Ustavna osnova za donošenje Zakona sadržana je u odredbi članka 2. stavka 4. podstavka 1. i članku 3. Ustava Republike Hrvatske (Narodne novine, broj 85/2010 – pročišćeni tekst i 5/14 – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).
II.OCJENA STANJA, OSNOVNA PITANJA KOJA SE UREĐUJU ZAKONOM TE POSLJEDICE KOJE ĆE DONOŠENJEM ZAKONA PROISTEĆI
1.) Ocjena stanja i osnovna pitanja koja se trebaju urediti ovim Zakonom
Zakon je donesen u Saboru 10. listopada 2013. godine i objavljen u Narodnim novinama 18. listopada 2013. godine (Narodne novine, 127/2013).
Osnovna pitanja koja se žele urediti Zakonom odnose se na uvjete za proizvodnju, preradu, korištenje, promet (uvoz, izvoz, itd.) otrovnih kemikalija i njihovih prekursora obuhvaćenih Konvencijom, načine inspekcije i praćenja otrovnih kemikalija i njihovih prekursora uz obrada izvješća o izvršenim prošlogodišnjim posebnim aktivnostimakoje Republika Hrvatska mora dostaviti u određenom roku Organizaciji za zabranu kemijskog oružja (engl OPCW- Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons). Nadalje, ovim Zakonom uređuje se suradnja s međunarodnim institucijama i inspekcijskim tijelima koja su zadužena za otrovne kemikalije i njihove prekursore te prijem, vođenju i pratnja međunarodnih inspekcija.
2.) Posljedice koje će proisteći donošenjem Zakona
Donošenjem izmjena ovoga Zakona Republika Hrvatska će nastaviti izvršavanje preuzetih obveza međunarodnim ugovorom i osigurati uvjete za neposrednu primjenu Konvencije. Donošenjem izmjena Zakona također će se poboljšati učinkovitost uvozne/izvozne kontrole uzimajući u obzir sigurnosne ciljeve Republike Hrvatske.
III. OCJENA POTREBNIH SREDSTAVA ZA PROVOĐENJE ZAKONA
Za provedbu izmjena ovoga Zakona nije potrebno osigurati dodatna sredstva u državnom proračunu Republike Hrvatske.
Prijedlog Zakona o izmjenama zakona o gospodarenju kemikalijama sadržanim u Konvenciji o zabrani razvijanja, proizvodnje, gomilanja i korištenja kemijskog oružja i o njegovu uništenju
Članak 1.
U Zakonu o gospodarenju kemikalijama sadržanim u Konvenciji o zabrani razvijanja, proizvodnje, gomilanja i korištenja kemijskog oružja i o njegovu uništenju („Narodne novine“, br.127/13) članak 4. mijenja se i glasi:
(1) U smislu ovog Zakona sljedeći pojmovi imaju značenje kako je navedeno:
1. Kemijskim oružjem smatraju se, u zajedničkom ili odvojenom smislu:
- otrovne kemikalije i njihovi prekursori, osim ako im je namjena za svrhe koje nisu zabranjene Konvencijom, sve dok su vrste i količine u skladu s ciljevima Konvencije
- streljiva i naprave konkretno namijenjene izazivanju smrti ili druge štete putem otrovnih svojstava otrovnih kemikalija navedenih u točki 1. ovog članka koja bi se oslobodila kao rezultat uporabe takvih streljiva i naprava
- svaka oprema posebno napravljena za izravnu uporabu u svezi s primjenom streljiva i naprava navedenih u točki 2. ovoga članka.
2.Otrovna kemikalija iz Popisa Konvencije (u daljnjem tekstu: otrovna kemikalija) je svaka kemikalija koja svojim kemijskim djelovanjem na životne procese može uzrokovati smrt, privremenu nesposobnost ili trajna oštećenja na ljudima ili životinjama.
3. Prekursor iz Popisa Konvencije (u daljnjem tekstu: prekursor) je svaki kemijski reagens koji sudjeluje u bilo kojoj fazi proizvodnje neke otrovne kemikalije bilo kojom metodom.
4. Prilog je Dodatak o kemikalijama u Konvenciji, sastoji se od Smjernica za Popis kemikalija te Popisa 1., 2. i 3. Konvencije.
5. Prekidna organska kemikalija (DOC) znači bilo koja kemikalija iz skupine kemijskih spojeva koja se sastoje od svih spojeva ugljika, osim njegovih oksida, sulfida i metalnih karbonata, koji se mogu prepoznati po kemijskom imenu, po strukturnoj formuli, ako je poznato, i CAS broju ako je dodijeljen. PSF kemikalije su prekidne organske kemikalije koje sadrže elemente fosfora, sumpora ili fluora, a predstavljaju podskup prekidnih organskih kemikalija.
6. Korisnikom otrovnih kemikalija i njihovih prekursora (u daljnjem tekstu: korisnik) smatra se svaka pravna osoba, znanstvena, obrazovna ili druga javna ustanova uključujući, državna tijela ili fizičku osobu – obrtnika, nositelj aktivnosti iz točke 11. ovoga članka koji se koriste istima za namjene prometa izuzev aktivnosti iz članka 3. ovog Zakona te su slijedom toga predmet kontrole u skladu s odredbama Konvencije.
7. Krajnjim korisnikom otrovnih kemikalija i njihovih prekursora (u daljnjem tekstu: krajnji korisnik) smatra se svaka pravna osoba, znanstvena, obrazovna ili druga javna ustanova, uključujući državna tijela ili fizičku osobu – obrtnika koja proizvodi, prerađuje i/ili koristi otrovne kemikalije i njihove prekursore u okviru svoje industrijske ili profesionalne djelatnosti u skladu s aktivnostima iz točke 8., 9. i 10. ovog članka.
8. Proizvodnja otrovnih kemikalija i njihovih prekursora znači njezinu tvorbu putem kemijske reakcije koja podrazumijeva bilo koja sintezu ili dobivanje otrovne kemikalije.
9. Prerada otrovnih kemikalija i njihovih prekursora je fizikalni proces u čiju je formulaciju uključena ekstrakcija i pročišćavanje pri čemu se kemikalija ne pretvara u drugu kemikaliju.
10. Korištenje otrovnih kemikalija i njihovih prekursora je pretvorba u drugu kemikaliju kemijskom reakcijom, prerada, potrošnja, obrada, uporaba i miješanje.
11. Promet otrovnih kemikalija i njihovih prekursora je uvoz, izvoz, unos, skladištenje ili prodaja/kupnja bilo kojoj trećoj strani. Promet uključuje:
- uvoz je svako unošenje otrovnih kemikalija i njihovih prekursora na carinsko područje Europske unije u skladu s odredbama Konvencije
- izvoz je svako iznošenje otrovnih kemikalija i njihovih prekursora s područja Europske unije u treće zemljeu skladu s odredbama Konvencije ili sodredbama Delegirane uredbe Komisije (EU) 2022/1 od 20. listopada 2021. o izmjeni Uredbe (EU) 2021/821 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu popisa robe s dvojnom namjenom
- prijenos je svako unošenje i iznošenje otrovnih kemikalija i njihovih prekursora na teritorij Republike Hrvatske iz drugih članica Europske unije u skladu s odredbama Konvencije
- skladištenje jest čuvanje otrovnih kemikalija i njihovih prekursora u prethodno navedene svrhe ili kao samostalna aktivnost
- prodaja/kupnja otrovnih kemikalija i njihovih prekursora znači razmjena s trećim stranama
- komunikaciju, proširenje kontakata, organizaciju sastanaka, ili bilo koji drugi oblik suradnje i pomoći s obzirom na pripremu i provedbu aktivnosti iz prethodnih podstavaka ove točke.
12. Tranzit je svaki provoz otrovnih kemikalija i njihovih prekursora preko carinskog područja Europske unije.
13. Posebna aktivnost je svaka aktivnost koja uključuje znanstveno istraživanje, proizvodnju, preradu, korištenje ili promet otrovnim kemikalijama i njihovim prekursorima obuhvaćenih Konvencijom, neovisno o njezinim metodama, djelokrugu ili svrsi.
14. Međunarodna organizacija je Organizacija za zabranu kemijskog oružja utvrđena Konvencijom (u daljnjem tekstu: OPCW).
15. Međunarodna inspekcija je pregled inspekcijskog tima sastavljenog od inspektora i inspekcijskih asistenata OPCW-a.
16. Nacionalno povjerenstvo je povjerenstvo imenovano od strane Vlade Republike Hrvatske, sa zadaćom da bude središnje tijelo za praćenje provođenja odredbi Konvencije te koordinacijsko tijelo između Republike Hrvatske i OPCW-a kao i drugih država stranaka Konvencije te poveznica inozemnih subjekata i domaćih institucija, agencija i industrijskih pogona.
Članak 2.
Članak 5. mijenja se i glasi:
(1) Ministarstvo nadležno za gospodarstvo je na nacionalnoj razini nadležno tijelo (u daljnjem tekstu: nadležno tijelo) za gospodarenje kemikalijama sadržanim u Konvenciji o zabrani razvijanja, proizvodnje, gomilanja i korištenja kemijskog oružja i o njegovu uništenju.
(2) Nadležno tijelo za provedbu ovoga Zakona, obavlja stručne i/ili administrativne zadaće, koje obuhvaćaju aktivnosti koordinacije s ostalim ministarstvima, Nacionalnim povjerenstvom za provedbu Konvencije i drugim državnim tijelima u provođenju nacionalne politike, programa i mjera u skladu s međunarodnim sporazumima.
(3) Nadležno tijelo obvezno je surađivati s OPCW u okviru svoje nadležnosti, što uključuje:
1. usklađivanje nacionalnog zakonodavstva sa odredbama Konvencije i preporukama Izvršnog vijeća i Generalne skupštine Konvencije
2. prikupljanje i obrada podataka o kemikalijama s Popisa 1., 2. i 3. Konvencije te prekidnim organskim kemikalijama
3. sastavljanje godišnjeg Izvještaja o proteklim aktivnostima, plana o budućim aktivnostima i komunikaciju s OPCW-om
4. suradnju s Nacionalnim povjerenstvom u međunarodnoj inspekciji
5. organiziranje i provedbu edukacija svih dionika u lancu gospodarenja otrovnim kemikalijama i njihovim prekursorima.
Članak 3.
Naslov iznad članka 7. mijenja se i glasi: „Evidencija posebnih aktivnosti“
Članak 7. mijenja se i glasi:
(1) Korisnik, odnosno krajnji korisnik, prije početka obavljanja posebnih aktivnosti, obvezan je obavijestiti o istima nadležno tijelo i zatražiti upis u evidenciju korisnika i krajnjih korisnika, u koji se upisuju:
1. korisnici koji obavljaju posebne aktivnosti iz članka 4. točke 11. ovog Zakona
2. krajnji korisnici koji tijekom godine obavljaju posebne aktivnosti iz članka 4. točke 8., 9., 10. i 11. ovog Zakona, prema Popisu 1. i 2. Konvencije.
3. krajnji korisnici koji tijekom godine obavljaju aktivnosti iz članka 4. točke 8., 9., 10. i 11. ovog Zakona, prema Popisu 3. Konvencije u iznosu većem od 10 kilograma.
(2) O upisu u evidenciju, korisnik i krajnji korisnik, bit će obaviješteni elektroničkim putem.
(3) U slučaju da se korisnik, odnosno krajnji korisnik nisu upisali u evidenciju iz stavaka 1. ovoga članka nadležni inspektor sanitarne inspekcije Državnog inspektorata, korisniku, odnosno krajnjem korisniku koji obavlja posebne aktivnosti, dat će rok od 14 dana za upis u evidenciju u skladu s člankom 21. ovog Zakona.
(4) Ukoliko se u danom roku ne upišu u evidenciju iz stavaka 1. ovog članka, nadležni inspektorsanitarne inspekcije Državnog inspektorata, korisniku, odnosno krajnjem korisniku koji obavlja posebne aktivnosti, privremeno će zabraniti korištenje ili promet otrovne kemikalije i njezinih prekursora s kojim se obavlja djelatnost do ispunjenja uvjeta u skladu s člankom 21.ovog Zakona.
(5) Obavljanje posebnih aktivnosti može prestati na zahtjev odgovorne osobe korisnika, odnosno krajnjeg korisnika koji obavljaju posebne aktivnosti, u slučaju promjene okolnosti vezanih uz gospodarenje otrovnim kemikalijama i njihovim prekursorima te ako se ustanove nove činjenice koje bitno utječu na obavljanje posebnih aktivnosti.
(6) O ispisu iz evidencije, korisnik i krajnji korisnik bit će obaviješteni elektronskim putem.
(7) Ministar nadležan za gospodarstvo pravilnikom propisuje detaljniji sadržaj evidencije korisnika i krajnjih korisnika iz stavka 1. ovog članka.
(8) Korisnik, odnosno krajnji korisnik ima pravo na podnošenje pravnih lijekova protiv odluka nadležnog tijela iz ovoga članka, sukladno propisu kojim je uređen opći upravni postupak.
Članak 4.
Naslov iznad članka 8. mijenja se i glasi: „Evidencija korisnika i krajnjih korisnika“
Članak 8. mijenja se i glasi:
(1) Nadležno tijelo vodi evidenciju korisnika i krajnjih korisnika koji obavljanju posebne aktivnosti sukladno članku 4. točke 8., 9., 10. i 11. ovog Zakona.
(2) Podaci koji se upisuju u evidenciju iz stavka 1. ovoga članka propisuju se pravilnikom. Pravilnik donosi ministar nadležan za gospodarstvo.
Članak 5.
Naslov iznad članka 9. mijenja se i glasi: „Obveza korisnika i krajnjeg korisnika koji obavlja posebne aktivnosti vezane uz otrovne kemikalije i njihove prekursore“
Članak 9. mijenja se i glasi:
Korisnik koji prometuje otrovnim kemikalijama i njihovim prekursorima i krajnji korisnik koji proizvodi, prerađuje, koristi ili prometuje otrovnim kemikalijama i njihovim prekursorima obvezan je:
1. osigurati upute na hrvatskom jeziku za sigurno i pravilno postupanje s otrovnim kemikalijama i njihovim prekursorima usklađene sa sigurnosno-tehničkim listom te dati pisane upute osobama koje njima zakonito rukuju na hrvatskom jeziku
2. imenovati jednu odgovornu osobu nadležnu za poslovanje s otrovnim kemikalijama i njihovim prekursorima
3. voditi evidencije o svakoj pojedinoj otrovnoj kemikaliji i njihovim prekursorima s navodom stanja zaliha, kao što su nabava, potrošnja, trenutno stanje
4. čuvati preslike dostavljenih Izvještaja iz članka 15.. ovog Zakona kao i dokaze o dostavi istih nadležnom tijelu, jednu godinu od dana podnošenja izvještaja, a nakon prestanka obavljanja posebnih aktivnosti još jednu godinu
5. čuvati dokaz o upisu u evidenciju iz članka 7. stavka 2. ovog Zakona do prestanka obavljanja posebnih aktivnosti
6. čuvati dokaz o odjavi iz evidencije iz članka 7. stavaka 6. ovog Zakona jednu godinu od danaprimitka obavijesti nadležnog tijela ili do zatvaranja tvrtke
7. čuvati sve ishođene suglasnosti za uvoz i izvoz tri godine od dana ishođenja suglasnosti ili do zatvaranja tvrtke
8. osigurati ostale uvjete propisane pravilnikom iz članka 15. stavka 7. ovog Zakona
9. sve osobe koje zakonito rukuju njima upozoriti na opasna svojstva istih te im dostaviti pisane upute o pravilnom postupanju s otrovnim kemikalijama i njihovim prekursorima, kao i o mjerama za zaštitu zdravlja i okoliša.
Članak 6.
Članak 10. mijenja se i glasi:
(1) Korisnik je obvezan nadležnom tijelu podnijeti uredan zahtjev za izdavanje dozvole za jednokratni uvoz i izvoz otrovnih kemikalija i njihovih prekursora iz Popisa 1. Konvencije.
(2) Zahtjev za izvoz iz stavka 1. ovog članka podnosi se u slučaju ako se otrovna kemikalija i njihov prekursor ne nalazi na Popisu robe s dvojnom namjenomiz Priloga I Delegirane uredbe Komisije (EU) 2022/1 оd 20. listopada 2021. godine o izmjeni Uredbe (EU) 2021/821 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu popisa robe s dvojnom namjenom.
(3) Korisnik je obvezan nadležnom tijelu podnijeti uredan zahtjev za izdavanje dozvole za jednokratni uvoz i izvoz otrovnih kemikalija i njihovih prekursora iz Popisa 2. i 3. Konvencije ako je dozvoljen uvoz iz trećih zemalja na carinsko područje Europske unije.
(4) Zahtjev za izvoz iz stavka 3. ovog članka podnosi se u slučaju ako se otrovna kemikalija i njihov prekursor ne nalazi na Popisu robe s dvojnom namjenomiz Priloga I Delegirane uredbe Komisije (EU) 2022/1 оd 20. listopada 2021. godine o izmjeni Uredbe (EU) 2021/821 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu popisa robe s dvojnom namjenom.
(5) Dozvolu za uvoz i izvoz, iz stavaka 1. i 3 ovog članka, nadležno ijelo izdaje sukladno navedenome u ovome članku i u skladu s odredbama Konvencije.
(6) Iznimno, dozvole za izvoz tvari iz Popisa 1., 2., i 3. Konvencije, koje se nalaze i na Popisu robe s dvojnom namjenom iz Priloga I Delegirane uredbe Komisije (EU) 2022/1 оd 20. listopada 2021. godine o izmjeni Uredbe (EU) 2021/821 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu popisa robe s dvojnom namjenom, izdaje državno tijelo nadležno za trgovinsku politiku, koji nadležnom tijelu dostavlja kopiju izvozne dozvole.
(7) Nadležno tijelo obvezno je izdati dozvolu za uvoz i izvoz u roku od 15 dana od dana uredno podnesenog zahtjeva za uvoz tvari s Popisa 2. i 3. Konvencije, osim ako nije drugačije uređeno posebnim propisima, kojima se uređuje promet otrovnih kemikalija i njihovih prekursora i u skladu s odredbama Konvencije, kao što je s tvarima s Popisa 1. Konvencije.
(8) Dozvole za uvoz i izvoz nadležno tijelo izdaje na rok od tri mjeseca.
(9) Nadležno tijelo može jednokratno produžiti dozvolu na rok od 30 dana na temelju pisanog zahtjeva korisnika.
(10) Izdana dozvola ne može se prenijeti na drugog korisnika.
(11) Korisnik koji planira obaviti tranzit preko područja Republike Hrvatske dužan je obavijestiti nadležno tijelo i dobiti odobrenje za obavljanje tranzita, ukoliko se radi o otrovnim kemikalijama i njihovim prekursorima s Popisa 1. Konvencije.
(12) Odredba u stavku 11. ovog članka se ne odnosi na kemikalije u koncentracijama ispod 0,01% masenog udjela.
(13) Nadležno tijelo može donijeti Rješenje o uskrati dozvole za jednokratni uvoz i izvoz otrovnih kemikalija i njihovih prekursora, ako utvrdi da nisu ispunjeni uvjeti iz ovog članka stavka 1., 2., 3., 4. i 5..
(14) Nadležno tijelo može donijeti Rješenje o ponovnom izdavanju dozvolu za jednokratni uvoz i izvoz otrovnih kemikalija i njihovih prekursora, ako utvrdi da su prestali razlozi iz ovog članka stavka 1., 2., 3., 4. i 5..
(15) Protiv izdanih dozvola za uvoz i izvoz i protiv Rješenja iz stavka 12. i 13. ovog članka korisnik, odnosno krajnji korisnik ima pravo na podnošenje pravnih lijekova protiv odluka nadležnog tijela iz ovoga članka, sukladno propisu kojim je uređen opći upravni postupak.
Članak 7.
Članak 15. mijenja se i glasi:
(1) Korisnik, odnosno krajnji korisnik koji obavlja posebne aktivnosti iz članka 4. točaka 8., 9., 10. i 11. ovog Zakona, obvezan je u roku od 60 dana po isteku kalendarske godine dostaviti nadležnom tijelu Izvještaj o posebnim aktivnostima koje je proveo u prethodnoj godini.
(2) Izvještaj iz stavka 1. ovog članka sadrži:
1. podatke o korisniku, odnosno krajnjem korisniku koji obavljaju posebne aktivnosti
2. opis provedenih posebnih aktivnosti
3. vrstu i količinu posebne robe s kojom se provode posebne aktivnosti
4. druge podatke o provedenim posebnim aktivnostima.
(3) Korisnik, odnosno krajnji korisnik koji obavlja posebne aktivnosti obvezan je na zahtjev nadležnog tijela istome dostaviti podatke koje je nadležno tijelo obvezno dostaviti OPCW-u.
(4) Nadležno tijelo obvezno je dostaviti obrađenu dokumentaciju koju korisnik, odnosno krajnji korisnik popunjenu dostavlja nadležnom tijelu.
(5) Krajnji korisnik koji obavlja posebne aktivnosti, obvezan je prije pokretanja proizvodnje, otrovnih kemikalija i njihovih prekursora s Popisa 1., 2. i 3. Konvencije, obavijestiti nadležno tijelo i dostaviti plan aktivnosti proizvodnje.
(6) Krajnji korisnik obvezan je u roku od 120 dana prije isteka kalendarske godine dostaviti nadležnom tijelu plan aktivnosti proizvodnje, otrovnih kemikalija i njihovih prekursora s Popisa 1., 2. i 3. Konvencije, za iduću godinu.
(7) Ministar nadležan za gospodarstvo pravilnikom propisuje detaljniji sadržaj Izvještaja i plan aktivnosti proizvodnje otrovnih kemikalija i njihovih prekursora, vremenske rokove i način izvještavanja iz ovog članka.
Članak 8.
Članak 18. mijenja se i glasi:
Nadležno tijelo zaduženo je za:
1. donošenje podzakonskih akata vezanih uz provedbu ovoga Zakona, s popisom popisanih otrovnim kemikalijama i njihovim prekursorima 1., 2. i 3. Konvencije
2. provedbu ovoga Zakona, uključujući promet otrovnim kemikalijama i njihovim prekursorima te stručne i/ili administrativne zadaće
3. koordinaciju pripreme svih potrebnih aktivnosti propisanih člankom VI., VII. i XI. Konvencije i nadzor provedbe nacionalnih aktivnosti i mjera za provedbu Konvencije
4. prikupljanje i razmjenu podataka o otrovnim kemikalijama i njihovim prekursorima s drugima nadležnim tijelima na međunarodnoj razini sukladno međunarodnim sporazumima ili sustavima međunarodnog priopćavanja
5. prikupljanje podataka o otrovnim kemikalijama i njihovim prekursorima od korisnika na nacionalnoj razini, potrebnih za provedbu ovoga Zakona
6. obradu dostavljene dokumentacije, korisnika, odnosno krajnjeg korisnika koji obavlja posebne aktivnosti, godišnjeg plana za sljedeću godinu i izvještaj o aktivnostima u protekloj godini sukladno odredbama konvencije te obavijestiti o istima OPCW
7. suradnju s drugim ministarstvima i nadležnima tijelima za pojedine potrebne aktivnosti navedene ovim Zakonom
8. suradnju s međunarodnim institucijama i inspekcijskim tijelima zaduženim za nadzor otrovnih kemikalija i njihovih prekursora te prijem, vođenje i pratnju međunarodnih inspekcija
9. osigurati edukaciju predstavnika nadležnog tijela kod drugih subjekata Konvencije u svrhu informiranja, izrade i distribucije potrebne stručne literature korisnicima, krajnjim korisnicima i tijelima državne uprave koja sudjeluju u provedbi ovog Zakona
10. praćenje promjena vezanih za primjenu Konvencije te prenošenje istih u domaće zakonodavstvo
11. izdavanje odluka o ukidanju i poništenju dozvola za obavljanje posebnih aktivnosti iz članka 14. ovog Zakona
12. vođenje evidencije posebnih aktivnosti, korisnika i krajnjih korisnika iz članaka 7. i 8. ovog Zakona
13. izdavanje dozvola iz članka 10. ovog Zakona
14. osiguranje i koordiniranje provedbe odredaba Konvencije i drugih međunarodnih obveza Republike Hrvatska koje se odnose na otrovne kemikalije i njihove prekursore.
Članak 9.
Članak 20. mijenja se i glasi:
Nadzor provedbe ovoga Zakona provode:
1. Državni inspektorat u skladu s odredbama ovog Zakona
2. Carinska uprava u skladu s odredbama ovog Zakona
3. Inspektori OPCW-a sukladno s odredbama koje proizlaze iz međunarodnih sporazuma o nadzoru.
Članak 10.
Članak 21. mijenja se i glasi:
(1) Inspekcijski nadzor nad provedbom ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju ovoga Zakona obavljaju nadležni inspektori sanitarne inspekcije Državnog inspektorata.
(2) Korisnik i krajnji korisnik obvezni su omogućiti inspektorima iz stavka 1. ovog članka u svrhu provedbe inspekcijskog nadzora, uvid u poslovanje, uvid u poslovnu dokumentaciju te pristup pogonima i mjestu skladištenja otrovnih kemikalija i njihovih prekursora.
(3) U okviru inspekcijskog nadzora nadležni inspektori sanitarne inspekcije Državnog inspektorata:
1. utvrđuju jesu li ispunjeni uvjeti propisani ovim Zakonom i provedbenim propisima donesenim na temelju ovoga Zakona
2 obavljaju nadzor nad podacima o prijavljenim posebnim aktivnostima i količinama otrovnih kemikalija i njihovih prekursora sa trenutnom situacijom
3. obavljaju uvid u dokumentaciju i dolaze do saznanja vezanih s poslovima posebnih aktivnosti koje obavlja korisnik, odnosno krajnji korisnik
4. obavljaju nadzor nad upisom u evidenciju u skladu s člankom članak 7. ovog Zakona
5. obavljaju nadzor nad jednokratnim dozvolama za uvoz i izvoz
6. obavljaju nadzor u evidencije o svakoj pojedinoj otrovnoj kemikaliji i s navodom stanja zaliha (nabava, potrošnja, trenutno stanje)
7.obavljaju nadzor o dostavljenom Izvještaju nadležnom tijelu iz članka 15. ovog Zakona
8.obavljaju nadzor nad postojanjem sigurnosno-tehničkog lista i uputa na hrvatskom jeziku koje moraju biti usklađene sa sigurnosno-tehničkim listom
9. obavljaju nadzor o imenovanju odgovorne osobe korisnika, odnosno krajnjeg korisnika koji obavlja posebne aktivnosti.
(4) U obavljanju inspekcijskog nadzora nadležni inspektor sanitarne inspekcije Državnog inspektorata, ima prava i obveze:
1. narediti otklanjanje nedostataka utvrđenih inspekcijskim nadzorom te odrediti rok za njihovo otklanjanje
2. privremeno zabraniti proizvodnju, korištenje ili promet otrovnih kemikalija i njihovih prekursora dok se ne osiguraju propisani uvjeti
(5) Mjere iz stavka 4. ovog Zakona naređuju se pisanim rješenjem.
(6) Žalba protiv rješenja iz stavka 5. ovog Zakona ne odgađa izvršenje rješenja.
(7) Državni inspektorat dostavlja nadležnom tijelu Godišnji izvještaj o provedenim službenim kontrolama i poduzetim mjerama do kraja veljače tekuće godine za prethodnu godinu.
Članak 11.
Članak 25. mijenja se i glasi:
(1) Novčanom kaznom od 2.000,00 do 3.000,00 EUR-a kaznit će se pravna osoba i fizička osoba – obrtnik, korisnik koji izvršava posebne aktivnosti:
1. ako postupi protivno odredbi članka 6. stavka 1. točke 1. ovoga Zakona, odnosno ne izvrši opće i posebne organizacijske aktivnosti kako bi se osiguralo da se neće izvršiti ni jedna aktivnost gospodarenja otrovnim kemikalijama i njihovim prekursorima, zabranjena ovim Zakonom
2. ako postupi protivno odredbi članka 6. stavka 1. točke 2. ovoga Zakona odnosno ne potvrdi da korisnik i krajnji korisnik nisu sudjelovali u aktivnostima koje potiču sumnju na postupanje ili namjenu otrovnih kemikalija i njihovih prekursora za aktivnosti zabranjene ovim Zakonom te da ne postoje zapreke za rad korisnika i krajnjeg korisnika u vezi s obavljanjem ovih aktivnosti
3. ako postupi protivno odredbi članka 6. stavka 2. ovoga Zakona odnosno ako korisnik koji je osnovao trgovačko društvo u jednoj od država članica Europske unije kao dokaz ispunjavanja uvjeta navedenih u članku 6. stavku 1. točke 2. ovoga Zakona ne preda nadležnom tijelu odobrenje ili drugu istovjetnu potvrdu nadležnog tijela te države članice u cilju dokazivanja sposobnosti obavljanja posebnih aktivnosti u vezi s gospodarenjem otrovnim kemikalijama i njihovim prekursorima
4. ako postupi protivno odredbi članka 7. stavka 1. ovoga Zakona odnosno ako obavlja posebne aktivnosti i o istima ne obavijesti nadležno tijelo odnosno ako se ne upiše prije početka obavljanja djelatnosti u evidenciju korisnika i krajnjih korisnika
5. ako postupi protivno odredbama članka 10. stavaka 1., 3. i 11. ovoga Zakona odnosno ne podnese zahtjev za izdavanje dozvole za jednokratni uvoz i/ili izvoz te tranzit otrovnih kemikalija i njihovih prekursora iz Popisa 1., 2., i 3. Konvencije, tj. obavi uvoz, izvoz ili tranzit bez prethodno pribavljenog odobrenja nadležnog tijela, osim onih koje podliježu odredbama kaznenog propisa
6. ako postupi protivno odredbi članka 15. stavka 5. i 6. ovoga Zakona, odnosno ako ne dostavi plan aktivnosti proizvodnje otrovnih kemikalija i njihovih prekursora s Popisa 1. 2. i 3. nadležnom tijelu
(2) Novčanom kaznom u iznosu od 500 do 800 EUR-a kaznit će se za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka i odgovorna osoba u pravnoj osobi.
(3) Novčanom kaznom od 1.000 do 2.000 EUR-a kaznit će se pravna osoba i fizička osoba – obrtnik:
1. ako proizvodi, koristi ili prometuje otrovnim kemikalijama i njihovim prekursorima bez ispunjena uvjeta propisanih člankom 9. ovog Zakona
2. ako postupi protivno odredbi članka 15. ovoga Zakona odnosno ako u propisanim rokovima ne dostavi nadležnom tijelu Izvještaj o posebnim aktivnostima koje je proveo u prethodnoj godini i plan aktivnosti proizvodnje, otrovnih kemikalija i njihovih prekursora s Popisa 1., 2. i 3. Konvencije, za iduću godinu
3. ako postupi protivno odredbi članka 16. stavka 1. ovoga Zakona odnosno proizvodnju otrovnih kemikalija i njihovih prekursora s Popisa 1., 2. i 3. ne provodi sukladno odredbama ovog Zakona i bez suglasnosti nadležnog tijela za tu djelatnost
4. ako postupi protivno odredbi članka 16. stavka 2. ovog Zakona odnosno ako u roku od 60 dana po isteku kalendarske godine ne dostavi Izvještaj o posebnim aktivnostima koje su provedene u prethodnoj godini ili ne dostavi nadležnom tijelu Izvještaj o količini određene prekidne organske kemikalije koja nije stavljena na Popis 1., 2. i 3. Konvencije
5. ako postupi protivno odredbi članka 17. stavka 1. ovoga Zakona, odnosno ne vodi evidenciju koja sadrži sve dokumente vezane uz provedene posebne aktivnosti.
(4) Novčanom kaznom u iznosu od 400 do 600 EUR-a kaznit će se za prekršaj iz stavka 3. ovoga članka i odgovorna osoba u pravnoj osobi.
PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 12.
Svi postupci započeti do dana stupanja na snagu ovog Zakona dovršit će se prema odredbama Zakona o gospodarenju kemikalijama sadržanim u Konvenciji o zabrani razvijanja, proizvodnje, gomilanja i korištenja kemijskog oružja i o njegovu uništenju (»Narodne novine«, br. 127/13.).
Članak 13.
Ministar nadležan za gospodarstvo uskladiti će Pravilnik o gospodarenju kemikalijama sadržanim u Konvenciji o zabrani razvijanja, proizvodnje, gomilanja i korištenja kemijskog oružja i o njegovu uništenju (Narodne novine, broj 34/2014.) s odredbama ovog Zakona u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.
Članak 14.
Ovaj Zakon stupa na snagu osmog dana od dana objave u „Narodnim novinama“.
Klasa:
Zagreb,
OBRAZLOŽENJE
Uz članak 1.
Ovim se člankom dodatno se pojašnjavaju već definiranjem pojedini pojmovi u smislu zakonskog prijedloga. Dodana je definicija za tranzit.
Uz članak 2.
Ovim člankom ukida se nadležnost Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja kao nadležnog tijela na nacionalnoj razini za nadzor provedbe ovog Zakona. Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja obavljalo je i do sada zadaću usklađivanja nacionalnog zakonodavstva sa odredbama Konvencije i preporukama Izvršnog vijeća i generalne skupštine Konvencije, a sad se to upisuje u Zakon.
Uz članak 3.
Izmjena naslova iznad članka 7. glasi: „Evidencija korisnika i krajnjih korisnika“.
Ovim člankom mijenja se naziv „Registar korisnika i krajnjih korisnika“ u „Evidenciju korisnika i krajnjih korisnika“ i najava da će se način vođenja obaviti pravilnikom. Upis u evidenciju krajnjim korisnicima ukoliko tijekom godine obavljaju aktivnosti iz navedenih članaka prema Popisu 3. Konvencije u iznosu većem od 10 kilograma. Znači, ukoliko obavljaju aktivnosti u iznosu manjem od 10 kilograma nije potrebno se upisati u evidenciju. Briše se dostava rješenja za obavljanje djelatnosti prometa izdanog od Ministarstva zdravstva, jer je ista ukinuta. Ukida se odobrenje nadležnom tijelu da izda zabranu obavljanja posebnih aktivnosti i daje se nadležnost Državnom inspektoratu koji propisuje rok za otklanjanje nedostataka sukladno ovom Zakonu. No, ukoliko se nedostatak ne otkloni daje se ovlaštenje Državnom inspektoratu da privremeno zabrani posebnu aktivnost otrovne kemikalije s kojim se obavlja djelatnost do ispunjenja uvjeta u skladu s ovim Zakonom. I omogućuje se pravni lijek protiv odluka nadležnog tijela.
Uz članak 4.
Izmjena naslova iznad članka 8. glasi: „Evidencija korisnika i krajnjih korisnika“
Ovim člankom opisuje se da Ministarstvo vodi evidenciju korisnika i krajnjih korisnika koji obavljanju posebne aktivnosti sukladno članku 4. točke 8., 9., 10. i 11. ovog Zakona. Podaci koji se upisuju u evidenciju iz stavka 1. ovoga članka propisuju se pravilnikom.
Uz članak 5.
Izmjena naslova iznad članka 9. glase: „Obveza korisnika i krajnjeg korisnika koji obavlja posebne aktivnosti vezane uz otrovne kemikalije i njihove prekursore“, jer se dodaje i pojašnjenje za krajnjeg korisnika.
Ovim člankom propisuju se obveze korisnika i krajnjeg korisnika koji obavljaju posebne aktivnosti vezane uz otrovne kemikalije i njihove prekursore, kao i usklađenje sa sigurnosno-tehničkim listom, imenovanjem odgovorne osobe, vođenju evidencija o svakoj pojedinoj kemikaliji, čuvanju dokumentacije, osiguranju ostalih propisa i postupanje s otrovnim kemikalijama. Ovim prijedlogom Zakona briše se odredba da su korisnik i krajnji korisnik dužni osigurati uvjete.
Uz članak 6.
Ovim člankom dodatno se pojašnjava podnošenje Zahtjeva za izvoz, ukoliko se otrovna kemikalija i njihov prekursor ne nalazi na Popisu robe s dvojnom namjenom, Zahtjev se podnosi sukladno ovom Zakonu. Došlo je do promjene Uredbe Komisije (EU) i na snazi je Delegirana uredba Komisije (EU) 2022/1 оd 20. listopada 2021.o izmjeni Uredbe (EU) 2021/821 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu popisa robe s dvojnom namjenom. Dodano je pojašnjenje ukoliko dođe do tranzita, koje znači ukoliko Korisnik planira obaviti tranzit preko područja Republike Hrvatske obvezan je o tome obavijestiti nadležno tijelo i dobiti odobrenje za obavljanje tranzita, ukoliko se radi o otrovnim kemikalijama i njihovim prekursorima s Popisa 1. Konvencije, no isto se ne odnosi na kemikalije u koncentracijama ispod 0,01% masenog udjela. . I omogućuje se pravni lijek protiv odluka nadležnog tijela.
Uz članak 7.
Ovim člankom osim korisnika uključuje se i krajnji korisnik u izvještavanje. Također, izvještavanje je potrebno napraviti, ukoliko dolazi do, proizvodnje, prerade i korištenja otrovnih kemikalija i njihovih prekursora. Dodaje se stavak u kojem se pojašnjava da je potrebno dostaviti plan aktivnosti proizvodnje otrovnih kemikalija i njihovih prekursora s Popisa 1. 2. i 3. Konvencije, a svi detalji će biti pojašnjeni pravilnikom. Obzirom da je međunarodnoj organizaciji potrebno dostaviti unaprijed planirane aktivnosti proizvodnje kemikalija s Popisa 1., 2., i 3. Konvencije, potreban nam je podatak kojim to propisujemo. Ministar nadležan za gospodarstvo će pravilnikom propisati detalje sadržaja ovog članka.
Uz članak 8.
Ovim člankom nadležnom tijelu proširujemo zaduženja na članak VI i XI Konvencije te izradu Izvještaja za buduće aktivnosti, a to znači ukoliko dođe do proizvodnje otrovnih kemikalija i njihovih prekursora s Popisa 1., 2., i 3. Konvencije.
Uz članak 9.
Ovim člankom briše se nadležnost nadzora provedbe ovog Zakona s Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja na Državni inspektorat.
Uz članak 10.
Ovim člankom briše se nadležnost nadzora provedbe ovog Zakona s Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja i prenosi se na Državni inspektorat. Opisuju se nadležnosti koje se daju Državnom inspektoratu te njihova prava i obveze.
Uz članak 11.
Ovim člankom smanjuju se prekršajne odredbe pravnih i fizičkih osoba sukladno tekstu u Zakonu i preračunavaju se u EUR-ima te sedodaju određene odredbe sukladno izmijenjenim člancima Zakona.
Uz članak 12.
Sadrži prijelazne i završne odredbe.
Uz članak 13.
Dodaje se stavak provedbenog propisa.
Uz članak 14.
Definira se objava kao i datum stupanja na snagu Zakona.
V. TEKST ODREDBI VAŽEĆEG ZAKONA KOJE SE MIJENJAJU
Definicije
Članak 4.
U smislu ovog Zakona sljedeći pojmovi imaju značenje kako je navedeno:
1. Kemijskim oružjem smatra se, u zajedničkom ili odvojenom smislu:
– otrovna kemikalija i njihovi prekursori, osim ako su namijenjene za svrhe koje nisu zabranjene Konvencijom, sve dok su vrste i količine u skladu s ciljevima Konvencije
– streljiva i naprave konkretno namijenjene izazivanju smrti ili druge štete putem otrovnih svojstava otrovnih kemikalija navedenih u podstavku 1. ovog članka koja bi se oslobodila kao rezultat uporabe takvih streljiva i naprava
– svaka oprema posebno napravljena za izravnu uporabu u svezi s primjenom streljiva i naprava navedenih u podstavku 2. ovoga članka.
2. Otrovna kemikalija iz Popisa Konvencije (u daljnjem tekstu: otrovna kemikalija) je svaka kemikalija koja svojim kemijskim djelovanjem na životne procese može uzrokovati smrt, privremenu nesposobnost ili trajna oštećenja na ljudima ili životinjama.
3. Prekursor iz Popisa Konvencije (u daljnjem tekstu: prekursor) je svaki kemijski reagens koji sudjeluje u bilo kojoj fazi proizvodnje neke otrovne kemikalije bilo kojom metodom.
4. Prilog je Dodatak o kemikalijama u Konvenciji, sastoji se od Smjernica za Popis kemikalija te Popisa 1., 2. i 3. Konvencije.
5. Prekidna organska kemikalija (DOC/PSF) znači bilo koja kemikalija iz skupine kemijskih spojeva koja se sastoje od svih spojeva ugljika, osim njegovih oksida, sulfida i metalnih karbonata, koji se mogu prepoznati po kemijskom imenu, po strukturnoj formuli, ako je poznato, i CAS broju ako je dodijeljen. PSF kemikalije su prekidne organske kemikalije koje sadrže elemente fosfora, sumpora ili fluora. Predstavljaju podskup prekidnih organskih kemikalija.
6. Korisnikom otrovnih kemikalija i njihovih prekursora (u daljnjem tekstu: korisnik) smatra se svaka pravna osoba (znanstvene, obrazovne ili druge javne ustanove) uključujući državna tijela ili fizička osoba – obrtnik, nositelj aktivnosti iz podstavka 10. i 11. ovoga članka koji se koriste istima za namjene iz članka 3. ovog Zakona te su slijedom toga predmet kontrole u skladu s odredbama Konvencije.
7. Krajnjim korisnikom otrovnih kemikalija i njihovih prekursora smatra se svaka pravna osoba (znanstvene, obrazovne ili druge javne ustanove) uključujući državna tijela ili fizička osoba – obrtnik koja koristi otrovne kemikalije i njihove prekursore u okviru svoje industrijske ili profesionalne djelatnosti.
8. Proizvodnja otrovnih kemikalija i njihovih prekursora znači njezinu tvorbu putem kemijske reakcije (bilo koja sinteza ili dobivanje otrovne kemikalije).
9. Prerada otrovnih kemikalija i njihovih prekursora je fizikalni proces u čiju je formulaciju uključena ekstrakcija i pročišćavanje pri čemu se kemikalija ne pretvara u drugu kemikaliju.
10. Korištenje otrovnih kemikalija i njihovih prekursora je pretvorba u drugu kemikaliju kemijskom reakcijom, prerada, potrošnja, obrada, uporaba i miješanje.
11. Promet otrovnih kemikalija i njihovih prekursora je uvoz, izvoz, prijenos, prodaja/kupnja ili skladištenje bilo kojoj trećoj strani.
Promet uključuje:
– uvoz, odnosno bilo koji unos otrovnih kemikalija i njihovih prekursora na carinsko područje Europske unije u skladu s odredbama Konvencije
– izvoz je svako iznošenje otrovnih kemikalija i njihovih prekursora iz područja Europske unije u treće zemlje, kako ga uređuje Uredba Vijeća (EZ) br. 428/2009 od 5. svibnja 2009. o uspostavljanju režima Zajednice za kontrolu izvoza, prijenosa, brokeringa i provoza robe s dvojnom namjenom (SL L 134, 29.5.2009., str. 1.– 269.)
– prijenos je bilo koja aktivnost koja uzrokuje prijenos na teritorij Republike Hrvatske iz drugih članica Europske unije u skladu s odredbama Konvencije
– prodaja/kupnja ili bilo koji drugi prijenos trećim stranama
– skladištenje jest čuvanje u prethodno navedene svrhe
– komunikaciju, proširenje kontakata, organizaciju sastanaka, ili bilo koji drugi oblik suradnje i pomoći s obzirom na pripremu i provedbu aktivnosti iz prethodnih podstavaka ove točke.
12. Posebna aktivnost je svaka aktivnost koja uključuje znanstveno istraživanje, proizvodnju, preradu, korištenje ili promet otrovnim kemikalijama i njihovim prekursorima obuhvaćenih Konvencijom, neovisno o njezinim metodama, djelokrugu ili svrsi.
13. Organizacija je Organizacija za zabranu kemijskog oružja utvrđena Konvencijom (OPCW).
14. Međunarodna inspekcija je pregled inspekcijskog tima sastavljenog od inspektora i inspekcijskih asistenata Organizacije.
15. Nacionalno povjerenstvo je povjerenstvo imenovano od strane Vlade Republike Hrvatske, sa zadaćom da bude središnje tijelo za praćenje provođenja odredbi Konvencije te koordinacijsko tijelo između Republike Hrvatske i Organizacije za zabranu kemijskog oružja kao i drugih država stranaka Konvencije te poveznica inozemnih subjekata i domaćih institucija, agencija i industrijskih pogona.
Nadležno tijelo
Članak 5.
(1) Ministarstvo gospodarstva je na nacionalnoj razini nadležno tijelo (u daljnjem tekstu: nadležno tijelo) za gospodarenje kemikalijama sadržanim u Konvenciji o zabrani razvijanja, proizvodnje, gomilanja i korištenja kemijskog oružja i o njegovu uništenju.
(2) Nadležno tijelo nadzire provedbu ovoga Zakona, uključujući promet otrovnim kemikalijama i njihovim prekursorima te obavlja stručne ili administrativne zadaće, koje obuhvaćaju aktivnosti koordinacije s ostalim ministarstvima, Nacionalnim povjerenstvom za provedbu Konvencije i drugim državnim tijelima u provođenju nacionalne politike, programa i mjera u skladu s međunarodnim sporazumima.
(3) Nadležno tijelo je odgovorno za suradnju s Organizacijom u okviru svoje nadležnosti, što uključuje:
– prikupljanje podataka od korisnika o kemikalijama s Popisa 1., 2. i 3. Konvencije te prekidnim organskim kemikalijama i na osnovi njih sastavljanje godišnjeg Izvješća o proteklim aktivnostima te isto dostaviti Organizaciji
– suradnju s Nacionalnim povjerenstvom u međunarodnoj inspekciji
– organiziranje i provedbu edukacije za korisnike i krajnje korisnike.
Registracija posebnih aktivnosti
Članak 7.
(1) Korisnik je dužan prije početka obavljanja posebnih aktivnosti na teritoriju države članice Europske unije obavijestiti o istima nadležno tijelo te države.
(2) Nadležnom tijelu u Republici Hrvatskoj je kao dokaz o ispunjavanju uvjeta za obavljanje posebnih aktivnosti potrebno uz izvod iz sudskog, odnosno obrtnog registra dostaviti odobrenje za obavljanje djelatnosti proizvodnje, prometa i korištenja opasnih kemikalija, odnosno rješenje za obavljanje djelatnosti prometa izdano od ministarstva nadležnog za zdravlje.
(3) Korisnik po osnivanju trgovačkog društva u jednoj od država članica Europske unije nakon dostave nadležnom tijelu te države važećeg odobrenja ili druge odgovarajuće potvrde nadležnog tijela te države članice, smatra se ovlaštenim za obavljanje posebnih aktivnosti sukladno ovom Zakonu.
(4) U slučaju neispunjavanja uvjeta iz stavaka 1., 2. i 3. ovoga članka izdat će se zabrana obavljanja posebnih aktivnosti, koju izriče nadležno tijelo te države, a u Republici Hrvatskoj je izriče po službenoj dužnosti nadležno tijelo.
(5) Obavljanje posebnih aktivnosti može prestati na zahtjev odgovorne osobe korisnika u slučaju promjene okolnosti vezanih uz gospodarenje otrovnim kemikalijama i njihovim prekursorima te ako se ustanove nove činjenice koje bitno utječu na obavljanje posebnih aktivnosti.
Registar korisnika i krajnjih korisnika
Članak 8.
(1) Nadležno tijelo dužno je temeljem dostavljenih podataka i obavijesti voditi Registar korisnika i krajnjih korisnika otrovnih kemikalija i njihovih prekursora. Registar sadrži sljedeće podatke:
– naziv tvrtke ili znanstvene ustanove odnosno fizčke osobe – obrtnika, OIB, matični broj, adresu tvrtke odnosno obrta, brojeve telefona i faksa, adresu elektroničke pošte i druge mjerodavne podatke o korisniku
– ime i prezime odgovorne osobe korisnika, te njezine podatke za kontakt (brojevi telefona, faksa, adresa elektroničke pošte)
– datum obavijesti o aktivnosti
– posebne aktivnosti korisnika uz podatke o izdanim dozvolama
– o posebnim aktivnostima izvršenim od strane korisnika
– podatke o krajnjem korisniku: naziv tvrtke, OIB, matični broj, adresu tvrtke, brojeve telefona i faksa, adresu elektroničke pošte krajnjeg korisnika.
(2) Podaci Registra iz stavka 1. ovoga članka dostupni su isključivo ovlaštenim službenim osobama inspekcijskih tijela, nadležnim tijelima i ustanovama koje obavljaju djelatnosti gospodarenja otrovnim kemikalijama i njihovim prekursorima te se mogu koristiti samo u svrhu izvršavanja administrativnih, nadzornih i drugih zadataka sukladno s ovim Zakonom.
(3) Nadležno tijelo podatke iz stavka 1. ovoga članka čuva tri godine po prestanku obavljanja posebnih aktivnosti, nakon čega se izlučenje obavlja po posebnim propisima.
(4) Korisnik je dužan najkasnije 15 dana od promjene izvijestiti nadležno tijelo o svim promjenama podataka iz stavka 1. ovoga članka.
(5) Čelnik nadležnog tijela pravilnikom će propisati sadržaj i način vođenja Registra iz stavka 1. ovoga članka te sadržaj i način objave Popisa tvari koje podliježu nadzoru prema Konvenciji.
III. ODOBRENJE POSEBNIH AKTIVNOSTI
Obveza korisnika koji obavlja posebne aktivnosti vezane uz otrovne kemikalije i njihove prekursore
Članak 9.
(1) Korisnik koji proizvodi, koristi ili prometuje otrovnim kemikalijama i njihovim prekursorima dužan je osigurati uvjete i upute na hrvatskom jeziku za sigurno i pravilno postupanje s otrovnim kemikalijama i njihovim prekursorima te dati upute osobama koje njima zakonito gospodare na hrvatskom jeziku.
(2) Korisnik koji proizvodi, koristi ili prometuje otrovnim kemikalijama i njihovim prekursorima dužan je sve osobe koje zakonito gospodare njima upozoriti na opasna svojstva istih te im na njihov zahtjev dostaviti upute o pravilnom postupanju s otrovnim kemikalijama i njihovim prekursorima, kao i o mjerama za zaštitu zdravlja i okoliša.
Dozvole
Članak 10.
(1) Korisnik je dužan nadležnom tijelu podnijeti zahtjev za izdavanje dozvole za jednokratni uvoz otrovnih kemikalija i njihovih prekursora iz Popisa 1. Konvencije. Nadležno tijelo dozvolu izdaje u skladu s odredbama Konvencije.
(2) Korisnik je dužan nadležnom tijelu podnijeti zahtjev za izdavanje dozvole za jednokratni uvoz i izvoz otrovnih kemikalija i njihovih prekursora iz Popisa 2. i 3. Konvencije ako je dozvoljen uvoz iz trećih zemalja na carinsko područje Europske unije. Nadležno tijelo izdaje dozvolu sukladno s odredbama Konvencije.
(3) Iznimno, dozvole za izvoz tvari iz Popisa 1., 2., i 3. Konvencije, koje se nalaze i na Popisu robe s dvojnom namjenom iz Priloga I. Uredbe Vijeća (EZ) br. 428/2009 od 5. svibnja 2009. o uspostavljanju režima Zajednice za kontrolu izvoza, prijenosa, brokeringa i provoz robe s dvojnom namjenom, izdaje državno tijelo nadležno za trgovinsku politiku temeljem Zakona o nadzoru robe s dvojnom namjenom, koji nadležnom tijelu dostavlja kopiju izvozne dozvole.
(4) Nadležno tijelo obvezno je dozvolu izdati u roku od 15 dana od dana uredno podnesenog zahtjeva za uvoz tvari s Popisa 2. i 3. Konvencije, osim ako nije drugačije uređenom posebnim propisima i u skladu s odredbama Konvencije (tvari s Popisa 1. Konvencije).
(5) Dozvole koje se izdaju na određeni rok, nadležno tijelo može jednokratno produžiti na rok od 30 dana na temelju pisanog zahtjeva korisnika.
(6) Izdana dozvola ne može se prenijeti na drugog korisnika.
Izvještaj o izvršenim godišnjim posebnim aktivnostima
Članak 15.
(1) Korisnik koji obavlja posebne aktivnosti iz članka 4. podstavka 11., a koji je evidentiran u Registru iz članka 8. ovoga Zakona dužan je u roku od 60 dana po isteku kalendarske godine dostaviti nadležnom tijelu Izvještaj o posebnim aktivnostima koje je proveo u prethodnoj godini.
(2) Izvještaj iz prethodnog stavka sadrži:
– podatke o korisniku
– opis provedenih posebnih aktivnosti
– vrstu i količinu posebne robe s kojom se provode posebne aktivnosti
– druge podatke o provedenim posebnim aktivnostima.
(3) Korisnik je dužan na zahtjev dostaviti nadležnom tijelu one podatke za čije su prikupljanje i dostavljanje nadležni prema Konvenciji, uključujući i sve podatke nužne za izvršavanje njihovih ovlasti sukladno s ovim Zakonom.
(4) Čelnik nadležnog tijela pravilnikom propisuje detaljniji sadržaj Izvještaja, vremenske rokove i način izvještavanja.
Zadaće nadležnog tijela
Članak 18.
Nadležno tijelo zaduženo je za:
– donošenje podzakonskih akata vezanih uz provedbu ovoga Zakona, s Popisom 1., 2. i 3. Konvencije
– provedbu ovoga Zakona, uključujući promet otrovnim kemikalijama i njihovim prekursorima te stručne ili administrativne zadaće
– koordinaciju pripreme svih potrebnih aktivnosti propisanih člankom VII. Konvencije i nadzor provedbe nacionalnih aktivnosti i mjera za provedbu Konvencije
– prikupljanje i razmjenu podataka o otrovnim kemikalijama i njihovim prekursorima s drugima nadležnim tijelima na međunarodnoj razini sukladno međunarodnim sporazumima ili sustavima međunarodnog priopćavanja
– prikupljanje podataka o otrovnim kemikalijama i njihovim prekursorima od korisnika na nacionalnoj razini, potrebnih za provedbu ovoga Zakona
– izradu godišnjeg Izvješća o aktivnostima u protekloj godini
– suradnju s drugim ministarstvima i nadležnima tijelima za pojedine potrebne aktivnosti navedene ovim Zakonom
– suradnju s međunarodnim institucijama i inspekcijskim tijelima zaduženim za nadzor otrovnih kemikalija i njihovih prekursora te prijem, vođenje i pratnju međunarodnih inspekcija
– osigurati edukaciju predstavnika nadležnog tijela kod drugih subjekata Konvencije u svrhu informiranja, izrade i distribucije potrebne stručne literature korisnicima, krajnjim korisnicima i tijelima državne uprave koja sudjeluju u provedbi ovog Zakona
– praćenje promjena vezanih za primjenu Konvencije te prenošenje istih u domaće zakonodavstvo
– izdavanje odluka o izmjenama i poništenju dozvola za obavljanje posebnih aktivnosti (članak 14.)
– vođenje popisa korisnika (članak 8.)
– izdavanje dozvola (članci 6., 7. i 9.)
– osiguranje i koordiniranje provedbe odredaba Konvencije i drugih međunarodnih obveza Republike Hrvatska koje se odnose na otrovne kemikalije i njihove prekursore.
Nadležnosti provedbeno-nadzornih tijela
Članak 20.
Uz nadležno tijelo, nadzor provedbe ovoga Zakona provode:
– Carinska uprava
– inspektori međunarodne organizacije (OPCW-a) sukladno s odredbama koje proizlaze iz međunarodnih sporazuma o nadzoru.
Inspekcijski nadzor
Članak 21.
(1) Inspekcijski nadzor nad provedbom ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju ovoga Zakona obavljaju inspektori nadležnog tijela.
(2) Čelnik nadležnog tijela može za pojedini slučaj za potrebe inspekcijskog nadzora imenovati zajedničku savjetodavnu stručnu komisiju sastavljenu od predstavnika drugih tijela državne uprave nadležnih za inspekcijske poslove, u pitanjima od zajedničkog interesa, ovisno o sadržaju zadatka.
(3) Korisnik i krajnji korisnik iz članka 4. podstavaka 6. i 7. ovoga Zakona dužni su omogućiti inspektorima iz stavka 1. ovog članka u svrhu provedbe inspekcijskog nadzora, neograničen uvid u poslovanje, uvid u poslovnu dokumentaciju te pristup pogonima i mjestu skladištenja otrovnih kemikalija i prekursora iz Popisa Konvecije.
(4) U okviru inspekcijskog nadzora inspektori nadležnog tijela koje obavlja nadzor:
– utvrđuje jesu li ispunjeni uvjeti za izvođenje posebnih aktivnosti propisani ovim Zakonom i provedbenim propisima donesenim na temelju ovoga Zakona
– nadzire pravilnost primjene propisanih postupaka i organizacijsko-tehničkih mjera koja su u svezi s uvjetima propisanima ovim Zakonom i provedbenim propisima donesenim na temelju ovoga Zakona.
(5) Ako korisnik ne ispunjava uvjete propisane ovim Zakonom i provedbenim propisima donesenim na temelju ovoga Zakona, inspektor će donijeti rješenje kojim se korisniku privremeno zabranjuje obavljanje posebne aktivnosti iz članka 4. podstavka 12. ovoga Zakona.
VII. PREKRŠAJNE ODREDBE
Članak 25.
(1) Novčanom kaznom od 50.000,00 do 100.000,00 kuna kaznit će se pravna osoba i fizička osoba – obrtnik, korisnik koji izvršava posebne aktivnosti:
– ako postupi protivno odredbi članka 6. stavka 1. podstavka 1. ovoga Zakona, odnosno ne izvrši opće i posebne organizacijske aktivnosti kako bi se osiguralo da se neće izvršiti ni jedna aktivnost gospodarenja otrovnim kemikalijama i njihovim prekursorima, zabranjena ovim Zakonom
– ako postupi protivno odredbi članka 6. stavka 1. podstavka 2. ovoga Zakona odnosno ne potvrdi da korisnik i krajnji korisnik nisu sudjelovali u aktivnostima koje potiču sumnju na postupanje ili namjenu otrovnih kemikalija i njihovih prekursora za aktivnosti zabranjene ovim Zakonom te da ne postoje zapreke za rad korisnika i krajnjeg korisnika u vezi s obavljanjem ovih aktivnosti
– ako postupi protivno odredbi članka 6. stavka 2. ovoga Zakona odnosno ako korisnik koji je osnovao trgovačko društvo u jednoj od država članica Europske unije kao dokaz ispunjavanja uvjeta navedenih u članku 6. stavku 1. podstavku 2. ovoga Zakona ne preda nadležnom tijelu odobrenje ili drugu istovjetnu potvrdu nadležnog tijela te države članice u cilju dokazivanja sposobnosti obavljanja posebnih aktivnosti u vezi s gospodarenjem otrovnim kemikalijama i njihovim prekursorima
– ako postupi protivno odredbi članka 7. stavka 1. ovoga Zakona odnosno ako prije obavljanja posebnih aktivnosti o istima ne obavijesti nadležno tijelo ili ne pribavi dozvolu za obavljanje posebnih aktivnosti, a isto je odobrenje nužno
– ako postupi protivno odredbama članka 10. stavaka 1. i 2. ovoga Zakona odnosno ne podnese zahtjev za izdavanje dozvole za jednokratni uvoz ili izvoz otrovnih kemikalija i njihovih prekursora iz Popisa 1., 2., i 3. Konvencije.
(2) Novčanom kaznom od 30.000 do 50.000 kuna kaznit će se pravna osoba i fizička osoba – obrtnik:
– ako postupi protivno članku 9. podstavku 1. ovoga Zakona odnosno ako ne osigura upute na hrvatskom jeziku za sigurno postupanje s otrovnim kemikalijama i njihovim prekursorima
– ako postupi protivno odredbi članka 15. stavka 1. ovoga Zakona odnosno članka 16. stavka 2. ako u roku od 60 dana po isteku kalendarske godine ne dostavi Izvještaj o posebnim aktivnostima koje su provedene u prethodnoj godini ili ne dostavi nadležnom tijelu Izvještaj o količini određene prekidne organske kemikalije koja nije stavljena na Popis 1., 2. i 3. Konvencije.
– ako postupi protivno odredbi članka 16. stavka 1. ovoga Zakona odnosno proizvodnju otrovnih kemikalija i njihovih prekursora s Popisa 1., 2. i 3. Konvencije ne provodi sukladno s važećim propisima Republike Hrvatske i bez suglasnosti nadležnog tijela za tu djelatnost
– ako postupi protivno odredbi članka 17. stavka 1. ovoga Zakona, odnosno ne vodi evidenciju koja sadrži sve dokumente vezane uz provedene posebne aktivnosti.
VIII. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 26.
Svi postupci koji su započeti do dana stupanja na snagu ovoga Zakona dovršit će se prema Uredbi o određivanju robe koja se izvozi i uvozi na temelju dozvola (»Narodne novine«, br. 40/13.).
Članak 27.
Provedbene propise iz članaka 8., 12., 15. stavka 4., 16., 18. i 23. ovoga Zakona donijet će čelnik nadležnog tijela u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.
MINISTARSTVO GOSPODARSTVA I ODRŽIVOG RAZVOJA
N A C R T
PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA
ZAKONA O GOSPODARENJU KEMIKALIJAMA SADRŽANIM U
KONVENCIJI O ZABRANI RAZVIJANJA, PROIZVODNJE,
GOMILANJA I KORIŠTENJA KEMIJSKOG ORUŽJA
I O NJEGOVU UNIŠTENJU
Zagreb, srpanj, 2023.
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
I.USTAVNA OSNOVA ZA DONOŠENJE ZAKONA
Ustavna osnova za donošenje Zakona sadržana je u odredbi članka 2. stavka 4. podstavka 1. i članku 3. Ustava Republike Hrvatske (Narodne novine, broj 85/2010 – pročišćeni tekst i 5/14 – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
II.OCJENA STANJA, OSNOVNA PITANJA KOJA SE UREĐUJU ZAKONOM TE POSLJEDICE KOJE ĆE DONOŠENJEM ZAKONA PROISTEĆI
1.) Ocjena stanja i osnovna pitanja koja se trebaju urediti ovim Zakonom
Zakon je donesen u Saboru 10. listopada 2013. godine i objavljen u Narodnim novinama 18. listopada 2013. godine (Narodne novine, 127/2013).
Osnovna pitanja koja se žele urediti Z akon om odnose se na uvjete za proizvodnju, preradu, korištenje, promet (uvoz, izvoz, itd.) otrovnih kemikalija i njihovih prekursora obuhvaćenih Konvencijom, načine inspekcije i praćenja otrovnih kemikalija i njihovih prekursora uz obrada izvješća o izvršenim prošlogodišnjim posebnim aktivnostima koje Republika Hrvatska mora dostaviti u određenom roku Organizaciji za zabranu kemijskog oružja (engl OPCW- Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons) . Nadalje, ovim Zakonom uređuje se suradnja s međunarodnim institucijama i inspekcijskim tijelima koja su zadužena za otrovne kemikalije i njihove prekursore te prijem, vođenju i pratnja međunarodnih inspekcija.
2.) Posljedice koje će proisteći donošenjem Zakona
Donošenjem izmjena ovoga Zakona Republika Hrvatska će nastaviti izvršavanje preuzetih obveza međunarodnim ugovorom i osigurati uvjete za neposrednu primjenu Konvencije. Donošenjem izmjena Zakona također će se poboljšati učinkovitost uvozne/izvozne kontrole uzimajući u obzir sigurnosne ciljeve Republike Hrvatske.
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
III. OCJENA POTREBNIH SREDSTAVA ZA PROVOĐENJE ZAKONA
Za provedbu izmjena ovoga Zakona nije potrebno osigurati dodatna sredstva u državnom proračunu Republike Hrvatske.
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Prijedlog Zakona o izmjenama zakona o gospodarenju kemikalijama sadržanim u Konvenciji o zabrani razvijanja, proizvodnje, gomilanja i korištenja kemijskog oružja i o njegovu uništenju
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Članak 1.
U Zakonu o gospodarenju kemikalijama sadržanim u Konvenciji o zabrani razvijanja, proizvodnje, gomilanja i korištenja kemijskog oružja i o njegovu uništenju („Narodne novine“, br.127/13) članak 4. mijenja se i glasi:
(1) U smislu ovog Zakona sljedeći pojmovi imaju značenje kako je navedeno:
1. Kemijskim oružjem smatraju se, u zajedničkom ili odvojenom smislu:
- otrovne kemikalije i njihovi prekursori, osim ako im je namjena za svrhe koje nisu zabranjene Konvencijom, sve dok su vrste i količine u skladu s ciljevima Konvencije
- streljiva i naprave konkretno namijenjene izazivanju smrti ili druge štete putem otrovnih svojstava otrovnih kemikalija navedenih u točki 1. ovog članka koja bi se oslobodila kao rezultat uporabe takvih streljiva i naprava
- svaka oprema posebno napravljena za izravnu uporabu u svezi s primjenom streljiva i naprava navedenih u točki 2. ovoga članka.
2.Otrovna kemikalija iz Popisa Konvencije (u daljnjem tekstu: otrovna kemikalija) je svaka kemikalija koja svojim kemijskim djelovanjem na životne procese može uzrokovati smrt, privremenu nesposobnost ili trajna oštećenja na ljudima ili životinjama.
3. Prekursor iz Popisa Konvencije (u daljnjem tekstu: prekursor) je svaki kemijski reagens koji sudjeluje u bilo kojoj fazi proizvodnje neke otrovne kemikalije bilo kojom metodom.
4. Prilog je Dodatak o kemikalijama u Konvenciji, sastoji se od Smjernica za Popis kemikalija te Popisa 1., 2. i 3. Konvencije.
5. Prekidna organska kemikalija (DOC) znači bilo koja kemikalija iz skupine kemijskih spojeva koja se sastoje od svih spojeva ugljika, osim njegovih oksida, sulfida i metalnih karbonata, koji se mogu prepoznati po kemijskom imenu, po strukturnoj formuli, ako je poznato, i CAS broju ako je dodijeljen. PSF kemikalije su prekidne organske kemikalije koje sadrže elemente fosfora, sumpora ili fluora, a predstavljaju podskup prekidnih organskih kemikalija.
6. Korisnikom otrovnih kemikalija i njihovih prekursora (u daljnjem tekstu: korisnik) smatra se svaka pravna osoba, znanstvena, obrazovna ili druga javna ustanova uključujući, državna tijela ili fizičku osobu – obrtnika, nositelj aktivnosti iz točke 11. ovoga članka koji se koriste istima za namjene prometa izuzev aktivnosti iz članka 3. ovog Zakona te su slijedom toga predmet kontrole u skladu s odredbama Konvencije.
7. Krajnjim korisnikom otrovnih kemikalija i njihovih prekursora (u daljnjem tekstu: krajnji korisnik) smatra se svaka pravna osoba, znanstvena, obrazovna ili druga javna ustanova, uključujući državna tijela ili fizičku osobu – obrtnika koja proizvodi, prerađuje i/ili koristi otrovne kemikalije i njihove prekursore u okviru svoje industrijske ili profesionalne djelatnosti u skladu s aktivnostima iz točke 8., 9. i 10. ovog članka.
8. Proizvodnja otrovnih kemikalija i njihovih prekursora znači njezinu tvorbu putem kemijske reakcije koja podrazumijeva bilo koja sintezu ili dobivanje otrovne kemikalije.
9. Prerada otrovnih kemikalija i njihovih prekursora je fizikalni proces u čiju je formulaciju uključena ekstrakcija i pročišćavanje pri čemu se kemikalija ne pretvara u drugu kemikaliju.
10. Korištenje otrovnih kemikalija i njihovih prekursora je pretvorba u drugu kemikaliju kemijskom reakcijom, prerada, potrošnja, obrada, uporaba i miješanje.
11. Promet otrovnih kemikalija i njihovih prekursora je uvoz, izvoz, unos, skladištenje ili prodaja/kupnja bilo kojoj trećoj strani. Promet uključuje:
- uvoz je svako unošenje otrovnih kemikalija i njihovih prekursora na carinsko područje Europske unije u skladu s odredbama Konvencije
- izvoz je svako iznošenje otrovnih kemikalija i njihovih prekursora s područja Europske unije u treće zemlje u skladu s odredbama Konvencije ili s odredbama Delegirane uredbe Komisije (EU) 2022/1 od 20. listopada 2021. o izmjeni Uredbe (EU) 2021/821 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu popisa robe s dvojnom namjenom
- prijenos je svako unošenje i iznošenje otrovnih kemikalija i njihovih prekursora na teritorij Republike Hrvatske iz drugih članica Europske unije u skladu s odredbama Konvencije
- skladištenje jest čuvanje otrovnih kemikalija i njihovih prekursora u prethodno navedene svrhe ili kao samostalna aktivnost
- prodaja/kupnja otrovnih kemikalija i njihovih prekursora znači razmjena s trećim stranama
- komunikaciju, proširenje kontakata, organizaciju sastanaka, ili bilo koji drugi oblik suradnje i pomoći s obzirom na pripremu i provedbu aktivnosti iz prethodnih podstavaka ove točke.
12. Tranzit je svaki provoz otrovnih kemikalija i njihovih prekursora preko carinskog područja Europske unije.
13. Posebna aktivnost je svaka aktivnost koja uključuje znanstveno istraživanje, proizvodnju, preradu, korištenje ili promet otrovnim kemikalijama i njihovim prekursorima obuhvaćenih Konvencijom, neovisno o njezinim metodama, djelokrugu ili svrsi.
14. Međunarodna organizacija je Organizacija za zabranu kemijskog oružja utvrđena Konvencijom (u daljnjem tekstu: OPCW).
15. Međunarodna inspekcija je pregled inspekcijskog tima sastavljenog od inspektora i inspekcijskih asistenata OPCW-a.
16. Nacionalno povjerenstvo je povjerenstvo imenovano od strane Vlade Republike Hrvatske, sa zadaćom da bude središnje tijelo za praćenje provođenja odredbi Konvencije te koordinacijsko tijelo između Republike Hrvatske i OPCW-a kao i drugih država stranaka Konvencije te poveznica inozemnih subjekata i domaćih institucija, agencija i industrijskih pogona.
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Članak 2.
Članak 5. mijenja se i glasi:
(1) Ministarstvo nadležno za gospodarstvo je na nacionalnoj razini nadležno tijelo (u daljnjem tekstu: nadležno tijelo) za gospodarenje kemikalijama sadržanim u Konvenciji o zabrani razvijanja, proizvodnje, gomilanja i korištenja kemijskog oružja i o njegovu uništenju.
(2) Nadležno tijelo za provedbu ovoga Zakona, obavlja stručne i/ili administrativne zadaće, koje obuhvaćaju aktivnosti koordinacije s ostalim ministarstvima, Nacionalnim povjerenstvom za provedbu Konvencije i drugim državnim tijelima u provođenju nacionalne politike, programa i mjera u skladu s međunarodnim sporazumima.
(3) Nadležno tijelo obvezno je surađivati s OPCW u okviru svoje nadležnosti, što uključuje:
1. usklađivanje nacionalnog zakonodavstva sa odredbama Konvencije i preporukama Izvršnog vijeća i Generalne skupštine Konvencije
2. prikupljanje i obrada podataka o kemikalijama s Popisa 1., 2. i 3. Konvencije te prekidnim organskim kemikalijama
3. sastavljanje godišnjeg Izvještaja o proteklim aktivnostima, plana o budućim aktivnostima i komunikaciju s OPCW-om
4 . suradnju s Nacionalnim povjerenstvom u međunarodnoj inspekciji
5. organiziranje i provedbu edukacija svih dionika u lancu gospodarenja otrovnim kemikalijama i njihovim prekursorima .
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Članak 3.
Naslov iznad članka 7. mijenja se i glasi: „Evidencija posebnih aktivnosti“
Članak 7. mijenja se i glasi:
(1) Korisnik, odnosno krajnji korisnik , prije početka obavljanja posebnih aktivnosti, obvezan je obavijestiti o istima nadležno tijelo i zatražiti upis u evidenciju korisnika i krajnjih korisnika, u koji se upisuju:
1. korisnici koji obavljaju posebne aktivnosti iz članka 4. točke 11. ovog Zakona
2. krajnji korisnici koji tijekom godine obavljaju posebne aktivnosti iz članka 4. točke 8., 9., 10. i 11. ovog Zakona, prema Popisu 1. i 2. Konvencije.
3. krajnji korisnici koji tijekom godine obavljaju aktivnosti iz članka 4. točke 8., 9., 10. i 11. ovog Zakona, prema Popisu 3. Konvencije u iznosu većem od 10 kilograma.
(2) O upisu u evidenciju, korisnik i krajnji korisnik, bit će obaviješteni elektroničkim putem.
(3) U slučaju da se korisnik, odnosno krajnji korisnik nisu upisali u evidenciju iz stavaka 1. ovoga članka nadležni inspektor sanitarne inspekcije Državnog inspektorata, korisniku, odnosno krajnjem korisniku koji obavlja posebne aktivnosti, dat će rok od 14 dana za upis u evidenciju u skladu s člankom 21. ovog Zakona.
(4) Ukoliko se u danom roku ne upišu u evidenciju iz stavaka 1. ovog članka, nadležni inspektor sanitarne inspekcije Državnog inspektorata, korisniku, odnosno krajnjem korisniku koji obavlja posebne aktivnosti, privremeno će zabraniti korištenje ili promet otrovne kemikalije i njezinih prekursora s kojim se obavlja djelatnost do ispunjenja uvjeta u skladu s člankom 21. ovog Zakona.
(5) Obavljanje posebnih aktivnosti može prestati na zahtjev odgovorne osobe korisnika, odnosno krajnjeg korisnika koji obavljaju posebne aktivnosti, u slučaju promjene okolnosti vezanih uz gospodarenje otrovnim kemikalijama i njihovim prekursorima te ako se ustanove nove činjenice koje bitno utječu na obavljanje posebnih aktivnosti.
(6) O ispisu iz evidencije, korisnik i krajnji korisnik bit će obaviješteni elektronskim putem.
(7) Ministar nadležan za gospodarstvo pravilnikom propisuje detaljniji sadržaj evidencije korisnika i krajnjih korisnika iz stavka 1. ovog članka.
(8) Korisnik, odnosno krajnji korisnik ima pravo na podnošenje pravnih lijekova protiv odluka nadležnog tijela iz ovoga članka, sukladno propisu kojim je uređen opći upravni postupak.
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Članak 4.
Naslov iznad članka 8. mijenja se i glasi: „Evidencija korisnika i krajnjih korisnika“
Članak 8. mijenja se i glasi:
(1) Nadležno tijelo vodi evidenciju korisnika i krajnjih korisnika koji obavljanju posebne aktivnosti sukladno članku 4. točke 8., 9., 10. i 11. ovog Zakona.
(2) Podaci koji se upisuju u evidenciju iz stavka 1. ovoga članka propisuju se pravilnikom . Pravilnik donosi ministar nadležan za gospodarstvo.
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Članak 5.
Naslov iznad članka 9. mijenja se i glasi: „Obveza korisnika i krajnjeg korisnika koji obavlja posebne aktivnosti vezane uz otrovne kemikalije i njihove prekursore“
Članak 9. mijenja se i glasi:
Korisnik koji prometuje otrovnim kemikalijama i njihovim prekursorima i krajnji korisnik koji proizvodi, prerađuje, koristi ili prometuje otrovnim kemikalijama i njihovim prekursorima obvezan je:
1. osigurati upute na hrvatskom jeziku za sigurno i pravilno postupanje s otrovnim kemikalijama i njihovim prekursorima usklađene sa sigurnosno-tehničkim listom te dati pisane upute osobama koje njima zakonito rukuju na hrvatskom jeziku
2. imenovati jednu odgovornu osobu nadležnu za poslovanje s otrovnim kemikalijama i njihovim prekursorima
3. voditi evidencije o svakoj pojedinoj otrovnoj kemikaliji i njihovim prekursorima s navodom stanja zaliha, kao što su nabava, potrošnja, trenutno stanje
4. čuvati preslike dostavljenih Izvještaja iz članka 15.. ovog Zakona kao i dokaze o dostavi istih nadležnom tijelu, jednu godinu od dana podnošenja izvještaja, a nakon prestanka obavljanja posebnih aktivnosti još jednu godinu
5. čuvati dokaz o upisu u evidenciju iz članka 7. stavka 2. ovog Zakona do prestanka obavljanja posebnih aktivnosti
6. čuvati dokaz o odjavi iz evidencije iz članka 7. stavaka 6. ovog Zakona jednu godinu od dana primitka obavijesti nadležnog tijela ili do zatvaranja tvrtke
7. čuvati sve ishođene suglasnosti za uvoz i izvoz tri godine od dana ishođenja suglasnosti ili do zatvaranja tvrtke
8. osigurati ostale uvjete propisane pravilnikom iz članka 15. stavka 7. ovog Zakona
9. sve osobe koje zakonito rukuju njima upozoriti na opasna svojstva istih te im dostaviti pisane upute o pravilnom postupanju s otrovnim kemikalijama i njihovim prekursorima, kao i o mjerama za zaštitu zdravlja i okoliša.
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Članak 6.
Članak 10. mijenja se i glasi:
(1) Korisnik je obvezan nadležnom tijelu podnijeti uredan zahtjev za izdavanje dozvole za jednokratni uvoz i izvoz otrovnih kemikalija i njihovih prekursora iz Popisa 1. Konvencije.
(2) Zahtjev za izvoz iz stavka 1. ovog članka podnosi se u slučaju ako se otrovna kemikalija i njihov prekursor ne nalazi na Popisu robe s dvojnom namjenom iz Priloga I Delegirane uredbe Komisije (EU) 2022/1 оd 20. listopada 2021. godine o izmjeni Uredbe (EU) 2021/821 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu popisa robe s dvojnom namjenom.
(3) Korisnik je obvezan nadležnom tijelu podnijeti uredan zahtjev za izdavanje dozvole za jednokratni uvoz i izvoz otrovnih kemikalija i njihovih prekursora iz Popisa 2. i 3. Konvencije ako je dozvoljen uvoz iz trećih zemalja na carinsko područje Europske unije.
(4) Zahtjev za izvoz iz stavka 3. ovog članka podnosi se u slučaju ako se otrovna kemikalija i njihov prekursor ne nalazi na Popisu robe s dvojnom namjenom iz Priloga I Delegirane uredbe Komisije (EU) 2022/1 оd 20. listopada 2021. godine o izmjeni Uredbe (EU) 2021/821 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu popisa robe s dvojnom namjenom.
(5) Dozvolu za uvoz i izvoz, iz stavaka 1. i 3 ovog članka, nadležno ijelo izdaje sukladno navedenome u ovome članku i u skladu s odredbama Konvencije.
(6) Iznimno, dozvole za izvoz tvari iz Popisa 1., 2., i 3. Konvencije, koje se nalaze i na Popisu robe s dvojnom namjenom iz Priloga I Delegirane uredbe Komisije (EU) 2022/1 оd 20. listopada 2021. godine o izmjeni Uredbe (EU) 2021/821 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu popisa robe s dvojnom namjenom , izdaje državno tijelo nadležno za trgovinsku politiku, koji nadležnom tijelu dostavlja kopiju izvozne dozvole.
(7) Nadležno tijelo obvezno je izdati dozvolu za uvoz i izvoz u roku od 15 dana od dana uredno podnesenog zahtjeva za uvoz tvari s Popisa 2. i 3. Konvencije, osim ako nije drugačije uređeno posebnim propisima, kojima se uređuje promet otrovnih kemikalija i njihovih prekursora i u skladu s odredbama Konvencije, kao što je s tvarima s Popisa 1. Konvencije.
(8) Dozvole za uvoz i izvoz nadležno tijelo izdaje na rok od tri mjeseca.
(9) Nadležno tijelo može jednokratno produžiti dozvolu na rok od 30 dana na temelju pisanog zahtjeva korisnika.
(10) Izdana dozvola ne može se prenijeti na drugog korisnika.
( 11) Korisnik koji planira obaviti tranzit preko područja Republike Hrvatske dužan je obavijestiti nadležno tijelo i dobiti odobrenje za obavljanje tranzita, ukoliko se radi o otrovnim kemikalijama i njihovim prekursorima s Popisa 1. Konvencije.
(12) Odredba u stavku 11. ovog članka se ne odnosi na kemikalije u koncentracijama ispod 0,01% masenog udjela.
(13) Nadležno tijelo može donijeti Rješenje o uskrati dozvole za jednokratni uvoz i izvoz otrovnih kemikalija i njihovih prekursora, ako utvrdi da nisu ispunjeni uvjeti iz ovog članka stavka 1., 2., 3., 4. i 5..
(14) Nadležno tijelo može donijeti Rješenje o ponovnom izdavanju dozvolu za jednokratni uvoz i izvoz otrovnih kemikalija i njihovih prekursora, ako utvrdi da su prestali razlozi iz ovog članka stavka 1., 2., 3., 4. i 5..
(15) Protiv izdanih dozvola za uvoz i izvoz i protiv Rješenja iz stavka 12. i 13. ovog članka korisnik, odnosno krajnji korisnik ima pravo na podnošenje pravnih lijekova protiv odluka nadležnog tijela iz ovoga članka, sukladno propisu kojim je uređen opći upravni postupak.
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Članak 7.
Članak 15. mijenja se i glasi:
(1) Korisnik, odnosno krajnji korisnik koji obavlja posebne aktivnosti iz članka 4. točaka 8., 9., 10. i 11. ovog Zakona, obvezan je u roku od 60 dana po isteku kalendarske godine dostaviti nadležnom tijelu Izvještaj o posebnim aktivnostima koje je proveo u prethodnoj godini.
(2) Izvještaj iz stavka 1. ovog članka sadrži:
1. podatke o korisniku, odnosno krajnjem korisniku koji obavljaju posebne aktivnosti
2. opis provedenih posebnih aktivnosti
3. vrstu i količinu posebne robe s kojom se provode posebne aktivnosti
4. druge podatke o provedenim posebnim aktivnostima.
(3) Korisnik, odnosno krajnji korisnik koji obavlja posebne aktivnosti obvezan je na zahtjev nadležnog tijela istome dostaviti podatke koje je nadležno tijelo obvezno dostaviti OPCW-u.
(4) Nadležno tijelo obvezno je dostaviti obrađenu dokumentaciju koju korisnik, odnosno krajnji korisnik popunjenu dostavlja nadležnom tijelu.
(5) Krajnji korisnik koji obavlja posebne aktivnosti, obvezan je prije pokretanja proizvodnje, otrovnih kemikalija i njihovih prekursora s Popisa 1., 2. i 3. Konvencije, obavijestiti nadležno tijelo i dostaviti plan aktivnosti proizvodnje.
(6) Krajnji korisnik obvezan je u roku od 120 dana prije isteka kalendarske godine dostaviti nadležnom tijelu plan aktivnosti proizvodnje, otrovnih kemikalija i njihovih prekursora s Popisa 1., 2. i 3. Konvencije, za iduću godinu.
(7) Ministar nadležan za gospodarstvo pravilnikom propisuje detaljniji sadržaj Izvještaja i plan aktivnosti proizvodnje otrovnih kemikalija i njihovih prekursora, vremenske rokove i način izvještavanja iz ovog članka.
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Članak 8.
Članak 18. mijenja se i glasi:
Nadležno tijelo zaduženo je za:
1. donošenje podzakonskih akata vezanih uz provedbu ovoga Zakona, s popisom popisanih otrovnim kemikalijama i njihovim prekursorima 1., 2. i 3. Konvencije
2. provedbu ovoga Zakona, uključujući promet otrovnim kemikalijama i njihovim prekursorima te stručne i/ili administrativne zadaće
3. koordinaciju pripreme svih potrebnih aktivnosti propisanih člankom VI., VII. i XI. Konvencije i nadzor provedbe nacionalnih aktivnosti i mjera za provedbu Konvencije
4. prikupljanje i razmjenu podataka o otrovnim kemikalijama i njihovim prekursorima s drugima nadležnim tijelima na međunarodnoj razini sukladno međunarodnim sporazumima ili sustavima međunarodnog priopćavanja
5. prikupljanje podataka o otrovnim kemikalijama i njihovim prekursorima od korisnika na nacionalnoj razini, potrebnih za provedbu ovoga Zakona
6. obradu dostavljene dokumentacije, korisnika, odnosno krajnjeg korisnika koji obavlja posebne aktivnosti, godišnjeg plana za sljedeću godinu i izvještaj o aktivnostima u protekloj godini sukladno odredbama konvencije te obavijestiti o istima OPCW
7. suradnju s drugim ministarstvima i nadležnima tijelima za pojedine potrebne aktivnosti navedene ovim Zakonom
8. suradnju s međunarodnim institucijama i inspekcijskim tijelima zaduženim za nadzor otrovnih kemikalija i njihovih prekursora te prijem, vođenje i pratnju međunarodnih inspekcija
9. osigurati edukaciju predstavnika nadležnog tijela kod drugih subjekata Konvencije u svrhu informiranja, izrade i distribucije potrebne stručne literature korisnicima, krajnjim korisnicima i tijelima državne uprave koja sudjeluju u provedbi ovog Zakona
10. praćenje promjena vezanih za primjenu Konvencije te prenošenje istih u domaće zakonodavstvo
11. izdavanje odluka o ukidanju i poništenju dozvola za obavljanje posebnih aktivnosti iz članka 14. ovog Zakona
12. vođenje evidencije posebnih aktivnosti, korisnika i krajnjih korisnika iz članaka 7. i 8. ovog Zakona
13. izdavanje dozvola iz članka 10. ovog Zakona
14. osiguranje i koordiniranje provedbe odredaba Konvencije i drugih međunarodnih obveza Republike Hrvatska koje se odnose na otrovne kemikalije i njihove prekursore.
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Članak 9.
Članak 20. mijenja se i glasi:
Nadzor provedbe ovoga Zakona provode:
1. Državni inspektorat u skladu s odredbama ovog Zakona
2. Carinska uprava u skladu s odredbama ovog Zakona
3. Inspektori OPCW-a sukladno s odredbama koje proizlaze iz međunarodnih sporazuma o nadzoru.
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Članak 10.
Članak 21. mijenja se i glasi:
(1) Inspekcijski nadzor nad provedbom ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju ovoga Zakona obavljaju nadležni inspektori sanitarne inspekcije Državnog inspektorata.
(2) Korisnik i krajnji korisnik obvezni su omogućiti inspektorima iz stavka 1. ovog članka u svrhu provedbe inspekcijskog nadzora, uvid u poslovanje, uvid u poslovnu dokumentaciju te pristup pogonima i mjestu skladištenja otrovnih kemikalija i njihovih prekursora.
(3) U okviru inspekcijskog nadzora nadležni inspektori sanitarne inspekcije Državnog inspektorata:
1. utvrđuju jesu li ispunjeni uvjeti propisani ovim Zakonom i provedbenim propisima donesenim na temelju ovoga Zakona
2 obavljaju nadzor nad podacima o prijavljenim posebnim aktivnostima i količinama otrovnih kemikalija i njihovih prekursora sa trenutnom situacijom
3 . obavljaju uvid u dokumentaciju i dolaze do saznanja vezanih s poslovima posebnih aktivnosti koje obavlja korisnik, odnosno krajnji korisnik
4. obavljaju nadzor nad upisom u evidenciju u skladu s člankom članak 7. ovog Zakona
5. obavljaju nadzor nad jednokratnim dozvolama za uvoz i izvoz
6. obavljaju nadzor u evidencije o svakoj pojedinoj otrovnoj kemikaliji i s navodom stanja zaliha (nabava, potrošnja, trenutno stanje)
7. obavljaju nadzor o dostavljenom Izvještaju nadležnom tijelu iz članka 15. ovog Zakona
8. obavljaju nadzor nad postojanjem sigurnosno-tehničkog lista i uputa na hrvatskom jeziku koje moraju biti usklađene sa sigurnosno-tehničkim listom
9. obavljaju nadzor o imenovanju odgovorne osobe korisnika, odnosno krajnjeg korisnika koji obavlja posebne aktivnosti.
(4) U obavljanju inspekcijskog nadzora nadležni inspektor sanitarne inspekcije Državnog inspektorata, ima prava i obveze:
1. narediti otklanjanje nedostataka utvrđenih inspekcijskim nadzorom te odrediti rok za njihovo otklanjanje
2. privremeno zabraniti proizvodnju, korištenje ili promet otrovnih kemikalija i njihovih prekursora dok se ne osiguraju propisani uvjeti
(5) Mjere iz stavka 4. ovog Zakona naređuju se pisanim rješenjem.
(6) Žalba protiv rješenja iz stavka 5. ovog Zakona ne odgađa izvršenje rješenja.
(7) Državni inspektorat dostavlja nadležnom tijelu Godišnji izvještaj o provedenim službenim kontrolama i poduzetim mjerama do kraja veljače tekuće godine za prethodnu godinu .
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Članak 11.
Članak 25. mijenja se i glasi:
(1) Novčanom kaznom od 2.000,00 do 3.000,00 EUR-a kaznit će se pravna osoba i fizička osoba – obrtnik, korisnik koji izvršava posebne aktivnosti:
1. ako postupi protivno odredbi članka 6. stavka 1. točke 1. ovoga Zakona, odnosno ne izvrši opće i posebne organizacijske aktivnosti kako bi se osiguralo da se neće izvršiti ni jedna aktivnost gospodarenja otrovnim kemikalijama i njihovim prekursorima, zabranjena ovim Zakonom
2. ako postupi protivno odredbi članka 6. stavka 1. točke 2. ovoga Zakona odnosno ne potvrdi da korisnik i krajnji korisnik nisu sudjelovali u aktivnostima koje potiču sumnju na postupanje ili namjenu otrovnih kemikalija i njihovih prekursora za aktivnosti zabranjene ovim Zakonom te da ne postoje zapreke za rad korisnika i krajnjeg korisnika u vezi s obavljanjem ovih aktivnosti
3. ako postupi protivno odredbi članka 6. stavka 2. ovoga Zakona odnosno ako korisnik koji je osnovao trgovačko društvo u jednoj od država članica Europske unije kao dokaz ispunjavanja uvjeta navedenih u članku 6. stavku 1. točke 2. ovoga Zakona ne preda nadležnom tijelu odobrenje ili drugu istovjetnu potvrdu nadležnog tijela te države članice u cilju dokazivanja sposobnosti obavljanja posebnih aktivnosti u vezi s gospodarenjem otrovnim kemikalijama i njihovim prekursorima
4. ako postupi protivno odredbi članka 7. stavka 1. ovoga Zakona odnosno ako obavlja posebne aktivnosti i o istima ne obavijesti nadležno tijelo odnosno ako se ne upiše prije početka obavljanja djelatnosti u evidenciju korisnika i krajnjih korisnika
5. ako postupi protivno odredbama članka 10. stavaka 1., 3. i 11. ovoga Zakona odnosno ne podnese zahtjev za izdavanje dozvole za jednokratni uvoz i/ili izvoz te tranzit otrovnih kemikalija i njihovih prekursora iz Popisa 1., 2., i 3. Konvencije, tj. obavi uvoz, izvoz ili tranzit bez prethodno pribavljenog odobrenja nadležnog tijela, osim onih koje podliježu odredbama kaznenog propisa
6. ako postupi protivno odredbi članka 15. stavka 5. i 6. ovoga Zakona, odnosno ako ne dostavi plan aktivnosti proizvodnje otrovnih kemikalija i njihovih prekursora s Popisa 1. 2. i 3. nadležnom tijelu
(2) Novčanom kaznom u iznosu od 500 do 800 EUR-a kaznit će se za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka i odgovorna osoba u pravnoj osobi.
(3) Novčanom kaznom od 1.000 do 2.000 EUR-a kaznit će se pravna osoba i fizička osoba – obrtnik:
1. ako proizvodi, koristi ili prometuje otrovnim kemikalijama i njihovim prekursorima bez ispunjena uvjeta propisanih člankom 9. ovog Zakona
2. ako postupi protivno odredbi članka 15. ovoga Zakona odnosno ako u propisanim rokovima ne dostavi nadležnom tijelu Izvještaj o posebnim aktivnostima koje je proveo u prethodnoj godini i plan aktivnosti proizvodnje, otrovnih kemikalija i njihovih prekursora s Popisa 1., 2. i 3. Konvencije, za iduću godinu
3. ako postupi protivno odredbi članka 16. stavka 1. ovoga Zakona odnosno proizvodnju otrovnih kemikalija i njihovih prekursora s Popisa 1., 2. i 3. ne provodi sukladno odredbama ovog Zakona i bez suglasnosti nadležnog tijela za tu djelatnost
4. ako postupi protivno odredbi članka 16. stavka 2. ovog Zakona odnosno ako u roku od 60 dana po isteku kalendarske godine ne dostavi Izvještaj o posebnim aktivnostima koje su provedene u prethodnoj godini ili ne dostavi nadležnom tijelu Izvještaj o količini određene prekidne organske kemikalije koja nije stavljena na Popis 1., 2. i 3. Konvencije
5. ako postupi protivno odredbi članka 17. stavka 1. ovoga Zakona, odnosno ne vodi evidenciju koja sadrži sve dokumente vezane uz provedene posebne aktivnosti.
(4) Novčanom kaznom u iznosu od 400 do 600 EUR-a kaznit će se za prekršaj iz stavka 3. ovoga članka i odgovorna osoba u pravnoj osobi.
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Članak 12.
Svi postupci započeti do dana stupanja na snagu ovog Zakona dovršit će se prema odredbama Zakona o gospodarenju kemikalijama sadržanim u Konvenciji o zabrani razvijanja, proizvodnje, gomilanja i korištenja kemijskog oružja i o njegovu uništenju (»Narodne novine«, br. 127/13.).
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Članak 13.
Ministar nadležan za gospodarstvo uskladiti će Pravilnik o gospodarenju kemikalijama sadržanim u Konvenciji o zabrani razvijanja, proizvodnje, gomilanja i korištenja kemijskog oružja i o njegovu uništenju (Narodne novine, broj 34/2014.) s odredbama ovog Zakona u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Zakona .
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Članak 14.
Ovaj Zakon stupa na snagu osmog dana od dana objave u „Narodnim novinama“.
Klasa:
Zagreb,
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
OBRAZLOŽENJE
Uz članak 1.
Ovim se člankom dodatno se pojašnjavaju već definiranjem pojedini pojmovi u smislu zakonskog prijedloga. Dodana je definicija za tranzit.
Uz članak 2.
Ovim člankom ukida se nadležnost Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja kao nadležnog tijela na nacionalnoj razini za nadzor provedbe ovog Zakona. Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja obavljalo je i do sada zadaću usklađivanja nacionalnog zakonodavstva sa odredbama Konvencije i preporukama Izvršnog vijeća i generalne skupštine Konvencije, a sad se to upisuje u Zakon.
Uz članak 3.
Izmjena naslova iznad članka 7. glasi: „Evidencija korisnika i krajnjih korisnika“.
Ovim člankom mijenja se naziv „Registar korisnika i krajnjih korisnika“ u „Evidenciju korisnika i krajnjih korisnika“ i najava da će se način vođenja obaviti pravilnikom. Upis u evidenciju krajnjim korisnicima ukoliko tijekom godine obavljaju aktivnosti iz navedenih članaka prema Popisu 3. Konvencije u iznosu većem od 10 kilograma. Znači, ukoliko obavljaju aktivnosti u iznosu manjem od 10 kilograma nije potrebno se upisati u evidenciju. Briše se dostava rješenja za obavljanje djelatnosti prometa izdanog od Ministarstva zdravstva, jer je ista ukinuta. Ukida se odobrenje nadležnom tijelu da izda zabranu obavljanja posebnih aktivnosti i daje se nadležnost Državnom inspektoratu koji propisuje rok za otklanjanje nedostataka sukladno ovom Zakonu. No, ukoliko se nedostatak ne otkloni daje se ovlaštenje Državnom inspektoratu da privremeno zabrani posebnu aktivnost otrovne kemikalije s kojim se obavlja djelatnost do ispunjenja uvjeta u skladu s ovim Zakonom. I omogućuje se pravni lijek protiv odluka nadležnog tijela.
Uz članak 4.
Izmjena naslova iznad članka 8. glasi : „Evidencija korisnika i krajnjih korisnika“
Ovim člankom opisuje se da Ministarstvo vodi evidenciju korisnika i krajnjih korisnika koji obavljanju posebne aktivnosti sukladno članku 4. točke 8., 9., 10. i 11. ovog Zakona. Podaci koji se upisuju u evidenciju iz stavka 1. ovoga članka propisuju se pravilnikom.
Uz članak 5.
Izmjena naslova iznad članka 9. glase: „Obveza korisnika i krajnjeg korisnika koji obavlja posebne aktivnosti vezane uz otrovne kemikalije i njihove prekursore“, jer se dodaje i pojašnjenje za krajnjeg korisnika.
Ovim člankom propisuju se obveze korisnika i krajnjeg korisnika koji obavljaju posebne aktivnosti vezane uz otrovne kemikalije i njihove prekursore, kao i usklađenje sa sigurnosno-tehničkim listom, imenovanjem odgovorne osobe, vođenju evidencija o svakoj pojedinoj kemikaliji, čuvanju dokumentacije, osiguranju ostalih propisa i postupanje s otrovnim kemikalijama. Ovim prijedlogom Zakona briše se odredba da su korisnik i krajnji korisnik dužni osigurati uvjete.
Uz članak 6.
Ovim člankom dodatno se pojašnjava podnošenje Zahtjeva za izvoz, ukoliko se otrovna kemikalija i njihov prekursor ne nalazi na Popisu robe s dvojnom namjenom, Zahtjev se podnosi sukladno ovom Zakonu. Došlo je do promjene Uredbe Komisije (EU) i na snazi je Delegirana uredba Komisije (EU) 2022/1 оd 20. listopada 2021.o izmjeni Uredbe (EU) 2021/821 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu popisa robe s dvojnom namjenom. Dodano je pojašnjenje ukoliko dođe do tranzita, koje znači ukoliko Korisnik planira obaviti tranzit preko područja Republike Hrvatske obvezan je o tome obavijestiti nadležno tijelo i dobiti odobrenje za obavljanje tranzita, ukoliko se radi o otrovnim kemikalijama i njihovim prekursorima s Popisa 1. Konvencije, no isto se ne odnosi na kemikalije u koncentracijama ispod 0,01% masenog udjela. . I omogućuje se pravni lijek protiv odluka nadležnog tijela.
Uz članak 7.
Ovim člankom osim korisnika uključuje se i krajnji korisnik u izvještavanje. Također, izvještavanje je potrebno napraviti, ukoliko dolazi do, proizvodnje, prerade i korištenja otrovnih kemikalija i njihovih prekursora. Dodaje se stavak u kojem se pojašnjava da je potrebno dostaviti plan aktivnosti proizvodnje otrovnih kemikalija i njihovih prekursora s Popisa 1. 2. i 3. Konvencije, a svi detalji će biti pojašnjeni pravilnikom. Obzirom da je međunarodnoj organizaciji potrebno dostaviti unaprijed planirane aktivnosti proizvodnje kemikalija s Popisa 1., 2., i 3. Konvencije, potreban nam je podatak kojim to propisujemo. Ministar nadležan za gospodarstvo će pravilnikom propisati detalje sadržaja ovog članka.
Uz članak 8.
Ovim člankom nadležnom tijelu proširujemo zaduženja na članak VI i XI Konvencije te izradu Izvještaja za buduće aktivnosti, a to znači ukoliko dođe do proizvodnje otrovnih kemikalija i njihovih prekursora s Popisa 1., 2., i 3. Konvencije.
Uz članak 9.
Ovim člankom briše se nadležnost nadzora provedbe ovog Zakona s Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja na Državni inspektorat.
Uz članak 10.
Ovim člankom briše se nadležnost nadzora provedbe ovog Zakona s Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja i prenosi se na Državni inspektorat. Opisuju se nadležnosti koje se daju Državnom inspektoratu te njihova prava i obveze.
Uz članak 11.
Ovim člankom smanjuju se prekršajne odredbe pravnih i fizičkih osoba sukladno tekstu u Zakonu i preračunavaju se u EUR-ima te sedodaju određene odredbe sukladno izmijenjenim člancima Zakona.
Uz članak 12.
Sadrži prijelazne i završne odredbe.
Uz članak 13.
Dodaje se stavak provedbenog propisa.
Uz članak 14.
Definira se objava kao i datum stupanja na snagu Zakona.
V. TEKST ODREDBI VAŽEĆEG ZAKONA KOJE SE MIJENJAJU
Definicije
Članak 4.
U smislu ovog Zakona sljedeći pojmovi imaju značenje kako je navedeno:
1. Kemijskim oružjem smatra se, u zajedničkom ili odvojenom smislu:
– otrovna kemikalija i njihovi prekursori, osim ako su namijenjene za svrhe koje nisu zabranjene Konvencijom, sve dok su vrste i količine u skladu s ciljevima Konvencije
– streljiva i naprave konkretno namijenjene izazivanju smrti ili druge štete putem otrovnih svojstava otrovnih kemikalija navedenih u podstavku 1. ovog članka koja bi se oslobodila kao rezultat uporabe takvih streljiva i naprava
– svaka oprema posebno napravljena za izravnu uporabu u svezi s primjenom streljiva i naprava navedenih u podstavku 2. ovoga članka.
2. Otrovna kemikalija iz Popisa Konvencije (u daljnjem tekstu: otrovna kemikalija) je svaka kemikalija koja svojim kemijskim djelovanjem na životne procese može uzrokovati smrt, privremenu nesposobnost ili trajna oštećenja na ljudima ili životinjama.
3. Prekursor iz Popisa Konvencije (u daljnjem tekstu: prekursor) je svaki kemijski reagens koji sudjeluje u bilo kojoj fazi proizvodnje neke otrovne kemikalije bilo kojom metodom.
4. Prilog je Dodatak o kemikalijama u Konvenciji, sastoji se od Smjernica za Popis kemikalija te Popisa 1., 2. i 3. Konvencije.
5. Prekidna organska kemikalija (DOC/PSF) znači bilo koja kemikalija iz skupine kemijskih spojeva koja se sastoje od svih spojeva ugljika, osim njegovih oksida, sulfida i metalnih karbonata, koji se mogu prepoznati po kemijskom imenu, po strukturnoj formuli, ako je poznato, i CAS broju ako je dodijeljen. PSF kemikalije su prekidne organske kemikalije koje sadrže elemente fosfora, sumpora ili fluora. Predstavljaju podskup prekidnih organskih kemikalija.
6. Korisnikom otrovnih kemikalija i njihovih prekursora (u daljnjem tekstu: korisnik) smatra se svaka pravna osoba (znanstvene, obrazovne ili druge javne ustanove) uključujući državna tijela ili fizička osoba – obrtnik, nositelj aktivnosti iz podstavka 10. i 11. ovoga članka koji se koriste istima za namjene iz članka 3. ovog Zakona te su slijedom toga predmet kontrole u skladu s odredbama Konvencije.
7. Krajnjim korisnikom otrovnih kemikalija i njihovih prekursora smatra se svaka pravna osoba (znanstvene, obrazovne ili druge javne ustanove) uključujući državna tijela ili fizička osoba – obrtnik koja koristi otrovne kemikalije i njihove prekursore u okviru svoje industrijske ili profesionalne djelatnosti.
8. Proizvodnja otrovnih kemikalija i njihovih prekursora znači njezinu tvorbu putem kemijske reakcije (bilo koja sinteza ili dobivanje otrovne kemikalije).
9. Prerada otrovnih kemikalija i njihovih prekursora je fizikalni proces u čiju je formulaciju uključena ekstrakcija i pročišćavanje pri čemu se kemikalija ne pretvara u drugu kemikaliju.
10. Korištenje otrovnih kemikalija i njihovih prekursora je pretvorba u drugu kemikaliju kemijskom reakcijom, prerada, potrošnja, obrada, uporaba i miješanje.
11. Promet otrovnih kemikalija i njihovih prekursora je uvoz, izvoz, prijenos, prodaja/kupnja ili skladištenje bilo kojoj trećoj strani.
Promet uključuje:
– uvoz, odnosno bilo koji unos otrovnih kemikalija i njihovih prekursora na carinsko područje Europske unije u skladu s odredbama Konvencije
– izvoz je svako iznošenje otrovnih kemikalija i njihovih prekursora iz područja Europske unije u treće zemlje, kako ga uređuje Uredba Vijeća (EZ) br. 428/2009 od 5. svibnja 2009. o uspostavljanju režima Zajednice za kontrolu izvoza, prijenosa, brokeringa i provoza robe s dvojnom namjenom (SL L 134, 29.5.2009., str. 1.– 269.)
– prijenos je bilo koja aktivnost koja uzrokuje prijenos na teritorij Republike Hrvatske iz drugih članica Europske unije u skladu s odredbama Konvencije
– prodaja/kupnja ili bilo koji drugi prijenos trećim stranama
– skladištenje jest čuvanje u prethodno navedene svrhe
– komunikaciju, proširenje kontakata, organizaciju sastanaka, ili bilo koji drugi oblik suradnje i pomoći s obzirom na pripremu i provedbu aktivnosti iz prethodnih podstavaka ove točke.
12. Posebna aktivnost je svaka aktivnost koja uključuje znanstveno istraživanje, proizvodnju, preradu, korištenje ili promet otrovnim kemikalijama i njihovim prekursorima obuhvaćenih Konvencijom, neovisno o njezinim metodama, djelokrugu ili svrsi.
13. Organizacija je Organizacija za zabranu kemijskog oružja utvrđena Konvencijom (OPCW).
14. Međunarodna inspekcija je pregled inspekcijskog tima sastavljenog od inspektora i inspekcijskih asistenata Organizacije.
15. Nacionalno povjerenstvo je povjerenstvo imenovano od strane Vlade Republike Hrvatske, sa zadaćom da bude središnje tijelo za praćenje provođenja odredbi Konvencije te koordinacijsko tijelo između Republike Hrvatske i Organizacije za zabranu kemijskog oružja kao i drugih država stranaka Konvencije te poveznica inozemnih subjekata i domaćih institucija, agencija i industrijskih pogona.
Nadležno tijelo
Članak 5.
(1) Ministarstvo gospodarstva je na nacionalnoj razini nadležno tijelo (u daljnjem tekstu: nadležno tijelo) za gospodarenje kemikalijama sadržanim u Konvenciji o zabrani razvijanja, proizvodnje, gomilanja i korištenja kemijskog oružja i o njegovu uništenju.
(2) Nadležno tijelo nadzire provedbu ovoga Zakona, uključujući promet otrovnim kemikalijama i njihovim prekursorima te obavlja stručne ili administrativne zadaće, koje obuhvaćaju aktivnosti koordinacije s ostalim ministarstvima, Nacionalnim povjerenstvom za provedbu Konvencije i drugim državnim tijelima u provođenju nacionalne politike, programa i mjera u skladu s međunarodnim sporazumima.
(3) Nadležno tijelo je odgovorno za suradnju s Organizacijom u okviru svoje nadležnosti, što uključuje:
– prikupljanje podataka od korisnika o kemikalijama s Popisa 1., 2. i 3. Konvencije te prekidnim organskim kemikalijama i na osnovi njih sastavljanje godišnjeg Izvješća o proteklim aktivnostima te isto dostaviti Organizaciji
– suradnju s Nacionalnim povjerenstvom u međunarodnoj inspekciji
– organiziranje i provedbu edukacije za korisnike i krajnje korisnike.
Registracija posebnih aktivnosti
Članak 7.
(1) Korisnik je dužan prije početka obavljanja posebnih aktivnosti na teritoriju države članice Europske unije obavijestiti o istima nadležno tijelo te države.
(2) Nadležnom tijelu u Republici Hrvatskoj je kao dokaz o ispunjavanju uvjeta za obavljanje posebnih aktivnosti potrebno uz izvod iz sudskog, odnosno obrtnog registra dostaviti odobrenje za obavljanje djelatnosti proizvodnje, prometa i korištenja opasnih kemikalija, odnosno rješenje za obavljanje djelatnosti prometa izdano od ministarstva nadležnog za zdravlje.
(3) Korisnik po osnivanju trgovačkog društva u jednoj od država članica Europske unije nakon dostave nadležnom tijelu te države važećeg odobrenja ili druge odgovarajuće potvrde nadležnog tijela te države članice, smatra se ovlaštenim za obavljanje posebnih aktivnosti sukladno ovom Zakonu.
(4) U slučaju neispunjavanja uvjeta iz stavaka 1., 2. i 3. ovoga članka izdat će se zabrana obavljanja posebnih aktivnosti, koju izriče nadležno tijelo te države, a u Republici Hrvatskoj je izriče po službenoj dužnosti nadležno tijelo.
(5) Obavljanje posebnih aktivnosti može prestati na zahtjev odgovorne osobe korisnika u slučaju promjene okolnosti vezanih uz gospodarenje otrovnim kemikalijama i njihovim prekursorima te ako se ustanove nove činjenice koje bitno utječu na obavljanje posebnih aktivnosti.
Registar korisnika i krajnjih korisnika
Članak 8.
(1) Nadležno tijelo dužno je temeljem dostavljenih podataka i obavijesti voditi Registar korisnika i krajnjih korisnika otrovnih kemikalija i njihovih prekursora. Registar sadrži sljedeće podatke:
– naziv tvrtke ili znanstvene ustanove odnosno fizčke osobe – obrtnika, OIB, matični broj, adresu tvrtke odnosno obrta, brojeve telefona i faksa, adresu elektroničke pošte i druge mjerodavne podatke o korisniku
– ime i prezime odgovorne osobe korisnika, te njezine podatke za kontakt (brojevi telefona, faksa, adresa elektroničke pošte)
– datum obavijesti o aktivnosti
– posebne aktivnosti korisnika uz podatke o izdanim dozvolama
– o posebnim aktivnostima izvršenim od strane korisnika
– podatke o krajnjem korisniku: naziv tvrtke, OIB, matični broj, adresu tvrtke, brojeve telefona i faksa, adresu elektroničke pošte krajnjeg korisnika.
(2) Podaci Registra iz stavka 1. ovoga članka dostupni su isključivo ovlaštenim službenim osobama inspekcijskih tijela, nadležnim tijelima i ustanovama koje obavljaju djelatnosti gospodarenja otrovnim kemikalijama i njihovim prekursorima te se mogu koristiti samo u svrhu izvršavanja administrativnih, nadzornih i drugih zadataka sukladno s ovim Zakonom.
(3) Nadležno tijelo podatke iz stavka 1. ovoga članka čuva tri godine po prestanku obavljanja posebnih aktivnosti, nakon čega se izlučenje obavlja po posebnim propisima.
(4) Korisnik je dužan najkasnije 15 dana od promjene izvijestiti nadležno tijelo o svim promjenama podataka iz stavka 1. ovoga članka.
(5) Čelnik nadležnog tijela pravilnikom će propisati sadržaj i način vođenja Registra iz stavka 1. ovoga članka te sadržaj i način objave Popisa tvari koje podliježu nadzoru prema Konvenciji.
III. ODOBRENJE POSEBNIH AKTIVNOSTI
Obveza korisnika koji obavlja posebne aktivnosti vezane uz otrovne kemikalije i njihove prekursore
Članak 9.
(1) Korisnik koji proizvodi, koristi ili prometuje otrovnim kemikalijama i njihovim prekursorima dužan je osigurati uvjete i upute na hrvatskom jeziku za sigurno i pravilno postupanje s otrovnim kemikalijama i njihovim prekursorima te dati upute osobama koje njima zakonito gospodare na hrvatskom jeziku.
(2) Korisnik koji proizvodi, koristi ili prometuje otrovnim kemikalijama i njihovim prekursorima dužan je sve osobe koje zakonito gospodare njima upozoriti na opasna svojstva istih te im na njihov zahtjev dostaviti upute o pravilnom postupanju s otrovnim kemikalijama i njihovim prekursorima, kao i o mjerama za zaštitu zdravlja i okoliša.
Dozvole
Članak 10.
(1) Korisnik je dužan nadležnom tijelu podnijeti zahtjev za izdavanje dozvole za jednokratni uvoz otrovnih kemikalija i njihovih prekursora iz Popisa 1. Konvencije. Nadležno tijelo dozvolu izdaje u skladu s odredbama Konvencije.
(2) Korisnik je dužan nadležnom tijelu podnijeti zahtjev za izdavanje dozvole za jednokratni uvoz i izvoz otrovnih kemikalija i njihovih prekursora iz Popisa 2. i 3. Konvencije ako je dozvoljen uvoz iz trećih zemalja na carinsko područje Europske unije. Nadležno tijelo izdaje dozvolu sukladno s odredbama Konvencije.
(3) Iznimno, dozvole za izvoz tvari iz Popisa 1., 2., i 3. Konvencije, koje se nalaze i na Popisu robe s dvojnom namjenom iz Priloga I. Uredbe Vijeća (EZ) br. 428/2009 od 5. svibnja 2009. o uspostavljanju režima Zajednice za kontrolu izvoza, prijenosa, brokeringa i provoz robe s dvojnom namjenom, izdaje državno tijelo nadležno za trgovinsku politiku temeljem Zakona o nadzoru robe s dvojnom namjenom, koji nadležnom tijelu dostavlja kopiju izvozne dozvole.
(4) Nadležno tijelo obvezno je dozvolu izdati u roku od 15 dana od dana uredno podnesenog zahtjeva za uvoz tvari s Popisa 2. i 3. Konvencije, osim ako nije drugačije uređenom posebnim propisima i u skladu s odredbama Konvencije (tvari s Popisa 1. Konvencije).
(5) Dozvole koje se izdaju na određeni rok, nadležno tijelo može jednokratno produžiti na rok od 30 dana na temelju pisanog zahtjeva korisnika.
(6) Izdana dozvola ne može se prenijeti na drugog korisnika.
Izvještaj o izvršenim godišnjim posebnim aktivnostima
Članak 15.
(1) Korisnik koji obavlja posebne aktivnosti iz članka 4. podstavka 11., a koji je evidentiran u Registru iz članka 8. ovoga Zakona dužan je u roku od 60 dana po isteku kalendarske godine dostaviti nadležnom tijelu Izvještaj o posebnim aktivnostima koje je proveo u prethodnoj godini.
(2) Izvještaj iz prethodnog stavka sadrži:
– podatke o korisniku
– opis provedenih posebnih aktivnosti
– vrstu i količinu posebne robe s kojom se provode posebne aktivnosti
– druge podatke o provedenim posebnim aktivnostima.
(3) Korisnik je dužan na zahtjev dostaviti nadležnom tijelu one podatke za čije su prikupljanje i dostavljanje nadležni prema Konvenciji, uključujući i sve podatke nužne za izvršavanje njihovih ovlasti sukladno s ovim Zakonom.
(4) Čelnik nadležnog tijela pravilnikom propisuje detaljniji sadržaj Izvještaja, vremenske rokove i način izvještavanja.
Zadaće nadležnog tijela
Članak 18.
Nadležno tijelo zaduženo je za:
– donošenje podzakonskih akata vezanih uz provedbu ovoga Zakona, s Popisom 1., 2. i 3. Konvencije
– provedbu ovoga Zakona, uključujući promet otrovnim kemikalijama i njihovim prekursorima te stručne ili administrativne zadaće
– koordinaciju pripreme svih potrebnih aktivnosti propisanih člankom VII. Konvencije i nadzor provedbe nacionalnih aktivnosti i mjera za provedbu Konvencije
– prikupljanje i razmjenu podataka o otrovnim kemikalijama i njihovim prekursorima s drugima nadležnim tijelima na međunarodnoj razini sukladno međunarodnim sporazumima ili sustavima međunarodnog priopćavanja
– prikupljanje podataka o otrovnim kemikalijama i njihovim prekursorima od korisnika na nacionalnoj razini, potrebnih za provedbu ovoga Zakona
– izradu godišnjeg Izvješća o aktivnostima u protekloj godini
– suradnju s drugim ministarstvima i nadležnima tijelima za pojedine potrebne aktivnosti navedene ovim Zakonom
– suradnju s međunarodnim institucijama i inspekcijskim tijelima zaduženim za nadzor otrovnih kemikalija i njihovih prekursora te prijem, vođenje i pratnju međunarodnih inspekcija
– osigurati edukaciju predstavnika nadležnog tijela kod drugih subjekata Konvencije u svrhu informiranja, izrade i distribucije potrebne stručne literature korisnicima, krajnjim korisnicima i tijelima državne uprave koja sudjeluju u provedbi ovog Zakona
– praćenje promjena vezanih za primjenu Konvencije te prenošenje istih u domaće zakonodavstvo
– izdavanje odluka o izmjenama i poništenju dozvola za obavljanje posebnih aktivnosti (članak 14.)
– vođenje popisa korisnika (članak 8.)
– izdavanje dozvola (članci 6., 7. i 9.)
– osiguranje i koordiniranje provedbe odredaba Konvencije i drugih međunarodnih obveza Republike Hrvatska koje se odnose na otrovne kemikalije i njihove prekursore.
Nadležnosti provedbeno-nadzornih tijela
Članak 20.
Uz nadležno tijelo, nadzor provedbe ovoga Zakona provode:
– Carinska uprava
– inspektori međunarodne organizacije (OPCW-a) sukladno s odredbama koje proizlaze iz međunarodnih sporazuma o nadzoru.
Inspekcijski nadzor
Članak 21.
(1) Inspekcijski nadzor nad provedbom ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju ovoga Zakona obavljaju inspektori nadležnog tijela.
(2) Čelnik nadležnog tijela može za pojedini slučaj za potrebe inspekcijskog nadzora imenovati zajedničku savjetodavnu stručnu komisiju sastavljenu od predstavnika drugih tijela državne uprave nadležnih za inspekcijske poslove, u pitanjima od zajedničkog interesa, ovisno o sadržaju zadatka.
(3) Korisnik i krajnji korisnik iz članka 4. podstavaka 6. i 7. ovoga Zakona dužni su omogućiti inspektorima iz stavka 1. ovog članka u svrhu provedbe inspekcijskog nadzora, neograničen uvid u poslovanje, uvid u poslovnu dokumentaciju te pristup pogonima i mjestu skladištenja otrovnih kemikalija i prekursora iz Popisa Konvecije.
(4) U okviru inspekcijskog nadzora inspektori nadležnog tijela koje obavlja nadzor:
– utvrđuje jesu li ispunjeni uvjeti za izvođenje posebnih aktivnosti propisani ovim Zakonom i provedbenim propisima donesenim na temelju ovoga Zakona
– nadzire pravilnost primjene propisanih postupaka i organizacijsko-tehničkih mjera koja su u svezi s uvjetima propisanima ovim Zakonom i provedbenim propisima donesenim na temelju ovoga Zakona.
(5) Ako korisnik ne ispunjava uvjete propisane ovim Zakonom i provedbenim propisima donesenim na temelju ovoga Zakona, inspektor će donijeti rješenje kojim se korisniku privremeno zabranjuje obavljanje posebne aktivnosti iz članka 4. podstavka 12. ovoga Zakona.
VII. PREKRŠAJNE ODREDBE
Članak 25.
(1) Novčanom kaznom od 50.000,00 do 100.000,00 kuna kaznit će se pravna osoba i fizička osoba – obrtnik, korisnik koji izvršava posebne aktivnosti:
– ako postupi protivno odredbi članka 6. stavka 1. podstavka 1. ovoga Zakona, odnosno ne izvrši opće i posebne organizacijske aktivnosti kako bi se osiguralo da se neće izvršiti ni jedna aktivnost gospodarenja otrovnim kemikalijama i njihovim prekursorima, zabranjena ovim Zakonom
– ako postupi protivno odredbi članka 6. stavka 1. podstavka 2. ovoga Zakona odnosno ne potvrdi da korisnik i krajnji korisnik nisu sudjelovali u aktivnostima koje potiču sumnju na postupanje ili namjenu otrovnih kemikalija i njihovih prekursora za aktivnosti zabranjene ovim Zakonom te da ne postoje zapreke za rad korisnika i krajnjeg korisnika u vezi s obavljanjem ovih aktivnosti
– ako postupi protivno odredbi članka 6. stavka 2. ovoga Zakona odnosno ako korisnik koji je osnovao trgovačko društvo u jednoj od država članica Europske unije kao dokaz ispunjavanja uvjeta navedenih u članku 6. stavku 1. podstavku 2. ovoga Zakona ne preda nadležnom tijelu odobrenje ili drugu istovjetnu potvrdu nadležnog tijela te države članice u cilju dokazivanja sposobnosti obavljanja posebnih aktivnosti u vezi s gospodarenjem otrovnim kemikalijama i njihovim prekursorima
– ako postupi protivno odredbi članka 7. stavka 1. ovoga Zakona odnosno ako prije obavljanja posebnih aktivnosti o istima ne obavijesti nadležno tijelo ili ne pribavi dozvolu za obavljanje posebnih aktivnosti, a isto je odobrenje nužno
– ako postupi protivno odredbama članka 10. stavaka 1. i 2. ovoga Zakona odnosno ne podnese zahtjev za izdavanje dozvole za jednokratni uvoz ili izvoz otrovnih kemikalija i njihovih prekursora iz Popisa 1., 2., i 3. Konvencije.
(2) Novčanom kaznom od 30.000 do 50.000 kuna kaznit će se pravna osoba i fizička osoba – obrtnik:
– ako postupi protivno članku 9. podstavku 1. ovoga Zakona odnosno ako ne osigura upute na hrvatskom jeziku za sigurno postupanje s otrovnim kemikalijama i njihovim prekursorima
– ako postupi protivno odredbi članka 15. stavka 1. ovoga Zakona odnosno članka 16. stavka 2. ako u roku od 60 dana po isteku kalendarske godine ne dostavi Izvještaj o posebnim aktivnostima koje su provedene u prethodnoj godini ili ne dostavi nadležnom tijelu Izvještaj o količini određene prekidne organske kemikalije koja nije stavljena na Popis 1., 2. i 3. Konvencije.
– ako postupi protivno odredbi članka 16. stavka 1. ovoga Zakona odnosno proizvodnju otrovnih kemikalija i njihovih prekursora s Popisa 1., 2. i 3. Konvencije ne provodi sukladno s važećim propisima Republike Hrvatske i bez suglasnosti nadležnog tijela za tu djelatnost
– ako postupi protivno odredbi članka 17. stavka 1. ovoga Zakona, odnosno ne vodi evidenciju koja sadrži sve dokumente vezane uz provedene posebne aktivnosti.
VIII. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 26.
Svi postupci koji su započeti do dana stupanja na snagu ovoga Zakona dovršit će se prema Uredbi o određivanju robe koja se izvozi i uvozi na temelju dozvola (»Narodne novine«, br. 40/13.).
Članak 27.
Provedbene propise iz članaka 8., 12., 15. stavka 4., 16., 18. i 23. ovoga Zakona donijet će čelnik nadležnog tijela u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja