Ovim Pravilnikom propisuju se uvjeti za izdavanje i korištenje Europske iskaznice za osobe s invaliditetom i Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom, prava koja se na temelju Europske iskaznice za osobe s invaliditetom i Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom mogu ostvariti, ovlaštenja i nadležnosti u postupku izdavanja, izgled i sadržaj, organizacijske, tehničke i sigurnosne mjere u postupcima prikupljanja i obrade podataka u svrhu izdavanja i korištenja Europske iskaznice za osobe s invaliditetom i Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom te način i sadržaj vođenja potrebnih evidencija.
Pojedini pojmovi u smislu ovoga Pravilnika imaju sljedeće značenje:
1.Autentičanpodatak je podatak koji je izvorani vjerodostojanteje kaotakavodređenzakonom ili proizlazi iz svrhe uspostave javnog registra određene zakonom.
2.Dohvatpodatakajepreuzimanjepodatakaputemprogramskogsučeljaiztemeljnihregistarao kojima službenuevidenciju vode javnopravna tijela usvrhu utvrđivanja činjenica u postupku.
3.Državnainformacijskainfrastruktura(DII) jesustavkoji čine zajednička državna osnovica za sigurnurazmjenupodatakaialatizainteroperabilnostsukladnopropisimakojiuređujupodručje državne informacijske infrastrukture.
4.Elektronička vjerodajnica (vjerodajnica) je skup podataka kojim se predstavlja nositelj elektroničke usluge, a služi kao dokaz za provjeru elektroničkog identiteta (e-ID) kako bi se omogućio pristup elektroničkim uslugama.
5.Evidencijanositeljapravajepopis nositelja prava kojisevodi uSredišnjemregistru prava osoba s invaliditetom.
6.Europska iskaznica za osobe s invaliditetom je javna isprava koja osobama s invaliditetom omogućava ostvarenje prava ili korištenje komercijalnih popusta na usluge u području turizma, kulture, sporta, zabave i drugim područjima koja su objavljena na mrežnoj stranici koju uspostavlja nositelj javne ovlasti sukladno Zakonu o povlasticama u prometu na području RH i EU.
7.Informacijski sustav povlastica u prometu je komunikacijski i računalni sustav u kojem se podaci obrađuju, pohranjuju ili prenose tako da budu dostupni i upotrebljivi za ovlaštene nositelje, čiji dio je i Središnji registar prava osoba s invaliditetom.
8.Izdavatelj Europske iskaznice za osobe s invaliditetom i Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom (u daljnjem tekstu: izdavatelj) je AKD d.o.o., nositelj javne ovlasti određen sukladno čl. 19. Zakona o povlasticama u prometu (Narodne novine br. ).
9.Nacionalna iskaznica za osobe s invaliditetom je javna isprava koja osobama s invaliditetom omogućava korištenje prava sukladno Zakonu o povlasticama u prometu na području RH.
10.Nositeljpravajefizičkaosobakojojjetijekompostupkaizdavanjautvrđenopravonapovlastice u prometu.
11.Podatkovni sadržaj je skup podataka koji uključuje osobne podatke u skladu s propisima koji reguliraju zaštitu osobnih podataka, kao i druge podatke koji se obrađuju u evidencijama i registrima sa svrhom obavljanja zakonom određenih poslova i zadaća javnopravnih tijela.
12.Podnositeljzahtjevajeosobakojapodnosizahtjevzaizdavanje Europske iskaznice za osobe s invaliditetom i Nacionalneiskaznicezaosobe s invaliditetom ili njezin zakonski zastupnik.
14.Registar osoba s invaliditetom (u daljnjem tekstu: ROI) je registar o osobama s invaliditetom. Vodi ga Hrvatski zavod za javno zdravstvo temeljem važećeg Zakona o Registru osoba s invaliditetom.
15.Središnjiregistarpravaosobasinvaliditetomjeelektroničkabazapodatakaofizičkimosobama kojesosnovainvaliditetaidrugihuvjetaostvarujupravaisastavnijedioInformacijskogsustava povlastica u prometu.
16.Temeljniregistarjeslužbenaevidencijakojasevodiuelektroničkomoblikuukojemse prikuplja i vodi barem jedan autentični podatak.
(1) PravonaizdavanjeNacionalneiskaznicezaosobesinvaliditetomimajusamofizičkeosobeupisane u ROI, koje imaju regulirano prebivalište ili stalno boravište u Republici Hrvatskoj i koje udovoljavaju kriterijima iz zakona kojim se uređuju povlastice u prometu.
(2) Pravo na korištenje nedoprinosnih novčanih davanja iz zakona kojim se uređuju povlastice u prometu. Kojima se unaprjeđuje kvaliteta života te potiče promjena i osnaživanje korisnika radi njihova aktivnog uključivanja u život zajednice ostvaruju nositelji Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom.
(3) Jedna osoba može imati samo jednu Nacionalnu iskaznicu za osobe s invaliditetom.
(1) Osobe koje ostvare pravo na izdavanje Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom ostvaruju i pravo na izdavanje Europske iskaznice za osobe s invaliditetom.
(2) Korištenje prava ili komercijalnih popusta na usluge u području turizma, kulture, sporta, zabave i drugim područjima koja su objavljena na mrežnoj stranici koju je uspostavio nositelj javne ovlasti ostvaruju nositelji Europske iskaznice za osobe s invaliditetom.
AkoEuropska i Nacionalna iskaznica za osobes invaliditetomnijepreuzeta uroku odnajdulje godinu dana od izdavanja, ista će se uništiti, a izdavatelj će je proglasiti nevažećom.
(1) Obrazaczahtjevazaizdavanje Europske i Nacionalne iskaznicezaosobesinvaliditetomnalaziseu Prilogu 1. ovoga Pravilnika i čini njegov sastavni dio.
(2) Zahtjev za izdavanje Europske i Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom osoba podnosi osobno.
(3) Zahtjev za izdavanje Europske i Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom za maloljetno dijete odnosno osobu lišenu poslovne sposobnosti podnosi zakonski zastupnik.
(4) Podnositelj zahtjeva ispunjava obrazaczahtjeva unoseći tražene podatke na način i sadržajno kako je predviđeno u poljima i opisima sadržanim u obrascu pritom poštujući zadanu strukturu obrasca (potpunost i istinitost sadržaja).
(1) UpravnipostupakizdavanjaEuropske i Nacionalne iskaznicezaosobesinvaliditetomprovodisepo službenoj dužnosti prilikom uspostave informacijskog sustava povlastica u prometu, a u ostalim slučajevima se pokreće na zahtjev stranke.
(2) Postupak na zahtjev stranke pokreće se podnošenjem ispravno i cjelovito popunjenog Obrasca zahtjeva iz članka 6. ovog Pravilnika na adresu izdavatelja ili elektroničkim putem.
(4) Zaelektroničkopodnošenjezahtjevakaosredstvoautentifikacijekoristesevjerodajnicevišeivisoke razine u sustavu e-Građani.
(5) Izdavatelj jedužan osigurati dostupnost informacija kako bi se nositelj prava mogao upoznati s pravilima vezanimuz izdavanjei korištenjeEuropske i Nacionalne iskazniceza osobes invaliditetom.
(6) Ako zahtjev za izdavanje Europske i Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom podnosi roditelj ili skrbnik, roditelj je dužan zahtjevu za izdavanje Europske i Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom priložiti Izvadak iz matice rođenihne stariji od tri mjeseca, a skrbnik je dužan zahtjevu za izdavanje Europske i Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom priložiti važeći akt iz kojeg su vidljivi podaci o skrbniku.
(7) Ako podnositelj zahtjeva iz st. 6. ovog članka ne priloži tražene akte, izdavatelj će ga pozvati zaključkom da dopuni zahtjev. U slučaju nepostupanja po zaključku, izdavatelj će rješenjem odbaciti zahtjev.
(8) Ako se naknadno utvrdi da je Europsku i Nacionalnu iskaznicuzaosobesinvaliditetomdjetetu ishodio roditelj koji je na temelju sudske odluke lišen roditeljske skrbi ili mu je ograničeno pravo na ostvarivanje roditeljske skrbi ili je lišen poslovne sposobnosti u dijelu koji se odnosi na ishođenje Europske i Nacionalne iskaznicezaosobesinvaliditetom, a iskaznicu djeteta odbija predati roditelju koji samostalno ostvaruje roditeljsku skrb u cijelosti ili u dijelu koji se odnosi na ishođenje Europske i Nacionalne iskaznicezaosobesinvaliditetom, izdavatelj će rješenjem poništiti Europsku i Nacionalnu iskaznicuzaosobesinvaliditetom.
(1) Izdavatelj Europske i Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom, neposredno rješavajući po službenojdužnostiili natemeljuzahtjevastranke, dohvaćaputemDII iz temeljnih registara sljedeće podatke o kojima službenu evidenciju vode druga javnopravna tijela:
-podatke o oštećenju organizma i/ili oštećenju funkcionalnih sposobnosti osoba s invaliditetom iz registra koji vodi Hrvatski zavod za javno zdravstvo
(4) Obavještavanje otijeku postupka obavlja se elektroničkimputempreko sustava ZUPITi/iliadrese elektroničke pošte naznačene prilikom podnošenja zahtjeva.
(5) Europska i Nacionalna iskaznica za osobe s invaliditetom dostavlja se na adresu prebivališta nositelja javne isprave iz službene evidencije koju vodi Ministarstvo unutarnjih poslova.
(1) Obrasci Europske iskaznice za osobe s invaliditetom i Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom izdaju se na jedinstvenom nosaču.
(2) Obrazac Europske i Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom je pravokutnog oblika ID-1 formata (85,6 x 53,98 mm), izrađen je od plastičnog materijala s ugrađenim beskontaktnim čipom za pohranu elektroničkih podataka.
(3) Na prednjoj strani jedinstvenog nosača nalazi se Obrazac Europske iskaznice za osobe s invaliditetom koji sadrži: oznaku HR okruženu s 12 zvjezdica (simbol EU), naziv: »European Disability Card« dodatno ispisan Brailleevim pismom, prostori za upis imena, prezimena, datuma rođenja, serijskog broja i roka važenja iskaznice te prostor za fotografiju osobe.
(4) Na stražnjoj strani jedinstvenog nosača nalazi se Obrazac Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom koji sadrži: grb Republike Hrvatske, naziv „Nacionalna iskaznica za OSI“ simbole autoceste, tehničkog pregleda vozila, vlaka i broda uz koje će se označavati pravo iz st. 5 ovoga članka, mjesto za upis OIB-a nositelja isprave, mjesto za upis registarske oznake vozila u vlasništvu nositelja isprave, a ostvaruje prava pri korištenju autocesta i objekata s naplatom, simbol za beskontaktno očitavanje sadržaja čipa i prostor za upis QR koda.
(5) Prava mogu biti dodijeljena u slijedećim područjima.
-Korištenjeautocestaiobjekatasnaplatom
-Plaćanjenaknadezakorištenjejavnihcesta
-Željezničkiputničkiprijevoz
-Pomorskiputničkiprijevoz
(6) Elektronički beskontaktni čip sadrži, ali se ne ograničava na podatke iz stavka 3. i 4. ovog članka te aplikacijski i kriptografski sadržaj za pristup podacima.
(7) Obrasci Europske iskaznice za osobe s invaliditetom i Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom nalazi se u Prilogu 2. ovog Pravilnika i čini njegov sastavni dio.
(1) Rok važenja Europske iskaznice za osobe s invaliditetom i Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom je pet godina od datuma izdavanja ili do promjene statusa nositelja prava.
(2) Europske i Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom izdane po službenoj dužnosti pri uspostavi Informacijskog sustava povlastica u prometu, izdaju se s istim datumom izdavanja i vrijede pet godina.
U postupku obnavljanja, nadomještanja i zamjene Europske iskaznice za osobe s invaliditetom i Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom izdavatelj provodi utvrđivanje činjeničnog stanja na identičan način kao kod prvog izdavanja.
(1) Izdavatelj će temeljem zahtjeva podnositelja provesti postupak obnavljanja kada postojećoj Europskoj iskaznici za osobe s invaliditetom i Nacionalnoj iskaznici za osobe s invaliditetom ističe valjanost.
(2) Datum početka valjanosti nove Europske iskaznice za osobe s invaliditetom i Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom koja se izdaje u postupku obnavljanja je slijedeći kalendarski dan po isteku valjanosti postojeće.
(3) Zahtjev za obnavljanje treba podnijeti u periodu od najviše 90, a najmanje 30 dana prije isteka valjanosti postojeće Europske iskaznice za osobe s invaliditetom i Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom.
(4) U slučaju da je prethodnoj Europskoj iskaznici za osobe s invaliditetom i Nacionalnoj iskaznici za osobe s invaliditetom istekao datum važenja prije podnošenja novog zahtjeva, ne provodi se postupak obnavljanja već postupak novog izdavanja, a početak valjanosti odgovara datumu utvrđivanja ispunjenja uvjeta za izdavanje.
(1) Nadomještanje se provodi u situacijama kada je prijavljen gubitak ili krađa Europske iskaznice za osobe s invaliditetom i Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom, kada podaci na Europskoj iskaznici za osobe s invaliditetom i Nacionalnoj iskaznici za osobe s invaliditetom nisu čitljivi uslijed oštećenja ili je prijavljeno da je Europska iskaznica za osobe s invaliditetom i Nacionalna iskaznica za osobe s invaliditetom trajno uništena te se ne može vratiti Izdavatelju.
(2) Datum početka valjanosti nadomještene Europske iskaznice za osobe s invaliditetom i Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom odgovara datumu utvrđivanja ispunjenja uvjeta za nadomještanje.
(3) Datum isteka valjanosti Europske iskaznice za osobe s invaliditetom i Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom koja se izdaje u postupku nadomještanja:
-odgovara datumu isteka valjanosti prethodne za koju je pokrenut postupak nadomještanja ili
-određuje se po pravilima obnavljanja, ukoliko Europska iskaznica za osobe s invaliditetom i Nacionalna iskaznica za osobe s invaliditetom koja se nadomješta ističe u roku 90 dana do datuma isteka.
(4) Nositelj iskaznice dužan je bez odgode prijaviti gubitak, sumnju u zlouporabu ili krađu Europske iskaznice za osobe s invaliditetom i Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom izdavatelju.
(1) Nositelj iskaznica, ako želi i dalje koristiti prava dužan je podnijeti zahtjev za zamjenu Europske iskaznice za osobe s invaliditetom i Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom ako je promijenio ime ili prezime u nadležnim registrima u roku od 15 dana od nastupanja navedenih okolnosti.
(2) Prije preuzimanja nositelj javne isprave dužan je vratiti Europsku iskaznicu za osobe s invaliditetom i Nacionalnu iskaznicu za osobe s invaliditetom koja je predmet zamjene izdavatelju.
(1) Nadležna tijela za kontrolu i nadzor moraju Europsku iskaznicu za osobe s invaliditetom i Nacionalnu iskaznicu za osobe s invaliditetom oduzeti kada je prilikom nadzora korištenja utvrđeno:
-da je krivotvorena i/ili
-da osoba koja je koristi nije nositelj iskaznice i/ili
-da osoba koristi nevažeću iskaznicu i/ili
-da je pribavljena na temelju lažnih i/ili krivotvorenih isprava.
(2)Nadležna tijela za kontrolu i nadzor dužna su oduzete Europske iskaznice za osobe s invaliditetom i Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom vratiti izdavatelju uz obvezno navođenje razloga oduzimanja, a izdavatelj će vraćene isprave proglasiti nevažećim te uništiti.
(1) Izdavatelj najmanje jednom godišnje pokreće postupke periodičke provjere statusa nositelja prava, a ako se provjerom utvrdi da je došlo do promjene podataka koji utječu na ostvarivanje prava, sustav će automatski poništiti Europsku i Nacionalnu iskaznicu za osobe s invaliditetom.
(2) Posljedice provjere iz prethodnog stavka mogu biti promjena opsega prava ili prestanak prava Nositelja temeljem izdane Europske i Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom.
(1) Svi postupci izdavanja Europske i Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom obavljaju se uz primjenu sljedećih organizacijskih, tehničkih i sigurnosnih mjera:
-za zaštitu osobnih podataka kao i svih podataka koji se prikupljaju, razmjenjuju, generiraju, obrađuju i uništavaju tijekom obavljanja poslova zaprimanja i obrade zahtjeva za izdavanje, tehničke izrade i korištenja Europske i Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom,
-za zaštitu informacijskog sustava na kojem se vode potrebne evidencije o Europskim i Nacionalnim iskaznicama za osobe s invaliditetom,
-za upis cjelovitih, točnih i provjerenih podataka u evidencije uz točno utvrđivanje datuma i vremena upisa u evidencije,
-za pohranuiarhiviranjesvihrelevantnihevidencija posebnousvrhupružanja dokaza iprovjere u sudskim, upravnim i drugim postupcima kroz razdoblje od barem 10 godina.
(2) U postupku tehničke izrade osigurat će se proizvodnja i čuvanje propisanog obrasca iz članka 9. ovog Pravilnika, priprema podataka i individualizacija na temelju nepromijenjenih podataka dobivenih u postupku zaprimanja i obrade zahtjeva za izdavanje i/ili izdavanja po službenoj dužnosti, kontrolirano i zapisnički potvrđeno uništavanje pogrešno izrađenih isprava, pravovremeno izdavanje i opoziv na temelju zahtjeva tijela za nadzor i kontrolu i osiguranje tehničke i fizičke zaštite prostora u kojima se izrađuju Europske i Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom.
(3) Na vođenje Evidencije izdavatelj primjenjuje mjere i standarde informacijske sigurnosti sukladno propisima i međunarodnim normama kojima se uređuje informacijska sigurnost.
(4) Osobni podaci se obrađuju i pohranjuju u skladu s Uredbom (EU) 2016/679 Europskog parlamenta i Vijeća od 27. travnja 2016. o zaštiti pojedinaca u vezi s obradom osobnih podataka i o slobodnom kretanju takvih podataka te o stavljanju izvan snage Direktive 95/46/EZ (SL L 19, 4. 5. 2016.) i drugim propisima o zaštiti osobnih podataka.
(5) Evidencija neće pohranjivati podatke duže nego što je potrebno da bi se ostvarila svrha iz članka 8. ovoga Pravilnika.
Savjetovanje s javnošću o Nacrtu prijedloga Pravilnika o Europskoj i Nacionalnoj iskaznici za osobe s invaliditetom
PRAVILNIK O EUROPSKOJ I NACIONALNOJ ISKAZNICI ZA OSOBE S INVALIDITETOM
Opće odredbe
Članak 1.
Ovim Pravilnikom propisuju se uvjeti za izdavanje i korištenje Europske iskaznice za osobe s invaliditetom i Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom, prava koja se na temelju Europske iskaznice za osobe s invaliditetom i Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom mogu ostvariti, ovlaštenja i nadležnosti u postupku izdavanja, izgled i sadržaj, organizacijske, tehničke i sigurnosne mjere u postupcima prikupljanja i obrade podataka u svrhu izdavanja i korištenja Europske iskaznice za osobe s invaliditetom i Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom te način i sadržaj vođenja potrebnih evidencija.
Značenje pojedinih pojmova
Članak 2.
Pojedini pojmovi u smislu ovoga Pravilnika imaju sljedeće značenje:
1. Autentičan podatak je podatak koji je izvoran i vjerodostojan te je kao takav određen zakonom ili proizlazi iz svrhe uspostave javnog registra određene zakonom.
2. Dohvat podataka je preuzimanje podataka putem programskog sučelja iz temeljnih registara o kojima službenu evidenciju vode javnopravna tijela u svrhu utvrđivanja činjenica u postupku.
3. Državna informacijska infrastruktura (DII) je sustav koji čine zajednička državna osnovica za sigurnu razmjenu podataka i alati za interoperabilnost sukladno propisima koji uređuju područje državne informacijske infrastrukture.
4. Elektronička vjerodajnica (vjerodajnica) je skup podataka kojim se predstavlja nositelj elektroničke usluge, a služi kao dokaz za provjeru elektroničkog identiteta (e-ID) kako bi se omogućio pristup elektroničkim uslugama.
5. Evidencija nositelja prava je popis nositelja prava koji se vodi u Središnjem registru prava osoba s invaliditetom.
6. Europska iskaznica za osobe s invaliditetom je javna isprava koja osobama s invaliditetom omogućava ostvarenje prava ili korištenje komercijalnih popusta na usluge u području turizma, kulture, sporta, zabave i drugim područjima koja su objavljena na mrežnoj stranici koju uspostavlja nositelj javne ovlasti sukladno Zakonu o povlasticama u prometu na području RH i EU.
7. Informacijski sustav povlastica u prometu je komunikacijski i računalni sustav u kojem se podaci obrađuju, pohranjuju ili prenose tako da budu dostupni i upotrebljivi za ovlaštene nositelje, čiji dio je i Središnji registar prava osoba s invaliditetom.
8. Izdavatelj Europske iskaznice za osobe s invaliditetom i Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom (u daljnjem tekstu: izdavatelj) je AKD d.o.o., nositelj javne ovlasti određen sukladno čl. 19. Zakona o povlasticama u prometu (Narodne novine br. ).
9. Nacionalna iskaznica za osobe s invaliditetom je javna isprava koja osobama s invaliditetom omogućava korištenje prava sukladno Zakonu o povlasticama u prometu na području RH.
10. Nositelj prava je fizička osoba kojoj je tijekom postupka izdavanja utvrđeno pravo na povlastice u prometu.
11. Podatkovni sadržaj je skup podataka koji uključuje osobne podatke u skladu s propisima koji reguliraju zaštitu osobnih podataka, kao i druge podatke koji se obrađuju u evidencijama i registrima sa svrhom obavljanja zakonom određenih poslova i zadaća javnopravnih tijela.
12. Podnositelj zahtjeva je osoba koja podnosi zahtjev za izdavanje Europske iskaznice za osobe s invaliditetom i Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom ili njezin zakonski zastupnik.
13. Pružatelj usluge je gospodarski subjekt koji pruža usluge prijevoza ili druge usluge u području prometa.
14. Registar osoba s invaliditetom (u daljnjem tekstu: ROI) je registar o osobama s invaliditetom. Vodi ga Hrvatski zavod za javno zdravstvo temeljem važećeg Zakona o Registru osoba s invaliditetom.
15. Središnji registar prava osoba s invaliditetom je elektronička baza podataka o fizičkim osobama koje s osnova invaliditeta i drugih uvjeta ostvaruju prava i sastavni je dio Informacijskog sustava povlastica u prometu.
16. Temeljni registar je službena evidencija koja se vodi u elektroničkom obliku u kojem se prikuplja i vodi barem jedan autentični podatak.
PRAVA I UVJETI
Pravo na izdavanje i korištenje Nacionalne iskaznice osobe s invaliditetom
Članak 3.
(1) Pravo na izdavanje Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom imaju samo fizičke osobe upisane u ROI, koje imaju regulirano prebivalište ili stalno boravište u Republici Hrvatskoj i koje udovoljavaju kriterijima iz zakona kojim se uređuju povlastice u prometu.
(2) Pravo na korištenje nedoprinosnih novčanih davanja iz zakona kojim se uređuju povlastice u prometu. Kojima se unaprjeđuje kvaliteta života te potiče promjena i osnaživanje korisnika radi njihova aktivnog uključivanja u život zajednice ostvaruju nositelji Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom.
(3) Jedna osoba može imati samo jednu Nacionalnu iskaznicu za osobe s invaliditetom.
Pravo na izdavanje i korištenje Europske iskaznice osobe s invaliditetom
Članak 4.
(1) Osobe koje ostvare pravo na izdavanje Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom ostvaruju i pravo na izdavanje Europske iskaznice za osobe s invaliditetom.
(2) Korištenje prava ili komercijalnih popusta na usluge u području turizma, kulture, sporta, zabave i drugim područjima koja su objavljena na mrežnoj stranici koju je uspostavio nositelj javne ovlasti ostvaruju nositelji Europske iskaznice za osobe s invaliditetom.
Preuzimanje Europske i Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom
Članak 5.
Ako Europska i Nacionalna iskaznica za osobe s invaliditetom nije preuzeta u roku od najdulje godinu dana od izdavanja, ista će se uništiti, a izdavatelj će je proglasiti nevažećom.
Obrazac zahtjeva za izdavanje Europske i Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom
Članak 6.
(1) Obrazac zahtjeva za izdavanje Europske i Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom nalazi se u Prilogu 1. ovoga Pravilnika i čini njegov sastavni dio.
(2) Zahtjev za izdavanje Europske i Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom osoba podnosi osobno.
(3) Zahtjev za izdavanje Europske i Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom za maloljetno dijete odnosno osobu lišenu poslovne sposobnosti podnosi zakonski zastupnik.
(4) Podnositelj zahtjeva ispunjava obrazac zahtjeva unoseći tražene podatke na način i sadržajno kako je predviđeno u poljima i opisima sadržanim u obrascu pritom poštujući zadanu strukturu obrasca (potpunost i istinitost sadržaja).
Postupak izdavanja Europske i Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom
Članak 7.
(1) Upravni postupak izdavanja Europske i Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom provodi se po službenoj dužnosti prilikom uspostave informacijskog sustava povlastica u prometu, a u ostalim slučajevima se pokreće na zahtjev stranke.
(2) Postupak na zahtjev stranke pokreće se podnošenjem ispravno i cjelovito popunjenog Obrasca zahtjeva iz članka 6. ovog Pravilnika na adresu izdavatelja ili elektroničkim putem.
(3) O provedenom upravnom postupku iz stavka 1. ovog članka izdavatelj izdaje rješenje.
(4) Za elektroničko podnošenje zahtjeva kao sredstvo autentifikacije koriste se vjerodajnice više i visoke razine u sustavu e-Građani.
(5) Izdavatelj je dužan osigurati dostupnost informacija kako bi se nositelj prava mogao upoznati s pravilima vezanim uz izdavanje i korištenje Europske i Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom.
(6) Ako zahtjev za izdavanje Europske i Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom podnosi roditelj ili skrbnik, roditelj je dužan zahtjevu za izdavanje Europske i Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom priložiti Izvadak iz matice rođenih ne stariji od tri mjeseca, a skrbnik je dužan zahtjevu za izdavanje Europske i Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom priložiti važeći akt iz kojeg su vidljivi podaci o skrbniku.
(7) Ako podnositelj zahtjeva iz st. 6. ovog članka ne priloži tražene akte, izdavatelj će ga pozvati zaključkom da dopuni zahtjev. U slučaju nepostupanja po zaključku, izdavatelj će rješenjem odbaciti zahtjev.
(8) Ako se naknadno utvrdi da je Europsku i Nacionalnu iskaznicu za osobe s invaliditetom djetetu ishodio roditelj koji je na temelju sudske odluke lišen roditeljske skrbi ili mu je ograničeno pravo na ostvarivanje roditeljske skrbi ili je lišen poslovne sposobnosti u dijelu koji se odnosi na ishođenje Europske i Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom, a iskaznicu djeteta odbija predati roditelju koji samostalno ostvaruje roditeljsku skrb u cijelosti ili u dijelu koji se odnosi na ishođenje Europske i Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom, izdavatelj će rješenjem poništiti Europsku i Nacionalnu iskaznicu za osobe s invaliditetom.
Utvrđivanje činjenica u postupku
Članak 8.
(1) Izdavatelj Europske i Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom, neposredno rješavajući po službenoj dužnosti ili na temelju zahtjeva stranke, dohvaća putem DII iz temeljnih registara sljedeće podatke o kojima službenu evidenciju vode druga javnopravna tijela:
- podatke o oštećenju organizma i/ili oštećenju funkcionalnih sposobnosti osoba s invaliditetom iz registra koji vodi Hrvatski zavod za javno zdravstvo
- podatke o prebivalištu osobe s invaliditetom iz registra koji vodi Ministarstvo unutarnjih poslova
- datum rođenja iz evidencije koju vodi Ministarstva unutarnjih poslova
- fotografije iz evidencija osobnih iskaznica, putnih isprava i vozačkih dozvola koje vodi Ministarstvo unutarnjih poslova.
(2) Izdavatelj provodi postupak i rješava temeljem podataka dohvaćenih na način kako je to opisano u stavku 1. ovog članka.
(3) Rok za rješavanje po zahtjevu stranke je 30 dana od dana podnošenja urednog zahtjeva.
(4) Obavještavanje o tijeku postupka obavlja se elektroničkim putem preko sustava ZUP IT i/ili adrese elektroničke pošte naznačene prilikom podnošenja zahtjeva.
(5) Europska i Nacionalna iskaznica za osobe s invaliditetom dostavlja se na adresu prebivališta nositelja javne isprave iz službene evidencije koju vodi Ministarstvo unutarnjih poslova.
Obrazac javnih isprava
Članak 9.
(1) Obrasci Europske iskaznice za osobe s invaliditetom i Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom izdaju se na jedinstvenom nosaču.
(2) Obrazac Europske i Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom je pravokutnog oblika ID-1 formata (85,6 x 53,98 mm), izrađen je od plastičnog materijala s ugrađenim beskontaktnim čipom za pohranu elektroničkih podataka.
(3) Na prednjoj strani jedinstvenog nosača nalazi se Obrazac Europske iskaznice za osobe s invaliditetom koji sadrži: oznaku HR okruženu s 12 zvjezdica (simbol EU), naziv: »European Disability Card« dodatno ispisan Brailleevim pismom, prostori za upis imena, prezimena, datuma rođenja, serijskog broja i roka važenja iskaznice te prostor za fotografiju osobe.
(4) Na stražnjoj strani jedinstvenog nosača nalazi se Obrazac Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom koji sadrži: grb Republike Hrvatske, naziv „Nacionalna iskaznica za OSI“ simbole autoceste, tehničkog pregleda vozila, vlaka i broda uz koje će se označavati pravo iz st. 5 ovoga članka, mjesto za upis OIB-a nositelja isprave, mjesto za upis registarske oznake vozila u vlasništvu nositelja isprave, a ostvaruje prava pri korištenju autocesta i objekata s naplatom, simbol za beskontaktno očitavanje sadržaja čipa i prostor za upis QR koda.
(5) Prava mogu biti dodijeljena u slijedećim područjima.
- Korištenje autocesta i objekata s naplatom
- Plaćanje naknade za korištenje javnih cesta
- Željeznički putnički prijevoz
- Pomorski putnički prijevoz
(6) Elektronički beskontaktni čip sadrži, ali se ne ograničava na podatke iz stavka 3. i 4. ovog članka te aplikacijski i kriptografski sadržaj za pristup podacima.
(7) Obrasci Europske iskaznice za osobe s invaliditetom i Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom nalazi se u Prilogu 2. ovog Pravilnika i čini njegov sastavni dio.
Rok važenja Europske iskaznice za osobe s invaliditetom
i Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom
Članak 10.
(1) Rok važenja Europske iskaznice za osobe s invaliditetom i Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom je pet godina od datuma izdavanja ili do promjene statusa nositelja prava.
(2) Europske i Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom izdane po službenoj dužnosti pri uspostavi Informacijskog sustava povlastica u prometu, izdaju se s istim datumom izdavanja i vrijede pet godina.
Obnavljanje, nadomještanje i zamjena Europske iskaznice za osobe s invaliditetom i Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom
Članak 11.
U postupku obnavljanja, nadomještanja i zamjene Europske iskaznice za osobe s invaliditetom i Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom izdavatelj provodi utvrđivanje činjeničnog stanja na identičan način kao kod prvog izdavanja.
Obnavljanje Europske iskaznice za osobe s invaliditetom i Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom
Članak 12.
(1) Izdavatelj će temeljem zahtjeva podnositelja provesti postupak obnavljanja kada postojećoj Europskoj iskaznici za osobe s invaliditetom i Nacionalnoj iskaznici za osobe s invaliditetom ističe valjanost.
(2) Datum početka valjanosti nove Europske iskaznice za osobe s invaliditetom i Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom koja se izdaje u postupku obnavljanja je slijedeći kalendarski dan po isteku valjanosti postojeće.
(3) Zahtjev za obnavljanje treba podnijeti u periodu od najviše 90, a najmanje 30 dana prije isteka valjanosti postojeće Europske iskaznice za osobe s invaliditetom i Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom.
(4) U slučaju da je prethodnoj Europskoj iskaznici za osobe s invaliditetom i Nacionalnoj iskaznici za osobe s invaliditetom istekao datum važenja prije podnošenja novog zahtjeva, ne provodi se postupak obnavljanja već postupak novog izdavanja, a početak valjanosti odgovara datumu utvrđivanja ispunjenja uvjeta za izdavanje.
Nadomještanje Europske iskaznice za osobe s invaliditetom i Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom
Članak 13.
(1) Nadomještanje se provodi u situacijama kada je prijavljen gubitak ili krađa Europske iskaznice za osobe s invaliditetom i Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom, kada podaci na Europskoj iskaznici za osobe s invaliditetom i Nacionalnoj iskaznici za osobe s invaliditetom nisu čitljivi uslijed oštećenja ili je prijavljeno da je Europska iskaznica za osobe s invaliditetom i Nacionalna iskaznica za osobe s invaliditetom trajno uništena te se ne može vratiti Izdavatelju.
(2) Datum početka valjanosti nadomještene Europske iskaznice za osobe s invaliditetom i Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom odgovara datumu utvrđivanja ispunjenja uvjeta za nadomještanje.
(3) Datum isteka valjanosti Europske iskaznice za osobe s invaliditetom i Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom koja se izdaje u postupku nadomještanja:
- odgovara datumu isteka valjanosti prethodne za koju je pokrenut postupak nadomještanja ili
- određuje se po pravilima obnavljanja, ukoliko Europska iskaznica za osobe s invaliditetom i Nacionalna iskaznica za osobe s invaliditetom koja se nadomješta ističe u roku 90 dana do datuma isteka.
(4) Nositelj iskaznice dužan je bez odgode prijaviti gubitak, sumnju u zlouporabu ili krađu Europske iskaznice za osobe s invaliditetom i Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom izdavatelju.
Zamjena Europske iskaznice za osobe s invaliditetom i Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom
Članak 14.
(1) Nositelj iskaznica, ako želi i dalje koristiti prava dužan je podnijeti zahtjev za zamjenu Europske iskaznice za osobe s invaliditetom i Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom ako je promijenio ime ili prezime u nadležnim registrima u roku od 15 dana od nastupanja navedenih okolnosti.
(2) Prije preuzimanja nositelj javne isprave dužan je vratiti Europsku iskaznicu za osobe s invaliditetom i Nacionalnu iskaznicu za osobe s invaliditetom koja je predmet zamjene izdavatelju.
PONIŠTAVANJE I ODUZIMANJE
Članak 15.
(1) Nadležna tijela za kontrolu i nadzor moraju Europsku iskaznicu za osobe s invaliditetom i Nacionalnu iskaznicu za osobe s invaliditetom oduzeti kada je prilikom nadzora korištenja utvrđeno:
- da je krivotvorena i/ili
- da osoba koja je koristi nije nositelj iskaznice i/ili
- da osoba koristi nevažeću iskaznicu i/ili
- da je pribavljena na temelju lažnih i/ili krivotvorenih isprava.
(2) Nadležna tijela za kontrolu i nadzor dužna su oduzete Europske iskaznice za osobe s invaliditetom i Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom vratiti izdavatelju uz obvezno navođenje razloga oduzimanja, a izdavatelj će vraćene isprave proglasiti nevažećim te uništiti.
Sadržaj evidencije nositelja prava
Članak 16.
(1) Podatke za Evidenciju nositelja prava prikuplja i obrađuje izdavatelj.
(2) Podatkovni sadržaj evidencije nositelja prava obuhvaća:
1. osobama korisnicima prava na povlastice
a. ime
b. prezime
c. datum rođenja
d. OIB
e. adresa prebivališta
f. adresa elektroničke pošte
2. povlasticama koje mogu biti dodijeljene korisnicima prava
a. u željezničkom putničkom prijevozu
b. u pomorskom putničkom prijevozu
c. na oslobađanje plaćanja godišnje naknade za uporabu javnih cesta
d. na oslobađanje plaćanja naknada za korištenje autocesta i objekata s naplatom
3. postupcima provedenim u svrhu dodjele prava na povlasticu
a. vrsta postupka
b. datum pokretanja postupka
c. klasifikacijska oznaka postupka
d. status postupka
4. ispravama izdanim u svrhu ostvarivanje prava na povlasticu
a. datum izdavanja isprave
b. datum isteka valjanosti isprave
c. serijski broj isprave
d. status isprave.
Provjera podataka vezanih uz ostvarivanje prava na Europsku i Nacionalnu iskaznicu za osobe s invaliditetom
Članak 17.
(1) Izdavatelj najmanje jednom godišnje pokreće postupke periodičke provjere statusa nositelja prava, a ako se provjerom utvrdi da je došlo do promjene podataka koji utječu na ostvarivanje prava, sustav će automatski poništiti Europsku i Nacionalnu iskaznicu za osobe s invaliditetom.
(2) Posljedice provjere iz prethodnog stavka mogu biti promjena opsega prava ili prestanak prava Nositelja temeljem izdane Europske i Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom.
Organizacijske, tehničke i sigurnosne mjere u postupcima prikupljanja i obrade podataka
Članak 18.
(1) Svi postupci izdavanja Europske i Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom obavljaju se uz primjenu sljedećih organizacijskih, tehničkih i sigurnosnih mjera:
- za zaštitu osobnih podataka kao i svih podataka koji se prikupljaju, razmjenjuju, generiraju, obrađuju i uništavaju tijekom obavljanja poslova zaprimanja i obrade zahtjeva za izdavanje, tehničke izrade i korištenja Europske i Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom,
- za zaštitu informacijskog sustava na kojem se vode potrebne evidencije o Europskim i Nacionalnim iskaznicama za osobe s invaliditetom,
- za upis cjelovitih, točnih i provjerenih podataka u evidencije uz točno utvrđivanje datuma i vremena upisa u evidencije,
- za osiguranje dokaza da evidencije vode samo ovlaštene i autentificirane osobe,
- za pohranu i arhiviranje svih relevantnih evidencija posebno u svrhu pružanja dokaza i provjere u sudskim, upravnim i drugim postupcima kroz razdoblje od barem 10 godina.
(2) U postupku tehničke izrade osigurat će se proizvodnja i čuvanje propisanog obrasca iz članka 9. ovog Pravilnika, priprema podataka i individualizacija na temelju nepromijenjenih podataka dobivenih u postupku zaprimanja i obrade zahtjeva za izdavanje i/ili izdavanja po službenoj dužnosti, kontrolirano i zapisnički potvrđeno uništavanje pogrešno izrađenih isprava, pravovremeno izdavanje i opoziv na temelju zahtjeva tijela za nadzor i kontrolu i osiguranje tehničke i fizičke zaštite prostora u kojima se izrađuju Europske i Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom.
(3) Na vođenje Evidencije izdavatelj primjenjuje mjere i standarde informacijske sigurnosti sukladno propisima i međunarodnim normama kojima se uređuje informacijska sigurnost.
(4) Osobni podaci se obrađuju i pohranjuju u skladu s Uredbom (EU) 2016/679 Europskog parlamenta i Vijeća od 27. travnja 2016. o zaštiti pojedinaca u vezi s obradom osobnih podataka i o slobodnom kretanju takvih podataka te o stavljanju izvan snage Direktive 95/46/EZ (SL L 19, 4. 5. 2016.) i drugim propisima o zaštiti osobnih podataka.
(5) Evidencija neće pohranjivati podatke duže nego što je potrebno da bi se ostvarila svrha iz članka 8. ovoga Pravilnika.
Prijelazne i završne odredbe
Članak 19.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu u roku od osam dana od objave u »Narodnim novinama«.
PRILOG I. (zahtjev)
PRILOG II. (obrazac isprave)
Europska iskaznica za osobe s invaliditetom (prednja strana):
Nacionalna iskaznica za osobe s invaliditetom (stražnja strana):