Na temelju članka 27. Zakona o psihološkoj djelatnosti (»Narodne novine«, broj 98/19, 18/22) i članka 12. stavka 2. alineje 9. Statuta Hrvatske psihološke komore (»Narodne novine«, broj 21/21, 109/22) Skupština Hrvatske psihološke komore na ________ sjednici održanoj dana ______________. godine, donosi
PRAVILNIK
O NAČINU OSTVARIVANJA PRAVA NA STRUČNU POMOĆ U OBAVLJANJU PSIHOLOŠKE DJELATNOSTI
I. OPĆE ODREDBE
Predmet Pravilnika
Članak 1.
(1)Ovim Pravilnikom o načinu ostvarivanja prava na stručnu pomoć u obavljanju psihološke djelatnosti (dalje u tekstu: Pravilnik) utvrđuju se način ostvarivanja prava na stručnu pomoć, postupanje po zahtjevima za davanje stručnog mišljenja te poslovi i ovlasti, sastav i druga pitanja od važnosti za rad Povjerenstva za stručna pitanja.
(2)Na sastav, način rada, odlučivanje te druga pitanja vezana za Povjerenstvo za stručna pitanja (dalje u tekstu: Povjerenstvo) koja nisu uređena odredbama ovog Pravilnika odgovarajuće se primjenjuju odredbe općeg akta Komore kojim je uređen rad Povjerenstava Komore.
Rodna ravnopravnost
Članak 2.
Izrazi koji se koriste u ovom Pravilniku, a koji imaju rodno značenje, bez obzira na to jesu li korišteni u muškom ili ženskom rodu, obuhvaćaju na jednak način muški i ženski rod.
Stručna pomoć i stručno mišljenje
Članak 3.
(1)Stručna pomoć u obavljanju psihološke djelatnosti ovlaštenim psiholozima i psiholozima vježbenicima ostvaruje se podnošenjem zahtjeva za stručno mišljenje, sukladno odredbama ovog Pravilnika.
(2)Stručno mišljenje je pisano mišljenje Povjerenstva kojim se utvrđuje ili razjašnjava određeno stručno pitanje vezano za primjenu pravila struke odnosno načela i spoznaja psihološke znanosti i prakse, primjenu standarda rada, prava i dužnosti u obavljanju psihološke djelatnosti ili drugo pitanje vezano za psihološku profesiju.
Pojmovi
Članak 4.
Pojmovi koji se koriste u ovom Pravilniku imaju značenja utvrđena propisom kojim se uređuje područje psihološke djelatnosti.
II. STRUČNO MIŠLJENJE
Sadržaj zahtjeva
Članak 5.
(1)Zahtjev ovlaštenog psihologa ili psihologa vježbenika za davanje stručnog mišljenja mora biti jasan, razumljiv i potpun, a mora sadržavati načelno pitanje i konkretne okolnosti u odnosu na koje se traži stručno mišljenje te ime, prezime, adresu i članski broj podnositelja.
(2)Zahtjevom iz stavka 1. ovog članka se ne smatra podnesak koji se ne odnosi na područje psihološke djelatnosti za koje se daje stručno mišljenje.
Podnošenje zahtjeva
Članak 6.
Zahtjev ovlaštenog psihologa ili psihologa vježbenika za davanje stručnog mišljenja podnosi se u pisanom obliku putem pošte, elektroničkim putem ili neposredno Tajništvu Komore.
Postupanje s nerazumljivim ili nepotpunim zahtjevom
Članak 7.
(1)Ako je zahtjev ovlaštenog psihologa ili psihologa vježbenika nerazumljiv ili nepotpun, podnositelj zahtjeva pozvat će se da najkasnije u roku od 15 dana uredi ili dopuni zahtjev.
(2)Ako podnositelj zahtjeva u ostavljenom roku ne postupi sukladno pozivu iz stavka 1. ovoga članka, smatrat će se da je odustao od zahtjeva.
Rok za davanje stručnog mišljenja
Članak 8.
(1)Povjerenstvo u povodu uredno zaprimljenog zahtjeva ovlaštenog psihologa ili psihologa vježbenika, za davanje stručnog mišljenja, daje stručno mišljenje vodeći se prirodom i okolnostima predmeta, a najkasnije u roku od 30 dana od dana podnošenja urednog zahtjeva.
(2)Iznimno, u složenim predmetima u kojima se na temelju ocjene Povjerenstva u postupku davanja stručnog mišljenja uključuju druga tijela iz članka 13. ovog Pravilnika, stručno mišljenje daje se najkasnije u roku od 60 dana od dana podnošenja urednog zahtjeva.
Stručno mišljenje na zahtjev tijela Komore
Članak 9.
(1)Osim na zahtjev ovlaštenog psihologa ili psihologa vježbenika Povjerenstvo daje stručno mišljenje i na zahtjev čelnika tijela, službene osobe ili Etičkog odbora, Suda časti ili drugog tijela Komore o pojedinoj okolnosti vezanoj za primjenu pravila struke u upravnom ili neupravnom postupku, disciplinskom, prekršajnom ili parničnom postupku ili u drugom postupku pred tijelima Komore.
(2)Povjerenstvo u povodu zahtjeva čelnika tijela, službene osobe ili Etičkog odbora, Suda časti ili drugog tijela Komore postupa vodeći se rokovima postupka odnosno drugim rokovima, koje u zahtjevu navede podnositelj, a najkasnije u roku od 30 dana od dana podnošenja zahtjeva.
III. POVJERENSTVO ZA STRUČNA PITANJA
Povjerenstvo za stručna pitanja
Članak 10.
(1)Povjerenstvo ima pet (5) članova.
(2)Članom Povjerenstva može se imenovati ovlašteni psiholog koji na dan isteka javnog poziva ima najmanje deset (10) godina radnog iskustva u području psihološke djelatnosti od dana priznavanja prava na obavljanje psihološke djelatnosti i koji se istakao u stručnom ili znanstvenom radu u području psihološke djelatnosti.
(3)Prilikom imenovanja članova Povjerenstva, Upravni odbor vodit će računa, ukoliko je to moguće, da članovi budu iz različitih područja primijenjene psihologije.
Poslovi Povjerenstva
Članak 11.
Povjerenstvo obavlja sljedeće poslove:
-daje stručno mišljenje u povodu zahtjeva ovlaštenih psihologa i psihologa vježbenika koji se odnose na stručna pitanja,
-odgovara na upite ovlaštenih psihologa, psihologa vježbenika i korisnika psiholoških usluga i drugih osoba koji se odnose na obavljanje psihološke djelatnosti,
-na zahtjev čelnika tijela, službene osobe ili Etičkog odbora ili Suda časti daje stručno mišljenje o pojedinoj okolnosti vezanu za primjenu pravila struke u upravnom ili neupravnom postupku, disciplinskom, prekršajnom ili parničnom postupku ili postupku pred Etičkim odborom,
-na zahtjev čelnika tijela daje mišljenje kod pripreme propisa ili drugih općih akata važnih za ostvarivanje zadaća psihološke djelatnosti,
-daje mišljenje o prijedlogu standarda rada u pojedinim područjima psihološke djelatnosti,
-obavlja i druge poslove temeljem ovog Pravilnika i drugih općih akata Komore.
Načela rada Povjerenstva
Članak 12.
Povjerenstvo daje stručna mišljenja i obavlja druge poslove iz svog djelokruga vodeći se zaštitom profesionalnih interesa ovlaštenih psihologa i psihologa vježbenika, zaštitom ugleda psihološke djelatnosti te zaštitom interesa korisnika psiholoških usluga.
Suradnja s drugim tijelima
Članak 13.
(1)U obavljanju poslova utvrđenih odredbama ovog Pravilnika i drugih općih akata Komore Povjerenstvo surađuje s tijelima, povjerenstvima, stručnim razredima i Tajništvom Komore, a može surađivati i sa stručnim tijelima drugih strukovnih komora, strukovnih udruženja ili sa stručnim tijelima organizacija u području znanosti i obrazovanja.
(2)U ostvarivanju suradnje s tijelima iz stavka 1. ovog članka, Povjerenstvo je dužno voditi računa o čuvanju službene tajne kao i o čuvanju svih podataka o strankama, njihovim pravima, obvezama i pravnim interesima.
Pokretanje postupaka i obavještavanje
Članak 14.
(1)Ukoliko u obavljanju poslova utvrđenih odredbama ovog Pravilnika i drugih općih akata Komore ocijeni da postupanje ili propuštanje postupanja ovlaštenog psihologa ili psihologa vježbenika predstavlja disciplinsku povredu, Povjerenstvo će podnijeti prijedlog za pokretanje disciplinskog postupka predsjedniku Komore.
(2)Ukoliko u obavljanju poslova iz stavka 1. ovog članka sazna važne činjenice zbog kojih je opravdano provođenje stručnog nadzora, Povjerenstvo će podnijeti prijedlog za provođenje stručnog nadzora predsjedniku Komore
(3)Ukoliko u obavljanju poslova iz stavka 1. ovog članka ocijeni da postupanje ili propuštanje postupanja ovlaštenog psihologa ili psihologa vježbenika predstavlja povredu etičkog kodeksa psihološke djelatnosti, Povjerenstvo će podnijeti prijedlog za pokretanje postupka pred Etičkim odborom.
(4)U slučajevima podnošenja prijedloga iz stavaka 1., 2. i 3. ovog članka, Povjerenstvo će o tome obavijestiti i tijelo iz članka 9. ovog Pravilnika koje je podnijelo zahtjev za stručno mišljenje.
IV. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Primjena odredaba Pravilnika
Članak 15.
(1)Postupci koji su u tijeku u trenutku stupanja na snagu ovoga Pravilnika, nastavit će se po odredbama ovoga Pravilnika.
(2)Članovi Povjerenstva zatečeni na dužnosti u trenutku stupanja na snagu ovog Pravilnika nastavljaju s radom.
Prestanak važenja općih akata
Članak 16.
Danom stupanja na snagu ovog Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o radu Povjerenstva za stručna pitanja KLASA: 011-02/15-01/03, URBROJ: 251-375/01-02-15-2 od 02. travnja 2015. godine sa svim njegovim izmjenama i dopunama.
Stupanje na snagu Pravilnika
Članak 17.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objave na mrežnoj stranici Komore.
HRVATSKA PSIHOLOŠKA KOMORA
Na temelju članka 27. Zakona o psihološkoj djelatnosti (»Narodne novine«, broj 98/19, 18/22) i članka 12. stavka 2. alineje 9. Statuta Hrvatske psihološke komore (»Narodne novine«, broj 21/21, 109/22) Skupština Hrvatske psihološke komore na ________ sjednici održanoj dana ______________. godine, donosi
PRAVILNIK
O NAČINU OSTVARIVANJA PRAVA NA STRUČNU POMOĆ U OBAVLJANJU PSIHOLOŠKE DJELATNOSTI
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
I. OPĆE ODREDBE
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Predmet Pravilnika
Članak 1.
(1) Ovim Pravilnikom o načinu ostvarivanja prava na stručnu pomoć u obavljanju psihološke djelatnosti (dalje u tekstu: Pravilnik) utvrđuju se način ostvarivanja prava na stručnu pomoć, postupanje po zahtjevima za davanje stručnog mišljenja te poslovi i ovlasti, sastav i druga pitanja od važnosti za rad Povjerenstva za stručna pitanja.
(2) Na sastav, način rada, odlučivanje te druga pitanja vezana za Povjerenstvo za stručna pitanja (dalje u tekstu: Povjerenstvo) koja nisu uređena odredbama ovog Pravilnika odgovarajuće se primjenjuju odredbe općeg akta Komore kojim je uređen rad Povjerenstava Komore.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Rodna ravnopravnost
Članak 2.
Izrazi koji se koriste u ovom Pravilniku, a koji imaju rodno značenje, bez obzira na to jesu li korišteni u muškom ili ženskom rodu, obuhvaćaju na jednak način muški i ženski rod.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Stručna pomoć i stručno mišljenje
Članak 3.
(1) Stručna pomoć u obavljanju psihološke djelatnosti ovlaštenim psiholozima i psiholozima vježbenicima ostvaruje se podnošenjem zahtjeva za stručno mišljenje, sukladno odredbama ovog Pravilnika.
(2) Stručno mišljenje je pisano mišljenje Povjerenstva kojim se utvrđuje ili razjašnjava određeno stručno pitanje vezano za primjenu pravila struke odnosno načela i spoznaja psihološke znanosti i prakse, primjenu standarda rada, prava i dužnosti u obavljanju psihološke djelatnosti ili drugo pitanje vezano za psihološku profesiju.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Pojmovi
Članak 4.
Pojmovi koji se koriste u ovom Pravilniku imaju značenja utvrđena propisom kojim se uređuje područje psihološke djelatnosti.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
II. STRUČNO MIŠLJENJE
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Sadržaj zahtjeva
Članak 5.
(1) Zahtjev ovlaštenog psihologa ili psihologa vježbenika za davanje stručnog mišljenja mora biti jasan, razumljiv i potpun, a mora sadržavati načelno pitanje i konkretne okolnosti u odnosu na koje se traži stručno mišljenje te ime, prezime, adresu i članski broj podnositelja.
(2) Zahtjevom iz stavka 1. ovog članka se ne smatra podnesak koji se ne odnosi na područje psihološke djelatnosti za koje se daje stručno mišljenje.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Podnošenje zahtjeva
Članak 6.
Zahtjev ovlaštenog psihologa ili psihologa vježbenika za davanje stručnog mišljenja podnosi se u pisanom obliku putem pošte, elektroničkim putem ili neposredno Tajništvu Komore.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Postupanje s nerazumljivim ili nepotpunim zahtjevom
Članak 7.
(1) Ako je zahtjev ovlaštenog psihologa ili psihologa vježbenika nerazumljiv ili nepotpun, podnositelj zahtjeva pozvat će se da najkasnije u roku od 15 dana uredi ili dopuni zahtjev.
(2) Ako podnositelj zahtjeva u ostavljenom roku ne postupi sukladno pozivu iz stavka 1. ovoga članka, smatrat će se da je odustao od zahtjeva.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Rok za davanje stručnog mišljenja
Članak 8.
(1) Povjerenstvo u povodu uredno zaprimljenog zahtjeva ovlaštenog psihologa ili psihologa vježbenika, za davanje stručnog mišljenja, daje stručno mišljenje vodeći se prirodom i okolnostima predmeta, a najkasnije u roku od 30 dana od dana podnošenja urednog zahtjeva.
(2) Iznimno, u složenim predmetima u kojima se na temelju ocjene Povjerenstva u postupku davanja stručnog mišljenja uključuju druga tijela iz članka 13. ovog Pravilnika, stručno mišljenje daje se najkasnije u roku od 60 dana od dana podnošenja urednog zahtjeva.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Stručno mišljenje na zahtjev tijela Komore
Članak 9.
(1) Osim na zahtjev ovlaštenog psihologa ili psihologa vježbenika Povjerenstvo daje stručno mišljenje i na zahtjev čelnika tijela, službene osobe ili Etičkog odbora, Suda časti ili drugog tijela Komore o pojedinoj okolnosti vezanoj za primjenu pravila struke u upravnom ili neupravnom postupku, disciplinskom, prekršajnom ili parničnom postupku ili u drugom postupku pred tijelima Komore.
(2) Povjerenstvo u povodu zahtjeva čelnika tijela, službene osobe ili Etičkog odbora, Suda časti ili drugog tijela Komore postupa vodeći se rokovima postupka odnosno drugim rokovima, koje u zahtjevu navede podnositelj, a najkasnije u roku od 30 dana od dana podnošenja zahtjeva.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
III. POVJERENSTVO ZA STRUČNA PITANJA
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Povjerenstvo za stručna pitanja
Članak 10.
(1) Povjerenstvo ima pet (5) članova.
(2) Članom Povjerenstva može se imenovati ovlašteni psiholog koji na dan isteka javnog poziva ima najmanje deset (10) godina radnog iskustva u području psihološke djelatnosti od dana priznavanja prava na obavljanje psihološke djelatnosti i koji se istakao u stručnom ili znanstvenom radu u području psihološke djelatnosti.
(3) Prilikom imenovanja članova Povjerenstva, Upravni odbor vodit će računa, ukoliko je to moguće, da članovi budu iz različitih područja primijenjene psihologije.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Poslovi Povjerenstva
Članak 11.
Povjerenstvo obavlja sljedeće poslove:
- daje stručno mišljenje u povodu zahtjeva ovlaštenih psihologa i psihologa vježbenika koji se odnose na stručna pitanja,
- odgovara na upite ovlaštenih psihologa, psihologa vježbenika i korisnika psiholoških usluga i drugih osoba koji se odnose na obavljanje psihološke djelatnosti,
- na zahtjev čelnika tijela, službene osobe ili Etičkog odbora ili Suda časti daje stručno mišljenje o pojedinoj okolnosti vezanu za primjenu pravila struke u upravnom ili neupravnom postupku, disciplinskom, prekršajnom ili parničnom postupku ili postupku pred Etičkim odborom,
- na zahtjev čelnika tijela daje mišljenje kod pripreme propisa ili drugih općih akata važnih za ostvarivanje zadaća psihološke djelatnosti,
- daje mišljenje o prijedlogu standarda rada u pojedinim područjima psihološke djelatnosti,
- obavlja i druge poslove temeljem ovog Pravilnika i drugih općih akata Komore.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Načela rada Povjerenstva
Članak 12.
Povjerenstvo daje stručna mišljenja i obavlja druge poslove iz svog djelokruga vodeći se zaštitom profesionalnih interesa ovlaštenih psihologa i psihologa vježbenika, zaštitom ugleda psihološke djelatnosti te zaštitom interesa korisnika psiholoških usluga.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Suradnja s drugim tijelima
Članak 13.
(1) U obavljanju poslova utvrđenih odredbama ovog Pravilnika i drugih općih akata Komore Povjerenstvo surađuje s tijelima, povjerenstvima, stručnim razredima i Tajništvom Komore, a može surađivati i sa stručnim tijelima drugih strukovnih komora, strukovnih udruženja ili sa stručnim tijelima organizacija u području znanosti i obrazovanja.
(2) U ostvarivanju suradnje s tijelima iz stavka 1. ovog članka, Povjerenstvo je dužno voditi računa o čuvanju službene tajne kao i o čuvanju svih podataka o strankama, njihovim pravima, obvezama i pravnim interesima.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Pokretanje postupaka i obavještavanje
Članak 14.
(1) Ukoliko u obavljanju poslova utvrđenih odredbama ovog Pravilnika i drugih općih akata Komore ocijeni da postupanje ili propuštanje postupanja ovlaštenog psihologa ili psihologa vježbenika predstavlja disciplinsku povredu, Povjerenstvo će podnijeti prijedlog za pokretanje disciplinskog postupka predsjedniku Komore.
(2) Ukoliko u obavljanju poslova iz stavka 1. ovog članka sazna važne činjenice zbog kojih je opravdano provođenje stručnog nadzora , Povjerenstvo će podnijeti prijedlog za provođenje stručnog nadzora predsjedniku Komore
(3) Ukoliko u obavljanju poslova iz stavka 1. ovog članka ocijeni da postupanje ili propuštanje postupanja ovlaštenog psihologa ili psihologa vježbenika predstavlja povredu etičkog kodeksa psihološke djelatnosti, Povjerenstvo će podnijeti prijedlog za pokretanje postupka pred Etičkim odborom.
(4) U slučajevima podnošenja prijedloga iz stavaka 1., 2. i 3. ovog članka, Povjerenstvo će o tome obavijestiti i tijelo iz članka 9. ovog Pravilnika koje je podnijelo zahtjev za stručno mišljenje.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
IV. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Primjena odredaba Pravilnika
Članak 15.
(1) Postupci koji su u tijeku u trenutku stupanja na snagu ovoga Pravilnika, nastavit će se po odredbama ovoga Pravilnika.
(2) Članovi Povjerenstva zatečeni na dužnosti u trenutku stupanja na snagu ovog Pravilnika nastavljaju s radom.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Prestanak važenja općih akata
Članak 16.
Danom stupanja na snagu ovog Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o radu Povjerenstva za stručna pitanja KLASA: 011-02/15-01/03, URBROJ: 251-375/01-02-15-2 od 02. travnja 2015. godine sa svim njegovim izmjenama i dopunama.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Stupanje na snagu Pravilnika
Članak 17.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objave na mrežnoj stranici Komore.
KLASA:
URBROJ:
Zagreb ___________________. godine
PREDSJEDNIK
HRVATSKE PSIHOLOŠKE KOMORE
Dejvid Zombori
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora