NACRT PRIJEDLOGA PRAVILNIKA O IZMJENAMA I DOPUNAMA PRAVILNIKA O GRANIČNIM VRIJEDNOSTIMA EMISIJA OTPADNIH VODA
Članak 1.
U Pravilniku o graničnim vrijednostima emisija otpadnih voda (Narodne novine, br. 80/13, 43/14 i 27/15) u članku 3. točki 8. iza riječi: „sirovine“ umjesto točke stavlja se točka sa zarezom.
Iza točke 8. dodaju se točke 9., 10. i 11. koje glase:
»9.»Tehnološke otpadne vode« su sve otpadne vode koje se ispuštaju iz prostora korištenih za obavljanje bilo kakve trgovačke ili industrijske djelatnosti osim sanitarnih otpadnih voda i oborinskih onečišćenih voda iz članka 3. točke 47. Zakona o vodama;
10. »Sanitarne otpadne vode« su otpadne vode koje se nakon korištenja ispuštaju iz stambenih objekata i uslužnih djelatnosti koje uglavnom potječu od ljudskog metabolizama i aktivnosti kućanstava i
11. »Kišno rasterećenje« je građevina koja se primjenjuje kod mješovitog ili polurazdjelnog načina javne odvodnje radi prelijevanja dijela onečišćenih voda iz sustava javne odvodnje u prirodni prijemnik za vrijeme velikog intenziteta oborina.«.
Članak 2.
U članku 4. stavcima 2., 5. i 6. brojka: »19« zamjenjuje se brojkom: »23«.
U stavku 7. točki 2. iza riječi: »otpadnih voda« dodaju se riječi: »i obradu mulja«.
U točki 3. iza riječi: »okoliš« dodaju se riječi: »te ne sprječava da stanje prijemnika bude u skladu s posebnim propisima«.
Članak 3.
U članku 6. stavku 1. iza točke 18. dodaju se točke 19., 20., 21. i 22. koje glase:
»19. Priprema i prerada voća i povrća (Prilog 20.),
20. Priprema za tržište i prerada krumpira (Prilog 21.),
21. Proizvodnja hrane za životinje iz biljnih proizvoda (Prilog 22.) i
22. Proizvodnja želatine i ljepila iz kože i kostiju (Prilog 23.).«.
U stavku 2. prva rečenica mijenja se i glasi:
»Privremeno ispuštanjetehnoloških otpadnih voda iznad propisanih količina i graničnih vrijednosti emisija otpadnih voda iz priloga 1. do 23. ovoga Pravilnika može se dopustiti samo jednokratno, u vrijeme trajanja vodopravne dozvole za ispuštanje otpadnih voda, kojom se u takvim slučajevima trebaju propisati i dopunske mjere za smanjenje opterećenja u otpadnim vodama kako bi se postigli ciljevi zaštite voda, odnosno dobro stanje voda.«.
U stavku 3. brojka: »19« zamjenjuje se brojkom: »23«, a riječ: »zaštiti“ zamjenjuje se riječju: »zaštita«.
Članak 4.
U članku 7. stavku 3. riječi: » drugi odgovarajući pojedinačni mali sustavi kojima se postiže ista razina zaštite vodnog okoliša« zamjenjuju se riječima: »pojedinačni sustavi ili drugi odgovarajući sustavi kojima se postiže ista razina zaštite okoliša«.
U stavku 4. točki 2. riječ: »nepropusnost« zamjenjuje se riječju: »vodonepropusnost«.
Iza stavka 4. dodaju se novi stavci 5., 6. i 7. koji glase:
»(5) Uređaji za pročišćavanje otpadnih voda moraju se projektirati, graditi i održavati tako da se osigura njihov zadovoljavajući rad u svim normalnim lokalnim klimatskim uvjetima.
(6) Projektiranje, izgradnja i održavanje građevina kišnih rasterećenja treba se temeljiti na odnosu razrjeđenja voda ili kapacitetu u odnosu na protok tijekom suhog razdoblja ili se može utvrditi određeni prihvatljivi broj prelijevanja tijekom godine, pritom uzimajući u obzir prihvatne mogućnosti prijemnika.
(7) Odredbe iz stavka 6. ovoga članka odgovarajuće se primjenjuju i na projektiranje, izgradnju i održavanje vodnih građevina za odvodnju na ostalim infrastrukturnim građevinama (npr. prometnice, zračne luke, i sl.).«.
Dosadašnji stavci 5., 6., 7., 8., 9. i 10. postaju stavci 8., 9., 10., 11., 12. i 13.
Dosadašnji stavak 11. koji postaje stavak 14. mijenja se i glasi:
»(14) Komunalne otpadne vode iz stavka 12. ovoga članka, moraju nakon pročišćavanja i postizanja graničnih vrijednosti iz Tablice 2. Priloga 1. ovoga Pravilnika, ovisno o kriteriju na temelju kojeg je područje u koje se one ispuštaju određeno osjetljivim propisom iz članka 49. stavka 2. Zakona o vodama, ispuniti i:
- zahtjeve iz Tablice 2.a Priloga 1. ovoga Pravilnika (eutrofna/potencijalno eutrofna područja i područja za zahvaćanje vode namijenjena za ljudsku potrošnju) i/ili
- zahtjeve za uklanjanjem onečišćujućih tvari koje su ograničavajući faktor za postizanje ciljeva zaštite okoliša u zaštićenim područjima prirode i ostalim područjima određenim osjetljivim područjima sukladno propisu iz članka 49. stavka 2. Zakona o vodama.«.
Iza dosadašnjeg stavka 11. koji postaje stavak 14. dodaju se novi stavci 15. i 16. koji glase:
»(15) Komunalne otpadne vode iz stavka 12. ovoga članka, moraju nakon pročišćavanja i postizanja graničnih vrijednosti iz Tablice 2. Priloga 1. ovoga Pravilnika, ispuniti i zahtjeve iz Tablice 2.b Priloga 1. ovoga Pravilnika kada se ispuštaju izravno u površinske vode koje se koriste za kupanje za vrijeme trajanja sezone kupanja utvrđene odlukom iz članka 51. stavka 2. Zakona o vodama.
(16) Zahtjevi iz stavka 14. ovoga članka primjenjuju se i na komunalne otpadne vode koje se nakon pročišćavanja ispuštaju u sliv osjetljivog područja.«.
Dosadašnji stavak 12. postaje stavak 17.
U dosadašnjem stavku 13. koji postaje stavak 18. iza riječi: »ispuštaju u podzemne vode,« dodaju se riječi: »a radi se o značajnijem onečišćenju,«.
Dosadašnji stavak 14. postaje stavak 19.
Iza dosadašnjeg stavka 14. koji postaje stavak 19. dodaje se stavak 20. koji glasi:
»(20) Pročišćene otpadne vode ponovno će se koristiti kad god je moguće (prikladno) uz uvjet da se minimaliziraju štetni učinci na okoliš na način utvrđen odgovarajućim vodopravnim aktom.«.
U dosadašnjem stavku 15. koji postaje stavak 21. riječ: »primjenjuje« zamjenjuje se riječju: primjenjuju«, a riječ: »izravno« briše se.
Članak 5.
Članak 10. mijenja se i glasi:
»(1) Granične vrijednosti emisija onečišćujućih tvari iz priloga 1. do 23. ovoga Pravilnika primjenjuju se kao osnovna mjera zaštite voda. Za ispuštanje pročišćenih otpadnih voda u zaštićenim područjima iz članka 48. Zakona o vodama pored osnovnih provode se i dodatne mjere zaštite.
(2) Kada se utvrdi da je opterećenje u otpadnim vodama, primjenom graničnih vrijednosti emisija iz stavka 1. ovoga članka, takvo da se ne mogu postići ciljevi zaštite okoliša te u slučajevima kada uvjeti zaštite okoliša to zahtijevaju, propisuju se dopunske mjere određene Planom upravljanja vodnim područjima (strože granične vrijednosti emisija određene na temelju metodologije primjene kombiniranog pristupa i sl.).
(3) Provedba dopunskih mjera iz stavka 2. ovoga članka nije obvezna na vodnim tijelima, u slučajevima iz članka 11. ovoga Pravilnika, za koja su u Planu upravljanja vodnim područjima utvrđena izuzeća od postizanja ciljeva zaštite okoliša.«.
Članak 6.
U članku 13. stavku 9. riječi: »iz Tablice 2. Priloga 1. ovoga Pravilnika,« brišu se.
Članak 7.
U članku 14. stavak 1. mijenja se i glasi:
»(1) Podaci o količini ispuštene otpadne vode dostavljaju se Hrvatskim vodama dvaput godišnje na Obrascu A1 iz Priloga 1.A ovoga Pravilnika.«.
Stavak 5. mijenja se i glasi:
»(5) Hrvatske vode dužne su provjeriti dostavljene podatke iz stavaka 1. i 2. ovoga članka te ih obraditi na način potreban za izradu izvješća o ispuštanju otpadnih voda.«.
Iza stavka 5. dodaju se stavci 6., 7., 8., 9. i 10. koji glase:
»(6) Hrvatska agencija za okoliš i prirodu dužna je jednom godišnje, a najkasnije do 30. svibnja tekuće godine za prethodnu godinu dostaviti Hrvatskim vodama, izvješće s podacima o količini mulja nastalog u postupku pročišćavanja komunalnih otpadnih voda, izraženim isključivo u tonama suhe tvari mulja, koje prikuplja prema posebnim propisima kojima se uređuje zaštita okoliša.
(7) Izvješće iz stavka 6. ovoga članka sadrži podatke o količini upotrijebljenog mulja (na poljoprivrednom zemljištu, u kompostiranju, hortikulturi i ostali načini) i količini odloženog/zbrinutog mulja (npr. na odlagalištima otpada, spaljivanje, ostali načini), koji moraju biti razvrstani prema vodnim područjima i podslivovima.
(8) Hrvatske vode izrađuju objedinjeno izvješće, koje obuhvaća podatke o ispuštanju komunalnih otpadnih voda i podatke o mulju iz stavka 6. ovoga članka te ga, uz prethodnu suglasnost ministarstva nadležnog za vodno gospodarstvo, dostavljaju Europskoj komisiji svake dvije godine odnosno u roku od šest mjeseci po primitku zahtjeva Europske komisije.
(9) Izvješće iz stavka 8. ovoga članka objavljuje se na mrežnim stranicama ministarstva nadležnog za vodno gospodarstvo i Hrvatskih voda.
(10) Podatke o provedbi višegodišnjeg programa gradnje komunalnih vodnih građevina iz članka 37. stavka 1. Zakona o vodama, Hrvatske vode dostavljaju Europskoj komisiji u skladu s izravnom primjenjivim propisima Europske unije.«.
Članak 8.
Prilog 1. mijenja se i glasi:
»PRILOG 1.
Tablica 1. GRANIČNE VRIJEDNOSTI EMISIJA ONEČIŠĆUJUĆIH TVARI U OTPADNIM VODAMA POKAZATELJI I MJERNE JEDINICE
ZABRANA ISPUŠTANJA U PODZEMNE VODE
IZRAŽENI KAO
JEDINICA
POVRŠINSKE VODE
SUSTAV JAVNE ODVODNJE
FIZIKALNO-KEMIJSKI POKAZATELJI
1. pH-vrijednost
6,5 – 9,0
6,5 – 9,5
2. Temperatura
oC
30
40
3. ∆TR ne više od
oC
5
_
3.1. ∆TP ne više od
oC
3 (a) 1,5 (b)
_
4. Boja
bez
_
5. Miris
bez
_
6. Taložive tvari
ml/lh
0,5
10
7. Suspendirana tvar
mg/l
35
(c)
EKOTOKSIKOLOŠKI POKAZATELJI
8. Toksičnost na dafnije
LIDD *
Faktor razrjeđenja
2
_
9. Toksičnost na svjetleće bakterije
LIDL *
Faktor razrjeđenja
3
_
ORGANSKI POKAZATELJI
10. BPK5
O2
mg /l
25
sukladno članku 5. ovoga Pravilnika
11. KPKCr
O2
mg /l
125
sukladno članku 5. ovoga Pravilnika
12. Ukupni organski ugljik (TOC)
C
mg /l
30
_
13. Teškohlapljive lipofilne tvari (ukupna ulja i masti) (d)
*LIDD, LIDL– najmanje razrjeđenje otpadne vode koje nema učinka na test organizme; određuje se najmanje četiri puta godišnje
Toksičnost na dafnije određuje se u slučaju kada se otpadne vode ispuštaju u kopnene vode, a toksičnost na svjetleće bakterije u priobalne vode
∆TR – razlika vrijednosti temperature rashladne vode na ispustu i vrijednosti temperature vode na zahvatu
∆TP– razlika vrijednosti temperature na granici zone miješanja u kopnenim i priobalnim vodama (prijemniku) i vrijednosti temperature vode uzvodno od zahvata
N – onečišćujuća tvar čije je ispuštanje u podzemne vode zabranjeno
a) dozvoljena granična vrijednost odnosi se na područja ciprinidnih voda određena propisom o određivanju područja voda pogodnih za život slatkovodnih riba i na područja priobalnih voda, i to na granici zone miješanja (max 200 metara) koja se određuje na temelju rezultata modeliranja pri projektiranju novog postrojenja, a nakon puštanja postrojenja u rad na temelju mjerenja temperature u zoni miješanja minimalno u razdoblju od 2 godine.
b) dozvoljena granična vrijednost odnosi se na područja salmonidnih voda određena propisom o određivanju područja voda pogodnih za život slatkovodnih riba.
c) granična vrijednost emisije određuje se u otpadnoj vodi u slučaju ako suspendirane tvari štetno djeluju na sustav javne odvodnje i/ili na proces pročišćavanja uređaja, a određuje ju pravna osoba koja održava objekte sustava javne odvodnje i uređaja.
d) Teškohlapljive lipofilne tvari (ukupna ulja i masti) predstavljaju sumu masti i ulja životinjskog i biljnog porijekla, te ukupnih ugljikovodika (mineralnih ulja) ekstraktabilnih n-heksanom.
e) Ukupni ugljikovodici (mineralna ulja) predstavljaju sumu dugolančanih i razgranatih alifatskih, alicikličkih, aromatskih ili alkil-supstituiranih aromatskih ugljikovodika između C10H22 (n-dekana) i C40H82 (n-tetrakontana).
f) Lakohlapljivi aromatski ugljikovodici (BTX) predstavljaju sumu benzena, toluena, etilbenzena i orto-, meta- i paraksilena.
h) Lakohlapljivi klorirani ugljikovodici predstavljaju sumu triklormetana, diklormetana, tetraklormetana, 1,2-dikloretana, trikloretena i tetrakloretena.
i) Ukupna količina DDT obuhvaća zbroj izomera 1,1,1-trikloro-2,2 bis (p-klorofenil)etan; 1,1,1-trikloro-2(o-klorofenil)-2-(p-klorofenil)etan; 1,1-dikloro-2,2bis(p-klorofenil)etilen; 1,1-dikloro-2,2bis(p-klorofenil)etan.
j) Pentabromdifenileteri (PBDE) predstavljaju sumu kongerena 28, 47, 99, 100, 153 i 154.
Zabrana ispuštanja onečišćujućih tvari u podzemne vode odnosi se i na industrije odnosno onečišćivače za koje se propisuju granične vrijednosti emisija određenih u prilozima 2. do 23. ovoga Pravilnika.
Tablica 2. GRANIČNE VRIJEDNOSTI EMISIJA KOMUNALNIH OTPADNIH VODA PROČIŠĆENIH NA UREĐAJU DRUGOG STUPNJA (II) PROČIŠĆAVANJA. PRIMIJENIT ĆE SE GRANIČNE VRIJEDNOSTI EMISIJA ILI NAJMANJI POSTOTAK SMANJENJA OPTEREĆENJA ZA POJEDINE POKAZATELJE.
POKAZATELJI
GRANIČNA VRIJEDNOST
NAJMANJI POSTOTAK SMANJENJA
OPTEREĆENJA (1)
REFERENTNA METODA MJERENJA
1
2
3
4
Ukupne suspendirane tvari
35 mg/l (3)
90 (3)
Filtriranje oglednog uzorka kroz 0,45 µm membranskom filtracijom. Sušenje na 105 °C i vaganje.
Centrifugiranje oglednog uzorka (najmanje pet minuta uz srednje ubrzanje od 2800 do 3200 g), sušenje na 105 °C i vaganje.
(1)Smanjenje u odnosu na opterećenje komunalne otpadne vode na ulazu u uređaj za pročišćavanje otpadnih voda.
(2) Pokazatelj se može zamijeniti drugim pokazateljem: ukupni organski ugljik (UOC) ili ukupno otopljeni kisik (UOK) ako se može uspostaviti odnos između BPK5i zamjenskog pokazatelja.
(3) Ovaj uvjet nije obvezan, a propisuje se po potrebi ako je taj uvjet neophodan za postizanje dobrog stanja voda.
Analize o ispuštanjima iz laguna mogu se provesti na filtriranim uzorcima, međutim koncentracija ukupnih suspendiranih tvari u nefiltriranim uzorcima vode ne smije biti viša od 150 mg/l.
Tablica 2.a GRANIČNE VRIJEDNOSTI EMISIJA KOMUNALNIH OTPADNIH VODA PROČIŠĆENIH NA UREĐAJU TREĆEG (III) STUPNJA PROČIŠĆAVANJA. PRIMIJENIT ĆE SE GRANIČNE VRIJEDNOSTI EMISIJA ILI NAJMANJI POSTOTAK SMANJENJA OPTEREĆENJA ZA POJEDINE POKAZATELJE.
POKAZATELJI
GRANIČNA VRIJEDNOST
NAJMANJI POSTOTAK SMANJENJA OPTEREĆENJA (1)
REFERENTNA METODA MJERENJA
1
2
3
4
Ukupni fosfor
2 mg P/l (10 000 do 100 000 ES) 1 mg P/l (veće od 100 000 ES)
80
Molekularna apsorpcijska spektrofotometrija
Ukupni dušik (organski N+NH4-N + NO2-N+NO3-N) (2)
15 mg N/l (10 000 do 100 000 ES) (3) 10 mg N/l (veće od 100 000 ES) (3)
70
Molekularna apsorpcijska spektrofotometrija
(1)Smanjenje u odnosu na opterećenje komunalne otpadne vode na ulazu u uređaj za pročišćavanje otpadnih voda.
(2) Ukupni dušik znači zbroj ukupnog Kjeldahl dušika (organski i amonij), nitrita i nitrata.
(3) Ove vrijednosti za koncentraciju su godišnje srednje vrijednosti navedene u članku 13. stavku 11. ovoga Pravilnika. Iznimno, uvjeti za dušik mogu se provjeriti i pomoću dnevnih prosjeka ako se dokaže da se dobivaju ekvivalentni rezultati i da je dobivena ista razina zaštite. U tom slučaju, dnevni prosjek ne smije biti viši od 20 mg/l ukupnog dušika za sve uzorke kada je temperatura iz vode koja istječe u biološkom reaktoru viša ili jednaka 12 C. Uvjeti glede temperature mogu se zamijeniti ograničenjem vremena rada radi uzimanja u obzir regionalnih klimatskih uvjeta.
Napomena: Granična vrijednost za ukupni dušik primjenjuje se kada je temperatura otpadne vode na izlazu iz aeracijskog bazena jednaka ili veća od 12 oC.
POKAZATELJI
MJERNA JEDINICA
GRANIČNE VRIJEDNOSTI
KOPNENE POVRŠINSKE VODE
PRIOBALNE VODE
1
2
3
4
crijevni enterokoki
cfu/100 ml
400
200
Escherichia coli
cfu/100 ml
1 000
500
Tablica 2.b GRANIČNE VRIJEDNOSTI MIKROBIOLOŠKIH POKAZATELJA U DODATNO PROČIŠĆENIM KOMUNALNIM OTPADNIM VODAMA KOJE SE ISPUŠTAJU U POVRŠINSKE VODE, A KOJE SE KORISTE ZA KUPANJE I REKREACIJU
Tablica 3. MINIMALNA UČESTALOST UZORKOVANJA OVISNO O KOLIČINI ISPUŠTENIH OTPADNIH VODA
PRIJEMNIK
MINIMALNA UČESTALOST
do 10 m3 vode/dan
10 – 100 m3 vode/dan
100 – 1 000 m3 vode/dan
više od 1 000 m3 vode/dan
površinske vode
2 × godišnje
4 × godišnje
6 × godišnje
8 × godišnje
sustav javne odvodnje bez uređaja za pročišćavanje
2 × godišnje
4 × godišnje
6 × godišnje
8 × godišnje
sustav javne odvodnje s uređajem za pročišćavanje
1 × godišnje
2 × godišnje
4 × godišnje
6 × godišnje
VELIČINA UREĐAJA (ES)
NAJMANJI BROJ UZORAKA GODIŠNJE
< 2000
4
2 000 do 9 999
- 12 uzoraka tijekom prve godine. - 4 uzorka tijekom sljedećih godina ako se utvrdi da su pročišćene otpadne vode tijekom prve godine bile u skladu sa zahtjevima za stupanj pročišćavanja ili je smanjenja opterećenja (%) bilo u skladu za izgrađeni stupanj pročišćavanja. - 12 uzoraka tijekom godine, ako jedan od četiri uzorka ne zadovoljava dozvoljene vrijednosti.
10 000 do 49 999
12
50 000 i više
24
Tablica 4. GODIŠNJI BROJ UZORAKA U OVISNOSTI O VELIČINI UREĐAJA ZA PROČIŠĆAVANJE KOMUNALNIH OTPADNIH VODA
Tablica 5. DOZVOLJENI BROJ UZORAKA KOJI NE ZADOVOLJAVA GRANIČNE VRIJEDNOSTI EMISIJA IZ TABLICE 2.
Broj uzoraka tijekom jedne godine
Dozvoljeni broj uzoraka koji ne zadovoljava
4–7
1
8–16
2
17–28
3
29–40
4
41–53
5
54–67
6
68–81
7
82–95
8
96–110
9
111–125
10
126–140
11
141–155
12
156–171
13
172–187
14
188–203
15
204–219
16
220–235
17
236–251
18
252–268
19
269–284
20
285–300
21
301–317
22
318–334
23
335–350
24
351–365
25
«.
Članak 9.
Prilog 1. A mijenja se i glasi:
»PRILOG 1. A
Obrazac A 1 – MJESEČNI OČEVIDNIK KOLIČINA ISPUŠTENE OTPADNE VODE
Obrazac A 1 - OČEVIDNIK KOLIČINA ISPUŠTENE OTPADNE VODE
Naš broj:
Datum:
Naziv onečišćivača:
Adresa sjedišta:
Ulica i kućni br.:
OIB:
Naselje:
MBPS (DZS):
Naziv lokacije onečišćivača:
Adresa lokacije:
Ulica i kućni br.:
RBDPS (DZS):
Naselje:
Kontakt osoba na lokaciji:
Ime i prezime:
Tel:
E-mail:
Mob:
Podaci o ispustu:
Naziv ispusta:
Koordinate točke ispuštanja (HTRS96/TM):
N
Oznaka ispusta:
E
Podaci o mjernom oknu:
Vrsta mj. okna:
ID mj. okna:
Koordinate mjernog okna (HTRS96/TM):
N
Način mjerenja:
E
Vrsta mj. uređaja:
Način određivanja količina ispuštenih voda:
GODINA
MJESEC
KOLIČINA ISPUŠTENE OTPADNE VODE (m3)
TEHNOLOŠKA VODA
SANITARNA VODA
RASHLADNA VODA
OBORINSKA ONEČIŠĆENA VODA
PROCJEDNA VODA
STRANE INFILTRIRANE VODE
UKUPNO
Siječanj
0
Veljača
0
Ožujak
0
Travanj
0
Svibanj
0
Lipanj
0
Srpanj
0
Kolovoz
0
Rujan
0
Listopad
0
Studeni
0
Prosinac
0
Ukupno
0
Pod materijalnom i kaznenom odgovornošću izjavljujemo da su podaci u ovom očevidniku vjerodostojni, istiniti i istovjetni podacima dostavljenim na očevidniku u elektroničkom obliku.
Osoba odgovorna za točnost podataka
M.P.
Odgovorna osoba onečišćivača
ime i prezime
ime i prezime
OBRAZAC B 1 – OČEVIDNIK ISPITIVANJA TRENUTAČNIH UZORAKA
Obrazac B 1 - OČEVIDNIK ISPITIVANJA TRENUTAČNIH UZORAKA
Naš broj:
Datum:
Naziv onečišćivača:
Adresa sjedišta:
Ulica i kućni br.:
OIB:
Naselje:
MBPS (DZS):
Naziv lokacije onečišćivača:
Adresa lokacije:
Ulica i kućni br.:
RBDPS (DZS):
Naselje:
Kontakt osoba na lokaciji:
Ime i prezime:
Tel:
E-mail:
Mob:
Podaci o ispustu:
Naziv ispusta:
Koordinate točke ispuštanja (HTRS96/TM):
N
Oznaka ispusta:
E
Podaci o mjernom oknu:
Vrsta mj. okna:
Koordinate mjernog okna (HTRS96/TM):
N
ID mj. okna:
E
OPĆI PODACI
1
Laboratorij - naziv
2
Analitički broj izvješća o ispitivanju
3
Datum izvješća o ispitivanju (dd.:mm:gggg)
4
Datum uzorkovanja (dd.:mm:gggg)
5
Vrijeme uzorkovanja (hh:min)
6
Vremenski uvjeti tijekom uzorkovanja
7
Vremenski uvjeti prethodni dan
8
Temperatura zraka za vrijeme uzorkovanja (°C)
9
Trajanje ispuštanja otpadnih voda u satima/dan
10
Protok otpadnih voda u trenutku uzorkovanja u l/sek
11
Način utvrđivanja protoka otpadnih voda u trenutku uzorkovanja
REZULTATI ISPITIVANJA OTPADNIH VODA
Pokazatelj
Mjerna jedinica
Rezultat
1
pH vrijednost
-
2
Temperatura vode
°C
3
Boja
-
4
Miris
-
5
Krupne tvari
-
6
Suhi ostatak ukupni 105°C
mg/l
7
Taložive tvari
ml/l/h
8
Ukupne suspendirane tvari
mg/l
9
Otopljeni kisik
mgO2/l
10
BPK5
mgO2/l
11
KPK-Cr
mgO2/l
12
… itd.
…
13
14
Pod materijalnom i kaznenom odgovornošću izjavljujemo da su podaci u ovom očevidniku vjerodostojni, istiniti i istovjetni podacima dostavljenim na očevidniku u elektroničkom obliku.
Osoba odgovorna za točnost podataka
M.P.
Odgovorna osoba korisnika
ime i prezime
ime i prezime
OBRAZAC B 2 – OČEVIDNIK ISPITIVANJA KOMPOZITNIH UZORAKA
Obrazac B 2 - OČEVIDNIK ISPITIVANJA KOMPOZITNIH UZORAKA
Naš broj:
Datum:
Naziv onečišćivača:
Adresa sjedišta:
Ulica i kućni br.:
OIB:
Naselje:
MBPS (DZS):
Naziv lokacije onečišćivača:
Adresa lokacije:
Ulica i kućni br.:
RBDPS (DZS):
Naselje:
Kontakt osoba na lokaciji:
Ime i prezime:
Tel:
E-mail:
Mob:
Podaci o ispustu:
Naziv ispusta:
Koordinate točke ispuštanja (HTRS96/TM):
N
Oznaka ispusta:
E
Podaci o mjernom oknu:
Vrsta mj. okna:
Koordinate mjernog okna (HTRS96/TM):
N
ID mj. okna:
E
OPĆI PODACI
1
Laboratorij - naziv
2
Analitički broj izvješća o ispitivanju
3
Datum izvješća o ispitivanju (dd.:mm:gggg)
4
Datum uzorkovanja (dd.:mm:gggg)
5
Početak uzorkovanja (hh:min)
6
Trajanje uzorkovanja (h)
7
Frekvencija uzorkovanja (h)
8
Vremenski uvjeti tijekom uzorkovanja
9
Vremenski uvjeti prethodni dan
10
Prosječna temperatura zraka tijekom uzorkovanja (°C)
11
Trajanje ispuštanja otpadnih voda u satima/dan
12
Srednji protok tijekom uzorkovanja otpadnih voda u m3/h
13
Maksimalni protok tijek uzorkovanja otpadnih voda u m3/h
14
Minimalni protok tijekom uzorkovanja otpadnih voda u m3/h
15
Način utvrđivanja protoka otpadnih voda u vremenu uzorkovanja
REZULTATI ISPITIVANJA OTPADNIH VODA
Pokazatelj
Mjerna jedinica
Rezultat
1
pH vrijednost
-
2
Temperatura vode
°C
3
Boja
-
4
Miris
-
5
Krupne tvari
-
6
Suhi ostatak ukupni 105°C
mg/l
7
Taložive tvari
ml/l/h
8
Ukupne suspendirane tvari
mg/l
9
Otopljeni kisik
mgO2/l
10
BPK5
mgO2/l
11
KPK-Cr
mgO2/l
12
… itd.
…
Pod materijalnom i kaznenom odgovornošću izjavljujemo da su podaci u ovom očevidniku vjerodostojni, istiniti i istovjetni podacima dostavljenim na očevidniku u elektroničkom obliku.
Osoba odgovorna za točnost podataka
M.P.
Odgovorna osoba korisnika
ime i prezime
ime i prezime
Obrazac C –OČEVIDNIK ZA PRIJAVU GODIŠNJE KOLIČINE KEMIKALIJA STAVLJENIH NA TRŽIŠTE ZA PRIMJENU NA PODRUČJU RH
Obrazac C - Očevidnik za prijavu godišnje količine kemikalija stavljenih na tržište za primjenu na području RH
Naziv tvrtke obveznika dostave očevidnika:
Osoba za kontakt:
Ime i prezime:
Sjedište tvrtke - adresa:
tel:
Kontakt adresa - ako je različita od sjedišta:
fax:
MB:
e-mail:
OIB:
Naš broj:
Datum:
Očevidnik za prijavu godišnje količine kemikalija stavljenih na tržište za primjenu na području RH u _________ godini
Redni broj
Kemikalija
Aktivne tvari kemikalije
Rješenje nadležnog tijela državne uprave o registraciji kemikalije tj. o odobrenju za stavljanje na tržište
Napomena
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Trgovački naziv kemikalije
Inozemni proizvođač kemikalije
Namjena kemikalije*
Kemikalija - jedinica mjere
Količina kemikalije - UVOZ
Količina kemikalije - PROIZVODNJA
Količina kemikalije stavljene na tržište RH
CAS broj aktivne tvari u kemikaliji
Naziv aktivne tvari u kemikaliji
Količina aktivne tvari u kemikaliji
Količina aktivne tvari u kemikaliji
Tijelo državne uprave nadležno za izdavanje rješenja
Klasa rješenja
Urudžbeni broj rješenja
Datum izdavanja
Vrijedi do:
(Excel šifrarnik-odabrati)
(kg ili L)
od % - do %
g/l
g/kg
UKUPNO - godišnja količina kemikalija:
kg
L
SVEUKUPNO - izraženo u kg:
kg
Pod materijalnom i kaznenom odgovornošću izjavljujemo da su podaci u ovom očevidniku vjerodostojni, istiniti i istovjetni podacima dostavljenim na očevidniku u elektroničkom obliku.
M.P.
Odgovorna osoba korisnika
ime i prezime
«.
Članak 10.
Iza Priloga 19. dodaju se prilozi 20., 21., 22. i 23. iz članka 3. ovoga Pravilnika koji glase:
»PRILOG 20. GRANIČNE VRIJEDNOSTI EMISIJA OTPADNIH VODA IZ OBJEKATA I POSTROJENJA ZA PRIPREMU I PRERADU VOĆA I POVRĆA
I.
(1) Odredbe ovoga Priloga odnose se na objekte i postrojenja iz kojih se otpuštaju tehnološke otpadne vode nastale tijekom pripreme i prerade voća i povrća.
(2) Odredbe iz stavka 1. ove točke odnose se na onečišćenje koje nastaje tijekom:
-pripreme voća i povrća za tržište (pranja, čišćenja, rezanja, obrezivanja, ljuštenja, usitnjavanja, sjeckanja, rashlađivanja, zamrzavanja i sušenja voća i povrća bez pretvaranja u prerađevine od voća i povrća) i
-prerade voća i povrća odnosno djelovanja koje bitno mijenja početni proizvod (zagrijavanje, dimljenje, soljenje, dozrijevanje, sušenje, mariniranje, ekstrahiranje, prešanje ili kombinacija ovih procesa).
(3) Odredbe ovoga Priloga ne odnose se na sljedeće izvore onečišćenja:
- objekte i postrojenja za proizvodnju sokova od voća i povrća
- objekte i postrojenja za proizvodnju biljnih ulja i masti
- rashladne sustave i parne generatore unutar izvora onečišćenja navedenih u stavku 2. ove točke
- uređaje za tehnološku pripremu vode unutar navedenih izvora onečišćenja i
- sanitarne otpadne vode (ako su razdvojene od tehnoloških otpadnih voda).
II.
Granične vrijednosti emisija otpadnih voda iz objekata i postrojenja koji su predmet ovoga Priloga navode se u Tablici 1. ove točke:
Tablica 1.Granične vrijednosti emisija onečišćujućih tvari
POKAZATELJI
IZRAŽENI KAO
JEDINICA
POVRŠINSKE VODE
SUSTAV JAVNE ODVODNJE
FIZIKALNO-KEMIJSKI POKAZATELJI
1. Temperatura
0C
30
40
2. pH-vrijednost
6,5 - 9,0
6,5 - 9,5
3. Suspendirane tvari
mg/l
50
(a)
4. Taložive tvari
ml/lh
0,5
10
EKOTOKSIKOLOŠKIPOKAZATELJI
5. Toksičnost na dafnije
LIDD*
Faktor razrjeđenja
2
-
6. Toksičnost na svjetleće bakterije
LIDL*
Faktor razrjeđenja
3
-
ORGANSKI POKAZATELJI
7. BPK5
O2
mg/l
25
sukladno članku 5. ovoga Pravilnika
8. KPK
O2
mg/l
125
sukladno članku 5. ovoga Pravilnika
9. Teškohlapljive lipofilne tvari (ukupna ulja i masti)
mg/l
10
100
ANORGANSKI POKAZATELJI
10. Ukupni dušik
N
mg/l
10
sukladno članku 5. ovoga Pravilnika
11. Kloridi
Cl
mg/l
-
sukladno članku 5. ovoga Pravilnika
12. Ukupni fosfor
P
mg/l
0,4-5
sukladno članku 5. ovoga Pravilnika
Oznake u Tablici 1. znače:
*LIDD, LIDL- najmanje razrjeđenje otpadne vode koje nema učinka na test organizme; određuje se najmanje četiri puta godišnje. Toksičnost na dafnije određuje se u slučaju kada se otpadne vode ispuštaju u kopnene vode, a toksičnost na svjetleće bakterije u priobalne vode.
(a)- granična vrijednost emisije određuje se u otpadnoj vodi u slučaju ako suspendirane tvari štetno djeluju na sustav javne odvodnje i/ili na proces pročišćavanja uređaja, a određuje ju pravna osoba koja održava objekte sustava javne odvodnje i uređaja.
III.
Posebne mjere u vezi s ispuštanjem otpadnih voda iz objekata i postrojenja za pripremu i preradu voća i povrća su:
◊racionalna upotreba vode u tehnološkom procesu za čišćenje i pranje, recirkulacija u uporabi vode za pranje i čišćenje te racionalna upotreba i recirkulacija sredstava za pranje i dezinfekciju te pranje i čišćenje staklenki i druge ambalaže koja se pere
◊uporaba naljepnica i natpisa na staklenkama i drugoj ambalaži koja se pere na kojima boja ne sadrži teške kovine ili ih sadrži u smanjenim količinama
◊primjena fizikalnih ili fizikalno-kemijskih postupaka prethodnog čišćenja tehnoloških otpadnih voda prije ispuštanja u sustav javne odvodnje te ravnomjerno ispuštanje efluenta u sustav javne odvodnje s uređajem za pročišćavanje
◊biološko pročišćavanje otpadnih voda s uklanjanjem hranjivih tvari u skladu s tablicama 2. i 2.a ovoga Pravilnika za ispuštanje otpadnih voda u površinske vode
◊uklanjanje svih krutih tvari iz otpadnih voda nastalih u tehnološkom procesu pripreme i/ili prerade voća i povrća i
◊pravilno odlaganje svih vrsta otpada koji nastaju u tehnološkom procesu proizvodnje.
PRILOG 21. GRANIČNE VRIJEDNOSTI EMISIJA OTPADNIH VODA IZ OBJEKATA I POSTROJENJA ZA PRIPREMU ZA TRŽIŠTE I PRERADU KRUMPIRA
I.
(1) Odredbe ovoga Priloga odnose se na objekte i postrojenja iz kojih se ispuštaju tehnološke otpadne vode nastale tijekom pripreme za tržište i prerade krumpira.
(2) Odredbe iz stavka 1. ove točke odnose se na izvore onečišćenja: – pranje, ljuštenje i sortiranje krumpira
– rezanje krumpira – pranje krumpira nakon rezanja – isparavanje i sušenje krumpira – blanširanje krumpira
– prženje krumpira – aromatiziranje i pakiranje proizvoda od krumpira i
– hlađenje i pakiranje proizvoda od krumpira.
(3) Odredbe ovoga Priloga ne odnose se na sljedeće izvore onečišćenja: – rashladne sustave i parne generatore unutar izvora onečišćenja navedenih u stavku 2. ove točke – uređaje za tehnološku pripremu vode unutar navedenih izvora onečišćenja i – sanitarne otpadne vode (ako su razdvojene od tehnoloških otpadnih voda).
II.
Granične vrijednosti emisija otpadnih voda iz objekata i postrojenja koji su predmet ovoga Priloga navode se u Tablici 1. ove točke:
Tablica 1.Granične vrijednosti emisija onečišćujućih tvari
POKAZATELJI
IZRAŽENI KAO
JEDINICA
U POVRŠINSKE VODE
U SUSTAV JAVNE ODVODNJE
FIZIKALNO-KEMIJSKI POKAZATELJI
1. Temperatura
0C
30
40
2. pH-vrijednost
6,5-9,0
6,5-9,5
3. Suspendirane tvari
mg/l
35
(a)
4. Taložive tvari
ml/lh
0,5
10
EKOTOKSIOLOŠKI POKAZATELJI
5. Toksičnost na dafnije
LIDD *
Faktor razrjeđenja
2
-
6.Toksičnost na svijetleće bakterije
LIDL *
Faktor razrjeđenja
3
-
ORGANSKI POKAZATELJI
7. BPK5
O2
mg/l
25
sukladno članku 5. ovoga Pravilnika
8. KPK
O2
mg/l
125
sukladno članku 5. ovoga Pravilnika
9. Teškohlapljive lipofilne tvari (ukupna ulja i masti)
mg/l
10
100
10. Detergenti anionski (b)
mg/l
1
10
11. Detergenti neionski (b)
mg/l
1
10
ANORGANSKI POKAZATELJI
12. Ukupni dušik
N
mg/l
10
sukladno članku 5. ovoga Pravilnika
13. Ukupni fosfor
P
mg/l
0,4 - 5
sukladno članku 5. ovoga Pravilnika
Oznake u Tablici 1. znače:
*LIDD, LIDL-najmanje razrjeđenje otpadne vode koje nema učinka na test organizme; određuje se najmanje četiri puta godišnje
- toksičnost na dafnije određuje se u slučaju kada se otpadne vode ispuštaju u kopnene vode, a toksičnost na svjetleće bakterije u priobalne vode.
(a) - granična vrijednost emisije određuje se u otpadnoj vodi u slučaju ako suspendirane tvari štetno djeluju na sustav javne odvodnje i/ili na proces pročišćavanja uređaja, a određuje ju pravna osoba koja održava objekte sustava javne odvodnje i uređaja.
(b) - granična vrijednost emisije određuje se u otpadnoj vodi u slučaju korištenja detergenata (anionskih i neionskih) za pranje i čišćenje.
III.
Posebne mjere u svezi s ispuštanjem otpadnih voda iz objekata i postrojenja za pripremu za tržište i preradu krumpira su:
◊uklanjanje svih krutih tvari iz otpadnih voda nastalih u tehnološkom procesu pripreme za tržište i prerade krumpira
◊sprječavanje ispuštanja otpadnih tvari iz tehnološkog procesa odgovarajućim uređajima npr. rešetkama, uređajem za flotaciju ili uklanjane suspendiranih tvari
◊maksimalno odvajanje koncentrata sivog i bijelog škroba iz otpadne vode
◊biološko pročišćavanje otpadnih voda s uklanjanjem hranjivih tvari kako je to navedeno u tablicama 2. i 2.a Priloga 1. ovoga Pravilnika za ispuštanje u površinske vode
◊racionalna potrošnja vode i primjena recirkulacije vode u najvećoj mogućoj mjeri gdje god je to moguće i
◊u tehnološkom procesu pripremeza tržište i prerade krumpira osigurati odgovarajuću predobradu otpadnih voda prije konačnog pročišćavanja.
PRILOG 22. GRANIČNE VRIJEDNOSTI EMISIJA OTPADNIH VODA IZ OBJEKATA I POSTROJENJA ZA PROIZVODNJU HRANE ZA ŽIVOTINJE IZ BILJNIH PROIZVODA
I.
(1) Odredbe ovoga Priloga odnose se na objekte i postrojenja iz kojih se ispuštaju tehnološke otpadne vode nastale tijekom proizvodnje hrane za životinje iz biljnih proizvoda.
(2) Odredbe iz stavka 1. ove točke odnose se na izvore onečišćenja:
-preradu zrnja žitarica
-preradu sjemenki i plodova uljarica
-preradu zrnja mahunarki
-preradu gomolja i korijenja
-preradu ostalih zrnja, sjemenki i plodova i
-proizvodnju voluminoznih krmiva.
(3)Odredbe ovoga Priloga ne odnose se na sljedeće izvore onečišćenja:
-pripremu i preradu nusproizvoda životinjskog podrijetla
-sanitarne otpadne vode
-rashladne sustave i parne generatore unutar izvora onečišćenja navedenih u stavku 2. ove točke i
-uređaje za tehnološku pripremu vode unutar navedenih izvora onečišćenja.
II.
Granične vrijednosti emisija otpadnih voda iz objekata i postrojenja koji su predmet ovoga Priloga, navode se u Tablici 1. ove točke:
Tablica 1.Granične vrijednosti emisija onečišćujućih tvari
POKAZATELJI
IZRAŽENI KAO
JEDINICA
POVRŠINSKE VODE
SUSTAV JAVNE ODVODNJE
FIZIKALNO-KEMIJSKI POKAZATELJI
1. Temperatura
0C
30
40
2. pH-vrijednost
pH
6,5 - 9,0
6,5 - 9,5
3. Suspendirane tvari
mg/l
35
(a)
4. Taložive tvari
ml/lh
0,5
10
EKOTOKSIKOLOŠKI POKAZATELJI
5. Toksičnost na dafnije
LIDD*
Faktor razrjeđenja
2
-
6. Toksičnost na svjetleće bakterije
LIDL*
Faktor razrjeđenja
3
-
ORGANSKI POKAZATELJI
7. KPK
O2
mg/l
125
sukladno članku 5. ovoga Pravilnika
8. BPK5
O2
mg/l
25
sukladno članku 5. ovoga Pravilnika
9. Ukupni organski ugljik (TOC)
C
mg/l
30
-
10. Teškohlapljive lipofilne tvari (ukupna ulja i masti)
mg/l
20
100
11. Detergenti anionski
mg/l
1
10
12. Detergenti neionski
mg/l
1
10
13. Adsorbilni organski halogeni (AOX)
Cl
mg/l
0,5
0,5
ANORGANSKI POKAZATELJI
14. Sulfiti
S03
mg/l
1
10
15. Sulfidi otopljeni
S
mg/l
0,1
1,0
16. Sulfati
SO4
mg/l
250
sukladno članku 5. ovoga Pravilnika
17. Ukupni fosfor
P
mg/l
2 (1 jezera)
sukladno članku 5. ovoga Pravilnika
18. Klor slobodni
Cl
mg/l
0,2
0,5
19. Klor ukupni
Cl
mg/l
0,5
1,0
20. Ukupni dušik
N
mg/l
15
sukladno članku 5. ovoga Pravilnika
Oznake u Tablici 1. znače:
*LIDD, LIDL - najmanje razrjeđenje otpadne vode koje nema učinka na test organizme; određuje se najmanje četiri puta godišnje
-Toksičnost na dafnije određuje se u slučaju kada se otpadne vode ispuštaju u kopnene vode, a toksičnost na svjetleće bakterije u priobalne vode.
a)- granična vrijednost emisije određuje se u otpadnoj vodi u slučaju ako suspendirane tvari štetno djeluju na sustav javne odvodnje i/ili na proces pročišćavanja uređaja, a određuje ju pravna osoba koja održava objekte sustava javne odvodnje i uređaja.
III.
Posebne mjere u svezi s ispuštanjem otpadnih voda iz objekata i postrojenja za proizvodnju hrane za životinje iz biljnih proizvoda su:
◊racionalna upotreba vode u tehnološkom procesu za čišćenje i pranje (npr. visokotlačno pranje), recirkulacija u uporabi vode za pranje i čišćenje te recirkulacija sredstava za pranje i dezinfekciju; suho čišćenje opreme, radnih površina, podova pogona i svih prostora za rad prije pranja
◊racionalna upotreba sredstava za pranje i čišćenje, kao i uporaba dezinfekcijskih sredstava, koja ne izlučuju klor
◊primjena fizikalnih ili fizikalno-kemijskih postupaka prethodnog čišćenja tehnoloških otpadnih voda prije ispuštanja u sustav javne odvodnje, te ravnomjerno ispuštanje efluenta u sustav javne odvodnje s uređajem za pročišćavanje
◊biološko pročišćavanje tehnoloških otpadnih voda s uklanjanjem hranjivih tvari u skladu s tablicama 2. i 2.a ovoga Pravilnika za ispuštanje u površinske vode
◊uklanjanje krutih tvari iz otpadnih voda nastalih u tehnološkom procesu proizvodnje
◊ponovna uporaba djelomično pročišćenih tehnoloških otpadnih voda za manje zahtjevne postupke u tehnološkom procesu i
◊pravilno odlaganje svih vrsta otpadaka, koji nastaju u tehnološkom procesu proizvodnje.
PRILOG 23. GRANIČNE VRIJEDNOSTI EMISIJA OTPADNIH VODA IZ OBJEKATA I POSTROJENJA ZA PROIZVODNJU ŽELATINE I LJEPILA IZ KOŽE I KOSTIJU
I.
(1)Odredbe ovoga Priloga odnose se na objekte i postrojenja iz kojih se ispuštaju tehnološke otpadne vode nastale tijekom proizvodnje želatine i ljepila iz kože i kostiju.
(2)Odredbe iz stavka 1. ove točke odnose se na izvore onečišćenja iz:
-proizvodnje želatine u prehrambenoj industriji
-proizvodnje praznih želatinskih kapsula za farmaceutsku i drugu industriju
-proizvodnje želatine za stočnu hranu i
-proizvodnje ljepila iz kože i kostiju
(3)Odredbe ovoga Priloga ne odnose se na izvore onečišćenja iz:
- proizvodnje farmaceutskih proizvoda u formi želatinskih kapsula
- rashladnih sustava i parnih generatora unutar izvora onečišćenja,
- sanitarnih otpadnih voda (ako su razdvojene od tehnoloških otpadnih voda) i
- uređaja za tehnološku pripremu vode unutar navedenih izvora onečišćenja.
II.
Granične vrijednosti emisija otpadnih voda iz objekata i postrojenja koji su predmet ovoga Priloga, a koji se ispušta u vode, odnosno u sustav javne odvodnje navode se u Tablici 1. ove točke:
Tablica 1.Granične vrijednosti emisija onečišćujućih tvari
POKAZATELJI
IZRAŽENI KAO
MJERNA JEDINICA
POVRŠINSKE VODE
SUSTAV JAVNE ODVODNJE
I. FIZIKALNO-KEMIJSKI POKAZATELJI
1. Temperatura
°C
30
40
2. pH-vrijednost
6,5–9,0
6,5–9,5
3. Suspendirane tvari
mg/l
35
( a )
4. Taložive tvari
ml/l h
0,5
10
II. EKOTOKSIKOLOŠKI POKAZATELJI
5.Toksičnost na Daphnia magna
LIDD*
Faktor razrjeđenja
2
-
6. Toksičnost na svjetleće bakterije
LIDL*
Faktor razrjeđenja
3
-
III. ORGANSKI POKAZATELJI
7. Biokemijska potrošnja kisika (BPK5)
O2
mg/l
25
sukladno članku 5. ovoga Pravilnika
8. Kemijska potrošnja kisika (KPKCr)
O2
mg/l
125
sukladno članku 5. ovoga Pravilnika
9. Ukupni organski ugljik (TOC)
C
mg/l
30
-
10. Teškohlapive lipofilne tvari (ukupna ulja i masti)
mg/l
20
100
11. Detergenti, anionski
mg/l
1
10
12. Detergenti, neionski
mg/l
1
10
IV. ANORGANSKI POKAZATELJI
13. Kloridi
Cl
mg/l
-
sukladno članku 5. ovoga Pravilnika
14. Ukupni fosfor
P
mg/l
2 (1 jezera)
sukladno članku 5. ovoga Pravilnika
15. Ukupni dušik
N
mg/l
15
sukladno članku 5. ovoga Pravilnika
16. Amonij
N
mg/l
10
-
17. Nitriti
N
mg/l
1
10
18. Nitrati
N
mg/l
2
-
Oznake u Tablici 1. znače:
* LIDD,LIDL – najmanje razrjeđenje otpadne vode koje nema učinka na test organizme; određuje se najmanje četiri puta godišnje.
-Toksičnost na dafnije određuje se u slučaju kada se otpadne vode ispuštaju u kopnene vode, a toksičnost na svjetleće bakterije u priobalne vode.
(a) - granična vrijednost emisije određuje se u otpadnoj vodi u slučaju ako suspendirane tvari štetno djeluju na sustav javne odvodnje i/ili na proces pročišćavanja uređaja, a određuje ju pravna osoba koja održava objekte sustava javne odvodnje i uređaja.
III.
Posebne mjere u svezi s ispuštanjem otpadnih voda iz objekata i postrojenja za proizvodnju želatine i ljepila iz kože i kostiju su:
- odrediti sva mjesta nastajanja otpadnih voda kao i njihov sastav i količinu
- racionalna potrošnja vode u svim tehnološkim procesima i
- sakupljati i odvoziti opasni i neopasni otpad.«.
ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 11.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
NACRT PRIJEDLOGA PRAVILNIKA O IZMJENAMA I DOPUNAMA PRAVILNIKA O GRANIČNIM VRIJEDNOSTIMA EMISIJA OTPADNIH VODA
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 1.
U Pravilniku o graničnim vrijednostima emisija otpadnih voda (Narodne novine, br. 80/13, 43/14 i 27/15) u članku 3. točki 8. iza riječi: „sirovine“ umjesto točke stavlja se točka sa zarezom.
Iza točke 8. dodaju se točke 9., 10. i 11. koje glase:
» 9. » Tehnološke otpadne vode« su sve otpadne vode koje se ispuštaju iz prostora korištenih za obavljanje bilo kakve trgovačke ili industrijske djelatnosti osim sanitarnih otpadnih voda i oborinskih onečišćenih voda iz članka 3. točke 47. Zakona o vodama ;
10. »Sanitarne otpadne vode« su otpadne vode koje se nakon korištenja ispuštaju iz stambenih objekata i uslužnih djelatnosti koje uglavnom potječu od ljudskog metabolizama i aktivnosti kućanstava i
11. »Kišno rasterećenje« je građevina koja se primjenjuje kod mješovitog ili polurazdjelnog načina javne odvodnje radi prelijevanja dijela onečišćenih voda iz sustava javne odvodnje u prirodni prijemnik za vrijeme velikog intenziteta oborina.«.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 2.
U članku 4. stavcima 2., 5. i 6. brojka: »19« zamjenjuje se brojkom: »23«.
U stavku 7. točki 2. iza riječi: »otpadnih voda« dodaju se riječi: »i obradu mulja«.
U točki 3. iza riječi: »okoliš« dodaju se riječi: »te ne sprječava da stanje prijemnika bude u skladu s posebnim propisima«.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 3.
U članku 6. stavku 1. iza točke 18. dodaju se točke 19., 20., 21. i 22. koje glase:
» 19. Priprema i prerada voća i povrća (Prilog 20.),
20. Priprema za tržište i prerada krumpira (Prilog 21.),
21. Proizvodnja hrane za životinje iz biljnih proizvoda (Prilog 22.) i
22. Proizvodnja želatine i ljepila iz kože i kostiju (Prilog 23.). «.
U stavku 2. prva rečenica mijenja se i glasi:
»Privremeno ispuštanje tehnoloških otpadnih voda iznad propisanih količina i graničnih vrijednosti emisija otpadnih voda iz priloga 1. do 23. ovoga Pravilnika može se dopustiti samo jednokratno, u vrijeme trajanja vodopravne dozvole za ispuštanje otpadnih voda, kojom se u takvim slučajevima trebaju propisati i dopunske mjere za smanjenje opterećenja u otpadnim vodama kako bi se postigli ciljevi zaštite voda, odnosno dobro stanje voda.«.
U stavku 3. brojka: »19« zamjenjuje se brojkom: »23«, a riječ: »zaštiti“ zamjenjuje se riječju: »zaštita«.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 4.
U članku 7. stavku 3. riječi: » drugi odgovarajući pojedinačni mali sustavi kojima se postiže ista razina zaštite vodnog okoliša« zamjenjuju se riječima: »pojedinačni sustavi ili drugi odgovarajući sustavi kojima se postiže ista razina zaštite okoliša«.
U stavku 4. točki 2. riječ: »nepropusnost« zamjenjuje se riječju: »vodonepropusnost«.
Iza stavka 4. dodaju se novi stavci 5., 6. i 7. koji glase:
»(5) Uređaji za pročišćavanje otpadnih voda moraju se projektirati, graditi i održavati tako da se osigura njihov zadovoljavajući rad u svim normalnim lokalnim klimatskim uvjetima.
(6) Projektiranje, izgradnja i održavanje građevina kišnih rasterećenja treba se temeljiti na odnosu razrjeđenja voda ili kapacitetu u odnosu na protok tijekom suhog razdoblja ili se može utvrditi određeni prihvatljivi broj prelijevanja tijekom godine, pritom uzimajući u obzir prihvatne mogućnosti prijemnika.
(7) Odredbe iz stavka 6. ovoga članka odgovarajuće se primjenjuju i na projektiranje, izgradnju i održavanje vodnih građevina za odvodnju na ostalim infrastrukturnim građevinama (npr. prometnice, zračne luke, i sl.). «.
Dosadašnji stavci 5., 6., 7., 8., 9. i 10. postaju stavci 8., 9., 10., 11., 12. i 13.
Dosadašnji stavak 11. koji postaje stavak 14. mijenja se i glasi:
»(14) Komunalne otpadne vode iz stavka 12. ovoga članka, moraju nakon pročišćavanja i postizanja graničnih vrijednosti iz Tablice 2. Priloga 1. ovoga Pravilnika, ovisno o kriteriju na temelju kojeg je područje u koje se one ispuštaju određeno osjetljivim propisom iz članka 49. stavka 2. Zakona o vodama, ispuniti i:
- zahtjeve iz Tablice 2.a Priloga 1. ovoga Pravilnika (eutrofna/potencijalno eutrofna područja i područja za zahvaćanje vode namijenjena za ljudsku potrošnju) i/ili
- zahtjeve za uklanjanjem onečišćujućih tvari koje su ograničavajući faktor za postizanje ciljeva zaštite okoliša u zaštićenim područjima prirode i ostalim područjima određenim osjetljivim područjima sukladno propisu iz članka 49. stavka 2. Zakona o vodama.«.
Iza dosadašnjeg stavka 11. koji postaje stavak 14. dodaju se novi stavci 15. i 16. koji glase:
»(15) Komunalne otpadne vode iz stavka 12. ovoga članka, moraju nakon pročišćavanja i postizanja graničnih vrijednosti iz Tablice 2. Priloga 1. ovoga Pravilnika, ispuniti i zahtjeve iz Tablice 2.b Priloga 1. ovoga Pravilnika kada se ispuštaju izravno u površinske vode koje se koriste za kupanje za vrijeme trajanja sezone kupanja utvrđene odlukom iz članka 51. stavka 2. Zakona o vodama.
(16) Zahtjevi iz stavka 14. ovoga članka primjenjuju se i na komunalne otpadne vode koje se nakon pročišćavanja ispuštaju u sliv osjetljivog područja.«.
Dosadašnji stavak 12. postaje stavak 17.
U dosadašnjem stavku 13. koji postaje stavak 18. iza riječi: »ispuštaju u podzemne vode,« dodaju se riječi: »a radi se o značajnijem onečišćenju,«.
Dosadašnji stavak 14. postaje stavak 19.
Iza dosadašnjeg stavka 14. koji postaje stavak 19. dodaje se stavak 20. koji glasi:
»(20) Pročišćene otpadne vode ponovno će se koristiti kad god je moguće (prikladno) uz uvjet da se minimaliziraju štetni učinci na okoliš na način utvrđen odgovarajućim vodopravnim aktom. «.
U dosadašnjem stavku 15. koji postaje stavak 21. riječ: »primjenjuje« zamjenjuje se riječju: primjenjuju«, a riječ: »izravno« briše se.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 5.
Članak 10. mijenja se i glasi:
»(1) Granične vrijednosti emisija onečišćujućih tvari iz priloga 1. do 23. ovoga Pravilnika primjenjuju se kao osnovna mjera zaštite voda. Za ispuštanje pročišćenih otpadnih voda u zaštićenim područjima iz članka 48. Zakona o vodama pored osnovnih provode se i dodatne mjere zaštite.
(2) Kada se utvrdi da je opterećenje u otpadnim vodama, primjenom graničnih vrijednosti emisija iz stavka 1. ovoga članka, takvo da se ne mogu postići ciljevi zaštite okoliša te u slučajevima kada uvjeti zaštite okoliša to zahtijevaju, propisuju se dopunske mjere određene Planom upravljanja vodnim područjima (strože granične vrijednosti emisija određene na temelju metodologije primjene kombiniranog pristupa i sl.).
(3) Provedba dopunskih mjera iz stavka 2. ovoga članka nije obvezna na vodnim tijelima, u slučajevima iz članka 11. ovoga Pravilnika, za koja su u Planu upravljanja vodnim područjima utvrđena izuzeća od postizanja ciljeva zaštite okoliša.«.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 6.
U članku 13. stavku 9. riječi: »iz Tablice 2. Priloga 1. ovoga Pravilnika,« brišu se.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 7.
U članku 14. stavak 1. mijenja se i glasi:
»(1) Podaci o količini ispuštene otpadne vode dostavljaju se Hrvatskim vodama dvaput godišnje na Obrascu A1 iz Priloga 1.A ovoga Pravilnika.«.
Stavak 5. mijenja se i glasi:
»(5) Hrvatske vode dužne su provjeriti dostavljene podatke iz stavaka 1. i 2. ovoga članka te ih obraditi na način potreban za izradu izvješća o ispuštanju otpadnih voda.«.
Iza stavka 5. dodaju se stavci 6., 7., 8., 9. i 10. koji glase:
»(6) Hrvatska agencija za okoliš i prirodu dužna je jednom godišnje, a najkasnije do 30. svibnja tekuće godine za prethodnu godinu dostaviti Hrvatskim vodama, izvješće s podacima o količini mulja nastalog u postupku pročišćavanja komunalnih otpadnih voda, izraženim isključivo u tonama suhe tvari mulja, koje prikuplja prema posebnim propisima kojima se uređuje zaštita okoliša.
(7) Izvješće iz stavka 6. ovoga članka sadrži podatke o količini upotrijebljenog mulja (na poljoprivrednom zemljištu, u kompostiranju, hortikulturi i ostali načini) i količini odloženog/zbrinutog mulja (npr. na odlagalištima otpada, spaljivanje, ostali načini), koji moraju biti razvrstani prema vodnim područjima i podslivovima.
(8) Hrvatske vode izrađuju objedinjeno izvješće, koje obuhvaća podatke o ispuštanju komunalnih otpadnih voda i podatke o mulju iz stavka 6. ovoga članka te ga, uz prethodnu suglasnost ministarstva nadležnog za vodno gospodarstvo, dostavljaju Europskoj komisiji svake dvije godine odnosno u roku od šest mjeseci po primitku zahtjeva Europske komisije.
(9) Izvješće iz stavka 8. ovoga članka objavljuje se na mrežnim stranicama ministarstva nadležnog za vodno gospodarstvo i Hrvatskih voda.
(10) Podatke o provedbi višegodišnjeg programa gradnje komunalnih vodnih građevina iz članka 37. stavka 1. Zakona o vodama, Hrvatske vode dostavljaju Europskoj komisiji u skladu s izravnom primjenjivim propisima Europske unije.«.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 8.
Prilog 1. mijenja se i glasi:
» PRILOG 1.
Tablica 1. GRANIČNE VRIJEDNOSTI EMISIJA ONEČIŠĆUJUĆIH TVARI U OTPADNIM VODAMA
POKAZATELJI I MJERNE JEDINICE
ZABRANA ISPUŠTANJA U PODZEMNE VODE
IZRAŽENI KAO
JEDINICA
POVRŠINSKE VODE
SUSTAV JAVNE ODVODNJE
FIZIKALNO-KEMIJSKI POKAZATELJI
1. pH-vrijednost
6,5 – 9,0
6,5 – 9,5
2. Temperatura
o C
30
40
3. ∆T R ne više od
o C
5
_
3.1. ∆T P ne više od
o C
3 (a) 1,5 (b)
_
4. Boja
bez
_
5. Miris
bez
_
6. Taložive tvari
ml/lh
0,5
10
7. Suspendirana tvar
mg/l
35
(c)
EKOTOKSIKOLOŠKI POKAZATELJI
8. Toksičnost na dafnije
LID D *
Faktor razrjeđenja
2
_
9. Toksičnost na svjetleće bakterije
LID L *
Faktor razrjeđenja
3
_
ORGANSKI POKAZATELJI
10. BPK 5
O 2
mg /l
25
sukladno članku 5. ovoga Pravilnika
11. KPK Cr
O 2
mg /l
125
sukladno članku 5. ovoga Pravilnika
12. Ukupni organski ugljik (TOC)
C
mg /l
30
_
13. Teškohlapljive lipofilne tvari (ukupna ulja i masti) (d)
mg /l
20
100
14. Ukupni ugljikovodici (e)
N
mg/l
10
30
15. Lakohlapljivi aromatski ugljikovodici (BTX) (f)
N
mg/l
0,1
1,0
15.1. Benzen
N
mg/l
0,1
1,0
16. Triklorbenzeni
N
mg/l
0,04
0,04
17. Poliklorirani bifenili (PCB) (g)
N
mg/l
0,001
0,001
18. Adsorbilni organski halogeni (AOX)
Cl
mg/l
0,5
0,5
19. Lakohlapljivi klorirani ugljikovodici (h)
N
Cl
mg/l
0,1
1,0
19.1. Tetraklormetan
N
mg/l
0,1
0,1
19.2.Triklormetan
N
mg/l
0,1
0,1
19.3. 1,2- dikloretan
N
mg/l
0,1
0,1
19.4. 1,1, – dikloreten
N
mg/l
0,1
0,1
19.5. Trikloreten
N
mg/l
0,1
0,1
19.6. Tertrakloretilen
N
mg/l
0,1
0,1
19.7. Heksakloro-1,3-butadien (HCBD)
N
mg/l
0,01
0,01
19.8. Diklormetan
N
mg/l
0,1
0,1
20. Fenoli
mg/l
0,1
10,00
21. Detergenti, anionski
mg/l
1
10,00
22. Detergenti, neionski
mg/l
1
10,00
23. Detergenti, kationski
mg/l
0,2
2,0
24. ORGANOKLOROVI PESTICIDI
24.1.heksaklorbenzen (HCB)
N
mg/l
0,001
0,001
24.2. Lindan
N
mg/l
0,01
0,01
24.3. Endosulfan
N
mg/l
0,0005
0,0005
24.4. Aldrin
N
mg/l
0,001
0,001
24.5. Dieldrin
N
mg/l
0,001
0,001
24.6. Endrin
N
mg/l
0,001
0,001
24.7. Izodrin
N
mg/l
0,001
0,001
24.8. Pentaklorbenzen
N
mg/l
0,0007
0,0007
24.9. Ukupni DDT (i)
N
mg/l
0,0025
0,0025
24.10. para-para DDT
N
mg/l
0,001
0,001
25. TRIAZINSKI PESTICIDI I METABOLITI
25.1. Alaklor
N
mg/l
0,03
0,03
25.2. Atrazin
N
mg/l
0,06
0,06
25.3. Simazin
N
mg/l
0,1
0,1
26. ORGANOFOSFOROVI PESTICIDI
26.1 Klorfenvinfos
N
mg/l
0,01
0,01
26.2. Klorpirifos
N
mg/l
0,003
0,003
27. PESTICIDI FENILUREA, BROMACIL, METRIBUZIN
27.1. Izoproturon
N
mg/l
0,03
0,03
27.2. Diuron
N
mg/l
0,02
0,02
28. DRUGI PESTICIDI
28.1. Pentaklorofenol (PCP)
N
mg/l
0,04
0,04
29. ORGANOKOSITROVI SPOJEVI
29.1. Tributilkositrovi spojevi
N
TBT kation
mg/l
0,00002
0,00002
30. POLICIKLIČKI AROMATSKI UGLJIKOVODICI (PAH)
30.1. Antracen
N
mg/l
0,01
0,01
30.2. Naftalen
N
mg/l
0,01
0,01
30.3. Fluoranten
N
mg/l
0,01
0,01
30.4. Benzo(a)piren
N
mg/l
0,005
0,005
30.5. Benzo(b)fluoranten
N
mg/l
0,003
0,003
30.6. Benzo(k)fluoranten
N
mg/l
0,003
0,003
30.7. Benzo(g,h,i)perilen
N
mg/l
0,0002
0,0002
30.8. Indeno (1,2,3-cd)piren
N
mg/l
0,0002
0,0002
31. DRUGI ORGANSKI SPOJEVI
31.1. Kloroalkani C10-C13
N
mg/l
0,04
0,04
31.2. Nonilfenol i nonilfenol etoksilati
N
mg/l
0,03
0,03
31.3. di(2-etilheksil)ftalat (DEHP)
N
mg/l
0,13
0,13
31.4. Oktilfenoli i oktilfenol etoksilati
N
mg/l
0,01
0,01
31.5. Pentabromdifenileteri (PBDE) (j)
N
mg/l
0,00005
0,00005
ANORGANSKI POKAZATELJI
32. Aluminij
Al
mg/l
3,0
_
33. Arsen
N
As
mg/l
0,1
0,1
34. Bakar
Cu
mg/l
0,5
0,5
35. Barij
Ba
mg/l
5
5
36. Bor
B
mg/l
1,0
10,0
37. Cink
Zn
mg/l
2
2
38. Kadmij
N
Cd
mg/l
0,1
0,1
39. Kobalt
Co
mg/l
1
1
40. Kositar
Sn
mg/l
2
2,0
41. Ukupni krom
Cr
mg/l
0,5
0,5
42. Krom (VI)
Cr
mg/l
0,1
0,1
43. Mangan
Mn
mg/l
2,0
4,0
44. Nikal
N
Ni
mg/l
0,5
0,5
45. Olovo
N
Pb
mg/l
0,5
0,5
46. Selen
Se
mg/l
0,02
0,1
47. Srebro
Ag
mg/l
0,1
0,1
48. Vanadij
V
mg/l
0,05
0,1
49. Željezo
Fe
mg/l
2
10
50. Živa
N
Hg
mg/l
0,01
0,01
51. Fluoridi otopljeni
F
mg/l
10,0
20,0
52. Sulfiti
SO 3
mg/l
1
10
53. Sulfidiotopljeni
S
mg/l
0,1
1,0
54. Sulfati
SO 4
mg/l
250
sukladno članku 5. ovoga Pravilnika
55. Kloridi
Cl
mg/l
-
sukladno članku 5. ovoga Pravilnika
56. Ukupni fosfor
P
mg/l
2 (1 jezera)
sukladno članku 5. ovoga
Pravilnika
57. Klor slobodni
Cl
mg/l
0,2
0,5
58. Klor ukupni
Cl
mg/l
0,5
1,0
59. Ortofosfati
P
mg/l
1,0 (0,5 jezera)
-
60. Ukupni dušik
N
mg/l
15
sukladno članku 5. ovoga Pravilnika
61. Amonij
N
mg/l
10
-
62. Nitriti
N
mg/l
1
10
63. Nitrati
N
mg/l
2,0
-
64. Ukupni cijanidi
N
CN
mg/l
0,5
1,0
65. Cijanidi slobodni
N
CN
mg/l
0,1
0,1
*LID D , LID L – najmanje razrjeđenje otpadne vode koje nema učinka na test organizme; određuje se najmanje četiri puta godišnje
Toksičnost na dafnije određuje se u slučaju kada se otpadne vode ispuštaju u kopnene vode, a toksičnost na svjetleće bakterije u priobalne vode
∆T R – razlika vrijednosti temperature rashladne vode na ispustu i vrijednosti temperature vode na zahvatu
∆T P – razlika vrijednosti temperature na granici zone miješanja u kopnenim i priobalnim vodama (prijemniku) i vrijednosti temperature vode uzvodno od zahvata
N – onečišćujuća tvar čije je ispuštanje u podzemne vode zabranjeno
a) dozvoljena granična vrijednost odnosi se na područja ciprinidnih voda određena propisom o određivanju područja voda pogodnih za život slatkovodnih riba i na područja priobalnih voda, i to na granici zone miješanja (max 200 metara) koja se određuje na temelju rezultata modeliranja pri projektiranju novog postrojenja, a nakon puštanja postrojenja u rad na temelju mjerenja temperature u zoni miješanja minimalno u razdoblju od 2 godine.
b) dozvoljena granična vrijednost odnosi se na područja salmonidnih voda određena propisom o određivanju područja voda pogodnih za život slatkovodnih riba.
c) granična vrijednost emisije određuje se u otpadnoj vodi u slučaju ako suspendirane tvari štetno djeluju na sustav javne odvodnje i/ili na proces pročišćavanja uređaja, a određuje ju pravna osoba koja održava objekte sustava javne odvodnje i uređaja.
d) Teškohlapljive lipofilne tvari (ukupna ulja i masti) predstavljaju sumu masti i ulja životinjskog i biljnog porijekla, te ukupnih ugljikovodika (mineralnih ulja) ekstraktabilnih n-heksanom.
e) Ukupni ugljikovodici (mineralna ulja) predstavljaju sumu dugolančanih i razgranatih alifatskih, alicikličkih, aromatskih ili alkil-supstituiranih aromatskih ugljikovodika između C 10 H 22 (n-dekana) i C 40 H 82 (n-tetrakontana).
f) Lakohlapljivi aromatski ugljikovodici (BTX) predstavljaju sumu benzena, toluena, etilbenzena i orto-, meta- i paraksilena.
g) Poliklorirani bifenili (PCB) predstavljaju sumu 2,4,4’-triklorobifenil (PCB-28), 2,2’,5,5’-tetraklorobifenil (PCB-52), 2,2’,4,5,5’-pentaklorobifenil (PCB-101), 2,2’,3,4,4’,5’-heksaklorobifenil (PCB-138), 2,2,’4,4’,5,5’-heksaklorobifenil (PCB-153), 2,2’,3,4,4,’5,5’ –heptaklorobifenil (PCB-180), 2,2’,3,3’,4,4’,5,5’-oktaklorobifenil (PCB-194) i 2,3’,4,4’,5-pentaklorobifenil (PCB-118).
h) Lakohlapljivi klorirani ugljikovodici predstavljaju sumu triklormetana, diklormetana, tetraklormetana, 1,2-dikloretana, trikloretena i tetrakloretena.
i) Ukupna količina DDT obuhvaća zbroj izomera 1,1,1-trikloro-2,2 bis (p-klorofenil)etan; 1,1,1-trikloro-2(o-klorofenil)-2-(p-klorofenil)etan; 1,1-dikloro-2,2bis(p-klorofenil)etilen; 1,1-dikloro-2,2bis(p-klorofenil)etan.
j) Pentabromdifenileteri (PBDE) predstavljaju sumu kongerena 28, 47, 99, 100, 153 i 154.
Zabrana ispuštanja onečišćujućih tvari u podzemne vode odnosi se i na industrije odnosno onečišćivače za koje se propisuju granične vrijednosti emisija određenih u prilozima 2. do 23. ovoga Pravilnika.
Tablica 2. GRANIČNE VRIJEDNOSTI EMISIJA KOMUNALNIH OTPADNIH VODA PROČIŠĆENIH NA UREĐAJU DRUGOG STUPNJA (II) PROČIŠĆAVANJA. PRIMIJENIT ĆE SE GRANIČNE VRIJEDNOSTI EMISIJA ILI NAJMANJI POSTOTAK SMANJENJA OPTEREĆENJA ZA POJEDINE POKAZATELJE.
POKAZATELJI
GRANIČNA VRIJEDNOST
NAJMANJI POSTOTAK SMANJENJA
OPTEREĆENJA ( 1 )
REFERENTNA METODA MJERENJA
1
2
3
4
Ukupne suspendirane tvari
35 mg/l ( 3 )
90 ( 3 )
Filtriranje oglednog uzorka kroz 0,45 µ m membranskom filtracijom. Sušenje na 105 ° C i vaganje.
Centrifugiranje oglednog uzorka (najmanje pet minuta uz srednje ubrzanje od 2800 do 3200 g), sušenje na 105 ° C i vaganje.
Biokemijska potrošnja kisika
BPK 5 (20 °C) bez nitrifikacije ( 2 )
25 mg O 2 /l
70
Homogenizirani, nefiltrirani, nedekantirani uzorak.
Utvrđeni otopljeni kisik prije i nakon petodnevne inkubacije na 20 ° C ± 1 ° C, u potpunoj tami. Dodatak inhibitora nitrifikacije.
Kemijska potrošnja kisika KPK Cr
125 mg O 2 /l
75
Homogenizirani, nefiltrirani, nedekantirani uzorak.
Kalijev dikromat
( 1 ) Smanjenje u odnosu na opterećenje komunalne otpadne vode na ulazu u uređaj za pročišćavanje otpadnih voda.
( 2 ) Pokazatelj se može zamijeniti drugim pokazateljem: ukupni organski ugljik (UOC) ili ukupno otopljeni kisik (UOK) ako se može uspostaviti odnos između BPK 5 i zamjenskog pokazatelja.
( 3 ) Ovaj uvjet nije obvezan, a propisuje se po potrebi ako je taj uvjet neophodan za postizanje dobrog stanja voda.
Analize o ispuštanjima iz laguna mogu se provesti na filtriranim uzorcima, međutim koncentracija ukupnih suspendiranih tvari u nefiltriranim uzorcima vode ne smije biti viša od 150 mg/l.
Tablica 2.a GRANIČNE VRIJEDNOSTI EMISIJA KOMUNALNIH OTPADNIH VODA PROČIŠĆENIH NA UREĐAJU TREĆEG (III) STUPNJA PROČIŠĆAVANJA. PRIMIJENIT ĆE SE GRANIČNE VRIJEDNOSTI EMISIJA ILI NAJMANJI POSTOTAK SMANJENJA OPTEREĆENJA ZA POJEDINE POKAZATELJE.
POKAZATELJI
GRANIČNA VRIJEDNOST
NAJMANJI POSTOTAK SMANJENJA OPTEREĆENJA ( 1 )
REFERENTNA METODA MJERENJA
1
2
3
4
Ukupni fosfor
2 mg P/l
(10 000 do 100 000 ES)
1 mg P/l
(veće od 100 000 ES)
80
Molekularna apsorpcijska spektrofotometrija
Ukupni dušik
(organski N+NH 4 -N + NO 2 -N+NO 3 -N) ( 2 )
15 mg N/l
(10 000 do 100 000 ES) ( 3 )
10 mg N/l
(veće od 100 000 ES) ( 3 )
70
Molekularna apsorpcijska spektrofotometrija
( 1 ) Smanjenje u odnosu na opterećenje komunalne otpadne vode na ulazu u uređaj za pročišćavanje otpadnih voda.
( 2 ) Ukupni dušik znači zbroj ukupnog Kjeldahl dušika (organski i amonij), nitrita i nitrata.
( 3 ) Ove vrijednosti za koncentraciju su godišnje srednje vrijednosti navedene u članku 13. stavku 11. ovoga Pravilnika. Iznimno, uvjeti za dušik mogu se provjeriti i pomoću dnevnih prosjeka ako se dokaže da se dobivaju ekvivalentni rezultati i da je dobivena ista razina zaštite. U tom slučaju, dnevni prosjek ne smije biti viši od 20 mg/l ukupnog dušika za sve uzorke kada je temperatura iz vode koja istječe u biološkom reaktoru viša ili jednaka 12 C. Uvjeti glede temperature mogu se zamijeniti ograničenjem vremena rada radi uzimanja u obzir regionalnih klimatskih uvjeta.
Napomena: Granična vrijednost za ukupni dušik primjenjuje se kada je temperatura otpadne vode na izlazu iz aeracijskog bazena jednaka ili veća od 12 o C.
POKAZATELJI
MJERNA JEDINICA
GRANIČNE VRIJEDNOSTI
KOPNENE POVRŠINSKE VODE
PRIOBALNE VODE
1
2
3
4
crijevni enterokoki
cfu/100 ml
400
200
Escherichia coli
cfu/100 ml
1 000
500
Tablica 2.b GRANIČNE VRIJEDNOSTI MIKROBIOLOŠKIH POKAZATELJA U DODATNO PROČIŠĆENIM KOMUNALNIM OTPADNIM VODAMA KOJE SE ISPUŠTAJU U POVRŠINSKE VODE, A KOJE SE KORISTE ZA KUPANJE I REKREACIJU
Tablica 3. MINIMALNA UČESTALOST UZORKOVANJA OVISNO O KOLIČINI ISPUŠTENIH OTPADNIH VODA
PRIJEMNIK
MINIMALNA UČESTALOST
do 10 m 3 vode/dan
10 – 100 m 3 vode/dan
100 – 1 000 m 3 vode/dan
više od 1 000 m 3 vode/dan
površinske vode
2 × godišnje
4 × godišnje
6 × godišnje
8 × godišnje
sustav javne odvodnje bez uređaja za pročišćavanje
2 × godišnje
4 × godišnje
6 × godišnje
8 × godišnje
sustav javne odvodnje s uređajem za pročišćavanje
1 × godišnje
2 × godišnje
4 × godišnje
6 × godišnje
VELIČINA UREĐAJA
(ES)
NAJMANJI BROJ UZORAKA GODIŠNJE
< 2000
4
2 000 do 9 999
- 12 uzoraka tijekom prve godine.
- 4 uzorka tijekom sljedećih godina ako se utvrdi da su pročišćene otpadne vode tijekom prve godine bile u skladu sa zahtjevima za stupanj pročišćavanja ili je smanjenja opterećenja (%) bilo u skladu za izgrađeni stupanj pročišćavanja.
- 12 uzoraka tijekom godine, ako jedan od četiri uzorka ne zadovoljava dozvoljene vrijednosti.
10 000 do 49 999
12
50 000 i više
24
Tablica 4. GODIŠNJI BROJ UZORAKA U OVISNOSTI O VELIČINI UREĐAJA ZA PROČIŠĆAVANJE KOMUNALNIH OTPADNIH VODA
Tablica 5. DOZVOLJENI BROJ UZORAKA KOJI NE ZADOVOLJAVA GRANIČNE VRIJEDNOSTI EMISIJA IZ TABLICE 2.
Broj uzoraka tijekom jedne godine
Dozvoljeni broj uzoraka koji ne zadovoljava
4–7
1
8–16
2
17–28
3
29–40
4
41–53
5
54–67
6
68–81
7
82–95
8
96–110
9
111–125
10
126–140
11
141–155
12
156–171
13
172–187
14
188–203
15
204–219
16
220–235
17
236–251
18
252–268
19
269–284
20
285–300
21
301–317
22
318–334
23
335–350
24
351–365
25
«.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 9.
Prilog 1. A mijenja se i glasi:
» PRILOG 1. A
Obrazac A 1 – MJESEČNI OČEVIDNIK KOLIČINA ISPUŠTENE OTPADNE VODE
Obrazac A 1 - OČEVIDNIK KOLIČINA ISPUŠTENE OTPADNE VODE
Naš broj:
Datum:
Naziv onečišćivača:
Adresa sjedišta:
Ulica i kućni br.:
OIB:
Naselje:
MBPS (DZS):
Naziv lokacije onečišćivača:
Adresa lokacije:
Ulica i kućni br.:
RBDPS (DZS):
Naselje:
Kontakt osoba na lokaciji:
Ime i prezime:
Tel:
E-mail:
Mob:
Podaci o ispustu:
Naziv ispusta:
Koordinate točke ispuštanja (HTRS96/TM):
N
Oznaka ispusta:
E
Podaci o mjernom oknu:
Vrsta mj. okna:
ID mj. okna:
Koordinate mjernog okna (HTRS96/TM):
N
Način mjerenja:
E
Vrsta mj. uređaja:
Način određivanja količina ispuštenih voda:
GODINA
MJESEC
KOLIČINA ISPUŠTENE OTPADNE VODE (m 3 )
TEHNOLOŠKA
VODA
SANITARNA
VODA
RASHLADNA
VODA
OBORINSKA ONEČIŠĆENA VODA
PROCJEDNA VODA
STRANE INFILTRIRANE VODE
UKUPNO
Siječanj
0
Veljača
0
Ožujak
0
Travanj
0
Svibanj
0
Lipanj
0
Srpanj
0
Kolovoz
0
Rujan
0
Listopad
0
Studeni
0
Prosinac
0
Ukupno
0
Pod materijalnom i kaznenom odgovornošću izjavljujemo da su podaci u ovom očevidniku vjerodostojni, istiniti i istovjetni podacima dostavljenim na očevidniku u elektroničkom obliku.
Osoba odgovorna za točnost podataka
M.P.
Odgovorna osoba onečišćivača
ime i prezime
ime i prezime
OBRAZAC B 1 – OČEVIDNIK ISPITIVANJA TRENUTAČNIH UZORAKA
Obrazac B 1 - OČEVIDNIK ISPITIVANJA TRENUTAČNIH UZORAKA
Naš broj:
Datum:
Naziv onečišćivača:
Adresa sjedišta:
Ulica i kućni br.:
OIB:
Naselje:
MBPS (DZS):
Naziv lokacije onečišćivača:
Adresa lokacije:
Ulica i kućni br.:
RBDPS (DZS):
Naselje:
Kontakt osoba na lokaciji:
Ime i prezime:
Tel:
E-mail:
Mob:
Podaci o ispustu:
Naziv ispusta:
Koordinate točke ispuštanja (HTRS96/TM):
N
Oznaka ispusta:
E
Podaci o mjernom oknu:
Vrsta mj. okna:
Koordinate mjernog okna (HTRS96/TM):
N
ID mj. okna:
E
OPĆI PODACI
1
Laboratorij - naziv
2
Analitički broj izvješća o ispitivanju
3
Datum izvješća o ispitivanju (dd.:mm:gggg)
4
Datum uzorkovanja (dd.:mm:gggg)
5
Vrijeme uzorkovanja (hh:min)
6
Vremenski uvjeti tijekom uzorkovanja
7
Vremenski uvjeti prethodni dan
8
Temperatura zraka za vrijeme uzorkovanja (°C)
9
Trajanje ispuštanja otpadnih voda u satima/dan
10
Protok otpadnih voda u trenutku uzorkovanja u l/sek
11
Način utvrđivanja protoka otpadnih voda u trenutku uzorkovanja
REZULTATI ISPITIVANJA OTPADNIH VODA
Pokazatelj
Mjerna jedinica
Rezultat
1
pH vrijednost
-
2
Temperatura vode
°C
3
Boja
-
4
Miris
-
5
Krupne tvari
-
6
Suhi ostatak ukupni 105°C
mg/l
7
Taložive tvari
ml/l/h
8
Ukupne suspendirane tvari
mg/l
9
Otopljeni kisik
mgO 2 /l
10
BPK 5
mgO 2 /l
11
KPK-Cr
mgO 2 /l
12
… itd.
…
13
14
Pod materijalnom i kaznenom odgovornošću izjavljujemo da su podaci u ovom očevidniku vjerodostojni, istiniti i istovjetni podacima dostavljenim na očevidniku u elektroničkom obliku.
Osoba odgovorna za točnost podataka
M.P.
Odgovorna osoba korisnika
ime i prezime
ime i prezime
OBRAZAC B 2 – OČEVIDNIK ISPITIVANJA KOMPOZITNIH UZORAKA
Obrazac B 2 - OČEVIDNIK ISPITIVANJA KOMPOZITNIH UZORAKA
Naš broj:
Datum:
Naziv onečišćivača:
Adresa sjedišta:
Ulica i kućni br.:
OIB:
Naselje:
MBPS (DZS):
Naziv lokacije onečišćivača:
Adresa lokacije:
Ulica i kućni br.:
RBDPS (DZS):
Naselje:
Kontakt osoba na lokaciji:
Ime i prezime:
Tel:
E-mail:
Mob:
Podaci o ispustu:
Naziv ispusta:
Koordinate točke ispuštanja (HTRS96/TM):
N
Oznaka ispusta:
E
Podaci o mjernom oknu:
Vrsta mj. okna:
Koordinate mjernog okna (HTRS96/TM):
N
ID mj. okna:
E
OPĆI PODACI
1
Laboratorij - naziv
2
Analitički broj izvješća o ispitivanju
3
Datum izvješća o ispitivanju (dd.:mm:gggg)
4
Datum uzorkovanja (dd.:mm:gggg)
5
Početak uzorkovanja (hh:min)
6
Trajanje uzorkovanja (h)
7
Frekvencija uzorkovanja (h)
8
Vremenski uvjeti tijekom uzorkovanja
9
Vremenski uvjeti prethodni dan
10
Prosječna temperatura zraka tijekom uzorkovanja (°C)
11
Trajanje ispuštanja otpadnih voda u satima/dan
12
Srednji protok tijekom uzorkovanja otpadnih voda u m 3 /h
13
Maksimalni protok tijek uzorkovanja otpadnih voda u m 3 /h
14
Minimalni protok tijekom uzorkovanja otpadnih voda u m 3 /h
15
Način utvrđivanja protoka otpadnih voda u vremenu uzorkovanja
REZULTATI ISPITIVANJA OTPADNIH VODA
Pokazatelj
Mjerna jedinica
Rezultat
1
pH vrijednost
-
2
Temperatura vode
°C
3
Boja
-
4
Miris
-
5
Krupne tvari
-
6
Suhi ostatak ukupni 105°C
mg/l
7
Taložive tvari
ml/l/h
8
Ukupne suspendirane tvari
mg/l
9
Otopljeni kisik
mgO 2 /l
10
BPK 5
mgO 2 /l
11
KPK-Cr
mgO 2 /l
12
… itd.
…
Pod materijalnom i kaznenom odgovornošću izjavljujemo da su podaci u ovom očevidniku vjerodostojni, istiniti i istovjetni podacima dostavljenim na očevidniku u elektroničkom obliku.
Osoba odgovorna za točnost podataka
M.P.
Odgovorna osoba korisnika
ime i prezime
ime i prezime
Obrazac C – OČEVIDNIK ZA PRIJAVU GODIŠNJE KOLIČINE KEMIKALIJA STAVLJENIH NA TRŽIŠTE ZA PRIMJENU NA PODRUČJU RH
Obrazac C - Očevidnik za prijavu godišnje količine kemikalija stavljenih na tržište za primjenu na području RH
Naziv tvrtke obveznika dostave očevidnika:
Osoba za kontakt:
Ime i prezime:
Sjedište tvrtke - adresa:
tel:
Kontakt adresa - ako je različita od sjedišta:
fax:
MB:
e-mail:
OIB:
Naš broj:
Datum:
Očevidnik za prijavu godišnje količine kemikalija stavljenih na tržište za primjenu na području RH u _________ godini
Redni broj
Kemikalija
Aktivne tvari kemikalije
Rješenje nadležnog tijela državne uprave o registraciji kemikalije tj.
o odobrenju za stavljanje na tržište
Napomena
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Trgovački naziv kemikalije
Inozemni proizvođač kemikalije
Namjena kemikalije *
Kemikalija - jedinica mjere
Količina kemikalije - UVOZ
Količina kemikalije - PROIZVODNJA
Količina kemikalije stavljene na tržište RH
CAS broj aktivne tvari u kemikaliji
Naziv a ktivne tvari u kemikaliji
Količina aktivne tvari u kemikaliji
Količina aktivne tvari u kemikaliji
Tijelo državne uprave nadležno za izdavanje rješenja
Klasa rješenja
Urudžbeni broj rješenja
Datum izdavanja
Vrijedi do:
(Excel šifrarnik-odabrati)
(kg ili L)
od % - do %
g/l
g/kg
UKUPNO - godišnja količina kemikalija:
kg
L
SVEUKUPNO - izraženo u kg:
kg
Pod materijalnom i kaznenom odgovornošću izjavljujemo da su podaci u ovom očevidniku vjerodostojni, istiniti i istovjetni podacima dostavljenim na očevidniku u elektroničkom obliku.
M.P.
Odgovorna osoba korisnika
ime i prezime
«.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 10.
Iza Priloga 19. dodaju se prilozi 20., 21., 22. i 23. iz članka 3. ovoga Pravilnika koji glase:
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
» PRILOG 20. G RANIČNE VRIJEDNOSTI EMISIJA OTPADNIH VODA IZ OBJEKATA I POSTROJENJA ZA PRIPREMU I PRERADU VOĆA I POVRĆA
I.
(1) Odredbe ovoga Priloga odnose se na objekte i postrojenja iz kojih se otpuštaju tehnološke otpadne vode nastale tijekom pripreme i prerade voća i povrća.
(2) Odredbe iz stavka 1. ove točke odnose se na onečišćenje koje nastaje tijekom:
- pripreme voća i povrća za tržište (pranja, čišćenja, rezanja, obrezivanja, ljuštenja, usitnjavanja, sjeckanja, rashlađivanja, zamrzavanja i sušenja voća i povrća bez pretvaranja u prerađevine od voća i povrća) i
- prerade voća i povrća odnosno djelovanja koje bitno mijenja početni proizvod (zagrijavanje, dimljenje, soljenje, dozrijevanje, sušenje, mariniranje, ekstrahiranje, prešanje ili kombinacija ovih procesa).
(3) Odredbe ovoga Priloga ne odnose se na sljedeće izvore onečišćenja:
- objekte i postrojenja za proizvodnju sokova od voća i povrća
- objekte i postrojenja za proizvodnju biljnih ulja i masti
- rashladne sustave i parne generatore unutar izvora onečišćenja navedenih u stavku 2. ove točke
- uređaje za tehnološku pripremu vode unutar navedenih izvora onečišćenja i
- sanitarne otpadne vode (ako su razdvojene od tehnoloških otpadnih voda).
II.
Granične vrijednosti emisija otpadnih voda iz objekata i postrojenja koji su predmet ovoga Priloga navode se u Tablici 1. ove točke:
Tablica 1. Granične vrijednosti emisija onečišćujućih tvari
POKAZATELJI
IZRAŽENI KAO
JEDINICA
POVRŠINSKE VODE
SUSTAV JAVNE ODVODNJE
FIZIKALNO-KEMIJSKI POKAZATELJI
1. Temperatura
0 C
30
40
2. pH-vrijednost
6,5 - 9,0
6,5 - 9,5
3. Suspendirane tvari
mg/l
50
(a)
4. Taložive tvari
ml/lh
0,5
10
EKOTOKSIKOLOŠKIPOKAZATELJI
5. Toksičnost na dafnije
LID D *
Faktor razrjeđenja
2
-
6. Toksičnost na svjetleće bakterije
LID L *
Faktor razrjeđenja
3
-
ORGANSKI POKAZATELJI
7. BPK 5
O 2
mg/l
25
sukladno članku 5. ovoga Pravilnika
8. KPK
O 2
mg/l
125
sukladno članku 5. ovoga Pravilnika
9. Teškohlapljive lipofilne tvari (ukupna ulja i masti)
mg/l
10
100
ANORGANSKI POKAZATELJI
10. Ukupni dušik
N
mg/l
10
sukladno članku 5. ovoga Pravilnika
11. Kloridi
Cl
mg/l
-
sukladno članku 5. ovoga Pravilnika
12. Ukupni fosfor
P
mg/l
0,4-5
sukladno članku 5. ovoga Pravilnika
Oznake u Tablici 1. znače:
*LID D , LID L - najmanje razrjeđenje otpadne vode koje nema učinka na test organizme; određuje se najmanje četiri puta godišnje. Toksičnost na dafnije određuje se u slučaju kada se otpadne vode ispuštaju u kopnene vode, a toksičnost na svjetleće bakterije u priobalne vode.
(a) - granična vrijednost emisije određuje se u otpadnoj vodi u slučaju ako suspendirane tvari štetno djeluju na sustav javne odvodnje i/ili na proces pročišćavanja uređaja, a određuje ju pravna osoba koja održava objekte sustava javne odvodnje i uređaja.
III.
Posebne mjere u vezi s ispuštanjem otpadnih voda iz objekata i postrojenja za pripremu i preradu voća i povrća su:
◊ racionalna upotreba vode u tehnološkom procesu za čišćenje i pranje, recirkulacija u uporabi vode za pranje i čišćenje te racionalna upotreba i recirkulacija sredstava za pranje i dezinfekciju te pranje i čišćenje staklenki i druge ambalaže koja se pere
◊ uporaba naljepnica i natpisa na staklenkama i drugoj ambalaži koja se pere na kojima boja ne sadrži teške kovine ili ih sadrži u smanjenim količinama
◊ primjena fizikalnih ili fizikalno-kemijskih postupaka prethodnog čišćenja tehnoloških otpadnih voda prije ispuštanja u sustav javne odvodnje te ravnomjerno ispuštanje efluenta u sustav javne odvodnje s uređajem za pročišćavanje
◊ biološko pročišćavanje otpadnih voda s uklanjanjem hranjivih tvari u skladu s tablicama 2. i 2.a ovoga Pravilnika za ispuštanje otpadnih voda u površinske vode
◊ uklanjanje svih krutih tvari iz otpadnih voda nastalih u tehnološkom procesu pripreme i/ili prerade voća i povrća i
◊ pravilno odlaganje svih vrsta otpada koji nastaju u tehnološkom procesu proizvodnje.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
PRILOG 21. GRANIČNE VRIJEDNOSTI EMISIJA OTPADNIH VODA IZ OBJEKATA I POSTROJENJA ZA PRIPREMU ZA TRŽIŠTE I PRERADU KRUMPIRA
I.
(1) Odredbe ovoga Priloga odnose se na objekte i postrojenja iz kojih se ispuštaju tehnološke otpadne vode nastale tijekom pripreme za tržište i prerade krumpira.
(2) Odredbe iz stavka 1. ove točke odnose se na izvore onečišćenja:
– pranje, ljuštenje i sortiranje krumpira
– rezanje krumpira – pranje krumpira nakon rezanja – isparavanje i sušenje krumpira – blanširanje krumpira
– prženje krumpira – aromatiziranje i pakiranje proizvoda od krumpira i
– hlađenje i pakiranje proizvoda od krumpira.
(3) Odredbe ovoga Priloga ne odnose se na sljedeće izvore onečišćenja:
– rashladne sustave i parne generatore unutar izvora onečišćenja navedenih u stavku 2. ove točke
– uređaje za tehnološku pripremu vode unutar navedenih izvora onečišćenja i – sanitarne otpadne vode (ako su razdvojene od tehnoloških otpadnih voda).
II.
Granične vrijednosti emisija otpadnih voda iz objekata i postrojenja koji su predmet ovoga Priloga navode se u Tablici 1. ove točke:
Tablica 1. Granične vrijednosti emisija onečišćujućih tvari
POKAZATELJI
IZRAŽENI KAO
JEDINICA
U POVRŠINSKE VODE
U SUSTAV JAVNE ODVODNJE
FIZIKALNO-KEMIJSKI POKAZATELJI
1. Temperatura
0 C
30
40
2. pH-vrijednost
6,5-9,0
6,5-9,5
3. Suspendirane tvari
mg/l
35
(a)
4. Taložive tvari
ml/lh
0,5
10
EKOTOKSIOLOŠKI POKAZATELJI
5. Toksičnost na dafnije
LID D *
Faktor razrjeđenja
2
-
6.Toksičnost na svijetleće bakterije
LID L *
Faktor razrjeđenja
3
-
ORGANSKI POKAZATELJI
7. BPK 5
O 2
mg/l
25
sukladno članku 5. ovoga Pravilnika
8. KPK
O 2
mg/l
125
sukladno članku 5. ovoga Pravilnika
9. Teškohlapljive lipofilne tvari (ukupna ulja i masti)
mg/l
10
100
10. Detergenti anionski (b)
mg/l
1
10
11. Detergenti neionski (b)
mg/l
1
10
ANORGANSKI POKAZATELJI
12. Ukupni dušik
N
mg/l
10
sukladno članku 5. ovoga Pravilnika
13. Ukupni fosfor
P
mg/l
0,4 - 5
sukladno članku 5. ovoga Pravilnika
Oznake u Tablici 1. znače:
*LID D , LID L -najmanje razrjeđenje otpadne vode koje nema učinka na test organizme; određuje se najmanje četiri puta godišnje
- toksičnost na dafnije određuje se u slučaju kada se otpadne vode ispuštaju u kopnene vode, a toksičnost na svjetleće bakterije u priobalne vode.
(a) - granična vrijednost emisije određuje se u otpadnoj vodi u slučaju ako suspendirane tvari štetno djeluju na sustav javne odvodnje i/ili na proces pročišćavanja uređaja, a određuje ju pravna osoba koja održava objekte sustava javne odvodnje i uređaja.
(b) - granična vrijednost emisije određuje se u otpadnoj vodi u slučaju korištenja detergenata (anionskih i neionskih) za pranje i čišćenje.
III.
Posebne mjere u svezi s ispuštanjem otpadnih voda iz objekata i postrojenja za pripremu za tržište i preradu krumpira su:
◊ uklanjanje svih krutih tvari iz otpadnih voda nastalih u tehnološkom procesu pripreme za tržište i prerade krumpira
◊ sprječavanje ispuštanja otpadnih tvari iz tehnološkog procesa odgovarajućim uređajima npr. rešetkama, uređajem za flotaciju ili uklanjane suspendiranih tvari
◊ maksimalno odvajanje koncentrata sivog i bijelog škroba iz otpadne vode
◊ biološko pročišćavanje otpadnih voda s uklanjanjem hranjivih tvari kako je to navedeno u tablicama 2. i 2.a Priloga 1. ovoga Pravilnika za ispuštanje u površinske vode
◊ racionalna potrošnja vode i primjena recirkulacije vode u najvećoj mogućoj mjeri gdje god je to moguće i
◊ u tehnološkom procesu pripreme za tržište i prerade krumpira osigurati odgovarajuću predobradu otpadnih voda prije konačnog pročišćavanja.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
PRILOG 22. GRANIČNE VRIJEDNOSTI EMISIJA OTPADNIH VODA IZ OBJEKATA I POSTROJENJA ZA PROIZVODNJU HRANE ZA ŽIVOTINJE IZ BILJNIH PROIZVODA
I.
(1) Odredbe ovoga Priloga odnose se na objekte i postrojenja iz kojih se ispuštaju tehnološke otpadne vode nastale tijekom proizvodnje hrane za životinje iz biljnih proizvoda.
(2) Odredbe iz stavka 1. ove točke odnose se na izvore onečišćenja:
- preradu zrnja žitarica
- preradu sjemenki i plodova uljarica
- preradu zrnja mahunarki
- preradu gomolja i korijenja
- preradu ostalih zrnja, sjemenki i plodova i
- proizvodnju voluminoznih krmiva.
(3)Odredbe ovoga Priloga ne odnose se na sljedeće izvore onečišćenja:
-pripremu i preradu nusproizvoda životinjskog podrijetla
-sanitarne otpadne vode
-rashladne sustave i parne generatore unutar izvora onečišćenja navedenih u stavku 2. ove točke i
-uređaje za tehnološku pripremu vode unutar navedenih izvora onečišćenja.
II.
Granične vrijednosti emisija otpadnih voda iz objekata i postrojenja koji su predmet ovoga Priloga, navode se u Tablici 1. ove točke:
Tablica 1. Granične vrijednosti emisija onečišćujućih tvari
POKAZATELJI
IZRAŽENI KAO
JEDINICA
POVRŠINSKE VODE
SUSTAV JAVNE ODVODNJE
FIZIKALNO-KEMIJSKI
POKAZATELJI
1. Temperatura
0 C
30
40
2. pH-vrijednost
pH
6,5 - 9,0
6,5 - 9,5
3. Suspendirane tvari
mg/l
35
(a)
4. Taložive tvari
ml/lh
0,5
10
EKOTOKSIKOLOŠKI POKAZATELJI
5. Toksičnost na dafnije
LID D *
Faktor razrjeđenja
2
-
6. Toksičnost na svjetleće bakterije
LID L *
Faktor razrjeđenja
3
-
ORGANSKI POKAZATELJI
7. KPK
O 2
mg/l
125
sukladno članku 5. ovoga Pravilnika
8. BPK 5
O 2
mg/l
25
sukladno članku 5. ovoga Pravilnika
9. Ukupni organski ugljik (TOC)
C
mg/l
30
-
10. Teškohlapljive lipofilne tvari (ukupna ulja i masti)
mg/l
20
100
11. Detergenti anionski
mg/l
1
10
12. Detergenti neionski
mg/l
1
10
13. Adsorbilni organski halogeni (AOX)
Cl
mg/l
0,5
0,5
ANORGANSKI POKAZATELJI
14. Sulfiti
S0 3
mg/l
1
10
15. Sulfidi otopljeni
S
mg/l
0,1
1,0
16. Sulfati
SO 4
mg/l
250
sukladno članku 5. ovoga Pravilnika
17. Ukupni fosfor
P
mg/l
2 (1 jezera)
sukladno članku 5. ovoga Pravilnika
18. Klor slobodni
Cl
mg/l
0,2
0,5
19. Klor ukupni
Cl
mg/l
0,5
1,0
20. Ukupni dušik
N
mg/l
15
sukladno članku 5. ovoga Pravilnika
Oznake u Tablici 1. znače:
*LID D , LID L - najmanje razrjeđenje otpadne vode koje nema učinka na test organizme; određuje se najmanje četiri puta godišnje
-Toksičnost na dafnije određuje se u slučaju kada se otpadne vode ispuštaju u kopnene vode, a toksičnost na svjetleće bakterije u priobalne vode.
a) - granična vrijednost emisije određuje se u otpadnoj vodi u slučaju ako suspendirane tvari štetno djeluju na sustav javne odvodnje i/ili na proces pročišćavanja uređaja, a određuje ju pravna osoba koja održava objekte sustava javne odvodnje i uređaja.
III.
Posebne mjere u svezi s ispuštanjem otpadnih voda iz objekata i postrojenja za proizvodnju hrane za životinje iz biljnih proizvoda su:
◊ racionalna upotreba vode u tehnološkom procesu za čišćenje i pranje (npr. visokotlačno pranje), recirkulacija u uporabi vode za pranje i čišćenje te recirkulacija sredstava za pranje i dezinfekciju; suho čišćenje opreme, radnih površina, podova pogona i svih prostora za rad prije pranja
◊ racionalna upotreba sredstava za pranje i čišćenje, kao i uporaba dezinfekcijskih sredstava, koja ne izlučuju klor
◊ primjena fizikalnih ili fizikalno-kemijskih postupaka prethodnog čišćenja tehnoloških otpadnih voda prije ispuštanja u sustav javne odvodnje, te ravnomjerno ispuštanje efluenta u sustav javne odvodnje s uređajem za pročišćavanje
◊ biološko pročišćavanje tehnoloških otpadnih voda s uklanjanjem hranjivih tvari u skladu s tablicama 2. i 2.a ovoga Pravilnika za ispuštanje u površinske vode
◊ uklanjanje krutih tvari iz otpadnih voda nastalih u tehnološkom procesu proizvodnje
◊ ponovna uporaba djelomično pročišćenih tehnoloških otpadnih voda za manje zahtjevne postupke u tehnološkom procesu i
◊ pravilno odlaganje svih vrsta otpadaka, koji nastaju u tehnološkom procesu proizvodnje.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
PRILOG 23. GRANIČNE VRIJEDNOSTI EMISIJA OTPADNIH VODA IZ OBJEKATA I POSTROJENJA ZA PROIZVODNJU ŽELATINE I LJEPILA IZ KOŽE I KOSTIJU
I.
(1) Odredbe ovoga Priloga odnose se na objekte i postrojenja iz kojih se ispuštaju tehnološke otpadne vode nastale tijekom proizvodnje želatine i ljepila iz kože i kostiju.
(2) Odredbe iz stavka 1. ove točke odnose se na izvore onečišćenja iz:
- proizvodnje želatine u prehrambenoj industriji
- proizvodnje praznih želatinskih kapsula za farmaceutsku i drugu industriju
- proizvodnje želatine za stočnu hranu i
- proizvodnje ljepila iz kože i kostiju
(3) Odredbe ovoga Priloga ne odnose se na izvore onečišćenja iz:
- proizvodnje farmaceutskih proizvoda u formi želatinskih kapsula
- rashladnih sustava i parnih generatora unutar izvora onečišćenja,
- sanitarnih otpadnih voda (ako su razdvojene od tehnoloških otpadnih voda) i
- uređaja za tehnološku pripremu vode unutar navedenih izvora onečišćenja.
II.
Granične vrijednosti emisija otpadnih voda iz objekata i postrojenja koji su predmet ovoga Priloga, a koji se ispušta u vode, odnosno u sustav javne odvodnje navode se u Tablici 1. ove točke:
Tablica 1. Granične vrijednosti emisija onečišćujućih tvari
POKAZATELJI
IZRAŽENI KAO
MJERNA JEDINICA
POVRŠINSKE VODE
SUSTAV JAVNE ODVODNJE
I. FIZIKALNO-KEMIJSKI POKAZATELJI
1. Temperatura
°C
30
40
2. pH-vrijednost
6,5–9,0
6,5–9,5
3. Suspendirane tvari
mg/l
35
( a )
4. Taložive tvari
ml/l h
0,5
10
II. EKOTOKSIKOLOŠKI POKAZATELJI
5.Toksičnost na Daphnia magna
LID D *
Faktor razrjeđenja
2
-
6. Toksičnost na svjetleće bakterije
LID L *
Faktor razrjeđenja
3
-
III. ORGANSKI POKAZATELJI
7. Biokemijska potrošnja kisika (BPK 5 )
O 2
mg/l
25
sukladno članku 5. ovoga Pravilnika
8. Kemijska potrošnja kisika (KPK Cr )
O 2
mg/l
125
sukladno članku 5. ovoga Pravilnika
9. Ukupni organski ugljik (TOC)
C
mg/l
30
-
10. Teškohlapive lipofilne tvari (ukupna ulja i masti)
mg/l
20
100
11. Detergenti, anionski
mg/l
1
10
12. Detergenti, neionski
mg/l
1
10
IV. ANORGANSKI POKAZATELJI
13. Kloridi
Cl
mg/l
-
sukladno članku 5. ovoga Pravilnika
14. Ukupni fosfor
P
mg/l
2 (1 jezera)
sukladno članku 5. ovoga Pravilnika
15. Ukupni dušik
N
mg/l
15
sukladno članku 5. ovoga Pravilnika
16. Amonij
N
mg/l
10
-
17. Nitriti
N
mg/l
1
10
18. Nitrati
N
mg/l
2
-
Oznake u Tablici 1. znače:
* LID D , LID L – najmanje razrjeđenje otpadne vode koje nema učinka na test organizme; određuje se najmanje četiri puta godišnje.
- Toksičnost na dafnije određuje se u slučaju kada se otpadne vode ispuštaju u kopnene vode, a toksičnost na svjetleće bakterije u priobalne vode.
(a) - granična vrijednost emisije određuje se u otpadnoj vodi u slučaju ako suspendirane tvari štetno djeluju na sustav javne odvodnje i/ili na proces pročišćavanja uređaja, a određuje ju pravna osoba koja održava objekte sustava javne odvodnje i uređaja.
III.
Posebne mjere u svezi s ispuštanjem otpadnih voda iz objekata i postrojenja za proizvodnju želatine i ljepila iz kože i kostiju su:
- odrediti sva mjesta nastajanja otpadnih voda kao i njihov sastav i količinu
- racionalna potrošnja vode u svim tehnološkim procesima i
- sakupljati i odvoziti opasni i neopasni otpad. «.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
ZAVRŠNE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 11.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
Ministar
Tihomir Jakovina
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede