Program za ribarstvo i akvakulturu Republike Hrvatske za programsko razdoblje 2021.-2027.
NAPOMENA: Predložak za program je propisan Prilogom V. Uredbe (EU) br. 1060/2021 Europskog parlamenta i Vijeća od 24. lipnja 2021. o utvrđivanju zajedničkih odredaba o Europskom fondu za regionalni razvoj, Europskom socijalnom fondu plus, Kohezijskom fondu, Fondu za pravednu tranziciju i Europskom fondu za pomorstvo, ribarstvo i akvakulturu te financijskih pravila za njih i za Fond za azil, migracije i integraciju, Fond za unutarnju sigurnost i Instrument za financijsku potporu u području upravljanja granicama i vizne politike (u daljnjem tekstu: UZO)
CCI
Naslov na engleskom
Naslov na nacionalnom jeziku (jezicima)
Program za ribarstvo i akvakulturu Republike Hrvatske za programsko razdoblje 2021.-2027.
Verzija
Prva godina
Posljednja godina
Prihvatljivo od
Prihvatljivo do
Broj odluke Komisije
Datum odluke Komisije
Broj odluke o izmjeni države članice
Datum stupanja na snagu odluke o izmjeni države članice
Prijenos koji nije znatan (članak 24. stavak 5. UZO-a)
Regije NUTS obuhvaćene programom (nije primjenjivo na fond EFPRA)
Dotični fond
EFRR
Kohezijski fond
ESF+
FPT
EFPRA
Program
u okviru cilja „Ulaganje za radna mjesta i rast” samo za najudaljenije regije
Programska strategija: glavni razvojni izazovi i odgovori politike
Upućivanje: članak 22. stavak 3. točka (a) podtočke i. – viii. i podtočka x. te članak 22. stavak 3. točka (b) Uredbe (EU) 2021/1060 („UZO“)
Kroz potporu smanjenju utjecaja ribarstva i akvakulture na okoliš i klimu, istodobno osiguravajući pošteni ekonomski povrat ribarima i uzgajivačima, strategija Programa doprinosi ciljevima europskog zelenog paketa, strategije Od polja do stola, Strategije EU-a za bioraznolikost do 2030., nove Strategije EU-a za prilagodbu klimatskim promjenama, nove Strategije GFCM-a 2030 kao i relevantnih nacionalnih strategija te održivog plavog gospodarstva. Prioriteti su usmjereni ka promicanju održivih proizvodnih metoda radi postizanja boljih rezultata u području klime i okoliša, povećanja otpornosti na klimatske promjene te optimizacije korištenja prirodnih resursa. Poticat će se prelazak na održivost koji će pružiti mogućnost svim dionicima da ostvare konkurentsku prednost na tržištu te da se očuvaju vodeni biološki resursi s ciljem doprinosa zaštiti i obnovi vodene bioraznolikosti i ekosustava.
Strategijom Programa doprinijet će se stvaranju dodane vrijednosti javnih ulaganja EU-a, osobito korištenjem financijskih instrumenata. Nadalje, djelovanjima predviđenima za postizanje utvrđenih prioriteta ciljeva Programa osigurat će se odgovarajuća zastupljenost privatnog financiranja te pritom osigurati da se ne narušava tržišno natjecanje na unutarnjem tržištu.
U odnosu na poticanje okolišno, gospodarski i socijalno održivog ribarstva, strategija Programa će u skladu sa Strategijom EU-a za bioraznolikost do 2030. doprinijeti postizanju i održavanju održivog ribarstva kroz poticanje očuvanja, zaštite i obnove vodene bioraznolikosti i ekosustava i ribolovnih resursa na razini maksimalnog održivog prinosa (MSY) te kroz smanjenje negativnih učinaka ribolovnih aktivnosti na morski ekosustav na najmanju moguću mjeru. Također, poticat će se i prilagodba ribarstva klimatskim promjenama kao i ublažavanje klimatskih promjena, u skladu sa EU i nacionalnom Strategijom prilagodbe klimatskim promjenama te Strategijom niskougljičnog razvoja.
Za ostvarivanje ciljeva očuvanja Zajedničke ribarstvene politike (ZRP), podupirat će se djelovanja namijenjena upravljanju ribarstvom i ribarskom flotom. U tom kontekstu potpora će se dodjeljivati za prilagodbu flote, i to za određene segmente flote, odnosno potpora će biti usmjerena na očuvanje i održivo iskorištavanje morskih bioloških resursa te na postizanje ravnoteže između ribolovnog kapaciteta i raspoloživih ribolovnih mogućnosti, a što doprinosi i održivom plavom gospodarstvu. U ovom smislu, važno je posebno istaknuti ključne segmente ribolova (demerzalni ribolov i ribolov male plave ribe u Jadranu) za koje su u recentnom razdoblju doneseni višegodišnji planovi upravljanja na razini GFCM-a kao stabilni upravljački okviri s jasno postavljenim ciljevima koji podrazumijevaju postizanje razine maksimalnog održivog prinosa u zadanim rokovima pomoću definiranih mjera, te će predviđene potpore biti usmjerene postizanju ciljeva navedenih planova.
U 2020. godini hrvatska ribarska flota obuhvaćala je 7.808 plovila od kojih 6.247 aktivnih. Broj plovila obuhvaća i 3.500 plovila koja su pristupanjem RH u EU uključena u registar flote, a prethodno su bila kategorizirana „za osobne potrebe“ (pripadaju PGP segmentu). Većinu ribarske flote čine plovila duljine preko svega (LoA) manje od 6 metara (4.406 plovila) i plovila duljine preko svega između 6 i 12 metara (2.844 plovila), dok je svega 558 plovila duljine preko 12 metara.
Što se tiče kapaciteta ribarske flote RH, gornja granica je određena na dan pristupanja RH u EU i iznosi 53.452 GT i 426.364 kW. Kako je navedeno u Izvješću o floti za 2020. godinu, kapacitet flote u smislu GT i kW je ostao stabilan u 2020. godini u odnosu na 2019. godinu. Nadalje, u 2020. godini su GT i kW smanjeni za 6% i 5% u usporedbi sa prosječnim vrijednostima u razdoblju 2013.-2019. godine.
Slijedom toga, uz druge mjere koje se provode u svrhu osiguravanja ravnoteže između ribolovnog kapaciteta i ribolovnih mogućnosti, podupirat će se i trajni prestanak ribolovnih aktivnosti u segmentima flote u kojima ribolovni kapacitet i raspoložive ribolovne mogućnosti nisu uravnoteženi u skladu sa akcijskim planovima u okviru izvješća o ravnoteži između ribolovnog kapaciteta i ribolovnih mogućnosti iz članka 22. Uredbe (EU) br. 1380/2013. Kako bi se osigurali rezultati i učinkovitost u rješavanju neravnoteže, vodit će se računa da se potpora dodjeljuje posebno u odnosu na plovila sa visokom aktivnošću.
Nadalje, s obzirom na visoku razinu nepredvidljivosti ribolovnih aktivnosti, iznimne okolnosti ribarima mogu uzrokovati znatne ekonomske gubitke. Kako bi se ublažile te posljedice, podupirati će se naknada za privremenu obustavu ribolovnih aktivnosti uzrokovanu provedbom određenih mjera očuvanja, kao što su višegodišnji planovi, ciljne vrijednosti u kontekstu očuvanja i održivog iskorištavanja stokova, mjere za prilagodbu ribolovnog kapaciteta ribarskih plovila raspoloživim ribolovnim mogućnostima i tehničke mjere. U navedenim slučajevima vodit će se računa da provedba mjere privremene obustave bude ograničena i više usmjerena na način da, primjerice, obuhvaća određene ribolovne zone koje su važne za zaštitu određenih vrsta kad se za to ukaže potreba te da se provodi u skladu sa znanstvenim savjetima. Uz navedeno, potpora se može dodjeljivati i za druge slučajeve predviđene zakonodavnim okvirom, kao što je privremena obustava slijedom provedbe hitnih mjera, prekida primjene sporazuma o partnerstvu u održivom ribarstvu zbog više sile, prirodne katastrofe ili okolišnog incidenta te zdravstvenih kriza, kao što je COVID-19.
Nadalje, podupiranjem inovacija i ulaganja koji doprinose provedbi obveze iskrcavanja doprinijet će se postizanju konkurentnosti sektora, uz istovremeno osiguravanje okolišne održivosti i povećanja energetske učinkovitosti. Ova djelovanja obuhvaćaju ulaganja kao što su ulaganja u selektivnost ribolovnih alata, u poboljšanje lučke infrastrukture te ulaganja na ribarskim plovilima radi poboljšanja zdravstvenih, sigurnosnih i radnih uvjeta, energetske učinkovitosti i kvalitete ulova. Slijedom toga, strategija Programa usmjerena je poticanju prelaska na održivi ribolov, ujedno i održivo plavo gospodasrtvo, uključujući postizanje održive razine stokova, smanjenje neželjenog ulova, ublažavanje klimatskih promjena te ublažavanje i uklanjanje u najvećoj mogućoj mjeri rizika uzrokovanih klimatskim promjenama (prilagodba klimatskim promjenama) te jačanje konkurentnosti i profitabilnosti sektora. Sve to doprinosi ciljevima europskog zelenog paketa, strategije Od polja do stola, Strategije EU-a za bioraznolikost do 2030., Strategije prilagodbe klimatskim promjenama te potrebama identificiranima analizom EK na razini morskog bazena za Mediteran – Jadransko more.
U skladu saRegionalnim akcijskim planom za mali ribolov u Sredozemnom i Crnom moru (RPOA-SSF), posebna će se pažnja posvetiti malom priobalnom ribolovu (plovila čija duljina ne prelazi 12 metara i koja ne koriste povlačne ribolovne alate), poticanjem diversifikacije i stvaranja novih oblika prihoda. Naime, u 2020. godini 86% aktivnih plovila hrvatske ribarske flote pripadalo je segmentu malog priobalnog ribolova (uključujući i ranije spomenuti PGP segment), sa udjelom od 2% u ukupnoj količini iskrcaja. Iako ova kategorija nije značajna s ekonomskog aspekta, izuzetno je važna sa socijalnog, a s obzirom na veliki broj uključenih plovila i ribara.
Generalno gledajući mali priobalni ribolov, većina plovila aktivna je samo na dnevnoj osnovi i obavljaju ribolov u neposrednoj blizini luka u unutarnjem dijelu ribolovnog mora RH gdje je dozvoljeno obavljanje ribolova. Sav iskrcaj namijenjen je domaćem tržištu, što je glavni razlog za njihovo očuvanje i podršku. Takav ulov predstavlja najkvalitetnije proizvode ribarstva, ima najkraći put do krajnjeg potrošača i najpovoljniju cijenu, kako za ribara tako i za lokalno stanovništvo. Upravo zbog toga potrebno je posvetiti pažnju razvoju i osiguravanju održivosti i konkurentnosti malog priobalnog ribolova, a što se planira postići provedbom određenih djelovanja u okviru Programa.
Strategija Programa ima za cilj upravo poboljšanje kvalitete ulova, te orijentaciju lokalnom tržištu. Između ostalog, potpora za ulaganja u dodanu vrijednost proizvodima ribarstva, a posebno ona koja ribarima omogućuju samostalnu preradu, stavljanje na tržište i neposrednu prodaju vlastitog ulova te inovativna ulaganja na plovilu kojima se poboljšava kvaliteta proizvoda ribarstva, pridonijet će razvoju, konkurentnosti i održivosti malog priobalnog ribolova. Osim navedenog, ovaj segment će se poticati i kroz potporu ulaganjima koja doprinose diversifikaciji prihoda ribara kroz razvoj komplementarnih djelatnosti. Navedena djelovanja predviđena su i u slatkovodnom ribolovu, osobito u pogledu obogaćivanja turizma i gastronomije kroz razvoj komplementarnih aktivnosti i novih oblika prihoda.
Za poticanje održivog ribarstva, potpora je posebno namijenjena:
promicanju održivosti, posebno malog priobalnog ribolova, uspostavom učinkovite ravnoteže između ribolovnih kapaciteta i ribolovnih mogućnosti, unaprjeđenjem opreme i ribolovnih alata, promicanju prilagodbe klimatskim promjenama kroz potporu diversifikaciji i za stvaranje dodane vrijednosti njihovog lokalnog ulova
promicanju širenja i uvođenja inovativnih praksi i tehnoloških rješenja na kopnu i moru te stručnim savjetovanjem, poboljšanjem uvjeta zdravlja i sigurnosti i potporom razvoju komplementarnih aktivnosti vezanih uz osnovno poslovanje u ribarstvu
unaprjeđenju ribarskih luka i iskrcajnih mjesta u svrhu ispunjavanja zahtjeva ZRP-a te olakšavanju prijelaza na ribarstvo s održivim upravljanjem
poticanju smanjenja dugoročnih troškova većom energetskom učinkovitošću uz istovremeni doprinos ublažavanju klimatskih promjenasmanjenjem emisija te korištenjem energije iz obnovljivih izvora
promicanju korištenja ribolovnih alata s manjim utjecajem na okoliš i općenito smanjenju utjecaja ribolova na okoliš kako bi se potpomogao prijelaz flote na održivo ribarstvo
unaprjeđenju dodane vrijednosti i kvalitete proizvoda ulaganjima ribara u preradu, stavljanje na tržište i izravnu prodaju vlastitog ulova te inovacijama na plovilima
razvoju lakše prilagodljivog, inteligentnog i uključivog tržišta za ulovljenu ribu i morske organizme s većim naglaskom na održivost, sljedivost i raznolikost
zaštiti morskog okoliša, uključujući upravljanje, obnovu i praćenje zaštićenih morskih područja, mjerama podizanja svijesti i odgovarajućim kompenzacijskim shemama
Uspjeh ZRP-a ovisi o dostupnosti znanstvenih savjeta u području upravljanja ribarstvom, a stoga i o dostupnosti podataka o ribarstvu. S obzirom na izazove i troškove povezane s dobivanjem pouzdanih i potpunih podataka, potrebno je pružiti potporu djelovanjima namijenjenima prikupljanju i obradi podataka, te korištenju istih u svrhu doprinosa upravljanju u ribarstvu.
Uz potporu daljnjem unaprjeđenju sustava prikupljanja podataka, uključujući i kroz koordinaciju sa drugim državama članicama u okviru Regionalne koordinacijske grupe za Mediteran i Crno more na području prilagodbe zahtjeva za prikupljanjem podataka, zajedničkih metodologija i pristupa te suradnje na znanstveno-istraživačkim aktivnostima, Program je uz usmjeren na jačanje komunikacije sa krajnjim korisnicima, kao i na pojednostavljene procesa. Također, kao važan cilj Programa je i podupirati djelovanja u području prikupljanja podataka o osjetljivim vrstama odnosno podataka u svrhu praćenja zaštićenih područja, slučajnog ulova osjetljivih vrsta i sličnih parametara, za čime postoji potreba prema zahtjevima revidiranog Višegodišnjeg programa Unije za prikupljanje podataka te upravljanje i korištenje njima u sektorima ribarstva i akvakulture i relevantnim preporukama GFCM-a.
Kontrola u ribarstvu od najveće je važnosti za provedbu ZRP-a te je nužno podupirati razvoj i provedbu sustava kontrole u ribarstvu.U tom pogledu, posebna pažnja će se posvetiti pitanjima vezanim uz obveze zabrane odbacivanja ulova kao i kontroli nelegalnog, nereguliranog i neregistriranog ribolova (NNN ribolov) općenito . Uz navedeno, Program je usmjeren i na daljnji razvoj sustava i alata za kontrolu i nadzor stavljanja na tržište proizvoda ribarstva i akvakulture, posebno u kontekstu sljedivosti tih proizvoda. Nadalje, potrebno je pružiti dodatnu potporu razmjeni prikupljenih podataka s relevantnim nadležnim tijelima i agencijama čime će se osigurati provedba akcijskog plana kroz poboljšanje Zajedničkog okruženja za razmjenu informacija o pomorskom dobru EU-a.
U pogledu održivog razvoja akvakulture, potpora će se dodjeljivati u skladu s višegodišnjim strateškim planom razvoja akvakulture izrađenim na temelju Uredbe (EU) br. 1380/2013 i Strateškim smjernicama Europske komisije (EK) za održiviju i konkurentniju akvakulturu u EU za razdoblje 2021.–2030.
Konkretno, strateško usmjerenje stavljeno je na održivu akvakulturu uz povećanje produktivnosti i otpornosti proizvodnje odnosno prilagodbu akvakulture na klimatske promjene, jačanje konkurentnosti sektora akvakulture i poticanje inovacija. Strategija Programa usmjerena je na širenje i diversifikaciju proizvoda marikulture i slatkovodne akvakulture kroz poticanje ulaganja u sirovine, modernizaciju i energetsku učinkovitost uzgajališta, uspostavu mrjestilišta te kroz razvoj i uvođenje novih tehnologija mrijesta i recirkulacijskih sustava za uzgoj (RAS) u slatkovodnoj akvakulturi, uz potporu aktivnosti prijenosa znanja i uvođenjem inovacija tehnološkim, organizacijskim i poslovnim procesima u pružanju nutritivnih, zdravih i visoko kvalitetnih proizvoda potrošačima te pružanju podrške akvakulturi koja osigurava zaštitu okoliša.
Također, strategija Programa usmjerena je i na razvoj novih institucionalnih odgovora u cilju povećanja razina primjene najboljih praksi i tehnologija upravljanja okolišem u svrhu doprinosa klimatski pametnoj i održivoj akvakulturi kojasustavno uključuje brigu o klimatskim promjenama u planiranje i razvoj održivihakvakulturnih proizvodnih sustava i pruža različite okolišne koristi. Uz to, razvoj novih institucionalnih odgovora obuhvaća i razvoj i unaprjeđenje alata za prikupljanje podataka, platformi za integrirano upravljanje podacima, sustava za prijenos znanja i informacija koji su usmjereni na korisnika (uzgajivače), povećanje sposobnosti proizvođača i drugih sudionika u sektoru za upotrebu jedinstvenih baza podataka i znanja, kao i na integrirano upravljanje i planiranje na lokalnoj razini u kojem treba eliminirati moguće sukobe s drugim sektorima/korisnicima u ruralnim i obalnim područjima (npr. turizam, graditeljstvo, ribolov itd.).
Navedeno uključuje unaprjeđenje upravljanja staništima i predatorskim vrstama, održivu upotrebu i kvalitetu vode, učinkovitu upotrebu obnovljivih izvora energije, unaprjeđenje praksi gospodarenja otpadom i kontrole onečišćenja kao i efektivno upravljanje bolestima i njihovu kontrolu. Jedan od prioriteta bit će, između ostaloga, poboljšanje sustava prostornog planiranja, posebno u smislu cjelovitog upravljanja područjem u sklopu kojega će se akvakultura odgovarajuće pozicionirati u području velike konkurentnosti između različitih djelatnosti, uzimajući u obzir ne samo lokacije pomorskog područja, nego i omogućavanje dovoljno prostora na kopnu za smještaj potrebne infrastrukture.
Nadalje, slatkovodna uzgajališta koja se većinom nalaze u Natura 2000 područjima zahtijevaju posebnu pažnju te će povezana djelovanja imati utjecaj, ne samo na proizvodnju, već i na zaštitu okoliša i očuvanje ovih važnih staništa.
Potpora je posebno namijenjena:
poticanju najboljih praksi i tehnologija upravljanja okolišem i prelasku na održivu akvakulturu kao i ublažavanju klimatskih promjena kroz poboljšanje ukupne učinkovitosti korištenja resursa
povećanju ulaganja u akvakulturu kroz povećanje dodane vrijednosti proizvodnje u akvakulturi, potporu poslovanju za proširenje i diversifikaciju u akvakulturi te pružanje mogućnosti sufinanciranja i financiranja dodatnih poduzetničkih vještina za postizanje održivog i isplativog poslovanja
rješavanju ključnih tehničkih ograničenja u akvakulturi, uključujući dostupnost mlađi, prostorno upravljanje zonama namijenjenih akvakulturi i rješavanje okolišnih pitanja, kao što je unaprjeđenje okolišne održivosti proizvodnih praksi u akvakulturi
prilagodbi klimatskim promjenama kroz poticanje inovacija u akvakulturi, poticanje razvoja i uvođenja novih vrsta, poticanje uzgoja u RAS sustavima, poticanje razvoja prilagođenih režima prehrane, poticanje korištenja osiguranja akvakulturnih stokovaod rizika prirodnih nepogoda, promjena kvalitete i količine vode i drugih događaja za koje gospodarski subjekt nije odgovoran
prelasku na ekološko upravljanje i ekološku akvakulturu
poboljšanju dobrobiti životinja kojom se pridonosi zdravlju životinja i kvaliteti hrane, smanjuje potreba za lijekovima te doprinosi očuvanju bioraznolikosti
integraciji akvakulture s turizmom i rekreacijskim aktivnostima radi poboljšanja ugleda uzgoja ribe i radi isticanja njegovog doprinosa obalnoj i ruralnoj egzistenciji
U pogledu doprinosa sigurnosti hrane kroz unaprjeđenje stavljanja na tržište proizvoda ribarstva i akvakulture, Program je usmjeren na poticanje uspostave djelotvornih i dobro organiziranih tržišta kojima se poboljšavaju transparentnost, stabilnost, kvaliteta i raznolikost lanca opskrbe te informiranost potrošača. Uz navedeno, jedan od ciljeva je promicanje održivog ribarstva i akvakulture kroz poticanje potrošnje i promicanje proizvoda ribarstva i akvakulture, među ostalim kroz podizanje svijesti o održivosti te uvođenje proizvoda ribarstva i akvakulture u prehranu djece (vrtiće i škole).
Poboljšanja u organizaciji tržišta za proizvode ribarstva i akvakulture i ulaganja u sektore prerade i stavljanja na tržište su ključni za postizanje održivosti ribarstva i akvakulture kao i unaprjeđenje poticajnog okruženja kao odgovora na potražnju potrošača za proizvodima ribarstva i akvakulture. Navedenom će se doprinijeti i kroz uspostavu organizacija proizvođača te potporom za njihovo djelovanje kroz planove proizvodnje i stavljanja na tržište.
Važan je strateški cilj Programa i potpora riboprerađivačkoj industriji odnosno poticanje održivih praksi u sektoru prerade proizvoda ribarstva i akvakulture, a koja također ima važnu ulogu u dostupnosti i kvaliteti proizvoda ribarstva i akvakulture.
Potpora je posebno namijenjena:
poboljšanju organizacije tržišta na individualnoj razini, razini poduzeća i sektora radi planiranja i upravljanja njihovim aktivnostima, kombinacijom razvoja vještina, konsolidacije mehanizama lanca opskrbe i bolje poduzetničke i sektorske organizacije
jačanju, olakšavanju i ubrzavanju kanala prodaje, posebno u dijelu vanjske trgovine za proizvode ribarstva i akvakulture
razvoju pravila postupanja, promicanju nabolje moguće prakse u smislu kvalitete proizvoda i sigurnosti te istraživanju mogućnosti brendiranja radi promicanja ugleda
povećanju asortimana lokalnih proizvoda akvakulture i dodavanju vrijednosti akvakulturnoj proizvodnji novom i drugačijom preradom i proizvodima
poticanju potrošnje proizvoda ribarstva i akvakulture, uključujući uvođenje proizvoda ribarstva i akvakulture u odgojno-obrazovne ustanove
unaprjeđenju kapaciteta i poticanju konkurentnosti i okolišne održivosti riboprerađivačke industrije
Poticanje razvoja lokalnih zajednica ovisnih o ribarstvu i akvakulturi i jačanje teritorijalne kohezije jedan je od strateških ciljeva Programa i to kroz lokalni razvoj pod vodstvom zajednice čime će osnažene i angažirane ribarske zajednice biti pokretači održivog i uključivog teritorijalnog razvoja u ribarstvenim i akvakulturnih područjima primjenom pristupa „odozdo prema gore“. Strateški cilj je preokrenuti trend pada u gotovo svim segmentima u mnogim zajednicama koje ovise o ribarstvu i akvakulturi te otvoriti nove mogućnosti vezane uz ribolov i akvakulturu odnosno doprinijeti diversifikaciji ribarstvenih i akvakulturnih područja.
Namjera je posebno ulagati u ribarske zajednice i lokalni razvoj pod vodstvom zajednice te time:
poboljšati sudjelovanja dionika u ribarstvu i povezanom lokalnom razvoju nepristranim zastupanjem različitih segmenata ribarstva i akvakulture
poticati i omogućiti diversifikaciju tradicionalnih ribolovnih aktivnosti kako bi se obuhvatile nove mogućnosti odnosno omogućilo lokalnim zajednicama u području ribarstva i akvakulture da bolje iskoriste i ostvare dobit iz prilika koje im nudi održivo plavo gospodarstvo te da iskoriste i ojačaju okolišne, kulturne, socijalne i ljudske resurse, kao što je potpora pomorskoj industriji, turizam, sportski ribolov i očuvanje okoliša, a posebno će se promicati i mjere koje potiču uključivanje obitelji i zajednice
podupirati razvoj male infrastrukture te na taj način u najvećoj mjeri iskoristiti ekonomske mogućnosti i mogućnosti zapošljavanja tijekom cijele godine u ribarskim zajednicama
promicati jaču integraciju planiranja u ribarstvu i akvakulturi s drugim lokalnim razvojnim inicijativama i osigurati ravnotežu između različitih interesnih skupina unutar zajedničkog dugoročnog razvojnog usmjerenja područja
uspostaviti kolektivne i strateške pristupe podržane mehanizmima za komplementarnost i sinergiju s drugim fondovima EU
jačati umrežavanje i podizati svijest javnosti o okolišno održivom i resursno učinkovitom ribarstvu i akvakulturi
Nadalje, strategija Programa će biti usmjerena ka jačanju održivog upravljanja morima, promicanju znanja o moru, smanjenju utjecaja ribolova na okoliš i bioraznolikost te poticanju održivijeg korištenja morskih bioloških resursa, što će se postići provedbom mjera očuvanja u okviru ZRP-a i mjerama očuvanja u okviru Natura 2000 i u skladu s Okvirnom direktivom o pomorskoj strategiji. U skladu sa Strategijom upravljanja morskim okolišem i obalnim područjem, na temelju zahtjeva iz Okvirne direktive o pomorskoj strategiji, utjecat će se na zaštitu, očuvanje i omogućavanje oporavka, te obnavljanje strukture i funkcije morskih i obalnih ekosustava, zaštitu bioraznolikosti, smanjenje onečišćenja i opterećenja, odnosno održivo korištenje prirodnih resursa, obalnih ekosustava, krajobraza i geomorfologije.
Potpora je posebno namijenjena:
promicanju očuvanja morskog okoliša i bioraznolikosti , posebno zaštićenih morskih područja i ekološki značajnih područja Natura 2000, obnove strukture i funkcije morskih i obalnih ekosustava i zaštite bioraznolikosti kroz održivo korištenje,uključujući praćenje i određivanje područja u skladu s Direktivom 92/43/EEZ i Direktivom 2009/147/EZ
unaprjeđenju znanja o morskom okolišu, kao i poboljšanju zaštite morskog okoliša, s posebnim naglaskom na postizanje dobrog stanja okoliša u skladu s Direktivom 2008/56/EZ
podizanju razine osviještenosti i potporu istraživačkim aktivnostima u području ublažavanja i prilagodbe klimatskim promjenama
Tablica 1A SWOT
Cilj politike
Prioritet
SWOT analiza (za svaki prioritet)
Obrazloženje (sažetak)
Zelenija, otporna Europa s niskom razinom emisija koja prelazi na gospodarstvo s nultom neto stopom emisija ugljika promicanjem prelaska na čistu i pravednu energiju, zelenih i plavih ulaganja, kružnoga gospodarstva, ublažavanja klimatskih promjena i prilagodbe klimatskim promjenama, sprečavanja rizika i upravljanja njime te održive urbane mobilnosti
Poticanje održivog ribarstva te obnova i očuvanje vodenih bioloških resursa
Snage
Ribolov na moru
Stabilan EU pravni okvir s jasno definiranim ciljevima Zajedničke ribarstvene politike (Uredba (EU) br. 1380/2013)
Donesen GFCM višegodišnji plan upravljanja za demerzalni ribolov u Jadranskom moru s jasno postavljenim ciljem za dostizanje MSY razine za ključne stokove do 2026. godine (Preporuka GFCM/43/2019/5)
Donesen GFCM višegodišnji plan upravljanja za ribolov male plave ribe u Jadranskom moru s jasno postavljenim ciljevima za dostizanje MSY razine za srdelu i inćuna do kraja 2028. godine (Preporuka GFCM/44/2021/20)
Značajni napori koji se kontinuirano ulažu u zaštitu i očuvanje resursa kojima se upravlja u kontekstu ICCAT-a gdje je za većinu stokova utvrđeno da su u sigurnim biološkim granicama (npr. BFT), a za one koji su van sigurnih bioloških granica, na snazi su odgovarajući planovi oporavka (npr. MED SWO)
Izrazita raznolikost gospodarski važnih vrsta (multispecies fishery) i raznolikost ribolovnih tehnika (multigear fishery)
Mogućnost aktivnog malog priobalnog ribolova u obalnim/otočnim zajednicama uključenim u ribolov tijekom cijele godine.
ulov u okviru malog priobalnog ribolova predstavlja najkvalitetnije proizvode ribarstva, ima najkraći put do krajnjeg potrošača i najpovoljniju cijenu, kako za ribara tako i za lokalno stanovništvo
Razvijen sustav praćenja resursa.
Uspostavljen sustav za praćenje slučajnog ulova osjetljivih vrsta (poput morskih sisavaca, kornjača, morskih ptica i hrskavičnjača)
Uspostavljen i operativan informacijski sustav za ribarstvo i sustav za nadzor flote, uključujući povezanost registra flote i registra povlastica
Tradicija u ribarstvu. Područja i zajednice koji tradicionalno ovise o ribarstvu u svrhu vlastite egzistencije, pogotovo na otocima, imaju obilježja „ribarskih sela“, čime predstavljaju značajnu prednost u smislu razvoja turizma.
Visoka kvaliteta proizvoda ribarstva zbog povoljnih okolišnih uvjeta, kvalitete mora i raznolikosti morskih staništa.
Postojanje planova upravljanja za određene oblike ribolova.
Utjecaj uspostavljanja „no-take“ zone u Jabučkoj kotlini na demerzalne vrste
Utvrđena Natura 2000 morska područja kao dio procesa uspostave ekološke mreže Natura 2000 koja omogućava očuvanje staništa koji doprinose obnovi ribljih stokova.
Ribolov na slatkim vodama
Tradicija gospodarskog ribolova na slatkim vodama.
Dostupni slatkovodni resursi za gospodarski ribolov na rijekama Dunavu (unutar granica RH) i Savi (nizvodno od Jasenovca unutar granica RH).
Raznolikost staništa i vrsta.
Postojanje domaćeg tržišta.
Novi trendovi u rekreacijskom i sportskom ribolovu i održiv pristup zahvaljujući upravljanju ribolovom od strane nositelja ribolovnog prava koji imaju obvezu upravljati resursima na temelju godišnjih planova gospodarenja
Prikupljanje podataka
Uspostavljena administrativna struktura za provedbu Nacionalnog programa prikupljanja podataka.
Dobra suradnja s partnerskim institucijama utemeljena radi provedbe Nacionalnog programa prikupljanja podataka.
Uspostavljena baza podataka za prikupljanje podataka.
Uspostavljen financijski okvir za provedbu programa.
Kontrola i provedba
Dobra praksa u sustavu nadzora primjenom novih tehnologija posebno u odnosu na NNN ribolov
Unaprjeđena i modernizirana oprema za nadzor i kontrolu u ribarstvu
Koordinirane akcije korištenjem dronova i plovila u kontroli ribarstva
Sva plovila obuhvaćena Planovima upravljanja opremljena sustavom za satelitsko praćenje plovila (VMS) i elektroničkim sustavom izvješćivanja (ERS), bez obzira na duljinu, što uvelike doprinosi učinkovitom i djelotvornom nadzoru ribarstva
Dobra suradnja s drugim nadležnim tijelima koja sudjeluju u nadzoru u ribarstvu te nadzoru i zaštiti prava i interesa RH na moru
Zajedničke inspekcijske kontrole sa susjednim zemljama članicama.
Brzo otklanjanje nedostataka u sustavu kontrolu temeljem izvještaja EK
Održiva ulaganja u infrastrukturu, posebno ribarske luke i iskrcajna mjesta će omogućiti stvaranje potrebnih preduvjeta ribarima za obavljanje djelatnosti, povećati kvalitetu, kontrolu i sljedivost ulova, poboljšati sigurnosti i radne uvjete te doprinijeti jačanju održivog plavog gospodarstva. Ulaganja u ribarske luke i iskrcajna mjesta će doprinijeti usklađenosti s obvezom iskrcavanja ulova u cijelosti i ojačati strategije za stvaranje dodane vrijednosti nedovoljno iskorištenog ulova, kao i doprinijeti provedbi Direktive (EU) 2019/904 i Direktive (EU) 2019/883. U novom programskom razdoblju dosadašnji koncept ulaganja u ribarske luke i iskrcajna mjesta dodatno će se osnažiti usmjeravanjem potpore u uspostavu sabirnog centra s potrebnom logistikom za prikupljanje dijela ulova koji proizlazi iz pune provedbe obveze iskrcaja kao i pogonom za proizvodnju ribljeg brašna, kako je opisano u okviru Prioriteta 2, specifičnog cilja 2, ali i za odlaganje/prikupljanje sakupljenog morskog otpada (uključujući izgubljenih ribolovnih alata). Što se tiče ribarske flote, mjere potpore potrebne su kako bi se riješio nedostatak modernizacije koji se odražava u starosti plovila, neučinkovitoj i zastarjeloj opremi i skladištima te motorima visoke potrošnje i onečišćenja. Poseban napor potrebno je uložiti u poticanje energetske učinkovitosti na plovilima kako bi se ublažile klimatske promjene i doprinijelo dekarbonizaciji i održivom plavom gospodarstvu, uzimajući u obzir broj starih plovila koja koriste velike količine goriva s visokom razinom emisije. Nadalje, a s obzirom na starost ribarske flote, nužno je podupirati ulaganja u unaprjeđenje higijene, zdravlja i sigurnosti te uvjeta rada ribara kroz ulaganja u plovila i opremu. Konkurentnost i održivost sektora ribarstva ovisi o maksimalizaciji vrijednosti te stvaranju dodane vrijednosti proizvoda kroz promicanje kvalitete ulova te poticanju diversifikacije na povezane i komplementarne aktivnosti kako bi se stvorile nove mogućnosti prihoda u sektoru ribolova, posebno u kontekstu malog priobalnog ribolova te doprinijelo prilagodbi sektora klimatskim promjenama. Za poticanje međugeneracijske obnove i zadržavanja mladih u ribarstvu, poticat će se pokretanje poslovanja mladih ribara kroz potporu za prvo stjecanje ribarskog plovila.
Kako bi se učinkovitije održavala ravnoteža između ribolovnog kapaciteta i mogućnosti, podupirat će se trajno povlačenje iz ribolova ribarskih plovila koja pripadaju segmentima flote koji nisu učinkovito uravnoteženi s ribolovnim mogućnostima dostupnima tom segmentu. Podupirat će se i smanjenje ribolovnog napora kroz otkup prava obavljanja ribolova određenim ribolovnim alatima.
Potporom privremenoj obustavi, kao dodatnoj mjeri drugim mjerama upravljanja resursima, kao što je mjera trajne obustave ribolovne aktivnosti, osigurat će se da njena provedba nastavi biti ograničena i usmjerena na zaštitu određenih vrsta kad se za to ukaže potreba, u svrhu zaštite ribolovnih resursa. Prvenstveno će mjera biti usmjerena na obustave ribolova radi zaštite mrjestilišta i rastilišta morskih organizama, sve na temelju znanstvenih i stručnih podloga i dokaza. Uz zaštitu resursa, ovom mjerom doprinijet će se primjerenom životnom standardu ribara, nadoknadom gubitaka uslijed ograničenja obavljanja ribolova i poticati održavanje zaposlenosti u sektoru ribolova.
Izvješće o floti i pripadajući Akcijski plan svakako su osnovni alat za usmjeravanje mjera koje za cilj imaju usklađivanje ribolovnog kapaciteta s ribolovnim mogućnostima. Obzirom da se ova analiza radi na godišnjoj razini za prethodnu godinu, Izvješće o floti za 2020. godinu, može u početnom razdoblju provedbe Programa usmjeriti mjere u one segmente flote koji su trenutno ocijenjeni kao segmenti izvan ravnoteže. Ipak, Program u tom smislu mora zadržati dovoljnu fleksibilnost za buduće razdoblje kako bi se omogućilo preusmjeravanje sredstava u one segmente gdje se takva intervencija pokaže najpotrebnijom.
Poticanjem osiguranja ribarskih plovila i naknadama za štete od predatora nanesenim ulovu i ribolovnim alatima pridonijet će se stabilizaciji prihoda ribara i održivosti sektora. Uz to, poticanjem osiguranja poticat će se kultura upravljanja rizikom s obzirom na osjetljivost ribarstva na negativne klimatske događaje te druge vanjske faktore koji mogu uzrokovati značajne gubitke, a na koje ribari ne mogu utjecati, čime će se doprinijeti prilagodbi sektora klimatskim promjenama u skladu sa Strategijom prilagodbe klimatskim promjenama koja proširenje kapaciteta i modela za pokrića rizika povezanih s klimatskim promjenama definira kao mjeru visoke važnosti. Iz analize, kao i iz preporuke u okviru provedenog srednjoročnog vrednovanja OP-a za 2014.-2020., proizlazi i potreba za jačanjem inovacija u sektoru ribarstva kako bi se poboljšala suradnja između istraživanja i prakse te olakšala digitalna tranzicija. Navedeno će uključivati potporu razvoju novih ili znatnom unaprjeđenju postojećih proizvoda i opreme, procesa i tehnika te upravljanja i sustava organizacije. Tu suradnju će ojačati potpora stvaranju partnerstva između znanstvenika i ribara u prikupljanju podataka i upravljanju, studijama, pilot projektima, širenju znanja, istraživanja i primjera najbolje prakse.
Uzimajući u obzir da ekološka mreža u Republici Hrvatskoj obuhvaća veliki dio kopnenih voda i teritorijalnog mora, postoji potreba za zaštitom i obnovom biološke raznolikosti te morskih i slatkovodnih ekosustava pomoću boljeg upravljanja i mjera očuvanja, uključujući izradu i ažuriranje planova upravljanja ribolovnim aktivnostima za lokacije Natura 2000 i posebna zaštićena područja, kao i njihovu obnovu i praćenje. U smislu ograničavanja utjecaja ribolova na morski okoliš, uključujući sprječavanje i smanjenje neželjenog ulova, podupirat će se unaprjeđenje selektivnosti ribolovnih alata te eliminacija odbačenog ulova, kao i druge aktivnosti koje doprinose zaštiti i obnovi vodene bioraznolikosti i ekosustava te jačanju plavog gospodarstva. Ove aktivnosti obuhvaćaju između ostaloga aktivnosti sakupljanja izgubljene ribolovne opreme i alata i prikupljanja morskog otpada, a što je u skladu i sa preporukom proizašlom iz srednjoročnog vrednovanja OP-a za 2014.-2020. Potrebno je podupirati i podizanje razine svijesti o zaštiti okoliša i prirode, očuvanju bioraznolikosti, ublažavanju klimatskih promjena i prilagodbi istima, a kako bi se ribarska zajednica što više uključila u zaštitu i obnovu resursa.
U svrhu poticanja provedbe ZRP-a i upravljanja ribarstvom, potrebno je osigurati i poboljšati prikupljanje kvalitetnih podatka pomoću tehnoloških poboljšanja i jačanja suradnje između uključenih dionika kroz jačanje svijesti o važnosti prikupljanja podataka.
U skladu sa stečenim iskustvima i naučenim lekcijama, kao i prema preporuci proizašloj iz srednjoročnog vrednovanja OP-a za 2014.-2020., radi dodatnog unaprjeđenja sustava kontrole u ribarstvu i jačanja održivog plavog gospodarstva kroz digitalizaciju, potrebno je dodatno podupirati poboljšanje aktivnosti praćenja, kontrole i nadzora nadležnih tijela i ostalih dionika uključenih u sustav kontrole.
S obzirom na proglašenje isključivog gospodarskog pojasa i obavezu kontrole istog potreba je za nabavom većeg plovila-broda za višednevni boravak na moru jer trenutna plovila ne osiguravaju siguran izlazak i duži boravak u morskom prostoru isključivog gospodarskog pojasa. Dosadašnja iskustva upotrebe dronova u provedbi kontrola nepobitno potvrđuju njihovu vrijednost pri operativnom planiranju i provedbi kontrola na moru. Dronovi kao pomoćni alati prilikom obavljanja kontrola pogotovo u koordinaciji sa plovilima inspekcijskih službi bitno uvećavaju operativnu sposobnost inspektora i ovlaštenih osoba, što je i primijenjeno u nekoliko slučajeva sankcioniranja nelegalnog ribolova plavoperajne tune u rekreacijskom ribolovu koji bi se teško utvrdili klasičnim postupcima nadzora i kontrole. Uzimajući u obzir činjenicu kako je kontrola rekreacijskog ribolova gorući problem u EU, a da takva plovila nemaju obavezu opremanjem sustavima za praćenje plovila upotreba dronova i buduća nadogradnja postojećih dronova znatno će unaprijediti kontrolu svih oblika ribolova, a naročito poboljšati kontrolu rekreacijskog ribolova
Slabosti
Morski ribolov
Ukupan ribolovni kapacitet u GSA 17 (od strane svih sudionika u ribolovu) premašuje raspoložive resurse u demerzalnom ribolovu.
U skladu sa podacima GFCM SAC-a iz 2021, srdela i inćun u GSA 17-18 su prelovljeni i u prelovu
Niska razina gospodarske održivosti za ribare radi velikog broja sudionika, nedovoljno opremljenih plovila, pogotovo u pogledu sigurnosti na plovilu, radnih uvjeta, higijene, kvalitete proizvoda i energetske učinkovitosti.
Nedostatni prihodi u okviru malog priobalnog ribolova. Udio iskrcajau ukupnoj količini iskrcaja nije velik te iako ova kategorija nije značajna s ekonomskog aspekta, izuzetno je važna sa socijalnog, a s obzirom na veliki broj uključenih plovila i ribara.
Ograničena ribolovna infrastruktura i neadekvatna područja ribarskih luka i iskrcajnih mjesta u odnosu na sve veći broj zahtjeva koji proizlaze iz provedbe ZRP-a, uključujući obvezu iskrcavanja svega ulova. Iako su ulaganja u unaprjeđenja započela u razdoblju 2014.-2020., infrastruktura i dalje nije dostatna, a posljedično niti logistika i infrastruktura za prikupljanje i tretiranje odbačaja.
Neuravnoteženost pojedinih segmenata flote (plivarice - PS i pridnene koće – DTS, dredže – DRB i MGO segmenta u dijelu flote autorizirane za sakupljanje crvenog koralja) kao što je navedeno u Izvješću o floti za 2020. godinu.
Slatkovodni ribolov
Ograničeno znanje o kapacitetu okoliša i procjeni stokova.
Nedostatna povezanost sa dionicima u sektoru ribarstva (ribari, uzgajivači i prerađivači).
Nedovoljna edukacija sektora o ciljevima i potrebama za prikupljanjem podataka.
Velika fragmentacija sektora ribarstva.
Široka geografska rasprostranjenost i disperzija sektora, uključujući slatkovodnu akvakulturu što rezultira povećanjem troškova.
Kontrola i provedba
Nedovoljan broj inspektora s obzirom na dužinu i razvedenost obale
Veliki broj učesnika u rekreacijskom i sportskom ribolovu posebice u turističkoj sezoni
Sve veće obaveze u kontroli ulova i uzgoja tuna
Zahtjevna provedbe kontrole odbačenog ulova
Veliki broj registriranih prvih kupaca proizvoda ribarstva
Trenutno samo za dvije vrste proizvoda ribarstva propisana obavezna elektronska sljedivost putem barcoda
Nepovezanost baza podataka Ministarstva financija i Ministarstva poljoprivrede
Potreba za većim brodom za kontinuirani višednevni nadzor ribolova u isključivom gospodarskom pojasu
Problemi u sustavu kontrole otkriveni inspekcijama i izvješćima Komisije
Prilike
Morski ribolov
Prilagodba ribolovnog kapaciteta i ribolovnog napora uz potporu dostupnih EU fondova.
Korištenje EU fondova za razvoj infrastrukture (u ribarskim lukama i iskrcajnim mjestima).
Postojeći potencijal za aktivnosti i razvoj infrastrukture kroz organizacije proizvođača, FLAG-ove i druge mreže.
Korist od razmjene iskustava suradnjom među sektorom (omogućavanje udruživanja u konzistentnom pružanju tehničke i administrativne podrške svojim članovim u smislu olakšavanja sudjelovanja u provedbi ZRP-a i pripadajućih mjera strukturne politike).
Niži operativni troškovi kroz efikasnu potrošnju goriva i inovacije.
Veća integracija s turističkim sektoromu svrhu sociogospodarske održivosti.
Mogućnost stvaranja novih prihoda u segmentu malog priobalnog ribolova kroz diversifikaciju djelatnosti vezanih uz osnovnu djelatnost ribolova
Razvoj mjera očuvanja najranjivijih staništa koje pružaju usluge održavanja populacija gospodarski važnih vrsta i doprinose obnovi ribljih stokova
Mogućnost razvijanja tehnika i alata za iskorištavanje stranih vrsta i populariziranje njihovog korištenja kroz partnerstva i suradnju znanstvenika i ribara
Nadogradnja sustava mitigacijskih mjera za smanjenje ili potpuno izbjegavanje slučajnog ulova osjetljivih vrsta (poput morskih sisavaca, kornjača, morskih ptica i hrskavičnjača) na temelju istraživanja koja su još uvijek u tijeku
Slatkovodni ribolov
Doprinos ruralnom/tradicionalnom načinu života.
Razvoj ribolova, osobito u pogledu obogaćivanja turizma i gastronomije.
Ruralni razvoj i ruralni turizam.
Tradicionalni, ekološki, kulturni i etnološki karakter.
Prikupljanje podataka
Kontinuirani razvoj sustava prikupljanja podataka kroz suradnju s drugim institucijama i sektorom.
Daljnji razvoj informacijske tehnologije i baza podataka.
Dostupnost financijskih sredstava iz EU fonda s ciljem jačanja administrativnih i tehničkih kapaciteta za prikupljanje podataka.
Jačanje svijesti ribara, uzgajivača i prerađivača o važnosti pružanja kvalitetnih i potpunih podataka kroz edukaciju sektora o ciljevima i potrebi za prikupljanjem podataka.
Povećano prikupljanje bioloških podataka o gospodarski važnim vrstama koje su obuhvaćene planovima upravljanja te vezanih socio-ekonomskih podataka.
Jačanje znanstvenog savjeta u svrhu poboljšanja sustava upravljanja.
Kontrola i provedba
Daljnji razvoj i uvođenje inovativnih tehnologija za nadzor u ribarstvu te učinkovitije prikupljanje podataka i izvještavanje
Jačanje suradnje, koordinacije i razmjene informacija između tijela uključenih u koordinaciju usluga na moru, na nacionalnoj i transnacionalnoj razini, kroz unaprjeđenje CISE-a
Širenje i promicanje digitalizacije u sustavu nadzora, posebno u odnosu na sljedivost
Prijetnje
Morski ribolov
Stanje ribolovnih resursa u Jadranskom moru.
Konkurencija za morski prostor i korištenje obalnog pojasa (nautički turizam, sportske luke i lučice).
Nepovoljne demografske prilike u odnosu na starenje stanovništva te intenzivno iseljavanje stanovništva
Unosnije alternativne mogućnosti karijere za mlade.
Gubitak tradicionalnih vještina i znanja.
Rastući troškovi poslovanja (naročito goriva) u kombinaciji s niskom cijenom prve prodaje proizvoda ribarstva.
Povećanje prometa na Jadranu i rezultirajući rizik od onečišćenja.
Migracija prema sjevernom Jadranu ili dubljem moru hladnoljubljivih vrsta zbog porasta temperature mora
Porast brojnosti stranih vrsta i utjecaj na domaće vrste zbog porasta temperature mora
Smanjenje primarne produkcije s posljedicama na brojnost pelagične ribe zbog promjene u cirkulaciji vode zbog termohalinih uzroka
Narušena sposobnost staništa za pružanje usluga ekosustava bitnih za održavanje gospodarski važnih vrsta
Narušena socioekonomska stabilnost sektora uslijed klimatskih promjena
Štete koje uzrokuju morski sisavci i ostale morske životinje
Nestabilnosti u poslovanju uzrokovane vanjskim faktorima kao što je pandemija COVID-19
Smanjenje dostupnosti male plave ribe za potrebe industrije uzgoja tuna u slučaju značajnijih smanjenja ili povećanja cijene, a kao posljedica provedbe GFCM Višegodišnjeg plana upravljanja
Slatkovodni ribolov
Sukob interesa između gospodarskog i rekreacijsko/sportskog ribolova
Sukob između aktivnosti zaštite okoliša, vodnoga gospodarstva i ribarstva
Korištenje alohtonih vrsta za uzgoj i premještaj vrsta iz jednog riječnog sustava u drugi
Prikupljanje podataka
nedostatan interes ribara za sudjelovanje u prikupljanju podataka, posebno za biološku komponentu u kontekstu sudjelovanja ribara u biološkom uzorkovanju, kao i optimalne pokrivenosti ribolovnih putovanja znanstvenim promatračima na ribarskim plovila
nedostatno razvijena regionalna koordinacija i usklađivanje metoda i procesa za prikupljanje, podnošenje i pristup podacima u okviru EU i GFCM okvira, kao i planova uzorkovanja, posebno za prikupljanje podataka o odbačenom i neželjenom ulovu te slučajnom ulovu osjetljivih vrsta, a u skladu sa novim zahtjevima Uredbe o prikupljanju podataka te preporuka GFCM-a i STECF-a
nedostatno razvijeni zajednički alati i postupci za provjeru valjanosti za poboljšanje kvalitete podataka, uključujući neusklađen pristup prikupljanju društveno-ekonomskih podataka i nedostatno usklađen pristup kod određivanja starosti za brojne stokove
nedovoljno razvijen sustav prikupljanja podataka za rekreacijski i sportski, a s obzirom na opseg rekreacijskog ribolova na Mediteranu i posljedično važnosti bioloških podataka, podataka o naporu i iskrcaju za procjenu učinka ove aktivnosti na stokove
Kontrola i provedba
Stavljanje na tržište proizvoda ribarstva iz NNN ribolova posebice iz rekreacijskog i sportskog ribolova
Upitna provedba mjera zaštite bioloških resursa kao i mjera zaštite ugroženih vrsta
Utvrđivanje potreba na temelju SWOT analize:
Gospodarski ribolov je važna gospodarska aktivnost u RH, a bit će i u financijskom razdoblju 2021.-2027. godine. Treba uzeti u obzir važnost zapošljavanja na obali i otocima, gdje je ribarstvo jedna od rijetkih aktivnosti koje pružaju izvor prihoda tijekom cijele godine.
U tom smislu, uzimajući u obzir SWOT analizu, identificirane su slijedeće potrebe:
Promicanje konkurentnosti i održivosti malog priobalnog ribolova.
Smanjenje ulova neželjenih vrsta kroz veću selektivnost alata, ciljane tehnike ribolova te uspostavu sustava praćenja slučajnog ulova ugroženih vrsta.
Uspostava područja gdje se ne obavlja ribolov (tzv. no-take zone) koja će omogućavati obnovu ribljeg fonda i okolnog ribolovnog područja.
Promicanje i konsolidacija prerade, trženja i izravne prodaje vlastitog ulova s ciljem stvaranja dodane vrijednosti i većih cijena za ribare.
Jačanje suradnje/prijenosa znanja između znanstvenih i gospodarskih organizacija.
Potpora prilagodbi klimatskim i drugim okolišnim promjenama.
Povećanje standarda temeljne ribarske infrastrukture u kontekstu ribarskih luka i iskrcajnih mjesta, odnosno povećanje kvalitete, kontrole i sljedivosti iskrcanih proizvoda, povećanje energetske učinkovitosti, doprinos zaštiti okoliša i poboljšanje zaštite na radu i radnih uvjeta.
Povećanje energetske učinkovitosti ribolovnih aktivnosti, odnosno ribolovne flote, uključujući učinkovito korištenje goriva, energetski učinkovite pogonske strojeve te praksu korištenja alternativnih goriva u svrhu ublažavanja klimatskih promjena.
Poboljšanje rukovanja i očuvanja ulova na plovilu u svrhu zadržavanja vrijednosti.
Jačanje znanja i pripremljenosti za prevencije nesreća, posebice na moru i u lukama.
Suradnja na području planiranja u morskim područjima te u stvaranju i upravljanju zaštićenih morskih područja i Natura 2000 područja.
Poboljšanje poslovnog strateškog i operativnog planiranja i marketinga za poduzeća u ribarstvu.
Daljnje unaprjeđenje sustava prikupljanja podataka posebno s ciljem ispunjavanja novih zahtjeva, kao i jačanja regionalne koordinacije te veće usklađenosti na području prikupljanja i korištenja podataka
Zelenija, otporna Europa s niskom razinom emisija koja prelazi na gospodarstvo s nultom neto stopom emisija ugljika promicanjem prelaska na čistu i pravednu energiju, zelenih i plavih ulaganja, kružnoga gospodarstva, ublažavanja klimatskih promjena i prilagodbe klimatskim promjenama, sprečavanja rizika i upravljanja njime te održive urbane mobilnosti
Poticanje održivih aktivnosti akvakulture te prerada i stavljanje na tržište proizvoda ribarstva i akvakulture čime se doprinosi sigurnosti opskrbe hranom u Uniji
Snage
Marikultura i slatkovodna akvakultura (horizontalno)
Povoljni okolišni uvjeti/dobro stanje okoliša
Tradicija marikulture i akvakulture: zgoj školjkaša započeo je prije nekoliko stoljeća, s velikim usponom u proizvodnji tijekom 20-tog stoljeća. RH je i dalje jedno od posljednjih utočišta autohtone europske plosnate kamenice, koja uz odgovarajući marketing i promidžbu može ostvariti visoku cijenu na EU tržištima. Uzgoj ribe ima tradiciju od gotovo 40 godina, među najranijima je u Europi, a tuna se uzgaja od 1990-ih.
Proizvodnja hrane visoke prehrambene vrijednosti
Sposobnost trajnog opskrbljivanja tržišta ujednačenom količinom i kvalitetom proizvoda
Marikultura
Porast proizvodnje novih vrsta
Održiva marikultura kroz očuvanu biološku raznolikost i usluge ekosustava također pružaju moguću veću tržišnu vrijednost proizvoda.
Primjena modernih tehnologija u uzgoju tuna
Raspoloživost visoko kvalificirane radne snage u uzgoju tuna
Dobra i transparentna suradnja uzgajivača tuna sa znanstvenim institucijama i aktivno sudjelovanje u radu EU i ostalih strukovnih organizacija
Povoljni ekonomski i okolišni faktori - “low carbon footprint“ i postojanje specifičnih kriterija prostornog planiranja marikulturnih zona.
Blizina i trgovinski odnosi s glavnim tržištima (EU i vanjskim): udio proizvoda akvakulture u ukupnom izvozu kontinuirano raste. Većina uzgojene ribe, osim tune, stavlja se na EU tržište (posebno Italije). Rast proizvodnje je stalan zbog povećanja domaće potrošnje i stabilizacije cijena na tržištu EU. Tuna se proizvodi gotovo isključivo za dobro uspostavljeno japansko tržište.
Slatkovodna akvakultura
Uključivanje u područja Natura 2000. Uzgajališta šarana sastavni su dio ekološke mreže Natura 2000 i međunarodno važna područja za ptice te kao takva predstavljaju važna staništa divljih vrsta i pridonose očuvanju biološke raznolikosti.
Šaran je zbog niske cijene mesa na tržištu dobar repromaterijal za razvoj novih proizvoda
Usklađenost s uvjetima zaštite okoliša i drugim aktivnostima (sport, turizam, itd.).
RAS sustavi omogućuju vrlo koncentrirane tokove otpada i širok spektar ekonomičnih tehnika gospodarenja otpadom
Otpornost RAS sustava na klimatske promjene kao rezultat upravljanja okolišem
Stavljanje na tržište i prerada
Uspostavljeno domaće tržište za svježu ribu i školjkaše.
Porast prihvaćanja i konzumacije bijele ribe iz uzgoja
Napredak u jačanju svijesti dionika sektora o trženju proizvoda ribarstva i mehanizmima trženja.
Postojanje stalnih kanala prodaje na tržište EU (Italija, Španjolska, Mađarska, Češka, Njemačka) u nekim segmentima.
Dobro uspostavljeno tržište plavoperajne tune u Japanu.
Dobra organiziranost uzgajivača tuna
Domaća i inozemna potražnja za toplovodnim vrstama iz uzgoja često je veća od ponude ključnih vrsta
Velika potražnja za hladnovodnim vrstama iz uzgoj, kao vrstama ribe privlačnima za jelo
Dugogodišnja tradicija u prerađivačkoj industriji.
Dostupnost sirovina za prerađivačku industriju
Sektori marikulture i slatkovodne akvakulture značajni su u ukupnom sektoru ribarstva i akvakulture u Republici Hrvatskoj te su ujedno i povijesno važni. Međutim, sektoru je potrebna modernizacija i poboljšanje uvjeta zdravlja i sigurnosti, kao i ulaganja upostizanje energetski i resursno učinkovitije akvakulture kako bi se, između ostaloga, minimalizirala potrošnja vode. Uz to, ulaganjima u mrjestilišta doprinjet će se pokrivanju potreba uzgojnih kapaciteta, a s obzirom da su trenutni kapaciteti nedostatni i pokrivaju manje od 50% potreba.
Također, kako bi se doprinijelo povećanju konkurentnosti i prilagodbi klimatskim promjenama, postoje značajne potrebe za ulaganjima u povećanje dodane vrijednosti kroz uvođenje novih proizvoda, kao što je uzgoj algi, i razvoj komplementarnih djelatnosti.
Nadalje, prijelaz na ekološko upravljanje i poticanje ekološkog uzgoja će doprinijeti zaštiti biološke raznolikosti i jedinstvenosti ekosustava u Republici Hrvatskoj. Također, u skladu sa SWOT analizom, akvakulturna uzgajališta mogu pružiti važne ekološke usluge, posebno s obzirom na prisutnost uzgajališta u kopnenim i morskim područjima Natura 2000 te zaštićenim područjima. Kod slatkovodne akvakulture navedeno može obuhvaćati potporu šaranskim ribnjacima kao područjima prepoznatima kao važnim staništima vrsta. Prema tome, slatkovodna uzgajališta koja se većinom nalaze u Natura 2000 područjima zahtijevaju posebnu pažnju te će povezana ulaganja imati utjecaj, ne samo na proizvodnju, već i na zaštitu okoliša i očuvanje tih važnih staništa.
Kao važna potreba utvrđeno je i daljnje unaprjeđenje uvjeta zdravlja i dobrobiti životinja na uzgajalištima, uključujući razvoj najbolje prakse koja se posebno odnosi na zdravlje i potrebe dobrobiti životinja u akvakulturi, inicijative s ciljem smanjivanja ovisnosti akvakulture o veterinarskim lijekovima.
Nadalje, analizom, kao i preporukama proizašlima iz srednoročnog vrednovanja OP 2014.-2020., je utvrđeno da je razina znanja, osobito u pogledu uvođenja inovacija, niska u sektoru akvakulture te je utvrđena potreba za provedbu aktivnosti koje će ojačati širenje i primjenu suvremenih znanja, primjenu održivih i resursno učinkovitih praksi i suvremenih tehnologija proizvodnje s malim negativnim učinkom te praksi i tehnologija uzgoja prilagođenih klimatskim promjenama i zahtjevima Direktive 60/2000/EZ u kontekstu gospodarenja otpadnim vodama, kao što su RAS sustavi, integrirani multitrofički oblici akvakulture i režimi prehrane prilagođeni uvjetima povišene temperature vode. U tom pogledu dodatno postoji potreba i za savjetodavnim i edukativnim uslugama koje će poduprijeti postizanje usklađenosti sa zakonodavnim okvirom na području zaštite okoliša, standarda u području zdravlja i dobrobiti te promicati mjere prilagodbe klimatskim promjenama.
Također, u svrhu rješavanja pitanja manjka dostupnih podataka i informacija o ključnim pokazateljima vezanim uz okoliš/klimatske uvjeta koja proizlaze iz analize, utvrđena je potreba za podupiranje unaprjeđenja alata za prikupljanje podataka, platformi za integrirano upravljanje podacima te sustava za prijenos znanja i informacija koji su usmjereni na korisnika (uzgajivače).
Kroz poticanje osiguranja u akvakulturi poticat će se kultura upravljanja rizikom s obzirom na osjetljivost akvakulture na negativne klimatske događaje te druge vanjske faktore koji mogu uzrokovati značajne gubitke, a na koje uzgajivači ne mogu utjecati, čime će se doprinijeti prilagodbi sektora klimatskim promjenama. Akvakultura je prepoznata kao sektor osobito ranjiv u odnosu na klimatske promjene te Strategija prilagodbe klimatskim promjenama, kao jedan od odgovora na smanjenje visoke ranjivosti, identificira i proširenje kapaciteta i modela za pokrića rizika povezanih s klimatskim promjenama, kao mjeru visoke važnosti.
Također, naknadama za štete od predatora pridonijet će se stabilizaciji prihoda i održivosti sektora akvakulture.
U odnosu na stavljanje na tržište proizvoda ribarstva i akvakulture, u skladu sa SWOT analizom, mjere potpore bit će usmjerene na nalaženje novih tržišta i poboljšanje uvjeta za stavljanje na tržište te promicanje kvalitete, dodane vrijednosti i održivosti, a kako bi se u najvećoj mogućoj mjeri iskoristio značajni potencijal za stavljanje na tržište i brendiranje visoko kvalitetnih proizvoda ribarstva i akvakulture.
Nadalje, postoji potreba za daljnjim poticanjem osnivanja organizacija proizvođača te provedbe njihovih planova proizvodnje i stavljanja na tržište, a čime će se promovirati konkurentno restrukturiranje sektora ribarstva i akvakulture.
U skladu s analizom, mjere potpore će biti usmjerene također i ka jačanju i modernizaciji prerade proizvoda ribarstva i akvakulture, uključujući potporu modernizaciji postojećih te potporu izgradnji novih objekata za preradu, s naglaskom na resursnu i energetsku učinkovitost, postupanje s otpadom, standarde kvalitete, zdravlje i sigurnost i dodanu vrijednost proizvoda te preradu nusproizvoda, a s ciljem konsolidiranja održive, inovativne, okolišno prijateljske i visoko kvalitetne prerađivačke industrije. Navedeno će unaprijediti učinkovitost i konkurentnost sektora, doprinijeti prilagodbi klimatskim promjenama i povećati mogućnost iskorištavanja potencijala ekonomskih operatora, a istovremeno će ublažavati negativne utjecaje na okoliš i unaprjeđivati energetsku učinkovitost.
Nadalje, ulaganja u preradu novih proizvoda od neželjenog ulova, nusproizvoda i proizvoda ekološke akvakulture će povećati potencijal prerade i potencijalno proširiti tržište. Uz to, unaprjeđenjem prikupljanja i upravljanja nusproizvodima i otpadom ribarstvakroz uspostavu odnosno izgradnju i opremanje objekta za preradu nusproizvoda i otpada koji nastaje u okviru ribolova, akvakulture i prerade proizvoda ribarstva, doprinijet će se prijelazu na kružno gospodarstvo, a time i ublažavanju klimatskih promjena i učinkovitom korištenju resursa .
Slabosti
Marikultura i akvakultura (horizontalno)
Složeni odnosno vremenski zahtjevni administrativni postupci dobivanja dozvole za akvakulturu: za ishođenje dozvole potrebo je ispuniti niz preduvjeta prema različitim tijelima te je za ishođenje svih potrebnih dokumenata taj postupak vremenski zahtjevan, a prvenstveno je to slučaj za marikulturu i dobivanje koncesija.
Nedostatni kapaciteti postojećih mrjestilišta: domaća proizvodnja mrjestilištima na kopnu pokriva manje od 50% potreba postojećih uzgojnih kapaciteta, a za školjkaše mrjestilišta ne postoje
Nedovoljna diversifikacija vrsta i proizvoda.
Nepostojanje organizacija proizvođača.
Nedovoljna suradnja između znanosti i sektora te nedostatak primijenjenih znanstvenih i istraživačkih projekata.
Nedostatak okvira cjeloživotnog učenja.
Mogućnost bijega jedinki stranih vrsta iz uzgajališta u prirodu što može dovesti do njihovog križanja s jedinkama iz prirode i izmjene genetskih obilježja.
Nedostatni financijski kapaciteti i ograničeni pristup sredstvima poslovnih banaka za ulaganja u osiguranje od rizika. Uzgajivači, posebno manji, imaju općenito male financijske kapacitete i imaju ograničen pristup kreditima jer ih poslovne banke i dalje smatraju prerizičnim i slabo unosnim prilikama, te je mali izbor instrumenata osiguranja koji su prilagođeni sektoru akvakulture, a postoji potreba za ulaganje u osiguranje od rizika koji su izazvani klimatskim promjenama, bolestima, nepogodama i promjenama tržišta
Marikultura
Potpuna ovisnost o uvozu hrane
Proizvodnja tune uvelike ovisi o kvotama za ulov tune.
Nedovoljna specijalizacija proizvodne tehnologije u uzgoju bijele ribe: manjak genetske selekcije i upotreba RAS sustava
U uzgoju školjkaša dominiraju mali (obiteljski) proizvođači i zastarjele prakse te nezainteresiranost za korištenje modernih tehnologija, što ograničava status i napredak ovog podsektora. Uzgajivači školjkaša, kao i drugi manji uzgajivači, nemaju dostatnu logistiku i tehnologiju kao odgovor na potražnju potrošača (prvenstveno hotelijeri i ugostitelji te „napredni“ – dobro informirani krajnji potrošači) za praktičnim i visokokvaltetnim proizvodima, koji su svježi i lako dostupni proizvodi, te uz bioekonomsku imaju i dodanu tržišnu vrijednost
Slabo razvijena obalna infrastruktura.
Nedovoljno sudjelovanje u radu i razmjeni znanja putem regionalnih i međunarodnih organizacija
Ograničenja za provedbu liječenja ribe u uzgoju i nedostatak lijekova registriranih u RH za liječenje riba.
Nedostatak prerađivačkih kapaciteta i proizvodnje proizvoda s višom dodanom vrijednošću, posebno kod uzgoja školjkaša koji se na tržnici prodaju samo kao svježi proizvodi.
Neadekvatno odlaganje otpada stvorenog u proizvodnom procesu.
Slatkovodna akvakultura
Nedovoljna količina dostupne vode u pojedinim razdobljima proizvodnog ciklusa.
Visoke vodne naknade.
Visoki proizvodni troškovi u uzgoju hladnovodnih vrsta u usporedbi sa susjednim zemljama
Nedostatna dostupnost podataka i informacija o ključnim pokazateljima vezanim uz okoliš/klimatske uvjeta (npr. stanje infrastrukture dovodnih kanala prema ribnjacima, klimatološkim uvjetima i zalihama vode kojima se koriste pojedinačna uzgajališta).
Neregistrirana mala (obiteljska) uzgajališta.
Nedostatak (educirane i kvalitetne) radne snage
Nedostatak selektivnog uzgoja. Uzgoj ciprinidnih vrsta većinom podrazumijeva kontrolirani uzgoj šarana (Cyprinus carpio) često u polikulturi s drugim vrstama, od kojih su najzastupljenije bijeli amur (Ctenopharyngodon idella), sivi glavaš (Hypophthalmichthys nobilis), bijeli glavaš (Hypophthalmichthys molitrix), som (Silurus glanis), smuđ (Stizostedion lucioperca), štuka (Esox lucius) i linjak (Tinca tinca). Proizvodnja je u najvećoj mjeri poluintenzivna, pri čemu se uz prirodnu hranu, koja nastaje u ribnjaku biološkim procesima i čija se produkcija potiče agro-tehničkim mjerama (gnojidba i dr.), riba dohranjuje i dodatnom hranom, najčešće žitaricama (kukuruz, pšenica, raž, ječam). Proizvodni ciklus u šaranskom uzgoju u pravilu traje tri godine. Uvođenjem selektivnog uzgoja razvila bi se otpornosti prema bolestima i bolja prilagodba na promjenjive uvjete u okolišu, pogotovo korištenjem tehnologije (RAS) u intenzivnom uzgoju slatkovodnih vrsta velike dodane vrijednosti (smuđ, grgeč, som)
Uzgoj toplovodnih vrsta niskog intenziteta i duži uzgojni ciklus ograničavaju produktivnost i rast ove industrije
Niska potrošnja i nedovoljna informiranost potrošača.
Nedostatak prerađivačkih kapaciteta.
Mali obujam proizvodnje i rascjepkanost mnogih proizvođača u akvakulturi
Nedovoljna zainteresiranost za korištenje modernih tehnologija u uzgoju hladnovodnih vrsta
Slaba povezanost s tržištem
Manjak oblikovane ishrane i visoki troškovi uvoza ikre, mlađi i peletirane hrane
Nedovoljna rana dijagnostika i preventivne intervencije u cilju povećanja dobrobiti riba i sigurnosti proizvoda
Nedostatne mjere za kontrolu bolesti riba na nacionalnoj razini te slaba biosigurnost i sposobnost upravljanja rizicima od bolesti (npr. virus KHV koji napada šarane). Problemi nastali od bolesti i biosigurnosti ističu važnost budućih mjera za sprječavanje bolesti izazvanih širenjem određenih bakterijskih i virusnih patogena, kao i dobrog upravljanja, kontrola i postupaka koji se provode u cilju biosigurnosti. Osim mjera za kontrolu bolesti riba na nacionalnoj razini, uzgajališta u akvakulturi trebaju izraditi svoje planove biosigurnosti.
RAS sustavi: visoki troškovi infrastrukture, opreme i pokretanja poslovanja (startup-ova), vrlo ograničena dostupnost domaće tehnologije, proizvođača opreme i znanja te povećanje operativnih troškova
Stavljanje na tržište i prerada proizvoda ribarstva i akvakulture
Nedovoljan broj proizvoda dodane vrijednosti.
Niska potrošnja per capita.
Ograničena inovativnost u proizvodnji i stvaranju dodane vrijednosti.
Nedostatak robnih marki i brendiranja.
Neprikladni rashladni i skladišni kapaciteti te otežan iskrcaj.
Nerazvijenost infrastrukture vezane uz trženje.
Nedostatan broj organizacija proizvođača.
Proizvodnja, prodaja i cjelokupan poslovni model u uzgoju tuna trenutačno ovise samo o jednom tržištu, a povećanje ponude, tj. ulovnih kvota, uzrokuju pad cijena na tržištu
Kod toplovodnih vrsta iz uzgoja potražnja je koncentrirana u dvije kratke sezone godišnje
Nedostatno razvijene marketinške strategije i vještine proizvođača te nedostatno brendiranje i licenciranje/certificiranje proizvoda i nepostojanje ciljane promocije. U svojem poslovanju ili za oglašavanje ove industrije i promidžbu proizvoda, samo se veći uzgajivači koriste internetom i društvenim medijima
Prilike
Marikultura i akvakultura (horizontalno)
Mogućnost pojednostavljenja i skraćivanja trajanja administrativnih postupaka i pretpostupaka za dobivanje dozvole za akvakulturu kroz digitalizaciju i integraciju podataka i potrebne dokumentacije te izradu i provedbu planova za koordinirano korištenje zemljišta i upravljanje obalnim područjem
Diversifikacija proizvodnje odnosno daljnji razvoj uvođenja „novih“ vrsta kao što su zubatac, gof i plosnatice u marikulturi, smuđ (s velikim filetima) i kečiga (veliki fileti, kavijar i turističke mogućnosti), potočna pastrva, lipljan, mladica i slično u slatkovodnoj akvakulturi, kao i u uzgoju školjkaša razvojem tehnologije mriještenja (npr. Jakobove kapice).
Razvoj novih proizvoda, proizvodnje široke palete proizvoda veće dodane vrijednosti i tehnologija i povezanost sa sektorom prerade: jačanje prerade, trend konzumacije filetirane ribe, ribe spremne za kuhanje, kao i gotovih jela (s dodanom vrijednošću), uključujući pripremljene proizvode i gotova jela od školjkaša s dužim rokom trajanja te, na primjer, dimljenu pastrvu koja je široko prihvaćena, ali se rijetko može naći na tržištu.
Jačanje istraživačkih kapaciteta na području selektivnog uzgoja, hranidbe riba i uzgoja u RAS sustavima
Razvoj ekološkog uzgoja: mogućnost rasta proizvodnje u segmentu vrhunskih i posebnih (nišnih, npr. ekoloških) proizvoda, uključujući i mogućnost korištenja segmenta školjkaša za prirodne/ekološke proizvode s eko-oznakama i visokom dodanom vrijednošću
Mogućnost brendiranja proizvoda podrijetlom (uzgojenih) iz zaštićenih područja i Natura 2000 područja.
Promocija visoke nutritivne vrijednosti uzgojenih organizama
Marikultura
Dostupnost daljnjeg razvoja za provedbu Integriranog upravljanja obalnim područjem, uvažavajući planiranje korištenja zemljišta i pomorsko prostorno planiranje.
Doprinos razvoju otočnih zajednica (zapošljavanje, povezane aktivnosti).
Uspostava) RAS sustava na kopnu.
Uvođenje novih tehnika upravljanja kvalitetom i unaprjeđenje postojećih.
Proizvodnja industrijske hrane za ribe.
Bolje korištenje postojećih kapaciteta za uzgoj.
Izrada planova biosigurnosti
Primjena učinkovitih praksi upravljanja zdravljem, kojima se potiču mjere sprječavanja bolesti (uključujući upotrebu imunostimulansa i drugih, ciljanih ili neciljanih mjera za povećanje imuniteta), ograničene upotrebe antibiotika i drugih veterinarskih lijekova i prilagodbe klimatskim promjenama.
Slatkovodna akvakultura
Dostupnost prostora i kapaciteta odnosno vodenih površina za uzgoj.
Uvođenje RAS tehnologija koji omogućuje otpornost na klimatske promjene. RAS sustavi omogućuju vrlo koncentrirane tokove otpada i širok spektar ekonomičnih tehnika gospodarenja otpadom, uključujući i otpadnim vodama, omogućuju intenzivni rast toplovodnih mesojednih riba velike dodane vrijednosti (npr. smuđa i soma), omogućuju skraćivanje uzgojnog ciklusa vrsta (npr. pastrve i šarana) neprestanim održavanjem optimalnog okoliša.
Povećanje otpornosti akvakulture na smanjenu dostupnost protočne vode, promjene fizikalno kemijskih parametara vode te pojavu i širenje bolesti
Uvođenje novih tehnika upravljanja kvalitetom i unaprjeđenje postojećih te uvođenje modernih tehnologija uzgoja hladnovodnih vrsta.
Postojanje interesa proizvođača u hladnovodnom uzgoju za veću uzajamnu suradnju
Daljnji doprinos šaranskih ribnjaka zaštiti prirode i očuvanju biološke raznolikosti.
Doprinos razvoju ruralnih područja kroz diversifikaciju aktivnosti na farmi (seoski turizam, ribolov i sl.) i kroz uspostavu okvira za mala (obiteljska) uzgajališta.
Mogućnost korištenja prirodno vrijednih toplovodnih (ciprinidnih) uzgajališta u turističko-rekreativne svrhe temeljene na zaštiti prirode (novi vidovi posjetiteljskih sadržaja).
Mogućnost ostvarivanja veće proizvodnje po jedinici uzgojne površine na postojećim uzgajalištima. Veća ulaganja u bolje hranidbene režime i intenzivnu kulturu mogu povećati šaransku proizvodnost na više od 1 tone po hektaru
Stavljanje na tržište i prerada proizvoda ribarstva i akvakulture
Modernizacija prerađivačke industrije.
Uvođenje energetski učinkovitih tehnologija u prerađivačku industriju.
Vertikalno integrirana poduzeća s modernimtehnologijama koja proizvode širok asortiman proizvoda, uključujući pripremljene proizvode i gotova jela od školjkaša s dužim rokom trajanja.
Diversifikacija proizvoda i nova tržišta.
Istraživanje tržišta u EU-u i hrvatskih tržišta za vrhunske proizvode uzgojene tune (potrošači veće kupovne moći, hoteli i restorani).
Razvoj hladnih lanaca i prerade proizvoda ribarstva iz uzgoja.
Rastući turistički sektor s potencijalnim povećanjem tržišne potražnje.
Domaći je ulov divlje komarče, lubina i hame neznatan, što ostavlja dosta prostora za marketing ribe iz uzgoja čija potražnja na domaćem tržištu raste, a i turistički potencijal plasmana još uvijek nije maksimalno iskorišten
Maloprodajni sektor u Hrvatskoj još uvijek nije dovoljno opskrbljen svježim domaćim proizvodima od školjkaša iz uzgoja i nudi prostor za širu distribuciju i porast prodaje, a povećana potražnja za školjkašima za vrijeme turističke sezone omogućuje višu cijenu.
Povećanje broja velikih prodajnih mjesta.
Rast svijesti potrošača o kakvoći proizvoda ribarstva, daljnji razvoj marketinških kampanja i ciljane promidžbe u područjima gdje je konzumacija nedostatna (npr. šaran iz uzgoja).
Brendiranje, certificiranje i promocija proizvoda ribarstva i akvakulture
Povećanje potrošnje proizvoda ribarstva.
Uspostava organizacija proizvođača-a i međugranskih organizacija.
Prijetnje
Marikultura i akvakultura (horizontalno)
Posljedice klimatskih promjena: suša, niski vodostaji i poplave ugrožavaju uzgoj i smanjuju produktivnost slatkovodnih uzgajališta, dok porast temperature mora uzrokuje slabiji rast i veća smrtnost školjkaša zbog povećane kiselosti mora.
Tržišna nestabilnost
Financijski i operativno kompleksno upravljanje ekosustavima u područjima u ekološkoj mreži Natura 2000
Štete od ribojednih ptica, sisavaca i drugih životinja, uključujući kod školjkaša štete od ribljih vrsta radi promjene obilježja ponašanja i povećanja populacija pojedinih vrsta.
Uvođenje novih bolesti kroz uvoz
Nestabilnost u poslovanju, kao i prekid u kontinuitetu proizvodnog ciklusa uzrokovana vanjskim faktorima kao što je pandemija COVID-19
Marikultura
Učestalost prirodnih katastrofa i nepovoljnih vremenskih prilika.
Gubici uzrokovani bolestima.
Ulaganja u obalne projekte koji su u konfliktu s lokacijama namijenjenim uzgoju školjkaša.
Neadekvatne raspoložive tehnologije za obranu od predatora, posebno u uzgoju školjkaša
Uvođenje novih bolesti kroz uvoz, izbijanje bolesti ili ulazak invazivnih vrsta na uzgajališta zajedno s neodgovarajućim mehanizmima odgovora na hitne situacije
Loši sustavi otpadnih voda – kanalizacija na određenim područjima, poljoprivredno (pesticidi) ili industrijsko (postojane onečišćujuće tvari) onečišćenje, porast biotoksina i/ili nezgoda pri pročišćavanju školjkaša dovode do rizika zatvaranja uzgajališta školjkaša
Slatkovodna akvakultura
Degradacija prirode i okoliša uslijed ljudskih i klimatskih utjecaja.
Potencijalna obeshrabrenost ulagača u RAS sustave zbog razmjerno visokih kapitalnih ulaganja u tehnologiju koja nije dokazana u RH.
Kod RAS sustava potrebno je integrirati pravilno dizajniranu hardversku opremu s tehnikama upravljanja koje će se razvijati paralelno, a te dvije vještine nisu često dostupne u RH
Stavljanje na tržište i prerada proizvoda ribarstva i akvakulture
Rast troškova sirovina i energenata.
Pritisak na cijene vrši konkurencija europskih i međunarodnih proizvođača s nižim troškovima proizvodnje koji su cjenovno povoljniji te jeftiniji uvoz v.
Ograničena kupovna moć domaćih potrošača
Visoka cijena proizvoda ribarstva u odnosu na cijene mesa
Nestabilnost i poremećaji na tržištu (posebno nemogućnost plasiranja odnosno stavljanja na tržište proizvoda ribarstva), uzrokovani vanjskim faktorima kao što je pandemija COVID-19
Utvrđivanje potreba na temelju SWOT analize:
Glavni ciljevi uključuju poboljšanje socijalnog te poslovnog i političkog okruženja u razvoju akvakulture, povećanje nacionalne potrošnje proizvoda akvakulture, kao i povećanje zaposlenosti u akvakulturi uz istovremeno poticanje razvoja lokalnih zajednica. Sektor marikulture prevladava u cjelokupnom sektoru akvakulture u RH i vezan je isključivo uz priobalna i otočna područja RH. Ipak, potencijal za iskorištavanje i povećanje sektora slatkovodne akvakulture postoji u svim dijelovima RH, stoga identificirane potrebe i odgovarajuće mjere imaju potencijalnu važnost za cijeli teritorij:
povećanje ekonomske održivosti uzgajališta i bolje korištenje/veća učinkovitost postojećih kapaciteta
smanjenje administrativnih opterećenja i ubrzavanje postupaka kroz razvoj institucionalnih odgovora, u cilju privlačenja više mladih proizvođača i novopokrenutih poduzeća (startup-ova) u sektor akvakulture i pružanje više prilika poduzetnicama, uključujući usluge pružanja podrške u razvoju poslovanja.
jačanje konkurentskog položaja sektora akvakulture, prvenstveno uzgajivača školjkaša i drugih manjih uzgajivača, kroz unaprjeđenje poslovanja i tehnologije s ciljem usmjeravanjem na one tržišne segmente koji obuhvaćaju „napredne“ (dobro informirane) krajnje potrošače koji preferiraju praktične i visokokvalitetne proizvode, koji su svježi i lako dostupni proizvodi, te uz bioekonomsku imaju i dodanu tržišnu vrijednost
povećanje proizvodnje mlađi i riblje hrane radi ostvarenja boljeg pristupa cjenovno konkurentnim ulaznim sirovinama
povećanje inovativnog i organizacijskog kapaciteta sektora u svim segmentima proizvodnje, uključujući standarde kvalitete i unaprjeđenje uvjeta zdravlja i sigurnosti, posebice kroz uspostavu organizacija proizvođača i provođenje njihovih planova proizvodnje i stavljanja na tržište
poticanje inovacija usmjerenih na aktivnosti koje se bave primijenjenim istraživanjima i uvođenje novih tehnologija i proizvoda, poticanje unaprjeđenja praksi upravljanja i inovativnih rješenja proizvođača u akvakulturi, kao i uvođenje uzgojnih programa za razvijanje otpornosti prema bolestima i selektivni uzgoj u cilju unaprjeđenja prilagodbe na promjenjive uvjete u okolišu, prvenstveno za nove vrste
ulaganje u vještine i znanje savjetodavnih službi, osobito zbog zahtjeva za sukladnost i transformativne inovacije (digitalne tehnologije, klimatski pametna i održiva akvakultura, razmjena informacija i podataka).
potreba za uvođenjem integriranog upravljanja i planiranja. Nepotpuna sinkronizacija kao i nedovoljna svijest dionika o postupcima i podrška na lokalnoj razini (pogotovo u slatkovodnoj akvakulturi) mogu onemogućiti uspostavu novih uzgajališta u određenim proizvodnim okruženjima i povećavati sukobe s drugim sektorima/korisnicima u ruralnim i obalnim područjima (npr. turizam, graditeljstvo, ribolov itd.).
povećanje kapaciteta ekološkog uzgoja
promicanje brendiranja i potencijala EU standarda kvalitete
nove tehnike trženja (on-line, izravno) i promicanje korištenja proizvoda akvakulture (edukacija potrošača u svrhu otklanjanja sumnjičavosti i slabog shvaćanja proizvoda iz uzgoja)
koordinacija s turističkim i rekreacijskim aktivnostima u svrhu iskorištavanja diversifikacijskog potencijala
diversifikacija proizvodnje uvođenjem novih vrsta
unaprjeđenje i provedba mjera na nacionalnoj razini s ciljem sprječavanja bolesti izazvanih širenjem određenih bakterijskih i virusnih patogena, kao i jačanje dobrog upravljanja, kontrola i postupaka koji se provode u cilju biosigurnosti
daljnji razvoj prakse upravljanja rizicima, uključujući osiguranje od rizika koji su izazvani klimatskim promjenama, bolestima, nepogodama i promjenama tržišta
U području stavljanja na tržište i prerade proizvoda ribarstva i akvakulture, identificirane su sljedeće potrebe:
povećanje primjene boljih praksi i sustava upravljanja u skladu s javnim iprivatnim standardima kvalitete i certifikacijskim programima, posebice onimakojima se uređuje ekološka hrana, zaštita i očuvanje okoliša, sigurnost hranei hrane za životinje, higijena hrane, zdravlje i dobrobit životinja, označavanjehrane i informacije o hrani (njezinu podrijetlu), sljedivost proizvodnje, preradei marketinga.
unaprjeđenje rashladnih/skladišnih kapaciteta u svrhu povećanja učinkovitosti, zdravlja i sigurnosti te kvalitete proizvoda
jačanje povezanosti s istraživačkim institucijama i razmjena tehnologija s ciljem jačanja inovacija
povećanje ponude na tržištu s proizvodima ribarstva visoke kvalitete i stvaranje dostupnijih tržišta, te jačanje konkurentnosti proizvođača kroz stvaranje OP-a
nove tehnike trženja kao direktno trženje ili on-line trženje, jačanje povezanosti s turističkim sektorom te mogućnosti brendiranja, osobito u okviru malog priobalnog ribolova
poticanje uspostave organizacija proizvođača i sustava njihovog priznavanja čak i na regionalnoj/prekograničnoj razini
širenje znanja potrošača o ribi i ribljim proizvodima i održivom ribarstvu i akvakulturi kroz promicanje važnosti o konzumaciji tih proizvoda i promicanje potrošnje uvođenjem u redovitu prehranu djece
Europa bliža građanima poticanjem održivog i integriranog razvoja svih vrsta područja i lokalnih inicijativa
Omogućivanje održivog plavoga gospodarstva u obalnim, otočnim i kopnenim područjima te poticanje razvoja ribarskih i akvakulturnih zajednica
Snage
Postojanje atraktivnih obalnih područja s razvedenom obalom i mnoštvom otoka za srodne gospodarske aktivnosti.
Postojanje uspostavljenih lokalnih akcijskih skupina u ribarstvu.
Postojanje zaštićenih morskih područja i područja ekološke mreže Natura 2000.
Povoljni okolišni uvjeti.
Visoki osjećaja tradicije i znanja o morskom okolišu i hrvatskom ribarstvu.
Snažan osjećaj lokalnog identiteta i zajednice.
Visoka kvaliteta lokalnih proizvoda.
Iskustvo u pružanju turističkih usluga.
U skladu sa SWOT analizom, potrebno je poduzeti posebne mjere za potporu održivog i dugoročnog razvoja ribarskih i akvakulturnih zajednica, njihove socijalne kohezije i potpomaganja strateškog planiranja unaprjeđenjem njihove uloge u donošenju odluka i osiguranjem ravnoteže između sukobljenih interesa u mnogim područjima. Aktivnosti u okviru lokalnih razvojnih strategija će doprinijeti stvaranju dodane vrijednosti, radnih mjesta i promicanju međugeneracijskog obnavljanja u ribarskim i akvakulturnim zajednicama kroz ulaganja u inovacije i diversifikaciju te kapitalizaciju okolišne i kulturne baštine ribarstvenih i akvakulturnih područja.
Ovisno o lokalnim potrebama i potencijalu te relevantnim sociokulturnim značajkama, podupirat će se lokalne razvojne strategije koje mogu biti usmjerene na ribarstvo, ali i na diversifikaciju pdoručja i poticanje održivog plavog gospodarstva, uključujući kroz sinergije i komplementarnosti sa strategijama pametne specijalizacije (S3) relevantnima za pojedino područje, ako je primjenjivo i uzumajući u obzir potrebe i ciljeve tih područja.
Uz provedbu operacija u okviru lokalnih razvojnih strategija, potrebno je dodatno podupirati izgradnju kapaciteta i pripremne radnje kojima se pruža potpora izradi i budućoj provedbi strategija, posebno jer je Republika Hrvatska u programskom razdoblju 2014.-2020. po prvi puta započela sa primjenom pristupa lokalnog razvoja pod vodstvom zajednice. Također, potrebno je poticati i aktivnosti suradnje s drugim teritorijalnim dionicima, a u svrhu umrežavanja, razmjene iskustava i primjera dobre prakse.
Slabosti
Nezaposlenost, sezonska zaposlenost i ograničena alternativa zapošljavanja koja posebno pogađa obalne i otočke zajednice što rezultira starenjem i depopulacijom zajednica.
Nestabilnost u prihodima ribarskih zajednica koja doprinosi i nemogućnosti ulaganja u infrastrukturu i strojeve za preradu.
Nedostatak međugeneracijskog obnavljanja u ribolovu i nedostatak interesa mladih, kvalificiranih i poduzetnih osoba za rad u ribarskoj industriji.
Nedovoljna lokalna suradnja između različitih gospodarskih dionika koji predstavljaju različite interesne skupine u lokalnim zajednicama.
Niska razina ili nedostatak sudjelovanja ribarskih zajednica u lokalnim razvojnim strategijama.
Nedovoljno razvijeni i skupi kanali distribucije.
Slaba diversifikacija, nizak stupanj finalizacije i promocije lokalnih proizvoda.
Slaba međuotočna povezanost.
Manjak inovativnosti i poduzetništva.
Nedostatak studija i smjernica za održivi razvoj ribarstvenih područja.
Nedovoljno iskorištena tradicija ribarskih mjesta.
Prilike
Iskorištavanje razvojnog potencijala ribarstvenih područja kroz pripremu i provedbu lokalnih razvojnih strategija.
Povećanje svijesti o okolišu i održivosti prirodnih resursa.
Povećanje svijesti o održivom upravljanju i razvojnim mogućnostima (npr. kulturna baština, turizam).
Horizontalna integracija, razvoj više-sektorskog pristupa unutar istog područja te odgovarajuće sinergije s ESI fondovima.
Diversifikacija turističke ponude i jača integracija sa sektorom.
Cjeloživotno obrazovanje i mogućnosti strukovnog obrazovanja kroz pristup EU fondovima (odgovarajuća sinergija s ESI fondovima).
Diversifikacija i dodavanje vrijednosti proizvodima ribarstva.
Jačanje postojećih lokalnih inicijativa za suradnju.
Daljnji razvoj ribarskih zajednica kroz suradnju (lokalna, granična, prekogranična).
Povećanje potražnje za ribom i ribljim proizvodima na domaćem tržištu.
Smanjenje nezaposlenosti kroz razvoj područja i stvaranjem novih radnih mjesta.
Prijetnje
Negativni demografski trendovi: rizik od starenja stanovništva, iseljavanja aktivne radne snage, nedostatak interesa mladih, poduzetnih i kvalificiranih ljudi za rad u ribarskoj industriji, odljev visokoobrazovanog stanovništva, gubitak identiteta ribarskih zajednica.
Visoki troškovi energenata i ostali ulazni troškovi.
Kompeticija i konflikti za prostor u obalnim područjima, uključujući pritiske za izgradnju zbog turističke potrošnje.
Nesklonost promjenama i inovacijama među tradicionalnim ribolovnim aktivnostima.
Socijalna isključenost ugroženih skupina društva (starenje, niski prihodi i slaba edukacija u ribarskim zajednicama)
Klimatske promjene i njihov utjecaj na okoliš.
Sukobi interesa između različitih pripadnika sektora te različiti prioriteti u ribarskim zajednicama i među različitim interesnim skupinama u ribarstvenim područjima.
Nedostatak sinergije u lokalnom strateškom planiranju.
Zemljopisna obilježja za provedbu CLLD-a, uključujući niz obalnih područja i otoke te moguća dislociranost pojedinih dijelova FLAG-ova.
Utvrđivanje potreba na temelju SWOT analize
Uzimajući u obzir SWOT analizu, identificirane su sljedeće potrebe:
Jačanje uravnoteženog gospodarskog razvoja zajednica ovisnih o ribarstvu i akvakulturi kako bi se osigurala održivost prihoda i razine aktivnih ribara i uzgajivača te kako bi se povećao potencijal tih zajednica dodavanjem više vrijednosti aktivnostima vezanim uz ribarstvo i akvakulturu te diversifikacijom u druge sektore, kao što su pomorske, turističke i rekreativne aktivnosti, čime bi se proširile i mogućnosti prihoda i zapošljavanja.
Podrška razvoju male infrastrukture
Smanjenje ovisnosti prihoda i radnih mjesta o djelatnostima primarnogsektora u cilju obnove lokalnog gospodarstva i unaprjeđenja uvjeta života ururalnim i obalnim područjima.
Omogućavanje kolektivnog razmišljanja i strateške odgovornosti ribarskih zajednica u oblikovanju njihove ekonomske budućnosti.
Povećanje razine sudjelovanja sektora ribarstva i akvakulture kroz promociju aktivnog sudjelovanja ribara u upravljanju i donošenju odluka u strateškom planiranju lokalnog razvoja.
Integracija i optimizacija sudjelovanja sektora ribarstva u lokalnom razvoju s ciljem maksimalizacije sinergije i smanjenja mogućih sukoba interesa u ribarstvenim područjima.
Promicanje socijalne kohezije u lokalnim zajednicama.
Jačanje svijesti o okolišu, zaštiti prirode i očuvanju bioraznolikosti kako bi se ribarske zajednice angažirale u zaštiti i obnovi resursa te povećala otpornost i smanjila ranjivost.
Pružanje smjernica i jačanje kapaciteta za provedbu CLLD pristupa.
Uspostava odgovarajućih mehanizama za postizanje komplementarnosti i sinergije s ostalim EU fondovima.
Razmjena iskustava i primjera dobre prakse u okviru projekata suradnje.
Zelenija, otporna Europa s niskom razinom emisija koja prelazi na gospodarstvo s nultom neto stopom emisija ugljika promicanjem prelaska na čistu i pravednu energiju, zelenih i plavih ulaganja, kružnoga gospodarstva, ublažavanja klimatskih promjena i prilagodbe klimatskim promjenama, sprečavanja rizika i upravljanja njime te održive urbane mobilnosti
jačanje međunarodnog upravljanja oceanima i omogućivanje sigurnih i čistih mora i oceana kojima se održivo upravlja
Snage
Čistoća, prozirnost i krajobrazna raznolikost Jadranskog mora.
Raznolikost flore i faune u obalnim područjima, uključujući mnoge endemske vrste.
Utvrđena Natura 2000 morska područja kao dio procesa uspostave ekološke mreže Natura 2000.
Strategija upravljanja morskim okolišem i obalnim područjem
U skladu sa SWOT analizom, kao i mjerama predviđenima u PAO-u, a s ciljem jačanja održivog plavog gospodarstva, mjere potpore će biti usmjerene na promicanje zaštite morskog okoliša, uključujući prikupljanje, upravljanje i korištenje podataka u svrhu unaprjeđenja znanja o morskom okolišu s posebnim naglaskom na postizanje dobrog stanja okoliša u skladu sa Direktivom 2008/56/EZ. Nadalje, postoji potreba za djelovanjima za ispunjavanje upravljačkih zahtjeva za praćenje i utvrđivanje područja u skladu sa Direktivom 92/43/EEZ i Direktivom 2009/147/EZ, odnosno za djelovanja povezana s upravljanjem Natura 2000 područjima i zaštićenim područjima.
Uz navedeno, potrebno je podupirati i pomorsko prostorno planiranje u skladu sa Direktivom 2014/89/EU.
Nadalje, analizom je utvrđeno da je potrbeno unaprjeđivati i zajedničke baze podataka s obzirom na različite aspekte morskog okoliša, uključujući i potporu za poboljšanje kvalitete i razmjene podataka u okviru Europske mreže nadgledanja i prikupljanja podataka o moru (EMODnet)
Osim navedenog, aktivnosti koje doprinose poboljšanju znanja o morskom okolišu će uključivati i jačanje svijesti te potporu istraživačkim aktivnostima na području ublažavanja i prilagodbe klimatski promjenama, a u svrhu promicanja prevencije i/ili ublažavanja utjecaja prirodnih rizika na okoliš, uključujući klimatske promjene, koji mogu biti prouzročeni prirodnim pojavama ili ljudskim aktivnostima. Navedenim će se doprinijeti uklanjanju nedostataka u znanju i poticati inovacije za veću otpornost na klimatske promjene, a time jačati i održivo plavo gospodarstvo.
Slabosti
Nedostatak uređaja za pročišćavanje urbanih i industrijskih otpadnih voda.
Povećana mogućnost uvođenja štetnih vodenih organizama i patogena u Jadran putem balastnih voda zbog internacionalnog prijevoza roba u Europu: neadekvatno obrađene balastne vode koje se ispuštaju u Jadran mogu značajno doprinijeti promjenama u domaćoj populaciji morske biote te ozbiljno ugroziti bioraznolikost i na lokalnoj i na (sub)regionalnoj razini.
Pretjerana gradnja na obalnom području koja utječe na ekosustave.
Smanjenje populacije brojnih vrsta (veliki broj nalazi se na Crvenom popisu ugroženih riba Jadranskog mora). Prema podacima iz Sustava praćenja i promatranja za stalnu procjenu stanja Jadranskog mora ugroženi su i neki žarnjaci, kao i morski gmazovi i sisavci.
Nedostatak zajedničkih baza podataka s obzirom na različite aspekte morskog okoliša.
Nedostatak financijskih sredstava za provedbu Sustava praćenja i promatranja za stalnu procjenu stanja Jadranskog mora kao sastavnog dijela Strategije upravljanja morskim okolišem i obalnim područjem.
Program za ribarstvo i akvakulturu Republike Hrvatske za programsko razdoblje 2021.-2027.
NAPOMENA: Predložak za program je propisan Prilogom V. Uredbe (EU) br. 1060/2021 Europskog parlamenta i Vijeća od 24. lipnja 2021. o utvrđivanju zajedničkih odredaba o Europskom fondu za regionalni razvoj, Europskom socijalnom fondu plus, Kohezijskom fondu, Fondu za pravednu tranziciju i Europskom fondu za pomorstvo, ribarstvo i akvakulturu te financijskih pravila za njih i za Fond za azil, migracije i integraciju, Fond za unutarnju sigurnost i Instrument za financijsku potporu u području upravljanja granicama i vizne politike (u daljnjem tekstu: UZO)
CCI
Naslov na engleskom
Naslov na nacionalnom jeziku (jezicima)
Program za ribarstvo i akvakulturu Republike Hrvatske za programsko razdoblje 2021.-2027.
Verzija
Prva godina
Posljednja godina
Prihvatljivo od
Prihvatljivo do
Broj odluke Komisije
Datum odluke Komisije
Broj odluke o izmjeni države članice
Datum stupanja na snagu odluke o izmjeni države članice
Prijenos koji nije znatan (članak 24. stavak 5. UZO-a)
Regije NUTS obuhvaćene programom (nije primjenjivo na fond EFPRA)
Dotični fond
EFRR
Kohezijski fond
ESF+
FPT
EFPRA
Program
u okviru cilja „Ulaganje za radna mjesta i rast” samo za najudaljenije regije
Sadržaj
Program za ribarstvo i akvakulturu Republike Hrvatske za programsko razdoblje 2021.-2027.
Programska strategija: glavni razvojni izazovi i odgovori politike
Tablica 1A SWOT
Prioriteti
Prioritet 1: Poticanje održivog ribarstva te obnova i očuvanje vodenih bioloških resursa
1.1. Specifični cilj 1: Jačanje gospodarski, socijalno i okolišno održivih ribolovnih aktivnost
1.1.1. Povezane vrste djelovanja
1.1.2. Glavne ciljne skupine
1.1.3. Djelovanja za zaštitu ravnopravnosti, uključenosti i nediskriminacije
1.1.4. Navođenje ciljnih posebnih područja, uključujući planiranu upotrebu teritorijalnih alata
1.1.5. Međuregionalna, prekogranična i transnacionalna djelovanja
1.1.6. Planirana upotreba financijskih instrumenata
1.2. Specifični cilj 2: Povećanje energetske učinkovitosti i smanjenje emisija CO2 zamjenom ili osuvremenjivanjem motora ribarskih plovila
1.2.1. Povezane vrste djelovanja
1.2.2. Glavne ciljne skupine
1.2.3. Djelovanja za zaštitu ravnopravnosti, uključenosti i nediskriminacije
1.2.4. Navođenje ciljnih posebnih područja, uključujući planiranu upotrebu teritorijalnih alata
1.2.5. Međuregionalna, prekogranična i transnacionalna djelovanja
1.2.6. Planirana upotreba financijskih instrumenata
1.3. Specifični cilj 3: Promicanje prilagodbe ribolovnog kapaciteta ribolovnim mogućnostima u slučajevima trajnog prestanka ribolovnih aktivnosti i doprinos primjerenom životnom standardu u slučajevima privremenog prestanka ribolovnih aktivnosti
1.3.1. Povezane vrste djelovanja
1.3.2. Glavne ciljne skupine
1.3.3. Djelovanja za zaštitu ravnopravnosti, uključenosti i nediskriminacije
1.3.4. Navođenje ciljnih posebnih područja, uključujući planiranu upotrebu teritorijalnih alata
1.3.5. Međuregionalna, prekogranična i transnacionalna djelovanja
1.3.6. Planirana upotreba financijskih instrumenata
1.4. Specifični cilj 4: Poticanje učinkovite kontrole i izvršenja u ribarstvu, uključujući borbu protiv ribolova NNN, kao i pouzdanosti podataka za donošenje odluka na temelju znanja;
1.4.1. Povezane vrste djelovanja
1.4.2. Glavne ciljne skupine
1.4.3. Djelovanja za zaštitu ravnopravnosti, uključenosti i nediskriminacije
1.4.4. Navođenje ciljnih posebnih područja, uključujući planiranu upotrebu teritorijalnih alata
1.4.5. Međuregionalna, prekogranična i transnacionalna djelovanja
1.4.6. Planirana upotreba financijskih instrumenata
1.6. Specifični cilj 6: Doprinos zaštiti i obnovi vodene bioraznolikosti i ekosustava
1.6.1. Povezane vrste djelovanja
1.6.2. Glavne ciljne skupine
1.6.3. Djelovanja za zaštitu ravnopravnosti, uključenosti i nediskriminacije
1.6.4. Navođenje ciljnih posebnih područja, uključujući planiranu upotrebu teritorijalnih alata
1.6.5. Međuregionalna, prekogranična i transnacionalna djelovanja
1.6.6. Planirana upotreba financijskih instrumenata
Prioritet 2: Poticanje održivih aktivnosti akvakulture te prerada i stavljanje na tržište proizvoda ribarstva i akvakulture čime se doprinosi sigurnosti opskrbe hranom u Uniji
2.1. Specifični cilj 1: Promicanje održivih aktivnosti akvakulture, osobito jačanje konkurentnosti akvakulturne proizvodnje, uz istodobno osiguravanje dugoročne okolišne održivosti aktivnosti
2.1.1. Povezane vrste djelovanja
2.1.2. Glavne ciljne skupine
2.1.3. Djelovanja za zaštitu ravnopravnosti, uključenosti i nediskriminacije
2.1.4. Navođenje ciljnih posebnih područja, uključujući planiranu upotrebu teritorijalnih alata
2.1.5. Međuregionalna, prekogranična i transnacionalna djelovanja
2.1.6. Planirana upotreba financijskih instrumenata
2.2. Specifični cilj 2: Promicanje stavljanja na tržište, kvalitete i dodane vrijednosti proizvoda ribarstva i akvakulture te prerada tih proizvoda.
2.2.1. Povezane vrste djelovanja
2.2.2. Glavne ciljne skupine
2.2.3. Djelovanja za zaštitu ravnopravnosti, uključenosti i nediskriminacije
2.2.4. Navođenje ciljnih posebnih područja, uključujući planiranu upotrebu teritorijalnih alata
2.2.5. Međuregionalna, prekogranična i transnacionalna djelovanja
2.2.6. Planirana upotreba financijskih instrumenata
Prioritet 3: Omogućivanje održivog plavoga gospodarstva u obalnim, otočnim i kopnenim područjima te poticanje razvoja ribarskih i akvakulturnih zajednica
3.1. Specifični cilj 1: Omogućivanje održivog plavoga gospodarstva u obalnim, otočnim i kopnenim područjima te poticanje održivog razvoja ribarskih i akvakulturnih zajednica
3.1.1. Povezane vrste djelovanja
3.1.2. Glavne ciljne skupine
3.1.3. Djelovanja za zaštitu ravnopravnosti, uključenosti i nediskriminacije
3.1.4. Navođenje ciljnih posebnih područja, uključujući planiranu upotrebu teritorijalnih alata
3.1.5. Međuregionalna, prekogranična i transnacionalna djelovanja
3.1.6. Planirana upotreba financijskih instrumenata
Prioritet 4: Jačanje međunarodnog upravljanja oceanima i omogućivanje sigurnih i čistih mora i oceana kojima se održivo upravlja
4.1. Specifični cilj 1: Doprinos jačanju održivog upravljanja morima i oceanima promicanjem znanja o moru, pomorskog nadzora ili suradnje obalnih straža
4.1.1. Povezane vrste djelovanja
4.1.2. Glavne ciljne skupine
4.1.3. Djelovanja za zaštitu ravnopravnosti, uključenosti i nediskriminacije
4.1.4. Navođenje ciljnih posebnih područja, uključujući planiranu upotrebu teritorijalnih alata
4.1.5. Međuregionalna, prekogranična i transnacionalna djelovanja
4.1.6. Planirana upotreba financijskih instrumenata
Pokazatelji
Tablica 2.: Pokazatelji ostvarenja
Tablica 3.: Pokazatelji rezultata
Okvirna raščlamba programiranih sredstava (EU) prema vrsti intervencije za fond EFPRA – tablica 9.
Financijski plan
Prijenosi i doprinosi
Odobrena financijska sredstva po godini - tablica 10.
Ukupna odobrena financijska sredstva po fondovima i nacionalno sufinanciranje – tablica 11.A.
Uvjeti koji omogućuju provedbu – tablica 12.
Pogramska tijela – tablica 13.
Partnerstvo
Komunikacija i vidljivost
Korištenje jediničnih troškova, paušala, paušalnih stopa i financiranja koje nije povezano s troškovima
Dodatak: Opis postupka i rezultati strateške procjena utjecaja na okoliš
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Programska strategija: glavni razvojni izazovi i odgovori politike
Upućivanje: članak 22. stavak 3. točka (a) podtočke i. – viii. i podtočka x. te članak 22. stavak 3. točka (b) Uredbe (EU) 2021/1060 („UZO“)
Kroz potporu smanjenju utjecaja ribarstva i akvakulture na okoliš i klimu, istodobno osiguravajući pošteni ekonomski povrat ribarima i uzgajivačima, strategija Programa doprinosi ciljevima europskog zelenog paketa, strategije Od polja do stola, Strategije EU-a za bioraznolikost do 2030., nove Strategije EU-a za prilagodbu klimatskim promjenama, nove Strategije GFCM-a 2030 kao i relevantnih nacionalnih strategija te održivog plavog gospodarstva. Prioriteti su usmjereni ka promicanju održivih proizvodnih metoda radi postizanja boljih rezultata u području klime i okoliša, povećanja otpornosti na klimatske promjene te optimizacije korištenja prirodnih resursa. Poticat će se prelazak na održivost koji će pružiti mogućnost svim dionicima da ostvare konkurentsku prednost na tržištu te da se očuvaju vodeni biološki resursi s ciljem doprinosa zaštiti i obnovi vodene bioraznolikosti i ekosustava.
Strategijom Programa doprinijet će se stvaranju dodane vrijednosti javnih ulaganja EU-a, osobito korištenjem financijskih instrumenata. Nadalje, djelovanjima predviđenima za postizanje utvrđenih prioriteta ciljeva Programa osigurat će se odgovarajuća zastupljenost privatnog financiranja te pritom osigurati da se ne narušava tržišno natjecanje na unutarnjem tržištu.
U odnosu na poticanje okolišno, gospodarski i socijalno održivog ribarstva, strategija Programa će u skladu sa Strategijom EU-a za bioraznolikost do 2030. doprinijeti postizanju i održavanju održivog ribarstva kroz poticanje očuvanja, zaštite i obnove vodene bioraznolikosti i ekosustava i ribolovnih resursa na razini maksimalnog održivog prinosa (MSY) te kroz smanjenje negativnih učinaka ribolovnih aktivnosti na morski ekosustav na najmanju moguću mjeru. Također, poticat će se i prilagodba ribarstva klimatskim promjenama kao i ublažavanje klimatskih promjena, u skladu sa EU i nacionalnom Strategijom prilagodbe klimatskim promjenama te Strategijom niskougljičnog razvoja.
Za ostvarivanje ciljeva očuvanja Zajedničke ribarstvene politike (ZRP), podupirat će se djelovanja namijenjena upravljanju ribarstvom i ribarskom flotom. U tom kontekstu potpora će se dodjeljivati za prilagodbu flote, i to za određene segmente flote, odnosno potpora će biti usmjerena na očuvanje i održivo iskorištavanje morskih bioloških resursa te na postizanje ravnoteže između ribolovnog kapaciteta i raspoloživih ribolovnih mogućnosti, a što doprinosi i održivom plavom gospodarstvu. U ovom smislu, važno je posebno istaknuti ključne segmente ribolova (demerzalni ribolov i ribolov male plave ribe u Jadranu) za koje su u recentnom razdoblju doneseni višegodišnji planovi upravljanja na razini GFCM-a kao stabilni upravljački okviri s jasno postavljenim ciljevima koji podrazumijevaju postizanje razine maksimalnog održivog prinosa u zadanim rokovima pomoću definiranih mjera, te će predviđene potpore biti usmjerene postizanju ciljeva navedenih planova.
U 2020. godini hrvatska ribarska flota obuhvaćala je 7.808 plovila od kojih 6.247 aktivnih. Broj plovila obuhvaća i 3.500 plovila koja su pristupanjem RH u EU uključena u registar flote, a prethodno su bila kategorizirana „za osobne potrebe“ (pripadaju PGP segmentu). Većinu ribarske flote čine plovila duljine preko svega (LoA) manje od 6 metara (4.406 plovila) i plovila duljine preko svega između 6 i 12 metara (2.844 plovila), dok je svega 558 plovila duljine preko 12 metara.
Što se tiče kapaciteta ribarske flote RH, gornja granica je određena na dan pristupanja RH u EU i iznosi 53.452 GT i 426.364 kW. Kako je navedeno u Izvješću o floti za 2020. godinu, kapacitet flote u smislu GT i kW je ostao stabilan u 2020. godini u odnosu na 2019. godinu. Nadalje, u 2020. godini su GT i kW smanjeni za 6% i 5% u usporedbi sa prosječnim vrijednostima u razdoblju 2013.-2019. godine.
Slijedom toga, uz druge mjere koje se provode u svrhu osiguravanja ravnoteže između ribolovnog kapaciteta i ribolovnih mogućnosti, podupirat će se i trajni prestanak ribolovnih aktivnosti u segmentima flote u kojima ribolovni kapacitet i raspoložive ribolovne mogućnosti nisu uravnoteženi u skladu sa akcijskim planovima u okviru izvješća o ravnoteži između ribolovnog kapaciteta i ribolovnih mogućnosti iz članka 22. Uredbe (EU) br. 1380/2013. Kako bi se osigurali rezultati i učinkovitost u rješavanju neravnoteže, vodit će se računa da se potpora dodjeljuje posebno u odnosu na plovila sa visokom aktivnošću.
Nadalje, s obzirom na visoku razinu nepredvidljivosti ribolovnih aktivnosti, iznimne okolnosti ribarima mogu uzrokovati znatne ekonomske gubitke. Kako bi se ublažile te posljedice, podupirati će se naknada za privremenu obustavu ribolovnih aktivnosti uzrokovanu provedbom određenih mjera očuvanja, kao što su višegodišnji planovi, ciljne vrijednosti u kontekstu očuvanja i održivog iskorištavanja stokova, mjere za prilagodbu ribolovnog kapaciteta ribarskih plovila raspoloživim ribolovnim mogućnostima i tehničke mjere. U navedenim slučajevima vodit će se računa da provedba mjere privremene obustave bude ograničena i više usmjerena na način da, primjerice, obuhvaća određene ribolovne zone koje su važne za zaštitu određenih vrsta kad se za to ukaže potreba te da se provodi u skladu sa znanstvenim savjetima. Uz navedeno, potpora se može dodjeljivati i za druge slučajeve predviđene zakonodavnim okvirom, kao što je privremena obustava slijedom provedbe hitnih mjera, prekida primjene sporazuma o partnerstvu u održivom ribarstvu zbog više sile, prirodne katastrofe ili okolišnog incidenta te zdravstvenih kriza, kao što je COVID-19.
Nadalje, podupiranjem inovacija i ulaganja koji doprinose provedbi obveze iskrcavanja doprinijet će se postizanju konkurentnosti sektora, uz istovremeno osiguravanje okolišne održivosti i povećanja energetske učinkovitosti. Ova djelovanja obuhvaćaju ulaganja kao što su ulaganja u selektivnost ribolovnih alata, u poboljšanje lučke infrastrukture te ulaganja na ribarskim plovilima radi poboljšanja zdravstvenih, sigurnosnih i radnih uvjeta, energetske učinkovitosti i kvalitete ulova. Slijedom toga, strategija Programa usmjerena je poticanju prelaska na održivi ribolov, ujedno i održivo plavo gospodasrtvo, uključujući postizanje održive razine stokova, smanjenje neželjenog ulova, ublažavanje klimatskih promjena te ublažavanje i uklanjanje u najvećoj mogućoj mjeri rizika uzrokovanih klimatskim promjenama (prilagodba klimatskim promjenama) te jačanje konkurentnosti i profitabilnosti sektora. Sve to doprinosi ciljevima europskog zelenog paketa, strategije Od polja do stola, Strategije EU-a za bioraznolikost do 2030., Strategije prilagodbe klimatskim promjenama te potrebama identificiranima analizom EK na razini morskog bazena za Mediteran – Jadransko more.
U skladu sa Regionalnim akcijskim planom za mali ribolov u Sredozemnom i Crnom moru (RPOA-SSF), posebna će se pažnja posvetiti malom priobalnom ribolovu (plovila čija duljina ne prelazi 12 metara i koja ne koriste povlačne ribolovne alate), poticanjem diversifikacije i stvaranja novih oblika prihoda. Naime, u 2020. godini 86% aktivnih plovila hrvatske ribarske flote pripadalo je segmentu malog priobalnog ribolova (uključujući i ranije spomenuti PGP segment), sa udjelom od 2% u ukupnoj količini iskrcaja. Iako ova kategorija nije značajna s ekonomskog aspekta, izuzetno je važna sa socijalnog, a s obzirom na veliki broj uključenih plovila i ribara.
Generalno gledajući mali priobalni ribolov, većina plovila aktivna je samo na dnevnoj osnovi i obavljaju ribolov u neposrednoj blizini luka u unutarnjem dijelu ribolovnog mora RH gdje je dozvoljeno obavljanje ribolova. Sav iskrcaj namijenjen je domaćem tržištu, što je glavni razlog za njihovo očuvanje i podršku. Takav ulov predstavlja najkvalitetnije proizvode ribarstva, ima najkraći put do krajnjeg potrošača i najpovoljniju cijenu, kako za ribara tako i za lokalno stanovništvo. Upravo zbog toga potrebno je posvetiti pažnju razvoju i osiguravanju održivosti i konkurentnosti malog priobalnog ribolova, a što se planira postići provedbom određenih djelovanja u okviru Programa.
Strategija Programa ima za cilj upravo poboljšanje kvalitete ulova, te orijentaciju lokalnom tržištu. Između ostalog, potpora za ulaganja u dodanu vrijednost proizvodima ribarstva, a posebno ona koja ribarima omogućuju samostalnu preradu, stavljanje na tržište i neposrednu prodaju vlastitog ulova te inovativna ulaganja na plovilu kojima se poboljšava kvaliteta proizvoda ribarstva, pridonijet će razvoju, konkurentnosti i održivosti malog priobalnog ribolova. Osim navedenog, ovaj segment će se poticati i kroz potporu ulaganjima koja doprinose diversifikaciji prihoda ribara kroz razvoj komplementarnih djelatnosti. Navedena djelovanja predviđena su i u slatkovodnom ribolovu, osobito u pogledu obogaćivanja turizma i gastronomije kroz razvoj komplementarnih aktivnosti i novih oblika prihoda.
Za poticanje održivog ribarstva, potpora je posebno namijenjena:
promicanju održivosti, posebno malog priobalnog ribolova, uspostavom učinkovite ravnoteže između ribolovnih kapaciteta i ribolovnih mogućnosti, unaprjeđenjem opreme i ribolovnih alata, promicanju prilagodbe klimatskim promjenama kroz potporu diversifikaciji i za stvaranje dodane vrijednosti njihovog lokalnog ulova
promicanju širenja i uvođenja inovativnih praksi i tehnoloških rješenja na kopnu i moru te stručnim savjetovanjem, poboljšanjem uvjeta zdravlja i sigurnosti i potporom razvoju komplementarnih aktivnosti vezanih uz osnovno poslovanje u ribarstvu
unaprjeđenju ribarskih luka i iskrcajnih mjesta u svrhu ispunjavanja zahtjeva ZRP-a te olakšavanju prijelaza na ribarstvo s održivim upravljanjem
poticanju smanjenja dugoročnih troškova većom energetskom učinkovitošću uz istovremeni doprinos ublažavanju klimatskih promjena smanjenjem emisija te korištenjem energije iz obnovljivih izvora
promicanju korištenja ribolovnih alata s manjim utjecajem na okoliš i općenito smanjenju utjecaja ribolova na okoliš kako bi se potpomogao prijelaz flote na održivo ribarstvo
unaprjeđenju dodane vrijednosti i kvalitete proizvoda ulaganjima ribara u preradu, stavljanje na tržište i izravnu prodaju vlastitog ulova te inovacijama na plovilima
razvoju lakše prilagodljivog, inteligentnog i uključivog tržišta za ulovljenu ribu i morske organizme s većim naglaskom na održivost, sljedivost i raznolikost
zaštiti morskog okoliša, uključujući upravljanje, obnovu i praćenje zaštićenih morskih područja, mjerama podizanja svijesti i odgovarajućim kompenzacijskim shemama
Uspjeh ZRP-a ovisi o dostupnosti znanstvenih savjeta u području upravljanja ribarstvom, a stoga i o dostupnosti podataka o ribarstvu. S obzirom na izazove i troškove povezane s dobivanjem pouzdanih i potpunih podataka, potrebno je pružiti potporu djelovanjima namijenjenima prikupljanju i obradi podataka, te korištenju istih u svrhu doprinosa upravljanju u ribarstvu.
Uz potporu daljnjem unaprjeđenju sustava prikupljanja podataka, uključujući i kroz koordinaciju sa drugim državama članicama u okviru Regionalne koordinacijske grupe za Mediteran i Crno more na području prilagodbe zahtjeva za prikupljanjem podataka, zajedničkih metodologija i pristupa te suradnje na znanstveno-istraživačkim aktivnostima, Program je uz usmjeren na jačanje komunikacije sa krajnjim korisnicima, kao i na pojednostavljene procesa. Također, kao važan cilj Programa je i podupirati djelovanja u području prikupljanja podataka o osjetljivim vrstama odnosno podataka u svrhu praćenja zaštićenih područja, slučajnog ulova osjetljivih vrsta i sličnih parametara, za čime postoji potreba prema zahtjevima revidiranog Višegodišnjeg programa Unije za prikupljanje podataka te upravljanje i korištenje njima u sektorima ribarstva i akvakulture i relevantnim preporukama GFCM-a.
Kontrola u ribarstvu od najveće je važnosti za provedbu ZRP-a te je nužno podupirati razvoj i provedbu sustava kontrole u ribarstvu. U tom pogledu, posebna pažnja će se posvetiti pitanjima vezanim uz obveze zabrane odbacivanja ulova kao i kontroli nelegalnog, nereguliranog i neregistriranog ribolova (NNN ribolov) općenito . Uz navedeno, Program je usmjeren i na daljnji razvoj sustava i alata za kontrolu i nadzor stavljanja na tržište proizvoda ribarstva i akvakulture, posebno u kontekstu sljedivosti tih proizvoda. Nadalje, potrebno je pružiti dodatnu potporu razmjeni prikupljenih podataka s relevantnim nadležnim tijelima i agencijama čime će se osigurati provedba akcijskog plana kroz poboljšanje Zajedničkog okruženja za razmjenu informacija o pomorskom dobru EU-a.
U pogledu održivog razvoja akvakulture, potpora će se dodjeljivati u skladu s višegodišnjim strateškim planom razvoja akvakulture izrađenim na temelju Uredbe (EU) br. 1380/2013 i Strateškim smjernicama Europske komisije (EK) za održiviju i konkurentniju akvakulturu u EU za razdoblje 2021.–2030.
Konkretno, strateško usmjerenje stavljeno je na održivu akvakulturu uz povećanje produktivnosti i otpornosti proizvodnje odnosno prilagodbu akvakulture na klimatske promjene, jačanje konkurentnosti sektora akvakulture i poticanje inovacija. Strategija Programa usmjerena je na širenje i diversifikaciju proizvoda marikulture i slatkovodne akvakulture kroz poticanje ulaganja u sirovine, modernizaciju i energetsku učinkovitost uzgajališta, uspostavu mrjestilišta te kroz razvoj i uvođenje novih tehnologija mrijesta i recirkulacijskih sustava za uzgoj (RAS) u slatkovodnoj akvakulturi, uz potporu aktivnosti prijenosa znanja i uvođenjem inovacija tehnološkim, organizacijskim i poslovnim procesima u pružanju nutritivnih, zdravih i visoko kvalitetnih proizvoda potrošačima te pružanju podrške akvakulturi koja osigurava zaštitu okoliša.
Također, strategija Programa usmjerena je i na razvoj novih institucionalnih odgovora u cilju povećanja razina primjene najboljih praksi i tehnologija upravljanja okolišem u svrhu doprinosa klimatski pametnoj i održivoj akvakulturi koja sustavno uključuje brigu o klimatskim promjenama u planiranje i razvoj održivih akvakulturnih proizvodnih sustava i pruža različite okolišne koristi. Uz to, razvoj novih institucionalnih odgovora obuhvaća i razvoj i unaprjeđenje alata za prikupljanje podataka, platformi za integrirano upravljanje podacima, sustava za prijenos znanja i informacija koji su usmjereni na korisnika (uzgajivače), povećanje sposobnosti proizvođača i drugih sudionika u sektoru za upotrebu jedinstvenih baza podataka i znanja, kao i na integrirano upravljanje i planiranje na lokalnoj razini u kojem treba eliminirati moguće sukobe s drugim sektorima/korisnicima u ruralnim i obalnim područjima (npr. turizam, graditeljstvo, ribolov itd.).
Navedeno uključuje unaprjeđenje upravljanja staništima i predatorskim vrstama, održivu upotrebu i kvalitetu vode, učinkovitu upotrebu obnovljivih izvora energije, unaprjeđenje praksi gospodarenja otpadom i kontrole onečišćenja kao i efektivno upravljanje bolestima i njihovu kontrolu. Jedan od prioriteta bit će, između ostaloga, poboljšanje sustava prostornog planiranja, posebno u smislu cjelovitog upravljanja područjem u sklopu kojega će se akvakultura odgovarajuće pozicionirati u području velike konkurentnosti između različitih djelatnosti, uzimajući u obzir ne samo lokacije pomorskog područja, nego i omogućavanje dovoljno prostora na kopnu za smještaj potrebne infrastrukture.
Nadalje, slatkovodna uzgajališta koja se većinom nalaze u Natura 2000 područjima zahtijevaju posebnu pažnju te će povezana djelovanja imati utjecaj, ne samo na proizvodnju, već i na zaštitu okoliša i očuvanje ovih važnih staništa.
Potpora je posebno namijenjena:
poticanju najboljih praksi i tehnologija upravljanja okolišem i prelasku na održivu akvakulturu kao i ublažavanju klimatskih promjena kroz poboljšanje ukupne učinkovitosti korištenja resursa
povećanju ulaganja u akvakulturu kroz povećanje dodane vrijednosti proizvodnje u akvakulturi, potporu poslovanju za proširenje i diversifikaciju u akvakulturi te pružanje mogućnosti sufinanciranja i financiranja dodatnih poduzetničkih vještina za postizanje održivog i isplativog poslovanja
rješavanju ključnih tehničkih ograničenja u akvakulturi, uključujući dostupnost mlađi, prostorno upravljanje zonama namijenjenih akvakulturi i rješavanje okolišnih pitanja, kao što je unaprjeđenje okolišne održivosti proizvodnih praksi u akvakulturi
prilagodbi klimatskim promjenama kroz poticanje inovacija u akvakulturi, poticanje razvoja i uvođenja novih vrsta, poticanje uzgoja u RAS sustavima, poticanje razvoja prilagođenih režima prehrane, poticanje korištenja osiguranja akvakulturnih stokova od rizika prirodnih nepogoda, promjena kvalitete i količine vode i drugih događaja za koje gospodarski subjekt nije odgovoran
prelasku na ekološko upravljanje i ekološku akvakulturu
poboljšanju dobrobiti životinja kojom se pridonosi zdravlju životinja i kvaliteti hrane, smanjuje potreba za lijekovima te doprinosi očuvanju bioraznolikosti
integraciji akvakulture s turizmom i rekreacijskim aktivnostima radi poboljšanja ugleda uzgoja ribe i radi isticanja njegovog doprinosa obalnoj i ruralnoj egzistenciji
U pogledu doprinosa sigurnosti hrane kroz unaprjeđenje stavljanja na tržište proizvoda ribarstva i akvakulture, Program je usmjeren na poticanje uspostave djelotvornih i dobro organiziranih tržišta kojima se poboljšavaju transparentnost, stabilnost, kvaliteta i raznolikost lanca opskrbe te informiranost potrošača. Uz navedeno, jedan od ciljeva je promicanje održivog ribarstva i akvakulture kroz poticanje potrošnje i promicanje proizvoda ribarstva i akvakulture, među ostalim kroz podizanje svijesti o održivosti te uvođenje proizvoda ribarstva i akvakulture u prehranu djece (vrtiće i škole).
Poboljšanja u organizaciji tržišta za proizvode ribarstva i akvakulture i ulaganja u sektore prerade i stavljanja na tržište su ključni za postizanje održivosti ribarstva i akvakulture kao i unaprjeđenje poticajnog okruženja kao odgovora na potražnju potrošača za proizvodima ribarstva i akvakulture. Navedenom će se doprinijeti i kroz uspostavu organizacija proizvođača te potporom za njihovo djelovanje kroz planove proizvodnje i stavljanja na tržište.
Važan je strateški cilj Programa i potpora ribo prerađivačkoj industriji odnosno poticanje održivih praksi u sektoru prerade proizvoda ribarstva i akvakulture, a koja također ima važnu ulogu u dostupnosti i kvaliteti proizvoda ribarstva i akvakulture.
Potpora je posebno namijenjena:
poboljšanju organizacije tržišta na individualnoj razini, razini poduzeća i sektora radi planiranja i upravljanja njihovim aktivnostima, kombinacijom razvoja vještina, konsolidacije mehanizama lanca opskrbe i bolje poduzetničke i sektorske organizacije
jačanju, olakšavanju i ubrzavanju kanala prodaje, posebno u dijelu vanjske trgovine za proizvode ribarstva i akvakulture
razvoju pravila postupanja, promicanju nabolje moguće prakse u smislu kvalitete proizvoda i sigurnosti te istraživanju mogućnosti brendiranja radi promicanja ugleda
povećanju asortimana lokalnih proizvoda akvakulture i dodavanju vrijednosti akvakulturnoj proizvodnji novom i drugačijom preradom i proizvodima
poticanju potrošnje proizvoda ribarstva i akvakulture, uključujući uvođenje proizvoda ribarstva i akvakulture u odgojno-obrazovne ustanove
unaprjeđenju kapaciteta i poticanju konkurentnosti i okolišne održivosti riboprerađivačke industrije
Poticanje razvoja lokalnih zajednica ovisnih o ribarstvu i akvakulturi i jačanje teritorijalne kohezije jedan je od strateških ciljeva Programa i to kroz lokalni razvoj pod vodstvom zajednice čime će o snažene i angažirane ribarske zajednice biti pokretači održivog i uključivog teritorijalnog razvoja u ribarstvenim i akvakulturnih područjima primjenom pristupa „odozdo prema gore“. Strateški cilj je preokrenuti trend pada u gotovo svim segmentima u mnogim zajednicama koje ovise o ribarstvu i akvakulturi te otvoriti nove mogućnosti vezane uz ribolov i akvakulturu odnosno doprinijeti diversifikaciji ribarstvenih i akvakulturnih područja.
Namjera je posebno ulagati u ribarske zajednice i lokalni razvoj pod vodstvom zajednice te time:
poboljšati sudjelovanja dionika u ribarstvu i povezanom lokalnom razvoju nepristranim zastupanjem različitih segmenata ribarstva i akvakulture
poticati i omogućiti diversifikaciju tradicionalnih ribolovnih aktivnosti kako bi se obuhvatile nove mogućnosti odnosno omogućilo lokalnim zajednicama u području ribarstva i akvakulture da bolje iskoriste i ostvare dobit iz prilika koje im nudi održivo plavo gospodarstvo te da iskoriste i ojačaju okolišne, kulturne, socijalne i ljudske resurse, kao što je potpora pomorskoj industriji, turizam, sportski ribolov i očuvanje okoliša, a posebno će se promicati i mjere koje potiču uključivanje obitelji i zajednice
podupirati razvoj male infrastrukture te na taj način u najvećoj mjeri iskoristiti ekonomske mogućnosti i mogućnosti zapošljavanja tijekom cijele godine u ribarskim zajednicama
promicati jaču integraciju planiranja u ribarstvu i akvakulturi s drugim lokalnim razvojnim inicijativama i osigurati ravnotežu između različitih interesnih skupina unutar zajedničkog dugoročnog razvojnog usmjerenja područja
uspostaviti kolektivne i strateške pristupe podržane mehanizmima za komplementarnost i sinergiju s drugim fondovima EU
jačati umrežavanje i podizati svijest javnosti o okolišno održivom i resursno učinkovitom ribarstvu i akvakulturi
Nadalje, strategija Programa će biti usmjerena ka jačanju održivog upravljanja morima, promicanju znanja o moru, smanjenju utjecaja ribolova na okoliš i bioraznolikost te poticanju održivijeg korištenja morskih bioloških resursa, što će se postići provedbom mjera očuvanja u okviru ZRP-a i mjerama očuvanja u okviru Natura 2000 i u skladu s Okvirnom direktivom o pomorskoj strategiji. U skladu sa Strategijom upravljanja morskim okolišem i obalnim područjem, na temelju zahtjeva iz Okvirne direktive o pomorskoj strategiji, utjecat će se na zaštitu, očuvanje i omogućavanje oporavka, te obnavljanje strukture i funkcije morskih i obalnih ekosustava, zaštitu bioraznolikosti, smanjenje onečišćenja i opterećenja, odnosno održivo korištenje prirodnih resursa, obalnih ekosustava, krajobraza i geomorfologije.
Potpora je posebno namijenjena:
promicanju očuvanja morskog okoliša i bioraznolikosti , posebno zaštićenih morskih područja i ekološki značajnih područja Natura 2000, obnove strukture i funkcije morskih i obalnih ekosustava i zaštite bioraznolikosti kroz održivo korištenje, uključujući praćenje i određivanje područja u skladu s Direktivom 92/43/EEZ i Direktivom 2009/147/EZ
unaprjeđenju znanja o morskom okolišu, kao i poboljšanju zaštite morskog okoliša, s posebnim naglaskom na postizanje dobrog stanja okoliša u skladu s Direktivom 2008/56/EZ
podizanju razine osviještenosti i potporu istraživačkim aktivnostima u području ublažavanja i prilagodbe klimatskim promjenama
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Tablica 1A SWOT
Cilj politike
Prioritet
SWOT analiza (za svaki prioritet)
Obrazloženje (sažetak)
Zelenija, otporna Europa s niskom razinom emisija koja prelazi na gospodarstvo s nultom neto stopom emisija ugljika promicanjem prelaska na čistu i pravednu energiju, zelenih i plavih ulaganja, kružnoga gospodarstva, ublažavanja klimatskih promjena i prilagodbe klimatskim promjenama, sprečavanja rizika i upravljanja njime te održive urbane mobilnosti
Poticanje održivog ribarstva te obnova i očuvanje vodenih bioloških resursa
Snage
Ribolov na moru
Stabilan EU pravni okvir s jasno definiranim ciljevima Zajedničke ribarstvene politike (Uredba (EU) br. 1380/2013)
Donesen GFCM višegodišnji plan upravljanja za demerzalni ribolov u Jadranskom moru s jasno postavljenim ciljem za dostizanje MSY razine za ključne stokove do 2026. godine (Preporuka GFCM/43/2019/5)
Donesen GFCM višegodišnji plan upravljanja za ribolov male plave ribe u Jadranskom moru s jasno postavljenim ciljevima za dostizanje MSY razine za srdelu i inćuna do kraja 2028. godine (Preporuka GFCM/44/2021/20)
Značajni napori koji se kontinuirano ulažu u zaštitu i očuvanje resursa kojima se upravlja u kontekstu ICCAT-a gdje je za većinu stokova utvrđeno da su u sigurnim biološkim granicama (npr. BFT), a za one koji su van sigurnih bioloških granica, na snazi su odgovarajući planovi oporavka (npr. MED SWO)
Izrazita raznolikost gospodarski važnih vrsta ( multispecies fishery ) i raznolikost ribolovnih tehnika ( multigear fishery )
Mogućnost aktivnog malog priobalnog ribolova u obalnim/otočnim zajednicama uključenim u ribolov tijekom cijele godine.
ulov u okviru malog priobalnog ribolova predstavlja najkvalitetnije proizvode ribarstva, ima najkraći put do krajnjeg potrošača i najpovoljniju cijenu, kako za ribara tako i za lokalno stanovništvo
Razvijen sustav praćenja resursa.
Uspostavljen sustav za praćenje slučajnog ulova osjetljivih vrsta (poput morskih sisavaca, kornjača, morskih ptica i hrskavičnjača)
Uspostavljen i operativan informacijski sustav za ribarstvo i sustav za nadzor flote, uključujući povezanost registra flote i registra povlastica
Tradicija u ribarstvu. Područja i zajednice koji tradicionalno ovise o ribarstvu u svrhu vlastite egzistencije, pogotovo na otocima, imaju obilježja „ribarskih sela“, čime predstavljaju značajnu prednost u smislu razvoja turizma.
Visoka kvaliteta proizvoda ribarstva zbog povoljnih okolišnih uvjeta, kvalitete mora i raznolikosti morskih staništa.
Postojanje planova upravljanja za određene oblike ribolova.
Utjecaj uspostavljanja „no-take“ zone u Jabučkoj kotlini na demerzalne vrste
Utvrđena Natura 2000 morska područja kao dio procesa uspostave ekološke mreže Natura 2000 koja omogućava očuvanje staništa koji doprinose obnovi ribljih stokova.
Ribolov na slatkim vodama
Tradicija gospodarskog ribolova na slatkim vodama.
Dostupni slatkovodni resursi za gospodarski ribolov na rijekama Dunavu (unutar granica RH) i Savi (nizvodno od Jasenovca unutar granica RH).
Raznolikost staništa i vrsta.
Postojanje domaćeg tržišta.
Novi trendovi u rekreacijskom i sportskom ribolovu i održiv pristup zahvaljujući upravljanju ribolovom od strane nositelja ribolovnog prava koji imaju obvezu upravljati resursima na temelju godišnjih planova gospodarenja
Prikupljanje podataka
Uspostavljena administrativna struktura za provedbu Nacionalnog programa prikupljanja podataka.
Dobra suradnja s partnerskim institucijama utemeljena radi provedbe Nacionalnog programa prikupljanja podataka.
Uspostavljena baza podataka za prikupljanje podataka.
Uspostavljen financijski okvir za provedbu programa.
Kontrola i provedba
Dobra praksa u sustavu nadzora primjenom novih tehnologija posebno u odnosu na NNN ribolov
Unaprjeđena i modernizirana oprema za nadzor i kontrolu u ribarstvu
Koordinirane akcije korištenjem dronova i plovila u kontroli ribarstva
Sva plovila obuhvaćena Planovima upravljanja opremljena sustavom za satelitsko praćenje plovila (VMS) i elektroničkim sustavom izvješćivanja (ERS), bez obzira na duljinu, što uvelike doprinosi učinkovitom i djelotvornom nadzoru ribarstva
Dobra suradnja s drugim nadležnim tijelima koja sudjeluju u nadzoru u ribarstvu te nadzoru i zaštiti prava i interesa RH na moru
Zajedničke inspekcijske kontrole sa susjednim zemljama članicama.
Brzo otklanjanje nedostataka u sustavu kontrolu temeljem izvještaja EK
Održiva ulaganja u infrastrukturu, posebno ribarske luke i iskrcajna mjesta će omogućiti stvaranje potrebnih preduvjeta ribarima za obavljanje djelatnosti, povećati kvalitetu, kontrolu i sljedivost ulova, poboljšati sigurnosti i radne uvjete te doprinijeti jačanju održivog plavog gospodarstva. Ulaganja u ribarske luke i iskrcajna mjesta će doprinijeti usklađenosti s obvezom iskrcavanja ulova u cijelosti i ojačati strategije za stvaranje dodane vrijednosti nedovoljno iskorištenog ulova, kao i doprinijeti provedbi Direktive (EU) 2019/904 i Direktive (EU) 2019/883. U novom programskom razdoblju dosadašnji koncept ulaganja u ribarske luke i iskrcajna mjesta dodatno će se osnažiti usmjeravanjem potpore u uspostavu sabirnog centra s potrebnom logistikom za prikupljanje dijela ulova koji proizlazi iz pune provedbe obveze iskrcaja kao i pogonom za proizvodnju ribljeg brašna, kako je opisano u okviru Prioriteta 2, specifičnog cilja 2, ali i za odlaganje/prikupljanje sakupljenog morskog otpada (uključujući izgubljenih ribolovnih alata). Što se tiče ribarske flote, mjere potpore potrebne su kako bi se riješio nedostatak modernizacije koji se odražava u starosti plovila, neučinkovitoj i zastarjeloj opremi i skladištima te motorima visoke potrošnje i onečišćenja. Poseban napor potrebno je uložiti u poticanje energetske učinkovitosti na plovilima kako bi se ublažile klimatske promjene i doprinijelo dekarbonizaciji i održivom plavom gospodarstvu, uzimajući u obzir broj starih plovila koja koriste velike količine goriva s visokom razinom emisije. Nadalje, a s obzirom na starost ribarske flote, nužno je podupirati ulaganja u unaprjeđenje higijene, zdravlja i sigurnosti te uvjeta rada ribara kroz ulaganja u plovila i opremu. Konkurentnost i održivost sektora ribarstva ovisi o maksimalizaciji vrijednosti te stvaranju dodane vrijednosti proizvoda kroz promicanje kvalitete ulova te poticanju diversifikacije na povezane i komplementarne aktivnosti kako bi se stvorile nove mogućnosti prihoda u sektoru ribolova, posebno u kontekstu malog priobalnog ribolova te doprinijelo prilagodbi sektora klimatskim promjenama. Za poticanje međugeneracijske obnove i zadržavanja mladih u ribarstvu, poticat će se pokretanje poslovanja mladih ribara kroz potporu za prvo stjecanje ribarskog plovila.
Kako bi se učinkovitije održavala ravnoteža između ribolovnog kapaciteta i mogućnosti, podupirat će se trajno povlačenje iz ribolova ribarskih plovila koja pripadaju segmentima flote koji nisu učinkovito uravnoteženi s ribolovnim mogućnostima dostupnima tom segmentu. Podupirat će se i smanjenje ribolovnog napora kroz otkup prava obavljanja ribolova određenim ribolovnim alatima.
Potporom privremenoj obustavi, kao dodatnoj mjeri drugim mjerama upravljanja resursima, kao što je mjera trajne obustave ribolovne aktivnosti, osigurat će se da njena provedba nastavi biti ograničena i usmjerena na zaštitu određenih vrsta kad se za to ukaže potreba, u svrhu zaštite ribolovnih resursa. Prvenstveno će mjera biti usmjerena na obustave ribolova radi zaštite mrjestilišta i rastilišta morskih organizama, sve na temelju znanstvenih i stručnih podloga i dokaza. Uz zaštitu resursa, ovom mjerom doprinijet će se primjerenom životnom standardu ribara, nadoknadom gubitaka uslijed ograničenja obavljanja ribolova i poticati održavanje zaposlenosti u sektoru ribolova.
Izvješće o floti i pripadajući Akcijski plan svakako su osnovni alat za usmjeravanje mjera koje za cilj imaju usklađivanje ribolovnog kapaciteta s ribolovnim mogućnostima. Obzirom da se ova analiza radi na godišnjoj razini za prethodnu godinu, Izvješće o floti za 2020. godinu, može u početnom razdoblju provedbe Programa usmjeriti mjere u one segmente flote koji su trenutno ocijenjeni kao segmenti izvan ravnoteže. Ipak, Program u tom smislu mora zadržati dovoljnu fleksibilnost za buduće razdoblje kako bi se omogućilo preusmjeravanje sredstava u one segmente gdje se takva intervencija pokaže najpotrebnijom.
Poticanjem osiguranja ribarskih plovila i naknadama za štete od predatora nanesenim ulovu i ribolovnim alatima pridonijet će se stabilizaciji prihoda ribara i održivosti sektora. Uz to, poticanjem osiguranja poticat će se kultura upravljanja rizikom s obzirom na osjetljivost ribarstva na negativne klimatske događaje te druge vanjske faktore koji mogu uzrokovati značajne gubitke, a na koje ribari ne mogu utjecati, čime će se doprinijeti prilagodbi sektora klimatskim promjenama u skladu sa Strategijom prilagodbe klimatskim promjenama koja proširenje kapaciteta i modela za pokrića rizika povezanih s klimatskim promjenama definira kao mjeru visoke važnosti. Iz analize, kao i iz preporuke u okviru provedenog srednjoročnog vrednovanja OP-a za 2014.-2020., proizlazi i potreba za jačanjem inovacija u sektoru ribarstva kako bi se poboljšala suradnja između istraživanja i prakse te olakšala digitalna tranzicija. Navedeno će uključivati potporu razvoju novih ili znatnom unaprjeđenju postojećih proizvoda i opreme, procesa i tehnika te upravljanja i sustava organizacije. Tu suradnju će ojačati potpora stvaranju partnerstva između znanstvenika i ribara u prikupljanju podataka i upravljanju, studijama, pilot projektima, širenju znanja, istraživanja i primjera najbolje prakse.
Uzimajući u obzir da ekološka mreža u Republici Hrvatskoj obuhvaća veliki dio kopnenih voda i teritorijalnog mora, postoji potreba za zaštitom i obnovom biološke raznolikosti te morskih i slatkovodnih ekosustava pomoću boljeg upravljanja i mjera očuvanja, uključujući izradu i ažuriranje planova upravljanja ribolovnim aktivnostima za lokacije Natura 2000 i posebna zaštićena područja, kao i njihovu obnovu i praćenje. U smislu ograničavanja utjecaja ribolova na morski okoliš, uključujući sprječavanje i smanjenje neželjenog ulova, podupirat će se unaprjeđenje selektivnosti ribolovnih alata te eliminacija odbačenog ulova, kao i druge aktivnosti koje doprinose zaštiti i obnovi vodene bioraznolikosti i ekosustava te jačanju plavog gospodarstva. Ove aktivnosti obuhvaćaju između ostaloga aktivnosti sakupljanja izgubljene ribolovne opreme i alata i prikupljanja morskog otpada, a što je u skladu i sa preporukom proizašlom iz srednjoročnog vrednovanja OP-a za 2014.-2020. Potrebno je podupirati i podizanje razine svijesti o zaštiti okoliša i prirode, očuvanju bioraznolikosti, ublažavanju klimatskih promjena i prilagodbi istima, a kako bi se ribarska zajednica što više uključila u zaštitu i obnovu resursa.
U svrhu poticanja provedbe ZRP-a i upravljanja ribarstvom, potrebno je osigurati i poboljšati prikupljanje kvalitetnih podatka pomoću tehnoloških poboljšanja i jačanja suradnje između uključenih dionika kroz jačanje svijesti o važnosti prikupljanja podataka.
U skladu sa stečenim iskustvima i naučenim lekcijama, kao i prema preporuci proizašloj iz srednjoročnog vrednovanja OP-a za 2014.-2020., radi dodatnog unaprjeđenja sustava kontrole u ribarstvu i jačanja održivog plavog gospodarstva kroz digitalizaciju, potrebno je dodatno podupirati poboljšanje aktivnosti praćenja, kontrole i nadzora nadležnih tijela i ostalih dionika uključenih u sustav kontrole.
S obzirom na proglašenje isključivog gospodarskog pojasa i obavezu kontrole istog potreba je za nabavom većeg plovila-broda za višednevni boravak na moru jer trenutna plovila ne osiguravaju siguran izlazak i duži boravak u morskom prostoru isključivog gospodarskog pojasa. Dosadašnja iskustva upotrebe dronova u provedbi kontrola nepobitno potvrđuju njihovu vrijednost pri operativnom planiranju i provedbi kontrola na moru. Dronovi kao pomoćni alati prilikom obavljanja kontrola pogotovo u koordinaciji sa plovilima inspekcijskih službi bitno uvećavaju operativnu sposobnost inspektora i ovlaštenih osoba, što je i primijenjeno u nekoliko slučajeva sankcioniranja nelegalnog ribolova plavoperajne tune u rekreacijskom ribolovu koji bi se teško utvrdili klasičnim postupcima nadzora i kontrole. Uzimajući u obzir činjenicu kako je kontrola rekreacijskog ribolova gorući problem u EU, a da takva plovila nemaju obavezu opremanjem sustavima za praćenje plovila upotreba dronova i buduća nadogradnja postojećih dronova znatno će unaprijediti kontrolu svih oblika ribolova, a naročito poboljšati kontrolu rekreacijskog ribolova
Slabosti
Morski ribolov
Ukupan ribolovni kapacitet u GSA 17 (od strane svih sudionika u ribolovu) premašuje raspoložive resurse u demerzalnom ribolovu.
U skladu sa podacima GFCM SAC-a iz 2021, srdela i inćun u GSA 17-18 su prelovljeni i u prelovu
Niska razina gospodarske održivosti za ribare radi velikog broja sudionika, nedovoljno opremljenih plovila, pogotovo u pogledu sigurnosti na plovilu, radnih uvjeta, higijene, kvalitete proizvoda i energetske učinkovitosti.
Nedostatni prihodi u okviru malog priobalnog ribolova. Udio iskrcaja u ukupnoj količini iskrcaja nije velik te iako ova kategorija nije značajna s ekonomskog aspekta, izuzetno je važna sa socijalnog, a s obzirom na veliki broj uključenih plovila i ribara.
Ograničena ribolovna infrastruktura i neadekvatna područja ribarskih luka i iskrcajnih mjesta u odnosu na sve veći broj zahtjeva koji proizlaze iz provedbe ZRP-a, uključujući obvezu iskrcavanja svega ulova. Iako su ulaganja u unaprjeđenja započela u razdoblju 2014.-2020., infrastruktura i dalje nije dostatna, a posljedično niti logistika i infrastruktura za prikupljanje i tretiranje odbačaja.
Neuravnoteženost pojedinih segmenata flote (plivarice - PS i pridnene koće – DTS, dredže – DRB i MGO segmenta u dijelu flote autorizirane za sakupljanje crvenog koralja) kao što je navedeno u Izvješću o floti za 2020. godinu.
Slatkovodni ribolov
Ograničeno znanje o kapacitetu okoliša i procjeni stokova.
Nedostatak suvremenih mjera upravljanja slatkovodnim ribarstvom.
Prikupljanje podataka
Nedostatna povezanost sa dionicima u sektoru ribarstva (ribari, uzgajivači i prerađivači).
Nedovoljna edukacija sektora o ciljevima i potrebama za prikupljanjem podataka.
Velika fragmentacija sektora ribarstva.
Široka geografska rasprostranjenost i disperzija sektora, uključujući slatkovodnu akvakulturu što rezultira povećanjem troškova.
Kontrola i provedba
Nedovoljan broj inspektora s obzirom na dužinu i razvedenost obale
Veliki broj učesnika u rekreacijskom i sportskom ribolovu posebice u turističkoj sezoni
Sve veće obaveze u kontroli ulova i uzgoja tuna
Zahtjevna provedbe kontrole odbačenog ulova
Veliki broj registriranih prvih kupaca proizvoda ribarstva
Trenutno samo za dvije vrste proizvoda ribarstva propisana obavezna elektronska sljedivost putem barcoda
Nepovezanost baza podataka Ministarstva financija i Ministarstva poljoprivrede
Potreba za većim brodom za kontinuirani višednevni nadzor ribolova u isključivom gospodarskom pojasu
Problemi u sustavu kontrole otkriveni inspekcijama i izvješćima Komisije
Prilike
Morski ribolov
Prilagodba ribolovnog kapaciteta i ribolovnog napora uz potporu dostupnih EU fondova.
Korištenje EU fondova za razvoj infrastrukture (u ribarskim lukama i iskrcajnim mjestima).
Postojeći potencijal za aktivnosti i razvoj infrastrukture kroz organizacije proizvođača, FLAG-ove i druge mreže.
Korist od razmjene iskustava suradnjom među sektorom (omogućavanje udruživanja u konzistentnom pružanju tehničke i administrativne podrške svojim članovim u smislu olakšavanja sudjelovanja u provedbi ZRP-a i pripadajućih mjera strukturne politike).
Niži operativni troškovi kroz efikasnu potrošnju goriva i inovacije.
Veća integracija s turističkim sektorom u svrhu sociogospodarske održivosti.
Mogućnost stvaranja novih prihoda u segmentu malog priobalnog ribolova kroz diversifikaciju djelatnosti vezanih uz osnovnu djelatnost ribolova
Razvoj mjera očuvanja najranjivijih staništa koje pružaju usluge održavanja populacija gospodarski važnih vrsta i doprinose obnovi ribljih stokova
Mogućnost razvijanja tehnika i alata za iskorištavanje stranih vrsta i populariziranje njihovog korištenja kroz partnerstva i suradnju znanstvenika i ribara
Nadogradnja sustava mitigacijskih mjera za smanjenje ili potpuno izbjegavanje slučajnog ulova osjetljivih vrsta (poput morskih sisavaca, kornjača, morskih ptica i hrskavičnjača) na temelju istraživanja koja su još uvijek u tijeku
Slatkovodni ribolov
Doprinos ruralnom/tradicionalnom načinu života.
Razvoj ribolova, osobito u pogledu obogaćivanja turizma i gastronomije.
Ruralni razvoj i ruralni turizam.
Tradicionalni, ekološki, kulturni i etnološki karakter.
Prikupljanje podataka
Kontinuirani razvoj sustava prikupljanja podataka kroz suradnju s drugim institucijama i sektorom.
Daljnji razvoj informacijske tehnologije i baza podataka.
Dostupnost financijskih sredstava iz EU fonda s ciljem jačanja administrativnih i tehničkih kapaciteta za prikupljanje podataka.
Jačanje svijesti ribara, uzgajivača i prerađivača o važnosti pružanja kvalitetnih i potpunih podataka kroz edukaciju sektora o ciljevima i potrebi za prikupljanjem podataka.
Povećano prikupljanje bioloških podataka o gospodarski važnim vrstama koje su obuhvaćene planovima upravljanja te vezanih socio-ekonomskih podataka.
Jačanje znanstvenog savjeta u svrhu poboljšanja sustava upravljanja.
Kontrola i provedba
Daljnji razvoj i uvođenje inovativnih tehnologija za nadzor u ribarstvu te učinkovitije prikupljanje podataka i izvještavanje
Jačanje suradnje, koordinacije i razmjene informacija između tijela uključenih u koordinaciju usluga na moru, na nacionalnoj i transnacionalnoj razini, kroz unaprjeđenje CISE-a
Širenje i promicanje digitalizacije u sustavu nadzora, posebno u odnosu na sljedivost
Prijetnje
Morski ribolov
Stanje ribolovnih resursa u Jadranskom moru.
Konkurencija za morski prostor i korištenje obalnog pojasa (nautički turizam, sportske luke i lučice).
Nepovoljne demografske prilike u odnosu na starenje stanovništva te intenzivno iseljavanje stanovništva
Unosnije alternativne mogućnosti karijere za mlade.
Gubitak tradicionalnih vještina i znanja.
Rastući troškovi poslovanja (naročito goriva) u kombinaciji s niskom cijenom prve prodaje proizvoda ribarstva.
Povećanje prometa na Jadranu i rezultirajući rizik od onečišćenja.
Migracija prema sjevernom Jadranu ili dubljem moru hladnoljubljivih vrsta zbog porasta temperature mora
Porast brojnosti stranih vrsta i utjecaj na domaće vrste zbog porasta temperature mora
Smanjenje primarne produkcije s posljedicama na brojnost pelagične ribe zbog promjene u cirkulaciji vode zbog termohalinih uzroka
Narušena sposobnost staništa za pružanje usluga ekosustava bitnih za održavanje gospodarski važnih vrsta
Narušena socioekonomska stabilnost sektora uslijed klimatskih promjena
Štete koje uzrokuju morski sisavci i ostale morske životinje
Nestabilnosti u poslovanju uzrokovane vanjskim faktorima kao što je pandemija COVID-19
Smanjenje dostupnosti male plave ribe za potrebe industrije uzgoja tuna u slučaju značajnijih smanjenja ili povećanja cijene, a kao posljedica provedbe GFCM Višegodišnjeg plana upravljanja
Slatkovodni ribolov
Sukob interesa između gospodarskog i rekreacijsko/sportskog ribolova
Sukob između aktivnosti zaštite okoliša, vodnoga gospodarstva i ribarstva
Korištenje alohtonih vrsta za uzgoj i premještaj vrsta iz jednog riječnog sustava u drugi
Prikupljanje podataka
nedostatan interes ribara za sudjelovanje u prikupljanju podataka, posebno za biološku komponentu u kontekstu sudjelovanja ribara u biološkom uzorkovanju, kao i optimalne pokrivenosti ribolovnih putovanja znanstvenim promatračima na ribarskim plovila
nedostatno razvijena regionalna koordinacija i usklađivanje metoda i procesa za prikupljanje, podnošenje i pristup podacima u okviru EU i GFCM okvira, kao i planova uzorkovanja, posebno za prikupljanje podataka o odbačenom i neželjenom ulovu te slučajnom ulovu osjetljivih vrsta, a u skladu sa novim zahtjevima Uredbe o prikupljanju podataka te preporuka GFCM-a i STECF-a
nedostatno razvijeni zajednički alati i postupci za provjeru valjanosti za poboljšanje kvalitete podataka, uključujući neusklađen pristup prikupljanju društveno-ekonomskih podataka i nedostatno usklađen pristup kod određivanja starosti za brojne stokove
nedovoljno razvijen sustav prikupljanja podataka za rekreacijski i sportski, a s obzirom na opseg rekreacijskog ribolova na Mediteranu i posljedično važnosti bioloških podataka, podataka o naporu i iskrcaju za procjenu učinka ove aktivnosti na stokove
Kontrola i provedba
Stavljanje na tržište proizvoda ribarstva iz NNN ribolova posebice iz rekreacijskog i sportskog ribolova
Upitna provedba mjera zaštite bioloških resursa kao i mjera zaštite ugroženih vrsta
Utvrđivanje potreba na temelju SWOT analize:
Gospodarski ribolov je važna gospodarska aktivnost u RH, a bit će i u financijskom razdoblju 2021.-2027. godine. Treba uzeti u obzir važnost zapošljavanja na obali i otocima, gdje je ribarstvo jedna od rijetkih aktivnosti koje pružaju izvor prihoda tijekom cijele godine.
U tom smislu, uzimajući u obzir SWOT analizu, identificirane su slijedeće potrebe:
Promicanje konkurentnosti i održivosti malog priobalnog ribolova.
Smanjenje ulova neželjenih vrsta kroz veću selektivnost alata, ciljane tehnike ribolova te uspostavu sustava praćenja slučajnog ulova ugroženih vrsta.
Uspostava područja gdje se ne obavlja ribolov (tzv. no-take zone) koja će omogućavati obnovu ribljeg fonda i okolnog ribolovnog područja.
Promicanje i konsolidacija prerade, trženja i izravne prodaje vlastitog ulova s ciljem stvaranja dodane vrijednosti i većih cijena za ribare.
Jačanje suradnje/prijenosa znanja između znanstvenih i gospodarskih organizacija.
Potpora prilagodbi klimatskim i drugim okolišnim promjenama.
Povećanje standarda temeljne ribarske infrastrukture u kontekstu ribarskih luka i iskrcajnih mjesta, odnosno povećanje kvalitete, kontrole i sljedivosti iskrcanih proizvoda, povećanje energetske učinkovitosti, doprinos zaštiti okoliša i poboljšanje zaštite na radu i radnih uvjeta.
Povećanje energetske učinkovitosti ribolovnih aktivnosti, odnosno ribolovne flote, uključujući učinkovito korištenje goriva, energetski učinkovite pogonske strojeve te praksu korištenja alternativnih goriva u svrhu ublažavanja klimatskih promjena.
Poboljšanje rukovanja i očuvanja ulova na plovilu u svrhu zadržavanja vrijednosti.
Jačanje znanja i pripremljenosti za prevencije nesreća, posebice na moru i u lukama.
Suradnja na području planiranja u morskim područjima te u stvaranju i upravljanju zaštićenih morskih područja i Natura 2000 područja.
Poboljšanje poslovnog strateškog i operativnog planiranja i marketinga za poduzeća u ribarstvu.
Daljnje unaprjeđenje sustava prikupljanja podataka posebno s ciljem ispunjavanja novih zahtjeva, kao i jačanja regionalne koordinacije te veće usklađenosti na području prikupljanja i korištenja podataka
Zelenija, otporna Europa s niskom razinom emisija koja prelazi na gospodarstvo s nultom neto stopom emisija ugljika promicanjem prelaska na čistu i pravednu energiju, zelenih i plavih ulaganja, kružnoga gospodarstva, ublažavanja klimatskih promjena i prilagodbe klimatskim promjenama, sprečavanja rizika i upravljanja njime te održive urbane mobilnosti
Poticanje održivih aktivnosti akvakulture te prerada i stavljanje na tržište proizvoda ribarstva i akvakulture čime se doprinosi sigurnosti opskrbe hranom u Uniji
Snage
Marikultura i slatkovodna akvakultura (horizontalno)
Povoljni okolišni uvjeti/dobro stanje okoliša
Tradicija marikulture i akvakulture: zgoj školjkaša započeo je prije nekoliko stoljeća, s velikim usponom u proizvodnji tijekom 20-tog stoljeća. RH je i dalje jedno od posljednjih utočišta autohtone europske plosnate kamenice, koja uz odgovarajući marketing i promidžbu može ostvariti visoku cijenu na EU tržištima. Uzgoj ribe ima tradiciju od gotovo 40 godina, među najranijima je u Europi, a tuna se uzgaja od 1990-ih.
Proizvodnja hrane visoke prehrambene vrijednosti
Sposobnost trajnog opskrbljivanja tržišta ujednačenom količinom i kvalitetom proizvoda
Marikultura
Porast proizvodnje novih vrsta
Održiva marikultura kroz očuvanu biološku raznolikost i usluge ekosustava također pružaju moguću veću tržišnu vrijednost proizvoda.
Primjena modernih tehnologija u uzgoju tuna
Raspoloživost visoko kvalificirane radne snage u uzgoju tuna
Dobra i transparentna suradnja uzgajivača tuna sa znanstvenim institucijama i aktivno sudjelovanje u radu EU i ostalih strukovnih organizacija
Povoljni ekonomski i okolišni faktori - “ low carbon footprint “ i postojanje specifičnih kriterija prostornog planiranja marikulturnih zona.
Blizina i trgovinski odnosi s glavnim tržištima (EU i vanjskim): udio proizvoda akvakulture u ukupnom izvozu kontinuirano raste. Većina uzgojene ribe, osim tune, stavlja se na EU tržište (posebno Italije). Rast proizvodnje je stalan zbog povećanja domaće potrošnje i stabilizacije cijena na tržištu EU. Tuna se proizvodi gotovo isključivo za dobro uspostavljeno japansko tržište.
Slatkovodna akvakultura
Uključivanje u područja Natura 2000. Uzgajališta šarana sastavni su dio ekološke mreže Natura 2000 i međunarodno važna područja za ptice te kao takva predstavljaju važna staništa divljih vrsta i pridonose očuvanju biološke raznolikosti.
Šaran je zbog niske cijene mesa na tržištu dobar repromaterijal za razvoj novih proizvoda
Usklađenost s uvjetima zaštite okoliša i drugim aktivnostima (sport, turizam, itd.).
RAS sustavi omogućuju vrlo koncentrirane tokove otpada i širok spektar ekonomičnih tehnika gospodarenja otpadom
Otpornost RAS sustava na klimatske promjene kao rezultat upravljanja okolišem
Stavljanje na tržište i prerada
Uspostavljeno domaće tržište za svježu ribu i školjkaše.
Porast prihvaćanja i konzumacije bijele ribe iz uzgoja
Napredak u jačanju svijesti dionika sektora o trženju proizvoda ribarstva i mehanizmima trženja.
Postojanje stalnih kanala prodaje na tržište EU (Italija, Španjolska, Mađarska, Češka, Njemačka) u nekim segmentima.
Dobro uspostavljeno tržište plavoperajne tune u Japanu.
Dobra organiziranost uzgajivača tuna
Domaća i inozemna potražnja za toplovodnim vrstama iz uzgoja često je veća od ponude ključnih vrsta
Velika potražnja za hladnovodnim vrstama iz uzgoj, kao vrstama ribe privlačnima za jelo
Dugogodišnja tradicija u prerađivačkoj industriji.
Dostupnost sirovina za prerađivačku industriju
Sektori marikulture i slatkovodne akvakulture značajni su u ukupnom sektoru ribarstva i akvakulture u Republici Hrvatskoj te su ujedno i povijesno važni. Međutim, sektoru je potrebna modernizacija i poboljšanje uvjeta zdravlja i sigurnosti, kao i ulaganja u postizanje energetski i resursno učinkovitije akvakulture kako bi se, između ostaloga, minimalizirala potrošnja vode. Uz to, ulaganjima u mrjestilišta doprinjet će se pokrivanju potreba uzgojnih kapaciteta, a s obzirom da su trenutni kapaciteti nedostatni i pokrivaju manje od 50% potreba.
Također, kako bi se doprinijelo povećanju konkurentnosti i prilagodbi klimatskim promjenama, postoje značajne potrebe za ulaganjima u povećanje dodane vrijednosti kroz uvođenje novih proizvoda, kao što je uzgoj algi, i razvoj komplementarnih djelatnosti.
Nadalje, prijelaz na ekološko upravljanje i poticanje ekološkog uzgoja će doprinijeti zaštiti biološke raznolikosti i jedinstvenosti ekosustava u Republici Hrvatskoj. Također, u skladu sa SWOT analizom, akvakulturna uzgajališta mogu pružiti važne ekološke usluge, posebno s obzirom na prisutnost uzgajališta u kopnenim i morskim područjima Natura 2000 te zaštićenim područjima. Kod slatkovodne akvakulture navedeno može obuhvaćati potporu šaranskim ribnjacima kao područjima prepoznatima kao važnim staništima vrsta. Prema tome, slatkovodna uzgajališta koja se većinom nalaze u Natura 2000 područjima zahtijevaju posebnu pažnju te će povezana ulaganja imati utjecaj, ne samo na proizvodnju, već i na zaštitu okoliša i očuvanje tih važnih staništa.
Kao važna potreba utvrđeno je i daljnje unaprjeđenje uvjeta zdravlja i dobrobiti životinja na uzgajalištima, uključujući razvoj najbolje prakse koja se posebno odnosi na zdravlje i potrebe dobrobiti životinja u akvakulturi, inicijative s ciljem smanjivanja ovisnosti akvakulture o veterinarskim lijekovima.
Nadalje, analizom, kao i preporukama proizašlima iz srednoročnog vrednovanja OP 2014.-2020., je utvrđeno da je razina znanja, osobito u pogledu uvođenja inovacija, niska u sektoru akvakulture te je utvrđena potreba za provedbu aktivnosti koje će ojačati širenje i primjenu suvremenih znanja, primjenu održivih i resursno učinkovitih praksi i suvremenih tehnologija proizvodnje s malim negativnim učinkom te praksi i tehnologija uzgoja prilagođenih klimatskim promjenama i zahtjevima Direktive 60/2000/EZ u kontekstu gospodarenja otpadnim vodama, kao što su RAS sustavi, integrirani multitrofički oblici akvakulture i režimi prehrane prilagođeni uvjetima povišene temperature vode. U tom pogledu dodatno postoji potreba i za savjetodavnim i edukativnim uslugama koje će poduprijeti postizanje usklađenosti sa zakonodavnim okvirom na području zaštite okoliša, standarda u području zdravlja i dobrobiti te promicati mjere prilagodbe klimatskim promjenama.
Također, u svrhu rješavanja pitanja manjka dostupnih podataka i informacija o ključnim pokazateljima vezanim uz okoliš/klimatske uvjeta koja proizlaze iz analize, utvrđena je potreba za podupiranje unaprjeđenja alata za prikupljanje podataka, platformi za integrirano upravljanje podacima te sustava za prijenos znanja i informacija koji su usmjereni na korisnika (uzgajivače).
Kroz poticanje osiguranja u akvakulturi poticat će se kultura upravljanja rizikom s obzirom na osjetljivost akvakulture na negativne klimatske događaje te druge vanjske faktore koji mogu uzrokovati značajne gubitke, a na koje uzgajivači ne mogu utjecati, čime će se doprinijeti prilagodbi sektora klimatskim promjenama. Akvakultura je prepoznata kao sektor osobito ranjiv u odnosu na klimatske promjene te Strategija prilagodbe klimatskim promjenama, kao jedan od odgovora na smanjenje visoke ranjivosti, identificira i proširenje kapaciteta i modela za pokrića rizika povezanih s klimatskim promjenama, kao mjeru visoke važnosti.
Također, naknadama za štete od predatora pridonijet će se stabilizaciji prihoda i održivosti sektora akvakulture.
U odnosu na stavljanje na tržište proizvoda ribarstva i akvakulture, u skladu sa SWOT analizom, mjere potpore bit će usmjerene na nalaženje novih tržišta i poboljšanje uvjeta za stavljanje na tržište te promicanje kvalitete, dodane vrijednosti i održivosti, a kako bi se u najvećoj mogućoj mjeri iskoristio značajni potencijal za stavljanje na tržište i brendiranje visoko kvalitetnih proizvoda ribarstva i akvakulture.
Nadalje, postoji potreba za daljnjim poticanjem osnivanja organizacija proizvođača te provedbe njihovih planova proizvodnje i stavljanja na tržište, a čime će se promovirati konkurentno restrukturiranje sektora ribarstva i akvakulture.
U skladu s analizom, mjere potpore će biti usmjerene također i ka jačanju i modernizaciji prerade proizvoda ribarstva i akvakulture, uključujući potporu modernizaciji postojećih te potporu izgradnji novih objekata za preradu, s naglaskom na resursnu i energetsku učinkovitost, postupanje s otpadom, standarde kvalitete, zdravlje i sigurnost i dodanu vrijednost proizvoda te preradu nusproizvoda, a s ciljem konsolidiranja održive, inovativne, okolišno prijateljske i visoko kvalitetne prerađivačke industrije. Navedeno će unaprijediti učinkovitost i konkurentnost sektora, doprinijeti prilagodbi klimatskim promjenama i povećati mogućnost iskorištavanja potencijala ekonomskih operatora, a istovremeno će ublažavati negativne utjecaje na okoliš i unaprjeđivati energetsku učinkovitost.
Nadalje, ulaganja u preradu novih proizvoda od neželjenog ulova, nusproizvoda i proizvoda ekološke akvakulture će povećati potencijal prerade i potencijalno proširiti tržište. Uz to, unaprjeđenjem prikupljanja i upravljanja nusproizvodima i otpadom ribarstva kroz uspostavu odnosno izgradnju i opremanje objekta za preradu nusproizvoda i otpada koji nastaje u okviru ribolova, akvakulture i prerade proizvoda ribarstva, doprinijet će se prijelazu na kružno gospodarstvo, a time i ublažavanju klimatskih promjena i učinkovitom korištenju resursa .
Slabosti
Marikultura i akvakultura (horizontalno)
Složeni odnosno vremenski zahtjevni administrativni postupci dobivanja dozvole za akvakulturu: za ishođenje dozvole potrebo je ispuniti niz preduvjeta prema različitim tijelima te je za ishođenje svih potrebnih dokumenata taj postupak vremenski zahtjevan, a prvenstveno je to slučaj za marikulturu i dobivanje koncesija.
Nedostatni kapaciteti postojećih mrjestilišta: domaća proizvodnja mrjestilištima na kopnu pokriva manje od 50% potreba postojećih uzgojnih kapaciteta, a za školjkaše mrjestilišta ne postoje
Nedovoljna diversifikacija vrsta i proizvoda.
Nepostojanje organizacija proizvođača.
Nedovoljna suradnja između znanosti i sektora te nedostatak primijenjenih znanstvenih i istraživačkih projekata.
Nedostatak okvira cjeloživotnog učenja.
Mogućnost bijega jedinki stranih vrsta iz uzgajališta u prirodu što može dovesti do njihovog križanja s jedinkama iz prirode i izmjene genetskih obilježja.
Nedostatni financijski kapaciteti i ograničeni pristup sredstvima poslovnih banaka za ulaganja u osiguranje od rizika. Uzgajivači, posebno manji, imaju općenito male financijske kapacitete i imaju ograničen pristup kreditima jer ih poslovne banke i dalje smatraju prerizičnim i slabo unosnim prilikama, te je mali izbor instrumenata osiguranja koji su prilagođeni sektoru akvakulture, a postoji potreba za ulaganje u osiguranje od rizika koji su izazvani klimatskim promjenama, bolestima, nepogodama i promjenama tržišta
Marikultura
Potpuna ovisnost o uvozu hrane
Proizvodnja tune uvelike ovisi o kvotama za ulov tune.
Nedovoljna specijalizacija proizvodne tehnologije u uzgoju bijele ribe: manjak genetske selekcije i upotreba RAS sustava
U uzgoju školjkaša dominiraju mali (obiteljski) proizvođači i zastarjele prakse te nezainteresiranost za korištenje modernih tehnologija, što ograničava status i napredak ovog podsektora. Uzgajivači školjkaša, kao i drugi manji uzgajivači, nemaju dostatnu logistiku i tehnologiju kao odgovor na potražnju potrošača (prvenstveno hotelijeri i ugostitelji te „napredni“ – dobro informirani krajnji potrošači) za praktičnim i visokokvaltetnim proizvodima, koji su svježi i lako dostupni proizvodi, te uz bioekonomsku imaju i dodanu tržišnu vrijednost
Slabo razvijena obalna infrastruktura.
Nedovoljno sudjelovanje u radu i razmjeni znanja putem regionalnih i međunarodnih organizacija
Ograničenja za provedbu liječenja ribe u uzgoju i nedostatak lijekova registriranih u RH za liječenje riba.
Nedostatak prerađivačkih kapaciteta i proizvodnje proizvoda s višom dodanom vrijednošću, posebno kod uzgoja školjkaša koji se na tržnici prodaju samo kao svježi proizvodi.
Neadekvatno odlaganje otpada stvorenog u proizvodnom procesu.
Slatkovodna akvakultura
Nedovoljna količina dostupne vode u pojedinim razdobljima proizvodnog ciklusa.
Visoke vodne naknade.
Visoki proizvodni troškovi u uzgoju hladnovodnih vrsta u usporedbi sa susjednim zemljama
Nedostatna dostupnost podataka i informacija o ključnim pokazateljima vezanim uz okoliš/klimatske uvjeta (npr. stanje infrastrukture dovodnih kanala prema ribnjacima, klimatološkim uvjetima i zalihama vode kojima se koriste pojedinačna uzgajališta).
Neregistrirana mala (obiteljska) uzgajališta.
Nedostatak (educirane i kvalitetne) radne snage
Nedostatak selektivnog uzgoja. Uzgoj ciprinidnih vrsta većinom podrazumijeva kontrolirani uzgoj šarana (Cyprinus carpio) često u polikulturi s drugim vrstama, od kojih su najzastupljenije bijeli amur (Ctenopharyngodon idella), sivi glavaš (Hypophthalmichthys nobilis), bijeli glavaš (Hypophthalmichthys molitrix), som (Silurus glanis), smuđ (Stizostedion lucioperca), štuka (Esox lucius) i linjak (Tinca tinca). Proizvodnja je u najvećoj mjeri poluintenzivna, pri čemu se uz prirodnu hranu, koja nastaje u ribnjaku biološkim procesima i čija se produkcija potiče agro-tehničkim mjerama (gnojidba i dr.), riba dohranjuje i dodatnom hranom, najčešće žitaricama (kukuruz, pšenica, raž, ječam). Proizvodni ciklus u šaranskom uzgoju u pravilu traje tri godine. Uvođenjem selektivnog uzgoja razvila bi se otpornosti prema bolestima i bolja prilagodba na promjenjive uvjete u okolišu, pogotovo korištenjem tehnologije (RAS) u intenzivnom uzgoju slatkovodnih vrsta velike dodane vrijednosti (smuđ, grgeč, som)
Uzgoj toplovodnih vrsta niskog intenziteta i duži uzgojni ciklus ograničavaju produktivnost i rast ove industrije
Niska potrošnja i nedovoljna informiranost potrošača.
Nedostatak prerađivačkih kapaciteta.
Mali obujam proizvodnje i rascjepkanost mnogih proizvođača u akvakulturi
Nedovoljna zainteresiranost za korištenje modernih tehnologija u uzgoju hladnovodnih vrsta
Slaba povezanost s tržištem
Manjak oblikovane ishrane i visoki troškovi uvoza ikre, mlađi i peletirane hrane
Nedovoljna rana dijagnostika i preventivne intervencije u cilju povećanja dobrobiti riba i sigurnosti proizvoda
Nedostatne mjere za kontrolu bolesti riba na nacionalnoj razini te slaba biosigurnost i sposobnost upravljanja rizicima od bolesti (npr. virus KHV koji napada šarane). Problemi nastali od bolesti i biosigurnosti ističu važnost budućih mjera za sprječavanje bolesti izazvanih širenjem određenih bakterijskih i virusnih patogena, kao i dobrog upravljanja, kontrola i postupaka koji se provode u cilju biosigurnosti. Osim mjera za kontrolu bolesti riba na nacionalnoj razini, uzgajališta u akvakulturi trebaju izraditi svoje planove biosigurnosti.
RAS sustavi: visoki troškovi infrastrukture, opreme i pokretanja poslovanja (startup-ova), vrlo ograničena dostupnost domaće tehnologije, proizvođača opreme i znanja te povećanje operativnih troškova
Stavljanje na tržište i prerada proizvoda ribarstva i akvakulture
Nedovoljan broj proizvoda dodane vrijednosti.
Niska potrošnja per capita.
Ograničena inovativnost u proizvodnji i stvaranju dodane vrijednosti.
Nedostatak robnih marki i brendiranja.
Neprikladni rashladni i skladišni kapaciteti te otežan iskrcaj.
Nerazvijenost infrastrukture vezane uz trženje.
Nedostatan broj organizacija proizvođača.
Proizvodnja, prodaja i cjelokupan poslovni model u uzgoju tuna trenutačno ovise samo o jednom tržištu, a povećanje ponude, tj. ulovnih kvota, uzrokuju pad cijena na tržištu
Kod toplovodnih vrsta iz uzgoja potražnja je koncentrirana u dvije kratke sezone godišnje
Nedostatno razvijene marketinške strategije i vještine proizvođača te nedostatno brendiranje i licenciranje/certificiranje proizvoda i nepostojanje ciljane promocije. U svojem poslovanju ili za oglašavanje ove industrije i promidžbu proizvoda, samo se veći uzgajivači koriste internetom i društvenim medijima
Prilike
Marikultura i akvakultura (horizontalno)
Mogućnost pojednostavljenja i skraćivanja trajanja administrativnih postupaka i pretpostupaka za dobivanje dozvole za akvakulturu kroz digitalizaciju i integraciju podataka i potrebne dokumentacije te izradu i provedbu planova za koordinirano korištenje zemljišta i upravljanje obalnim područjem
Diversifikacija proizvodnje odnosno daljnji razvoj uvođenja „novih“ vrsta kao što su zubatac, gof i plosnatice u marikulturi, smuđ (s velikim filetima) i kečiga (veliki fileti, kavijar i turističke mogućnosti), potočna pastrva, lipljan, mladica i slično u slatkovodnoj akvakulturi, kao i u uzgoju školjkaša razvojem tehnologije mriještenja (npr. Jakobove kapice).
Razvoj novih proizvoda, proizvodnje široke palete proizvoda veće dodane vrijednosti i tehnologija i povezanost sa sektorom prerade: jačanje prerade, trend konzumacije filetirane ribe, ribe spremne za kuhanje, kao i gotovih jela (s dodanom vrijednošću), uključujući pripremljene proizvode i gotova jela od školjkaša s dužim rokom trajanja te, na primjer, dimljenu pastrvu koja je široko prihvaćena, ali se rijetko može naći na tržištu.
Jačanje istraživačkih kapaciteta na području selektivnog uzgoja, hranidbe riba i uzgoja u RAS sustavima
Razvoj ekološkog uzgoja: mogućnost rasta proizvodnje u segmentu vrhunskih i posebnih (nišnih, npr. ekoloških) proizvoda, uključujući i mogućnost korištenja segmenta školjkaša za prirodne/ekološke proizvode s eko-oznakama i visokom dodanom vrijednošću
Mogućnost brendiranja proizvoda podrijetlom (uzgojenih) iz zaštićenih područja i Natura 2000 područja.
Promocija visoke nutritivne vrijednosti uzgojenih organizama
Marikultura
Dostupnost daljnjeg razvoja za provedbu Integriranog upravljanja obalnim područjem, uvažavajući planiranje korištenja zemljišta i pomorsko prostorno planiranje.
Doprinos razvoju otočnih zajednica (zapošljavanje, povezane aktivnosti).
Uspostava) RAS sustava na kopnu.
Uvođenje novih tehnika upravljanja kvalitetom i unaprjeđenje postojećih.
Proizvodnja industrijske hrane za ribe.
Bolje korištenje postojećih kapaciteta za uzgoj.
Izrada planova biosigurnosti
Primjena učinkovitih praksi upravljanja zdravljem, kojima se potiču mjere sprječavanja bolesti (uključujući upotrebu imunostimulansa i drugih, ciljanih ili neciljanih mjera za povećanje imuniteta), ograničene upotrebe antibiotika i drugih veterinarskih lijekova i prilagodbe klimatskim promjenama.
Slatkovodna akvakultura
Dostupnost prostora i kapaciteta odnosno vodenih površina za uzgoj.
Uvođenje RAS tehnologija koji omogućuje otpornost na klimatske promjene. RAS sustavi omogućuju vrlo koncentrirane tokove otpada i širok spektar ekonomičnih tehnika gospodarenja otpadom, uključujući i otpadnim vodama, omogućuju intenzivni rast toplovodnih mesojednih riba velike dodane vrijednosti (npr. smuđa i soma), omogućuju skraćivanje uzgojnog ciklusa vrsta (npr. pastrve i šarana) neprestanim održavanjem optimalnog okoliša.
Povećanje otpornosti akvakulture na smanjenu dostupnost protočne vode, promjene fizikalno kemijskih parametara vode te pojavu i širenje bolesti
Uvođenje novih tehnika upravljanja kvalitetom i unaprjeđenje postojećih te uvođenje modernih tehnologija uzgoja hladnovodnih vrsta.
Postojanje interesa proizvođača u hladnovodnom uzgoju za veću uzajamnu suradnju
Daljnji doprinos šaranskih ribnjaka zaštiti prirode i očuvanju biološke raznolikosti.
Doprinos razvoju ruralnih područja kroz diversifikaciju aktivnosti na farmi (seoski turizam, ribolov i sl.) i kroz uspostavu okvira za mala (obiteljska) uzgajališta.
Mogućnost korištenja prirodno vrijednih toplovodnih (ciprinidnih) uzgajališta u turističko-rekreativne svrhe temeljene na zaštiti prirode (novi vidovi posjetiteljskih sadržaja).
Mogućnost ostvarivanja veće proizvodnje po jedinici uzgojne površine na postojećim uzgajalištima. Veća ulaganja u bolje hranidbene režime i intenzivnu kulturu mogu povećati šaransku proizvodnost na više od 1 tone po hektaru
Stavljanje na tržište i prerada proizvoda ribarstva i akvakulture
Modernizacija prerađivačke industrije.
Uvođenje energetski učinkovitih tehnologija u prerađivačku industriju.
Vertikalno integrirana poduzeća s modernim tehnologijama koja proizvode širok asortiman proizvoda, uključujući pripremljene proizvode i gotova jela od školjkaša s dužim rokom trajanja.
Diversifikacija proizvoda i nova tržišta.
Istraživanje tržišta u EU-u i hrvatskih tržišta za vrhunske proizvode uzgojene tune (potrošači veće kupovne moći, hoteli i restorani).
Razvoj hladnih lanaca i prerade proizvoda ribarstva iz uzgoja.
Rastući turistički sektor s potencijalnim povećanjem tržišne potražnje.
Domaći je ulov divlje komarče, lubina i hame neznatan, što ostavlja dosta prostora za marketing ribe iz uzgoja čija potražnja na domaćem tržištu raste, a i turistički potencijal plasmana još uvijek nije maksimalno iskorišten
Maloprodajni sektor u Hrvatskoj još uvijek nije dovoljno opskrbljen svježim domaćim proizvodima od školjkaša iz uzgoja i nudi prostor za širu distribuciju i porast prodaje, a povećana potražnja za školjkašima za vrijeme turističke sezone omogućuje višu cijenu.
Povećanje broja velikih prodajnih mjesta.
Rast svijesti potrošača o kakvoći proizvoda ribarstva, daljnji razvoj marketinških kampanja i ciljane promidžbe u područjima gdje je konzumacija nedostatna (npr. šaran iz uzgoja).
Brendiranje, certificiranje i promocija proizvoda ribarstva i akvakulture
Povećanje potrošnje proizvoda ribarstva.
Uspostava organizacija proizvođača-a i međugranskih organizacija.
Prijetnje
Marikultura i akvakultura (horizontalno)
Posljedice klimatskih promjena: suša, niski vodostaji i poplave ugrožavaju uzgoj i smanjuju produktivnost slatkovodnih uzgajališta, dok porast temperature mora uzrokuje slabiji rast i veća smrtnost školjkaša zbog povećane kiselosti mora.
Tržišna nestabilnost
Financijski i operativno kompleksno upravljanje ekosustavima u područjima u ekološkoj mreži Natura 2000
Štete od ribojednih ptica, sisavaca i drugih životinja, uključujući kod školjkaša štete od ribljih vrsta radi promjene obilježja ponašanja i povećanja populacija pojedinih vrsta.
Uvođenje novih bolesti kroz uvoz
Nestabilnost u poslovanju, kao i prekid u kontinuitetu proizvodnog ciklusa uzrokovana vanjskim faktorima kao što je pandemija COVID-19
Marikultura
Učestalost prirodnih katastrofa i nepovoljnih vremenskih prilika.
Gubici uzrokovani bolestima.
Ulaganja u obalne projekte koji su u konfliktu s lokacijama namijenjenim uzgoju školjkaša.
Neadekvatne raspoložive tehnologije za obranu od predatora, posebno u uzgoju školjkaša
Uvođenje novih bolesti kroz uvoz, izbijanje bolesti ili ulazak invazivnih vrsta na uzgajališta zajedno s neodgovarajućim mehanizmima odgovora na hitne situacije
Loši sustavi otpadnih voda – kanalizacija na određenim područjima, poljoprivredno (pesticidi) ili industrijsko (postojane onečišćujuće tvari) onečišćenje, porast biotoksina i/ili nezgoda pri pročišćavanju školjkaša dovode do rizika zatvaranja uzgajališta školjkaša
Slatkovodna akvakultura
Degradacija prirode i okoliša uslijed ljudskih i klimatskih utjecaja.
Potencijalna obeshrabrenost ulagača u RAS sustave zbog razmjerno visokih kapitalnih ulaganja u tehnologiju koja nije dokazana u RH.
Kod RAS sustava potrebno je integrirati pravilno dizajniranu hardversku opremu s tehnikama upravljanja koje će se razvijati paralelno, a te dvije vještine nisu često dostupne u RH
Stavljanje na tržište i prerada proizvoda ribarstva i akvakulture
Rast troškova sirovina i energenata.
Pritisak na cijene vrši konkurencija europskih i međunarodnih proizvođača s nižim troškovima proizvodnje koji su cjenovno povoljniji te jeftiniji uvoz v.
Ograničena kupovna moć domaćih potrošača
Visoka cijena proizvoda ribarstva u odnosu na cijene mesa
Nestabilnost i poremećaji na tržištu (posebno nemogućnost plasiranja odnosno stavljanja na tržište proizvoda ribarstva), uzrokovani vanjskim faktorima kao što je pandemija COVID-19
Utvrđivanje potreba na temelju SWOT analize:
Glavni ciljevi uključuju poboljšanje socijalnog te poslovnog i političkog okruženja u razvoju akvakulture, povećanje nacionalne potrošnje proizvoda akvakulture, kao i povećanje zaposlenosti u akvakulturi uz istovremeno poticanje razvoja lokalnih zajednica. Sektor marikulture prevladava u cjelokupnom sektoru akvakulture u RH i vezan je isključivo uz priobalna i otočna područja RH. Ipak, potencijal za iskorištavanje i povećanje sektora slatkovodne akvakulture postoji u svim dijelovima RH, stoga identificirane potrebe i odgovarajuće mjere imaju potencijalnu važnost za cijeli teritorij:
povećanje ekonomske održivosti uzgajališta i bolje korištenje/veća učinkovitost postojećih kapaciteta
smanjenje administrativnih opterećenja i ubrzavanje postupaka kroz razvoj institucionalnih odgovora, u cilju privlačenja više mladih proizvođača i novopokrenutih poduzeća ( startup-ova ) u sektor akvakulture i pružanje više prilika poduzetnicama, uključujući usluge pružanja podrške u razvoju poslovanja.
jačanje konkurentskog položaja sektora akvakulture, prvenstveno uzgajivača školjkaša i drugih manjih uzgajivača, kroz unaprjeđenje poslovanja i tehnologije s ciljem usmjeravanjem na one tržišne segmente koji obuhvaćaju „napredne“ (dobro informirane) krajnje potrošače koji preferiraju praktične i visokokvalitetne proizvode, koji su svježi i lako dostupni proizvodi, te uz bioekonomsku imaju i dodanu tržišnu vrijednost
povećanje proizvodnje mlađi i riblje hrane radi ostvarenja boljeg pristupa cjenovno konkurentnim ulaznim sirovinama
povećanje inovativnog i organizacijskog kapaciteta sektora u svim segmentima proizvodnje, uključujući standarde kvalitete i unaprjeđenje uvjeta zdravlja i sigurnosti, posebice kroz uspostavu organizacija proizvođača i provođenje njihovih planova proizvodnje i stavljanja na tržište
poticanje inovacija usmjerenih na aktivnosti koje se bave primijenjenim istraživanjima i uvođenje novih tehnologija i proizvoda, poticanje unaprjeđenja praksi upravljanja i inovativnih rješenja proizvođača u akvakulturi, kao i uvođenje uzgojnih programa za razvijanje otpornosti prema bolestima i selektivni uzgoj u cilju unaprjeđenja prilagodbe na promjenjive uvjete u okolišu, prvenstveno za nove vrste
ulaganje u vještine i znanje savjetodavnih službi, osobito zbog zahtjeva za sukladnost i transformativne inovacije (digitalne tehnologije, klimatski pametna i održiva akvakultura, razmjena informacija i podataka).
potreba za uvođenjem integriranog upravljanja i planiranja. Nepotpuna sinkronizacija kao i nedovoljna svijest dionika o postupcima i podrška na lokalnoj razini (pogotovo u slatkovodnoj akvakulturi) mogu onemogućiti uspostavu novih uzgajališta u određenim proizvodnim okruženjima i povećavati sukobe s drugim sektorima/korisnicima u ruralnim i obalnim područjima (npr. turizam, graditeljstvo, ribolov itd.).
povećanje kapaciteta ekološkog uzgoja
promicanje brendiranja i potencijala EU standarda kvalitete
nove tehnike trženja (on-line, izravno) i promicanje korištenja proizvoda akvakulture (edukacija potrošača u svrhu otklanjanja sumnjičavosti i slabog shvaćanja proizvoda iz uzgoja)
koordinacija s turističkim i rekreacijskim aktivnostima u svrhu iskorištavanja diversifikacijskog potencijala
diversifikacija proizvodnje uvođenjem novih vrsta
unaprjeđenje i provedba mjera na nacionalnoj razini s ciljem sprječavanja bolesti izazvanih širenjem određenih bakterijskih i virusnih patogena, kao i jačanje dobrog upravljanja, kontrola i postupaka koji se provode u cilju biosigurnosti
daljnji razvoj prakse upravljanja rizicima, uključujući osiguranje od rizika koji su izazvani klimatskim promjenama, bolestima, nepogodama i promjenama tržišta
U području stavljanja na tržište i prerade proizvoda ribarstva i akvakulture, identificirane su sljedeće potrebe:
novi i/ili poboljšani proizvodni procesi i/ili sustavi upravljanja
povećanje primjene boljih praksi i sustava upravljanja u skladu s javnim i privatnim standardima kvalitete i certifikacijskim programima, posebice onima kojima se uređuje ekološka hrana, zaštita i očuvanje okoliša, sigurnost hrane i hrane za životinje, higijena hrane, zdravlje i dobrobit životinja, označavanje hrane i informacije o hrani (njezinu podrijetlu), sljedivost proizvodnje, prerade i marketinga.
unaprjeđenje rashladnih/skladišnih kapaciteta u svrhu povećanja učinkovitosti, zdravlja i sigurnosti te kvalitete proizvoda
jačanje povezanosti s istraživačkim institucijama i razmjena tehnologija s ciljem jačanja inovacija
povećanje ponude na tržištu s proizvodima ribarstva visoke kvalitete i stvaranje dostupnijih tržišta, te jačanje konkurentnosti proizvođača kroz stvaranje OP-a
nove tehnike trženja kao direktno trženje ili on-line trženje, jačanje povezanosti s turističkim sektorom te mogućnosti brendiranja, osobito u okviru malog priobalnog ribolova
poticanje uspostave organizacija proizvođača i sustava njihovog priznavanja čak i na regionalnoj/prekograničnoj razini
širenje znanja potrošača o ribi i ribljim proizvodima i održivom ribarstvu i akvakulturi kroz promicanje važnosti o konzumaciji tih proizvoda i promicanje potrošnje uvođenjem u redovitu prehranu djece
Europa bliža građanima poticanjem održivog i integriranog razvoja svih vrsta područja i lokalnih inicijativa
Omogućivanje održivog plavoga gospodarstva u obalnim, otočnim i kopnenim područjima te poticanje razvoja ribarskih i akvakulturnih zajednica
Snage
Postojanje atraktivnih obalnih područja s razvedenom obalom i mnoštvom otoka za srodne gospodarske aktivnosti.
Postojanje uspostavljenih lokalnih akcijskih skupina u ribarstvu.
Postojanje zaštićenih morskih područja i područja ekološke mreže Natura 2000.
Povoljni okolišni uvjeti.
Visoki osjećaja tradicije i znanja o morskom okolišu i hrvatskom ribarstvu.
Snažan osjećaj lokalnog identiteta i zajednice.
Visoka kvaliteta lokalnih proizvoda.
Iskustvo u pružanju turističkih usluga.
U skladu sa SWOT analizom, potrebno je poduzeti posebne mjere za potporu održivog i dugoročnog razvoja ribarskih i akvakulturnih zajednica, njihove socijalne kohezije i potpomaganja strateškog planiranja unaprjeđenjem njihove uloge u donošenju odluka i osiguranjem ravnoteže između sukobljenih interesa u mnogim područjima. Aktivnosti u okviru lokalnih razvojnih strategija će doprinijeti stvaranju dodane vrijednosti, radnih mjesta i promicanju međugeneracijskog obnavljanja u ribarskim i akvakulturnim zajednicama kroz ulaganja u inovacije i diversifikaciju te kapitalizaciju okolišne i kulturne baštine ribarstvenih i akvakulturnih područja.
Ovisno o lokalnim potrebama i potencijalu te relevantnim sociokulturnim značajkama, podupirat će se lokalne razvojne strategije koje mogu biti usmjerene na ribarstvo, ali i na diversifikaciju pdoručja i poticanje održivog plavog gospodarstva, uključujući kroz sinergije i komplementarnosti sa strategijama pametne specijalizacije (S3) relevantnima za pojedino područje, ako je primjenjivo i uzumajući u obzir potrebe i ciljeve tih područja.
Uz provedbu operacija u okviru lokalnih razvojnih strategija, potrebno je dodatno podupirati izgradnju kapaciteta i pripremne radnje kojima se pruža potpora izradi i budućoj provedbi strategija, posebno jer je Republika Hrvatska u programskom razdoblju 2014.-2020. po prvi puta započela sa primjenom pristupa lokalnog razvoja pod vodstvom zajednice. Također, potrebno je poticati i aktivnosti suradnje s drugim teritorijalnim dionicima, a u svrhu umrežavanja, razmjene iskustava i primjera dobre prakse.
Slabosti
Nezaposlenost, sezonska zaposlenost i ograničena alternativa zapošljavanja koja posebno pogađa obalne i otočke zajednice što rezultira starenjem i depopulacijom zajednica.
Nestabilnost u prihodima ribarskih zajednica koja doprinosi i nemogućnosti ulaganja u infrastrukturu i strojeve za preradu.
Nedostatak međugeneracijskog obnavljanja u ribolovu i nedostatak interesa mladih, kvalificiranih i poduzetnih osoba za rad u ribarskoj industriji.
Nedovoljna lokalna suradnja između različitih gospodarskih dionika koji predstavljaju različite interesne skupine u lokalnim zajednicama.
Niska razina ili nedostatak sudjelovanja ribarskih zajednica u lokalnim razvojnim strategijama.
Nedovoljno razvijeni i skupi kanali distribucije.
Slaba diversifikacija, nizak stupanj finalizacije i promocije lokalnih proizvoda.
Slaba međuotočna povezanost.
Manjak inovativnosti i poduzetništva.
Nedostatak studija i smjernica za održivi razvoj ribarstvenih područja.
Nedovoljno iskorištena tradicija ribarskih mjesta.
Prilike
Iskorištavanje razvojnog potencijala ribarstvenih područja kroz pripremu i provedbu lokalnih razvojnih strategija.
Povećanje svijesti o okolišu i održivosti prirodnih resursa.
Povećanje svijesti o održivom upravljanju i razvojnim mogućnostima (npr. kulturna baština, turizam).
Horizontalna integracija, razvoj više-sektorskog pristupa unutar istog područja te odgovarajuće sinergije s ESI fondovima.
Diversifikacija turističke ponude i jača integracija sa sektorom.
Cjeloživotno obrazovanje i mogućnosti strukovnog obrazovanja kroz pristup EU fondovima (odgovarajuća sinergija s ESI fondovima).
Diversifikacija i dodavanje vrijednosti proizvodima ribarstva.
Jačanje postojećih lokalnih inicijativa za suradnju.
Daljnji razvoj ribarskih zajednica kroz suradnju (lokalna, granična, prekogranična).
Povećanje potražnje za ribom i ribljim proizvodima na domaćem tržištu.
Smanjenje nezaposlenosti kroz razvoj područja i stvaranjem novih radnih mjesta.
Prijetnje
Negativni demografski trendovi: rizik od starenja stanovništva, iseljavanja aktivne radne snage, nedostatak interesa mladih, poduzetnih i kvalificiranih ljudi za rad u ribarskoj industriji, odljev visokoobrazovanog stanovništva, gubitak identiteta ribarskih zajednica.
Visoki troškovi energenata i ostali ulazni troškovi.
Kompeticija i konflikti za prostor u obalnim područjima, uključujući pritiske za izgradnju zbog turističke potrošnje.
Nesklonost promjenama i inovacijama među tradicionalnim ribolovnim aktivnostima.
Socijalna isključenost ugroženih skupina društva (starenje, niski prihodi i slaba edukacija u ribarskim zajednicama)
Klimatske promjene i njihov utjecaj na okoliš.
Sukobi interesa između različitih pripadnika sektora te različiti prioriteti u ribarskim zajednicama i među različitim interesnim skupinama u ribarstvenim područjima.
Nedostatak sinergije u lokalnom strateškom planiranju.
Zemljopisna obilježja za provedbu CLLD-a, uključujući niz obalnih područja i otoke te moguća dislociranost pojedinih dijelova FLAG-ova.
Utvrđivanje potreba na temelju SWOT analize
Uzimajući u obzir SWOT analizu, identificirane su sljedeće potrebe:
Jačanje uravnoteženog gospodarskog razvoja zajednica ovisnih o ribarstvu i akvakulturi kako bi se osigurala održivost prihoda i razine aktivnih ribara i uzgajivača te kako bi se povećao potencijal tih zajednica dodavanjem više vrijednosti aktivnostima vezanim uz ribarstvo i akvakulturu te diversifikacijom u druge sektore, kao što su pomorske, turističke i rekreativne aktivnosti, čime bi se proširile i mogućnosti prihoda i zapošljavanja.
Podrška razvoju male infrastrukture
Smanjenje ovisnosti prihoda i radnih mjesta o djelatnostima primarnog sektora u cilju obnove lokalnog gospodarstva i unaprjeđenja uvjeta života u ruralnim i obalnim područjima.
Omogućavanje kolektivnog razmišljanja i strateške odgovornosti ribarskih zajednica u oblikovanju njihove ekonomske budućnosti.
Povećanje razine sudjelovanja sektora ribarstva i akvakulture kroz promociju aktivnog sudjelovanja ribara u upravljanju i donošenju odluka u strateškom planiranju lokalnog razvoja.
Integracija i optimizacija sudjelovanja sektora ribarstva u lokalnom razvoju s ciljem maksimalizacije sinergije i smanjenja mogućih sukoba interesa u ribarstvenim područjima.
Promicanje socijalne kohezije u lokalnim zajednicama.
Jačanje svijesti o okolišu, zaštiti prirode i očuvanju bioraznolikosti kako bi se ribarske zajednice angažirale u zaštiti i obnovi resursa te povećala otpornost i smanjila ranjivost.
Pružanje smjernica i jačanje kapaciteta za provedbu CLLD pristupa.
Uspostava odgovarajućih mehanizama za postizanje komplementarnosti i sinergije s ostalim EU fondovima.
Razmjena iskustava i primjera dobre prakse u okviru projekata suradnje.
Zelenija, otporna Europa s niskom razinom emisija koja prelazi na gospodarstvo s nultom neto stopom emisija ugljika promicanjem prelaska na čistu i pravednu energiju, zelenih i plavih ulaganja, kružnoga gospodarstva, ublažavanja klimatskih promjena i prilagodbe klimatskim promjenama, sprečavanja rizika i upravljanja njime te održive urbane mobilnosti
jačanje međunarodnog upravljanja oceanima i omogućivanje sigurnih i čistih mora i oceana kojima se održivo upravlja
Snage
Čistoća, prozirnost i krajobrazna raznolikost Jadranskog mora.
Raznolikost flore i faune u obalnim područjima, uključujući mnoge endemske vrste.
Utvrđena Natura 2000 morska područja kao dio procesa uspostave ekološke mreže Natura 2000.
Strategija upravljanja morskim okolišem i obalnim područjem
U skladu sa SWOT analizom, kao i mjerama predviđenima u PAO-u, a s ciljem jačanja održivog plavog gospodarstva, mjere potpore će biti usmjerene na promicanje zaštite morskog okoliša, uključujući prikupljanje, upravljanje i korištenje podataka u svrhu unaprjeđenja znanja o morskom okolišu s posebnim naglaskom na postizanje dobrog stanja okoliša u skladu sa Direktivom 2008/56/EZ. Nadalje, postoji potreba za djelovanjima za ispunjavanje upravljačkih zahtjeva za praćenje i utvrđivanje područja u skladu sa Direktivom 92/43/EEZ i Direktivom 2009/147/EZ, odnosno za djelovanja povezana s upravljanjem Natura 2000 područjima i zaštićenim područjima.
Uz navedeno, potrebno je podupirati i pomorsko prostorno planiranje u skladu sa Direktivom 2014/89/EU.
Nadalje, analizom je utvrđeno da je potrbeno unaprjeđivati i zajedničke baze podataka s obzirom na različite aspekte morskog okoliša, uključujući i potporu za poboljšanje kvalitete i razmjene podataka u okviru Europske mreže nadgledanja i prikupljanja podataka o moru (EMODnet)
Osim navedenog, aktivnosti koje doprinose poboljšanju znanja o morskom okolišu će uključivati i jačanje svijesti te potporu istraživačkim aktivnostima na području ublažavanja i prilagodbe klimatski promjenama, a u svrhu promicanja prevencije i/ili ublažavanja utjecaja prirodnih rizika na okoliš, uključujući klimatske promjene, koji mogu biti prouzročeni prirodnim pojavama ili ljudskim aktivnostima. Navedenim će se doprinijeti uklanjanju nedostataka u znanju i poticati inovacije za veću otpornost na klimatske promjene, a time jačati i održivo plavo gospodarstvo.
Slabosti
Nedostatak uređaja za pročišćavanje urbanih i industrijskih otpadnih voda.
Povećana mogućnost uvođenja štetnih vodenih organizama i patogena u Jadran putem balastnih voda zbog internacionalnog prijevoza roba u Europu: neadekvatno obrađene balastne vode koje se ispuštaju u Jadran mogu značajno doprinijeti promjenama u domaćoj populaciji morske biote te ozbiljno ugroziti bioraznolikost i na lokalnoj i na (sub)regionalnoj razini.
Pretjerana gradnja na obalnom području koja utječe na ekosustave.
Smanjenje populacije brojnih vrsta (veliki broj nalazi se na Crvenom popisu ugroženih riba Jadranskog mora). Prema podacima iz Sustava praćenja i promatranja za stalnu procjenu stanja Jadranskog mora ugroženi su i neki žarnjaci, kao i morski gmazovi i sisavci.
Nedostatak zajedničkih baza podataka s obzirom na različite aspekte morskog okoliša.
Nedostatak financijskih sredstava za provedbu Sustava praćenja i promatranja za stalnu procjenu stanja Jadranskog mora kao sastavnog dijela Strategije upravljanja morskim okolišem i obalnim područjem.