MINISTARSTVO PROSTORNOGA UREĐENJA, GRADITELJSTVA I DRŽAVNE IMOVINE
PRIJEDLOG GODIŠNJEG PLANA UPRAVLJANJA DRŽAVNOM IMOVINOM ZA 2024. GODINU
Zagreb, rujan 2023.
Na temelju članka 19. stavka 1. Zakona o upravljanju državnom imovinom („Narodne novine“, broj 52/18.), a u vezi s člankom 18. Zakona o ustrojstvu i djelokrugu tijela državne uprave („Narodne novine“, broj 85/20. i 21/23.) i Strategijom upravljanja državnom imovinom za razdoblje 2019. - 2025. godine („Narodne novine“, broj 96/19.), Vlada Republike Hrvatske je na sjednici održanoj dana ____________2023. godine donijela
GODIŠNJI PLAN UPRAVLJANJA DRŽAVNOM IMOVINOM ZA 2024. GODINU
1. Uvod
Tri su ključna i međusobno povezana dokumenta upravljanja državnom imovinom iz nadležnosti Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine (dalje u tekstu kao: MPGI) normirana Zakonom o upravljanju državnom imovinom („Narodne novine“, br. 52/18.): Strategija upravljanja državnom imovinom, Godišnji plan upravljanja državnom imovinom i Izvješće o provedbi Godišnjeg plana upravljanja državnom imovinom.
U smislu Zakona o upravljanju državnom imovinom, imovina u vlasništvu Republike Hrvatske definira se kao državna imovina kojom upravlja MPGI i Centar za restrukturiranje i prodaju, a u skladu sa odredbama istog Zakona, ministar nadležan za poslove državne imovine može odlukom povjeriti nekretnine u vlasništvu Republike Hrvatske iz članka 3. stavka 1. podstavka 3. Zakona, na upravljanje trgovačkom društvu Državne nekretnine d.o.o.
Godišnji planovi upravljanja državnom imovinom trebaju biti usklađeni sa Strategijom upravljanja državnom imovinom za razdoblje 2019.-2025. [1] (Narodne novine, br. 96/19., dalje u tekstu i kao: Strategija)kojom se određuju dugoročni ciljevi i smjernice upravljanja državnom imovinom uvažavajući gospodarske i razvojne prioritete Republike Hrvatske (dalje u tekstu i kao: RH), a obzirom da godišnji planovi operacionaliziraju elemente strateškog planiranja definirane u Strategiji te isti trebaju sadržavati razrađene planirane mjere, projekte i aktivnosti u upravljanju pojedinim oblicima imovine u vlasništvu RH. Slijedom iskazanog, Prijedlog Godišnjeg plana upravljanja državnom imovinom za 2024. godinu (dalje u tekstu i kao: Prijedlog Plana) predstavlja dokument u kojem se putem mjera, projekata i aktivnosti razrađuju elementi strateškog planiranja postavljeni u Strategiji. Također, za sve predložene aktivnosti u Prijedlogu Plana definiraju se pokazatelji rezultata, mjerne jedinice za pokazatelje rezultata, kao i polazne i ciljane vrijednosti mjernih jedinica prema definiranim posebnim ciljevima i pojavnim oblicima imovine na upravljanju MPGI-a.
Stupanjem na snagu Zakona o izmjenama Zakona o ustrojstvu i djelokrugu tijela državne uprave („Narodne novine“, broj 21/23) Ministarstvo financija preuzelo je od MPGI-a poslove u dijelu koji se odnosi na ostvarivanje vlasničke politike u pravnim osobama od posebnog interesa za RH kao i praćenje rada, upravljanje, razvoj i ostvarivanje strateške politike u tim društvima i obavljanje poslova unaprjeđivanja korporativnog upravljanja pravnim osobama u vlasništvu RH. Sukladno navedenom, Vlada RH će u skladu s odredbama navedenog Zakona predložiti izmjene posebnih zakona, odnosno donošenje novog regulatornog okvira u upravnom području upravljanja državnom imovinom, a koji će se odnositi na donošenje Zakona o upravljanju nekretninama i pokretninama u vlasništvu RH i Zakona o trgovačkim društvima u državnom vlasništvu.
Slijedom okolnosti koje su nastupile u 2020. godini uslijed serije razornih potresa ovaj Prijedlog Plana sadrži i aktivnosti na obnovi u potresu oštećenih nekretnina u vlasništvu RH na upravljanju MPGI-a kojima je MPGI pristupilo u okviru svojih nadležnosti u upravnom području upravljanja državnom imovinom, a koje zbog svoje nepredvidivosti nisu bile sastavni dio Strategije kao dokumenta na temelju kojeg se predlažu godišnji planovi upravljanja državnom imovinom.
Također, ovim Prijedlogom Plana predstavljene su i aktivnosti u provedbi reformi za postizanje ključnih etapa i ciljnih vrijednosti Nacionalnog plana oporavka i otpornosti 2021.-2026. (u daljnjem tekstu i kao: NPOO 2021.-2026.) iz podkomponente C2.4. Unaprjeđenje upravljanja državnom imovinom. Riječ je o pet reformskih mjera kako slijedi: Revidiranje popisa pravnih osoba od posebnog državnog interesa; Poboljšanje korporativnog upravljanja u državnim poduzećima od posebnog interesa za RH i poduzećima u većinskom državnom vlasništvu; Jačanje ljudskih kapaciteta za praćenje korporativnog upravljanja u državnim poduzećima; Nastavak privatizacije poduzeća u državnom vlasništvu te Optimizacija upravljanja nekretninama u državnom vlasništvu. Sve spomenute aktivnosti izravno doprinose provedbi posebnih ciljeva i mjera definiranih u Strategiji, odnosno smanjenju portfelja nekretnina te aktivaciji neiskorištene državne imovine, boljem upravljanju pravnim osobama od posebnog interesa za RH i nastavku privatizacije trgovačkih društava u vlasništvu RH.
Sukladno članku 19. Zakona o upravljanju državnom imovinom, Godišnji plan upravljanja državnom imovinom donosi Vlada RH na temelju Strategije, na Prijedlog MPGI-a. Godišnji plan upravljanja državnom imovinom objavljuje se u „Narodnim novinama“ i na mrežnim stranicama MPGI-a.
2. Institucionalni okvir za realizaciju mjera i aktivnosti Godišnjeg
plana upravljanja državnom imovinom za 2024. godinu
U skladu sa člankom 18. Zakona o ustrojstvu i djelokrugu tijela državne uprave („Narodne novine“ br. 85/20 i 21/23), MPGI obavlja upravne i druge poslove koji se odnose na prostorno uređenje, graditeljstvo i stanovanje te upravne i druge poslove koji se odnose na upravljanje državnom imovinom koja mu je posebnim zakonom dana na upravljanje. U okviru nadležnosti u upravljanju državnom imovinom, MPGI izvršava vlasničke ovlasti u ime Republike Hrvatske, sve u skladu sa Zakonom o upravljanju državnom imovinom. Također, MPGI obavlja i stručne poslove koji se odnose na koordinaciju i harmonizaciju kriterija za upravljanje državnom imovinom koja mu je dana na upravljanje i nositelj je izrade prijedloga sektorskih akata strateškog planiranja.
U skladu sa zakonskim okvirom, u postupak izrade prijedloga akata strateškog planiranja, MPGI može uključiti i druge institucije. U izradi ovog dokumenta su pored MPGI sudjelovali i Ministarstvo financija, Centar za restrukturiranje i prodaju (u daljnjem tekstu i kao: CERP) te trgovačko društvo Državne nekretnine d.o.o. (u daljnjem tekstu i kao: DN d.o.o.), a obzirom na njihove nadležnosti u pogledu upravljanja državnom imovinom.
U okviru upravnog područja upravljanja državnom imovinom, sukladno članku 8., stavku 6. Zakona o izmjenama Zakona o ustrojstvu i djelokrugu tijela državne uprave („Narodne novine“, broj 21/23) Ministarstvo financija, između ostalog, obavlja poslove unaprjeđivanja korporativnog upravljanja pravnim osobama u vlasništvu RH, utvrđuje smjernice za ostvarivanje vlasničke politike u pravnim osobama od posebnog interesa za RH te prati rad, upravljanje, razvoj i ostvarivanje strateške politike u tim društvima, izvršava vlasničke ovlasti u ime RH, a u skladu s posebnim zakonom kojim se uređuje upravljanje državnom imovinom, predlaže Vladi donošenje odluke o utvrđivanju popisa pravnih osoba od posebnog interesa za RH, kao i druge povezane poslove.
Centar za restrukturiranje i prodaju je pravna osoba s javnim ovlastima koja obavlja stručne poslove u okviru djelokruga i nadležnosti propisanih Zakonom o upravljanju državnom imovinom i drugim propisima. Djelatnost CERP-a je upravljanje dionicama i poslovnim udjelima u trgovačkim društvima čiji je imatelj RH, a koja nisu utvrđena kao društva od strateškog i posebnog interesa za RH te dionicama i poslovnim udjelima u trgovačkim društvima čiji su imatelji Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje i Hrvatska agencija za osiguranje depozita za dionice i poslovne udjele u trgovačkim društvima koje je stekla u postupku sanacije i privatizacije banaka, osim onih trgovačkih društava čije je upravljanje i raspolaganje uređeno posebnim zakonom kao i restrukturiranje trgovačkih društava i drugih pravnih osoba koje nisu od strateškog i posebnog interesa za RH.
Državne nekretnine d.o.o. su u 100% vlasništvu RH i pravna su osoba od posebnog interesa za RH. DN d.o.o. upravlja fondom stanova od komercijalne vrijednosti, fondom poslovnih prostora od komercijalne vrijednosti i rezidencijalnim objektima u skladu sa člankom 4., stavkom 2. Zakona o upravljanju državnom imovinom kojim ministar nadležan za poslove državne imovine odlukom povjerava nekretnine u vlasništvu RH iz članka 3. stavka 1. podstavka 3. istog Zakona na upravljanje trgovačkom društvu DN d.o.o.
3. Strateški cilj i posebni ciljevi upravljanja državnom imovinom
U Strategiji upravljanja državnom imovinom za razdoblje 2019.-2025. postavljen je strateški cilj upravljanja državnom imovinom koji glasi: održivo, ekonomično i transparentno upravljanje i raspolaganje imovinom u vlasništvu RH koji se ostvaruje putem sedam posebnih ciljeva upravljanja državnom imovinom koji su prikazani na Slici 3.1.
Slika 3.1. Strateški cilj i posebni ciljevi upravljanja državnom imovinom
MINISTARSTVO PROSTORNOGA UREĐENJA, GRADITELJSTVA I DRŽAVNE IMOVINE
PRIJEDLOG GODIŠNJEG PLANA
UPRAVLJANJA DRŽAVNOM IMOVINOM
ZA 2024. GODINU
Zagreb, rujan 2023.
Na temelju članka 19. stavka 1. Zakona o upravljanju državnom imovinom („Narodne novine“, broj 52/18.), a u vezi s člankom 18. Zakona o ustrojstvu i djelokrugu tijela državne uprave („Narodne novine“, broj 85/20. i 21/23.) i Strategijom upravljanja državnom imovinom za razdoblje 2019. - 2025. godine („Narodne novine“, broj 96/19.), Vlada Republike Hrvatske je na sjednici održanoj dana ____________2023. godine donijela
GODIŠNJI PLAN UPRAVLJANJA DRŽAVNOM IMOVINOM ZA 2024. GODINU
Komentirate u ime: MINISTARSTVO PROSTORNOGA UREĐENJA, GRADITELJSTVA I DRŽAVNE IMOVINE
1. Uvod
Tri su ključna i međusobno povezana dokumenta upravljanja državnom imovinom iz nadležnosti Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine (dalje u tekstu kao: MPGI) normirana Zakonom o upravljanju državnom imovinom („Narodne novine“, br. 52/18.): Strategija upravljanja državnom imovinom, Godišnji plan upravljanja državnom imovinom i Izvješće o provedbi Godišnjeg plana upravljanja državnom imovinom.
U smislu Zakona o upravljanju državnom imovinom, imovina u vlasništvu Republike Hrvatske definira se kao državna imovina kojom upravlja MPGI i Centar za restrukturiranje i prodaju, a u skladu sa odredbama istog Zakona, ministar nadležan za poslove državne imovine može odlukom povjeriti nekretnine u vlasništvu Republike Hrvatske iz članka 3. stavka 1. podstavka 3. Zakona, na upravljanje trgovačkom društvu Državne nekretnine d.o.o.
Godišnji planovi upravljanja državnom imovinom trebaju biti usklađeni sa Strategijom upravljanja državnom imovinom za razdoblje 2019.-2025. [1] (Narodne novine, br. 96/19., dalje u tekstu i kao: Strategija) kojom se određuju dugoročni ciljevi i smjernice upravljanja državnom imovinom uvažavajući gospodarske i razvojne prioritete Republike Hrvatske (dalje u tekstu i kao: RH), a obzirom da godišnji planovi operacionaliziraju elemente strateškog planiranja definirane u Strategiji te isti trebaju sadržavati razrađene planirane mjere, projekte i aktivnosti u upravljanju pojedinim oblicima imovine u vlasništvu RH. Slijedom iskazanog, Prijedlog Godišnjeg plana upravljanja državnom imovinom za 2024. godinu (dalje u tekstu i kao: Prijedlog Plana) predstavlja dokument u kojem se putem mjera, projekata i aktivnosti razrađuju elementi strateškog planiranja postavljeni u Strategiji. Također, za sve predložene aktivnosti u Prijedlogu Plana definiraju se pokazatelji rezultata, mjerne jedinice za pokazatelje rezultata, kao i polazne i ciljane vrijednosti mjernih jedinica prema definiranim posebnim ciljevima i pojavnim oblicima imovine na upravljanju MPGI-a.
___________________________________________________________________________________________________________
[1] Dokument je dostupan na poveznici: https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2019_10_96_1863.html
Stupanjem na snagu Zakona o izmjenama Zakona o ustrojstvu i djelokrugu tijela državne uprave („Narodne novine“, broj 21/23) Ministarstvo financija preuzelo je od MPGI-a poslove u dijelu koji se odnosi na ostvarivanje vlasničke politike u pravnim osobama od posebnog interesa za RH kao i praćenje rada, upravljanje, razvoj i ostvarivanje strateške politike u tim društvima i obavljanje poslova unaprjeđivanja korporativnog upravljanja pravnim osobama u vlasništvu RH. Sukladno navedenom, Vlada RH će u skladu s odredbama navedenog Zakona predložiti izmjene posebnih zakona, odnosno donošenje novog regulatornog okvira u upravnom području upravljanja državnom imovinom, a koji će se odnositi na donošenje Zakona o upravljanju nekretninama i pokretninama u vlasništvu RH i Zakona o trgovačkim društvima u državnom vlasništvu.
Slijedom okolnosti koje su nastupile u 2020. godini uslijed serije razornih potresa ovaj Prijedlog Plana sadrži i aktivnosti na obnovi u potresu oštećenih nekretnina u vlasništvu RH na upravljanju MPGI-a kojima je MPGI pristupilo u okviru svojih nadležnosti u upravnom području upravljanja državnom imovinom, a koje zbog svoje nepredvidivosti nisu bile sastavni dio Strategije kao dokumenta na temelju kojeg se predlažu godišnji planovi upravljanja državnom imovinom.
Također, ovim Prijedlogom Plana predstavljene su i aktivnosti u provedbi reformi za postizanje ključnih etapa i ciljnih vrijednosti Nacionalnog plana oporavka i otpornosti 2021.-2026. (u daljnjem tekstu i kao: NPOO 2021.-2026.) iz podkomponente C2.4. Unaprjeđenje upravljanja državnom imovinom. Riječ je o pet reformskih mjera kako slijedi: Revidiranje popisa pravnih osoba od posebnog državnog interesa; Poboljšanje korporativnog upravljanja u državnim poduzećima od posebnog interesa za RH i poduzećima u većinskom državnom vlasništvu; Jačanje ljudskih kapaciteta za praćenje korporativnog upravljanja u državnim poduzećima; Nastavak privatizacije poduzeća u državnom vlasništvu te Optimizacija upravljanja nekretninama u državnom vlasništvu. Sve spomenute aktivnosti izravno doprinose provedbi posebnih ciljeva i mjera definiranih u Strategiji, odnosno smanjenju portfelja nekretnina te aktivaciji neiskorištene državne imovine, boljem upravljanju pravnim osobama od posebnog interesa za RH i nastavku privatizacije trgovačkih društava u vlasništvu RH.
Sukladno članku 19. Zakona o upravljanju državnom imovinom, Godišnji plan upravljanja državnom imovinom donosi Vlada RH na temelju Strategije, na Prijedlog MPGI-a. Godišnji plan upravljanja državnom imovinom objavljuje se u „Narodnim novinama“ i na mrežnim stranicama MPGI-a.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO PROSTORNOGA UREĐENJA, GRADITELJSTVA I DRŽAVNE IMOVINE
2. Institucionalni okvir za realizaciju mjera i aktivnosti Godišnjeg
Komentirate u ime: MINISTARSTVO PROSTORNOGA UREĐENJA, GRADITELJSTVA I DRŽAVNE IMOVINE
plana upravljanja državnom imovinom za 2024. godinu
U skladu sa člankom 18. Zakona o ustrojstvu i djelokrugu tijela državne uprave („Narodne novine“ br. 85/20 i 21/23), MPGI obavlja upravne i druge poslove koji se odnose na prostorno uređenje, graditeljstvo i stanovanje te upravne i druge poslove koji se odnose na upravljanje državnom imovinom koja mu je posebnim zakonom dana na upravljanje. U okviru nadležnosti u upravljanju državnom imovinom, MPGI izvršava vlasničke ovlasti u ime Republike Hrvatske, sve u skladu sa Zakonom o upravljanju državnom imovinom. Također, MPGI obavlja i stručne poslove koji se odnose na koordinaciju i harmonizaciju kriterija za upravljanje državnom imovinom koja mu je dana na upravljanje i nositelj je izrade prijedloga sektorskih akata strateškog planiranja.
U skladu sa zakonskim okvirom, u postupak izrade prijedloga akata strateškog planiranja, MPGI može uključiti i druge institucije. U izradi ovog dokumenta su pored MPGI sudjelovali i Ministarstvo financija, Centar za restrukturiranje i prodaju (u daljnjem tekstu i kao: CERP) te trgovačko društvo Državne nekretnine d.o.o. (u daljnjem tekstu i kao: DN d.o.o.), a obzirom na njihove nadležnosti u pogledu upravljanja državnom imovinom.
U okviru upravnog područja upravljanja državnom imovinom, sukladno članku 8., stavku 6. Zakona o izmjenama Zakona o ustrojstvu i djelokrugu tijela državne uprave („Narodne novine“, broj 21/23) Ministarstvo financija, između ostalog, obavlja poslove unaprjeđivanja korporativnog upravljanja pravnim osobama u vlasništvu RH, utvrđuje smjernice za ostvarivanje vlasničke politike u pravnim osobama od posebnog interesa za RH te prati rad, upravljanje, razvoj i ostvarivanje strateške politike u tim društvima, izvršava vlasničke ovlasti u ime RH, a u skladu s posebnim zakonom kojim se uređuje upravljanje državnom imovinom, predlaže Vladi donošenje odluke o utvrđivanju popisa pravnih osoba od posebnog interesa za RH, kao i druge povezane poslove.
Centar za restrukturiranje i prodaju je pravna osoba s javnim ovlastima koja obavlja stručne poslove u okviru djelokruga i nadležnosti propisanih Zakonom o upravljanju državnom imovinom i drugim propisima. Djelatnost CERP-a je upravljanje dionicama i poslovnim udjelima u trgovačkim društvima čiji je imatelj RH, a koja nisu utvrđena kao društva od strateškog i posebnog interesa za RH te dionicama i poslovnim udjelima u trgovačkim društvima čiji su imatelji Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje i Hrvatska agencija za osiguranje depozita za dionice i poslovne udjele u trgovačkim društvima koje je stekla u postupku sanacije i privatizacije banaka, osim onih trgovačkih društava čije je upravljanje i raspolaganje uređeno posebnim zakonom kao i restrukturiranje trgovačkih društava i drugih pravnih osoba koje nisu od strateškog i posebnog interesa za RH.
Državne nekretnine d.o.o. su u 100% vlasništvu RH i pravna su osoba od posebnog interesa za RH. DN d.o.o. upravlja fondom stanova od komercijalne vrijednosti, fondom poslovnih prostora od komercijalne vrijednosti i rezidencijalnim objektima u skladu sa člankom 4., stavkom 2. Zakona o upravljanju državnom imovinom kojim ministar nadležan za poslove državne imovine odlukom povjerava nekretnine u vlasništvu RH iz članka 3. stavka 1. podstavka 3. istog Zakona na upravljanje trgovačkom društvu DN d.o.o.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO PROSTORNOGA UREĐENJA, GRADITELJSTVA I DRŽAVNE IMOVINE
3. Strateški cilj i posebni ciljevi upravljanja državnom imovinom
U Strategiji upravljanja državnom imovinom za razdoblje 2019.-2025. postavljen je strateški cilj upravljanja državnom imovinom koji glasi: održivo, ekonomično i transparentno upravljanje i raspolaganje imovinom u vlasništvu RH koji se ostvaruje putem sedam posebnih ciljeva upravljanja državnom imovinom koji su prikazani na Slici 3.1.
Slika 3.1. Strateški cilj i posebni ciljevi upravljanja državnom imovinom