Na temelju članka 12., članka 14. stavka 4., članka 23. stavka 1. i članka 27. alineje 9. Zakona o psihološkoj djelatnosti (»Narodne novine«, broj 98/19 i 18/22) i članka 12. stavka 2. Statuta Hrvatske psihološke komore (»Narodne novine«, broj 21/21, 109/22) Skupština Hrvatske psihološke komore na __ sjednici održanoj dana ____________________, donosi
PRAVILNIK
O PRIVATNOJ PSIHOLOŠKOJ PRAKSI
GLAVA I. OPĆE ODREDBE
Predmet Pravilnika
Članak 1.
(1)Ovim Pravilnikom o privatnoj psihološkoj praksi (dalje u tekstu: Pravilnik) određuju se uvjeti, način i postupak davanja odobrenja, privremene obustave obavljanja i prestanka privatne psihološke prakse.
(2)Standardi prostora i opreme kojima mora udovoljavati privatna psihološka praksaprilog su ovog Pravilnika i čine njegov sastavni dio (Prilog 1).
Rodna ravnopravnost
Članak 2.
Izrazi koji se koriste u ovom Pravilniku, a imaju rodno značenje, bez obzira jesu li korišteni u muškom ili ženskom rodu, obuhvaćaju na jednak način muški i ženski rod.
Privatna psihološka praksa
Članak 3.
(1)Privatna psihološka praksaje obavljanje psihološke djelatnosti kao samostalne profesionalne djelatnosti.
(2)Privatnu psihološku praksu može obavljati ovlašteni psiholog ili više ovlaštenih psihologa zajednički.
(3)Privatna psihološka praksa može imati jednu ili više izdvojenih jedinica.
Upisnici privatne prakse
Članak 4.
(1)Upisnik samostalne privatne psihološke prakse i upisnik zajedničke privatne psihološke prakse vodi Hrvatska psihološka komora kao službene evidencije.
(2)Privatna psihološka praksa upisuje se i briše iz odgovarajućih upisnika temeljem rješenja i drugih akata donesenih na temelju Zakona o psihološkoj djelatnosti i ovog Pravilnika.
(3)Obavljanje psihološke djelatnosti kao samostalne djelatnosti bez upisa u odgovarajući upisnik privatne prakse nije dopušteno.
(4)Rješenja kojima se privatna psihološka praksa upisuje ili briše iz odgovarajućih upisnika dostavljaju se po službenoj dužnosti nadležnom tijelu za poslove financija i nadležnom Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje.
(5)Izvaci i potvrde izdane iz upisnika iz stavka 1. ovog članka javne su isprave.
Prekogranično obavljanje djelatnosti
Članak 5.
(1)Osobe koje obavljaju privatnu psihološku praksu, sa sjedištem u državi na teritoriju Europskoga gospodarskog prostora, mogu trajno obavljati psihološku djelatnost u Republici Hrvatskoj ako se upišu u Imenik psihologa i odgovarajući upisnik privatne psihološke prakse.
(2)Osobe koje obavljaju privatnu psihološku praksu, sa sjedištem u državi na teritoriju Europskoga gospodarskog prostora, mogu obavljati psihološku djelatnost i na privremenoj ili povremenoj osnovi u Republici Hrvatskoj, bez obveze registracije sjedišta i upisa psihološke djelatnosti u odgovarajući upisnik.
Djelatnost privatne prakse i oglašavanje
Članak 6.
(1)U privatnoj psihološkoj praksi ne smije se obavljati druga djelatnost osim psihološke djelatnosti.
(2)Psihološka djelatnost u smislu stavka 1. ovog članka obuhvaća i psihoterapiju kao posebno područje psihološke djelatnosti.
(3)Ovlašteni psiholog u privatnoj psihološkoj praksi može obavljati stručne postupke za koje su potrebne specijalizirane stručne kompetencije uz uvjet odgovarajućeg dodatnog stručnog usavršavanja, a stručno zahtjevnije oblike rada za koje su potrebna specifična znanja i vještine specijalizirani za pojedino područje primijenjene psihologije uz uvjet specijalnosti u odgovarajućem području priznate rješenjem Komore.
(4)Ovlašteni psiholog djelatnost privatne psihološke prakse oglašava na način određen općim aktom Komore kojim je uređeno oglašavanje psihološke djelatnosti.
Standardi rada u privatnoj praksi
Članak 7.
(1)Na rad ovlaštenog psihologa u privatnoj psihološkoj praksi primjenjuju se standardi rada ovlaštenih psihologa u odgovarajućem području psihološke djelatnosti, osim odredaba standarda koje se odnose na standarde prostora i opreme.
(2)U slučaju dvojbe o primjeni odgovarajućih standarda rada, primjenjuju se standardi rada kojima je uređen rad ovlaštenih psihologa u području kliničke i zdravstvene psihologije.
Obveza osiguranja od odgovornosti za štetu
Članak 8.
(1)Ovlašteni psiholog koji obavlja privatnu psihološku praksu dužan je osigurati se od odgovornosti za štetu koju bi mogao počiniti trećima obavljanjem privatne psihološke prakse, osim ako je ovlašteni psiholog istovjetno osiguran od odgovornosti za štetu u drugoj državi Europskog gospodarskog prostora.
(2)Ovlašteni psiholog kojem je odobreno obavljanje privatne psihološke prakse dužan je osigurati se od odgovornosti te najkasnije u roku od osam dana od dana početka obavljanja psihološke djelatnosti dostaviti Komori dokaz o ugovorenom osiguranju od odgovornosti.
(3)Ovlašteni psiholog koji obavlja privatnu psihološku praksu dužan je uredno obnoviti osiguranje od odgovornosti te najkasnije u roku od 30 dana od dana isteka prethodno ugovorene police osiguranja dostaviti Komori dokaz o obnovljenom osiguranju od odgovornosti.
(4)Ako ovlašteni psiholog koji obavlja privatnu psihološku praksu štetu trećoj osobi počini namjerno ili iz grube nepažnje, osiguravatelj koji je nadoknadio štetu trećoj osobi ima pravo regresa prema ovlaštenom psihologu.
Naziv i natpisna ploča privatne prakse
Članak 9.
(1)Samostalna privatna psihološka praksa ispred imena ovlaštenog psihologa koji obavlja privatnu praksu mora sadržavati riječi »privatna psihološka praksa«, a može imati i odobreni naziv koji se ističe na početku.
(2)Zajednička privatna psihološka praksa ispred imena ovlaštenih psihologa koji obavljaju privatnu praksu mora sadržavati riječi »zajednička privatna psihološka praksa«, a može imati i odobreni naziv koji se ističe na početku.
(3)Na naziv privatne psihološke prakse odgovarajuće se primjenjuju odredbe Zakona o trgovačkim društvima kojima se uređuje tvrtka.
(4)Osim podataka iz stavka 1. odnosno stavka 2. ovog članka, u privatnoj praksi može se istaknuti adresa, radno vrijeme, akademski naziv, akademski stupanj, znanstveno-nastavno radno mjesto i priznata specijalnost ovlaštenog psihologa.
(5)Natpisna ploča privatne psihološke prakse ističe se pored glavnog ulaza u zgradu u kojoj se nalazi privatna psihološka praksa te sadrži podatke iz stavka 1. odnosno stavka 2. ovog članka, a može sadržavati i podatke stavka 4. ovog članka.
(6)Podatci na natpisnoj ploči mogu biti navedeni i na jezicima nacionalnih manjina, sukladno propisima o uporabi jezika i pisma nacionalnih manjina u Republici Hrvatskoj.
(7)Natpisna ploča ne smije izgledom, veličinom ili oblikom imati reklamno obilježje.
Cjenik usluga privatne prakse
Članak 10.
U prostorijama privatne psihološke prakse mora biti istaknut cjenik usluga s nedvosmislenim, jasnim, vidljivim, čitljivim i lako uočljivim cijenama usluga.
Pojmovi
Članak 11.
(1)Pojedini pojmovi u smislu ovoga Pravilnika imaju sljedeće značenje:
1.čelnik tijela je predsjednik Komore,
2.privatna praksa je privatna psihološka praksa.
(2)Ostali pojmovi koji se koriste u ovom Pravilniku imaju značenja utvrđena propisom kojim se uređuje područje psihološke djelatnosti.
GLAVA II. ODOBRENJE ZA OBAVLJANJE PRIVATNE PRAKSE
Uvjeti za obavljanje privatne prakse
Članak 12.
Ovlašteni psiholog upisati će se u odgovarajući upisnik privatne psihološke prakse ako:
-je zdravstveno sposoban za obavljanje psihološke djelatnosti,
-je potpuno poslovno sposoban,
-nema utvrđene zapreke za obavljanje privatne psihološke prakse,
-ima najmanje tri godine radnog iskustva u području psihološke djelatnosti od dana priznavanja prava na obavljanje psihološke djelatnosti,
-preuzme obvezu ugovaranja osiguranja od odgovornosti sukladno članku 8. ovog Pravilnika,
-ima priznatu odgovarajuću specijalnost ukoliko će obavljati privatnu praksu u području specijalnosti,
-raspolaže odgovarajućim prostorom i opremom propisanom ovim Pravilnikom.
Zapreke za obavljanje privatne prakse
Članak 13.
Psiholog ne može obavljati privatnu psihološku praksi u slučaju:
-prestanka prava na obavljanje psihološke djelatnosti, od dana izvršnosti rješenja o prestanku prava na obavljanje psihološke djelatnosti do dana izvršnosti rješenja o priznavanju prava na obavljanje psihološke djelatnosti,
-ispunjenja zakonom utvrđene osnove za zabranu obavljanja psihološke djelatnosti, od dana pravomoćnosti odluke suda ili drugog nadležnog tijela do dana prestanka zabrane,
-izricanja mjere privremene zabrane obavljanja psihološke djelatnosti ili mjere prestanka prava na obavljanje psihološke djelatnosti nakon obavljenog stručnog nadzora ili u disciplinskom postupku, od dana izricanja do dana isteka izrečene mjere.
Davanje odobrenja za obavljanje privatne prakse
Članak 14.
(1)Postupak davanja odobrenja za obavljanje privatne psihološke prakse je upravni postupak koji se pokreće podnošenjem zahtjeva za davanje odobrenja za obavljanje privatne psihološke prakse.
(2)Zahtjev iz stavka 1. ovog članka podnosi se na obrascu dostupnom na mrežnim stranicama Komore, a predaje se poštom preporučeno, neposredno Tajništvu Komore ili elektroničkim putem.
(3)Zahtjev iz stavka 1. ovog članka podnesen poštom preporučeno ili neposredno Tajništvu Komore podnositelj potpisuje vlastoručno, a zahtjev podnesen elektroničkim putem u elektroničkom obliku mora sadržavati kvalificirani elektronički potpis.
(4)U slučaju podnošenja zahtjeva za davanje odobrenja za obavljanje zajedničke privatne psihološke prakse, zahtjev iz stavka 1. ovog članka potpisuje podnositelj koji je ugovorom o zajedničkoj privatnoj psihološkoj praksi određen kao zajednički predstavnik.
(5)Zahtjevu iz stavka 1. ovog članka se prilaže sljedeća dokumentacija:
1.dokaz o zdravstvenoj sposobnosti,
2.dokaz o odgovarajućem radnom iskustvu u području psihološke djelatnosti,
3.dokaz o vlasništvu ili pravu korištenja odgovarajućeg prostora,
4.ugovor o zajedničkoj privatnoj psihološkoj praksi, u slučaju zajedničke privatne psihološke prakse,
5.dokaz o uplati upravne pristojbe,
6.dokaz o uplati naknade troškova postupka davanja odobrenja za obavljanje privatne psihološke prakse.
(6)Iznos naknade troškova postupka davanja odobrenja za obavljanje privatne psihološke prakse uvećava se za utvrđeni iznos naknade za svaku dodatnu izdvojenu jedinicu privatne psihološke prakse.
(7)Prilozi iz stavka 5. ovog članka dostavljaju se u izvorniku ili u javnobilježnički ovjerenoj preslici, osim ugovora o zajedničkoj privatnoj psihološkoj praksi koji mora bili javnobilježnički ovjeren.
Ugovor o zajedničkoj privatnoj praksi
Članak 15.
(1)U slučaju obavljanja privatne psihološke prakse dva ili više ovlaštenih psihologa zajednički, ovlašteni psiholozi mogu psihološku djelatnost obavljati u zajedničkoj privatnoj psihološkoj praksi, o čemu sklapaju ugovor o zajedničkoj privatnoj psihološkoj praksi.
(2)Ugovor iz stavka 1. ovog članka mora sadržavati:
-naziv zajedničke privatne psihološke prakse, u slučaju da se predlaže,
-adresu sjedišta privatne prakse,
-odredbe o uređenju međusobnih odnosa ovlaštenih psihologa,
-određenje ovlaštenog psihologa koji je ovlašten podnositi zahtjeve vezane uz statusne promjene (zajednički predstavnik), osim statusnih promjena koje se odnose na druge ovlaštene psihologe u zajedničkoj privatnoj psihološkoj praksi.
Odlučivanje o zahtjevu za davanje odobrenja za obavljanje privatne prakse
Članak 16.
(1) Ukoliko podnositelj zahtjeva nije dostavio svu potrebnu dokumentaciju iz članka 14. stavka 5. ili istu nije dostavio u obliku iz članka 14. stavka 7. ovog Pravilnika, čelnik tijela će pozvati zaključkom podnositelja zahtjeva da u primjerenom roku dopuni zahtjev.
(2)Ukoliko podnositelj zahtjeva ne postupi po zaključku iz stavka 1. ovog članka u za to ostavljenom roku, čelnik tijela će rješenjem odbaciti zahtjev za davanje odobrenja za obavljanje privatne psihološke prakse.
(3)Temeljem zaprimljenog zahtjeva, a po utvrđenom ispunjenju uvjeta iz članka 12. stavka 1. podtočke 1. do 6. ovog Pravilnika, čelnik tijela zaključkom određuje provođenje uvida u prostor i opremu.
(4)Zaključak iz stavka 3. ovog članka sadržava ime provoditelja uvida u prostor i opremu i druge podatke koji mogu biti važni za nesmetano provođenje uvida u prostor i opremu.
(5)Ukoliko se zapisnikom o pregledu prostora i opreme, provedenom na temelju zaključka iz stavka 3. ovog članka, utvrdi da prostor i oprema za privatnu psihološku praksu ne odgovaraju uvjetima utvrđenim ovim Pravilnikom, čelnik tijela pozvati će zaključkom podnositelja zahtjeva da u primjerenom roku osigura drugi odgovarajući prostor i opremu ili da otkloni nedostatke predloženog prostora i opreme.
(6)Ukoliko podnositelj zahtjeva ne postupi po zaključku iz stavka 5. ovog članka u za to ostavljenom roku, čelnik tijela će rješenjem odbaciti zahtjev za priznavanje prava na obavljanje psihološke djelatnosti.
(7)Ukoliko podnositelj zahtjeva ne ispunjava koji od uvjeta iz članka 12. stavka 1. podtočke 1. do 6. ovog Pravilnika, čelnik tijela će rješenjem odbiti zahtjev za davanje odobrenja za obavljanje privatne psihološke prakse.
(8)Ukoliko podnositelj zahtjeva ispunjava sve uvjete iz članka 12. stavka 1. podtočke 1. do 6. ovog Pravilnika te se zapisnikom o pregledu prostora, provedenom na temelju zaključka iz stavka 5. ovog članka, utvrdi da prostor i oprema za privatnu psihološku praksu odgovaraju uvjetima utvrđenim ovim Pravilnikom, čelnik tijela donosi rješenje kojim se podnositelju zahtjeva odobrava davanje odobrenja za obavljanje privatne psihološke prakse.
(9)Rješenje iz stavaka 8. ovog članka čelnik tijela donosi u roku od 30 dana od dana provođenja uvida u prostor kojim je utvrđeno da prostor i oprema za privatnu psihološku praksu odgovaraju uvjetima utvrđenim ovim Pravilnikom.
(10)Protiv rješenja iz stavaka 1., 6., 7. i 8. ovog članka može se izjaviti žalba ministarstvu nadležnom za poslove socijalne skrbi.
Rješenje o davanju odobrenja za obavljanje privatne prakse
Članak 17.
Rješenje iz članka 16. stavka 9. ovog Pravilnika sadržava:
-osobne podatke ovlaštenog psihologa odnosno ovlaštenih psihologa u slučaju zajedničke privatne psihološke prakse (ime, prezime, akademski naziv, OIB, članski broj),
-naziv privatne psihološke prakse odnosno zajedničke privatne psihološke prakse, u slučaju da je predložen,
-adresu sjedišta privatne prakse i adresu jedne ili više izdvojenih jedinica, u slučaju da su uspostavljene,
-broj s kojim se privatna psihološka praksa upisuje u odgovarajući upisnik privatne psihološke prakse,
-dodijeljeni matični broj (MB),
-klasifikacijsku oznaku djelatnosti (NKD),
-datum početka obavljanja privatne psihološke prakse i
-datum upisa u odgovarajući upisnik privatne psihološke prakse.
GLAVA III. PRIVREMENA OBUSTAVA I PRESTANAK PRIVATNE PRAKSE
Poglavlje I. PRIVREMENA OBUSTAVA I PONOVNI POČETAK OBAVLJANJA PRIVATNE PRAKSE
Odjeljak I. Privremena obustava privatne prakse
Privremena obustava privatne prakse na zahtjev ovlaštenog psihologa
Članak 18.
Psiholog koji zbog vojne obveze, rodiljnog, roditeljskog ili posvojiteljskog dopusta, dopusta zbog njege djeteta s teškoćama u razvoju, bolesti ili drugog opravdanog razloga neće obavljati psihološku djelatnost u privatnoj psihološkoj praksi duže od mjesec dana može od Komore zatražiti privremenu obustavu privatne psihološke praske.
Zahtjev za privremenu obustavu privatne prakse
Članak 19.
(1)Postupak privremene obustave obavljanja privatne psihološke prakse je upravni postupak koji se pokreće podnošenjem zahtjeva za privremenu obustavu obavljanja privatne psihološke prakse.
(2)Zahtjev iz stavka 1. ovog članka podnosi se najkasnije u roku od 30 dana od dana nastanka okolnosti iz članka 18. ovog Pravilnika.
(3)Zahtjev iz stavka 1. ovog članka podnosi se na obrascu dostupnom na mrežnim stranicama Komore, a predaje se poštom preporučeno, neposredno Tajništvu Komore ili elektroničkim putem.
(4)Zahtjev iz stavka 1. ovog članka podnesen poštom preporučeno ili neposredno Tajništvu Komore podnositelj potpisuje vlastoručno, a zahtjev podnesen elektroničkim putem u elektroničkom obliku mora sadržavati kvalificirani elektronički potpis.
(5)Zahtjevu iz stavka 1. ovog članka se prilaže sljedeća dokumentacija:
1.dokaz o okolnosti iz članka 18. ovog Pravilnika,
2.dokaz o uplati upravne pristojbe,
3.dokaz o uplati naknade za evidentiranje statusnih promjena u upisniku privatne psihološke prakse.
Odlučivanje o zahtjevu za privremenu obustavu privatne prakse
Članak 20.
(1) Ukoliko podnositelj zahtjeva nije dostavio svu potrebnu dokumentaciju iz članka 19. stavka 5. čelnik tijela će pozvati zaključkom podnositelja zahtjeva da u primjerenom roku dopuni zahtjev.
(2) Ukoliko podnositelj zahtjeva ne postupi po zaključku iz stavka 1. ovog članka u za to ostavljenom roku, čelnik tijela će rješenjem odbaciti zahtjev za privremenu obustavu obavljanja privatne psihološke prakse.
(3)Podnositelju zahtjeva koji ispunjava uvjete za privremenu obustavu čelnik tijela rješenjem odobrava privremenu obustavu psihološke djelatnosti u privatnoj psihološkoj praksi.
(4)Rješenje iz stavka 3. ovog članka čelnik tijela donosi u roku od 30 dana od podnošenja urednog zahtjeva.
(5)Podnositelju zahtjeva koji ne ispunjava uvjete za privremenu obustavu čelnik tijela rješenjem odbija privremenu obustavu psihološke djelatnosti u privatnoj psihološkoj praksi.
(6)Protiv rješenja iz stavka 4. i 5. ovog članka može se izjaviti žalba ministarstvu nadležnom za poslove socijalne skrbi.
Privremena obustava privatne prakse po službenoj dužnosti
Članak 21.
(1)Privatna psihološka praksa privremeno se obustavlja po službenoj dužnosti u slučaju:
-izricanja ovlaštenom psihologu mjere privremene zabrane obavljanja psihološke djelatnosti nakon obavljenog stručnog nadzora ili u disciplinskom postupku, na vrijeme određeno u disciplinskom postupku ili u postupku stručnog nadzora,
-ispunjenja zakonom utvrđene osnove za zabranu obavljanja psihološke djelatnosti, od dana pravomoćnosti odluke suda ili drugog nadležnog tijela do dana prestanka zabrane.
(2)U slučajevima iz stavka 1. ovog članka rješenje o privremenoj obustavi privatne psihološke prakse donosi čelnik tijela.
(3)Protiv rješenja iz stavka 2. ovog članka može se izjaviti žalba ministarstvu nadležnom za poslove socijalne skrbi.
Odjeljak II. Ponovni početak obavljanja privatne prakse
Obavijest o ponovnom početku obavljanja privatne prakse
Članak 22.
Osim u slučaju kada je istek privremene obustave obavljanja privatne psihološke prakse određen rješenjem iz članka 20. stavka 3. ovog Pravilnika, danom ponovnog početka obavljanja privatne prakse, o ponovnom početku obavljanja privatne psihološke prakse nakon privremene obustave na zahtjev ovlaštenog psihologa, ovlašteni psiholog dužan je pisano izvijestiti Komoru najkasnije u roku od osam dana nakon prestanka okolnosti koja predstavlja osnovu privremene obustave obavljanja privatne psihološke prakse.
Rješenje o ponovnom početku obavljanja privatne prakse
Članak 23.
(1)O ponovnom početku obavljanja privatne psihološke prakse na temelju obavijesti iz članka 22. ovog Pravilnika, čelnik tijela donosi rješenje u roku od osam dana od dostave obavijesti.
(2)O ponovnom početku obavljanja privatne psihološke prakse nakon privremene obustave iz članka 21. stavka 1. ovog Pravilnika, čelnik tijela po službenoj dužnosti donosi rješenje u roku od osam dana od prestanka mjere privremene zabrane obavljanja psihološke djelatnosti.
(3)Protiv rješenja iz stavaka 1. i 2. ovog članka može se izjaviti žalba ministarstvu nadležnom za poslove socijalne skrbi.
Poglavlje II. PRESTANAK PRIVATNE PRAKSE
Prestanak privatne prakse
Članak 24.
Ovlašteni psiholog brisat će se iz odgovarajućeg upisnika privatne psihološke prakse:
-na vlastiti zahtjev (odjava),
-ako mu prestane pravo na obavljanje psihološke djelatnosti,
-ako se naknadno utvrdi da nisu ispunjeni uvjeti iz članka 12. stavka 1. ovog Pravilnika,
-ako u roku iz članka 8. stavka 2. ovog Pravilnika ne dostavi dokaz o ugovorenom osiguranju od odgovornostiodnosno u roku iz članka 8. stavka 3. ovog Pravilnika dokaz o obnovljenom osiguranju od odgovornosti,
-ako je obavljanje privatne psihološke prakse obustavljeno u neprekidnom trajanju od najmanje tri godine,
-ako u privatnoj psihološkoj praksi obavlja drugu djelatnost osim psihološke ili oglašava obavljanje djelatnosti protivno općem aktu Komore kojim je uređeno oglašavanje psihološke djelatnosti,
-prestane raspolagati odgovarajućim prostorom i opremom.
Odjava privatne prakse
Članak 25.
(1)Postupak odjave privatne psihološke prakse je upravni postupak koji se pokreće podnošenjem zahtjeva za odjavu privatne psihološke prakse.
(2)Zahtjev iz stavka 1. ovog članka podnosi se na obrascu dostupnom na mrežnim stranicama Komore, a predaje se poštom preporučeno, neposredno Tajništvu Komore ili elektroničkim putem.
(3)Zahtjev iz stavka 1. ovog članka podnesen poštom preporučeno ili neposredno Tajništvu Komore podnositelj potpisuje vlastoručno, a zahtjev podnesen elektroničkim putem u elektroničkom obliku mora sadržavati kvalificirani elektronički potpis.
(4)Zahtjevu iz stavka 1. ovog članka prilaže se:
1.dokaz o uplati upravne pristojbe,
2.dokaz o uplati naknade troškova postupka odjave privatne psihološke prakse.
Odlučivanje o zahtjevu za odjavu privatne prakse
Članak 26.
(1) Ukoliko podnositelj zahtjeva nije dostavio svu potrebnu dokumentaciju iz članka 4. stavka 1. čelnik tijela će pozvati zaključkom podnositelja zahtjeva da u primjerenom roku dopuni zahtjev.
(2) Ukoliko podnositelj zahtjeva ne postupi po zaključku iz stavka 1. ovog članka u za to ostavljenom roku, čelnik tijela će rješenjem odbaciti zahtjev za odjavu privatne psihološke prakse.
(3)Podnositelju zahtjeva koji ispunjava uvjete za odjavu čelnik tijela rješenjem odobrava odjavu privatne psihološke prakse.
(4)Rješenje iz stavka 3. ovog članka čelnik tijela donosi u roku od 30 dana od podnošenja urednog zahtjeva.
(5)Podnositelju zahtjeva koji ne ispunjava uvjete za odjavu čelnik tijela rješenjem odbija odjavu privatne psihološke prakse.
(6)Protiv rješenja iz stavaka 3. i 5. ovog članka može se izjaviti žalba ministarstvu nadležnom za poslove socijalne skrbi.
Prestanak privatne prakse po službenoj dužnosti
Članak 27.
(1)U slučajevima iz članka 24. stavka 1. podtočke 2. do 7. ovog Pravilnika rješenje o prestanku privatne psihološke prakse donosi čelnik tijela.
(2)Protiv rješenja iz stavka 1. ovog članka može se izjaviti žalba ministarstvu nadležnom za poslove socijalne skrbi.
Rješenje o prestanku privatne prakse
Članak 28.
Rješenje iz članka 26. stavka 3. i članka 27. stavka 1. ovog Pravilnika sadržava:
◊datum prestanka privatne psihološke prakse i
◊datum brisanja iz odgovarajućeg upisnika privatne psihološke prakse.
GLAVA IV. STATUSNE PROMJENE
Upis statusne promjene
Članak 29.
(1)Upis statusne promjene u odgovarajućem upisniku privatne psihološke prakse provodi se radi:
-promjene osobnih podataka ovlaštenog psihologa,
-prijenosa privatne psihološke prakse na drugog ovlaštenog psihologa, upisa dodatnog ovlaštenog psihologa u samostalnoj ili zajedničkoj privatnoj psihološkoj praksi ili brisanja ovlaštenog psihologa u zajedničkoj privatnoj psihološkoj praksi,
-upisa, promjene ili brisanja naziva privatne psihološke prakse,
-promjene adrese sjedišta privatne prakse,
-upisa, promjene ili brisanja adrese jedne ili više izdvojenih jedinica.
(2)Upis statusne promjene iz stavka 1. ovog članka u odgovarajućem upisniku privatne psihološke prakse provodi se na zahtjev ovlaštenog psihologa.
(3)Zahtjev za upis statusne promjene iz stavka 1. ovog članka ovlašteni psiholog dužan je podnijeti najkasnije u roku od osam dana od dana nastanka okolnosti koja predstavlja osnovu za upis statusne promjene.
(4)Na postupak upisa statusne promjene odgovarajuće se primjenjuju odredbe ovog Pravilnika kojima je uređen postupak davanja odobrenja za obavljanje privatne psihološke prakse, uključujući provođenje uvida u prostor i opremu, odnosno odredbe kojima je uređen postupak brisanja privatne psihološke prakse.
Nastavak privatne prakse
Članak 30.
Privatna psihološka praksa se nastavlja, u istom ili drugom odgovarajućem upisniku privatne prakse, i u slučajevima statusnih promjena koje uključuju promjenu broja ovlaštenih psihologa u samostalnoj ili zajedničkoj privatnoj psihološkoj praksi.
GLAVA V. PROVODITELJI UVIDA U PROSTOR I OPREMU PRIVATNE PSIHOLOŠKE PRAKSE
Provoditelji uvida
Članak 31.
(1)Uvid u prostor i opremu privatne psihološke prakse provode provoditelji imenovani na Listu provoditelja uvida u prostor i opremu privatne psihološke prakse.
(2)Iznimno od odredbe stavka 1. ovog članka, uvid u prostor i opremu može provesti i ovlašteni psiholog imenovan na Listu provoditelja stručnog nadzora ili radnik u Tajništvu Komore.
Provoditelje Lista provoditelja
Članak 32.
(1)Provoditelje na Listu provoditelja odlukom imenuje Upravni odbor.
(2)Provoditeljem na Listi provoditelja može biti imenovan ovlašteni psiholog, za kojeg ne postoje zapreke za obavljanje poslova provoditelja, koji od dana priznavanja prava na obavljanje psihološke djelatnosti ima najmanje pet godina radnog iskustva u struci.
(3)Ovlašteni psiholozi mogu se prijaviti na Listu provoditelja samoinicijativno ili na poziv Komore.
Zapreke za obavljanje poslova provoditelja
Članak 33.
(1)Provoditelj ne može obavljati poslove provoditelja uvida u prostor i opremu privatne psihološke prakse u slučaju:
-prestanka prava na obavljanje psihološke djelatnosti, od dana izvršnosti rješenja o prestanku prava na obavljanje psihološke djelatnosti do dana izvršnosti rješenja o priznavanju prava na obavljanje psihološke djelatnosti,
-zabrane obavljanja psihološke djelatnosti, od dana pravomoćnosti odluke nadležnog suda ili drugog nadležnog tijela do dana prestanka zabrane,
-izricanja disciplinske mjere za disciplinsku povredu, od dana izvršnosti odluke disciplinskog tijela do dana prestanka pravnih posljedica izrečene disciplinske mjere,
-utvrđivanja povrede Etičkog kodeksa psihološke djelatnosti, od dana dostave akta Etičkog odbora do dana prestanka pravnih posljedica utvrđene povrede,
-izricanja mjere privremene zabrane obavljanja psihološke djelatnosti ili mjere prestanka prava na obavljanje psihološke djelatnosti nakon obavljenog stručnog nadzora ili u disciplinskom postupku, od dana izricanja do dana isteka izrečene mjere.
(2) U ostalim slučajevima provoditelj ne može obavljati poslove provoditelja uvida u prostor i opremu privatne psihološke prakse od dana dostave odluke o brisanju s Liste provoditelja.
Brisanje s Liste provoditelja
Članak 34.
(1)Provoditelja se briše s Liste provoditelja u slučaju:
-vlastitog zahtjeva,
-nastanka okolnosti iz članka 33 stavka 1. ovog Pravilnika, danom nastupanja zapreka za obavljanje poslova provoditelja,
-drugih opravdanih okolnosti koje ukazuju da provoditelj krši preuzete obveze ili da povjerene poslove ne obavlja zadovoljavajuće.
(2)U ostalim slučajevima iz stavka 1. ovog članka provoditelja se briše s Liste provoditelja danom nastanka okolnosti ili drugim danom koji odredi Upravni odbor odlukom o brisanju provoditelja s Liste provoditelja.
(3) Odluku o brisanju provoditelja s Liste provoditelja donosi Upravni odbor po službenoj dužnosti.
VI. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Donošenje provedbenih akata
Članak 35.
Upravni odbor će u roku od 90 dana od dana stupanja na snagu ovog Pravilnika:
-iz reda postojećih provoditelja, imenovati provoditelje uvida u prostor i opremu privatne psihološke prakse na Listu provoditelja,
-raspisati javni poziv za provoditelje uvida u prostor i opremu privatne psihološke prakse.
Primjena odredaba Pravilnika na postupke u tijeku
Članak 36.
Postupci davanja odobrenja, privremene obustave i prestanka privatne psihološke prakse dovršit će se prema odredbama Pravilnika koji je bio na snazi u vrijeme pokretanja postupka
Primjena odredaba Pravilnika na zatečene privatne prakse
Članak 37.
Privatne psihološke prakse osnovane prije stupanja na snagu ovog Pravilnika nastavljaju s radom u postojećem prostoru, a dužni su uskladiti opremu s odredbama ovog Pravilnika u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu.
Prestanak važenja općih akata
Članak 38.
Danom stupanja na snagu ovog Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o izdavanju i oduzimanju odobrenja za privatnu praksu broj: 013-03/2-2006 od 27. veljače 2006. godine.
Stupanje na snagu Pravilnika
Članak 39.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu 01. srpnja 2024. godine.
KLASA:
URBROJ:
Zagreb ___________________. godine.
PREDSJEDNIK
HRVATSKE PSIHOLOŠKE KOMORE
Dejvid Zombori
PRILOG 1
STANDARDI
PROSTORA I OPREME U PRIVATNOJ PSIHOLOŠKOJ PRAKSI
Građevina u kojoj se nalazi privatna praksa
Članak 1.
(1)Građevina u kojoj se nalazi privatna psihološka praksa mora ispunjavati temeljne zahtjeve za građevinu i druge uvjete uređene propisima o prostornom uređenju i gradnji uključujući uvjetima određenim posebnim propisom o osiguranju pristupačnosti građevina osobama s invaliditetom i smanjene pokretljivosti.
(2)Privatna praksa mora biti smještena u poslovnom prostoru, a koji se može nalaziti u stambenoj ili stambeno-poslovnoj zgradi, koja svojim vanjskim i unutarnjim stanjem neće bitno odstupati od uobičajenog poslovnog prostora namijenjenog za obavljanje državne ili javne službe.
(3)Privatna praksa ne smije biti smještena u zgradi koja bi po svom izgledu, odnosno djelatnostima koje se u njoj obavljaju mogla dovesti u pitanje ugled psihološke profesije.
Prostorni uvjeti
Članak 2.
(1)Privatna praksa mora imati prostoriju za individualni rad, čekaonicu i sanitarni čvor, a privatna praksa u kojoj se provode grupna psihološka testiranja ili savjetovanja mora imati prostoriju za grupna psihološka testiranja i grupna savjetovanja (radionice).
(2)Prostorija za individualni rad s korisnicima psiholoških usluga ne smije biti manja od 10 m2 te rad mora biti organiziran na način da za vrijeme rada ovlaštenog psihologa s korisnikom psiholoških usluga prostor ne smije koristiti druga osoba.
(3)Prostorija za grupna psihološka testiranja i grupna savjetovanja (radionice) ne smije biti manja od 20 m2 odnosno 1 m2 po svakom korisniku psiholoških usluga uz 6 m2 za ovlaštenog psihologa.
(4)Sanitarni čvor mora imati umivaonik ili predprostor u kojem se nalazi umivaonik s toplom i hladnom vodom.
(5)Prostorije koje čine privatnu praksu ne mogu se koristiti za stambene namjene, a prostorija za individualni rad s korisnicima psiholoških usluga ni za koje druge namjene osim psihološke djelatnosti.
(6)Prostorije u kojima je smještena privatna praksa moraju činiti posebnu građevinsku cjelinu s odvojenim ulazom, a iznimno se može odobriti obavljanje privatne prakse i u slučajevima kada su prostorije koje čine privatnu praksu funkcionalno povezane unutar iste građevine.
(1)Prostorije koje čine privatnu psihološku praksu moraju biti ravnomjerno grijane i hlađene te ispunjavati odgovarajuće tehničke i higijenske uvijete sukladno posebnim propisima.
(2)Prostorije koje čine privatnu psihološku praksu moraju biti građevinski izvedene tako da se mogu efikasno i brzo provjetriti, a u prostorijama s nedovoljnim prirodnim prozračivanjem, potrebno je osigurati umjetnu ventilaciju.
(3)Prostorije koje čine privatnu psihološku praksu moraju biti uredne, čiste i opskrbljene protupožarnim uređajima i sredstvima, prema propisima koji uređuju protupožarnu zaštitu.
(4)Prostorije za rad s korisnicima psiholoških usluga moraju biti osvijetljene prirodnim svjetlom, a ukoliko nije moguće osigurati prirodni izvor svjetlosti u ukupnoj površini, prostorije moraju biti ravnomjerno osvijetljene umjetnom rasvjetom jačine 70-100 luksa.
(5)Prostorija u kojoj se provodi individualno psihološko profesionalno savjetovanje mora biti primjereno zvučno izolirana tako da omogućavati neometanu komunikaciju psihologa i korisnika psiholoških usluga te da osigurava diskreciju i zaštitu privatnosti sukladno posebnim propisima i Etičkom kodeksu psihološke djelatnosti.
Tehnička oprema privatne prakse
Članak 4.
(1)Čekaonica mora biti opremljena stolcima i garderobnim vješalicama za korisnike psiholoških usluga.
(2)Sanitarni čvor mora biti opremljen tekućim sapunom, dezinficijensom te ručnicima za jednokratnu uporabu odnosno sušilom za ruke.
(3)Prostorija za individualni rad s korisnicima psiholoških usluga mora biti opremljena obveznom tehničkom opremom:
-radni stol i stolac za psihologa, korisnika psiholoških usluga i pratitelja (roditelja, zakonskog skrbnika i dr.),
-ormar sa zaštitnom bravom za pohranu psihološke dokumentacije, psihodijagnostičkih sredstava i pribora,
-računalo,
-pisač,
-telefon,
-internetska veza.
(4)Prostorija za grupna psihološka testiranja i grupna savjetovanja (radionice) mora biti opremljena obveznom tehničkom opremom:
-stol i stolac za psihologa i korisnike psiholoških usluga odnosno sudionike,
-pregradne stijene između stolova za testiranje, po potrebi.
(5)U slučaju psihološke prakse u kojoj se obavlja djelatnost psihologije dječje dobi, prostorije za rad s korisnicima psiholoških usluga moraju biti opremljene dodatnom tehničkom opremom:
-mali stol i stolac za predškolsko dijete,
-police za pohranu igračaka i didaktičkog materijala.
(6)Tehnička oprema iz stavka 6. ovoga članka mora biti funkcionalna, stabilna i od kvalitetnog materijala, a sve prostorije i oprema kojima se koriste ili kojima imaju pristup djeca, moraju biti sigurni za upotrebu i ne smiju predstavljati opasnost.
Osnovna psihodijagnostička sredstava
Članak 5.
Za rad ovlaštenog psihologa u privatnoj praksi moraju biti osigurana psihodijagnostička sredstva prikladna za procjenu općih i specifičnih faktora inteligencije, kognitivnih sposobnosti, ličnosti i psihopatoloških odstupanja, razvojni testovi, profesionalnih interesa, a po potrebi osiguravaju se i druga psihodijagnostička sredstava ovisno o dobi i karakteristikama pojedinaca ili skupina (upitnici radnih vrijednosti, testovi opće informiranosti i dr.).
Izdvojena jedinica
Članak 6.
Na izdvojenu jedinicu privatne psihološke prakse odgovarajuće se primjenjuju standardi prostora i opreme kojima mora udovoljavati privatna psihološka praksa.
HRVATSKA PSIHOLOŠKA KOMORA
Na temelju članka 12., članka 14. stavka 4., članka 23. stavka 1. i članka 27. alineje 9. Zakona o psihološkoj djelatnosti (»Narodne novine«, broj 98/19 i 18/22) i članka 12. stavka 2. Statuta Hrvatske psihološke komore (»Narodne novine«, broj 21/21, 109/22) Skupština Hrvatske psihološke komore na __ sjednici održanoj dana ____________________, donosi
PRAVILNIK
O PRIVATNOJ PSIHOLOŠKOJ PRAKSI
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
GLAVA I. OPĆE ODREDBE
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Predmet Pravilnika
Članak 1.
(1) Ovim Pravilnikom o privatnoj psihološkoj praksi (dalje u tekstu: Pravilnik) određuju se uvjeti, način i postupak davanja odobrenja, privremene obustave obavljanja i prestanka privatne psihološke prakse.
(2) Standardi prostora i opreme kojima mora udovoljavati privatna psihološka praksa prilog su ovog Pravilnika i čine njegov sastavni dio (Prilog 1).
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Rodna ravnopravnost
Članak 2.
Izrazi koji se koriste u ovom Pravilniku, a imaju rodno značenje, bez obzira jesu li korišteni u muškom ili ženskom rodu, obuhvaćaju na jednak način muški i ženski rod.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Privatna psihološka praksa
Članak 3.
(1) Privatna psihološka praksa je obavljanje psihološke djelatnosti kao samostalne profesionalne djelatnosti.
(2) Privatnu psihološku praksu može obavljati ovlašteni psiholog ili više ovlaštenih psihologa zajednički.
(3) Privatna psihološka praksa može imati jednu ili više izdvojenih jedinica.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Upisnici privatne prakse
Članak 4.
(1) Upisnik samostalne privatne psihološke prakse i upisnik zajedničke privatne psihološke prakse vodi Hrvatska psihološka komora kao službene evidencije.
(2) Privatna psihološka praksa upisuje se i briše iz odgovarajućih upisnika temeljem rješenja i drugih akata donesenih na temelju Zakona o psihološkoj djelatnosti i ovog Pravilnika.
(3) Obavljanje psihološke djelatnosti kao samostalne djelatnosti bez upisa u odgovarajući upisnik privatne prakse nije dopušteno.
(4) Rješenja kojima se privatna psihološka praksa upisuje ili briše iz odgovarajućih upisnika dostavljaju se po službenoj dužnosti nadležnom tijelu za poslove financija i nadležnom Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje.
(5) Izvaci i potvrde izdane iz upisnika iz stavka 1. ovog članka javne su isprave.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Prekogranično obavljanje djelatnosti
Članak 5.
(1) Osobe koje obavljaju privatnu psihološku praksu, sa sjedištem u državi na teritoriju Europskoga gospodarskog prostora, mogu trajno obavljati psihološku djelatnost u Republici Hrvatskoj ako se upišu u Imenik psihologa i odgovarajući upisnik privatne psihološke prakse.
(2) Osobe koje obavljaju privatnu psihološku praksu, sa sjedištem u državi na teritoriju Europskoga gospodarskog prostora, mogu obavljati psihološku djelatnost i na privremenoj ili povremenoj osnovi u Republici Hrvatskoj, bez obveze registracije sjedišta i upisa psihološke djelatnosti u odgovarajući upisnik.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Djelatnost privatne prakse i oglašavanje
Članak 6.
(1) U privatnoj psihološkoj praksi ne smije se obavljati druga djelatnost osim psihološke djelatnosti.
(2) Psihološka djelatnost u smislu stavka 1. ovog članka obuhvaća i psihoterapiju kao posebno područje psihološke djelatnosti.
(3) Ovlašteni psiholog u privatnoj psihološkoj praksi može obavljati stručne postupke za koje su potrebne specijalizirane stručne kompetencije uz uvjet odgovarajućeg dodatnog stručnog usavršavanja, a stručno zahtjevnije oblike rada za koje su potrebna specifična znanja i vještine specijalizirani za pojedino područje primijenjene psihologije uz uvjet specijalnosti u odgovarajućem području priznate rješenjem Komore.
(4) Ovlašteni psiholog djelatnost privatne psihološke prakse oglašava na način određen općim aktom Komore kojim je uređeno oglašavanje psihološke djelatnosti.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Standardi rada u privatnoj praksi
Članak 7.
(1) Na rad ovlaštenog psihologa u privatnoj psihološkoj praksi primjenjuju se standardi rada ovlaštenih psihologa u odgovarajućem području psihološke djelatnosti, osim odredaba standarda koje se odnose na standarde prostora i opreme.
(2) U slučaju dvojbe o primjeni odgovarajućih standarda rada, primjenjuju se standardi rada kojima je uređen rad ovlaštenih psihologa u području kliničke i zdravstvene psihologije.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Obveza osiguranja od odgovornosti za štetu
Članak 8.
(1) Ovlašteni psiholog koji obavlja privatnu psihološku praksu dužan je osigurati se od odgovornosti za štetu koju bi mogao počiniti trećima obavljanjem privatne psihološke prakse, osim ako je ovlašteni psiholog istovjetno osiguran od odgovornosti za štetu u drugoj državi Europskog gospodarskog prostora.
(2) Ovlašteni psiholog kojem je odobreno obavljanje privatne psihološke prakse dužan je osigurati se od odgovornosti te najkasnije u roku od osam dana od dana početka obavljanja psihološke djelatnosti dostaviti Komori dokaz o ugovorenom osiguranju od odgovornosti.
(3) Ovlašteni psiholog koji obavlja privatnu psihološku praksu dužan je uredno obnoviti osiguranje od odgovornosti te najkasnije u roku od 30 dana od dana isteka prethodno ugovorene police osiguranja dostaviti Komori dokaz o obnovljenom osiguranju od odgovornosti.
(4) Ako ovlašteni psiholog koji obavlja privatnu psihološku praksu štetu trećoj osobi počini namjerno ili iz grube nepažnje, osiguravatelj koji je nadoknadio štetu trećoj osobi ima pravo regresa prema ovlaštenom psihologu.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Naziv i natpisna ploča privatne prakse
Članak 9.
(1) Samostalna privatna psihološka praksa ispred imena ovlaštenog psihologa koji obavlja privatnu praksu mora sadržavati riječi »privatna psihološka praksa« , a može imati i odobreni naziv koji se ističe na početku.
(2) Zajednička privatna psihološka praksa ispred imena ovlaštenih psihologa koji obavljaju privatnu praksu mora sadržavati riječi »zajednička privatna psihološka praksa« , a može imati i odobreni naziv koji se ističe na početku.
(3) Na naziv privatne psihološke prakse odgovarajuće se primjenjuju odredbe Zakona o trgovačkim društvima kojima se uređuje tvrtka.
(4) Osim podataka iz stavka 1. odnosno stavka 2. ovog članka, u privatnoj praksi može se istaknuti adresa, radno vrijeme, akademski naziv, akademski stupanj, znanstveno-nastavno radno mjesto i priznata specijalnost ovlaštenog psihologa.
(5) Natpisna ploča privatne psihološke prakse ističe se pored glavnog ulaza u zgradu u kojoj se nalazi privatna psihološka praksa te sadrži podatke iz stavka 1. odnosno stavka 2. ovog članka, a može sadržavati i podatke stavka 4. ovog članka.
(6) Podatci na natpisnoj ploči mogu biti navedeni i na jezicima nacionalnih manjina, sukladno propisima o uporabi jezika i pisma nacionalnih manjina u Republici Hrvatskoj.
(7) Natpisna ploča ne smije izgledom, veličinom ili oblikom imati reklamno obilježje.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Cjenik usluga privatne prakse
Članak 10.
U prostorijama privatne psihološke prakse mora biti istaknut cjenik usluga s nedvosmislenim, jasnim, vidljivim, čitljivim i lako uočljivim cijenama usluga.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Pojmovi
Članak 11.
(1) Pojedini pojmovi u smislu ovoga Pravilnika imaju sljedeće značenje:
1. čelnik tijela je predsjednik Komore,
2. privatna praksa je privatna psihološka praksa.
(2) Ostali pojmovi koji se koriste u ovom Pravilniku imaju značenja utvrđena propisom kojim se uređuje područje psihološke djelatnosti.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
GLAVA II. ODOBRENJE ZA OBAVLJANJE PRIVATNE PRAKSE
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Uvjeti za obavljanje privatne prakse
Članak 12.
Ovlašteni psiholog upisati će se u odgovarajući upisnik privatne psihološke prakse ako:
- je zdravstveno sposoban za obavljanje psihološke djelatnosti,
- je potpuno poslovno sposoban,
- nema utvrđene zapreke za obavljanje privatne psihološke prakse,
- ima najmanje tri godine radnog iskustva u području psihološke djelatnosti od dana priznavanja prava na obavljanje psihološke djelatnosti,
- preuzme obvezu ugovaranja osiguranja od odgovornosti sukladno članku 8. ovog Pravilnika,
- ima priznatu odgovarajuću specijalnost ukoliko će obavljati privatnu praksu u području specijalnosti,
- raspolaže odgovarajućim prostorom i opremom propisanom ovim Pravilnikom.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Zapreke za obavljanje privatne prakse
Članak 13.
Psiholog ne može obavljati privatnu psihološku praksi u slučaju:
- prestanka prava na obavljanje psihološke djelatnosti, od dana izvršnosti rješenja o prestanku prava na obavljanje psihološke djelatnosti do dana izvršnosti rješenja o priznavanju prava na obavljanje psihološke djelatnosti,
- ispunjenja zakonom utvrđene osnove za zabranu obavljanja psihološke djelatnosti, od dana pravomoćnosti odluke suda ili drugog nadležnog tijela do dana prestanka zabrane,
- izricanja mjere privremene zabrane obavljanja psihološke djelatnosti ili mjere prestanka prava na obavljanje psihološke djelatnosti nakon obavljenog stručnog nadzora ili u disciplinskom postupku, od dana izricanja do dana isteka izrečene mjere.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Davanje odobrenja za obavljanje privatne prakse
Članak 14.
(1) Postupak davanja odobrenja za obavljanje privatne psihološke prakse je upravni postupak koji se pokreće podnošenjem zahtjeva za davanje odobrenja za obavljanje privatne psihološke prakse .
(2) Zahtjev iz stavka 1. ovog članka podnosi se na obrascu dostupnom na mrežnim stranicama Komore, a predaje se poštom preporučeno, neposredno Tajništvu Komore ili elektroničkim putem.
(3) Zahtjev iz stavka 1. ovog članka podnesen poštom preporučeno ili neposredno Tajništvu Komore podnositelj potpisuje vlastoručno, a zahtjev podnesen elektroničkim putem u elektroničkom obliku mora sadržavati kvalificirani elektronički potpis.
(4) U slučaju podnošenja zahtjeva za davanje odobrenja za obavljanje zajedničke privatne psihološke prakse, zahtjev iz stavka 1. ovog članka potpisuje podnositelj koji je ugovorom o zajedničkoj privatnoj psihološkoj praksi određen kao zajednički predstavnik.
(5) Zahtjevu iz stavka 1. ovog članka se prilaže sljedeća dokumentacija:
1. dokaz o zdravstvenoj sposobnosti,
2. dokaz o odgovarajućem radnom iskustvu u području psihološke djelatnosti,
3. dokaz o vlasništvu ili pravu korištenja odgovarajućeg prostora,
4. ugovor o zajedničkoj privatnoj psihološkoj praksi, u slučaju zajedničke privatne psihološke prakse,
5. dokaz o uplati upravne pristojbe,
6. dokaz o uplati naknade troškova postupka davanja odobrenja za obavljanje privatne psihološke prakse .
(6) Iznos naknade troškova postupka davanja odobrenja za obavljanje privatne psihološke prakse uvećava se za utvrđeni iznos naknade za svaku dodatnu izdvojenu jedinicu privatne psihološke prakse.
(7) Prilozi iz stavka 5. ovog članka dostavljaju se u izvorniku ili u javnobilježnički ovjerenoj preslici, osim ugovora o zajedničkoj privatnoj psihološkoj praksi koji mora bili javnobilježnički ovjeren.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Ugovor o zajedničkoj privatnoj praksi
Članak 15.
(1) U slučaju obavljanja privatne psihološke prakse dva ili više ovlaštenih psihologa zajednički, ovlašteni psiholozi mogu psihološku djelatnost obavljati u zajedničkoj privatnoj psihološkoj praksi, o čemu sklapaju ugovor o zajedničkoj privatnoj psihološkoj praksi.
(2) Ugovor iz stavka 1. ovog članka mora sadržavati:
- osobne podatke ovlaštenih psihologa (ime, prezime, adresu, OIB),
- naziv zajedničke privatne psihološke prakse, u slučaju da se predlaže,
- adresu sjedišta privatne prakse,
- odredbe o uređenju međusobnih odnosa ovlaštenih psihologa,
- određenje ovlaštenog psihologa koji je ovlašten podnositi zahtjeve vezane uz statusne promjene (zajednički predstavnik), osim statusnih promjena koje se odnose na druge ovlaštene psihologe u zajedničkoj privatnoj psihološkoj praksi.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Odlučivanje o zahtjevu za davanje odobrenja za obavljanje privatne prakse
Članak 16.
(1) Ukoliko podnositelj zahtjeva nije dostavio svu potrebnu dokumentaciju iz članka 14. stavka 5. ili istu nije dostavio u obliku iz članka 14. stavka 7. ovog Pravilnika , čelnik tijela će pozvati zaključkom podnositelja zahtjeva da u primjerenom roku dopuni zahtjev.
(2) Ukoliko podnositelj zahtjeva ne postupi po zaključku iz stavka 1. ovog članka u za to ostavljenom roku, čelnik tijela će rješenjem odbaciti zahtjev za davanje odobrenja za obavljanje privatne psihološke prakse .
(3) Temeljem zaprimljenog zahtjeva, a po utvrđenom ispunjenju uvjeta iz članka 12. stavka 1. podtočke 1. do 6. ovog Pravilnika, čelnik tijela zaključkom određuje provođenje uvida u prostor i opremu.
(4) Zaključak iz stavka 3. ovog članka sadržava ime provoditelja uvida u prostor i opremu i druge podatke koji mogu biti važni za nesmetano provođenje uvida u prostor i opremu.
(5) Ukoliko se zapisnikom o pregledu prostora i opreme, provedenom na temelju zaključka iz stavka 3. ovog članka, utvrdi da prostor i oprema za privatnu psihološku praksu ne odgovaraju uvjetima utvrđenim ovim Pravilnikom, čelnik tijela pozvati će zaključkom podnositelja zahtjeva da u primjerenom roku osigura drugi odgovarajući prostor i opremu ili da otkloni nedostatke predloženog prostora i opreme.
(6) Ukoliko podnositelj zahtjeva ne postupi po zaključku iz stavka 5. ovog članka u za to ostavljenom roku, čelnik tijela će rješenjem odbaciti zahtjev za priznavanje prava na obavljanje psihološke djelatnosti.
(7) Ukoliko podnositelj zahtjeva ne ispunjava koji od uvjeta iz članka 12. stavka 1. podtočke 1. do 6. ovog Pravilnika, čelnik tijela će rješenjem odbiti zahtjev za davanje odobrenja za obavljanje privatne psihološke prakse .
(8) Ukoliko podnositelj zahtjeva ispunjava sve uvjete iz članka 12. stavka 1. podtočke 1. do 6. ovog Pravilnika te se zapisnikom o pregledu prostora, provedenom na temelju zaključka iz stavka 5. ovog članka, utvrdi da prostor i oprema za privatnu psihološku praksu odgovaraju uvjetima utvrđenim ovim Pravilnikom, čelnik tijela donosi rješenje kojim se podnositelju zahtjeva odobrava davanje odobrenja za obavljanje privatne psihološke prakse .
(9) Rješenje iz stavaka 8. ovog članka čelnik tijela donosi u roku od 30 dana od dana provođenja uvida u prostor kojim je utvrđeno da prostor i oprema za privatnu psihološku praksu odgovaraju uvjetima utvrđenim ovim Pravilnikom .
(10) Protiv rješenja iz stavaka 1., 6., 7. i 8. ovog članka može se izjaviti žalba ministarstvu nadležnom za poslove socijalne skrbi.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Rješenje o davanju odobrenja za obavljanje privatne prakse
Članak 17.
Rješenje iz članka 16. stavka 9. ovog Pravilnika sadržava:
- osobne podatke ovlaštenog psihologa odnosno ovlaštenih psihologa u slučaju zajedničke privatne psihološke prakse (ime, prezime, akademski naziv, OIB, članski broj),
- naziv privatne psihološke prakse odnosno zajedničke privatne psihološke prakse, u slučaju da je predložen,
- adresu sjedišta privatne prakse i adresu jedne ili više izdvojenih jedinica, u slučaju da su uspostavljene,
- broj s kojim se privatna psihološka praksa upisuje u odgovarajući upisnik privatne psihološke prakse,
- dodijeljeni matični broj (MB),
- klasifikacijsku oznaku djelatnosti (NKD),
- datum početka obavljanja privatne psihološke prakse i
- datum upisa u odgovarajući upisnik privatne psihološke prakse.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
GLAVA III. PRIVREMENA OBUSTAVA I PRESTANAK PRIVATNE PRAKSE
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Poglavlje I. PRIVREMENA OBUSTAVA I PONOVNI POČETAK OBAVLJANJA PRIVATNE PRAKSE
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Odjeljak I. Privremena obustava privatne prakse
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Privremena obustava privatne prakse na zahtjev ovlaštenog psihologa
Članak 18.
Psiholog koji zbog vojne obveze, rodiljnog, roditeljskog ili posvojiteljskog dopusta, dopusta zbog njege djeteta s teškoćama u razvoju, bolesti ili drugog opravdanog razloga neće obavljati psihološku djelatnost u privatnoj psihološkoj praksi duže od mjesec dana može od Komore zatražiti privremenu obustavu privatne psihološke praske.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Zahtjev za privremenu obustavu privatne prakse
Članak 19.
(1) Postupak privremene obustave obavljanja privatne psihološke prakse je upravni postupak koji se pokreće podnošenjem zahtjeva za privremenu obustavu obavljanja privatne psihološke prakse .
(2) Zahtjev iz stavka 1. ovog članka podnosi se najkasnije u roku od 30 dana od dana nastanka okolnosti iz članka 18. ovog Pravilnika.
(3) Zahtjev iz stavka 1. ovog članka podnosi se na obrascu dostupnom na mrežnim stranicama Komore, a predaje se poštom preporučeno, neposredno Tajništvu Komore ili elektroničkim putem.
(4) Zahtjev iz stavka 1. ovog članka podnesen poštom preporučeno ili neposredno Tajništvu Komore podnositelj potpisuje vlastoručno, a zahtjev podnesen elektroničkim putem u elektroničkom obliku mora sadržavati kvalificirani elektronički potpis.
(5) Zahtjevu iz stavka 1. ovog članka se prilaže sljedeća dokumentacija:
1. dokaz o okolnosti iz članka 18. ovog Pravilnika,
2. dokaz o uplati upravne pristojbe,
3. dokaz o uplati naknade za evidentiranje statusnih promjena u upisniku privatne psihološke prakse.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Odlučivanje o zahtjevu za privremenu obustavu privatne prakse
Članak 20.
(1) Ukoliko podnositelj zahtjeva nije dostavio svu potrebnu dokumentaciju iz članka 19. stavka 5. čelnik tijela će pozvati zaključkom podnositelja zahtjeva da u primjerenom roku dopuni zahtjev.
(2) Ukoliko podnositelj zahtjeva ne postupi po zaključku iz stavka 1. ovog članka u za to ostavljenom roku, čelnik tijela će rješenjem odbaciti zahtjev za privremenu obustavu obavljanja privatne psihološke prakse .
(3) Podnositelju zahtjeva koji ispunjava uvjete za privremenu obustavu čelnik tijela rješenjem odobrava privremenu obustavu psihološke djelatnosti u privatnoj psihološkoj praksi.
(4) Rješenje iz stavka 3. ovog članka čelnik tijela donosi u roku od 30 dana od podnošenja urednog zahtjeva .
(5) Podnositelju zahtjeva koji ne ispunjava uvjete za privremenu obustavu čelnik tijela rješenjem odbija privremenu obustavu psihološke djelatnosti u privatnoj psihološkoj praksi.
(6) Protiv rješenja iz stavka 4. i 5. ovog članka može se izjaviti žalba ministarstvu nadležnom za poslove socijalne skrbi.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Privremena obustava privatne prakse po službenoj dužnosti
Članak 21.
(1) Privatna psihološka praksa privremeno se obustavlja po službenoj dužnosti u slučaju:
- izricanja ovlaštenom psihologu mjere privremene zabrane obavljanja psihološke djelatnosti nakon obavljenog stručnog nadzora ili u disciplinskom postupku, na vrijeme određeno u disciplinskom postupku ili u postupku stručnog nadzora,
- ispunjenja zakonom utvrđene osnove za zabranu obavljanja psihološke djelatnosti, od dana pravomoćnosti odluke suda ili drugog nadležnog tijela do dana prestanka zabrane.
(2) U slučajevima iz stavka 1. ovog članka rješenje o privremenoj obustavi privatne psihološke prakse donosi čelnik tijela.
(3) Protiv rješenja iz stavka 2. ovog članka može se izjaviti žalba ministarstvu nadležnom za poslove socijalne skrbi.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Odjeljak II. Ponovni početak obavljanja privatne prakse
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Obavijest o ponovnom početku obavljanja privatne prakse
Članak 22.
Osim u slučaju kada je istek privremene obustave obavljanja privatne psihološke prakse određen rješenjem iz članka 20. stavka 3. ovog Pravilnika, danom ponovnog početka obavljanja privatne prakse, o ponovnom početku obavljanja privatne psihološke prakse nakon privremene obustave na zahtjev ovlaštenog psihologa, ovlašteni psiholog dužan je pisano izvijestiti Komoru najkasnije u roku od osam dana nakon prestanka okolnosti koja predstavlja osnovu privremene obustave obavljanja privatne psihološke prakse.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Rješenje o ponovnom početku obavljanja privatne prakse
Članak 23.
(1) O ponovnom početku obavljanja privatne psihološke prakse na temelju obavijesti iz članka 22. ovog Pravilnika, čelnik tijela donosi rješenje u roku od osam dana od dostave obavijesti.
(2) O ponovnom početku obavljanja privatne psihološke prakse nakon privremene obustave iz članka 21. stavka 1. ovog Pravilnika, čelnik tijela po službenoj dužnosti donosi rješenje u roku od osam dana od prestanka mjere privremene zabrane obavljanja psihološke djelatnosti.
(3) Protiv rješenja iz stavaka 1. i 2. ovog članka može se izjaviti žalba ministarstvu nadležnom za poslove socijalne skrbi.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Poglavlje II. PRESTANAK PRIVATNE PRAKSE
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Prestanak privatne prakse
Članak 24.
Ovlašteni psiholog brisat će se iz odgovarajućeg upisnika privatne psihološke prakse:
- na vlastiti zahtjev (odjava),
- ako mu prestane pravo na obavljanje psihološke djelatnosti,
- ako se naknadno utvrdi da nisu ispunjeni uvjeti iz članka 12. stavka 1. ovog Pravilnika,
- ako u roku iz članka 8. stavka 2. ovog Pravilnika ne dostavi dokaz o ugovorenom osiguranju od odgovornostiodnosno u roku iz članka 8. stavka 3. ovog Pravilnika dokaz o obnovljenom osiguranju od odgovornosti,
- ako je obavljanje privatne psihološke prakse obustavljeno u neprekidnom trajanju od najmanje tri godine,
- ako u privatnoj psihološkoj praksi obavlja drugu djelatnost osim psihološke ili oglašava obavljanje djelatnosti protivno općem aktu Komore kojim je uređeno oglašavanje psihološke djelatnosti,
- prestane raspolagati odgovarajućim prostorom i opremom.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Odjava privatne prakse
Članak 25.
(1) Postupak odjave privatne psihološke prakse je upravni postupak koji se pokreće podnošenjem zahtjeva za odjavu privatne psihološke prakse .
(2) Zahtjev iz stavka 1. ovog članka podnosi se na obrascu dostupnom na mrežnim stranicama Komore, a predaje se poštom preporučeno, neposredno Tajništvu Komore ili elektroničkim putem.
(3) Zahtjev iz stavka 1. ovog članka podnesen poštom preporučeno ili neposredno Tajništvu Komore podnositelj potpisuje vlastoručno, a zahtjev podnesen elektroničkim putem u elektroničkom obliku mora sadržavati kvalificirani elektronički potpis.
(4) Zahtjevu iz stavka 1. ovog članka prilaže se:
1. dokaz o uplati upravne pristojbe,
2. dokaz o uplati naknade troškova postupka odjave privatne psihološke prakse.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Odlučivanje o zahtjevu za odjavu privatne prakse
Članak 26.
(1) Ukoliko podnositelj zahtjeva nije dostavio svu potrebnu dokumentaciju iz članka 4. stavka 1. čelnik tijela će pozvati zaključkom podnositelja zahtjeva da u primjerenom roku dopuni zahtjev.
(2) Ukoliko podnositelj zahtjeva ne postupi po zaključku iz stavka 1. ovog članka u za to ostavljenom roku, čelnik tijela će rješenjem odbaciti zahtjev za odjavu privatne psihološke prakse .
(3) Podnositelju zahtjeva koji ispunjava uvjete za odjavu čelnik tijela rješenjem odobrava odjavu privatne psihološke prakse.
(4) Rješenje iz stavka 3. ovog članka čelnik tijela donosi u roku od 30 dana od podnošenja urednog zahtjeva .
(5) Podnositelju zahtjeva koji ne ispunjava uvjete za odjavu čelnik tijela rješenjem odbija odjavu privatne psihološke prakse.
(6) Protiv rješenja iz stavaka 3. i 5. ovog članka može se izjaviti žalba ministarstvu nadležnom za poslove socijalne skrbi.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
P restanak privatne prakse po službenoj dužnosti
Članak 27.
(1) U slučajevima iz članka 24. stavka 1. podtočke 2. do 7. ovog Pravilnika rješenje o prestanku privatne psihološke prakse donosi čelnik tijela.
(2) Protiv rješenja iz stavka 1. ovog članka može se izjaviti žalba ministarstvu nadležnom za poslove socijalne skrbi.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Rješenje o prestanku privatne prakse
Članak 28.
Rješenje iz članka 26. stavka 3. i članka 27. stavka 1. ovog Pravilnika sadržava:
◊ datum prestanka privatne psihološke prakse i
◊ datum brisanja iz odgovarajućeg upisnika privatne psihološke prakse.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
GLAVA IV. STATUSNE PROMJENE
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Upis statusne promjene
Članak 29.
(1) Upis statusne promjene u odgovarajućem upisniku privatne psihološke prakse provodi se radi:
- promjene osobnih podataka ovlaštenog psihologa,
- prijenosa privatne psihološke prakse na drugog ovlaštenog psihologa, upisa dodatnog ovlaštenog psihologa u samostalnoj ili zajedničkoj privatnoj psihološkoj praksi ili brisanja ovlaštenog psihologa u zajedničkoj privatnoj psihološkoj praksi,
- upisa, promjene ili brisanja naziva privatne psihološke prakse,
- promjene adrese sjedišta privatne prakse,
- upisa, promjene ili brisanja adrese jedne ili više izdvojenih jedinica.
(2) Upis statusne promjene iz stavka 1. ovog članka u odgovarajućem upisniku privatne psihološke prakse provodi se na zahtjev ovlaštenog psihologa.
(3) Zahtjev za upis statusne promjene iz stavka 1. ovog članka ovlašteni psiholog dužan je podnijeti najkasnije u roku od osam dana od dana nastanka okolnosti koja predstavlja osnovu za upis statusne promjene.
(4) Na postupak upisa statusne promjene odgovarajuće se primjenjuju odredbe ovog Pravilnika kojima je uređen postupak davanja odobrenja za obavljanje privatne psihološke prakse, uključujući provođenje uvida u prostor i opremu, odnosno odredbe kojima je uređen postupak brisanja privatne psihološke prakse.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Nastavak privatne prakse
Članak 30.
Privatna psihološka praksa se nastavlja, u istom ili drugom odgovarajućem upisniku privatne prakse, i u slučajevima statusnih promjena koje uključuju promjenu broja ovlaštenih psihologa u samostalnoj ili zajedničkoj privatnoj psihološkoj praksi.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
GLAVA V. PROVODITELJI UVIDA U PROSTOR I OPREMU PRIVATNE PSIHOLOŠKE PRAKSE
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Provoditelji uvida
Članak 31.
(1) Uvid u prostor i opremu privatne psihološke prakse provode provoditelji imenovani na Listu provoditelja uvida u prostor i opremu privatne psihološke prakse.
(2) Iznimno od odredbe stavka 1. ovog članka, uvid u prostor i opremu može provesti i ovlašteni psiholog imenovan na Listu provoditelja stručnog nadzora ili radnik u Tajništvu Komore.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Provoditelje Lista provoditelja
Članak 32.
(1) Provoditelje na Listu provoditelja odlukom imenuje Upravni odbor.
(2) Provoditeljem na Listi provoditelja može biti imenovan ovlašteni psiholog, za kojeg ne postoje zapreke za obavljanje poslova provoditelja, koji od dana priznavanja prava na obavljanje psihološke djelatnosti ima najmanje pet godina radnog iskustva u struci.
(3) Ovlašteni psiholozi mogu se prijaviti na Listu provoditelja samoinicijativno ili na poziv Komore.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Zapreke za obavljanje poslova provoditelja
Članak 33.
(1) Provoditelj ne može obavljati poslove provoditelja uvida u prostor i opremu privatne psihološke prakse u slučaju:
- prestanka prava na obavljanje psihološke djelatnosti, od dana izvršnosti rješenja o prestanku prava na obavljanje psihološke djelatnosti do dana izvršnosti rješenja o priznavanju prava na obavljanje psihološke djelatnosti,
- zabrane obavljanja psihološke djelatnosti, od dana pravomoćnosti odluke nadležnog suda ili drugog nadležnog tijela do dana prestanka zabrane,
- izricanja disciplinske mjere za disciplinsku povredu, od dana izvršnosti odluke disciplinskog tijela do dana prestanka pravnih posljedica izrečene disciplinske mjere,
- utvrđivanja povrede Etičkog kodeksa psihološke djelatnosti, od dana dostave akta Etičkog odbora do dana prestanka pravnih posljedica utvrđene povrede,
- izricanja mjere privremene zabrane obavljanja psihološke djelatnosti ili mjere prestanka prava na obavljanje psihološke djelatnosti nakon obavljenog stručnog nadzora ili u disciplinskom postupku, od dana izricanja do dana isteka izrečene mjere.
(2) U ostalim slučajevima provoditelj ne može obavljati poslove provoditelja uvida u prostor i opremu privatne psihološke prakse od dana dostave odluke o brisanju s Liste provoditelja.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Brisanje s Liste provoditelja
Članak 34.
(1) Provoditelja se briše s Liste provoditelja u slučaju:
- vlastitog zahtjeva,
- nastanka okolnosti iz članka 33 stavka 1. ovog Pravilnika, danom nastupanja zapreka za obavljanje poslova provoditelja,
- drugih opravdanih okolnosti koje ukazuju da provoditelj krši preuzete obveze ili da povjerene poslove ne obavlja zadovoljavajuće.
(2) U ostalim slučajevima iz stavka 1. ovog članka provoditelja se briše s Liste provoditelja danom nastanka okolnosti ili drugim danom koji odredi Upravni odbor odlukom o brisanju provoditelja s Liste provoditelja.
(3) Odluku o brisanju provoditelja s Liste provoditelja donosi Upravni odbor po službenoj dužnosti.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
VI. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Donošenje provedbenih akata
Članak 35.
Upravni odbor će u roku od 90 dana od dana stupanja na snagu ovog Pravilnika:
- iz reda postojećih provoditelja, imenovati provoditelje uvida u prostor i opremu privatne psihološke prakse na Listu provoditelja,
- raspisati javni poziv za provoditelje uvida u prostor i opremu privatne psihološke prakse.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Primjena odredaba Pravilnika na postupke u tijeku
Članak 36.
Postupci davanja odobrenja, privremene obustave i prestanka privatne psihološke prakse dovršit će se prema odredbama Pravilnika koji je bio na snazi u vrijeme pokretanja postupka
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Primjena odredaba Pravilnika na zatečene privatne prakse
Članak 37.
Privatne psihološke prakse osnovane prije stupanja na snagu ovog Pravilnika nastavljaju s radom u postojećem prostoru, a dužni su uskladiti opremu s odredbama ovog Pravilnika u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Prestanak važenja općih akata
Članak 38.
Danom stupanja na snagu ovog Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o izdavanju i oduzimanju odobrenja za privatnu praksu broj: 013-03/2-2006 od 27. veljače 2006. godine.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Stupanje na snagu Pravilnika
Članak 39.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu 01. srpnja 2024. godine.
KLASA:
URBROJ:
Zagreb ___________________. godine.
PREDSJEDNIK
HRVATSKE PSIHOLOŠKE KOMORE
Dejvid Zombori
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
PRILOG 1
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
STANDARDI
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
PROSTORA I OPREME U PRIVATNOJ PSIHOLOŠKOJ PRAKSI
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Građevina u kojoj se nalazi privatna praksa
Članak 1.
(1) Građevina u kojoj se nalazi privatna psihološka praksa mora ispunjavati temeljne zahtjeve za građevinu i druge uvjete uređene propisima o prostornom uređenju i gradnji uključujući uvjetima određenim posebnim propisom o osiguranju pristupačnosti građevina osobama s invaliditetom i smanjene pokretljivosti.
(2) Privatna praksa mora biti smještena u poslovnom prostoru, a koji se može nalaziti u stambenoj ili stambeno-poslovnoj zgradi, koja svojim vanjskim i unutarnjim stanjem neće bitno odstupati od uobičajenog poslovnog prostora namijenjenog za obavljanje državne ili javne službe.
(3) Privatna praksa ne smije biti smještena u zgradi koja bi po svom izgledu, odnosno djelatnostima koje se u njoj obavljaju mogla dovesti u pitanje ugled psihološke profesije.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Prostorni uvjeti
Članak 2.
(1) Privatna praksa mora imati prostoriju za individualni rad, čekaonicu i sanitarni čvor, a privatna praksa u kojoj se provode grupna psihološka testiranja ili savjetovanja mora imati prostoriju za grupna psihološka testiranja i grupna savjetovanja (radionice).
(2) Prostorija za individualni rad s korisnicima psiholoških usluga ne smije biti manja od 10 m 2 te rad mora biti organiziran na način da za vrijeme rada ovlaštenog psihologa s korisnikom psiholoških usluga prostor ne smije koristiti druga osoba.
(3) Prostorija za grupna psihološka testiranja i grupna savjetovanja (radionice) ne smije biti manja od 20 m 2 odnosno 1 m 2 po svakom korisniku psiholoških usluga uz 6 m 2 za ovlaštenog psihologa.
(4) Sanitarni čvor mora imati umivaonik ili predprostor u kojem se nalazi umivaonik s toplom i hladnom vodom.
(5) Prostorije koje čine privatnu praksu ne mogu se koristiti za stambene namjene, a prostorija za individualni rad s korisnicima psiholoških usluga ni za koje druge namjene osim psihološke djelatnosti.
(6) Prostorije u kojima je smještena privatna praksa moraju činiti posebnu građevinsku cjelinu s odvojenim ulazom, a iznimno se može odobriti obavljanje privatne prakse i u slučajevima kada su prostorije koje čine privatnu praksu funkcionalno povezane unutar iste građevine.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Tehničke karakteristike prostorija privatne prakse
Članak 3.
(1) Prostorije koje čine privatnu psihološku praksu moraju biti ravnomjerno grijane i hlađene te ispunjavati odgovarajuće tehničke i higijenske uvijete sukladno posebnim propisima.
(2) Prostorije koje čine privatnu psihološku praksu moraju biti građevinski izvedene tako da se mogu efikasno i brzo provjetriti, a u prostorijama s nedovoljnim prirodnim prozračivanjem, potrebno je osigurati umjetnu ventilaciju.
(3) Prostorije koje čine privatnu psihološku praksu moraju biti uredne, čiste i opskrbljene protupožarnim uređajima i sredstvima, prema propisima koji uređuju protupožarnu zaštitu.
(4) Prostorije za rad s korisnicima psiholoških usluga moraju biti osvijetljene prirodnim svjetlom, a ukoliko nije moguće osigurati prirodni izvor svjetlosti u ukupnoj površini, prostorije moraju biti ravnomjerno osvijetljene umjetnom rasvjetom jačine 70-100 luksa.
(5) Prostorija u kojoj se provodi individualno psihološko profesionalno savjetovanje mora biti primjereno zvučno izolirana tako da omogućavati neometanu komunikaciju psihologa i korisnika psiholoških usluga te da osigurava diskreciju i zaštitu privatnosti sukladno posebnim propisima i Etičkom kodeksu psihološke djelatnosti.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Tehnička oprema privatne prakse
Članak 4.
(1) Čekaonica mora biti opremljena stolcima i garderobnim vješalicama za korisnike psiholoških usluga.
(2) Sanitarni čvor mora biti opremljen tekućim sapunom, dezinficijensom te ručnicima za jednokratnu uporabu odnosno sušilom za ruke.
(3) Prostorija za individualni rad s korisnicima psiholoških usluga mora biti opremljena obveznom tehničkom opremom:
- radni stol i stolac za psihologa, korisnika psiholoških usluga i pratitelja (roditelja, zakonskog skrbnika i dr.),
- ormar sa zaštitnom bravom za pohranu psihološke dokumentacije, psihodijagnostičkih sredstava i pribora,
- računalo,
- pisač,
- telefon,
- internetska veza.
(4) Prostorija za grupna psihološka testiranja i grupna savjetovanja (radionice) mora biti opremljena obveznom tehničkom opremom:
- stol i stolac za psihologa i korisnike psiholoških usluga odnosno sudionike,
- pregradne stijene između stolova za testiranje, po potrebi.
(5) U slučaju psihološke prakse u kojoj se obavlja djelatnost psihologije dječje dobi, prostorije za rad s korisnicima psiholoških usluga moraju biti opremljene dodatnom tehničkom opremom:
- mali stol i stolac za predškolsko dijete,
- police za pohranu igračaka i didaktičkog materijala.
(6) Tehnička oprema iz stavka 6. ovoga članka mora biti funkcionalna, stabilna i od kvalitetnog materijala, a sve prostorije i oprema kojima se koriste ili kojima imaju pristup djeca, moraju biti sigurni za upotrebu i ne smiju predstavljati opasnost.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Osnovna psihodijagnostička sredstava
Članak 5.
Za rad ovlaštenog psihologa u privatnoj praksi moraju biti osigurana psihodijagnostička sredstva prikladna za procjenu općih i specifičnih faktora inteligencije, kognitivnih sposobnosti, ličnosti i psihopatoloških odstupanja, razvojni testovi , profesionalnih interesa, a po potrebi osiguravaju se i druga psihodijagnostička sredstava ovisno o dobi i karakteristikama pojedinaca ili skupina (upitnici radnih vrijednosti, testovi opće informiranosti i dr.).
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Izdvojena jedinica
Članak 6.
Na izdvojenu jedinicu privatne psihološke prakse odgovarajuće se primjenjuju standardi prostora i opreme kojima mora udovoljavati privatna psihološka praksa.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora