Ustavna osnova za donošenje zakona sadržana je u članku 2. stavku 4. podstavku 1. Ustava Republike Hrvatske (''Narodne novine'', broj 85/10 - pročišćeni tekst i 5/14 - Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).
b.OCJENA STANJA I OSNOVNA PITANJA KOJA SE TREBAJU UREDITI ZAKONOM, TE POSLJEDICE KOJE ĆE DONOŠENJEM ZAKONA PROISTEĆI
a.Ocjena stanja
Republika Hrvatska kao članica Ujedinjenih naroda, Europske unije i Vijeća Europe, te stranka svih ključnih međunarodnih instrumenata na području ljudskih prava i država koja uključuje najviše standarde u području socijalne i gospodarske sigurnosti građana, preuzela je obvezu zaštite i promicanja ljudskih prava osoba s invaliditetom u svrhu ravnopravnog sudjelovanja u građanskim, političkim, gospodarskim, društvenim i kulturnim područjima života. Potreba zaštite prava i interesa osoba s invaliditetom u Republici Hrvatskoj istaknuta je člankom 58. stavkom 2. Ustava Republike Hrvatske, gdje je propisano da posebnu skrb država posvećuje zaštiti osoba s invaliditetom i njihovu uključivanju u društveni život.
U Republici Hrvatskoj, prema Izvješću o osobama s invaliditetom Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo za 2021. godinu, u Registru osoba s invaliditetom na dan 9. rujna 2021. godine bile su registrirane 586.153 osobe s invaliditetom od toga 335.050 muškaraca i 251.103 žena. Prema Izvješću o osobama s invaliditetom Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo iz rujna 2022. godine na dan 1. rujna 2022. godine registrirano je 624.019 osoba s invaliditetom.
Potpisivanjem UN Konvencije o pravima osoba s invaliditetom i donošenjem Zakona o potvrđivanju Konvencije o pravima osoba s invaliditetom i Fakultativnog protokola uz Konvenciju („Narodne novine, međunarodni ugovori“, broj 6/07 i 5/08), Republika Hrvatska je preuzela obvezu i potvrdila svoju usmjerenost na izjednačavanje mogućnosti za osobe s invaliditetom u smislu promicanja i oblikovanja politika, planova, programa i aktivnosti na nacionalnoj, regionalnoj i lokalnoj razini kako bi osobama s invaliditetom omogućila pravo na što neovisnije življenje. Sukladno članku 19. Neovisno življenje i uključenost u zajednicu države potpisnice Konvencije se obvezuju svim osobama s invaliditetom priznati jednako pravo na život u zajednici, s pravom izbora jednakim kao i za druge osobe, te u tu svrhu moraju poduzimati učinkovite i odgovarajuće mjere kako bi osobama s invaliditetom olakšale puno uživanje ovoga prava i punog uključenja i sudjelovanja u zajednici.
Osiguravanje usluge osobne asistencije za osobe s najtežim tjelesnim oštećenjem u Republici Hrvatskoj je započelo 2000. godine kroz projekt pokrenut od strane organizacija civilnog društva pod nazivom „Neovisno življenje“, a usluga se osiguravala uz financijsku potporu ministarstva nadležnog za socijalnu skrb. Nastavak ove usluge razvijao se kroz Pilot projekt osobnog asistenta za osobe s najtežom vrstom i stupnjem invaliditeta putem nacionalnih programa, kojeg je 2006. godine započelo ministarstvo nadležno za obitelj. Od 2015. godine usluga se osigurava i osobama s intelektualnim oštećenjem, osobama s poremećajem iz autističnog spektra i osobama s mentalnim oštećenjem. S ciljem jačanja socijalnog uključivanja osoba s invaliditetom kroz daljnji razvoj i povećanje kvalitete usluge osobne asistencije, 2015. godine usluga se počela osiguravati i putem poziva financiranih iz Europskog socijalnog fonda.
Tijekom 2020. godine provedeno je istraživanje „Evaluacija pružanja usluge osobne asistencije u Republici Hrvatskoj“ sa svrhom procjene relevantnosti, djelotvornosti, učinkovitosti i učinka pružanja usluge. Navedena evaluacija je istaknula da su kontinuitet i mogućnosti unapređenja usluge osobne asistencije ograničeni modelom financiranja putem projekata koji su vođeni od strane udruga te ograničeni projektnim financiranjem. Evaluacija je također potvrdila da je normativni okvir nedostatan, pri čemu je istaknuta potreba standardiziranja usluge i donošenja Zakona o osobnoj asistenciji.
b.Osnovna pitanja koja se uređuju predloženim zakonom
Socijalne usluge u sustavu socijalne skrbi iznimno su bitan dio usluga u širem smislu (zdravstvo, odgoj, obrazovanje, obiteljske potpore i dr.) kojima se osigurava poboljšanje kvalitete života i jačanje socijalne kohezije na temelju jednakih prilika i jednake brige za socijalno osjetljive skupine.
Socijalna skrb uključuje prevenciju, promicanje promjena, pomoć u zadovoljavanju osnovnih životnih potreba i podršku pojedincu, obitelji i skupinama, u svrhu unapređenja kvalitete života i osnaživanja korisnika u samostalnom zadovoljavanju osnovnih životnih potreba, te njihovog aktivnog uključivanja u društvo.
Pravo na život u zajednici predstavlja jedno od temeljnih ljudskih prava, a usluga osobne asistencije zagovara ideju neovisnog življenja u zajednici jer je osoba s invaliditetom u okviru pružanja navedene usluge subjekt djelovanja, a ne objekt asistencije odnosno pomaganja. Specifičnost osobne asistencije u odnosu na druge oblike skrbi ili njege je u tome da osoba kojoj se pomaže samostalno odlučuje o sadržaju posla i načinu na koji asistent obavlja posao.
Ovim Nacrtom prijedloga zakonom o osobnoj asistenciji (u daljnjem tekstu: Nacrt prijedloga zakona) po prvi puta se u Republici Hrvatskoj uspostavlja normativni okvir usluge osobne asistencije koja postaje socijalna usluga kojom se osigurava pomoć osobi s invaliditetom u aktivnostima koje ne može izvoditi sama radi vrste i stupnja invaliditeta, a koje su joj svakodnevno potrebne u kući i izvan kuće u svrhu većeg stupnja samostalnosti i uključenosti u zajednicu, zaštite i osiguravanja ljudskih prava osobe s invaliditetom kao i ostvarivanja ravnopravnosti s drugima.
Uslugu osobne asistencije osobi s tjelesnim, intelektualnim ili mentalnim oštećenjem pružat će osobni asistent, uslugu osobne asistencije osobi s oštećenjem sluha i gluhoslijepoj osobi pružat će komunikacijski posrednik, a osobi s oštećenjem vida videći pratitelj.
Nacrtom prijedloga zakona utvrđuju se uvjeti za priznavanje prava na uslugu, među kojima su težina invaliditeta-oštećenja funkcionalnih sposobnosti prema propisima o vještačenju i metodologijama vještačenja te utvrđen status osobe s invaliditetom sukladno zakonu kojim se uređuje registar osoba s invaliditetom. Također propisuju se i zapreke za priznavanje prava na uslugu.
Nadalje, propisuju se uvjeti za zapošljavanje osobnih asistenata, komunikacijskih posrednika i videćih pratitelja te obveza njihovog formalnog obrazovanja.
Postojeći način osiguravanja usluge putem programa i projekata udruga, uvelike ovisi o kapacitetima i kompetentnosti samih organizacija civilnog društva za prijavom projekata i postupkom prijave projekata. Nadalje, uređuje se tko može biti pružatelj usluge te koje uvjete isti mora ispunjavati kako bi mogao postati pružatelj socijalne usluge, a uređuje se i nadzor pružatelja usluga. Korisnicima usluge ostavlja se mogućnost samostalnog predlaganja pružatelja usluga.
Kako bi se fleksibilizirao vremenski obuhvat usluge te ista bila prilagođena individualnim potrebama korisnika, uređuje se broj sati usluge koju pojedine kategorije korisnika mogu ostvariti pri čemu korisnik ima samostalnost u kreiranju sadržaja i intenziteta (trajanja/učestalosti) usluge.
Utvrđivanjem cijene usluge osobne asistencije za pružatelje usluge u mreži usluga osobne asistencije ujednačit će se razlike u troškovima po korisniku usluge koja se osigurava putem programa i projekata organizacija civilnog društva. Nacrt prijedloga zakona uređuje i obvezu korisnika usluge osobne asistencije u plaćanju cijene usluge.
Nadalje, uređuje se nadležnost i postupak ostvarivanja prava na uslugu koji će provoditi Hrvatski zavod za socijalni rad, mogućnost pružanja usluge u mreži usluga osobne asistencije te postupak za podnošenje ponuda za sklapanje ugovora za pružanje usluge osobne asistencije sukladno iskazanim potrebama u mreži usluga osobne asistencije.
Nacrtom prijedloga zakona uređuje se obveza pružanja usluga osobne asistencije u skladu sa standardima kvalitete za pružanje socijalnih usluga i smjernicama za njihovo uvođenje, te upravni i inspekcijski nadzor, pitanja vezana uz naknadu štete, kao i prekršajne odredbe.
c.Posljedice koje će proisteći donošenjem zakona
Uspostavom usluge osobne asistencije osobama s najtežom vrstom i stupnjem invaliditeta se osigurava pomoć u aktivnostima koje ne mogu izvoditi same radi vrste i stupnja invaliditeta, a koje su im svakodnevno potrebne u kući i izvan kuće te pomoć u komunikaciji i primanju informacija, a u svrhu većeg stupnja samostalnosti i uključenosti u zajednicu.
Zakon osigurava regionalnu ravnomjernost usluge čime pridonosi smanjenju rizika od socijalne isključenosti korisnika, povećanju vlastite odgovornosti korisnika za socijalno uključivanje, poboljšava kvalitetu života osoba s invaliditetom i podržava njihov ostanak u obitelji, čime se ujedno pridonosi uspješnosti procesa deinstitucionalizacije korisnika i sprječavanja institucionalizacije osoba s invaliditetom.
Zakon osim unaprjeđenja usluge osobne asistencije osigurava njezinu održivost s obzirom da je trenutni kontinuitet pružanja usluge ograničen modelom financiranja putem projekata koji su vođeni od strane udruga te ograničeni projektnim financiranjem.
Sukladno podacima iz Registra osoba s invaliditetom, a sukladno uvjetima koji su u Zakonu o osobnoj asistenciji postavljeni za osiguravanje prava na uslugu osobne asistencije, procjenjuje se da će stupanjem na snagu Zakona pravo na uslugu imati 13.110 osoba s invaliditetom.
c.OCJENA SREDSTAVA POTREBNIH ZA PROVEDBU ZAKONA
Za provedbu Zakona o osobnoj asistenciji potrebno je u državnom proračunu Republike Hrvatske osigurati 1.104.481.840,00 kuna (146.589.931,65 eura) na godišnjoj razini, uključujući sredstva Europskog socijalnog fonda plus (ESF+).
Međutim, s obzirom da je predviđeno stupanje Zakona na snagu l. srpnja 2023., za 2023. godinu procijenjen je fiskalni učinak u manjem iznosu jer je tada i procjena broja korisnika usluge osobne asistencije za 2023. godinu manja.
Slijedom navedenog, za provedbu Zakona o osobnoj asistenciji procijenjeno je da će se u 2023. godini utrošiti ukupno 460.200.766 kuna (61.079.138,10 eura), a u 2024. godini i narednim godinama 1.104.481.840,00 kuna (146.589.931,65 eura) godišnje.
PRIJEDLOG ZAKONA O OSOBNOJ ASISTENCIJI
DIO PRVI
UVODNE ODREDBE
Predmet uređenja
Članak 1.
Ovim Zakonom uređuje se usluga osobne asistencije, sadržaj i način pružanja usluge, korisnici usluge, postupak za priznavanje prava na uslugu osobne asistencije, uvjeti za pružatelje usluga, ugovaranje usluga, imenovanje, sastav i zadaća Komisije za procjenu potreba za uslugom osobne asistencije, evidencije, nadzor, financiranje usluge te druga pitanja značajna za pružanje usluge osobne asistencije.
Ciljevi i svrha osobne asistencije
Članak 2.
Osobna asistencija je socijalna usluga kojom se osigurava pomoć osobi s invaliditetom u aktivnostima koje ne može izvoditi sama radi vrste i stupnja invaliditeta, a koje su joj svakodnevno potrebne u kući i izvan kuće, te pomoć u komunikaciji i primanju informacija, a u svrhu većeg stupnja samostalnosti i uključenosti u zajednicu, zaštite i osiguravanja ljudskih prava osobe s invaliditetom kao i ostvarivanja ravnopravnosti s drugima.
Definicije pojmova
Članak 3.
Pojedini pojmovi u smislu ovoga Zakona imaju sljedeće značenje:
1.Osoba s invaliditetom je osoba koja ima dugotrajna tjelesna, mentalna, intelektualna ili osjetilna oštećenja koja u međudjelovanju s različitim preprekama mogu sprječavati njezino puno i učinkovito sudjelovanje u društvu na ravnopravnoj osnovi s drugima
2. Osobni asistent je radnik zaposlen kod pružatelja usluge osobne asistencije koji osobi s invaliditetom pruža pomoć i podršku u svakodnevnim aktivnostima koje osoba s invaliditetom nije u mogućnosti samostalno obavljati
3. Komunikacijski posrednik je radnik zaposlen kod pružatelja usluge osobne asistencije koji prenosi informaciju između osobe s oštećenjem sluha ili gluhoslijepe osobe i čujuće okoline i to u obliku komunikacije koju preferira osoba s oštećenjem sluha ili gluhoslijepa osoba
4. Komunikacijski posrednik za gluhe je radnik zaposlen kod pružatelja usluge osobne asistencije koji ima odgovarajuće vještine, znanja i sposobnosti u korištenju hrvatskog znakovnog jezika i ostalih sustava komunikacije koji se temelje na hrvatskom jeziku
5. Komunikacijski posrednik za gluhoslijepe je radnik zaposlen kod pružatelja usluge osobne asistencije koji ima odgovarajuće vještine, znanja i sposobnosti u korištenju hrvatskog znakovnog jezika i njegovih prilagodbi i ostalih sustava komunikacije koje gluhoslijepe osobe koriste, te koji ima dodatna znanja i vještina za opisivanje okoline i pružanje podrške u kretanju gluhoslijepim osobama
6. Videći pratitelj je radnik zaposlen kod pružatelja usluge osobne asistencije za pružanje usluge pratnje i pomoći osobi s oštećenjem vida u svakodnevnim aktivnostima sukladno njihovim potrebama
7. Korisnik je osoba s invaliditetom koja je navršila 18 godina i koja pravo na uslugu osobne asistencije ostvaruje temeljem ovoga Zakona
8. Samac je osoba koja živi sama
9. Kućanstvo je zajednica osoba koje zajedno žive i podmiruju troškove života
10. Prihod su novčana sredstva ostvarena po osnovi rada, mirovine, primitaka od imovine ili na neki drugi način, primjerice primitak od udjela u kapitalu, kamate od štednje i sl. ostvaren u tuzemstvu i inozemstvu umanjen za iznos uplaćenog poreza i prireza
11. Imovina su sve pokretnine, nekretnine, imovinska prava, iznos gotovine u domaćoj i stranoj valuti, štednja odnosno novčana sredstva na osobnim računima ili štednim knjižicama, darovi, vrijednosni papiri, dionice, poslovni udjeli, stambena štednja, životno osiguranje i ostala imovina u tuzemstvu i u inozemstvu
12. Osnovne životne potrebe su prehrana, smještaj, odjeća i druge stvari za osobne potrebe; osnovne životne potrebe odraslih osoba s invaliditetom obuhvaćaju i dodatne potrebe koje proizlaze iz oštećenja njihova zdravlja odnosno invaliditeta
13. Lista procjene potreba korisnika je obrazac u kojem Komisija za procjenu potreba korisnika za uslugom osobne asistencije u suradnji s korisnikom utvrđuje aktivnosti koje će za korisnika usluge osobne asistencije obavljati osobni asistent, komunikacijski posrednik ili videći pratitelj te u kojim situacijama će obavljati navedene aktivnosti.
Rodno značenje pojmova
Članak 4.
Izrazi koji se koriste u ovom Zakonu, a koji imaju rodno značenje, odnose se jednako na muški i ženski rod.
Pružanje usluge osobne asistencije
Članak 5.
(1) Uslugu osobne asistencije osobi s tjelesnim, intelektualnim ili mentalnim oštećenjem pruža osobni asistent sukladno odredbama ovoga Zakona.
(2) Uslugu osobne asistencije osobi s oštećenjem sluha i gluhoslijepoj osobi pruža komunikacijski posrednik sukladno odredbama ovoga Zakona.
(3) Uslugu osobne asistencije osobi s oštećenjem vida pruža videći pratitelj sukladno odredbama ovoga Zakona.
Sadržaj osobne asistencije
Članak 6.
(1) Osobna asistencija obuhvaća:
- obavljanje kućanskih poslova koje korisnik nije u mogućnosti samostalno obaviti ili koje umjesto korisnika nisu u mogućnosti obaviti članovi kućanstva
- organiziranje prehrane i hranjenje
- održavanje osobne higijene
- omogućavanje mobiliteta i kretanja
- rukovanje pomagalima
- pratnja i pomoć u različitim socijalnim aktivnostima, uključujući i putovanja unutar Republike Hrvatske
- administrativni poslovi
- pružanje podrške u komunikaciji između osobe s oštećenjem sluha i čujuće okoline u svrhu pristupa informacijama u svim područjima života
- pružanje podrške u kretanju gluhoslijepim osobama te podrške u komunikaciji između gluhoslijepih osoba i okoline, u svrhu pristupa informacijama u svim područjima života.
(2) Iznimno, sadržaj osobne asistencije može obuhvatiti i pružanje usluge osobne asistencije izvan Republike Hrvatske ako je uslugu osobne asistencije potrebno pružiti osobi s invaliditetom koja je ispred udruge osoba s invaliditetom ili udruge koja djeluje u korist osoba s invaliditetom osnovane sukladno zakonu kojim se uređuju udruge, osobno imenovana članom izvršnog tijela međunarodne organizacije koja djeluje u području zaštite prava osoba s invaliditetom čija je udruga punopravni član, a u svrhu aktivnog izvršavanja obveza člana izvršnog tijela međunarodne organizacije.
Izvori sredstava
Članak 7.
Sredstva za financiranje prava na uslugu osobne asistencije osiguravaju se u državnom proračunu.
DIO DRUGI
PRAVO NA USLUGU OSOBNE ASISTENCIJE – UVJETI
POGLAVLJE I.
UVJETI ZA PRIZNAVANJE PRAVA NA USLUGU OSOBNE ASISTENCIJE
Državljanstvo, prebivalište i boravak kao uvjet
Članak 8.
(1) Pravo na uslugu osobne asistencije može se priznati hrvatskom državljaninu s prebivalištem u Republici Hrvatskoj, strancu sa stalnim boravkom i dugotrajnim boravištem u Republici Hrvatskoj i osobi bez državljanstva s privremenim i stalnim boravkom i dugotrajnim boravištem u Republici Hrvatskoj.
(2) Stranac pod supsidijarnom zaštitom, azilant i stranac pod privremenom zaštitom te članovi njihove obitelji koji zakonito borave u Republici Hrvatskoj, kao i stranac s utvrđenim statusom žrtve trgovanja ljudima mogu ostvariti pravo na uslugu osobne asistencije pod uvjetima propisanim ovim Zakonom, zakonima kojima je uređena zaštita od trgovanja ljudima i zakonom kojim se uređuje status, prava i obveze osoba s odobrenom međunarodnom zaštitom.
Uvjeti za priznavanje prava na uslugu osobne asistencije koju pruža osobni asistent
Članak 9.
Pravo na uslugu osobne asistencije koju pruža osobni asistent priznaje se osobikoja je navršila 18 godina s tjelesnim, intelektualnim ili mentalnim oštećenjem kod koje je utvrđen treći ili četvrti stupanj težine invaliditeta-oštećenja funkcionalnih sposobnosti prema propisima o vještačenju i metodologijama vještačenja te koja ima status osobe s invaliditetom sukladno zakonu kojim se uređuje registar osoba s invaliditetom.
Zapreke za priznavanje prava na uslugu osobne asistencije koju pruža osobni asistent
Članak 10.
Pravo na uslugu osobne asistencije koju pruža osobni asistent ne može ostvariti osoba:
-koja ostvaruje uslugu pomoći u kući temeljem zakona kojim se uređuje djelatnost socijalne skrbi ili drugog propisa
-kojoj je osiguran smještaj u ustanovi socijalne skrbi i kod drugih pružatelja socijalnih usluga, u zdravstvenoj ili u drugoj ustanovi odnosno organizirano stanovanje temeljem zakona kojim se uređuje djelatnost socijalne skrbi ili drugog propisa
-čiji roditelj ili drugi član obitelji ima priznato pravo na status roditelja njegovatelja ili status njegovatelja za potrebu skrbi o njoj temeljem zakona kojim se uređuje djelatnost socijalne skrbi
-koja ostvaruje pravo na njegovatelja temeljem drugih propisa
-koja je na liječenju i/ili rehabilitaciji u zdravstvenoj ustanovi, a koja ima članove obitelji koji joj mogu pružiti podršku
-koja je sklopila ugovor o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju, osim u slučaju pokretanja postupka za raskid, utvrđenje ništetnosti ili poništaj ugovora
-koja se nalazi u istražnom zatvoru ili na izdržavanju kazne zatvora
-koja ostvaruje uslugu osobne asistencije koju pruža videći pratitelj.
Uvjeti za priznavanje prava na uslugu osobne asistencije koju pruža komunikacijski posrednik
Članak 11.
(1) Pravo na uslugu osobne asistencije koju pruža komunikacijski posrednik za gluhe priznaje se osobi koja je navršila 18 godina s oštećenjem sluha drugog, trećeg ili četvrtog stupanja težine invaliditeta-oštećenja funkcionalnih sposobnosti prema propisima o vještačenju i metodologijama vještačenja te koja ima status osobe s invaliditetom sukladno zakonu kojim se uređuje registar osoba s invaliditetom.
(2) Pravo na uslugu osobne asistencije koju pruža komunikacijski posrednikza gluhoslijepe priznaje se gluhoslijepoj osobi koja je navršila 18 godina kod koje je utvrđen treći ili četvrti stupanj težine invaliditeta-oštećenja funkcionalnih sposobnosti prema propisima o vještačenju i metodologijama vještačenja te koja ima status osobe s invaliditetomsukladno zakonu kojim se uređuje registar osoba s invaliditetom.
Uvjeti za priznavanje prava na uslugu osobne asistencije koju pruža videći pratitelj
Članak 12.
Pravo na uslugu osobne asistencije koju pruža videći pratitelj priznaje se osobikoja je navršila 18 godina s oštećenjem vida kod koje je utvrđen treći ili četvrti stupanj težine invaliditeta-oštećenja funkcionalnih sposobnosti prema propisima o vještačenju i metodologijama vještačenja te koja ima status osobe s invaliditetom sukladno zakonu kojim se uređuje registar osoba s invaliditetom.
Zapreke za priznavanje prava na uslugu osobne asistencije koju pruža videći pratitelj
Članak 13.
Pravo na uslugu videćeg pratitelja ne može ostvariti osoba:
-kojoj je osiguran smještaj u ustanovi socijalne skrbi i kod drugih pružatelja socijalnih usluga, u zdravstvenoj ili u drugoj ustanovi odnosno organizirano stanovanje temeljem zakona kojim se uređuje djelatnost socijalne skrbi ili drugog propisa
-čiji roditelj ili drugi član obitelji ima priznato pravo na status roditelja njegovatelja ili status njegovatelja za potrebu skrbi o njoj temeljem zakona kojim se uređuje djelatnost socijalne skrbi
-koja ostvaruje pravo na njegovatelja temeljem drugih propisa
-kojoj član kućanstva može pružiti uslugu pratnje i pomoći u svakodnevnim aktivnostima sukladno njihovim potrebama
-koja je na liječenju i/ili rehabilitaciji u zdravstvenoj ustanovi, a koja ima članove obitelji koji mogu pružiti podršku
-koja je sklopila ugovor o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju, osim u slučaju pokretanja postupka za raskid, utvrđenje ništetnosti ili poništaj ugovora
-koja se nalazi u istražnom zatvoru ili na izdržavanju kazne zatvora
-koja ostvaruje uslugu osobne asistencije koju pruža osobni asistent.
POGLAVLJE II.
UVJETI ZA OSOBNOG ASISTENTA, KOMUNIKACIJSKOG POSREDNIKA I VIDEĆEG PRATITELJA
Uvjeti za osobnog asistenta
Članak 14.
(1) Osobni asistent mora biti punoljetna radno i poslovno sposobna osoba koja ima završen formalni program osposobljavanja za osobnog asistenta i:
- najmanje srednjoškolsko obrazovanje ili
- najmanje osnovnoškolsko obrazovanje i završen tečaj za njegovatelja.
(2) Iznimno, osobni asistent može biti osoba koja ne ispunjava uvjet završenog formalnog programa osposobljavanja za osobnog asistenta iz stavka 1. ovoga članka, ako je do dana stupanja na snagu ovoga Zakona završila edukaciju za osobnog asistenta u trajanju od najmanje 10 sati i ispunjava ostale uvjete za osobnog asistenta propisane ovim Zakonom.
(3) Osobni asistent ne može pružati uslugu osobne asistencije svom članu obitelji osim u slučaju kada na području pružanja usluge nije moguće zaposliti osobnog asistenta ili ako to zahtijeva korisnik zbog specifičnih uvjeta pružanja usluge i potreba korisnika, ako isto nije u suprotnosti s interesima korisnika.
Uvjeti za komunikacijskog posrednika
Članak 15.
(1) Komunikacijski posrednik za gluhe osobe koji pruža komunikacijsku podršku hrvatskim znakovnim jezikom mora biti punoljetna radno i poslovno sposobna osoba koja ima završeno najmanje srednjoškolsko obrazovanje i završen formalni program osposobljavanja za prevoditelja hrvatskog znakovnog jezika koji uključuje položen ispit razine B2 o poznavanju hrvatskog znakovnog jezika u trajanju od najmanje 280 sati.
(2) Komunikacijski posrednik za gluhe osobe koji pruža komunikacijsku podršku u ostalim sustavima komunikacije mora biti punoljetna radno i poslovno sposobna osoba koja ima završeno najmanje srednjoškolsko obrazovanje i:
- završen formalni program osposobljavanja u ostalim sustavima komunikacije u trajanju od najmanje 40 sati ili
- završen formalni program osposobljavanja za pružanje komunikacijske podrške gluhim i nagluhim osobama u ostalim sustavima komunikacije u trajanju od najmanje 120 sati.
(3) Komunikacijski posrednik za gluhoslijepe osobe koji pruža komunikacijsku podršku hrvatskim znakovnim jezikom mora biti punoljetna radno i poslovno sposobna osoba koja ima završeno najmanje srednjoškolsko obrazovanje i:
- završen formalni program osposobljavanja o prilagodbama hrvatskog znakovnog jezika, pristupu, komunikaciji i prevođenju gluhoslijepim osobama koja dodatno uključuje i svladavanje opisivanja okoline te vođenje u vidu pratnje gluhoslijepe osobe u trajanju od najmanje 40 sati i
- završen formalni program osposobljavanja za prevoditelja hrvatskog znakovnog jezika koji uključuje položen ispit razine B2 o poznavanju hrvatskog znakovnog jezika u trajanju od najmanje 280 sati.
(4) Komunikacijski posrednik za gluhoslijepe osobe koji pruža komunikacijsku podršku u ostalim sustavima komunikacije mora biti punoljetna radno i poslovno sposobna osoba koja ima završeno najmanje srednjoškolsko obrazovanje i:
- završen formalni program osposobljavanja o prilagodbama hrvatskog znakovnog jezika, pristupu, komunikaciji i prevođenju gluhoslijepim osobama koja dodatno uključuje i svladavanje opisivanja okoline te vođenje u vidu pratnje gluhoslijepe osobe u trajanju od najmanje 40 sati i
- završen formalni program osposobljavanja za pružanje komunikacijske podrške gluhoslijepim osobama u ostalim sustavima komunikacije koji uključuje položen ispit razine A2 o poznavanju hrvatskog znakovnog jezika u trajanju od najmanje 140 sati.
(5) Komunikacijski posrednik ne može pružati uslugu osobne asistencije svom članu obitelji osim u slučaju kada na području pružanja usluge nije moguće zaposliti komunikacijskog posrednika ili ako to zahtijeva korisnik zbog specifičnih uvjeta pružanja usluge i potreba korisnika, ako isto nije u suprotnosti s interesima korisnika.
Uvjeti za videćeg pratitelja
Članak 16.
Videći pratitelj mora biti punoljetna radno i poslovno sposobna osoba koja ima završeno najmanje srednjoškolsko obrazovanje i završen formalni program osposobljavanja za videćeg pratitelja u trajanju od najmanje 160 sati.
Zapreke za rad
Članak 17.
(1) Ne može se primiti u radni odnos niti pružati uslugu osobne asistencije osoba:
1. koja je pravomoćno osuđena za neko od kaznenih djela protiv čovječnosti i ljudskog dostojanstva (glava IX.), kaznenih djela protiv života i tijela (glava X.), kaznenih djela protiv ljudskih prava i temeljnih sloboda (glava XI.), kaznenih djela protiv radnih odnosa i socijalnog osiguranja (glava XII.), kaznenih djela protiv osobne slobode (glava XIII.), kaznenih djela protiv časti i ugleda (glava XV.), kaznenih djela protiv spolne slobode (glava XVI.), kaznenih djela spolnog zlostavljanja i iskorištavanja djeteta (glava XVII.), kaznenih djela protiv braka, obitelji i djece (glava XVIII.), kaznenih djela protiv zdravlja ljudi (glava XIX.), kaznenih djela protiv imovine (glava XXIII.), kaznenih djela protiv gospodarstva (glava XXIV.), kaznenih djela krivotvorenja (glava XXVI.), kaznenih djela protiv službene dužnosti (glava XXVIII.), kaznenih djela protiv javnog reda (glava XXX.) odnosno kaznenih djela protiv Republike Hrvatske (glava XXXII.) iz Kaznenog zakona („Narodne novine“, br. 125/11., 144/12., 56/15., 61/15. – ispravak, 101/17., 118/18., 126/19. i 84/21.)
2. koja je pravomoćno osuđena za neko od kaznenih djela protiv života i tijela (glava X.), kaznenih djela protiv slobode i prava čovjeka i građanina (glava XI.), kaznenih djela protiv Republike Hrvatske (glava XII.), kaznenih djela protiv vrijednosti zaštićenih međunarodnim pravom (glava XIII.), kaznenih djela protiv spolne slobode i spolnog ćudoređa (glava XIV.), kaznenih djela protiv časti i ugleda (glava XV.), kaznenih djela protiv braka, obitelji i mladeži (glava XVI.), kaznenih djela protiv imovine (glava XVII.), kaznenih djela protiv zdravlja ljudi (glava XVIII.), kaznenih djela protiv sigurnosti platnog prometa i poslovanja (glava XXI.), kaznenih djela protiv vjerodostojnosti isprava (glava XXIII.), kaznenih djela protiv javnog reda (glava XXIV.), kaznenih djela protiv službene dužnosti (glava XXV.) iz Kaznenog zakona („Narodne novine“, br. 110/97., 27/98., 50/00. – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske, 129/00., 51/01., 111/03., 190/03. – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske, 105/04., 84/05., 71/06., 110/07., 152/08. i 57/11.)
3. kojoj je pravomoćno izrečena prekršajnopravna sankcija za nasilje u obitelji
4. protiv koje se vodi postupak pred nadležnim sudom za kazneno djelo spolnog zlostavljanja i iskorištavanja djeteta (glava XVII.) iz Kaznenog zakona („Narodne novine“, br. 125/11., 144/12., 56/15., 61/15. – ispravak, 101/17., 118/18., 126/19. i 84/21.).
(2) Poslodavac je dužan po službenoj dužnosti pribaviti dokaz da osoba iz stavka 1. ovoga članka nije osuđena za kaznena djela ili za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka te da se protiv nje pred nadležnim sudom ne vodi postupak iz stavka 1. točke 4. ovoga članka.
(3) Poslodavac je dužan za sve radnike koji pružaju uslugu osobne asistencije, najmanje jednom godišnje, pribaviti dokaz iz stavka 2. ovoga članka.
(4) Ako osoba u radnom odnosu kod pružatelja usluge osobne asistencije bude pravomoćno osuđena za neko od kaznenih djela iz stavka 1. ovoga članka, pružatelj usluge kao poslodavac otkazat će ugovor o radu bez obveze poštivanja propisanog ili ugovorenog otkaznog roka izvanrednim otkazom ugovora o radu, u roku od 15 dana od dana saznanja za pravomoćnu osudu, a nakon isteka tog roka redovitim otkazom ugovora o radu uvjetovanim skrivljenim ponašanjem radnika, u kojem će slučaju poslodavac, istodobno uz otkazivanje ugovora o radu, od radnika zahtijevati da odmah prestane raditi tijekom otkaznog roka.
(5) Ako pružatelj usluge osobne asistencije kao poslodavac sazna da je protiv osobe u radnom odnosu kod pružatelja usluge pokrenut i vodi se kazneni postupak za neko od kaznenih djela iz stavka 1. ovoga članka, udaljit će osobu od obavljanja poslova do obustave kaznenog postupka odnosno najduže do pravomoćnosti sudske presude, uz pravo na naknadu plaće u visini dvije trećine prosječne mjesečne plaće koju je osoba ostvarila u tri mjeseca prije udaljenja od obavljanja poslova.
(6) Ako je pravomoćnim rješenjem obustavljen kazneni postupak pokrenut protiv radnika ili je pravomoćnom presudom radnik oslobođen od odgovornosti, radniku će se vratiti obustavljeni dio plaće od prvoga dana udaljenja.
POGLAVLJE III.
UVJETI ZA PRUŽATELJE USLUGE OSOBNE ASISTENCIJE
Pružatelji usluge osobne asistencije
Članak 18.
Uslugu osobne asistencije pružaju:
1. ustanove socijalne skrbi:
a) dom socijalne skrbi i
b) centar za pomoć u kući
2. udruga, vjerska zajednica i druga pravna osoba.
Mjerila za pružanje usluge osobne asistencije
Članak 19.
(1) Za pružanje usluge osobne asistencije pravne osobe iz članka 18. ovoga Zakona moraju ispunjavati mjerila prostora, opreme, potrebnih radnika, sadržaj, opseg i način pružanja usluge.
(2) Mjerila za pružanje usluge osobne asistencije iz stavka 1. ovoga članka pravilnikom propisuje ministar nadležan za socijalnu skrb (u daljnjem tekstu: ministar).
Rješenje o ispunjavanju mjerila za pružanje usluge osobne asistencije
Članak 20.
(1) O ispunjavanju mjerila za pružanje usluge osobne asistencije sukladno pravilniku iz članka 19. stavka 2. ovoga Zakona rješenjem odlučuje mjesno nadležna jedinica područne (regionalne) samouprave odnosno Grad Zagreb.
(2) Mjesna nadležnost jedinice područne (regionalne) samouprave odnosno Grada Zagreba utvrđuje se prema sjedištu pružatelja usluge osobne asistencije iz članka 18. ovoga Zakona.
(3) Rješenje iz stavka 1. ovoga članka donosi se na razdoblje do tri godine.
(4) Pružatelj usluge koji želi pružati uslugu nakon isteka roka određenog rješenjem kojim se odobrava pružanje usluge osobne asistencije dužan je najkasnije 60 dana prije isteka roka podnijeti zahtjev za izdavanje odobrenja za pružanje usluge osobne asistencije.
(5) Protiv rješenja iz stavka 1. ovoga članka dopuštena je žalba, a o žalbi odlučuje Ministarstvo.
(6) Protiv rješenja Ministarstva nije dopuštena žalba, ali se može pokrenuti upravni spor.
Povjerenstvo za utvrđivanje ispunjenosti mjerila
Članak 21.
(1) Ispunjenost mjerila za pružanje usluge osobne asistencije očevidom utvrđuje Povjerenstvo koje čine najmanje tri člana.
(2) Član Povjerenstva iz stavka 1. ovoga članka ne može biti srodnik po krvi u ravnoj liniji, a u pobočnoj liniji do četvrtog stupnja zaključno, bračni drug, izvanbračni drug, životni partner ili srodnik po tazbini do drugog stupnja zaključno i po prestanku braka ravnatelju ustanove ili zaposleniku pravne osobe kod koje će Povjerenstvo utvrđivati ispunjenost mjerila za pružanje usluge osobne asistencije.
(3) Povjerenstvo za utvrđivanje mjerila za pružanje usluge osobne asistencije pružateljima usluga iz članka 18. ovoga Zakona imenuje jedinica područne (regionalne) samouprave odnosno Grada Zagreba.
(4) U Povjerenstvo iz stavka 1. ovoga članka imenuju se stručne osobe ovisno o djelatnosti pravne osobe za koju je potrebno utvrditi ispunjenost mjerila, koje imaju položen stručni ili državni ispit.
(5) O utvrđenom činjeničnom stanju Povjerenstvo iz stavka 1. ovoga članka sastavlja zapisnik s nalazom i mišljenjem, a ako je očevidom utvrđeno da nije ispunjen neki od propisanih mjerila, koji se u razumnom roku može otkloniti, Povjerenstvo će u nalazu i mišljenju odrediti rok za otklanjanje nedostataka.
(6) U roku od osam dana od dana dobivanja obavijesti o otklanjanju nedostataka Povjerenstvo iz stavka 1. ovoga članka dužno je ponovnim očevidom ili na drugi nesporan način utvrditi da su nedostaci otklonjeni te u roku od osam dana od obavljenog očevida dostaviti jedinici područne (regionalne) samouprave odnosno Gradu Zagrebu zapisnik o obavljenom očevidu.
Početak pružanja usluge osobne asistencije
Članak 22.
Pravna osoba koja pruža uslugu osobne asistencije iz članka 18. ovoga Zakona može početi pružati uslugu osobne asistencije po izvršnosti rješenja o ispunjavanju mjerila za pružanje usluge osobne asistencije.
Prestanak pružanja usluge osobne asistencije
Članak 23.
(1) Pružatelj usluge iz članka 18. ovoga Zakona prestaje s pružanjem usluge osobne asistencije:
1. prestankom rada pravne osobe prema zakonu kojim se uređuju te pravne osobe
2. donošenjem odluke o prestanku pružanja usluge osobne asistencije
3. izvršnošću rješenja inspektora o zabrani rada pružatelja usluge.
(2) Nadležno tijelo iz članka 20. stavka 1. ovoga Zakona dužno je donijeti rješenje o prestanku pružanja usluge osobne asistencije i dostaviti ga stranci bez odgode, a najkasnije u roku od 30 dana zbog razloga iz stavka 1. točaka 1. i 2. ovoga članka.
(3) Na temelju pravomoćnog rješenja iz stavka 2. ovoga članka, izvršnog rješenja inspektora o zabrani rada pružatelja usluge, kao i u slučaju nepodnošenja zahtjeva iz članka 20. stavka 4. ovoga Zakona za pružanje usluge osobne asistencije jedinica područne (regionalne) samouprave odnosno Grad Zagreb briše pružatelja usluge iz registra iz članka 57. stavka 1. ovoga Zakona.
Kontrola pružatelja usluga
Članak 24.
(1) Jedinica područne (regionalne) samouprave odnosno Grad Zagreb dužan je za pružatelje usluge osobne asistencije kojima je donio rješenje o ispunjavanju mjerila najmanje jednom godišnje obavljati kontrolu ispunjavanja mjerila za pružanje usluge osobne asistencije utvrđenih rješenjem.
(2) U slučaju osnovane sumnje na nastupanje nepravilnosti u pogledu propisanih i utvrđenih mjerila za pružanje usluge osobne asistencije korisnicima, jedinica područne (regionalne) samouprave odnosno Grad Zagreb dužan je bez odgode, a najkasnije u roku od osam dana, o utvrđenim nepravilnostima obavijestiti ministarstvo nadležno za socijalnu skrb (u daljnjem tekstu: Ministarstvo).
Zabrana sklapanja ugovora s korisnikom o raspolaganju imovinom korisnika
Članak 25.
(1) Pravna osoba koja pruža uslugu osobne asistencije i osoba zaposlena u pravnoj osobi koja pruža uslugu osobne asistencije ne mogu s korisnikom usluge osobne asistencije sklopiti ugovor kojim se otuđuju ili opterećuju nekretnine korisnika niti ugovor o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju.
(2) Ugovor sklopljen protivno odredbama ovoga članka je ništetan.
Plaćanje po povlaštenim uvjetima
Članak 26.
Pravne osobe koje pružaju uslugu osobne asistencije izjednačene su s kućanstvima u plaćanju cijene po povlaštenim uvjetima za korištenje vodnih i komunalnih usluga te za plaćanje mjesečne pristojbe Hrvatskoj radioteleviziji.
Interventne mjere u posebnim slučajevima
Članak 27.
U slučaju nastupa događaja ili stanja koje se nije moglo predvidjeti i na koje se nije moglo utjecati, a koje ugrožava život i zdravlje građana, imovinu veće vrijednosti, znatno narušava okoliš, gospodarsku aktivnost ili uzrokuje znatnu gospodarsku štetu, ministar može pružatelju usluge osobne asistencije s kojim Ministarstvo ima sklopljen ugovor o pružanju usluge osobne asistencije naredbom privremeno narediti ili zabraniti određeno postupanje te utvrditi obveznu primjenu drugih privremenih interventnih mjera koje su nužne radi trenutačne zaštite pravnog poretka te zaštite života, sigurnosti, zdravlja stanovništva ili imovine veće vrijednosti.
Odluka o preraspodjeli radnog vremena
Članak 28.
(1) U slučaju određivanja interventnih mjera iz članka 27. ovoga Zakona odgovorna osoba pružatelja usluge osobne asistencije može, po uputi ministra, svojom odlukom preraspodijeliti radno vrijeme.
(2) Odlukom o preraspodjeli radnog vremena iz stavka 1. ovoga članka može se naložiti rad u trajanju do 12 sati tijekom razdoblja od 24 sata, koji ne može trajati neprekidno duže od deset dana.
(3) Za rad u skladu s odlukom iz stavka 1. ovoga članka radnik mora dati svoju pisanu suglasnost, a ako ne pristane na takav rad, zbog toga ne smije trpjeti štetne posljedice.
(4) Preraspodijeljeno radno vrijeme iz stavka 2. ovoga članka ne smatra se prekovremenim radom.
Zasebna organizacijska jedinica
Članak 29.
(1) Udruga, vjerska zajednica i druga pravna osoba koja, osim obavljanja druge djelatnosti za koju je upisana u sudski registar ili kod drugog nadležnog tijela u skladu s posebnim propisima, pruža uslugu osobne asistencije, dužna ju je organizirati u zasebnoj organizacijskoj jedinici na način i pod uvjetima propisanim ovim Zakonom.
(2) Organizacijska jedinica u pravnoj osobi iz stavka 1. ovoga članka u kojoj se organizira usluga osobne asistencije mora imati voditelja koji vodi poslovanje i odgovoran je za zakonitost rada.
DIO TREĆI
BROJ SATI USLUGE OSOBNE ASISTENCIJE
Broj sati usluge koju može ostvariti korisnik usluge osobne asistencije koju pruža osobni asistent
Članak 30.
(1) Uslugu osobne asistencije koju pruža osobni asistent može ostvariti osoba s invaliditetom kojoj je procijenjena potreba pomoći osobnog asistenta u rasponu od 20 do 80 sati tjedno.
(2) Satnica usluge osobne asistencije koju pruža osobni asistent razvrstava se sukladno potrebama korisnika na sljedeći način:
- Uslugu osobne asistencije koju pruža osobni asistent u trajanju od 16 sati dnevno može ostvariti osoba s tjelesnim oštećenjem 4. stupnja koja ima Barthel indeks 0-20, koja živi sama i nije zaposlena
- Uslugu osobne asistencije koju pruža osobni asistent u trajanju od osam sati dnevno može ostvariti:
.osoba s tjelesnim oštećenjem 4. stupnja koja ima Barthel indeks 0-20
.osoba s tjelesnim oštećenjem 4. stupnja koja ima Barthel indeks 21-35 i koja živi sama ili
.osoba s mentalnim oštećenjem 4. stupnja koja živi sama.
- Uslugu osobne asistencije koju pruža osobni asistent u trajanju od četiri sata dnevno može ostvariti:
.osoba s tjelesnim oštećenjem 4. stupnja koja ima Barthel indeks 21-35
.osoba s tjelesnim oštećenjem 3. stupnja koja ima Barthel indeks 36-45
.osoba s intelektualnim oštećenjem 3. i 4. stupnja
.osoba s poremećajima iz autističnog spektra 3. i 4. stupnja
.osoba s mentalnim oštećenjem 4. stupnja koja živi u obitelji
.osoba s mentalnim oštećenjem 3. stupnja koja živi sama ili
.osoba s kroničnim bolestima 4. stupnja koja živi sama.
(3) Iznimno, osoba iz stavka 2., podstavka 1. i 2. ovoga članka, kojoj je odobrena usluga cjelodnevnog boravka više od tri dana u tjednu temeljem zakona kojim se uređuje djelatnost socijalne skrbi, ima pravo na četiri sata usluge osobne asistencije koju pruža osobni asistent.
Broj sati usluge koju može ostvariti korisnik usluge osobne asistencije koju pruža komunikacijski posrednik
Članak 31.
(1) Uslugu osobne asistencije koju pruža komunikacijski posrednik za gluhemože ostvariti osoba koja ima oštećenje sluha trećeg i četvrtog stupnja težine invaliditeta-oštećenja funkcionalnih sposobnosti prema propisima o vještačenju i metodologijama vještačenja u rasponu od 30 do 40 sati mjesečno.
(2) Uslugu osobne asistencije koju pruža komunikacijski posrednik za gluhe može ostvariti osoba koja ima oštećenje sluha drugog stupnja težine invaliditeta-oštećenja funkcionalnih sposobnosti prema propisima o vještačenju i metodologijama vještačenja u trajanju od 20 sati mjesečno.
(3) Uslugu osobne asistencije koju pruža komunikacijski posrednik za gluhoslijepe osobe može ostvariti gluhoslijepa osoba četvrtog stupnja težine invaliditeta-oštećenja funkcionalnih sposobnosti prema propisima o vještačenju i metodologijama vještačenja u trajanju od 160 sati mjesečno.
(4) Uslugu osobne asistencije koju pruža komunikacijski posrednik za gluhoslijepe osobe može ostvariti gluhoslijepa osoba trećeg stupnja težine invaliditeta-oštećenja funkcionalnih sposobnosti prema propisima o vještačenju i metodologijama vještačenja u trajanju od 32 sata mjesečno.
Broj sati usluge koju može ostvariti korisnik usluge osobne asistencije koju pruža videći pratitelj
Članak 32.
(1) Uslugu osobne asistencije koju pruža videći pratitelj može ostvariti osoba koja ima oštećenje vida četvrtog stupnja težine invaliditeta-oštećenja funkcionalnih sposobnosti prema propisima o vještačenju i metodologijama vještačenja u trajanju od 30 sati mjesečno.
(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, uslugu osobne asistencije koju pruža videći pratitelj može ostvariti nezaposlena osoba koja živi sama i koja ima oštećenje vida četvrtog stupnja težine invaliditeta-oštećenja funkcionalnih sposobnosti prema propisima o vještačenju i metodologijama vještačenja u trajanju od 60 sati mjesečno.
(3) Uslugu osobne asistencije koju pruža videći pratitelj može ostvariti osoba koja ima oštećenje vida trećeg stupnja težine invaliditeta-oštećenja funkcionalnih sposobnosti prema propisima o vještačenju i metodologijama vještačenja u trajanju od 10 sati mjesečno.
Broj sati usluge koju može ostvariti član izvršnog tijela međunarodne organizacije
Članak 33.
Osoba s invaliditetom koja je imenovana članom izvršnog tijela međunarodne organizacije sukladno članku 6. stavku 2. ovoga Zakona, može ostvariti uslugu osobne asistencije u većoj satnici od one propisane člancima 30., 31. i 32. ovoga Zakona, u svrhu aktivnog izvršavanja obveza člana izvršnog tijela međunarodne organizacije.
DIO ČETVRTI
CIJENA USLUGE I SUDJELOVANJE KORISNIKA U PLAĆANJU
Cijena usluge osobne asistencije
Članak 34.
(1) Pružatelj usluge osobne asistencije čiji je osnivač Republika Hrvatska uslugu pruža u mreži usluge osobne asistencije po cijeni koja se utvrđuje odlukom o utvrđivanju cijene usluge osobne asistencije koju donosi ministar i javno se objavljuje na mrežnoj stranici Ministarstva.
(2) Za pružatelja usluge osobne asistencije čiji osnivač nije Republika Hrvatska, a koji uslugu osobne asistencije pruža u mreži usluge osobne asistencije, cijena usluge utvrđuje se ugovorom o pružanju usluge s Ministarstvom.
(3) Pružatelj usluge osobne asistencije koji uslugu pruža izvan mreže usluge osobne asistencije cijenu usluge određuje samostalno.
(4) Metodologiju za utvrđivanje cijena socijalnih usluga, koje se pružaju u mreži usluge osobne asistencije, pravilnikom propisuje ministar.
Plaćanje usluge osobne asistencije
Članak 35.
Osoba koja uslugu osobne asistencije koristi temeljem rješenja Hrvatskog zavoda za socijalni rad (u daljnjem tekstu: Zavod) dužna je djelomično platiti cijenu usluge sukladno pravilniku iz članka 39. stavka 2. ovoga Zakona.
Sudjelovanje korisnika u plaćanju usluge
Članak 36.
(1) Korisnik iz članka 35. ovoga Zakona dužan je u plaćanju cijene usluge osobne asistencije sudjelovati svojim prihodima i imovinom koja ne služi njemu ili članovima njegova kućanstva za podmirenje osnovnih životnih potreba.
(2) U iznos prihoda kojima je korisnik dužan sudjelovati u plaćanju cijene usluge osobne asistencije ne uračunava se iznos koji korisnik plaća za uzdržavanje člana obitelji, prema zakonu kojim se uređuju obiteljski odnosi.
Sudjelovanje obveznika uzdržavanja
Članak 37.
(1) Ako korisnik usluge osobne asistencije ne može ni djelomično platiti cijenu usluge, dužni su je djelomično platiti obveznici uzdržavanja sukladno pravilniku iz članka 39. stavka 2. ovoga Zakona.
(2) Zakonski obveznik uzdržavanja korisnika iz stavka 1. ovoga članka nije dužan sudjelovati u plaćanju cijene usluge ako je njegov prihod ili prihod njegova kućanstva manji od trostrukog iznosa zajamčene minimalne naknade za samca ili kućanstvo sukladno zakonu kojim se uređuje djelatnost socijalne skrbi.
Odlučivanje o sudjelovanju u plaćanju usluge
Članak 38.
O iznosu sudjelovanja korisnika i obveznika uzdržavanja u cijeni plaćanja usluge osobne asistencije odlučuje se rješenjem o priznavanju prava na uslugu osobne asistencije.
Plaćanje usluge na teret Ministarstva
Članak 39.
(1) Ako troškove cijene usluge osobne asistencije ne mogu djelomično platiti korisnici ili njihovi obveznici uzdržavanja, na način propisan ovim Zakonom, plaćanje pune cijene usluge tereti sredstva Ministarstva.
(2) Sudjelovanje korisnika i obveznika uzdržavanja u plaćanju cijene usluge osobne asistencije i način plaćanja usluge pravilnikom propisuje ministar.
DIO PETI
NADLEŽNOST I POSTUPAK
POGLAVLJE I.
NADLEŽNOST
Stvarna nadležnost
Članak 40.
O pravu na uslugu osobne asistencije rješenjem odlučuje Zavod.
Mjesna nadležnost
Članak 41.
(1) Mjesna nadležnost određuje se prema prebivalištu osobe za koju je pokrenut postupak za priznavanje prava na uslugu osobne asistencije.
(2) Ako osoba iz stavka 1. ovoga članka nema prebivalište na području Republike Hrvatske, nadležnost se određuje prema mjestu boravišta, a ako nema ni boravište, prema mjestu posljednjeg prebivališta, odnosno boravišta na području Republike Hrvatske.
(3) Mjesna nadležnost ne mijenja se priznavanjem prava na uslugu smještaja i organiziranog stanovanja izvan mjesta prebivališta korisnika.
Mjesna nadležnost u posebnim slučajevima
Članak 42.
(1) Mjesna nadležnost za osobu koja se zbog elementarnih nepogoda ili sličnih razloga našla izvan mjesta svog prebivališta, određuje se prema mjestu u kojemu se zatekla, dok se ne ostvare uvjeti za njezin povratak.
(2) Za druge osobe izvan mjesta svog prebivališta te osobe koje nisu u stanju štititi svoja prava i interese, a zateknu se izvan mjesta svog prebivališta, mjesno je nadležan Zavod na čijem se području zateknu.
POGLAVLJE II.
POSTUPAK
Pravna osnova za korištenje usluge osobne asistencije
Članak 43.
(1) Usluga osobne asistencije može se pružati na temelju:
- rješenja Zavoda ili
- ugovora sklopljenog između korisnika i pružatelja usluge.
(3) Korisnik koji uslugu osobne asistencije koristi temeljem ugovora iz stavka 1. podstavka 2. ovoga članka u cijelosti snosi troškove usluge.
Pokretanje postupka
Članak 44.
(1) Postupak za priznavanje prava na uslugu osobne asistencije pokreće se na zahtjev stranke ili po službenoj dužnosti.
(2) Postupak iz stavka 1. ovoga članka po službenoj dužnosti pokreće se na temelju obavijesti članova obitelji, građana, ustanova, udruga, vjerskih zajednica, trgovačkih društava i drugih pravnih osoba te državnih i drugih tijela, kao i na temelju činjenica koje su u drugim postupcima utvrdili stručni radnici Zavoda.
Komisija za procjenu potrebe korisnika za uslugom osobne asistencije
Članak 45.
(1) Potrebu za uslugom osobne asistencije koju pruža osobni asistent, komunikacijski posrednik ili videći pratitelj, broj sati usluge osobne asistencije koju pruža komunikacijski posrednik za gluhe iz članka 31. stavka 1. te opravdanost pružanja usluge od strane člana obitelji procjenjuje Komisija za procjenu potrebe korisnika na temelju nalaza i mišljenja Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom, medicinske i druge dokumentacije te potvrde o statusu osobe s invaliditetom koju izdaje Hrvatski zavod za javno zdravstvo.
(2) Komisiju iz stavka 1. ovoga članka čini stručni radnik Zavoda, predstavnik pružatelja usluge s liste licenciranih pružatelja usluge s područja na kojem se usluga pruža i predstavnik korisnika korisničke skupine za koju se traži usluga.
(3) Članove Komisije iz stavka 1. ovoga članka imenuje Zavod.
(4) Komisija iz stavka 1. ovoga članka sastaje se na poziv stručnog radnika Zavoda.
(5) U svrhu procjene potreba korisnika za uslugom osobne asistencije stručni radnik Zavoda s članovima Komisije procjenjuje potrebu terenskog obilaska korisnika.
(6) Komisija u suradnji s korisnikom usluge osobne asistencije koju pruža osobni asistent, komunikacijski posrednik ili videći pratitelj izrađuje listu procjene potreba za svakog korisnika.
Rok za donošenje rješenja
Članak 46.
(1) Postupak za priznavanje prava na uslugu osobne asistencije je žuran.
(2) Ako nije potrebno provoditi ispitni postupak, Zavod je dužan donijeti rješenje i dostaviti ga stranci u roku od 15 dana od dana podnošenja urednog zahtjeva ili pokretanja postupka po službenoj dužnosti.
(3) Ako je potrebno provoditi ispitni postupak, Zavod je dužan donijeti rješenje i dostaviti ga stranci u roku od 30 dana od dana podnošenja urednog zahtjeva ili pokretanja postupka po službenoj dužnosti.
Dan priznavanja prava
Članak 47.
Pravo na uslugu osobne asistencije priznaje se s danom početka korištenja usluge.
Dužnost davanja istinitih podataka
Članak 48.
(1) Za točnost podataka navedenih u zahtjevu za priznavanje prava na uslugu osobne asistencije i podataka danih u postupku preispitivanja uvjeta za daljnje ostvarivanje prava na uslugu osobne asistencije podnositelj zahtjeva odnosno korisnik prava odgovara materijalno i kazneno.
(2) Sudovi, financijske institucije i druga tijela dužni su na zahtjev Zavoda, bez odgode a najkasnije u roku od osam dana, dostaviti podatke o prihodima i imovini podnositelja zahtjeva i članova njegova kućanstva.
Vještačenje
Članak 49.
(1) Ako je za odlučivanje o pravu na uslugu osobne asistencije potrebno utvrđivanje činjenice invaliditeta-oštećenja funkcionalnih sposobnosti, Zavod će zatražiti nalaz i mišljenje Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom prema propisima kojima se uređuje vještačenje i metodologija vještačenja.
(2) Ako se žalbom pobija prvostupanjsko rješenje o pravu na uslugu osobne asistencije u vezi s nalazom i mišljenjem tijela vještačenja u prvom stupnju, Ministarstvo može, prije donošenja rješenja o žalbi, pribaviti nalaz i mišljenje Središnjeg ureda Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom.
Obavijest o promijenjenim okolnostima
Članak 50.
(1) Korisnik prava na uslugu osobne asistencije dužan je obavijestiti Zavod o svakoj promjeni koja utječe na daljnje korištenje usluge najkasnije u roku od osam dana od dana nastanka promjene.
(2) Na osnovi obavijesti korisnika ili na osnovi podataka pribavljenih po službenoj dužnosti, Zavod će donijeti novo rješenje samo ako su se promijenile okolnosti o kojima ovisi priznavanje usluge.
Žalba
Članak 51.
(1) Protiv prvostupanjskog rješenja Zavoda donesenog u postupku priznavanja prava na uslugu osobne asistencije dopuštena je žalba.
(2) O žalbi protiv rješenja Zavoda odlučuje Ministarstvo.
(3) Protiv rješenja Ministarstva nije dopuštena žalba, ali se može pokrenuti upravni spor.
Odgodni učinak žalbe
Članak 52.
Žalba izjavljena protiv rješenja donesenog u postupku priznavanja prava na uslugu osobne asistencije ne odgađa izvršenje rješenja.
Troškovi postupka
Članak 53.
Troškovi postupka za ostvarivanje prava na uslugu osobne asistencije osiguravaju se u državnom proračunu.
DIO ŠESTI
MREŽA, STANDARDI I UGOVARANJE USLUGE OSOBNE ASISTENCIJE
Mreža usluge osobne asistencije
Članak 54.
(1) Usluga osobne asistencije može se pružati u mreži i izvan mreže usluge osobne asistencije.
(2) Mrežom usluge osobne asistencije određuje se potreban broj usluge za područje Republike Hrvatske.
(3) Odluku o mreži usluge osobne asistencije donosi ministar, uz prethodno pribavljeno mišljenje jedinica područne (regionalne) samouprave i Grada Zagreba i javno je dostupna na mrežnim stranicama Ministarstva.
(4) Uslugu osobne asistencije u mreži usluge osobne asistencije pružaju dom socijalne skrbi i centar za pomoć u kući kojima je osnivač Republika Hrvatska te pravne osobe s kojima je Ministarstvo sklopilo ugovor o pružanju usluge osobne asistencije, osim ako ovim Zakonom ili posebnim propisima nije drukčije određeno.
(5) Uslugu osobne asistencije izvan mreže usluga osobne asistencije pružaju pravne osobe koje imaju izvršno rješenje o ispunjavanju mjerila za pružanje usluge osobne asistencije u skladu s ovim Zakonom i pravilnikom iz članka 19. stavka 2. ovoga Zakona.
Standardi za pružanje usluge osobne asistencije
Članak 55.
Usluga osobne asistencije pruža se u skladu sa standardima kvalitete za pružanje socijalnih usluga i smjernicama za njihovo uvođenje koje pravilnikom propisuje ministar.
Javni poziv za podnošenje ponuda
Članak 56.
(1) Ministarstvo po potrebi raspisuje javni poziv za podnošenje ponuda za sklapanje ugovora za pružanje usluge osobne asistencije sukladno iskazanim potrebama u mreži usluge osobne asistencije.
(2) Ponudu iz stavka 1. ovoga članka mogu podnijeti svi pružatelji usluge osobne asistencije koji imaju izvršno rješenje o ispunjavanju mjerila za pružanje usluge osobne asistencije.
(3) Ponudu iz stavka 1. ovoga članka čini prijava na javni poziv te dokumentacija propisana pravilnikom iz stavka 6. ovoga članka.
(4) Nepotpune ponude odnosno ponude koje nisu izrađene sukladno uvjetima određenima pravilnikom iz stavka 6. ovoga članka neće se razmatrati.
(5) Ponudu nisu dužni podnijeti pružatelji usluge osobne asistencije čiji je osnivač Republika Hrvatska i pružatelji usluge osobne asistencije s kojima Ministarstvo ima sklopljene ugovore o pružanju usluge osobne asistencije u mreži.
(6) Obrasce za podnošenje prijave na javni poziv, način i uvjete sklapanja ugovora o pružanju usluge osobne asistencije u mreži usluge osobne asistencije pravilnikom propisuje ministar.
Sklapanje ugovora
Članak 57.
(1) Za pružanje usluge osobne asistencije u mreži usluge osobne asistencije s pružateljima usluge čiji osnivač nije Republika Hrvatska, Ministarstvo provodi postupak sklapanja ugovora za pružanje usluge osobne asistencije.
(2) Postupak sklapanja ugovora za pružanje usluge osobne asistencije između Ministarstva i odabranog pružatelja usluge provodi se sukladno pravilniku iz članka 56. stavka 6. ovoga Zakona.
DIO SEDMI
REGISTAR, EVIDENCIJA, DOKUMENTACIJA I STATISTIČKA IZVJEŠĆA
Registar pravnih osoba koje pružaju uslugu osobne asistencije
Članak 58.
(1) Pravne osobe koje pružaju uslugu osobne asistencije upisuju se u registar pravnih i fizičkih osoba koje obavljaju djelatnost socijalne skrbi propisan zakonom kojim se uređuje djelatnost socijalne skrbi.
(2) Sadržaj i način vođenja registra pravnih i fizičkih osoba koje obavljaju djelatnost socijalne skrbi pravilnikom propisuje ministar.
Uvjeti za upis u registar pravnih osoba koje pružaju uslugu osobne asistencije
Članak 59.
U roku od osam dana od dana pravomoćnosti rješenja o ispunjavanju mjerila za pružanje usluge osobne asistencije jedinica područne (regionalne) samouprave odnosno Grad Zagreb upisuje pružatelja usluge osobne asistencije iz članka 18. ovoga Zakona u registar.
Evidencija korisnika usluge i zaprimljenih zahtjeva
Članak 60.
Pružatelj usluge osobne asistencije dužan je korisnika usluge osobne asistencije upisati u evidenciju korisnika usluge, a zaprimljeni zahtjev za pružanje usluge upisati u evidenciju zaprimljenih zahtjeva bez odgode, a najkasnije u roku od osam dana, sukladno pravilniku iz članka 61. stavka 3. ovoga Zakona.
Evidencija i dokumentacija
Članak 61.
(1) Zavod, dom socijalne skrbi, centar za pomoć u kući i pravna osoba iz članka 18. ovoga Zakona dužni su voditi evidenciju i dokumentaciju o korisnicima usluge osobne asistencije i drugim pitanjima važnim za rad sukladno pravilniku iz stavka 4. ovoga članka.
(2) Zavod, dom socijalne skrbi, centar za pomoć u kući i pravna osoba iz članka 18. ovoga Zakona dužni su Ministarstvu za statističke svrhe dostavljati godišnje statističko izvješće do 31. ožujka svake godine za prethodnu godinu.
(3) Upute i način popunjavanja obrasca godišnjeg statističkog izvješća za prethodnu godinu objavljuje se 1. ožujka tekuće godine na mrežnim stranicama Ministarstva.
(4) Sadržaj i način vođenja evidencije i dokumentacije pravnih osoba koje pružaju uslugu osobne asistencije propisuje ministar pravilnikom o sadržaju i načinu vođenja evidencije i dokumentacije pravnih i fizičkih osoba koje obavljaju djelatnost socijalne skrbi te sadržaju obrazaca za izradu godišnjeg statističkog izvješća sustava socijalne skrbi.
DIO OSMI
NADZOR
Upravni nadzor
Članak 62.
Upravni nadzor nad zakonitošću rada Zavoda u poslovima provedbe prava na uslugu osobne asistencije provodi Ministarstvo sukladno zakonu kojim se uređuje djelatnost socijalne skrbi te zakonu kojim se uređuje sustav državne uprave.
Inspekcijski nadzor
Članak 63.
Inspekcijski nadzor nad radom pružatelja usluge osobne asistencije provodi Ministarstvo sukladno zakonu kojim se uređuje djelatnost socijalne skrbi te zakonu kojim se uređuje sustav državne uprave.
DIO DEVETI
NAKNADA ŠTETE
Razlozi za naknadu štete
Članak 64.
Korisnik koji je ostvario pravo na uslugu osobne asistencije na koju nije imao pravo dužan je nadoknaditi štetu za ostvarenu nepripadajuću uslugu ako:
– je na temelju neistinitih ili netočnih podataka za koje je znao ili morao znati da su neistiniti odnosno netočni ili je na drugi način neosnovano ostvario pravo na uslugu osobne asistencije na koju nije imao pravo ili ju je ostvario u većem opsegu nego što mu pripada
– je ostvario pravo na uslugu osobne asistencije zbog toga što nije prijavio promjenu koja utječe na prestanak ili opseg usluge, a znao je ili je morao znati za tu promjenu.
Supsidijarna primjena posebnog propisa
Članak 65.
Pri utvrđivanju prava na naknadu štete primjenjuje se zakon kojim se uređuju obvezni odnosi, ako ovim Zakonom nije drugačije propisano.
Poziv na naknadu štete, razlozi za utuženje
Članak 66.
(1) Kada utvrdi da je nastala šteta iz članka 64. ovoga Zakona Zavod poziva korisnika da u određenom roku nadoknadi nastalu štetu.
(2) Ako šteta ne bude nadoknađena u određenom roku, Republika Hrvatska ovlaštena je podnijeti tužbu radi naknade štete putem nadležnog državnog odvjetništva na temelju dokumentacije koju dostavlja Zavod.
Nagodba
Članak 67.
(1) Zavod može s obveznikom naknade štete sklopiti nagodbu o načinu i vremenu naknade štete, uvažavajući njegove prihode, imovinsko stanje i socijalni položaj, uz mogućnost odgode plaćanja duga i/ili obročne otplate duga za razdoblje do najduže pet godina.
(2) Ako se sklapa nagodba o obročnoj otplati duga, u nagodbi se utvrđuje ukupan broj i iznos obroka i rokovi plaćanja.
(3) Nagodba iz stavka 1. ovoga članka ima snagu ovršne isprave.
(4) Ako obveznik naknade štete ne plati uzastopno tri obroka sukladno sklopljenoj nagodbi, potraživanje će se naplatiti u cijelosti.
(5) Obveznik naknade štete dužan je Zavodu dostavljati dokaze o izvršenim uplatama u skladu s nagodbom iz stavka 1. ovoga članka.
(6) Zavod je dužan voditi evidenciju o sklopljenim nagodbama s podacima o imenu i prezimenu obveznika naknade štete, iznosu duga, vremenu i načinu povrata te o tome do 15. siječnja svake godine za prethodnu godinu dostavljati izvješće Ministarstvu.
Otpis duga
Članak 68.
(1) Zavod može na prijedlog obveznika naknade štete odlučiti da se njegov dug po osnovi naknade štete djelomično ili u cijelosti otpiše ako utvrdi da podnositelj prijedloga nije u mogućnosti naknaditi štetu bez ugrožavanja podmirenja osnovnih stambenih i drugih osnovnih životnih potreba, uzimajući u obzir njegove prihode, imovinsko stanje i socijalni položaj.
(2) Ako podnositelj prijedloga za otpis duga živi u kućanstvu, prilikom odlučivanja o podnesenom prijedlogu u obzir se uzimaju i prihodi, imovinsko stanje i socijalni položaj članova njegovog kućanstva.
(3) Prijedlog za otpis duga može se podnijeti najkasnije do dana podnošenja tužbe radi naknade štete sudu putem nadležnog državnog odvjetništva.
(4) Ako dug obveznika naknade štete koji se otpisuje iznosi 1.320,00 eura ili više, Zavod može na prijedlog obveznika naknade štete odlučiti da se dug djelomično ili u cijelosti otpiše, samo uz prethodnu suglasnost Ministarstva.
(5) Zavod je dužan voditi evidenciju o otpisu tražbine obveznicima naknade štete s podacima o imenu i prezimenu obveznika naknade štete, iznosu ukupnog duga i iznosu duga koji se otpisuje te o tome do 15. siječnja svake godine za prethodnu godinu dostavljati izvješće Ministarstvu.
(6) Zavod će po službenoj dužnosti otpisati potraživanje prema obvezniku naknade štete ako nastupi zastara naplate potraživanja prema zakonu kojim se uređuju obvezni odnosi.
(7) Način utvrđivanja ispunjenosti uvjeta za otpis duga pravilnikom propisuje ministar.
DIO DESETI
PREKRŠAJNE ODREDBE
Nezakonito pružanje usluga
Članak 69.
(1) Novčanom kaznom u iznosu od 13.270,00 do 26.540,00 eura kaznit će se za prekršaj pravna osoba ako:
1. pruža uslugu osobne asistencije za koju nema izvršno rješenje o ispunjavanju mjerila za pružanje usluge iz članka 22. ovoga Zakona
2. nastavi s pružanjem usluge osobne asistencije nakon donošenja odluke o prestanku pružanja usluge, suprotno članku 23. stavku 1. točki 2. ovoga Zakona
3. nastavi s pružanjem usluge osobne asistencije nakon izvršnosti rješenja inspektora o zabrani rada pružatelja usluge, suprotno članku 23. stavku 1. točki 3. ovoga Zakona
(2) Za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se i odgovorna osoba u pravnoj osobi novčanom kaznom u iznosu od 2.650,00 do 6.630,00 eura.
(3) Novčanom kaznom u iznosu od 13.270,00 do 26.540,00 eura kaznit će se za prekršaj prekršajno odgovorna pravna osoba osnivač ako:
1. dom socijalne skrbi koji je osnovala prema zakonu kojim se uređuje djelatnost socijalne skrbi pruža uslugu osobne asistencije bez izvršnog rješenja o ispunjavanju mjerila za pružanje usluge osobne asistencije iz članka 20. stavka 1. i članka 22. ovoga Zakona
2. centar za pomoć u kući koji je osnovala prema zakonu kojim se uređuje djelatnost socijalne skrbi pruža uslugu osobne asistencije bez izvršnog rješenja o ispunjavanju mjerila za pružanje usluge osobne asistencije iz članka 20. stavka 1. i članka 22. ovoga Zakona
3. uslugu osobne asistencije ne pruža u zasebnoj organizacijskoj jedinici, suprotno članku 29. stavak 1. ovoga Zakona.
(4) Za prekršaje iz stavka 3. ovoga članka kaznit će se i odgovorna osoba u pravnoj osobi osnivaču novčanom kaznom u iznosu od 2.650,00 do 6.630,00 eura.
(5) Za prekršaje iz stavka 3. točaka 1. i 2. ovoga članka kaznit će se i fizička osoba osnivač novčanom kaznom u iznosu od 2.650,00 do 6.630,00 eura.
Nezakonito zapošljavanje
Članak 70.
(1) Novčanom kaznom u iznosu od 1.320,00 do 3.980,00 eura kaznit će se za prekršaj pravna osoba ako primi u radni odnos radnika za kojeg postoji zapreka za zapošljavanje iz članka 17. stavka 1. ovoga Zakona.
(2) Za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se i odgovorna osoba u pravnoj osobi novčanom kaznom u iznosu od 660,00 do 1.320,00 eura.
Nepropisno vođenje evidencije i dokumentacije
Članak 71.
(1) Novčanom kaznom od 1.320,00 do 3.980,00 eura kaznit će se za prekršaj Zavod ako:
1. ne vodi evidenciju i dokumentaciju o korisnicima, vrstama usluga i drugim pitanjima važnim za rad, suprotno članku 61. stavku 1. ovoga Zakona
2. evidenciju i dokumentaciju o korisnicima, vrstama usluga i drugim pitanjima važnim za rad ne vodi na način i sa sadržajem propisanim pravilnikom iz članka 61. stavka 3. ovoga Zakona
3. Ministarstvu za statističke svrhe ne dostavi godišnje statističko izvješće do 31. ožujka svake godine za prethodnu godinu, suprotno članku 61. stavku 2. ovoga Zakona.
(2) Za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se i odgovorna osoba u Zavodu novčanom kaznom u iznosu od 660,00 do 1.320,00 eura.
(3) Novčanom kaznom od 1.320,00 do 3.980,00 eura kaznit će se za prekršaj dom socijalne skrbi i centar za pomoć u kući ako:
1. ne vodi evidenciju i dokumentaciju o korisnicima, vrstama usluga i drugim pitanjima važnim za rad, suprotno članku 61. stavku 1. ovoga Zakona
2. evidenciju i dokumentaciju o korisnicima, vrstama usluga i drugim pitanjima važnim za rad ne vodi na način i sa sadržajem propisanim pravilnikom, suprotno članku 61. stavku 3. ovoga Zakona
3. Ministarstvu za statističke svrhe ne dostavi godišnje statističko izvješće do 31. ožujka svake godine za prethodnu godinu, suprotno članku 61. stavku 2. ovoga Zakona.
(4) Za prekršaj iz stavka 3. ovoga članka kaznit će se i odgovorna osoba u domu socijalne skrbi i centru za pomoć u kući novčanom kaznom u iznosu od 660,00 do 1.320,00 eura.
(5) Novčanom kaznom od 1.320,00 do 3.980,00 eura kaznit će se za prekršaj udruga, vjerska zajednica i druga pravna osoba koja osim obavljanja svoje djelatnosti, pruža i socijalne usluge ako:
1. ne vodi evidenciju i dokumentaciju o korisnicima, vrstama usluga i drugim pitanjima važnim za rad, suprotno članku 61. stavku 1. ovoga Zakona
2. evidenciju i dokumentaciju o korisnicima, vrstama usluga i drugim pitanjima važnim za rad ne vodi na način i sa sadržajem propisanim pravilnikom, suprotno članku 61. stavku 3. ovoga Zakona
3. Ministarstvu za statističke svrhe ne dostavi godišnje statističko izvješće do 31. ožujka svake godine za prethodnu godinu, suprotno članku 61. stavku 2. ovoga Zakona.
(6) Za prekršaj iz stavka 5. ovoga članka kaznit će se i odgovorna osoba u pravnoj osobi iz stavka 5. ovoga članka novčanom kaznom u iznosu od 660,00 do 1.320,00 eura.
(7) Novčanom kaznom od 1.320,00 do 3.980,00 eura kaznit će se Zavod ako:
1. ne vodi evidenciju o sklopljenim nagodbama s podacima o imenu i prezimenu obveznika naknade štete, iznosu duga, vremenu i načinu povrata, suprotno članku 67. stavku 6. Zakona
2. do 15. siječnja tekuće godine za prethodnu godinu ne dostavi Ministarstvu izvješće o sklopljenim nagodbama, suprotno članku 67. stavku 6. ovoga Zakona
3. ne vodi evidenciju o otpisu tražbine obveznicima naknade štete s podacima o imenu i prezimenu obveznika naknade štete, iznosu ukupnog duga i iznosu duga koji se otpisuje, suprotno članku 68. stavku 5. ovoga Zakona
4. do 15. siječnja tekuće godine za prethodnu godinu ne dostavi Ministarstvu izvješće o otpisu tražbine za prethodnu godinu, suprotno članku 68. stavku 5. ovoga Zakona.
(8) Za prekršaj iz stavka 7. ovoga članka kaznit će se i odgovorna osoba u Zavodu novčanom kaznom u iznosu od 660,00 do 1.320,00 eura.
DIO JEDANAESTI
PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 72.
(1) Ministar će u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Zakona donijeti pravilnike iz članka 19. stavka 2., članka 34. stavka 4., članka 39. stavka 2., članka 55., članka 56. stavka 6., članka 58. stavka 2., članka 61. stavka 4. i članka 68. stavka 7. ovoga Zakona.
(2) Ministar će u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Zakona donijeti odluke iz članka 34. stavka 1. i članka 54. stavka 3. ovoga Zakona.
(3) Do stupanja na snagu pravilnika iz članka 39. stavka 2. ovoga Zakona korisnici usluge osobne asistencije nisu obvezni sudjelovati u plaćanju usluge osobne asistencije.
Članak 73.
(1) Pružatelj usluge osobne asistencije koji na dan stupanja na snagu ovoga Zakona ima s Ministarstvom sklopljen ugovor za provedbu programa usmjerenih osiguravanju usluge osobnog asistenta osobama s najtežom vrstom i stupnjem invaliditeta nastavit će s pružanjem usluge do roka utvrđenog ugovorom i po uvjetima dokumentacije poziva na dostavu projektnih prijedloga na temelju kojeg je ugovor sklopljen.
(2) Pružatelj usluge osobne asistencije koji na dan stupanja na snagu ovoga Zakona ima sklopljen ugovor o pružanju usluge osobne asistencije s Ministarstvom i Hrvatskim zavodom za zapošljavanje, a koji je sufinanciran iz sredstava Europskog socijalnog fonda, nastavit će s pružanjem usluge do roka utvrđenog ugovorom i po uvjetima dokumentacije poziva na dostavu projektnih prijedloga na temelju kojeg je ugovor sklopljen.
Članak 74.
(1) Osobni asistent koji na dan stupanja na snagu ovoga Zakona pruža uslugu osobne asistencije temeljem ugovora o radu sklopljenim s pružateljem usluge kroz programe i projekte, a ne ispunjava uvjete iz članka 14. ovoga Zakona, može i dalje pružati uslugu osobne asistencije do isteka ugovora, a najkasnije do 31. prosinca 2023. godine.
(2) Komunikacijski posrednik koji na dan stupanja na snagu ovoga Zakona pruža uslugu osobne asistencije temeljem ugovora o radu sklopljenim s pružateljem usluge kroz programe i projekte, a ne ispunjava uvjete iz članka 15. ovoga Zakona, može i dalje pružati uslugu osobne asistencije do isteka ugovora, a najkasnije do 31. prosinca 2023. godine.
(3) Videći pratitelj koji na dan stupanja na snagu ovoga Zakona pruža uslugu osobne asistencije temeljem ugovora o radu sklopljenim s pružateljem usluge kroz programe i projekte, a ne ispunjava uvjete iz članka 16. ovoga Zakona, može i dalje pružati uslugu osobne asistencije do isteka ugovora, a najkasnije do 31. prosinca 2023. godine.
Članak 75.
Ovaj Zakon objavit će se u “Narodnim novinama”, a stupa na snagu 1. srpnja 2023. godine.
O B R A Z L O Ž E N J E
Uz članak 1.
Ovim člankom određuje se predmet uređenja Zakona (usluga osobne asistencije, sadržaj i način pružanja usluge, korisnici usluge, postupak za priznavanje prava na uslugu osobne asistencije, uvjeti za pružatelje usluga, ugovaranje usluga, imenovanje, sastav i zadaća Komisije za procjenu potreba za uslugom osobne asistencije, evidencije, nadzor, financiranje usluge te druga pitanja značajna za pružanje usluge osobne asistencije).
Uz članak 2.
Ovim člankom definiraju se ciljevi i svrha osobne asistencije socijalna usluga kojom se osigurava pomoć osobi s invaliditetom u aktivnostima koje ne može izvoditi sama radi vrste i stupnja invaliditeta, a koje su joj svakodnevno potrebne u kući i izvan kuće, te pomoć u komunikaciji i primanju informacija, a u svrhu većeg stupnja samostalnosti i uključenosti u zajednicu, zaštite i osiguravanja ljudskih prava osobe s invaliditetom kao i ostvarivanja ravnopravnosti s drugima.
Uz članak 3.
Ovim člankom objašnjava se značenje pojedinih pojmova radi preciznosti zakonskog teksta.
Uz članak 4.
Ovim člankom uređuje se da se izrazi koji se koriste u ovome Zakonu, a imaju rodno značenje, odnose jednako na muški i ženski rod.
Uz članak 5.
Ovim člankom uređuje se da uslugu osobne asistencije osobi s tjelesnim, intelektualnim ili mentalnim oštećenjem pruža osobni asistent, osobi s oštećenjem sluha i gluhoslijepoj osobi komunikacijski posrednik, a osobi s oštećenjem vida videći pratitelj.
Uz članak 6.
Ovim člankom uređuje se sadržaj osobne asistencije, odnosno što osobna asistencija obuhvaća.
Uz članak 7.
Ovim člankom propisuju se izvor sredstava za financiranje prava na uslugu osobne asistencije.
Uz članak 8.
Ovim člankom uređuje se da se pravo na uslugu osobne asistencije može priznati hrvatskom državljaninu s prebivalištem u Republici Hrvatskoj, strancu sa stalnim boravkom i dugotrajnim boravištem u Republici Hrvatskoj i osobi bez državljanstva s privremenim i stalnim boravkom i dugotrajnim boravištem u Republici Hrvatskoj, a stranac pod supsidijarnom zaštitom, azilant i stranac pod privremenom zaštitom te članovi njihove obitelji koji zakonito borave u Republici Hrvatskoj, kao i stranac s utvrđenim statusom žrtve trgovanja ljudima mogu ostvariti pravo na uslugu osobne asistencije pod uvjetima propisanim ovim Zakonom i posebnim propisom.
Uz članak 9.
Ovim člankom propisano je da su uvjeti za priznavanje prava na uslugu osobne asistencije koju pruža osobni asistent tjelesno, intelektualno ili mentalno oštećenje trećeg ili četvrtog stupnja težine invaliditeta-oštećenja funkcionalnih sposobnosti te status osobe s invaliditetom sukladno zakonu kojim se uređuje registar osoba s invaliditetom.
Uz članak 10.
Ovim člankom propisuju se zapreke za priznavanje prava na uslugu osobne asistencije koju pruža osobni asistent.
Uz članak 11.
Ovim člankom propisano je da su uvjeti za priznavanje prava na uslugu osobne asistencije koju pruža komunikacijski posrednik za gluhe oštećenje sluha drugog, trećeg ili četvrtog stupnja težine invaliditeta-oštećenja funkcionalnih sposobnosti te status osobe s invaliditetom sukladno zakonu kojim se uređuje registar osoba s invaliditetom, a uvjeti za priznavanje prava na uslugu osobne asistencije koju pruža komunikacijski posrednik za gluhoslijepe gluhosljepoća trećeg ili četvrtog stupnja težine invaliditeta-oštećenja funkcionalnih sposobnosti te status osobe s invaliditetom sukladno zakonu kojim se uređuje registar osoba s invaliditetom.
Uz članak 12.
Ovim člankom propisano je da su uvjeti za priznavanje prava na uslugu osobne asistencije koju pruža videći pratitelj oštećenje vida trećeg ili četvrtog stupnja težine invaliditeta-oštećenja funkcionalnih sposobnosti te status osobe s invaliditetom sukladno zakonu kojim se uređuje registar osoba s invaliditetom.
Uz članak 13.
Ovim člankom propisuju se zapreke za priznavanje prava na uslugu osobne asistencije koju pruža videći pratitelj.
Uz članak 14.
Ovim člankom uređuje se da su uvjeti za osobnog asistenta punoljetnost, radna i poslovna sposobnost, završen formalni program osposobljavanja za osobnog asistenta te najmanje srednjoškolsko obrazovanje ili najmanje osnovnoškolsko obrazovanje i završen tečaj za njegovatelja. Nadalje, uređuje se da osobni asistent može iznimno biti osoba koja ne ispunjava uvjet završenog formalnog programa osposobljavanja za osobnog asistenta, ako je do dana stupanja na snagu ovoga Zakona završila edukaciju za osobnog asistenta u trajanju od najmanje 10 sati. Također, propisuju se iznimni slučajevi u kojima osobni asistent može pružati uslugu osobne asistencije svom članu obitelji.
Uz članak 15.
Ovim člankom uređuje se da su uvjeti za komunikacijskog posrednika punoljetnost, radna i poslovna sposobnost i najmanje srednjoškolsko obrazovanje. Nadalje se propisuju dodatni uvjeti za komunikacijskog posrednika za gluhe osobe koji pruža komunikacijsku podršku hrvatskim znakovnim jezikom, komunikacijskog posrednika za gluhe osobe koji pruža komunikacijsku podršku u ostalim sustavima komunikacije, komunikacijskog posrednika za gluhoslijepe osobe koji pruža komunikacijsku podršku hrvatskim znakovnim jezikom te komunikacijskog posrednika za gluhoslijepe osobe koji pruža komunikacijsku podršku u ostalim sustavima komunikacije, a koji se odnose na završene formalne programe osposobljavanja. Također, propisuju se iznimni slučajevi u kojima komunikacijski posrednik može pružati uslugu osobne asistencije svom članu obitelji.
Uz članak 16.
Ovim člankom uređuje se da su uvjeti za videćeg pratitelja punoljetnost, radna i poslovna sposobnost, završeno najmanje srednjoškolsko obrazovanje i završen formalni program osposobljavanja za videćeg pratitelja.
Uz članak 17.
Ovim člankom propisuju su zapreke za rad, obveza pribavljanja dokaza po službenoj dužnosti u trenutku zapošljavanja kao i tijekom radnog odnosa, najmanje jednom godišnje te postupanje poslodavca u slučaju da osoba u radnom odnosu bude pravomoćno osuđena ili da je protiv nje pokrenut i vodi se kazneni postupak za neko od kaznenih djela koja predstavljaju zapreku za rad.
Uz članak 18.
Ovim člankom propisuju se pružatelji usluge osobne asistencije.
Uz članak 19.
Ovim člankom uređuje se da pružatelji usluge osobne asistencijemoraju ispunjavati mjerila za pružanje usluge osobne asistencije kojapravilnikom propisuje ministar.
Uz članak 20.
Ovim člankom uređuje se stvarna nadležnost jedinice područne (regionalne) samouprave odnosno Grada Zagreba za utvrđivanje ispunjavanja mjerila za pružanje usluge osobne asistencije, način utvrđivanja mjesne nadležnosti, najduži rok na koji se može donijeti rješenje o ispunjavanju mjerila za pružanje usluge osobne asistencije te se uređuje obveza i rok za podnošenje novog zahtjeva za pružatelja usluge osobne asistencije koji želi pružati uslugu osobne asistencije nakon isteka roka utvrđenog rješenjem. Također se uređuje da je protiv rješenja o ispunjavanju mjerila za pružanje usluge osobne asistencije dopuštena žalba o kojoj odlučuje Ministarstvo, kao i da protiv rješenja Ministarstva nije dopuštena žalba, ali se može pokrenuti upravni spor.
Uz članak 21.
Ovim člankom uređuje se način utvrđivanja ispunjenosti mjerila za pružanje usluge osobne asistencije te imenovanje i sastav povjerenstva, izrada zapisnika s nalazom i mišljenjem, otklanjanje nedostataka i obveza dostavljanja zapisnika o očevidu jedinici područne (regionalne) samouprave, odnosno Gradu Zagrebu.
Uz članak 22.
Ovim člankom uređuje se da pravna osoba koja pruža uslugu osobne asistencije može početi pružati uslugu po izvršnosti rješenja o ispunjavanju mjerila za pružanje usluge osobne asistencije.
Uz članak 23.
Ovim člankom propisuju se razlozi zbog koji pravna osoba prestaje s pružanjem usluge osobne asistencije. Nadalje se uređuje da rješenje o prestanku pružanja usluge osobne asistencije donosi tijelo koje je donijelo rješenje o ispunjavanju mjerila za pružanje usluge osobne asistencije te se uređuje dokumentacija i brisanje pružatelja usluge osobne asistencije iz registra.
Uz članak 24.
Ovim člankom uređuje se obveza jedinice područne (regionalne) samouprave odnosno Grada Zagreba kontrolirati ispunjavanje mjerila za pružanje usluge osobne asistencije za pružatelja za kojeg je donijela rješenje o ispunjavanju mjerila za pružanje usluge osobne asistencije te obveza obavještavanja Ministarstva u slučaju osnovane sumnje na nastupanje nepravilnosti u pogledu propisanih i utvrđenih mjerila za pružanje usluge osobne asistencije korisnicima.
Uz članak 25.
Ovim člankom uređuje se zabrana sklapanja ugovora s korisnikom o raspolaganju imovinom korisnika za pravnu osobu koja pruža uslugu osobne asistencije i osobu zaposlenu u pravnoj osobi koja pruža uslugu osobne asistencije.
Uz članak 26.
Ovim člankom propisuju se olakšice pravnim osobama koje pružaju uslugu osobne asistencije na način da su izjednačene s kućanstvima u plaćanju cijene po povlaštenim uvjetima za korištenja vodnih i komunalnih usluga te plaćanje mjesečne pristojbe za Hrvatsku radioteleviziju.
Uz članak 27.
Ovim člankom uređuje se ovlaštenje ministra da, u iznimnim slučajevima propisanim zakonom može naredbom privremeno narediti ili zabraniti određeno postupanje te utvrditi obveznu primjenu drugih privremenih interventnih mjera koje su nužne radi trenutačne zaštite pravnog poretka te zaštite života, sigurnosti, zdravlja stanovništva ili imovine veće vrijednosti.
Uz članak 28.
Ovim člankom uređuje se mogućnost preraspodjele radnog vremena u slučaju određivanja interventnih mjera iz članka 27. ovoga Zakona, kao i potreba davanja pisane suglasnosti radnika.
Uz članak 29.
Ovim člankom uređuje se obveza pružanja usluge osobne asistencije u zasebnoj organizacijskoj jedinica za udrugu, vjersku zajednicu i drugu pravnu osobu koja, osim obavljanja druge djelatnosti za koju je upisana u sudski registar ili kod drugog nadležnog tijela u skladu s posebnim propisima, pruža uslugu osobne asistencije.
Uz članak 30.
Ovim člankom uređuje se broj sati usluge koje može ostvariti korisnik usluge osobne asistencije koju pruža osobni asistent sukladno potrebama i stupnju težine invaliditeta-oštećenja funkcionalnih sposobnosti prema propisima o vještačenju i metodologijama vještačenja. Također uređuje se iznimka u odobravanju broja sati za osobe kojima je odobrena usluga cjelodnevnog boravka više od tri dana u tjednu temeljem zakona kojim se uređuje djelatnost socijalne skrbi.
Uz članak 31.
Ovim člankom utvrđuje se satnica usluge koju može ostvariti korisnik usluge osobne asistencije koju puža komunikacijski posrednik za gluhe i korisnik usluge osobne asistencije koju puža komunikacijski posrednik za gluhoslijepe osobe sukladno potrebama korisnika i stupnju težine invaliditeta-oštećenja funkcionalnih sposobnosti prema propisima o vještačenju i metodologijama vještačenja.
Uz članak 32.
Ovim člankom utvrđuje se satnica usluge koju može ostvariti korisnik usluge osobne asistencije koju puža videći pratitelj sukladno potrebama korisnika i stupnju težine invaliditeta-oštećenja funkcionalnih sposobnosti prema propisima o vještačenju i metodologijama vještačenja.
Uz članak 33.
Ovim člankom se utvrđuju da satnica koju može ostvariti korisnik usluge osobne asistencije koji je imenovan članom izvršnog tijela međunarodne organizacije sukladno članku 6. stavku 2. ovoga Zakona, može ostvariti uslugu osobne asistencije u većoj satnici od one propisane člancima 30., 31. i 32. ovoga Zakona.
Uz članak 34.
Ovim člankom uređuje se način određivanja cijene usluge osobne asistencije koja se pruža u mreži i izvan mreže usluge osobne asistencije te se uređuje da metodologiju za utvrđivanje cijena socijalnih usluga, koje se pružaju u mreži usluge osobne asistencije propisuje ministar pravilnikom.
Uz članak 35.
Ovim člankom uređuje se obveza osobe koja uslugu osobne asistencije koristi temeljem rješenja Zavoda da djelomično plati cijenu usluge osobne asistencije.
Uz članak 36.
Ovim člankom uređuje se da u plaćanju cijene usluge korisnik usluge osobne asistencije sudjeluje svojim prihodima i imovinom.
Uz članak 37.
Ovim člankom uređuje se sudjelovanje obveznika uzdržavanja korisnika usluge osobne asistencije u plaćanju usluge.
Uz članak 38.
Ovim člankom uređuje se način odlučivanja o iznosu sudjelovanja korisnika i obveznika uzdržavanja u plaćanju cijene usluge osobne asistencije.
Uz članak 39.
Ovim člankom uređuje se plaćanje usluge osobne asistencije na teret Ministarstva kao i donošenje pravilnika o sudjelovanju korisnika i obveznika uzdržavanja u plaćanju cijene usluge osobne asistencije.
Uz članak 40.
Ovim člankom uređuje se stvarna nadležnost Zavoda za odlučivanje o pravu na uslugu osobne asistencije.
Uz članak 41.
Ovim člankom uređuje se način određivanja mjesne nadležnosti u postupku ostvarivanja prava na uslugu osobne asistencije te se propisuju slučajevi u kojima se ne mijenja mjesna nadležnost.
Uz članak 42.
Ovim člankom uređuje se način određivanja mjesne nadležnosti u postupku ostvarivanja prava na uslugu osobne asistencije za osobu koja se zatekne izvan mjesta svog prebivališta te osobu koja nije u stanju štititi svoja prava i interese.
Uz članak 43.
Ovim člankom uređuje se pravna osnova za korištenje usluge osobne asistencije, pravo korisnika da predloži pružatelja usluge osobne asistencije te obveza korisnika da u cijelosti snosi troškove usluge ukoliko uslugu osobne asistencije koristi temeljem ugovora sklopljenog između korisnika i pružatelja usluge.
Uz članak 44.
Ovim člankom uređuje se način pokretanja postupka za priznavanje prava na uslugu osobne asistencije.
Uz članak 45.
Ovim člankom uređuje se nadležnost Komisije za procjenu potrebe korisnika, dokumentacija temeljem koje se procjenjuje potreba korisnika za uslugom osobne asistencije, ustrojstvo, nadležno tijelo za imenovanje članova i način sazivanja Komisije za procjenu potrebe korisnika, mogućnost terenskog obilaska korisnika i način izrađivanja liste procjene potreba za svakog korisnika.
Uz članak 46.
Ovim člankom uređuje se rok za donošenje rješenja o priznavanju prava na uslugu osobne asistencije.
Uz članak 47.
Ovim člankom se uređuje da se pravo na uslugu osobne asistencije priznaje s danom početka korištenja usluge.
Uz članak 48.
Ovim člankom uređuje se materijalna i kaznena odgovornost podnositelja zahtjeva, odnosno korisnika za točnost podataka navedenih u zahtjevu ili danih u postupku preispitivanja uvjeta za daljnje ostvarivanje prava na uslugu osobne asistencije. Također, uređuje se da su na zahtjev Zavoda, sudovi, financijske institucije i druga tijela dužni bez odgađanja dostaviti podatke o prihodima i imovini podnositelja zahtjeva i članova njegovog kućanstva.
Uz članak 49.
Ovim člankom uređuje se, da će Zavod u slučaju kada je za odlučivanje o pravu na uslugu osobne asistencije potrebno utvrđivanje činjenice invaliditeta-oštećenja funkcionalnih sposobnosti zatražiti vještačenje Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom sukladno posebnom zakonu. Također, uređuje se mogućnost Ministarstva da, u slučaju kada se žalbom pobija prvostupanjsko rješenje o pravu na uslugu osobne asistencije, u vezi s nalazom i mišljenjem tijela vještačenja u prvom stupnju, zatraži nalaz i mišljenje Središnjeg ureda Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom, prije donošenja rješenja o žalbi.
Uz članak 50.
Ovim člankom uređuje se dužnost korisnika prava na uslugu osobne asistencije da obavijesti Zavod o svakoj promjeni koja utječe na daljnje korištenje usluge, najkasnije u roku od osam dana od dana nastanka promjene. Također se uređuje da na osnovi prijave korisnika ili na osnovi podataka pribavljenih po službenoj dužnosti, Zavod donosi novo rješenje samo ako su se promijenile okolnosti o kojima ovisi priznavanje usluge.
Uz članak 51.
Ovim člankom uređuje se pravo na izjavljivanje žalbe, tijelo koje odlučuje o žalbama te pokretanje upravnog spora.
Uz članak 52.
Ovim člankom uređuje se da žalba ne odgađa izvršenje rješenja.
Uz članak 53.
Ovim člankom uređuje se da se troškovi postupka za ostvarivanje prava na uslugu osobne asistencije osiguravaju u državnom proračunu.
Uz članak 54.
Ovim člankom uređuje se način pružanja usluge osobne asistencije (u mreži i izvan mreže). Uređuje se da se mrežom usluge osobne asistencije određuje potreban broj usluge za područje Republike Hrvatske, da odluku o mreži usluge osobne asistencije donosi ministar uz prethodno pribavljeno mišljenje jedinica područne (regionalne) samouprave i Grada Zagreba te objava odluke. Također se uređuje da uslugu osobne asistencije u mreži pružaju dom socijalne skrbi i centar za pomoć u kući kojima je osnivač Republika Hrvatska te pravne osobe s kojima je Ministarstvo sklopilo ugovor o pružanju usluge osobne asistencije, a uslugu osobne asistencije izvan mreže pružaju pravne osobe koje su pribavile rješenje o ispunjavanju mjerila za pružanje usluge osobne asistencije.
Uz članak 55.
Ovim člankom uređuje se da se usluga osobne asistencije pruža u skladu sa standardima kvalitete za pružanje socijalnih usluga i smjernicama za njihovo uvođenje koje pravilnikom propisuje ministar.
Uz članak 56.
Ovim člankom uređuje se raspisivanje javnog poziva za podnošenje ponuda za pružanje usluge osobne asistencije prema iskazanim potrebama u mreži usluge osobne asistencije. Propisuju se pružatelji usluga koji mogu podnijeti ponudu odnosno pružatelji koji nisu dužni podnijeti ponudu. Također se uređuje da obrasce za podnošenje prijave na javni poziv, način i uvjete sklapanja ugovora o pružanju usluge osobne asistencije u mreži usluge osobne asistencije pravilnikom propisuje ministar.
Uz članak 57.
Ovim člankom propisan je postupak sklapanja ugovora za pružanje usluge osobne asistencije u mreži s pružateljima usluge čiji osnivač nije Republika Hrvatska.
Uz članak 58.
Ovim člankom uređuje se da se pravne osobe koje pružaju uslugu osobne asistencije upisuju u registar pravnih i fizičkih osoba koje obavljaju djelatnost socijalne skrbi propisan zakonom kojim se uređuje djelatnost socijalne skrbi. Također, uređuje se da sadržaj i način vođenja registra pravilnikom propisuje ministar.
Uz članak 59.
Ovim člankom uređuje se obveza jedinice područne (regionalne) samouprave odnosno Grada Zagreba upisati pružatelja usluge osobne asistencije u registar pravnih i fizičkih osoba koje obavljaju djelatnost socijalne skrbi.
Uz članak 60.
Ovim člankom uređuje se obveza pružatelja usluge osobne asistencije za ažurnim upisivanjem korisnika usluge osobne asistencije u evidenciju korisnika usluge, kao i evidentiranjem zaprimljenog zahtjeva za pružanje usluge osobne asistencije u evidenciju zaprimljenih zahtjeva.
Uz članak 61.
Ovim člankom uređuje se obveza Zavodu, domu socijalne skrbi, centru za pomoć u kući i pravnoj osobi iz članka 18. ovoga Zakona voditi evidenciju i dokumentaciju u skladu s odredbama pravilnika kojeg donosi ministar te dostavljati Ministarstvu godišnje statističko izvješće. Nadalje, uređuje se da sadržaj i način vođenja evidencije i dokumentacije pravnih osoba koje pružaju uslugu osobne asistencije ministar propisuje pravilnikom te se uređuje da se upute i način popunjavanja obrasca godišnjeg statističkog izvješća objavljuje na mrežnim stranicama Ministarstva.
Uz članak 62.
Ovim člankom uređuje se da upravni nadzor nad zakonitošću rada Zavoda provodi Ministarstvo sukladno zakonu kojim se uređuje djelatnost socijalne skrbi te zakonu kojim se uređuje sustav državne uprave.
Uz članak 63.
Ovim člankom uređuje se da inspekcijski nadzor nad radom pružatelja usluge osobne asistencije provodi Ministarstvo sukladno zakonu kojim se uređuje djelatnost socijalne skrbi te zakonu kojim se uređuje sustav državne uprave.
Uz članak 64.
Ovim člankom uređuje se obveza korisnika koji je ostvario pravo na uslugu osobne asistencije na koju nije imao pravo, da nadoknadi štetu ako je na temelju neistinitih ili netočnih podataka ostvario pravo na uslugu osobne asistencije na koju nije imao pravo ili ju je ostvario u većem opsegu nego što mu pripada te ako ju je ostvario zbog toga što nije prijavio promjenu koja utječe na prestanak ili opseg usluge.
Uz članak 65.
Ovim člankom uređuje se supsidijarna primjena zakona kojim se uređuju obvezni odnosi pri utvrđivanju prava na naknadu štete.
Uz članak 66.
Ovim člankom uređuje se da u slučaju nastanka štete Zavod poziva korisnika da u određenom roku nadoknadi nastalu štetu, a ako šteta ne bude nadoknađena, Republika Hrvatska podnosi tužbu radi naknade štete putem nadležnog državnog odvjetništva na temelju dokumentacije koju mu dostavlja Zavod.
Uz članak 67.
Ovim člankom uređuje se mogućnost sklapanja nagodbe između Zavoda i obveznika naknade štete o načinu i vremenu naknade štete, uvažavajući prihode korisnika, njegovo imovno stanje i socijalni položaj, te da je o sklopljenim nagodbama Zavod dužan voditi evidenciju.
Uz članak 68.
Ovim člankom uređuje se mogućnost Zavoda za donošenje odluke o otpisu duga djelomično ili u cijelosti, ako utvrdi da podnositelj prijedloga nije u mogućnosti naknaditi štetu bez ugrožavanja podmirenja osnovnih stambenih i drugih osnovnih životnih potreba, uzimajući u obzir njegove prihode, imovinsko stanje i socijalni položaj. Ako dug obveznika naknade štete koji se otpisuje iznosi 1.320,00 eura i više, Zavod može o otpisu duga samo uz prethodnu suglasnost Ministarstva. Također se uređuje obveza Zavoda voditi evidenciju o otpisu tražbine, te da će način utvrđivanja ispunjenosti uvjeta za otpis duga pravilnikom propisati ministar.
Uz članak 69.
Ovim člankom propisuju se prekršajne odredbe temeljem kojih će se kazniti za prekršaj pravna osoba, dom socijalne skrbi i centar za pomoć u kući, kao i odgovorna osoba u pravnoj osobi, domu socijalne skrbi i centru za pomoć u kući radi nezakonitog pružanja usluga.
Uz članak 70.
Ovim člankom propisuju se prekršajne odredbe temeljem kojih će se kazniti za prekršaj pravna osoba, kao i odgovorna osoba u pravnoj osobi, radi nezakonitog zapošljavanja.
Uz članak 71.
Ovim člankom propisuju se prekršajne odredbe temeljem kojih će se kazniti za prekršaj Zavod, dom socijalne skrbi, centar za pomoć u kući i druga pravna osoba, kao i odgovorna osoba u Zavodu, domu socijalne skrbi, centru za pomoć u kući i drugoj pravnoj osobi, radi nepropisnog vođenja evidencije i dokumentacije.
Uz članak 72.
Ovim člankom uređuje se obveza ministra i rok za donošenje pravilnika i odluka iz ovoga Zakona, kao i da su korisnici usluge osobne asistencije oslobođeni od sudjelovanja u plaćanju usluge osobne asistencije do donošenja pravilnika iz članka 39. stavka 2. ovoga Zakona.
Uz članak 73.
Ovim člankom uređuje se da pružatelj usluge osobne asistencije, koji na dan stupanja na snagu ovoga Zakona ima s Ministarstvom sklopljen ugovor za provedbu programa usmjerenih osiguravanju usluge osobnog asistenta ili ima s Ministarstvom i Hrvatskim zavodom za zapošljavanje sklopljen ugovor o pružanju usluge osobne asistencije koji je sufinanciran iz sredstava Europskog socijalnog fonda, nastavlja s pružanjem usluge do roka utvrđenog ugovorom i po uvjetima dokumentacije poziva na dostavu projektnih prijedloga na temelju kojeg je ugovor sklopljen
Uz članak 74.
Ovim člankom uređuje se da osobni asistent, komunikacijski posrednik i videći pratitelj koji na dan stupanja na snagu ovoga Zakona pruža uslugu osobne asistencije temeljem ugovara o radu sklopljenim s pružateljem usluge kroz programe i projekte, može i dalje pružati uslugu osobne asistencije do isteka ugovora, a najkasnije do 31. prosinca 2023. godine, i u slučaju da ne ispunjava uvjete za osobnog asistenta, komunikacijskog posrednika i videćeg pratitelja propisane člancima 14. 15. i 16. ovoga Zakona.
Uz članak 75.
Ovim člankom uređuje se stupanje na snagu ovoga Zakona.
PRIJEDLOG ZAKONA O OSOBNOJ ASISTENCIJI
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
a. USTAVNA OSNOVA ZA DONOŠENJE ZAKONA
Ustavna osnova za donošenje zakona sadržana je u članku 2. stavku 4. podstavku 1. Ustava Republike Hrvatske (''Narodne novine'', broj 85/10 - pročišćeni tekst i 5/14 - Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
b. OCJENA STANJA I OSNOVNA PITANJA KOJA SE TREBAJU UREDITI ZAKONOM, TE POSLJEDICE KOJE ĆE DONOŠENJEM ZAKONA PROISTEĆI
a. Ocjena stanja
Republika Hrvatska kao članica Ujedinjenih naroda, Europske unije i Vijeća Europe, te stranka svih ključnih međunarodnih instrumenata na području ljudskih prava i država koja uključuje najviše standarde u području socijalne i gospodarske sigurnosti građana, preuzela je obvezu zaštite i promicanja ljudskih prava osoba s invaliditetom u svrhu ravnopravnog sudjelovanja u građanskim, političkim, gospodarskim, društvenim i kulturnim područjima života. Potreba zaštite prava i interesa osoba s invaliditetom u Republici Hrvatskoj istaknuta je člankom 58. stavkom 2. Ustava Republike Hrvatske, gdje je propisano da posebnu skrb država posvećuje zaštiti osoba s invaliditetom i njihovu uključivanju u društveni život.
U Republici Hrvatskoj, prema Izvješću o osobama s invaliditetom Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo za 2021. godinu, u Registru osoba s invaliditetom na dan 9. rujna 2021. godine bile su registrirane 586.153 osobe s invaliditetom od toga 335.050 muškaraca i 251.103 žena. Prema Izvješću o osobama s invaliditetom Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo iz rujna 2022. godine na dan 1. rujna 2022. godine registrirano je 624.019 osoba s invaliditetom.
Potpisivanjem UN Konvencije o pravima osoba s invaliditetom i donošenjem Zakona o potvrđivanju Konvencije o pravima osoba s invaliditetom i Fakultativnog protokola uz Konvenciju („Narodne novine, međunarodni ugovori“, broj 6/07 i 5/08), Republika Hrvatska je preuzela obvezu i potvrdila svoju usmjerenost na izjednačavanje mogućnosti za osobe s invaliditetom u smislu promicanja i oblikovanja politika, planova, programa i aktivnosti na nacionalnoj, regionalnoj i lokalnoj razini kako bi osobama s invaliditetom omogućila pravo na što neovisnije življenje. Sukladno članku 19. Neovisno življenje i uključenost u zajednicu države potpisnice Konvencije se obvezuju svim osobama s invaliditetom priznati jednako pravo na život u zajednici, s pravom izbora jednakim kao i za druge osobe, te u tu svrhu moraju poduzimati učinkovite i odgovarajuće mjere kako bi osobama s invaliditetom olakšale puno uživanje ovoga prava i punog uključenja i sudjelovanja u zajednici.
Osiguravanje usluge osobne asistencije za osobe s najtežim tjelesnim oštećenjem u Republici Hrvatskoj je započelo 2000. godine kroz projekt pokrenut od strane organizacija civilnog društva pod nazivom „ Neovisno življenje“ , a usluga se osiguravala uz financijsku potporu ministarstva nadležnog za socijalnu skrb. Nastavak ove usluge razvijao se kroz Pilot projekt osobnog asistenta za osobe s najtežom vrstom i stupnjem invaliditeta putem nacionalnih programa, kojeg je 2006. godine započelo ministarstvo nadležno za obitelj. Od 2015. godine usluga se osigurava i osobama s intelektualnim oštećenjem, osobama s poremećajem iz autističnog spektra i osobama s mentalnim oštećenjem. S ciljem jačanja socijalnog uključivanja osoba s invaliditetom kroz daljnji razvoj i povećanje kvalitete usluge osobne asistencije, 2015. godine usluga se počela osiguravati i putem poziva financiranih iz Europskog socijalnog fonda.
Tijekom 2020. godine provedeno je istraživanje „Evaluacija pružanja usluge osobne asistencije u Republici Hrvatskoj“ sa svrhom procjene relevantnosti, djelotvornosti, učinkovitosti i učinka pružanja usluge. Navedena evaluacija je istaknula da su kontinuitet i mogućnosti unapređenja usluge osobne asistencije ograničeni modelom financiranja putem projekata koji su vođeni od strane udruga te ograničeni projektnim financiranjem. Evaluacija je također potvrdila da je normativni okvir nedostatan, pri čemu je istaknuta potreba standardiziranja usluge i donošenja Zakona o osobnoj asistenciji.
b. Osnovna pitanja koja se uređuju predloženim zakonom
Socijalne usluge u sustavu socijalne skrbi iznimno su bitan dio usluga u širem smislu (zdravstvo, odgoj, obrazovanje, obiteljske potpore i dr.) kojima se osigurava poboljšanje kvalitete života i jačanje socijalne kohezije na temelju jednakih prilika i jednake brige za socijalno osjetljive skupine.
Socijalna skrb uključuje prevenciju, promicanje promjena, pomoć u zadovoljavanju osnovnih životnih potreba i podršku pojedincu, obitelji i skupinama, u svrhu unapređenja kvalitete života i osnaživanja korisnika u samostalnom zadovoljavanju osnovnih životnih potreba, te njihovog aktivnog uključivanja u društvo.
Pravo na život u zajednici predstavlja jedno od temeljnih ljudskih prava, a usluga osobne asistencije zagovara ideju neovisnog življenja u zajednici jer je osoba s invaliditetom u okviru pružanja navedene usluge subjekt djelovanja, a ne objekt asistencije odnosno pomaganja. Specifičnost osobne asistencije u odnosu na druge oblike skrbi ili njege je u tome da osoba kojoj se pomaže samostalno odlučuje o sadržaju posla i načinu na koji asistent obavlja posao.
Ovim Nacrtom prijedloga zakonom o osobnoj asistenciji (u daljnjem tekstu: Nacrt prijedloga zakona) po prvi puta se u Republici Hrvatskoj uspostavlja normativni okvir usluge osobne asistencije koja postaje socijalna usluga kojom se osigurava pomoć osobi s invaliditetom u aktivnostima koje ne može izvoditi sama radi vrste i stupnja invaliditeta, a koje su joj svakodnevno potrebne u kući i izvan kuće u svrhu većeg stupnja samostalnosti i uključenosti u zajednicu, zaštite i osiguravanja ljudskih prava osobe s invaliditetom kao i ostvarivanja ravnopravnosti s drugima.
Uslugu osobne asistencije osobi s tjelesnim, intelektualnim ili mentalnim oštećenjem pružat će osobni asistent, uslugu osobne asistencije osobi s oštećenjem sluha i gluhoslijepoj osobi pružat će komunikacijski posrednik, a osobi s oštećenjem vida videći pratitelj.
Nacrtom prijedloga zakona utvrđuju se uvjeti za priznavanje prava na uslugu, među kojima su težina invaliditeta-oštećenja funkcionalnih sposobnosti prema propisima o vještačenju i metodologijama vještačenja te utvrđen status osobe s invaliditetom sukladno zakonu kojim se uređuje registar osoba s invaliditetom. Također propisuju se i zapreke za priznavanje prava na uslugu.
Nadalje, propisuju se uvjeti za zapošljavanje osobnih asistenata, komunikacijskih posrednika i videćih pratitelja te obveza njihovog formalnog obrazovanja.
Postojeći način osiguravanja usluge putem programa i projekata udruga, uvelike ovisi o kapacitetima i kompetentnosti samih organizacija civilnog društva za prijavom projekata i postupkom prijave projekata. Nadalje, uređuje se tko može biti pružatelj usluge te koje uvjete isti mora ispunjavati kako bi mogao postati pružatelj socijalne usluge, a uređuje se i nadzor pružatelja usluga. Korisnicima usluge ostavlja se mogućnost samostalnog predlaganja pružatelja usluga.
Kako bi se fleksibilizirao vremenski obuhvat usluge te ista bila prilagođena individualnim potrebama korisnika, uređuje se broj sati usluge koju pojedine kategorije korisnika mogu ostvariti pri čemu korisnik ima samostalnost u kreiranju sadržaja i intenziteta (trajanja/učestalosti) usluge.
Utvrđivanjem cijene usluge osobne asistencije za pružatelje usluge u mreži usluga osobne asistencije ujednačit će se razlike u troškovima po korisniku usluge koja se osigurava putem programa i projekata organizacija civilnog društva. Nacrt prijedloga zakona uređuje i obvezu korisnika usluge osobne asistencije u plaćanju cijene usluge.
Nadalje, uređuje se nadležnost i postupak ostvarivanja prava na uslugu koji će provoditi Hrvatski zavod za socijalni rad, mogućnost pružanja usluge u mreži usluga osobne asistencije te postupak za podnošenje ponuda za sklapanje ugovora za pružanje usluge osobne asistencije sukladno iskazanim potrebama u mreži usluga osobne asistencije.
Nacrtom prijedloga zakona uređuje se obveza pružanja usluga osobne asistencije u skladu sa standardima kvalitete za pružanje socijalnih usluga i smjernicama za njihovo uvođenje, te upravni i inspekcijski nadzor, pitanja vezana uz naknadu štete, kao i prekršajne odredbe.
c. Posljedice koje će proisteći donošenjem zakona
Uspostavom usluge osobne asistencije osobama s najtežom vrstom i stupnjem invaliditeta se osigurava pomoć u aktivnostima koje ne mogu izvoditi same radi vrste i stupnja invaliditeta, a koje su im svakodnevno potrebne u kući i izvan kuće te pomoć u komunikaciji i primanju informacija, a u svrhu većeg stupnja samostalnosti i uključenosti u zajednicu.
Zakon osigurava regionalnu ravnomjernost usluge čime pridonosi smanjenju rizika od socijalne isključenosti korisnika, povećanju vlastite odgovornosti korisnika za socijalno uključivanje, poboljšava kvalitetu života osoba s invaliditetom i podržava njihov ostanak u obitelji, čime se ujedno pridonosi uspješnosti procesa deinstitucionalizacije korisnika i sprječavanja institucionalizacije osoba s invaliditetom.
Zakon osim unaprjeđenja usluge osobne asistencije osigurava njezinu održivost s obzirom da je trenutni kontinuitet pružanja usluge ograničen modelom financiranja putem projekata koji su vođeni od strane udruga te ograničeni projektnim financiranjem.
Sukladno podacima iz Registra osoba s invaliditetom, a sukladno uvjetima koji su u Zakonu o osobnoj asistenciji postavljeni za osiguravanje prava na uslugu osobne asistencije, procjenjuje se da će stupanjem na snagu Zakona pravo na uslugu imati 13.110 osoba s invaliditetom.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
c. OCJENA SREDSTAVA POTREBNIH ZA PROVEDBU ZAKONA
Za provedbu Zakona o osobnoj asistenciji potrebno je u državnom proračunu Republike Hrvatske osigurati 1.104.481.840,00 kuna (146.589.931,65 eura) na godišnjoj razini, uključujući sredstva Europskog socijalnog fonda plus (ESF+).
Međutim, s obzirom da je predviđeno stupanje Zakona na snagu l. srpnja 2023., za 2023. godinu procijenjen je fiskalni učinak u manjem iznosu jer je tada i procjena broja korisnika usluge osobne asistencije za 2023. godinu manja.
Slijedom navedenog, za provedbu Zakona o osobnoj asistenciji procijenjeno je da će se u 2023. godini utrošiti ukupno 460.200.766 kuna (61.079.138,10 eura), a u 2024. godini i narednim godinama 1.104.481.840,00 kuna (146.589.931,65 eura) godišnje.
PRIJEDLOG ZAKONA O OSOBNOJ ASISTENCIJI
DIO PRVI
UVODNE ODREDBE
Predmet uređenja
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 1.
Ovim Zakonom uređuje se usluga osobne asistencije, sadržaj i način pružanja usluge, korisnici usluge, postupak za priznavanje prava na uslugu osobne asistencije, uvjeti za pružatelje usluga, ugovaranje usluga, imenovanje, sastav i zadaća Komisije za procjenu potreba za uslugom osobne asistencije, evidencije, nadzor, financiranje usluge te druga pitanja značajna za pružanje usluge osobne asistencije.
Ciljevi i svrha osobne asistencije
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 2.
Osobna asistencija je socijalna usluga kojom se osigurava pomoć osobi s invaliditetom u aktivnostima koje ne može izvoditi sama radi vrste i stupnja invaliditeta, a koje su joj svakodnevno potrebne u kući i izvan kuće, te pomoć u komunikaciji i primanju informacija, a u svrhu većeg stupnja samostalnosti i uključenosti u zajednicu, zaštite i osiguravanja ljudskih prava osobe s invaliditetom kao i ostvarivanja ravnopravnosti s drugima.
Definicije pojmova
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 3.
Pojedini pojmovi u smislu ovoga Zakona imaju sljedeće značenje:
1. Osoba s invaliditetom je osoba koja ima dugotrajna tjelesna, mentalna, intelektualna ili osjetilna oštećenja koja u međudjelovanju s različitim preprekama mogu sprječavati njezino puno i učinkovito sudjelovanje u društvu na ravnopravnoj osnovi s drugima
2. Osobni asistent je radnik zaposlen kod pružatelja usluge osobne asistencije koji osobi s invaliditetom pruža pomoć i podršku u svakodnevnim aktivnostima koje osoba s invaliditetom nije u mogućnosti samostalno obavljati
3. Komunikacijski posrednik je radnik zaposlen kod pružatelja usluge osobne asistencije koji prenosi informaciju između osobe s oštećenjem sluha ili gluhoslijepe osobe i čujuće okoline i to u obliku komunikacije koju preferira osoba s oštećenjem sluha ili gluhoslijepa osoba
4. Komunikacijski posrednik za gluhe je radnik zaposlen kod pružatelja usluge osobne asistencije koji ima odgovarajuće vještine, znanja i sposobnosti u korištenju hrvatskog znakovnog jezika i ostalih sustava komunikacije koji se temelje na hrvatskom jeziku
5. Komunikacijski posrednik za gluhoslijepe je radnik zaposlen kod pružatelja usluge osobne asistencije koji ima odgovarajuće vještine, znanja i sposobnosti u korištenju hrvatskog znakovnog jezika i njegovih prilagodbi i ostalih sustava komunikacije koje gluhoslijepe osobe koriste, te koji ima dodatna znanja i vještina za opisivanje okoline i pružanje podrške u kretanju gluhoslijepim osobama
6. Videći pratitelj je radnik zaposlen kod pružatelja usluge osobne asistencije za pružanje usluge pratnje i pomoći osobi s oštećenjem vida u svakodnevnim aktivnostima sukladno njihovim potrebama
7. Korisnik je osoba s invaliditetom koja je navršila 18 godina i koja pravo na uslugu osobne asistencije ostvaruje temeljem ovoga Zakona
8. Samac je osoba koja živi sama
9. Kućanstvo je zajednica osoba koje zajedno žive i podmiruju troškove života
10. Prihod su novčana sredstva ostvarena po osnovi rada, mirovine, primitaka od imovine ili na neki drugi način, primjerice primitak od udjela u kapitalu, kamate od štednje i sl. ostvaren u tuzemstvu i inozemstvu umanjen za iznos uplaćenog poreza i prireza
11. Imovina su sve pokretnine, nekretnine, imovinska prava, iznos gotovine u domaćoj i stranoj valuti, štednja odnosno novčana sredstva na osobnim računima ili štednim knjižicama, darovi, vrijednosni papiri, dionice, poslovni udjeli, stambena štednja, životno osiguranje i ostala imovina u tuzemstvu i u inozemstvu
12. Osnovne životne potrebe su prehrana, smještaj, odjeća i druge stvari za osobne potrebe; osnovne životne potrebe odraslih osoba s invaliditetom obuhvaćaju i dodatne potrebe koje proizlaze iz oštećenja njihova zdravlja odnosno invaliditeta
13. Lista procjene potreba korisnika je obrazac u kojem Komisija za procjenu potreba korisnika za uslugom osobne asistencije u suradnji s korisnikom utvrđuje aktivnosti koje će za korisnika usluge osobne asistencije obavljati osobni asistent, komunikacijski posrednik ili videći pratitelj te u kojim situacijama će obavljati navedene aktivnosti.
Rodno značenje pojmova
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 4.
Izrazi koji se koriste u ovom Zakonu, a koji imaju rodno značenje, odnose se jednako na muški i ženski rod.
Pružanje usluge osobne asistencije
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 5.
(1) Uslugu osobne asistencije osobi s tjelesnim, intelektualnim ili mentalnim oštećenjem pruža osobni asistent sukladno odredbama ovoga Zakona.
(2) Uslugu osobne asistencije osobi s oštećenjem sluha i gluhoslijepoj osobi pruža komunikacijski posrednik sukladno odredbama ovoga Zakona.
(3) Uslugu osobne asistencije osobi s oštećenjem vida pruža videći pratitelj sukladno odredbama ovoga Zakona.
Sadržaj osobne asistencije
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 6.
(1) Osobna asistencija obuhvaća:
- obavljanje kućanskih poslova koje korisnik nije u mogućnosti samostalno obaviti ili koje umjesto korisnika nisu u mogućnosti obaviti članovi kućanstva
- organiziranje prehrane i hranjenje
- održavanje osobne higijene
- omogućavanje mobiliteta i kretanja
- rukovanje pomagalima
- pratnja i pomoć u različitim socijalnim aktivnostima, uključujući i putovanja unutar Republike Hrvatske
- administrativni poslovi
- pružanje podrške u komunikaciji između osobe s oštećenjem sluha i čujuće okoline u svrhu pristupa informacijama u svim područjima život a
- pružanje podrške u kretanju gluhoslijepim osobama te podrške u komunikaciji između gluhoslijepih osoba i okoline, u svrhu pristupa informacijama u svim područjima života.
(2) Iznimno, sadržaj osobne asistencije može obuhvatiti i pružanje usluge osobne asistencije izvan Republike Hrvatske ako je uslugu osobne asistencije potrebno pružiti osobi s invaliditetom koja je ispred udruge osoba s invaliditetom ili udruge koja djeluje u korist osoba s invaliditetom osnovane sukladno zakonu kojim se uređuju udruge, osobno imenovana članom izvršnog tijela međunarodne organizacije koja djeluje u području zaštite prava osoba s invaliditetom čija je udruga punopravni član, a u svrhu aktivnog izvršavanja obveza člana izvršnog tijela međunarodne organizacije.
Izvori sredstava
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 7.
Sredstva za financiranje prava na uslugu osobne asistencije osiguravaju se u državnom proračunu.
DIO DRUGI
PRAVO NA USLUGU OSOBNE ASISTENCIJE – UVJETI
POGLAVLJE I.
UVJETI ZA PRIZNAVANJE PRAVA NA USLUGU OSOBNE ASISTENCIJE
Državljanstvo, prebivalište i boravak kao uvjet
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 8.
(1) Pravo na uslugu osobne asistencije može se priznati hrvatskom državljaninu s prebivalištem u Republici Hrvatskoj, strancu sa stalnim boravkom i dugotrajnim boravištem u Republici Hrvatskoj i osobi bez državljanstva s privremenim i stalnim boravkom i dugotrajnim boravištem u Republici Hrvatskoj.
(2) Stranac pod supsidijarnom zaštitom, azilant i stranac pod privremenom zaštitom te članovi njihove obitelji koji zakonito borave u Republici Hrvatskoj, kao i stranac s utvrđenim statusom žrtve trgovanja ljudima mogu ostvariti pravo na uslugu osobne asistencije pod uvjetima propisanim ovim Zakonom, zakonima kojima je uređena zaštita od trgovanja ljudima i zakonom kojim se uređuje status, prava i obveze osoba s odobrenom međunarodnom zaštitom.
Uvjeti za priznavanje prava na uslugu osobne asistencije koju pruža osobni asistent
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 9.
Pravo na uslugu osobne asistencije koju pruža osobni asistent priznaje se osobi koja je navršila 18 godina s tjelesnim, intelektualnim ili mentalnim oštećenjem kod koje je utvrđen treći ili četvrti stupanj težine invaliditeta-oštećenja funkcionalnih sposobnosti prema propisima o vještačenju i metodologijama vještačenja te koja ima status osobe s invaliditetom sukladno zakonu kojim se uređuje registar osoba s invaliditetom.
Zapreke za priznavanje prava na uslugu osobne asistencije koju pruža osobni asistent
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 10.
Pravo na uslugu osobne asistencije koju pruža osobni asistent ne može ostvariti osoba:
- koja ostvaruje uslugu pomoći u kući temeljem zakona kojim se uređuje djelatnost socijalne skrbi ili drugog propisa
- kojoj je osiguran smještaj u ustanovi socijalne skrbi i kod drugih pružatelja socijalnih usluga, u zdravstvenoj ili u drugoj ustanovi odnosno organizirano stanovanje temeljem zakona kojim se uređuje djelatnost socijalne skrbi ili drugog propisa
- čiji roditelj ili drugi član obitelji ima priznato pravo na status roditelja njegovatelja ili status njegovatelja za potrebu skrbi o njoj temeljem zakona kojim se uređuje djelatnost socijalne skrbi
-koja ostvaruje pravo na njegovatelja temeljem drugih propisa- koja je na liječenju i/ili rehabilitaciji u zdravstvenoj ustanovi, a koja ima članove obitelji koji joj mogu pružiti podršku
- koja je sklopila ugovor o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju, osim u slučaju pokretanja postupka za raskid, utvrđenje ništetnosti ili poništaj ugovora
- koja se nalazi u istražnom zatvoru ili na izdržavanju kazne zatvora
- koja ostvaruje uslugu osobne asistencije koju pruža videći pratitelj.
Uvjeti za priznavanje prava na uslugu osobne asistencije koju pruža komunikacijski posrednik
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 11.
(1) Pravo na uslugu osobne asistencije koju pruža komunikacijski posrednik za gluhe priznaje se osobi koja je navršila 18 godina s oštećenjem sluha drugog, trećeg ili četvrtog stupanja težine invaliditeta-oštećenja funkcionalnih sposobnosti prema propisima o vještačenju i metodologijama vještačenja te koja ima status osobe s invaliditetom sukladno zakonu kojim se uređuje registar osoba s invaliditetom.
(2) Pravo na uslugu osobne asistencije koju pruža komunikacijski posrednik za gluhoslijepe priznaje se gluhoslijepoj osobi koja je navršila 18 godina kod koje je utvrđen treći ili četvrti stupanj težine invaliditeta-oštećenja funkcionalnih sposobnosti prema propisima o vještačenju i metodologijama vještačenja te koja ima status osobe s invaliditetom sukladno zakonu kojim se uređuje registar osoba s invaliditetom.
Uvjeti za priznavanje prava na uslugu osobne asistencije koju pruža videći pratitelj
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 12.
Pravo na uslugu osobne asistencije koju pruža videći pratitelj priznaje se osobi koja je navršila 18 godina s oštećenjem vida kod koje je utvrđen treći ili četvrti stupanj težine invaliditeta-oštećenja funkcionalnih sposobnosti prema propisima o vještačenju i metodologijama vještačenja te koja ima status osobe s invaliditetom sukladno zakonu kojim se uređuje registar osoba s invaliditetom.
Zapreke za priznavanje prava na uslugu osobne asistencije koju pruža videći pratitelj
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 13.
Pravo na uslugu videćeg pratitelja ne može ostvariti osoba:
- kojoj je osiguran smještaj u ustanovi socijalne skrbi i kod drugih pružatelja socijalnih usluga, u zdravstvenoj ili u drugoj ustanovi odnosno organizirano stanovanje temeljem zakona kojim se uređuje djelatnost socijalne skrbi ili drugog propisa
- čiji roditelj ili drugi član obitelji ima priznato pravo na status roditelja njegovatelja ili status njegovatelja za potrebu skrbi o njoj temeljem zakona kojim se uređuje djelatnost socijalne skrbi
-koja ostvaruje pravo na njegovatelja temeljem drugih propisa- kojoj član kućanstva može pružiti uslugu pratnje i pomoći u svakodnevnim aktivnostima sukladno njihovim potrebama
- koja je na liječenju i/ili rehabilitaciji u zdravstvenoj ustanovi, a koja ima članove obitelji koji mogu pružiti podršku
- koja je sklopila ugovor o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju, osim u slučaju pokretanja postupka za raskid, utvrđenje ništetnosti ili poništaj ugovora
- koja se nalazi u istražnom zatvoru ili na izdržavanju kazne zatvora
- koja ostvaruje uslugu osobne asistencije koju pruža osobni asistent.
POGLAVLJE II.
UVJETI ZA OSOBNOG ASISTENTA, KOMUNIKACIJSKOG POSREDNIKA I VIDEĆEG PRATITELJA
Uvjeti za osobnog asistenta
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 14.
(1) Osobni asistent mora biti punoljetna radno i poslovno sposobna osoba koja ima završen formalni program osposobljavanja za osobnog asistenta i :
- najmanje srednjoškolsko obrazovanje ili
- najmanje osnovnoškolsko obrazovanje i završen tečaj za njegovatelja .
(2) Iznimno, osobni asistent može biti osoba koja ne ispunjava uvjet završenog formalnog programa osposobljavanja za osobnog asistenta iz stavka 1. ovoga članka, ako je do dana stupanja na snagu ovoga Zakona završila edukaciju za osobnog asistenta u trajanju od najmanje 10 sati i ispunjava ostale uvjete za osobnog asistenta propisane ovim Zakonom.
(3) Osobni asistent ne može pružati uslugu osobne asistencije svom članu obitelji osim u slučaju kada na području pružanja usluge nije moguće zaposliti osobnog asistenta ili ako to zahtijeva korisnik zbog specifičnih uvjeta pružanja usluge i potreba korisnika, ako isto nije u suprotnosti s interesima korisnika.
Uvjeti za komunikacijskog posrednika
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 15.
(1) Komunikacijski posrednik za gluhe osobe koji pruža komunikacijsku podršku hrvatskim znakovnim jezikom mora biti punoljetna radno i poslovno sposobna osoba koja ima završeno najmanje srednjoškolsko obrazovanje i završen formalni program osposobljavanja za prevoditelja hrvatskog znakovnog jezika koji uključuje položen ispit razine B2 o poznavanju hrvatskog znakovnog jezika u trajanju od najmanje 280 sati.
(2) Komunikacijski posrednik za gluhe osobe koji pruža komunikacijsku podršku u ostalim sustavima komunikacije mora biti punoljetna radno i poslovno sposobna osoba koja ima završeno najmanje srednjoškolsko obrazovanje i:
- završen formalni program osposobljavanja u ostalim sustavima komunikacije u trajanju od najmanje 40 sati ili
- završen formalni program osposobljavanja za pružanje komunikacijske podrške gluhim i nagluhim osobama u ostalim sustavima komunikacije u trajanju od najmanje 120 sati.
(3) Komunikacijski posrednik za gluhoslijepe osobe koji pruža komunikacijsku podršku hrvatskim znakovnim jezikom mora biti punoljetna radno i poslovno sposobna osoba koja ima završeno najmanje srednjoškolsko obrazovanje i:
- završen formalni program osposobljavanja o prilagodbama hrvatskog znakovnog jezika, pristupu, komunikaciji i prevođenju gluhoslijepim osobama koja dodatno uključuje i svladavanje opisivanja okoline te vođenje u vidu pratnje gluhoslijepe osobe u trajanju od najmanje 40 sati i
- završen formalni program osposobljavanja za prevoditelja hrvatskog znakovnog jezika koji uključuje položen ispit razine B2 o poznavanju hrvatskog znakovnog jezika u trajanju od najmanje 280 sati.
(4) Komunikacijski posrednik za gluhoslijepe osobe koji pruža komunikacijsku podršku u ostalim sustavima komunikacije mora biti punoljetna radno i poslovno sposobna osoba koja ima završeno najmanje srednjoškolsko obrazovanje i:
- završen formalni program osposobljavanja o prilagodbama hrvatskog znakovnog jezika, pristupu, komunikaciji i prevođenju gluhoslijepim osobama koja dodatno uključuje i svladavanje opisivanja okoline te vođenje u vidu pratnje gluhoslijepe osobe u trajanju od najmanje 40 sati i
- završen formalni program osposobljavanja za pružanje komunikacijske podrške gluhoslijepim osobama u ostalim sustavima komunikacije koji uključuje položen ispit razine A2 o poznavanju hrvatskog znakovnog jezika u trajanju od najmanje 140 sati.
(5) Komunikacijski posrednik ne može pružati uslugu osobne asistencije svom članu obitelji osim u slučaju kada na području pružanja usluge nije moguće zaposliti komunikacijskog posrednika ili ako to zahtijeva korisnik zbog specifičnih uvjeta pružanja usluge i potreba korisnika, ako isto nije u suprotnosti s interesima korisnika.
Uvjeti za videćeg pratitelja
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 16.
Videći pratitelj mora biti punoljetna radno i poslovno sposobna osoba koja ima završeno najmanje srednjoškolsko obrazovanje i završen formalni program osposobljavanja za videćeg pratitelja u trajanju od najmanje 160 sati .
Zapreke za rad
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 17.
(1) Ne može se primiti u radni odnos niti pružati uslugu osobne asistencije osoba:
1. koja je pravomoćno osuđena za neko od kaznenih djela protiv čovječnosti i ljudskog dostojanstva (glava IX.), kaznenih djela protiv života i tijela (glava X.), kaznenih djela protiv ljudskih prava i temeljnih sloboda (glava XI.), kaznenih djela protiv radnih odnosa i socijalnog osiguranja (glava XII.), kaznenih djela protiv osobne slobode (glava XIII.), kaznenih djela protiv časti i ugleda (glava XV.), kaznenih djela protiv spolne slobode (glava XVI.), kaznenih djela spolnog zlostavljanja i iskorištavanja djeteta (glava XVII.), kaznenih djela protiv braka, obitelji i djece (glava XVIII.), kaznenih djela protiv zdravlja ljudi (glava XIX.), kaznenih djela protiv imovine (glava XXIII.), kaznenih djela protiv gospodarstva (glava XXIV.), kaznenih djela krivotvorenja (glava XXVI.), kaznenih djela protiv službene dužnosti (glava XXVIII.), kaznenih djela protiv javnog reda (glava XXX.) odnosno kaznenih djela protiv Republike Hrvatske (glava XXXII.) iz Kaznenog zakona („Narodne novine“, br. 125/11., 144/12., 56/15., 61/15. – ispravak, 101/17., 118/18., 126/19. i 84/21.)
2. koja je pravomoćno osuđena za neko od kaznenih djela protiv života i tijela (glava X.), kaznenih djela protiv slobode i prava čovjeka i građanina (glava XI.), kaznenih djela protiv Republike Hrvatske (glava XII.), kaznenih djela protiv vrijednosti zaštićenih međunarodnim pravom (glava XIII.), kaznenih djela protiv spolne slobode i spolnog ćudoređa (glava XIV.), kaznenih djela protiv časti i ugleda (glava XV.), kaznenih djela protiv braka, obitelji i mladeži (glava XVI.), kaznenih djela protiv imovine (glava XVII.), kaznenih djela protiv zdravlja ljudi (glava XVIII.), kaznenih djela protiv sigurnosti platnog prometa i poslovanja (glava XXI.), kaznenih djela protiv vjerodostojnosti isprava (glava XXIII.), kaznenih djela protiv javnog reda (glava XXIV.), kaznenih djela protiv službene dužnosti (glava XXV.) iz Kaznenog zakona („Narodne novine“, br. 110/97., 27/98., 50/00. – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske, 129/00., 51/01., 111/03., 190/03. – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske, 105/04., 84/05., 71/06., 110/07., 152/08. i 57/11.)
3. kojoj je pravomoćno izrečena prekršajnopravna sankcija za nasilje u obitelji
4. protiv koje se vodi postupak pred nadležnim sudom za kazneno djelo spolnog zlostavljanja i iskorištavanja djeteta (glava XVII.) iz Kaznenog zakona („Narodne novine“, br. 125/11., 144/12., 56/15., 61/15. – ispravak, 101/17., 118/18., 126/19. i 84/21.).
(2) Poslodavac je dužan po službenoj dužnosti pribaviti dokaz da osoba iz stavka 1. ovoga članka nije osuđena za kaznena djela ili za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka te da se protiv nje pred nadležnim sudom ne vodi postupak iz stavka 1. točke 4. ovoga članka.
(3) Poslodavac je dužan za sve radnike koji pružaju uslugu osobne asistencije, najmanje jednom godišnje, pribaviti dokaz iz stavka 2. ovoga članka.
(4) Ako osoba u radnom odnosu kod pružatelja usluge osobne asistencije bude pravomoćno osuđena za neko od kaznenih djela iz stavka 1. ovoga članka, pružatelj usluge kao poslodavac otkazat će ugovor o radu bez obveze poštivanja propisanog ili ugovorenog otkaznog roka izvanrednim otkazom ugovora o radu, u roku od 15 dana od dana saznanja za pravomoćnu osudu, a nakon isteka tog roka redovitim otkazom ugovora o radu uvjetovanim skrivljenim ponašanjem radnika, u kojem će slučaju poslodavac, istodobno uz otkazivanje ugovora o radu, od radnika zahtijevati da odmah prestane raditi tijekom otkaznog roka.
(5) Ako pružatelj usluge osobne asistencije kao poslodavac sazna da je protiv osobe u radnom odnosu kod pružatelja usluge pokrenut i vodi se kazneni postupak za neko od kaznenih djela iz stavka 1. ovoga članka, udaljit će osobu od obavljanja poslova do obustave kaznenog postupka odnosno najduže do pravomoćnosti sudske presude, uz pravo na naknadu plaće u visini dvije trećine prosječne mjesečne plaće koju je osoba ostvarila u tri mjeseca prije udaljenja od obavljanja poslova.
(6) Ako je pravomoćnim rješenjem obustavljen kazneni postupak pokrenut protiv radnika ili je pravomoćnom presudom radnik oslobođen od odgovornosti, radniku će se vratiti obustavljeni dio plaće od prvoga dana udaljenja.
POGLAVLJE III.
UVJETI ZA PRUŽATELJE USLUGE OSOBNE ASISTENCIJE
Pružatelji usluge osobne asistencije
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 18.
Uslugu osobne asistencije pružaju:
1. ustanove socijalne skrbi:
a) dom socijalne skrbi i
b) centar za pomoć u kući
2. udruga, vjerska zajednica i druga pravna osoba.
Mjerila za pružanje usluge osobne asistencije
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 19.
(1) Za pružanje usluge osobne asistencije pravne osobe iz članka 18. ovoga Zakona moraju ispunjavati mjerila prostora, opreme, potrebnih radnika, sadržaj, opseg i način pružanja usluge.
(2) Mjerila za pružanje usluge osobne asistencije iz stavka 1. ovoga članka pravilnikom propisuje ministar nadležan za socijalnu skrb (u daljnjem tekstu: ministar).
Rješenje o ispunjavanju mjerila za pružanje usluge osobne asistencije
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 20.
(1) O ispunjavanju mjerila za pružanje usluge osobne asistencije sukladno pravilniku iz članka 19. stavka 2. ovoga Zakona rješenjem odlučuje mjesno nadležna jedinica područne (regionalne) samouprave odnosno Grad Zagreb.
(2) Mjesna nadležnost jedinice područne (regionalne) samouprave odnosno Grada Zagreba utvrđuje se prema sjedištu pružatelja usluge osobne asistencije iz članka 18. ovoga Zakona.
(3) Rješenje iz stavka 1. ovoga članka donosi se na razdoblje do tri godine.
(4) Pružatelj usluge koji želi pružati uslugu nakon isteka roka određenog rješenjem kojim se odobrava pružanje usluge osobne asistencije dužan je najkasnije 60 dana prije isteka roka podnijeti zahtjev za izdavanje odobrenja za pružanje usluge osobne asistencije.
(5) Protiv rješenja iz stavka 1. ovoga članka dopuštena je žalba, a o žalbi odlučuje Ministarstvo.
(6) Protiv rješenja Ministarstva nije dopuštena žalba, ali se može pokrenuti upravni spor.
Povjerenstvo za utvrđivanje ispunjenosti mjerila
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 21.
(1) Ispunjenost mjerila za pružanje usluge osobne asistencije očevidom utvrđuje Povjerenstvo koje čine najmanje tri člana.
(2) Član Povjerenstva iz stavka 1. ovoga članka ne može biti srodnik po krvi u ravnoj liniji, a u pobočnoj liniji do četvrtog stupnja zaključno, bračni drug, izvanbračni drug, životni partner ili srodnik po tazbini do drugog stupnja zaključno i po prestanku braka ravnatelju ustanove ili zaposleniku pravne osobe kod koje će Povjerenstvo utvrđivati ispunjenost mjerila za pružanje usluge osobne asistencije.
(3) Povjerenstvo za utvrđivanje mjerila za pružanje usluge osobne asistencije pružateljima usluga iz članka 18. ovoga Zakona imenuje jedinica područne (regionalne) samouprave odnosno Grada Zagreba.
(4) U Povjerenstvo iz stavka 1. ovoga članka imenuju se stručne osobe ovisno o djelatnosti pravne osobe za koju je potrebno utvrditi ispunjenost mjerila, koje imaju položen stručni ili državni ispit.
(5) O utvrđenom činjeničnom stanju Povjerenstvo iz stavka 1. ovoga članka sastavlja zapisnik s nalazom i mišljenjem, a ako je očevidom utvrđeno da nije ispunjen neki od propisanih mjerila, koji se u razumnom roku može otkloniti, Povjerenstvo će u nalazu i mišljenju odrediti rok za otklanjanje nedostataka.
(6) U roku od osam dana od dana dobivanja obavijesti o otklanjanju nedostataka Povjerenstvo iz stavka 1. ovoga članka dužno je ponovnim očevidom ili na drugi nesporan način utvrditi da su nedostaci otklonjeni te u roku od osam dana od obavljenog očevida dostaviti jedinici područne (regionalne) samouprave odnosno Gradu Zagrebu zapisnik o obavljenom očevidu.
Početak pružanja usluge osobne asistencije
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 22.
Pravna osoba koja pruža uslugu osobne asistencije iz članka 18. ovoga Zakona može početi pružati uslugu osobne asistencije po izvršnosti rješenja o ispunjavanju mjerila za pružanje usluge osobne asistencije.
Prestanak pružanja usluge osobne asistencije
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 23.
(1) Pružatelj usluge iz članka 18. ovoga Zakona prestaje s pružanjem usluge osobne asistencije:
1. prestankom rada pravne osobe prema zakonu kojim se uređuju te pravne osobe
2. donošenjem odluke o prestanku pružanja usluge osobne asistencije
3. izvršnošću rješenja inspektora o zabrani rada pružatelja usluge.
(2) Nadležno tijelo iz članka 20. stavka 1. ovoga Zakona dužno je donijeti rješenje o prestanku pružanja usluge osobne asistencije i dostaviti ga stranci bez odgode, a najkasnije u roku od 30 dana zbog razloga iz stavka 1. točaka 1. i 2. ovoga članka.
(3) Na temelju pravomoćnog rješenja iz stavka 2. ovoga članka, izvršnog rješenja inspektora o zabrani rada pružatelja usluge, kao i u slučaju nepodnošenja zahtjeva iz članka 20. stavka 4. ovoga Zakona za pružanje usluge osobne asistencije jedinica područne (regionalne) samouprave odnosno Grad Zagreb briše pružatelja usluge iz registra iz članka 57. stavka 1. ovoga Zakona.
Kontrola pružatelja usluga
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 24.
(1) Jedinica područne (regionalne) samouprave odnosno Grad Zagreb dužan je za pružatelje usluge osobne asistencije kojima je donio rješenje o ispunjavanju mjerila najmanje jednom godišnje obavljati kontrolu ispunjavanja mjerila za pružanje usluge osobne asistencije utvrđenih rješenjem.
(2) U slučaju osnovane sumnje na nastupanje nepravilnosti u pogledu propisanih i utvrđenih mjerila za pružanje usluge osobne asistencije korisnicima , jedinica područne (regionalne) samouprave odnosno Grad Zagreb dužan je bez odgode, a najkasnije u roku od osam dana, o utvrđenim nepravilnostima obavijestiti ministarstvo nadležno za socijalnu skrb (u daljnjem tekstu: Ministarstvo).
Zabrana sklapanja ugovora s korisnikom o raspolaganju imovinom korisnika
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 25.
(1) Pravna osoba koja pruža uslugu osobne asistencije i osoba zaposlena u pravnoj osobi koja pruža uslugu osobne asistencije ne mogu s korisnikom usluge osobne asistencije sklopiti ugovor kojim se otuđuju ili opterećuju nekretnine korisnika niti ugovor o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju.
(2) Ugovor sklopljen protivno odredbama ovoga članka je ništetan.
Plaćanje po povlaštenim uvjetima
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 26.
Pravne osobe koje pružaju uslugu osobne asistencije izjednačene su s kućanstvima u plaćanju cijene po povlaštenim uvjetima za korištenje vodnih i komunalnih usluga te za plaćanje mjesečne pristojbe Hrvatskoj radioteleviziji.
Interventne mjere u posebnim slučajevima
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 27.
U slučaju nastupa događaja ili stanja koje se nije moglo predvidjeti i na koje se nije moglo utjecati, a koje ugrožava život i zdravlje građana, imovinu veće vrijednosti, znatno narušava okoliš, gospodarsku aktivnost ili uzrokuje znatnu gospodarsku štetu, ministar može pružatelju usluge osobne asistencije s kojim Ministarstvo ima sklopljen ugovor o pružanju usluge osobne asistencije naredbom privremeno narediti ili zabraniti određeno postupanje te utvrditi obveznu primjenu drugih privremenih interventnih mjera koje su nužne radi trenutačne zaštite pravnog poretka te zaštite života, sigurnosti, zdravlja stanovništva ili imovine veće vrijednosti.
Odluka o preraspodjeli radnog vremena
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 28.
(1) U slučaju određivanja interventnih mjera iz članka 27. ovoga Zakona odgovorna osoba pružatelja usluge osobne asistencije može, po uputi ministra, svojom odlukom preraspodijeliti radno vrijeme.
(2) Odlukom o preraspodjeli radnog vremena iz stavka 1. ovoga članka može se naložiti rad u trajanju do 12 sati tijekom razdoblja od 24 sata, koji ne može trajati neprekidno duže od deset dana.
(3) Za rad u skladu s odlukom iz stavka 1. ovoga članka radnik mora dati svoju pisanu suglasnost, a ako ne pristane na takav rad, zbog toga ne smije trpjeti štetne posljedice.
(4) Preraspodijeljeno radno vrijeme iz stavka 2. ovoga članka ne smatra se prekovremenim radom.
Zasebna organizacijska jedinica
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 29.
(1) Udruga, vjerska zajednica i druga pravna osoba koja, osim obavljanja druge djelatnosti za koju je upisana u sudski registar ili kod drugog nadležnog tijela u skladu s posebnim propisima, pruža uslugu osobne asistencije, dužna ju je organizirati u zasebnoj organizacijskoj jedinici na način i pod uvjetima propisanim ovim Zakonom.
(2) Organizacijska jedinica u pravnoj osobi iz stavka 1. ovoga članka u kojoj se organizira usluga osobne asistencije mora imati voditelja koji vodi poslovanje i odgovoran je za zakonitost rada.
DIO TREĆI
BROJ SATI USLUGE OSOBNE ASISTENCIJE
Broj sati usluge koju može ostvariti korisnik usluge osobne asistencije koju pruža osobni asistent
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 30.
(1) Uslugu osobne asistencije koju pruža osobni asistent može ostvariti osoba s invaliditetom kojoj je procijenjena potreba pomoći osobnog asistenta u rasponu od 20 do 80 sati tjedno.
(2) Satnica usluge osobne asistencije koju pruža osobni asistent razvrstava se sukladno potrebama korisnika na sljedeći način:
- Uslugu osobne asistencije koju pruža osobni asistent u trajanju od 16 sati dnevno može ostvariti osoba s tjelesnim oštećenjem 4. stupnja koja ima Barthel indeks 0-20, koja živi sama i nije zaposlena
- Uslugu osobne asistencije koju pruža osobni asistent u trajanju od osam sati dnevno može ostvariti:
. osoba s tjelesnim oštećenjem 4. stupnja koja ima Barthel indeks 0-20
. osoba s tjelesnim oštećenjem 4. stupnja koja ima Barthel indeks 21-35 i koja živi sama ili
. osoba s mentalnim oštećenjem 4. stupnja koja živi sama.
- Uslugu osobne asistencije koju pruža osobni asistent u trajanju od četiri sata dnevno može ostvariti:
. osoba s tjelesnim oštećenjem 4. stupnja koja ima Barthel indeks 21-35
. osoba s tjelesnim oštećenjem 3. stupnja koja ima Barthel indeks 36-45
. osoba s intelektualnim oštećenjem 3. i 4. stupnja
. osoba s poremećajima iz autističnog spektra 3. i 4. stupnja
. osoba s mentalnim oštećenjem 4. stupnja koja živi u obitelji
. osoba s mentalnim oštećenjem 3. stupnja koja živi sama ili
. osoba s kroničnim bolestima 4. stupnja koja živi sama.
(3) Iznimno, osoba iz stavka 2., podstavka 1. i 2. ovoga članka, kojoj je odobrena usluga cjelodnevnog boravka više od tri dana u tjednu temeljem zakona kojim se uređuje djelatnost socijalne skrbi, ima pravo na četiri sata usluge osobne asistencije koju pruža osobni asistent .
Broj sati usluge koju može ostvariti korisnik usluge osobne asistencije koju pruža komunikacijski posrednik
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 31.
(1) Uslugu osobne asistencije koju pruža komunikacijski posrednik za gluhe može ostvariti osoba koja ima oštećenje sluha trećeg i četvrtog stupnja težine invaliditeta-oštećenja funkcionalnih sposobnosti prema propisima o vještačenju i metodologijama vještačenja u rasponu od 30 do 40 sati mjesečno.
(2) Uslugu osobne asistencije koju pruža komunikacijski posrednik za gluhe može ostvariti osoba koja ima oštećenje sluha drugog stupnja težine invaliditeta-oštećenja funkcionalnih sposobnosti prema propisima o vještačenju i metodologijama vještačenja u trajanju od 20 sati mjesečno.
(3) Uslugu osobne asistencije koju pruža komunikacijski posrednik za gluhoslijepe osobe može ostvariti gluhoslijepa osoba četvrtog stupnja težine invaliditeta-oštećenja funkcionalnih sposobnosti prema propisima o vještačenju i metodologijama vještačenja u trajanju od 160 sati mjesečno.
(4) Uslugu osobne asistencije koju pruža komunikacijski posrednik za gluhoslijepe osobe može ostvariti gluhoslijepa osoba trećeg stupnja težine invaliditeta-oštećenja funkcionalnih sposobnosti prema propisima o vještačenju i metodologijama vještačenja u trajanju od 32 sata mjesečno.
Broj sati usluge koju može ostvariti korisnik usluge osobne asistencije koju pruža videći pratitelj
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 32.
(1) Uslugu osobne asistencije koju pruža videći pratitelj može ostvariti osoba koja ima oštećenje vida četvrtog stupnja težine invaliditeta-oštećenja funkcionalnih sposobnosti prema propisima o vještačenju i metodologijama vještačenja u trajanju od 30 sati mjesečno.
(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, uslugu osobne asistencije koju pruža videći pratitelj može ostvariti nezaposlena osoba koja živi sama i koja ima oštećenje vida četvrtog stupnja težine invaliditeta-oštećenja funkcionalnih sposobnosti prema propisima o vještačenju i metodologijama vještačenja u trajanju od 60 sati mjesečno.
(3) Uslugu osobne asistencije koju pruža videći pratitelj može ostvariti osoba koja ima oštećenje vida trećeg stupnja težine invaliditeta-oštećenja funkcionalnih sposobnosti prema propisima o vještačenju i metodologijama vještačenja u trajanju od 10 sati mjesečno.
Broj sati usluge koju može ostvariti član izvršnog tijela međunarodne organizacije
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 33.
Osoba s invaliditetom koja je imenovana članom izvršnog tijela međunarodne organizacije sukladno članku 6. stavku 2. ovoga Zakona, može ostvariti uslugu osobne asistencije u većoj satnici od one propisane člancima 30., 31. i 32. ovoga Zakona, u svrhu aktivnog izvršavanja obveza člana izvršnog tijela međunarodne organizacije.
DIO ČETVRTI
CIJENA USLUGE I SUDJELOVANJE KORISNIKA U PLAĆANJU
Cijena usluge osobne asistencije
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 34.
(1) Pružatelj usluge osobne asistencije čiji je osnivač Republika Hrvatska uslugu pruža u mreži usluge osobne asistencije po cijeni koja se utvrđuje odlukom o utvrđivanju cijene usluge osobne asistencije koju donosi ministar i javno se objavljuje na mrežnoj stranici Ministarstva.
(2) Za pružatelja usluge osobne asistencije čiji osnivač nije Republika Hrvatska, a koji uslugu osobne asistencije pruža u mreži usluge osobne asistencije, cijena usluge utvrđuje se ugovorom o pružanju usluge s Ministarstvom.
(3) Pružatelj usluge osobne asistencije koji uslugu pruža izvan mreže usluge osobne asistencije cijenu usluge određuje samostalno.
(4) Metodologiju za utvrđivanje cijena socijalnih usluga, koje se pružaju u mreži usluge osobne asistencije, pravilnikom propisuje ministar.
Plaćanje usluge osobne asistencije
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 35.
Osoba koja uslugu osobne asistencije koristi temeljem rješenja Hrvatskog zavoda za socijalni rad (u daljnjem tekstu: Zavod) dužna je djelomično platiti cijenu usluge sukladno pravilniku iz članka 39. stavka 2. ovoga Zakona.
Sudjelovanje korisnika u plaćanju usluge
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 36.
(1) Korisnik iz članka 35. ovoga Zakona dužan je u plaćanju cijene usluge osobne asistencije sudjelovati svojim prihodima i imovinom koja ne služi njemu ili članovima njegova kućanstva za podmirenje osnovnih životnih potreba.
(2) U iznos prihoda kojima je korisnik dužan sudjelovati u plaćanju cijene usluge osobne asistencije ne uračunava se iznos koji korisnik plaća za uzdržavanje člana obitelji, prema zakonu kojim se uređuju obiteljski odnosi.
Sudjelovanje obveznika uzdržavanja
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 37.
(1) Ako korisnik usluge osobne asistencije ne može ni djelomično platiti cijenu usluge, dužni su je djelomično platiti obveznici uzdržavanja sukladno pravilniku iz članka 39. stavka 2. ovoga Zakona.
(2) Zakonski obveznik uzdržavanja korisnika iz stavka 1. ovoga članka nije dužan sudjelovati u plaćanju cijene usluge ako je njegov prihod ili prihod njegova kućanstva manji od trostrukog iznosa zajamčene minimalne naknade za samca ili kućanstvo sukladno zakonu kojim se uređuje djelatnost socijalne skrbi.
Odlučivanje o sudjelovanju u plaćanju usluge
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 38.
O iznosu sudjelovanja korisnika i obveznika uzdržavanja u cijeni plaćanja usluge osobne asistencije odlučuje se rješenjem o priznavanju prava na uslugu osobne asistencije.
Plaćanje usluge na teret Ministarstva
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 39.
(1) Ako troškove cijene usluge osobne asistencije ne mogu djelomično platiti korisnici ili njihovi obveznici uzdržavanja, na način propisan ovim Zakonom, plaćanje pune cijene usluge tereti sredstva Ministarstva.
(2) Sudjelovanje korisnika i obveznika uzdržavanja u plaćanju cijene usluge osobne asistencije i način plaćanja usluge pravilnikom propisuje ministar.
DIO PETI
NADLEŽNOST I POSTUPAK
POGLAVLJE I.
NADLEŽNOST
Stvarna nadležnost
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 40.
O pravu na uslugu osobne asistencije rješenjem odlučuje Zavod.
Mjesna nadležnost
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 41.
(1) Mjesna nadležnost određuje se prema prebivalištu osobe za koju je pokrenut postupak za priznavanje prava na uslugu osobne asistencije.
(2) Ako osoba iz stavka 1. ovoga članka nema prebivalište na području Republike Hrvatske, nadležnost se određuje prema mjestu boravišta, a ako nema ni boravište, prema mjestu posljednjeg prebivališta, odnosno boravišta na području Republike Hrvatske.
(3) Mjesna nadležnost ne mijenja se priznavanjem prava na uslugu smještaja i organiziranog stanovanja izvan mjesta prebivališta korisnika.
Mjesna nadležnost u posebnim slučajevima
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 42.
(1) Mjesna nadležnost za osobu koja se zbog elementarnih nepogoda ili sličnih razloga našla izvan mjesta svog prebivališta, određuje se prema mjestu u kojemu se zatekla, dok se ne ostvare uvjeti za njezin povratak.
(2) Za druge osobe izvan mjesta svog prebivališta te osobe koje nisu u stanju štititi svoja prava i interese, a zateknu se izvan mjesta svog prebivališta, mjesno je nadležan Zavod na čijem se području zateknu.
POGLAVLJE II.
POSTUPAK
Pravna osnova za korištenje usluge osobne asistencije
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 43.
(1) Usluga osobne asistencije može se pružati na temelju:
- rješenja Zavoda ili
- ugovora sklopljenog između korisnika i pružatelja usluge.
(2) Korisnik predlaže pružatelja usluge osobne asistencije.
(3) Korisnik koji uslugu osobne asistencije koristi temeljem ugovora iz stavka 1. podstavka 2. ovoga članka u cijelosti snosi troškove usluge.
Pokretanje postupka
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 44.
(1) Postupak za priznavanje prava na uslugu osobne asistencije pokreće se na zahtjev stranke ili po službenoj dužnosti.
(2) Postupak iz stavka 1. ovoga članka po službenoj dužnosti pokreće se na temelju obavijesti članova obitelji, građana, ustanova, udruga, vjerskih zajednica, trgovačkih društava i drugih pravnih osoba te državnih i drugih tijela, kao i na temelju činjenica koje su u drugim postupcima utvrdili stručni radnici Zavoda.
Komisija za procjenu potrebe korisnika za uslugom osobne asistencije
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 45.
(1) Potrebu za uslugom osobne asistencije koju pruža osobni asistent, komunikacijski posrednik ili videći pratitelj, broj sati usluge osobne asistencije koju pruža komunikacijski posrednik za gluhe iz članka 31. stavka 1. te opravdanost pružanja usluge od strane člana obitelji procjenjuje Komisija za procjenu potrebe korisnika na temelju nalaza i mišljenja Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom, medicinske i druge dokumentacije te potvrde o statusu osobe s invaliditetom koju izdaje Hrvatski zavod za javno zdravstvo.
(2) Komisiju iz stavka 1. ovoga članka čini stručni radnik Zavoda, predstavnik pružatelja usluge s liste licenciranih pružatelja usluge s područja na kojem se usluga pruža i predstavnik korisnika korisničke skupine za koju se traži usluga.
(3) Članove Komisije iz stavka 1. ovoga članka imenuje Zavod.
(4) Komisija iz stavka 1. ovoga članka sastaje se na poziv stručnog radnika Zavoda.
(5) U svrhu procjene potreba korisnika za uslugom osobne asistencije stručni radnik Zavoda s članovima Komisije procjenjuje potrebu terenskog obilaska korisnika.
(6) Komisija u suradnji s korisnikom usluge osobne asistencije koju pruža osobni asistent, komunikacijski posrednik ili videći pratitelj izrađuje listu procjene potreba za svakog korisnika.
Rok za donošenje rješenja
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 46.
(1) Postupak za priznavanje prava na uslugu osobne asistencije je žuran.
(2) Ako nije potrebno provoditi ispitni postupak, Zavod je dužan donijeti rješenje i dostaviti ga stranci u roku od 15 dana od dana podnošenja urednog zahtjeva ili pokretanja postupka po službenoj dužnosti.
(3) Ako je potrebno provoditi ispitni postupak, Zavod je dužan donijeti rješenje i dostaviti ga stranci u roku od 30 dana od dana podnošenja urednog zahtjeva ili pokretanja postupka po službenoj dužnosti.
Dan priznavanja prava
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 47.
Pravo na uslugu osobne asistencije priznaje se s danom početka korištenja usluge.
Dužnost davanja istinitih podataka
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 48.
(1) Za točnost podataka navedenih u zahtjevu za priznavanje prava na uslugu osobne asistencije i podataka danih u postupku preispitivanja uvjeta za daljnje ostvarivanje prava na uslugu osobne asistencije podnositelj zahtjeva odnosno korisnik prava odgovara materijalno i kazneno.
(2) Sudovi, financijske institucije i druga tijela dužni su na zahtjev Zavoda, bez odgode a najkasnije u roku od osam dana, dostaviti podatke o prihodima i imovini podnositelja zahtjeva i članova njegova kućanstva.
Vještačenje
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 49.
(1) Ako je za odlučivanje o pravu na uslugu osobne asistencije potrebno utvrđivanje činjenice invaliditeta-oštećenja funkcionalnih sposobnosti , Zavod će zatražiti nalaz i mišljenje Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom prema propisima kojima se uređuje vještačenje i metodologija vještačenja.
(2) Ako se žalbom pobija prvostupanjsko rješenje o pravu na uslugu osobne asistencije u vezi s nalazom i mišljenjem tijela vještačenja u prvom stupnju, Ministarstvo može, prije donošenja rješenja o žalbi, pribaviti nalaz i mišljenje Središnjeg ureda Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom.
Obavijest o promijenjenim okolnostima
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 50.
(1) Korisnik prava na uslugu osobne asistencije dužan je obavijestiti Zavod o svakoj promjeni koja utječe na daljnje korištenje usluge najkasnije u roku od osam dana od dana nastanka promjene.
(2) Na osnovi obavijesti korisnika ili na osnovi podataka pribavljenih po službenoj dužnosti, Zavod će donijeti novo rješenje samo ako su se promijenile okolnosti o kojima ovisi priznavanje usluge.
Žalba
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 51.
(1) Protiv prvostupanjskog rješenja Zavoda donesenog u postupku priznavanja prava na uslugu osobne asistencije dopuštena je žalba.
(2) O žalbi protiv rješenja Zavoda odlučuje Ministarstvo.
(3) Protiv rješenja Ministarstva nije dopuštena žalba, ali se može pokrenuti upravni spor.
Odgodni učinak žalbe
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 52.
Žalba izjavljena protiv rješenja donesenog u postupku priznavanja prava na uslugu osobne asistencije ne odgađa izvršenje rješenja.
Troškovi postupka
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 53.
Troškovi postupka za ostvarivanje prava na uslugu osobne asistencije osiguravaju se u državnom proračunu.
DIO ŠESTI
MREŽA, STANDARDI I UGOVARANJE USLUGE OSOBNE ASISTENCIJE
Mreža usluge osobne asistencije
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 54.
(1) Usluga osobne asistencije može se pružati u mreži i izvan mreže usluge osobne asistencije.
(2) Mrežom usluge osobne asistencije određuje se potreban broj usluge za područje Republike Hrvatske.
(3) Odluku o mreži usluge osobne asistencije donosi ministar, uz prethodno pribavljeno mišljenje jedinica područne (regionalne) samouprave i Grada Zagreba i javno je dostupna na mrežnim stranicama Ministarstva.
(4) Uslugu osobne asistencije u mreži usluge osobne asistencije pružaju dom socijalne skrbi i centar za pomoć u kući kojima je osnivač Republika Hrvatska te pravne osobe s kojima je Ministarstvo sklopilo ugovor o pružanju usluge osobne asistencije, osim ako ovim Zakonom ili posebnim propisima nije drukčije određeno.
(5) Uslugu osobne asistencije izvan mreže usluga osobne asistencije pružaju pravne osobe koje imaju izvršno rješenje o ispunjavanju mjerila za pružanje usluge osobne asistencije u skladu s ovim Zakonom i pravilnikom iz članka 19. stavka 2. ovoga Zakona.
Standardi za pružanje usluge osobne asistencije
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 55.
Usluga osobne asistencije pruža se u skladu sa standardima kvalitete za pružanje socijalnih usluga i smjernicama za njihovo uvođenje koje pravilnikom propisuje ministar.
Javni poziv za podnošenje ponuda
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 56.
(1) Ministarstvo po potrebi raspisuje javni poziv za podnošenje ponuda za sklapanje ugovora za pružanje usluge osobne asistencije sukladno iskazanim potrebama u mreži usluge osobne asistencije.
(2) Ponudu iz stavka 1. ovoga članka mogu podnijeti svi pružatelji usluge osobne asistencije koji imaju izvršno rješenje o ispunjavanju mjerila za pružanje usluge osobne asistencije.
(3) Ponudu iz stavka 1. ovoga članka čini prijava na javni poziv te dokumentacija propisana pravilnikom iz stavka 6. ovoga članka.
(4) Nepotpune ponude odnosno ponude koje nisu izrađene sukladno uvjetima određenima pravilnikom iz stavka 6. ovoga članka neće se razmatrati.
(5) Ponudu nisu dužni podnijeti pružatelji usluge osobne asistencije čiji je osnivač Republika Hrvatska i pružatelji usluge osobne asistencije s kojima Ministarstvo ima sklopljene ugovore o pružanju usluge osobne asistencije u mreži.
(6) Obrasce za podnošenje prijave na javni poziv, način i uvjete sklapanja ugovora o pružanju usluge osobne asistencije u mreži usluge osobne asistencije pravilnikom propisuje ministar.
Sklapanje ugovora
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 57.
(1) Za pružanje usluge osobne asistencije u mreži usluge osobne asistencije s pružateljima usluge čiji osnivač nije Republika Hrvatska, Ministarstvo provodi postupak sklapanja ugovora za pružanje usluge osobne asistencije.
(2) Postupak sklapanja ugovora za pružanje usluge osobne asistencije između Ministarstva i odabranog pružatelja usluge provodi se sukladno pravilniku iz članka 56. stavka 6. ovoga Zakona.
DIO SEDMI
REGISTAR, EVIDENCIJA, DOKUMENTACIJA I STATISTIČKA IZVJEŠĆA
Registar pravnih osoba koje pružaju uslugu osobne asistencije
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 58.
(1) Pravne osobe koje pružaju uslugu osobne asistencije upisuju se u registar pravnih i fizičkih osoba koje obavljaju djelatnost socijalne skrbi propisan zakonom kojim se uređuje djelatnost socijalne skrbi.
(2) Sadržaj i način vođenja registra pravnih i fizičkih osoba koje obavljaju djelatnost socijalne skrbi pravilnikom propisuje ministar.
Uvjeti za upis u registar pravnih osoba koje pružaju uslugu osobne asistencije
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 59.
U roku od osam dana od dana pravomoćnosti rješenja o ispunjavanju mjerila za pružanje usluge osobne asistencije jedinica područne (regionalne) samouprave odnosno Grad Zagreb upisuje pružatelja usluge osobne asistencije iz članka 18. ovoga Zakona u registar.
Evidencija korisnika usluge i zaprimljenih zahtjeva
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 60.
Pružatelj usluge osobne asistencije dužan je korisnika usluge osobne asistencije upisati u evidenciju korisnika usluge, a zaprimljeni zahtjev za pružanje usluge upisati u evidenciju zaprimljenih zahtjeva bez odgode, a najkasnije u roku od osam dana, sukladno pravilniku iz članka 61. stavka 3. ovoga Zakona.
Evidencija i dokumentacija
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 61.
(1) Zavod, dom socijalne skrbi, centar za pomoć u kući i pravna osoba iz članka 18. ovoga Zakona dužni su voditi evidenciju i dokumentaciju o korisnicima usluge osobne asistencije i drugim pitanjima važnim za rad sukladno pravilniku iz stavka 4. ovoga članka.
(2) Zavod, dom socijalne skrbi, centar za pomoć u kući i pravna osoba iz članka 18. ovoga Zakona dužni su Ministarstvu za statističke svrhe dostavljati godišnje statističko izvješće do 31. ožujka svake godine za prethodnu godinu.
(3) Upute i način popunjavanja obrasca godišnjeg statističkog izvješća za prethodnu godinu objavljuje se 1. ožujka tekuće godine na mrežnim stranicama Ministarstva.
(4) Sadržaj i način vođenja evidencije i dokumentacije pravnih osoba koje pružaju uslugu osobne asistencije propisuje ministar pravilnikom o sadržaju i načinu vođenja evidencije i dokumentacije pravnih i fizičkih osoba koje obavljaju djelatnost socijalne skrbi te sadržaju obrazaca za izradu godišnjeg statističkog izvješća sustava socijalne skrbi.
DIO OSMI
NADZOR
Upravni nadzor
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 62.
Upravni nadzor nad zakonitošću rada Zavoda u poslovima provedbe prava na uslugu osobne asistencije provodi Ministarstvo sukladno zakonu kojim se uređuje djelatnost socijalne skrbi te zakonu kojim se uređuje sustav državne uprave.
Inspekcijski nadzor
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 63.
Inspekcijski nadzor nad radom pružatelja usluge osobne asistencije provodi Ministarstvo sukladno zakonu kojim se uređuje djelatnost socijalne skrbi te zakonu kojim se uređuje sustav državne uprave.
DIO DEVETI
NAKNADA ŠTETE
Razlozi za naknadu štete
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 64.
Korisnik koji je ostvario pravo na uslugu osobne asistencije na koju nije imao pravo dužan je nadoknaditi štetu za ostvarenu nepripadajuću uslugu ako:
– je na temelju neistinitih ili netočnih podataka za koje je znao ili morao znati da su neistiniti odnosno netočni ili je na drugi način neosnovano ostvario pravo na uslugu osobne asistencije na koju nije imao pravo ili ju je ostvario u većem opsegu nego što mu pripada
– je ostvario pravo na uslugu osobne asistencije zbog toga što nije prijavio promjenu koja utječe na prestanak ili opseg usluge, a znao je ili je morao znati za tu promjenu.
Supsidijarna primjena posebnog propisa
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 65.
Pri utvrđivanju prava na naknadu štete primjenjuje se zakon kojim se uređuju obvezni odnosi , ako ovim Zakonom nije drugačije propisano.
Poziv na naknadu štete, razlozi za utuženje
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 66.
(1) Kada utvrdi da je nastala šteta iz članka 64. ovoga Zakona Zavod poziva korisnika da u određenom roku nadoknadi nastalu štetu.
(2) Ako šteta ne bude nadoknađena u određenom roku, Republika Hrvatska ovlaštena je podnijeti tužbu radi naknade štete putem nadležnog državnog odvjetništva na temelju dokumentacije koju dostavlja Zavod.
Nagodba
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 67.
(1) Zavod može s obveznikom naknade štete sklopiti nagodbu o načinu i vremenu naknade štete, uvažavajući njegove prihode, imovinsko stanje i socijalni položaj, uz mogućnost odgode plaćanja duga i/ili obročne otplate duga za razdoblje do najduže pet godina.
(2) Ako se sklapa nagodba o obročnoj otplati duga, u nagodbi se utvrđuje ukupan broj i iznos obroka i rokovi plaćanja.
(3) Nagodba iz stavka 1. ovoga članka ima snagu ovršne isprave.
(4) Ako obveznik naknade štete ne plati uzastopno tri obroka sukladno sklopljenoj nagodbi, potraživanje će se naplatiti u cijelosti.
(5) Obveznik naknade štete dužan je Zavodu dostavljati dokaze o izvršenim uplatama u skladu s nagodbom iz stavka 1. ovoga članka.
(6) Zavod je dužan voditi evidenciju o sklopljenim nagodbama s podacima o imenu i prezimenu obveznika naknade štete, iznosu duga, vremenu i načinu povrata te o tome do 15. siječnja svake godine za prethodnu godinu dostavljati izvješće Ministarstvu.
Otpis duga
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 68.
(1) Zavod može na prijedlog obveznika naknade štete odlučiti da se njegov dug po osnovi naknade štete djelomično ili u cijelosti otpiše ako utvrdi da podnositelj prijedloga nije u mogućnosti naknaditi štetu bez ugrožavanja podmirenja osnovnih stambenih i drugih osnovnih životnih potreba, uzimajući u obzir njegove prihode, imovinsko stanje i socijalni položaj.
(2) Ako podnositelj prijedloga za otpis duga živi u kućanstvu, prilikom odlučivanja o podnesenom prijedlogu u obzir se uzimaju i prihodi, imovinsko stanje i socijalni položaj članova njegovog kućanstva.
(3) Prijedlog za otpis duga može se podnijeti najkasnije do dana podnošenja tužbe radi naknade štete sudu putem nadležnog državnog odvjetništva.
(4) Ako dug obveznika naknade štete koji se otpisuje iznosi 1.320,00 eura ili više, Zavod može na prijedlog obveznika naknade štete odlučiti da se dug djelomično ili u cijelosti otpiše, samo uz prethodnu suglasnost Ministarstva.
(5) Zavod je dužan voditi evidenciju o otpisu tražbine obveznicima naknade štete s podacima o imenu i prezimenu obveznika naknade štete, iznosu ukupnog duga i iznosu duga koji se otpisuje te o tome do 15. siječnja svake godine za prethodnu godinu dostavljati izvješće Ministarstvu.
(6) Zavod će po službenoj dužnosti otpisati potraživanje prema obvezniku naknade štete ako nastupi zastara naplate potraživanja prema zakonu kojim se uređuju obvezni odnosi.
(7) Način utvrđivanja ispunjenosti uvjeta za otpis duga pravilnikom propisuje ministar.
DIO DESETI
PREKRŠAJNE ODREDBE
Nezakonito pružanje usluga
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 69.
(1) Novčanom kaznom u iznosu od 13.270,00 do 26.540,00 eura kaznit će se za prekršaj pravna osoba ako:
1. pruža uslugu osobne asistencije za koju nema izvršno rješenje o ispunjavanju mjerila za pružanje usluge iz članka 22. ovoga Zakona
2. nastavi s pružanjem usluge osobne asistencije nakon donošenja odluke o prestanku pružanja usluge, suprotno članku 23. stavku 1. točki 2. ovoga Zakona
3. nastavi s pružanjem usluge osobne asistencije nakon izvršnosti rješenja inspektora o zabrani rada pružatelja usluge, suprotno članku 23. stavku 1. točki 3. ovoga Zakona
(2) Za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se i odgovorna osoba u pravnoj osobi novčanom kaznom u iznosu od 2.650,00 do 6.630,00 eura.
(3) Novčanom kaznom u iznosu od 13.270,00 do 26.540,00 eura kaznit će se za prekršaj prekršajno odgovorna pravna osoba osnivač ako:
1. dom socijalne skrbi koji je osnovala prema zakonu kojim se uređuje djelatnost socijalne skrbi pruža uslugu osobne asistencije bez izvršnog rješenja o ispunjavanju mjerila za pružanje usluge osobne asistencije iz članka 20. stavka 1. i članka 22. ovoga Zakona
2. centar za pomoć u kući koji je osnovala prema zakonu kojim se uređuje djelatnost socijalne skrbi pruža uslugu osobne asistencije bez izvršnog rješenja o ispunjavanju mjerila za pružanje usluge osobne asistencije iz članka 20. stavka 1. i članka 22. ovoga Zakona
3. uslugu osobne asistencije ne pruža u zasebnoj organizacijskoj jedinici, suprotno članku 29. stavak 1. ovoga Zakona.
(4) Za prekršaje iz stavka 3. ovoga članka kaznit će se i odgovorna osoba u pravnoj osobi osnivaču novčanom kaznom u iznosu od 2.650,00 do 6.630,00 eura.
(5) Za prekršaje iz stavka 3. točaka 1. i 2. ovoga članka kaznit će se i fizička osoba osnivač novčanom kaznom u iznosu od 2.650,00 do 6.630,00 eura.
Nezakonito zapošljavanje
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 70.
(1) Novčanom kaznom u iznosu od 1.320,00 do 3.980,00 eura kaznit će se za prekršaj pravna osoba ako primi u radni odnos radnika za kojeg postoji zapreka za zapošljavanje iz članka 17. stavka 1. ovoga Zakona.
(2) Za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se i odgovorna osoba u pravnoj osobi novčanom kaznom u iznosu od 660,00 do 1.320,00 eura.
Nepropisno vođenje evidencije i dokumentacije
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 71.
(1) Novčanom kaznom od 1.320,00 do 3.980,00 eura kaznit će se za prekršaj Zavod ako:
1. ne vodi evidenciju i dokumentaciju o korisnicima, vrstama usluga i drugim pitanjima važnim za rad, suprotno članku 61. stavku 1. ovoga Zakona
2. evidenciju i dokumentaciju o korisnicima, vrstama usluga i drugim pitanjima važnim za rad ne vodi na način i sa sadržajem propisanim pravilnikom iz članka 61. stavka 3. ovoga Zakona
3. Ministarstvu za statističke svrhe ne dostavi godišnje statističko izvješće do 31. ožujka svake godine za prethodnu godinu, suprotno članku 61. stavku 2. ovoga Zakona.
(2) Za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se i odgovorna osoba u Zavodu novčanom kaznom u iznosu od 660,00 do 1.320,00 eura.
(3) Novčanom kaznom od 1.320,00 do 3.980,00 eura kaznit će se za prekršaj dom socijalne skrbi i centar za pomoć u kući ako:
1. ne vodi evidenciju i dokumentaciju o korisnicima, vrstama usluga i drugim pitanjima važnim za rad, suprotno članku 61. stavku 1. ovoga Zakona
2. evidenciju i dokumentaciju o korisnicima, vrstama usluga i drugim pitanjima važnim za rad ne vodi na način i sa sadržajem propisanim pravilnikom, suprotno članku 61. stavku 3. ovoga Zakona
3. Ministarstvu za statističke svrhe ne dostavi godišnje statističko izvješće do 31. ožujka svake godine za prethodnu godinu, suprotno članku 61. stavku 2. ovoga Zakona.
(4) Za prekršaj iz stavka 3. ovoga članka kaznit će se i odgovorna osoba u domu socijalne skrbi i centru za pomoć u kući novčanom kaznom u iznosu od 660,00 do 1.320,00 eura.
(5) Novčanom kaznom od 1.320,00 do 3.980,00 eura kaznit će se za prekršaj udruga, vjerska zajednica i druga pravna osoba koja osim obavljanja svoje djelatnosti, pruža i socijalne usluge ako:
1. ne vodi evidenciju i dokumentaciju o korisnicima, vrstama usluga i drugim pitanjima važnim za rad, suprotno članku 61. stavku 1. ovoga Zakona
2. evidenciju i dokumentaciju o korisnicima, vrstama usluga i drugim pitanjima važnim za rad ne vodi na način i sa sadržajem propisanim pravilnikom, suprotno članku 61. stavku 3. ovoga Zakona
3. Ministarstvu za statističke svrhe ne dostavi godišnje statističko izvješće do 31. ožujka svake godine za prethodnu godinu, suprotno članku 61. stavku 2. ovoga Zakona.
(6) Za prekršaj iz stavka 5. ovoga članka kaznit će se i odgovorna osoba u pravnoj osobi iz stavka 5. ovoga članka novčanom kaznom u iznosu od 660,00 do 1.320,00 eura.
(7) Novčanom kaznom od 1.320,00 do 3.980,00 eura kaznit će se Zavod ako:
1. ne vodi evidenciju o sklopljenim nagodbama s podacima o imenu i prezimenu obveznika naknade štete, iznosu duga, vremenu i načinu povrata, suprotno članku 67. stavku 6. Zakona
2. do 15. siječnja tekuće godine za prethodnu godinu ne dostavi Ministarstvu izvješće o sklopljenim nagodbama, suprotno članku 67. stavku 6. ovoga Zakona
3. ne vodi evidenciju o otpisu tražbine obveznicima naknade štete s podacima o imenu i prezimenu obveznika naknade štete, iznosu ukupnog duga i iznosu duga koji se otpisuje, suprotno članku 68. stavku 5. ovoga Zakona
4. do 15. siječnja tekuće godine za prethodnu godinu ne dostavi Ministarstvu izvješće o otpisu tražbine za prethodnu godinu, suprotno članku 68. stavku 5. ovoga Zakona.
(8) Za prekršaj iz stavka 7. ovoga članka kaznit će se i odgovorna osoba u Zavodu novčanom kaznom u iznosu od 660,00 do 1.320,00 eura.
DIO JEDANAESTI
PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 72.
(1) Ministar će u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Zakona donijeti pravilnike iz članka 19. stavka 2., članka 34. stavka 4., članka 39. stavka 2., članka 55., članka 56. stavka 6., članka 58. stavka 2., članka 61. stavka 4. i članka 68. stavka 7. ovoga Zakona.
(2) Ministar će u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Zakona donijeti odluke iz članka 34. stavka 1. i članka 54. stavka 3. ovoga Zakona.
(3) Do stupanja na snagu pravilnika iz članka 39. stavka 2. ovoga Zakona korisnici usluge osobne asistencije nisu obvezni sudjelovati u plaćanju usluge osobne asistencije.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 73.
(1) Pružatelj usluge osobne asistencije koji na dan stupanja na snagu ovoga Zakona ima s Ministarstvom sklopljen ugovor za provedbu programa usmjerenih osiguravanju usluge osobnog asistenta osobama s najtežom vrstom i stupnjem invaliditeta nastavit će s pružanjem usluge do roka utvrđenog ugovorom i po uvjetima dokumentacije poziva na dostavu projektnih prijedloga na temelju kojeg je ugovor sklopljen.
(2) Pružatelj usluge osobne asistencije koji na dan stupanja na snagu ovoga Zakona ima sklopljen ugovor o pružanju usluge osobne asistencije s Ministarstvom i Hrvatskim zavodom za zapošljavanje, a koji je sufinanciran iz sredstava Europskog socijalnog fonda, nastavit će s pružanjem usluge do roka utvrđenog ugovorom i po uvjetima dokumentacije poziva na dostavu projektnih prijedloga na temelju kojeg je ugovor sklopljen.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 74.
(1) Osobni asistent koji na dan stupanja na snagu ovoga Zakona pruža uslugu osobne asistencije temeljem ugovora o radu sklopljenim s pružateljem usluge kroz programe i projekte, a ne ispunjava uvjete iz članka 14. ovoga Zakona, može i dalje pružati uslugu osobne asistencije do isteka ugovora, a najkasnije do 31. prosinca 2023. godine.
(2) Komunikacijski posrednik koji na dan stupanja na snagu ovoga Zakona pruža uslugu osobne asistencije temeljem ugovora o radu sklopljenim s pružateljem usluge kroz programe i projekte, a ne ispunjava uvjete iz članka 15. ovoga Zakona, može i dalje pružati uslugu osobne asistencije do isteka ugovora, a najkasnije do 31. prosinca 2023. godine.
(3) Videći pratitelj koji na dan stupanja na snagu ovoga Zakona pruža uslugu osobne asistencije temeljem ugovora o radu sklopljenim s pružateljem usluge kroz programe i projekte , a ne ispunjava uvjete iz članka 16. ovoga Zakona, može i dalje pružati uslugu osobne asistencije do isteka ugovora, a najkasnije do 31. prosinca 2023. godine .
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 75.
Ovaj Zakon objavit će se u “Narodnim novinama”, a stupa na snagu 1. srpnja 2023. godine.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
O B R A Z L O Ž E N J E
Uz članak 1.
Ovim člankom određuje se predmet uređenja Zakona ( usluga osobne asistencije, sadržaj i način pružanja usluge, korisnici usluge, postupak za priznavanje prava na uslugu osobne asistencije, uvjeti za pružatelje usluga, ugovaranje usluga, imenovanje, sastav i zadaća Komisije za procjenu potreba za uslugom osobne asistencije, evidencije, nadzor, financiranje usluge te druga pitanja značajna za pružanje usluge osobne asistencije ).
Uz članak 2.
Ovim člankom definiraju se ciljevi i svrha osobne asistencije socijalna usluga kojom se osigurava pomoć osobi s invaliditetom u aktivnostima koje ne može izvoditi sama radi vrste i stupnja invaliditeta, a koje su joj svakodnevno potrebne u kući i izvan kuće, te pomoć u komunikaciji i primanju informacija, a u svrhu većeg stupnja samostalnosti i uključenosti u zajednicu, zaštite i osiguravanja ljudskih prava osobe s invaliditetom kao i ostvarivanja ravnopravnosti s drugima.
Uz članak 3.
Ovim člankom objašnjava se značenje pojedinih pojmova radi preciznosti zakonskog teksta.
Uz članak 4.
Ovim člankom uređuje se da se izrazi koji se koriste u ovome Zakonu, a imaju rodno značenje, odnose jednako na muški i ženski rod.
Uz članak 5.
Ovim člankom uređuje se da uslugu osobne asistencije osobi s tjelesnim, intelektualnim ili mentalnim oštećenjem pruža osobni asistent, osobi s oštećenjem sluha i gluhoslijepoj osobi komunikacijski posrednik, a osobi s oštećenjem vida videći pratitelj.
Uz članak 6.
Ovim člankom uređuje se sadržaj osobne asistencije, odnosno što osobna asistencija obuhvaća.
Uz članak 7.
Ovim člankom propisuju se izvor sredstava za financiranje prava na uslugu osobne asistencije.
Uz članak 8.
Ovim člankom uređuje se da se pravo na uslugu osobne asistencije može priznati hrvatskom državljaninu s prebivalištem u Republici Hrvatskoj, strancu sa stalnim boravkom i dugotrajnim boravištem u Republici Hrvatskoj i osobi bez državljanstva s privremenim i stalnim boravkom i dugotrajnim boravištem u Republici Hrvatskoj , a stranac pod supsidijarnom zaštitom, azilant i stranac pod privremenom zaštitom te članovi njihove obitelji koji zakonito borave u Republici Hrvatskoj, kao i stranac s utvrđenim statusom žrtve trgovanja ljudima mogu ostvariti pravo na uslugu osobne asistencije pod uvjetima propisanim ovim Zakonom i posebnim propisom.
Uz članak 9.
Ovim člankom propisano je da su uvjeti za priznavanje prava na uslugu osobne asistencije koju pruža osobni asistent tjelesno, intelektualno ili mentalno oštećenje trećeg ili četvrtog stupnja težine invaliditeta-oštećenja funkcionalnih sposobnosti te status osobe s invaliditetom sukladno zakonu kojim se uređuje registar osoba s invaliditetom.
Uz članak 10.
Ovim člankom propisuju se zapreke za priznavanje prava na uslugu osobne asistencije koju pruža osobni asistent.
Uz članak 11.
Ovim člankom propisano je da su uvjeti za priznavanje prava na uslugu osobne asistencije koju pruža komunikacijski posrednik za gluhe oštećenje sluha drugog, trećeg ili četvrtog stupnja težine invaliditeta-oštećenja funkcionalnih sposobnosti te status osobe s invaliditetom sukladno zakonu kojim se uređuje registar osoba s invaliditetom, a uvjeti za priznavanje prava na uslugu osobne asistencije koju pruža komunikacijski posrednik za gluhoslijepe gluhosljepoća trećeg ili četvrtog stupnja težine invaliditeta-oštećenja funkcionalnih sposobnosti te status osobe s invaliditetom sukladno zakonu kojim se uređuje registar osoba s invaliditetom.
Uz članak 12.
Ovim člankom propisano je da su uvjeti za priznavanje prava na uslugu osobne asistencije koju pruža videći pratitelj oštećenje vida trećeg ili četvrtog stupnja težine invaliditeta-oštećenja funkcionalnih sposobnosti te status osobe s invaliditetom sukladno zakonu kojim se uređuje registar osoba s invaliditetom.
Uz članak 13.
Ovim člankom propisuju se zapreke za priznavanje prava na uslugu osobne asistencije koju pruža videći pratitelj.
Uz članak 14.
Ovim člankom uređuje se da su uvjeti za osobnog asistenta punoljetnost, radna i poslovna sposobnost, završen formalni program osposobljavanja za osobnog asistenta te najmanje srednjoškolsko obrazovanje ili najmanje osnovnoškolsko obrazovanje i završen tečaj za njegovatelja. Nadalje, uređuje se da osobni asistent može iznimno biti osoba koja ne ispunjava uvjet završenog formalnog programa osposobljavanja za osobnog asistenta, ako je do dana stupanja na snagu ovoga Zakona završila edukaciju za osobnog asistenta u trajanju od najmanje 10 sati. Također, propisuju se iznimni slučajevi u kojima osobni asistent može pružati uslugu osobne asistencije svom članu obitelji.
Uz članak 15.
Ovim člankom uređuje se da su uvjeti za komunikacijskog posrednika punoljetnost, radna i poslovna sposobnost i najmanje srednjoškolsko obrazovanje. Nadalje se propisuju dodatni uvjeti za komunikacijskog posrednika za gluhe osobe koji pruža komunikacijsku podršku hrvatskim znakovnim jezikom, komunikacijskog posrednika za gluhe osobe koji pruža komunikacijsku podršku u ostalim sustavima komunikacije, komunikacijskog posrednika za gluhoslijepe osobe koji pruža komunikacijsku podršku hrvatskim znakovnim jezikom te komunikacijskog posrednika za gluhoslijepe osobe koji pruža komunikacijsku podršku u ostalim sustavima komunikacije, a koji se odnose na završene formalne programe osposobljavanja. Također, propisuju se iznimni slučajevi u kojima komunikacijski posrednik može pružati uslugu osobne asistencije svom članu obitelji.
Uz članak 16.
Ovim člankom uređuje se da su uvjeti za videćeg pratitelja punoljetnost, radna i poslovna sposobnost, završeno najmanje srednjoškolsko obrazovanje i završen formalni program osposobljavanja za videćeg pratitelja.
Uz članak 17.
Ovim člankom propisuju su zapreke za rad, obveza pribavljanja dokaza po službenoj dužnosti u trenutku zapošljavanja kao i tijekom radnog odnosa, najmanje jednom godišnje te postupanje poslodavca u slučaju da osoba u radnom odnosu bude pravomoćno osuđena ili da je protiv nje pokrenut i vodi se kazneni postupak za neko od kaznenih djela koja predstavljaju zapreku za rad.
Uz članak 18.
Ovim člankom propisuj u se pružatelji usluge osobne asistencije.
Uz članak 19.
Ovim člankom uređuje se da pružatelji usluge osobne asistencije moraju ispunjavati mjerila za pružanje usluge osobne asistencije koja pravilnikom propisuje ministar.
Uz članak 20.
Ovim člankom uređuje se stvarna nadležnost jedinice područne (regionalne) samouprave odnosno Grada Zagreba za utvrđivanje ispunjavanja mjerila za pružanje usluge osobne asistencije, način utvrđivanja mjesne nadležnosti, najduži rok na koji se može donijeti rješenje o ispunjavanju mjerila za pružanje usluge osobne asistencije te se uređuje obveza i rok za podnošenje novog zahtjeva za pružatelja usluge osobne asistencije koji želi pružati uslugu osobne asistencije nakon isteka roka utvrđenog rješenjem. Također se uređuje da je protiv rješenja o ispunjavanju mjerila za pružanje usluge osobne asistencije dopuštena žalba o kojoj odlučuje Ministarstvo, kao i da protiv rješenja Ministarstva nije dopuštena žalba, ali se može pokrenuti upravni spor.
Uz članak 21.
Ovim člankom uređuje se način utvrđivanja ispunjenosti mjerila za pružanje usluge osobne asistencije te imenovanje i sastav povjerenstva, izrada zapisnika s nalazom i mišljenjem, otklanjanje nedostataka i obveza dostavljanja zapisnika o očevidu jedinici područne (regionalne) samouprave, odnosno Gradu Zagrebu.
Uz članak 22.
Ovim člankom uređuje se da pravna osoba koja pruža uslugu osobne asistencije može početi pružati uslugu po izvršnosti rješenja o ispunjavanju mjerila za pružanje usluge osobne asistencije.
Uz članak 23.
Ovim člankom propisuju se razlozi zbog koji pravna osoba prestaje s pružanjem usluge osobne asistencije . Nadalje se uređuje da rješenje o prestanku pružanja usluge osobne asistencije donosi tijelo koje je donijelo rješenje o ispunjavanju mjerila za pružanje usluge osobne asistencije te se uređuje dokumentacija i brisanje pružatelja usluge osobne asistencije iz registra.
Uz članak 24.
Ovim člankom uređuje se obveza jedinice područne (regionalne) samouprave odnosno Grada Zagreba kontrolirati ispunjavanje mjerila za pružanje usluge osobne asistencije za pružatelja za kojeg je donijela rješenje o ispunjavanju mjerila za pružanje usluge osobne asistencije te obveza obavještavanja Ministarstva u slučaju osnovane sumnje na nastupanje nepravilnosti u pogledu propisanih i utvrđenih mjerila za pružanje usluge osobne asistencije korisnicima .
Uz članak 25.
Ovim člankom uređuje se zabrana sklapanja ugovora s korisnikom o raspolaganju imovinom korisnika za pravnu osobu koja pruža uslugu osobne asistencije i osobu zaposlenu u pravnoj osobi koja pruža uslugu osobne asistencije .
Uz članak 26.
Ovim člankom propisuju se olakšice pravnim osobama koje pružaju uslugu osobne asistencije na način da su izjednačene s kućanstvima u plaćanju cijene po povlaštenim uvjetima za korištenja vodnih i komunalnih usluga te plaćanje mjesečne pristojbe za Hrvatsku radioteleviziju.
Uz članak 27.
Ovim člankom uređuje se ovlaštenje ministra da, u iznimnim slučajevima propisanim zakonom može naredbom privremeno narediti ili zabraniti određeno postupanje te utvrditi obveznu primjenu drugih privremenih interventnih mjera koje su nužne radi trenutačne zaštite pravnog poretka te zaštite života, sigurnosti, zdravlja stanovništva ili imovine veće vrijednosti.
Uz članak 28.
Ovim člankom uređuje se mogućnost preraspodjele radnog vremena u slučaju određivanja interventnih mjera iz članka 27. ovoga Zakona, kao i potreba davanja pisane suglasnosti radnika.
Uz članak 29.
Ovim člankom uređuje se obveza pružanja usluge osobne asistencije u zasebnoj organizacijskoj jedinica za udrugu, vjersku zajednicu i drugu pravnu osobu koja, osim obavljanja druge djelatnosti za koju je upisana u sudski registar ili kod drugog nadležnog tijela u skladu s posebnim propisima, pruža uslugu osobne asistencije.
Uz članak 30.
Ovim člankom uređuje se broj sati usluge koje može ostvariti korisnik usluge osobne asistencije koju pruža osobni asistent sukladno potrebama i stupnju težine invaliditeta-oštećenja funkcionalnih sposobnosti prema propisima o vještačenju i metodologijama vještačenja. Također uređuje se iznimka u odobravanju broja sati za osobe kojima je o dobrena usluga cjelodnevnog boravka više od tri dana u tjednu temeljem zakona kojim se uređuje djelatnost socijalne skrbi.
Uz članak 31.
Ovim člankom utvrđuje se satnica usluge koju može ostvariti korisnik usluge osobne asistencije koju puža komunikacijski posrednik za gluhe i korisnik usluge osobne asistencije koju puža komunikacijski posrednik za gluhoslijepe osobe sukladno potrebama korisnika i stupnju težine invaliditeta-oštećenja funkcionalnih sposobnosti prema propisima o vještačenju i metodologijama vještačenja.
Uz članak 32.
Ovim člankom utvrđuje se satnica usluge koju može ostvariti korisnik usluge osobne asistencije koju puža videći pratitelj sukladno potrebama korisnika i stupnju težine invaliditeta-oštećenja funkcionalnih sposobnosti prema propisima o vještačenju i metodologijama vještačenja.
Uz članak 33.
Ovim člankom se utvrđuju da satnica koju može ostvariti korisnik usluge osobne asistencije koji je imenovan članom izvršnog tijela međunarodne organizacije sukladno članku 6. stavku 2. ovoga Zakona, može ostvariti uslugu osobne asistencije u većoj satnici od one propisane člancima 30., 31. i 32. ovoga Zakona.
Uz članak 34.
Ovim člankom uređuje se način određivanja cijene usluge osobne asistencije koja se pruža u mreži i izvan mreže usluge osobne asistencije te se uređuje da m etodologiju za utvrđivanje cijena socijalnih usluga, koje se pružaju u mreži usluge osobne asistencije propisuje ministar pravilnikom.
Uz članak 35.
Ovim člankom uređuje se obveza osobe koja uslugu osobne asistencije koristi temeljem rješenja Zavoda da djelomično plati cijenu usluge osobne asistencije.
Uz članak 36.
Ovim člankom uređuje se da u plaćanju cijene usluge korisnik usluge osobne asistencije sudjeluje svojim prihodima i imovinom.
Uz članak 37.
Ovim člankom uređuje se sudjelovanje obveznika uzdržavanja korisnika usluge osobne asistencije u plaćanju usluge.
Uz članak 38.
Ovim člankom uređuje se način odlučivanja o iznosu sudjelovanja korisnika i obveznika uzdržavanja u plaćanju cijene usluge osobne asistencije.
Uz članak 39.
Ovim člankom uređuje se plaćanje usluge osobne asistencije na teret Ministarstva kao i donošenje pravilnika o sudjelovanju korisnika i obveznika uzdržavanja u plaćanju cijene usluge osobne asistencije .
Uz članak 40.
Ovim člankom uređuje se stvarna nadležnost Zavoda za odlučivanje o pravu na uslugu osobne asistencije.
Uz članak 41.
Ovim člankom uređuje se način određivanja mjesne nadležnosti u postupku ostvarivanja prava na uslugu osobne asistencije te se propisuju slučajevi u kojima se ne mijenja mjesna nadležnost.
Uz članak 42.
Ovim člankom uređuje se način određivanja mjesne nadležnosti u postupku ostvarivanja prava na uslugu osobne asistencije za osobu koja se zatekne izvan mjesta svog prebivališta te osobu koja nije u stanju štititi svoja prava i interese.
Uz članak 43.
Ovim člankom uređuje se pravna osnova za korištenje usluge osobne asistencije, pravo korisnika da predloži pružatelja usluge osobne asistencije te obveza korisnika da u cijelosti snosi troškove usluge ukoliko uslugu osobne asistencije koristi temeljem ugovora sklopljenog između korisnika i pružatelja usluge .
Uz članak 44.
Ovim člankom uređuje se način pokretanja postupka za priznavanje prava na uslugu osobne asistencije.
Uz članak 45.
Ovim člankom uređuje se nadležnost Komisije za procjenu potrebe korisnika, dokumentacija temeljem koje se procjenjuje potreba korisnika za uslugom osobne asistencije, ustrojstvo, nadležno tijelo za imenovanje članova i način sazivanja Komisije za procjenu potrebe korisnika, mogućnost terenskog obilaska korisnika i način izrađivanja liste procjene potreba za svakog korisnika.
Uz članak 46.
Ovim člankom uređuje se rok za donošenje rješenja o priznavanju prava na uslugu osobne asistencije.
Uz članak 47.
Ovim člankom se uređuje da se pravo na uslugu osobne asistencije priznaje s danom početka korištenja usluge.
Uz članak 48.
Ovim člankom uređuje se materijalna i kaznena odgovornost podnositelja zahtjeva, odnosno korisnika za točnost podataka navedenih u zahtjevu ili danih u postupku preispitivanja uvjeta za daljnje ostvarivanje prava na uslugu osobne asistencije. Također, uređuje se da su na zahtjev Zavoda, sudovi, financijske institucije i druga tijela dužni bez odgađanja dostaviti podatke o prihodima i imovini podnositelja zahtjeva i članova njegovog kućanstva.
Uz članak 49.
Ovim člankom uređuje se, da će Zavod u slučaju kada je za odlučivanje o pravu na uslugu osobne asistencije potrebno utvrđivanje činjenice invaliditeta-oštećenja funkcionalnih sposobnosti zatražiti vještačenje Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom sukladno posebnom zakonu. Također, uređuje se mogućnost Ministarstva da, u slučaju kada se žalbom pobija prvostupanjsko rješenje o pravu na uslugu osobne asistencije , u vezi s nalazom i mišljenjem tijela vještačenja u prvom stupnju, zatraži nalaz i mišljenje Središnjeg ureda Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom, prije donošenja rješenja o žalbi.
Uz članak 50.
Ovim člankom uređuje se dužnost korisnika prava na uslugu osobne asistencije da obavijesti Zavod o svakoj promjeni koja utječe na daljnje korištenje usluge, najkasnije u roku od osam dana od dana nastanka promjene. Također se uređuje da na osnovi prijave korisnika ili na osnovi podataka pribavljenih po službenoj dužnosti, Zavod donosi novo rješenje samo ako su se promijenile okolnosti o kojima ovisi priznavanje usluge.
Uz članak 51.
Ovim člankom uređuje se pravo na izjavljivanje žalbe, tijelo koje odlučuje o žalbama te pokretanje upravnog spora.
Uz članak 52.
Ovim člankom uređuje se da žalba ne odgađa izvršenje rješenja.
Uz članak 53.
Ovim člankom uređuje se da se troškovi postupka za ostvarivanje prava na uslugu osobne asistencije osiguravaju u državnom proračunu.
Uz članak 54.
Ovim člankom uređuje se način pružanja usluge osobne asistencije (u mreži i izvan mreže). Uređuje se da se mrežom usluge osobne asistencije određuje potreban broj usluge za područje Republike Hrvatske, da odluku o mreži usluge osobne asistencije donosi ministar uz prethodno pribavljeno mišljenje jedinica područne (regionalne) samouprave i Grada Zagreba te objava odluke. Također se uređuje da uslugu osobne asistencije u mreži pružaju dom socijalne skrbi i centar za pomoć u kući kojima je osnivač Republika Hrvatska te pravne osobe s kojima je Ministarstvo sklopilo ugovor o pružanju usluge osobne asistencije, a uslugu osobne asistencije izvan mreže pružaju pravne osobe koje su pribavile rješenje o ispunjavanju mjerila za pružanje usluge osobne asistencije .
Uz članak 55.
Ovim člankom uređuje se da se usluga osobne asistencije pruža u skladu sa standardima kvalitete za pružanje socijalnih usluga i smjernicama za njihovo uvođenje koje pravilnikom propisuje ministar.
Uz članak 56.
Ovim člankom uređuje se raspisivanje javnog poziva za podnošenje ponuda za pružanje usluge osobne asistencije prema iskazanim potrebama u mreži usluge osobne asistencije . Propisuju se pružatelji usluga koji mogu podnijeti ponudu odnosno pružatelji koji nisu dužni podnijeti ponudu. Također se uređuje da o brasce za podnošenje prijave na javni poziv, način i uvjete sklapanja ugovora o pružanju usluge osobne asistencije u mreži usluge osobne asistencije pravilnikom propisuje ministar.
Uz članak 57.
Ovim člankom propisan je postupak sklapanja ugovora za pružanje usluge osobne asistencije u mreži s pružateljima usluge čiji osnivač nije Republika Hrvatska.
Uz članak 58.
Ovim člankom uređuje se da se pravne osobe koje pružaju uslugu osobne asistencije upisuju u registar pravnih i fizičkih osoba koje obavljaju djelatnost socijalne skrbi propisan zakonom kojim se uređuje djelatnost socijalne skrbi. Također, uređuje se da sadržaj i način vođenja registra pravilnikom propisuje ministar.
Uz članak 59.
Ovim člankom uređuje se obveza jedinice područne (regionalne) samouprave odnosno Grada Zagreba upisati pružatelja usluge osobne asistencije u registar pravnih i fizičkih osoba koje obavljaju djelatnost socijalne skrbi.
Uz članak 60.
Ovim člankom uređuje se obveza pružatelja usluge osobne asistencije za ažurnim upisivanjem korisnika usluge osobne asistencije u evidenciju korisnika usluge, kao i evidentiranjem zaprimljenog zahtjeva za pružanje usluge osobne asistencije u evidenciju zaprimljenih zahtjeva.
Uz članak 61.
Ovim člankom uređuje se obveza Zavodu, domu socijalne skrbi, centru za pomoć u kući i pravnoj osobi iz članka 18. ovoga Zakona voditi evidenciju i dokumentaciju u skladu s odredbama pravilnika kojeg donosi ministar te dostavljati Ministarstvu godišnje statističko izvješće. Nadalje, uređuje se da sadržaj i način vođenja evidencije i dokumentacije pravnih osoba koje pružaju uslugu osobne asistencije ministar propisuje pravilnikom te se uređuje da se upute i način popunjavanja obrasca godišnjeg statističkog izvješća objavljuje na mrežnim stranicama Ministarstva.
Uz članak 62.
Ovim člankom uređuje se da upravni nadzor nad zakonitošću rada Zavoda provodi Ministarstvo sukladno zakonu kojim se uređuje djelatnost socijalne skrbi te zakonu kojim se uređuje sustav državne uprave.
Uz članak 63.
Ovim člankom uređuje se da inspekcijski nadzor nad radom pružatelja usluge osobne asistencije provodi Ministarstvo sukladno zakonu kojim se uređuje djelatnost socijalne skrbi te zakonu kojim se uređuje sustav državne uprave.
Uz članak 64.
Ovim člankom uređuje se obveza korisnika koji je ostvario pravo na uslugu osobne asistencije na koju nije imao pravo, da nadoknadi štetu ako je na temelju neistinitih ili netočnih podataka ostvario pravo na uslugu osobne asistencije na koju nije imao pravo ili ju je ostvario u većem opsegu nego što mu pripada te ako ju je ostvario zbog toga što nije prijavio promjenu koja utječe na prestanak ili opseg usluge .
Uz članak 65.
Ovim člankom uređuje se supsidijarna primjena zakona kojim se uređuju obvezni odnosi pri utvrđivanju prava na naknadu štete.
Uz članak 66.
Ovim člankom uređuje se da u slučaju nastanka štete Zavod poziva korisnika da u određenom roku nadoknadi nastalu štetu, a ako šteta ne bude nadoknađena, Republika Hrvatska podnosi tužbu radi naknade štete putem nadležnog državnog odvjetništva na temelju dokumentacije koju mu dostavlja Zavod.
Uz članak 67.
Ovim člankom uređuje se mogućnost sklapanja nagodbe između Zavoda i obveznika naknade štete o načinu i vremenu naknade štete, uvažavajući prihode korisnika, njegovo imovno stanje i socijalni položaj, te da je o sklopljenim nagodbama Zavod dužan voditi evidenciju.
Uz članak 68.
Ovim člankom uređuje se mogućnost Zavoda za donošenje odluke o otpisu duga djelomično ili u cijelosti, ako utvrdi da podnositelj prijedloga nije u mogućnosti naknaditi štetu bez ugrožavanja podmirenja osnovnih stambenih i drugih osnovnih životnih potreba, uzimajući u obzir njegove prihode, imovinsko stanje i socijalni položaj. Ako dug obveznika naknade štete koji se otpisuje iznosi 1.320,00 eura i više, Zavod može o otpisu duga samo uz prethodnu suglasnost Ministarstva. Također se uređuje obveza Zavoda voditi evidenciju o otpisu tražbine, te da će način utvrđivanja ispunjenosti uvjeta za otpis duga pravilnikom propisati ministar.
Uz članak 69.
Ovim član kom p ropisuju se prekršajne odredbe temeljem kojih će se kazniti za prekršaj pravna osoba, dom socijalne skrbi i centar za pomoć u kući, kao i odgovorna osoba u pravnoj osobi, domu socijalne skrbi i centru za pomoć u kući radi nezakonitog pružanja usluga.
Uz članak 70.
Ovim član kom p ropisuju se prekršajne odredbe temeljem kojih će se kazniti za prekršaj pravna osoba, kao i odgovorna osoba u pravnoj osobi, radi nezakonitog zapošljavanja.
Uz članak 71.
Ovim član kom p ropisuju se prekršajne odredbe temeljem kojih će se kazniti za prekršaj Zavod, dom socijalne skrbi, centar za pomoć u kući i druga pravna osoba, kao i odgovorna osoba u Zavodu, domu socijalne skrbi, centru za pomoć u kući i drugoj pravnoj osobi, radi nepropisnog vođenja evidencije i dokumentacije.
Uz članak 72.
Ovim člankom uređuje se obveza ministra i rok za donošenje pravilnika i odluka iz ovoga Zakona, kao i da su korisnici usluge osobne asistencije oslobođeni od sudjelovanja u plaćanju usluge osobne asistencije do donošenja pravilnika iz članka 39. stavka 2. ovoga Zakona.
Uz članak 73.
Ovim člankom uređuje se da pružatelj usluge osobne asistencije, koji na dan stupanja na snagu ovoga Zakona ima s Ministarstvom sklopljen ugovor za provedbu programa usmjerenih osiguravanju usluge osobnog asistenta ili ima s Ministarstvom i Hrvatskim zavodom za zapošljavanje sklopljen ugovor o pružanju usluge osobne asistencije koji je sufinanciran iz sredstava Europskog socijalnog fonda, nastavlja s pružanjem usluge do roka utvrđenog ugovorom i po uvjetima dokumentacije poziva na dostavu projektnih prijedloga na temelju kojeg je ugovor sklopljen
Uz članak 74.
Ovim član kom uređuje se da osobni asistent, komunikacijski posrednik i videći pratitelj koji na dan stupanja na snagu ovoga Zakona pruža uslugu osobne asistencije temeljem ugovara o radu sklopljenim s pružateljem usluge kroz programe i projekte, može i dalje pružati uslugu osobne asistencije do isteka ugovora, a najkasnije do 31. prosinca 2023. godine, i u slučaju da ne ispunjava uvjete za osobnog asistenta, komunikacijskog posrednika i videćeg pratitelja propisane člancima 14. 15. i 16. ovoga Zakona.
Uz članak 75.
Ovim člankom uređuje se stupanje na snagu ovoga Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike