodne novine«, broj 121/19.) s odredbama ovoga Zakona do 15. srpnja 2022.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 30.
Postupci pokrenuti prije stupanja na snagu ovoga Zakona dovršit će se primjenom odredbi Zakona o sudskom registru („Narodne novine“, broj 1/95., 57/96., 1/98., 30/99., 45/99., 54/05., 40/07., 91/10., 90/11., 148/13., 93/14., 110/15. i 40/19.).
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 31.
Ovaj Zakon stupa na snagu osmog dana od dana objave u „Narodnim novinama“, osim članaka 2. i 10. ovog Zakona koji stupaju na snagu 1. kolovoza 2022. te članka 3. ovog Zakona koji stupa na snagu 1. kolovoza 2023.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
VI. OBRAZLOŽENJE ODREDBI PREDLOŽENOG ZAKONA
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 1.
Ovim člankom uređuje se prijenos propisa Europske unije u hrvatski pravni sustav.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 2.
Ovim člankom dodaju se definicije pojmova: „kvalificirani elektronički potpis“ i „sredstva elektroničke identifikacije i autentifikacije visoke razine sigurnosti“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 3.
Ovom odredbom briše se odredba u vezi oblika isprava za upis u sudski registar. Usporedno s prijedlogom ovog Zakona u zakonodavnu proceduru upućen je i prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o javnom biljžništvu (dalje u tekstu: Prijedlog ZID ZJB). Prijedlogom ZID ZJB uređuje se pitanje elektroničke komunikacije javnih bilježnika i stranaka na daljinu te oblik elektroničkih isprava koje nastaju na temelju takve komunikacije. Slijedom navedenog, potrebno je brisati navedenu odredbu Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 4.
Ovom odredbom određuje se da izvaci u elektroničkom obliku moraju biti potpisani kvalificiranim elektroničkim potpisom, a čime se zahtjevi u pogledu oblika ove elektroničke isprave usklađuju s postojećim standardima drugih sudskih elektroničkih isprava.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 5.
Dosadašnja odredba predviđala je da jedino javni bilježnici mogu komunicirati sa sudom elektroničkim putem, dok se novim uređenjem predlagatelju i svim sudionicima registarskog postupka omogućuje da komuniciraju sa sudom u elektroničkom obliku.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 6.
Radi se o nomotehničkom ispravku greške u pisanju s obzirom na to da je dosadašnja odredba upućivala na pogrešan broj stavka.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 7.
Nomotehnički ispravak kojim se brišu suvišne riječi.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 8.
Ovom odredbom dodaje se rečenica kojom se pojašnjava da je elektronička komunikacija sa sudom uređena u skladu sa odredbama ovog Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 9.
Ovim člankom se regulira dosadašnju pravnu prazninu odnosno sukob odredbi između Zakona o trgovačkim društvima i Zakona o sudskom registru u slučaju kada je adresa prvo imenovanog likvidatora u inozemstvu.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 10.
Ovom odredbom se detaljnije i jasnije propisuje način podnošenja i sadržaj prijave za upis u elektroničkom i papirnatom obliku, Odredbom se, među ostalim, dodaje ovlast javnom bilježniku da zahtijeva fizičku prisutnost stranaka ako posumnja da su osobe koje podnose prijavu krivotvorile ili na drugi način zlouporabile identitet, da nisu poslovno sposobne ili da nemaju odgovarajuću ovlast za podnošenje prijave, da se prilikom podnošenja prijave krše propisi o sprječavanju pranja novca ili da postoje druge protupravnosti u postupku.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 11.
Ovim člankom uređuje se registarski postupak u vezi osnivanja trgovačkog društva ulaganjem ili preuzimanjem stvari i prava bez revizije osnivanja. Također, uređuje se način dostave financijskih isprava za one subjekte za koje je propisana obveza javne objave tih podataka, unos podataka u glavnu knjigu te dužnosti Financijske agencije u vezi navedenog.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 12.
Ovom odredbom uređuje se način prilaganja priloga uz prijavu za upis u papirnatom obliku (stavak 1.) odnosno u elektroničkom obliku (stavak 2.).
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 13.
Ovom odredbom određuje se da izjavu nije dužan priložiti Centar za restrukturiranje kao pravni sljednik Hrvatskog fonda za privatizaciju.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 14.
Ovim člankom uređuje se elektronička komunikacija predlagatelja s registarskim sudom.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 15.
Odredbom se uređuje registarski postupak u vezi ispitivanja prijave upisa ili promjene člana uprave, izvršnog direktora, člana nadzornog odbora, člana upravnog odbora, prokurista i likvidatora trgovačkog društva te se propisuje da će sud provjeriti je li ta osoba upisana u evidenciju osoba koje ne mogu biti članovi uprave, a kojeg vodi Ministarstvo pravosuđa i uprave. Također, propisuje se da u slučaju sumnje sudski registar može provjeriti putem sustava povezivanja registara je li toj osobi u drugoj državi članici Europske unije zabranjeno obavljanje zanimanja koje je u potpunosti ili djelomično obuhvaćeno predmetom poslovanja društva. Utvrdi li da osoba ne može biti član uprave, izvršni direktor, član nadzornog ili upravnog odbora, prokurist ili likvidator trgovačkog društva, sud će odbiti upis njezinog imenovanja.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 16.
Ovim člankom mijenja se koncept osnivanja trgovačkog društva na daljinu koji je do sada bio uređen kao postupak osnivanja bez punomoćnika. Omogućava da stranke ovlaste punomoćnika da ih zastupa na način da u njihovo ime i za njihov račun provede postupak osnivanja društva na daljinu. Mijenja se i naslov ovog instituta koji će se ubuduće zvati osnivanje društva s ograničenom odgovornošću na daljinu bez sudjelovanja javnog bilježnika. Novim naslovom naglašava se razlika između ovog postupka i “redovnog” postupka osnivanja u kojem je sudjelovanje javnog bilježnika nužno.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 17.
Ovom odredbom izvršena su nomotehnička usklađenja u skladu sa izmjenama i dopunama (vidi obrazloženje uz članak 16.).
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 18.
Ovim člankom izvršena su nomotehnička usklađenja u skladu sa izmjenama i dopunama (vidi obrazloženje uz članak 16.) te se uređuje da će se odluke u registarskom postupku ubuduće potpisivati kvalificiranim elektroničkim potpisom umjesto naprednim kao do sada, a čime se diže razina sigurnosti i vjerodostojnosti sudskih odluka.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 19.
Odredbom se, među ostalim, dodaje ovlast sudu da zahtjeva fizičku prisutnost stranaka pred javnim bilježnikom ako posumnja da su osobe koje podnose prijavu krivotvorile ili na drugi način zlouporabile identitet, da nisu poslovno sposobne ili da nemaju odgovarajuću ovlast za podnošenje prijave, da se prilikom podnošenja prijave krše propisi o sprječavanju pranja novca ili da postoje druge protupravnosti u postupku u kojem slučaju će javni bilježnik provesti potrebne provjere identiteta, poslovne sposobnosti i ovlasti za zastupanje.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 20.
Ovim člankom izvršena su nomotehnička usklađenja u skladu sa izmjenama i dopunama (vidi obrazloženje uz članak 16.)
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 21.
Ovom odredbom mijenja se način dostave u registarskim stvarima ako je rješenje ili zaključak doneseno povodom prijedloga kojeg je podnio subjekt upisa te se uređuje da će se dostava obaviti objavom na internetskoj stranici registra i na adresu elektroničke pošte koja je za predlagatelja upisana u registru. Nadalje, a kako bi se izbjegle dvojbe, propisuje se da se dostava subjektu upisa smatra obavljenom istekom osmoga dana od dana objave pismena na internetskoj stranici sudskog registra.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 22.
Dopunom se uređuje postupak brisanja adrese subjekta upisa na kojoj subjekt ne posluje po zahtjevu osobe koja za to ima pravni interes (dokaz o vlasništvu nekretnine, zakupu i sl.).
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 23.
Dopunom se uvodi administrativno rasterećenje poduzetnika. Brisanje iz sudskog registra provest će se bez likvidacije ako subjekt upisa u roku od šest mjeseci nakon što mu sud priopći nakanu da će ga brisati iz sudskog registra ne učini vjerojatnim da ima imovinu, a što je vremenski i troškovno puno povoljnije za subjekte upisa, a ujedno se rasterećuje i rad suda.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 24.
Ovom odredbom propisuje se da je likvidator po okončanju likvidacije dužan poslovne knjige i dokumentaciju subjekta upisa trajno čuvati ili povjeriti na čuvanje osobi koja pruža usluge pohrane poslovne dokumentacije te da će se u sudski registar upisati kod koga su i gdje pohranjene poslovne knjige i dokumentacija subjekta upisa.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 25.
Ovim člankom se propisuje postupak imenovanja likvidatora nad likvidacijskom masom te pravo likvidatora na nagradu za rad i naknadu stvarnih troškova u visini koja će se odrediti uz odgovarajuću primjenu odredaba zakona kojim se uređuje stečajni postupak te se propisuje dužnost likvidatora u vezi čuvanja i pohrane dokumentacije likvidiranog društva.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 26.
Ovom odredbom se propisuje način razmjene podataka između središnjih registara drugih država članica te se implementiraju odredbe Direktive 2019/1151.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 27.
Ovom odredbom se implementiraju odredbe Direktive 2019/1151 te se propisuje dostupnost informacija u vezi upisa određenih podataka u sudski registar.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 28.
Ovom odredbom propisuje se rok u kojem će registarski sud uskladiti adresne podatke o subjektima upisa sukladno registru prostornih jedinica Državne geodetske uprave. Pri tome će se registarski sud koristiti i adresnim podacima registra poslovnih jedinica Državnog zavoda za statistiku.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 29.
Ovom odredbom propisuje se rok u kojem će ministar pravosuđa i uprave uskladiti Pravilnik o načinu upisa u sudski registar (»Narodne novine«, broj 121/19.) s odredbama Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 30.
Ovom odredbom propisuju se pravila po kojima će se dovršiti postupci koji su pokrenuti prije stupanja na snagu ovoga Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 31.
Ovim člankom uređuje se stupanje na snagu Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
VII. TEKST ODREDBI VAŽEĆEG ZAKONA KOJE SE MIJENJAJU
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 1.a
Ovim se Zakonom u pravni poredak Republike Hrvatske prenose:
– Jedanaesta Direktiva Vijeća 89/666/EEZ od 21. prosinca 1989. o zahtjevima objavljivanja podataka u vezi s podružnicama koje su u nekoj državi članici otvorile određene vrste trgovačkih društava na koje se primjenjuje pravo druge države (SL L 395, 30. 12. 1989.),
– Direktiva 2009/101/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 16. rujna 2009. o usklađivanju zaštitnih mjera koje, radi zaštite interesa članova i trećih strana, države članice zahtijevaju za trgovačka društva u smislu članka 48. stavka 2. Ugovora, s ciljem izjednačavanja takvih zaštitnih mjera (SL L 258, 1. 10. 2009.),
– Direktiva 2012/30/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 25. listopada 2012. o usklađivanju zaštitnih mjera koje, radi zaštite interesa članova i trećih osoba, države članice zahtijevaju od trgovačkih društava u smislu drugog stavka članka 54. Ugovora o funkcioniranju Europske unije, u pogledu osnivanja javnih društava s ograničenom odgovornošću i održavanja i promjene njihovog kapitala, a s ciljem ujednačavanja tih zaštitnih mjera (SL L 315, 14. 11. 2012.),
– Direktiva Vijeća 2013/24/EU od 13. svibnja 2013. o prilagođavanju određenih direktiva u području trgovačkog prava radi pristupanja Republike Hrvatske (SL L 158, 10. 6. 2013.) i
– Direktiva 2012/17/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 13. lipnja 2012. o izmjeni Direktive Vijeća 89/666/EEZ te Direktiva 2005/56/EZ i 2009/101/EZ Europskog parlamenta i Vijeća u vezi s povezivanjem središnjih registara, trgovačkih registara i registara trgovačkih društava (SL L 156, 16. 6. 2012.).
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Značenje pojedinih izraza
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 2.
U smislu ovoga Zakona pojedini pojmovi imaju sljedeća značenja:
1. sudski registar (u daljnjem tekstu: registar) je javna knjiga koja sadrži podatke i isprave o subjektima upisa za koje je upis u registar propisan zakonom,
2. glavna knjiga je dio registra u koji se upisuju podaci o subjektima upisa propisani zakonom,
3. zbirka isprava je dio registra u koji se pohranjuju isprave dostavljene za upis podataka o subjektima upisa u glavnu knjigu, isprave dostavljene ili sastavljene u postupku upisa, odluke registarskog suda, osoba ovlaštenih za zastupanje, prokurista, likvidatora, stečajnog i drugih upravitelja, popis članova i potvrde javnih bilježnika te isprave za koje zakon propisuje da se moraju dostaviti registarskom sudu,
4. registarski uložak sadrži podatke o jednom subjektu upisa, odnosno o glavnoj podružnici inozemnog osnivača,
5. subjekt upisa je osoba za koju je zakonom propisan upis u registar,
6. podružnica je dio subjekta upisa za koju je zakonom propisan upis u registar,
7. matični broj subjekta upisa (u daljnjem tekstu: MBS) je identifikacijski broj koji se svakom subjektu upisa i glavnoj podružnici inozemnog osnivača određuje pri upisu u registar, a jedinstven je, nepromjenjiv i neponovljiv. Podružnica domaćeg osnivača označava se s MBS-om svog osnivača i svojim podbrojem,
8. osobni identifikacijski broj (u daljnjem tekstu: OIB) je stalna identifikacijska oznaka koju pri upisu subjekta upisa i glavne podružnice inozemnog osnivača u registar po službenoj dužnosti određuje i dodjeljuje Ministarstvo financija, Porezna uprava na temelju informacije nadležnog tijela koje obavlja prvi upis,
9. Europski jedinstveni identifikator (u daljnjem tekstu: EUID) je identifikator trgovačkog društva koji se dodjeljuje radi nedvojbene identifikacije subjekta u komunikaciji među registrima putem sustava povezivanja središnjih registara i registra trgovačkih društava odnosno sudskog registra,
10. upis je svako unošenje jednog ili više podataka o subjektu upisa u glavnu knjigu,
11. brisanje je upis kojim subjekt upisa prestaje postojati ili kojim određeni podatak upisan u glavnoj knjizi prestaje važiti,
12. predlagatelj je osoba koja je pokrenula postupak upisa,
13. sudionik je predlagatelj, osoba o čijim se pravima ili pravnim interesima odlučuje u postupku te zakonom ovlašteno tijelo,
14. izvadak iz registra (u daljnjem tekstu: izvadak) je ovjerena isprava koja se izdaje iz registra na propisan način, a sadrži upisane podatke o jednom subjektu upisa koji važe ili koji su važili u nekom trenutku ili u određenom razdoblju,
15. financijski izvještaji su godišnji financijski izvještaji i godišnji konsolidirani financijski izvještaji i drugi financijski izvještaji koji su sastavljeni i objavljeni na način propisan zakonom kojim se uređuje računovodstvo poduzetnika zajedno s pripadajućim revizorskim izvješćem ako financijski izvještaji podliježu obvezi revizije,
16. sustav registra je složeni informacijski sustav koji širokopojasnom telekomunikacijskom vezom povezuje sve trgovačke sudove. Sustav je izravno povezan s centralnim OIB aplikacijskim sustavom, registrom godišnjih financijskih izvještaja Financijske agencije, »Narodnim novinama«, sustavom e-Tvrtka, poslovnim registrom i sustavom za besplatnu pravnu pomoć,
17. jedinstvena baza registra je dio sustava registra koji služi kao središnje mjesto za pohranjivanje registarskih, evidencijskih i statističkih podataka registarskih sudova, kao i isprava i drugih dokaza pohranjenih u elektroničkom obliku u zbirku isprava,
18. internetska stranica registra je dio sustava registra putem koje je omogućeno pretraživanje i uvid u javne podatke iz glavne knjige, kao i javno objavljene podatke o sadržaju provedenih upisa u registar, odnosno javno objavljene odluke za koje je zakonom ili odlukama registarskog suda određeno da će se objaviti na način na koji se objavljuju upisi u sudski registar,
19. e-Tvrtka je elektronički sustav uspostavljen za osiguranje uvjeta iz članka 4.c Zakona o Financijskoj agenciji (»Narodne novine«, br. 117/01., 60/04., 42/05.),
20. sustav START je jedinstveni informacijski sustav uspostavljen za pokretanje poslovanja sukladno Uredbi o utvrđivanju poslova iz članka 4.a i 4.c Zakona o financijskoj agenciji (»Narodne novine«, br. 98/05., 106/12. i 71/18.) i Odluci Vlade o utvrđivanju uvjeta, načina i rokova redovitog poslovanja sustava START (»Narodne novine«, br. 103/18.)
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Oblik isprave za upis u sudski registar
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 2.a
(1) Kada je ovim ili drugim zakonom propisano da je za upis u registar potrebna:
1. javnobilježnička isprava (akt) ili javno ovjerena isprava – upis u registar provest će se na temelju isprave koju sastavi javni bilježnik u elektroničkom obliku, koja isprava oblikom redovitog poslovanja sadržajem odgovara javnobilježničkoj ispravi (aktu), odnosno javno ovjerenoj ispravi sastavljenoj u skladu s propisima o javnom bilježništvu, ako je ispravu javni bilježnik potpisao elektroničkim potpisom,
2. potvrđena (solemnizirana) privatna isprava – upis u registar provest će se na temelju potvrde koju sastavi javni bilježnik u elektroničkom obliku, koja potvrda oblikom i sadržajem odgovara potvrdi kojom se potvrđuju privatne isprave u skladu s propisima o javnom bilježništvu, ako je sastavni dio te potvrde privatna isprava koja se potvrđuje i ako je potvrdu javni bilježnik potpisao elektroničkim potpisom,
3. vlastoručno potpisana isprava – upis u registar provest će na temelju:
– potvrde u elektroničkom obliku kojom izdavatelj vlastoručno potpisane isprave potvrđuje da je ispravu osobno potpisao ili
– potvrde u elektroničkom obliku kojom javni bilježnik, odvjetnik ili druga za to ovlaštena osoba ili tijelo potvrđuje da je vlastoručno potpisanu ispravu njezin izdavatelj osobno potpisao ako je ta potvrda potpisana elektroničkim potpisom izdavatelja, odnosno javnog bilježnika, odvjetnika ili druge za to ovlaštene osobe ili tijela i ako je uz potvrdu priložena preslika (fotografija) isprave na kojoj se nalazi vlastoručni potpis izdavatelja vlastoručno potpisane isprave,
4. zapisnik ili potvrda koju sastavlja javni bilježnik – upis u registar provest će se na temelju zapisnika, odnosno potvrde koju sastavi javni bilježnik u elektroničkom obliku, koja isprava oblikom i sadržajem odgovara zapisniku, odnosno potvrdi sastavljenoj u skladu s propisima o javnom bilježništvu, ako je ispravu javni bilježnik potpisao elektroničkim potpisom.
(2) Isprave iz stavka 2. ovoga članka valjane su ako je javni bilježnik, odvjetnik ili druga za to ovlaštena osoba ili tijelo sa svakim od sudionika komunicirao (istodobno ili sukcesivno) upotrebom sredstava elektroničke komunikacije na daljinu (videolink i slično) ako je osigurana identifikacija sudionika, sigurnost elektroničkog komuniciranja i nepromjenjivost očitovanja volje izjavljene elektroničkim komuniciranjem. Za potrebe sastavljanja isprava iz stavka 2. ovoga članka javni bilježnik, odvjetnik ili druga za to ovlaštena osoba ili tijelo dužna je objediniti izjave sudionika s kojima je komunicirala, a ako je to potrebno radi upisa u sudski registar, sastaviti popis članova društva, popis osoba ovlaštenih da vode poslove društva ili drugi popis.
(3) Podnesak u elektroničkom obliku uključujući i elektroničku prijavu potpisanu naprednim elektroničkim potpisom javnog bilježnika, odvjetnika ili druge za to ovlaštene osobe ili tijela smatraju se javno ovjerenom ispravom.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Javnost registra
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 4.
(1) Registar je javan.
(2) Svatko, bez dokazivanja pravnog interesa, ima pravo uvida u podatke upisane u glavnoj knjizi, u isprave na temelju kojih je obavljen upis i u druge isprave i podatke pohranjene u zbirci isprava, osim isprava glede kojih je zakonom isključena primjena načela javnosti registra, te zahtijevati da mu se izda izvadak ili ovjerena preslika, odnosno prijepis isprava i podataka pohranjenih u zbirci isprava. Izvadak iz glavne knjige sudskog registra i pohranjene isprave i podaci iz zbirke isprava u elektroničkom obliku mogu se ishoditi putem internetske stranice sudskog registra.
(3) Prijepis, preslika, izvadak ili potvrda moraju se izdati u roku od osam dana od dana podnošenja zahtjeva.
(4) Na poseban zahtjev može se dati izvadak s podacima za određeno razdoblje ili povijesni izvadak koji sadrži sve upisane podatke od dana upisa osnivanja do dana izdavanja izvatka.
(5) Registarski sud ne smije od osoba koje traže uvid u glavnu knjigu i isprave, odnosno prijepis, presliku podataka, izvadak ili potvrdu zahtijevati da navede razlog ili svrhu radi koje to traži.
(6) Ostvarenje prava uvida u glavnu knjigu koja se vodi na računalu i izdavanje izvatka iz te knjige, dužan je omogućiti svaki registarski sud bez obzira u kojem je registarskom sudu subjekt upisa upisan u registar, a u zbirku isprava, ako s njom raspolaže.
(7) Uvid u javne podatke upisane u glavnoj knjizi i javno objavljene isprave u elektroničkom obliku u zbirci isprava mora se omogućiti putem internetske stranice registra, bez naknade.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 5.
(1) Javni bilježnici mogu, u skladu sa svojim ovlaštenjima i odredbama ovoga Zakona, komunicirati s registarskim sudom i elektroničkim putem.
(2) Javni bilježnici i odvjetnici ovlašteni su podnositi prijave za upis u registar elektroničkim putem. Javni bilježnici, odvjetnici i Hrvatska gospodarska komora ovlašteni su izdavati izvatke, preslike i prijepise iz članka 4. stavka 2. ovoga Zakona.
(3) Javni bilježnici kojima su dostupni podaci u glavnoj knjizi imaju iste ovlasti i obveze kao ovlašteni sudski službenici.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 5.a
(1) Osobe koje su po zakonu ovlaštene predlagati upis u sudski registar i poduzimati druge postupovne radnje u registarskom postupku mogu te radnje poduzimati osobno ili preko punomoćnika.
(2) Subjekt upisa ovlašten je podnositi prijavu za osnivanje društva na daljinu i promjenu poslovne adrese u elektroničkom obliku.
(3) Osobe koje rade na poslovima HITRO.HR ureda ovlaštene su podnositi prijave radi osnivanja trgovačkih društava preko sustava e-Tvrtka, sukladno ovlastima propisanim posebnim propisima.
(4) Osoba, odnosno tijelo iz stavka 2. ovoga članka dužno je i utvrditi identitet i ovlaštenja osoba koje traže upis, odnosno pohranu potpisa u sudski registar.
4. Naputak o uvjetima i načinu ostvarivanja elektroničke komunikacije s registarskim sudom radi upisa društva s ograničenom odgovornošću u sudski registar
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Pokretanje postupka za upis
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 9.
(1) Postupak za upis u registar pokreće se pisanom prijavom s određenim zahtjevom za upis podataka ili zahtjevom za promjenu upisanih podataka, koji se predaje registarskom sudu na papiru ili elektroničkim putem.
(2) Prijava se podnosi sudu u roku od 15 dana od dana kada se ispune propisane pretpostavke za upis, ako zakonom nije drugačije propisano.
(3) Kada je to zakonom propisano, sud pokreće postupak po službenoj dužnosti.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Podaci koji se upisuju za inozemnu podružnicu
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 37.
(1) Podružnica inozemnog trgovca pojedinca i inozemnog trgovačkog društva upisuje se u registar suda na čijem je području sjedište podružnice.
(2) Ako inozemni osnivač osniva više podružnica, one se upisuju u registar suda kod kojeg je upisana glavna podružnica.
(3) Za podružnicu inozemnog osnivača upisuju se sljedeći podaci:
1. tvrtka i sjedište osnivača te tvrtka i sjedište podružnice, a ako osnivač upisuje više podružnica i oznaku »glavna podružnica«, a za ostale podružnice redni broj,
2. naziv registra ili drugog upisnika u kojem je upisan osnivač, uz podatak u kojoj se državi vodi, datum upisa i broj pod kojim se vodi, a ako je osnovan u zemlji u kojoj se ne upisuje u takav registar, naziv javno ovjerene isprave o osnivanju po propisima zemlje u kojoj osnivač ima sjedište,
3. OIB osnivača i njegov EUID ako postoji,
4. ime i prezime, prebivalište, osobni identifikacijski broj za osobe ovlaštene za zastupanje osnivača te opseg njihovih ovlasti,
5. ako je osnivač društvo kapitala, visina temeljnog kapitala i iznos uplaćenih uloga, a ako je osnivač društvo osoba ili trgovac pojedinac, imena i prezimena osoba koje osobno odgovaraju za obveze društva, njihovo prebivalište, osobni identifikacijski broj, broj i oznake osobne identifikacijske isprave i naznaka države koja ju je izdala,
6. ime i prezime, odnosno imena i prezimena, prebivalište i osobni identifikacijski broj osoba ovlaštenih da u poslovanju podružnice zastupaju osnivača,
7. datum odluke o osnivanju podružnice,
8. dan predaje godišnjih financijskih izvješća osnivača i drugih financijskih isprava, uz navođenje datuma usvajanja,
9. prestanak podružnice:
a) na temelju odluke osnivača,
b) na temelju odluka registarskog suda, ako osnivač prestane postojati u zemlji u kojoj ima sjedište ili po propisima te zemlje izgubi poslovnu sposobnost ili pravo raspolaganja imovinom, ako država kojoj pripada osnivač više ne poštuje uzajamnost,
10. brisanjem podružnice:
a) po službenoj dužnosti, ako po pozivu registarskog suda u roku kojeg mu je zato odredio sud ne prijavi promjenu podataka,
b) nakon ispunjenja razloga za prestanak podružnice,
11. ukidanje podružnice.
(4) Osnivač je dužan svaku promjenu podataka prijaviti registarskome sudu radi upisa u registar.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Podaci koji se upisuju za likvidacijsku masu
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 37.b
(1) U registar suda na čijem je području bilo upisano sjedište pravne osobe koja je prestala postojati, osim ako je pravna osoba prestala postojati zaključenjem stečajnog postupka, za likvidacijsku masu upisuju se sljedeći podaci:
1. matični broj subjekta,
2. OIB,
3. naziv, koji se određuje tako da sadržava riječi »likvidacijska masa iza« i tvrtka odnosno naziv brisane pravne osobe,
4. sjedište, koje se određuje prema adresi prvog imenovanog likvidatora,
5. ime i prezime svih imenovanih likvidatora, njihov OIB i adrese prebivališta,
6. datum i broj rješenja o pokretanju postupka likvidacije, odnosno rješenja kojim je imenovan likvidator,
7. datum i broj rješenja o obustavi odnosno zaključenja likvidacije i brisanju likvidacijske mase.
(2) U slučaju iz stavka 1. ovoga članka pri upisu likvidacijske mase u sudski registar Ministarstvo financija, Porezna uprava po službenoj će dužnosti odrediti i dodijeliti OIB likvidacijskoj masi.
(3) Na upis likvidacijske mase na odgovarajući se način primjenjuju odredbe članka 37.a stavaka 2. i 3. ovoga Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Prijava za upis
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 39.
(1) Prijava za upis u registar podnose se sudu u obliku javno ovjerene isprave ili elektroničke prijave i elektroničkog podneska podnesenih sudu elektroničkim putem od javnog bilježnika ili ureda HITRO.HR. Elektronička prijava ili podnesak potpisani naprednim elektroničkim potpisom javnog bilježnika smatraju se javno ovjerovljenom ispravom.
(2) Prijava za upis osnivanja trgovačkog društva na daljinu podnosi se uvijek u elektroničkom obliku. Ostale prijave mogu se podnijeti u elektroničkom obliku.
(3) Prijava sadrži zahtjev za upis podataka ili zahtjev za upis promjene podataka upisanih u registar. Osniva li se trgovačko društvo ulaganjem ili preuzimanjem stvari i prava bez revizije osnivanja, u prijavi za upis društva u registar mora se navesti da se društvo osniva ulaganjem ili preuzimanjem stvari i prava bez revizije osnivanja.
(4) Prijava se ne mora javno ovjeriti ako se odnosi na promjenu poslovne adrese u sjedištu društva, ako se njome dostavljaju samo osobni podaci o predsjedniku i članovima nadzornog odbora, te podaci o naknadno uplaćenim ulozima i uplatama. Takvu prijavu potpisuju osobe koje su po zakonu ovlaštene podnijeti prijavu za upis u registar.
(5) Financijska agencija dostavlja sudu elektroničkim putem podatke o predaji financijskih isprava za one subjekte za koje je propisana obveza javne objave tih podataka s naznakom MBS-a i OIB-a, datuma predaje financijske isprave, vrste financijske isprave i razdoblja na koje se odnose. U glavnu knjigu elektronički se unose podaci o predaji financijskih isprava i razdoblje na koje se odnose odvojeno za svaki subjekt upisa. Sadržaj unesenih podataka istovjetan je sadržaju dostavljenih podataka.
(6) Financijska agencija je dužna registarskom sudu elektroničkim putem omogućiti pristup financijskim ispravama zaprimljenim za potrebe javne objave.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Prilozi uz prijavu za upis
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 40.
(1) Uz prijavu za upis podnose se prilozi propisani zakonom.
(2) Prilozi i ostali dokumenti na koje se prijava poziva podnose se uz prijavu na papiru u izvorniku, ovjerenoj preslici, odnosno prijepisu, u dovoljnom broju primjeraka za sud i sudionike.
(3) Preslike priloga i dokumenata koje su sastavljene u elektroničkom obliku moraju biti istovjetne s izvornim ispravama ili dokumentima. Izvornik prijave i priloga, odnosno njihove prijepise ili ovjerene preslike, osoba koja ih je priložila, odnosno pretvorila u elektronički oblik dužna je čuvati najmanje deset godina od dana podnošenja prijave.
(4) Kada je zakonom propisano da je za upis u registar potrebna suglasnost, odobrenje, ovlast, potvrda ili neki drugi akt, uz prijavu za upis prilaže se i taj akt.
(5) Kada je zakonom propisano donošenje statuta prilikom osnivanja subjekta upisa, statut se prilaže uz prijavu za upis u registar. Kada je posebnim zakonom propisana mogućnost donošenja statuta nakon upisa u registar, statut se prilaže u roku od 90 dana od dana podnošenja prijave za upis ili prilikom prvog zahtjeva za upis promjene, ako se upis promjene traži prije proteka roka od 90 dana od dana podnošenja prijave.
(6) Kada je zakonom propisano da se uz prijavu dostavlja dokaz o unosu uloga uz prijavu se dostavlja:
1. dokaz da su ulozi u stvarima i u pravima unijeti tako da društvo njima može slobodno raspolagati, a ako se unose nekretnine i izvadak iz zemljišnih knjiga koji ne može biti stariji od 8 dana od dana podnošenja prijave za upis u registar,
2. potvrdu kreditne institucije o ulozima plaćenim u novcu.
(7) Isprave koje se podnose kao dokazi ne smiju biti starije od jedne godine, osim kada učinak isprave zavisi od ispunjenja nekog uvjeta, proteka roka ili prava na optiranje.
(8) Izvaci iz registara i upisnika ne smiju biti stariji od 30 dana od dana podnošenja prijave u registar.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 40.a
(1) Prijavi za osnivanje novog subjekta upisa, uz isprave propisane ovim ili drugim zakonom, osnivač subjekta dužan je priložiti izjavu na kojoj je njegov potpis ovjerio javni bilježnik da ni on ni drugi subjekt upisa čiji je on član, a u kojem ima udjel u društvu koji predstavlja 5% ili više udjela u kapitalu ili glasačkim pravima, ili koji omogućava ostvarenje značajnog utjecaja na upravljanje društvom, nema nepodmirenih dugovanja na osnovi poreza te doprinosa za mirovinsko, odnosno zdravstveno osiguranje kao ni dugovanja za neto plaće radnicima.
(2) Izjava iz stavka 1. ovoga članka ne smije biti starija od trideset dana računajući od dana podnošenja prijave i mora sadržavati popis svih subjekata upisa u kojima je osnivač član u kojem ima udjel u društvu koji predstavlja 5% ili više udjela u kapitalu ili glasačkim pravima, ili koji omogućava ostvarenje značajnog utjecaja na upravljanje društvom, matični broj i osobni identifikacijski broj tih subjekta.
(3) U izjavi iz stavka 1. ovoga članka, osnivač subjekta upisa će potvrditi da su podaci koje je dao točni i potpuni. Za davanje netočnih ili nepotpunih podataka osnivač i odgovorne osobe u osnivaču pravnoj osobi odgovaraju kao za lažan iskaz u postupku pred sudom.
(4) Izjavu iz stavka 1. ovoga članka nisu dužni priložiti:
1. Republika Hrvatska, županije, Grad Zagreb, gradovi i općine,
2. Hrvatski fond za privatizaciju.
(5) Odredbe stavka 1. do 3. ovoga članka odnose se i na upis promjene osnivača, odnosno članstva u subjektu upisa.
(6) Izjava iz stavka 1. ovoga članka daje se na obrascu koji će propisati ministar pravosuđa
8. Pravilnik o obliku i sadržaju obrasca za davanje izjave o nepostojanju nepodmirenih dugovanja na osnovi poreza te doprinosa za mirovinsko, odnosno zdravstveno osiguranje kao ni dugovanja za neto plaće radnicima
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Ispitivanje pretpostavki za upis
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 43.
(1) Prije nego što donese rješenje o upisu, registarski sud ispituje je li udovoljeno pretpostavkama za osnovanost prijave i zahtjeva za upis.
(2) Ako sud utvrdi da nije nadležan za postupanje po prijavi za upis, oglasit će se nenadležnim, i nakon pravomoćnosti rješenja, ustupiti prijavu s prilozima nadležnom registarskom sudu.
(3) Prijava za upis osnovana je:
1. ako je podnesena od ovlaštene osobe,
2. ako je podnesena u zakonom propisanom obliku,
3. ako ima propisani sadržaj,
4. ako su uz prijavu priložene propisane isprave u zakonom propisanom obliku i ako nisu starije od godinu dana,
5. ako je u suglasnosti s odredbama akta kojima se određeni podaci ili promjene upisuju u registar, odnosno ako je u suglasnosti s priloženim ispravama,
6. ako sadrži zahtjev s podacima za koje je propisano da se upisuju u registar,
7. ako predmet poslovanja nije zakonom zabranjen i nije suprotan moralu društva.
(4) Zahtjev za upis je osnovan, ako registarski sud utvrdi da su ispunjene zakonom utvrđene pretpostavke za upis u registar.
(5) Registarski sud ispituje djelatnosti koje čine predmet poslovanja i kada se predmet poslovanja ne upisuje u glavnu knjigu.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Odjeljak 1.a OSNIVANJE TRGOVAČKOG DRUŠTVA NA DALJINU BEZ PUNOMOĆNIKA
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 52.a
(1) Osniva li se društvo s ograničenom odgovornošću ili jednostavno društvo s ograničenom odgovornošću na daljinu bez punomoćnika (trgovačka društva koja se mogu osnovati na daljinu bez punomoćnika), prijava za upis podnosi se isključivo elektroničkim putem preko internetske stranice sudskog registra ili preko internetske stranice sudskog registra u sklopu sustava START.
(2) Prihvaćanjem osnivačkog akta svaki od osnivača potvrđuje potpunost i točnost svojih osobnih podataka te potvrđuje da je suglasan da se njegovi osobni podaci mogu koristiti i obrađivati u postupku osnivanja društva s ograničenom odgovornošću ili jednostavnog društva s ograničenom odgovornošću na daljinu bez punomoćnika.
(3) Prihvaćanjem imenovanja svaki od direktora potvrđuje potpunost i točnost svojih osobnih podataka te potvrđuje da je suglasan da se njegovi osobni podaci mogu koristiti i obrađivati u postupku osnivanja društva s ograničenom odgovornošću ili jednostavnog društva s ograničenom odgovornošću na daljinu bez punomoćnika.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Pokretanje postupka upisa osnivanja na daljinu bez punomoćnika
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 52.b
Postupak upisa osnivanja društva s ograničenom odgovornošću ili jednostavnog društva s ograničenom odgovornošću na daljinu bez punomoćnika pokreće se kada sustav sudskog registra zabilježi da su svi osnivači i članovi uprave potvrdili prijavu za upis osnivanja.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Dostava
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 52.c
(1) Odluke u postupku upisa osnivanja trgovačkog društva na daljinu bez punomoćnika registarski sud izdaje kao elektroničke isprave potpisane naprednim elektroničkim potpisom i dostavlja podnositelju prijave putem sustava sudskog registra.
(2) Pristup sustavu sudskog registra elektroničkim putem ostvaruje se upotrebom vjerodajnica Nacionalnog identifikacijskog i autentifikacijskog sustava značajne ili visoke razine sigurnosti, uz prethodnu autentifikaciju i autorizaciju.
(3) Sustav sudskog registra će na adresu elektroničke pošte koju je podnositelj prijave naveo u prijavi dostaviti obavijest koja sadržava:
– oznaku suda (pošiljatelja),
– datum od kada je pismeno dostupno u sustavu sudskog registra,
– naznaku pismena koje se dostavlja,
– obavijest da se pismeno može preuzeti u roku od osam dana od dana kada je pismeno dostupno u sustavu sudskog registra,
– datum od kada započinje rok za preuzimanje pismena,
– upozorenje na pravne posljedice nepreuzimanja pismena,
– prema potrebi druge potrebne podatke.
(4) Obavijest iz stavka 3. ovoga članka mora se dostaviti najkasnije u trenutku kada je pismeno koje se dostavlja dostupno u sustavu sudskog registra.
(5) Podnositelj prijave može preuzeti pismeno ako, nakon što je dokazao svoj identitet na način iz stavka 2. ovoga članka, potvrdi primitak pismena potvrdom elektroničke dostavnice.
(6) Elektronička dostavnica sadržava:
– oznaku suda (pošiljatelja),
– podatke o primatelju pismena,
– datum kada je primatelj pismena potvrdio primitak pismena potvrdom elektroničke dostavnice,
– naznaku pismena koje je primatelj preuzeo.
(7) Ako primatelj pismena ne preuzme pismeno u roku od osam dana od dana kada je pismeno dostupno u sustavu sudskog registra, bez obzira na to kada je primio obavijest iz stavka 3. ovoga članka, smatrat će se da je dostava obavljena istekom osmoga dana od dana kada je pismeno bilo dostupno u sustavu sudskog registra.
(8) U slučaju iz stavka 7. ovoga članka sustav sudskog registra će izraditi potvrdu da pismeno nije preuzeto. Potvrda sadržava:
– oznaku suda (pošiljatelja),
– podatke o primatelju pismena,
– naznaku pismena koje primatelj pismena nije preuzeo,
– datum od kada je pismeno bilo dostupno u sustavu sudskog registra,
– prema potrebi druge potrebne podatke.
(9) U slučaju iz stavka 7. ovoga članka sustav sudskog registra će na adresu elektroničke pošte koju je podnositelj prijave naveo u prijavi dostaviti potvrdu iz stavka 8. ovoga članka.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Ispitivanje pretpostavki za upis
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 52.d
Na ispitivanje pretpostavki za upis i povlačenje prijave primjenjuju se na odgovarajući način odredbe članka 43. do 45. ovoga Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Odgovarajuća primjena odredbi ovoga Zakona
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 52.f
Ako odredbama ovoga odjeljka nije drukčije propisano, na prijavu za upis, ispitivanje prijave za upis i upis osnivanja društva s ograničenom odgovornošću ili jednostavnog društva s ograničenom odgovornošću na daljinu bez punomoćnika na odgovarajući se način primjenjuju odredbe ovoga Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Dostava rješenja i zaključaka
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 57.
(1) Rješenje i zaključak dostavljaju se predlagatelju i drugim sudionicima na koje se odnosi, s uputom o pravu na pravni lijek protiv rješenja.
(2) Rješenje o upisu može se dostaviti i drugim osobama koje za to imaju pravni interes, na njihov zahtjev ili na zahtjev predlagatelja.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Brisanje i promjena podataka subjekta upisa
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 63.
(1) Registarski sud će po službenoj dužnosti, na zahtjev osobe koja ima pravni interes ili ovlaštenog tijela ili osobe, brisati ili promjeniti podatke u registru, ako se uslijed izmjene zakona ili odlučnih činjenica ispune pretpostavke za upis brisanja ili promjene tih podataka.
(2) Nakon pokretanja postupka iz stavka 1. ovoga članka, registarski sud će zaključkom pozvati subjekt upisa, da u roku koji ne može biti dulji od 30 dana podnese prijavu za izmjenu upisanih podataka. U istom roku, subjekt upisa može se očitovati na zaključak.
(3) Rješenje o brisanju ili promjeni podatka u registru donijet će registarski sud, ako ne prihvati razloge navedene u očitovanju ili ako subjekt upisa u roku koji mu je za to određen ne postupi u skladu sa zaključkom. Upis u registar obavit će se po pravomoćnosti rješenja o promjeni ili brisanju podatka.
(4) Registarski sud donijet će rješenje o odbijanju zahtjeva za brisanje ili za upis promjene upisanog podatka, ako zahtjev za izmjenu upisanog podatka nije osnovan.
(5) Registarski sud donijet će rješenje o obustavi postupka, ako su osnovani razlozi navedeni u očitovanju subjekta upisa na zaključak iz stavka 2. ovoga članka. Upis po službenoj dužnosti otvaranja postupka likvidacije
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 70.
(1) Registarski sud će po službenoj dužnosti provesti postupak brisanja subjekta upisa:
1. ako nema imovinu, odnosno ako ima imovinu neznatne vrijednosti,
2. ako se u propisanom roku nije uskladio s propisom s kojim se trebao uskladiti,
3. ako tri godine zaredom nije postupio po zakonskoj obvezi da objavi svoja godišnja financijska izvješća s propisanom dokumentacijom, ako je propisana obveza objavljivanja tih izvješća,
4. ako inozemni osnivač podružnice tri godine zaredom nije postupio po zakonskoj obvezi da registarskom sudu u koji je podružnica upisana dostavi radi upisa predaje svoja godišnja financijska izvješća i druge financijske isprave čije je objavljivanje zakonom propisano.
(2) Imovinom neznatne vrijednosti u smislu stavka 1. točke 1. ovoga članka smatra se imovina koja ne bi bila dostatna za plaćanje troškova stečajnog postupka ili imovina za koju su troškovi unovčenja veći od njezine tržišne vrijednosti.
(3) U slučaju postojanja razloga iz stavka 1. točke 1. ovoga članka sud će provesti postupak brisanja subjekta upisa i na prijedlog nadležnog tijela Porezne uprave.
(4) Postupak brisanja provodi se na temelju rješenja o pokretanju postupka brisanja kojim sud priopćava nakanu da će subjekta upisa brisati iz registra.
(5) Rješenje o pokretanju postupka brisanja upisuje se u registar i javno objavljuje na internetskoj stranici registra. Objava rješenja o pokretanju postupka brisanja na internetskoj stranici registra ima učinak dostave rješenja subjektu upisa i priopćenja registarskog suda zakonskim zastupnicima subjekta upisa.
(6) Subjekt upisa nad kojim je pokrenut postupak brisanja i svaka osoba koja ima opravdani interes da se subjekt upisa ne briše iz registra može izjaviti prigovor protiv rješenja o pokretanju postupka brisanja:
1. ako ne postoje razlozi za brisanje iz stavka 1. ovoga članka,
2. ako je nad subjektom upisa otvoren postupak likvidacije, predstečajne nagodbe ili stečajni postupak, ili
3. ako je podnesen prijedlog za otvaranje postupka predstečajne nagodbe ili stečajnog postupka.
(7) Registarski sud odbit će prigovor ako utvrdi da nije osnovan i da postoji razlog za brisanje.
(8) Registarski sud će odbaciti prigovor protiv rješenja o pokretanju postupka brisanja:
– ako je podnesen nakon isteka roka za izjavljivanje prigovora, ili
– ako je podnesen od osobe koja nije zakonski zastupnik subjekta ili nije opravdala interes da se subjekt upisa ne briše iz registra.
(9) Ako je prigovor izjavljen zbog postojanja razloga iz stavka 6. točke 3. ovoga članka, registarski sud će zastati s postupkom do pravomoćnosti odluke o prijedlogu za otvaranje postupka predstečajne nagodbe ili stečajnog postupka.
(10) Registarski sud će uvažiti prigovor i obustaviti postupak brisanja:
– ako je do isteka roka za izjavljivanje prigovora ispunjena zakonska obveza iz stavka 1. točke 3., odnosno točke 4. ovoga članka,
– ako je otvoren postupak predstečajne nagodbe ili stečajni postupak, a prigovor je izjavljen zbog postojanja razloga iz stavka 6. točke 3. ovoga Zakona,
– u drugim slučajevima, ako utvrdi da je prigovor osnovan i da ne postoji razlog za brisanje.
(11) Rješenje o obustavi postupka brisanja se javno objavljuje na internetskoj stranici registra.
(12) Na temelju pravomoćnog rješenja o obustavi postupka brisanja, registarski sud će po službenoj dužnosti brisati upis rješenja o pokretanju postupka brisanja.
(13) Registarski sud donijet će rješenje o brisanju subjekta upisa iz registra bez likvidacije:
1. ako subjekt upisa u roku od šest mjeseci nakon što mu sud priopći nakanu da će ga brisati iz sudskog registra ne učini vjerojatnim da ima imovinu,
2. ako nije podnesen prigovor ili je izjavljeni prigovor odbačen,
3. u drugim slučajevima ako utvrdi da prigovor nije osnovan i da postoji razlog za brisanje.
(14) Rješenje o brisanju subjekta upisa se javno objavljuje na internetskoj stranici registra. Objava rješenja o brisanju subjekta upisa na internetskoj stranici registra ima učinak dostave rješenja subjektu upisa i njegovim zakonskim zastupnicima. Upis brisanja subjekta upisa provodi se u glavnu knjigu registra nakon pravomoćnosti rješenja.
(15) Protiv rješenja o brisanju subjekta upisa iz registra subjekt upisa i njegovi zakonski zastupnici imaju pravo na žalbu.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Brisanje subjekta upisa koji se nije uskladio sa zakonom
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 70.d
(1) Ako registarski sud pokrene postupak brisanja subjekata upisa koji se u propisanom roku nije uskladio s propisom s kojim se trebao uskladiti, rješenjem o pokretanju postupka brisanja imenovat će likvidatora.
(2) Ako likvidator utvrdi da subjekt upisa koji se u propisanom roku nije uskladio s propisom s kojim se trebao uskladiti ima imovinu, likvidacija se provodi uz odgovarajuću primjenu odredaba zakona kojim se uređuje likvidacija trgovačkih društava.
(3) U slučaju iz stavka 2. ovoga članka troškove likvidacijskog postupka predujmit će subjekt upisa koji se u propisanom roku nije uskladio s propisom s kojim se trebao uskladiti ili druga osoba koja je učinila vjerojatnim da subjekt upisa ima imovinu, a sud može odrediti da se troškovi likvidacije namire iz imovine subjekta upisa.
(4) Ako likvidator utvrdi da subjekt upisa koji se u propisanom roku nije uskladio s propisom s kojim se trebao uskladiti nema imovinu, odnosno ako ima imovinu neznatne vrijednosti u smislu članka 70. stavka 1. točke 1. ovoga Zakona ili ako likvidator ne može utvrditi ima li subjekt upisa imovinu, likvidacija se provodi uz odgovarajuću primjenu odredaba članka 70. stavka 13. do 15. ovoga Zakona.
(5) U slučaju iz stavka 4. ovoga članka likvidator je po okončanju likvidacije dužan poslovne knjige i dokumentaciju subjekta upisa predati na čuvanje Hrvatskoj gospodarskoj komori.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Naknadno pronađena imovina
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 70.e
(1) Pokaže li se nakon brisanja subjekta upisa iz registra da on ima imovinu, provodi se likvidacija nad tom imovinom (likvidacijska masa).
(2) Likvidacija imovine brisanog subjekta upisa provodi se uz odgovarajuću primjenu odredaba zakona kojim se uređuje likvidacija trgovačkih društava.
(3) Likvidacijska masa nositelj je prava vlasništva i drugih prava. U ime i za račun likvidacijske mase mogu se voditi sporovi, ako zakonom nije drukčije određeno.
(4) Likvidator zastupa likvidacijsku masu s ovlaštenjima zastupnika po zakonu te vodi samo one poslove koji se odnose na likvidacijsku masu.
(5) Postupak likvidacije imovine brisanog subjekta upisa okončava se donošenjem rješenja o zaključenju postupka, odnosno rješenjem o obustavi postupka ako likvidator na temelju prijavljenih tražbina utvrdi da imovina nije dovoljna za namirenje svih tražbina vjerovnika s kamatama.
(6) U slučaju iz stavka 5. ovoga članka likvidator je po okončanju likvidacije dužan poslovne knjige i dokumentaciju subjekta upisa predati na čuvanje Hrvatskoj gospodarskoj komori.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 83.b
(1) Registar putem sustava povezivanja registara bez odgađanja osigurava dostupnost podataka o otvaranju i okončanju stečajnih i likvidacijskih postupaka, brisanju subjekta upisa te drugih postupaka i podataka koji proizvode ili mogu proizvesti pravne posljedice u drugoj državi u kojoj se nalazi podružnica tuzemnog subjekta upisa.
(2) Registar putem sustava povezivanja registara bez odgađanja osigurava primitak podataka o inozemnom osnivaču podružnice.
(3) Podaci iz stavaka 1. i 2. ovoga članaka razmjenjuju se bez naknade.
(4) Vlada Republike Hrvatske može propisati da pojedinačni korisnici plaćaju naknadu za dobivanje podataka i dokumenata putem sustava povezivanja registara u visini troškova njihova dobivanja, osim podataka o nazivu i pravnom obliku, sjedištu i državi članici u kojoj je registrirano te registracijskom broju subjekta upisa koji su dostupni bez naknade.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 83.e
(1) Upisani podaci o fizičkim osobama u registru moraju biti javno dostupni prema OIB-u osobe na način da je vidljiv popis subjekata upisa, razdoblja i svojstvo u kojem je osoba upisana u registar.
(2) Podaci o osobama iz stavka 1. ovoga članka moraju biti javno dostupni i za upise koji su brisani.
(3) Podatak o izrečenoj sigurnosnoj mjeri zabrane potpunog ili djelomičnog obavljanja određene dužnosti ili djelatnosti ne smije se javno objaviti.
(4) Podaci iz ovoga članka dostupni su kao informacija u elektroničkom obliku za koje registarski sud ne izdaje prijepis, presliku, izvadak ili potvrdu.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave