Nacrt ključnih elemenata Poziva na dostavu projektnih prijedloga za Ruksak pun kulture za mlade
Uvod
Poziv je predviđen u sklopu specifičnog cilja 9.i.1- Borba protiv siromaštva i socijalne isključenosti kroz promociju integracije na tržište rada i socijalne integracije ranjivih skupina, i borba protiv svih oblika diskriminacije, investicijskog prioriteta9i - Aktivna uključenost, uključujući s ciljem promicanja jednakih mogućnosti te aktivnog sudjelovanja i poboljšanja zapošljivosti, u okviru prioritetne osi 2 - Socijalno uključivanje, Operativnog programa „Učinkoviti ljudski potencijali“ (OPULJP) za razdoblje 2014. – 2020.
Opći cilj ovog poziva na dostavu projektnih prijedloga jest bolja socijalna uključenost mladih u RH, posebno mladih u nepovoljnom položaju, kroz njihovo veće sudjelovanje u kulturnim i umjetničkim aktivnostima i sadržajima.
Specifični ciljevi su:
razvijanje socijalnih i kreativnih vještina i znanja koja doprinose socijalnom uključivanju mladih, posebno mladih u nepovoljnom položaju, sprečavanju njihovog ulaska u NEET skupinu (osobe koje nisu zaposlene, ne obrazuju se niti se osposobljavaju) te antisocijalnog ponašanja
poboljšanje pristupa mladih, posebno mladih u nepovoljnom položaju, kulturnim i umjetničkim sadržajima i aktivnostima
Privremeni otvoreni Poziv na dostavu projektnih prijedloga za Ruksak pun kulture za mlade provodit će se putem triju skupina aktivnosti:
Skupina aktivnosti A: Organizacija i provedba umjetničkih radionica za mlade u srednjim školama, posebno u manje razvijenim područjima u RH
Skupina aktivnosti B: Organizacija i provedba umjetničkih radionica za mlade u nepovoljnom položaju
Skupina aktivnosti C: Razvijanje interaktivnih kulturno-umjetničkih programa ustanova u kulturi, umjetničkih organizacija i udruga u području kulture i umjetnosti kojima će se povećati mogućnost sudjelovanja mladih u kulturnom životu
Predviđeno trajanje provedbe projekata jest 18 mjeseci.
Ciljana skupina Ruksaka punog kulture za mlade
Ciljana skupina (krajnji korisnici) su mladi u dobi od 15 do 25 godina, posebno mladi u nepovoljnom položaju npr.:
osobe s invaliditetom
migranti
pripadnici etničkih manjina
pripadnici marginaliziranih zajednica
dugotrajno nezaposleni
osobe koje su izložene siromaštvu i socijalnoj isključenosti[1] i sl.
[1] Sukladno Uredbi (EU) br. 1304/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. prosinca 2013. o Europskom socijalnom fondu i stavljanju izvan snage Uredbe Vijeća (EZ) br. 1081/2006
Popis prihvatljivih prijavitelja i partnera
Prihvatljivi prijavitelji za Skupinu aktivnosti A i Skupinu aktivnosti B su:
organizacije civilnog društva (umjetničke organizacije, udruge, zaklade)
jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave.
Prihvatljivi prijavitelji za Skupinu aktivnosti C su:
umjetničke organizacije, udruge u području kulture i umjetnosti
ustanove u kulturi.
Prijavitelj može djelovati i u partnerstvu. Potencijalni partneri mogu biti:
organizacije civilnog društva (umjetničke organizacije, udruge, zaklade)
ustanove u kulturi
jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave.
Partneri mogu sudjelovati u više od jedne prijave. Prijavitelj može istovremeno biti partner u drugoj prijavi.
Prihvatljivi su prijavitelji i partneri iz cijele Republike Hrvatske.
Izbor svakog od partnera te opis uloge i doprinosa rezultatima provedbe predloženog projekta moraju biti jasno opisani i obrazloženi u prijavnoj dokumentaciji.
Popis prihvatljivih aktivnosti u okviru Poziva
U okviru ovog poziva projektni prijedlozi se mogu dostaviti za jednu ili više skupina aktivnosti, kako slijedi:
Skupina aktivnosti A: Organizacija i provedba umjetničkih radionica za mlade u srednjim školama, posebno u manje razvijenim područjima u RH[2]
Potencijalni prijavitelji uspostavljaju suradnju sa srednjim školama (gimnazijama ili strukovnim školama)[3]te na osnovi iskazanog interesa i potreba krajnjih korisnika, definiraju sadržaj radionica. Radionice mogu obuhvatiti različita područja umjetničkog stvaralaštva, a osmišljavaju ih i provode voditelji odgovarajućih umjetničkih i stručnih referenci. Radionice mladima trebaju ponuditi sadržaje koji su inovativni u odnosu na postojeći sadržaj za mlade u lokalnoj zajednici te različitim aktivnostima kao što su praktični rad, osmišljavanje i realizacija umjetničkog projekta, predavanja, diskusije, posjeti kulturnim događanjima i upoznavanje sa suvremenim umjetničkim praksama, prezentacije rada učenika u javnom prostoru i sl., razvijati njihove socijalne kompetencije i kreativno mišljenje, educirati ih za promišljanje i razumijevanje umjetničkog djela i utjecaja umjetnosti na pozitivne društvene procese.
Skupina aktivnosti B: Organizacija i provedba umjetničkih radionica za mlade u nepovoljnom položaju
Potencijalni prijavitelji identificiraju krajnje korisnike projekta tj. mlade u nepovoljnom položaju (npr. osobe s invaliditetom, migrante, pripadnike etničkih manjina, pripadnike marginaliziranih zajednica, dugotrajno nezaposlene, mlade koji su izloženi siromaštvu i socijalnoj isključenosti)[4]te na osnovi iskazanog interesa i potreba krajnjih korisnika razvijaju projektnu ideju. Potencijalni prijavitelji trebaju osigurati prostor, prilagođen potrebama krajnjih korisnika, u kojem će se predloženi program realizirati (u lokalnoj zajednici, izvan mjesta boravka npr. organizacija umjetničkih kampova za mlade) te, ovisno o individualnim potrebama krajnjih korisnika, sudjelovanje odgovarajućih stručnih osoba (npr. medicinsko osoblje).
Radionice mogu obuhvatiti različita područja umjetničkog stvaralaštva, a osmišljavaju ih i provode voditelji odgovarajućih umjetničkih i stručnih referenci. Cilj je radionica da se aktivnostima kao što su praktični rad, osmišljavanje i realizacija umjetničkog projekta, predavanja, diskusije, posjete kulturnim događanjima i upoznavanje sa suvremenim umjetničkim praksama, prezentacije rada sudionika u javnom prostoru i sl., doprinese razvoju individualnih sposobnosti sudionika i pomogne njihovoj boljoj integraciji u društvo.
Skupina aktivnosti C: Razvijanje interaktivnih kulturno-umjetničkih programa ustanova u kulturi, umjetničkih organizacija i udruga u području kulture i umjetnosti kojima će se povećati mogućnost sudjelovanja mladih u kulturnom životu
Potencijalni prijavitelji, u okviru svoje djelatnosti, razvijaju programe na temelju identificiranih potreba ciljane skupine te im nude sadržaje koji su prilagođeni njihovim interesima. Projektni prijedlozi trebaju doprinijeti razvijanju kulturnih navika mladih i potaknuti njihovo sudjelovanje u društveno-kulturnom životu zajednice te uključiti i aktivnosti koje podrazumijevaju aktivno sudjelovanje mladih u programu, npr. kreativne radionice (praktični rad, osmišljavanje i realizacija umjetničkog projekta i sl.), predavanja, diskusije i sl. Prihvatljive aktivnosti mogu uključivati i razvijanje programa suradnje sa srednjoškolskim i ustanovama visokog obrazovanja te lokalnom zajednicom.
Prijave na ovaj poziv za dostavu projektnih prijedloga mogu se dostaviti za tri prihvatljive skupine aktivnosti. Prijavitelj može dostaviti prijavu za jednu, dvije ili sve tri skupine aktivnosti. Prijavitelj ne može dostaviti više od jedne prijave za pojedinu skupinu aktivnosti.
Prijavitelj može potpisati samo jedan ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava, odnosno ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava s jednim prijaviteljem može se sklopiti samo za provedbu projekta u okviru jedne skupine aktivnosti.
[2] Sukladno Odluci o razvrstavanju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave prema stupnju razvijenosti (NN 158/13).
[3] Sukladno Zakonu o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi (NN 87/08, 86/09, 92/10, 105/10, 90/11, 5/12, 16/12, 86/12, 126/12, 94/13, 152/14), članak 11., točka 3., srednje škole se, ovisno o vrsti nastavnog plana i programa koji provode, dijele na: gimnazije, strukovne škole i umjetničke škole.
[4] Sukladno Uredbi (EU) br. 1304/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. prosinca 2013. o Europskom socijalnom fondu i stavljanju izvan snage Uredbe Vijeća (EZ) br. 1081/2006
Popis pokazatelja relevantnih za ovaj poziv
Pokazatelji relevantni za ovaj poziv na dostavu projektnih prijedloga su:
broj sudionika mlađih od 25 godina
broj sudionika s invaliditetom
broj sudionika pripadnika romske i drugih nacionalnih manjina
Ukupni iznos bespovratnih sredstava koja se mogu dodijeliti u okviru Poziva
Bespovratna sredstva dodjeljivat će se putem otvorenog privremenog poziva na dostavu projektnih prijedloga.
U okviru ovog poziva na dostavu projektnih prijedloga za financiranje projekata raspoloživ je iznos od 7.000.000,00 kuna.
Financiranje je osigurano iz sredstava Europskog socijalnog fonda (ESF) u iznosu od 85% te u okviru Državnog proračuna Republike Hrvatske (iz proračuna Ministarstva kulture) u iznosu od 15%, odnosno projekti će se financirati u 100%-tnom iznosu ukupnih prihvatljivihizdataka projekta.
Napomena:Zabranjeno je dvostruko financiranje projektnih aktivnosti. Prijavitelji na poziv na dostavu projektnih prijedloga ne smiju prijaviti projekte za čiju su provedbu već dobili sredstva iz drugih javnih izvora, niti smiju tražiti/dobiti sredstva iz drugih javnih izvora za troškove koji će im biti nadoknađeni u okviru ovog poziva.
Najviši i najniži iznos bespovratnih sredstava
Najniži iznos bespovratnih sredstava koji se može dodijeliti za financiranje projekata u okviru navedenih triju (3) skupina aktivnosti iznosi 100.000,00 kn (sto tisuća kuna), a najviši 1.000.000,00 kn (jedan milijun kuna).
Prihvatljiva lokacija projekta
Projekt se mora provoditi na području RH. Pojedine aktivnosti (npr. studijska putovanja) moguće je organizirati i izvan područja RH.
Kriteriji odabira
Kriteriji odabira u okviru ovog poziva podrazumijevaju kriterije prihvatljivosti i kriterije dodjele i odnose se na sve projektne prijedloge bez obzira na odabranu skupinu aktivnosti.
Kriteriji prihvatljivosti
Kriteriji prihvatljivosti eliminacijskog su karaktera, odnosno projektni prijedlog mora ispunjavati sve kriterije prihvatljivosti da bi ušao u daljnju fazu evaluacije. Kriteriji prihvatljivosti za Ruksak pun kulture za mlade jesu sljedeći:
1.Cilj operacije/projekta je u skladu s ciljevima predmetne dodjele bespovratnih sredstava;
2.Prijavitelj (potencijalni Korisnik, ako je primjenjivo i Partner) je prihvatljiv po obliku pravne ili fizičke osobnosti i po drugim zahtjevima predmetnog postupka dodjele bespovratnih sredstava);
3.Operacija/projekt se provodi na prihvatljivom geografskom području;
4.Aktivnosti operacije/projekta su u skladu s prihvatljivim aktivnostima predmetne dodjele bespovratnih sredstava;
5.Operacija/projekt je u skladu s nacionalnim i EU propisima, uvažavajući pravila o državnim potporama/ potporama male vrijednosti, i u skladu je sa specifičnim pravilima i zahtjevima primjenjivima na predmetnu dodjelu bespovratnih sredstava;
6.Operacija/projekt u trenutku podnošenja projektnog prijedloga nije fizički niti financijski završena;
7.Operacija/projekt doprinosi najmanje jednom pokazatelju OP-a;
8.Projektne aktivnosti se neće dvostruko financirati.
9.Planirani izdaci projekta su u skladu s Pravilnikom o prihvatljivosti izdataka (NN br. 149/14).
Kriteriji dodjele
Kriteriji dodjele su bodovnog karaktera te služe za ocjenjivanje cjelokupne kvalitete projektnih prijedloga koji ispunjavaju kriterije prihvatljivosti. Kriteriji dodjele su:
Br.
Kriterij dodjele
Pojašnjenje kriterija
1.
Relevantnost operacije/projekta za ostvarivanje očekivanih ciljeva i rezultata Specifičnog cilja i odgovarajućeg prioriteta te doprinos operacije/projekta ostvarivanju ciljeva utvrđenih u relevantnim nacionalnim strateškim dokumentima i dokumentima EU
Jasna poveznica između planiranih aktivnosti i ciljeva operacije/projekta i SC-a u smislu doprinosa očekivanim ciljevima i rezultatima SC-a i prioriteta, uključujući doprinos u ispunjavanju zadanih vrijednosti zajedničkih i specifičnih pokazatelja OPULJP-a, predložene aktivnosti operacije/projekta su u skladu s potrebama ciljanih skupina, predložene aktivnosti i ciljevi operacije/ projekta doprinose nacionalnim strateškim dokumentima i dokumentima EU (strategije, smjernice, akcijski planovi, programi) za odgovarajuća sektorska područja.
2.
Kvaliteta prijedloga operacije/ projekta
Kvaliteta prijedloga operacije/projekta odnosi se na jasno definiranu intervencijsku logiku, inovativnost, održivost, izvedivost i učinkovitost plana projekta i dr.
3.
Provedbeni kapaciteti i, ako je primjenjivo, partnerstvo
Provedbeni kapaciteti prijavitelja i, ako je prihvatljivo, partnera te relevantnost izabranih partnera i raspodjela zadataka i odgovornosti između partnera.
4.
Doprinos postizanju horizontalnih ciljeva OPULJP-a
(održivi razvoj, jednake mogućnosti i nediskriminacija, ravnopravnost između muškaraca i žena)
Planirane aktivnosti i ciljevi operacije/p rojekta doprinose postizanju horizontalnih ciljeva OPULJP-a, odnosno ciljeva u vezi s održivim razvojem, ravnopravnosti spolova, borbe protiv diskriminacije i dr.
5.
Uravnoteženi regionalni razvoj
Doprinos uravnoteženom regionalnom razvoju ocjenjivat će se na temelju lokacije provođenja aktivnosti operacije/ projekta i utjecaja aktivnosti na slabije razvijena područja (u skladu s Odlukom Vlade o razvrstavanju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave prema stupnju razvijenosti, NN 158/2013).
Nacrt ključnih elemenata Poziva na dostavu projektnih prijedloga za Ruksak pun kulture za mlade
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture
Uvod
Poziv je predviđen u sklopu specifičnog cilja 9.i.1 - Borba protiv siromaštva i socijalne isključenosti kroz promociju integracije na tržište rada i socijalne integracije ranjivih skupina, i borba protiv svih oblika diskriminacije, investicijskog prioriteta 9i - Aktivna uključenost, uključujući s ciljem promicanja jednakih mogućnosti te aktivnog sudjelovanja i poboljšanja zapošljivosti, u okviru prioritetne osi 2 - Socijalno uključivanje, Operativnog programa „Učinkoviti ljudski potencijali“ (OPULJP) za razdoblje 2014. – 2020.
Opći cilj ovog poziva na dostavu projektnih prijedloga jest b olja socijalna uključenost mladih u RH, posebno mladih u nepovoljnom položaju, kroz njihovo veće sudjelovanje u kulturnim i umjetničkim aktivnostima i sadržajima.
Specifični ciljevi su:
razvijanje socijalnih i kreativnih vještina i znanja koja doprinose socijalnom uključivanju mladih, posebno mladih u nepovoljnom položaju, sprečavanju njihovog ulaska u NEET skupinu (osobe koje nisu zaposlene, ne obrazuju se niti se osposobljavaju) te antisocijalnog ponašanja
poboljšanje pristupa mladih, posebno mladih u nepovoljnom položaju, kulturnim i umjetničkim sadržajima i aktivnostima
Privremeni otvoreni Poziv na dostavu projektnih prijedloga za Ruksak pun kulture za mlade provodit će se putem triju skupina aktivnosti :
Skupina aktivnosti A: Organizacija i provedba umjetničkih radionica za mlade u srednjim školama, posebno u manje razvijenim područjima u RH
Skupina aktivnosti B: Organizacija i provedba umjetničkih radionica za mlade u nepovoljnom položaju
Skupina aktivnosti C: Razvijanje interaktivnih kulturno-umjetničkih programa ustanova u kulturi, umjetničkih organizacija i udruga u području kulture i umjetnosti kojima će se povećati mogućnost sudjelovanja mladih u kulturnom životu
Predviđeno trajanje provedbe projekata jest 18 mjeseci.
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture
Ciljana skupina Ruksaka punog kulture za mlade
Ciljana skupina (krajnji korisnici) su mladi u dobi od 15 do 25 godina , posebno mladi u nepovoljnom položaju npr.:
osobe s invaliditetom
migranti
pripadnici etničkih manjina
pripadnici marginaliziranih zajednica
dugotrajno nezaposleni
osobe koje su izložene siromaštvu i socijalnoj isključenosti [1] i sl.
[1] Sukladno Uredbi (EU) br. 1304/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. prosinca 2013. o Europskom socijalnom fondu i stavljanju izvan snage Uredbe Vijeća (EZ) br. 1081/2006
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture
Popis prihvatljivih prijavitelja i partnera
Prihvatljivi prijavitelji za Skupinu aktivnosti A i Skupinu aktivnosti B su:
organizacije civilnog društva (umjetničke organizacije, udruge, zaklade)
jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave.
Prihvatljivi prijavitelji za Skupinu aktivnosti C su:
umjetničke organizacije, udruge u području kulture i umjetnosti
ustanove u kulturi.
Prijavitelj može djelovati i u partnerstvu . Potencijalni partneri mogu biti:
organizacije civilnog društva (umjetničke organizacije, udruge, zaklade)
ustanove u kulturi
jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave.
Partneri mogu sudjelovati u više od jedne prijave. Prijavitelj može istovremeno biti partner u drugoj prijavi.
Prihvatljivi su prijavitelji i partneri iz cijele Republike Hrvatske .
Izbor svakog od partnera te opis uloge i doprinosa rezultatima provedbe predloženog projekta moraju biti jasno opisani i obrazloženi u prijavnoj dokumentaciji.
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture
Popis prihvatljivih aktivnosti u okviru Poziva
U okviru ovog poziva projektni prijedlozi se mogu dostaviti za jednu ili više skupina aktivnosti, kako slijedi:
Skupina aktivnosti A : Organizacija i provedba umjetničkih radionica za mlade u srednjim školama, posebno u manje razvijenim područjima u RH [2]
Potencijalni prijavitelji uspostavljaju suradnju sa srednjim školama (gimnazijama ili strukovnim školama) [ 3 ] te na osnovi iskazanog interesa i potreba krajnjih korisnika, definiraju sadržaj radionica. Radionice mogu obuhvatiti različita područja umjetničkog stvaralaštva, a osmišljavaju ih i provode voditelji odgovarajućih umjetničkih i stručnih referenci. Radionice mladima trebaju ponuditi sadržaje koji su inovativni u odnosu na postojeći sadržaj za mlade u lokalnoj zajednici te različitim aktivnostima kao što su praktični rad, osmišljavanje i realizacija umjetničkog projekta, predavanja, diskusije, posjeti kulturnim događanjima i upoznavanje sa suvremenim umjetničkim praksama, prezentacije rada učenika u javnom prostoru i sl., razvijati njihove socijalne kompetencije i kreativno mišljenje, educirati ih za promišljanje i razumijevanje umjetničkog djela i utjecaja umjetnosti na pozitivne društvene procese.
Skupina aktivnosti B : Organizacija i provedba umjetničkih radionica za mlade u nepovoljnom položaju
Potencijalni prijavitelji identificiraju krajnje korisnike projekta tj. mlade u nepovoljnom položaju (npr. osobe s invaliditetom, migrante, pripadnike etničkih manjina, pripadnike marginaliziranih zajednica, dugotrajno nezaposlene, mlade koji su izloženi siromaštvu i socijalnoj isključenosti) [4] te na osnovi iskazanog interesa i potreba krajnjih korisnika razvijaju projektnu ideju. Potencijalni prijavitelji trebaju osigurati prostor, prilagođen potrebama krajnjih korisnika, u kojem će se predloženi program realizirati (u lokalnoj zajednici, izvan mjesta boravka npr. organizacija umjetničkih kampova za mlade) te, ovisno o individualnim potrebama krajnjih korisnika, sudjelovanje odgovarajućih stručnih osoba (npr. medicinsko osoblje).
Radionice mogu obuhvatiti različita područja umjetničkog stvaralaštva, a osmišljavaju ih i provode voditelji odgovarajućih umjetničkih i stručnih referenci. Cilj je radionica da se aktivnostima kao što su praktični rad, osmišljavanje i realizacija umjetničkog projekta, predavanja, diskusije, posjete kulturnim događanjima i upoznavanje sa suvremenim umjetničkim praksama, prezentacije rada sudionika u javnom prostoru i sl., doprinese razvoju individualnih sposobnosti sudionika i pomogne njihovoj boljoj integraciji u društvo.
Skupina aktivnosti C: Razvijanje interaktivnih kulturno-umjetničkih programa ustanova u kulturi, umjetničkih organizacija i udruga u području kulture i umjetnosti kojima će se povećati mogućnost sudjelovanja mladih u kulturnom životu
Potencijalni prijavitelji, u okviru svoje djelatnosti, razvijaju programe na temelju identificiranih potreba ciljane skupine te im nude sadržaje koji su prilagođeni njihovim interesima. Projektni prijedlozi trebaju doprinijeti razvijanju kulturnih navika mladih i potaknuti njihovo sudjelovanje u društveno-kulturnom životu zajednice te uključiti i aktivnosti koje podrazumijevaju aktivno sudjelovanje mladih u programu, npr. kreativne radionice (praktični rad, osmišljavanje i realizacija umjetničkog projekta i sl.), predavanja, diskusije i sl. Prihvatljive aktivnosti mogu uključivati i razvijanje programa suradnje sa srednjoškolskim i ustanovama visokog obrazovanja te lokalnom zajednicom.
Prijave na ovaj poziv za dostavu projektnih prijedloga mogu se dostaviti za tri prihvatljive skupine aktivnosti. Prijavitelj može dostaviti prijavu za jednu, dvije ili sve tri skupine aktivnosti. Prijavitelj ne može dostaviti više od jedne prijave za pojedinu skupinu aktivnosti.
Prijavitelj može potpisati samo jedan ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava, odnosno ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava s jednim prijaviteljem može se sklopiti samo za provedbu projekta u okviru jedne skupine aktivnosti.
[2] Sukladno Odluci o razvrstavanju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave prema stupnju razvijenosti (NN 158/13).
[3] Sukladno Zakonu o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi (NN 87/08, 86/09, 92/10, 105/10, 90/11, 5/12, 16/12, 86/12, 126/12, 94/13, 152/14), članak 11., točka 3., srednje škole se, ovisno o vrsti nastavnog plana i programa koji provode, dijele na: gimnazije, strukovne škole i umjetničke škole.
[4] Sukladno Uredbi (EU) br. 1304/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. prosinca 2013. o Europskom socijalnom fondu i stavljanju izvan snage Uredbe Vijeća (EZ) br. 1081/2006
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture
Popis pokazatelja relevantnih za ovaj poziv
Pokazatelji relevantni za ovaj poziv na dostavu projektnih prijedloga su:
broj sudionika mlađih od 25 godina
broj sudionika s invaliditetom
broj sudionika pripadnika romske i drugih nacionalnih manjina
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture
Ukupni iznos bespovratnih sredstava koja se mogu dodijeliti u okviru Poziva
Bespovratna sredstva dodjeljivat će se putem otvorenog privremenog poziva na dostavu projektnih prijedloga.
U okviru ovog poziva na dostavu projektnih prijedloga za financiranje projekata raspoloživ je iznos od 7.000.000,00 kuna.
Financiranje je osigurano iz sredstava Europskog socijalnog fonda (ESF) u iznosu od 85% te u okviru Državnog proračuna Republike Hrvatske (iz proračuna Ministarstva kulture) u iznosu od 15%, odnosno p rojekti će se financirati u 100%-tnom iznosu ukupnih prihvatljivih izdataka projekta.
Napomena: Zabranjeno je dvostruko financiranje projektnih aktivnosti. Prijavitelji na poziv na dostavu projektnih prijedloga ne smiju prijaviti projekte za čiju su provedbu već dobili sredstva iz drugih javnih izvora, niti smiju tražiti/dobiti sredstva iz drugih javnih izvora za troškove koji će im biti nadoknađeni u okviru ovog poziva.
Najviši i najniži iznos bespovratnih sredstava
Najniži iznos bespovratnih sredstava koji se može dodijeliti za financiranje projekata u okviru navedenih triju (3) skupina aktivnosti iznosi 100.000,00 kn (sto tisuća kuna), a najviši 1.000.000,00 kn (jedan milijun kuna).
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture
Prihvatljiva lokacija projekta
Projekt se mora provoditi na području RH. Pojedine aktivnosti (npr. studijska putovanja) moguće je organizirati i izvan područja RH.
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture
Kriteriji odabira
Kriteriji odabira u okviru ovog poziva podrazumijevaju kriterije prihvatljivosti i kriterije dodjele i odnose se na sve projektne prijedloge bez obzira na odabranu skupinu aktivnosti.
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture
Kriteriji prihvatljivosti
Kriteriji prihvatljivosti eliminacijskog su karaktera, odnosno projektni prijedlog mora ispunjavati sve kriterije prihvatljivosti da bi ušao u daljnju fazu evaluacije. Kriteriji prihvatljivosti za Ruksak pun kulture za mlade jesu sljedeći:
1. Cilj operacije/projekta je u skladu s ciljevima predmetne dodjele bespovratnih sredstava;
2. Prijavitelj (potencijalni Korisnik, ako je primjenjivo i Partner) je prihvatljiv po obliku pravne ili fizičke osobnosti i po drugim zahtjevima predmetnog postupka dodjele bespovratnih sredstava);
3. Operacija/projekt se provodi na prihvatljivom geografskom području;
4. Aktivnosti operacije/projekta su u skladu s prihvatljivim aktivnostima predmetne dodjele bespovratnih sredstava;
5. Operacija/projekt je u skladu s nacionalnim i EU propisima, uvažavajući pravila o državnim potporama/ potporama male vrijednosti, i u skladu je sa specifičnim pravilima i zahtjevima primjenjivima na predmetnu dodjelu bespovratnih sredstava;
6. Operacija/projekt u trenutku podnošenja projektnog prijedloga nije fizički niti financijski završena;
7. Operacija/projekt doprinosi najmanje jednom pokazatelju OP-a;
8. Projektne aktivnosti se neće dvostruko financirati.
9. Planirani izdaci projekta su u skladu s Pravilnikom o prihvatljivosti izdataka (NN br. 149/14).
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture
Kriteriji dodjele
Kriteriji dodjele su bodovnog karaktera te služe za ocjenjivanje cjelokupne kvalitete projektnih prijedloga koji ispunjavaju kriterije prihvatljivosti. Kriteriji dodjele su:
Br.
Kriterij dodjele
Pojašnjenje kriterija
1.
Relevantnost operacije/projekta za ostvarivanje očekivanih ciljeva i rezultata Specifičnog cilja i odgovarajućeg prioriteta te doprinos operacije/projekta ostvarivanju ciljeva utvrđenih u relevantnim nacionalnim strateškim dokumentima i dokumentima EU
Jasna poveznica između planiranih aktivnosti i ciljeva operacije/projekta i SC-a u smislu doprinosa očekivanim ciljevima i rezultatima SC-a i prioriteta, uključujući doprinos u ispunjavanju zadanih vrijednosti zajedničkih i specifičnih pokazatelja OPULJP-a, predložene aktivnosti operacije/projekta su u skladu s potrebama ciljanih skupina, predložene aktivnosti i ciljevi operacije/ projekta doprinose nacionalnim strateškim dokumentima i dokumentima EU (strategije, smjernice, akcijski planovi, programi) za odgovarajuća sektorska područja.
2.
Kvaliteta prijedloga operacije/ projekta
Kvaliteta prijedloga operacije/projekta odnosi se na jasno definiranu intervencijsku logiku, inovativnost, održivost, izvedivost i učinkovitost plana projekta i dr.
3.
Provedbeni kapaciteti i, ako je primjenjivo, partnerstvo
Provedbeni kapaciteti prijavitelja i, ako je prihvatljivo, partnera te relevantnost izabranih partnera i raspodjela zadataka i odgovornosti između partnera.
4.
Doprinos postizanju horizontalnih ciljeva OPULJP-a
( održivi razvoj, jednake mogućnosti i nediskriminacija, ravnopravnost između muškaraca i žena)
Planirane aktivnosti i ciljevi operacije/p rojekta doprinose postizanju horizontalnih ciljeva OPULJP-a, odnosno ciljeva u vezi s održivim razvojem, ravnopravnosti spolova, borbe protiv diskriminacije i dr.
5.
Uravnoteženi regionalni razvoj
Doprinos uravnoteženom regionalnom razvoju ocjenjivat će se na temelju lokacije provođenja aktivnosti operacije/ projekta i utjecaja aktivnosti na slabije razvijena područja (u skladu s Odlukom Vlade o razvrstavanju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave prema stupnju razvijenosti , NN 158/2013).
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture