Na temelju članka 9. stavka 14. Zakona o morskom ribarstvu („Narodne novine“, br. 81/2013, 14/2014 i 152/2014) ministar poljoprivrede donosi
PRAVILNIK
O ZAŠTIĆENIM RIBOLOVNIM PODRUČJIMA
Članak 1.
Ovim Pravilnikom propisuju se posebna staništa i područja ribolovnog mora s posebnom regulacijom ribolova i način obavljanja ribolova u njima.
Posebna staništa
Članak 2.
(1) Posebna staništa su manji dijelovi ribolovnog mora u kojima postoje posebno pogodni uvjeti za razvoj riba i drugih morskih organizama i koja su njihova mrjestilišta, hranilišta, rastilišta ili skloništa.
(2) Posebna staništa su:
1. Akvatorij ušća rijeke Dragonje jugoistočno od linije koja polazi od rta Sv. Petar u kursu 260,
4. Akvatorij Uvale Šćuza u Medulinskom zaljevu – obuhvaća područje od obale do zaštitnog zida koji odvaja Uvalu Šćuza od ostalog akvatorija Medulinskog zaljeva,
13. Akvatorij ušća rijeke Cetine omeđen spojnicom Dugi rat – Mala Luka,
14. Akvatorij ušća rijeke Neretve omeđen spojnicama od rta Višnjica do rta Osik i to na udaljenosti 300 metara od obale u kursu 2200,
15. Akvatorij Rijeke Dubrovačke – sjeveroistočno od linije: rt Loznica – rt Kantafig
16. Akvatorij Parka prirode Telašćica koji obuhvaća:
a) Zonu usmjerene zaštite, podzonu zabrane ribolova:
- sjeverozapadni dio uvale Telašćica od dna uvale do spojnice rt Artak u kursu 180° - uvala Jaz, akvatorij jugozapadnog dijela uvale Telašćica,
- uvala Tripuljak – uvala Mir, do spojnice rt Tripuljak u kursu 128° - uvala Pod Poljica
b) Zonu stroge zaštite:
- uvala Ćuška Dumboka u Parku prirode Telašćica unutar spojnice dvaju vanjskih rtova,
- akvatorij otoka Veli Garmenjak u Parku prirode Telašćica, 50 metara od obalne linije i akvatorij Dugootočkog strmca u Parku prirode Telašćica, 50 metara od obalne linije iu dužini od vrha Mrzlovica na sjeverozapadnoj granici Parka u pravcu sjeverozapad – jugoistok do područja Muravjaka (148 m) zaključno s područjem Male Prisike do točke gdje završava nadmorski dio strmca.
Članak 3.
(1) U posebnim staništima iz članka 2. ovog Pravilnika zabranjeno je obavljanje svakog ribolova i lova drugih morskih organizama, kao i sakupljanje morskih organizama.
(2) Iznimno od odredbe stavka 1. ovoga članka, Ministar može:
- posebnom odlukom na temelju procjene stanja bioloških bogatstava, posebice pojave migratornih vrsta, dozvoliti obavljanje gospodarskog ribolova u pojedinim posebnim staništima na određeno vrijeme, određenim ribolovnim alatima i opremom radi pravilnog gospodarenja, vodeći računa da ribolovne aktivnosti neće ugroziti temeljne funkcije staništa zbog kojega je isto ušlo u sustav zaštite;
- rješenjem dozvoliti sakupljanje mlađi školjkaša u svrhu daljnjeg uzgoja u razdoblju od 1. listopada do 31. svibnja
- posebnom odlukom u pojedinim posebnim staništima ili njihovim dijelovima dozvoliti rekreacijski i sportski ribolov određenim ribolovnim alatima i opremom, osim podvodnom puškom i stajaćim parangalima.
Područja ribolovnog mora s posebnom regulacijom ribolova
Članak 4.
(1) Područja ribolovnog mora s posebnom regulacijom ribolova su dijelovi ribolovnog mora u kojima je trajno zabranjen gospodarski ribolov određenim ribolovnim alatima.
(2) Područja ribolovnog mora s posebnom regulacijom ribolova su:
1. Velebitski kanal - područje u ribolovnoj podzoni E3 omeđeno spojnicama rt Bajevec na otoku Krku – svjetionik Ertak na kopnu – rt Škuljica na otoku Krku – rt Stražica na otoku Prvić – rt Šilo na otoku Prvić – rt Markonj na otoku Goli – hrid Mali Goli – rt Krklant na otoku Rabu – Gornji rt na otoku Dolin – rt Zali na otoku Pagu – Ljubačka vrata – Rt Korotanja na kopnu – Rt Baljenica na kopnu,
2. Novigradsko i Karinsko more - područje u ribolovnoj podzoni E4 koje se proteže od spojnice rt Ždrijac – Maslenica i obuhvaća cijelo područje Novigradskog i Karinskog mora, osim akvatorija, koji je određen kao posebno stanište ušća rijeke Zrmanje u članku 2. točki 6. ovog Pravilnika,
3. Telaščica obuhvaća - područje u ribolovnim podzonama B3 i F1 omeđenog granicama Parka prirode Telašćica, osim akvatorija posebnog staništa iz članka 2. stavka 16.,
4. Prokljansko jezero - područje u ribolovnoj podzoni F2 istočno od spojnice rta Vukinac u kursu 1350 – uvala Magaretuša, osim akvatorija posebnog staništa Rijeke Guduće i akvatorija ušća rijeke Guduće,
5. Marinski zaljev - čitavo područje Marinskog zaljeva u ribolovnoj podzoni G2, a omeđeno je od ostalog ribolovnog mora spojnicom rt Jelinek – rt Vranjica,
6. Lastovsko otočje - područje u ribolovnim podzonama C5, D1 i G7 omeđenog granicama Parka prirode Lastovsko otočje.
Članak 5.
(1) U Velebitskom kanalu iz članka 4. stavka 2. točke 1. ovog pravilnika zabranjen je ribolov povlačnim mrežama koćama.
(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka ministar može raspisati javni natječaj u kojem će se odrediti uvjeti obavljanja ribolova povlačnim mrežama koćama u Velebitskom kanalu.
(3) U javnom natječaju iz stavka 2. ovoga članka odredit će se vremensko razdoblje u kojem je dozvoljeno obavljanje ribolova u Velebitskom kanalu, broj i veličina plovila, snaga pogonskog stroja plovila, vrsta i količina ribolovnog alata i opreme kojima se dozvoljava ribolov, kao i dozvoljena količina ulova.
Članak 6.
U Novigradskom i Karinskom moru iz članka 4. stavka 2. točke 2. zabranjen je gospodarski ribolov osim gospodarskog ribolova sljedećim alatima:
- jednostrukim mrežama stajačicama i trostrukim mrežama stajaćicama,
- dredžom kunjkarom,
- vršama za lov ribe
- udičarskim ribolovnim alatima,
- ostima s i bez uporabe osvjetljenja i
- skupljanje školjkaša ronjenjem na dah.
Članak 7.
(1) U Telašćici iz članka 4. stavka 2. točke 3. regulacija ribolova primjenjuje se po zonama kako slijedi:
1. Zona usmjerene zaštite:
a) podzona očuvanja bioloških bogatstava mora: obuhvaća akvatorij omeđen granicom posebnog staništa u uvali Telašćica, sa jugoistočne strane spojnicom najjužnije točke rta Vidilica u kursu 90° prema granici Parka prirode i od te točke granicom Parka prirode kroz Prolaz Vela Proversa s cijelom istočnom i sjeveroistočnom granicom Parka prirode Telašćica.
b) podzona regulacije gospodarskih aktivnosti: obuhvaća područje akvatorija omeđeno granicama posebnih staništa, granicom unutarnjeg dijela područja i vanjskom granicom Parka prirode Telašćica.
2.Ronilačka zona: obuhvaća obalno područje, 50 metara od linije obale otoka Veli Garmenjak, Mali Garmenjak, Korotan, Mala Sestrica i središnji dio obalnog područja između uvale Ćuška Dumboka i Suhog rta na Dugom otoku.
(2) U podzoni očuvanja bioloških bogatstava iz stavka 1. točke 1. podtočke a) zabranjen je svaki oblik ribolova osim ribolova:
1. vršama za lov ribe,
2. ostima s ili bez upotrebe osvjetljenja,
3.udičarskim ribolovnim alatima,
- odmet,
- kančenica,
- povlačni povraz ili panula,
- povraz s kukom za lov lignji,
- stajaći parangal,
4. jednostrukim mrežama stajaćicama.
(3) U podzoni regulacije gospodarskih aktivnosti iz stavka 1. točke 1. podtočke b) zabranjen je svaki oblik ribolova osim ribolova:
1. alatima navedenim u stavku 2. ovog članka,
2. plivajućim povrazima (tunja samica),
3. okružujućim mrežama plivaricama palamidarama.
(4) U ronilačkoj zoni iz stavka 1. točke 2. ovog članka zabranjeno je obavljanje svakog oblika ribolova i lova drugih morskih organizama, kao i sakupljanje morskih organizama u periodu od 01. svibnja do 01. listopada. Izvan tog razdoblja u ronilačkim zonama koje se nalaze na području središnjeg dijela obalnog područja između uvale Ćuška Dumboka i Suhog rta na Dugom otoku i na području 50 metara od linije otoka Korotan dozvoljeno je koristiti alate propisane stavkom 2. ovog članka. U ronilačkim zonama koje se nalaze na području 50 metara od linije obale otoka Veli Garmenjak, Mali Garmenjak i Mala sestrica dozvoljeno je koristiti alate propisane stavkom 3. ovog članka.
(5) Ribolovno plovilo kojim se obavlja ribolov ostima smije se kretati samo uz upotrebu vesala i ne smije imati ugrađeno staklo ili drugu napravu pomoću koje je moguće gledati pod morem.
(6) U akvatoriju parka prirode Telašćica po jednom plovilu dozvoljeno je koristiti:
- 3 vrše za lov ribe u podzoni očuvanja bioloških bogatstava
- 5 vrša za lov ribe u podzoni regulacije gospodarskih aktivnosti
(7) Kod ribolova stajaćim parangalom po jednom plovilu dozvoljeno je koristiti:
-100 udica u podzoni očuvanja bioloških bogatstava,
- 200 udica u podzoni regulacije gospodarskih aktivnosti.
(8) Kod ribolova plivajućim povrazima (tunje samice) po jednom plovilu dozvoljeno je koristiti ukupno 10 plivajućih povraza.
(9) Lov glavonožaca povrazom s kukom uz umjetnu rasvjetu dozvoljen je od 15. listopada do 31. prosinca.
(10) Kod ribolova jednostrukim mrežama stajaćicama iz stavka 2. točke 4. ovog članka zabranjeno je koristiti mreže na zapas. Jednostruke mreže stajaćice smiju se koristiti na doček.
(11) Ukupna dozvoljena količina jednostrukih mreža stajaćica koje se koriste u podzoni očuvanja bioloških bogatstava je najviše 200 m po jednom plovilu. Ukupna dozvoljena količina jednostrukih mreža stajaćica koje se koriste u podzoni regulacije gospodarskih aktivnosti je najviše 800 m po jednom plovilu.
(12) Zabranjeno je koristiti mreže stajačice na udaljenosti manjoj od 100 metara od vanjske linije podzone zabrane ribolova i zone stroge zaštite.
(13) Mreže stajaćice smiju se polagati u more najmanje 2 sata prije zalaska sunca i moraju se dignuti iz mora najkasnije do 9.00 sati sljedećeg dana.
(14) Ribolov mrežom plivaricom palamidarom dozvoljen je od izlaska do zalaska sunca.
Članak 8.
U Prokljanskom jezeru iz članka 4. stavka 2. točke 4. zabranjen je gospodarski ribolov osim gospodarskog ribolova sljedećim alatima:
- mrežama stajaćicama,
- vršama za lov ribe,
- udičarskim ribolovnim alatima,
- ostima s i bez upotrebe osvjetljenja i
- skupljanje školjkaša ronjenjem na dah.
Članak 9.
U Marinskom zaljevu iz članka 4. stavka 2. točke 5. zabranjen je gospodarski ribolov osim gospodarskog ribolova:
- jednostrukim mrežama stajaćicama,
- vršama za lov ribe,
- udičarskim ribolovnim alatima,
- i ostima bez upotrebe osvjetljenja.
Članak 10.
(1) U Parku prirode Lastovsko otočje iz članka 4. stavka 2. točke 6. zabranjen je svaki oblik gospodarskog ribolova osim gospodarskog ribolova sljedećim alatima:
1. vršama za lov ribe
2. ostima s ili bez upotrebe osvjetljenja
3. udičarskim ribolovnim alatima
4. mrežama stajaćicama
5. okružujućim mrežama plivaricama palamidarama
(2) U Parku prirode Lastovsko otočje po jednom plovilu dozvoljeno je koristiti:
- 30 vrša za lov ribe
- 120 vrša za lov velikih rakova
(3) U Parku prirode Lastovsko otočje po jednom plovilu dozvoljeno je koristiti jedne osti s ili bez upotrebe osvjetljenja.
(4) U Parku prirode Lastovsko otočje po jednom plovilu dozvoljeno je koristiti ukupno najviše 10 komada odmeta, kančenice, povlačnih povraza ili panule i povraza s kukom za lov lignji.
(5) Kod ribolova stajaćim parangalom po jednom plovilu dozvoljeno je koristiti naviše 1000 udica.
(6) Kod ribolova plivajućim povrazima (tunje samice) po jednom plovilu dozvoljeno je koristiti najviše 10 plivajućih povraza.
(7) Lov glavonožaca povrazom s kukom uz umjetnu rasvjetu u akvatoriju Parka prirode Lastovsko otočje dozvoljen je od 01. studenog do 31. prosinca.
(8)Ukupna dozvoljena količina jedne ili više vrsta mreža stajaćica je najviše 2000 m po jednom plovilu.
(9) Iznimno od stavka 8. ovog članka količina mreža može biti uvećana za 1000 m zbog jednog dodatno zaposlenog ribara, a koji sudjeluje u obavljanju ribolova.
(10) Ministar će donijeti odluku o popisu plovila kojima će biti dozvoljen ribolov plivaricom palamidarom u akvatoriju Parka prirode Lastovsko otočje temeljem podataka evidentiranih u elektronskoj bazi podataka Informacijskog sustava morskog ribarstva temeljem dostavljenih očevidnika o gospodarskom ribolovu i izvješća o ulovu u razdoblju od 01. siječnja 2011. godine do 01. siječnja 2015. godine u podzonama C5, D1 i G7, a imali su u navedenom razdoblju aktivnost veću od 5 radnih dana.
(11) Zabranjeno je obavljati ribolov plivaricom palamidarom na udaljenosti manjoj od 500 metara od obale i u razdoblju od 15. travnja do 15. svibnja.
Članak 11.
(1) Ukoliko ovim Pravilnikom nije drugačije propisano ribolov okružujućim mrežama plivaricama u područjima ribolovnog mora s posebnom regulacijom ribolova iz članka 4. ovog Pravilnika dozvoljeno je obavljati sukladno posebnim propisima i uvjetima planova upravljanja.
(2) Na način obavljanja gospodarskog ribolova na moru mrežama stajaćicama, klopkastim, udičarskim i probodnim ribolovnim alatima te posebnim načinima ribolova u područjima ribolovnog mora s posebnom regulacijom ribolova iz članka 4. ovog Pravilnika primjenjuju se odredbe propisa koji regulira način obavljanja ribolova navedenim alatima ukoliko nije drugačije propisano ovim Pravilnikom.
Članak 12.
Na dan stupanja na snagu ovog Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o posebnim staništima riba i drugih morskih organizama i regulaciji ribolova u Velebitskom kanalu, Novigradskom i Karinskom moru, Prokljanskom jezeru, Marinskom zaljevu i Neretvanskom kanalu („Narodne novine“, br. 148/04, 152/04, 55/05, 96/06, 123/09 i 130/09).
Članak 13.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objave u „Narodnim novinama“.
MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE
Na temelju članka 9. stavka 14. Zakona o morskom ribarstvu („Narodne novine“, br. 81/2013, 14/2014 i 152/2014) ministar poljoprivrede donosi
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
PRAVILNIK
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
O ZAŠTIĆENIM RIBOLOVNIM PODRUČJIMA
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 1.
Ovim Pravilnikom propisuju se posebna staništa i područja ribolovnog mora s posebnom regulacijom ribolova i način obavljanja ribolova u njima.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Posebna staništa
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 2.
(1) Posebna staništa su manji dijelovi ribolovnog mora u kojima postoje posebno pogodni uvjeti za razvoj riba i drugih morskih organizama i koja su njihova mrjestilišta, hranilišta, rastilišta ili skloništa.
(2) Posebna staništa su:
1. Akvatorij ušća rijeke Dragonje jugoistočno od linije koja polazi od rta Sv. Petar u kursu 260,
2. Akvatorij ušća rijeke Mirne (Tarska vala) omeđen spojnicom rt Poduliki – rt Kras,
3. Akvatorij ušća rijeke Raše omeđen spojnicom rt Ubac – rt Mulac,
4. Akvatorij Uvale Šćuza u Medulinskom zaljevu – obuhvaća područje od obale do zaštitnog zida koji odvaja Uvalu Šćuza od ostalog akvatorija Medulinskog zaljeva,
5. Akvatorij uvale Klimo (otok Krk) omeđen spojnicom rt Solinji – rt Glavati,
6. Akvatorij ušća rijeke Zrmanje omeđen spojnicom rt Sveti Nikola – uvala Zališće (do Ždrila),
7. Rijeka Guduća i akvatorij ušća rijeke Guduće omeđen spojnicom rt Peluča – rt Stinička
8. Akvatorij Pirovačkog zaljeva omeđen spojnicom Prosika – rt Gradina do dna uvale Makirina,
9. Akvatorij uvale Morinje i Jadrtovac omeđen mostom na ulazu u uvalu Morinje,
10. Akvatorij ušća rijeke Jadro omeđen spojnicom rt kupališta Mramorno – naselje Čučine u Vranjicu,
11. Akvatorij ušća rijeke Žrnovnice omeđen spojnicom rt Stobreč – Hotel Lav,
12. Akvatorij ušća rječice Pantan omeđen spojnicom Resnik – Arbanija do trogirskog mosta,
13. Akvatorij ušća rijeke Cetine omeđen spojnicom Dugi rat – Mala Luka,
14. Akvatorij ušća rijeke Neretve omeđen spojnicama od rta Višnjica do rta Osik i to na udaljenosti 300 metara od obale u kursu 2200,
15. Akvatorij Rijeke Dubrovačke – sjeveroistočno od linije: rt Loznica – rt Kantafig
16. Akvatorij Parka prirode Telašćica koji obuhvaća:
a) Zonu usmjerene zaštite, podzonu zabrane ribolova:
- sjeverozapadni dio uvale Telašćica od dna uvale do spojnice rt Artak u kursu 180° - uvala Jaz, akvatorij jugozapadnog dijela uvale Telašćica,
- uvala Tripuljak – uvala Mir, do spojnice rt Tripuljak u kursu 128° - uvala Pod Poljica
b) Zonu stroge zaštite:
- uvala Ćuška Dumboka u Parku prirode Telašćica unutar spojnice dvaju vanjskih rtova,
- akvatorij otoka Veli Garmenjak u Parku prirode Telašćica, 50 metara od obalne linije i akvatorij Dugootočkog strmca u Parku prirode Telašćica, 50 metara od obalne linije i u dužini od vrha Mrzlovica na sjeverozapadnoj granici Parka u pravcu sjeverozapad – jugoistok do područja Muravjaka (148 m) zaključno s područjem Male Prisike do točke gdje završava nadmorski dio strmca.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 3.
(1) U posebnim staništima iz članka 2. ovog Pravilnika zabranjeno je obavljanje svakog ribolova i lova drugih morskih organizama, kao i sakupljanje morskih organizama.
(2) Iznimno od odredbe stavka 1. ovoga članka, Ministar može:
- posebnom odlukom na temelju procjene stanja bioloških bogatstava, posebice pojave migratornih vrsta, dozvoliti obavljanje gospodarskog ribolova u pojedinim posebnim staništima na određeno vrijeme, određenim ribolovnim alatima i opremom radi pravilnog gospodarenja, vodeći računa da ribolovne aktivnosti neće ugroziti temeljne funkcije staništa zbog kojega je isto ušlo u sustav zaštite;
- rješenjem dozvoliti sakupljanje mlađi školjkaša u svrhu daljnjeg uzgoja u razdoblju od 1. listopada do 31. svibnja
- posebnom odlukom u pojedinim posebnim staništima ili njihovim dijelovima dozvoliti rekreacijski i sportski ribolov određenim ribolovnim alatima i opremom, osim podvodnom puškom i stajaćim parangalima.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Područja ribolovnog mora s posebnom regulacijom ribolova
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 4.
(1) Područja ribolovnog mora s posebnom regulacijom ribolova su dijelovi ribolovnog mora u kojima je trajno zabranjen gospodarski ribolov određenim ribolovnim alatima.
(2) Područja ribolovnog mora s posebnom regulacijom ribolova su:
1. Velebitski kanal - područje u ribolovnoj podzoni E3 omeđeno spojnicama rt Bajevec na otoku Krku – svjetionik Ertak na kopnu – rt Škuljica na otoku Krku – rt Stražica na otoku Prvić – rt Šilo na otoku Prvić – rt Markonj na otoku Goli – hrid Mali Goli – rt Krklant na otoku Rabu – Gornji rt na otoku Dolin – rt Zali na otoku Pagu – Ljubačka vrata – Rt Korotanja na kopnu – Rt Baljenica na kopnu,
2. Novigradsko i Karinsko more - područje u ribolovnoj podzoni E4 koje se proteže od spojnice rt Ždrijac – Maslenica i obuhvaća cijelo područje Novigradskog i Karinskog mora, osim akvatorija, koji je određen kao posebno stanište ušća rijeke Zrmanje u članku 2. točki 6. ovog Pravilnika,
3. Telaščica obuhvaća - područje u ribolovnim podzonama B3 i F1 omeđenog granicama Parka prirode Telašćica, osim akvatorija posebnog staništa iz članka 2. stavka 16.,
4. Prokljansko jezero - područje u ribolovnoj podzoni F2 istočno od spojnice rta Vukinac u kursu 1350 – uvala Magaretuša, osim akvatorija posebnog staništa Rijeke Guduće i akvatorija ušća rijeke Guduće,
5. Marinski zaljev - čitavo područje Marinskog zaljeva u ribolovnoj podzoni G2, a omeđeno je od ostalog ribolovnog mora spojnicom rt Jelinek – rt Vranjica,
6. Lastovsko otočje - područje u ribolovnim podzonama C5, D1 i G7 omeđenog granicama Parka prirode Lastovsko otočje.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 5.
(1) U Velebitskom kanalu iz članka 4. stavka 2. točke 1. ovog pravilnika zabranjen je ribolov povlačnim mrežama koćama.
(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka ministar može raspisati javni natječaj u kojem će se odrediti uvjeti obavljanja ribolova povlačnim mrežama koćama u Velebitskom kanalu.
(3) U javnom natječaju iz stavka 2. ovoga članka odredit će se vremensko razdoblje u kojem je dozvoljeno obavljanje ribolova u Velebitskom kanalu, broj i veličina plovila, snaga pogonskog stroja plovila, vrsta i količina ribolovnog alata i opreme kojima se dozvoljava ribolov, kao i dozvoljena količina ulova.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 6.
U Novigradskom i Karinskom moru iz članka 4. stavka 2. točke 2. zabranjen je gospodarski ribolov osim gospodarskog ribolova sljedećim alatima:
- jednostrukim mrežama stajačicama i trostrukim mrežama stajaćicama,
- dredžom kunjkarom,
- vršama za lov ribe
- udičarskim ribolovnim alatima,
- ostima s i bez uporabe osvjetljenja i
- skupljanje školjkaša ronjenjem na dah.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 7.
(1) U Telašćici iz članka 4. stavka 2. točke 3. regulacija ribolova primjenjuje se po zonama kako slijedi:
1. Zona usmjerene zaštite:
a) podzona očuvanja bioloških bogatstava mora: obuhvaća akvatorij omeđen granicom posebnog staništa u uvali Telašćica, sa jugoistočne strane spojnicom najjužnije točke rta Vidilica u kursu 90° prema granici Parka prirode i od te točke granicom Parka prirode kroz Prolaz Vela Proversa s cijelom istočnom i sjeveroistočnom granicom Parka prirode Telašćica.
b) podzona regulacije gospodarskih aktivnosti: obuhvaća područje akvatorija omeđeno granicama posebnih staništa, granicom unutarnjeg dijela područja i vanjskom granicom Parka prirode Telašćica.
2. Ronilačka zona: obuhvaća obalno područje, 50 metara od linije obale otoka Veli Garmenjak, Mali Garmenjak, Korotan, Mala Sestrica i središnji dio obalnog područja između uvale Ćuška Dumboka i Suhog rta na Dugom otoku.
(2) U podzoni očuvanja bioloških bogatstava iz stavka 1. točke 1. podtočke a) zabranjen je svaki oblik ribolova osim ribolova:
1. vršama za lov ribe,
2. ostima s ili bez upotrebe osvjetljenja,
3.udičarskim ribolovnim alatima,
- odmet,
- kančenica,
- povlačni povraz ili panula,
- povraz s kukom za lov lignji,
- stajaći parangal,
4. jednostrukim mrežama stajaćicama.
(3) U podzoni regulacije gospodarskih aktivnosti iz stavka 1. točke 1. podtočke b) zabranjen je svaki oblik ribolova osim ribolova:
1. alatima navedenim u stavku 2. ovog članka,
2. plivajućim povrazima (tunja samica),
3. okružujućim mrežama plivaricama palamidarama.
(4) U ronilačkoj zoni iz stavka 1. točke 2. ovog članka zabranjeno je obavljanje svakog oblika ribolova i lova drugih morskih organizama, kao i sakupljanje morskih organizama u periodu od 01. svibnja do 01. listopada. Izvan tog razdoblja u ronilačkim zonama koje se nalaze na području središnjeg dijela obalnog područja između uvale Ćuška Dumboka i Suhog rta na Dugom otoku i na području 50 metara od linije otoka Korotan dozvoljeno je koristiti alate propisane stavkom 2. ovog članka. U ronilačkim zonama koje se nalaze na području 50 metara od linije obale otoka Veli Garmenjak, Mali Garmenjak i Mala sestrica dozvoljeno je koristiti alate propisane stavkom 3. ovog članka.
(5) Ribolovno plovilo kojim se obavlja ribolov ostima smije se kretati samo uz upotrebu vesala i ne smije imati ugrađeno staklo ili drugu napravu pomoću koje je moguće gledati pod morem.
(6) U akvatoriju parka prirode Telašćica po jednom plovilu dozvoljeno je koristiti:
- 3 vrše za lov ribe u podzoni očuvanja bioloških bogatstava
- 5 vrša za lov ribe u podzoni regulacije gospodarskih aktivnosti
(7) Kod ribolova stajaćim parangalom po jednom plovilu dozvoljeno je koristiti:
- 100 udica u podzoni očuvanja bioloških bogatstava,
- 200 udica u podzoni regulacije gospodarskih aktivnosti.
(8) Kod ribolova plivajućim povrazima (tunje samice) po jednom plovilu dozvoljeno je koristiti ukupno 10 plivajućih povraza.
(9) Lov glavonožaca povrazom s kukom uz umjetnu rasvjetu dozvoljen je od 15. listopada do 31. prosinca.
(10) Kod ribolova jednostrukim mrežama stajaćicama iz stavka 2. točke 4. ovog članka zabranjeno je koristiti mreže na zapas. Jednostruke mreže stajaćice smiju se koristiti na doček.
(11) Ukupna dozvoljena količina jednostrukih mreža stajaćica koje se koriste u podzoni očuvanja bioloških bogatstava je najviše 200 m po jednom plovilu. Ukupna dozvoljena količina jednostrukih mreža stajaćica koje se koriste u podzoni regulacije gospodarskih aktivnosti je najviše 800 m po jednom plovilu.
(12) Zabranjeno je koristiti mreže stajačice na udaljenosti manjoj od 100 metara od vanjske linije podzone zabrane ribolova i zone stroge zaštite.
(13) Mreže stajaćice smiju se polagati u more najmanje 2 sata prije zalaska sunca i moraju se dignuti iz mora najkasnije do 9.00 sati sljedećeg dana.
(14) Ribolov mrežom plivaricom palamidarom dozvoljen je od izlaska do zalaska sunca.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 8.
U Prokljanskom jezeru iz članka 4. stavka 2. točke 4. zabranjen je gospodarski ribolov osim gospodarskog ribolova sljedećim alatima:
- mrežama stajaćicama,
- vršama za lov ribe,
- udičarskim ribolovnim alatima,
- ostima s i bez upotrebe osvjetljenja i
- skupljanje školjkaša ronjenjem na dah.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 9.
U Marinskom zaljevu iz članka 4. stavka 2. točke 5. zabranjen je gospodarski ribolov osim gospodarskog ribolova:
- jednostrukim mrežama stajaćicama,
- vršama za lov ribe,
- udičarskim ribolovnim alatima,
- i ostima bez upotrebe osvjetljenja.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 10.
(1) U Parku prirode Lastovsko otočje iz članka 4. stavka 2. točke 6. zabranjen je svaki oblik gospodarskog ribolova osim gospodarskog ribolova sljedećim alatima:
1. vršama za lov ribe
2. ostima s ili bez upotrebe osvjetljenja
3. udičarskim ribolovnim alatima
4. mrežama stajaćicama
5. okružujućim mrežama plivaricama palamidarama
(2) U Parku prirode Lastovsko otočje po jednom plovilu dozvoljeno je koristiti:
- 30 vrša za lov ribe
- 120 vrša za lov velikih rakova
(3) U Parku prirode Lastovsko otočje po jednom plovilu dozvoljeno je koristiti jedne osti s ili bez upotrebe osvjetljenja.
(4) U Parku prirode Lastovsko otočje po jednom plovilu dozvoljeno je koristiti ukupno najviše 10 komada odmeta, kančenice, povlačnih povraza ili panule i povraza s kukom za lov lignji.
(5) Kod ribolova stajaćim parangalom po jednom plovilu dozvoljeno je koristiti naviše 1000 udica.
(6) Kod ribolova plivajućim povrazima (tunje samice) po jednom plovilu dozvoljeno je koristiti najviše 10 plivajućih povraza.
(7) Lov glavonožaca povrazom s kukom uz umjetnu rasvjetu u akvatoriju Parka prirode Lastovsko otočje dozvoljen je od 01. studenog do 31. prosinca.
(8) Ukupna dozvoljena količina jedne ili više vrsta mreža stajaćica je najviše 2000 m po jednom plovilu.
(9) Iznimno od stavka 8. ovog članka količina mreža može biti uvećana za 1000 m zbog jednog dodatno zaposlenog ribara, a koji sudjeluje u obavljanju ribolova.
(10) Ministar će donijeti odluku o popisu plovila kojima će biti dozvoljen ribolov plivaricom palamidarom u akvatoriju Parka prirode Lastovsko otočje temeljem podataka evidentiranih u elektronskoj bazi podataka Informacijskog sustava morskog ribarstva temeljem dostavljenih očevidnika o gospodarskom ribolovu i izvješća o ulovu u razdoblju od 01. siječnja 2011. godine do 01. siječnja 2015. godine u podzonama C5, D1 i G7, a imali su u navedenom razdoblju aktivnost veću od 5 radnih dana.
(11) Zabranjeno je obavljati ribolov plivaricom palamidarom na udaljenosti manjoj od 500 metara od obale i u razdoblju od 15. travnja do 15. svibnja.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 11.
(1) Ukoliko ovim Pravilnikom nije drugačije propisano ribolov okružujućim mrežama plivaricama u područjima ribolovnog mora s posebnom regulacijom ribolova iz članka 4. ovog Pravilnika dozvoljeno je obavljati sukladno posebnim propisima i uvjetima planova upravljanja.
(2) Na način obavljanja gospodarskog ribolova na moru mrežama stajaćicama, klopkastim, udičarskim i probodnim ribolovnim alatima te posebnim načinima ribolova u područjima ribolovnog mora s posebnom regulacijom ribolova iz članka 4. ovog Pravilnika primjenjuju se odredbe propisa koji regulira način obavljanja ribolova navedenim alatima ukoliko nije drugačije propisano ovim Pravilnikom.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 12.
Na dan stupanja na snagu ovog Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o posebnim staništima riba i drugih morskih organizama i regulaciji ribolova u Velebitskom kanalu, Novigradskom i Karinskom moru, Prokljanskom jezeru, Marinskom zaljevu i Neretvanskom kanalu („Narodne novine“, br. 148/04, 152/04, 55/05, 96/06, 123/09 i 130/09).
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 13.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objave u „Narodnim novinama“.
Klasa:
Urbroj:
Zagreb,
MINISTAR
Tihomir Jakovina
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede