Na temelju članka 45. stavka 5., a u vezi s člankom 49. stavkom 5. Zakona o zaštiti na radu (»Narodne novine«, br. 71/14, 118/14, 94/18 i 96/18), ministar nadležan za rad uz suglasnost ministra zdravstva i prethodnu suglasnost ministra vanjskih i europskih poslova, donosi
Pravilnik o izmjenama i dopunama Pravilnika o zaštiti radnika od izloženosti opasnim kemikalijama na radu, graničnim vrijednostima izloženosti i biološkim graničnim vrijednostima
Članak 1.
U Pravilniku o zaštiti radnika od izloženosti opasnim kemikalijama na radu, graničnim vrijednostima izloženosti i biološkim graničnim vrijednostima („Narodne novine“, br. 91/18 i 1/21) u članku 1. stavak 1. mijenja se i glasi:
„(1) Ovim se Pravilnikom utvrđuju obveze poslodavca i minimalni zahtjevi za sigurnost i zaštitu zdravlja radnika od rizika pri radu s opasnim kemikalijama, uključujući karcinogene, mutagene i reproduktivno toksične kemikalije, mjere i postupanja za sprječavanje i smanjenje rizika te se propisuju granične vrijednosti izloženosti za opasne tvari koje mogu biti prisutne na mjestima rada kao posljedica bilo koje radne aktivnosti.“.
Članak 2.
U članku 2. točka 2. mijenja se i glasi:
„2) Direktiva 2004/37/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 29. travnja 2004. o zaštiti radnika od rizika zbog izloženosti karcinogenim, mutagenim ili reproduktivno toksičnim tvarima na radu (šesta pojedinačna direktiva u smislu članka 16. stavka 1. Direktive 89/391/EEZ) (SL L 158, 30. 4. 2004.)“.
U članku 2. iza točke 13. dodaje se nova točka 14. koja glasi:
„14) Direktiva (EU) 2022/431 Europskog parlamenta i Vijeća od 9. ožujka 2022. o izmjeni Direktive 2004/37/EZ o zaštiti radnika od rizika zbog izloženosti karcinogenim ili mutagenim tvarima na radu (SL L 88, 16. 3. 2022.)“.
Članak 3.
U članku 3. stavku 1. točka 5. mijenja se i glasi:
„5) razred opasnosti, kategorija opasnosti, oznaka upozorenja su pojmovi utvrđeni člankom 2. Uredbe (EZ) br. 1272/2008 Europskoga parlamenta i Vijeća od 16. prosinca 2008. o razvrstavanju, označivanju i pakiranju tvari i smjesa (SL L 353, 31. 12. 2008.) – u daljnjem tekstu: Uredba (EZ) br. 1272/2008. U tablici iz Priloga VII. ovoga Pravilnika prikazani su svi razredi i kategorije opasnosti, uz pripadajuće piktograme opasnosti i oznake upozorenja (H oznake) za kemikalije koje ispunjavaju kriterije za fizikalne opasnosti i opasnosti za zdravlje.“
U članku 3. stavku 1. iza točke 11. dodaju se nove točke 12., 13. i 14. koje glase:
„12) reproduktivno toksična kemikalija je tvar ili smjesa koja ispunjava kriterije za razvrstavanje u kategoriju 1.A ili 1.B reproduktivno toksičnih tvari, u skladu s odjeljkom 3.7. Uredbe (EZ) br. 1272/2008
13) reproduktivno toksična tvar bez utvrđenog praga je reproduktivno toksična tvar za koju ne postoji sigurna razina izloženosti za zdravlje radnika i koja je identificirana kao takva u stupcu s napomenama u Prilogu I. ovoga Pravilnika
14) reproduktivno toksična tvar s utvrđenimpragom je reproduktivno toksična tvar za koju postoji sigurna razina izloženosti ispod koje ne postoji rizik za zdravlje radnika i koja je identificirana kao takva u stupcu s napomenama u Prilogu I. ovoga Pravilnika“
Dosadašnje točke 12.-19. postaju točke 15.-22.
Dosadašnja točka 15. koja postaje točkom 18., dopunjuje se i glasi:
„18) biološka granična vrijednost (u daljnjem tekstu: BGV) je granica koncentracije odgovarajuće kemikalije, njezina metabolita ili pokazatelja učinka u odgovarajućem biološkom uzorku, kod koje prema sadašnjem stupnju saznanja ne dolazi do štetnih učinaka po zdravlje“
Članak 4.
U članku 5. stavku 2. točke b) i d) mijenjaju se i glase:
„b) informacije o predviđenim (identificiranim) uporabama te o sigurnosti i zaštiti zdravlja iz sigurnosno-tehničkog lista izrađenog i dostavljenog od dobavljača (proizvođača, uvoznika, daljnjeg korisnika, distributera) u skladu s člankom 31. Uredbe (EZ) br. 1907/2006
d) razinu, način i trajanje izloženosti“
U članku 5. stavak 4. mijenja se i glasi:
„(4) U procjeni rizika moraju biti utvrđene mjere koje će biti poduzete u skladu s odredbama članaka 6. i 7. ovoga Pravilnika, koja se redovito usklađuje i nadopunjuje s promjenama na mjestima rada zbog kojih dolazi do promjene rizika ili kada je to potrebno zbog rezultata zdravstvenog nadzora.“.
Iza stavka 5. dodaje se novi stavak 6. koji glasi:
„(6) Pri provedbi procjene rizika poslodavac mora posvetiti posebnu pažnju svim učincima na sigurnost i zdravlje radnika koji su izloženi posebnom riziku i, među ostalim, nastojati da se takvi radnici ne raspoređuju u područja u kojima mogu dolaziti u kontakt s karcinogenim, mutagenim ili reproduktivno toksičnim kemikalijama.“.
Dosadašnji stavci 6.,7. i 8. postaju stavci 7., 8. i 9.
Članak 5.
U članku 6. stavku 4. riječi: „ u člancima 7., 8. i 9. ovoga Pravilnika“, zamjenjuju se riječima: „u člancima 7., 8. i 11. ovoga Pravilnika“.
Članak 6.
U članku 11. stavku 1. iza riječi; „propisima“ dodaju se riječi: „i zdravstveno stručnim smjernicama“.
Na kraju stavka 3. briše se točka te se dodaje zarez i riječi: „u skladu s posebnim propisima i zdravstveno stručnim smjernicama.“.
Članak 7.
Naslov iznad članka 13. mijenja se i glasi: „DODATNE POSEBNE ODREDBE ZA KARCINOGENE, MUTAGENE ILI REPRODUKTIVNO TOKSIČNE KEMIKALIJE“
Podnaslov iznad članka 13. mijenja se i glasi:
„Opće dodatne obveze za karcinogene, mutagene ili reproduktivno toksične kemikalije“
Članak 13. mijenja se i glasi:
„(1) Procjena rizika mora obuhvatiti i sve slučajeve na granici dopuštenih GVI za karcinogene, mutagene ili reproduktivno toksične (u daljnjem tekstu: KMR) tvari, kao i slučajeve pri kojima može doći do apsorpcije takvih tvari u kožu i/ili kroz kožu radnika. Kada nalazi procjene rizika ukazuju na rizik po zdravlje ili sigurnost radnika, mora se spriječiti izlaganje radnika karcinogenim, mutagenim ili reproduktivno toksičnim kemikalijama (u daljnjem tekstu: KMR kemikalije).
(2) Poslodavac je obvezan organizirati rad na način da na poslove, gdje je procjenom rizika utvrđeno da radnici mogu doći u doticaj s KMR kemikalijama, ne rasporedi radnike mlađe od 18 godina, trudne radnice ili radnice koje doje te da senjihov doticaj s navedenim poslovima u potpunosti onemogući.
(3) Poslodavac smanjuje uporabu KMR kemikalije na mjestu rada posebno tako da je, ako je to tehnički moguće, zamijeni s tvari, smjesom ili postupkom koji, ovisno o slučaju, pod uvjetima uporabe nisu opasni ili su manje opasni po sigurnost i zdravlje radnika.
(4) Ako tehnički nije moguće zamijeniti KMR kemikalije s tvari, smjesom ili postupkom koji pod uvjetima uporabe nisu opasne ili su manje opasne po zdravlje ili sigurnost, poslodavac osigurava da se KMR kemikalije, koliko je tehnički moguće, proizvode i koriste u zatvorenom sustavu.
(5) Ako zatvoreni sustav tehnički nije moguće izvesti, poslodavac osigurava da se razina izloženosti radnika KMR tvari bez utvrđenog praga smanji na što je tehnički moguće nižu razinu.
(6) Ako tehnički nije moguće koristiti ili proizvoditi reproduktivno toksičnu tvar s utvrđenim pragom u zatvorenom sustavu, poslodavac osigurava da se rizik povezan s izloženošću radnika toj reproduktivno toksičnoj tvari s utvrđenim pragom svede na najmanju moguću mjeru.
(7) U pogledu reproduktivno toksičnih tvari koje nisu reproduktivno toksične tvari bez utvrđenog praga i reproduktivno toksične tvari s utvrđenim pragom, poslodavac primjenjuje stavak 6. ovoga članka.
(8) U slučaju iz stavka 7. ovoga članka, poslodavac pri provedbi procjene rizika iz stavka 1. ovoga članka propisno uzima u obzir mogućnost da za takvu reproduktivno toksičnu tvar možda ne postoji razina izloženosti koja je sigurna za zdravlje radnika te u tom pogledu utvrđuje odgovarajuće mjere.
(9) Izloženost radnika ne smije prijeći graničnu vrijednost izloženosti za KMR tvari utvrđenu u Prilogu I. ovoga Pravilnika.
(10) Pri svakoj uporabi KMR kemikalija, poslodavac mora provesti i sljedeće mjere:
1. ograničiti količine KMR kemikalije na mjestu rada
2. koristiti postojeće odgovarajuće postupke za mjerenje koncentracija KMR tvari, posebno za rano otkrivanje povećanih izlaganja nastalih nepredvidivim događajem ili akcidentom
3. osigurati higijenske mjere, posebno redovno čišćenje podova, zidova i drugih površina
4. označiti opasne zone uz uporabu odgovarajućih znakova upozorenja i opasnosti, uključujući znak o zabrani držanja i konzumiranja hrane i pića, kao i o zabrani pušenja
5. izraditi planove aktivnosti u slučajevima nužde koji mogu nastati pri neuobičajeno visokoj izloženosti
6. osigurati konstrukcije reakcijskih posuda koje ne zahtijevaju često čišćenje unutrašnjosti, planirajući mogućnost čišćenja takvih posuda tehničkom opremom uz zatvoren ulazni otvor
7. osigurati odvođenje KMR kemikalija na njihovom izvoru, sustavom lokalnog odvoda ili općom ventilacijom, pri čemu sve takve metode moraju biti odgovarajuće u skladu s propisima koji uređuju zaštitu okoliša i sustav javnog zdravstva
8. osigurati nadzor nad djelotvornošću sustava za odvođenje KMR kemikalija, u rokovima koji nisu dulji od 12 mjeseci
9. osigurati sredstva i način sigurne uporabe te sakupljanja, skladištenja i odlaganja otpadaka, posebno uporabom zabrtvljenih te jasno i vidljivo označenih spremnika.
(11) U okolnostima kada nije moguće tehničkim mjerama izvesti zatvoreni sustav, poslodavac poduzima i sljedeće mjere:
1. ako je tehnički izvedivo, spriječiti oslobađanje KMR kemikalije održavanjem odgovarajućeg podtlaka u sustavu koji treba biti redovito nadziran umjerenim mjernim uređajem
2. radne postupke prostorno i na siguran način odvojiti od ostalih radnih postupaka.
(12) Osposobljavanje radnika za rad na siguran način mora uključivati i sljedeće:
1. saznanja o novim ili izmijenjenim opasnostima i štetnostima, naročito zbog izloženosti novim KMR tvarima ili nizu različitih KMR tvari uključujući one sadržane u opasnim lijekovima ili u slučaju promijenjenih okolnosti povezanih s radom
2. obavljanje periodičke provjere znanja zbog izloženosti KMR kemikalijama, posebno ako se upotrebljavaju novi opasni medicinski proizvodi koji sadržavaju te tvari, odnosno u drugim okruženjima
3. upute i smjernice za rad s KMR kemikalijama, prema spoznajama i doktrinama medicine rada
4. obavješćivanje radnika o uređajima i s njima povezanim spremnicima koji sadržavaju KMR kemikalije te osiguranje da su svi spremnici, ambalaža ili uređaji koji sadržavaju KMR kemikalije jasno i čitljivo označeni i da su na njima jasno vidljivi znakovi upozorenja i opasnosti
5. upoznavanje sa svim aktivnostima koje trebaju poduzeti radnici u slučaju nezgoda i poremećaja u procesu rada, uključujući spasioce.
(13) Ako je zbog izloženosti olova i njegovih ionskih spojeva utvrđena kod radnika BGV iz Priloga IV ovoga Pravilnika, obvezan je zdravstveni nadzor radnika u skladu s postupcima navedenim u napomeni iz Priloga IV ovoga Pravilnika.
(14) Poslodavac je obvezan radnike obavijestiti o zahtjevu iz stavka 13. ovoga članka prije nego što ih rasporedi na obavljanje poslova koji uključuju rizik od KMR kemikalije.
(15) Poslodavac mora poduzeti odgovarajuće mjere tako da:
1. su radnici odnosno povjerenici radnika za zaštitu na radu uključeni u postupak odabira te upoznati s načinom uporabe osobne zaštitne opreme, a u slučaju nezgoda i poremećaja u procesu rada što prije obaviješteni o uzrocima takvih događaja
2. ima izrađen ažuran popis radnika koji rade s KMR kemikalijama, u skladu s procjenom rizika, te da nadležni specijalist medicine rada i tijelo nadležno za poslove inspekcije rada ima uvid u taj popis
3. svaki radnik ima uvid u podatke s popisa koji se na njega osobno odnose
4. radnici odnosno povjerenici radnika za zaštitu na radu imaju uvid u anonimne skupne podatke
5. je pristup u područje u kojem se obavljaju poslovi pri kojima postoji rizik za sigurnost i zdravlje radnika zbog izloženosti KMR kemikalijama dopušten samo onim radnicima koji zbog prirode svoga posla moraju raditi ili ulaziti u ta područja
6. da radnici ne konzumiraju hranu i piće te da ne puše na mjestima rada gdje postoji rizik od ugroženosti KMR kemikalijama
7. da se osobna zaštitna oprema na prikladan način čuva na jasno označenom mjestu te provjerava i čisti, ako je moguće prije uporabe, a obavezno poslije svake uporabe.“.
Članak 8.
U člancima 14.-17., te u podnaslovu ispred članka 16. riječi: „karcinogenim i/ili mutagenim kemikalijama“ zamjenjuju se riječima: „KMR kemikalijama“.
Članak 9.
U članku 15. stavku 1. točka a) mijenja se i glasi:
„a) djelatnostima i/ili industrijskim postupcima koji se obavljaju, uključujući i razloge za uporabu KMR kemikalija“
Članak 10.
U članku 16. stavci 9., 10. i 15. mijenjaju se i glase:
„(9) Ako se utvrde promjene zdravstvenog stanja radnika, koje bi mogle biti posljedica izloženosti KMR kemikalijama, ili ako se utvrdi prekoračena BGV, ugovorni specijalist medicine rada, zavod nadležan za zaštitu zdravlja na radu odnosno tijelo nadležno za poslove inspekcije rada mogu tražiti od poslodavca da, kod jednake izloženosti, obavi zdravstveni nadzor drugih radnika.“
(10) Prilikom obavljanja zdravstvenog nadzora ugovorni specijalist medicine rada i zavod nadležan za zaštitu zdravlja na radu mogu predložiti sve zaštitne ili preventivne mjere za svakog pojedinog radnika, o čemu se vodi individualna evidencija, te mogu odrediti da se zdravstveni nadzor nastavi i nakon završetka izlaganja sve dok smatraju da je to potrebno za zaštitu zdravlja radnika.
(15) Sve slučajeve karcinoma te o štetnim učincima na spolnu funkciju i plodnost odraslih radnika i radnica ili o razvojnoj toksičnosti kod potomstva,koji su moguća posljedica profesionalne izloženosti KMR kemikalijama, nadležni specijalist medicine rada mora prijaviti tijelu nadležnom za poslove inspekcije rada i zavodu nadležnom za zaštitu zdravlja na radu.“.
Članak 11.
U članku 17 stavci 1., 4. i 5. mijenjaju se i glase:
„(1) Poslodavac mora čuvati popis radnika iz članka 13. stavka 15. točke b) ovoga Pravilnika, izloženih karcinogenim i mutagenim kemikalijama, kao i rezultate mjerenja koncentracija tih kemikalija na mjestima rada najmanje 40 godina nakon prestanka izlaganja, a u odnosu na reproduktivno toksične kemikalije najmanje pet godina nakon prestanka izlaganja.
(4) Osobna evidencija zdravstvenih pregleda iz stavka 3. ovoga članka u odnosu na izloženost karcinogenim i mutagenim kemikalijama mora se čuvati najmanje 40 godina nakon prestanka izlaganja, a u odnosu na izloženost reproduktivno toksičnim kemikalijama najmanje pet godina.
(5) Ako poslodavac koji je upotrebljavao KMR kemikalije prestane sa svojom djelatnošću, ovlaštene ustanove odnosno nadležni specijalisti medicine rada u privatnoj praksi koji po propisima o zdravstvenoj zaštiti obavljaju djelatnost medicine rada, a koji su obavljali zdravstveni nadzor radnika poslodavca, dužni su evidencije pojedinačnih zdravstvenih pregleda radnika predati zavodu nadležnom za zaštitu zdravlja na radu.“.
Članak 12.
U Prilogu I. Tablica graničnih vrijednosti izloženosti (GVI) i kratkotrajnih graničnih vrijednosti izloženosti (KGVI) mijenja se i glasi:
kromovi (VI) spojevi koji su karcinogene tvari (kao Cr)
0,005
2017/2398
→ 0,010 mg/m3 do 17. 1. 2025. → 0,025 mg/m3 do 17. 1. 2025. za postupke zavarivanja ili rezanja plazmom ili slične takve postupke pri kojima nastaje dim
mineralna ulja koja su prethodno korištena u motorima s unutarnjim izgaranjem za podmazivanje i hlađenje pokretnih dijelova u motoru
2019/130
koža (3)
-
-
molibdenovi spojevi (kao Mo) -topivi spojevi -netopivi spojevi
5 10
10 20
110-91-8
203-815-1
morfolin
10
36
20
72
2006/15/EZ
64-18-6
200-579-1
mravlja kiselina
5
9
2006/15/EZ
-
-
nafte
100
400
91-20-3
202-049-5
naftalen
10
50
91/322/EEZ
68476-85-7
270-704-2
naftni plinovi, ukapljeni (ako ne sadrži ≥ 0,1 % 1,3-butadiena); naftni plin; [Složeni sastav ugljikovodika proizvedenih destilacijom nafte. Sastoji se od ugljikovodika s brojem ugljikovih atoma pretežito u području C3 do C7 i vrijući u području približno -40 °C do 80 °C (-40 °F do 176 °F).]
1000
1750
1250
2180
Karc 1A, Muta 1B
26628-22-8
247-852-1
natrijev azid
0,1
0,3
2000/39/EZ
koža
143-33-9
205-599-4
natrijev cijanid (kao cijanid)
1
5
2017/164/EU
koža
7631-90-5
231-548-0
natrijev hidrogensulfit; natrijev bisulfit
5
1310-73-2
215-185-5
natrijev hidroksid; kaustična soda
2
463-82-1
207-343-7
neopentan; 2,2-dimetilpropan
1000
3000
2006/15/EZ
7440-02-0
231-111-4
nikal
0,5
alergen koža
-
-
nikal – anorganski spojevi osim niklovog tetrakarbonila – topivi u vodi (kao Ni) – netopivi u vodi (kao Ni)
0,01 0,5
- 1
Karc 1A
-
-
spojevi nikla
-
0,01 (2)
0,05 (5)
-
-
2022/431/EU
Preosjetljivost kože
Granična vrijednost 0,01 mg/m3 primjenjuje se od 18. siječnja 2025.
Preosjetljivost dišnih putova
Granična vrijednost 0,05 mg/m3 primjenjuje se od 18. siječnja 2025. Do tada se primjenjuje granična vrijednost od 0,1 mg/m3.
dvovalentni anorganski spojevi žive uključujući živin(II) oksid i živin(II) klorid (mjeren kao Hg) (11)
0,02
2022/431/EU
-
-
živini organski spojevi (kao Hg)
0,01
(1) Inhalabilna čestica: ako su prašine tvrdog drva pomiješane s drugim vrstama drvne prašine, granična vrijednost primjenjuje se na sve drvne prašine koje se nalaze u toj smjesi.
(2) Respirabilna čestica.
(3) Znatan doprinos ukupnom opterećenju tijela moguć izloženošću preko kože.
(4) Mjereno kao elementarni ugljik.
(5) Frakcija koju je moguće udahnuti.
(6) Frakcija koju je moguće udahnuti. Frakcija koju je moguće udahnuti u onim državama članicama u kojima se na dan stupanja na snagu ove Direktive primjenjuje sustav biomonitoringa s biološkom graničnom vrijednosti do najviše 0,002 mg Cd/g kreatinina u urinu.
(7) Tvar može prouzročiti preosjetljivost kože i preosjetljivost dišnih putova.
(8) Tvar može prouzročiti preosjetljivost kože.
(9) Izmjereno ili izračunano u odnosu na vremenski ponderiranu prosječnu vrijednost za referentno osmosatno razdoblje.
(10) Tijekom praćenja izloženosti trebalo bi uzeti u obzir relevantne vrijednosti biološkog praćenja kako je predložio Znanstveni odbor za ograničenja profesionalne izloženosti kemijskim sredstvima (SCOEL).
(11) Tijekom praćenja izloženosti živi i njezinim dvovalentnim anorganskim spojevima treba uzeti u obzir relevantne tehnike biološkog praćenja kojima se dopunjuju indikativne granične vrijednosti profesionalne izloženosti.
(12) Prilikom odabira odgovarajuće metode praćenja izloženosti treba uzeti u obzir potencijalna ograničenja i smetnje koje se mogu pojaviti u prisutnosti drugih spojeva sumpora.
(13) Magla je definirana kao torakalna frakcija
(14) Frakcija koja udisanjem može doprijeti u pluća.
(15) Granična vrijednost kratkotrajne izloženosti u odnosu na referentno razdoblje od 1 minute.
Napomena o koži pripisana graničnim vrijednostima profesionalne izloženosti ukazuje na mogućnost većeg unosa kroz kožu.
Članak 13.
U Prilogu IV. Tablica bioloških graničnih vrijednosti, ispod retka CAS broj 7439-92-1 koji se odnosi na olovo (elementarno i anorganski spojevi), dodaje se novi redak koji glasi:
CAS broj
Štetna kemijska tvar
Karakteristični pokazatelj
Biološki uzorak
Vrijeme uzimanja uzoraka
Biološke granične vrijednosti
Napomena
Olovo i njegovi ionski spojevi
olovo
krv
70 µg Pb/100 ml krvi
zdravstveni nadzor provodi se ako je izloženost koncentraciji olova u zraku veća od 0,075 mg/m3, izračunato kao vremenski ponderirani prosjek tijekom 40 sati tjedno, ili ako se za pojedinačne radnike mjeri razina olova u krvi veća od 40 µg Pb/100 ml krvi.
Uporaba apsorpcijske spektrometrije ili metode koja daje jednako vrijedne rezultate
Članak 14.
Prilog VII. mijenja se i glasi:
PRILOG VII.
RAZVRSTAVANJE i OZNAČAVANJE opasnih tvari i smjesa prema
Uredbi (EZ) br. 1272/2008
(Uredba CLP-engl. Classification, Labelling and Packaging)
R a z v r s t a v a nj e
O z n a č a v a nj e
Opasnost
Kod kategorije
Piktogram
Oznaka opasnosti
(signalna riječ)
Oznake upozorenja (H)
Razred
Kategorija
Oznaka
Tekst upozorenja
FIZIKALNE OPASNOSTI – Dio 2. Priloga I.
Eksplozivi
Nestabilni eksploziv
Nestab. ekspl.
GHS01
Opasnost
H200
Nestabilni eksploziv
Podrazred 1.1
Ekspl. 1.1
H201
Eksplozivno; opasnost od eksplozije ogromnih razmjera
Podrazred 1.2
Ekspl. 1.2
H202
Eksplozivno;
velika opasnost od rasprskavanja
Podrazred 1.3
Ekspl. 1.3
H203
Eksplozivno; opasnost od vatre, udarnog vala ili rasprskavanja
Podrazred 1.4
Ekspl. 1.4
Upozorenje
H204
Opasnost od vatre ili rasprskavanja
Podrazred 1.5
Ekspl. 1.5
-
Opasnost
H205
U vatri može izazvati eksploziju ogromnih razmjera
Podrazred 1.6
Ekspl. 1.6
-
-
-
Nema oznake upozorenja
Desenzitirani eksplozivi
1. kategorija
Desen. ekspl. 1
GHS02
Opasnost
H206
Opasnost od vatre, udarnog vala ili rasprskavanja; povećan rizik od eksplozije ako je smanjen udio desenzitirajućeg agensa
2. kategorija
Desen. ekspl. 2
H207
Opasnost od vatre ili rasprskavanja; povećan rizik od eksplozije ako je smanjen udio desenzitirajućeg agensa
3. kategorija
Desen. ekspl. 3
Upozorenje
4. kategorija
Desen. ekspl. 4
H208
Opasnost od vatre; povećan rizik od eksplozije ako je smanjen udio desenzitirajućeg agensa
Zapaljivi plinovi
(uključujući kemijski nestabilne plinove)
1.A kategorija zapaljivih plinova i
plinovi svrstani u 1.A kategoriju koji ispunjavaju kriterije za piroforne ili nestabilne plinove kategorija A/B
Zap. plin 1.A
GHS02
Opasnost
H220
Vrlo lako zapaljivi plin
Pir. plin
H220
H232
Vrlo lako zapaljivi plin
Može se spontano zapaliti u dodiru sa zrakom
Kem. nestab. plin A
H220
H230
Vrlo lako zapaljivi plin
Može reagirati eksplozivno čak i bez prisustva zraka
Kem. nestab. plin B
H220
H231
Vrlo lako zapaljivi plin
Može reagirati eksplozivno čak i bez prisustva zraka pri povišenom tlaku i/ili temperaturi
1.B kategorija
Zap. plin 1.B
H221
Zapaljivi plin
2. kategorija
Zap. plin 2
-
Upozorenje
H221
Zapaljivi plin
Aerosoli
1. kategorija
Aerosol 1
GHS02
Opasnost
H222
H229
Vrlo lako zapaljivi aerosol
Spremnik pod tlakom: može se rasprsnuti ako se grije
2. kategorija
Aerosol 2
Upozorenje
H223
H229
Zapaljivi aerosol
Spremnik pod tlakom: može se rasprsnuti ako se grije
3. kategorija
Aerosol 3
-
Upozorenje
H229
Spremnik pod tlakom: može se rasprsnuti ako se grije
Oksidirajući plinovi
1. kategorija
Oks. plin 1
GHS03
Opasnost
H270
Može uzrokovati ili pojačati požar; oksidans
Plinovi pod tlakom(1)
Stlačeni plin
Stlač. plin
GHS04
Upozorenje
H280
Sadrži stlačeni plin; zagrijavanje može uzrokovati eksploziju
Ukapljeni plin
Ohlađeno ukapljeni plin
H281
Sadrži pothlađeni, ukapljeni plin; može uzrokovati kriogene opekline ili ozljede
Otopljeni plin
H280
Sadrži stlačeni plin; zagrijavanje može uzrokovati eksploziju
(1) = razred opasnost „Plinovi pod tlakom“ razvrstavaju se u jednu od četiri skupine u skladu s njihovim fizikalnim stanjem prilikom pakiranja tj. ne razvrstavaju se u kategorije
Zapaljive tekućine
1. kategorija
Zap. tek. 1
GHS02
Opasnost
H224
Vrlo lako zapaljiva tekućina i para
2. kategorija
Zap. tek. 2
H225
Lako zapaljiva tekućina i para
3. kategorija
Zap. tek. 3
Upozorenje
H226
Zapaljiva tekućina i para
Zapaljive krutine
1. kategorija
Zap. krut. 1
Opasnost
H228
Zapaljiva krutina
2. kategorija
Zap. krut. 2
Upozorenje
Samoreagirajuće tvari i smjese(2)
/
Organski peroksidi(2)
Tip A
Samoreag. A
GHS01
Opasnost
H240
Zagrijavanje može uzrokovati eksploziju
Org. peroks. A
Tip B
Samoreag. B
GHS01 + GHS02
H241
Zagrijavanje može
uzrokovati požar ili eksploziju
Org. peroks. B
Tipovi C i D
Samoreag. CD
GHS02
Opasnost
H242
Zagrijavanje može uzrokovati požar
Org. peroks. CD
Tipovi E i F
Samoreag. EF
Upozorenje
Org. peroks. EF
Tip G
Samoreag. G
-
-
-
-
Org. peroks. G
-
-
-
-
(2) = dva različita razreda opasnosti imaju iste kategorije (zbog toga su zajedno grupirani)
Piroforne tekućine
1. kategorija
Piro. tek. 1
GHS02
Opasnost
H250
Samozapaljivo u dodiru sa zrakom
Piroforne krutine
1. kategorija
Piro. krut. 1
Samozagrijavajuće tvari i smjese
1. kategorija
Samozagr. 1
Opasnost
H251
Samozagrijavanje; može
se zapaliti
2. kategorija
Samozagr. 2
Upozorenje
H252
Samozagrijavanje u velikim količinama; može se zapaliti
Tvari i smjese koje u dodiru s vodom oslobađaju zapaljive plinove
1. kategorija
Reakc. s vodom 1
Opasnost
H260
U dodiru s vodom oslobađa zapaljive plinove koji se mogu spontano zapaliti
2. kategorija
Reakc. s vodom 2
Opasnost
H261
U dodiru s vodom oslobađa zapaljive plinove
3. kategorija
Reakc. s vodom 3
Upozorenje
Oksidirajuće tekućine(2)
/
Oksidirajuće krutine(2)
1. kategorija
Oks. tek. 1
GHS03
Opasnost
H271
Može uzrokovati požar ili eksploziju; jaki oksidans
Oks. krut. 1
2. kategorija
Oks. tek. 2
Opasnost
H272
Može pojačati požar; oksidans
Oks. krut. 2
3. kategorija
Oks. tek. 3
Upozorenje
Oks. krut. 3
(2) = dva različita razreda opasnosti imaju iste kategorije (zbog toga su zajedno grupirani)
Tvari i smjese nagrizajuće za metale
1. kategorija
Nagriz. metal 1
GHS05
Upozorenje
H290
Može nagrizati metale
OPASNOSTI ZA ZDRAVLJE – Dio 3. Priloga I.
Akutna toksičnost
1. kategorija
Ak. toks. 1
GHS06
Opasnost
H300
H310
H330
Smrtonosno ako se proguta
Smrtonosno u dodiru s kožom
Smrtonosno ako se udiše
2. kategorija
Ak. toks. 2
3. kategorija
Ak. toks. 3
H301
H311
H331
Otrovno ako se proguta
Otrovno u dodiru s kožom
Otrovno ako se udiše
4. kategorija
Ak. toks. 4
GHS07
Upozorenje
H302
H312
H332
Štetno ako se proguta
Štetno u dodiru s kožom
Štetno ako se udiše
Nagrizanje/ nadraživanje kože
1. kategorija(3)
Nagriz. koža 1
GHS05
Opasnost
H314
Uzrokuje teške opekline kože i ozljede oka
Potkategorija 1.A
Nagriz. koža 1.A
Potkategorija 1.B
Nagriz. koža 1.B
Potkategorija 1.C
Nagriz. koža 1.C
2. kategorija
Nadraž. koža 2
GHS07
Upozorenje
H315
Nadražuje kožu
(3) = nagrizajuće tvari se razvrstavaju u 1. kategoriju ako nema dovoljno podataka za potkategorizaciju
Teška ozljeda oka/ nadraživanje oka
1. kategorija
Ozlj. oka 1
GHS05
Opasnost
H318
Uzrokuje teške ozljede oka
2. kategorija
Nadraž. oka 2
GHS07
Upozorenje
H319
Uzrokuje jako nadraživanje oka
Izazivanje preosjetljivosti dišnih putova ili kože
Preosjetljivost ako se udiše
1. kategorija(3) i potkategorije 1.A i 1.B
Resp. senz. 1., 1.A, 1.B
GHS08
Opasnost
H334
Ako se udiše može izazvati simptome alergije ili astme ili poteškoće s disanjem
Preosjetljivost u dodiru s kožom
1. kategorija(3) i potkategorije 1.A i 1.B
Derm. senz. 1., 1.A, 1.B
GHS07
Upozorenje
H317
Može izazvati alergijsku reakciju na koži
(3) = tvari se razvrstavaju u 1. kategoriju ako nema dovoljno podataka za potkategorizaciju
Mutageni učinak na zametne stanice
1. kategorija (Kategorija 1.A, 1.B)
Muta. 1, 1.A ili 1.B
GHS08
Opasnost
H340
Može izazvati genetska oštećenja (4)
2. kategorija
Muta. 2
Upozorenje
H341
Sumnja na moguća genetska oštećenja (4)
Karcinogenost
1. kategorija (Kategorija 1.A, 1.B)
Karc. 1, 1.A ili 1.B
Opasnost
H350
H350i
Može uzrokovati rak (4)
Može uzrokovati rak ako se udiše
2. kategorija
Karc. 2
Upozorenje
H351
Sumnja na moguće uzrokovanje raka (4)
(4) = navesti način izloženosti ako je nedvojbeno dokazano da niti jedan drugi način izloženosti ne uzrokuje takvu opasnost
Reproduktivna toksičnost
1. kategorija (Kategorija 1.A, 1.B)
Repr. 1, 1.A ili 1.B
GHS08
Opasnost
H360(5)
H360F(6)
H360D(6)
H360FD(6)
H360Fd(6)
H360Df(6)
Može štetno djelovati na plodnost ili naškoditi nerođenom djetetu
Može štetno djelovati na plodnost
Može naškoditi nerođenom djetetu
Može štetno djelovati na plodnost. Može naškoditi nerođenom djetetu.
Može štetno djelovati na plodnost. Sumnja na mogućnost štetnog djelovanja na nerođeno dijete.
Može naškoditi nerođenom djetetu. Sumnja na moguće štetno djelovanje na plodnost.
2. kategorija
Repr. 2
Upozorenje
H361(5)
H361f(6)
H361d(6)
H361fd(6)
Sumnja na moguće štetno djelovanje na plodnost ili mogućnost štetnog djelovanja na nerođeno dijete
Sumnja na moguće štetno djelovanje na plodnost
Sumnja na mogućnost štetnog djelovanja na nerođeno dijete
Sumnja na moguće štetno djelovanje na plodnost. Sumnja na mogućnost štetnog djelovanja na nerođeno dijete.
Dodatna kategorija za učinke na dojenje ili dojenjem
Lakt.
-
-
H362
Može štetno djelovati na djecu koja se hrane majčinim mlijekom
(5) = (navesti konkretan učinak ako je poznat) (navesti način izloženosti ako je nedvojbeno dokazano da niti jedan drugi način izloženosti ne uzrokuje takvu opasnost)
(6) F = Plodnost, D = u razvoju (mala slova f, d = sumnja na moguće štetno djelovanje)
Specifična toksičnost za ciljane organe – jednokratno izlaganje
1. kategorija
TCOJ 1
GHS08
Opasnost
H370
Uzrokuje oštećenje organa (7)
2. kategorija
TCOJ 2
Upozorenje
H371
Može uzrokovati oštećenje organa (7)
3. kategorija
TCOJ 3
GHS07
Upozorenje
H335
Može nadražiti dišni sustav
H336
Može izazvati pospanost ili vrtoglavicu
(7) = (ili navesti sve organe na koje djeluje ako je poznato) (navesti način izloženosti ako je nedvojbeno dokazano da niti jedan drugi način izloženosti ne uzrokuje takvu opasnost)
Specifična toksičnost za ciljane organe – ponavljano izlaganje
1. kategorija
TCOP 1
GHS08
Opasnost
H372
Uzrokuje oštećenje organa (8) tijekom produljene ili ponavljane izloženosti (9)
2. kategorija
TCOP 2
Upozorenje
H373
Može uzrokovati oštećenje organa (8) ijekom produljene ili ponavljane izloženosti (9)
(8) = (ili navesti sve organe na koje djeluje ako je poznato)
(9) = (navesti način izloženosti ako je nedvojbeno dokazano da niti jedan drugi način izloženosti ne uzrokuje takvu opasnost)
Opasnost od aspiracije
1. kategorija
Aspir. toks. 1
GHS08
Opasnost
H304
Može biti smrtonosno ako se proguta i uđe u dišni sustav
OPASNOSTI ZA OKOLIŠ – Dio 4. Priloga I.
Opasno za vodeni okoliš
1. kategorija akutne toksičnosti
Ak. toks. vod. okol. 1
GHS09
Upozorenje
H400
Vrlo otrovno za vodeni okoliš
1. kategorija kronične toksičnosti
Kron. toks. vod. okol. 1
H410
Vrlo otrovno za vodeni okoliš s dugotrajnim učincima
2. kategorija kronične toksičnosti
Kron. toks. vod. okol. 2
-
H411
Otrovno za vodeni okoliš s dugotrajnim učincima
3. kategorija kronične toksičnosti
Kron. toks. vod. okol. 3
-
-
H412
Štetno za vodeni okoliš s dugotrajnim učincima
4. kategorija kronične toksičnosti
Kron. toks. vod. okol. 4
H413
Može uzrokovati dugotrajne štetne učinke na vodeni okoliš
DODATNE OPASNOSTI - Dio 5. Priloga I.
Opasno za ozonski omotač
1. kategorija
Ozon 1
GHS07
Upozorenje
H420
Štetno za zdravlje ljudi i okoliš zbog uništavanja ozona u višoj atmosferi
Prijedlog
Na temelju članka 45. stavka 5., a u vezi s člankom 49. stavkom 5. Zakona o zaštiti na radu (»Narodne novine«, br. 71/14, 118/14, 94/18 i 96/18), ministar nadležan za rad uz suglasnost ministra zdravstva i prethodnu suglasnost ministra vanjskih i europskih poslova, donosi
Pravilnik o izmjenama i dopunama Pravilnika o zaštiti radnika od izloženosti opasnim kemikalijama na radu, graničnim vrijednostima izloženosti i biološkim graničnim vrijednostima
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 1.
U Pravilniku o zaštiti radnika od izloženosti opasnim kemikalijama na radu, graničnim vrijednostima izloženosti i biološkim graničnim vrijednostima („Narodne novine“, br. 91/18 i 1/21) u članku 1. stavak 1. mijenja se i glasi:
„(1) Ovim se Pravilnikom utvrđuju obveze poslodavca i minimalni zahtjevi za sigurnost i zaštitu zdravlja radnika od rizika pri radu s opasnim kemikalijama, uključujući karcinogene, mutagene i reproduktivno toksične kemikalije , mjere i postupanja za sprječavanje i smanjenje rizika te se propisuju granične vrijednosti izloženosti za opasne tvari koje mogu biti prisutne na mjestima rada kao posljedica bilo koje radne aktivnosti.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 2.
U članku 2. točka 2. mijenja se i glasi:
„2) Direktiva 2004/37/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 29. travnja 2004. o zaštiti radnika od rizika zbog izloženosti karcinogenim, mutagenim ili reproduktivno toksičnim tvarima na radu (šesta pojedinačna direktiva u smislu članka 16. stavka 1. Direktive 89/391/EEZ) (SL L 158, 30. 4. 2004.)“.
U članku 2. iza točke 13. dodaje se nova točka 14. koja glasi:
„14) Direktiva (EU) 2022/431 Europskog parlamenta i Vijeća od 9. ožujka 2022. o izmjeni Direktive 2004/37/EZ o zaštiti radnika od rizika zbog izloženosti karcinogenim ili mutagenim tvarima na radu (SL L 88, 16. 3. 2022.)“.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 3.
U članku 3. stavku 1. točka 5. mijenja se i glasi:
„5) razred opasnosti, kategorija opasnosti, oznaka upozorenja su pojmovi utvrđeni člankom 2. Uredbe (EZ) br. 1272/2008 Europskoga parlamenta i Vijeća od 16. prosinca 2008. o razvrstavanju, označivanju i pakiranju tvari i smjesa (SL L 353, 31. 12. 2008.) – u daljnjem tekstu: Uredba (EZ) br. 1272/2008. U tablici iz Priloga VII. ovoga Pravilnika prikazani su svi razredi i kategorije opasnosti, uz pripadajuće piktograme opasnosti i oznake upozorenja (H oznake) za kemikalije koje ispunjavaju kriterije za fizikalne opasnosti i opasnosti za zdravlje.“
U članku 3. stavku 1. iza točke 11. dodaju se nove točke 12., 13. i 14. koje glase:
„12) reproduktivno toksična kemikalija je tvar ili smjesa koja ispunjava kriterije za razvrstavanje u kategoriju 1.A ili 1.B reproduktivno toksičnih tvari, u skladu s odjeljkom 3.7. Uredbe (EZ) br. 1272/2008
13) reproduktivno toksična tvar bez utvrđenog praga je reproduktivno toksična tvar za koju ne postoji sigurna razina izloženosti za zdravlje radnika i koja je identificirana kao takva u stupcu s napomenama u Prilogu I. ovoga Pravilnika
14) reproduktivno toksična tvar s utvrđenim pragom je reproduktivno toksična tvar za koju postoji sigurna razina izloženosti ispod koje ne postoji rizik za zdravlje radnika i koja je identificirana kao takva u stupcu s napomenama u Prilogu I. ovoga Pravilnika“
Dosadašnje točke 12.-19. postaju točke 15.-22.
Dosadašnja točka 15. koja postaje točkom 18., dopunjuje se i glasi:
„18) biološka granična vrijednost (u daljnjem tekstu: BGV) je granica koncentracije odgovarajuće kemikalije, njezina metabolita ili pokazatelja učinka u odgovarajućem biološkom uzorku, kod koje prema sadašnjem stupnju saznanja ne dolazi do štetnih učinaka po zdravlje“
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 4.
U članku 5. stavku 2. točke b) i d) mijenjaju se i glase:
„b) informacije o predviđenim (identificiranim) uporabama te o sigurnosti i zaštiti zdravlja iz sigurnosno-tehničkog lista izrađenog i dostavljenog od dobavljača (proizvođača, uvoznika, daljnjeg korisnika, distributera) u skladu s člankom 31. Uredbe (EZ) br. 1907/2006
d) razinu, način i trajanje izloženosti“
U članku 5. stavak 4. mijenja se i glasi:
„(4) U procjeni rizika moraju biti utvrđene mjere koje će biti poduzete u skladu s odredbama članaka 6. i 7. ovoga Pravilnika, koja se redovito usklađuje i nadopunjuje s promjenama na mjestima rada zbog kojih dolazi do promjene rizika ili kada je to potrebno zbog rezultata zdravstvenog nadzora.“.
Iza stavka 5. dodaje se novi stavak 6. koji glasi:
„(6) Pri provedbi procjene rizika poslodavac mora posvetiti posebnu pažnju svim učincima na sigurnost i zdravlje radnika koji su izloženi posebnom riziku i, među ostalim, nastojati da se takvi radnici ne raspoređuju u područja u kojima mogu dolaziti u kontakt s karcinogenim, mutagenim ili reproduktivno toksičnim kemikalijama.“.
Dosadašnji stavci 6.,7. i 8. postaju stavci 7., 8. i 9.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 5.
U članku 6. stavku 4. riječi: „ u člancima 7., 8. i 9. ovoga Pravilnika“, zamjenjuju se riječima: „u člancima 7., 8. i 11. ovoga Pravilnika“.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 6.
U članku 11. stavku 1. iza riječi; „propisima“ dodaju se riječi: „i zdravstveno stručnim smjernicama“.
Na kraju stavka 3. briše se točka te se dodaje zarez i riječi: „u skladu s posebnim propisima i zdravstveno stručnim smjernicama.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 7.
Naslov iznad članka 13. mijenja se i glasi:
„DODATNE POSEBNE ODREDBE ZA KARCINOGENE, MUTAGENE ILI REPRODUKTIVNO TOKSIČNE KEMIKALIJE“
Podnaslov iznad članka 13. mijenja se i glasi:
„Opće dodatne obveze za karcinogene, mutagene ili reproduktivno toksične kemikalije“
Članak 13. mijenja se i glasi:
„(1) Procjena rizika mora obuhvatiti i sve slučajeve na granici dopuštenih GVI za karcinogene, mutagene ili reproduktivno toksične ( u daljnjem tekstu: KMR ) tvari , kao i slučajeve pri kojima može doći do apsorpcije takvih tvari u kožu i/ili kroz kožu radnika. Kada nalazi procjene rizika ukazuju na rizik po zdravlje ili sigurnost radnika, mora se spriječiti izlaganje radnika karcinogenim, mutagenim ili reproduktivno toksičnim kemikalijama ( u daljnjem tekstu: KMR kemikalije) .
(2) Poslodavac je obvezan organizirati rad na način da na poslove, gdje je procjenom rizika utvrđeno da radnici mogu doći u doticaj s KMR kemikalijama, ne rasporedi radnike mlađe od 18 godina, trudne radnice ili radnice koje doje te da se njihov doticaj s navedenim poslovima u potpunosti onemogući.
(3) Poslodavac smanjuje uporabu KMR kemikalije na mjestu rada posebno tako da je, ako je to tehnički moguće, zamijeni s tvari, smjesom ili postupkom koji, ovisno o slučaju, pod uvjetima uporabe nisu opasni ili su manje opasni po sigurnost i zdravlje radnika.
(4) Ako tehnički nije moguće zamijeniti KMR kemikalije s tvari, smjesom ili postupkom koji pod uvjetima uporabe nisu opasne ili su manje opasne po zdravlje ili sigurnost, poslodavac osigurava da se KMR kemikalije, koliko je tehnički moguće, proizvode i koriste u zatvorenom sustavu.
(5) Ako zatvoreni sustav tehnički nije moguće izvesti, poslodavac osigurava da se razina izloženosti radnika KMR tvari bez utvrđenog praga smanji na što je tehnički moguće nižu razinu.
(6) Ako tehnički nije moguće koristiti ili proizvoditi reproduktivno toksičnu tvar s utvrđenim pragom u zatvorenom sustavu, poslodavac osigurava da se rizik povezan s izloženošću radnika toj reproduktivno toksičnoj tvari s utvrđenim pragom svede na najmanju moguću mjeru.
(7) U pogledu reproduktivno toksičnih tvari koje nisu reproduktivno toksične tvari bez utvrđenog praga i reproduktivno toksične tvari s utvrđenim pragom, poslodavac primjenjuje stavak 6. ovoga članka.
(8) U slučaju iz stavka 7. ovoga članka, poslodavac pri provedbi procjene rizika iz stavka 1. ovoga članka propisno uzima u obzir mogućnost da za takvu reproduktivno toksičnu tvar možda ne postoji razina izloženosti koja je sigurna za zdravlje radnika te u tom pogledu utvrđuje odgovarajuće mjere.
(9) Izloženost radnika ne smije prijeći graničnu vrijednost izloženosti za KMR tvari utvrđenu u Prilogu I. ovoga Pravilnika.
(10) Pri svakoj uporabi KMR kemikalija, poslodavac mora provesti i sljedeće mjere:
1. ograničiti količine KMR kemikalije na mjestu rada
2. koristiti postojeće odgovarajuće postupke za mjerenje koncentracija KMR tvari , posebno za rano otkrivanje povećanih izlaganja nastalih nepredvidivim događajem ili akcidentom
3. osigurati higijenske mjere, posebno redovno čišćenje podova, zidova i drugih površina
4. označiti opasne zone uz uporabu odgovarajućih znakova upozorenja i opasnosti, uključujući znak o zabrani držanja i konzumiranja hrane i pića, kao i o zabrani pušenja
5. izraditi planove aktivnosti u slučajevima nužde koji mogu nastati pri neuobičajeno visokoj izloženosti
6. osigurati konstrukcije reakcijskih posuda koje ne zahtijevaju često čišćenje unutrašnjosti, planirajući mogućnost čišćenja takvih posuda tehničkom opremom uz zatvoren ulazni otvor
7. osigurati odvođenje KMR kemikalija na njihovom izvoru, sustavom lokalnog odvoda ili općom ventilacijom, pri čemu sve takve metode moraju biti odgovarajuće u skladu s propisima koji uređuju zaštitu okoliša i sustav javnog zdravstva
8. osigurati nadzor nad djelotvornošću sustava za odvođenje KMR kemikalija, u rokovima koji nisu dulji od 12 mjeseci
9. osigurati sredstva i način sigurne uporabe te sakupljanja, skladištenja i odlaganja otpadaka, posebno uporabom zabrtvljenih te jasno i vidljivo označenih spremnika.
(11) U okolnostima kada nije moguće tehničkim mjerama izvesti zatvoreni sustav, poslodavac poduzima i sljedeće mjere:
1. ako je tehnički izvedivo, spriječiti oslobađanje KMR kemikalije održavanjem odgovarajućeg podtlaka u sustavu koji treba biti redovito nadziran umjerenim mjernim uređajem
2. radne postupke prostorno i na siguran način odvojiti od ostalih radnih postupaka.
(12) Osposobljavanje radnika za rad na siguran način mora uključivati i sljedeće:
1. saznanja o novim ili izmijenjenim opasnostima i štetnostima, naročito zbog izloženosti novim KMR tvarima ili nizu različitih KMR tvari uključujući one sadržane u opasnim lijekovima ili u slučaju promijenjenih okolnosti povezanih s radom
2. obavljanje periodičke provjere znanja zbog izloženosti KMR kemikalijama, posebno ako se upotrebljavaju novi opasni medicinski proizvodi koji sadržavaju te tvari, odnosno u drugim okruženjima
3. upute i smjernice za rad s KMR kemikalijama, prema spoznajama i doktrinama medicine rada
4. obavješćivanje radnika o uređajima i s njima povezanim spremnicima koji sadržavaju KMR kemikalije te osiguranje da su svi spremnici, ambalaža ili uređaji koji sadržavaju KMR kemikalije jasno i čitljivo označeni i da su na njima jasno vidljivi znakovi upozorenja i opasnosti
5. upoznavanje sa svim aktivnostima koje trebaju poduzeti radnici u slučaju nezgoda i poremećaja u procesu rada, uključujući spasioce.
(13) Ako je zbog izloženosti olova i njegovih ionskih spojeva utvrđena kod radnika BGV iz Priloga IV ovoga Pravilnika, obvezan je zdravstveni nadzor radnika u skladu s postupcima navedenim u napomeni iz Priloga IV ovoga Pravilnika.
(14) Poslodavac je obvezan radnike obavijestiti o zahtjevu iz stavka 13. ovoga članka prije nego što ih rasporedi na obavljanje poslova koji uključuju rizik od KMR kemikalije.
(15) Poslodavac mora poduzeti odgovarajuće mjere tako da:
1. su radnici odnosno povjerenici radnika za zaštitu na radu uključeni u postupak odabira te upoznati s načinom uporabe osobne zaštitne opreme, a u slučaju nezgoda i poremećaja u procesu rada što prije obaviješteni o uzrocima takvih događaja
2. ima izrađen ažuran popis radnika koji rade s KMR kemikalijama, u skladu s procjenom rizika, te da nadležni specijalist medicine rada i tijelo nadležno za poslove inspekcije rada ima uvid u taj popis
3. svaki radnik ima uvid u podatke s popisa koji se na njega osobno odnose
4. radnici odnosno povjerenici radnika za zaštitu na radu imaju uvid u anonimne skupne podatke
5. je pristup u područje u kojem se obavljaju poslovi pri kojima postoji rizik za sigurnost i zdravlje radnika zbog izloženosti KMR kemikalijama dopušten samo onim radnicima koji zbog prirode svoga posla moraju raditi ili ulaziti u ta područja
6. da radnici ne konzumiraju hranu i piće te da ne puše na mjestima rada gdje postoji rizik od ugroženosti KMR kemikalijama
7. da se osobna zaštitna oprema na prikladan način čuva na jasno označenom mjestu te provjerava i čisti, ako je moguće prije uporabe, a obavezno poslije svake uporabe.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 8.
U člancima 14.-17., te u podnaslovu ispred članka 16. riječi: „karcinogenim i/ili mutagenim kemikalijama“ zamjenjuju se riječima: „KMR kemikalijama“.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 9.
U članku 15. stavku 1. točka a) mijenja se i glasi:
„a) djelatnostima i/ili industrijskim postupcima koji se obavljaju, uključujući i razloge za uporabu KMR kemikalija“
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 10.
U članku 16. stavci 9., 10. i 15. mijenjaju se i glase:
„(9) Ako se utvrde promjene zdravstvenog stanja radnika, koje bi mogle biti posljedica izloženosti KMR kemikalijama, ili ako se utvrdi prekoračena BGV , ugovorni specijalist medicine rada, zavod nadležan za zaštitu zdravlja na radu odnosno tijelo nadležno za poslove inspekcije rada mogu tražiti od poslodavca da, kod jednake izloženosti, obavi zdravstveni nadzor drugih radnika.“
(10) Prilikom obavljanja zdravstvenog nadzora ugovorni specijalist medicine rada i zavod nadležan za zaštitu zdravlja na radu mogu predložiti sve zaštitne ili preventivne mjere za svakog pojedinog radnika, o čemu se vodi individualna evidencija , te mogu odrediti da se zdravstveni nadzor nastavi i nakon završetka izlaganja sve dok smatraju da je to potrebno za zaštitu zdravlja radnika.
(15) Sve slučajeve karcinoma te o štetnim učincima na spolnu funkciju i plodnost odraslih radnika i radnica ili o razvojnoj toksičnosti kod potomstva, koji su moguća posljedica profesionalne izloženosti KMR kemikalijama, nadležni specijalist medicine rada mora prijaviti tijelu nadležnom za poslove inspekcije rada i zavodu nadležnom za zaštitu zdravlja na radu.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 11.
U članku 17 stavci 1., 4. i 5. mijenjaju se i glase:
„(1) Poslodavac mora čuvati popis radnika iz članka 13. stavka 15. točke b) ovoga Pravilnika, izloženih karcinogenim i mutagenim kemikalijama, kao i rezultate mjerenja koncentracija tih kemikalija na mjestima rada najmanje 40 godina nakon prestanka izlaganja, a u odnosu na reproduktivno toksične kemikalije najmanje pet godina nakon prestanka izlaganja.
(4) Osobna evidencija zdravstvenih pregleda iz stavka 3. ovoga članka u odnosu na izloženost karcinogenim i mutagenim kemikalijama mora se čuvati najmanje 40 godina nakon prestanka izlaganja, a u odnosu na izloženost reproduktivno toksičnim kemikalijama najmanje pet godina.
(5) Ako poslodavac koji je upotrebljavao KMR kemikalije prestane sa svojom djelatnošću, ovlaštene ustanove odnosno nadležni specijalisti medicine rada u privatnoj praksi koji po propisima o zdravstvenoj zaštiti obavljaju djelatnost medicine rada, a koji su obavljali zdravstveni nadzor radnika poslodavca, dužni su evidencije pojedinačnih zdravstvenih pregleda radnika predati zavodu nadležnom za zaštitu zdravlja na radu.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 12.
U Prilogu I. Tablica graničnih vrijednosti izloženosti (GVI) i kratkotrajnih graničnih vrijednosti izloženosti (KGVI) mijenja se i glasi:
CAS
broj
EZ
broj
IME TVARI
GVI
KGVI
Direktiva
Napomena
ppm
mg/m³
ppm
mg/m³
75-07-0
200-836-8
acetaldehid
20
37
50
92
108-24-7
203564-8
acetanhidrid
0,5
2,5
2
10
50-78-2
200-064-1
o-acetilsalicilna kiselina
5
67-64-1
200-662-2
aceton
500
1210
2000/39/EZ
75-05-8
200-835-2
acetonitril;
cijanometan
40
70
2006/15/EZ
koža
79-06-1
201-173-7
akrilamid
0,1
2017/2398
koža, alergen koža (3), Karc 1B,
Muta 1B
79-10-7
201-177-9
akrilna kiselina;
prop-2-enonska kiselina
10
29
20 (15)
59 (15)
2017/164/EU
(KGVI se odnosi na 1 min)
107-13-1
203-466-5
akrilonitril
0,45
1
1,8
4
2022/431/EU
koža (3 i 8), alergen koža, Karc 1B
107-02-8
203-453-4
akrolein;
akrilaldehid;
prop-2-enal
0,02
0,05
0,05
0,12
2017/164/EU
309-00-2
206-215-8
aldrin (ISO)
0,25
107-18-6
203-470-7
alil-alkohol
2
4,8
5
12,1
2000/39/EZ
koža
107-11-9
203-463-9
alilamin
2
5
6
14
106-92-3
203-442-4
alil-2,3-epoksipropil-eter;
alil-glicidil-eter;
prop-2-en-1-il-2,3-epoksipropil-eter
5
24
koža, alergen koža
-
-
aluminijevi alkilni spojevi
(trietil, trimetil i dr.)
2
7429-90-5
231-072-3
aluminij
10 U
4 R
1344-28-1
215-691-6
aluminijev oksid
10 U
4 R
-
-
aluminijeve topive soli
2
625-16-1
-
amilacetat, terc
50
270
100
540
2000/39/EZ
141-43-5
205-483-3
2-aminoetanol;
etanolamin
1
2,5
3
7,6
2006/15/EZ
koža
99-55-8
202-765-8
2-amino-4-nitrotoluen;
5-nitro-o-toluidin
1
1
106-49-0
203-403-1
4-aminotoluen
1
4,46
2
8,92
2019/1831
koža
504-29-0
207-988-4
2-aminopiridin
0,5
2
2
8
61-82-5
200-521-5
amitrol (ISO);
1,2,4-triazol-3-ilamin
0,2
2017/164/EU
7664-41-7
231-635-3
amonijak, bezvodni
20
14
50
36
2000/39/EZ
12125-02-9
235-186-4
amonijev klorid
10
20
7773-06-0
231-871-7
amonijev sulfamidat
10
20
69-53-4
200-709-7
ampicilin
0,1
108-31-6
203-571-6
anhidrid maleinske kiseline
0,1
0,41
0,2
0,8
alergen
(koža i udisanje)
552-30-7
209-008-0
anhidrid trimetilne kiseline;
1,2-anhidrid benzen-1,2,4-trikarboksilne kiseline
0,04
0,12
alergen
(koža i udisanje)
62-53-3
200-539-3
anilin (10)
2
7,74
5
19,35
2019/1831
alergen koža
90-04-0
201-963-1
o-anisidin; 2-metoksianilin
0,1
0,5
Karc 1B
104-94-9
203-254-2
p-anisidin; 4-metoksianilin
0,1
0,5
7783-56-4
232-009-2
antimonov trifluorid
(kao Sb)
0,5
10025-91-9
233-047-2
antimonov triklorid
(kao Sb)
0,5
1309-64-4
215-175-0
antimonov trioksid
(kao Sb)
0,5
7647-18-9
231-601-8
antimonov pentaklorid (kao Sb)
0,5
7440-36-0
231-146-5
antimon i drugi spojevi (kao Sb) osim atimonovog trihidrida (antimonovodik)
0,5
86-88-4
201-706-3
antu (ISO);
1-(1-naftil)-2-tiourea
0,3
26125-61-1
-
p-aramid respirabilna vlakna
0,5
(vl/cm3)
1327-53-3
215-481-4
arsenov trioksid;
diarsenov trioksid
(kao As)
0,1
Karc 1A
1303-28-2
215-116-9
arsenov pentoksid;
arsenov oksid;
diarsenov pentoksid
(kao As)
0,1
Karc 1A
-
-
arsenska kiselina i njezine soli, kao i anorganski spojevi arsena
0,01 (5)
2019/983
Za sektor taljenja bakra granična vrijednost primjenjuje se od 11. srpnja 2023.
7778-39-4
231-901-9
arsenska kiselina i njezine soli
0,1
Karc 1A
7440-38-2
231-148-6
arsen i drugi arsenovi spojevi
(izuzev arsina)
0,1
7784-42-1
232-066-3
arsin
0,05
0,16
8052-42-4
232-490-9
asfalt (bitumen)
5
10
1912-24-9
217-617-8
atrazin (ISO);
2-kloro-4-etilamin-6-izopropilamin-1,3,5-triazin
2
alergen koža
77536-66-4
-
azbest-aktinolit
0,1
(vl/cm3)
2009/148/EZ
Karc 1A
12172-73-5
-
azbest-amosit
0,1
(vl/cm3)
2009/148/EZ
Karc 1A
77536-67-5
-
azbest-antofilit
0,1
(vl/cm3)
2009/148/EZ
Karc 1A
12001-29-5
-
azbest-krizotil
0,1
(vl/cm3)
2009/148/EZ
Karc 1A
12001-28-4
-
azbest-krokidolit
0,1
(vl/cm3)
2009/148/EZ
Karc 1A
77536-68-6
-
azbest-tremolit
0,1
(vl/cm3)
2009/148/EZ
Karc 1A
86-50-0
201-676-1
azinfos-metil (ISO);
O,O-dimetil-4-oksobenzotriazin-3-il-metil-fosforoditioat
0,2
alergen koža
41083-11-8
255-209-1
azociklotin (ISO);
1-(tricikloheksilstanil)-1H-1,2,4-triazol
0,1
0,2
koža
123-77-3
204-650-8
C,C’-azodi(formamid)
1
3
alergen udisanje
7440-50-8
231-159-6
bakar
– dim (kao Cu)
– prašina (kao Cu)
0,2
1
–
2
513-77-9
208-167-3
barijev karbonat
0,5
13477-00-4
236-760-7
barijev klorat
0,5
10361-37-2
233-788-1
barijev klorid
0,5
13465-95-7
236-710-4
barijev perklorat
0,5
1304-29-6
215-128-4
barijev peroksid
0,5
50864-67-0
256-814-3
barijevi polisulfidi
0,5
koža
-
-
barij
(topljivi spojevi kao Ba)
0,5
2006/15/EZ
7727-43-7
231-784-4
barijev sulfat
10 U
4 R
17804-35-2
241-775-7
benomil (ISO);
metil 1-(butilkarbamoil)benzimidazol-2-ilkarbamat
10
koža, alergen koža,
Muta 1B, Repr 1B
71-43-2
200-753-7
benzen
0,2
0,66
2022/431/EU
Karc 1A, Muta 1B
koža (3),
Granična vrijednost 1 ppm (3,25 mg/m3 do 5. travnja 2024. Granična vrijednost 0,5 ppm (1,65 mg/m3) od 5. travnja 2024. do 5. travnja 2026.
92-87-5
202-199-1
benzidin;
1,1'-bifenil-4,4'-diamin;
4,4'-diaminobifenil;
bifenil-4,4'-ilendiamin
1
Karc 1A
85-68-7
201-622-7
benzil butil ftalat;
BBP
5
Repr 1B
100-44-7
202-853-6
benzil-klorid;
α-klorotoluen
0,5
2,6
1,5
7,9
koža, Karc 1B
86290-81-5
289-220-8
benzin;
nisko-vrijući benzin – nespecificiran
300
500
Karc 1B, Muta 1B
50-32-8
200-028-5
benzo[a]piren;
benzo[def]krizen
0,002
0,008
alergen koža, Karc 1B, Muta 1B, Repr 1B
98-07-7
202-634-5
benzotriklorid;
α,α,α-triklorotoluen
0,012
0,1
0,048
0,4
koža, Karc 1B
7440-41-7
231-150-7
berilij
0,002
koža, alergen koža, Karc 1B
1304-56-9
215-133-1
berilijev oksid
0,002
koža, alergen koža, Karc 1B
-
-
berilijevi spojevi (kao Be) osim alumij berilij silikata
0,0002
(5)
2019/983
koža, preosjetljivost kože i dišnih puteva (7),
Karc 1B
Granična vrijednost 0,0006 mg/m3 do 11. srpnja 2026.
92-52-4
202-163-5
bifenil;
difenil
0,2
1,3
koža
80-05-7
201-245-8
bisfenol A;
4,4'-izopropili-dendifenol
2 (5)
2017/164/EU
alergen koža, Repr 1B
117-81-7
204-211-0
bis(2-etilheksil)-ftalat;
di-(2-etil-heksil)-ftalat;
DEHP
5
10
Repr 1B
542-88-1
208-832-8
bis(klorometil)-eter;
oksibis(klorometan)
0,001
0,005
Karc 1A
76-22-2
200-945-0
bornan-2-on
2
13
3
19
1303-86-2
215-125-8
borov oksid;
diborov trioksid
10
20
Repr 1B
10294-33-4
233-657-9
borov tribromid
1
10
314-40-9
206-245-1
bromacil (ISO)
1
11
2
22
7726-95-6
231-778-1
Brom
0,1
0,7
2006/15/EZ
74-96-4
200-825-8
bromoetan;
etil-bromid
5
20
593-60-2
209-800-6
bromoetilen
1
4,4
2017/2398
Karc 1B
74-83-9
200-813-2
bromometan;
metilbromid
5
20
15
59
koža
8003-34-7
-
buhač (pročišćen od osjetljivih laktona)
1
2006/15/EZ
106-97-8
203-448-7
butan
600
1450
750
1810
106-97-8
203-448-7
butan (sadrži ≥ 0.1 % butadiena (203-450-8))
10
22
Karc 1A, Muta 1B
106-99-0
203-450-8
1,3-butadien;
buta-1,3-dien
1
2,2
2017/2398
Karc 1A, Muta 1B
71-36-3
200-751-6
butan-1-ol;
n-butanol
50
154
koža
78-92-2
201-158-5
butan-2-ol
100
308
150
462
78-93-3
201-159-0
butanon;
etil-metil-keton
200
600
300
900
2000/39/EZ
123-86-4
204-658-1
n-butil acetat
50
241
150
723
2019/1831
105-46-4
203-300-1
sec-butil-acetat
50
241
150
723
2019/1831
540-88-5
208-760-7
tert-butil acetat
200
966
250
1210
141-32-2
205-480-7
n-butil akrilat
2
11
10
53
2000/39/EZ
koža, alergen koža
109-73-9
203-699-2
butilamin
5
15
89-72-5
201-933-8
2-sec-butilfenol
5
31
2426-08-6
219-376-4
butil-glicidil-eter;
butil-2,3-epoksipropil-eter
3
alergen koža
592-34-7
209-750-5
butil-kloroformat;
butil-ester kloroformatne kiseline
1
5,7
138-22-7
205-316-4
butil-laktat
5
30
110-65-6
203-788-6
but-2-in-1,4-diol;
2-butin-1,4-diol
0,5
2017/164/EU
alergen koža
111-76-2
203-905-0
2-butoksietanol;
etilen-glikol monobutil-eter; butilov celosolv
20
98
50
246
2000/39/EZ
koža
112-07-2
203-933-3
2-butoksietil-acetat;
butil-glikol-acetat
20
133
50
333
2000/39/EZ
koža
112-34-5
203-961-6
2-(2-butoksietoksi)etanol;
dietilen-glikol monobutil-eter
10
67,5
15
101,2
2006/15/EZ
9004-34-6
232-674-9
celuloza
10 U
4 R
20U
-
21351-79-1
244-344-1
cezijev hidroksid
2
420-04-2
206-992-3
cijanamid;
karbanonitril
0,58
1
2006/15/EZ
koža, alergen koža
-
-
cijanidi (kao CN), izuzev HCN i cijanogen klorida
5
506-77-4
208-052-8
cijanogen klorid
0,3
0,77
74-90-8
200-821-6
cijanovodik (kao CN);
vodikov cijanid;
cijanovodična kiselina
0,9
1,0
4,5
5
2017/164/EU
koža
13121-70-5
236-049-1
ciheksatin (ISO);
tri(cikloheksil)kositrov hidroksid;
hidroksitricikloheksilstanid
0,1
110-82-7
203-806-2
cikloheksan
200
700
2006/15/EZ
koža
108-93-0
203-630-6
cikloheksanol
50
208
koža
108-94-1
203-631-1
cikloheksanon
10
40,8
20
81,6
2000/39/EZ
koža
108-91-8
203-629-0
cikloheksilamin
10
41
120-92-3
204-435-9
ciklopentanon
25
90
50
180
koža
7646-85-7
231-592-0
cinkov klorid, dim
1
2
557-05-1
209-151-9
cinkov distearat
10 U
4 R
20U
-
1314-13-2
215-222-5
cinkov oksid
2R
10
-
-
cirkonijevi spojevi (kao Zr)
5
10
94-75-7
202-361-1
2,4-D (ISO);
2,4-diklorofenoksioctena kiselina
10
20
alergen koža
50-29-3
200-024-3
DDT (ISO);
klofenotan (INN);
dikofan;
1,1,1-trikloro-2,2-bis(4-klorofenil)etan;
diklorodifenil-trikloroetan
1
431-03-8
207-069-8
diacetil;
butandion
0,02
0,07
0,1
0,36
2017/164/EU
131-17-9
205-016-3
dialil-ftalat
5
83968-18-7
281-495-2
dialkil(C7-9) ftalat
5
615-05-4
210-406-1
2,4-diaminoanisol;
4-metoksi-m-fenilendiamin
0,5
Karc 1B
101-77-9
202-974-4
4,4’-diaminodifenilmetan;
4,4’-metilendianilin
0,08
2019/130
alergen koža (3), Karc 1B
61790-53-2
310-127-6
diatomejska zemlja, prirodna
1,2R
334-88-3
206-383-7
diazometan
0,2
0,34
Karc 1B
94-36-0
202-327-6
dibenzoil peroksid;
benzoil peroksid
5
alergen koža
1304-82-1
215-135-2
dibizmut-tritelurid
10
20
106-93-4
203-444-5
1,2-dibromoetan
0,1
0,8
2019/130
koža (3), Karc 1B
96-12-8
202-479-3
1,2-dibromo-3-kloropropan
0,005
0,05
Karc 1B, Muta 1B, Repr 1A
107-66-4
203-509-8
dibutil hidrogen fosfat
1
8,7
2
17
84-74-2
201-557-4
dibutil-ftalat;
DBP
5
10
Repr 1B
84-61-7
201-545-9
dicikloheksil-ftalat
5
alergen koža, Repr 1B
77-73-6
201-052-9
diciklopentadien;
3a,4,7,7a-tetrahidro-4,7-metanoinden
5
27
koža
10024-97-2
233-032-0
didušikov oksid
50
91
60-57-1
200-484-5
dieldrin (ISO)
0,25
0,5
109-89-7
203-716-3
dietilamin
5
15
10
30
2006/15/EZ
100-37-8
202-845-2
2-dietilaminoetanol;
N,N-dietil-etanolamin
10
50
111-40-0
203-865-4
dietilentriamin;
2,2’-iminodietilamin
1
4,3
alergen koža
60-29-7
200-467-2
dietil-eter;
eter
100
308
200
616
2000/39/EZ
84-66-2
201-550-6
dietil-ftalat
5
10
64-67-5
200-589-6
dietilsulfat
0,05
0,32
Karc 1B,
Muta 1B
122-39-4
204-539-4
difenilamin
10
20
101-84-8
202-981-2
difenil-eter
1
7
2
14
2017/164/EU
1314-80-3
215-242-4
difosforov pentasulfid;
fosforov pentasulfid
1
2006/15/EZ
84-69-5
201-553-2
diizobutil-ftalat
5
Repr 1B
26761-40-0
247-977-1
diizodecil-ftalat
5
28553-12-0
249-079-5
diizononil-ftalat
5
27554-26-3
248-523-5
diizooktil-ftalat
5
108-18-9
203-558-5
diizopropilamin
5
21
108-20-3
203-560-6
diizopropil-eter
250
1060
310
1310
7572-29-4
-
dikloroacetilen
0,1
0,39
95-50-1
202-425-9
1,2-diklorobenzen;
o-diklorobenzen
20
122
50
306
2000/39/EZ
koža
106-46-7
203-400-5
1,4-diklorobenzen;
p-diklorobenzen
2
12
10
60
2017/164/EU
koža
91-94-1
202-109-0
3,3’-diklorobenzidin;
3,3’-diklorobifenil-4,4’-ilendiamin
0,003
0,03
0,012
0,12
alergen koža, Karc 1B
764-41-0
212-121-8
1,4-diklorobut-2-en
0,01
0,05
0,04
0,2
Karc 1B
118-52-5
204-258-7
1,3-dikloro-5,5-dimetilhidantoin
0,2
0,4
75-34-3
200-863-5
1,1-dikloroetan
100
412
2000/39/EZ
koža
107-06-2
203-458-1
1,2-dikloroetan;
etilen diklorid
2
8,2
2019/130
koža (3), Karc 1B
75-35-4
200-864-0
1,1-dikloroetilen;
viniliden klorid
2
8
5
20
2017/164/EU
540-59-0
208-750-2
1,2-dikloroetilen
200
806
250
1010
75-43-4
200-869-8
diklorofluorometan
10
43
75-09-2
200-838-9
diklorometan;
metilen klorid
100
353
200
706
2017/164/EU
koža
101-14-4
202-918-9
2,2'-dikloro-4,4-metilendianilin; 4,4'-metilen bis (2-kloroanilin)
0,01
2019/983
Karc 1B
koža (3)
78-87-5
201-152-2
1,2-dikloropropan;
propilen diklorid
75
350
110
510
Karc 1B
542-75-6
208-826-5
1,3-dikloropropen;
(Z)-1,3-dikloropropen
0,11
0,5
0,44
2
koža, alergen koža
75-99-0
200-923-0
2,2-dikloropropionska kiselina;
dalapon
1
6
koža
85-00-7
201-579-4
dikvat dibromid
0,5
1
koža, alergen koža
127-19-5
204-826-4
N,N-dimetilacetamid
10
36
20
72
2022/431/EU
koža (3), Repr 1B
121-69-7
204-493-5
N,N-dimetilanilin
5
25
10
50
598-56-1
209-940-8
N,N-dimetiletilamin; etildimetilamin
10
30
15
46
124-40-3
204-697-4
di-metilamin
2
3,8
5
9,4
2000/39/EZ
koža
108-01-0
203-542-8
2-dimetil-aminoetanol;
N,N-dimetiletanolamin
2
7,4
6
22
115-10-6
204-065-8
dimetil-eter
1000
1920
2000/39/EZ
68-12-2
200-679-5
N,N-dimetilformamid;
dimetil formamid
5
15
10
30
2022/431/EU
Repr 1B
Koža (3)
108-83-8
203-620-1
2,6-dimetil-heptan-4-on:
di-izobutil-keton
25
148
131-11-3
205-011-6
dimetil-ftalat
5
10
540-73-8
-
1,2-dimetilhidrazin
0,1
Karc 1B
13360-57-1
236-412-4
dimetil-sulfamoil-klorid
0,1
0,4
Karc 1B
77-78-1
201-058-1
dimetil-sulfat
0,05
0,26
alergen koža, Karc 1B
119-90-4
204-355-4
3,3-dimetoksibenzidin;
o-dianisidin
0,003
0,03
0,012
0,12
Karc 1B
109-87-5
203-714-2
dimetoksimetan
1000
3160
1250
3950
7681-57-4
231-673-0
dinatrijev disulfit;
natrijev metabisulfit
5
1330-43-4
215-540-4
dinatrijev tetraborat, bezvodni; borna kiselina, dinatrijeva sol
1
Repr 1B
1303-96-4
215-540-4
dinatrijev tetraborat dekahidrat;
boraks dekahidrat
5
Repr 1B
11130-12-4
601-071-6
dinatrijev tetraborat pentahidrat
1
25154-54-5
246-673-6
dinitrobenzen
(svi izomeri)
0,15
1
0,5
3,5
25321-14-6
246-836-1
Dinitrotoluen
(svi izomeri)
1,5
Karc 1B
534-52-1
208-601-1
DNOC;
4,6-dinitro-o-krezol
0,2
koža, alergen koža
84-76-4
201-560-0
dinonil ftalat
5
123-91-1
204-661-8
1,4-dioksan
20
73
2009/161/EU
78-34-2
201-107-7
dioksation (ISO);
1,4-dioksan-2,3-diil-O,O,O’,O’-tetraetil-di(fosforoditioat)
0,2
136-78-7
205-259-5
disul (ISO);
2-(2,4-diklorofenoksi)etil-hidrogensulfat;
2,4-DES
10
20
koža
10025-67-9
233-036-2
disumporov diklorid;
sumporov klorid
1
5,6
128-37-0
204-881-4
2,6-di-tert-butil-p-krezol
10
96-69-5
202-525-2
6,6’-di-tert-butil-4,4’-tiodi-m-krezol
10
20
330-54-1
206-354-4
diuron (ISO);
3-(3,4-diklorofenil)-1,1-dimetil-urea
10
7697-37-2
231-714-2
dušična kiselina
1
2,6
2006/15/EZ
10102-44-0
233-272-6
dušikov dioksid
0,5
(3)
0,96
(6)
1
(5)
1,91
(9)
2017/164/EU
– za djelatnosti podzemnog rudarenja i bušenja tunela, do 21. 8. 2023. primjenjuju se vrijednosti navedene u zagradama
10102-43-9
233-271-0
dušikov monoksid
2
(25)
2,5
(30)
2017/164/EU
– za djelatnosti podzemnog rudarenja i bušenja tunela, do 21. 8. 2023. primjenjuju se vrijednosti navedene u zagradama
115-29-7
204-079-4
endosulfan (ISO);
1,2,3,4,7,7-heksakloro-8,9,10-trinorborn-2-en-5,6-ilendimetil-sulfit;
1,4,5,6,7,7-heksakloro-8,9,10-trinorborn-5-en-2,3-ilendimetilen-sulfit
0,1
0,3
13838-16-9
237-553-4
enfluran
50
383
106-89-8
203-439-8
epiklorohidrin;
1-kloro-2,3-epoksipropan
1,9
2019/130
alergen koža (3), Karc 1B
114-07-8
204-040-1
eritromicin
0,4
64-17-5
200-578-6
etanol;
etil-alkohol
1000
1900
75-08-1
200-837-3
etantiol (etil-merkaptan)
0,5
1,3
2
5,2
141-78-6
205-500-4
etil-acetat
200
734
400
1468
2017/164/EU
140-88-5
205-438-8
etil-akrilat
5
21
10
42
2009/161/EU
koža, alergen koža
75-04-7
200-834-7
etilamin
5
9,4
2000/39/EZ
7085-85-0
230-391-5
etil-cijanoakrilat
0,3
1,5
koža
100-41-4
202-849-4
etilbenzen
100
442
200
884
2000/39/EZ
koža
107-15-3
203-468-6
etilendiamin;
1,2-diaminoetan
10
25
alergen
(koža i udisanje)
628-96-6
211-063-0
etilen dinitrat;
etilen-glikol dinitrat
0,05
0,3
104-76-7
203-234-3
2-etilheksan-1-ol
1
5,4
2017/164/EU
107-21-1
203-234-3
etandiol;
etilen-glikol
20
52
40
104
2000/39/EZ
koža
151-56-4
205-793-9
etilenimin;
aziridin
0,5
0,9
Karc 1B,
Muta 1B
2104-64-5
218-276-8
O-etil O-4-nitrofenil fenilfosfonotioat;
EPN
0,5
75-21-8
200-849-9
etilen oksid;
oksiran
1
1,8
2017/2398
koža (3), Karc 1B, Muta 1B
109-94-4
203-721-0
etil-format
100
308
150
462
24468-13-1
246-278-9
2-etilheksil kloroformat
1
8
541-41-3
208-778-5
etil-kloroformiat
1
4,5
100-74-3
202-885-0
4-etilmorfolin
5
24
20
96
110-80-5
203-804-1
2-etoksietanol;
etilen-glikol monoetil eter
2
8
2022/431/EU
koža (3), Repr 1B
111-15-9
203-839-2
2-etoksietil-acetat;
etil-glikol acetat
2
11
2022/431/EU
koža (3),
Repr 1B
106-50-3
203-404-7
p-fenilendiamin
0,1
alergen koža
122-60-1
204-557-2
fenilglicidil-eter;
2,3-epoksipropil-fenil-eter;
1,2-epoksi-3-fenoksipropan
1
koža, alergen koža, Karc 1B
100-63-0
202-873-5
fenilhidrazin
5
22
koža, alergen koža, Karc 1B
59-88-1
200-444-7
fenilhidrazinijev klorid
5
22
koža, alergen koža, Karc 1B
27140-08-5
248-259-0
fenilhidrazin hidroklorid
5
22
koža, alergen koža, Karc 1B
52033-74-6
257-622-2
fenilhidrazinijev sulfat (2:1)
5
22
koža, alergen koža, Karc 1B
98-83-9
202-705-0
2-fenilpropen;
α-metilstiren
50
246
100
492
2000/39/EZ
944-22-9
213-408-0
fonofos (ISO);
O-etil-fenil-etil-fosfonoditioat
0,1
108-95-2
203-632-7
fenol
2
8
4
16
2009/161/EU
koža
115-90-2
204-114-3
fensulfotion (ISO);
O,O-dietil-O-4-metil-sulfinil-fenil-fosforotioat
0,1
900-95-8
212-984-0
fentin acetat (ISO);
trifenilkositrov acetat
0,1
0,2
koža
76-87-9
200-990-6
fentin hidroksid (ISO);
trifenilkositrov hidroksid
0,1
0,2
koža
55-38-9
200-231-9
fention (ISO);
O,O-dimetil-O-(4-metiltion-m-tolil)-fosforotioat
0,2
7782-41-4
231-954-8
fluor
1
1,58
2
3,16
2000/39/EZ
-
-
fluoridi, anorganski
2,5
2000/39/EZ
16961-83-4
241-034-8
fluorosilicijska kiselina
2,5
50-00-0
200-001-8
formaldehid
0,3
0,37
0,6
0,74
2019/983
Alergen koža (8), Karc 1 B
Granična vrijednost 0,62 mg/m3 ili 0,5 ppm za zdravstveni i pogrebni sektor te sektor balzamiranje do 11. srpnja 2024.
75-12-7
200-842-0
formamid
20
37
30
56
Repr 1B
98-01-1
202-627-7
2-furaldehid
(furfural)
2
8
5
20
koža
298-02-2
206-052-2
forat (ISO);
O,O-dietil-tiometil-fosforoditioat
0.05
0,2
7803-51-2
232-260-8
fosfin
0,1
0,14
0,2
0,28
2006/15/EZ
1002-5-87-3
233-046-7
fosforil triklorid
0,01
0,064
0,02
0,13
2019/1831
7664-38-2
231-633-2
fosforna kiselina;
ortofosforna kiselina
1
2
2000/39/EZ
10026-13-8
233-060-3
fosforov pentaklorid
1
2006/15/EZ
1314-56-3
215-236-1
fosforov pentoksid
0,2
1
2006/15/EZ
7719-12-2
231-749-3
fosforov triklorid
1,1
0,5
2,9
7723-14-0
231-768-7
fosfor
0,1
0,3
75-44-5
200-870-3
fozgen;
karbonil-klorid
0,02
0,08
0,1
0,4
2000/39/EZ
85-44-9
201-607-5
ftalanhidrid
4
12
koža, alergen (koža i udisanje)
98-00-0
202-626-1
furfuril-alkohol
10
40
7782-65-2
231-961-6
germanijev tetrahidrid
0,2
0,64
0,6
1,9
56-81-5
200-289-5
glicerol
10
55-63-0
200-240-8
glicerol trinitrat;
nitroglicerin
0,01
0,095
0,02
0,19
2017/164/EU
koža
111-30-8
203-856-5
glutaraldehid;
glutaral;
1,5-pentandial
0,05
0,2
0,05
0,2
alergen
(koža i udisanje)
-
-
građevinski keramički vatrootporan materijal
-vlakna i specijalno ciljana vlakna
5
(1vl/cm3)
-
-
halogeni platinski spojevi
(kao Pt)
0,002
151-67-7
205-796-5
halotan
10
82
110-54-3
203-777-6
n-heksan
20
72
2006/15/EZ
koža
591-78-6
209-731-1
heksan-2-on;
metil-butil-keton; butil-metil-keton; metil-n-butil-keton
5
21
142-82-5
205-563-8
n-heptan
500
2085
2000/39/EZ
koža
110-43-0
203-767-1
heptan-2-on;
metil-amil-keton
50
238
100
475
2000/39/EZ
koža
106-35-4
203-388-1
heptan-3-on;
butil-etil-keton
20
95
2000/39/EZ
302-01-2
206-114-9
hidrazin
0,01
0,013
2017/2398
koža, alergen koža (3), Karc 1B
123-31-9
204-617-8
hidrokinon;
1,4-dihidroksibenzen;
kinol
0,5
alergen koža
75-86-5
200-909-4
2-hidroksi-2-metilpropionitril;
2-cijanopropan-2-ol;
aceton cijanohidrin
0,25
0,9
123-42-2
204-626-7
4-hidroksi-4-metil-pentan-2-on (diaceton-alkohol)
50
241
75
362
999-61-1
220-852-9
hidroksipropil-akrilat
0,5
2,7
alergen koža
111-42-2
203-868-0
2,2’-iminodietanol;
dietanolamin
3
15
koža
95-13-6
202-393-6
inden
10
48
15
72
7440-74-6
231-180-0
indij i spojevi (kao In)
0,1
0,3
-
-
emisije ispušnih plinova dizelskih motora
0,05 (4)
2019/130
Granična vrijednost primjenjuje se od 21.2.2023. Za podzemno rudarenje i izgradnju tunela granična vrijednost primjenjuje se od 21.2.2026.
7440-65-5
231-174-8
itrij
1
3
123-51-3
204-633-5
izoamil alkohol
5
18
10
37
2019/1831
110-19-0
203-745-1
izobutil-acetat
50
241
150
723
2019/1831
-
-
izocijanati, svi (kao – NCO), izuzev metil izocijanata
0,02
0,07
26675-46-7
247-897-7
izofluran
50
383
26952-21-6
248-133-5
izooktanol (smjesa izomera)
50
271
78-78-4
201-142-8
izopentan;
2-metilbutan
1000
3000
2006/15/EZ
123-92-2
204-662-3
izopentil-acetat
50
270
100
540
2000/39/EZ
108-21-4
203-561-1
izopropil-acetat
200
849
108-23-6
203-563-2
izopropil-kloroformat
1
5,1
7553-56-2
231-442-4
jod
0,1
1,1
75-47-8
200-874-5
jodoform
0,6
9,8
1
16
74-88-4
200-819-5
jodometan;
metil-jodid;
2
12
koža
-
-
kadmij i njegovi anorganski spojevi
0,001 (5)
2019/983
Granična vrijednost 0,004 mg/m3 do 11. srpnja 2027.
7440-43-9
231-152-8
kadmijevi (nepiroforni) spojevi (kao Cd)
0,025
Karc 1B
7790-79-6
232-222-0
kadmijev fluorid (kao Cd)
0,025
Karc 1B, Muta 1B, Repr 1B
7790-80-9
232-223-6
kadmijev jodid (kao Cd)
0,025
10108-64-2
233-296-7
kadmijev klorid (kao Cd)
0,025
Karc 1B, Muta 1B, Repr 1B
1306-19-0
215-146-2
kadmijev oksid (nepiroforni kao Cd)
0,025
0,05
Karc 1B
10124-36-4
233-331-6
kadmijev sulfat (kao Cd)
0,025
Karc 1B, Muta 1B, Repr 1B
1306-23-6
215-147-8
kadmijev sulfid i pigmenti (kao Cd)
0,03 R
Karc 1B
(za sulfid)
156-62-7
205-861-8
kalcijev cijanamid
0,5
1
1305-62-0
215-137-3
kalcijev dihidroksid
1 R (14)
4 R (14)
2017/164/EU
471-34-1
207-439-9
kalcijev karbonat
10 U
4 R
1305-78-8
215-138-9
kalcijev oksid
1 R
(14)
4 R
(14)
2017/164/EU
1344-95-2
215-710-8
kalcijev silikat
10 U
4 R
151-50-8
205-792-3
kalijev cijanid (kao cijanid)
1
5
2017/164/EU
koža
1310-58-3
215-181-3
kalijev hidroksid;
kaustična potaša
2
7722-64-7
231-760-3
kalijev permanganat
5
1332-58-7
310-194-1
kaolin
2 R
105-60-2
203-313-2
ε-kaprolaktam (prašina i para)
10
40
2000/39/EZ
koža
133-06-2
205-087-0
kaptan (ISO);
1,2,3,6-tetrahidro-N-(triklorometiltio)ftalimid
5
15
alergen koža
-
-
keramička vlakna vatrootporna, razvrstane kao karcinogene tvari
0,3 (vl/cm3)
2017/2398
463-51-4
207-336-9
keten
0,5
0,87
1,5
2,6
7782-50-5
231-959-5
klor
0,5
1,5
2006/15/EZ
koža
10049-04-4
233-162-8
klorov dioksid
0,1
0,28
0,3
0,84
107-20-0
203-472-8
kloroacetaldehid
1
3,3
532-27-4
208-531-1
kloroacetofenon
0,05
0,32
106-47-8
203-401-0
4-kloroanilin
0,04
0,2
alergen koža, Karc 1B
108-90-7
203-628-5
klorobenzen;
monoklorobenzen
5
23
15
70
2006/15/EZ
koža
75-45-6
200-871-9
klorodifluorometan
1000
3600
2000/39/EZ
75-00-3
200-830-5
kloroetan
100
268
2006/15/EZ
107-07-3
203-459-7
2 – kloroetanol;
etilen-klorohidrin
1
3,4
67-66-3
200-663-8
kloroform;
triklorometan
2
10
2000/39/EZ
koža
74-87-3
200-817-4
klorometan
20
42
2019/1831
100-00-5
202-809-6
1-kloro-4-nitrobenzen
1
2
79-11-8
201-178-4
kloroctena kiselina
0,3
1,2
95-69-2
202-441-6
4-kloro-o-toluidin
0,01
Karc 1B
7790-94-5
232-234-6
klorosulfonska kiselina
1
2921-88-2
220-864-4
kloropirifos (ISO);
O,O-dietil-O-3,5,6-trikloro-2-piridil-fosforotioat
0,2
0,6
7440-48-4
231-158-0
kobalt i spojevi (kao Co)
0,1
alergen
(koža i udisanje)
7646-79-9
231-589-4
kobaltov diklorid (kao Co)
0,1
Karc 1B, Repr 1B, alergen (koža i udisanje)
10124-43-3
233-334-2
kobaltov sulfat (kao Co)
0,1
Karc 1B, Repr 1B, alergen (koža i udisanje)
-
-
kositar, anorganski spojevi kao Sn (osim SnH4)
2
91/322/EEZ
-
-
kositar, organski spojevi, osim ciheksatina (kao Sn)
0,1
0,2
-
-
kremena zemlja (amorfna)
6 U
2,4 R
1319-77-3
215-293-2
krezol (svi izomeri)
5
22
91/322/EEZ
76-14-2
200-937-7
kriofloran
1000
7110
1250
8890
14464-46-1
238-455-4
kristalni SiO2 (kristobalit)
0,05
14808-60-7
238-878-4
kristalni SiO2, kvarc
0,1
15468-32-3
239-487-1
kristalni SiO2, tridimit
0,05
7440-47-3
231-157-5
krom, metal (kao Cr)
2
-
-
krom metalni, spojevi s anorganskim kromom (II) i spojevi s anorganskim kromom (III) (netopljivi)
2
2006/15/EZ
24613-89-6
246-356-2
krom(III) kromat;
dikromov tris(kromat);
kromov kromat
2
alergen koža, Karc 1B
1333-82-0
215-607-8
kromov(VI) trioksid
0,05
Karc 1A, Muta 1B, alergen (koža i udisanje)
14977-61-8
239-056-8
kromil diklorid;
kromov oksiklorid
0,05
alergen koža, Karc 1B, Muta 1B,
-
-
kromovi (VI) spojevi koji su karcinogene tvari (kao Cr)
0,005
2017/2398
→ 0,010 mg/m3 do 17. 1. 2025.
→ 0,025 mg/m3 do 17. 1. 2025. za postupke zavarivanja ili rezanja plazmom ili slične takve postupke pri kojima nastaje dim
1330-20-7
215-535-7
ksilen (svi izomeri)
50
221
100
442
2000/39/EZ
koža
108-38-3
203-576-3
m-ksilen
50
221
100
442
2000/39/EZ
koža
95-47-6
202-422-2
o-ksilen
50
221
100
442
2000/39/EZ
106-42-3
203-396-5
p-ksilen
50
221
100
442
2000/39/EZ
koža
98-82-8
202-704-5
2-fenilpropan
(kumen) (10)
10
50
50
250
2019/1831
koža
-
-
kvarcni pijesak
0,1 R
60676-86-0
262-373-8
kvarcno staklo
0,08 R
7580-67-8
231-484-3
litijev hidrid
0,02 (5)
2017/164/EU
1310-65-2
215-183-4
litijev hidroksid
1
546-93-0
208-915-9
magnezijev karbonat;
magnezit
10 U
4 R
1309-48-4
215-171-9
magnezijev oksid, dim
10 U
4 R
7439-96-5
231-105-1
mangan i anorganski spojevi mangana (kao Mn)
0,2 U (5)
0,05 R (14)
2017/164/EU
121-75-5
204-497-7
malation (ISO);
1,2-bis(etoksikarbonil)-etil-O,O-dimetil-fosforoditioat
10
alergen koža
79-41-4
201-204-4
metakrilna kiselina;
2-metil-propenonska kiselina
20
72
40
143
126-98-7
204-817-5
metakrilonitril;
2-metil-2-propen nitril
1
2,8
alergen koža
67-56-1
200-659
metanol
200
260
2006/15/EZ
koža
74-93-1
200-822-1
metantiol;
metil-merkaptan
0,5
1
79-20-9
201-185-2
metil-acetat
200
616
250
770
96-33-3
202-500-6
metil-akrilat
5
18
10
36
2009/161/EU
koža, alergen koža
626-38-0
210-946-8
1-metil-butil-acetat
50
270
100
540
2000/39/EZ
107-31-3
203-481-7
metil-format
50
125
100
250
2017/164/EU
koža
624-83-9
210-866-3
metil-izocijanat
0,02
2009/161/EU
koža, alergen (koža i udisanje)
75-55-8
200-878-7
2-metilaziridin;
propilenimin
0,05
Karc 1B
123-51-3
204-633-5
3-metil-1-butanol
100
366
125
458
137-05-3
205-275-2
mekrilat;
metil-2-cijanoakrilat
0,3
1,4
koža
101-77-9
202-974-4
4,4’-metilendianilin;
4,4'-diaminodifenilmetan
0,08
2019/130
alergen koža, Karc 1B
1338-23-4
215-661-2
metil-etil-keton peroksid
0,2
1,5
80-62-6
201-297-1
metil-metakrilat;
metil-2-metil-prop-2-enoat;
metil-2-metil-propenoat
50
100
2009/161/EU
koža, alergen koža
583-60-8
209-513-6
2-metilcikloheksanon
50
233
75
350
25639-42-3
247-152-6
metilcikloheksanol
50
237
75
356
100-61-8
202-870-9
N-metilanilin
0,5
2,2
110-12-3
203-737-8
5-metil-heksan-2-on;
izoamil-metil-keton
20
95
2000/39/EZ
541-85-5
208-793-7
5-metil-heptan-3-on
10
53
20
107
2000/39/EZ
107-41-5
203-489-0
2-metil-pentan-2,4-diol
25
123
25
123
koža
108-11-2
203-551-7
4-metil-pentan-2-ol;
metil-izobutil-karbiniol
25
106
40
170
108-10-1
203-550-1
4-metil-pentan-2-on;
izobutil-metil-keton
20
83
50
208
2000/39/EZ
78-83-1
201-148-0
2-metil-propan-1-ol;
izo-butanol
50
154
75
231
koža
75-65-0
200-889-7
2-metil-propan-2-ol;
tert-butil alkohol
100
308
150
462
872-50-4
212-828-1
N-metil-2-pirolidon;
1-metil-2-pirolidon
10
40
20
80
2022/431/EU
koža (3),
Repr 1B
1634-04-4
216-653-1
MTBE;
tert-butil-metil-eter;
2-metoksi-2-metil-propan
50
183,5
100
367
2009/161/EU
koža
109-86-4
203-713-7
2-metoksietanol;
etilen-glikol monometil-eter
1
2022/431/EU
koža (3),
Repr 1B
111-77-3
203-906-6
2-(2-metoksietoksi)etanol;
dietilen-glikol monometil-eter
10
50,1
2006/15/EZ
koža
110-49-6
203-772-9
2-metoksietil-acetat;
metil-glikol-acetat
1
2022/431/EU
koža (3),
Repr 1B
108-65-6
203-603-9
2-metoksi-1-metil-etil-acetat
50
275
100
550
2000/39/EZ
koža
34590-94-8
252-104-2
2-metoksimetil-etoksipropanol
50
308
2000/39/EZ
koža
107-98-2
203-539-1
1-metoksi-2-propanol;
monopropilen-glikol metil-eter
100
375
150
568
2000/39/EZ
108-67-8
203-604-4
mezitilen;
1,3,5-trimetilbenzen
20
100
2000/39/EZ
12001-26-2
601-648-2
mika (tinjac, liskun)
10 U
0,8 R
-
-
MMMF (strojno mineralno vlakno)
5
(2 vl/cm3)
-
-
mineralna ulja koja su prethodno korištena u motorima s unutarnjim izgaranjem za podmazivanje i hlađenje pokretnih dijelova u motoru
2019/130
koža (3)
-
-
molibdenovi spojevi (kao Mo)
-topivi spojevi
-netopivi spojevi
5
10
10
20
110-91-8
203-815-1
morfolin
10
36
20
72
2006/15/EZ
64-18-6
200-579-1
mravlja kiselina
5
9
2006/15/EZ
-
-
nafte
100
400
91-20-3
202-049-5
naftalen
10
50
91/322/EEZ
68476-85-7
270-704-2
naftni plinovi, ukapljeni (ako ne sadrži ≥ 0,1 % 1,3-butadiena);
naftni plin;
[Složeni sastav ugljikovodika proizvedenih destilacijom nafte. Sastoji se od ugljikovodika s brojem ugljikovih atoma pretežito u području C3 do C7 i vrijući u području približno -40 °C do 80 °C (-40 °F do 176 °F).]
1000
1750
1250
2180
Karc 1A,
Muta 1B
26628-22-8
247-852-1
natrijev azid
0,1
0,3
2000/39/EZ
koža
143-33-9
205-599-4
natrijev cijanid (kao cijanid)
1
5
2017/164/EU
koža
7631-90-5
231-548-0
natrijev hidrogensulfit;
natrijev bisulfit
5
1310-73-2
215-185-5
natrijev hidroksid;
kaustična soda
2
463-82-1
207-343-7
neopentan;
2,2-dimetilpropan
1000
3000
2006/15/EZ
7440-02-0
231-111-4
nikal
0,5
alergen koža
-
-
nikal – anorganski spojevi osim niklovog tetrakarbonila
– topivi u vodi (kao Ni)
– netopivi u vodi (kao Ni)
0,01
0,5
-
1
Karc 1A
-
-
spojevi nikla
-
0,01 (2)
0,05 (5)
-
-
2022/431/EU
Preosjetljivost kože
Granična vrijednost 0,01 mg/m3 primjenjuje se od 18. siječnja 2025.
Preosjetljivost dišnih putova
Granična vrijednost 0,05 mg/m3 primjenjuje se od 18. siječnja 2025. Do tada se primjenjuje granična vrijednost od 0,1 mg/m3.
54-11-5
200-193-3
nikotin (ISO);
3-[(2S)-1-metilpirolidin-2-il)]piridin
0,5
2006/15/EZ
koža
98-95-3
202-716-0
nitrobenzen
0,2
1
2022/431/EU
koža (3), Repr 1B
79-24-3
201-188-9
nitroetan
20
62
100
312
2017/164/EU
koža
75-52-5
200-876-6
nitrometan
100
254
150
381
79-46-9
201-209-1
2-nitropropan
5
18
2017/2398
Karc 1B
88-72-2
201-853-3
2-nitrotoluen
0,5
Karc 1B,
Muta 1B
64-19-7
200-580-7
octena kiselina
10
25
20
50
2017/164/EU
460-19-5
207-306-5
oksalonitril;
cijanogen
10
22
144-62-7
205-634-3
oksalna kiselina
1
2006/15/EZ
101-80-4
202-977-0
4,4’-oksidianilin;
p-aminofenil eter
0,1
Karc 1B, Muta 1B
79-57-2
201-212-8
oksitetraciklin
0,1
7439-92-1
231-100-4
olovo i njegovi anorganski spojevi
0,15
2022/431/EU
Repr 1A
(osim za olovni klorid fluorid jodid)
111-46-6
203-872-2
2,2’-oksibisetanol; dietilen-glikol
23
101
20816-12-0
244-058-7
osmijev tetroksid
(kao Os);
osmijeva kiselina
0,0002
0,002
0,0006
0,006
10028-15-6
233-069-2
ozon
0,2
0,4
103-90-2
203-157-5
paracetamol
10
8002-74-2
232-315-6
parafinski vosak, dim
2
6
1910-42-5
217-615-7
parakvat diklorid;
1,1-dimetil-4,4’-bipiridinij-diklorid
0,08 R
koža
13463-40-6
236-670-8
pentakarbonil željezo
(kao Fe)
0,01
0,08
115-77-5
204-104-9
pentaeritritol
10 U
4 R
20
87-86-5
201-778-6
pentaklorofenol
0,001
koža
109-66-0
203-692-4
pentan
1000
3000
2006/15/EZ
107-87-9
203-528-1
pentan-2-on
200
716
250
895
96-22-0
202-490-3
pentan-3-on;
dietil-keton
200
716
250
895
628-63-7
211-047-3
pentil-acetat
50
270
100
540
2000/39/EZ
13562-81-7
672-728-2
3-pentil-acetat
50
270
100
540
2000/39/EZ
1918-02-1
217-636-1
pikloram;
4-amino-3,5,6-trikloropiridin-2-karboksilna kiselina
10
20
88-89-1
201-865-9
pikrinska kiselina;
2,4,6-trinitrofenol
0,1
91/322/EEZ
110-85-0
203-808-3
piperazin
0,1
0,3
2000/39/EZ
alergen
(koža i udisanje)
142-64-3
205-551-2
piperazin dihidroklorid
0,1
0,3
koža, alergen
(koža i udisanje)
110-89-4
203-813-0
piperidin
1
3,5
7440-06-4
231-116-1
platina (metal)
1
91/322/EEZ
-
-
platina spojevi, topivi (osim određenih halogenih spojeva platine) (kao Pt)
0,002
-
-
smjese policikličkih aromatskih ugljikovodika, posebice one koje sadrže benzopiren, koje su karcinogene u smislu ove Direktive
2019/130
koža (3)
1336-36-3
215-648-1
poliklorobifenili;
PCB
0,1
9002-86-2
18-338-8
polivinilklorid
10 U
4 R
504-29-0
207-988-4
2-piridilamin
0,5
2
2
7,8
110-86-1
203-809-9
piridin
5
15
91/322/EEZ
120-80-9
204-427-5
pirokatekol;
1,2-dehidroksibenzen
5
23
koža
-
-
prašina brašna
10
30
-
-
prašine tvrdog drva
2 (1)
2017/2398
→ 3 mg/m3 do
17. 1. 2023.
10101-41-4
600-148-1
prašina gipsa
10 U
4 R
7782-42-5
231-955-3
prašina grafita
10 U
4 R
-
-
prašina gume (procesna)
-dim gume
6
0,6
-
-
prašina lijevanog željeza
10 U
4 R
-
-
prašina pepela od goriva
10 U
4 R
-
-
prašina pamuka
2,5
65997-15-1
266-043-4
prašina portland cementa
10 U
4 R
1302-74-5
-
prašina smirka (korund)
10 U
4 R
-
-
prašina škroba
10 U
4 R
-
-
prašina vune (procesna)
10
-
-
prašina žita
10
26499-65-0
607-950-0
prašina žbuke
10 U
4 R
57-55-6
200-338-0
propan-1,2-diol
– ukupno pare i čestice
– samo čestice
150
-
474
10
71-23-8
200-746-9
propan-1-ol;
n-propanol
200
500
250
625
67-63-0
200-661-7
propan-2-ol;
izopropilni alkohol;
izopropanol
400
999
500
1250
109-60-4
203-686-1
propil-acetat
200
849
250
1060
75-56-9
200-879-2
propilen oksid;
1,2-epoksipropan;
metil-oksiran
1
2,4
2017/2398
Karc 1B, Muta 1B
79-09-4
201-176-3
propionska kiselina
10
31
20
62
2000/39/EZ
107-19-7
203-471-2
prop-2-in-1-ol;
propargil-alkohol
1
2,3
3
7
114-26-1
204-043-8
propoksur (ISO);
2-izopropiloksifenol-N-metil-karbamat;
2-izopropoksifenil-metil-karbamat
0,5
2
525-66-6
208-378-0
propranolol
2
6
108-46-3
203-585-2
rezorcinol;
1,3-benzendiol
10
45
2006/15/EZ
koža
7440-16-6
231-125-0
rodij (kao Rh)
– dim i prašina metala
– topivi spojevi
0,1
0,001
0,3
0,003
8050-09-7
232-475-7
rosin (dim);
kolofonij
0,05
0,15
alergen koža
83-79-4
201-501-9
rotenon;
(2R,6aS,12aS)-1,2,6,6a,12,12a-heksahidro-2-izopropenil-8,9-dimetoksikromeno[3,4-b]furo[2,3-h]kromen-6-on
5
10
koža
57-50-1
200-334-9
saharoza D (+)
10
20
7782-49-2
231-957-4
selen
0,1
-
-
selenovi spojevi osim kadmijeva sulfoselenida i vodikovog selenida
0,1
7803-62-5
232-263-4
silan (SiH4)
0,5
0,67
1
1,3
7440-21-3
231-130-8
silicij
10 U
4 R
-
-
silicijev dioksid,
respirabilna prašina
0,1 R
(2)
2017/2398
409-21-2
206-991-8
silicijev karbid
10 U
4 R
7440-22-4
231-131-3
srebro, metal
0,1
2000/39/EZ
-
231-131-3
srebro (topljivi spojevi kao Ag)
0,01
2006/15/EZ
100-42-5
202-851-5
stiren
100
430
250
1080
koža
57-92-1
200-355-3
streptomicin
0,1
3689-24-5
222-995-2
sulfotep (ISO);
O,O,O,O-tetraetil-ditiopirofosfat
0,1
2000/39/EZ
koža
2699-79-8
220-281-5
sulfuril difluorid
5
21
10
42
2551-62-4
219-854-2
sumporov heksafluorid
1000
6070
1250
7590
7664-93-9
231-639-5
sumporna kiselina
(magla) (12) (13)
0,05
2009/161/EU
7446-09-5
231-195-2
sumporov dioksid
0,5
1,3
1
2,7
2017/164/EU
9014-01-1
232-752-2
suptilizin
0,00004
koža, alergen udisanje
-
-
talijevi spojevi, topivi (kao Ta)
0,1
14807-96-6
238-877-9
talk
(Mg3H2(SiO3)4)
1 R
7440-25-7
231-135-5
tantal
5
10
-
-
telur i spojevi (kao Te) osim vodikov telurid
0,1
61788-32-7
262-967-7
terfenil, hidrogenirani
2
19
5
48
2017/164/EU
26140-60-3
247-477-3
terfenili, svi
izomeri
0,5
4,8
8006-64-2
232-350-7
terpentinsko
ulje
100
566
150
850
koža, alergen koža
79-27-6
201-191-5
1,1,2,2-tetrabromoetan
0,5
7,2
78-10-4
201-083-8
tetraetil-ortosilikat;
etil-silikat
5
44
2017/164/EU
811-97-2
212-377-0
1,1,1,2-tetrafluoroetan;
norfluran
1000
4240
109-99-9
203-726-8
tetrahidrofuran
50
150
100
300
2000/39/EZ
koža
13463-39-3
236-669-2
tetrakarbonilnikal (kao Ni);
niklov tetrakarbonil
0,1
0,24
Repr 1B
127-18-4
204-825-9
tetrakloroetilen
20
138
40
275
2017/164/EU
koža
7722-88-5
231-767-1
tetranatrijev-pirofosfat
5
7719-09-7
231-748-8
tionil-klorid;
tionil-diklorid
1
4,9
13463-67-7
236-675-5
titanov dioksid
10 U
4 R
108-88-3
203-625-9
toluen
50
192
100
384
2006/15/EZ
koža
98-59-9
202-684-8
p-toluensulfonil klorid;
tosil klorid
5
119-93-7
204-358-0
4,4’-bi-o-toluidin
0,003
0,03
0,012
0,12
Karc 1B
95-53-4
202-429-0
o-toluidin;
2-aminotoluen
0,1
0,5
2017/2398
koža (3),
Karc 1B
126-73-8
204-800-2
tributil-fosfat, svi izomeri
5
5
121-44-8
204-469-4
trietilamin
2
8,4
3
12,6
2000/39/EZ
koža
115-86-6
204-112-2
trifenil-fosfat
3
6
2451-62-9
219-514-3
triglicidil izocijanurat (TGIC);
1,3,5-tris(oksiranilmetil)-1,3,5-triazin-2,4,6(1H,3H,5H)-trion
0,1
alergen koža, Muta 1B
120-82-1
204-428-0
1,2,4-triklorobenzen
2
15,1
5
37,8
2000/39/EZ
koža
71-55-6
200-756-3
1,1,1-trikloroetan;
metil kloroform
100
555
200
1110
2000/39/EZ
79-01-6
201-167-4
trikloroetilen;
trikloroeten
10
54,7
30
164,1
2019/130
koža (3),
Karc 1B
76-06-2
200-930-9
trikloronitrometan;
kloropikrin
0,1
0.68
0,3
2,1
koža
98-07-7
202-634-5
α,α,α-triklorotoluen;
benzotriklorid
0,012
0,1
koža, Karc 1B
78-30-8
201-103-5
trikrezil-fosfat (o-o-o-, o-o-m-, o-o-p-, o-m-m-, o-m-p-, o-p-p-);
tritolil-fosfat (o-o-o-, o-o-m-, o-o-p-, o-m-m-, o-m-p-, o-p-p-)
0,1
0,3
75-50-3
200-875-0
trimetilamin
2
4,9
5
12,5
2019/1831
137-17-7
205-282-0
2,4,5-trimetilanilin
1
Karc 1B
95-63-6
202-436-9
1,2,4-trimetilbenzen
20
100
2000/39/EZ
526-73-8
208-394-8
1,2,3-trimetilbenzen
20
100
2000/39/EZ
25551-13-7
247-099-9
trimetilbenzen, svi izomeri
25
125
78-59-1
201-126-0
3,5,5-trimetil-cikloheks-
2-enon; izoforon
5
29
121-45-9
204-471-5
trimetil-fosfit
2
10
118-96-7
204-289-6
2,4,6-trinitrotoluen;
TNT
0,5
1333-86-4
215-609-9
ugljik-crni
3,5
7
124-38-9
204-696-9
ugljikov dioksid
5000
9000
2006/15/EZ
75-15-0
200-843-6
ugljikov disulfid
5
15
2009/161/EU
koža
630-08-0
211-128-3
ugljikov monoksid
20
(30)
23
(35)
100
(200)
117
(232)
2022/431/EU
Repr 1A
– za djelatnosti podzemnog rudarenja i bušenja tunela, do 21. 8. 2023. primjenjuju se vrijednosti navedene u zagradama
56-23-5
200-262-8
ugljikov tetraklorid;
tetraklorometan
1
6,4
5
32
2017/164/EU
koža
1314-62-1
215-239-8
vanadijev pentoksid;
divanadijev pentoksid
0,05
81-81-2
201-377-6
varfarin (ISO);
4-hidroksi-3-(3-okso-1-fenilbutil)-2H-kromen-2-on
0,5
1,5
Repr 1A
108-05-4
203-545-4
vinil acetat
5
17,6
10
35,2
2009/161/EU
75-01-4
200-831-0
vinil-klorid monomer;
kloroetilen
1
2,6
2017/2398
Karc 1A
75-35-4
200-864-0
viniliden klorid;
1,1-dikloretilen
10
40
10035-10-6
233-113-0
vodikov bromid
2
6,7
2000/39/EZ
7664-39-3
231-634-8
vodikov fluorid
1,8
1,5
3
2,5
2000/39/EZ
7647-01-0
231-595-7
vodikov klorid
5
8
10
15
2000/39/EZ
7722-84-1
231-765-0
vodikov peroksid
1
1,4
2
2,8
7783-07-5
231-978-9
vodikov selenid (kao Se);
dihidrogen selenid
0,02
0,07
0,05
0,17
2000/39/EZ
7783-06-4
231-977-3
vodikov sulfid
5
7
10
14
2009/161/EU
-
-
volfram i njegovi spojevi (netopivi)
5
3
-
-
volframovi spojevi (topivi)
1
5
1309-37-1
215-168-2
željezov(III) oksid
– dim (kao Fe)
– prašina
5
10U, 4R
10
-
-
-
željezove soli (kao Fe)
1
2
7439-97-6
231-106-7
živa
0,02
Repr 1B
-
-
dvovalentni anorganski spojevi žive uključujući živin(II) oksid i živin(II) klorid (mjeren kao Hg) (11)
0,02
2022/431/EU
-
-
živini organski spojevi
(kao Hg)
0,01
(1) Inhalabilna čestica: ako su prašine tvrdog drva pomiješane s drugim vrstama drvne prašine, granična vrijednost primjenjuje se na sve drvne prašine koje se nalaze u toj smjesi.
(2) Respirabilna čestica.
(3) Znatan doprinos ukupnom opterećenju tijela moguć izloženošću preko kože.
(4) Mjereno kao elementarni ugljik.
(5) Frakcija koju je moguće udahnuti.
(6) Frakcija koju je moguće udahnuti. Frakcija koju je moguće udahnuti u onim državama članicama u kojima se na dan stupanja na snagu ove Direktive primjenjuje sustav biomonitoringa s biološkom graničnom vrijednosti do najviše 0,002 mg Cd/g kreatinina u urinu.
(7) Tvar može prouzročiti preosjetljivost kože i preosjetljivost dišnih putova.
(8) Tvar može prouzročiti preosjetljivost kože.
(9) Izmjereno ili izračunano u odnosu na vremenski ponderiranu prosječnu vrijednost za referentno osmosatno razdoblje.
(10) Tijekom praćenja izloženosti trebalo bi uzeti u obzir relevantne vrijednosti biološkog praćenja kako je predložio Znanstveni odbor za ograničenja profesionalne izloženosti kemijskim sredstvima (SCOEL).
(11) Tijekom praćenja izloženosti živi i njezinim dvovalentnim anorganskim spojevima treba uzeti u obzir relevantne tehnike biološkog praćenja kojima se dopunjuju indikativne granične vrijednosti profesionalne izloženosti.
(12) Prilikom odabira odgovarajuće metode praćenja izloženosti treba uzeti u obzir potencijalna ograničenja i smetnje koje se mogu pojaviti u prisutnosti drugih spojeva sumpora.
(13) Magla je definirana kao torakalna frakcija
(14) Frakcija koja udisanjem može doprijeti u pluća.
(15) Granična vrijednost kratkotrajne izloženosti u odnosu na referentno razdoblje od 1 minute.
Napomena o koži pripisana graničnim vrijednostima profesionalne izloženosti ukazuje na mogućnost većeg unosa kroz kožu.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 13.
U Prilogu IV. Tablica bioloških graničnih vrijednosti, ispod retka CAS broj 7439-92-1 koji se odnosi na olovo (elementarno i anorganski spojevi), dodaje se novi redak koji glasi:
CAS broj
Štetna kemijska tvar
Karakteristični pokazatelj
Biološki uzorak
Vrijeme uzimanja uzoraka
Biološke granične vrijednosti
Napomena
Olovo i njegovi ionski spojevi
olovo
krv
70 µg Pb/100 ml krvi
zdravstveni nadzor provodi se ako je izloženost koncentraciji olova u zraku veća od 0,075 mg/m3, izračunato kao vremenski ponderirani prosjek tijekom 40 sati tjedno, ili ako se za pojedinačne radnike mjeri razina olova u krvi veća od 40 µg Pb/100 ml krvi.
Uporaba apsorpcijske spektrometrije ili metode koja daje jednako vrijedne rezultate
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 14.
Prilog VII. mijenja se i glasi:
PRILOG VII.
RAZVRSTAVANJE i OZNAČAVANJE opasnih tvari i smjesa prema
Uredbi (EZ) br. 1272/2008
(Uredba CLP - engl. C lassification, L abelling and P ackaging )
R a z v r s t a v a nj e
O z n a č a v a nj e
Opasnost
Kod kategorije
Piktogram
Oznaka opasnosti
(signalna riječ)
Oznake upozorenja (H)
Razred
Kategorija
Oznaka
Tekst upozorenja
FIZIKALNE OPASNOSTI – Dio 2. Priloga I.
Eksplozivi
Nestabilni eksploziv
Nestab. ekspl.
GHS01
Opasnost
H200
Nestabilni eksploziv
Podrazred 1.1
Ekspl. 1.1
H201
Eksplozivno; opasnost od eksplozije ogromnih razmjera
Podrazred 1.2
Ekspl. 1.2
H202
Eksplozivno;
velika opasnost od rasprskavanja
Podrazred 1.3
Ekspl. 1.3
H203
Eksplozivno; opasnost od vatre, udarnog vala ili rasprskavanja
Podrazred 1.4
Ekspl. 1.4
Upozorenje
H204
Opasnost od vatre ili rasprskavanja
Podrazred 1.5
Ekspl. 1.5
-
Opasnost
H205
U vatri može izazvati eksploziju ogromnih razmjera
Podrazred 1.6
Ekspl. 1.6
-
-
-
Nema oznake upozorenja
Desenzitirani eksplozivi
1. kategorija
Desen. ekspl. 1
GHS02
Opasnost
H206
Opasnost od vatre, udarnog vala ili rasprskavanja; povećan rizik od eksplozije ako je smanjen udio desenzitirajućeg agensa
2. kategorija
Desen. ekspl. 2
H207
Opasnost od vatre ili rasprskavanja; povećan rizik od eksplozije ako je smanjen udio desenzitirajućeg agensa
3. kategorija
Desen. ekspl. 3
Upozorenje
4. kategorija
Desen. ekspl. 4
H208
Opasnost od vatre; povećan rizik od eksplozije ako je smanjen udio desenzitirajućeg agensa
Zapaljivi plinovi
(uključujući kemijski nestabilne plinove)
1.A kategorija zapaljivih plinova i
plinovi svrstani u 1.A kategoriju koji ispunjavaju kriterije za piroforne ili nestabilne plinove kategorija A/B
Zap. plin 1.A
GHS02
Opasnost
H220
Vrlo lako zapaljivi plin
Pir. plin
H220
H232
Vrlo lako zapaljivi plin
Može se spontano zapaliti u dodiru sa zrakom
Kem. nestab. plin A
H220
H230
Vrlo lako zapaljivi plin
Može reagirati eksplozivno čak i bez prisustva zraka
Kem. nestab. plin B
H220
H231
Vrlo lako zapaljivi plin
Može reagirati eksplozivno čak i bez prisustva zraka pri povišenom tlaku i/ili temperaturi
1.B kategorija
Zap. plin 1.B
H221
Zapaljivi plin
2. kategorija
Zap. plin 2
-
Upozorenje
H221
Zapaljivi plin
Aerosoli
1. kategorija
Aerosol 1
GHS02
Opasnost
H222
H229
Vrlo lako zapaljivi aerosol
Spremnik pod tlakom: može se rasprsnuti ako se grije
2. kategorija
Aerosol 2
Upozorenje
H223
H229
Zapaljivi aerosol
Spremnik pod tlakom: može se rasprsnuti ako se grije
3. kategorija
Aerosol 3
-
Upozorenje
H229
Spremnik pod tlakom: može se rasprsnuti ako se grije
Oksidirajući plinovi
1. kategorija
Oks. plin 1
GHS03
Opasnost
H270
Može uzrokovati ili pojačati požar; oksidans
Plinovi pod tlakom (1)
Stlačeni plin
Stlač. plin
GHS04
Upozorenje
H280
Sadrži stlačeni plin; zagrijavanje može uzrokovati eksploziju
Ukapljeni plin
Ohlađeno ukapljeni plin
H281
Sadrži pothlađeni, ukapljeni plin; može uzrokovati kriogene opekline ili ozljede
Otopljeni plin
H280
Sadrži stlačeni plin; zagrijavanje može uzrokovati eksploziju
(1) = razred opasnost „Plinovi pod tlakom“ razvrstavaju se u jednu od četiri skupine u skladu s njihovim fizikalnim stanjem prilikom pakiranja tj. ne razvrstavaju se u kategorije
Zapaljive tekućine
1. kategorija
Zap. tek. 1
GHS02
Opasnost
H224
Vrlo lako zapaljiva tekućina i para
2. kategorija
Zap. tek. 2
H225
Lako zapaljiva tekućina i para
3. kategorija
Zap. tek. 3
Upozorenje
H226
Zapaljiva tekućina i para
Zapaljive krutine
1. kategorija
Zap. krut. 1
Opasnost
H228
Zapaljiva krutina
2. kategorija
Zap. krut. 2
Upozorenje
Samoreagirajuće tvari i smjese (2)
/
Organski peroksidi (2)
Tip A
Samoreag. A
GHS01
Opasnost
H240
Zagrijavanje može uzrokovati eksploziju
Org. peroks. A
Tip B
Samoreag. B
GHS01 + GHS02
H241
Zagrijavanje može
uzrokovati požar ili eksploziju
Org. peroks. B
Tipovi C i D
Samoreag. CD
GHS02
Opasnost
H242
Zagrijavanje može uzrokovati požar
Org. peroks. CD
Tipovi E i F
Samoreag. EF
Upozorenje
Org. peroks. EF
Tip G
Samoreag. G
-
-
-
-
Org. peroks. G
-
-
-
-
(2) = dva različita razreda opasnosti imaju iste kategorije (zbog toga su zajedno grupirani)
Piroforne tekućine
1. kategorija
Piro. tek. 1
GHS02
Opasnost
H250
Samozapaljivo u dodiru sa zrakom
Piroforne krutine
1. kategorija
Piro. krut. 1
Samozagrijavajuće tvari i smjese
1. kategorija
Samozagr. 1
Opasnost
H251
Samozagrijavanje; može
se zapaliti
2. kategorija
Samozagr. 2
Upozorenje
H252
Samozagrijavanje u velikim količinama; može se zapaliti
Tvari i smjese koje u dodiru s vodom oslobađaju zapaljive plinove
1. kategorija
Reakc. s vodom 1
Opasnost
H260
U dodiru s vodom oslobađa zapaljive plinove koji se mogu spontano zapaliti
2. kategorija
Reakc. s vodom 2
Opasnost
H261
U dodiru s vodom oslobađa zapaljive plinove
3. kategorija
Reakc. s vodom 3
Upozorenje
Oksidirajuće tekućine (2)
/
Oksidirajuće krutine (2)
1. kategorija
Oks. tek. 1
GHS03
Opasnost
H271
Može uzrokovati požar ili eksploziju; jaki oksidans
Oks. krut. 1
2. kategorija
Oks. tek. 2
Opasnost
H272
Može pojačati požar; oksidans
Oks. krut. 2
3. kategorija
Oks. tek. 3
Upozorenje
Oks. krut. 3
(2) = dva različita razreda opasnosti imaju iste kategorije (zbog toga su zajedno grupirani)
Tvari i smjese nagrizajuće za metale
1. kategorija
Nagriz. metal 1
GHS05
Upozorenje
H290
Može nagrizati metale
OPASNOSTI ZA ZDRAVLJE – Dio 3. Priloga I.
Akutna toksičnost
1. kategorija
Ak. toks. 1
GHS06
Opasnost
H300
H310
H330
Smrtonosno ako se proguta
Smrtonosno u dodiru s kožom
Smrtonosno ako se udiše
2. kategorija
Ak. toks. 2
3. kategorija
Ak. toks. 3
H301
H311
H331
Otrovno ako se proguta
Otrovno u dodiru s kožom
Otrovno ako se udiše
4. kategorija
Ak. toks. 4
GHS07
Upozorenje
H302
H312
H332
Štetno ako se proguta
Štetno u dodiru s kožom
Štetno ako se udiše
Nagrizanje/ nadraživanje kože
1. kategorija (3)
Nagriz. koža 1
GHS05
Opasnost
H314
Uzrokuje teške opekline kože i ozljede oka
Potkategorija 1.A
Nagriz. koža 1.A
Potkategorija 1.B
Nagriz. koža 1.B
Potkategorija 1.C
Nagriz. koža 1.C
2. kategorija
Nadraž. koža 2
GHS07
Upozorenje
H315
Nadražuje kožu
(3) = nagrizajuće tvari se razvrstavaju u 1. kategoriju ako nema dovoljno podataka za potkategorizaciju
Teška ozljeda oka/ nadraživanje oka
1. kategorija
Ozlj. oka 1
GHS05
Opasnost
H318
Uzrokuje teške ozljede oka
2. kategorija
Nadraž. oka 2
GHS07
Upozorenje
H319
Uzrokuje jako nadraživanje oka
Izazivanje preosjetljivosti dišnih putova ili kože
Preosjetljivost ako se udiše
1. kategorija (3) i potkategorije 1.A i 1.B
Resp. senz. 1., 1.A, 1.B
GHS08
Opasnost
H334
Ako se udiše može izazvati simptome alergije ili astme ili poteškoće s disanjem
Preosjetljivost u dodiru s kožom
1. kategorija (3) i potkategorije 1.A i 1.B
Derm. senz. 1., 1.A, 1.B
GHS07
Upozorenje
H317
Može izazvati alergijsku reakciju na koži
(3) = tvari se razvrstavaju u 1. kategoriju ako nema dovoljno podataka za potkategorizaciju
Mutageni učinak na zametne stanice
1. kategorija (Kategorija 1.A, 1.B)
Muta. 1, 1.A ili 1.B
GHS08
Opasnost
H340
Može izazvati genetska oštećenja (4)
2. kategorija
Muta. 2
Upozorenje
H341
Sumnja na moguća genetska oštećenja (4)
Karcinogenost
1. kategorija (Kategorija 1.A, 1.B)
Karc. 1, 1.A ili 1.B
Opasnost
H350
H350i
Može uzrokovati rak (4)
Može uzrokovati rak ako se udiše
2. kategorija
Karc. 2
Upozorenje
H351
Sumnja na moguće uzrokovanje raka (4)
(4) = navesti način izloženosti ako je nedvojbeno dokazano da niti jedan drugi način izloženosti ne uzrokuje takvu opasnost
Reproduktivna toksičnost
1. kategorija (Kategorija 1.A, 1.B)
Repr. 1, 1.A ili 1.B
GHS08
Opasnost
H360 (5)
H360F (6)
H360D (6)
H360FD (6)
H360Fd (6)
H360Df (6)
Može štetno djelovati na plodnost ili naškoditi nerođenom djetetu
Može štetno djelovati na plodnost
Može naškoditi nerođenom djetetu
Može štetno djelovati na plodnost. Može naškoditi nerođenom djetetu.
Može štetno djelovati na plodnost. Sumnja na mogućnost štetnog djelovanja na nerođeno dijete.
Može naškoditi nerođenom djetetu. Sumnja na moguće štetno djelovanje na plodnost.
2. kategorija
Repr. 2
Upozorenje
H361 (5)
H361f (6)
H361d (6)
H361fd (6)
Sumnja na moguće štetno djelovanje na plodnost ili mogućnost štetnog djelovanja na nerođeno dijete
Sumnja na moguće štetno djelovanje na plodnost
Sumnja na mogućnost štetnog djelovanja na nerođeno dijete
Sumnja na moguće štetno djelovanje na plodnost. Sumnja na mogućnost štetnog djelovanja na nerođeno dijete.
Dodatna kategorija za učinke na dojenje ili dojenjem
Lakt.
-
-
H362
Može štetno djelovati na djecu koja se hrane majčinim mlijekom
(5) = (navesti konkretan učinak ako je poznat) (navesti način izloženosti ako je nedvojbeno dokazano da niti jedan drugi način izloženosti ne uzrokuje takvu opasnost)
(6) F = Plodnost, D = u razvoju (mala slova f, d = sumnja na moguće štetno djelovanje)
Specifična toksičnost za ciljane organe – jednokratno izlaganje
1. kategorija
TCOJ 1
GHS08
Opasnost
H370
Uzrokuje oštećenje organa (7)
2. kategorija
TCOJ 2
Upozorenje
H371
Može uzrokovati oštećenje organa (7)
3. kategorija
TCOJ 3
GHS07
Upozorenje
H335
Može nadražiti dišni sustav
H336
Može izazvati pospanost ili vrtoglavicu
(7) = (ili navesti sve organe na koje djeluje ako je poznato) (navesti način izloženosti ako je nedvojbeno dokazano da niti jedan drugi način izloženosti ne uzrokuje takvu opasnost)
Specifična toksičnost za ciljane organe – ponavljano izlaganje
1. kategorija
TCOP 1
GHS08
Opasnost
H372
Uzrokuje oštećenje organa (8) tijekom produljene ili ponavljane izloženosti (9)
2. kategorija
TCOP 2
Upozorenje
H373
Može uzrokovati oštećenje organa (8) ijekom produljene ili ponavljane izloženosti (9)
(8) = (ili navesti sve organe na koje djeluje ako je poznato)
(9) = (navesti način izloženosti ako je nedvojbeno dokazano da niti jedan drugi način izloženosti ne uzrokuje takvu opasnost)
Opasnost od aspiracije
1. kategorija
Aspir. toks. 1
GHS08
Opasnost
H304
Može biti smrtonosno ako se proguta i uđe u dišni sustav
OPASNOSTI ZA OKOLIŠ – Dio 4. Priloga I.
Opasno za vodeni okoliš
1. kategorija akutne toksičnosti
Ak. toks. vod. okol. 1
GHS09
Upozorenje
H400
Vrlo otrovno za vodeni okoliš
1. kategorija kronične toksičnosti
Kron. toks. vod. okol. 1
H410
Vrlo otrovno za vodeni okoliš s dugotrajnim učincima
2. kategorija kronične toksičnosti
Kron. toks. vod. okol. 2
-
H411
Otrovno za vodeni okoliš s dugotrajnim učincima
3. kategorija kronične toksičnosti
Kron. toks. vod. okol. 3
-
-
H412
Štetno za vodeni okoliš s dugotrajnim učincima
4. kategorija kronične toksičnosti
Kron. toks. vod. okol. 4
H413
Može uzrokovati dugotrajne štetne učinke na vodeni okoliš
DODATNE OPASNOSTI - Dio 5. Priloga I.
Opasno za ozonski omotač
1. kategorija
Ozon 1
GHS07
Upozorenje
H420
Štetno za zdravlje ljudi i okoliš zbog uništavanja ozona u višoj atmosferi
Napomena:
- tablica je izrađena po predlošku preuzetom s mrežnih stranica Health and Safety Authority : https://www.hsa.ie/eng/Publications_and_Forms/Publications/Chemical_and_Hazardous_Substances/
ZAVRŠNA ODREDBA
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 15.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
Klasa: 011-02/23-01/14
Urbroj: 524-03-03-01/2-23-5
Zagreb, 11. travnja 2023.
Ministar
Marin Piletić
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike