KODEKS KORPORATIVNOG UPRAVLJANJA TRGOVAČKIM DRUŠTVIMA I DRUGIM PRAVNIM OSOBAMA OD STRATEŠKOG I POSEBNOG INTERESA ZA REPUBLIKU HRVATSKU
1.UVOD
1.1.CILJEVI I OSNOVNA NAČELA
Cilj Kodeksa korporativnog upravljanja trgovačkim društvima i drugim pravnim osobama od strateškog i posebnog interesa za Republika Hrvatska (dalje u tekstu: Kodeks) je uspostava, održanje i daljnje unaprjeđenje visokih standarda korporativnog upravljanja i transparentnosti poslovanja trgovačkih društava i drugih pravnih osoba od strateškog i posebnog interesa za Republiku Hrvatsku (dalje u tekstu: Društva), radi učinkovitog i odgovornog upravljanja javnim kapitalom i poslovima od posebnog društvenog interesa u funkciji razvoja hrvatskoga gospodarstva te najboljih interesa građana kao poreznih obveznika i korisnika javnih dobara, a zatim i svih ostalih skupina nositelja interesa s kojima stupaju u poslovni i pravni promet.
– jasno razrađene procedure za rad nadzornih odbora, uprave i drugih tijela i struktura koje donose važne odluke;
– sprječavanje sukoba interesa;
– učinkoviti unutarnji nadzor;
– jačanje osobne odgovornosti;
– učinkovit sustav odgovornosti;
– ravnopravna spolna zastupljenost;
– društveno odgovorno poslovanje;
– stručnost
Sukladno važećem Zakonu o upravljanju i raspolaganju imovinom u vlasništvu Republike Hrvatske, Državni ured za upravljanje državnom imovinom (dalje u tekstu: DUUDI) izrađuje Kodeks, a Povjerenstvo Vlade Republike Hrvatske za upravljanje strateškim trgovačkim društvima ovlašteno je predlagati ga Vladi Republike Hrvatske.
1.2.PRIMJENA
Kodeks je namijenjen Društvima sukladno važećoj Odluci o utvrđivanju popisa trgovačkih društava i drugih pravnih osoba od strateškog i posebnog interesa za Republiku Hrvatsku koju donosi Vlada Republike Hrvatske.
Primjena ovog Kodeksa podrazumijeva:
- da društva svoju organizaciju i poslovanje usklade s preporukama Kodeksa,
- da najkasnije do dostave nerevidiranog godišnjeg izvještaja sukladno važećoj uputi za izradu i dostavu planova i izvješća o poslovanju dostave popunjeni Godišnji upitnik o korporativnom upravljanju (dalje u tekstu: Godišnji upitnik) koji sadrži informacije o primjeni preporuka Kodeksa ili objašnjenje razloga za odstupanje od njihove primjene.
- da na zahtjev DUUDI-ja dostavljaju dodatne pisane informacije i izvješća vezana uz primjenu odredbi Kodeksa.
Primjenu Kodeksa nadziru stručne službe DUUDI-ja, sagledavanjem i analizom:
- strukture, sadržaja, pravodobnosti i sveobuhvatnosti informacija koje su društva učinila javno dostupnim u skladu s važećim propisima i preporukama Kodeksa,
- godišnjeg upitnika te informacija i izvješća o primjeni Kodeksa koja su društva dostavila na zahtjev nadležnih stručnih službi DUUDI-ja
- uočenih nedostataka u primjeni Kodeksa.
Kodeks i njegove preporuke temelje se na principu 'postupi ili objasni', tj. ukoliko Društvo odstupi ili ne primjenjuje neku od preporuka ovog Kodeksa, u Godišnjem upitniku mora dati objašnjenje zbog čega je došlo do neprimjene ili odstupanja. U slučaju kada se Društvo ne pridržava preporuka Kodeksa, Društvo je obvezno u Godišnjem upitniku obrazložiti zbog čega je došlo do neprimjene ili odstupanja od preporuka.
Godišnji upitnik je sastavni dio godišnjeg izvješća društva. Ispunjeni Godišnji upitnik društvo objavljuje na internetskim stranicama Društva.
Članovi tijela korporativnog upravljanja prilikom stupanja na dužnost potpisuju da su upoznati sa Kodeksom i da se istog obvezuju poštivati.
Svako tumačenje odredaba ovoga Kodeksa ima se rukovoditi u prvome redu postizanjem navedenih ciljeva i poštovanjem spomenutih načela.
Društva su dužna izrađivati i dostavljati planove i izvješća sukladno važećoj Uputi za izradu i dostavu planova i izvješća o poslovanju trgovačkih društava i drugih pravnih osoba od strateškog i posebnog interesa za Republiku Hrvatsku, kojom su regulirani sadržaj i rokovi dostave planova i izvješća, a koji se istovremeno dostavljaju Ministarstvu financija i DUUDI-u.
Društva su na zahtjev DUUDI-ja dužna dostaviti i ostale informacije vezane za poslovanje Društva (Kolektivni ugovori, Ugovori o radu, Srednjoročni planovi i sl.)
2. JAVNO OBJAVLJIVANJE PODATAKA
2.1. FINANCIJSKA IZVJEŠĆA
Društvo je dužno sastavljati svoja financijska izvješća u skladu s međunarodnim standardima financijskog izvješćivanja, posebnim propisima, Zakonu o računovodstvu (NN 109/07, 54/13, 121/14) te Zakonom o trgovačkim društvima (NN 152/11, 111/12, 68/13) vodeći pri tome računa o suvremenim međunarodnim tendencijama u financijskom izvješćivanju kao i o zahtjevima tržišta. Financijska izvješća Društva su dužna objavljivati i na svojim internetskim stranicama.
2.2. GODIŠNJA, POLUGODIŠNJA I TROMJESČNA IZVJEŠĆA
Godišnja, polugodišnja, te tromjesečna izvješća najvažniji su i najcjelovitiji izvor podataka o društvu te ne bi trebala biti ograničena samo na sadržavanje podataka sukladno zakonskim propisima i međunarodnim standardima financijskog izvješćivanja. Ona svakako trebaju uključivati razumljivu analizu i stajalište uprave o poslovanju u proteklom razdoblju, kao i objašnjenja uprave u svezi s eventualnim većim odstupanjima u odnosu na planirane rezultate i ostvarene strateške ciljeve.
2.3. KALENDAR VAŽNIH DOGAĐAJA
Društvo bi trebalo do kraja poslovne godine na svojoj internet stranici objaviti kalendar važnih događaja koji se očekuju u narednoj poslovnoj godini, kao npr. predviđeni datum objave financijskih rezultata, datum održavanja glavne skupštine društva, datum isplate dividende i sl.
Društvo treba objaviti svaku promjenu u kalendaru važnih događaja najmanje 30 dana unaprijed, a ukoliko to nije moguće, odmah po nastupanju okolnosti koje utječu na promjenu.
2.4. VLASNIČKA STRUKTURA
2.4.1. Popis članova i imatelja vrijednosnica društva
Društvo treba učiniti javno dostupnim potpuni popis svojih članova, a ako se radi o dioničkom društvu, tada i popis dioničara s brojem i rodom dionica, kao i popis imatelja bilo kojih drugih vrijednosnih papira izdanih od strane toga društva, a koji mogu biti od značenja za promjene u vlasničkoj strukturi.
Popis bi društvo trebalo javno objaviti najkasnije pet radnih dana nakon nastale promjene.
2.4.2. Uzajamno dioničarstvo
Društvo je dužno javno objavljivati podatke o uzajamnom dioničarstvu. Smatrat će se da između dva dionička društva postoji odnos uzajamnog dioničarstva onda kada su ta društva povezana na taj način da svako od njih ima više od 5% udjela u temeljnom kapitalu u drugome društvu.
2.4.3. Vlasništvo dionica članova uprave, nadzornog odbora i upravnog odbora
Društvo je dužno u godišnjem izvješću iznijeti podatke o dionicama i drugim vrijednosnim papirima društva u vlasništvu svakog pojedinog člana uprave, nadzornog odbora i upravnog odbora.
Osim iznošenja tih podataka u godišnjem izvješću, društvo je dužno, u roku od 48 sati od saznanja za promjenu, putem svojih internet stranica ili putem burze javno objaviti svaku promjenu količine vrijednosnih papira društva, koju drži pojedini član uprave, nadzornog odbora ili upravnog odbora.
2.5. ČIMBENICI RIZIKA
Uprava društva je dužna pravodobno utvrditi i na odgovarajući način javno objaviti podatke o glavnim rizicima kojima je društvo izloženo, kao npr. političke rizike, ekonomske rizike, rizike djelatnosti i sl., kao i procjenu vjerojatnosti ostvarenja potencijalnih rizika i način upravljanja dotičnim rizicima.
2.6. JAVNE OBJAVE
Društvo je dužno na jasan i nedvosmislen način objavljivati sve podatke koji se mogu smatrati cjenovno osjetljivim u odnosu na društvo, njegov financijski položaj, rezultate poslovanja, vlasničku strukturu i upravljanje.
Društvo je dužno pritom koristiti izričaj razumljiv ciljanoj skupini te omogućiti jednak i pravovremen pristup svim zainteresiranim stranama.
Sve informacije koje mogu biti od utjecaja na donošenje odluke o ulaganju u vrijednosne papire društva trebaju biti objavljene odmah i istovremeno svim osobama koje bi za to mogle biti zainteresirane, obuhvaćajući u jednakoj mjeri i pozitivne i negativne informacije, s ciljem da se primatelju informacija omogući potpuno razumijevanje i pravilna ocjena stanja društva.
2.7. CJENOVNO OSJETLJIVE INFORMACIJE
Neovisno o podacima koje je dužno objaviti sukladno zakonu ili drugim propisima, društvo je dužno u najkraćem mogućem roku javno objaviti i time staviti na raspolaganje svim zainteresiranim stranama bitne podatke o radu i djelovanju društva, kao i sve podatke o činjenicama i okolnostima koje mogu utjecati na poslovanje tog društva odnosno cijenu dionica (cjenovno osjetljive informacije).
Cjenovno osjetljivim informacijama osobito se smatraju one navedene u Zakonu o tržištu kapitala (NN 88/08, 146/08, 74/09, 54/13, 159/13 i 18/15) i pravilima burze na kojoj su uvršteni vrijednosni papiri.
Kod javnog objavljivanja cjenovno osjetljivih informacija društvo je dužno prvenstveno voditi računa o sadržaju podataka, a ne o formi u kojoj se podaci daju.
2.8. POVLAŠTENE INFORMACIJE
Korištenje povlaštenih informacija (cjenovno osjetljivih informacija) koje nisu javno objavljene treba biti apsolutno zabranjeno svima kojima su takve informacije dostupne, s obzirom na to da bi to moglo dovesti do nepoštene prednosti osobe koja raspolaže povlaštenim informacijama (upućenika) u poslovnom i pravnom prometu s kupcima i dobavljačima ili prilikom trgovanja vrijednosnim papirima društva, neovisno o tome da li se povlaštenim informacijama koristi sam upućenik ili neka treća osoba temeljem informacija dobivenih od upućenika.
Zabrana korištenja povlaštenih informacija odnosi se na sve dioničare, članove uprave, članove nadzornog odbora, vanjske savjetnike društva kao i sve osobe koje se s obzirom na svoje pozicije u društvu i izvan društva, smatraju osobama kojima su dostupne povlaštene informacije.
Društvo je dužno uspostaviti:
– mehanizme kojima će se osigurati da se osobama koje raspolažu ili dolaze u dodir s povlaštenim informacijama pojasni priroda i važnost tih informacija i ograničenja s time u vezi, kao i
– nadzor nad protokom povlaštenih informacija i njihovom mogućom zloporabom, osobito u postupku raspisivanja i provođenja javnih natječaja za nabavu robe ili vanjskih usluga.
3. TIJELA KORPORATIVNOG UPRAVLJANJA
Trgovačka društva u javnom sektoru imaju slobodu samostalno izabrati svoje unutarnje organizacijsko ustrojstvo korporativnog upravljanja, s tim da, osim glavne skupštine i uprave, moraju imati nadzorni odbor. Društva kapitala mogu umjesto uprave ustrojiti upravne odbore sastavljene od izvršnih i neizvršnih direktora, kao jedinstvena tijela koja vode poslove i nadziru poslovanje trgovačkog društva.
3.1. GLAVNA SKUPŠTINA
3.1.1. Jednako postupanje prema dioničarima
3.1.1.1. Potvrda načela jedna dionica – jedan glas
Pravo glasa treba obuhvatiti sve dioničare društva na takav način da je broj glasova koji im pripadaju u glavnoj skupštini jednak broju njihovih dionica koje drže, bez obzira na rod dionica.
3.1.1.2. Ograničenja prava glasa
U slučaju da društvo izdaje dionice bez prava glasa, odnosno s ograničenjima prava glasa, dužno je javno i pravodobno objaviti sve relevantne podatke o sadržaju svih prava koja proizlaze iz takvih dionica, kako bi se ulagateljima omogućilo donošenje pravilne odluke o kupnji tih vrijednosnih papira.
3.1.1.3. Izbor ili imenovanje članova nadzornog odbora i neizvršnih direktora
S obzirom na to da članovi nadzornog odbora i neizvršni direktori koji su članovi upravnog odbora društva trebaju udovoljavati odgovarajućim standardima glede obrazovanja i profesionalnog iskustva, imati visoke moralne standarde i biti u mogućnosti odvojiti potrebno vrijeme za obnašanje funkcije člana nadzornog odbora, sve kandidature za članove nadzornog ili upravnog odbora koji se biraju na skupštini trebaju biti javno objavljene na internet stranicama društva, najkasnije s danom objave oglasa za sazivanje glavne skupštine na kojoj se biraju i potkrijepljene njihovim životopisom i dostatnim podacima za donošenje pravilne odluke o izboru.
Ista obveza javne objave podataka postoji i kad se radi o imenovanju radničkih predstavnika kao članova nadzornog ili upravnog odbora koje ne bira glavna skupština društva.
3.1.1.4. Različite vrste dioničara
Društvo je dužno postupati na jednak način i pod jednakim uvjetima prema svim dioničarima, neovisno o broju dionica kojima raspolažu, zemlji njihova porijekla te njihovim drugim svojstvima. To se posebno odnosi na dužnost jednakog tretmana individualnih i institucionalnih investitora i kod svih oblika privatno-javnog partnerstva.
3.1.1.5. Distribucija informacija
Uprava je dužna osigurati dioničarima kvalitetnu i brzu distribuciju informacija na način koji omogućuje dioničarima izvršavanje njihovih prava uz potpuno i pravodobno poznavanje svih bitnih činjenica za donošenje pravilne odluke na dnevnom redu glavne skupštine.
3.1.1.6. Promjene kapitala, raspolaganje i stjecanje vlastitih dionica i prava prvokupa dioničara u odnosu na predmet odlučivanja
Društvo je dužno omogućiti svim dioničarima sudjelovanje u povećanju temeljnoga kapitala društva razmjerno njihovim udjelima u dotadašnjem temeljnom kapitala društva, i to u obliku prenosivih vrijednosnih papira u kojima je sadržano njihovo pravo na prvokup, kako bi se zaštitili interesi dioničara koji u trenutku izdavanja ne mogu upisati i kupiti nove dionice.
Namjera izdavanja novih dionica mora biti javno objavljena najmanje 10 dana prije dana koji je određen kao datum prema kojem će se utvrđivati stanje u registru dionica koje će biti mjerodavno za određivanje koji dioničari imaju pravo prvenstva pri stjecanju novoizdanih dionica kako je to spomenuto u prethodnom stavku.
Kada društvo stječe ili otpušta vlastite dionice (trezorske dionice) dužno je to činiti na otvorenom tržištu i na način kojim se ne povlašćuju pojedini dioničari ili investitori ili skupine dioničara, odnosno investitora.
3.1.1.7. Opunomoćenici
Društvo je dužno olakšavati dioničarima glasovanje putem opunomoćenika. U tom smislu, izdavanje punomoći treba biti krajnje pojednostavljeno i bez strogih formalnih zahtjeva.
Društvo će, onim dioničarima društva koji to iz bilo kojeg razloga nisu u mogućnosti učiniti sami, a bez posebnih troškova po te dioničare, osigurati opunomoćenike koji su dužni glasovati sukladno njihovim uputama.
3.1.2. Saziv
Uprava društva je dužna sazvati jednu godišnju redovnu skupštinu tijekom svake poslovne godine.
Izvanrednu skupštinu treba sazvati uvijek kada to zahtijevaju interesi društva.
Društvo je uvijek dužno sazvati glavnu skupštinu, ako to zatraže dioničari koji zajedno imaju udjele u visini od najmanje 5% temeljnoga kapitala društva i navedu svrhu i razlog sazivanja te skupštine.
3.1.3. Evidencijski datum
3.1.3.1. Pravo sudjelovanja na glavnoj skupštini
Prilikom sazivanja skupštine, uprava društva je dužna odrediti datum prema kojem će se utvrđivati stanje u registru dionica koje će biti mjerodavno za ostvarivanje prava glasa u skupštini društva.
Taj datum treba biti prije održavanja skupštine i smije biti najviše 7 dana prije održavanja skupštine.
3.1.3.2. Dividenda
Svaka odluka o isplati dividende ili predujma dividende treba sadržavati datum na koji osoba koja je dioničar stječe pravo na isplatu dividende i datum ili razdoblje kada se isplaćuje dividenda odnosno predujam dividende. Datum na koji osoba koja je dioničar stječe pravo na isplatu dividende mora biti najmanje 10 dana nakon dana donošenja odluke o isplati dividende. Datum isplate dividende mora biti najmanje 12, a najviše 30 dana nakon dana donošenja odluke. Razdoblje isplate dividende ne smije trajati više od 10 dana. Prilikom isplate dividende nije dopušteno favorizirati pojedine dioničare. Odluka o isplati dividende kojom se utvrđuju naprijed spomenuti datumi mora biti objavljena i dostavljena burzi najkasnije 2 dana nakon donošenja.
3.1.4. Dnevni red
Dnevni red, kao i svi relevantni podaci i isprave uz objašnjenja koje se odnose na dnevni red, trebaju biti objavljeni na internet stranici društva, te na raspolaganju dioničarima u prostorijama društva od dana prve javne objave dnevnog reda, tako da dioničari mogu na vrijeme zauzeti stav glede pitanja koja su na dnevnom redu.
Društvo će objaviti dnevni red i relevantne podatke i isprave na internet stranicama društva.
3.1.5. Uvjeti za sudjelovanje
Društvo mora poticati sudjelovanje dioničara na skupštini, pa dioničarima nije dopušteno postavljati uvjete za sudjelovanje na glavnoj skupštini i korištenje pravom glasa (bez obzira da li su dopušteni sukladno zakonu ili statutu), kao npr. prijavljivanje sudjelovanja unaprijed, ovjeravanje punomoći i sl.
3.1.6. Ključne odluke
Odluke koje su od bitnog utjecaja na stanje imovine, financijski položaj, rezultate poslovanja, vlasničku strukturu i upravljanje društvom donose se isključivo u skupštini društva propisanom većinom glasova.
3.1.7. Zahtjevi vezani uz izvješća koja se podnose glavnoj skupštini
3.1.7.1. Izvješća koja podnosi nadzorni odbor ili upravni odbor
Nadzorni odbor odnosno upravni odbor podnosi glavnoj skupštini izvješće u kojem je, pored sadržaja izvješća propisanog zakonom, dužan ocijeniti ukupnu uspješnost poslovanja društva, rad uprave društva, kao i iznijeti poseban osvrt na svoju suradnju s upravom odnosno izvršnim direktorom.
Također, nadzorni odbor je dužan upoznati skupštinu se eventualnim postojanjem sukoba interesa na strani nekog od svojih članova i članova uprave, kao i mjere poduzete s tim u svezi.
3.1.7.2. Godišnje izvješće o stanju društva
Izvješće o stanju društva treba biti sastavljeno na jasan i pregledan način, uključivati sve aspekte poslovnih aktivnosti tijekom cijele godine u odnosu na prethodne godine te izražavati točan, potpun i pošten prikaz imovine i rashoda, financijskog položaja društva, kao i prikaz kratkoročnog i srednjeročnog plana budućeg poslovanja.
3.1.8. Korištenje suvremene komunikacijske tehnologije
Dioničarima treba omogućiti sudjelovanje i osobito glasovanje na glavnoj skupštini društva upotrebom sredstava moderne komunikacijske tehnologije.
3.1.9. Objavljivanje odobrenih odluka
Uprava društva je dužna, i to bez odlaganja, javno objaviti odluke glavne skupštine kao i podatke o eventualnim tužbama za pobijanje tih odluka.
3.2. NADZORNI ODBOR
3.2.1. Zadaci i odgovornosti
Glavni zadaci nadzornog odbora su imenovanje i opoziv uprave, nadzor nad radom uprave u vođenju poslova društva te podnošenje izvješća o obavljenom nadzoru.
Mandat članova nadzornog odbora nije obvezujući, što znači da svaki član nadzornog odbora dužnost obavlja potpuno samostalno i na vlastitu odgovornost, neovisno o tome tko ga je predložio ili imenovao.
Članovi nadzornog odbora trebaju obavljati svoju dužnost s pozornošću urednog i savjesnog gospodarstvenika i čuvati poslovnu tajnu društva.
Nadzorni odbor treba donijeti odluku o okvirnom planu svoga rada za mandatno razdoblje koji bi trebao uključiti popis redovitih sjednica i podataka koje redovito i pravodobno treba stavljati na raspolaganje članovima nadzornog odbora.
Nadzorni odbor treba donijeti svoj poslovnik o radu, s time da on ne smije ograničavati slobodu svakog pojedinog člana na samostalno djelovanje. Niti jedan dokument nadzornog odbora ne smije sprječavati ili ograničavati pojedinog člana u postupanju u skladu sa zakonom, no ujedno svaki član treba izbjegavati zlouporabu ovih ovlasti i uvijek nastojati uskladiti svoj rad sa drugim članovima nadzornog odbora.
3.2.2. Temeljne dužnosti
Nadzorni odbor nadzire ostvarivanje ciljeva i mjera poslovne politike i zastupa društvo u odnosu na članove uprave uvijek i u svezi sa svim pitanjima koja se tiču njih osobno i onih, koja su propisana Zakonom o trgovačkim društvima, statutom i/ili poslovnikom rada, a posebno u pitanjima koja se tiču poduzetničkih odluka visokog rizika, neuobičajenih odluka te prometa dionica i upravljanja ukupnom imovinom društva.
Nadzorni odbor ima pravo i dužnost očitovati se o svim pitanjima koja se tiču zaštite interesa društva i njegovih dioničara ili nositelja poslovnih udjela i po potrebi na određene odluke izdaje prethodnu suglasnost, ali u odnosu na upravu i pojedine njezine članove ne može donositi obvezujuće naloge niti izvršne odluke.
3.2.3. Sastav
Nadzorni odbor društva treba biti sastavljen većinom od nezavisnih članova. Nezavisnim članom nadzornog odbora će se smatrati onaj koji:
– nije povezan s društvom, uz moguću iznimku u pogledu određenog manjeg broja dionica u društvu;
– nije većinski dioničar, niti član grupe većinskih dioničara, supružnik, ili srodnik po krvi ili po tazbini do drugog stupnja bilo koje osobe iz ranije spomenute grupe ili ima bilo kakvu vezu s društvima povezanim s većinskim dioničarom;
– nije sadašnji ili prijašnji radnik (unatrag tri godina) društva ili bilo kojeg njegovog ovisnog društva;
– nije neposredan ili posredan dobavljač ili kupac usluga i/ili robe društva;
– nije u radnom odnosu bilo s kojim društvom koje dobavlja usluge i/ili robu društvu;
– nije, niti je u posljednje tri godine bio partner ili zaposlenik revizijske tvrtke koja pruža ili je pružala revizijske usluge društvu ili s njime povezanim društvima;
– nije bračni drug ili srodnik po krvi ili po tazbini bilo kojem voditelju odjela društva ili članu uprave;
– ne prima drugu isplatu od društva osim naknade za rad u nadzornom odboru, ne računajući eventualnu dividendu ili nagrade za rad u komisijama nadzornog odbora
Ako je član nadzornog odbora izložen pritisku ili ograničenjima od strane većinskog dioničara kojima se utječe na obavljanje njegovih dužnosti, dužan je o tome obavijestiti nadzorni odbor te usprkos tome zauzeti nezavisno stajalište prilikom glasovanja ili dati ostavku, ovisno o tome što okolnosti nalažu.
Nezavisni član nadzornog odbora koji obnaša tu funkciju više od dva mandata, treba dati pisanu izjavu kojom potvrđuje svoj nezavisni status, a u pravilu nitko ne bi trebao ostati član nadzornog odbora istog društva više od 12 godina.
Član nadzornog odbora ili neizvršni direktor kao član upravnog odbora ne smije biti član uprave, nadzornog ili upravnog odbora u drugom društvu koje bi se moglo smatrati konkurentskim u odnosu na društvo.
3.2.4. Odnos prema upravi
Nadzorni odbor i uprava dužni su potpuno surađivati u najboljem interesu društva sukladno pozitivnim propisima i internim aktima društva, te zajednički raspravljati o strateškim odrednicama poslovanja društva.
U tom smislu, na sjednicama nadzornog odbora imaju dužnost biti nazočni svi članovi uprave, osim kada nadzorni odbor raspravlja o pitanjima koja se neposredno tiču članova uprave, posebice kada se raspravlja o njihovu opozivu, odgovornosti ili nagradi za rad.
Nadzorni odbor je dužan osigurati u društvu postojanje dugoročnog plana sukcesije, čime se osigurava pažljivo i pravovremeno imenovanje nasljednika bilo kojem pojedinom članu vodećeg kadra društva. U ovaj proces treba uključiti i članove vodećeg menadžment tima.
3.2.5. Vrijeme potrebno za izvršavanje članskih dužnosti u nadzornom odboru
Član nadzornog odbora treba biti u mogućnosti posvetiti svojim dužnostima u nadzornom odboru sve vrijeme potrebno za ispravno i kvalitetno obnašanje dužnosti.
3.2.6. Primici
Članovi nadzornog odbora trebaju biti plaćeni prema svome radu i tu naknadu trebaju na prijedlog uprave ili odbora za nagrađivanje odrediti dioničari na glavnoj skupštini ili ona treba biti utvrđena u statutu društva.
Naknada članovima nadzornog odbora treba:
– adekvatno odraziti vrijeme, trud i odgovornosti povezano s njihovim funkcijama u nadzornom/upravnom odboru i Komisijama;
– osigurati adekvatan poticaj koji bi uravnotežio interese članova nadzornog s interesima dioničara;
– biti određena tako da ne ugrožava sposobnost članova nadzornog/upravnog odbora da donose odluke u najboljem interesu društva i njegovih dioničara.
– primjerena poslovima koje obavlja član nadzornog/upravnog odbora i stanju društva. Ako je naknada određena statutom, glavna skupština može običnom većinom glasova donijeti odluku o izmjeni statuta kojom se ta naknada smanjuje.
Primici članova nadzornog odbora trebaju se sastojati od:
– fiksnog dijela koji je nepromjenjiv i ne ovisi o rezultatima poslovanja, osim ukoliko su rezultati poslovanja društva takvi da bi isplata fiksne naknade bila nepravedna i u velikom nerazmjeru s rezultatima poslovanja;
– varijabilnog dijela koji je uvjetovan rezultatima poslovanja u određenom prošlom i budućem razdoblju.
Detaljni podaci o svim naknadama i drugim primanjima od strane društva ili sa društvom povezanih osoba svakog pojedinog člana nadzornog ili upravnog odbora društva uključujući i strukturu tih primitaka, moraju biti javno objavljeni.
Izjava o politici nagrađivanja članova nadzornog odbora i nagradi koju je primio svaki pojedini član nadzornog odbora izrađuje se na način opisan u dijelu ovog Kodeksa koji se odnosi na upravu društva.
3.2.7. Sukobi interesa
Sukob interesa postoji kod člana nadzornog odbora koji nije neutralan u odnosu na predmet odlučivanja ili se iz činjenice njegove povezanosti sa drugim društvima, osobama ili poslovima može pretpostaviti da može imati interese koji nisu istovremeno nužno i interesi društva, te može utjecati na donošenje odluke na temelju interesa ili sklonosti koji se nužno ne podudaraju s interesima društva.
Članovi nadzornog odbora ne smiju donositi odluke na temelju osobnih interesa ili na temelju interesa osoba s kojima imaju bliske odnose.
3.2.8. Poslovi između povezanih strana
Svi poslovi u kojima sudjeluju članovi nadzornog odbora ili s njima povezane osobe i društvo ili s njim povezane osobe trebaju biti na tržišnoj osnovi, posebice glede komercijalnih uvjeta, rokova, kamata, jamstava i sl. i trebaju biti jasno navedeni u izvješćima društva. Takve poslove treba potvrditi neovisna službena procjena od strane komisije za reviziju ili vanjskih stručnih osoba koje su nezavisne u odnosu na sudionike konkretnog posla.
3.2.9. Zabrana konkurencije
Članovi nadzornog odbora ne smiju, za svoj ili tuđi račun, osobno ili putem trećih osoba obavljati poslove iz djelatnosti koju obavlja društvo, kao i savjetovati osobe koje se mogu smatrati konkurentskima društvu.
Članovi nadzornog odbora su dužni javno objaviti veličinu udjela i sve promjene udjela u društvima koja se mogu smatrati konkurentskima društvu u roku pet dana od nastanka promjene.
3.2.10. Ugovori između članova nadzornog odbora i društva
Sve ugovore ili sporazume između člana nadzornog odbora i društva treba prethodno odobriti nadzorni odbor, a bitni elementi svih takvih ugovora ili sporazuma moraju biti sadržani u godišnjem izvješću.
Član nadzornog odbora na kojeg se odnosi ugovor ili sporazum s društvom ne može sudjelovati u davanju odobrenja.
3.2.11. Izvješćivanje o sukobu interesa
Svaki član nadzornog odbora dužan je izvijestiti društvo o svakom stjecanju ili otpuštanju dionica društva ili mogućnosti ostvarivanja glasačkih prava iz dionica društva najkasnije sljedeći radni dan poslije nastanka takve promjene, uz obvezu društva da takvu promjenu javno objavi u najkraćem mogućem roku.
Ako neki član nadzornog odbora smatra da kod njega ili kod drugog člana postoji sukob interesa glede odlučivanja u konkretnom predmetu ili je došlo do promjene u pogledu primjerenosti, dužan je u roku od 48 sati od saznanja o promjeni izvijestiti nadzorni odbor.
O svim obavijestima o sukobu interesa nadzorni odbor vodi evidencije.
3.2.12. Komisije
Komisije odnosno odbori nadzornog odbora moraju imati najmanje tri člana. Nadzorni odbor dužan je detaljno propisati mandat i nadležnost komisija koje osniva.
Osobe koje nisu članovi komisija prisustvuju sjednicama komisija samo na poziv komisije. Komisija pojedine stručnjake ili zaposlenike društva može pozvati na svoje sastanke ili zahtijevati njihovo prisustvovanje.
Komisije o svom radu i rezultatima redovito moraju izvješćivati nadzorni odbor. Društvo jednom godišnje mora izraditi i učiniti dostupnim javnosti izvješće o radu, sastavu, broju sastanaka i nazočnosti na sastancima komisija nadzornog odbora.
Predsjednik svake komisije mora imati mogućnost izravne komunikacije s dioničarima. Situacije u kojima je takva komunikacija potrebna valja navesti u aktu kojim nadzorni odbor propisuje mandat i nadležnost komisije.
Nadzorni odbor treba usvojiti sljedeće komisije:
-Komisiju za reviziju poslovanja
-Komisiju za imenovanje
-Komisija za nagrađivanje
U slučaju kada se radi o manjim društvima koja imaju manji broj članova nadzornog odbora, može biti opravdano da funkcije vezane za imenovanje i nagrađivanje obavlja jedna komisija (komisija za imenovanje i nagrađivanje)
3.2.12.1. Komisija za reviziju poslovanja
Nadzorni odbor treba osnovati komisiju za reviziju poslovanja radi detaljnog analiziranja financijskih izvještaja, pružanja potpore računovodstvu društva te uspostave dobre i kvalitetne unutarnje kontrole u društvu.
Komisija za reviziju poslovanja treba biti sastavljena na način da većinu čine neovisni članovi nadzornog odbora.
Glede politika i pravila postupanja usvojenih unutar društva, komisija za reviziju treba:
- kontinuirano pratiti integritet financijskih informacija društva, a osobito ispravnost i dosljednost računovodstvenih metoda koje koristi društvo i grupa kojoj pripada, uključivši i kriterije za konsolidaciju financijskih izvještaja društava koja pripadaju grupi
- najmanje jednom godišnje procijeniti kvalitetu sustava unutarnjeg kontrole i upravljanja rizicima, s ciljem da se glavni rizici kojima je društvo izloženo (uključujući i rizike povezane s pridržavanjem propisa) na odgovarajući način identificiraju i javno objave te da se njima na odgovarajući način upravlja
- osigurati učinkovitost sustava unutarnje revizije, osobito putem izrade preporuka prilikom odabira, imenovanja, ponovnog imenovanja i smjene rukovoditelja odjela za unutarnju reviziju i glede sredstava koja mu stoje na raspolaganju te procjene postupaka rukovodećeg kadra povodom nalaza i preporuke unutarnje revizije (ako u društvu funkcija unutarnje revizije ne postoji, komisija je dužna jednom godišnje izvršiti procjenu potrebe za uspostavom takve funkcije).
Glede vanjskog revizora, komisija za reviziju treba:
- nadzornom odboru dati preporuke vezane uz izbor, imenovanje, ponovno imenovanje ili promjenu vanjskog revizora i o uvjetima njegovog angažmana
- nadgledati neovisnost i objektivnost vanjskog revizora, osobito glede rotacije ovlaštenih revizora unutar revizorskog društva i naknada koje društvo plaća za usluge vanjske revizije
- pratiti prirodu i količinu usluga koje nisu revizija, a društvo ih prima od revizorskog društva ili s njim povezanih osoba, pri čemu je između ostalog revizorsko društvo dužno dostaviti obavijest o svim naknadama koje društvo plaća revizorskom društvu i s njim povezanim osobama
- izraditi pravila o tome koje usluge vanjsko revizorsko društvo i s njim povezane osobe ne smije davati društvu, koje usluge može davati samo uz prethodnu suglasnost komisije, a koje usluge može davati bez prethodne suglasnosti
- razmotriti učinkovitost vanjske revizije i postupanje višeg rukovodećeg kadra u skladu s preporukama vanjskog revizora
- istražiti okolnosti vezane uz otkaz vanjskog revizora i dati odgovarajuće preporuke nadzornom odboru.
Trajanje mandata komisije za reviziju može biti vremenski ograničeno na 4 godine kontinuiranog mandata i/ili ograničavanjem broja komisija u koje član može biti izabran u drugim društvima.
Komisija za reviziju treba imati otvorenu i neograničenu komunikaciju s upravom i nadzornim odborom i za svoj rad odgovarati nadzornom odboru.
Vanjski i unutarnji revizori trebaju imati mogućnost izravne komunikacije s komisijom za reviziju.
Uprava treba komisiji za reviziju dostavljati pravodobne i periodične prikaze financijskih izvještaja i srodnih dokumenata prije javnog objavljivanja tih podataka, podatke o promjenama u računovodstvenim načelima i kriterijima, računovodstvene postupke prihvaćene za većinu radnji, kao i svako važnije odstupanje između knjigovodstvene i stvarne vrijednosti po pojedinim stavkama te svu korespondenciju s odjelom za unutarnju reviziju ili vanjskim revizorima.
Uprava je osobito dužna komisiju za reviziju poslovanja obavijestiti o metodama korištenim za knjiženje značajnih i neuobičajenih transakcija i poslovnih događaja, kada se knjigovodstvenom prikazu takvih događaja može pristupiti na različite načine. Osobitu pozornost valja posvetiti postojanju i opravdanosti aktivnosti društava u off-shore centrima i putem društava za posebne namjene.
Komisija za reviziju poslovanja s vanjskim revizorom treba raspraviti:
- promjene ili zadržavanje računovodstvenih načela i kriterija
- primjenu propisa
- važne procjene i zaključke u pripremanju financijskih izvještaja
- metode procjene rizika i rezultate
- visoko rizična područja djelovanja
- uočene veće nedostatke i značajne manjkavosti u unutarnjoj kontroli
- djelovanje vanjskih čimbenika (ekonomskih, pravnih i industrijskih) na financijske izvještaje i revizorske postupke.
Komisija za reviziju poslovanja također treba redovito procjenjivati ostale važne aspekte svojih odnosa s trećim stranama, kao što su profesionalna osposobljenost i neovisnost i uvijek kad god je potrebno dobiti drugo mišljenje o izvršenom poslu tih osoba.
Komisija za reviziju poslovanja treba osigurati dostavu kvalitetnih informacija od strane ovisnih i povezanih društava te trećih osoba (kao što su stručni savjetnici), s obzirom na utjecaj takvih podataka na konsolidirane financijske izvještaje koje je dužna analizirati.
3.2.12.2. Komisija za imenovanja
Većina članova komisije za imenovanja treba biti imenovana iz reda neovisnih članova nadzornog odbora.
Komisija za imenovanja dužna je:
- pronaći i preporučiti nadzornom odboru kandidate koji mogu popuniti upražnjena mjesta u upravi i nadzornom odboru, pri čemu treba procijeniti njihova znanja, vještine i iskustvo i pripremiti opis zahtjeva i poslova vezanih uz pojedino imenovanje i procijeniti vrijeme potrebno za njihovo obavljanje;
- najmanje jednom godišnje procijeniti sastav, veličinu, članstvo i kvalitetu rada nadzornog odbora i uprave i sačiniti odgovarajuće preporuke nadzornom odboru;
- najmanje jednom godišnje procijeniti znanja, vještine i iskustva kojima raspolažu pojedini članovi nadzornog odbora i o tome izvijestiti nadzorni odbor
- razmatrati probleme vezane uz planiranje kontinuiteta nadzornog odbora i uprave
- razmatrati politiku uprave o zapošljavanju višeg rukovodećeg kadra.
Komisija za imenovanja dužna je razmotriti prijedloge uprave i dioničara i savjetovati se s predsjednikom uprave koji može komisiji za imenovanja podnositi prijedloge, osobito glede pitanja vezanih uz članove uprave i viši rukovodeći kadar.
Uvjeti i postupak za izbor i/ili imenovanje kandidata za članove uprave, nadzornih odbora i upravnih odbora u trgovačkim društvima u kojima Republika Hrvatska ima udio u temeljnom kapitalu definiraju se posebnim propisima.
Vlada Republike Hrvatske donosi Odluku kojom se pobliže propisuju uvjeti koje moraju ispunjavati kandidati za članove nadzornih odbora, upravnih odbora i upravnih vijeća u Društvima sukladno važećoj Odluci Vlade Republike Hrvatske o utvrđivanju popisa trgovačkih društava i drugih pravnih osoba od strateškog i posebnog interesa za Republiku Hrvatsku, a čijim dionicama i poslovnim udjelima upravlja DUUDI, ukoliko to nije propisano posebnim propisom.
3.2.12.3. Komisija za nagrađivanje
Većina članova komisije za nagrađivanje treba biti imenovana iz reda neovisnih članova nadzornog odbora.
Komisija za nagrađivanje dužna je:
- predlagati nadzornom odboru politiku nagrađivanja uprave koja se mora odnositi na sve oblike nagrađivanja, a osobito fiksni dio nagrade, varijabilni dio nagrade koji je vezan uz uspješnost poslovanja, mirovinski plan i otpremnine. Kada se radi o varijabilnom dijelu nagrade koji je vezan uz uspješnost poslovanja, prijedlog mora sadržavati preporuke za određivanje objektivnih kriterija procjene uspješnosti pri čemu je nagradu upravi potrebno uskladiti s dugoročnim interesima dioničara i ciljevima društva koje je postavio nadzorni odbor
- predlagati nadzornom odboru nagradu za pojedine članove uprave, sukladno politici nagrađivanja društva i procjeni djelovanja pojedinog člana uprave;
- predlagati nadzornom odboru dodatne sadržaje ugovora s članovima uprave
- pratiti iznos i strukturu nagrade višem rukovodećem kadru i davati opće preporuke upravi s tim u vezi;
- glede poticajnog dijela nagrade upravi, kada se ovaj sastoji od opcija na dionice ili drugih aranžmana zasnovanih na stjecanju dionica, razmatrati opću politiku takvog tipa nagrađivanja i predlagati nadzornom odboru odgovarajuća rješenja te prije objavljivanja razmotriti podatke koji se o tome objavljuju u godišnjem izvješću;
- savjetovati se najmanje s predsjednikom nadzornog odbora i predsjednikom uprave o njihovim shvaćanjima vezanim uz nagrađivanje članova uprave;
Nadzorni odbor treba osnovati komisiju za nagrađivanje koja predlaže sadržaj ugovora s članovima uprave, te njihovu nagrađivanju i nagrađivanju članova nadzornog odbora.
3.2.13. Pravila postupka za sjednice nadzornog odbora
Predsjednik nadzornog odbora je zadužen za utvrđivanje kalendara redovnih godišnjih sjednica i sazivanje izvanrednih sjednica kad se za to ukaže potreba.
Učestalost održavanja sjednica nadzornog odbora treba biti određena u skladu s potrebama svakog određenog društva. Ove sjednice se trebaju održavati dovoljno često da osiguraju učinkovitost rada nadzornog odbora, ali ne češće od jedne mjesečno, kako bi se izbjeglo nepoželjno miješanje u poslove operativnog poslovanja trgovačkog društva.
Kako bi se osigurala učinkovitost i uspješnost sjednica nadzornog odbora uprava je dužna najmanje 7 dana prije zakazane sjednice dostaviti relevantnu dokumentaciju i prijedloge odluka svim članovima nadzornog odbora.
Zapisnici sa sjednica nadzornog odbora trebaju biti pisani jasnim rječnikom, a sve donesene odluke trebaju biti zabilježene s rezultatima glasovanja, uz navođenje kako je glasovao pojedini član. Poslovnikom o radu treba predvidjeti da se na svakoj narednoj sjednici nadzornog odbora obvezno razmotri i službeno verificira sadržaj zapisnika s prethodne sjednice.
Zapisnik se odlaže i čuva u dokumentaciji nadzornog odbora koju vodi uprava.
3.2.14. Članstvo u nadzornim odborima drugih društava
Svaki član nadzornog odbora dužan je izvijestiti društvo i nadzorni odbor u kojem je član o članstvu u nadzornim ili upravnim odborima drugih društava.
Član nadzornog odbora društva ne smije biti član nadzornog odbora ili uprave u drugom društvu koje bi se moglo smatrati konkurentskim u odnosu na društvo.
Društvo vodi popis svih društava u kojima su njegovi članovi nadzornog odbora, upravnog odbora ili uprave. Popis se redovito ažurira.
3.2.15. Obrazovanje članova nadzornog odbora
Trgovačka društva u kojima Republika hrvatska ima većinski ili pretežiti udio u temeljnom kapitalu dužno je, u skladu sa svojim potrebama i mogućnostima, poticati i omogućavati stalno usavršavanje i obrazovanje članova, nadzornog odbora s ciljem obnavljanja i unaprjeđivanja njihova znanja, upravljačkih vještina i sposobnosti.
4. UPRAVNI ODBOR
4.1. TEMELJNE DUŽNOSTI
Upravni odbor vodi poslove društva, postavlja osnove za poslovanje trgovačkog društva, nadzire vođenje poslova društva i zastupa društvo prema izvršnim direktorima društva.
U donošenju odluka, provođenju poslovne politike i nadzoru nad poslovanjem, temeljna je obveza upravnog odbora da brine o dugoročnim interesima društva i povećanju ekonomske učinkovitosti u korist dioničara.
Članovi upravnog odbora dužni su voditi poslovanje društva prema načelima povećane pozornosti, urednog i savjesnog privređivanja, osobne neovisnosti i profesionalne odgovornosti. Ono što u dualističkom modelu vrijedi za članove nadzornog odbora vrijedi i za neizvršne direktore (s tim da imaju i prerogative skupštine d.o.o.), dok ono što u d.o.o. vrijedi za članove uprave-direktore društva, vrijedi i za izvršne direktore koji su članovi upravnog odbora.
4.2. NADLEŽNOSTI I ZADAĆE
Upravni odbor provodi načela i ciljeve poslovne politike iz predmeta djelatnosti društva, te nadzire vođenje poslovanja društva. Brine se o urednom vođenju poslovnih knjiga društva i provodi sustavni nadzor nad operativnim poslovodstvom, kako bi se pravovremeno otklonile opasnosti koje mogu ugroziti poslovanje društva.
Glavni zadaci upravnog odbora su:
– provođenje odluka i zaključaka glavne skupštine društva;
– pripremanje ugovora i prijedloga drugih akata za koje je potrebno ishoditi suglasnost glavne skupštine;
– samostalno usvajanje strategije i godišnjeg poslovnog plan društva, te utvrđuje sve veće promjene poslovne politike trgovačkog društva (odluke visokog rizika);
– na zahtjev ili po ovlasti glavne skupštine, provođenje mjere iz nadležnosti glavne skupštine;
– sazivanje glavne skupštine, imenovanje i opoziv izvršnih direktora, te prenošenje pojedinačnih zadataka i ovlasti na njih, u zastupanju društva;
– pregled i provjera sve poslovne dokumentacije društva, stanja i promjena stanja imovine, likvidnosti i rentabilnosti poslovanja, promet vrijednosnicama, kretanje zaliha i ostvarivanje pojedinih mjera tekuće poslovne politike;
– zastupanje društva uvijek, u odnosu na sve izvršne direktore koji su članovi upravnog odbora, a kada između svojih članova imenuje jednog ili više izvršnih direktora, na njega ili njih putem individualnih menadžerskih ugovora prenosi određene ovlasti u zastupanju društva u poslovnom i pravnom prometu s trećima;
– upravni odbor društva čije dionice kotiraju na burzi, mora između svojih članova izabrati najmanje jednog izvršnog direktora do najviše polovice ukupnog broja članova upravnog odbora.
4.3. UPRAVNI ODBOR I IZVRŠNI DIREKTORI DRUŠTVA
Upravni odbor donosi odluke na sjednicama na način propisan poslovnikom o radu ili statutom društva – u pravilu običnom većinom glasova – ali je odgovornost svih njegovih članova pojedinačna.
Glavni izvršni direktor i oni izvršni direktori koji su članovi upravnog odbora odgovorni su za provođenje svih dužnosti i zadataka iz nadležnosti upravnog odbora, ali se zakonske ovlasti dane upravnom odboru ne mogu na njih prenositi.
Za predsjednika ili zamjenika predsjednika upravnog odbora ne može biti izabrana osoba koja je istodobno izvršni direktor.
Kada upravni odbor zastupa društvo u odnosu na izvršne direktore, u tome ne može sudjelovati nitko od izvršnih direktora.
Upravni odbor je dužan sazvati glavnu skupštinu kada je to potrebno radi dobrobiti društva. Odluku o tome donosi običnom većinom glasova. Kod sastavljanja i utvrđivanja godišnjih financijskih i poslovnih izvješća, ono što vrijedi za upravu društva, vrijedi i za izvršne direktore, a ono što se odnosi na nadzorne odbore vrijedi za upravni odbor, ali se statutom može odrediti da bilancu i izvještaj o stanju društva utvrđuje glavna skupština.
Na obveze upravnog odbora u svezi s gubitkom društva, insolventnošću ili nelikvidnosti na odgovarajući se način primjenjuje sadržaj članka 251. Zakona o trgovačkim društvima.
4.3.1. Odnos neizvršnih i izvršnih direktora
Upravni odbor donosi obvezujuće naloge u odnosu na glavnog izvršnog direktora i sve izvršne direktore, pri čemu je odgovornost svih članova upravnog odbora pretpostavljena kao pojedinačna i solidarna – podjednako za činidbe i propuste.
Odluke o imenovanju, opozivu imenovanja, prihvaćanju ostavke i drugim pitanjima u svezi s korporativnim statusom izvršnih direktora, stupaju na snagu danom donošenja, dok su upis i promjena ovlasti zastupanja u sudskom registru deklaratorne naravi, tj. nemaju učinak prema trećima.
4.3.2. Obveza izvještavanja
Upravni odbor svojim poslovnikom i/ili poslovnikom o radu izvršnih direktora detaljno propisuje oblik, sadržaj i dinamiku izvještaja o poslovanju trgovačkog društva i o radu izvršnih direktora, kao i izvještaja o provedbi odluka upravnog odbora.
U provođenju nadzora upravni odbor ima pravo i dužnost zahtijevati od izvršnih direktora da podastru sve informacije o poslovanju društva i ovisnih društava, a obveza je izvršnih direktora da te informacije dadu uvijek kada je to potrebno radi dobrobiti društva, pa i onda ako ih upravni odbor izričito ne traži.
Najmanje jednom godišnje, tj. prigodom razmatranja računa dobiti i gubitaka i utvrđivanja poslovnih izvještaja za glavnu skupštinu, izvršni direktori trebaju izvijestiti upravni odbor o:
– konsolidiranim rezultatima poslovanja i upravljanja ovisnih društava;
– većim ili značajnijim poslovima te poslovima koji su ili bi mogli utjecati na razvoj poslovanja;
– rentabilnost, likvidnost ili druge kvalitativne pokazatelje ekonomike poslovanja;
– upravljanju rizicima i politikom ili o planu suočavanja s rizičnim poslovima i okolnostima
– o tekućoj poslovnoj politici i prognozama poslovanja, te eventualnim odstupanjima od ranijih predviđanja (minimalno jedan puta godišnje);
– rentabilnosti poslovanja društva, osobito ROE-u (kod utvrđivanja financijskih izvješća)
– tijeku poslova, napose prihoda i stanja društva (kvartalno);
– o poslovima koji bi mogli biti od velikog značenja za rentabilnost poslovanja i likvidnost društva (pravodobno).
4.3.3. Primici
Izjava o politici nagrađivanja članova upravnog odbora i nagradi odnosno primitku, koju je primio svaki pojedini član upravnog odbora izrađuje se na način opisan u dijelu ovog Kodeksa koji se odnosi na nadzorni odbor i upravu društva.
4.3.3.1. Obveza izrade godišnjih (konsolidiranih) izvješća o stanju društva
Ova izvješća se u pisanom obliku podnose glavnoj skupštini kao savjesna, cjelovita i istinita analiza stanja, konkurentne sposobnosti i trendova poslovanja društva te osim financijskih pokazatelja ekonomike poslovanja moraju prikazati:
– prognozu razvoja poslovanja;
– sve važnije poslovne događaje u društvu i na tržištu tijekom godine;
– djelovanje društva na području istraživanja i razvoja;
– obavijesti o stjecanju vlastitih dionica društva;
– poslovanje podružnica društva i/ili ovisnih društava;
– podatke koji su važni za prosudbu stanja imovine društva i izloženosti cjenovnom, kreditnom ili riziku likvidnosti.
4.3.3.2. Izvještaj o radu upravnog odbora
Istodobno s usvajanjem godišnjih financijskih izviješća i poslovnih izvještaja te prijedloga za raspoređivanje bilančne dobiti, upravni odbor dužan je glavnoj skupštini podnijeti i pisano izviješće o svom radu.
Svojim izvještajem upravni odbor treba obuhvatiti:
– kako i u kojem opsegu je obavljan nadzor nad vođenjem poslova društva
– ako je društvo obveznik vanjske revizije, upravni odbor se mora u svojem izvještaju očitovati o tom revizorskom izviješću (on može u svoj izvještaj ugraditi napomene)
– kada upravni odbor potvrdi godišnja poslovna i financijska izvješća, ona su prihvaćena, osim ako statutom društva nije propisano da ih prihvaća skupština društva.
Godišnjim izvještajem daje se ocjena rada upravnog odbora i pojedinih njegovih članova (izvršnih i neizvršnih direktora), kao i ocjena rada svih komisija u odnosu na postavljene ciljeve.
Izvještaj o radu upravnog odbora mora sadržavati i pisani izvještaj o neovisnosti pojedinih njegovih članova s obzirom na vlasničku, upravljačku, osobnu ili poslovnu povezanost s društvom i moguće promjene tog statusa tijekom mandata.
Od direktora poslovnih funkcija ili organizacijskih jedinica koji nisu članovi upravnog odbora može se zahtijevati da se pismeno očituju o svom području nadležnosti, a za izvršne direktore koji su članovi upravnog odbora, to se i preporučuje.
Svaki član upravnog odbora i svaki član revizijske komisije imaju pravo pregledati i provjeravati sve podloge i dokumentaciju za godišnji izvještaj o radu upravnog odbora.
4.4. SASTAV UPRAVNOG ODBORA
Osim općih i posebnih uvjeta koje određuju Zakon o trgovačkim društvima, i drugi važeći zakoni i propisi, specifični uvjeti za sastav, imenovanje i korporativno-pravni status članova upravnog odbora utvrđuju se statutom, odlukama skupštine i/ili poslovnikom o radu upravnog odbora te kodeksom korporativnog upravljanja.
– upravni odbor imenuje jednog ili više izvršnih direktora i/ili njihovih zamjenika koji su statusno-pravno članovi upravnog odbora, s tim da većina članova upravnog odbora moraju biti neizvršni direktori;
– izvršni direktori operativno vode poslove društva, ako je uz glavnog izvršnog direktora imenovano više izvršnih direktora, oni su ovlašteni voditi poslove skupno;
– ono što u Zakonu o trgovačkim društvima vrijedi za članove uprave glede vođenja poslova društva i povezanih društava na odgovarajući se način odnosi i na ovlasti, obveze i odgovornost izvršnih direktora;
– ako se statutom društva ne odredi drugačije, upravni odbor može svojom odlukom u svako doba opozvati imenovanje izvršnih direktora i bez važnog razloga, time se ne dira u preostala prava, obveze i odgovornosti iz individualnih menadžerskih ugovora.
4.4.1. Konstituiranje i način rada upravnog odbora
Upravni odbor na konstituirajućoj sjednici između svojih članova bira predsjednika i njegove zamjenike. Predsjednik upravnog odbora ne može biti izvršni direktor istog društva ili povezanih društava.
Prvog zamjenika se bira između članova upravnog odbora koje imenuje skupština društva, a drugog iz reda članova koje imenuje radničko vijeće.
4.4.2. Pravila postupka za sjednice upravnog odbora
Predsjednik upravnog odbora je zadužen za utvrđivanje kalendara redovnih godišnjih sjednica i sazivanje izvanrednih sjednica kad se za to ukaže potreba.
Učestalost održavanja sjednica upravnog odbora treba biti određena u skladu s potrebama svakog određenog društva.
Zapisnici sa sjednica upravnog odbora trebaju biti pisani jasnim rječnikom, a sve donesene odluke trebaju biti zabilježene s rezultatima glasovanja, uz navođenje kako je glasovao pojedini član. Poslovnikom o radu treba predvidjeti da se na svakoj narednoj sjednici nadzornog odbora obvezno razmotri i službeno verificira sadržaj zapisnika s prethodne sjednice.
Zapisnik se odlaže i čuva u dokumentaciji upravnog odbora.
4.4.3. Poslovnik rada upravnog odbora
Upravni odbor donosi odluke na sjednicama sukladno poslovniku svog rada, u pravilu običnom većinom svih glasova. Osim protokolarno-tehničkih detalja (način utvrđivanja dnevnog reda, sazivanja sjednica, vođenja zapisnika, dostave materijala i sl.) poslovnikom upravnog odbora se utvrđuje:
– način rada i odlučivanja;
– način suradnje izvršnih i neizvršnih direktora;
– opseg, sadržaj i dinamika izvještavanja upravnom odboru;
– obveze glede transparentnosti poslovanja i čuvanja poslovnih tajni te cjenovno osjetljivih informacija;
– broj, sastav i način imenovanja/opoziva članova komisija i članova ključnog poslovodstva;
– okvirne dužnosti, ovlasti i zadaci pojedinih izvršnih direktora (koji u pravilu ne vode poslove društva skupno);
– način izdavanja suglasnosti upravnog odbora kod zastupanja i zaključivanja važnih poslova.
Poslovnikom o radu upravnog odbora utvrđuje se kalendar redovitih godišnjih sjednica i redovitih točaka dnevnog reda te obveze izvršnih direktora i predsjednika upravnog odbora u pripremi materijala za sjednice.
Neizvršni direktori imaju pravo i dužnost od izvršnih direktora koji su članovi upravnog odbora tražiti sve informacije potrebne za nadzor nad vođenjem poslova društva i poslovanja ovisnih društava.
Svaki član upravnog odbora dužan je obavijestiti ostale članove upravnog odbora ako i kada bi bio u sukobu interesa ili bi do toga moglo doći u svezi s izvršavanjem njegovih funkcija. U slučaju dvojbe pojedini član može se isključiti iz glasovanja, a predsjednik upravnog odbora može zatražiti da se prije glasanja članovi očituju o možebitnom sukobu interesa (te se okolnosti unose u zapisnik).
4.4.4. Predsjednik upravnog odbora i neizvršni direktori društva
Predsjednik upravnog odbora:
– zajedno s glavnim izvršnim direktorom priprema sjednice, utvrđuje dnevni red, organizira rad upravnog odbora i podnosi izvještaje glavnoj skupštini o radu upravnog odbora i njegovih komisija;
– surađuje s članovima komisija upravnog odbora i neizvršnim direktorima koji su članovi upravnog odbora te se brine za informacije i podatke koji su potrebni za obavljanje funkcija upravnog odbora;
– predsjednik i neizvršni direktori upravnog odbora u svom radu nisu vezani obveznim uputama ili stavovima onih koji su ih imenovali;
– za obnašanje svojih dužnosti i pojedinačnih zadataka izvršni i neizvršni direktori snose punu osobnu odgovornost prema društvu, dioničarima i vjerovnicima društva;
– o odlukama i mjerama koje se tiču uvjeta rada, sigurnosti pri radu i općih prava i obveza iz radnih odnosa, posebno o promjenama politike plaća i nagrađivanja, glavni izvršni direktor je dužan redovito izvještavati radničko vijeće i sindikalne povjerenike i striktno se pridržavati pravila društva kojima su uređeni industrijski odnosi radnika i društva.
4.4.5. Članstvo u nadzornim odborima drugih društava
Svaki član nadzornog odbora dužan je izvijestiti društvo i nadzorni odbor u kojem je član o članstvu u nadzornim ili upravnim odborima drugih društava.
Član nadzornog odbora društva ne smije biti član nadzornog odbora ili uprave u drugom društvu koje bi se moglo smatrati konkurentskim u odnosu na društvo.
Društvo vodi popis svih društava u kojima su njegovi članovi nadzornog odbora, upravnog odbora ili uprave. Popis se redovito ažurira.
4.5. STALNE KOMISIJE I POMOĆNA
RADNA TIJELA UPRAVNOG ODBORA
Upravni odbor obvezno osniva sljedeće stalne komisije:
- komisiju za reviziju poslovanja,
- komisija za imenovanja i nagrađivanje i
- komisiju za upravljanje rizicima.
Osim komisija koje se moraju ustrojiti prema zakonu i statutu društva, upravni odbor ima pravo osnivati pomoćna radna tijela ili ad hoc povjerenstva, te angažirati vanjske intelektualne usluge kada to zahtijeva kompleksnost poslovanja ili težina odluka iz njegove nadležnosti.
Članovi upravnog odbora koji nisu izvršni direktori mogu/trebaju biti članovi najvažnijih komisija (komisije za imenovanje i nagrađivanje, revizijske komisije ili komisije za upravljanje rizicima).
Preporučuje se da u sastavu stalnih komisija upravnog odbora većinu tvore nezavisni vanjski članovi i stručnjaci.
Djelokrug rada i obveze stalnih komisija koje osnivaju Upravni odbori identični su navedenim za Komisiju za reviziju poslovanja i Komisiju za imenovanja i nagrađivanje koje osnivaju nadzorni odbori.
Upravni odbor dioničkog društva čije vrijednosnice kotiraju na burzi i u svim društvima kapitala u kojima radnici ostvaruju zakonsko pravo suodlučivanja u tijelima društva, mora konstituirati komisiju/odbor za unutrašnju reviziju poslovanja.
Izvršni direktori koji su članovi upravnog odbora ne mogu biti imenovani u komisiju za reviziju, a članovi menadžmenta koji nisu članovi upravnog odbora, ne bi trebali biti članovi komisije za reviziju.
Barem jedan član komisije za reviziju bi trebao biti imenovan iz reda nezavisnih stručnjaka za financijsko i računovodstveno područje i barem jedan koji temeljito poznaje trgovačko pravo, a predstavnik radnika ulazi u komisiju za reviziju ex-oficio.
Statutom ili odlukom upravnog odbora valja predvidjeti da se za zaključivanje ugovora s vanjskim revizorom zatraži prethodna suglasnost upravnog odbora, a Komisija za unutarnju reviziju i/ili upravni odbor mogu tražiti da se na sjednicu upravnog odbora na kojoj se raspravljaju podloge ili prijedlog godišnjih izvještaja pozove i vanjskog revizora radi detaljnijih pojašnjenja o revizijskom izvještaju ili mišljenju.
4.6. Obrazovanje članova upravnog odbora
Trgovačka društva u kojima Republika hrvatska ima većinski ili pretežiti udio u temeljnom kapitalu dužno je, u skladu sa svojim potrebama i mogućnostima, poticati i omogućavati stalno usavršavanje i obrazovanje članova upravnog odbora s ciljem obnavljanja i unaprjeđivanja njihova znanja, upravljačkih vještina i sposobnosti.
5. UPRAVA
Način izbora, broj članova, profesionalni status, ovlasti, odgovornost i plaće članova uprava trgovačkih društava koja obavljaju komunalne djelatnosti i trgovačkih društava u kojima Republika Hrvatska ima većinski ili pretežiti udio, obavljat će se prema sljedećim načelima:
5.1. JAVNI NATJEČAJ
Radna mjesta predsjednika i članova uprava popunjavaju se isključivo putem javnog natječaja.
Važećom Uredbom Vlade Republike Hrvatske pobliže se propisuju postupci i uvjeti koje moraju ispunjavati kandidati za osobe ovlaštene za zastupanje (predsjednike i članove uprava, direktore), u trgovačkim društvima od strateškog i posebnog interesa za Republiku Hrvatsku čijim dionicama i poslovnim udjelima upravlja DUUDI sukladno važećoj Odluci Vlade Republike Hrvatske o utvrđivanju popisa trgovačkih društava i drugih pravnih osoba od strateškog i posebnog interesa za Republiku Hrvatsku, ukoliko to nije propisano posebnim propisom.
5.2. PRAVA I DUŽNOSTI ČLANOVA UPRAVA
Ciljeve mandata, prava i obveze, tj. dužnosti, prava, ovlasti, osobnu odgovornost, plaću, nagrade, penale, razne naknade itd. za predsjednike i članove uprava utvrđuju se menadžerskim ugovorima.
Menadžerskim ugovorima koje s predsjednicima i/ili članovima uprava Društava, zaključuju njihove skupštine, nadzorni ili upravni odbori, treba jasno utvrditi obostrane uvjete prestanka mandata te osobito pitanje preostalih prava iz radnog odnosa s društvom, kao i pitanje otpremnine i kompenzacije za eventualnu klauzulu o zabrani konkurencije po isteku mandata.
Mandat predsjednika i članova uprave traje u pravilu 4 godine, s tim da se po uspješno izvršenim ciljevima i provedenom javnom natječaju može neograničeno obnavljati.
Jednom godišnje, i to po usvajanju poslovnih i financijskih izvještaja i nakon što glavna skupština dade razrješnicu predsjedniku i članovima uprave, postojeći individualni menadžerski ugovori mogu se sporazumom potpisnika mijenjati u dijelu koji se tiče iznosa i strukture pojedinih naknada i nagrada, ako promijenjene okolnosti u poslovanju i interesi društva to opravdavaju. Pritom, organi ovlašteni za zaključivanje individualnih ugovora o zapošljavanju predsjednika i članova uprave ili izvršnih direktora koji su članovi upravnih odbora društava kapitala trebaju striktno poštivati Nacionalne standarde za individualne menadžerske ugovore članova uprava i upravnih odbora Društava.
5.3. ZADACI I ODGOVORNOSTI ČLANOVA UPRAVE
Uprava društva vodi poslove društva samostalno i na vlastitu odgovornost, te donosi sve odluke isključivo prema vlastitoj prosudbi. Postojanje suglasnosti drugih organa ili tijela društva ne isključuje odgovornost članova uprave za vođenje poslovanja pozornošću urednog i savjesnog gospodarstvenika.
U obavljanju svojih poslova uprava društva nije vezana uputama drugih organa društva, pa čak niti uputama koje joj daju većinski dioničari ili nadzorni odbor.
Uprava je dužna uvijek djelovati isključivo u korist društva i dioničara, vodeći računa o interesima radnika i šire zajednice, s ciljem povećanja vrijednosti imovine društva.
Uprava ne može prenositi svoje ovlasti vođenja poslovanja društva na bilo koje drugo tijelo društva. Davanje prokure ne smatra se prijenosom ovlasti vođenja poslovanja društva.
Poslovi uprave trebaju biti propisani u njezinim internim pravilima postupanja, kako bi se razjasnile ovlasti i dužnosti. Pravila trebaju uključivati sljedeća pitanja:
– područje djelovanja i ciljevi;
– pravila postupanja i izvještavanja;
– pravila za rješavanje sukoba interesa;
– tajništvo uprave;
– sjednice, odluke, dnevni red, zapisnici i dokumenti;
– suradnja s ostalim članovima uprave te s nadzornim ili upravnim odborom.
Članovi uprave mogu, kada se za to ukaže potreba, tražiti savjete stručnjaka (pravnih savjetnika, revizora, poreznih i kadrovskih stručnjaka), kako bi dobili određene savjete o važnim pitanjima.
5.3.1. Sastav
Uprava društva bi se trebala sastojati od nekoliko članova, od kojih se jedan od njih imenuje za predsjednika uprave. Statutom, društvenim ugovorom ili internim pravilima uprave, odobrenim od strane nadzornog odbora ili drugog nadležnog organa treba urediti način suradnje među članovima.
Članovi uprave trebaju biti usredotočeni na vođenje poslova društva i trebaju, osim uvjeta propisanih zakonom, ispunjavati i druge uvjete sukladno zahtjevima položaja člana uprave u pojedinom društvu, koji mogu biti propisani statutom društva ili posebnom odlukom nadležnog organa.
Pri sastavljanju uprave treba težiti tome da članovi uprave imaju različito iskustvo, obrazovanje i vještine, uključujući:
– iskustvo u vođenju poslova;
– iskustvo u rješavanju kriznih situacija;
– iskustvo u prepoznavanju i nadziranju rizika;
– poznavanje financija;
– poznavanje računovodstva;
– poznavanje područja djelatnosti društva;
– poznavanje nacionalnog i međunarodnog tržišta;
– sposobnost usklađivanja svih interesa unutar društva.
Članovi uprave trebaju:
– biti sposobni prirediti, čitati i razumjeti izvješća o upravljanju društvom i financijska izvješća;
– biti izvan sukoba interesa;
– uskladiti svoje ciljeve s ciljevima društva;
– biti upoznati s dobrom praksom korporativnog upravljanja;
– imati osobni integritet;
– imati dovoljno raspoloživog vremena;
– biti motivirani;
– biti sposobni raditi u timu; i
– imati stratešku viziju.
Osim ispunjavanja navedenih uvjeta, predsjednik uprave treba imati razvijene organizacijske vještine i iskustvo u vođenju poslova te ugled priznatog i dobrog gospodarstvenika u širem gospodarskom okruženju.
Svaki član uprave treba stalno, točno i bez odgađanja izvješćivati predsjednika uprave o svim važnim događajima iz svoje nadležnosti, bitnim za procjenjivanje trenutne situacije i razvoja poslovanja, te vođenja društva.
Članovi uprave trebaju težiti najvećoj mogućoj nezavisnosti u odnosu na pojedine dioničare, grupe dioničara ili dionike te trebaju biti svjesni da, jednom imenovani, podjednako odgovaraju svim dioničarima društva.
Ako je član uprave izložen pritisku ili ograničenjima od strane dioničara ili dionika kojima se utječe na obavljanje njegovih dužnosti, dužan je usprkos tome zauzeti nezavisno stajalište prilikom glasovanja, ili dati ostavku, ovisno o tome što okolnosti nalažu.
5.3.2. Primici
Članovi uprave i izvršni direktori trebaju biti plaćeni prema rezultatima svog rada i tu nagradu određuje nadzorni/upravni odbor društva na prijedlog komisije za imenovanja i nagrađivanja.
Plaće članova uprave i izvršnih direktora trebaju:
– adekvatno odraziti vrijeme, trud i iskustvo povezano s njihovim funkcijama;
– osigurati adekvatan poticaj koji bi uravnotežio interese članova uprave s interesima dioničara;
– biti određene na taj način da se ne ugrožava sposobnost članova uprave da donose odluke u najboljem interesu društva i njegovih dioničara.
Primitci članova uprave trebaju se sastojati od
– osnovne plaće – fiksnog dijela koji je nepromjenjiv i ne ovisi o rezultatima poslovanja;
– godišnjih nagrada – varijabilnog dijela koji je uvjetovan rezultatima poslovanja u određenoj poslovnoj godini;
Detaljni podaci o svim primanjima i naknadama koje svaki član uprave prima od društva moraju biti javno objavljeni u godišnjem izviješću društva.
5.3.2.1. Metode određivanja
Metode određivanja visine i primjerenosti nagrada trebaju uvažavati elemente kao što su:
– opseg nadležnosti pojedinog člana uprave;
– osobna uspješnost u obavljanju poslova;
– veličina i financijsko stanje društva;
– gospodarsko okruženje u kojem društvo posluje;
– uspješnost društva u odnosu na druga društva iste poslovne djelatnosti;
– ispunjavanje strateških i godišnjih planova;
– nagrade članovima uprava u povezanim društvima.
Izjava o politici nagrađivanja članova uprave mora sadržati sljedeće elemente o svakom članu uprave koji je tu dužnost obnašao u godini na koju se izjava odnosi:
-pojašnjenje relativnog udjela i važnosti fiksnih i varijabilnih komponenti nagrađivanja,
-dovoljnu informaciju o vezi između visine nagrade i uspješnosti,
-temeljne pokazatelje i razloge za dodjelu godišnjih bonusa ili pogodnosti koje nisu gotovinske naravi,
-sažeti prikaz ugovora sa članovima uprave koji treba uključivati podatke o trajanju ugovora, otkaznim rokovima i osobito otpremninama.
-ukupni iznos plaće, bez obzira je li je stvarno isplaćen ili još nije,
-naknade ili pogodnosti primljene od povezanih društava,
-bilo kakve dodatne nagrade isplaćene članovima uprave za poslove koje su obavili za
društvo izvan uobičajenog djelokruga dužnosti člana uprave,
-kompenzaciju koja je isplaćena ili treba biti isplaćena bivšem članu uprave u vezi s
prestankom obnašanja funkcije tijekom godine na koju se odnosi izjava,
-ukupnu procijenjenu vrijednost negotovinskih pogodnosti koje se smatraju
naknadom, a nisu nabrojane u prethodnim točkama,
-dovoljnu informaciju o kriterijima uspješnosti na čijem ispunjenju se zasniva pravo na stjecanje opcija na dionice, dionica ili drugi oblik varijabilnog dijela naknade,
-glede nagrade u dionicama ili opcijama na dionice ili drugim oblicima nagrađivanja
koja se zasnivaju na stjecanju dionica, potrebno je prikazati i slijedeće:
- broj opcija ili dionica odobren od strane društva u godini na koju se odnosi izjava
i uvjeti za njihovo korištenje,
- broj opcija izvršenih u godini na koju se odnosi izjava i, za svaku od njih, broj
dionica i cijena po kojoj je izvršena ili vrijednost dionica uključenih u raspodjelu
članovima uprave na kraju godine,
- broj opcija koje nisu izvršene na kraju godine, cijena po kojoj ih je moguće
izvršiti, datum izvršenja i glavni uvjeti vezani uz izvršenje,
- svaku promjenu vezanu uz promjenu uvjeta za izvršenje postojećih opcija koja se
dogodila u društva u godini na koju se odnosi izjava,
-svaki zajam (uključujući stanje duga i kamatnu stopu), avansno plaćanje ili garanciju
u korist članova uprave od strane s društvom povezanih društava koja su uključena u konsolidirano financijsko izviješće dogodila u društva u godini.
Svaki oblik nagrađivanja članova uprave i nadzornog odbora koji se sastoji od opcija na dionice ili drugih prava na stjecanje dionica ili ukoliko se nagrada zasniva na cijeni dionica društva treba prije stupanja na snagu odobriti glavna skupština društva. Ovo odobrenje se odnosi na principe nagrađivanja, a ne na odobravanje nagrade pojedinim članovima uprave.
5.3.2.2. Objavljivanje
Svi oblici nagrada članova uprave, uključujući opcije i druge pogodnosti uprave trebaju biti javno objavljene po detaljnim pojedinim stavkama i osobama u godišnjem izviješću društva. Izjava o politici nagrađivanja članova uprave treba biti stalno objavljena na Internet stranicama društva i treba u prvom redu sadržati politiku društva glede nagrađivanja uprave za narednu poslovnu godinu i ukoliko je to prikladno, za naredne godine, kao i pregled načina na koji je politika nagrađivanja uprave bila primjenjivana u prethodnoj godini.
5.4. ODGOVORNOST
Uprava je odgovorna za provođenje i učinkovitost odluka koje donosi.
Članovi uprave će biti solidarno odgovorni za štetu nastalu kao posljedica kršenja njihove dužnosti, osim ukoliko dokažu da su pošteno i savjesno obavljali svoje dužnosti.
5.5. IZVJEŠĆIVANJE DIONIČARA
Svaki član uprave je dužan izvijestiti nadzorni odbor društva o svim promjenama glede njegova vlasništva nad dionicama društva najkasnije sljedeći radni dan poslije nastanka takve promjene uz obvezu društva da takvu promjenu javno objavi u najkraćem mogućem roku.
5.5.1. Sukobi interesa
Sukob interesa postoji kod člana uprave koji nije neutralan u odnosu na predmet odlučivanja te može utjecati na donošenje odluke na temelju interesa koji se razlikuju od interesa društva.
Članovi uprave ne smiju donositi odluke na temelju osobnih interesa ili na temelju interesa osoba s kojima imaju bliske odnose.
5.5.1.1. Poslovi između društva i članova uprave
Svi poslovi u kojima sudjeluju članovi uprave ili s njima povezane osobe i društvo ili s njim povezane osobe, trebaju biti na tržišnoj osnovi, posebice glede rokova, kamata, jamstava i sl. i trebaju biti jasno navedeni u izvješćima društva. Takve poslove treba potvrditi neovisna procjena od strane stručnih osoba koje su nezavisne u odnosu na sudionike konkretnog posla, a zainteresirani članovi uprave moraju ishoditi prethodnu suglasnost nadzornog odbora ili drugog ovlaštenog organa društva.
5.5.1.2. Zabrana konkurencije
Članovi uprave ne smiju, za svoj ili tuđi račun, osobno ili putem trećih osoba konkurirati društvu na bilo koji način.
Članovi uprave također ne smiju imati značajan udio u društvima koja se mogu smatrati konkurentskima društvu.
5.5.1.3. Članstvo u nadzornim odborima drugih društava
Za članstvo u nadzornim odborima drugih društava, član uprave treba dobiti prethodnu suglasnost nadzornog odbora svojeg društva, s tim da član uprave ne smije istovremeno biti član nadzornog odbora u više od 3 društava.
U smislu zabrane iz prethodne rečenice, funkcija predsjednika nadzornog odbora računa se kao članstvo u dva nadzorna odbora.
5.5.2. Dodatne odgovornosti kad je društvo dio društva koncerna
Uprava vodećeg društva koncerna odgovorna je za strateško upravljanje i dugoročni uspjeh cijelog koncerna te putem članstva u nadzornim odborima društava kćeri, nadzire njihovo poslovanje i investicije grupe u društva kćeri.
Posljedično tomu, uprava vodećeg društva treba osigurati odgovarajuću suradnju unutar koncerna, vodeći računa o pravodobnoj i kvalitetnoj razmjeni informacija između društava koncerna.
5.6. SURADNJA I ODNOS IZMEĐU NADZORNOG ODBORA I UPRAVE
Uprava je dužna pravodobno i cjelovito izvješćivati nadzorni odbor o svim činjenicama i okolnostima koje mogu biti od utjecaja na poslovanje, financijski položaj i stanje imovine društva, odnosno, njegovih društava kćeri.
Uprava i nadzorni odbor su dužni uvijek postići sporazum glede strateških odrednica društva i provođenja te strategije.
Predsjednik uprave dužan je omogućiti svim članovima uprave i članovima nadzornog odbora jednostavan i pravodoban pristup svim objektima i prostorijama društva, podacima, spisima i svim drugim potrebnim dokumentima za obavljanje njihovih dužnosti.
5.7. ISHOĐENJE PRETHODNE SUGLASNOSTI
Uprava je dužna ishoditi prethodnu suglasnost sukladno ograničenjima u zastupanju koja su navedena u konstitutivnim aktima društva, poslovnicima o radu uprave i/ili individualnim menadžerskim ugovorima, a povrh toga i na sve poduzetničke odluke, mjere i postupke koji razumijevaju visoke rizike, veliku korist ili izmaknuće potencijalne dobiti, kao što su:
– odluke o promjenama u imovini društva ili promjenama statusa društva (spajanja, preuzimanja, stečajevi, dokapitalizacija, smanjenje temeljnog kapitala, prodaja dijela imovine, napuštanje proizvodnje i promjene u proizvodnom programu i sl.);
– odluke u svezi s upravljanjem financijskim rizicima visoke vrijednosti (uzimanje i davanje kredita visoke vrijednosti, promjene u računovodstvenim politikama, emisija i promet vrijednosnicama društva itd.);
– mjere poslovne politike koje po naravi stvari bitno utječu na konkurentnu sposobnost i dugoročne ciljeve društva (upravljanje nematerijalnom imovinom društva, dugoročni komercijalni ugovori, licencni ugovori, organizacijski preustroj, zapošljavanje i otpuštanje ključnih kadrova itd.);
– sve odluke i mjere koje izlaze iz okvira usvojenih plansko - financijskih dokumenata ili takve za koje uprava mora ishoditi prethodnu suglasnost nadzornog odbora ili skupštine društva;
– sve odluke koje dopuštaju sumnju u postojanje sukoba interesa, odnosno takve koje traže povećanu dužnu pozornost i gospodarsku savjesnost nositelja mandata.
Nadzorni odbor dužan je očitovati se o zahtjevu uprave u svezi s prethodnom suglasnošću te konkretan prijedlog može prihvatiti, odbaciti ili sugerirati preinake. Nadzorni odbor također može dati i okvirnu suglasnost na određene mjere poslovne politike i poduzetničke radnje, ako uprava u danom trenutku nema ili zbog prirode posla ne može utvrditi precizan prijedlog odluke ili trenutak njezina izvršenja.
5.8. OBRAZOVANJE ČLANOVA UPRAVE
Društvo je dužno, u skladu sa svojim potrebama i mogućnostima, poticati i omogućavati stalno usavršavanje i obrazovanje članova uprave s ciljem obnavljanja i unaprjeđivanja njihova znanja, upravljačkih vještina i sposobnosti.
6. REVIZIJA I MEHANIZMI INTERNE KONTROLE
6.1. NEZAVISNI VANJSKI REVIZOR
Društvo je dužno imati nezavisne vanjske revizore, kao važan instrument korporativnog upravljanja, s obzirom na to da je njihova osnovna funkcija osigurati da financijska izvješća adekvatno odražavaju stvarno stanje društva u cjelini. Nezavisnim vanjskim revizorom će se smatrati revizor koji nije vlasnički ili interesno povezan s društvom te ne pruža, sam ili putem povezanih osoba, nikakve druge usluge društvu.
Nezavisni vanjski revizori su dužni na što jasniji mogući način i nedvojbeno izraziti svoje mišljenje o tome da li financijska izvješća koja priprema uprava adekvatno odražavaju stanje kapitala i financijsko stanje društva te rezultate za određeno vremensko razdoblje.
Komisija za reviziju poslovanja dužna je utvrditi plan rada s nezavisnim vanjskim revizorima te predložiti nagradu za rad revizora. Komisija za reviziju poslovanja dužna je podnijeti nadzornom odboru prijedloge i preporuke prilikom izbora nezavisnih vanjskih revizora, produljenju suradnje ili prekidu suradnje s revizorima.
Nezavisni revizori dužni su izvijestiti izravno Komisiju za reviziju o sljedećim pitanjima:
– raspravi o glavnoj računovodstvenoj politici;
– važnim nedostacima i značajnim manjkavostima u unutarnjem nadzoru i postupcima:
– alternativnim računovodstvenim postupcima;
– neslaganju s upravom, procjeni rizika;
– mogućim analizama prijevare i/ili zlouporabe.
Postupci koje provodi revizorska tvrtka trebaju odražavati njihovu nezavisnost i objektivnost, osobito ukoliko u okviru iste revizorske tvrtke radnici pružaju i druge profesionalne, naročito savjetodavne, usluge. Komisija za reviziju treba biti upoznata sa svim uslugama koje pruža tvrtka nezavisnih revizora, kao i o naknadama za te usluge, kako ne bi bilo nikakve sumnje u nezavisnost revizora i kako bi se izbjegli mogući sukobi interesa.
U slučaju postojanja okolnosti koje ukazuju na mogućnost ugrožavanja nezavisnosti revizora, nadzorni odbor je dužan preporučiti skupštini angažiranje novih poslovnih savjetnika ili revizora.
Društvo je dužno javno objaviti iznose naknada plaćenih nezavisnim vanjskim revizorima za obavljenu reviziju te za druge pružene usluge.
6.2. UNUTARNJA REVIZIJA I UNUTARNJI NADZOR
Zadaća unutarnjih revizora je provođenje unutarnjeg nadzora te provjera poštivanja propisa, smjernica i uputa u svezi s financiranjem poslovnih aktivnosti i računovodstvene politike. O rezultatima unutarnji revizori podnose izvješće izravno komisiji za reviziju, odnosno, nadzornom odboru društva.
Nadzorni ili upravni odbor je dužan odobriti godišnji plan rada unutarnjih revizora, analizirati njihove rezultate i nadgledati provedbu njihovih preporuka.
Ukoliko savjetodavne usluge ili uslugu unutarnje revizije pružaju vanjski suradnici, ni u kojem slučaju to ne smiju biti nezavisni vanjski revizori društva.
Komisija za reviziju i nadzorni/upravni odbor trebaju učinkovito sudjelovati u planiranju poslova unutarnjih revizora.
Predsjednik uprave je zadužen za stvaranje sustava unutarnjeg nadzora kojim se ustrojava i nadzire tijek točnih, konkretnih i cjelovitih podataka o organizaciji poslovanja društva, a osobito omogućuje ažuran uvid u podatke o pridržavanju financijskih, poslovnih i pravnih obveza koji mogu predstavljati značajan rizik za društvo. Unutarnji revizor treba razmatrati i provjeravati učinkovitost takvog sustava najmanje jednom godišnje.
Unutarnjim aktima društva potrebno je utvrditi da se unutarnjim revizorima ne može otkazati ugovor o radu bez suglasnosti nadzornog odbora ili upravnog odbora.
7. ODNOSI S INVESTITORIMA
7.1. STRATEGIJA
Uprava društva je dužna investitorima učiniti dostupnim uravnotežene podatke koji se odnose i na pozitivne i na negativne strane poslovanja društva, kako bi se na taj način omogućilo investitorima da na ispravan način razumiju i prosude stanje društva te na temelju tako prikupljenih podataka donesu odluku o svojim ulaganjima.
Investitori uvijek trebaju imati mogućnost u pisanom obliku zatražiti i pravovremeno dobiti relevantne podatke od uprave društva ili od osobe u društvu, zadužene za odnose s investitorima.
Uprava društva pritom ne smije davati informacije ili odgovarati na postavljena pitanja samo kao ispunjenje obveze, već informacije treba davati i samoinicijativno te, ukoliko smatra da je to svrsishodno i potrebno za razumijevanje odgovora, i preko zatraženog opsega, obzirom na to da kvalitetna razmjena podataka, osobito kad je spontana, jasna i brza, vodi atmosferi povjerenja između investitora i tijela društva.
Uprava društva periodično te u slučaju iskazanog interesa, treba održavati i posebne konferencije s investitorima.
7.2. KORIŠTENJE INTERNETA
Društvo je dužno, putem vlastite internetske stranice, osigurati učinkovitu i praktičnu razmjenu informacija putem interneta.
Društvo je dužno na vlastitoj internetskoj stranici objaviti sve informacije koje inače mora javno objaviti sukladno zakonu, statutu, odnosno Kodeksu.
Osim tih informacija, društvo je dužno na svojoj internetskoj stranici objaviti sve cjenovno osjetljive informacije, financijska izvješća, kalendar važnih događaja, vlasničku strukturu, životopise članova uprave i nadzornog odbora te podatke o osobi zaduženoj u društvu za odnose s investitorima.
Radi jednakog odnosa prema svim dioničarima, neovisno o zemlji porijekla, društvo treba sve podatke koje objavljuje, objaviti na svojoj internetskoj stranici, na hrvatskom i engleskom jeziku.
8. NOSITELJI INTERESA
U smislu ovog Kodeksa, nositeljima interesa se smatraju osobe koje preuzimaju određene direktne ili indirektne rizike u odnosu na društvo i u svezi s društvom. Osim dioničara, u nositelje interesa, između ostalih, spadaju radnici, kupci i korisnici usluga društva, dobavljači, vjerovnici, lokalna zajednica i tijela državne vlasti.
Za transparentne i kvalitetne odnose Društva i nositelja interesa odgovorna je uprava društva koja se dužna brinuti o tome da Društvo poštuje sva prava nositelja interesa utemeljena na zakonu i dobrim poslovnim običajima.
Nitko ne smije trpjeti negativne posljedice ukoliko nadležnim tijelima ili organima u društvu ili izvan njega ukaže na nedostatke u primjeni propisa ili etičkih normi unutar društva.
GODIŠNJI UPITNIK O KORPORATIVNOM UPRAVLJANJU
Sva pitanja sadržana u ovom upitniku odnose se na razdoblje od jedne godine na koje se odnose i godišnja financijska izviješća.
.
1. Ima li društvo www stranice društva na Internetu?
•ako da, na kojoj adresi?
•ako ne, zašto?
2. Jesu li polugodišnja, godišnja i tromjesečna izvješća dostupna dioničarima?
•u sjedištu društva (ako ne, zašto?)
•putem www stranica društva na Internetu (ako ne, zašto?)
•na engleskom jeziku (ako ne, zašto?)
3. Da li je društvo izradilo kalendar važnih događaja? (ako ne, zašto?) Ako da,
•je li kalendar važnih događaja objavljen na Internet stranicama društva?
(ako ne, zašto?),
•je li kalendar važnih događaja uredno i na vrijeme ažuriran? (ako ne, zašto?)
4. Objavljuje li društvo popis dioničara i ažurira li se taj popis najmanje dva puta
mjesečno? (ako ne, zašto?)
5. Nalazi li se društvo u odnosu uzajamnog dioničarstva s drugim društvom ili društvima?
Ako da,
•koja su to društva?
• Da li se podaci o uzajamnom dioničarstvu javno objavljuju i kako? (ako ne, zašto?)
6. Iznosi li društvo u godišnjem izviješću podatke o vrijednosnim papirima koje je izdalo
društvo, a nalaze se u vlasništvu članova nadzornog odbora ili uprave društva? (ako ne,
zašto?)
7. Iznosi li društvo na svojim Internet stranicama podatke o vrijednosnim
papirima koje je izdalo društvo, a nalaze se u vlasništvu članova nadzornog odbora ili
uprave društva i da li se ti podaci redovito (u roku od 48 sati) ažuriraju? (ako ne, zašto?)
8. Da li je društvo utvrđuje i javno objavljuje čimbenike rizika? (ako ne, zašto?)
9. Da li je društvo uspostavilo mehanizme kojima se osigurava:
•da se osobama koje raspolažu ili dolaze u dodir s povlaštenim informacijama
pojasni priroda i značaj tih informacija i ograničenja s time u vezi? (ako ne,
zašto?)
•nadzor nad protokom povlaštenih informacija i njihovom mogućom zlouporabom
(ako ne, zašto?)
10. Daje li svaka dionica društva pravo na jedan glas? Ako ne,
•je li su javno i pravodobno objavljeni svi relevantni podaci o sadržaju prava
dionica koje ne daju pravo na jedan glas? (ako nisu, zašto?)
•kako su ta pojašnjenja objavljena?
11. Jesu li na internet stranicama društva objavljene kandidature svih kandidata
za članstvo u nadzornom odboru koji se biraju na skupštini ili ih se imenuje, sa
životopisom? (ako ne, zašto?)
12. Tretira li društvo na isti način sve dioničare? (ako ne, zašto?)
13. Da li je društvo izdavalo nove dionice? Ako da,
•Da li je svim dioničarima omogućeno sudjelovanje u povećanju temeljnog kapitala
društva, razmjerno njihovim udjelima u dotadašnjem temeljnom kapitalu društva,
i to u obliku prenosivih vrijednosnih papira u kojima je sadržano takvo pravo
prvenstva, kako bi se zaštitili interesi dioničara koji u trenutku izdavanja ne mogu
upisati i kupiti nove dionice? (ako ne, zašto?)
• Da li je namjera izdavanja novih dionica javno objavljena najmanje 10 dana prije
dana koji je odrenen kao datum prema kojem će se utvrnivati stanje u registru
dionica koje će biti mjerodavno za odrenivanje koji dioničari imaju pravo
prvenstva pri stjecanju novoizdanih dionica? (ako ne, zašto?)
14. Da li je društvo stjecalo ili otpuštalo vlastite dionice (trezorske dionice)? Ako da, je li je to
stjecanje ili otpuštanje obavljeno
•na otvorenom tržištu? (ako ne, zašto?)
•na takav način kojim se ne povlašćuju pojedini dioničari ili investitori ili skupine
dioničara, odnosno investitora? (ako ne, zašto?)
15. Da li je izdavanje punomoći za glasovanje na glavnoj skupštini krajnje pojednostavljeno i
bez strogih formalnih zahtjeva? (ako ne, zašto?)
16. Da li je društvo osiguralo dioničarima koji iz bilo kojeg razloga nisu u mogućnosti sami
glasovati na skupštini, bez posebnih troškova, opunomoćenike koji su dužni glasovati
sukladno njihovim uputama? (ako ne, zašto?)
17. Da li je uprava društva prilikom sazivanja skupštine odredila datum prema kojem će se
utvrđivati stanje u registru dionica koje će biti mjerodavno za ostvarivanje prava glasa u
skupštini društva na način da je taj datum prije održavanja skupštine i smije biti najviše
7 dana prije održavanja skupštine? (ako ne, zašto?)
18. Sadrži li odluka o isplati dividende ili predujma dividende datum na koji osoba koja je
dioničar stječe pravo na isplatu dividende i datum ili razdoblje kada se isplaćuje
dividenda? (ako ne, zašto?)
19. Jesu li dnevni red skupštine, kao i svi relevantni podaci i isprave uz objašnjenja koje se
odnose na dnevni red, objavljeni na www stranici društva na Internetu, i stavljeni na
raspolaganje dioničarima u prostorijama društva od dana prve javne objave dnevnoga
reda? (ako ne, zašto?)
20. Jesu li postavljeni uvjeti za sudjelovanje na glavnoj skupštini i korištenje pravom glasa
(bez obzira jesu li dopušteni sukladno zakonu ili statutu) kao npr. prijavljivanje
sudjelovanja unaprijed, ovjeravanje punomoći i sl.? (ako da, zašto?)
21. Sadrži li izvješće koje nadzorni odbor podnosi glavnoj skupštini, pored sadržaja
izvješća propisanog zakonom, ocjenu ukupne uspješnosti poslovanja društva, rada
uprave društva i poseban osvrt na svoju suradnju s upravom? (ako ne, zašto?)
22. Da li je uprava društva javno objavila odluke glavne skupštine kao i podatke o eventualnim
tužbama na pobijanje tih odluka? (ako ne, zašto?)
23. Da li je nadzorni odbor donio odluku o okvirnom planu svog rada koji uključuje popis
redovitih sjednica i podataka koje redovito i pravodobno treba stavljati na raspolaganje
članovima nadzornog odbora? (ako ne, zašto?)
24. Da li je nadzorni odbor donio unutarnja pravila rada? (ako ne, zašto?)
25. Navedite imena članova nadzornog odbora.
26. Navedite za svakog člana nadzornog odbora u kojim je još društvima član nadzornog
odbora ili uprave. Ukoliko se neko od tih društava smatra konkurentskim društvu, to
navedite.
27. Da li je nadzorni odbor društva sastavljen većinom od nezavisnih članova? (ako ne, zašto?)
27. Koji članovi nadzornog odbora su nezavisni?
28. Da li je u društvu postoji dugoročni plan sukcesije? (ako ne, zašto?)
29. Da li je nagrada ili naknada koju primaju članovi nadzornog odbora u cijelosti ili dijelom
određena prema doprinosu uspješnosti društva? (ako ne, zašto?)
30. Da li je naknada članovima nadzornog odbora:
•određena odlukom glavne skupštine
•utvrđena u statutu društva
•utvrđuje se na neki drugi način (ako da, na koji način?)
39. Jesu li detaljni podaci o svim naknadama i drugim primanjima od strane društva ili s1
društvom povezanih osoba svakog pojedinog člana nadzornog odbora društva,
uključujući i strukturu te naknade, javno objavljeni? (ako ne, zašto?) (ako da, gdje?)
40. Izvješćuje li svaki član nadzornog odbora društvo o svim promjenama glede njegova
vlasništva nad dionicama društva i to najkasnije sljedeći radni dan, poslije nastanka
takve promjene? (ako ne, zašto?)
41. Navedite sve poslove u kojima su s jedne strane sudjelovali članovi nadzornog odbora
ili s njima povezane osobe, a s druge strane društvo ili s njime povezane osobe.
42. Jesu li svi poslovi u kojima su sudjelovali članovi nadzornog odbora ili s njima
povezane osobe i društvo ili s njime povezane osobe:
•bili zaključeni na tržišnoj osnovi (posebice glede rokova, kamata, jamstava i sl.)?
(ako ne, zašto i koji?)
•jasno navedeni u izvješćima društva? (ako ne, zašto i koji?)
•potvrđeni neovisnom procjenom od strane stručnih osoba koje su nezavisne u
odnosu na sudionike konkretnog posla? (ako ne, zašto i koji?)
43. Postoje li ugovori ili sporazumi između člana nadzornog odbora i društva? Ako da,
•jesu li prethodno odobreni od strane nadzornog odbora? (ako ne, zašto?)
•jesu li bitni elementi svih takvih ugovora ili sporazuma sadržani u godišnjem
izvješću? (ako ne, zašto?)
44. Da li je nadzorni odbor ustrojio komisiju za imenovanja? (ako ne, zašto?) Ako da,
• Da li je komisija procijenila sastav, veličinu, članstvo i kvalitetu rada nadzornog
odbora i uprave i sačinila odgovarajuće preporuke nadzornom odboru? (ako ne,
zašto?)
• Da li je komisija sačinila procjenu znanja, vještina i iskustva kojima raspolažu
pojedini članovi nadzornog odbora i o tome izvijestila nadzorni odbor? (ako ne,
zašto?)
•Da li je komisija razmatrala probleme vezane uz planiranje kontinuiteta nadzornog
odbora i uprave? (ako ne, zašto?)
• Da li je komisija razmatrala politiku uprave glede zapošljavanja višeg rukovodećeg
kadra? (ako ne, zašto?)
45. Da li je nadzorni odbor ustrojio komisiju za nagrađivanje? Ako da,
•Je li većina članova komisije iz redova nezavisnih članova nadzornog odbora?
(ako ne, zašto?)
• Da li je komisija predložila nadzornom odboru politiku nagrađivanja uprave koja se
mora odnositi na sve oblike nagrađivanja, a osobito fiksni dio nagrade, varijabilni
dio nagrade koji je vezan uz uspješnost poslovanja, mirovinski plan i otpremnine?
(ako ne, zašto?)
•Kada se radi o varijabilnom dijelu nagrade koji je vezan uz uspješnost poslovanja,
je li je prijedlog komisije sadržavao preporuke za određivanje objektivnih kriterija
procjene uspješnosti? (ako ne, zašto?)
• Da li je komisija predlagala nadzornom odboru nagradu za pojedine članove uprave,
sukladno s politikom nagrađivanja društva i procjenom djelovanja pojedinog
direktora? (ako ne, zašto?)
• Da li je komisija predlagala nadzornom odboru prikladni oblik i sadržaj ugovora sa
članovima uprave? (ako ne, zašto?)
• Da li je komisija pratila iznos i strukturu nagrade višem rukovodećem kadru i davati
opće preporuke upravi s time u vezi? (ako ne, zašto?)
• Da li je komisija glede poticajnog dijela nagrade upravi, kada se ovaj sastoji od
opcija na dionice ili drugih aranžmana zasnovanih na stjecanju dionica, razmatrala
opću politiku takovog tipa nagrađivanja i predlagala nadzornom odboru
odgovarajuća rješenja, te razmotrila podatke koji se o tome objavljuju u
godišnjem izviješću, prije objavljivanja?
46. Da li je nadzorni odbor ustrojio komisiju za reviziju? (ako ne, zašto?) Ako da,
•Da li je većina članova komisije iz redova nezavisnih članova nadzornog odbora?
(ako ne, zašto?)
•Da li je komisija pratila integritet financijskih informacija društva, a osobito
ispravnost i konzistentnost računovodstvenih metoda koje koristi društvo i grupa
kojoj pripada, uključivši i kriterije za konsolidaciju financijskih izviješća društava
koja pripadaju grupi? (ako ne, zašto?)
• Da li je komisija procijenila kvalitetu unutarnjeg sustava kontrole i upravljanja
rizicima, s ciljem da se glavni rizici kojima je društvo izloženo (uključujući tu i
rizike povezane s pridržavanjem propisa) na odgovarajući način identificiraju i
objelodane, te da se njima na odgovarajući način upravlja? (ako ne, zašto?)
• Da li je komisija radila na osiguranju efikasnosti sustava unutarnje revizije, osobito
putem izrade preporuka prilikom odabira, imenovanja, ponovnog imenovanja i
smjene rukovoditelja odjela za unutarnju reviziju i glede sredstava koja mu stoje
na raspolaganju, i procjene postupanja rukovodećeg povodom nalaza i preporuka
unutarnje revizije? (ako ne, zašto?)
•Ukoliko u društvu funkcija unutarnje revizije ne postoji, je li je komisija izvršila
procjenu potrebe za uspostavom takove funkcije? (ako ne, zašto?)
• Da li je komisija nadzornom odboru dala preporuke vezane uz izbor, imenovanje,
ponovo imenovanje ili promjenu vanjskog revizora i o uvjetima njegovog
angažmana? (ako ne, zašto?)
• Da li je komisija nadgledala nezavisnost i objektivnost vanjskog revizora, osobito
glede rotacije ovlaštenih revizora unutar revizorske kuće i naknada koje društvo
plaća za usluge vanjske revizije? (ako ne, zašto?)
• Da li je komisija pratila prirodu i količinu usluga koje nisu revizija, a društvo ih
prima od revizorske kuće ili s njome povezanih osoba? (ako ne, zašto?)
• Da li je komisija izradila pravila o tome koje usluge vanjska revizorska kuća i s
njome povezane osobe ne smije davati društvu, koje usluge može davati samo uz
prethodnu suglasnost komisije, a koje usluge može davati bez prethodne
suglasnosti? (ako ne, zašto?)
• Da li je komisija razmotrila efikasnost vanjske revizije i postupke višeg rukovodećeg
kadra s obzirom na preporuke iznesene od strane vanjskog revizora? (ako ne,
zašto?)
• Da li je komisija istražila okolnosti vezane uz otkaz vanjskog revizora i dala
odgovarajuće preporuke nadzornom odboru (ukoliko je do takovog otkaza došlo)?
(ako ne, zašto?)
•Ima li komisija otvorenu i neograničenu komunikaciju s upravom i nadzornim
odborom? (ako ne, zašto?)
•Kome komisija odgovara za svoj rad?
•Ima li komisija otvorenu i neograničenu komunikaciju s unutrašnjim i vanjskim
revizorom? (ako ne, zašto?)
• Da li je Uprava dostavljala komisiji za reviziju:
- pravovremene i periodične prikaze financijskih izvještaja i srodnih
dokumenata prije javnog objavljivanja tih podataka (ako nije, zašto?);
- podatke o promjenama u računovodstvenim načelima i kriterijima (ako nije,
zašto?);
- računovodstvene postupke prihvaćene za većinu radnji (ako nije, zašto?);
- svako bitnije odstupanje između knjigovodstvene i stvarne vrijednosti po
pojedinim stavkama (ako nije, zašto?);
- svu korespondenciju s odjelom za unutarnju reviziju ili nezavisnim
revizorima (ako nije, zašto?).
•◊ Da li je uprava obavijestila komisiju za reviziju o metodama korištenim za knjiženje
značajnih i neuobičajenih transakcija i poslovnih događaja kada se knjigovodstvenom prikazu takvih događaja može pristupiti na različite načine?
(ako nije, zašto?)
•◊ Da li je komisija za reviziju raspravila s nezavisnim revizorom pitanja vezana uz:
- promjene ili zadržavanje računovodstvenih načela i kriterija, (ako nije,
zašto?)
- primjenu propisa, (ako nije, zašto?)
- važne procjene i zaključke u pripremanju financijskih izvještaja, (ako nije,
zašto?)
- metode procjene rizika i rezultate, (ako nije, zašto?)
- visoko rizična područja djelovanja, (ako nije, zašto?)
- uočene veće nedostatke i značajne manjkavosti u unutarnjoj kontroli, (ako
nije, zašto?)
- djelovanje vanjskih čimbenika (ekonomskih, pravnih i industrijskih) na
financijske izvještaje i revizorske postupke. (ako nije, zašto?)
• Da li je komisija za reviziju osigurala dostavu kvalitetnih informacija od strane
ovisnih i povezanih društava, te trećih osoba (kao što su stručni savjetnici)? (ako
nije, zašto?)
47. Da li je dokumentacija relevantna za rad nadzornog odbora na vrijeme dostavljana svim
članovima? (ako nije, zašto?)
48. Jesu li u zapisnicima sa sjednica nadzornog odbora zabilježene sve donesene odluke s
rezultatima glasovanja, uz navođenje kako je glasovao pojedini član? (ako ne, zašto?)
49. Da li je nadzorni odbor izradio ocjenu svog rada u proteklom razdoblju koja uključuje
vrednovanje doprinosa i kompetentnosti svakog pojedinog člana, kao i zajedničkog rada
odbora, procjenu rada komisija koje je ustanovio nadzorni odbor, i procjenu postignutih
u odnosu na zacrtane ciljeve društva?
50. Navedite imena članova uprave.
51. Postoje li pravila za rad uprave kojima su reguliranja pitanje vezana uz:
•područje djelovanja i ciljeve,
•pravila postupanja,
•pravila za rješavanje sukoba interesa,
•tajništvo uprave,
•održavanje sjednica, donošenje odluka, dnevni red, izradu i sadržaj zapisnika i
dostavu dokumenata,
•suradnju s nadzornim odborom.
(ako ne, zašto?)
52. Da li je društvo objavilo izjavu o politici nagrađivanja uprave i nadzornog odbora kao dio
godišnjeg izviješća? (ako nije, zašto?)
53. Ukoliko postoji, sadrži li Izjava o politici nagrađivanja slijedeće dijelove:
•značajnije promjene u odnosu na politiku nagrađivanja u usporedbi s prethodnom
godinom, (ako ne, zašto?)
•pojašnjenje relativnog udjela i važnosti fiksnih i varijabilnih komponenti
nagrađivanja, (ako ne, zašto?)
•dovoljnu informaciju o kriterijima uspješnosti na čijem ispunjenju se zasniva
pravo na stjecanje opcija na dionice, dionica ili drugi oblik varijabilnog dijela
naknade, (ako ne, zašto?)
•dovoljnu informaciju u vezi između visine nagrade i uspješnosti, (ako ne, zašto?)
•temeljne pokazatelje i razloge za dodjelu godišnjih bonusa ili pogodnosti koje
nisu gotovinske naravi, (ako ne, zašto?)
•sažeti prikaz ugovora sa članovima uprave koji treba uključivati podatke o
trajanju ugovora, otkaznim rokovima i osobito otpremninama. Svaki oblik
nagrađivanja članova uprave i nadzornog odbora koji se sastoji od opcija na
dionice ili drugih prava na stjecanje dionica ili ukoliko se nagrada zasniva na
cijeni dionica društva treba prije stupanja na snagu odobriti glavna skupština
društva. Ovo odobrenje se odnosi na principe nagrađivanja, a ne na odobravanje
nagrade pojedinim članovima uprave ili nadzornog odbora. (ako ne, zašto?)
54. Da li je Izjava o politici nagrađivanja uprave stalno objavljena putem Internet stranica
društva? (ako nije, zašto?)
55. Jesu li detaljni podaci o svim primanjima i naknadama koje svaki član uprave prima od
društva javno objavljeni u godišnjem izvješću društva? (ako ne, zašto?)
56. Jesu li svi oblici nagrada članova uprave i nadzornog odbora, uključujući opcije i druge
pogodnosti uprave javno objavljeni po detaljnim pojedinim stavkama i osobama u
godišnjem izviješću društva? (ako ne, zašto?)
57. Sadrži li Izjava o nagradama članovima uprave sadrži sljedeće elemente glede svakog
člana uprave koji je tu dužnost obnašao u godini na koju se izjava odnosi:
•ukupni iznos plaće, bez obzira je li je stvarno isplaćen ili još nije, (ako ne, zašto?)
•naknade ili pogodnosti primljene od povezanih društava, (ako ne, zašto?)
•naknade u obliku sudjelovanja u dobiti ili bonusa i razlozi zbog kojih su isplaćene,
(ako ne, zašto?)
•bilo kakve dodatne nagrade isplaćene članovima uprave za poslove koje su obavili
za društvo izvan uobičajenog djelokruga dužnosti člana uprave, (ako ne, zašto?)
•kompenzaciju koja je isplaćena ili treba biti isplaćena bivšem članu uprave u vezi
s prestankom obnašanja funkcije tijekom godine na koju se odnosi izjava, (ako ne,
zašto?)
•ukupnu procijenjenu vrijednost negotovinskih pogodnosti koje se smatraju
naknadom, a nisu nabrojane u prethodnim točkama, (ako ne, zašto?)
•◊glede nagrade u dionicama ili opcijama na dionice ili drugim oblicima
nagrađivanja koja se zasnivaju na stjecanju dionica:
- broj opcija ili dionica odobren od strane društva u godini na koju se odnosi
izjava i uvjeti za njihovo korištenje, (ako ne, zašto?)
- broj opcija izvršenih u godini na koju se odnosi izjava i, za svaku od njih,
broj dionica i cijena po kojoj je izvršena ili vrijednost dionica uključenih u
raspodjelu članovima uprave na kraju godine, (ako ne, zašto?)
- broj opcija koje nisu izvršene na kraju godine, cijena po kojoj ih je moguće
izvršiti, datum izvršenja i glavni uvjeti vezani uz izvršenje, (ako ne, zašto?)
- svaku promjenu vezanu uz promjenu uvjeta za izvršenje postojećih opcija
koja se desila u društva u godini na koju se odnosi izjava, (ako ne, zašto?)
•svaki zajam (uključujući stanje duga i kamatnu stopu), avansno plaćanje ili
garanciju u korist članova uprave od strane s društvom povezanih društava koja su
uključena u konsolidirano financijsko izviješće. (ako ne, zašto?)
58. Je li svaki član uprave izvijestio nadzorni odbor društva o svim promjenama glede
njegova vlasništva nad dionicama društva najkasnije sljedeći radni dan poslije nastanka
takve promjene uz obvezu društva da takvu promjenu javno objavi u najkraćem
mogućem roku? (ako ne, zašto?)
59. Navedite sve poslove u kojima su s jedne strane sudjelovali članovi uprave ili s njima
povezane osobe, a s druge strane društvo ili s njime povezane osobe.
60. Jesu li svi poslovi u kojima su sudjelovali članovi uprave ili s njima povezane osobe i
društvo ili s njime povezane osobe:
•bili zaključeni na tržišnoj osnovi (posebice glede rokova, kamata, jamstava i sl.)?
(ako ne, zašto i koji?)
•jasno navedeni u izvješćima društva? (ako ne, zašto i koji?)
•potvrneni neovisnom procjenom od strane stručnih osoba koje su nezavisne u
odnosu na sudionike konkretnog posla? (ako ne, zašto i koji?)
61. Imaju li članovi uprave imaju značajan udio u društvima koja se mogu smatrati
konkurentskima društvu? (ako da, koji, gdje i koliko?)
62. Jesu li članovi uprave članovi nadzornih odbora drugih društava? (ako da, navedite
imena tih članova uprave, tvrtke društava u kojima su članovi nadzornih odbora i
funkcije koje obnašaju u tim nadzornim odborima)
63. Ima li društvo vanjskog revizora? (ako ne, zašto?)
64. Da li je vanjski revizor društva:
•vlasnički ili interesno povezan s društvom (ako da, navedite na koji način)
•pruža društvu, sam ili putem povezanih osoba, druge usluge? (ako da, navedite
koje i koliko to društvo stoji)
65. Jesu li nezavisni revizori izravno izvijestili komisiju za reviziju o sljedećim pitanjima:
•raspravi o glavnoj računovodstvenoj politici,
•važnim nedostacima i značajnim manjkavostima u unutarnjoj kontroli,
•alternativnim računovodstvenim postupcima,
•neslaganju s upravom, procjeni rizika, i
•mogućim analizama prijevare i/ili zlouporabe.
Ako nisu, zašto?
66. Je li društvo javno objavilo iznose naknada plaćenih nezavisnim vanjskim revizorima za
obavljenu reviziju i za druge pružene usluge? (ako nije, zašto)
67. Ima li društvo unutarnje revizore i ustrojen sustav unutarnje kontrole? (ako ne, zašto?)
68. Imaju li investitori mogućnost u pisanom obliku zatražiti i pravovremeno dobiti relevantne podatke od uprave društva ili od osobe u društvu zadužene za odnos
69. Da li društvo ima donesen Kolektivni ugovor? (ako ne, zašto?)
70. Da li društvo ima izrađen Srednjoročni plan poslovanja? (ako ne, zašto)
71. Slažu li se svi članovi uprave i nadzornog odbora da su navodi izneseni u odgovorima na ovaj upitnik po njihovom najboljem saznanju u cijelosti istiniti? ( ako ne, navedite koji članovi nadzornog odbora se ne slažu, s kojim odgovorima se ne slažu i zašto.)
KODEKS KORPORATIVNOG UPRAVLJANJA TRGOVAČKIM DRUŠTVIMA I DRUGIM PRAVNIM OSOBAMA OD STRATEŠKOG I POSEBNOG INTERESA ZA REPUBLIKU HRVATSKU
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
1.UVOD
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
1.1.CILJEVI I OSNOVNA NAČELA
Cilj Kodeksa korporativnog upravljanja trgovačkim društvima i drugim pravnim osobama od strateškog i posebnog interesa za Republika Hrvatska (dalje u tekstu: Kodeks) je uspostava, održanje i daljnje unaprjeđenje visokih standarda korporativnog upravljanja i transparentnosti poslovanja trgovačkih društava i drugih pravnih osoba od strateškog i posebnog interesa za Republiku Hrvatsku (dalje u tekstu: Društva), radi učinkovitog i odgovornog upravljanja javnim kapitalom i poslovima od posebnog društvenog interesa u funkciji razvoja hrvatskoga gospodarstva te najboljih interesa građana kao poreznih obveznika i korisnika javnih dobara, a zatim i svih ostalih skupina nositelja interesa s kojima stupaju u poslovni i pravni promet.
Temeljna načela ovoga Kodeksa su:
– zakonitost, predvidljivost, učinkovitost, odgovornost;
– transparentnost i javnost poslovanja;
– jasno razrađene procedure za rad nadzornih odbora, uprave i drugih tijela i struktura koje donose važne odluke;
– sprječavanje sukoba interesa;
– učinkoviti unutarnji nadzor;
– jačanje osobne odgovornosti;
– učinkovit sustav odgovornosti;
– ravnopravna spolna zastupljenost;
– društveno odgovorno poslovanje;
– stručnost
Sukladno važećem Zakonu o upravljanju i raspolaganju imovinom u vlasništvu Republike Hrvatske, Državni ured za upravljanje državnom imovinom (dalje u tekstu: DUUDI) izrađuje Kodeks, a Povjerenstvo Vlade Republike Hrvatske za upravljanje strateškim trgovačkim društvima ovlašteno je predlagati ga Vladi Republike Hrvatske.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
1.2.PRIMJENA
Kodeks je namijenjen Društvima sukladno važećoj Odluci o utvrđivanju popisa trgovačkih društava i drugih pravnih osoba od strateškog i posebnog interesa za Republiku Hrvatsku koju donosi Vlada Republike Hrvatske.
Primjena ovog Kodeksa podrazumijeva:
- da društva svoju organizaciju i poslovanje usklade s preporukama Kodeksa,
- da najkasnije do dostave nerevidiranog godišnjeg izvještaja sukladno važećoj uputi za izradu i dostavu planova i izvješća o poslovanju dostave popunjeni Godišnji upitnik o korporativnom upravljanju (dalje u tekstu: Godišnji upitnik) koji sadrži informacije o primjeni preporuka Kodeksa ili objašnjenje razloga za odstupanje od njihove primjene.
- da na zahtjev DUUDI-ja dostavljaju dodatne pisane informacije i izvješća vezana uz primjenu odredbi Kodeksa.
Primjenu Kodeksa nadziru stručne službe DUUDI-ja, sagledavanjem i analizom:
- strukture, sadržaja, pravodobnosti i sveobuhvatnosti informacija koje su društva učinila javno dostupnim u skladu s važećim propisima i preporukama Kodeksa,
- godišnjeg upitnika te informacija i izvješća o primjeni Kodeksa koja su društva dostavila na zahtjev nadležnih stručnih službi DUUDI-ja
- uočenih nedostataka u primjeni Kodeksa.
Kodeks i njegove preporuke temelje se na principu 'postupi ili objasni', tj. ukoliko Društvo odstupi ili ne primjenjuje neku od preporuka ovog Kodeksa, u Godišnjem upitniku mora dati objašnjenje zbog čega je došlo do neprimjene ili odstupanja. U slučaju kada se Društvo ne pridržava preporuka Kodeksa, Društvo je obvezno u Godišnjem upitniku obrazložiti zbog čega je došlo do neprimjene ili odstupanja od preporuka.
Godišnji upitnik je sastavni dio godišnjeg izvješća društva. Ispunjeni Godišnji upitnik društvo objavljuje na internetskim stranicama Društva.
Članovi tijela korporativnog upravljanja prilikom stupanja na dužnost potpisuju da su upoznati sa Kodeksom i da se istog obvezuju poštivati.
Svako tumačenje odredaba ovoga Kodeksa ima se rukovoditi u prvome redu postizanjem navedenih ciljeva i poštovanjem spomenutih načela.
Društva su dužna izrađivati i dostavljati planove i izvješća sukladno važećoj Uputi za izradu i dostavu planova i izvješća o poslovanju trgovačkih društava i drugih pravnih osoba od strateškog i posebnog interesa za Republiku Hrvatsku, kojom su regulirani sadržaj i rokovi dostave planova i izvješća, a koji se istovremeno dostavljaju Ministarstvu financija i DUUDI-u.
Društva su na zahtjev DUUDI-ja dužna dostaviti i ostale informacije vezane za poslovanje Društva (Kolektivni ugovori, Ugovori o radu, Srednjoročni planovi i sl.)
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
2. JAVNO OBJAVLJIVANJE PODATAKA
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
2.1. FINANCIJSKA IZVJEŠĆA
Društvo je dužno sastavljati svoja financijska izvješća u skladu s međunarodnim standardima financijskog izvješćivanja, posebnim propisima, Zakonu o računovodstvu (NN 109/07, 54/13, 121/14) te Zakonom o trgovačkim društvima (NN 152/11, 111/12, 68/13) vodeći pri tome računa o suvremenim međunarodnim tendencijama u financijskom izvješćivanju kao i o zahtjevima tržišta. Financijska izvješća Društva su dužna objavljivati i na svojim internetskim stranicama.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
2.2. GODIŠNJA, POLUGODIŠNJA I TROMJESČNA IZVJEŠĆA
Godišnja, polugodišnja, te tromjesečna izvješća najvažniji su i najcjelovitiji izvor podataka o društvu te ne bi trebala biti ograničena samo na sadržavanje podataka sukladno zakonskim propisima i međunarodnim standardima financijskog izvješćivanja. Ona svakako trebaju uključivati razumljivu analizu i stajalište uprave o poslovanju u proteklom razdoblju, kao i objašnjenja uprave u svezi s eventualnim većim odstupanjima u odnosu na planirane rezultate i ostvarene strateške ciljeve.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
2.3. KALENDAR VAŽNIH DOGAĐAJA
Društvo bi trebalo do kraja poslovne godine na svojoj internet stranici objaviti kalendar važnih događaja koji se očekuju u narednoj poslovnoj godini, kao npr. predviđeni datum objave financijskih rezultata, datum održavanja glavne skupštine društva, datum isplate dividende i sl.
Društvo treba objaviti svaku promjenu u kalendaru važnih događaja najmanje 30 dana unaprijed, a ukoliko to nije moguće, odmah po nastupanju okolnosti koje utječu na promjenu.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
2.4. VLASNIČKA STRUKTURA
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
2.4.1. Popis članova i imatelja vrijednosnica društva
Društvo treba učiniti javno dostupnim potpuni popis svojih članova, a ako se radi o dioničkom društvu, tada i popis dioničara s brojem i rodom dionica, kao i popis imatelja bilo kojih drugih vrijednosnih papira izdanih od strane toga društva, a koji mogu biti od značenja za promjene u vlasničkoj strukturi.
Popis bi društvo trebalo javno objaviti najkasnije pet radnih dana nakon nastale promjene.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
2.4.2. Uzajamno dioničarstvo
Društvo je dužno javno objavljivati podatke o uzajamnom dioničarstvu. Smatrat će se da između dva dionička društva postoji odnos uzajamnog dioničarstva onda kada su ta društva povezana na taj način da svako od njih ima više od 5% udjela u temeljnom kapitalu u drugome društvu.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
2.4.3. Vlasništvo dionica članova uprave, nadzornog odbora i upravnog odbora
Društvo je dužno u godišnjem izvješću iznijeti podatke o dionicama i drugim vrijednosnim papirima društva u vlasništvu svakog pojedinog člana uprave, nadzornog odbora i upravnog odbora.
Osim iznošenja tih podataka u godišnjem izvješću, društvo je dužno, u roku od 48 sati od saznanja za promjenu, putem svojih internet stranica ili putem burze javno objaviti svaku promjenu količine vrijednosnih papira društva, koju drži pojedini član uprave, nadzornog odbora ili upravnog odbora.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
2.5. ČIMBENICI RIZIKA
Uprava društva je dužna pravodobno utvrditi i na odgovarajući način javno objaviti podatke o glavnim rizicima kojima je društvo izloženo, kao npr. političke rizike, ekonomske rizike, rizike djelatnosti i sl., kao i procjenu vjerojatnosti ostvarenja potencijalnih rizika i način upravljanja dotičnim rizicima.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
2.6. JAVNE OBJAVE
Društvo je dužno na jasan i nedvosmislen način objavljivati sve podatke koji se mogu smatrati cjenovno osjetljivim u odnosu na društvo, njegov financijski položaj, rezultate poslovanja, vlasničku strukturu i upravljanje.
Društvo je dužno pritom koristiti izričaj razumljiv ciljanoj skupini te omogućiti jednak i pravovremen pristup svim zainteresiranim stranama.
Sve informacije koje mogu biti od utjecaja na donošenje odluke o ulaganju u vrijednosne papire društva trebaju biti objavljene odmah i istovremeno svim osobama koje bi za to mogle biti zainteresirane, obuhvaćajući u jednakoj mjeri i pozitivne i negativne informacije, s ciljem da se primatelju informacija omogući potpuno razumijevanje i pravilna ocjena stanja društva.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
2.7. CJENOVNO OSJETLJIVE INFORMACIJE
Neovisno o podacima koje je dužno objaviti sukladno zakonu ili drugim propisima, društvo je dužno u najkraćem mogućem roku javno objaviti i time staviti na raspolaganje svim zainteresiranim stranama bitne podatke o radu i djelovanju društva, kao i sve podatke o činjenicama i okolnostima koje mogu utjecati na poslovanje tog društva odnosno cijenu dionica (cjenovno osjetljive informacije).
Cjenovno osjetljivim informacijama osobito se smatraju one navedene u Zakonu o tržištu kapitala (NN 88/08, 146/08, 74/09, 54/13, 159/13 i 18/15) i pravilima burze na kojoj su uvršteni vrijednosni papiri.
Kod javnog objavljivanja cjenovno osjetljivih informacija društvo je dužno prvenstveno voditi računa o sadržaju podataka, a ne o formi u kojoj se podaci daju.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
2.8. POVLAŠTENE INFORMACIJE
Korištenje povlaštenih informacija (cjenovno osjetljivih informacija) koje nisu javno objavljene treba biti apsolutno zabranjeno svima kojima su takve informacije dostupne, s obzirom na to da bi to moglo dovesti do nepoštene prednosti osobe koja raspolaže povlaštenim informacijama (upućenika) u poslovnom i pravnom prometu s kupcima i dobavljačima ili prilikom trgovanja vrijednosnim papirima društva, neovisno o tome da li se povlaštenim informacijama koristi sam upućenik ili neka treća osoba temeljem informacija dobivenih od upućenika.
Zabrana korištenja povlaštenih informacija odnosi se na sve dioničare, članove uprave, članove nadzornog odbora, vanjske savjetnike društva kao i sve osobe koje se s obzirom na svoje pozicije u društvu i izvan društva, smatraju osobama kojima su dostupne povlaštene informacije.
Društvo je dužno uspostaviti:
– mehanizme kojima će se osigurati da se osobama koje raspolažu ili dolaze u dodir s povlaštenim informacijama pojasni priroda i važnost tih informacija i ograničenja s time u vezi, kao i
– nadzor nad protokom povlaštenih informacija i njihovom mogućom zloporabom, osobito u postupku raspisivanja i provođenja javnih natječaja za nabavu robe ili vanjskih usluga.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
3. TIJELA KORPORATIVNOG UPRAVLJANJA
Trgovačka društva u javnom sektoru imaju slobodu samostalno izabrati svoje unutarnje organizacijsko ustrojstvo korporativnog upravljanja, s tim da, osim glavne skupštine i uprave, moraju imati nadzorni odbor. Društva kapitala mogu umjesto uprave ustrojiti upravne odbore sastavljene od izvršnih i neizvršnih direktora, kao jedinstvena tijela koja vode poslove i nadziru poslovanje trgovačkog društva.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
3.1. GLAVNA SKUPŠTINA
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
3.1.1. Jednako postupanje prema dioničarima
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
3.1.1.1. Potvrda načela jedna dionica – jedan glas
Pravo glasa treba obuhvatiti sve dioničare društva na takav način da je broj glasova koji im pripadaju u glavnoj skupštini jednak broju njihovih dionica koje drže, bez obzira na rod dionica.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
3.1.1.2. Ograničenja prava glasa
U slučaju da društvo izdaje dionice bez prava glasa, odnosno s ograničenjima prava glasa, dužno je javno i pravodobno objaviti sve relevantne podatke o sadržaju svih prava koja proizlaze iz takvih dionica, kako bi se ulagateljima omogućilo donošenje pravilne odluke o kupnji tih vrijednosnih papira.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
3.1.1.3. Izbor ili imenovanje članova nadzornog odbora i neizvršnih direktora
S obzirom na to da članovi nadzornog odbora i neizvršni direktori koji su članovi upravnog odbora društva trebaju udovoljavati odgovarajućim standardima glede obrazovanja i profesionalnog iskustva, imati visoke moralne standarde i biti u mogućnosti odvojiti potrebno vrijeme za obnašanje funkcije člana nadzornog odbora, sve kandidature za članove nadzornog ili upravnog odbora koji se biraju na skupštini trebaju biti javno objavljene na internet stranicama društva, najkasnije s danom objave oglasa za sazivanje glavne skupštine na kojoj se biraju i potkrijepljene njihovim životopisom i dostatnim podacima za donošenje pravilne odluke o izboru.
Ista obveza javne objave podataka postoji i kad se radi o imenovanju radničkih predstavnika kao članova nadzornog ili upravnog odbora koje ne bira glavna skupština društva.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
3.1.1.4. Različite vrste dioničara
Društvo je dužno postupati na jednak način i pod jednakim uvjetima prema svim dioničarima, neovisno o broju dionica kojima raspolažu, zemlji njihova porijekla te njihovim drugim svojstvima. To se posebno odnosi na dužnost jednakog tretmana individualnih i institucionalnih investitora i kod svih oblika privatno-javnog partnerstva.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
3.1.1.5. Distribucija informacija
Uprava je dužna osigurati dioničarima kvalitetnu i brzu distribuciju informacija na način koji omogućuje dioničarima izvršavanje njihovih prava uz potpuno i pravodobno poznavanje svih bitnih činjenica za donošenje pravilne odluke na dnevnom redu glavne skupštine.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
3.1.1.6. Promjene kapitala, raspolaganje i stjecanje vlastitih dionica i prava prvokupa dioničara u odnosu na predmet odlučivanja
Društvo je dužno omogućiti svim dioničarima sudjelovanje u povećanju temeljnoga kapitala društva razmjerno njihovim udjelima u dotadašnjem temeljnom kapitala društva, i to u obliku prenosivih vrijednosnih papira u kojima je sadržano njihovo pravo na prvokup, kako bi se zaštitili interesi dioničara koji u trenutku izdavanja ne mogu upisati i kupiti nove dionice.
Namjera izdavanja novih dionica mora biti javno objavljena najmanje 10 dana prije dana koji je određen kao datum prema kojem će se utvrđivati stanje u registru dionica koje će biti mjerodavno za određivanje koji dioničari imaju pravo prvenstva pri stjecanju novoizdanih dionica kako je to spomenuto u prethodnom stavku.
Kada društvo stječe ili otpušta vlastite dionice (trezorske dionice) dužno je to činiti na otvorenom tržištu i na način kojim se ne povlašćuju pojedini dioničari ili investitori ili skupine dioničara, odnosno investitora.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
3.1.1.7. Opunomoćenici
Društvo je dužno olakšavati dioničarima glasovanje putem opunomoćenika. U tom smislu, izdavanje punomoći treba biti krajnje pojednostavljeno i bez strogih formalnih zahtjeva.
Društvo će, onim dioničarima društva koji to iz bilo kojeg razloga nisu u mogućnosti učiniti sami, a bez posebnih troškova po te dioničare, osigurati opunomoćenike koji su dužni glasovati sukladno njihovim uputama.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
3.1.2. Saziv
Uprava društva je dužna sazvati jednu godišnju redovnu skupštinu tijekom svake poslovne godine.
Izvanrednu skupštinu treba sazvati uvijek kada to zahtijevaju interesi društva.
Društvo je uvijek dužno sazvati glavnu skupštinu, ako to zatraže dioničari koji zajedno imaju udjele u visini od najmanje 5% temeljnoga kapitala društva i navedu svrhu i razlog sazivanja te skupštine.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
3.1.3. Evidencijski datum
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
3.1.3.1. Pravo sudjelovanja na glavnoj skupštini
Prilikom sazivanja skupštine, uprava društva je dužna odrediti datum prema kojem će se utvrđivati stanje u registru dionica koje će biti mjerodavno za ostvarivanje prava glasa u skupštini društva.
Taj datum treba biti prije održavanja skupštine i smije biti najviše 7 dana prije održavanja skupštine.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
3.1.3.2. Dividenda
Svaka odluka o isplati dividende ili predujma dividende treba sadržavati datum na koji osoba koja je dioničar stječe pravo na isplatu dividende i datum ili razdoblje kada se isplaćuje dividenda odnosno predujam dividende. Datum na koji osoba koja je dioničar stječe pravo na isplatu dividende mora biti najmanje 10 dana nakon dana donošenja odluke o isplati dividende. Datum isplate dividende mora biti najmanje 12, a najviše 30 dana nakon dana donošenja odluke. Razdoblje isplate dividende ne smije trajati više od 10 dana. Prilikom isplate dividende nije dopušteno favorizirati pojedine dioničare. Odluka o isplati dividende kojom se utvrđuju naprijed spomenuti datumi mora biti objavljena i dostavljena burzi najkasnije 2 dana nakon donošenja.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
3.1.4. Dnevni red
Dnevni red, kao i svi relevantni podaci i isprave uz objašnjenja koje se odnose na dnevni red, trebaju biti objavljeni na internet stranici društva, te na raspolaganju dioničarima u prostorijama društva od dana prve javne objave dnevnog reda, tako da dioničari mogu na vrijeme zauzeti stav glede pitanja koja su na dnevnom redu.
Društvo će objaviti dnevni red i relevantne podatke i isprave na internet stranicama društva.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
3.1.5. Uvjeti za sudjelovanje
Društvo mora poticati sudjelovanje dioničara na skupštini, pa dioničarima nije dopušteno postavljati uvjete za sudjelovanje na glavnoj skupštini i korištenje pravom glasa (bez obzira da li su dopušteni sukladno zakonu ili statutu), kao npr. prijavljivanje sudjelovanja unaprijed, ovjeravanje punomoći i sl.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
3.1.6. Ključne odluke
Odluke koje su od bitnog utjecaja na stanje imovine, financijski položaj, rezultate poslovanja, vlasničku strukturu i upravljanje društvom donose se isključivo u skupštini društva propisanom većinom glasova.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
3.1.7. Zahtjevi vezani uz izvješća koja se podnose glavnoj skupštini
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
3.1.7.1. Izvješća koja podnosi nadzorni odbor ili upravni odbor
Nadzorni odbor odnosno upravni odbor podnosi glavnoj skupštini izvješće u kojem je, pored sadržaja izvješća propisanog zakonom, dužan ocijeniti ukupnu uspješnost poslovanja društva, rad uprave društva, kao i iznijeti poseban osvrt na svoju suradnju s upravom odnosno izvršnim direktorom.
Također, nadzorni odbor je dužan upoznati skupštinu se eventualnim postojanjem sukoba interesa na strani nekog od svojih članova i članova uprave, kao i mjere poduzete s tim u svezi.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
3.1.7.2. Godišnje izvješće o stanju društva
Izvješće o stanju društva treba biti sastavljeno na jasan i pregledan način, uključivati sve aspekte poslovnih aktivnosti tijekom cijele godine u odnosu na prethodne godine te izražavati točan, potpun i pošten prikaz imovine i rashoda, financijskog položaja društva, kao i prikaz kratkoročnog i srednjeročnog plana budućeg poslovanja.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
3.1.8. Korištenje suvremene komunikacijske tehnologije
Dioničarima treba omogućiti sudjelovanje i osobito glasovanje na glavnoj skupštini društva upotrebom sredstava moderne komunikacijske tehnologije.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
3.1.9. Objavljivanje odobrenih odluka
Uprava društva je dužna, i to bez odlaganja, javno objaviti odluke glavne skupštine kao i podatke o eventualnim tužbama za pobijanje tih odluka.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
3.2. NADZORNI ODBOR
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
3.2.1. Zadaci i odgovornosti
Glavni zadaci nadzornog odbora su imenovanje i opoziv uprave, nadzor nad radom uprave u vođenju poslova društva te podnošenje izvješća o obavljenom nadzoru.
Mandat članova nadzornog odbora nije obvezujući, što znači da svaki član nadzornog odbora dužnost obavlja potpuno samostalno i na vlastitu odgovornost, neovisno o tome tko ga je predložio ili imenovao.
Članovi nadzornog odbora trebaju obavljati svoju dužnost s pozornošću urednog i savjesnog gospodarstvenika i čuvati poslovnu tajnu društva.
Nadzorni odbor treba donijeti odluku o okvirnom planu svoga rada za mandatno razdoblje koji bi trebao uključiti popis redovitih sjednica i podataka koje redovito i pravodobno treba stavljati na raspolaganje članovima nadzornog odbora.
Nadzorni odbor treba donijeti svoj poslovnik o radu, s time da on ne smije ograničavati slobodu svakog pojedinog člana na samostalno djelovanje. Niti jedan dokument nadzornog odbora ne smije sprječavati ili ograničavati pojedinog člana u postupanju u skladu sa zakonom, no ujedno svaki član treba izbjegavati zlouporabu ovih ovlasti i uvijek nastojati uskladiti svoj rad sa drugim članovima nadzornog odbora.
3.2.2. Temeljne dužnosti
Nadzorni odbor nadzire ostvarivanje ciljeva i mjera poslovne politike i zastupa društvo u odnosu na članove uprave uvijek i u svezi sa svim pitanjima koja se tiču njih osobno i onih, koja su propisana Zakonom o trgovačkim društvima, statutom i/ili poslovnikom rada, a posebno u pitanjima koja se tiču poduzetničkih odluka visokog rizika, neuobičajenih odluka te prometa dionica i upravljanja ukupnom imovinom društva.
Nadzorni odbor ima pravo i dužnost očitovati se o svim pitanjima koja se tiču zaštite interesa društva i njegovih dioničara ili nositelja poslovnih udjela i po potrebi na određene odluke izdaje prethodnu suglasnost, ali u odnosu na upravu i pojedine njezine članove ne može donositi obvezujuće naloge niti izvršne odluke.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
3.2.3. Sastav
Nadzorni odbor društva treba biti sastavljen većinom od nezavisnih članova. Nezavisnim članom nadzornog odbora će se smatrati onaj koji:
– nije povezan s društvom, uz moguću iznimku u pogledu određenog manjeg broja dionica u društvu;
– nije većinski dioničar, niti član grupe većinskih dioničara, supružnik, ili srodnik po krvi ili po tazbini do drugog stupnja bilo koje osobe iz ranije spomenute grupe ili ima bilo kakvu vezu s društvima povezanim s većinskim dioničarom;
– nije sadašnji ili prijašnji radnik (unatrag tri godina) društva ili bilo kojeg njegovog ovisnog društva;
– nije neposredan ili posredan dobavljač ili kupac usluga i/ili robe društva;
– nije u radnom odnosu bilo s kojim društvom koje dobavlja usluge i/ili robu društvu;
– nije, niti je u posljednje tri godine bio partner ili zaposlenik revizijske tvrtke koja pruža ili je pružala revizijske usluge društvu ili s njime povezanim društvima;
– nije bračni drug ili srodnik po krvi ili po tazbini bilo kojem voditelju odjela društva ili članu uprave;
– ne prima drugu isplatu od društva osim naknade za rad u nadzornom odboru, ne računajući eventualnu dividendu ili nagrade za rad u komisijama nadzornog odbora
Ako je član nadzornog odbora izložen pritisku ili ograničenjima od strane većinskog dioničara kojima se utječe na obavljanje njegovih dužnosti, dužan je o tome obavijestiti nadzorni odbor te usprkos tome zauzeti nezavisno stajalište prilikom glasovanja ili dati ostavku, ovisno o tome što okolnosti nalažu.
Nezavisni član nadzornog odbora koji obnaša tu funkciju više od dva mandata, treba dati pisanu izjavu kojom potvrđuje svoj nezavisni status, a u pravilu nitko ne bi trebao ostati član nadzornog odbora istog društva više od 12 godina.
Član nadzornog odbora ili neizvršni direktor kao član upravnog odbora ne smije biti član uprave, nadzornog ili upravnog odbora u drugom društvu koje bi se moglo smatrati konkurentskim u odnosu na društvo.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
3.2.4. Odnos prema upravi
Nadzorni odbor i uprava dužni su potpuno surađivati u najboljem interesu društva sukladno pozitivnim propisima i internim aktima društva, te zajednički raspravljati o strateškim odrednicama poslovanja društva.
U tom smislu, na sjednicama nadzornog odbora imaju dužnost biti nazočni svi članovi uprave, osim kada nadzorni odbor raspravlja o pitanjima koja se neposredno tiču članova uprave, posebice kada se raspravlja o njihovu opozivu, odgovornosti ili nagradi za rad.
Nadzorni odbor je dužan osigurati u društvu postojanje dugoročnog plana sukcesije, čime se osigurava pažljivo i pravovremeno imenovanje nasljednika bilo kojem pojedinom članu vodećeg kadra društva. U ovaj proces treba uključiti i članove vodećeg menadžment tima.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
3.2.5. Vrijeme potrebno za izvršavanje članskih dužnosti u nadzornom odboru
Član nadzornog odbora treba biti u mogućnosti posvetiti svojim dužnostima u nadzornom odboru sve vrijeme potrebno za ispravno i kvalitetno obnašanje dužnosti.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
3.2.6. Primici
Članovi nadzornog odbora trebaju biti plaćeni prema svome radu i tu naknadu trebaju na prijedlog uprave ili odbora za nagrađivanje odrediti dioničari na glavnoj skupštini ili ona treba biti utvrđena u statutu društva.
Naknada članovima nadzornog odbora treba:
– adekvatno odraziti vrijeme, trud i odgovornosti povezano s njihovim funkcijama u nadzornom/upravnom odboru i Komisijama;
– osigurati adekvatan poticaj koji bi uravnotežio interese članova nadzornog s interesima dioničara;
– biti određena tako da ne ugrožava sposobnost članova nadzornog/upravnog odbora da donose odluke u najboljem interesu društva i njegovih dioničara.
– primjerena poslovima koje obavlja član nadzornog/upravnog odbora i stanju društva. Ako je naknada određena statutom, glavna skupština može običnom većinom glasova donijeti odluku o izmjeni statuta kojom se ta naknada smanjuje.
Primici članova nadzornog odbora trebaju se sastojati od:
– fiksnog dijela koji je nepromjenjiv i ne ovisi o rezultatima poslovanja, osim ukoliko su rezultati poslovanja društva takvi da bi isplata fiksne naknade bila nepravedna i u velikom nerazmjeru s rezultatima poslovanja;
– varijabilnog dijela koji je uvjetovan rezultatima poslovanja u određenom prošlom i budućem razdoblju.
Detaljni podaci o svim naknadama i drugim primanjima od strane društva ili sa društvom povezanih osoba svakog pojedinog člana nadzornog ili upravnog odbora društva uključujući i strukturu tih primitaka, moraju biti javno objavljeni.
Izjava o politici nagrađivanja članova nadzornog odbora i nagradi koju je primio svaki pojedini član nadzornog odbora izrađuje se na način opisan u dijelu ovog Kodeksa koji se odnosi na upravu društva.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
3.2.7. Sukobi interesa
Sukob interesa postoji kod člana nadzornog odbora koji nije neutralan u odnosu na predmet odlučivanja ili se iz činjenice njegove povezanosti sa drugim društvima, osobama ili poslovima može pretpostaviti da može imati interese koji nisu istovremeno nužno i interesi društva, te može utjecati na donošenje odluke na temelju interesa ili sklonosti koji se nužno ne podudaraju s interesima društva.
Članovi nadzornog odbora ne smiju donositi odluke na temelju osobnih interesa ili na temelju interesa osoba s kojima imaju bliske odnose.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
3.2.8. Poslovi između povezanih strana
Svi poslovi u kojima sudjeluju članovi nadzornog odbora ili s njima povezane osobe i društvo ili s njim povezane osobe trebaju biti na tržišnoj osnovi, posebice glede komercijalnih uvjeta, rokova, kamata, jamstava i sl. i trebaju biti jasno navedeni u izvješćima društva. Takve poslove treba potvrditi neovisna službena procjena od strane komisije za reviziju ili vanjskih stručnih osoba koje su nezavisne u odnosu na sudionike konkretnog posla.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
3.2.9. Zabrana konkurencije
Članovi nadzornog odbora ne smiju, za svoj ili tuđi račun, osobno ili putem trećih osoba obavljati poslove iz djelatnosti koju obavlja društvo, kao i savjetovati osobe koje se mogu smatrati konkurentskima društvu.
Članovi nadzornog odbora su dužni javno objaviti veličinu udjela i sve promjene udjela u društvima koja se mogu smatrati konkurentskima društvu u roku pet dana od nastanka promjene.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
3.2.10. Ugovori između članova nadzornog odbora i društva
Sve ugovore ili sporazume između člana nadzornog odbora i društva treba prethodno odobriti nadzorni odbor, a bitni elementi svih takvih ugovora ili sporazuma moraju biti sadržani u godišnjem izvješću.
Član nadzornog odbora na kojeg se odnosi ugovor ili sporazum s društvom ne može sudjelovati u davanju odobrenja.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
3.2.11. Izvješćivanje o sukobu interesa
Svaki član nadzornog odbora dužan je izvijestiti društvo o svakom stjecanju ili otpuštanju dionica društva ili mogućnosti ostvarivanja glasačkih prava iz dionica društva najkasnije sljedeći radni dan poslije nastanka takve promjene, uz obvezu društva da takvu promjenu javno objavi u najkraćem mogućem roku.
Ako neki član nadzornog odbora smatra da kod njega ili kod drugog člana postoji sukob interesa glede odlučivanja u konkretnom predmetu ili je došlo do promjene u pogledu primjerenosti, dužan je u roku od 48 sati od saznanja o promjeni izvijestiti nadzorni odbor.
O svim obavijestima o sukobu interesa nadzorni odbor vodi evidencije.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
3.2.12. Komisije
Komisije odnosno odbori nadzornog odbora moraju imati najmanje tri člana. Nadzorni odbor dužan je detaljno propisati mandat i nadležnost komisija koje osniva.
Osobe koje nisu članovi komisija prisustvuju sjednicama komisija samo na poziv komisije. Komisija pojedine stručnjake ili zaposlenike društva može pozvati na svoje sastanke ili zahtijevati njihovo prisustvovanje.
Komisije o svom radu i rezultatima redovito moraju izvješćivati nadzorni odbor. Društvo jednom godišnje mora izraditi i učiniti dostupnim javnosti izvješće o radu, sastavu, broju sastanaka i nazočnosti na sastancima komisija nadzornog odbora.
Predsjednik svake komisije mora imati mogućnost izravne komunikacije s dioničarima. Situacije u kojima je takva komunikacija potrebna valja navesti u aktu kojim nadzorni odbor propisuje mandat i nadležnost komisije.
Nadzorni odbor treba usvojiti sljedeće komisije:
-Komisiju za reviziju poslovanja
-Komisiju za imenovanje
-Komisija za nagrađivanje
U slučaju kada se radi o manjim društvima koja imaju manji broj članova nadzornog odbora, može biti opravdano da funkcije vezane za imenovanje i nagrađivanje obavlja jedna komisija (komisija za imenovanje i nagrađivanje)
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
3.2.12.1. Komisija za reviziju poslovanja
Nadzorni odbor treba osnovati komisiju za reviziju poslovanja radi detaljnog analiziranja financijskih izvještaja, pružanja potpore računovodstvu društva te uspostave dobre i kvalitetne unutarnje kontrole u društvu.
Komisija za reviziju poslovanja treba biti sastavljena na način da većinu čine neovisni članovi nadzornog odbora.
Glede politika i pravila postupanja usvojenih unutar društva, komisija za reviziju treba:
- kontinuirano pratiti integritet financijskih informacija društva, a osobito ispravnost i dosljednost računovodstvenih metoda koje koristi društvo i grupa kojoj pripada, uključivši i kriterije za konsolidaciju financijskih izvještaja društava koja pripadaju grupi
- najmanje jednom godišnje procijeniti kvalitetu sustava unutarnjeg kontrole i upravljanja rizicima, s ciljem da se glavni rizici kojima je društvo izloženo (uključujući i rizike povezane s pridržavanjem propisa) na odgovarajući način identificiraju i javno objave te da se njima na odgovarajući način upravlja
- osigurati učinkovitost sustava unutarnje revizije, osobito putem izrade preporuka prilikom odabira, imenovanja, ponovnog imenovanja i smjene rukovoditelja odjela za unutarnju reviziju i glede sredstava koja mu stoje na raspolaganju te procjene postupaka rukovodećeg kadra povodom nalaza i preporuke unutarnje revizije (ako u društvu funkcija unutarnje revizije ne postoji, komisija je dužna jednom godišnje izvršiti procjenu potrebe za uspostavom takve funkcije).
Glede vanjskog revizora, komisija za reviziju treba:
- nadzornom odboru dati preporuke vezane uz izbor, imenovanje, ponovno imenovanje ili promjenu vanjskog revizora i o uvjetima njegovog angažmana
- nadgledati neovisnost i objektivnost vanjskog revizora, osobito glede rotacije ovlaštenih revizora unutar revizorskog društva i naknada koje društvo plaća za usluge vanjske revizije
- pratiti prirodu i količinu usluga koje nisu revizija, a društvo ih prima od revizorskog društva ili s njim povezanih osoba, pri čemu je između ostalog revizorsko društvo dužno dostaviti obavijest o svim naknadama koje društvo plaća revizorskom društvu i s njim povezanim osobama
- izraditi pravila o tome koje usluge vanjsko revizorsko društvo i s njim povezane osobe ne smije davati društvu, koje usluge može davati samo uz prethodnu suglasnost komisije, a koje usluge može davati bez prethodne suglasnosti
- razmotriti učinkovitost vanjske revizije i postupanje višeg rukovodećeg kadra u skladu s preporukama vanjskog revizora
- istražiti okolnosti vezane uz otkaz vanjskog revizora i dati odgovarajuće preporuke nadzornom odboru.
Trajanje mandata komisije za reviziju može biti vremenski ograničeno na 4 godine kontinuiranog mandata i/ili ograničavanjem broja komisija u koje član može biti izabran u drugim društvima.
Komisija za reviziju treba imati otvorenu i neograničenu komunikaciju s upravom i nadzornim odborom i za svoj rad odgovarati nadzornom odboru.
Vanjski i unutarnji revizori trebaju imati mogućnost izravne komunikacije s komisijom za reviziju.
Uprava treba komisiji za reviziju dostavljati pravodobne i periodične prikaze financijskih izvještaja i srodnih dokumenata prije javnog objavljivanja tih podataka, podatke o promjenama u računovodstvenim načelima i kriterijima, računovodstvene postupke prihvaćene za većinu radnji, kao i svako važnije odstupanje između knjigovodstvene i stvarne vrijednosti po pojedinim stavkama te svu korespondenciju s odjelom za unutarnju reviziju ili vanjskim revizorima.
Uprava je osobito dužna komisiju za reviziju poslovanja obavijestiti o metodama korištenim za knjiženje značajnih i neuobičajenih transakcija i poslovnih događaja, kada se knjigovodstvenom prikazu takvih događaja može pristupiti na različite načine. Osobitu pozornost valja posvetiti postojanju i opravdanosti aktivnosti društava u off-shore centrima i putem društava za posebne namjene.
Komisija za reviziju poslovanja s vanjskim revizorom treba raspraviti:
- promjene ili zadržavanje računovodstvenih načela i kriterija
- primjenu propisa
- važne procjene i zaključke u pripremanju financijskih izvještaja
- metode procjene rizika i rezultate
- visoko rizična područja djelovanja
- uočene veće nedostatke i značajne manjkavosti u unutarnjoj kontroli
- djelovanje vanjskih čimbenika (ekonomskih, pravnih i industrijskih) na financijske izvještaje i revizorske postupke.
Komisija za reviziju poslovanja također treba redovito procjenjivati ostale važne aspekte svojih odnosa s trećim stranama, kao što su profesionalna osposobljenost i neovisnost i uvijek kad god je potrebno dobiti drugo mišljenje o izvršenom poslu tih osoba.
Komisija za reviziju poslovanja treba osigurati dostavu kvalitetnih informacija od strane ovisnih i povezanih društava te trećih osoba (kao što su stručni savjetnici), s obzirom na utjecaj takvih podataka na konsolidirane financijske izvještaje koje je dužna analizirati.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
3.2.12.2. Komisija za imenovanja
Većina članova komisije za imenovanja treba biti imenovana iz reda neovisnih članova nadzornog odbora.
Komisija za imenovanja dužna je:
- pronaći i preporučiti nadzornom odboru kandidate koji mogu popuniti upražnjena mjesta u upravi i nadzornom odboru, pri čemu treba procijeniti njihova znanja, vještine i iskustvo i pripremiti opis zahtjeva i poslova vezanih uz pojedino imenovanje i procijeniti vrijeme potrebno za njihovo obavljanje;
- najmanje jednom godišnje procijeniti sastav, veličinu, članstvo i kvalitetu rada nadzornog odbora i uprave i sačiniti odgovarajuće preporuke nadzornom odboru;
- najmanje jednom godišnje procijeniti znanja, vještine i iskustva kojima raspolažu pojedini članovi nadzornog odbora i o tome izvijestiti nadzorni odbor
- razmatrati probleme vezane uz planiranje kontinuiteta nadzornog odbora i uprave
- razmatrati politiku uprave o zapošljavanju višeg rukovodećeg kadra.
Komisija za imenovanja dužna je razmotriti prijedloge uprave i dioničara i savjetovati se s predsjednikom uprave koji može komisiji za imenovanja podnositi prijedloge, osobito glede pitanja vezanih uz članove uprave i viši rukovodeći kadar.
Uvjeti i postupak za izbor i/ili imenovanje kandidata za članove uprave, nadzornih odbora i upravnih odbora u trgovačkim društvima u kojima Republika Hrvatska ima udio u temeljnom kapitalu definiraju se posebnim propisima.
Vlada Republike Hrvatske donosi Odluku kojom se pobliže propisuju uvjeti koje moraju ispunjavati kandidati za članove nadzornih odbora, upravnih odbora i upravnih vijeća u Društvima sukladno važećoj Odluci Vlade Republike Hrvatske o utvrđivanju popisa trgovačkih društava i drugih pravnih osoba od strateškog i posebnog interesa za Republiku Hrvatsku, a čijim dionicama i poslovnim udjelima upravlja DUUDI, ukoliko to nije propisano posebnim propisom.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
3.2.12.3. Komisija za nagrađivanje
Većina članova komisije za nagrađivanje treba biti imenovana iz reda neovisnih članova nadzornog odbora.
Komisija za nagrađivanje dužna je:
- predlagati nadzornom odboru politiku nagrađivanja uprave koja se mora odnositi na sve oblike nagrađivanja, a osobito fiksni dio nagrade, varijabilni dio nagrade koji je vezan uz uspješnost poslovanja, mirovinski plan i otpremnine. Kada se radi o varijabilnom dijelu nagrade koji je vezan uz uspješnost poslovanja, prijedlog mora sadržavati preporuke za određivanje objektivnih kriterija procjene uspješnosti pri čemu je nagradu upravi potrebno uskladiti s dugoročnim interesima dioničara i ciljevima društva koje je postavio nadzorni odbor
- predlagati nadzornom odboru nagradu za pojedine članove uprave, sukladno politici nagrađivanja društva i procjeni djelovanja pojedinog člana uprave;
- predlagati nadzornom odboru dodatne sadržaje ugovora s članovima uprave
- pratiti iznos i strukturu nagrade višem rukovodećem kadru i davati opće preporuke upravi s tim u vezi;
- glede poticajnog dijela nagrade upravi, kada se ovaj sastoji od opcija na dionice ili drugih aranžmana zasnovanih na stjecanju dionica, razmatrati opću politiku takvog tipa nagrađivanja i predlagati nadzornom odboru odgovarajuća rješenja te prije objavljivanja razmotriti podatke koji se o tome objavljuju u godišnjem izvješću;
- savjetovati se najmanje s predsjednikom nadzornog odbora i predsjednikom uprave o njihovim shvaćanjima vezanim uz nagrađivanje članova uprave;
Nadzorni odbor treba osnovati komisiju za nagrađivanje koja predlaže sadržaj ugovora s članovima uprave, te njihovu nagrađivanju i nagrađivanju članova nadzornog odbora.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
3.2.13. Pravila postupka za sjednice nadzornog odbora
Predsjednik nadzornog odbora je zadužen za utvrđivanje kalendara redovnih godišnjih sjednica i sazivanje izvanrednih sjednica kad se za to ukaže potreba.
Učestalost održavanja sjednica nadzornog odbora treba biti određena u skladu s potrebama svakog određenog društva. Ove sjednice se trebaju održavati dovoljno često da osiguraju učinkovitost rada nadzornog odbora, ali ne češće od jedne mjesečno, kako bi se izbjeglo nepoželjno miješanje u poslove operativnog poslovanja trgovačkog društva.
Kako bi se osigurala učinkovitost i uspješnost sjednica nadzornog odbora uprava je dužna najmanje 7 dana prije zakazane sjednice dostaviti relevantnu dokumentaciju i prijedloge odluka svim članovima nadzornog odbora.
Zapisnici sa sjednica nadzornog odbora trebaju biti pisani jasnim rječnikom, a sve donesene odluke trebaju biti zabilježene s rezultatima glasovanja, uz navođenje kako je glasovao pojedini član. Poslovnikom o radu treba predvidjeti da se na svakoj narednoj sjednici nadzornog odbora obvezno razmotri i službeno verificira sadržaj zapisnika s prethodne sjednice.
Zapisnik se odlaže i čuva u dokumentaciji nadzornog odbora koju vodi uprava.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
3.2.14. Članstvo u nadzornim odborima drugih društava
Svaki član nadzornog odbora dužan je izvijestiti društvo i nadzorni odbor u kojem je član o članstvu u nadzornim ili upravnim odborima drugih društava.
Član nadzornog odbora društva ne smije biti član nadzornog odbora ili uprave u drugom društvu koje bi se moglo smatrati konkurentskim u odnosu na društvo.
Društvo vodi popis svih društava u kojima su njegovi članovi nadzornog odbora, upravnog odbora ili uprave. Popis se redovito ažurira.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
3.2.15. Obrazovanje članova nadzornog odbora
Trgovačka društva u kojima Republika hrvatska ima većinski ili pretežiti udio u temeljnom kapitalu dužno je, u skladu sa svojim potrebama i mogućnostima, poticati i omogućavati stalno usavršavanje i obrazovanje članova, nadzornog odbora s ciljem obnavljanja i unaprjeđivanja njihova znanja, upravljačkih vještina i sposobnosti.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
4. UPRAVNI ODBOR
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
4.1. TEMELJNE DUŽNOSTI
Upravni odbor vodi poslove društva, postavlja osnove za poslovanje trgovačkog društva, nadzire vođenje poslova društva i zastupa društvo prema izvršnim direktorima društva.
U donošenju odluka, provođenju poslovne politike i nadzoru nad poslovanjem, temeljna je obveza upravnog odbora da brine o dugoročnim interesima društva i povećanju ekonomske učinkovitosti u korist dioničara.
Članovi upravnog odbora dužni su voditi poslovanje društva prema načelima povećane pozornosti, urednog i savjesnog privređivanja, osobne neovisnosti i profesionalne odgovornosti. Ono što u dualističkom modelu vrijedi za članove nadzornog odbora vrijedi i za neizvršne direktore (s tim da imaju i prerogative skupštine d.o.o.), dok ono što u d.o.o. vrijedi za članove uprave-direktore društva, vrijedi i za izvršne direktore koji su članovi upravnog odbora.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
4.2. NADLEŽNOSTI I ZADAĆE
Upravni odbor provodi načela i ciljeve poslovne politike iz predmeta djelatnosti društva, te nadzire vođenje poslovanja društva. Brine se o urednom vođenju poslovnih knjiga društva i provodi sustavni nadzor nad operativnim poslovodstvom, kako bi se pravovremeno otklonile opasnosti koje mogu ugroziti poslovanje društva.
Glavni zadaci upravnog odbora su:
– provođenje odluka i zaključaka glavne skupštine društva;
– pripremanje ugovora i prijedloga drugih akata za koje je potrebno ishoditi suglasnost glavne skupštine;
– samostalno usvajanje strategije i godišnjeg poslovnog plan društva, te utvrđuje sve veće promjene poslovne politike trgovačkog društva (odluke visokog rizika);
– na zahtjev ili po ovlasti glavne skupštine, provođenje mjere iz nadležnosti glavne skupštine;
– sazivanje glavne skupštine, imenovanje i opoziv izvršnih direktora, te prenošenje pojedinačnih zadataka i ovlasti na njih, u zastupanju društva;
– pregled i provjera sve poslovne dokumentacije društva, stanja i promjena stanja imovine, likvidnosti i rentabilnosti poslovanja, promet vrijednosnicama, kretanje zaliha i ostvarivanje pojedinih mjera tekuće poslovne politike;
– zastupanje društva uvijek, u odnosu na sve izvršne direktore koji su članovi upravnog odbora, a kada između svojih članova imenuje jednog ili više izvršnih direktora, na njega ili njih putem individualnih menadžerskih ugovora prenosi određene ovlasti u zastupanju društva u poslovnom i pravnom prometu s trećima;
– upravni odbor društva čije dionice kotiraju na burzi, mora između svojih članova izabrati najmanje jednog izvršnog direktora do najviše polovice ukupnog broja članova upravnog odbora.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
4.3. UPRAVNI ODBOR I IZVRŠNI DIREKTORI DRUŠTVA
Upravni odbor donosi odluke na sjednicama na način propisan poslovnikom o radu ili statutom društva – u pravilu običnom većinom glasova – ali je odgovornost svih njegovih članova pojedinačna.
Glavni izvršni direktor i oni izvršni direktori koji su članovi upravnog odbora odgovorni su za provođenje svih dužnosti i zadataka iz nadležnosti upravnog odbora, ali se zakonske ovlasti dane upravnom odboru ne mogu na njih prenositi.
Za predsjednika ili zamjenika predsjednika upravnog odbora ne može biti izabrana osoba koja je istodobno izvršni direktor.
Kada upravni odbor zastupa društvo u odnosu na izvršne direktore, u tome ne može sudjelovati nitko od izvršnih direktora.
Upravni odbor je dužan sazvati glavnu skupštinu kada je to potrebno radi dobrobiti društva. Odluku o tome donosi običnom većinom glasova. Kod sastavljanja i utvrđivanja godišnjih financijskih i poslovnih izvješća, ono što vrijedi za upravu društva, vrijedi i za izvršne direktore, a ono što se odnosi na nadzorne odbore vrijedi za upravni odbor, ali se statutom može odrediti da bilancu i izvještaj o stanju društva utvrđuje glavna skupština.
Na obveze upravnog odbora u svezi s gubitkom društva, insolventnošću ili nelikvidnosti na odgovarajući se način primjenjuje sadržaj članka 251. Zakona o trgovačkim društvima.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
4.3.1. Odnos neizvršnih i izvršnih direktora
Upravni odbor donosi obvezujuće naloge u odnosu na glavnog izvršnog direktora i sve izvršne direktore, pri čemu je odgovornost svih članova upravnog odbora pretpostavljena kao pojedinačna i solidarna – podjednako za činidbe i propuste.
Odluke o imenovanju, opozivu imenovanja, prihvaćanju ostavke i drugim pitanjima u svezi s korporativnim statusom izvršnih direktora, stupaju na snagu danom donošenja, dok su upis i promjena ovlasti zastupanja u sudskom registru deklaratorne naravi, tj. nemaju učinak prema trećima.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
4.3.2. Obveza izvještavanja
Upravni odbor svojim poslovnikom i/ili poslovnikom o radu izvršnih direktora detaljno propisuje oblik, sadržaj i dinamiku izvještaja o poslovanju trgovačkog društva i o radu izvršnih direktora, kao i izvještaja o provedbi odluka upravnog odbora.
U provođenju nadzora upravni odbor ima pravo i dužnost zahtijevati od izvršnih direktora da podastru sve informacije o poslovanju društva i ovisnih društava, a obveza je izvršnih direktora da te informacije dadu uvijek kada je to potrebno radi dobrobiti društva, pa i onda ako ih upravni odbor izričito ne traži.
Najmanje jednom godišnje, tj. prigodom razmatranja računa dobiti i gubitaka i utvrđivanja poslovnih izvještaja za glavnu skupštinu, izvršni direktori trebaju izvijestiti upravni odbor o:
– konsolidiranim rezultatima poslovanja i upravljanja ovisnih društava;
– većim ili značajnijim poslovima te poslovima koji su ili bi mogli utjecati na razvoj poslovanja;
– rentabilnost, likvidnost ili druge kvalitativne pokazatelje ekonomike poslovanja;
– upravljanju rizicima i politikom ili o planu suočavanja s rizičnim poslovima i okolnostima
– o tekućoj poslovnoj politici i prognozama poslovanja, te eventualnim odstupanjima od ranijih predviđanja (minimalno jedan puta godišnje);
– rentabilnosti poslovanja društva, osobito ROE-u (kod utvrđivanja financijskih izvješća)
– tijeku poslova, napose prihoda i stanja društva (kvartalno);
– o poslovima koji bi mogli biti od velikog značenja za rentabilnost poslovanja i likvidnost društva (pravodobno).
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
4.3.3. Primici
Izjava o politici nagrađivanja članova upravnog odbora i nagradi odnosno primitku, koju je primio svaki pojedini član upravnog odbora izrađuje se na način opisan u dijelu ovog Kodeksa koji se odnosi na nadzorni odbor i upravu društva.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
4.3.3.1. Obveza izrade godišnjih (konsolidiranih) izvješća o stanju društva
Ova izvješća se u pisanom obliku podnose glavnoj skupštini kao savjesna, cjelovita i istinita analiza stanja, konkurentne sposobnosti i trendova poslovanja društva te osim financijskih pokazatelja ekonomike poslovanja moraju prikazati:
– prognozu razvoja poslovanja;
– sve važnije poslovne događaje u društvu i na tržištu tijekom godine;
– djelovanje društva na području istraživanja i razvoja;
– obavijesti o stjecanju vlastitih dionica društva;
– poslovanje podružnica društva i/ili ovisnih društava;
– podatke koji su važni za prosudbu stanja imovine društva i izloženosti cjenovnom, kreditnom ili riziku likvidnosti.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
4.3.3.2. Izvještaj o radu upravnog odbora
Istodobno s usvajanjem godišnjih financijskih izviješća i poslovnih izvještaja te prijedloga za raspoređivanje bilančne dobiti, upravni odbor dužan je glavnoj skupštini podnijeti i pisano izviješće o svom radu.
Svojim izvještajem upravni odbor treba obuhvatiti:
– kako i u kojem opsegu je obavljan nadzor nad vođenjem poslova društva
– ako je društvo obveznik vanjske revizije, upravni odbor se mora u svojem izvještaju očitovati o tom revizorskom izviješću (on može u svoj izvještaj ugraditi napomene)
– kada upravni odbor potvrdi godišnja poslovna i financijska izvješća, ona su prihvaćena, osim ako statutom društva nije propisano da ih prihvaća skupština društva.
Godišnjim izvještajem daje se ocjena rada upravnog odbora i pojedinih njegovih članova (izvršnih i neizvršnih direktora), kao i ocjena rada svih komisija u odnosu na postavljene ciljeve.
Izvještaj o radu upravnog odbora mora sadržavati i pisani izvještaj o neovisnosti pojedinih njegovih članova s obzirom na vlasničku, upravljačku, osobnu ili poslovnu povezanost s društvom i moguće promjene tog statusa tijekom mandata.
Od direktora poslovnih funkcija ili organizacijskih jedinica koji nisu članovi upravnog odbora može se zahtijevati da se pismeno očituju o svom području nadležnosti, a za izvršne direktore koji su članovi upravnog odbora, to se i preporučuje.
Svaki član upravnog odbora i svaki član revizijske komisije imaju pravo pregledati i provjeravati sve podloge i dokumentaciju za godišnji izvještaj o radu upravnog odbora.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
4.4. SASTAV UPRAVNOG ODBORA
Osim općih i posebnih uvjeta koje određuju Zakon o trgovačkim društvima, i drugi važeći zakoni i propisi, specifični uvjeti za sastav, imenovanje i korporativno-pravni status članova upravnog odbora utvrđuju se statutom, odlukama skupštine i/ili poslovnikom o radu upravnog odbora te kodeksom korporativnog upravljanja.
– upravni odbor imenuje jednog ili više izvršnih direktora i/ili njihovih zamjenika koji su statusno-pravno članovi upravnog odbora, s tim da većina članova upravnog odbora moraju biti neizvršni direktori;
– izvršni direktori operativno vode poslove društva, ako je uz glavnog izvršnog direktora imenovano više izvršnih direktora, oni su ovlašteni voditi poslove skupno;
– ono što u Zakonu o trgovačkim društvima vrijedi za članove uprave glede vođenja poslova društva i povezanih društava na odgovarajući se način odnosi i na ovlasti, obveze i odgovornost izvršnih direktora;
– ako se statutom društva ne odredi drugačije, upravni odbor može svojom odlukom u svako doba opozvati imenovanje izvršnih direktora i bez važnog razloga, time se ne dira u preostala prava, obveze i odgovornosti iz individualnih menadžerskih ugovora.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
4.4.1. Konstituiranje i način rada upravnog odbora
Upravni odbor na konstituirajućoj sjednici između svojih članova bira predsjednika i njegove zamjenike. Predsjednik upravnog odbora ne može biti izvršni direktor istog društva ili povezanih društava.
Prvog zamjenika se bira između članova upravnog odbora koje imenuje skupština društva, a drugog iz reda članova koje imenuje radničko vijeće.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
4.4.2. Pravila postupka za sjednice upravnog odbora
Predsjednik upravnog odbora je zadužen za utvrđivanje kalendara redovnih godišnjih sjednica i sazivanje izvanrednih sjednica kad se za to ukaže potreba.
Učestalost održavanja sjednica upravnog odbora treba biti određena u skladu s potrebama svakog određenog društva.
Zapisnici sa sjednica upravnog odbora trebaju biti pisani jasnim rječnikom, a sve donesene odluke trebaju biti zabilježene s rezultatima glasovanja, uz navođenje kako je glasovao pojedini član. Poslovnikom o radu treba predvidjeti da se na svakoj narednoj sjednici nadzornog odbora obvezno razmotri i službeno verificira sadržaj zapisnika s prethodne sjednice.
Zapisnik se odlaže i čuva u dokumentaciji upravnog odbora.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
4.4.3. Poslovnik rada upravnog odbora
Upravni odbor donosi odluke na sjednicama sukladno poslovniku svog rada, u pravilu običnom većinom svih glasova. Osim protokolarno-tehničkih detalja (način utvrđivanja dnevnog reda, sazivanja sjednica, vođenja zapisnika, dostave materijala i sl.) poslovnikom upravnog odbora se utvrđuje:
– način rada i odlučivanja;
– način suradnje izvršnih i neizvršnih direktora;
– opseg, sadržaj i dinamika izvještavanja upravnom odboru;
– obveze glede transparentnosti poslovanja i čuvanja poslovnih tajni te cjenovno osjetljivih informacija;
– broj, sastav i način imenovanja/opoziva članova komisija i članova ključnog poslovodstva;
– okvirne dužnosti, ovlasti i zadaci pojedinih izvršnih direktora (koji u pravilu ne vode poslove društva skupno);
– način izdavanja suglasnosti upravnog odbora kod zastupanja i zaključivanja važnih poslova.
Poslovnikom o radu upravnog odbora utvrđuje se kalendar redovitih godišnjih sjednica i redovitih točaka dnevnog reda te obveze izvršnih direktora i predsjednika upravnog odbora u pripremi materijala za sjednice.
Neizvršni direktori imaju pravo i dužnost od izvršnih direktora koji su članovi upravnog odbora tražiti sve informacije potrebne za nadzor nad vođenjem poslova društva i poslovanja ovisnih društava.
Svaki član upravnog odbora dužan je obavijestiti ostale članove upravnog odbora ako i kada bi bio u sukobu interesa ili bi do toga moglo doći u svezi s izvršavanjem njegovih funkcija. U slučaju dvojbe pojedini član može se isključiti iz glasovanja, a predsjednik upravnog odbora može zatražiti da se prije glasanja članovi očituju o možebitnom sukobu interesa (te se okolnosti unose u zapisnik).
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
4.4.4. Predsjednik upravnog odbora i neizvršni direktori društva
Predsjednik upravnog odbora:
– zajedno s glavnim izvršnim direktorom priprema sjednice, utvrđuje dnevni red, organizira rad upravnog odbora i podnosi izvještaje glavnoj skupštini o radu upravnog odbora i njegovih komisija;
– surađuje s članovima komisija upravnog odbora i neizvršnim direktorima koji su članovi upravnog odbora te se brine za informacije i podatke koji su potrebni za obavljanje funkcija upravnog odbora;
– predsjednik i neizvršni direktori upravnog odbora u svom radu nisu vezani obveznim uputama ili stavovima onih koji su ih imenovali;
– za obnašanje svojih dužnosti i pojedinačnih zadataka izvršni i neizvršni direktori snose punu osobnu odgovornost prema društvu, dioničarima i vjerovnicima društva;
– o odlukama i mjerama koje se tiču uvjeta rada, sigurnosti pri radu i općih prava i obveza iz radnih odnosa, posebno o promjenama politike plaća i nagrađivanja, glavni izvršni direktor je dužan redovito izvještavati radničko vijeće i sindikalne povjerenike i striktno se pridržavati pravila društva kojima su uređeni industrijski odnosi radnika i društva.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
4.4.5. Članstvo u nadzornim odborima drugih društava
Svaki član nadzornog odbora dužan je izvijestiti društvo i nadzorni odbor u kojem je član o članstvu u nadzornim ili upravnim odborima drugih društava.
Član nadzornog odbora društva ne smije biti član nadzornog odbora ili uprave u drugom društvu koje bi se moglo smatrati konkurentskim u odnosu na društvo.
Društvo vodi popis svih društava u kojima su njegovi članovi nadzornog odbora, upravnog odbora ili uprave. Popis se redovito ažurira.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
4.5. STALNE KOMISIJE I POMOĆNA
RADNA TIJELA UPRAVNOG ODBORA
Upravni odbor obvezno osniva sljedeće stalne komisije:
- komisiju za reviziju poslovanja,
- komisija za imenovanja i nagrađivanje i
- komisiju za upravljanje rizicima.
Osim komisija koje se moraju ustrojiti prema zakonu i statutu društva, upravni odbor ima pravo osnivati pomoćna radna tijela ili ad hoc povjerenstva, te angažirati vanjske intelektualne usluge kada to zahtijeva kompleksnost poslovanja ili težina odluka iz njegove nadležnosti.
Članovi upravnog odbora koji nisu izvršni direktori mogu/trebaju biti članovi najvažnijih komisija (komisije za imenovanje i nagrađivanje, revizijske komisije ili komisije za upravljanje rizicima).
Preporučuje se da u sastavu stalnih komisija upravnog odbora većinu tvore nezavisni vanjski članovi i stručnjaci.
Djelokrug rada i obveze stalnih komisija koje osnivaju Upravni odbori identični su navedenim za Komisiju za reviziju poslovanja i Komisiju za imenovanja i nagrađivanje koje osnivaju nadzorni odbori.
Upravni odbor dioničkog društva čije vrijednosnice kotiraju na burzi i u svim društvima kapitala u kojima radnici ostvaruju zakonsko pravo suodlučivanja u tijelima društva, mora konstituirati komisiju/odbor za unutrašnju reviziju poslovanja.
Izvršni direktori koji su članovi upravnog odbora ne mogu biti imenovani u komisiju za reviziju, a članovi menadžmenta koji nisu članovi upravnog odbora, ne bi trebali biti članovi komisije za reviziju.
Barem jedan član komisije za reviziju bi trebao biti imenovan iz reda nezavisnih stručnjaka za financijsko i računovodstveno područje i barem jedan koji temeljito poznaje trgovačko pravo, a predstavnik radnika ulazi u komisiju za reviziju ex-oficio.
Statutom ili odlukom upravnog odbora valja predvidjeti da se za zaključivanje ugovora s vanjskim revizorom zatraži prethodna suglasnost upravnog odbora, a Komisija za unutarnju reviziju i/ili upravni odbor mogu tražiti da se na sjednicu upravnog odbora na kojoj se raspravljaju podloge ili prijedlog godišnjih izvještaja pozove i vanjskog revizora radi detaljnijih pojašnjenja o revizijskom izvještaju ili mišljenju.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
4.6. Obrazovanje članova upravnog odbora
Trgovačka društva u kojima Republika hrvatska ima većinski ili pretežiti udio u temeljnom kapitalu dužno je, u skladu sa svojim potrebama i mogućnostima, poticati i omogućavati stalno usavršavanje i obrazovanje članova upravnog odbora s ciljem obnavljanja i unaprjeđivanja njihova znanja, upravljačkih vještina i sposobnosti.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
5. UPRAVA
Način izbora, broj članova, profesionalni status, ovlasti, odgovornost i plaće članova uprava trgovačkih društava koja obavljaju komunalne djelatnosti i trgovačkih društava u kojima Republika Hrvatska ima većinski ili pretežiti udio, obavljat će se prema sljedećim načelima:
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
5.1. JAVNI NATJEČAJ
Radna mjesta predsjednika i članova uprava popunjavaju se isključivo putem javnog natječaja.
Važećom Uredbom Vlade Republike Hrvatske pobliže se propisuju postupci i uvjeti koje moraju ispunjavati kandidati za osobe ovlaštene za zastupanje (predsjednike i članove uprava, direktore), u trgovačkim društvima od strateškog i posebnog interesa za Republiku Hrvatsku čijim dionicama i poslovnim udjelima upravlja DUUDI sukladno važećoj Odluci Vlade Republike Hrvatske o utvrđivanju popisa trgovačkih društava i drugih pravnih osoba od strateškog i posebnog interesa za Republiku Hrvatsku, ukoliko to nije propisano posebnim propisom.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
5.2. PRAVA I DUŽNOSTI ČLANOVA UPRAVA
Ciljeve mandata, prava i obveze, tj. dužnosti, prava, ovlasti, osobnu odgovornost, plaću, nagrade, penale, razne naknade itd. za predsjednike i članove uprava utvrđuju se menadžerskim ugovorima.
Menadžerskim ugovorima koje s predsjednicima i/ili članovima uprava Društava, zaključuju njihove skupštine, nadzorni ili upravni odbori, treba jasno utvrditi obostrane uvjete prestanka mandata te osobito pitanje preostalih prava iz radnog odnosa s društvom, kao i pitanje otpremnine i kompenzacije za eventualnu klauzulu o zabrani konkurencije po isteku mandata.
Mandat predsjednika i članova uprave traje u pravilu 4 godine, s tim da se po uspješno izvršenim ciljevima i provedenom javnom natječaju može neograničeno obnavljati.
Jednom godišnje, i to po usvajanju poslovnih i financijskih izvještaja i nakon što glavna skupština dade razrješnicu predsjedniku i članovima uprave, postojeći individualni menadžerski ugovori mogu se sporazumom potpisnika mijenjati u dijelu koji se tiče iznosa i strukture pojedinih naknada i nagrada, ako promijenjene okolnosti u poslovanju i interesi društva to opravdavaju. Pritom, organi ovlašteni za zaključivanje individualnih ugovora o zapošljavanju predsjednika i članova uprave ili izvršnih direktora koji su članovi upravnih odbora društava kapitala trebaju striktno poštivati Nacionalne standarde za individualne menadžerske ugovore članova uprava i upravnih odbora Društava.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
5.3. ZADACI I ODGOVORNOSTI ČLANOVA UPRAVE
Uprava društva vodi poslove društva samostalno i na vlastitu odgovornost, te donosi sve odluke isključivo prema vlastitoj prosudbi. Postojanje suglasnosti drugih organa ili tijela društva ne isključuje odgovornost članova uprave za vođenje poslovanja pozornošću urednog i savjesnog gospodarstvenika.
U obavljanju svojih poslova uprava društva nije vezana uputama drugih organa društva, pa čak niti uputama koje joj daju većinski dioničari ili nadzorni odbor.
Uprava je dužna uvijek djelovati isključivo u korist društva i dioničara, vodeći računa o interesima radnika i šire zajednice, s ciljem povećanja vrijednosti imovine društva.
Uprava ne može prenositi svoje ovlasti vođenja poslovanja društva na bilo koje drugo tijelo društva. Davanje prokure ne smatra se prijenosom ovlasti vođenja poslovanja društva.
Poslovi uprave trebaju biti propisani u njezinim internim pravilima postupanja, kako bi se razjasnile ovlasti i dužnosti. Pravila trebaju uključivati sljedeća pitanja:
– područje djelovanja i ciljevi;
– pravila postupanja i izvještavanja;
– pravila za rješavanje sukoba interesa;
– tajništvo uprave;
– sjednice, odluke, dnevni red, zapisnici i dokumenti;
– suradnja s ostalim članovima uprave te s nadzornim ili upravnim odborom.
Članovi uprave mogu, kada se za to ukaže potreba, tražiti savjete stručnjaka (pravnih savjetnika, revizora, poreznih i kadrovskih stručnjaka), kako bi dobili određene savjete o važnim pitanjima.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
5.3.1. Sastav
Uprava društva bi se trebala sastojati od nekoliko članova, od kojih se jedan od njih imenuje za predsjednika uprave. Statutom, društvenim ugovorom ili internim pravilima uprave, odobrenim od strane nadzornog odbora ili drugog nadležnog organa treba urediti način suradnje među članovima.
Članovi uprave trebaju biti usredotočeni na vođenje poslova društva i trebaju, osim uvjeta propisanih zakonom, ispunjavati i druge uvjete sukladno zahtjevima položaja člana uprave u pojedinom društvu, koji mogu biti propisani statutom društva ili posebnom odlukom nadležnog organa.
Pri sastavljanju uprave treba težiti tome da članovi uprave imaju različito iskustvo, obrazovanje i vještine, uključujući:
– iskustvo u vođenju poslova;
– iskustvo u rješavanju kriznih situacija;
– iskustvo u prepoznavanju i nadziranju rizika;
– poznavanje financija;
– poznavanje računovodstva;
– poznavanje područja djelatnosti društva;
– poznavanje nacionalnog i međunarodnog tržišta;
– sposobnost usklađivanja svih interesa unutar društva.
Članovi uprave trebaju:
– biti sposobni prirediti, čitati i razumjeti izvješća o upravljanju društvom i financijska izvješća;
– biti izvan sukoba interesa;
– uskladiti svoje ciljeve s ciljevima društva;
– biti upoznati s dobrom praksom korporativnog upravljanja;
– imati osobni integritet;
– imati dovoljno raspoloživog vremena;
– biti motivirani;
– biti sposobni raditi u timu; i
– imati stratešku viziju.
Osim ispunjavanja navedenih uvjeta, predsjednik uprave treba imati razvijene organizacijske vještine i iskustvo u vođenju poslova te ugled priznatog i dobrog gospodarstvenika u širem gospodarskom okruženju.
Svaki član uprave treba stalno, točno i bez odgađanja izvješćivati predsjednika uprave o svim važnim događajima iz svoje nadležnosti, bitnim za procjenjivanje trenutne situacije i razvoja poslovanja, te vođenja društva.
Članovi uprave trebaju težiti najvećoj mogućoj nezavisnosti u odnosu na pojedine dioničare, grupe dioničara ili dionike te trebaju biti svjesni da, jednom imenovani, podjednako odgovaraju svim dioničarima društva.
Ako je član uprave izložen pritisku ili ograničenjima od strane dioničara ili dionika kojima se utječe na obavljanje njegovih dužnosti, dužan je usprkos tome zauzeti nezavisno stajalište prilikom glasovanja, ili dati ostavku, ovisno o tome što okolnosti nalažu.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
5.3.2. Primici
Članovi uprave i izvršni direktori trebaju biti plaćeni prema rezultatima svog rada i tu nagradu određuje nadzorni/upravni odbor društva na prijedlog komisije za imenovanja i nagrađivanja.
Plaće članova uprave i izvršnih direktora trebaju:
– adekvatno odraziti vrijeme, trud i iskustvo povezano s njihovim funkcijama;
– osigurati adekvatan poticaj koji bi uravnotežio interese članova uprave s interesima dioničara;
– biti određene na taj način da se ne ugrožava sposobnost članova uprave da donose odluke u najboljem interesu društva i njegovih dioničara.
Primitci članova uprave trebaju se sastojati od
– osnovne plaće – fiksnog dijela koji je nepromjenjiv i ne ovisi o rezultatima poslovanja;
– godišnjih nagrada – varijabilnog dijela koji je uvjetovan rezultatima poslovanja u određenoj poslovnoj godini;
Detaljni podaci o svim primanjima i naknadama koje svaki član uprave prima od društva moraju biti javno objavljeni u godišnjem izviješću društva.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
5.3.2.1. Metode određivanja
Metode određivanja visine i primjerenosti nagrada trebaju uvažavati elemente kao što su:
– opseg nadležnosti pojedinog člana uprave;
– osobna uspješnost u obavljanju poslova;
– veličina i financijsko stanje društva;
– gospodarsko okruženje u kojem društvo posluje;
– uspješnost društva u odnosu na druga društva iste poslovne djelatnosti;
– ispunjavanje strateških i godišnjih planova;
– nagrade članovima uprava u povezanim društvima.
Izjava o politici nagrađivanja članova uprave mora sadržati sljedeće elemente o svakom članu uprave koji je tu dužnost obnašao u godini na koju se izjava odnosi:
-pojašnjenje relativnog udjela i važnosti fiksnih i varijabilnih komponenti nagrađivanja,
-dovoljnu informaciju o vezi između visine nagrade i uspješnosti,
-temeljne pokazatelje i razloge za dodjelu godišnjih bonusa ili pogodnosti koje nisu gotovinske naravi,
-sažeti prikaz ugovora sa članovima uprave koji treba uključivati podatke o trajanju ugovora, otkaznim rokovima i osobito otpremninama.
-ukupni iznos plaće, bez obzira je li je stvarno isplaćen ili još nije,
-naknade ili pogodnosti primljene od povezanih društava,
-bilo kakve dodatne nagrade isplaćene članovima uprave za poslove koje su obavili za
društvo izvan uobičajenog djelokruga dužnosti člana uprave,
-kompenzaciju koja je isplaćena ili treba biti isplaćena bivšem članu uprave u vezi s
prestankom obnašanja funkcije tijekom godine na koju se odnosi izjava,
-ukupnu procijenjenu vrijednost negotovinskih pogodnosti koje se smatraju
naknadom, a nisu nabrojane u prethodnim točkama,
-dovoljnu informaciju o kriterijima uspješnosti na čijem ispunjenju se zasniva pravo na stjecanje opcija na dionice, dionica ili drugi oblik varijabilnog dijela naknade,
-glede nagrade u dionicama ili opcijama na dionice ili drugim oblicima nagrađivanja
koja se zasnivaju na stjecanju dionica, potrebno je prikazati i slijedeće:
- broj opcija ili dionica odobren od strane društva u godini na koju se odnosi izjava
i uvjeti za njihovo korištenje,
- broj opcija izvršenih u godini na koju se odnosi izjava i, za svaku od njih, broj
dionica i cijena po kojoj je izvršena ili vrijednost dionica uključenih u raspodjelu
članovima uprave na kraju godine,
- broj opcija koje nisu izvršene na kraju godine, cijena po kojoj ih je moguće
izvršiti, datum izvršenja i glavni uvjeti vezani uz izvršenje,
- svaku promjenu vezanu uz promjenu uvjeta za izvršenje postojećih opcija koja se
dogodila u društva u godini na koju se odnosi izjava,
-svaki zajam (uključujući stanje duga i kamatnu stopu), avansno plaćanje ili garanciju
u korist članova uprave od strane s društvom povezanih društava koja su uključena u konsolidirano financijsko izviješće dogodila u društva u godini.
Svaki oblik nagrađivanja članova uprave i nadzornog odbora koji se sastoji od opcija na dionice ili drugih prava na stjecanje dionica ili ukoliko se nagrada zasniva na cijeni dionica društva treba prije stupanja na snagu odobriti glavna skupština društva. Ovo odobrenje se odnosi na principe nagrađivanja, a ne na odobravanje nagrade pojedinim članovima uprave.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
5.3.2.2. Objavljivanje
Svi oblici nagrada članova uprave, uključujući opcije i druge pogodnosti uprave trebaju biti javno objavljene po detaljnim pojedinim stavkama i osobama u godišnjem izviješću društva. Izjava o politici nagrađivanja članova uprave treba biti stalno objavljena na Internet stranicama društva i treba u prvom redu sadržati politiku društva glede nagrađivanja uprave za narednu poslovnu godinu i ukoliko je to prikladno, za naredne godine, kao i pregled načina na koji je politika nagrađivanja uprave bila primjenjivana u prethodnoj godini.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
5.4. ODGOVORNOST
Uprava je odgovorna za provođenje i učinkovitost odluka koje donosi.
Članovi uprave će biti solidarno odgovorni za štetu nastalu kao posljedica kršenja njihove dužnosti, osim ukoliko dokažu da su pošteno i savjesno obavljali svoje dužnosti.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
5.5. IZVJEŠĆIVANJE DIONIČARA
Svaki član uprave je dužan izvijestiti nadzorni odbor društva o svim promjenama glede njegova vlasništva nad dionicama društva najkasnije sljedeći radni dan poslije nastanka takve promjene uz obvezu društva da takvu promjenu javno objavi u najkraćem mogućem roku.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
5.5.1. Sukobi interesa
Sukob interesa postoji kod člana uprave koji nije neutralan u odnosu na predmet odlučivanja te može utjecati na donošenje odluke na temelju interesa koji se razlikuju od interesa društva.
Članovi uprave ne smiju donositi odluke na temelju osobnih interesa ili na temelju interesa osoba s kojima imaju bliske odnose.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
5.5.1.1. Poslovi između društva i članova uprave
Svi poslovi u kojima sudjeluju članovi uprave ili s njima povezane osobe i društvo ili s njim povezane osobe, trebaju biti na tržišnoj osnovi, posebice glede rokova, kamata, jamstava i sl. i trebaju biti jasno navedeni u izvješćima društva. Takve poslove treba potvrditi neovisna procjena od strane stručnih osoba koje su nezavisne u odnosu na sudionike konkretnog posla, a zainteresirani članovi uprave moraju ishoditi prethodnu suglasnost nadzornog odbora ili drugog ovlaštenog organa društva.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
5.5.1.2. Zabrana konkurencije
Članovi uprave ne smiju, za svoj ili tuđi račun, osobno ili putem trećih osoba konkurirati društvu na bilo koji način.
Članovi uprave također ne smiju imati značajan udio u društvima koja se mogu smatrati konkurentskima društvu.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
5.5.1.3. Članstvo u nadzornim odborima drugih društava
Za članstvo u nadzornim odborima drugih društava, član uprave treba dobiti prethodnu suglasnost nadzornog odbora svojeg društva, s tim da član uprave ne smije istovremeno biti član nadzornog odbora u više od 3 društava.
U smislu zabrane iz prethodne rečenice, funkcija predsjednika nadzornog odbora računa se kao članstvo u dva nadzorna odbora.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
5.5.2. Dodatne odgovornosti kad je društvo dio društva koncerna
Uprava vodećeg društva koncerna odgovorna je za strateško upravljanje i dugoročni uspjeh cijelog koncerna te putem članstva u nadzornim odborima društava kćeri, nadzire njihovo poslovanje i investicije grupe u društva kćeri.
Posljedično tomu, uprava vodećeg društva treba osigurati odgovarajuću suradnju unutar koncerna, vodeći računa o pravodobnoj i kvalitetnoj razmjeni informacija između društava koncerna.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
5.6. SURADNJA I ODNOS IZMEĐU NADZORNOG ODBORA I UPRAVE
Uprava je dužna pravodobno i cjelovito izvješćivati nadzorni odbor o svim činjenicama i okolnostima koje mogu biti od utjecaja na poslovanje, financijski položaj i stanje imovine društva, odnosno, njegovih društava kćeri.
Uprava i nadzorni odbor su dužni uvijek postići sporazum glede strateških odrednica društva i provođenja te strategije.
Predsjednik uprave dužan je omogućiti svim članovima uprave i članovima nadzornog odbora jednostavan i pravodoban pristup svim objektima i prostorijama društva, podacima, spisima i svim drugim potrebnim dokumentima za obavljanje njihovih dužnosti.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
5.7. ISHOĐENJE PRETHODNE SUGLASNOSTI
Uprava je dužna ishoditi prethodnu suglasnost sukladno ograničenjima u zastupanju koja su navedena u konstitutivnim aktima društva, poslovnicima o radu uprave i/ili individualnim menadžerskim ugovorima, a povrh toga i na sve poduzetničke odluke, mjere i postupke koji razumijevaju visoke rizike, veliku korist ili izmaknuće potencijalne dobiti, kao što su:
– odluke o promjenama u imovini društva ili promjenama statusa društva (spajanja, preuzimanja, stečajevi, dokapitalizacija, smanjenje temeljnog kapitala, prodaja dijela imovine, napuštanje proizvodnje i promjene u proizvodnom programu i sl.);
– odluke u svezi s upravljanjem financijskim rizicima visoke vrijednosti (uzimanje i davanje kredita visoke vrijednosti, promjene u računovodstvenim politikama, emisija i promet vrijednosnicama društva itd.);
– mjere poslovne politike koje po naravi stvari bitno utječu na konkurentnu sposobnost i dugoročne ciljeve društva (upravljanje nematerijalnom imovinom društva, dugoročni komercijalni ugovori, licencni ugovori, organizacijski preustroj, zapošljavanje i otpuštanje ključnih kadrova itd.);
– sve odluke i mjere koje izlaze iz okvira usvojenih plansko - financijskih dokumenata ili takve za koje uprava mora ishoditi prethodnu suglasnost nadzornog odbora ili skupštine društva;
– sve odluke koje dopuštaju sumnju u postojanje sukoba interesa, odnosno takve koje traže povećanu dužnu pozornost i gospodarsku savjesnost nositelja mandata.
Nadzorni odbor dužan je očitovati se o zahtjevu uprave u svezi s prethodnom suglasnošću te konkretan prijedlog može prihvatiti, odbaciti ili sugerirati preinake. Nadzorni odbor također može dati i okvirnu suglasnost na određene mjere poslovne politike i poduzetničke radnje, ako uprava u danom trenutku nema ili zbog prirode posla ne može utvrditi precizan prijedlog odluke ili trenutak njezina izvršenja.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
5.8. OBRAZOVANJE ČLANOVA UPRAVE
Društvo je dužno, u skladu sa svojim potrebama i mogućnostima, poticati i omogućavati stalno usavršavanje i obrazovanje članova uprave s ciljem obnavljanja i unaprjeđivanja njihova znanja, upravljačkih vještina i sposobnosti.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
6. REVIZIJA I MEHANIZMI INTERNE KONTROLE
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
6.1. NEZAVISNI VANJSKI REVIZOR
Društvo je dužno imati nezavisne vanjske revizore, kao važan instrument korporativnog upravljanja, s obzirom na to da je njihova osnovna funkcija osigurati da financijska izvješća adekvatno odražavaju stvarno stanje društva u cjelini. Nezavisnim vanjskim revizorom će se smatrati revizor koji nije vlasnički ili interesno povezan s društvom te ne pruža, sam ili putem povezanih osoba, nikakve druge usluge društvu.
Nezavisni vanjski revizori su dužni na što jasniji mogući način i nedvojbeno izraziti svoje mišljenje o tome da li financijska izvješća koja priprema uprava adekvatno odražavaju stanje kapitala i financijsko stanje društva te rezultate za određeno vremensko razdoblje.
Komisija za reviziju poslovanja dužna je utvrditi plan rada s nezavisnim vanjskim revizorima te predložiti nagradu za rad revizora. Komisija za reviziju poslovanja dužna je podnijeti nadzornom odboru prijedloge i preporuke prilikom izbora nezavisnih vanjskih revizora, produljenju suradnje ili prekidu suradnje s revizorima.
Nezavisni revizori dužni su izvijestiti izravno Komisiju za reviziju o sljedećim pitanjima:
– raspravi o glavnoj računovodstvenoj politici;
– važnim nedostacima i značajnim manjkavostima u unutarnjem nadzoru i postupcima:
– alternativnim računovodstvenim postupcima;
– neslaganju s upravom, procjeni rizika;
– mogućim analizama prijevare i/ili zlouporabe.
Postupci koje provodi revizorska tvrtka trebaju odražavati njihovu nezavisnost i objektivnost, osobito ukoliko u okviru iste revizorske tvrtke radnici pružaju i druge profesionalne, naročito savjetodavne, usluge. Komisija za reviziju treba biti upoznata sa svim uslugama koje pruža tvrtka nezavisnih revizora, kao i o naknadama za te usluge, kako ne bi bilo nikakve sumnje u nezavisnost revizora i kako bi se izbjegli mogući sukobi interesa.
U slučaju postojanja okolnosti koje ukazuju na mogućnost ugrožavanja nezavisnosti revizora, nadzorni odbor je dužan preporučiti skupštini angažiranje novih poslovnih savjetnika ili revizora.
Društvo je dužno javno objaviti iznose naknada plaćenih nezavisnim vanjskim revizorima za obavljenu reviziju te za druge pružene usluge.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
6.2. UNUTARNJA REVIZIJA I UNUTARNJI NADZOR
Zadaća unutarnjih revizora je provođenje unutarnjeg nadzora te provjera poštivanja propisa, smjernica i uputa u svezi s financiranjem poslovnih aktivnosti i računovodstvene politike. O rezultatima unutarnji revizori podnose izvješće izravno komisiji za reviziju, odnosno, nadzornom odboru društva.
Nadzorni ili upravni odbor je dužan odobriti godišnji plan rada unutarnjih revizora, analizirati njihove rezultate i nadgledati provedbu njihovih preporuka.
Ukoliko savjetodavne usluge ili uslugu unutarnje revizije pružaju vanjski suradnici, ni u kojem slučaju to ne smiju biti nezavisni vanjski revizori društva.
Komisija za reviziju i nadzorni/upravni odbor trebaju učinkovito sudjelovati u planiranju poslova unutarnjih revizora.
Predsjednik uprave je zadužen za stvaranje sustava unutarnjeg nadzora kojim se ustrojava i nadzire tijek točnih, konkretnih i cjelovitih podataka o organizaciji poslovanja društva, a osobito omogućuje ažuran uvid u podatke o pridržavanju financijskih, poslovnih i pravnih obveza koji mogu predstavljati značajan rizik za društvo. Unutarnji revizor treba razmatrati i provjeravati učinkovitost takvog sustava najmanje jednom godišnje.
Unutarnjim aktima društva potrebno je utvrditi da se unutarnjim revizorima ne može otkazati ugovor o radu bez suglasnosti nadzornog odbora ili upravnog odbora.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
7. ODNOSI S INVESTITORIMA
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
7.1. STRATEGIJA
Uprava društva je dužna investitorima učiniti dostupnim uravnotežene podatke koji se odnose i na pozitivne i na negativne strane poslovanja društva, kako bi se na taj način omogućilo investitorima da na ispravan način razumiju i prosude stanje društva te na temelju tako prikupljenih podataka donesu odluku o svojim ulaganjima.
Investitori uvijek trebaju imati mogućnost u pisanom obliku zatražiti i pravovremeno dobiti relevantne podatke od uprave društva ili od osobe u društvu, zadužene za odnose s investitorima.
Uprava društva pritom ne smije davati informacije ili odgovarati na postavljena pitanja samo kao ispunjenje obveze, već informacije treba davati i samoinicijativno te, ukoliko smatra da je to svrsishodno i potrebno za razumijevanje odgovora, i preko zatraženog opsega, obzirom na to da kvalitetna razmjena podataka, osobito kad je spontana, jasna i brza, vodi atmosferi povjerenja između investitora i tijela društva.
Uprava društva periodično te u slučaju iskazanog interesa, treba održavati i posebne konferencije s investitorima.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
7.2. KORIŠTENJE INTERNETA
Društvo je dužno, putem vlastite internetske stranice, osigurati učinkovitu i praktičnu razmjenu informacija putem interneta.
Društvo je dužno na vlastitoj internetskoj stranici objaviti sve informacije koje inače mora javno objaviti sukladno zakonu, statutu, odnosno Kodeksu.
Osim tih informacija, društvo je dužno na svojoj internetskoj stranici objaviti sve cjenovno osjetljive informacije, financijska izvješća, kalendar važnih događaja, vlasničku strukturu, životopise članova uprave i nadzornog odbora te podatke o osobi zaduženoj u društvu za odnose s investitorima.
Radi jednakog odnosa prema svim dioničarima, neovisno o zemlji porijekla, društvo treba sve podatke koje objavljuje, objaviti na svojoj internetskoj stranici, na hrvatskom i engleskom jeziku.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
8. NOSITELJI INTERESA
U smislu ovog Kodeksa, nositeljima interesa se smatraju osobe koje preuzimaju određene direktne ili indirektne rizike u odnosu na društvo i u svezi s društvom. Osim dioničara, u nositelje interesa, između ostalih, spadaju radnici, kupci i korisnici usluga društva, dobavljači, vjerovnici, lokalna zajednica i tijela državne vlasti.
Za transparentne i kvalitetne odnose Društva i nositelja interesa odgovorna je uprava društva koja se dužna brinuti o tome da Društvo poštuje sva prava nositelja interesa utemeljena na zakonu i dobrim poslovnim običajima.
Nitko ne smije trpjeti negativne posljedice ukoliko nadležnim tijelima ili organima u društvu ili izvan njega ukaže na nedostatke u primjeni propisa ili etičkih normi unutar društva.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
GODIŠNJI UPITNIK O KORPORATIVNOM UPRAVLJANJU
Sva pitanja sadržana u ovom upitniku odnose se na razdoblje od jedne godine na koje se odnose i godišnja financijska izviješća.
.
1. Ima li društvo www stranice društva na Internetu?
•ako da, na kojoj adresi?
•ako ne, zašto?
2. Jesu li polugodišnja, godišnja i tromjesečna izvješća dostupna dioničarima?
•u sjedištu društva (ako ne, zašto?)
•putem www stranica društva na Internetu (ako ne, zašto?)
•na engleskom jeziku (ako ne, zašto?)
3. Da li je društvo izradilo kalendar važnih događaja? (ako ne, zašto?) Ako da,
•je li kalendar važnih događaja objavljen na Internet stranicama društva?
(ako ne, zašto?),
•je li kalendar važnih događaja uredno i na vrijeme ažuriran? (ako ne, zašto?)
4. Objavljuje li društvo popis dioničara i ažurira li se taj popis najmanje dva puta
mjesečno? (ako ne, zašto?)
5. Nalazi li se društvo u odnosu uzajamnog dioničarstva s drugim društvom ili društvima?
Ako da,
•koja su to društva?
• Da li se podaci o uzajamnom dioničarstvu javno objavljuju i kako? (ako ne, zašto?)
6. Iznosi li društvo u godišnjem izviješću podatke o vrijednosnim papirima koje je izdalo
društvo, a nalaze se u vlasništvu članova nadzornog odbora ili uprave društva? (ako ne,
zašto?)
7. Iznosi li društvo na svojim Internet stranicama podatke o vrijednosnim
papirima koje je izdalo društvo, a nalaze se u vlasništvu članova nadzornog odbora ili
uprave društva i da li se ti podaci redovito (u roku od 48 sati) ažuriraju? (ako ne, zašto?)
8. Da li je društvo utvrđuje i javno objavljuje čimbenike rizika? (ako ne, zašto?)
9. Da li je društvo uspostavilo mehanizme kojima se osigurava:
•da se osobama koje raspolažu ili dolaze u dodir s povlaštenim informacijama
pojasni priroda i značaj tih informacija i ograničenja s time u vezi? (ako ne,
zašto?)
•nadzor nad protokom povlaštenih informacija i njihovom mogućom zlouporabom
(ako ne, zašto?)
10. Daje li svaka dionica društva pravo na jedan glas? Ako ne,
•je li su javno i pravodobno objavljeni svi relevantni podaci o sadržaju prava
dionica koje ne daju pravo na jedan glas? (ako nisu, zašto?)
•kako su ta pojašnjenja objavljena?
11. Jesu li na internet stranicama društva objavljene kandidature svih kandidata
za članstvo u nadzornom odboru koji se biraju na skupštini ili ih se imenuje, sa
životopisom? (ako ne, zašto?)
12. Tretira li društvo na isti način sve dioničare? (ako ne, zašto?)
13. Da li je društvo izdavalo nove dionice? Ako da,
•Da li je svim dioničarima omogućeno sudjelovanje u povećanju temeljnog kapitala
društva, razmjerno njihovim udjelima u dotadašnjem temeljnom kapitalu društva,
i to u obliku prenosivih vrijednosnih papira u kojima je sadržano takvo pravo
prvenstva, kako bi se zaštitili interesi dioničara koji u trenutku izdavanja ne mogu
upisati i kupiti nove dionice? (ako ne, zašto?)
• Da li je namjera izdavanja novih dionica javno objavljena najmanje 10 dana prije
dana koji je odrenen kao datum prema kojem će se utvrnivati stanje u registru
dionica koje će biti mjerodavno za odrenivanje koji dioničari imaju pravo
prvenstva pri stjecanju novoizdanih dionica? (ako ne, zašto?)
14. Da li je društvo stjecalo ili otpuštalo vlastite dionice (trezorske dionice)? Ako da, je li je to
stjecanje ili otpuštanje obavljeno
•na otvorenom tržištu? (ako ne, zašto?)
•na takav način kojim se ne povlašćuju pojedini dioničari ili investitori ili skupine
dioničara, odnosno investitora? (ako ne, zašto?)
15. Da li je izdavanje punomoći za glasovanje na glavnoj skupštini krajnje pojednostavljeno i
bez strogih formalnih zahtjeva? (ako ne, zašto?)
16. Da li je društvo osiguralo dioničarima koji iz bilo kojeg razloga nisu u mogućnosti sami
glasovati na skupštini, bez posebnih troškova, opunomoćenike koji su dužni glasovati
sukladno njihovim uputama? (ako ne, zašto?)
17. Da li je uprava društva prilikom sazivanja skupštine odredila datum prema kojem će se
utvrđivati stanje u registru dionica koje će biti mjerodavno za ostvarivanje prava glasa u
skupštini društva na način da je taj datum prije održavanja skupštine i smije biti najviše
7 dana prije održavanja skupštine? (ako ne, zašto?)
18. Sadrži li odluka o isplati dividende ili predujma dividende datum na koji osoba koja je
dioničar stječe pravo na isplatu dividende i datum ili razdoblje kada se isplaćuje
dividenda? (ako ne, zašto?)
19. Jesu li dnevni red skupštine, kao i svi relevantni podaci i isprave uz objašnjenja koje se
odnose na dnevni red, objavljeni na www stranici društva na Internetu, i stavljeni na
raspolaganje dioničarima u prostorijama društva od dana prve javne objave dnevnoga
reda? (ako ne, zašto?)
20. Jesu li postavljeni uvjeti za sudjelovanje na glavnoj skupštini i korištenje pravom glasa
(bez obzira jesu li dopušteni sukladno zakonu ili statutu) kao npr. prijavljivanje
sudjelovanja unaprijed, ovjeravanje punomoći i sl.? (ako da, zašto?)
21. Sadrži li izvješće koje nadzorni odbor podnosi glavnoj skupštini, pored sadržaja
izvješća propisanog zakonom, ocjenu ukupne uspješnosti poslovanja društva, rada
uprave društva i poseban osvrt na svoju suradnju s upravom? (ako ne, zašto?)
22. Da li je uprava društva javno objavila odluke glavne skupštine kao i podatke o eventualnim
tužbama na pobijanje tih odluka? (ako ne, zašto?)
23. Da li je nadzorni odbor donio odluku o okvirnom planu svog rada koji uključuje popis
redovitih sjednica i podataka koje redovito i pravodobno treba stavljati na raspolaganje
članovima nadzornog odbora? (ako ne, zašto?)
24. Da li je nadzorni odbor donio unutarnja pravila rada? (ako ne, zašto?)
25. Navedite imena članova nadzornog odbora.
26. Navedite za svakog člana nadzornog odbora u kojim je još društvima član nadzornog
odbora ili uprave. Ukoliko se neko od tih društava smatra konkurentskim društvu, to
navedite.
27. Da li je nadzorni odbor društva sastavljen većinom od nezavisnih članova? (ako ne, zašto?)
27. Koji članovi nadzornog odbora su nezavisni?
28. Da li je u društvu postoji dugoročni plan sukcesije? (ako ne, zašto?)
29. Da li je nagrada ili naknada koju primaju članovi nadzornog odbora u cijelosti ili dijelom
određena prema doprinosu uspješnosti društva? (ako ne, zašto?)
30. Da li je naknada članovima nadzornog odbora:
•određena odlukom glavne skupštine
•utvrđena u statutu društva
•utvrđuje se na neki drugi način (ako da, na koji način?)
39. Jesu li detaljni podaci o svim naknadama i drugim primanjima od strane društva ili s1
društvom povezanih osoba svakog pojedinog člana nadzornog odbora društva,
uključujući i strukturu te naknade, javno objavljeni? (ako ne, zašto?) (ako da, gdje?)
40. Izvješćuje li svaki član nadzornog odbora društvo o svim promjenama glede njegova
vlasništva nad dionicama društva i to najkasnije sljedeći radni dan, poslije nastanka
takve promjene? (ako ne, zašto?)
41. Navedite sve poslove u kojima su s jedne strane sudjelovali članovi nadzornog odbora
ili s njima povezane osobe, a s druge strane društvo ili s njime povezane osobe.
42. Jesu li svi poslovi u kojima su sudjelovali članovi nadzornog odbora ili s njima
povezane osobe i društvo ili s njime povezane osobe:
•bili zaključeni na tržišnoj osnovi (posebice glede rokova, kamata, jamstava i sl.)?
(ako ne, zašto i koji?)
•jasno navedeni u izvješćima društva? (ako ne, zašto i koji?)
•potvrđeni neovisnom procjenom od strane stručnih osoba koje su nezavisne u
odnosu na sudionike konkretnog posla? (ako ne, zašto i koji?)
43. Postoje li ugovori ili sporazumi između člana nadzornog odbora i društva? Ako da,
•jesu li prethodno odobreni od strane nadzornog odbora? (ako ne, zašto?)
•jesu li bitni elementi svih takvih ugovora ili sporazuma sadržani u godišnjem
izvješću? (ako ne, zašto?)
44. Da li je nadzorni odbor ustrojio komisiju za imenovanja? (ako ne, zašto?) Ako da,
• Da li je komisija procijenila sastav, veličinu, članstvo i kvalitetu rada nadzornog
odbora i uprave i sačinila odgovarajuće preporuke nadzornom odboru? (ako ne,
zašto?)
• Da li je komisija sačinila procjenu znanja, vještina i iskustva kojima raspolažu
pojedini članovi nadzornog odbora i o tome izvijestila nadzorni odbor? (ako ne,
zašto?)
•Da li je komisija razmatrala probleme vezane uz planiranje kontinuiteta nadzornog
odbora i uprave? (ako ne, zašto?)
• Da li je komisija razmatrala politiku uprave glede zapošljavanja višeg rukovodećeg
kadra? (ako ne, zašto?)
45. Da li je nadzorni odbor ustrojio komisiju za nagrađivanje? Ako da,
•Je li većina članova komisije iz redova nezavisnih članova nadzornog odbora?
(ako ne, zašto?)
• Da li je komisija predložila nadzornom odboru politiku nagrađivanja uprave koja se
mora odnositi na sve oblike nagrađivanja, a osobito fiksni dio nagrade, varijabilni
dio nagrade koji je vezan uz uspješnost poslovanja, mirovinski plan i otpremnine?
(ako ne, zašto?)
•Kada se radi o varijabilnom dijelu nagrade koji je vezan uz uspješnost poslovanja,
je li je prijedlog komisije sadržavao preporuke za određivanje objektivnih kriterija
procjene uspješnosti? (ako ne, zašto?)
• Da li je komisija predlagala nadzornom odboru nagradu za pojedine članove uprave,
sukladno s politikom nagrađivanja društva i procjenom djelovanja pojedinog
direktora? (ako ne, zašto?)
• Da li je komisija predlagala nadzornom odboru prikladni oblik i sadržaj ugovora sa
članovima uprave? (ako ne, zašto?)
• Da li je komisija pratila iznos i strukturu nagrade višem rukovodećem kadru i davati
opće preporuke upravi s time u vezi? (ako ne, zašto?)
• Da li je komisija glede poticajnog dijela nagrade upravi, kada se ovaj sastoji od
opcija na dionice ili drugih aranžmana zasnovanih na stjecanju dionica, razmatrala
opću politiku takovog tipa nagrađivanja i predlagala nadzornom odboru
odgovarajuća rješenja, te razmotrila podatke koji se o tome objavljuju u
godišnjem izviješću, prije objavljivanja?
46. Da li je nadzorni odbor ustrojio komisiju za reviziju? (ako ne, zašto?) Ako da,
•Da li je većina članova komisije iz redova nezavisnih članova nadzornog odbora?
(ako ne, zašto?)
•Da li je komisija pratila integritet financijskih informacija društva, a osobito
ispravnost i konzistentnost računovodstvenih metoda koje koristi društvo i grupa
kojoj pripada, uključivši i kriterije za konsolidaciju financijskih izviješća društava
koja pripadaju grupi? (ako ne, zašto?)
• Da li je komisija procijenila kvalitetu unutarnjeg sustava kontrole i upravljanja
rizicima, s ciljem da se glavni rizici kojima je društvo izloženo (uključujući tu i
rizike povezane s pridržavanjem propisa) na odgovarajući način identificiraju i
objelodane, te da se njima na odgovarajući način upravlja? (ako ne, zašto?)
• Da li je komisija radila na osiguranju efikasnosti sustava unutarnje revizije, osobito
putem izrade preporuka prilikom odabira, imenovanja, ponovnog imenovanja i
smjene rukovoditelja odjela za unutarnju reviziju i glede sredstava koja mu stoje
na raspolaganju, i procjene postupanja rukovodećeg povodom nalaza i preporuka
unutarnje revizije? (ako ne, zašto?)
•Ukoliko u društvu funkcija unutarnje revizije ne postoji, je li je komisija izvršila
procjenu potrebe za uspostavom takove funkcije? (ako ne, zašto?)
• Da li je komisija nadzornom odboru dala preporuke vezane uz izbor, imenovanje,
ponovo imenovanje ili promjenu vanjskog revizora i o uvjetima njegovog
angažmana? (ako ne, zašto?)
• Da li je komisija nadgledala nezavisnost i objektivnost vanjskog revizora, osobito
glede rotacije ovlaštenih revizora unutar revizorske kuće i naknada koje društvo
plaća za usluge vanjske revizije? (ako ne, zašto?)
• Da li je komisija pratila prirodu i količinu usluga koje nisu revizija, a društvo ih
prima od revizorske kuće ili s njome povezanih osoba? (ako ne, zašto?)
• Da li je komisija izradila pravila o tome koje usluge vanjska revizorska kuća i s
njome povezane osobe ne smije davati društvu, koje usluge može davati samo uz
prethodnu suglasnost komisije, a koje usluge može davati bez prethodne
suglasnosti? (ako ne, zašto?)
• Da li je komisija razmotrila efikasnost vanjske revizije i postupke višeg rukovodećeg
kadra s obzirom na preporuke iznesene od strane vanjskog revizora? (ako ne,
zašto?)
• Da li je komisija istražila okolnosti vezane uz otkaz vanjskog revizora i dala
odgovarajuće preporuke nadzornom odboru (ukoliko je do takovog otkaza došlo)?
(ako ne, zašto?)
•Ima li komisija otvorenu i neograničenu komunikaciju s upravom i nadzornim
odborom? (ako ne, zašto?)
•Kome komisija odgovara za svoj rad?
•Ima li komisija otvorenu i neograničenu komunikaciju s unutrašnjim i vanjskim
revizorom? (ako ne, zašto?)
• Da li je Uprava dostavljala komisiji za reviziju:
- pravovremene i periodične prikaze financijskih izvještaja i srodnih
dokumenata prije javnog objavljivanja tih podataka (ako nije, zašto?);
- podatke o promjenama u računovodstvenim načelima i kriterijima (ako nije,
zašto?);
- računovodstvene postupke prihvaćene za većinu radnji (ako nije, zašto?);
- svako bitnije odstupanje između knjigovodstvene i stvarne vrijednosti po
pojedinim stavkama (ako nije, zašto?);
- svu korespondenciju s odjelom za unutarnju reviziju ili nezavisnim
revizorima (ako nije, zašto?).
•◊ Da li je uprava obavijestila komisiju za reviziju o metodama korištenim za knjiženje
značajnih i neuobičajenih transakcija i poslovnih događaja kada se knjigovodstvenom prikazu takvih događaja može pristupiti na različite načine?
(ako nije, zašto?)
•◊ Da li je komisija za reviziju raspravila s nezavisnim revizorom pitanja vezana uz:
- promjene ili zadržavanje računovodstvenih načela i kriterija, (ako nije,
zašto?)
- primjenu propisa, (ako nije, zašto?)
- važne procjene i zaključke u pripremanju financijskih izvještaja, (ako nije,
zašto?)
- metode procjene rizika i rezultate, (ako nije, zašto?)
- visoko rizična područja djelovanja, (ako nije, zašto?)
- uočene veće nedostatke i značajne manjkavosti u unutarnjoj kontroli, (ako
nije, zašto?)
- djelovanje vanjskih čimbenika (ekonomskih, pravnih i industrijskih) na
financijske izvještaje i revizorske postupke. (ako nije, zašto?)
• Da li je komisija za reviziju osigurala dostavu kvalitetnih informacija od strane
ovisnih i povezanih društava, te trećih osoba (kao što su stručni savjetnici)? (ako
nije, zašto?)
47. Da li je dokumentacija relevantna za rad nadzornog odbora na vrijeme dostavljana svim
članovima? (ako nije, zašto?)
48. Jesu li u zapisnicima sa sjednica nadzornog odbora zabilježene sve donesene odluke s
rezultatima glasovanja, uz navođenje kako je glasovao pojedini član? (ako ne, zašto?)
49. Da li je nadzorni odbor izradio ocjenu svog rada u proteklom razdoblju koja uključuje
vrednovanje doprinosa i kompetentnosti svakog pojedinog člana, kao i zajedničkog rada
odbora, procjenu rada komisija koje je ustanovio nadzorni odbor, i procjenu postignutih
u odnosu na zacrtane ciljeve društva?
50. Navedite imena članova uprave.
51. Postoje li pravila za rad uprave kojima su reguliranja pitanje vezana uz:
•područje djelovanja i ciljeve,
•pravila postupanja,
•pravila za rješavanje sukoba interesa,
•tajništvo uprave,
•održavanje sjednica, donošenje odluka, dnevni red, izradu i sadržaj zapisnika i
dostavu dokumenata,
•suradnju s nadzornim odborom.
(ako ne, zašto?)
52. Da li je društvo objavilo izjavu o politici nagrađivanja uprave i nadzornog odbora kao dio
godišnjeg izviješća? (ako nije, zašto?)
53. Ukoliko postoji, sadrži li Izjava o politici nagrađivanja slijedeće dijelove:
•značajnije promjene u odnosu na politiku nagrađivanja u usporedbi s prethodnom
godinom, (ako ne, zašto?)
•pojašnjenje relativnog udjela i važnosti fiksnih i varijabilnih komponenti
nagrađivanja, (ako ne, zašto?)
•dovoljnu informaciju o kriterijima uspješnosti na čijem ispunjenju se zasniva
pravo na stjecanje opcija na dionice, dionica ili drugi oblik varijabilnog dijela
naknade, (ako ne, zašto?)
•dovoljnu informaciju u vezi između visine nagrade i uspješnosti, (ako ne, zašto?)
•temeljne pokazatelje i razloge za dodjelu godišnjih bonusa ili pogodnosti koje
nisu gotovinske naravi, (ako ne, zašto?)
•sažeti prikaz ugovora sa članovima uprave koji treba uključivati podatke o
trajanju ugovora, otkaznim rokovima i osobito otpremninama. Svaki oblik
nagrađivanja članova uprave i nadzornog odbora koji se sastoji od opcija na
dionice ili drugih prava na stjecanje dionica ili ukoliko se nagrada zasniva na
cijeni dionica društva treba prije stupanja na snagu odobriti glavna skupština
društva. Ovo odobrenje se odnosi na principe nagrađivanja, a ne na odobravanje
nagrade pojedinim članovima uprave ili nadzornog odbora. (ako ne, zašto?)
54. Da li je Izjava o politici nagrađivanja uprave stalno objavljena putem Internet stranica
društva? (ako nije, zašto?)
55. Jesu li detaljni podaci o svim primanjima i naknadama koje svaki član uprave prima od
društva javno objavljeni u godišnjem izvješću društva? (ako ne, zašto?)
56. Jesu li svi oblici nagrada članova uprave i nadzornog odbora, uključujući opcije i druge
pogodnosti uprave javno objavljeni po detaljnim pojedinim stavkama i osobama u
godišnjem izviješću društva? (ako ne, zašto?)
57. Sadrži li Izjava o nagradama članovima uprave sadrži sljedeće elemente glede svakog
člana uprave koji je tu dužnost obnašao u godini na koju se izjava odnosi:
•ukupni iznos plaće, bez obzira je li je stvarno isplaćen ili još nije, (ako ne, zašto?)
•naknade ili pogodnosti primljene od povezanih društava, (ako ne, zašto?)
•naknade u obliku sudjelovanja u dobiti ili bonusa i razlozi zbog kojih su isplaćene,
(ako ne, zašto?)
•bilo kakve dodatne nagrade isplaćene članovima uprave za poslove koje su obavili
za društvo izvan uobičajenog djelokruga dužnosti člana uprave, (ako ne, zašto?)
•kompenzaciju koja je isplaćena ili treba biti isplaćena bivšem članu uprave u vezi
s prestankom obnašanja funkcije tijekom godine na koju se odnosi izjava, (ako ne,
zašto?)
•ukupnu procijenjenu vrijednost negotovinskih pogodnosti koje se smatraju
naknadom, a nisu nabrojane u prethodnim točkama, (ako ne, zašto?)
•◊glede nagrade u dionicama ili opcijama na dionice ili drugim oblicima
nagrađivanja koja se zasnivaju na stjecanju dionica:
- broj opcija ili dionica odobren od strane društva u godini na koju se odnosi
izjava i uvjeti za njihovo korištenje, (ako ne, zašto?)
- broj opcija izvršenih u godini na koju se odnosi izjava i, za svaku od njih,
broj dionica i cijena po kojoj je izvršena ili vrijednost dionica uključenih u
raspodjelu članovima uprave na kraju godine, (ako ne, zašto?)
- broj opcija koje nisu izvršene na kraju godine, cijena po kojoj ih je moguće
izvršiti, datum izvršenja i glavni uvjeti vezani uz izvršenje, (ako ne, zašto?)
- svaku promjenu vezanu uz promjenu uvjeta za izvršenje postojećih opcija
koja se desila u društva u godini na koju se odnosi izjava, (ako ne, zašto?)
•svaki zajam (uključujući stanje duga i kamatnu stopu), avansno plaćanje ili
garanciju u korist članova uprave od strane s društvom povezanih društava koja su
uključena u konsolidirano financijsko izviješće. (ako ne, zašto?)
58. Je li svaki član uprave izvijestio nadzorni odbor društva o svim promjenama glede
njegova vlasništva nad dionicama društva najkasnije sljedeći radni dan poslije nastanka
takve promjene uz obvezu društva da takvu promjenu javno objavi u najkraćem
mogućem roku? (ako ne, zašto?)
59. Navedite sve poslove u kojima su s jedne strane sudjelovali članovi uprave ili s njima
povezane osobe, a s druge strane društvo ili s njime povezane osobe.
60. Jesu li svi poslovi u kojima su sudjelovali članovi uprave ili s njima povezane osobe i
društvo ili s njime povezane osobe:
•bili zaključeni na tržišnoj osnovi (posebice glede rokova, kamata, jamstava i sl.)?
(ako ne, zašto i koji?)
•jasno navedeni u izvješćima društva? (ako ne, zašto i koji?)
•potvrneni neovisnom procjenom od strane stručnih osoba koje su nezavisne u
odnosu na sudionike konkretnog posla? (ako ne, zašto i koji?)
61. Imaju li članovi uprave imaju značajan udio u društvima koja se mogu smatrati
konkurentskima društvu? (ako da, koji, gdje i koliko?)
62. Jesu li članovi uprave članovi nadzornih odbora drugih društava? (ako da, navedite
imena tih članova uprave, tvrtke društava u kojima su članovi nadzornih odbora i
funkcije koje obnašaju u tim nadzornim odborima)
63. Ima li društvo vanjskog revizora? (ako ne, zašto?)
64. Da li je vanjski revizor društva:
•vlasnički ili interesno povezan s društvom (ako da, navedite na koji način)
•pruža društvu, sam ili putem povezanih osoba, druge usluge? (ako da, navedite
koje i koliko to društvo stoji)
65. Jesu li nezavisni revizori izravno izvijestili komisiju za reviziju o sljedećim pitanjima:
•raspravi o glavnoj računovodstvenoj politici,
•važnim nedostacima i značajnim manjkavostima u unutarnjoj kontroli,
•alternativnim računovodstvenim postupcima,
•neslaganju s upravom, procjeni rizika, i
•mogućim analizama prijevare i/ili zlouporabe.
Ako nisu, zašto?
66. Je li društvo javno objavilo iznose naknada plaćenih nezavisnim vanjskim revizorima za
obavljenu reviziju i za druge pružene usluge? (ako nije, zašto)
67. Ima li društvo unutarnje revizore i ustrojen sustav unutarnje kontrole? (ako ne, zašto?)
68. Imaju li investitori mogućnost u pisanom obliku zatražiti i pravovremeno dobiti relevantne podatke od uprave društva ili od osobe u društvu zadužene za odnos
69. Da li društvo ima donesen Kolektivni ugovor? (ako ne, zašto?)
70. Da li društvo ima izrađen Srednjoročni plan poslovanja? (ako ne, zašto)
71. Slažu li se svi članovi uprave i nadzornog odbora da su navodi izneseni u odgovorima na ovaj upitnik po njihovom najboljem saznanju u cijelosti istiniti? ( ako ne, navedite koji članovi nadzornog odbora se ne slažu, s kojim odgovorima se ne slažu i zašto.)
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine