Na temelju članka 54. stavka 3. Pravilnika o načinu provođenja imunizacije, seroprofilakse, kemoprofilakse protiv zaraznih bolesti te o osobama koje se moraju podvrgnuti toj obvezi („Narodne novine“, broj 103/13), a sukladno Trogodišnjem programu imunizacije, seroprofilakse i kemoprofilakse za posebne skupine stanovništva i pojedince pod povećanim rizikom od: tuberkuloze, hepatitisa A i B, bjesnoće, žute groznice, kolere, trbušnog tifusa, tetanusa, malarije, streptokokne bolesti, haemophilus influenzae – invazivne bolesti, meningokokne bolesti, HPV infekcijeu2016-2018. ministar zdravlja donosi
PROVEDBENI PROGRAM IMUNIZACIJE, SEROPROFILAKSE I KEMOPROFILAKSE ZA POSEBNE SKUPINE STANOVNIŠTVA I POJEDINCE POD POVEĆANIM RIZIKOM OD: TUBERKULOZE, HEPATITISA A I B, BJESNOĆE, ŽUTE GROZNICE, KOLERE, TRBUŠNOG TIFUSA, TETANUSA, MALARIJE, STREPTOKOKNE BOLESTI, HAEMOPHILUS INFLUENZAE - INVAZIVNE BOLESTI, MENINGOKOKNE BOLESTI, HPV INFEKCIJE U 2016. GODINI
1. Imunizacija protiv tuberkuloze
Imunizaciji protiv tuberkuloze obvezatno podliježu:
Osobe koje počinju raditi na poslovima gdje su pojačano izloženi zarazi, na temelju epidemiološke procjene.
Osobe starije od godinu dana koje podliježu imunizaciji prethodno se testiraju tuberkulinom. Testiranje se obavlja intradermalnim uštrcavanjem 0,1 ml tuberkulina u prednju stranu lijeve podlaktice. Cijepe se samo osobe koje nakon unošenja tuberkulina negativno reagiraju (transverzalni promjer induracije u koži manje od 6 mm).
Za cijepljenje ovih osoba nije potrebno posebno nabavljati cjepivo. Obzirom da je mali broj takvih osoba, mogu se cijepiti cjepivom nabavljenim na teret HZZO-a za provedbu Programa obveznih cijepljenja, koje zavodi za javno zdravstvo dobivaju putem centralnog distributera.
Ako se tijekom trogodišnjeg razdoblja ukine univerzalno cijepljenje novorođenčadi, cijepljenje rizičnih skupina bit će regulirano ovim Programom.
2. Imunizacija protiv hepatitisa
Imunizacija protiv hepatitisa B je obvezatna za sve osobe u zdravstvenim i drugim ustanovama, kao i za zdravstvene djelatnike u privatnoj praksi, koji su pri obavljanju svog posla pojačano izloženi zarazi, odnosno pri obavljanju svog posla dolaze u neposredan dodir sa zaraženim osobama i zaraženim materijalom (krv, ekskreti, sekreti).
Osim za gore navedene osobe, imunizacija protiv hepatitisa B je obvezatna također i za:
1. novorođenčad HBsAg pozitivnih majki;
2. bolesnike na hemodijalizi;
3. spolne partnere HBsAg pozitivnih osoba;
4. zaposlenici pravnih i fizičkih osoba koje pružaju usluge smještaja osobama s
mentalnim i intelektualnim oštećenjima;
5. intravenske ovisnike o opojnim drogama;
6. bolesnike koji boluju od hemofilije i leukemije
7. obiteljske kontakte HBsAg pozitivnih osoba
Imunizacija protiv hepatitisa B obavlja se cjepivom dobivenim genetskim inženjeringom iz površinskog antigena virusa hepatitisa B.
Preekspozicijska imunizacija protiv hepatitisa B obavlja se trima dozama cjepiva protiv hepatitisa B, koje se daju intramuskularno po shemi: prvi, trideseti i stoiosamdeseti dan po utvrđivanju indikacije (0, 1, 6 mjesec). Smatra se da zaštita stečena nakon provedene sheme cijepljenja traje najmanje 20 godina, a vjerojatno i doživotno, te nije potrebno docjepljivanje.
Za imunizaciju bolesnika na hemodijalizi i osoba s oštećenjem imunološkog sustava daje se dvostruka doza za određenu starost. Preporučuje se jednom godišnje odrediti razinu anti-HBs protutijela kod dijaliziranih osoba, te docijepiti kada titar anti-HBs padne ispod 10 IU/L.
Imunizacija novorođenčadi HBsAg pozitivnih majki i osoba koje su imale akcident sa zaraženim materijalom obavlja se s četiri doze po shemi 0, 1, 2, 12 mjeseci, osoba prije početka dijalize po shemi 0, 1, 2, 6 mjeseci.
Ovo cjepivo potrebno je centralno nabaviti na teret HZZO-a prema procjeni potrebnih količina, te distribuirati zavodima za javno zdravstvo putem centralnog distributera.
3. Imunizacija protiv bjesnoće
Imunizaciji protiv bjesnoće podliježu obvezatno sve osobe izložene zarazi virusom bjesnoće i to:
1. osoba koju je ugrizla ili na drugi način ozlijedila bijesna i na bjesnoću sumnjiva divlja ili domaća životinja;
2. osoba koju je ugrizao pas ili mačka nepoznata vlasnika a koji se ne mogu podvrgnuti desetodnevnoj veterinarskoj kontroli;
3. osoba koju je ugrizao pas ili mačka koji u roku od 10 dana od dana ozljede pokažu znakove bjesnoće, uginu, budu ubijeni ili odlutaju;
4. osoba koja se mogla zaraziti virusom bjesnoće preko sluznice ili oštećene kože;
5. osoba ozlijeđena pri radu s materijalom kontaminiranim virusom bjesnoće.
Imunizacija protiv bjesnoće obavlja se davanjem koncentriranih cjepiva protiv bjesnoće s kulture stanica i to:
1. s pet doza cjepiva odmah nakon utvrđivanja indikacija u nultom, trećem, sedmom, četrnaestom i tridesetom danu ili
2. s četiri doze cjepiva nakon utvrđivanja indikacije u nultom s 2 doze, te u sedmom i dvadesetprvom s po jednom dozom cjepiva.
Osobama koje su imunizirane protiv bjesnoće u slučaju ponovne ozljede daju se dvije doze cjepiva protiv bjesnoće u nultom i trećem danu ako je prošlo manje od tri godine, uz primjenu seroprofilakse prema indikaciji, a ako je prošlo više od tri godine, mora se obaviti potpuna imunizacija uz seroprofilaksu prema indikaciji.
Istovremeno sa imunizacijom protiv bjesnoće obavlja se imunizacija i protiv tetanusa, cijepljenjem, odnosno ponovnim cijepljenjem (ovisno o cjepnom statusu).
Preekspozicijska imunizacija protiv bjesnoće obvezna je također za osobe koje su po naravi svog posla ugrožene sa zarazom virusa bjesnoće kao što su: studenti i djelatnici klinika Veterinarskog fakulteta, laboratorijski djelatnici, veterinari, lovni čuvari, preparatori.
Imunizacija se obavlja tako da se daju tri doze cjepiva nulti, sedmi i 30 dan. Održavajuće doze se daju svake treće godine.
Cjepivo protiv bjesnoće za postekspozicijsku i preekspozicijsku profilaksu potrebno je centralno nabaviti na teret HZZO-a prema procjeni potrebnih količina, te distribuirati zavodima za javno zdravstvo putem centralnog distributera.
4. Imunizacija protiv žute groznice, kolere i trbušnog tifusa
Imunizaciji protiv žute groznice podliježu obvezatno osobe koje putuju u zemlju u kojoj postoji ta bolest ili u zemlju koja zahtijeva imunizaciju protiv te bolesti, a obavlja se davanjem jedne doze cjepiva najkasnije 10 dana prije polaska na put.
Ovo cjepivo zavodi za javno zdravstvo, prema procjeni potreba, sami nabavljaju putem zastupnika proizvođača cjepiva, te naplaćuju uslugu cijepljenja.
Imunizaciji protiv kolere podliježu osobe koje putuju u državu u kojoj postoji povećan rizik infekcije (epidemiološka indikacija) ili koja zahtijeva imunizaciju protiv te bolesti, a obavlja se davanjem dviju doza oralnog cjepiva u razmaku od najmanje osam dana.
Ovo cjepivo zavodi za javno zdravstvo, prema procjeni potreba, sami nabavljaju putem zastupnika proizvođača cjepiva, te naplaćuju uslugu cijepljenja.
Imunizaciji protiv trbušnog tifusa podliježu obvezatno sve osobe koje žive u zajedničkom kućanstvu s kliconošom trbušnog tifusa.
Osim ovih osoba imunizaciji podliježu obvezatno i osobe prema epidemiološkim indikacijama, tj. u slučaju potrebe za protuepidemijskom intervencijom.
Ovo cjepivo potrebno je centralno nabaviti na teret HZZO-a prema procjeni potrebnih količina, te distribuirati zavodima za javno zdravstvo putem centralnog distributera
5. Imunizacija protiv gripe
Ovo je cjepivo prvenstveno namijenjeno za osobe starije od 65 godina, kronične bolesnike bez obzira na dob, te za zdravstvene djelatnike koji dolaze u kontakt s kroničnim bolesnicima i starijima od 65 godina.
Preporučuje se cijepiti svake godine prije početka sezone gripe (u jesen), cjepivom koje po sastavu odgovara preporukama Svjetske zdravstvene organizacije.
Ovo cjepivo potrebno je centralno nabaviti na teret HZZO-a prema procjeni potrebnih količina, te distribuirati zavodima za javno zdravstvo putem centralnog distributera.
6. Prema epidemiološkim indikacijama provodit će se cijepljenje i protiv:
Krpeljnog meningoencefalitisa, radi individualne zaštite osoba pod povećanim rizikom.
Ovo cjepivo zavodi za javno zdravstvo, prema procjeni potreba, sami nabavljaju putem zastupnika proizvođača cjepiva, te naplaćuju uslugu cijepljenja.
Meningokokne bolesti, radi individualne zaštite osoba pod povećanim rizikom i protuepidemijskog cijepljenja.
Cjepivo zavodi za javno zdravstvo sami nabavljaju, te troškove naplaćuju Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje. Procjenjuje se da su godišnje potrebe za ovim cjepivom u rasponu od 50 do 200 doza.
H. influenzae tipa B invazivne bolesti, radi individualne zaštite osoba pod povećanim rizikom.
Za cijepljenje ovih osoba nije potrebno posebno nabavljati cjepivo. Obzirom da je mali broj takvih osoba, mogu se cijepiti cjepivom nabavljenim na teret HZZO-a za provedbu Programa obveznih cijepljenja, koje zavodi za javno zdravstvo dobivaju putem centralnog distributera.
Cijepljenje protiv hripavca (kombinirano cjepivo protiv difterije, tetanusa i hripavca za adolescente i odrasle), radi individualne zaštite osoba pod povećanim rizikom – osoba nakon transplantacije matičnih stanica/koštane srži.
Cjepivo zavodi za javno zdravstvo sami nabavljaju, te troškove naplaćuju Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje. Procjenjuje se da su godišnje potrebe za ovim cjepivom 50 do 60 doza.
Pneumokokne bolesti: za djecu od 2 mjeseca do 5 godina starosti i za odrasle osobe starije od 50 godina (za djecu od 2 mjeseca do pet godina: splenektomirani, prirođene srčane greške, kronične metaboličke bolesti uključujući i dijabetes, imunodeficijencije, zloćudne bolesti, pri kirurškim zahvatima -ugradnja umjetne pužnice i ventrikulo-peritonejskog odvoda, te teške kronične bolesti pluća, bubrega i jetre; za osobe starije od 50 godina: kronične metaboličke bolesti uključujući i dijabetes, imunodeficijencije, zloćudne bolesti, te teške kronične bolesti pluća, bubrega i jetre), te za sve osobe starije od dva mjeseca, koje su splenektomirane ili su podvrgnute transplantaciji koštane srži radi sprečavanja invazivne pneumokokne bolesti.; te nekonjugirano polisaharidno cjepivo za osobe od navršene dvije godine starosti nadalje (1. Nepokretni štićenici sa smještajem u stacionarnom dijelu umirovljeničkih domova; 2. osobe s funkcionalnom ili anatomskom asplenijom; 3. bolesnici sa srpastom anemijom; 4. bolesnici sa oštećenjima koja dovode do istjecanja cerebrospinalne tekućine; 5. osobe s ugrađenom pužnicom; 6. osobe s HIV-infekcijom; 6. osobe s inzulin-ovisnim diabetesom kao komorbiditet imaju i kroničnu opstruktivnu bolest pluća), radi individualne zaštite osoba pod povećanim rizikom.
Ovo cjepivo potrebno je centralno nabaviti na teret HZZO-a prema procjeni potrebnih količina, te distribuirati zavodima za javno zdravstvo putem centralnog distributera.
Varičela/zostera, radi individualne zaštite osoba pod povećanim rizikom, prvenstveno za preekspozicijsku profilaksu kod osoba s bolestima koje kompromitiraju imunološki sustav u stanju remisije, te za osjetljive osobe u bliskom kontaktu s bolesnicima koji imaju visok rizik za nastanak komplikacija a ne smiju primiti cjepivo.
Cjepivo zavodi za javno zdravstvo sami nabavljaju, te troškove naplaćuju Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje. Procjenjuje se da su godišnje potrebe za ovim cjepivom 50 do 150 doza.
Rotavirusnog gastroenteritisa radi individualne zaštite novorođenčadi i dojenčadi za koju su zbog njihova zdravstvenog stanja neminovne učestale i dugotrajne hospitalizacije (nedonoščad rođena prije 33 tjedna gestacijske dobi, novorođenčad s prirođenim srčanim manama, novorođenčad s prirođenim bolestima metabolizma, dojenčad s kroničnim bolestima jetre i bubrega, dojenčad s teškim oštećenjima CNS-a).
Ovo cjepivo potrebno je centralno nabaviti na teret HZZO-a prema procjeni potrebnih količina, te distribuirati zavodima za javno zdravstvo putem centralnog distributera
Hepatitisa A, radi protuepidemijskog cijepljenja.
Cjepivo zavodi za javno zdravstvo sami nabavljaju, te troškove naplaćuju Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje. Procjenjuje se da su godišnje potrebe za ovim cjepivom od 0 do 500 doza.
Prema epidemiološkim indikacijama, zavodi za javno zdravstvo provode individualna i grupna cijepljenja putnika koji putuju u visokoendemske zemlje, npr. trbušni tifus, kolera, meningokokni meningitis, hepatitis A, hepatitis B….
Ova cjepiva zavodi za javno zdravstvo, prema procjeni potreba, sami nabavljaju, te troškove naplaćuju cijepljenoj osobi.
7. Neobavezno preporučljivo cijepljenje
Cijepljenje protiv HPV infekcije djevojčica i djevojaka, dječaka i mladića preporučljivo je radi smanjenja rizika od HPV infekcije i razvoja karcinoma. Cijepljenje je besplatno za djevojke i mladiće u prvom razredu gimnazije/srednje škole, te za djevojke i mladiće te dobi neovisno o tome pohađaju li gimnaziju/srednju školu. Ovisno o odazivima na cijepljenje, postoji mogućnost proširenja dobnih skupina za besplatno cijepljenje djevojaka, što će biti definirano dopunama programa prema potrebi.
Cijepljenje ne uklanja rizik, već ga smanjuje, tako da preporuke o preventivnim ginekološkim pregledima jednako vrijede za cijepljene i necijepljene djevojke i žene.
Ovo cjepivo potrebno je centralno nabaviti na teret HZZO-a prema procjeni potrebnih količina, te distribuirati zavodima za javno zdravstvo putem centralnog distributera.
8. Postekspozicijsko cijepljenje protiv tetanusa
Postekspozicijsko cijepljenje protiv tetanusa provodi se prema čl. 27 Pravilnika o načinu provođenja imunizacije, seroprofilakse i kemoprofilakse protiv zaraznih bolesti te o osobama koje se moraju podvrgnuti toj obvezi („Narodne novine“ broj 103/13).
Ovo cjepivo liječnici u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, zavodi za javno zdravstvo i druge zdravstvene ustanove, prema procjeni potreba sami nabavljaju, te troškove naplaćuju Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje.
SEROPROFILAKSA PROTIV ZARAZNIH BOLESTI
1. Seroprofilaksa protiv tetanusa
Seroprofilaksa protiv tetanusa obvezatna je za sve ozlijeđene osobe koje nisu cijepljene protiv tetanusa, koje su nepotpuno cijepljene i za koje nema dokaza da su cijepljene te ako je od posljednjeg cijepljenja prošlo više od 10 godina.
Seroprofilaksa protiv tetanusa daje se odmah nakon utvrđivanja indikacije uz istovremeno davanje prve doze antitetaničnog cjepiva.
Seroprofilaksa protiv tetanusa obavlja se tako što se ozlijeđenoj osobi daje odgovarajuća doza humanog antitetanusnog imunoglobulina.
Humani antitetanusni imunoglobulin zavodi za javno zdravstvo te druge zdravstvene ustanove i liječnici privatnici, prema procjeni potreba, sami nabavljaju putem zastupnika proizvođača, te uslugu imunizacije prema medicinskoj indikaciji, naplaćuju Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje.Procjenjuje se da je godišnje potrebno primijeniti ovu seroprofilaksu kod 30.000 do 40.000 osoba.
2. Seroprofilaksa protiv bjesnoće
Seroprofilaksa protiv bjesnoće obvezatna je za sve osoba koje će se postekspozicijski cijepiti nakon ozbiljne izloženosti (ozljeda kategorije III), a u svim ostalim slučajevima na temelju procjene epidemiologa (ozljeda kategorije II).
Seroprofilaksa protiv bjesnoće obavlja se odmah nakon utvrđivanja indikacije uz istovremeno davanje prve doze cjepiva protiv bjesnoće.
Seroprofilaksa protiv bjesnoće obavlja se davanjem ozlijeđenoj osobi odgovarajuće doze humanog antirabičnog imunoglobulina.
Humani antirabični imunoglobulin potrebno je centralno nabaviti na teret HZZO-a prema procjeni potrebnih količina, te distribuirati zavodima za javno zdravstvo putem centralnog distributera.
3. Seroprofilaksa protiv virusne žutice tipa B
Seroprofilaksa protiv virusne žutice tipa B obvezatna je za:
1. Trudnice s prethodno oštećenom jetrom, ako su bile u visokorizičnom kontaktu s oboljelim od virusne žutice;
2. Novorođenčad HBsAg pozitivnih majki;
3. Necijepljene osobe ili nereaktori koje su bile izložene izravnom dodiru sa zaraznim materijalom.
Seroprofilaksa se obavlja intramuskularnim davanjem humanog hepatitisa B imunoglobulina.
Humani hepatitis B imunoglobulin potrebno je centralno nabaviti na teret HZZO-a prema procjeni potrebnih količina, te distribuirati zavodima za javno zdravstvo putem centralnog distributera.
4. Prevencija teške bolesti donjeg dišnog sustava prouzrokovane infekcijom respiratornim sincicijskim virusom (RSV)
Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje osigurava količine palivizumaba potrebne za prevenciju teške bolesti donjega dišnog sustava koja zahtijeva hospitalizaciju, a prouzrokovana je infekcijom respiracijskim sincicijskim virusom (RSV) kod nedonoščadi u dobi manjoj od 32 tjedna ako su mlađa od 6 mjeseci na početku RSV sezone, odnosno u djece mlađe od 2 godine s kroničnom plućnom bolešću koja su liječena u bolničkoj ustanovi kisikom/lijekovima tijekom 6 mjeseci prije početka RSV sezone, te kod djece sa hemodinamski značajnom prirođenom srčanom greškom (djeca ispod prve godine života koja imaju prirođene srčane greške s velikim L-D protokom uz pridruženu plućnu hipertenziju, te djeca ispod druge godine života koja imaju usprkos započetoj kirurškoj terapiji perzistirajuću plućnu hipertenziju ili miokarditis).
Seroprofilaksa se provodi tijekom RSV sezone sa 5 mjesečnih doza od 15 mg/kg palivizumaba i.m.
Palivizumab je potrebno centralno nabaviti na teret HZZO-a prema procjeni potrebnih količina, te distribuirati unaprijed definiranim regionalnim centrima za primjenu palivizumaba.
5. Seroprofilaksa protiv varičela
Seroprofilaksa varičela indicirana je za postekspozicijsku profilaksu osjetljivih osoba koje ne smiju primiti cjepivo protiv varičela (trudnice, teška imunodeficijentna stanja, novorođenčad majki koje su unutar pet dana prije ili do dva dana nakon poroda oboljele od varičela).
Lijek za intramuskularnu primjenu zavodi za javno zdravstvo sami nabavljaju, a lijek za intravenoznu primjenu bolnice i druge ustanove same nabavljaju te troškove naplaćuju Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje. Procjenjuje se da su godišnje potrebe za ovim imunoglobulinima od deset do 30 doza.
KEMOPROFILAKSA PROTIV ZARAZNIH BOLESTI
1. Kemoprofilaksa protiv kolere
Zaštita lijekovima (kemoprofilaksa) protiv kolere obvezatna je za sve osobe za koje se utvrdi da su bile u obiteljskom kontaktu ili u kontaktu, koji odgovara obiteljskom, s oboljelim ili kliconošom.
Kemoprofilaksa protiv kolere obavlja se davanjem odgovarajuće doze tetraciklina.
Lijekove za kemoprofilaksu zavodi za javno zdravstvo sami nabavljaju, te troškove kemoprofilakse naplaćuju Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje. Procjenjuje se da je godišnje potrebno primijeniti ovu kemoprofilaksu kod 0 do 50 osoba.
2. Kemoprofilaksa protiv tuberkuloze
Kemoprofilaksa je obvezna za kategorije stanovništva prema Naputku za suzbijanje i sprečavanje tuberkuloze („Narodne novine“ broj 83/12).
Odluka o započinjanju liječenja u nadležnosti je liječnika specijalista pulmologije, koji je obradom isključio mogućnost aktivne tuberkuloze.
Kemoprofilaksa tuberkuloze obavlja se davanjem odgovarajuće doze izoniazida šest mjeseci ili neke od preporučenih kombinacija antituberkuloznih lijekova.
Lijekove za kemoprofilaksu zdravstvene ustanove koje provode liječenje tuberkuloze same nabavljaju, te troškove kemoprofilakse naplaćuju Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje. Procjenjuje se da je godišnje potrebno primijeniti ovu kemoprofilaksu kod nekoliko stotina osoba.
3. Kemoprofilaksa protiv malarije
Kemoprofilaksa protiv malarije obvezna je za sve osobe koje odlaze u zemlje ili na područja u kojima postoji endemija malarije.
Kemoprofilaksa protiv malarije obavlja se davanjem odgovarajućih doza lijekova za kemoprofilaksu malarije, vodeći računa o rezistenciji uzročnika.
Lijekove za kemoprofilaksu zavodi za javno zdravstvo sami nabavljaju, te troškove kemoprofilakse naplaćuju izravno korisniku. Alternativno, zavodi za javno zdravstvo daju upute putnicima o uzimanju kemoprofilakse, te putnici sami nabavljaju antimalarike putem ljekarne.
4. Kemoprofilaksa protiv streptokokne bolesti
Kemoprofilaksa protiv streptokokne bolesti provodi se davanjem potrebnih doza penicilina kroz 10 dana.
Kemoprofilaksa protiv streptokokne bolesti za osobe koje u anamnezi imaju reumatsku groznicu provodi se davanjem potrebnih doza penicilina kroz najmanje 5 godina.
Kemoprofilaksa je obvezatna:
1. za osobe koje u anamnezi imaju reumatsku groznicu;
2. kod pojave streptokokne bolesti u školama ili dječjim ustanovama prema epidemiološkoj indikaciji po prethodnoj konzultaciji s epidemiologom higijensko-epidemiološke ispostave.
U slučaju preosjetljivosti može se primijeniti neki drugi antibiotik.
Lijekove za kemoprofilaksu zdravstvene ustanove same nabavljaju, te troškove kemoprofilakse naplaćuju Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje. Procjenjuje se da je godišnje potrebno primijeniti ovu kemoprofilaksu kod nekoliiko tisuća osoba.
5. Kemoprofilaksa protiv meningokokne bolesti
Kemoprofilaksa protiv meningokokne bolesti obvezatna je za osobe koje žive u uskom dodiru ili istom prostoru s bolesnikom. Indikaciju za kemoprofilaksu određuje epidemiolog higijensko-epidemiološke ispostave županijskog zavoda.
Kemoprofilaksa se obavlja rifampicinom kroz dva dana, ceftriaksonom ili ciprofloksacinom u jednokratnoj dozi, ili primjenom preparata kojeg je djelatnost utvrđena antibiogramom.
Lijekove za kemoprofilaksu zavodi za javno zdravstvo sami nabavljaju, te troškove kemoprofilakse naplaćuju Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje. Procjenjuje se da je godišnje potrebno primijeniti ovu kemoprofilaksu kod 200 do 500 osoba.
6. Kemoprofilaksa protiv bolesti uzrokovane Haemophilus-om influenzae tipa b
Kemoprofilaksa protiv bolesti uzrokovane Haemophilus-om influenzae tipa b obvezna je za :
1. sve članove obitelji osobe koja je oboljela od meningitisa ili sepse uzrokovane Haemophilus-om influenzae tip b, ako u obitelji ima djece necijepljene protiv Haemophilusa influenzae tip B, a mlađe od 5 godine;
2. necijepljenu djecu i osoblje dječjeg kolektiva (jaslice, dječji vrtić) ako se unutar mjesec dana od inicijalnog slučaja pojavi novi slučaj meningitisa ili sepse uzrokovane Haemophilus-om influenzae tipa b.
Kemoprofilaksa protiv bolesti uzrokovane Haemophilus-om influenzae tip b provodi se odgovarajućim dozama rifampicina kroz četiri dana. Za kemoprofilaksu kod odraslih osoba može se upotrijebiti ciprofloksacin u jednokratnoj dozi.
Lijekove za kemoprofilaksu zavodi za javno zdravstvo sami nabavljaju, te troškove kemoprofilakse naplaćuju Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje. Procjenjuje se da je godišnje potrebno primijeniti ovu kemoprofilaksu kod 20 do 200 osoba.
PROVEDBA IMUNIZACIJE, SEROPROFILAKSE I KEMOPROFILAKSE
Obaveznu imunizaciju iz ovog Programa obavljaju u pravilu specijalizirani epidemiološki timovi u zavodima za javno zdravstvo.
Zaštita protiv bjesnoće obavlja se isključivo u ovlaštenim antirabičnim stanicama u zavodima za javno zdravstvo.
Cijepljenje protiv žute groznice obavlja se isključivo u posebno ovlaštenim epidemiološkim ambulantama u zavodima za javno zdravstvo.
Individualna cijepljenja prema epidemiološkim indikacijama zbog putovanja u visokoendemske zemlje provode se u zavodima za javno zdravstvo.
Imunološka zaštita protiv tetanusa osoba koje su pretrpjele tetanogene ozljede obavlja se na svim mjestima odnosno na svim razinama zdravstvene zaštite koje opskrbljuju takve pacijente.
Zaštita novorođenčadi HBsAg pozitivnih majki imunoglobulinima uz prvu dozu cjepiva protiv hepatitisa B provodi se u rodilištima.
Cijepljenje osoba koje počinju raditi u zdravstvenim ustanovama koje se bave dijagnostikom i liječenjem tuberkuloze i , bolnicama za duševne bolesti, se u pravilu provodi u tim zdravstvenim ustanovama, za što se brine Povjerenstvo za bolničke infekcije, u suradnji s nadležnim epidemiologom.
Cijepljenje protiv gripe provode, osim zavoda za javno zdravstvo, svi liječnici u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, prvenstveno liječnici obiteljske medicine, te ponegdje zdravstvene ustanove putem Povjerenstva za bolničke infekcije organiziraju cijepljenje.
Cijepljenje protiv HPV-a provodi se u ordinacijama Službe za školsku i sveučilišnu medicinu u Zavodima za javno zdravstvo, te u epidemiološkim službama.
Cijepljenje protiv pneumokoka provode ordinacije primarne zdravstvene zaštite i epidemiološki timovi.
Cijepljenje protiv rota virusa se provodi u ordinacijama primarne zdravstvene zaštite ili u bolnicama, ovisno o tome gdje se dijete zatekne u vrijeme prikladno za cijepljenje.
Cijepljenje adolescenata i odraslih osoba protiv difterije, tetanusa i hripavca nakon transplantacije matičnih stanica provode zavodi za javno zdravstvo.
Prevencija teške bolesti donjeg dišnog sustava prouzrokovane infekcijom respiratornim sincicijskim virusom palivizumabom provodi se na neonatološkim, pulmološkim, pedijatrijskim i infektološkim odjelima u regionalnim centrima za primjenu palivizumaba.
Postekspozicijska zaštita od varičela imunoglobulinima za intravensku primjenu provodi se u bolnicama, a imunoglobulini za intramuskularnu primjenu mogu se primjenjivati u Zavodima za javno zdravsvo.
Indikaciju za kemoprofilaksu protiv zaraznih bolesti postavljaju i kemoprofilaksu provode specijalizirani epidemiološki timovi u zavodima za javno zdravstvo.
Godišnji plan treba, na temelju odredbi Pravilnika o načinu provođenja imunizacije, seroprofilakse i kemoprofilakse protiv zaraznih bolesti te vlastitog dosadašnjeg iskustva o utrošenim količinama ovih preparata, sadržavati procijenjene potrebe ovih imunobioloških preparata (koji se centralno nabavljaju i distribuiraju na temelju ovog Programa), koji se nabavljaju cenralizirano putem HZZO-a:
- cjepivo protiv hepatitisa B za odrasle za obveznu imunizaciju odraslih osoba pod povećanim rizikom
- cjepivo protiv hepatitisa B za novorođenčad za obveznu imunizaciju novorođenčadi HBsAg pozitivnih majki i djece do 15 godina starosti pod povećanim rizikom
- humani hiperimuni gamaglobulin protiv hepatitisa B (HBIG) za postekspozicijsku profilaksu novorođenčadi HBsAg pozitivnih majki, djece i odraslih
- cjepivo protiv bjesnoće
- humani hiperimuni gamaglobulin protiv bjesnoće (HRIG)
- palivizumab
- cjepivo protiv trbušnog tifusa (inaktivirano, fragmenitrano) za cijepljenje osoba koje žive u zajedničkom kućanstvu s kliconošom trbušnog tifusa.
- cjepivo protiv gripe
- cjepivo protiv pneumokokne bolesti , konjugirano za cijepljenje djece i odraslih prema epidemiološkoj indikaciji, osim ako je putovanje indikacija
- cjepivo protiv pneumokokne bolesti (polisaharidno) za cijepljenje prema epidemiološkoj indikaciji, osim ako je putovanje indikacija
- cjepivo protiv rota virusa za cijepljenje dojenčadi u rizičnim skupinama
- cjepivo protiv humanog papilomavirusa
Plan obveznih imunizacija zdravstvena ustanova odnosno zdravstveni djelatnik u privatnoj praksi u onom okviru u kojem ga može provoditi donosi najkasnije do 15. siječnja tekuće godine i dostavlja ga epidemiološkoj službi zavoda za javno zdravstvo županije odnosno Grada Zagreba, koja objedinjuje sve planove obveznih imunizacija za svoje područje dostavlja plan Epidemiološkoj službi Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo do 15. veljače iste godine.
Godišnje izvješće treba sadržavati broj osoba i broj utrošenih doza (količine) imunobioloških
preparata i lijekova za kemoprofilaksu za svaki od gore navedenih preparata.
Godišnje izvješće dostavlja se epidemiološkim službama županijskih zavoda za javno zdravstvo do 1. veljače za proteklu godinu a one izvješće trebaju dostaviti Epidemiološkoj službi Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo do 1. ožujka iste godine.
Distribucija
1. Distribucija cjepiva protiv gripe, hepatitisa B, bjesnoće, pneumokokne bolesti, HPV-a te imunoglobulina protiv bjesnoće i palivizumaba za primjenu prema individualnim indikacijama; te cjepiva protiv, trbušnog tifusa, rota virusa i humani hepatitis B imunoglobulin za primjenu prema epidemiološkim indikacijama se obavlja na jednaki način kao i za cjepiva za Program masovnog cijepljenja pučanstva tj.
Središnji distributer; Medoka d.o.o. Distributeri za županije: zavodi za javno zdravstvo županija i Grada Zagreba.
2. Cjepivo protiv meningokokne bolesti, varičela/zostera, hepatitisa A, difterije, tetanusa i hripavca za adolescente i odrasle, te antitetanusni imunoglobulin zdravstvene ustanove, te zdravstveni djelatnici u privatnoj praksi, nabavljaju sami, te troškove primjene prema epidemiološkoj indikaciji naplaćuju Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje.
Lijekove za kemoprofilaksu streptokokne, meningokokne i H. influenzae tip B bolesti zavodi za javno zdravstvo nabavljaju sami, te troškove primjene prema epidemiološkoj indikaciji naplaćuju Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje.
3. Cjepivo protiv žute groznice, kolere te cjepiva za cijepljenja namijenjena putnicima u područja povećanog rizika od tih bolesti, lijekove za kemoprofilaksu malarije, zavodi za javno zdravstvo nabavljaju sami, te cijepljenje naplaćuju izravno osobi koja se cijepi.
Procjena godišnjih potreba cjepiva i imunoglobulina za 2016. godinu
NACRT
Na temelju članka 54. stavka 3. Pravilnika o načinu provođenja imunizacije, seroprofilakse, kemoprofilakse protiv zaraznih bolesti te o osobama koje se moraju podvrgnuti toj obvezi („Narodne novine“, broj 103/13), a sukladno Trogodišnjem programu imunizacije, seroprofilakse i kemoprofilakse za posebne skupine stanovništva i pojedince pod povećanim rizikom od: tuberkuloze, hepatitisa A i B, bjesnoće, žute groznice, kolere, trbušnog tifusa, tetanusa, malarije, streptokokne bolesti, haemophilus influenzae – invazivne bolesti, meningokokne bolesti, HPV infekcije u 2016-2018. ministar zdravlja donosi
PROVEDBENI PROGRAM IMUNIZACIJE, SEROPROFILAKSE I KEMOPROFILAKSE ZA POSEBNE SKUPINE STANOVNIŠTVA I POJEDINCE POD POVEĆANIM RIZIKOM OD: TUBERKULOZE, HEPATITISA A I B, BJESNOĆE, ŽUTE GROZNICE, KOLERE, TRBUŠNOG TIFUSA, TETANUSA, MALARIJE, STREPTOKOKNE BOLESTI, HAEMOPHILUS INFLUENZAE - INVAZIVNE BOLESTI, MENINGOKOKNE BOLESTI, HPV INFEKCIJE U 2016. GODINI
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
1. Imunizacija protiv tuberkuloze
Imunizaciji protiv tuberkuloze obvezatno podliježu:
Osobe koje počinju raditi na poslovima gdje su pojačano izloženi zarazi, na temelju epidemiološke procjene.
Osobe starije od godinu dana koje podliježu imunizaciji prethodno se testiraju tuberkulinom. Testiranje se obavlja intradermalnim uštrcavanjem 0,1 ml tuberkulina u prednju stranu lijeve podlaktice. Cijepe se samo osobe koje nakon unošenja tuberkulina negativno reagiraju (transverzalni promjer induracije u koži manje od 6 mm).
Za cijepljenje ovih osoba nije potrebno posebno nabavljati cjepivo. Obzirom da je mali broj takvih osoba, mogu se cijepiti cjepivom nabavljenim na teret HZZO-a za provedbu Programa obveznih cijepljenja, koje zavodi za javno zdravstvo dobivaju putem centralnog distributera .
Ako se tijekom trogodišnjeg razdoblja ukine univerzalno cijepljenje novorođenčadi, cijepljenje rizičnih skupina bit će regulirano ovim Programom.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
2. Imunizacija protiv hepatitisa
Imunizacija protiv hepatitisa B je obvezatna za sve osobe u zdravstvenim i drugim ustanovama, kao i za zdravstvene djelatnike u privatnoj praksi, koji su pri obavljanju svog posla pojačano izloženi zarazi, odnosno pri obavljanju svog posla dolaze u neposredan dodir sa zaraženim osobama i zaraženim materijalom (krv, ekskreti, sekreti).
Osim za gore navedene osobe, imunizacija protiv hepatitisa B je obvezatna također i za:
1. novorođenčad HBsAg pozitivnih majki;
2. bolesnike na hemodijalizi;
3. spolne partnere HBsAg pozitivnih osoba;
4. zaposlenici pravnih i fizičkih osoba koje pružaju usluge smještaja osobama s
mentalnim i intelektualnim oštećenjima;
5. intravenske ovisnike o opojnim drogama;
6. bolesnike koji boluju od hemofilije i leukemije
7. obiteljske kontakte HBsAg pozitivnih osoba
Imunizacija protiv hepatitisa B obavlja se cjepivom dobivenim genetskim inženjeringom iz površinskog antigena virusa hepatitisa B.
Preekspozicijska imunizacija protiv hepatitisa B obavlja se trima dozama cjepiva protiv hepatitisa B, koje se daju intramuskularno po shemi: prvi, trideseti i stoiosamdeseti dan po utvrđivanju indikacije (0, 1, 6 mjesec). Smatra se da zaštita stečena nakon provedene sheme cijepljenja traje najmanje 20 godina, a vjerojatno i doživotno, te nije potrebno docjepljivanje.
Za imunizaciju bolesnika na hemodijalizi i osoba s oštećenjem imunološkog sustava daje se dvostruka doza za određenu starost. Preporučuje se jednom godišnje odrediti razinu anti-HBs protutijela kod dijaliziranih osoba, te docijepiti kada titar anti-HBs padne ispod 10 IU/L.
Imunizacija novorođenčadi HBsAg pozitivnih majki i osoba koje su imale akcident sa zaraženim materijalom obavlja se s četiri doze po shemi 0, 1, 2, 12 mjeseci, osoba prije početka dijalize po shemi 0, 1, 2, 6 mjeseci.
Ovo cjepivo potrebno je centralno nabaviti na teret HZZO-a prema procjeni potrebnih količina, te distribuirati zavodima za javno zdravstvo putem centralnog distributera.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
3. Imunizacija protiv bjesnoće
Imunizaciji protiv bjesnoće podliježu obvezatno sve osobe izložene zarazi virusom bjesnoće i to:
1. osoba koju je ugrizla ili na drugi način ozlijedila bijesna i na bjesnoću sumnjiva divlja ili domaća životinja;
2. osoba koju je ugrizao pas ili mačka nepoznata vlasnika a koji se ne mogu podvrgnuti desetodnevnoj veterinarskoj kontroli;
3. osoba koju je ugrizao pas ili mačka koji u roku od 10 dana od dana ozljede pokažu znakove bjesnoće, uginu, budu ubijeni ili odlutaju;
4. osoba koja se mogla zaraziti virusom bjesnoće preko sluznice ili oštećene kože;
5. osoba ozlijeđena pri radu s materijalom kontaminiranim virusom bjesnoće.
Imunizacija protiv bjesnoće obavlja se davanjem koncentriranih cjepiva protiv bjesnoće s kulture stanica i to:
1. s pet doza cjepiva odmah nakon utvrđivanja indikacija u nultom, trećem, sedmom, četrnaestom i tridesetom danu ili
2. s četiri doze cjepiva nakon utvrđivanja indikacije u nultom s 2 doze, te u sedmom i dvadesetprvom s po jednom dozom cjepiva.
Osobama koje su imunizirane protiv bjesnoće u slučaju ponovne ozljede daju se dvije doze cjepiva protiv bjesnoće u nultom i trećem danu ako je prošlo manje od tri godine, uz primjenu seroprofilakse prema indikaciji, a ako je prošlo više od tri godine, mora se obaviti potpuna imunizacija uz seroprofilaksu prema indikaciji.
Istovremeno sa imunizacijom protiv bjesnoće obavlja se imunizacija i protiv tetanusa, cijepljenjem, odnosno ponovnim cijepljenjem (ovisno o cjepnom statusu).
Preekspozicijska imunizacija protiv bjesnoće obvezna je također za osobe koje su po naravi svog posla ugrožene sa zarazom virusa bjesnoće kao što su: studenti i djelatnici klinika Veterinarskog fakulteta, laboratorijski djelatnici, veterinari, lovni čuvari, preparatori.
Imunizacija se obavlja tako da se daju tri doze cjepiva nulti, sedmi i 30 dan. Održavajuće doze se daju svake treće godine.
Cjepivo protiv bjesnoće za postekspozicijsku i preekspozicijsku profilaksu potrebno je centralno nabaviti na teret HZZO-a prema procjeni potrebnih količina, te distribuirati zavodima za javno zdravstvo putem centralnog distributera.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
4. Imunizacija protiv žute groznice, kolere i trbušnog tifusa
Imunizaciji protiv žute groznice podliježu obvezatno osobe koje putuju u zemlju u kojoj postoji ta bolest ili u zemlju koja zahtijeva imunizaciju protiv te bolesti, a obavlja se davanjem jedne doze cjepiva najkasnije 10 dana prije polaska na put.
Ovo cjepivo zavodi za javno zdravstvo, prema procjeni potreba, sami nabavljaju putem zastupnika proizvođača cjepiva, te naplaćuju uslugu cijepljenja.
Imunizaciji protiv kolere podliježu osobe koje putuju u državu u kojoj postoji povećan rizik infekcije (epidemiološka indikacija) ili koja zahtijeva imunizaciju protiv te bolesti, a obavlja se davanjem dviju doza oralnog cjepiva u razmaku od najmanje osam dana.
Ovo cjepivo zavodi za javno zdravstvo, prema procjeni potreba, sami nabavljaju putem zastupnika proizvođača cjepiva, te naplaćuju uslugu cijepljenja.
Imunizaciji protiv trbušnog tifusa podliježu obvezatno sve osobe koje žive u zajedničkom kućanstvu s kliconošom trbušnog tifusa.
Osim ovih osoba imunizaciji podliježu obvezatno i osobe prema epidemiološkim indikacijama, tj. u slučaju potrebe za protuepidemijskom intervencijom.
Ovo cjepivo potrebno je centralno nabaviti na teret HZZO-a prema procjeni potrebnih količina, te distribuirati zavodima za javno zdravstvo putem centralnog distributera
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
5. Imunizacija protiv gripe
Ovo je cjepivo prvenstveno namijenjeno za osobe starije od 65 godina, kronične bolesnike bez obzira na dob, te za zdravstvene djelatnike koji dolaze u kontakt s kroničnim bolesnicima i starijima od 65 godina.
Preporučuje se cijepiti svake godine prije početka sezone gripe (u jesen), cjepivom koje po sastavu odgovara preporukama Svjetske zdravstvene organizacije.
Ovo cjepivo potrebno je centralno nabaviti na teret HZZO-a prema procjeni potrebnih količina, te distribuirati zavodima za javno zdravstvo putem centralnog distributera.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
6. Prema epidemiološkim indikacijama provodit će se cijepljenje i protiv:
Krpeljnog meningoencefalitisa, radi individualne zaštite osoba pod povećanim rizikom.
Ovo cjepivo zavodi za javno zdravstvo, prema procjeni potreba, sami nabavljaju putem zastupnika proizvođača cjepiva, te naplaćuju uslugu cijepljenja.
Meningokokne bolesti, radi individualne zaštite osoba pod povećanim rizikom i protuepidemijskog cijepljenja.
Cjepivo zavodi za javno zdravstvo sami nabavljaju, te troškove naplaćuju Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje. Procjenjuje se da su godišnje potrebe za ovim cjepivom u rasponu od 50 do 200 doza.
H. influenzae tipa B invazivne bolesti, radi individualne zaštite osoba pod povećanim rizikom.
Za cijepljenje ovih osoba nije potrebno posebno nabavljati cjepivo. Obzirom da je mali broj takvih osoba, mogu se cijepiti cjepivom nabavljenim na teret HZZO-a za provedbu Programa obveznih cijepljenja, koje zavodi za javno zdravstvo dobivaju putem centralnog distributera .
Cijepljenje protiv hripavca (kombinirano cjepivo protiv difterije, tetanusa i hripavca za adolescente i odrasle), radi individualne zaštite osoba pod povećanim rizikom – osoba nakon transplantacije matičnih stanica/koštane srži.
Cjepivo zavodi za javno zdravstvo sami nabavljaju, te troškove naplaćuju Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje. Procjenjuje se da su godišnje potrebe za ovim cjepivom 50 do 60 doza.
Pneumokokne bolesti: za djecu od 2 mjeseca do 5 godina starosti i za odrasle osobe starije od 50 godina (za djecu od 2 mjeseca do pet godina: splenektomirani, prirođene srčane greške, kronične metaboličke bolesti uključujući i dijabetes, imunodeficijencije, zloćudne bolesti, pri kirurškim zahvatima -ugradnja umjetne pužnice i ventrikulo-peritonejskog odvoda, te teške kronične bolesti pluća, bubrega i jetre; za osobe starije od 50 godina: kronične metaboličke bolesti uključujući i dijabetes, imunodeficijencije, zloćudne bolesti, te teške kronične bolesti pluća, bubrega i jetre), te za sve osobe starije od dva mjeseca, koje su splenektomirane ili su podvrgnute transplantaciji koštane srži radi sprečavanja invazivne pneumokokne bolesti.; te nekonjugirano polisaharidno cjepivo za osobe od navršene dvije godine starosti nadalje (1. Nepokretni štićenici sa smještajem u stacionarnom dijelu umirovljeničkih domova; 2. osobe s funkcionalnom ili anatomskom asplenijom; 3. bolesnici sa srpastom anemijom; 4. bolesnici sa oštećenjima koja dovode do istjecanja cerebrospinalne tekućine; 5. osobe s ugrađenom pužnicom; 6. osobe s HIV-infekcijom; 6. osobe s inzulin-ovisnim diabetesom kao komorbiditet imaju i kroničnu opstruktivnu bolest pluća), radi individualne zaštite osoba pod povećanim rizikom.
Ovo cjepivo potrebno je centralno nabaviti na teret HZZO-a prema procjeni potrebnih količina, te distribuirati zavodima za javno zdravstvo putem centralnog distributera.
Varičela/zostera, radi individualne zaštite osoba pod povećanim rizikom, prvenstveno za preekspozicijsku profilaksu kod osoba s bolestima koje kompromitiraju imunološki sustav u stanju remisije, te za osjetljive osobe u bliskom kontaktu s bolesnicima koji imaju visok rizik za nastanak komplikacija a ne smiju primiti cjepivo.
Cjepivo zavodi za javno zdravstvo sami nabavljaju, te troškove naplaćuju Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje. Procjenjuje se da su godišnje potrebe za ovim cjepivom 50 do 150 doza.
Rotavirusnog gastroenteritisa radi individualne zaštite novorođenčadi i dojenčadi za koju su zbog njihova zdravstvenog stanja neminovne učestale i dugotrajne hospitalizacije (nedonoščad rođena prije 33 tjedna gestacijske dobi, novorođenčad s prirođenim srčanim manama, novorođenčad s prirođenim bolestima metabolizma, dojenčad s kroničnim bolestima jetre i bubrega, dojenčad s teškim oštećenjima CNS-a).
Ovo cjepivo potrebno je centralno nabaviti na teret HZZO-a prema procjeni potrebnih količina, te distribuirati zavodima za javno zdravstvo putem centralnog distributera
Hepatitisa A, radi protuepidemijskog cijepljenja.
Cjepivo zavodi za javno zdravstvo sami nabavljaju, te troškove naplaćuju Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje. Procjenjuje se da su godišnje potrebe za ovim cjepivom od 0 do 500 doza.
Prema epidemiološkim indikacijama, zavodi za javno zdravstvo provode individualna i grupna cijepljenja putnika koji putuju u visokoendemske zemlje, npr. trbušni tifus, kolera, meningokokni meningitis, hepatitis A, hepatitis B….
Ova cjepiva zavodi za javno zdravstvo, prema procjeni potreba, sami nabavljaju, te troškove naplaćuju cijepljenoj osobi.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
7. Neobavezno preporučljivo cijepljenje
Cijepljenje protiv HPV infekcije djevojčica i djevojaka, dječaka i mladića preporučljivo je radi smanjenja rizika od HPV infekcije i razvoja karcinoma. Cijepljenje je besplatno za djevojke i mladiće u prvom razredu gimnazije/srednje škole, te za djevojke i mladiće te dobi neovisno o tome pohađaju li gimnaziju/srednju školu. Ovisno o odazivima na cijepljenje, postoji mogućnost proširenja dobnih skupina za besplatno cijepljenje djevojaka, što će biti definirano dopunama programa prema potrebi.
Cijepljenje ne uklanja rizik, već ga smanjuje, tako da preporuke o preventivnim ginekološkim pregledima jednako vrijede za cijepljene i necijepljene djevojke i žene.
Ovo cjepivo potrebno je centralno nabaviti na teret HZZO-a prema procjeni potrebnih količina, te distribuirati zavodima za javno zdravstvo putem centralnog distributera.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
8. Postekspozicijsko cijepljenje protiv tetanusa
Postekspozicijsko cijepljenje protiv tetanusa provodi se prema čl. 27 Pravilnika o načinu provođenja imunizacije, seroprofilakse i kemoprofilakse protiv zaraznih bolesti te o osobama koje se moraju podvrgnuti toj obvezi („Narodne novine“ broj 103/13).
Ovo cjepivo liječnici u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, zavodi za javno zdravstvo i druge zdravstvene ustanove, prema procjeni potreba sami nabavljaju, te troškove naplaćuju Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
SEROPROFILAKSA PROTIV ZARAZNIH BOLESTI
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
1. Seroprofilaksa protiv tetanusa
Seroprofilaksa protiv tetanusa obvezatna je za sve ozlijeđene osobe koje nisu cijepljene protiv tetanusa, koje su nepotpuno cijepljene i za koje nema dokaza da su cijepljene te ako je od posljednjeg cijepljenja prošlo više od 10 godina.
Seroprofilaksa protiv tetanusa daje se odmah nakon utvrđivanja indikacije uz istovremeno davanje prve doze antitetaničnog cjepiva.
Seroprofilaksa protiv tetanusa obavlja se tako što se ozlijeđenoj osobi daje odgovarajuća doza humanog antitetanusnog imunoglobulina.
Humani antitetanusni imunoglobulin zavodi za javno zdravstvo te druge zdravstvene ustanove i liječnici privatnici, prema procjeni potreba, sami nabavljaju putem zastupnika proizvođača, te uslugu imunizacije prema medicinskoj indikaciji, naplaćuju Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje. Procjenjuje se da je godišnje potrebno primijeniti ovu seroprofilaksu kod 30.000 do 40.000 osoba.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
2. Seroprofilaksa protiv bjesnoće
Seroprofilaksa protiv bjesnoće obvezatna je za sve osoba koje će se postekspozicijski cijepiti nakon ozbiljne izloženosti (ozljeda kategorije III), a u svim ostalim slučajevima na temelju procjene epidemiologa (ozljeda kategorije II).
Seroprofilaksa protiv bjesnoće obavlja se odmah nakon utvrđivanja indikacije uz istovremeno davanje prve doze cjepiva protiv bjesnoće.
Seroprofilaksa protiv bjesnoće obavlja se davanjem ozlijeđenoj osobi odgovarajuće doze humanog antirabičnog imunoglobulina.
Humani antirabični imunoglobulin potrebno je centralno nabaviti na teret HZZO-a prema procjeni potrebnih količina, te distribuirati zavodima za javno zdravstvo putem centralnog distributera.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
3. Seroprofilaksa protiv virusne žutice tipa B
Seroprofilaksa protiv virusne žutice tipa B obvezatna je za:
1. Trudnice s prethodno oštećenom jetrom, ako su bile u visokorizičnom kontaktu s oboljelim od virusne žutice;
2. Novorođenčad HBsAg pozitivnih majki;
3. Necijepljene osobe ili nereaktori koje su bile izložene izravnom dodiru sa zaraznim materijalom.
Seroprofilaksa se obavlja intramuskularnim davanjem humanog hepatitisa B imunoglobulina.
Humani hepatitis B imunoglobulin potrebno je centralno nabaviti na teret HZZO-a prema procjeni potrebnih količina, te distribuirati zavodima za javno zdravstvo putem centralnog distributera.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
4. Prevencija teške bolesti donjeg dišnog sustava prouzrokovane infekcijom respiratornim sincicijskim virusom (RSV)
Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje osigurava količine palivizumaba potrebne za prevenciju teške bolesti donjega dišnog sustava koja zahtijeva hospitalizaciju, a prouzrokovana je infekcijom respiracijskim sincicijskim virusom (RSV) kod nedonoščadi u dobi manjoj od 32 tjedna ako su mlađa od 6 mjeseci na početku RSV sezone, odnosno u djece mlađe od 2 godine s kroničnom plućnom bolešću koja su liječena u bolničkoj ustanovi kisikom/lijekovima tijekom 6 mjeseci prije početka RSV sezone, te kod djece sa hemodinamski značajnom prirođenom srčanom greškom (djeca ispod prve godine života koja imaju prirođene srčane greške s velikim L-D protokom uz pridruženu plućnu hipertenziju, te djeca ispod druge godine života koja imaju usprkos započetoj kirurškoj terapiji perzistirajuću plućnu hipertenziju ili miokarditis).
Seroprofilaksa se provodi tijekom RSV sezone sa 5 mjesečnih doza od 15 mg/kg palivizumaba i.m.
Palivizumab je potrebno centralno nabaviti na teret HZZO-a prema procjeni potrebnih količina, te distribuirati unaprijed definiranim regionalnim centrima za primjenu palivizumaba.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
5. Seroprofilaksa protiv varičela
Seroprofilaksa varičela indicirana je za postekspozicijsku profilaksu osjetljivih osoba koje ne smiju primiti cjepivo protiv varičela (trudnice, teška imunodeficijentna stanja, novorođenčad majki koje su unutar pet dana prije ili do dva dana nakon poroda oboljele od varičela).
Lijek za intramuskularnu primjenu zavodi za javno zdravstvo sami nabavljaju, a lijek za intravenoznu primjenu bolnice i druge ustanove same nabavljaju te troškove naplaćuju Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje. Procjenjuje se da su godišnje potrebe za ovim imunoglobulinima od deset do 30 doza.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
KEMOPROFILAKSA PROTIV ZARAZNIH BOLESTI
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
1. Kemoprofilaksa protiv kolere
Zaštita lijekovima (kemoprofilaksa) protiv kolere obvezatna je za sve osobe za koje se utvrdi da su bile u obiteljskom kontaktu ili u kontaktu, koji odgovara obiteljskom, s oboljelim ili kliconošom.
Kemoprofilaksa protiv kolere obavlja se davanjem odgovarajuće doze tetraciklina.
Lijekove za kemoprofilaksu zavodi za javno zdravstvo sami nabavljaju, te troškove kemoprofilakse naplaćuju Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje. Procjenjuje se da je godišnje potrebno primijeniti ovu kemoprofilaksu kod 0 do 50 osoba.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
2. Kemoprofilaksa protiv tuberkuloze
Kemoprofilaksa je obvezna za kategorije stanovništva prema Naputku za suzbijanje i sprečavanje tuberkuloze („Narodne novine“ broj 83/12).
Odluka o započinjanju liječenja u nadležnosti je liječnika specijalista pulmologije, koji je obradom isključio mogućnost aktivne tuberkuloze.
Kemoprofilaksa tuberkuloze obavlja se davanjem odgovarajuće doze izoniazida šest mjeseci ili neke od preporučenih kombinacija antituberkuloznih lijekova.
Lijekove za kemoprofilaksu zdravstvene ustanove koje provode liječenje tuberkuloze same nabavljaju, te troškove kemoprofilakse naplaćuju Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje. Procjenjuje se da je godišnje potrebno primijeniti ovu kemoprofilaksu kod nekoliko stotina osoba.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
3. Kemoprofilaksa protiv malarije
Kemoprofilaksa protiv malarije obvezna je za sve osobe koje odlaze u zemlje ili na područja u kojima postoji endemija malarije.
Kemoprofilaksa protiv malarije obavlja se davanjem odgovarajućih doza lijekova za kemoprofilaksu malarije, vodeći računa o rezistenciji uzročnika.
Lijekove za kemoprofilaksu zavodi za javno zdravstvo sami nabavljaju, te troškove kemoprofilakse naplaćuju izravno korisniku. Alternativno, zavodi za javno zdravstvo daju upute putnicima o uzimanju kemoprofilakse, te putnici sami nabavljaju antimalarike putem ljekarne.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
4. Kemoprofilaksa protiv streptokokne bolesti
Kemoprofilaksa protiv streptokokne bolesti provodi se davanjem potrebnih doza penicilina kroz 10 dana.
Kemoprofilaksa protiv streptokokne bolesti za osobe koje u anamnezi imaju reumatsku groznicu provodi se davanjem potrebnih doza penicilina kroz najmanje 5 godina.
Kemoprofilaksa je obvezatna:
1. za osobe koje u anamnezi imaju reumatsku groznicu;
2. kod pojave streptokokne bolesti u školama ili dječjim ustanovama prema epidemiološkoj indikaciji po prethodnoj konzultaciji s epidemiologom higijensko-epidemiološke ispostave.
U slučaju preosjetljivosti može se primijeniti neki drugi antibiotik.
Lijekove za kemoprofilaksu zdravstvene ustanove same nabavljaju, te troškove kemoprofilakse naplaćuju Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje. Procjenjuje se da je godišnje potrebno primijeniti ovu kemoprofilaksu kod nekoliiko tisuća osoba.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
5. Kemoprofilaksa protiv meningokokne bolesti
Kemoprofilaksa protiv meningokokne bolesti obvezatna je za osobe koje žive u uskom dodiru ili istom prostoru s bolesnikom. Indikaciju za kemoprofilaksu određuje epidemiolog higijensko-epidemiološke ispostave županijskog zavoda.
Kemoprofilaksa se obavlja rifampicinom kroz dva dana, ceftriaksonom ili ciprofloksacinom u jednokratnoj dozi, ili primjenom preparata kojeg je djelatnost utvrđena antibiogramom.
Lijekove za kemoprofilaksu zavodi za javno zdravstvo sami nabavljaju, te troškove kemoprofilakse naplaćuju Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje. Procjenjuje se da je godišnje potrebno primijeniti ovu kemoprofilaksu kod 200 do 500 osoba.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
6. Kemoprofilaksa protiv bolesti uzrokovane Haemophilus-om influenzae tipa b
Kemoprofilaksa protiv bolesti uzrokovane Haemophilus-om influenzae tipa b obvezna je za :
1. sve članove obitelji osobe koja je oboljela od meningitisa ili sepse uzrokovane Haemophilus-om influenzae tip b, ako u obitelji ima djece necijepljene protiv Haemophilusa influenzae tip B, a mlađe od 5 godine;
2. necijepljenu djecu i osoblje dječjeg kolektiva (jaslice, dječji vrtić) ako se unutar mjesec dana od inicijalnog slučaja pojavi novi slučaj meningitisa ili sepse uzrokovane Haemophilus-om influenzae tipa b.
Kemoprofilaksa protiv bolesti uzrokovane Haemophilus-om influenzae tip b provodi se odgovarajućim dozama rifampicina kroz četiri dana. Za kemoprofilaksu kod odraslih osoba može se upotrijebiti ciprofloksacin u jednokratnoj dozi.
Lijekove za kemoprofilaksu zavodi za javno zdravstvo sami nabavljaju, te troškove kemoprofilakse naplaćuju Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje. Procjenjuje se da je godišnje potrebno primijeniti ovu kemoprofilaksu kod 20 do 200 osoba.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
PROVEDBA IMUNIZACIJE, SEROPROFILAKSE I KEMOPROFILAKSE
Obaveznu imunizaciju iz ovog Programa obavljaju u pravilu specijalizirani epidemiološki timovi u zavodima za javno zdravstvo.
Zaštita protiv bjesnoće obavlja se isključivo u ovlaštenim antirabičnim stanicama u zavodima za javno zdravstvo.
Cijepljenje protiv žute groznice obavlja se isključivo u posebno ovlaštenim epidemiološkim ambulantama u zavodima za javno zdravstvo.
Individualna cijepljenja prema epidemiološkim indikacijama zbog putovanja u visokoendemske zemlje provode se u zavodima za javno zdravstvo.
Imunološka zaštita protiv tetanusa osoba koje su pretrpjele tetanogene ozljede obavlja se na svim mjestima odnosno na svim razinama zdravstvene zaštite koje opskrbljuju takve pacijente.
Zaštita novorođenčadi HBsAg pozitivnih majki imunoglobulinima uz prvu dozu cjepiva protiv hepatitisa B provodi se u rodilištima.
Cijepljenje osoba koje počinju raditi u zdravstvenim ustanovama koje se bave dijagnostikom i liječenjem tuberkuloze i , bolnicama za duševne bolesti, se u pravilu provodi u tim zdravstvenim ustanovama, za što se brine Povjerenstvo za bolničke infekcije, u suradnji s nadležnim epidemiologom.
Cijepljenje protiv gripe provode, osim zavoda za javno zdravstvo, svi liječnici u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, prvenstveno liječnici obiteljske medicine, te ponegdje zdravstvene ustanove putem Povjerenstva za bolničke infekcije organiziraju cijepljenje.
Cijepljenje protiv HPV-a provodi se u ordinacijama Službe za školsku i sveučilišnu medicinu u Zavodima za javno zdravstvo, te u epidemiološkim službama.
Cijepljenje protiv pneumokoka provode ordinacije primarne zdravstvene zaštite i epidemiološki timovi.
Cijepljenje protiv rota virusa se provodi u ordinacijama primarne zdravstvene zaštite ili u bolnicama, ovisno o tome gdje se dijete zatekne u vrijeme prikladno za cijepljenje.
Cijepljenje adolescenata i odraslih osoba protiv difterije, tetanusa i hripavca nakon transplantacije matičnih stanica provode zavodi za javno zdravstvo.
Prevencija teške bolesti donjeg dišnog sustava prouzrokovane infekcijom respiratornim sincicijskim virusom palivizumabom provodi se na neonatološkim, pulmološkim, pedijatrijskim i infektološkim odjelima u regionalnim centrima za primjenu palivizumaba.
Postekspozicijska zaštita od varičela imunoglobulinima za intravensku primjenu provodi se u bolnicama, a imunoglobulini za intramuskularnu primjenu mogu se primjenjivati u Zavodima za javno zdravsvo.
Indikaciju za kemoprofilaksu protiv zaraznih bolesti postavljaju i kemoprofilaksu provode specijalizirani epidemiološki timovi u zavodima za javno zdravstvo.
Godišnji pla n treba, na temelju odredbi Pravilnika o načinu provođenja imunizacije, seroprofilakse i kemoprofilakse protiv zaraznih bolesti te vlastitog dosadašnjeg iskustva o utrošenim količinama ovih preparata, sadržavati procijenjene potrebe ovih imunobioloških preparata (koji se centralno nabavljaju i distribuiraju na temelju ovog Programa), koji se nabavljaju cenralizirano putem HZZO-a:
- cjepivo protiv hepatitisa B za odrasle za obveznu imunizaciju odraslih osoba pod povećanim rizikom
- cjepivo protiv hepatitisa B za novorođenčad za obveznu imunizaciju novorođenčadi HBsAg pozitivnih majki i djece do 15 godina starosti pod povećanim rizikom
- humani hiperimuni gamaglobulin protiv hepatitisa B (HBIG) za postekspozicijsku profilaksu novorođenčadi HBsAg pozitivnih majki, djece i odraslih
- cjepivo protiv bjesnoće
- humani hiperimuni gamaglobulin protiv bjesnoće (HRIG)
- palivizumab
- cjepivo protiv trbušnog tifusa (inaktivirano, fragmenitrano) za cijepljenje osoba koje žive u zajedničkom kućanstvu s kliconošom trbušnog tifusa.
- cjepivo protiv gripe
- cjepivo protiv pneumokokne bolesti , konjugirano za cijepljenje djece i odraslih prema epidemiolo š koj indikaciji , osim ako je putovanje indikacija
- cjepivo protiv pneumokokne bolesti ( polisaharidno ) za cijepljenje prema epidemiolo š koj indikaciji , osim ako je putovanje indikacija
- cjepivo protiv rota virusa za cijepljenje dojenčadi u rizičnim skupinama
- cjepivo protiv humanog papilomavirusa
Plan obveznih imunizacija zdravstvena ustanova odnosno zdravstveni djelatnik u privatnoj praksi u onom okviru u kojem ga može provoditi donosi najkasnije do 15. siječnja tekuće godine i dostavlja ga epidemiološkoj službi zavoda za javno zdravstvo županije odnosno Grada Zagreba, koja objedinjuje sve planove obveznih imunizacija za svoje područje dostavlja plan Epidemiološkoj službi Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo do 15. veljače iste godine.
Godišnje izvješće treba sadržavati broj osoba i broj utrošenih doza (količine) imunobioloških
preparata i lijekova za kemoprofilaksu za svaki od gore navedenih preparata.
Godišnje izvješće dostavlja se epidemiološkim službama županijskih zavoda za javno zdravstvo do 1. veljače za proteklu godinu a one izvješće trebaju dostaviti Epidemiološkoj službi Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo do 1. ožujka iste godine.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Distribucija
1. Distribucija cjepiva protiv gripe, hepatitisa B, bjesnoće, pneumokokne bolesti, HPV-a te imunoglobulina protiv bjesnoće i palivizumaba za primjenu prema individualnim indikacijama; te cjepiva protiv, trbušnog tifusa, rota virusa i humani hepatitis B imunoglobulin za primjenu prema epidemiološkim indikacijama se obavlja na jednaki način kao i za cjepiva za Program masovnog cijepljenja pučanstva tj.
Središnji distributer; Medoka d.o.o. Distributeri za županije: zavodi za javno zdravstvo županija i Grada Zagreba.
2. Cjepivo protiv meningokokne bolesti, varičela/zostera, hepatitisa A, difterije, tetanusa i hripavca za adolescente i odrasle, te antitetanusni imunoglobulin zdravstvene ustanove, te zdravstveni djelatnici u privatnoj praksi, nabavljaju sami, te troškove primjene prema epidemiološkoj indikaciji naplaćuju Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje.
Lijekove za kemoprofilaksu streptokokne, meningokokne i H. influenzae tip B bolesti zavodi za javno zdravstvo nabavljaju sami, te troškove primjene prema epidemiološkoj indikaciji naplaćuju Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje.
3. Cjepivo protiv žute groznice, kolere te cjepiva za cijepljenja namijenjena putnicima u područja povećanog rizika od tih bolesti, lijekove za kemoprofilaksu malarije, zavodi za javno zdravstvo nabavljaju sami, te cijepljenje naplaćuju izravno osobi koja se cijepi.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Procjena godišnjih potreba cjepiva i imunoglobulina za 2016. godinu