Na temelju članka 12. stavka 2. točke 2., članka 16. stavka 1. točke 1. i članka 65. stavka 2. Zakona o elektroničkim komunikacijama (»Narodne novine« br. NN 76/22), Vijeće Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti na sjednici održanoj _________ donosi
PRAVILNIK
O NAČINU I UVJETIMA PRISTUPA, KOLOKACIJE I ZAJEDNIČKOG KORIŠTENJA ELEKTRONIČKE KOMUNIKACIJSKE INFRASTRUKTURE I DRUGE POVEZANE OPREME
GLAVA I.
UVODNE ODREDBE
Predmet
Članak 1.
Ovim pravilnikom propisuju se način i uvjeti pristupa, kolokacije i zajedničkog korištenja kabelske kanalizacije i antenskih stupova, zgrada i drugih pripadajućih građevina i opreme, ili do prve sabirne točke, razina raspoloživosti slobodnog prostora u toj infrastrukturi i temeljne sastavnice ugovora o pristupu, kolokaciji i zajedničkom korištenju.
Pojmovi i značenja
Članak 2.
U smislu ovoga pravilnika, pojedini pojmovi imaju sljedeće značenje:
1. cijev malog promjera: cijev izrađena od polietilena visoke gustoće, vanjskog promjera od 20 do 40 mm, s takvom unutrašnjom stjenkom koja osigurava vrlo mali koeficijent trenja
2. cijev promjera 50 mm: cijev izrađena od polietilena visoke gustoće, vanjskog promjera od 50 mm, s takvom unutrašnjom stjenkom koja osigurava vrlo mali koeficijent trenja
3. cijev velikog promjera: cijev izrađena od polivinil klorida, polietilena ili betona vanjskog promjera od 63 do 110 mm
4. HAKOM: Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti
5. kabelska kanalizacija: dio elektroničke komunikacijske infrastrukture koji se sastoji od mreže podzemnih cijevi od pogodnog materijala, kabelskih zdenaca i kabelskih galerija, koja služi za postavljanje i zaštitu elektroničkih komunikacijskih kabela
6. kabelski zdenci: podzemne prostorije višestruke namjene, koje se postavljaju na mjestima nastavljanja, križanja i promjene smjerova kabelske kanalizacije, te ispred kabelskih razdjelnika i centrala
7. kolokacija: omogućavanje uporabe prostora i tehničkih sadržaja koji su potrebni za prikladan smještaj i povezivanje potrebne opreme operatora korisnika u svrhu korištenja veleprodajne usluge
8. mikrocijev: cijev vanjskog promjera od 3 do 16 mm, s takvom unutrašnjom stjenkom koja osigurava vrlo mali koeficijent trenja
9. sabirna točka: točka razdvajanja između mreže operatora zgrade i drugih operatora, odnosno točka u kojoj operator zgrade drugim operatorima omogućuje pristup elektroničkoj komunikacijskoj mreži radi pružanja elektroničkih komunikacijskih usluga krajnjim korisnicima koji su spojeni na tu mrežu
10. trasa kabelske kanalizacije: projektirani ili već izgrađeni pravac i geodetski pozicionirana linija kabelske kanalizacije unutar koridora elektroničke komunikacijske infrastrukture
11. Zakon: Zakon o elektroničkim komunikacijama (Narodne novine 76/22)
GLAVA II.
PRISTUP, KOLOKACIJA I ZAJEDNIČKO KORIŠTENJE ELEKTRONIČKE KOMUNIKACIJSKE INFRASTRUKTURE I DRUGE POVEZANE OPREME
Pravo na pristup, kolokaciju i zajedničko korištenje elektroničke komunikacijske infrastrukture i druge povezane opreme
Članak 3.
(1) Infrastrukturni operator obvezan je omogućiti operatoru korisniku, uz naknadu i na temelju sklopljenog ugovora, pristup, kolokaciju i zajedničko korištenje svoje elektroničke komunikacijske infrastrukture i druge povezane opreme ili nekretnine
(2) Pristup, kolokaciju i zajedničko korištenje elektroničke komunikacijske infrastrukture i druge povezane opreme, infrastrukturni operator obvezan je omogućiti vodeći se načelom nediskriminacije i jednakih uvjeta pristupa za sve operatore korisnike.
(3) Ako je pristup, kolokacija i zajedničko korištenje onemogućeno od strane infrastrukturnog operatora ili ako postoji spor između infrastrukturnog operatora i operatora korisnika u vezi ugovaranja pristupa, kolokacije i zajedničkog korištenja elektroničke komunikacijske infrastrukture i druge povezane opreme ili plaćanja naknade za pristup, kolokaciju i zajedničko korištenje, operatori mogu pokrenuti spor pred HAKOM-om.
Ugovor o pristupu, kolokaciji i zajedničkom korištenju elektroničke komunikacijske
infrastrukture i druge povezane opreme
Članak 4.
(1) Temeljne sastavnice koje ugovor mora sadržavati su:
a) predmet ugovora
b) tehničko rješenje
c) odredbe o trajanju ugovora
d) odredbe o iznosu i načinu plaćanja naknade
e) odredbe o obvezi infrastrukturnog operatora vezano uz sigurnost postavljene opreme
f) odredbe o načinu i postupcima vezanim uz održavanje postavljene opreme
g) odredbe o načinu prijave smetnji u radu postavljene opreme te o načinu i roku otklanjanja kvarova
h) odredbe o otkazu i raskidu ugovora i
i) odredbe o načinu rješavanja sporova između ugovornih strana.
GLAVA III.
UVJETI KORIŠTENJA KABELSKE KANALIZACIJE
Slobodni prostor i djelotvorno korištenje slobodnog prostora u kabelskoj
kanalizaciji
Članak 5.
(1) Korištenje kabelske kanalizacije na svim razinama elektroničke komunikacijske mreže provodi se uz odabir tehnologija koje omogućavaju djelotvorno korištenje slobodnog prostora na ravnopravnoj i zajedničkoj osnovi.
(2) Slobodni prostor u cijevima kabelske kanalizacije podrazumijeva prostor koji nije zauzet kabelom, prostor koji je zauzet kabelom, a koji nije u uporabi duže od 120 dana (u daljnjem tekstu: nekorišteni kabel), pod uvjetom da navedeni prostor nije predviđen kao neophodni servisni prostor za potrebe održavanja postojećih elektroničkih komunikacijskih kabela te kojeg je moguće iskoristiti za uvlačenje elektroničkih komunikacijskih kabela (svjetlovodnih ili bakrenih kabela).
(3) Neophodni servisni prostor za održavanje postojećih kapaciteta je prostor koji je dostatan za uvlačenje kabela najvećeg promjera korištenog na razmatranom dijelu kabelske kanalizacije.
(4) Slobodni prostor u zdencima kabelske kanalizacije je prostor koji je dostatan za smještaj spojnice na kabelu s nužnom pričuvom (za svjetlovodne kabele do 20 m), a da se pri tome ne ometa pristup postojećim kabelima.
Načini ostvarivanja slobodnog prostora u kabelskoj kanalizaciji
Članak 6.
(1) Slobodni prostor u postojećoj kabelskoj kanalizaciji ostvaruje se:
a) izvlačenjem nekorištenih kabela i
b) proširenjem i dopunom postojećeg kapaciteta kabelske kanalizacije.
(2) Ako postoji slobodni prostor u cijevima kabelske kanalizacije, a nastavak na planiranom kabelu nije moguće smjestiti u zdenac sukladno članku 5. stavku 4. ovoga pravilnika, nastavak na kabelu potrebno je planirati u zasebnom tehnološkom prostoru (samostojeći ormar, proširenje kabelskog zdenca ili novi kabelski zdenac), koji će se postaviti neposredno uz trasu kabelske kanalizacije.
(3) Postavljanje dodatnih cijevi ili zdenaca u postojeću kabelsku kanalizaciju propisano je tehničkim uvjetima kabelske kanalizacije.
(4) Infrastrukturni operator obvezan je omogućiti operatoru korisniku proširenje i/ili dopunu dijela kabelske kanalizacije iz stavka 1. točke b) i stavka 2. ovoga članka .
(5) Postupanje operatora na način da se drugim operatorima potpuno ili djelomično onemogućava i/ili uskraćuje pristup, kolokaciju i zajedničko korištenje kabelske kanalizacije, antenskih stupova, zgrada i drugih pripadajućih građevina i opreme, nije dozvoljeno.
Popunjavanje slobodnog prostora u kabelskoj kanalizaciji
Članak 7.
(1) Svaki pojedini svjetlovodni kabel mora se nalaziti u svojoj cijevi.
(2) Bakreni kabeli se uvlače u cijevi velikog promjera ili cijevi promjera 50 mm bez zaštitne cijevi, osim ako njihove mehaničke karakteristike to ne dozvoljavaju.
(3) Djelotvorno popunjavanje prostora u cijevi kabelske kanalizacije ostvaruje se istovremenim uvlačenjem dodatnih cijevi manjeg promjera do pune popunjenosti. Slobodni prostor u kabelskoj kanalizaciji popunjava se na način da se prvo popunjava prostor u cijevi manjeg promjera, a potom se popunjava prostor u cijevi većeg promjera.
(4) Cijev u koju se postavlja svjetlovodni kabel mora biti najmanjeg promjera koji omogućava postavljanje predmetnog kabela.
(5) Mogući načini djelotvornog popunjavanja slobodnog prostora u cijevi velikog promjera su:
Red. br.
Kombinacije cijevi malog promjera
Potreban slobodni prostor
1.
1xPE40+2xPE32+2xPE25
Φ > 95 mm
2.
2xPE40+2xPE32
Φ > 95 mm
3.
4xPE32
Φ > 90 mm
4.
1xPE40+2xPE32
Φ > 85 mm
5.
3xPE32
Φ > 80 mm
6.
3xPE40
Φ > 95 mm
7.
2xPE40
Φ > 90 mm
8.
do 14xPE20
Φ > 95 mm
(6) Mogući načini djelotvornog popunjavanja slobodnog prostora u cijevi velikog promjera koja je zauzeta jednim kabelom su:
Red. br.
Promjer postojećeg kabela (mm)
Kombinacija cijevi s kojom se popunjava slobodni prostor
1.
Φ ≤ 40
PE40+2xPE32
2.
40<Φ≤50
PE32+2xPE25
3.
40<Φ≤50
PE25+2xPE20
4.
50<Φ≤60
PE20 +2xMC*16/12
5.
50<Φ≤60
MC16/12 +2xMC14/10
6.
60<Φ≤70
MC14/10+2xMC12/8
7.
70<Φ≤80
MC12/8+2MC7/4
8.
70<Φ≤80
2MC 7/4
9.
Φ>80
-
* MC = mikrocijev
(7) Mogući načini djelotvornog popunjavanja slobodnog prostora u cijevi malog promjera ili
cijevi promjera 50 mm, su:
Vanjski promjer cijevi (mm)
Maksimalni broj mikrocijevi koje je moguće instalirati*
12/10
10/8
7,5/5
50
7
8
15
40
4
5
10
32
2
3
7
25
1
1
3
*dopuštena je i kombinacija različitih tipova mikrocijevi
(8) U postojećim pristupnim kabelskim kanalizacijama stambenih i/ili poslovnih zgrada izvedenim s jednom ili više cijevi malog promjera ili s cijevima promjera 50 mm, dozvoljava se uz već postojeće kabele uvući i dodatni kabel.
(9) Mogući načini djelotvornog popunjavanja slobodnog prostora u cijevi malog promjera ili cijevi promjera 50 mm koja je zauzeta jednim svjetlovodnim kabelom su:
Vanjski promjer PE cijevi (mm)
Vanjski promjer postojećeg kabela (mm)
Maksimalan broj mikrocijevi koje je moguće instalirati
12/10
10/8
7/7,5
PE50
12,0
5
6
-
15,0
3
4
-
16,5
2
4
-
18,0
2
4
-
PE40
12,0
3
4
7
15,0
2
3
7
16,5
2
2
5
18,0
5
5
5
PE32
12,0
-
-
3
15,0
-
-
3
16,5
-
-
2
18,0
-
-
2
(10) Ako na djelu trase kabelske kanalizacije postoji samo jedna cijev promjera 50 mm ili 40 mm (PE50 ili PE40) te ako se u njoj već nalazi kabel u uporabi, smatra se da na tom dijelu trase nema slobodnog prostora pa se za svako polaganje dodatnog kabela mora ostvariti slobodni prostor proširenjem ili dopunom kabelske kanalizacije.
(11) Prilikom korištenja cijevi malog promjera za uvlačenje svjetlovodnog kabela odgovarajućeg vanjskog promjera obvezno je koristiti cijevi maksimalnog vanjskog promjera, kako je određeno niže u tablici:
Vanjski promjer kabela (mm)
Tip cijevi (max. vanjski promjer u mm)
≤ 10,0
MC 16/12* (16)
≤ 13,5
PE 20 (20)
≤ 18,0
PE 25 (25)
≤ 25,0
PE 32 (32)
*MC = mikrocijev
(12) Svjetlovodni mikrokabeli koji se postavljaju u odgovarajuću mikrocijev čine jednu nedjeljivu tehnološku cjelinu.
(13) Naknada za pristup i zajedničko korištenje kabelske kanalizacije obračunava se po stvarno korištenom prostoru, tj. računajući prostor kojeg zauzima cijev najmanjeg promjera u koju je moguće uvući predmetni kabel, neovisno o stvarnom promjeru cijevi u koju je uvučen predmetni kabel.
Označavanje kabela i cijevi
Članak 8.
(1) Kabeli moraju biti označeni u svakom kabelskom zdencu.
(2) Kabel mora imati oznaku koja sadržava podatak o tipu kabela, vlasniku kabela, oznaku (ime) kabela, i pod kojom oznakom se vode svi podaci o tom kabelu u tehničkoj dokumentaciji.
(3) Oznake iz stavka 2. ovoga članka moraju biti trajne i mora biti onemogućeno njihovo slučajno uklanjanje (primjerice pričvršćene ili zalijepljene).
(4) Mikrocijevi se polažu u grupama, a svaka mikrocijev u grupi mora biti različite boje kako bi se iste mogle međusobno razlikovati.
(5) Cijevi malog promjera moraju biti označene u svakom zdencu.
GLAVA IV.
UGOVARANJE PRISTUPA I ZAJEDNIČKOG KORIŠTENJA KABELSKE
KANALIZACIJE
Pristup podacima i trasi
Članak 9.
(1) Infrastrukturni operator obvezan je u roku od 3 radna dana od zaprimanja zahtjeva operatora korisnika za podacima o trasama kabelske kanalizacije i kabelskih zdenaca i njihovoj popunjenosti dati potrebne podatke (tehničku dokumentaciju).
(2) Infrastrukturni operator može osigurati on line pristup bazi podataka o trasama kabelske kanalizacije i kabelskih zdenaca i njihovoj popunjenosti.
(3) Infrastrukturni operator obvezan je omogućiti pristup trasi radi provjere stvarnog stanja u roku od 3 radna dana od zaprimanja zahtjeva operatora korisnika.
Zahtjev za pristup i zajedničko korištenjekabelske kanalizacije
Članak 10.
(1) Za ugovaranje pristupa i zajedničkog korištenja kabelske kanalizacije operator korisnik dostavlja infrastrukturnom operatoru zahtjev za pristup i zajedničko korištenje kabelske kanalizacije.
(2) Zahtjev operatora korisnika iz stavka 1. ovoga članka mora sadržavati sljedeće:
a) točku A (početna točka) i točku B (završna točka) ili područje obuhvata za korištenje
kabelske kanalizacije
b) vrstu i promjer kabela koji će se položiti između točke A i točke B ili na području obuhvata
c) planirani početak i trajanje zajedničkog korištenja.
(3) Uz zahtjev, operator korisnik može odmah dostaviti i tehničko rješenje iz članka 11. ovoga pravilnika koje obuhvaća podatke iz točke a) i b) stavka 2. ovoga članka ili zahtjev za izradu tehničkog rješenja.
(4) Infrastrukturni operator obvezan je u roku 30 dana po zaprimanju potpunog zahtjeva ugovoriti zajedničko korištenje kabelske kanalizacije ili odbiti zahtjev.
Tehničko rješenje za pristup i zajedničko korištenje kabelske kanalizacije
Članak 11.
(1) Za pristup i zajedničko korištenje kabelske kanalizacije obvezno je izraditi tehničko
rješenje. Tehničko rješenje mora sadržavati:
a) tehnički opis predmetnog rješenja
b) situaciju kabelske kanalizacije predmetne trase
c) lokaciju svakog pojedinog zdenca
d) međusobnu udaljenost između zdenaca po načelu od sredine do sredine zdenca
e) broj i tip cijevi između zdenaca
f) način i poziciju uvlačenja kabela operatora korisnika na rasklopima zdenaca duž cijelog dijela trase iz zahtjeva operatora korisnika i
g) popis potrebnog materijala i potrebnih radova po vrsti, količini i cijeni, uz naznaku stavki koje su predmet refundiranja.
(2) Infrastrukturni operator ili operator korisnik obvezan je dati ili odbiti dati suglasnost na tehničko rješenje za pristup i zajedničko korištenje kabelske kanalizacije u roku od 3 radna dana od dana zaprimanja tehničkog rješenja.
(3) U slučaju da se infrastrukturni operator ili operator korisnik ne očituje o davanju suglasnosti unutar roka iz stavka 2. ovoga članka, smatra se da je suglasnost dana.
(4) Infrastrukturni operator ili operator korisnik obvezan je detaljno obrazložiti razloge odbijanja suglasnosti na tehničko rješenje za pristup i zajedničko korištenje kabelske kanalizacije i visinu iznosa troškova za refundiranje. U tom slučaju, operator koji izrađuje tehničko rješenje mora ispraviti tehničko rješenje i ishoditi suglasnost na novo tehničko rješenje.
(5) Ako se operatori ne mogu usuglasiti oko tehničkog rješenja za pristup i zajedničko korištenje kabelske kanalizacije, mogu pokrenuti spor pred HAKOM-om.
(6) Ako infrastrukturni operator odbija suglasnost na tehničko rješenje zbog prekomjerne gradnje koja je gospodarski neučinkovita, infrastrukturni operator mora detaljno obrazložiti razlog odbijanja te uputiti operatora korisnika na koji način treba ispraviti tehničko rješenje. Infrastrukturni operator je obvezan za gospodarski učinkovito korištenje i djelotvorno popunjavanje kabelske kanalizacije.
Izvođenje i pregled radova iz tehničkog rješenja
Članak 12.
(1) Operator korisnik izvodi radove iz tehničkog rješenja, uz prethodnu najavu radova infrastrukturnom operatoru i obvezan stručni nadzor infrastrukturnog operatora ili nezavisne stručne osobe koju je odredio infrastrukturni operator. Cijena stručnog nadzora mora biti troškovno orijentirana.
(2) Pregled izvršenih radova izvršava infrastrukturni operator i operator korisnik. Pregledom se utvrđuju stvarne količine izvršenih radova, utrošenog materijala, trošak refundiranja i duljinu zajedničkog korištenja kabelske kanalizacije. Pregled izvršenih radova se ne naplaćuje.
Troškovi izrade i realizacije tehničkog rješenja te refundiranje
Članak 13.
(1) Operator korisnik u cijelosti snosi troškove izrade tehničkog rješenja, troškove druge potrebne dokumentacije, suglasnosti, materijala, radova, stručnog nadzora i ostalog nužnog za polaganje kabela operatora korisnika.
(2) Operator korisnik inicijalno snosi troškove materijala i radova za realizaciju tehničkog rješenja (izvlačenje nekorištenog kabela, uvlačenje cijevi u slobodni prostor, popravak kabelske kanalizacije, proširenje i/ili dopuna dijela kabelske kanalizacije).
(3) Troškove iz stavka 2. ovoga članka infrastrukturni operator će refundirati operatoru korisniku sukladno usuglašenom tehničkom rješenju i ugovoru. U slučaju da infrastrukturni operator ima objavljenu standardnu/minimalnu ponudu u kojoj su navedene jedinične cijene troškova radova i materijala, iznos troškova koji se refundiraju operatoru korisniku ne može biti obračunat po cijenama višim od onih u standardnoj/minimalnoj ponudi.
(4) Troškovi iz stavka 2. ovoga članka refundiraju se u skladu s propisima o financijskom poslovanju.
(5) Troškove koji su predmet refundiranja operator korisnik ne može financirati sredstvima iz programa državnih potpora.
Sklapanje ugovora
Članak 14.
(1) Ugovor o pristupu i zajedničkom korištenju kabelske kanalizacije, osim podataka iz članka 4. stavka 1. ovoga pravilnika, u slučaju potrebe za refundacijom mora sadržavati visinu i dinamiku troškova refundiranja, a smatra se sklopljenim danom davanja suglasnosti na tehničko rješenje za pristup i zajedničko korištenje kabelske kanalizacije.
(2) Ako se infrastrukturni operator ili operator korisnik nije očitovao o davanju suglasnosti na tehničko rješenje za pristup i zajedničko korištenje kabelske kanalizacije u roku iz članka 11. stavka 2., ugovor o pristupu i zajedničkom korištenju kabelske kanalizacije smatra se sklopljenim istekom tog roka.
(3) U slučaju odstupanja izvedenih radova i visine troškova u odnosu na odobreno tehničko rješenje i visinu troškova, ugovor mora sadržavati i usuglašeno realizirano tehničko rješenje te eventualno nove troškove koji su predmet refundiranja.
Odbijanje sklapanja ugovora
Članak 15.
(1) Ako infrastrukturni operator odbije sklopiti ugovor o pristupu i zajedničkom korištenju kabelske kanalizacije ili ne omogući operatoru korisniku pristup i zajedničko korištenje svoje kabelske kanalizacije, HAKOM će u roku 30 dana od dana podnošenja zahtjeva operatora korisnika, utvrditi postoje li odgovarajući uvjeti i u slučaju postojanja tih uvjeta donijeti odluku.
GLAVA V.
UVJETI PRISTUPA I ZAJEDNIČKOG KORIŠTENJA ANTENSKIH
STUPOVA
Zahtjev za pristup i zajedničko korištenje
Članak 16.
(1) Operator korisnik dostavlja infrastrukturnom operatoru zahtjev za pristup i zajedničko korištenje antenskog stupa za postavljanje svojeg antenskog sustava, radijske opreme i telekomunikacijske terminalne opreme.
(2) Zahtjev operatora korisnika iz stavka 1. ovoga članka mora sadržavati sljedeće:
a) zemljopisne odrednice lokacije antenskog stupa na kojeg se odnosi zahtjev
b) visinu na kojoj želi postaviti antenski sustav i smjerove
c) točan broj i tip antena po pojedinom smjeru
d) potreban prostor za smještaj opreme
e) tehničko rješenje koje sadrži:
– tehničke detalje o dimenzijama i težini antena, antenskog sustava i ostale opreme koja je
predmet zahtjeva za zajedničko korištenje
– posebne zahtjeve za prijenosnim kapacitetima uz prijedlog rješenja
– posebne zahtjeve za dostupnošću kabelske kanalizacije
– posebne zahtjeve glede elektroenergetskih potreba, ako je moguća kolokacija za telekomunikacijsku terminalnu opremu (inače elektroenergetski priključak treba zatražiti od operatora distribucijskog sustava) i
f) željeni datum uspostave
(3) Infrastrukturni operator dostavlja operatoru korisniku, u roku od 8 dana od dana zaprimanja zahtjeva iz stavka 1. ovoga članka, informaciju o prihvaćanju ili neprihvaćanju zahtjeva te u roku od 30 dana od dana podnošenja zahtjeva dostavlja operatoru korisniku ponudu za pristup i zajedničko korištenje antenskih stupova i svu potrebnu projektnu dokumentaciju.
(4) U slučaju odbijanja zahtjeva operatora korisnika iz stavka 1. ovoga članka, infrastrukturni operator obvezan je detaljno obrazložiti razloge odbijanja.
(5) Na postupak iz ovoga članka, na odgovarajući način primjenjuju se odredbe Glave IV. ovoga pravilnika.
Neprihvaćanje zahtjeva za pristup i zajedničko korištenje
Članak 17.
(1) Ako infrastrukturni operator ne prihvaća zahtjev operatora korisnika iz članka 17. stavka 1. ovoga pravilnika, uz obavijest o neprihvaćanju dostavit će operatoru korisniku i pisano obrazloženje o istome.
(2) Ako operator korisnik ne prihvaća obrazloženje infrastrukturnog operatora o odbijanju pristupa i zajedničkog korištenja antenskog stupa, operator korisnik može pred HAKOM-om pokrenuti postupak utvrđivanja postojanja odgovarajućih uvjeta za zajedničko korištenje.
(3) U slučaju iz stavka 2. ovoga članka HAKOM će provesti postupak utvrđivanja postojanja odgovarajućih uvjeta i u slučaju postojanja tih uvjeta donijeti odluku.
Obveza postavljanja oznaka
Članak 18.
(1) Sva instalirana elektronička komunikacijska oprema mora imati oznaku koja sadržava podatak o tipu opreme i vlasniku.
GLAVA VI.
UVJETI PRISTUPA I ZAJEDNIČKOG KORIŠTENJA ZGRADA I DRUGIH
PRIPADAJUĆIH GRAĐEVINA I OPREME
Zahtjev za pristup i zajedničko korištenje
Članak 19.
(1) Operator korisnik dostavlja infrastrukturnom operatoru zahtjev za pristup i zajedničko korištenje zgrade i druge pripadajuće građevine i opreme.
(2) Zahtjev operatora korisnika iz stavka 1. ovoga članka mora sadržavati sljedeće:
a) lokaciju (adresu) zgrade u odnosu na koju se pristup traži
b) detaljan tehnički opis
c) popis ostale infrastrukture (električna energija, voda i slično) za kojom ima potrebu u s vezi s pristupom i
d) željeni datum uspostave
(3) Infrastrukturni operator dostavlja operatoru korisniku, u roku od 8 dana od dana zaprimanja zahtjeva iz stavka 1. ovoga članka, informaciju o prihvaćanju ili neprihvaćanju zahtjeva te u roku od 30 dana od dana podnošenja zahtjeva dostavlja operatoru korisniku ponudu za pristup i zajedničko korištenje zgrada i drugih pripadajućih građevina i opreme.
(4) U slučaju odbijanja zahtjeva operatora korisnika iz stavka 1. ovoga članka, infrastrukturni operator obvezan je detaljno obrazložiti razloge odbijanja.
(5) Na postupak povodom zahtjeva iz stavka 1. ovoga članka, na odgovarajući način primjenjuju se odredbe Glave IV. ovoga pravilnika.
GLAVA VII.
UVJETI KORIŠTENJA KOLOKACIJSKOG PROSTORA
Obveze infrastrukturnog operatora
Članak 20.
(1) Operator korisnik dostavlja infrastrukturnom operatoru zahtjev za pristup i zajedničko korištenje kolokacijskog prostora.
(2) Zahtjev operatora korisnika iz stavka 1. ovoga članka mora sadržavati sljedeće:
a)lokaciju na kojoj se traži kolokacija
b)traženu vrstu kolokacije (fizička, udaljena, virtualna) za svaku zatraženu lokaciju
c)veličinu potrebnog prostora za kolokaciju
d)željeni datum uspostave kolokacije
e)tehnički opis
f)popis ostale infrastrukture (električna energija, voda i slično) za kojom ima potrebu u s vezi s pristupom
(3) Infrastrukturni operator dostavlja operatoru korisniku, u roku od 8 dana od dana zaprimanja zahtjeva iz stavka 1. ovoga članka, informaciju o prihvaćanju ili neprihvaćanju zahtjeva te u roku od 30 dana od dana podnošenja zahtjeva dostavlja operatoru korisniku ponudu za pristup i zajedničko korištenje kolokacijskog prostora.
(4) U slučaju odbijanja zahtjeva operatora korisnika iz stavka 1. ovoga članka, infrastrukturni operator obvezan je detaljno obrazložiti razloge odbijanja.
(5) Na postupak povodom zahtjeva iz stavka 1. ovoga članka, na odgovarajući način primjenjuju se odredbe Glave IV. ovoga pravilnika.
GLAVA VIII.
PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Postupci u tijeku i prestanak važenja drugih propisa
Članak 21.
(1) Postupci pokrenuti prije stupanja na snagu ovoga pravilnika dovršit će se primjenom odredaba Pravilnika o načinu i uvjetima pristupa i zajedničkog korištenja elektroničke komunikacijske infrastrukture i druge povezane opreme (»Narodne novine« br. 36/2016).
(2) Danom stupanja na snagu ovoga pravilnika prestaje važiti Pravilnik o načinu i uvjetima pristupa i zajedničkog korištenja elektroničke komunikacijske infrastrukture i druge povezane opreme (»Narodne novine« br. 36/2016).
Stupanje na snagu
Članak 22.
Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
HRVATSKA REGULATORNA AGENCIJA ZA
MREŽNE DJELATNOSTI
Na temelju članka 12. stavka 2. točke 2., članka 16. stavka 1. točke 1. i članka 65. stavka 2. Zakona o elektroničkim komunikacijama (»Narodne novine« br. NN 76/22), Vijeće Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti na sjednici održanoj _________ donosi
PRAVILNIK
O NAČINU I UVJETIMA PRISTUPA, KOLOKACIJE I ZAJEDNIČKOG KORIŠTENJA ELEKTRONIČKE KOMUNIKACIJSKE INFRASTRUKTURE I DRUGE POVEZANE OPREME
Komentirate u ime: Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti
GLAVA I.
Komentirate u ime: Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti
UVODNE ODREDBE
Predmet
Komentirate u ime: Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti
Članak 1.
Ovim pravilnikom propisuju se način i uvjeti pristupa, kolokacije i zajedničkog korištenja kabelske kanalizacije i antenskih stupova, zgrada i drugih pripadajućih građevina i opreme, ili do prve sabirne točke, razina raspoloživosti slobodnog prostora u toj infrastrukturi i temeljne sastavnice ugovora o pristupu, kolokaciji i zajedničkom korištenju.
Pojmovi i značenja
Komentirate u ime: Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti
Članak 2.
U smislu ovoga pravilnika, pojedini pojmovi imaju sljedeće značenje:
1. cijev malog promjera : cijev izrađena od polietilena visoke gustoće, vanjskog promjera od 20 do 40 mm, s takvom unutrašnjom stjenkom koja osigurava vrlo mali koeficijent trenja
2. cijev promjera 50 mm : cijev izrađena od polietilena visoke gustoće, vanjskog promjera od 50 mm, s takvom unutrašnjom stjenkom koja osigurava vrlo mali koeficijent trenja
3. cijev velikog promjera : cijev izrađena od polivinil klorida, polietilena ili betona vanjskog promjera od 63 do 110 mm
4. HAKOM: Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti
5. kabelska kanalizacija: dio elektroničke komunikacijske infrastrukture koji se sastoji od mreže podzemnih cijevi od pogodnog materijala, kabelskih zdenaca i kabelskih galerija, koja služi za postavljanje i zaštitu elektroničkih komunikacijskih kabela
6. kabelski zdenci : podzemne prostorije višestruke namjene, koje se postavljaju na mjestima nastavljanja, križanja i promjene smjerova kabelske kanalizacije, te ispred kabelskih razdjelnika i centrala
7. kolokacija : omogućavanje uporabe prostora i tehničkih sadržaja koji su potrebni za prikladan smještaj i povezivanje potrebne opreme operatora korisnika u svrhu korištenja veleprodajne usluge
8. mikrocijev : cijev vanjskog promjera od 3 do 16 mm, s takvom unutrašnjom stjenkom koja osigurava vrlo mali koeficijent trenja
9. sabirna točka: točka razdvajanja između mreže operatora zgrade i drugih operatora, odnosno točka u kojoj operator zgrade drugim operatorima omogućuje pristup elektroničkoj komunikacijskoj mreži radi pružanja elektroničkih komunikacijskih usluga krajnjim korisnicima koji su spojeni na tu mrežu
10. trasa kabelske kanalizacije: projektirani ili već izgrađeni pravac i geodetski pozicionirana linija kabelske kanalizacije unutar koridora elektroničke komunikacijske infrastrukture
11. Zakon: Zakon o elektroničkim komunikacijama (Narodne novine 76/22)
Komentirate u ime: Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti
GLAVA II.
Komentirate u ime: Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti
PRISTUP, KOLOKACIJA I ZAJEDNIČKO KORIŠTENJE ELEKTRONIČKE KOMUNIKACIJSKE INFRASTRUKTURE I DRUGE POVEZANE OPREME
Pravo na pristup, kolokaciju i zajedničko korištenje elektroničke komunikacijske infrastrukture i druge povezane opreme
Komentirate u ime: Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti
Članak 3.
(1) Infrastrukturni operator obvezan je omogućiti operatoru korisniku, uz naknadu i na temelju sklopljenog ugovora, pristup, kolokaciju i zajedničko korištenje svoje elektroničke komunikacijske infrastrukture i druge povezane opreme ili nekretnine
(2) Pristup, kolokaciju i zajedničko korištenje elektroničke komunikacijske infrastrukture i druge povezane opreme, infrastrukturni operator obvezan je omogućiti vodeći se načelom nediskriminacije i jednakih uvjeta pristupa za sve operatore korisnike.
(3) Ako je pristup, kolokacija i zajedničko korištenje onemogućeno od strane infrastrukturnog operatora ili ako postoji spor između infrastrukturnog operatora i operatora korisnika u vezi ugovaranja pristupa, kolokacije i zajedničkog korištenja elektroničke komunikacijske infrastrukture i druge povezane opreme ili plaćanja naknade za pristup, kolokaciju i zajedničko korištenje, operatori mogu pokrenuti spor pred HAKOM-om.
Ugovor o pristupu, kolokaciji i zajedničkom korištenju elektroničke komunikacijske
infrastrukture i druge povezane opreme
Komentirate u ime: Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti
Članak 4.
(1) Temeljne sastavnice koje ugovor mora sadržavati su:
a) predmet ugovora
b) tehničko rješenje
c) odredbe o trajanju ugovora
d) odredbe o iznosu i načinu plaćanja naknade
e) odredbe o obvezi infrastrukturnog operatora vezano uz sigurnost postavljene opreme
f) odredbe o načinu i postupcima vezanim uz održavanje postavljene opreme
g) odredbe o načinu prijave smetnji u radu postavljene opreme te o načinu i roku otklanjanja kvarova
h) odredbe o otkazu i raskidu ugovora i
i) odredbe o načinu rješavanja sporova između ugovornih strana.
Komentirate u ime: Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti
GLAVA III.
Komentirate u ime: Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti
UVJETI KORIŠTENJA KABELSKE KANALIZACIJE
Slobodni prostor i djelotvorno korištenje slobodnog prostora u kabelskoj
kanalizaciji
Komentirate u ime: Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti
Članak 5.
(1) Korištenje kabelske kanalizacije na svim razinama elektroničke komunikacijske mreže provodi se uz odabir tehnologija koje omogućavaju djelotvorno korištenje slobodnog prostora na ravnopravnoj i zajedničkoj osnovi.
(2) Slobodni prostor u cijevima kabelske kanalizacije podrazumijeva prostor koji nije zauzet kabelom, prostor koji je zauzet kabelom, a koji nije u uporabi duže od 120 dana (u daljnjem tekstu: nekorišteni kabel), pod uvjetom da navedeni prostor nije predviđen kao neophodni servisni prostor za potrebe održavanja postojećih elektroničkih komunikacijskih kabela te kojeg je moguće iskoristiti za uvlačenje elektroničkih komunikacijskih kabela (svjetlovodnih ili bakrenih kabela).
(3) Neophodni servisni prostor za održavanje postojećih kapaciteta je prostor koji je dostatan za uvlačenje kabela najvećeg promjera korištenog na razmatranom dijelu kabelske kanalizacije.
(4) Slobodni prostor u zdencima kabelske kanalizacije je prostor koji je dostatan za smještaj spojnice na kabelu s nužnom pričuvom (za svjetlovodne kabele do 20 m), a da se pri tome ne ometa pristup postojećim kabelima.
Načini ostvarivanja slobodnog prostora u kabelskoj kanalizaciji
Komentirate u ime: Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti
Članak 6.
(1) Slobodni prostor u postojećoj kabelskoj kanalizaciji ostvaruje se:
a) izvlačenjem nekorištenih kabela i
b) proširenjem i dopunom postojećeg kapaciteta kabelske kanalizacije.
(2) Ako postoji slobodni prostor u cijevima kabelske kanalizacije, a nastavak na planiranom kabelu nije moguće smjestiti u zdenac sukladno članku 5. stavku 4. ovoga pravilnika, nastavak na kabelu potrebno je planirati u zasebnom tehnološkom prostoru (samostojeći ormar, proširenje kabelskog zdenca ili novi kabelski zdenac), koji će se postaviti neposredno uz trasu kabelske kanalizacije.
(3) Postavljanje dodatnih cijevi ili zdenaca u postojeću kabelsku kanalizaciju propisano je tehničkim uvjetima kabelske kanalizacije.
(4) Infrastrukturni operator obvezan je omogućiti operatoru korisniku proširenje i/ili dopunu dijela kabelske kanalizacije iz stavka 1. točke b) i stavka 2. ovoga članka .
(5) Postupanje operatora na način da se drugim operatorima potpuno ili djelomično onemogućava i/ili uskraćuje pristup, kolokaciju i zajedničko korištenje kabelske kanalizacije, antenskih stupova, zgrada i drugih pripadajućih građevina i opreme, nije dozvoljeno.
Popunjavanje slobodnog prostora u kabelskoj kanalizaciji
Komentirate u ime: Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti
Članak 7.
(1) Svaki pojedini svjetlovodni kabel mora se nalaziti u svojoj cijevi.
(2) Bakreni kabeli se uvlače u cijevi velikog promjera ili cijevi promjera 50 mm bez zaštitne cijevi, osim ako njihove mehaničke karakteristike to ne dozvoljavaju.
(3) Djelotvorno popunjavanje prostora u cijevi kabelske kanalizacije ostvaruje se istovremenim uvlačenjem dodatnih cijevi manjeg promjera do pune popunjenosti. Slobodni prostor u kabelskoj kanalizaciji popunjava se na način da se prvo popunjava prostor u cijevi manjeg promjera, a potom se popunjava prostor u cijevi većeg promjera.
(4) Cijev u koju se postavlja svjetlovodni kabel mora biti najmanjeg promjera koji omogućava postavljanje predmetnog kabela.
(5) Mogući načini djelotvornog popunjavanja slobodnog prostora u cijevi velikog promjera su:
Red. br.
Kombinacije cijevi malog promjera
Potreban slobodni prostor
1.
1xPE40+2xPE32+2xPE25
Φ > 95 mm
2.
2xPE40+2xPE32
Φ > 95 mm
3.
4xPE32
Φ > 90 mm
4.
1xPE40+2xPE32
Φ > 85 mm
5.
3xPE32
Φ > 80 mm
6.
3xPE40
Φ > 95 mm
7.
2xPE40
Φ > 90 mm
8.
do 14xPE20
Φ > 95 mm
(6) Mogući načini djelotvornog popunjavanja slobodnog prostora u cijevi velikog promjera koja je zauzeta jednim kabelom su:
Red. br.
Promjer postojećeg kabela (mm)
Kombinacija cijevi s kojom se popunjava slobodni prostor
1.
Φ ≤ 40
PE40+2xPE32
2.
40<Φ≤50
PE32+2xPE25
3.
40<Φ≤50
PE25+2xPE20
4.
50<Φ≤60
PE20 +2xMC*16/12
5.
50<Φ≤60
MC16/12 +2xMC14/10
6.
60<Φ≤70
MC14/10+2xMC12/8
7.
70<Φ≤80
MC12/8+2MC7/4
8.
70<Φ≤80
2MC 7/4
9.
Φ>80
-
* MC = mikrocijev
(7) Mogući načini djelotvornog popunjavanja slobodnog prostora u cijevi malog promjera ili
cijevi promjera 50 mm, su:
Vanjski promjer cijevi (mm)
Maksimalni broj mikrocijevi koje je moguće instalirati*
12/10
10/8
7,5/5
50
7
8
15
40
4
5
10
32
2
3
7
25
1
1
3
*dopuštena je i kombinacija različitih tipova mikrocijevi
(8) U postojećim pristupnim kabelskim kanalizacijama stambenih i/ili poslovnih zgrada izvedenim s jednom ili više cijevi malog promjera ili s cijevima promjera 50 mm, dozvoljava se uz već postojeće kabele uvući i dodatni kabel.
(9) Mogući načini djelotvornog popunjavanja slobodnog prostora u cijevi malog promjera ili cijevi promjera 50 mm koja je zauzeta jednim svjetlovodnim kabelom su:
Vanjski promjer PE cijevi (mm)
Vanjski promjer postojećeg kabela (mm)
Maksimalan broj mikrocijevi koje je moguće instalirati
12/10
10/8
7/7,5
PE50
12,0
5
6
-
15,0
3
4
-
16,5
2
4
-
18,0
2
4
-
PE40
12,0
3
4
7
15,0
2
3
7
16,5
2
2
5
18,0
5
5
5
PE32
12,0
-
-
3
15,0
-
-
3
16,5
-
-
2
18,0
-
-
2
(10) Ako na djelu trase kabelske kanalizacije postoji samo jedna cijev promjera 50 mm ili 40 mm (PE50 ili PE40) te ako se u njoj već nalazi kabel u uporabi, smatra se da na tom dijelu trase nema slobodnog prostora pa se za svako polaganje dodatnog kabela mora ostvariti slobodni prostor proširenjem ili dopunom kabelske kanalizacije.
(11) Prilikom korištenja cijevi malog promjera za uvlačenje svjetlovodnog kabela odgovarajućeg vanjskog promjera obvezno je koristiti cijevi maksimalnog vanjskog promjera, kako je određeno niže u tablici:
Vanjski promjer kabela (mm)
Tip cijevi (max. vanjski promjer u mm)
≤ 10,0
MC 16/12* (16)
≤ 13,5
PE 20 (20)
≤ 18,0
PE 25 (25)
≤ 25,0
PE 32 (32)
*MC = mikrocijev
(12) Svjetlovodni mikrokabeli koji se postavljaju u odgovarajuću mikrocijev čine jednu nedjeljivu tehnološku cjelinu.
(13) Naknada za pristup i zajedničko korištenje kabelske kanalizacije obračunava se po stvarno korištenom prostoru, tj. računajući prostor kojeg zauzima cijev najmanjeg promjera u koju je moguće uvući predmetni kabel, neovisno o stvarnom promjeru cijevi u koju je uvučen predmetni kabel.
Označavanje kabela i cijevi
Komentirate u ime: Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti
Članak 8.
(1) Kabeli moraju biti označeni u svakom kabelskom zdencu.
(2) Kabel mora imati oznaku koja sadržava podatak o tipu kabela, vlasniku kabela, oznaku (ime) kabela, i pod kojom oznakom se vode svi podaci o tom kabelu u tehničkoj dokumentaciji.
(3) Oznake iz stavka 2. ovoga članka moraju biti trajne i mora biti onemogućeno njihovo slučajno uklanjanje (primjerice pričvršćene ili zalijepljene).
(4) Mikrocijevi se polažu u grupama, a svaka mikrocijev u grupi mora biti različite boje kako bi se iste mogle međusobno razlikovati.
(5) Cijevi malog promjera moraju biti označene u svakom zdencu.
Komentirate u ime: Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti
GLAVA IV.
Komentirate u ime: Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti
UGOVARANJE PRISTUPA I ZAJEDNIČKOG KORIŠTENJA KABELSKE
Komentirate u ime: Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti
KANALIZACIJE
Pristup podacima i trasi
Komentirate u ime: Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti
Članak 9.
(1) Infrastrukturni operator obvezan je u roku od 3 radna dana od zaprimanja zahtjeva operatora korisnika za podacima o trasama kabelske kanalizacije i kabelskih zdenaca i njihovoj popunjenosti dati potrebne podatke (tehničku dokumentaciju).
(2) Infrastrukturni operator može osigurati on line pristup bazi podataka o trasama kabelske kanalizacije i kabelskih zdenaca i njihovoj popunjenosti.
(3) Infrastrukturni operator obvezan je omogućiti pristup trasi radi provjere stvarnog stanja u roku od 3 radna dana od zaprimanja zahtjeva operatora korisnika.
Zahtjev za pristup i zajedničko korištenje kabelske kanalizacije
Komentirate u ime: Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti
Članak 10.
(1) Za ugovaranje pristupa i zajedničkog korištenja kabelske kanalizacije operator korisnik dostavlja infrastrukturnom operatoru zahtjev za pristup i zajedničko korištenje kabelske kanalizacije.
(2) Zahtjev operatora korisnika iz stavka 1. ovoga članka mora sadržavati sljedeće:
a) točku A (početna točka) i točku B (završna točka) ili područje obuhvata za korištenje
kabelske kanalizacije
b) vrstu i promjer kabela koji će se položiti između točke A i točke B ili na području obuhvata
c) planirani početak i trajanje zajedničkog korištenja.
(3) Uz zahtjev, operator korisnik može odmah dostaviti i tehničko rješenje iz članka 11. ovoga pravilnika koje obuhvaća podatke iz točke a) i b) stavka 2. ovoga članka ili zahtjev za izradu tehničkog rješenja.
(4) Infrastrukturni operator obvezan je u roku 30 dana po zaprimanju potpunog zahtjeva ugovoriti zajedničko korištenje kabelske kanalizacije ili odbiti zahtjev.
Tehničko rješenje za pristup i zajedničko korištenje kabelske kanalizacije
Komentirate u ime: Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti
Članak 11.
(1) Za pristup i zajedničko korištenje kabelske kanalizacije obvezno je izraditi tehničko
rješenje. Tehničko rješenje mora sadržavati:
a) tehnički opis predmetnog rješenja
b) situaciju kabelske kanalizacije predmetne trase
c) lokaciju svakog pojedinog zdenca
d) međusobnu udaljenost između zdenaca po načelu od sredine do sredine zdenca
e) broj i tip cijevi između zdenaca
f) način i poziciju uvlačenja kabela operatora korisnika na rasklopima zdenaca duž cijelog dijela trase iz zahtjeva operatora korisnika i
g) popis potrebnog materijala i potrebnih radova po vrsti, količini i cijeni, uz naznaku stavki koje su predmet refundiranja.
(2) Infrastrukturni operator ili operator korisnik obvezan je dati ili odbiti dati suglasnost na tehničko rješenje za pristup i zajedničko korištenje kabelske kanalizacije u roku od 3 radna dana od dana zaprimanja tehničkog rješenja.
(3) U slučaju da se infrastrukturni operator ili operator korisnik ne očituje o davanju suglasnosti unutar roka iz stavka 2. ovoga članka, smatra se da je suglasnost dana.
(4) Infrastrukturni operator ili operator korisnik obvezan je detaljno obrazložiti razloge odbijanja suglasnosti na tehničko rješenje za pristup i zajedničko korištenje kabelske kanalizacije i visinu iznosa troškova za refundiranje. U tom slučaju, operator koji izrađuje tehničko rješenje mora ispraviti tehničko rješenje i ishoditi suglasnost na novo tehničko rješenje.
(5) Ako se operatori ne mogu usuglasiti oko tehničkog rješenja za pristup i zajedničko korištenje kabelske kanalizacije, mogu pokrenuti spor pred HAKOM-om.
(6) Ako infrastrukturni operator odbija suglasnost na tehničko rješenje zbog prekomjerne gradnje koja je gospodarski neučinkovita, infrastrukturni operator mora detaljno obrazložiti razlog odbijanja te uputiti operatora korisnika na koji način treba ispraviti tehničko rješenje. Infrastrukturni operator je obvezan za gospodarski učinkovito korištenje i djelotvorno popunjavanje kabelske kanalizacije.
Izvođenje i pregled radova iz tehničkog rješenja
Komentirate u ime: Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti
Članak 12.
(1) Operator korisnik izvodi radove iz tehničkog rješenja, uz prethodnu najavu radova infrastrukturnom operatoru i obvezan stručni nadzor infrastrukturnog operatora ili nezavisne stručne osobe koju je odredio infrastrukturni operator. Cijena stručnog nadzora mora biti troškovno orijentirana.
(2) Pregled izvršenih radova izvršava infrastrukturni operator i operator korisnik. Pregledom se utvrđuju stvarne količine izvršenih radova, utrošenog materijala, trošak refundiranja i duljinu zajedničkog korištenja kabelske kanalizacije. Pregled izvršenih radova se ne naplaćuje.
Troškovi izrade i realizacije tehničkog rješenja te refundiranje
Komentirate u ime: Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti
Članak 13.
(1) Operator korisnik u cijelosti snosi troškove izrade tehničkog rješenja, troškove druge potrebne dokumentacije, suglasnosti, materijala, radova, stručnog nadzora i ostalog nužnog za polaganje kabela operatora korisnika.
(2) Operator korisnik inicijalno snosi troškove materijala i radova za realizaciju tehničkog rješenja (izvlačenje nekorištenog kabela, uvlačenje cijevi u slobodni prostor, popravak kabelske kanalizacije, proširenje i/ili dopuna dijela kabelske kanalizacije).
(3) Troškove iz stavka 2. ovoga članka infrastrukturni operator će refundirati operatoru korisniku sukladno usuglašenom tehničkom rješenju i ugovoru. U slučaju da infrastrukturni operator ima objavljenu standardnu/minimalnu ponudu u kojoj su navedene jedinične cijene troškova radova i materijala, iznos troškova koji se refundiraju operatoru korisniku ne može biti obračunat po cijenama višim od onih u standardnoj/minimalnoj ponudi.
(4) Troškovi iz stavka 2. ovoga članka refundiraju se u skladu s propisima o financijskom poslovanju.
(5) Troškove koji su predmet refundiranja operator korisnik ne može financirati sredstvima iz programa državnih potpora.
Sklapanje ugovora
Komentirate u ime: Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti
Članak 14 .
(1) Ugovor o pristupu i zajedničkom korištenju kabelske kanalizacije, osim podataka iz članka 4. stavka 1. ovoga pravilnika, u slučaju potrebe za refundacijom mora sadržavati visinu i dinamiku troškova refundiranja, a smatra se sklopljenim danom davanja suglasnosti na tehničko rješenje za pristup i zajedničko korištenje kabelske kanalizacije.
(2) Ako se infrastrukturni operator ili operator korisnik nije očitovao o davanju suglasnosti na tehničko rješenje za pristup i zajedničko korištenje kabelske kanalizacije u roku iz članka 11. stavka 2., ugovor o pristupu i zajedničkom korištenju kabelske kanalizacije smatra se sklopljenim istekom tog roka.
(3) U slučaju odstupanja izvedenih radova i visine troškova u odnosu na odobreno tehničko rješenje i visinu troškova, ugovor mora sadržavati i usuglašeno realizirano tehničko rješenje te eventualno nove troškove koji su predmet refundiranja.
Odbijanje sklapanja ugovora
Komentirate u ime: Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti
Članak 15.
(1) Ako infrastrukturni operator odbije sklopiti ugovor o pristupu i zajedničkom korištenju kabelske kanalizacije ili ne omogući operatoru korisniku pristup i zajedničko korištenje svoje kabelske kanalizacije, HAKOM će u roku 30 dana od dana podnošenja zahtjeva operatora korisnika, utvrditi postoje li odgovarajući uvjeti i u slučaju postojanja tih uvjeta donijeti odluku.
Komentirate u ime: Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti
GLAVA V.
Komentirate u ime: Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti
UVJETI PRISTUPA I ZAJEDNIČKOG KORIŠTENJA ANTENSKIH
Komentirate u ime: Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti
STUPOVA
Zahtjev za pristup i zajedničko korištenje
Komentirate u ime: Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti
Članak 16.
(1) Operator korisnik dostavlja infrastrukturnom operatoru zahtjev za pristup i zajedničko korištenje antenskog stupa za postavljanje svojeg antenskog sustava, radijske opreme i telekomunikacijske terminalne opreme.
(2) Zahtjev operatora korisnika iz stavka 1. ovoga članka mora sadržavati sljedeće:
a) zemljopisne odrednice lokacije antenskog stupa na kojeg se odnosi zahtjev
b) visinu na kojoj želi postaviti antenski sustav i smjerove
c) točan broj i tip antena po pojedinom smjeru
d) potreban prostor za smještaj opreme
e) tehničko rješenje koje sadrži:
– tehničke detalje o dimenzijama i težini antena, antenskog sustava i ostale opreme koja je
predmet zahtjeva za zajedničko korištenje
– posebne zahtjeve za prijenosnim kapacitetima uz prijedlog rješenja
– posebne zahtjeve za dostupnošću kabelske kanalizacije
– posebne zahtjeve glede elektroenergetskih potreba, ako je moguća kolokacija za telekomunikacijsku terminalnu opremu (inače elektroenergetski priključak treba zatražiti od operatora distribucijskog sustava) i
f) željeni datum uspostave
(3) Infrastrukturni operator dostavlja operatoru korisniku, u roku od 8 dana od dana zaprimanja zahtjeva iz stavka 1. ovoga članka, informaciju o prihvaćanju ili neprihvaćanju zahtjeva te u roku od 30 dana od dana podnošenja zahtjeva dostavlja operatoru korisniku ponudu za pristup i zajedničko korištenje antenskih stupova i svu potrebnu projektnu dokumentaciju.
(4) U slučaju odbijanja zahtjeva operatora korisnika iz stavka 1. ovoga članka, infrastrukturni operator obvezan je detaljno obrazložiti razloge odbijanja.
(5) Na postupak iz ovoga članka, na odgovarajući način primjenjuju se odredbe Glave IV. ovoga pravilnika.
Neprihvaćanje zahtjeva za pristup i zajedničko korištenje
Komentirate u ime: Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti
Članak 17.
(1) Ako infrastrukturni operator ne prihvaća zahtjev operatora korisnika iz članka 17. stavka 1. ovoga pravilnika, uz obavijest o neprihvaćanju dostavit će operatoru korisniku i pisano obrazloženje o istome.
(2) Ako operator korisnik ne prihvaća obrazloženje infrastrukturnog operatora o odbijanju pristupa i zajedničkog korištenja antenskog stupa, operator korisnik može pred HAKOM-om pokrenuti postupak utvrđivanja postojanja odgovarajućih uvjeta za zajedničko korištenje.
(3) U slučaju iz stavka 2. ovoga članka HAKOM će provesti postupak utvrđivanja postojanja odgovarajućih uvjeta i u slučaju postojanja tih uvjeta donijeti odluku.
Obveza postavljanja oznaka
Komentirate u ime: Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti
Članak 18 .
(1) Sva instalirana elektronička komunikacijska oprema mora imati oznaku koja sadržava podatak o tipu opreme i vlasniku.
Komentirate u ime: Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti
GLAVA VI.
Komentirate u ime: Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti
UVJETI PRISTUPA I ZAJEDNIČKOG KORIŠTENJA ZGRADA I DRUGIH
Komentirate u ime: Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti
PRIPADAJUĆIH GRAĐEVINA I OPREME
Zahtjev za pristup i zajedničko korištenje
Komentirate u ime: Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti
Članak 19.
(1) Operator korisnik dostavlja infrastrukturnom operatoru zahtjev za pristup i zajedničko korištenje zgrade i druge pripadajuće građevine i opreme.
(2) Zahtjev operatora korisnika iz stavka 1. ovoga članka mora sadržavati sljedeće:
a) lokaciju (adresu) zgrade u odnosu na koju se pristup traži
b) detaljan tehnički opis
c) popis ostale infrastrukture (električna energija, voda i slično) za kojom ima potrebu u s vezi s pristupom i
d) željeni datum uspostave
(3) Infrastrukturni operator dostavlja operatoru korisniku, u roku od 8 dana od dana zaprimanja zahtjeva iz stavka 1. ovoga članka, informaciju o prihvaćanju ili neprihvaćanju zahtjeva te u roku od 30 dana od dana podnošenja zahtjeva dostavlja operatoru korisniku ponudu za pristup i zajedničko korištenje zgrada i drugih pripadajućih građevina i opreme.
(4) U slučaju odbijanja zahtjeva operatora korisnika iz stavka 1. ovoga članka, infrastrukturni operator obvezan je detaljno obrazložiti razloge odbijanja.
(5) Na postupak povodom zahtjeva iz stavka 1. ovoga članka, na odgovarajući način primjenjuju se odredbe Glave IV. ovoga pravilnika.
Komentirate u ime: Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti
GLAVA VII.
Komentirate u ime: Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti
UVJETI KORIŠTENJA KOLOKACIJSKOG PROSTORA
Obveze infrastrukturnog operatora
Komentirate u ime: Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti
Članak 20.
(1) Operator korisnik dostavlja infrastrukturnom operatoru zahtjev za pristup i zajedničko korištenje kolokacijskog prostora.
(2) Zahtjev operatora korisnika iz stavka 1. ovoga članka mora sadržavati sljedeće:
a) lokaciju na kojoj se traži kolokacija
b) traženu vrstu kolokacije (fizička, udaljena, virtualna) za svaku zatraženu lokaciju
c) veličinu potrebnog prostora za kolokaciju
d) željeni datum uspostave kolokacije
e) tehnički opis
f) popis ostale infrastrukture (električna energija, voda i slično) za kojom ima potrebu u s vezi s pristupom
(3) Infrastrukturni operator dostavlja operatoru korisniku, u roku od 8 dana od dana zaprimanja zahtjeva iz stavka 1. ovoga članka, informaciju o prihvaćanju ili neprihvaćanju zahtjeva te u roku od 30 dana od dana podnošenja zahtjeva dostavlja operatoru korisniku ponudu za pristup i zajedničko korištenje kolokacijskog prostora.
(4) U slučaju odbijanja zahtjeva operatora korisnika iz stavka 1. ovoga članka, infrastrukturni operator obvezan je detaljno obrazložiti razloge odbijanja.
(5) Na postupak povodom zahtjeva iz stavka 1. ovoga članka, na odgovarajući način primjenjuju se odredbe Glave IV. ovoga pravilnika.
Komentirate u ime: Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti
GLAVA VIII.
Komentirate u ime: Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti
PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Postupci u tijeku i prestanak važenja drugih propisa
Komentirate u ime: Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti
Članak 21.
(1) Postupci pokrenuti prije stupanja na snagu ovoga pravilnika dovršit će se primjenom odredaba Pravilnika o načinu i uvjetima pristupa i zajedničkog korištenja elektroničke komunikacijske infrastrukture i druge povezane opreme (»Narodne novine« br. 36/2016).
(2) Danom stupanja na snagu ovoga pravilnika prestaje važiti Pravilnik o načinu i uvjetima pristupa i zajedničkog korištenja elektroničke komunikacijske infrastrukture i druge povezane opreme (»Narodne novine« br. 36/2016).
Stupanje na snagu
Komentirate u ime: Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti
Članak 22.
Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
Klasa: xxxxxx
Urbroj: xxxxxx
Zagreb, xxxxxx
Predsjednik Vijeća
Tonko Obuljen
Komentirate u ime: Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti