Popis mjera s opisom i pripadajućim pokazateljima rezultata
Posebni cilj broj 1: Omogućiti pristupačnost sustavu ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja svakom djetetu
POSEBNI CILJ BROJ 1
POKAZATELJ ISHODA
POČETNA VRIJEDNOST POKAZATELJA ISHODA 2019.
CILJNA VRIJEDNOST POKAZATELJA ISHODA 2027.
Omogućiti pristupačnost sustavu ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja svakom djetetu
OI.02.2.65 Obuhvat djece od 3. godine do početka obveznog odgoja i obrazovanja (predškolski odgoj)
79,4% (Eurostat)
90% (Eurostat)
Mjera 1.1. Osigurati potrebnu infrastrukturu kako bi se omogućila dostupnost kvalitetnog RPOO-a
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: U sklopu ove mjere izradit će se plan za strateško povećanje infrastrukture za RPOO na temelju podataka o trenutačnoj pokrivenosti i postojećoj potražnji, populacijskih studija i potencijala za upotrebu postojeće infrastrukture u sustavu RPOO-a. Plan će uključivati izgradnju novih dječjih vrtića, proširenje kapaciteta postojećih te identifikaciju alternativnih lokacija za vrtiće (uzimajući u obzir trenutačne manjkove u pokrivenosti na regionalnoj i lokalnoj razini, prognoze pada broja stanovništva te korištenje kapaciteta privatnih pružatelja usluga). Pri tome će se uključiti lokalne jedinice uprave i zajednice uz upotrebu podataka koji su dostupni lokalno, no širenje će se planirati na nacionalnoj razini na temelju regionalnih potreba, uz istodobno ostvarenje željene maksimalne udaljenosti među centrima (dječjim vrtićima). Nastojat će se iskoristiti postojeći školski objekti (uključujući i one nedavno zatvorene) u manjim zajednicama ili rijetko naseljenim jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave radi unaprjeđenja prostorne dostupnosti ranog odgoja i obrazovanja u blizini prebivališta.
Na temelju izrađenog plana izgradit će se novi dječji vrtići ili proširiti kapaciteti postojećih. Navedena mjera u skladu je s odlukama Europskog vijeća koje je 2002. godine u Barceloni utvrdilo ciljeve na području ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja (tzv. barcelonske ciljeve) − u zemljama članicama Europske unije (EU) programima ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja trebalo bi biti obuhvaćeno najmanje 33% djece mlađe od tri godine i 90% djece u dobi između tri godine i polaska u osnovnu školu (European Council, 2002.). Ti su ciljevi bili sastavni dio Lisabonske strategije, a kasnije su obnovljeni strategijom Europa 2020.Također, u sklopu aktualne strategije Europa 2020 dodaje se i dodatni cilj povezan s područjem prevencije ranog ispadanja iz obrazovanja − 95% djece u dobi između četiri godine i polaska u osnovnu školu treba biti obuhvaćeno vrtićkim programima (European Commission, 2011.).
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Izrađen plan izgradnje novih i proširenja kapaciteta postojećih dječjih vrtića
Mjera 1.2. Svakom djetetu u dobi od 6 godina osigurati pristup odgoju i obrazovanju kao dijelu obveznoga odgojno-obrazovnog sustavai osigurati pretpostavke za besplatni rani i predškolski odgoj i obrazovanje za svu djecu uz pomoć postupnog pristupa
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja:U razdoblju do 2027. godine za svu djecu u RH osigurat će se pretpostavke za puno uključenje u program odgoja i obrazovanja kao dijela obveznog odgoja i obrazovanja. Sva djeca će biti uključena u obvezni odgojno-obrazovni program u trajanju od 700 sati, dok će djeca u dobi od četvrte godine do šeste godine biti obuhvaćena programom prilagođene predškole novim okolnostima, u različitom godišnjem programu.
U sklopu ove mjere potrebno je revidirati Nacionalni kurikulum za rani i predškolski odgoj i obrazovanje koji se donosi sukladno okvirnome nacionalnome kurikularnom dokumentu, sve dokumente i odredbe kojima su regulirani elementi i sastavnice sustava odgoja i obrazovanja, kao i sve provedbene dokumente, programe i smjernice, s posebnim naglascima na harmonizaciji zadnje godine RPOO i prve godine osnovne škole, odnosno dosezanju željenih odgojno-obrazovnih ciljeva i ishoda produljenja obvezatnosti sudjelovanja u odgojno-obrazovnom sustavu.
U sklopu ove mjere planira se pripremiti plan izvedivosti osiguranja besplatnog RPOO-a za svu djecu rane i predškolske dobi koji će započeti za osam do deset godina (plan je potrebno pripremiti u sljedeće dvije godine), te će se postupno osiguravati sredstava za povećanje broja djece u dobi od četvrte godine do uključivanja u program predškole, za koje će se strukturirati i intenzivirati aktivnosti. Dio sredstava za besplatne programe osiguran je i u mjeri 1.5., tj. za djecu u nepovoljnijem socioekonomskom statusu.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj djece uključene u program predškole
Broj izrađenih kurikularnih dokumenata
Izrađena studija izvedivosti osiguranja besplatnog RPOO-a za svu djecu rane i predškolske dobi
6.000.000,00 kn
A578008 ODGOJ I NAOBRAZBA DJECE U PROGRAMIMA PREDŠKOLE
R
Mjera 1.3. Donijeti ključne politike o odgojiteljima, osigurati odgovarajući broj i kvalitetu odgojitelja, stručnih suradnika i rukovoditelja te povećati atraktivnost zanimanja
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja:U sklopu ove mjere planirano je donošenje ključnih politika o odgojiteljima, stručnim suradnicima i rukovoditeljima u sustavu RPOO, čiji ishod će biti zapošljavanje i osposobljavanje dostatnog broja stručnjaka koji će aktivno sudjelovati u proširenju i dostupnosti sustava ranog odgoja i obrazovanja. Kako bi to bilo moguće, potrebno je provesti detaljno modeliranje potreba i planiranje ljudskih resursa za sljedeće desetljeće (utvrditi broj odgojitelja i stručnih suradnika u RPOO-u i mjesta na kojima su potrebni u kratkoročnom i srednjoročnom razdoblju), povećati kapacitet sveučilišnih odgojno-obrazovnih programa radi pripreme znatno većeg broja odgojitelja u kratkom razdoblju, osmisliti i provesti strategiju za privlačenje budućih odgojno-obrazovnih radnika za rad u manje razvijenim područjima i područjima od posebne državne skrbi (uz suradnju središnje vlasti s gradovima i općinama na stvaranju posebnog paketa poticaja u vidu subvencija za smještaj, stipendija budućih odgojno-obrazovnih radnika), s posebnim osvrtom na područja u kojima će biti sagrađeni novi dječji vrtići.
U skladu s izrađenim potrebama, kratkoročno je potrebno zakonskim i drugim propisima i mjerama omogućiti prekvalifikaciju učitelja razredne nastave, odnosno magistara primarnog obrazovanja, koja će im omogućiti zapošljavanja na radnome mjestu odgojitelja te stjecanje dodatnih kompetencija za odgojitelja.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Izrađen plan potreba za ljudskim resursima u RPOO
Broj novozaposlenih odgojno-obrazovnih radnika u odgojno-obrazovnom sustavu
Broj odgojno-obrazovnih radnika obuhvaćenih aktivnostima stručnog usavršavanja
11.760.800,00 kn
A578008 ODGOJ I NAOBRAZBA DJECE U PROGRAMIMA PREDŠKOLE
R
Mjera 1.4. Unaprijediti model financiranja i ojačati ulogu središnje vlasti u donošenju dijela ključnih odluka u RPOO-u
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja:U sklopu ove mjere planira se izraditi studija izvedivosti s obzirom na financijska, kadrovska i infrastrukturna sredstva te pripremiti strategija za rješavanje pitanja povećane potražnje RPOO-a (infrastruktura, učitelji itd.). Nakon proširenja infrastrukturnih kadrovskih kapaciteta potrebno je donijeti zakonsku podlogu za zajamčeno pravo na RPOO. Nužno je revidirati model financiranja kako bi se uključila ciljana podrška siromašnijim jedinicama lokalne i regionalne uprave i samouprave u financiranju RPOO s nacionalne razine te razmotriti i usuglasiti koje se odluke vezane uz RPOO u svrhu povećanja njegove učinkovitosti trebaju donositi na nacionalnoj razini, a koje na razini JLP(R)S, što će se i operativno provesti. Potrebno je usavršiti sustav dugoročnoga strateškog planiranja utemeljenog na dokazima koji će koordinirati središnja vlast, županije i jedinice lokalne samouprave te izgraditi kapacitet lokalnih upravitelja RPOO-om za provedbu sustava.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Izrađen model financiranja i određen standard određivanja cijene RPOO
Broj JLP(R)S koje su primile financijske potpore primjenom novog modela sufinanciranja
385.000.000,00 kn
FOND PORAVNANJA
R
Mjera 1.5. Povećati jednakost dostupnosti RPOO-a djeci iz različitih JLP(R)S kao i djeci u nepovoljnom položaju
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: U sklopu ove mjere planira se iz nacionalne perspektive provesti strategija za smanjenje nejednakosti u dostupnosti RPOO-a, koja uključuje cjelovitu procjenu dostupnosti RPOO-a za djecu iz različitih JLP(R)S u pogledu kriterija koji se postavljaju za uključivanje u RPOO, kao i mogućih otežavajućih faktora pojedinim skupinama kao što je planirana cjelovita procjena dostupnosti RPOO-a za pojedine skupine u nepovoljnom položaju u sklopu pojedinih JLP(R)S, kao i procjena svih otežavajućih faktora u sudjelovanju u RPOO-u.
Izradit će se jasan i djelotvoran akcijski plan za rješavanje pitanja nejednakosti u dostupnosti RPOO-a, koji će uključivati konkretne mjere za smanjenje i ukidanje nejednakosti koje će se u navedenom razdoblju provesti, uz osigurana financijska sredstva za učinkovitu provedbu mjera.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Izrađen akcijski plan smanjenja nejednakosti RPOO-a na nacionalnoj razini
Broj djece u nepovoljnom položaju koja su primila potporu
47.500.000,00 kn
A578008 ODGOJ I NAOBRAZBA DJECE U PROGRAMIMA PREDŠKOLE
K818050 OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2014. -2020.
K733067 OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2021. -2027., PRIORITET 2
R
Mjera 1.6. Unaprijediti postupke osiguravanja kvalitete u RPOO-u
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja:U sklopu ove mjere planirano je unaprjeđenje postupaka osiguranja kvalitete u RPOO-u, s posebnim naglaskom na poboljšanja odgojno-obrazovnih ishoda i podizanja kvalitete upravljanja ranim odgojno-obrazovnim sustavom. Potrebno je izraditi model integracije sustava kvalitete RPOO-a i osnovnoškolskog sustava u dijelu koji se odnosi na obvezni dio RPOO-a te plan najvažnijih mjera i aktivnosti usmjerenih na sve dijelove, elemente i dionike RPOO-a. U sklopu ove mjere uspostavit će se mehanizam za dugoročno planiranje, koordinaciju i praćenje mjera odgojno-obrazovne politike u sustavu RPOO-a.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Sunositelj: Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj dječjih vrtića uključenih u postupke osiguranja kvalitete
4.696.619,00 kn
K733067 OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2021. -2027., PRIORITET 2
I
Mjera 1.7. Povećati razinu internacionalizacije ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: U sklopu ove mjere poticat će se internacionalizacija RPOO-a i povećanje međunarodne mobilnosti odgojitelja i stručnih suradnika kao i transnacionalne suradnje dječjih vrtića, posebice programom Erasmus+. Odgojitelji, stručni suradnici i rukovoditelji će uz mobilnosti i transnacionalne projekte razvijati različite vještine i kompetencije, a uz transnacionalne projekte dječji vrtići radit će na usavršavanju vlastitih programa, modernizaciji rada i povećanju inovativnosti. Ove aktivnosti utjecat će na podizanje kvalitete sustava RPOO-a te biti jedan od alata za uključivanje u Europski obrazovni prostor.
Nositelj: Agencija za mobilnost i programe Europske unije
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj stručnjaka iz sustava RPOO-a obuhvaćenih aktivnostima mobilnosti
31.293.375,00 kn
A818044 ERASMUS PLUS – PROJEKTI ZA KORISNIKE OBRAZOVANJE OD 2014. DO 2020.
A818064 ERASMUS - PROJEKTI ZA KORISNIKE OBRAZOVANJE OD 2021. DO 2027.
I
Posebni cilj broj 2: Poboljšati odgojno-obrazovne ishode učenika uz unaprijeđenu kvalitetu, učinkovitost, efikasnost i pravednost sustava osnovnoškolskog i općeg srednjoškolskog obrazovanja
POSEBNI CILJ BROJ 2
POKAZATELJ ISHODA
POČETNA VRIJEDNOST POKAZATELJA ISHODA 2019.
CILJNA VRIJEDNOST POKAZATELJA ISHODA 2027.
Poboljšati odgojno- obrazovne ishode učenika uz unaprijeđenu kvalitetu, učinkovitost, efikasnost i pravednost sustava osnovnoškolskog i općeg srednjoškolskog obrazovanja
OI.02.2.08 Program za međunarodnu procjenu učenika (PISA), rezultati iz matematike (prema spolu)
464 boda
Dostići prosjek OECD-a
OI.02.2.09 Program za međunarodnu procjenu učenika (PISA), rezultati iz znanosti (prema spolu)
472 boda
Dostići prosjek OECD-a
OI.02.2.10 Program za međunarodnu procjenu učenika (PISA), rezultati iz pismenosti (prema spolu)
479 bodova
Dostići prosjek OECD-a
OI.02.2.48 Duljina vremena kojeg učenici provode u nastavnom procesu (primarno obrazovanje)
1890 sati
Dostići prosjek EU-a
OI.02.2.49 Duljina vremena kojeg učenici provode u nastavnom procesu (niže sekundarno obrazovanje)
2651 sati
Dostići prosjek EU-a
OI.02.2.78Udio učenika koji pohađaju jednosmjenske osnovne škole
39,44%
70%
Mjera 2.1. Infrastrukturna i organizacijska prilagodba odgojno-obrazovnog sustava i dijelova sustava - školskih ustanova za puno uvođenje cjelodnevne škole
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: U sklopu ove mjere planira se, na temelju analize infrastrukturnih potreba koje je provela Svjetska banka, u suradnji s osnivačima predložiti infrastrukturne projekte kako bi sve osnovne škole u RH mogle izvoditi odgojno-obrazovni program u jednoj smjeni. Pri tome će se voditi računa da se infrastrukturne potrebe prilagode zahtjevima vezanim uz dulji boravak učenika i učitelja u školi i školskom okruženju.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj novoizgrađenih osnovnih škola
Broj dograđenih/ rekonstruiranih osnovnih škola
1.165.981.374,00 kn
K768067 PODKOMPONENTA C3.1. R1-I2 IZGRADNJA, DOGRADNJA, REKONSTRUKCIJA I OPREMANJE OSNOVNIH ŠKOLA ZA POTREBE JEDNOSMJENSKOG RADA I CJELODNEVNE NASTAVE – NPOO
OP KONKURENTNOST I KOHEZIJA 2021. – 2027.
I
Mjera 2.2. Obogatiti i produljiti ukupno trajanje školskog dana i tjedna uvođenjem modela cjelodnevne škole i/ili produljenjem trajanja obveznog obrazovanja, uz organizaciju i provedbu svih potrebnih prilagodbi
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja:U sklopu ove mjere planira se obogaćivanje i produljenje trajanja školskog dana i tjedna, odnosno prelazak na sustav cjelodnevne škole, uz povećanje broja godina općega obveznog obrazovanja. Ovom mjerom ne utječe se bitno na povećanje kvalitete, učinkovitosti, efikasnosti i pravednosti odgojno-obrazovnog sustava te se harmonizira odgojno-obrazovni sustav Republike Hrvatske s obrazovnim sustavima većine zemalja Europske unije i razvijenih zemalja. Mjerom će se ostvariti dulji, raznolikiji i dinamičniji školski dan i tjedan čime će se unaprijediti sustav poučavanja i učenja, unaprijediti profesionalni razvoj i otvoriti kreativni prostor učiteljima, stručnim suradnicima i ravnateljima, modernizirati, dinamizirati i demokratizirati odgojno-obrazovni sustav. Postići će se očekivani ishodi u vidu smanjenja razlika u učeničkim postignućima uvjetovanim društvenim i obiteljskim faktorima, smanjiti zaostajanje u standardiziranim međunarodnim mjerenjima postignuća učenika, uvjetovanim i značajno manjim brojem sati sudjelovanja u odgojno-obrazovnim sustavu naših učenika u odnosu na učenike drugih obrazovnih sustava te će ostvarenje mjere imati i niz pozitivnih učinaka na druge nacionalne i društvene politike. Provedba ove mjere predstavlja zajednički napor različitih dionika u odgojno-obrazovnom sustavu (središnjih nacionalnih odgojno-obrazovnih tijela i ustanova, visokih učilišta za obrazovanje učitelja, nastavnika i stručnih suradnika, znanstvenih ustanova usmjerenih na istraživanje obrazovanja, svih zaposlenika u odgojno-obrazovnom sustavu, osnivača osnovnoškolskih ustanova i lokalnih zajednica, učenika, roditelja učenika), a kako bi se ocijenile sve potrebne perspektive, povećalo povjerenje u školu i odgojno-obrazovne ishode kojima pridonosi provest će se eksperimentalni program cjelodnevne škole na ograničenom broju osnovnih škola koje već rade u jednoj smjeni ili će za vrijeme provedbe eksperimentalnoga programa moći raditi u jednoj smjeni i koje će iskazati namjeru sudjelovanja u provedbi eksperimentalnoga programa. Provedbu modela cjelodnevne škole pratit će iz višestrukih perspektiva te vrednovati Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja, kao operativno tijelo, uz suradnju s relevantnim ustanovama, tijelima i stručnjacima iz hrvatskog okruženja i prema potrebi međunarodnoga. Praćenje, procjenjivanje i vrednovanja stečenih iskustava i ishoda programa predstavljat će empirijsku osnovu za sve potrebne prilagodbe i unapređenja te pune implementacije modela.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj osnovnih škola koje provode cjelodnevnu školu
139.788.592,00 kn
A579000 OSNOVNOŠKOLSKO OBRAZOVANJE
K578063 PROJEKT „HRVATSKA: USUSRET ODRŽIVOM, PRAVEDNOM I UČINKOVITOM OBRAZOVANJU“
A579004 POTICANJE IZVANNASTAVNIH AKTIVNOSTI U OŠ
K733067 OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2021. -2027., PRIORITET 2
R
Mjera 2.3. Unaprijediti provedbu kurikuluma i kvalitetu poučavanja
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: U sklopu ove mjere planira se uložiti stručni, politički i financijski kapital radi unaprjeđenja i ubrzanja reformskih procesa te iskoristiti dosadašnje iskustvo u provedbi pilot-projekta. S tim u svezi, a radi daljnjega unaprjeđenja reformskih procesa, potrebno je donijeti/revidirati okvirni nacionalni kurikularni dokument koji na općoj razini određuje elemente kurikularnog sustava za sve razine i vrste osnovnoškolskog i srednjoškolskog odgoja i obrazovanja. Uz to, potrebno je donijeti i Nacionalni kurikulum za osnovnoškolski odgoj i obrazovanje, kao i nacionalne kurikulume za gimnazijsko i umjetničko obrazovanje te s nacionalnim kurikulumima uskladiti predmetne kurikulume i kurikulume međupredmetnih tema. Također, nužno je osigurati kontinuitet profesionalne podrške odgojno-obrazovnim radnicima za provedbu reforme, kao i podršku svim školama. Na ostvarenju tog cilja nužno je surađivati s visokim učilištima i ostalim obrazovnim institucijama te osigurati odgovarajuće udžbenike i druge obrazovne materijale u skladu s kurikulumima koji će se kontinuirano unaprjeđivati. Osigurat će se dostupnost resursa za provedbu – fondovi EU-a te državni proračun. U sklopu ove mjere naglasak je na unaprjeđenju kurikuluma i reformskih procesa te kontinuiranoj podršci učitelja. U svrhu podrške primijenit će se standardizirani postupci opažanja nastave u učionici kako bi učitelji i nastavnici mogli unaprijediti nastavu te se usredotočiti na stjecanje i razvoj vještina kritičkog razmišljanja i rješavanja problema te pojačati hospitacije. Sredstvima EGP financijskog mehanizma i Norveškog financijskog mehanizma Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije financirat će projekte koji doprinose jačanju kapaciteta institucija osnovnoškolskog obrazovanja u Republici Hrvatskoj u STEM podučavanju s konačnim ciljem poboljšanja STEM vještina učitelja i drugih odgojno-obrazovnih radnika te poboljšanja STEM vještina učenika. Osim područja STEM-a sinergijske aktivnosti će obuhvatiti i upotrebu informacijskih i komunikacijskih tehnologija u odgoju i obrazovanju.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Sunositelj: Agencija za odgoj i obrazovanje, Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj izrađenih kurikularnih dokumenata
Uvedeni standardizirani postupci opažanja nastave u učionici kao mehanizam podrške u provedbi novih kurikuluma
237.963.887,00 kn
A577004 PROVEDBA KURIKULARNE REFORME
A578045 SUFINANCIRANJE NASTAVNIH MATERIJALA I OPREME ZA UČENIKE OSNOVNIH I SREDNJIH ŠKOLA
A767022 STRUČNO USAVRŠAVANJE ODGOJNO-OBRAZOVNIH DJELATNIKA U SUSTAVU OSNOVNOG I SREDNJEG ŠKOLSTVA
OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2021. -2027., PRIORITET 2 (AZOO)
A680044 FINANCIJSKI MEHANIZAM EGP 2014-2021
R
Mjera 2.4. Poboljšati uvjete rada učitelja, nastavnika i stručnih suradnika, povećati atraktivnost profesije te obogatiti mogućnosti profesionalnog razvoja
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: U sklopu ove mjere planira se sistematizirati aktivnosti i informacije koje se odnose na uvjete rada učitelja, nastavnika i stručnih suradnika u svrhu povećanja učinkovitosti i efikasnosti rada, poboljšanja uvjeta rada i unapređenja profesionalnog razvoja. U sklopu mjere, uz cjelokupnu populaciju učitelja i nastavnika, posebice će se razmotriti skupina učitelja i nastavnika iz STEM područja, gdje postoji izraženi deficit (uz deficit učitelja i nastavnika iz područja STEM-a jasni su pokazatelji kako je i broj diplomiranih studenata u STEM području ispod prosjeka EU-a - 22 posto u Hrvatskoj nasuprot 25 posto u zemljama EU-a. Dodatni izazov su i izražene razlike u broju muškaraca i žena gdje je potrebno usmjeriti aktivnosti na privlačenju žena u STEM područje). Stoga je potrebno cjelovito razmotriti stanje, uz pronalazak alternativnih načina njihova angažiranja te učenje na temelju iskustava drugih zemalja EU-a. Na temelju provedenih analiza broja, raspodjele, deficita i ostalih parametara vezanih uz učitelje i nastavnike te razmatranja trenutačnog stanja i potencijalnih potreba vezanih uz promjene u politikama (npr. prelazak na cjelodnevnu školu) riješit će se ključna pitanja.
U sklopu ove mjere razmotrit će se i unaprijediti modeli profesionalnog razvoja učitelja, nastavnika i stručnih suradnika, kako onih koji su na početku karijere tako i onih koji su uključeni u odgojno-obrazovni proces. Razmotrit će se i profesionalni razvoj savjetnika, kao i unapređenje rada i učinkovitije korištenje kapaciteta tijela i ustanova u obrazovnom sustavu u svrhu unapređenja profesionalnog razvoja učitelja i nastavnika, a planirana je uspostava i razvoj infrastrukture centra za jačanje kapaciteta odgojno-obrazovnih radnika.
Razmotrit će se i testirati model programa hospitacija kao dijela profesionalnog razvoja učitelja i nastavnika na početku učiteljske i nastavničke karijere. Izradit će se prijedlog programa za privlačenje kvalitetnih kandidata nastavničke struke te motiviranje i zadržavanje postojećeg kadra uz kontinuirani rad na povećanju atraktivnosti zanimanja učiteljske/nastavničke struke kako bi ona postala privlačnija za kvalitetne kandidate (npr. konkurentniji proces odabira, bolje plaće i/ili beneficije, plaćeni kvalitetni profesionalni razvoj, mogućnosti napredovanja u karijeri itd.).
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Sunositelj: Agencija za odgoj i obrazovanje
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Izrađen i usvojen nacionalni program privlačenja i zadržavanja učitelja i nastavnika
Izrađen i usvojen nacionalni program profesionalnog razvoja učitelja, nastavnika i stručnih suradnika
Izrađen i usvojen nacionalni program uvođenja učitelja i nastavnika početnika u odgojno-obrazovni sustav uz sustav hospitacija te testiran implementacijski model
Broj učitelja, nastavnika i stručnih suradnika obuhvaćen različitim programima stručnih usavršavanja
68.153.804,00 kn
A579000 OSNOVNOŠKOLSKO OBRAZOVANJE
A580000 SREDNJOŠKOLSKO OBRAZOVANJE
K578063 PROJEKT „HRVATSKA: USUSRET ODRŽIVOM, PRAVEDNOM I UČINKOVITOM OBRAZOVANJU“
OP KONKURENTNOST I KOHEZIJA 2021. – 2027.
I
Mjera 2.5. Unaprijediti sustav praćenja funkcioniranja odgojno-obrazovnog sustava i korištenja dostupnih podataka u oblikovanju odgojno-obrazovnih politika i provedbi reformi usmjerenih na kvalitetu, djelotvornost, učinkovitost i pravednost
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: Podaci o učeničkim ishodima odgoja i obrazovanja su fragmentirani, parcijalizirani i ograničeni te su dostupni u različitim izvorima, a svrha ove mjere je unaprijediti sustav praćenja i korištenja dostupnih podataka u oblikovanju odgojno-obrazovnih politika i provedbi reformi.
Na razini nositelja obrazovne politike, Ministarstva, unaprijedit će se model sistematiziranja svih dostupnih informacija o funkcioniranju odgojno-obrazovnih ustanova, kao i model praćenja odgojno-obrazovnih ishoda pojedinačnih učenika i skupina učenika u cjelokupnoj vertikali predtercijarnoga odgojno-obrazovnog sustava. Također, unaprijedit će se modeli i nacionalna politika korištenja različito prikupljenih, osmišljenih i iskazanih informacija u svrhu unapređenja kvalitete, djelotvornosti, učinkovitosti i pravednosti odgojno-obrazovnog sustava. Oni će uključivati i nacionalni program osposobljavanja i usavršavanja učitelja i nastavnika u korištenju različitih pokazatelja vrednovanja u unapređenju vlastitoga odgojno-obrazovnog rada, kao što će uključivati nacionalni program za škole u korištenju različitih dostupnih informacija o kvaliteti rada vlastitih škola u svrhu unapređenja i poboljšanja.
Na razini odgojno-obrazovnog sustava nastavit će se provedba postojećih programa vrednovanja i iskazivanja postignuća učenika (domaćih i međunarodnih) te će se razmotriti i provesti dodatna standardizirana prikupljanja informacija o funkcioniranju i ishodima osnovnoškolskog i/ili srednjoškolskog odgoja i obrazovanja.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Sunositelj: Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Izrađen i implementiran model integracije svih dostupnih informacija o postignućima učenika i škola, odrednicama postignuća te aktivnog korištenja dostupnih informacija od učitelja/nastavnika i škola u svrhu unapređenja kvalitete vlastitoga rada
Izrađen model praćenja obrazovnih ishoda učenika u cjelokupnoj vertikali predtercijarnoga odgojno-obrazovnog sustava
Provedeni postojeći domaći i međunarodni programi vrednovanja odgojno-obrazovnog sustava u predviđenim ciklusima
Broj odgojno-obrazovnih ustanova obuhvaćen nacionalnim ispitima
82.219.718,00 kn
OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2021. -2027., PRIORITET 2 (NCVVO)
A814000 MEĐUNARODNI PROJEKTI VREDNOVANJA ZNANJA I VJEŠTINA (IEA: ICCS, ICILS, PIRLS, - OECD: PISA, TALIS)
A814001 DRŽAVNA MATURA
R
Mjera 2.6. Unaprijediti infrastrukturne uvjete u svrhu povećanja obuhvata učenika gimnazijskim programima, uskladiti odgojno-obrazovne programe s društvenim, razvojnim potrebama i potrebama tržišta rada
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: U sklopu mjere planirana je izrada cjelovite analize srednjoškolskog obrazovanja u svrhu povećanja obuhvata učenika gimnazijskim programima i smanjivanja broja suficitarnih (strukovnih) programa u svrhu usklađivanja s potrebama tržišta rada. Zbog neusklađene ponude obrazovnih programa i potreba tržišta rada najveći broj učenika koji upisuju strukovne programe obuhvaćaju suficitarne četverogodišnje programe (u Preporukama HZZ-a za obrazovnu i upisnu politiku kao suficitarni programi često se navode četverogodišnji programi iz strukovnog sektora ekonomije i trgovine - ekonomisti, komercijalisti, poslovni tajnici, upravni referenti te hotelijersko-turistički tehničari). S ciljem poboljšanja općeg srednjeg obrazovanja planirane reformske intervencije obuhvatit će veću stopu sudjelovanja u gimnazijskim programimai infrastrukturna ulaganja u taj segment sustava te optimizaciju, racionalizaciju i prilagodbu strukovnih obrazovnih programa razvojnim potrebama gospodarstva, odnosno smanjivanje suficitarnih strukovnih programa. Ova mjera kombinirat će se i s mjerom 2.8. u svrhu učinkovitoga profesionalnog usmjeravanja učenika, koji će odgovoriti na stvarne društvene potrebe, a u kontekstu optimizacije sustava i njegovih kapaciteta.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Udio učenika u gimnazijskim programima
Broj izgrađenih srednjih škola
Broj dograđenih/ rekonstruiranih srednjih škola
234.422.500,00 kn
K578068 PODKOMPONENTA C3.1. R1-I3 IZGRADNJA, DOGRADNJA, REKONSTRUKCIJA I OPREMANJE SREDNJIH ŠKOLA – NPOO
R
Mjera 2.7. Povećati razinu internacionalizacije i vidljivosti osnovnoškolskog odgoja i obrazovanja, srednjoškolskog općeg i umjetničkog obrazovanja te međunarodne mobilnosti, suradnje i profesionalnog razvoja učitelja i nastavnika
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: U sklopu ove mjere poticat će se internacionalizacija osnovnoškolskog odgoja i obrazovanja te srednjoškolskog općeg i umjetničkog obrazovanja i povećanje međunarodne mobilnosti učitelja, nastavnika i stručnih suradnika, kao i transnacionalne suradnje osnovnih i srednjih škola općeg i umjetničkog obrazovanja, posebice programom Erasmus+. Uz mobilnosti i transnacionalne projekte razvijat će se različite vještine i kompetencije u svrhu unapređenja profesionalnog razvoja, a uz transnacionalne projekte škole će raditi na modernizaciji i inovativnosti. Ove aktivnosti utjecat će na podizanje kvalitete sustava osnovnoškolskog odgoja i obrazovanja te srednjoškolskoga općeg obrazovanja te biti jedan od alata za uključivanje u Europski obrazovni prostor.
Nositelj: Agencija za mobilnost i programe Europske unije
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj odgojno-obrazovnih radnika obuhvaćenih aktivnostima mobilnosti
31.293.375,00 kn
A818044 ERASMUS PLUS – PROJEKTI ZA KORISNIKE OBRAZOVANJE OD 2014. DO 2020.
A818064 ERASMUS - PROJEKTI ZA KORISNIKE OBRAZOVANJE OD 2021. DO 2027.
I
Mjera 2.8. Sistematizirati politike i prakse te jačati profesionalno usmjeravanje kao važnu sastavnicu rada odgojno-obrazovnih ustanova, učitelja, nastavnika i stručnih suradnika u smjeru ostvarenja punih potencijala svih učenika
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: U značajnoj mjeri će se unaprijediti funkcioniranje odgojno-obrazovnog sustava u pogledu profesionalnog i karijernog savjetovanja, odnosno usmjeravanja učenika budući da upravo razdoblje primarnog i sekundarnog odgoja i obrazovanja predstavlja formativno vrijeme kada učenici donose odluke povezane s odabirom budućih zanimanja.
Ova mjera usmjerena je na sistematizaciju postojećih politika i praksi koje su dijelom fragmentirane i nisu harmonizirane između različitih dionika (npr. škola i HZZ), kao što nisu usuglašene između učitelja i nastavnika, odnosno razrednika i stručnih službi. Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike osmislit će model pružanja usluga cjeloživotnoga profesionalnog usmjeravanja i razvoja karijere sa smjernicama za profesionalno i karijerno savjetovanje i usmjeravanje učenika. Razvoj modela predviđen je Nacionalnim planom za rad, zaštitu na radu i zapošljavanje za razdoblje od 2021. do 2027. godine, mjerom 3.7. Jačanje dostupnosti usluga cjeloživotnog profesionalnog usmjeravanja za odabir i razvoj karijere te obrazovnog programa sukladno potrebama tržišta rada.
Vezano uz razvijeni model, Ministarstvo znanosti i obrazovanja će u suradnji s relevantnim dionicima razviti i provesti program osposobljavanja učitelja, nastavnika i stručnih suradnika u profesionalnom savjetovanju i usmjeravanju te organizirati odgojno-obrazovni rad usmjeren na cjelovit i optimalan razvoj potencijala pojedinačnih učenika, kao i pojedinih skupina učenika, različite dobi, posebice onih skupina koje se nalaze u obrazovnim tranzicijama između osnovnoškolskog i srednjoškolskog sustava, odnosno na prijelazu iz srednje škole na fakultet ili onih koje izlaze na tržište rada. Razvijeni model i smjernice bit će korišteni i za provedbu aktivnosti profesionalnog usmjeravanja učenika i razvoja karijere i primijenjeni na razini ustanova u sustavu.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Sunositelji: Agencija za odgoj i obrazovanje, Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, Agencija za mobilnost i programe Europske unije
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Osmišljen i implementiran model osposobljavanja i usavršavanja učitelja, nastavnika i stručnih suradnika za profesionalno usmjeravanje
Broj učitelja, nastavnika i stručnih suradnika koji su sudjelovali u stručnim usavršavanjima vezanim uz profesionalno usmjeravanje
1.053.687,00 kn
A767022 STRUČNO USAVRŠAVANJE ODGOJNO-OBRAZOVNIH DJELATNIKA U SUSTAVU OSNOVNOG I SREDNJEG ŠKOLSTVA
K733067 OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2021. -2027., PRIORITET 2
A818070 PROVEDBA EUROPASS I EUROGUIDANCE AKTIVNOSTI
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: Program usavršavanja s ciljem profesionalizacije uloge ravnatelja pridonijet će podizanju razine kompetentnosti za radno mjesto ravnatelja, a treba se temeljiti na objektivnoj provjeri osposobljenosti prema kompetencijskim standardima. Provedbom programa naglasila bi se odgovornost ravnateljske funkcije, s posebnim naglaskom na odgovornosti vezane uz rukovođenje ustanovom, kvalitetu odgoja, učenja i poučavanja, oblikovanje vizije, praćenje i vrednovanje odgojno-obrazovnog procesa, učenička postignuća, upravljanje ljudskim potencijalom i suradnju s okružjem. U sklopu mjere planirano je osmišljavanje programa i njegova realizacija te reguliranje odgovarajućim pravnim propisima. Obveze i odgovornosti ravnatelja potrebno je definirati u skladu s iskustvima dobre prakse i promjenama u odgoju i obrazovanju koje se očekuju u budućnosti. Jasno utvrđena uloga ravnatelja omogućit će jasnije sagledavanje njegovih obveza i odgovornosti, racionalniju podjelu rada u odnosu na suradnike, izradu kompetencijskih standarda, pokretanje odgovarajućih obrazovnih programa za buduće ravnatelje, definiranje indikatora kvalitete te veću autonomiju ravnatelja. Kompetencijski standardi definiraju obvezujuća znanja, vještine i vrednote budućih ravnatelja, na kojima se temelji njihovo obrazovanje, osposobljavanje, (re)izbor, uvođenje u obavljanje poslova ravnatelja, usavršavanje i vrednovanje. Definiranjem opsega i granica područja na koja se odnosi standard sužava se prostor za manipulacije u izboru ravnatelja, što pridonosi profesionalizaciji uloge ravnatelja.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Sunositelji: Agencija za odgoj i obrazovanje, Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj ravnatelja odgojno-obrazovnih ustanova koji su sudjelovali u aktivnostima stručnog usavršavanja
736.599,00 kn
A767022 STRUČNO USAVRŠAVANJE ODGOJNO-OBRAZOVNIH DJELATNIKA U SUSTAVU OSNOVNOG I SREDNJEG ŠKOLSTVA
A848010 STRUČNO- SAVJETODAVNA DJELATNOST
I
Posebni cilj broj 3: Osigurati višu razinu zapošljivosti osoba s kvalifikacijama povećanjem kvalitete i relevantnosti strukovnog obrazovanja i osposobljavanja
POSEBNI CILJ BROJ 3
POKAZATELJ ISHODA
POČETNA VRIJEDNOST POKAZATELJA ISHODA 2019.
CILJNA VRIJEDNOST POKAZATELJA ISHODA 2027.
Osigurati višu razinu zapošljivosti osoba s kvalifikacijama povećanjem kvalitete i relevantnosti strukovnog obrazovanja i osposobljavanja
OI.02.2.66 Stopa zaposlenosti osoba koje su nedavno završile strukovno obrazovanje i osposobljavanje (osobe od 20. do 34. god. koje su završile obrazovanje 1 – 3 godine prije referentne godine, ISCED 3 - 4)
73,7% (Eurostat)
75% (Eurostat)
Mjera 3.1. Nastaviti provedbu kurikularne reforme u strukovnom obrazovanju usmjerene k uvođenju novih modularnih, ishodovno orijentiranih kurikulumskih dokumenata
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: U sklopu ove mjere, primjenom Metodologije izrade sektorskih kurikuluma, strukovnih kurikuluma i kurikuluma ustanova za strukovno obrazovanje dovršit će se izrada, pružiti podrška te započeti provedba novih modularnih, ishodovno orijentiranih kurikulumskih dokumenata koji odgovaraju na potrebe tržišta rada, prihvaćaju individualne potrebe polaznika, omogućuju stjecanje specifičnih stručnih znanja i vještina (sektorske vještine) i stjecanje transverzalnih i ključnih kompetencija potrebnih za nastavak obrazovanja, osobni razvoj i aktivni angažman u društvu. U kurikulumima pažnja će se posvetiti i zelenoj i digitalnoj tranziciji. Kako bi strukovni kurikulumi mogli odgovarati brzim i rastućim promjenama i zahtjevima radnih mjesta, razmotrit će se i mogućnost uvođenja mikrokvalifikacija u strukovnom obrazovanju, a posebice na razini 5 HKO-a.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Sunositelji: Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih, Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj izrađenih sektorskih/strukovnih kurikuluma
Broj novoizrađenih strukovnih kurikuluma u provedbi
Broj ustanova strukovnog obrazovanja koje su prošle edukaciju za izradu kurikuluma ustanova
22.714.128,00 kn
K848038 OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2014. -2020., PRIORITET 3
OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2021. -2027., PRIORITET 2 (ASOO)
A817079 OPERATIVNI PROGRAM UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI
R
Mjera 3.2. Podržati ustanove strukovnog obrazovanja i osposobljavanja u uvođenju novih kurikulumskih dokumenata, programskoj profilaciji i uvođenju obrazovnih sadržaja prilagođenih potrebama korisnika i gospodarstva
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: U sklopu ove mjere, a prema novome kurikulumskom pristupu, osigurat će se podrška jačanju autonomije i fleksibilnosti ustanova za strukovno obrazovanje radi osiguravanja kadrovskih i programskih uvjeta potrebnih za uspješnu provedbu novih kurikulumskih dokumenata koji odgovaraju na potrebe tržišta rada te osiguravaju veću horizontalnu i vertikalnu prohodnost polaznicima uz usvajanje ključnih i transverzalnih kompetencija i specifičnih stručnih vještina. Ustanove za strukovno obrazovanje, u suradnji s osnivačima i dionicima, izradit će kratkoročne i srednjoročne razvojne planove. Podrškom ustanovama obuhvatit će se i obrazovanje učenika s teškoćama u razvoju, i to uz razvoj i povećanje dostupnosti strukovnih programa koje karakterizira inkluzivnost za različite kategorije ranjivih skupina i onih kojima su obrazovne usluge teže dostupne. U sklopu mjere planira se ulaganje u uspostavu materijalnih preduvjeta u ustanovama potrebnih za provedbu novih kurikuluma i uvođenje dodatnih obrazovnih sadržaja (npr. izbornih i fakultativnih sadržaja usmjerenih prema jačanju razine čitalačke, matematičke, prirodoslovne i digitalne pismenosti učenika u strukovnom obrazovanju i sl.).
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Sunositelji: Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih,Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj strukovnih škola koje su dobile podršku za programsku profilaciju ustanova
20.882.000,00 kn
K733067 OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2021. -2027., PRIORITET 2
A817079 OPERATIVNI PROGRAM UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI
I
Mjera 3.3. Osigurati ciljanu podršku već uspostavljenim regionalnim centrima kompetentnosti (RCK) u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: U sklopu ove mjere nastavit će se daljnje jačanje organizacijskih i operativnih kapaciteta već imenovanih RCK. Aktivnosti će pridonijeti jačanju stručnih kapaciteta djelatnika centara, umrežavanju centara s partnerskim ustanovama i gospodarskim subjektima lokalno i nacionalno, a posebice s ciljem pružanja podrške digitalne i zelene tranzicije gospodarstva. Predviđa se i razvoj i unaprjeđenje te provedba programa redovitoga strukovnog obrazovanja i programa obrazovanja odraslih. Također, razvijat će se mehanizmi povezivanja regionalnih centara kompetentnosti s europskom platformom centara izvrsnosti strukovnog obrazovanja i osposobljavanja.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Sunositelj: Ministarstvo turizma i sporta
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj RCK s unaprjeđenim programima obrazovanja u svrhu podrške digitalne i zelene tranzicije gospodarstva
Broj RCK koji su umreženi s gospodarskim subjektima lokalno i nacionalno, kao i sa sličnim ustanovama na europskoj razini
1.102.905.593,00 kn
K818050 OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2014. -2020., PRIORITET 3 i 4
K578051 OP KONKURENTNOST I KOHEZIJA 2014. -2020., PRIORITET 1, 9 i 10
K733067 OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2021. -2027., PRIORITET 2
I
Mjera 3.4. Razviti i primijeniti sustav financijskih potpora učenicima, a vezano uz uključivanje u prioritetne strukovne kurikulume i nastaviti s provedbom financijskih potpora učenicima u suradnji s gospodarskim sektorom u turizmu
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: Povećati broj upisanih učenika u one četverogodišnje i trogodišnje strukovne programe koji su sektorski prioritetni (a ne suficitarni) te važni za gospodarski i regionalni razvoj i koji ulaze u kategoriju deficitarnih programa u kojima će povećani upis učenika omogućiti zamjenu i/ili nadopunu radne snage potrebne gospodarstvu. U sklopu ove mjere izradit će se prijedlog kriterija za odabir relevantnih i tržišno opravdanih kurikuluma za stjecanje strukovnih kvalifikacija na temelju koje će se provoditi godišnji postupci dodjele financijskih potpora kako bi se povećao broj učenika u strukovnim kurikulumima relevantnim za gospodarski i regionalni razvoj zemlje.
Također, u sklopu mjere nastavit će se provedba financijskih potpora učenicima u suradnji s gospodarskim sektorom u turizmu zbog potrebe većeg broja bolje obrazovanih i kvalificiranijih djelatnika u turizmu i ugostiteljstvu, mjera se provodi s ciljem porasta interesa mladih za razvoj karijere u turizmu i ugostiteljstvu, a time i broja učenika upisanih u ugostiteljsko-turistička trogodišnja i četverogodišnja zanimanja u skladu s potrebama tržišta rada. Strukovno obrazovanje podrazumijeva intenzivnu suradnju gospodarskog sektora i obrazovnog sustava, što se ovom mjerom postiže, budući da gospodarski turistički subjekti aktivno sudjeluju u dijelu financijskih potpora jer se u jihovim objektima provodi stručna praksa pod vodstvom mentora, što je dodatni motiv budućem poslodavcu za organiziranje kvalitetne stručne prakse učenicima. Uz navedeno mjera ima i dodanu vrijednost s obzirom da gospodarski subjekt/poslodavac zapošljava stipendista.
Nositelj: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Sunositelj: Ministarstvo turizma i sporta
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj učenika koji primaju financijske potpore
120.795.872,00 kn
A817079 OPERATIVNI PROGRAM UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI
A648087 POTICANJE KONKURENTNOSTI PODUZETNIŠTVA I OBRTA
A587014 JAČANJE TURISTIČKOG TRŽIŠTA I LJUDSKIH POTENCIJALA U TURIZMU
I
Mjera 3.5. Podržati jačanje učenja temeljenog na radu
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: U sklopu ove mjere osigurat će se podrška jačanju učenja temeljena na radu u sva tri njegova oblika, ali s naglaskom na ono u svijetu rada (gospodarski subjekti) na mjestima gdje su zadovoljeni pedagoški i sigurnosni uvjeti s odgovarajuće osposobljenim i motiviranim mentorima kod poslodavca. Nužno je proširiti mrežu gospodarskih subjekata koji primaju učenike na učenje temeljeno na radu u skladu s predviđenim jačanjem udjela učenja temeljenog na radu u svim novim strukovnim kurikulumima. Podrška će ići u smjeru osiguravanja mehanizama potpore polaznicima strukovnog obrazovanja i/ili poslodavcima i mentorima kod poslodavaca. Također, u svrhu transparentnosti i dostupnosti informacija razvit će se jedinstveni registar mjesta za UTR kod poslodavaca. Mjere potpore poslodavcima obuhvatit će i aktivnosti usmjeravanja i metodološke podrške vezano uz poučavanje učenika (kurikulumi, metode, tehnike), kao i razvoj metodičkih materijala i drugih vidova materijalne potpore potrebnih kako bi se uspostavili odgovarajući uvjeti za realizaciju kurikuluma u dijelu provedbe uz učenje temeljeno na radu, kao i razvoj i uvođenje mehanizama osiguravanja kvalitete učenja temeljenog na radu kod poslodavaca.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Sunositelji: Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih, Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj gospodarskih subjekata koji primaju učenike na učenje temeljeno na radu
140.800.000,00 kn
OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2021. -2027., PRIORITET 2 (ASOO)
A817079 OPERATIVNI PROGRAM UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI
I
Mjera 3.6. Nastaviti provedbu stručnog usavršavanja nastavnika i mentora kod poslodavaca primjenom izrađenoga modela stručnog usavršavanja te pilotiranje modela kombiniranoga rada kvalitetnih stručnjaka u obrazovnoj ustanovi i u gospodarskim subjektima
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: Provedbom ove mjere osigurat će se daljnja podrška kontinuiranome stručnom usavršavanju nastavnika strukovnih predmeta kako bi mogli primjereno odgovoriti na visoku razinu pedagoških, tehničkih i drugih izazova u pružanju visokokvalitetnoga strukovnog obrazovanja i osposobljavanja. Jačat će se kapaciteti nastavnika i mentora kod poslodavaca uz ponudu visokokvalitetnoga stručnog usavršavanja, a primjenom uvedenoga novog modela stručnog usavršavanja Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih. Model će prolaziti cikluse evaluacije i unaprjeđivanja. Kontinuirano će se ispitivati potrebe za stručnim usavršavanjima te prilagođavati ponuda. Stručnim usavršavanjima jačat će se stručne i pedagoške kompetencije nastavnika, a za mentore kod poslodavaca nužno je razviti fleksibilan model razvoja i jačanja njihovih pedagoških kompetencija. Također, kako bi se odgovorilo na sve veću potrebu za visokokvalitetnim stručnjacima koji poučavaju u ustanovama za strukovno obrazovanje, pristupit će se razvoju modela u kojemu će se osigurati pretpostavke za povremeni rad stručnjaka iz svijeta rada u ustanovama za strukovno obrazovanje. Pri tome će se istražiti svi modeli za održivost ovakvoga pristupa te osiguravanje i privlačnost ovakve opcije za stručnjake iz svijeta rada, ali i stjecanja pedagoških kompetencija stručnjaka.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Sunositelji: Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih, Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj odgojno-obrazovnih radnika strukovnih predmeta obuhvaćenih programima stručnih usavršavanja
Broj mentora kod poslodavaca obuhvaćenih programima stručnih usavršavanja
21.714.128,00 kn
K848038 OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2014. -2020., PRIORITET 3
OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2021. -2027., PRIORITET 2 (ASOO)
A817079 OPERATIVNI PROGRAM UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI
I
Mjera 3.7. Podizati vidljivost i privlačnost strukovnog obrazovanja i osposobljavanja
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: Ovom mjerom provodit će se nacionalne i regionalne aktivnosti prilagođene različitim ciljanim skupina radi podizanja vidljivosti i privlačnosti strukovnog obrazovanja i osposobljavanja te promocija atraktivnog i inovativnoga SOO-a, kao i važnosti strukovnih vještina za razvoj gospodarstva i modernog društva. Održat će se promotivni događaji (npr. nacionalna natjecanja učenika strukovnih škola prema WorldSkills modelu, sajmovi poslova itd.) i drugi oblici promocije kojima se promiče važnost strukovnog obrazovanja i osposobljavanja, sve u suradnji s dionicima SOO-a.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Sunositelji: Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih, Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj organiziranih nacionalnih/ regionalnih natjecanja učenika strukovnih škola
Broj provedenih medijskih kampanja
39.142.728,00 kn
K848038 OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2014. -2020., PRIORITET 3
OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2021. -2027., PRIORITET 2 (ASOO)
A817079 OPERATIVNI PROGRAM UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: Ovom mjerom poticat će se povećanje međunarodne mobilnosti učenika i nastavnika i transnacionalne suradnje strukovnih škola, posebice programom Erasmus+. Učenici će uz mobilnosti i transnacionalne projekte jačati jezične, digitalne i ostale vještine i imati mogućnost ostvarivanja stručne prakse u inozemstvu, a nastavnici će unaprjeđivati vještine poučavanja. Transnacionalnim projektima strukovne škole radit će na modernizaciji i inovativnosti. Ovom mjerom također će se poticati i transnacionalni projekti strukovnih škola koji utječu na modernizaciju strukovnih škola i jačanje inovativnosti. Također, ovom mjerom ojačat će se njegov položaj i vidljivost u sklopu razvoja europskog prostora obrazovanja te će se sukladno tome razviti strategija internacionalizacije SOO-a. Na europskoj razini posebice se naglašava značaj sudjelovanja u međunarodnim i nacionalnim natjecanjima mladih u strukovnim vještinama kojima se promiče inovativnost SOO-a te podiže njegova vidljivost. Stoga će se uz sudjelovanje hrvatskih timova na EuroSkills i WorldSkills natjecanjima pridonositi promociji hrvatskoga sustava SOO-a.
Nositelj: Agencija za mobilnost i programe Europske unije
Sunositelji: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj učenika u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju obuhvaćenih aktivnostima mobilnosti
Broj odgojno-obrazovnih radnika u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju obuhvaćenih aktivnostima mobilnosti
313.657.350,00 kn
A818044 ERASMUS PLUS – PROJEKTI ZA KORISNIKE OBRAZOVANJE OD 2014. DO 2020.
A818045 ERASMUS PLUS – PROJEKTI ZA KORISNIKE MLADI OD 2014. DO 2020.
A818064 ERASMUS - PROJEKTI ZA KORISNIKE OBRAZOVANJE OD 2021. DO 2027.
A818065 ERASMUS - PROJEKTI ZA KORISNIKE MLADI OD 2021. DO 2027.
I
Mjera 3.9. Uspostaviti koherentni sustav osiguravanja kvalitete u strukovnom obrazovanju uz utvrđivanje indikatora kvalitete, razvoj novih alata i mehanizama te unaprjeđenje procesa samovrednovanja i njegovo povezivanje s vanjskim vrednovanjem
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: Provedbom aktivnosti pod ovom mjerom pristupit će se uspostavi koherentnoga nacionalnog sustava osiguravanja kvalitete strukovnog obrazovanja i osposobljavanja, usklađeno s EQAVET-om, a na temelju čega će se - uz uspostavu Hrvatskog okvira osiguravanja kvalitete u SOO-u, definiranje pokazatelja kvalitete te unaprjeđenje procesa samovrednovanja i njegovo povezivanje s vanjskim vrednovanjem - snažno potaknuti kultura kvalitete u cijelom sustavu strukovnog obrazovanja i osposobljavanja. Ovakav unaprijeđeni sustav osiguravanja kvalitete uključivat će strateške i operativne smjernice, skupove alata te ciljanu podršku ustanovama za SOO. U strateškim smjernicama uspostavit će se Hrvatski okvir osiguravanja kvalitete u SOO-u te s njime povezani indikatori kvalitete, a na temelju preporuka iz analize (ASOO Erasmus+ projekt) postojećih aktivnosti osiguravanja kvalitete te europskih smjernica. Nadalje, razvit će se i uvesti vanjsko vrednovanje ustanova SOO-a te ga povezati s unaprijeđenim postupcima samovrednovanja ustanova SOO-a. Strateške smjernice jedinstvenoga sustava osiguravanja kvalitete strukovnog obrazovanja i osposobljavanja vodit će računa o osiguravanju kvalitete razvoja strukovnih kvalifikacija (uz primjenu instrumenata HKO-a), zatim sustava osiguravanja kvalitete procesa učenja i poučavanja (podrška samovrednovanju i uvođenje vanjskog vrednovanja strukovnih škola, stručno-pedagoški nadzor, inspekcijski nadzor) te osiguravanja kvalitete vrednovanja postignutih ishoda učenja. Razvit će se operativne smjernice te alati za praćenje učenika strukovnih škola nakon završetka obrazovanja na razini škole i sustava, a radi, s jedne strane, identificiranja relevantnosti obrazovanja/osposobljavanja za procese prijelaza na zaposlenje, daljnje obrazovanje i daljnju profesionalnu karijeru u prvim godinama nakon završetka školovanja te, s druge strane, dobivanja povratne informacije o podudarnosti gospodarstva i obrazovnoga sustava: podudarnosti kompetencija usvojenih u obrazovnom procesu te znanja i vještina potrebnih za rad i razvoj gospodarskih aktivnosti. Razvit će se mehanizmi i alati za bolje predviđanje i usklađivanje strukovnih vještina s potrebama tržišta rada, smjernice za korištenje tih podataka za unaprjeđivanje ponude strukovnog obrazovanja i osposobljavanja i izradu strategija razvoja vještina prema sektorima. Kako bi se ovo postiglo, bit će nužno osigurati suradnju širokoga kruga dionika, stručnjaka i institucija te omogućiti povezivanje postojećih baza podataka, kao i razviti jasne smjernice za tumačenje dobivenih rezultata.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Sunositelj: Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj ustanova u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju koje primjenjuju instrument praćenja učenika
Broj ustanova u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju koje sudjeluju u vanjskom vrednovanju
31.414.128,00 kn
K848038 OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2014. -2020., PRIORITET 3
OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2021. -2027., PRIORITET 2 (ASOO)
R
Posebni cilj broj 4: Povećati udio odraslog stanovništva u procesima cjeloživotnog učenja poboljšanjem kvalitete i relevantnosti programa za obrazovanje odraslih
POSEBNI CILJ BROJ 4
POKAZATELJ ISHODA
POČETNA VRIJEDNOST POKAZATELJA ISHODA 2020.
CILJNA VRIJEDNOST POKAZATELJA ISHODA 2027.
Povećati udio odraslog stanovništva u procesima cjeloživotnog učenja poboljšanjem kvalitete i relevantnosti programa za obrazovanje odraslih
OI.02.2.43 Stopa participacije u obrazovanju i osposobljavanju (posljednja četiri tjedna) prema spolu, dobi i razini obrazovanja
3,5% (Eurostat)
5% (Eurostat)
OI.02.2.67 Postotak stanovništva u dobi od 16. do 74. godine koji imaju najmanje osnovne digitalne vještine
53% (Eurostat)
73% (Eurostat)
POČETNA VRIJEDNOST POKAZATELJA ISHODA 2016.
OI.02.2.35 Sudjelovanje u obrazovanju i osposobljavanju po spolu i dobi (posljednjih 12 mjeseci) (dobna skupina 25-64 godine)
31,8% (Eurostat)
45% (Eurostat)
Mjera 4.1. Razviti programe obrazovanja odraslih te razviti i provoditi programe vrednovanja neformalno i informalno stečenih ishoda učenja za unapređenje vještina i kompetencija odraslih osoba
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: Zbog još uvijek nedovoljne usklađenosti obrazovne ponude i potražnje postoji velika razlika u kvaliteti ponude programa za obrazovanje odraslih i u dostupnosti programa obrazovanja u pojedinim sektorima. Cilj je izrada suvremenih programa obrazovanja odraslih u skladu s Hrvatskim kvalifikacijskim okvirom, temeljenih na stvarnim potrebama gospodarstva. Ovom mjerom planirana je i uspostava sustava priznavanja i vrednovanja prethodnog učenja te provedba programa vrednovanja s ciljem omogućavanja priznavanja i vrednovanja stečenih znanja i vještina koje posjeduju odrasle osobe.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Sunositelj: Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj odobrenih programa obrazovanja odraslih izrađenih uz primjenu HKO-a
Broj ustanova za obrazovanje odraslih koje provode programe vrednovanja
171.300,00 kn
A848020 RAZVOJ SUSTAVA OBRAZOVANJA ODRASLIH
K733067 OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2021. -2027., PRIORITET 2
R
Mjera 4.2. Nastaviti razvoj sustava osiguravanja kvalitete u obrazovanju odraslih
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: Daljnja izgradnja sustava osiguravanja kvalitete u obrazovanju odraslih koja će se sastojati od samovrednovanja i vanjskog vrednovanja ustanova za obrazovanje odraslih s ciljem unapređenja kvalitete obrazovne ponude za odrasle te time povećanja stope sudjelovanja odraslih osoba u Republici Hrvatskoj u obrazovanju i osposobljavanju. Provodit će se i kontinuirano osnaživanje kapaciteta sustava obrazovanja odraslih za izgradnju i provedbu sustava osiguravanja kvalitete i jačanje kapaciteta vanjskih vrednovatelja te financiranje neovisne provedbe procesa vanjskog vrednovanja u ustanovama za obrazovanje odraslih. U sklopu ove mjere nastavlja se provedba OECD-ova istraživanja Program za međunarodnu procjenu kompetencija odraslih (PIAAC, 2018. - 2024. godine) u koji je uključena Republika Hrvatska. Ministarstvo znanosti i obrazovanja imenovalo je Agenciju za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih nacionalnim tijelom odgovornim za provedbu istraživanja PIAAC u Republici Hrvatskoj. U sklopu programa PIAAC provodi se „Istraživanje vještina u odrasloj dobi“, najveća i najinovativnija procjena velikoga opsega u području razumijevanja razvoja vještina odraslih na međunarodnoj razini s ciljem prikupljanja podataka o svim vještinama prisutnim u suvremenom društvu među radno sposobnim stanovništvom, odnosno stanovništvom u dobi od 16 do 65 godina. Sudjelovanje u istraživanju od strateške je važnosti za jačanje kvalitete obrazovanja u Hrvatskoj. Rezultati istraživanja omogućit će različitim dionicima u društvu i obrazovanju temelj za planiranje i donošenje odluka o ključnim pitanjima u obrazovanju.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Sunositelji: Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj ustanova u sustavu obrazovanja odraslih koje su uključene u procese samovrednovanja i vanjskog vrednovanja
21.450.128,00 kn
A848020 RAZVOJ SUSTAVA OBRAZOVANJA ODRASLIH
K848038 OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2014. -2020., PRIORITET 3
OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2021. -2027., PRIORITET 2 (ASOO)
I
Mjera 4.3. Jačati kapacitete andragoških djelatnika u sustavu obrazovanja odraslih
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: Jačanje kapaciteta osoba zaposlenih u sustavu obrazovanja odraslih, s ciljem njihova kvalitetnijeg i učinkovitijeg rada s polaznicima. Dinamične promjene u društvu i obrazovanju zahtijevaju kontinuirano usavršavanje andragoških djelatnika, što podrazumijeva i kontinuirani razvoj suvremenih didaktičko-metodičkih postupaka, posebice u području uporabe digitalne tehnologije u nastavi (virtualna nastava, korištenje i izrada digitalnih obrazovnih sadržaja). To se posebice odnosi na stjecanje odgovarajućih generičkih i specifičnih andragoških te didaktičkih, predmetno stručnih i metodičkih kompetencija andragoških djelatnika za poučavanje temeljnih vještina u obrazovanju odraslih. Navedeno će omogućiti lakše uključivanje, kvalitetnije i učinkovitije sudjelovanje i zadržavanje odraslih polaznika koji se uključuju u različite programe obrazovanja odraslih.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Sunositelj: Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj andragoških djelatnika uključenih u programe stručnog usavršavanja
10.414.128,00 kn
K848038 OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2014. -2020., PRIORITET 3
OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2021. -2027., PRIORITET 2 (ASOO)
R
Mjera 4.4. Implementirati alate za samoprocjenu i procjenu vještina i aktivnosti profesionalnog usmjeravanja odraslih osoba
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: Provedbom ove mjere planirano je jačanje sustava profesionalnog usmjeravanja, savjetovanja i informiranja u sustavu obrazovanja koji će svim odraslim osobama osigurati upoznavanje s različitim mogućnostima profesionalnog razvoja, ostvarenje vlastitih profesionalnih potencijala, uspješnu tranziciju na tržište rada te prevenciju socijalne isključenosti.
Unaprjeđenje postojećih i razvoj novih alata za informiranje o sadašnjim i budućim potrebama tržišta rada u nadležnosti je Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike sukladno mjeri 3.2. Utvrđivanje vještina i potencijala radne snage u cilju cjeloživotnoga profesionalnog usmjeravanja i razvoja karijere Nacionalnog plana za rad, zaštitu na radu i zapošljavanje za razdoblje od 2021. do 2027. godine. Vezano uz razvijene alate za informiranje, Ministarstvo znanosti i obrazovanja će, u sklopu ove mjere povećati informiranost o sadašnjim i budućim potrebama tržišta rada, ključnim zanimanjima te potrebnim znanjima i vještinama u sektorima definiranim HKO-om te povećati učestalost samousmjeravanja za sve ciljne skupine uz primjenu alata za informiranje korisnika te alata za procjenu i samoprocjenu, čime će se osigurati veća pristupačnost i korištenje alata, uspješnije donošenje profesionalnih odluka te integracija na tržište rada. Jačanje ustanova za obrazovanje odraslih kao centara za podršku i usmjeravanje s ciljem lakšeg pristupa i sinergijskog djelovanja različitih institucija.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Sunositelj: Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj korisnika usluga sustava profesionalnog usmjeravanja, savjetovanja i informiranja
30.000,00 kn
A580014 RAZVOJ SUSTAVA OBRAZOVANJA ODRASLIH
K733067 OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2021. -2027., PRIORITET 2
I
Mjera 4.5. Promovirati cjeloživotno učenje i niz aktivnosti usmjerenih na opću populaciju u cilju podizanja svijesti o važnosti cjeloživotnog učenja
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: Odgovoriti na problem nedovoljnog uključivanja građana RH u cjeloživotno učenje podizanjem svijesti o važnosti cjeloživotnog učenja, promocijom različitih mogućnosti za cjeloživotno učenje te povećati uključenost odraslih u procese cjeloživotnog učenja kako bi se jačala njihova konkurentnost na tržištu rada i ojačali kapaciteti pojedinca za aktivno djelovanje u društvu te u konačnici osigurala jednaka dostupnost učenja i obrazovanja za sve skupine društva u svim dijelovima RH.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Sunositelj: Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj održanih promotivnih događaja
17.414.132,00 kn
K848038 OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2014. -2020., PRIORITET 3
OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2021. -2027., PRIORITET 2 (ASOO)
I
Mjera 4.6. Osigurati financijske poticaje korisnicima za uključivanje u prioritetne programe osposobljavanja i usavršavanja u području stjecanja temeljnih vještina
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: Omogućiti odraslim polaznicima besplatno ili sufinancirano obrazovanje i učenje za stjecanje temeljnihvještina kako bi se niskokvalificiranim nezaposlenim i zaposlenim osobama pružila mogućnost poboljšanja digitalnih, matematičkih i čitalačkih vještina, odnosno podizanja razine informatičke, čitalačke i matematičke pismenosti u cilju nastavka školovanja i/ili podizanja razine konkurentnosti na tržištu rada te zelenih vještina. Ovakav oblik financiranja omogućit će veću uključenost odraslih polaznika u učenje i obrazovanje te kvalitetniju i bržu prilagodbu odraslih osoba s ciljem lakše prilagodbe na promjenjive okolnosti na tržištu rada i u društvu.
Nositelj: Hrvatski zavod za zapošljavanje
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj korisnika financijskih poticaja za uključivanje u programe stjecanja temeljnih vještina
3.000.000,00 kn
T689039 OP EUROPSKI SOCIJALNI FOND (ESF+) 2021-2027
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: U sklopu ove mjere poticat će se internacionalizacija u području obrazovanja odraslih i povećanje međunarodne mobilnosti odraslih polaznika s manje mogućnosti i andragoških djelatnika, kao i transnacionalne suradnje ustanova za obrazovanje odraslih, posebice programom Erasmus+. Odrasli polaznici s manje mogućnosti i andragoški djelatnici će uz mobilnosti i transnacionalne projekte razvijati različite vještine i kompetencije, a uz transnacionalne projekte ustanove za obrazovanje odraslih radit će na modernizaciji i inovativnosti. Ove će aktivnosti utjecati na podizanje kvalitete sustava obrazovanja odraslih te biti jedan od alata za uključivanje u Europski obrazovni prostor.
Nositelj: Agencija za mobilnost i programe Europske unije
Sunositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj odraslih polaznika u sustavu obrazovanja odraslih obuhvaćenih aktivnostima mobilnosti
Broj andragoških djelatnika u sustavu obrazovanja odraslih obuhvaćenih aktivnostima mobilnosti
39.997.704,00 kn
A818044 ERASMUS PLUS – PROJEKTI ZA KORISNIKE OBRAZOVANJE OD 2014. DO 2020.
A818045 ERASMUS PLUS – PROJEKTI ZA KORISNIKE MLADI OD 2014. DO 2020.
A818064 ERASMUS - PROJEKTI ZA KORISNIKE OBRAZOVANJE OD 2021. DO 2027.
A818065 ERASMUS - PROJEKTI ZA KORISNIKE MLADI OD 2021. DO 2027.
I
Posebni cilj broj 5: Povećati završnost unapređenjem i osiguravanjem kvalitete, relevantnosti i dostupnosti visokog obrazovanja
POSEBNI CILJ BROJ 5
POKAZATELJ ISHODA
POČETNA VRIJEDNOST POKAZATELJA ISHODA 2019.
CILJNA VRIJEDNOST POKAZATELJA ISHODA 2027.
Povećati završnost unapređenjem i osiguravanjem kvalitete, relevantnosti i dostupnosti visokog obrazovanja
OI.02.2.68 Postotak stanovništva u dobi od 25 do 34 godine koji su završili visoko obrazovanje
36,6% (Eurostat)
45% (Eurostat)
Mjera 5.1. Unaprijediti informacijsko-komunikacijsku infrastrukturu u sustavu visokog obrazovanja uz izradu središnjeg sustava evidencija u visokom obrazovanju
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: Ovom mjerom omogućit će se sustavno praćenje razvojnih politika temeljenih na evidencijama te uključivanje u europske inicijative na području digitalizacije i digitalne transformacije. Donošenjem nadležnih propisa uspostavit će se pravni okvir za izradu informacijskog sustava Središnje evidencije visokog obrazovanja Republike Hrvatske (Središnja evidencija), čime će se stvoriti uvjeti za prikupljanje i obradu podataka potrebnih za učinkovito upravljanje i financiranje visokih učilišta te posljedično podloga za izradu analiza stanja u sustavu visokog obrazovanja, kao i za donošenje strateških odluka i javnih politika. Analiza podataka iz Središnje evidencije bit će podloga za unaprjeđenje i učinkovito planiranje u sustavu visokog obrazovanja na svim razinama odlučivanja. U sklopu Središnje evidencije u sustavu visokog obrazovanja uspostavit će se i digitalna evidencija izdanih isprava o završetku studija te stečenih akademskih i stručnih naziva i akademskih stupnjeva (Registar diploma), koja predstavlja ključni element u razvoju sustava za praćenje osoba s kvalifikacijama na nacionalnoj i europskoj razini. Mjera će, uz osiguravanje relevantnosti podataka iz Središnje evidencije, uz povezivanje baza podataka drugih tijela državne uprave koja vode evidencije u području rada i zapošljavanja, omogućiti podatkovnu podlogu za provedbu istraživanja i analiza o ishodima i kretanju na tržištu rada osoba s kvalifikacijama u visokom obrazovanju te će omogućiti povezivanje podataka iz visokog obrazovanja na nacionalnoj i europskoj razini.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Uspostavljen informacijski sustav Središnje evidencije visokog obrazovanja Republike Hrvatske
8.500.000,00 kn
PODKOMPONENTA C3.2. R1.1 NPOO
I
Mjera 5.2. Unaprijediti interni i vanjski sustav osiguravanja kvalitete visokog obrazovanja
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: U sklopu ove mjere unapređivat će se kvaliteta visokog obrazovanja provedbom aktivnosti vanjskog osiguravanja kvalitete visokih učilišta, prema prihvaćenim politikama država obuhvaćenih Europskim prostorom visokog obrazovanja (European Higher Education Area – EHEA, Rimsko ministarsko priopćenje, 2020.), pridonositi ispunjavanju ciljeva/podciljeva Programa Ujedinjenih naroda o održivom razvoju do 2030. godine (posebice cilja 4.) te realizaciji Nacionalnog plana oporavka i otpornosti 2021. - 2026., ciljeva C3.1. R2, C3.2. R1 i R2 te C3.2. R1-12.
Provođenje postupaka vanjskog osiguravanja kvalitete u visokom obrazovanju i znanosti u nadležnosti je Agencije za znanost i visoko obrazovanje (AZVO). U suradnji s visokim učilištima uspostavljena je Nacionalna mreža jedinica za osiguravanje kvalitete visokih učilišta (CroQAnet) i sustavno se potiče razvoj kulture samovrednovanja visokih učilišta. Daljnje unapređenje vanjskog i unutarnjeg sustava osiguravanja kvalitete izravno će utjecati na povećanje relevantnosti visokog obrazovanja i njegova utjecaja na razvoj gospodarstva i društva u cjelini, povećanje učinkovitosti i kvalitete upravljanja visokim učilištima, izgradnju sustava koji će biti otporan na krize, razvoj kulture samovrednovanja i inovativnosti, osnaživanje ljudskih i materijalnih resursa dostupnih svim studenima, poticanje istraživačke izvrsnosti, jačanje inovacijskog kapaciteta i snažniju internacionalizaciju te će omogućiti učinkovitije provođenje javnih politika i strateški usmjerenog financiranja visokog obrazovanja na temelju relevantnih podataka, pokazatelja i analiza.
Nositelj: Agencija za znanost i visoko obrazovanje
OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2021. -2027., PRIORITET 2 (AZVO)
I
Mjera 5.3. Modernizirati studijske programe i povećati njihovu relevantnost za tržište rada i društvo
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: U sklopu ove mjere provodit će se aktivnosti kojima će se nastojati uskladiti visoko obrazovanje s potrebama gospodarstva i društva te poticati cjeloživotno učenje, odnosno nastavit će se unaprjeđivati kvaliteta, relevantnost i dostupnost visokog obrazovanja za različite skupine polaznika. U smislu kvalitete i relevantnosti nastavit će se razvoj i provedba Hrvatskoga kvalifikacijskog okvira (HKO-a) u visokom obrazovanju, kao ključnog alata za razvoj i unapređenje studijskih programa te njihovo povezivanje s potrebama tržišta rada. Visoka učilišta nastavit će se poticati na izradu i unapređenje studijskih programa u skladu s načelima HKO-a, a u cilju povećanja zapošljivosti poticat će se i na izradu programa cjeloživotnog učenja u skladu s načelima HKO-a, kojima bi se stjecale mikrokvalifikacije. Također, budući da važan faktor u osiguravanju zapošljivosti studenata predstavlja iskustvo stjecanja praktičnih vještina uz rad, nastavit će se poticanje razvoja stručne prakse u visokom obrazovanju. U svrhu unapređenja dostupnosti visokog obrazovanja poticat će se daljnji razvoj socijalne dimenzije visokog obrazovanja provedbom ciljeva „Nacionalnog plana za unaprjeđenje socijalne dimenzije visokog obrazovanja u Republici Hrvatskoj“ te će se unaprijediti sustavi priznavanja prethodnog učenja na visokim učilištima te omogućavanje personalizacije visokog obrazovanja. I dalje će se provoditi mjere vezane uz praćenje zapošljivosti osoba s kvalifikacijama te unapređenja profesionalnog usmjeravanja na visokim učilištima.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj studijskih programa usklađenih s HKO-om
Broj programa cjeloživotnog učenja usklađenih s HKO-om
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: Ovom mjerom povećat će se razina internacionalizacije visokog obrazovanja u skladu sa suvremenim europskim trendovima unaprjeđenjem kvalitete visokog obrazovanja i usklađenosti s potrebama tržišta rada i društva. „Rezolucijom o strateškom okviru suradnje u području obrazovanja i osposobljavanja prema Europskom prostoru obrazovanja i dalje (2021. - 2030.)“ utvrđene su smjernice za osnaživanje europskoga visokog obrazovanja u sklopu intenzivne i dugoročne suradnje alijansi visokih učilišta koje zajednički koriste svoje ljudske i materijalne resurse. Time se uspostavljaju suvremeni centri znanstvene izvrsnosti i kvalitetnoga visokog obrazovanja na kojima studiraju europski studenti s iskustvom studiranja u više različitih država. Na europskim sveučilištima stječu se europske kvalifikacije koje su automatski priznate u ostalim državama članicama Europske unije. Nadalje, ovom mjerom unaprijedit će se zakonodavni okvir za priznavanje inozemnih obrazovnih kvalifikacija i razdoblja studija u inozemstvu. Ugradit će se mogućnost automatskog priznavanja kvalifikacija u skladu s Preporukom Vijeća Europske unije o promicanju automatskoga uzajamnog priznavanja kvalifikacija visokog obrazovanja i srednjoškolskog obrazovanja i osposobljavanja te ishoda razdoblja učenja u inozemstvu od 26. studenoga 2018. godine.Također, ovom mjerom poticat će se povećanje međunarodne mobilnosti studenata i nastavnika i transnacionalne suradnje visokih učilišta, posebice programom Erasmus+. Studenti će uz mobilnosti i transnacionalne projekte jačati jezične, digitalne i ostale vještine i imati mogućnost ostvarivanja stručne prakse u inozemstvu, a nastavnici će unaprjeđivati vještine poučavanja. Uz transnacionalne projekte visoka učilišta radit će na modernizaciji i inovativnosti. Ovom mjerom također će se poticati i transnacionalni projekti visokih učilišta koji utječu na modernizaciju visokih učilišta i jačanje inovativnosti.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Sunositelj: Agencija za mobilnost i programe Europske unije
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj studijskih programa na stranim jezicima
Broj studenata koji sudjeluju u aktivnostima mobilnosti na temelju međudržavnih sporazuma
Broj nastavnika koji sudjeluju u aktivnostima mobilnosti na temelju međudržavnih sporazuma
OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2021. -2027., PRIORITET 2 (GLAVA 6)
A818044 ERASMUS PLUS – PROJEKTI ZA KORISNIKE OBRAZOVANJE OD 2014. DO 2020.
A818064 ERASMUS - PROJEKTI ZA KORISNIKE OBRAZOVANJE OD 2021. DO 2027.
I
Mjera 5.5. Unaprijediti i razvijati studentski standard daljnjim osiguranjem državnih stipendija za studente nižeg socio-ekonomskog statusa
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: Ovom mjerom pridonijet će se osiguranjem ciljanih materijalnih potpora (stipendija) povećanju broja visokoobrazovanih osoba u RH i omogućiti pristup visokom obrazovanju osoba koje u protivnom ne bi imale priliku za studiranje. Provedba mjera pridonosi ispunjavanju cilja 4. UN Agende 2030. u dijelu postizanja inkluzivnog i kvalitetnog visokog obrazovanja te omogućavanja jednakog pristupa svima kvalitetnom visokom obrazovanju, posebno osobama iz ranjivih skupina. Mjerom će se pridonijeti ostvarenju pojedinačnog cilja u sklopu C3.1. R2. Modernizacija visokog obrazovanja, Nacionalnog plana oporavka i otpornosti 2021. - 2026. u komponenti povećanja dostupnosti visokog obrazovanja ranjivih i podzastupljenih skupina predstavljenima u Nacionalnom planu za unapređenje socijalne dimenzije u visokom obrazovanju koji je Vlada RH donijela u siječnju 2019. te preprekama s kojima se te skupine studenata susreću, a koje su prepoznate u Studiji o podzastupljenim i ranjivim skupinama studenata: prilozi unapređenju socijalne dimenzije visokog obrazovanja u Hrvatskoj (2020.).
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj godišnje dodijeljenih državnih stipendija za studente nižega socio-ekonomskog statusa
A679067 STIPENDIJE ZA STUDENTE SLABIJEGA SOCIO-EKONOMSKOG STATUSA
K733067 OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2021. -2027., PRIORITET 2
R
Mjera 5.6. Unaprijediti i razvijati studentski standard daljnjim osiguranjem državnih stipendija za studente na studijskim programima u STEM područjima i studijskim programima deficitarnih zanimanja
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: Osiguranjem izravne financijske potpore za studente na studijskim programima u STEM područjima te reformskim mjerama osigurat će se motiviranje studenata da u izboru svog studija preferiraju biomedicinska, biotehnička, prirodna i tehnička područja znanosti (STEM), a osiguranjem izravne financijske potpore studentima na studijskim programima deficitarnih zanimanja s posebnim naglaskom na deficitarne nastavničke studijske programe potiče se, usmjerava i povećava pristup i završetak visokog obrazovanja u području deficitarnih zanimanja u sklopu sektorskih prioriteta. Aktivnostima ove mjere razvijat će se i aktivirati ljudski potencijali za gospodarski rast razvojem inovacija, proizvoda i usluga, ostvariti veća usklađenost s potrebama tržišta rada i gospodarstva te pridonijeti većoj konkurentnosti hrvatskoga gospodarstva temeljenog na inovacijama i na kompetencijama usklađenim s potrebama gospodarstva. Mjerom će se pridonijeti ostvarenju pojedinačnog cilja u sklopu C3.1. R2. Modernizacija visokog obrazovanja, Nacionalnog plana oporavka i otpornosti 2021. - 2026. u komponenti financiranja visokog obrazovanja koja dokazano pridonose razvoju gospodarstva i veće zapošljivosti pojedinca. Također, aktivnostima ove mjere ostvaruje se posebni cilj 3.2. Unapređenje dostupnosti i razina uključenosti različitih kategorija polaznika u studijske programe i programe cjeloživotnog učenja od strateškoga/gospodarskoga interesa RH, Strateškoga plana MZO-a za razdoblje 2020. - 2022. Dodjelom stipendija motivirat će se studenti da u izboru svog studija preferiraju studijske programe iz STEM-a kao ključnog područja za pokretanje gospodarstva.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj godišnje dodijeljenih državnih stipendija za studente na studijskim programima u STEM područjima i studijskim programima deficitarnih zanimanja
K676069 STVARANJE OKVIRA ZA PRIVLAČENJE STUDENATA I ISTRAŽIVAČA U STEM I ICT PODRUČJIMA - NPOO (C3.2.R2)
R
Mjera 5.7. Modernizirati, unaprijediti i razviti infrastrukturu studentskog smještaja za studente u nepovoljnom položaju
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: Ovom mjerom će se uz financiranje izgradnje novih studentskih domova, rekonstrukcije i modernizacije postojeće infrastrukture studentskih domova osigurati povećanje smještajnih kapaciteta te moderniji i kvalitetniji smještaj za studente u nepovoljnom položaju, što će posljedično rezultirati smanjenjem troškova studiranja i povećanjem pristupa visokom obrazovanju. Mjerom će se pridonijeti ostvarenju pojedinačnog cilja u sklopu C3.1. R2. Modernizacija visokog obrazovanja, Nacionalnog plana oporavka i otpornosti 2021. - 2026. u komponenti povećanja dostupnosti visokog obrazovanja ranjivih i podzastupljenih skupina uz infrastrukturna ulaganja usmjerena prema unapređenju materijalnih uvjeta studiranja. Ulaganje u studentski standard u neposrednoj je vezi s jednim od glavnih strateških ciljeva po kojemu visoko obrazovanje treba biti dostupno svima u skladu s njihovim sposobnostima, a što je zacrtano i Strateškim planom MZO-a za razdoblje 2020. - 2022. u posebnom cilju 3.3. - Unapređenje sustava upravljanja i financiranja visokog obrazovanja.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj rekonstruiranih studentskih domova za studente u nepovoljnom položaju
Broj izgrađenih studentskih domova za studente u nepovoljnom položaju
144.758.000,00 kn
OP KONKURENTNOST I KOHEZIJA 2021. – 2027.
R
Posebni cilj broj 6: Osigurati pristup odgoju i obrazovanju učenicima s teškoćama u razvoju i studentima s invaliditetom
POSEBNI CILJ BROJ 6
POKAZATELJ ISHODA
POČETNA VRIJEDNOST POKAZATELJA ISHODA 2020.
CILJNA VRIJEDNOST POKAZATELJA ISHODA 2027.
Osigurati pristup odgoju i obrazovanju učenicima s teškoćama u razvoju i studentima s invaliditetom
OI.02.2.75Broj djece s teškoćama u razvoju uključenih u inkluzivno obrazovanje
28.390 (baze podataka MZO-a)
31.000 (baze podataka MZO-a)
OI.02.2.76 Broj studenata s invaliditetom u sustavu visokog obrazovanja
229 (baza podataka MZO-a)
299 (baza podataka MZO-a)
Mjera 6.1. Povećati dostupnost predškolskih programa i oblika stručne podrške djeci i roditeljima djece s teškoćama u razvoju
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: U sklop ove mjere, izmjenama Zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju utvrdit će se prednosti pri upisu za uključivanje u programe primjerene potrebama djece s teškoćama u razvoju te omogućiti provedba programa rane intervencije u predškolskim ustanovama. Za navedeno potrebno je pružiti podrškuustanovama predškolskog odgoja i obrazovanja zapošljavanjem relevantnih stručnih suradnika, trećeg odgojitelja i pomoćnika u nastavi i stručnog komunikacijskog posrednika za pružanje potpore djeci s teškoćama u razvoju. Također, stručna podrška djeci s teškoćama u razvoju uključuje sustavnu, pravodobnu i stručnu podršku roditeljima vezano uz proces identifikacije i praćenja psihofizičkog razvoja djeteta kako bi se unaprijedila suradnja između odgojitelja, roditelja i stručnog tima odgojno-obrazovne ustanove te roditeljima pružile povratne informacije, smjernice i savjeti povezani s odgojem djece s teškoćama u razvoju.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Sunositelj: Agencija za odgoj i obrazovanje
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj djece s teškoćama u razvoju uključene u programe predškolskog odgoja i obrazovanja kojima je pružena stručna potpora
34.974.999,00 kn
A578004 PREDŠKOLSKI ODGOJ I OBRAZOVANJE DJECE S TEŠKOĆAMA U RAZVOJU (SUFINANCIRANJE)
A767022 STRUČNO USAVRŠAVANJE ODGOJNO-OBRAZOVNIH DJELATNIKA U SUSTAVU OSNOVNOG I SREDNJEG ŠKOLSTVA
I
Mjera 6.2. Unaprijediti osnovnoškolski i srednjoškolski odgoj i obrazovanje učenika s teškoćama u razvoju osiguravanjem kurikuluma i oblika stručne podrške učenicima i roditeljima učenika s teškoćama u razvoju
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja:U sklopu ove mjere nastavit će se provedba kurikularne reforme osnovnoškolskog odgoja i obrazovanja donošenjem predmetnih kurikuluma posebnih programa za učenike s teškoćama u razvoju te će se pružiti podrška zapošljavanjem relevantnih stručnih suradnika u ustanovama osnovnoškolskog i srednjoškolskog odgoja i obrazovanja za provedbu rehabilitacijskih programa za učenike s teškoćama u razvoju teprevencijskih i rano interventnih programa za učenike s teškoćama mentalnog zdravlja. Stručna podrška učenicima s teškoćama u razvoju uključuje sustavnu, pravodobnu i stručnu potporu roditeljima vezano uz proces identifikacije i praćenja psihofizičkog razvoja učenika kako bi se unaprijedila suradnja između učitelja, nastavnika, roditelja i stručnog tima odgojno-obrazovne ustanove, roditeljima pružile povratne informacije, smjernice i savjeti povezani s odgojem učenika s teškoćama u razvoju.Također, u sklopu mjere osigurat će se dostupnost različitih pomagala potpomognute komunikacije za učenike s teškoćama, a stručnim usavršavanjem odgojno-obrazovnih radnika za korištenje digitalnih (asistivnih) tehnologija omogućit će se pravilno korištenje različitih pomagala potpomognute komunikacije za učenike sa složenim komunikacijskim potrebama.
Budući da zakonodavni strateški okvir ne omogućava preklapanje aktivnosti između strateških dokumenata, usluga pomoćnika u nastavi uvrštena je u sveobuhvatni Nacionalni plan izjednačavanja mogućnosti za osobe s invaliditetom. U sklopu Nacionalnog plana izjednačavanja mogućnosti za osobe s invaliditetom za razdoblje od 2021. do 2027. godine, Posebnog cilja 1 Osigurati inkluzivan odgoj i obrazovanje za djecu s teškoćama u razvoju i studente s invaliditetom, nastavit će se osiguravati infrastrukturna potpora učenicima s teškoćama u razvoju i neposredna potpora pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika učenicima s teškoćama u razvoju. U pripadajućem Akcijskom planu izjednačavanja mogućnosti za osobe s invaliditetom za razdoblje od 2021. do 2024. godine, Mjeri 3. Povećati dostupnost potpore učenicima s teškoćama u razvoju, planirano je osiguravanje neposredne potpore učenicima s teškoćama u razvoju tijekom odgojno-obrazovnoga procesa u zadacima koji zahtijevaju komunikacijsku, senzornu i motoričku aktivnost učenika uključivanjem pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika u rad u osnovnim i srednjim školama. Uz provedbu navedene mjere dovršit će se i aktivnosti reguliranja pravne osnove za ostvarivanje radno-pravnog statusa pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika kroz donošenje novog Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi, a sukladno odredbama Pravilnika o pomoćnicima u nastavi i stručnim komunikacijskim posrednicima donijet će se i program za stjecanje kvalifikacija temeljen na izrađenom standardu zanimanja i standardu kvalifikacije u svrhu stjecanja kompetencija zaposlenih pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika za samostalan rad s učenicima s teškoćama u razvoju.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Sunositelj: Agencija za odgoj i obrazovanje
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj donesenih predmetnih kurikuluma posebnih programa za učenike s teškoćama u razvoju
Broj odgojno-obrazovnih radnika koji su sudjelovali u stručnim usavršavanjima za korištenje asistivnih tehnologija i drugih pomagala za rad s učenicima s teškoćama u razvoju
Broj projekata za prilagodbu i izradu udžbenika/literature za slijepe i slabovidne učenike
Donesen program za stjecanje kvalifikacije pomoćnika u nastavi i program za stjecanje kvalifikacije stručnog komunikacijskog posrednika
118.504.748,00 kn
A733051 PROGRAMI IZRADE UDŽBENIKA ZA SLIJEPE I SLABOVIDNE UČENIKE I STUDENTE
K733067 OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2021. -2027., PRIORITET 2
A579003 ODGOJ I NAOBRAZBA UČENIKA S TEŠKOĆAMA U RAZVOJU U OSNOVNIM ŠKOLAMA
A767022 STRUČNO USAVRŠAVANJE ODGOJNO-OBRAZOVNIH DJELATNIKA U SUSTAVU OSNOVNOG I SREDNJEG ŠKOLSTVA
I
Mjera 6.3. Usustaviti i ujednačiti prava i oblike potpora te procedure ostvarivanja prava studenata s invaliditetom na visokim učilištima
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: U sklopu ove mjere, izmjenama i dopunama te izradom novih podazkonskih akata u području visokog obrazovanja, utvrdit će se prava studenata s invaliditetom te će se ujednačiti procedure ostvarivanja njihovih prava i pružiti podrška visokim učilištima u profesionalnom razvoju nastavnika za inkluzivno obrazovanje studenata s invaliditetom.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj studenata s invaliditetom koji su ostvarili pravo na potporu
Broj nastavnika osposobljenih za inkluzivno obrazovanje studenata s invaliditetom
578.000,00 kn
K733067 OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2021. -2027., PRIORITET 2
I
Posebni cilj broj 7: Povećati dostupnost aktivnostima identifikacije, odgojno-obrazovnog rada, praćenja i podrške darovitoj djeci i učenicima uspostavom jedinstvenog i koherentnog sustava
POSEBNI CILJ BROJ 7
POKAZATELJ ISHODA
POČETNA VRIJEDNOST POKAZATELJA ISHODA 2020.
CILJNA VRIJEDNOST POKAZATELJA ISHODA 2027.
Povećati dostupnost aktivnostima identifikacije, odgojno-obrazovnog rada, praćenja i podrške darovitoj djeci i učenicima uspostavom jedinstvenog i koherentnog sustava
OI.02.2.69 Udio djece i učenika uključenih u sustavne aktivnosti
identifikacije, rada, praćenja i podrške darovitima
0% (baza podataka MZO-a)
2% (baza podataka MZO-a)
Mjera 7.1. Revidirati propise o odgoju i obrazovanju darovite djece/učenika te normativno i administrativno unaprijediti sustav identifikacije, rada, praćenja i podrške darovitima
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja:Odgojno-obrazovni rad, skrb i podrška darovitoj djeci/učenicima trenutačno je fragmentirana, obavlja se samo u nekim odgojno-obrazovnim ustanovama ili u obliku izvanškolskih programa i aktivnosti, nije ujednačene razine te nije odraz sustavno sagledanih ciljeva, potreba i/ili osmišljenih aktivnosti. Potrebno je stoga osmišljavanje nacionalnog sustava i modela rada s darovitima koji će biti operacionaliziran uz cjelovit zakonodavni okvir, administrativnu prilagodbu i operacionalizaciju provedbenih smjernica. Ovo će biti usmjereno na sve sastavnice i elemente odgojno-obrazovnog rada i podrške darovitima (opća načela i vrijednosti odgojno-obrazovnog rada s darovitima, model rada i skrbi za darovite, sastavnice sustava rada s darovitima u školskom i izvanškolskom kontekstu, model (načela, postupci i tehnike) identifikacije darovitih, odgojno-obrazovni rad i metode rada s darovitima, sustav praćenja i usmjeravanja darovitih, sustav podrške darovitima, sustav podrške odgojno-obrazovnom sustavu, sustav podrške roditeljima te sustav izvješćivanja o radu i potpori darovitima.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Konceptualiziran sustav i model rada s darovitima koji je zakonodavno i provedbeno iskazan u usvojenome okviru
100.000,00 kn
A577133 POTICANJE PROGRAMA RADA S DAROVITIM UČENICIMA I STUDENTIMA
A578009 ODGOJ I OBRAZOVANJE DAROVITE DJECE PREDŠKOLSKE DOBI U DJEČJIM VRTIĆIMA
I
Mjera 7.2. Konceptualizirati i operacionalizirati model identifikacije darovitih, standardizirati postupke identifikacije darovite djece/učenika uz razvoj i prihvaćanje potrebnog instrumentarija
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja:U sklopu ove mjere, u suradnji sa znanstvenicima i stručnjacima, a na tragu postojećih teorijskih modela i obrazovnih praksi konceptualizirat će se i provedbeno operacionalizirati model identifikacije darovitih, standardizirati postupci identifikacije darovite djece i učenika, sistematizirat će se postojeći i razviti potrebni novi instrumentarij te će se razviti svi protokoli, postupci, upute i provedbene smjernice za učinkovito korištenje u identifikaciji.
Pri konceptualizaciji i operacionalizaciji aktivnosti vodit će se načelima iskazanim u općem zakonodavnom okviru sustava rada s darovitima te će se voditi načelima prepoznavanja i udovoljavanja potrebama (razvojnim, odgojno-obrazovnim, osobnim, psihološkim, socijalnim, karijernim) darovite djece i učenika. Aktivnosti identifikacije vodit će se načelima inkluzivnosti i nepristranosti, načelima sveobuhvatnosti učenika i područja darovitosti te načelima korištenja višestrukih izvora informacija, metoda i tehnika identifikacije koje će biti na razini odgojno-obrazovnih ustanova koordinirane radom predškolskog/školskog tima koji vodi i koordinira psiholog.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Izrađen model identifikacije darovite djece/učenika
Broj djece/učenika koji je prošao postupak identifikacije darovitosti
Broj identificirane darovite djece/učenika
7.990.000,00 kn
A577133 POTICANJE PROGRAMA RADA S DAROVITIM UČENICIMA I STUDENTIMA
A578009 ODGOJ I OBRAZOVANJE DAROVITE DJECE PREDŠKOLSKE DOBI U DJEČJIM VRTIĆIMA
K733067 OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2021.-2027., PRIORITET 2
I
Mjera 7.3. Izraditi okvir odgojno-obrazovnog programa za darovitu djecu/učenike i provoditi programe odgojno-obrazovnog rada s darovitima
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: Na tragu usvojenoga nacionalnog sustava i modela rada s darovitom djecom i učenicima, na nacionalnoj razini izradit će se okvir odgojno-obrazovnog programa za darovitu djecu/učenike kao ishodište za programe odgojno-obrazovnog rada s darovitima, koji će uključivati temeljna načela, kurikularne zahtjeve i smjernice vezane uz sadržaj, metode i oblike rada te primjere dobre prakse u radu s darovitima u različitim područjima darovitosti.
Na razini osnivača odgojno-obrazovnih ustanova, odgojno-obrazovnih ustanova i centara izvrsnosti, uz prihvaćanje nacionalnog okvira odgojno-obrazovnog programa za darovitu djecu/učenike izradit će se i provesti posebni programi predškolskog i školskog odgojno-obrazovnog rada s darovitom djecom, odnosno diferencirani/razlikovni programi za darovite učenike.
Programi usmjereni na rad s darovitom djecom i učenicima sadrže obogaćivanje postojećih programa, kao i omogućavanje povremenoga homogenoga grupiranja i strukturiranoga rada, odnosno učenja sa sebi sličnima - s djecom sličnih intelektualnih sposobnosti, interesa, motivacije i kreativnosti, u školskom i izvanškolskom kontekstu. Uz to, programi usmjereni na djecu obuhvaćaju i aktivnosti obogaćivanja sredine u kojoj se planiraju kontekstualni uvjeti (okruženje) za poticanje aktivnosti i stjecanje raznovrsnih iskustava učenja.
Programi usmjereni na rad s darovitim učenicima odnosit će se na različite oblike odgojno-obrazovnog rada s darovitima, kurikularne sadržaje, metode i oblike rada koji su usmjereni na cjelovit razvoj darovitosti učenika te će se u njihovu osmišljavanju i izradi voditi pozornost o tome da budu harmonizirani sa suvremenim iskustvima drugih obrazovnih sustava u europskom i svjetskom kontekstu.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj djece/učenika koji su uključeni u programe predškolskog odgoja za darovitu djecu/diferencirani nastavni program
Broj odgojitelja, učitelja, nastavnika i stručnih suradnika koji su uključeni u programe i rade s darovitom djecom/učenicima
9.921.317,00 kn
A577133 POTICANJE PROGRAMA RADA S DAROVITIM UČENICIMA I STUDENTIMA
A578009 ODGOJ I OBRAZOVANJE DAROVITE DJECE PREDŠKOLSKE DOBI U DJEČJIM VRTIĆIMA
K733067 OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2021.-2027., PRIORITET 2
I
Mjera 7.4. Uspostaviti sustav i mehanizme rane identifikacije, praćenja i usmjeravanja darovite djece i učenika
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: Identifikaciju, praćenje i usmjeravanje darovitih potrebno je započeti u što ranijoj dobi, kao dio sustavnih aktivnosti koje bi rezultirale punim ostvarenjem svih potencijala darovite djece i učenika. U postojećim okolnostima identifikacija, pa tako i praćenje darovitih, fragmentarno je i rezultat individualnih napora i interesa uključenih odgojno-obrazovnih stručnjaka. Kao takvo je manjkavo budući da ne omogućava željeni odgojno-obrazovni rad i podršku darovitima u smjeru ostvarenja njihovih potencijala.
Na tragu usvojenog modela identifikacije darovitih izradit će se provedbene smjernice za praćenje i usmjeravanje darovite djece/učenika, koje će pružiti odgojiteljima, učiteljima, nastavnicima i stručnim suradnicima okvir i operativni instrument za rad u neposrednome odgojno-obrazovnom okruženju i izvanškolskom odgoju i obrazovanju te će sinkronizirati dostupne evidencije i podatke između stručnjaka, odgojno-obrazovnih ustanova, izvanškolskih oblika odgoja i obrazovanja te središnjih evidencija o djeci i učenicima u odgojno-obrazovnom sustavu.
Na primjerima najboljih europskih i svjetskih praksi razradit će se operativni postupci usmjeravanja darovitih kako bi se smanjio efekt njihova gubitka u odgojno-obrazovnome sustavu, odnosno kako bi se povećala ukupna učinkovitost sustava rada s darovitima u vidu kasnijih obrazovnih i karijernih ishoda.
Nositelji: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Izrađene operativne smjernice za praćenje i usmjeravanje darovite djece i učenika
Broj djece/učenika u sustavu praćenja radi identifikacije/poticanja darovitosti
Broj darovite djece/učenika koji su prošli postupke usmjeravanja
1.700.000,00 kn
A577133 POTICANJE PROGRAMA RADA S DAROVITIM UČENICIMA I STUDENTIMA
K733067 OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2021. -2027., PRIORITET 2
I
Mjera 7.5. Unaprijediti infrastrukturu sustava za pružanje izvanškolske podrške odgojno-obrazovnom radu s darovitom djecom/učenicima
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: U svrhu podrške odgojno-obrazovnim ustanovama u radu s darovitom djecom/učenicima te u svrhu razvoja i ostvarenja punoga nacionalnoga odgojno-obrazovnog programa rada i podrške darovitoj djeci/učenicima, koji uključuje predškolske/školske i izvanškolske programe i oblike rada, unaprijedit će se rad postojećih i razvoj novih centara za rad s darovitom djecom/učenicima, posebno u sredinama gdje im vrtići/škole ne mogu osigurati adekvatnu podršku. Takvi centri trebaju okupljati stručnjake različitih profila, raspolagati stručnim i materijalnim resursima potrebnim za pružanje kvalitetne podrške darovitoj djeci/učenicima te ostvariti suradnju sa znanstvenim i sveučilišnim sustavom. Kao oblik unapređenja sustava na nacionalnoj razini osmislit će se nacionalne smjernice za rad i ulogu mreže izvanškolskih centara s posebnim ciljem povećanja efektivnosti njihova rada i usklađeno djelovanje s ustanovama odgojno-obrazovnog sustava u ostvarenju odgojno-obrazovnih ciljeva, posebice kada je riječ o darovitoj djeci/učenicima.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Izrađene nacionalne smjernice za rad izvanškolskih centara za rad s darovitom djecom/učenicima
Broj izvanškolskih centara za rad s darovitom djecom/učenicima kojima je pružena podrška u razvoju
Broj djece/učenika koji pohađaju izvanškolske centre za rad s darovitom djecom/učenicima
12.050.000,00 kn
A577133 POTICANJE PROGRAMA RADA S DAROVITIM UČENICIMA I STUDENTIMA
A579004 POTICANJE IZVANNASTAVNIH AKTIVNOSTI U OŠ
A580003 POTICANJE IZVANNASTAVNIH AKTIVNOSTI U SREDNJIM ŠKOLAMA I VISOKOŠKOLSKOM OBRAZOVANJU
K733067 OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2021. -2027., PRIORITET 2
I
Mjera 7.6. Unaprijediti sustav inicijalnog osposobljavanja i kontinuiranog stručnog usavršavanja odgojitelja, učitelja, nastavnika i stručnih suradnika u radu s darovitom djecom/učenicima
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja:Izradit će se model inicijalnog osposobljavanja stručnjaka (odgojitelja, učitelja, nastavnika, stručnih suradnika) u vidu razmatranja, operacionalizacije i izrade dodatnog programa kompetencija koje trebaju imati stručnjaci zaposleni u odgojno-obrazovnom sustavu, odnosno u izvanškolskim programima rada s darovitom djecom/učenicima.
U svrhu unaprjeđenja sustava stručnog usavršavanja, nakon analize učiteljskih, nastavničkih i kvalifikacija stručnih suradnika potrebnih za rad s darovitima osmislit će se standard i program osposobljavanja te provesti stručna usavršavanja u radu s darovitom djecom/učenicima (vezano uz područje identifikacije, odgojno-obrazovnog rada, pružanja podrške, usmjeravanja i praćenja darovitih).
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Sunositelj: Agencija za odgoj i obrazovanje
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj odgojitelja, učitelja, nastavnika i stručnih suradnika koji su stekli djelomičnu kvalifikaciju stručnjaka za rad s darovitom djecom/učenicima
Broj izrađenih programa stručnog usavršavanja u svim područjima rada s darovitom djecom/učenicima
Broj polaznika stručnih usavršavanja u svim područjima rada s darovitom djecom/učenicima
2.271.200,00 kn
A578009 ODGOJ I OBRAZOVANJE DAROVITE DJECE PREDŠKOLSKE DOBI U DJEČJIM VRTIĆIMA
K733067 OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2021. -2027., PRIORITET 2
I
Mjera 7.7. Uspostaviti model i mehanizme podrške roditeljima darovite djece/učenika
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja:Kako bi se unaprijedio sustav rada s darovitom djecom/učenicima potrebno je osmisliti model, oblike i mehanizme podrške roditeljima darovite djece/učenika, koji će biti povezani sa svim elementima u radu s darovitima (identifikacijom, odgojno-obrazovnim radom, profesionalnim usmjeravanjem i praćenjem) te će na konkretan i primjeren način dati povratne informacije, smjernice i savjete povezane s odgojem darovite djece, uz različite oblike podrške (savjetovanja i razgovore, radionice, grupe podrške za roditelje). Na tragu osmišljenog modela stručni timovi predvođeni psihologom operativno će provoditi u vrtićima i školama ovaj dio sustava rada s darovitom djecom/učenicima, a prema potrebi dodatne oblike podrške mogu realizirati u suradnji s centrima izvrsnosti koji djeluju na tom području.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Sunositelji: Agencija za odgoj i obrazovanje
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Izrađen model stručne podrške roditeljima darovite djece/učenika
Broj roditelja darovite djece/učenika kojima je pružena podrška
550.005,00 kn
A767022 STRUČNO USAVRŠAVANJE ODGOJNO-OBRAZOVNIH DJELATNIKA U SUSTAVU OSNOVNOG I SREDNJEG ŠKOLSTVA
K733067 OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2021. -2027., PRIORITET 2
I
Posebni cilj broj 8: Unaprijediti odgoj i obrazovanje djece i učenika pripadnika nacionalnih manjina
POSEBNI CILJ BROJ 8
POKAZATELJ ISHODA
POČETNA VRIJEDNOST POKAZATELJA ISHODA 2020.
CILJNA VRIJEDNOST POKAZATELJA ISHODA 2027.
Unaprijediti odgoj i obrazovanje djece i učenika pripadnika nacionalnih manjina
OI.02.2.70 Obuhvat djece i učenika uključenih u nastavu na jeziku i pismu nacionalnih manjina
10.219 (baza podataka MZO-a)
10.350 (baza podataka MZO-a)
Mjera 8.1. Pružati potporu odgojno-obrazovnim ustanovama koje provode neki od modela obrazovanja (model A, B i/ili C)
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: U sklopu ove mjere pružat će se potpora u usvajanju jezičnih i drugih kompetencija nastavnika i stručnih suradnika koji rade u školama s nastavom na jeziku i pismu nacionalnih manjina. Navedena mjera predviđa potporu stručnim usavršavanjima ravnatelja i odgojno-obrazovnih radnika i to studijskim putovanjima u zemlje matičnog naroda ili zemlje sa značajnom (ili brojnom) zajednicom nacionalne manjine te izdavanje suglasnosti za ustroj nastave i zapošljavanje učitelja i nastavnika.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj odgojno-obrazovnih radnika zaposlenih u školama s nastavom na jeziku i pismu nacionalnih manjina, koji su sudjelovali u stručnim usavršavanjima
2.325.000,00 kn
A577137 POSEBNI PROGRAMI OBRAZOVANJA ZA PROVOĐENJE PROGRAMA NACIONALNIH MANJINA
I
Mjera 8.2. Izraditi i donijeti razlikovne kurikulume u nastavi prema modelu A i kurikulume za model C
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: Mjera predviđa osnivanje stručnih radnih skupina za izradu razlikovnih kurikuluma u nastavi prema modelu A u dijelu društveno-humanističkih predmeta (povijest, geografija, priroda i društvo, glazbena i likovna kultura) koji bi uključivali sadržaje posvećene kulturi nacionalne manjine. Također, mjerom se predviđa nastavak izrade novih kurikuluma jezika i kulture (model C) za sve nacionalne manjine u sustavu obrazovanja.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj izrađenih razlikovnih kurikuluma društveno-humanističkog područja (u nastavi po modelu A)
Broj izrađenih kurikuluma jezika i kulture nacionalne manjine (model C)
2.160.000,00 kn
A577131 POTICAJI OBRAZOVANJA NACIONALNIH MANJINA
I
Mjera 8.3. Pravodobno osiguravati udžbenike u nastavi na jeziku i pismu nacionalnih manjina
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: Mjera predviđa donošenje zakonskih pretpostavki te uspostavljen sustav kriterija kako bi se omogućilo pravodobno osiguravanje udžbenika te drugih obrazovnih materijala za nastavu na jeziku i pismu nacionalnih manjina. Kako izrada udžbenika i drugih obrazovnih materijala za nastavu na jeziku i pismu nacionalnih manjina iziskuje dodatne aktivnosti (prijevod, dotisak i dr.), mjerom će se omogućiti sufinanciranje izrade kao i jednostavnija procedura u osiguravanju udžbenika i drugih obrazovnih materijala kako bi se omogućila nesmetana provedba nastavnog procesa za sve učenike.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj izrađenih udžbenika/ dodatnih obrazovnih materijala na jeziku i pismu nacionalne manjine
1.800.000,00 kn
A577131 POTICAJI OBRAZOVANJA NACIONALNIH MANJINA
Mjera 8.4. Pružati potporu odgojno-obrazovnim ustanovama s većim brojem pripadnika romske nacionalne manjine
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: Provedbom mjere nastoji se omogućiti pristup kvalitetnom i uključivom obrazovnom sustavu, koje cilja na smanjenje početnih nejednakosti, eliminiranje diskriminacije, redukciju izazova s kojima se susreću djeca iz ranjivih društvenih skupina te promicanje razvoja djece. Svrha provedbe mjere je podići kvalitetu i učinkovitost obrazovanja djece pripadnika romske nacionalne manjine te osigurati stjecanje potrebnih znanja i vještina. U sklopu mjere pružit će se dodatna potpora odgojno-obrazovnim ustanovama s većim brojem učenika pripadnika romske nacionalne manjine. Navedena potpora uključuje pomoć u učenju/mentoriranje, edukacije učitelja/nastavnika i stručnih suradnika koji rade u multikulturnom okruženju te uspostavu zakonskih pretpostavki za angažiranje romskih pomagača.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj odgojno-obrazovnih ustanova kojima je pružena dodatna potpora
4.500.000,00 kn
A767015 PROVEDBA PROGRAMA ZA UKLJUČIVANJE ROMA
I
Posebni cilj broj 9: Unaprijediti odgoj i obrazovanje djece i učenika pripadnika hrvatskoga naroda izvan Republike Hrvatske
POSEBNI CILJ BROJ 9
POKAZATELJ ISHODA
POČETNA VRIJEDNOST POKAZATELJA ISHODA 2020.
CILJNA VRIJEDNOST POKAZATELJA ISHODA 2027.
Unaprijediti odgoj i obrazovanje djece i učenika pripadnika hrvatskoga naroda izvan Republike Hrvatske
OI.02.2.71 Obuhvat polaznika uključenih u nastavu hrvatskoga jezika u inozemstvu s kojima rade učitelji i lektori upućeni iz Republike Hrvatske
7.250 (baza podataka MZO-a)
7.975 (baza podataka MZO-a)
Mjera 9.1. Povećati broj nastavnih mjesta na kojima se nudi mogućnost učenja hrvatskoga jezika izvan Republike Hrvatske, od osnovnoškolske do visokoškolske razine
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: Kako bi se povećao obuhvat polaznika, potrebno je osigurati što veći broj mjesta na kojima se osigurava kvalitetna nastava hrvatskoga jezika u inozemstvu, prema stvarnim potrebama i mogućnostima. U sklopu ove mjere pružat će se potpora u razvijanju metodičkih, jezičnih i drugih kompetencija učitelja i lektora koji predaju hrvatski jezik u inozemstvu, i to ne samo zaposlenima u sustavu Ministarstva znanosti i obrazovanja, nego i izvan njega. Navedena mjera predviđa potporu uz uključivanje učitelja i lektora u postojeće edukacije, organiziranje ciljanih stručnih usavršavanja u Republici Hrvatskoj ili u inozemstvu, organiziranje studijskih putovanja iz država u kojima živi značajna hrvatska zajednica te izdavanje suglasnosti za ustroj nastave i zapošljavanje učitelja i lektora.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj učitelja/lektora kojima je pružena potpora u razvijanju metodičkih, jezičnih i drugih kompetencija uz stručna usavršavanja
570.000,00 kn
A577124 HRVATSKA NASTAVA U INOZEMSTVU
I
Mjera 9.2. Donijeti novi kurikulum hrvatske nastave u inozemstvu i izraditi odgovarajuće obrazovne materijale
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: Mjera predviđa osnivanje stručne radne skupine za izradu kurikuluma hrvatske nastave u inozemstvu, koja će pripremiti i uputiti u daljnji postupak usvajanje novog kurikuluma izrađenog na temelju stvarnih potreba i izazova učenika polaznika hrvatske nastave te suvremenih metodičkih i pedagoških standarda. S obzirom na specifične potrebe i izazove u provođenju obrazovnih aktivnostimjera predviđa uspostavljanje sustavnog osiguravanja udžbenika te drugih obrazovnih materijala za nastavu hrvatskoga jezika uz inozemstvu, pri čemu će se imati u vidu potreba izrade udžbenika za početno učenje hrvatskoga jezika za različite dobne skupine.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Usvojen novi kurikulum hrvatske nastave u inozemstvu
Broj škola kojima je odobrena financijska potpora za osiguravanje udžbenika te drugih obrazovnih materijala za nastavu hrvatskoga jezika u inozemstvu
5.250.000,00 kn
A577012 OBRAZOVANJE DJECE HRVATSKIH GRAĐANA U INOZEMSTVU
I
Mjera 9.3. Pružiti potporu u izradi suvremenih kurikuluma za redovitu nastavu na hrvatskome jeziku u Bosni i Hercegovini
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: Postoji kontinuirana suradnja Ministarstva znanosti i obrazovanja s brojnim odgojno-obrazovnim institucijama u Bosni i Hercegovini koje organiziraju redovitu nastavu prema hrvatskom planu i programu. Pruža se stručna potpora učiteljima i nastavnicima, kao i mjerodavnim institucijama u Bosni i Hercegovini, a posebno je važna aktivna suradnja u prilagodbi postojećih i izradi novih predmetnih kurikuluma kako bi se uspješno provela započeta reforma i definirali suvremeni obrazovni standardi. Onim učenicima koji će svoj obrazovni put nastaviti u Republici Hrvatskoj pružit će se isti uvjeti i mogućnosti kakve imaju njihovi vršnjaci u Republici Hrvatskoj, pri čemu je posebno važno osigurati polaganje ispita državne mature prema istim uvjetima.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Sunositelj: Središnji državni ured za Hrvate izvan Republike Hrvatske
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj institucija kojima je pružena potpora u izradi suvremenih kurikuluma za redovitu nastavu na hrvatskome jeziku u Bosni i Hercegovini
75.000,00 kn
A862026 ORGANIZIRANJE STRUČNIH SEMINARA I RADIONICA ZA HRVATE IZVAN REPUBLIKE HRVATSKE
I
Mjera 9.4. Osigurati punu dostupnost ranog i predškolskog, kao i osnovnoškolskog i srednjoškolskog odgoja i obrazovanja za djecu iz obitelji povratnika iz hrvatskog iseljeništva, odnosno obitelji potomaka hrvatskih iseljenika pri povratku iz inozemstva
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: Provedbom mjere svoj djeci iz obitelji povratnika iz hrvatskog iseljeništva, odnosno obitelji potomaka hrvatskih iseljenika pri povratku iz inozemstva osigurat će se puna i promptna uključenost u program ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja, kao i osnovnoškolskog i srednjoškolskog. Sustavno će se osiguravati puna uključenost u odgojno-obrazovni proces i planirati potpora za što brže i uspješnije uključivanje u društvo. Komunikacijska jezična kompetencija jedna je od ključnih kompetencija za prijenos i stjecanje znanja, vještina, sposobnosti, stajališta i vrijednosti te je temelj obrazovanja i uspješne prilagodbe. Stoga je u sustavu osnovnoškolskog i srednjoškolskog odgoja i obrazovanja posebno važno unaprijediti program učenja hrvatskoga jezika za djecu koja ne znaju ili nedostatno znaju hrvatski jezik te povećati broj sati pripremne i dopunske nastave.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj škola koje provode program učenja hrvatskoga jezika u sklopu pripremne/ dopunske nastave sukladno Pravilniku o provođenju pripremne i dopunske nastave za učenike koji ne znaju ili nedostatno znaju hrvatski jezik i nastave materinskoga jezika i kulture države podrijetla učenika
249.900,00 kn
A579000 OSNOVNOŠKOLSKO OBRAZOVANJE
A580000 SREDNJOŠKOLSKO OBRAZOVANJE
I
Posebni cilj broj 10: Nastaviti informatizaciju sustava obrazovanja
POSEBNI CILJ BROJ 10
POKAZATELJ ISHODA
POČETNA VRIJEDNOST POKAZATELJA ISHODA 2020.
CILJNA VRIJEDNOST POKAZATELJA ISHODA 2027.
Nastaviti informatizaciju sustava obrazovanja
OI.02.2.72 Broj učenika koji koriste nove i/ili unaprijeđene javne digitalne servise, proizvode i procese
0 (baza podataka CARNET)
95.140 (baza podataka CARNET)
OI.02.2.73 Broj studenata koji koriste nove i/ili unaprijeđene javne digitalne servise, proizvode i procese
0 (baza podataka CARNET)
31.240 (baza podataka CARNET)
OI.02.2.74 Broj djelatnika u obrazovnim ustanovama koji koriste nove i/ili unaprijeđene javne digitalne servise, proizvode i procese
0 (baza podataka CARNET)
15.620 (baza podataka CARNET)
Mjera 10.1. Osposobiti obrazovne ustanove za provođenje mješovitih/hibridnih oblika nastave
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: Unaprijediti obrazovne ustanove za izvođenje i sudjelovanje u mješovitim/hibridnim oblicima nastave razvojem obrazovnih sadržaja, s ciljem poticanja inovativnosti, lakšeg i učinkovitijeg uključivanja ranjivih skupina/skupina s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama, unaprjeđivanja nastavnog kadra, nastavnih i izvannastavnih programa u osnovnim i srednjim školama bez obzira na regionalnu rasprostranjenost i razvijenost.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Sunositelj: CARNET
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj razvijenih obrazovnih sadržaja za provođenje mješovitih/hibridnih oblika nastave
53.142.842,00 kn
K628081 OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2014. -2020., PRIORITET 3 i 4 (CARNET)
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: Poticati razvoj digitalnih kompetencija u osnovnoškolskom i srednjoškolskom sustavu odgoja i obrazovanja u svrhu unaprjeđivanja inovativnih metoda učenja i poučavanja, učinkovite primjene digitalnih tehnologija i alata u nastavnom i poslovnom procesu škole. Također, u sklopu mjere osnažit će se digitalne kompetencije nastavnika u visokom obrazovanju za poučavanje u digitalnom okruženju u svrhu unaprjeđivanja inovativnih metoda učenja i poučavanja, kao i učinkovite primjene digitalnih tehnologija i alata uz kontinuirano osvještavanje i edukaciju o kibernetičkoj sigurnosti. Nastavnicima na svim razinama obrazovanja osigurat će se podrška u pronalaženju, učenju i korištenju novih i inovativnih računalnih aplikacija i alata namijenjenih obrazovanju.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Sunositelji: CARNET
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj djelatnika obrazovnih ustanova kojima je pružena podrška u primjeni digitalnih tehnologija i alata u obrazovnom procesu
28.185.694,00 kn
K628081 OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2014. -2020., PRIORITET 3 i 4 (CARNET)
Mjera 10.3. Ujednačiti opremljenost škola i potaknuti istraživanja i eksperimentiranja u primjeni digitalnih tehnologija u učenju i poučavanju
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: Ujednačiti opremljenost škola u svrhu osiguranja istovjetnih mogućnosti za razvoj inovacija i učinkovitu primjenu digitalnih tehnologija u procesu učenja i poučavanja te svakoj školi omogućiti ravnopravan pristup infrastrukturi i njezinim uslugama.Osigurati ustanovama konstantnu podršku u održavanju i ažuriranju računalne opreme. Potaknuti istraživanja i eksperimentiranja u primjeni digitalnih tehnologija u učenju i poučavanju u nastavnim i izvannastavnim aktivnostima u cilju razvoja znanja i vještina te usmjeravanju učenika k novim područjima koja otvara digitalna tehnologija kako bi ispravno mogli shvatiti njihov značaj te ih pripremiti za budući rad, studiranje ili cjeloživotno učenje o njima (umjetna inteligencija, 3D ispis, Internet-of-things /IoT/ i slične tehnologije).
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Sunositelj: CARNET
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Udio škola opremljenih za primjenu digitalnih tehnologija u procesu učenja i poučavanja
441.133.324,00 kn
K628081 OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2014. -2020., PRIORITET 3 i 4 (CARNET)
K628080 OP KONKURENTNOST I KOHEZIJA 2014. -2020., PRIORITET 9 (CARNET)
OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2021.-2027., PRIORITET 2 (CARNET)
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: Digitalna obrazovna platforma je krovna tehnološka platforma za pristup aplikacijama i sadržajima, komunikaciju i automatizaciju procesa sa svrhom ubrzavanja digitalne transformacije obrazovnog sustava, boljeg korisničkog iskustva, uštedu vremena uz automatsku razmjenu podataka, otvorenu prema svim dionicima. Centralizirani smještaj usluga i sadržaja, kao i moderna arhitektura u skladu s najsuvremenijim tehnološkim rješenjima, omogućit će razvoj i visoku dostupnost (pouzdanost i brzinu) kvalitetnijih usluga, uz smanjivanje troškova održavanja na razini cijelog sustava. Unaprjeđenjem automatizacije i povezivanja administrativnih i odgojno-obrazovnih procesa uz digitalnu obrazovnu platformu smanjiti odgojno-obrazovnim ustanovama i visokim učilištima vrijeme posvećeno administrativnim poslovima i omogućiti fokusiranje na unapređenje procesa učenja i poučavanja.
Mjera 10.5. Osigurati otvorene digitalne nastavne resurse za kvalitetno visoko obrazovanje
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja:Razvoj kvalitetnih digitalnih obrazovnih sadržaja za visoko obrazovanje zahtijeva individualizirani pristup u skladu sa strateškim odrednicama i razvojnim potrebama visokih učilišta. Zbog navedenih razloga nužno je visoka učilišta u širem smislu opremiti prikladnom opremom za razvoj vlastitoga digitalnoga obrazovnog sadržaja u videoformatu. Osim opreme, osigurat će se edukacija za razvoj sadržaja, alati i pohrana, to jest trajna dostupnost razvijenog sadržaja. Razvoj digitalnoga obrazovnog sadržaja zamišljen je kao poticaj mješovitom obliku nastave, odnosno kao dodana vrijednost klasičnoj nastavi.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Sunositelj: CARNET
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj visokih učilišta koja su razvila i primjenjuju digitalne sadržaje uz pomoć nove opreme
Mjera 10.6. Uspostaviti sustav digitalne zrelosti visokih učilišta
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: Uspostaviti sustav digitalne zrelosti hrvatskih visokih učilišta te preporuka za potrebna ulaganja i razvojne aktivnosti koje će biti temelj za daljnje investicije, odnosno opremanje visokih učilišta i proširenje podrške ustanovama, nastavnicima i studentima u online nastavi te nastavi na daljinu. Elementi infrastrukturnih ulaganja koja će podržati nove tehnologije i digitalne nastavne resurse uključuju uz ostalo i osiguranje pristupa mreži, koja je u skladu s novim tehnološkim rješenjima i prilagođena potrebama korisnika te obrazovnim izvorima za zaposlenike i studente uz pouzdanu brzu konekciju, kao i opremanje predavaonica opremom nužnom za provedbu nastave u digitalnom okruženju. Ulaganje u infrastrukturu i IKT opremu visokih učilišta i poticanje daljnje digitalne preobrazbe visokog obrazovanja u skladu s potrebama digitalizacije društva pridonijet će i unaprjeđenju kvalitete, relevantnosti i dostupnosti visokog obrazovanja.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Sunositelj: CARNET
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj javnih visokih učilišta opremljenih za provedbu nastave u digitalnom okruženju
Mjera 10.7. Pružiti podršku obrazovnim ustanovama u području umjetne inteligencije (UI)
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: Pružiti podršku obrazovnoj zajednici informiranjem o potencijalima i rizicima UI u obrazovanju i društvu, čemu će pridonijeti istraživanje utjecaja i etičkih načela u primjeni UI u području obrazovanja te edukacija o mogućnostima, utjecaju, sigurnoj i učinkovitoj primjeni UI u učenju i poučavanju. Nadalje, razviti obrazovne materijale za učenje o/za UI te osposobiti nastavnike za poučavanje učenika o/UI. Poticanje inoviranja uz pomoć UI-a u sustavu školskih natjecanja te razvoj portala temeljenog na UI za detekciju digitalnih obrazovnih sadržaja, alata i usluga primjenjivih za specifične potrebe u učenju i poučavanju, uključujući preporuke za njihovo učinkovito korištenje.
Unaprijediti analitiku koreliranjem višestruke skupine podataka (ponašajna analiza mreže, samoučeće mreže, BI/UI, automatska korektivna administracija sustava) i predikcijskog modela, kao i osigurati efektniji mrežni nadzor koji će podržati bolju vidljivost stanja mreže u svim slojevima te stvoriti preduvjete za sigurnije komuniciranje korištenjem kvantnih tehnologija.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Sunositelj: CARNET
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj razvijenih obrazovnih materijala povezanih s UI
37.050.000,00 kn
OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2021. -2027., PRIORITET 2 (CARNET)
I
PRILOG 1. Tablični predložak za izradu akcijskog plana
Predložak za izradu Akcijskog plana za provedbu Nacionalnog plana razvoja sustava obrazovanja za razdoblje do 2027. godine, za razdoblje od 2022. do 2024. godine (odvojeni prilog u elektroničkom obliku .xlsx) otvorite dvostrukim klikom na ikonu:
AKCIJSKI PLAN ZA PROVEDBU NACIONALNOG PLANA RAZVOJA SUSTAVA OBRAZOVANJA ZA RAZDOBLJE DO 2027. GODINE , ZA RAZDOBLJE OD 2022. DO 2024. GODINE
listopad 2022.
Sadržaj
Popis mjera s opisom i pripadajućim pokazateljima rezultata
POSEBNI CILJ BROJ 1
POKAZATELJ ISHODA
POČETNA VRIJEDNOST POKAZATELJA ISHODA 2019.
CILJNA VRIJEDNOST POKAZATELJA ISHODA 2027.
Mjera 1.1. Osigurati potrebnu infrastrukturu kako bi se omogućila dostupnost kvalitetnog RPOO-a
Mjera 1.2. Svakom djetetu u dobi od 6 godina osigurati pristup odgoju i obrazovanju kao dijelu obveznoga odgojno-obrazovnog sustava i osigurati pretpostavke za besplatni rani i predškolski odgoj i obrazovanje za svu djecu uz pomoć postupnog pristupa
Mjera 1.3. Donijeti ključne politike o odgojiteljima, osigurati odgovarajući broj i kvalitetu odgojitelja, stručnih suradnika i rukovoditelja te povećati atraktivnost zanimanja
Mjera 1.4. Unaprijediti model financiranja i ojačati ulogu središnje vlasti u donošenju dijela ključnih odluka u RPOO-u
Mjera 1.5. Povećati jednakost dostupnosti RPOO-a djeci iz različitih JLP(R)S kao i djeci u nepovoljnom položaju
Mjera 1.6. Unaprijediti postupke osiguravanja kvalitete u RPOO-u
Mjera 1.7. Povećati razinu internacionalizacije ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja
POSEBNI CILJ BROJ 2
POKAZATELJ ISHODA
POČETNA VRIJEDNOST POKAZATELJA ISHODA 2019.
CILJNA VRIJEDNOST POKAZATELJA ISHODA 2027.
Mjera 2.1. Infrastrukturna i organizacijska prilagodba odgojno-obrazovnog sustava i dijelova sustava - školskih ustanova za puno uvođenje cjelodnevne škole
Mjera 2.2. Obogatiti i produljiti ukupno trajanje školskog dana i tjedna uvođenjem modela cjelodnevne škole i/ili produljenjem trajanja obveznog obrazovanja, uz organizaciju i provedbu svih potrebnih prilagodbi
Mjera 2.3. Unaprijediti provedbu kurikuluma i kvalitetu poučavanja
Mjera 2.4. Poboljšati uvjete rada učitelja, nastavnika i stručnih suradnika, povećati atraktivnost profesije te obogatiti mogućnosti profesionalnog razvoja
Mjera 2.5. Unaprijediti sustav praćenja funkcioniranja odgojno-obrazovnog sustava i korištenja dostupnih podataka u oblikovanju odgojno-obrazovnih politika i provedbi reformi usmjerenih na kvalitetu, djelotvornost, učinkovitost i pravednost
Mjera 2.6. Unaprijediti infrastrukturne uvjete u svrhu povećanja obuhvata učenika gimnazijskim programima, uskladiti odgojno-obrazovne programe s društvenim, razvojnim potrebama i potrebama tržišta rada
Mjera 2.7. Povećati razinu internacionalizacije i vidljivosti osnovnoškolskog odgoja i obrazovanja, srednjoškolskog općeg i umjetničkog obrazovanja te međunarodne mobilnosti, suradnje i profesionalnog razvoja učitelja i nastavnika
Mjera 2.8. Sistematizirati politike i prakse te jačati profesionalno usmjeravanje kao važnu sastavnicu rada odgojno-obrazovnih ustanova, učitelja, nastavnika i stručnih suradnika u smjeru ostvarenja punih potencijala svih učenika
Mjera 2.9. Unaprijediti kvalitetu upravljanja odgojno-obrazovnim ustanovama
POSEBNI CILJ BROJ 3
POKAZATELJ ISHODA
POČETNA VRIJEDNOST POKAZATELJA ISHODA 2019.
CILJNA VRIJEDNOST POKAZATELJA ISHODA 2027.
Mjera 3.1. Nastaviti provedbu kurikularne reforme u strukovnom obrazovanju usmjerene k uvođenju novih modularnih, ishodovno orijentiranih kurikulumskih dokumenata
Mjera 3.2. Podržati ustanove strukovnog obrazovanja i osposobljavanja u uvođenju novih kurikulumskih dokumenata, programskoj profilaciji i uvođenju obrazovnih sadržaja prilagođenih potrebama korisnika i gospodarstva
Mjera 3.3. Osigurati ciljanu podršku već uspostavljenim regionalnim centrima kompetentnosti (RCK) u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju
Mjera 3.4. Razviti i primijeniti sustav financijskih potpora učenicima, a vezano uz uključivanje u prioritetne strukovne kurikulume i nastaviti s provedbom financijskih potpora učenicima u suradnji s gospodarskim sektorom u turizmu
Mjera 3.5. Podržati jačanje učenja temeljenog na radu
Mjera 3.6. Nastaviti provedbu stručnog usavršavanja nastavnika i mentora kod poslodavaca primjenom izrađenoga modela stručnog usavršavanja te pilotiranje modela kombiniranoga rada kvalitetnih stručnjaka u obrazovnoj ustanovi i u gospodarskim subjektima
Mjera 3.7. Podizati vidljivost i privlačnost strukovnog obrazovanja i osposobljavanja
Mjera 3.8. Podržati daljnju internacionalizaciju strukovnog obrazovanja
Mjera 3.9. Uspostaviti koherentni sustav osiguravanja kvalitete u strukovnom obrazovanju uz utvrđivanje indikatora kvalitete, razvoj novih alata i mehanizama te unaprjeđenje procesa samovrednovanja i njegovo povezivanje s vanjskim vrednovanjem
POSEBNI CILJ BROJ 4
POKAZATELJ ISHODA
POČETNA VRIJEDNOST POKAZATELJA ISHODA 2020.
CILJNA VRIJEDNOST POKAZATELJA ISHODA 2027.
Mjera 4.1. Razviti programe obrazovanja odraslih te razviti i provoditi programe vrednovanja neformalno i informalno stečenih ishoda učenja za unapređenje vještina i kompetencija odraslih osoba
Mjera 4.2. Nastaviti razvoj sustava osiguravanja kvalitete u obrazovanju odraslih
Mjera 4.3. Jačati kapacitete andragoških djelatnika u sustavu obrazovanja odraslih
Mjera 4.4. Implementirati alate za samoprocjenu i procjenu vještina i aktivnosti profesionalnog usmjeravanja odraslih osoba
Mjera 4.5. Promovirati cjeloživotno učenje i niz aktivnosti usmjerenih na opću populaciju u cilju podizanja svijesti o važnosti cjeloživotnog učenja
Mjera 4.6. Osigurati financijske poticaje korisnicima za uključivanje u prioritetne programe osposobljavanja i usavršavanja u području stjecanja temeljnih vještina
Mjera 4.7. Povećati razinu internacionalizacije obrazovanja odraslih
POSEBNI CILJ BROJ 5
POKAZATELJ ISHODA
POČETNA VRIJEDNOST POKAZATELJA ISHODA 2019.
CILJNA VRIJEDNOST POKAZATELJA ISHODA 2027.
Mjera 5.1. Unaprijediti informacijsko-komunikacijsku infrastrukturu u sustavu visokog obrazovanja uz izradu središnjeg sustava evidencija u visokom obrazovanju
Mjera 5.2. Unaprijediti interni i vanjski sustav osiguravanja kvalitete visokog obrazovanja
Mjera 5.3. Modernizirati studijske programe i povećati njihovu relevantnost za tržište rada i društvo
Mjera 5.4. Povećati razinu internacionalizacije visokog obrazovanja
Mjera 5.5. Unaprijediti i razvijati studentski standard daljnjim osiguranjem državnih stipendija za studente nižeg socio-ekonomskog statusa
Mjera 5.6. Unaprijediti i razvijati studentski standard daljnjim osiguranjem državnih stipendija za studente na studijskim programima u STEM područjima i studijskim programima deficitarnih zanimanja
Mjera 5.7. Modernizirati, unaprijediti i razviti infrastrukturu studentskog smještaja za studente u nepovoljnom položaju
POSEBNI CILJ BROJ 6
POKAZATELJ ISHODA
POČETNA VRIJEDNOST POKAZATELJA ISHODA 2020.
CILJNA VRIJEDNOST POKAZATELJA ISHODA 2027.
Mjera 6.1. Povećati dostupnost predškolskih programa i oblika stručne podrške djeci i roditeljima djece s teškoćama u razvoju
Mjera 6.2. Unaprijediti osnovnoškolski i srednjoškolski odgoj i obrazovanje učenika s teškoćama u razvoju osiguravanjem kurikuluma i oblika stručne podrške učenicima i roditeljima učenika s teškoćama u razvoju
Mjera 6.3. Usustaviti i ujednačiti prava i oblike potpora te procedure ostvarivanja prava studenata s invaliditetom na visokim učilištima
POSEBNI CILJ BROJ 7
POKAZATELJ ISHODA
POČETNA VRIJEDNOST POKAZATELJA ISHODA 2020.
CILJNA VRIJEDNOST POKAZATELJA ISHODA 2027.
Mjera 7.1. Revidirati propise o odgoju i obrazovanju darovite djece/učenika te normativno i administrativno unaprijediti sustav identifikacije, rada, praćenja i podrške darovitima
Mjera 7.2. Konceptualizirati i operacionalizirati model identifikacije darovitih, standardizirati postupke identifikacije darovite djece/učenika uz razvoj i prihvaćanje potrebnog instrumentarija
Mjera 7.3. Izraditi okvir odgojno-obrazovnog programa za darovitu djecu/učenike i provoditi programe odgojno-obrazovnog rada s darovitima
Mjera 7.4. Uspostaviti sustav i mehanizme rane identifikacije, praćenja i usmjeravanja darovite djece i učenika
Mjera 7.5. Unaprijediti infrastrukturu sustava za pružanje izvanškolske podrške odgojno-obrazovnom radu s darovitom djecom/učenicima
Mjera 7.6. Unaprijediti sustav inicijalnog osposobljavanja i kontinuiranog stručnog usavršavanja odgojitelja, učitelja, nastavnika i stručnih suradnika u radu s darovitom djecom/učenicima
Mjera 7.7. Uspostaviti model i mehanizme podrške roditeljima darovite djece/učenika
POSEBNI CILJ BROJ 8
POKAZATELJ ISHODA
POČETNA VRIJEDNOST POKAZATELJA ISHODA 2020.
CILJNA VRIJEDNOST POKAZATELJA ISHODA 2027.
Mjera 8.1. Pružati potporu odgojno-obrazovnim ustanovama koje provode neki od modela obrazovanja (model A, B i/ili C)
Mjera 8.2. Izraditi i donijeti razlikovne kurikulume u nastavi prema modelu A i kurikulume za model C
Mjera 8.3. Pravodobno osiguravati udžbenike u nastavi na jeziku i pismu nacionalnih manjina
Mjera 8.4. Pružati potporu odgojno-obrazovnim ustanovama s većim brojem pripadnika romske nacionalne manjine
POSEBNI CILJ BROJ 9
POKAZATELJ ISHODA
POČETNA VRIJEDNOST POKAZATELJA ISHODA 2020.
CILJNA VRIJEDNOST POKAZATELJA ISHODA 2027.
Mjera 9.1. Povećati broj nastavnih mjesta na kojima se nudi mogućnost učenja hrvatskoga jezika izvan Republike Hrvatske, od osnovnoškolske do visokoškolske razine
Mjera 9.2. Donijeti novi kurikulum hrvatske nastave u inozemstvu i izraditi odgovarajuće obrazovne materijale
Mjera 9.3. Pružiti potporu u izradi suvremenih kurikuluma za redovitu nastavu na hrvatskome jeziku u Bosni i Hercegovini
Mjera 9.4. Osigurati punu dostupnost ranog i predškolskog, kao i osnovnoškolskog i srednjoškolskog odgoja i obrazovanja za djecu iz obitelji povratnika iz hrvatskog iseljeništva, odnosno obitelji potomaka hrvatskih iseljenika pri povratku iz inozemstva
POSEBNI CILJ BROJ 10
POKAZATELJ ISHODA
POČETNA VRIJEDNOST POKAZATELJA ISHODA 2020.
CILJNA VRIJEDNOST POKAZATELJA ISHODA 2027.
Mjera 10.1. Osposobiti obrazovne ustanove za provođenje mješovitih/hibridnih oblika nastave
Mjera 10.2. Kontinuirano razvijati digitalne kompetencije
Mjera 10.3. Ujednačiti opremljenost škola i potaknuti istraživanja i eksperimentiranja u primjeni digitalnih tehnologija u učenju i poučavanju
Mjera 10.4. Uspostaviti digitalnu obrazovnu platformu
Mjera 10.5. Osigurati otvorene digitalne nastavne resurse za kvalitetno visoko obrazovanje
Mjera 10.6. Uspostaviti sustav digitalne zrelosti visokih učilišta
Mjera 10.7. Pružiti podršku obrazovnim ustanovama u području umjetne inteligencije (UI)
PRILOG 1. Tablični predložak za izradu akcijskog plana
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Popis mjera s opisom i pripadajućim pokazateljima rezultata
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Posebni cilj broj 1: Omogućiti pristupačnost sustavu ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja svakom djetetu
POSEBNI CILJ BROJ 1
POKAZATELJ ISHODA
POČETNA VRIJEDNOST POKAZATELJA ISHODA 2019.
CILJNA VRIJEDNOST POKAZATELJA ISHODA 2027.
Omogućiti pristupačnost sustavu ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja svakom djetetu
OI.02.2.65 Obuhvat djece od 3. godine do početka obveznog odgoja i obrazovanja (predškolski odgoj)
79,4% (Eurostat)
90% (Eurostat)
Mjera 1.1. Osigurati potrebnu infrastrukturu kako bi se omogućila dostupnost kvalitetnog RPOO-a
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: U sklopu ove mjere izradit će se plan za strateško povećanje infrastrukture za RPOO na temelju podataka o trenutačnoj pokrivenosti i postojećoj potražnji, populacijskih studija i potencijala za upotrebu postojeće infrastrukture u sustavu RPOO-a. Plan će uključivati izgradnju novih dječjih vrtića, proširenje kapaciteta postojećih te identifikaciju alternativnih lokacija za vrtiće (uzimajući u obzir trenutačne manjkove u pokrivenosti na regionalnoj i lokalnoj razini, prognoze pada broja stanovništva te korištenje kapaciteta privatnih pružatelja usluga). Pri tome će se uključiti lokalne jedinice uprave i zajednice uz upotrebu podataka koji su dostupni lokalno, no širenje će se planirati na nacionalnoj razini na temelju regionalnih potreba, uz istodobno ostvarenje željene maksimalne udaljenosti među centrima (dječjim vrtićima). Nastojat će se iskoristiti postojeći školski objekti (uključujući i one nedavno zatvorene) u manjim zajednicama ili rijetko naseljenim jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave radi unaprjeđenja prostorne dostupnosti ranog odgoja i obrazovanja u blizini prebivališta.
Na temelju izrađenog plana izgradit će se novi dječji vrtići ili proširiti kapaciteti postojećih. Navedena mjera u skladu je s odlukama Europskog vijeća koje je 2002. godine u Barceloni utvrdilo ciljeve na području ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja (tzv. barcelonske ciljeve) − u zemljama članicama Europske unije (EU) programima ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja trebalo bi biti obuhvaćeno najmanje 33% djece mlađe od tri godine i 90% djece u dobi između tri godine i polaska u osnovnu školu (European Council, 2002.). Ti su ciljevi bili sastavni dio Lisabonske strategije, a kasnije su obnovljeni strategijom Europa 2020. Također, u sklopu aktualne strategije Europa 2020 dodaje se i dodatni cilj povezan s područjem prevencije ranog ispadanja iz obrazovanja − 95% djece u dobi između četiri godine i polaska u osnovnu školu treba biti obuhvaćeno vrtićkim programima (European Commission, 2011.).
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Izrađen plan izgradnje novih i proširenja kapaciteta postojećih dječjih vrtića
Broj dograđenih/ rekonstruiranih dječjih vrtića
Broj izgrađenih dječjih vrtića
1.019.619.140,00 kn
K676067 PODKOMPONENTA C3.1. R1-I1 IZGRADNJA, DOGRADNJA, REKONSTRUKCIJA I OPREMANJE PREDŠKOLSKIH USTANOVA - NPOO
OP KONKURENTNOST I KOHEZIJA 2021. -2027.
FOND RURALNOG RAZVOJA
I
Mjera 1.2. Svakom djetetu u dobi od 6 godina osigurati pristup odgoju i obrazovanju kao dijelu obveznoga odgojno-obrazovnog sustava i osigurati pretpostavke za besplatni rani i predškolski odgoj i obrazovanje za svu djecu uz pomoć postupnog pristupa
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: U razdoblju do 2027. godine za svu djecu u RH osigurat će se pretpostavke za puno uključenje u program odgoja i obrazovanja kao dijela obveznog odgoja i obrazovanja . Sva djeca će biti uključena u obvezni odgojno-obrazovni program u trajanju od 700 sati, dok će djeca u dobi od četvrte godine do šeste godine biti obuhvaćena programom prilagođene predškole novim okolnostima, u različitom godišnjem programu.
U sklopu ove mjere potrebno je revidirati Nacionalni kurikulum za rani i predškolski odgoj i obrazovanje koji se donosi sukladno okvirnome nacionalnome kurikularnom dokumentu, sve dokumente i odredbe kojima su regulirani elementi i sastavnice sustava odgoja i obrazovanja, kao i sve provedbene dokumente, programe i smjernice, s posebnim naglascima na harmonizaciji zadnje godine RPOO i prve godine osnovne škole, odnosno dosezanju željenih odgojno-obrazovnih ciljeva i ishoda produljenja obvezatnosti sudjelovanja u odgojno-obrazovnom sustavu.
U sklopu ove mjere planira se pripremiti plan izvedivosti osiguranja besplatnog RPOO-a za svu djecu rane i predškolske dobi koji će započeti za osam do deset godina (plan je potrebno pripremiti u sljedeće dvije godine), te će se postupno osiguravati sredstava za povećanje broja djece u dobi od četvrte godine do uključivanja u program predškole, za koje će se strukturirati i intenzivirati aktivnosti . Dio sredstava za besplatne programe osiguran je i u mjeri 1.5., tj. za djecu u nepovoljnijem socioekonomskom statusu.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj djece uključene u program predškole
Broj izrađenih kurikularnih dokumenata
Izrađena studija izvedivosti osiguranja besplatnog RPOO-a za svu djecu rane i predškolske dobi
6.000.000,00 kn
A578008 ODGOJ I NAOBRAZBA DJECE U PROGRAMIMA PREDŠKOLE
R
Mjera 1.3. Donijeti ključne politike o odgojiteljima, osigurati odgovarajući broj i kvalitetu odgojitelja, stručnih suradnika i rukovoditelja te povećati atraktivnost zanimanja
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: U sklopu ove mjere planirano je donošenje ključnih politika o odgojiteljima, stručnim suradnicima i rukovoditeljima u sustavu RPOO, čiji ishod će biti zapošljavanje i osposobljavanje dostatnog broja stručnjaka koji će aktivno sudjelovati u proširenju i dostupnosti sustava ranog odgoja i obrazovanja. Kako bi to bilo moguće, potrebno je provesti detaljno modeliranje potreba i planiranje ljudskih resursa za sljedeće desetljeće (utvrditi broj odgojitelja i stručnih suradnika u RPOO-u i mjesta na kojima su potrebni u kratkoročnom i srednjoročnom razdoblju), povećati kapacitet sveučilišnih odgojno-obrazovnih programa radi pripreme znatno većeg broja odgojitelja u kratkom razdoblju, osmisliti i provesti strategiju za privlačenje budućih odgojno-obrazovnih radnika za rad u manje razvijenim područjima i područjima od posebne državne skrbi (uz suradnju središnje vlasti s gradovima i općinama na stvaranju posebnog paketa poticaja u vidu subvencija za smještaj, stipendija budućih odgojno-obrazovnih radnika), s posebnim osvrtom na područja u kojima će biti sagrađeni novi dječji vrtići.
U skladu s izrađenim potrebama, kratkoročno je potrebno zakonskim i drugim propisima i mjerama omogućiti prekvalifikaciju učitelja razredne nastave, odnosno magistara primarnog obrazovanja, koja će im omogućiti zapošljavanja na radnome mjestu odgojitelja te stjecanje dodatnih kompetencija za odgojitelja.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Izrađen plan potreba za ljudskim resursima u RPOO
Broj novozaposlenih odgojno-obrazovnih radnika u odgojno-obrazovnom sustavu
Broj odgojno-obrazovnih radnika obuhvaćenih aktivnostima stručnog usavršavanja
11.760.800,00 kn
A578008 ODGOJ I NAOBRAZBA DJECE U PROGRAMIMA PREDŠKOLE
R
Mjera 1.4. Unaprijediti model financiranja i ojačati ulogu središnje vlasti u donošenju dijela ključnih odluka u RPOO-u
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: U sklopu ove mjere planira se izraditi studija izvedivosti s obzirom na financijska, kadrovska i infrastrukturna sredstva te pripremiti strategija za rješavanje pitanja povećane potražnje RPOO-a (infrastruktura, učitelji itd.). Nakon proširenja infrastrukturnih kadrovskih kapaciteta potrebno je donijeti zakonsku podlogu za zajamčeno pravo na RPOO. Nužno je revidirati model financiranja kako bi se uključila ciljana podrška siromašnijim jedinicama lokalne i regionalne uprave i samouprave u financiranju RPOO s nacionalne razine te razmotriti i usuglasiti koje se odluke vezane uz RPOO u svrhu povećanja njegove učinkovitosti trebaju donositi na nacionalnoj razini, a koje na razini JLP(R)S, što će se i operativno provesti. Potrebno je usavršiti sustav dugoročnoga strateškog planiranja utemeljenog na dokazima koji će koordinirati središnja vlast, županije i jedinice lokalne samouprave te izgraditi kapacitet lokalnih upravitelja RPOO-om za provedbu sustava.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Izrađen model financiranja i određen standard određivanja cijene RPOO
Broj JLP(R)S koje su primile financijske potpore primjenom novog modela sufinanciranja
385.000.000,00 kn
FOND PORAVNANJA
R
Mjera 1.5. Povećati jednakost dostupnosti RPOO-a djeci iz različitih JLP(R)S kao i djeci u nepovoljnom položaju
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: U sklopu ove mjere planira se iz nacionalne perspektive provesti strategija za smanjenje nejednakosti u dostupnosti RPOO-a, koja uključuje cjelovitu procjenu dostupnosti RPOO-a za djecu iz različitih JLP(R)S u pogledu kriterija koji se postavljaju za uključivanje u RPOO, kao i mogućih otežavajućih faktora pojedinim skupinama kao što je planirana cjelovita procjena dostupnosti RPOO-a za pojedine skupine u nepovoljnom položaju u sklopu pojedinih JLP(R)S, kao i procjena svih otežavajućih faktora u sudjelovanju u RPOO-u.
Izradit će se jasan i djelotvoran akcijski plan za rješavanje pitanja nejednakosti u dostupnosti RPOO-a, koji će uključivati konkretne mjere za smanjenje i ukidanje nejednakosti koje će se u navedenom razdoblju provesti, uz osigurana financijska sredstva za učinkovitu provedbu mjera.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Izrađen akcijski plan smanjenja nejednakosti RPOO-a na nacionalnoj razini
Broj djece u nepovoljnom položaju koja su primila potporu
47.500.000,00 kn
A578008 ODGOJ I NAOBRAZBA DJECE U PROGRAMIMA PREDŠKOLE
K818050 OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2014. -2020.
K733067 OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2021. -2027., PRIORITET 2
R
Mjera 1.6. Unaprijediti postupke osiguravanja kvalitete u RPOO-u
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: U sklopu ove mjere planirano je unaprjeđenje postupaka osiguranja kvalitete u RPOO-u, s posebnim naglaskom na poboljšanja odgojno-obrazovnih ishoda i podizanja kvalitete upravljanja ranim odgojno-obrazovnim sustavom. Potrebno je izraditi model integracije sustava kvalitete RPOO-a i osnovnoškolskog sustava u dijelu koji se odnosi na obvezni dio RPOO-a te plan najvažnijih mjera i aktivnosti usmjerenih na sve dijelove, elemente i dionike RPOO-a. U sklopu ove mjere uspostavit će se mehanizam za dugoročno planiranje, koordinaciju i praćenje mjera odgojno-obrazovne politike u sustavu RPOO-a.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Sunositelj: Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj dječjih vrtića uključenih u postupke osiguranja kvalitete
4.696.619,00 kn
K733067 OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2021. -2027., PRIORITET 2
I
Mjera 1.7. Povećati razinu internacionalizacije ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: U sklopu ove mjere poticat će se internacionalizacija RPOO-a i povećanje međunarodne mobilnosti odgojitelja i stručnih suradnika kao i transnacionalne suradnje dječjih vrtića, posebice programom Erasmus+. Odgojitelji, stručni suradnici i rukovoditelji će uz mobilnosti i transnacionalne projekte razvijati različite vještine i kompetencije, a uz transnacionalne projekte dječji vrtići radit će na usavršavanju vlastitih programa, modernizaciji rada i povećanju inovativnosti. Ove aktivnosti utjecat će na podizanje kvalitete sustava RPOO-a te biti jedan od alata za uključivanje u Europski obrazovni prostor.
Nositelj: Agencija za mobilnost i programe Europske unije
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj stručnjaka iz sustava RPOO-a obuhvaćenih aktivnostima mobilnosti
31.293.375,00 kn
A818044 ERASMUS PLUS – PROJEKTI ZA KORISNIKE OBRAZOVANJE OD 2014. DO 2020.
A818064 ERASMUS - PROJEKTI ZA KORISNIKE OBRAZOVANJE OD 2021. DO 2027.
I
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Posebni cilj broj 2: Poboljšati odgojno-obrazovne ishode učenika uz unaprijeđenu kvalitetu, učinkovitost, efikasnost i pravednost sustava osnovnoškolskog i općeg srednjoškolskog obrazovanja
POSEBNI CILJ BROJ 2
POKAZATELJ ISHODA
POČETNA VRIJEDNOST POKAZATELJA ISHODA 2019.
CILJNA VRIJEDNOST POKAZATELJA ISHODA 2027.
Poboljšati odgojno- obrazovne ishode učenika uz unaprijeđenu kvalitetu, učinkovitost, efikasnost i pravednost sustava osnovnoškolskog i općeg srednjoškolskog obrazovanja
OI.02.2.08 Program za međunarodnu procjenu učenika (PISA), rezultati iz matematike (prema spolu)
464 boda
Dostići prosjek OECD-a
OI.02.2.09 Program za međunarodnu procjenu učenika (PISA), rezultati iz znanosti (prema spolu)
472 boda
Dostići prosjek OECD-a
OI.02.2.10 Program za međunarodnu procjenu učenika (PISA), rezultati iz pismenosti (prema spolu)
479 bodova
Dostići prosjek OECD-a
OI.02.2.48 Duljina vremena kojeg učenici provode u nastavnom procesu (primarno obrazovanje)
1890 sati
Dostići prosjek EU-a
OI.02.2.49 Duljina vremena kojeg učenici provode u nastavnom procesu (niže sekundarno obrazovanje)
2651 sati
Dostići prosjek EU-a
OI.02.2.78 Udio učenika koji pohađaju jednosmjenske osnovne škole
39,44%
70%
Mjera 2.1. Infrastrukturna i organizacijska prilagodba odgojno-obrazovnog sustava i dijelova sustava - školskih ustanova za puno uvođenje cjelodnevne škole
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: U sklopu ove mjere planira se, na temelju analize infrastrukturnih potreba koje je provela Svjetska banka, u suradnji s osnivačima predložiti infrastrukturne projekte kako bi sve osnovne škole u RH mogle izvoditi odgojno-obrazovni program u jednoj smjeni. Pri tome će se voditi računa da se infrastrukturne potrebe prilagode zahtjevima vezanim uz dulji boravak učenika i učitelja u školi i školskom okruženju.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj novoizgrađenih osnovnih škola
Broj dograđenih/ rekonstruiranih osnovnih škola
1.165.981.374,00 kn
K768067 PODKOMPONENTA C3.1. R1-I2 IZGRADNJA, DOGRADNJA, REKONSTRUKCIJA I OPREMANJE OSNOVNIH ŠKOLA ZA POTREBE JEDNOSMJENSKOG RADA I CJELODNEVNE NASTAVE – NPOO
OP KONKURENTNOST I KOHEZIJA 2021. – 2027.
I
Mjera 2.2. Obogatiti i produljiti ukupno trajanje školskog dana i tjedna uvođenjem modela cjelodnevne škole i/ili produljenjem trajanja obveznog obrazovanja, uz organizaciju i provedbu svih potrebnih prilagodbi
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: U sklopu ove mjere planira se obogaćivanje i produljenje trajanja školskog dana i tjedna, odnosno prelazak na sustav cjelodnevne škole, uz povećanje broja godina općega obveznog obrazovanja. Ovom mjerom ne utječe se bitno na povećanje kvalitete, učinkovitosti, efikasnosti i pravednosti odgojno-obrazovnog sustava te se harmonizira odgojno-obrazovni sustav Republike Hrvatske s obrazovnim sustavima većine zemalja Europske unije i razvijenih zemalja. Mjerom će se ostvariti dulji, raznolikiji i dinamičniji školski dan i tjedan čime će se unaprijediti sustav poučavanja i učenja, unaprijediti profesionalni razvoj i otvoriti kreativni prostor učiteljima, stručnim suradnicima i ravnateljima, modernizirati, dinamizirati i demokratizirati odgojno-obrazovni sustav. Postići će se očekivani ishodi u vidu smanjenja razlika u učeničkim postignućima uvjetovanim društvenim i obiteljskim faktorima, smanjiti zaostajanje u standardiziranim međunarodnim mjerenjima postignuća učenika, uvjetovanim i značajno manjim brojem sati sudjelovanja u odgojno-obrazovnim sustavu naših učenika u odnosu na učenike drugih obrazovnih sustava te će ostvarenje mjere imati i niz pozitivnih učinaka na druge nacionalne i društvene politike. Provedba ove mjere predstavlja zajednički napor različitih dionika u odgojno-obrazovnom sustavu (središnjih nacionalnih odgojno-obrazovnih tijela i ustanova, visokih učilišta za obrazovanje učitelja, nastavnika i stručnih suradnika, znanstvenih ustanova usmjerenih na istraživanje obrazovanja, svih zaposlenika u odgojno-obrazovnom sustavu, osnivača osnovnoškolskih ustanova i lokalnih zajednica, učenika, roditelja učenika), a kako bi se ocijenile sve potrebne perspektive, povećalo povjerenje u školu i odgojno-obrazovne ishode kojima pridonosi provest će se eksperimentalni program cjelodnevne škole na ograničenom broju osnovnih škola koje već rade u jednoj smjeni ili će za vrijeme provedbe eksperimentalnoga programa moći raditi u jednoj smjeni i koje će iskazati namjeru sudjelovanja u provedbi eksperimentalnoga programa. Provedbu modela cjelodnevne škole pratit će iz višestrukih perspektiva te vrednovati Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja, kao operativno tijelo, uz suradnju s relevantnim ustanovama, tijelima i stručnjacima iz hrvatskog okruženja i prema potrebi međunarodnoga. Praćenje, procjenjivanje i vrednovanja stečenih iskustava i ishoda programa predstavljat će empirijsku osnovu za sve potrebne prilagodbe i unapređenja te pune implementacije modela.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj osnovnih škola koje provode cjelodnevnu školu
139.788.592,00 kn
A579000 OSNOVNOŠKOLSKO OBRAZOVANJE
K578063 PROJEKT „HRVATSKA: USUSRET ODRŽIVOM, PRAVEDNOM I UČINKOVITOM OBRAZOVANJU“
A579004 POTICANJE IZVANNASTAVNIH AKTIVNOSTI U OŠ
K733067 OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2021. -2027., PRIORITET 2
R
Mjera 2.3. Unaprijediti provedbu kurikuluma i kvalitetu poučavanja
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: U sklopu ove mjere planira se uložiti stručni, politički i financijski kapital radi unaprjeđenja i ubrzanja reformskih procesa te iskoristiti dosadašnje iskustvo u provedbi pilot-projekta. S tim u svezi, a radi daljnjega unaprjeđenja reformskih procesa, potrebno je donijeti/revidirati okvirni nacionalni kurikularni dokument koji na općoj razini određuje elemente kurikularnog sustava za sve razine i vrste osnovnoškolskog i srednjoškolskog odgoja i obrazovanja. Uz to, potrebno je donijeti i Nacionalni kurikulum za osnovnoškolski odgoj i obrazovanje, kao i nacionalne kurikulume za gimnazijsko i umjetničko obrazovanje te s nacionalnim kurikulumima uskladiti predmetne kurikulume i kurikulume međupredmetnih tema. Također, nužno je osigurati kontinuitet profesionalne podrške odgojno-obrazovnim radnicima za provedbu reforme, kao i podršku svim školama. Na ostvarenju tog cilja nužno je surađivati s visokim učilištima i ostalim obrazovnim institucijama te osigurati odgovarajuće udžbenike i druge obrazovne materijale u skladu s kurikulumima koji će se kontinuirano unaprjeđivati. Osigurat će se dostupnost resursa za provedbu – fondovi EU-a te državni proračun. U sklopu ove mjere naglasak je na unaprjeđenju kurikuluma i reformskih procesa te kontinuiranoj podršci učitelja. U svrhu podrške primijenit će se standardizirani postupci opažanja nastave u učionici kako bi učitelji i nastavnici mogli unaprijediti nastavu te se usredotočiti na stjecanje i razvoj vještina kritičkog razmišljanja i rješavanja problema te pojačati hospitacije. Sredstvima EGP financijskog mehanizma i Norveškog financijskog mehanizma Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije financirat će projekte koji doprinose jačanju kapaciteta institucija osnovnoškolskog obrazovanja u Republici Hrvatskoj u STEM podučavanju s konačnim ciljem poboljšanja STEM vještina učitelja i drugih odgojno-obrazovnih radnika te poboljšanja STEM vještina učenika. Osim područja STEM-a sinergijske aktivnosti će obuhvatiti i upotrebu informacijskih i komunikacijskih tehnologija u odgoju i obrazovanju.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Sunositelj: Agencija za odgoj i obrazovanje, Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj izrađenih kurikularnih dokumenata
Uvedeni standardizirani postupci opažanja nastave u učionici kao mehanizam podrške u provedbi novih kurikuluma
237.963.887,00 kn
A577004 PROVEDBA KURIKULARNE REFORME
A578045 SUFINANCIRANJE NASTAVNIH MATERIJALA I OPREME ZA UČENIKE OSNOVNIH I SREDNJIH ŠKOLA
A767022 STRUČNO USAVRŠAVANJE ODGOJNO-OBRAZOVNIH DJELATNIKA U SUSTAVU OSNOVNOG I SREDNJEG ŠKOLSTVA
OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2021. -2027., PRIORITET 2 (AZOO)
A680044 FINANCIJSKI MEHANIZAM EGP 2014-2021
R
Mjera 2.4. Poboljšati uvjete rada učitelja, nastavnika i stručnih suradnika, povećati atraktivnost profesije te obogatiti mogućnosti profesionalnog razvoja
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: U sklopu ove mjere planira se sistematizirati aktivnosti i informacije koje se odnose na uvjete rada učitelja, nastavnika i stručnih suradnika u svrhu povećanja učinkovitosti i efikasnosti rada, poboljšanja uvjeta rada i unapređenja profesionalnog razvoja. U sklopu mjere, uz cjelokupnu populaciju učitelja i nastavnika, posebice će se razmotriti skupina učitelja i nastavnika iz STEM područja, gdje postoji izraženi deficit (uz deficit učitelja i nastavnika iz područja STEM-a jasni su pokazatelji kako je i broj diplomiranih studenata u STEM području ispod prosjeka EU-a - 22 posto u Hrvatskoj nasuprot 25 posto u zemljama EU-a. Dodatni izazov su i izražene razlike u broju muškaraca i žena gdje je potrebno usmjeriti aktivnosti na privlačenju žena u STEM područje). Stoga je potrebno cjelovito razmotriti stanje, uz pronalazak alternativnih načina njihova angažiranja te učenje na temelju iskustava drugih zemalja EU-a. Na temelju provedenih analiza broja, raspodjele, deficita i ostalih parametara vezanih uz učitelje i nastavnike te razmatranja trenutačnog stanja i potencijalnih potreba vezanih uz promjene u politikama (npr. prelazak na cjelodnevnu školu) riješit će se ključna pitanja.
U sklopu ove mjere razmotrit će se i unaprijediti modeli profesionalnog razvoja učitelja, nastavnika i stručnih suradnika, kako onih koji su na početku karijere tako i onih koji su uključeni u odgojno-obrazovni proces. Razmotrit će se i profesionalni razvoj savjetnika, kao i unapređenje rada i učinkovitije korištenje kapaciteta tijela i ustanova u obrazovnom sustavu u svrhu unapređenja profesionalnog razvoja učitelja i nastavnika, a planirana je uspostava i razvoj infrastrukture centra za jačanje kapaciteta odgojno-obrazovnih radnika.
Razmotrit će se i testirati model programa hospitacija kao dijela profesionalnog razvoja učitelja i nastavnika na početku učiteljske i nastavničke karijere. Izradit će se prijedlog programa za privlačenje kvalitetnih kandidata nastavničke struke te motiviranje i zadržavanje postojećeg kadra uz kontinuirani rad na povećanju atraktivnosti zanimanja učiteljske/nastavničke struke kako bi ona postala privlačnija za kvalitetne kandidate (npr. konkurentniji proces odabira, bolje plaće i/ili beneficije, plaćeni kvalitetni profesionalni razvoj, mogućnosti napredovanja u karijeri itd.).
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Sunositelj: Agencija za odgoj i obrazovanje
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Izrađen i usvojen nacionalni program privlačenja i zadržavanja učitelja i nastavnika
Izrađen i usvojen nacionalni program profesionalnog razvoja učitelja, nastavnika i stručnih suradnika
Izrađen i usvojen nacionalni program uvođenja učitelja i nastavnika početnika u odgojno-obrazovni sustav uz sustav hospitacija te testiran implementacijski model
Broj učitelja, nastavnika i stručnih suradnika obuhvaćen različitim programima stručnih usavršavanja
68.153.804,00 kn
A579000 OSNOVNOŠKOLSKO OBRAZOVANJE
A580000 SREDNJOŠKOLSKO OBRAZOVANJE
K578063 PROJEKT „HRVATSKA: USUSRET ODRŽIVOM, PRAVEDNOM I UČINKOVITOM OBRAZOVANJU“
OP KONKURENTNOST I KOHEZIJA 2021. – 2027.
I
Mjera 2.5. Unaprijediti sustav praćenja funkcioniranja odgojno-obrazovnog sustava i korištenja dostupnih podataka u oblikovanju odgojno-obrazovnih politika i provedbi reformi usmjerenih na kvalitetu, djelotvornost, učinkovitost i pravednost
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: Podaci o učeničkim ishodima odgoja i obrazovanja su fragmentirani, parcijalizirani i ograničeni te su dostupni u različitim izvorima, a svrha ove mjere je unaprijediti sustav praćenja i korištenja dostupnih podataka u oblikovanju odgojno-obrazovnih politika i provedbi reformi.
Na razini nositelja obrazovne politike, Ministarstva, unaprijedit će se model sistematiziranja svih dostupnih informacija o funkcioniranju odgojno-obrazovnih ustanova, kao i model praćenja odgojno-obrazovnih ishoda pojedinačnih učenika i skupina učenika u cjelokupnoj vertikali predtercijarnoga odgojno-obrazovnog sustava. Također, unaprijedit će se modeli i nacionalna politika korištenja različito prikupljenih, osmišljenih i iskazanih informacija u svrhu unapređenja kvalitete, djelotvornosti, učinkovitosti i pravednosti odgojno-obrazovnog sustava. Oni će uključivati i nacionalni program osposobljavanja i usavršavanja učitelja i nastavnika u korištenju različitih pokazatelja vrednovanja u unapređenju vlastitoga odgojno-obrazovnog rada, kao što će uključivati nacionalni program za škole u korištenju različitih dostupnih informacija o kvaliteti rada vlastitih škola u svrhu unapređenja i poboljšanja.
Na razini odgojno-obrazovnog sustava nastavit će se provedba postojećih programa vrednovanja i iskazivanja postignuća učenika (domaćih i međunarodnih) te će se razmotriti i provesti dodatna standardizirana prikupljanja informacija o funkcioniranju i ishodima osnovnoškolskog i/ili srednjoškolskog odgoja i obrazovanja.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Sunositelj: Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Izrađen i implementiran model integracije svih dostupnih informacija o postignućima učenika i škola, odrednicama postignuća te aktivnog korištenja dostupnih informacija od učitelja/nastavnika i škola u svrhu unapređenja kvalitete vlastitoga rada
Izrađen model praćenja obrazovnih ishoda učenika u cjelokupnoj vertikali predtercijarnoga odgojno-obrazovnog sustava
Provedeni postojeći domaći i međunarodni programi vrednovanja odgojno-obrazovnog sustava u predviđenim ciklusima
Broj odgojno-obrazovnih ustanova obuhvaćen nacionalnim ispitima
82.219.718,00 kn
OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2021. -2027., PRIORITET 2 (NCVVO)
A814000 MEĐUNARODNI PROJEKTI VREDNOVANJA ZNANJA I VJEŠTINA (IEA: ICCS, ICILS, PIRLS, - OECD: PISA, TALIS)
A814001 DRŽAVNA MATURA
R
Mjera 2.6. Unaprijediti infrastrukturne uvjete u svrhu povećanja obuhvata učenika gimnazijskim programima, uskladiti odgojno-obrazovne programe s društvenim, razvojnim potrebama i potrebama tržišta rada
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: U sklopu mjere planirana je izrada cjelovite analize srednjoškolskog obrazovanja u svrhu povećanja obuhvata učenika gimnazijskim programima i smanjivanja broja suficitarnih (strukovnih) programa u svrhu usklađivanja s potrebama tržišta rada. Zbog neusklađene ponude obrazovnih programa i potreba tržišta rada najveći broj učenika koji upisuju strukovne programe obuhvaćaju suficitarne četverogodišnje programe (u Preporukama HZZ-a za obrazovnu i upisnu politiku kao suficitarni programi često se navode četverogodišnji programi iz strukovnog sektora ekonomije i trgovine - ekonomisti, komercijalisti, poslovni tajnici, upravni referenti te hotelijersko-turistički tehničari). S ciljem poboljšanja općeg srednjeg obrazovanja planirane reformske intervencije obuhvatit će veću stopu sudjelovanja u gimnazijskim programima i infrastrukturna ulaganja u taj segment sustava te optimizaciju, racionalizaciju i prilagodbu strukovnih obrazovnih programa razvojnim potrebama gospodarstva, odnosno smanjivanje suficitarnih strukovnih programa. Ova mjera kombinirat će se i s mjerom 2.8. u svrhu učinkovitoga profesionalnog usmjeravanja učenika, koji će odgovoriti na stvarne društvene potrebe, a u kontekstu optimizacije sustava i njegovih kapaciteta.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Udio učenika u gimnazijskim programima
Broj izgrađenih srednjih škola
Broj dograđenih/ rekonstruiranih srednjih škola
234.422.500,00 kn
K578068 PODKOMPONENTA C3.1. R1-I3 IZGRADNJA, DOGRADNJA, REKONSTRUKCIJA I OPREMANJE SREDNJIH ŠKOLA – NPOO
R
Mjera 2.7. Povećati razinu internacionalizacije i vidljivosti osnovnoškolskog odgoja i obrazovanja, srednjoškolskog općeg i umjetničkog obrazovanja te međunarodne mobilnosti, suradnje i profesionalnog razvoja učitelja i nastavnika
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: U sklopu ove mjere poticat će se internacionalizacija osnovnoškolskog odgoja i obrazovanja te srednjoškolskog općeg i umjetničkog obrazovanja i povećanje međunarodne mobilnosti učitelja, nastavnika i stručnih suradnika, kao i transnacionalne suradnje osnovnih i srednjih škola općeg i umjetničkog obrazovanja, posebice programom Erasmus+. Uz mobilnosti i transnacionalne projekte razvijat će se različite vještine i kompetencije u svrhu unapređenja profesionalnog razvoja, a uz transnacionalne projekte škole će raditi na modernizaciji i inovativnosti. Ove aktivnosti utjecat će na podizanje kvalitete sustava osnovnoškolskog odgoja i obrazovanja te srednjoškolskoga općeg obrazovanja te biti jedan od alata za uključivanje u Europski obrazovni prostor.
Nositelj: Agencija za mobilnost i programe Europske unije
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj odgojno-obrazovnih radnika obuhvaćenih aktivnostima mobilnosti
31.293.375,00 kn
A818044 ERASMUS PLUS – PROJEKTI ZA KORISNIKE OBRAZOVANJE OD 2014. DO 2020.
A818064 ERASMUS - PROJEKTI ZA KORISNIKE OBRAZOVANJE OD 2021. DO 2027.
I
Mjera 2.8. Sistematizirati politike i prakse te jačati profesionalno usmjeravanje kao važnu sastavnicu rada odgojno-obrazovnih ustanova, učitelja, nastavnika i stručnih suradnika u smjeru ostvarenja punih potencijala svih učenika
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: U značajnoj mjeri će se unaprijediti funkcioniranje odgojno-obrazovnog sustava u pogledu profesionalnog i karijernog savjetovanja, odnosno usmjeravanja učenika budući da upravo razdoblje primarnog i sekundarnog odgoja i obrazovanja predstavlja formativno vrijeme kada učenici donose odluke povezane s odabirom budućih zanimanja.
Ova mjera usmjerena je na sistematizaciju postojećih politika i praksi koje su dijelom fragmentirane i nisu harmonizirane između različitih dionika (npr. škola i HZZ), kao što nisu usuglašene između učitelja i nastavnika, odnosno razrednika i stručnih službi. Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike osmislit će model pružanja usluga cjeloživotnoga profesionalnog usmjeravanja i razvoja karijere sa smjernicama za profesionalno i karijerno savjetovanje i usmjeravanje učenika. Razvoj modela predviđen je Nacionalnim planom za rad, zaštitu na radu i zapošljavanje za razdoblje od 2021. do 2027. godine, mjerom 3.7. Jačanje dostupnosti usluga cjeloživotnog profesionalnog usmjeravanja za odabir i razvoj karijere te obrazovnog programa sukladno potrebama tržišta rada.
Vezano uz razvijeni model, Ministarstvo znanosti i obrazovanja će u suradnji s relevantnim dionicima razviti i provesti program osposobljavanja učitelja, nastavnika i stručnih suradnika u profesionalnom savjetovanju i usmjeravanju te organizirati odgojno-obrazovni rad usmjeren na cjelovit i optimalan razvoj potencijala pojedinačnih učenika, kao i pojedinih skupina učenika, različite dobi, posebice onih skupina koje se nalaze u obrazovnim tranzicijama između osnovnoškolskog i srednjoškolskog sustava, odnosno na prijelazu iz srednje škole na fakultet ili onih koje izlaze na tržište rada. Razvijeni model i smjernice bit će korišteni i za provedbu aktivnosti profesionalnog usmjeravanja učenika i razvoja karijere i primijenjeni na razini ustanova u sustavu.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Sunositelji: Agencija za odgoj i obrazovanje, Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, Agencija za mobilnost i programe Europske unije
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Osmišljen i implementiran model osposobljavanja i usavršavanja učitelja, nastavnika i stručnih suradnika za profesionalno usmjeravanje
Broj učitelja, nastavnika i stručnih suradnika koji su sudjelovali u stručnim usavršavanjima vezanim uz profesionalno usmjeravanje
1.053.687,00 kn
A767022 STRUČNO USAVRŠAVANJE ODGOJNO-OBRAZOVNIH DJELATNIKA U SUSTAVU OSNOVNOG I SREDNJEG ŠKOLSTVA
K733067 OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2021. -2027., PRIORITET 2
A818070 PROVEDBA EUROPASS I EUROGUIDANCE AKTIVNOSTI
I
Mjera 2.9. Unaprijediti kvalitetu upravljanja odgojno-obrazovnim ustanovama
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: Program usavršavanja s ciljem profesionalizacije uloge ravnatelja pridonijet će podizanju razine kompetentnosti za radno mjesto ravnatelja, a treba se temeljiti na objektivnoj provjeri osposobljenosti prema kompetencijskim standardima. Provedbom programa naglasila bi se odgovornost ravnateljske funkcije, s posebnim naglaskom na odgovornosti vezane uz rukovođenje ustanovom, kvalitetu odgoja, učenja i poučavanja, oblikovanje vizije, praćenje i vrednovanje odgojno-obrazovnog procesa, učenička postignuća, upravljanje ljudskim potencijalom i suradnju s okružjem. U sklopu mjere planirano je osmišljavanje programa i njegova realizacija te reguliranje odgovarajućim pravnim propisima. Obveze i odgovornosti ravnatelja potrebno je definirati u skladu s iskustvima dobre prakse i promjenama u odgoju i obrazovanju koje se očekuju u budućnosti. Jasno utvrđena uloga ravnatelja omogućit će jasnije sagledavanje njegovih obveza i odgovornosti, racionalniju podjelu rada u odnosu na suradnike, izradu kompetencijskih standarda, pokretanje odgovarajućih obrazovnih programa za buduće ravnatelje, definiranje indikatora kvalitete te veću autonomiju ravnatelja. Kompetencijski standardi definiraju obvezujuća znanja, vještine i vrednote budućih ravnatelja, na kojima se temelji njihovo obrazovanje, osposobljavanje, (re)izbor, uvođenje u obavljanje poslova ravnatelja, usavršavanje i vrednovanje. Definiranjem opsega i granica područja na koja se odnosi standard sužava se prostor za manipulacije u izboru ravnatelja, što pridonosi profesionalizaciji uloge ravnatelja.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Sunositelji: Agencija za odgoj i obrazovanje, Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj ravnatelja odgojno-obrazovnih ustanova koji su sudjelovali u aktivnostima stručnog usavršavanja
736.599,00 kn
A767022 STRUČNO USAVRŠAVANJE ODGOJNO-OBRAZOVNIH DJELATNIKA U SUSTAVU OSNOVNOG I SREDNJEG ŠKOLSTVA
A848010 STRUČNO- SAVJETODAVNA DJELATNOST
I
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Posebni cilj broj 3: Osigurati višu razinu zapošljivosti osoba s kvalifikacijama povećanjem kvalitete i relevantnosti strukovnog obrazovanja i osposobljavanja
POSEBNI CILJ BROJ 3
POKAZATELJ ISHODA
POČETNA VRIJEDNOST POKAZATELJA ISHODA 2019.
CILJNA VRIJEDNOST POKAZATELJA ISHODA 2027.
Osigurati višu razinu zapošljivosti osoba s kvalifikacijama povećanjem kvalitete i relevantnosti strukovnog obrazovanja i osposobljavanja
OI.02.2.66 Stopa zaposlenosti osoba koje su nedavno završile strukovno obrazovanje i osposobljavanje (osobe od 20. do 34. god. koje su završile obrazovanje 1 – 3 godine prije referentne godine, ISCED 3 - 4)
73,7% (Eurostat)
75% (Eurostat)
Mjera 3.1. Nastaviti provedbu kurikularne reforme u strukovnom obrazovanju usmjerene k uvođenju novih modularnih, ishodovno orijentiranih kurikulumskih dokumenata
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: U sklopu ove mjere, primjenom Metodologije izrade sektorskih kurikuluma, strukovnih kurikuluma i kurikuluma ustanova za strukovno obrazovanje dovršit će se izrada, pružiti podrška te započeti provedba novih modularnih, ishodovno orijentiranih kurikulumskih dokumenata koji odgovaraju na potrebe tržišta rada, prihvaćaju individualne potrebe polaznika, omogućuju stjecanje specifičnih stručnih znanja i vještina (sektorske vještine) i stjecanje transverzalnih i ključnih kompetencija potrebnih za nastavak obrazovanja, osobni razvoj i aktivni angažman u društvu. U kurikulumima pažnja će se posvetiti i zelenoj i digitalnoj tranziciji. Kako bi strukovni kurikulumi mogli odgovarati brzim i rastućim promjenama i zahtjevima radnih mjesta, razmotrit će se i mogućnost uvođenja mikrokvalifikacija u strukovnom obrazovanju, a posebice na razini 5 HKO-a.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Sunositelji: Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih, Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj izrađenih sektorskih/strukovnih kurikuluma
Broj novoizrađenih strukovnih kurikuluma u provedbi
Broj ustanova strukovnog obrazovanja koje su prošle edukaciju za izradu kurikuluma ustanova
22.714.128,00 kn
K848038 OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2014. -2020., PRIORITET 3
OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2021. -2027., PRIORITET 2 (ASOO)
A817079 OPERATIVNI PROGRAM UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI
R
Mjera 3.2. Podržati ustanove strukovnog obrazovanja i osposobljavanja u uvođenju novih kurikulumskih dokumenata, programskoj profilaciji i uvođenju obrazovnih sadržaja prilagođenih potrebama korisnika i gospodarstva
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: U sklopu ove mjere, a prema novome kurikulumskom pristupu, osigurat će se podrška jačanju autonomije i fleksibilnosti ustanova za strukovno obrazovanje radi osiguravanja kadrovskih i programskih uvjeta potrebnih za uspješnu provedbu novih kurikulumskih dokumenata koji odgovaraju na potrebe tržišta rada te osiguravaju veću horizontalnu i vertikalnu prohodnost polaznicima uz usvajanje ključnih i transverzalnih kompetencija i specifičnih stručnih vještina. Ustanove za strukovno obrazovanje, u suradnji s osnivačima i dionicima, izradit će kratkoročne i srednjoročne razvojne planove. Podrškom ustanovama obuhvatit će se i obrazovanje učenika s teškoćama u razvoju, i to uz razvoj i povećanje dostupnosti strukovnih programa koje karakterizira inkluzivnost za različite kategorije ranjivih skupina i onih kojima su obrazovne usluge teže dostupne. U sklopu mjere planira se ulaganje u uspostavu materijalnih preduvjeta u ustanovama potrebnih za provedbu novih kurikuluma i uvođenje dodatnih obrazovnih sadržaja (npr. izbornih i fakultativnih sadržaja usmjerenih prema jačanju razine čitalačke, matematičke, prirodoslovne i digitalne pismenosti učenika u strukovnom obrazovanju i sl.).
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Sunositelji: Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih, Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj strukovnih škola koje su dobile podršku za programsku profilaciju ustanova
20.882.000,00 kn
K733067 OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2021. -2027., PRIORITET 2
A817079 OPERATIVNI PROGRAM UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI
I
Mjera 3.3. Osigurati ciljanu podršku već uspostavljenim regionalnim centrima kompetentnosti (RCK) u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: U sklopu ove mjere nastavit će se daljnje jačanje organizacijskih i operativnih kapaciteta već imenovanih RCK. Aktivnosti će pridonijeti jačanju stručnih kapaciteta djelatnika centara, umrežavanju centara s partnerskim ustanovama i gospodarskim subjektima lokalno i nacionalno, a posebice s ciljem pružanja podrške digitalne i zelene tranzicije gospodarstva. Predviđa se i razvoj i unaprjeđenje te provedba programa redovitoga strukovnog obrazovanja i programa obrazovanja odraslih. Također, razvijat će se mehanizmi povezivanja regionalnih centara kompetentnosti s europskom platformom centara izvrsnosti strukovnog obrazovanja i osposobljavanja.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Sunositelj: Ministarstvo turizma i sporta
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj RCK s unaprjeđenim programima obrazovanja u svrhu podrške digitalne i zelene tranzicije gospodarstva
Broj RCK koji su umreženi s gospodarskim subjektima lokalno i nacionalno, kao i sa sličnim ustanovama na europskoj razini
1.102.905.593,00 kn
K818050 OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2014. -2020., PRIORITET 3 i 4
K578051 OP KONKURENTNOST I KOHEZIJA 2014. -2020., PRIORITET 1, 9 i 10
K733067 OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2021. -2027., PRIORITET 2
I
Mjera 3.4. Razviti i primijeniti sustav financijskih potpora učenicima, a vezano uz uključivanje u prioritetne strukovne kurikulume i nastaviti s provedbom financijskih potpora učenicima u suradnji s gospodarskim sektorom u turizmu
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: Povećati broj upisanih učenika u one četverogodišnje i trogodišnje strukovne programe koji su sektorski prioritetni (a ne suficitarni) te važni za gospodarski i regionalni razvoj i koji ulaze u kategoriju deficitarnih programa u kojima će povećani upis učenika omogućiti zamjenu i/ili nadopunu radne snage potrebne gospodarstvu. U sklopu ove mjere izradit će se prijedlog kriterija za odabir relevantnih i tržišno opravdanih kurikuluma za stjecanje strukovnih kvalifikacija na temelju koje će se provoditi godišnji postupci dodjele financijskih potpora kako bi se povećao broj učenika u strukovnim kurikulumima relevantnim za gospodarski i regionalni razvoj zemlje.
Također, u sklopu mjere nastavit će se provedba financijskih potpora učenicima u suradnji s gospodarskim sektorom u turizmu zbog potrebe većeg broja bolje obrazovanih i kvalificiranijih djelatnika u turizmu i ugostiteljstvu, mjera se provodi s ciljem porasta interesa mladih za razvoj karijere u turizmu i ugostiteljstvu, a time i broja učenika upisanih u ugostiteljsko-turistička trogodišnja i četverogodišnja zanimanja u skladu s potrebama tržišta rada. Strukovno obrazovanje podrazumijeva intenzivnu suradnju gospodarskog sektora i obrazovnog sustava, što se ovom mjerom postiže, budući da gospodarski turistički subjekti aktivno sudjeluju u dijelu financijskih potpora jer se u jihovim objektima provodi stručna praksa pod vodstvom mentora, što je dodatni motiv budućem poslodavcu za organiziranje kvalitetne stručne prakse učenicima. Uz navedeno mjera ima i dodanu vrijednost s obzirom da gospodarski subjekt/poslodavac zapošljava stipendista.
Nositelj: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Sunositelj: Ministarstvo turizma i sporta
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj učenika koji primaju financijske potpore
120.795.872,00 kn
A817079 OPERATIVNI PROGRAM UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI
A648087 POTICANJE KONKURENTNOSTI PODUZETNIŠTVA I OBRTA
A587014 JAČANJE TURISTIČKOG TRŽIŠTA I LJUDSKIH POTENCIJALA U TURIZMU
I
Mjera 3.5. Podržati jačanje učenja temeljenog na radu
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: U sklopu ove mjere osigurat će se podrška jačanju učenja temeljena na radu u sva tri njegova oblika, ali s naglaskom na ono u svijetu rada (gospodarski subjekti) na mjestima gdje su zadovoljeni pedagoški i sigurnosni uvjeti s odgovarajuće osposobljenim i motiviranim mentorima kod poslodavca. Nužno je proširiti mrežu gospodarskih subjekata koji primaju učenike na učenje temeljeno na radu u skladu s predviđenim jačanjem udjela učenja temeljenog na radu u svim novim strukovnim kurikulumima. Podrška će ići u smjeru osiguravanja mehanizama potpore polaznicima strukovnog obrazovanja i/ili poslodavcima i mentorima kod poslodavaca. Također, u svrhu transparentnosti i dostupnosti informacija razvit će se jedinstveni registar mjesta za UTR kod poslodavaca. Mjere potpore poslodavcima obuhvatit će i aktivnosti usmjeravanja i metodološke podrške vezano uz poučavanje učenika (kurikulumi, metode, tehnike), kao i razvoj metodičkih materijala i drugih vidova materijalne potpore potrebnih kako bi se uspostavili odgovarajući uvjeti za realizaciju kurikuluma u dijelu provedbe uz učenje temeljeno na radu, kao i razvoj i uvođenje mehanizama osiguravanja kvalitete učenja temeljenog na radu kod poslodavaca.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Sunositelji: Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih, Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj gospodarskih subjekata koji primaju učenike na učenje temeljeno na radu
140.800.000,00 kn
OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2021. -2027., PRIORITET 2 (ASOO)
A817079 OPERATIVNI PROGRAM UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI
I
Mjera 3.6. Nastaviti provedbu stručnog usavršavanja nastavnika i mentora kod poslodavaca primjenom izrađenoga modela stručnog usavršavanja te pilotiranje modela kombiniranoga rada kvalitetnih stručnjaka u obrazovnoj ustanovi i u gospodarskim subjektima
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: Provedbom ove mjere osigurat će se daljnja podrška kontinuiranome stručnom usavršavanju nastavnika strukovnih predmeta kako bi mogli primjereno odgovoriti na visoku razinu pedagoških, tehničkih i drugih izazova u pružanju visokokvalitetnoga strukovnog obrazovanja i osposobljavanja. Jačat će se kapaciteti nastavnika i mentora kod poslodavaca uz ponudu visokokvalitetnoga stručnog usavršavanja, a primjenom uvedenoga novog modela stručnog usavršavanja Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih. Model će prolaziti cikluse evaluacije i unaprjeđivanja. Kontinuirano će se ispitivati potrebe za stručnim usavršavanjima te prilagođavati ponuda. Stručnim usavršavanjima jačat će se stručne i pedagoške kompetencije nastavnika, a za mentore kod poslodavaca nužno je razviti fleksibilan model razvoja i jačanja njihovih pedagoških kompetencija. Također, kako bi se odgovorilo na sve veću potrebu za visokokvalitetnim stručnjacima koji poučavaju u ustanovama za strukovno obrazovanje, pristupit će se razvoju modela u kojemu će se osigurati pretpostavke za povremeni rad stručnjaka iz svijeta rada u ustanovama za strukovno obrazovanje. Pri tome će se istražiti svi modeli za održivost ovakvoga pristupa te osiguravanje i privlačnost ovakve opcije za stručnjake iz svijeta rada, ali i stjecanja pedagoških kompetencija stručnjaka.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Sunositelji: Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih, Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj odgojno-obrazovnih radnika strukovnih predmeta obuhvaćenih programima stručnih usavršavanja
Broj mentora kod poslodavaca obuhvaćenih programima stručnih usavršavanja
21.714.128,00 kn
K848038 OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2014. -2020., PRIORITET 3
OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2021. -2027., PRIORITET 2 (ASOO)
A817079 OPERATIVNI PROGRAM UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI
I
Mjera 3.7. Podizati vidljivost i privlačnost strukovnog obrazovanja i osposobljavanja
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: Ovom mjerom provodit će se nacionalne i regionalne aktivnosti prilagođene različitim ciljanim skupina radi podizanja vidljivosti i privlačnosti strukovnog obrazovanja i osposobljavanja te promocija atraktivnog i inovativnoga SOO-a, kao i važnosti strukovnih vještina za razvoj gospodarstva i modernog društva. Održat će se promotivni događaji (npr. nacionalna natjecanja učenika strukovnih škola prema WorldSkills modelu, sajmovi poslova itd.) i drugi oblici promocije kojima se promiče važnost strukovnog obrazovanja i osposobljavanja, sve u suradnji s dionicima SOO-a.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Sunositelji: Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih, Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj organiziranih nacionalnih/ regionalnih natjecanja učenika strukovnih škola
Broj provedenih medijskih kampanja
39.142.728,00 kn
K848038 OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2014. -2020., PRIORITET 3
OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2021. -2027., PRIORITET 2 (ASOO)
A817079 OPERATIVNI PROGRAM UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI
I
Mjera 3.8. Podržati daljnju internacionalizaciju strukovnog obrazovanja
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: Ovom mjerom poticat će se povećanje međunarodne mobilnosti učenika i nastavnika i transnacionalne suradnje strukovnih škola, posebice programom Erasmus+. Učenici će uz mobilnosti i transnacionalne projekte jačati jezične, digitalne i ostale vještine i imati mogućnost ostvarivanja stručne prakse u inozemstvu, a nastavnici će unaprjeđivati vještine poučavanja. Transnacionalnim projektima strukovne škole radit će na modernizaciji i inovativnosti. Ovom mjerom također će se poticati i transnacionalni projekti strukovnih škola koji utječu na modernizaciju strukovnih škola i jačanje inovativnosti. Također, ovom mjerom ojačat će se njegov položaj i vidljivost u sklopu razvoja europskog prostora obrazovanja te će se sukladno tome razviti strategija internacionalizacije SOO-a. Na europskoj razini posebice se naglašava značaj sudjelovanja u međunarodnim i nacionalnim natjecanjima mladih u strukovnim vještinama kojima se promiče inovativnost SOO-a te podiže njegova vidljivost. Stoga će se uz sudjelovanje hrvatskih timova na EuroSkills i WorldSkills natjecanjima pridonositi promociji hrvatskoga sustava SOO-a.
Nositelj: Agencija za mobilnost i programe Europske unije
Sunositelji: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj učenika u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju obuhvaćenih aktivnostima mobilnosti
Broj odgojno-obrazovnih radnika u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju obuhvaćenih aktivnostima mobilnosti
313.657.350,00 kn
A818044 ERASMUS PLUS – PROJEKTI ZA KORISNIKE OBRAZOVANJE OD 2014. DO 2020.
A818045 ERASMUS PLUS – PROJEKTI ZA KORISNIKE MLADI OD 2014. DO 2020.
A818064 ERASMUS - PROJEKTI ZA KORISNIKE OBRAZOVANJE OD 2021. DO 2027.
A818065 ERASMUS - PROJEKTI ZA KORISNIKE MLADI OD 2021. DO 2027.
I
Mjera 3.9. Uspostaviti koherentni sustav osiguravanja kvalitete u strukovnom obrazovanju uz utvrđivanje indikatora kvalitete, razvoj novih alata i mehanizama te unaprjeđenje procesa samovrednovanja i njegovo povezivanje s vanjskim vrednovanjem
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: Provedbom aktivnosti pod ovom mjerom pristupit će se uspostavi koherentnoga nacionalnog sustava osiguravanja kvalitete strukovnog obrazovanja i osposobljavanja, usklađeno s EQAVET-om, a na temelju čega će se - uz uspostavu Hrvatskog okvira osiguravanja kvalitete u SOO-u, definiranje pokazatelja kvalitete te unaprjeđenje procesa samovrednovanja i njegovo povezivanje s vanjskim vrednovanjem - snažno potaknuti kultura kvalitete u cijelom sustavu strukovnog obrazovanja i osposobljavanja. Ovakav unaprijeđeni sustav osiguravanja kvalitete uključivat će strateške i operativne smjernice, skupove alata te ciljanu podršku ustanovama za SOO. U strateškim smjernicama uspostavit će se Hrvatski okvir osiguravanja kvalitete u SOO-u te s njime povezani indikatori kvalitete, a na temelju preporuka iz analize (ASOO Erasmus+ projekt) postojećih aktivnosti osiguravanja kvalitete te europskih smjernica. Nadalje, razvit će se i uvesti vanjsko vrednovanje ustanova SOO-a te ga povezati s unaprijeđenim postupcima samovrednovanja ustanova SOO-a. Strateške smjernice jedinstvenoga sustava osiguravanja kvalitete strukovnog obrazovanja i osposobljavanja vodit će računa o osiguravanju kvalitete razvoja strukovnih kvalifikacija (uz primjenu instrumenata HKO-a), zatim sustava osiguravanja kvalitete procesa učenja i poučavanja (podrška samovrednovanju i uvođenje vanjskog vrednovanja strukovnih škola, stručno-pedagoški nadzor, inspekcijski nadzor) te osiguravanja kvalitete vrednovanja postignutih ishoda učenja. Razvit će se operativne smjernice te alati za praćenje učenika strukovnih škola nakon završetka obrazovanja na razini škole i sustava, a radi, s jedne strane, identificiranja relevantnosti obrazovanja/osposobljavanja za procese prijelaza na zaposlenje, daljnje obrazovanje i daljnju profesionalnu karijeru u prvim godinama nakon završetka školovanja te, s druge strane, dobivanja povratne informacije o podudarnosti gospodarstva i obrazovnoga sustava: podudarnosti kompetencija usvojenih u obrazovnom procesu te znanja i vještina potrebnih za rad i razvoj gospodarskih aktivnosti. Razvit će se mehanizmi i alati za bolje predviđanje i usklađivanje strukovnih vještina s potrebama tržišta rada, smjernice za korištenje tih podataka za unaprjeđivanje ponude strukovnog obrazovanja i osposobljavanja i izradu strategija razvoja vještina prema sektorima. Kako bi se ovo postiglo, bit će nužno osigurati suradnju širokoga kruga dionika, stručnjaka i institucija te omogućiti povezivanje postojećih baza podataka, kao i razviti jasne smjernice za tumačenje dobivenih rezultata.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Sunositelj: Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj ustanova u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju koje primjenjuju instrument praćenja učenika
Broj ustanova u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju koje sudjeluju u vanjskom vrednovanju
31.414.128,00 kn
K848038 OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2014. -2020., PRIORITET 3
OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2021. -2027., PRIORITET 2 (ASOO)
R
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Posebni cilj broj 4: Povećati udio odraslog stanovništva u procesima cjeloživotnog učenja poboljšanjem kvalitete i relevantnosti programa za obrazovanje odraslih
POSEBNI CILJ BROJ 4
POKAZATELJ ISHODA
POČETNA VRIJEDNOST POKAZATELJA ISHODA 2020.
CILJNA VRIJEDNOST POKAZATELJA ISHODA 2027.
Povećati udio odraslog stanovništva u procesima cjeloživotnog učenja poboljšanjem kvalitete i relevantnosti programa za obrazovanje odraslih
OI.02.2.43 Stopa participacije u obrazovanju i osposobljavanju (posljednja četiri tjedna) prema spolu, dobi i razini obrazovanja
3,5% (Eurostat)
5% (Eurostat)
OI.02.2.67 Postotak stanovništva u dobi od 16. do 74. godine koji imaju najmanje osnovne digitalne vještine
53% (Eurostat)
73% (Eurostat)
POČETNA VRIJEDNOST POKAZATELJA ISHODA 2016.
OI.02.2.35 Sudjelovanje u obrazovanju i osposobljavanju po spolu i dobi (posljednjih 12 mjeseci) (dobna skupina 25-64 godine)
31,8% (Eurostat)
45% (Eurostat)
Mjera 4.1. Razviti programe obrazovanja odraslih te razviti i provoditi programe vrednovanja neformalno i informalno stečenih ishoda učenja za unapređenje vještina i kompetencija odraslih osoba
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: Zbog još uvijek nedovoljne usklađenosti obrazovne ponude i potražnje postoji velika razlika u kvaliteti ponude programa za obrazovanje odraslih i u dostupnosti programa obrazovanja u pojedinim sektorima. Cilj je izrada suvremenih programa obrazovanja odraslih u skladu s Hrvatskim kvalifikacijskim okvirom, temeljenih na stvarnim potrebama gospodarstva. Ovom mjerom planirana je i uspostava sustava priznavanja i vrednovanja prethodnog učenja te provedba programa vrednovanja s ciljem omogućavanja priznavanja i vrednovanja stečenih znanja i vještina koje posjeduju odrasle osobe.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Sunositelj: Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj odobrenih programa obrazovanja odraslih izrađenih uz primjenu HKO-a
Broj ustanova za obrazovanje odraslih koje provode programe vrednovanja
171.300,00 kn
A848020 RAZVOJ SUSTAVA OBRAZOVANJA ODRASLIH
K733067 OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2021. -2027., PRIORITET 2
R
Mjera 4.2. Nastaviti razvoj sustava osiguravanja kvalitete u obrazovanju odraslih
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: D aljnja izgradnja sustava osiguravanja kvalitete u obrazovanju odraslih koja će se sastojati od samovrednovanja i vanjskog vrednovanja ustanova za obrazovanje odraslih s ciljem unapređenja kvalitete obrazovne ponude za odrasle te time povećanja stope sudjelovanja odraslih osoba u Republici Hrvatskoj u obrazovanju i osposobljavanju. Provodit će se i kontinuirano osnaživanje kapaciteta sustava obrazovanja odraslih za izgradnju i provedbu sustava osiguravanja kvalitete i jačanje kapaciteta vanjskih vrednovatelja te financiranje neovisne provedbe procesa vanjskog vrednovanja u ustanovama za obrazovanje odraslih. U sklopu ove mjere nastavlja se provedba OECD-ova istraživanja Program za međunarodnu procjenu kompetencija odraslih (PIAAC, 2018. - 2024. godine) u koji je uključena Republika Hrvatska. Ministarstvo znanosti i obrazovanja imenovalo je Agenciju za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih nacionalnim tijelom odgovornim za provedbu istraživanja PIAAC u Republici Hrvatskoj. U sklopu programa PIAAC provodi se „Istraživanje vještina u odrasloj dobi“, najveća i najinovativnija procjena velikoga opsega u području razumijevanja razvoja vještina odraslih na međunarodnoj razini s ciljem prikupljanja podataka o svim vještinama prisutnim u suvremenom društvu među radno sposobnim stanovništvom, odnosno stanovništvom u dobi od 16 do 65 godina. Sudjelovanje u istraživanju od strateške je važnosti za jačanje kvalitete obrazovanja u Hrvatskoj. Rezultati istraživanja omogućit će različitim dionicima u društvu i obrazovanju temelj za planiranje i donošenje odluka o ključnim pitanjima u obrazovanju.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Sunositelji: Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj ustanova u sustavu obrazovanja odraslih koje su uključene u procese samovrednovanja i vanjskog vrednovanja
21.450.128,00 kn
A848020 RAZVOJ SUSTAVA OBRAZOVANJA ODRASLIH
K848038 OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2014. -2020., PRIORITET 3
OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2021. -2027., PRIORITET 2 (ASOO)
I
Mjera 4.3. Jačati kapacitete andragoških djelatnika u sustavu obrazovanja odraslih
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: Jačanje kapaciteta osoba zaposlenih u sustavu obrazovanja odraslih, s ciljem njihova kvalitetnijeg i učinkovitijeg rada s polaznicima. Dinamične promjene u društvu i obrazovanju zahtijevaju kontinuirano usavršavanje andragoških djelatnika, što podrazumijeva i kontinuirani razvoj suvremenih didaktičko-metodičkih postupaka, posebice u području uporabe digitalne tehnologije u nastavi (virtualna nastava, korištenje i izrada digitalnih obrazovnih sadržaja). To se posebice odnosi na stjecanje odgovarajućih generičkih i specifičnih andragoških te didaktičkih, predmetno stručnih i metodičkih kompetencija andragoških djelatnika za poučavanje temeljnih vještina u obrazovanju odraslih. Navedeno će omogućiti lakše uključivanje, kvalitetnije i učinkovitije sudjelovanje i zadržavanje odraslih polaznika koji se uključuju u različite programe obrazovanja odraslih.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Sunositelj: Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj andragoških djelatnika uključenih u programe stručnog usavršavanja
10.414.128,00 kn
K848038 OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2014. -2020., PRIORITET 3
OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2021. -2027., PRIORITET 2 (ASOO)
R
Mjera 4.4. Implementirati alate za samoprocjenu i procjenu vještina i aktivnosti profesionalnog usmjeravanja odraslih osoba
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: Provedbom ove mjere planirano je jačanje sustava profesionalnog usmjeravanja, savjetovanja i informiranja u sustavu obrazovanja koji će svim odraslim osobama osigurati upoznavanje s različitim mogućnostima profesionalnog razvoja, ostvarenje vlastitih profesionalnih potencijala, uspješnu tranziciju na tržište rada te prevenciju socijalne isključenosti.
Unaprjeđenje postojećih i razvoj novih alata za informiranje o sadašnjim i budućim potrebama tržišta rada u nadležnosti je Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike sukladno mjeri 3.2. Utvrđivanje vještina i potencijala radne snage u cilju cjeloživotnoga profesionalnog usmjeravanja i razvoja karijere Nacionalnog plana za rad, zaštitu na radu i zapošljavanje za razdoblje od 2021. do 2027. godine. Vezano uz razvijene alate za informiranje, Ministarstvo znanosti i obrazovanja će, u sklopu ove mjere povećati informiranost o sadašnjim i budućim potrebama tržišta rada, ključnim zanimanjima te potrebnim znanjima i vještinama u sektorima definiranim HKO-om te povećati učestalost samousmjeravanja za sve ciljne skupine uz primjenu alata za informiranje korisnika te alata za procjenu i samoprocjenu, čime će se osigurati veća pristupačnost i korištenje alata, uspješnije donošenje profesionalnih odluka te integracija na tržište rada. Jačanje ustanova za obrazovanje odraslih kao centara za podršku i usmjeravanje s ciljem lakšeg pristupa i sinergijskog djelovanja različitih institucija.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Sunositelj: Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj korisnika usluga sustava profesionalnog usmjeravanja, savjetovanja i informiranja
30.000,00 kn
A580014 RAZVOJ SUSTAVA OBRAZOVANJA ODRASLIH
K733067 OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2021. -2027., PRIORITET 2
I
Mjera 4.5. Promovirati cjeloživotno učenje i niz aktivnosti usmjerenih na opću populaciju u cilju podizanja svijesti o važnosti cjeloživotnog učenja
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: Odgovoriti na problem nedovoljnog uključivanja građana RH u cjeloživotno učenje podizanjem svijesti o važnosti cjeloživotnog učenja, promocijom različitih mogućnosti za cjeloživotno učenje te povećati uključenost odraslih u procese cjeloživotnog učenja kako bi se jačala njihova konkurentnost na tržištu rada i ojačali kapaciteti pojedinca za aktivno djelovanje u društvu te u konačnici osigurala jednaka dostupnost učenja i obrazovanja za sve skupine društva u svim dijelovima RH.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Sunositelj : Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj održanih promotivnih događaja
17.414.132,00 kn
K848038 OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2014. -2020., PRIORITET 3
OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2021. -2027., PRIORITET 2 (ASOO)
I
Mjera 4.6. Osigurati financijske poticaje korisnicima za uključivanje u prioritetne programe osposobljavanja i usavršavanja u području stjecanja temeljnih vještina
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: Omogućiti odraslim polaznicima besplatno ili sufinancirano obrazovanje i učenje za stjecanje temeljnih vještina kako bi se niskokvalificiranim nezaposlenim i zaposlenim osobama pružila mogućnost poboljšanja digitalnih, matematičkih i čitalačkih vještina, odnosno podizanja razine informatičke, čitalačke i matematičke pismenosti u cilju nastavka školovanja i/ili podizanja razine konkurentnosti na tržištu rada te zelenih vještina. Ovakav oblik financiranja omogućit će veću uključenost odraslih polaznika u učenje i obrazovanje te kvalitetniju i bržu prilagodbu odraslih osoba s ciljem lakše prilagodbe na promjenjive okolnosti na tržištu rada i u društvu.
Nositelj: Hrvatski zavod za zapošljavanje
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj korisnika financijskih poticaja za uključivanje u programe stjecanja temeljnih vještina
3.000.000,00 kn
T689039 OP EUROPSKI SOCIJALNI FOND (ESF+) 2021-2027
I
Mjera 4.7. Povećati razinu internacionalizacije obrazovanja odraslih
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: U sklopu ove mjere poticat će se internacionalizacija u području obrazovanja odraslih i povećanje međunarodne mobilnosti odraslih polaznika s manje mogućnosti i andragoških djelatnika, kao i transnacionalne suradnje ustanova za obrazovanje odraslih, posebice programom Erasmus+. Odrasli polaznici s manje mogućnosti i andragoški djelatnici će uz mobilnosti i transnacionalne projekte razvijati različite vještine i kompetencije, a uz transnacionalne projekte ustanove za obrazovanje odraslih radit će na modernizaciji i inovativnosti. Ove će aktivnosti utjecati na podizanje kvalitete sustava obrazovanja odraslih te biti jedan od alata za uključivanje u Europski obrazovni prostor.
Nositelj: Agencija za mobilnost i programe Europske unije
Sunositelj : Ministarstvo znanosti i obrazovanja
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj odraslih polaznika u sustavu obrazovanja odraslih obuhvaćenih aktivnostima mobilnosti
Broj andragoških djelatnika u sustavu obrazovanja odraslih obuhvaćenih aktivnostima mobilnosti
39.997.704,00 kn
A818044 ERASMUS PLUS – PROJEKTI ZA KORISNIKE OBRAZOVANJE OD 2014. DO 2020.
A818045 ERASMUS PLUS – PROJEKTI ZA KORISNIKE MLADI OD 2014. DO 2020.
A818064 ERASMUS - PROJEKTI ZA KORISNIKE OBRAZOVANJE OD 2021. DO 2027.
A818065 ERASMUS - PROJEKTI ZA KORISNIKE MLADI OD 2021. DO 2027.
I
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Posebni cilj broj 5: Povećati završnost unapređenjem i osiguravanjem kvalitete, relevantnosti i dostupnosti visokog obrazovanja
POSEBNI CILJ BROJ 5
POKAZATELJ ISHODA
POČETNA VRIJEDNOST POKAZATELJA ISHODA 2019.
CILJNA VRIJEDNOST POKAZATELJA ISHODA 2027.
Povećati završnost unapređenjem i osiguravanjem kvalitete, relevantnosti i dostupnosti visokog obrazovanja
OI.02.2.68 Postotak stanovništva u dobi od 25 do 34 godine koji su završili visoko obrazovanje
36,6% (Eurostat)
45% (Eurostat)
Mjera 5.1. Unaprijediti informacijsko-komunikacijsku infrastrukturu u sustavu visokog obrazovanja uz izradu središnjeg sustava evidencija u visokom obrazovanju
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: Ovom mjerom omogućit će se sustavno praćenje razvojnih politika temeljenih na evidencijama te uključivanje u europske inicijative na području digitalizacije i digitalne transformacije. Donošenjem nadležnih propisa uspostavit će se pravni okvir za izradu informacijskog sustava Središnje evidencije visokog obrazovanja Republike Hrvatske (Središnja evidencija), čime će se stvoriti uvjeti za prikupljanje i obradu podataka potrebnih za učinkovito upravljanje i financiranje visokih učilišta te posljedično podloga za izradu analiza stanja u sustavu visokog obrazovanja, kao i za donošenje strateških odluka i javnih politika. Analiza podataka iz Središnje evidencije bit će podloga za unaprjeđenje i učinkovito planiranje u sustavu visokog obrazovanja na svim razinama odlučivanja. U sklopu Središnje evidencije u sustavu visokog obrazovanja uspostavit će se i digitalna evidencija izdanih isprava o završetku studija te stečenih akademskih i stručnih naziva i akademskih stupnjeva (Registar diploma), koja predstavlja ključni element u razvoju sustava za praćenje osoba s kvalifikacijama na nacionalnoj i europskoj razini. Mjera će, uz osiguravanje relevantnosti podataka iz Središnje evidencije, uz povezivanje baza podataka drugih tijela državne uprave koja vode evidencije u području rada i zapošljavanja, omogućiti podatkovnu podlogu za provedbu istraživanja i analiza o ishodima i kretanju na tržištu rada osoba s kvalifikacijama u visokom obrazovanju te će omogućiti povezivanje podataka iz visokog obrazovanja na nacionalnoj i europskoj razini.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Uspostavljen informacijski sustav Središnje evidencije visokog obrazovanja Republike Hrvatske
8.500.000,00 kn
PODKOMPONENTA C3.2. R1.1 NPOO
I
Mjera 5.2. Unaprijediti interni i vanjski sustav osiguravanja kvalitete visokog obrazovanja
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: U sklopu ove mjere unapređivat će se kvaliteta visokog obrazovanja provedbom aktivnosti vanjskog osiguravanja kvalitete visokih učilišta, prema prihvaćenim politikama država obuhvaćenih Europskim prostorom visokog obrazovanja (European Higher Education Area – EHEA, Rimsko ministarsko priopćenje, 2020.), pridonositi ispunjavanju ciljeva/podciljeva Programa Ujedinjenih naroda o održivom razvoju do 2030. godine (posebice cilja 4.) te realizaciji Nacionalnog plana oporavka i otpornosti 2021. - 2026., ciljeva C3.1. R2, C3.2. R1 i R2 te C3.2. R1-12.
Provođenje postupaka vanjskog osiguravanja kvalitete u visokom obrazovanju i znanosti u nadležnosti je Agencije za znanost i visoko obrazovanje (AZVO). U suradnji s visokim učilištima uspostavljena je Nacionalna mreža jedinica za osiguravanje kvalitete visokih učilišta (CroQAnet) i sustavno se potiče razvoj kulture samovrednovanja visokih učilišta. Daljnje unapređenje vanjskog i unutarnjeg sustava osiguravanja kvalitete izravno će utjecati na povećanje relevantnosti visokog obrazovanja i njegova utjecaja na razvoj gospodarstva i društva u cjelini, povećanje učinkovitosti i kvalitete upravljanja visokim učilištima, izgradnju sustava koji će biti otporan na krize, razvoj kulture samovrednovanja i inovativnosti, osnaživanje ljudskih i materijalnih resursa dostupnih svim studenima, poticanje istraživačke izvrsnosti, jačanje inovacijskog kapaciteta i snažniju internacionalizaciju te će omogućiti učinkovitije provođenje javnih politika i strateški usmjerenog financiranja visokog obrazovanja na temelju relevantnih podataka, pokazatelja i analiza.
Nositelj: Agencija za znanost i visoko obrazovanje
Sunositelj : Ministarstvo znanosti i obrazovanja
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj pozitivno vrednovanih visokih učilišta
12.985.300,00 kn
K867008 OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2014. - 2020. - PRIORITET 3
OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2021. -2027., PRIORITET 2 (AZVO)
I
Mjera 5.3. Modernizirati studijske programe i povećati njihovu relevantnost za tržište rada i društvo
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: U sklopu ove mjere provodit će se aktivnosti kojima će se nastojati uskladiti visoko obrazovanje s potrebama gospodarstva i društva te poticati cjeloživotno učenje, odnosno nastavit će se unaprjeđivati kvaliteta, relevantnost i dostupnost visokog obrazovanja za različite skupine polaznika. U smislu kvalitete i relevantnosti nastavit će se razvoj i provedba Hrvatskoga kvalifikacijskog okvira (HKO-a) u visokom obrazovanju, kao ključnog alata za razvoj i unapređenje studijskih programa te njihovo povezivanje s potrebama tržišta rada. Visoka učilišta nastavit će se poticati na izradu i unapređenje studijskih programa u skladu s načelima HKO-a, a u cilju povećanja zapošljivosti poticat će se i na izradu programa cjeloživotnog učenja u skladu s načelima HKO-a, kojima bi se stjecale mikrokvalifikacije. Također, budući da važan faktor u osiguravanju zapošljivosti studenata predstavlja iskustvo stjecanja praktičnih vještina uz rad, nastavit će se poticanje razvoja stručne prakse u visokom obrazovanju. U svrhu unapređenja dostupnosti visokog obrazovanja poticat će se daljnji razvoj socijalne dimenzije visokog obrazovanja provedbom ciljeva „Nacionalnog plana za unaprjeđenje socijalne dimenzije visokog obrazovanja u Republici Hrvatskoj“ te će se unaprijediti sustavi priznavanja prethodnog učenja na visokim učilištima te omogućavanje personalizacije visokog obrazovanja. I dalje će se provoditi mjere vezane uz praćenje zapošljivosti osoba s kvalifikacijama te unapređenja profesionalnog usmjeravanja na visokim učilištima.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj studijskih programa usklađenih s HKO-om
Broj programa cjeloživotnog učenja usklađenih s HKO-om
36.297.011,00 kn
A767043 RAZVOJ VISOKOG OBRAZOVANJA
K818050 OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2014. - 2020. - PRIORITET 3
K679106 OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2014. - 2020. - PRIORITET 3
OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2021.-2027., PRIORITET 2 (GLAVA 6)
R
Mjera 5.4. Povećati razinu internacionalizacije visokog obrazovanja
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: Ovom mjerom povećat će se razina internacionalizacije visokog obrazovanja u skladu sa suvremenim europskim trendovima unaprjeđenjem kvalitete visokog obrazovanja i usklađenosti s potrebama tržišta rada i društva. „Rezolucijom o strateškom okviru suradnje u području obrazovanja i osposobljavanja prema Europskom prostoru obrazovanja i dalje (2021. - 2030.)“ utvrđene su smjernice za osnaživanje europskoga visokog obrazovanja u sklopu intenzivne i dugoročne suradnje alijansi visokih učilišta koje zajednički koriste svoje ljudske i materijalne resurse. Time se uspostavljaju suvremeni centri znanstvene izvrsnosti i kvalitetnoga visokog obrazovanja na kojima studiraju europski studenti s iskustvom studiranja u više različitih država. Na europskim sveučilištima stječu se europske kvalifikacije koje su automatski priznate u ostalim državama članicama Europske unije. Nadalje, ovom mjerom unaprijedit će se zakonodavni okvir za priznavanje inozemnih obrazovnih kvalifikacija i razdoblja studija u inozemstvu. Ugradit će se mogućnost automatskog priznavanja kvalifikacija u skladu s Preporukom Vijeća Europske unije o promicanju automatskoga uzajamnog priznavanja kvalifikacija visokog obrazovanja i srednjoškolskog obrazovanja i osposobljavanja te ishoda razdoblja učenja u inozemstvu od 26. studenoga 2018. godine. Također, ovom mjerom poticat će se povećanje međunarodne mobilnosti studenata i nastavnika i transnacionalne suradnje visokih učilišta, posebice programom Erasmus+. Studenti će uz mobilnosti i transnacionalne projekte jačati jezične, digitalne i ostale vještine i imati mogućnost ostvarivanja stručne prakse u inozemstvu, a nastavnici će unaprjeđivati vještine poučavanja. Uz transnacionalne projekte visoka učilišta radit će na modernizaciji i inovativnosti. Ovom mjerom također će se poticati i transnacionalni projekti visokih učilišta koji utječu na modernizaciju visokih učilišta i jačanje inovativnosti.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Sunositelj: Agencija za mobilnost i programe Europske unije
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj studijskih programa na stranim jezicima
Broj studenata koji sudjeluju u aktivnostima mobilnosti na temelju međudržavnih sporazuma
Broj nastavnika koji sudjeluju u aktivnostima mobilnosti na temelju međudržavnih sporazuma
405.305.505,00 kn
A679047 MEĐUNARODNA SURADNJA I EUROPSKI POSLOVI
K679106 OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2014. - 2020. - PRIORITET 3
K818050 OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2014. - 2020. - PRIORITET 3
OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2021. -2027., PRIORITET 2 (GLAVA 6)
A818044 ERASMUS PLUS – PROJEKTI ZA KORISNIKE OBRAZOVANJE OD 2014. DO 2020.
A818064 ERASMUS - PROJEKTI ZA KORISNIKE OBRAZOVANJE OD 2021. DO 2027.
I
Mjera 5.5. Unaprijediti i razvijati studentski standard daljnjim osiguranjem državnih stipendija za studente nižeg socio-ekonomskog statusa
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: Ovom mjerom pridonijet će se osiguranjem ciljanih materijalnih potpora (stipendija) povećanju broja visokoobrazovanih osoba u RH i omogućiti pristup visokom obrazovanju osoba koje u protivnom ne bi imale priliku za studiranje. Provedba mjera pridonosi ispunjavanju cilja 4. UN Agende 2030. u dijelu postizanja inkluzivnog i kvalitetnog visokog obrazovanja te omogućavanja jednakog pristupa svima kvalitetnom visokom obrazovanju, posebno osobama iz ranjivih skupina. Mjerom će se pridonijeti ostvarenju pojedinačnog cilja u sklopu C3.1. R2. Modernizacija visokog obrazovanja, Nacionalnog plana oporavka i otpornosti 2021. - 2026. u komponenti povećanja dostupnosti visokog obrazovanja ranjivih i podzastupljenih skupina predstavljenima u Nacionalnom planu za unapređenje socijalne dimenzije u visokom obrazovanju koji je Vlada RH donijela u siječnju 2019. te preprekama s kojima se te skupine studenata susreću, a koje su prepoznate u Studiji o podzastupljenim i ranjivim skupinama studenata: prilozi unapređenju socijalne dimenzije visokog obrazovanja u Hrvatskoj (2020.).
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj godišnje dodijeljenih državnih stipendija za studente nižega socio-ekonomskog statusa
364.638.600,00 kn
K818050 OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2014. - 2020. - PRIORITET 3
A679067 STIPENDIJE ZA STUDENTE SLABIJEGA SOCIO-EKONOMSKOG STATUSA
K733067 OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2021. -2027., PRIORITET 2
R
Mjera 5.6. Unaprijediti i razvijati studentski standard daljnjim osiguranjem državnih stipendija za studente na studijskim programima u STEM područjima i studijskim programima deficitarnih zanimanja
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: Osiguranjem izravne financijske potpore za studente na studijskim programima u STEM područjima te reformskim mjerama osigurat će se motiviranje studenata da u izboru svog studija preferiraju biomedicinska, biotehnička, prirodna i tehnička područja znanosti (STEM), a osiguranjem izravne financijske potpore studentima na studijskim programima deficitarnih zanimanja s posebnim naglaskom na deficitarne nastavničke studijske programe potiče se, usmjerava i povećava pristup i završetak visokog obrazovanja u području deficitarnih zanimanja u sklopu sektorskih prioriteta. Aktivnostima ove mjere razvijat će se i aktivirati ljudski potencijali za gospodarski rast razvojem inovacija, proizvoda i usluga, ostvariti veća usklađenost s potrebama tržišta rada i gospodarstva te pridonijeti većoj konkurentnosti hrvatskoga gospodarstva temeljenog na inovacijama i na kompetencijama usklađenim s potrebama gospodarstva. Mjerom će se pridonijeti ostvarenju pojedinačnog cilja u sklopu C3.1. R2. Modernizacija visokog obrazovanja, Nacionalnog plana oporavka i otpornosti 2021. - 2026. u komponenti financiranja visokog obrazovanja koja dokazano pridonose razvoju gospodarstva i veće zapošljivosti pojedinca. Također, aktivnostima ove mjere ostvaruje se posebni cilj 3.2. Unapređenje dostupnosti i razina uključenosti različitih kategorija polaznika u studijske programe i programe cjeloživotnog učenja od strateškoga/gospodarskoga interesa RH, Strateškoga plana MZO-a za razdoblje 2020. - 2022. Dodjelom stipendija motivirat će se studenti da u izboru svog studija preferiraju studijske programe iz STEM-a kao ključnog područja za pokretanje gospodarstva.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj godišnje dodijeljenih državnih stipendija za studente na studijskim programima u STEM područjima i studijskim programima deficitarnih zanimanja
81.045.691,00 kn
K818050 OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2014. - 2020. - PRIORITET 3
K676069 STVARANJE OKVIRA ZA PRIVLAČENJE STUDENATA I ISTRAŽIVAČA U STEM I ICT PODRUČJIMA - NPOO (C3.2.R2)
R
Mjera 5.7. Modernizirati, unaprijediti i razviti infrastrukturu studentskog smještaja za studente u nepovoljnom položaju
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: Ovom mjerom će se uz financiranje izgradnje novih studentskih domova, rekonstrukcije i modernizacije postojeće infrastrukture studentskih domova osigurati povećanje smještajnih kapaciteta te moderniji i kvalitetniji smještaj za studente u nepovoljnom položaju, što će posljedično rezultirati smanjenjem troškova studiranja i povećanjem pristupa visokom obrazovanju. Mjerom će se pridonijeti ostvarenju pojedinačnog cilja u sklopu C3.1. R2. Modernizacija visokog obrazovanja, Nacionalnog plana oporavka i otpornosti 2021. - 2026. u komponenti povećanja dostupnosti visokog obrazovanja ranjivih i podzastupljenih skupina uz infrastrukturna ulaganja usmjerena prema unapređenju materijalnih uvjeta studiranja. Ulaganje u studentski standard u neposrednoj je vezi s jednim od glavnih strateških ciljeva po kojemu visoko obrazovanje treba biti dostupno svima u skladu s njihovim sposobnostima, a što je zacrtano i Strateškim planom MZO-a za razdoblje 2020. - 2022. u posebnom cilju 3.3. - Unapređenje sustava upravljanja i financiranja visokog obrazovanja.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj rekonstruiranih studentskih domova za studente u nepovoljnom položaju
Broj izgrađenih studentskih domova za studente u nepovoljnom položaju
144.758.000,00 kn
OP KONKURENTNOST I KOHEZIJA 2021. – 2027.
R
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Posebni cilj broj 6: Osigurati pristup odgoju i obrazovanju učenicima s teškoćama u razvoju i studentima s invaliditetom
POSEBNI CILJ BROJ 6
POKAZATELJ ISHODA
POČETNA VRIJEDNOST POKAZATELJA ISHODA 2020.
CILJNA VRIJEDNOST POKAZATELJA ISHODA 2027.
Osigurati pristup odgoju i obrazovanju učenicima s teškoćama u razvoju i studentima s invaliditetom
OI.02.2.75 Broj djece s teškoćama u razvoju uključenih u inkluzivno obrazovanje
28.390 (baze podataka MZO-a)
31.000 (baze podataka MZO-a)
OI.02.2.76 Broj studenata s invaliditetom u sustavu visokog obrazovanja
229 (baza podataka MZO-a)
299 (baza podataka MZO-a)
Mjera 6.1. Povećati dostupnost predškolskih programa i oblika stručne podrške djeci i roditeljima djece s teškoćama u razvoju
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: U sklop ove mjere, izmjenama Zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju utvrdit će se prednosti pri upisu za uključivanje u programe primjerene potrebama djece s teškoćama u razvoju te omogućiti provedba programa rane intervencije u predškolskim ustanovama. Za navedeno potrebno je pružiti podršku ustanovama predškolskog odgoja i obrazovanja zapošljavanjem relevantnih stručnih suradnika, trećeg odgojitelja i pomoćnika u nastavi i stručnog komunikacijskog posrednika za pružanje potpore djeci s teškoćama u razvoju. Također, stručna podrška djeci s teškoćama u razvoju uključuje sustavnu, pravodobnu i stručnu podršku roditeljima vezano uz proces identifikacije i praćenja psihofizičkog razvoja djeteta kako bi se unaprijedila suradnja između odgojitelja, roditelja i stručnog tima odgojno-obrazovne ustanove te roditeljima pružile povratne informacije, smjernice i savjeti povezani s odgojem djece s teškoćama u razvoju.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Sunositelj: Agencija za odgoj i obrazovanje
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj djece s teškoćama u razvoju uključene u programe predškolskog odgoja i obrazovanja kojima je pružena stručna potpora
34.974.999,00 kn
A578004 PREDŠKOLSKI ODGOJ I OBRAZOVANJE DJECE S TEŠKOĆAMA U RAZVOJU (SUFINANCIRANJE)
A767022 STRUČNO USAVRŠAVANJE ODGOJNO-OBRAZOVNIH DJELATNIKA U SUSTAVU OSNOVNOG I SREDNJEG ŠKOLSTVA
I
Mjera 6.2. Unaprijediti osnovnoškolski i srednjoškolski odgoj i obrazovanje učenika s teškoćama u razvoju osiguravanjem kurikuluma i oblika stručne podrške učenicima i roditeljima učenika s teškoćama u razvoju
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: U sklopu ove mjere nastavit će se provedba kurikularne reforme osnovnoškolskog odgoja i obrazovanja donošenjem predmetnih kurikuluma posebnih programa za učenike s teškoćama u razvoju te će se pružiti podrška zapošljavanjem relevantnih stručnih suradnika u ustanovama osnovnoškolskog i srednjoškolskog odgoja i obrazovanja za provedbu rehabilitacijskih programa za učenike s teškoćama u razvoju te prevencijskih i rano interventnih programa za učenike s teškoćama mentalnog zdravlja. Stručna podrška učenicima s teškoćama u razvoju uključuje sustavnu, pravodobnu i stručnu potporu roditeljima vezano uz proces identifikacije i praćenja psihofizičkog razvoja učenika kako bi se unaprijedila suradnja između učitelja, nastavnika, roditelja i stručnog tima odgojno-obrazovne ustanove, roditeljima pružile povratne informacije, smjernice i savjeti povezani s odgojem učenika s teškoćama u razvoju. Također, u sklopu mjere osigurat će se dostupnost različitih pomagala potpomognute komunikacije za učenike s teškoćama, a stručnim usavršavanjem odgojno-obrazovnih radnika za korištenje digitalnih (asistivnih) tehnologija omogućit će se pravilno korištenje različitih pomagala potpomognute komunikacije za učenike sa složenim komunikacijskim potrebama.
Budući da zakonodavni strateški okvir ne omogućava preklapanje aktivnosti između strateških dokumenata, usluga pomoćnika u nastavi uvrštena je u sveobuhvatni Nacionalni plan izjednačavanja mogućnosti za osobe s invaliditetom . U sklopu Nacionalnog plana izjednačavanja mogućnosti za osobe s invaliditetom za razdoblje od 2021. do 2027. godine , Posebnog cilja 1 Osigurati inkluzivan odgoj i obrazovanje za djecu s teškoćama u razvoju i studente s invaliditetom, nastavit će se osiguravati infrastrukturna potpora učenicima s teškoćama u razvoju i neposredna potpora pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika učenicima s teškoćama u razvoju. U pripadajućem Akcijskom planu izjednačavanja mogućnosti za osobe s invaliditetom za razdoblje od 2021. do 2024. godine, Mjeri 3. Povećati dostupnost potpore učenicima s teškoćama u razvoju , planirano je osiguravanje neposredne potpore učenicima s teškoćama u razvoju tijekom odgojno-obrazovnoga procesa u zadacima koji zahtijevaju komunikacijsku, senzornu i motoričku aktivnost učenika uključivanjem pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika u rad u osnovnim i srednjim školama. Uz provedbu navedene mjere dovršit će se i aktivnosti reguliranja pravne osnove za ostvarivanje radno-pravnog statusa pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika kroz donošenje novog Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi, a sukladno odredbama Pravilnika o pomoćnicima u nastavi i stručnim komunikacijskim posrednicima donijet će se i program za stjecanje kvalifikacija temeljen na izrađenom standardu zanimanja i standardu kvalifikacije u svrhu stjecanja kompetencija zaposlenih pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika za samostalan rad s učenicima s teškoćama u razvoju.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Sunositelj: Agencija za odgoj i obrazovanje
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj donesenih predmetnih kurikuluma posebnih programa za učenike s teškoćama u razvoju
Broj odgojno-obrazovnih radnika koji su sudjelovali u stručnim usavršavanjima za korištenje asistivnih tehnologija i drugih pomagala za rad s učenicima s teškoćama u razvoju
Broj projekata za prilagodbu i izradu udžbenika/literature za slijepe i slabovidne učenike
Donesen program za stjecanje kvalifikacije pomoćnika u nastavi i program za stjecanje kvalifikacije stručnog komunikacijskog posrednika
118.504.748,00 kn
A733051 PROGRAMI IZRADE UDŽBENIKA ZA SLIJEPE I SLABOVIDNE UČENIKE I STUDENTE
K733067 OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2021. -2027., PRIORITET 2
A579003 ODGOJ I NAOBRAZBA UČENIKA S TEŠKOĆAMA U RAZVOJU U OSNOVNIM ŠKOLAMA
A767022 STRUČNO USAVRŠAVANJE ODGOJNO-OBRAZOVNIH DJELATNIKA U SUSTAVU OSNOVNOG I SREDNJEG ŠKOLSTVA
I
Mjera 6.3. Usustaviti i ujednačiti prava i oblike potpora te procedure ostvarivanja prava studenata s invaliditetom na visokim učilištima
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: U sklopu ove mjere, izmjenama i dopunama te izradom novih podazkonskih akata u području visokog obrazovanja, utvrdit će se prava studenata s invaliditetom te će se ujednačiti procedure ostvarivanja njihovih prava i pružiti podrška visokim učilištima u profesionalnom razvoju nastavnika za inkluzivno obrazovanje studenata s invaliditetom.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj studenata s invaliditetom koji su ostvarili pravo na potporu
Broj nastavnika osposobljenih za inkluzivno obrazovanje studenata s invaliditetom
578.000,00 kn
K733067 OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2021. -2027., PRIORITET 2
I
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Posebni cilj broj 7: Povećati dostupnost aktivnostima identifikacije, odgojno-obrazovnog rada, praćenja i podrške darovitoj djeci i učenicima uspostavom jedinstvenog i koherentnog sustava
POSEBNI CILJ BROJ 7
POKAZATELJ ISHODA
POČETNA VRIJEDNOST POKAZATELJA ISHODA 2020.
CILJNA VRIJEDNOST POKAZATELJA ISHODA 2027.
Povećati dostupnost aktivnostima identifikacije, odgojno-obrazovnog rada, praćenja i podrške darovitoj djeci i učenicima uspostavom jedinstvenog i koherentnog sustava
OI.02.2.69 Udio djece i učenika uključenih u sustavne aktivnosti
identifikacije, rada, praćenja i podrške darovitima
0% (baza podataka MZO-a)
2% (baza podataka MZO-a)
Mjera 7.1. Revidirati propise o odgoju i obrazovanju darovite djece/učenika te normativno i administrativno unaprijediti sustav identifikacije, rada, praćenja i podrške darovitima
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: Odgojno-obrazovni rad, skrb i podrška darovitoj djeci/učenicima trenutačno je fragmentirana, obavlja se samo u nekim odgojno-obrazovnim ustanovama ili u obliku izvanškolskih programa i aktivnosti, nije ujednačene razine te nije odraz sustavno sagledanih ciljeva, potreba i/ili osmišljenih aktivnosti. Potrebno je stoga osmišljavanje nacionalnog sustava i modela rada s darovitima koji će biti operacionaliziran uz cjelovit zakonodavni okvir, administrativnu prilagodbu i operacionalizaciju provedbenih smjernica. Ovo će biti usmjereno na sve sastavnice i elemente odgojno-obrazovnog rada i podrške darovitima (opća načela i vrijednosti odgojno-obrazovnog rada s darovitima, model rada i skrbi za darovite, sastavnice sustava rada s darovitima u školskom i izvanškolskom kontekstu, model (načela, postupci i tehnike) identifikacije darovitih, odgojno-obrazovni rad i metode rada s darovitima, sustav praćenja i usmjeravanja darovitih, sustav podrške darovitima, sustav podrške odgojno-obrazovnom sustavu, sustav podrške roditeljima te sustav izvješćivanja o radu i potpori darovitima.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Konceptualiziran sustav i model rada s darovitima koji je zakonodavno i provedbeno iskazan u usvojenome okviru
100.000,00 kn
A577133 POTICANJE PROGRAMA RADA S DAROVITIM UČENICIMA I STUDENTIMA
A578009 ODGOJ I OBRAZOVANJE DAROVITE DJECE PREDŠKOLSKE DOBI U DJEČJIM VRTIĆIMA
I
Mjera 7.2. Konceptualizirati i operacionalizirati model identifikacije darovitih, standardizirati postupke identifikacije darovite djece/učenika uz razvoj i prihvaćanje potrebnog instrumentarija
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: U sklopu ove mjere, u suradnji sa znanstvenicima i stručnjacima, a na tragu postojećih teorijskih modela i obrazovnih praksi konceptualizirat će se i provedbeno operacionalizirati model identifikacije darovitih, standardizirati postupci identifikacije darovite djece i učenika, sistematizirat će se postojeći i razviti potrebni novi instrumentarij te će se razviti svi protokoli, postupci, upute i provedbene smjernice za učinkovito korištenje u identifikaciji.
Pri konceptualizaciji i operacionalizaciji aktivnosti vodit će se načelima iskazanim u općem zakonodavnom okviru sustava rada s darovitima te će se voditi načelima prepoznavanja i udovoljavanja potrebama (razvojnim, odgojno-obrazovnim, osobnim, psihološkim, socijalnim, karijernim) darovite djece i učenika. Aktivnosti identifikacije vodit će se načelima inkluzivnosti i nepristranosti, načelima sveobuhvatnosti učenika i područja darovitosti te načelima korištenja višestrukih izvora informacija, metoda i tehnika identifikacije koje će biti na razini odgojno-obrazovnih ustanova koordinirane radom predškolskog/školskog tima koji vodi i koordinira psiholog.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Izrađen model identifikacije darovite djece/učenika
Broj djece/učenika koji je prošao postupak identifikacije darovitosti
Broj identificirane darovite djece/učenika
7.990.000,00 kn
A577133 POTICANJE PROGRAMA RADA S DAROVITIM UČENICIMA I STUDENTIMA
A578009 ODGOJ I OBRAZOVANJE DAROVITE DJECE PREDŠKOLSKE DOBI U DJEČJIM VRTIĆIMA
K733067 OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2021.-2027., PRIORITET 2
I
Mjera 7.3. Izraditi okvir odgojno-obrazovnog programa za darovitu djecu/učenike i provoditi programe odgojno-obrazovnog rada s darovitima
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: Na tragu usvojenoga nacionalnog sustava i modela rada s darovitom djecom i učenicima, na nacionalnoj razini izradit će se okvir odgojno-obrazovnog programa za darovitu djecu/učenike kao ishodište za programe odgojno-obrazovnog rada s darovitima, koji će uključivati temeljna načela, kurikularne zahtjeve i smjernice vezane uz sadržaj, metode i oblike rada te primjere dobre prakse u radu s darovitima u različitim područjima darovitosti.
Na razini osnivača odgojno-obrazovnih ustanova, odgojno-obrazovnih ustanova i centara izvrsnosti, uz prihvaćanje nacionalnog okvira odgojno-obrazovnog programa za darovitu djecu/učenike izradit će se i provesti posebni programi predškolskog i školskog odgojno-obrazovnog rada s darovitom djecom, odnosno diferencirani/razlikovni programi za darovite učenike.
Programi usmjereni na rad s darovitom djecom i učenicima sadrže obogaćivanje postojećih programa, kao i omogućavanje povremenoga homogenoga grupiranja i strukturiranoga rada, odnosno učenja sa sebi sličnima - s djecom sličnih intelektualnih sposobnosti, interesa, motivacije i kreativnosti, u školskom i izvanškolskom kontekstu. Uz to, programi usmjereni na djecu obuhvaćaju i aktivnosti obogaćivanja sredine u kojoj se planiraju kontekstualni uvjeti (okruženje) za poticanje aktivnosti i stjecanje raznovrsnih iskustava učenja.
Programi usmjereni na rad s darovitim učenicima odnosit će se na različite oblike odgojno-obrazovnog rada s darovitima, kurikularne sadržaje, metode i oblike rada koji su usmjereni na cjelovit razvoj darovitosti učenika te će se u njihovu osmišljavanju i izradi voditi pozornost o tome da budu harmonizirani sa suvremenim iskustvima drugih obrazovnih sustava u europskom i svjetskom kontekstu.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj djece/učenika koji su uključeni u programe predškolskog odgoja za darovitu djecu/diferencirani nastavni program
Broj odgojitelja, učitelja, nastavnika i stručnih suradnika koji su uključeni u programe i rade s darovitom djecom/učenicima
9.921.317,00 kn
A577133 POTICANJE PROGRAMA RADA S DAROVITIM UČENICIMA I STUDENTIMA
A578009 ODGOJ I OBRAZOVANJE DAROVITE DJECE PREDŠKOLSKE DOBI U DJEČJIM VRTIĆIMA
K733067 OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2021.-2027., PRIORITET 2
I
Mjera 7.4. Uspostaviti sustav i mehanizme rane identifikacije, praćenja i usmjeravanja darovite djece i učenika
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: Identifikaciju, praćenje i usmjeravanje darovitih potrebno je započeti u što ranijoj dobi, kao dio sustavnih aktivnosti koje bi rezultirale punim ostvarenjem svih potencijala darovite djece i učenika. U postojećim okolnostima identifikacija, pa tako i praćenje darovitih, fragmentarno je i rezultat individualnih napora i interesa uključenih odgojno-obrazovnih stručnjaka. Kao takvo je manjkavo budući da ne omogućava željeni odgojno-obrazovni rad i podršku darovitima u smjeru ostvarenja njihovih potencijala.
Na tragu usvojenog modela identifikacije darovitih izradit će se provedbene smjernice za praćenje i usmjeravanje darovite djece/učenika, koje će pružiti odgojiteljima, učiteljima, nastavnicima i stručnim suradnicima okvir i operativni instrument za rad u neposrednome odgojno-obrazovnom okruženju i izvanškolskom odgoju i obrazovanju te će sinkronizirati dostupne evidencije i podatke između stručnjaka, odgojno-obrazovnih ustanova, izvanškolskih oblika odgoja i obrazovanja te središnjih evidencija o djeci i učenicima u odgojno-obrazovnom sustavu.
Na primjerima najboljih europskih i svjetskih praksi razradit će se operativni postupci usmjeravanja darovitih kako bi se smanjio efekt njihova gubitka u odgojno-obrazovnome sustavu, odnosno kako bi se povećala ukupna učinkovitost sustava rada s darovitima u vidu kasnijih obrazovnih i karijernih ishoda.
Nositelji: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Izrađene operativne smjernice za praćenje i usmjeravanje darovite djece i učenika
Broj djece/učenika u sustavu praćenja radi identifikacije/poticanja darovitosti
Broj darovite djece/učenika koji su prošli postupke usmjeravanja
1.700.000,00 kn
A577133 POTICANJE PROGRAMA RADA S DAROVITIM UČENICIMA I STUDENTIMA
K733067 OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2021. -2027., PRIORITET 2
I
Mjera 7.5. Unaprijediti infrastrukturu sustava za pružanje izvanškolske podrške odgojno-obrazovnom radu s darovitom djecom/učenicima
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: U svrhu podrške odgojno-obrazovnim ustanovama u radu s darovitom djecom/učenicima te u svrhu razvoja i ostvarenja punoga nacionalnoga odgojno-obrazovnog programa rada i podrške darovitoj djeci/učenicima, koji uključuje predškolske/školske i izvanškolske programe i oblike rada, unaprijedit će se rad postojećih i razvoj novih centara za rad s darovitom djecom/učenicima, posebno u sredinama gdje im vrtići/škole ne mogu osigurati adekvatnu podršku. Takvi centri trebaju okupljati stručnjake različitih profila, raspolagati stručnim i materijalnim resursima potrebnim za pružanje kvalitetne podrške darovitoj djeci/učenicima te ostvariti suradnju sa znanstvenim i sveučilišnim sustavom. Kao oblik unapređenja sustava na nacionalnoj razini osmislit će se nacionalne smjernice za rad i ulogu mreže izvanškolskih centara s posebnim ciljem povećanja efektivnosti njihova rada i usklađeno djelovanje s ustanovama odgojno-obrazovnog sustava u ostvarenju odgojno-obrazovnih ciljeva, posebice kada je riječ o darovitoj djeci/učenicima.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Izrađene nacionalne smjernice za rad izvanškolskih centara za rad s darovitom djecom/učenicima
Broj izvanškolskih centara za rad s darovitom djecom/učenicima kojima je pružena podrška u razvoju
Broj djece/učenika koji pohađaju izvanškolske centre za rad s darovitom djecom/učenicima
12.050.000,00 kn
A577133 POTICANJE PROGRAMA RADA S DAROVITIM UČENICIMA I STUDENTIMA
A579004 POTICANJE IZVANNASTAVNIH AKTIVNOSTI U OŠ
A580003 POTICANJE IZVANNASTAVNIH AKTIVNOSTI U SREDNJIM ŠKOLAMA I VISOKOŠKOLSKOM OBRAZOVANJU
K733067 OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2021. -2027., PRIORITET 2
I
Mjera 7.6. Unaprijediti sustav inicijalnog osposobljavanja i kontinuiranog stručnog usavršavanja odgojitelja, učitelja, nastavnika i stručnih suradnika u radu s darovitom djecom/učenicima
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: Izradit će se model inicijalnog osposobljavanja stručnjaka (odgojitelja, učitelja, nastavnika, stručnih suradnika) u vidu razmatranja, operacionalizacije i izrade dodatnog programa kompetencija koje trebaju imati stručnjaci zaposleni u odgojno-obrazovnom sustavu, odnosno u izvanškolskim programima rada s darovitom djecom/učenicima.
U svrhu unaprjeđenja sustava stručnog usavršavanja, nakon analize učiteljskih, nastavničkih i kvalifikacija stručnih suradnika potrebnih za rad s darovitima osmislit će se standard i program osposobljavanja te provesti stručna usavršavanja u radu s darovitom djecom/učenicima (vezano uz područje identifikacije, odgojno-obrazovnog rada, pružanja podrške, usmjeravanja i praćenja darovitih).
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Sunositelj: Agencija za odgoj i obrazovanje
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj odgojitelja, učitelja, nastavnika i stručnih suradnika koji su stekli djelomičnu kvalifikaciju stručnjaka za rad s darovitom djecom/učenicima
Broj izrađenih programa stručnog usavršavanja u svim područjima rada s darovitom djecom/učenicima
Broj polaznika stručnih usavršavanja u svim područjima rada s darovitom djecom/učenicima
2.271.200,00 kn
A578009 ODGOJ I OBRAZOVANJE DAROVITE DJECE PREDŠKOLSKE DOBI U DJEČJIM VRTIĆIMA
K733067 OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2021. -2027., PRIORITET 2
I
Mjera 7.7. Uspostaviti model i mehanizme podrške roditeljima darovite djece/učenika
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: Kako bi se unaprijedio sustav rada s darovitom djecom/učenicima potrebno je osmisliti model, oblike i mehanizme podrške roditeljima darovite djece/učenika, koji će biti povezani sa svim elementima u radu s darovitima (identifikacijom, odgojno-obrazovnim radom, profesionalnim usmjeravanjem i praćenjem) te će na konkretan i primjeren način dati povratne informacije, smjernice i savjete povezane s odgojem darovite djece, uz različite oblike podrške (savjetovanja i razgovore, radionice, grupe podrške za roditelje). Na tragu osmišljenog modela stručni timovi predvođeni psihologom operativno će provoditi u vrtićima i školama ovaj dio sustava rada s darovitom djecom/učenicima, a prema potrebi dodatne oblike podrške mogu realizirati u suradnji s centrima izvrsnosti koji djeluju na tom području.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Sunositelji: Agencija za odgoj i obrazovanje
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Izrađen model stručne podrške roditeljima darovite djece/učenika
Broj roditelja darovite djece/učenika kojima je pružena podrška
550.005,00 kn
A767022 STRUČNO USAVRŠAVANJE ODGOJNO-OBRAZOVNIH DJELATNIKA U SUSTAVU OSNOVNOG I SREDNJEG ŠKOLSTVA
K733067 OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2021. -2027., PRIORITET 2
I
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Posebni cilj broj 8: Unaprijediti odgoj i obrazovanje djece i učenika pripadnika nacionalnih manjina
POSEBNI CILJ BROJ 8
POKAZATELJ ISHODA
POČETNA VRIJEDNOST POKAZATELJA ISHODA 2020.
CILJNA VRIJEDNOST POKAZATELJA ISHODA 2027.
Unaprijediti odgoj i obrazovanje djece i učenika pripadnika nacionalnih manjina
OI.02.2.70 Obuhvat djece i učenika uključenih u nastavu na jeziku i pismu nacionalnih manjina
10.219 (baza podataka MZO-a)
10.350 (baza podataka MZO-a)
Mjera 8.1. Pružati potporu odgojno-obrazovnim ustanovama koje provode neki od modela obrazovanja (model A, B i/ili C)
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: U sklopu ove mjere pružat će se potpora u usvajanju jezičnih i drugih kompetencija nastavnika i stručnih suradnika koji rade u školama s nastavom na jeziku i pismu nacionalnih manjina. Navedena mjera predviđa potporu stručnim usavršavanjima ravnatelja i odgojno-obrazovnih radnika i to studijskim putovanjima u zemlje matičnog naroda ili zemlje sa značajnom (ili brojnom) zajednicom nacionalne manjine te izdavanje suglasnosti za ustroj nastave i zapošljavanje učitelja i nastavnika.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj odgojno-obrazovnih radnika zaposlenih u školama s nastavom na jeziku i pismu nacionalnih manjina, koji su sudjelovali u stručnim usavršavanjima
2.325.000,00 kn
A577137 POSEBNI PROGRAMI OBRAZOVANJA ZA PROVOĐENJE PROGRAMA NACIONALNIH MANJINA
I
Mjera 8.2. Izraditi i donijeti razlikovne kurikulume u nastavi prema modelu A i kurikulume za model C
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: Mjera predviđa osnivanje stručnih radnih skupina za izradu razlikovnih kurikuluma u nastavi prema modelu A u dijelu društveno-humanističkih predmeta (povijest, geografija, priroda i društvo, glazbena i likovna kultura) koji bi uključivali sadržaje posvećene kulturi nacionalne manjine. Također, mjerom se predviđa nastavak izrade novih kurikuluma jezika i kulture (model C) za sve nacionalne manjine u sustavu obrazovanja.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj izrađenih razlikovnih kurikuluma društveno-humanističkog područja (u nastavi po modelu A)
Broj izrađenih kurikuluma jezika i kulture nacionalne manjine (model C)
2.160.000,00 kn
A577131 POTICAJI OBRAZOVANJA NACIONALNIH MANJINA
I
Mjera 8.3. Pravodobno osiguravati udžbenike u nastavi na jeziku i pismu nacionalnih manjina
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: Mjera predviđa donošenje zakonskih pretpostavki te uspostavljen sustav kriterija kako bi se omogućilo pravodobno osiguravanje udžbenika te drugih obrazovnih materijala za nastavu na jeziku i pismu nacionalnih manjina. Kako izrada udžbenika i drugih obrazovnih materijala za nastavu na jeziku i pismu nacionalnih manjina iziskuje dodatne aktivnosti (prijevod, dotisak i dr.), mjerom će se omogućiti sufinanciranje izrade kao i jednostavnija procedura u osiguravanju udžbenika i drugih obrazovnih materijala kako bi se omogućila nesmetana provedba nastavnog procesa za sve učenike.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj izrađenih udžbenika/ dodatnih obrazovnih materijala na jeziku i pismu nacionalne manjine
1.800.000,00 kn
A577131 POTICAJI OBRAZOVANJA NACIONALNIH MANJINA
Mjera 8.4. Pružati potporu odgojno-obrazovnim ustanovama s većim brojem pripadnika romske nacionalne manjine
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: Provedbom mjere nastoji se omogućiti pristup kvalitetnom i uključivom obrazovnom sustavu, koje cilja na smanjenje početnih nejednakosti, eliminiranje diskriminacije, redukciju izazova s kojima se susreću djeca iz ranjivih društvenih skupina te promicanje razvoja djece. Svrha provedbe mjere je podići kvalitetu i učinkovitost obrazovanja djece pripadnika romske nacionalne manjine te osigurati stjecanje potrebnih znanja i vještina. U sklopu mjere pružit će se dodatna potpora odgojno-obrazovnim ustanovama s većim brojem učenika pripadnika romske nacionalne manjine. Navedena potpora uključuje pomoć u učenju/mentoriranje, edukacije učitelja/nastavnika i stručnih suradnika koji rade u multikulturnom okruženju te uspostavu zakonskih pretpostavki za angažiranje romskih pomagača.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj odgojno-obrazovnih ustanova kojima je pružena dodatna potpora
4.500.000,00 kn
A767015 PROVEDBA PROGRAMA ZA UKLJUČIVANJE ROMA
I
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Posebni cilj broj 9: Unaprijediti odgoj i obrazovanje djece i učenika pripadnika hrvatskoga naroda izvan Republike Hrvatske
POSEBNI CILJ BROJ 9
POKAZATELJ ISHODA
POČETNA VRIJEDNOST POKAZATELJA ISHODA 2020.
CILJNA VRIJEDNOST POKAZATELJA ISHODA 2027.
Unaprijediti odgoj i obrazovanje djece i učenika pripadnika hrvatskoga naroda izvan Republike Hrvatske
OI.02.2.71 Obuhvat polaznika uključenih u nastavu hrvatskoga jezika u inozemstvu s kojima rade učitelji i lektori upućeni iz Republike Hrvatske
7.250 (baza podataka MZO-a)
7.975 (baza podataka MZO-a)
Mjera 9.1. Povećati broj nastavnih mjesta na kojima se nudi mogućnost učenja hrvatskoga jezika izvan Republike Hrvatske, od osnovnoškolske do visokoškolske razine
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: Kako bi se povećao obuhvat polaznika, potrebno je osigurati što veći broj mjesta na kojima se osigurava kvalitetna nastava hrvatskoga jezika u inozemstvu, prema stvarnim potrebama i mogućnostima. U sklopu ove mjere pružat će se potpora u razvijanju metodičkih, jezičnih i drugih kompetencija učitelja i lektora koji predaju hrvatski jezik u inozemstvu, i to ne samo zaposlenima u sustavu Ministarstva znanosti i obrazovanja, nego i izvan njega. Navedena mjera predviđa potporu uz uključivanje učitelja i lektora u postojeće edukacije, organiziranje ciljanih stručnih usavršavanja u Republici Hrvatskoj ili u inozemstvu, organiziranje studijskih putovanja iz država u kojima živi značajna hrvatska zajednica te izdavanje suglasnosti za ustroj nastave i zapošljavanje učitelja i lektora.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj učitelja/lektora kojima je pružena potpora u razvijanju metodičkih, jezičnih i drugih kompetencija uz stručna usavršavanja
570.000,00 kn
A577124 HRVATSKA NASTAVA U INOZEMSTVU
I
Mjera 9.2. Donijeti novi kurikulum hrvatske nastave u inozemstvu i izraditi odgovarajuće obrazovne materijale
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: Mjera predviđa osnivanje stručne radne skupine za izradu kurikuluma hrvatske nastave u inozemstvu, koja će pripremiti i uputiti u daljnji postupak usvajanje novog kurikuluma izrađenog na temelju stvarnih potreba i izazova učenika polaznika hrvatske nastave te suvremenih metodičkih i pedagoških standarda. S obzirom na specifične potrebe i izazove u provođenju obrazovnih aktivnosti mjera predviđa uspostavljanje sustavnog osiguravanja udžbenika te drugih obrazovnih materijala za nastavu hrvatskoga jezika uz inozemstvu, pri čemu će se imati u vidu potreba izrade udžbenika za početno učenje hrvatskoga jezika za različite dobne skupine.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Usvojen novi kurikulum hrvatske nastave u inozemstvu
Broj škola kojima je odobrena financijska potpora za osiguravanje udžbenika te drugih obrazovnih materijala za nastavu hrvatskoga jezika u inozemstvu
5.250.000,00 kn
A577012 OBRAZOVANJE DJECE HRVATSKIH GRAĐANA U INOZEMSTVU
I
Mjera 9.3. Pružiti potporu u izradi suvremenih kurikuluma za redovitu nastavu na hrvatskome jeziku u Bosni i Hercegovini
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: Postoji kontinuirana suradnja Ministarstva znanosti i obrazovanja s brojnim odgojno-obrazovnim institucijama u Bosni i Hercegovini koje organiziraju redovitu nastavu prema hrvatskom planu i programu. Pruža se stručna potpora učiteljima i nastavnicima, kao i mjerodavnim institucijama u Bosni i Hercegovini, a posebno je važna aktivna suradnja u prilagodbi postojećih i izradi novih predmetnih kurikuluma kako bi se uspješno provela započeta reforma i definirali suvremeni obrazovni standardi. Onim učenicima koji će svoj obrazovni put nastaviti u Republici Hrvatskoj pružit će se isti uvjeti i mogućnosti kakve imaju njihovi vršnjaci u Republici Hrvatskoj, pri čemu je posebno važno osigurati polaganje ispita državne mature prema istim uvjetima.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Sunositelj: Središnji državni ured za Hrvate izvan Republike Hrvatske
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj institucija kojima je pružena potpora u izradi suvremenih kurikuluma za redovitu nastavu na hrvatskome jeziku u Bosni i Hercegovini
75.000,00 kn
A862026 ORGANIZIRANJE STRUČNIH SEMINARA I RADIONICA ZA HRVATE IZVAN REPUBLIKE HRVATSKE
I
Mjera 9.4. Osigurati punu dostupnost ranog i predškolskog, kao i osnovnoškolskog i srednjoškolskog odgoja i obrazovanja za djecu iz obitelji povratnika iz hrvatskog iseljeništva, odnosno obitelji potomaka hrvatskih iseljenika pri povratku iz inozemstva
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: Provedbom mjere svoj djeci iz obitelji povratnika iz hrvatskog iseljeništva, odnosno obitelji potomaka hrvatskih iseljenika pri povratku iz inozemstva osigurat će se puna i promptna uključenost u program ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja, kao i osnovnoškolskog i srednjoškolskog. Sustavno će se osiguravati puna uključenost u odgojno-obrazovni proces i planirati potpora za što brže i uspješnije uključivanje u društvo . Komunikacijska jezična kompetencija jedna je od ključnih kompetencija za prijenos i stjecanje znanja, vještina, sposobnosti, stajališta i vrijednosti te je temelj obrazovanja i uspješne prilagodbe. Stoga je u sustavu osnovnoškolskog i srednjoškolskog odgoja i obrazovanja posebno važno unaprijediti program učenja hrvatskoga jezika za djecu koja ne znaju ili nedostatno znaju hrvatski jezik te povećati broj sati pripremne i dopunske nastave.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj škola koje provode program učenja hrvatskoga jezika u sklopu pripremne/ dopunske nastave sukladno Pravilniku o provođenju pripremne i dopunske nastave za učenike koji ne znaju ili nedostatno znaju hrvatski jezik i nastave materinskoga jezika i kulture države podrijetla učenika
249.900,00 kn
A579000 OSNOVNOŠKOLSKO OBRAZOVANJE
A580000 SREDNJOŠKOLSKO OBRAZOVANJE
I
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Posebni cilj broj 10: Nastaviti informatizaciju sustava obrazovanja
POSEBNI CILJ BROJ 10
POKAZATELJ ISHODA
POČETNA VRIJEDNOST POKAZATELJA ISHODA 2020.
CILJNA VRIJEDNOST POKAZATELJA ISHODA 2027.
Nastaviti informatizaciju sustava obrazovanja
OI.02.2.72 Broj učenika koji koriste nove i/ili unaprijeđene javne digitalne servise, proizvode i procese
0 (baza podataka CARNET)
95.140 (baza podataka CARNET)
OI.02.2.73 Broj studenata koji koriste nove i/ili unaprijeđene javne digitalne servise, proizvode i procese
0 (baza podataka CARNET)
31.240 (baza podataka CARNET)
OI.02.2.74 Broj djelatnika u obrazovnim ustanovama koji koriste nove i/ili unaprijeđene javne digitalne servise, proizvode i procese
0 (baza podataka CARNET)
15.620 (baza podataka CARNET)
Mjera 10.1. Osposobiti obrazovne ustanove za provođenje mješovitih/hibridnih oblika nastave
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: Unaprijediti obrazovne ustanove za izvođenje i sudjelovanje u mješovitim/hibridnim oblicima nastave razvojem obrazovnih sadržaja, s ciljem poticanja inovativnosti, lakšeg i učinkovitijeg uključivanja ranjivih skupina/skupina s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama, unaprjeđivanja nastavnog kadra, nastavnih i izvannastavnih programa u osnovnim i srednjim školama bez obzira na regionalnu rasprostranjenost i razvijenost.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Sunositelj: CARNET
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj razvijenih obrazovnih sadržaja za provođenje mješovitih/hibridnih oblika nastave
53.142.842,00 kn
K628081 OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2014. -2020., PRIORITET 3 i 4 (CARNET)
R
Mjera 10.2. Kontinuirano razvijati digitalne kompetencije
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: Poticati razvoj digitalnih kompetencija u osnovnoškolskom i srednjoškolskom sustavu odgoja i obrazovanja u svrhu unaprjeđivanja inovativnih metoda učenja i poučavanja, učinkovite primjene digitalnih tehnologija i alata u nastavnom i poslovnom procesu škole. Također, u sklopu mjere osnažit će se digitalne kompetencije nastavnika u visokom obrazovanju za poučavanje u digitalnom okruženju u svrhu unaprjeđivanja inovativnih metoda učenja i poučavanja, kao i učinkovite primjene digitalnih tehnologija i alata uz kontinuirano osvještavanje i edukaciju o kibernetičkoj sigurnosti. Nastavnicima na svim razinama obrazovanja osigurat će se podrška u pronalaženju, učenju i korištenju novih i inovativnih računalnih aplikacija i alata namijenjenih obrazovanju.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Sunositelji: CARNET
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj djelatnika obrazovnih ustanova kojima je pružena podrška u primjeni digitalnih tehnologija i alata u obrazovnom procesu
28.185.694,00 kn
K628081 OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2014. -2020., PRIORITET 3 i 4 (CARNET)
K628093 PODKOMPONENTA C3.1. R2-I1 DIGITALNA PREOBRAZBA VISOKOG OBRAZOVANJA E-SVEUČILIŠTA
R
Mjera 10.3. Ujednačiti opremljenost škola i potaknuti istraživanja i eksperimentiranja u primjeni digitalnih tehnologija u učenju i poučavanju
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja : Ujednačiti opremljenost škola u svrhu osiguranja istovjetnih mogućnosti za razvoj inovacija i učinkovitu primjenu digitalnih tehnologija u procesu učenja i poučavanja te svakoj školi omogućiti ravnopravan pristup infrastrukturi i njezinim uslugama. Osigurati ustanovama konstantnu podršku u održavanju i ažuriranju računalne opreme. Potaknuti istraživanja i eksperimentiranja u primjeni digitalnih tehnologija u učenju i poučavanju u nastavnim i izvannastavnim aktivnostima u cilju razvoja znanja i vještina te usmjeravanju učenika k novim područjima koja otvara digitalna tehnologija kako bi ispravno mogli shvatiti njihov značaj te ih pripremiti za budući rad, studiranje ili cjeloživotno učenje o njima (umjetna inteligencija, 3D ispis, Internet-of-things /IoT/ i slične tehnologije).
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Sunositelj: CARNET
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Udio škola opremljenih za primjenu digitalnih tehnologija u procesu učenja i poučavanja
441.133.324,00 kn
K628081 OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2014. -2020., PRIORITET 3 i 4 (CARNET)
K628080 OP KONKURENTNOST I KOHEZIJA 2014. -2020., PRIORITET 9 (CARNET)
OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2021.-2027., PRIORITET 2 (CARNET)
I
Mjera 10.4. Uspostaviti digitalnu obrazovnu platformu
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: Digitalna obrazovna platforma je krovna tehnološka platforma za pristup aplikacijama i sadržajima, komunikaciju i automatizaciju procesa sa svrhom ubrzavanja digitalne transformacije obrazovnog sustava, boljeg korisničkog iskustva, uštedu vremena uz automatsku razmjenu podataka, otvorenu prema svim dionicima. Centralizirani smještaj usluga i sadržaja, kao i moderna arhitektura u skladu s najsuvremenijim tehnološkim rješenjima, omogućit će razvoj i visoku dostupnost (pouzdanost i brzinu) kvalitetnijih usluga, uz smanjivanje troškova održavanja na razini cijelog sustava. Unaprjeđenjem automatizacije i povezivanja administrativnih i odgojno-obrazovnih procesa uz digitalnu obrazovnu platformu smanjiti odgojno-obrazovnim ustanovama i visokim učilištima vrijeme posvećeno administrativnim poslovima i omogućiti fokusiranje na unapređenje procesa učenja i poučavanja.
Nositelj: CARNET
Sunositelji: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Uspostavljena digitalna obrazovna platforma
23.125.000,00 kn
K628093 PODKOMPONENTA C3.1. R2-I1 DIGITALNA PREOBRAZBA VISOKOG OBRAZOVANJA E-SVEUČILIŠTA
I
Mjera 10.5. Osigurati otvorene digitalne nastavne resurse za kvalitetno visoko obrazovanje
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: Razvoj kvalitetnih digitalnih obrazovnih sadržaja za visoko obrazovanje zahtijeva individualizirani pristup u skladu sa strateškim odrednicama i razvojnim potrebama visokih učilišta. Zbog navedenih razloga nužno je visoka učilišta u širem smislu opremiti prikladnom opremom za razvoj vlastitoga digitalnoga obrazovnog sadržaja u videoformatu. Osim opreme, osigurat će se edukacija za razvoj sadržaja, alati i pohrana, to jest trajna dostupnost razvijenog sadržaja. Razvoj digitalnoga obrazovnog sadržaja zamišljen je kao poticaj mješovitom obliku nastave, odnosno kao dodana vrijednost klasičnoj nastavi.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Sunositelj: CARNET
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj visokih učilišta koja su razvila i primjenjuju digitalne sadržaje uz pomoć nove opreme
35.000.000,00 kn
K628093 PODKOMPONENTA C3.1. R2-I1 DIGITALNA PREOBRAZBA VISOKOG OBRAZOVANJA E-SVEUČILIŠTA
I
Mjera 10.6. Uspostaviti sustav digitalne zrelosti visokih učilišta
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: Uspostaviti sustav digitalne zrelosti hrvatskih visokih učilišta te preporuka za potrebna ulaganja i razvojne aktivnosti koje će biti temelj za daljnje investicije, odnosno opremanje visokih učilišta i proširenje podrške ustanovama, nastavnicima i studentima u online nastavi te nastavi na daljinu. Elementi infrastrukturnih ulaganja koja će podržati nove tehnologije i digitalne nastavne resurse uključuju uz ostalo i osiguranje pristupa mreži, koja je u skladu s novim tehnološkim rješenjima i prilagođena potrebama korisnika te obrazovnim izvorima za zaposlenike i studente uz pouzdanu brzu konekciju, kao i opremanje predavaonica opremom nužnom za provedbu nastave u digitalnom okruženju. Ulaganje u infrastrukturu i IKT opremu visokih učilišta i poticanje daljnje digitalne preobrazbe visokog obrazovanja u skladu s potrebama digitalizacije društva pridonijet će i unaprjeđenju kvalitete, relevantnosti i dostupnosti visokog obrazovanja.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Sunositelj: CARNET
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj javnih visokih učilišta opremljenih za provedbu nastave u digitalnom okruženju
229.185.000,00 kn
K628093 PODKOMPONENTA C3.1. R2-I1 DIGITALNA PREOBRAZBA VISOKOG OBRAZOVANJA E-SVEUČILIŠTA
I
Mjera 10.7. Pružiti podršku obrazovnim ustanovama u području umjetne inteligencije (UI)
Svrha provedbe mjere i doprinos provedbi posebnog cilja: Pružiti podršku obrazovnoj zajednici informiranjem o potencijalima i rizicima UI u obrazovanju i društvu, čemu će pridonijeti istraživanje utjecaja i etičkih načela u primjeni UI u području obrazovanja te edukacija o mogućnostima, utjecaju, sigurnoj i učinkovitoj primjeni UI u učenju i poučavanju. Nadalje, razviti obrazovne materijale za učenje o/za UI te osposobiti nastavnike za poučavanje učenika o/UI. Poticanje inoviranja uz pomoć UI-a u sustavu školskih natjecanja te razvoj portala temeljenog na UI za detekciju digitalnih obrazovnih sadržaja, alata i usluga primjenjivih za specifične potrebe u učenju i poučavanju, uključujući preporuke za njihovo učinkovito korištenje.
Unaprijediti analitiku koreliranjem višestruke skupine podataka (ponašajna analiza mreže, samoučeće mreže, BI/UI, automatska korektivna administracija sustava) i predikcijskog modela, kao i osigurati efektniji mrežni nadzor koji će podržati bolju vidljivost stanja mreže u svim slojevima te stvoriti preduvjete za sigurnije komuniciranje korištenjem kvantnih tehnologija.
Nositelj: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Sunositelj: CARNET
POKAZATELJ REZULTATA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
IZVOR FINANCIRANJA
OZNAKA MJERE
R/I
Broj razvijenih obrazovnih materijala povezanih s UI
37.050.000,00 kn
OP UČINKOVITI LJUDSKI POTENCIJALI 2021. -2027., PRIORITET 2 (CARNET)
I
PRILOG 1. Tablični predložak za izradu akcijskog plana
Predložak za izradu Akcijskog plana za provedbu Nacionalnog plana razvoja sustava obrazovanja za razdoblje do 2027. godine, za razdoblje od 2022. do 2024. godine (odvojeni prilog u elektroničkom obliku .xlsx) otvorite dvostrukim klikom na ikonu:
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja