PRIJEDLOG ZAKONA O PROVEDBI UREDBE (EU) 2019/1238 O PANEUROPSKOM OSOBNOM MIROVINSKOM PROIZVODU (PEPP)
I.USTAVNA OSNOVA ZA DONOŠENJE ZAKONA
Ustavna osnova za donošenje ovoga Zakona sadržana je u odredbi članka 2. stavka 4. podstavka 1. Ustava Republike Hrvatske („Narodne novine“, broj 85/10. – pročišćeni tekst i 5/14. – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).
II.OCJENA STANJA I OSNOVNA PITANJA KOJA SE TREBAJU UREDITI ZAKONOM TE POSLJEDICE KOJE ĆE PROISTEĆI DONOŠENJEM ZAKONA
Uredba (EU) 2019/1238 o paneuropskom osobnom mirovinskom proizvodu (PEPP) (u daljnjem tekstu: Uredba (EU) 2019/1238) koja uređuje pravila za registraciju, proizvodnju, distribuciju i nadzor osobnih mirovinskih proizvoda, objavljena u Službenom listu Europske unije 20. lipnja 2019., stupila je na snagu dvadesetog dana od objave u Službenom listu te se primjenjuje od 22. ožujka 2022.
Europa je kontinent čije je stanovništvo sve starije radi čega se Europska unija suočava s raznim demografskim izazovima. Osim toga, radikalne promjene se događaju i na razvoju karijere, tržištu rada i raspodjeli bogatstva, među ostalim i kao rezultat digitalne revolucije. Velik dio štednje građana Europske unije drži se na bankovnim računima s kratkim dospijećima. Usmjeravanje većeg dijela štednje građana Europske unije iz gotovine i bankovnih depozita na tržište kapitala, odnosno na dugoročne investicijske proizvode, rezultiralo bi korisnim učincima, kako za pojedince (koji bi imali koristi od većih povrata i poboljšane primjerenosti mirovina), tako i za opće gospodarstvo.
Cilj donošenja Uredbe (EU) 2019/1238 je stvaranje osobnog mirovinskog proizvoda dugoročne mirovinske prirode kojim će se u najvećoj mogućoj mjeri uzeti u obzir okolišni, socijalni i upravljački čimbenici (u daljnjem tekstu: ESG čimbenici) i koji će biti jednostavan, siguran, transparentan, prilagođen potrošačima, prenosiv širom Europske unije i koji će imati razumnu cijenu te će dopunjavati postojeće sustave u državama članicama.Većim europskim tržištem osobnih mirovina poduprijet će se osiguravanje financijskih sredstava za institucionalne ulagatelje i ulaganja u realno gospodarstvo.
Zakonodavnim okvirom za paneuropski osobni mirovinski proizvod (u daljnjem tekstu: PEPP) se ne zamjenjuju niti usklađuju postojeći nacionalni osobni mirovinski proizvodi ili sustavi, niti on utječe na postojeće nacionalne zakonske i strukovne mirovinske sustave i proizvode. Drugim riječima, riječ je o dodatnom i dopunskom osobnom mirovinskom proizvodu.
Uredbom (EU) 2019/1238 usklađuje se skup osnovnih značajki za PEPP koje se odnose na ključne elemente poput distribucije, minimalnog sadržaja ugovora, politike ulaganja, promjene pružatelja ili prekogranično pružanje i prenosivost, čime se doprinosi jednakosti uvjeta za pružatelje osobnih mirovina općenito te dovršetku Unije tržišta kapitala i integraciji unutarnjeg tržišta za osobne mirovine. To bi trebalo dovesti do stvaranja paneuropskog proizvoda koji je uglavnom standardiziran i dostupan u svim državama članicama, kojim se potrošačima omogućuje da u potpunosti iskoriste unutarnje tržište prenošenjem svojih mirovinskih prava u inozemstvo i kojim se nudi veći izbor između različitih vrsta pružatelja, uključujući na prekograničnoj osnovi.
Uredbom (EU) 2019/1238 usklađuju se osnovne značajke PEPP-a koje ne moraju podlijegati posebnim nacionalnim pravilima. S druge strane, na značajke koje nisu obuhvaćene područjem primjene Uredbe (EU) 2019/1238 (npr. uvjeti faze prikupljanja sredstava) primjenjuju se nacionalna pravila. PEPP-ovi bi trebali podlijegati odredbama Uredbe (EU) 2019/1238, relevantnom sektorskom pravu Europske unije, kao i odgovarajućim delegiranim i provedbenim aktima.
Uz to bi se trebali primjenjivati propisi koje su donijele države članice u provedbi sektorskog prava Europske unije. Ako već nisu obuhvaćeni Uredbom (EU) 2019/1238 ili sektorskim pravom Europske unije, trebali bi se primjenjivati odgovarajući propisi država članica.
PEPP bi također trebao podlijegati ugovoru sklopljenom između štediše PEPP-a i/ili korisnika PEPP-a i pružatelja PEPP-a (u daljnjem tekstu: ugovor o PEPP-u).
Uredba (EU) 2019/1238 propisuje niz ključnih karakteristika proizvoda koje bi trebalo uvrstiti u ugovor o PEPP-u. Uredba (EU) 2019/1238 ne bi trebala dovoditi u pitanje pravila Europske unije o međunarodnom privatnom pravu, a posebno pravila koja se odnose na nadležnost sudova i mjerodavno pravo. Uredba (EU) 2019/1238 također ne bi trebala u pitanje dovoditi nacionalno ugovorno, socijalno, radno i porezno pravo.
Pružatelji PEPP-a trebaju imati pristup cijelom tržištu Europske unije na temelju jedinstvene registracije proizvoda koja se odobrava na temelju jedinstvenog skupa pravila. U skladu s odredbama Uredbe (EU) 2019/1238, kako bi na tržište mogli staviti proizvod pod oznakom „PEPP”, pružatelji PEPP-a trebaju podnijeti zahtjev za registraciju svojim nadležnim tijelima. U slučaju da je pružatelj PEPP-a koji podnosi zahtjev dostavio sve potrebne informacije i u slučaju da su provedene odgovarajuće pripreme za ispunjavanje zahtjeva Uredbe (EU) 2019/1238, nadležna tijela trebaju donijeti odluku o registraciji i o tome obavijestiti europsko nadzorno tijelo (Europsko nadzorno tijelo za osiguranje i strukovno mirovinsko osiguranje) (EIOPA), uspostavljeno Uredbom (EU) br. 1094/2010 Europskog parlamenta i Vijeća od 24. studenoga 2010. o osnivanju Europskog nadzornog tijela (Europsko nadzorno tijelo za osiguranje i strukovno mirovinsko osiguranje), o izmjeni Odluke br. 716/2009/EZ i o stavljanju izvan snage Odluke Komisije 2009/79/EZ (SL L 331, 15.12.2010.), u svrhu registracije pružatelja PEPP-a i samog PEPP-a u središnji javni registar. Takva bi registracija trebala biti valjana u cijeloj Europskoj uniji.
Prema Uredbi (EU) 2019/1238 pružatelji PEPP-a trebali bi moći distribuirati PEPP-ove koje su proizveli i PEPP-ove koje nisu proizveli pod uvjetom da to bude u skladu s relevantnim sektorskim pravom. Distributeri PEPP-a trebali bi imati pravo distribuirati PEPP-ove koje nisu proizveli i to samo one za koje raspolažu s odgovarajućim znanjem i sposobnostima u skladu s relevantnim sektorskim pravom.
Pružatelji PEPP-a ili distributeri PEPP-a trebali bi savjetovati potencijalne štediše PEPP-a prije sklapanja ugovora o PEPP-u, uzimajući u obzir dugoročnu mirovinsku prirodu proizvoda, individualne zahtjeve i potrebe štediše PEPP-a te ograničene mogućnosti otkupa. Takvi savjeti trebali bi osobito sadržavati informacije o značajkama ulagačkih opcija, razini kapitalne zaštite i oblicima isplate.
S tim u vezi, Uredba (EU) 2019/1238 propisuje da bi, prije sklapanja ugovora o PEPP-u, potencijalnim štedišama PEPP-a trebalo pružiti sve potrebne informacije kako bi mogli donijeti informiranu odluku. Kako bi se osigurala optimalna transparentnost proizvoda, pružatelji PEPP-a trebali bi za PEPP-ove koje proizvedu izraditi dokument s ključnim informacijama o PEPP-u prije nego što se ti PEPP-ovi mogu distribuirati štedišama PEPP-a. Oni bi također trebali biti odgovorni za točnost dokumenta s ključnim informacijama o PEPP-u.
U skladu s odredbama Uredbe (EU) 2019/1238, pružatelji PEPP-a mogu pružati PEPP-ove, a distributeri PEPP-a mogu distribuirati PEPP-ove, u skladu sa slobodom pružanja usluga ili slobodom poslovnog nastana, na području države članice domaćina nakon što otvore podračun za tu državu članicu domaćina. Kako bi se osigurala visoka kvaliteta usluga i učinkovita zaštita potrošača, matična država članica i država članica domaćin trebale bi blisko surađivati u ispunjenju obveza utvrđenih Uredbom (EU) 2019/1238.
Paneuropska dimenzija PEPP-a treba se razvijati i na razini štediše PEPP-a, na temelju prenosivosti PEPP-a i usluge promjene pružatelja, čime se doprinosi zaštiti osobnih mirovinskih prava osoba koje ostvaruju svoje pravo na slobodu kretanja. Prenosivost podrazumijeva da štediša PEPP-a mijenja boravište u drugu državu članicu bez promjene pružatelja PEPP-a, dok promjena pružatelja PEPP-a ne podrazumijeva nužno promjenu boravišta.
Sukladno odredbama Uredbe (EU) 2019/1238, PEPP bi trebao obuhvaćati nacionalne podračune od kojih bi svaki imao značajke osobnih mirovinskih proizvoda, čime se omogućuje da se na doprinose u PEPP ili na isplate primjenjuju poticaji ako su oni dostupni u državi članici u kojoj je pružatelj PEPP-a otvorio podračun. Podračun bi se trebao koristiti za evidenciju doprinosa ostvarenih tijekom faze prikupljanja sredstava i isplata tijekom faze isplate u skladu s pravom države članice za koju je otvoren podračun.
Uredba (EU) 2019/1238 nalaže pružateljima PEPP-a svake godine sastaviti izvještaj o primanjima u okviru PEPP-a za štediše PEPP-a, kako bi im pružili ključne osobne i generičke podatke o PEPP-u i osigurali ažurirane informacije. Izvještaj o primanjima u okviru PEPP-a trebao bi biti jasan i sveobuhvatan i trebao bi sadržavati relevantne i primjerene informacije s ciljem olakšavanja razumijevanja prava na mirovinu tijekom vremena i među različitim mirovinskim proizvodima te kako bi se olakšala mobilnost radne snage. Izvještaj o primanjima u okviru PEPP-a također bi trebao sadržavati ključne informacije o politici ulaganja koja se odnosi na ESG čimbenike te bi u njemu trebalo biti navedeno gdje i na koji način štediše PEPP-a mogu dobiti dodatne informacije o integraciji ESG čimbenika.
Uredbom (EU) 2019/1238 pružateljima PEPP-a se osigurava primjerena razina slobode ulaganja gdje isti, kao ulagatelji na vrlo dugi rok s niskim rizikom likvidnosti, mogu doprinijeti razvoju Unije tržišta kapitala, ulaganjem, u granicama razboritosti, u nelikvidnu imovinu kao što su dionice te u druge instrumente s dugoročnim ekonomskim profilom kojima se ne trguje na uređenim tržištima, multilateralnim trgovinskim platformama (MTP-ovi) ili organiziranim trgovinskim platformama (OTP-ovi). Također mogu koristiti prednosti međunarodne diversifikacije.
Države članice dužne su poduzeti potrebne korake kako bi se osiguralo da kršenja odredbi Uredbe (EU) 2019/1238 podliježu odgovarajućim administrativnim sankcijama i drugim mjerama, s tim da se od država članica ne zahtijeva da utvrde pravila o administrativnim sankcijama za kršenja koja podliježu nacionalnom kaznenom pravu.
Uredba (EU) 2019/1238 ovlašćuje nadležna tijela da odrede novčane sankcije koje su dovoljno visoke za prebijanje stvarne ili moguće dobiti i koje su odvraćajuće čak i za veća financijska društva i njihovo rukovodstvo.
Republika Hrvatska će donošenjem ovoga Zakona uskladiti svoje zakonodavstvo s pravnom stečevinom Europske unije na način da će se osigurati pretpostavke za provedbu odredbi Uredbe (EU) 2019/1238.
Ovim prijedlogom Zakona postiže se sljedeće:
-Hrvatskoj narodnoj banci i Hrvatskoj agenciji za nadzor financijskih usluga dodjeljuju se ovlasti potrebne za izvršavanje svojih zadaća na temelju Uredbe (EU) 2019/1238 u odnosu na pružatelje PEPP-a kako je propisano Uredbom (EU) 2019/1238, što uključuje registraciju PEPP-a, nadzor nad radom pružatelja PEPP-a i distributera PEPP-a, nadzor PEPP proizvoda i upravljanja PEPP proizvodom od strane pružatelja PEPP-a i distributera PEPP-a te ovlast podnošenja optužnih prijedloga za prekršaje koji su propisani za kršenje odredbi Uredbe (EU) 2019/1238
-subjekti koji imaju namjeru pružati PEPP-ove, moraju pri svojim nadležnim tijelima podnijeti zahtjev za registraciju PEPP-a koja se odobrava na temelju jedinstvenog skupa pravila
-osigurava se prekogranično pružanje usluga od strane pružatelja PEPP-a i distributera PEPP-a
-štedišama PEPP-a se osigurava prenosivost PEPP-a pri čemu štediše PEPP-a pri promjeni boravišta u drugu državu članicu mogu nastaviti uplaćivati sredstva na svoj postojeći račun PEPP-a
-obvezuje se pružatelje PEPP-a i distributere PEPP-a na informiranje štediše PEPP-a o karakteristikama samih proizvoda obvezivanjem na uručivanje brošure s ključnim informacijama o PEPP-u (engl. KID) prije sklapanja ugovora o PEPP-u te na informiranje potencijalnih štediša PEPP-a o svim rizicima, troškovima i mogućim dobitcima i gubitcima PEPP-a
-utvrđuje se odgovornost pružatelja PEPP-a da u dokumentu s ključnim informacijama o PEPP-u štedišama PEPP-a pruži jasne i točne informacije koje su usklađene s odredbama Uredbe (EU) 2019/1238
-obvezuje se pružatelje PEPP-a na informiranje štediše PEPP-a i/ili korisnika PEPP-a tijekom cijele faze prikupljanja sredstava kao i tijekom faze prije umirovljenja te tijekom faze isplate
-osigurava se zaštita ulagatelja kroz imenovanje depozitara za pohranu imovine u vezi s poslovima pružanja PEPP-a u skladu s odgovarajućim odredbama Direktive 2009/65/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 13. srpnja 2009. o usklađivanju zakona i drugih propisa u odnosu na subjekte za zajednička ulaganja u prenosive vrijednosne papire (UCITS) (preinačena) (Tekst značajan za EGP) (SL L 302, 17.11.2009.)
-štedišama PEPP-a osigurava se usluga promjene pružatelja PEPP-a s poslovnim nastanom u istoj ili drugoj državi članici
-osigurana je prekršajna odgovornost za kršenje zahtjeva iz Uredbe (EU) 2019/1238.
III. OCJENA I IZVORI POTREBNIH SREDSTAVA ZA PROVEDBU ZAKONA
Za provedbu ovoga Zakona nije potrebno osigurati sredstva iz državnog proračuna Republike Hrvatske.
PRIJEDLOG ZAKONA O PROVEDBI UREDBE (EU) 2019/1238 O PANEUROPSKOM OSOBNOM MIROVINSKOM PROIZVODU (PEPP)
I. OPĆE ODREDBE
Predmet Zakona
Članak 1.
Ovim se Zakonom utvrđuju nadležna tijela, područje rada i ovlasti nadležnog tijela, uvjeti povezani s podračunima u Republici Hrvatskoj te prekršajne odredbe za provedbu uredbe Europske unije iz članka 2. ovoga Zakona.
Prijenos propisa Europske unije
Članak 2.
Ovim se Zakonom osigurava provedba Uredbe (EU) 2019/1238 Europskog parlamenta i Vijeća od 20. lipnja 2019. o paneuropskom osobnom mirovinskom proizvodu (PEPP) (Tekst značajan za EGP) (SL L 198, 25. 07. 2019.) (u daljnjem tekstu: Uredba (EU) 2019/1238).
Korištenje pojmova s rodnim značenjem
Članak 3.
Izrazi koji se koriste u ovom Zakonu, a imaju rodno značenje odnose se jednako na muški i ženski rod.
Pojmovi i definicije
Članak 4.
(1) U smislu ovoga Zakona pojedini pojmovi imaju sljedeće značenje:
1.Hrvatska narodna banka je središnja banka Republike Hrvatske čije su nadležnosti i područje rada propisani zakonom kojim se uređuje područje rada i nadležnosti Hrvatske narodne banke, ovim Zakonom i drugim zakonima
2.Agencija je Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga čije su nadležnosti i područje rada propisani zakonom kojim se uređuje područje rada i nadležnosti Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga, ovim Zakonom i drugim zakonima
3.EIOPA je Europsko nadzorno tijelo - Europsko nadzorno tijelo za osiguranje i strukovno mirovinsko osiguranje, osnovano Uredbom (EU) br. 1094/2010 Europskog parlamenta i Vijeća od 24. studenoga 2010. o osnivanju Europskog nadzornog tijela (Europsko nadzorno tijelo za osiguranje i strukovno mirovinsko osiguranje), o izmjeni Odluke br. 716/2009/EZ i o stavljanju izvan snage Odluke Komisije 2009/79/EZ (SL L 331, 15. 12. 2010.)
4.Dugotrajno nezaposlena osoba u smislu ovoga Zakona je osoba koja je prijavljena u evidenciji nezaposlenih osoba koju vodi Hrvatski zavod za zapošljavanje dulje od 12 mjeseci u kontinuitetu.
(2) Ostali pojmovi u smislu ovoga Zakona imaju istovjetno značenje kao pojmovi upotrijebljeni u Uredbi (EU) 2019/1238.
II. NADLEŽNA TIJELA, NJIHOVE NADLEŽNOSTI I PODRUČJE RADA
Nadležna tijela i ovlast za donošenje podzakonskih propisa
Članak 5.
(1) U skladu s člankom 6. stavkom 6. Uredbe (EU) 2019/1238, nadležna tijela za potrebe provedbe Uredbe (EU) 2019/1238 i ovoga Zakona su Hrvatska narodna banka i Agencija.
(2) U izvršavanju svojih ovlasti Hrvatska narodna banka vodit će računa o ujednačavanju nadzornih i supervizorskih alata i postupaka pri primjeni ovoga Zakona i/ili Uredbe (EU) 2019/1238 te će poduzeti sve aktivnosti u svrhu usklađivanja sa smjernicama i preporukama koje izdaju europska nadzorna tijela u skladu sa svojim ovlastima.
(3) Smjernice koje EIOPA donosi u skladu sa svojim ovlastima iz Uredbe (EU) 2019/1238 obvezujuće su za Agenciju i subjekte iz članka 6. stavka 2. ovoga Zakona čije su obveze definirane odredbama ovoga Zakona i relevantnih propisa, ako su ispunjeni sljedeći uvjeti:
1. da se sukladno proceduri propisanoj uredbama kojima se osnivaju europska nadzorna tijela Agencija očitovala da se obvezuje u cijelosti ili djelomično pridržavati odredbi pojedine smjernice ili da se do određenog roka namjerava uskladiti s pojedinom smjernicom
2. da je Agencija na svojim internetskim stranicama objavila obavijest o očitovanju iz točke 1. ovoga stavka, pri čemu su stupanje na snagu i početak primjene određeni pojedinom smjernicom, osim kada se Agencija očitovala o namjeri usklađenja s pojedinim smjernicama do određenog roka, u kojem slučaju su stupanje na snagu i početak primjene određeni očitovanjem iz točke 1. ovoga stavka.
(4) Agencija na svojoj internetskoj stranici objavljuje poveznice na tekstove smjernica kojih će se Agencija i/ili subjekti nadzora u cijelosti ili djelomično pridržavati ili s kojima se do određenog roka namjerava uskladiti, zajedno s obavijesti koja će u odnosu na pojedine smjernice sadržavati sljedeće informacije:
1. na koje se subjekte nadzora smjernica odnosi
2. primjenjuje li se smjernica u cijelosti ili djelomično i
3. datum stupanja na snagu i početka primjene smjernice, s definiranim prijelaznim razdobljima, ako je primjenjivo.
(5) Odredbe stavka 3. i 4. ovoga članka na odgovarajući način primjenjuju se i na preporuke EIOPA-e.
(6) Protiv upravnih akata nadležnih tijela iz stavka 1. ovoga članka žalba nije dopuštena, ali se može pokrenuti upravni spor pred nadležnim upravnim sudom.
(7) Kada je ovim Zakonom propisana ovlast Agencije za donošenje pravilnika, taj pravilnik donosi Upravno vijeće Agencije.
Subjekti nadzora
Članak 6.
(1) Subjekti nadzora Hrvatske narodne banke u smislu ovoga Zakona, a u vezi s ispunjavanjem obveza iz ovoga Zakona i Uredbe (EU) 2019/1238, su pružatelji PEPP-a iz članka 6. stavka 1. točke (a) Uredbe (EU) 2019/1238 kojima je Hrvatska narodna banka izdala odobrenje za rad.
(2) Subjekti nadzora Agencije u smislu ovoga Zakona, a u vezi s ispunjavanjem obveza iz ovoga Zakona i Uredbe (EU) 2019/1238, su:
a) pružatelji PEPP-a iz članka 6. stavka 1. točaka (b) do (f) Uredbe (EU) 2019/1238 kojima je Agencija izdala odobrenje za rad te distributeri PEPP-a iz članka 10. Uredbe (EU) 2019/1238 kojima su Hrvatska narodna banka ili Agencija izdale odobrenje za rad
b) distributeri PEPP-a iz članka 10. Uredbe (EU) 2019/1238 iz druge države članice koji, u skladu s Uredbom (EU) 2019/1238, imaju pravo pružati i/ili distribuirati PEPP u Republici Hrvatskoj putem slobode pružanja usluga ili poslovnog nastana.
Nadležnosti i područje rada Hrvatske narodne banke
Članak 7.
(1) U smislu Uredbe (EU) 2019/1238 i ovoga Zakona Hrvatska narodna banka je nadležna za:
1. odlučivanje o registraciji PEPP-a prema zahtjevu pružatelja PEPP-a iz članka 6. stavka 1. ovog Zakona
2. provođenje nadzora nad subjektima iz članka 6. stavka 1. ovog Zakona u smislu pridržavanja zahtjeva u vezi s pružanjem PEPP-a prema odredbama članka 61. Uredbe (EU) 2019/1238 i ovoga Zakona
3. izricanje nadzornih mjera subjektima nadzora iz članka 6. stavka 1. ovoga Zakona
4. podnošenje optužnih prijedloga kod utvrđenih povreda odredbi Uredbe (EU) 2019/1238 i ovoga Zakona od strane subjekata nadzora iz članka 6. stavka 1. ovoga Zakona.
(2) Hrvatska narodna banka za potrebe provedbe Uredbe (EU) 2019/1238 i ovoga Zakona obavlja sljedeće poslove:
1. nadzire usklađenost subjekata nadzora Hrvatske narodne banke iz članka 6. stavka 1. ovoga Zakona s obvezama iz Uredbe (EU) 2019/1238 i ovoga Zakona
2. obavještava EIOPA-u o svim odlukama o registraciji izdanim u skladu s člankom 6. Uredbe (EU) 2019/1238
3. na svojoj internetskoj stranici objavljuje informacije iz članka 12. Uredbe (EU) 2019/1238 i o tome obavještava EIOPA-u
4. razmjenjuje informacije i surađuje s nadležnim tijelima drugih država članica, EIOPA-om i drugim tijelima u skladu s člankom 40. stavcima 5. i 7., člankom 63. i člankom 66. Uredbe (EU) 2019/1238
5. uspostavlja postupke za zaprimanje pritužbi u vezi s kršenjem Uredbe (EU) 2019/1238 u skladu s člankom 50. stavkom 6. Uredbe (EU) 2019/1238
6. na svojoj internetskoj stranici objavljuje obavijest o odluci izricanja zabrane ili ograničenja u skladu s člankom 63. stavkom 4. Uredbe (EU) 2019/1238, obrazloženje iz članka 64. stavka 3. Uredbe (EU) 2019/1238 te odluke o izricanju sankcija i drugih mjera za kršenje odredbi Uredbe (EU) 2019/1238 u skladu s člankom 69. Uredbe (EU) 2019/1238
7. jedanput godišnje dostavlja EIOPA-i zbirne informacije o izrečenim sankcijama i mjerama u skladu s člankom 70. Uredbe (EU) 2019/1238.
(3) Hrvatska narodna banka donosi podzakonski propis kojim se utvrđuje vrsta, opseg, rokovi i način dostavljanja informacija iz članka 40. stavaka 1. i 2. Uredbe (EU) 2019/1238.
Nadležnosti i područje rada Agencije
Članak 8.
(1) U smislu Uredbe (EU) 2019/1238 i ovoga Zakona Agencija je nadležna za:
1. odlučivanje o registraciji PEPP-a prema zahtjevu pružatelja PEPP-a iz članka 6. stavka 2. ovog Zakona
2. provođenje nadzora nad subjektima iz članka 6. stavka 2. ovog Zakona u smislu pridržavanja zahtjeva u vezi s pružanjem i distribucijom PEPP-a prema odredbama članka 61. Uredbe (EU) 2019/1238 i ovoga Zakona
3. izricanje nadzornih mjera subjektima nadzora iz članka 6. stavka 2. ovoga Zakona
4. podnošenje optužnih prijedloga kod utvrđenih povreda odredbi Uredbe (EU) 2019/1238 i ovoga Zakona od strane subjekata nadzora iz članka 6. stavka 2. ovoga Zakona
5. ako se u Republici Hrvatskoj PEPP distribuira od strane subjekata iz članka 6. Uredbe (EU) 2019/1238 iz drugih država članicaili ako se od strane subjekata iz članka 6. Uredbe (EU) 2019/1238 otvaranjem podračuna za Republiku Hrvatsku krše obveze koje proizlaze iz primjenjivih pravila ovoga Zakona, provođenje nadzora i izricanje nadzornih mjera u skladu s člankom 16. Uredbe (EU) 2019/1238 te podnošenje optužnih prijedloga kod utvrđenih povreda odredbi Uredbe (EU) 2019/1238 i ovoga Zakona.
(2) Agencija za potrebe provedbe Uredbe (EU) 2019/1238 i ovoga Zakona obavlja sljedeće poslove:
1. nadzire usklađenost subjekata nadzora Agencije iz članka 6. stavka 2. ovoga Zakona s obvezama iz Uredbe (EU) 2019/1238 i ovoga Zakona
2. obavještava EIOPA-u o svim odlukama o registraciji izdanim u skladu s člankom 6. Uredbe (EU) 2019/1238
3. na svojoj internetskoj stranici objavljuje podatke iz članka 12. Uredbe (EU) 2019/1238 i o tome obavještava EIOPA-u
4. u slučaju prekograničnog pružanja PEPP-a od strane pružatelja PEPP-a kojemu je izdala odobrenje u skladu s člankom 6. stavkom 1. točkama (c) i (f) Uredbe (EU) 2019/1238, Agencija šalje obavijesti drugim nadležnim tijelima država članica u kojima pružatelj PEPP-a namjerava pružati ili pruža usluge, u skladu s člankom 15. Uredbe (EU) 2019/1238
5. u slučaju da je Republika Hrvatska država članica domaćin pružatelja PEPP-a u smislu članka 2. točke 21. Uredbe (EU) 2019/1238, izvršavanje ovlasti i mjera iz članka 16. i članka 21. stavka 3. Uredbe (EU) 2019/1238
6. razmjenjuje informacije i surađuje s nadležnim tijelima drugih država članica, EIOPA-om i drugim tijelima u skladu s člankom 40. stavcima 5. i 7., člankom 63. i člankom 66. Uredbe (EU) 2019/1238
7. uspostavlja postupke za zaprimanje pritužbi u vezi s kršenjem Uredbe (EU) 2019/1238 u skladu s člankom 50. stavkom 6. Uredbe (EU) 2019/1238
8. na svojoj internetskoj stranici objavljuje obavijest o odluci izricanja zabrane ili ograničenja u skladu s člankom 63. stavkom 4. Uredbe (EU) 2019/1238, obrazloženje iz članka 64. stavka 3. Uredbe (EU) 2019/1238 te odluke o izricanju sankcija i drugih mjera za kršenje odredbi Uredbe (EU) 2019/1238 u skladu s člankom 69. Uredbe (EU) 2019/1238
9. jedanput godišnje dostavlja EIOPA-i zbirne informacije o izrečenim sankcijama i mjerama u skladu s člankom 70. Uredbe (EU) 2019/1238.
(3) Agencija donosi pravilnik kojim se utvrđuje vrsta, opseg, rokovi i način dostavljanja informacija iz članka 40. stavaka 1. i 2. Uredbe (EU) 2019/1238.
III. REGISTRACIJA PEPP-a
Postupak registracije PEPP-a koji provodi Hrvatska narodna banka
Članak 9.
(1) Na temelju zahtjeva pružatelja PEPP-a iz članka 6. stavka 1. ovoga Zakona podnesenim u skladu s odredbama članka 6. stavka 2. Uredbe (EU) 2019/1238, Hrvatska narodna banka o registraciji PEPP-a odlučuje rješenjem u roku od tri mjeseca od zaprimanja potpunog zahtjeva, u skladu s odredbom članka 6. stavaka 3. i 4. Uredbe (EU) 2019/1238.
(2) Hrvatska narodna banka će u roku iz članka 6. stavka 3. Uredbe (EU) 2019/1238 procijeniti je li zahtjev iz stavka 1. ovoga članka potpun (razdoblje procjene) te će o potpunosti zahtjeva obavijestiti podnositelja zahtjeva.
(3) Ako Hrvatska narodna banka tijekom razdoblja procjene utvrdi da zahtjev iz stavka 1. ovog članka nije potpun, zaključkom će pružatelju PEPP-a odrediti rok u kojem je pružatelj PEPP-a dužan dostaviti dodatne podatke, i u tom slučaju se razdoblje procjene prekida od dana kada je Hrvatska narodna banka zatražila dodatne podatke do dana zaprimanja odgovora od pružatelja PEPP-a.
(4) Podnositelj zahtjeva Hrvatskoj narodnoj banci nije dužan dostaviti podatke i dokaze iz članka 6. stavka 2. točke (b) Uredbe (EU) 2019/1238 kojima Hrvatska narodna banka raspolaže, ako su ti podaci ažurni.
(5) Hrvatska narodna banka će na temelju zahtjeva iz stavka 1. ovoga članka donijeti rješenje o registraciji PEPP-a ako je podnositelj zahtjeva subjekt nadzora iz članka 6. stavka 1. ovoga Zakona te ako su informacije i dokumenti dostavljeni uz zahtjev usklađeni s Uredbom (EU) 2019/1238.
(6) U slučaju da uvjeti iz stavka 5. ovoga članka nisu ispunjeni, Hrvatska narodna banka će rješenjem odbiti zahtjev iz članka stavka 1. ovoga članka.
(7) O izdanom rješenju o registraciji PEPP-a Hrvatska narodna banka, u skladu s člankom 6. stavcima 5. i 6. Uredbe (EU) 2019/1238, obavještava EIOPA-u i dostavlja joj podatke iz članka 6. stavka 2. točaka (a), (b), (d), (f) i (g) Uredbe (EU) 2019/1238 kao i sve izmjene tih podataka.
(8) Hrvatska narodna banka će podzakonskim propisom detaljnije propisati sadržaj zahtjeva za registraciju PEPP-a iz stavka 1. ovoga članka.
Postupak registracije PEPP-a koji provodi Agencija
Članak 10.
(1) Na temelju zahtjeva pružatelja PEPP-a iz članka 6. stavka 2. ovoga Zakona podnesenim u skladu s odredbama članka 6. stavka 2. Uredbe (EU) 2019/1238, Agencija o registraciji PEPP-a odlučuje rješenjem u roku od tri mjeseca od zaprimanja potpunog zahtjeva, u skladu s odredbom članka 6. stavaka 3. i 4. Uredbe (EU) 2019/1238.
(2) Agencija će u roku iz članka 6. stavka 3. Uredbe (EU) 2019/1238 procijeniti je li zahtjev iz stavka 1. ovoga članka potpun (razdoblje procjene) te će o potpunosti zahtjeva obavijestiti podnositelja zahtjeva.
(3) Ako Agencija tijekom razdoblja procjene utvrdi da zahtjev iz stavka 1. ovog članka nije potpun, zaključkom će pružatelju PEPP-a odrediti rok u kojem je pružatelj PEPP-a dužan dostaviti dodatne podatke, i u tom slučaju se razdoblje procjene prekida od dana kada je Agencija zatražila dodatne podatke do dana zaprimanja odgovora od pružatelja PEPP-a.
(4) Podnositelj zahtjeva Agenciji nije dužan dostaviti podatke i dokaze iz članka 6. stavka 2. točke (b) Uredbe (EU) 2019/1238 kojima Agencija raspolaže, ako su ti podaci ažurni.
(5) Agencija će na temelju zahtjeva iz stavka 1. ovoga članka donijeti rješenje o registraciji PEPP-a ako je podnositelj zahtjeva subjekt nadzora iz članka 6. stavka 2. ovoga Zakona te ako su informacije i dokumenti dostavljeni uz zahtjev usklađeni s Uredbom (EU) 2019/1238.
(6) U slučaju da uvjeti iz stavka 5. ovoga članka nisu ispunjeni, Agencija će rješenjem odbiti zahtjev iz stavka 1. ovoga članka.
(7) O izdanom rješenju o registraciji PEPP-a Agencija, u skladu s člankom 6. stavcima 5. i 6. Uredbe (EU) 2019/1238, obavještava EIOPA-u i dostavlja joj podatke iz članka 6. stavka 2. točaka (a), (b), (d), (f) i (g) Uredbe (EU) 2019/1238 kao i sve izmjene tih podataka.
(8) Agencija će pravilnikom detaljnije propisati sadržaj zahtjeva za registraciju PEPP-a iz stavka 1. ovoga članka.
Razlozi za ukidanje rješenja o registraciji PEPP-a
Članak 11.
(1) Hrvatska narodna banka će u odnosu na subjekte iz članka 6. stavka 1. ovoga Zakona donijeti rješenje kojim će se ukinuti zakonito rješenje o registraciji PEPP-a u slučajevima propisanima člankom 8. stavkom 1. Uredbe (EU) 2019/1238.
(2) O ukidanju registracije PEPP-a Hrvatska narodna banka će izvijestiti EIOPA-u u skladu s člankom 8. stavkom 2. Uredbe (EU) 2019/1238.
(3) Agencija će u odnosu na subjekte iz članka 6. stavka 2. točke a) ovoga Zakona donijeti rješenje kojim će se ukinuti zakonito rješenje o registraciji PEPP-a u slučajevima propisanima člankom 8. stavkom 1. Uredbe (EU) 2019/1238.
(4) O ukidanju registracije PEPP-a Agencija će izvijestiti EIOPA-u u skladu s člankom 8. stavkom 2. Uredbe (EU) 2019/1238.
IV. JEZIK DOKUMENTA S KLJUČNIM INFORMACIJAMA O PEPP-U I ODGOVORNOST ZA PODATKE IZ TOG DOKUMENTA
Jezik dokumenta s ključnim informacijama o PEPP-u
Članak 12.
(1) Dokument s ključnim informacijama o PEPP-u koji u skladu s člankom 26. stavkom 1. Uredbe (EU) 2019/1238 potencijalnim štedišama PEPP-a u Republici Hrvatskoj stavlja na raspolaganje pružatelj PEPP-a, kojemu su Agencija ili Hrvatska narodna banke izdale rješenje o registraciji, mora biti sastavljen na hrvatskom jeziku.
(2) Ako pružatelj PEPP-a koji ima poslovni nastan u drugoj državi članici u Republici Hrvatskoj pruža svoje usluge na temelju članaka 14. i 15. Uredbe (EU) 2019/1238, dokument s ključnim informacijama o PEPP-u mora biti sastavljen na hrvatskom jeziku ili preveden na hrvatski jezik u skladu s odredbom članka 27. stavka 1. Uredbe (EU) 2019/1238.
(3) Iznimno od stavaka 1. i 2. ovoga članka, Agencija može dozvoliti uporabu drugog jezika u dokumentu s ključnim informacijama, u slučajevima u kojima je razvidno da to ne utječe negativno na interese štediša PEPP-a.
Odgovornost za podatke navedene u dokumentu s ključnim informacijama o PEPP-u
Članak 13.
(1) Štediša PEPP-a ili korisnik PEPP-a koji je sklopio ugovor o PEPP-u na temelju dokumenta s ključnim informacijama o PEPP-u, sastavljenog u skladu s Odjeljkom II. Poglavlja IV. Uredbe (EU) 2019/1238, može od pružatelja PEPP-a zahtijevati naknadu štete koju je pretrpio zbog toga što su informacije u tom dokumentu ili njegovom prijevodu dvosmislene, netočne ili neusklađene s relevantnim dijelovima pravno obvezujućih predugovornih i ugovornih dokumenata ili sa zahtjevima utvrđenima u članku 28. Uredbe (EU) 2019/1238.
(2) Odgovornost za štetu ne može se unaprijed isključiti ili ograničiti na štetu štediše PEPP-a ili korisnika PEPP-a.
(3) Odredbama ovoga članka ne isključuju se zahtjevi za naknadom štete zbog povrede ugovornog odnosa ili drugih propisa.
Odgovornost za promidžbene materijale
Članak 14.
(1) Pružatelj PEPP-a dužan je osigurati da je promidžbeni sadržaj PEPP-a koji izrađuje ili odobrava za daljnju distribuciju usklađen sa zahtjevima iz članka 29. Uredbe (EU) 2019/1238.
(2) Promidžbeni sadržaj za potrebe oglašavanja PEPP-a u Republici Hrvatskoj mora biti izrađen na hrvatskom jeziku.
(3) Pružatelj PEPP-a odgovoran je za potpunost i točnost informacija koje izrađuje ili odobrava za daljnju distribuciju, a koje su objavljene u svrhu promidžbe PEPP-a.
(4) Promidžbeni sadržaj o PEPP-u koji se izrađuje ili odobrava za daljnju distribuciju moraju odobriti osobe ovlaštene za zastupanje pružatelja PEPP-a.
(5) Pružatelj PEPP-a mora kao dio poslovne dokumentacije sačuvati primjerak svakog objavljenog promidžbenog sadržaja, kao i izvore podataka koji potkrepljuju navode iz takvih publikacija.
(6) Ako promidžbeni sadržaj PEPP-a ne izrađuje pružatelj PEPP-a, već ga izrađuje distributer, pružatelj PEPP-a dužan ga je odobriti za daljnju distribuciju.
V. POSTUPANJE PO PRITUŽBAMA
Članak 15.
(1) Svaka fizička ili pravna osoba, uključujući udruge za zaštitu potrošača, koja smatra da je pružatelj PEPP-a iz članka 6. stavka 1. ovoga Zakona prekršio odredbe Uredbe (EU) 2019/1238 ili ovoga Zakona može Hrvatskoj narodnoj banci podnijeti pritužbu.
(2) Svaka fizička ili pravna osoba, uključujući udruge za zaštitu potrošača, koja smatra da je pružatelj PEPP-a iz članka 6. stavka 2. ovoga Zakona prekršio odredbe Uredbe (EU) 2019/1238 ili ovoga Zakona može Agenciji podnijeti pritužbu.
(3) Agencija pravilnikom propisuje postupak podnošenja pritužbi iz stavka 2. ovoga članka i postupanje po istima.
(4) Hrvatska narodna banka podzakonskim propisom propisuje postupak podnošenja pritužbi iz stavka 1. ovoga članka i postupanje po istima.
VI. MEHANIZMI KOJI POTIČU PRIJAVE MOGUĆIH ILI STVARNIH KRŠENJA UREDBE (EU) 2019/1238
Članak 16.
Na prijave mogućih ili stvarnih kršenja Uredbe (EU) 2019/1238 na odgovarajući način primjenjuju se odredbe zakona kojim se uređuje prijavljivanje nepravilnosti, postupak prijavljivanja nepravilnosti, prava osoba koje prijavljuju nepravilnosti, obveze tijela javne vlasti te pravnih i fizičkih osoba u vezi s prijavom nepravilnosti.
VII. PROMJENA PRUŽATELJA PEPP-a
Članak 17.
(1) Štediša PEPP-a koji želi promijeniti pružatelja PEPP-a u skladu s člankom 53. Uredbe (EU) 2019/1238 mora zahtjev za promjenom pružatelja PEPP-a podnijeti u pisanom obliku.
(2) Pružatelj PEPP-a koji je zaprimio zahtjev iz stavka 1. ovoga članka dužan je štediši PEPP-a dostaviti potvrdu o prihvaćanju zahtjeva u pisanom obliku.
VII. UVJETI POVEZANI S PODRAČUNIMA U REPUBLICI HRVATSKOJ
Faza prikupljanja sredstva
Članak 18.
(1) Štediša PEPP-a može biti svaka fizička osoba koja izravno s pružateljem PEPP-a ili preko distributera sklopi ugovor o PEPP-u.
(2) Za maloljetne ili osobe lišene poslovne sposobnosti, ugovor o PEPP-u sklapa zakonski zastupnik ili skrbnik.
(3) Sve uvjete povezane s fazom prikupljanja sredstava za podračun u slučaju da je Republika Hrvatska država u kojoj štediša PEPP-a ima boravište, utvrđuje pružatelj PEPP-a ugovorom o PEPP-u, uključujući kada je primjenjivo, najkraće trajanje faze prikupljanja sredstava, najveći i najmanji iznos doprinosa i njihov kontinuitet.
Faza isplate
Pravo štediše PEPP-a na mirovinu u okviru PEPP-a
Članak 19.
(1) Pravo na mirovinu u okviru PEPP-a štediša PEPP-a može ostvariti najranije s navršenih 55 godina života.
(2) Pružatelj PEPP-a utvrđuje minimalno razdoblje štednje prije ostvarivanja prava na mirovinu u okviru PEPP-a u kojem je moguće sklopiti ugovor o PEPP-u.
(3) Sredstva štediše PEPP-a i/ili korisnika PEPP-a na računu PEPP-a predmet su nasljeđivanja u skladu sa zakonom kojim se uređuju prava nasljeđivanja.
(4) U slučaju da je štediša PEPP-a i/ili korisnik PEPP-a ugovorio s pružateljem PEPP-a isplatu mirovine u okviru PEPP-a u obliku rente ili kao privremenu isplatu, nasljednici svejedno imaju pravo odabrati jednokratnu isplatu, pod uvjetima utvrđenim ugovorom o PEPP-u.
Prijevremena isplata mirovine u okviru PEPP-a
Članak 20.
(1) Iznimno od članka 19. stavka 1. ovoga članka, pod uvjetima propisanima u ugovoru o PEPP-u, pravo na mirovinu u okviru PEPP-a može se ostvariti i ranije i to:
- u slučaju smrti
- u slučaju nastanka djelomičnog ili potpunog gubitka radne sposobnosti ili
- u slučaju dugotrajne nezaposlenosti.
(2) U slučaju nastanka djelomičnog ili potpunog gubitka radne sposobnosti štediše PEPP-a prijevremena isplata mirovine u okviru PEPP-a odobrava se na temelju rješenja Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje.
(3) U slučaju dugotrajne nezaposlenosti štediše PEPP-a, pružatelj PEPP-a će štediši PEPP-a koji je ostvario pravo na mirovinu u okviru PEPP-a iz stavka 1. ovoga članka, na zahtjev izvršiti jednokratnu isplatu sredstava na njegovom osobnom računu, u visini od najviše 100 % iznosa na računu štediše PEPP-a.
Oblici isplata mirovine u okviru PEPP-a
Članak 21.
Pružatelj PEPP-a koji isplaćuje mirovinu u okviru PEPP-a može nuditi jednu ili više sljedećih oblika isplata:
1. rentu
2. jednokratnu isplatu
3. privremenu isplatu
4. kombinaciju oblika iz točki 1. do 3. ovoga članka.
Jednokratne isplate
Članak 22.
(1) Po ostvarivanju uvjeta iz članka 19. stavka 1. ovoga Zakona, pružatelj PEPP-a će izvršiti isplatu mirovine u okviru PEPP-a u obliku jednokratne isplate u visini od najviše 100 % iznosa na (pod)računu štediše PEPP-a i/ili korisnika PEPP-a.
(2) Isplatu iz stavka 1. ovoga članka pružatelj PEPP-a vrši na temelju pisanog zahtjeva štediše PEPP-a i/ili korisnika PEPP-a, i to jednokratno u punom iznosu.
Porezni tretman primitaka u okviru PEPP-a
Članak 23.
Na primitke u okviru PEPP-a primjenjuju se odredbe propisa o porezu na dohodak koje se odnose na primitke kojima je osnova ugovor o dobrovoljnom mirovinskom osiguranju.
VIII. DEPOZITAR
Članak 24.
Na izbor depozitara kojeg pružatelj PEPP-a iz članka 6. stavka 1. točaka (c), (e) i (f) Uredbe (EU) 2019/1238 imenuje u skladu s člankom 48. stavkom 1. Uredbe (EU) 2019/1238, obavljanje poslova depozitara u odnosu na pohranu imovine PEPP-a, obavljanje kontrolnih poslova depozitara i odgovornost depozitara primjenjuju se odredbe dijela devetog Zakona o otvorenim investicijskim fondovima s javnom ponudom („Narodne novine“, br. 44/16., 126/19. i 110/21.).
VIII. NADZOR
Postupak nadzora koji provodi Hrvatska narodna banka
Članak 25.
Na postupak nadzora iz članka 7. ovoga Zakona koji provodi Hrvatska narodna banka na odgovarajući se način primjenjuju odredbe o postupku supervizije propisane zakonom kojim se uređuje osnivanje i poslovanje kreditnih institucija.
Nadzorne mjere Hrvatske narodne banke
Članak 26.
(1) Kada Hrvatska narodna banka sukladno podjeli nadležnosti iz članka 6. ovoga Zakona utvrdi povrede odredaba ovoga Zakona i/ili Uredbe (EU) 2019/1238, ovlaštena je izreći supervizorske mjere propisane zakonom kojim se uređuje osnivanje i poslovanje kreditnih institucija.
(2) Na način izricanja mjera iz stavka 1. ovoga članka na odgovarajući se način primjenjuju odredbe zakona kojim se uređuje osnivanje i poslovanje kreditnih institucija.
Postupak nadzora koji provodi Agencija
Članak 27.
(1) Agencija obavlja nadzor nad pridržavanjem zahtjeva iz Uredbe (EU) 2019/1238 i ovoga Zakona od strane pružatelja PEPP-a kojemu je registrirala PEPP u skladu s odredbama ovoga Zakona i od strane distributera PEPP-a na području Republike Hrvatske u smislu članka 10. Uredbe (EU) 2019/1238.
(2) Agencija obavlja nadzor nad pridržavanjem odredbi ovoga Zakona i Uredbe (EU) 2019/1238 od strane pružatelja PEPP-a i distributera PEPP-a iz druge države članice ako isti pružaju i/ili distribuiraju PEPP u skladu s odredbama odjeljka I. poglavlja III. Uredbe (EU) 2019/1238 kada je Republika Hrvatska država članica domaćin.
(3) Ovlasti iz stavka 2. ovoga članka Agencija obavlja u skladu s člankom 16. Uredbe (EU) 2019/1238.
(4) Ako ovim Zakonom nije drugačije propisano, postupak nadzora nad subjektima nadzora iz članka 6. stavka 2. ovoga Zakona, Agencija provodi u skladu s odredbama o postupku nadzora koji provodi Agencija u skladu s odredbama zakona kojim je uređeno osnivanje i poslovanje pojedinog pružatelja, odnosno distributera PEPP-a.
Nadzorne mjere Agencije
Članak 28.
(1) Kada Agencija utvrdi povrede odredbi Uredbe (EU) 2019/1238 ili glave VII. ovoga Zakona ili ako utvrdi da su nastupile neke od okolnosti navedene u članku 67. stavku 2. Uredbe (EU) 2019/1238 ili ako postoje opravdani razlozi za sumnju da je došlo do povrede navedenih odredbi ili nastupanja navedenih okolnosti, Agencija uz nadzorne mjere propisane zakonima kojima se uređuje osnivanje i poslovanje pružatelja PEPP-a iz članka 6. stavka 2. ovoga Zakona, može subjektu nadzora iz članka 6. stavka 2. ovoga Zakona, distributeru PEPP-a ili drugoj osobi koja krši odredbe ovoga Zakona ili Uredbe (EU) 2019/1238 rješenjem izreći jednu ili više nadzornih mjera iz članka 67. stavka 3. točaka (a), (b) i (c) Uredbe (EU) 2019/1238 koje, s obzirom na okolnosti i u skladu sa člankom 67. stavkom 1. Uredbe (EU) 2019/1238 moraju biti učinkovite, proporcionalne i odvraćajuće, kao i naložiti postupanjapotrebna za usklađenje s odredbama Uredbe (EU) 2020/1503 ili ovoga Zakona.
(2) Agencija može rješenjem zabraniti ili ograničiti stavljanje na tržište ili distribuciju PEPP-a u Republici Hrvatskoj ili iz Republike Hrvatske ako su ispunjeni svi uvjeti propisani člankom 63. Uredbe (EU) 2019/1238.
(3) Agencija informacije o svim izrečenim nadzornim mjerama dostavlja EIOPA-i u skladu s člankom 70. stavkom 1. Uredbe (EU) 2019/1238 te iste objavljuje na svojim internetskim stranicama u skladu s člankom 69. Uredbe (EU) 2019/1238.
Suradnja
Članak 29.
U svrhu provedbe Uredbe (EU) 2019/1238 i ovoga Zakona, Hrvatska narodna banka i Agencija surađuju s drugim ovlaštenim tijelima te s njima razmjenjuju podatke, u skladu s člankom 66. Uredbe (EU) 2019/1238, relevantnim zakonskim odredbama i sporazumima o suradnji sklopljenima s tim tijelima.
VIII. NAKNADE ZA NADZOR
Naknade
Članak 30.
(1) Za obavljanje nadzora temeljem odredba ovoga Zakona i Uredbe (EU) 2019/1238 pružatelji PEPP-a iz članka 6. stavka 1. ovoga Zakona, Hrvatskoj narodnoj banci plaćaju naknadu za nadzor, čiju visinu, način izračuna i način plaćanja Hrvatska narodna banka propisuje podzakonskim propisom.
(2) Za obavljanje nadzora temeljem odredba ovoga Zakona i Uredbe (EU) 2019/1238 pružatelji i distributeri PEPP-a iz članka 6. stavka 2. ovoga Zakona, Agenciji plaćaju naknadu za nadzor, čiju visinu, način izračuna i način plaćanja Agencija propisuje pravilnikom.
IX. PREKRŠAJNE ODREDBE
Opće odredbe
Članak 31.
(1) Ako je počinitelj prekršaja matično društvo grupe poduzetnika ili ovisno društvo matičnog društva koje ima obvezu izrade konsolidiranih financijskih izvještaja, ukupni prihod iz članka 33. stavka 1. ovoga Zakona određuje se na temelju konsolidiranih financijskih izvještaja koje je odobrilo upravljačko tijelo krajnjeg matičnog društva.
(2) Ako godišnji financijski izvještaji koje je odobrilo upravljačko tijelo pravnog subjekta za poslovnu godinu u kojoj je počinjen prekršaj nisu dostupni u trenutku izricanja novčane kazne, za osnovicu izračuna visine kazne za prekršaje iz članka 33. ovoga Zakona primijenit će se posljednji dostupni godišnji financijski izvještaji koje je odobrilo upravljačko tijelo pravnog subjekta.
(3) Kod odlučivanja o podnošenju optužnih prijedloga za prekršaje iz članaka 33. i 34. ovoga Zakona, nadležna tijela iz članka 5. stavka 1. ovoga Zakona kao ovlašteni tužitelji obvezni su uzeti u obzir sve relevantne okolnosti iz članka 67. Uredbe (EU) 2019/1238.
Objava izrečenih prekršajnih sankcija
Članak 32.
(1) Nadležna tijela iz članka 5. stavka 1. ovoga Zakona odluke o izrečenim prekršajnim sankcijama objavljuju na svojim internetskim stranicama u skladu s člankom 69. Uredbe (EU) 2019/1238.
(2) Podatke iz stavka 1. ovoga članka nadležna tijela iz članka 5. stavka 1. ovoga Zakona će držati objavljene na svojim internetskim stranicama najmanje pet godina od trenutka njihove objave.
(3) Nadležna tijela iz članka 5. stavka 1. ovoga Zakona će u skladu s odredbama o rehabilitaciji u smislu zakona kojim se uređuje prekršajni postupak istekom roka od tri godine od dana pravomoćnosti odluke o prekršaju sa svojih internetskih stranica ukloniti osobne podatke u smislu propisa kojima se uređuje zaštita osobnih podataka, a iz kojih bi bilo moguće utvrditi identitet počinitelja prekršaja.
Prekršaji pravne osobe
Članak 33.
(1) Novčanom kaznom u iznosu koji je višekratnik broja 1000, a koja ne može biti manja od 100.000,00 kuna ni veća od 10% ukupnog neto prihoda ostvarenog i utvrđenog u godišnjim financijskim izvještajima za tu poslovnu godinu kaznit će se pravna osoba ako:
1. na području Republike Hrvatske pruža odnosno distribuira proizvode pod nazivom „paneuropski osobni mirovinski proizvod“, odnosno „PEEP“, bez potrebne registracije u središnjem javnom registru EIOPA-e, suprotno odredbi članka 5. stavka 1. Uredbe (EU) 2019/1238
2. kao pružatelj PEPP-a ili distributer PEPP-a iz druge države članice pruža svoje usluge na teritoriju Republike Hrvatske protivno odredbi članka 14. stavka 1. Uredbe (EU) 2019/1238
3. kao pružatelj PEPP-a štediši PEPP-a koji kod njega ima otvoren račun PEPP-a i koji je to zatražio nije u skladu s člankom 18. stavkom 1. Uredbe (EU) 2019/1238 ponudio uslugu prenosivosti iz članka 17. Uredbe (EU) 2019/1238
4. kao pružatelj PEPP-a, u roku iz članka 18. stavka 3. Uredbe (EU) 2019/1238 na zahtjev upućen pružatelju PEPP-a, ne ponudi potencijalnom štediši PEPP-a nacionalne podračune za najmanje dvije države članice, u roku iz članka 18. stavka 3. Uredbe (EU) 2019/1238
5. kao pružatelj PEPP-a koji pruža uslugu prenosivosti štedišama PEPP-a u skladu s člankom 18. Uredbe (EU) 2019/1238 kod otvaranja novog podračuna unutar računa PEPP-a nije u skladu s člankom 19. stavkom 1. Uredbe (EU) 2019/1238 osigurao da isti odgovara pravnim zahtjevima i uvjetima iz članaka 17. do 21. ovoga Zakona u Republici Hrvatskoj kao novoj državi članici boravišta štediše PEPP-a
6. kao pružatelj PEPP-a nije sve transakcije na računu PEPP-a unio na odgovarajući podračun, u skladu s člankom 19. stavkom 1. Uredbe (EU) 2019/1238
7. ako je kao pružatelj PEPP-a uspostavio partnerstvo s drugim registriranim pružateljem PEEP-a protivno odredbi članka 19. stavka 2. Uredbe (EU) 2019/1238
8. kao pružatelj PEPP-a, štediši PEPP-a koji je promijenio boravište u drugu državu članicu nije bez odgode pružio informacije o mogućnosti otvaranja novog podračuna u okviru računa PEPP-a štediše PEPP-a i o roku u kojem bi se taj podračun mogao otvoriti, u skladu s odredbom članka 20. stavka 1. Uredbe (EU) 2019/1238
9. kao pružatelj PEPP-a, u slučaju da novi podračun nije dostupan, nije obavijestio štedišu PEPP-a o pravu da bez odgode i besplatno promijeni pružatelja PEPP-a te o mogućnosti nastavka štednje na posljednjem otvorenom podračunu, u skladu s člankom 20. stavkom 1. Uredbe (EU) 2019/1238
10. kao pružatelj PEPP-a nije štediši PEPP-a pružio personaliziranu preporuku u kojoj objašnjava bi li otvaranje novog podračuna u okviru računa PEPP-a štediše PEPP-a i uplaćivanje doprinosa na novi podračun bilo povoljnije od nastavka uplaćivanja doprinosa na posljednji otvoreni podračun, u skladu s člankom 20. stavkom 4. Uredbe (EU) 2019/1238
11. kao pružatelj PEPP-a koji nije u mogućnosti osigurati otvaranje novog podračuna koji odgovara novoj državi članici boravišta štediše PEPP-a nije u skladu s člankom 20. stavkom 5. Uredbe (EU) 2019/1238 omogućio štediši PEPP-a da prema vlastitom izboru bez odgode i besplatno promijeni pružatelja PEPP-a ili nastavi uplaćivati doprinose na posljednji otvoreni podračun
12. kao pružatelj PEPP-a ili distributer PEPP-a ne postupa pošteno, pravedno, profesionalno i u najboljem interesu klijenata PEPP-a, suprotno odredbi članka 22. stavka 1. Uredbe (EU) 2019/1238
13. kao pružatelj PEPP-a ne održava, primjenjuje ili provjerava postupak odobrenja svakog PEPP-a, odnosno bitnih izmjena postojećeg PEPP-a prije nego što ga distribuira klijentima PEPP-a u skladu s odredbama članka 25. stavka 1. podstavka 1. Uredbe (EU) 2019/1238
14. kao pružatelj PEPP-a postupkom odobrenja proizvoda nije definirao ciljano tržište za svaki PEPP u skladu s odredbama članka 25. stavka 1. podstavka 3. Uredbe (EU) 2019/1238
15. kao pružatelj PEPP-a postupkom odobrenja proizvoda nije osigurao da je predviđena strategija distribucije usklađena s utvrđenim ciljanim tržištem za svaki PEPP sukladno odredbama članka 25. stavka 1. podstavka 3. Uredbe (EU) 2019/1238
16. kao pružatelj PEPP-a postupkom odobrenja proizvoda nije osigurao da je predviđena strategija distribucije usklađena s ciljanim tržištem za bitnu izmjenu postojećeg PEPP-a, u skladu s odredbama članka 25. stavka 1. Uredbe podstavka 3. (EU) 2019/1238
17. kao pružatelj PEPP-a nije stavio na raspolaganje distributerima PEPP-a sve prikladne informacije o PEPP-u i postupku odobrenja proizvoda, uključujući utvrđeno ciljano tržište za PEPP u skladu s odredbama članka 25. stavka 1. podstavka 5. Uredbe (EU) 2019/1238
18. kao distributer PEPP-a ne raspolaže prikladnim aranžmanima za zaprimanje informacija iz petog podstavka članka 25. stavka 1. Uredbe (EU) 2019/1238 za razumijevanje karakteristika svakog PEPP-a i njegova utvrđenog ciljanog tržišta, u skladu s odredbama članka 25. stavka 1. Uredbe (EU) 2019/1238
19. kao pružatelj PEPP-a ponudi PEPP prije nego što sastavi dokument s ključnim informacijama o PEPP-u za taj proizvod PEPP-a i objavi dokument s ključnim informacijama o PEPP-u na svojim internetskim stranicama, suprotno odredbama članka 26. stavka 1. Uredbe (EU) 2019/1238
20. kao pružatelj PEPP-a nije osigurao da je dokument s ključnim informacijama o PEPP-u usklađen sa svim zahtjevima iz članka 26. stavka 2. Uredbe (EU) 2019/1238
21. kao pružatelj PEPP-a nije osigurao da je dokument s ključnim informacijama o PEPP-u usklađen sa svim zahtjevima iz članka 26. stavka 3. Uredbe (EU) 2019/1238
22. kao pružatelj PEPP-a nije osigurao da dokument s ključnim informacijama o PEPP-u sadrži sve informacije iz članka 28. stavka 3. Uredbe (EU) 2019/1238
23. kao pružatelj odnosno distributer PEPP-a je ponudio osnovni PEPP bez jamstva za uloženi kapital, a nije jasno u pisanom obliku objasnio sve okolnosti iz članka 34. stavka 3. Uredbe (EU) 2019/1238
24. kao pružatelj PEPP-a ili distributer PEPP-a iz članka 23. stavka 1. točke (c) Uredbe (EU) 2019/1238 nije prije pružanja savjeta od potencijalnog štediše PEPP-a tražio sve podatke propisane člankom 34. stavkom 4. Uredbe (EU) 2019/1238
25. kao pružatelj PEPP-a ili distributer PEPP-a nije osigurao da fizičke osobe koje pružaju savjete o PEPP-ovima raspolažu potrebnim znanjem i sposobnostima za ispunjavanje svojih obveza iz Uredbe (EU) 2019/1238 u skladu s člankom 34. stavkom 6. Uredbe (EU) 2019/1238
26. kao pružatelj PEPP-a ulaže imovinu koja se odnosi na PEPP suprotno pravilima propisanima odredbom članka 41. stavka 1. Uredbe (EU) 2019/1238
28. kao pružatelj PEPP-a iz članka 6. stavka 1. točaka (c), (d), (e) i (f) Uredbe (EU) 2019/1238 nudi PEPP s jamstvom protivno odredbi članka 42. stavka 5. Uredbe (EU) 2019/1238
29. kao pružatelj PEPP-a koji pruža alternativne ulagačke opcije nije štediši PEPP-a, tijekom prikupljanja sredstava u PEEP-u omogućio izmjenu odabrane ulagačke opcije u skladu s odredbom članka 44. stavka 1. Uredbe (EU) 2019/1238
30. kao pružatelj PEPP-a nije osigurao da je promjena ulagačke opcije za štedišu PEPP-a besplatna, u skladu s odredbom članka 44. stavka 2. Uredbe (EU) 2019/1238
31. kao pružatelj PEPP-a nije štedišama PEPP-a osigurao osnovni PEPP kao standardnu ulagačku opciju u skladu s uvjetima iz članka 45. stavka 1. Uredbe (EU) 2019/1238
32. kao pružatelj PEPP-a nije osigurao tehniku smanjenja rizika u skladu s odredbom članka 46. stavka 1. Uredbe (EU) 2019/1238
33. kao pružatelj PEPP-a iz članka 6. stavka 1. točaka (c), (e) i (f) Uredbe (EU) 2019/1238 ne imenuje depozitara za pohranu imovine u vezi s poslovima pružanja PEPP-a i nadzorne dužnosti u skladu s člankom 48. stavkom 1. Uredbe (EU) 2019/1238
34. ako kao depozitar imenovan u skladu s člankom 24. ovoga Zakona, a vezano uz članak 48. stavak 1. Uredbe (EU) 2019/1238, poslove depozitara obavlja protivno odredbama zakona kojim se uređuje osnivanje i poslovanje otvorenih investicijskih fondova s javnom ponudom
35. kao pružatelj PEPP-a ne omogući uslugu promjene pružatelja PEPP-a u skladu s uvjetima iz članka 52. stavka 1. podstavka 1. Uredbe (EU) 2019/1238
36. kao pružatelj PEPP-a prenositelj pružatelju PEEP-a primatelju nije prenio sve informacije u skladu s odredbom članka 52. stavka 1. podstavka 2. Uredbe (EU) 2019/1238
37. kao pružatelj PEPP-a primatelj nije u skladu s odredbom članka 52. stavka 1. podstavka 2. Uredbe (EU) 2019/1238 registrirao informacije koje je zaprimio od pružatelja PEPP-a prenositelja u odgovarajućim podračunima
38. kao pružatelj PEPP-a prenositelj ili pružatelj PEPP-a primatelj nije osigurao štediši PEPP-a besplatan pristup njegovim osobnim informacijama u skladu s odredbom članka 54. stavka 1. Uredbe (EU) 2019/1238
39. je kao pružatelj PEPP-a prenositelj za dostavljanje informacija koje je zatražio pružatelj PEPP-a primatelj u skladu s člankom 53. stavkom 4. točkom (a) naplatio troškove štediši PEPP-a ili pružatelju PEPP-a, protivno članku 54. stavku 2. Uredbe (EU) 2019/1238
40. je kao pružatelj PEPP-a prenositelj naplatio štediši PEPP-a naknadu ili pristojbu za zatvaranje računa u višem iznosu od maksimalno dozvoljenih člankom 54. stavkom 3. Uredbe (EU) 2019/1238
41. je kao pružatelj PEPP-a primatelj naplatio troškove koji nisu stvarni administrativni i transakcijski troškovi usluge promjene pružatelja, protivno članku 54. stavku 4. Uredbe (EU) 2019/1238
42. kao pružatelj PEPP-a koji je uključen u postupak promjene pružatelja nije bez odgode u skladu s člankom 55. stavkom 1. Uredbe (EU) 2019/1238 nadoknadio sve financijske gubitke koje je pretrpio štediša PEPP-a, a koji su izravna posljedica nepoštivanja obveza iz članka 53. od strane tog pružatelja PEPP-a
43. ako kao pružatelj PEPP-a koji isplaćuje mirovinu u okviru PEPP-a nudi oblik isplate koji nije predviđen člankom 21. ovoga Zakona
44. ako kao pružatelj PEPP-a prilikom isplate mirovine u okviru PEPP-a ne postupa u skladu s člankom 22. stavkom 1. ovoga Zakona
45. ako kao pružatelj PEPP-a po ostvarivanju uvjeta iz članka 19. stavka 1. ovoga Zakona ne izvrši isplatu dijela mirovine u okviru PEPP-a u skladu s člankom 22. stavkom 2. ovoga Zakona
46. ako kao pružatelj PEPP-a odnosno distributer PEPP-a ne postupi u skladu s mjerom koju mu Hrvatska narodna banka izrekne u skladu s člankom 26. ovoga Zakona, odnosno Agencija izrekne u skladu s člankom 28. ovoga Zakona.
(2) Novčanom kaznom u iznosu koji je višekratnik broja 1000, a koja ne može biti manja od 20.000,00 kuna ni veća od 500.000,00 kuna kaznit će se pravna osoba ako:
1. kao pružatelj PEPP-a ili distributer PEPP-a potencijalnom štediši PEPP-a nije pružio informacije o usluzi prenosivosti i/ili o tome koji su mu podračuni odmah dostupni, u skladu s odredbom članka 18. stavka 2. Uredbe (EU) 2019/1238
2. kao pružatelj PEPP-a nije štediši PEPP-a koji je promijenio boravište u drugu državu članicu pružio dokument s ključnim informacijama o PEPP-u propisan odredbama članka 28. stavka 3. točke (g) Uredbe (EU) 2019/1238, u pogledu podračuna koji odgovara novoj državi članici boravišta štediše PEPP-a u skladu s odredbama članka 20. stavka 1. Uredbe (EU) 2019/1238
3. kao pružatelj PEPP-a sa sjedištem iz Republike Hrvatske otvori novi podračun za drugu državu članicu, bez da je o tome obavijestio Agenciju odnosno Hrvatsku narodnu banku, u skladu s odredbom članka 21. stavka 1. Uredbe (EU) 2019/1238
4. kao pružatelj PEPP-a iz članka 6. stavka 1. točke (d) Uredbe (EU) 2019/1238 odnosno investicijska društva iz članka 10. stavka 2. Uredbe (EU) 2019/1238 na području Republike Hrvatske ne poštuje odredbe zakona kojim se uređuje tržište kapitala, a koje propisuju pravila o distribuciji financijskih instrumenata, u skladu s odredbom članka 23. stavka 1. točke (b) Uredbe (EU) 2019/1238
5. kao pružatelj PEPP-a iz članka 6. stavka 1. točaka (a), (c), (e) i (f) Uredbe (EU) 2019/1238, odnosno distributer PEPP-a ne poštuje odredbe zakona kojim se uređuje tržište kapitala, a koje propisuju pravila o distribuciji financijskih instrumenata, u skladu s odredbom članka 23. stavka 1. točke (c) Uredbe (EU) 2019/1238
6. kao pružatelj PEPP-a odnosno distributer PEPP-a nije pružio dokumente i/ili informacije iz poglavlja IV. Uredbe (EU) 2019/1238 i/ili omogućio klijentu PEPP-a pohranu tih informacija i/ili reprodukciju pohranjenih informacija i/ili nije obavijestio klijenta o njegovima pravima, u skladu s odredbom članka 24. Uredbe (EU) 2019/1238
7. kao pružatelj odnosno distributer PEPP-a nije obavijestio klijenta PEEP-a da ima pravo zatražiti primjerak dokumenata i informacija iz poglavlja IV. Uredbe (EU) 2019/1238 na drugom trajnom mediju, uključujući na papiru, besplatno, u skladu s odredbom članka 24. Uredbe (EU) 2019/1238
8. kao pružatelj PEPP-a koji nudi štediši PEPP-a alternativne ulagačke opcije s ključnim informacijama o PEPP-u, ne postupi u skladu s odredbama članka 26. stavka 4. Uredbe (EU) 2019/1238
9. kao pružatelj PEPP-a nije sastavio dokument s ključnim informacijama o PEPP-u u skladu s odredbama članka 26. stavka 5. Uredbe (EU) 2019/1238
10. kao pružatelj PEPP-a nije sastavio dokument s ključnim informacijama o PEPP-u na hrvatskom jeziku u skladu s odredbom članka 12. stavka 1. ovoga Zakona
11. kao pružatelj PEPP-a koji ima poslovni nastan u drugoj državi članici, a u Republici Hrvatskoj pruža svoje usluge na temelju članaka 14. i 15. Uredbe (EU) 2019/1238, nije sastavio dokument s ključnim informacijama o PEPP-u na hrvatskom jeziku u skladu s odredbom članka 12. stavka 2. ovoga Zakona
12. kao pružatelj PEPP-a nije štediši PEPP-a s oštećenjem vida stavio na raspolaganje dokument s ključnim informacijama o PEPP-u u skladu s odredbom članka 27. stavka 3. Uredbe (EU) 2019/1238
13. je kao pružatelj PEPP-a izradio promidžbene materijale protivno odredbama članka 29. Uredbe (EU) 2019/1238
14. kao pružatelj PEPP-a nije revidirao dokument s ključnim informacijama o PEPP-u i/ili ga stavio na raspolaganje u skladu s odredbom članka 30. stavka 1. Uredbe (EU) 2019/1238
15. kao pružatelj PEPP-a ili distributer PEPP-a, prilikom savjetovanja o PEPP-u i/ili nuđenja na prodaju PEPP-a, nije pravodobno potencijalnom štediši PEPP-a pružio sve dokumente s ključnim informacijama o PEPP-u, u skladu s odredbom članka 33. stavka 1. Uredbe (EU) 2019/1238
16. kao pružatelj PEPP-a odnosno distributer PEPP-a prije sklapanja ugovora o PEPP-u nije utvrdio zahtjeve i/ili potrebe potencijalnog štediše PEPP-a i/ili nije pružio objektivne informacije o PEEP-u u skladu s odredbom članka 34. stavka 1. Uredbe (EU) 2019/1238
17. kao pružatelj PEPP-a odnosno distributer PEPP-a prije sklapanja ugovora o PEPP-u nije potencijalnom štediši PEPP-a pružio personaliziranu preporuku i/ili određenu ulagačku opciju, u skladu s odredbom članka 34. stavka 2. Uredbe (EU) 2019/1238
18. kao pružatelj PEPP-a nije sastavio izvještaj o primanjima u okviru PEPP-a u skladu s odredbama članka 35. stavcima 1. do 3. Uredbe (EU) 2019/1238
19. kao pružatelj PEPP-a nije štediši PEPP-a stavio na raspolaganje izvještaj o primanjima u okviru PEPP-a, u skladu s odredbom članka 35. stavka 4. Uredbe (EU) 2019/1238
20. kao pružatelj PEPP-a nije štedišu PEPP-a obavijestio o svim promjenama u skladu s odredbama članka 35. stavka 6. Uredbe (EU) 2019/1238
21. kao pružatelj PEPP-a nije sastavio izvještaj o primanjima u okviru PEPP-a na način da isti sadrži sve informacije iz članaka 36. Uredbe (EU) 2019/1238
22. kao pružatelj PEPP-a odnosno distributer PEPP-a Agenciji ne dostavi podatke u skladu s odredbama članka 40. Uredbe (EU) 2019/1238 i/ili pravilnika iz članka 8. stavka 2. točke 2. ovoga Zakona.
23. kao pružatelj PEPP-a Hrvatskoj narodnoj banci ne dostavi podatke u skladu s odredbama članka 40. Uredbe (EU) 2019/1238 i/ili podzakonskog propisa iz članka 7. stavka 2. točke 2. ovoga Zakona.
24. kao pružatelj PEPP-a nije sastavio izvještaj o primanjima u okviru PEPP-a u pogledu dodatnih informacija u skladu s odredbama članka 37. stavka 1. Uredbe (EU) 2019/1238
25. kao pružatelj PEPP-a nije pružio štediši PEPP-a i/ili korisniku PEPP-a informacije u skladu s odredbama članka 38. Uredbe (EU) 2019/1238
26. kao pružatelj PEPP-a nije pružio štediši PEPP-a i/ili korisniku PEPP-a dodatne informacije u skladu s odredbom članka 39. Uredbe (EU) 2019/1238
27. kao pružatelj PEPP-a koji pruža alternativne ulagačke opcije, nije štediši PEPP-a omogućio izmjenu odabrane ulagačke opcije, u skladu s odredbom članka 44. stavka 1. Uredbe (EU) 2019/1238
28. kao pružatelj PEPP-a koji pruža alternativne ulagačke opcije ne omogući štediši PEPP-a, besplatnu promjenu ulagačke opcije u skladu s odredbom članka 44. stavka 2. Uredbe (EU) 2019/1238
29. kao pružatelj PEPP-a nije uspostavio postupak rješavanja pritužbi u skladu s odredbom članka 50. stavka 1. Uredbe (EU) 2019/1238
30. kao pružatelj PEPP-a nije odgovorio na pritužbu klijenata PEPP-a u skladu s odredbama članka 50. stavka 3. Uredbe (EU) 2019/1238
31. kao pružatelj PEPP-a nije štedišama PEPP-a pružio sve informacije o usluzi promjene pružatelja, u skladu s odredbama članka 56. stavka 1. Uredbe (EU) 2019/1238
32. kao pružatelj PEPP-a nije učinio dostupnima informacije iz članka 56. stavka 1. Uredbe (EU) 2019/1238 i/ili ih dostavio štedišama PEPP-a, u skladu s odredbama članka 56. stavka 2. Uredbe (EU) 2019/1238
(3) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, u slučaju da je prekršajem iz stavka 1. ovoga članka ostvarena korist, a iznos tako ostvarene koristi moguće je utvrditi, pravna osoba kaznit će se novčanom kaznom u iznosu dvostruko propisanog iznosa novčane kazne iz stavka 1. ovoga članka.
(4) Za prekršaje iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se i odgovorna osoba pravne osobe novčanom kaznom u iznosu od 25.000,00 kuna do 5.000.000,00 kuna.
(5) Za prekršaje iz stavka 2. ovoga članka kaznit će se i odgovorna osoba pravne osobe novčanom kaznom u iznosu od 20.000,00 kuna do 100.000,00 kuna.
Prekršaji fizičke osobe
Članak 34.
(1) Novčanom kaznom u iznosu od 20.000,00 kuna do 1.000.000,00 kuna kaznit će se fizička osoba ako:
1. na području Republike Hrvatske distribuira proizvode pod nazivom „paneuropski osobni mirovinski proizvod“ odnosno „PEEP“ bez potrebne registracije u središnjem javnom registru EIOPA-e, suprotno odredbi članka 5. stavka 1. Uredbe (EU) 2019/1238
2. kao distributer PEPP-a iz druge države članice pruža svoje usluge na teritoriju Republike Hrvatske protivno odredbama članka 14. stavka 1. Uredbe (EU) 2019/1238
3. kao distributer PEPP-a ne postupa pošteno, pravedno, profesionalno i u najboljem interesu klijenata PEPP-a, suprotno odredbi članka 22. stavka 1. Uredbe (EU) 2019/1238
4. kao distributer PEPP-a ne raspolaže prikladnim aranžmanima za zaprimanje informacija iz članka 25. stavka 1. podstavka 5. Uredbe (EU) 2019/1238 i za razumijevanje karakteristika svakog PEPP-a i njegova utvrđenog ciljanog tržišta u skladu s člankom 25. stavkom 1. podstavkom 6. Uredbe (EU) 2019/1238
5. je kao distributer PEPP-a ponudio osnovni PEPP bez jamstva za uloženi kapital, a nije jasno u pisanom obliku objasnio sve okolnosti iz članka 34. stavka 3. Uredbe (EU) 2019/1238
6. kao distributer PEPP-a iz članka 23. stavka 1. točke (c) Uredbe (EU) 2019/1238 nije prije pružanja savjeta od potencijalnog štediše PEPP-a tražio sve podatke u skladu s člankom 34. stavkom 4. Uredbe (EU) 2019/1238
7. kao distributer PEPP-a ne raspolaže potrebnim znanjima i sposobnostima za ispunjavanje svojih obveza iz Uredbe (EU) 2019/1238, propisanim člankom 34. stavkom 6. Uredbe (EU) 2019/1238
8. ako ne postupi u skladu s nadzornom mjerom koju Hrvatska narodna banka toj fizičkoj osobi izrekne u skladu s člankom 26. ovoga Zakona
9. ako ne postupi u skladu s nadzornom mjerom koju Agencija toj fizičkoj osobi izrekne u skladu s člankom 28. ovoga Zakona.
(2) Novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 kuna do 20.000,00 kuna kaznit će se fizička osoba ako:
1. kao distributer PEPP-a potencijalnom štediši PEPP-a nije pružio informacije o usluzi prenosivosti i o tome koji su mu podračuni odmah dostupni u skladu s člankom 18. stavkom 2. Uredbe (EU) 2019/1238
2. kao distributer PEPP-a nije pružio dokumente i informacije iz poglavlja IV. Uredbe (EU) 2019/1238 besplatno u elektroničkom obliku, a da pritom nije osigurao da klijent PEPP-a te informacije može pohraniti tako da mu budu dostupne za buduću uporabu u razdoblju koje odgovara namjeni tih informacija te da alat omogućuje reprodukciju pohranjenih informacija u neizmijenjenom obliku, u skladu s člankom 24. Uredbe (EU) 2019/1238
3. kao distributer PEPP-a na zahtjev klijenta PEPP-a nijebesplatno pružio dokumente i informacije iz poglavlja IV. Uredbe (EU) 2019/1238 na drugom trajnom mediju, uključujući na papiru, u skladu s člankom 24. Uredbe (EU) 2019/1238
4. kao distributer PEPP-a nijeobavijestio klijenta PEEP-a da ima pravo zatražiti besplatno primjerak dokumenata i informacija iz poglavlja IV. Uredbe (EU) 2019/1238 na drugom trajnom mediju, uključujući na papiru, u skladu s člankom 24. Uredbe (EU) 2019/1238
5. kao distributer PEPP-a prilikom savjetovanja o PEPP-u, odnosno prilikom nuđenja na prodaju PEPP-a, nije pravodobno potencijalnom štediši PEPP-a pružio dokument s ključnim informacijama o PEPP-u, u skladu s člankom 33. stavkom 1. Uredbe (EU) 2019/1238
6. kao distributer PEPP-a prije sklapanja ugovora o PEPP-u nije utvrdio zahtjeve i potrebe potencijalnog štediše PEPP-a u skladu s člankom 34. stavkom 1. Uredbe (EU) 2019/1238
7. kao distributer PEPP-a prije sklapanja ugovora o PEPP-u nije potencijalnom štediši PEPP-a pružio objektivne informacije o PEPP-u na razumljiv način u skladu s člankom 34. stavkom 1. Uredbe (EU) 2019/1238
8. kao distributer PEPP-a prije sklapanja ugovora o PEPP-u nije potencijalnom štediši PEPP-a pružio personaliziranu preporuku u kojoj objašnjava zašto bi određeni PEPP, uključujući određenu ulagačku opciju, ako je primjenjivo, najbolje odgovarao zahtjevima i potrebama štediše PEPP-a u skladu s člankom 34. stavkom 2. Uredbe (EU) 2019/1238
9. kao distributer PEPP-a Agenciji ne dostavi podatke koje Agencija prikuplja u postupku nadzora u skladu s člankom 40. Uredbe (EU) 2019/1238 i pravilnika iz članka 8. stavka 2. točke 2. ovoga Zakona.
X. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Rokovi za donošenje podzakonskih propisa
Članak 35.
(1) Hrvatska narodna banka će donijeti podzakonske propise čije je donošenje propisano člankom 7. stavkom 3., člankom 9. stavkom 8., člankom 15. stavkom 4. i člankom 30. stavkom 1. ovoga Zakona u roku od 12 mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.
(2) Upravno vijeće Agencije će donijeti pravilnike čije je donošenje propisano člankom 8. stavkom 3., člankom 10. stavkom 8., člankom 15. stavkom 3. i člankom 30. stavkom 2. ovoga Zakona u roku od 12 mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.
Stupanje na snagu
Članak 36.
Ovaj Zakon stupa na snagu osmoga dana od dana objave u „Narodnim novinama“.
OBRAZLOŽENJE
Uz članak 1.
Ovim člankom određena su područja koja se uređuju ovim Zakonom.
Uz članak 2.
Ovim člankom navodi se pravni akt Europske unije čija se provedba osigurava odredbama ovoga Zakona.
Uz članak 3.
Ovim člankom propisuje se korištenje pojmova s rodnim značenjem.
Uz članak 4.
Ovim člankom uređuje se značenje pojmova i definicija koji se koriste u ovom Zakonu te se provodi usklađivanje s člankom 2. Uredbe (EU) 2019/1238.
Uz članak 5.
Ovim člankom određuju se Hrvatska narodna banka i Agencija kao nadležna tijela za provedbu Uredbe (EU) 2019/1238, uređuje se područje rada Hrvatske narodne banke i Agencije te se određuje ovlast za donošenje podzakonskih propisa.
Uz članak 6.
Ovim člankom određuje se da su subjekti nadzora u smislu ovoga Zakona, a u vezi s ispunjavanjem obveza iz Uredbe (EU) 2019/1238, pružatelji PEPP-a i distributeri PEPP-a te se razgraničavaju subjekti nadzora Hrvatske narodne banke i subjekti nadzora Agencije.
Uz članak 7.
Ovim člankom propisuju se nadležnosti i područje rada Hrvatske narodne banke kao nadležnog tijela prema subjektima nadzora sukladno ovlaštenjima nadzornih tijela prema Uredbi (EU) 20109/1238.
Uz članak 8.
Ovim člankom propisuju se nadležnosti i područje rada Agencije kao nadležnog tijela prema subjektima nadzora sukladno ovlaštenjima nadzornih tijela prema Uredbi (EU) 20109/1238.
Uz članak 9.
Ovim člankom propisuje se postupak registracije PEPP-a koji provodi Hrvatska narodna banka, sadržaj zahtjeva i postupanje Hrvatske narodne banke pri odlučivanju o registraciji PEPP-a u skladu s člankom 6. Uredbe (EU) 2019/1238.
Uz članak 10.
Ovim člankom propisuje se postupak registracije PEPP-a koji provodi Agencija, sadržaj zahtjeva i postupanje Agencije pri odlučivanju o registraciji PEPP-a u skladu s člankom 6. Uredbe (EU) 2019/1238.
Uz članak11.
Ovim člankom propisuju se razlozi za ukidanje rješenja o registraciji PEPP-a, u skladu s člankom 8. Uredbe (EU) 2019/1238.
Uz članak 12.
Ovim člankom propisuje se obveza da se dokument s ključnim informacijama o PEPP-u, koji potencijalnim štedišama PEPP-a u Republici Hrvatskoj stavlja na raspolaganje pružatelj PEPP-a, izrađuje na hrvatskom jeziku ili mora biti preveden na hrvatski jezik.
Uz članak 13.
Ovim člankom propisuje se odgovornost za podatke navedene u dokumentu s ključnim informacijama o PEPP-u, sukladno obvezi da država članica propiše odgovornost za sadržaj navedenog dokumenta u skladu sa člankom 31. Uredbe (EU) 2019/1238.
Uz članak 14.
Ovim člankom određuje se odgovornost pružatelja PEPP-a za izradu, sadržaj, odobravanje i distribuciju promidžbenih materijala.
Uz članak 15.
Ovim člankom uređuje se postupanje Hrvatske narodne banke i Agencije po pritužbama potrošača, udruga za zaštitu potrošača i drugih pravnih. Isto tako, daje se ovlast Hrvatskoj narodnoj banci i Agenciji da postupak podnošenja pritužbi i postupanje po istima propišu podzakonskim propisom.
Uz članak 16.
Obzirom da Uredba (EU) 2020/1503 mijenja Direktivu (EU) 2019/1937 na način da uključuje istu u opseg primjene navedene Direktive, odgovarajućom referencom na propis kojim je taj instrument pravne stečevine prenesen, osigurava se provedba članka 47. Uredbe (EU) 2020/1503.
Uz članak 17.
Ovim člankom propisuje se obveza štediši PEPP-a koji želi promijeniti pružatelja PEPP-a da zahtjev za promjenom pružatelja PEPP-a podnosi u pisanom obliku. Pisani oblik obuhvaća i elektronička sredstva komunikacije. Također se propisuje obveza pružatelju PEPP-a da štediši PEPP-a u pisanom obliku dostavi potvrdu o prihvaćanju zahtjeva.
Uz članak 18.
Ovim člankom određuju se uvjeti povezani s fazom prikupljanja sredstava za podračun koji je pružatelj PEPP-a otvorio u Republici Hrvatskoj.
Uz članke 19. do 22.
Ovim člancima uređuju se uvjeti i načini ostvarivanja prava na mirovinu u okviru PEPP-a te mogućnosti isplate mirovine u okviru PEPP-a.
Uz članak 23.
Ovim člankom propisuje se porezni tretman primitaka štediša i korisnika mirovine u okviru PEPP-a.
Uz članak 24.
Ovim se člankom propisuju relevantni propisi koji se primjenjuju na depozitara PEPP-a.
Uz članak 25.
Ovim člankom propisuje se postupak nadzora koji u skladu s Uredbom (EU) 2019/1238 provodi Hrvatska narodna banka nad pružateljima PEPP-a i povezanim osobama. Postupak nadzora provodi se u skladu s odredbama zakona kojim se uređuje osnivanje i poslovanje kreditnih institucija, ako ovim Zakonom nije propisano drugačije. Ovlast nadzora Hrvatske narodne banke proširuje se i na prikupljanje obavijesti od drugih fizičkih i pravnih osoba: revizora, članova upravljačkog tijela pružatelja PEPP-a, pravnih osoba s kojom je nadzirana osoba izravno ili neizravno, poslovno, upravljački ili kapitalno povezana, pružatelja usluga na koje je subjekt nadzora izdvojio svoje poslove ili funkcije pregledom izvorne dokumentacije, i drugih relevantnih osoba.
Uz članak 26.
Ovim člankom propisuju se nadzorne mjere koje može izreći Hrvatska narodna banka kada utvrdi povrede odredba ovoga Zakona i Uredbe (EU) 2019/1238, u skladu s člancima 62. do 63. Uredbe (EU) 2019/1238.
Uz članak 27.
Ovim člankom propisuje se postupak nadzora koji u skladu s Uredbom (EU) 2019/1238 provodi Agencija nad pružateljima PEPP-a i povezanim osobama. Postupak nadzora provodi se u skladu s odredbama zakona kojim je uređeno osnivanje i poslovanje pojedinog pružatelja PEPP-a, odnosno distributera PEPP-a, ako ovim Zakonom nije propisano drugačije. Ovlast nadzora Agencije proširuje se i na prikupljanje obavijesti od drugih fizičkih i pravnih osoba: revizora, članova upravljačkog tijela pružatelja PEPP-a, pravnih osoba s kojom je nadzirana osoba izravno ili neizravno, poslovno, upravljački ili kapitalno povezana, pružatelja usluga na koje je subjekt nadzora izdvojio svoje poslove ili funkcije pregledom izvorne dokumentacije, i drugih relevantnih osoba.
Uz članak 28.
Ovim člankom propisuju se nadzorne mjere koje može izreći Agencija kada utvrdi povrede odredba ovoga Zakona i Uredbe (EU) 2019/1238, u skladu s člancima 62. do 63. Uredbe (EU) 2019/1238.
Uz članak 29.
Ovim člankom propisuje se suradnja s drugim ovlaštenim tijelima u Republici Hrvatskoj i drugim državama članicama te EIOPA-om, u skladu s člankom 66. Uredbe (EU) 2019/1238.
Uz članak 30.
Ovim člankom propisuje se subjektima iz članka 6. ovoga Zakona obveza plaćanja naknade Agenciji za obavljanje nadzora temeljem odredaba ovoga Zakona i Uredbe (EU) 2019/1238.
Uz članke 31. do 34.
Ovim člancima propisuju se prekršajne odgovornosti za kršenje odredba Uredbe (EU) 2019/1238 i ovoga Zakona, u skladu s odredbom članka 67. Uredbe (EU) 2019/1238.
Uz članak 35.
Ovim člankom propisuju se rokovi u kojima su Hrvatska narodna banka i Upravno vijeće Agencije obvezni donijeti podzakonske propise propisane odredbama ovoga Zakona.
Uz članak 36.
Ovim člankom propisuje se stupanje na snagu ovoga Zakona.
REPUBLIKA HRVATSKA
MINISTARSTVO FINANCIJA
NACRT
PRIJEDLOG ZAKONA O PROVEDBI UREDBE (EU) 2019/1238 O PANEUROPSKOM OSOBNOM MIROVINSKOM PROIZVODU (PEPP)
_________________________________________________________________________
Zagreb, lipanj 2022.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
PRIJEDLOG ZAKONA O PROVEDBI UREDBE (EU) 2019/1238 O PANEUROPSKOM OSOBNOM MIROVINSKOM PROIZVODU (PEPP)
I.USTAVNA OSNOVA ZA DONOŠENJE ZAKONA
Ustavna osnova za donošenje ovoga Zakona sadržana je u odredbi članka 2. stavka 4. podstavka 1. Ustava Republike Hrvatske („Narodne novine“, broj 85/10. – pročišćeni tekst i 5/14. – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).
II.OCJENA STANJA I OSNOVNA PITANJA KOJA SE TREBAJU UREDITI ZAKONOM TE POSLJEDICE KOJE ĆE PROISTEĆI DONOŠENJEM ZAKONA
Uredba (EU) 2019/1238 o paneuropskom osobnom mirovinskom proizvodu (PEPP) (u daljnjem tekstu: Uredba (EU) 2019/1238) koja uređuje pravila za registraciju, proizvodnju, distribuciju i nadzor osobnih mirovinskih proizvoda, objavljena u Službenom listu Europske unije 20. lipnja 2019., stupila je na snagu dvadesetog dana od objave u Službenom listu te se primjenjuje od 22. ožujka 2022.
Europa je kontinent čije je stanovništvo sve starije radi čega se Europska unija suočava s raznim demografskim izazovima. Osim toga, radikalne promjene se događaju i na razvoju karijere, tržištu rada i raspodjeli bogatstva, među ostalim i kao rezultat digitalne revolucije. Velik dio štednje građana Europske unije drži se na bankovnim računima s kratkim dospijećima. Usmjeravanje većeg dijela štednje građana Europske unije iz gotovine i bankovnih depozita na tržište kapitala, odnosno na dugoročne investicijske proizvode, rezultiralo bi korisnim učincima, kako za pojedince (koji bi imali koristi od većih povrata i poboljšane primjerenosti mirovina), tako i za opće gospodarstvo.
Cilj donošenja Uredbe (EU) 2019/1238 je stvaranje osobnog mirovinskog proizvoda dugoročne mirovinske prirode kojim će se u najvećoj mogućoj mjeri uzeti u obzir okolišni, socijalni i upravljački čimbenici (u daljnjem tekstu: ESG čimbenici) i koji će biti jednostavan, siguran, transparentan, prilagođen potrošačima, prenosiv širom Europske unije i koji će imati razumnu cijenu te će dopunjavati postojeće sustave u državama članicama. Većim europskim tržištem osobnih mirovina poduprijet će se osiguravanje financijskih sredstava za institucionalne ulagatelje i ulaganja u realno gospodarstvo.
Zakonodavnim okvirom za paneuropski osobni mirovinski proizvod (u daljnjem tekstu: PEPP) se ne zamjenjuju niti usklađuju postojeći nacionalni osobni mirovinski proizvodi ili sustavi, niti on utječe na postojeće nacionalne zakonske i strukovne mirovinske sustave i proizvode. Drugim riječima, riječ je o dodatnom i dopunskom osobnom mirovinskom proizvodu.
Uredbom (EU) 2019/1238 usklađuje se skup osnovnih značajki za PEPP koje se odnose na ključne elemente poput distribucije, minimalnog sadržaja ugovora, politike ulaganja, promjene pružatelja ili prekogranično pružanje i prenosivost, čime se doprinosi jednakosti uvjeta za pružatelje osobnih mirovina općenito te dovršetku Unije tržišta kapitala i integraciji unutarnjeg tržišta za osobne mirovine. To bi trebalo dovesti do stvaranja paneuropskog proizvoda koji je uglavnom standardiziran i dostupan u svim državama članicama, kojim se potrošačima omogućuje da u potpunosti iskoriste unutarnje tržište prenošenjem svojih mirovinskih prava u inozemstvo i kojim se nudi veći izbor između različitih vrsta pružatelja, uključujući na prekograničnoj osnovi.
Uredbom (EU) 2019/1238 usklađuju se osnovne značajke PEPP-a koje ne moraju podlijegati posebnim nacionalnim pravilima. S druge strane, na značajke koje nisu obuhvaćene područjem primjene Uredbe (EU) 2019/1238 (npr. uvjeti faze prikupljanja sredstava) primjenjuju se nacionalna pravila. PEPP-ovi bi trebali podlijegati odredbama Uredbe (EU) 2019/1238, relevantnom sektorskom pravu Europske unije, kao i odgovarajućim delegiranim i provedbenim aktima.
Uz to bi se trebali primjenjivati propisi koje su donijele države članice u provedbi sektorskog prava Europske unije. Ako već nisu obuhvaćeni Uredbom (EU) 2019/1238 ili sektorskim pravom Europske unije, trebali bi se primjenjivati odgovarajući propisi država članica.
PEPP bi također trebao podlijegati ugovoru sklopljenom između štediše PEPP-a i/ili korisnika PEPP-a i pružatelja PEPP-a (u daljnjem tekstu: ugovor o PEPP-u).
Uredba (EU) 2019/1238 propisuje niz ključnih karakteristika proizvoda koje bi trebalo uvrstiti u ugovor o PEPP-u. Uredba (EU) 2019/1238 ne bi trebala dovoditi u pitanje pravila Europske unije o međunarodnom privatnom pravu, a posebno pravila koja se odnose na nadležnost sudova i mjerodavno pravo. Uredba (EU) 2019/1238 također ne bi trebala u pitanje dovoditi nacionalno ugovorno, socijalno, radno i porezno pravo.
Pružatelji PEPP-a trebaju imati pristup cijelom tržištu Europske unije na temelju jedinstvene registracije proizvoda koja se odobrava na temelju jedinstvenog skupa pravila. U skladu s odredbama Uredbe (EU) 2019/1238, kako bi na tržište mogli staviti proizvod pod oznakom „PEPP”, pružatelji PEPP-a trebaju podnijeti zahtjev za registraciju svojim nadležnim tijelima. U slučaju da je pružatelj PEPP-a koji podnosi zahtjev dostavio sve potrebne informacije i u slučaju da su provedene odgovarajuće pripreme za ispunjavanje zahtjeva Uredbe (EU) 2019/1238, nadležna tijela trebaju donijeti odluku o registraciji i o tome obavijestiti europsko nadzorno tijelo (Europsko nadzorno tijelo za osiguranje i strukovno mirovinsko osiguranje) (EIOPA), uspostavljeno Uredbom (EU) br. 1094/2010 Europskog parlamenta i Vijeća od 24. studenoga 2010. o osnivanju Europskog nadzornog tijela (Europsko nadzorno tijelo za osiguranje i strukovno mirovinsko osiguranje), o izmjeni Odluke br. 716/2009/EZ i o stavljanju izvan snage Odluke Komisije 2009/79/EZ (SL L 331, 15.12.2010.), u svrhu registracije pružatelja PEPP-a i samog PEPP-a u središnji javni registar. Takva bi registracija trebala biti valjana u cijeloj Europskoj uniji.
Prema Uredbi (EU) 2019/1238 pružatelji PEPP-a trebali bi moći distribuirati PEPP-ove koje su proizveli i PEPP-ove koje nisu proizveli pod uvjetom da to bude u skladu s relevantnim sektorskim pravom. Distributeri PEPP-a trebali bi imati pravo distribuirati PEPP-ove koje nisu proizveli i to samo one za koje raspolažu s odgovarajućim znanjem i sposobnostima u skladu s relevantnim sektorskim pravom.
Pružatelji PEPP-a ili distributeri PEPP-a trebali bi savjetovati potencijalne štediše PEPP-a prije sklapanja ugovora o PEPP-u, uzimajući u obzir dugoročnu mirovinsku prirodu proizvoda, individualne zahtjeve i potrebe štediše PEPP-a te ograničene mogućnosti otkupa. Takvi savjeti trebali bi osobito sadržavati informacije o značajkama ulagačkih opcija, razini kapitalne zaštite i oblicima isplate.
S tim u vezi, Uredba (EU) 2019/1238 propisuje da bi, prije sklapanja ugovora o PEPP-u, potencijalnim štedišama PEPP-a trebalo pružiti sve potrebne informacije kako bi mogli donijeti informiranu odluku. Kako bi se osigurala optimalna transparentnost proizvoda, pružatelji PEPP-a trebali bi za PEPP-ove koje proizvedu izraditi dokument s ključnim informacijama o PEPP-u prije nego što se ti PEPP-ovi mogu distribuirati štedišama PEPP-a. Oni bi također trebali biti odgovorni za točnost dokumenta s ključnim informacijama o PEPP-u.
U skladu s odredbama Uredbe (EU) 2019/1238, pružatelji PEPP-a mogu pružati PEPP-ove, a distributeri PEPP-a mogu distribuirati PEPP-ove, u skladu sa slobodom pružanja usluga ili slobodom poslovnog nastana, na području države članice domaćina nakon što otvore podračun za tu državu članicu domaćina. Kako bi se osigurala visoka kvaliteta usluga i učinkovita zaštita potrošača, matična država članica i država članica domaćin trebale bi blisko surađivati u ispunjenju obveza utvrđenih Uredbom (EU) 2019/1238.
Paneuropska dimenzija PEPP-a treba se razvijati i na razini štediše PEPP-a, na temelju prenosivosti PEPP-a i usluge promjene pružatelja, čime se doprinosi zaštiti osobnih mirovinskih prava osoba koje ostvaruju svoje pravo na slobodu kretanja. Prenosivost podrazumijeva da štediša PEPP-a mijenja boravište u drugu državu članicu bez promjene pružatelja PEPP-a, dok promjena pružatelja PEPP-a ne podrazumijeva nužno promjenu boravišta.
Sukladno odredbama Uredbe (EU) 2019/1238, PEPP bi trebao obuhvaćati nacionalne podračune od kojih bi svaki imao značajke osobnih mirovinskih proizvoda, čime se omogućuje da se na doprinose u PEPP ili na isplate primjenjuju poticaji ako su oni dostupni u državi članici u kojoj je pružatelj PEPP-a otvorio podračun. Podračun bi se trebao koristiti za evidenciju doprinosa ostvarenih tijekom faze prikupljanja sredstava i isplata tijekom faze isplate u skladu s pravom države članice za koju je otvoren podračun.
Uredba (EU) 2019/1238 nalaže pružateljima PEPP-a svake godine sastaviti izvještaj o primanjima u okviru PEPP-a za štediše PEPP-a, kako bi im pružili ključne osobne i generičke podatke o PEPP-u i osigurali ažurirane informacije. Izvještaj o primanjima u okviru PEPP-a trebao bi biti jasan i sveobuhvatan i trebao bi sadržavati relevantne i primjerene informacije s ciljem olakšavanja razumijevanja prava na mirovinu tijekom vremena i među različitim mirovinskim proizvodima te kako bi se olakšala mobilnost radne snage. Izvještaj o primanjima u okviru PEPP-a također bi trebao sadržavati ključne informacije o politici ulaganja koja se odnosi na ESG čimbenike te bi u njemu trebalo biti navedeno gdje i na koji način štediše PEPP-a mogu dobiti dodatne informacije o integraciji ESG čimbenika.
Uredbom (EU) 2019/1238 pružateljima PEPP-a se osigurava primjerena razina slobode ulaganja gdje isti, kao ulagatelji na vrlo dugi rok s niskim rizikom likvidnosti, mogu doprinijeti razvoju Unije tržišta kapitala, ulaganjem, u granicama razboritosti, u nelikvidnu imovinu kao što su dionice te u druge instrumente s dugoročnim ekonomskim profilom kojima se ne trguje na uređenim tržištima, multilateralnim trgovinskim platformama (MTP-ovi) ili organiziranim trgovinskim platformama (OTP-ovi). Također mogu koristiti prednosti međunarodne diversifikacije.
Države članice dužne su poduzeti potrebne korake kako bi se osiguralo da kršenja odredbi Uredbe (EU) 2019/1238 podliježu odgovarajućim administrativnim sankcijama i drugim mjerama, s tim da se od država članica ne zahtijeva da utvrde pravila o administrativnim sankcijama za kršenja koja podliježu nacionalnom kaznenom pravu.
Uredba (EU) 2019/1238 ovlašćuje nadležna tijela da odrede novčane sankcije koje su dovoljno visoke za prebijanje stvarne ili moguće dobiti i koje su odvraćajuće čak i za veća financijska društva i njihovo rukovodstvo.
Republika Hrvatska će donošenjem ovoga Zakona uskladiti svoje zakonodavstvo s pravnom stečevinom Europske unije na način da će se osigurati pretpostavke za provedbu odredbi Uredbe (EU) 2019/1238.
Ovim prijedlogom Zakona postiže se sljedeće:
- Hrvatskoj narodnoj banci i Hrvatskoj agenciji za nadzor financijskih usluga dodjeljuju se ovlasti potrebne za izvršavanje svojih zadaća na temelju Uredbe (EU) 2019/1238 u odnosu na pružatelje PEPP-a kako je propisano Uredbom (EU) 2019/1238, što uključuje registraciju PEPP-a, nadzor nad radom pružatelja PEPP-a i distributera PEPP-a, nadzor PEPP proizvoda i upravljanja PEPP proizvodom od strane pružatelja PEPP-a i distributera PEPP-a te ovlast podnošenja optužnih prijedloga za prekršaje koji su propisani za kršenje odredbi Uredbe (EU) 2019/1238
- subjekti koji imaju namjeru pružati PEPP-ove, moraju pri svojim nadležnim tijelima podnijeti zahtjev za registraciju PEPP-a koja se odobrava na temelju jedinstvenog skupa pravila
- osigurava se prekogranično pružanje usluga od strane pružatelja PEPP-a i distributera PEPP-a
- štedišama PEPP-a se osigurava prenosivost PEPP-a pri čemu štediše PEPP-a pri promjeni boravišta u drugu državu članicu mogu nastaviti uplaćivati sredstva na svoj postojeći račun PEPP-a
- obvezuje se pružatelje PEPP-a i distributere PEPP-a na informiranje štediše PEPP-a o karakteristikama samih proizvoda obvezivanjem na uručivanje brošure s ključnim informacijama o PEPP-u ( engl. KID ) prije sklapanja ugovora o PEPP-u te na informiranje potencijalnih štediša PEPP-a o svim rizicima, troškovima i mogućim dobitcima i gubitcima PEPP-a
- utvrđuje se odgovornost pružatelja PEPP-a da u dokumentu s ključnim informacijama o PEPP-u štedišama PEPP-a pruži jasne i točne informacije koje su usklađene s odredbama Uredbe (EU) 2019/1238
- obvezuje se pružatelje PEPP-a na informiranje štediše PEPP-a i/ili korisnika PEPP-a tijekom cijele faze prikupljanja sredstava kao i tijekom faze prije umirovljenja te tijekom faze isplate
- osigurava se zaštita ulagatelja kroz imenovanje depozitara za pohranu imovine u vezi s poslovima pružanja PEPP-a u skladu s odgovarajućim odredbama Direktive 2009/65/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 13. srpnja 2009. o usklađivanju zakona i drugih propisa u odnosu na subjekte za zajednička ulaganja u prenosive vrijednosne papire (UCITS) (preinačena) (Tekst značajan za EGP) (SL L 302, 17.11.2009.)
- štedišama PEPP-a osigurava se usluga promjene pružatelja PEPP-a s poslovnim nastanom u istoj ili drugoj državi članici
- osigurana je prekršajna odgovornost za kršenje zahtjeva iz Uredbe (EU) 2019/1238.
III. OCJENA I IZVORI POTREBNIH SREDSTAVA ZA PROVEDBU ZAKONA
Za provedbu ovoga Zakona nije potrebno osigurati sredstva iz državnog proračuna Republike Hrvatske.
PRIJEDLOG ZAKONA O PROVEDBI UREDBE (EU) 2019/1238 O PANEUROPSKOM OSOBNOM MIROVINSKOM PROIZVODU (PEPP)
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
I. OPĆE ODREDBE
Predmet Zakona
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 1.
Ovim se Zakonom utvrđuju nadležna tijela, područje rada i ovlasti nadležnog tijela, uvjeti povezani s podračunima u Republici Hrvatskoj te prekršajne odredbe za provedbu uredbe Europske unije iz članka 2. ovoga Zakona.
Prijenos propisa Europske unije
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 2.
Ovim se Zakonom osigurava provedba Uredbe (EU) 2019/1238 Europskog parlamenta i Vijeća od 20. lipnja 2019. o paneuropskom osobnom mirovinskom proizvodu (PEPP) (Tekst značajan za EGP) (SL L 198, 25. 07. 2019.) (u daljnjem tekstu: Uredba (EU) 2019/1238).
Korištenje pojmova s rodnim značenjem
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 3.
Izrazi koji se koriste u ovom Zakonu, a imaju rodno značenje odnose se jednako na muški i ženski rod.
Pojmovi i definicije
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 4.
(1) U smislu ovoga Zakona pojedini pojmovi imaju sljedeće značenje:
1. Hrvatska narodna banka je središnja banka Republike Hrvatske čije su nadležnosti i područje rada propisani zakonom kojim se uređuje područje rada i nadležnosti Hrvatske narodne banke, ovim Zakonom i drugim zakonima
2. Agencija je Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga čije su nadležnosti i područje rada propisani zakonom kojim se uređuje područje rada i nadležnosti Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga, ovim Zakonom i drugim zakonima
3. EIOPA je Europsko nadzorno tijelo - Europsko nadzorno tijelo za osiguranje i strukovno mirovinsko osiguranje, osnovano Uredbom (EU) br. 1094/2010 Europskog parlamenta i Vijeća od 24. studenoga 2010. o osnivanju Europskog nadzornog tijela (Europsko nadzorno tijelo za osiguranje i strukovno mirovinsko osiguranje), o izmjeni Odluke br. 716/2009/EZ i o stavljanju izvan snage Odluke Komisije 2009/79/EZ (SL L 331, 15. 12. 2010.)
4. Dugotrajno nezaposlena osoba u smislu ovoga Zakona je osoba koja je prijavljena u evidenciji nezaposlenih osoba koju vodi Hrvatski zavod za zapošljavanje dulje od 12 mjeseci u kontinuitetu.
(2) Ostali pojmovi u smislu ovoga Zakona imaju istovjetno značenje kao pojmovi upotrijebljeni u Uredbi (EU) 2019/1238.
II. NADLEŽNA TIJELA, NJIHOVE NADLEŽNOSTI I PODRUČJE RADA
Nadležna tijela i ovlast za donošenje podzakonskih propisa
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 5.
(1) U skladu s člankom 6. stavkom 6. Uredbe (EU) 2019/1238, nadležna tijela za potrebe provedbe Uredbe (EU) 2019/1238 i ovoga Zakona su Hrvatska narodna banka i Agencija.
(2) U izvršavanju svojih ovlasti Hrvatska narodna banka vodit će računa o ujednačavanju nadzornih i supervizorskih alata i postupaka pri primjeni ovoga Zakona i/ili Uredbe (EU) 2019/1238 te će poduzeti sve aktivnosti u svrhu usklađivanja sa smjernicama i preporukama koje izdaju europska nadzorna tijela u skladu sa svojim ovlastima.
(3) Smjernice koje EIOPA donosi u skladu sa svojim ovlastima iz Uredbe (EU) 2019/1238 obvezujuće su za Agenciju i subjekte iz članka 6. stavka 2. ovoga Zakona čije su obveze definirane odredbama ovoga Zakona i relevantnih propisa, ako su ispunjeni sljedeći uvjeti:
1. da se sukladno proceduri propisanoj uredbama kojima se osnivaju europska nadzorna tijela Agencija očitovala da se obvezuje u cijelosti ili djelomično pridržavati odredbi pojedine smjernice ili da se do određenog roka namjerava uskladiti s pojedinom smjernicom
2. da je Agencija na svojim internetskim stranicama objavila obavijest o očitovanju iz točke 1. ovoga stavka, pri čemu su stupanje na snagu i početak primjene određeni pojedinom smjernicom, osim kada se Agencija očitovala o namjeri usklađenja s pojedinim smjernicama do određenog roka, u kojem slučaju su stupanje na snagu i početak primjene određeni očitovanjem iz točke 1. ovoga stavka.
(4) Agencija na svojoj internetskoj stranici objavljuje poveznice na tekstove smjernica kojih će se Agencija i/ili subjekti nadzora u cijelosti ili djelomično pridržavati ili s kojima se do određenog roka namjerava uskladiti, zajedno s obavijesti koja će u odnosu na pojedine smjernice sadržavati sljedeće informacije:
1. na koje se subjekte nadzora smjernica odnosi
2. primjenjuje li se smjernica u cijelosti ili djelomično i
3. datum stupanja na snagu i početka primjene smjernice, s definiranim prijelaznim razdobljima, ako je primjenjivo.
(5) Odredbe stavka 3. i 4. ovoga članka na odgovarajući način primjenjuju se i na preporuke EIOPA-e.
(6) Protiv upravnih akata nadležnih tijela iz stavka 1. ovoga članka žalba nije dopuštena, ali se može pokrenuti upravni spor pred nadležnim upravnim sudom.
(7) Kada je ovim Zakonom propisana ovlast Agencije za donošenje pravilnika, taj pravilnik donosi Upravno vijeće Agencije.
Subjekti nadzora
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 6.
(1) Subjekti nadzora Hrvatske narodne banke u smislu ovoga Zakona, a u vezi s ispunjavanjem obveza iz ovoga Zakona i Uredbe (EU) 2019/1238, su pružatelji PEPP-a iz članka 6. stavka 1. točke (a) Uredbe (EU) 2019/1238 kojima je Hrvatska narodna banka izdala odobrenje za rad.
(2) Subjekti nadzora Agencije u smislu ovoga Zakona, a u vezi s ispunjavanjem obveza iz ovoga Zakona i Uredbe (EU) 2019/1238, su:
a) pružatelji PEPP-a iz članka 6. stavka 1. točaka (b) do (f) Uredbe (EU) 2019/1238 kojima je Agencija izdala odobrenje za rad te distributeri PEPP-a iz članka 10. Uredbe (EU) 2019/1238 kojima su Hrvatska narodna banka ili Agencija izdale odobrenje za rad
b) distributeri PEPP-a iz članka 10. Uredbe (EU) 2019/1238 iz druge države članice koji, u skladu s Uredbom (EU) 2019/1238, imaju pravo pružati i/ili distribuirati PEPP u Republici Hrvatskoj putem slobode pružanja usluga ili poslovnog nastana.
Nadležnosti i područje rada Hrvatske narodne banke
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 7.
(1) U smislu Uredbe (EU) 2019/1238 i ovoga Zakona Hrvatska narodna banka je nadležna za:
1. odlučivanje o registraciji PEPP-a prema zahtjevu pružatelja PEPP-a iz članka 6. stavka 1. ovog Zakona
2. provođenje nadzora nad subjektima iz članka 6. stavka 1. ovog Zakona u smislu pridržavanja zahtjeva u vezi s pružanjem PEPP-a prema odredbama članka 61. Uredbe (EU) 2019/1238 i ovoga Zakona
3. izricanje nadzornih mjera subjektima nadzora iz članka 6. stavka 1. ovoga Zakona
4. podnošenje optužnih prijedloga kod utvrđenih povreda odredbi Uredbe (EU) 2019/1238 i ovoga Zakona od strane subjekata nadzora iz članka 6. stavka 1. ovoga Zakona.
(2) Hrvatska narodna banka za potrebe provedbe Uredbe (EU) 2019/1238 i ovoga Zakona obavlja sljedeće poslove:
1. nadzire usklađenost subjekata nadzora Hrvatske narodne banke iz članka 6. stavka 1. ovoga Zakona s obvezama iz Uredbe (EU) 2019/1238 i ovoga Zakona
2. obavještava EIOPA-u o svim odlukama o registraciji izdanim u skladu s člankom 6. Uredbe (EU) 2019/1238
3. na svojoj internetskoj stranici objavljuje informacije iz članka 12. Uredbe (EU) 2019/1238 i o tome obavještava EIOPA-u
4. razmjenjuje informacije i surađuje s nadležnim tijelima drugih država članica, EIOPA-om i drugim tijelima u skladu s člankom 40. stavcima 5. i 7., člankom 63. i člankom 66. Uredbe (EU) 2019/1238
5. uspostavlja postupke za zaprimanje pritužbi u vezi s kršenjem Uredbe (EU) 2019/1238 u skladu s člankom 50. stavkom 6. Uredbe (EU) 2019/1238
6. na svojoj internetskoj stranici objavljuje obavijest o odluci izricanja zabrane ili ograničenja u skladu s člankom 63. stavkom 4. Uredbe (EU) 2019/1238, obrazloženje iz članka 64. stavka 3. Uredbe (EU) 2019/1238 te odluke o izricanju sankcija i drugih mjera za kršenje odredbi Uredbe (EU) 2019/1238 u skladu s člankom 69. Uredbe (EU) 2019/1238
7. jedanput godišnje dostavlja EIOPA-i zbirne informacije o izrečenim sankcijama i mjerama u skladu s člankom 70. Uredbe ( EU) 2019/1238.
(3) Hrvatska narodna banka donosi podzakonski propis kojim se utvrđuje vrsta, opseg, rokovi i način dostavljanja informacija iz članka 40. stavaka 1. i 2. Uredbe (EU) 2019/1238.
Nadležnosti i područje rada Agencije
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 8.
(1) U smislu Uredbe (EU) 2019/1238 i ovoga Zakona Agencija je nadležna za:
1. odlučivanje o registraciji PEPP-a prema zahtjevu pružatelja PEPP-a iz članka 6. stavka 2. ovog Zakona
2. provođenje nadzora nad subjektima iz članka 6. stavka 2. ovog Zakona u smislu pridržavanja zahtjeva u vezi s pružanjem i distribucijom PEPP-a prema odredbama članka 61. Uredbe (EU) 2019/1238 i ovoga Zakona
3. izricanje nadzornih mjera subjektima nadzora iz članka 6. stavka 2. ovoga Zakona
4. podnošenje optužnih prijedloga kod utvrđenih povreda odredbi Uredbe (EU) 2019/1238 i ovoga Zakona od strane subjekata nadzora iz članka 6. stavka 2. ovoga Zakona
5. ako se u Republici Hrvatskoj PEPP distribuira od strane subjekata iz članka 6. Uredbe (EU) 2019/1238 iz drugih država članica ili ako se od strane subjekata iz članka 6. Uredbe (EU) 2019/1238 otvaranjem podračuna za Republiku Hrvatsku krše obveze koje proizlaze iz primjenjivih pravila ovoga Zakona, provođenje nadzora i izricanje nadzornih mjera u skladu s člankom 16. Uredbe (EU) 2019/1238 te podnošenje optužnih prijedloga kod utvrđenih povreda odredbi Uredbe (EU) 2019/1238 i ovoga Zakona.
(2) Agencija za potrebe provedbe Uredbe (EU) 2019/1238 i ovoga Zakona obavlja sljedeće poslove:
1. nadzire usklađenost subjekata nadzora Agencije iz članka 6. stavka 2. ovoga Zakona s obvezama iz Uredbe (EU) 2019/1238 i ovoga Zakona
2. obavještava EIOPA-u o svim odlukama o registraciji izdanim u skladu s člankom 6. Uredbe (EU) 2019/1238
3. na svojoj internetskoj stranici objavljuje podatke iz članka 12. Uredbe (EU) 2019/1238 i o tome obavještava EIOPA-u
4. u slučaju prekograničnog pružanja PEPP-a od strane pružatelja PEPP-a kojemu je izdala odobrenje u skladu s člankom 6. stavkom 1. točkama (c) i (f) Uredbe (EU) 2019/1238, Agencija šalje obavijesti drugim nadležnim tijelima država članica u kojima pružatelj PEPP-a namjerava pružati ili pruža usluge, u skladu s člankom 15. Uredbe (EU) 2019/1238
5. u slučaju da je Republika Hrvatska država članica domaćin pružatelja PEPP-a u smislu članka 2. točke 21. Uredbe (EU) 2019/1238, izvršavanje ovlasti i mjera iz članka 16. i članka 21. stavka 3. Uredbe (EU) 2019/1238
6. razmjenjuje informacije i surađuje s nadležnim tijelima drugih država članica, EIOPA-om i drugim tijelima u skladu s člankom 40. stavcima 5. i 7., člankom 63. i člankom 66. Uredbe (EU) 2019/1238
7. uspostavlja postupke za zaprimanje pritužbi u vezi s kršenjem Uredbe (EU) 2019/1238 u skladu s člankom 50. stavkom 6. Uredbe (EU) 2019/1238
8. na svojoj internetskoj stranici objavljuje obavijest o odluci izricanja zabrane ili ograničenja u skladu s člankom 63. stavkom 4. Uredbe (EU) 2019/1238, obrazloženje iz članka 64. stavka 3. Uredbe (EU) 2019/1238 te odluke o izricanju sankcija i drugih mjera za kršenje odredbi Uredbe (EU) 2019/1238 u skladu s člankom 69. Uredbe (EU) 2019/1238
9. jedanput godišnje dostavlja EIOPA-i zbirne informacije o izrečenim sankcijama i mjerama u skladu s člankom 70. Uredbe (EU ) 2019/1238.
(3) Agencija donosi pravilnik kojim se utvrđuje vrsta, opseg, rokovi i način dostavljanja informacija iz članka 40. stavaka 1. i 2. Uredbe (EU) 2019/1238.
III. REGISTRACIJA PEPP-a
Postupak registracije PEPP-a koji provodi Hrvatska narodna banka
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 9.
(1) Na temelju zahtjeva pružatelja PEPP-a iz članka 6. stavka 1. ovoga Zakona podnesenim u skladu s odredbama članka 6. stavka 2. Uredbe (EU) 2019/1238, Hrvatska narodna banka o registraciji PEPP-a odlučuje rješenjem u roku od tri mjeseca od zaprimanja potpunog zahtjeva, u skladu s odredbom članka 6. stavaka 3. i 4. Uredbe (EU) 2019/1238.
(2) Hrvatska narodna banka će u roku iz članka 6. stavka 3. Uredbe (EU) 2019/1238 procijeniti je li zahtjev iz stavka 1. ovoga članka potpun (razdoblje procjene) te će o potpunosti zahtjeva obavijestiti podnositelja zahtjeva.
(3) Ako Hrvatska narodna banka tijekom razdoblja procjene utvrdi da zahtjev iz stavka 1. ovog članka nije potpun, zaključkom će pružatelju PEPP-a odrediti rok u kojem je pružatelj PEPP-a dužan dostaviti dodatne podatke, i u tom slučaju se ra zdoblje procjene prekida od dana kada je Hrvatska narodna banka zatražila dodatne podatke do dana zaprimanja odgovora od pružatelja PEPP-a .
(4) Podnositelj zahtjeva Hrvatskoj narodnoj banci nije dužan dostaviti podatke i dokaze iz članka 6. stavka 2. točke (b) Uredbe (EU) 2019/1238 kojima Hrvatska narodna banka raspolaže, ako su ti podaci ažurni.
(5) Hrvatska narodna banka će na temelju zahtjeva iz stavka 1. ovoga članka donijeti rješenje o registraciji PEPP-a ako je podnositelj zahtjeva subjekt nadzora iz članka 6. stavka 1. ovoga Zakona te ako su informacije i dokumenti dostavljeni uz zahtjev usklađeni s Uredbom (EU) 2019/1238.
(6) U slučaju da uvjeti iz stavka 5. ovoga članka nisu ispunjeni, Hrvatska narodna banka će rješenjem odbiti zahtjev iz članka stavka 1. ovoga članka.
(7) O izdanom rješenju o registraciji PEPP-a Hrvatska narodna banka, u skladu s člankom 6. stavcima 5. i 6. Uredbe (EU) 2019/1238, obavještava EIOPA-u i dostavlja joj podatke iz članka 6. stavka 2. točaka (a), (b), (d), (f) i (g) Uredbe (EU) 2019/1238 kao i sve izmjene tih podataka.
(8) Hrvatska narodna banka će podzakonskim propisom detaljnije propisati sadržaj zahtjeva za registraciju PEPP-a iz stavka 1. ovoga članka.
Postupak registracije PEPP-a koji provodi Agencija
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 10.
(1) Na temelju zahtjeva pružatelja PEPP-a iz članka 6. stavka 2. ovoga Zakona podnesenim u skladu s odredbama članka 6. stavka 2. Uredbe (EU) 2019/1238, Agencija o registraciji PEPP-a odlučuje rješenjem u roku od tri mjeseca od zaprimanja potpunog zahtjeva, u skladu s odredbom članka 6. stavaka 3. i 4. Uredbe (EU) 2019/1238.
(2) Agencija će u roku iz članka 6. stavka 3. Uredbe (EU) 2019/1238 procijeniti je li zahtjev iz stavka 1. ovoga članka potpun (razdoblje procjene) te će o potpunosti zahtjeva obavijestiti podnositelja zahtjeva.
(3) Ako Agencija tijekom razdoblja procjene utvrdi da zahtjev iz stavka 1. ovog članka nije potpun, zaključkom će pružatelju PEPP-a odrediti rok u kojem je pružatelj PEPP-a dužan dostaviti dodatne podatke, i u tom slučaju se ra zdoblje procjene prekida od dana kada je Agencija zatražila dodatne podatke do dana zaprimanja odgovora od pružatelja PEPP-a .
(4) Podnositelj zahtjeva Agenciji nije dužan dostaviti podatke i dokaze iz članka 6. stavka 2. točke (b) Uredbe (EU) 2019/1238 kojima Agencija raspolaže, ako su ti podaci ažurni.
(5) Agencija će na temelju zahtjeva iz stavka 1. ovoga članka donijeti rješenje o registraciji PEPP-a ako je podnositelj zahtjeva subjekt nadzora iz članka 6. stavka 2. ovoga Zakona te ako su informacije i dokumenti dostavljeni uz zahtjev usklađeni s Uredbom (EU) 2019/1238.
(6) U slučaju da uvjeti iz stavka 5. ovoga članka nisu ispunjeni, Agencija će rješenjem odbiti zahtjev iz stavka 1. ovoga članka.
(7) O izdanom rješenju o registraciji PEPP-a Agencija, u skladu s člankom 6. stavcima 5. i 6. Uredbe (EU) 2019/1238, obavještava EIOPA-u i dostavlja joj podatke iz članka 6. stavka 2. točaka (a), (b), (d), (f) i (g) Uredbe (EU) 2019/1238 kao i sve izmjene tih podataka.
(8) Agencija će pravilnikom detaljnije propisati sadržaj zahtjeva za registraciju PEPP-a iz stavka 1. ovoga članka.
Razlozi za ukidanje rješenja o registraciji PEPP-a
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 11.
(1) Hrvatska narodna banka će u odnosu na subjekte iz članka 6. stavka 1. ovoga Zakona donijeti rješenje kojim će se ukinuti zakonito rješenje o registraciji PEPP-a u slučajevima propisanima člankom 8. stavkom 1. Uredbe (EU) 2019/1238.
(2) O ukidanju registracije PEPP-a Hrvatska narodna banka će izvijestiti EIOPA-u u skladu s člankom 8. stavkom 2. Uredbe (EU) 2019/1238.
(3) Agencija će u odnosu na subjekte iz članka 6. stavka 2. točke a) ovoga Zakona donijeti rješenje kojim će se ukinuti zakonito rješenje o registraciji PEPP-a u slučajevima propisanima člankom 8. stavkom 1. Uredbe (EU) 2019/1238.
(4) O ukidanju registracije PEPP-a Agencija će izvijestiti EIOPA-u u skladu s člankom 8. stavkom 2. Uredbe (EU) 2019/1238.
IV. JEZIK DOKUMENTA S KLJUČNIM INFORMACIJAMA O PEPP-U I ODGOVORNOST ZA PODATKE IZ TOG DOKUMENTA
Jezik dokumenta s ključnim informacijama o PEPP-u
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 12.
(1) Dokument s ključnim informacijama o PEPP-u koji u skladu s člankom 26. stavkom 1. Uredbe (EU) 2019/1238 potencijalnim štedišama PEPP-a u Republici Hrvatskoj stavlja na raspolaganje pružatelj PEPP-a, kojemu su Agencija ili Hrvatska narodna banke izdale rješenje o registraciji, mora biti sastavljen na hrvatskom jeziku.
(2) Ako pružatelj PEPP-a koji ima poslovni nastan u drugoj državi članici u Republici Hrvatskoj pruža svoje usluge na temelju članaka 14. i 15. Uredbe (EU) 2019/1238, dokument s ključnim informacijama o PEPP-u mora biti sastavljen na hrvatskom jeziku ili preveden na hrvatski jezik u skladu s odredbom članka 27. stavka 1. Uredbe (EU) 2019/1238.
(3) Iznimno od stavaka 1. i 2. ovoga članka, Agencija može dozvoliti uporabu drugog jezika u dokumentu s ključnim informacijama, u slučajevima u kojima je razvidno da to ne utječe negativno na interese štediša PEPP-a.
Odgovornost za podatke navedene u dokumentu s ključnim informacijama o PEPP-u
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 13.
(1) Štediša PEPP-a ili korisnik PEPP-a koji je sklopio ugovor o PEPP-u na temelju dokumenta s ključnim informacijama o PEPP-u, sastavljenog u skladu s Odjeljkom II. Poglavlja IV. Uredbe (EU) 2019/1238, može od pružatelja PEPP-a zahtijevati naknadu štete koju je pretrpio zbog toga što su informacije u tom dokumentu ili njegovom prijevodu dvosmislene, netočne ili neusklađene s relevantnim dijelovima pravno obvezujućih predugovornih i ugovornih dokumenata ili sa zahtjevima utvrđenima u članku 28. Uredbe (EU) 2019/1238.
(2) Odgovornost za štetu ne može se unaprijed isključiti ili ograničiti na štetu štediše PEPP-a ili korisnika PEPP-a.
(3) Odredbama ovoga članka ne isključuju se zahtjevi za naknadom štete zbog povrede ugovornog odnosa ili drugih propisa.
Odgovornost za promidžbene materijale
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 14.
(1) Pružatelj PEPP-a dužan je osigurati da je promidžbeni sadržaj PEPP-a koji izrađuje ili odobrava za daljnju distribuciju usklađen sa zahtjevima iz članka 29. Uredbe (EU) 2019/1238.
(2) Promidžbeni sadržaj za potrebe oglašavanja PEPP-a u Republici Hrvatskoj mora biti izrađen na hrvatskom jeziku.
(3) Pružatelj PEPP-a odgovoran je za potpunost i točnost informacija koje izrađuje ili odobrava za daljnju distribuciju, a koje su objavljene u svrhu promidžbe PEPP-a.
(4) Promidžbeni sadržaj o PEPP-u koji se izrađuje ili odobrava za daljnju distribuciju moraju odobriti osobe ovlaštene za zastupanje pružatelja PEPP-a.
(5) Pružatelj PEPP-a mora kao dio poslovne dokumentacije sačuvati primjerak svakog objavljenog promidžbenog sadržaja, kao i izvore podataka koji potkrepljuju navode iz takvih publikacija.
(6) Ako promidžbeni sadržaj PEPP-a ne izrađuje pružatelj PEPP-a, već ga izrađuje distributer, pružatelj PEPP-a dužan ga je odobriti za daljnju distribuciju.
V. POSTUPANJE PO PRITUŽBAMA
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 15.
(1) Svaka fizička ili pravna osoba, uključujući udruge za zaštitu potrošača, koja smatra da je pružatelj PEPP-a iz članka 6. stavka 1. ovoga Zakona prekršio odredbe Uredbe (EU) 2019/1238 ili ovoga Zakona može Hrvatskoj narodnoj banci podnijeti pritužbu.
(2) Svaka fizička ili pravna osoba, uključujući udruge za zaštitu potrošača, koja smatra da je pružatelj PEPP-a iz članka 6. stavka 2. ovoga Zakona prekršio odredbe Uredbe (EU) 2019/1238 ili ovoga Zakona može Agenciji podnijeti pritužbu.
(3) Agencija pravilnikom propisuje postupak podnošenja pritužbi iz stavka 2. ovoga članka i postupanje po istima.
(4) Hrvatska narodna banka podzakonskim propisom propisuje postupak podnošenja pritužbi iz stavka 1. ovoga članka i postupanje po istima.
VI. MEHANIZMI KOJI POTIČU PRIJAVE MOGUĆIH ILI STVARNIH KRŠENJA UREDBE (EU) 2019/1238
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 16.
Na prijave mogućih ili stvarnih kršenja Uredbe (EU) 2019/1238 na odgovarajući način primjenjuju se odredbe zakona kojim se uređuje prijavljivanje nepravilnosti, postupak prijavljivanja nepravilnosti, prava osoba koje prijavljuju nepravilnosti, obveze tijela javne vlasti te pravnih i fizičkih osoba u vezi s prijavom nepravilnosti.
VII. PROMJENA PRUŽATELJA PEPP-a
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 17.
(1) Štediša PEPP-a koji želi promijeniti pružatelja PEPP-a u skladu s člankom 53. Uredbe (EU) 2019/1238 mora zahtjev za promjenom pružatelja PEPP-a podnijeti u pisanom obliku.
(2) Pružatelj PEPP-a koji je zaprimio zahtjev iz stavka 1. ovoga članka dužan je štediši PEPP-a dostaviti potvrdu o prihvaćanju zahtjeva u pisanom obliku.
VII. UVJETI POVEZANI S PODRAČUNIMA U REPUBLICI HRVATSKOJ
Faza prikupljanja sredstva
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 18.
(1) Štediša PEPP-a može biti svaka fizička osoba koja izravno s pružateljem PEPP-a ili preko distributera sklopi ugovor o PEPP-u.
(2) Za maloljetne ili osobe lišene poslovne sposobnosti, ugovor o PEPP-u sklapa zakonski zastupnik ili skrbnik.
(3) Sve uvjete povezane s fazom prikupljanja sredstava za podračun u slučaju da je Republika Hrvatska država u kojoj štediša PEPP-a ima boravište, utvrđuje pružatelj PEPP-a ugovorom o PEPP-u, uključujući kada je primjenjivo, najkraće trajanje faze prikupljanja sredstava, najveći i najmanji iznos doprinosa i njihov kontinuitet.
Faza isplate
Pravo štediše PEPP-a na mirovinu u okviru PEPP-a
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 19.
(1) Pravo na mirovinu u okviru PEPP-a štediša PEPP-a može ostvariti najranije s navršenih 55 godina života.
(2) Pružatelj PEPP-a utvrđuje minimalno razdoblje štednje prije ostvarivanja prava na mirovinu u okviru PEPP-a u kojem je moguće sklopiti ugovor o PEPP-u.
(3) Sredstva štediše PEPP-a i/ili korisnika PEPP-a na računu PEPP-a predmet su nasljeđivanja u skladu sa zakonom kojim se uređuju prava nasljeđivanja.
(4) U slučaju da je štediša PEPP-a i/ili korisnik PEPP-a ugovorio s pružateljem PEPP-a isplatu mirovine u okviru PEPP-a u obliku rente ili kao privremenu isplatu, nasljednici svejedno imaju pravo odabrati jednokratnu isplatu, pod uvjetima utvrđenim ugovorom o PEPP-u.
Prijevremena isplata mirovine u okviru PEPP-a
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 20.
(1) Iznimno od članka 19. stavka 1. ovoga članka, pod uvjetima propisanima u ugovoru o PEPP-u, pravo na mirovinu u okviru PEPP-a može se ostvariti i ranije i to:
- u slučaju smrti
- u slučaju nastanka djelomičnog ili potpunog gubitka radne sposobnosti ili
- u slučaju dugotrajne nezaposlenosti.
(2) U slučaju nastanka djelomičnog ili potpunog gubitka radne sposobnosti štediše PEPP-a prijevremena isplata mirovine u okviru PEPP-a odobrava se na temelju rješenja Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje.
(3) U slučaju dugotrajne nezaposlenosti štediše PEPP-a, pružatelj PEPP-a će štediši PEPP-a koji je ostvario pravo na mirovinu u okviru PEPP-a iz stavka 1. ovoga članka, na zahtjev izvršiti jednokratnu isplatu sredstava na njegovom osobnom računu, u visini od najviše 100 % iznosa na računu štediše PEPP-a.
Oblici isplata mirovine u okviru PEPP-a
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 21.
Pružatelj PEPP-a koji isplaćuje mirovinu u okviru PEPP-a može nuditi jednu ili više sljedećih oblika isplata:
1. rentu
2. jednokratnu isplatu
3. privremenu isplatu
4. kombinaciju oblika iz točki 1. do 3. ovoga članka.
Jednokratne isplate
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 22.
(1) Po ostvarivanju uvjeta iz članka 19. stavka 1. ovoga Zakona, pružatelj PEPP-a će izvršiti isplatu mirovine u okviru PEPP-a u obliku jednokratne isplate u visini od najviše 100 % iznosa na (pod)računu štediše PEPP-a i/ili korisnika PEPP-a.
(2) Isplatu iz stavka 1. ovoga članka pružatelj PEPP-a vrši na temelju pisanog zahtjeva štediše PEPP-a i/ili korisnika PEPP-a, i to jednokratno u punom iznosu.
Porezni tretman primitaka u okviru PEPP-a
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 23.
Na primitke u okviru PEPP-a primjenjuju se odredbe propisa o porezu na dohodak koje se odnose na primitke kojima je osnova ugovor o dobrovoljnom mirovinskom osiguranju.
VIII. DEPOZITAR
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 24.
Na izbor depozitara kojeg pružatelj PEPP-a iz članka 6. stavka 1. točaka (c), (e) i (f) Uredbe (EU) 2019/1238 imenuje u skladu s člankom 48. stavkom 1. Uredbe (EU) 2019/1238, obavljanje poslova depozitara u odnosu na pohranu imovine PEPP-a, obavljanje kontrolnih poslova depozitara i odgovornost depozitara primjenjuju se odredbe dijela devetog Zakona o otvorenim investicijskim fondovima s javnom ponudom („Narodne novine“, br. 44/16., 126/19. i 110/21.).
VIII. NADZOR
Postupak nadzora koji provodi Hrvatska narodna banka
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 25.
Na postupak nadzora iz članka 7. ovoga Zakona koji provodi Hrvatska narodna banka na odgovarajući se način primjenjuju odredbe o postupku supervizije propisane zakonom kojim se uređuje osnivanje i poslovanje kreditnih institucija.
Nadzorne mjere Hrvatske narodne banke
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 26.
(1) Kada Hrvatska narodna banka sukladno podjeli nadležnosti iz članka 6. ovoga Zakona utvrdi povrede odredaba ovoga Zakona i/ili Uredbe (EU) 2019/1238, ovlaštena je izreći supervizorske mjere propisane zakonom kojim se uređuje osnivanje i poslovanje kreditnih institucija.
(2) Na način izricanja mjera iz stavka 1. ovoga članka na odgovarajući se način primjenjuju odredbe zakona kojim se uređuje osnivanje i poslovanje kreditnih institucija.
Postupak nadzora koji provodi Agencija
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 27.
(1) Agencija obavlja nadzor nad pridržavanjem zahtjeva iz Uredbe (EU) 2019/1238 i ovoga Zakona od strane pružatelja PEPP-a kojemu je registrirala PEPP u skladu s odredbama ovoga Zakona i od strane distributera PEPP-a na području Republike Hrvatske u smislu članka 10. Uredbe (EU) 2019/1238.
(2) Agencija obavlja nadzor nad pridržavanjem odredbi ovoga Zakona i Uredbe (EU) 2019/1238 od strane pružatelja PEPP-a i distributera PEPP-a iz druge države članice ako isti pružaju i/ili distribuiraju PEPP u skladu s odredbama odjeljka I. poglavlja III. Uredbe (EU) 2019/1238 kada je Republika Hrvatska država članica domaćin.
(3) Ovlasti iz stavka 2. ovoga članka Agencija obavlja u skladu s člankom 16. Uredbe (EU) 2019/1238.
(4) Ako ovim Zakonom nije drugačije propisano, postupak nadzora nad subjektima nadzora iz članka 6. stavka 2. ovoga Zakona, Agencija provodi u skladu s odredbama o postupku nadzora koji provodi Agencija u skladu s odredbama zakona kojim je uređeno osnivanje i poslovanje pojedinog pružatelja, odnosno distributera PEPP-a.
Nadzorne mjere Agencije
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 28.
(1) Kada Agencija utvrdi povrede odredbi Uredbe (EU) 2019/1238 ili glave VII. ovoga Zakona ili ako utvrdi da su nastupile neke od okolnosti navedene u članku 67. stavku 2. Uredbe (EU) 2019/1238 ili ako postoje opravdani razlozi za sumnju da je došlo do povrede navedenih odredbi ili nastupanja navedenih okolnosti, Agencija uz nadzorne mjere propisane zakonima kojima se uređuje osnivanje i poslovanje pružatelja PEPP-a iz članka 6. stavka 2. ovoga Zakona, može subjektu nadzora iz članka 6. stavka 2. ovoga Zakona, distributeru PEPP-a ili drugoj osobi koja krši odredbe ovoga Zakona ili Uredbe (EU) 2019/1238 rješenjem izreći jednu ili više nadzornih mjera iz članka 67. stavka 3. točaka (a), (b) i (c) Uredbe (EU) 2019/1238 koje, s obzirom na okolnosti i u skladu sa člankom 67. stavkom 1. Uredbe (EU) 2019/1238 moraju biti učinkovite, proporcionalne i odvraćajuće, kao i naložiti postupanja potrebna za usklađenje s odredbama Uredbe (EU) 2020/1503 ili ovoga Zakona.
(2) Agencija može rješenjem zabraniti ili ograničiti stavljanje na tržište ili distribuciju PEPP-a u Republici Hrvatskoj ili iz Republike Hrvatske ako su ispunjeni svi uvjeti propisani člankom 63. Uredbe (EU) 2019/1238.
(3) Agencija informacije o svim izrečenim nadzornim mjerama dostavlja EIOPA-i u skladu s člankom 70. stavkom 1. Uredbe (EU) 2019/1238 te iste objavljuje na svojim internetskim stranicama u skladu s člankom 69. Uredbe (EU) 2019/1238.
Suradnja
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 29.
U svrhu provedbe Uredbe (EU) 2019/1238 i ovoga Zakona, Hrvatska narodna banka i Agencija surađuju s drugim ovlaštenim tijelima te s njima razmjenjuju podatke, u skladu s člankom 66. Uredbe (EU) 2019/1238, relevantnim zakonskim odredbama i sporazumima o suradnji sklopljenima s tim tijelima.
VIII. NAKNADE ZA NADZOR
Naknade
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 30.
(1) Za obavljanje nadzora temeljem odredba ovoga Zakona i Uredbe (EU) 2019/1238 pružatelji PEPP-a iz članka 6. stavka 1. ovoga Zakona, Hrvatskoj narodnoj banci plaćaju naknadu za nadzor, čiju visinu, način izračuna i način plaćanja Hrvatska narodna banka propisuje podzakonskim propisom.
(2) Za obavljanje nadzora temeljem odredba ovoga Zakona i Uredbe (EU) 2019/1238 pružatelji i distributeri PEPP-a iz članka 6. stavka 2. ovoga Zakona, Agenciji plaćaju naknadu za nadzor, čiju visinu, način izračuna i način plaćanja Agencija propisuje pravilnikom.
IX. PREKRŠAJNE ODREDBE
Opće odredbe
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 31.
(1) Ako je počinitelj prekršaja matično društvo grupe poduzetnika ili ovisno društvo matičnog društva koje ima obvezu izrade konsolidiranih financijskih izvještaja, ukupni prihod iz članka 33. stavka 1. ovoga Zakona određuje se na temelju konsolidiranih financijskih izvještaja koje je odobrilo upravljačko tijelo krajnjeg matičnog društva.
(2) Ako godišnji financijski izvještaji koje je odobrilo upravljačko tijelo pravnog subjekta za poslovnu godinu u kojoj je počinjen prekršaj nisu dostupni u trenutku izricanja novčane kazne, za osnovicu izračuna visine kazne za prekršaje iz članka 33. ovoga Zakona primijenit će se posljednji dostupni godišnji financijski izvještaji koje je odobrilo upravljačko tijelo pravnog subjekta.
(3) Kod odlučivanja o podnošenju optužnih prijedloga za prekršaje iz članaka 33. i 34. ovoga Zakona, nadležna tijela iz članka 5. stavka 1. ovoga Zakona kao ovlašteni tužitelji obvezni su uzeti u obzir sve relevantne okolnosti iz članka 67. Uredbe (EU) 2019/1238.
Objava izrečenih prekršajnih sankcija
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 32.
(1) Nadležna tijela iz članka 5. stavka 1. ovoga Zakona odluke o izrečenim prekršajnim sankcijama objavljuju na svojim internetskim stranicama u skladu s člankom 69. Uredbe (EU) 2019/1238.
(2) Podatke iz stavka 1. ovoga članka nadležna tijela iz članka 5. stavka 1. ovoga Zakona će držati objavljene na svojim internetskim stranicama najmanje pet godina od trenutka njihove objave.
(3) Nadležna tijela iz članka 5. stavka 1. ovoga Zakona će u skladu s odredbama o rehabilitaciji u smislu zakona kojim se uređuje prekršajni postupak istekom roka od tri godine od dana pravomoćnosti odluke o prekršaju sa svojih internetskih stranica ukloniti osobne podatke u smislu propisa kojima se uređuje zaštita osobnih podataka, a iz kojih bi bilo moguće utvrditi identitet počinitelja prekršaja.
Prekršaji pravne osobe
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 33.
( 1) Novčanom kaznom u iznosu koji je višekratnik broja 1000, a koja ne može biti manja od 100.000,00 kuna ni veća od 10% ukupnog neto prihoda ostvarenog i utvrđenog u godišnjim financijskim izvještajima za tu poslovnu godinu kaznit će se pravna osoba ako:
1. na području Republike Hrvatske pruža odnosno distribuira proizvode pod nazivom „paneuropski osobni mirovinski proizvod“, odnosno „PEEP“, bez potrebne registracije u središnjem javnom registru EIOPA-e, suprotno odredbi članka 5. stavka 1. Uredbe (EU) 2019/1238
2. kao pružatelj PEPP-a ili distributer PEPP-a iz druge države članice pruža svoje usluge na teritoriju Republike Hrvatske protivno odredbi članka 14. stavka 1. Uredbe (EU) 2019/1238
3. kao pružatelj PEPP-a štediši PEPP-a koji kod njega ima otvoren račun PEPP-a i koji je to zatražio nije u skladu s člankom 18. stavkom 1. Uredbe (EU) 2019/1238 ponudio uslugu prenosivosti iz članka 17. Uredbe (EU) 2019/1238
4. kao pružatelj PEPP-a, u roku iz članka 18. stavka 3. Uredbe (EU) 2019/1238 na zahtjev upućen pružatelju PEPP-a, ne ponudi potencijalnom štediši PEPP-a nacionalne podračune za najmanje dvije države članice, u roku iz članka 18. stavka 3. Uredbe (EU) 2019/1238
5. kao pružatelj PEPP-a koji pruža uslugu prenosivosti štedišama PEPP-a u skladu s člankom 18. Uredbe (EU) 2019/1238 kod otvaranja novog podračuna unutar računa PEPP-a nije u skladu s člankom 19. stavkom 1. Uredbe (EU) 2019/1238 osigurao da isti odgovara pravnim zahtjevima i uvjetima iz članaka 17 . do 21. ovoga Zakona u Republici Hrvatskoj kao novoj državi članici boravišta štediše PEPP-a
6. kao pružatelj PEPP-a nije sve transakcije na računu PEPP-a unio na odgovarajući podračun, u skladu s člankom 19. stavkom 1. Uredbe (EU) 2019/1238
7. ako je kao pružatelj PEPP-a uspostavio partnerstvo s drugim registriranim pružateljem PEEP-a protivno odredbi članka 19. stavka 2. Uredbe (EU) 2019/1238
8. kao pružatelj PEPP-a, štediši PEPP-a koji je promijenio boravište u drugu državu članicu nije bez odgode pružio informacije o mogućnosti otvaranja novog podračuna u okviru računa PEPP-a štediše PEPP-a i o roku u kojem bi se taj podračun mogao otvoriti, u skladu s odredbom članka 20. stavka 1. Uredbe (EU) 2019/1238
9. kao pružatelj PEPP-a, u slučaju da novi podračun nije dostupan, nije obavijestio štedišu PEPP-a o pravu da bez odgode i besplatno promijeni pružatelja PEPP-a te o mogućnosti nastavka štednje na posljednjem otvorenom podračunu, u skladu s člankom 20. stavkom 1. Uredbe (EU) 2019/1238
10. kao pružatelj PEPP-a nije štediši PEPP-a pružio personaliziranu preporuku u kojoj objašnjava bi li otvaranje novog podračuna u okviru računa PEPP-a štediše PEPP-a i uplaćivanje doprinosa na novi podračun bilo povoljnije od nastavka uplaćivanja doprinosa na posljednji otvoreni podračun, u skladu s člankom 20. stavkom 4. Uredbe (EU) 2019/1238
11. kao pružatelj PEPP-a koji nije u mogućnosti osigurati otvaranje novog podračuna koji odgovara novoj državi članici boravišta štediše PEPP-a nije u skladu s člankom 20. stavkom 5. Uredbe (EU) 2019/1238 omogućio štediši PEPP-a da prema vlastitom izboru bez odgode i besplatno promijeni pružatelja PEPP-a ili nastavi uplaćivati doprinose na posljednji otvoreni podračun
12. kao pružatelj PEPP-a ili distributer PEPP-a ne postupa pošteno, pravedno, profesionalno i u najboljem interesu klijenata PEPP-a, suprotno odredbi članka 22. stavka 1. Uredbe (EU) 2019/1238
13. kao pružatelj PEPP-a ne održava, primjenjuje ili provjerava postupak odobrenja svakog PEPP-a, odnosno bitnih izmjena postojećeg PEPP-a prije nego što ga distribuira klijentima PEPP-a u skladu s odredbama članka 25. stavka 1. podstavka 1. Uredbe (EU) 2019/1238
14. kao pružatelj PEPP-a postupkom odobrenja proizvoda nije definirao ciljano tržište za svaki PEPP u skladu s odredbama članka 25. stavka 1. podstavka 3. Uredbe (EU) 2019/1238
15. kao pružatelj PEPP-a postupkom odobrenja proizvoda nije osigurao da je predviđena strategija distribucije usklađena s utvrđenim ciljanim tržištem za svaki PEPP sukladno odredbama članka 25. stavka 1. podstavka 3. Uredbe (EU) 2019/1238
16. kao pružatelj PEPP-a postupkom odobrenja proizvoda nije osigurao da je predviđena strategija distribucije usklađena s ciljanim tržištem za bitnu izmjenu postojećeg PEPP-a, u skladu s odredbama članka 25. stavka 1. Uredbe podstavka 3. (EU) 2019/1238
17. kao pružatelj PEPP-a nije stavio na raspolaganje distributerima PEPP-a sve prikladne informacije o PEPP-u i postupku odobrenja proizvoda, uključujući utvrđeno ciljano tržište za PEPP u skladu s odredbama članka 25. stavka 1. podstavka 5. Uredbe (EU) 2019/1238
18. kao distributer PEPP-a ne raspolaže prikladnim aranžmanima za zaprimanje informacija iz petog podstavka članka 25. stavka 1. Uredbe (EU) 2019/1238 za razumijevanje karakteristika svakog PEPP-a i njegova utvrđenog ciljanog tržišta, u skladu s odredbama članka 25. stavka 1. Uredbe (EU) 2019/1238
19. kao pružatelj PEPP-a ponudi PEPP prije nego što sastavi dokument s ključnim informacijama o PEPP-u za taj proizvod PEPP-a i objavi dokument s ključnim informacijama o PEPP-u na svojim internetskim stranicama, suprotno odredbama članka 26. stavka 1. Uredbe (EU) 2019/1238
20. kao pružatelj PEPP-a nije osigurao da je dokument s ključnim informacijama o PEPP-u usklađen sa svim zahtjevima iz članka 26. stavka 2. Uredbe (EU) 2019/1238
21. kao pružatelj PEPP-a nije osigurao da je dokument s ključnim informacijama o PEPP-u usklađen sa svim zahtjevima iz članka 26. stavka 3. Uredbe (EU) 2019/1238
22. kao pružatelj PEPP-a nije osigurao da dokument s ključnim informacijama o PEPP-u sadrži sve informacije iz članka 28. stavka 3. Uredbe (EU) 2019/1238
23. kao pružatelj odnosno distributer PEPP-a je ponudio osnovni PEPP bez jamstva za uloženi kapital, a nije jasno u pisanom obliku objasnio sve okolnosti iz članka 34. stavka 3. Uredbe (EU) 2019/1238
24. kao pružatelj PEPP-a ili distributer PEPP-a iz članka 23. stavka 1. točke (c) Uredbe (EU) 2019/1238 nije prije pružanja savjeta od potencijalnog štediše PEPP-a tražio sve podatke propisane člankom 34. stavkom 4. Uredbe (EU) 2019/1238
25. kao pružatelj PEPP-a ili distributer PEPP-a nije osigurao da fizičke osobe koje pružaju savjete o PEPP-ovima raspolažu potrebnim znanjem i sposobnostima za ispunjavanje svojih obveza iz Uredbe (EU) 2019/1238 u skladu s člankom 34. stavkom 6. Uredbe (EU) 2019/1238
26. kao pružatelj PEPP-a ulaže imovinu koja se odnosi na PEPP suprotno pravilima propisanima odredbom članka 41. stavka 1. Uredbe (EU) 2019/1238
27. kao pružatelj PEPP-a nudi ulagačke opcije štedišama PEPP-a suprotno odredbama članka 42. stavka 3. Uredbe (EU) 2019/1238
28. kao pružatelj PEPP-a iz članka 6. stavka 1. točaka (c), (d), (e) i (f) Uredbe (EU) 2019/1238 nudi PEPP s jamstvom protivno odredbi članka 42. stavka 5. Uredbe (EU) 2019/1238
29. kao pružatelj PEPP-a koji pruža alternativne ulagačke opcije nije štediši PEPP-a, tijekom prikupljanja sredstava u PEEP-u omogućio izmjenu odabrane ulagačke opcije u skladu s odredbom članka 44. stavka 1. Uredbe (EU) 2019/1238
30. kao pružatelj PEPP-a nije osigurao da je promjena ulagačke opcije za štedišu PEPP-a besplatna, u skladu s odredbom članka 44. stavka 2. Uredbe (EU) 2019/1238
31. kao pružatelj PEPP-a nije štedišama PEPP-a osigurao osnovni PEPP kao standardnu ulagačku opciju u skladu s uvjetima iz članka 45. stavka 1. Uredbe (EU) 2019/1238
32. kao pružatelj PEPP-a nije osigurao tehniku smanjenja rizika u skladu s odredbom članka 46. stavka 1. Uredbe (EU) 2019/1238
33. kao pružatelj PEPP-a iz članka 6. stavka 1. točaka (c), (e) i (f) Uredbe (EU) 2019/1238 ne imenuje depozitara za pohranu imovine u vezi s poslovima pružanja PEPP-a i nadzorne dužnosti u skladu s člankom 48. stavkom 1. Uredbe (EU) 2019/1238
34. ako kao depozitar imenovan u skladu s člankom 24. ovoga Zakona, a vezano uz članak 48. stavak 1. Uredbe (EU) 2019/1238, poslove depozitara obavlja protivno odredbama zakona kojim se uređuje osnivanje i poslovanje otvorenih investicijskih fondova s javnom ponudom
35. kao pružatelj PEPP-a ne omogući uslugu promjene pružatelja PEPP-a u skladu s uvjetima iz članka 52. stavka 1. podstavka 1. Uredbe (EU) 2019/1238
36. kao pružatelj PEPP-a prenositelj pružatelju PEEP-a primatelju nije prenio sve informacije u skladu s odredbom članka 52. stavka 1. podstavka 2. Uredbe (EU) 2019/1238
37. kao pružatelj PEPP-a primatelj nije u skladu s odredbom članka 52. stavka 1. podstavka 2. Uredbe (EU) 2019/1238 registrirao informacije koje je zaprimio od pružatelja PEPP-a prenositelja u odgovarajućim podračunima
38. kao pružatelj PEPP-a prenositelj ili pružatelj PEPP-a primatelj nije osigurao štediši PEPP-a besplatan pristup njegovim osobnim informacijama u skladu s odredbom članka 54. stavka 1. Uredbe (EU) 2019/1238
39. je kao pružatelj PEPP-a prenositelj za dostavljanje informacija koje je zatražio pružatelj PEPP-a primatelj u skladu s člankom 53. stavkom 4. točkom (a) naplatio troškove štediši PEPP-a ili pružatelju PEPP-a, protivno članku 54. stavku 2. Uredbe (EU) 2019/1238
40. je kao pružatelj PEPP-a prenositelj naplatio štediši PEPP-a naknadu ili pristojbu za zatvaranje računa u višem iznosu od maksimalno dozvoljenih člankom 54. stavkom 3. Uredbe (EU) 2019/1238
41. je kao pružatelj PEPP-a primatelj naplatio troškove koji nisu stvarni administrativni i transakcijski troškovi usluge promjene pružatelja, protivno članku 54. stavku 4. Uredbe (EU) 2019/1238
42. kao pružatelj PEPP-a koji je uključen u postupak promjene pružatelja nije bez odgode u skladu s člankom 55. stavkom 1. Uredbe (EU) 2019/1238 nadoknadio sve financijske gubitke koje je pretrpio štediša PEPP-a, a koji su izravna posljedica nepoštivanja obveza iz članka 53. od strane tog pružatelja PEPP-a
43. ako kao pružatelj PEPP-a koji isplaćuje mirovinu u okviru PEPP-a nudi oblik isplate koji nije predviđen člankom 21. ovoga Zakona
44. ako kao pružatelj PEPP-a prilikom isplate mirovine u okviru PEPP-a ne postupa u skladu s člankom 22. stavkom 1. ovoga Zakona
45. ako kao pružatelj PEPP-a po ostvarivanju uvjeta iz članka 19. stavka 1. ovoga Zakona ne izvrši isplatu dijela mirovine u okviru PEPP-a u skladu s člankom 22. stavkom 2. ovoga Zakona
46. ako kao pružatelj PEPP-a odnosno distributer PEPP-a ne postupi u skladu s mjerom koju mu Hrvatska narodna banka izrekne u skladu s člankom 26. ovoga Zakona, odnosno Agencija izrekne u skladu s člankom 28. ovoga Zakona.
(2) Novčanom kaznom u iznosu koji je višekratnik broja 1000, a koja ne može biti manja od 20.000,00 kuna ni veća od 500.000,00 kuna kaznit će se pravna osoba ako:
1. kao pružatelj PEPP-a ili distributer PEPP-a potencijalnom štediši PEPP-a nije pružio informacije o usluzi prenosivosti i/ili o tome koji su mu podračuni odmah dostupni, u skladu s odredbom članka 18. stavka 2. Uredbe (EU) 2019/1238
2. kao pružatelj PEPP-a nije štediši PEPP-a koji je promijenio boravište u drugu državu članicu pružio dokument s ključnim informacijama o PEPP-u propisan odredbama članka 28. stavka 3. točke (g) Uredbe (EU) 2019/1238, u pogledu podračuna koji odgovara novoj državi članici boravišta štediše PEPP-a u skladu s odredbama članka 20. stavka 1. Uredbe (EU) 2019/1238
3. kao pružatelj PEPP-a sa sjedištem iz Republike Hrvatske otvori novi podračun za drugu državu članicu, bez da je o tome obavijestio Agenciju odnosno Hrvatsku narodnu banku, u skladu s odredbom članka 21. stavka 1. Uredbe (EU) 2019/1238
4. kao pružatelj PEPP-a iz članka 6. stavka 1. točke (d) Uredbe (EU) 2019/1238 odnosno investicijska društva iz članka 10. stavka 2. Uredbe (EU) 2019/1238 na području Republike Hrvatske ne poštuje odredbe zakona kojim se uređuje tržište kapitala, a koje propisuju pravila o distribuciji financijskih instrumenata, u skladu s odredbom članka 23. stavka 1. točke (b) Uredbe (EU) 2019/1238
5. kao pružatelj PEPP-a iz članka 6. stavka 1. točaka (a), (c), (e) i (f) Uredbe (EU) 2019/1238, odnosno distributer PEPP-a ne poštuje odredbe zakona kojim se uređuje tržište kapitala, a koje propisuju pravila o distribuciji financijskih instrumenata, u skladu s odredbom članka 23. stavka 1. točke (c) Uredbe (EU) 2019/1238
6. kao pružatelj PEPP-a odnosno distributer PEPP-a nije pružio dokumente i/ili informacije iz poglavlja IV. Uredbe (EU) 2019/1238 i/ili omogućio klijentu PEPP-a pohranu tih informacija i/ili reprodukciju pohranjenih informacija i/ili nije obavijestio klijenta o njegovima pravima, u skladu s odredbom članka 24. Uredbe (EU) 2019/1238
7. kao pružatelj odnosno distributer PEPP-a nije obavijestio klijenta PEEP-a da ima pravo zatražiti primjerak dokumenata i informacija iz poglavlja IV. Uredbe (EU) 2019/1238 na drugom trajnom mediju, uključujući na papiru, besplatno, u skladu s odredbom članka 24. Uredbe (EU) 2019/1238
8. kao pružatelj PEPP-a koji nudi štediši PEPP-a alternativne ulagačke opcije s ključnim informacijama o PEPP-u, ne postupi u skladu s odredbama članka 26. stavka 4. Uredbe (EU) 2019/1238
9. kao pružatelj PEPP-a nije sastavio dokument s ključnim informacijama o PEPP-u u skladu s odredbama članka 26. stavka 5. Uredbe (EU) 2019/1238
10. kao pružatelj PEPP-a nije sastavio dokument s ključnim informacijama o PEPP-u na hrvatskom jeziku u skladu s odredbom članka 12. stavka 1. ovoga Zakona
11. kao pružatelj PEPP-a koji ima poslovni nastan u drugoj državi članici, a u Republici Hrvatskoj pruža svoje usluge na temelju članaka 14. i 15. Uredbe (EU) 2019/1238, nije sastavio dokument s ključnim informacijama o PEPP-u na hrvatskom jeziku u skladu s odredbom članka 12. stavka 2. ovoga Zakona
12. kao pružatelj PEPP-a nije štediši PEPP-a s oštećenjem vida stavio na raspolaganje dokument s ključnim informacijama o PEPP-u u skladu s odredbom članka 27. stavka 3. Uredbe (EU) 2019/1238
13. je kao pružatelj PEPP-a izradio promidžbene materijale protivno odredbama članka 29. Uredbe (EU) 2019/1238
14. kao pružatelj PEPP-a nije revidirao dokument s ključnim informacijama o PEPP-u i/ili ga stavio na raspolaganje u skladu s odredbom članka 30. stavka 1. Uredbe (EU) 2019/1238
15. kao pružatelj PEPP-a ili distributer PEPP-a, prilikom savjetovanja o PEPP-u i/ili nuđenja na prodaju PEPP-a, nije pravodobno potencijalnom štediši PEPP-a pružio sve dokumente s ključnim informacijama o PEPP-u, u skladu s odredbom članka 33. stavka 1. Uredbe (EU) 2019/1238
16. kao pružatelj PEPP-a odnosno distributer PEPP-a prije sklapanja ugovora o PEPP-u nije utvrdio zahtjeve i/ili potrebe potencijalnog štediše PEPP-a i/ili nije pružio objektivne informacije o PEEP-u u skladu s odredbom članka 34. stavka 1. Uredbe (EU) 2019/1238
17. kao pružatelj PEPP-a odnosno distributer PEPP-a prije sklapanja ugovora o PEPP-u nije potencijalnom štediši PEPP-a pružio personaliziranu preporuku i/ili određenu ulagačku opciju, u skladu s odredbom članka 34. stavka 2. Uredbe (EU) 2019/1238
18. kao pružatelj PEPP-a nije sastavio izvještaj o primanjima u okviru PEPP-a u skladu s odredbama članka 35. stavcima 1. do 3. Uredbe (EU) 2019/1238
19. kao pružatelj PEPP-a nije štediši PEPP-a stavio na raspolaganje izvještaj o primanjima u okviru PEPP-a, u skladu s odredbom članka 35. stavka 4. Uredbe (EU) 2019/1238
20. kao pružatelj PEPP-a nije štedišu PEPP-a obavijestio o svim promjenama u skladu s odredbama članka 35. stavka 6. Uredbe (EU) 2019/1238
21. kao pružatelj PEPP-a nije sastavio izvještaj o primanjima u okviru PEPP-a na način da isti sadrži sve informacije iz članaka 36. Uredbe (EU) 2019/1238
22. kao pružatelj PEPP-a odnosno distributer PEPP-a Agenciji ne dostavi podatke u skladu s odredbama članka 40. Uredbe (EU) 2019/1238 i/ili pravilnika iz članka 8. stavka 2. točke 2. ovoga Zakona.
23. kao pružatelj PEPP-a Hrvatskoj narodnoj banci ne dostavi podatke u skladu s odredbama članka 40. Uredbe (EU) 2019/1238 i/ili podzakonskog propisa iz članka 7. stavka 2. točke 2. ovoga Zakona.
24. kao pružatelj PEPP-a nije sastavio izvještaj o primanjima u okviru PEPP-a u pogledu dodatnih informacija u skladu s odredbama članka 37. stavka 1. Uredbe (EU) 2019/1238
25. kao pružatelj PEPP-a nije pružio štediši PEPP-a i/ili korisniku PEPP-a informacije u skladu s odredbama članka 38. Uredbe (EU) 2019/1238
26. kao pružatelj PEPP-a nije pružio štediši PEPP-a i/ili korisniku PEPP-a dodatne informacije u skladu s odredbom članka 39. Uredbe (EU) 2019/1238
27. kao pružatelj PEPP-a koji pruža alternativne ulagačke opcije, nije štediši PEPP-a omogućio izmjenu odabrane ulagačke opcije, u skladu s odredbom članka 44. stavka 1. Uredbe (EU) 2019/1238
28. kao pružatelj PEPP-a koji pruža alternativne ulagačke opcije ne omogući štediši PEPP-a, besplatnu promjenu ulagačke opcije u skladu s odredbom članka 44. stavka 2. Uredbe (EU) 2019/1238
29. kao pružatelj PEPP-a nije uspostavio postupak rješavanja pritužbi u skladu s odredbom članka 50. stavka 1. Uredbe (EU) 2019/1238
30. kao pružatelj PEPP-a nije odgovorio na pritužbu klijenata PEPP-a u skladu s odredbama članka 50. stavka 3. Uredbe (EU) 2019/1238
31. kao pružatelj PEPP-a nije štedišama PEPP-a pružio sve informacije o usluzi promjene pružatelja, u skladu s odredbama članka 56. stavka 1. Uredbe (EU) 2019/1238
32. kao pružatelj PEPP-a nije učinio dostupnima informacije iz članka 56. stavka 1. Uredbe (EU) 2019/1238 i/ili ih dostavio štedišama PEPP-a, u skladu s odredbama članka 56. stavka 2. Uredbe (EU) 2019/1238
(3) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, u slučaju da je prekršajem iz stavka 1. ovoga članka ostvarena korist, a iznos tako ostvarene koristi moguće je utvrditi, pravna osoba kaznit će se novčanom kaznom u iznosu dvostruko propisanog iznosa novčane kazne iz stavka 1. ovoga članka.
(4) Za prekršaje iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se i odgovorna osoba pravne osobe novčanom kaznom u iznosu od 25.000,00 kuna do 5.000.000,00 kuna.
(5) Za prekršaje iz stavka 2. ovoga članka kaznit će se i odgovorna osoba pravne osobe novčanom kaznom u iznosu od 20.000,00 kuna do 100.000,00 kuna.
Prekršaji fizičke osobe
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 34.
(1) Novčanom kaznom u iznosu od 20.000,00 kuna do 1.000.000,00 kuna kaznit će se fizička osoba ako:
1. na području Republike Hrvatske distribuira proizvode pod nazivom „paneuropski osobni mirovinski proizvod“ odnosno „PEEP“ bez potrebne registracije u središnjem javnom registru EIOPA-e, suprotno odredbi članka 5. stavka 1. Uredbe (EU) 2019/1238
2. kao distributer PEPP-a iz druge države članice pruža svoje usluge na teritoriju Republike Hrvatske protivno odredbama članka 14. stavka 1. Uredbe (EU) 2019/1238
3. kao distributer PEPP-a ne postupa pošteno, pravedno, profesionalno i u najboljem interesu klijenata PEPP-a, suprotno odredbi članka 22. stavka 1. Uredbe (EU) 2019/1238
4. kao distributer PEPP-a ne raspolaže prikladnim aranžmanima za zaprimanje informacija iz članka 25. stavka 1. podstavka 5. Uredbe (EU) 2019/1238 i za razumijevanje karakteristika svakog PEPP-a i njegova utvrđenog ciljanog tržišta u skladu s člankom 25. stavkom 1. podstavkom 6. Uredbe (EU) 2019/1238
5. je kao distributer PEPP-a ponudio osnovni PEPP bez jamstva za uloženi kapital, a nije jasno u pisanom obliku objasnio sve okolnosti iz članka 34. stavka 3. Uredbe (EU) 2019/1238
6. kao distributer PEPP-a iz članka 23. stavka 1. točke (c) Uredbe (EU) 2019/1238 nije prije pružanja savjeta od potencijalnog štediše PEPP-a tražio sve podatke u skladu s člankom 34. stavkom 4. Uredbe (EU) 2019/1238
7. kao distributer PEPP-a ne raspolaže potrebnim znanjima i sposobnostima za ispunjavanje svojih obveza iz Uredbe (EU) 2019/1238, propisanim člankom 34. stavkom 6. Uredbe (EU) 2019/1238
8. ako ne postupi u skladu s nadzornom mjerom koju Hrvatska narodna banka toj fizičkoj osobi izrekne u skladu s člankom 26. ovoga Zakona
9. ako ne postupi u skladu s nadzornom mjerom koju Agencija toj fizičkoj osobi izrekne u skladu s člankom 28. ovoga Zakona.
(2) Novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 kuna do 20.000,00 kuna kaznit će se fizička osoba ako:
1. kao distributer PEPP-a potencijalnom štediši PEPP-a nije pružio informacije o usluzi prenosivosti i o tome koji su mu podračuni odmah dostupni u skladu s člankom 18. stavkom 2. Uredbe (EU) 2019/1238
2. kao distributer PEPP-a nije pružio dokumente i informacije iz poglavlja IV. Uredbe (EU) 2019/1238 besplatno u elektroničkom obliku, a da pritom nije osigurao da klijent PEPP-a te informacije može pohraniti tako da mu budu dostupne za buduću uporabu u razdoblju koje odgovara namjeni tih informacija te da alat omogućuje reprodukciju pohranjenih informacija u neizmijenjenom obliku, u skladu s člankom 24. Uredbe (EU) 2019/1238
3. kao distributer PEPP-a na zahtjev klijenta PEPP-a nije besplatno pružio dokumente i informacije iz poglavlja IV. Uredbe (EU) 2019/1238 na drugom trajnom mediju, uključujući na papiru, u skladu s člankom 24. Uredbe (EU) 2019/1238
4. kao distributer PEPP-a nije obavijestio klijenta PEEP-a da ima pravo zatražiti besplatno primjerak dokumenata i informacija iz poglavlja IV. Uredbe (EU) 2019/1238 na drugom trajnom mediju, uključujući na papiru, u skladu s člankom 24. Uredbe (EU) 2019/1238
5. kao distributer PEPP-a prilikom savjetovanja o PEPP-u, odnosno prilikom nuđenja na prodaju PEPP-a, nije pravodobno potencijalnom štediši PEPP-a pružio dokument s ključnim informacijama o PEPP-u, u skladu s člankom 33. stavkom 1. Uredbe (EU) 2019/1238
6. kao distributer PEPP-a prije sklapanja ugovora o PEPP-u nije utvrdio zahtjeve i potrebe potencijalnog štediše PEPP-a u skladu s člankom 34. stavkom 1. Uredbe (EU) 2019/1238
7. kao distributer PEPP-a prije sklapanja ugovora o PEPP-u nije potencijalnom štediši PEPP-a pružio objektivne informacije o PEPP-u na razumljiv način u skladu s člankom 34. stavkom 1. Uredbe (EU) 2019/1238
8. kao distributer PEPP-a prije sklapanja ugovora o PEPP-u nije potencijalnom štediši PEPP-a pružio personaliziranu preporuku u kojoj objašnjava zašto bi određeni PEPP, uključujući određenu ulagačku opciju, ako je primjenjivo, najbolje odgovarao zahtjevima i potrebama štediše PEPP-a u skladu s člankom 34. stavkom 2. Uredbe (EU) 2019/1238
9. kao distributer PEPP-a Agenciji ne dostavi podatke koje Agencija prikuplja u postupku nadzora u skladu s člankom 40. Uredbe (EU) 2019/1238 i pravilnika iz članka 8. stavka 2. točke 2. ovoga Zakona.
X. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Rokovi za donošenje podzakonskih propisa
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 35 .
(1) Hrvatska narodna banka će donijeti podzakonske propise čije je donošenje propisano člankom 7. stavkom 3., člankom 9. stavkom 8., člankom 15. stavkom 4. i člankom 30. stavkom 1. ovoga Zakona u roku od 12 mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.
(2) Upravno vijeće Agencije ć e donijeti pravilnike čije je donošenje propisano člankom 8. stavkom 3., člankom 10. stavkom 8., člankom 15. stavkom 3. i člankom 30. stavkom 2. ovoga Zakona u roku od 12 mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.
Stupanje na snagu
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 36.
Ovaj Zakon stupa na snagu osmoga dana od dana objave u „Narodnim novinama“.
OBRAZLOŽENJE
Uz članak 1.
Ovim člankom određena su područja koja se uređuju ovim Zakonom.
Uz članak 2.
Ovim člankom navodi se pravni akt Europske unije čija se provedba osigurava odredbama ovoga Zakona.
Uz članak 3.
Ovim člankom propisuje se korištenje pojmova s rodnim značenjem.
Uz članak 4.
Ovim člankom uređuje se značenje pojmova i definicija koji se koriste u ovom Zakonu te se provodi usklađivanje s člankom 2. Uredbe (EU) 2019/1238.
Uz članak 5.
Ovim člankom određuju se Hrvatska narodna banka i Agencija kao nadležna tijela za provedbu Uredbe (EU) 2019/1238, uređuje se područje rada Hrvatske narodne banke i Agencije te se određuje ovlast za donošenje podzakonskih propisa.
Uz članak 6.
Ovim člankom određuje se da su subjekti nadzora u smislu ovoga Zakona, a u vezi s ispunjavanjem obveza iz Uredbe (EU) 2019/1238, pružatelji PEPP-a i distributeri PEPP-a te se razgraničavaju subjekti nadzora Hrvatske narodne banke i subjekti nadzora Agencije.
Uz članak 7.
Ovim člankom propisuju se nadležnosti i područje rada Hrvatske narodne banke kao nadležnog tijela prema subjektima nadzora sukladno ovlaštenjima nadzornih tijela prema Uredbi (EU) 20109/1238.
Uz članak 8.
Ovim člankom propisuju se nadležnosti i područje rada Agencije kao nadležnog tijela prema subjektima nadzora sukladno ovlaštenjima nadzornih tijela prema Uredbi (EU) 20109/1238.
Uz članak 9.
Ovim člankom propisuje se postupak registracije PEPP-a koji provodi Hrvatska narodna banka, sadržaj zahtjeva i postupanje Hrvatske narodne banke pri odlučivanju o registraciji PEPP-a u skladu s člankom 6. Uredbe (EU) 2019/1238.
Uz članak 10.
Ovim člankom propisuje se postupak registracije PEPP-a koji provodi Agencija, sadržaj zahtjeva i postupanje Agencije pri odlučivanju o registraciji PEPP-a u skladu s člankom 6. Uredbe (EU) 2019/1238.
Uz članak11.
Ovim člankom propisuju se razlozi za ukidanje rješenja o registraciji PEPP-a, u skladu s člankom 8. Uredbe (EU) 2019/1238.
Uz članak 12.
Ovim člankom propisuje se obveza da se dokument s ključnim informacijama o PEPP-u, koji potencijalnim štedišama PEPP-a u Republici Hrvatskoj stavlja na raspolaganje pružatelj PEPP-a, izrađuje na hrvatskom jeziku ili mora biti preveden na hrvatski jezik.
Uz članak 13.
Ovim člankom propisuje se odgovornost za podatke navedene u dokumentu s ključnim informacijama o PEPP-u, sukladno obvezi da država članica propiše odgovornost za sadržaj navedenog dokumenta u skladu sa člankom 31. Uredbe (EU) 2019/1238.
Uz članak 14.
Ovim člankom određuje se odgovornost pružatelja PEPP-a za izradu, sadržaj, odobravanje i distribuciju promidžbenih materijala.
Uz članak 15.
Ovim člankom uređuje se postupanje Hrvatske narodne banke i Agencije po pritužbama potrošača, udruga za zaštitu potrošača i drugih pravnih. Isto tako, daje se ovlast Hrvatskoj narodnoj banci i Agenciji da postupak podnošenja pritužbi i postupanje po istima propišu podzakonskim propisom.
Uz članak 16.
Obzirom da Uredba (EU) 2020/1503 mijenja Direktivu (EU) 2019/1937 na način da uključuje istu u opseg primjene navedene Direktive, odgovarajućom referencom na propis kojim je taj instrument pravne stečevine prenesen, osigurava se provedba članka 47. Uredbe (EU) 2020/1503.
Uz članak 17.
Ovim člankom propisuje se obveza štediši PEPP-a koji želi promijeniti pružatelja PEPP-a da zahtjev za promjenom pružatelja PEPP-a podnosi u pisanom obliku. Pisani oblik obuhvaća i elektronička sredstva komunikacije. Također se propisuje obveza pružatelju PEPP-a da štediši PEPP-a u pisanom obliku dostavi potvrdu o prihvaćanju zahtjeva.
Uz članak 18.
Ovim člankom određuju se uvjeti povezani s fazom prikupljanja sredstava za podračun koji je pružatelj PEPP-a otvorio u Republici Hrvatskoj.
Uz članke 19. do 22.
Ovim člancima uređuju se uvjeti i načini ostvarivanja prava na mirovinu u okviru PEPP-a te mogućnosti isplate mirovine u okviru PEPP-a.
Uz članak 23.
Ovim člankom propisuje se porezni tretman primitaka štediša i korisnika mirovine u okviru PEPP-a.
Uz članak 24.
Ovim se člankom propisuju relevantni propisi koji se primjenjuju na depozitara PEPP-a.
Uz članak 25.
Ovim člankom propisuje se postupak nadzora koji u skladu s Uredbom (EU) 2019/1238 provodi Hrvatska narodna banka nad pružateljima PEPP-a i povezanim osobama. Postupak nadzora provodi se u skladu s odredbama zakona kojim se uređuje osnivanje i poslovanje kreditnih institucija, ako ovim Zakonom nije propisano drugačije. Ovlast nadzora Hrvatske narodne banke proširuje se i na prikupljanje obavijesti od drugih fizičkih i pravnih osoba: revizora, članova upravljačkog tijela pružatelja PEPP-a, pravnih osoba s kojom je nadzirana osoba izravno ili neizravno, poslovno, upravljački ili kapitalno povezana, pružatelja usluga na koje je subjekt nadzora izdvojio svoje poslove ili funkcije pregledom izvorne dokumentacije, i drugih relevantnih osoba.
Uz članak 26.
Ovim člankom propisuju se nadzorne mjere koje može izreći Hrvatska narodna banka kada utvrdi povrede odredba ovoga Zakona i Uredbe (EU) 2019/1238, u skladu s člancima 62. do 63. Uredbe (EU) 2019/1238.
Uz članak 27.
Ovim člankom propisuje se postupak nadzora koji u skladu s Uredbom (EU) 2019/1238 provodi Agencija nad pružateljima PEPP-a i povezanim osobama. Postupak nadzora provodi se u skladu s odredbama zakona kojim je uređeno osnivanje i poslovanje pojedinog pružatelja PEPP-a, odnosno distributera PEPP-a, ako ovim Zakonom nije propisano drugačije. Ovlast nadzora Agencije proširuje se i na prikupljanje obavijesti od drugih fizičkih i pravnih osoba: revizora, članova upravljačkog tijela pružatelja PEPP-a, pravnih osoba s kojom je nadzirana osoba izravno ili neizravno, poslovno, upravljački ili kapitalno povezana, pružatelja usluga na koje je subjekt nadzora izdvojio svoje poslove ili funkcije pregledom izvorne dokumentacije, i drugih relevantnih osoba.
Uz članak 28.
Ovim člankom propisuju se nadzorne mjere koje može izreći Agencija kada utvrdi povrede odredba ovoga Zakona i Uredbe (EU) 2019/1238, u skladu s člancima 62. do 63. Uredbe (EU) 2019/1238.
Uz članak 29.
Ovim člankom propisuje se suradnja s drugim ovlaštenim tijelima u Republici Hrvatskoj i drugim državama članicama te EIOPA-om, u skladu s člankom 66. Uredbe (EU) 2019/1238.
Uz članak 30.
Ovim člankom propisuje se subjektima iz članka 6. ovoga Zakona obveza plaćanja naknade Agenciji za obavljanje nadzora temeljem odredaba ovoga Zakona i Uredbe (EU) 2019/1238.
Uz članke 31. do 34.
Ovim člancima propisuju se prekršajne odgovornosti za kršenje odredba Uredbe (EU) 2019/1238 i ovoga Zakona, u skladu s odredbom članka 67. Uredbe (EU) 2019/1238.
Uz članak 35.
Ovim člankom propisuju se rokovi u kojima su Hrvatska narodna banka i Upravno vijeće Agencije obvezni donijeti podzakonske propise propisane odredbama ovoga Zakona.
Uz članak 36.
Ovim člankom propisuje se stupanje na snagu ovoga Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija