Na temelju članka 14. stavka 4. i članka 27. Zakona o psihološkoj djelatnosti (»Narodne novine«, broj 98/19 i 18/22) i članka 12. stavka 2. alineje 9. Statuta Hrvatske psihološke komore (»Narodne novine«, broj 21/21, 109/22) Skupština Hrvatske psihološke komore na ________ sjednici održanoj dana ______________. godine, uz prethodnu suglasnost ministarstva nadležnog za poslove socijalne skrbi KLASA: ______________, URBROJ: ______________ od dana ______________, donosi
PRAVILNIK
O STRUČNOM USAVRŠAVANJU PSIHOLOGA
DIO PRVI
UVODNE ODREDBE
I. OPĆE ODREDBE
Predmet Pravilnika
Članak 1.
Ovim Pravilnikom o stručnom usavršavanju psihologa (dalje u tekstu: Pravilnik) utvrđuju se načela stručnog usavršavanja, pravo i obveza stručnog usavršavanja, ispunjenje obveze stručnog usavršavanja i razdoblje provjere stručnosti, temeljno stručno usavršavanje, sustav kategorizacije i bodovanja stručnog usavršavanja, postupak kategorizacije i bodovanja oblika stručnog usavršavanja, stjecanje i evidentiranje bodova, organizacija stručnog usavršavanja, evaluacija stručnog usavršavanja, provjera stručnosti ovlaštenih psihologa i psihologa, prijava i postupak polaganja ispita provjere stručnosti, organizacija ispita provjere stručnosti, poslovi Povjerenstva za stručno usavršavanje, obavješćivanje te evidencije u području stručnog usavršavanja.
Rodna ravnopravnost
Članak 2.
Izrazi koji se koriste u ovom Pravilniku, a koji imaju rodno značenje, bez obzira na to jesu li korišteni u muškom ili ženskom rodu, obuhvaćaju na jednak način muški i ženski rod.
Stručno usavršavanje
Članak 3.
Stručno usavršavanje podrazumijeva pravo i obvezu ovlaštenog psihologa na stalno usavršavanje u području psihološke djelatnosti radi upotpunjavanja i usavršavanja znanja i kompetencija potrebnih za kvalitetno obavljanje psihološke djelatnosti, na način i u rokovima predviđenim ovim Pravilnikom.
Godišnji program stručnog usavršavanja
Članak 4.
(1)Način organiziranja i provođenja stručnog usavršavanja ovlaštenih psihologa u pojedinoj kalendarskoj godini utvrđuje se godišnjim programom stručnog usavršavanja ovlaštenih psihologa (dalje u tekstu: Godišnji program) koji sadrži popis oblika stručnog usavršavanja za određenu kalendarsku godinu s naznakom vremena, mjesta i načina njihovog provođenja, podatcima o organizatoru, sadržaju i broju bodova za sudionike.
(2)Godišnji program sadrži i podatke o planiranim oblicima temeljnog stručnog usavršavanja.
(3)Prijedlog Godišnjeg programa izrađuje Povjerenstvo za stručno usavršavanje (dalje: Povjerenstvo) i dostavlja ga Upravnom odboru Komore najkasnije do 15. studenoga tekuće godine za iduću kalendarsku godinu.
(4)Upravni odbor Komore donosi Godišnji program najkasnije do 31. prosinca tekuće godine za iduću kalendarsku godinu.
(5)Povjerenstvo može tijekom kalendarske godine predlagati izmjene i dopune Godišnjeg programa.
Standardi stručnog usavršavanja
Članak 5.
Standardi stručnog usavršavanja ovlaštenih psihologa uspostavljeni ovim Pravilnikom usklađeni su sa europskim kvalifikacijskim standardima i standardima usavršavanja za obnovu EuroPsy certifikata (EuroPsy) te Međunarodnom deklaracijom o temeljnim psihološkim kompetencijama.
Pojmovi
Članak 6.
Pojedini pojmovi u smislu ovoga Pravilnika imaju sljedeće značenje:
1.aktivni sudionik je ovlašteni psiholog koji sudjeluje na stručnom usavršavanju u svojstvu edukatora radi provedbe teorijskog ili praktičnog djela edukacije (predavač, moderator, voditelji radionice i vježbe, demonstrator i dr.).
2.bodovanje je postupak obračunavanja pripadajućeg broja bodova za kategorizirani oblik stručnog usavršavanja.
3.Europski kvalifikacijski standard za psihologe – EuroPsy obuhvaća standarde obrazovanja i usavršavanja psihologa uspostavljene od EFPA-e, kojima su utvrđene temeljne kompetencije potrebne za samostalan rad u psihološkoj djelatnosti.
4.evidencija je evidencija stručnog usavršavanja.
5.ispit provjere stručnosti je psihološki stručni ispit kojem pristupa ovlašteni psiholog koji u postupku provjere stručnosti nije dokazao ispunjenje obveze stručnog usavršavanja vrednovanjem oblika stručnog usavršavanja sustavom bodova u pojedinom razdoblju provjere stručnosti ili psiholog kojemu je prestalo pravo na obavljanje psihološke djelatnosti.
6.kandidat je psiholog kojem je odobreno polaganje ispita provjere stručnosti.
7.kategorizacija je postupak svrstavanja prijavljenog oblika stručnog usavršavanja u kategoriju i oblik stručnog usavršavanja predviđen odredbama ovog Pravilnika.
8.Međunarodna deklaracija o temeljnim psihološkim kompetencijama je deklaracija Međunarodne unije psiholoških znanosti (IUPsyS) kojom se utvrđuju temeljne kompetencije psihologa.
9.organizatori stručnog usavršavanja su sveučilišta, veleučilišta, tijela javne vlasti, organizacije civilnog društva, strukovne organizacije te druge pravne ili fizičke osobe, uključujući i Hrvatsku psihološku komoru, koji organiziraju i provode pojedine oblike stručnog usavršavanja.
10.pasivni sudionik je ovlašteni psiholog koji sudjeluje na stručnom usavršavanju u svojstvu polaznika radi upotpunjavanja i usavršavanja znanja i kompetencija.
11.pozvani predavač je ovlašteni psiholog koji na poziv organizatora znanstvenog ili stručnog skupa drži plenarno ili pozvano predavanje na stručnom skupu.
12.prijava stručnog usavršavanja podrazumijeva podnošenje prijave za kategorizaciju i bodovanje pojedinog oblika stručnog usavršavanja koji podnosi psiholog (pojedinačna prijava) ili organizator stručnog usavršavanja (prijava stručnog skupa).
14.razdoblje provjere stručnosti je vremensko razdoblje od šest godina za koje je ovlašteni psiholog dužan dokazati ispunjenje obveze stručnog usavršavanja.
15.stručno usavršavanje je stručno usavršavanje ovlaštenih psihologa koje se može organizirati neposredno ili na daljinu.
16.stručni skup je stručni skup s kotizacijom ili stručni skup bez kotizacije.
17.stručni skup bez kotizacije obuhvaća oblike stručnog usavršavanja utvrđene odredbama članka 27. (kongresi, konferencije, simpoziji i drugi znanstveni i stručni skupovi), članka 28. (stručni tečajevi s provjerom znanja) i članka 29. ovog Pravilnika (stručni tečajevi bez provjere znanja) za sudjelovanje na kojima organizator ne naplaćuje kotizaciju ili drugu naknadu, a koji su organizirani u Republici Hrvatskoj ili od strane organizatora sa sjedištem u Republici Hrvatskoj.
18.stručni skup s kotizacijom obuhvaća oblike stručnog usavršavanja utvrđene odredbama članka 27. (kongresi, konferencije, simpoziji i drugi znanstveni i stručni skupovi), članka 28. (stručni tečajevi s provjerom znanja) i članka 29. ovog Pravilnika (stručni tečajevi bez provjere znanja) za sudjelovanje na kojima organizator naplaćuje kotizaciju ili drugu naknadu, a koji su organizirani u Republici Hrvatskoj ili od strane organizatora sa sjedištem u Republici Hrvatskoj.
19.temeljne kompetencije predstavljaju znanja i vještine psihologa potrebne za samostalan rad u psihološkoj djelatnosti sukladno europskim standardima (EuroPsy) utvrđene dokumentom EFPA Regulations on EuroPsy and Appendices for the EuroPsy, Međunarodnom deklaracijom o temeljnim psihološkim kompetencijama i općim aktom Komore kojim je uređen vježbenički staž.
20. temeljno stručno usavršavanje je temeljno stručno usavršavanje ovlaštenih psihologa.
(2)Ostali pojmovi koji se koriste u ovom Pravilniku imaju značenja utvrđena propisom kojim se uređuje područje psihološke djelatnosti.
II. NAČELA STRUČNOG USAVRŠAVANJA
Načelo kontinuiteta
Članak 7.
(1)Stručno usavršavanje ovlaštenih psihologa podrazumijeva kontinuirano praćenje razvoja psihološke znanosti i stjecanje novih stručnih znanja i vještina radi održavanja i unapređivanja stručnih kompetencija ovlaštenih psihologa.
(2)Stručno usavršavanje je kontinuirani proces koji se nastavlja na završeni studij psihologije, završeni vježbenički staž i položeni psihološki stručni ispit.
Načelo dostupnosti
Članak 8.
(1)Svi ovlašteni psiholozi imaju jednako pravo sudjelovati na oblicima stručnog usavršavanja bez obzira na rasu, boju kože, spol, jezik, vjeru, političko ili drugo uvjerenje, nacionalno ili socijalno podrijetlo, imovinu, rođenje, društveni položaj, invaliditet, seksualnu orijentaciju i dob.
(2)Prethodna razina obrazovanja, stručnog iskustva u odgovarajućem području rada, uspjeh na klasifikacijskom ispitu ili drugi objektivni kriterij koji organizator stručnog usavršavanja postavi kao uvjet sudjelovanja na odgovarajućem obliku stručnog usavršavanja ne smatraju se povredom načela dostupnosti iz stavka 1. ovog članka.
(3)Poslodavac je dužan ovlaštenom psihologu omogućiti sudjelovanje na stručnom usavršavanju.
Načelo osiguravanja kvalitete
Članak 9.
(1)Svi oblici stručnog usavršavanja ovlaštenih psihologa podliježu kontroli kvalitete u postupku pred Povjerenstvom za stručno usavršavanje, na način propisan odredbama ovog Pravilnika.
(2)Evaluacija pojedinog oblika stručnog usavršavanja provodi se po njegovom završetku, pod uvjetima i na način propisan odredbama ovog Pravilnika.
Načelo slobodnog izbora
Članak 10.
Ovlašteni psiholog slobodan je izabrati sadržaj i oblik stručnog usavršavanja prema potrebama radnog mjesta i radnih zadataka, sukladno standardima rada u pojedinom području psihološke djelatnosti.
Ovlašteni psiholog obvezan je dodatno se stručno usavršiti za psihološke tretmane i korištenje psihodijagnostičkih sredstava prije uvođenja istih u svoju praksu, a za koje je standardima psiholoških tretmana i psihološkog testiranja određeno obvezno dodatno specijalističko usavršavanje.
Načelo znanstvene, stručne i etičke utemeljenosti
Članak 12.
Sadržaj stručnog usavršavanja ovlaštenih psihologa mora biti utemeljen na znanstvenim spoznajama te mora promovirati općeprihvaćene stručne i etičke standarde.
Načelo jedinstvenosti psihološke prakse
Članak 13.
Psihološka znanja i vještine trebaju se primjenjivati na jedinstven način u obavljanju psihološke djelatnosti.
DIO DRUGI
PRAVO I OBVEZA STRUČNOG USAVRŠAVANJA
I. ISPUNJENJE OBVEZE STRUČNOG USAVRŠAVANJA I RAZDOBLJE PROVJERE STRUČNOSTI
Pravo i obveza stručnog usavršavanja
Članak 14.
(1)Ovlašteni psiholog ima pravo i obvezu stručnog usavršavanja koja obuhvaća kontinuirano praćenje razvoja psihološke znanosti i stjecanje novih kompetencija radi održavanja i unaprjeđenja kvalitete provođenja stručnih postupaka i mjera, kao i pravo na stjecanje specijaliziranih stručnih kompetencija potrebnih za pojedino područje primijenjene psihologije.
(2Pravo i obveza iz stavka 1. ovog članka stječu se priznavanjem prava na obavljanje psihološke djelatnosti.
Razdoblje provjere stručnosti
Članak 15.
Razdoblje provjere stručnosti u kojem je ovlašteni psiholog dužan dokazati ispunjenje obveze stručnog usavršavanja iznosi šest godina.
Ispunjenje obveze stručnog usavršavanja
Članak 16.
(1)Ovlašteni psiholog ispunio je obvezu stručnog usavršavanja:
1.ako u razdoblju provjere stručnosti stekne najmanje 120 bodova kategorizacijom i bodovanjem prijavljenih oblika stručnog usavršavanja od kojih najmanje dva oblika stručnog usavršavanja u svakom od područja temeljnog stručnog usavršavanja ili,
2.ako u razdoblju od 6 mjeseci prije isteka razdoblja provjere stručnosti položi ispit provjere stručnosti.
(2)Ovlašteni psiholog obvezan je dokazati ispunjenje obveze stručnog usavršavanja zaključno s danom isteka razdoblja provjere stručnosti.
(3)Ispunjenje obveze stručnog usavršavanja utvrđuje Komora u postupku provjere stručnosti.
Tijek razdoblja provjere stručnosti
Članak 17.
(1)Razdoblje provjere stručnosti teče od dana priznavanja prava na obavljanje psihološke djelatnosti ovlaštenom psihologu ili od prvog sljedećeg dana nakon dana isteka prethodnog razdoblja provjere stručnosti za koje je ovlašteni psiholog dokazao ispunjenje obveze stručnog usavršavanja.
(2)Razdoblje provjere stručnosti prijevremeno prestaje prestankom prava na obavljanje psihološke djelatnosti.
Umanjenje broja bodova
Članak 18.
(1)Ovlaštenom psihologu koji tijekom razdoblja provjere stručnosti ostvari neku od osnova umanjenja broja bodova, u neprekidnom trajanju dužem od 6 mjeseci, na njegov pisani zahtjev može se odobriti umanjenje broja bodova u razdoblju provjere stručnosti.
(2)Ovlaštenom psihologu može se odobriti umanjenje do najviše 20 bodova u pojedinom razdoblju provjere stručnosti.
(3)Osnove produljenja razdoblja stručnosti obuhvaćaju težu bolest, vojnu obvezu, bolovanje zbog komplikacija u trudnoći, rodiljni, roditeljski ili posvojiteljski dopust.
(4)Zahtjev za umanjenje broja bodova ovlašteni psiholog može podnijeti u roku od 3 mjeseca od prestanka okolnosti iz stavka 3. ovog članka, a najkasnije 6 mjeseci prije isteka razdoblja provjere stručnosti za koje podnosi zahtjev.
(5)Zahtjevu iz stavka 4. ovog članka ovlašteni psiholog prilaže dokaze o okolnosti iz stavka 3. ovog članka.
(6)Odluku o umanjenju broja bodova u razdoblju provjere stručnosti donosi Povjerenstvo.
(7)Odluka iz stavka 6. ovog članka podnositelju zahtjeva dostavlja se preporučenom pošiljkom s povratnicom.
(8)Protiv odluke iz stavka 6. ovog članka podnositelj zahtjeva može izjaviti prigovor čelniku tijela u roku od 15 dana od dana dostave odluke.
Neispunjenje obveze stručnog usavršavanja i prestanak prava na obavljanje psihološke djelatnosti
Članak 19.
(1)Ovlaštenom psihologu koji ne ispuni obvezu stručnog usavršavanja iz članka 16. stavka 1. ovog Pravilnika, prestaje pravo na obavljanje psihološke djelatnosti s prvim sljedećim danom nakon dana isteka razdoblja provjere stručnosti za koje nije ispunio obvezu stručnog usavršavanja.
(2)O prestanku prava na obavljanje psihološke djelatnosti odlučuje Komora rješenjem o prestanku prava na obavljanje psihološke djelatnosti, u postupku i na način propisan odredbama općeg akta Komore kojim je uređeno priznavanje prava i prestanak prava na obavljanje psihološke djelatnosti.
II. TEMELJNO STRUČNO USAVRŠAVANJE
Temeljno stručno usavršavanje
Članak 20.
(1)Temeljno stručno usavršavanje provodi se u cilju upotpunjavanja i usavršavanja temeljnih znanja i kompetencija ovlaštenih psihologa.
(2)Temeljno stručno usavršavanje planira, organizira i provodi Komora na način da je omogućeno i dostupno svim ovlaštenim psiholozima.
(3)Temeljno stručno usavršavanje obuhvaća slijedeća područja:
1.etička pitanja u obavljanju psihološke djelatnosti,
2.psihološka procjena,
3.psihološki tretman,
4.pravna regulacija psihološke djelatnosti.
(4)Temeljno stručno usavršavanje provodi se kroz oblike stručnog usavršavanja utvrđene odredbama ovog Pravilnika, putem sustava stručnog usavršavanja na daljinu ili na drugi odgovarajući način kojim Komora osigurava sudjelovanje i dostupnost oblika temeljnog stručnog usavršavanja na daljinu i pod jednakom uvjetima za ovlaštene psihologe.
(5)Temeljno stručno usavršavanje može se provoditi i neposredno ili na drugi odgovarajući način.
(6)Na način utvrđen stavkom 4. ovog članka Komora provodi najmanje jedan oblik stručnog usavršavanja godišnje u svakom od područja temeljnog stručnog usavršavanja.
DIO TREĆI
SUSTAV KATEGORIZACIJE I BODOVANJA STRUČNOG USAVRŠAVANJA
I. KATEGORIJE I OBLICI STRUČNOG USAVRŠAVANJA
I. Kategorizacija stručnog usavršavanja
Kategorije stručnog usavršavanja
Članak 21.
Oblici stručnog usavršavanja ovlaštenih psihologa utvrđeni odredbama ovog Pravilnika svrstavaju se u slijedeće kategorije:
1.poslijediplomsko obrazovanje i specijalističko usavršavanje,
2.edukacije za psihološke i psihoterapijske tretmane,
3.mentorstva,
4.supervizije,
5.znanstvene i stručne publikacije,
6.znanstveni i stručni skupovi,
7.stručni tečajevi s provjerom znanja,
8.stručni tečajevi bez provjere znanja,
9.stručni sastanci, stručna predavanja i okrugli stolovi,
10.ostali oblici stručnog usavršavanja.
II. Oblici stručnog usavršavanja
Poslijediplomsko obrazovanje i specijalističko usavršavanje
Članak 22.
(1)Oblici stručnog usavršavanja u kategoriji poslijediplomskog obrazovanja i specijalističkog usavršavanja i pravila njihove prijave i bodovanja utvrđuju se tablicom »Poslijediplomsko obrazovanje i specijalističko usavršavanje«.
Tablica 1.Poslijediplomsko obrazovanje i specijalističko usavršavanje.
R. br.
OBLIK STRUČNOG USAVRŠAVANJA
BODOVI
POLAZNIK
PREDAVAČ
11.
specijalistički ili doktorski studij
1 ECTS = 1 bod
42.
poslijediplomsko usavršavanje
1 ECTS = 1 bod
3.
edukacija za specijalnosti
0,3 boda po satu
0,5 bod. po satu
(2)Oblicima stručnog usavršavanja iz tablice »Poslijediplomsko obrazovanje i specijalističko usavršavanje«, redni broj 1., smatraju se studiji na poslijediplomskoj razini, koje izvode visoka učilišta prema posebnim propisima.
(3)Oblici stručnog usavršavanja iz tablice »Poslijediplomsko obrazovanje i specijalističko usavršavanje«, redni broj 1., dokumentiraju se diplomom i dopunskom ispravom o studiju.
(4)Oblikom stručnog usavršavanja iz tablice »Poslijediplomsko obrazovanje i specijalističko usavršavanje«, redni broj 2., obuhvaćeni su programi stručnog usavršavanja koje izvode visoka učilišta prema posebnim propisima.
(5)Oblik stručnog usavršavanja iz tablice »Poslijediplomsko obrazovanje i specijalističko usavršavanje«, redni broj 2., dokumentira se ispravom visokog učilišta i programom stručnog usavršavanja.
(6)Oblik stručnog usavršavanja iz tablice »Poslijediplomsko obrazovanje i specijalističko usavršavanje« redni broj 3. dokumentira se potvrdom o završetku i programom edukcije.
Edukacije za psihološke tretmane
Članak 23.
(1)Oblici stručnog usavršavanja u kategoriji edukacija za psihološke tretmane i pravila njihove prijave i bodovanja utvrđuju se tablicom »Edukacije za psihološke tretmane«.
Tablica 2. Edukacije za psihološke tretmane.
R. br.
OBLIK STRUČNOG USAVRŠAVANJA
BODOVI
POLAZNIK
PREDAVAČ
1.
edukacija priznata od Europske asocijacije za psihoterapiju (EAP)
0,3 boda po satu
(2)Oblik stručnog usavršavanja iz tablice »Edukacije za psihološke tretmane« redni broj 1. dokumentira se potvrdom o završetku i programom edukcije.
Mentorstva
Članak 24.
(1)Oblici stručnog usavršavanja u kategoriji mentorstva i pravila njihove prijave i bodovanja utvrđuju se tablicom »Mentorstva«.
Tablica 3. Mentorstva.
ZR. br.
OBLIK STRUČNOG USAVRŠAVANJA
BODOVI
MENTOR
1.
mentorstvo – studentska praksa na preddiplomskom studiju
1 bod po studentu
2.
mentorstvo – studentska praksa na poslijediplomskom studiju
3 boda po studentu
3.
mentorstvo – vježbenički staž
4 boda po mjesecu
4.
komentorstvo – vježbenički staž
4 boda jednokrat.
(2)Ukoliko je trajanje oblika stručnog usavršavanja iz tablice »Mentorstva«, redni broj 3., kraće od mjesec dana, način bodovanja utvrđuje se na način da 1 tjedan = 1 bod.
(3)Oblici stručnog usavršavanja iz tablice »Mentorstva« redni brojevi 1. i 2. dokumentiraju se potvrdom visokog učilišta.
(4)Oblici stručnog usavršavanja iz tablice »Mentorstva« redni brojevi 3. i 4. dokumentiraju se aktom Komore kojim je imenovan mentor ili komentor psihologu vježbeniku, a evidentiraju se po službenoj dužnosti nakon obavljenog mentorstva i nakon odobrene prijave polaganja psihološkog stručnog ispita psihologa vježbenika ili, u preostalim slučajevima, na zahtjev ovlaštenog psihologa nakon obavljenog mentorstva.
Supervizije
Članak 25.
(1)Oblici stručnog usavršavanja u kategoriji supervizija i pravila njihove prijave i bodovanja utvrđuju se tablicom »Supervizije«.
Tablica 4. Supervizije.
R. br.
OBLIK STRUČNOG USAVRŠAVANJA
BODOVI
SUPERVIZOR
SUPERVIZANT
1.
individualna i grupna supervizija psihološkog rada koju vodi licencirani supervizor
2 boda po satu
1 bod po satu
2.
intervizijski susreti
1 bod po satu
(2)Oblici stručnog usavršavanja iz tablice »Supervizije« koji se provode kao sastavni dio drugih oblika stručnog usavršavanja utvrđenih odredbama ovog Pravilnika kategoriziraju se i boduju na način utvrđen odredbama za takve oblike stručnog usavršavanja.
(3)Oblici stručnog usavršavanja iz tablice »Supervizije« redni brojevi 1. i 2. dokumentiraju se potvrdom o provedenoj superviziji.
Znanstvene i stručne publikacije
Članak 26.
(1)Oblici stručnog usavršavanja u kategoriji znanstvenih i stručnih publikacija i pravila njihove prijave i bodovanja utvrđuju se tablicom »Znanstvene i stručne publikacije«.
(2) Oblici stručnog usavršavanja iz tablice »Znanstvene i stručne publikacije« obuhvaćaju na jednak način tiskane i elektroničke publikacije.
Tablica 5. Znanstvene i stručne publikacije.
R. br.
OBLIK STRUČNOG USAVRŠAVANJA
BODOVI
AUTORSTVO
RECENZENT
UREDNIŠTVO
1-3 AUTORA
4-5 AUTORA
≥ 6 AUTORA
1-2 UREDNIKA
3-4 UREDNIKA
≥ 5 UREDNIKA
GLAVNI UREDNIK
ČLAN UREDNIŠTVA
11.
RAD OBJAVLJEN U ČASOPISU
1.1.
časopis prve skupine (a1)
40 bodova po radu svaki
20 bodova po radu svaki
svaki razmjerno od 40 bodova po radu
8 bodova
40 bodova godišnje
svaki razmjerno od 40 bodova godišnje
1.2.
časopis druge skupine (a2)
30 bodova po radu svaki
15 bodova po radu svaki
svaki razmjerno od 30 bodova po radu
8 bodova
30 bodova godišnje
svaki razmjerno od 30 bodova godišnje
1.3.
časopis treće skupine (a3)
20 bodova po radu svaki
10 bodova po radu svaki
svaki razmjerno od 20 bodova po radu
8 bodova
20 bodova godišnje
svaki razmjerno od 20 bodova godišnje
2.
KNJIGE, BROŠURE I STRUČNI ČLANCI
2.1.
knjiga prve skupine (a1)
90 bodova svaki, poglavlje 34
45 bodova svaki, poglavlje 17
svaki razmjerno od 90, poglavlje svaki razmjerno od 34
20 bodova
34 bodova svaki
17 bodova svaki
svaki razmjerno od 34
2.2.
knjiga druge skupine (a2)
85 bodova svaki, poglavlje 32
42 bodova svaki, poglavlje 16
svaki razmjerno od 85, poglavlje svaki razmjerno od 32
20 bodova
32 bodova svaki
16 bodova svaki
svaki razmjerno od 32
2.3.
knjiga treće skupine (a3)
80 bodova svaki, poglavlje 30
40 bodova svaki, poglavlje 15
svaki razmjerno od 80, poglavlje svaki razmjerno od 30
20 bodova
30 bodova svaki
15 bodova svaki
svaki razmjerno od 30
2.4.
ostali udžbenici, stručni priručnici i druge stručne knjige
75 bodova svaki, poglavlje 28
38 bodova svaki, poglavlje 14
svaki razmjerno od 75, poglavlje svaki razmjerno od 28
20 bodova
28 bodova svaki
14 bodova svaki
svaki razmjerno od 28
2.5.
znanstveno-popularna knjiga
60 bodova svaki, poglavlje 22
30 bodova svaki, poglavlje 11
svaki razmjerno od 60, poglavlje svaki razmjerno od 22
20 bodova
20 bodova svaki
10 bodova svaki
svaki razmjerno od 20
2.6.
brošura
30 bodova svaki, poglavlje 22
15 bodova svaki, poglavlje 11
svaki razmjerno od 30, poglavlje svaki razmjerno od 22
10 bodova svaki
5 bodova svaki
svaki razmjerno od 10
2.7.
stručno-popularni članak
8 jedan autor, a 2 ili više autora po 4
3.
RAD OBJAVLJEN U ZBORNIKU RADOVA ILI KNJIZI SAŽETAKA SA ZNANSTVENOG ILI STRUČNOG SKUPA
3.1.
rad objavljen u zborniku radova prve skupine (a1)
40 bodova
svaki razmjerno od 40
3.2.
rad objavljen u zborniku radova druge skupine (a2)
30 bodova
svaki razmjerno od 30
3.3.
rad objavljen u zborniku radova treće skupine (a3)
20 bodova
svaki razmjerno od 20
3.4.
zbornik radova sa skupa koji je recenziran samo kao cjelina
10 bodova
svaki razmjerno od 10
3.5.
knjiga sažetaka sa skupa
10 bodova
svaki razmjerno od 10
4.
PREVOĐENJE KNJIGA
4.1.
prijevod knjige prve (a1), druge (a2) ili treće skupine (a3)
30 bodova svaki, poglavlje 12
15 bodova svaki, poglavlje 5
svaki razmjerno od 30, poglavlje svaki razmjerno od 12
4.2.
prijevod ostalih udžbenika, stručnih priručnika i drugih stručnih knjiga
25 bodova svaki, poglavlje 10
12 bodova svaki, poglavlje 5
svaki razmjerno od 25, poglavlje svaki razmjerno od 10
4.3.
prijevod znanstveno-popularne knjige
20 bodova svaki, poglavlje 8
10 bodova svaki, poglavlje 4
svaki razmjerno od 20, poglavlje svaki razmjerno od 8
5.
OSTALI OBLICI ZNANSTVENIH ILI STRUČNIH PUBLIKACIJA
5.1.
studijski program
30 bodova
(3)Prvom skupinom (a1) smatraju se oblici stručnog usavršavanja iz tablice »Znanstvene i stručne publikacije« zastupljeni u bazama podataka WoSCC ili Scopus.
(4)Drugom skupinom (a2) smatraju se oblici stručnog usavršavanja iz tablice »Znanstvene i stručne publikacije« zastupljeni u bazama podataka Econlit, PsycInfo, ProQuest Social Science Premium Collection, SocIndex, Academic Search Complete, Education Research Complete, Inspec, Westlaw, LexisNexis, LISA – Library and Information Science Abstracts, ERIH PLUS te bibliografskim zbirkama i modulima uključenim u navedene baze.
(5)Trećom skupinom (a3) smatraju se oblici stručnog usavršavanja iz tablice »Znanstvene i stručne publikacije« zastupljeni u ostalim bazama podataka.
(6)Knjigom se smatra znanstveno ili stručno tiskano ili elektroničko izdanje koje ima najmanje 49 stranica, ne računajući korice i naslovnu stranicu, sukladno definiciji UNESCO.
(7)Oblikom stručnog usavršavanja »Brošura«, redni broj 2.6., smatra se znanstveno ili stručno tiskano ili elektroničko izdanje koje ima najmanje 5, a najviše 48 stranica, sukladno definiciji UNESCO.
(8)Stručnim člankom smatra se tiskano ili elektroničko izdanje od najmanje jedne kartice teksta odnosno minimalno 1.800 znakova.
(9)Predstavljanje knjige ili drugih oblika stručnog usavršavanja iz tablice »Znanstvene i stručne publikacije« ne smatra se oblikom stručnog usavršavanja iz stavka 1. ovog članka, ali se može kategorizirati i bodovati na način utvrđen odredbama za kategorizaciju i bodovanje drugih oblika stručnog usavršavanja (predavanje i sl.) ukoliko ispunjava propisane uvjete.
(10)Sudjelovanje na oblicima stručnog usavršavanja iz tablice »Znanstvene i stručne publikacije« dokumentira se materijalima iz kojih je razvidna kategorizacija predloženog oblika stručnog usavršavanja.
Znanstveni i stručni skupovi
Članak 27.
(1)Oblici stručnog usavršavanja u kategoriji znanstvenih i stručnih skupova i pravila njihove prijave i bodovanja utvrđuju se tablicom »Znanstvenim i stručni skupovi«.
(2)Oblicima stručnog usavršavanja iz tablice »Znanstvenim i stručni skupovi« smatraju se kongresi, konferencije, simpoziji i drugi znanstveni i stručni skupovi odnosno redoviti ili povremeni stručni sastanci većeg broja stručnjaka sazvani radi raspravljanja znanstvenih i/ili stručnih tema i važnih pitanja, uspostavljanja osobnog kontakta, razmjene iskustava.
Tablica 7. Znanstveni i stručni skupovi.
R. br.
OBLIK STRUČNOG USAVRŠAVANJA
TRAJANJE (DANA)*
BODOVI
POZVANI PREDAVAČ
OSTALI AKTIVNI SUDIONICI
PASIVNI SUDIONIK
11.
domaći skup ili drugi nacionalni skup
1 DAN
19
14
9
2 DANA
17
12
3 DANA
20
15
˃ 3 DANA
3 boda za svaki naredni dan
3 boda za svaki naredni dan
22.
domaći skup s međunarodnim sudjelovanjem ili drugi nacionalni skup s međunarodnim sudjelovanjem
1 DAN
23
18
13
2 DANA
21
16
3 DANA
14
19
˃ 3 DANA
3 boda za svaki naredni dan
3 boda za svaki naredni dan
33.
međunarodni skup
1 DAN
27
22
12
2 DANA
26
16
3 DANA
30
20
˃ 3 DANA
4 boda za svaki naredni dan
4 boda za svaki naredni dan
* Danom trajanja smatra se najmanje 6,5 sati stručnog programa dnevno.
(3)Oblikom stručnog usavršavanja »Domaći stručni skup«, redni broj 1., smatra se skup koji se održava u Republici Hrvatskoj u organizaciji stručnog tijela ili ustanove sa sjedištem u Republici Hrvatskoj na kojem sudionici izlažu samo na hrvatskom jeziku, a programski odbor skupa čine samo stručnjaci iz Republike Hrvatske.
(4)Oblikom stručnog usavršavanja »Drugi nacionalni skup«, redni broj 1., smatra se skup koji se održava u inozemstvu, a organizator je tamošnje nacionalno stručno tijelo ili ustanova i čiji programski odbor čine samo stručnjaci iz te države i radni jezik skupa je jezik te države, a ne i neki svjetski jezik.
(5)Oblikom stručnog usavršavanja »Domaći skup s međunarodnim sudjelovanjem«, redni broj 2., smatra se skup koji se održava u Republici Hrvatskoj u organizaciji stručnog tijela ili ustanove sa sjedištem u Republici Hrvatskoj čiji programski odbor čine samo stručnjaci iz Republike Hrvatske i na kojem su omogućena pozvana predavanja i druga izlaganja na hrvatskom i najmanje jednom svjetskom jeziku.
(6)Oblikom stručnog usavršavanja »Drugi nacionalni skup s međunarodnim sudjelovanjem«, redni broj 2., smatra se skup koji se organizira o inozemstvu u organizaciji tamošnjeg nacionalnog stručnog tijela ili ustanove čiji programski odbor čine samo stručnjaci iz države u kojoj se skup organizira i na kojima su omogućena pozvana predavanja i druga izlaganja na tamošnjem nacionalnom jeziku i barem jednom svjetskom jeziku.
(7)Oblikom stručnog usavršavanja »Međunarodni skup«, redni broj 3., smatra se skup koji u inozemstvu ili u Republici Hrvatskoj organizira međunarodna stručna organizacija ili stručna institucija ili tijelo iz više zemalja na kojem je službeni jezik skupa najmanje jedan svjetski jezik ili skup koji samostalno ili zajedno s međunarodnim stručnim organizacijama organizira nacionalno stručno tijelo ili institucija čiji je programski odbor skupa međunarodni i čiji se cijeli ili značajan dio programa izvodi na najmanje jednom svjetskom jeziku tako da je osigurana dostupnost programskih aktivnosti i sadržaja međunarodnoj stručnoj zajednici kao i aktivno sudjelovanje stručnjaka iz različitih zemalja ili skup koji ima međunarodni organizacijski i/ili programski odbor.
Stručni tečaj s provjerom znanja
Članak 28.
(1)Oblici stručnog usavršavanja u kategoriji stručnih tečajeva s provjerom znanja i pravila njihove prijave i bodovanja utvrđuju se tablicom »Stručni tečajevi s provjerom znanja«.
Tablica 8. Stručni tečajevi s provjerom znanja.
R. br.
OBLIK STRUČNOG USAVRŠAVANJA
TRAJANJE (DANA)*
BODOVI
PREDAVAČ
SLUŠAČ
1.
stručni tečaj s provjerom znanja u trajanju od minimalno tri dana
3 DANA
25
15
˃ 3 DANA
3 boda za svaki naredni dan
3 boda za svaki naredni dan
* Danom trajanja smatra se najmanje 6,5 sati stručnog programa dnevno.
(2)Oblikom stručnog usavršavanja »Stručni tečaj s provjerom znanja«, redni broj 1., smatra seobuka radi stjecanja cjelovitog znanja i umijeća iz nekog specifičnog područja koja uključuje provjeru znanja po završetku i osposobljava polaznika za praktičnu i cjelovitu upotrebu specifičnog postupka, metode, tehnike i sl.
(3)Oblici stručnog usavršavanja iz tablice »Stručni tečajevi s provjerom znanja« dokumentiraju se potvrdom o sudjelovanju u slučajevima kada organizator nije obvezan prijaviti oblik stručnog usavršavanja te kada je u pitaju usavršavanje u inozemstvu.
Stručni tečaj bez provjere znanja
Članak 29.
(1)Oblici stručnog usavršavanja u kategoriji stručnih tečajeva bez provjere znanja i pravila njihove prijave i bodovanja utvrđuju se tablicom »Stručni tečaj bez provjere znanja«.
(2)Na način predviđen odredbama ovog članka boduju se i stručni tečajevi s provjerom znanja u trajanju kraćem od 3 dana.
Tablica 9. Stručni tečaj bez provjere znanja.
R. br.
OBLIK STRUČNOG USAVRŠAVANJA
TRAJANJE
(DANA)*
BODOVI
PREDAVAČ
SLUŠAČ
11.
stručni tečaj bez provjere znanja
1 DAN
10
6
2 DANA
13
9
3 DANA
16
12
˃ 3 DANA
3 boda za svaki naredni dan
3 boda za svaki naredni dan
* Danom trajanja smatra se najmanje 4 sata stručnog programa dnevno.
(3)Oblikom stručnog usavršavanja »Stručni tečaj bez provjere znanja«, redni broj 1., smatra se kraći oblik praktičnih vježbi (seminar, radionica i sl.) radi proširenja znanja u nekom području koji nije nužno usmjeren cjelovitom osposobljavanju za upotrebu specifičnog postupka, metode, tehnike i sl.
(4)Oblici stručnog usavršavanja iz tablice »Stručni tečaj bez provjere znanja« dokumentiraju se potvrdom o sudjelovanju u slučajevima kada organizator nije obvezan prijaviti oblik stručnog usavršavanja te kada je u pitaju usavršavanje u inozemstvu.
Stručni sastanci, stručna predavanja i okrugli stolovi
Članak 30.
(1)Oblici stručnog usavršavanja u kategoriji stručnih sastanaka, stručnih predavanja i okruglih stolova i pravila njihove prijave i bodovanja utvrđuju se tablicom »Sastanci, stručna predavanja i okrugli stolovi«.
Tablica 10. Stručni sastanci, stručna predavanja i okrugli stolovi.
(2)Oblikom stručnog usavršavanja »Stručni sastanak«, redni broj 1., smatra se oblik stručnog usavršavanja sastavljen od predavanja i rasprave (stručni sastanci stručnih sekcija, stručnih društava te županijskih i stručnih vijeća) koji kada obrađuje jednu temu obuhvaća najmanje 45 minuta predavanja i najmanje 30 minuta rasprave, a najmanje 30 minuta predavanja i najmanje 15 minuta rasprave po svakoj temi kada obrađuje više tema.
(3)Oblikom stručnog usavršavanja »Stručno predavanje«, redni broj 2., smatra se oblik stručnog usavršavanja koji se održava samostalno, na tribinama, seminarima, radionicama, stručnim tečajevima bez provjere znanja ili na skupovima, a čije je ukupno trajanje kraće od 6,5 sati neprekidnog stručnog programa dnevno.
(4)Oblikom stručnog usavršavanja »Okrugli stol«, redni broj 3., smatra se oblik stručnog usavršavanja sazvan na neku stručnu temu koji obuhvaća najmanje 45 minuta predavanja i najmanje 30 minuta rasprave.
(5)Oblici stručnog usavršavanja iz tablice »Stručni sastanci, stručna predavanja i okrugli stolovi«dokumentiraju sekratkim zapisnikom u kojem moraju biti navedeni dnevni red, popis predavača, voditelj i aktivni sudionici, popis tema, sažeci izlaganja, trajanje izlaganja i popis sudionika.
Ostali oblici stručnog usavršavanja i ogledni primjer
Članak 31.
(1)Uvažavajući raznolikost i dinamičnost akademskog i stručnog djelovanja, Povjerenstvo može bodovanjem stručnog usavršavanja obuhvatiti i oblike stručnog usavršavanja koji nisu izrijekom predviđeni glavom I. poglavlja II. ovog Pravilnika.
(2)Povjerenstvo u postupku kategorizacije i bodovanja ostalih oblika stručnog usavršavanja iz stavka 1. ovog članka odgovarajuće primjenjuje načela, pravila i kriterije utvrđene odredbama ovog Pravilnika te načelima, pravilima i kriterijima drugih strukovnih i akademskih organizacija.
(3)Pravila prijave i bodovanja oblika stručnog usavršavanja iz stavka 1. ovog članka predstavljaju ogledni primjer na temelju kojeg se na jednak način, primjenom uspostavljenih pravila prijave i bodovanja, odlučuje o bodovanju istovrsnih oblika stručnog usavršavanja.
(4)Odluka Povjerenstva o bodovanju oblika stručnog usavršavanja iz stavka 1. ovog članka objavljuje se na mrežnim stranicama Komore.
II. POSTUPAK KATEGORIZACIJE I BODOVANJA STRUČNOG USAVRŠAVANJA
Primjena načela, pravila i kriterija kategorizacije i bodovanja stručnog usavršavanja
Članak 32.
Stručno usavršavanje ovlaštenih psihologa kategorizira i boduje Povjerenstvo za stručno usavršavanje primjenjujući načela stručnog usavršavanja iz prvog dijela, glave II., opća pravila prijave i bodovanja utvrđena ovom glavom, pravila prijave i bodovanja za pojedini oblik stručnog usavršavanja utvrđena glavom I. poglavlja II. te kriterije kategorizacije i bodovanja utvrđene odredbama ove glave Pravilnika.
Kriteriji kategorizacije i bodovanja stručnog usavršavanja
Članak 33.
Povjerenstvo u postupcima kategorizacije i bodovanja oblika stručnog usavršavanja primjenjuje kriterije prihvaćene u strukovnoj i akademskoj zajednici, a pritom osobito uzima u obzir:
- kvalitetu prijavljenog oblika stručnog usavršavanja u dijelu održavanja ili stjecanja stručnih kompetencija ovlaštenih psihologa,
−primjerenost prijavljenog oblika stručnog usavršavanja u dijelu održavanja ili stjecanja stručnih kompetencija ovlaštenih psihologa,
−ispunjenje financijskih i drugih obveza organizatora.
Pravilo prijave cjelovitog oblika stručnog usavršavanja
Članak 34.
(1)Osim ako odredbama ovog Pravilnika nije drugačije određeno, oblici stručnog usavršavanja koji se prijavljuju putem pojedinačne prijave moraju u trenutku podnošenja prijave biti u cijelosti uspješno provedeni prema predviđenom planu, programu ili drugom aktu sukladno kojem se organiziraju i provode.
(2)Oblici stručnog usavršavanja iz članka 26. ovog Pravilnika ispunjavaju uvjet iz stavka 1. ovog članka njihovom objavom.
Pravilo nedjeljivosti obračunske jedinice
Članak 35.
Osim ako odredbama ovog Pravilnika nije drugačije određeno, pojedini oblik stručnog usavršavanja ne može se bodovati po obračunskoj jedinici (sat, dan, mjesec ili dr.) manjoj od obračunske jedinice predviđene za taj oblik.
Ograničenje prijave usavršavanja za ovlaštenog psihologa koji je ispunio obvezu
Članak 36.
(1)Oblici stručnog usavršavanja koje pojedinačnom prijavom stručnog usavršavanja prijavi ovlašteni psiholog koji je ispunio obvezu stručnog usavršavanja neće se kategorizirati ni bodovati nakon što ovlašteni psiholog na temelju uvjeta iz članka 16. stavka 1. točke 1. ovog Pravilnika ostvari više od 150 bodova u razdoblju provjere stručnosti.
(2)Oblici stručnog usavršavanja, prijavljeni pojedinačnom prijavom stručnog usavršavanja, koji se odnose na prethodno razdoblje provjere stručnosti psihologa, neće se kategorizirati ni bodovati.
Odjeljak I. Kategorizacija i bodovanje stručnog skupa
Obveza prijave stručnog skupa
Članak 37.
(1)Prijavu stručnog skupa, radi njegove kategorizacije i bodovanja, dužan je podnijeti organizator stručnog skupa s kotizacijom.
(2)Prijavu stručnog skupa, radi njegove kategorizacije i bodovanja, može podnijeti i organizator stručnog skupa bez kotizacije ili organizator drugih oblika stručnog usavršavanja.
Rok prijave stručnog skupa
Članak 38.
(1)Organizator stručnog skupa s kotizacijom dužan je podnijeti prijavu stručnog skupa najkasnije 60 dana prije planiranog održavanja stručnog skupa.
(2)Organizator stručnog skupa bez kotizacije ili organizator drugih oblika stručnog usavršavanja može podnijeti prijavu stručnog skupa u roku iz stavka 1. ovog članka ili nakon provedenog stručnog usavršavanja.
Prijava stručnog skupa
Članak 39.
(1)Postupak kategorizacije i bodovanja stručnog skupa ili drugih oblika stručnog usavršavanja pokreće organizator podnošenjem prijave za kategorizaciju i bodovanje oblika stručnog usavršavanja iz članka 21. ovog Pravilnika.
(2)Prijava se podnosi poštom, elektroničkim putem ili osobno, na obrascu dostupnom na mrežnoj stranici Komore.
(3)Prijavi se prilaže sljedeća dokumentacija:
1.program stručnog skupa zajedno s predviđenim materijalima, ovisno o sadržaju stručnog usavršavanja
2.drugi dokazi sukladno odredbama ovog Pravilnika.
(4)Povjerenstvo u svrhu utvrđivanja kvalitete oblika stručnog usavršavanja može od podnositelja prijave zatražiti i druge podatke o prijavljenom obliku stručnog usavršavanja.
Odluka o kategorizaciji i bodovanju stručnog skupa
Članak 40.
(1)Ukoliko podnositelj prijave nije dostavio svu potrebnu dokumentaciju ili prijava ne sadržava sve što je potrebno da bi se po njoj moglo postupiti, Povjerenstvo će pozvati podnositelja da u roku od 30 dana dopuni prijavu, a ukoliko podnositelj prijave ne postupi u za to ostavljenom roku Povjerenstvo neće kategorizirati ni bodovati prijavljeni oblik stručnog usavršavanja, o čemu obavještava podnositelja.
(2)Ukoliko prijava ili prijavljeni oblik stručnog usavršavanja ne ispunjavaju ili su u suprotnosti s načelima, pravilima ili kriterijima kategorizacije i bodovanja stručnog usavršavanja iz članka 32. ovog Pravilnika, Povjerenstvo neće kategorizirati ni bodovati prijavljeni oblik stručnog usavršavanja, o čemu obavještava podnositelja.
(3)Na temelju uredne i potpune prijave Povjerenstvo u roku od 30 dana donosi odluku o kategorizaciji i bodovanju oblika stručnog usavršavanja za koji je podnesena prijava stručnog skupa.
(4)Obavijest o kategorizaciji i bodovanju iz stavka 3. ovog članka sadrži sljedeće podatke:
- naziv oblika stručnog usavršavanja,
- kategorizaciju i oblik stručnog usavršavanja,
- naznaku pripadajućih bodova za sudionike,
- druge potrebne podatke.
(5)Protiv obavijesti iz stavka 1. 2. i 3. ovog članka podnositelj prijave može izjaviti prigovor čelniku tijela u roku od 15 dana od dana dostave obavijesti.
Odjeljak II. Pojedinačna prijava stručnog usavršavanja
Pojedinačna prijava stručnog usavršavanja
Članak 41.
(1)Pojedinačnu prijavu stručnog usavršavanja, radi njegove kategorizacije i bodovanja, podnosi ovlašteni psiholog za sljedeće oblike stručnog usavršavanja:
- poslijediplomsko obrazovanje i specijalističko usavršavanje,
- edukacije za psihološke i psihoterapijske tretmane,
- mentorstva,
- znanstvene i stručne publikacije,
- stručne skupove koji su organizirani u inozemstvu,
- oblike stručnog usavršavanja iz članka 31. ovog Pravilnika.
(2)Iznimno, pojedinačnu prijavu stručnog usavršavanja, radi njegove kategorizacije i bodovanja, može u slučaju iz članka 58. stavka 2. ovog Pravilnika podnijeti ovlašteni psiholog i za kategorizaciju i bodovanje stručnog skupa s kotizacijom ili drugih oblika stručnog usavršavanja koje je sukladno odredbama ovog Pravilnika dužan prijaviti organizator.
(3)Ukoliko zahtjev ocijeni posebno opravdanim, Povjerenstvo će uz prethodnu suglasnost predsjednika Komore u povodu pojedinačne prijave iz stavka 2. ovog članka, odlučiti u postupku i na način utvrđen člankom 43. ovog Pravilnika.
(4)Prethodna suglasnost iz stavka 3. ovog članka daje se za sve pojedinačne prijave stručnog usavršavanja za kategorizaciju i bodovanje pojedinog stručnog skupa s kotizacijom.
(1)Postupak kategorizacije i bodovanja oblika stručnog usavršavanja iz članka 41. ovog Pravilnika pokreće ovlašteni psiholog podnošenjem pojedinačne prijave.
(2)Prijava se podnosi poštom, elektroničkim putem ili osobno, na obrascu dostupnom na mrežnoj stranici Komore.
(3)Prijavi se prilaže sljedeća dokumentacija:
1.dokaz o sudjelovanju, sukladno pravilima prijave i bodovanja za pojedini oblik stručnog usavršavanja utvrđenim glavom I. poglavlja II. ovog Pravilnika (potvrda o sudjelovanju, potvrda o studijskom boravku, preslika sažetka publikacije, potvrda o recenziji, preslika diplome ili dr.),
2.program prijavljenog oblika stručnog usavršavanja, sukladno pravilima prijave i bodovanja za pojedini oblik stručnog usavršavanja utvrđenim glavom I. poglavlja II. ovog Pravilnika,
3.drugi dokazi sukladno odredbama ovog Pravilnika.
(4)Povjerenstvo u svrhu utvrđivanja kvalitete oblika stručnog usavršavanja može od podnositelja prijave zatražiti i druge podatke o prijavljenom obliku stručnog usavršavanja.
Odluka o kategorizaciji i bodovanju pojedinačne prijave
Članak 43.
(1)Ukoliko podnositelj prijave nije dostavio svu potrebnu dokumentaciju ili prijava ne sadržava sve što je potrebno da bi se po njoj moglo postupiti, Povjerenstvo će pozvati podnositelja da u roku od 30 dana dopuni prijavu, a ukoliko podnositelj prijave ne postupi u za to ostavljenom roku Povjerenstvo neće kategorizirati ni bodovati prijavljeni oblik stručnog usavršavanja, o čemu obavještava podnositelja.
(2)Ukoliko prijava ili prijavljeni oblik stručnog usavršavanja ne ispunjavaju ili su u suprotnosti s načelima, pravilima ili kriterijima kategorizacije i bodovanja stručnog usavršavanja iz članka 32. ovog Pravilnika, Povjerenstvo neće kategorizirati ni bodovati prijavljeni oblik stručnog usavršavanja, o čemu obavještava podnositelja.
(3)Iznimno od stavaka 1. i 2. ovog članka, Povjerenstvo neće obavještavati podnositelja prijave u slučaju pojedinačne prijave stručnog usavršavanja iz članka 36. ovog Pravilnika.
(4)Na temelju uredne i potpune prijave Povjerenstvo u roku od 90 dana odlučuje o kategorizaciji i bodovanju pojedinačne prijave stručnog usavršavanja.
III. STJECANJE I EVIDENTIRANJE BODOVA
Stjecanje bodova
Članak 44.
(1)Ovlašteni psiholog stječe bodove za oblike stručnog usavršavanja za koje je donesena odluka o kategorizaciji i bodovanju.
(2)Bodovi se stječu sukladno pravilima utvrđenim odredbama ove glave Pravilnika.
Evidentiranje bodova
Članak 45.
Stečeni bodovi evidentiraju se u evidenciji stručnog usavršavanja u roku od 30 dana od dana:
1.donošenja odluke o kategorizaciji i bodovanju pojedinačne prijave ili
2.ispunjenja svih ugovornih obveza organizatora stručnog skupa s kotizacijom.
Najpovoljnija osnova
Članak 46.
Ovlaštenom psihologu koji ostvaruje uvjete za stjecanje bodova vrednovanjem stručnog usavršavanja sustavom bodova, po više osnova, na istom obliku stručnog usavršavanja, uzima se u obzir samo jedna osnova po kojoj može steći bodove i to tako da stječe bodove po onoj osnovi koja je najpovoljnija za ovlaštenog psihologa.
Zabrana dvostrukog vrednovanja
Članak 47.
Bodovi koje je ovlašteni psiholog stekao za jedan oblik stručnog usavršavanja ne mogu se steći ponovno unutar istog razdoblja provjere stručnosti za isti oblik stručnog usavršavanja istog organizatora.
Neprenosivost bodova
Članak 48.
Bodovi stečeni stručnim usavršavanjem ne mogu se prenositi niti evidentirati u narednom niti prethodnom razdoblju provjere stručnosti.
Razmjernost
Članak 49.
(1)Prilikom bodovanja oblika stručnog usavršavanja započetih prije početka, a završenih unutar razdoblja provjere stručnosti, ovlašteni psiholog stječe bodove za razmjeran dio stručnog usavršavanja odnosno razmjerno vremenu od dana s kojim započinje razdoblje provjere stručnosti do dana završetka oblika stručnog usavršavanja.
(2)Prilikom bodovanja oblika stručnog usavršavanja započetih unutar, a završenih nakon isteka razdoblja provjere stručnosti, ovlašteni psiholog stječe bodove za razmjeran dio stručnog usavršavanja odnosno razmjerno vremenu od dana početka oblika stručnog usavršavanja do dana s kojim istječe razdoblje provjere stručnosti.
(3)Odredbe ovog članka odgovarajuće se primjenjuju na raspodjelu bodova za kategorizirane i bodovane oblike stručnog usavršavanja koji obuhvaćaju najmanje dva razdoblje provjere stručnosti.
DIO ČETVRTI
ORGANIZACIJA I EVALUACIJA STRUČNOG USAVRŠAVANJA
I. ORGANIZACIJA STRUČNOG USAVRŠAVANJA
Provođenje oblika stručnog usavršavanja
Članak 50.
Osim ako odredbama glave I. poglavlja II. ovog Pravilnika, kojima su utvrđeni oblici stručnog usavršavanja i pravila prijave i bodovanja oblika stručnog usavršavanja, nije drugačije utvrđeno, oblici stručnog usavršavanja mogu se provoditi neposredno ili putem informacijsko-komunikacijskih rješenja prikladnih za provođenje stručnog usavršavanja na daljinu (sustavi stručnog usavršavanja na daljinu, e-moduli, e-aplikacije, e-platforme i sl.).
Provođenje oblika stručnog usavršavanja putem informacijsko-komunikacijskih rješenja
Članak 51.
Oblici stručnog usavršavanja mogu biti provedeni putem informacijsko-komunikacijskih rješenja prikladnih za provođenje stručnog usavršavanja na daljinu ukoliko se u njihovoj organizaciji i provedbi, u odnosu na oblike stručnog usavršavanja provedene neposredno, osigura jednaka ili povoljnija razina:
Obveze organizatora stručnog skupa bez kotizacije ili drugog oblika stručnog usavršavanja koji organizator prijavljuje Komori
Članak 52.
Osim ako odredbama ovog Pravilnika nije propisano drugačije, organizator stručnog skupa bez kotizacije ili drugog oblika stručnog usavršavanja koji organizator prijavljuje Komori radi njegove kategorizacije i bodovanja, obvezan je:
- utvrditi identitet i prisutnost ovlaštenih psihologa koji sudjeluju na stručnom usavršavanju,
- dostaviti popis sudionika i izvješće o evaluaciji,
- omogućiti Komori nadzor nad provedbom stručnog usavršavanja i ispunjenjem obveza koje ima u skladu s ovim Pravilnikom.
Obveze organizatora stručnog skupa s kotizacijom
Članak 53.
Osim ako odredbama ovog Pravilnika nije propisano drugačije, organizator stručnog skupa s kotizacijom, obvezan je:
- podnijeti prijavu stručnog skupa, radi njegove kategorizacije i bodovanja,
- utvrditi identitet i prisutnost ovlaštenih psihologa koji sudjeluju na stručnom usavršavanju,
- dostaviti popis sudionika i izvješće o evaluaciji,
- dostaviti pojedinačne iznose kotizacije za svakog ovlaštenog psihologa,
- platiti ugovornu naknadu prema podacima navedenim u računu koji mu Komora dostavi, u roku od 10 dana od primitka računa Komore,
- dostaviti Komori potvrdu o plaćanju ugovorne naknade, u roku od 5 dana od dana uplate,
-uredno ispuniti druge ugovorne obveze,
-omogućiti Komori nadzor nad provedbom stručnog usavršavanja i ispunjenjem obveza koje ima u skladu s ovim Pravilnikom.
Ugovor o međusobnim pravima i obvezama
Članak 54.
(1)S organizatorom stručnog skupa s kotizacijom za koji je donesena odluka o kategorizaciji i bodovanju iz članka 40. stavka 3. ovog Pravilnika sklapa se ugovor o međusobnim pravima i obvezama.
(2)Organizator stručnog skupa s kotizacijom, na temelju ugovora iz stavka 1. ovog članka, obvezuje se Komori uplatiti ugovornu naknadu za održan stručni skup s kotizacijom i izvršiti druge obveze sukladno odredbama ovog Pravilnika.
(3)Ugovorna naknada određuje se sukladno odredbama općeg akta Komore kojim je uređeno materijalno-financijskom poslovanje.
Popis sudionika
Članak 55.
Popis sudionika stručnog usavršavanja mora sadržavati ime i prezime ovlaštenog psihologa, članski broj ili OIB ovlaštenog psihologa te naznaku načina sudjelovanja (aktivno, pasivno, pozvani predavač ili dr.).
II. EVALUACIJA STRUČNOG USAVRŠAVANJA
Evaluacija stručnog usavršavanja
Članak 56.
(1) Načelo osiguravanja kvalitete stručnog usavršavanja provodi se redovitom evaluacijom oblika stručnog usavršavanja putem odgovarajućih metoda i postupaka evaluacije, a osobito evaluacijom od strane polaznika oblika stručnog usavršavanja.
(2)Evaluaciji posebno podliježu stručni skupovi s kotizacijom i oblici stručnog usavršavanja uključeni u Godišnji program i to tako da uključuje procjenu korisnosti sadržaja i kvalitete provedbe oblika stručnog usavršavanja.
(3)Rezultati evaluacije koriste se u razvoju stručnog usavršavanja.
DIO PETI
PROVJERA STRUČNOSTI
I. ZAJEDNIČKE ODREDBE
Provjera stručnosti
Članak 57.
(1)Provjera stručnosti ovlaštenog psihologa provodi se utvrđivanjem bodovnog stanja u pojedinom razdoblju provjere stručnosti ili polaganjem ispita provjere stručnosti, u rokovima i na način utvrđen odredbama ovog Pravilnika.
(2)Provjera stručnosti psihologa provodi se polaganjem ispita provjere stručnosti.
Postupak provjere stručnosti ovlaštenog psihologa
Članak 58.
(1)Dvanaest mjeseci prije isteka razdoblja provjere stručnosti Komora po službenoj dužnosti pokreće postupak provjere stručnosti ovlaštenog psihologa utvrđivanjem bodovnog stanja u evidenciji stručnog usavršavanja.
(2)Ovlaštenom psihologu za kojeg se u postupku provjere stručnosti iz stavka 1. ovog članka utvrdi da ne ispunjava obvezu stručnog usavršavanja izdaje se pisana obavijest koja sadrži podatak o bodovnom stanju u razdoblju provjere stručnosti prema evidenciji na dan izdavanja obavijesti te ga se poziva se da u daljnjem roku od tri mjeseca dostavi dokaze o stručnom usavršavanju ili da pristupi polaganju ispita za provjeru stručnosti unutar razdoblja od 6 mjeseci prije isteka razdoblja provjere stručnosti.
(3)Ovlaštenom psihologu za kojeg se u postupku provjere stručnosti iz stavka 1. ovog članka utvrdi da ispunjava obvezu stručnog usavršavanja izdaje se pisana obavijest koja sadrži podatak o bodovnom stanju u razdoblju provjere stručnosti prema evidenciji na dan izdavanja obavijesti i naznaku dana s kojim ovlaštenom psihologu počinje teći novo razdoblje provjere stručnosti.
Potvrda o ispunjenju obveze stručnog usavršavanja
Članak 59.
(1)Na zahtjev ovlaštenog psihologa iz članka 58. stavka 3. ovog Pravilnika koji ispuni obvezu stručnog usavršavanja izdaje se potvrda o ispunjenju obveze stručnog usavršavanja za odgovarajuće razdoblje provjere stručnosti.
(2)Potvrda iz stavka 1. ovog članka izdaje se bez naknade.
II. ISPIT PROVJERE STRUČNOSTI
Odjeljak I. Prijava i polaganje ispita provjere stručnosti
Prijava polaganja ispita provjere stručnosti
Članak 60.
(1)Psiholog podnosi Komori prijavu za polaganje ispita provjere stručnosti na obrascu dostupnom na mrežnoj stranici Komore kojoj je obvezan priložiti:
1.dokaz o uplaćenoj naknadi troškova polaganja ispita provjere stručnosti,
2.druge dokaze sukladno odredbama ovog Pravilnika.
(2)Prijava polaganja ispita provjere stručnosti podnosi se u rokovima prijava objavljenim na mrežnoj stranici Komore, a najranije dva (2) odnosno najkasnije mjesec dana prije dana održavanja ispita provjere stručnosti, osim u slučaju iz članka 70. stavka 1. ovog Pravilnika.
(3)Istodobno s prijavom ispita provjere stručnosti psiholog kojemu je prethodno prestalo pravo na obavljanje psihološke djelatnosti obvezan je pokrenuti postupak priznavanja prava na obavljanje psihološke djelatnosti.
Odlučivanje o prijavi polaganja ispita provjere stručnosti
Članak 61.
(1) Ukoliko podnositelj prijave polaganja ispita provjere stručnosti nije dostavio svu potrebnu dokumentaciju iz članka 60. stavka 1. ovog Pravilnika, službena osoba će pozvati podnositelja da u primjerenom roku dopuni prijavu polaganja ispita provjere stručnosti.
(2) Ukoliko podnositelj ne postupi po obavijesti iz stavka 1. ovog članka u za to ostavljenom roku, službena osoba će odlukom odbaciti prijavu polaganja ispita provjere stručnosti.
(3)Ukoliko podnositelj nije ispunio uvjete za polaganje ispita provjere stručnosti propisane odredbama ovog Pravilnika, službena osoba će odlukom odbiti prijavu polaganja ispita provjere stručnosti.
(4)Ukoliko je podnositelj ispunio uvjete za polaganje ispita provjere stručnosti propisane odredbama ovog Pravilnika, službena osoba će podnositelju izdati obavijest o polaganju ispita koja sadrži mjesto, dan i vrijeme polaganja ispita, najkasnije osam (8) dana prije dana održavanja ispita provjere stručnosti
(5)Protiv odluke iz stavaka 2. i 3. ovog članka stranka može izjaviti prigovor čelniku tijela u roku od 15 dana od dana dostave odluke.
Odgoda polaganja ispita provjere stručnosti
Članak 62.
(1)Kandidat kojem je odobreno polaganje ispita provjere stručnosti može najkasnije tri (3) dana prije dana održavanja ispita provjere stručnosti odgoditi polaganje o čemu je obvezan obavijestiti Komoru pisanim putem.
(2)Kandidat koji je odgodio polaganje ispita provjere stručnosti na način iz stavka 1. ovoga članka može bez obveze ponovnog plaćanja naknade troškova polaganja ispita pristupiti polaganju u roku od godine dana od dana održavanja ispita provjere stručnosti koji je prvi put odgodio.
(3)Odredbe ovoga Pravilnika kojima je uređen postupak polaganja ispita provjere stručnosti na odgovarajući se način primjenjuju na ponovnu prijavu polaganja ispita provjere stručnosti.
Sadržaj ispita provjere stručnosti
Članak 63.
Ispit provjere stručnosti sastoji se od pisanog i usmenog djela ispita.
Pisani dio ispita provjere stručnosti
Članak 64.
(1)Pisani dio ispita provjere stručnosti obuhvaća provjeru znanja iz poznavanja općih propisa i propisa u području psihološke djelatnosti.
(2)Provjera znanja iz poznavanja propisa uključuje ispitna pitanja iz:
1.Ustava Republike Hrvatske,
2.Zakona o radu,
3.Zakona o psihološkoj djelatnosti,
4.Etičkog kodeksa psihološke djelatnosti,
5.Pravilnika o psihodijagnostičkim sredstvima.
(3)Zadovoljavajuća ocjena iz pisanog dijela ispita provjere stručnosti preduvjet je za pristupanje usmenom djelu ispita. Za zadovoljavajuću ocjenu potrebno je točno riješiti najmanje 60% pisanog dijela ispita.
Usmeni dio ispita provjere stručnosti
Članak 65.
(1)Usmeni stručni dio ispita provjere stručnosti obuhvaća provjeru kompetencija u općem području psihološke djelatnosti i provjeru kompetencija u području primijenjene psihologije.
(2)Provjera kompetencija u općem području psihološke djelatnosti uključuje pitanja u odgovoru na koja kandidat treba demonstrirati specifične stručne i generičke kompetencije potrebne za samostalan rad u psihološkoj djelatnosti.
(3)Provjera kompetencija u području primijenjene psihologije uključuje pitanja iz stručnog sadržaja odgovarajućeg područja primijenjene psihologije u kojem je kandidat zaposlen (klinička psihologija, zdravstvena psihologija, penološka psihologija, vojna psihologija, predškolska i školska psihologija, organizacijska psihologija, psihologija športa, psihologija socijalne skrbi, psihologija profesionalnog usmjeravanja, psihologija medicine rada ili dr.).
(4)Demonstrirana razina svih kompetencija treba biti dostatna za samostalno, kvalitetno i stručno obavljanje psihološke djelatnosti.
Zapisnik
Članak 66.
O ispitu provjere stručnosti vodi se zapisnik kojem se prilaže pisani dio ispita. Uspjeh kandidata ocjenjuje se ocjenama »položio« ili »nije položio«.
Ponovno polaganje usmenog djela ispita provjere stručnosti
Članak 67.
(1)Kandidat koji je položio pisani dio ispita provjere stručnosti, ali nije položio usmeni stručni dio ispita provjere stručnosti, idući put pristupa samo usmenom dijelu ispita.
(2)Rok u kojem kandidat može pristupiti ponovnom polaganju usmenog djela ispita provjere stručnosti ne može biti kraći od tri (3) mjeseca niti duži od godine dana od dana polaganja ispita provjere stručnosti na kojem kandidat nije zadovoljio na usmenom djelu ispita.
(3)Ukoliko kandidat niti prilikom ponovnog polaganja ispita provjere stručnosti ne položi usmeni dio ispita provjere stručnosti, idući put pristupa pisanom i usmenom dijelu ispita.
(4)Odredbe ovoga Pravilnika kojima je uređen postupak polaganja ispita provjere stručnosti na odgovarajući se način primjenjuju na ponovno polaganje ispita provjere stručnosti.
Uvid u ispit
Članak 68.
(1)Kandidatu će, na njegovo traženje, Ispitno povjerenstvo omogućiti uvid u pisani dio ispita, a kandidatu koji ne zadovolji na usmenom dijeli ispita pojasniti razloge zašto nije zadovoljio.
(2)O izvršenom uvidu u ispit sastavlja se službena bilješka koju potpisuje kandidat i član Ispitnog povjerenstva.
Uvjerenje o položenom ispitu provjere stručnosti
Članak 69.
(1)Kandidatu koji položi ispit provjere stručnosti izdaje se Uvjerenje o položenom ispitu provjere stručnosti koje potpisuju predsjednik Komore i predsjednik Ispitnog povjerenstva.
(2)Uvjerenje o položenom ispitu provjere stručnosti je javna isprava koja sadrži:
1.ime i prezime kandidata,
2.OIB kandidata,
3. razdoblje provjere stručnosti za koje je polaganjem ispita uspješno izvršena provjera stručnosti,
4.mjesto i datum polaganja ispita provjere stručnosti te,
5.brojčanu oznaku i datum izdavanja.
Ispit provjere stručnosti određen na temelju provedenog stručnog nadzora
Članak 70.
(1)Osim kao redovna provjera stručnosti ovlaštenog psihologa, ispit provjere stručnosti može se provesti na temelju provedenog stručnog nadzora nad radom ovlaštenog psihologa.
(2)Na provođenje ispita provjere stručnosti određenog u postupku stručnog nadzora nad radom ovlaštenog psihologa primjenjuju se odredbe članka 63. ove glave, a preostala pitanja uređuju se općim aktom Komore kojim je uređen stručni nadzor.
Odjeljak II. Organizacija ispita provjere stručnosti
Organizacija provedbe ispita provjere stručnosti
Članak 71.
Provedbu ispita provjere stručnosti organizira Povjerenstvo za stručno usavršavanje.
Ispitno povjerenstvo za provedbu ispita provjere stručnosti
Članak 72.
(1)Ispit provjere stručnosti provodi ispitno povjerenstvo za provedbu ispita provjere stručnosti (dalje u tekstu: Ispitno povjerenstvo).
(2)Ispitno povjerenstvo sastavljeno je od tri (3) člana (predsjednika i dva člana) za koje će se prilikom imenovanja vodit će računa da članovi, ukoliko je to moguće, budu iz različitih područja primijenjene psihologije na način da najmanje po jedan član bude iz svakog od područja primijenjene psihologije u kojima polažu ispit kandidati na pojedinom ispitnom roku.
(3)Na prijedlog ispitnog koordinatora, Predsjednik Komore odlukom za svaki pojedini ispitni rok imenuje članove Ispitnog povjerenstva s liste ispitivača za ispite provjere stručnosti (dalje u tekstu: Lista ispitivača).
Lista ispitivača
Članak 73.
(1)Ispitivače na Listu ispitivača na prijedlog Povjerenstva odlukom imenuje Upravni odbor.
(2)Ispitivačem na Listi ispitivača može biti imenovan ovlašteni psiholog, za kojeg ne postoje zapreke za obavljanje poslova ispitivača, koji od dana priznavanja prava na obavljanje psihološke djelatnosti ima najmanje deset (10) godina radnog iskustva u struci od čega najmanje (3) tri godine u jednom ili više područja primijenjene psihologije u kojem se imenuje ispitivačem.
(3)Ispitivači se imenuju na Listu ispitivača na temelju javnog poziva Komore.
Zapreke za obavljanje poslova ispitivača
Članak 74.
(1)Ispitivač ne može obavljati poslove ispitivača na ispitu provjere stručnosti u slučaju:
- prestanka prava na obavljanje psihološke djelatnosti, od dana izvršnosti rješenja o prestanku prava na obavljanje psihološke djelatnosti do dana izvršnosti rješenja o priznavanju prava na obavljanje psihološke djelatnosti,
- zabrane obavljanja psihološke djelatnosti, od dana pravomoćnosti odluke nadležnog suda ili drugog nadležnog tijela do dana prestanka zabrane,
- izricanja disciplinske mjere za disciplinsku povredu, od dana izvršnosti odluke disciplinskog tijela do dana prestanka pravnih posljedica izrečene disciplinske mjere,
- utvrđivanja povrede Etičkog kodeksa psihološke djelatnosti, od dana dostave akta Etičkog odbora do dana prestanka pravnih posljedica utvrđene povrede,
- izricanja mjere privremene zabrane obavljanja psihološke djelatnosti ili mjere prestanka prava na obavljanje psihološke djelatnosti nakon obavljenog stručnog nadzora ili u disciplinskom postupku, od dana izricanja do dana isteka izrečene mjere.
(2) U ostalim slučajevima ispitivač ne može obavljati poslove ispitivača na ispitu provjere stručnosti od dana dostave odluke o brisanju s Liste ispitivača.
Brisanje s Liste ispitivača
Članak 75.
(1)Ispitivača se briše s Liste ispitivača u slučaju:
- vlastitog zahtjeva,
- nastanka okolnosti iz članka 74. stavka 1. ovog Pravilnika, danom nastupanja zapreka za obavljanje poslova ispitivača,
- drugih opravdanih okolnosti.
(2)U ostalim slučajevima iz stavka 1. ovog članka ispitivača se briše s Liste ispitivača danom nastanka okolnosti ili drugim danom koji odredi Upravni odbor odlukom o brisanju ispitivača s Liste ispitivača.
(3) Odluku o brisanju ispitivača s Liste ispitivača donosi Upravni odbor po službenoj dužnosti osim u slučaju iz alineje 3. i 4. stavka 1. ovog članka kada brisanje može predložiti i Povjerenstvo.
Ispitni rokovi
Članak 76.
Rokovi održavanja ispita provjere stručnosti s rokovima za prijavu objavljuju se na mrežnoj stranici Komore najkasnije do kraja tekuće godine za iduću kalendarsku godinu.
DIO ŠESTI
POVJERENSTVO ZA STRUČNO USAVRŠAVANJE
Povjerenstvo za stručno usavršavanje
Članak 77.
Povjerenstvo ima najmanje pet (5) članova pri čemu broj članova mora biti neparan. Prilikom imenovanja članova Povjerenstva, Upravni odbor vodit će računa da, ukoliko je to moguće, članovi budu iz različitih područja primijenjene psihologije.
Poslovi Povjerenstva za stručno usavršavanje
Članak 78.
(1)Povjerenstvo obavlja sljedeće poslove:
- izrađuje prijedlog i dopune Godišnjeg programa te prati njegovo provođenje,
- prati i potiče stručno usavršavanje ovlaštenih psihologa,
- prati razvoj znanosti i stanje u psihološkoj struci te predlaže mjere za unaprjeđenje stručnog usavršavanja psihologa,
- odlučuje o kategorizaciji i bodovanju stručnog usavršavanja u povodu prijave stručnog skupa,
- odlučuje o kategorizaciji i bodovanju stručnog usavršavanja u povodu pojedinačne prijave stručnog usavršavanja,
- evaluira oblike stručnog usavršavanja,
- utvrđuje ispitne rokove i organizira provođenje ispita provjere stručnosti,
- u suradnji sa stručnim razredima i Tajništvom Komore, utvrđuje katalog ispitnih pitanja za ispit provjere stručnosti,
- predlaže ispitne koordinatore za provođenje ispita provjere stručnosti,
- predlaže ispitivače za Listu ispitivača,
- obavlja i druge poslove temeljem ovog Pravilnika i drugih općih akata Komore.
(2)Na sastav, način rada, odlučivanje te druga pitanja vezana za Povjerenstvo koja nisu uređena odredbama ovog Pravilnika odgovarajuće se primjenjuju odredbe općeg akta Komore kojim je uređen rad povjerenstava Komore.
DIO SEDMI
OBAVJEŠĆIVANJE
Obavješćivanje
Članak 79.
(1)Dostava akata iz članka 40. stavka 1., 2., 3., članka 43. stavka 1., 2., članka 58. stavka 2., 3. i članka 61. stavka 2., 3. i 4. ovog Pravilnika izrađenih i ovjerenih sukladno propisima o elektroničkim ispravama obavlja se, u pravilu, na adresu elektroničke pošte naznačene u zahtjevu ili u osobni korisnički pretinac informacijskog sustava povezanog na državnu informacijsku infrastrukturu.
(2)Dostava akta iz stavka 1. ovog članka, otpremljenog elektroničkom poštom, smatra se obavljenom u trenutku kad je akt zabilježen na poslužitelju za slanje poruka.
DIO OSMI
EVIDENCIJE
Evidencija stručnog usavršavanja
Članak 80.
(1)Tajništvo Komore vodi evidenciju stručnog usavršavanja koja za svakog psihologa sadrži:
1.ime i prezime, OIB, registarski broj, i akademsko zvanje psihologa,
2.naziv, organizatora, način i mjesto provođenja, kategoriju, oblik, datum početka i datum završetka, brojčanu oznaku i datum prijave, datum kategorizacije i bodovanja i broj bodova za svaki oblik stručnog usavršavanja uključujući broj stečenih bodova u pojedinom razdoblju provjere stručnosti,
3.ukupan broj bodova stečenih u pojedinom razdoblju provjere stručnosti i broj oblika stručnog usavršavanja u svakom od područja temeljnog stručnog usavršavanja,
4.podatke o ispunjenju obveze stručnog usavršavanja u pojedinom razdoblju provjere stručnosti,
5.podatke o izdanim obavijestima o ispunjenju obveze stručnog usavršavanja u pojedinom razdoblju provjere stručnosti,
6.podatke o izdanim potvrdama o ispunjenju obveze stručnog usavršavanja u pojedinom razdoblju provjere stručnosti,
7.brojčanu oznaku i datum akata kojim je odobrena prijava polaganja ispita provjere stručnosti,
8.datumu odjave i ponovne prijave ispita provjere stručnosti,
9.mjestu polaganja ispita provjere stručnosti,
10.datumu polaganja ispita provjere stručnosti, za svako polaganje,
11.ostvarenim rezultatima na pisanom i usmenom djelu psihološkog stručnog ispita,
12.izdanom Uvjerenju o položenom ispitu provjere stručnosti,
13.članovima i predsjedniku Ispitnog povjerenstva te,
14.napomenama i posebnostima vezanim za polaganje ispita provjere stručnosti.
(2)Evidencija iz stavka 1. ovog članka vodi se u elektroničkom obliku.
DIO DEVETI
PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Donošenje provedbenih akata
Članak 81.
(1)Upravni odbor će, na prijedlog Povjerenstva, u roku od 90 dana od dana stupanja na snagu ovog Pravilnika imenovati ispitivače za ispit provjere stručnosti na Listu ispitivača.
(2)Povjerenstvo će u roku od godine dana od dana stupanja na snagu ovog Pravilnika
utvrditi katalog ispitnih pitanja za ispit provjere stručnosti.
Primjena odredaba Pravilnika
Članak 82.
(1)Postupci koji su u tijeku u trenutku stupanja na snagu ovoga Pravilnika, nastavit će se po odredbama ovoga Pravilnika.
(2)Iznimno od stavka 1. ovog članka, na postupke kategorizacije i bodovanja koji su u tijeku u trenutku stupanja na snagu ovoga Pravilnika primijenit će se odredbe o bodovanju iz Pravilnika o sadržaju, rokovima i postupku stručnog usavršavanja i prijavi stručnog skupa broj: 13-370/1-02-08 ako su povoljnije za ovlaštenog psihologa.
Ispunjenje obveze stručnog usavršavanja u razdoblju do 23. listopada 2025. godine
Članak 83.
Ovlašteni psiholog koji je na dan stupanja na snagu ovog Pravilnika upisan u Imenik psihologa ili koji u isti imenik bude upisan najkasnije do 23. listopada 2025. godine, ispunio je obvezu stručnog usavršavanja u razdoblju provjere stručnosti koje je u tijeku ili koje započne najkasnije do 23. listopada 2025. godine:
1.ako u razdoblju provjere stručnosti stekne najmanje 120 bodova kategorizacijom i bodovanjem prijavljenih oblika stručnog usavršavanja ili,
2.ako u razdoblju od 6 mjeseci prije isteka razdoblja provjere stručnosti položi ispit provjere stručnosti.
Stečeni bodovi i početak razdoblja provjere stručnosti za ovlaštene psihologe kojima je pravo na obavljanje psihološke djelatnosti priznato prije stupanja na snagu Pravilnika
Članak 84.
Ovlaštenim psiholozima koji su na dan stupanja na snagu ovog Pravilnika upisani u Imenik psihologa razdoblje provjere stručnosti teče od dana priznavanja prava na obavljanje psihološke djelatnosti, a bodovi stečeni u razdoblju od dana priznavanja prava na obavljanje psihološke djelatnosti do dana stupanja na snagu ovog Pravilnika pribrajaju se bodovnom stanju u evidenciji stručnog usavršavanja.
Bodovi stečeni za vrijeme vježbeničkog staža
Članak 85.
(1)Psiholozima vježbenicima koji su na dan stupanja na snagu ovog Pravilnika upisani u Imenik psihologa vježbenika bodovi stečeni u razdoblju od dana priznavanja prava na obavljanje vježbeničkog staža do dana stupanja na snagu ovog Pravilnika pribrajaju se bodovnom stanju u evidenciji stručnog usavršavanja.
(2)Ovlaštenim psiholozima koji su na dan stupanja na snagu ovog Pravilnika upisani u Imenik psihologa bodovi stečeni za vrijeme vježbeničkog staža koji je prethodio razdoblju provjere stručnosti pribrajaju se bodovnom stanju u evidenciji stručnog usavršavanja.
Prestanak važenja Pravilnika
Članak 86.
Danom stupanja na snagu ovog Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o sadržaju, rokovima i postupku stručnog usavršavanja i prijavi stručnog skupa broj: 13-370/1-02-08 sa svim njegovim izmjenama i dopunama.
Stupanje na snagu Pravilnika
Članak 87.
(1)Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objave na mrežnoj stranici Komore.
(2)Iznimno od odredbe stavka 1. ovoga članka, obveza temeljnog stručnog usavršavanja utvrđena odredbom članka 16. stavka 1. točke 1. ovog Pravilnika stupa na snagu 24. listopada 2025. godine i primjenjuje se na sve ovlaštene psihologe kojima nakon tog dana započne razdoblje provjere stručnosti.
HRVATSKA PSIHOLOŠKA KOMORA
Na temelju članka 14. stavka 4. i članka 27. Zakona o psihološkoj djelatnosti (»Narodne novine«, broj 98/19 i 18/22) i članka 12. stavka 2. alineje 9. Statuta Hrvatske psihološke komore (»Narodne novine«, broj 21/21, 109/22) Skupština Hrvatske psihološke komore na ________ sjednici održanoj dana ______________. godine, uz prethodnu suglasnost ministarstva nadležnog za poslove socijalne skrbi KLASA: ______________, URBROJ: ______________ od dana ______________, donosi
PRAVILNIK
O STRUČNOM USAVRŠAVANJU PSIHOLOGA
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
DIO PRVI
UVODNE ODREDBE
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
I. OPĆE ODREDBE
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Predmet Pravilnika
Članak 1.
Ovim Pravilnikom o stručnom usavršavanju psihologa (dalje u tekstu: Pravilnik) utvrđuju se načela stručnog usavršavanja, pravo i obveza stručnog usavršavanja, ispunjenje obveze stručnog usavršavanja i razdoblje provjere stručnosti, temeljno stručno usavršavanje, sustav kategorizacije i bodovanja stručnog usavršavanja, postupak kategorizacije i bodovanja oblika stručnog usavršavanja, stjecanje i evidentiranje bodova, organizacija stručnog usavršavanja, evaluacija stručnog usavršavanja, provjera stručnosti ovlaštenih psihologa i psihologa, prijava i postupak polaganja ispita provjere stručnosti, organizacija ispita provjere stručnosti, poslovi Povjerenstva za stručno usavršavanje, obavješćivanje te evidencije u području stručnog usavršavanja.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Rodna ravnopravnost
Članak 2.
Izrazi koji se koriste u ovom Pravilniku, a koji imaju rodno značenje, bez obzira na to jesu li korišteni u muškom ili ženskom rodu, obuhvaćaju na jednak način muški i ženski rod.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Stručno usavršavanje
Članak 3.
Stručno usavršavanje podrazumijeva pravo i obvezu ovlaštenog psihologa na stalno usavršavanje u području psihološke djelatnosti radi upotpunjavanja i usavršavanja znanja i kompetencija potrebnih za kvalitetno obavljanje psihološke djelatnosti, na način i u rokovima predviđenim ovim Pravilnikom.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Godišnji program stručnog usavršavanja
Članak 4.
(1) Način organiziranja i provođenja stručnog usavršavanja ovlaštenih psihologa u pojedinoj kalendarskoj godini utvrđuje se godišnjim programom stručnog usavršavanja ovlaštenih psihologa (dalje u tekstu: Godišnji program) koji sadrži popis oblika stručnog usavršavanja za određenu kalendarsku godinu s naznakom vremena, mjesta i načina njihovog provođenja, podatcima o organizatoru, sadržaju i broju bodova za sudionike.
(2) Godišnji program sadrži i podatke o planiranim oblicima temeljnog stručnog usavršavanja.
(3) Prijedlog Godišnjeg programa izrađuje Povjerenstvo za stručno usavršavanje (dalje: Povjerenstvo) i dostavlja ga Upravnom odboru Komore najkasnije do 15. studenoga tekuće godine za iduću kalendarsku godinu.
(4) Upravni odbor Komore donosi Godišnji program najkasnije do 31. prosinca tekuće godine za iduću kalendarsku godinu .
(5) Povjerenstvo može tijekom kalendarske godine predlagati izmjene i dopune Godišnjeg programa.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Standardi stručnog usavršavanja
Članak 5.
Standardi stručnog usavršavanja ovlaštenih psihologa uspostavljeni ovim Pravilnikom usklađeni su sa europskim kvalifikacijskim standardima i standardima usavršavanja za obnovu EuroPsy certifikata (EuroPsy) te Međunarodnom deklaracijom o temeljnim psihološkim kompetencijama.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Pojmovi
Članak 6.
Pojedini pojmovi u smislu ovoga Pravilnika imaju sljedeće značenje:
1. aktivni sudionik je ovlašteni psiholog koji sudjeluje na stručnom usavršavanju u svojstvu edukatora radi provedbe teorijskog ili praktičnog djela edukacije (predavač, moderator, voditelji radionice i vježbe, demonstrator i dr.).
2. bodovanje je postupak obračunavanja pripadajućeg broja bodova za kategorizirani oblik stručnog usavršavanja.
3. Europski kvalifikacijski standard za psihologe – EuroPsy obuhvaća standarde obrazovanja i usavršavanja psihologa uspostavljene od EFPA-e, kojima su utvrđene temeljne kompetencije potrebne za samostalan rad u psihološkoj djelatnosti.
4. evidencija je evidencija stručnog usavršavanja.
5. ispit provjere stručnosti je psihološki stručni ispit kojem pristupa ovlašteni psiholog koji u postupku provjere stručnosti nije dokazao ispunjenje obveze stručnog usavršavanja vrednovanjem oblika stručnog usavršavanja sustavom bodova u pojedinom razdoblju provjere stručnosti ili psiholog kojemu je prestalo pravo na obavljanje psihološke djelatnosti.
6. kandidat je psiholog kojem je odobreno polaganje ispita provjere stručnosti.
7. kategorizacija je postupak svrstavanja prijavljenog oblika stručnog usavršavanja u kategoriju i oblik stručnog usavršavanja predviđen odredbama ovog Pravilnika.
8. Međunarodna deklaracija o temeljnim psihološkim kompetencijama je deklaracija Međunarodne unije psiholoških znanosti (IUPsyS) kojom se utvrđuju temeljne kompetencije psihologa.
9. organizatori stručnog usavršavanja su sveučilišta, veleučilišta, tijela javne vlasti, organizacije civilnog društva, strukovne organizacije te druge pravne ili fizičke osobe, uključujući i Hrvatsku psihološku komoru, koji organiziraju i provode pojedine oblike stručnog usavršavanja.
10. pasivni sudionik je ovlašteni psiholog koji sudjeluje na stručnom usavršavanju u svojstvu polaznika radi upotpunjavanja i usavršavanja znanja i kompetencija.
11. pozvani predavač je ovlašteni psiholog koji na poziv organizatora znanstvenog ili stručnog skupa drži plenarno ili pozvano predavanje na stručnom skupu.
12. prijava stručnog usavršavanja podrazumijeva podnošenje prijave za kategorizaciju i bodovanje pojedinog oblika stručnog usavršavanja koji podnosi psiholog (pojedinačna prijava) ili organizator stručnog usavršavanja (prijava stručnog skupa).
13. provjera stručnosti podrazumijeva provjeru ispunjenja obveze stručnog usavršavanja ovlaštenog psihologa.
14. razdoblje provjere stručnosti je vremensko razdoblje od šest godina za koje je ovlašteni psiholog dužan dokazati ispunjenje obveze stručnog usavršavanja.
15. stručno usavršavanje je stručno usavršavanje ovlaštenih psihologa koje se može organizirati neposredno ili na daljinu.
16. stručni skup je stručni skup s kotizacijom ili stručni skup bez kotizacije.
17. stručni skup bez kotizacije obuhvaća oblike stručnog usavršavanja utvrđene odredbama članka 27. (kongresi, konferencije, simpoziji i drugi znanstveni i stručni skupovi), članka 28. (stručni tečajevi s provjerom znanja) i članka 29. ovog Pravilnika (stručni tečajevi bez provjere znanja) za sudjelovanje na kojima organizator ne naplaćuje kotizaciju ili drugu naknadu, a koji su organizirani u Republici Hrvatskoj ili od strane organizatora sa sjedištem u Republici Hrvatskoj.
18. stručni skup s kotizacijom obuhvaća oblike stručnog usavršavanja utvrđene odredbama članka 27. (kongresi, konferencije, simpoziji i drugi znanstveni i stručni skupovi), članka 28. (stručni tečajevi s provjerom znanja) i članka 29. ovog Pravilnika (stručni tečajevi bez provjere znanja) za sudjelovanje na kojima organizator naplaćuje kotizaciju ili drugu naknadu, a koji su organizirani u Republici Hrvatskoj ili od strane organizatora sa sjedištem u Republici Hrvatskoj.
19. temeljne kompetencije predstavljaju znanja i vještine psihologa potrebne za samostalan rad u psihološkoj djelatnosti sukladno europskim standardima (EuroPsy) utvrđene dokumentom EFPA Regulations on EuroPsy and Appendices for the EuroPsy, Međunarodnom deklaracijom o temeljnim psihološkim kompetencijama i općim aktom Komore kojim je uređen vježbenički staž.
20. temeljno stručno usavršavanje je temeljno stručno usavršavanje ovlaštenih psihologa.
(2) Ostali pojmovi koji se koriste u ovom Pravilniku imaju značenja utvrđena propisom kojim se uređuje područje psihološke djelatnosti.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
II. NAČELA STRUČNOG USAVRŠAVANJA
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Načelo kontinuiteta
Članak 7.
(1) Stručno usavršavanje ovlaštenih psihologa podrazumijeva kontinuirano praćenje razvoja psihološke znanosti i stjecanje novih stručnih znanja i vještina radi održavanja i unapređivanja stručnih kompetencija ovlaštenih psihologa.
(2) Stručno usavršavanje je kontinuirani proces koji se nastavlja na završeni studij psihologije, završeni vježbenički staž i položeni psihološki stručni ispit.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Načelo dostupnosti
Članak 8.
(1) Svi ovlašteni psiholozi imaju jednako pravo sudjelovati na oblicima stručnog usavršavanja bez obzira na rasu, boju kože, spol, jezik, vjeru, političko ili drugo uvjerenje, nacionalno ili socijalno podrijetlo, imovinu, rođenje, društveni položaj, invaliditet, seksualnu orijentaciju i dob.
(2) Prethodna razina obrazovanja, stručnog iskustva u odgovarajućem području rada, uspjeh na klasifikacijskom ispitu ili drugi objektivni kriterij koji organizator stručnog usavršavanja postavi kao uvjet sudjelovanja na odgovarajućem obliku stručnog usavršavanja ne smatraju se povredom načela dostupnosti iz stavka 1. ovog članka.
(3) Poslodavac je dužan ovlaštenom psihologu omogućiti sudjelovanje na stručnom usavršavanju.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Načelo osiguravanja kvalitete
Članak 9.
(1) Svi oblici stručnog usavršavanja ovlaštenih psihologa podliježu kontroli kvalitete u postupku pred Povjerenstvom za stručno usavršavanje, na način propisan odredbama ovog Pravilnika.
(2) Evaluacija pojedinog oblika stručnog usavršavanja provodi se po njegovom završetku, pod uvjetima i na način propisan odredbama ovog Pravilnika .
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Načelo slobodnog izbora
Članak 10.
Ovlašteni psiholog slobodan je izabrati sadržaj i oblik stručnog usavršavanja prema potrebama radnog mjesta i radnih zadataka, sukladno standardima rada u pojedinom području psihološke djelatnosti.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Načelo obveznog dodatnog specijalističkog usavršavanja
Članak 11.
Ovlašteni psiholog obvezan je dodatno se stručno usavršiti za psihološke tretmane i korištenje psihodijagnostičkih sredstava prije uvođenja istih u svoju praksu, a za koje je standardima psiholoških tretmana i psihološkog testiranja određeno obvezno dodatno specijalističko usavršavanje.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Načelo znanstvene, stručne i etičke utemeljenosti
Članak 12.
Sadržaj stručnog usavršavanja ovlaštenih psihologa mora biti utemeljen na znanstvenim spoznajama te mora promovirati općeprihvaćene stručne i etičke standarde.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Načelo jedinstvenosti psihološke prakse
Članak 13.
Psihološka znanja i vještine trebaju se primjenjivati na jedinstven način u obavljanju psihološke djelatnosti.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
DIO DRUGI
PRAVO I OBVEZA STRUČNOG USAVRŠAVANJA
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
I. ISPUNJENJE OBVEZE STRUČNOG USAVRŠAVANJA I RAZDOBLJE PROVJERE STRUČNOSTI
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Pravo i obveza stručnog usavršavanja
Članak 14.
(1) Ovlašteni psiholog ima pravo i obvezu stručnog usavršavanja koja obuhvaća kontinuirano praćenje razvoja psihološke znanosti i stjecanje novih kompetencija radi održavanja i unaprjeđenja kvalitete provođenja stručnih postupaka i mjera, kao i pravo na stjecanje specijaliziranih stručnih kompetencija potrebnih za pojedino područje primijenjene psihologije.
(2 Pravo i obveza iz stavka 1. ovog članka stječu se priznavanjem prava na obavljanje psihološke djelatnosti.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Razdoblje provjere stručnosti
Članak 15.
Razdoblje provjere stručnosti u kojem je ovlašteni psiholog dužan dokazati ispunjenje obveze stručnog usavršavanja iznosi šest godina.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Ispunjenje obveze stručnog usavršavanja
Članak 16.
(1) Ovlašteni psiholog ispunio je obvezu stručnog usavršavanja:
1. ako u razdoblju provjere stručnosti stekne najmanje 120 bodova kategorizacijom i bodovanjem prijavljenih oblika stručnog usavršavanja od kojih najmanje dva oblika stručnog usavršavanja u svakom od područja temeljnog stručnog usavršavanja ili,
2. ako u razdoblju od 6 mjeseci prije isteka razdoblja provjere stručnosti položi ispit provjere stručnosti.
(2) Ovlašteni psiholog obvezan je dokazati ispunjenje obveze stručnog usavršavanja zaključno s danom isteka razdoblja provjere stručnosti.
(3) Ispunjenje obveze stručnog usavršavanja utvrđuje Komora u postupku provjere stručnosti.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Tijek razdoblja provjere stručnosti
Članak 17.
(1) Razdoblje provjere stručnosti teče od dana priznavanja prava na obavljanje psihološke djelatnosti ovlaštenom psihologu ili od prvog sljedećeg dana nakon dana isteka prethodnog razdoblja provjere stručnosti za koje je ovlašteni psiholog dokazao ispunjenje obveze stručnog usavršavanja.
(2) Razdoblje provjere stručnosti prijevremeno prestaje prestankom prava na obavljanje psihološke djelatnosti.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Umanjenje broja bodova
Članak 18.
(1) Ovlaštenom psihologu koji tijekom razdoblja provjere stručnosti ostvari neku od osnova umanjenja broja bodova, u neprekidnom trajanju dužem od 6 mjeseci, na njegov pisani zahtjev može se odobriti umanjenje broja bodova u razdoblju provjere stručnosti.
(2) Ovlaštenom psihologu može se odobriti umanjenje do najviše 20 bodova u pojedinom razdoblju provjere stručnosti.
(3) Osnove produljenja razdoblja stručnosti obuhvaćaju težu bolest, vojnu obvezu, bolovanje zbog komplikacija u trudnoći, rodiljni, roditeljski ili posvojiteljski dopust.
(4) Zahtjev za umanjenje broja bodova ovlašteni psiholog može podnijeti u roku od 3 mjeseca od prestanka okolnosti iz stavka 3. ovog članka, a najkasnije 6 mjeseci prije isteka razdoblja provjere stručnosti za koje podnosi zahtjev.
(5) Zahtjevu iz stavka 4. ovog članka ovlašteni psiholog prilaže dokaze o okolnosti iz stavka 3. ovog članka.
(6) Odluku o umanjenju broja bodova u razdoblju provjere stručnosti donosi Povjerenstvo.
(7) Odluka iz stavka 6. ovog članka podnositelju zahtjeva dostavlja se preporučenom pošiljkom s povratnicom.
(8) Protiv odluke iz stavka 6. ovog članka podnositelj zahtjeva može izjaviti prigovor čelniku tijela u roku od 15 dana od dana dostave odluke.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Neispunjenje obveze stručnog usavršavanja i prestanak prava na obavljanje psihološke djelatnosti
Članak 19.
(1) Ovlaštenom psihologu koji ne ispuni obvezu stručnog usavršavanja iz članka 16. stavka 1. ovog Pravilnika, prestaje pravo na obavljanje psihološke djelatnosti s prvim sljedećim danom nakon dana isteka razdoblja provjere stručnosti za koje nije ispunio obvezu stručnog usavršavanja.
(2) O prestanku prava na obavljanje psihološke djelatnosti odlučuje Komora rješenjem o prestanku prava na obavljanje psihološke djelatnosti, u postupku i na način propisan odredbama općeg akta Komore kojim je uređeno priznavanje prava i prestanak prava na obavljanje psihološke djelatnosti.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
II. TEMELJNO STRUČNO USAVRŠAVANJE
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Temeljno stručno usavršavanje
Članak 20.
(1) Temeljno stručno usavršavanje provodi se u cilju upotpunjavanja i usavršavanja temeljnih znanja i kompetencija ovlaštenih psihologa.
(2) Temeljno stručno usavršavanje planira, organizira i provodi Komora na način da je omogućeno i dostupno svim ovlaštenim psiholozima.
(3) Temeljno stručno usavršavanje obuhvaća slijedeća područja:
1. etička pitanja u obavljanju psihološke djelatnosti,
2. psihološka procjena,
3. psihološki tretman,
4. pravna regulacija psihološke djelatnosti.
(4) Temeljno stručno usavršavanje provodi se kroz oblike stručnog usavršavanja utvrđene odredbama ovog Pravilnika, putem sustava stručnog usavršavanja na daljinu ili na drugi odgovarajući način kojim Komora osigurava sudjelovanje i dostupnost oblika temeljnog stručnog usavršavanja na daljinu i pod jednakom uvjetima za ovlaštene psihologe.
(5) Temeljno stručno usavršavanje može se provoditi i neposredno ili na drugi odgovarajući način.
(6) Na način utvrđen stavkom 4. ovog članka Komora provodi najmanje jedan oblik stručnog usavršavanja godišnje u svakom od područja temeljnog stručnog usavršavanja.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
DIO TREĆI
SUSTAV KATEGORIZACIJE I BODOVANJA STRUČNOG USAVRŠAVANJA
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
I. KATEGORIJE I OBLICI STRUČNOG USAVRŠAVANJA
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
I. Kategorizacija stručnog usavršavanja
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Kategorije stručnog usavršavanja
Članak 21.
Oblici stručnog usavršavanja ovlaštenih psihologa utvrđeni odredbama ovog Pravilnika svrstavaju se u slijedeće kategorije:
1. poslijediplomsko obrazovanje i specijalističko usavršavanje,
2. edukacije za psihološke i psihoterapijske tretmane,
3. mentorstva,
4. supervizije,
5. z nanstvene i stručne publikacije,
6. znanstveni i stručni skupovi,
7. stručni tečajevi s provjerom znanja,
8. stručni tečajevi bez provjere znanja,
9. stručni sastanci, stručna predavanja i okrugli stolovi,
10. ostali oblici stručnog usavršavanja.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
II. Oblici stručnog usavršavanja
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Poslijediplomsko obrazovanje i specijalističko usavršavanje
Članak 22.
(1) Oblici stručnog usavršavanja u kategoriji poslijediplomskog obrazovanja i specijalističkog usavršavanja i pravila njihove prijave i bodovanja utvrđuju se tablicom » Poslijediplomsko obrazovanje i specijalističko usavršavanje « .
Tablica 1. Poslijediplomsko obrazovanje i specijalističko usavršavanje.
R. br.
OBLIK STRUČNOG USAVRŠAVANJA
BODOVI
POLAZNIK
PREDAVAČ
11.
specijalistički ili doktorski studij
1 ECTS = 1 bod
42.
poslijediplomsko usavršavanje
1 ECTS = 1 bod
3.
edukacija za specijalnosti
0,3 boda po satu
0,5 bod. po satu
(2) Oblicima stručnog usavršavanja iz tablice » Poslijediplomsko obrazovanje i specijalističko usavršavanje «, redni broj 1., smatraju se studiji na poslijediplomskoj razini, koje izvode visoka učilišta prema posebnim propisima.
(3) Oblici stručnog usavršavanja iz tablice » Poslijediplomsko obrazovanje i specijalističko usavršavanje «, redni broj 1., dokumentiraju se diplomom i dopunskom ispravom o studiju.
(4) Oblikom stručnog usavršavanja iz tablice » Poslijediplomsko obrazovanje i specijalističko usavršavanje «, redni broj 2., obuhvaćeni su programi stručnog usavršavanja koje izvode visoka učilišta prema posebnim propisima.
(5) Oblik stručnog usavršavanja iz tablice » Poslijediplomsko obrazovanje i specijalističko usavršavanje «, redni broj 2., dokumentira se ispravom visokog učilišta i programom stručnog usavršavanja.
(6) Oblik stručnog usavršavanja iz tablice » Poslijediplomsko obrazovanje i specijalističko usavršavanje « redni broj 3. dokumentira se potvrdom o završetku i programom edukcije.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Edukacije za psihološke tretmane
Članak 23.
(1) Oblici stručnog usavršavanja u kategoriji edukacija za psihološke tretmane i pravila njihove prijave i bodovanja utvrđuju se tablicom » Edukacije za psihološke tretmane « .
Tablica 2. Edukacije za psihološke tretmane.
R. br.
OBLIK STRUČNOG USAVRŠAVANJA
BODOVI
POLAZNIK
PREDAVAČ
1.
edukacija priznata od Europske asocijacije za psihoterapiju (EAP)
0,3 boda po satu
(2) Oblik stručnog usavršavanja iz tablice » Edukacije za psihološke tretmane « redni broj 1. dokumentira se potvrdom o završetku i programom edukcije.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Mentorstva
Članak 24.
(1) Oblici stručnog usavršavanja u kategoriji mentorstva i pravila njihove prijave i bodovanja utvrđuju se tablicom » Mentorstva « .
Tablica 3. Mentorstva.
ZR. br.
OBLIK STRUČNOG USAVRŠAVANJA
BODOVI
MENTOR
1.
mentorstvo – studentska praksa na preddiplomskom studiju
1 bod po studentu
2.
mentorstvo – studentska praksa na poslijediplomskom studiju
3 boda po studentu
3.
mentorstvo – vježbenički staž
4 boda po mjesecu
4.
komentorstvo – vježbenički staž
4 boda jednokrat.
(2) Ukoliko je trajanje oblika stručnog usavršavanja iz tablice » Mentorstva «, redni broj 3., kraće od mjesec dana, način bodovanja utvrđuje se na način da 1 tjedan = 1 bod.
(3) Oblici stručnog usavršavanja iz tablice » Mentorstva « redni brojevi 1. i 2. dokumentiraju se potvrdom visokog učilišta.
(4) Oblici stručnog usavršavanja iz tablice » Mentorstva « redni brojevi 3. i 4. dokumentiraju se aktom Komore kojim je imenovan mentor ili komentor psihologu vježbeniku, a evidentiraju se po službenoj dužnosti nakon obavljenog mentorstva i nakon odobrene prijave polaganja psihološkog stručnog ispita psihologa vježbenika ili, u preostalim slučajevima, na zahtjev ovlaštenog psihologa nakon obavljenog mentorstva.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Supervizije
Članak 25.
(1) Oblici stručnog usavršavanja u kategoriji supervizija i pravila njihove prijave i bodovanja utvrđuju se tablicom » Supervizije « .
Tablica 4. Supervizije.
R. br.
OBLIK STRUČNOG USAVRŠAVANJA
BODOVI
SUPERVIZOR
SUPERVIZANT
1.
individualna i grupna supervizija psihološkog rada koju vodi licencirani supervizor
2 boda po satu
1 bod po satu
2.
intervizijski susreti
1 bod po satu
(2) Oblici stručnog usavršavanja iz tablice » Supervizije « koji se provode kao sastavni dio drugih oblika stručnog usavršavanja utvrđenih odredbama ovog Pravilnika kategoriziraju se i boduju na način utvrđen odredbama za takve oblike stručnog usavršavanja.
(3) Oblici stručnog usavršavanja iz tablice » Supervizije « redni brojevi 1. i 2. dokumentiraju se potvrdom o provedenoj superviziji.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Znanstvene i stručne publikacije
Članak 26.
(1) Oblici stručnog usavršavanja u kategoriji znanstvenih i stručnih publikacija i pravila njihove prijave i bodovanja utvrđuju se tablicom »Znanstvene i stručne publikacije«.
(2) Oblici stručnog usavršavanja iz tablice »Znanstvene i stručne publikacije« obuhvaćaju na jednak način tiskane i elektroničke publikacije .
Tablica 5. Znanstvene i stručne publikacije.
R. br.
OBLIK STRUČNOG USAVRŠAVANJA
BODOVI
AUTORSTVO
RECENZENT
UREDNIŠTVO
1-3 AUTORA
4-5 AUTORA
≥ 6 AUTORA
1-2 UREDNIKA
3-4 UREDNIKA
≥ 5 UREDNIKA
GLAVNI UREDNIK
ČLAN UREDNIŠTVA
11.
RAD OBJAVLJEN U ČASOPISU
1.1.
časopis prve skupine (a1)
40 bodova po radu svaki
20 bodova po radu svaki
svaki razmjerno od 40 bodova po radu
8 bodova
40 bodova godišnje
svaki razmjerno od 40 bodova godišnje
1.2.
časopis druge skupine (a2)
30 bodova po radu svaki
15 bodova po radu svaki
svaki razmjerno od 30 bodova po radu
8 bodova
30 bodova godišnje
svaki razmjerno od 30 bodova godišnje
1.3.
časopis treće skupine (a3)
20 bodova po radu svaki
10 bodova po radu svaki
svaki razmjerno od 20 bodova po radu
8 bodova
20 bodova godišnje
svaki razmjerno od 20 bodova godišnje
2.
KNJIGE, BROŠURE I STRUČNI ČLANCI
2.1.
knjiga prve skupine (a1)
90 bodova svaki, poglavlje 34
45 bodova svaki, poglavlje 17
svaki razmjerno od 90, poglavlje svaki razmjerno od 34
20 bodova
34 bodova svaki
17 bodova svaki
svaki razmjerno od 34
2.2.
knjiga druge skupine (a2)
85 bodova svaki, poglavlje 32
42 bodova svaki, poglavlje 16
svaki razmjerno od 85, poglavlje svaki razmjerno od 32
20 bodova
32 bodova svaki
16 bodova svaki
svaki razmjerno od 32
2.3.
knjiga treće skupine (a3)
80 bodova svaki, poglavlje 30
40 bodova svaki, poglavlje 15
svaki razmjerno od 80, poglavlje svaki razmjerno od 30
20 bodova
30 bodova svaki
15 bodova svaki
svaki razmjerno od 30
2.4.
ostali udžbenici, stručni priručnici i druge stručne knjige
75 bodova svaki, poglavlje 28
38 bodova svaki, poglavlje 14
svaki razmjerno od 75, poglavlje svaki razmjerno od 28
20 bodova
28 bodova svaki
14 bodova svaki
svaki razmjerno od 28
2.5.
znanstveno-popularna knjiga
60 bodova svaki, poglavlje 22
30 bodova svaki, poglavlje 11
svaki razmjerno od 60, poglavlje svaki razmjerno od 22
20 bodova
20 bodova svaki
10 bodova svaki
svaki razmjerno od 20
2.6.
brošura
30 bodova svaki, poglavlje 22
15 bodova svaki, poglavlje 11
svaki razmjerno od 30, poglavlje svaki razmjerno od 22
10 bodova svaki
5 bodova svaki
svaki razmjerno od 10
2.7.
stručno-popularni članak
8 jedan autor, a 2 ili više autora po 4
3.
RAD OBJAVLJEN U ZBORNIKU RADOVA ILI KNJIZI SAŽETAKA SA ZNANSTVENOG ILI STRUČNOG SKUPA
3.1.
rad objavljen u zborniku radova prve skupine (a1)
40 bodova
svaki razmjerno od 40
3.2.
rad objavljen u zborniku radova druge skupine (a2)
30 bodova
svaki razmjerno od 30
3.3.
rad objavljen u zborniku radova treće skupine (a3)
20 bodova
svaki razmjerno od 20
3.4.
zbornik radova sa skupa koji je recenziran samo kao cjelina
10 bodova
svaki razmjerno od 10
3.5.
knjiga sažetaka sa skupa
10 bodova
svaki razmjerno od 10
4.
PREVOĐENJE KNJIGA
4.1.
prijevod knjige prve (a1), druge (a2) ili treće skupine (a3)
30 bodova svaki, poglavlje 12
15 bodova svaki, poglavlje 5
svaki razmjerno od 30, poglavlje svaki razmjerno od 12
4.2.
prijevod ostalih udžbenika, stručnih priručnika i drugih stručnih knjiga
25 bodova svaki, poglavlje 10
12 bodova svaki, poglavlje 5
svaki razmjerno od 25, poglavlje svaki razmjerno od 10
4.3.
prijevod znanstveno-popularne knjige
20 bodova svaki, poglavlje 8
10 bodova svaki, poglavlje 4
svaki razmjerno od 20, poglavlje svaki razmjerno od 8
5.
OSTALI OBLICI ZNANSTVENIH ILI STRUČNIH PUBLIKACIJA
5.1.
studijski program
30 bodova
(3) Prvom skupinom (a1) smatraju se oblici stručnog usavršavanja iz tablice »Znanstvene i stručne publikacije« zastupljeni u bazama podataka WoSCC ili Scopus.
(4) Drugom skupinom (a2) smatraju se oblici stručnog usavršavanja iz tablice »Znanstvene i stručne publikacije« zastupljeni u bazama podataka Econlit, PsycInfo, ProQuest Social Science Premium Collection, SocIndex, Academic Search Complete, Education Research Complete, Inspec, Westlaw, LexisNexis, LISA – Library and Information Science Abstracts, ERIH PLUS te bibliografskim zbirkama i modulima uključenim u navedene baze.
(5) Trećom skupinom (a3) smatraju se oblici stručnog usavršavanja iz tablice »Znanstvene i stručne publikacije« zastupljeni u ostalim bazama podataka.
(6) Knjigom se smatra znanstveno ili stručno tiskano ili elektroničko izdanje koje ima najmanje 49 stranica, ne računajući korice i naslovnu stranicu, sukladno definiciji UNESCO.
(7) Oblikom stručnog usavršavanja » Brošura «, redni broj 2.6., smatra se znanstveno ili stručno tiskano ili elektroničko izdanje koje ima najmanje 5, a najviše 48 stranica, sukladno definiciji UNESCO.
(8) Stručnim člankom smatra se tiskano ili elektroničko izdanje od najmanje jedne kartice teksta odnosno minimalno 1.800 znakova.
(9) Predstavljanje knjige ili drugih oblika stručnog usavršavanja iz tablice »Znanstvene i stručne publikacije« ne smatra se oblikom stručnog usavršavanja iz stavka 1. ovog članka, ali se može kategorizirati i bodovati na način utvrđen odredbama za kategorizaciju i bodovanje drugih oblika stručnog usavršavanja (predavanje i sl.) ukoliko ispunjava propisane uvjete.
(10) Sudjelovanje na oblicima stručnog usavršavanja iz tablice »Znanstvene i stručne publikacije« dokumentira se materijalima iz kojih je razvidna kategorizacija predloženog oblika stručnog usavršavanja.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Znanstveni i stručni skupovi
Članak 27.
(1) Oblici stručnog usavršavanja u kategoriji znanstvenih i stručnih skupova i pravila njihove prijave i bodovanja utvrđuju se tablicom » Znanstvenim i stručni skupovi « .
(2) Oblicima stručnog usavršavanja iz tablice » Znanstvenim i stručni skupovi « smatraju se kongresi, konferencije, simpoziji i drugi znanstveni i stručni skupovi odnosno redoviti ili povremeni stručni sastanci većeg broja stručnjaka sazvani radi raspravljanja znanstvenih i/ili stručnih tema i važnih pitanja, uspostavljanja osobnog kontakta, razmjene iskustava.
Tablica 7. Znanstveni i stručni skupovi.
R. br.
OBLIK STRUČNOG USAVRŠAVANJA
TRAJANJE (DANA)*
BODOVI
POZVANI PREDAVAČ
OSTALI AKTIVNI SUDIONICI
PASIVNI SUDIONIK
11.
domaći skup ili drugi nacionalni skup
1 DAN
19
14
9
2 DANA
17
12
3 DANA
20
15
˃ 3 DANA
3 boda za svaki naredni dan
3 boda za svaki naredni dan
22.
domaći skup s međunarodnim sudjelovanjem ili drugi nacionalni skup s međunarodnim sudjelovanjem
1 DAN
23
18
13
2 DANA
21
16
3 DANA
14
19
˃ 3 DANA
3 boda za svaki naredni dan
3 boda za svaki naredni dan
33.
međunarodni skup
1 DAN
27
22
12
2 DANA
26
16
3 DANA
30
20
˃ 3 DANA
4 boda za svaki naredni dan
4 boda za svaki naredni dan
* Danom trajanja smatra se najmanje 6,5 sati stručnog programa dnevno.
(3) Oblikom stručnog usavršavanja » Domaći stručni skup «, redni broj 1., smatra se skup koji se održava u Republici Hrvatskoj u organizaciji stručnog tijela ili ustanove sa sjedištem u Republici Hrvatskoj na kojem sudionici izlažu samo na hrvatskom jeziku, a programski odbor skupa čine samo stručnjaci iz Republike Hrvatske.
(4) Oblikom stručnog usavršavanja » Drugi nacionalni skup «, redni broj 1., smatra se skup koji se održava u inozemstvu, a organizator je tamošnje nacionalno stručno tijelo ili ustanova i čiji programski odbor čine samo stručnjaci iz te države i radni jezik skupa je jezik te države, a ne i neki svjetski jezik.
(5) Oblikom stručnog usavršavanja » Domaći skup s međunarodnim sudjelovanjem «, redni broj 2., smatra se skup koji se održava u Republici Hrvatskoj u organizaciji stručnog tijela ili ustanove sa sjedištem u Republici Hrvatskoj čiji programski odbor čine samo stručnjaci iz Republike Hrvatske i na kojem su omogućena pozvana predavanja i druga izlaganja na hrvatskom i najmanje jednom svjetskom jeziku.
(6) Oblikom stručnog usavršavanja » Drugi nacionalni skup s međunarodnim sudjelovanjem «, redni broj 2., smatra se skup koji se organizira o inozemstvu u organizaciji tamošnjeg nacionalnog stručnog tijela ili ustanove čiji programski odbor čine samo stručnjaci iz države u kojoj se skup organizira i na kojima su omogućena pozvana predavanja i druga izlaganja na tamošnjem nacionalnom jeziku i barem jednom svjetskom jeziku.
(7) Oblikom stručnog usavršavanja »M eđunarodni skup «, redni broj 3., smatra se skup koji u inozemstvu ili u Republici Hrvatskoj organizira međunarodna stručna organizacija ili stručna institucija ili tijelo iz više zemalja na kojem je službeni jezik skupa najmanje jedan svjetski jezik ili skup koji samostalno ili zajedno s međunarodnim stručnim organizacijama organizira nacionalno stručno tijelo ili institucija čiji je programski odbor skupa međunarodni i čiji se cijeli ili značajan dio programa izvodi na najmanje jednom svjetskom jeziku tako da je osigurana dostupnost programskih aktivnosti i sadržaja međunarodnoj stručnoj zajednici kao i aktivno sudjelovanje stručnjaka iz različitih zemalja ili skup koji ima međunarodni organizacijski i/ili programski odbor.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Stručni tečaj s provjerom znanja
Članak 28.
(1) Oblici stručnog usavršavanja u kategoriji stručnih tečajeva s provjerom znanja i pravila njihove prijave i bodovanja utvrđuju se tablicom » Stručni tečajevi s provjerom znanja « .
Tablica 8. Stručni tečajevi s provjerom znanja.
R. br.
OBLIK STRUČNOG USAVRŠAVANJA
TRAJANJE (DANA)*
BODOVI
PREDAVAČ
SLUŠAČ
1.
stručni tečaj s provjerom znanja u trajanju od minimalno tri dana
3 DANA
25
15
˃ 3 DANA
3 boda za svaki naredni dan
3 boda za svaki naredni dan
* Danom trajanja smatra se najmanje 6,5 sati stručnog programa dnevno.
(2) Oblikom stručnog usavršavanja » Stručni tečaj s provjerom znanja «, redni broj 1., smatra se obuka radi stjecanja cjelovitog znanja i umijeća iz nekog specifičnog područja koja uključuje provjeru znanja po završetku i osposobljava polaznika za praktičnu i cjelovitu upotrebu specifičnog postupka, metode, tehnike i sl.
(3) Oblici stručnog usavršavanja iz tablice » Stručni tečajevi s provjerom znanja « dokumentiraju se potvrdom o sudjelovanju u slučajevima kada organizator nije obvezan prijaviti oblik stručnog usavršavanja te kada je u pitaju usavršavanje u inozemstvu .
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Stručni tečaj bez provjere znanja
Članak 29.
(1) Oblici stručnog usavršavanja u kategoriji stručnih tečajeva bez provjere znanja i pravila njihove prijave i bodovanja utvrđuju se tablicom » Stručni tečaj bez provjere znanja « .
(2) Na način predviđen odredbama ovog članka boduju se i stručni tečajevi s provjerom znanja u trajanju kraćem od 3 dana.
Tablica 9. Stručni tečaj bez provjere znanja.
R. br.
OBLIK STRUČNOG USAVRŠAVANJA
TRAJANJE
(DANA)*
BODOVI
PREDAVAČ
SLUŠAČ
1 1.
stručni tečaj bez provjere znanja
1 DAN
10
6
2 DANA
13
9
3 DANA
16
12
˃ 3 DANA
3 boda za svaki naredni dan
3 boda za svaki naredni dan
* Danom trajanja smatra se najmanje 4 sata stručnog programa dnevno.
(3) Oblikom stručnog usavršavanja » Stručni tečaj bez provjere znanja «, redni broj 1., smatra se kraći oblik praktičnih vježbi (seminar, radionica i sl.) radi proširenja znanja u nekom području koji nije nužno usmjeren cjelovitom osposobljavanju za upotrebu specifičnog postupka, metode, tehnike i sl.
(4) Oblici stručnog usavršavanja iz tablice » Stručni tečaj bez provjere znanja « dokumentiraju se potvrdom o sudjelovanju u slučajevima kada organizator nije obvezan prijaviti oblik stručnog usavršavanja te kada je u pitaju usavršavanje u inozemstvu .
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Stručni sastanci, stručna predavanja i okrugli stolovi
Članak 30.
(1) Oblici stručnog usavršavanja u kategoriji stručnih sastanaka, stručnih predavanja i okruglih stolova i pravila njihove prijave i bodovanja utvrđuju se tablicom » Sastanci, stručna predavanja i okrugli stolovi « .
Tablica 10. Stručni sastanci, stručna predavanja i okrugli stolovi.
R. br.
OBLIK STRUČNOG USAVRŠAVANJA
BODOVI
PREDAVAČ
VODITELJ I AKTIVNI SUDIONICI
SLUŠAČ
1.
stručni sastanci (stručni sastanci stručnih sekcija, stručnih društava, županijskih i međužupanijskih stručnih vijeća)
8
5
2.
stručna predavanja
8
5
3.
okrugli stolovi
8
5
(2) Oblikom stručnog usavršavanja »Stručni sastanak «, redni broj 1., smatra se oblik stručnog usavršavanja sastavljen od predavanja i rasprave (stručni sastanci stručnih sekcija, stručnih društava te županijskih i stručnih vijeća) koji kada obrađuje jednu temu obuhvaća najmanje 45 minuta predavanja i najmanje 30 minuta rasprave, a najmanje 30 minuta predavanja i najmanje 15 minuta rasprave po svakoj temi kada obrađuje više tema.
(3) Oblikom stručnog usavršavanja »S tručno predavanje «, redni broj 2., smatra se oblik stručnog usavršavanja koji se održava samostalno, na tribinama, seminarima, radionicama, stručnim tečajevima bez provjere znanja ili na skupovima, a čije je ukupno trajanje kraće od 6,5 sati neprekidnog stručnog programa dnevno.
(4) Oblikom stručnog usavršavanja » Okrugli stol «, redni broj 3., smatra se oblik stručnog usavršavanja sazvan na neku stručnu temu koji obuhvaća najmanje 45 minuta predavanja i najmanje 30 minuta rasprave.
(5) Oblici stručnog usavršavanja iz tablice »Stručni sastanci, stručna predavanja i okrugli stolovi « dokumentiraju se kratkim zapisnikom u kojem moraju biti navedeni dnevni red, popis predavača, voditelj i aktivni sudionici, popis tema, sažeci izlaganja, trajanje izlaganja i popis sudionika .
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Ostali oblici stručnog usavršavanja i ogledni primjer
Članak 31.
(1) Uvažavajući raznolikost i dinamičnost akademskog i stručnog djelovanja, Povjerenstvo može bodovanjem stručnog usavršavanja obuhvatiti i oblike stručnog usavršavanja koji nisu izrijekom predviđeni glavom I. poglavlja II. ovog Pravilnika .
(2) Povjerenstvo u postupku kategorizacije i bodovanja ostalih oblika stručnog usavršavanja iz stavka 1. ovog članka odgovarajuće primjenjuje načela, pravila i kriterije utvrđene odredbama ovog Pravilnika te načelima, pravilima i kriterijima drugih strukovnih i akademskih organizacija.
(3) Pravila prijave i bodovanja oblika stručnog usavršavanja iz stavka 1. ovog članka predstavljaju ogledni primjer na temelju kojeg se na jednak način, primjenom uspostavljenih pravila prijave i bodovanja, odlučuje o bodovanju istovrsnih oblika stručnog usavršavanja.
(4) Odluka Povjerenstva o bodovanju oblika stručnog usavršavanja iz stavka 1. ovog članka objavljuje se na mrežnim stranicama Komore.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
II. POSTUPAK KATEGORIZACIJE I BODOVANJA STRUČNOG USAVRŠAVANJA
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Primjena načela, pravila i kriterija kategorizacije i bodovanja stručnog usavršavanja
Članak 32.
Stručno usavršavanje ovlaštenih psihologa kategorizira i boduje Povjerenstvo za stručno usavršavanje primjenjujući načela stručnog usavršavanja iz prvog dijela, glave II., opća pravila prijave i bodovanja utvrđena ovom glavom, pravila prijave i bodovanja za pojedini oblik stručnog usavršavanja utvrđena glavom I. poglavlja II. te kriterije kategorizacije i bodovanja utvrđene odredbama ove glave Pravilnika.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Kriteriji kategorizacije i bodovanja stručnog usavršavanja
Članak 33.
Povjerenstvo u postupcima kategorizacije i bodovanja oblika stručnog usavršavanja primjenjuje kriterije prihvaćene u strukovnoj i akademskoj zajednici, a pritom osobito uzima u obzir:
- kvalitetu prijavljenog oblika stručnog usavršavanja u dijelu održavanja ili stjecanja stručnih kompetencija ovlaštenih psihologa,
− primjerenost prijavljenog oblika stručnog usavršavanja u dijelu održavanja ili stjecanja stručnih kompetencija ovlaštenih psihologa,
− ispunjenje financijskih i drugih obveza organizatora.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Pravilo prijave cjelovitog oblika stručnog usavršavanja
Članak 34.
(1) Osim ako odredbama ovog Pravilnika nije drugačije određeno, oblici stručnog usavršavanja koji se prijavljuju putem pojedinačne prijave moraju u trenutku podnošenja prijave biti u cijelosti uspješno provedeni prema predviđenom planu, programu ili drugom aktu sukladno kojem se organiziraju i provode.
(2) Oblici stručnog usavršavanja iz članka 26. ovog Pravilnika ispunjavaju uvjet iz stavka 1. ovog članka njihovom objavom.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Pravilo nedjeljivosti obračunske jedinice
Članak 35.
Osim ako odredbama ovog Pravilnika nije drugačije određeno, pojedini oblik stručnog usavršavanja ne može se bodovati po obračunskoj jedinici (sat, dan, mjesec ili dr.) manjoj od obračunske jedinice predviđene za taj oblik.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Ograničenje prijave usavršavanja za ovlaštenog psihologa koji je ispunio obvezu
Članak 36.
(1) Oblici stručnog usavršavanja koje pojedinačnom prijavom stručnog usavršavanja prijavi ovlašteni psiholog koji je ispunio obvezu stručnog usavršavanja neće se kategorizirati ni bodovati nakon što ovlašteni psiholog na temelju uvjeta iz članka 16. stavka 1. točke 1. ovog Pravilnika ostvari više od 150 bodova u razdoblju provjere stručnosti.
(2) Oblici stručnog usavršavanja, prijavljeni pojedinačnom prijavom stručnog usavršavanja, koji se odnose na prethodno razdoblje provjere stručnosti psihologa, neće se kategorizirati ni bodovati.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Odjeljak I. Kategorizacija i bodovanje stručnog skupa
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Obveza prijave stručnog skupa
Članak 37.
(1) Prijavu stručnog skupa, radi njegove kategorizacije i bodovanja, dužan je podnijeti organizator stručnog skupa s kotizacijom.
(2) Prijavu stručnog skupa, radi njegove kategorizacije i bodovanja, može podnijeti i organizator stručnog skupa bez kotizacije ili organizator drugih oblika stručnog usavršavanja.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Rok prijave stručnog skupa
Članak 38.
(1) Organizator stručnog skupa s kotizacijom dužan je podnijeti prijavu stručnog skupa najkasnije 60 dana prije planiranog održavanja stručnog skupa.
(2) Organizator stručnog skupa bez kotizacije ili organizator drugih oblika stručnog usavršavanja može podnijeti prijavu stručnog skupa u roku iz stavka 1. ovog članka ili nakon provedenog stručnog usavršavanja.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Prijava stručnog skupa
Članak 39.
(1) Postupak kategorizacije i bodovanja stručnog skupa ili drugih oblika stručnog usavršavanja pokreće organizator podnošenjem prijave za kategorizaciju i bodovanje oblika stručnog usavršavanja iz članka 21. ovog Pravilnika.
(2) Prijava se podnosi poštom, elektroničkim putem ili osobno, na obrascu dostupnom na mrežnoj stranici Komore .
(3) Prijavi se prilaže sljedeća dokumentacija:
1. program stručnog skupa zajedno s predviđenim materijalima, ovisno o sadržaju stručnog usavršavanja
2. drugi dokazi sukladno odredbama ovog Pravilnika.
(4) Povjerenstvo u svrhu utvrđivanja kvalitete oblika stručnog usavršavanja može od podnositelja prijave zatražiti i druge podatke o prijavljenom obliku stručnog usavršavanja.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Odluka o kategorizaciji i bodovanju stručnog skupa
Članak 40.
(1) Ukoliko podnositelj prijave nije dostavio svu potrebnu dokumentaciju ili prijava ne sadržava sve što je potrebno da bi se po njoj moglo postupiti, Povjerenstvo će pozvati podnositelja da u roku od 30 dana dopuni prijavu, a ukoliko podnositelj prijave ne postupi u za to ostavljenom roku Povjerenstvo neće kategorizirati ni bodovati prijavljeni oblik stručnog usavršavanja, o čemu obavještava podnositelja.
(2) Ukoliko prijava ili prijavljeni oblik stručnog usavršavanja ne ispunjavaju ili su u suprotnosti s načelima, pravilima ili kriterijima kategorizacije i bodovanja stručnog usavršavanja iz članka 32. ovog Pravilnika, Povjerenstvo neće kategorizirati ni bodovati prijavljeni oblik stručnog usavršavanja, o čemu obavještava podnositelja .
(3) Na temelju uredne i potpune prijave Povjerenstvo u roku od 30 dana donosi odluku o kategorizaciji i bodovanju oblika stručnog usavršavanja za koji je podnesena prijava stručnog skupa.
(4) Obavijest o kategorizaciji i bodovanju iz stavka 3. ovog članka sadrži sljedeće podatke:
- naziv oblika stručnog usavršavanja,
- kategorizaciju i oblik stručnog usavršavanja,
- naznaku pripadajućih bodova za sudionike,
- druge potrebne podatke.
(5) Protiv obavijesti iz stavka 1. 2. i 3. ovog članka podnositelj prijave može izjaviti prigovor čelniku tijela u roku od 15 dana od dana dostave obavijesti.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Odjeljak II. Pojedinačna prijava stručnog usavršavanja
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Pojedinačna prijava stručnog usavršavanja
Članak 41.
(1) Pojedinačnu prijavu stručnog usavršavanja , radi njegove kategorizacije i bodovanja, podnosi ovlašteni psiholog za sljedeće oblike stručnog usavršavanja:
- poslijediplomsko obrazovanje i specijalističko usavršavanje,
- edukacije za psihološke i psihoterapijske tretmane,
- mentorstva,
- znanstvene i stručne publikacije,
- stručne skupove koji su organizirani u inozemstvu,
- oblike stručnog usavršavanja iz članka 31. ovog Pravilnika.
(2) Iznimno, pojedinačnu prijavu stručnog usavršavanja , radi njegove kategorizacije i bodovanja, može u slučaju iz članka 58. stavka 2. ovog Pravilnika podnijeti ovlašteni psiholog i za kategorizaciju i bodovanje stručnog skupa s kotizacijom ili drugih oblika stručnog usavršavanja koje je sukladno odredbama ovog Pravilnika dužan prijaviti organizator.
(3) Ukoliko zahtjev ocijeni posebno opravdanim, Povjerenstvo će uz prethodnu suglasnost predsjednika Komore u povodu pojedinačne prijave iz stavka 2. ovog članka, odlučiti u postupku i na način utvrđen člankom 43. ovog Pravilnika.
(4) Prethodna suglasnost iz stavka 3. ovog članka daje se za sve pojedinačne prijave stručnog usavršavanja za kategorizaciju i bodovanje pojedinog stručnog skupa s kotizacijom.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Podnošenje pojedinačne prijave stručnog usavršavanja
Članak 42.
(1) Postupak kategorizacije i bodovanja oblika stručnog usavršavanja iz članka 41. ovog Pravilnika pokreće ovlašteni psiholog podnošenjem pojedinačne prijave.
(2) Prijava se podnosi poštom, elektroničkim putem ili osobno, na obrascu dostupnom na mrežnoj stranici Komore .
(3) Prijavi se prilaže sljedeća dokumentacija:
1. dokaz o sudjelovanju, sukladno pravilima prijave i bodovanja za pojedini oblik stručnog usavršavanja utvrđenim glavom I. poglavlja II. ovog Pravilnika (potvrda o sudjelovanju, potvrda o studijskom boravku, preslika sažetka publikacije, potvrda o recenziji, preslika diplome ili dr.),
2. program prijavljenog oblika stručnog usavršavanja, sukladno pravilima prijave i bodovanja za pojedini oblik stručnog usavršavanja utvrđenim glavom I. poglavlja II. ovog Pravilnika,
3. drugi dokazi sukladno odredbama ovog Pravilnika.
(4) Povjerenstvo u svrhu utvrđivanja kvalitete oblika stručnog usavršavanja može od podnositelja prijave zatražiti i druge podatke o prijavljenom obliku stručnog usavršavanja.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Odluka o kategorizaciji i bodovanju pojedinačne prijave
Članak 43.
(1) Ukoliko podnositelj prijave nije dostavio svu potrebnu dokumentaciju ili prijava ne sadržava sve što je potrebno da bi se po njoj moglo postupiti, Povjerenstvo će pozvati podnositelja da u roku od 30 dana dopuni prijavu, a ukoliko podnositelj prijave ne postupi u za to ostavljenom roku Povjerenstvo neće kategorizirati ni bodovati prijavljeni oblik stručnog usavršavanja, o čemu obavještava podnositelja .
(2) Ukoliko prijava ili prijavljeni oblik stručnog usavršavanja ne ispunjavaju ili su u suprotnosti s načelima, pravilima ili kriterijima kategorizacije i bodovanja stručnog usavršavanja iz članka 32. ovog Pravilnika, Povjerenstvo neće kategorizirati ni bodovati prijavljeni oblik stručnog usavršavanja, o čemu obavještava podnositelja.
(3) Iznimno od stavaka 1. i 2. ovog članka, Povjerenstvo neće obavještavati podnositelja prijave u slučaju pojedinačne prijave stručnog usavršavanja iz članka 36. ovog Pravilnika.
(4) Na temelju uredne i potpune prijave Povjerenstvo u roku od 90 dana odlučuje o kategorizaciji i bodovanju pojedinačne prijave stručnog usavršavanja.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
III. STJECANJE I EVIDENTIRANJE BODOVA
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Stjecanje bodova
Članak 44.
(1) Ovlašteni psiholog stječe bodove za oblike stručnog usavršavanja za koje je donesena odluka o kategorizaciji i bodovanju.
(2) Bodovi se stječu sukladno pravilima utvrđenim odredbama ove glave Pravilnika.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Evidentiranje bodova
Članak 45.
Stečeni bodovi evidentiraju se u evidenciji stručnog usavršavanja u roku od 30 dana od dana:
1. donošenja odluke o kategorizaciji i bodovanju pojedinačne prijave ili
2. ispunjenja svih ugovornih obveza organizatora stručnog skupa s kotizacijom .
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Najpovoljnija osnova
Članak 46.
Ovlaštenom psihologu koji ostvaruje uvjete za stjecanje bodova vrednovanjem stručnog usavršavanja sustavom bodova, po više osnova, na istom obliku stručnog usavršavanja, uzima se u obzir samo jedna osnova po kojoj može steći bodove i to tako da stječe bodove po onoj osnovi koja je najpovoljnija za ovlaštenog psihologa.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Zabrana dvostrukog vrednovanja
Članak 47.
Bodovi koje je ovlašteni psiholog stekao za jedan oblik stručnog usavršavanja ne mogu se steći ponovno unutar istog razdoblja provjere stručnosti za isti oblik stručnog usavršavanja istog organizatora.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Neprenosivost bodova
Članak 48.
Bodovi stečeni stručnim usavršavanjem ne mogu se prenositi niti evidentirati u narednom niti prethodnom razdoblju provjere stručnosti.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Razmjernost
Članak 49.
(1) Prilikom bodovanja oblika stručnog usavršavanja započetih prije početka, a završenih unutar razdoblja provjere stručnosti, ovlašteni psiholog stječe bodove za razmjeran dio stručnog usavršavanja odnosno razmjerno vremenu od dana s kojim započinje razdoblje provjere stručnosti do dana završetka oblika stručnog usavršavanja.
(2) Prilikom bodovanja oblika stručnog usavršavanja započetih unutar, a završenih nakon isteka razdoblja provjere stručnosti, ovlašteni psiholog stječe bodove za razmjeran dio stručnog usavršavanja odnosno razmjerno vremenu od dana početka oblika stručnog usavršavanja do dana s kojim istječe razdoblje provjere stručnosti.
(3) Odredbe ovog članka odgovarajuće se primjenjuju na raspodjelu bodova za kategorizirane i bodovane oblike stručnog usavršavanja koji obuhvaćaju najmanje dva razdoblje provjere stručnosti.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
DIO ČETVRTI
ORGANIZACIJA I EVALUACIJA STRUČNOG USAVRŠAVANJA
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
I. ORGANIZACIJA STRUČNOG USAVRŠAVANJA
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Provođenje oblika stručnog usavršavanja
Članak 50.
Osim ako odredbama glave I. poglavlja II. ovog Pravilnika, kojima su utvrđeni oblici stručnog usavršavanja i pravila prijave i bodovanja oblika stručnog usavršavanja, nije drugačije utvrđeno, oblici stručnog usavršavanja mogu se provoditi neposredno ili putem informacijsko-komunikacijskih rješenja prikladnih za provođenje stručnog usavršavanja na daljinu (sustavi stručnog usavršavanja na daljinu, e-moduli, e-aplikacije, e-platforme i sl.).
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Provođenje oblika stručnog usavršavanja putem informacijsko-komunikacijskih rješenja
Članak 51.
Oblici stručnog usavršavanja mogu biti provedeni putem informacijsko-komunikacijskih rješenja prikladnih za provođenje stručnog usavršavanja na daljinu ukoliko se u njihovoj organizaciji i provedbi, u odnosu na oblike stručnog usavršavanja provedene neposredno, osigura jednaka ili povoljnija razina:
- prenošenja znanja,
- utvrđivanja identiteta sudionika,
- zaštite podataka,
- onemogućavanja zloporabe primjene informacijsko-komunikacijskih rješenja.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Obveze organizatora stručnog skupa bez kotizacije ili drugog oblika stručnog usavršavanja koji organizator prijavljuje Komori
Članak 52.
Osim ako odredbama ovog Pravilnika nije propisano drugačije, organizator stručnog skupa bez kotizacije ili drugog oblika stručnog usavršavanja koji organizator prijavljuje Komori radi njegove kategorizacije i bodovanja, obvezan je:
- utvrditi identitet i prisutnost ovlaštenih psihologa koji sudjeluju na stručnom usavršavanju,
- dostaviti popis sudionika i izvješće o evaluaciji,
- omogućiti Komori nadzor nad provedbom stručnog usavršavanja i ispunjenjem obveza koje ima u skladu s ovim Pravilnikom.
Obveze organizatora stručnog skupa s kotizacijom
Članak 53.
Osim ako odredbama ovog Pravilnika nije propisano drugačije, organizator stručnog skupa s kotizacijom, obvezan je:
- podnijeti prijavu stručnog skupa, radi njegove kategorizacije i bodovanja,
- utvrditi identitet i prisutnost ovlaštenih psihologa koji sudjeluju na stručnom usavršavanju,
- dostaviti popis sudionika i izvješće o evaluaciji,
- dostaviti pojedinačne iznose kotizacije za svakog ovlaštenog psihologa,
- platiti ugovornu naknadu prema podacima navedenim u računu koji mu Komora dostavi, u roku od 10 dana od primitka računa Komore,
- dostaviti Komori potvrdu o plaćanju ugovorne naknade, u roku od 5 dana od dana uplate,
- uredno ispuniti druge ugovorne obveze,
- omogućiti Komori nadzor nad provedbom stručnog usavršavanja i ispunjenjem obveza koje ima u skladu s ovim Pravilnikom.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Ugovor o međusobnim pravima i obvezama
Članak 54.
(1) S organizatorom stručnog skupa s kotizacijom za koji je donesena odluka o kategorizaciji i bodovanju iz članka 40. stavka 3. ovog Pravilnika sklapa se ugovor o međusobnim pravima i obvezama.
(2) Organizator stručnog skupa s kotizacijom, na temelju ugovora iz stavka 1. ovog članka, obvezuje se Komori uplatiti ugovornu naknadu za održan stručni skup s kotizacijom i izvršiti druge obveze sukladno odredbama ovog Pravilnika.
(3) Ugovorna naknada određuje se sukladno odredbama općeg akta Komore kojim je uređeno materijalno-financijskom poslovanje.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Popis sudionika
Članak 55.
Popis sudionika stručnog usavršavanja mora sadržavati ime i prezime ovlaštenog psihologa, članski broj ili OIB ovlaštenog psihologa te naznaku načina sudjelovanja (aktivno, pasivno, pozvani predavač ili dr.).
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
II. EVALUACIJA STRUČNOG USAVRŠAVANJA
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Evaluacija stručnog usavršavanja
Članak 56.
(1) Načelo osiguravanja kvalitete stručnog usavršavanja provodi se redovitom evaluacijom oblika stručnog usavršavanja putem odgovarajućih metoda i postupaka evaluacije, a osobito evaluacijom od strane polaznika oblika stručnog usavršavanja.
(2) Evaluaciji posebno podliježu stručni skupovi s kotizacijom i oblici stručnog usavršavanja uključeni u Godišnji program i to tako da uključuje procjenu korisnosti sadržaja i kvalitete provedbe oblika stručnog usavršavanja.
(3) Rezultati evaluacije koriste se u razvoju stručnog usavršavanja.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
DIO PETI
PROVJERA STRUČNOSTI
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
I. ZAJEDNIČKE ODREDBE
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Provjera stručnosti
Članak 57.
(1) Provjera stručnosti ovlaštenog psihologa provodi se utvrđivanjem bodovnog stanja u pojedinom razdoblju provjere stručnosti ili polaganjem ispita provjere stručnosti, u rokovima i na način utvrđen odredbama ovog Pravilnika.
(2) Provjera stručnosti psihologa provodi se polaganjem ispita provjere stručnosti.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Postupak provjere stručnosti ovlaštenog psihologa
Članak 58.
(1) Dvanaest mjeseci prije isteka razdoblja provjere stručnosti Komora po službenoj dužnosti pokreće postupak provjere stručnosti ovlaštenog psihologa utvrđivanjem bodovnog stanja u evidenciji stručnog usavršavanja.
(2) Ovlaštenom psihologu za kojeg se u postupku provjere stručnosti iz stavka 1. ovog članka utvrdi da ne ispunjava obvezu stručnog usavršavanja izdaje se pisana obavijest koja sadrži podatak o bodovnom stanju u razdoblju provjere stručnosti prema evidenciji na dan izdavanja obavijesti te ga se poziva se da u daljnjem roku od tri mjeseca dostavi dokaze o stručnom usavršavanju ili da pristupi polaganju ispita za provjeru stručnosti unutar razdoblja od 6 mjeseci prije isteka razdoblja provjere stručnosti.
(3) Ovlaštenom psihologu za kojeg se u postupku provjere stručnosti iz stavka 1. ovog članka utvrdi da ispunjava obvezu stručnog usavršavanja izdaje se pisana obavijest koja sadrži podatak o bodovnom stanju u razdoblju provjere stručnosti prema evidenciji na dan izdavanja obavijesti i naznaku dana s kojim ovlaštenom psihologu počinje teći novo razdoblje provjere stručnosti.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Potvrda o ispunjenju obveze stručnog usavršavanja
Članak 59.
(1) Na zahtjev ovlaštenog psihologa iz članka 58. stavka 3. ovog Pravilnika koji ispuni obvezu stručnog usavršavanja izdaje se potvrda o ispunjenju obveze stručnog usavršavanja za odgovarajuće razdoblje provjere stručnosti.
(2) Potvrda iz stavka 1. ovog članka izdaje se bez naknade.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
II. ISPIT PROVJERE STRUČNOSTI
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Odjeljak I. Prijava i polaganje ispita provjere stručnosti
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Prijava polaganja ispita provjere stručnosti
Članak 60.
(1) Psiholog podnosi Komori prijavu za polaganje ispita provjere stručnosti na obrascu dostupnom na mrežnoj stranici Komore kojoj je obvezan priložiti:
1. dokaz o uplaćenoj naknadi troškova polaganja ispita provjere stručnosti,
2. druge dokaze sukladno odredbama ovog Pravilnika.
(2) Prijava polaganja ispita provjere stručnosti podnosi se u rokovima prijava objavljenim na mrežnoj stranici Komore, a najranije dva (2) odnosno najkasnije mjesec dana prije dana održavanja ispita provjere stručnosti, osim u slučaju iz članka 70. stavka 1. ovog Pravilnika.
(3) Istodobno s prijavom ispita provjere stručnosti psiholog kojemu je prethodno prestalo pravo na obavljanje psihološke djelatnosti obvezan je pokrenuti postupak priznavanja prava na obavljanje psihološke djelatnosti.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Odlučivanje o prijavi polaganja ispita provjere stručnosti
Članak 61.
(1) Ukoliko podnositelj prijave polaganja ispita provjere stručnosti nije dostavio svu potrebnu dokumentaciju iz članka 60. stavka 1. ovog Pravilnika, službena osoba će pozvati podnositelja da u primjerenom roku dopuni prijavu polaganja ispita provjere stručnosti.
(2) Ukoliko podnositelj ne postupi po obavijesti iz stavka 1. ovog članka u za to ostavljenom roku, službena osoba će odlukom odbaciti prijavu polaganja ispita provjere stručnosti.
(3) Ukoliko podnositelj nije ispunio uvjete za polaganje ispita provjere stručnosti propisane odredbama ovog Pravilnika, službena osoba će odlukom odbiti prijavu polaganja ispita provjere stručnosti.
(4) Ukoliko je podnositelj ispunio uvjete za polaganje ispita provjere stručnosti propisane odredbama ovog Pravilnika, službena osoba će podnositelju izdati obavijest o polaganju ispita koja sadrži mjesto, dan i vrijeme polaganja ispita, najkasnije osam (8) dana prije dana održavanja ispita provjere stručnosti
(5) Protiv odluke iz stavaka 2. i 3. ovog članka stranka može izjaviti prigovor čelniku tijela u roku od 15 dana od dana dostave odluke.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Odgoda polaganja ispita provjere stručnosti
Članak 62.
(1) Kandidat kojem je odobreno polaganje ispita provjere stručnosti može najkasnije tri (3) dana prije dana održavanja ispita provjere stručnosti odgoditi polaganje o čemu je obvezan obavijestiti Komoru pisanim putem.
(2) Kandidat koji je odgodio polaganje ispita provjere stručnosti na način iz stavka 1. ovoga članka može bez obveze ponovnog plaćanja naknade troškova polaganja ispita pristupiti polaganju u roku od godine dana od dana održavanja ispita provjere stručnosti koji je prvi put odgodio.
(3) Odredbe ovoga Pravilnika kojima je uređen postupak polaganja ispita provjere stručnosti na odgovarajući se način primjenjuju na ponovnu prijavu polaganja ispita provjere stručnosti.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Sadržaj ispita provjere stručnosti
Članak 63.
Ispit provjere stručnosti sastoji se od pisanog i usmenog djela ispita.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Pisani dio ispita provjere stručnosti
Članak 64.
(1) Pisani dio ispita provjere stručnosti obuhvaća provjeru znanja iz poznavanja općih propisa i propisa u području psihološke djelatnosti.
(2) Provjera znanja iz poznavanja propisa uključuje ispitna pitanja iz:
1. Ustava Republike Hrvatske,
2. Zakona o radu,
3. Zakona o psihološkoj djelatnosti,
4. Etičkog kodeksa psihološke djelatnosti,
5. Pravilnika o psihodijagnostičkim sredstvima.
(3) Zadovoljavajuća ocjena iz pisanog dijela ispita provjere stručnosti preduvjet je za pristupanje usmenom djelu ispita. Za zadovoljavajuću ocjenu potrebno je točno riješiti najmanje 60% pisanog dijela ispita.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Usmeni dio ispita provjere stručnosti
Članak 65.
(1) Usmeni stručni dio ispita provjere stručnosti obuhvaća provjeru kompetencija u općem području psihološke djelatnosti i provjeru kompetencija u području primijenjene psihologije.
(2) Provjera kompetencija u općem području psihološke djelatnosti uključuje pitanja u odgovoru na koja kandidat treba demonstrirati specifične stručne i generičke kompetencije potrebne za samostalan rad u psihološkoj djelatnosti.
(3) Provjera kompetencija u području primijenjene psihologije uključuje pitanja iz stručnog sadržaja odgovarajućeg područja primijenjene psihologije u kojem je kandidat zaposlen (klinička psihologija, zdravstvena psihologija, penološka psihologija, vojna psihologija, predškolska i školska psihologija, organizacijska psihologija, psihologija športa, psihologija socijalne skrbi, psihologija profesionalnog usmjeravanja, psihologija medicine rada ili dr.).
(4) Demonstrirana razina svih kompetencija treba biti dostatna za samostalno, kvalitetno i stručno obavljanje psihološke djelatnosti.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Zapisnik
Članak 66.
O ispitu provjere stručnosti vodi se zapisnik kojem se prilaže pisani dio ispita. Uspjeh kandidata ocjenjuje se ocjenama »položio« ili »nije položio«.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Ponovno polaganje usmenog djela ispita provjere stručnosti
Članak 67.
(1) Kandidat koji je položio pisani dio ispita provjere stručnosti, ali nije položio usmeni stručni dio ispita provjere stručnosti, idući put pristupa samo usmenom dijelu ispita.
(2) Rok u kojem kandidat može pristupiti ponovnom polaganju usmenog djela ispita provjere stručnosti ne može biti kraći od tri (3) mjeseca niti duži od godine dana od dana polaganja ispita provjere stručnosti na kojem kandidat nije zadovoljio na usmenom djelu ispita.
(3) Ukoliko kandidat niti prilikom ponovnog polaganja ispita provjere stručnosti ne položi usmeni dio ispita provjere stručnosti, idući put pristupa pisanom i usmenom dijelu ispita.
(4) Odredbe ovoga Pravilnika kojima je uređen postupak polaganja ispita provjere stručnosti na odgovarajući se način primjenjuju na ponovno polaganje ispita provjere stručnosti.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Uvid u ispit
Članak 68.
(1) Kandidatu će, na njegovo traženje, Ispitno povjerenstvo omogućiti uvid u pisani dio ispita, a kandidatu koji ne zadovolji na usmenom dijeli ispita pojasniti razloge zašto nije zadovoljio.
(2) O izvršenom uvidu u ispit sastavlja se službena bilješka koju potpisuje kandidat i član Ispitnog povjerenstva.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Uvjerenje o položenom ispitu provjere stručnosti
Članak 69.
(1) Kandidatu koji položi ispit provjere stručnosti izdaje se Uvjerenje o položenom ispitu provjere stručnosti koje potpisuju predsjednik Komore i predsjednik Ispitnog povjerenstva.
(2) Uvjerenje o položenom ispitu provjere stručnosti je javna isprava koja sadrži:
1. ime i prezime kandidata,
2. OIB kandidata,
3. razdoblje provjere stručnosti za koje je polaganjem ispita uspješno izvršena provjera stručnosti,
4. mjesto i datum polaganja ispita provjere stručnosti te,
5. brojčanu oznaku i datum izdavanja.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Ispit provjere stručnosti određen na temelju provedenog stručnog nadzora
Članak 70.
(1) Osim kao redovna provjera stručnosti ovlaštenog psihologa, ispit provjere stručnosti može se provesti na temelju provedenog stručnog nadzora nad radom ovlaštenog psihologa.
(2) Na provođenje ispita provjere stručnosti određenog u postupku stručnog nadzora nad radom ovlaštenog psihologa primjenjuju se odredbe članka 63. ove glave, a preostala pitanja uređuju se općim aktom Komore kojim je uređen stručni nadzor.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Odjeljak II. Organizacija ispita provjere stručnosti
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Organizacija provedbe ispita provjere stručnosti
Članak 71.
Provedbu ispita provjere stručnosti organizira Povjerenstvo za stručno usavršavanje.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Ispitno povjerenstvo za provedbu ispita provjere stručnosti
Članak 72.
(1) Ispit provjere stručnosti provodi ispitno povjerenstvo za provedbu ispita provjere stručnosti (dalje u tekstu: Ispitno povjerenstvo).
(2) Ispitno povjerenstvo sastavljeno je od tri (3) člana (predsjednika i dva člana) za koje će se prilikom imenovanja vodit će računa da članovi, ukoliko je to moguće, budu iz različitih područja primijenjene psihologije na način da najmanje po jedan član bude iz svakog od područja primijenjene psihologije u kojima polažu ispit kandidati na pojedinom ispitnom roku.
(3) Na prijedlog ispitnog koordinatora, Predsjednik Komore odlukom za svaki pojedini ispitni rok imenuje članove Ispitnog povjerenstva s liste ispitivača za ispite provjere stručnosti (dalje u tekstu: Lista ispitivača).
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Lista ispitivača
Članak 73.
(1) Ispitivače na Listu ispitivača na prijedlog Povjerenstva odlukom imenuje Upravni odbor.
(2) Ispitivačem na Listi ispitivača može biti imenovan ovlašteni psiholog, za kojeg ne postoje zapreke za obavljanje poslova ispitivača, koji od dana priznavanja prava na obavljanje psihološke djelatnosti ima najmanje deset (10) godina radnog iskustva u struci od čega najmanje (3) tri godine u jednom ili više područja primijenjene psihologije u kojem se imenuje ispitivačem.
(3) Ispitivači se imenuju na Listu ispitivača na temelju javnog poziva Komore.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Zapreke za obavljanje poslova ispitivača
Članak 74.
(1) Ispitivač ne može obavljati poslove ispitivača na ispitu provjere stručnosti u slučaju:
- prestanka prava na obavljanje psihološke djelatnosti, od dana izvršnosti rješenja o prestanku prava na obavljanje psihološke djelatnosti do dana izvršnosti rješenja o priznavanju prava na obavljanje psihološke djelatnosti,
- zabrane obavljanja psihološke djelatnosti, od dana pravomoćnosti odluke nadležnog suda ili drugog nadležnog tijela do dana prestanka zabrane,
- izricanja disciplinske mjere za disciplinsku povredu, od dana izvršnosti odluke disciplinskog tijela do dana prestanka pravnih posljedica izrečene disciplinske mjere,
- utvrđivanja povrede Etičkog kodeksa psihološke djelatnosti, od dana dostave akta Etičkog odbora do dana prestanka pravnih posljedica utvrđene povrede,
- izricanja mjere privremene zabrane obavljanja psihološke djelatnosti ili mjere prestanka prava na obavljanje psihološke djelatnosti nakon obavljenog stručnog nadzora ili u disciplinskom postupku, od dana izricanja do dana isteka izrečene mjere.
(2) U ostalim slučajevima ispitivač ne može obavljati poslove ispitivača na ispitu provjere stručnosti od dana dostave odluke o brisanju s Liste ispitivača.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Brisanje s Liste ispitivača
Članak 75.
(1) Ispitivača se briše s Liste ispitivača u slučaju:
- vlastitog zahtjeva,
- nastanka okolnosti iz članka 74. stavka 1. ovog Pravilnika, danom nastupanja zapreka za obavljanje poslova ispitivača,
- drugih opravdanih okolnosti.
(2) U ostalim slučajevima iz stavka 1. ovog članka ispitivača se briše s Liste ispitivača danom nastanka okolnosti ili drugim danom koji odredi Upravni odbor odlukom o brisanju ispitivača s Liste ispitivača.
(3) Odluku o brisanju ispitivača s Liste ispitivača donosi Upravni odbor po službenoj dužnosti osim u slučaju iz alineje 3. i 4. stavka 1. ovog članka kada brisanje može predložiti i Povjerenstvo.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Ispitni rokovi
Članak 76.
Rokovi održavanja ispita provjere stručnosti s rokovima za prijavu objavljuju se na mrežnoj stranici Komore najkasnije do kraja tekuće godine za iduću kalendarsku godinu.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
DIO ŠESTI
POVJERENSTVO ZA STRUČNO USAVRŠAVANJE
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Povjerenstvo za stručno usavršavanje
Članak 77.
Povjerenstvo ima najmanje pet (5) članova pri čemu broj članova mora biti neparan. Prilikom imenovanja članova Povjerenstva, Upravni odbor vodit će računa da, ukoliko je to moguće, članovi budu iz različitih područja primijenjene psihologije.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Poslovi Povjerenstva za stručno usavršavanje
Članak 78.
(1) Povjerenstvo obavlja sljedeće poslove:
- izrađuje prijedlog i dopune Godišnjeg programa te prati njegovo provođenje,
- prati i potiče stručno usavršavanje ovlaštenih psihologa,
- prati razvoj znanosti i stanje u psihološkoj struci te predlaže mjere za unaprjeđenje stručnog usavršavanja psihologa,
- odlučuje o kategorizaciji i bodovanju stručnog usavršavanja u povodu prijave stručnog skupa,
- odlučuje o kategorizaciji i bodovanju stručnog usavršavanja u povodu pojedinačne prijave stručnog usavršavanja ,
- evaluira oblike stručnog usavršavanja,
- utvrđuje ispitne rokove i organizira provođenje ispita provjere stručnosti,
- u suradnji sa stručnim razredima i Tajništvom Komore, utvrđuje katalog ispitnih pitanja za ispit provjere stručnosti,
- predlaže ispitne koordinatore za provođenje ispita provjere stručnosti,
- predlaže ispitivače za Listu ispitivača,
- obavlja i druge poslove temeljem ovog Pravilnika i drugih općih akata Komore.
(2) Na sastav, način rada, odlučivanje te druga pitanja vezana za Povjerenstvo koja nisu uređena odredbama ovog Pravilnika odgovarajuće se primjenjuju odredbe općeg akta Komore kojim je uređen rad povjerenstava Komore.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
DIO SEDMI
OBAVJEŠĆIVANJE
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Obavješćivanje
Članak 79.
(1) Dostava akata iz članka 40. stavka 1., 2., 3., članka 43. stavka 1., 2., članka 58. stavka 2., 3. i članka 61. stavka 2., 3. i 4. ovog Pravilnika izrađenih i ovjerenih sukladno propisima o elektroničkim ispravama obavlja se, u pravilu, na adresu elektroničke pošte naznačene u zahtjevu ili u osobni korisnički pretinac informacijskog sustava povezanog na državnu informacijsku infrastrukturu.
(2) Dostava akta iz stavka 1. ovog članka, otpremljenog elektroničkom poštom, smatra se obavljenom u trenutku kad je akt zabilježen na poslužitelju za slanje poruka.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
DIO OSMI
EVIDENCIJE
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Evidencija stručnog usavršavanja
Članak 80.
(1) Tajništvo Komore vodi evidenciju stručnog usavršavanja koja za svakog psihologa sadrži:
1. ime i prezime, OIB, registarski broj, i akademsko zvanje psihologa,
2. naziv, organizatora, način i mjesto provođenja, kategoriju, oblik, datum početka i datum završetka, brojčanu oznaku i datum prijave, datum kategorizacije i bodovanja i broj bodova za svaki oblik stručnog usavršavanja uključujući broj stečenih bodova u pojedinom razdoblju provjere stručnosti,
3. ukupan broj bodova stečenih u pojedinom razdoblju provjere stručnosti i broj oblika stručnog usavršavanja u svakom od područja temeljnog stručnog usavršavanja,
4. podatke o ispunjenju obveze stručnog usavršavanja u pojedinom razdoblju provjere stručnosti,
5. podatke o izdanim obavijestima o ispunjenju obveze stručnog usavršavanja u pojedinom razdoblju provjere stručnosti,
6. podatke o izdanim potvrdama o ispunjenju obveze stručnog usavršavanja u pojedinom razdoblju provjere stručnosti,
7. brojčanu oznaku i datum akata kojim je odobrena prijava polaganja ispita provjere stručnosti,
8. datumu odjave i ponovne prijave ispita provjere stručnosti,
9. mjestu polaganja ispita provjere stručnosti,
10. datumu polaganja ispita provjere stručnosti, za svako polaganje,
11. ostvarenim rezultatima na pisanom i usmenom djelu psihološkog stručnog ispita,
12. izdanom Uvjerenju o položenom ispitu provjere stručnosti,
13. članovima i predsjedniku Ispitnog povjerenstva te,
14. napomenama i posebnostima vezanim za polaganje ispita provjere stručnosti.
(2) Evidencija iz stavka 1. ovog članka vodi se u elektroničkom obliku.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
DIO DEVETI
PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Donošenje provedbenih akata
Članak 81.
(1) Upravni odbor će, na prijedlog Povjerenstva, u roku od 90 dana od dana stupanja na snagu ovog Pravilnika imenovati ispitivače za ispit provjere stručnosti na Listu ispitivača.
(2) Povjerenstvo će u roku od godine dana od dana stupanja na snagu ovog Pravilnika
utvrditi katalog ispitnih pitanja za ispit provjere stručnosti.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Primjena odredaba Pravilnika
Članak 82.
(1) Postupci koji su u tijeku u trenutku stupanja na snagu ovoga Pravilnika, nastavit će se po odredbama ovoga Pravilnika.
(2) Iznimno od stavka 1. ovog članka, na postupke kategorizacije i bodovanja koji su u tijeku u trenutku stupanja na snagu ovoga Pravilnika primijenit će se odredbe o bodovanju iz Pravilnika o sadržaju, rokovima i postupku stručnog usavršavanja i prijavi stručnog skupa broj: 13-370/1-02-08 ako su povoljnije za ovlaštenog psihologa.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Ispunjenje obveze stručnog usavršavanja u razdoblju do 23. listopada 2025. godine
Članak 83.
Ovlašteni psiholog koji je na dan stupanja na snagu ovog Pravilnika upisan u Imenik psihologa ili koji u isti imenik bude upisan najkasnije do 23. listopada 2025. godine, ispunio je obvezu stručnog usavršavanja u razdoblju provjere stručnosti koje je u tijeku ili koje započne najkasnije do 23. listopada 2025. godine:
1. ako u razdoblju provjere stručnosti stekne najmanje 120 bodova kategorizacijom i bodovanjem prijavljenih oblika stručnog usavršavanja ili,
2. ako u razdoblju od 6 mjeseci prije isteka razdoblja provjere stručnosti položi ispit provjere stručnosti.
Stečeni bodovi i početak razdoblja provjere stručnosti za ovlaštene psihologe kojima je pravo na obavljanje psihološke djelatnosti priznato prije stupanja na snagu Pravilnika
Članak 84.
Ovlaštenim psiholozima koji su na dan stupanja na snagu ovog Pravilnika upisani u Imenik psihologa razdoblje provjere stručnosti teče od dana priznavanja prava na obavljanje psihološke djelatnosti, a bodovi stečeni u razdoblju od dana priznavanja prava na obavljanje psihološke djelatnosti do dana stupanja na snagu ovog Pravilnika pribrajaju se bodovnom stanju u evidenciji stručnog usavršavanja.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Bodovi stečeni za vrijeme vježbeničkog staža
Članak 85.
(1) Psiholozima vježbenicima koji su na dan stupanja na snagu ovog Pravilnika upisani u Imenik psihologa vježbenika bodovi stečeni u razdoblju od dana priznavanja prava na obavljanje vježbeničkog staža do dana stupanja na snagu ovog Pravilnika pribrajaju se bodovnom stanju u evidenciji stručnog usavršavanja.
(2) Ovlaštenim psiholozima koji su na dan stupanja na snagu ovog Pravilnika upisani u Imenik psihologa bodovi stečeni za vrijeme vježbeničkog staža koji je prethodio razdoblju provjere stručnosti pribrajaju se bodovnom stanju u evidenciji stručnog usavršavanja.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Prestanak važenja Pravilnika
Članak 86.
Danom stupanja na snagu ovog Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o sadržaju, rokovima i postupku stručnog usavršavanja i prijavi stručnog skupa broj: 13-370/1-02-08 sa svim njegovim izmjenama i dopunama.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Stupanje na snagu Pravilnika
Članak 87.
(1) Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objave na mrežnoj stranici Komore.
(2) Iznimno od odredbe stavka 1. ovoga članka, obveza temeljnog stručnog usavršavanja utvrđena odredbom članka 16. stavka 1. točke 1. ovog Pravilnika stupa na snagu 24. listopada 2025. godine i primjenjuje se na sve ovlaštene psihologe kojima nakon tog dana započne razdoblje provjere stručnosti.
KLASA:
URBROJ:
Zagreb ___________________. godine
PREDSJEDNIK
HRVATSKE PSIHOLOŠKE KOMORE
Dejvid Zombori
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora