Na temelju članka 16. stavka 3. Zakona o otocima (Narodne novine, broj 34/99, 32/02 i 33/06) potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske i ministar regionalnoga razvoja i fondova Europske unije (u nastavku teksta: ministar), uz suglasnost ministra poljoprivrede i ravnateljice Državnog zavoda za intelektualno vlasništvo te uz prethodno pribavljeno mišljenje Hrvatske gospodarske komore i Hrvatske obrtničke komore, donosi
PRAVILNIK O UVJETIMA, KRITERIJIMA I NAČINU OZNAČAVANJA PROIZVODIMA OZNAKOM „HRVATSKI OTOČNI PROIZVOD“
UVODNE ODREDBE
Članak 1.
(1)Ovim se Pravilnikom propisuje postupak dodjele, produljenja, prenošenja i oduzimanja prava vizualnog označavanja proizvoda oznakom „Hrvatski otočni proizvod“ (u nastavku teksta: Oznaka).
(2)Izrazi koji se koriste u ovom Pravilniku, a imaju rodno značenje, koriste se neutralno i odnose se jednako na muški i ženski rod.
Članak 2.
(1)Pravo vizualnog označavanja proizvoda Oznakom (u nastavku teksta: pravo označavanja) dodjeljuje se u cilju poticanja razvoja i očuvanja otočne proizvodnje kroz prepoznatljivost otočnog proizvoda na tržištu.
OTOČNI PROIZVOD
Članak 3.
(1)Otočnim proizvodom u smislu ovog Pravilnika smatra se:
1. hrana, piće, kozmetički proizvod, suvenir te svaki drugi materijalni proizvod nastao kao rezultat otočne proizvodnje, tradicije, inovacije ili razvojno-istraživačkog rada i
2.nematerijalno dobro čijim se očuvanjem doprinosi održivom razvoju otoka, promicanju tradicije ili očuvanju kulturne baštine otoka.
Članak 4.
(1)Otočni proizvod iz članka 3. stavka 1. točke 1. mora biti izrađen na otoku, od izvornih otočnih sirovina i materijala, u najvećoj mogućoj mjeri.
Članak 5.
(1)Otočni proizvod mora zadovoljavati zakonske odrednice o sigurnosti, zaštiti zdravlja, zaštiti okoliša i zaštiti potrošača te, svojim ukupnim svojstvima i kvalitetom, udovoljiti izraženim ili pretpostavljenim potrebama potrošača i zahtjevima utvrđenih normama i specifikacijama kojima se osigurava razina kvalitete.
OTOČNI PROIZVOĐAČ
Članak 6.
(1)Otočni proizvođač proizvodi otočni proizvod iz članka 3. stavka 1. točke 1. ovog Pravilnika odnosno djeluje u cilju očuvanja otočnog proizvoda iz članka 3. stavka 1. točke 2. istog članka i stavka.
(2)Pojam otočni proizvođač u smislu ovog Pravilnika odnosi se na pravne i fizičke osobe- obrtnike koji imaju sjedište na otocima i koji svoju djelatnost obavljaju na otocima.
UVJETI DODJELE OZNAKE
Članak 7.
(1)Pravo označavanja dodjeljuje se otočnom proizvođaču isključivo za otočni proizvod.
(2)Pravo označavanja dodjeljuje se postupkom propisanim ovim Pravilnikom za otočni proizvod koji zadovoljava uvjete ovog Pravilnika.
(3)Pravo označavanja dodjeljuje se u skraćenom postupku, u skladu s člankom 23. ovog Pravilnika, za otočni proizvod koji zadovoljava uvjete ovog Pravilnika, a označen je jednom od sljedećih oznaka:
a) oznakom za ekološki proizvod dodijeljenom u skladu sa Zakonom o poljoprivredi (Narodne novine, broj 30/15, u nastavku teksta: Zakon o poljoprivredi) i Zakonom o provedbi Uredbe Vijeća (EZ) broj 834/07 o ekološkoj proizvodnji i označavanju ekoloških proizvoda (Narodne novine, broj 80/13 i 14/14)
b) zaštićenom oznakom izvornosti dodijeljenom u skladu sa Zakonom o poljoprivredi i Uredbom (EU) broj 1151/12 o označavanju poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda (SL L 343, 14.12.2012. i SL L 191, 17.07.2015., u nastavku teksta: Uredba (EU))
c) zaštićenom oznakom zemljopisnog podrijetla dodijeljenom u skladu sa Zakonom o poljoprivredi i Uredbom (EU)
d) oznakom za zajamčeno tradicionalni specijalitet poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda dodijeljenom u skladu sa Zakonom o poljoprivredi i Uredbom (EU)
e) zaštićenom oznakom zemljopisnog podrijetla jakih alkoholnih pića dodijeljenom u skladu s Uredbom (EZ) broj 110/08 od 15. siječnja 2008. Europskog parlamenta i Vijeća od 15. siječnja 2008. o definiciji, opisivanju, prezentiranju, označavanju i zaštiti zemljopisnih oznaka jakih alkoholnih pića
f) oznakom za vino dodijeljenom u skladu s Uredbom Komisije (EZ) broj 607/09 o utvrđivanju određenih podrobnih pravila za provedbu Uredbe Vijeća (EZ) broj 479/08 u pogledu zaštićenih oznaka izvornosti i oznaka zemljopisnog podrijetla, tradicionalnih izraza, označavanja i prezentiranja određenih proizvoda u sektoru vina (SL L 193, 24.07.2009.), Zakonom o vinu (Narodne novine, broj 96/03, 55/11 i 14/14) i Pravilnikom o zaštićenim oznakama izvornosti i zaštićenim oznakama zemljopisnog podrijetla, tradicionalnim izrazima i označavanju vina (Narodne novine, broj 141/10, 31/11, 78/11 i 120/12) i/ili
g) znakom tradicijskog, odnosno umjetničkog obrta proizvoda dodijeljenog proizvodu u skladu sa Zakonom o obrtu (Narodne novine, broj 142/13) i Pravilnikom o tradicijskim odnosno umjetničkim obrtima (Narodne novine, broj 112/07).
POSTUPAK PODNOŠENJA ZAHTJEVA
Članak 8.
(1)Zahtjev za dodjelu ili produljenje prava označavanja (u nastavku teksta: Zahtjev) podnosi se Ministarstvu nadležnom za poslove otoka (u nastavku teksta: Ministarstvo) nakon objave javnog poziva.
Članak 9.
(1)Uz Zahtjev se prilaže sljedeća dokumentacija:
a) izvod iz sudskog ili obrtnog registra odnosno Upisnika poljoprivrednih gospodarstava za podnositelja Zahtjeva
b) izjava podnositelja Zahtjeva o otočnom podrijetlu proizvoda
c) tehnička dokumentacija, opis proizvodnog postupka s recepturom, fotografija proizvoda i/ili dokumentacija za vizualnu jednoznačnu i pouzdanu identifikaciju proizvoda, deklaracija s točnim sastavom proizvoda i specifikacija sirovina (ukoliko proizvod sadržava ljekovite biljne vrste potrebno je obavezno navesti latinske nazive istih), za proizvode iz članka 3. stavka 1. točke 1. (Tehničku dokumentaciju i specifikacije koje su javno dostupne nije potrebno priložiti.)
d) rješenja ili/i potvrdnice o korištenju oznaka iz članka 7. stavka 3. ovog Pravilnika
e) potvrde i rezultati provedenih ispitivanja i provjera u ovlaštenim laboratorijima te ostala rješenja ili potvrdni dokumenti o zadovoljenju zakonskih odrednica o sigurnosti, zaštiti zdravlja, zaštiti okoliša i zaštiti potrošača, kao i rješenja ili dokumenti o uvedenom sustavu osiguravanja kvalitete (ako su propisani za taj proizvod) i sva ostala dokumentacija koju određuje Tehnička komisija u skladu s člankom 19. stavkom 1. ovog Pravilnika, za proizvode iz članka 3. stavka 1. točke 1. koji nemaju jednu od oznaka navedenih u članku 7. stavku 3. ovog Pravilnika
f) rješenje o upisu u Upisnik odobrenih objekata u kojemu se proizvod proizvodi ako je to za proizvodnju tog proizvoda propisano
g) dokumentacija o proizvodu koja se odnosi na dokazivanje i/ili podupiranje dokaza o kvaliteti proizvoda ako podnositelj Zahtjeva takvom dokumentacijom raspolaže
h)potvrda o sukladnosti proizvoda sa specifikacijom izdanu od ovlaštenog kontrolnog tijela za proizvode koji su označeni jednom od oznaka iz članka 7. stavka 3. točaka pod b), c) i d)
i) za proizvod iz članka 3. stavka 1. točke 2. potrebno je dostaviti svu raspoloživu dokumentaciju kojom se podupire uvjet da takav proizvod doprinosi održivom razvoju otoka, promicanju tradicije ili očuvanju kulturne baštine otoka te svu ostalu dokumentaciju koju zatraži Tehnička komisija za taj proizvod na način opisan u članku 24. stavku 2. i 3.
Članak 10.
(1)Ustrojstvena jedinica Ministarstva nadležna za poslove otoka obavlja administrativne poslove u postupku dodjele, produljenja, prenošenja i oduzimanja prava označavanja te vodi registar otočnih proizvoda označenih Oznakom.
SAVJET PROJEKTA VIZUALNOG OZNAČAVANJA
OZNAKOM „HRVATSKI OTOČNI PROIZVOD“
Članak 11.
(1)Savjet projekta vizualnog označavanja otočnog proizvoda Oznakom (u nastavku teksta: Savjet) savjetodavno je tijelo ministra.
Članak 12.
(1)Savjet se sastoji od 15 članova, i to:
1.dva predstavnika Ministarstva od kojih se jedan imenuje predsjednikom Savjeta
2.dva predstavnika ministarstva nadležnog za poslove poljoprivrede
3.jednog predstavnika ministarstva nadležnog za poslove zdravlja
4.jednog predstavnika ministarstva nadležnog za poslove gospodarstva
5.jednog predstavnika ministarstva nadležnog za poslove vanjskih i europskih poslova
6.jednog predstavnika ministarstva nadležnog za poslove poduzetništva i obrta
7.jednog predstavnika ministarstva nadležnog za poslove kulture
8.jednog predstavnika ministarstva nadležnog za poslove turizma
9.jednog predstavnika Hrvatske turističke zajednice
10.jednog predstavnika Hrvatske gospodarske komore
11.jednog predstavnika Hrvatske obrtničke komore i
12.jednog predstavnika Hrvatskog centra za zadružno poduzetništvo
13.jednog predstavnika udruge Poslovni klaster „Hrvatski otočni proizvod“.
Članak 13.
(1)Članove Savjeta imenuje ministar na četiri godine.
(2)Članovi Savjeta se mogu razriješiti i prije isteka roka iz stavka 1. ovog članka.
Članak 14.
(1)Savjet donosi prijedlog odluke o dodjeli, produljenju, prenošenju i oduzimanju prava označavanja.
(2)Savjet obavještava podnositelje Zahtjeva o neispunjavanju uvjeta za dodjelu, produljenje ili prenošenje prava označavanja.
(3)Prijedloge iz stavka 1. ovoga članka Savjet dostavlja ministru.
Članak 15.
(1)Savjet donosi Poslovnik o svom radu na prvoj sjednici.
TEHNIČKE KOMISIJE
Članak 16.
(1)Tehničke komisije su radna tijela Savjeta.
Članak 17.
(1)Tehnička komisija se može osnovati za: prehrambene proizvode, pića, kemijske proizvode, primijenjenu umjetnost i dizajn te za ostala područja kojima pripadaju pojedine grupe proizvoda ili proizvod za koje su Zahtjevi podneseni.
Članak 18.
(1)Tehnička komisija se sastoji od predsjednika i četiri člana od kojih je jedan predstavnik Ministarstva, a četiri stručnjaci za područje za koje je Tehnička komisija osnovana.
(2)Predsjednika i članove Tehničkih komisija, na prijedlog Savjeta, imenuje ministar na četiri godine.
(3)Predsjednika i članove Tehničkih komisija može se razriješiti i prije isteka roka iz stavka 2. ovoga članka.
(4)Za člana Tehničke komisije ne može biti imenovan:
a) podnositelj Zahtjeva
b) član uže obitelji podnositelja Zahtjeva ili
c) zaposlenik podnositelja Zahtjeva.
Članak 19.
(1)Tehnička komisija donosi popis potrebnih ispitivanja i provjera iz članka 9. stavka 1. točke e) za otočne proizvode za koje se Zahtjev podnosi.
(2)Tehnička komisija obavlja stručne poslove te izrađuje stručno mišljenje o otočnom proizvodu, kao podlogu za prihvaćanje ili odbijanje Zahtjeva, osim za otočni proizvod iz članka 7. stavka 3. ovog Pravilnika.
(3)Stručno mišljenje iz stavka 2. ovog članka Tehnička komisija izrađuje u skladu s odredbama ovog Pravilnika te na temelju dostavljene dokumentacije i vlastitog stručnog stava.
Članak 20.
(1)Rad svih Tehničkih komisija uređuje se jedinstvenim Poslovnikom kojeg donosi Savjet.
PROVOĐENJE POSTUPKA DODJELE PRAVA OZNAČAVANJA
Članak 21.
(1) Ministarstvo objavljuje Javni poziv za dodjelu ili produljenje prava označavanja.
(2)Popis iz članka 19. stavka 1. objavljuje se uz Javni poziv i čini njegov sastavni dio.
Članak 22.
(1)Po primitku Zahtjeva s pripadajućom dokumentacijom iz članka 9. ovog Pravilnika, podnesenog na osnovu Javnog poziva iz članka 21. stavka 1. ovog Pravilnika, ustrojstvena jedinica Ministarstva nadležna za poslove otoka provjerava jesu li isti podneseni u skladu s uvjetima ovog Pravilnika.
Članak 23.
(1)Zahtjev s pripadajućom dokumentacijom iz članka 9. ovog Pravilnika, podnesen u skladu s uvjetima ovog Pravilnika, ustrojstvena jedinica Ministarstva nadležna za poslove otoka dostavlja Tehničkoj komisiji, osim ako je isti podnesen za proizvode iz članka 7. stavka 3. ovog Pravilnika koje, u skraćenom postupku, s pripadajućom dokumentacijom dostavlja direktno Savjetu.
Članak 24.
(1)Tehnička komisija izrađuje stručno mišljenje iz članka 19. stavka 2. ovog Pravilnika i dostavlja ga Savjetu.
(2)Ukoliko Tehnička komisija odluči da je prije izrade stručnog mišljenja za pojedini otočni proizvod potrebno obaviti dodatno ispitivanje otočnog proizvoda, osim ispitivanja iz članka 9. točke e) ili dostaviti dodatnu dokumentaciju za taj proizvod, o tome će obavijestiti otočnog proizvođača koji u roku 15 dana od dana primitka obavijesti treba dostaviti rezultat takvog ispitivanja ili dodatnu dokumentaciju ustrojstvenoj jedinici Ministarstva nadležnoj za poslove otoka koji iste prosljeđuje Tehničkoj komisiji.
(3)Ukoliko otočni proizvođač ne dostavi rezultat ispitivanja ili dodatnu dokumentaciju iz stavka 2. ovog članka u propisanom roku, Tehnička komisija neće uzeti Zahtjev u daljnje razmatranje te će o tome obavijestiti podnositelja Zahtjeva.
DODJELA PRAVA OZNAČAVANJA
Članak 25.
(1)Nakon razmatranja stručnog mišljenja Tehničke komisije iz članka 19. stavka 2. ovog Pravilnika odnosno Zahtjeva s pripadajućom dokumentacijom za otočni proizvod iz članka 7. stavka 3. ovog Pravilnika, Savjet donosi prijedlog Odluke o dodjeli prava označavanja odnosno obavijest iz članka 14. stavka 2. ovog Pravilnika.
(2)Prijedlog Odluke iz stavka 1. ovog članka Savjet dostavlja ministru na konačno odlučivanje.
Članak 26.
(1)Ministar donosi Odluku o dodjeli prava označavanja.
Članak 27.
(1)Ministarstvo sklapa s otočnim proizvođačem Ugovor o dodjeli prava označavanja na tri godine.
PRODULJENJE PRAVA OZNAČAVANJA
Članak 28.
(1)Zbog isteka roka iz članka 27. ovog Pravilnika, otočni proizvođač može, nakon objavljenog Javnog poziva iz članka 21. stavka 1. ovog Pravilnika, podnijeti Zahtjev za produljenje prava označavanja.
(2)Postupak produljenja prava označavanja provodi se na isti način koji je propisan ovim Pravilnikom za postupak dodjele prava označavanja.
(3)Na temelju provedenog postupka iz stavka 2. ovog članka, ministar donosi Odluku o produljenju prava označavanja.
(4)Ministar donosi Odluku o produljenju prava označavanja.
(5)Ministarstvo sklapa s otočnim proizvođačem Ugovor o produljenju prava označavanja na rok iz članka 27. ovog Pravilnika.
PRENOŠENJE PRAVA OZNAČAVANJA
Članak 29.
(1)Pravna ili fizička osoba-obrtnik koja je preuzela proizvodnju odnosno skrb (za proizvode iz članka 3. stavka 1. točke 2.) o otočnom proizvodu koji nosi Oznaku, a zadovoljava uvjete propisane ovim Pravilnikom, može ustrojstvenoj jedinici Ministarstva nadležnoj za poslove otoka podnijeti zahtjev za preuzimanje prava označavanja od otočnog proizvođača kojemu je pravo označavanja za taj otočni proizvod dodijeljeno.
(2)Uz zahtjev iz stavka 1. ovog članka, obavezno je priložiti:
a)Izjavu podnositelja zahtjeva, ovjerenu od javnog bilježnika, o namjeri održavanja sastava i kvalitete, odnosno skrbi, za otočni proizvod za koji se zahtjev podnosi i
b)Izjavu otočnog proizvođača iz stavka 1. ovog članka, ukoliko se radi o pravnoj osobi, o suglasnosti za prenošenje prava označavanja na podnositelja zahtjeva za otočni proizvod na koji se zahtjev iz stavka 1. ovog članka odnosi.
(3)Ustrojstvena jedinica Ministarstva nadležna za poslove otoka prosljeđuje zahtjev iz stavka 1. ovog članka Savjetu koji, ukoliko procijeni da je podneseni zahtjev osnovan i cjelovit, donosi Prijedlog odluke o prenošenju prava označavanja.
(4)Odluku o prenošenju prava označavanja donosi ministar na prijedlog Savjeta.
(5)Na temelju Odluke iz stavka 4. ovog članka, Ministarstvo sklapa ugovor s podnositeljem zahtjeva iz stavka 1. ovog članka o pravu označavanja koje se dodjeljuje do dana isteka prava označavanja iz ugovora koji je prethodno bio sklopljen s otočnim proizvođačem iz stavka 1. ovog članka za taj otočni proizvod.
Članak 30.
(1)Ukoliko pravna ili fizička osoba-obrtnik propusti podnijeti zahtjev za preuzimanje prava označavanja za otočni proizvod iz članka 29. stavka 1., smatrat će se da Oznaku za taj otočni proizvod koristi neovlašteno.
ODUZIMANJE PRAVA OZNAČAVANJA
Članak 31.
(1)Zbog uočenih nepravilnosti, ustrojstvena jedinica Ministarstva nadležna za poslove otoka može podnijeti Savjetu prijedlog za oduzimanje prava označavanja, u slučaju:
a) označavanja Oznakom proizvoda koji više ne ispunjava uvjete na temelju kojih je Oznaka dodijeljena b) gubitka prava uporabe jedne od oznaka iz članka 7. stavka 3. ovog Pravilnika c) kršenja odredbi ovog Pravilnika ili
d) kršenja odredbi Zakona o žigu (Narodne novine, broj 173/03, 54/05, 76/07, 30/09 i 49/11).
(2)Ministar, na prijedlog Savjeta, donosi Odluku o oduzimanju prava označavanja.
(3)Zbog utvrđenih nepravilnosti i donošenja Odluke iz stavka 2. ovog članka, raskida se ugovor između Ministarstva i otočnog proizvođača.
Članak 32.
(1)Otočni proizvođač je obvezan prestati označavati otočni proizvod za koji mu je pravo označavanja oduzeto u roku ne duljem od 30 dana od dana raskida Ugovora.
KONTROLA UPORABE I ZAŠTITA OZNAKE
Članak 33.
(1)Otočni proizvođač se obvezuje da će tijekom postupka dodjele ili produljenja prava označavanja te tijekom trajanja roka iz članka 27. ovog Pravilnika, dopustiti Savjetu i/ili Tehničkoj komisiji pristup u proizvodne pogone.
Članak 34.
(1)Oznaka je upisana u registar žigova Državnog zavoda za intelektualno vlasništvo Republike Hrvatske pod brojem Z20072358 kao jamstveni žig Ministarstva koji se sastoji od figurativnog prikaza stiliziranog bijelog kruga unutar crvene podloge nepravilnih rubova.
(2)Zbog sprječavanja neovlaštenog korištenja žiga, Ministarstvo, nositelj jamstvenog žiga iz stavka 1. ovog članka, ovlašteno je zabraniti: isticanje žiga na proizvodima ili njihovim pakiranjima, stavljanje na tržište proizvoda obilježenih žigom, uvoz ili izvoz proizvoda obilježenih žigom, uporabu žiga na poslovnim dokumentima i u reklamiranju te poduzimati svaku drugu radnju radi zaštite prava iz žiga sukladno odredbama Zakona o žigu.
(3)Pravnoj ili fizičkoj osobi-obrtniku kojoj je oduzeto pravo označavanja zbog razloga iz članka 31. stavka 1. točke c) ili d), odbit će se Zahtjev za bilo koji proizvod, ukoliko ga naknadno podnese.
(4)Izgled Oznake na otočnom proizvodu, kao i izgled Oznake koja se koristi na poslovnim dokumentima, u svrhu promidžbe i za sve druge svrhe vezane za otočni proizvod, mora biti usklađen s izgledom jamstvenog žiga iz stavka 1. ovog članka i ne smije se mijenjati.
PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 35.
(1)Dokumentacija iz članka 9. koja se prilaže uz Zahtjev smatra se poslovnom tajnom i dostupna je samo osobama koje sudjeluju u postupku rješavanja Zahtjeva.
Članak 36.
(1)Savjet donosi Poslovnik iz članka 20. ovog Pravilnika u roku 30 dana od dana stupanja na snagu Poslovnika iz članka 15. ovog Pravilnika.
Članak 37.
(1)Stupanjem na snagu ovog Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o uvjetima, kriterijima i načinu označavanja proizvoda oznakom „Hrvatski otočni proizvod“ (Narodne novine, broj 47/07).
Članak 38.
(1) Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objave u „Narodnim novinama“.
Na temelju članka 16. stavka 3. Zakona o otocima (Narodne novine, broj 34/99, 32/02 i 33/06) potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske i ministar regionalnoga razvoja i fondova Europske unije (u nastavku teksta: ministar), uz suglasnost ministra poljoprivrede i ravnateljice Državnog zavoda za intelektualno vlasništvo te uz prethodno pribavljeno mišljenje Hrvatske gospodarske komore i Hrvatske obrtničke komore, donosi
PRAVILNIK O UVJETIMA, KRITERIJIMA I NAČINU OZNAČAVANJA PROIZVODIMA OZNAKOM „HRVATSKI OTOČNI PROIZVOD“
Komentirate u ime: Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije
UVODNE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije
Članak 1.
(1) Ovim se Pravilnikom propisuje postupak dodjele, produljenja, prenošenja i oduzimanja prava vizualnog označavanja proizvoda oznakom „Hrvatski otočni proizvod“ (u nastavku teksta: Oznaka).
(2) Izrazi koji se koriste u ovom Pravilniku, a imaju rodno značenje, koriste se neutralno i odnose se jednako na muški i ženski rod.
Komentirate u ime: Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije
Članak 2.
(1) Pravo vizualnog označavanja proizvoda Oznakom (u nastavku teksta: pravo označavanja) dodjeljuje se u cilju poticanja razvoja i očuvanja otočne proizvodnje kroz prepoznatljivost otočnog proizvoda na tržištu.
Komentirate u ime: Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije
OTOČNI PROIZVOD
Komentirate u ime: Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije
Članak 3.
(1) Otočnim proizvodom u smislu ovog Pravilnika smatra se:
1. hrana, piće, kozmetički proizvod, suvenir te svaki drugi materijalni proizvod nastao kao rezultat otočne proizvodnje, tradicije, inovacije ili razvojno-istraživačkog rada i
2. nematerijalno dobro čijim se očuvanjem doprinosi održivom razvoju otoka, promicanju tradicije ili očuvanju kulturne baštine otoka.
Komentirate u ime: Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije
Članak 4.
(1) Otočni proizvod iz članka 3. stavka 1. točke 1. mora biti izrađen na otoku, od izvornih otočnih sirovina i materijala, u najvećoj mogućoj mjeri.
Komentirate u ime: Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije
Članak 5.
(1) Otočni proizvod mora zadovoljavati zakonske odrednice o sigurnosti, zaštiti zdravlja, zaštiti okoliša i zaštiti potrošača te, svojim ukupnim svojstvima i kvalitetom, udovoljiti izraženim ili pretpostavljenim potrebama potrošača i zahtjevima utvrđenih normama i specifikacijama kojima se osigurava razina kvalitete.
Komentirate u ime: Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije
OTOČNI PROIZVOĐAČ
Komentirate u ime: Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije
Članak 6.
(1) Otočni proizvođač proizvodi otočni proizvod iz članka 3. stavka 1. točke 1. ovog Pravilnika odnosno djeluje u cilju očuvanja otočnog proizvoda iz članka 3. stavka 1. točke 2. istog članka i stavka.
(2) Pojam otočni proizvođač u smislu ovog Pravilnika odnosi se na pravne i fizičke osobe- obrtnike koji imaju sjedište na otocima i koji svoju djelatnost obavljaju na otocima.
Komentirate u ime: Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije
UVJETI DODJELE OZNAKE
Komentirate u ime: Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije
Članak 7.
(1) Pravo označavanja dodjeljuje se otočnom proizvođaču isključivo za otočni proizvod.
(2) Pravo označavanja dodjeljuje se postupkom propisanim ovim Pravilnikom za otočni proizvod koji zadovoljava uvjete ovog Pravilnika.
(3) Pravo označavanja dodjeljuje se u skraćenom postupku, u skladu s člankom 23. ovog Pravilnika, za otočni proizvod koji zadovoljava uvjete ovog Pravilnika, a označen je jednom od sljedećih oznaka:
a) oznakom za ekološki proizvod dodijeljenom u skladu sa Zakonom o poljoprivredi (Narodne novine, broj 30/15, u nastavku teksta: Zakon o poljoprivredi) i Zakonom o provedbi Uredbe Vijeća (EZ) broj 834/07 o ekološkoj proizvodnji i označavanju ekoloških proizvoda (Narodne novine, broj 80/13 i 14/14)
b) zaštićenom oznakom izvornosti dodijeljenom u skladu sa Zakonom o poljoprivredi i Uredbom (EU) broj 1151/12 o označavanju poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda (SL L 343, 14.12.2012. i SL L 191, 17.07.2015., u nastavku teksta: Uredba (EU))
c) zaštićenom oznakom zemljopisnog podrijetla dodijeljenom u skladu sa Zakonom o poljoprivredi i Uredbom (EU)
d) oznakom za zajamčeno tradicionalni specijalitet poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda dodijeljenom u skladu sa Zakonom o poljoprivredi i Uredbom (EU)
e) zaštićenom oznakom zemljopisnog podrijetla jakih alkoholnih pića dodijeljenom u skladu s Uredbom (EZ) broj 110/08 od 15. siječnja 2008. Europskog parlamenta i Vijeća od 15. siječnja 2008. o definiciji, opisivanju, prezentiranju, označavanju i zaštiti zemljopisnih oznaka jakih alkoholnih pića
f) oznakom za vino dodijeljenom u skladu s Uredbom Komisije (EZ) broj 607/09 o utvrđivanju određenih podrobnih pravila za provedbu Uredbe Vijeća (EZ) broj 479/08 u pogledu zaštićenih oznaka izvornosti i oznaka zemljopisnog podrijetla, tradicionalnih izraza, označavanja i prezentiranja određenih proizvoda u sektoru vina (SL L 193, 24.07.2009.), Zakonom o vinu (Narodne novine, broj 96/03, 55/11 i 14/14) i Pravilnikom o zaštićenim oznakama izvornosti i zaštićenim oznakama zemljopisnog podrijetla, tradicionalnim izrazima i označavanju vina (Narodne novine, broj 141/10, 31/11, 78/11 i 120/12) i/ili
g) znakom tradicijskog, odnosno umjetničkog obrta proizvoda dodijeljenog proizvodu u skladu sa Zakonom o obrtu (Narodne novine, broj 142/13) i Pravilnikom o tradicijskim odnosno umjetničkim obrtima (Narodne novine, broj 112/07).
Komentirate u ime: Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije
POSTUPAK PODNOŠENJA ZAHTJEVA
Komentirate u ime: Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije
Članak 8.
(1) Zahtjev za dodjelu ili produljenje prava označavanja (u nastavku teksta: Zahtjev) podnosi se Ministarstvu nadležnom za poslove otoka (u nastavku teksta: Ministarstvo) nakon objave javnog poziva.
Komentirate u ime: Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije
Članak 9.
(1) Uz Zahtjev se prilaže sljedeća dokumentacija:
a) izvod iz sudskog ili obrtnog registra odnosno Upisnika poljoprivrednih gospodarstava za podnositelja Zahtjeva
b) izjava podnositelja Zahtjeva o otočnom podrijetlu proizvoda
c) tehnička dokumentacija, opis proizvodnog postupka s recepturom, fotografija proizvoda i/ili dokumentacija za vizualnu jednoznačnu i pouzdanu identifikaciju proizvoda, deklaracija s točnim sastavom proizvoda i specifikacija sirovina (ukoliko proizvod sadržava ljekovite biljne vrste potrebno je obavezno navesti latinske nazive istih), za proizvode iz članka 3. stavka 1. točke 1. (Tehničku dokumentaciju i specifikacije koje su javno dostupne nije potrebno priložiti.)
d) rješenja ili/i potvrdnice o korištenju oznaka iz članka 7. stavka 3. ovog Pravilnika
e) potvrde i rezultati provedenih ispitivanja i provjera u ovlaštenim laboratorijima te ostala rješenja ili potvrdni dokumenti o zadovoljenju zakonskih odrednica o sigurnosti, zaštiti zdravlja, zaštiti okoliša i zaštiti potrošača, kao i rješenja ili dokumenti o uvedenom sustavu osiguravanja kvalitete (ako su propisani za taj proizvod) i sva ostala dokumentacija koju određuje Tehnička komisija u skladu s člankom 19. stavkom 1. ovog Pravilnika, za proizvode iz članka 3. stavka 1. točke 1. koji nemaju jednu od oznaka navedenih u članku 7. stavku 3. ovog Pravilnika
f) rješenje o upisu u Upisnik odobrenih objekata u kojemu se proizvod proizvodi ako je to za proizvodnju tog proizvoda propisano
g) dokumentacija o proizvodu koja se odnosi na dokazivanje i/ili podupiranje dokaza o kvaliteti proizvoda ako podnositelj Zahtjeva takvom dokumentacijom raspolaže
h) potvrda o sukladnosti proizvoda sa specifikacijom izdanu od ovlaštenog kontrolnog tijela za proizvode koji su označeni jednom od oznaka iz članka 7. stavka 3. točaka pod b), c) i d)
i) za proizvod iz članka 3. stavka 1. točke 2. potrebno je dostaviti svu raspoloživu dokumentaciju kojom se podupire uvjet da takav proizvod doprinosi održivom razvoju otoka, promicanju tradicije ili očuvanju kulturne baštine otoka te svu ostalu dokumentaciju koju zatraži Tehnička komisija za taj proizvod na način opisan u članku 24. stavku 2. i 3.
Komentirate u ime: Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije
Članak 10.
(1) Ustrojstvena jedinica Ministarstva nadležna za poslove otoka obavlja administrativne poslove u postupku dodjele, produljenja, prenošenja i oduzimanja prava označavanja te vodi registar otočnih proizvoda označenih Oznakom.
Komentirate u ime: Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije
SAVJET PROJEKTA VIZUALNOG OZNAČAVANJA
Komentirate u ime: Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije
OZNAKOM „HRVATSKI OTOČNI PROIZVOD“
Komentirate u ime: Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije
Članak 11.
(1) Savjet projekta vizualnog označavanja otočnog proizvoda Oznakom (u nastavku teksta: Savjet) savjetodavno je tijelo ministra.
Komentirate u ime: Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije
Članak 12.
(1) Savjet se sastoji od 15 članova, i to:
1. dva predstavnika Ministarstva od kojih se jedan imenuje predsjednikom Savjeta
2. dva predstavnika ministarstva nadležnog za poslove poljoprivrede
3. jednog predstavnika ministarstva nadležnog za poslove zdravlja
4. jednog predstavnika ministarstva nadležnog za poslove gospodarstva
5. jednog predstavnika ministarstva nadležnog za poslove vanjskih i europskih poslova
6. jednog predstavnika ministarstva nadležnog za poslove poduzetništva i obrta
7. jednog predstavnika ministarstva nadležnog za poslove kulture
8. jednog predstavnika ministarstva nadležnog za poslove turizma
9. jednog predstavnika Hrvatske turističke zajednice
10. jednog predstavnika Hrvatske gospodarske komore
11. jednog predstavnika Hrvatske obrtničke komore i
12. jednog predstavnika Hrvatskog centra za zadružno poduzetništvo
13. jednog predstavnika udruge Poslovni klaster „Hrvatski otočni proizvod“.
Komentirate u ime: Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije
Članak 13.
(1) Članove Savjeta imenuje ministar na četiri godine.
(2) Članovi Savjeta se mogu razriješiti i prije isteka roka iz stavka 1. ovog članka.
Komentirate u ime: Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije
Članak 14.
(1) Savjet donosi prijedlog odluke o dodjeli, produljenju, prenošenju i oduzimanju prava označavanja.
(2) Savjet obavještava podnositelje Zahtjeva o neispunjavanju uvjeta za dodjelu, produljenje ili prenošenje prava označavanja.
(3) Prijedloge iz stavka 1. ovoga članka Savjet dostavlja ministru.
Komentirate u ime: Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije
Članak 15.
(1) Savjet donosi Poslovnik o svom radu na prvoj sjednici.
TEHNIČKE KOMISIJE
Članak 16.
(1) Tehničke komisije su radna tijela Savjeta.
Komentirate u ime: Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije
Članak 17.
(1) Tehnička komisija se može osnovati za: prehrambene proizvode, pića, kemijske proizvode, primijenjenu umjetnost i dizajn te za ostala područja kojima pripadaju pojedine grupe proizvoda ili proizvod za koje su Zahtjevi podneseni.
Komentirate u ime: Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije
Članak 18.
(1) Tehnička komisija se sastoji od predsjednika i četiri člana od kojih je jedan predstavnik Ministarstva, a četiri stručnjaci za područje za koje je Tehnička komisija osnovana.
(2) Predsjednika i članove Tehničkih komisija, na prijedlog Savjeta, imenuje ministar na četiri godine.
(3) Predsjednika i članove Tehničkih komisija može se razriješiti i prije isteka roka iz stavka 2. ovoga članka.
(4) Za člana Tehničke komisije ne može biti imenovan:
a) podnositelj Zahtjeva
b) član uže obitelji podnositelja Zahtjeva ili
c) zaposlenik podnositelja Zahtjeva.
Komentirate u ime: Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije
Članak 19.
(1) Tehnička komisija donosi popis potrebnih ispitivanja i provjera iz članka 9. stavka 1. točke e) za otočne proizvode za koje se Zahtjev podnosi.
(2) Tehnička komisija obavlja stručne poslove te izrađuje stručno mišljenje o otočnom proizvodu, kao podlogu za prihvaćanje ili odbijanje Zahtjeva, osim za otočni proizvod iz članka 7. stavka 3. ovog Pravilnika.
(3) Stručno mišljenje iz stavka 2. ovog članka Tehnička komisija izrađuje u skladu s odredbama ovog Pravilnika te na temelju dostavljene dokumentacije i vlastitog stručnog stava .
Komentirate u ime: Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije
Članak 20.
(1) Rad svih Tehničkih komisija uređuje se jedinstvenim Poslovnikom kojeg donosi Savjet.
PROVOĐENJE POSTUPKA DODJELE PRAVA OZNAČAVANJA
Članak 21.
(1) Ministarstvo objavljuje Javni poziv za dodjelu ili produljenje prava označavanja.
(2) Popis iz članka 19. stavka 1. objavljuje se uz Javni poziv i čini njegov sastavni dio.
Komentirate u ime: Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije
Članak 22.
(1) Po primitku Zahtjeva s pripadajućom dokumentacijom iz članka 9. ovog Pravilnika, podnesenog na osnovu Javnog poziva iz članka 21. stavka 1. ovog Pravilnika, ustrojstvena jedinica Ministarstva nadležna za poslove otoka provjerava jesu li isti podneseni u skladu s uvjetima ovog Pravilnika.
Komentirate u ime: Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije
Članak 23.
(1) Zahtjev s pripadajućom dokumentacijom iz članka 9. ovog Pravilnika, podnesen u skladu s uvjetima ovog Pravilnika, ustrojstvena jedinica Ministarstva nadležna za poslove otoka dostavlja Tehničkoj komisiji, osim ako je isti podnesen za proizvode iz članka 7. stavka 3. ovog Pravilnika koje, u skraćenom postupku, s pripadajućom dokumentacijom dostavlja direktno Savjetu.
Komentirate u ime: Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije
Članak 24.
(1) Tehnička komisija izrađuje stručno mišljenje iz članka 19. stavka 2. ovog Pravilnika i dostavlja ga Savjetu.
(2) Ukoliko Tehnička komisija odluči da je prije izrade stručnog mišljenja za pojedini otočni proizvod potrebno obaviti dodatno ispitivanje otočnog proizvoda, osim ispitivanja iz članka 9. točke e) ili dostaviti dodatnu dokumentaciju za taj proizvod, o tome će obavijestiti otočnog proizvođača koji u roku 15 dana od dana primitka obavijesti treba dostaviti rezultat takvog ispitivanja ili dodatnu dokumentaciju ustrojstvenoj jedinici Ministarstva nadležnoj za poslove otoka koji iste prosljeđuje Tehničkoj komisiji.
(3) Ukoliko otočni proizvođač ne dostavi rezultat ispitivanja ili dodatnu dokumentaciju iz stavka 2. ovog članka u propisanom roku, Tehnička komisija neće uzeti Zahtjev u daljnje razmatranje te će o tome obavijestiti podnositelja Zahtjeva.
Komentirate u ime: Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije
DODJELA PRAVA OZNAČAVANJA
Komentirate u ime: Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije
Članak 25.
(1) Nakon razmatranja stručnog mišljenja Tehničke komisije iz članka 19. stavka 2. ovog Pravilnika odnosno Zahtjeva s pripadajućom dokumentacijom za otočni proizvod iz članka 7. stavka 3. ovog Pravilnika, Savjet donosi prijedlog Odluke o dodjeli prava označavanja odnosno obavijest iz članka 14. stavka 2. ovog Pravilnika.
(2) Prijedlog Odluke iz stavka 1. ovog članka Savjet dostavlja ministru na konačno odlučivanje.
Komentirate u ime: Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije
Članak 26.
(1) Ministar donosi Odluku o dodjeli prava označavanja.
Komentirate u ime: Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije
Članak 27.
(1) Ministarstvo sklapa s otočnim proizvođačem Ugovor o dodjeli prava označavanja na tri godine.
Komentirate u ime: Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije
PRODULJENJE PRAVA OZNAČAVANJA
Komentirate u ime: Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije
Članak 28.
(1) Zbog isteka roka iz članka 27. ovog Pravilnika, otočni proizvođač može, nakon objavljenog Javnog poziva iz članka 21. stavka 1. ovog Pravilnika, podnijeti Zahtjev za produljenje prava označavanja.
(2) Postupak produljenja prava označavanja provodi se na isti način koji je propisan ovim Pravilnikom za postupak dodjele prava označavanja.
(3) Na temelju provedenog postupka iz stavka 2. ovog članka, ministar donosi Odluku o produljenju prava označavanja.
(4) Ministar donosi Odluku o produljenju prava označavanja.
(5) Ministarstvo sklapa s otočnim proizvođačem Ugovor o produljenju prava označavanja na rok iz članka 27. ovog Pravilnika.
Komentirate u ime: Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije
PRENOŠENJE PRAVA OZNAČAVANJA
Komentirate u ime: Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije
Članak 29.
(1) Pravna ili fizička osoba-obrtnik koja je preuzela proizvodnju odnosno skrb (za proizvode iz članka 3. stavka 1. točke 2.) o otočnom proizvodu koji nosi Oznaku, a zadovoljava uvjete propisane ovim Pravilnikom, može ustrojstvenoj jedinici Ministarstva nadležnoj za poslove otoka podnijeti zahtjev za preuzimanje prava označavanja od otočnog proizvođača kojemu je pravo označavanja za taj otočni proizvod dodijeljeno.
(2) Uz zahtjev iz stavka 1. ovog članka, obavezno je priložiti:
a) Izjavu podnositelja zahtjeva, ovjerenu od javnog bilježnika, o namjeri održavanja sastava i kvalitete, odnosno skrbi, za otočni proizvod za koji se zahtjev podnosi i
b) Izjavu otočnog proizvođača iz stavka 1. ovog članka, ukoliko se radi o pravnoj osobi, o suglasnosti za prenošenje prava označavanja na podnositelja zahtjeva za otočni proizvod na koji se zahtjev iz stavka 1. ovog članka odnosi.
(3) Ustrojstvena jedinica Ministarstva nadležna za poslove otoka prosljeđuje zahtjev iz stavka 1. ovog članka Savjetu koji, ukoliko procijeni da je podneseni zahtjev osnovan i cjelovit, donosi Prijedlog odluke o prenošenju prava označavanja.
(4) Odluku o prenošenju prava označavanja donosi ministar na prijedlog Savjeta.
(5) Na temelju Odluke iz stavka 4. ovog članka, Ministarstvo sklapa ugovor s podnositeljem zahtjeva iz stavka 1. ovog članka o pravu označavanja koje se dodjeljuje do dana isteka prava označavanja iz ugovora koji je prethodno bio sklopljen s otočnim proizvođačem iz stavka 1. ovog članka za taj otočni proizvod.
Komentirate u ime: Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije
Članak 30.
(1) Ukoliko pravna ili fizička osoba-obrtnik propusti podnijeti zahtjev za preuzimanje prava označavanja za otočni proizvod iz članka 29. stavka 1., smatrat će se da Oznaku za taj otočni proizvod koristi neovlašteno.
Komentirate u ime: Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije
ODUZIMANJE PRAVA OZNAČAVANJA
Komentirate u ime: Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije
Članak 31.
(1) Zbog uočenih nepravilnosti, ustrojstvena jedinica Ministarstva nadležna za poslove otoka može podnijeti Savjetu prijedlog za oduzimanje prava označavanja, u slučaju:
a) označavanja Oznakom proizvoda koji više ne ispunjava uvjete na temelju kojih je Oznaka dodijeljena
b) gubitka prava uporabe jedne od oznaka iz članka 7. stavka 3. ovog Pravilnika
c) kršenja odredbi ovog Pravilnika ili
d) kršenja odredbi Zakona o žigu (Narodne novine, broj 173/03, 54/05, 76/07, 30/09 i 49/11).
(2) Ministar, na prijedlog Savjeta, donosi Odluku o oduzimanju prava označavanja.
(3) Zbog utvrđenih nepravilnosti i donošenja Odluke iz stavka 2. ovog članka, raskida se ugovor između Ministarstva i otočnog proizvođača.
Komentirate u ime: Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije
Članak 32.
(1) Otočni proizvođač je obvezan prestati označavati otočni proizvod za koji mu je pravo označavanja oduzeto u roku ne duljem od 30 dana od dana raskida Ugovora.
Komentirate u ime: Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije
KONTROLA UPORABE I ZAŠTITA OZNAKE
Komentirate u ime: Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije
Članak 33.
(1) Otočni proizvođač se obvezuje da će tijekom postupka dodjele ili produljenja prava označavanja te tijekom trajanja roka iz članka 27. ovog Pravilnika, dopustiti Savjetu i/ili Tehničkoj komisiji pristup u proizvodne pogone.
Komentirate u ime: Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije
Članak 34.
(1) Oznaka je upisana u registar žigova Državnog zavoda za intelektualno vlasništvo Republike Hrvatske pod brojem Z20072358 kao jamstveni žig Ministarstva koji se sastoji od figurativnog prikaza stiliziranog bijelog kruga unutar crvene podloge nepravilnih rubova.
(2) Zbog sprječavanja neovlaštenog korištenja žiga, Ministarstvo, nositelj jamstvenog žiga iz stavka 1. ovog članka, ovlašteno je zabraniti: isticanje žiga na proizvodima ili njihovim pakiranjima , stavljanje na tržište proizvoda obilježenih žigom, uvoz ili izvoz proizvoda obilježenih žigom, uporabu žiga na poslovnim dokumentima i u reklamiranju te poduzimati svaku drugu radnju radi zaštite prava iz žiga sukladno odredbama Zakona o žigu.
(3) Pravnoj ili fizičkoj osobi-obrtniku kojoj je oduzeto pravo označavanja zbog razloga iz članka 31. stavka 1. točke c) ili d), odbit će se Zahtjev za bilo koji proizvod, ukoliko ga naknadno podnese.
(4) Izgled Oznake na otočnom proizvodu, kao i izgled Oznake koja se koristi na poslovnim dokumentima, u svrhu promidžbe i za sve druge svrhe vezane za otočni proizvod, mora biti usklađen s izgledom jamstvenog žiga iz stavka 1. ovog članka i ne smije se mijenjati.
Komentirate u ime: Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije
PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije
Članak 35.
(1) Dokumentacija iz članka 9. koja se prilaže uz Zahtjev smatra se poslovnom tajnom i dostupna je samo osobama koje sudjeluju u postupku rješavanja Zahtjeva.
Komentirate u ime: Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije
Članak 36.
(1) Savjet dono si Poslovnik iz članka 20. ovog Pravilnika u roku 30 dana od dana stupanja na snagu Poslovnika iz članka 15. ovog Pravilnika.
Komentirate u ime: Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije
Članak 37.
(1) Stupanjem na snagu ovog Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o uvjetima, kriterijima i načinu označavanja proizvoda oznakom „Hrvatski otočni proizvod“ (Narodne novine, broj 47/07).
Komentirate u ime: Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije
Članak 38.
(1) Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objave u „Narodnim novinama“.
*P/ 1818027 *
KLASA: 011-01/15-02/11
URBROJ: 538-06-2-1/026-15-1
Zagreb, 28. rujna 2015.
POTPREDSJEDNIK VLADE REPUBLIKE HRVATSKE
I MINISTAR REGIONALNOGA RAZVOJA
I FONDOVA EUROPSKE UNIJE
prof. dr. sc. Branko Grčić
Komentirate u ime: Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije