Ustavna osnova za donošenje ovoga Zakona sadržana je u odredbi članka 2. stavka 4. podstavka 1. Ustava Republike Hrvatske („Narodne novine“, br. 85/10. – pročišćeni tekst i 5/14. – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).
II. OCJENA STANJA I OSNOVNA PITANJA KOJA SE TREBAJU UREDITI ZAKONOM TE POSLJEDICE KOJE ĆE DONOŠENJEM ZAKONA PROISTEĆI
Postojeće uređenje dostave sudskih pismena koje je regulirano temeljnim postupovnim propisima u pravosuđu, i to Zakonom o parničnom postupku („Narodne novine“, broj 53/91, 91/92, 58/93, 112/99, 88/01, 117/03, 88/05, 02/07, 84/08, 96/08, 123/08, 57/11, 148/11, 25/13, 89/14, 70/19, 80/22 i 114/22) i Zakonom o kaznenom postupku („Narodne novine“, broj 152/08, 76/09, 80/11, 121/11, 91/12, 143/12, 56/13, 145/13, 152/14, 70/17, 126/19, 126/19 i 80/22), nije zadovoljavajuće. Važeća pravila o dostavi u različitim vrstama sudskih postupaka smatraju se previše složenima i neujednačenima te otežavaju provedbu dostave i čine ju nedovoljno učinkovitom, što se dalje nepovoljno odražava na dugotrajnost sudskih postupaka.
Slijedom navedenog, s ciljem povećanja učinkovitosti ovog instituta i s obzirom da je uredna i zakonita dostava sudskih pismena temeljni procesni imperativ, potrebno je pristupiti cjelovitom uređenju instituta dostave kroz donošenje Zakona o dostavi sudskih pismena koji će standardizirati, pojednostavniti i ujednačiti pravila o dostavi u svim sudskim postupcima, uz zadržavanje posebnih uređenja u postupovnim propisima u mjeri u kojoj se to utvrdi potrebnim. Zbog navedenog će, uz donošenje ovoga Zakona, biti potrebno cjelovito revidirati i pravila o dostavi koja su sadržana u drugim zakonima koji uređuju materiju dostave, a ovaj će se Zakon primjenjivati u svim sudskim postupcima, osim ako je posebnim zakonom drugačije propisano. Ovaj Zakon primjenjivat će se i na dostavu pismena državnog odvjetništva u prethodnom kaznenom postupku i kaznenom postupku.
U cilju što opsežnije digitalizacije usluga i procesa u pravosudnom sustavu te posebno u području razmjene dokumenata i komunikacije u sudskim postupcima, ovim se Zakonom poseban naglasak stavlja na elektroničku dostavu. Za fizičku dostavu pismena, koja se obavlja putem pošte ili sudskog dostavljača, uvodi se pojam uručenje te se ova pravila revidiraju kako bi se pojednostavio postupak dostave te osigurala njegova veća učinkovitost. Također se propisuje mogućnost da dostavnica, kao potvrda o uredno izvršenoj dostavi, bude izrađena u elektroničkom obliku na posebnom tehničkom uređaju dostavljača.
III. OCJENA I IZVORI SREDSTAVA POTREBNIH ZA PROVOĐENJE ZAKONA
Za provedbu ovog Zakona nije potrebno osigurati dodatna sredstva u Državnom proračunu Republike Hrvatske s obzirom da se njime ne uvode novi načini i sredstva dostave, već se isključivo pojednostavljuju i ujednačavaju sva postojeća uređenja ovoga sustava.
PRIJEDLOG ZAKONA O DOSTAVI SUDSKIH PISMENA
ZAKON O DOSTAVI SUDSKIH PISMENA
Glava I.OPĆE ODREDBE
Predmet Zakona
Članak 1.
(1) Ovim se Zakonom uređuju pravila dostave sudskih pismena u sudskim postupcima.
(2) Pravila ovoga Zakona primjenjuju se na odgovarajući način i na dostavu pismena državnog odvjetništva u prethodnom kaznenom postupku i kaznenom postupku.
(3) Ovaj se Zakon primjenjuje u svim sudskim postupcima, osim ako je posebnim zakonom drugačije propisano.
Rodna neutralnost
Članak 2.
Izrazi koji se koriste u ovom Zakonu, a imaju rodno značenje, odnose se jednako na muški i ženski rod.
Načini dostave
Članak 3.
(1) Sudska pismena dostavljaju se elektronički i uručenjem u skladu s odredbama ovoga Zakona.
(2) Sudska pismena dostavljaju se putem e-oglasne ploče te na drugi prikladan način kada je to posebnim zakonom propisano.
(2) Sudsko pismeno upućeno pravnoj osobi nad kojom je otvoren stečajni postupak dostavlja se njezinu stečajnom upravitelju.
(3) Ako primatelj sudskog pismena ima opunomoćenika ili drugu osobu ovlaštenu za primanje pismena, pismeno se umjesto primatelju dostavlja toj osobi.
(4) Ako primatelj sudskog pismena ima branitelja, pismeno se dostavlja primatelju i branitelju.
(5) Ako primatelj sudskog pismena ima više zastupnika ili drugih osoba ovlaštenih za primanje pismena, pismeno se dostavlja samo jednoj od njih.
(6) Ako u postupku sudjeluje veći broj stranaka s istovjetnim zahtjevima ili skupina osoba povezanih zajedničkim interesom, pismeno se dostavlja njihovu zajedničkom predstavniku.
Dostava u posebnim slučajevima
Članak 5.
(1) Osobi na službi u oružanim snagama, policiji, pravosudnoj policiji te kopnenom, riječnom, pomorskom i zračnom prometu dostava se može obaviti preko zapovjedništva odnosno neposrednog zapovjednika ili voditelja ustrojstvene jedinice, drugih službenih tijela, odnosno pravne osobe u kojima je zaposlena ili u kojima se nalazi.
(2) Osobi kojoj je oduzeta sloboda ili joj je na drugi način ograničeno kretanje dostava se obavlja putem uprave zatvora, kazneno-popravne ustanove, odgojno-popravne ustanove odnosno druge ustanove u kojoj je primatelj prisilno zadržan ili prisilno smješten.
(3) Osobi koja se nalazi u programu zaštite svjedoka dostava se obavlja preko tijela koje provodi program zaštite svjedoka.
(4) Osobi koja se nalazi u inozemstvu, kao i stranim državama, međunarodnim organizacijama i osobama s diplomatskim imunitetom dostava se obavlja preko tijela državne uprave nadležnog za vanjske poslove ako međunarodnim ugovorima nije drukčije određeno.
Glava II. ELEKTRONIČKA DOSTAVA
Obveznici elektroničke dostave
Članak 6.
(1) Sudovima, državnom odvjetništvu, javnopravnim tijelima, odvjetnicima, javnim bilježnicima, stalnim sudskim vještacima, stalnim sudskim tumačima, stečajnim povjerenicima, povjerenicima u predstečajnom postupku i u postupku stečaja potrošača, stečajnim upraviteljima, sindikatima i udrugama poslodavaca, likvidatorima, posebnim skrbnicima zaposlenim u Centru za posebno skrbništvo, pravnim osobama te fizičkim osobama koje obavljaju registriranu djelatnost u postupcima koji se tiču te djelatnosti pismena se dostavljaju elektronički.
(2) Obvezniku elektroničke dostave iz stavka 1. ovoga članka kojemu još nije dodijeljeno pravo pristupa informacijskom sustavu elektroničke komunikacije sa sudovima prvo pismeno u postupku sud dostavlja odgovarajućom primjenom pravila ovog zakona o uručenju uz obavijest da će nadalje pismena u tom postupku dostavljati preko sudske e-oglasne ploče sve dok primatelj ne pristupi sudskom informacijskom sustavu elektroničke komunikacije.
Elektronička dostava fizičkoj osobi
Članak 7.
(1) Fizičkoj osobi koja ne obavlja registriranu djelatnost te fizičkoj osobi koja obavlja registriranu djelatnost u postupcima koji se ne tiču te djelatnosti pismena se dostavljaju elektronički na njezin zahtjev ili uz izričit pristanak.
(2) Ako je fizička osoba iz stavka 1. ovoga članka podnesak podnijela elektronički, smatra se da je pristala da joj se sudsko pismeno dostavlja elektronički.
(3) Fizička osoba iz stavka 1. ovoga članka može opozvati zahtjev odnosno pristanak iz stavaka 1. i 2. ovoga članka.
Elektronička dostava
Članak 8.
(1) Sudsko pismeno se elektronički dostavlja preko sudskog informacijskog sustava elektroničke komunikacije u primateljev sigurni elektronički poštanski pretinac.
(2) Ako se sudsko pismeno dostavlja elektronički istodobno s otpravljanjem pismena iz stavka 1. ovoga članka, primatelja se porukom na adresu njegove elektroničke pošte obavještava o primitku pismena te ga se upozorava na pravne posljedice iz stavka 4. ovoga članka.
(3) Sudsko pismeno iz stavka 1. ovoga članka primatelj može preuzeti u roku od osam dana otkad je pismeno pristiglo u njegov sigurni elektronički poštanski pretinac te elektronički potvrditi primitak pismena.
(4) Ako primatelj u roku iz stavka 3. ovoga članka ne potvrdi primitak pismena, smatra se da je dostava obavljena istekom tog roka.
(5) Elektronička dostava smatra se osobnom dostavom.
(6) Pretpostavke za elektroničku dostavu te organizacija i djelovanje informacijskog sustava uređuju se pravilnikom koji donosi ministar nadležan za poslove pravosuđa.
Potvrda informacijskog sustava
Članak 9.
(1) Informacijski sustav o dostavi obavještava sud elektroničkom potvrdom koja, između ostaloga, sadrži podatke o sudu, podatke o primatelju i naznaku dostavljenog pismena.
(2) Ako primatelj u roku iz članka 8. stavka 3. ovoga Zakona preuzme pismeno iz sigurnog elektroničkog poštanskog pretinca, potvrda iz stavka 1. ovoga članka sadrži i datum i vrijeme preuzimanja.
(3) Ako primatelj u roku iz članka 8. stavka 3. ovoga Zakona ne preuzme pismeno iz sigurnog elektroničkog poštanskog pretinca, potvrda iz stavka 1. ovoga članka sadrži i datum kad je pismeno pristiglo u siguran elektronički poštanski pretinac primatelja.
Glava III. URUČENJE
Dostavljač
Članak 10.
Sudska pismena se uručuju poštom ili preko službene osobe suda.
Mjesto dostave
Članak 11.
Mjesto na koju se pismeno uručuje je adresa prebivališta ili boravišta primatelja odnosno druga adresa za primanje pismena ili adresa osobe ovlaštene za primanje pismena koje su zabilježene u evidencijama ministarstva nadležnog za unutarnje poslove.
Promjena mjesta i načina dostave tijekom postupka
Članak 12.
Ako primatelj pismena koji sudjeluje u postupku ne obavijesti sud o promjeni mjesta ili načina dostave pismena u tom postupku niti tu promjenu zabilježi u evidencijama ministarstva nadležnog za unutarnje poslove pa se zbog toga pismeno ne može uredno dostaviti, daljnja dostava pismena obavlja mu se preko sudske e-oglasne ploče sve dok sudu ne priopći novo mjesto ili način dostave.
Osobna dostava
Članak 13.
(1) Sudska pismena dostavljaju se osobno primatelju (osobna dostava) kad je takva dostava propisana ili kad od dostave počinje teći rok koji se ne može produljiti.
(2) Ako se primatelj ne zatekne na mjestu dostave, dostavljač se kod zatečenih osoba i susjeda može raspitati o razlozima zbog kojih primatelj nije zatečen te o vremenu i mjestu na kojem bi se mogao zateći radi dostave pismena te u primateljevu poštanskom sandučiću, na drugom za primatelja vidljivom mjestu ili kod odraslog člana primateljeva kućanstva ostavlja obavijest da primatelj sudsko pismeno može preuzeti elektronički ili na način da u određeni dan i sat bude na određenom mjestu radi primanja pismena.
(3) Ako se primatelj ne zatekne u određeni dan i sat na mjestu određenom za primanje pismena iz stavka 2. ovoga članka, dostavljač u poštanskom sandučiću ili na drugom za primatelja vidljivom mjestu ostavlja obavijest da primatelj sudsko pismeno može preuzeti elektronički ili tako da sam preuzme pismeno u roku od deset dana na određenom mjestu u određeno vrijeme.
(4) Ako primatelj niti u roku iz stavka 3. ovoga članka ne preuzme pismeno, dostavljač ponovno pokušava dostaviti pismeno na mjesto dostave.
(5) Ako se primatelj ne zatekne na mjestu dostave iz stavka 4. ovoga članka, dostavljač se kod zatečenih osoba i susjeda može raspitati o razlozima zbog kojih primatelj nije zatečen te u primateljevu poštanskom sandučiću, na drugom za primatelja vidljivom mjestu ili kod odraslog člana primateljeva kućanstva ostavlja sudsko pismeno, a na dostavnici naznačuje razloge takve dostave, vrijeme i mjesto odnosno ime osobe kojoj je pismeno uručeno.
(6) Pismeno koje se osobno dostavlja primatelju smatra se dostavljenim kad je uručeno primatelju ili kad je ostavljeno u primateljevu poštanskom sandučiću, na drugom za primatelja vidljivom mjestu ili kod odraslog člana primateljeva kućanstva u skladu s odredbama ovoga članka.
Posredna dostava
Članak 14.
(1) Kad osobna dostava nije obvezna, a primatelj se ne zatekne na mjestu dostave, dostavljač se kod zatečenih osoba i susjeda može raspitati o razlozima zbog kojih primatelj nije zatečen te u primateljevu poštanskom sandučiću, na drugom za primatelja vidljivom mjestu ili kod odraslog člana primateljeva kućanstva ostavlja sudsko pismeno, a na dostavnici naznačuje razloge takve dostave, vrijeme i mjesto odnosno ime osobe kojoj je pismeno uručeno.
(2) Kad osobna dostava nije obvezna, pismeno se smatra dostavljenim kad je uručeno primatelju ili kad je ostavljeno u primateljevu poštanskom sandučiću, na drugom za primatelja vidljivom mjestu ili kod odraslog člana primateljeva kućanstva u skladu s odredbama ovoga članka.
(1) Ako je ovim Zakonom propisano da se sudsko pismeno ili obavijest uručuju odraslom članu primateljeva kućanstva, taj je član kućanstva dužan pismeno ili obavijest predati primatelju.
(2) Sudsko pismeno ne smije se predati članu kućanstva koji u istom postupku sudjeluje s protivnim interesom.
Odbijanje primitka sudskog pismena
Članak 16.
Ako primatelj bez zakonitog razloga odbije primitak pismena, dostavljač navedenu okolnost naznačuje na dostavnici te sudsko pismeno ostavlja u poštanskom sandučiću ili na drugom za primatelja vidljivom mjestu, čime se smatra da je pismeno uredno dostavljeno primatelju.
Dostavnica i zapisnik o dostavi
Članak 17.
(1) Potvrdu o obavljenoj dostavi (dostavnicu) potpisuju dostavljač, uz naznaku svog osobnog imena, i osoba koja je preuzela pismeno, koja na dostavnici upisuje datum i sat primitka pismena.
(2) Ako je primatelj nepismen ili se ne može potpisati, dostavljač na dostavnici bilježi osobno ime osobe koja je preuzela pismeno s datumom i satom dostave te naznačuje razlog zbog kojeg primatelj nije potpisao dostavnicu.
(3) Ako primatelj odbije potpisati dostavnicu, dostavljač navedenu okolnost naznačuje na dostavnici te sudsko pismeno ostavlja u poštanskom sandučiću ili na drugom za primatelja vidljivom mjestu, čime se smatra da je pismeno uredno dostavljeno primatelju.
(4) Ako pismeno ne preuzima osobno primatelj, dostavljač na dostavnici naznačuje osobno ime osobe koja je pismeno preuzela i u kojem je odnosu s primateljem, odnosno da je pismeno ostavljeno u poštanskom sandučiću ili na drugom za primatelja vidljivom mjestu.
(5) Na dostavnici dostavljač naznačuje i broj isprave na temelju koje je utvrdio istovjetnost primatelja ili osobe koja je preuzela pismeno te tko ju je izdao.
(6) Sve okolnosti i radnje koje je poduzeo radi dostave sudskog pismena dostavljač naznačuje na dostavnici odnosno u posebnom zapisniku o dostavi ako je potrebno.
(7) Dostavnica može biti i u elektroničkom obliku izrađena na odgovarajućem tehničkom uređaju.
Utvrđivanje istovjetnosti
Članak 18.
(1) Dostavljač je dužan primatelju pismena na njegov zahtjev dokazati svojstvo ovlaštene osobe.
(2) Osoba kojoj se pismeno predaje dužna je na zahtjev dostavljača dokazati svoju istovjetnost.
(3) Dostavljač je ovlašten zatražiti pomoć policije radi utvrđivanja istovjetnosti osobe koju zatekne na mjestu na kojem pismeno treba dostaviti i radi obavljanja drugih radnji dostave, a troškovi koji time nastanu smatraju se troškovima postupka.
Vraćanje pismena sudu
Članak 19.
Ako dostavljač, pokušavajući dostaviti sudsko pismeno, u bilo kojem trenutku dozna da postoje razlozi zbog kojih sudsko pismeno uopće nije moguće dostaviti primatelju ili ga nije moguće dostaviti na mjestu na kojem je dostava pokušana, pismeno vraća sudu uz naznaku razloga vraćanja te, ako je poznato, naznaku mjesta gdje bi se pismeno moglo dostaviti primatelju.
Glava V. ZAVRŠNA ODREDBA
Članak 20.
Ovaj Zakon objavit će se u „Narodnim novinama“, a stupa na snagu 1. siječnja 2024.
O B R A Z L O Ž E NJ E
Uz članak 1.
Ovim se člankom utvrđuje predmet ovoga Zakona, a to su pravila dostave sudskih pismena koje se uređenje primjenjuje i na pismena državnog odvjetništva u prethodnom kaznenom postupku i u kaznenom postupku. Također se propisuje da se ovaj Zakon primjenjuje u svim sudskim postupcima, osim ako je posebnim zakonom drugačije propisano.
Uz članak 2.
Ovim se člankom propisuje rodna neutralnost i jednak odnos u Zakonu upotrijebljenih izraza na muški i ženski rod.
Uz članak 3.
Ovim se člankom kao osnovni načini dostave utvrđuju elektronička dostava i uručenje kao fizička dostava, a ujedno se kao načini dostave navode i dostava putem sudske e-oglasne ploče te drugi prikladni načini kada je to posebno propisano drugim propisima.
Uz članak 4.
Ovim se člankom propisuju dostava pismena zastupnicima stranaka kao osobama koje primaju sudska pismena za adresiranog primatelja odnosno uz njega.
Uz članak 5.
Ovim se člankom propisuju dostave u posebnim slučajevima u kojima se pismena za primatelje, s obzirom na njihova određena svojstva ili mjesta na kojima se privremeno nalaze, dostavljaju preko posebnih tijela, pravnih osoba i ustanova.
Uz članak 6.
Ovim se člankom propisuju obveznici elektroničke dostave pismena u sudskim postupcima te način dostave prvog sudskog pismena u postupku za one od njih kojima još nije dodijeljeno pravo pristupa sudskom informacijskom sustavu elektroničke komunikacije.
Uz članak 7.
Ovim se člankom propisuju uvjeti pod kojima se elektronička dostava obavlja fizičkim osobama koje nisu obveznici elektroničke dostave te način njihovog uključivanja u sustav elektroničke komunikacije odnosno elektroničke dostave pismena.
Uz članak 8.
Ovim se člankom uređuje postupak elektroničke dostave sudskih pismena u primateljev sigurni elektronički pretinac, obavještavanja primatelja o prispijeću pismena te postupak preuzimanja tako dostavljenog pismena, a ministru nadležnom za poslove pravosuđa daje se posebna ovlast pravilnikom urediti pretpostavke za elektroničku dostavu te organizaciju i djelovanje informacijskog sustava preko kojeg se obavlja elektronička dostava sudskih pismena.
Uz članak 9.
Ovim se člankom propisuje način obavještavanja suda o obavljanju elektroničke dostave sudskih pismena.
Uz članak 10.
Ovim se člankom propisuje da se fizička dostava (uručenje) sudskih pismena obavlja poštom ili preko službene osobe suda.
Uz članak 11.
Ovim se člankom propisuje mjesto dostave uručenjem, i to na adresu prebivališta ili boravišta primatelja odnosno na drugu adresu za primanje pismena ili osobe ovlaštene za primanje pismena koje su evidentirane u sustavu ministarstva nadležnog za unutarnje poslove.
Uz članak 12.
Ovim se člankom uređuje obveza sudionika sudskih postupaka kojima se pismena dostavljaju da sud obavijeste o promjeni mjesta ili načina dostave te se kao posljedica neispunjenja ove obveze propisuje dostava daljnjih pismena preko sudske e-oglasne ploče.
Uz članak 13.
Ovim se člankom propisuju pravila osobne dostave sudskih pismena kada je takva dostava posebno propisana ili kada od nje teče rok koji se ne može produljiti. Takva dostava obuhvaća i ovlast dostavljača koji ne zatekne primatelja na mjestu dostave da se kod drugih osoba informira o vremenu i mjestu na kojem se primatelj može naknadno zateći te da primatelju ostavi obavijest o daljnjim mogućnostima izvršenja uručenja. Ako na navedeni način ne dođe do uručenja, dostava se još jednom pokušava izvršiti osobnim uručenjem primatelju na mjestu dostave, a ako se primatelj niti tada ne zatekne na tom mjestu pismeno se ostavlja u poštanskom sandučiću ili na drugom za primatelja vidljivom mjestu odnosno za primatelja uručuje odraslom članu njegovog kućanstva, čime se osobna dostava smatra uredno izvršenom.
Uz članak 14.
Ovim se člankom propisuju pravila o posrednoj dostavi sudskih pismena, u kojem se slučaju, kada se primatelj ne zatekne na mjestu dostave, sudsko pismeno ostavlja u poštanskom sandučiću ili na drugom za primatelja vidljivom mjestu odnosno za primatelja uručuje odraslom članu njegovog kućanstva, čime se posredna dostava smatra uredno izvršenom.
Uz članak 15.
Ovim se člankom propisuje dužnost članova primateljevog kućanstva da primatelju predaju pismeno koje su preuzeli za njega.
Uz članak 16.
Ovim se člankom uređuju postupak i posljedice primateljevog odbijanja primitka pismena bez zakonitog razloga, u kojem se slučaju nakon evidentiranja ove okolnosti na dostavnici, pismeno ostavlja u poštanskom sandučiću ili na drugom za primatelja vidljivom mjestu, čime se dostava smatra uredno izvršenom.
Uz članak 17.
Ovim se člankom propisuje sadržaj dostavnice kao potvrde o obavljenoj dostavi. Također se propisuje da o obavljanju dostave dostavljač može sastaviti i posebni zapisnik te da se dostavnica može izraditi i u elektroničkom obliku na posebnom tehničkom uređaju dostavljača.
Uz članak 18.
Ovim se člankom utvrđuju obveze dostavljača i osoba kojima se sudska pismena uručuju u pogledu utvrđivanja njihove istovjetnosti odnosno identiteta te mogućnost da pri dostavi uručenjem dostavljač zatraži pomoć policije u navedenu svrhu.
Uz članak 19.
Ovim se člankom propisuje vraćanje sudskog pismena sudu zbog nemogućnosti uručenja na određenom mjestu dostave ili općenito u odnosu na određenog primatelja.
Uz članak 20.
Ovim se člankom propisuje stupanje na snagu ovoga Zakona, uzimajući u obzir potrebu da se preispitaju te s ovim Zakonom usklade postupci dostave kako su trenutno uređeni posebnim propisima.
PRIJEDLOG ZAKONA O DOSTAVI SUDSKIH PISMENA
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
I. USTAVNA OSNOVA ZA DONOŠENJE ZAKONA
Ustavna osnova za donošenje ovoga Zakona sadržana je u odredbi članka 2. stavka 4. podstavka 1. Ustava Republike Hrvatske („Narodne novine“, br. 85/10. – pročišćeni tekst i 5/14. – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
II. OCJENA STANJA I OSNOVNA PITANJA KOJA SE TREBAJU UREDITI ZAKONOM TE POSLJEDICE KOJE ĆE DONOŠENJEM ZAKONA PROISTEĆI
Postojeće uređenje dostave sudskih pismena koje je regulirano temeljnim postupovnim propisima u pravosuđu, i to Zakonom o parničnom postupku („Narodne novine“, broj 53/91, 91/92, 58/93, 112/99, 88/01, 117/03, 88/05, 02/07, 84/08, 96/08, 123/08, 57/11, 148/11, 25/13, 89/14, 70/19, 80/22 i 114/22) i Zakonom o kaznenom postupku („Narodne novine“, broj 152/08, 76/09, 80/11, 121/11, 91/12, 143/12, 56/13, 145/13, 152/14, 70/17, 126/19, 126/19 i 80/22), nije zadovoljavajuće. Važeća pravila o dostavi u različitim vrstama sudskih postupaka smatraju se previše složenima i neujednačenima te otežavaju provedbu dostave i čine ju nedovoljno učinkovitom, što se dalje nepovoljno odražava na dugotrajnost sudskih postupaka.
Slijedom navedenog, s ciljem povećanja učinkovitosti ovog instituta i s obzirom da je uredna i zakonita dostava sudskih pismena temeljni procesni imperativ, potrebno je pristupiti cjelovitom uređenju instituta dostave kroz donošenje Zakona o dostavi sudskih pismena koji će standardizirati, pojednostavniti i ujednačiti pravila o dostavi u svim sudskim postupcima, uz zadržavanje posebnih uređenja u postupovnim propisima u mjeri u kojoj se to utvrdi potrebnim. Zbog navedenog će, uz donošenje ovoga Zakona, biti potrebno cjelovito revidirati i pravila o dostavi koja su sadržana u drugim zakonima koji uređuju materiju dostave, a ovaj će se Zakon primjenjivati u svim sudskim postupcima, osim ako je posebnim zakonom drugačije propisano. Ovaj Zakon primjenjivat će se i na dostavu pismena državnog odvjetništva u prethodnom kaznenom postupku i kaznenom postupku.
U cilju što opsežnije digitalizacije usluga i procesa u pravosudnom sustavu te posebno u području razmjene dokumenata i komunikacije u sudskim postupcima, ovim se Zakonom poseban naglasak stavlja na elektroničku dostavu. Za fizičku dostavu pismena, koja se obavlja putem pošte ili sudskog dostavljača, uvodi se pojam uručenje te se ova pravila revidiraju kako bi se pojednostavio postupak dostave te osigurala njegova veća učinkovitost. Također se propisuje mogućnost da dostavnica, kao potvrda o uredno izvršenoj dostavi, bude izrađena u elektroničkom obliku na posebnom tehničkom uređaju dostavljača.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
III. OCJENA I IZVORI SREDSTAVA POTREBNIH ZA PROVOĐENJE ZAKONA
Za provedbu ovog Zakona nije potrebno osigurati dodatna sredstva u Državnom proračunu Republike Hrvatske s obzirom da se njime ne uvode novi načini i sredstva dostave, već se isključivo pojednostavljuju i ujednačavaju sva postojeća uređenja ovoga sustava.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
PRIJEDLOG ZAKONA O DOSTAVI SUDSKIH PISMENA
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
ZAKON O DOSTAVI SUDSKIH PISMENA
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Glava I. OPĆE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Predmet Zakona
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 1.
(1) Ovim se Zakonom uređuju pravila dostave sudskih pismena u sudskim postupcima.
(2) Pravila ovoga Zakona primjenjuju se na odgovarajući način i na dostavu pismena državnog odvjetništva u prethodnom kaznenom postupku i kaznenom postupku.
(3) Ovaj se Zakon primjenjuje u svim sudskim postupcima, osim ako je posebnim zakonom drugačije propisano.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Rodna neutralnost
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 2.
Izrazi koji se koriste u ovom Zakonu, a imaju rodno značenje, odnose se jednako na muški i ženski rod.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Načini dostave
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 3.
(1) Sudska pismena dostavljaju se elektronički i uručenjem u skladu s odredbama ovoga Zakona.
(2) Sudska pismena dostavljaju se putem e-oglasne ploče te na drugi prikladan način kada je to posebnim zakonom propisano.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Dostava zastupnicima primatelja pismena
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 4.
(1) Sudsko pismeno upućeno poslovno nesposobnoj osobi dostavlja se njezinu zakonskom zastupniku.
(2) Sudsko pismeno upućeno pravnoj osobi nad kojom je otvoren stečajni postupak dostavlja se njezinu stečajnom upravitelju.
(3) Ako primatelj sudskog pismena ima opunomoćenika ili drugu osobu ovlaštenu za primanje pismena, pismeno se umjesto primatelju dostavlja toj osobi.
(4) Ako primatelj sudskog pismena ima branitelja, pismeno se dostavlja primatelju i branitelju.
(5) Ako primatelj sudskog pismena ima više zastupnika ili drugih osoba ovlaštenih za primanje pismena, pismeno se dostavlja samo jednoj od njih.
(6) Ako u postupku sudjeluje veći broj stranaka s istovjetnim zahtjevima ili skupina osoba povezanih zajedničkim interesom, pismeno se dostavlja njihovu zajedničkom predstavniku.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Dostava u posebnim slučajevima
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 5.
(1) Osobi na službi u oružanim snagama, policiji, pravosudnoj policiji te kopnenom, riječnom, pomorskom i zračnom prometu dostava se može obaviti preko zapovjedništva odnosno neposrednog zapovjednika ili voditelja ustrojstvene jedinice, drugih službenih tijela, odnosno pravne osobe u kojima je zaposlena ili u kojima se nalazi.
(2) Osobi kojoj je oduzeta sloboda ili joj je na drugi način ograničeno kretanje dostava se obavlja putem uprave zatvora, kazneno-popravne ustanove, odgojno-popravne ustanove odnosno druge ustanove u kojoj je primatelj prisilno zadržan ili prisilno smješten.
(3) Osobi koja se nalazi u programu zaštite svjedoka dostava se obavlja preko tijela koje provodi program zaštite svjedoka.
(4) Osobi koja se nalazi u inozemstvu, kao i stranim državama, međunarodnim organizacijama i osobama s diplomatskim imunitetom dostava se obavlja preko tijela državne uprave nadležnog za vanjske poslove ako međunarodnim ugovorima nije drukčije određeno.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Glava II. ELEKTRONIČKA DOSTAVA
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Obveznici elektroničke dostave
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 6.
(1) Sudovima, državnom odvjetništvu, javnopravnim tijelima, odvjetnicima, javnim bilježnicima, stalnim sudskim vještacima, stalnim sudskim tumačima, stečajnim povjerenicima, povjerenicima u predstečajnom postupku i u postupku stečaja potrošača, stečajnim upraviteljima, sindikatima i udrugama poslodavaca, likvidatorima, posebnim skrbnicima zaposlenim u Centru za posebno skrbništvo, pravnim osobama te fizičkim osobama koje obavljaju registriranu djelatnost u postupcima koji se tiču te djelatnosti pismena se dostavljaju elektronički.
(2) Obvezniku elektroničke dostave iz stavka 1. ovoga članka kojemu još nije dodijeljeno pravo pristupa informacijskom sustavu elektroničke komunikacije sa sudovima prvo pismeno u postupku sud dostavlja odgovarajućom primjenom pravila ovog zakona o uručenju uz obavijest da će nadalje pismena u tom postupku dostavljati preko sudske e-oglasne ploče sve dok primatelj ne pristupi sudskom informacijskom sustavu elektroničke komunikacije.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Elektronička dostava fizičkoj osobi
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 7.
(1) Fizičkoj osobi koja ne obavlja registriranu djelatnost te fizičkoj osobi koja obavlja registriranu djelatnost u postupcima koji se ne tiču te djelatnosti pismena se dostavljaju elektronički na njezin zahtjev ili uz izričit pristanak.
(2) Ako je fizička osoba iz stavka 1. ovoga članka podnesak podnijela elektronički, smatra se da je pristala da joj se sudsko pismeno dostavlja elektronički.
(3) Fizička osoba iz stavka 1. ovoga članka može opozvati zahtjev odnosno pristanak iz stavaka 1. i 2. ovoga članka.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Elektronička dostava
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 8.
(1) Sudsko pismeno se elektronički dostavlja preko sudskog informacijskog sustava elektroničke komunikacije u primateljev sigurni elektronički poštanski pretinac.
(2) Ako se sudsko pismeno dostavlja elektronički istodobno s otpravljanjem pismena iz stavka 1. ovoga članka, primatelja se porukom na adresu njegove elektroničke pošte obavještava o primitku pismena te ga se upozorava na pravne posljedice iz stavka 4. ovoga članka.
(3) Sudsko pismeno iz stavka 1. ovoga članka primatelj može preuzeti u roku od osam dana otkad je pismeno pristiglo u njegov sigurni elektronički poštanski pretinac te elektronički potvrditi primitak pismena.
(4) Ako primatelj u roku iz stavka 3. ovoga članka ne potvrdi primitak pismena, smatra se da je dostava obavljena istekom tog roka.
(5) Elektronička dostava smatra se osobnom dostavom.
(6) Pretpostavke za elektroničku dostavu te organizacija i djelovanje informacijskog sustava uređuju se pravilnikom koji donosi ministar nadležan za poslove pravosuđa.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Potvrda informacijskog sustava
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 9.
(1) Informacijski sustav o dostavi obavještava sud elektroničkom potvrdom koja, između ostaloga, sadrži podatke o sudu, podatke o primatelju i naznaku dostavljenog pismena.
(2) Ako primatelj u roku iz članka 8. stavka 3. ovoga Zakona preuzme pismeno iz sigurnog elektroničkog poštanskog pretinca, potvrda iz stavka 1. ovoga članka sadrži i datum i vrijeme preuzimanja.
(3) Ako primatelj u roku iz članka 8. stavka 3. ovoga Zakona ne preuzme pismeno iz sigurnog elektroničkog poštanskog pretinca, potvrda iz stavka 1. ovoga članka sadrži i datum kad je pismeno pristiglo u siguran elektronički poštanski pretinac primatelja.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Glava III. URUČENJE
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Dostavljač
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 10.
Sudska pismena se uručuju poštom ili preko službene osobe suda.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Mjesto dostave
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 11.
Mjesto na koju se pismeno uručuje je adresa prebivališta ili boravišta primatelja odnosno druga adresa za primanje pismena ili adresa osobe ovlaštene za primanje pismena koje su zabilježene u evidencijama ministarstva nadležnog za unutarnje poslove.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Promjena mjesta i načina dostave tijekom postupka
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 12.
Ako primatelj pismena koji sudjeluje u postupku ne obavijesti sud o promjeni mjesta ili načina dostave pismena u tom postupku niti tu promjenu zabilježi u evidencijama ministarstva nadležnog za unutarnje poslove pa se zbog toga pismeno ne može uredno dostaviti, daljnja dostava pismena obavlja mu se preko sudske e-oglasne ploče sve dok sudu ne priopći novo mjesto ili način dostave.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Osobna dostava
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 13.
(1) Sudska pismena dostavljaju se osobno primatelju (osobna dostava) kad je takva dostava propisana ili kad od dostave počinje teći rok koji se ne može produljiti.
(2) Ako se primatelj ne zatekne na mjestu dostave, dostavljač se kod zatečenih osoba i susjeda može raspitati o razlozima zbog kojih primatelj nije zatečen te o vremenu i mjestu na kojem bi se mogao zateći radi dostave pismena te u primateljevu poštanskom sandučiću, na drugom za primatelja vidljivom mjestu ili kod odraslog člana primateljeva kućanstva ostavlja obavijest da primatelj sudsko pismeno može preuzeti elektronički ili na način da u određeni dan i sat bude na određenom mjestu radi primanja pismena.
(3) Ako se primatelj ne zatekne u određeni dan i sat na mjestu određenom za primanje pismena iz stavka 2. ovoga članka, dostavljač u poštanskom sandučiću ili na drugom za primatelja vidljivom mjestu ostavlja obavijest da primatelj sudsko pismeno može preuzeti elektronički ili tako da sam preuzme pismeno u roku od deset dana na određenom mjestu u određeno vrijeme.
(4) Ako primatelj niti u roku iz stavka 3. ovoga članka ne preuzme pismeno, dostavljač ponovno pokušava dostaviti pismeno na mjesto dostave.
(5) Ako se primatelj ne zatekne na mjestu dostave iz stavka 4. ovoga članka, dostavljač se kod zatečenih osoba i susjeda može raspitati o razlozima zbog kojih primatelj nije zatečen te u primateljevu poštanskom sandučiću, na drugom za primatelja vidljivom mjestu ili kod odraslog člana primateljeva kućanstva ostavlja sudsko pismeno, a na dostavnici naznačuje razloge takve dostave, vrijeme i mjesto odnosno ime osobe kojoj je pismeno uručeno.
(6) Pismeno koje se osobno dostavlja primatelju smatra se dostavljenim kad je uručeno primatelju ili kad je ostavljeno u primateljevu poštanskom sandučiću, na drugom za primatelja vidljivom mjestu ili kod odraslog člana primateljeva kućanstva u skladu s odredbama ovoga članka.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Posredna dostava
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 14.
(1) Kad osobna dostava nije obvezna, a primatelj se ne zatekne na mjestu dostave, dostavljač se kod zatečenih osoba i susjeda može raspitati o razlozima zbog kojih primatelj nije zatečen te u primateljevu poštanskom sandučiću, na drugom za primatelja vidljivom mjestu ili kod odraslog člana primateljeva kućanstva ostavlja sudsko pismeno, a na dostavnici naznačuje razloge takve dostave, vrijeme i mjesto odnosno ime osobe kojoj je pismeno uručeno.
(2) Kad osobna dostava nije obvezna, pismeno se smatra dostavljenim kad je uručeno primatelju ili kad je ostavljeno u primateljevu poštanskom sandučiću, na drugom za primatelja vidljivom mjestu ili kod odraslog člana primateljeva kućanstva u skladu s odredbama ovoga članka.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Predaja sudskog pismena članovima kućanstva primatelja
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 15.
(1) Ako je ovim Zakonom propisano da se sudsko pismeno ili obavijest uručuju odraslom članu primateljeva kućanstva, taj je član kućanstva dužan pismeno ili obavijest predati primatelju.
(2) Sudsko pismeno ne smije se predati članu kućanstva koji u istom postupku sudjeluje s protivnim interesom.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Odbijanje primitka sudskog pismena
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 16.
Ako primatelj bez zakonitog razloga odbije primitak pismena, dostavljač navedenu okolnost naznačuje na dostavnici te sudsko pismeno ostavlja u poštanskom sandučiću ili na drugom za primatelja vidljivom mjestu, čime se smatra da je pismeno uredno dostavljeno primatelju.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Dostavnica i zapisnik o dostavi
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 17.
(1) Potvrdu o obavljenoj dostavi (dostavnicu) potpisuju dostavljač, uz naznaku svog osobnog imena, i osoba koja je preuzela pismeno, koja na dostavnici upisuje datum i sat primitka pismena.
(2) Ako je primatelj nepismen ili se ne može potpisati, dostavljač na dostavnici bilježi osobno ime osobe koja je preuzela pismeno s datumom i satom dostave te naznačuje razlog zbog kojeg primatelj nije potpisao dostavnicu.
(3) Ako primatelj odbije potpisati dostavnicu, dostavljač navedenu okolnost naznačuje na dostavnici te sudsko pismeno ostavlja u poštanskom sandučiću ili na drugom za primatelja vidljivom mjestu, čime se smatra da je pismeno uredno dostavljeno primatelju.
(4) Ako pismeno ne preuzima osobno primatelj, dostavljač na dostavnici naznačuje osobno ime osobe koja je pismeno preuzela i u kojem je odnosu s primateljem, odnosno da je pismeno ostavljeno u poštanskom sandučiću ili na drugom za primatelja vidljivom mjestu.
(5) Na dostavnici dostavljač naznačuje i broj isprave na temelju koje je utvrdio istovjetnost primatelja ili osobe koja je preuzela pismeno te tko ju je izdao.
(6) Sve okolnosti i radnje koje je poduzeo radi dostave sudskog pismena dostavljač naznačuje na dostavnici odnosno u posebnom zapisniku o dostavi ako je potrebno.
(7) Dostavnica može biti i u elektroničkom obliku izrađena na odgovarajućem tehničkom uređaju.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Utvrđivanje istovjetnosti
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 18.
(1) Dostavljač je dužan primatelju pismena na njegov zahtjev dokazati svojstvo ovlaštene osobe.
(2) Osoba kojoj se pismeno predaje dužna je na zahtjev dostavljača dokazati svoju istovjetnost.
(3) Dostavljač je ovlašten zatražiti pomoć policije radi utvrđivanja istovjetnosti osobe koju zatekne na mjestu na kojem pismeno treba dostaviti i radi obavljanja drugih radnji dostave, a troškovi koji time nastanu smatraju se troškovima postupka.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Vraćanje pismena sudu
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 19.
Ako dostavljač, pokušavajući dostaviti sudsko pismeno, u bilo kojem trenutku dozna da postoje razlozi zbog kojih sudsko pismeno uopće nije moguće dostaviti primatelju ili ga nije moguće dostaviti na mjestu na kojem je dostava pokušana, pismeno vraća sudu uz naznaku razloga vraćanja te, ako je poznato, naznaku mjesta gdje bi se pismeno moglo dostaviti primatelju.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Glava V. ZAVRŠNA ODREDBA
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 20.
Ovaj Zakon objavit će se u „Narodnim novinama“, a stupa na snagu 1. siječnja 2024.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
O B R A Z L O Ž E NJ E
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 1.
Ovim se člankom utvrđuje predmet ovoga Zakona, a to su pravila dostave sudskih pismena koje se uređenje primjenjuje i na pismena državnog odvjetništva u prethodnom kaznenom postupku i u kaznenom postupku. Također se propisuje da se ovaj Zakon primjenjuje u svim sudskim postupcima, osim ako je posebnim zakonom drugačije propisano.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 2.
Ovim se člankom propisuje rodna neutralnost i jednak odnos u Zakonu upotrijebljenih izraza na muški i ženski rod.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 3.
Ovim se člankom kao osnovni načini dostave utvrđuju elektronička dostava i uručenje kao fizička dostava, a ujedno se kao načini dostave navode i dostava putem sudske e-oglasne ploče te drugi prikladni načini kada je to posebno propisano drugim propisima.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 4.
Ovim se člankom propisuju dostava pismena zastupnicima stranaka kao osobama koje primaju sudska pismena za adresiranog primatelja odnosno uz njega.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 5.
Ovim se člankom propisuju dostave u posebnim slučajevima u kojima se pismena za primatelje, s obzirom na njihova određena svojstva ili mjesta na kojima se privremeno nalaze, dostavljaju preko posebnih tijela, pravnih osoba i ustanova.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 6.
Ovim se člankom propisuju obveznici elektroničke dostave pismena u sudskim postupcima te način dostave prvog sudskog pismena u postupku za one od njih kojima još nije dodijeljeno pravo pristupa sudskom informacijskom sustavu elektroničke komunikacije.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 7.
Ovim se člankom propisuju uvjeti pod kojima se elektronička dostava obavlja fizičkim osobama koje nisu obveznici elektroničke dostave te način njihovog uključivanja u sustav elektroničke komunikacije odnosno elektroničke dostave pismena.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 8.
Ovim se člankom uređuje postupak elektroničke dostave sudskih pismena u primateljev sigurni elektronički pretinac, obavještavanja primatelja o prispijeću pismena te postupak preuzimanja tako dostavljenog pismena, a ministru nadležnom za poslove pravosuđa daje se posebna ovlast pravilnikom urediti pretpostavke za elektroničku dostavu te organizaciju i djelovanje informacijskog sustava preko kojeg se obavlja elektronička dostava sudskih pismena.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 9.
Ovim se člankom propisuje način obavještavanja suda o obavljanju elektroničke dostave sudskih pismena.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 10.
Ovim se člankom propisuje da se fizička dostava (uručenje) sudskih pismena obavlja poštom ili preko službene osobe suda.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 11.
Ovim se člankom propisuje mjesto dostave uručenjem, i to na adresu prebivališta ili boravišta primatelja odnosno na drugu adresu za primanje pismena ili osobe ovlaštene za primanje pismena koje su evidentirane u sustavu ministarstva nadležnog za unutarnje poslove.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 12.
Ovim se člankom uređuje obveza sudionika sudskih postupaka kojima se pismena dostavljaju da sud obavijeste o promjeni mjesta ili načina dostave te se kao posljedica neispunjenja ove obveze propisuje dostava daljnjih pismena preko sudske e-oglasne ploče.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 13.
Ovim se člankom propisuju pravila osobne dostave sudskih pismena kada je takva dostava posebno propisana ili kada od nje teče rok koji se ne može produljiti. Takva dostava obuhvaća i ovlast dostavljača koji ne zatekne primatelja na mjestu dostave da se kod drugih osoba informira o vremenu i mjestu na kojem se primatelj može naknadno zateći te da primatelju ostavi obavijest o daljnjim mogućnostima izvršenja uručenja. Ako na navedeni način ne dođe do uručenja, dostava se još jednom pokušava izvršiti osobnim uručenjem primatelju na mjestu dostave, a ako se primatelj niti tada ne zatekne na tom mjestu pismeno se ostavlja u poštanskom sandučiću ili na drugom za primatelja vidljivom mjestu odnosno za primatelja uručuje odraslom članu njegovog kućanstva, čime se osobna dostava smatra uredno izvršenom.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 14.
Ovim se člankom propisuju pravila o posrednoj dostavi sudskih pismena, u kojem se slučaju, kada se primatelj ne zatekne na mjestu dostave, sudsko pismeno ostavlja u poštanskom sandučiću ili na drugom za primatelja vidljivom mjestu odnosno za primatelja uručuje odraslom članu njegovog kućanstva, čime se posredna dostava smatra uredno izvršenom.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 15.
Ovim se člankom propisuje dužnost članova primateljevog kućanstva da primatelju predaju pismeno koje su preuzeli za njega.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 16.
Ovim se člankom uređuju postupak i posljedice primateljevog odbijanja primitka pismena bez zakonitog razloga, u kojem se slučaju nakon evidentiranja ove okolnosti na dostavnici, pismeno ostavlja u poštanskom sandučiću ili na drugom za primatelja vidljivom mjestu, čime se dostava smatra uredno izvršenom.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 17.
Ovim se člankom propisuje sadržaj dostavnice kao potvrde o obavljenoj dostavi. Također se propisuje da o obavljanju dostave dostavljač može sastaviti i posebni zapisnik te da se dostavnica može izraditi i u elektroničkom obliku na posebnom tehničkom uređaju dostavljača.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 18.
Ovim se člankom utvrđuju obveze dostavljača i osoba kojima se sudska pismena uručuju u pogledu utvrđivanja njihove istovjetnosti odnosno identiteta te mogućnost da pri dostavi uručenjem dostavljač zatraži pomoć policije u navedenu svrhu.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 19.
Ovim se člankom propisuje vraćanje sudskog pismena sudu zbog nemogućnosti uručenja na određenom mjestu dostave ili općenito u odnosu na određenog primatelja.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 20.
Ovim se člankom propisuje stupanje na snagu ovoga Zakona, uzimajući u obzir potrebu da se preispitaju te s ovim Zakonom usklade postupci dostave kako su trenutno uređeni posebnim propisima.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave