Na temelju članka 89.a stavka 4. Zakona o cestama (»Narodne novine«, broj 84/11, 22/13, 54/13, 148/13, 92/14, 110/19 i 144/21), ministar mora, prometa i infrastrukture donosi
PRAVILNIK O VIZUALNOM IDENTITETU, POSEBNIM OZNAKAMA VOZILA I EVIDENTIRANJU KORIŠTENJA AUTOCESTA I OBJEKTA S NAPLATOM CESTARINE ZA VOZILA IZ ČLANKA 89.a ZAKONA O CESTAMA
Članak 1.
Ovim Pravilnikom se određuje vizualni identitet i posebne oznake vozila ministarstva nadležnog za unutarnje poslove, vozila ministarstva nadležnog za poslove obrane i Oružanih snaga, vatrogasna vozila, vozila hitne pomoći, vozila gorske službe spašavanja i vozila carine, na koja se sukladno članku 89.a Zakona o cestama ne odnosi odluka o uvođenju naplate cestarine, kao i način evidentiranja i izvještavanja o korištenju autocesta i objekata na državnim cestama za navedena vozila.
Članak 2.
(1) Vizualni identitet i posebne oznake vozila ministarstva nadležnog za unutarnje poslove, s policijskim, djelomičnim policijskim i bez policijskih obilježja, propisan je pravilnikom koji temeljem članka 245. Zakona o sigurnosti prometa na cestama („Narodne novine“, broj 67/2008., 48/2010., 74/2011., 80/2013., 158/2013., 92/2014., 64/2015., 108/2017., 70/2019. i 42/2020.) donosi ministar unutarnjih poslova.
Članak 3.
(1) Vizualni identitet i posebne oznake vozila ministarstva nadležnog za poslove obrane i Oružanih snaga, s obilježjima, djelomičnim obilježjima i bez obilježja, propisan je pravilnikom koji temeljem članka 245. Zakona o sigurnosti prometa na cestama („Narodne novine“, broj 67/2008., 48/2010., 74/2011., 80/2013., 158/2013., 92/2014., 64/2015., 108/2017., 70/2019. i 42/2020.) donosi ministar obrane.
(2) Obilježja vozila ministarstva nadležnog za poslove obrane i Oružanih snaga iz stavka 1. ovog članka, uz ostala, su: grb Republike Hrvatske, vojne registarske pločice, vojne registarske oznake, zelena boja RAL 6031 (NATO kod 6031), za vozila Vojne policije s vojno-policijskim obilježjima, djelomičnim i bez vojno-policijskih obilježja bijela boja RAL 9010, zelena boja RAL 6031 i natpis „VOJNA POLICIJA“, za vozila vojne hitne pomoći žuta boja RAL 1016 i natpis „HITNA POMOĆ“, za vozila vojnog sanitetskog prijevoza zelena boja RAL 6031 i znak Međunarodnog Crvenog križa u kvadratu bijele boje, za vojna vatrogasna vozila crvena boja RAL 3000 i natpis „VATROGASCI“ „ORUŽANE SNAGE: RH“, a vozila moraju imati ugrađene uređaje za davanje zvučnih znakova i ugrađene uređaje za davanje propisane svjetlosne signalizacije.
Članak 4.
(1) Na vatrogasna vozila kao vatrogasnu tehniku primjenjuje se pravilnik koji temeljem članka 86. stavka 4. Zakona o vatrogastvu („Narodne novine“, broj 125/2019.) donosi glavni vatrogasni zapovjednik, a kojim je propisana i tipizacija vozila u vatrogastvu.
(2) Vizualni identitet i posebne oznake vatrogasnih vozila, uz ostalo, čine crvena boja RAL 3000 ili odgovarajuća crvena boja, natpis „VATROGASCI“, obilježje Hrvatske vatrogasne zajednice, vatrogasne postrojbe odnosno organizacije, ugrađeni uređaji za davanje zvučnih znakova i ugrađeni uređaji za davanje propisane svjetlosne signalizacije te dodatna obilježja vatrogasnih vozila koja odredi glavni vatrogasni zapovjednik aktima Hrvatske vatrogasne zajednice.
Članak 5.
(1) Vizualni identitet i posebne oznake vozila hitne pomoći određeni su standardom, usvojenim temeljem pravilnika koji u skladu sa člankom 139. Zakona o zdravstvenoj zaštiti („Narodne novine“, broj 100/2018. i 147/2020.), na prijedlog Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu, donosi ministar zdravstva.
(2) Vozila iz stavka 1. ovog članka su, uz ostala propisana obilježja, žute boje RAL 1016, s natpisom „HITNA“, simbolom Zvijezdom života i znakom za telefonski broj 194 hitne medicinske službe, te imaju ugrađene uređaje za davanje zvučnih znakova i uređaje za davanje propisane svjetlosne signalizacije.
Članak 6.
(1) Vizualni identitet i posebne oznake vozila gorske službe spašavanja, kako su propisani internim aktom udruge javnog značaja Hrvatska gorska služba spašavanja, su bijela boja RAL 9003, znak Hrvatske gorske službe spašavanja propisan člankom 6. stavkom 1. Statuta, natpis „HRVATSKA GORSKA SLUŽBA SPAŠAVANJA“, natpis „www.hgss.hr“ , crtež „112“ s telefonskom slušalicom, natpis „MOUNTAIN RESCUE“, žuta traka RAL 1004 na bočnim i stražnjoj stranici vozila, natpis „HGSS“ na krovu i vjetrobranskom staklu te ugrađeni uređaji za davanje zvučnih znakova i za davanje propisane svjetlosne signalizacije.
(2) Priključna vozila, četvero cikli i motocikli gorske službe spašavanja imaju vizualni identitet i posebne oznake iz stavka 1. ovog članka u mjeri u kojoj je to moguće.
Članak 7.
(1) Posebne oznake vozila carine propisane su člankom 2. stavcima 3. i 4. te člankom 17. stavcima 5. i 6. Zakona o carinskoj službi („Narodne novine“, broj 68/2013., 30/2014., 115/2016., 39/2019. i 98/2019.) te člankom 17. Pravilnika o službenoj iskaznici i službenoj znački ovlaštenog carinskog službenika („Narodne novine“, broj 56/15. i 87/15.).
(2) Vozila carine iz stavka 1. ovog članka označena su, uz ostalo, znakom Carinske uprave i natpisom „CARINA“, te imaju ugrađene uređaje za davanje zvučnih znakova i uređaje za davanje propisane svjetlosne signalizacije.
Članak 8.
(1) Kada je na autocesti odnosno objektu pod naplatom cestarine na državnoj cesti uveden elektronički sustav naplate cestarine, vozila iz članka 89.a Zakona o cestama (dalje u tekstu: Vozilo) registrirana u Republici Hrvatskoj evidentiraju korištenje autoceste odnosno objekta uređajem za elektroničku naplatu cestarine Hrvatskih autocesta d.o.o. (dalje u tekstu: ENC uređaj).
(2) Hrvatske autoceste d.o.o. izdaju ENC uređaj vezan za određenu registarsku oznaku Vozila i skupinu u koju se Vozila razvrstavaju prema Pravilniku o cestarini, temeljem dostavljene preslike prometne dozvole i zahtjeva vlasnika / korisnika leasinga Vozila podnesenog na odgovarajućem obrascu Hrvatskih autocesta d.o.o.
(3) Cijenu ENC uređaja iz stavka 1. ovog članka utvrđuju Hrvatske autoceste d.o.o.
(4) Hrvatske autoceste d.o.o. dostavljaju koncesionaru sve potrebne podatke vezane za ENC uređaje iz stavka 1. ovog članka, a koncesionar je obvezan uspostaviti interoperabilnost i prihvat tih ENC uređaja bez dodatne registracije.
(5) Hrvatske autoceste d.o.o. temeljem podataka o transakcijama provedenim ENC uređajima kodiranim na Vozila izrađuju izvještaje koji sadrže mjesečne preglede transakcija , uključujući i pregled eventualnih nepravilnosti u korištenju autocesta i objekata na državnim cestama Vozilima, koje u roku od 20 dana po isteku izvještajnog razdoblja dostavljaju Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture i:
-ministarstvu nadležnom za unutarnje poslove za Vozila tog ministarstva,
-ministarstvu nadležnom za poslove obrane i Oružanih snaga za Vozila tog ministarstva,
-Hrvatskoj vatrogasnoj zajednici za vatrogasna vozila,
-ministarstvu nadležnom za zdravstvo za vozila hitne pomoći,
-Hrvatskoj gorskoj službi spašavanja za vozila gorske službe spašavanja,
-Carinskoj upravi Ministarstva financija za vozila carine.
(6) U svrhu izrade izvješća iz stavka 5. ovog članka, koncesionar je obvezan Hrvatskim autocestama d.o.o. dostaviti podatke o ostvarenim transakcijama ENC uređaja iz stavka 1. ovog članka na svom koncesijskom području kao i o eventualno utvrđenim nepravilnostima.
(7) Hrvatske autoceste d.o.o. će o utvrđenim nepravilnostima u korištenju autocesta odnosno objekta s naplatom cestarine ENC uređajima izdanim za Vozila obavijestiti vlasnika/ korisnika leasinga pojedinog Vozila.
(8) U slučaju da se ENC uređaj izdan za Vozilo koristi na drugom vozilu ili u Vozilu za koje ENC uređaj nije izdan, suprotno ovom Pravilniku, za puni iznos cestarine odgovara vlasnik / korisnik leasinga Vozila kojemu je ENC uređaj izdan.
(9) Kada zbog kvara ENC uređaja ili elektroničkog sustava naplate cestarine nije moguće evidentirati korištenje autoceste odnosno objekta s naplatom cestarine ENC uređajem, Hrvatske autoceste d.o.o. odnosno koncesionar će propustiti Vozilo i temeljem drugog medija, te će podatak o takvom korištenju autoceste odnosno objekta s naplatom cestarine uključiti u izvještaj iz stavka 5. ovog članka.
Članak 9.
(1) Evidentiranje korištenja autoceste odnosno objekta pod naplatom cestarine na državnoj cesti na kojoj nije uveden elektronički sustav naplate cestarine Vozilima registriranim u Republici Hrvatskoj provodi se medijem koji izdaje koncesionar koji upravlja autocestom odnosno objektu pod naplatom cestarine na državnoj cesti.
(2) Koncesionar iz stavka 1. ovog članka temeljem podataka iz sustava naplate cestarine izrađuju mjesečne izvještaje koji sadrže pregled transakcija o korištenju autocesta i objekata na državnim cestama Vozilima, koje u roku od 20 dana po isteku izvještajnog razdoblja dostavljaju Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture i:
-ministarstvu nadležnom za unutarnje poslove za Vozila tog ministarstva,
-ministarstvu nadležnom za poslove obrane i Oružanih snaga za Vozila tog ministarstva,
-Hrvatskoj vatrogasnoj zajednici za vatrogasna vozila,
-ministarstvu nadležnom za zdravstvo za vozila hitne pomoći,
-Hrvatskoj gorskoj službi spašavanja za vozila gorske službe spašavanja,
-Carinskoj upravi Ministarstva financija za vozila carine.
Članak 10.
(1) Evidentiranje korištenja autoceste odnosno objekta pod naplatom cestarine na državnoj cesti Vozilima koja nisu registrirana u Republici Hrvatskoj provodi se odgovarajućim medijem koji izdaju Hrvatske autoceste d.o.o. odnosno koncesionar.
(2) Hrvatske autoceste d.o.o. odnosno koncesionar temeljem podataka iz sustava naplate cestarine izrađuju mjesečne izvještaje koji sadrže preglede transakcija o korištenju autocesta i objekata na državnim cestama Vozilima koja nisu registrirana u Republici Hrvatskoj, koje u roku od 20 dana po isteku izvještajnog razdoblja dostavljaju Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture.
Članak 11.
Na dan donošenja ovog Pravilnika na snazi su propisi iz članka 2., 3., 4. i 5. kako slijedi:
a.Pravilnik o registraciji i opremi vozila Ministarstva unutarnjih poslova („Narodne novine“, broj 63/2007.)
b.Pravilnik o registraciji i označavanju vozila Ministarstva obrane i Oružanih snaga Republike Hrvatske („Narodne novine“, broj 71/2018.)
c.Pravilnik o vatrogasnoj tehnici („Narodne novine“, broj 5/2021.)
d.Standard vozila i vanjskog izgleda vozila za obavljanje djelatnosti izvanbolničke hitne medicine („Narodne novine“, broj 80/2016.)
e.Pravilnik o službenoj iskaznici i službenoj znački ovlaštenog carinskog službenika („Narodne novine“, broj 56/15. i 87/15.)
Članak 12.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
Klasa: _______________ Urbroj: ______________ Zagreb, ______________ 2022. godine
Na temelju članka 89.a stavka 4. Zakona o cestama (»Narodne novine«, broj 84/11, 22/13, 54/13, 148/13, 92/14, 110/19 i 144/21) , ministar mora, prometa i infrastrukture donosi
PRAVILNIK O VIZUALNOM IDENTITETU, POSEBNIM OZNAKAMA VOZILA I EVIDENTIRANJU KORIŠTENJA AUTOCESTA I OBJEKTA S NAPLATOM CESTARINE ZA VOZILA IZ ČLANKA 89.a ZAKONA O CESTAMA
Komentirate u ime: MINISTARSTVO MORA, PROMETA I INFRASTRUKTURE
Članak 1.
Ovim Pravilnikom se određuje vizualni identitet i posebne oznake vozila ministarstva nadležnog za unutarnje poslove, vozila ministarstva nadležnog za poslove obrane i Oružanih snaga, vatrogasna vozila, vozila hitne pomoći, vozila gorske službe spašavanja i vozila carine, na koja se sukladno članku 89.a Zakona o cestama ne odnosi odluka o uvođenju naplate cestarine, kao i način evidentiranja i izvještavanja o korištenju autocesta i objekata na državnim cestama za navedena vozila.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO MORA, PROMETA I INFRASTRUKTURE
Članak 2.
(1) Vizualni identitet i posebne oznake vozila ministarstva nadležnog za unutarnje poslove, s policijskim, djelomičnim policijskim i bez policijskih obilježja, propisan je pravilnikom koji temeljem članka 245. Zakona o sigurnosti prometa na cestama („Narodne novine“, broj 67/2008., 48/2010., 74/2011., 80/2013., 158/2013., 92/2014., 64/2015., 108/2017., 70/2019. i 42/2020.) donosi ministar unutarnjih poslova.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO MORA, PROMETA I INFRASTRUKTURE
Članak 3.
(1) Vizualni identitet i posebne oznake vozila ministarstva nadležnog za poslove obrane i Oružanih snaga, s obilježjima, djelomičnim obilježjima i bez obilježja, propisan je pravilnikom koji temeljem članka 245. Zakona o sigurnosti prometa na cestama („Narodne novine“, broj 67/2008., 48/2010., 74/2011., 80/2013., 158/2013., 92/2014., 64/2015., 108/2017., 70/2019. i 42/2020.) donosi ministar obrane.
(2) Obilježja vozila ministarstva nadležnog za poslove obrane i Oružanih snaga iz stavka 1. ovog članka, uz ostala, su: grb Republike Hrvatske, vojne registarske pločice, vojne registarske oznake, zelena boja RAL 6031 (NATO kod 6031), za vozila Vojne policije s vojno-policijskim obilježjima, djelomičnim i bez vojno-policijskih obilježja bijela boja RAL 9010, zelena boja RAL 6031 i natpis „VOJNA POLICIJA“, za vozila vojne hitne pomoći žuta boja RAL 1016 i natpis „HITNA POMOĆ“, za vozila vojnog sanitetskog prijevoza zelena boja RAL 6031 i znak Međunarodnog Crvenog križa u kvadratu bijele boje, za vojna vatrogasna vozila crvena boja RAL 3000 i natpis „VATROGASCI“ „ORUŽANE SNAGE: RH“, a vozila moraju imati ugrađene uređaje za davanje zvučnih znakova i ugrađene uređaje za davanje propisane svjetlosne signalizacije.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO MORA, PROMETA I INFRASTRUKTURE
Članak 4.
(1) Na vatrogasna vozila kao vatrogasnu tehniku primjenjuje se pravilnik koji temeljem članka 86. stavka 4. Zakona o vatrogastvu („Narodne novine“, broj 125/2019.) donosi glavni vatrogasni zapovjednik, a kojim je propisana i tipizacija vozila u vatrogastvu.
(2) Vizualni identitet i posebne oznake vatrogasnih vozila, uz ostalo, čine crvena boja RAL 3000 ili odgovarajuća crvena boja, natpis „VATROGASCI“, obilježje Hrvatske vatrogasne zajednice, vatrogasne postrojbe odnosno organizacije, ugrađeni uređaji za davanje zvučnih znakova i ugrađeni uređaji za davanje propisane svjetlosne signalizacije te dodatna obilježja vatrogasnih vozila koja odredi glavni vatrogasni zapovjednik aktima Hrvatske vatrogasne zajednice.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO MORA, PROMETA I INFRASTRUKTURE
Članak 5.
(1) Vizualni identitet i posebne oznake vozila hitne pomoći određeni su standardom, usvojenim temeljem pravilnika koji u skladu sa člankom 139. Zakona o zdravstvenoj zaštiti („Narodne novine“, broj 100/2018. i 147/2020.), na prijedlog Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu, donosi ministar zdravstva.
(2) Vozila iz stavka 1. ovog članka su, uz ostala propisana obilježja, žute boje RAL 1016, s natpisom „HITNA“, simbolom Zvijezdom života i znakom za telefonski broj 194 hitne medicinske službe, te imaju ugrađene uređaje za davanje zvučnih znakova i uređaje za davanje propisane svjetlosne signalizacije.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO MORA, PROMETA I INFRASTRUKTURE
Članak 6.
(1) Vizualni identitet i posebne oznake vozila gorske službe spašavanja, kako su propisani internim aktom udruge javnog značaja Hrvatska gorska služba spašavanja, su bijela boja RAL 9003, znak Hrvatske gorske službe spašavanja propisan člankom 6. stavkom 1. Statuta, natpis „HRVATSKA GORSKA SLUŽBA SPAŠAVANJA“, natpis „ www.hgss.hr “ , crtež „112“ s telefonskom slušalicom, natpis „MOUNTAIN RESCUE“, žuta traka RAL 1004 na bočnim i stražnjoj stranici vozila, natpis „HGSS“ na krovu i vjetrobranskom staklu te ugrađeni uređaji za davanje zvučnih znakova i za davanje propisane svjetlosne signalizacije.
(2) Priključna vozila, četvero cikli i motocikli gorske službe spašavanja imaju vizualni identitet i posebne oznake iz stavka 1. ovog članka u mjeri u kojoj je to moguće.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO MORA, PROMETA I INFRASTRUKTURE
Članak 7.
(1) Posebne oznake vozila carine propisane su člankom 2. stavcima 3. i 4. te člankom 17. stavcima 5. i 6. Zakona o carinskoj službi („Narodne novine“, broj 68/2013., 30/2014., 115/2016., 39/2019. i 98/2019.) te člankom 17. Pravilnika o službenoj iskaznici i službenoj znački ovlaštenog carinskog službenika („Narodne novine“, broj 56/15. i 87/15.).
(2) Vozila carine iz stavka 1. ovog članka označena su, uz ostalo, znakom Carinske uprave i natpisom „CARINA“, te imaju ugrađene uređaje za davanje zvučnih znakova i uređaje za davanje propisane svjetlosne signalizacije.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO MORA, PROMETA I INFRASTRUKTURE
Članak 8.
(1) Kada je na autocesti odnosno objektu pod naplatom cestarine na državnoj cesti uveden elektronički sustav naplate cestarine, vozila iz članka 89.a Zakona o cestama (dalje u tekstu: Vozilo) registrirana u Republici Hrvatskoj evidentiraju korištenje autoceste odnosno objekta uređajem za elektroničku naplatu cestarine Hrvatskih autocesta d.o.o. (dalje u tekstu: ENC uređaj).
(2) Hrvatske autoceste d.o.o. izdaju ENC uređaj vezan za određenu registarsku oznaku Vozila i skupinu u koju se Vozila razvrstavaju prema Pravilniku o cestarini, temeljem dostavljene preslike prometne dozvole i zahtjeva vlasnika / korisnika leasinga Vozila podnesenog na odgovarajućem obrascu Hrvatskih autocesta d.o.o.
(3) Cijenu ENC uređaja iz stavka 1. ovog članka utvrđuju Hrvatske autoceste d.o.o.
(4) Hrvatske autoceste d.o.o. dostavljaju koncesionaru sve potrebne podatke vezane za ENC uređaje iz stavka 1. ovog članka, a koncesionar je obvezan uspostaviti interoperabilnost i prihvat tih ENC uređaja bez dodatne registracije.
(5) Hrvatske autoceste d.o.o. temeljem podataka o transakcijama provedenim ENC uređajima kodiranim na Vozila izrađuju izvještaje koji sadrže mjesečne preglede transakcija , uključujući i pregled eventualnih nepravilnosti u korištenju autocesta i objekata na državnim cestama Vozilima, koje u roku od 20 dana po isteku izvještajnog razdoblja dostavljaju Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture i:
- ministarstvu nadležnom za unutarnje poslove za Vozila tog ministarstva,
- ministarstvu nadležnom za poslove obrane i Oružanih snaga za Vozila tog ministarstva,
- Hrvatskoj vatrogasnoj zajednici za vatrogasna vozila,
- ministarstvu nadležnom za zdravstvo za vozila hitne pomoći,
- Hrvatskoj gorskoj službi spašavanja za vozila gorske službe spašavanja,
- Carinskoj upravi Ministarstva financija za vozila carine.
(6) U svrhu izrade izvješća iz stavka 5. ovog članka, koncesionar je obvezan Hrvatskim autocestama d.o.o. dostaviti podatke o ostvarenim transakcijama ENC uređaja iz stavka 1. ovog članka na svom koncesijskom području kao i o eventualno utvrđenim nepravilnostima.
(7) Hrvatske autoceste d.o.o. će o utvrđenim nepravilnostima u korištenju autocesta odnosno objekta s naplatom cestarine ENC uređajima izdanim za Vozila obavijestiti vlasnika/ korisnika leasinga pojedinog Vozila.
(8) U slučaju da se ENC uređaj izdan za Vozilo koristi na drugom vozilu ili u Vozilu za koje ENC uređaj nije izdan, suprotno ovom Pravilniku, za puni iznos cestarine odgovara vlasnik / korisnik leasinga Vozila kojemu je ENC uređaj izdan.
(9) Kada zbog kvara ENC uređaja ili elektroničkog sustava naplate cestarine nije moguće evidentirati korištenje autoceste odnosno objekta s naplatom cestarine ENC uređajem, Hrvatske autoceste d.o.o. odnosno koncesionar će propustiti Vozilo i temeljem drugog medija, te će podatak o takvom korištenju autoceste odnosno objekta s naplatom cestarine uključiti u izvještaj iz stavka 5. ovog članka.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO MORA, PROMETA I INFRASTRUKTURE
Članak 9.
(1) Evidentiranje korištenja autoceste odnosno objekta pod naplatom cestarine na državnoj cesti na kojoj nije uveden elektronički sustav naplate cestarine Vozilima registriranim u Republici Hrvatskoj provodi se medijem koji izdaje koncesionar koji upravlja autocestom odnosno objektu pod naplatom cestarine na državnoj cesti.
(2) Koncesionar iz stavka 1. ovog članka temeljem podataka iz sustava naplate cestarine izrađuju mjesečne izvještaje koji sadrže pregled transakcija o korištenju autocesta i objekata na državnim cestama Vozilima, koje u roku od 20 dana po isteku izvještajnog razdoblja dostavljaju Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture i:
- ministarstvu nadležnom za unutarnje poslove za Vozila tog ministarstva,
- ministarstvu nadležnom za poslove obrane i Oružanih snaga za Vozila tog ministarstva,
- Hrvatskoj vatrogasnoj zajednici za vatrogasna vozila,
- ministarstvu nadležnom za zdravstvo za vozila hitne pomoći,
- Hrvatskoj gorskoj službi spašavanja za vozila gorske službe spašavanja,
- Carinskoj upravi Ministarstva financija za vozila carine.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO MORA, PROMETA I INFRASTRUKTURE
Članak 10.
(1) Evidentiranje korištenja autoceste odnosno objekta pod naplatom cestarine na državnoj cesti Vozilima koja nisu registrirana u Republici Hrvatskoj provodi se odgovarajućim medijem koji izdaju Hrvatske autoceste d.o.o. odnosno koncesionar.
(2) Hrvatske autoceste d.o.o. odnosno koncesionar temeljem podataka iz sustava naplate cestarine izrađuju mjesečne izvještaje koji sadrže preglede transakcija o korištenju autocesta i objekata na državnim cestama Vozilima koja nisu registrirana u Republici Hrvatskoj, koje u roku od 20 dana po isteku izvještajnog razdoblja dostavljaju Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO MORA, PROMETA I INFRASTRUKTURE
Članak 11.
Na dan donošenja ovog Pravilnika na snazi su propisi iz članka 2., 3., 4. i 5. kako slijedi:
a. Pravilnik o registraciji i opremi vozila Ministarstva unutarnjih poslova („Narodne novine“, broj 63/2007.)
b. Pravilnik o registraciji i označavanju vozila Ministarstva obrane i Oružanih snaga Republike Hrvatske („Narodne novine“, broj 71/2018.)
c. Pravilnik o vatrogasnoj tehnici („Narodne novine“, broj 5/2021.)
d. Standard vozila i vanjskog izgleda vozila za obavljanje djelatnosti izvanbolničke hitne medicine („Narodne novine“, broj 80/2016.)
e. Pravilnik o službenoj iskaznici i službenoj znački ovlaštenog carinskog službenika („Narodne novine“, broj 56/15. i 87/15.)
Komentirate u ime: MINISTARSTVO MORA, PROMETA I INFRASTRUKTURE
Članak 12.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objave u »Narodnim novinama« .
Klasa: _______________
Urbroj: ______________
Zagreb, ______________ 2022. godine
M i n i s t a r
Oleg Butković, v. r.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO MORA, PROMETA I INFRASTRUKTURE