NACRT PRIJEDLOGA ZAKONA O PROVEDBI UREDBE VIJEĆA (EZ) br. 2182/2004 O MEDALJAMA I ŽETONIMA KOJI NALIKUJU EUROKOVANICAMA, S KONAČNIM PRIJEDLOGOM ZAKONA
Zagreb, kolovoz 2022.
PRIJEDLOG ZAKONA O PROVEDBI UREDBE VIJEĆA (EZ) br. 2182/2004 O MEDALJAMA I ŽETONIMA KOJI NALIKUJU EUROKOVANICAMA, S KONAČNIM PRIJEDLOGOM ZAKONA
I. USTAVNA OSNOVA ZA DONOŠENJE ZAKONA
Ustavna osnova za donošenje ovoga Zakona sadržana je u odredbi članka 2. stavka 4. podstavka 1. Ustava Republike Hrvatske („Narodne novine“, broj 85/10. - pročišćeni tekst i 5/14. - Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).
II. OCJENA STANJA I OSNOVNA PITANJA KOJA SE TREBAJU UREDITI ZAKONOM TE POSLJEDICE KOJE ĆE DONOŠENJEM ZAKONA PROISTEĆI
Budući da je uspostava ekonomske i monetarne unije čija je valuta euro definirana Ugovorom o Europskoj uniji iz 1992. (članak 3. pročišćene verzije tog Ugovora), Republika Hrvatska je putem svoga pristupnog ugovora preuzela obvezu uvođenja eura nakon što ispuni propisane uvjete kao i druge odredbe koje se odnose na države članice koje rabe zajedničku valutu. Za potrebe pune prilagodbe hrvatskog zakonodavstva uvođenju eura potrebno je donijeti i izmijeniti niz zakona i podzakonskih propisa.
Prijedlogom zakona o provedbi Uredbe Vijeća (EZ) br. 2182/2004 o medaljama i žetonima koji nalikuju eurokovanicama, s Konačnim prijedlogom zakona (u daljnjem tekstu: Prijedlog zakona) doprinosi se provedbi Nacionalnog plana zamjene hrvatske kune eurom s ciljem da Republika Hrvatska postane dijelom ekonomske i monetarne unije čija je valuta euro.
Slijedom uvođenja eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj, Prijedlogom zakona osigurava se daljnje pravno usklađivanje hrvatskog zakonodavstva s pravnom stečevinom Europske unije, odnosno osigurava se provedba Uredbe Vijeća (EZ) br. 2182/2004 od 6. prosinca 2004. godine o medaljama i žetonima koji nalikuju eurokovanicama (SL L 373, 21. 12. 2004.) kako je posljednji put izmijenjena Uredbom Vijeća (EZ) br. 46/2009 od 18. prosinca 2008. (SL L 17, 22. 1. 2009.) (u daljnjem tekstu: Uredba Vijeća (EZ) br. 2182/2004), koja uređuje jedinstvene uvjete za proizvodnju medalja i žetona koji nalikuju eurokovanicama kako bi se građane zaštitilo od rizika zabune ili prijevare. Uredba Vijeća (EZ) br. 2182/2004 objavljena je u Službenom listu Europske unije 6. prosinca 2004. godine te se primjenjuje od 21. prosinca 2004. godine.
Cilj donošenja Uredbe Vijeća (EZ) br. 2182/2004 je zaštita javnosti od rizika zabune ili prijevare uzrokovane metalnim predmetima, poput medalja i žetona, koji izrazito nalikuju eurokovanicama. Takve medalje i žetoni mogli bi se ne samo zabunom zamijeniti za zakonito sredstvo plaćanja (prihvaćeni ako se ponude za plaćanje poput kovanica ili novčanica), već bi se mogli nezakonito koristiti umjesto eurokovanica.
U smislu Uredbe Vijeća (EZ) br. 2182/2004, medalje i žetoni znači metalni predmeti koji imaju izgled i/ili tehnička svojstva eurokovanica, no nisu izdani u skladu s nacionalnim zakonskim odredbama, zakonskim odredbama trećih zemalja sudionica ili drugim stranim zakonskim odredbama, te nisu zakoniti i instrument plaćanja ni zakonito sredstvo plaćanja.
Uredbom Vijeća (EZ) br. 2182/2004 zabranjuje se proizvodnja, prodaja, uvoz i distribucija (u svrhu prodaje ili u druge komercijalne svrhe) medalja i žetona koji imaju slična vizualna obilježja ili sa sličnim svojstvima jedinstvenoj valuti. Svaka država članica uvodi primjenjive sankcije za povrede s ciljem postizanja jednake zaštite eura od sličnih medalja i žetona u cijeloj Europskoj zajednici.
Uredba Vijeća (EZ) br. 2182/2004 primjenjuje se u državama članicama sudionicima, kao što je određeno u Uredbi Vijeća (EZ) br. 974/1998 od 3. svibnja 1998. godine o uvođenju eura (SL L 139, 11.5.1998.).
Prijedlogom zakona utvrđuje se nadležno tijelo i ovlasti nadležnog tijela te prekršajne odredbe za provedbu Uredbe Vijeća (EZ) br. 2182/2004. Hrvatska narodna banka određena je kao nadležno tijelo za nadzor nad primjenom Uredbe Vijeća (EZ) br. 2182/2004 i Prijedloga zakona te su joj dodijeljene i ovlasti za provedbu nadzora, a subjekt nadzora Hrvatske narodne banke je osoba koje proizvodi i prodaje medalje i žetone koje nalikuju eurokovanicama odnosno koja ih uvozi i distribuira za prodaju ili u druge komercijalne svrhe.
III. OCJENA I IZVORI SREDSTAVA POTREBNIH ZA PROVEDBU ZAKONA
Za provedbu ovoga Zakona nije potrebno osigurati sredstva u državnom proračunu Republike Hrvatske.
IV. RAZLOZI ZA DONOŠENJE ZAKONA PO HITNOM POSTUPKU
U skladu s člankom 204. Poslovnika Hrvatskoga sabora („Narodne novine“, br. 81/13., 113/16., 69/17., 29/18., 53/20., 119/20. i 123/20.) predlaže se donošenje ovoga Zakona po hitnom postupku, radi osobito opravdanih državnih razloga, odnosno radi provedbe Nacionalnog plana zamjene hrvatske kune eurom s ciljem da Republika Hrvatska postane dijelom ekonomske i monetarne unije čija je valuta euro. Naime, uspostava ekonomske i monetarne unije čija je valuta euro definirana je Ugovorom o Europskoj uniji iz 1992. (članak 3. pročišćene verzije tog Ugovora), a Republika Hrvatska je putem svoga pristupnog ugovora preuzela obvezu uvođenja eura nakon što ispuni propisane uvjete kao i druge odredbe koje se odnose na države članice koje rabe zajedničku valutu.
KONAČNI PRIJEDLOGA ZAKONA O PROVEDBI UREDBE VIJEĆA (EZ) BR. 2182/2004 O MEDALJAMA I ŽETONIMA KOJI NALIKUJU EUROKOVANICAMA
1. OPĆE ODREDBE
Predmet Zakona
Članak 1.
Ovim se Zakonom utvrđuje nadležno tijelo i ovlasti nadležnog tijela, postupanje s medaljama i žetonima koji nalikuju eurokovanicama te prekršajne odredbe za provedbu uredbe Europske unije iz područja medalja i žetona koji nalikuju eurokovanicama iz članka 2. ovoga Zakona.
Pravo Europske unije
Članak 2.
Ovim se Zakonom osiguravaju pretpostavke za provedbu Uredbe Vijeća (EZ) br. 2182/2004 od 6. prosinca 2004. o medaljama i žetonima koji nalikuju eurokovanicama (SL L 373, 21. 12. 2004.) kako je posljednji put izmijenjena Uredbom Vijeća (EZ) br. 46/2009 od 18. prosinca 2008. (SL L 17, 22. 1. 2009.) (u daljnjem tekstu: Uredba Vijeća (EZ) br. 2182/2004).
Pojmovi
Članak 3.
(1) Pojedini pojmovi u smislu ovoga Zakona imaju sljedeće značenje:
a. medalja i žeton koji nalikuje eurokovanici jest medalja i žeton koji ima jedno ili više obilježja uređenih člankom 2. Uredbe Vijeća (EZ) br. 2182/2004
b. osoba koja proizvodi i prodaje medalje i žetone odnosno koja ih uvozi i distribuira za prodaju ili u druge komercijalne svrhe jest fizička ili pravna osoba koja na području Republike Hrvatske proizvodi i/ili prodaje medalje i žetone odnosno koja ih uvozi i/ili distribuira za prodaju ili u druge komercijalne svrhe.
(2) Ostali pojmovi u smislu ovoga Zakona imaju istovjetno značenje kao pojmovi upotrijebljeni u Uredbi Vijeća (EZ) br. 2182/2004.
Korištenje pojmova s rodnim značenjem
Članak 4.
Izrazi koji se koriste u ovom Zakonu, a imaju rodno značenje, odnose se jednako na muški i ženski rod.
2. NADLEŽNO TIJELO, NJEGOVE NADLEŽNOSTI I PODRUČJE RADA
Nadležno tijelo
Članak 5.
Hrvatska narodna banka nadležno je tijelo za nadzor nad primjenom Uredbe Vijeća (EZ) br. 2182/2004 i ovoga Zakona.
Subjekt nadzora Hrvatske narodne banke
Članak 6.
Subjekt nadzora Hrvatske narodne banke je osoba koja proizvodi i prodaje medalje i žetone, odnosno koja ih uvozi i distribuira za prodaju ili u druge komercijalne svrhe, a za koje medalje i žetone postoji sumnja da nalikuju eurokovanicama (u daljnjem tekstu: subjekti nadzora).
Provedba nadzora
Članak 7.
(1) Hrvatska narodna banka provodi nadzor u smislu postupanja u skladu s Uredbom Vijeća (EZ) br. 2182/2004 i ovoga Zakona nad subjektima nadzora iz članka 6. ovoga Zakona.
(2) Hrvatska narodna banka je ovlaštena nadzor iz stavka 1. ovoga članka obavljati:
provođenjem nadzora
nalaganjem nadzornih mjera.
(3) Nadzor iz stavka 1. ovoga članka provode ovlašteni zaposlenici Hrvatske narodne banke (u daljnjem tekstu: ovlaštene osobe).
(4) Subjekti nadzora dužni su ovlaštenim osobama omogućiti provođenje nadzora iz stavka 1. ovoga članka.
(5) Nadzor iz stavka 1. ovoga članka ovlaštene osobe mogu obavljati i u poslovnim prostorijama subjekta nadzora i na ostalim mjestima na kojima subjekt nadzora obavlja djelatnost i poslove koje su predmet nadzora.
Zapisnik o obavljenom nadzoru
Članak 8.
(1) Nakon provedenog nadzora kojim su utvrđene nezakonitosti u primjeni ovoga Zakona i Uredbe Vijeća (EZ) br. 2182/2004 ovlaštene osobe sastavit će zapisnik u dva primjerka.
(2) Jedan primjerak zapisnika o provedenom nadzoru kojim su utvrđene nezakonitosti u primjeni ovoga Zakona i Uredbe Vijeća (EZ) br. 2182/2004 dostavlja se na očitovanje subjektu nadzora u roku pet radnih dana od dana provedenog nadzora.
(3) Zapisnik iz stavka 1. ovoga članka može sadržavati poziv subjektu nadzora da u roku određenom u zapisniku otkloni utvrđene nezakonitosti i o tome obavijesti Hrvatsku narodnu banku.
(4) Na dostavljeni zapisnik subjekt nadzora ima pravo očitovanja u roku navedenom u zapisniku, a koji ne može biti kraći od tri niti duži od osam dana od dana njegova primitka.
(5) Nakon zaprimljenog očitovanja iz stavka 4. ovoga članka Hrvatska narodna banka ako smatra opravdanim navode iz očitovanja, sastavlja dodatak zapisniku i dostavlja ga subjektu nadzora, na koji subjekt nadzora nema pravo na očitovanje.
Rješenje o nalaganju mjera
Članak 9.
(1) Hrvatska narodna banka može u tijeku i nakon provedenog nadzora donijeti rješenje kojim će subjektu nadzora naložiti mjeru za otklanjanje nezakonitosti i odrediti rok za njeno izvršenje.
(2) Mjere koje Hrvatska narodna banke može naložiti rješenjem iz stavka 1. ovoga članka su:
zabrana proizvodnje, prodaje, uvoza, distribucije za prodaju ili druge komercijalne svrhe medalja i žetona koje nalikuju eurkovanicama za koji je proizvodnja i prodaja te uvoz i distribucija za prodaju ili u druge komercijalne svrhe zabranjena Uredbom Vijeća (EZ) br. 2182/2004
privremeno oduzimanje medalja i žetona za koje sumnja da nalikuju eurokovanici za koji je proizvodnja i prodaja te uvoz i distribucija za prodaju ili u druge komercijalne svrhe zabranjena Uredbom Vijeća (EZ) br. 2182/2004
trajno oduzimanje medalja i žetona koji nalikuju eurokovanici za koju je proizvodnja i prodaja te uvoz i distribucija za prodaju ili u druge komercijalne svrhe zabranjena Uredbom Vijeća (EZ) br. 2182/2004
uništavanje medalja i žetona koji nalikuju eurokovanici za koju je proizvodnja i prodaja te uvoz i distribucija za prodaju ili u druge komercijalne svrhe zabranjena Uredbom Vijeća (EZ) br. 2182/2004.
(3) Subjekt nadzora dužan je postupiti po rješenju Hrvatske narodne banke kojim su mu naložene mjere iz stavka 2. ovoga članka i provesti naložene mjere.
(4) Mjera iz stavka 2. podstavka 2. ovoga članka može trajati do primitka očitovanja Europske komisije o tome radi li se o medaljama i žetonima za koje je zabranjena proizvodnja i prodaja, kao i njihov uvoz i distribucija za prodaju ili u druge komercijalne svrhe, u skladu s Uredbom (EZ) br. 2182/2004.
(5) U slučaju da Hrvatska narodna banka naloži provođenje mjere iz stavka 2. podstavka 4. ovoga članka, subjekt nadzora kojemu je mjera naložena dužan je provesti postupak uništavanja samo uz nadzor ovlaštene osobe Hrvatske narodne banke.
(6) Protiv rješenja iz stavak 1. ovog članka žalba nije dopuštena, ali se protiv njih može pokrenuti upravni spor.
(7) Na rješenja iz stavka 1. ovoga članka ne primjenjuju se odredbe Zakona o općem upravnom postupku koje se odnose na poništavanje i ukidanje rješenja i oglašivanje rješenja ništavim.
3. MEDALJE I ŽETONI KOJI NALIKUJU EUROKOVANICAMA
Obvezno postupanje s medaljama i žetonima koji nalikuju eurokovanicama
Članak 10.
(1) Svaka osoba koja na bilo koji način dođe u posjed medalje i žetona za koje sumnja da nalikuju eurokovanici za koju je proizvodnja i prodaja te uvoz i distribucija za prodaju ili u druge komercijalne svrhe zabranjena Uredbom Vijeća (EZ) br. 2182/2004 dužna je o tome obavijestiti Hrvatsku narodnu banku i bez odlaganja, a najkasnije u roku od pet radnih dana na zahtjev Hrvatske narodne banke predati sve ili pojedini primjerak medalje i žetona.
(2) Ako osoba iz stavka 1. ujedno proizvodi i prodaje medalje i žetone odnosno koja ih uvozi i distribuira za prodaju ili u druge komercijalne svrhe dužna je, nakon primitka obavijesti iz članka 11. stavka 4. ovoga Zakona, bez odlaganja a najkasnije u roku od pet radnih dana povući iz prometa medalje i žetone koji nalikuju eurokovanicama te čija je proizvodnja i prodaja, odnosno uvoz i distribucija za prodaju ili u druge komercijalne svrhe zabranjena Uredbom Vijeća (EZ) br. 2182/2004.
(3) Osoba iz stavka 2. ovoga članka dužna je u roku od osam dana od dana primitka obavijesti iz članka 11. stavaka 4. ovog Zakona pisano obavijestiti Hrvatsku narodnu banku o povlačenju iz prometa medalje i žetona koji nalikuju eurokovanicama čija je proizvodnja i prodaja, odnosno uvoz i distribucija za prodaju ili u druge komercijalne svrhe zabranjena Uredbom Vijeća (EZ) br. 2182/2004.
Postupanje Hrvatske narodne banke s medaljama i žetonima koji nalikuju eurokovanicama
Članak 11.
(1) Hrvatska narodna banka proslijedit će medalje i žetone koji nalikuju eurokovanicama, a koje primi od osobe iz članka 10. stavka 1. ovoga Zakona i koji na drugi način dođu u njezin posjed, Europskoj komisiji radi očitovanja o tome radi li se o medaljama i žetonima za koje je zabranjena proizvodnja i prodaja, kao i njihov uvoz i distribucija za prodaju ili u druge komercijalne svrhe u skladu s Uredbom Vijeća (EZ) br. 2182/2004.
(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, Hrvatska narodna banka neće proslijediti medalje i žetone Europskoj komisiji na očitovanje kada utvrdi da medalje i žetoni koji nalikuju eurokovanicama nisu zabranjeni jer imaju obilježja utvrđena člankom 3. Uredbe Vijeća (EZ) br. 2182/2004.
(3) Iznimno od stavka 1. ovoga članka Hrvatska narodna banka neće proslijediti Europskoj komisiji na očitovanje medalje i žetone koji nalikuju eurokovanicama kada utvrdi da je riječ o medaljama i žetonima koji nalikuju eurokovanicama za koje je Europska komisija već izdala očitovanja.
(4) Ako iz očitovanja Europske komisije proizlazi da je proizvodnja i prodaja, kao i uvoz i distribucija za prodaju ili u druge komercijalne svrhe određene medalje i žetona koji nalikuje eurokovanici zabranjena, Hrvatska narodna banka će naložiti osobi iz članka 10. stavaka 1. i 2. ovoga Zakona koja u svom posjedu ima primjerke medalje i žetona koji su predmet očitovanja Europske komisije mjeru iz članka 9. stavka 2. podstavka 3. ovoga Zakona (mjera trajnog oduzimanja) ili mjeru iz članka 9. stavka 2. podstavka 4. ovoga Zakona (mjera uništavanja).
(5) Hrvatska narodna banka će o očitovanju Europske komisije iz stavka 4. ovoga članka bez odlaganja, a najkasnije u roku od pet radnih dana pisano obavijestiti osobu iz članka 10. stavka 1. ovoga Zakona ako je predala Hrvatskoj narodnoj banci sve primjerke medalje i žetona koji su predmet očitovanja Europske komisije.
(6) Hrvatska narodna banka ne vraća osobi iz članka 10. stavka 1. ovoga Zakona medalje i žetone koji nalikuju eurokovanicama koji su predmet očitovanja Europske komisije iz stavka 4. ovoga članka, već će ih Hrvatska narodna banka zadržati i postupiti na način propisan stavcima 7. i 8. ovoga članka.
(7) Hrvatska narodna banka može uništiti medalje i žetone iz stavka 4. ovoga članka koji joj je dostavila osoba iz članka 10. stavka 1. ovoga Zakona ili koji su došli u njen posjed na drugi način istekom roka od četiri godine od zaprimanja očitovanja Europske komisije iz stavka 4. ovoga članka.
(8) Hrvatska narodna banka trajno će zadržati primjerke medalje i žetona iz stavka 4. ovoga članka, a za koje nije provela postupak uništenja u skladu sa stavkom 7. ovoga članka, isključivo za svrhe izvršenja analize medalje i žetona koji nalikuju eurkovanicama za koje se sumnja da je proizvodnja i prodaja te uvoz i distribucija za prodaju ili u druge komercijalne svrhe zabranjena Uredbom Vijeća (EZ) br. 2182/2004.
(9) Hrvatska narodna banka vraća medalje i žetone koji nalikuju eurokovanicama bez odlaganja osobi iz članka 10. stavka 1. ovoga Zakona ako utvrdi da je riječ o medaljama i žetonima iz stavka 2. ovoga članka.
4. PREKRŠAJNE ODREDBE
Članak 12.
(1) Novčanom kaznom u iznosu od 10.000,00 do 50.000,00 eura kaznit će se za prekršaj pravna osoba:
1) ako uveze za prodaju ili za druge komercijalne svrhe ili za te svrhe distribuira medalje i žetone koji nalikuju eurokovanicama protivno člancima 2., 3. i 4. Uredbe Vijeća (EZ) br. 2182/2004
2) ako bez odlaganja ne povuče iz prometa medalje i žetone koji nalikuju eurokovanicama za koji je zabranjena proizvodnja i prodaja te uvoz i distribucija za prodaju ili u druge komercijalne svrhe ili ako ih povuče iz prometa uz odgodu za koje je očitovanjem iz članka 11. stavka 4. ovoga Zakona utvrđeno da su suprotni Uredbi Vijeća (EZ) br. 2182/2044 (članak 10. stavak 2.)
3) ako pisano ne obavijesti Hrvatsku narodnu banku o povlačenju iz prometa medalja i žetona koji nalikuju eurokovanicama za koji je zabranjena proizvodnja i prodaja te uvoz i distribucija za prodaju ili u druge komercijalne svrhe (članak 10. stavak 3.)
4) ako bez nadzora ovlaštene osobe Hrvatske narodne banke uništi medalje i žetone koji nalikuju eurokovanicama za koji je zabranjena proizvodnja i prodaja te uvoz i distribucija za prodaju ili u druge komercijalne svrhe (članak 9. stavak 4.).
(2) Novčanom kaznom u iznosu od 1.000,00 do 5.000,00 eura kaznit će se za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka i odgovorna osoba u pravnoj osobi koja je počinila prekršaj iz stavka 1. ovoga članka.
(3) Novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 do 30.000,00 eura kaznit će se za prekršaj fizička osoba – obrtnik i fizička osoba koja obavlja drugu samostalnu djelatnost koji je počinila u vezi s obavljanjem njezina obrta ili samostalne djelatnosti:
1) ako uveze za prodaju ili za druge komercijalne svrhe ili za te svrhe distribuira medalje i žetone koji nalikuju eurokovanicama protivno člancima 2., 3. i 4. Uredbe Vijeća (EZ) br. 2182/2004
2) ako bez odlaganja ne povuče iz prometa medalje i žetone koji nalikuju eurokovanicama za koji je zabranjena proizvodnja i prodaja te uvoz i distribucija za prodaju ili u druge komercijalne svrhe ili ako ih povuče iz prometa uz odgodu za koje je očitovanjem iz članka 11. stavka 4. ovoga Zakona utvrđeno da su suprotni Uredbi Vijeća (EZ) br. 2182/2044 (članak 10. stavak 2.)
3) ako pisano ne obavijesti Hrvatsku narodnu banku o povlačenju iz prometa medalja i žetona koji nalikuju eurokovanicama za koji je zabranjena proizvodnja i prodaja te uvoz i distribucija za prodaju ili u druge komercijalne svrhe (članak 10. stavak 3.)
4) ako bez nadzora ovlaštene osobe Hrvatske narodne banke uništi medalje i žetone koji nalikuju eurokovanicama za koji je zabranjena proizvodnja i prodaja te uvoz i distribucija za prodaju ili u druge komercijalne svrhe (članak 9. stavak 4.).
(4) Novčanom kaznom u iznosu od 700,00 do 4.000,00 eura kaznit će se za prekršaj fizička osoba:
1) ako uveze za prodaju ili za druge komercijalne svrhe ili za te svrhe distribuira medalje i žetone koji nalikuju eurokovanicama protivno člancima 2., 3. i 4. Uredbe Vijeća (EZ) br. 2182/2004
2) ako bez odlaganja ne povuče iz prometa medalje i žetone koji nalikuju eurokovanicama za koji je zabranjena proizvodnja i prodaja te uvoz i distribucija za prodaju ili u druge komercijalne svrhe ili ako ih povuče iz prometa uz odgodu za koje je očitovanjem iz članka 11. stavka 4. ovoga Zakona utvrđeno da su suprotni Uredbi Vijeća (EZ) br. 2182/2044 (članak 10. stavak 2.)
3) ako pisano ne obavijesti Hrvatsku narodnu banku o povlačenju iz prometa medalja i žetona koji nalikuju eurokovanicama za koji je zabranjena proizvodnja i prodaja te uvoz i distribucija za prodaju ili u druge komercijalne svrhe (članak 10. stavak 3.)
4) ako bez nadzora ovlaštene osobe Hrvatske narodne banke uništi medalje i žetone koji nalikuju eurokovanicama za koji je zabranjena proizvodnja i prodaja te uvoz i distribucija za prodaju ili u druge komercijalne svrhe (članak 9. stavak 4.).
Članak 13.
(1) Novčanom kaznom od 5.000,00 do 25.000,00 eura kaznit će se za prekršaj pravna:
1) ako na zahtjev Hrvatske narodne banke ne preda sve medalje i žetone koje posjeduje, a za koje sumnja da nalikuju eurokovanicama za koje je zabranjena proizvodnja i prodaja te uvoz i distribucija za prodaju ili u druge komercijalne svrhe na osnovi Uredbe Vijeća (EZ) br. 2182/2004 (članak 10. stavak 1.)
2) ako oteža ili ne onemogući obavljanje nadzora ovlaštenoj osobi Hrvatske narodne banke (članak 7. stavak 4.)
3) ako ne postupi po rješenju Hrvatske narodne banke (članak 9. stavak 3.).
(2) Novčanom kaznom u iznosu od 700,00 do 4.000,00 eura kaznit će se za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka i odgovorna osoba u pravnoj osobi koja je počinila prekršaj iz stavka 1. ovoga članka.
(3) Novčanom kaznom u iznosu od 2.500,00 do 15.000,00 eura kaznit će se za prekršaj fizička osoba – obrtnik i fizička osoba koja obavlja drugu samostalnu djelatnost koji je počinila u vezi s obavljanjem njezina obrta ili samostalne djelatnosti:
1) ako na zahtjev Hrvatske narodne banke ne preda sve medalje i žetone koje posjeduje, a za koje sumnja da nalikuju eurokovanicama za koje je zabranjena proizvodnja i prodaja te uvoz i distribucija za prodaju ili u druge komercijalne svrhe na osnovi Uredbe Vijeća (EZ) br. 2182/2004 (članak 10. stavak 1.)
2) ako oteža ili ne onemogući obavljanje nadzora ovlaštenoj osobi Hrvatske narodne banke (članak 7. stavak 4.)
3) ako ne postupi po rješenju Hrvatske narodne banke (članak 9. stavak 3.).
(4) Novčanom kaznom u iznosu od 500,00 do 3.000,00 eura kaznit će se za prekršaj fizička osoba:
1) ako na zahtjev Hrvatske narodne banke ne preda sve medalje i žetone koje posjeduje, a za koje sumnja da nalikuju eurokovanicama za koje je zabranjena proizvodnja i prodaja te uvoz i distribucija za prodaju ili u druge komercijalne svrhe na osnovi Uredbe Vijeća (EZ) br. 2182/2004 (članak 10. stavak 1.)
2) ako oteža ili ne onemogući obavljanje nadzora ovlaštenoj osobi Hrvatske narodne banke (članak 7. stavak 4.)
3) ako ne postupi po rješenju Hrvatske narodne banke (članak 9. stavak 3.).
Nadležnost za vođenje prekršajnog postupka
Članak 14.
Prekršajni postupak u prvom stupnju za prekršaje propisane ovim Zakonom vodi Republika Hrvatska Ministarstvo financija – Financijski inspektorat.
5. ZAVRŠNA ODREDBA
Stupanje na snagu
Članak 15.
Ovaj Zakon objavit će se u »Narodnim novinama«, a stupa na snagu na dan uvođenja eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj
OBRAZLOŽENJE
Uz članak 1.
Ovim člankom određeno je područje koje se uređuje ovim Zakonom.
Uz članak 2.
Ovim člankom navodi se pravni akt Europske unije čija se provedba osigurava odredbama ovoga Zakona.
Uz članak 3.
Ovim člankom uređuje se značenje pojmova i definicija koji se koriste u ovom Zakonu e se provodi usklađivanje s Uredbom Vijeća (EZ) br. 2182/2004.
Uz članak 4.
Ovim člankom propisuje se korištenje pojmova s rodnim značenjem.
Uz članak 5.
Ovim člankom propisuje se nadležno tijelo za nadzor nad primjenom Uredbe Vijeća (EZ) br. 2182/2004 i ovoga Zakona.
Uz članak 6.
Ovim člankom propisuju se subjekti nadzora.
Uz članak 7.
Ovim člankom propisuje se provedba nadzora.
Uz članak 8.
Ovim člankom propisuje se sastavljanje zapisnika o obavljenom nadzoru.
Uz članak 9.
Ovim člankom propisuje se donošenje rješenja kojim se subjektu nadzora nalaže mjera za otklanjanje nezakonitosti i određuje rok za njeno izvršenje.
Uz članak 10.
Ovim člankom propisuje se obvezno postupanje s medaljama i žetonima koji nalikuje na eurokovanice.
Uz članak 11.
Ovim člankom propisuje se postupanje Hrvatske narodne banke s medaljama i žetonima koji nalikuje na eurokovanice.
Uz članak 12. i 13.
Ovim člancima propisuju se prekršajne odredbe.
Uz članak 14.
Ovim člankom propisuje se nadležnost za vođenje prekršajnog postupka.
Uz članak 15.
Ovim člankom propisuje se stupanje na snagu ovoga Zakona.
REPUBLIKA HRVATSKA MINISTARSTVO FINANCIJA
NACRT PRIJEDLOGA ZAKONA O PROVEDBI UREDBE VIJEĆA (EZ) br. 2182/2004 O MEDALJAMA I ŽETONIMA KOJI NALIKUJU EUROKOVANICAMA, S KONAČNIM PRIJEDLOGOM ZAKONA
Zagreb, kolovoz 2022.
PRIJEDLOG ZAKONA O PROVEDBI UREDBE VIJEĆA (EZ) br. 2182/2004 O MEDALJAMA I ŽETONIMA KOJI NALIKUJU EUROKOVANICAMA, S KONAČNIM PRIJEDLOGOM ZAKONA
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
I. USTAVNA OSNOVA ZA DONOŠENJE ZAKONA
Ustavna osnova za donošenje ovoga Zakona sadržana je u odredbi članka 2. stavka 4. podstavka 1. Ustava Republike Hrvatske („Narodne novine“, broj 85/10. - pročišćeni tekst i 5/14. - Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
II. OCJENA STANJA I OSNOVNA PITANJA KOJA SE TREBAJU UREDITI ZAKONOM TE POSLJEDICE KOJE ĆE DONOŠENJEM ZAKONA PROISTEĆI
Budući da je uspostava ekonomske i monetarne unije čija je valuta euro definirana Ugovorom o Europskoj uniji iz 1992. (članak 3. pročišćene verzije tog Ugovora), Republika Hrvatska je putem svoga pristupnog ugovora preuzela obvezu uvođenja eura nakon što ispuni propisane uvjete kao i druge odredbe koje se odnose na države članice koje rabe zajedničku valutu. Za potrebe pune prilagodbe hrvatskog zakonodavstva uvođenju eura potrebno je donijeti i izmijeniti niz zakona i podzakonskih propisa.
Prijedlogom zakona o provedbi Uredbe Vijeća (EZ) br. 2182/2004 o medaljama i žetonima koji nalikuju eurokovanicama, s Konačnim prijedlogom zakona (u daljnjem tekstu: Prijedlog zakona) doprinosi se provedbi Nacionalnog plana zamjene hrvatske kune eurom s ciljem da Republika Hrvatska postane dijelom ekonomske i monetarne unije čija je valuta euro.
Slijedom uvođenja eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj, Prijedlogom zakona osigurava se daljnje pravno usklađivanje hrvatskog zakonodavstva s pravnom stečevinom Europske unije, odnosno osigurava se provedba Uredbe Vijeća (EZ) br. 2182/2004 od 6. prosinca 2004. godine o medaljama i žetonima koji nalikuju eurokovanicama (SL L 373, 21. 12. 2004.) kako je posljednji put izmijenjena Uredbom Vijeća (EZ) br. 46/2009 od 18. prosinca 2008. (SL L 17, 22. 1. 2009.) (u daljnjem tekstu: Uredba Vijeća (EZ) br. 2182/2004), koja uređuje jedinstvene uvjete za proizvodnju medalja i žetona koji nalikuju eurokovanicama kako bi se građane zaštitilo od rizika zabune ili prijevare. Uredba Vijeća (EZ) br. 2182/2004 objavljena je u Službenom listu Europske unije 6. prosinca 2004. godine te se primjenjuje od 21. prosinca 2004. godine.
Cilj donošenja Uredbe Vijeća (EZ) br. 2182/2004 je zaštita javnosti od rizika zabune ili prijevare uzrokovane metalnim predmetima, poput medalja i žetona, koji izrazito nalikuju eurokovanicama. Takve medalje i žetoni mogli bi se ne samo zabunom zamijeniti za zakonito sredstvo plaćanja (prihvaćeni ako se ponude za plaćanje poput kovanica ili novčanica), već bi se mogli nezakonito koristiti umjesto eurokovanica.
U smislu Uredbe Vijeća (EZ) br. 2182/2004, medalje i žetoni znači metalni predmeti koji imaju izgled i/ili tehnička svojstva eurokovanica, no nisu izdani u skladu s nacionalnim zakonskim odredbama, zakonskim odredbama trećih zemalja sudionica ili drugim stranim zakonskim odredbama, te nisu zakoniti i instrument plaćanja ni zakonito sredstvo plaćanja.
Uredbom Vijeća (EZ) br. 2182/2004 zabranjuje se proizvodnja, prodaja, uvoz i distribucija (u svrhu prodaje ili u druge komercijalne svrhe) medalja i žetona koji imaju slična vizualna obilježja ili sa sličnim svojstvima jedinstvenoj valuti. Svaka država članica uvodi primjenjive sankcije za povrede s ciljem postizanja jednake zaštite eura od sličnih medalja i žetona u cijeloj Europskoj zajednici.
Uredba Vijeća (EZ) br. 2182/2004 primjenjuje se u državama članicama sudionicima, kao što je određeno u Uredbi Vijeća (EZ) br. 974/1998 od 3. svibnja 1998. godine o uvođenju eura (SL L 139, 11.5.1998.).
Prijedlogom zakona utvrđuje se nadležno tijelo i ovlasti nadležnog tijela te prekršajne odredbe za provedbu Uredbe Vijeća (EZ) br. 2182/2004. Hrvatska narodna banka određena je kao nadležno tijelo za nadzor nad primjenom Uredbe Vijeća (EZ) br. 2182/2004 i Prijedloga zakona te su joj dodijeljene i ovlasti za provedbu nadzora, a subjekt nadzora Hrvatske narodne banke je osoba koje proizvodi i prodaje medalje i žetone koje nalikuju eurokovanicama odnosno koja ih uvozi i distribuira za prodaju ili u druge komercijalne svrhe.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
III. OCJENA I IZVORI SREDSTAVA POTREBNIH ZA PROVEDBU ZAKONA
Za provedbu ovoga Zakona nije potrebno osigurati sredstva u državnom proračunu Republike Hrvatske.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
IV. RAZLOZI ZA DONOŠENJE ZAKONA PO HITNOM POSTUPKU
U skladu s člankom 204. Poslovnika Hrvatskoga sabora („Narodne novine“, br. 81/13., 113/16., 69/17., 29/18., 53/20., 119/20. i 123/20.) predlaže se donošenje ovoga Zakona po hitnom postupku, radi osobito opravdanih državnih razloga, odnosno radi provedbe Nacionalnog plana zamjene hrvatske kune eurom s ciljem da Republika Hrvatska postane dijelom ekonomske i monetarne unije čija je valuta euro. Naime, uspostava ekonomske i monetarne unije čija je valuta euro definirana je Ugovorom o Europskoj uniji iz 1992. (članak 3. pročišćene verzije tog Ugovora), a Republika Hrvatska je putem svoga pristupnog ugovora preuzela obvezu uvođenja eura nakon što ispuni propisane uvjete kao i druge odredbe koje se odnose na države članice koje rabe zajedničku valutu.
KONAČNI PRIJEDLOGA ZAKONA O PROVEDBI UREDBE VIJEĆA (EZ) BR. 2182/2004 O MEDALJAMA I ŽETONIMA KOJI NALIKUJU EUROKOVANICAMA
1. OPĆE ODREDBE
Predmet Zakona
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 1.
Ovim se Zakonom utvrđuje nadležno tijelo i ovlasti nadležnog tijela, postupanje s medaljama i žetonima koji nalikuju eurokovanicama te prekršajne odredbe za provedbu uredbe Europske unije iz područja medalja i žetona koji nalikuju eurokovanicama iz članka 2. ovoga Zakona.
Pravo Europske unije
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 2.
Ovim se Zakonom osiguravaju pretpostavke za provedbu Uredbe Vijeća (EZ) br. 2182/2004 od 6. prosinca 2004. o medaljama i žetonima koji nalikuju eurokovanicama (SL L 373, 21. 12. 2004.) kako je posljednji put izmijenjena Uredbom Vijeća (EZ) br. 46/2009 od 18. prosinca 2008. (SL L 17, 22. 1. 2009.) (u daljnjem tekstu: Uredba Vijeća (EZ) br. 2182/2004).
Pojmovi
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 3.
(1) Pojedini pojmovi u smislu ovoga Zakona imaju sljedeće značenje:
a. medalja i žeton koji nalikuje eurokovanici jest medalja i žeton koji ima jedno ili više obilježja uređenih člankom 2. Uredbe Vijeća (EZ) br. 2182/2004
b. osoba koja proizvodi i prodaje medalje i žetone odnosno koja ih uvozi i distribuira za prodaju ili u druge komercijalne svrhe jest fizička ili pravna osoba koja na području Republike Hrvatske proizvodi i/ili prodaje medalje i žetone odnosno koja ih uvozi i/ili distribuira za prodaju ili u druge komercijalne svrhe.
(2) Ostali pojmovi u smislu ovoga Zakona imaju istovjetno značenje kao pojmovi upotrijebljeni u Uredbi Vijeća (EZ) br. 2182/2004.
Korištenje pojmova s rodnim značenjem
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 4.
Izrazi koji se koriste u ovom Zakonu, a imaju rodno značenje, odnose se jednako na muški i ženski rod.
2. NADLEŽNO TIJELO, NJEGOVE NADLEŽNOSTI I PODRUČJE RADA
Nadležno tijelo
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 5.
Hrvatska narodna banka nadležno je tijelo za nadzor nad primjenom Uredbe Vijeća (EZ) br. 2182/2004 i ovoga Zakona.
Subjekt nadzora Hrvatske narodne banke
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 6.
Subjekt nadzora Hrvatske narodne banke je osoba koja proizvodi i prodaje medalje i žetone, odnosno koja ih uvozi i distribuira za prodaju ili u druge komercijalne svrhe, a za koje medalje i žetone postoji sumnja da nalikuju eurokovanicama (u daljnjem tekstu: subjekti nadzora).
Provedba nadzora
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 7.
(1) Hrvatska narodna banka provodi nadzor u smislu postupanja u skladu s Uredbom Vijeća (EZ) br. 2182/2004 i ovoga Zakona nad subjektima nadzora iz članka 6. ovoga Zakona.
(2) Hrvatska narodna banka je ovlaštena nadzor iz stavka 1. ovoga članka obavljati:
(3) Nadzor iz stavka 1. ovoga članka provode ovlašteni zaposlenici Hrvatske narodne banke (u daljnjem tekstu: ovlaštene osobe).
(4) Subjekti nadzora dužni su ovlaštenim osobama omogućiti provođenje nadzora iz stavka 1. ovoga članka.
(5) Nadzor iz stavka 1. ovoga članka ovlaštene osobe mogu obavljati i u poslovnim prostorijama subjekta nadzora i na ostalim mjestima na kojima subjekt nadzora obavlja djelatnost i poslove koje su predmet nadzora.
Zapisnik o obavljenom nadzoru
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 8.
(1) Nakon provedenog nadzora kojim su utvrđene nezakonitosti u primjeni ovoga Zakona i Uredbe Vijeća (EZ) br. 2182/2004 ovlaštene osobe sastavit će zapisnik u dva primjerka.
(2) Jedan primjerak zapisnika o provedenom nadzoru kojim su utvrđene nezakonitosti u primjeni ovoga Zakona i Uredbe Vijeća (EZ) br. 2182/2004 dostavlja se na očitovanje subjektu nadzora u roku pet radnih dana od dana provedenog nadzora.
(3) Zapisnik iz stavka 1. ovoga članka može sadržavati poziv subjektu nadzora da u roku određenom u zapisniku otkloni utvrđene nezakonitosti i o tome obavijesti Hrvatsku narodnu banku.
(4) Na dostavljeni zapisnik subjekt nadzora ima pravo očitovanja u roku navedenom u zapisniku, a koji ne može biti kraći od tri niti duži od osam dana od dana njegova primitka.
(5) Nakon zaprimljenog očitovanja iz stavka 4. ovoga članka Hrvatska narodna banka ako smatra opravdanim navode iz očitovanja, sastavlja dodatak zapisniku i dostavlja ga subjektu nadzora, na koji subjekt nadzora nema pravo na očitovanje.
Rješenje o nalaganju mjera
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 9.
(1) Hrvatska narodna banka može u tijeku i nakon provedenog nadzora donijeti rješenje kojim će subjektu nadzora naložiti mjeru za otklanjanje nezakonitosti i odrediti rok za njeno izvršenje.
(2) Mjere koje Hrvatska narodna banke može naložiti rješenjem iz stavka 1. ovoga članka su:
(3) Subjekt nadzora dužan je postupiti po rješenju Hrvatske narodne banke kojim su mu naložene mjere iz stavka 2. ovoga članka i provesti naložene mjere.
(4) Mjera iz stavka 2. podstavka 2. ovoga članka može trajati do primitka očitovanja Europske komisije o tome radi li se o medaljama i žetonima za koje je zabranjena proizvodnja i prodaja, kao i njihov uvoz i distribucija za prodaju ili u druge komercijalne svrhe, u skladu s Uredbom (EZ) br. 2182/2004.
(5) U slučaju da Hrvatska narodna banka naloži provođenje mjere iz stavka 2. podstavka 4. ovoga članka, subjekt nadzora kojemu je mjera naložena dužan je provesti postupak uništavanja samo uz nadzor ovlaštene osobe Hrvatske narodne banke.
(6) Protiv rješenja iz stavak 1. ovog članka žalba nije dopuštena, ali se protiv njih može pokrenuti upravni spor.
(7) Na rješenja iz stavka 1. ovoga članka ne primjenjuju se odredbe Zakona o općem upravnom postupku koje se odnose na poništavanje i ukidanje rješenja i oglašivanje rješenja ništavim.
3. MEDALJE I ŽETONI KOJI NALIKUJU EUROKOVANICAMA
Obvezno postupanje s medaljama i žetonima koji nalikuju eurokovanicama
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 10.
(1) Svaka osoba koja na bilo koji način dođe u posjed medalje i žetona za koje sumnja da nalikuju eurokovanici za koju je proizvodnja i prodaja te uvoz i distribucija za prodaju ili u druge komercijalne svrhe zabranjena Uredbom Vijeća (EZ) br. 2182/2004 dužna je o tome obavijestiti Hrvatsku narodnu banku i bez odlaganja, a najkasnije u roku od pet radnih dana na zahtjev Hrvatske narodne banke predati sve ili pojedini primjerak medalje i žetona.
(2) Ako osoba iz stavka 1. ujedno proizvodi i prodaje medalje i žetone odnosno koja ih uvozi i distribuira za prodaju ili u druge komercijalne svrhe dužna je, nakon primitka obavijesti iz članka 11. stavka 4. ovoga Zakona, bez odlaganja a najkasnije u roku od pet radnih dana povući iz prometa medalje i žetone koji nalikuju eurokovanicama te čija je proizvodnja i prodaja, odnosno uvoz i distribucija za prodaju ili u druge komercijalne svrhe zabranjena Uredbom Vijeća (EZ) br. 2182/2004.
(3) Osoba iz stavka 2. ovoga članka dužna je u roku od osam dana od dana primitka obavijesti iz članka 11. stavaka 4. ovog Zakona pisano obavijestiti Hrvatsku narodnu banku o povlačenju iz prometa medalje i žetona koji nalikuju eurokovanicama čija je proizvodnja i prodaja, odnosno uvoz i distribucija za prodaju ili u druge komercijalne svrhe zabranjena Uredbom Vijeća (EZ) br. 2182/2004.
Postupanje Hrvatske narodne banke s medaljama i žetonima koji nalikuju eurokovanicama
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 11.
(1) Hrvatska narodna banka proslijedit će medalje i žetone koji nalikuju eurokovanicama, a koje primi od osobe iz članka 10. stavka 1. ovoga Zakona i koji na drugi način dođu u njezin posjed, Europskoj komisiji radi očitovanja o tome radi li se o medaljama i žetonima za koje je zabranjena proizvodnja i prodaja, kao i njihov uvoz i distribucija za prodaju ili u druge komercijalne svrhe u skladu s Uredbom Vijeća (EZ) br. 2182/2004.
(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, Hrvatska narodna banka neće proslijediti medalje i žetone Europskoj komisiji na očitovanje kada utvrdi da medalje i žetoni koji nalikuju eurokovanicama nisu zabranjeni jer imaju obilježja utvrđena člankom 3. Uredbe Vijeća (EZ) br. 2182/2004.
(3) Iznimno od stavka 1. ovoga članka Hrvatska narodna banka neće proslijediti Europskoj komisiji na očitovanje medalje i žetone koji nalikuju eurokovanicama kada utvrdi da je riječ o medaljama i žetonima koji nalikuju eurokovanicama za koje je Europska komisija već izdala očitovanja.
(4) Ako iz očitovanja Europske komisije proizlazi da je proizvodnja i prodaja, kao i uvoz i distribucija za prodaju ili u druge komercijalne svrhe određene medalje i žetona koji nalikuje eurokovanici zabranjena, Hrvatska narodna banka će naložiti osobi iz članka 10. stavaka 1. i 2. ovoga Zakona koja u svom posjedu ima primjerke medalje i žetona koji su predmet očitovanja Europske komisije mjeru iz članka 9. stavka 2. podstavka 3. ovoga Zakona (mjera trajnog oduzimanja) ili mjeru iz članka 9. stavka 2. podstavka 4. ovoga Zakona (mjera uništavanja).
(5) Hrvatska narodna banka će o očitovanju Europske komisije iz stavka 4. ovoga članka bez odlaganja, a najkasnije u roku od pet radnih dana pisano obavijestiti osobu iz članka 10. stavka 1. ovoga Zakona ako je predala Hrvatskoj narodnoj banci sve primjerke medalje i žetona koji su predmet očitovanja Europske komisije.
(6) Hrvatska narodna banka ne vraća osobi iz članka 10. stavka 1. ovoga Zakona medalje i žetone koji nalikuju eurokovanicama koji su predmet očitovanja Europske komisije iz stavka 4. ovoga članka, već će ih Hrvatska narodna banka zadržati i postupiti na način propisan stavcima 7. i 8. ovoga članka.
(7) Hrvatska narodna banka može uništiti medalje i žetone iz stavka 4. ovoga članka koji joj je dostavila osoba iz članka 10. stavka 1. ovoga Zakona ili koji su došli u njen posjed na drugi način istekom roka od četiri godine od zaprimanja očitovanja Europske komisije iz stavka 4. ovoga članka.
(8) Hrvatska narodna banka trajno će zadržati primjerke medalje i žetona iz stavka 4. ovoga članka, a za koje nije provela postupak uništenja u skladu sa stavkom 7. ovoga članka, isključivo za svrhe izvršenja analize medalje i žetona koji nalikuju eurkovanicama za koje se sumnja da je proizvodnja i prodaja te uvoz i distribucija za prodaju ili u druge komercijalne svrhe zabranjena Uredbom Vijeća (EZ) br. 2182/2004.
(9) Hrvatska narodna banka vraća medalje i žetone koji nalikuju eurokovanicama bez odlaganja osobi iz članka 10. stavka 1. ovoga Zakona ako utvrdi da je riječ o medaljama i žetonima iz stavka 2. ovoga članka.
4. PREKRŠAJNE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 12.
(1) Novčanom kaznom u iznosu od 10.000,00 do 50.000,00 eura kaznit će se za prekršaj pravna osoba:
1) ako uveze za prodaju ili za druge komercijalne svrhe ili za te svrhe distribuira medalje i žetone koji nalikuju eurokovanicama protivno člancima 2., 3. i 4. Uredbe Vijeća (EZ) br. 2182/2004
2) ako bez odlaganja ne povuče iz prometa medalje i žetone koji nalikuju eurokovanicama za koji je zabranjena proizvodnja i prodaja te uvoz i distribucija za prodaju ili u druge komercijalne svrhe ili ako ih povuče iz prometa uz odgodu za koje je očitovanjem iz članka 11. stavka 4. ovoga Zakona utvrđeno da su suprotni Uredbi Vijeća (EZ) br. 2182/2044 (članak 10. stavak 2.)
3) ako pisano ne obavijesti Hrvatsku narodnu banku o povlačenju iz prometa medalja i žetona koji nalikuju eurokovanicama za koji je zabranjena proizvodnja i prodaja te uvoz i distribucija za prodaju ili u druge komercijalne svrhe (članak 10. stavak 3.)
4) ako bez nadzora ovlaštene osobe Hrvatske narodne banke uništi medalje i žetone koji nalikuju eurokovanicama za koji je zabranjena proizvodnja i prodaja te uvoz i distribucija za prodaju ili u druge komercijalne svrhe (članak 9. stavak 4.).
(2) Novčanom kaznom u iznosu od 1.000,00 do 5.000,00 eura kaznit će se za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka i odgovorna osoba u pravnoj osobi koja je počinila prekršaj iz stavka 1. ovoga članka.
(3) Novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 do 30.000,00 eura kaznit će se za prekršaj fizička osoba – obrtnik i fizička osoba koja obavlja drugu samostalnu djelatnost koji je počinila u vezi s obavljanjem njezina obrta ili samostalne djelatnosti:
1) ako uveze za prodaju ili za druge komercijalne svrhe ili za te svrhe distribuira medalje i žetone koji nalikuju eurokovanicama protivno člancima 2., 3. i 4. Uredbe Vijeća (EZ) br. 2182/2004
2) ako bez odlaganja ne povuče iz prometa medalje i žetone koji nalikuju eurokovanicama za koji je zabranjena proizvodnja i prodaja te uvoz i distribucija za prodaju ili u druge komercijalne svrhe ili ako ih povuče iz prometa uz odgodu za koje je očitovanjem iz članka 11. stavka 4. ovoga Zakona utvrđeno da su suprotni Uredbi Vijeća (EZ) br. 2182/2044 (članak 10. stavak 2.)
3) ako pisano ne obavijesti Hrvatsku narodnu banku o povlačenju iz prometa medalja i žetona koji nalikuju eurokovanicama za koji je zabranjena proizvodnja i prodaja te uvoz i distribucija za prodaju ili u druge komercijalne svrhe (članak 10. stavak 3.)
4) ako bez nadzora ovlaštene osobe Hrvatske narodne banke uništi medalje i žetone koji nalikuju eurokovanicama za koji je zabranjena proizvodnja i prodaja te uvoz i distribucija za prodaju ili u druge komercijalne svrhe (članak 9. stavak 4.).
(4) Novčanom kaznom u iznosu od 700,00 do 4.000,00 eura kaznit će se za prekršaj fizička osoba:
1) ako uveze za prodaju ili za druge komercijalne svrhe ili za te svrhe distribuira medalje i žetone koji nalikuju eurokovanicama protivno člancima 2., 3. i 4. Uredbe Vijeća (EZ) br. 2182/2004
2) ako bez odlaganja ne povuče iz prometa medalje i žetone koji nalikuju eurokovanicama za koji je zabranjena proizvodnja i prodaja te uvoz i distribucija za prodaju ili u druge komercijalne svrhe ili ako ih povuče iz prometa uz odgodu za koje je očitovanjem iz članka 11. stavka 4. ovoga Zakona utvrđeno da su suprotni Uredbi Vijeća (EZ) br. 2182/2044 (članak 10. stavak 2.)
3) ako pisano ne obavijesti Hrvatsku narodnu banku o povlačenju iz prometa medalja i žetona koji nalikuju eurokovanicama za koji je zabranjena proizvodnja i prodaja te uvoz i distribucija za prodaju ili u druge komercijalne svrhe (članak 10. stavak 3.)
4) ako bez nadzora ovlaštene osobe Hrvatske narodne banke uništi medalje i žetone koji nalikuju eurokovanicama za koji je zabranjena proizvodnja i prodaja te uvoz i distribucija za prodaju ili u druge komercijalne svrhe (članak 9. stavak 4.).
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 13.
(1) Novčanom kaznom od 5.000,00 do 25.000,00 eura kaznit će se za prekršaj pravna:
1) ako na zahtjev Hrvatske narodne banke ne preda sve medalje i žetone koje posjeduje, a za koje sumnja da nalikuju eurokovanicama za koje je zabranjena proizvodnja i prodaja te uvoz i distribucija za prodaju ili u druge komercijalne svrhe na osnovi Uredbe Vijeća (EZ) br. 2182/2004 (članak 10. stavak 1.)
2) ako oteža ili ne onemogući obavljanje nadzora ovlaštenoj osobi Hrvatske narodne banke (članak 7. stavak 4.)
3) ako ne postupi po rješenju Hrvatske narodne banke (članak 9. stavak 3.).
(2) Novčanom kaznom u iznosu od 700,00 do 4.000,00 eura kaznit će se za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka i odgovorna osoba u pravnoj osobi koja je počinila prekršaj iz stavka 1. ovoga članka.
(3) Novčanom kaznom u iznosu od 2.500,00 do 15.000,00 eura kaznit će se za prekršaj fizička osoba – obrtnik i fizička osoba koja obavlja drugu samostalnu djelatnost koji je počinila u vezi s obavljanjem njezina obrta ili samostalne djelatnosti:
1) ako na zahtjev Hrvatske narodne banke ne preda sve medalje i žetone koje posjeduje, a za koje sumnja da nalikuju eurokovanicama za koje je zabranjena proizvodnja i prodaja te uvoz i distribucija za prodaju ili u druge komercijalne svrhe na osnovi Uredbe Vijeća (EZ) br. 2182/2004 (članak 10. stavak 1.)
2) ako oteža ili ne onemogući obavljanje nadzora ovlaštenoj osobi Hrvatske narodne banke (članak 7. stavak 4.)
3) ako ne postupi po rješenju Hrvatske narodne banke (članak 9. stavak 3.).
(4) Novčanom kaznom u iznosu od 500,00 do 3.000,00 eura kaznit će se za prekršaj fizička osoba:
1) ako na zahtjev Hrvatske narodne banke ne preda sve medalje i žetone koje posjeduje, a za koje sumnja da nalikuju eurokovanicama za koje je zabranjena proizvodnja i prodaja te uvoz i distribucija za prodaju ili u druge komercijalne svrhe na osnovi Uredbe Vijeća (EZ) br. 2182/2004 (članak 10. stavak 1.)
2) ako oteža ili ne onemogući obavljanje nadzora ovlaštenoj osobi Hrvatske narodne banke (članak 7. stavak 4.)
3) ako ne postupi po rješenju Hrvatske narodne banke (članak 9. stavak 3.).
Nadležnost za vođenje prekršajnog postupka
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 14.
Prekršajni postupak u prvom stupnju za prekršaje propisane ovim Zakonom vodi Republika Hrvatska Ministarstvo financija – Financijski inspektorat.
5. ZAVRŠNA ODREDBA
Stupanje na snagu
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 15.
Ovaj Zakon objavit će se u »Narodnim novinama«, a stupa na snagu na dan uvođenja eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
OBRAZLOŽENJE
Uz članak 1.
Ovim člankom određeno je područje koje se uređuje ovim Zakonom.
Uz članak 2.
Ovim člankom navodi se pravni akt Europske unije čija se provedba osigurava odredbama ovoga Zakona.
Uz članak 3.
Ovim člankom uređuje se značenje pojmova i definicija koji se koriste u ovom Zakonu e se provodi usklađivanje s Uredbom Vijeća (EZ) br. 2182/2004.
Uz članak 4.
Ovim člankom propisuje se korištenje pojmova s rodnim značenjem.
Uz članak 5.
Ovim člankom propisuje se nadležno tijelo za nadzor nad primjenom Uredbe Vijeća (EZ) br. 2182/2004 i ovoga Zakona.
Uz članak 6.
Ovim člankom propisuju se subjekti nadzora.
Uz članak 7.
Ovim člankom propisuje se provedba nadzora.
Uz članak 8.
Ovim člankom propisuje se sastavljanje zapisnika o obavljenom nadzoru.
Uz članak 9.
Ovim člankom propisuje se donošenje rješenja kojim se subjektu nadzora nalaže mjera za otklanjanje nezakonitosti i određuje rok za njeno izvršenje.
Uz članak 10.
Ovim člankom propisuje se obvezno postupanje s medaljama i žetonima koji nalikuje na eurokovanice.
Uz članak 11.
Ovim člankom propisuje se postupanje Hrvatske narodne banke s medaljama i žetonima koji nalikuje na eurokovanice.
Uz članak 12. i 13.
Ovim člancima propisuju se prekršajne odredbe.
Uz članak 14.
Ovim člankom propisuje se nadležnost za vođenje prekršajnog postupka.
Uz članak 15.
Ovim člankom propisuje se stupanje na snagu ovoga Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija