E-SAVJETOVANJA

Savjetovanja Upute Istraživanja
  • Prijavi se
  • Registriraj se

Preuzmi Word dokumentOstali dokumenti


PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA ZAKONA O METEOROLOŠKOJ I HIDROLOŠKOJ DJELATNOSTI

 

  • Ukupno komentara:
  • Ukupno općih komentara:
  • Ukupno nadopuna teksta:
0
Komentiraj

USTAVNA OSNOVA ZA DONOŠENJE ZAKONA

 

Ustavna osnova za donošenje ovoga Zakona sadržana je u članku 2. stavku 4. podstavku 1. Ustava Republike Hrvatske („Narodne novine“, br. 85/10. – pročišćeni tekst i 5/14. – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).

 

0
Komentiraj

OCJENA STANJA I OSNOVNA PITANJA KOJA SE TREBAJU UREDITI ZAKONOM TE POSLJEDICE KOJE ĆE DONOŠENJEM ZAKONA PROISTEĆI

 

Zakon o meteorološkoj i hidrološkoj djelatnosti („Narodne novine“, broj 66/19.) utvrđuje poslove meteorološke i hidrološke djelatnosti od interesa za Republiku Hrvatsku, uređuje se supsidijarna primjena propisa, nadležnost, odgovornost, opseg i sadržaj obavljanja poslova meteorološke i hidrološke djelatnosti te propisuju uvjeti za njihovo obavljanje.

 

Zakon o meteorološkoj i hidrološkoj djelatnosti je stupio na snagu 18. srpnja 2019. i do danas nije mijenjan niti dopunjavan.

 

Ovom izmjenom cilj je doprinijeti provedbi Nacionalnog plana zamjene hrvatske kune eurom s ciljem da Republika Hrvatska postane dijelom ekonomske i monetarne unije čija je valuta euro.

 

Republika Hrvatska potpisivanjem Ugovora o pristupanju Republike Hrvatske Europskoj uniji postala je stranka Ugovora o Europskoj uniji, kao i Ugovora o funkcioniranju Europske unije i Ugovora o osnivanju Europske zajednice za atomsku energiju. Upotreba eura kao jedinstvene valute u Ekonomskoj i monetarnoj uniji regulirana je trima uredbama Vijeća EU-a. To su Uredba Vijeća (EZ) br. 1103/97 od 17. lipnja 1997. o određenim odredbama koje se odnose na uvođenje eura, Uredba Vijeća (EZ) br. 974/98 od 3. svibnja 1998. o uvođenju eura i Uredba Vijeća (EZ) br. 2866/98 od 31. prosinca 1998. o stopama konverzije između eura i valuta država članica koje usvajaju euro. Budući da je uspostava ekonomske i monetarne unije čija je valuta euro definirana Ugovorom o Europskoj uniji iz 1992. (članak 3. pročišćene verzije tog Ugovora), Republika Hrvatska je putem svoga pristupnog ugovora preuzela obvezu uvođenja eura nakon što ispuni propisane uvjete kao i druge odredbe koje se odnose na države članice koje rabe zajedničku valutu. Osim donošenja zakona kojim će se urediti najvažnija pitanja vezana uz uvođenje eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj, za potrebe pune prilagodbe hrvatskog zakonodavstva uvođenju eura kao službene valute, potrebno je izmijeniti niz drugih zakona i podzakonskih propisa koji sadržavaju odredbe povezane s kunom.

 

Vlada Republike Hrvatske na 76. sjednici održanoj 16. rujna 2021. donijela je Zaključak o provedbi zakonodavnih aktivnosti povezanih s uvođenje eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj (u daljnjem tekstu: Zaključak). Zaključkom se utvrđuje popis zakona i podzakonskih propisa koje je potrebno izmijeniti radi pune prilagodbe hrvatskog zakonodavstva uvođenju eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj. Zaključkom se zadužuju tijela državne uprave da nacrte izmjena zakona koji sadržavaju značajnija pozivanja na hrvatsku kunu i potrebno ih je izmijeniti prije uvođenja eura kao službene valute uvrste u Prijedlog plana zakonodavnih aktivnosti za 2022. te ih pravovremeno upute u proceduru Vlade Republike Hrvatske. Tijela državne uprave i druga nadležna tijela prilikom izrade i predlaganja zakona slijede primjer utvrđivanja novčanih kazni u Prijedlogu zakona o uvođenju eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj, koji je Hrvatski sabor prihvatio na 10. sjednici, 11. ožujka 2022. Prijedlogom zakona o uvođenju eura utvrđen je model preračunavanja novčanih kazni iz kune u euro u zakonima koje će tijela predlagati prije objave uredbe Vijeća EU u skladu s člankom 140. stavkom 3. Ugovora o funkcioniranju Europske unije kojom će biti utvrđen fiksni tečaj konverzije te u zakonima koje će predlagati nakon objave uredbe Vijeća EU, a riječ je o primjeni odredbe članka 93. stavka 1. Prijedloga zakona o uvođenju eura.

 

Ovom izmjenom Zakona o meteorološkoj i hidrološkoj djelatnosti provodi se Nacionalni plan zamjene hrvatske kune eurom na način da će u prekršajnim odredbama iznosi novčanih kazni kao sankcija za prekršaje utvrđene ovim Zakonom biti iskazani u euru nakon stupanja na snagu ulaska Republike Hrvatske u Ekonomsku i monetarnu uniju .

 

0
Komentiraj

OCJENA I IZVORI SREDSTAVA POTREBNIH ZA PROVOĐENJE ZAKONA

 

Za provedbu ovoga Zakona nije potrebno osigurati dodatna financijska sredstva u državnom proračunu Republike Hrvatske.

 

0
Komentiraj

PRIJEDLOG ZA DONOŠENJE ZAKONA PO HITNOM POSTUPKU

 

U skladu s člankom 204. Poslovnika Hrvatskoga sabora („Narodne novine“, br. 81/13., 113/16., 69/17., 29/18., 53/20., 119/20. - Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske i 123/20.) predlaže se donošenje ovoga Zakona po hitnom postupku kako bi se osiguralo konzistentno provođenje uvođenja eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj. Naime, radi usklađivanja s novim Zakonom o uvođenju eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj potrebno je izmijeniti zakone na način da se preračunaju cijene i drugi novčani iskazi vrijednosti iz kune u euro.

 

0
Komentiraj

KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA ZAKONA O METEOROLOŠKOJ I HIDROLOŠKOJ DJELATNOSTI

 

 

0
Komentiraj

Članak 1.

Članak 24.   mijenja se i glasi:

 

„Članak 24.

 

(1) Novčanom kaznom u iznosu od 1.320,00 do 6.630,00 eura kaznit će se za prekršaj pravna osoba koja:

– obavlja gospodarsku ili drugu djelatnost u zonama zaštite oko meteoroloških, hidroloških, meteorološko-oceanografskih ili fenoloških motriteljskih postaja državne mreže bez prethodne suglasnosti Državnog zavoda, a što je protivno članku 8. stavku 7. ovoga Zakona

– objavi rane najave i upozorenja na opasne meteorološke i hidrološke pojave i nepogode koja nisu prenesena u izvornom obliku i ne sadržavaju informaciju o izvoru podataka, a što je protivno članku 18. stavku 4. ovoga Zakona

– objavljuje ili koristi meteorološke, hidrološke i njima srodne podatke, produkte i informacije koje posjeduje Državni zavod bez navođenja izvora podataka, a što je protivno članku 19. stavku 2. ovoga Zakona.

(2) Za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se i odgovorna osoba u pravnoj osobi novčanom kaznom od 130,00 do 1.320,00 eura.

(3) Za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se i fizička osoba novčanom kaznom od 130,00 do 660,00 eura.“

 

0
Komentiraj

ZAVRŠNA ODREDBA

 

0
Komentiraj

Članak 2.

Ovaj Zakon objaviti će se u „Narodnim novinama“, a stupa na snagu na dan uvođenja eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj.

.

0
Komentiraj

OBJAŠNJENJE ODREDABA ZAKONA

 

Uz članak 1.

Ovim člankom mijenjaju se prekršajne odredbe članka 24. Zakona o meteorološkoj i hidrološkoj djelatnosti radi provedbe Nacionalnog plana zamjene hrvatske kune eurom na način da će u odredbama iznosi novčanih kazni kao sankcija za prekršaje biti iskazani u euru .

 

0
Komentiraj

Uz članak 2.

Ovom odredbom propisuje se stupanje Zakona na snagu. Zakon stupa na snagu na datum uvođenja eura kada prestaje važiti članak kojime su propisane novčane kazne u kunama.

 

0
Komentiraj

TEKST ODREDBI VAŽEĆEG ZAKONA KOJE SE MIJENJAJU, ODNOSNO   DOPUNJUJU

 

V. PREKRŠAJNE ODREDBE

 

Članak 24.

 

(1) Novčanom kaznom u iznosu od 10.000,00 do 50.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba koja:

– obavlja gospodarsku ili drugu djelatnost u zonama zaštite oko meteoroloških, hidroloških, meteorološko-oceanografskih ili fenoloških motriteljskih postaja državne mreže bez prethodne suglasnosti Državnog zavoda, a što je protivno članku 8. stavku 7. ovoga Zakona

– objavi rane najave i upozorenja na opasne meteorološke i hidrološke pojave i nepogode koja nisu prenesena u izvornom obliku i ne sadržavaju informaciju o izvoru podataka, a što je protivno članku 18. stavku 4. ovoga Zakona

– objavljuje ili koristi meteorološke, hidrološke i njima srodne podatke, produkte i informacije koje posjeduje Državni zavod bez navođenja izvora podataka, a što je protivno članku 19. stavku 2. ovoga Zakona.

(2) Za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se i odgovorna osoba u pravnoj osobi novčanom kaznom od 1000,00 do 10.000,00 kuna.

(3) Za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se i fizička osoba novčanom kaznom od 1000,00 do 5000,00 kuna.

 

0
Komentiraj

Komentari

Odustani
qwe rtz
Odustani
Odustani
uredi obriši prikaži sakrij
Zastario!
dodaj odgovor uredi odgovor obriši odgovor
Copyright © 2023 Središnji državni ured za razvoj digitalnog društva, Ured za zakonodavstvo. Izjava o pristupačnosti.