E-SAVJETOVANJA

Savjetovanja Upute Istraživanja
  • Prijavi se
  • Registriraj se

Preuzmi Word dokumentOstali dokumenti


 

MINISTARSTVO RADA, MIROVINSKOG SUSTAVA, OBITELJI I SOCIJALNE POLITIKE

 

Na temelju članka 163. stavka 4. i članka 164. stavka 9. Zakona o socijalnoj skrbi („Narodne novine“, broj: 18/22 i 46/22) ministar rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike donosi

 

PRAVILNIK O MJERILIMA ZA PRUŽANJE SOCIJALNIH USLUGA

  • Ukupno komentara:
  • Ukupno općih komentara:
  • Ukupno nadopuna teksta:
21
Komentiraj

1.OPĆE ODREDBE

 

4
Komentiraj

Članak 1.

Ovim Pravilnikom propisuju se mjerila prostora, opreme, potrebnih stručnih i drugih radnika, sadržaj, opseg i način pružanja socijalnih usluga.

1
Komentiraj

Članak 2.

(1) Mjerila prostora, opreme, stručnih i drugih radnika, sadržaj, opseg i način pružanja socijalnih usluga određuju se prema vrsti socijalne usluge.

(2) Opseg usluga, pripadajuća brojčana oznaka i broj stručnih i drugih radnika za pojedinu uslugu koja se pruža korisniku propisan je u Prilogu 1. Katalog socijalnih usluga i Prilogu 2. Katalog pomoćno-tehničkih poslova i čine sastavni dio ovoga Pravilnika.

(3) Izrazi koji se koriste u ovom Pravilniku a imaju rodno značenje odnose se jednako na muški i ženski rod.

0
Komentiraj

Članak 3.

Usluge se pružaju korisnicima poštujući etička načela i pravila svake struke.

 

2
Komentiraj

2.VRSTE SOCIJALNIH USLUGA

 

0
Komentiraj

Članak 4.

 

Ovim se Pravilnikom utvrđuju mjerila za sljedeće vrste socijalnih usluga:

1. prva socijalna usluga

2. usluga sveobuhvatne procjene i planiranja

3. savjetovanje

4. stručna procjena

5. psihosocijalno savjetovanje

6. socijalno mentorstvo

7. obiteljska medijacija

8. psihosocijalni tretman radi prevencije nasilničkog ponašanja

9. psihosocijalna podrška

10. rana razvojna podrška

11. pomoć pri uključivanju u programe odgoja i redovitog obrazovanja

12. pomoć u kući

13. boravak

14. organizirano stanovanje i

15. smještaj.

 

2
Komentiraj

3.ZAJEDNIČKA MJERILA ZA PRUŽANJE SOCIJALNIH USLUGA

 

3.1. ZAJEDNIČKA MJERILA PROSTORA

3.1.1.Zajednička mjerila prostora za pružanje usluga u prostoru pružatelja usluga

0
Komentiraj

Članak 5.

Zgrada za pružanje usluga u prostoru pružatelja usluga, smatra se onom zgradom u čijim se prostorima usluga provodi u cijelosti, odnosno u kojoj korisnici borave u svrhu korištenja socijalne usluge, osim za organizirano stanovanje.

9
Komentiraj

Članak 6.

(1)Zgrada u kojima se nalaze prostorije u kojima se pružaju usluge mora ispunjavati uvjete sukladno posebnim propisima iz područja graditeljstva te mora imati potrebne isprave za valjanu uporabu i održavanje građevine sukladno posebnim propisima i to dokaz o legalnosti objekta.

(2) Pored uvjeta iz stavka 1. ovoga članka pružatelj usluga treba ispunjavati sljedeće uvjete:

– prostorije danju moraju biti osvijetljene prirodnim izvorom svjetlosti, a noću umjetnim izvorom svjetlosti koji osigurava dobru vidljivost u svim prostorijama

– osigurati zaštitu od izravnog prodiranja sunčevih zraka u spavaonicama i prostorijama u kojima se zadržavaju korisnici i radnici, a u spavaonicama treba osigurati mogućnost zamračenja

– u prostorijama u kojima se zadržavaju korisnici i radnici u pravilu se osigurava prirodno prozračivanje, iznimno u prostorijama s nedovoljnim prirodnim prozračivanjem potrebno je osigurati mehaničku ventilaciju

– u spavaonicama i prostorijama u kojima se zadržavaju korisnici i radnici temperatura prostora mora biti primjereno kontrolirana

– visina prostorija mora iznositi najmanje 240 cm, iznimno ako se usluga pruža u potkrovnim prostorijama, može se koristiti i prostor niži od 240 cm, ako je funkcionalan i ispunjava ostale uvjete propisane ovim Pravilnikom

– instalaciju za dovod vode i odvodnju otpadnih voda, električnu instalaciju, gromobransku instalaciju, pristup fiksnoj ili mobilnoj telefonskoj mreži i internetu

– sve instalacije, uređaji i oprema moraju imati važeće isprave o pregledu, ispitivanju i provjeri ispravnosti električne instalacije, gromobranske instalacije, sustava za grijanje i pripremu tople vode, o zdravstvenoj ispravnosti vode, vodonepropusnosti sabirne jame ukoliko objekt nije spojen na gradsku kanalizaciju te stručni nalaz dimnjačara i isprave o nepropusnosti plinskih instalacija, ako je primjenjivo

– u prostorijama koje služe za održavanje osobne higijene i fizioloških potreba korisnika i radnika, pripremu obroka, pranje rublja i čišćenje mora se omogućiti korištenje tekuće tople i hladne vode s odvodnjom.

(3) Okoliš i vanjski izgled zgrade moraju biti uređeni, a pješački prilazni put noću mora biti osvijetljen i udovoljavati propisima o sigurnosti u prometu.

(4) Zgrada mora imati osigurana parkirališna mjesta za osobe s invaliditetom.

(5) Zgrada ili dio zgrade u kojoj se pružaju usluge mora biti u vlasništvu, suvlasništvu, najmu odnosno zakupu pružatelja usluge.

(6) Zaštita od požara provodi se sukladno posebnim propisima, a zgrada u kojoj se pružaju socijalne usluge smještaja mora imati izveden sustav za dojavu požara.

9
Komentiraj

Članak 7.

(1) Na zgradu ili dio zgrade u kojoj se pružaju socijalne usluge osobama smanjene pokretljivosti, pružatelj usluga dužan je korisnicima osigurati nesmetan pristup, kretanje, boravak i rad na jednakoj razini kao i ostalim osobama sukladno posebnom propisu.

(2) Iznimno, ako pružatelj usluga pruža socijalne usluge za najviše 20 osoba smanjene pokretljivosti, može osigurati kao element pristupačnosti uporabu pomagala za svladavanje visinskih razlika.

3
Komentiraj

Članak 8.

Zgrada ili dio zgrade u kojoj se pružaju usluge mora ispunjavati minimalne zahtjeve zaštite na radu za mjesta rada prema posebnim propisima za prostore u kojima se stalno ili povremeno obavlja rad, povremeno zadržavaju osobe na radu i u koje dolaze druge osobe po bilo kojem osnovu rada ili korištenja usluga.

0
Komentiraj

Članak 9.

Lokacija zgrade u kojoj se pružaju usluge treba biti u naselju ili njegovoj blizini da omogućava korištenje usluga odgoja i obrazovanja, zdravstva i drugih djelatnosti, u skladu s potrebama korisnika i prometnu vezu s naseljem.

0
Komentiraj

Članak 10.

(1) Zgrada ili dio zgrade u kojoj se pružaju usluge ovisno o vrsti usluge i korisničkoj skupini mora imati potreban broj funkcionalno raspoređenih prostorija namijenjenih korisnicima, te radnih i pomoćnih prostorija namijenjenih radnicima kao što su: spavaonica, prostor za dnevni odmor korisnika smještaja, prostorija za uslugu boravka, prostorija za pripremu i serviranje hrane te pranje posuđa, kupaonica, zahod, prostor za održavanje čistoće rublja, prostorija za potrebe radnika i dr.

(2) Sve prostorije namijenjene korisnicima i radnicima moraju biti čiste i uredne, a komunalni i ostali otpad mora se redovito uklanjati.

(3) Ako zgrada ili dio zgrade u kojoj se pružaju usluge ima balkon ili terasu, oni moraju biti ograđeni ogradom.

(4) Stubište mora imati ogradu i rukohvate cijelom dužinom.

(5) Podovi u prostorijama u kojima se pružaju usluge ne smiju biti klizavi, te podovi i zidovi u zahodu i kupaonici moraju biti od materijala koji ne propušta vodu, lako se čisti i održava.

(6) Za pripremu i vođenje evidencije te čuvanje dokumentacije i arhive u pravilu se osigurava zasebna prostorija, a iznimno se može koristiti i drugi primjereni prostor.

 

 

3
Komentiraj

Članak 11.

(1) Usluge koje se pružaju u prostoru pružatelja usluga mogu se pružati u jednoj ili više zgrada koje udovoljavaju uvjetima propisanim ovim Pravilnikom.

(2) Ako se u zgradi pružaju usluge za više korisničkih skupina, prostor u zgradi se mora podijeliti na način da se svakoj korisničkoj skupini osigurava zaseban prostor.

1
Komentiraj

Članak 12.

Na zgradi u kojoj se obavlja djelatnost potrebno je danom početka rada istaknuti ploču koja sadrži naziv pružatelja usluge, osim zgrade namijenjene organiziranom stanovanju, skloništu za žrtve nasilja u obitelji ili žrtve trgovanja ljudima.

 

3.1.2.Zajednička mjerila prostora pružatelja usluga koji usluge pružaju na drugim mjestima

0
Komentiraj

Članak 13.

(1) Prostor u kojem se pruža usluga pomoći pri uključivanju u programe odgoja i obrazovanja, te usluga boravka koja se provodi u odgojno-obrazovnoj ustanovi osigurava odgojno-obrazovna ustanova.

(2) Prostor u kojem se pruža usluga pomoći u kući, usluga psihosocijalne podrške i usluga rane razvojne podrške ako se pruža u obitelji korisnika, osigurava korisnik.

(3) Za pružanje usluga iz stavaka 1. i 2. ovoga članka, pružatelj usluga u svrhu organizacije rada za stručne ili druge radnike mora osigurati prostoriju za pripremu i vođenje evidencije, čuvanje dokumentacije i arhive te sredstava za rad, s time da prostoriju istovremeno može koristiti jedan ili više radnika.

(4) Radnicima iz stavka 3. ovoga članka potrebno je omogućiti uporabu zahoda.

3.1.3.. Zajednička mjerila prostora za pružanje usluge organiziranog stanovanja

3
Komentiraj

Članak 14.

(1) Usluga organiziranog stanovanja može se pružati u stambenim jedinicama koje mogu biti: obiteljska kuća ili stan u obiteljskoj kući ili zgradi u lokalnoj zajednici namijenjenoj stanovanju.

(2) Zgrada ili dio zgrade u kojima se nalaze prostorije u kojima se pruža usluga organiziranog stanovanja mora imati potrebne isprave za valjanu uporabu i održavanje građevine sukladno posebnim propisima i to dokaz o legalnosti objekta.

(3) Odredbe iz članka 6. stavka 2., 3., 4. i 5. primjenjuju se i na pružanje usluga organiziranog stanovanja.

3
Komentiraj

Članak 15.

Stambene jedinice iz članka 14. ovoga Pravilnika za pružanje usluga organiziranog stanovanja moraju udovoljavati sljedećim uvjetima:

–lokacija stambene jedinice treba biti u naselju ili njegovoj blizini, radi mogućnosti korištenja usluga odgoja i obrazovanja, zdravstva i drugih djelatnosti, u skladu s dobi i potrebama korisnika, te mora biti prometno povezana s naseljem i imati prilaz prijevoznim sredstvima

–stambena jedinica mora imati priključak na električnu mrežu, provedene instalacije unutar objekta, priključak i instalacije za dovod pitke vode i odvod otpadnih voda, pristup fiksnoj ili mobilnoj telefonskoj mreži i internetu

–stambena jedinica u kojoj se pružaju usluge za korisnike smanjene pokretljivosti i korisnike koji koriste pomagala za pokretljivost mora osiguravati tim korisnicima nesmetan pristup, kretanje i boravak u prostoru kao i pokretnim korisnicima

–stambena jedinica mora imati potreban broj funkcionalno raspoređenih prostorija namijenjenih korisnicima kao što su: spavaonice, prostor za dnevni odmor, prostorija za pripremu i serviranje hrane te pranje posuđa, kupaonica i zahod, te prostor za održavanje čistoće rublja, a u iznimnim slučajevima ovisno o stupnju podrške potrebno je osigurati prostoriju za potrebe radnika

–stambena jedinica mora imati odgovarajući prostor za skladištenje prehrambenih proizvoda odvojen od prostora namijenjenog za skladištenje sredstava za čišćenje i osobnu higijenu

–mora imati jedan zahod za najviše 6 korisnika i jedna kupaonica za najviše 8 korisnika. Zahod može biti u sklopu kupaonice.

–prostor za održavanje čistoće rublja može biti organiziran u sklopu kupaonice

–spavaonice mogu biti najviše trokrevetne, osim za djecu i mlađe punoljetne osobe s problemima u ponašanju koje mogu imati najviše 2 ležaja, te ne smiju biti prolazne

–prostorije u kojima borave korisnici moraju imati dnevno svjetlo i mogućnost prirodnog provjetravanja

–u spavaonicama i prostorijama u kojima se zadržavaju korisnici i radnici temperatura prostora mora biti primjereno kontrolirana

–stubište unutar stambenog prostora mora imati ogradu i rukohvate cijelom dužinom

–ako objekt ima balkon i terasu, balkon i terasa moraju biti ograđeni ogradom.

 

4
Komentiraj

Članak 16.

(1) Stambeni prostor u kojem se pružaju usluge mora biti u vlasništvu, suvlasništvu ili najmu pružatelja usluga.

(2) Za pružanje usluga organiziranog stanovanja u obiteljskoj kući ili stanu u obiteljskoj kući ili zgradi u lokalnoj zajednici ugovor o najmu iz stavka 1. ovoga članka mora biti sklopljen u trajanju od najmanje 2 godine.

 

3.2.ZAJEDNIČKA MJERILA OPREME

3.2.1.Zajednička mjerila opreme za pružanje usluga u prostoru pružatelja usluga

1
Komentiraj

Članak 17.

Za usluge koje se pružaju u prostoru pružatelja usluga, pružatelj usluga mora ispunjavati sljedeće uvjete:

–oprema i namještaj moraju biti funkcionalni i sigurni za uporabu, od materijala lakog za održavanje, te primjereni dobi korisnika

–instalacije koje služe za pranje moraju biti opremljene slavinom za toplu i hladnu vodu

–osigurati odgovarajući broj stolaca, stolova i polica ili ormara za čuvanje dokumentacije i arhive.

2
Komentiraj

Članak 18.

Pružatelj usluga koji korisniku u okviru usluge osigurava aktivnosti prijevoza, mora osigurati najmanje jedno vozilo za tu namjenu ako aktivnosti prijevoza nisu povjerene ovlaštenim pravnim ili fizičkim osobama.

 

 

3.2.2.Zajednička mjerila opreme pružatelja usluga koji usluge pružaju na drugim mjestima

1
Komentiraj

Članak 19.

(1) Opremu u prostoru u kojem se pruža usluga pomoći pri uključivanju u programe odgoja i obrazovanja, te usluga boravka u školi osigurava ustanova odgoja i obrazovanja.

(2) Opremu u prostoru u kojem se pruža usluga pomoći u kući, usluga psihosocijalne podrške, te usluga rane razvojne podrške ako se pruža u obitelji korisnika, u pravilu osigurava pružatelj usluga, a može ju osigurati i korisnik.

 

3.2.3. Zajednička mjerila opreme za pružanje usluga organiziranog stanovanja

 

2
Komentiraj

Članak 20.

Pružatelj usluga organiziranog stanovanja obvezan je osigurati sljedeće uvjete:

– oprema stambenog prostora treba biti primjerena potrebama korisničke skupine i odgovarati namjeni pojedine prostorije te tehničkim, higijenskim i estetskim standardima

– u stambenom prostoru u kojem se pruža usluga organiziranog stanovanja mora se osigurati potrebna oprema za vođenje i odlaganje evidencije i dokumentacije za radnike koji izvode aktivnosti s korisnicima, te ormar koji se može zaključati za pohranjivanje lijekova

– u spavaonicu se ne mogu smještavati korisnici različitog spola, osim uz suglasnost korisnika odnosno njegovog zakonskog zastupnika.

 

3.3.ZAJEDNIČKA MJERILA RADNIKA

3.3.1. Stručni i drugi radnici

0
Komentiraj

Članak 21.

 

(1) Socijalne usluge u sustavu socijalne skrbi pružaju stručni radnici s odgovarajućom kvalifikacijom i položenim stručnim ispitom, ovisno o djelatnosti ustanova socijalne skrbi ili drugog pružatelja socijalnih usluga.

(2) Stručni radnici iz članka 1. ovoga Pravilnika su:

1. socijalni radnik - završen preddiplomski i diplomski sveučilišni studij socijalnog rada ili preddiplomski sveučilišni studij socijalnog rada i diplomski sveučilišni studij socijalne politike ili integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni studij socijalnog rada u Republici Hrvatskoj i odobrenje za rad nadležne komore ili mu je priznata inozemna stručna kvalifikacija za obavljanje regulirane profesije-socijalni radnik u skladu s propisima kojima se regulira djelatnosti socijalnog rada.

2. pravnik - završen integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni studij prava

3. psiholog - završen preddiplomski i diplomski sveučilišni studij psihologije ili integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni studij psihologije u Republici Hrvatskoj i odobrenje za rad nadležne komore ili ima priznatu inozemnu stručnu kvalifikaciju za obavljanje regulirane profesije – psiholog, a u skladu s propisima kojima se regulira psihološka djelatnost.

4. socijalni pedagog - završen preddiplomski i diplomski sveučilišni studij socijalne pedagogije ili integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni studij socijalne pedagogije u Republici Hrvatskoj i odobrenje za rad nadležne komore ili mu je priznata inozemna stručna kvalifikacija za obavljanje regulirane profesije – socijalni pedagog u skladu s propisima kojima se regulira socijalnopedagoška djelatnost.

5. edukacijski rehabilitator - završen preddiplomski i diplomski sveučilišni studij edukacijske rehabilitacije ili integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni studij edukacijske rehabilitacije u Republici Hrvatskoj i odobrenje za rad nadležne komore ili mu je priznata inozemna stručna kvalifikacija za obavljanje regulirane profesije - edukacijski rehabilitator, u skladu s propisima kojima se regulira edukacijsko-rehabilitacijska djelatnost.

6. logoped - završen preddiplomski i diplomski sveučilišni studij logopedije ili integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni studij logopedije ili mu je priznata inozemna obrazovna kvalifikacija u skladu s propisima kojima se uređuju način i postupci vrednovanja inozemnih obrazovnih kvalifikacija

7. odgojitelj - završen specijalistički diplomski stručni studij ili preddiplomski i/ili diplomski stručni studij ili preddiplomski i/ili diplomski sveučilišni studij odnosno integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni studij socijalnog rada, psihologije, socijalne pedagogije, edukacijske rehabilitacije, logopedije, sociologije, filozofije, kineziologije, pedagogije, teologije, ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja, radne terapije ili završen studij odgovarajuće vrste za rad na radnom mjestu učitelja ili nastavnika

- za regulirane profesije - odobrenje za rad nadležne komore ili priznata inozemna stručna kvalifikacija za obavljanje regulirane profesije u skladu s propisima kojima se regulira djelatnost i/ili priznavanje inozemne stručne kvalifikacije

- za neregulirane profesije - priznata inozemna obrazovna kvalifikacija u skladu s propisima kojima se uređuju način i postupci vrednovanja inozemnih obrazovnih kvalifikacija, ako je završen studij izvan Republike Hrvatske

8. kineziterapeut - završen preddiplomski i diplomski stručni ili sveučilišni studij kineziologije odnosno integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni studij kineziologije ili mu je priznata inozemna obrazovna kvalifikacija u skladu s propisima kojima se uređuju način i postupci vrednovanja inozemnih obrazovnih kvalifikacija

9. fizioterapeut – završen studij fizioterapije kojim se osigurava visoka razina obrazovanja sukladno propisima iz područja visokog obrazovanja i odobrenje za rad nadležne komore

10. radni terapeut – završen stručni studij za zanimanje stručni prvostupnik radne terapije u skladu s važećim propisima Republike Hrvatske i odobrenje za rad nadležne komore

11. medicinska sestra - minimalno završeno strukovno obrazovanje za zanimanje medicinska sestra u skladu s važećim propisima Republike Hrvatske i odobrenje za rad nadležne komore.

 

 

Drugi stručni radnici

41
Komentiraj

Članak 22.

1. stručni savjetnik – stručni radnik iz članka 21. točke 1., 3. i 4. ovoga Pravilnika

2. pravni savjetnik – stručni radnik iz članka 21. točke 2. ovoga Pravilnika

3. rehabilitator slušanja i govora – stručni radnik sa završenim preddiplomskim i diplomskim sveučilišnim studijem fonetike, smjera rehabilitacija slušanja i govora ili stručni radnik iz članka 21. točke 6. ovoga Pravilnika

4. odgojitelj za djecu do 3 godine – stručni radnik sa završenim specijalističkim diplomskim stručnim studijem ili preddiplomskim i/ili diplomskim stručnim studijem ili preddiplomskim i/ili diplomskim sveučilišnim studijem odnosno integriranim preddiplomskim i diplomskim sveučilišnim studijem ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja ili edukacijske rehabilitacije ili radne terapije ili fizioterapije ili integriranim preddiplomskim i diplomskim sveučilišnim učiteljskim studijem ili studijem kojim je stečena viša stručna sprema u skladu s ranijim propisima.

5. glazbeni terapeut - stručni radnik sa završenim preddiplomskim i diplomskim sveučilišnim studijem odnosno integriranim preddiplomskim i diplomskim sveučilišnim studijem u području glazbene umjetnosti

6. likovni terapeut - stručni radnik sa završenim preddiplomskim i diplomskim sveučilišnim studijem odnosno integriranim preddiplomskim i diplomski sveučilišnim studijem likovne pedagogije/likovne umjetnosti

7. zastupnik – stručni radnik iz članka 21. točke 1. – 6. i 8. – 10., stručni radnik sa završenim kvalifikacijama navedenim u članku 21. točki 7. ovoga Pravilnika i stručni radnik sa završenim sveučilišnim diplomskim studijem Sestrinstvo – promicanje i zaštita mentalnog zdravlja.

8. instruktor znakovnog jezika - stručni radnik iz članka 21. točke 1. – 6. i 8. – 10. i stručni radnik sa završenim kvalifikacijama navedenim u članku 21. točki 7. ovoga Pravilnika, uz dodatnu izobrazbu iz znakovnog jezika

9. stručni suradnik – stručni radnik sa završenim preddiplomskim i diplomskim stručnim ili preddiplomskim i diplomskim sveučilišnim studijem ili integriranim preddiplomskim i diplomskim sveučilišnim studijem.

10. suradnik – stručni radnik sa završenim preddiplomskim stručnim ili sveučilišnim studijem.

11. sportski instruktor – stručni radnik sa završenim preddiplomskim stručnim studijem za izobrazbu trenera

12. primalja – stručni radnik sa završenim srednjoškolskim obrazovanjem za primalje

 

Ostali radnici

19
Komentiraj

Članak 23.

Ostali radnici su:

1.asistent u skloništu – radnik sa završenim srednjoškolskim obrazovanjem i posebnom izobrazbom iz područja rada sa žrtvama nasilja u obitelji, odnosno izobrazbom iz područja rada sa žrtvama trgovanja ljudima

2.asistent u terapijskoj zajednici - radnik sa završenim srednjoškolskim obrazovanjem i izobrazbom za rad s ovisnicima

3.fizioterapeutski tehničar – radnik sa završenim srednjoškolskim obrazovanjem za fizioterapeutskog tehničara

4.likovni instruktor – radnik sa završenim srednjoškolskim obrazovanjem primijenjenih umjetnosti

5.glazbeni instruktor – radnik sa završenim srednjoškolskim glazbenim obrazovanjem

6.radni instruktor  –  radnik s minimalno završenim srednjoškolskim obrazovanjem

7.voditelj financijsko-računovodstvenih poslova – radnik s minimalno završenim preddiplomskim stručnim ili sveučilišnim studijem ili preddiplomskim stručnim studijem iz područja ekonomije

8.financijsko-računovodstveni referent/financijski knjigovođa – radnik sa završenim četverogodišnjim srednjoškolskim obrazovanjem ekonomskog usmjerenja.

9.ekonom –  radnik sa završenim četverogodišnjim srednjoškolskim obrazovanjem

10.njegovatelj – radnik sa završenim osnovnoškolskim obrazovanjem i izobrazbom za njegu

11.gerontodomaćica - radnik sa završenim osnovnoškolskim obrazovanjem izobrazbom za gerontdomaćicu

12.asistent u organiziranom stanovanju – radnik s minimalno završenim osnovnoškolskim obrazovanjem i izobrazbom za njegu ili izobrazbom za asistenta

13.skladištar – radnik sa završenim minimalnim trogodišnjim srednjoškolskim obrazovanjem

14.vozač – radnik sa završenim četverogodišnjim srednjoškolskim obrazovanjem i položenim ispitom za vozača B-kategorije

15.kuhar – radnik sa završenim srednjoškolskim obrazovanjem za kuhara

16.pomoćni radnik u kuhinji – radnik sa završenim osnovnoškolskim obrazovanjem

17.kućni majstor/kotlovničar – radnik sa završenim srednjoškolskim obrazovanjem tehničkog usmjerenja i završena izobrazba za upravljanje i rukovanje kotlovima

18.portir – radnik sa završenim srednjoškolskim obrazovanjem

19.čistačica – radnik sa završenim osnovnoškolskim obrazovanjem

20.pralja – radnik sa završenim osnovnoškolskim obrazovanjem

21.dostavljač obroka – radnik sa završenim osnovnoškolskim obrazovanjem i i položenim ispitom za vozača B-kategorije

22.pratitelj-nosač  – radnik sa završenim osnovnoškolskim obrazovanjem

23.pomoćni radnik – radnik sa završenim osnovnoškolskim obrazovanjem

24.ostali radnici koji obavljaju druge pomoćno-tehničke poslove - radnik s minimalno završenim osnovnoškolskim obrazovanjem

 

18
Komentiraj

Članak 24.

 

(1) Broj i vrsta stručnih i drugih radnika određena je prema broju i potrebama korisnika, vrstama usluga i aktivnostima, te načinu njihova provođenja.

(2) Ako broj korisnika ili usluga odstupa od propisanog broja korisnika ili usluga u odnosu na propisani broj radnika, broj radnika povećava se ili smanjuje razmjerno broju korisnika ili usluga.

(3) Ako propisani broj radnika u odnosu na broj korisnika nije dostatan za provođenje pojedinih aktivnosti u okviru usluga koje traju dulje od 8 sati, pružatelj usluge obvezan je osigurati dodatni broj radnika koji zadovoljava potrebu za provođenjem tih aktivnosti.

(4) Aktivnosti koje se obavljaju s korisnicima i ostali odgovarajući poslovi obavljaju radnici zaposleni kod pružatelja usluge, osim ako pružatelj usluge pojedine aktivnosti nije povjerio ovlaštenim pravnim ili fizičkim osobama.

POMOĆNO-TEHNIČKI POSLOVI

0
Komentiraj

Članak 25.

(1) Pružatelj usluga obvezan je osigurati održavanje unutarnjeg i vanjskog prostora i opreme, osobne odjeće i obuće te posteljnog rublja.

(2) U okviru usluga smještaja i boravka ako se provodi kod pružatelja usluga, obavljanje poslova iz stavka 1. ovoga članka osigurava pružatelj usluge, a korisnici se uključuju sukladno mogućnostima.

(3) U okviru usluge savjetovanja, stručne procjene, psihosocijalnog savjetovanja, socijalnog mentorstva, obiteljske medijacije, psihosocijalnog tretmana radi prevencije nasilničkog ponašanja, psihosocijalne podrške, rane razvojne podrške ako se provode kod pružatelja usluga, obavljanje poslova iz stavka 1. ovoga članka osigurava pružatelj usluge.

(4) U okviru usluga organiziranog stanovanja obavljanje poslova iz stavka 1. ovoga članka provode korisnici uz podršku zaposlenih radnika propisanih u Prilogu 2. Katalog pomoćno-tehničkih poslova osim za usluge organiziranog stanovanja uz sveobuhvatnu podršku, kada obavljanje poslova iz stavka 1. ovoga članka osigurava pružatelj usluge, a korisnici se uključuju sukladno mogućnostima.

(5) U okviru usluga smještaja i organiziranog stanovanja za osobe ovisne o alkoholu, drogama, kockanju i drugim oblicima ovisnosti, te u okviru smještaja za odrasle osobe žrtve nasilja u obitelji i odrasle osobe žrtve trgovanja ljudima, beskućnike, poslove iz stavka 1. ovoga članka u potpunosti obavljaju korisnici.

(6) U okviru usluga smještaja i organiziranog stanovanja za trudnicu ili roditelja s djetetom do godine dana života, poslove iz stavka 1. ovoga članka osigurava pružatelj usluge, a korisnici se uključuju sukladno mogućnostima.

(7) Poslove iz stavka 1. ovoga članka mogu pružati radnici navedeni u članku 23. točki 17., 19. i 20.

(8) U normativ propisan u Prilogu 2. Katalog pomoćno-tehničkih poslova koji se odnosi na obavljanje poslova čišćenja računa se samo površina prostora koji samostalno čisti zaposleni radnik, a ako poslove čišćenja obavlja uz pomoć korisnika, tada se površina umanjuje za 50%.

(9) Normativ propisan u Prilogu 2. Katalog pomoćno-tehničkih poslova koji se odnosi na obavljanje poslova tehničkog održavanja zgrade i opreme primjenjuje se jednako na zgradu ili više zgrada na istoj lokaciji ili u neposrednoj blizini u kojoj se pružaju usluge.

 

0
Komentiraj

Članak 26.

(1) Pružatelj usluga obvezan je osigurati primjerenu prehranu korisnicima sukladno propisanim standardima prehrane, ovisno o vrsti usluge koja se pruža korisniku.

(2) U okviru usluge smještaja i organiziranog stanovanja za djecu i mlađe punoljetne osobe i usluge smještaja za trudnice osigurava se pet obroka dnevno (zajutrak, doručak, ručak, užina i večera).

(3) U okviru usluga smještaja i organiziranog stanovanja za odrasle osobe i starije osobe osigurava se tri obroka dnevno (doručak, ručak, večera).

 

(4) U okviru usluge smještaja za beskućnike u prihvatilištu osigurava se dva obroka dnevno (doručak i večera) a iznimno tri obroka dnevno (doručak, ručak i večera) u slučaju kada ručak nije moguće osigurati u pučkoj kuhinji, dok se u okviru usluge smještaja u prenoćištu osigurava jedan obrok dnevno (doručak ili večera).

(5) U okviru usluge cjelodnevnog boravka za djecu i mlađe punoljetne osobe osigurava se tri obroka dnevno (doručak, ručak, užina).

(6) U okviru usluge cjelodnevnog boravka za odrasle osobe osiguravaju se dva obroka dnevno (doručak i ručak ili ručak i užina).

(7) U okviru usluge poludnevnog boravka osigurava se jedan obrok dnevno (doručak ili ručak ili užina).

(8) U okviru usluge smještaja prehranu iz stavka 1. ovoga članka osigurava pružatelj usluge, osim za osobe ovisne o alkoholu, drogama, kockanju i drugim oblicima ovisnosti, odrasle osobe žrtve nasilja u obitelji, odrasle osobe žrtve trgovanja ljudima, kada korisnici sami pripremaju obroke uz nadzor zaposlenih radnika, a pružatelj usluge osigurava namirnice.

(9) U okviru usluge organiziranog stanovanja poslove pripreme obroka obavljaju korisnici uz podršku zaposlenih radnika ili zaposleni radnici pri čemu se korisnici uključuju sukladno mogućnostima. U okviru usluge organiziranog stanovanja za osobe ovisne o alkoholu, drogama, kockanju i drugim oblicima ovisnosti, odrasle osobe žrtve nasilja u obitelji i odrasle osobe žrtve trgovanja ljudima korisnici sami pripremaju obroke, a pružatelj usluge osigurava namirnice.

(10) Poslove pripreme obroka mogu pružati radnici iz članka 23. točke 15. i 16. ovoga Pravilnika.

 

9
Komentiraj

Članak 27.

(1) Tjedni jelovnik objavljuje se na oglasnoj ploči pružatelja usluge ili mora biti javno dostupan putem interneta, osim za organizirano stanovanje.

(2) Količina i kakvoća obroka te način posluživanja mora biti primjeren potrebama i zdravstvenom stanju korisnika sukladno planu prehrane.

(3) Kod korisnika čije zdravstveno stanje zahtijeva poseban način prehrane, jelovnik i broj dnevnih obroka će se utvrđivati u dogovoru s nadležnim liječnikom.

0
Komentiraj

Članak 28.

(1) Vođenje financijsko-računovodstvenih poslova obavlja se sukladno zakonu kojim se uređuje računovodstvo, zakonu kojim se uređuje planiranje, izrada, donošenje i izvršavanja proračuna, propisima kojima se uređuje računovodstvo neprofitnih organizacija, te pripadajućim podzakonskim aktima.

(2) Poslove iz stavka 1. ovoga članka pod uvjetom iz stavka 2. ovoga članka mogu pružati izvršitelji navedeni u članku 23. točka 7. i 8.

(3) Poslovi iz stavka 1. ovoga članka mogu se povjeriti drugim ovlaštenim pravnim ili fizičkim osobama.

1
Komentiraj

Članak 29.

(1) Pružatelj usluge obvezan je osigurati nabavu potrebnih namirnica, potrošnog i drugog materijala.

(2) Ako pružatelj usluga za obavljanje poslova iz stavka 1. ovoga članka zapošljava radnike, te poslove može pružati radnik iz članka 23. točke 9.

0
Komentiraj

Članak 30.

(1) Pružatelj usluge obvezan je osigurati preuzimanje, skladištenje i izdavanje robe.

(2) Ako pružatelj usluga za obavljanje poslova iz stavka 1. ovoga članka zapošljava radnike, te poslove može pružati radnik iz članka 23. točke 13.

0
Komentiraj

Članak 31.

Ako pružatelj usluge u okviru usluge korisniku osigurava prijevoz, te poslove može pružati  radnik iz  članka 23. točke 14.

1
Komentiraj

Članak 32.

(1) Pružatelj usluge smještaja u prihvatilištu ili prenoćištu obvezan je osigurati prihvat korisnika za vrijeme odsutnosti stručnih i drugih radnika.

(2) Poslove iz stavka 1. ovoga članka pod uvjetom iz stavka 2. ovoga članka može pružati radnik iz članka 23. točke18.

 

2
Komentiraj

Članak 33.

Pomoćno-tehnički poslovi obavljaju se zapošljavanjem radnika ili pružatelj usluge pojedine poslove može povjeriti ovlaštenim pravnim ili fizičkim osobama.

.

0
Komentiraj

4.OPSEG I NAČIN PRUŽANJA USLUGA

 

2
Komentiraj

Članak 34.

(1) Opseg pružene usluge djeci i mlađim punoljetnim osobama bez roditelja ili bez odgovarajuće roditeljske skrbi ovisi o kronološkoj dobi, a određuje ga intenzitet aktivnosti unutar usluge (ako se usluga sastoji od više obvezujućih aktivnosti).

(2) Opseg pružene usluge za trudnice prije poroda ili roditelja s djetetom do jedne godine života ovisi o potrebnoj podršci, a određuje ga intenzitet aktivnosti unutar usluge (ako se usluga sastoji od više obvezujućih aktivnosti).

(3) Opseg pružene usluge djeci i mlađim punoljetnim osobama s problemima u ponašanju ovisi o svrsi, mjestu izvođenja i potrebnoj podršci, a određuje ga intenzitet aktivnosti unutar usluge (ako se usluga sastoji od više obvezujućih aktivnosti).

(4) Opseg pružene usluge djeci s teškoćama u razvoju i odraslim osobama s invaliditetom ovisi o dobnoj skupini, vrsti oštećenja i potrebama korisnika odnosno funkcionalnoj sposobnosti i zdravstvenom stanju korisnika, a određuje ga intenzitet aktivnosti unutar usluge (ako se usluga sastoji od više obvezujućih aktivnosti).

(5) Opseg pružene usluge starijim osobama ovisi o vrsti usluge, potrebama korisnika odnosno funkcionalnoj sposobnosti i zdravstvenom stanju korisnika, a određuje ga intenzitet aktivnosti unutar usluge (ako se usluga sastoji od više obvezujućih aktivnosti).

(6) Opseg pružene usluge teško bolesnim odraslim osobama ovisi o vrsti usluge, potrebama korisnika odnosno funkcionalnoj sposobnosti i zdravstvenom stanju korisnika, a određuje ga intenzitet aktivnosti unutar usluge (ako se usluga sastoji od više obvezujućih aktivnosti).

(7) Opseg pružanja usluga osobama ovisnim o alkoholu, drogama, kockanju i drugim oblicima ovisnosti ovisi o procjeni potreba korisnika, odnosno o stupnju sposobnosti kontrole nad vlastitim ponašanjem i stupnju društvene funkcionalnosti (ako se usluga sastoji od više obvezujućih aktivnosti).

 

3
Komentiraj

5.  MJERILA ZA PRUŽANJE SOCIJALNIH USLUGA

 

5.1. Prva socijalna usluga

2
Komentiraj

Članak 35.

(1) Prva socijalna usluga uključuje: inicijalni razgovor, informiranje korisnika o pravima i uslugama, primjenu instrumenata za procjenu općih rizika za dobrobit djeteta, te iniciranje žurnih intervencija u slučaju ugrožene sigurnosti i/ili osnovnih potreba korisnika.

(2) Aktivnost iz stavka 1. ovoga članka provode stručni radnici u Hrvatskom zavodu za socijalni rad prilikom prvog kontakta s korisnikom kojem nije priznato pravo u sustavu socijalne skrbi odnosno nije poduzeta mjera ili radnja iz nadležnosti Zavoda ili ako je od njezina poduzimanja prošlo više od šest mjeseci, a korisnik se obraća zbog istih ili novih potreba.

 

(3) Aktivnost iz stavka 1. ovoga članka mogu pružati stručni radnici iz članka 21. točke 1.do 4.

 

(4) Prva socijalna usluga iz stavka 1. ovoga članka pruža se do 60 minuta, a ovisno o okolnostima slučaja usluga se može pružiti u još jednom ponovnom kontaktu.

 

 

5.2. Usluga sveobuhvatne procjene i planiranja

3
Komentiraj

Članak 36.

 

(1)Usluga sveobuhvatne procjene i planiranja uključuje: prikupljanje i analizu podataka o rizičnim i zaštitnim čimbenicima pojedinca, obitelji i zajednice, definiranje korisnikovih potreba, iniciranje i poticanje korisnika na promjenu nepovoljne životne situacije ili ponašanja, te izbor i prihvaćanje mjera za poboljšanje njegove kvalitete života, procjenu žurnosti postupka i žurne intervencije, odnosno stručnu pomoć i podršku usmjerene na zaštitu sigurnosti korisnika, te planiranje promjene i izradu individualnog plana u suradnji s korisnikom i drugim osobama iz njegovog okruženja, te drugim stručnjacima značajnim za ostvarivanje ciljeva koji su definirani individualnim planom.

(2)Procjenjivanje obuhvaća:  prikupljanje i analizu podataka o rizičnim i zaštitnim čimbenicima u životu pojedinca, obitelji i zajednice, u svrhu prepoznavanja poteškoća, mogućnosti njihova smanjenja ili uklanjanja, procjene uzroka nastalih poteškoća.

(3)Planiranje obuhvaća: izradu individualnog plana promjene životne situacije ili ponašanja korisnika, utvrđen na temelju sveobuhvatne procjene potreba, poteškoća i resursa, uz suradnju i partnerstvo s korisnicima i njihovim obiteljima čija izrada obuhvaća aktivnosti procjene, organiziranja pristupa pravima, pružanje usluga koordiniranje svih drugih pružatelja usluga, te praćenje, preispitivanje plana i učinka socijalnih usluga.

(4)Aktivnost iz stavka 1. ovoga članka provode stručni radnici iz članka 21. točke 1.

(5)Aktivnost iz stavka 2. ovoga članka provode osim stručnih radnika iz stavka 4. i stručni radnici iz članka 21. točke 2. do 6. u suradnji s vanjskim suradnicima.

(6)Usluga sveobuhvatne procjene i planiranja  iz stavka 1. ovoga članka provodi se tijekom jednog mjeseca u maksimalnom trajanju od najmanje 10 a najviše 20 sati kroz individualne susrete korisnika, članova obitelji, stručnih radnika iz stavka 4. i 5. ovoga članka i vanjskih suradnika.

 

5.3. Savjetovanje

3
Komentiraj

Članak 37.

(1)Usluga savjetovanja uključuje:  stručnu pomoć korisniku da jasnije sagleda vlastitu životnu situaciju, poticanje na promjenu u skladu s vlastitim mogućnostima i potrebama s ciljem osnaživanja za samostalno rješavanje problema, stvaranja uvjeta za očuvanje i razvoj osobnih mogućnosti te odgovornog odnosa pojedinca prema samom sebi, obitelji i društvu.

(2)Usluga savjetovanja obuhvaća individualni rad s korisnikom i/ili članovima njegove obitelji.

(3)Aktivnost iz stavka 1. ovoga članka mogu pružati radnici iz članka 21. točke 1. do 5.

(4)Usluga savjetovanja iz stavka 1. ovoga članka pruža se u trajanju od 60 minuta do tri susreta, a iznimno prema procjeni stručnjaka do pet susreta.

5.4. Stručna procjena

4
Komentiraj

Članak 38.

(1) Stručna procjena potreba djeteta s odstupanjem u razvoju, razvojnim rizikom ili teškoćama u razvoju i osobe s invaliditetom za usluge psihosocijalne podrške, rane razvojne podrške, pomoći pri uključivanju u programe odgoja i redovitog obrazovanja, boravka, organiziranog stanovanja i smještaja uključuje: postupke utvrđivanja potreba, interesa i preostalih sposobnosti korisnika radi davanja mišljenja o potrebi pružanja usluga, te primjerenoj vrsti, trajanju i učestalosti potrebne usluge; mišljenje se donosi na temelju zajedničke odluke stručnjaka u timu.

 

(2) Aktivnost iz stavka 1. ovoga članka provode stručni radnici iz članka 21. točke 1., 3. do 6., 8. do 10.

 

(3) Stručna procjena potreba iz stavka 1. ovoga članka traje od 4 do 6 sati rada po korisniku.

 

5.5. Psihosocijalno savjetovanje

4
Komentiraj

Članak 39.

(1)Psihosocijalno savjetovanje uključuje: posebne stručne postupke i aktivnosti kojima se korisniku pomaže otkloniti teškoće u funkcioniranju u različitim područjima života s naglaskom na ponašajne, emocionalne, interpersonalne, socijalne, obrazovne, razvojne i organizacijske aspekte života.

(2)Temelji se na terapijskom odnosu jedne ili više osoba i jednog ili više psihoterapeuta ili savjetodavnih terapeuta i procesu tijekom kojega se radi na smanjivanju aktualnih teškoća i pronalaženju najboljeg rješenja ili prevladavanju kriznih situacija u skladu s potrebama korisnika kroz poboljšanje vještina komunikacije, jačanje samopoštovanja, promicanje promjene ponašanja.

 

(3) Aktivnosti iz stavka 1. ovoga članka mogu pružati stručni radnici koji zadovoljavaju sljedeće uvjete:

- ima završen preddiplomski stručni i specijalistički diplomski stručni studij ili integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili specijalistički diplomski stručni studij u polju temeljne medicinske znanosti, kliničke medicinske znanosti, zdravstvene zaštite, psihologije, socijalnog rada, edukacijsko-rehabilitacijske znanosti, pedagogije i logopedije u Republici Hrvatskoj ili mu je priznata inozemna stručna kvalifikacija za obavljanje regulirane profesije – psihoterapeut u Republici Hrvatskoj

- ima završeno specijalizirano psihoterapijsko školovanje u trajanju od najmanje dvije, odnosno četiri godine na nekom od psihoterapijskih pravaca ili ECP-a i odobrenje nadležne komore za samostalan rad prema posebnim propisima kojima se regulira djelatnost savjetodavnog terapeuta i psihoterapeuta.

 

(4) Aktivnosti iz stavka 1. ovoga članka provode se u vremenskom mjerilu po jedinici pružene usluge u trajanju od 60 minuta ukoliko se usluga provodi individualno ili 120 minuta grupno.

 

5.6. Socijalno mentorstvo

16
Komentiraj

Članak 40.

(1) Socijalno mentorstvo uključuje: stručnu pomoć dugotrajno nezaposlenoj osobi koja je korisnik zajamčene minimalne naknade, djetetu korisnika zajamčene minimalne naknade, osobi s invaliditetom, korisniku kojem prestaje pravo na uslugu smještaja ili organiziranog stanovanja, korisniku koji je žrtva trgovanja ljudima te korisniku nakon izvršenja kazne zatvora, usmjerenu na njihovo osnaživanje za radnu aktivaciju i aktivno sudjelovanje u društvu u skladu s vlastitim mogućnostima i/ili potrebama u cilju jačanju snaga i sposobnosti korisnika za uspješnije rješavanje nepovoljnih životnih prilika i bolju integraciju u zajednicu u kojoj živi.

 

(2) Aktivnosti iz stavka 1. ovoga članka prema procjeni voditelja slučaja provode stručni radnici iz članka 21. točke 1.3. do 5. s dodatnom izobrazbom iz područja socijalnog mentorstva.

 

(3)Aktivnosti iz stavka 1. ovoga članka provode se u vremenskom mjerilu po jedinici pružene usluge u trajanju od 60 minuta u minimalno 10 strukturiranih susreta mentora i mentorirane osobe u vremenskom trajanju od 6.do 8. mjeseci.

 

5.7. Obiteljska medijacija

 

2
Komentiraj

Članak 41.

(1) Obiteljska medijacija je usluga  koju u strukturiranom procesu pružaju obiteljski medijatori. Usluga uključuje posebne stručne postupke usmjerene na sporazumno  rješavanje obiteljskog spora pregovaranjem o spornim pitanjima.  

(2) Pruža se članovima obitelji koji su u sukobu i ne mogu se samostalno sporazumjeti oko spornog pitanja iz različitih područja svakodnevnog života i odnosa u užoj i široj obitelji.

(3) Aktivnosti iz stavka 1. ovoga članka pružaju obiteljski medijatori u Obiteljskom centru ili kod drugih pružatelja usluga.

(4) Aktivnosti iz stavka 1. ovoga članka provode se u jediničnom mjerilu pružene usluge u trajanju od 90 minuta, u tri do osam medijacijskih susreta u vremenskom razdoblju do 6. mjeseci.

 

5.8. Psihosocijalni tretman radi prevencije nasilničkog ponašanja

4
Komentiraj

Članak 42.

(1)Psihosocijalni tretman radi prevencije nasilničkog ponašanja  uključuje: savjetodavno-terapijsku i psihoedukativnu uslugu usmjerenu na zaustavljanje i sprječavanje nasilničkog ponašanja u obitelji, uključivanjem korisnika u strukturirani stručni tretman kojemu je cilj zaustaviti nasilje među partnerima i/ili u obitelji.

(2)Aktivnosti iz stavka 1. ovoga članka mogu se provoditi s pojedincem kojem nije izrečena sudska mjera upućivanja u obvezni psihosocijalni tretman, a kod kojeg je procijenjeno postojanje rizika od nasilničkog ponašanja i kojeg je zbog sigurnosti članova obitelji i/ili rizika za dobrobit i razvoj djeteta potrebno uključiti u tretman, partnerima i/ili roditeljima kada niti jednom nije izrečena sudska mjera upućivanja u obvezni psihosocijalni tretman, a postoji rizik od uzajamnog nasilničkog ponašanja i rizik za dobrobit i razvoj djeteta, bez uspostavljenog odnosa žrtva – zlostavljač.

(3)Aktivnosti iz stavka 1. ovoga članka provode se prema procjeni stručnog tima Zavoda za socijalni rad, a uslugu pružaju stručni radnici iz članka 21. točke 1., 3. i 4. koji imaju dodatnu izobrazbu za provođenje psihosocijalnog tretmana radi prevencije nasilničkog ponašanja.

(4)Aktivnosti iz stavka 1. ovoga članka za pojedinca provode se u vremenskom mjerilu po jedinici pružene usluge u trajanju od 60 minuta za dva individualna susreta i 120 minuta za 12 do 16 strukturiranih grupnih susreta, u vremenskom razdoblju do 6 mjeseci, ovisno o specifičnim potrebama grupe, odnosno za obitelj provode se kroz deset do 16 susreta s partnerima među kojima nije bilo nasilja, dijelom zajedno, a dijelom odvojeno.

 

 

5.9. Psihosocijalna podrška

0
Komentiraj

Članak 43.

 

(1)Psihosocijalna podrška obuhvaća stručne postupke i druge oblike pomoći i podrške kojima se potiče razvoj i unaprjeđenje kognitivnih, funkcionalnih, komunikacijskih, govorno-jezičnih, socijalnih ili odgojnih vještina korisnika.

(2) Usluga psihosocijalne podrške pruža se pojedincu, obitelji, udomiteljskoj obitelji, a pruža se u obitelji korisnika, u udomiteljskoj obitelji, kod drugih pružatelja usluga ili na drugim mjestima prema potrebi korisnika.

(3)Aktivnosti iz stavka 1. ovoga članka provode stručni radnici iz članka 21. točke 1., 3. do 6., 8. do 10. i članka 22. točke 3., 5., 6., 8. i 11.

(4)Psihosocijalna podrška pojedincu pruža se u obitelji korisnika ili udomiteljskoj obitelji do pet sati tjedno, a kod ostalih pružatelja usluga do šest sati tjedno, a najviše tri sata dnevno, od čega najviše četiri sata individualno, a ostalo u grupi.

(5)Psihosocijalna podrška obitelji pruža se u obitelji do pet sati tjedno, iznimno kod pružatelja usluge do šest sati tjedno, a najviše dva sata dnevno.

(6)Psihosocijalna podrška udomiteljima pruža se u obitelji do pet sati tjedno, a iznimno kod pružatelja usluge do šest sati tjedno, najviše dva sata dnevno.

(7) Aktivnosti iz stavka 1. ovoga članka provode se u vremenskom mjerilu po jedinici pružene usluge u trajanju od 60 minuta ukoliko se usluga provodi individualno ili 120 minuta grupno.

 

 

5.10. Rana razvojna podrška

11
Komentiraj

Članak 44.

(1) Rana razvojna podrška je usluga stručne poticajne pomoći i podrške djetetu i stručne savjetodavne pomoći roditeljima i drugim članovima obitelji ili udomitelju, kad je kod djeteta u ranoj dobi utvrđeno odstupanje u razvoju, razvojni rizik ili razvojne teškoće.

(2) Rana razvojna podrška uključuje: poticanje kognitivnog, vizualnog, auditivnog, socio-emocionalnog razvoja, stimulaciju vida i sluha, poticanje vještina fine motorike, poticanje komunikacije i interakcije, poticanje jezično-govornih vještina, te osnaživanje roditelja za provođenje specifičnih stimulacija s djetetom.

(3) Aktivnosti iz stavka 1. ovoga članka provode stručni radnici iz članka 21. točke 1., 3.,5.,6., 8. do 10.

(4) Usluga rane razvojne podrške pruža se djetetu do navršene treće godine, a najdulje do navršene sedme godine, u trajanju