NACRT PRIJEDLOGA ZAKONA O MIRNOM RJEŠAVANJU SPOROVA
I. USTAVNA OSNOVA DONOŠENJA ZAKONA
Ustavna osnova za donošenje Zakona o mirnom rješavanju sporova sadržana je u odredbi članka 2. stavka 4. podstavka 1. Ustava Republike Hrvatske („Narodne novine“, broj 85/10. - pročišćeni tekst i 5/14. - Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).
II. OCJENA STANJA I OSNOVNA PITANJA KOJA TREBA UREDITI ZAKONOM TE POSLJEDICE DONOŠENJA ZAKONA
Mirenje kao način rješavanja sporova prvi puta je regulirano u hrvatskom zakonodavstvu posebnim propisom – Zakonom o mirenju („Narodne novine“, broj 163/03.), koji je stupio na snagu 24. listopada 2003. te je nakon toga 2009. izmijenjen. Početkom 2011. donesen je novi Zakon o mirenju („Narodne novine“, broj 18/11.; dalje u tekstu: ZM), koji je u cijelosti stupio na snagu danom pristupanja Republike Hrvatske Europskoj uniji.
Zakonski okvir mirenja u Republici Hrvatskoj obuhvaća opći zakonski okvir i to ZM te Zakon o parničnom postupku („Narodne novine“, broj 53/91., 91/92., 112/99., 129/00., 88/01., 117/03., 88/05., 2/07., 96/08., 84/08., 123/08., 57/11., 25/13., 89/14., 70/19. i 80/22.).
Pored općeg zakonskog okvira, postoji poseban zakonski okvir mirenja, a neki od propisa koji su obuhvaćeni su Obiteljski zakon („Narodne novine“, broj 103/15. i 98/19.), Zakon o radu („Narodne novine“, broj 93/14., 127/17. i 98/19.), Zakon o kaznenom postupku („Narodne novine“, broj 152/08., 76/09., 80/11., 121/11., 91/12., 143/12., 56/13., 145/13., 152/14., 70/17. i 126/19.), Zakon o zaštiti potrošača („Narodne novine“, broj 19/22.), Zakon o potrošačkom kreditiranju („Narodne novine“, broj 75/09., 112/1., 143/13., 147/13., 9/15., 78/15., 102/15. i 56/16), Zakon o kreditnim institucijama („Narodne novine“, broj 159/13., 19/15., 102/15., 15/18., 70/19., 47/20. i 146/20.), Stečajni zakon („Narodne novine“, broj 71/15., 104/17. i 36/22.).
Važeći ZM uređuje mirenje u građanskim, trgovačkim, radnim i drugim sporovima, i to u odnosu na prava kojima stranke mogu slobodno raspolagati, uz mogućnost proširenja primjene na druge sporove, ako to odgovara prirodi pravnog odnosa iz kojeg proizlazi spor i ako posebnim zakonom za te sporove nisu propisana drugačija pravila.
Cilj ZM-a je olakšati pristup mirenju, osigurati raspoloživost mirenja, jačati svijest o mirenju kroz poticanje primjene mirenja te osigurati uravnotežen odnos između mirenja i sudskog postupka.
Nadalje, u odnosu na strukturu mirenja prema sadašnjem uređenju, mirenje može biti sudsko mirenje i mirenje izvan suda.
Mirenje izvan suda provodi se pred institucijama za mirenje, a neki od njih su centri za mirenje pri Hrvatskoj gospodarskoj komori, Hrvatskoj odvjetničkoj komori, Hrvatskoj obrtničkoj komori, Hrvatskoj udruzi za medijaciju i dr.
Također, ZM izmiritelje određuje kao osobe koje na temelju sporazuma stranaka provode postupak mirenja dok im je Pravilnikom o registru izmiritelja i standardima za akreditiranje institucija za mirenje i izmiritelja („Narodne novine“, broj 59/11.; dalje u tekstu: Pravilnik) omogućen upis u Registar izmiritelja, koji upis je dobrovoljan. Izmiritelj koji je stekao certifikat od akreditirane institucije na temelju osnovne obuke za izmiritelje i upisao se u Registar izmiritelja predstavlja se u pravnom prometu kao registrirani izmiritelj.
Unatoč dosadašnjim zakonodavnim intervencijama, ali i ostalim aktivnostima u svrhu promoviranja mirenja, učinci razvoja mirenja u Republici Hrvatskoj nisu u potpunosti zadovoljavajući. Navedeno iz razloga što i dalje nedostaje faktor povjerenja građana u mogućnost rješavanja spora mirenjem, dok građani i dalje više poklanjaju vjeru odluci suda. Broj sudaca i odvjetnika kao punomoćnika koji su aktivno uključeni u rješavanje sporova mirenjem je neznatan. Sustav je u određenoj mjeri disperziran (Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike bavi se mirenjem u kolektivnim radnim sporovima te mirenjem u obiteljskim sporovima, Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja bavi se mirenjem u potrošačkim sporovima i sl.), a institucije za mirenje nisu ni na koji način povezane, kao što su centri za mirenje pri komorama, udruge koje se bave mirenjem, odnosno izmiritelji pojedinci. Aktivnosti na promociji mirenja sporadične su i nisu u dovoljnoj mjeri praćene medijski zbog čega građani ne razumiju u dovoljnoj mjeri dostupne informacije, dok se izmiritelji, odnosno institucije za mirenje, ne bave profesionalno mirenjem (djelatnost izmiritelja nije regulirana) te nisu dovoljno medijski eksponirani kako bi građani prepoznali mirenje kao primarni način rješavanja sporova.
Razlozi donošenja novog zakona o mirnom rješavanju sporova nalaze se u utvrđenim nedostacima primjene mirenja u praksi. Navedena reforma instituta mirenja kroz normativnu izmjenu provodi se u okviru reforme sudskog postupka, radi povećanja ažurnosti i efikasnosti sudova.
Naime, reforma i jačanje instituta mirenja kroz normativne izmjene predviđena je u okviru Nacionalnog plana oporavka i otpornosti kojima se osigurava provedba reformske mjere C2.5. R1 – povećanje učinkovitosti pravosudnog sustava za veće povjerenje građana u dijelu koji se odnosi na reformu instituta mirenja.
U tom smislu, propisuje se osnivanje Centra za mirno rješavanje sporova koji će u cilju ostvarenja svrhe zakona poticati razvoj kulture mirnog rješavanja sporova, akreditirati institucije za mirno rješavanje sporova, akreditirati programe edukacije za pojedine vrste mirnog rješavanja sporova, provoditi samostalno ili u suradnji s akreditiranim institucijama, stručno osposobljavanje i usavršavanje medijatora i procjenitelja, voditi Registar medijatora i procjenitelja, objavljivati informacije o mirnom rješavanju sporova i drugo.
Nadalje, široko se definirana područje mirnog rješavanja sporova (u smislu koji obuhvaća i medijaciju, zakonom uređene pregovore i druge alternativne načine rješavanja sporova) te se osigurava da se Centar za mirno rješavanje sporova može uključiti i u poticanje drugih metoda autonomnog rješavanja sporova.
Nadalje, propisuje se da troškovi medijacije koja nije dovršena sklapanjem nagodbe, ulaze u parnične troškove.
III. OCJENA POTREBNIH SREDSTAVA ZA PROVOĐENJE ZAKONA
Sredstva potrebna za provedbu ovog Zakona su osigurana u Državnom proračunu Republike Hrvatske za 2023. godinu i projekcijama za 2024. i 2025. godinu u okviru razdjela 109 - Ministarstvo pravosuđa i uprave. Odredbe Zakona koje se odnose na Centar za mirno rješavanje sporova će stupiti na snagu nakon osnivanja Centra posebnim rješenjem.
IV. TEKST PRIJEDLOGA ZAKONA
Tekst prijedloga zakona dan je u obliku Nacrta prijedloga zakona o mirnom rješavanju sporova.
NACRT PRIJEDLOGA ZAKONA O MIRNOM RJEŠAVANJU SPOROVA
DIO PRVI
GLAVA I. - OPĆE ODREDBE
Područje primjene
Članak 1.
(1) Ovim se Zakonom uređuje mirno rješavanje sporova u građanskim, trgovačkim, radnim, obiteljskim, upravnim i drugim sporovima (u daljnjem tekstu: mirno rješavanje sporova).
(2) U postupcima mirnog rješavanja sporova uređenim posebnim zakonom, na pitanja koja nisu izričito drugačije uređena, na odgovarajući se način primjenjuju odredbe ovoga Zakona.
(3) Odredbe ovoga Zakona primjenjuju se na mirno rješavanje sporova u Republici Hrvatskoj bez obzira na to imaju li stranke prebivalište ili boravište, odnosno sjedište u Republici Hrvatskoj, u drugoj državi Europske unije ili u inozemstvu.
Usklađenost s pravnim aktima Europske unije
Članak 2.
Ovim Zakonom u pravni poredak Republike Hrvatske prenosi se Direktiva 2008/52/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 21. svibnja 2008. o nekim aspektima medijacije u građanskim i trgovačkim stvarima (SL L 136/3).
Svrha zakona
Članak 3.
(1) Svrha je ovoga Zakona stvoriti uvjete za sporazumno rješavanje sporova, izbjegavanje nepotrebnog pokretanja sudskih postupaka te osiguravanje uravnoteženog odnosa između postupaka mirnog rješavanja spora i sudskog postupka.
(2) Mirno rješavanje spora provodi se prije ili tijekom sudskog postupka.
(3) Nakon što odluka nadležnog tijela o sporu postane pravomoćna i ovršna, u postupku mirnog rješavanja spora može se sporazumijevati o načinu i uvjetima provedbe odluke te o drugim pitanjima.
(4) U cilju ostvarenja svrhe ovoga Zakona poticat će se i ohrabrivati korištenje postupaka mirnog rješavanja sporova te edukacija medijatora, procjenitelja i drugih osoba koje provode postupak mirnog rješavanja spora, a putem sredstava javnog priopćavanja, elektroničkih i drugih medija objavljivat će informacije o tim postupcima, uključujući informacije o institucijama, medijatorima, procjeniteljima i drugim osobama koje provode postupak mirnog rješavanja sporova.
Definicije
Članak 4.
U smislu ovoga Zakona:
– mirno rješavanje spora je svaki izvansudski ili sudski postupak kojim stranke nastoje sporazumno riješiti spor, uključujući medijaciju, ranu neutralnu procjenu te strukturirane pregovore
– medijacija je svaki postupak, bez obzira na to provodi li se u sudu, instituciji za medijaciju ili izvan njih, u kojem stranke nastoje sporazumno riješiti spor uz pomoć jednog ili više medijatora koji strankama pomažu postići nagodbu, bez ovlasti da im nametnu obvezujuće rješenje
– rana neutralna procjena je svaki postupak u kojem procjenitelj na temelju sporazuma stranaka daje ocjenu spornih činjeničnih i pravnih pitanja
– strukturirani pregovori su zakonom propisani ili dogovoreni postupci mirnog rješavanja spora u kojem stranke neposredno ili uz pomoć savjetnika nastoje nagodbom riješiti svoj spor
– medijator je osoba koja na temelju sporazuma stranaka provodi postupak medijacije
– procjenitelj je svaka osoba koja provodi postupak rane neutralne procjene
– institucija za medijaciju je akreditirana pravna osoba, tijelo pravne osobe ili ustrojstvena jedinica pravne osobe koja organizira postupke medijacije
– institucija za ranu neutralnu procjenu je pravna osoba, tijelo pravne osobe ili ustrojstvena jedinica pravne osobe koja organizira postupke rane neutralne procjene.
Načela tumačenja zakona
Članak 5.
(1) Prilikom tumačenja odredaba ovoga Zakona primijenit će se načela savjesnosti i poštenja te međunarodno prihvaćeni standardi mirnog rješavanja sporova izraženima u aktima Europske unije, Ujedinjenih naroda i Vijeća Europe.
(2) Pitanja koja nisu uređena ovim Zakonom rješavat će se u skladu s načelima procesne suradnje, razmjernosti, dobrovoljnosti, učinkovitosti postupka, jednakog postupanja sa strankama, autonomije stranaka u postupku, povjerljivosti postupka i nepristranosti medijatora i procjenitelja.
GLAVA II. - INSTITUCIJE ZA MIRNO RJEŠAVANJE SPOROVA
Centar za mirno rješavanje sporova
Članak 6.
(1) Centar za mirno rješavanje sporova (dalje: Centar) je javna ustanova koja u cilju ostvarenja svrhe ovoga Zakona:
-potiče razvoj kulture mirnog rješavanja sporova i korištenje postupaka uređenih ovim zakonom,
-akreditira institucije za mirno rješavanje sporova,
-akreditira programe edukacije za pojedine vrste mirnog rješavanja sporova,
-provodi, samostalno ili u suradnji s akreditiranim institucijama, stručno osposobljavanje i usavršavanje medijatora i procjenitelja,
-vodi Registar medijatora i procjenitelja,
-osigurava djelotvornu suradnju s tijelima sudbene vlasti i institucijama za mirenje i ranu neutralnu procjenu,
-posreduje u dodjeli predmeta na rješavanje institucijama za medijaciju i ranu neutralnu procjenu,
-imenuje, na zahtjev stranaka, osobe koje provode postupak mirnog rješavanja spora,
-organizira provođenje postupaka mirnog rješavanja sporova u slučajevima u kojima predmet upućen Centru nije prikladno dodijeliti na rješavanje instituciji za medijaciju ili ranu neutralnu procjenu,
-izdaje potvrde o aktivnom sudjelovanju u pokušaju mirnog rješenja spora,
-obavlja na zahtjev stranaka homologaciju sklopljenih nagodbi,
-sustavno prikuplja podatke o postupcima mirnog rješavanja spora,
-objavljuje informacije o mirnom rješavanju sporova, medijatorima, procjeniteljima i institucijama za medijaciju te pomaže u izboru prikladne metode rješavanja spora.
(2) Osnivač Centra je Republika Hrvatska, a u ime osnivača osnivačka prava obavlja ministarstvo nadležno za poslove pravosuđa (dalje: Ministarstvo).
(3) Centar djeluje u skladu s načelima kooperativnosti, supsidijarnosti, transparentnosti i djelotvornosti.
(4) Sjedište Centra je u Zagrebu. Centar ima podružnice u Osijeku, Rijeci i Splitu.
(5) Centar se osniva rješenjem Ministarstva koje nema svojstvo upravnog akta.
Akreditirane institucije za mirno rješavanje sporova
Članak 7.
(1) Institucije za medijaciju su institucije koje su Zakonom ovlaštene ili koje su dobile suglasnost Centra:
– za provođenje osnovne i napredne obuke za medijatora, i/ili
– za provođenje obuke za trenera, i/ili
– za provođenje medijacije u svojim centrima ili sudskim odjelima.
(2) Institucije za provođenje osnovne i napredne obuke za medijatora te za provođenje obuke za trenera vode upisnik izdanih certifikata i evidenciju polaznika obuke.
(3) Institucije iz stavka 1. ovoga članka upisuju se u odgovarajući registar koji se vodi pri Centru. Registar je javan i vodi se u elektroničkom obliku.
(4) Institucije iz stavka 1. dužne su Centru redovito dostavljati informacije o provedenim postupcima mirnog rješavanja spora te njihovom trajanju i ishodu.
(5) Način upisa u registar, dostavu informacija od strane akreditiranih institucija, način provođenja obuke i vođenja evidencije o polaznicima propisuje pravilnikom ministar nadležan za poslove pravosuđa.
(6) Odredbe ovoga članka na odgovarajući se način primjenjuju na akreditaciju institucija za ranu neutralnu procjenu.
Medijatori i procjenitelji
Članak 8.
(1) Svojstvo medijatora, odnosno procjenitelja stječe se upisom u odgovarajući registar koji se vodi pri Centru. Registar je javan i vodi se u elektroničkom obliku.
(2) U registar iz stavka 1. ovoga članka može se upisati medijator, odnosno procjenitelj koji je stekao certifikat od akreditirane institucije na temelju osnovne obuke za medijatora, odnosno procjenitelja.
(3) Registrirani medijator, odnosno procjenitelj dužan je svake dvije godine, računajući od datuma upisa u registar, dostaviti certifikat akreditirane institucije za medijaciju, odnosnu ranu neutralnu procjenu o provedenoj dopunskoj obuci, osim ako je tijekom dvije godine kao trener sudjelovao u provođenju te obuke.
(4) Način upisa u registar i njegova vođenja propisuje pravilnikom ministar nadležan za poslove pravosuđa.
DIO DRUGI
GLAVA I. - ODNOS MIRNOG RJEŠAVANJA SPORA I SUĐENJA PRED SUDOM
Dužnost pokušaja mirnog rješenja spora prije pokretanja sudskih postupaka
Članak 9.
(1) Stranke su prije pokretanja parničnog ili drugog sudskog postupka u kojem se odlučuje o spornim zahtjevima stranaka dužne pokušati riješiti svoj spor mirnim putem.
(2) Ako posebnim propisom nije drukčije određeno, dužnost iz stavka 1. ovoga članka stranka će ispuniti:
- ako aktivno i u dobroj vjeri sudjeluje u postupku mirnog rješavanja sporova ili
- ako dokaže da je prije podnošenja tužbe obavijestila drugu stranku o svojim zahtjevima i prigovorima, činjenicama na kojima ih temelje te dokazima kojima se utvrđuju te činjenice te omogućila drugoj stranci da se u primjerenom roku o njenom zahtjevu i navodima izjasni ili dobrovoljno ispuni zahtjev.
(3) Ako jedna stranka prije pokretanja parničnog postupka predloži provođenje postupka mirnog rješavanja spora, takav prijedlog druga stranka može odbiti samo ako za to postoji opravdani razlog.
(4) Iznimno od stavaka 1. do 3. ovoga članka dužnost da se pokuša riješiti spor mirnim putem ne postoji u slučajevima kad zbog nasilja i povijesti međusobnih odnosa nije razumno očekivati da će stranke sudjelovanjem u postupku mirnog rješavanja spora iz stavka 2. ovoga članka ili razmjenom obavijesti iz stavka 3. ovoga članka postići mirno rješenje spora, ili kad stranka koja postupak pokreće unatoč poduzetim razumnim naporima nije saznala prebivalište ili boravište druge stranke.
(5) Stranke se mogu, u svrhu ispunjavanja dužnosti iz stavka 1. ovoga članka, obratiti Centru:
– radi pribavljanja adrese protivne stranke i pomoći u dostavi obavijesti i prijedloga,
– radi pomoći u odabiru prikladnog postupka mirnog rješavanja sporova prema odredbama ovoga zakona,
– radi homologacije sklopljene izvansudske nagodbe u smislu članka 20. ovoga Zakona.
Upućivanje na postupak mirnog rješavanja spora
Članak 10.
(1) Ako sud u parničnom postupku utvrdi da stranke nisu pokušale spor riješiti mirnim putem uoči pokretanja parničnog ili drugog postupka, a da za to ne postoji opravdan razlog (članak 9. stavak 4. ovoga Zakona), po primitku odgovora na tužbu uputit će stranke da u roku od osam dana sudjeluju na prvom sastanku medijacije ili poduzmu neku drugu radnju radi mirnog rješenja spora.
(2) Ako su stranke upućene na medijaciju, dužne su pristupiti prvom sastanku medijacije na kojem će u prisutnosti medijatora obavijestiti protivnu stranku o svojim zahtjevima i prigovorima, činjenicama na kojima ih temelje te dokazima kojima se utvrđuju te činjenice. Medijator će pomoći strankama da odrede sporna pitanja te im pojasniti prednosti rješavanja spora medijacijom.
(3) Medijator će obavijestiti Centar i sud jesu li stranke pristupile i aktivno sudjelovale na prvom sastanku medijacije.
(4) Ako stranke na prvom sastanku medijacije na koji su bile upućene prihvate rješavanje spora medijacijom, medijator će o tome obavijestiti Centar i sud.
(5) Medijacija iz stavaka 2. i 4. ovoga članka u pravilu mora biti okončana u roku od šezdeset dana od početka medijacije, a u svakom slučaju ne smije biti od utjecaja na održavanje zakazanih ročišta.
(6) Neovisno o ovlaštenju iz stavka 1. ovoga članka, sud pred kojim je u tijeku parnični ili drugi postupak može na ročištu ili izvan ročišta tijekom cijelog postupka rješenjem uputiti stranke da u određenom roku pokrenu postupak medijacije ili neki drugi postupak mirnog rješavanja spora.
Provođenje strukturiranih pregovora
Članak 11.
(1) Strukturirani pregovori provode se u skladu sa sporazumom stranaka.
(2) Posebnim zakonom se može propisati da je radi ispunjenja dužnosti iz članka 9. stavka 1. ovoga Zakona potrebno pokrenuti i provesti strukturirane pregovore te odrediti opseg, način provođenja i učinke takvih pregovora, te svojstva i učinke nagodbe sklopljene kao rezultat takvih pregovora.
(3) Ako posebnim zakonom nije drugačije određeno, nagodba sklopljena kao rezultat strukturiranih pregovora nema svojstvo ovršne isprave, osim ako ne bude homologirana u skladu s odredbama čl. 20. stavka 4. i 5. ovoga Zakona.
GLAVA II. - MEDIJACIJA
Medijacija i drugi postupci o biti spora
Članak 12.
Medijacija se može provesti neovisno o tome vodi li se o predmetu spora sudski, arbitražni ili drugi postupak.
Početak postupka medijacije
Članak 13.
(1) Stranke mogu unaprijed sklopiti sporazum kojim se obvezuju da će sve ili neke buduće sporove rješavati medijacijom (sporazum o medijaciji). U sporazumu o medijaciji treba određeno navesti spor i druga pitanja koja će se pokušati riješiti medijacijom, ime i prezime medijatora ili pravila na temelju kojih će medijator biti određen. Sporazum o medijaciji može sadržavati i druge odredbe koje se odnose na način provođenja postupka, rok za dovršetak medijacije, zastupanje i druga pitanja.
(2) Medijacija se smatra pokrenutom kad medijator, određen od stranaka, Centra ili institucije za medijaciju, u pisanom obliku prihvati sudjelovanje u medijaciji, ako za sporove u kojima postoji obveza pokretanja postupka medijacije nije propisano ili ugovoreno drugačije.
(3) Sporazum iz stavka 1. ovoga članka smatra se sklopljenim i kad jedna stranka drugoj stranci podnese prijedlog za provođenje medijacije koji sadržava sastojke iz stavka 1. ovoga članka, a druga stranka u roku od trideset dana od dana kada je primila prijedlog, ili u drugom roku naznačenom u prijedlogu, prihvati rješavanje spora medijacijom.
(4) Ako se druga stranka o prijedlogu za provođenje medijacije ne izjasni u roku iz stavka 3. ovoga članka, smatrat će se da je prijedlog za medijaciju odbijen.
(5) Ako je posebnim propisom određen rok za podnošenje tužbe, postupak medijacije se u slučaju iz stavka 4. ovoga članka smatra okončanim.
Imenovanje medijatora
Članak 14.
(1) Imenovanje medijatora obavlja se prema pravilima o kojima su se stranke sporazumjele.
(2) Stranke sporazumno određuju hoće li medijaciju provoditi jedan ili više medijatora i tko će biti imenovan za medijatora.
(3) Ako se stranke ne mogu sporazumjeti o broju ili osobi, odnosno osobama medijatora, mogu zatražiti da ih odredi ili da ih imenuje Centar, institucija za medijaciju ili neka treća osoba (dalje: tijelo za imenovanje).
Obveze medijatora
Članak 15.
(1) Medijator je u postupku medijacije dužan postupati stručno i nepristrano.
(2) Osoba kojoj se ponudi imenovanje za medijatora dužna je otkriti sve okolnosti koje dovode u sumnju njezinu nepristranost. Nakon imenovanja, medijator je dužan obavijestiti stranke o takvim okolnostima čim za njih sazna, ako to već ranije nije učinio.
Način provođenja medijacije
Članak 16.
(1) Medijacija se provodi na način o kojem su se stranke sporazumjele.
(2) Medijator će prilikom vođenja postupka imati pravičan i jednak odnos prema strankama.
Sastanci medijatora i stranaka
Članak 17.
(1) Medijator se u postupku medijacije može sastajati sa svakom od stranaka odvojeno.
(2) Ako se stranke nisu drugačije sporazumjele, medijator može informacije i podatke koje je primio od jedne stranke prenijeti drugoj stranci samo uz njezin pristanak.
Pravo medijatora da predlaže nagodbu
Članak 18.
Medijator može sudjelovati u sastavljanju nagodbe i predlagati njezin sadržaj.
Dovršetak postupka medijacije
Članak 19.
(1) Medijacija je dovršena:
– ako je jedna stranka uputila drugim strankama i medijatoru pisanu izjavu o odustajanju od postupka medijacije, osim ako u postupku nakon odustajanja jedne stranke sudjeluju dvije ili više stranaka koje su voljne medijaciju nastaviti,
– ako su stranke uputile medijatoru pisanu izjavu o dovršetku postupka,
– odlukom medijatora da se postupak medijacije obustavlja, donesenom u pravilu nakon što je o tome strankama bila dana mogućnost da se izjasne, zbog toga što daljnje nastojanje da se postigne mirno rješenje spora više nije svrhovito,
– ako se nagodba ne sklopi u roku za dovršetak medijacije koji su stranke odredile svojim sporazumom, a ako rok nije određen, u roku od šezdeset dana od početka medijacije,
– sklapanjem nagodbe.
(2) Medijator će obavijestiti Centar o dovršetku postupka i sklapanju nagodbe, a ako nagodba nije sklopljena ocijenit će jesu li stranke aktivno sudjelovale u postupku.
Učinci nagodbe
Članak 20.
(1) Nagodba sklopljena u postupku medijacije obvezuje stranke koje su ju sklopile. Ako su nagodbom stranke preuzele određene obveze, one su ih dužne pravodobno izvršiti.
(2) Nagodba koja je sklopljena u postupku medijacije je ovršna isprava ako je u njoj utvrđena određena obveza na činidbu o kojoj se stranke mogu nagoditi, ako sadrži izjavu obveznika o neposrednom dopuštenju ovrhe te na koju je Centar stavio potvrdu ovršnosti (klauzulu ovršnosti).
(3) Sud će odbiti ovrhu nagodbe iz st. 2. ovoga članka:
- ako sklapanje nagodbe nije dopušteno
- ako je nagodba suprotna javnom poretku ili
- ako je sadržaj nagodbe neprovediv ili nemoguć.
(4) Stranka je ovlaštena zatražiti od Centra da izda potvrdu o ovršnosti nagodbe sklopljene u postupku mirnog rješenja spora (dalje: homologacija nagodbe).
(5) Homologaciju nagodbi obavlja Centar. Potvrdu o ovršnosti Centar će izdat ako utvrdi da za ovrhu nagodbe nema zapreka određenih u stavku 3. ovoga članka.
Povjerljivost
Članak 21.
(1) Ako se stranke nisu drukčije sporazumjele, medijator je dužan u odnosu na treće osobe čuvati povjerljivim sve informacije i podatke za koje sazna tijekom postupka medijacije, osim ako ih je na temelju zakona dužan priopćiti ili ako je to nužno radi provedbe ili ovrhe sklopljene nagodbe.
(2) Medijator odgovara za štetu koju je prouzročio povredom obveza iz stavka 1. ovoga članka.
(3) Odredbe stavaka 1. i 2. ovoga članka na odgovarajući se način primjenjuju i na stranke te na druge osobe koje su u postupku medijacije sudjelovale u bilo kojem svojstvu.
Dopuštenost dokaza
Članak 22.
(1) U sudskom, arbitražnom ili drugom postupku nije dopušteno davati izjave, predlagati dokaze ili podnositi drugi dokaz u bilo kojem obliku, ako se takav dokaz odnosi na:
– činjenicu da je jedna od stranaka predlagala ili prihvatila medijaciju
– izjave o činjenicama ili prijedlozima koje su stranke iznosile u postupku medijacije
– priznanje zahtjeva ili činjenica izvršeno tijekom postupka medijacije, ako takva očitovanja nisu sastavni dio nagodbe
– isprave koje su pripremljene isključivo za potrebe postupka medijacije, osim ako je zakonom propisano da je njihovo iznošenje nužno radi provedbe ili ovrhe sklopljene nagodbe
– spremnost stranaka da tijekom postupka prihvate prijedloge iznesene u postupku medijacije
– druge u postupku medijacije iznesene prijedloge.
(2) Ako se stranke nisu drugačije sporazumjele, medijator i osobe koje sudjeluju u postupku medijacije u bilo kojem svojstvu, ne mogu biti prisiljene svjedočiti u arbitražnom, sudskom ili bilo kojem drugom postupku vezano za informacije i podatke koji proizlaze iz postupka medijacije ili su s njim povezani.
(3) U sudskom, arbitražnom ili drugom postupku dokazi iz stavka 1. ovoga članka odbacit će se kao nedopušteni. Iznimno, podaci i informacije iz stavka 1. ovoga članka se u postupku pred arbitražom, sudom ili drugim državnim tijelom mogu upotrijebiti u dokazne svrhe samo:
– pod uvjetima i u opsegu koji zahtijeva zakon, ako je to nužno zbog zaštite javnog poretka
ili
– ako je to potrebno za provedbu ili ovrhu nagodbe.
(4) Osobe koje postupe suprotno stavcima 1. i 2. ovoga članka odgovorne su za štetu koju time prouzroče.
(5) Odredbe stavaka 1. do 4. ovoga članka primjenjuju se bez obzira na to je li arbitražni, sudski, ili drugi slični postupak povezan sa sporom glede kojeg se vodio ili se vodi postupak medijacije.
(6) Osim u slučaju iz stavka 1. ovoga članka, dokazi koji su inače dopušteni u arbitražnom, sudskom ili drugom sličnom postupku, neće biti nedopušteni samo zato jer su bili upotrijebljeni u postupku medijacije.
Nespojivost funkcije medijatora
Članak 23.
(1) Ako se stranke nisu drugačije sporazumjele, medijator ne može biti sudac ili arbitar u sporu koji je bio ili jest predmet postupka medijacije, ili u nekom drugom sporu koji je proizašao iz toga pravnog odnosa ili je povezan s njim.
(2) Iznimno od odredbe stavka 1. ovoga članka, stranke mogu ovlastiti medijatora da kao arbitar donese pravorijek na temelju nagodbe.
Učinak na zastarne rokove i rokove za podnošenje tužbe
Članak 24.
(1) Stranke koje su u skladu s ovim Zakonom izabrale medijaciju radi pokušaja rješavanja spora ne gube zbog toga mogućnost pokretanja sudskog, arbitražnog ili drugog postupka zbog proteka zastarnog ili prekluzivnog roka.
(2) Pokretanjem postupka medijacije zastara se prekida.
(3) Ako se mirenje okonča bez zaključenja nagodbe, smatrat će se da prekida nije bilo.
(4) Iznimno od odredbe stavka 3. ovoga članka, ako u roku od trideset dana od dovršetka medijacije, stranke podnesu tužbu ili poduzmu drugu radnju pred sudom ili drugim nadležnim tijelom radi utvrđivanja, osiguranja ili ostvarenja tražbine, smatrat će se da je zastara prekinuta trenutkom pokretanja postupka medijacije.
(5) Ako je posebnim propisom određen rok za podnošenje tužbe, taj rok ne teče dok medijacija traje, a započet će ponovno teći istekom tridesetog dana od dovršetka medijacije.
Odnos medijacije i drugih postupaka o istom predmetu spora
Članak 25.
Ako su se stranke sporazumjele o provođenju medijacije i izrijekom se obvezale da tijekom točno određenog razdoblja ili do nastupanja točno određenog uvjeta neće pokretati ili nastavljati sudske, arbitražne ili druge postupke, takav sporazum ima obvezujući učinak. U tom slučaju, sud, arbitri ili druga tijela kod kojih se pokrene postupak o istom predmetu spora, odbacit će na zahtjev druge stranke tužbu ili drugi podnesak kojim se postupak pokreće ili nastavlja.
Troškovi
Članak 26.
(1) Ako se stranke nisu drugačije sporazumjele, svaka snosi svoje troškove, a troškove postupka medijacije stranke snose na jednake dijelove, odnosno u skladu s posebnim zakonom ili pravilima institucija za medijaciju.
(2) Troškovi postupka medijacije koja nije dovršena sklapanjem nagodbe, ulaze u parnične troškove.
Ovrha nagodbe postignute mirenjem izvan Republike Hrvatske
Članak 27.
(1) Ako država članica u skladu sa svojim propisima osigurava mogućnost strankama, ili jednoj od njih uz izričiti pristanak druge stranke, da se sadržaj pisane nagodbe postignute mirenjem u prekograničnom sporu utvrdi ovršnim, sud u Republici Hrvatskoj će priznati i ovršiti takvu nagodbu.
(2) Ako je sadržaj nagodbe u državi članici unesen u neku drugu ovršnu ispravu tako što ga je sud ili drugo nadležno tijelo potvrdilo presudom, odlukom, arbitražnim pravorijekom ili drugom ovršnom ispravom u skladu s pravom države članice u kojoj je podnesen zahtjev, na priznanje i ovrhu te ovršne isprave primjenjuju se pravila mjerodavna za priznanje i ovrhu tih isprava.
(3) O zahtjevu za priznanje i o prijedlogu za određivanje ovrhe nagodbe iz stavka 1. ovoga članka u predmetima iz stvarne nadležnosti trgovačkih sudova nadležan je Trgovački sud u Zagrebu, a u ostalim predmetima Županijski sud u Zagrebu.
(4) Sud iz stavka 3. ovoga članka odbit će ovrhu na temelju nagodbe sklopljene u sporu s međunarodnim obilježjem ako ovršenik dokaže:
– da stranka u postupku nije bila sposobna zaključiti ugovor o medijaciji i biti stranka u sporu ili da stranka nije bila uredno zastupana
– da ugovor o medijaciji nije uopće bio sklopljen ili da nije valjan u skladu s pravom koje su stranke odabrale, odnosno pravom druge države koje je mjerodavno prema pravilima međunarodnog privatnog prava
– da nagodba nije obvezujuća ili nije konačna, odnosno da je naknadno izmijenjena
– da su obveze iz nagodbe već izvršene, odnosno da je činidba preuzeta nagodbom neizvršiva ili nemoguća
– da je ovrha suprotna samim uvjetima nagodbe
– da je medijator koji je pomogao strankama sklopiti nagodbu grubo prekršio načela i međunarodno prihvaćene standarde iz članka 5. ovoga Zakona, a to je moglo utjecati na sadržaj nagodbe.
(5) Sud iz stavka 3. ovoga članka po službenoj će dužnosti odbiti ovrhu inozemne nagodbe ako utvrdi:
– da spor prema odredbama ovoga Zakona ne može biti riješen u postupku medijacije,
– da je nagodba u suprotnosti s javnim poretkom Republike Hrvatske.
GLAVA III. - RANA NEUTRALNA PROCJENA
Pokretanje postupka
Članak 28.
(1) Ako sporazumom stranaka nije drugačije određeno, postupak rane neutralne procjene se smatra pokrenutim kad procjenitelj, određen od stranaka, Centra ili institucije za ranu neutralnu procjenu, u pisanom obliku prihvati sudjelovanje u postupku.
(2) Postupak rane neutralne procjene može se pokrenuti neovisno o tome vodi li se o predmetu spora sudski, arbitražni ili drugi postupak ili se njegovo pokretanje tek očekuje.
(3) Pokretanje postupka rane neutralne procjene ne utječe na tijek zastarnih rokova i rokova za podnošenje tužbe.
Način provođenja
Članak 29.
(1) Procjenitelj provodi postupak rane neutralne procjene u skladu sa sporazumom stranaka i ovim Zakonom, uzimajući u obzir sve okolnosti spora.
(2) Ako se stranke nisu drugačije sporazumjele:
– prvi sastanak se provodi u prisustvu stranaka i njihovih zastupnika, odnosno punomoćnika
– procjenitelj će omogućiti strankama i njihovim zastupnicima, odnosno punomoćnicima da na zajedničkom sastanku usmeno iznesu sve činjenice i dokaze u vezi s predmetom spora
– stranke su dužne u roku od petnaest dana od dana pokretanja postupka rane neutralne procjene dostaviti procjenitelju u pisanom obliku izjave o odlučnim činjenicama i podnijeti dokaze za utvrđivanje tih činjenica
– svaka stranka ovlaštena je u svakom trenutku odustati od sudjelovanja u postupku rane neutralne procjene.
Procjena
Članak 30.
(1) Procjenitelj izrađuje procjenu na temelju pisanih izjava stranaka i podnesenih dokaza, kao i činjenica i dokaza iznesenih na zajedničkom sastanku, u kojoj se obrazloženo izjašnjava o činjeničnim i pravnim pitanjima spora te daje svoju procjenu ishoda pokrenutog ili najavljenog sudskog, arbitražnog ili drugog postupka.
(2) Procjena se izrađuje u pisanom obliku i dostavlja strankama u roku od šezdeset dana od zajedničkog sastanka, ako stranke nisu ugovorile drugačije.
(3) Procjenitelj će na prijedlog stranke zakazati novi zajednički sastanak na kojem će usmeno predstaviti i obrazložiti procjenu iz stavka 1. ovoga članka.
Obvezujući učinak procjene
Članak 31.
(1) Stranke su ovlaštene unaprijed ugovoriti da će sva ili samo neka činjenična i pravna utvrđenja u procjeni biti obvezujuća i da će se nakon njezine izrade i dostave smatrati nespornima.
(2) Posebnim zakonom može se propisati da su činjenična i pravna utvrđenja u procjeni obvezujuća za jednu od stranaka kad se time otklanja očigledna neravnopravnost u pravima i obvezama stranaka.
(3) Kad obvezatnost činjeničnih i pravnih utvrđenja u procjeni ne proizlazi ni iz sporazuma stranaka ni iz zakona, ta utvrđenja za stranke ne proizvode pravne učinke. Iznimno, ako na temelju procjene stranke sklope nagodbu, činjenična i pravna utvrđenja iz procjene stranke će obvezivati u mjeri u kojoj to bude određeno nagodbom.
Odgovarajuća primjena odredbi o medijaciji
Članak 32.
Na postupak rane neutralne procjene na odgovarajući se način primjenjuju pravila o medijaciji, ako odredbama ove glave nije drukčije određeno.
DIO TREĆI
PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Postupci u tijeku
Članak 33.
Postupci pokrenuti prije stupanja na snagu ovoga Zakona dovršit će se primjenom odredbi Zakona o mirenju („Narodne novine“, broj 18/11.).
Donošenje podzakonskih akata
Članak 34.
Ministar nadležan za poslove pravosuđa donijet će rješenje iz članka 6. stavka 5. ovoga Zakona i pravilnike iz članka 7. stavka 5. i članka 8. stavka 4. ovoga Zakona u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.
Prestanak važenja Zakona
Članak 35.
Stupanjem na snagu ovoga Zakona prestaje važiti Zakon o mirenju („Narodne novine“, broj 18/11.).
Stupanje na snagu
Članak 36.
Ovaj Zakon stupa na snagu osmog dana od dana objave u „Narodnim novinama“, osim odredbi članaka 7. i 8., članka 9. stavka 5., članka 10. stavaka 3. i 4., članka 19. stavka 2. te članka 20. stavaka 2., 4. i 5. ovoga Zakona, koje stupaju na snagu početkom rada Centra za mirno rješavanje sporova.
V. OBRAZLOŽENJE
Uz članak 1.
Odredbom ovoga članka propisuje se područje primjene ovoga Zakona. U stavku 1. propisuju se vrste sporova na koje se primjenjuju odredbe ovoga Zakona. U stavku 2. propisuje se podredna primjena odredbi ovoga Zakona na pitanja koja nisu izričito drukčije uređena u postupcima mirnog rješavanja sporova uređenim posebnim zakonom. U stavku 3. propisuje se područje primjene ovoga Zakona.
Uz članak 2.
Ovom odredbom se u pravni poredak Republike Hrvatske prenosi Direktiva 2008/52/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 21. svibnja 2008. o nekim aspektima medijacije u građanskim i trgovačkim stvarima (SL L 136/3), odnosno uređuje se usklađivanje s pravnim aktima Europske unije.
Uz članak 3.
Odredbama ovoga članka propisuje se svrha ovoga Zakona, kao i što je sve potrebno poduzeti u cilju ostvarenja te svrhe.
Uz članak 4.
Ovim člankom propisuju se definicije pojmova koji se koriste u ovom Zakonu.
Uz članak 5.
Ovim člankom propisuju se načela koja je potrebno primijeniti prilikom tumačenja odredaba ovoga Zakona.
Uz članak 6.
Odredbama ovoga članka propisuje se djelokrug poslova Centra za mirno rješavanje sporova, način njegovog osnivanja, osnivač, odnosno nositelj osnivačkih prava, načela u skladu s kojima djeluje, kao i njegove organizacijske jedinice.
Uz članak 7.
Stavkom 1. ovoga članka određuje se pojam institucije za medijaciju. Stavkom 2. propisuje se tko vodi upisnik izdanih certifikata i evidenciju polaznika obuke. Stavkom 3. određuje se javni upisnik u koji se upisuju institucije za medijaciju. U stavku 4. određuju se informacije koje su institucije za medijaciju dužne redovito dostavljati Centru za mirno rješavanje sporova. U stavku 5. određuje se da će način upisa u registar, dostavu informacija od strane institucija za medijaciju, način provođenja obuke i vođenja evidencije o polaznicima ministar nadležan za poslove pravosuđa propisati pravilnikom. Stavkom 6. propisuje se da se odredbe ovoga članka koje se odnose na institucije za medijaciju na odgovarajući način primjenjuju na akreditaciju institucija za ranu neutralnu procjenu.
Uz članak 8.
Odredbama ovoga članka propisuju se trenutak stjecanja svojstva medijatora, odnosno procjenitelja, uvjeti za upis medijatora, odnosno procjenitelja u Registar medijatora i procjenitelja, obveze registriranih medijatora, odnosno procjenitelja, kao i da će način upisa u Registar medijatora i procjenitelja i njegova vođenja ministar nadležan za poslove pravosuđa propisati pravilnikom.
Uz članak 9.
Stavkom 1. ovoga članka propisuje se dužnost stranke prije pokretanja parničnog ili drugog sudskog postupka u kojem se odlučuje o spornim zahtjevima stranaka. Stavkom 2. propisuje se način ispunjenja dužnosti stranke iz stavka 1. ovoga članka. U stavku 3. propisuje se slučaj kada jedna stranka može odbiti prijedlog druge stranke za provođenje postupka mirnog rješavanja spora prije pokretanja parničnog postupka. U stavku 4. propisuju se iznimke od dužnosti stranaka da pokušaju riješiti spor mirnim putem. Stavkom 5. propisuju se slučajevima u kojima se stranke u svrhu ispunjavanja dužnosti da pokušaju riješiti spor mirnim putem mogu obratiti Centru za mirno rješavanje sporova.
Uz članak 10.
Stavkom 1. ovoga članka propisuje se postupanje suda kada utvrdi da stranke nisu pokušale spor riješiti mirnim putem uoči pokretanja parničnog ili drugog postupka, a da za to ne postoji opravdan razlog. U stavku 2. propisuje se dužnost stranaka upućenih na medijaciju, kao i dužnosti medijatora u vezi s prvim sastankom medijacije. Stavkom 3. propisuje se postupanje medijatora ako stranke na prvom sastanku medijacije na koji su bile upućene prihvate rješavanje spora medijacijom. Stavkom 4. propisuje se rok u kojem u pravilu mora biti okončana medijacija po uputi suda. U stavku 5. propisuje se ovlast suda pred kojim je u tijeku parnični ili drugi postupak da na ročištu ili izvan ročišta tijekom cijelog postupka rješenjem uputit stranke da u određenom roku pokrenu postupak medijacije ili neki drugi postupak mirnog rješavanja spora.
Uz članak 11.
Ovom odredbom propisuju se osnove za provođenje strukturiranih pregovora, kao i pravni učinak nagodbe sklopljene kao rezultat strukturiranih pregovora.
Uz članak 12.
Ovim člankom propisuje se da se medijacija može provesti neovisno o tome vodi li se o predmetu spora sudski, arbitražni ili drugi postupak, odnosno bez obzira je li spor tek nastao ili je već iznesen pred neko drugo nadležno tijelo, s obzirom na to da tijek drugog postupka nije procesna zapreka za pokretanje i uspješno vođenje medijacije, koja će u pravilu dovesti i do okončanja svih drugih već pokrenutih postupaka.
Uz članak 13.
Odredbama ovoga članka propisuje se pojam i sadržaj sporazuma o medijaciji, određuje se trenutak pokretanja medijacije, trenutak sklapanja sporazuma o medijaciji, kao i kada će se smatrati da je prijedlog stranke za medijaciju odbijen, odnosno kada će se postupak medijacije smatrati okončanim.
Uz članak 14.
Ovom odredbom propisuje se način imenovanja medijatora, odnosno tko i kako može izabrati medijatora, broj medijatora te mogućnost da se obavi supstitucijsko imenovanje od strane treće osobe ili tijela.
Uz članak 15.
Ovom odredbom propisuju se obveze medijatora u postupku medijacije.
Uz članak 16.
Ovom odredbom propisuje se način provođenja medijacije pri čemu se naglašava autonomnost i dispozitivnost, a bez obzira na način provođenja medijacije o kojem su se stranke sporazumjele, medijator mora zadržati pravičan i jednak odnos prema strankama pri vođenju postupka.
Uz članak 17.
Ovim člankom propisana je mogućnost i načini održavanja sastanaka medijatora i stranaka.
Uz članak 18.
Ovom odredbom propisuje se pravo medijatora da predlaže nagodbu.
Uz članak 19.
Ovom odredbom precizirana su pravila o dovršetku medijacije. Navedeno je precizirano zbog utjecaja na eventualne zastarne i prekluzivne rokove te sprječavanje mogućih zlouporaba. Pravila odgovaraju standardnim rješenjima te potiču djelotvorno provođenje postupka. Određeno je kako će medijator obavijestiti Centar o dovršetku postupka i sklapanju nagodbe, kako bi Centar mogao obavljati svoju funkciju statističkog praćenja uspješnosti postupaka medijacije.
Uz članak 20.
Ovim člankom je reguliran učinak nagodbe sklopljene u postupku medijacije odnosno propisani su uvjeti pod kojima se sklopljena nagodba može ovršiti. Propisano je da nagodba djeluje između stranaka i stvara obveze koje su stranke dužne pravodobno izvršiti te da medijacijska nagodba ima svojstvo ovršnog naslova koji se može neposredno ovršiti ako sadrži izjavu obveznika o neposrednom dopuštenju ovrhe (klauzulu ovršnosti).
Također, propisan je postupak homologacije nagodbe u skladu s kojim potvrduovršnosti izdaje Centar kada utvrdi da su ispunjene uvjeti za njeno izdavanje.
Uz članak 21.
Ovom odredbom je regulirano jedno od temeljnih načela postupka mirnog rješavanja sporova, a to je povjerljivost. Sve osobe koje su sudjelovale u postupku dužne su čuvati kao tajnu sve informacije koje se odnose na postupak uz rijetke iznimke koje proizlaze iz obveze poštivanja prisilnih propisa ili ako je to nužno radi provedbe ili ovrhe sklopljene nagodbe.
Uz članak 22.
Ovim člankom se detaljno regulira nemogućnost prisile svjedočenja u arbitražnom, sudskom ili drugom postupku medijatora i osoba koje su sudjelovale u postupku mirnog rješavanja spora, a vezano za informacije i podatke koje proizlaze iz postupka ili su s njim povezane. Također su propisana i pravila kojima se određuje postupanje tijela pred kojima, suprotno obvezi povjerljivosti, budu predloženi ili izneseni dokazi koji se odnose na zaštićene informacije i podatke iz postupka. I ova je zakonska norma temeljena na međunarodnim standardima medijacije, a od vitalne je važnosti za osiguranje poticajne atmosfere u postupku medijacije za čiju je djelotvornost važno uvjerenje stranaka da se informacije i prijedlozi izneseni u povjerljivom razgovoru s medijatorom i pregovorima u sklopu postupka neće zlorabiti u eventualnim kasnijim postupcima.
Uz članak 23.
Ovom odredbom određeno je da medijator ne može biti sudac ili arbitar u sporu koji je bio ili je predmet postupka medijacije ili u nekom drugom sporu koji je proizašao iz toga pravnog odnosa ili je u vezi s njim. Međutim, dozvoljeno je da stranke koje su počele postupak medijacije naknadno ovlaste medijatora da kao arbitar u skladu s odredbama Zakona o arbitraži („Narodne novine“, broj 88/01.) donese pravorijek na temelju nagodbe.
Uz članak 24.
Ovom odredbom je regulirano jedno od osnovnih postulata medijacije, odnosno određeno je da stranke koje su izabrale mirenje radi pokušaja rješavanja spora ne smiju izgubiti mogućnost pokretanja sudskog, arbitražnog ili drugog postupka zbog proteka zastarnog ili prekluzivnog roka.
Uz članak 25.
Ovom odredbom je propisan obvezujući učinak sporazuma o medijaciji, pod uvjetom da su se stranke na određeni način sporazumjele o provođenju mirenja i obvezale da tijekom određenog vremenskog razdoblja neće pokretati ili nastavljati sudske, arbitražne ili druge postupke. Takvi sporazumi obvezuju sud i druga tijela, te su propisana pravila u slučaju kršenja preuzetih obveza.
Uz članak 26.
Ovom odredbom reguliran je način snošenja troškova, odnosno propisano je da ako se stranke nisu drugačije sporazumjele, svaka snosi svoje troškove, a troškove postupka medijacije stranke snose na jednake dijelove, odnosno u skladu s posebnim zakonom ili pravilima institucija za medijaciju. Također se propisuje se da troškovi medijacije koja nije dovršena sklapanjem nagodbe ulaze u parnične troškove. Na taj način su troškovi neuspješno provedene medijacije preneseni u troškove sudskog postupka kako bi se potaknulo stranke na mirno rješavanje sporova bez vođenja sudskog postupka.
Uz članak 27.
Ovom odredbom propisana je primjena ovoga Zakona u prekograničnim sporovima u građanskim i trgovačkim sporovima, pravila o priznanju strane medijacijske nagodbe i ovrhe iste.
Uz članak 28.
Ovom odredbom se propisuje postupak rane neutralne procjene. Postupak se pokreće kad procjenitelj, određen od stranaka, Centra ili institucije za ranu neutralnu procjenu, u pisanom obliku prihvati sudjelovanje u postupku, a može se pokrenuti neovisno o tome vodi li se o predmetu spora sudski, arbitražni ili drugi postupak ili se njegovo pokretanje tek očekuje.
Uz članak 29.
Ovom odredbom propisuje se način provođenja rane neutralne procjene.
Uz članak 30.
Ovom odredbom propisuje se način izrađivanja procjene, na temelju kojih činjenica i dokaza se ista izrađuje i rok u kojem se procjena dostavlja strankama.
Uz članak 31.
Ovom odredbom se propisuje da su stranke ovlaštene unaprijed ugovoriti da će sva ili samo neka činjenična i pravna utvrđenja u procjeni biti obvezujuća i da će se nakon njezine izrade i dostave smatrati nespornima.
Uz članak 32.
Ovom odredbom je propisano da se na postupak rane neutralne procjene na odgovarajući način primjenjuju pravila o medijaciji.
Uz članak 33.
Ovim člankom propisano je da će se postupci pokrenuti prije stupanja na snagu ovoga Zakona dovršiti primjenom odredbi Zakona o mirenju.
Uz članak 34.
Ovom odredbom je propisan rok za donošenje rješenja o osnivanju Centra te pravilnika iz odredaba članaka 7. stavka 5. i članka 8. stavka 4. ovoga Zakona.
Uz članak 35.
Ova odredba propisuje da stupanjem na snagu ovoga Zakona prestaje važiti Zakon o mirenju.
Uz članak 36.
Ovim člankom se propisuje stupanje na snagu ovoga Zakona.
NACRT PRIJEDLOGA ZAKONA O MIRNOM RJEŠAVANJU SPOROVA
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
I. USTAVNA OSNOVA DONOŠENJA ZAKONA
Ustavna osnova za donošenje Zakona o mirnom rješavanju sporova sadržana je u odredbi članka 2. stavka 4. podstavka 1. Ustava Republike Hrvatske („Narodne novine“, broj 85/10. - pročišćeni tekst i 5/14. - Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
II. OCJENA STANJA I OSNOVNA PITANJA KOJA TREBA UREDITI ZAKONOM TE POSLJEDICE DONOŠENJA ZAKONA
Mirenje kao način rješavanja sporova prvi puta je regulirano u hrvatskom zakonodavstvu posebnim propisom – Zakonom o mirenju („Narodne novine“, broj 163/03.), koji je stupio na snagu 24. listopada 2003. te je nakon toga 2009. izmijenjen. Početkom 2011. donesen je novi Zakon o mirenju („Narodne novine“, broj 18/11.; dalje u tekstu: ZM), koji je u cijelosti stupio na snagu danom pristupanja Republike Hrvatske Europskoj uniji.
Zakonski okvir mirenja u Republici Hrvatskoj obuhvaća opći zakonski okvir i to ZM te Zakon o parničnom postupku („Narodne novine“, broj 53/91., 91/92., 112/99., 129/00., 88/01., 117/03., 88/05., 2/07., 96/08., 84/08., 123/08., 57/11., 25/13., 89/14., 70/19. i 80/22.).
Pored općeg zakonskog okvira, postoji poseban zakonski okvir mirenja, a neki od propisa koji su obuhvaćeni su Obiteljski zakon („Narodne novine“, broj 103/15. i 98/19.), Zakon o radu („Narodne novine“, broj 93/14., 127/17. i 98/19.), Zakon o kaznenom postupku („Narodne novine“, broj 152/08., 76/09., 80/11., 121/11., 91/12., 143/12., 56/13., 145/13., 152/14., 70/17. i 126/19.), Zakon o zaštiti potrošača („Narodne novine“, broj 19/22.), Zakon o potrošačkom kreditiranju („Narodne novine“, broj 75/09., 112/1., 143/13., 147/13., 9/15., 78/15., 102/15. i 56/16), Zakon o kreditnim institucijama („Narodne novine“, broj 159/13., 19/15., 102/15., 15/18., 70/19., 47/20. i 146/20.), Stečajni zakon („Narodne novine“, broj 71/15., 104/17. i 36/22.).
Važeći ZM uređuje mirenje u građanskim, trgovačkim, radnim i drugim sporovima, i to u odnosu na prava kojima stranke mogu slobodno raspolagati, uz mogućnost proširenja primjene na druge sporove, ako to odgovara prirodi pravnog odnosa iz kojeg proizlazi spor i ako posebnim zakonom za te sporove nisu propisana drugačija pravila.
Cilj ZM-a je olakšati pristup mirenju, osigurati raspoloživost mirenja, jačati svijest o mirenju kroz poticanje primjene mirenja te osigurati uravnotežen odnos između mirenja i sudskog postupka.
Nadalje, u odnosu na strukturu mirenja prema sadašnjem uređenju, mirenje može biti sudsko mirenje i mirenje izvan suda.
Mirenje izvan suda provodi se pred institucijama za mirenje, a neki od njih su centri za mirenje pri Hrvatskoj gospodarskoj komori, Hrvatskoj odvjetničkoj komori, Hrvatskoj obrtničkoj komori, Hrvatskoj udruzi za medijaciju i dr.
Također, ZM izmiritelje određuje kao osobe koje na temelju sporazuma stranaka provode postupak mirenja dok im je Pravilnikom o registru izmiritelja i standardima za akreditiranje institucija za mirenje i izmiritelja („Narodne novine“, broj 59/11.; dalje u tekstu: Pravilnik) omogućen upis u Registar izmiritelja, koji upis je dobrovoljan. Izmiritelj koji je stekao certifikat od akreditirane institucije na temelju osnovne obuke za izmiritelje i upisao se u Registar izmiritelja predstavlja se u pravnom prometu kao registrirani izmiritelj.
Unatoč dosadašnjim zakonodavnim intervencijama, ali i ostalim aktivnostima u svrhu promoviranja mirenja, učinci razvoja mirenja u Republici Hrvatskoj nisu u potpunosti zadovoljavajući. Navedeno iz razloga što i dalje nedostaje faktor povjerenja građana u mogućnost rješavanja spora mirenjem, dok građani i dalje više poklanjaju vjeru odluci suda. Broj sudaca i odvjetnika kao punomoćnika koji su aktivno uključeni u rješavanje sporova mirenjem je neznatan. Sustav je u određenoj mjeri disperziran (Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike bavi se mirenjem u kolektivnim radnim sporovima te mirenjem u obiteljskim sporovima, Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja bavi se mirenjem u potrošačkim sporovima i sl.), a institucije za mirenje nisu ni na koji način povezane, kao što su centri za mirenje pri komorama, udruge koje se bave mirenjem, odnosno izmiritelji pojedinci. Aktivnosti na promociji mirenja sporadične su i nisu u dovoljnoj mjeri praćene medijski zbog čega građani ne razumiju u dovoljnoj mjeri dostupne informacije, dok se izmiritelji, odnosno institucije za mirenje, ne bave profesionalno mirenjem (djelatnost izmiritelja nije regulirana) te nisu dovoljno medijski eksponirani kako bi građani prepoznali mirenje kao primarni način rješavanja sporova.
Razlozi donošenja novog zakona o mirnom rješavanju sporova nalaze se u utvrđenim nedostacima primjene mirenja u praksi. Navedena reforma instituta mirenja kroz normativnu izmjenu provodi se u okviru reforme sudskog postupka, radi povećanja ažurnosti i efikasnosti sudova.
Naime, reforma i jačanje instituta mirenja kroz normativne izmjene predviđena je u okviru Nacionalnog plana oporavka i otpornosti kojima se osigurava provedba reformske mjere C2.5. R1 – povećanje učinkovitosti pravosudnog sustava za veće povjerenje građana u dijelu koji se odnosi na reformu instituta mirenja.
U tom smislu, propisuje se osnivanje Centra za mirno rješavanje sporova koji će u cilju ostvarenja svrhe zakona poticati razvoj kulture mirnog rješavanja sporova, akreditirati institucije za mirno rješavanje sporova, akreditirati programe edukacije za pojedine vrste mirnog rješavanja sporova, provoditi samostalno ili u suradnji s akreditiranim institucijama, stručno osposobljavanje i usavršavanje medijatora i procjenitelja, voditi Registar medijatora i procjenitelja, objavljivati informacije o mirnom rješavanju sporova i drugo.
Nadalje, široko se definirana područje mirnog rješavanja sporova (u smislu koji obuhvaća i medijaciju, zakonom uređene pregovore i druge alternativne načine rješavanja sporova) te se osigurava da se Centar za mirno rješavanje sporova može uključiti i u poticanje drugih metoda autonomnog rješavanja sporova.
Nadalje, propisuje se da troškovi medijacije koja nije dovršena sklapanjem nagodbe, ulaze u parnične troškove.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
III. OCJENA POTREBNIH SREDSTAVA ZA PROVOĐENJE ZAKONA
Sredstva potrebna za provedbu ovog Zakona su osigurana u Državnom proračunu Republike Hrvatske za 2023. godinu i projekcijama za 2024. i 2025. godinu u okviru razdjela 109 - Ministarstvo pravosuđa i uprave. Odredbe Zakona koje se odnose na Centar za mirno rješavanje sporova će stupiti na snagu nakon osnivanja Centra posebnim rješenjem.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
IV. TEKST PRIJEDLOGA ZAKONA
Tekst prijedloga zakona dan je u obliku Nacrta prijedloga zakona o mirnom rješavanju sporova.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
NACRT PRIJEDLOGA ZAKONA O MIRNOM RJEŠAVANJU SPOROVA
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
DIO PRVI
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
GLAVA I. - OPĆE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Područje primjene
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 1.
(1) Ovim se Zakonom uređuje mirno rješavanje sporova u građanskim, trgovačkim, radnim, obiteljskim, upravnim i drugim sporovima (u daljnjem tekstu: mirno rješavanje sporova).
(2) U postupcima mirnog rješavanja sporova uređenim posebnim zakonom, na pitanja koja nisu izričito drugačije uređena, na odgovarajući se način primjenjuju odredbe ovoga Zakona.
(3) Odredbe ovoga Zakona primjenjuju se na mirno rješavanje sporova u Republici Hrvatskoj bez obzira na to imaju li stranke prebivalište ili boravište, odnosno sjedište u Republici Hrvatskoj, u drugoj državi Europske unije ili u inozemstvu.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Usklađenost s pravnim aktima Europske unije
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 2.
Ovim Zakonom u pravni poredak Republike Hrvatske prenosi se Direktiva 2008/52/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 21. svibnja 2008. o nekim aspektima medijacije u građanskim i trgovačkim stvarima (SL L 136/3).
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Svrha zakona
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 3.
(1) Svrha je ovoga Zakona stvoriti uvjete za sporazumno rješavanje sporova, izbjegavanje nepotrebnog pokretanja sudskih postupaka te osiguravanje uravnoteženog odnosa između postupaka mirnog rješavanja spora i sudskog postupka.
(2) Mirno rješavanje spora provodi se prije ili tijekom sudskog postupka.
(3) Nakon što odluka nadležnog tijela o sporu postane pravomoćna i ovršna, u postupku mirnog rješavanja spora može se sporazumijevati o načinu i uvjetima provedbe odluke te o drugim pitanjima.
(4) U cilju ostvarenja svrhe ovoga Zakona poticat će se i ohrabrivati korištenje postupaka mirnog rješavanja sporova te edukacija medijatora, procjenitelja i drugih osoba koje provode postupak mirnog rješavanja spora, a putem sredstava javnog priopćavanja, elektroničkih i drugih medija objavljivat će informacije o tim postupcima, uključujući informacije o institucijama, medijatorima, procjeniteljima i drugim osobama koje provode postupak mirnog rješavanja sporova.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Definicije
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 4.
U smislu ovoga Zakona:
– mirno rješavanje spora je svaki izvansudski ili sudski postupak kojim stranke nastoje sporazumno riješiti spor, uključujući medijaciju, ranu neutralnu procjenu te strukturirane pregovore
– medijacija je svaki postupak, bez obzira na to provodi li se u sudu, instituciji za medijaciju ili izvan njih, u kojem stranke nastoje sporazumno riješiti spor uz pomoć jednog ili više medijatora koji strankama pomažu postići nagodbu, bez ovlasti da im nametnu obvezujuće rješenje
– rana neutralna procjena je svaki postupak u kojem procjenitelj na temelju sporazuma stranaka daje ocjenu spornih činjeničnih i pravnih pitanja
– strukturirani pregovori su zakonom propisani ili dogovoreni postupci mirnog rješavanja spora u kojem stranke neposredno ili uz pomoć savjetnika nastoje nagodbom riješiti svoj spor
– medijator je osoba koja na temelju sporazuma stranaka provodi postupak medijacije
– procjenitelj je svaka osoba koja provodi postupak rane neutralne procjene
– institucija za medijaciju je akreditirana pravna osoba, tijelo pravne osobe ili ustrojstvena jedinica pravne osobe koja organizira postupke medijacije
– institucija za ranu neutralnu procjenu je pravna osoba, tijelo pravne osobe ili ustrojstvena jedinica pravne osobe koja organizira postupke rane neutralne procjene.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Načela tumačenja zakona
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 5.
(1) Prilikom tumačenja odredaba ovoga Zakona primijenit će se načela savjesnosti i poštenja te međunarodno prihvaćeni standardi mirnog rješavanja sporova izraženima u aktima Europske unije, Ujedinjenih naroda i Vijeća Europe.
(2) Pitanja koja nisu uređena ovim Zakonom rješavat će se u skladu s načelima procesne suradnje, razmjernosti, dobrovoljnosti, učinkovitosti postupka, jednakog postupanja sa strankama, autonomije stranaka u postupku, povjerljivosti postupka i nepristranosti medijatora i procjenitelja.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
GLAVA II. - INSTITUCIJE ZA MIRNO RJEŠAVANJE SPOROVA
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Centar za mirno rješavanje sporova
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 6.
(1) Centar za mirno rješavanje sporova (dalje: Centar) je javna ustanova koja u cilju ostvarenja svrhe ovoga Zakona:
- potiče razvoj kulture mirnog rješavanja sporova i korištenje postupaka uređenih ovim zakonom,
- akreditira institucije za mirno rješavanje sporova,
- akreditira programe edukacije za pojedine vrste mirnog rješavanja sporova,
- provodi, samostalno ili u suradnji s akreditiranim institucijama, stručno osposobljavanje i usavršavanje medijatora i procjenitelja,
- vodi Registar medijatora i procjenitelja,
- osigurava djelotvornu suradnju s tijelima sudbene vlasti i institucijama za mirenje i ranu neutralnu procjenu,
- posreduje u dodjeli predmeta na rješavanje institucijama za medijaciju i ranu neutralnu procjenu,
- imenuje, na zahtjev stranaka, osobe koje provode postupak mirnog rješavanja spora,
- organizira provođenje postupaka mirnog rješavanja sporova u slučajevima u kojima predmet upućen Centru nije prikladno dodijeliti na rješavanje instituciji za medijaciju ili ranu neutralnu procjenu,
- izdaje potvrde o aktivnom sudjelovanju u pokušaju mirnog rješenja spora,
- obavlja na zahtjev stranaka homologaciju sklopljenih nagodbi,
- sustavno prikuplja podatke o postupcima mirnog rješavanja spora,
- objavljuje informacije o mirnom rješavanju sporova, medijatorima, procjeniteljima i institucijama za medijaciju te pomaže u izboru prikladne metode rješavanja spora.
(2) Osnivač Centra je Republika Hrvatska, a u ime osnivača osnivačka prava obavlja ministarstvo nadležno za poslove pravosuđa (dalje: Ministarstvo).
(3) Centar djeluje u skladu s načelima kooperativnosti, supsidijarnosti, transparentnosti i djelotvornosti.
(4) Sjedište Centra je u Zagrebu. Centar ima podružnice u Osijeku, Rijeci i Splitu.
(5) Centar se osniva rješenjem Ministarstva koje nema svojstvo upravnog akta.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Akreditirane institucije za mirno rješavanje sporova
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 7.
(1) Institucije za medijaciju su institucije koje su Zakonom ovlaštene ili koje su dobile suglasnost Centra:
– za provođenje osnovne i napredne obuke za medijatora, i/ili
– za provođenje obuke za trenera, i/ili
– za provođenje medijacije u svojim centrima ili sudskim odjelima.
(2) Institucije za provođenje osnovne i napredne obuke za medijatora te za provođenje obuke za trenera vode upisnik izdanih certifikata i evidenciju polaznika obuke.
(3) Institucije iz stavka 1. ovoga članka upisuju se u odgovarajući registar koji se vodi pri Centru. Registar je javan i vodi se u elektroničkom obliku.
(4) Institucije iz stavka 1. dužne su Centru redovito dostavljati informacije o provedenim postupcima mirnog rješavanja spora te njihovom trajanju i ishodu.
(5) Način upisa u registar, dostavu informacija od strane akreditiranih institucija, način provođenja obuke i vođenja evidencije o polaznicima propisuje pravilnikom ministar nadležan za poslove pravosuđa.
(6) Odredbe ovoga članka na odgovarajući se način primjenjuju na akreditaciju institucija za ranu neutralnu procjenu.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Medijatori i procjenitelji
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 8.
(1) Svojstvo medijatora, odnosno procjenitelja stječe se upisom u odgovarajući registar koji se vodi pri Centru. Registar je javan i vodi se u elektroničkom obliku.
(2) U registar iz stavka 1. ovoga članka može se upisati medijator, odnosno procjenitelj koji je stekao certifikat od akreditirane institucije na temelju osnovne obuke za medijatora, odnosno procjenitelja.
(3) Registrirani medijator, odnosno procjenitelj dužan je svake dvije godine, računajući od datuma upisa u registar, dostaviti certifikat akreditirane institucije za medijaciju, odnosnu ranu neutralnu procjenu o provedenoj dopunskoj obuci, osim ako je tijekom dvije godine kao trener sudjelovao u provođenju te obuke.
(4) Način upisa u registar i njegova vođenja propisuje pravilnikom ministar nadležan za poslove pravosuđa.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
DIO DRUGI
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
GLAVA I. - ODNOS MIRNOG RJEŠAVANJA SPORA I SUĐENJA PRED SUDOM
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Dužnost pokušaja mirnog rješenja spora prije pokretanja sudskih postupaka
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 9.
(1) Stranke su prije pokretanja parničnog ili drugog sudskog postupka u kojem se odlučuje o spornim zahtjevima stranaka dužne pokušati riješiti svoj spor mirnim putem.
(2) Ako posebnim propisom nije drukčije određeno, dužnost iz stavka 1. ovoga članka stranka će ispuniti:
- ako aktivno i u dobroj vjeri sudjeluje u postupku mirnog rješavanja sporova ili
- ako dokaže da je prije podnošenja tužbe obavijestila drugu stranku o svojim zahtjevima i prigovorima, činjenicama na kojima ih temelje te dokazima kojima se utvrđuju te činjenice te omogućila drugoj stranci da se u primjerenom roku o njenom zahtjevu i navodima izjasni ili dobrovoljno ispuni zahtjev.
(3) Ako jedna stranka prije pokretanja parničnog postupka predloži provođenje postupka mirnog rješavanja spora, takav prijedlog druga stranka može odbiti samo ako za to postoji opravdani razlog.
(4) Iznimno od stavaka 1. do 3. ovoga članka dužnost da se pokuša riješiti spor mirnim putem ne postoji u slučajevima kad zbog nasilja i povijesti međusobnih odnosa nije razumno očekivati da će stranke sudjelovanjem u postupku mirnog rješavanja spora iz stavka 2. ovoga članka ili razmjenom obavijesti iz stavka 3. ovoga članka postići mirno rješenje spora, ili kad stranka koja postupak pokreće unatoč poduzetim razumnim naporima nije saznala prebivalište ili boravište druge stranke.
(5) Stranke se mogu, u svrhu ispunjavanja dužnosti iz stavka 1. ovoga članka, obratiti Centru:
– radi pribavljanja adrese protivne stranke i pomoći u dostavi obavijesti i prijedloga,
– radi pomoći u odabiru prikladnog postupka mirnog rješavanja sporova prema odredbama ovoga zakona,
– radi homologacije sklopljene izvansudske nagodbe u smislu članka 20. ovoga Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Upućivanje na postupak mirnog rješavanja spora
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 10.
(1) Ako sud u parničnom postupku utvrdi da stranke nisu pokušale spor riješiti mirnim putem uoči pokretanja parničnog ili drugog postupka, a da za to ne postoji opravdan razlog (članak 9. stavak 4. ovoga Zakona), po primitku odgovora na tužbu uputit će stranke da u roku od osam dana sudjeluju na prvom sastanku medijacije ili poduzmu neku drugu radnju radi mirnog rješenja spora.
(2) Ako su stranke upućene na medijaciju, dužne su pristupiti prvom sastanku medijacije na kojem će u prisutnosti medijatora obavijestiti protivnu stranku o svojim zahtjevima i prigovorima, činjenicama na kojima ih temelje te dokazima kojima se utvrđuju te činjenice. Medijator će pomoći strankama da odrede sporna pitanja te im pojasniti prednosti rješavanja spora medijacijom.
(3) Medijator će obavijestiti Centar i sud jesu li stranke pristupile i aktivno sudjelovale na prvom sastanku medijacije.
(4) Ako stranke na prvom sastanku medijacije na koji su bile upućene prihvate rješavanje spora medijacijom, medijator će o tome obavijestiti Centar i sud.
(5) Medijacija iz stavaka 2. i 4. ovoga članka u pravilu mora biti okončana u roku od šezdeset dana od početka medijacije, a u svakom slučaju ne smije biti od utjecaja na održavanje zakazanih ročišta.
(6) Neovisno o ovlaštenju iz stavka 1. ovoga članka, sud pred kojim je u tijeku parnični ili drugi postupak može na ročištu ili izvan ročišta tijekom cijelog postupka rješenjem uputiti stranke da u određenom roku pokrenu postupak medijacije ili neki drugi postupak mirnog rješavanja spora.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Provođenje strukturiranih pregovora
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 11.
(1) Strukturirani pregovori provode se u skladu sa sporazumom stranaka.
(2) Posebnim zakonom se može propisati da je radi ispunjenja dužnosti iz članka 9. stavka 1. ovoga Zakona potrebno pokrenuti i provesti strukturirane pregovore te odrediti opseg, način provođenja i učinke takvih pregovora, te svojstva i učinke nagodbe sklopljene kao rezultat takvih pregovora.
(3) Ako posebnim zakonom nije drugačije određeno, nagodba sklopljena kao rezultat strukturiranih pregovora nema svojstvo ovršne isprave, osim ako ne bude homologirana u skladu s odredbama čl. 20. stavka 4. i 5. ovoga Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
GLAVA II. - MEDIJACIJA
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Medijacija i drugi postupci o biti spora
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 12.
Medijacija se može provesti neovisno o tome vodi li se o predmetu spora sudski, arbitražni ili drugi postupak.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Početak postupka medijacije
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 13.
(1) Stranke mogu unaprijed sklopiti sporazum kojim se obvezuju da će sve ili neke buduće sporove rješavati medijacijom (sporazum o medijaciji). U sporazumu o medijaciji treba određeno navesti spor i druga pitanja koja će se pokušati riješiti medijacijom, ime i prezime medijatora ili pravila na temelju kojih će medijator biti određen. Sporazum o medijaciji može sadržavati i druge odredbe koje se odnose na način provođenja postupka, rok za dovršetak medijacije, zastupanje i druga pitanja.
(2) Medijacija se smatra pokrenutom kad medijator, određen od stranaka, Centra ili institucije za medijaciju, u pisanom obliku prihvati sudjelovanje u medijaciji, ako za sporove u kojima postoji obveza pokretanja postupka medijacije nije propisano ili ugovoreno drugačije.
(3) Sporazum iz stavka 1. ovoga članka smatra se sklopljenim i kad jedna stranka drugoj stranci podnese prijedlog za provođenje medijacije koji sadržava sastojke iz stavka 1. ovoga članka, a druga stranka u roku od trideset dana od dana kada je primila prijedlog, ili u drugom roku naznačenom u prijedlogu, prihvati rješavanje spora medijacijom.
(4) Ako se druga stranka o prijedlogu za provođenje medijacije ne izjasni u roku iz stavka 3. ovoga članka, smatrat će se da je prijedlog za medijaciju odbijen.
(5) Ako je posebnim propisom određen rok za podnošenje tužbe, postupak medijacije se u slučaju iz stavka 4. ovoga članka smatra okončanim.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Imenovanje medijatora
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 14.
(1) Imenovanje medijatora obavlja se prema pravilima o kojima su se stranke sporazumjele.
(2) Stranke sporazumno određuju hoće li medijaciju provoditi jedan ili više medijatora i tko će biti imenovan za medijatora.
(3) Ako se stranke ne mogu sporazumjeti o broju ili osobi, odnosno osobama medijatora, mogu zatražiti da ih odredi ili da ih imenuje Centar, institucija za medijaciju ili neka treća osoba (dalje: tijelo za imenovanje).
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Obveze medijatora
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 15.
(1) Medijator je u postupku medijacije dužan postupati stručno i nepristrano.
(2) Osoba kojoj se ponudi imenovanje za medijatora dužna je otkriti sve okolnosti koje dovode u sumnju njezinu nepristranost. Nakon imenovanja, medijator je dužan obavijestiti stranke o takvim okolnostima čim za njih sazna, ako to već ranije nije učinio.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Način provođenja medijacije
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 16.
(1) Medijacija se provodi na način o kojem su se stranke sporazumjele.
(2) Medijator će prilikom vođenja postupka imati pravičan i jednak odnos prema strankama.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Sastanci medijatora i stranaka
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 17.
(1) Medijator se u postupku medijacije može sastajati sa svakom od stranaka odvojeno.
(2) Ako se stranke nisu drugačije sporazumjele, medijator može informacije i podatke koje je primio od jedne stranke prenijeti drugoj stranci samo uz njezin pristanak.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Pravo medijatora da predlaže nagodbu
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 18.
Medijator može sudjelovati u sastavljanju nagodbe i predlagati njezin sadržaj.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Dovršetak postupka medijacije
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 19.
(1) Medijacija je dovršena:
– ako je jedna stranka uputila drugim strankama i medijatoru pisanu izjavu o odustajanju od postupka medijacije, osim ako u postupku nakon odustajanja jedne stranke sudjeluju dvije ili više stranaka koje su voljne medijaciju nastaviti,
– ako su stranke uputile medijatoru pisanu izjavu o dovršetku postupka,
– odlukom medijatora da se postupak medijacije obustavlja, donesenom u pravilu nakon što je o tome strankama bila dana mogućnost da se izjasne, zbog toga što daljnje nastojanje da se postigne mirno rješenje spora više nije svrhovito,
– ako se nagodba ne sklopi u roku za dovršetak medijacije koji su stranke odredile svojim sporazumom, a ako rok nije određen, u roku od šezdeset dana od početka medijacije,
– sklapanjem nagodbe.
(2) Medijator će obavijestiti Centar o dovršetku postupka i sklapanju nagodbe, a ako nagodba nije sklopljena ocijenit će jesu li stranke aktivno sudjelovale u postupku.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Učinci nagodbe
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 20.
(1) Nagodba sklopljena u postupku medijacije obvezuje stranke koje su ju sklopile. Ako su nagodbom stranke preuzele određene obveze, one su ih dužne pravodobno izvršiti.
(2) Nagodba koja je sklopljena u postupku medijacije je ovršna isprava ako je u njoj utvrđena određena obveza na činidbu o kojoj se stranke mogu nagoditi, ako sadrži izjavu obveznika o neposrednom dopuštenju ovrhe te na koju je Centar stavio potvrdu ovršnosti (klauzulu ovršnosti).
(3) Sud će odbiti ovrhu nagodbe iz st. 2. ovoga članka:
- ako sklapanje nagodbe nije dopušteno
- ako je nagodba suprotna javnom poretku ili
- ako je sadržaj nagodbe neprovediv ili nemoguć.
(4) Stranka je ovlaštena zatražiti od Centra da izda potvrdu o ovršnosti nagodbe sklopljene u postupku mirnog rješenja spora (dalje: homologacija nagodbe).
(5) Homologaciju nagodbi obavlja Centar. Potvrdu o ovršnosti Centar će izdat ako utvrdi da za ovrhu nagodbe nema zapreka određenih u stavku 3. ovoga članka.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Povjerljivost
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 21.
(1) Ako se stranke nisu drukčije sporazumjele, medijator je dužan u odnosu na treće osobe čuvati povjerljivim sve informacije i podatke za koje sazna tijekom postupka medijacije, osim ako ih je na temelju zakona dužan priopćiti ili ako je to nužno radi provedbe ili ovrhe sklopljene nagodbe.
(2) Medijator odgovara za štetu koju je prouzročio povredom obveza iz stavka 1. ovoga članka.
(3) Odredbe stavaka 1. i 2. ovoga članka na odgovarajući se način primjenjuju i na stranke te na druge osobe koje su u postupku medijacije sudjelovale u bilo kojem svojstvu.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Dopuštenost dokaza
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 22.
(1) U sudskom, arbitražnom ili drugom postupku nije dopušteno davati izjave, predlagati dokaze ili podnositi drugi dokaz u bilo kojem obliku, ako se takav dokaz odnosi na:
– činjenicu da je jedna od stranaka predlagala ili prihvatila medijaciju
– izjave o činjenicama ili prijedlozima koje su stranke iznosile u postupku medijacije
– priznanje zahtjeva ili činjenica izvršeno tijekom postupka medijacije , ako takva očitovanja nisu sastavni dio nagodbe
– isprave koje su pripremljene isključivo za potrebe postupka medijacije, osim ako je zakonom propisano da je njihovo iznošenje nužno radi provedbe ili ovrhe sklopljene nagodbe
– spremnost stranaka da tijekom postupka prihvate prijedloge iznesene u postupku medijacije
– druge u postupku medijacije iznesene prijedloge.
(2) Ako se stranke nisu drugačije sporazumjele, medijator i osobe koje sudjeluju u postupku medijacije u bilo kojem svojstvu, ne mogu biti prisiljene svjedočiti u arbitražnom, sudskom ili bilo kojem drugom postupku vezano za informacije i podatke koji proizlaze iz postupka medijacije ili su s njim povezani.
(3) U sudskom, arbitražnom ili drugom postupku dokazi iz stavka 1. ovoga članka odbacit će se kao nedopušteni. Iznimno, podaci i informacije iz stavka 1. ovoga članka se u postupku pred arbitražom, sudom ili drugim državnim tijelom mogu upotrijebiti u dokazne svrhe samo:
– pod uvjetima i u opsegu koji zahtijeva zakon, ako je to nužno zbog zaštite javnog poretka
ili
– ako je to potrebno za provedbu ili ovrhu nagodbe.
(4) Osobe koje postupe suprotno stavcima 1. i 2. ovoga članka odgovorne su za štetu koju time prouzroče.
(5) Odredbe stavaka 1. do 4. ovoga članka primjenjuju se bez obzira na to je li arbitražni, sudski, ili drugi slični postupak povezan sa sporom glede kojeg se vodio ili se vodi postupak medijacije.
(6) Osim u slučaju iz stavka 1. ovoga članka, dokazi koji su inače dopušteni u arbitražnom, sudskom ili drugom sličnom postupku, neće biti nedopušteni samo zato jer su bili upotrijebljeni u postupku medijacije.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Nespojivost funkcije medijatora
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 23.
(1) Ako se stranke nisu drugačije sporazumjele, medijator ne može biti sudac ili arbitar u sporu koji je bio ili jest predmet postupka medijacije, ili u nekom drugom sporu koji je proizašao iz toga pravnog odnosa ili je povezan s njim.
(2) Iznimno od odredbe stavka 1. ovoga članka, stranke mogu ovlastiti medijatora da kao arbitar donese pravorijek na temelju nagodbe.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Učinak na zastarne rokove i rokove za podnošenje tužbe
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 24.
(1) Stranke koje su u skladu s ovim Zakonom izabrale medijaciju radi pokušaja rješavanja spora ne gube zbog toga mogućnost pokretanja sudskog, arbitražnog ili drugog postupka zbog proteka zastarnog ili prekluzivnog roka.
(2) Pokretanjem postupka medijacije zastara se prekida.
(3) Ako se mirenje okonča bez zaključenja nagodbe, smatrat će se da prekida nije bilo.
(4) Iznimno od odredbe stavka 3. ovoga članka, ako u roku od trideset dana od dovršetka medijacije, stranke podnesu tužbu ili poduzmu drugu radnju pred sudom ili drugim nadležnim tijelom radi utvrđivanja, osiguranja ili ostvarenja tražbine, smatrat će se da je zastara prekinuta trenutkom pokretanja postupka medijacije.
(5) Ako je posebnim propisom određen rok za podnošenje tužbe, taj rok ne teče dok medijacija traje, a započet će ponovno teći istekom tridesetog dana od dovršetka medijacije.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Odnos medijacije i drugih postupaka o istom predmetu spora
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 25.
Ako su se stranke sporazumjele o provođenju medijacije i izrijekom se obvezale da tijekom točno određenog razdoblja ili do nastupanja točno određenog uvjeta neće pokretati ili nastavljati sudske, arbitražne ili druge postupke, takav sporazum ima obvezujući učinak. U tom slučaju, sud, arbitri ili druga tijela kod kojih se pokrene postupak o istom predmetu spora, odbacit će na zahtjev druge stranke tužbu ili drugi podnesak kojim se postupak pokreće ili nastavlja.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Troškovi
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 26.
(1) Ako se stranke nisu drugačije sporazumjele, svaka snosi svoje troškove, a troškove postupka medijacije stranke snose na jednake dijelove, odnosno u skladu s posebnim zakonom ili pravilima institucija za medijaciju.
(2) Troškovi postupka medijacije koja nije dovršena sklapanjem nagodbe, ulaze u parnične troškove.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Ovrha nagodbe postignute mirenjem izvan Republike Hrvatske
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 27.
(1) Ako država članica u skladu sa svojim propisima osigurava mogućnost strankama, ili jednoj od njih uz izričiti pristanak druge stranke, da se sadržaj pisane nagodbe postignute mirenjem u prekograničnom sporu utvrdi ovršnim, sud u Republici Hrvatskoj će priznati i ovršiti takvu nagodbu.
(2) Ako je sadržaj nagodbe u državi članici unesen u neku drugu ovršnu ispravu tako što ga je sud ili drugo nadležno tijelo potvrdilo presudom, odlukom, arbitražnim pravorijekom ili drugom ovršnom ispravom u skladu s pravom države članice u kojoj je podnesen zahtjev, na priznanje i ovrhu te ovršne isprave primjenjuju se pravila mjerodavna za priznanje i ovrhu tih isprava.
(3) O zahtjevu za priznanje i o prijedlogu za određivanje ovrhe nagodbe iz stavka 1. ovoga članka u predmetima iz stvarne nadležnosti trgovačkih sudova nadležan je Trgovački sud u Zagrebu, a u ostalim predmetima Županijski sud u Zagrebu.
(4) Sud iz stavka 3. ovoga članka odbit će ovrhu na temelju nagodbe sklopljene u sporu s međunarodnim obilježjem ako ovršenik dokaže:
– da stranka u postupku nije bila sposobna zaključiti ugovor o medijaciji i biti stranka u sporu ili da stranka nije bila uredno zastupana
– da ugovor o medijaciji nije uopće bio sklopljen ili da nije valjan u skladu s pravom koje su stranke odabrale, odnosno pravom druge države koje je mjerodavno prema pravilima međunarodnog privatnog prava
– da nagodba nije obvezujuća ili nije konačna, odnosno da je naknadno izmijenjena
– da su obveze iz nagodbe već izvršene, odnosno da je činidba preuzeta nagodbom neizvršiva ili nemoguća
– da je ovrha suprotna samim uvjetima nagodbe
– da je medijator koji je pomogao strankama sklopiti nagodbu grubo prekršio načela i međunarodno prihvaćene standarde iz članka 5. ovoga Zakona, a to je moglo utjecati na sadržaj nagodbe.
(5) Sud iz stavka 3. ovoga članka po službenoj će dužnosti odbiti ovrhu inozemne nagodbe ako utvrdi:
– da spor prema odredbama ovoga Zakona ne može biti riješen u postupku medijacije,
– da je nagodba u suprotnosti s javnim poretkom Republike Hrvatske.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
GLAVA III. - RANA NEUTRALNA PROCJENA
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Pokretanje postupka
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 28.
(1) Ako sporazumom stranaka nije drugačije određeno, postupak rane neutralne procjene se smatra pokrenutim kad procjenitelj, određen od stranaka, Centra ili institucije za ranu neutralnu procjenu, u pisanom obliku prihvati sudjelovanje u postupku.
(2) Postupak rane neutralne procjene može se pokrenuti neovisno o tome vodi li se o predmetu spora sudski, arbitražni ili drugi postupak ili se njegovo pokretanje tek očekuje.
(3) Pokretanje postupka rane neutralne procjene ne utječe na tijek zastarnih rokova i rokova za podnošenje tužbe.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Način provođenja
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 29.
(1) Procjenitelj provodi postupak rane neutralne procjene u skladu sa sporazumom stranaka i ovim Zakonom, uzimajući u obzir sve okolnosti spora.
(2) Ako se stranke nisu drugačije sporazumjele:
– prvi sastanak se provodi u prisustvu stranaka i njihovih zastupnika, odnosno punomoćnika
– procjenitelj će omogućiti strankama i njihovim zastupnicima, odnosno punomoćnicima da na zajedničkom sastanku usmeno iznesu sve činjenice i dokaze u vezi s predmetom spora
– stranke su dužne u roku od petnaest dana od dana pokretanja postupka rane neutralne procjene dostaviti procjenitelju u pisanom obliku izjave o odlučnim činjenicama i podnijeti dokaze za utvrđivanje tih činjenica
– svaka stranka ovlaštena je u svakom trenutku odustati od sudjelovanja u postupku rane neutralne procjene.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Procjena
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 30.
(1) Procjenitelj izrađuje procjenu na temelju pisanih izjava stranaka i podnesenih dokaza, kao i činjenica i dokaza iznesenih na zajedničkom sastanku, u kojoj se obrazloženo izjašnjava o činjeničnim i pravnim pitanjima spora te daje svoju procjenu ishoda pokrenutog ili najavljenog sudskog, arbitražnog ili drugog postupka.
(2) Procjena se izrađuje u pisanom obliku i dostavlja strankama u roku od šezdeset dana od zajedničkog sastanka, ako stranke nisu ugovorile drugačije.
(3) Procjenitelj će na prijedlog stranke zakazati novi zajednički sastanak na kojem će usmeno predstaviti i obrazložiti procjenu iz stavka 1. ovoga članka.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Obvezujući učinak procjene
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 31.
(1) Stranke su ovlaštene unaprijed ugovoriti da će sva ili samo neka činjenična i pravna utvrđenja u procjeni biti obvezujuća i da će se nakon njezine izrade i dostave smatrati nespornima.
(2) Posebnim zakonom može se propisati da su činjenična i pravna utvrđenja u procjeni obvezujuća za jednu od stranaka kad se time otklanja očigledna neravnopravnost u pravima i obvezama stranaka.
(3) Kad obvezatnost činjeničnih i pravnih utvrđenja u procjeni ne proizlazi ni iz sporazuma stranaka ni iz zakona, ta utvrđenja za stranke ne proizvode pravne učinke. Iznimno, ako na temelju procjene stranke sklope nagodbu, činjenična i pravna utvrđenja iz procjene stranke će obvezivati u mjeri u kojoj to bude određeno nagodbom.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Odgovarajuća primjena odredbi o medijaciji
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 32.
Na postupak rane neutralne procjene na odgovarajući se način primjenjuju pravila o medijaciji, ako odredbama ove glave nije drukčije određeno.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
DIO TREĆI
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Postupci u tijeku
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 33.
Postupci pokrenuti prije stupanja na snagu ovoga Zakona dovršit će se primjenom odredbi Zakona o mirenju („Narodne novine“, broj 18/11.).
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Donošenje podzakonskih akata
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 34.
Ministar nadležan za poslove pravosuđa donijet će rješenje iz članka 6. stavka 5. ovoga Zakona i pravilnike iz članka 7. stavka 5. i članka 8. stavka 4. ovoga Zakona u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Prestanak važenja Zakona
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 35.
Stupanjem na snagu ovoga Zakona prestaje važiti Zakon o mirenju („Narodne novine“, broj 18/11.).
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Stupanje na snagu
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 36.
Ovaj Zakon stupa na snagu osmog dana od dana objave u „Narodnim novinama“, osim odredbi članaka 7. i 8., članka 9. stavka 5., članka 10. stavaka 3. i 4., članka 19. stavka 2. te članka 20. stavaka 2., 4. i 5. ovoga Zakona, koje stupaju na snagu početkom rada Centra za mirno rješavanje sporova.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
V. OBRAZLOŽENJE
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 1.
Odredbom ovoga članka propisuje se područje primjene ovoga Zakona. U stavku 1. propisuju se vrste sporova na koje se primjenjuju odredbe ovoga Zakona. U stavku 2. propisuje se podredna primjena odredbi ovoga Zakona na pitanja koja nisu izričito drukčije uređena u postupcima mirnog rješavanja sporova uređenim posebnim zakonom. U stavku 3. propisuje se područje primjene ovoga Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 2.
Ovom odredbom se u pravni poredak Republike Hrvatske prenosi Direktiva 2008/52/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 21. svibnja 2008. o nekim aspektima medijacije u građanskim i trgovačkim stvarima (SL L 136/3), odnosno uređuje se usklađivanje s pravnim aktima Europske unije.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 3.
Odredbama ovoga članka propisuje se svrha ovoga Zakona, kao i što je sve potrebno poduzeti u cilju ostvarenja te svrhe.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 4.
Ovim člankom propisuju se definicije pojmova koji se koriste u ovom Zakonu.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 5.
Ovim člankom propisuju se načela koja je potrebno primijeniti prilikom tumačenja odredaba ovoga Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 6.
Odredbama ovoga članka propisuje se djelokrug poslova Centra za mirno rješavanje sporova, način njegovog osnivanja, osnivač, odnosno nositelj osnivačkih prava, načela u skladu s kojima djeluje, kao i njegove organizacijske jedinice.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 7.
Stavkom 1. ovoga članka određuje se pojam institucije za medijaciju. Stavkom 2. propisuje se tko vodi upisnik izdanih certifikata i evidenciju polaznika obuke. Stavkom 3. određuje se javni upisnik u koji se upisuju institucije za medijaciju. U stavku 4. određuju se informacije koje su institucije za medijaciju dužne redovito dostavljati Centru za mirno rješavanje sporova. U stavku 5. određuje se da će n ačin upisa u registar, dostavu informacija od strane institucija za medijaciju, način provođenja obuke i vođenja evidencije o polaznicima ministar nadležan za poslove pravosuđa propisati pravilnikom. Stavkom 6. propisuje se da se odredbe ovoga članka koje se odnose na institucije za medijaciju na odgovarajući način primjenjuju na akreditaciju institucija za ranu neutralnu procjenu.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 8.
Odredbama ovoga članka propisuju se trenutak stjecanja svojstva medijatora, odnosno procjenitelja, uvjeti za upis medijatora, odnosno procjenitelja u Registar medijatora i procjenitelja, obveze registriranih medijatora, odnosno procjenitelja, kao i da će način upisa u Registar medijatora i procjenitelja i njegova vođenja ministar nadležan za poslove pravosuđa propisati pravilnikom.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 9.
Stavkom 1. ovoga članka propisuje se dužnost stranke prije pokretanja parničnog ili drugog sudskog postupka u kojem se odlučuje o spornim zahtjevima stranaka. Stavkom 2. propisuje se način ispunjenja dužnosti stranke iz stavka 1. ovoga članka. U stavku 3. propisuje se slučaj kada jedna stranka može odbiti prijedlog druge stranke za provođenje postupka mirnog rješavanja spora prije pokretanja parničnog postupka. U stavku 4. propisuju se iznimke od dužnosti stranaka da pokušaju riješiti spor mirnim putem. Stavkom 5. propisuju se slučajevima u kojima se stranke u svrhu ispunjavanja dužnosti da pokušaju riješiti spor mirnim putem mogu obratiti Centru za mirno rješavanje sporova.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 10.
Stavkom 1. ovoga članka propisuje se postupanje suda kada utvrdi da stranke nisu pokušale spor riješiti mirnim putem uoči pokretanja parničnog ili drugog postupka, a da za to ne postoji opravdan razlog. U stavku 2. propisuje se dužnost stranaka upućenih na medijaciju, kao i dužnosti medijatora u vezi s prvim sastankom medijacije. Stavkom 3. propisuje se postupanje medijatora ako stranke na prvom sastanku medijacije na koji su bile upućene prihvate rješavanje spora medijacijom. Stavkom 4. propisuje se rok u kojem u pravilu mora biti okončana medijacija po uputi suda. U stavku 5. propisuje se ovlast suda pred kojim je u tijeku parnični ili drugi postupak da na ročištu ili izvan ročišta tijekom cijelog postupka rješenjem uputit stranke da u određenom roku pokrenu postupak medijacije ili neki drugi postupak mirnog rješavanja spora.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 11.
Ovom odredbom propisuju se osnove za provođenje strukturiranih pregovora, kao i pravni učinak nagodbe sklopljene kao rezultat strukturiranih pregovora.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 12.
Ovim člankom propisuje se da se medijacija može provesti neovisno o tome vodi li se o predmetu spora sudski, arbitražni ili drugi postupak, odnosno bez obzira je li spor tek nastao ili je već iznesen pred neko drugo nadležno tijelo, s obzirom na to da tijek drugog postupka nije procesna zapreka za pokretanje i uspješno vođenje medijacije, koja će u pravilu dovesti i do okončanja svih drugih već pokrenutih postupaka.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 13.
Odredbama ovoga članka propisuje se pojam i sadržaj sporazuma o medijaciji, određuje se trenutak pokretanja medijacije, trenutak sklapanja sporazuma o medijaciji, kao i kada će se smatrati da je prijedlog stranke za medijaciju odbijen, odnosno kada će se postupak medijacije smatrati okončanim.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 14.
Ovom odredbom propisuje se način imenovanja medijatora, odnosno tko i kako može izabrati medijatora, broj medijatora te mogućnost da se obavi supstitucijsko imenovanje od strane treće osobe ili tijela.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 15.
Ovom odredbom propisuju se obveze medijatora u postupku medijacije.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 16.
Ovom odredbom propisuje se način provođenja medijacije pri čemu se naglašava autonomnost i dispozitivnost, a bez obzira na način provođenja medijacije o kojem su se stranke sporazumjele, medijator mora zadržati pravičan i jednak odnos prema strankama pri vođenju postupka.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 17.
Ovim člankom propisana je mogućnost i načini održavanja sastanaka medijatora i stranaka.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 18.
Ovom odredbom propisuje se pravo medijatora da predlaže nagodbu.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 19.
Ovom odredbom precizirana su pravila o dovršetku medijacije. Navedeno je precizirano zbog utjecaja na eventualne zastarne i prekluzivne rokove te sprječavanje mogućih zlouporaba. Pravila odgovaraju standardnim rješenjima te potiču djelotvorno provođenje postupka. Određeno je kako će medijator obavijestiti Centar o dovršetku postupka i sklapanju nagodbe, kako bi Centar mogao obavljati svoju funkciju statističkog praćenja uspješnosti postupaka medijacije.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 20.
Ovim člankom je reguliran učinak nagodbe sklopljene u postupku medijacije odnosno propisani su uvjeti pod kojima se sklopljena nagodba može ovršiti. Propisano je da nagodba djeluje između stranaka i stvara obveze koje su stranke dužne pravodobno izvršiti te da medijacijska nagodba ima svojstvo ovršnog naslova koji se može neposredno ovršiti ako sadrži izjavu obveznika o neposrednom dopuštenju ovrhe (klauzulu ovršnosti).
Također, propisan je postupak homologacije nagodbe u skladu s kojim potvrdu ovršnosti izdaje Centar kada utvrdi da su ispunjene uvjeti za njeno izdavanje.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 21.
Ovom odredbom je regulirano jedno od temeljnih načela postupka mirnog rješavanja sporova, a to je povjerljivost. Sve osobe koje su sudjelovale u postupku dužne su čuvati kao tajnu sve informacije koje se odnose na postupak uz rijetke iznimke koje proizlaze iz obveze poštivanja prisilnih propisa ili ako je to nužno radi provedbe ili ovrhe sklopljene nagodbe.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 22.
Ovim člankom se detaljno regulira nemogućnost prisile svjedočenja u arbitražnom, sudskom ili drugom postupku medijatora i osoba koje su sudjelovale u postupku mirnog rješavanja spora, a vezano za informacije i podatke koje proizlaze iz postupka ili su s njim povezane. Također su propisana i pravila kojima se određuje postupanje tijela pred kojima, suprotno obvezi povjerljivosti, budu predloženi ili izneseni dokazi koji se odnose na zaštićene informacije i podatke iz postupka. I ova je zakonska norma temeljena na međunarodnim standardima medijacije, a od vitalne je važnosti za osiguranje poticajne atmosfere u postupku medijacije za čiju je djelotvornost važno uvjerenje stranaka da se informacije i prijedlozi izneseni u povjerljivom razgovoru s medijatorom i pregovorima u sklopu postupka neće zlorabiti u eventualnim kasnijim postupcima.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 23.
Ovom odredbom određeno je da medijator ne može biti sudac ili arbitar u sporu koji je bio ili je predmet postupka medijacije ili u nekom drugom sporu koji je proizašao iz toga pravnog odnosa ili je u vezi s njim. Međutim, dozvoljeno je da stranke koje su počele postupak medijacije naknadno ovlaste medijatora da kao arbitar u skladu s odredbama Zakona o arbitraži („Narodne novine“, broj 88/01.) donese pravorijek na temelju nagodbe.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 24.
Ovom odredbom je regulirano jedno od osnovnih postulata medijacije, odnosno određeno je da stranke koje su izabrale mirenje radi pokušaja rješavanja spora ne smiju izgubiti mogućnost pokretanja sudskog, arbitražnog ili drugog postupka zbog proteka zastarnog ili prekluzivnog roka.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 25.
Ovom odredbom je propisan obvezujući učinak sporazuma o medijaciji, pod uvjetom da su se stranke na određeni način sporazumjele o provođenju mirenja i obvezale da tijekom određenog vremenskog razdoblja neće pokretati ili nastavljati sudske, arbitražne ili druge postupke. Takvi sporazumi obvezuju sud i druga tijela, te su propisana pravila u slučaju kršenja preuzetih obveza.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 26.
Ovom odredbom reguliran je način snošenja troškova, odnosno propisano je da ako se stranke nisu drugačije sporazumjele, svaka snosi svoje troškove, a troškove postupka medijacije stranke snose na jednake dijelove, odnosno u skladu s posebnim zakonom ili pravilima institucija za medijaciju. Također se propisuje se da troškovi medijacije koja nije dovršena sklapanjem nagodbe ulaze u parnične troškove. Na taj način su troškovi neuspješno provedene medijacije preneseni u troškove sudskog postupka kako bi se potaknulo stranke na mirno rješavanje sporova bez vođenja sudskog postupka.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 27.
Ovom odredbom propisana je primjena ovoga Zakona u prekograničnim sporovima u građanskim i trgovačkim sporovima, pravila o priznanju strane medijacijske nagodbe i ovrhe iste.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 28.
Ovom odredbom se propisuje postupak rane neutralne procjene. Postupak se pokreće kad procjenitelj, određen od stranaka, Centra ili institucije za ranu neutralnu procjenu, u pisanom obliku prihvati sudjelovanje u postupku, a može se pokrenuti neovisno o tome vodi li se o predmetu spora sudski, arbitražni ili drugi postupak ili se njegovo pokretanje tek očekuje.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 29.
Ovom odredbom propisuje se način provođenja rane neutralne procjene.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 30.
Ovom odredbom propisuje se način izrađivanja procjene, na temelju kojih činjenica i dokaza se ista izrađuje i rok u kojem se procjena dostavlja strankama.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 31.
Ovom odredbom se propisuje da su stranke ovlaštene unaprijed ugovoriti da će sva ili samo neka činjenična i pravna utvrđenja u procjeni biti obvezujuća i da će se nakon njezine izrade i dostave smatrati nespornima.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 32.
Ovom odredbom je propisano da se na postupak rane neutralne procjene na odgovarajući način primjenjuju pravila o medijaciji.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 33.
Ovim člankom propisano je da će se postupci pokrenuti prije stupanja na snagu ovoga Zakona dovršiti primjenom odredbi Zakona o mirenju.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 34.
Ovom odredbom je propisan rok za donošenje rješenja o osnivanju Centra te pravilnika iz odredaba članaka 7. stavka 5. i članka 8. stavka 4. ovoga Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 35.
Ova odredba propisuje da stupanjem na snagu ovoga Zakona prestaje važiti Zakon o mirenju.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 36.
Ovim člankom se propisuje stupanje na snagu ovoga Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave