NACRT PRIJEDLOGA ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O SUDSKOM REGISTRU
I. USTAVNA OSNOVA ZA DONOŠENJE ZAKONA
Ustavna osnova za donošenje Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sudskom registru je u odredbi članka 2. stavka 4. podstavka 1. Ustava Republike Hrvatske („Narodne novine“, broj 85/10. – pročišćeni tekst i 5/14. – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).
II. OCJENA STANJA I OSNOVNA PITANJA KOJA TREBA UREDITI ZAKONOM TE POSLJEDICE DONOŠENJA ZAKONA
Zakon o sudskom registru („Narodne novine“, broj 1/95., 57/96., 1/98., 30/99., 45/99., 54/05., 40/07., 91/10., 90/11., 148/13., 93/14., 110/15., 40/19. i 34/22., dalje u tekstu: Zakon) donesen je 29. prosinca 1994.
Zakon je usklađen s pravnom stečevinom Europske unije, međutim, s obzirom na relativno česte izmjene zakonodavnog okvira na razini Europske unije, ovim izmjenama i dopunama potrebno je uvesti rješenja iz Direktive (EU) 2019/2121 Europskog parlamenta i Vijeća od 27. studenoga 2019. o izmjeni Direktive (EU) 2017/1132 u pogledu prekograničnih preoblikovanja, spajanja i podjela (Tekst značajan za EGP) (SL L 321, 12.12.2019.) (dalje u tekstu: Direktiva 2019/2121).
Direktivom (EU) 2019/2121 utvrđuju se, među ostalim, pravila o prekograničnim preoblikovanjima, spajanjima i podjelama koja predstavljaju prekretnicu u poboljšanju funkcioniranja unutarnjeg tržišta Europske unije za trgovačka društva i poduzeća te za njihovo ostvarivanje slobode poslovnog nastana koje predstavlja jedno od temeljnih načela prava Unije. Sloboda poslovnog nastana za trgovačka društva obuhvaća, između ostalog, pravo osnivanja takvih trgovačkih društava i upravljanja njima sukladno uvjetima utvrđenima zakonodavstvom države članice u kojoj imaju poslovni nastan.
Zakonom su već obuhvaćena pravila o prekograničnim spajanjima koja su uvedena implementacijom Direktive 2006/56/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 26. listopada 2005. o prekograničnim spajanjima društava kapitala. Potrebno je propisati pravila kojima će se urediti prekogranična preoblikovanja i prekogranične podjele trgovačkih društava. Ujednačeni pravni okvir za prekogranična preoblikovanja i podjele na razini Europske unije pozitivno će utjecati na pravnu sigurnost te će se time ukinuti prepreka za ostvarivanje slobode poslovnog nastana uz jamstvo zaštite prava radnika, vjerovnika i manjinskih članova društva.
Procesne odredbe Direktive 2019/2121 implementirati će se u ovaj Zakon.
Rasterećuju se poduzetnici jer više neće biti u obvezi prilikom osnivanja trgovačkog društva ishoditi izjavu o nepostojanju nepodmirenih dugovanja na osnovi poreza te doprinosa za mirovinsko, odnosno zdravstveno osiguranje kao ni dugovanja za neto plaće radnicima već će navedene podatke sud automatski razmjenjivati sa Ministarstvom financija, Poreznom upravom.
III. OCJENA POTREBNIH SREDSTAVA ZA PROVOĐENJE ZAKONA
Sredstva potrebna za provedbu ovog Zakona osigurana su u Državnom proračunu Republike Hrvatske za razdoblje 2023.-2025., na razdjelu 109 - Ministarstva pravosuđa i uprave, u okviru redovnog poslovanja pravosudnih tijela. Sredstva potrebna za povezivanje sa Poreznom upravom osigurana su na kapitalnom projektu K544087 - OP Učinkoviti ljudski potencijali 2014-2020, u okviru projekta Daljnje unaprjeđenje kvalitete pravosuđa kroz nastavak modernizacije pravosudnog sustava u Republici Hrvatskoj (Project two). Sredstva za 2023. godinu u iznosu 464.530 eura (od toga 85% EU sufinanciranje, a 15% nacionalna sredstva) za nadogradnju e-sudskog registra, u dijelu koji se odnosi na BRIS, osigurana su o okviru projekta K544087, stavke 42 – Rashodi za nabavu proizvedene dugotrajne imovine (izvor 12: 69.680 eura, izvor 561: 394.850 eura).
NACRT PRIJEDLOGA ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O SUDSKOM REGISTRU
Članak 1.
U Zakonu o sudskom registru (»Narodne novine«, broj 1/95., 57/96., 1/98., 30/99., 45/99., 54/05., 40/07., 91/10., 90/11., 148/13., 93/14., 110/15., 40/19. i 34/22.) u članku 1.a, podstavku 6. na kraju rečenice briše se točka i dodaje se podstavak 7. koji glasi:
„– Direktiva (EU) 2019/2121 Europskog parlamenta i Vijeća od 27. studenog 2019. o izmjeni Direktive (EU) 2017/1132 u pogledu prekograničnih preoblikovanja, spajanja i podjela (Tekst značajan za EGP) (SL L 321, 12. 12. 2019.).“.
Članak 2.
U članku 2. točci 16. riječi: „sustavom e-Tvrtka,“ brišu se.
Točka 19. briše se.
Dosadašnje točke 20. do 22. postaju točke 19. do 21.
Članak 3.
U čanku 5.a stavci 3. i 4. brišu se.
Članak 4.
U članku 31. stavku 1. iza točke 14. dodaju se nova točka 15.i točke 16. i 17. koje glase:
„15. namjera provođenja prekograničnog pripajanja odnosno spajanja i obavijest članovima društva, vjerovnicima društva, radničkom vijeću, odnosno radnicima, ako to vijeće nije u društvu utemeljeno, da društvu mogu podnijeti primjedbe na plan pripajanja odnosno spajanja najkasnije pet dana prije održavanja glavne skupštine na kojoj će se odlučivati o pripajanju odnosno spajanju,
16. namjera provođenja prekogranične podjele i obavijest članovima društva, vjerovnicima društva, radničkom vijeću, odnosno radnicima, ako to vijeće nije u društvu utemeljeno, da društvu koje se dijeli mogu podnijeti primjedbe na plan podjele najkasnije pet dana prije održavanja glavne skupštine na kojoj će se odlučivati o podjeli,
17. namjera provođenja prekograničnog preoblikovanja i obavijest članovima društva, vjerovnicima društva, radničkom vijeću, odnosno radnicima, ako to vijeće nije u društvu utemeljeno, da društvu mogu podnijeti primjedbe na plan preoblikovanja najkasnije pet dana prije održavanja glavne skupštine na kojoj će se odlučivati o preoblikovanju,“.
Dosadašnja točka 15. postaje točka 18.
Članak 5.
Članak 40.a mijenja se i glasi:
„(1) Ministarstvo financija, Porezna uprava dužna je na zahtjev registarskog suda elektroničkim putem dostaviti potvrdu o osobama koje imaju nepodmirenih dugovanja na osnovi javnih davanja u smislu općeg poreznog propisa za čiju naplatu je nadležna Porezna uprava. Potvrda se odnosi na potraživanja koja su dospjela na dan izdavanja potvrde, a za koja nije nastupila zastara.
(2) Ministarstvo financija, Porezna uprava će ministarstvu nadležnom za poslove pravosuđa kvartalno dostavljati podatke o ne isplatiteljima plaće. Popis obveznika se formira sukladno članku 83. stavku 1. Zakona o porezu na dohodak i sadrži osobni identifikacijski broj obveznika.
(3) Ako dođe do promjena podataka u popisu iz stavka 2. ovog članka Ministarstvo financija, Porezna uprava dužna je odmah o tome obavijestiti ministarstvo nadležno za poslove pravosuđa.“.
Članak 6.
U članku 43. stavak 6. mijenja se i glasi:
„(6) Pri ispitivanju prijave upisa ili promjene člana uprave, izvršnog direktora, člana nadzornog odbora, člana upravnog odbora, prokurista i likvidatora trgovačkog društva te ravnatelja ili druge osobe ovlaštene za zastupanje ustanove sud će provjeriti je li ta osoba upisana u evidenciju osoba koje ne mogu biti članovi uprave, a koju vodi ministarstvo nadležno za poslove pravosuđa. U slučaju sumnje, sudski registar može provjeriti putem sustava povezivanja registara je li toj osobi u drugoj državi članici Europske unije zabranjeno obavljanje zanimanja koje je u potpunosti ili djelomično obuhvaćeno predmetom poslovanja društva. Utvrdi li da osoba ne može biti član uprave, izvršni direktor, član nadzornog ili upravnog odbora, prokurist ili likvidator trgovačkog društva te ravnatelj ili druga osoba ovlaštena za zastupanje ustanove, sud će odbiti upis njezina imenovanja.“.
Iza stavka 6. dodaju se stavci 7. i 8. koji glase:
„(7) Pri ispitivanju prijave za upis osnivanja trgovačkog društva sud će za osnivača, društvo s ograničenom odgovornošću čiji je on član i u kojem ima poslovni udio u društvu koji predstavlja 25% ili više udjela u temeljnom kapitalu, dioničko društvo čiji je on jedini član, društvo osoba čiji je on član koji osobno odgovara za obveze društva pribaviti i izvršiti uvid u potvrdu i popis iz članka 40.a stavka 1. i 2. ovoga Zakona.
(8) Pri ispitivanju prijave za upis osnivanja trgovačkog društva sud će pribaviti i izvršiti uvid u potvrdu iz članka 40.a stavka 1. ovoga Zakona za društvo koje je brisano u stečajnom postupku s nepodmirenim dugovanjem po osnovi javnih davanja u smislu općeg poreznog propisa za čiju naplatu je nadležna Porezna uprava u kojima je osnivač bio član društva s ograničenom odgovornošću i u kojem je imao poslovni udio u društvu koji predstavlja 25% ili više udjela u temeljnom kapitalu, jedini član dioničkog društva, član društva osoba koji osobno odgovara za obveze društva ili odgovorna osoba.“.
Članak 7.
U članku 53. stavak 3. mijenja se i glasi:
„(3) Ako prijava nije bila uredna ili ne sadrži sve što je potrebno da bi se po njoj moglo postupati, rok iz stavka 1. ovoga članka teći će od dana kad je predlagatelj, nakon što ju je ispravio i dopunio, ponovno podnese u skladu s uputom ili zaključkom kojim ga je sud pozvao da to učini.“.
Stavak 4. mijenja se i glasi:
„Za vrijeme pribave potvrde iz članka 40.a stavka 1. ovoga Zakona ne teče rok iz stavka 1. ovoga članka.“.
Članak 8.
Članak 74.a i naslov iznad njega mijenjaju se i glase:
„Upisi povodom prekograničnog pripajanja i spajanja
Članak 74.a
(1) Upisi u vezi prekograničnog pripajanja i spajanja provode se po pravilima propisanim Zakonom o trgovačkim društvima o prekograničnom spajanju i pripajanju.
(2) Ako pripojeno društvo ima registrirano sjedište u Republici Hrvatskoj, prijava za upis namjere provođenja prekogranične podjele podnosi se registarskom sudu na čijem području taj subjekt ima sjedište. Istom sudu podnosi se i prijave za upis prekograničnog pripajanja i druge prijave za upis koje se odnose na društvo koje se pripaja.
(3) Bez odgađanja nakon upisa u sudski registar namjere provođenja prekograničnog pripajanja, sud će putem sustava povezivanja registara učiniti dostupnim sljedeće podatke:
- pravni oblik, tvrtku i sjedište svakog društva koje sudjeluje u prekograničnom pripajanju te naziv suda ili drugog tijela koje vodi registar u koji je upisano svako to društvo i broj pod kojim je to društvo upisano u odgovarajućem registru,
- temeljna obilježja aranžmana koji su u tim društvima postignuti u svrhu ostvarivanja prava vjerovnika, radnika i članova društva,
- internetsku stranicu na kojoj je dostupan zajednički plan pripajanja i druge isprave koje se moraju učiniti dostupnima po pravilima propisanim Zakonom o trgovačkim društvima.
(4) Registarski sud iz stavka 2. ovoga članka Zakona izdaje potvrdu o pripajanju kad se za to ispune sve zakonom predviđene pretpostavke.
(5) Putem sustava povezivanja registara mora se učiniti dostupnima:
- potvrda o pripajanju,
- zajednički plan pripajanja,
- izvješće o pripajanju, te
- izvješće revizora o pripajanju.
(6) U postupku upisa pripajanja registarski sud na području kojeg pripojeno društvo ima sjedište upisat će u sudski registar zabilježbu da će pripajanje biti valjano tek uz ispunjavanje uvjeta koje propisuje pravo države koje je mjerodavno za društvo preuzimatelja.
(7) Nakon što dobije obavijest o tome da je prekogranično pripajanje počelo proizvoditi učinke od nadležnog tijela države u kojoj se nalazi sjedište društva preuzimatelja, registarski sud će upisati u sudski registar zabilježbu dana valjanosti prekograničnog pripajanja i obavijest da s tim danom uslijed pripajanja prestaje postojati pripojeno društvo.
(8) U sudski registar pripojenog društva upisat će se pravni oblik, tvrtka i sjedište svakog od društava koje je sudjelovalo u prekograničnom pripajanju, te naziv suda ili drugog tijela koji vodi registar u koji je upisano svako od tih društava i broj pod kojim je to društvo upisano odnosno pod kojim je bilo upisano u sudskom registru ili drugom nadležnom tijelu države članice. Ovi podaci učinit će se dostupnima javnosti bez naknade putem sustava povezivanja registara. Registarski sud će nadležnom tijelu države u kojoj se nalazi sjedište društva preuzimatelja poslati elektroničke dokumente koje čuva.
(9) Suradnja registarskih sudova i nadležnih tijela država članica, način dostavljanja potvrda i zbirka isprava propisat će se pravilnikom iz članka 3. stavka 9. ovoga Zakona.“.
Članak 9.
Članak 74.b mijenja se i glasi:
„(1) Ako društvo preuzimatelj ima registrirano sjedište u Republici Hrvatskoj, registarski sud na čijem je području upisano sjedište toga društva nadležan je za upis namjere provođenja pripajanja, upis pripajanja i druge upise koji se u pogledu tog društva provode u postupku prekograničnog pripajanja.
(2) U registar društva preuzimatelja upisat će se dan s kojim proveden upis prekograničnog pripajanja i s kojim su nastupile pravne posljedice pripajanja. Registarski će sud o tom upisu i o danu s kojim su nastupile pravne posljedice pripajanja bez odgađanja obavijestiti sudove odnosno druga tijela koja su nadležna u postupku prekograničnog pripajanja za svako pojedino pripojeno društvo. Ova će se obavijest uputiti nadležnom sudu ili drugom tijelu putem sustava povezivanja registara.
(3) U registar društva preuzimatelja upisat će se pravni oblik, tvrtka i sjedište svakog od društava koje je sudjelovalo u prekograničnom pripajanju, te naziv suda ili drugog tijela koji vodi registar u koji je upisano svako od tih društava i broj pod kojim je pojedino društvo upisano odnosno pod kojim je bilo upisano u sudskom registru ili drugom nadležnom tijelu države članice. Ovi podaci učinit će se dostupnima javnosti bez naknade putem sustava povezivanja registara.“.
Članak 10.
Članak 74.c mijenja se i glasi:
„Provodi li se prekogranično spajanje, prijavu za upis novonastalog društva zajednički podnose ovlašteni organi svih društava koja se spajaju. Prijava se podnosi registarskom sudu na čijem će području društvo koje nastaje spajanjem imati sjedište.“.
Članak 11.
Iza članka 74.c dodaju se članci 74.d i 74.e s naslovima iznad njih koji glase:
„Upisi povodom prekogranične podjele
Članak 74.d
(1) Upisi u postupku prekogranične podjele, za subjekt koji se dijeli, a ima sjedište u Republici Hrvatskoj, ili za subjekt odnosno subjekte koji se u postupku prekogranične podjele osnivaju u Republici Hrvatskoj, provode se po pravilima propisanim Zakonom o trgovačkim društvima.
(2) Ako društvo koje se dijeli ima registrirano sjedište u Republici Hrvatskoj, prijava za upis namjere provođenja prekogranične podjele podnosi se registarskom sudu na čijem području taj subjekt ima sjedište. Istom sudu podnosi se i prijave za upis prekogranične podjele i druge prijave za upis koje se odnose na društvo koje se dijeli.
(3) Bez odgađanja nakon upisa u sudski registar namjere provođenja prekogranične podjele, putem sustava povezivanja registara sud će učiniti dostupnim sljedeće podatke:
- pravni oblik, tvrtku i sjedište društva koje se dijeli te naziv suda koji vodi registar u koji je upisano društvo koje se dijeli i broj pod kojim je to društvo upisano u sudskom registru,
- pravni oblik, tvrtku i sjedište koji su predloženi za svako od društava koja se osnivaju u postupku prekogranične podjele,
- temeljna obilježja aranžmana u svrhu ostvarivanja prava vjerovnika, radnika i članova društva,
- internetsku stranicu na kojoj je dostupan plan podjele i druge isprave koje se imaju učiniti dostupnima po pravilima propisanim Zakonom o trgovačkim društvima.
(4) Registarski sud iz stavka 2. ovoga članka Zakona izdaje potvrdu o podjeli kad se za to ispune sve zakonom predviđene pretpostavke.
(5) Putem sustava povezivanja registara mora se učiniti dostupnima:
- potvrda o podjeli,
- plan podjele,
- izvješće uprave, odnosno izvršnih direktora o podjeli,
- izvješće revizora o podjeli, ako ga je društvo dostavilo uz prijavu za upis namjere podjele, i
- izvješće nadzornog odnosno upravnog odbra o podjeli, ako ga je društvo dostavilo uz prijavu za upis namjere podjele.
(6) Ako se u postupku prekogranične podjele osniva društvo sa sjedištem u Republici Hrvatskoj, za upis osnivanja toga društva nadležan je registarski sud na čijem području će to društvo imati sjedište. Osniva li se u postupku podjele više društava sa sjedištem u Republici Hrvatskoj, nadležnost suda određuje se za svaki od tih subjekata prema njegovom sjedištu. U postupku osnivanja registarski sud pribavit će putem sustava povezivanja registara potvrdu o podjeli koju je za društvo koje se dijeli izdalo nadležno tijelo prema sjedištu tog društva.
(7) Nakon što se u registar upiše društvo koje se osniva u postupku prekogranične podjele, registarski sud će bez odgađanja o tome obavijestiti registarski sud ili drugo nadležno tijelo države članice koje je izdalo potvrdu o podjeli. Registarski sud će bez odgađanja obavijestiti registarski sud ili drugo nadležno tijelo države članice koje je izdalo potvrdu o podjeli i ako pravomoćno odbije upis društva koje se prema planu podjele trebalo osnovati u Republici Hrvatskoj.
(8) Sve isprave i obavijesti koje se putem sustava povezivanja registara dostavljaju registru odnosno drugom nadležnom tijelu države članice Europske unije radi provođenja prekogranične podjele, dostupni su mu bez naknade. Podaci iz stavka 3. ovoga članka te isprave iz stavka 5. ovoga članka dostupne su javnosti putem sustava povezivanja registara bez naknade.
Upisi povodom prekograničnog preoblikovanja
Članak 74.e
(1) Upisi u postupku prekograničnog preoblikovanja subjekta koji ima sjedište u Republici Hrvatskoj, odnosno subjekta koji će se preoblikovati u subjekt sa sjedištem u Republici Hrvatskoj, provode se po pravilima propisanim Zakonom o trgovačkim društvima.
(2) Ako društvo koje se preoblikuje ima registrirano sjedište u Republici Hrvatskoj, prijava za upis namjere provođenja prekograničnog preoblikovanja podnosi se registarskom sudu na čijem području taj subjekt ima sjedište. Istom sudu podnosi se i prijava za upis prekograničnog preoblikovanja i druge prijave za upis koje se odnose na društvo koje se preoblikuje.
(3) Bez odgađanja nakon upisa u sudski registar namjere provođenja prekograničnog preoblikovanja, putem sustava povezivanja registara sud će učiniti dostupnim sljedeće podatke:
- pravni oblik, tvrtku i sjedište društva koje se preoblikuje te naziv suda koji vodi registar u koji je upisano društvo koje se preoblikuje i broj pod kojim je to društvo upisano u sudskom registru,
- predloženi pravni obliku, tvrtku i sjedište koje bi društvo trebalo imati nakon provedenog preoblikovanja,
- temeljna obilježja aranžmana u svrhu ostvarivanja prava vjerovnika, radnika i članova društva,
- internetsku stranicu na kojoj je dostupan plan preoblikovanja i druge isprave koje se imaju učiniti dostupnima po pravilima propisanim Zakonom o trgovačkim društvima.
(4) Registarski sud iz stavka 2. ovoga članka Zakona izdaje potvrdu o preoblikovanju kad se za to ispune sve zakonom predviđene pretpostavke.
(5) Putem sustava povezivanja registara mora se učiniti dostupna:
- potvrda o preoblikovanju,
- plan prekograničnog preoblikovanja
- izvješće uprave, odnosno izvršnih direktora o preoblikovanju,
- izvješće revizora o preoblikovanju, ako ga je društvo dostavilo uz prijavu za upis namjere preoblikovanja,
- izvješće nadzornog odnosno upravnog odbra o preoblikovanju, ako ga je društvo dostavilo uz prijavu za upis namjere preoblikovanja.
(6) Za upis društva koje se prekogranično preoblikuje u društvo sa sjedištem u Republici Hrvatskoj nadležan je registarski sud na čijem području će to društvo imati sjedište. U postupku upisa prekograničnog preoblikovanja i upisa društva u sudski registar, registarski sud pribavit će putem sustava povezivanja registara potvrdu o preoblikovanju koju je za društvo koje se preoblikuje izdalo nadležno tijelo prema sjedištu tog društva.
(7) Nakon što u registar upiše preoblikovano društvo, registarski sud će bez odgađanja o tome obavijestiti registarski sud ili drugo nadležno tijelo države članice koje je izdalo potvrdu o preoblikovanju, navodeći dan s kojim je prekogranično preoblikovanje počelo u Republici Hrvatskoj proizvoditi učinke. Registarski sud će bez odgađanja obavijestiti registarski sud ili drugo nadležno tijelo države članice koje je izdalo potvrdu o preoblikovanju i ako pravomoćno odbije upis društva koje se prema planu preoblikovanja trebalo upisati u Republici Hrvatskoj.
(8) Sve isprave i obavijesti koje se putem sustava povezivanja registara dostavljaju registru odnosno drugom nadležnom tijelu države članice Europske unije radi provođenja prekograničnog preoblikovanja, dostupni su mu bez naknade. Podaci iz stavka 3. te isprave iz stavka 5. dostupne su javnosti putem sustava povezivanja registara bez naknade.“.
Članak 12.
Iza članka 76.b dodaje se novi članak 76.c koji glasi:
„Članak 76.c
Prilikom svakog upisa u evidenciju iz članka 239. stavka 4. Zakona o trgovačkim društvima, ministarstvo nadležno za poslove pravosuđa provjerit će je li osoba koja se upisuje u evidenciju upisana u sudskom registru. U tom slučaju ministarstvo će o upisu u evidenciju bez odgađanja obavijestiti subjekt upisa, registarski sud i ostale osobe prema pravilniku iz članka 239. stavka 5. Zakona o trgovačkim društvima.“.
Članak 13.
U članku 81.a stavku 1. riječi: „5.000,00 kuna“ zamjenjuju se riječima „660,00 eura“.
U stavku 2. riječi: „5.000,00 kuna“ zamjenjuju se riječima „660,00 eura“.
PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 14.
Pravilnik o obliku i sadržaju obrasca za davanje izjave o nepostojanju nepodmirenih dugovanja na osnovi poreza te doprinosa za mirovinsko, odnosno zdravstveno osiguranje kao ni dugovanja za neto plaće radnicima („Narodne novine“, broj 22/2012.) prestaje važiti 1. siječnja 2024.
Članak 15.
Ovaj Zakon stupa na snagu osmog dana od dana objave u „Narodnim novinama“ osim odredaba članaka 2., 3., 5. do 7. ovoga Zakona koje stupaju na snagu 1. siječnja 2024.
O B R A Z L O Ž E NJ E
Uz članak 1.
Ovim člankom se u hrvatski pravni sustav transponiraju se odredbe Direktive (EU) 2019/2121 Europskog parlamenta i Vijeća od 27. studenoga 2019. o izmjeni Direktive (EU) 2017/1132.
Uz članak 2.
Ovom odredbom se briše stipulacija u vezi e-Tvrtka (elektronički sustav uspostavljen za osiguranje uvjeta iz članka 4.c Zakona o Financijskoj agenciji), a obzirom da je predviđeno gašenje ovog sustava i prelazak na napredniji informatički sustav osnivanja trgovačkih društava.
Uz članak 3.
Ovom odredbom se briše stipulacija u vezi e-Tvrtka (elektronički sustav uspostavljen za osiguranje uvjeta iz članka 4.c Zakona o Financijskoj agenciji), a obzirom da je predviđeno gašenje ovog sustava i prelazak na napredniji informatički sustav osnivanja trgovačkih društava.
Uz članak 4.
Ovim člankom uređuju se podaci koji se upisuju u sudski registar za dionička društva povodom prekograničnog pripajanja i spajanja.
Uz članak 5.
Ovim člankom se uređuje dužnost Ministarstva financija, Porezne uprave da na zahtjev registarskog suda elektroničkim putem dostavi potvrdu o osobama koje imaju nepodmirenih dugovanja na osnovi javnih davanja u smislu općeg poreznog propisa za čiju naplatu je nadležna Porezna uprava. Potvrda se izdaje na dan izdavanja potvrde, a odnosi se na potraživanja za koja nije nastupila zastara.
Ministarstvo financija, Porezna uprava će Ministarstvu pravosuđa i uprave kvartalno dostavljati podatke o ne isplatiteljima plaće. Popis obveznika se formira sukladno članku 83. stavku 1. Zakona o porezu na dohodak i sadrži osobni identifikacijski broj obveznika. Ako dođe do promjena podataka u popisu iz stavka 2. ovog članka Ministarstvo financija, Porezna uprava dužna je odmah o tome obavijestiti Ministarstvo pravosuđa i uprave.
Uz članak 6.
Ovom odredbom dopunjuju se odredbe o ispitivanju pretpostavki za upis u dijelu koji se odnosi na ispitivanje prijave upisa ili promjene osoba imenovanih za člana uprave, izvršnog direktora, člana nadzornog odbora, člana upravnog odbora, prokurista i likvidatora trgovačkog društva, na način da se takav postupak obavlja i kod prijave upisa ili promjene ravnatelja ili druge osobe ovlaštene za zastupanje ustanove, s obzirom na to da prema članku 39. stavku 2. Zakona o ustanovama („Narodne novine“, br. 76/93, 29/97, 47/99, 35/08, 127/19 i 151/22) ravnatelj ne može biti osoba koja prema zakonu kojim se uređuju trgovačka društva ne može biti članom uprave trgovačkog društva, a uslijed čega je postojanje zapreka za takav upis također moguće utvrditi uvidom u evidenciju osoba koje ne mogu biti članovi uprave.
Ujedno, uređuje se postupak ispitivanja prijave za upis osnivanja trgovačkog društva u vezi nepodmirenih dugovanja osnivača sa osnove javnih davanja i plaća radnicima.
Uz članak 7.
Ovom odredbom briše se stipulacija u vezi e-Tvrtka (elektronički sustav uspostavljen za osiguranje uvjeta iz članka 4.c Zakona o Financijskoj agenciji), a obzirom da je predviđeno gašenje ovog sustava i prelazak na napredniji informatički sustav osnivanja trgovačkih društava.
Također, propisuje se da za vrijeme pribave potvrde o osobama koje imaju nepodmirenih dugovanja na osnovi javnih davanja u smislu općeg poreznog propisa za čiju naplatu je nadležna Porezna uprava ne teče rok za donošenje rješenja o upisu.
Uz članak 8.
Ovim člankom uređuju se upisi u sudski registar povodom prekograničnog pripajanja i spajanja koji postupci se provode sukladno odredbama Zakonom o trgovačkim društvima o prekograničnom spajanju i pripajanju.
Ako pripojeno društvo ima sjedište u Republici Hrvatskoj, prijava namjere provođenja prekogranične podjele, prijave za upis prekograničnog pripajanja i druge prijave za upis koje se odnose na društvo koje se pripaja podnosi se registarskom sudu na čijem području taj subjekt ima sjedište.
Uređuju se pravila o podacima koji moraju biti nužno dostupni putem sustava povezivanja registara, obveza izdavanja potvrde o pripajanju, upisi zabilježbi te obveza upisa podataka u sudski registar i njihova javna dostupnost.
Uz članak 9.
Ovim člankom uređuje se nadležnost registarskog suda, na čijem području preuzimatelj ima registrirano sjedište u Republici Hrvatskoj, za upis namjere provođenja pripajanja, upis pripajanja i druge upise koji se u pogledu tog društva provode u postupku prekograničnog pripajanja, upis podatka o danu s kojim je proveden upis prekograničnog pripajanja i s kojim su nastupile pravne posljedice pripajanja.
Uređuju se pravila o podacima koji su nužno dostupni putem sustava povezivanja registara, obveza izdavanja potvrde o pripajanju, upis zabilježbi te obveza upisa podataka u sudski registar.
Uz članak 10.
Ovim člankom uređuju se pravila sukladno kojima prijavu za upis novonastalog društva zajednički podnose ovlašteni organi svih društava koja se spajaju. Prijava se podnosi registarskom sudu na čijem će području društvo koje nastaje spajanjem imati sjedište.
Uz članak 11.
Ovim člankom iza članka 74.c dodaju se članci 74.d i 74.e kojima se uređuju pravila o upisima kod prekogranične podjele i preoblikovanja.
Člankom 74.d propisano je da se upisi u sudski registar u postupku prekogranične podjele, za subjekt koji se dijeli, a ima sjedište u Republici Hrvatskoj, ili za subjekt odnosno subjekte koji se u postupku prekogranične podjele osnivaju u Republici Hrvatskoj provode po pravilima propisanim Zakonom o trgovačkim društvima.
Ako društvo koje se dijeli ima sjedište u Republici Hrvatskoj, prijava namjere provođenja prekogranične podjele, prijava za upis prekogranične podjele i druge prijave za upis koje se odnose na društvo koje se dijeli podnose se registarskom sudu na čijem području taj subjekt ima sjedište.
Uređuju se podaci koje je registarski sud dužan nakon upisa namjere provođenja prekogranične podjele, putem sustava povezivanja registara, učiniti dostupnima, izdavanje potvrde o podjeli, nadležnost suda te obvezu registarskog suda da bez odgađanja obavijesti registarski sud ili drugo nadležno tijelo države članice koje je izdalo potvrdu o podjeli o upisu društva koje se osniva u postupku prekogranične podjele kao i pravomoćnom odbijanju upisa.
Člankom 74.e propisano je da se upisi u sudski registar u postupku prekograničnog preoblikovanja subjekta, odnosno subjekta koji će se preoblikovati u subjekt sa sjedištem u Republici Hrvatskoj, provode se po pravilima propisanim Zakonom o trgovačkim društvima.
Ako društvo koje se preoblikuje ima sjedište u Republici Hrvatskoj, prijava namjere provođenja prekogranične preoblikovanja, prijave za upis prekograničnog preoblikovanja i druge prijave za upis koje se odnose na društvo koje se preoblikuje. podnosi se registarskom sudu na čijem području taj subjekt ima sjedište.
Uređuju se podaci koje je registarski sud dužan nakon upisa namjere provođenja prekograničnog preoblikovanja, putem sustava povezivanja registara, učiniti dostupnima, izdavanje potvrde o preoblikovanju, nadležnost suda te obvezu registarskog suda da bez odgađanja obavijesti registarski sud ili drugo nadležno tijelo države članice koje je izdalo potvrdu o preoblikovanju.
Uz članak 12.
Ovom odredbom se propisuje postupak obavještavanja o upisu novih osoba u evidenciju iz članka 239. stavka 4. Zakona o trgovačkim društvima.
Uz članak 13.
Ovom odredbom se vrši usklađivanje i preračunavanje iznosa kuna u euro.
Uz članak 14.
Ovim člankom propisano je da Pravilnik o obliku i sadržaju obrasca za davanje izjave o nepostojanju nepodmirenih dugovanja na osnovi poreza te doprinosa za mirovinsko, odnosno zdravstveno osiguranje kao ni dugovanja za neto plaće radnicima („Narodne novine“, broj 22/2012.) prestaje važiti 1. siječnja 2024..
Uz članak 15.
Ovim člankom je određeno stupanje na snagu ovog Zakona.
TEKST ODREDBI VAŽEĆEG ZAKONA KOJE SE MIJENJAJU, ODNOSNO DOPUNJUJU
Članak 1.a
Ovim se Zakonom u pravni poredak Republike Hrvatske prenose:
- Jedanaesta Direktiva Vijeća 89/666/EEZ od 21. prosinca 1989. o zahtjevima objavljivanja podataka u vezi s podružnicama koje su u nekoj državi članici otvorile određene vrste trgovačkih društava na koje se primjenjuje pravo druge države (SL L 395, 30. 12. 1989.),
- Direktiva 2009/101/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 16. rujna 2009. o usklađivanju zaštitnih mjera koje, radi zaštite interesa članova i trećih strana, države članice zahtijevaju za trgovačka društva u smislu članka 48. stavka 2. Ugovora, s ciljem izjednačavanja takvih zaštitnih mjera (SL L 258, 1. 10. 2009.),
- Direktiva 2012/30/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 25. listopada 2012. o usklađivanju zaštitnih mjera koje, radi zaštite interesa članova i trećih osoba, države članice zahtijevaju od trgovačkih društava u smislu drugog stavka članka 54. Ugovora o funkcioniranju Europske unije, u pogledu osnivanja javnih društava s ograničenom odgovornošću i održavanja i promjene njihovog kapitala, a s ciljem ujednačavanja tih zaštitnih mjera (SL L 315, 14. 11. 2012.),
- Direktiva Vijeća 2013/24/EU od 13. svibnja 2013. o prilagođavanju određenih direktiva u području trgovačkog prava radi pristupanja Republike Hrvatske (SL L 158, 10. 6. 2013.),
- Direktiva 2012/17/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 13. lipnja 2012. o izmjeni Direktive Vijeća 89/666/EEZ te Direktiva 2005/56/EZ i 2009/101/EZ Europskog parlamenta i Vijeća u vezi s povezivanjem središnjih registara, trgovačkih registara i registara trgovačkih društava (SL L 156, 16. 6. 2012.),
- Direktiva (EU) 2019/1151 Europskog parlamenta i Vijeća od 20. lipnja 2019. o izmjeni Direktive (EU) 2017/1132 u pogledu upotrebe digitalnih alata i postupaka u pravu društava (Tekst značajan za EGP) (SL L 186, 11. 7. 2019.).
Značenje pojedinih izraza
Članak 2.
U smislu ovoga Zakona pojedini pojmovi imaju sljedeća značenja:
1. sudski registar (u daljnjem tekstu: registar) je javna knjiga koja sadrži podatke i isprave o subjektima upisa za koje je upis u registar propisan zakonom,
2. glavna knjiga je dio registra u koji se upisuju podaci o subjektima upisa propisani zakonom,
3. zbirka isprava je dio registra u koji se pohranjuju isprave dostavljene za upis podataka o subjektima upisa u glavnu knjigu, isprave dostavljene ili sastavljene u postupku upisa, odluke registarskog suda, osoba ovlaštenih za zastupanje, prokurista, likvidatora, stečajnog i drugih upravitelja, popis članova i potvrde javnih bilježnika te isprave za koje zakon propisuje da se moraju dostaviti registarskom sudu,
4. registarski uložak sadrži podatke o jednom subjektu upisa, odnosno o glavnoj podružnici inozemnog osnivača,
5. subjekt upisa je osoba za koju je zakonom propisan upis u registar,
6. podružnica je dio subjekta upisa za koju je zakonom propisan upis u registar,
7. matični broj subjekta upisa (u daljnjem tekstu: MBS) je identifikacijski broj koji se svakom subjektu upisa i glavnoj podružnici inozemnog osnivača određuje pri upisu u registar, a jedinstven je, nepromjenjiv i neponovljiv. Podružnica domaćeg osnivača označava se s MBS-om svog osnivača i svojim podbrojem,
8. osobni identifikacijski broj (u daljnjem tekstu: OIB) je stalna identifikacijska oznaka koju pri upisu subjekta upisa i glavne podružnice inozemnog osnivača u registar po službenoj dužnosti određuje i dodjeljuje Ministarstvo financija, Porezna uprava na temelju informacije nadležnog tijela koje obavlja prvi upis,
9. Europski jedinstveni identifikator (u daljnjem tekstu: EUID) je identifikator trgovačkog društva koji se dodjeljuje radi nedvojbene identifikacije subjekta u komunikaciji među registrima putem sustava povezivanja središnjih registara i registra trgovačkih društava odnosno sudskog registra,
10. upis je svako unošenje jednog ili više podataka o subjektu upisa u glavnu knjigu,
11. brisanje je upis kojim subjekt upisa prestaje postojati ili kojim određeni podatak upisan u glavnoj knjizi prestaje važiti,
12. predlagatelj je osoba koja je pokrenula postupak upisa,
13. sudionik je predlagatelj, osoba o čijim se pravima ili pravnim interesima odlučuje u postupku te zakonom ovlašteno tijelo,
14. izvadak iz registra (u daljnjem tekstu: izvadak) je ovjerena isprava koja se izdaje iz registra na propisan način, a sadrži upisane podatke o jednom subjektu upisa koji važe ili koji su važili u nekom trenutku ili u određenom razdoblju,
15. financijski izvještaji su godišnji financijski izvještaji i godišnji konsolidirani financijski izvještaji i drugi financijski izvještaji koji su sastavljeni i objavljeni na način propisan zakonom kojim se uređuje računovodstvo poduzetnika zajedno s pripadajućim revizorskim izvješćem ako financijski izvještaji podliježu obvezi revizije,
16. sustav registra je složeni informacijski sustav koji širokopojasnom telekomunikacijskom vezom povezuje sve trgovačke sudove. Sustav je izravno povezan s centralnim OIB aplikacijskim sustavom, registrom godišnjih financijskih izvještaja Financijske agencije, »Narodnim novinama«, sustavom e-Tvrtka, poslovnim registrom i sustavom za besplatnu pravnu pomoć,
17. jedinstvena baza registra je dio sustava registra koji služi kao središnje mjesto za pohranjivanje registarskih, evidencijskih i statističkih podataka registarskih sudova, kao i isprava i drugih dokaza pohranjenih u elektroničkom obliku u zbirku isprava,
18. internetska stranica registra je dio sustava registra putem koje je omogućeno pretraživanje i uvid u javne podatke iz glavne knjige, kao i javno objavljene podatke o sadržaju provedenih upisa u registar, odnosno javno objavljene odluke za koje je zakonom ili odlukama registarskog suda određeno da će se objaviti na način na koji se objavljuju upisi u sudski registar,
19. e-Tvrtka je elektronički sustav uspostavljen za osiguranje uvjeta iz članka 4.c Zakona o Financijskoj agenciji (»Narodne novine«, br. 117/01., 60/04., 42/05.),
20. sustav START je jedinstveni informacijski sustav uspostavljen za pokretanje poslovanja sukladno Uredbi o utvrđivanju poslova iz članka 4.a i 4.c Zakona o financijskoj agenciji (»Narodne novine«, br. 98/05., 106/12. i 71/18.) i Odluci Vlade o utvrđivanju uvjeta, načina i rokova redovitog poslovanja sustava START (»Narodne novine«, br. 103/18,
21. kvalificirani elektronički potpis je kvalificirani elektronički potpis u skladu s odredbama Uredbe (EU) br. 910/2014 Europskog parlamenta i Vijeća od 23. srpnja 2014. o elektroničkoj identifikaciji i uslugama povjerenja za elektroničke transakcije na unutarnjem tržištu i stavljanju izvan snage Direktive 1999/93/EZ (SL L 257, 28. 8. 2014.),
22. sredstva elektroničke identifikacije i autentifikacije visoke razine sigurnosti su vjerodajnice Nacionalnog identifikacijskog i autentifikacijskog sustava visoke razine sigurnosti odnosno odgovarajuća sredstva elektroničke identifikacije i autentifikacije koja se uzajamno priznaju u skladu s člankom 6. Uredbe (EU) br. 910/2014 Europskog parlamenta i Vijeća od 23. srpnja 2014. o elektroničkoj identifikaciji i uslugama povjerenja za elektroničke transakcije na unutarnjem tržištu i stavljanju izvan snage Direktive 1999/93/EZ (SL L 257, 28. 8. 2014.).
Članak 5.a
(1) Osobe koje su po zakonu ovlaštene predlagati upis u sudski registar i poduzimati druge postupovne radnje u registarskom postupku mogu te radnje poduzimati osobno ili preko punomoćnika.
(2) Subjekt upisa ovlašten je podnositi prijavu za osnivanje društva na daljinu i promjenu poslovne adrese u elektroničkom obliku.
(3) Osobe koje rade na poslovima HITRO.HR ureda ovlaštene su podnositi prijave radi osnivanja trgovačkih društava preko sustava e-Tvrtka, sukladno ovlastima propisanim posebnim propisima.
(4) Osoba, odnosno tijelo iz stavka 3. ovoga članka dužno je i utvrditi identitet i ovlaštenja osoba koje traže upis, odnosno pohranu potpisa u sudski registar.
Podaci koji se upisuju za dioničko društvo
Članak 31.
(1) Osim podataka iz članka 24. ovoga Zakona za dioničko društvo upisuju se sljedeći podaci:
1. visina temeljnog ili odobrenog kapitala, njegovo povećanje ili smanjenje i s time povezane odluke,
2. ime i prezime članova uprave, zamjenika članova uprave, predsjednika i članova nadzornog odbora društva, odnosno izvršnih direktora, predsjednika i članova upravnog odbora, OIB i njihovo prebivalište za domaće fizičke osobe odnosno boravište za strane fizičke osobe ako ga imaju,
3. ime i prezime, prebivalište, OIB jedinog dioničara, a za pravne osobe tvrtka ili naziv, sjedište, MBS, OIB i EUID, odnosno odgovarajući podaci za stranu pravnu osobu te promjene tih podataka ili naznaka da društvo nema samo jednog dioničara,
4. nastavak osnivanja dioničkog društva (datum sklapanja ugovora i datum održavanja glavne skupštine koja ga je odobrila, stvar ili pravo koji se stječu na temelju ugovora i naknada koja se za to daje),
5. prijenos dionica manjinskih dioničara, a ako po prijenosu dionica manjinskih dioničara sve dionice drži jedan dioničar, i taj dioničar.
6. poduzetnički ugovori uz navođenje vrste poduzetničkog ugovora, datuma kada je sklopljen, imena i prezimena, odnosno tvrtke ili naziva druge ugovorne strane, a kod ugovora o prijenosu dijela dobiti, sporazum o visini dobiti koja se prenosi, njegove izmjene i prestanak ugovora,
7. priključenje, prestanak priključenja i s time povezane odluke,
8. statusne promjene (domaće i prekogranično pripajanje i spajanje, podjela, preoblikovanje) i s time povezane odluke,
9. ništetnost društva,
10. nastavljanje društva,
11. upis sudskih odluka,
12. prijenos imovine:
a) na osobe javnog prava uz naznaku odluke glavne skupštine kojom se odobrava ugovor o prijenosu imovine te upis razloga za prestanak društva,
b) na druge osobe uz naznaku odluke glavne skupštine kojom se odobrava ugovor o prijenosu imovine,
13. ukidanje društva,
14. namjeravano spajanje i pripajanje prijenosom imovine društva na neko društvo kapitala ili na europsko društvo (SE) sa sjedištem u inozemstvu te ispunjenje uvjeta za namjeravano osnivanje Holdinga – SE,
15. ostali podaci propisani zakonom.
(2) Pri povećanju i smanjenju temeljnog kapitala upisuje se:
1. odluka o povećanju temeljnog kapitala ulozima s naznakom iznosa za koji je povećan,
2. povećani temeljni kapital ulozima,
3. odluka o uvjetnom povećanju temeljnog kapitala s naznakom iznosa za koji se izdaju dionice ili osnove na temelju koje se taj iznos izračunava, najnižeg iznosa povećanja tog kapitala ili osnove za utvrđivanje iznosa za koji se izdaju dionice ili najniži iznos za koji se izdaju,
4. odluka o povećanju odobrenog temeljnog kapitala, provedeno povećanje i iznos nakon povećanja,
5. odluka o povećanju temeljnog kapitala iz sredstava društva s naznakom iznosa za koji je temeljni kapital povećan i godišnjeg financijskog izvješća na temelju kojeg se taj kapital povećava,
6. odluka o povećanju temeljnog kapitala ulozima u stvarima i pravima bez revizije povećanja temeljnog kapitala, uz naznaku datuma javne objave odluke o povećanju temeljnog kapitala,
7. odluka o (redovnom) smanjenju temeljnog kapitala s naznakom iznosa za koji se temeljni kapital želi smanjiti,
8. smanjenje temeljnog kapitala, iznos smanjenja i iznos temeljnog kapitala nakon smanjenja,
9. odluka o pojednostavljenom smanjenju temeljnog kapitala, iznos smanjenja i ukupni iznos kapitala nakon smanjenja s naznakom poslovne godine kada je kapital smanjen,
11. odluka o smanjenju temeljnog kapitala povlačenjem dionica, iznos temeljnog kapitala koji se odnosi na povučene dionice i temeljni kapital nakon smanjenja,
12. odluka o smanjenju (ispod najnižeg iznosa) i povećanju temeljnog kapitala,
13. povećanje temeljnog kapitala,
14. ostali podaci propisani posebnim zakonima.
Upis prekograničnog pripajanja i spajanja
Članak 40.a
(1) Prijavi za osnivanje novog subjekta upisa, uz isprave propisane na temelju ovoga Zakona ili drugim zakonom, osnivač subjekta dužan je priložiti izjavu na kojoj je potpis ovjerio javni bilježnik ili koja je u digitalnom obliku potpisana kvalificiranim elektroničkim potpisom, da ni on ni drugi subjekt upisa čiji je on član, a u kojem ima udjel u društvu koji predstavlja 5% ili više udjela u kapitalu ili glasačkim pravima, ili koji omogućava ostvarenje značajnog utjecaja na upravljanje društvom, nema nepodmirenih dugovanja na osnovi poreza te doprinosa za mirovinsko odnosno zdravstveno osiguranje, kao ni dugovanja za neto plaće radnicima.
(2) Izjavu iz stavka 1. ovoga članka može u ime i za račun osnivača subjekta dati i osoba kojoj je osnivač subjekta dao punomoć za zastupanje u postupku osnivanja subjekta, s time da osnivač subjekta beziznimno odgovara za sadržaj izjave koju je u njegovo ime dao punomoćnik.
(3) Izjava iz stavka 1. ovoga članka ne smije biti starija od trideset dana računajući od dana podnošenja prijave i mora sadržavati popis svih subjekata upisa u kojima je osnivač član u kojem ima udjel u društvu koji predstavlja 5% ili više udjela u kapitalu ili glasačkim pravima, ili koji omogućava ostvarenje značajnog utjecaja na upravljanje društvom, matični broj i osobni identifikacijski broj tih subjekta.
(4) U izjavi iz stavka 1. ovoga članka, osnivač subjekta upisa će potvrditi da su podaci koje je dao točni i potpuni. Za davanje netočnih ili nepotpunih podataka osnivač i odgovorne osobe u osnivaču pravnoj osobi odgovaraju kao za lažan iskaz u postupku pred sudom.
(5) Izjavu iz stavka 1. ovoga članka nisu dužni priložiti:
1. Republika Hrvatska, županije, Grad Zagreb, gradovi i općine,
2. Centar za restrukturiranje i prodaju.
(6) Odredbe stavka 1. do 3. ovoga članka odnose se i na upis promjene osnivača, odnosno članstva u subjektu upisa.
(7) Izjava iz stavka 1. ovoga članka daje se na obrascu koji će propisati ministar pravosuđa.
Ispitivanje pretpostavki za upis
Članak 43.
(1) Prije nego što donese rješenje o upisu, registarski sud ispituje je li udovoljeno pretpostavkama za osnovanost prijave i zahtjeva za upis.
(2) Ako sud utvrdi da nije nadležan za postupanje po prijavi za upis, oglasit će se nenadležnim, i nakon pravomoćnosti rješenja, ustupiti prijavu s prilozima nadležnom registarskom sudu.
(3) Prijava za upis osnovana je:
1. ako je podnesena od ovlaštene osobe,
2. ako je podnesena u zakonom propisanom obliku,
3. ako ima propisani sadržaj,
4. ako su uz prijavu priložene propisane isprave u zakonom propisanom obliku i ako nisu starije od godinu dana,
5. ako je u suglasnosti s odredbama akta kojima se određeni podaci ili promjene upisuju u registar, odnosno ako je u suglasnosti s priloženim ispravama,
6. ako sadrži zahtjev s podacima za koje je propisano da se upisuju u registar,
7. ako predmet poslovanja nije zakonom zabranjen i nije suprotan moralu društva.
(4) Zahtjev za upis je osnovan, ako registarski sud utvrdi da su ispunjene zakonom utvrđene pretpostavke za upis u registar.
(5) Registarski sud ispituje djelatnosti koje čine predmet poslovanja i kada se predmet poslovanja ne upisuje u glavnu knjigu.
(6) Pri ispitivanju prijave upisa ili promjene člana uprave, izvršnog direktora, člana nadzornog odbora, člana upravnog odbora, prokurista i likvidatora trgovačkog društva sud će provjeriti je li ta osoba upisana u evidenciju osoba koje ne mogu biti članovi uprave, a koju vodi ministarstvo nadležno za poslove pravosuđa. U slučaju sumnje, sudski registar može provjeriti putem sustava povezivanja registara je li toj osobi u drugoj državi članici Europske unije zabranjeno obavljanje zanimanja koje je u potpunosti ili djelomično obuhvaćeno predmetom poslovanja društva. Utvrdi li da osoba ne može biti član uprave, izvršni direktor, član nadzornog ili upravnog odbora, prokurist ili likvidator trgovačkog društva, sud će odbiti upis njezina imenovanja.
Donošenje rješenja
Članak 53.
(1) Rješenje o upisu u registar mora se donijeti u roku od pet radnih dana od dana kada je podnesena uredna i po sadržaju osnovana prijava za upis s prilozima, osim ako ne postoje opravdani razlozi za duži rok.
(2) Upisi elektroničkim putem provode se u glavnoj knjizi registra bez donošenja rješenja o upisu.
(3) Ako je prijava za upis osnivanja društva s ograničenom odgovornošću podnesena elektroničkim putem preko sustava e-Tvrtka, upis se mora provesti u roku od 24 sata od dana primitka prijave.
(4) Ako prijava nije bila uredna ili ne sadrži sve što je potrebno da bi se po njoj moglo postupati, rokovi iz stavka 1. i 3. ovoga članka teći će od dana kad je predlagatelj, nakon što ju je ispravio i dopunio, ponovno podnese u skladu s uputom ili zaključkom kojim ga je sud pozvao da to učini.
Članak 74.a
(1) Upis prekograničnog pripajanja i spajanja provodi se po pravilima propisanim u člancima 549.i i 549.j Zakona o trgovačkim društvima.
(2) Ako pripojeno društvo ima registrirano sjedište u Republici Hrvatskoj, registarski sud na čijem je području sjedište toga društva nadzire sve radnje u postupku pripajanja koje provodi pripojeno društvo, i to:
1. da je zajednički plan pripajanja najmanje mjesec dana prije sazivanja skupštine dostavljen u registar i uredno objavljen, osim ako je cijelo vrijeme bio dostupan internetskoj stranici društva,
2. da je prijavu za upis pripajanja podnijela uprava, odnosno izvršni direktori pripojenog društva i da su joj priložene sljedeće isprave:
- zapisnik glavne skupštine s odlukom kojom se daje suglasnost na pripajanje,
- dokaz (ili izjavu) da traju postupci sudskog ispitivanja omjera zamjena dionica, odnosno poslovnih udjela i o ostvarivanju posebnih prava dioničara, odnosno članova društva.
(3) Ako je pripojeno društvo radnje u postupku provelo u skladu sa zakonom, registarski sud upisuje u registar pripajanje uz zabilježbu da će pripajanje biti valjano tek uz ispunjenje uvjeta koje propisuje pravo države mjerodavno za društvo preuzimatelja upisano, te podataka o nadležnom tijelu kojoj je nadležno za upis društva preuzimatelja.
(4) Upis pripajanja javno se objavljuje onako kako se objavljuju podaci o upisu u registar. U objavi upisa pripajanja registarski sud mora navesti:
- da traju postupci sudskog ispitivanja omjera zamjena dionica, odnosno poslovnih udjela i podatke o ostvarivanju posebnih prava dioničara, odnosno članova društva,
- da će pripajanje biti valjano tek uz ispunjenje uvjeta koje propisuje pravo države koje je mjerodavno za društvo preuzimatelja.
(5) Objava upisa pripajanja smatra se potvrdom da su valjano i u potpunosti obavljene sve potrebne radnje u postupku pripajanja pripojenog društva koje ima sjedište u Republici Hrvatskoj.
(6) Pripojeno društvo mora nadležnom tijelu u državi u kojoj je registrirano sjedište društva preuzimatelja dostaviti potvrdu iz stavka 5. ovoga članka najkasnije u roku od šest mjeseci od kada mu ona bude izdana, a zajedno s njome i zajednički plan pripajanja koji je odobrila skupština.
(7) Nakon što od nadležnog tijela u državi u kojoj je registrirano sjedište društva preuzimatelja primi obavijest da su nastupile pravne posljedice pripajanja, registarski sud bez odgađanja po službenoj dužnosti upisuje u registar zabilježbu kada je pripajanje upisano i kod kojeg nadležnog tijela sjedišta društva preuzimatelja, te nadležnom tijelu za društvo preuzimatelja dostavlja zbirku isprava pripojenoga društva.
(8) Suradnja registarskih sudova i nadležnih tijela država članica, način dostavljanja potvrda i zbirka isprava podrobnije će se urediti pravilnikom iz članka 3. stavka 9. ovoga Zakona.
Članak 74.b
(1) Ako društvo preuzimatelja ima registrirano sjedište u Republici Hrvatskoj, registarski sud na čijem je području upisano sjedište toga društva nadzire provedbu postupka pripajanja, a osobito mora provjeriti da su društva koja sudjeluju u pripajanju valjano usvojila zajednički plan pripajanja te da su uređena pitanja o suodlučivanju zaposlenih.
(2) Prijavu za upis pripajanja podnosi uprava društva, odnosno izvršni direktori i predsjednik nadzornog odbora ako društvo ima taj organ,
(3) Prijavi za upis moraju se priložiti.
- zajednički plan pripajanja,
- potvrde nadležnog tijela u državi u kojoj je registrirano sjedište društva koje se pripaja,
- zapisnik glavne skupštine s odlukom kojom se daje suglasnost na pripajanje,
- izvješće o pripajanju s izvješćem radnika, ako su radnici ili njihovi predstavnici dali mišljenje na izvješće o pripajanju,
- izvadak ili potvrdu nadležnog tijela o tvrtki, pravnom obliku i broj pod kojim se u očevidniku vodi pripojeno društvo.
(4) Nakon upisa pripajanja u registar, registarski sud po službenoj dužnosti obavještava nadležno tijelo o provedenom upisu pripajanja uz zahtjev da mu se dostavi zbirka isprava pripojenog društva.
Članak 74.c
Ako se provodi prekogranično spajanje, prijavu za upis novonastalog društva podnose zajednički ovlašteni organi spojenih društava.
Članak 81.a
(1) Ako obveznik financijsku ispravu ne preda ili ju ne preda u zakonom propisanom roku, registarski sud će, rješenjem, uz opomenu iz članka 81. stavka 1. ovoga Zakona, naložiti plaćanje novčane kazne u iznosu od 5.000,00 kuna.
(2) Ako se ne postupi po opomeni suda iz stavka 1. ovoga članka, novčana kazna će se povećavati za iznos dodatnih 5.000,00 kuna sve do ispunjenja obveze.
NACRT PRIJEDLOGA ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O SUDSKOM REGISTRU
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
I. USTAVNA OSNOVA ZA DONOŠENJE ZAKONA
Ustavna osnova za donošenje Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sudskom registru je u odredbi članka 2. stavka 4. podstavka 1. Ustava Republike Hrvatske („Narodne novine“, broj 85/10. – pročišćeni tekst i 5/14. – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
II. OCJENA STANJA I OSNOVNA PITANJA KOJA TREBA UREDITI ZAKONOM TE POSLJEDICE DONOŠENJA ZAKONA
Zakon o sudskom registru („Narodne novine“, broj 1/95., 57/96., 1/98., 30/99., 45/99., 54/05., 40/07., 91/10., 90/11., 148/13., 93/14., 110/15., 40/19. i 34/22., dalje u tekstu: Zakon) donesen je 29. prosinca 1994.
Zakon je usklađen s pravnom stečevinom Europske unije, međutim, s obzirom na relativno česte izmjene zakonodavnog okvira na razini Europske unije, ovim izmjenama i dopunama potrebno je uvesti rješenja iz Direktive (EU) 2019/2121 Europskog parlamenta i Vijeća od 27. studenoga 2019. o izmjeni Direktive (EU) 2017/1132 u pogledu prekograničnih preoblikovanja, spajanja i podjela (Tekst značajan za EGP) (SL L 321, 12.12.2019.) (dalje u tekstu: Direktiva 2019/2121).
Direktivom (EU) 2019/2121 utvrđuju se, među ostalim, pravila o prekograničnim preoblikovanjima, spajanjima i podjelama koja predstavljaju prekretnicu u poboljšanju funkcioniranja unutarnjeg tržišta Europske unije za trgovačka društva i poduzeća te za njihovo ostvarivanje slobode poslovnog nastana koje predstavlja jedno od temeljnih načela prava Unije. Sloboda poslovnog nastana za trgovačka društva obuhvaća, između ostalog, pravo osnivanja takvih trgovačkih društava i upravljanja njima sukladno uvjetima utvrđenima zakonodavstvom države članice u kojoj imaju poslovni nastan.
Zakonom su već obuhvaćena pravila o prekograničnim spajanjima koja su uvedena implementacijom Direktive 2006/56/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 26. listopada 2005. o prekograničnim spajanjima društava kapitala. Potrebno je propisati pravila kojima će se urediti prekogranična preoblikovanja i prekogranične podjele trgovačkih društava. Ujednačeni pravni okvir za prekogranična preoblikovanja i podjele na razini Europske unije pozitivno će utjecati na pravnu sigurnost te će se time ukinuti prepreka za ostvarivanje slobode poslovnog nastana uz jamstvo zaštite prava radnika, vjerovnika i manjinskih članova društva.
Procesne odredbe Direktive 2019/2121 implementirati će se u ovaj Zakon.
Rasterećuju se poduzetnici jer više neće biti u obvezi prilikom osnivanja trgovačkog društva ishoditi izjavu o nepostojanju nepodmirenih dugovanja na osnovi poreza te doprinosa za mirovinsko, odnosno zdravstveno osiguranje kao ni dugovanja za neto plaće radnicima već će navedene podatke sud automatski razmjenjivati sa Ministarstvom financija, Poreznom upravom.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
III. OCJENA POTREBNIH SREDSTAVA ZA PROVOĐENJE ZAKONA
Sredstva potrebna za provedbu ovog Zakona osigurana su u Državnom proračunu Republike Hrvatske za razdoblje 2023.-2025., na razdjelu 109 - Ministarstva pravosuđa i uprave, u okviru redovnog poslovanja pravosudnih tijela. Sredstva potrebna za povezivanje sa Poreznom upravom osigurana su na kapitalnom projektu K544087 - OP Učinkoviti ljudski potencijali 2014-2020, u okviru projekta Daljnje unaprjeđenje kvalitete pravosuđa kroz nastavak modernizacije pravosudnog sustava u Republici Hrvatskoj (Project two). Sredstva za 2023. godinu u iznosu 464.530 eura (od toga 85% EU sufinanciranje, a 15% nacionalna sredstva) za nadogradnju e-sudskog registra, u dijelu koji se odnosi na BRIS, osigurana su o okviru projekta K544087, stavke 42 – Rashodi za nabavu proizvedene dugotrajne imovine (izvor 12: 69.680 eura, izvor 561: 394.850 eura).
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
NACRT PRIJEDLOGA ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O SUDSKOM REGISTRU
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 1.
U Zakonu o sudskom registru (»Narodne novine«, broj 1/95., 57/96., 1/98., 30/99., 45/99., 54/05., 40/07., 91/10., 90/11., 148/13., 93/14., 110/15., 40/19. i 34/22.) u članku 1.a, podstavku 6. na kraju rečenice briše se točka i dodaje se podstavak 7. koji glasi:
„– Direktiva (EU) 2019/2121 Europskog parlamenta i Vijeća od 27. studenog 2019. o izmjeni Direktive (EU) 2017/1132 u pogledu prekograničnih preoblikovanja, spajanja i podjela (Tekst značajan za EGP) (SL L 321, 12. 12. 2019.).“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 2.
U članku 2. točci 16. riječi: „sustavom e-Tvrtka,“ brišu se.
Točka 19. briše se.
Dosadašnje točke 20. do 22. postaju točke 19. do 21.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 3.
U čanku 5.a stavci 3. i 4. brišu se.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 4.
U članku 31. stavku 1. iza točke 14. dodaju se nova točka 15.i točke 16. i 17. koje glase:
„15. namjera provođenja prekograničnog pripajanja odnosno spajanja i obavijest članovima društva, vjerovnicima društva, radničkom vijeću, odnosno radnicima, ako to vijeće nije u društvu utemeljeno, da društvu mogu podnijeti primjedbe na plan pripajanja odnosno spajanja najkasnije pet dana prije održavanja glavne skupštine na kojoj će se odlučivati o pripajanju odnosno spajanju,
16. namjera provođenja prekogranične podjele i obavijest članovima društva, vjerovnicima društva, radničkom vijeću, odnosno radnicima, ako to vijeće nije u društvu utemeljeno, da društvu koje se dijeli mogu podnijeti primjedbe na plan podjele najkasnije pet dana prije održavanja glavne skupštine na kojoj će se odlučivati o podjeli,
17. namjera provođenja prekograničnog preoblikovanja i obavijest članovima društva, vjerovnicima društva, radničkom vijeću, odnosno radnicima, ako to vijeće nije u društvu utemeljeno, da društvu mogu podnijeti primjedbe na plan preoblikovanja najkasnije pet dana prije održavanja glavne skupštine na kojoj će se odlučivati o preoblikovanju, “.
Dosadašnja točka 15. postaje točka 18.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 5.
Članak 40.a mijenja se i glasi:
„(1) Ministarstvo financija, Porezna uprava dužna je na zahtjev registarskog suda elektroničkim putem dostaviti potvrdu o osobama koje imaju nepodmirenih dugovanja na osnovi javnih davanja u smislu općeg poreznog propisa za čiju naplatu je nadležna Porezna uprava. Potvrda se odnosi na potraživanja koja su dospjela na dan izdavanja potvrde, a za koja nije nastupila zastara.
(2) Ministarstvo financija, Porezna uprava će ministarstvu nadležnom za poslove pravosuđa kvartalno dostavljati podatke o ne isplatiteljima plaće. Popis obveznika se formira sukladno članku 83. stavku 1. Zakona o porezu na dohodak i sadrži osobni identifikacijski broj obveznika.
(3) Ako dođe do promjena podataka u popisu iz stavka 2. ovog članka Ministarstvo financija, Porezna uprava dužna je odmah o tome obavijestiti ministarstvo nadležno za poslove pravosuđa.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 6.
U članku 43. stavak 6. mijenja se i glasi:
„(6) Pri ispitivanju prijave upisa ili promjene člana uprave, izvršnog direktora, člana nadzornog odbora, člana upravnog odbora, prokurista i likvidatora trgovačkog društva te ravnatelja ili druge osobe ovlaštene za zastupanje ustanove sud će provjeriti je li ta osoba upisana u evidenciju osoba koje ne mogu biti članovi uprave, a koju vodi ministarstvo nadležno za poslove pravosuđa. U slučaju sumnje, sudski registar može provjeriti putem sustava povezivanja registara je li toj osobi u drugoj državi članici Europske unije zabranjeno obavljanje zanimanja koje je u potpunosti ili djelomično obuhvaćeno predmetom poslovanja društva. Utvrdi li da osoba ne može biti član uprave, izvršni direktor, član nadzornog ili upravnog odbora, prokurist ili likvidator trgovačkog društva te ravnatelj ili druga osoba ovlaštena za zastupanje ustanove, sud će odbiti upis njezina imenovanja.“.
Iza stavka 6. dodaju se stavci 7. i 8. koji glase:
„(7) Pri ispitivanju prijave za upis osnivanja trgovačkog društva sud će za osnivača, društvo s ograničenom odgovornošću čiji je on član i u kojem ima poslovni udio u društvu koji predstavlja 25% ili više udjela u temeljnom kapitalu, dioničko društvo čiji je on jedini član, društvo osoba čiji je on član koji osobno odgovara za obveze društva pribaviti i izvršiti uvid u potvrdu i popis iz članka 40.a stavka 1. i 2. ovoga Zakona.
(8) Pri ispitivanju prijave za upis osnivanja trgovačkog društva sud će pribaviti i izvršiti uvid u potvrdu iz članka 40.a stavka 1. ovoga Zakona za društvo koje je brisano u stečajnom postupku s nepodmirenim dugovanjem po osnovi javnih davanja u smislu općeg poreznog propisa za čiju naplatu je nadležna Porezna uprava u kojima je osnivač bio član društva s ograničenom odgovornošću i u kojem je imao poslovni udio u društvu koji predstavlja 25% ili više udjela u temeljnom kapitalu, jedini član dioničkog društva, član društva osoba koji osobno odgovara za obveze društva ili odgovorna osoba.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 7.
U članku 53. stavak 3. mijenja se i glasi:
„(3) Ako prijava nije bila uredna ili ne sadrži sve što je potrebno da bi se po njoj moglo postupati, rok iz stavka 1. ovoga članka teći će od dana kad je predlagatelj, nakon što ju je ispravio i dopunio, ponovno podnese u skladu s uputom ili zaključkom kojim ga je sud pozvao da to učini.“.
Stavak 4. mijenja se i glasi:
„Za vrijeme pribave potvrde iz članka 40.a stavka 1. ovoga Zakona ne teče rok iz stavka 1. ovoga članka.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 8.
Članak 74.a i naslov iznad njega mijenjaju se i glase:
„Upisi povodom prekograničnog pripajanja i spajanja
Članak 74.a
(1) Upisi u vezi prekograničnog pripajanja i spajanja provode se po pravilima propisanim Zakonom o trgovačkim društvima o prekograničnom spajanju i pripajanju.
(2) Ako pripojeno društvo ima registrirano sjedište u Republici Hrvatskoj, prijava za upis namjere provođenja prekogranične podjele podnosi se registarskom sudu na čijem području taj subjekt ima sjedište. Istom sudu podnosi se i prijave za upis prekograničnog pripajanja i druge prijave za upis koje se odnose na društvo koje se pripaja.
(3) Bez odgađanja nakon upisa u sudski registar namjere provođenja prekograničnog pripajanja, sud će putem sustava povezivanja registara učiniti dostupnim sljedeće podatke:
- pravni oblik, tvrtku i sjedište svakog društva koje sudjeluje u prekograničnom pripajanju te naziv suda ili drugog tijela koje vodi registar u koji je upisano svako to društvo i broj pod kojim je to društvo upisano u odgovarajućem registru,
- temeljna obilježja aranžmana koji su u tim društvima postignuti u svrhu ostvarivanja prava vjerovnika, radnika i članova društva,
- internetsku stranicu na kojoj je dostupan zajednički plan pripajanja i druge isprave koje se moraju učiniti dostupnima po pravilima propisanim Zakonom o trgovačkim društvima.
(4) Registarski sud iz stavka 2. ovoga članka Zakona izdaje potvrdu o pripajanju kad se za to ispune sve zakonom predviđene pretpostavke.
(5) Putem sustava povezivanja registara mora se učiniti dostupnima:
- potvrda o pripajanju,
- zajednički plan pripajanja,
- izvješće o pripajanju, te
- izvješće revizora o pripajanju.
(6) U postupku upisa pripajanja registarski sud na području kojeg pripojeno društvo ima sjedište upisat će u sudski registar zabilježbu da će pripajanje biti valjano tek uz ispunjavanje uvjeta koje propisuje pravo države koje je mjerodavno za društvo preuzimatelja.
(7) Nakon što dobije obavijest o tome da je prekogranično pripajanje počelo proizvoditi učinke od nadležnog tijela države u kojoj se nalazi sjedište društva preuzimatelja, registarski sud će upisati u sudski registar zabilježbu dana valjanosti prekograničnog pripajanja i obavijest da s tim danom uslijed pripajanja prestaje postojati pripojeno društvo.
(8) U sudski registar pripojenog društva upisat će se pravni oblik, tvrtka i sjedište svakog od društava koje je sudjelovalo u prekograničnom pripajanju, te naziv suda ili drugog tijela koji vodi registar u koji je upisano svako od tih društava i broj pod kojim je to društvo upisano odnosno pod kojim je bilo upisano u sudskom registru ili drugom nadležnom tijelu države članice. Ovi podaci učinit će se dostupnima javnosti bez naknade putem sustava povezivanja registara. Registarski sud će nadležnom tijelu države u kojoj se nalazi sjedište društva preuzimatelja poslati elektroničke dokumente koje čuva.
(9) Suradnja registarskih sudova i nadležnih tijela država članica, način dostavljanja potvrda i zbirka isprava propisat će se pravilnikom iz članka 3. stavka 9. ovoga Zakona.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 9.
Članak 74.b mijenja se i glasi:
„(1) Ako društvo preuzimatelj ima registrirano sjedište u Republici Hrvatskoj, registarski sud na čijem je području upisano sjedište toga društva nadležan je za upis namjere provođenja pripajanja, upis pripajanja i druge upise koji se u pogledu tog društva provode u postupku prekograničnog pripajanja.
(2) U registar društva preuzimatelja upisat će se dan s kojim proveden upis prekograničnog pripajanja i s kojim su nastupile pravne posljedice pripajanja. Registarski će sud o tom upisu i o danu s kojim su nastupile pravne posljedice pripajanja bez odgađanja obavijestiti sudove odnosno druga tijela koja su nadležna u postupku prekograničnog pripajanja za svako pojedino pripojeno društvo. Ova će se obavijest uputiti nadležnom sudu ili drugom tijelu putem sustava povezivanja registara.
(3) U registar društva preuzimatelja upisat će se pravni oblik, tvrtka i sjedište svakog od društava koje je sudjelovalo u prekograničnom pripajanju, te naziv suda ili drugog tijela koji vodi registar u koji je upisano svako od tih društava i broj pod kojim je pojedino društvo upisano odnosno pod kojim je bilo upisano u sudskom registru ili drugom nadležnom tijelu države članice. Ovi podaci učinit će se dostupnima javnosti bez naknade putem sustava povezivanja registara.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 10.
Članak 74.c mijenja se i glasi:
„Provodi li se prekogranično spajanje, prijavu za upis novonastalog društva zajednički podnose ovlašteni organi svih društava koja se spajaju. Prijava se podnosi registarskom sudu na čijem će području društvo koje nastaje spajanjem imati sjedište.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 11.
Iza članka 74.c dodaju se članci 74.d i 74.e s naslovima iznad njih koji glase:
„ Upisi povodom prekogranične podjele
Članak 74.d
(1) Upisi u postupku prekogranične podjele, za subjekt koji se dijeli, a ima sjedište u Republici Hrvatskoj, ili za subjekt odnosno subjekte koji se u postupku prekogranične podjele osnivaju u Republici Hrvatskoj, provode se po pravilima propisanim Zakonom o trgovačkim društvima.
(2) Ako društvo koje se dijeli ima registrirano sjedište u Republici Hrvatskoj, prijava za upis namjere provođenja prekogranične podjele podnosi se registarskom sudu na čijem području taj subjekt ima sjedište. Istom sudu podnosi se i prijave za upis prekogranične podjele i druge prijave za upis koje se odnose na društvo koje se dijeli.
(3) Bez odgađanja nakon upisa u sudski registar namjere provođenja prekogranične podjele, putem sustava povezivanja registara sud će učiniti dostupnim sljedeće podatke:
- pravni oblik, tvrtku i sjedište društva koje se dijeli te naziv suda koji vodi registar u koji je upisano društvo koje se dijeli i broj pod kojim je to društvo upisano u sudskom registru,
- pravni oblik, tvrtku i sjedište koji su predloženi za svako od društava koja se osnivaju u postupku prekogranične podjele,
- temeljna obilježja aranžmana u svrhu ostvarivanja prava vjerovnika, radnika i članova društva,
- internetsku stranicu na kojoj je dostupan plan podjele i druge isprave koje se imaju učiniti dostupnima po pravilima propisanim Zakonom o trgovačkim društvima.
(4) Registarski sud iz stavka 2. ovoga članka Zakona izdaje potvrdu o podjeli kad se za to ispune sve zakonom predviđene pretpostavke.
(5) Putem sustava povezivanja registara mora se učiniti dostupnima:
- potvrda o podjeli,
- plan podjele,
- izvješće uprave, odnosno izvršnih direktora o podjeli,
- izvješće revizora o podjeli, ako ga je društvo dostavilo uz prijavu za upis namjere podjele, i
- izvješće nadzornog odnosno upravnog odbra o podjeli, ako ga je društvo dostavilo uz prijavu za upis namjere podjele.
(6) Ako se u postupku prekogranične podjele osniva društvo sa sjedištem u Republici Hrvatskoj, za upis osnivanja toga društva nadležan je registarski sud na čijem području će to društvo imati sjedište. Osniva li se u postupku podjele više društava sa sjedištem u Republici Hrvatskoj, nadležnost suda određuje se za svaki od tih subjekata prema njegovom sjedištu. U postupku osnivanja registarski sud pribavit će putem sustava povezivanja registara potvrdu o podjeli koju je za društvo koje se dijeli izdalo nadležno tijelo prema sjedištu tog društva.
(7) Nakon što se u registar upiše društvo koje se osniva u postupku prekogranične podjele, registarski sud će bez odgađanja o tome obavijestiti registarski sud ili drugo nadležno tijelo države članice koje je izdalo potvrdu o podjeli. Registarski sud će bez odgađanja obavijestiti registarski sud ili drugo nadležno tijelo države članice koje je izdalo potvrdu o podjeli i ako pravomoćno odbije upis društva koje se prema planu podjele trebalo osnovati u Republici Hrvatskoj.
(8) Sve isprave i obavijesti koje se putem sustava povezivanja registara dostavljaju registru odnosno drugom nadležnom tijelu države članice Europske unije radi provođenja prekogranične podjele, dostupni su mu bez naknade. Podaci iz stavka 3. ovoga članka te isprave iz stavka 5. ovoga članka dostupne su javnosti putem sustava povezivanja registara bez naknade.
Upisi povodom prekograničnog preoblikovanja
Članak 74.e
(1) Upisi u postupku prekograničnog preoblikovanja subjekta koji ima sjedište u Republici Hrvatskoj, odnosno subjekta koji će se preoblikovati u subjekt sa sjedištem u Republici Hrvatskoj, provode se po pravilima propisanim Zakonom o trgovačkim društvima.
(2) Ako društvo koje se preoblikuje ima registrirano sjedište u Republici Hrvatskoj, prijava za upis namjere provođenja prekograničnog preoblikovanja podnosi se registarskom sudu na čijem području taj subjekt ima sjedište. Istom sudu podnosi se i prijava za upis prekograničnog preoblikovanja i druge prijave za upis koje se odnose na društvo koje se preoblikuje.
(3) Bez odgađanja nakon upisa u sudski registar namjere provođenja prekograničnog preoblikovanja, putem sustava povezivanja registara sud će učiniti dostupnim sljedeće podatke:
- pravni oblik, tvrtku i sjedište društva koje se preoblikuje te naziv suda koji vodi registar u koji je upisano društvo koje se preoblikuje i broj pod kojim je to društvo upisano u sudskom registru,
- predloženi pravni obliku, tvrtku i sjedište koje bi društvo trebalo imati nakon provedenog preoblikovanja,
- temeljna obilježja aranžmana u svrhu ostvarivanja prava vjerovnika, radnika i članova društva,
- internetsku stranicu na kojoj je dostupan plan preoblikovanja i druge isprave koje se imaju učiniti dostupnima po pravilima propisanim Zakonom o trgovačkim društvima.
(4) Registarski sud iz stavka 2. ovoga članka Zakona izdaje potvrdu o preoblikovanju kad se za to ispune sve zakonom predviđene pretpostavke.
(5) Putem sustava povezivanja registara mora se učiniti dostupna:
- potvrda o preoblikovanju,
- plan prekograničnog preoblikovanja
- izvješće uprave, odnosno izvršnih direktora o preoblikovanju,
- izvješće revizora o preoblikovanju, ako ga je društvo dostavilo uz prijavu za upis namjere preoblikovanja,
- izvješće nadzornog odnosno upravnog odbra o preoblikovanju, ako ga je društvo dostavilo uz prijavu za upis namjere preoblikovanja.
(6) Za upis društva koje se prekogranično preoblikuje u društvo sa sjedištem u Republici Hrvatskoj nadležan je registarski sud na čijem području će to društvo imati sjedište. U postupku upisa prekograničnog preoblikovanja i upisa društva u sudski registar, registarski sud pribavit će putem sustava povezivanja registara potvrdu o preoblikovanju koju je za društvo koje se preoblikuje izdalo nadležno tijelo prema sjedištu tog društva.
(7) Nakon što u registar upiše preoblikovano društvo, registarski sud će bez odgađanja o tome obavijestiti registarski sud ili drugo nadležno tijelo države članice koje je izdalo potvrdu o preoblikovanju, navodeći dan s kojim je prekogranično preoblikovanje počelo u Republici Hrvatskoj proizvoditi učinke. Registarski sud će bez odgađanja obavijestiti registarski sud ili drugo nadležno tijelo države članice koje je izdalo potvrdu o preoblikovanju i ako pravomoćno odbije upis društva koje se prema planu preoblikovanja trebalo upisati u Republici Hrvatskoj.
(8) Sve isprave i obavijesti koje se putem sustava povezivanja registara dostavljaju registru odnosno drugom nadležnom tijelu države članice Europske unije radi provođenja prekograničnog preoblikovanja, dostupni su mu bez naknade. Podaci iz stavka 3. te isprave iz stavka 5. dostupne su javnosti putem sustava povezivanja registara bez naknade.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 12.
Iza članka 76.b dodaje se novi članak 76.c koji glasi:
„Članak 76.c
Prilikom svakog upisa u evidenciju iz članka 239. stavka 4. Zakona o trgovačkim društvima, ministarstvo nadležno za poslove pravosuđa provjerit će je li osoba koja se upisuje u evidenciju upisana u sudskom registru. U tom slučaju ministarstvo će o upisu u evidenciju bez odgađanja obavijestiti subjekt upisa, registarski sud i ostale osobe prema pravilniku iz članka 239. stavka 5. Zakona o trgovačkim društvima.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 13.
U članku 81.a stavku 1. riječi: „5.000,00 kuna“ zamjenjuju se riječima „660,00 eura“.
U stavku 2. riječi: „5.000,00 kuna“ zamjenjuju se riječima „660,00 eura“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 14.
Pravilnik o obliku i sadržaju obrasca za davanje izjave o nepostojanju nepodmirenih dugovanja na osnovi poreza te doprinosa za mirovinsko, odnosno zdravstveno osiguranje kao ni dugovanja za neto plaće radnicima („Narodne novine“, broj 22/2012.) prestaje važiti 1. siječnja 2024.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 15.
Ovaj Zakon stupa na snagu osmog dana od dana objave u „Narodnim novinama“ osim odredaba članaka 2., 3., 5. do 7. ovoga Zakona koje stupaju na snagu 1. siječnja 2024.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
O B R A Z L O Ž E NJ E
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 1.
Ovim člankom se u hrvatski pravni sustav transponiraju se odredbe Direktive (EU) 2019/2121 Europskog parlamenta i Vijeća od 27. studenoga 2019. o izmjeni Direktive (EU) 2017/1132.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 2.
Ovom odredbom se briše stipulacija u vezi e-Tvrtka (elektronički sustav uspostavljen za osiguranje uvjeta iz članka 4.c Zakona o Financijskoj agenciji), a obzirom da je predviđeno gašenje ovog sustava i prelazak na napredniji informatički sustav osnivanja trgovačkih društava.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 3.
Ovom odredbom se briše stipulacija u vezi e-Tvrtka (elektronički sustav uspostavljen za osiguranje uvjeta iz članka 4.c Zakona o Financijskoj agenciji), a obzirom da je predviđeno gašenje ovog sustava i prelazak na napredniji informatički sustav osnivanja trgovačkih društava.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 4.
Ovim člankom uređuju se podaci koji se upisuju u sudski registar za dionička društva povodom prekograničnog pripajanja i spajanja.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 5.
Ovim člankom se uređuje dužnost Ministarstva financija, Porezne uprave da na zahtjev registarskog suda elektroničkim putem dostavi potvrdu o osobama koje imaju nepodmirenih dugovanja na osnovi javnih davanja u smislu općeg poreznog propisa za čiju naplatu je nadležna Porezna uprava. Potvrda se izdaje na dan izdavanja potvrde, a odnosi se na potraživanja za koja nije nastupila zastara.
Ministarstvo financija, Porezna uprava će Ministarstvu pravosuđa i uprave kvartalno dostavljati podatke o ne isplatiteljima plaće. Popis obveznika se formira sukladno članku 83. stavku 1. Zakona o porezu na dohodak i sadrži osobni identifikacijski broj obveznika. Ako dođe do promjena podataka u popisu iz stavka 2. ovog članka Ministarstvo financija, Porezna uprava dužna je odmah o tome obavijestiti Ministarstvo pravosuđa i uprave.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 6.
Ovom odredbom dopunjuju se odredbe o ispitivanju pretpostavki za upis u dijelu koji se odnosi na ispitivanje prijave upisa ili promjene osoba imenovanih za člana uprave, izvršnog direktora, člana nadzornog odbora, člana upravnog odbora, prokurista i likvidatora trgovačkog društva, na način da se takav postupak obavlja i kod prijave upisa ili promjene ravnatelja ili druge osobe ovlaštene za zastupanje ustanove, s obzirom na to da prema članku 39. stavku 2. Zakona o ustanovama („Narodne novine“, br. 76/93, 29/97, 47/99, 35/08, 127/19 i 151/22) ravnatelj ne može biti osoba koja prema zakonu kojim se uređuju trgovačka društva ne može biti članom uprave trgovačkog društva, a uslijed čega je postojanje zapreka za takav upis također moguće utvrditi uvidom u evidenciju osoba koje ne mogu biti članovi uprave.
Ujedno, uređuje se postupak ispitivanja prijave za upis osnivanja trgovačkog društva u vezi nepodmirenih dugovanja osnivača sa osnove javnih davanja i plaća radnicima.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 7.
Ovom odredbom briše se stipulacija u vezi e-Tvrtka (elektronički sustav uspostavljen za osiguranje uvjeta iz članka 4.c Zakona o Financijskoj agenciji), a obzirom da je predviđeno gašenje ovog sustava i prelazak na napredniji informatički sustav osnivanja trgovačkih društava.
Također, propisuje se da za vrijeme pribave potvrde o osobama koje imaju nepodmirenih dugovanja na osnovi javnih davanja u smislu općeg poreznog propisa za čiju naplatu je nadležna Porezna uprava ne teče rok za donošenje rješenja o upisu.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 8.
Ovim člankom uređuju se upisi u sudski registar povodom prekograničnog pripajanja i spajanja koji postupci se provode sukladno odredbama Zakonom o trgovačkim društvima o prekograničnom spajanju i pripajanju.
Ako pripojeno društvo ima sjedište u Republici Hrvatskoj, prijava namjere provođenja prekogranične podjele, prijave za upis prekograničnog pripajanja i druge prijave za upis koje se odnose na društvo koje se pripaja podnosi se registarskom sudu na čijem području taj subjekt ima sjedište.
Uređuju se pravila o podacima koji moraju biti nužno dostupni putem sustava povezivanja registara, obveza izdavanja potvrde o pripajanju, upisi zabilježbi te obveza upisa podataka u sudski registar i njihova javna dostupnost.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 9.
Ovim člankom uređuje se nadležnost registarskog suda, na čijem području preuzimatelj ima registrirano sjedište u Republici Hrvatskoj, za upis namjere provođenja pripajanja, upis pripajanja i druge upise koji se u pogledu tog društva provode u postupku prekograničnog pripajanja, upis podatka o danu s kojim je proveden upis prekograničnog pripajanja i s kojim su nastupile pravne posljedice pripajanja.
Uređuju se pravila o podacima koji su nužno dostupni putem sustava povezivanja registara, obveza izdavanja potvrde o pripajanju, upis zabilježbi te obveza upisa podataka u sudski registar.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 10.
Ovim člankom uređuju se pravila sukladno kojima prijavu za upis novonastalog društva zajednički podnose ovlašteni organi svih društava koja se spajaju. Prijava se podnosi registarskom sudu na čijem će području društvo koje nastaje spajanjem imati sjedište.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 11.
Ovim člankom iza članka 74.c dodaju se članci 74.d i 74.e kojima se uređuju pravila o upisima kod prekogranične podjele i preoblikovanja.
Člankom 74.d propisano je da se upisi u sudski registar u postupku prekogranične podjele, za subjekt koji se dijeli, a ima sjedište u Republici Hrvatskoj, ili za subjekt odnosno subjekte koji se u postupku prekogranične podjele osnivaju u Republici Hrvatskoj provode po pravilima propisanim Zakonom o trgovačkim društvima.
Ako društvo koje se dijeli ima sjedište u Republici Hrvatskoj, prijava namjere provođenja prekogranične podjele, prijava za upis prekogranične podjele i druge prijave za upis koje se odnose na društvo koje se dijeli podnose se registarskom sudu na čijem području taj subjekt ima sjedište.
Uređuju se podaci koje je registarski sud dužan nakon upisa namjere provođenja prekogranične podjele, putem sustava povezivanja registara, učiniti dostupnima, izdavanje potvrde o podjeli, nadležnost suda te obvezu registarskog suda da bez odgađanja obavijesti registarski sud ili drugo nadležno tijelo države članice koje je izdalo potvrdu o podjeli o upisu društva koje se osniva u postupku prekogranične podjele kao i pravomoćnom odbijanju upisa.
Člankom 74.e propisano je da se upisi u sudski registar u postupku prekograničnog preoblikovanja subjekta, odnosno subjekta koji će se preoblikovati u subjekt sa sjedištem u Republici Hrvatskoj, provode se po pravilima propisanim Zakonom o trgovačkim društvima.
Ako društvo koje se preoblikuje ima sjedište u Republici Hrvatskoj, prijava namjere provođenja prekogranične preoblikovanja, prijave za upis prekograničnog preoblikovanja i druge prijave za upis koje se odnose na društvo koje se preoblikuje. podnosi se registarskom sudu na čijem području taj subjekt ima sjedište.
Uređuju se podaci koje je registarski sud dužan nakon upisa namjere provođenja prekograničnog preoblikovanja, putem sustava povezivanja registara, učiniti dostupnima, izdavanje potvrde o preoblikovanju, nadležnost suda te obvezu registarskog suda da bez odgađanja obavijesti registarski sud ili drugo nadležno tijelo države članice koje je izdalo potvrdu o preoblikovanju.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 12.
Ovom odredbom se propisuje postupak obavještavanja o upisu novih osoba u evidenciju iz članka 239. stavka 4. Zakona o trgovačkim društvima.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 13.
Ovom odredbom se vrši usklađivanje i preračunavanje iznosa kuna u euro.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 14.
Ovim člankom propisano je da Pravilnik o obliku i sadržaju obrasca za davanje izjave o nepostojanju nepodmirenih dugovanja na osnovi poreza te doprinosa za mirovinsko, odnosno zdravstveno osiguranje kao ni dugovanja za neto plaće radnicima („Narodne novine“, broj 22/2012.) prestaje važiti 1. siječnja 2024..
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 15.
Ovim člankom je određeno stupanje na snagu ovog Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
TEKST ODREDBI VAŽEĆEG ZAKONA KOJE SE MIJENJAJU, ODNOSNO DOPUNJUJU
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 1.a
Ovim se Zakonom u pravni poredak Republike Hrvatske prenose:
- Jedanaesta Direktiva Vijeća 89/666/EEZ od 21. prosinca 1989. o zahtjevima objavljivanja podataka u vezi s podružnicama koje su u nekoj državi članici otvorile određene vrste trgovačkih društava na koje se primjenjuje pravo druge države (SL L 395, 30. 12. 1989.),
- Direktiva 2009/101/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 16. rujna 2009. o usklađivanju zaštitnih mjera koje, radi zaštite interesa članova i trećih strana, države članice zahtijevaju za trgovačka društva u smislu članka 48. stavka 2. Ugovora, s ciljem izjednačavanja takvih zaštitnih mjera (SL L 258, 1. 10. 2009.),
- Direktiva 2012/30/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 25. listopada 2012. o usklađivanju zaštitnih mjera koje, radi zaštite interesa članova i trećih osoba, države članice zahtijevaju od trgovačkih društava u smislu drugog stavka članka 54. Ugovora o funkcioniranju Europske unije, u pogledu osnivanja javnih društava s ograničenom odgovornošću i održavanja i promjene njihovog kapitala, a s ciljem ujednačavanja tih zaštitnih mjera (SL L 315, 14. 11. 2012.),
- Direktiva Vijeća 2013/24/EU od 13. svibnja 2013. o prilagođavanju određenih direktiva u području trgovačkog prava radi pristupanja Republike Hrvatske (SL L 158, 10. 6. 2013.),
- Direktiva 2012/17/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 13. lipnja 2012. o izmjeni Direktive Vijeća 89/666/EEZ te Direktiva 2005/56/EZ i 2009/101/EZ Europskog parlamenta i Vijeća u vezi s povezivanjem središnjih registara, trgovačkih registara i registara trgovačkih društava (SL L 156, 16. 6. 2012.),
- Direktiva (EU) 2019/1151 Europskog parlamenta i Vijeća od 20. lipnja 2019. o izmjeni Direktive (EU) 2017/1132 u pogledu upotrebe digitalnih alata i postupaka u pravu društava (Tekst značajan za EGP) (SL L 186, 11. 7. 2019.).
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Značenje pojedinih izraza
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 2.
U smislu ovoga Zakona pojedini pojmovi imaju sljedeća značenja:
1. sudski registar (u daljnjem tekstu: registar) je javna knjiga koja sadrži podatke i isprave o subjektima upisa za koje je upis u registar propisan zakonom,
2. glavna knjiga je dio registra u koji se upisuju podaci o subjektima upisa propisani zakonom,
3. zbirka isprava je dio registra u koji se pohranjuju isprave dostavljene za upis podataka o subjektima upisa u glavnu knjigu, isprave dostavljene ili sastavljene u postupku upisa, odluke registarskog suda, osoba ovlaštenih za zastupanje, prokurista, likvidatora, stečajnog i drugih upravitelja, popis članova i potvrde javnih bilježnika te isprave za koje zakon propisuje da se moraju dostaviti registarskom sudu,
4. registarski uložak sadrži podatke o jednom subjektu upisa, odnosno o glavnoj podružnici inozemnog osnivača,
5. subjekt upisa je osoba za koju je zakonom propisan upis u registar,
6. podružnica je dio subjekta upisa za koju je zakonom propisan upis u registar,
7. matični broj subjekta upisa (u daljnjem tekstu: MBS) je identifikacijski broj koji se svakom subjektu upisa i glavnoj podružnici inozemnog osnivača određuje pri upisu u registar, a jedinstven je, nepromjenjiv i neponovljiv. Podružnica domaćeg osnivača označava se s MBS-om svog osnivača i svojim podbrojem,
8. osobni identifikacijski broj (u daljnjem tekstu: OIB) je stalna identifikacijska oznaka koju pri upisu subjekta upisa i glavne podružnice inozemnog osnivača u registar po službenoj dužnosti određuje i dodjeljuje Ministarstvo financija, Porezna uprava na temelju informacije nadležnog tijela koje obavlja prvi upis,
9. Europski jedinstveni identifikator (u daljnjem tekstu: EUID) je identifikator trgovačkog društva koji se dodjeljuje radi nedvojbene identifikacije subjekta u komunikaciji među registrima putem sustava povezivanja središnjih registara i registra trgovačkih društava odnosno sudskog registra,
10. upis je svako unošenje jednog ili više podataka o subjektu upisa u glavnu knjigu,
11. brisanje je upis kojim subjekt upisa prestaje postojati ili kojim određeni podatak upisan u glavnoj knjizi prestaje važiti,
12. predlagatelj je osoba koja je pokrenula postupak upisa,
13. sudionik je predlagatelj, osoba o čijim se pravima ili pravnim interesima odlučuje u postupku te zakonom ovlašteno tijelo,
14. izvadak iz registra (u daljnjem tekstu: izvadak) je ovjerena isprava koja se izdaje iz registra na propisan način, a sadrži upisane podatke o jednom subjektu upisa koji važe ili koji su važili u nekom trenutku ili u određenom razdoblju,
15. financijski izvještaji su godišnji financijski izvještaji i godišnji konsolidirani financijski izvještaji i drugi financijski izvještaji koji su sastavljeni i objavljeni na način propisan zakonom kojim se uređuje računovodstvo poduzetnika zajedno s pripadajućim revizorskim izvješćem ako financijski izvještaji podliježu obvezi revizije,
16. sustav registra je složeni informacijski sustav koji širokopojasnom telekomunikacijskom vezom povezuje sve trgovačke sudove. Sustav je izravno povezan s centralnim OIB aplikacijskim sustavom, registrom godišnjih financijskih izvještaja Financijske agencije, »Narodnim novinama«, sustavom e-Tvrtka, poslovnim registrom i sustavom za besplatnu pravnu pomoć,
17. jedinstvena baza registra je dio sustava registra koji služi kao središnje mjesto za pohranjivanje registarskih, evidencijskih i statističkih podataka registarskih sudova, kao i isprava i drugih dokaza pohranjenih u elektroničkom obliku u zbirku isprava,
18. internetska stranica registra je dio sustava registra putem koje je omogućeno pretraživanje i uvid u javne podatke iz glavne knjige, kao i javno objavljene podatke o sadržaju provedenih upisa u registar, odnosno javno objavljene odluke za koje je zakonom ili odlukama registarskog suda određeno da će se objaviti na način na koji se objavljuju upisi u sudski registar,
19. e-Tvrtka je elektronički sustav uspostavljen za osiguranje uvjeta iz članka 4.c Zakona o Financijskoj agenciji (»Narodne novine«, br. 117/01., 60/04., 42/05.),
20. sustav START je jedinstveni informacijski sustav uspostavljen za pokretanje poslovanja sukladno Uredbi o utvrđivanju poslova iz članka 4.a i 4.c Zakona o financijskoj agenciji (»Narodne novine«, br. 98/05., 106/12. i 71/18.) i Odluci Vlade o utvrđivanju uvjeta, načina i rokova redovitog poslovanja sustava START (»Narodne novine«, br. 103/18,
21. kvalificirani elektronički potpis je kvalificirani elektronički potpis u skladu s odredbama Uredbe (EU) br. 910/2014 Europskog parlamenta i Vijeća od 23. srpnja 2014. o elektroničkoj identifikaciji i uslugama povjerenja za elektroničke transakcije na unutarnjem tržištu i stavljanju izvan snage Direktive 1999/93/EZ (SL L 257, 28. 8. 2014.),
22. sredstva elektroničke identifikacije i autentifikacije visoke razine sigurnosti su vjerodajnice Nacionalnog identifikacijskog i autentifikacijskog sustava visoke razine sigurnosti odnosno odgovarajuća sredstva elektroničke identifikacije i autentifikacije koja se uzajamno priznaju u skladu s člankom 6. Uredbe (EU) br. 910/2014 Europskog parlamenta i Vijeća od 23. srpnja 2014. o elektroničkoj identifikaciji i uslugama povjerenja za elektroničke transakcije na unutarnjem tržištu i stavljanju izvan snage Direktive 1999/93/EZ (SL L 257, 28. 8. 2014.).
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 5.a
(1) Osobe koje su po zakonu ovlaštene predlagati upis u sudski registar i poduzimati druge postupovne radnje u registarskom postupku mogu te radnje poduzimati osobno ili preko punomoćnika.
(2) Subjekt upisa ovlašten je podnositi prijavu za osnivanje društva na daljinu i promjenu poslovne adrese u elektroničkom obliku.
(3) Osobe koje rade na poslovima HITRO.HR ureda ovlaštene su podnositi prijave radi osnivanja trgovačkih društava preko sustava e-Tvrtka, sukladno ovlastima propisanim posebnim propisima.
(4) Osoba, odnosno tijelo iz stavka 3. ovoga članka dužno je i utvrditi identitet i ovlaštenja osoba koje traže upis, odnosno pohranu potpisa u sudski registar.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Podaci koji se upisuju za dioničko društvo
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 31.
(1) Osim podataka iz članka 24. ovoga Zakona za dioničko društvo upisuju se sljedeći podaci:
1. visina temeljnog ili odobrenog kapitala, njegovo povećanje ili smanjenje i s time povezane odluke,
2. ime i prezime članova uprave, zamjenika članova uprave, predsjednika i članova nadzornog odbora društva, odnosno izvršnih direktora, predsjednika i članova upravnog odbora, OIB i njihovo prebivalište za domaće fizičke osobe odnosno boravište za strane fizičke osobe ako ga imaju,
3. ime i prezime, prebivalište, OIB jedinog dioničara, a za pravne osobe tvrtka ili naziv, sjedište, MBS, OIB i EUID, odnosno odgovarajući podaci za stranu pravnu osobu te promjene tih podataka ili naznaka da društvo nema samo jednog dioničara,
4. nastavak osnivanja dioničkog društva (datum sklapanja ugovora i datum održavanja glavne skupštine koja ga je odobrila, stvar ili pravo koji se stječu na temelju ugovora i naknada koja se za to daje),
5. prijenos dionica manjinskih dioničara, a ako po prijenosu dionica manjinskih dioničara sve dionice drži jedan dioničar, i taj dioničar.
6. poduzetnički ugovori uz navođenje vrste poduzetničkog ugovora, datuma kada je sklopljen, imena i prezimena, odnosno tvrtke ili naziva druge ugovorne strane, a kod ugovora o prijenosu dijela dobiti, sporazum o visini dobiti koja se prenosi, njegove izmjene i prestanak ugovora,
7. priključenje, prestanak priključenja i s time povezane odluke,
8. statusne promjene (domaće i prekogranično pripajanje i spajanje, podjela, preoblikovanje) i s time povezane odluke,
9. ništetnost društva,
10. nastavljanje društva,
11. upis sudskih odluka,
12. prijenos imovine:
a) na osobe javnog prava uz naznaku odluke glavne skupštine kojom se odobrava ugovor o prijenosu imovine te upis razloga za prestanak društva,
b) na druge osobe uz naznaku odluke glavne skupštine kojom se odobrava ugovor o prijenosu imovine,
13. ukidanje društva,
14. namjeravano spajanje i pripajanje prijenosom imovine društva na neko društvo kapitala ili na europsko društvo (SE) sa sjedištem u inozemstvu te ispunjenje uvjeta za namjeravano osnivanje Holdinga – SE,
15. ostali podaci propisani zakonom.
(2) Pri povećanju i smanjenju temeljnog kapitala upisuje se:
1. odluka o povećanju temeljnog kapitala ulozima s naznakom iznosa za koji je povećan,
2. povećani temeljni kapital ulozima,
3. odluka o uvjetnom povećanju temeljnog kapitala s naznakom iznosa za koji se izdaju dionice ili osnove na temelju koje se taj iznos izračunava, najnižeg iznosa povećanja tog kapitala ili osnove za utvrđivanje iznosa za koji se izdaju dionice ili najniži iznos za koji se izdaju,
4. odluka o povećanju odobrenog temeljnog kapitala, provedeno povećanje i iznos nakon povećanja,
5. odluka o povećanju temeljnog kapitala iz sredstava društva s naznakom iznosa za koji je temeljni kapital povećan i godišnjeg financijskog izvješća na temelju kojeg se taj kapital povećava,
6. odluka o povećanju temeljnog kapitala ulozima u stvarima i pravima bez revizije povećanja temeljnog kapitala, uz naznaku datuma javne objave odluke o povećanju temeljnog kapitala,
7. odluka o (redovnom) smanjenju temeljnog kapitala s naznakom iznosa za koji se temeljni kapital želi smanjiti,
8. smanjenje temeljnog kapitala, iznos smanjenja i iznos temeljnog kapitala nakon smanjenja,
9. odluka o pojednostavljenom smanjenju temeljnog kapitala, iznos smanjenja i ukupni iznos kapitala nakon smanjenja s naznakom poslovne godine kada je kapital smanjen,
10. provedeno pojednostavljeno smanjenje temeljnog kapitala,
11. odluka o smanjenju temeljnog kapitala povlačenjem dionica, iznos temeljnog kapitala koji se odnosi na povučene dionice i temeljni kapital nakon smanjenja,
12. odluka o smanjenju (ispod najnižeg iznosa) i povećanju temeljnog kapitala,
13. povećanje temeljnog kapitala,
14. ostali podaci propisani posebnim zakonima.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Upis prekograničnog pripajanja i spajanja
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 40.a
(1) Prijavi za osnivanje novog subjekta upisa, uz isprave propisane na temelju ovoga Zakona ili drugim zakonom, osnivač subjekta dužan je priložiti izjavu na kojoj je potpis ovjerio javni bilježnik ili koja je u digitalnom obliku potpisana kvalificiranim elektroničkim potpisom, da ni on ni drugi subjekt upisa čiji je on član, a u kojem ima udjel u društvu koji predstavlja 5% ili više udjela u kapitalu ili glasačkim pravima, ili koji omogućava ostvarenje značajnog utjecaja na upravljanje društvom, nema nepodmirenih dugovanja na osnovi poreza te doprinosa za mirovinsko odnosno zdravstveno osiguranje, kao ni dugovanja za neto plaće radnicima.
(2) Izjavu iz stavka 1. ovoga članka može u ime i za račun osnivača subjekta dati i osoba kojoj je osnivač subjekta dao punomoć za zastupanje u postupku osnivanja subjekta, s time da osnivač subjekta beziznimno odgovara za sadržaj izjave koju je u njegovo ime dao punomoćnik.
(3) Izjava iz stavka 1. ovoga članka ne smije biti starija od trideset dana računajući od dana podnošenja prijave i mora sadržavati popis svih subjekata upisa u kojima je osnivač član u kojem ima udjel u društvu koji predstavlja 5% ili više udjela u kapitalu ili glasačkim pravima, ili koji omogućava ostvarenje značajnog utjecaja na upravljanje društvom, matični broj i osobni identifikacijski broj tih subjekta.
(4) U izjavi iz stavka 1. ovoga članka, osnivač subjekta upisa će potvrditi da su podaci koje je dao točni i potpuni. Za davanje netočnih ili nepotpunih podataka osnivač i odgovorne osobe u osnivaču pravnoj osobi odgovaraju kao za lažan iskaz u postupku pred sudom.
(5) Izjavu iz stavka 1. ovoga članka nisu dužni priložiti:
1. Republika Hrvatska, županije, Grad Zagreb, gradovi i općine,
2. Centar za restrukturiranje i prodaju.
(6) Odredbe stavka 1. do 3. ovoga članka odnose se i na upis promjene osnivača, odnosno članstva u subjektu upisa.
(7) Izjava iz stavka 1. ovoga članka daje se na obrascu koji će propisati ministar pravosuđa.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Ispitivanje pretpostavki za upis
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 43.
(1) Prije nego što donese rješenje o upisu, registarski sud ispituje je li udovoljeno pretpostavkama za osnovanost prijave i zahtjeva za upis.
(2) Ako sud utvrdi da nije nadležan za postupanje po prijavi za upis, oglasit će se nenadležnim, i nakon pravomoćnosti rješenja, ustupiti prijavu s prilozima nadležnom registarskom sudu.
(3) Prijava za upis osnovana je:
1. ako je podnesena od ovlaštene osobe,
2. ako je podnesena u zakonom propisanom obliku,
3. ako ima propisani sadržaj,
4. ako su uz prijavu priložene propisane isprave u zakonom propisanom obliku i ako nisu starije od godinu dana,
5. ako je u suglasnosti s odredbama akta kojima se određeni podaci ili promjene upisuju u registar, odnosno ako je u suglasnosti s priloženim ispravama,
6. ako sadrži zahtjev s podacima za koje je propisano da se upisuju u registar,
7. ako predmet poslovanja nije zakonom zabranjen i nije suprotan moralu društva.
(4) Zahtjev za upis je osnovan, ako registarski sud utvrdi da su ispunjene zakonom utvrđene pretpostavke za upis u registar.
(5) Registarski sud ispituje djelatnosti koje čine predmet poslovanja i kada se predmet poslovanja ne upisuje u glavnu knjigu.
(6) Pri ispitivanju prijave upisa ili promjene člana uprave, izvršnog direktora, člana nadzornog odbora, člana upravnog odbora, prokurista i likvidatora trgovačkog društva sud će provjeriti je li ta osoba upisana u evidenciju osoba koje ne mogu biti članovi uprave, a koju vodi ministarstvo nadležno za poslove pravosuđa. U slučaju sumnje, sudski registar može provjeriti putem sustava povezivanja registara je li toj osobi u drugoj državi članici Europske unije zabranjeno obavljanje zanimanja koje je u potpunosti ili djelomično obuhvaćeno predmetom poslovanja društva. Utvrdi li da osoba ne može biti član uprave, izvršni direktor, član nadzornog ili upravnog odbora, prokurist ili likvidator trgovačkog društva, sud će odbiti upis njezina imenovanja.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Donošenje rješenja
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 53.
(1) Rješenje o upisu u registar mora se donijeti u roku od pet radnih dana od dana kada je podnesena uredna i po sadržaju osnovana prijava za upis s prilozima, osim ako ne postoje opravdani razlozi za duži rok.
(2) Upisi elektroničkim putem provode se u glavnoj knjizi registra bez donošenja rješenja o upisu.
(3) Ako je prijava za upis osnivanja društva s ograničenom odgovornošću podnesena elektroničkim putem preko sustava e-Tvrtka, upis se mora provesti u roku od 24 sata od dana primitka prijave.
(4) Ako prijava nije bila uredna ili ne sadrži sve što je potrebno da bi se po njoj moglo postupati, rokovi iz stavka 1. i 3. ovoga članka teći će od dana kad je predlagatelj, nakon što ju je ispravio i dopunio, ponovno podnese u skladu s uputom ili zaključkom kojim ga je sud pozvao da to učini.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 74.a
(1) Upis prekograničnog pripajanja i spajanja provodi se po pravilima propisanim u člancima 549.i i 549.j Zakona o trgovačkim društvima.
(2) Ako pripojeno društvo ima registrirano sjedište u Republici Hrvatskoj, registarski sud na čijem je području sjedište toga društva nadzire sve radnje u postupku pripajanja koje provodi pripojeno društvo, i to:
1. da je zajednički plan pripajanja najmanje mjesec dana prije sazivanja skupštine dostavljen u registar i uredno objavljen, osim ako je cijelo vrijeme bio dostupan internetskoj stranici društva,
2. da je prijavu za upis pripajanja podnijela uprava, odnosno izvršni direktori pripojenog društva i da su joj priložene sljedeće isprave:
- zapisnik glavne skupštine s odlukom kojom se daje suglasnost na pripajanje,
- dokaz (ili izjavu) da traju postupci sudskog ispitivanja omjera zamjena dionica, odnosno poslovnih udjela i o ostvarivanju posebnih prava dioničara, odnosno članova društva.
(3) Ako je pripojeno društvo radnje u postupku provelo u skladu sa zakonom, registarski sud upisuje u registar pripajanje uz zabilježbu da će pripajanje biti valjano tek uz ispunjenje uvjeta koje propisuje pravo države mjerodavno za društvo preuzimatelja upisano, te podataka o nadležnom tijelu kojoj je nadležno za upis društva preuzimatelja.
(4) Upis pripajanja javno se objavljuje onako kako se objavljuju podaci o upisu u registar. U objavi upisa pripajanja registarski sud mora navesti:
- da traju postupci sudskog ispitivanja omjera zamjena dionica, odnosno poslovnih udjela i podatke o ostvarivanju posebnih prava dioničara, odnosno članova društva,
- da će pripajanje biti valjano tek uz ispunjenje uvjeta koje propisuje pravo države koje je mjerodavno za društvo preuzimatelja.
(5) Objava upisa pripajanja smatra se potvrdom da su valjano i u potpunosti obavljene sve potrebne radnje u postupku pripajanja pripojenog društva koje ima sjedište u Republici Hrvatskoj.
(6) Pripojeno društvo mora nadležnom tijelu u državi u kojoj je registrirano sjedište društva preuzimatelja dostaviti potvrdu iz stavka 5. ovoga članka najkasnije u roku od šest mjeseci od kada mu ona bude izdana, a zajedno s njome i zajednički plan pripajanja koji je odobrila skupština.
(7) Nakon što od nadležnog tijela u državi u kojoj je registrirano sjedište društva preuzimatelja primi obavijest da su nastupile pravne posljedice pripajanja, registarski sud bez odgađanja po službenoj dužnosti upisuje u registar zabilježbu kada je pripajanje upisano i kod kojeg nadležnog tijela sjedišta društva preuzimatelja, te nadležnom tijelu za društvo preuzimatelja dostavlja zbirku isprava pripojenoga društva.
(8) Suradnja registarskih sudova i nadležnih tijela država članica, način dostavljanja potvrda i zbirka isprava podrobnije će se urediti pravilnikom iz članka 3. stavka 9. ovoga Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 74.b
(1) Ako društvo preuzimatelja ima registrirano sjedište u Republici Hrvatskoj, registarski sud na čijem je području upisano sjedište toga društva nadzire provedbu postupka pripajanja, a osobito mora provjeriti da su društva koja sudjeluju u pripajanju valjano usvojila zajednički plan pripajanja te da su uređena pitanja o suodlučivanju zaposlenih.
(2) Prijavu za upis pripajanja podnosi uprava društva, odnosno izvršni direktori i predsjednik nadzornog odbora ako društvo ima taj organ,
(3) Prijavi za upis moraju se priložiti.
- zajednički plan pripajanja,
- potvrde nadležnog tijela u državi u kojoj je registrirano sjedište društva koje se pripaja,
- zapisnik glavne skupštine s odlukom kojom se daje suglasnost na pripajanje,
- izvješće o pripajanju s izvješćem radnika, ako su radnici ili njihovi predstavnici dali mišljenje na izvješće o pripajanju,
- izvadak ili potvrdu nadležnog tijela o tvrtki, pravnom obliku i broj pod kojim se u očevidniku vodi pripojeno društvo.
(4) Nakon upisa pripajanja u registar, registarski sud po službenoj dužnosti obavještava nadležno tijelo o provedenom upisu pripajanja uz zahtjev da mu se dostavi zbirka isprava pripojenog društva.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 74.c
Ako se provodi prekogranično spajanje, prijavu za upis novonastalog društva podnose zajednički ovlašteni organi spojenih društava.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 81.a
(1) Ako obveznik financijsku ispravu ne preda ili ju ne preda u zakonom propisanom roku, registarski sud će, rješenjem, uz opomenu iz članka 81. stavka 1. ovoga Zakona, naložiti plaćanje novčane kazne u iznosu od 5.000,00 kuna.
(2) Ako se ne postupi po opomeni suda iz stavka 1. ovoga članka, novčana kazna će se povećavati za iznos dodatnih 5.000,00 kuna sve do ispunjenja obveze.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave