Na temelju članka 88. stavka 2. Zakona o izvršavanju kazne zatvora (»Narodne novine«, br.14/21.), ministar nadležan za poslove pravosuđa, donosi
PRAVILNIK
O RADU I RASPOLAGANJU NOVCEM ZATVORENIKA
I. OPĆE ODREDBE
UVODNE ODREDBE
Članak 1.
(a) Rad zatvorenika predstavlja sastavni dio Pojedinačnog programa izvršavanja kazne zatvora i ocjenjuje se.
(b) Ovim Pravilnikom utvrđuje se način obavljanja rada i strukovnog osposobljavanja zatvorenika u kaznenim tijelima i kod drugog poslodavca, skupine poslova koje mogu obavljati zatvorenici, koeficijent složenosti pojedine skupine poslova u kaznionicama, zatvorima i Centru za dijagnostiku u Zagrebu (u daljnjem tekstu: kaznena tijela) način obračuna i isplate naknade za rad i nagrade, korištenje sredstava ostvarenih obavljanjem rada, te trajanje godišnjeg odmora.
(c) Pravilnikom se propisuje način izvršavanja kazne zatvora uz nastavak rada zatvorenika kod poslodavca (u daljnjem tekstu: nastavak rada) ili kod obavljanja vlastite djelatnosti (u daljnjem tekstu: nastavak djelatnosti).
(d) Ovim Pravilnikom propisuje se način na koji zatvorenik tijekom izvršavanja kazne zatvora raspolaže novcem.
RODNA RAVNOPRAVNOST
Članak 2.
Pojmovi koji se koriste u ovom Pravilniku, a imaju rodno značenje odnose se jednako na muški i ženski rod.
II. RAD I OSPOSOBLJAVANJE ZA RAD, POPIS I OPIS RADNIH MJESTA ZATVORENIKA TE NAKNADA ZA RAD I NAGRADA
POSLOVI KOJE OBAVLJAJU ZATVORENICI
Članak 3.
(1) Grupe poslova u kaznenim tijelima unutar kojih rade zatvorenici su:
a. Pomoćno-tehnički poslovi (režija): u kuhinji i blagovaonici, u prodavaonici za zatvorenike, u skladištu, na održavanju objekata i opreme, na održavanju okoliša te ostali pomoćni poslovi.
b. Poslovi u radionicama ustrojstvenih organizacija kaznenih tijela su poslovi: u poljoprivrednoj radionici, metalskoj radionici, radionici održavanja, radionici kartonaže, radno-terapijskoj radionici, drvoprerađivačkoj radionici, radionici ugostiteljstva, grafičkoj radionici, krojačkoj radionici, radionici kamenolom, radionici autoservisa i tehničkog pregleda vozila te drugi poslovi u radionicama.
(2) Rad se obavlja na način koji je utvrđen prema tehnološkom standardu za pojedinu vrstu rada.
(3) Rad se obavlja za vlastite potrebe kaznenog tijela, potrebe ostalih kaznenih i pravosudnih tijela, ministarstva nadležnog za poslove pravosuđa, te za prodaju na slobodnom tržištu.
(4) Mjere zaštite na radu provode se prema općim propisima.
(5) Cijena proizvoda i usluga ostvarena radom zatvorenika iz stavka 4. ovoga članka utvrđuje se u visini stvarnih troškova osim u slučaju prodaje na slobodnom tržištu, kada se utvrđuje prema tržišnim kretanjima.
(6) Financijsko poslovanje u svezi s radom zatvorenika vodi se prema propisima kojima je uređeno računovodstvo proračunskih korisnika.
KOEFICIJENTI SLOŽENOSTI POSLOVA
Članak 4.
Poslovi koje može obavljati zatvorenik razvrstavaju se u šest skupina s pripadajućim koeficijentima složenosti, i to:
1.
Jednostavna zanimanja
koeficijent 0,50
2.
Uslužna i trgovačka zanimanja
koeficijent 0,60
3.
Rukovatelji strojevima i alatima
koeficijent 0,70
4.
Zanimanja u obrtu i pojedinačnoj proizvodnji
koeficijent 0,80
5.
Složeniji poslovi u poljoprivredi i šumarstvu
koeficijent 0,90
6.
Stručni radnici
koeficijent 1,00
POPIS I OPIS POSLOVA ZATVORENIKA
Članak 5.
(1) Upravitelj kaznenog tijela uz prethodnu suglasnost ravnatelja nadležnog za poslove zatvorskog sustava utvrđuje Popis i opis poslova zatvorenika.
(2) Poslovi zatvorenika razvrstavaju se unutar grupe iz članka 3., te skupina poslova iz članka 4. ovoga Pravilnika.
(3) Obavezno osposobljavanje zatvorenika utvrđuje se za svaki posao ili grupu poslova, a vrijeme osposobljavanja ne može biti kraće od jednog mjeseca ni dulje od tri mjeseca.
(4) U opisu poslova koji se prema općim propisima normiraju, utvrdit će se norma za zatvorenika, koja ne može biti veća od najniže norme utvrđene općim propisom.
POSLOVI ODRŽAVANJA I ČIŠĆENJA
Članak 6.
Svi zatvorenici su dužni, do dva sata dnevno, obavljati poslove održavanja i čišćenja svih prostorija i drugih prostora kaznenog tijela, bez novčane naknade, a navedene poslove organizira i nadzire ovlaštena službena osoba, koja o istome vodi evidenciju.
III. ORGANIZACIJA RADA KOD DRUGOG POSLODAVCA
RAD KOD DRUGOG POSLODAVCA
Članak 7.
Rad kod drugog poslodavca organizira se u opsegu koji odgovara sposobnostima i interesima zatvorenika, a na temelju ugovora koji s poslodavcem sklapa kazneno tijelo, uz prethodnu suglasnost ravnatelja upravne organizacije nadležne za zatvorski sustav ministarstva nadležnog za poslove pravosuđa.
POSLOVI KOD DRUGOG POSLODAVCA
Članak 8.
(1) Poslovi na kojima rade zatvorenici kod drugog poslodavca u pravilu su različiti fizički poslovi i mogu se obavljati, izvan i unutar kaznenog tijela, na temelju ugovora o usluzi fizičkog rada zatvorenika.
(2) Rad se obavlja na način koji je utvrđen prema tehnološkom standardu za pojedinu vrstu rada.
(3) Rad za potrebe drugog poslodavca, u pravilu se obavlja njegovim materijalom i opremom.
IV. IZVRŠAVANJE KAZNE ZATVORA UZ NASTAVAK RADA ZATVORENIKA KOD POSLODAVCA ILI KOD OBAVLJANJA VLASTITE DJELATNOSTI
PODNOŠENJE MOLBE
Članak 9.
(1) Molbu za nastavak rada, odnosno nastavak djelatnosti, zatvorenik podnosi Središnjem uredu za zatvorski sustav upravne organizacije nadležne za zatvorski sustav ministarstva nadležnoog za poslove pravosuđa (u daljnom tekstu: Središnji ured) putem kaznenog tijela.
(2) Uz molbu iz stavka 1. ovog članka, zatvorenik prilaže još i dokumentaciju:
-pisani pristanak poslodavca, odnosno dokaz o obavljanju djelatnosti
-presliku ugovora o radu
-potvrdu (ili e-zapis) radno-pravnog statusa u matičnoj evidenciji HZMO
-potvrdu o urednom poslovanju poduzeća poslodavca
-potvrdu o visini primanja prije odbijanja kreditnih zaduženja ili zadnje tri obračunske isprave za isplatu plaće.
(3) Upravitelj kaznenog tijela dostaviti će molbu zatvorenika sa dokumentacijom iz stavka 2. ovoga članka sa svojim mišljenjem Središnjem uredu, najkasnije u roku od pet radnih dana od zaprimanja molbe.
(4) Dopis upravitelja treba sadržavati opće podatke o zatvoreniku, i to: ime i prezime, datum i mjesto rođenja, OIB, podatke o njegovoj presudi (opis kaznenog djela), osuđivanosti, novim kaznenim postupcima, obiteljskim prilikama, obavezama utvrđenim pojedinačnim programom izvršavanja, te plan nadzora ponašanja i kretanja zatvorenika ako je upraviteljevo mišljenje pozitivno o molbi zatvorenika.
(5) Odluku o molbi iz stavka 1. ovoga članka, Središnji ured donijeti će u roku 15 dana od dana zaprimanja kompletirane dokumentacije.
ODLUČIVANJE O MOLBI
Članak 10.
Prilikom donošenja Odluke iz članka 9. stavka 5. ovoga Pravilnika uzet će se u obzir:
c)Vrijeme u kojem se nastavak djelatnosti, odnosno nastavak rada obavlja
d)Mogućnost pravovremenog odlaska i povratka zatvorenika u kazneno tijelo
e)Mogućnost nadzora nad zatvorenikom.
VRIJEME U KOJEM SE MOŽE ODOBRITI RAD ZATVORENIKU
Članak 11.
Nastavak rada, odnosno nastavak djelatnosti može se odobriti samo u vremenu između ustajanja i noćnog odmora utvrđenog kućnim redom kaznenog tijela, te ako je po povratku s rada moguće izvršiti ostale obveze utvrđene pojedinačnim programom izvršavanja kazne.
SADRŽAJ ODLUKE KOJOM SE ODOBRAVA RAD
Članak 12.
Odlukom iz članka 9. stavaka 5. ovog Pravilnika utvrdit će se:
-dani u tjednu u kojima će se rad, odnosno djelatnost obavljati, vrijeme odlaska na rad i povratka u kazneno tijelo
-obveza suzdržavanja zatvorenika od ponašanja koje predstavlja stegovni prijestup opisan u zakonu kojim se propisuje izvršavanje kazne zatvora
-način obavljanja nastavka djelatnosti u kaznenom tijelu
-paušalni mjesečni iznos troškova iz članka 14. stavka 3. ovoga Pravilnika
-način obavljanja nadzora nad zatvorenikom od strane kaznenog tijela.
NADZOR ZATVORENIKA NA RADU
Članak 13.
(1) Upravitelj će u pojedinačnom programu izvršavanja kazne zatvora odrediti način nadzora nad zatvorenikom za vrijeme nastavka rada, odnosno nastavka djelatnosti izvan kaznenog tijela.
(2) Upravitelj će najmanje dva puta mjesečno zatražiti od poslodavca obavijest o ponašanju zatvorenika tijekom rada.
TROŠKOVI NASTAVKA RADA I NASTAVKA DJELATNOSTI
Članak 14.
(1) Zatvoreniku koji nastavlja djelatnost, kazneno tijelo će jednom mjesečno ispostaviti račun za troškove smještaja na teret njegove tvrtke, a zatvoreniku koji nastavlja tu djelatnost u kaznenom tijelu i paušalne troškove nastale obavljanjem djelatnosti.
(2) Visina dnevnog troška smještaja zatvorenika iz stavka 1. ovoga članka obračunat će se na temelju odluke kojom će se utvrditi dnevni direktni trošak po zatvoreniku.
(3) Ravnatelj upravne organizacije nadležne za zatvorski sustav ministarstva nadležnog za poslove pravosuđa donijet će odluku o visini dnevnog troška iz stavka 2. ovoga članka.
(4) Troškovi nastali nastavkom djelatnosti u kaznenom tijelu koji nisu mjerljivi, utvrdit će se u mjesečnom paušalnom iznosu na temelju prijedloga upravitelja.
(5) Putni troškovi, troškovi nastavka rada, odnosno nastavka djelatnosti zatvorenika i drugi troškovi povezani sa nastavkom rada i nastavkom djelatnosti ne smatraju se troškovima izvršavanja kazne zatvora.
V. NAKNADA ZA RAD I NAGRADA
OBRAČUN NAKNADE ZA RAD
Članak 15.
(1) Naknada za rad zatvorenika obračunava se i isplaćuje jedanput mjesečno, u pravilu na početku mjeseca za protekli mjesec, a zatvoreniku se uručuje obračunski list naknade za rad, koji zatvorenik vlastoručno potpisuje.
(2) Obračunski list naknade za rad iz stavka 1. ovoga članka izdaje se u dva primjerka, a sadržava: naziv posla koji obavlja zatvorenik, koeficijent pripadajuće skupine poslova, broj sati rada zatvorenika, vrijednost naknade za rad u jednom satu, ukupni iznos naknade, iznos naknade s kojom zatvorenik slobodno raspolaže i iznos obvezne štednje.
(3) Iznimno, kod premještaja zatvorenika u drugo kazneno tijelo, prekida izvršavanja kazne, uvjetnog otpusta ili otpusta zatvorenika na slobodu, naknada za rad obračunava se prvi sljedeći radni dan nakon prestanka rada zatvorenika.
IZRAČUN NAKNADE ZA RAD
Članak 16.
(1) Visina naknade za rad zatvorenika u kaznenom tijelu utvrđuje se umnoškom osnovice za izračun naknade za rad koja iznosi 20 % od osnovice za obračun plaće državnih službenika i namještenika i koeficijenta pripadajuće skupine poslova iz članka 4. ovoga Pravilnika za puni mjesečni fond sati rada.
(2) Zatvorenik koji se zbog potrebe posla premješta s jednog na drugi posao, zadržava koeficijent za izračun naknade za rad ako se radi o premještaju do mjesec dana. U slučajevima premještaja dužeg od mjesec dana, upravitelj je obvezan donijeti novu odluku o rasporedu na rad s koeficijentom pripadajućeg posla kojeg zatvorenik obavlja.
(3) Visina naknade za rad kod drugog poslodavca utvrđuje se prema sklopljenom ugovoru, a ugovorom utvrđenu vrijednost rada poslodavac uplaćuje na račun kaznenog tijela, od koje se zatvoreniku isplaćuje naknada za rad u visini od 25 %.
(4) Puni mjesečni fond sati rada određuje se prema općem propisu.
(5) Radi mogućeg izračuna naknade za rad kada je rad obavljen u manjem ili većem opsegu od punog mjesečnog fonda sati, utvrđuje se vrijednost naknade za rad u jednom satu za svaku skupinu poslova iz članka 4. ovoga Pravilnika.
(6) Naknada za prekovremeni rad, rad na neradne dane i blagdane, smjenski i noćni rad uvećava se prema općem propisu važećem za državne službenike i namještenike.
(7) Radnim vremenom smatra se vrijeme provedeno na radnom mjestu.
(8) Evidenciju o radnom vremenu zatvorenika vodi strukovni učitelj, odnosno državni službenik zadužen za evidenciju rada zatvorenika.
VISINA NAKNADE ZA RAD
Članak 17.
(1) Zatvorenik raspoređen na rad, za vrijeme osposobljavanja ostvaruje naknadu obračunatu na temelju koeficijenta 0,50.
(2) Za vrijeme korištenja godišnjeg odmora zatvoreniku se isplaćuje naknada za rad u visini prosječne naknade za rad ostvarene u posljednja tri mjeseca rada.
(3) Za vrijeme privremene nesposobnosti za rad zatvoreniku se isplaćuje naknada u visini 70 % naknade za rad ostvarene u prethodnom mjesecu.
(4) Prilikom osposobljavanja, ako je zatvorenik privremeno nesposoban za rad isplaćuje se naknada u visini 70% naknade obračunate temeljem koeficijenta 0,50.
(5) Naknada za vrijeme privremene nesposobnosti za rad ne pripada zatvoreniku koji je namjerno ugrozio svoje zdravlje ili se nije pridržavao uputa za liječenje.
NAGRADA ZA RAD
Članak 18.
(1) Na prijedlog stručnog tima, upravitelj kaznenog tijela najmanje jednom u šest mjeseci određuje zatvorenike koji su ostvarili uvjete za novčanu nagradu za rad te utvrđuje visinu nagrade.
(2) Nagrada za rad zatvorenika ne može iznositi više od 20% od naknade za rad zatvorenika za puni mjesečni fond sati u redovnom radnom vremenu.
VI. GODIŠNJI ODMOR
UVJETI ZA KORIŠTENJE GODIŠNJEG ODMORA
Članak 19.
(1) Godišnji odmor zatvorenik stječe nakon dvanaest mjeseci neprekidnog rada.
(2) Upravitelj iznimno od stavka 1. ovog članka na prijedlog stručnog tima može zatvoreniku nakon 6 mjeseci rada odobriti korištenje razmjernog dijela godišnjeg odmora.
(3) Razmjerni dio godišnjeg odmora zatvoreniku utvrđuje se u trajanju od jedne dvanaestine godišnjeg odmora, propisanogu članku 20. ovoga Pravilnika.
(4) Ako je zatvorenik radno angažiran na više radnih mjesta sa različitim koeficijentom složenosti poslova, tada se broj dana godišnjeg odmora utvrđuje sukladno koeficijentu složenosti poslova kojim je obračunata naknada za rad u prethodnom mjesecu.
(5) Mjesec u kojem zatvorenik na radu ne provede pola i više radnih dana, neće biti uključen u izračun razmjernog dijela godišnjeg odmora.
(6) Zatvoreniku kojem upravitelj odlukom prekida rad gubi mogućnost korištenja godišnjeg odmora.
(7) Privremena nesposobnost za rad uzrokovana namjernim ugrožavanjem zdravlja smatra se prekidom rada u odnosu na odobravanje godišnjeg odmora.
(8) Prekid rada u trajanju do 30 dana, zbog premještaja zatvorenika u drugo kazneno tijelo, ne smatra se prekidom rada u smislu stjecanja prava na godišnji odmor.
(9) Plan korištenja godišnjeg odmora na prijedlog stručnog tima donosi upravitelj, a godišnji odmor može se odobriti u više dijelova.
TRAJANJE GODIŠNJEG ODMORA
Članak 20.
(1) Minimalno trajanje godišnjeg odmora zatvorenika iznosi 20 radnih dana, ako je zatvorenik na radu proveo neprekidno 12 mjeseci.
(2) Godišnji odmor zatvorenika uvećava se:
a)Obzirom na duljinu rada za vrijeme izvršavanja kazne zatvora, i to:
-za jedan dan od druge do pete godine rada
-za dva dana od šeste do desete godine rada
-za tri dana od jedanaeste do petnaeste godine rada
-za četiri dana od šesnaeste do dvadesete godine rada
-za pet dana od dvadeset jedne do dvadeset pete godine rada
-za šest dana od dvadeset šeste do tridesete godine rada
-za sedam dana iznad trideset godina rada.
b) Obzirom na uvjete rada, zatvoreniku se godišnji odmor uvećava do dva dana ako je radno angažiran na poslovima s otežanim uvjetima rada.
c) Obzirom na složenost poslova radnog mjesta za koeficijent složenosti 0,50 i 0,60 jedan dan, za koeficijent 0,70 i 0,80 dva dana i za koeficijent 0,90 i 1,00 tri dana.
(3) Maksimalno trajanje godišnjeg odmora zatvorenika iznosi 30 radnih dana.
VII. PREKID RADA
ODLUKA O PREKIDU RADA
Članak 21.
(1) Upravitelj kaznenog tijela na prijedlog stručnog tima pisanom odlukom odlučuje o prekidu rada zatvorenika.
(2) Osim povreda obveza iz rada opisane zakonom koji propisuje izvršavanje kazne zatvora, odluka o prekidu rada donosi se i u slučaju kada rad nije potreban ili moguć, a posebno u slučajevima:
-ako zatvorenik ne želi više raditi
-nesposobnost za rad duža od dva mjeseca
-iz sigurnosnih razloga
-zbog izmjene pojedinačnog programa izvršavanja kazne zatvora.
(3) Odluka kojom je odobren nastavak rada, odnosno nastavak djelatnosti, opozvat će se ako:
- je protiv zatvorenika pokrenut stegovni postupak zbog stegovnog prijestupa dok postupak traje i nakon završetka postupka, ako je zatvorenik proglašen krivim
- poslodavac onemogući nadzor nad zatvorenikom ili uskrati obavijest upravitelju o ponašanju zatvorenika
- naknadno nastupi okolnost zbog koje se nastavak rada ili nastavak djelatnosti ne bi odobrio, kao i ako je okolnost postojala u vrijeme donošenja odluke, ali nije bila poznata.
VIII. KORIŠTENJE SREDSTAVA OSTVARENIH RADOM ZATVORENIKA
RASPOLAGANJE FINANCIJSKIM SREDSTVIMA
Članak 22.
(1) Financijska sredstva ostvarena radom zatvorenika koriste se za pokriće stvarnih troškova, odnosno za isplatu naknada za rad i nagrada zatvorenicima te ostalih izdataka nastalih obavljanjem rada.
(2) Ostatak prihoda nakon podmirenja izdataka iz stavka 1. ovog članka koristi se za poboljšanje uvjeta života i rada zatvorenika, te podmirivanja ostalih izdataka kaznenih tijela, a dijele se na tekuće i kapitalne izdatke.
SUGLASNOST ZA KORIŠTENJE FINANCIJSKIH SREDSTAVA
Članak 23.
(1) Prije korištenja sredstava iz članka 22. stavka 2. ovoga Pravilnika, upravitelj je dužan pribaviti suglasnost ravnatelja upravne organizacije nadležne za zatvorski sustav ministarstva nadležnog za poslove pravosuđa.
(2) Ravnatelj upravne organizacije nadležne za zatvorski sustav ministarstva nadležnog za poslove pravosuđa uputom će odrediti za koju visinu financijskih sredstava iz članka 22. stavka 2. ovoga Pravilnika kazneno tijelo nije dužno pribaviti suglasnost.
IX. IZVJEŠĆIVANJE
DOSTAVLJANJE IZVJEŠĆA
Članak 24.
(1) Izvješće o korištenju sredstava ostvarenih radom zatvorenika dostavlja se na obrascu IKS (Prilog 1).
(2) Izvješće o radu zatvorenika dostavlja se na obrascu IOR (Prilog 2).
(3) Izvješće o broju zatvorenika koji su odbili rad, o broju zatvorenika nesposobnih za rad, o broju zatvorenika koji žele raditi, a ne može im se rad osigurati, te o broju ozlijeđenih zatvorenika na radu i izvan rada, dostavlja se na obrascu NS-OZ (Prilog 3).
(4) Tromjesečna izvješća iz stavaka 1., 2. i 3. ovoga članka, dostavljaju se do 10. u mjesecu, za prethodno razdoblje od tri, šest i devet mjeseci, a godišnje izvješće dostavlja se do 31. siječnja za prethodnu godinu.
(5) Izvješća iz stavaka 1., 2. i 3. ovoga članka elektroničkom poštom dostavljaju se Središnjem uredu na propisanim obrascima.
(6) Obrasci Izvješća iz stavaka 1., 2. i 3. ovoga članka sastavni su dio ovoga Pravilnika.
X. RASPOLAGANJE NOVCEM ZATVORENIKA
NOVAC
Članak 25.
(1) Mjesečni iznos novca koji zatvorenik na svoj trošak može slati posredovanjem kaznenog tijela je u visini umnoška pune dnevniceza državne službenike i namještenike u tuzemstvu i broja dana u mjesecu.
(2) Iznimno upravitelj kaznenog tijela zatvoreniku iz opravdanih razloga može odobriti slanje novca posredstvom kaznenog tijela u visini i većoj od visine propisane stavkom 1. ovoga članka.
POLOG NOVCA
Članak 26.
(1) Novac koji zatvorenik ima kod sebe prilikom zaprimanja u kazneno tijelo, prilikom povratka s pogodnosti, korištenja izlaska i pogodnosti korištenja izvanrednog izlaska, pohranjuje se na račun kaznenog tijela, otvoren za novčana sredstva zatvorenika (u daljnjem tekstu: polog novca).
(2) Na polog novca pohranjuju se i sredstva koja zatvoreniku uplaćuju članovi obitelji ili druge osobe, odnosno tijela ili ustanove, te novac od naknade za rad.
(3) Zatvorenik smije novac s pologa koristiti radi nabave potrepština, dnevno u visini pune dnevnice u tuzemstvu utvrđene za državne službenike i namještenike.
(4) Iznimno od stavka 3. ovoga članka u kaznenom tijelu u kojem nije svakodnevno osigurana
nabava potrepština, zatvorenik može raspolagati novcem s pologa, u visini koju čini umnožak dnevnice i broja dana u kojima nije osigurana nabava potrepština.
(5) U slučaju korištenja pogodnosti izlaska i izvanrednog izlaska, zatvorenik može držati kod sebe novac u iznosu koji će odrediti upravitelj kaznenog tijela.
(6) Na pisani zahtjev upravitelj kaznenog tijela može odobriti zatvoreniku novac s pologa za trošak liječenja, izradu stvari i drugih djela u slobodno vrijeme, nabavu odjeće, obuće ili posteljine, izobrazbu, uzdržavanje obitelji, obeštećenje osoba oštećenih kaznenim djelom, putne i druge troškove u svezi s nastavkom rada kod poslodavca ili nastavka djelatnosti tijekom izvršavanja kazne zatvora, kupnju stvari koje su zatvoreniku dopuštene, te i u drugim slučajevima do visine raspoloživog iznosa na pologu novca.
ISPLATA NOVCA S POLOGA
Članak 27.
(a) Svaku isplatu novca s pologa novca zatvorenik ovjerava svojim potpisom.
(2) Kod isplate novca s pologa kazneno tijelo izdaje potvrdu u najmanje dva primjerka koju potpisuje zatvorenik i službenik kaznenog tijela, a jedan primjerak potvrde obavezno se uručuje zatvoreniku.
PODIZANJE I SLANJE NOVCA
Članak 28.
(1) Zatvoreniku će se na njegov zahtjev i trošak, omogućiti podizanje, polaganje i slanje novca putem banke, pošte ili uređaja za podizanje gotovine bankomata.
(2) Identifikacijska isprava, kao i isprava o vlasništvu nad računom za plaćanje (debitna kartica računa) pohranjuje se u kaznenom tijelu, a uručiti će se zatvoreniku za raspolaganje novcem prilikom obavljanja radnji propisanih u stavku 1. ovoga članka.
ISPRAVE I POTVRDE
Članak 29.
Prilikom povratka isprava iz članka 28. stavka 2. ovoga Pravilnika zatvorenik će dati na uvid ovlaštenom službeniku kaznenog tijela potvrdu o iznosu novca koji je podigao, položio ili poslao i u slučaju podizanja gotovine predati gotovinu na polog novca.
EVIDENCIJA PROMETA NOVCA
Članak 30.
(1) Evidencija prometa novca na pologu vodi se poimenično za svakog zatvorenika.
(2) Inozemna sredstva plaćanja zatvorenika pohranjuju se u blagajni kaznenog tijela.
(3) Zatvorenik zamolbom može zatražiti da se njegova sredstva iz stavka 2. ovoga članka, promjene, i polože na polog novca iz članka 26. stavka 1. ovoga Pravilnika.
RASPOLAGANJE NOVCA NA POGODNOSTI IZLASKA
Članak 31.
(1) Zatvorenik koji koristi pogodnosti izlaska ili izvanrednog izlaska iz kaznenog tijela može u vrijeme korištenja pogodnosti obaviti odobreno podizanje, polaganje i slanje novca.
(b) Zatvoreniku se može prilikom korištenja pogodnosti izlaska, izvanrednog izlaska ili korištenja godišnjeg odmora izvan kaznenog tijela odobriti podizanje novca s pologa do visine iznosa koji daje umnožak pune dnevnice za državne službenike i namještenike u tuzemstvu i broja dana u mjesecu.
(c) Iznimno, upravitelj kaznenog tijela iz opravdanih razloga može zatvoreniku prilikom korištenja pogodnosti izlaska i izvanrednog izlaska odobriti podizanje novca s pologa u visini i većoj od propisane stavkom 2. ovoga članka.
POLOG NOVCA ZATVORENIKA KOJI SE PREMJEŠTA
Članak 32.
(a) Prilikom upućivanja zatvorenika na liječenje u Zatvorsku bolnicu u Zagrebu može se odobriti prijenos dijela novca bezgotovinskim nalogom s pologa na polog.
(b) Novac s pologa zatvorenika kojeg se premješta, obveznu ušteđevinu i novac s kojim zatvorenik slobodno raspolaže, proslijedit će se bezgotovinskim nalogom za prijenos novčanih sredstava u kazneno tijelo u koje se zatvorenik premješta isti dan ili najkasnije prvog sljedećeg radnog dana nakon premještaja.
OVRHA I NAKNADA ŠTETE
Članak 33.
(1) Novčana sredstva ostvarena radom zatvorenika, temeljem propisa kojim se uređuje ovrha, mogu se ovršiti samo po osnovi zakonskog uzdržavanja, te za tražbine naknade štete prouzrokovane kaznenim djelom.
(2) Temeljem rješenja novčanim sredstvima sa pologa zatvorenika mogu se nadoknaditi materijalne štete prouzrokovane stegovnim prijestupom, kao i naknade troška sprovođenja zatvorenika.
XI. ZAVRŠNE ODREDBE
PRIMJENA ODREDBI OVOG PRAVILNIKA
Članak 34.
(1) Odredbe ovoga Pravilnika koje se odnose na organizaciju rada, naknade za rad i nagrade, korištenje financijskih sredstava ostvarenih radom zatvorenika, te raspolaganja zatvorenika novcem, primjenjuju se na: istražne zatvorenike, kažnjenike na prekršajnom zadržavanju, kažnjenike, te maloljetnike na izvršavanju kazne maloljetničkog zatvora.
(2) Ovaj Pravilnik se na odgovarajući način primjenjuje i na odgojne zavode u kojima se sukladno posebnom propisu izvršava odgojna mjera upućivanja u odgojni zavod.
PRESTANAK VAŽENJA PROPISA
Članak 35.
Danom stupanja na snagu ovoga Pravilnika prestaju važiti Pravilnik o radu i strukovnoj izobrazbi, popisu i opisu poslova zatvorenika, te naknadi za rad i nagradi (»Narodne novine« br. 12/16), Pravilnik o raspolaganju novcem (»Narodne novine« br. 81/02, 102/04 i 111/07) i Pravilnik o načinu izvršavanja kazne zatvora uz nastavak rada zatvorenika kod poslodavca ili kod obavljanja vlastite djelatnosti (»Narodne novine«, br. 81/02).
STUPANJE NA SNAGU
Članak 36.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
OBRASCI
Obrazac IKS
UPRAVA ZA ZATVORSKI SUSTAV I PROBACIJU
IZVJEŠĆE O KORIŠTENJU SREDSTAVA OSTVARENIH RADOM ZATVORENIKA
__________
razdoblje
RKDP
naziv kaznenog tijela
1.
Prijenos iz prethodnog razdoblja OSTATAK PRIHODA + POTRAŽIVANJA
1.2.
Prijenos iz prethodnog razdoblja - potraživanja
1.3.
Prijenos iz prethodnog razdoblja - naplaćeno
2.
Prihodi od rada zatvorenika u kaznenim tijelima - potraživanja
2.1.
Ukupno naplaćeno
3.
Prihodi od rada zatvorenika izvan kaznenih tijela - potraživanja
3.1.
Ukupno naplaćeno
4.
UKUPNI PRIHODI (2.1.+3.1.)
5.
Izdaci naknade za rad zatvorenika (isplaćene zaradnice)
6.
Ostali izdaci nastali radom zatvorenika (trošak materijala i sl.)
7.
Isplaćene nagrade
8.
UKUPNI IZDACI (5+6+7)
9.
UKUPAN BROJ radno angažiranih zatvorenika
10.
OSTATAK PRIHODA (4-8)
11.
Korištenje ostatka prihoda (dopunskih sredstava):
11.1.
Tekući izdaci
11.2.
Kapitalni izdaci
12.
OSTATAK PRIHODA 10-(11.1+11.2)
Specifikacija kapitalnih izdataka 11.2
Specifikacija izdataka za poboljšanje uvjeta života i rada zatvorenika u kaznenom tijelu
-
-
Specifikacija izdataka za tehnološko unaprjeđenje rada
-
DATUM POPUNIO POTPIS
UPRAVITELJ
Obrazac IOR
UPRAVA ZA ZATVORSKI SUSTAV I PROBACIJU
IZVJEŠĆE O RADU ZATVORENIKA
______________
RazdobljeRKDP naziv kaznenog tijela
ZATVORENICI
BROJ ZATVORENIKA NA
RADU U KAZNENOM TIJELU
(sukladno Popisu i opisu radnih mjesta)
BROJ ZATVORENIKA NA RADU KOD DRUGOG POSLODAVCA
BROJ RADNO ANGA-
ŽIRANIH ZATVORE-
NIKA U VLASTITOJ PROIZVODNJI
UKUPAN BROJ
RADNO ANGAŽI-
RANIH ZATVORENIKA
Rad na pomoćno tehničkim poslovima
(režijski rad)
Rad u radionicama odjela za rad
Ugovor s poslodavcem
(fizički rad)
Nastavak rada kod poslodavca
Nastavak obavljanja vlastite
djelatnosti
1
2
3
4
5
6 (2+3+4+5)
7 (1+2+3+4+5)
ZATVORENICI
M
0
0
Ž
0
0
ISTRAŽNI ZATVORENICI
M
0
0
Ž
0
0
MALOLJETNICI
M
0
0
Ž
0
0
KAŽNJENICI
M
0
0
Ž
0
0
UKUPAN BROJ (M+Ž)
0
0
0
0
0
0
0
UKUPAN BROJ SATI RADA
0
0
ZATVORENICI
NAKNADA ZA RAD U
KAZNENOM TIJELU
(sukladno Popisu i opisu radnih mjesta)
OSTAVARENI PRIHODI KOD DRUGIH POSLODAVCA
UKUPNO
ISPLAĆENE
ZARADNICE
ZATVORENIKA IZ
VLASTITIH
PRIHODA
UKUPNI
PRIHODI
OD RADA
ZATVORENIKA
Pomoćno-tehnički poslovi
(režijski rad)
Poslovi u radionicama
(ustrojstvenim jedinicama kaznenog tijela)
Prihodi od ugovora s poslodavcem
(fizički rad)
Prihodi od nastavka rada kod poslodavca
Prihod nastavka obavljanja
vlastite djelatnosti
naknada
isplaćena zatvoreniku 25%
naknada isplaćena kaznenom tijelu 75%
naknada
isplaćena zatvoreniku 25%
naknada isplaćena kaznenom tijelu 75%
naknada isplaćena kaznenom
tijelu
1
2
3
4
5
6
7
8 (2+3+5)
9 (4+6+7)
ZATVORENICI
0,00
0,00
ISTRAŽNI ZATVORENICI
0,00
0,00
MALOLJETNICI
0,00
0,00
KAŽNJENICI
0,00
0,00
UKUPNO kn
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
DATUM POPUNIO POTPIS UPRAVITELJ
Obrazac NS-OZ
UPRAVA ZA ZATVORSKI SUSTAV I PROBACIJU
IZVJEŠĆE O NERADNOJ SKUPINI I OZLIJEĐENIM ZATVORENICIMA
Na temelju članka 88. stavka 2. Zakona o izvršavanju kazne zatvora (»Narodne novine«, br.14/21.), ministar nadležan za poslove pravosuđa, donosi
PRAVILNIK
O RADU I RASPOLAGANJU NOVCEM ZATVORENIKA
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
I. OPĆE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
UVODNE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 1.
(a) Rad zatvorenika predstavlja sastavni dio Pojedinačnog programa izvršavanja kazne zatvora i ocjenjuje se.
(b) Ovim Pravilnikom utvrđuje se način obavljanja rada i strukovnog osposobljavanja zatvorenika u kaznenim tijelima i kod drugog poslodavca, skupine poslova koje mogu obavljati zatvorenici, koeficijent složenosti pojedine skupine poslova u kaznionicama, zatvorima i Centru za dijagnostiku u Zagrebu (u daljnjem tekstu: kaznena tijela) način obračuna i isplate naknade za rad i nagrade, korištenje sredstava ostvarenih obavljanjem rada, te trajanje godišnjeg odmora.
(c) Pravilnikom se propisuje način izvršavanja kazne zatvora uz nastavak rada zatvorenika kod poslodavca (u daljnjem tekstu: nastavak rada) ili kod obavljanja vlastite djelatnosti (u daljnjem tekstu: nastavak djelatnosti).
(d) Ovim Pravilnikom propisuje se način na koji zatvorenik tijekom izvršavanja kazne zatvora raspolaže novcem.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
RODNA RAVNOPRAVNOST
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 2.
Pojmovi koji se koriste u ovom Pravilniku, a imaju rodno značenje odnose se jednako na muški i ženski rod.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
II. RAD I OSPOSOBLJAVANJE ZA RAD, POPIS I OPIS RADNIH MJESTA ZATVORENIKA TE NAKNADA ZA RAD I NAGRADA
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
POSLOVI KOJE OBAVLJAJU ZATVORENICI
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 3.
(1) Grupe poslova u kaznenim tijelima unutar kojih rade zatvorenici su:
a. Pomoćno-tehnički poslovi (režija): u kuhinji i blagovaonici, u prodavaonici za zatvorenike, u skladištu, na održavanju objekata i opreme, na održavanju okoliša te ostali pomoćni poslovi.
b. Poslovi u radionicama ustrojstvenih organizacija kaznenih tijela su poslovi: u poljoprivrednoj radionici, metalskoj radionici, radionici održavanja, radionici kartonaže, radno-terapijskoj radionici, drvoprerađivačkoj radionici, radionici ugostiteljstva, grafičkoj radionici, krojačkoj radionici, radionici kamenolom, radionici autoservisa i tehničkog pregleda vozila te drugi poslovi u radionicama.
(2) Rad se obavlja na način koji je utvrđen prema tehnološkom standardu za pojedinu vrstu rada.
(3) Rad se obavlja za vlastite potrebe kaznenog tijela, potrebe ostalih kaznenih i pravosudnih tijela, ministarstva nadležnog za poslove pravosuđa, te za prodaju na slobodnom tržištu.
(4) Mjere zaštite na radu provode se prema općim propisima.
(5) Cijena proizvoda i usluga ostvarena radom zatvorenika iz stavka 4. ovoga članka utvrđuje se u visini stvarnih troškova osim u slučaju prodaje na slobodnom tržištu, kada se utvrđuje prema tržišnim kretanjima.
(6) Financijsko poslovanje u svezi s radom zatvorenika vodi se prema propisima kojima je uređeno računovodstvo proračunskih korisnika.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
KOEFICIJENTI SLOŽENOSTI POSLOVA
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 4.
Poslovi koje može obavljati zatvorenik razvrstavaju se u šest skupina s pripadajućim koeficijentima složenosti, i to:
1.
Jednostavna zanimanja
koeficijent 0,50
2.
Uslužna i trgovačka zanimanja
koeficijent 0,60
3.
Rukovatelji strojevima i alatima
koeficijent 0,70
4.
Zanimanja u obrtu i pojedinačnoj proizvodnji
koeficijent 0,80
5.
Složeniji poslovi u poljoprivredi i šumarstvu
koeficijent 0,90
6.
Stručni radnici
koeficijent 1,00
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
POPIS I OPIS POSLOVA ZATVORENIKA
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 5.
(1) Upravitelj kaznenog tijela uz prethodnu suglasnost ravnatelja nadležnog za poslove zatvorskog sustava utvrđuje Popis i opis poslova zatvorenika.
(2) Poslovi zatvorenika razvrstavaju se unutar grupe iz članka 3., te skupina poslova iz članka 4. ovoga Pravilnika.
(3) Obavezno osposobljavanje zatvorenika utvrđuje se za svaki posao ili grupu poslova, a vrijeme osposobljavanja ne može biti kraće od jednog mjeseca ni dulje od tri mjeseca.
(4) U opisu poslova koji se prema općim propisima normiraju, utvrdit će se norma za zatvorenika, koja ne može biti veća od najniže norme utvrđene općim propisom.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
POSLOVI ODRŽAVANJA I ČIŠĆENJA
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 6.
Svi zatvorenici su dužni, do dva sata dnevno, obavljati poslove održavanja i čišćenja svih prostorija i drugih prostora kaznenog tijela, bez novčane naknade, a navedene poslove organizira i nadzire ovlaštena službena osoba, koja o istome vodi evidenciju.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
III. ORGANIZACIJA RADA KOD DRUGOG POSLODAVCA
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
RAD KOD DRUGOG POSLODAVCA
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 7.
Rad kod drugog poslodavca organizira se u opsegu koji odgovara sposobnostima i interesima zatvorenika, a na temelju ugovora koji s poslodavcem sklapa kazneno tijelo, uz prethodnu suglasnost ravnatelja upravne organizacije nadležne za zatvorski sustav ministarstva nadležnog za poslove pravosuđa.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
POSLOVI KOD DRUGOG POSLODAVCA
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 8.
(1) Poslovi na kojima rade zatvorenici kod drugog poslodavca u pravilu su različiti fizički poslovi i mogu se obavljati, izvan i unutar kaznenog tijela, na temelju ugovora o usluzi fizičkog rada zatvorenika.
(2) Rad se obavlja na način koji je utvrđen prema tehnološkom standardu za pojedinu vrstu rada.
(3) Rad za potrebe drugog poslodavca, u pravilu se obavlja njegovim materijalom i opremom.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
IV. IZVRŠAVANJE KAZNE ZATVORA UZ NASTAVAK RADA ZATVORENIKA KOD POSLODAVCA ILI KOD OBAVLJANJA VLASTITE DJELATNOSTI
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
PODNOŠENJE MOLBE
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 9.
(1) Molbu za nastavak rada, odnosno nastavak djelatnosti, zatvorenik podnosi Središnjem uredu za zatvorski sustav upravne organizacije nadležne za zatvorski sustav ministarstva nadležnoog za poslove pravosuđa (u daljnom tekstu: Središnji ured) putem kaznenog tijela.
(2) Uz molbu iz stavka 1. ovog članka, zatvorenik prilaže još i dokumentaciju:
- pisani pristanak poslodavca, odnosno dokaz o obavljanju djelatnosti
- presliku ugovora o radu
- potvrdu (ili e-zapis) radno-pravnog statusa u matičnoj evidenciji HZMO
- potvrdu o urednom poslovanju poduzeća poslodavca
- potvrdu o visini primanja prije odbijanja kreditnih zaduženja ili zadnje tri obračunske isprave za isplatu plaće.
(3) Upravitelj kaznenog tijela dostaviti će molbu zatvorenika sa dokumentacijom iz stavka 2. ovoga članka sa svojim mišljenjem Središnjem uredu, najkasnije u roku od pet radnih dana od zaprimanja molbe.
(4) Dopis upravitelja treba sadržavati opće podatke o zatvoreniku, i to: ime i prezime, datum i mjesto rođenja, OIB, podatke o njegovoj presudi (opis kaznenog djela), osuđivanosti, novim kaznenim postupcima, obiteljskim prilikama, obavezama utvrđenim pojedinačnim programom izvršavanja, te plan nadzora ponašanja i kretanja zatvorenika ako je upraviteljevo mišljenje pozitivno o molbi zatvorenika.
(5) Odluku o molbi iz stavka 1. ovoga članka, Središnji ured donijeti će u roku 15 dana od dana zaprimanja kompletirane dokumentacije.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
ODLUČIVANJE O MOLBI
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 10.
Prilikom donošenja Odluke iz članka 9. stavka 5. ovoga Pravilnika uzet će se u obzir:
a) Obveze zatvorenika utvrđene pojedinačnim programom izvršavanja kazne zatvora
b) Vrsta djelatnosti, odnosno rada
c) Vrijeme u kojem se nastavak djelatnosti, odnosno nastavak rada obavlja
d) Mogućnost pravovremenog odlaska i povratka zatvorenika u kazneno tijelo
e) Mogućnost nadzora nad zatvorenikom.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
VRIJEME U KOJEM SE MOŽE ODOBRITI RAD ZATVORENIKU
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 11.
Nastavak rada, odnosno nastavak djelatnosti može se odobriti samo u vremenu između ustajanja i noćnog odmora utvrđenog kućnim redom kaznenog tijela, te ako je po povratku s rada moguće izvršiti ostale obveze utvrđene pojedinačnim programom izvršavanja kazne.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
SADRŽAJ ODLUKE KOJOM SE ODOBRAVA RAD
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 12.
Odlukom iz članka 9. stavaka 5. ovog Pravilnika utvrdit će se:
- dani u tjednu u kojima će se rad, odnosno djelatnost obavljati, vrijeme odlaska na rad i povratka u kazneno tijelo
- obveza suzdržavanja zatvorenika od ponašanja koje predstavlja stegovni prijestup opisan u zakonu kojim se propisuje izvršavanje kazne zatvora
- način obavljanja nastavka djelatnosti u kaznenom tijelu
- paušalni mjesečni iznos troškova iz članka 14. stavka 3. ovoga Pravilnika
- način obavljanja nadzora nad zatvorenikom od strane kaznenog tijela.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
NADZOR ZATVORENIKA NA RADU
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 13.
(1) Upravitelj će u pojedinačnom programu izvršavanja kazne zatvora odrediti način nadzora nad zatvorenikom za vrijeme nastavka rada, odnosno nastavka djelatnosti izvan kaznenog tijela.
(2) Upravitelj će najmanje dva puta mjesečno zatražiti od poslodavca obavijest o ponašanju zatvorenika tijekom rada.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
TROŠKOVI NASTAVKA RADA I NASTAVKA DJELATNOSTI
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 14.
(1) Zatvoreniku koji nastavlja djelatnost, kazneno tijelo će jednom mjesečno ispostaviti račun za troškove smještaja na teret njegove tvrtke, a zatvoreniku koji nastavlja tu djelatnost u kaznenom tijelu i paušalne troškove nastale obavljanjem djelatnosti.
(2) Visina dnevnog troška smještaja zatvorenika iz stavka 1. ovoga članka obračunat će se na temelju odluke kojom će se utvrditi dnevni direktni trošak po zatvoreniku.
(3) Ravnatelj upravne organizacije nadležne za zatvorski sustav ministarstva nadležnog za poslove pravosuđa donijet će odluku o visini dnevnog troška iz stavka 2. ovoga članka.
(4) Troškovi nastali nastavkom djelatnosti u kaznenom tijelu koji nisu mjerljivi, utvrdit će se u mjesečnom paušalnom iznosu na temelju prijedloga upravitelja.
(5) Putni troškovi, troškovi nastavka rada, odnosno nastavka djelatnosti zatvorenika i drugi troškovi povezani sa nastavkom rada i nastavkom djelatnosti ne smatraju se troškovima izvršavanja kazne zatvora.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
V. NAKNADA ZA RAD I NAGRADA
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
OBRAČUN NAKNADE ZA RAD
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Član ak 15.
(1) Naknada za rad zatvorenika obračunava se i isplaćuje jedanput mjesečno, u pravilu na početku mjeseca za protekli mjesec, a zatvoreniku se uručuje obračunski list naknade za rad, koji zatvorenik vlastoručno potpisuje.
(2) Obračunski list naknade za rad iz stavka 1. ovoga članka izdaje se u dva primjerka, a sadržava: naziv posla koji obavlja zatvorenik, koeficijent pripadajuće skupine poslova, broj sati rada zatvorenika, vrijednost naknade za rad u jednom satu, ukupni iznos naknade, iznos naknade s kojom zatvorenik slobodno raspolaže i iznos obvezne štednje.
(3) Iznimno, kod premještaja zatvorenika u drugo kazneno tijelo, prekida izvršavanja kazne, uvjetnog otpusta ili otpusta zatvorenika na slobodu, naknada za rad obračunava se prvi sljedeći radni dan nakon prestanka rada zatvorenika.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
IZRAČUN NAKNADE ZA RAD
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 16.
(1) Visina naknade za rad zatvorenika u kaznenom tijelu utvrđuje se umnoškom osnovice za izračun naknade za rad koja iznosi 20 % od osnovice za obračun plaće državnih službenika i namještenika i koeficijenta pripadajuće skupine poslova iz članka 4. ovoga Pravilnika za puni mjesečni fond sati rada.
(2) Zatvorenik koji se zbog potrebe posla premješta s jednog na drugi posao, zadržava koeficijent za izračun naknade za rad ako se radi o premještaju do mjesec dana. U slučajevima premještaja dužeg od mjesec dana, upravitelj je obvezan donijeti novu odluku o rasporedu na rad s koeficijentom pripadajućeg posla kojeg zatvorenik obavlja.
(3) Visina naknade za rad kod drugog poslodavca utvrđuje se prema sklopljenom ugovoru, a ugovorom utvrđenu vrijednost rada poslodavac uplaćuje na račun kaznenog tijela, od koje se zatvoreniku isplaćuje naknada za rad u visini od 25 %.
(4) Puni mjesečni fond sati rada određuje se prema općem propisu.
(5) Radi mogućeg izračuna naknade za rad kada je rad obavljen u manjem ili većem opsegu od punog mjesečnog fonda sati, utvrđuje se vrijednost naknade za rad u jednom satu za svaku skupinu poslova iz članka 4. ovoga Pravilnika.
(6) Naknada za prekovremeni rad, rad na neradne dane i blagdane, smjenski i noćni rad uvećava se prema općem propisu važećem za državne službenike i namještenike.
(7) Radnim vremenom smatra se vrijeme provedeno na radnom mjestu.
(8) Evidenciju o radnom vremenu zatvorenika vodi strukovni učitelj, odnosno državni službenik zadužen za evidenciju rada zatvorenika.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
VISINA NAKNADE ZA RAD
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 17.
(1) Zatvorenik raspoređen na rad, za vrijeme osposobljavanja ostvaruje naknadu obračunatu na temelju koeficijenta 0,50.
(2) Za vrijeme korištenja godišnjeg odmora zatvoreniku se isplaćuje naknada za rad u visini prosječne naknade za rad ostvarene u posljednja tri mjeseca rada.
(3) Za vrijeme privremene nesposobnosti za rad zatvoreniku se isplaćuje naknada u visini 70 % naknade za rad ostvarene u prethodnom mjesecu.
(4) Prilikom osposobljavanja, ako je zatvorenik privremeno nesposoban za rad isplaćuje se naknada u visini 70% naknade obračunate temeljem koeficijenta 0,50.
(5) Naknada za vrijeme privremene nesposobnosti za rad ne pripada zatvoreniku koji je namjerno ugrozio svoje zdravlje ili se nije pridržavao uputa za liječenje.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
NAGRADA ZA RAD
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 18.
(1) Na prijedlog stručnog tima, upravitelj kaznenog tijela najmanje jednom u šest mjeseci određuje zatvorenike koji su ostvarili uvjete za novčanu nagradu za rad te utvrđuje visinu nagrade.
(2) Nagrada za rad zatvorenika ne može iznositi više od 20% od naknade za rad zatvorenika za puni mjesečni fond sati u redovnom radnom vremenu.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
VI. GODIŠNJI ODMOR
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
UVJETI ZA KORIŠTENJE GODIŠNJEG ODMORA
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 19.
(1) Godišnji odmor zatvorenik stječe nakon dvanaest mjeseci neprekidnog rada.
(2) Upravitelj iznimno od stavka 1. ovog članka na prijedlog stručnog tima može zatvoreniku nakon 6 mjeseci rada odobriti korištenje razmjernog dijela godišnjeg odmora.
(3) Razmjerni dio godišnjeg odmora zatvoreniku utvrđuje se u trajanju od jedne dvanaestine godišnjeg odmora, propisanog u članku 20. ovoga Pravilnika.
(4) Ako je zatvorenik radno angažiran na više radnih mjesta sa različitim koeficijentom složenosti poslova, tada se broj dana godišnjeg odmora utvrđuje sukladno koeficijentu složenosti poslova kojim je obračunata naknada za rad u prethodnom mjesecu.
(5) Mjesec u kojem zatvorenik na radu ne provede pola i više radnih dana, neće biti uključen u izračun razmjernog dijela godišnjeg odmora.
(6) Zatvoreniku kojem upravitelj odlukom prekida rad gubi mogućnost korištenja godišnjeg odmora.
(7) Privremena nesposobnost za rad uzrokovana namjernim ugrožavanjem zdravlja smatra se prekidom rada u odnosu na odobravanje godišnjeg odmora.
(8) Prekid rada u trajanju do 30 dana, zbog premještaja zatvorenika u drugo kazneno tijelo, ne smatra se prekidom rada u smislu stjecanja prava na godišnji odmor.
(9) Plan korištenja godišnjeg odmora na prijedlog stručnog tima donosi upravitelj, a godišnji odmor može se odobriti u više dijelova.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
TRAJANJE GODIŠNJEG ODMORA
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 20.
(1) Minimalno trajanje godišnjeg odmora zatvorenika iznosi 20 radnih dana, ako je zatvorenik na radu proveo neprekidno 12 mjeseci.
(2) Godišnji odmor zatvorenika uvećava se:
a) Obzirom na duljinu rada za vrijeme izvršavanja kazne zatvora, i to:
- za jedan dan od druge do pete godine rada
- za dva dana od šeste do desete godine rada
- za tri dana od jedanaeste do petnaeste godine rada
- za četiri dana od šesnaeste do dvadesete godine rada
- za pet dana od dvadeset jedne do dvadeset pete godine rada
- za šest dana od dvadeset šeste do tridesete godine rada
- za sedam dana iznad trideset godina rada.
b) Obzirom na uvjete rada, zatvoreniku se godišnji odmor uvećava do dva dana ako je radno angažiran na poslovima s otežanim uvjetima rada.
c) Obzirom na složenost poslova radnog mjesta za koeficijent složenosti 0,50 i 0,60 jedan dan, za koeficijent 0,70 i 0,80 dva dana i za koeficijent 0,90 i 1,00 tri dana.
(3) Maksimalno trajanje godišnjeg odmora zatvorenika iznosi 30 radnih dana.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
VII. PREKID RADA
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
ODLUKA O PREKIDU RADA
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 21.
(1) Upravitelj kaznenog tijela na prijedlog stručnog tima pisanom odlukom odlučuje o prekidu rada zatvorenika.
(2) Osim povreda obveza iz rad a opisane zakonom koji propisuje izvršavanje kazne zatvo ra, odluka o prekidu rada donosi se i u slučaju kada rad nije potreban ili moguć, a posebno u slučajevima:
- ako zatvorenik ne želi više raditi
- nesposobnost za rad duža od dva mjeseca
- iz sigurnosnih razloga
- zbog izmjene pojedinačnog programa izvršavanja kazne zatvora.
(3) Odluka kojom je odobren nastavak rada, odnosno nastavak djelatnosti, opozvat će se ako:
- je protiv zatvorenika pokrenut stegovni postupak zbog stegovnog prijestupa dok postupak traje i nakon završetka postupka, ako je zatvorenik proglašen krivim
- poslodavac onemogući nadzor nad zatvorenikom ili uskrati obavijest upravitelju o ponašanju zatvorenika
- naknadno nastupi okolnost zbog koje se nastavak rada ili nastavak djelatnosti ne bi odobrio, kao i ako je okolnost postojala u vrijeme donošenja odluke, ali nije bila poznata.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
VIII. KORIŠTENJE SREDSTAVA OSTVARENIH RADOM ZATVORENIKA
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
RASPOLAGANJE FINANCIJSKIM SREDSTVIMA
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 22.
(1) Financijska sredstva ostvarena radom zatvorenika koriste se za pokriće stvarnih troškova, odnosno za isplatu naknada za rad i nagrada zatvorenicima te ostalih izdataka nastalih obavljanjem rada.
(2) Ostatak prihoda nakon podmirenja izdataka iz stavka 1. ovog članka koristi se za poboljšanje uvjeta života i rada zatvorenika, te podmirivanja ostalih izdataka kaznenih tijela, a dijele se na tekuće i kapitalne izdatke.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
SUGLASNOST ZA KORIŠTENJE FINANCIJSKIH SREDSTAVA
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 23.
(1) Prije korištenja sredstava iz članka 22. stavka 2. ovoga Pravilnika, upravitelj je dužan pribaviti suglasnost ravnatelja upravne organizacije nadležne za zatvorski sustav ministarstva nadležnog za poslove pravosuđa.
(2) Ravnatelj upravne organizacije nadležne za zatvorski sustav ministarstva nadležnog za poslove pravosuđa uputom će odrediti za koju visinu financijskih sredstava iz članka 22. stavka 2. ovoga Pravilnika kazneno tijelo nije dužno pribaviti suglasnost.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
IX. IZVJEŠĆIVANJE
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
DOSTAVLJANJE IZVJEŠĆA
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 24.
(1) Izvješće o korištenju sredstava ostvarenih radom zatvorenika dostavlja se na obrascu IKS (Prilog 1).
(2) Izvješće o radu zatvorenika dostavlja se na obrascu IOR (Prilog 2).
(3) Izvješće o broju zatvorenika koji su odbili rad, o broju zatvorenika nesposobnih za rad, o broju zatvorenika koji žele raditi, a ne može im se rad osigurati, te o broju ozlijeđenih zatvorenika na radu i izvan rada, dostavlja se na obrascu NS-OZ (Prilog 3).
(4) Tromjesečna izvješća iz stavaka 1., 2. i 3. ovoga članka, dostavljaju se do 10. u mjesecu, za prethodno razdoblje od tri, šest i devet mjeseci, a godišnje izvješće dostavlja se do 31. siječnja za prethodnu godinu.
(5) Izvješća iz stavaka 1., 2. i 3. ovoga članka elektroničkom poštom dostavljaju se Središnjem uredu na propisanim obrascima.
(6) Obrasci Izvješća iz stavaka 1., 2. i 3. ovoga članka sastavni su dio ovoga Pravilnika.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
X. RASPOLAGANJE NOVCEM ZATVORENIKA
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
NOVAC
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 25.
(1) Mjesečni iznos novca koji zatvorenik na svoj trošak može slati posredovanjem kaznenog tijela je u visini umnoška pune dnevnice za državne službenike i namještenike u tuzemstvu i broja dana u mjesecu.
(2) Iznimno upravitelj kaznenog tijela zatvoreniku iz opravdanih razloga može odobriti slanje novca posredstvom kaznenog tijela u visini i većoj od visine propisane stavkom 1. ovoga članka.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
POLOG NOVCA
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 26.
(1) Novac koji zatvorenik ima kod sebe prilikom zaprimanja u kazneno tijelo, prilikom povratka s pogodnosti, korištenja izlaska i pogodnosti korištenja izvanrednog izlaska, pohranjuje se na račun kaznenog tijela, otvoren za novčana sredstva zatvorenika (u daljnjem tekstu: polog novca).
(2) Na polog novca pohranjuju se i sredstva koja zatvoreniku uplaćuju članovi obitelji ili druge osobe, odnosno tijela ili ustanove, te novac od naknade za rad.
(3) Zatvorenik smije novac s pologa koristiti radi nabave potrepština, dnevno u visini pune dnevnice u tuzemstvu utvrđene za državne službenike i namještenike.
(4) Iznimno od stavka 3. ovoga članka u kaznenom tijelu u kojem nije svakodnevno osigurana
nabava potrepština, zatvorenik može raspolagati novcem s pologa, u visini koju čini umnožak dnevnice i broja dana u kojima nije osigurana nabava potrepština.
(5) U slučaju korištenja pogodnosti izlaska i izvanrednog izlaska, zatvorenik može držati kod sebe novac u iznosu koji će odrediti upravitelj kaznenog tijela.
(6) Na pisani zahtjev upravitelj kaznenog tijela može odobriti zatvoreniku novac s pologa za trošak liječenja, izradu stvari i drugih djela u slobodno vrijeme, nabavu odjeće, obuće ili posteljine, izobrazbu, uzdržavanje obitelji, obeštećenje osoba oštećenih kaznenim djelom, putne i druge troškove u svezi s nastavkom rada kod poslodavca ili nastavka djelatnosti tijekom izvršavanja kazne zatvora, kupnju stvari koje su zatvoreniku dopuštene, te i u drugim slučajevima do visine raspoloživog iznosa na pologu novca.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
ISPLATA NOVCA S POLOGA
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 27.
(a) Svaku isplatu novca s pologa novca zatvorenik ovjerava svojim potpisom.
(2) Kod isplate novca s pologa kazneno tijelo izdaje potvrdu u najmanje dva primjerka koju potpisuje zatvorenik i službenik kaznenog tijela, a jedan primjerak potvrde obavezno se uručuje zatvoreniku.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
PODIZANJE I SLANJE NOVCA
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 28.
(1) Zatvoreniku će se na njegov zahtjev i trošak, omogućiti podizanje, polaganje i slanje novca putem banke, pošte ili uređaja za podizanje gotovine bankomata.
(2) Identifikacijska isprava, kao i isprava o vlasništvu nad računom za plaćanje (debitna kartica računa) pohranjuje se u kaznenom tijelu, a uručiti će se zatvoreniku za raspolaganje novcem prilikom obavljanja radnji propisanih u stavku 1. ovoga članka.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
ISPRAVE I POTVRDE
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 29.
Prilikom povratka isprava iz članka 28. stavka 2. ovoga Pravilnika zatvorenik će dati na uvid ovlaštenom službeniku kaznenog tijela potvrdu o iznosu novca koji je podigao, položio ili poslao i u slučaju podizanja gotovine predati gotovinu na polog novca.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
EVIDENCIJA PROMETA NOVCA
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 30.
(1) Evidencija prometa novca na pologu vodi se poimenično za svakog zatvorenika.
(2) Inozemna sredstva plaćanja zatvorenika pohranjuju se u blagajni kaznenog tijela.
(3) Zatvorenik zamolbom može zatražiti da se njegova sredstva iz stavka 2. ovoga članka, promjene, i polože na polog novca iz članka 26. stavka 1. ovoga Pravilnika.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
RASPOLAGANJE NOVCA NA POGODNOSTI IZLASKA
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 31.
(1) Zatvorenik koji koristi pogodnosti izlaska ili izvanrednog izlaska iz kaznenog tijela može u vrijeme korištenja pogodnosti obaviti odobreno podizanje, polaganje i slanje novca.
(b) Zatvoreniku se može prilikom korištenja pogodnosti izlaska, izvanrednog izlaska ili korištenja godišnjeg odmora izvan kaznenog tijela odobriti podizanje novca s pologa do visine iznosa koji daje umnožak pune dnevnice za državne službenike i namještenike u tuzemstvu i broja dana u mjesecu.
(c) Iznimno, upravitelj kaznenog tijela iz opravdanih razloga može zatvoreniku prilikom korištenja pogodnosti izlaska i izvanrednog izlaska odobriti podizanje novca s pologa u visini i većoj od propisane stavkom 2. ovoga članka.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
POLOG NOVCA ZATVORENIKA KOJI SE PREMJEŠTA
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 32.
(a) Prilikom upućivanja zatvorenika na liječenje u Zatvorsku bolnicu u Zagrebu može se odobriti prijenos dijela novca bezgotovinskim nalogom s pologa na polog.
(b) Novac s pologa zatvorenika kojeg se premješta, obveznu ušteđevinu i novac s kojim zatvorenik slobodno raspolaže, proslijedit će se bezgotovinskim nalogom za prijenos novčanih sredstava u kazneno tijelo u koje se zatvorenik premješta isti dan ili najkasnije prvog sljedećeg radnog dana nakon premještaja .
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
OVRHA I NAKNADA ŠTETE
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 33.
(1) Novčana sredstva ostvarena radom zatvorenika, temeljem propisa kojim se uređuje ovrha, mogu se ovršiti samo po osnovi zakonskog uzdržavanja, te za tražbine naknade štete prouzrokovane kaznenim djelom.
(2) Temeljem rješenja novčanim sredstvima sa pologa zatvorenika mogu se nadoknaditi materijalne štete prouzrokovane stegovnim prijestupom, kao i naknade troška sprovođenja zatvorenika.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
XI. ZAVRŠNE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
PRIMJENA ODREDBI OVOG PRAVILNIKA
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 34.
(1) Odredbe ovoga Pravilnika koje se odnose na organizaciju rada, naknade za rad i nagrade, korištenje financijskih sredstava ostvarenih radom zatvorenika, te raspolaganja zatvorenika novcem, primjenjuju se na: istražne zatvorenike, kažnjenike na prekršajnom zadržavanju, kažnjenike, te maloljetnike na izvršavanju kazne maloljetničkog zatvora.
(2) Ovaj Pravilnik se na odgovarajući način primjenjuje i na odgojne zavode u kojima se sukladno posebnom propisu izvršava odgojna mjera upućivanja u odgojni zavod.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
PRESTANAK VAŽENJA PROPISA
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 35.
Danom stupanja na snagu ovoga Pravilnika prestaju važiti Pravilnik o radu i strukovnoj izobrazbi, popisu i opisu poslova zatvorenika, te naknadi za rad i nagradi (»Narodne novine« br. 12/16), Pravilnik o raspolaganju novcem (»Narodne novine« br. 81/02, 102/04 i 111/07) i Pravilnik o načinu izvršavanja kazne zatvora uz nastavak rada zatvorenika kod poslodavca ili kod obavljanja vlastite djelatnosti (»Narodne novine«, br. 81/02).
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
STUPANJE NA SNAGU
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 36.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
OBRASCI
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Obrazac IKS
UPRAVA ZA ZATVORSKI SUSTAV I PROBACIJU
IZVJEŠĆE O KORIŠTENJU SREDSTAVA OSTVARENIH RADOM ZATVORENIKA
__________
razdoblje
RKDP
naziv kaznenog tijela
1.
Prijenos iz prethodnog razdoblja OSTATAK PRIHODA + POTRAŽIVANJA
1.2.
Prijenos iz prethodnog razdoblja - potraživanja
1.3.
Prijenos iz prethodnog razdoblja - naplaćeno
2.
Prihodi od rada zatvorenika u kaznenim tijelima - potraživanja
2.1.
Ukupno naplaćeno
3.
Prihodi od rada zatvorenika izvan kaznenih tijela - potraživanja
3.1.
Ukupno naplaćeno
4.
UKUPNI PRIHODI (2.1.+3.1.)
5.
Izdaci naknade za rad zatvorenika (isplaćene zaradnice)
6.
Ostali izdaci nastali radom zatvorenika (trošak materijala i sl.)
7.
Isplaćene nagrade
8.
UKUPNI IZDACI (5+6+7)
9.
UKUPAN BROJ radno angažiranih zatvorenika
10.
OSTATAK PRIHODA (4-8)
11.
Korištenje ostatka prihoda (dopunskih sredstava):
11.1.
Tekući izdaci
11.2.
Kapitalni izdaci
12.
OSTATAK PRIHODA 10-(11.1+11.2)
Specifikacija kapitalnih izdataka 11.2
Specifikacija izdataka za poboljšanje uvjeta života i rada zatvorenika u kaznenom tijelu
-
-
Specifikacija izdataka za tehnološko unaprjeđenje rada
-
DATUM POPUNIO POTPIS
UPRAVITELJ
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Obrazac IOR
UPRAVA ZA ZATVORSKI SUSTAV I PROBACIJU
IZVJEŠĆE O RADU ZATVORENIKA
______________
Razdoblje RKDP naziv kaznenog tijela
ZATVORENICI
BROJ ZATVORENIKA NA
RADU U KAZNENOM TIJELU
(sukladno Popisu i opisu radnih mjesta)
BROJ ZATVORENIKA NA RADU KOD DRUGOG POSLODAVCA
BROJ RADNO ANGA-
ŽIRANIH ZATVORE-
NIKA U VLASTITOJ PROIZVODNJI
UKUPAN BROJ
RADNO ANGAŽI-
RANIH ZATVORENIKA
Rad na pomoćno tehničkim poslovima
(režijski rad)
Rad u radionicama odjela za rad
Ugovor s poslodavcem
(fizički rad)
Nastavak rada kod poslodavca
Nastavak obavljanja vlastite
djelatnosti
1
2
3
4
5
6 (2+3+4+5)
7 (1+2+3+4+5)
ZATVORENICI
M
0
0
Ž
0
0
ISTRAŽNI ZATVORENICI
M
0
0
Ž
0
0
MALOLJETNICI
M
0
0
Ž
0
0
KAŽNJENICI
M
0
0
Ž
0
0
UKUPAN BROJ (M+Ž)
0
0
0
0
0
0
0
UKUPAN BROJ SATI RADA
0
0
ZATVORENICI
NAKNADA ZA RAD U
KAZNENOM TIJELU
(sukladno Popisu i opisu radnih mjesta)
OSTAVARENI PRIHODI KOD DRUGIH POSLODAVCA
UKUPNO
ISPLAĆENE
ZARADNICE
ZATVORENIKA IZ
VLASTITIH
PRIHODA
UKUPNI
PRIHODI
OD RADA
ZATVORENIKA
Pomoćno-tehnički poslovi
(režijski rad)
Poslovi u radionicama
(ustrojstvenim jedinicama kaznenog tijela)
Prihodi od ugovora s poslodavcem
(fizički rad)
Prihodi od nastavka rada kod poslodavca
Prihod nastavka obavljanja
vlastite djelatnosti
naknada
isplaćena zatvoreniku 25%
naknada isplaćena kaznenom tijelu 75%
naknada
isplaćena zatvoreniku 25%
naknada isplaćena kaznenom tijelu 75%
naknada isplaćena kaznenom
tijelu
1
2
3
4
5
6
7
8 (2+3+5)
9 (4+6+7)
ZATVORENICI
0,00
0,00
ISTRAŽNI ZATVORENICI
0,00
0,00
MALOLJETNICI
0,00
0,00
KAŽNJENICI
0,00
0,00
UKUPNO kn
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
DATUM POPUNIO POTPIS UPRAVITELJ
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Obrazac NS-OZ
UPRAVA ZA ZATVORSKI SUSTAV I PROBACIJU
IZVJEŠĆE O NERADNOJ SKUPINI I OZLIJEĐENIM ZATVORENICIMA
______________
razdoblje
RKDP naziv kaznenog tijela
ZATVORENICI
BROJ ZATVORENIKA NERADNE SKUPINE
UKUPNO NERADNA SKUPINA
KOJI SU ODBILI
RAD
KOJI SU NESPOSOBNI ZA RAD
KOJI ŽELE RADITI, A NE MOŽE IM SE OSIGURATI RAD
ZATVORENICI
M
0
Ž
0
ISTRAŽNI ZATVORENICI
M
0
Ž
0
MALOLJETNICI
M
0
Ž
0
KAŽNJENICI
M
0
Ž
0
UKUPAN BROJ (M+Ž)
0
0
0
0
ZATVORENICI
BROJ ZATVORENIKA
NESPOSOBNI ZA RAD – RADNO ANGAŽIRANI
NA RADU
IZVAN RADA
TEŽE OZLIJEĐENI
LAKŠE OZLIJEĐENI
Privremeno nesposobni za rad
ZATVORENICI
M
Ž
ISTRAŽNI ZATVORENICI
M
Ž
MALOLJETNICI
M
Ž
KAŽNJENICI
M
Ž
UKUPAN BROJ (M+Ž)
0
0
0
DATUM POPUNIO POTPIS UPRAVITELJ
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave