PRIJEDLOG ZAKONA O PROVEDBI UREDBE (EU) 2021/784 EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA OD 29. TRAVNJA 2021. O BORBI PROTIV ŠIRENJA TERORISTIČKOG SADRŽAJA NA INTERNETU, S KONAČNIM PRIJEDLOGOM ZAKONA
I. USTAVNA OSNOVA ZA DONOŠENJE ZAKONA
Ustavna osnova za donošenje ovoga Zakona sadržana je u odredbi članka 2. stavka 4. podstavka 1. Ustava Republike Hrvatske (Narodne novine, br. 85/10 - pročišćeni tekst i 5/14 -Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).
II. OCJENA STANJA I OSNOVNA PITANJA KOJA SE TREBAJU UREDITI ZAKONOM TE POSLJEDICE KOJE ĆE DONOŠENJEM ZAKONA PROISTEĆI
Ocjena stanja
Od 2021. na snazi je Uredba (EU) 2021/784 Europskog parlamenta i Vijeća od 29. travnja 2021. o borbi protiv širenja terorističkog sadržaja na internetu (dalje u tekstu: Uredba (EU) 2021/784) kojom se nastoji osigurati neometano funkcioniranje jedinstvenog digitalnog tržišta u otvorenom i demokratskom društvu borbom protiv zlouporabe usluga smještaja na poslužitelju u terorističke svrhe i doprinosom javnoj sigurnosti širom Unije. Funkcioniranje jedinstvenog digitalnog tržišta trebalo bi poboljšati jačanjem pravne sigurnosti za pružatelje usluga smještaja na poslužitelju i povjerenja korisnika u internetsko okruženje, kao i jačanjem mjera kojima se štiti sloboda izražavanja, uključujući slobodu primanja i prenošenja informacija i ideja u otvorenom i demokratskom društvu te slobodu i pluralizam medija.
Borba protiv terorističkog sadržaja na internetu koji je dio šireg problema nezakonitog sadržaja na internetu zahtijeva kombinaciju zakonodavnih, nezakonodavnih i dobrovoljnih mjera koje se temelje na suradnji između nadležnih tijela i pružatelja usluga smještaja na poslužitelju, na način kojim se potpuno poštuju temeljna prava.
Pružatelji usluga smještaja na poslužitelju koji su aktivni na internetu imaju ključnu ulogu u digitalnom gospodarstvu tako što povezuju poduzeća i građane te olakšavaju javnu raspravu i širenje te primanje informacija, mišljenja i ideja, čime znatno doprinose inovacijama, gospodarskom rastu i stvaranju radnih mjesta u Uniji. Međutim, usluge pružatelja smještaja na poslužitelju u određenim slučajevima zloupotrebljavaju treće strane u svrhu provođenja nezakonitih aktivnosti na internetu. Te usluge zloupotrebljavaju terorističke skupine i njihovi pobornici radi širenja terorističkog sadržaja na internetu, odnosno širenja svojih poruka, radikalizacije i regrutiranja članova te olakšavanja i usmjeravanja terorističkih aktivnosti.
Iako nije jedini čimbenik, prisutnost terorističkog sadržaja na internetu dokazano potiče radikalizaciju pojedinaca, što može rezultirati terorističkim djelima te stoga imati ozbiljne negativne posljedice za korisnike, građane i društvo u cjelini, kao i na pružatelje internetskih usluga na čijim se poslužiteljima nalazi takav sadržaj jer se time narušava povjerenje njihovih korisnika i nanosi šteta njihovim poslovnim modelima. Zbog svoje središnje uloge te zbog tehnoloških sredstava i kapaciteta povezanih s uslugama koje nude, pružatelji usluga smještaja na poslužitelju snose osobitu društvenu odgovornost da zaštite svoje usluge od terorističke zlouporabe te da pomognu u borbi protiv širenja terorističkog sadržaja putem njihovih usluga na internetu, istodobno uzimajući u obzir temeljnu važnost slobode izražavanja, uključujući slobodu primanja i prenošenja informacija i ideja u otvorenom i demokratskom društvu.
Nadležna tijela i pružatelji usluga smještaja na poslužitelju trebali bi donositi samo one mjere koje su potrebne, primjerene i proporcionalne u demokratskom društvu, uzimajući u obzir posebnu važnost koja se pridaje slobodi izražavanja i informiranja te slobodi i pluralizmu medija, koje su ključni temelji pluralističkog i demokratskog društva te vrijednosti na kojima počiva Unija. Mjere kojima se utječe na slobodu izražavanja i informiranja trebale bi biti strogo usmjerene na borbu protiv širenja terorističkog sadržaja na internetu, uz istodobno poštovanje prava na zakonito primanje i prenošenje informacija, uzimajući u obzir središnju ulogu koju pružatelji usluga smještaja na poslužitelju imaju u olakšavanju javne rasprave te u primanju i širenju činjenica, mišljenja i ideja u skladu sa zakonom. Djelotvorne mjere na internetu u borbi protiv terorističkog sadržaja na internetu i zaštita slobode izražavanja i informiranja nisu suprotstavljeni ciljevi, već se nadopunjuju i međusobno osnažuju.
Pitanja koja se trebaju urediti zakonom
S obzirom na to da se Uredba (EU) 2021/784 primjenjuje od 7. lipnja 2022. godine, da je u cijelosti obvezujuća te da se izravno primjenjuje u svim državama članicama EU pa tako i u Republici Hrvatskoj, potrebno je prije početka njezine primjene stvoriti zakonske pretpostavke za prilagodbu nacionalnog pravnog poretka zahtjevima Uredbe (EU) 2021/784.
Unatoč izravnoj primjenjivosti ovog zakonodavnog akta Europske unije i njegovoj nadređenosti nacionalnom pravnom poretku, analiza odnosa odredbi Uredbe (EU) 2021/784 i važećeg nacionalnog zakonodavstva ukazala je na potrebu da se pojedina pitanja precizno reguliraju nacionalnim provedbenim propisom. Umjesto parcijalnih izmjena i dopuna nekolicine važećih nacionalnih propisa, u cilju ekonomičnosti i efikasnosti, predlaže se donijeti novi jedinstveni provedbeni propis kojim bi se riješila sva ključna pitanja organizacijske i procesne naravi i stvorili nužni preduvjeti za uspostavu okvira za primjenu Uredbe (EU) 2021/784.
Stupanjem na snagu Uredbe (EU) 2021/784 nastaje izravna obveza u pogledu radnji koje pružatelji usluga smještaja na poslužitelju i nadležna tijela poduzimaju radi borbe protiv širenja terorističkog sadržaja na internetu. Države članice obvezne su osigurati da se odredbe Uredbe (EU) 2021/784 primjenjuju u svom sadašnjem obliku, stoga nema prostora za države članice da, pojedinačno ili zajednički, postavljaju bitne definicije ili na drugi način dodaju ili prilagođavaju odredbe Uredbe, u onom dijelu u kojem se one izravno primjenjuju. Tako primjerice Uredba (EU) 2021/784, između ostalog utvrđuje definiciju „terorističkog sadržaja” usklađenu s definicijama relevantnih kaznenih djela iz Direktive (EU) 2017/541 Europskog parlamenta i Vijeća od 15. ožujka 2017. o suzbijanju terorizma i zamjeni Okvirne odluke Vijeća 2002/475/PUP i o izmjeni Odluke Vijeća 2005/671/PUP, kao i definicije ostalih elemenata važnih za njezinu provedbu poput definicije „pružatelja usluga smještaja na poslužitelju“, „pružatelja sadržaja“, „širenja u javnosti“, „nuđenja usluga u Uniji“, „bitne veze“, „glavnog poslovnog nastana“.
Uredba (EU) 2021/784 propisuje postupke i obveze koji proizlaze iz naloga za uklanjanje kojima se od pružatelja usluga smještaja na poslužitelju zahtijeva da, nakon procjene nadležnih tijela, uklone ili onemoguće pristup terorističkom sadržaju. Uredba (EU) 2021/784 propisuje i postupak provjere naloga za uklanjanje koji su izdala nadležna tijela iz druge države članice kako bi se utvrdilo krši li se tim nalogom ozbiljno ili očito ovu Uredbu ili temeljna prava utvrđena Poveljom.
U cilju smanjenja dostupnosti terorističkog sadržaja na svojim poslužiteljima, pružatelji usluga smještaja na poslužitelju koji su izloženi terorističkom sadržaju trebali bi uvesti posebne mjere ovisno o rizicima i razini izloženosti terorističkom sadržaju, kao i o učincima na prava trećih strana i javnog interesa na informiranje. Pružatelji usluga smještaja na poslužitelju trebali bi utvrditi koju bi odgovarajuću, djelotvornu i proporcionalnu posebnu mjeru trebalo uvesti za utvrđivanje i uklanjanje terorističkog sadržaja (posebne mjere).
Za potrebe Uredbe (EU) 2021/784 države članice trebale bi imenovati nadležna tijela. Time se nužno ne podrazumijeva osnivanje novog tijela te bi trebalo biti moguće postojećem tijelu povjeriti obavljanje funkcija predviđenih u Uredbi (EU) 2021/784. Uredbom bi se trebalo zahtijevati imenovanje tijela nadležnih za izdavanje naloga za uklanjanje, razmatranje naloga za uklanjanje, nadgledanje posebnih mjera te izricanje sankcija, a svaka bi država članica trebala moći odlučiti o broju nadležnih tijela koja treba imenovati te jesu li to upravna tijela, tijela kaznenog progona ili pravosudna tijela. Države članice osiguravaju da njihova nadležna tijela raspolažu potrebnim ovlastima i dovoljnim sredstvima za postizanje ciljeva Uredbe i ispunjavanje svojih obveza na temelju Uredbe. Države članice trebale bi osigurati da nadležna tijela ispunjavaju svoje zadaće na objektivan i nediskriminirajući način te da ne traže niti primaju upute od bilo kojeg drugog tijela u vezi s izvršavanjem zadaća na temelju ove Uredbe. Time se ne bi sprečavao nadzor u skladu s nacionalnim ustavnim pravom.
Ovim Prijedlogom zakona stoga se predviđa povjeravanje obavljanja funkcija predviđenih u Uredbi nadležnim tijelima u Republici Hrvatskoj.
U odnosu na zadaće izdavanja naloga za uklanjanje na temelju članka 3. Uredbe (EU) 2021/784 i zadaće provjere prekograničnih naloga za uklanjanje na temelju članka 4. Uredba (EU) 2021/784, određuje se Ministarstvo unutarnjih poslova nadležnim tijelom koje je ovlašteno izdati nalog za uklanjanje kojim se od pružatelja usluga smještaja na poslužitelju zahtijeva da uklone teroristički sadržaj ili onemoguće pristup terorističkom sadržaju u svim državama članicama, odnosno nadležnim tijelom koje može, na vlastitu inicijativu, provjeriti prekogranični nalog za uklanjanje kako bi utvrdilo krši li se tim nalogom ozbiljno ili očito Uredbu ili temeljna prava i slobode zajamčene Poveljom. Poslove nadležnog tijela u Ministarstvu unutarnjih poslova obavlja ustrojstvena jedinica nadležna za prevenciju i suzbijanje terorizma, u okviru koje je dostupna točka za kontakt za obradu zahtjeva za pojašnjenje i povratne informacije 24 sata na dan, sedam dana u tjednu. Sukladno Uredbi o unutarnjem ustrojstvu Ministarstva unutarnjih poslova (NN 97/2020) ustrojstvena jedinica nadležna za prevenciju i suzbijanje terorizma prati i izučava stanje i pojavne oblike kaznenih djela terorizma, međunarodnog terorizma i drugih kaznenih djela te sigurnosno-interesantnih događaja i pojava u vezi s terorizmom; utvrđuje najpogodnije načine za sprječavanje i otkrivanje počinitelja ovih kaznenih djela; pruža stručnu pomoć policijskim službenicima u policijskim upravama; obavlja nadzor nad izvršavanjem poslova i radnih zadataka u istraživanjima kaznenih djela iz ovog područja; neposredno se uključuje u rad i istraživanje najsloženijih kaznenih djela terorizma, međunarodnog terorizma i drugih kaznenih djela povezanih s terorizmom; sudjeluje u izradi informacija i drugih stručnih materijala; ostvaruje neposrednu suradnju s drugim državnim tijelima, institucijama, međunarodnim organizacijama i policijama stranih država u obavljanju poslova iz svoje nadležnosti. S obzirom da procjena nadležnog tijela o tome predstavlja li materijal koji pružatelj sadržaja pruža teroristički sadržaj, a koja procjena uključuje primjenu temeljnih načela koja se odnose na slobodu izražavanja i informiranja, uključujući slobodu i pluralizam medija, prijedlogom Zakona dana je ovlast Ministarstvu unutarnjih poslova da prethodno zatraži mišljenje Agencije za elektroničke medije, kao neovisnog regulatornog tijela koje promiče javni interes i pluralizam medija, stručnim i transparentnim djelovanjem opravdava povjerenje javnosti, potiče medijsku pismenost, stvara uvjete za proizvodnju kvalitetnog hrvatskog audiovizualnog sadržaja te osigurava ravnopravne uvjete za razvoj medija i medijskih sloboda. Agencija za elektroničke medije obvezna je dostaviti Ministarstvu unutarnjih poslova Republike Hrvatske svoje mišljenje u roku od 48 sati od dana primitka zahtjeva.
U odnosu na zadaće propisane temeljem članka 5. Uredbe (EU) 2021/784, prijedlogom Zakona određuje se Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti nadležnim tijelom za donošenje odluke o izloženosti terorističkom sadržaju pružatelja usluga smještaja na poslužitelju, kao i za nadzor provedbe posebnih mjera od strane pružatelja usluga smještaja na poslužitelju. Sukladno odredbama Zakona o elektroničkim komunikacijama (NN 73/08, 90/11, 133/12, 80/13, 71/14, 72/17) Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti je nacionalno regulatorno tijelo za obavljanje regulatornih i drugih poslova u okviru djelokruga i nadležnosti propisanih predmetnim Zakonom, koji između ostalog, uređuje područje elektroničkih komunikacija, i to korištenje elektroničkih komunikacijskih mreža i pružanje elektroničkih komunikacijskih usluga. Prijedlogom Zakona propisuje se suradnja Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti i Ministarstva unutarnjeg poslova u postupku donošenja odluke o izloženosti terorističkom sadržaju pružatelja usluga smještaja na poslužitelju.
Uredba (EU) 2021/784 predviđa da svaka fizička ili pravna osoba ima pravo na djelotvoran pravni lijek pred nadležnim nacionalnim sudom protiv bilo koje mjere poduzete na temelju ove Uredbe koja može negativno utjecati na prava te osobe. Navedenim pravom osobito bi se trebala dati mogućnost pružateljima usluga smještaja na poslužitelju i pružateljima sadržaja da djelotvorno ospore naloge za uklanjanje ili sve odluke koje proizlaze iz provjere naloga za uklanjanje na temelju ove Uredbe pred sudom države članice čije je nadležno tijelo izdalo nalog za uklanjanje ili donijelo tu odluku, kao i mogućnost da pružatelji usluga smještaja na poslužitelju djelotvorno ospore odluku o posebnim mjerama ili sankcijama pred sudom države članice čije je nadležno tijelo donijelo tu odluku.
Stoga se ovim Prijedlogom zakona predlažu odredbe o pravnim lijekovima, kao i o rokovima za njihovo podnošenje. Ovlaštenik prava na podnošenje pravnog lijeka je pružatelj usluga smještaja na poslužitelju, koji može podnijeti prigovor protiv naloga, odnosno odluke nadležnog tijela te može pokrenuti upravni spor protiv odluke nadležnog tijela u slučajevima propisanima prijedlogom ovoga Zakona. Ovlaštenik prava na podnošenje pravnog lijeka je i pružatelj sadržaja koji može podnijeti prigovor protiv naloga, odnosno odluke nadležnog tijela u slučajevima propisanima prijedlogom ovoga Zakona. Prijedlogom zakona propisuju se i subjektivni, odnosno objektivni rokovi za ulaganje pravnog lijeka, odnosno nadležna tijela za postupanje u žalbenom postupku, odnosno u upravnom sporu. Predlagatelj zakona odlučio je propisati dvostupanjsku sudsku zaštitu u odnosu na predmete iz nadležnosti prekršajnih sudova, čime se jamči pravna sigurnost subjekata u postupku i kontrola zakonitosti odluka donesenih od strane nadležnih tijela. U odnosu na predmete iz nadležnosti upravnih sudova, propisana je nadležnost Visokog upravnog suda Republike Hrvatske, prema postojećem konceptu iz Zakona o elektroničkim komunikacijama (NN 73/08, 90/11, 133/12, 80/13, 71/14, 72/17), gdje protiv odluka i drugih upravnih akata Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti nije dopuštena žalba, ali se protiv njih može pokrenuti upravni spor pred Visokim upravnim sudom Republike Hrvatske.
Predloženi koncept ne bi trebao dovesti do znatnog povećanja predmeta na sudovima, s obzirom da se ne očekuje znatan priljev ovih predmeta. Naime, Uredba (EU) 2021/784 dopušta da države članice i Europol i dalje upotrebljavaju prijave kao instrument za borbu protiv terorističkog sadržaja na internetu. Prijave država članica i Europola pokazale su se djelotvornim i brzim sredstvom za povećanje informiranosti pružatelja usluga smještaja na poslužitelju o određenom sadržaju dostupnom putem njihovih usluga, koje im omogućuje brzo djelovanje. Takve prijave, koje su mehanizam putem kojeg se pružatelje usluga smještaja na poslužitelju upozorava na informacije koje bi se mogle smatrati terorističkim sadržajem kako bi pružatelj usluga na dobrovoljnoj osnovi razmotrio jesu li informacije tog sadržaja u skladu s njegovim uvjetima, trebale bi i dalje biti dostupne uz naloge za uklanjanje. Pružatelji usluga smještaja na poslužitelju većinom uklanjanju sadržaj na dobrovoljnoj osnovi te se, uz moguća odstupanja, očekuje nastavak ovakvog trenda. Ovakvo dobrovoljno uklanjanje terorističkog sadržaja temeljem prijave ima za posljedicu izostanak potrebe angažiranja pravosudnog aparata i vođenje postupka. U odnosu na predmete iz nadležnosti upravnih sudova, predlagatelj ukazuje kako većina predmeta obuhvaćenih ovim konceptom upravnog sudovanja u odnosu na odluke vezane uz pružatelje usluga smještaja na poslužitelju ionako spada u nadležnost Visokog upravnog suda Republike Hrvatske, a temeljem ranije iznesenog argumenta u pogledu postojećeg koncepta iz Zakona o elektroničkim komunikacijama i mogućnosti pokretanja upravnog spora pred Visokim upravnim sudom Republike Hrvatske.
Nadalje, Uredba (EU) 2021/784 postavlja zahtjev da svaka država članica imenuje tijelo nadležno za izricanje sankcija na temelju članka 18. Uredbe (EU) 2021/784, a koje se primjenjuju prema pružateljima usluga smještaja na poslužitelju za povrede pojedinih članaka Uredbe (EU) 2021/784. Stoga se ovim Prijedlogom zakona predlaže Općinski prekršajni sud u Zagrebu kao stvarno i mjesno nadležan sud za izricanje sankcija sukladno članku 18. Uredbe (EU) 2021/784. Stvarna nadležnost Općinskog prekršajnog suda u Zagrebu regulirana je člankom 94. stavkom 1. Prekršajnog zakona (NN 107/07, 39/13, 157/13, 110/15, 70/17, 118/18). S obzirom na veličinu teritorija Republike Hrvatske i procijenjeni broj predmeta iz materijalne nadležnosti Uredbe, predlaže se uspostaviti stvarnu i mjesnu nadležnost samo jednoga suda – Općinskog prekršajnog suda u Zagrebu, koji će suditi u prvom stupnju za sve prekršaje počinjene od strane pružatelja usluga smještaja na poslužitelju iz članka 18. Uredbe (EU) 2021/784.
Nadalje, Uredba (EU) 2021/784 propisuje obvezu država članica da donesu pravila o sankcijama kako bi se osiguralo da pružatelji usluga smještaja na poslužitelju djelotvorno provode Uredbu. Sankcije mogu biti upravne ili kaznenopravne naravi. Posebno stroge sankcije trebalo bi se odrediti za slučajeve kad određeni pružatelj usluga smještaja na poslužitelju sustavno ili uporno ne uklanja teroristički sadržaj ili ne onemogućuje pristup tom sadržaju u roku od sat vremena od primitka naloga za uklanjanje. Stoga se prijedlogom ovoga Zakona propisuju prekršajnopravne sankcije za povrede pojedinih članaka navedenih u članku 18. Uredbe (EU) 2021/784.
Konačno, s obzirom na zahtjev Uredbe (EU) 2021/784 da države članice od svojih nadležnih tijela i od pružatelja usluga smještaja na poslužitelju u svojoj nadležnosti prikupljaju i šalju Komisiji svake godine do 31. ožujka informacije o radnjama koje su poduzele u skladu s ovom Uredbom u prethodnoj kalendarskoj godini, ovim prijedlogom Zakona propisuje se hodogram prikupljanja, objedinjavanja i slanja navedenih informacija Komisiji.
Posljedice koje će donošenjem zakona proisteći
Donošenjem Zakon o provedbi Uredbe (EU) 2021/784 osigurat će se zakonski uvjeti za provedbu Uredbe u pravnom poretku Republike Hrvatske.
III. OCJENA I IZVORI POTREBNIH SREDSTAVA ZA PROVEDBU ZAKONA
Za provedbu Zakona, sredstva su osigurana u okviru redovnog poslovanja Ministarstva pravosuđa i uprave, Ministarstva unutarnjih poslova i Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti te nije potrebno osigurati dodatna sredstva u Državnom proračunu Republike Hrvatske.
IV. PRIJEDLOG ZA DONOŠENJE ZAKONA PO HITNOM POSTUPKU
Sukladno članku 206. stavku 1. Poslovnika Hrvatskoga sabora (Narodne novine, br. 81/13, 113/16, 69/17, 29/18, 53/20, 119/20- Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske i 123/20) zakoni koji se usklađuju s dokumentima Europske unije donose se po hitnom postupku ako to zatraži predlagatelj.
Ovim Zakonom se predlaže osigurati uvjete za provedbu Uredbe Vijeća (EU) 2021/784.
Predlagatelj ukazuje na činjenicu da se Uredba (EU) 2021/784 izravno primjenjuje u svim državama članicama EU od 7. lipnja 2022. godine te da je, s obzirom na brzinu širenja terorističkog sadržaja na internetu, a time i rastuću opasnost od širenja takvih poruka, radikalizacije i regrutiranja članova te olakšavanje i usmjeravanje terorističkih aktivnosti, razvidna potreba hitnog postupanja pri donošenju ovoga Zakona, kojim će se stvoriti pravni preduvjeti za potpunu provedbe Uredbe (EU) 2021/784 u Republici Hrvatskoj.
Slijedom navedenoga, predlaže se donošenje ovoga Zakona po hitnom postupku.
V. PRIJEDLOG ZAKONA, S KONAČNIM PRIJEDLOGOM ZAKONA
I. OPĆE ODREDBE
Predmet zakona
Članak 1.
Ovim Zakonom osigurava se provedba Uredbe (EU) 2021/784 Europskog parlamenta i Vijeća od 29. travnja 2021. o borbi protiv širenja terorističkog sadržaja na internetu (SL L 172/79, 17.05.2021.) (u daljnjem tekstu: Uredba (EU) 2021/784).
Definicije pojmova
Članak 2.
Pojmovi u ovome Zakonu imaju jednako značenje kao pojmovi korišteni u Uredbi (EU) 2021/784.
Rodni pojmovi
Članak 3.
Riječi i pojmovni sklopovi koji imaju rodno značenje bez obzira na to jesu li u ovom Zakonu korišteni u muškom ili ženskom rodu odnose se na jednak način na muški i ženski rod.
II. NADLEŽNA TIJELA
Tijelo za izdavanje naloga za uklanjanje
Članak 4.
(1) Nadležno tijelo za izdavanje naloga za uklanjanje na temelju članka 3. Uredbe (EU) 2021/784 je Ministarstvo unutarnjih poslova.
(2) Poslove nadležnog tijela sukladno stavku 1. ovoga članka u Ministarstvu unutarnjih poslova obavlja ustrojstvena jedinica nadležna za prevenciju i suzbijanje terorizma.
(3) U okviru ustrojstvene jedinice nadležne za prevenciju i suzbijanje terorizma iz stavka 2. ovoga članka dostupna je točka za kontakt za obradu zahtjeva za pojašnjenje i povratne informacije u vezi s nalozima za uklanjanje koje je izdalo isto tijelo, 24 sata na dan, sedam dana u tjednu, sukladno odredbi članka 12. stavka 2. Uredbe (EU) 2021/784.
(4) Informacije o točki za kontakt objavljuju se i dostupne su na mrežnim stranicama Ministarstva unutarnjih poslova, sukladno odredbi članka 12. stavka 2. Uredbe (EU) 2021/784.
(5) Pri procjeni predstavlja li materijal koji pružatelj sadržaja pruža teroristički sadržaj, a koja procjena uključuje primjenu temeljnih načela koja se odnose na slobodu izražavanja i informiranja, uključujući slobodu i pluralizam medija, sukladno odredbi članka 1. Uredbe (EU) 2021/784, Ministarstvo unutarnjih poslova ovlašteno je zatražiti prethodno mišljenje Agencije za elektroničke medije.
(6) Agencija za elektroničke medije obvezna je dostaviti Ministarstvu unutarnjih poslova svoje mišljenje u roku od 48 sati od trenutka primitka zahtjeva.
Tijelo za provjeru prekograničnih naloga za uklanjanje
Članak 5.
(1) Nadležno tijelo za provjeru prekograničnih naloga za uklanjanje na temelju članka 4. Uredbe (EU) 2021/784 je Ministarstvo unutarnjih poslova.
(2) Poslove nadležnog tijela sukladno stavku 1. ovoga članka u Ministarstvu unutarnjih poslova obavlja ustrojstvena jedinica iz članka 4. stavka 2. ovoga Zakona.
(3) Pri obavljanju zadaća iz stavka 1. ovoga članka, koje uključuju primjenu temeljnih načela koja se odnose na slobodu izražavanja i informiranja, uključujući slobodu i pluralizam medija, Ministarstvo unutarnjih poslova ovlašteno je zatražiti prethodno mišljenje Agencije za elektroničke medije.
(4) Agencija za elektroničke medije obvezna je dostaviti Ministarstvu unutarnjih poslova svoje mišljenje u roku od 48 sati od trenutka primitka zahtjeva.
Tijelo za donošenje odluke o izloženosti terorističkom sadržaju i za nadzor provedbe posebnih mjera
Članak 6.
(1) Nadležno tijelo za donošenje odluke o izloženosti terorističkom sadržaju pružatelja usluga smještaja na poslužitelju i za nadzor provedbe posebnih mjera na temelju članka 5. Uredbe (EU) 2021/784 je Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti.
(2) Radi donošenja odluke o izloženosti terorističkom sadržaju pružatelja usluga na poslužitelju, Ministarstvo unutarnjih poslova dostavlja Hrvatskoj regulatornoj agenciji za mrežne djelatnosti podatke iz članka 5. stavka 4. točke (a) Uredbe kojima raspolaže.
Nadležno tijelo za izricanje sankcija
Članak 7.
Za prekršaje propisane ovim Zakonom stvarno i mjesno nadležan je Općinski prekršajni sud u Zagrebu.
Praćenje provedbe Uredbe (EU) 2021/784
Članak 8.
(1) Pružatelji usluga smještaja na poslužitelju u smislu odredaba ovoga Zakona te Ministarstvo unutarnjih poslova, Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti, Općinski prekršajni sud u Zagrebu i Visoki upravni sud Republike Hrvatske, kao nadležna tijela prema odredbama ovoga Zakona, prikupljaju informacije iz članka 21. stavka 1. Uredbe (EU) 2021/784 o radnjama koje su poduzeli u skladu s tom Uredbom u prethodnoj kalendarskoj godini.
(2) Pružatelji usluga smještaja na poslužitelju prikupljaju informacije iz članka 21. stavka 1. Uredbe (EU) 2021/784 te informacije iz članka 21. stavka 1. točke a), c), d) i e) dostavljaju Ministarstvu unutarnjih poslova, a informacije iz članka 21. stavka 1.  očke b) Hrvatskoj regulatornoj agenciji za mrežne djelatnosti do 1. ožujka u tekućoj kalendarskoj godini za prethodnu godinu.
(3) Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti, Općinski prekršajni sud u Zagrebu i Visoki upravni sud Republike Hrvatske prikupljaju informacije iz članka 21. stavka 1. Uredbe (EU) 2021/784 u okviru svoje nadležnosti te ih dostavljaju Ministarstvu unutarnjih poslova do 10. ožujka u tekućoj kalendarskoj godini za prethodnu godinu.
(4) Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti dostavlja Ministarstvu unutarnjih poslova i informacije dobivene sukladno stavku 2. ovoga članka do 10. ožujka u tekućoj kalendarskoj godini za prethodnu godinu.
(5) Ministarstvo unutarnjih poslova objedinjuje sve informacije iz ovoga članka te ih šalje Europskoj komisiji svake godine do 31. ožujka, sukladno članku 21. stavku 1. Uredbe (EU) 2021/784.
III. PRAVNI LIJEKOVI
Dopustivost i podnošenje prigovora
Članak 9.
(1) Pružatelj usluga smještaja na poslužitelju može podnijeti prigovor protiv:
1. naloga nadležnog tijela za uklanjanje terorističkog sadržaja ili onemogućavanje pristupa terorističkom sadržaju koji je izdan na temelju članka 3. Uredbe (EU) 2021/784
2. odluke nadležnog tijela za uklanjanje terorističkog sadržaja ili onemogućavanje pristupa terorističkom sadržaju donesene na temelju članka 4. Uredbe (EU) 2021/784.
(2) Pružatelj sadržaja može podnijeti prigovor protiv:
1. naloga nadležnog tijela za uklanjanje terorističkog sadržaja ili onemogućavanje pristupa terorističkom sadržaju koji je izdan na temelju članka 3. Uredbe (EU) 2021/784
2. odluke nadležnog tijela za uklanjanje terorističkog sadržaja ili onemogućavanje pristupa terorističkom sadržaju donesene na temelju članka 4. Uredbe (EU) 2021/784.
(3) Prigovor ne odgađa izvršenje naloga.
Rok za podnošenje prigovora
Članak 10.
(1) Pružatelj usluga smještaja na poslužitelju podnosi prigovor Općinskom prekršajnom sudu u Zagrebu, putem Ministarstva unutarnjih poslova, u roku od osam dana od dana primitka naloga, odnosno odluke nadležnog tijela donesene na temelju članka 4. Uredbe (EU) 2021/784.
(2) Pružatelj sadržaja podnosi prigovor Općinskom prekršajnom sudu u Zagrebu, putem Ministarstva unutarnjih poslova, u roku od osam dana od dana primitka informacija o uklanjanju ili onemogućavanju pristupa temeljem naloga za uklanjanje, sukladno članku 11. stavku 1. Uredbe (EU) 2021/784, odnosno u roku od osam dana od dana primitka naloga za uklanjanje sukladno članku 11. stavku 2. Uredbe (EU) 2021/784, odnosno u roku od osam dana od dana primitka odluke nadležnog tijela, donesene na temelju članka 4. Uredbe (EU) 2021/784. Nakon proteka roka od šest mjeseci od uklanjanja ili onemogućavanja pristupa temeljem naloga prigovor se ne može podnijeti.
Odlučivanje o prigovoru
Članak 11.
(1) O prigovoru odlučuje Općinski prekršajni sud u Zagrebu, prema odredbama zakona kojim se uređuje prekršajni postupak.
(2) Nepravodoban i nedopušten prigovor te prigovor podnesen od strane neovlaštene osobe Općinski prekršajni sud u Zagrebu odbacit će rješenjem.
(3) O osnovanosti naloga za uklanjanje ili onemogućavanje pristupa Općinski prekršajni sud u Zagrebu odlučuje rješenjem.
(4) Protiv rješenja Općinskog prekršajnog suda u Zagrebu ovlaštene osobe mogu podnijeti žalbu u roku od osam dana od dana dostave prijepisa rješenja.
(5) O izjavljenoj žalbi rješenjem odlučuje Visoki prekršajni sud Republike Hrvatske.
(6) U predmetima povodom prigovora postupa se žurno.
Pokretanje upravnog spora
Članak 12.
(1) Pružatelj usluga smještaja na poslužitelju može pokrenuti upravni spor protiv:
1. odluke nadležnog tijela kojom se utvrđuje da je pružatelj usluga smještaja na poslužitelju izložen terorističkom sadržaju koja je izdana na temelju članka 5. stavka 4. točke a) Uredbe (EU) 2021/784
2. odluke nadležnog tijela kojom je to tijelo, postupajući po zahtjevu pružatelja usluga smještaja na poslužitelju, preispitalo, izmijenilo ili opozvalo svoju raniju odluku kojom se utvrđuje da je pružatelj usluga smještaja na poslužitelju izložen terorističkom sadržaju koja je izdana na temelju članka 5. stavka 4. točke a) Uredbe (EU) 2021/784
3. odluke nadležnog tijela kojom se od pružatelja usluga smještaja na poslužitelju traži da poduzme posebne mjere sukladno članku 5. stavcima 2. i 3. Uredbe (EU) 2021/784
4. odluke nadležnog tijela kojom je to tijelo, postupajući po zahtjevu pružatelja usluga smještaja na poslužitelju, preispitalo, izmijenilo ili opozvalo svoju raniju odluku kojom se od pružatelja usluga smještaja na poslužitelju traži da poduzme posebne mjere sukladno članku 5. stavcima 2. i 3. Uredbe (EU) 2021/784.
(2) Tužba se podnosi Visokom upravnom sudu Republike Hrvatske.
IV. PREKRŠAJNE ODREDBE
Prekršaji
Članak 13.
(1) Novčanom kaznom u iznosu od 50.000,00 do 500.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba - pružatelj usluga smještaja na poslužitelju koja:
1. u svoje uvjete ne uključuje i ne primjenjuje odredbe za sprečavanje zlouporabe svojih usluga za širenje u javnosti terorističkog sadržaja, sukladno članku 5. stavku 1. Uredbe (EU) 2021/784.
2. ne poduzima posebne mjere kako bi zaštitio svoje usluge od širenja terorističkog sadržaja u javnosti, sukladno članku 5. stavku 2. Uredbe (EU) 2021/784.
3. ne provodi posebne mjere sukladno članku 5. stavku 3. Uredbe (EU) 2021/784.
4. nakon primitka odluke, ne izvješćuje nadležno tijelo o posebnim mjerama koje je poduzeo i koje namjerava poduzeti sukladno članku 5. stavku 5. Uredbe (EU) 2021/784.
5. nakon odluke nadležnog tijela, ne poduzme potrebne mjere sukladno članku 5. stavku 6. Uredbe (EU) 2021/784
6. ne čuva teroristički sadržaj koji je uklonjen ili kojemu je onemogućen pristup na temelju posebnih mjera na temelju članka 5. Uredbe (EU) 2021/784 te sve povezane podatke, sukladno članku 6. Uredbe (EU) 2021/784.
7. ne ispunjava obveze o transparentnosti za pružatelje usluga smještaja na poslužitelju, sukladno članku 7. Uredbe (EU) 2021/784.
8. ne ispunjava obveze u pogledu mehanizama za podnošenje pritužbi, sukladno članku 10. Uredbe (EU) 2021/784.
9. ne ispunjava obveze u pogledu informiranja pružatelja sadržaja, sukladno članku 11. Uredbe (EU) 2021/784.
10. ne ispunjava obveze u pogledu točke za kontakt sukladno članku 15. stavku 1. Uredbe (EU) 2021/784.
11. ne ispunjava obveze u pogledu pravnog zastupnika, sukladno članku 17. Uredbe (EU) 2021/784.
(2) Novčanom kaznom u iznosu od 10.000,00 do 50.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka i odgovorna osoba u pravnoj osobi.
(3) Novčanom kaznom u iznosu od 20.000,00 do 100.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka fizička osoba obrtnik i osoba koja obavlja drugu samostalnu djelatnost.
(4) Novčanom kaznom u iznosu od 10.000,00 do 50.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka fizička osoba.
(5) Za prekršaje iz ovoga članka ovlašteni tužitelj je Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti.
Članak 14.
(1) Novčanom kaznom u iznosu od 50.000,00 do 500.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba - pružatelj usluga smještaja na poslužitelju koja:
1. ne čuva teroristički sadržaj koji je uklonjen ili kojemu je onemogućen pristup na temelju naloga za uklanjanje na temelju članka 3. Uredbe (EU) 2021/784. i sve povezane podatke, sukladno članku 6. Uredbe (EU) 2021/784.
2. u slučaju da otkrije bilo kakav teroristički sadržaj koji uključuje neposrednu opasnost po život, tome odmah ne obavijeste nadležna tijela, sukladno članku 14. stavku 5. Uredbe (EU) 2021/784.
(2) Novčanom kaznom u iznosu od 10.000,00 do 50.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka i odgovorna osoba u pravnoj osobi.
(3) Novčanom kaznom u iznosu od 20.000,00 do 100.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka fizička osoba obrtnik i osoba koja obavlja drugu samostalnu djelatnost.
(4) Novčanom kaznom u iznosu od 10.000,00 do 50.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka fizička osoba.
(5) Za prekršaje iz ovoga članka ovlašteni tužitelj je Ministarstvo unutarnjih poslova.
Članak 15.
(1) Novčanom kaznom u iznosu od 100.000,00 do 1,000.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba - pružatelj usluga smještaja na poslužitelju koja:
1. ne uklanja teroristički sadržaj ili ne onemogućuje pristup terorističkom sadržaju što prije i u svakom slučaju u roku od sat vremena od primitka naloga za uklanjanje, sukladno članku 3. stavku 3. Uredbe (EU) 2021/784
2. služeći se predloškom utvrđenim u Prilogu II., bez nepotrebne odgode ne obavješćuje nadležno tijelo o uklanjanju terorističkog sadržaja ili onemogućavanju pristupa terorističkom sadržaju, navodeći osobito vrijeme uklanjanja ili onemogućavanja, sukladno članku 3. stavku 6. Uredbe (EU) 2021/784
3. nakon što primi nalog za uklanjanje, ne poduzme mjere sukladno članku 4. stavku 2. Uredbe (EU) 2021/784
4. nakon što dobije odluku o utvrđivanju povrede, ne poduzme mjere sukladno članku 4. stavku 7. Uredbe (EU) 2021/784
(2) Novčanom kaznom u iznosu od 20.000,00 do 100.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka i odgovorna osoba u pravnoj osobi.
(3) Novčanom kaznom u iznosu od 40.000,00 do 200.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka fizička osoba obrtnik i osoba koja obavlja drugu samostalnu djelatnost.
(4) Novčanom kaznom u iznosu od 20.000,00 do 100.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka fizička osoba.
(5) Za prekršaje iz ovoga članka ovlašteni tužitelj je Ministarstvo unutarnjih poslova.
Članak 16.
(1) Novčanom kaznom u iznosu od 6.630,00 do 66.360,00 eura kaznit će se za prekršaj pravna osoba - pružatelj usluga smještaja na poslužitelju koja:
1. u svoje uvjete ne uključuje i ne primjenjuje odredbe za sprečavanje zlouporabe svojih usluga za širenje u javnosti terorističkog sadržaja, sukladno članku 5. stavku 1. Uredbe (EU) 2021/784.
2. ne poduzima posebne mjere kako bi zaštitio svoje usluge od širenja terorističkog sadržaja u javnosti, sukladno članku 5. stavku 2. Uredbe (EU) 2021/784.
3. ne provodi posebne mjere sukladno članku 5. stavku 3. Uredbe (EU) 2021/784.
4. nakon primitka odluke, ne izvješćuje nadležno tijelo o posebnim mjerama koje je poduzeo i koje namjerava poduzeti sukladno članku 5. stavku 5. Uredbe (EU) 2021/784.
5. nakon odluke nadležnog tijela, ne poduzme potrebne mjere sukladno članku 5. stavku 6. Uredbe (EU) 2021/784
6. ne čuva teroristički sadržaj koji je uklonjen ili kojemu je onemogućen pristup na temelju posebnih mjera na temelju članka 5. Uredbe (EU) 2021/784 te sve povezane podatke, sukladno članku 6. Uredbe (EU) 2021/784.
7. ne ispunjava obveze o transparentnosti za pružatelje usluga smještaja na poslužitelju, sukladno članku 7. Uredbe (EU) 2021/784.
8. ne ispunjava obveze u pogledu mehanizama za podnošenje pritužbi, sukladno članku 10. Uredbe (EU) 2021/784.
9. ne ispunjava obveze u pogledu informiranja pružatelja sadržaja, sukladno članku 11. Uredbe (EU) 2021/784.
10. ne ispunjava obveze u pogledu točke za kontakt sukladno članku 15. stavku 1. Uredbe (EU) 2021/784.
11. ne ispunjava obveze u pogledu pravnog zastupnika, sukladno članku 17. Uredbe (EU) 2021/784.
(2) Novčanom kaznom u iznosu od 1.320,00 do 6.630,00 eura kaznit će se za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka i odgovorna osoba u pravnoj osobi.
(3) Novčanom kaznom u iznosu od 2.650,00 do 13.270,00 eura kaznit će se za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka fizička osoba obrtnik i osoba koja obavlja drugu samostalnu djelatnost.
(4) Novčanom kaznom u iznosu od 1.320,00 do 6.630,00 eura kaznit će se za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka fizička osoba.
(5) Za prekršaje iz ovoga članka ovlašteni tužitelj je Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti.
Članak 17.
(1) Novčanom kaznom u iznosu od 6.630,00 do 66.360,00 eura kaznit će se za prekršaj pravna osoba - pružatelj usluga smještaja na poslužitelju koja:
1. ne čuva teroristički sadržaj koji je uklonjen ili kojemu je onemogućen pristup na temelju naloga za uklanjanje na temelju članka 3. Uredbe (EU) 2021/784. i sve povezane podatke, sukladno članku 6. Uredbe (EU) 2021/784.
2. u slučaju da otkrije bilo kakav teroristički sadržaj koji uključuje neposrednu opasnost po život, tome odmah ne obavijeste nadležna tijela, sukladno članku 14. stavku 5. Uredbe (EU) 2021/784.
(2) Novčanom kaznom u iznosu od 1.320,00 do 6.630,00 eura kaznit će se za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka i odgovorna osoba u pravnoj osobi.
(3) Novčanom kaznom u iznosu od 2.650,00 do 13.270,00 eura kaznit će se za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka fizička osoba obrtnik i osoba koja obavlja drugu samostalnu djelatnost.
(4) Novčanom kaznom u iznosu od 1.320,00 do 6.630,00 eura kaznit će se za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka fizička osoba.
(5) Za prekršaje iz ovoga članka ovlašteni tužitelj je Ministarstvo unutarnjih poslova.
Članak 18.
(1) Novčanom kaznom u iznosu od 13.270,00 do 132.720,00 eura kaznit će se za prekršaj pravna osoba - pružatelj usluga smještaja na poslužitelju koja:
1. ne uklanja teroristički sadržaj ili ne onemogućuje pristup terorističkom sadržaju što prije i u svakom slučaju u roku od sat vremena od primitka naloga za uklanjanje, sukladno članku 3. stavku 3. Uredbe (EU) 2021/784
2. služeći se predloškom utvrđenim u Prilogu II., bez nepotrebne odgode ne obavješćuje nadležno tijelo o uklanjanju terorističkog sadržaja ili onemogućavanju pristupa terorističkom sadržaju, navodeći osobito vrijeme uklanjanja ili onemogućavanja, sukladno članku 3. stavku 6. Uredbe (EU) 2021/784
3. nakon što primi nalog za uklanjanje, ne poduzme mjere sukladno članku 4. stavku 2. Uredbe (EU) 2021/784
4. nakon što dobije odluku o utvrđivanju povrede, ne poduzme mjere sukladno članku 4. stavku 7. Uredbe (EU) 2021/784
(2) Novčanom kaznom u iznosu od 2.650,00 do 13.270,00 eura kaznit će se za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka i odgovorna osoba u pravnoj osobi.
(3) Novčanom kaznom u iznosu od 5.300,00 do 26.540,00 eura kaznit će se za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka fizička osoba obrtnik i osoba koja obavlja drugu samostalnu djelatnost.
(4) Novčanom kaznom u iznosu od 2.650,00 do 13.270,00 eura kaznit će se za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka fizička osoba.
(5) Za prekršaje iz ovoga članka ovlašteni tužitelj je Ministarstvo unutarnjih poslova.
Teži prekršaji
Članak 19.
Novčanom kaznom u iznosu od 1% do 4 % svjetskog prihoda koji je pružatelj usluga smještaja na poslužitelju ostvario u prethodnoj poslovnoj godini, kaznit će se pravna osoba – pružatelj usluga smještaja na poslužitelju ako sustavno ili kontinuirano ne poštuje obvezu uklanjanja terorističkog sadržaja ili onemogućavanja pristupa terorističkom sadržaju što prije i u svakom slučaju u roku od sat vremena od primitka naloga za uklanjanje, sukladno članku 18. stavku 3. Uredbe (EU) 2021/784.
V. ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 20.
Na dan uvođenja eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj prestaju važiti članak 13., članak 14. i članak 15. ovoga Zakona.
Članak 21.
Ovaj Zakon objavit će se u „Narodnim novinama“, a stupa na snagu 7. lipnja 2022. godine, osim članaka 16., 17. i 18. ovoga Zakona koji stupaju na snagu na dan uvođenja eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj.
OBRAZLOŽENJE ODREDBI PREDLOŽENOG ZAKONA
Uz članak 1.
Ovim se člankom propisuje predmet Zakona, a to je osiguravanje provedbe Uredbe (EU) 2021/784 Europskog parlamenta i Vijeća od 29. travnja 2021. o borbi protiv širenja terorističkog sadržaja na internetu u pravni poredak Republike Hrvatske. Također, cilj je zakona odrediti nadležna tijela za pojedine zadaće koje propisuje Uredba, djelokrug i način njihova rada. Ovim se propisom uređuju pojedinosti koje su instrumentom sekundarnog zakonodavstva Unije ostavljene u nadležnosti država članica.
Uz članak 2.
Ovim se člankom propisuje da pojmovi u ovome Zakonu imaju jednako značenje kao i pojmovi korišteni u Uredbi (EU) 2021/784, a navedeni su u članku 2. Uredbe (EU) 2021/784.
Uz članak 3.
Ovim se člankom propisuje kako se rodni pojmovi (riječi i pojmovni sklopovi) koji se koriste u tekstu Zakona na jednak način odnose na muški i ženski rod, neovisno o tome jesu li u tekstu Zakona navedeni u muškom ili ženskom rodu.
Uz članak 4.
Ovim se člankom propisuje Ministarstvo unutarnjih poslova kao nadležno tijelo za izdavanje naloga za uklanjanje na temelju članka 3. Uredbe (EU) 2021/784. Propisuje se nadležnost ustrojstvene jedinice u Ministarstvu unutarnjih poslova za obavljanje poslova nadležnog tijela iz istoga članka, kao i dostupnost točke za kontakt 24 sata na dan, sedam dana u tjednu. Konačno, propisuje se obveza nadležnog tijela da informacije o točki za kontakt objavljuje na svojim mrežnim stranicama.
Ovim se člankom nadalje propisuje da je nadležno tijelo ovlašteno zatražiti prethodno mišljenje Agencije za elektroničke medije u slučaju procjene prirode i vrste materijala koji pružatelj sadržaja pruža. Propisuje se zakonski rok u kojem je Agencija za elektroničke medije obvezna dostaviti svoje mišljenje.
Uz članak 5.
Ovim se člankom propisuje Ministarstvo unutarnjih poslova kao nadležno tijelo za provjeru prekograničnih naloga za uklanjanje na temelju članka 4. Uredbe (EU) 2021/784. Propisuje se nadležnost ustrojstvene jedinice u Ministarstvu unutarnjih poslova za obavljanje poslova nadležnog tijela iz istoga članka.
Također, propisuje se da je nadležno tijelo iz ovoga članka ovlašteno zatražiti prethodno mišljenje Agencije za elektroničke medije u slučaju procjene prirode i vrste materijala koji pružatelj sadržaja pruža. Propisuje se zakonski rok u kojem je Agencija za elektroničke medije obvezna dostaviti svoje mišljenje.
Uz članak 6.
Ovim se člankom propisuje Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti kao nadležno tijelo za donošenje odluke o izloženosti terorističkom sadržaju pružatelja usluga smještaja na poslužitelju i za nadzor provedbe posebnih mjera na temelju članka 5. Uredbe (EU) 2021/784. Propisuje se obveza Ministarstva unutarnjih poslova da, radi donošenja odluke o izloženosti terorističkom sadržaju pružatelja usluga na poslužitelju, dostavlja Hrvatskoj regulatornoj agenciji za mrežne djelatnosti podatke iz članka 5. stavka 4. točke (a) Uredbe kojima raspolaže.
Uz članak 7.
Ovim se člankom propisuje nadležno tijelo za izricanje sankcija na temelju članka 18. Uredbe (EU) 2021/784. S obzirom na veličinu teritorija Republike Hrvatske i procijenjeni broj predmeta iz materijalne nadležnosti Uredbe, predlaže se uspostaviti stvarnu i mjesnu nadležnost Općinskog prekršajnog suda u Zagrebu, koji će suditi u prvom stupnju za sve prekršaje počinjene od strane pružatelja usluga smještaja na poslužitelju iz članka 18. Uredbe (EU) 2021/784.
Uz članak 8.
Ovim se člankom propisuje obveza pružatelja usluga smještaja na poslužitelju u smislu odredaba ovoga Zakona, Ministarstva unutarnjih poslova, Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti, Općinskog prekršajnog suda u Zagrebu i Visokog upravnog suda Republike Hrvatske na prikupljanje informacija iz članka 21. stavka 1. Uredbe (EU) 2021/784 o radnjama koje su poduzeli u skladu s Uredbom u prethodnoj kalendarskoj godini. Propisuje se obveza pružatelja usluga smještaja na poslužitelju da prikupljene informacije dostavljaju Ministarstvu unutarnjih poslova, odnosno Hrvatskoj regulatornoj agenciji za mrežne djelatnosti do 1. ožujka u tekućoj kalendarskoj godini. Propisuje se obveza Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti, Općinskog prekršajnog suda u Zagrebu i Visokog upravnog suda Republike Hrvatske da prikupljene informacije dostavljaju Ministarstvu unutarnjih poslova do 10. ožujka u tekućoj kalendarskoj godini. Propisuje se obveza Ministarstva unutarnjih poslova da objedinjuje informacije iz istoga članka šalje Komisiji svake godine do 31. ožujka, sukladno članku 21. stavku 1. Uredbe (EU) 2021/784.
Uz članak 9.
Ovim se člankom propisuju ovlaštenici na podnošenje prigovora kao pravnog lijeka protiv naloga i odluka nadležnih tijela u slučajevima propisanim ovim Zakonom, kao i zakonske osnove zbog kojih se može podnijeti prigovor.
Također, ovim člankom propisuje se da prigovor nema odgodni učinak, odnosno da će se nalog, na koji je uložen prigovor, izvršiti.
Uz članak 10.
Ovim se člankom propisuju rokovi za podnošenje prigovora kao pravnog lijeka protiv naloga i odluka nadležnih tijela u slučajevima propisanim ovim Zakonom, odnosno rokovi kada prigovor više nije moguće podnijeti.
Uz članak 11.
Ovim se člankom propisuje Općinski prekršajni sud u Zagrebu kao nadležan prvostupanjski sud za odlučivanje o prigovoru, kao i pravila po kojima će se provesti postupak pred sudom. Istim se člankom propisuje nadležnost Visokog prekršajnog suda Republike Hrvatske kao nadležnog suda drugog stupnja za odlučivanje o žalbi protiv odluke prvostupanjskog suda. Konačno, s obzirom na rokove u kojima Uredba (EU) 2021/784 zahtijeva postupanje pružatelja usluga sadržaja na poslužitelju (sat vremena od primitka naloga za uklanjanje), ovim se člankom propisuje žurnost postupanja u postupku pred sudom.
Uz članak 12.
Ovim se člankom propisuju ovlaštenici na podnošenje tužbe kojom se pokreće upravni spor, kao pravnog lijeka protiv naloga i odluka nadležnih tijela u slučajevima propisanim ovim Zakonom. Također, ovim se člankom propisuju i zakonske osnove zbog kojih se može podnijeti tužba, kao i nadležnost Visokog upravnog suda Republike Hrvatske za odlučivanje u upravnom sporu, a sukladno Zakonu o upravnim sporovima kao općem propisu.
Uz članak 13.
Ovim se člankom propisuje zakonski minimum i maksimum za pojedine povrede Uredbe (EU) 2021/784 od strane pružatelja usluga smještaja na poslužitelju, sukladno članku 18. Uredbe (EU) 2021/784, za koje je ovlašteni tužitelj Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti. Propisuju se prekršajne odredbe u kunama koje će biti na snazi do datuma uvođenja eura.
Uz članak 14.
Ovim se člankom propisuje zakonski minimum i maksimum za pojedine povrede Uredbe (EU) 2021/784 od strane pružatelja usluga smještaja na poslužitelju, sukladno članku 18. Uredbe (EU) 2021/784, za koje je ovlašteni tužitelj Ministarstvo unutarnjih poslova. Propisuju se prekršajne odredbe u kunama koje će biti na snazi do datuma uvođenja eura.
Uz članak 15.
Ovim se člankom propisuje zakonski minimum i maksimum za pojedine povrede Uredbe (EU) 2021/784 od strane pružatelja usluga smještaja na poslužitelju, sukladno članku 18. Uredbe (EU) 2021/784, za koje je ovlašteni tužitelj Ministarstvo unutarnjih poslova. Radi se o povredama članka 3. stavaka 3. i 6. te članka 4. stavaka 2. i 7. Uredbe (EU) 2021/784, vezano uz naloge za uklanjanje, koje je zakonodavac odlučio teže sankcionirati. Propisuju se prekršajne odredbe u kunama koje će biti na snazi do datuma uvođenja eura.
PRIJEDLOG ZAKONA O PROVEDBI UREDBE (EU) 2021/784 EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA OD 29. TRAVNJA 2021. O BORBI PROTIV ŠIRENJA TERORISTIČKOG SADRŽAJA NA INTERNETU, S KONAČNIM PRIJEDLOGOM ZAKONA
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
I. USTAVNA OSNOVA ZA DONOŠENJE ZAKONA
Ustavna osnova za donošenje ovoga Zakona sadržana je u odredbi članka 2. stavka 4. podstavka 1. Ustava Republike Hrvatske (Narodne novine, br. 85/10 - pročišćeni tekst i 5/14 -Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
II. OCJENA STANJA I OSNOVNA PITANJA KOJA SE TREBAJU UREDITI ZAKONOM TE POSLJEDICE KOJE ĆE DONOŠENJEM ZAKONA PROISTEĆI
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Ocjena stanja
Od 2021. na snazi je Uredba (EU) 2021/784 Europskog parlamenta i Vijeća od 29. travnja 2021. o borbi protiv širenja terorističkog sadržaja na internetu (dalje u tekstu: Uredba (EU) 2021/784) kojom se nastoji osigurati neometano funkcioniranje jedinstvenog digitalnog tržišta u otvorenom i demokratskom društvu borbom protiv zlouporabe usluga smještaja na poslužitelju u terorističke svrhe i doprinosom javnoj sigurnosti širom Unije. Funkcioniranje jedinstvenog digitalnog tržišta trebalo bi poboljšati jačanjem pravne sigurnosti za pružatelje usluga smještaja na poslužitelju i povjerenja korisnika u internetsko okruženje, kao i jačanjem mjera kojima se štiti sloboda izražavanja, uključujući slobodu primanja i prenošenja informacija i ideja u otvorenom i demokratskom društvu te slobodu i pluralizam medija.
Borba protiv terorističkog sadržaja na internetu koji je dio šireg problema nezakonitog sadržaja na internetu zahtijeva kombinaciju zakonodavnih, nezakonodavnih i dobrovoljnih mjera koje se temelje na suradnji između nadležnih tijela i pružatelja usluga smještaja na poslužitelju, na način kojim se potpuno poštuju temeljna prava.
Pružatelji usluga smještaja na poslužitelju koji su aktivni na internetu imaju ključnu ulogu u digitalnom gospodarstvu tako što povezuju poduzeća i građane te olakšavaju javnu raspravu i širenje te primanje informacija, mišljenja i ideja, čime znatno doprinose inovacijama, gospodarskom rastu i stvaranju radnih mjesta u Uniji. Međutim, usluge pružatelja smještaja na poslužitelju u određenim slučajevima zloupotrebljavaju treće strane u svrhu provođenja nezakonitih aktivnosti na internetu. Te usluge zloupotrebljavaju terorističke skupine i njihovi pobornici radi širenja terorističkog sadržaja na internetu, odnosno širenja svojih poruka, radikalizacije i regrutiranja članova te olakšavanja i usmjeravanja terorističkih aktivnosti.
Iako nije jedini čimbenik, prisutnost terorističkog sadržaja na internetu dokazano potiče radikalizaciju pojedinaca, što može rezultirati terorističkim djelima te stoga imati ozbiljne negativne posljedice za korisnike, građane i društvo u cjelini, kao i na pružatelje internetskih usluga na čijim se poslužiteljima nalazi takav sadržaj jer se time narušava povjerenje njihovih korisnika i nanosi šteta njihovim poslovnim modelima. Zbog svoje središnje uloge te zbog tehnoloških sredstava i kapaciteta povezanih s uslugama koje nude, pružatelji usluga smještaja na poslužitelju snose osobitu društvenu odgovornost da zaštite svoje usluge od terorističke zlouporabe te da pomognu u borbi protiv širenja terorističkog sadržaja putem njihovih usluga na internetu, istodobno uzimajući u obzir temeljnu važnost slobode izražavanja, uključujući slobodu primanja i prenošenja informacija i ideja u otvorenom i demokratskom društvu.
Nadležna tijela i pružatelji usluga smještaja na poslužitelju trebali bi donositi samo one mjere koje su potrebne, primjerene i proporcionalne u demokratskom društvu, uzimajući u obzir posebnu važnost koja se pridaje slobodi izražavanja i informiranja te slobodi i pluralizmu medija, koje su ključni temelji pluralističkog i demokratskog društva te vrijednosti na kojima počiva Unija. Mjere kojima se utječe na slobodu izražavanja i informiranja trebale bi biti strogo usmjerene na borbu protiv širenja terorističkog sadržaja na internetu, uz istodobno poštovanje prava na zakonito primanje i prenošenje informacija, uzimajući u obzir središnju ulogu koju pružatelji usluga smještaja na poslužitelju imaju u olakšavanju javne rasprave te u primanju i širenju činjenica, mišljenja i ideja u skladu sa zakonom. Djelotvorne mjere na internetu u borbi protiv terorističkog sadržaja na internetu i zaštita slobode izražavanja i informiranja nisu suprotstavljeni ciljevi, već se nadopunjuju i međusobno osnažuju.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Pitanja koja se trebaju urediti zakonom
S obzirom na to da se Uredba (EU) 2021/784 primjenjuje od 7. lipnja 2022. godine, da je u cijelosti obvezujuća te da se izravno primjenjuje u svim državama članicama EU pa tako i u Republici Hrvatskoj, potrebno je prije početka njezine primjene stvoriti zakonske pretpostavke za prilagodbu nacionalnog pravnog poretka zahtjevima Uredbe (EU) 2021/784.
Unatoč izravnoj primjenjivosti ovog zakonodavnog akta Europske unije i njegovoj nadređenosti nacionalnom pravnom poretku, analiza odnosa odredbi Uredbe (EU) 2021/784 i važećeg nacionalnog zakonodavstva ukazala je na potrebu da se pojedina pitanja precizno reguliraju nacionalnim provedbenim propisom. Umjesto parcijalnih izmjena i dopuna nekolicine važećih nacionalnih propisa, u cilju ekonomičnosti i efikasnosti, predlaže se donijeti novi jedinstveni provedbeni propis kojim bi se riješila sva ključna pitanja organizacijske i procesne naravi i stvorili nužni preduvjeti za uspostavu okvira za primjenu Uredbe (EU) 2021/784.
Stupanjem na snagu Uredbe (EU) 2021/784 nastaje izravna obveza u pogledu radnji koje pružatelji usluga smještaja na poslužitelju i nadležna tijela poduzimaju radi borbe protiv širenja terorističkog sadržaja na internetu. Države članice obvezne su osigurati da se odredbe Uredbe (EU) 2021/784 primjenjuju u svom sadašnjem obliku, stoga nema prostora za države članice da, pojedinačno ili zajednički, postavljaju bitne definicije ili na drugi način dodaju ili prilagođavaju odredbe Uredbe, u onom dijelu u kojem se one izravno primjenjuju. Tako primjerice Uredba (EU) 2021/784, između ostalog utvrđuje definiciju „terorističkog sadržaja” usklađenu s definicijama relevantnih kaznenih djela iz Direktive (EU) 2017/541 Europskog parlamenta i Vijeća od 15. ožujka 2017. o suzbijanju terorizma i zamjeni Okvirne odluke Vijeća 2002/475/PUP i o izmjeni Odluke Vijeća 2005/671/PUP, kao i definicije ostalih elemenata važnih za njezinu provedbu poput definicije „pružatelja usluga smještaja na poslužitelju“, „pružatelja sadržaja“, „širenja u javnosti“, „nuđenja usluga u Uniji“, „bitne veze“, „glavnog poslovnog nastana“.
Uredba (EU) 2021/784 propisuje postupke i obveze koji proizlaze iz naloga za uklanjanje kojima se od pružatelja usluga smještaja na poslužitelju zahtijeva da, nakon procjene nadležnih tijela, uklone ili onemoguće pristup terorističkom sadržaju. Uredba (EU) 2021/784 propisuje i postupak provjere naloga za uklanjanje koji su izdala nadležna tijela iz druge države članice kako bi se utvrdilo krši li se tim nalogom ozbiljno ili očito ovu Uredbu ili temeljna prava utvrđena Poveljom.
U cilju smanjenja dostupnosti terorističkog sadržaja na svojim poslužiteljima, pružatelji usluga smještaja na poslužitelju koji su izloženi terorističkom sadržaju trebali bi uvesti posebne mjere ovisno o rizicima i razini izloženosti terorističkom sadržaju, kao i o učincima na prava trećih strana i javnog interesa na informiranje. Pružatelji usluga smještaja na poslužitelju trebali bi utvrditi koju bi odgovarajuću, djelotvornu i proporcionalnu posebnu mjeru trebalo uvesti za utvrđivanje i uklanjanje terorističkog sadržaja (posebne mjere).
Za potrebe Uredbe (EU) 2021/784 države članice trebale bi imenovati nadležna tijela. Time se nužno ne podrazumijeva osnivanje novog tijela te bi trebalo biti moguće postojećem tijelu povjeriti obavljanje funkcija predviđenih u Uredbi (EU) 2021/784. Uredbom bi se trebalo zahtijevati imenovanje tijela nadležnih za izdavanje naloga za uklanjanje, razmatranje naloga za uklanjanje, nadgledanje posebnih mjera te izricanje sankcija, a svaka bi država članica trebala moći odlučiti o broju nadležnih tijela koja treba imenovati te jesu li to upravna tijela, tijela kaznenog progona ili pravosudna tijela. Države članice osiguravaju da njihova nadležna tijela raspolažu potrebnim ovlastima i dovoljnim sredstvima za postizanje ciljeva Uredbe i ispunjavanje svojih obveza na temelju Uredbe. Države članice trebale bi osigurati da nadležna tijela ispunjavaju svoje zadaće na objektivan i nediskriminirajući način te da ne traže niti primaju upute od bilo kojeg drugog tijela u vezi s izvršavanjem zadaća na temelju ove Uredbe. Time se ne bi sprečavao nadzor u skladu s nacionalnim ustavnim pravom.
Ovim Prijedlogom zakona stoga se predviđa povjeravanje obavljanja funkcija predviđenih u Uredbi nadležnim tijelima u Republici Hrvatskoj.
U odnosu na zadaće izdavanja naloga za uklanjanje na temelju članka 3. Uredbe (EU) 2021/784 i zadaće provjere prekograničnih naloga za uklanjanje na temelju članka 4. Uredba (EU) 2021/784, određuje se Ministarstvo unutarnjih poslova nadležnim tijelom koje je ovlašteno izdati nalog za uklanjanje kojim se od pružatelja usluga smještaja na poslužitelju zahtijeva da uklone teroristički sadržaj ili onemoguće pristup terorističkom sadržaju u svim državama članicama, odnosno nadležnim tijelom koje može, na vlastitu inicijativu, provjeriti prekogranični nalog za uklanjanje kako bi utvrdilo krši li se tim nalogom ozbiljno ili očito Uredbu ili temeljna prava i slobode zajamčene Poveljom. Poslove nadležnog tijela u Ministarstvu unutarnjih poslova obavlja ustrojstvena jedinica nadležna za prevenciju i suzbijanje terorizma, u okviru koje je dostupna točka za kontakt za obradu zahtjeva za pojašnjenje i povratne informacije 24 sata na dan, sedam dana u tjednu. Sukladno Uredbi o unutarnjem ustrojstvu Ministarstva unutarnjih poslova (NN 97/2020) ustrojstvena jedinica nadležna za prevenciju i suzbijanje terorizma prati i izučava stanje i pojavne oblike kaznenih djela terorizma, međunarodnog terorizma i drugih kaznenih djela te sigurnosno-interesantnih događaja i pojava u vezi s terorizmom; utvrđuje najpogodnije načine za sprječavanje i otkrivanje počinitelja ovih kaznenih djela; pruža stručnu pomoć policijskim službenicima u policijskim upravama; obavlja nadzor nad izvršavanjem poslova i radnih zadataka u istraživanjima kaznenih djela iz ovog područja; neposredno se uključuje u rad i istraživanje najsloženijih kaznenih djela terorizma, međunarodnog terorizma i drugih kaznenih djela povezanih s terorizmom; sudjeluje u izradi informacija i drugih stručnih materijala; ostvaruje neposrednu suradnju s drugim državnim tijelima, institucijama, međunarodnim organizacijama i policijama stranih država u obavljanju poslova iz svoje nadležnosti. S obzirom da procjena nadležnog tijela o tome predstavlja li materijal koji pružatelj sadržaja pruža teroristički sadržaj, a koja procjena uključuje primjenu temeljnih načela koja se odnose na slobodu izražavanja i informiranja, uključujući slobodu i pluralizam medija, prijedlogom Zakona dana je ovlast Ministarstvu unutarnjih poslova da prethodno zatraži mišljenje Agencije za elektroničke medije, kao neovisnog regulatornog tijela koje promiče javni interes i pluralizam medija, stručnim i transparentnim djelovanjem opravdava povjerenje javnosti, potiče medijsku pismenost, stvara uvjete za proizvodnju kvalitetnog hrvatskog audiovizualnog sadržaja te osigurava ravnopravne uvjete za razvoj medija i medijskih sloboda. Agencija za elektroničke medije obvezna je dostaviti Ministarstvu unutarnjih poslova Republike Hrvatske svoje mišljenje u roku od 48 sati od dana primitka zahtjeva.
U odnosu na zadaće propisane temeljem članka 5. Uredbe (EU) 2021/784, prijedlogom Zakona određuje se Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti nadležnim tijelom za donošenje odluke o izloženosti terorističkom sadržaju pružatelja usluga smještaja na poslužitelju, kao i za nadzor provedbe posebnih mjera od strane pružatelja usluga smještaja na poslužitelju. Sukladno odredbama Zakona o elektroničkim komunikacijama (NN 73/08, 90/11, 133/12, 80/13, 71/14, 72/17) Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti je nacionalno regulatorno tijelo za obavljanje regulatornih i drugih poslova u okviru djelokruga i nadležnosti propisanih predmetnim Zakonom, koji između ostalog, uređuje područje elektroničkih komunikacija, i to korištenje elektroničkih komunikacijskih mreža i pružanje elektroničkih komunikacijskih usluga. Prijedlogom Zakona propisuje se suradnja Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti i Ministarstva unutarnjeg poslova u postupku donošenja odluke o izloženosti terorističkom sadržaju pružatelja usluga smještaja na poslužitelju.
Uredba (EU) 2021/784 predviđa da svaka fizička ili pravna osoba ima pravo na djelotvoran pravni lijek pred nadležnim nacionalnim sudom protiv bilo koje mjere poduzete na temelju ove Uredbe koja može negativno utjecati na prava te osobe. Navedenim pravom osobito bi se trebala dati mogućnost pružateljima usluga smještaja na poslužitelju i pružateljima sadržaja da djelotvorno ospore naloge za uklanjanje ili sve odluke koje proizlaze iz provjere naloga za uklanjanje na temelju ove Uredbe pred sudom države članice čije je nadležno tijelo izdalo nalog za uklanjanje ili donijelo tu odluku, kao i mogućnost da pružatelji usluga smještaja na poslužitelju djelotvorno ospore odluku o posebnim mjerama ili sankcijama pred sudom države članice čije je nadležno tijelo donijelo tu odluku.
Stoga se ovim Prijedlogom zakona predlažu odredbe o pravnim lijekovima, kao i o rokovima za njihovo podnošenje. Ovlaštenik prava na podnošenje pravnog lijeka je pružatelj usluga smještaja na poslužitelju, koji može podnijeti prigovor protiv naloga, odnosno odluke nadležnog tijela te može pokrenuti upravni spor protiv odluke nadležnog tijela u slučajevima propisanima prijedlogom ovoga Zakona. Ovlaštenik prava na podnošenje pravnog lijeka je i pružatelj sadržaja koji može podnijeti prigovor protiv naloga, odnosno odluke nadležnog tijela u slučajevima propisanima prijedlogom ovoga Zakona. Prijedlogom zakona propisuju se i subjektivni, odnosno objektivni rokovi za ulaganje pravnog lijeka, odnosno nadležna tijela za postupanje u žalbenom postupku, odnosno u upravnom sporu. Predlagatelj zakona odlučio je propisati dvostupanjsku sudsku zaštitu u odnosu na predmete iz nadležnosti prekršajnih sudova, čime se jamči pravna sigurnost subjekata u postupku i kontrola zakonitosti odluka donesenih od strane nadležnih tijela. U odnosu na predmete iz nadležnosti upravnih sudova, propisana je nadležnost Visokog upravnog suda Republike Hrvatske, prema postojećem konceptu iz Zakona o elektroničkim komunikacijama (NN 73/08, 90/11, 133/12, 80/13, 71/14, 72/17), gdje protiv odluka i drugih upravnih akata Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti nije dopuštena žalba, ali se protiv njih može pokrenuti upravni spor pred Visokim upravnim sudom Republike Hrvatske.
Predloženi koncept ne bi trebao dovesti do znatnog povećanja predmeta na sudovima, s obzirom da se ne očekuje znatan priljev ovih predmeta. Naime, Uredba (EU) 2021/784 dopušta da države članice i Europol i dalje upotrebljavaju prijave kao instrument za borbu protiv terorističkog sadržaja na internetu. Prijave država članica i Europola pokazale su se djelotvornim i brzim sredstvom za povećanje informiranosti pružatelja usluga smještaja na poslužitelju o određenom sadržaju dostupnom putem njihovih usluga, koje im omogućuje brzo djelovanje. Takve prijave, koje su mehanizam putem kojeg se pružatelje usluga smještaja na poslužitelju upozorava na informacije koje bi se mogle smatrati terorističkim sadržajem kako bi pružatelj usluga na dobrovoljnoj osnovi razmotrio jesu li informacije tog sadržaja u skladu s njegovim uvjetima, trebale bi i dalje biti dostupne uz naloge za uklanjanje. Pružatelji usluga smještaja na poslužitelju većinom uklanjanju sadržaj na dobrovoljnoj osnovi te se, uz moguća odstupanja, očekuje nastavak ovakvog trenda. Ovakvo dobrovoljno uklanjanje terorističkog sadržaja temeljem prijave ima za posljedicu izostanak potrebe angažiranja pravosudnog aparata i vođenje postupka. U odnosu na predmete iz nadležnosti upravnih sudova, predlagatelj ukazuje kako većina predmeta obuhvaćenih ovim konceptom upravnog sudovanja u odnosu na odluke vezane uz pružatelje usluga smještaja na poslužitelju ionako spada u nadležnost Visokog upravnog suda Republike Hrvatske, a temeljem ranije iznesenog argumenta u pogledu postojećeg koncepta iz Zakona o elektroničkim komunikacijama i mogućnosti pokretanja upravnog spora pred Visokim upravnim sudom Republike Hrvatske.
Nadalje, Uredba (EU) 2021/784 postavlja zahtjev da svaka država članica imenuje tijelo nadležno za izricanje sankcija na temelju članka 18. Uredbe (EU) 2021/784, a koje se primjenjuju prema pružateljima usluga smještaja na poslužitelju za povrede pojedinih članaka Uredbe (EU) 2021/784. Stoga se ovim Prijedlogom zakona predlaže Općinski prekršajni sud u Zagrebu kao stvarno i mjesno nadležan sud za izricanje sankcija sukladno članku 18. Uredbe (EU) 2021/784. Stvarna nadležnost Općinskog prekršajnog suda u Zagrebu regulirana je člankom 94. stavkom 1. Prekršajnog zakona (NN 107/07, 39/13, 157/13, 110/15, 70/17, 118/18). S obzirom na veličinu teritorija Republike Hrvatske i procijenjeni broj predmeta iz materijalne nadležnosti Uredbe, predlaže se uspostaviti stvarnu i mjesnu nadležnost samo jednoga suda – Općinskog prekršajnog suda u Zagrebu, koji će suditi u prvom stupnju za sve prekršaje počinjene od strane pružatelja usluga smještaja na poslužitelju iz članka 18. Uredbe (EU) 2021/784.
Nadalje, Uredba (EU) 2021/784 propisuje obvezu država članica da donesu pravila o sankcijama kako bi se osiguralo da pružatelji usluga smještaja na poslužitelju djelotvorno provode Uredbu. Sankcije mogu biti upravne ili kaznenopravne naravi. Posebno stroge sankcije trebalo bi se odrediti za slučajeve kad određeni pružatelj usluga smještaja na poslužitelju sustavno ili uporno ne uklanja teroristički sadržaj ili ne onemogućuje pristup tom sadržaju u roku od sat vremena od primitka naloga za uklanjanje. Stoga se prijedlogom ovoga Zakona propisuju prekršajnopravne sankcije za povrede pojedinih članaka navedenih u članku 18. Uredbe (EU) 2021/784.
Konačno, s obzirom na zahtjev Uredbe (EU) 2021/784 da države članice od svojih nadležnih tijela i od pružatelja usluga smještaja na poslužitelju u svojoj nadležnosti prikupljaju i šalju Komisiji svake godine do 31. ožujka informacije o radnjama koje su poduzele u skladu s ovom Uredbom u prethodnoj kalendarskoj godini, ovim prijedlogom Zakona propisuje se hodogram prikupljanja, objedinjavanja i slanja navedenih informacija Komisiji.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Posljedice koje će donošenjem zakona proisteći
Donošenjem Zakon o provedbi Uredbe (EU) 2021/784 osigurat će se zakonski uvjeti za provedbu Uredbe u pravnom poretku Republike Hrvatske.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
III. OCJENA I IZVORI POTREBNIH SREDSTAVA ZA PROVEDBU ZAKONA
Za provedbu Zakona, sredstva su osigurana u okviru redovnog poslovanja Ministarstva pravosuđa i uprave, Ministarstva unutarnjih poslova i Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti te nije potrebno osigurati dodatna sredstva u Državnom proračunu Republike Hrvatske.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
IV. PRIJEDLOG ZA DONOŠENJE ZAKONA PO HITNOM POSTUPKU
Sukladno članku 206. stavku 1. Poslovnika Hrvatskoga sabora (Narodne novine, br. 81/13, 113/16, 69/17, 29/18, 53/20, 119/20- Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske i 123/20) zakoni koji se usklađuju s dokumentima Europske unije donose se po hitnom postupku ako to zatraži predlagatelj.
Ovim Zakonom se predlaže osigurati uvjete za provedbu Uredbe Vijeća (EU) 2021/784.
Predlagatelj ukazuje na činjenicu da se Uredba (EU) 2021/784 izravno primjenjuje u svim državama članicama EU od 7. lipnja 2022. godine te da je, s obzirom na brzinu širenja terorističkog sadržaja na internetu, a time i rastuću opasnost od širenja takvih poruka, radikalizacije i regrutiranja članova te olakšavanje i usmjeravanje terorističkih aktivnosti, razvidna potreba hitnog postupanja pri donošenju ovoga Zakona, kojim će se stvoriti pravni preduvjeti za potpunu provedbe Uredbe (EU) 2021/784 u Republici Hrvatskoj.
Slijedom navedenoga, predlaže se donošenje ovoga Zakona po hitnom postupku.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
V. PRIJEDLOG ZAKONA, S KONAČNIM PRIJEDLOGOM ZAKONA
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
I. OPĆE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Predmet zakona
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 1.
Ovim Zakonom osigurava se provedba Uredbe (EU) 2021/784 Europskog parlamenta i Vijeća od 29. travnja 2021. o borbi protiv širenja terorističkog sadržaja na internetu (SL L 172/79, 17.05.2021.) (u daljnjem tekstu: Uredba (EU) 2021/784).
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Definicije pojmova
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 2.
Pojmovi u ovome Zakonu imaju jednako značenje kao pojmovi korišteni u Uredbi (EU) 2021/784.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Rodni pojmovi
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 3.
Riječi i pojmovni sklopovi koji imaju rodno značenje bez obzira na to jesu li u ovom Zakonu korišteni u muškom ili ženskom rodu odnose se na jednak način na muški i ženski rod.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
II. NADLEŽNA TIJELA
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Tijelo za izdavanje naloga za uklanjanje
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 4.
(1) Nadležno tijelo za izdavanje naloga za uklanjanje na temelju članka 3. Uredbe (EU) 2021/784 je Ministarstvo unutarnjih poslova.
(2) Poslove nadležnog tijela sukladno stavku 1. ovoga članka u Ministarstvu unutarnjih poslova obavlja ustrojstvena jedinica nadležna za prevenciju i suzbijanje terorizma.
(3) U okviru ustrojstvene jedinice nadležne za prevenciju i suzbijanje terorizma iz stavka 2. ovoga članka dostupna je točka za kontakt za obradu zahtjeva za pojašnjenje i povratne informacije u vezi s nalozima za uklanjanje koje je izdalo isto tijelo, 24 sata na dan, sedam dana u tjednu, sukladno odredbi članka 12. stavka 2. Uredbe (EU) 2021/784.
(4) Informacije o točki za kontakt objavljuju se i dostupne su na mrežnim stranicama Ministarstva unutarnjih poslova, sukladno odredbi članka 12. stavka 2. Uredbe (EU) 2021/784.
(5) Pri procjeni predstavlja li materijal koji pružatelj sadržaja pruža teroristički sadržaj, a koja procjena uključuje primjenu temeljnih načela koja se odnose na slobodu izražavanja i informiranja, uključujući slobodu i pluralizam medija, sukladno odredbi članka 1. Uredbe (EU) 2021/784, Ministarstvo unutarnjih poslova ovlašteno je zatražiti prethodno mišljenje Agencije za elektroničke medije.
(6) Agencija za elektroničke medije obvezna je dostaviti Ministarstvu unutarnjih poslova svoje mišljenje u roku od 48 sati od trenutka primitka zahtjeva.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Tijelo za provjeru prekograničnih naloga za uklanjanje
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 5.
(1) Nadležno tijelo za provjeru prekograničnih naloga za uklanjanje na temelju članka 4. Uredbe (EU) 2021/784 je Ministarstvo unutarnjih poslova.
(2) Poslove nadležnog tijela sukladno stavku 1. ovoga članka u Ministarstvu unutarnjih poslova obavlja ustrojstvena jedinica iz članka 4. stavka 2. ovoga Zakona.
(3) Pri obavljanju zadaća iz stavka 1. ovoga članka, koje uključuju primjenu temeljnih načela koja se odnose na slobodu izražavanja i informiranja, uključujući slobodu i pluralizam medija, Ministarstvo unutarnjih poslova ovlašteno je zatražiti prethodno mišljenje Agencije za elektroničke medije.
(4) Agencija za elektroničke medije obvezna je dostaviti Ministarstvu unutarnjih poslova svoje mišljenje u roku od 48 sati od trenutka primitka zahtjeva.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Tijelo za donošenje odluke o izloženosti terorističkom sadržaju i za nadzor provedbe posebnih mjera
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 6.
(1) Nadležno tijelo za donošenje odluke o izloženosti terorističkom sadržaju pružatelja usluga smještaja na poslužitelju i za nadzor provedbe posebnih mjera na temelju članka 5. Uredbe (EU) 2021/784 je Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti.
(2) Radi donošenja odluke o izloženosti terorističkom sadržaju pružatelja usluga na poslužitelju, Ministarstvo unutarnjih poslova dostavlja Hrvatskoj regulatornoj agenciji za mrežne djelatnosti podatke iz članka 5. stavka 4. točke (a) Uredbe kojima raspolaže.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Nadležno tijelo za izricanje sankcija
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 7.
Za prekršaje propisane ovim Zakonom stvarno i mjesno nadležan je Općinski prekršajni sud u Zagrebu.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Praćenje provedbe Uredbe (EU) 2021/784
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 8.
(1) Pružatelji usluga smještaja na poslužitelju u smislu odredaba ovoga Zakona te Ministarstvo unutarnjih poslova, Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti, Općinski prekršajni sud u Zagrebu i Visoki upravni sud Republike Hrvatske, kao nadležna tijela prema odredbama ovoga Zakona, prikupljaju informacije iz članka 21. stavka 1. Uredbe (EU) 2021/784 o radnjama koje su poduzeli u skladu s tom Uredbom u prethodnoj kalendarskoj godini.
(2) Pružatelji usluga smještaja na poslužitelju prikupljaju informacije iz članka 21. stavka 1. Uredbe (EU) 2021/784 te informacije iz članka 21. stavka 1. točke a), c), d) i e) dostavljaju Ministarstvu unutarnjih poslova, a informacije iz članka 21. stavka 1.  očke b) Hrvatskoj regulatornoj agenciji za mrežne djelatnosti do 1. ožujka u tekućoj kalendarskoj godini za prethodnu godinu.
(3) Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti, Općinski prekršajni sud u Zagrebu i Visoki upravni sud Republike Hrvatske prikupljaju informacije iz članka 21. stavka 1. Uredbe (EU) 2021/784 u okviru svoje nadležnosti te ih dostavljaju Ministarstvu unutarnjih poslova do 10. ožujka u tekućoj kalendarskoj godini za prethodnu godinu.
(4) Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti dostavlja Ministarstvu unutarnjih poslova i informacije dobivene sukladno stavku 2. ovoga članka do 10. ožujka u tekućoj kalendarskoj godini za prethodnu godinu.
(5) Ministarstvo unutarnjih poslova objedinjuje sve informacije iz ovoga članka te ih šalje Europskoj komisiji svake godine do 31. ožujka, sukladno članku 21. stavku 1. Uredbe (EU) 2021/784.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
III. PRAVNI LIJEKOVI
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Dopustivost i podnošenje prigovora
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 9.
(1) Pružatelj usluga smještaja na poslužitelju može podnijeti prigovor protiv:
1. naloga nadležnog tijela za uklanjanje terorističkog sadržaja ili onemogućavanje pristupa terorističkom sadržaju koji je izdan na temelju članka 3. Uredbe (EU) 2021/784
2. odluke nadležnog tijela za uklanjanje terorističkog sadržaja ili onemogućavanje pristupa terorističkom sadržaju donesene na temelju članka 4. Uredbe (EU) 2021/784.
(2) Pružatelj sadržaja može podnijeti prigovor protiv:
1. naloga nadležnog tijela za uklanjanje terorističkog sadržaja ili onemogućavanje pristupa terorističkom sadržaju koji je izdan na temelju članka 3. Uredbe (EU) 2021/784
2. odluke nadležnog tijela za uklanjanje terorističkog sadržaja ili onemogućavanje pristupa terorističkom sadržaju donesene na temelju članka 4. Uredbe (EU) 2021/784.
(3) Prigovor ne odgađa izvršenje naloga.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Rok za podnošenje prigovora
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 10.
(1) Pružatelj usluga smještaja na poslužitelju podnosi prigovor Općinskom prekršajnom sudu u Zagrebu, putem Ministarstva unutarnjih poslova, u roku od osam dana od dana primitka naloga, odnosno odluke nadležnog tijela donesene na temelju članka 4. Uredbe (EU) 2021/784.
(2) Pružatelj sadržaja podnosi prigovor Općinskom prekršajnom sudu u Zagrebu, putem Ministarstva unutarnjih poslova, u roku od osam dana od dana primitka informacija o uklanjanju ili onemogućavanju pristupa temeljem naloga za uklanjanje, sukladno članku 11. stavku 1. Uredbe (EU) 2021/784, odnosno u roku od osam dana od dana primitka naloga za uklanjanje sukladno članku 11. stavku 2. Uredbe (EU) 2021/784, odnosno u roku od osam dana od dana primitka odluke nadležnog tijela, donesene na temelju članka 4. Uredbe (EU) 2021/784. Nakon proteka roka od šest mjeseci od uklanjanja ili onemogućavanja pristupa temeljem naloga prigovor se ne može podnijeti.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Odlučivanje o prigovoru
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 11.
(1) O prigovoru odlučuje Općinski prekršajni sud u Zagrebu, prema odredbama zakona kojim se uređuje prekršajni postupak.
(2) Nepravodoban i nedopušten prigovor te prigovor podnesen od strane neovlaštene osobe Općinski prekršajni sud u Zagrebu odbacit će rješenjem.
(3) O osnovanosti naloga za uklanjanje ili onemogućavanje pristupa Općinski prekršajni sud u Zagrebu odlučuje rješenjem.
(4) Protiv rješenja Općinskog prekršajnog suda u Zagrebu ovlaštene osobe mogu podnijeti žalbu u roku od osam dana od dana dostave prijepisa rješenja.
(5) O izjavljenoj žalbi rješenjem odlučuje Visoki prekršajni sud Republike Hrvatske.
(6) U predmetima povodom prigovora postupa se žurno.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Pokretanje upravnog spora
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 12.
(1) Pružatelj usluga smještaja na poslužitelju može pokrenuti upravni spor protiv:
1. odluke nadležnog tijela kojom se utvrđuje da je pružatelj usluga smještaja na poslužitelju izložen terorističkom sadržaju koja je izdana na temelju članka 5. stavka 4. točke a) Uredbe (EU) 2021/784
2. odluke nadležnog tijela kojom je to tijelo, postupajući po zahtjevu pružatelja usluga smještaja na poslužitelju, preispitalo, izmijenilo ili opozvalo svoju raniju odluku kojom se utvrđuje da je pružatelj usluga smještaja na poslužitelju izložen terorističkom sadržaju koja je izdana na temelju članka 5. stavka 4. točke a) Uredbe (EU) 2021/784
3. odluke nadležnog tijela kojom se od pružatelja usluga smještaja na poslužitelju traži da poduzme posebne mjere sukladno članku 5. stavcima 2. i 3. Uredbe (EU) 2021/784
4. odluke nadležnog tijela kojom je to tijelo, postupajući po zahtjevu pružatelja usluga smještaja na poslužitelju, preispitalo, izmijenilo ili opozvalo svoju raniju odluku kojom se od pružatelja usluga smještaja na poslužitelju traži da poduzme posebne mjere sukladno članku 5. stavcima 2. i 3. Uredbe (EU) 2021/784.
(2) Tužba se podnosi Visokom upravnom sudu Republike Hrvatske.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
IV. PREKRŠAJNE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Prekršaji
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 13.
(1) Novčanom kaznom u iznosu od 50.000,00 do 500.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba - pružatelj usluga smještaja na poslužitelju koja:
1. u svoje uvjete ne uključuje i ne primjenjuje odredbe za sprečavanje zlouporabe svojih usluga za širenje u javnosti terorističkog sadržaja, sukladno članku 5. stavku 1. Uredbe (EU) 2021/784.
2. ne poduzima posebne mjere kako bi zaštitio svoje usluge od širenja terorističkog sadržaja u javnosti, sukladno članku 5. stavku 2. Uredbe (EU) 2021/784.
3. ne provodi posebne mjere sukladno članku 5. stavku 3. Uredbe (EU) 2021/784.
4. nakon primitka odluke, ne izvješćuje nadležno tijelo o posebnim mjerama koje je poduzeo i koje namjerava poduzeti sukladno članku 5. stavku 5. Uredbe (EU) 2021/784.
5. nakon odluke nadležnog tijela, ne poduzme potrebne mjere sukladno članku 5. stavku 6. Uredbe (EU) 2021/784
6. ne čuva teroristički sadržaj koji je uklonjen ili kojemu je onemogućen pristup na temelju posebnih mjera na temelju članka 5. Uredbe (EU) 2021/784 te sve povezane podatke, sukladno članku 6. Uredbe (EU) 2021/784.
7. ne ispunjava obveze o transparentnosti za pružatelje usluga smještaja na poslužitelju, sukladno članku 7. Uredbe (EU) 2021/784.
8. ne ispunjava obveze u pogledu mehanizama za podnošenje pritužbi, sukladno članku 10. Uredbe (EU) 2021/784.
9. ne ispunjava obveze u pogledu informiranja pružatelja sadržaja, sukladno članku 11. Uredbe (EU) 2021/784.
10. ne ispunjava obveze u pogledu točke za kontakt sukladno članku 15. stavku 1. Uredbe (EU) 2021/784.
11. ne ispunjava obveze u pogledu pravnog zastupnika, sukladno članku 17. Uredbe (EU) 2021/784.
(2) Novčanom kaznom u iznosu od 10.000,00 do 50.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka i odgovorna osoba u pravnoj osobi.
(3) Novčanom kaznom u iznosu od 20.000,00 do 100.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka fizička osoba obrtnik i osoba koja obavlja drugu samostalnu djelatnost.
(4) Novčanom kaznom u iznosu od 10.000,00 do 50.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka fizička osoba.
(5) Za prekršaje iz ovoga članka ovlašteni tužitelj je Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 14.
(1) Novčanom kaznom u iznosu od 50.000,00 do 500.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba - pružatelj usluga smještaja na poslužitelju koja:
1. ne čuva teroristički sadržaj koji je uklonjen ili kojemu je onemogućen pristup na temelju naloga za uklanjanje na temelju članka 3. Uredbe (EU) 2021/784. i sve povezane podatke, sukladno članku 6. Uredbe (EU) 2021/784.
2. u slučaju da otkrije bilo kakav teroristički sadržaj koji uključuje neposrednu opasnost po život, tome odmah ne obavijeste nadležna tijela, sukladno članku 14. stavku 5. Uredbe (EU) 2021/784.
(2) Novčanom kaznom u iznosu od 10.000,00 do 50.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka i odgovorna osoba u pravnoj osobi.
(3) Novčanom kaznom u iznosu od 20.000,00 do 100.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka fizička osoba obrtnik i osoba koja obavlja drugu samostalnu djelatnost.
(4) Novčanom kaznom u iznosu od 10.000,00 do 50.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka fizička osoba.
(5) Za prekršaje iz ovoga članka ovlašteni tužitelj je Ministarstvo unutarnjih poslova.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 15.
(1) Novčanom kaznom u iznosu od 100.000,00 do 1,000.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba - pružatelj usluga smještaja na poslužitelju koja:
1. ne uklanja teroristički sadržaj ili ne onemogućuje pristup terorističkom sadržaju što prije i u svakom slučaju u roku od sat vremena od primitka naloga za uklanjanje, sukladno članku 3. stavku 3. Uredbe (EU) 2021/784
2. služeći se predloškom utvrđenim u Prilogu II., bez nepotrebne odgode ne obavješćuje nadležno tijelo o uklanjanju terorističkog sadržaja ili onemogućavanju pristupa terorističkom sadržaju, navodeći osobito vrijeme uklanjanja ili onemogućavanja, sukladno članku 3. stavku 6. Uredbe (EU) 2021/784
3. nakon što primi nalog za uklanjanje, ne poduzme mjere sukladno članku 4. stavku 2. Uredbe (EU) 2021/784
4. nakon što dobije odluku o utvrđivanju povrede, ne poduzme mjere sukladno članku 4. stavku 7. Uredbe (EU) 2021/784
(2) Novčanom kaznom u iznosu od 20.000,00 do 100.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka i odgovorna osoba u pravnoj osobi.
(3) Novčanom kaznom u iznosu od 40.000,00 do 200.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka fizička osoba obrtnik i osoba koja obavlja drugu samostalnu djelatnost.
(4) Novčanom kaznom u iznosu od 20.000,00 do 100.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka fizička osoba.
(5) Za prekršaje iz ovoga članka ovlašteni tužitelj je Ministarstvo unutarnjih poslova.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 16.
(1) Novčanom kaznom u iznosu od 6.630,00 do 66.360,00 eura kaznit će se za prekršaj pravna osoba - pružatelj usluga smještaja na poslužitelju koja:
1. u svoje uvjete ne uključuje i ne primjenjuje odredbe za sprečavanje zlouporabe svojih usluga za širenje u javnosti terorističkog sadržaja, sukladno članku 5. stavku 1. Uredbe (EU) 2021/784.
2. ne poduzima posebne mjere kako bi zaštitio svoje usluge od širenja terorističkog sadržaja u javnosti, sukladno članku 5. stavku 2. Uredbe (EU) 2021/784.
3. ne provodi posebne mjere sukladno članku 5. stavku 3. Uredbe (EU) 2021/784.
4. nakon primitka odluke, ne izvješćuje nadležno tijelo o posebnim mjerama koje je poduzeo i koje namjerava poduzeti sukladno članku 5. stavku 5. Uredbe (EU) 2021/784.
5. nakon odluke nadležnog tijela, ne poduzme potrebne mjere sukladno članku 5. stavku 6. Uredbe (EU) 2021/784
6. ne čuva teroristički sadržaj koji je uklonjen ili kojemu je onemogućen pristup na temelju posebnih mjera na temelju članka 5. Uredbe (EU) 2021/784 te sve povezane podatke, sukladno članku 6. Uredbe (EU) 2021/784.
7. ne ispunjava obveze o transparentnosti za pružatelje usluga smještaja na poslužitelju, sukladno članku 7. Uredbe (EU) 2021/784.
8. ne ispunjava obveze u pogledu mehanizama za podnošenje pritužbi, sukladno članku 10. Uredbe (EU) 2021/784.
9. ne ispunjava obveze u pogledu informiranja pružatelja sadržaja, sukladno članku 11. Uredbe (EU) 2021/784.
10. ne ispunjava obveze u pogledu točke za kontakt sukladno članku 15. stavku 1. Uredbe (EU) 2021/784.
11. ne ispunjava obveze u pogledu pravnog zastupnika, sukladno članku 17. Uredbe (EU) 2021/784.
(2) Novčanom kaznom u iznosu od 1.320,00 do 6.630,00 eura kaznit će se za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka i odgovorna osoba u pravnoj osobi.
(3) Novčanom kaznom u iznosu od 2.650,00 do 13.270,00 eura kaznit će se za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka fizička osoba obrtnik i osoba koja obavlja drugu samostalnu djelatnost.
(4) Novčanom kaznom u iznosu od 1.320,00 do 6.630,00 eura kaznit će se za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka fizička osoba.
(5) Za prekršaje iz ovoga članka ovlašteni tužitelj je Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 17.
(1) Novčanom kaznom u iznosu od 6.630,00 do 66.360,00 eura kaznit će se za prekršaj pravna osoba - pružatelj usluga smještaja na poslužitelju koja:
1. ne čuva teroristički sadržaj koji je uklonjen ili kojemu je onemogućen pristup na temelju naloga za uklanjanje na temelju članka 3. Uredbe (EU) 2021/784. i sve povezane podatke, sukladno članku 6. Uredbe (EU) 2021/784.
2. u slučaju da otkrije bilo kakav teroristički sadržaj koji uključuje neposrednu opasnost po život, tome odmah ne obavijeste nadležna tijela, sukladno članku 14. stavku 5. Uredbe (EU) 2021/784.
(2) Novčanom kaznom u iznosu od 1.320,00 do 6.630,00 eura kaznit će se za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka i odgovorna osoba u pravnoj osobi.
(3) Novčanom kaznom u iznosu od 2.650,00 do 13.270,00 eura kaznit će se za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka fizička osoba obrtnik i osoba koja obavlja drugu samostalnu djelatnost.
(4) Novčanom kaznom u iznosu od 1.320,00 do 6.630,00 eura kaznit će se za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka fizička osoba.
(5) Za prekršaje iz ovoga članka ovlašteni tužitelj je Ministarstvo unutarnjih poslova.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 18.
(1) Novčanom kaznom u iznosu od 13.270,00 do 132.720,00 eura kaznit će se za prekršaj pravna osoba - pružatelj usluga smještaja na poslužitelju koja:
1. ne uklanja teroristički sadržaj ili ne onemogućuje pristup terorističkom sadržaju što prije i u svakom slučaju u roku od sat vremena od primitka naloga za uklanjanje, sukladno članku 3. stavku 3. Uredbe (EU) 2021/784
2. služeći se predloškom utvrđenim u Prilogu II., bez nepotrebne odgode ne obavješćuje nadležno tijelo o uklanjanju terorističkog sadržaja ili onemogućavanju pristupa terorističkom sadržaju, navodeći osobito vrijeme uklanjanja ili onemogućavanja, sukladno članku 3. stavku 6. Uredbe (EU) 2021/784
3. nakon što primi nalog za uklanjanje, ne poduzme mjere sukladno članku 4. stavku 2. Uredbe (EU) 2021/784
4. nakon što dobije odluku o utvrđivanju povrede, ne poduzme mjere sukladno članku 4. stavku 7. Uredbe (EU) 2021/784
(2) Novčanom kaznom u iznosu od 2.650,00 do 13.270,00 eura kaznit će se za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka i odgovorna osoba u pravnoj osobi.
(3) Novčanom kaznom u iznosu od 5.300,00 do 26.540,00 eura kaznit će se za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka fizička osoba obrtnik i osoba koja obavlja drugu samostalnu djelatnost.
(4) Novčanom kaznom u iznosu od 2.650,00 do 13.270,00 eura kaznit će se za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka fizička osoba.
(5) Za prekršaje iz ovoga članka ovlašteni tužitelj je Ministarstvo unutarnjih poslova.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Teži prekršaji
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 19.
Novčanom kaznom u iznosu od 1% do 4 % svjetskog prihoda koji je pružatelj usluga smještaja na poslužitelju ostvario u prethodnoj poslovnoj godini, kaznit će se pravna osoba – pružatelj usluga smještaja na poslužitelju ako sustavno ili kontinuirano ne poštuje obvezu uklanjanja terorističkog sadržaja ili onemogućavanja pristupa terorističkom sadržaju što prije i u svakom slučaju u roku od sat vremena od primitka naloga za uklanjanje, sukladno članku 18. stavku 3. Uredbe (EU) 2021/784.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
V. ZAVRŠNE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 20.
Na dan uvođenja eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj prestaju važiti članak 13., članak 14. i članak 15. ovoga Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 21.
Ovaj Zakon objavit će se u „Narodnim novinama“, a stupa na snagu 7. lipnja 2022. godine, osim članaka 16., 17. i 18. ovoga Zakona koji stupaju na snagu na dan uvođenja eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
OBRAZLOŽENJE ODREDBI PREDLOŽENOG ZAKONA
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 1.
Ovim se člankom propisuje predmet Zakona, a to je osiguravanje provedbe Uredbe (EU) 2021/784 Europskog parlamenta i Vijeća od 29. travnja 2021. o borbi protiv širenja terorističkog sadržaja na internetu u pravni poredak Republike Hrvatske. Također, cilj je zakona odrediti nadležna tijela za pojedine zadaće koje propisuje Uredba, djelokrug i način njihova rada. Ovim se propisom uređuju pojedinosti koje su instrumentom sekundarnog zakonodavstva Unije ostavljene u nadležnosti država članica.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 2.
Ovim se člankom propisuje da pojmovi u ovome Zakonu imaju jednako značenje kao i pojmovi korišteni u Uredbi (EU) 2021/784, a navedeni su u članku 2. Uredbe (EU) 2021/784.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 3.
Ovim se člankom propisuje kako se rodni pojmovi (riječi i pojmovni sklopovi) koji se koriste u tekstu Zakona na jednak način odnose na muški i ženski rod, neovisno o tome jesu li u tekstu Zakona navedeni u muškom ili ženskom rodu.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 4.
Ovim se člankom propisuje Ministarstvo unutarnjih poslova kao nadležno tijelo za izdavanje naloga za uklanjanje na temelju članka 3. Uredbe (EU) 2021/784. Propisuje se nadležnost ustrojstvene jedinice u Ministarstvu unutarnjih poslova za obavljanje poslova nadležnog tijela iz istoga članka, kao i dostupnost točke za kontakt 24 sata na dan, sedam dana u tjednu. Konačno, propisuje se obveza nadležnog tijela da informacije o točki za kontakt objavljuje na svojim mrežnim stranicama.
Ovim se člankom nadalje propisuje da je nadležno tijelo ovlašteno zatražiti prethodno mišljenje Agencije za elektroničke medije u slučaju procjene prirode i vrste materijala koji pružatelj sadržaja pruža. Propisuje se zakonski rok u kojem je Agencija za elektroničke medije obvezna dostaviti svoje mišljenje.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 5.
Ovim se člankom propisuje Ministarstvo unutarnjih poslova kao nadležno tijelo za provjeru prekograničnih naloga za uklanjanje na temelju članka 4. Uredbe (EU) 2021/784. Propisuje se nadležnost ustrojstvene jedinice u Ministarstvu unutarnjih poslova za obavljanje poslova nadležnog tijela iz istoga članka.
Također, propisuje se da je nadležno tijelo iz ovoga članka ovlašteno zatražiti prethodno mišljenje Agencije za elektroničke medije u slučaju procjene prirode i vrste materijala koji pružatelj sadržaja pruža. Propisuje se zakonski rok u kojem je Agencija za elektroničke medije obvezna dostaviti svoje mišljenje.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 6.
Ovim se člankom propisuje Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti kao nadležno tijelo za donošenje odluke o izloženosti terorističkom sadržaju pružatelja usluga smještaja na poslužitelju i za nadzor provedbe posebnih mjera na temelju članka 5. Uredbe (EU) 2021/784. Propisuje se obveza Ministarstva unutarnjih poslova da, radi donošenja odluke o izloženosti terorističkom sadržaju pružatelja usluga na poslužitelju, dostavlja Hrvatskoj regulatornoj agenciji za mrežne djelatnosti podatke iz članka 5. stavka 4. točke (a) Uredbe kojima raspolaže.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 7.
Ovim se člankom propisuje nadležno tijelo za izricanje sankcija na temelju članka 18. Uredbe (EU) 2021/784. S obzirom na veličinu teritorija Republike Hrvatske i procijenjeni broj predmeta iz materijalne nadležnosti Uredbe, predlaže se uspostaviti stvarnu i mjesnu nadležnost Općinskog prekršajnog suda u Zagrebu, koji će suditi u prvom stupnju za sve prekršaje počinjene od strane pružatelja usluga smještaja na poslužitelju iz članka 18. Uredbe (EU) 2021/784.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 8.
Ovim se člankom propisuje obveza pružatelja usluga smještaja na poslužitelju u smislu odredaba ovoga Zakona, Ministarstva unutarnjih poslova, Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti, Općinskog prekršajnog suda u Zagrebu i Visokog upravnog suda Republike Hrvatske na prikupljanje informacija iz članka 21. stavka 1. Uredbe (EU) 2021/784 o radnjama koje su poduzeli u skladu s Uredbom u prethodnoj kalendarskoj godini. Propisuje se obveza pružatelja usluga smještaja na poslužitelju da prikupljene informacije dostavljaju Ministarstvu unutarnjih poslova, odnosno Hrvatskoj regulatornoj agenciji za mrežne djelatnosti do 1. ožujka u tekućoj kalendarskoj godini. Propisuje se obveza Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti, Općinskog prekršajnog suda u Zagrebu i Visokog upravnog suda Republike Hrvatske da prikupljene informacije dostavljaju Ministarstvu unutarnjih poslova do 10. ožujka u tekućoj kalendarskoj godini. Propisuje se obveza Ministarstva unutarnjih poslova da objedinjuje informacije iz istoga članka šalje Komisiji svake godine do 31. ožujka, sukladno članku 21. stavku 1. Uredbe (EU) 2021/784.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 9.
Ovim se člankom propisuju ovlaštenici na podnošenje prigovora kao pravnog lijeka protiv naloga i odluka nadležnih tijela u slučajevima propisanim ovim Zakonom, kao i zakonske osnove zbog kojih se može podnijeti prigovor.
Također, ovim člankom propisuje se da prigovor nema odgodni učinak, odnosno da će se nalog, na koji je uložen prigovor, izvršiti.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 10.
Ovim se člankom propisuju rokovi za podnošenje prigovora kao pravnog lijeka protiv naloga i odluka nadležnih tijela u slučajevima propisanim ovim Zakonom, odnosno rokovi kada prigovor više nije moguće podnijeti.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 11.
Ovim se člankom propisuje Općinski prekršajni sud u Zagrebu kao nadležan prvostupanjski sud za odlučivanje o prigovoru, kao i pravila po kojima će se provesti postupak pred sudom. Istim se člankom propisuje nadležnost Visokog prekršajnog suda Republike Hrvatske kao nadležnog suda drugog stupnja za odlučivanje o žalbi protiv odluke prvostupanjskog suda. Konačno, s obzirom na rokove u kojima Uredba (EU) 2021/784 zahtijeva postupanje pružatelja usluga sadržaja na poslužitelju (sat vremena od primitka naloga za uklanjanje), ovim se člankom propisuje žurnost postupanja u postupku pred sudom.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 12.
Ovim se člankom propisuju ovlaštenici na podnošenje tužbe kojom se pokreće upravni spor, kao pravnog lijeka protiv naloga i odluka nadležnih tijela u slučajevima propisanim ovim Zakonom. Također, ovim se člankom propisuju i zakonske osnove zbog kojih se može podnijeti tužba, kao i nadležnost Visokog upravnog suda Republike Hrvatske za odlučivanje u upravnom sporu, a sukladno Zakonu o upravnim sporovima kao općem propisu.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 13.
Ovim se člankom propisuje zakonski minimum i maksimum za pojedine povrede Uredbe (EU) 2021/784 od strane pružatelja usluga smještaja na poslužitelju, sukladno članku 18. Uredbe (EU) 2021/784, za koje je ovlašteni tužitelj Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti. Propisuju se prekršajne odredbe u kunama koje će biti na snazi do datuma uvođenja eura.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 14.
Ovim se člankom propisuje zakonski minimum i maksimum za pojedine povrede Uredbe (EU) 2021/784 od strane pružatelja usluga smještaja na poslužitelju, sukladno članku 18. Uredbe (EU) 2021/784, za koje je ovlašteni tužitelj Ministarstvo unutarnjih poslova. Propisuju se prekršajne odredbe u kunama koje će biti na snazi do datuma uvođenja eura.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 15.
Ovim se člankom propisuje zakonski minimum i maksimum za pojedine povrede Uredbe (EU) 2021/784 od strane pružatelja usluga smještaja na poslužitelju, sukladno članku 18. Uredbe (EU) 2021/784, za koje je ovlašteni tužitelj Ministarstvo unutarnjih poslova. Radi se o povredama članka 3. stavaka 3. i 6. te članka 4. stavaka 2. i 7. Uredbe (EU) 2021/784, vezano uz naloge za uklanjanje, koje je zakonodavac odlučio teže sankcionirati. Propisuju se prekršajne odredbe u kunama koje će biti na snazi do datuma uvođenja eura.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave