UREDBA O KRITERIJIMA I NAČINU OBRAČUNA I PLAĆANJA NAGRADE ZA RAD I NAKNADE TROŠKOVA STEČAJNIM UPRAVITELJIMA
OPĆE ODREDBE
Članak 1.
Ovom Uredbom utvrđuju se kriteriji i način obračuna i plaćanja nagrade za rad i naknade troškova stečajnom upravitelju, privremenom stečajnom upravitelju te povjereniku predstečajnog postupka odnosno stečajnom povjereniku.
Članak 2.
Stečajni upravitelj, privremeni stečajni upravitelj, te povjerenik predstečajnog postupka imaju pravo na nagradu za obavljene poslove te naknadu stvarnih troškova.
Nagradu iz stavka 1. određuje sud, prema pravilima ove Uredbe, nakon što poslovi u stečaju budu dovršeni, a najkasnije u roku od 15 dana od podnošenja prijedloga stečajnog upravitelja za zaključenje stečajnog postupka.
Iznimno, sud može stečajnom upravitelju odrediti isplatu predujma dijela nagrade u slučaju ako stečajni dužnik nastavlja poslovati tijekom stečajnoga postupka ili ako je na ročištu vjerovnika stečajnom upravitelju naložena izrada stečajnoga plana ili o prodaji imovine dužnika kao cjeline.
Isplatu stvarnih troškova određivat će sud na zahtjev stečajnog upravitelja, kako oni budu nastajali, a najkasnije svaka tri mjeseca tijekom postupka.
Pravo na nagradu ima i povjerenik predstečajnog postupka za izvršene poslove i stvarne troškove nastale do sklapanja predstečajne nagodbe pred sudom.
NAGRADA ZA RAD
Članak 3.
Sud rješenjem utvrđuje visinu nagrade, uzimajući u obzir obujam i složenost poslova, rad stečajnoga upravitelja na ispitivanju tražbina  e vrijednost unovčene stečajne mase.
Članak 4.
Povjereniku u predstečajnom postupku pripada pravo na jednokratnu nagradu za poslove obavljene u predstečajnom postupku u iznosu od 3.000,00 kuna do 20.000,00 kuna. Nagradu određuje sud vodeći računa o složenost poslova koje je obavio. Nagrada povjerenika isplaćuje se na teret dužnika.
Članak 5.
Privremenom stečajnom upravitelju pripada pravo na jednokratnu nagradu za poslove obavljene u prethodnom postupku u iznosu od 3.000,00 kuna do 20.000,00 kuna. Nagradu određuje sud vodeći računa o složenosti poslova koje je obavio privremeni stečajni upravitelj.
U slučaju obustave postupka nagrada će se isplatiti iz iznosa predujma, a ako se stečajni postupka otvori nagrada se isplaćuje na teret stečajne mase.
Privremeni stečajni upravitelj ima i pravo na naknadu stvarnih troškova.
Članak 6.
Nagrada za poslove obavljene u prethodnom postupku i u predstečajnom postupku ne uračunava se u obračun nagrade stečajnom upravitelju.
Članak 7.
Sud može stečajnom upravitelju odrediti i dodatnu nagradu te posebnu nagradu.
Članak 8.
Nagrada stečajnom upravitelju iznosi najviše 795.000,00 kuna od čega s osnova vrijednosti unovčene stečajne mase najviše 630.000,00 kuna, s osnova dodatne nagrade najviše 150.000,00 kuna i s osnova posebne nagrade 15.000,00 kuna.
Članak 9.
Tablica za izračun konačne nagrade stečajnom upravitelju
Konačna nagrada stečajnom upravitelju obračunava se primjenom tablice vrijednosti unovčene stečajne mase i nagrade u postotcima:
Vrijednost unovčene
stečajne mase u kunama
Nagrada u %
do
100.000,00
16
100.001,00
do
300.000,00
12
300.001,00
do
500.000,00
10
500.001,00
do
1.000.000,00
8
1.000.001,00
do
5.000,000,00
7
5.000.001,00
do
10.000.000,00
6
10.000.001,00
do
12.000.000,00
5
iznad 12.000,001,00
1
Članak 10.
Kriteriji za određivanje dodatne nagrade
Pri određivanju dodatne nagrade sud će voditi računa o stupnju namirenja stečajnih vjerovnika te o brzini unovčenja predmeta stečajne mase.
Pod stupnjem namirenja stečajnih vjerovnika podrazumijeva se vrijednost izražena u postotku koji se dobije kada se iznos ukupno namirenih tražbina podijeli s iznosima ukupno utvrđenih tražbina.
U primjeni stavka 1. ovoga članka sud će voditi računa o unovčenju predmeta stečajne mase provedenom osobitim zalaganjem stečajnog upravitelja prije isteka roka od godinu dana od dana otvaranja stečajnog postupka.
Odluku o dodatnoj nagradi donosi sud uz suglasnost odbora vjerovnika, ako je osnovan.
Članak 11.
Posebna nagrada
Sud može odrediti posebnu nagradu stečajnom upravitelju ako ispita više od 500 tražbina vjerovnika, dodatni iznos do 100,00 kuna za svaku slijedeću ispitanu tražbinu.
Maksimalni iznos posebne nagrade iz stavka 1. ovog članka ne može preći iznos od 15.000,00 kuna.
Članak 12.
Promjena stečajnog upravitelja
Ako do promjene stečajnog upravitelja dođe bez njegove odgovornosti, sud razriješenom stečajnom upravitelju može odrediti nagradu razmjerno obavljenim poslovima u stečaju.
STEČAJNI PLAN
Članak 13.
Ako je stečajni postupak zaključen nakon usvajanja stečajnog plana stečajnom upravitelju se određuje nagrada prema tablici iz članka 9. ove Uredbe, uvećana za 20%.
Osnova za obračun nagrade iz stavka 1. ovoga članka je procijenjena vrijednost imovine stečajnog dužnika prema popisu stečajnog upravitelja, stanju poslovnih knjiga ili utvrđena za slučaj nastavka obavljanja djelatnosti.
Članak 14.
Nadzor nad provedbom stečajnog plana
Za nadzor nad provedbom stečajnog plana stečajnom upravitelju pripada pravo na nagradu u iznosu od 3.000,00 kuna do 30.000,00 kuna, za svaku godinu nadzora, ovisno o složenosti poslova koje obavlja. Obveznik isplate je dužnik nad kojim se provodi stečajni plan.
NASTAVAK POSTUPKA RADI NAKNADNE DIOBE I STEČAJNI POSTUPAK NAD IMOVINOM PRAVNE OSOBE KOJA JE PRESTALA POSTOJATI
Članak 15.
Ako se stečajni postupak nastavlja radi naknadne diobe ili se provodi nad imovinom pravne osobe koja je prestala postojati, stečajnom upravitelju, nagrada, dodatna nagrada i posebna nagrada, određuju se prema odredbama ove Uredbe.
Osnovicu za utvrđivanje ove naknade predstavlja iznos koji će se naknadnom diobom isplatiti vjerovnicima.
STEČAJNI POVJERENIK
Članak 16.
Sud može stečajnom povjereniku odrediti nagradu za rad u iznosu od 3.000,00 kuna do 20.000,00 kuna, ovisno o utrošenom vremenu i složenosti poslova koje obavlja.
Obveznik isplate nagrade je dužnik.
NAKNADA TROŠKOVA
Članak 17.
Putni troškovi
Putni troškovi obuhvaćaju izdatke za dolazak iz mjesta sjedišta stečajnog upravitelja do mjesta sjedišta stečajnog dužnika, te svakog drugog mjesta u kojem treba obaviti određeni posao u ime i za račun stečajnog dužnika, kao i za povratak u mjesto svoga sjedišta.
Pravo na upotrebu vlastitog prijevoznog sredstva za potrebe stečajnog postupka odobrava sud.
Ako je putovanje obavljeno vlastitim prijevoznim sredstvom visina naknade za prijevoz utvrđuje se na način propisan za suce suda koji vodi postupak.
Naknada za prijevoz pripada za putovanje obavljeno najkraćim putem.
Članak 18.
Troškovi za hranu i smještaj (dnevnice)
Troškovi za hranu (u daljnjem tekstu: dnevnica) obuhvaćaju nužne izdatke za hranu za vrijeme zadržavanja stečajnog upravitelja izvan mjesta sjedišta stečajnog dužnika, duljem od 8 sati računajući vrijeme potrebno za dolazak u mjesto gdje će izvršiti određeni posao kao i za povratak u mjesto sjedišta.
Za vrijeme zadržavanja izvan mjesta sjedišta stečajnog dužnika preko 8 do12 sati stečajnom upravitelju pripada naknada u visini 1/2 dnevnice, a za vrijeme provedeno preko 12 do 24 sata cijela dnevnica, koju imaju suci suda koji vodi postupak.
Izdaci za smještaj (u daljnjem tekstu: noćenje) priznaju se u punom iznosu prema priloženom računu do visine cijene noćenja u hotelu u istom mjestu koji se priznaje sucu.
Članak 19.
Ostali troškovi
Stečajnom upravitelj ima pripada pravo i na naknadu ostalih nužnih troškova uz predočenje stečajnom sucu odgovarajućih isprava (računa) o učinjenim troškovima.
Stečajnom upravitelju koji je odvjetnik nema pravo na trošak zastupanja prema Tarifi o nagradama i naknadi troškova za rad odvjetnika.
PLAĆANJE POREZA I DOPRINOSA NA IZNOS NAGRADE
Članak 20.
Svi iznosi koji se primjenjuju u ovoj Uredbi bruto su iznosi, to jest iznosi prije odbitka poreza ili drugih naknada.
POSEBNI FOND ZA POKRIĆE TROŠKOVA
Članak 21.
Troškovi nagrade i naknade troškova privremenog stečajnog upravitelja i stečajnog upravitelja, ako nema dostatne stečajne mase, terete Fond za namirenje troškova stečajnog postupka.
Iz Fonda za namirenje troškova stečajnog postupka mogu se isplatiti sredstva potrebna za:
- nagradu privremenog i stečajnog stečajnog upravitelja do iznosa od 4.000,00 kuna,
- knjigovodstveni troškovi u vezi sa ispunjenjem poreznih obaveza do iznosa od 3.000,00 kuna,
- nužni dokumentirani troškovi vezani uz žiro račun dužnika.
Stečajni upravitelj će u svakom stečajnom postupku, na teret troškova postupka, u završnom računu obračunati naknadu u visini od 1% vrijednosti koja se dobije unovčenjem stečajne mase, ali ne više od 20.000,00 kuna, te je uplatiti u Fond za namirenje troškova stečajnog postupka.
ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 22.
Danom stupanja na snagu ove Uredbe prestaje važiti Uredba o kriterijima i načinu obračuna i plaćanja nagrada stečajnim upraviteljima („Narodne novine“, broj 189/2003).
Za rad stečajnom upravitelju koji je obavljen do stupanja na snagu ove Uredbe obračunat će se nagrada po pravilima Uredbe o kriterijima i načinu obračuna i plaćanja nagrada stečajnim upraviteljima („Narodne novine“, broj 189/2003) pri čemu je sud dužan utvrditi postotak nagrade koja stečajnom upravitelju pripada prema pravilima te Uredbe.
Za poslove obavljene nakon stupanja na snagu ove Uredbe, nagrada će se odrediti po njenim pravilima, vodeći računa o postotku namirenja iz stavka 2. ovoga članka.
Članak 23.
Ova Uredba stupa na snagu osmog dana od dana objave u „Narodnim novinama“.
UREDBA O KRITERIJIMA I NAČINU OBRAČUNA I PLAĆANJA NAGRADE ZA RAD I NAKNADE TROŠKOVA STEČAJNIM UPRAVITELJIMA
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
OP ĆE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 1.
Ovom Uredbom utvrđuju se kriteriji i način obračuna i plaćanja nagrade za rad i naknade troškova stečajnom upravitelju, privremenom stečajnom upravitelju te povjereniku predstečajnog postupka odnosno stečajnom povjereniku.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 2.
Stečajni upravitelj, privremeni stečajni upravitelj, te povjerenik predstečajnog postupka imaju pravo na nagradu za obavljene poslove te naknadu stvarnih troškova.
Nagradu iz stavka 1. određuje sud, prema pravilima ove Uredbe, nakon što poslovi u stečaju budu dovršeni, a najkasnije u roku od 15 dana od podnošenja prijedloga stečajnog upravitelja za zaključenje stečajnog postupka.
Iznimno, sud može stečajnom upravitelju odrediti isplatu predujma dijela nagrade u slučaju ako stečajni dužnik nastavlja poslovati tijekom stečajnoga postupka ili ako je na ročištu vjerovnika stečajnom upravitelju naložena izrada stečajnoga plana ili o prodaji imovine dužnika kao cjeline.
Isplatu stvarnih troškova određivat će sud na zahtjev stečajnog upravitelja, kako oni budu nastajali, a najkasnije svaka tri mjeseca tijekom postupka.
Pravo na nagradu ima i povjerenik predstečajnog postupka za izvršene poslove i stvarne troškove nastale do sklapanja predstečajne nagodbe pred sudom.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
NAGRADA ZA RAD
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 3.
Sud rješenjem utvrđuje visinu nagrade, uzimajući u obzir obujam i složenost poslova, rad stečajnoga upravitelja na ispitivanju tražbina  e vrijednost unovčene stečajne mase.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 4.
Povjereniku u predstečajnom postupku pripada pravo na jednokratnu nagradu za poslove obavljene u predstečajnom postupku u iznosu od 3.000,00 kuna do 20.000,00 kuna. Nagradu određuje sud vodeći računa o složenost poslova koje je obavio. Nagrada povjerenika isplaćuje se na teret dužnika.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 5.
Privremenom stečajnom upravitelju pripada pravo na jednokratnu nagradu za poslove obavljene u prethodnom postupku u iznosu od 3.000,00 kuna do 20.000,00 kuna. Nagradu određuje sud vodeći računa o složenosti poslova koje je obavio privremeni stečajni upravitelj.
U slučaju obustave postupka nagrada će se isplatiti iz iznosa predujma, a ako se stečajni postupka otvori nagrada se isplaćuje na teret stečajne mase.
Privremeni stečajni upravitelj ima i pravo na naknadu stvarnih troškova.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 6.
Nagrada za poslove obavljene u prethodnom postupku i u predstečajnom postupku ne uračunava se u obračun nagrade stečajnom upravitelju.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 7.
Sud može stečajnom upravitelju odrediti i dodatnu nagradu te posebnu nagradu.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 8.
Nagrada stečajnom upravitelju iznosi najviše 795.000,00 kuna od čega s osnova vrijednosti unovčene stečajne mase najviše 630.000,00 kuna, s osnova dodatne nagrade najviše 150.000,00 kuna i s osnova posebne nagrade 15.000,00 kuna.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 9.
Tablica za izračun konačne nagrade stečajnom upravitelju
Konačna nagrada stečajnom upravitelju obračunava se primjenom tablice vrijednosti unovčene stečajne mase i nagrade u postotcima:
Vrijednost unovčene
stečajne mase u kunama
Nagrada u %
do
100.000,00
16
100.001,00
do
300.000,00
12
300.001,00
do
500.000,00
10
500.001,00
do
1.000.000,00
8
1.000.001,00
do
5.000,000,00
7
5.000.001,00
do
10.000.000,00
6
10.000.001,00
do
12.000.000,00
5
iznad 12.000,001,00
1
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 10.
Kriteriji za određivanje dodatne nagrade
Pri određivanju dodatne nagrade sud će voditi računa o stupnju namirenja stečajnih vjerovnika te o brzini unovčenja predmeta stečajne mase.
Pod stupnjem namirenja stečajnih vjerovnika podrazumijeva se vrijednost izražena u postotku koji se dobije kada se iznos ukupno namirenih tražbina podijeli s iznosima ukupno utvrđenih tražbina.
U primjeni stavka 1. ovoga članka sud će voditi računa o unovčenju predmeta stečajne mase provedenom osobitim zalaganjem stečajnog upravitelja prije isteka roka od godinu dana od dana otvaranja stečajnog postupka.
Odluku o dodatnoj nagradi donosi sud uz suglasnost odbora vjerovnika, ako je osnovan.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 11.
Posebna nagrada
Sud može odrediti posebnu nagradu stečajnom upravitelju ako ispita više od 500 tražbina vjerovnika, dodatni iznos do 100,00 kuna za svaku slijedeću ispitanu tražbinu.
Maksimalni iznos posebne nagrade iz stavka 1. ovog članka ne može preći iznos od 15.000,00 kuna.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 12.
Promjena stečajnog upravitelja
Ako do promjene stečajnog upravitelja dođe bez njegove odgovornosti, sud razriješenom stečajnom upravitelju može odrediti nagradu razmjerno obavljenim poslovima u stečaju.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
STEČAJNI PLAN
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 13.
Ako je stečajni postupak zaključen nakon usvajanja stečajnog plana stečajnom upravitelju se određuje nagrada prema tablici iz članka 9. ove Uredbe, uvećana za 20%.
Osnova za obračun nagrade iz stavka 1. ovoga članka je procijenjena vrijednost imovine stečajnog dužnika prema popisu stečajnog upravitelja, stanju poslovnih knjiga ili utvrđena za slučaj nastavka obavljanja djelatnosti.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 14.
Nadzor nad provedbom stečajnog plana
Za nadzor nad provedbom stečajnog plana stečajnom upravitelju pripada pravo na nagradu u iznosu od 3.000,00 kuna do 30.000,00 kuna, za svaku godinu nadzora, ovisno o složenosti poslova koje obavlja. Obveznik isplate je dužnik nad kojim se provodi stečajni plan.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
NASTAVAK POSTUPKA RADI NAKNADNE DIOBE I STEČAJNI POSTUPAK NAD IMOVINOM PRAVNE OSOBE KOJA JE PRESTALA POSTOJATI
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 15.
Ako se stečajni postupak nastavlja radi naknadne diobe ili se provodi nad imovinom pravne osobe koja je prestala postojati, stečajnom upravitelju, nagrada, dodatna nagrada i posebna nagrada, određuju se prema odredbama ove Uredbe.
Osnovicu za utvrđivanje ove naknade predstavlja iznos koji će se naknadnom diobom isplatiti vjerovnicima.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
STEČAJNI POVJERENIK
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 16.
Sud može stečajnom povjereniku odrediti nagradu za rad u iznosu od 3.000,00 kuna do 20.000,00 kuna, ovisno o utrošenom vremenu i složenosti poslova koje obavlja.
Obveznik isplate nagrade je dužnik.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
NAKNADA TROŠKOVA
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 17.
Putni troškovi
Putni troškovi obuhvaćaju izdatke za dolazak iz mjesta sjedišta stečajnog upravitelja do mjesta sjedišta stečajnog dužnika, te svakog drugog mjesta u kojem treba obaviti određeni posao u ime i za račun stečajnog dužnika, kao i za povratak u mjesto svoga sjedišta.
Pravo na upotrebu vlastitog prijevoznog sredstva za potrebe stečajnog postupka odobrava sud.
Ako je putovanje obavljeno vlastitim prijevoznim sredstvom visina naknade za prijevoz utvrđuje se na način propisan za suce suda koji vodi postupak.
Naknada za prijevoz pripada za putovanje obavljeno najkraćim putem.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 18.
Troškovi za hranu i smještaj (dnevnice)
Troškovi za hranu (u daljnjem tekstu: dnevnica) obuhvaćaju nužne izdatke za hranu za vrijeme zadržavanja stečajnog upravitelja izvan mjesta sjedišta stečajnog dužnika, duljem od 8 sati računajući vrijeme potrebno za dolazak u mjesto gdje će izvršiti određeni posao kao i za povratak u mjesto sjedišta.
Za vrijeme zadržavanja izvan mjesta sjedišta stečajnog dužnika preko 8 do12 sati stečajnom upravitelju pripada naknada u visini 1/2 dnevnice, a za vrijeme provedeno preko 12 do 24 sata cijela dnevnica, koju imaju suci suda koji vodi postupak.
Izdaci za smještaj (u daljnjem tekstu: noćenje) priznaju se u punom iznosu prema priloženom računu do visine cijene noćenja u hotelu u istom mjestu koji se priznaje sucu.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 19.
Ostali troškovi
Stečajnom upravitelj ima pripada pravo i na naknadu ostalih nužnih troškova uz predočenje stečajnom sucu odgovarajućih isprava (računa) o učinjenim troškovima.
Stečajnom upravitelju koji je odvjetnik nema pravo na trošak zastupanja prema Tarifi o nagradama i naknadi troškova za rad odvjetnika.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
PLAĆANJE POREZA I DOPRINOSA NA IZNOS NAGRADE
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 20.
Svi iznosi koji se primjenjuju u ovoj Uredbi bruto su iznosi, to jest iznosi prije odbitka poreza ili drugih naknada.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
POSEBNI FOND ZA POKRIĆE TROŠKOVA
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 21.
Troškovi nagrade i naknade troškova privremenog stečajnog upravitelja i stečajnog upravitelja, ako nema dostatne stečajne mase, terete Fond za namirenje troškova stečajnog postupka.
Iz Fonda za namirenje troškova stečajnog postupka mogu se isplatiti sredstva potrebna za:
- nagradu privremenog i stečajnog stečajnog upravitelja do iznosa od 4.000,00 kuna,
- knjigovodstveni troškovi u vezi sa ispunjenjem poreznih obaveza do iznosa od 3.000,00 kuna,
- nužni dokumentirani troškovi vezani uz prijavu otvaranja stečajnog postupka nadležnim institucijama
- nužni dokumentirani troškovi vezani uz žiro račun dužnika.
Stečajni upravitelj će u svakom stečajnom postupku, na teret troškova postupka, u završnom računu obračunati naknadu u visini od 1% vrijednosti koja se dobije unovčenjem stečajne mase, ali ne više od 20.000,00 kuna, te je uplatiti u Fond za namirenje troškova stečajnog postupka.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
ZAVRŠNE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 22.
Danom stupanja na snagu ove Uredbe prestaje važiti Uredba o kriterijima i načinu obračuna i plaćanja nagrada stečajnim upraviteljima („Narodne novine“, broj 189/2003).
Za rad stečajnom upravitelju koji je obavljen do stupanja na snagu ove Uredbe obračunat će se nagrada po pravilima Uredbe o kriterijima i načinu obračuna i plaćanja nagrada stečajnim upraviteljima („Narodne novine“, broj 189/2003) pri čemu je sud dužan utvrditi postotak nagrade koja stečajnom upravitelju pripada prema pravilima te Uredbe.
Za poslove obavljene nakon stupanja na snagu ove Uredbe, nagrada će se odrediti po njenim pravilima, vodeći računa o postotku namirenja iz stavka 2. ovoga članka.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 23.
Ova Uredba stupa na snagu osmog dana od dana objave u „Narodnim novinama“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa