Na temelju stavka 11. članka 8. Zakona o strukovnom obrazovanju (Narodne novine, broj 30/2009., 24/2010., 22/2013., 25/2018. i 69/2022.), ministar znanosti i obrazovanja donosi
ODLUKU o uvođenju strukovnog kurikula za stjecanje kvalifikacije BRODSKI ELEKTRIČAR / BRODSKA ELEKTRIČARKA u sektoru ELEKTROTEHNIKA I RAČUNARSTVO
I.
Ovom Odlukom donosi se strukovni kurikulum za stjecanje kvalifikacije BRODSKI ELEKTRIČAR / BRODSKA ELEKTRIČARKA u sektoru ELEKTROTEHNIKA I RAČUNARSTVO.
II.
Sastavni dio ove Odluke je strukovni kurikul za stjecanje kvalifikacije BRODSKI ELEKTRIČAR / BRODSKA ELEKTRIČARKA u sektoru ELEKTROTEHNIKA I RAČUNARSTVO iz točke I. ove Odluke.
III.
Ova Odluka primjenjivat će se od školske godine 2025./2026. za učenike prvoga razreda srednje škole.
IV.
Ova Odluka stupa na snagu osmoga dana od dana objave u Narodnim novinama.
KLASA:
URBROJ:
Zagreb,
MINISTAR
prof. dr. sc. Radovan Fuchs
REPUBLIKA HRVATSKA
MINISTARSTVO ZNANOSTI I OBRAZOVANJA
STRUKOVNI KURIKUL
ZA STJECANJE KVALIFIKACIJE
BRODSKI ELEKTRIČAR/BRODSKA ELEKTRIČARKA
nije lektorirano
Zagreb, ožujak 2024.
Popis kratica
CSVET – Obujam ishoda učenja na razini ciklusa HROO – Hrvatski sustav bodova općeg obrazovanja
Riječi i pojmovni sklopovi koji imaju rodno značenje korišteni u ovom dokumentu (uključujući nazive strukovnih kvalifikacija, zvanja i zanimanja) odnose se jednako na oba roda (muški i ženski) i na oba broja (jedninu i množinu), bez obzira na to jesu li korišteni u muškom ili ženskom rodu, odnosno u jednini ili množini.
1. OPĆI DIO STRUKOVNOG KURIKULA
OPĆE INFORMACIJE O STRUKOVNOM KURIKULU
Sektor
Elektrotehnika i računarstvo
Naziv kurikula strukovnog obrazovanja
Strukovni kurikul za stjecanje kvalifikacije Brodski električar/Brodska električarka
Kvalifikacija koja se stječe završetkom obrazovanja
Brodski električar/Brodska električarka
Razina kvalifikacije prema HKO-u
4.2
Minimalan obujam kvalifikacije (CSVET)
244 CSVET
Obujam ishoda učenja na razini ciklusa (CSVET)
4. ciklus
5. ciklus
62 CSVET
182 CSVET
Pokazatelji na temelju kojih je izrađen strukovni kurikul
Popis standarda zanimanja
Popis standarda kvalifikacije
Sektorski kurikul
Brodski električar
Brodski električar
Elektrotehnika i računarstvo
Uvjeti za upis strukovnog kurikula / programa obrazovanja
Kvalifikacija na 1. razini
Uvjeti stjecanja kvalifikacije (završetka programa strukovnog obrazovanja)
Stečenih najmanje 244 CSVET bodova od čega je 142 CSVET bodova iz strukovnog dijela kvalifikacije i 102 bodova iz općeg obrazovanja te izrađen i obranjen završni rad.
Uvjeti i načini obrazovanja u okviru obrazovnog programa
Uvjeti u kojima se stječu kompetencije propisani su Državnim pedagoškim standardom srednjoškolskog sustava odgoja i obrazovanja (Narodne novine, broj 63/2008 i 90/2010) i Pravilnikom o načinu organiziranja i izvođenja nastave u strukovnim školama (Narodne novine, broj 140/2009 i 130/2020).
U drugi, treći odnosno četvrti razred učenik prelazi nakon pozitivno ocijenjenih svih skupova ishoda učenja/modula u prvom, drugom odnosno trećem razredu. Obrani završnog rada učenik pristupa nakon što je pozitivno ocijenjen iz svih skupova ishoda učenja/modula u četvrtom razredu.
Obrazovanje za stjecanje kvalifikacije Brodski električar usmjereno je na:
ostvarenje ishoda učenja neophodnih za stjecanje kompetencija odnosno kvalifikacija za rad
razvoj kognitivnih, praktičnih i socijalnih vještina te jačanje samostalnosti i odgovornosti za postupanja u određenim situacijama
razvoj organizacijskih i komunikacijskih sposobnosti učenika.
Učenje se temelji na problemskim situacijama i zadacima iz stvarnog života, na provođenju projektnih zadataka te stjecanju kompetencija u stvarnom radnom procesu. Kod učenika se potiče asertivnost i razvijanje suradničkih odnosa s ostalim učenicima u zajedničkom radu, ali i razvijanje samostalnosti i odgovornosti za donošenje odluka. Od učenika se očekuje aktivno sudjelovanje u procesu učenja i poučavanja kao i u procesu vrednovanja i samovrednovanja postignutih ishoda učenja te redovito pohađanje svih oblika nastave.
Od nastavnika se očekuje da bude kreator procesa učenja te da prihvati odgovornost za ostvarivanje ishoda učenja, da koristi nove tehnologije kako bi kompetentno mogao voditi proces učenja u skladu sa stvarnim potrebama tržišta rada. Jednako tako, nastavnik treba prepoznati potrebe i mogućnosti učenika te im prilagođavati sadržaje, metode i oblike rada kako bi na učinkovit način ostvarili ishode učenja odnosno kako bi učenici stekli kompetencije izabrane kvalifikacije primjereno svojim mogućnostima i darovitosti.
Horizontalna prohodnost (preporuke)
Općeobrazovni nastavni predmeti tijekom obrazovanja za stjecanje kvalifikacije Brodski električar na razini su 4 te je omogućena prohodnost u drugu kvalifikaciju iste ili niže razine uz polaganje razlikovnih sadržaja specifičnih za pojedinu kvalifikaciju.
Učenici koji upišu program obrazovanja za stjecanje kvalifikacije razine 4.2 u obrazovnom sektoru elektrotehnike imaju isti ili gotovo isti sadržaj prvog razreda te određene sadržaje drugog, trećeg i četvrtog razreda. Na takav način omogućena je prohodnost u drugu kvalifikaciju iste razine uz polaganje razlikovnih sadržaja specifičnih za pojedinu kvalifikaciju.
Strukovni kurikul Brodski električar omogućuje stjecanje kompetencija iz dva područja rada: brodske elektrotehnike i elektronika te brodske elektrike. Ovisno o željama učenika, potrebama lokalne zajednice ili mogućnostima škole, učenici mogu izabrati jednu od ponuđenih izbornosti. Unutar izabrane izbornosti, ponuđeni su dodatni izborni blokovi u ukupnom obujmu od 9 CSVET bodova čime je dodatno omogućeno produbljivanja znanja i vještina u specifičnim područjima rada.
Vertikalna prohodnost (mogućnost obrazovanja na višoj razini)
Učenici koji završe program obrazovanja za stjecanje kvalifikacije Brodski električar imaju mogućnost nastavka obrazovanja za stjecanje kvalifikacija viših razina (5, 6 i 7) ne samo u sektoru Elektrotehnika i računarstvo. Također, mogu nastaviti usavršavati svoje vještine i kompetencije raznim oblicima neformalnog i informalnog učenja u području elektrotehnike, elektronike i elektroenergetike.
Vertikalna prohodnost omogućuje učenicima da se razvijaju u svojoj karijeri, napreduju u sektoru te postignu viši profesionalni status. Također, pruža fleksibilnost u odabiru karijernih putova te omogućuje učenicima da se usmjere prema specifičnim interesima ili potrebama svijeta rada čime se promovira kontinuirano učenje i profesionalni napredak.
Oblici učenja temeljenog na radu u okviru strukovnog kurikula
Učenje temeljeno na radu provodi se u dva oblika, odnosno integrirano u strukovni kurikul radom na situacijskoj i problemskoj nastavi u školskim specijaliziranim prostorima (simuliranim objektima) i učenjem na radnome mjestu kod poslodavca ili u Regionalnom centru kompetentnosti.
Preporučuje se najmanje 24 CSVET bodova ostvariti kroz učenje na radnome mjestu kod poslodavca ili u Regionalnom centru kompetentnosti gdje se učenici postupno uvode u posao te u ograničenom obujmu sudjeluju u radnom procesu u kontroliranim uvjetima uz mentora i/ili nastavnika. Rad na radnome mjestu ili u Regionalnom centru kompetentnosti dio je programa strukovnog obrazovanja i osposobljavanja koji vodi do formalne kvalifikacije.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje koji su potrebni za izvedbu kurikula
Materijalni uvjeti:
-standardna učionica s računalom i osiguranim pristupom internetu te oprema za održavanje nastave (interaktivna ploča, projektor, projektno platno)
-specijalizirane učionice/praktikumi s odgovarajućom opremom za izvođenje specifičnih vježbi iz elektrotehnike, elektronike i radnih situacija.
Potrebno je razredni odjel dijeliti u odgojno-obrazovne skupine kako bi se učenicima osigurao rad na siguran način te uvjeti za ostvarenje propisanih ishoda učenja.
Ciljevi strukovnog kurikula (15 – 20)
Učenici će moći:
a.planirati i pripremiti resurse potrebne za provedbu radnih zadataka na radnom mjestu
b.izraditi i popuniti tehničku dokumentaciju uporabom računalnih programa
c.komunicirati s članovima posade i pomorskim službama korištenjem pomorske terminologije i protokola
d.obavljati poslove održavanja, uključivanja i isključivanja generatora električne energije na brodu i spajanja broda na lučko napajanje
e.održavati sustave razdiobe električne energije na brodu
f.održavati elektromotorne pogone na brodu
g.održavati električne alate i kuhinjske uređaje na brodu
i.obavljati poslove montaže, testiranja i održavanja komunikacijskih i navigacijskih sustava na brodu
j.provoditi poslove održavanja i periodičkog testiranja GMDSS opreme
k.provesti jednostavnije postupke zaštite računala i podataka
l.obavljati poslove instaliranja i održavanja sustava automatske regulacije na brodu
m.montirati i instalirati alarmni sustav na brodu
n.testirati opremu podložnu inspekciji od strane klase i registra broda ili vanjskog inspekcijskog tijela
o.koristiti zaštitnu opremu i sredstva na ispravan način
p.primijeniti praksu zaštite okoliša pri planiranju i izvođenju poslova brodskog električara
Preporučeni načini praćenja kvalitete i uspješnosti izvedbe kurikula
Postupci vrednovanja usmjereni su na praćenje i provjeru postignuća prema ishodima učenja. Mogu se provoditi u kombinaciji:
-hibridnog vrednovanja kroz pisane provjere znanja i vještina učenika, gdje ustanova osigurava dostupnost sadržajno i metodološki provjerenih zadataka i ispita iz određenih cjelina, a nastavnici koriste pojedine skupine zadataka ili cijele ispite radi dobivanja povratnih informacija o rezultatima učenja učenika
-unutarnjeg vrednovanja koje se provodi u ustanovi i u radnom okruženju tijekom cjelokupnog strukovnog obrazovanja, a provode ga nastavnici i mentori te učenici kroz samovrednovanje svoj rada.
Kriteriji za vrednovanje ostvarenosti ishoda učenja određeni su strukovnim kurikulom, a vrednovanje provode nastavnik u ustanovi i mentor kod poslodavca koji o tome vode propisane evidencije te učenici kroz postupke vrednovanja za učenje i kao učenje. Podaci o praćenju napredovanja učenika temelje se na provjeri postignuća ishoda učenja s pomoću procjena razvoja odgovornosti, samoinicijativnosti te komunikacije i suradnje. Potrebno je koristiti različite pristupe vrednovanju kako bi se dobila raznolika slika napretka učenička.
U procesu praćenja kvalitete i uspješnosti strukovnog kurikula mogu se primijeniti sljedeće aktivnosti:
-istraživanje i anonimno anketiranje učenika o izvođenju nastave, literaturi i resursima za učenje, strategijama podrške učenicima, izvođenju i unapređenju procesa učenja i poučavanja, radnom opterećenju učenika (CSVET), provjerama znanja, komunikaciji s nastavnicima kako bi se spoznalo o zadovoljstvu učenika i njihovim potrebama
-istraživanje i anketiranje nastavnika o istim pitanjima kao u prethodnoj stavci
-analiza uspjeha, transparentnosti i objektivnosti provjera znanja i ostvarenosti ishoda učenja
-analiza materijalnih i kadrovskih uvjeta potrebnih za izvođenje procesa učenja i poučavanja.
Nastavnici pomoću ankete mogu procjenjivati svoj odnos prema procesu učenja i poučavanja, radnoj okolini i učenicima (samoevaluacija). Područja procjene mogu se osobito odnositi na:
-uvjete održavanja nastave i radnog procesa kod poslodavca ili u Regionalnom centru kompetentnosti
-stanje postojeće opreme i potrebe za novom opremom i odgovarajućom literaturom
-uspješnost ostvarenja ishoda učenja
-utjecaj metoda i oblika rada na razine ostvarenosti ishoda učenja
-redovitost pohađanja nastave
-aktivnosti i angažiranosti učenika u procesu učenja i poučavanja.
Usporedbom rezultata anketa među učenicima i nastavnicima može se dobiti pregled uspješnosti izvedbe strukovnog kurikula, a nastavnici uvid u procjenu kvalitete svoga rada.
Potrebno je i održavati uspješnu suradnju s roditeljima i skrbnicima kako bi ih se informiralo o napretku njihove djece te kako bi se dobile njihove povratne informacije i podrška. Važan segment praćenja kvalitete i uspješnosti izvedbe kurikula je i ispitivanje poslodavaca koji sudjeluju u obrazovanju učenika te bivših učenika kako bi se dobile povratne informacije o njihovoj pripremljenosti za svijet rada, nastavak obrazovanja i uspješnosti općenito.
2. SASTAVNICE STRUKOVNOG KURIKULA
2.1 POPIS OPĆEOBRAZOVNIH NASTAVNIH PREDMETA/MODULA
Kurikuli općeobrazovnih nastavnih predmeta za razinu 4.2 izvode se temeljem Odluke o donošenju kurikula općeobrazovnih predmeta/modula u srednjim strukovnim školama na razinama 4.1 i 4.2.
2.2 POPIS OBVEZNIH STRUKOVNIH MODULA
POPIS OBVEZNIH STRUKOVNIH MODULA
Obujam na razini kvalifikacije iskazan bodovima i u postotcima
133 CSVET
54,50 %
ŠIFRA MODULA / NASTAVNOG PREDMETA
NAZIV MODULA / NASTAVNOG PREDMETA
ŠIFRA SKUPA ISHODA UČENJA
NAZIV SKUPA ISHODA UČENJA
OBUJAM MODULA/ NASTAVNOG PREDMETA
CIKLUS U KOJEM SE MOŽE POHAĐATI MODUL/
NASTAVNI PREDMET
NAPOMENE VAŽNE ZA HORIZONTALNU I/ILI VERTIKALNU PROHODNOST
Osnove mehanike materijalne točke
Kinematika
4
4
Dinamika
Energija
Gravitacija
Obrada i spajanje materijala u elektrotehnici
Osnove zaštite na radu
7
4
Obrada i zbrinjavanje materijala
Spajanje materijala
Uvod u elektrotehniku
Elektricitet
8
4
Istosmjerni električni strujni krugovi
Elektromagnetizam i izmjenična struja
Uvod u informacijske i komunikacijske tehnologije
Osnove računalnog sustava i internet
4
4
Primjena uredskih aplikacija
Tehničko crtanje i dokumentiranje u elektrotehnici
Osnovna primjena normi u tehničkom crtanju
3
4
Osnovne geometrijske konstrukcije
Električni simboli i sheme
Uvod u elektroniku s primjenom
Sklopovi s diodama
11
4
Osnovni sklopovi s tranzistorima
Osnovni logički sklopovi
Primjena sklopova s diodama i tranzistorima
Osnove termodinamike
Termičke pojave i idealni plin
2
5
Termodinamički sustavi i procesi
Spajanje vodova i električne instalacije
Obrada i spajanje električnih vodova
6
5
Osnove električnih instalacija
Elektronika i digitalna tehnika
Sklopovi s tranzistorom
6
5
Sklopovi s operacijskim pojačalom
Složeni logički sklopovi
Izmjenični strujni krugovi
Izmjenični električni strujni krugovi i prijelazne pojave
4
5
Strujni krugovi trofazne izmjenične struje
Tehničko i poslovno upravljanje i komuniciranje
Tehničko i poslovno upravljanje
3
5
Poslovno i elektroničko komuniciranje
Programiranje i mikroupravljači
Osnove programiranja
6
5
Uvod u mikroupravljače
Razvojno okruženje za mikroupravljače
Osnove mehanike fluida
Osnove mehanike fluida
1
5
Osnove harmonijskih titraja i valova
Mehaničko titranje i valovi
2
5
Elektromagnetsko titranje i valovi
Energetska elektronika
Komponente energetske elektronike
5
5
Ispravljači energetske elektronike
Izmjenjivači, Istosmjerni i izmjenični pretvarači
Električni strojevi i ispitivanje
Električni strojevi u primjeni
8
5
Ispitivanje električnih strojeva
Električni uređaji i alati
Električni uređaji
4
5
Električni alati
Rashladni, klimatizacijski i ventilacijski sustavi na brodu
Rashladni sustavi na brodu
4
5
Klimatizacijski i ventilacijski sustavi na brodu
Brodski električni sustavi
Brodski generatori i napajanje s kopna
5
5
Brodski visokonaponski sustavi
Sustavi električne propulzije
Brodski istosmjerni sustavi
Osnovna sigurnost broda i posade
Osobno preživljavanje
7
5
Prva pomoć na brodu
Protupožarna zaštita na brodu
Osobna sigurnost i društvena odgovornost
Osnove optike
Geometrijska optika
2
5
Valna optika
Mjerljiva svojstva zvuka i svjetlosti
Mjerljiva svojstva zvuka i svjetlosti
1
5
Uvod u modernu fiziku
Uvod u modernu fiziku
1
5
Poduzetništvo i marketing
Poduzetništvo i financijska pismenost
5
5
Primjena marketinga u malom poduzetništvu
Brodska tehnička dokumentacija
Brodska tehnička dokumentacija
2
5
Dijagnostika i održavanje brodskih električnih i pomoćnih strojeva
Dijagnostika i održavanje brodskih električnih i pomoćnih strojeva
3
5
Primjena engleskog jezika na brodu
Brodske oznake, uputstva i upozorenja na engleskom jeziku
3
5
Pomorska komunikacija na engleskom jeziku
Primjena engleskog jezika u slučaju pogibeljne situacije na brodu
Navigacijska i komunikacijska elektronika
VF elektronika
6
5
Primopredajnička VF tehnika
Satelitski sustavi komunikacije i navigacije
Radari i sonari
Sustavi video nadzora signalizacije i uzbunjivanja na brodu
Sustavi video nadzora na brodu
3
5
Sustavi signalizacije i uzbunjivanja na brodu
Vatrodojavni i protupožarni sustavi
Automatizacija brodskog sustava
Osnove automatike i regulacije
7
5
Upravljanje strojnim sustavom
Električni hidraulički i pneumatski sustavi na brodu
* Nastava se izvodi modularno, što ne isključuje mogućnost povezivanja s općeobrazovnim nastavnim predmetima.
2.3 POPIS IZBORNIH STRUKOVNIH MODULA
POPIS IZBORNIH STRUKOVNIH MODULA
Obujam na razini kvalifikacije iskazan bodovima i u postotcima
9 CSVET
3,6 %
ŠIFRA MODULA / NASTAVNOG PREDMETA
NAZIV MODULA / NASTAVNOG PREDMETA
ŠIFRA SKUPA ISHODA UČENJA
NAZIV SKUPA ISHODA UČENJA
OBUJAM MODULA/ NASTAVNOG PREDMETA
CIKLUS U KOJEM SE MOŽE POHAĐATI MODUL/
NASTAVNI PREDMET
NAPOMENE VAŽNE ZA HORIZONTALNU I/ILI VERTIKALNU PROHODNOST
Instaliranje obnovljivih izvora energije u brodskim sustavima
Primjena obnovljivih izvora energije
5
5
Izborni blok 1
Instaliranje obnovljivih izvora energije u brodske sustave
Brodske pametne instalacije
Senzori i aktuatori
5
5
Izborni blok 2
Sustavi pametnih instalacija
Instaliranje elektromotornih pogona
Uvod u elektromotorne pogona
5
5
Izborni blok 3
Instalacija elektromotornih pogona
Zaštita morskog okoliša
Zaštita morskog okoliša
2
5
Izborni blok 4
Brodski sustavi komunikacije i uređaji
Brodski sustavi komunikacije i uređaji
2
5
Signalni i alarmni sustavi na brodu
Signalni i alarmni sustavi na brodu
4
5
Izborni blok 5
Brodska električna rasvjeta i signalizacija
Osnove električne rasvjete
4
5
Izborni blok 6
Postavljanje brodske električne rasvjete i signalizacije
* Nastava se izvodi modularno, što ne isključuje mogućnost povezivanja s općeobrazovnim nastavnim predmetima.
** ** U trećem razredu, učenici su obvezni odabrati jedan izborni modul u obujmu od 5 CSVET bodova, od ponuđenih modula 1 do 3, koji pridonosi ukupnom broju bodova potrebnima za stjecanje kvalifikacije.
** U četvrtom razredu, učenici su obvezni odabrati jedan izborni modula u obujmu od 4 CSVET bodova, od ponuđenih modula 4 do 6, koji pridonose ukupnom broju bodova potrebnima za stjecanje kvalifikacije.
3. RAZRADA MODULA
3.1 OBVEZNI STRUKOVNI MODULI
1. RAZRED
NAZIV MODULA
OSNOVE MEHANIKE MATERIJALNE TOČKE
Šifra modula
Kvalifikacije nastavnika koji sudjeluju u realizaciji modula
Načini stjecanja skupova ishoda učenja (od –do, postotak)
Vođeni proces učenja i poučavanja
Oblici učenja temeljenog na radu
Samostalne aktivnosti učenika
35 – 50 %
20 – 30 %
20 – 45 %
Status modula
(obvezni/izborni)
OBVEZNI
Cilj (opis) modula
Cilj modula je upoznati učenike s osnovama klasične mehanike. Učenici će se upoznati s različitim vrstama pravocrtnog gibanja, uključujući jednoliko i nejednoliko gibanje te naučiti kako ih opisati algebarski i grafički. Istražit će koncepte slobodnog pada, vertikalnog i horizontalnog hitca te gibanja po kružnici. Modul će također pokriti Newtonove zakone gibanja, različite vrste sila, impuls sile, količinu gibanja i zakon očuvanja količine gibanja. Učenici će se upoznati s konceptima rada sile, kinetičke i potencijalne energije, snage te zakonom očuvanja energije. Na kraju, modul će obuhvatiti Newtonov zakon gravitacije i Keplerove zakone.
Povezanost modula s međupredmetnim temama (ako je primjenljivo)
MPT Osobni i socijalni razvoj
osr B.4. Domena: Ja i drugi
osr C.4. Domena: Ja i društvo
MPT Učiti kako učiti
uku A.4/5 Domena: Primjena strategija učenja i upravljanja informacijama
uku B.4/5 Domena: Upravljanje svojim učenjem
uku D.4/5 Domena: Stvaranje okružja za učenje
MPT Zdravlje
zdr B.4. Domena: Mentalno i socijalno zdravlje
MPT Uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije
ikt A.4 Domena: Funkcionalna i odgovorna uporaba IKT-a
ikt D.4. Domena: Stvaralaštvo i inovativnost u digitalnome okružju
Preporuke za učenje temeljeno na radu
Učenje temeljeno na radu ostvaruje se realiziranjem radnih situacija i zadataka koji se mogu simulirati u školskim specijaliziranim učionicama/praktikumima. Zadaci za učenje i vježbanje trebaju odgovarati stvarnim radnim situacijama nekog radnog mjesta.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje, potrebni za realizaciju modula
Školska specijalizirana učionica/praktikum fizike opremljen laboratorijskom opremom i potrebnim mjernim uređajima za mjerenje iz područja mehanike materijalne točke.
Potrebno je razredni odjel dijeliti u odgojno-obrazovne skupine kako bi se učenicima osigurao rad na siguran način te ostvarenje propisanih ishoda učenja.
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Uvod u kinematiku
Obujam SIU (CSVET)
1 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Opisati jednoliko, jednoliko ubrzano i jednoliko usporeno pravocrtno gibanje, algebarski i grafički
Analizirati jednoliko, jednoliko ubrzano i jednoliko usporeno pravocrtno gibanje, algebarski i grafički
Grafički prikazati nejednoliko pravocrtno gibanje
Grafički analizirati nejednoliko pravocrtno gibanje
Povezati slobodni pad s jednoliko ubrzanim gibanjem
Primijeniti jednoliko ubrzano gibanje na slobodni pad
Objasniti gibanje složeno od dva jednolika gibanja
Analizirati gibanje složeno od dva jednolika gibanja
Opisati vertikalni i horizontalni hitac
Primijeniti vertikalni i horizontalni hitac
Opisati jednoliko gibanje po kružnici
Objasniti jednoliko gibanje po kružnici
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
U okviru istraživačke nastave, koja je dominantan nastavni sustav, učenici rade u parovima ili manjim skupinama pod mentorstvom nastavnika. Fokus je na usvajanju znanja o fizikalnim veličinama za opisivanje različitih vrsta gibanja, uključujući složena i kružna gibanja. Nastava obuhvaća interpretaciju grafičkih prikaza gibanja (s-t, v-t, a-t), određivanje srednje i trenutačne brzine i akceleracije te primjenu algebarskih izraza za različita gibanja. Poseban naglasak stavlja se na analizu gibanja pomoću digitalnih alata. Ovim pristupom, učenici razvijaju odgovornost, socijalne i komunikacijske vještine te suradnički uče i rade u timu, stječući praktična i primjenjiva znanja o gibanju, s primjenom u svakodnevnom životu i potencijalnim radnim mjestima.
Nastavne cjeline/teme
Jednoliko gibanje po pravcu
Pravocrtna gibanja sa stalnom akceleracijom
Složena gibanja
Jednoliko gibanje po kružnici
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Zadatak: Kako biste poboljšali rad CNC glodalice, trebate analizirati gibanje glave stroja kada je u praznom hodu. Da biste analizirali gibanje, koristite jako precizno snimanje gibanja glave.
Analizom snimke gibanja glave CNC stroja dobili ste sljedeći x-t graf:
a) Na temelju x-t grafa opišite gibanje glave CNC stroja.
b) Što možete reći o gibanju glave CNC stroja u točkama A i B, prikazanim na x-t grafu?
c) Kolika je srednja brzina gibanja glave za to vrijeme?
d) Na temelju x-t grafa nacrtajte v-t graf gibanja glave CNC stroja.
Detaljnijom analizom snimke dobije se v-t graf gibanja glave CNC stroja:
e) Usporedite svoj v-t graf s ovim grafom. Objasnite razlike!
f) Intervali t1 i t2 prikazani na v-t grafu iznose 0,04 s. S kojim su dijelovima x-t grafa povezani ti intervali?
g) Kolika je srednja akceleracija glave CNC stroja tijekom njenog pokretanja, a kolika tijekom njenog zaustavljanja? Usporedite te vrijednosti s akceleracijom slobodnog pada!
h) Koliki put prijeđe glava CNC stroja tijekom jednolikog gibanja, koliki tijekom intervala t1, a koliki tijekom intervala t2? Koliko na preciznost rada stroja utječe gibanje tijekom intervala t1 i t2?
i) CNC glodalica može izrađivati i kružne oblike. U tom slučaju vrh glave opisuje kružnu konturu brzinom 0,4 m/s. Odredite kutnu brzinu, period te frekvenciju kružnog gibanja vrha glave koja izrezuje kružnicu polumjera 20 cm!
j) Predstavlja li gibanje glave CNC stroja neku vrstu složenog gibanja? Objasnite!
k) Na temelju v-t grafa nacrtajte a-t graf gibanja glave CNC stroja.
Daljnjom detaljnijom analizom snimke dobije se a-t graf gibanja glave CNC stroja:
l) Usporedite svoj a-t graf s ovim grafom. Objasnite razlike!
m) Analizom a-t grafa zaključite kakvo je gibanje glave CNC stroja tijekom intervala t1, odnosno t2. Kakav bi bio izraz za vremensku ovisnost akceleracije, a kakav za vremensku ovisnost brzine i položaja vrha glave CNC stroja?
Učenici su podijeljeni u parove ili u manje skupine. Svaka skupina dobiva isti zadatak. Nakon rješavanja učenici rezultate prezentiraju ostalim skupinama. Na kraju, unutar skupine učenici provode vršnjačko vrednovanje.
Vrednovanje za učenje: tablica za praćenje aktivnosti učenika za vrijeme rada:
Elementi procjene
Potpuno
Djelomično
Potrebno doraditi
Učenik se pripremio za nastavu prema uputama profesora
Učenik surađuje s ostalim učenicima tijekom timskog rada
Učenik izvršava svoj dio zadatka
Učenik sudjeluje u prezentaciji dobivenih rezultata
Učenik provodi vršnjačko vrednovanje i samovrednovanje
Primjeri istraživanja koje bi učenici mogli raditi:
◊istraživanje nejednolikog gibanja (uvođenje trenutačne brzine)
◊ovisnost dometa vodoravnog hitca o početnoj brzini i visini s koje se tijelo izbacuje
◊mjerenje perioda kruženja i brzine kod jednolikog kruženja
◊istraživanje gibanja pomoću detektora gibanja ili simulacije.
Primjere fizikalnih zadataka za ostvarivanje ishoda učenja povezati sa strukom ili svakodnevnim životom. Prilagoditi ih zahtjevima struke, odnosno sektora unutar kojega se provodi nastava te se preporuča konzultacija s nastavnicima struke.
Prijedlog prilagodbe za učenike s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama
U individualiziranom kurikulu za svakog učenika s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama navedeni su preporučeni pristupi radu, primjeri prilagodbe procesa učenja i poučavanja te metode i oblici vrednovanja. Posebna pažnja treba biti usmjerena na kontinuirano vrednovanje za učenje, kvalitetne, konstruktivne i poticajne povratne informacije s ciljem motiviranja učenika, jačanja njihovog samopouzdanja i poticanja daljnjeg napretka. Nastavnik će procijeniti potrebnu razinu pedagoške podrške za svakog učenika. Nije namjera da nastavnik odradi dio uvjeta za dostizanje ishoda učenja umjesto učenika.
◊Učenike s teškoćama treba grupirati u parove ili timove s uspješnijim učenicima koji će preuzeti ulogu vođe i pomagati im u rješavanju zadataka. Ako se ukaže potreba, nastavnik će učenicima s teškoćama pružiti dodatne upute.
◊Učenici s teškoćama mogu preskočiti rješavanje dijela primjera (npr. da ne rješavaju dijelove zadatka pod točkom h kad se određuje put za dio A i B te pod točkama k i m).
Darovitim učenicima treba omogućiti obogaćivanje sadržaja kroz proširivanje s dodatnim temama koje se rijetko obrađuju ili postavljanjem ishoda više razine.
◊Darovitim učenicima se zadaje zadatak sa proširenim dijelovima ili istraživački rad, ovisno o procjeni nastavnika i sposobnostima darovitih učenika. Predloženi primjer bi daroviti učenici trebali riješiti u cijelosti.
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Uvod u dinamiku
Obujam SIU (CSVET)
1 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Iskazati Newtonove zakone gibanja
Primijeniti Newtonove zakone gibanja
Opisati silu težu, elastičnu silu, reakciju podloge, napetost niti, silu trenja te pojam centripetalne sile
Odrediti iznos sile teže, elastične sile, reakcije podloge, napetosti niti, sile trenja i centripetalne sile
Zbrojiti sile i rastaviti silu na dvije komponente
Odrediti rezultantnu silu i komponente sile.
Objasniti inercijski, akcelerirani sustav i inercijsku silu
Razlikovati inercijski i akcelerirani sustav, uz određivanje inercijske sile u primjerima
Opisati impuls sile te kako se određuje računski i grafički iz (F,t) grafa
Odrediti impuls sile, računski i grafički iz (F,t) grafa
Navesti količinu gibanja i vezu impulsa sile i promjene količine gibanja
Analizirati količinu gibanja i vezu impulsa sile i promjene količine gibanja
Iskazati zakon očuvanja količine gibanja
Primijeniti zakon očuvanja količine gibanja
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantan nastavni sustav je istraživačka nastava, u kojoj učenici, radeći u parovima ili manjim skupinama, praktično primjenjuju Newtonove zakone gibanja, zakon o očuvanju količine gibanja i različite referentne sustave. Nastavnik, u ulozi mentora i koordinatora, usmjerava učenike u mjerenju sile, određivanju akceleracije i primjeni Newtonovih zakona u različitim kontekstima, uključujući situacije s trenjem i bez njega te u analizi elastičnih i neelastičnih sudara. Naglasak je na integraciji teorijskih znanja s praktičnim primjerima i svakodnevnim iskustvima. Preporučuje se suradnja s nastavnicima strukovnih predmeta kako bi se zadaci prilagodili specifičnostima pojedinog sektora i struke.
Nastavne cjeline/teme
Newtonovi zakoni gibanja
Primjeri sila
Zbrajanje i rastavljanje sila
Referentni sustavi
Impuls sile, količina gibanja i očuvanje količine gibanja
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Zadatak: Analizirajte nezgodu dvaju vozila.
Nailaskom na semafor vozač automobila A kasno donosi odluku za kočenje te, da bi se zaustavio do semafora, koči blokiranjem kotača. Tako se zaustavio upravo prije semafora. Po tragovima kočenja se vidi da se zaustavio nakon što je klizao na putu dugom 12 m. Vozač automobila B nije dovoljno budno pazio na promet te je bez kočenja udario u automobil A, koji je mirovao ispred njega. Nakon sudara, automobili su se nastavili gibati, kao što prikazuje crtež. Tragovi kočenja pokazuju da je automobil A do zaustavljanja preklizao udaljenost 9,1 m, a automobil B udaljenost 2,4 m (crtež). Masa automobila A s putnicima i teretom iznosi 1100 kg, a automobila B 1400 kg. Faktor trenja klizanja između guma na kotačima i ceste je za oba automobila jednak i iznosi 0,13. Pri računanju zanemarite otpor zraka gibanju automobila.
a) Kolika je brzina automobila A u trenutku kad počinje kočiti pred semaforom?
b) Kolika je brzina automobila B u trenutku udara u automobil A? Kako ste to odredili?
c) Kolika je promjena količine gibanja automobila A, a kolika automobila B?
d) Kolikom je srednjom silom automobil B djelovao na automobil A, ako je kontakt automobila B sa automobilom A pri udarcu trajao 0,5 s? Nacrtajte graf vremenske ovisnosti te sile!
e) Djeluje li pri sudaru automobil A na automobil B? Ako djeluje, kolikom srednjom silom djeluje? Kakva je vremenska ovisnost te sile?
f) Usporedite površine ispod ta dva (F-t) grafa s promjenama količine gibanja koje ste dobili u računu u dijelu d ovog primjera!
g) Na retrovizoru automobila A visi zaštitni znak na niti duljine 20 cm. Masa znaka je 50 g, a masa niti je zanemariva. Skicirajte položaj znaka i niti dok automobil miruje pred semaforom! Skicirajte položaj znaka i niti dok je automobil kočio ispred semafora! Skicirajte položaj znaka i niti nakon sudara!
h) Za svaku od situacija pod g) odredite kolika je sila kojom znak napinje nit! Skicirajte, označite i imenujte sile na znak u svakoj od navedenih situacija!
i) Koliki kut u svakoj od navedenih situacija zatvara nit s vertikalom?
j) Pri sudaru, za vrijeme kontakta, prednji se branik automobila B deformirao tako da se ulubio 1,5 cm. Nakon razdvajanja automobila deformacija branika je zanemariva. Kolika je konstanta elastičnosti prednjeg branika automobila B?
Učenici rješavaju primjer podijeljeni u parove ili manje skupine. Na kraju svaka skupina kratko prezentira svoje rezultate ostatku razreda.
Cilj jasno i precizno izložen. Naslov je jasan i interesantan.
Nije potpuno postignuta jasnoća cilja.
Naslov malen, neprikladan, nakošen
Otežano praćenje naznačene poruke. Naslov nije istaknut ili je vrlo dug
KVALITETA SADRŽAJA
Sadržaj visoke kvalitete, tehnički dotjeran, zanimljiv i jasna, optimalan broj slajdova.
Obrada podataka nedovoljno atraktivna. Sadržaj nije dovoljno jasan.
Niska razina kvalitete i obrade podataka. Premalen ili prevelik broj slajdova.
KREATIVNOST
Maksimalna kreativnost, rad estetski dotjeran, poruka, tekst i izbor slajdova i boje su u službi sadržaja
Kreativnost nije dovoljno izražena. Nesrazmjer u količini teksta i slika.
Loše izabrani vizualni i tekstualni prikazi ukazuju na manjak kreativnosti.
VIZUALNI DOJAM
Poruka je jasna, vizualno pregledna, lako se prati i bez prisustva autora, u velikoj mjeri djeluje na svijest i formiranje stavova promatrača.
Ispod svake slike koja se slaže s tekstom stoji objašnjenje što prikazuje. Slova dovoljno velika.
Poruka relativno jasna ali nije dovoljno povezana. Može utjecati na svijest promatrača kratkotrajno. Malena slova.
Slike se djelomično slažu s tekstom.
Vizualno neatraktivan rad. Djeluje nepovezano i može se pratiti tek uz pomoć autora.
Slike djelomično odgovaraju sadržaju. Plakat je neuredan, loš je raspored slika.
IZLAGANJE
Gradivo u potpunosti povezuje i primjenjuje. Samostalno izlaže i odgovara na pitanja točno i jasno.
Autor rada i izvori jasno istaknuti na odgovarajućem mjestu.
Reproducira uobičajene primjere ali se ne snalazi u drugim primjerima. Samostalno izlaže.
Autor rada i izvori su istaknut ali nisu na odgovarajućem mjestu.
Izlaže nesigurno i potrebna mu je pomoć. Autor rada i izvori nisu istaknuti.
UKUPNO
15
10
5
Primjeri istraživanja koje učenici mogu raditi:
◊istraživanje gibanja pod djelovanjem stalne sile
◊rastavljanje sile na komponente
◊istraživanje elastične sile i mjerenje konstante opruge
◊istraživanje sile trenja
◊istraživanje centripetalne sile
◊istraživanje zakona očuvanja količine gibanja.
Prijedlog prilagodbe za učenike s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama
U individualiziranom kurikulu za svakog učenika s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama navedeni su preporučeni pristupi radu, primjeri prilagodbe procesa učenja i poučavanja te metode i oblici vrednovanja. Posebna pažnja treba biti usmjerena na kontinuirano vrednovanje za učenje, kvalitetne, konstruktivne i poticajne povratne informacije s ciljem motiviranja učenika, jačanja njihovog samopouzdanja i poticanja daljnjeg napretka. Nastavnik će procijeniti potrebnu razinu pedagoške podrške za svakog učenika. Nije namjera da nastavnik odradi dio uvjeta za dostizanje ishoda učenja umjesto učenika.
◊Učenike s teškoćama treba grupirati u parove ili timove s uspješnijim učenicima koji će preuzeti ulogu vođe i pomagati im u rješavanju zadataka. Ako se ukaže potreba, nastavnik će učenicima s teškoćama pružiti dodatne upute.
◊Učenici s teškoćama ne moraju rješavati svaku dio zadatka, npr. ne bi trebali rješavati zadatak pod točkama b i h.
Darovitim učenicima treba omogućiti obogaćivanje sadržaja kroz proširivanje s dodatnim temama koje se rijetko obrađuju ili postavljanjem ishoda više razine.
◊Daroviti učenici dobivaju zadatak rješavanja cijelog primjera s posebnim naglaskom na kritičku analizu modeliranih dijelova, kao što je točka j. Osim toga, prema njihovim interesima, darovitim učenicima može se dodijeliti istraživački zadatak o utjecaju inercijske sile u različitim zanimanjima i metodama njezina kompenziranja. Također, mogu istraživati primjenu zakona očuvanja količine gibanja u konkretnim primjerima uređaja, procesa ili događaja, bilo unutar struke ili u širem kontekstu svijeta oko nas.
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Rad, energija i snaga
Obujam SIU (CSVET)
1 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Opisati rad sile, određivanje rada računski i grafički iz (F, s) grafa te vezu rada i energije
Odrediti rad sile, računski i grafički iz (F, s) grafa te promjenu energije tijela radom
Iskazati kinetičku energiju
Analizirati kinetičku energiju
Iskazati gravitacijsku potencijalnu i elastičnu potencijalnu energiju
Analizirati gravitacijsku potencijalnu i elastičnu potencijalnu energiju
Objasniti snagu i korisnost
Primijeniti snagu i korisnost
Iskazati zakon očuvanja energije
Primijeniti zakon očuvanja energije
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantan nastavni sustav je istraživačka nastava. Predlaže se rad u parovima ili manjim skupinama. Radom na materijalima uz pomoć nastavnika koji ima ulogu mentora i koordinatora učenici usvajaju znanja o radu, energiji i snazi. Pri poučavanju treba razlikovati zatvoreni i otvoreni sustav, naglasiti razliku između pozitivnog i negativnog rada, odrediti rad računski i iz (F,s) grafa, analizirati očuvanje energije kod sudara, analizirati prijelaz kinetičke energije u potencijalnu i obrnuto, analizirati rad sile trenja, određivati snagu i korisnost uređaja ili strojeva (posebno onih vezanih za danu struku). Preporuča se da učenici eksperimentalno provjere zakon očuvanja energije na primjerima gibanja (slobodan pad, titranje utega na opruzi, njihanje utega na niti).
Preporučuje se primjenjivati zadatke srednje složenosti. Kroz istraživačku nastavu učenici preuzimaju odgovornost, razvijaju socijalne i komunikacijske vještine, suradnički uče i rade u timu te na taj način stječu dugotrajna znanja o radu, energiji i snazi, s naglaskom na primjeni u svakodnevnom životu i potencijalnim radnim mjestima u okviru odgovarajućeg područja obrazovanja. Rješavanje numeričkih i konceptualnih zadatka je ugrađeno u istraživanje.
Nastavne cjeline/teme
Rad sile
Kinetička energija
Gravitacijska potencijalna energija i elastična potencijalna energija Zakon očuvanja energije
Snaga i korisnost
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Zadatak: Odbojnici su opruge koje služe za amortizaciju udara i zaustavljanje dizala prilikom prekoračenja donjeg radnog položaja dizala. Obično se ugrađuju u jamu voznog okna dizala. Tim za održavanje dizala je utvrdio da trenutačno ugrađeni odbojnik nije u funkciji te ga je potrebno zamijeniti
a) Ako kabina dizala ima masu 700 kg, a dizalo nosivost 300 kg, odaberite iz priložene tablice modele opruge koji zadovoljavaju uvjet da izdrže silu 4,0 puta veću od težine natovarenog dizala. U okno dizala postavljate četiri jednake opruge. Pretpostavite kako je opterećenje jednako raspoređeno na sve četiri opruge.
MODEL
POČETNA DULJINA (L0/mm)
GRANICA ELASTIČNOSTI OPRUGE (F/N)
ESD14
235
8280
ESD14/320
320
9280
ESD15
210
11650
b) U dokumentaciji piše da za maksimalnu deformaciju opruge vrijedi ∆𝑥 = 0,135 ∙ 𝑣ଶ . Kolika je duljina opruge nakon sabijanja, ako je najveća brzina dizala 0,75 m/s? Izračunajte konačnu duljinu opruge nakon što ju je dizalo sabilo!
c) Koje su se promjene energije morale uzeti u obzir prilikom planiranja zamjene odbojnika?
d) Visina podizanja dizala iznosi 12 m. Kolika je maksimalna energija dizala? Istražite koliki su gubitci energije i pokušajte objasniti čime su uzrokovani. Kolika bi duljina opruge bila nakon sabijanja ukoliko bi se zanemarili gubitci energije?
e) Koliko snagom elektromotor podiže dizalo, ako je brzina podizanja dizala 0,75 m/s? U obzir uzmite i protuteg, mase 700 kg, koji je ovješen na drugi kraj sajle dizala, zbog čega se za pogon dizala može koristiti elektromotor manje snage nego da protutega nema.
f) Odredite snagu elektromotora koji pogoni dizalo, ako njegova korisnost djelovanja iznosi 57 %!
Učenici primjer rješavaju u parovima ili u manjim skupinama. Nakon provedenog zadatka učenici svoje rezultate prezentiraju ostatku razreda te provode samovrednovanje.
Vrednovanje kao učenje: tablica za samovrednovanje
Elementi procjene
Potpuno
Djelomično
Potrebno doraditi
Uspješno smo izvršili zadatak
Svaki član para/tima je dao maksimalan doprinos rješenju zadatka
Zadatak je zahtijevao sudjelovanje svih članova para/tima
Svi članovi para/tima su međusobno uvažavali tuđa mišljenja
Zadovoljan sam osobnim doprinosom rješenju zadatka
Sviđa mi se ovakav način učenja i poučavanja
Vrednovanje za učenje: tablica za praćenje aktivnosti učenika za vrijeme rada
Elementi procjene
Potpuno
Djelomično
Potrebno doraditi
Učenik se pripremio za proces učenja i poučavanja prema uputama nastavnika
Učenik surađuje s ostalim učenicima tijekom rada u paru/timu
Učenik izvršava svoj dio zadatka
Učenik sudjeluje u prezentaciji dobivenih rezultata
Učenik provodi vršnjačko vrednovanje i samovrednovanje
Prijedlog prilagodbe za učenike s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama
U individualiziranom kurikulu za svakog učenika s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama navedeni su preporučeni načini rada, primjeri individualizacije te načini i oblici vrednovanja. Poseban naglasak treba staviti na kontinuirano vrednovanje za učenje koristeći kvalitetne, konstruktivne i poticajne povratne informacije u cilju motiviranja učenika, jačanja samopouzdanja te omogućavanja daljnjeg napretka. Nastavnik će procijeniti koja razina pedagoške podrške učeniku je potrebna. Nije namjera da nastavnik odradi dio uvjeta za dostizanje ishoda učenja umjesto učenika.
Učenike s teškoćama grupirati u parove ili timove s uspješnijim učenicima koji će preuzeti kontrolu u rješavanju primjera te pomagati učenicima s teškoćama. Ukoliko se pokaže potreba nastavnik učenicima s teškoćama daje dodatne upute. Učenici s teškoćama rješavaju dijelove zadatka, npr. a i c te f kad im se da rezultat iz dijela e.
Darovitim učenicima treba omogućiti obogaćivanje sadržaja (proširivanje dodatnim sadržajima kojih se rijetko dotiču) ili postavljanjem ishoda više razine.
◊Darovitim učenicima se zadaje zadatak sa proširenim dijelovima ili istraživački rad. Daroviti učenici mogu izvesti opći izraz za paralelno i serijsko spajanje opruga te ga provjeriti pokusom.
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Gravitacija
Obujam SIU (CSVET)
1 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Opisati Newtonov zakon gravitacije
Primijeniti Newtonov zakon gravitacije
Iskazati Keplerove zakone
Primijeniti Keplerove zakone
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantan način poučavanja je istraživačka nastava. Nastavnik je organizator koji usmjerava i, po potrebi, vodi aktivnosti učenika. Radi se u skupinama ili parovima, a svaki član skupine ima svoju ulogu. Radom na materijalima uz pomoć nastavnika koji ima ulogu mentora i koordinatora, učenici usvajaju znanja o gravitaciji i primjeni Newtonova zakona gravitacije. Ukazati na suglasje Keplerovih zakona s Newtonovim zakonom gravitacije te pokazati da 3. Keplerov zakon izravno proizlazi iz Newtonova zakona gravitacije. Tijekom poučavanja učenici mogu istraživati gibanja nebeskih tijela pomoću računalne simulacije.
Nastavne cjeline/teme
Opći zakon gravitacije
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Zadatak: Došli ste na razgovor za posao budućnosti. Ukoliko zadovoljite, pridružit ćete se timu koji dizajnira svemirski kabel (Spaceline), kojeg treba izraditi primjenom najsuvremenijih tehnologija i materijala. Spaceline predstavlja „kabel“, usidren na Mjesecu, koji doseže do zemljine geostacionarne staze (crtež). Njime bi se omogućio prijenos tereta s geostacionarne staze na Mjesečevu površinu.
Potrebno je odgovoriti na sljedeća pitanja:
a) Kolika je gravitacijska sila između Mjeseca i Zemlje?
b) Kako bi trebala biti raspodijeljena masa užeta?
c) U kojoj se točki kabela poništavaju gravitacijska djelovanja Mjeseca i Zemlje?
d) Koliko je gravitacijsko ubrzanje u točki kabela koja je na udaljenosti 40R?
e) Kolikom je brzinom potrebno lansirati satelit s površine Zemlje koji bi pratio Spaceline pri samom dnu kabela?
f) Raspravite koje bi mogle biti nezgode pri radu i korištenju Spaceline-a!
Učenici primjer rješavaju u parovima ili u manjim skupinama. Nakon provedenog zadatka, učenici svoje rezultate prezentiraju ostatku razreda te provode samovrednovanje.
Povezati gradivo s primjerima iz života, kao što je:
Komunikacijski satelit Starlink ima masu 550 kg, kruži na visini 550 km iznad zemljine površine.
a) Kolikom silom Zemlja djeluje na satelit?
b) Kolikom brzinom kruži satelit na visini 550 km?
c) Kolikom je brzinom morao biti lansiran satelit da bi dostigao visinu 550 km?
Prijedlog prilagodbe za učenike s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama
U individualiziranom kurikulu za svakog učenika s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama navedeni su preporučeni pristupi radu, primjeri prilagodbe procesa učenja i poučavanja te metode i oblici vrednovanja. Posebna pažnja treba biti usmjerena na kontinuirano vrednovanje za učenje, kvalitetne, konstruktivne i poticajne povratne informacije s ciljem motiviranja učenika, jačanja njihovog samopouzdanja i poticanja daljnjeg napretka. Nastavnik će procijeniti potrebnu razinu pedagoške podrške za svakog učenika. Nije namjera da nastavnik odradi dio uvjeta za dostizanje ishoda učenja umjesto učenika.
◊Učenike s teškoćama treba grupirati u parove ili timove s uspješnijim učenicima koji će preuzeti ulogu vođe i pomagati im u rješavanju zadataka. Ako se ukaže potreba, nastavnik će učenicima s teškoćama pružiti dodatne upute.
◊Učenicima s teškoćama se daju detaljnije upute i smjernice za rad (npr. upute gdje pronaći pomoć ili smanjeni opseg zahtjeva). Na danome primjeru učenici s teškoćama bi rješavali dio a) i c).
Darovitim učenicima treba omogućiti obogaćivanje sadržaja kroz proširivanje s dodatnim temama koje se rijetko obrađuju ili postavljanjem ishoda više razine.
◊Darovitim učenicima se zadaje zadatak s dodatnim proširenjima ili projektni zadatak. Daroviti učenici bi se trebali posebno angažirati na rješavanju dijelova e) i f) te na istraživanju povezanosti svemirskog dizala i Spaceline-a.
NAZIV MODULA
UVOD U INFORMACIJSKE I KOMUNIKACIJSKE TEHNOLOGIJE
Šifra modula
Kvalifikacije nastavnika koji sudjeluju u realizaciji modula
Cilj ovog modula je osposobiti učenike da razumiju osnovne komponente računalnog sustava i primijene računalni sustav uz poštivanje osnovnih pravila kibernetičke sigurnosti. Također, učenici će naučiti koristiti osnovne korisničke programe operacijskog sustava za rad s mapama, datotekama, crtežima i obradu fotografija. Uz to, modul će obuhvatiti uporabu internetskih usluga za pronalaženje podataka i informacija, s naglaskom na poštivanje autorskih prava i licenci. Učenici će naučiti koristiti osnovne mogućnosti digitalnog okruženja za odgovornu komunikaciju i suradnju. Modul će uključivati i vještine uređivanja teksta, tablica, slika i obrada dokumenata uz pomoć uredske aplikacije za obradu teksta, kao i stvaranje jednostavnih dokumenata prema zadanim parametrima. Učenici će se upoznati s oblikovanjem ćelija, tablica i grafikona u uredskoj aplikaciji za jednostavni tablični proračun te primjenu formula i osnovnih funkcija te će moći izraditi jednostavne radne knjige u uredskoj aplikaciji za tablični proračun prema zadanim parametrima.
Ključni pojmovi
osnovne komponente računalnog sustava, osnovna pravila kibernetičke sigurnosti, korisnički programi operacijskog sustava, mape i datoteke, crteži i obrada fotografija, usluge interneta, pronalaženje podataka i informacija, autori prava i licence, digitalno okruženje, odgovorna komunikacija i suradnja, uredske aplikacije za obradu teksta, tekst, tablice, slike, crteži, tablice, grafikoni, zvuk, video, tablični proračun, formule i osnovne funkcije, radne knjige, prezentacija. animacija objekata, efekti prijelaza slajdova
Povezanost modula s međupredmetnim temama (ako je primjenljivo)
MPT Osobni i socijalni razvoj
osr B.4. Domena: Ja i drugi
osr C.4. Domena: Ja i društvo
MPT Učiti kako učiti
uku A.4/5 Domena: Primjena strategija učenja i upravljanja informacijama
uku B.4/5 Domena: Upravljanje svojim učenjem
uku D.4/5 Domena: Stvaranje okružja za učenje
MPT Zdravlje
zdr B.4. Domena: Mentalno i socijalno zdravlje
MPT Poduzetništvo
pod A.4.Domena: Promišljaj poduzetnički
MPT Uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije
ikt A.4 Domena: Funkcionalna i odgovorna uporaba IKT-a
ikt B.4. Domena: Komunikacija i suradnja u digitalnome okružju
ikt C.4. Domena: Istraživanje i kritičko vrednovanje u digitalnome okružju
ikt D.4. Domena: Stvaralaštvo i inovativnost u digitalnome okružju
MPT Održivi razvoj
odr B.4. Domena: Djelovanje
Preporuke za učenje temeljeno na radu
Učenje temeljeno na radu integrirano je u modul uz uporabu simulacija i stvarnih projektnih zadataka radnog mjesta. Provodi se u specijaliziranim učionicama/ praktikumima ustanove. Zadaci su osmišljeni na temelju primjera iz prakse, suvremenom pristupu rješavanja zadanog zadatka i razvoju kreativnosti učenika. Nastavnik zadaje problemsku situaciju, a učenici koristeći se stečenim znanjem i vještinama, rješavaju zadani zadatak.
Provodi se rješavanjem radnih i projektnih zadataka samostalno, u paru ili skupini u programima uredskog paketa. Učenici uče kako napisati poslovni tekst, povezati i uvesti podatke iz drugih programa i interneta, zaštititi dokument i pripremiti ga za slanje drugima te izraditi specijalizirane tablice i prezentacije na računalu.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje, potrebni za realizaciju modula
Specijalizirana učionica opremljena računalom za nastavnika s instaliranom potrebnom programskom potporom i pristupom internetu, oprema za održavanje nastave (interaktivna ploča, projektor, projektno platno), računala za učenike s instaliranom potrebnom programskom potporom i pristupom internetu.
Potrebno je razredni odjel dijeliti u manje odgojno-obrazovne skupine kako bi se učenicima osiguralo ostvarenje propisanih ishoda učenja.
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Osnovne računalnog sustava i internet
Obujam SIU (CSVET)
1 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Objasniti osnovne komponente računalnog sustava, koristiti računalni sustav primjenjujući osnovna pravila kibernetičke sigurnosti
Objasniti komponente računalnog sustava, koristiti računalni sustav primjenjujući pravila kibernetičke sigurnosti
Primijeniti osnovne korisničke programe operacijskog sustava u radu s mapama i datotekama i za izradu crteža i obradu fotografije
Primijeniti korisničke programe operacijskog sustava u radu s mapama i datotekama i za izradu crteža i obradu fotografija
Koristiti usluge interneta za pronalaženje podataka i informacija, odabirati izvore informacija poštujući autorska prava i vrste licenci
Koristiti usluge interneta za pronalaženje podataka i informacija, kritički odabirati pouzdane izvore informacija poštujući autorska prava i vrste licenci
Odabrati i koristiti osnovne mogućnosti digitalnog okruženja za odgovornu komunikaciju i suradnju
Odabrati i koristiti mogućnosti digitalnog okruženja za odgovornu komunikaciju i učinkovitu suradnju
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Heuristička nastava (vođeno učenje) temeljena na problemskim zadacima kroz individualni rad, rad u paru, grupi i timu. Radom na jednostavnijim i složenijim problemskim zadacima i vježbama, istraživanjem, uz pomoć nastavnika koji ima ulogu mentora i koordinatora aktivnosti, učenici stječu vještine praktičnog rada na računalu, pronalaze potrebne informacije na internetu, komuniciraju u digitalnom okruženju poštujući pravila ponašanja na internetu i autorska prava. Učenici surađuju na zajedničkom zadatku u oblaku. Nakon odrađenih zadataka i vježbi učenici će biti informirani o razini uspješnosti izrade zadatka ili vježbe.
Nastavne cjeline/teme
Računalno sklopovlje
Programska podrška
Rad s podacima
Kibernetička sigurnost
Internet
Zaštita privatnosti i opasnosti na internetu
Komunikacija i suradnja u digitalnom okruženju
Etički izazovi u primjeni IKT-a
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Nacrtaj i pošalji!
Opis aktivnosti:
Učenici će u alatu za izradu umne mape organizirati umnu mapu tako da središnji pojam mape bude računalo. Prisjetit će se što su sve učili o sklopovlju računala i prema tome razgranati svoju umnu mapu (ulazne jedinice, izlazne jedine, memorija i središnja jedinca). Pojmove će obogatiti crtežom (umetnuti slike/fotografije dijelova računala). Važno je obuhvatiti sve dijelove računala, pravilno ih povezati u umnoj mapi te da sve bude pregledno i točno napisano. Veličinu fonta u umnoj mapi potrebno je prilagoditi tako da tekst bude čitljiv. Spremljenu sliku umne mape učenici šalju nastavniku kao privitak elektroničke pošte uz popratni tekst po dogovoru s nastavnikom.
Vrednovanje naučenog:
Sastavnice vrednovanja
BODOVI
U potpunosti zadovoljava
2 boda
Djelomično zadovoljava
1 bod
Ne zadovoljava
0 bodova
STRUKTURA UMNE MAPE
Svi ključni pojmovi, grane i podgrane smisleno su povezane u cjelinu te pokazuju razumijevanje strukture.
Ključni pojmovi, grane i podgrane povezani su uz manje nedostatke.
Ključni pojmovi, grane i podgrane su pogrešno organizirani te ukazuju na nerazumijevanje strukture.
PREGLEDNOST UMNE MAPE
Umna mapa je u potpunosti pregledna i lako ju je pratiti.
Umna mapa je djelomično pregledna i teže ju je pratiti.
Umna mapa je nepregledna i teško ju je pratiti.
SADRŽAJ UMNE MAPE
U potpunosti sadrži sve pojmove važne za razumijevanje teme prema zadanim smjernicama. Vidljivo je potpuno razumijevanje teme.
Sadrži gotovo sve pojmove važne za razumijevanje teme prema smjernicama. Vidljivo je djelomično razumijevanje teme.
Sadrži premalo pojmova važnih za razumijevanje teme. Obuhvaćeni sadržaj nije dostatan za razumijevanje teme.
ELEKTRONIČKA PORUKA
Elektronička poruka sadrži umnu mapu u privitku i primjeren popratni tekst.
Elektronička poruka sadrži umnu mapu u privitku, no ne sadrži primjeren tekst.
Elektronička poruka ne sadrži umnu mapu u privitku.
Kod vrednovanja naučenog može se primijeniti sljedeći kriterij za ocjenjivanja:
odličan (7 ili 8 bodova)
vrlo dobar (6 bodova)
dobar (5 bodova)
dovoljan (4 boda).
NE računalnim virusima
Opis aktivnosti:Učenici će izraditi strip na temu detekcije i zaštite od zlonamjernih programa u obliku plakata/postera za učionicu na navedenu temu. Kroz kreativnu priču trebaju spomenuti barem jedan antivirusni program, način kako prepoznati zlonamjerni program, kakvu štetu može nanijeti računalu i što učiniti kako bismo se zaštitili. Koristiti se programima za izradu crteža i plakata (npr. Paint i/ili Canva). Plakat/poster spremiti u različitim formatima. Uratke (datoteke) je potrebno spremiti u mapu te istu mapu komprimirati i poslati na dogovorenu učeničku platformu.
Učenike podijeliti u grupe. Podijeliti im pripremljene upute i radne materijale. Podijeliti zadatke i zaduženja članovima grupe: istraživanje informacija o zadanoj temi, osmišljavanje i izrada priče, izrada crteža u odabranom programu, dizajn plakata/postera (raspored). Zadati vremenski rok za izradu projekta i dogovoriti termin predaje i izlaganja.
Vrednovanje kao učenje - vrednovanje članova grupe prema tablici kriterija:
Kriterij
BODOVI
3
2
1
Doprinos
Učenik daje korisne ideje grupi. Ulaže puno truda pri izradi zadatka. Preuzima ulogu vođe grupe.
Učenik često predlaže korisne ideje grupi, zalaže se i trudi pri izradi zadataka.
Učenik odrađuje samo onaj dio zadatka koji su mu ostali članovi dodijelili. Odrađuje površno svoj dio zadatka.
Kreativnost
Učenik daje kreativne i zanimljive ideje, vodi grupu. Iznosi kreativne primjere zlonamjernih programa i prijetnji za računalni sustav.
Učenik daje poneke originalne ideje i zamisli.
Učenik izvršava samo one zadatke koji su mu dodijelili članovi grupe.
Sadržaj i realizacija zadatka
Učenik većim dijelom osmišljava sadržaj stripa i sudjeluje u izradi. Razlikuje zlonamjerne programe i prijetnje.
Sudjeluje u kreiranju sadržaja i izradi slika.
Razlikuje zlonamjerne programe i prijetnje.
Učenik površno sudjeluje u izradi sadržaja.
Prepoznaje neke
zlonamjerne programe.
Kod vrednovanja naučenog može se primijeniti sljedeći kriterij ocjenjivanja:
odličan (8 ili 9 bodova)
vrlo dobar (6 ili 7 bodova)
dobar (5 bodova)
dovoljan (4 boda).
Strah od novog
Markova majka strepi od gubitka posla zbog modernizacije i uvođenja novih autonomnih uređaja u poslovanje. Iako Marko voli tehnologiju, zabrinut je i on te se pita kako će tehnologija utjecati na budućnost. O tome želi raspraviti s prijateljima iz razreda.
Opis aktivnosti:U nekom od dostupnih open source alata učenici će izraditi animaciju (npr. Animoto) ili video materijal (npr. Moovly) o temi etičkih pitanja koja proizlaze iz korištenja IKT-a. Učenike podijeliti u skupine ili u parove. Zadati im upute za korištenje zadanog alata i navesti kriterije prema kojima će biti ocijenjeni. Svaka od skupina će prezentirati svoje uratke pred ostalim učenicima u razredu.
Vrednovanje kao učenje: učenici se samovrednuju i vrednuju doprinos ostalih članova tima pri rješavanju zadatka.
Popis za procjenu:
Elementi
DA
Treba popraviti
Jesmo li uspješno izvršili zadatak?
Je li svaki član grupe dao maksimalan doprinos izvršenju zadatka?
Je li za tebe koristan ovakav način učenja i poučavanja?
Jesu li članovi grupe međusobno uvažavali tuđa mišljenja?
Možeš li nakon ovog oblika rada na satu uspješno objasniti što si naučio/la?
Prijedlog prilagodbe za učenike s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama
Preporuka je da se za učenike s teškoćama primjene prilagodbe opisane u dokumentu Smjernice za rad s učenicima s teškoćama. Nastavnik prilagođava stupanj težine zadatka na individualnoj razini. Učenicima s teškoćama su podijeljene detaljnije upute za rješavanje zadatka koje su prilagođene s obzirom na vrstu poteškoće (primjerice povećan font, smanjen obujam zadatka, objašnjeni koraci rješavanja zadatka, dodatne upute za korištenje programa).
Preporuka je da se za darovite učenike primjene upute opisane u dokumentu Smjernice za rad s darovitom djecom i učenicima.
-Darovitim učenicima se može zadati složeniji zadatak Nacrtaj i pošalji! u kojem je glavni pojam npr. računalni sustav. Učenici izrađuju umnu mapu sa slikama te ju prezentiraju ostalim učenicima.
-Darovitim učenicima se može zadati složeniji zadatak NE računalnim virusima (npr. korištenje nekih drugih složenijih alata za izradu crteža npr. Blender) ili izrada teme u nekom drugom obliku (npr. video animacija); može im se također skratiti rok za predaju zadatka.
-Darovitim učenicima može se proširiti zadatak Strah od novog, primjerice saznati više o umjetnoj inteligenciji i strojnom učenju te mogućnostima njihove primjene.
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Primjena uredskih aplikacija
Obujam SIU (CSVET)
3 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Urediti tekst, tablicu, sliku uporabom uredske aplikacije za obradu teksta prema zadanim parametrima
Urediti tekst, tablicu, sliku uporabom uredske aplikacije za obradu teksta
Kreirati jednostavan dokument pomoću uredske aplikacije za obradu teksta prema zadanim parametrima
Kreirati dokument pomoću uredske aplikacije za obradu teksta
Oblikovati ćelije, tablice i grafikone u uredskoj aplikaciji za jednostavni tablični proračun
Oblikovati ćelije, tablice i grafikone u uredskoj aplikaciji za tablični proračun
Koristiti formule i primijeniti osnovne funkcije u uredskoj aplikaciji za jednostavni tablični proračun
Koristiti formule i primijeniti funkcije u uredskoj aplikaciji za tablični proračun
Kreirati jednostavnu radnu knjigu u uredskoj aplikaciji za tablični proračun prema zadanim parametrima
Kreirati radnu knjigu u uredskoj aplikaciji za tablični proračun
Urediti tekst, sliku, crtež, tablicu, grafikon, zvuk, video u prezentaciji prema zadanim parametrima
Urediti tekst, sliku, crtež, tablicu, grafikon, zvuk, video u prezentaciji
Kreirati jednostavnu prezentaciju prema zadanim parametrima te primijeniti animaciju objekata i efekte prijelaza slajdova
Kreirati prezentaciju te primijeniti animaciju objekata i efekte prijelaza slajdova
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Demonstracijska metoda i vježbanje temelji se na problemskim zadacima, uz aktivno sudjelovanje učenika kroz samostalni rad i suradničko učenje. Učenik izrađuje tekstualni dokument obogaćen slikama i tablicama te njegov sadržaj oblikuje koristeći se uredskom aplikacijom za obradu teksta po uputama nastavnika. Učenik izrađuje različite tablične proračune koristeći se uredskom aplikacijom za tablične proračune. Pri izradi proračuna koristi formule i funkcije po uputama nastavnika. Podatke iz tablica prikazuje i interpretira grafički. Učenik izrađuje prezentaciju na zadanu temu služeći se uredskom aplikacijom za izradu prezentacija. Uređuje slajdove naglašavajući vizualno važne dijelove prezentacije, dodaje animacije na slajd. Priprema prezentaciju za ispis i sprema ju. Potrebno je izmjenjivati različite oblike rada (individualni, rad u paru, grupni i timski rad) kako bi razvijao osjećaj odgovornosti za svoja postignuća i ponašanje kao i za postignuća drugih učenika istovremeno razvijajući samostalnost i kooperativnost.
Nastavne cjeline/teme
Oblikovanje teksta i odlomaka u uredskoj aplikaciji za obradu teksta
Oblikovanje tablica u uredskoj aplikaciji za obradu teksta
Oblikovanje slika i ilustracija u uredskoj aplikaciji za obradu teksta
Oblikovanje dokumenta u uredskoj aplikaciji za obradu teksta
Oblikovanje ćelija i radnih listova u uredskoj aplikaciji za tablični proračun
Skupna (cirkularna) pisma
Oblikovanje ćelija i radnih listova u uredskoj aplikaciji za tablični proračun
Nizovi podataka u uredskoj aplikaciji za tablični proračun
Formule i funkcije u uredskoj aplikaciji za tablični proračun
Umetanje i oblikovanje grafikona u uredskoj aplikaciji za tablični proračun
Filtriranje i sortiranje u uredskoj aplikaciji za tablični proračun
Izrada i oblikovanje prezentacije
Umetanje grafike, crteža, slike, zvuka i videa u prezentaciju
Dizajn i animacija u prezentaciji
Izvođenje prezentacije
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Moj životopis
Na nekom od portala (npr. Moj posao ili burzarada.hzz.hr) učenik treba pronaći oglas za radno mjesto na kojem bi želio raditi. Potrebno je:
-Sastaviti u uredskoj aplikaciji za obradu teksta primjer životopisa tako da odgovora onome što se traži u zadanom oglasu.
-Oblikovati životopis kao formu u obliku tablice te izraditi i oblikovati tablicu za “Ostale vještine”, dodati svoju fotografiju odgovarajućih dimenzija. Fotografiji dodati obrub i postaviti ju usporedno s tekstom u gornji desni kut.
Savjet za pisanje životopisa može se pronaći na stranicama HZZ ili portala Moj posao kao i predložak ispunjenog životopisa Europass CV. Obrazac za izradu životopisa mora biti samostalno izrađen korištenjem uredske aplikacije za uređivanje teksta (ne koristiti predloške iz uredske aplikacije).
Opis aktivnosti:
Vježba sastavljanja životopisa ne mora odgovarati stvarnom trenutku u kojem se učenik nalazi. Pripaziti na odabir fonta, oblikovanje odlomka i stranice. Nakon izrade predloška učenici isti trebaju i popuniti. Potrebno je pripaziti na pravopis i izražavanje. Nakon izrade zadatka učenici samostalno prezentiraju svoj životopis i unutar razreda odabiru najboljeg kandidata za posao na temelju sljedećih kriterija: sadržaj životopisa, oblikovanje dokumenta u uredskoj aplikaciji za oblikovanje dokumenta (font, raspored stranice, uređivanje slike, oblikovanje i izrada tablice, numeriranje stranice, itd.), pravopis i gramatika te prezentacija i izlaganje pred ostalim učenicima u razredu.
Vrednovanje naučenog:
Kriterij
Razina ostvarenosti kriterija
Oblikovanje predloška
Obrazac za životopis izrađen prema predlošku.
Obrazac za životopis djelomično izrađen prema predlošku.
Obrazac za životopis u manjoj mjeri izrađen prema predlošku.
Sadržaj životopisa
Sadržajno obuhvaća sve zadane dijelove.
U većini sadržajno obuhvaća sve zadane dijelove.
Djelomično sadržajno obuhvaća sve zadane dijelove.
Oblikovanje tablice
Tablica uređena, promijenjena boja ćelija, font teksta uređen, obrubi dizajnirani.
Tablica je polovično uređena, nisu uređeni svi elementi.
Tablica je većim dijelom bez dizajna. Nedostaju komponente kao što su obrub i/ili boja pozadine ćelija.
Oblikovanje slike
Slika s obrubom, primjerenih dimenzija i smještena u zadani položaj.
Umetnuta slika, smještena u zadani položaj.
Umetnuta slika u dokument.
Bodovi
5
3
1
Ocjena:
odličan 90 – 100%
vrlo dobar 78 – 89%
dobar 65 – 77%
dovoljan 50-64%
nedovoljan 0 – 49%
Idemo na Vis!
Markova obitelj voljela bi ljetovati na Visu te su odlučili voditi evidenciju o primicima i izdacima. Marko im je odlučio pomoći. Ukupni primici obitelji su u siječnju iznosili 1500,00 €, u veljači 1800,00 €, u ožujku 1400,00 €, u travnju 1550,00 €, u svibnju 1700,00 € i u lipnju 1650,00 €. Izdaci za stanovanje iznosili su 1/5 a izdaci za prehranu 25 % od ukupnih mjesečnih primitaka.
◊Podatke je potrebno unijeti u tablicu u uredskoj aplikaciji za tablični proračun i oblikovati ih kao valutnu vrijednost.
◊Izračunati mjesečne iznose izdataka za stanovanje, mjesečne iznose izdataka za prehranu, ukupne mjesečne iznose izdataka za stanovanje i prehranu, mjesečne iznose koji obitelji ostaju za podmirenje ostalih potreba, ukupan polugodišnji iznos primitaka obitelji, ukupan polugodišnji iznos izdataka za stanovanje i prehranu.
◊Koristeći funkcije, ispod tablice prikazati najveći iznos izdataka za prehranu i najmanji mjesečni iznos primitaka za sve mjesece te prosječan iznos izdataka za stanovanje za prva tri mjeseca.
◊Grafički prikazati ukupne primitke obitelji za svih 6 mjeseci. Grafikon urediti prema uputama.
◊Tablicu kopirati na drugi i treći radni list. U prvoj kopiji podatke razvrstati (sortirati) od mjeseca s najvećim do mjeseca s najmanjim iznosom ukupnog mjesečnog primitka. U drugoj kopiji prikazati sve mjesece u kojima su ukupni izdaci za prehranu i stanovanje iznosili manje od 1000,00 €.
Vrednovanje naučenog:
Elementi vrednovanja:
1 bod
0 bodova
Oblikovanje tablice
Tablica je oblikovana s 3 ili više mogućnosti (obrub, ispuna, poravnanje, font)
Tablica nije oblikovana ili je oblikovana s 1-2 mogućnosti
Oblikovanje podataka kao valutne vrijednosti
Podaci su oblikovani kao valutna vrijednost
Podaci nisu oblikovani kao valutna vrijednost
Formula za izračun mjesečnih izdataka za stanovanje
Korištenjem formule dobiveni su svi točni mjesečni izdaci za stanovanje
Pri izračunu nije korištena formula i/ili rezultat nije točan
Formula za izračun mjesečnih izdataka za prehranu
Korištenjem formule dobiveni su svi točni mjesečni izdaci za prehranu
Pri izračunu nije korištena formula i/ili rezultat nije točan
Formula za izračun ukupnih mjesečnih izdataka
Korištenjem formule dobiveni su svi točni ukupni mjesečni izdaci
Pri izračunu nije korištena formula i/ili rezultat nije točan
Formula za izračun preostalog mjesečnog iznosa
Korištenjem formule dobiveni su svi točni ukupni mjesečni izdaci
Pri izračunu nije korištena formula i/ili rezultat nije točan
Formula/funkcija za izračun ukupnih vrijednosti (primitaka, izdataka za stanovanje, izdataka za prehranu, ukupnih izdataka i ukupan preostali iznos)
Korištenjem formule ili funkcije dobiveni su svi točni rezultati
Pri izračunu nije korištena formula ili funkcija i/ili rezultat nije točan
Funkcija za prikaz najveće vrijednosti
Primjenom funkcije prikazan je točan iznos najveće vrijednosti
Pri izračunu nije korištena funkcija i/ili rezultat nije točan
Funkcija za prikaz najmanje vrijednosti
Primjenom funkcije prikazan je točan iznos najmanje vrijednosti
Pri izračunu nije korištena funkcija i/ili rezultat nije točan
Funkcija za prikaz prosječne vrijednosti
Primjenom funkcije prikazan je točan iznos prosječne vrijednosti
Pri izračunu nije korištena funkcija i/ili rezultat nije točan
Grafički prikaz mjesečnih primitaka
Umetnut je odgovarajući grafikon
Grafikon nije umetnut
Uređivanje grafikona
Grafikon ima barem tri elementa (naslov grafikona, naziv osi x, naziv osi y, nazivi skupova podataka)
Grafikon nije umetnut ili ima manje od 3 zadana elementa
Kopiranje tablica
Tablica je kopirana
Tablica nije kopirana
Sortiranje podataka u tablici
Podaci u tablici su pravilno sortirani
Podaci u tablici nisu pravilno sortirani
Filtriranje podataka u tablici
Podaci u tablici su pravilno filtrirani
Podaci u tablici nisu pravilno filtrirani
Ocjena:
odličan 90 – 100 %
vrlo dobar 78 – 89 %
dobar 65 – 77 %
dovoljan 50-64 %
nedovoljan 0 – 49 %
Posao iz snova
„Jednom kada završim srednju strukovnu školu radit ću posao iz snova. Isto tako, zanima me koji je tvoj posao iz snova.“
Opis aktivnosti:Svaki učenik treba urediti jedan slajd u dijeljenoj prezentaciji u kojem će opisati svoj posao iz snova i umetnuti oglednu fotografiju koja to opisuje. Da bi prezentacija bila pregledna potrebno je urediti slajdove na podjednak način (fotografija, tekst, boja pozadine, font, veličina fonta, prijelaz i animacije) u dogovoru s nastavnikom. Svaki učenik će prezentirati svoj posao iz snova, a na kraju će se tajnim glasanjem odabrati tko je bio najkreativniji.
Vrednovanje kao učenje - učenici vrednuju svoj doprinos rješavanju zadatka:
Elementi vrednovanja
DA
NE
Naslov slajda
Sadržaj slajda – opis posla
Dogovoreno oblikovanje teksta
Umetnuta fotografija
Oblikovana fotografija
Dogovorena boja pozadine
Animacija objekata na slajdu
Prijelaz slajda
Matrica slajda
Prijedlog prilagodbe za učenike s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama
Preporuka je da se za učenike s teškoćama primjene prilagodbe opisane u dokumentu Smjernice za rad s učenicima s teškoćama. Nastavnik prilagođava stupanj težine zadatka na individualnoj razini. Učenicima s teškoćama su podijeljene detaljnije upute za rješavanje zadatka koje su prilagođene s obzirom na vrstu poteškoće (primjerice povećan font, smanjen obujam zadatka, objašnjeni koraci rješavanja zadatka, dodatne upute za korištenje programa).
◊Učenicima s teškoćama u zadatku Moj životopis izdvojiti posebno poveznicu s popisom radnih mjesta, uručiti im izrađene obrasce koje trebaju samo popuniti.
◊Učenicima s teškoćama u zadatku Idemo na Vis dati predložak tablice s unesenim podacima, izostaviti sortiranje i filtriranje.
◊Učenicima s teškoćama u zadatku Posao iz snova može se prilagoditi zadatak tako da se izostave animacije i prijelazi.
Preporuka je da se za darovite učenike primjene upute opisane u dokumentu Smjernice za rad s darovitom djecom i učenicima.
◊Darovitim učenicima proširiti zadatak Moj životopis (npr. izrade motivacijskog pisma uz životopis ili izrade životopisa u nekom drugom alatu npr. Canva).
◊Darovitim učenicima proširiti zadatak Idemo na Vis tako da koriste apsolutne adrese, oblikovati grafikon - boje, obrub, pripremiti dokument za ispis
◊Darovitim učenicima proširiti zadatak Posao iz snova na način da se na slajd umetne video.
NAZIV MODULA
OBRADA I SPAJANJE MATERIJALA U ELEKTROTEHNICI
Šifra modula
Kvalifikacije nastavnika koji sudjeluju u realizaciji modula
Načini stjecanja skupova ishoda učenja (od –do, postotak)
Vođeni proces učenja i poučavanja
Oblici učenja temeljenog na radu
Samostalne aktivnosti učenika
10 – 20 %
50 – 70 %
10 – 30 %
Status modula
(obvezni/izborni)
OBVEZNI
Cilj (opis) modula
Cilj modula je omogućiti učenicima stjecanje temeljnih vještina i znanja u području obrade i spajanja materijala važnih za elektrotehničku industriju. Učenici će naučiti kako sigurno raditi s materijalima, alatima i opremom, pravilno spajati materijale te razvrstati i odložiti otpadni materijal. Također će naučiti kako koristiti propisanu zaštitnu opremu, odjeću i obuću te opisati postupke pružanja prve pomoći kod ozljeda, nagnječenja, lomova i nakon oslobađanja iz strujnog kruga.
Ključni pojmovi
zaštita na radu, zaštita od požara, zaštita od udara električne struje, zaštita od utjecaja opasnih tvari, zaštitna oprema, odjeća i obuća, prva pomoć, ozljede, nagnječenja, lomovi, mjerne jedinice za mjerenje dimenzija i oblika, vrste materijala za obradu, alati za mjerenje dimenzija i oblika, ručna obrada materijala, ručni električni alati, bušenje, rezanje, brušenje, odlaganje otpada, klasifikacija otpada, vrste i svojstva materijala za spajanje, rastavljivi postupci spajanja materijala, nerastavljivi postupci spajanja materijala, provjera ispravnosti spojeva
Povezanost modula s međupredmetnim temama (ako je primjenljivo)
MPT Osobni i socijalni razvoj
osr B.4. Domena: Ja i drugi
osr C.4. Domena: Ja i društvo
MPT Učiti kako učiti
uku A.4/5 Domena: Primjena strategija učenja i upravljanja informacijama
uku B.4/5 Domena: Upravljanje svojim učenjem
uku D.4/5 Domena: Stvaranje okružja za učenje
MPT Zdravlje
zdr B.4. Domena: Mentalno i socijalno zdravlje
MPT Poduzetništvo
pod A.4.Domena: Promišljaj poduzetnički
pod B.4. Domena: Djeluj poduzetnički
MPT Uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije
ikt A.4 Domena: Funkcionalna i odgovorna uporaba IKT-a
ikt D.4. Domena: Stvaralaštvo i inovativnost u digitalnome okružju
MPT Održivi razvoj
odr B.4. Domena: Djelovanje
Preporuke za učenje temeljeno na radu
Učenje temeljeno na radu ostvaruje se realiziranjem radnih situacija i zadataka koji se mogu simulirati u školskim specijaliziranim učionicama/praktikumima. Zadaci za učenje i vježbanje trebaju odgovarati stvarnim radnim situacijama nekog radnog mjesta tako da učenici radeći s materijalima, alatima i potrebnom opremom razvijaju praktične vještine, razumiju koncepte i primjenjuju ih u stvarnim radnim uvjetima.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje, potrebni za realizaciju modula
Školska specijalizirana učionica/praktikum elektrotehnike opremljena zaštitnom opremom, odjećom i obućom, materijalima, alatima i opremom za ručnu obradu materijala te rastavljivo i nerastavljivo spajanje materijala.
Potrebno je razredni odjel dijeliti u manje odgojno-obrazovne skupine kako bi se učenicima osigurao rad na siguran način te ostvarenje propisanih ishoda učenja.
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Osnove zaštite na radu
Obujam SIU (CSVET)
1 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Opisati propisane postupke zaštite na radu, zaštite od požara, zaštite od udara električne struje i zaštite od utjecaja opasnih tvari
Tumačiti propisane postupke zaštite na radu, zaštite od požara, zaštite od udara električne struje i zaštite od utjecaja opasnih tvari
Koristiti propisanu zaštitnu opremu, odjeću i obuću
Odabrati i koristiti propisanu zaštitnu opremu, odjeću i obuću za zadanu namjenu
Opisati postupke pružanja prve pomoći kod ozljeda, nagnječenja, lomova i nakon oslobađanja iz strujnog kruga
Demonstrirati postupke pružanja prve pomoći kod ozljeda, nagnječenja, lomova i nakon oslobađanja iz strujnog kruga
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantan nastavni sustav je heuristička nastava kroz metode obrnute učionice i planove poučavanja s rješavanjem problema. Učenici vode evidenciju novih pojmova koje istražuju i prezentiraju. Učenici sami dolaze do zaključaka kako izgledaju pravila, propisi i norme.
Nastavne cjeline/teme
Propisi zaštite na radu
Zaštita od požara
Zaštita od električnog udara
Zaštita od utjecaja opasnih tvari
Zaštitna oprema, odjeća i obuća
Prva pomoć
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
I.
Nastavnik zadaje niz hipotetskih situacija koje se mogu dogoditi na radnom mjestu, a potencijalno su opasne i mogu dovesti do različitih vrsta ozljeda, bolesti ili profesionalnih bolesti.
1: Prilikom ulaska u radionicu, primijetite da vam se kolega nekontrolirano grči dok mu je u ruci električni aparat koji je popravljao. Što ćete učiniti i kako se mogla spriječiti nesreća?
Opis aktivnosti:
Učenici će navesti i opisati propisane postupke zaštite na radu te zaštite od udara električne struje. Demonstrirati će korištenje propisane zaštitne opreme, odjeću i obuću kod zaštite na radu te zaštite od udara električne struje. Opisati će postupke pružanja prve pomoći nakon oslobođenja iz strujnog kruga.
2: Prilikom rada u radionici oglasio se požarni alarm. Što ćete učiniti?
Opis aktivnosti:
Učenici će navesti i opisati propisane postupke zaštite od požara. Demonstrirati će propisane postupke i protokole u slučaju požara.
3: Prilikom rada u radionici dogodio se potres. Što ćete učiniti?
Opis aktivnosti:
Učenici će navesti i opisati propisane postupke zaštite na radu. Demonstrirati će propisane postupke i protokole u slučaju potresa. Opisati će postupke pružanja prve pomoći kod ozljeda, nagnječenja i lomova.
4: Prilikom rada u radionici dogodio se prolijevanje kiseline. Što ćete učiniti?
Opis aktivnosti:
Učenici će navesti i opisati propisane postupke zaštite na radu i zaštite od utjecaja opasnih tvari. Demonstrirati će korištenje propisane zaštitne opreme, odjeću i obuću kod zaštite na radu te zaštite od utjecaja opasnih tvari. Opisati će postupke pružanja prve pomoći kod ozljeda.
Prilikom izrade zadatka vrednuju se sljedeći elementi:
◊opis propisanih postupaka zaštite pri radu
◊navođenje i korištenje potrebne zaštitne opreme, odjeće i obuće
◊opis zaštite od požara i demonstriranje protokola
◊opis zaštite od udara električne struje
◊opis zaštite od utjecaja opasnih tvari
◊opis postupaka pružanja prve pomoći.
II.
U procesu učenja i poučavanja ovoga skupa ishoda učenja može se koristiti i prethodno izrađeni video materijal koji prikazuje simuliranu hitnu situaciju u radionici za elektrotehniku, primjerice kontrolirani incident u radionici koji može uključivati rizik od požara, električnog udara i izloženosti opasnim tvarima. Video bi trebao detaljno prikazivati korake koje treba poduzeti u takvim situacijama, korištenje zaštitne opreme i pružanje prve pomoći.
Nakon gledanja videa, učenici mogu demonstrirati naučene postupke. To može biti verbalno opisivanje koraka koje bi poduzeli u sličnoj situaciji, pokazivanje kako bi koristili zaštitnu opremu ili simuliranje pružanja prve pomoći.
Nakon demonstracije, može se održati diskusija u kojoj učenici raspravljaju o scenariju iz videa, postavljaju pitanja i dijele svoja razmišljanja o tome kako bi se najbolje postupilo u takvoj situaciji.
Nastavnik pruža povratne informacije na demonstracije učenika, ističući ključne točke i eventualne greške te daje dodatne savjete i smjernice.
Video materijal može se izraditi u suradnji s drugim kvalifikacijama i razredima iste ili različite škole kao zajednički projekt.
Prijedlog prilagodbe za učenike s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama
U individualiziranom kurikulu za svakog učenika s teškoćama navedeni su preporučeni načini rada, primjeri individualizacije te načini i oblici vrednovanja.
Navedeni zadatak se može prilagoditi učenicima s teškoćama na sljedeći način:
◊Učenici mogu koristiti upute i priručnik zaštite na radu.
Darovitim učenicima treba omogućiti obogaćivanje sadržaja (proširivanje dodatnim sadržajima kojih se rijetko dotiču) ili postavljanjem ishoda više razine, a sve u skladu s razlikovnim/individualiziranim kurikulom.
◊Daroviti učenici će predložiti idejno rješenje za isticanje pravila zaštite na radu u školskoj specijaliziranoj učionici/praktikumu.
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Obrada i zbrinjavanje materijala
Obujam SIU (CSVET)
3 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Razlikovati mjerne jedinice za mjerenje dimenzija i oblika
Usporediti mjerne jedinice za mjerenje dimenzija i oblika s obzirom na zadanu namjenu
Razlikovati vrste materijala za obradu
Klasificirati vrste materijala s obzirom na zadanu namjenu
Primijeniti alate za mjerenje dimenzija i oblika te ručnu obradu materijala
Odabrati i primijeniti alate za mjerenje dimenzija i oblika te ručnu obradu materijala
Primijeniti ručni električni alat za bušenje, rezanje, brušenje i alate za obradu materijala
Odabrati i primijeniti električni za rezanje, brušenje i bušenje za obradu materijala
Razvrstati otpadni materijal prema važećoj klasifikaciji te primijeniti postupke odlaganja otpada
Interpretirati norme za razvrstavanje otpadnog materijala te razvrstati otpadni materijal prema važećoj klasifikaciji uz primjenu postupaka odlaganja otpada
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantan nastavni sustav je učenje temeljeno na radu kroz stvarne radne situacije. Učenici će u stvarnim radnim situacijama koristiti alate i opremu za mjerenje dimenzija i oblika materijala te za ručnu obradu materijala. Radit će s različitim materijalima kako bi razumjeli njihova svojstva i karakteristike. Primijenit će ručni električni alat za bušenje, rezanje, brušenje i alate za obradu materijala s posebnim naglaskom na sigurnost na radu te na zbrinjavanje otpadnog materijala.
Nastavne cjeline/teme
Izbor i svojstva materijala
Klasifikacija obradnih materijala
Klasifikacija alatnih materijala
Mjerenje dimenzija i kontrola oblika
Rukovanje ručnim i električnim alatima
Postupci i kvaliteta obrade materijala
Razvrstavanje otpadnog materijala
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Radna situacija 1.: Za Markovu radionicu potrebno je izraditi nosače za pregledno odlaganje ručnog alata.
Zadatak 1.: Izrada nosača za ručni alat.
Opis aktivnosti:
Ispred učenika su polikarbonatne ploče dimenzija 0,5 x 1 m, debljine 0,9 mm te cijevni aluminijski profili promjera 0,5 mm. Potrebno je izraditi nosače za ručni alat prema zadanim dimenzijama tako da na ploču stane što više alata, a da se zadrži preglednost. Učenici samostalno izrađuju plan obrade, izbor alata i izgled budućeg nosača.
Prilikom izrade vrednuju se sljedeći elementi:
◊izrada skice, označavanje i dimenzioniranje
◊plan obrade i izbor alata za obradu
◊ergonomičnost i ekonomičnost nosača
◊pravilna i sigurna upotreba ručnog alata
◊pravilna i sigurna upotreba električnog alata
◊preciznost obrade
◊način razvrstavanja otpadnog materijala.
Radna situacija 2.: Za tvrtku Senzomatik potrebno je izraditi kutije s tipkovnicama za alarmne mikroupravljače.
Zadatak 2.: Izrada kutije s tipkovnicama.
Opis aktivnosti:
Učenici sukladno shemama i uputama izrađuju kutije s tipkovnicama za alarmne mikroupravljače. Potrebno je pravilno odabrati materijale potrebne za izvođenje zadatka. Odabrani materijali se premjeravaju, izrezuju, buše, savijaju, montiraju i testiraju.
Vrednuju se sljedeći elementi:
◊izrada skice, označavanje i dimenzioniranje
◊plan obrade i izbor alata za obradu
◊pravilna i sigurna upotreba ručnog alata
◊pravilna i sigurna upotreba električnog alata
◊preciznost obrade
◊način razvrstavanja otpadnog materijala.
Prijedlog prilagodbe za učenike s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama
U individualiziranom kurikulu za svakog učenika s posebnim potrebama navedeni su preporučeni načini rada, primjeri individualizacije te načini i oblici vrednovanja. Poseban naglasak treba staviti na kontinuirano vrednovanje za učenje koristeći kvalitetne, konstruktivne i poticajne povratne informacije u cilju motiviranja učenika, jačanja samopouzdanja te omogućavanja daljnjeg napretka. Nastavnik će procijeniti koja razina pedagoške podrške učeniku je potrebna. Nije namjera da nastavnik odradi dio uvjeta za dostizanje ishoda učenja umjesto učenika.
Navedeni zadatak 1. se može prilagoditi učenicima s teškoćama na sljedeći način:
◊Ispred učenika su polikarbonatne ploče dimenzija 0,5 x 1 m, debljine 0,9 mm te cijevni aluminijski profili promjera 0,5 mm. Potrebno je izraditi nosače za ručni alat tako da na ploču stane što više alata uz upute, a da se zadrži preglednost. Učenici izrađuju plan obrade, izbor alata i izgled budućeg nosača uz pomoć uputa.
Navedeni zadatak 2. se može prilagoditi učenicima s teškoćama na sljedeći način:
◊Učenici sukladno shemama i uputama izrađuju kutije s tipkovnicama za alarmne mikroupravljače. Potrebno je pravilno odabrati materijale potrebne za izvođenje zadatka uz pomoć primjera. Odabrani materijali se premjeravaju, izrezuju, buše, savijaju, montiraju i testiraju uz pomoć uputa i podrške nastavnika.
Darovitim učenicima treba omogućiti obogaćivanje sadržaja (proširivanje dodatnim sadržajima kojih se rijetko dotiču) ili postavljanjem ishoda više razine, a sve u skladu s razlikovnim/individualiziranim kurikulom.
◊Daroviti učenici će izraditi dodatni element na nosaču npr. kutija za vijke i matice. Selektirati će otpadni materijal od zadatka.
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Spajanje materijala
Obujam SIU (CSVET)
3 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Razlikovati vrste i svojstva materijala za spajanje
Klasificirati vrste i svojstva materijala za spajanje
Primijeniti rastavljive postupke spajanja materijala
Primijeniti rastavljive postupke spajanja materijala i usporediti ih
Primijeniti nerastavljive postupke spajanja materijala
Primijeniti nerastavljive postupke spajanja materijala i usporediti ih
Provjeriti ispravnost spojeva spojenih materijala
Ispitati kvalitetu spoja
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantan nastavni sustav je učenje temeljeno na radu kroz stvarnu radnu situaciju. Učenici se pomoću stvarnih problemskih situacija upoznaju s vrstama i svojstvima materijala koji se koriste za rastavljivo i nerastavljivo spajanje te primjenjuju postupke rastavljivog i nerastavljivog spajanja materijala.
Nastavne cjeline/teme
Vrste i svojstva materijala za spajanje
Alati za spajanje materijala
Postupci spajanja materijala
Kvaliteta spajanja materijala
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Radna situacija: Za dječji vrtić Zvrk potrebno je izraditi jednostavne vješalice za odjeću koje će biti postavljene u hodniku.
Zadatak: Izrada jednostavnih vješalica za odjeću
Potrebno je izraditi jednostavne vješalice za odjeću nerastavljivim i rastavljivim spojem. Vješalica se sastoji od 2 osnovna dijela. Jedan dio se spaja na zid, a drugi služi za vješanje. Oba dijela treba čvrsto spojiti lemljenjem, zakovicama, vijkom i maticom i samoreznim vijkom. Učenici ugrađuju vješalicu na nosače.
Prilikom izrade vrednuju se sljedeći elementi prema kriterijima u tablici:
Elementi za vrednovanje
Kriteriji
Plan rada
jasnost plana izrade; preciznost koraka; logičan slijed koraka
Izbor alata
odgovarajući alati za zadatak; pravilna uporaba alata
Priprema materijala za spajanje
ispravna priprema površina; točne mjere i dimenzije materijala
Pravilna i sigurna upotreba alata za spajanje
pravilno rukovanje alatima; sigurnost pri radu; minimalni gubici i povrede
Kvaliteta spoja
čvrstoća spoja; bez vidljivih mana; estetski prihvatljiv spoj
Prijedlog prilagodbe za učenike s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama
U individualiziranom kurikulu za svakog učenika s posebnim potrebama navedeni su preporučeni načini rada, primjeri individualizacije te načini i oblici vrednovanja. Poseban naglasak treba staviti na kontinuirano vrednovanje za učenje koristeći kvalitetne, konstruktivne i poticajne povratne informacije u cilju motiviranja učenika, jačanja samopouzdanja te omogućavanja daljnjeg napretka. Nastavnik će procijeniti koja razina pedagoške podrške učeniku je potrebna. Nije namjera da nastavnik odradi dio uvjeta za dostizanje ishoda učenja umjesto učenika.
Navedeni zadatak se može prilagoditi učenicima s teškoćama na sljedeći način:
◊izvršiti postupak lemljenja uz pomoć uputa i podrške nastavnika
◊izvršiti spajanja zakovicama, vijkom i maticom i samoreznim vijkom uz pomoć uputa i podrške nastavnika.
Darovitim učenicima treba omogućiti obogaćivanje sadržaja (proširivanje dodatnim sadržajima kojih se rijetko dotiču) ili postavljanjem ishoda više razine, a sve u skladu s razlikovnim/individualiziranim kurikulom.
◊Daroviti učenici će sami osmisliti izgled ormarića za prvu pomoć.
NAZIV MODULA
TEHNIČKO CRTANJE I DOKUMENTIRANJE U ELEKTROTEHNICI
Šifra modula
Kvalifikacije nastavnika koji sudjeluju u realizaciji modula
Cilj ovog modula je upoznati učenike s osnovnim konceptima tehničkog crtanja i primjenom CAD programa u izradi tehničke dokumentacije. Učenici će naučiti osnovna načela i norme tehničkog crtanja u elektrotehnici, uključujući pravilno označavanje i dokumentiranje elektrotehničkih crteža i projekata. Razvijat će vještine izvođenja osnovnih geometrijskih konstrukcija koje su važne za elektrotehničke dijagrame i sheme te će stečeno znanje i vještine primijeniti u stvarnom kontekstu kako bi mogli izraditi tehničke crteže, sheme i dokumentaciju za električne instalacije i uređaje.
Ključni pojmovi
zaglavlje. vrste crta, mjerila, format papira, tehničko pismo, tehnička dokumentacija, pravila kotiranja, nacrtne geometrije, norme tehničkog crtanja, CAD program, osnovne krivulje, mnogokuti, električni simboli, električne sheme
Povezanost modula s međupredmetnim temama (ako je primjenljivo)
MPT Učiti kako učiti
uku A.4/5 Domena: Primjena strategija učenja i upravljanja informacijama
uku B.4/5 Domena: Upravljanje svojim učenjem
uku D.4/5 Domena: Stvaranje okružja za učenje
MPT Poduzetništvo
pod A.4.Domena: Promišljaj poduzetnički
MPT Uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije
ikt A.4 Domena: Funkcionalna i odgovorna uporaba IKT-a
ikt B.4. Domena: Komunikacija i suradnja u digitalnome okružju
ikt C.4. Domena: Istraživanje i kritičko vrednovanje u digitalnome okružju
ikt D.4. Domena: Stvaralaštvo i inovativnost u digitalnome okružju
Preporuke za učenje temeljeno na radu
Učenje temeljeno na radu ostvaruje se realiziranjem radnih situacija i zadataka koji se mogu simulirati u školskim specijaliziranim učionicama/praktikumima. Zadaci za učenje i vježbanje trebaju odgovarati stvarnim radnim situacijama zadanog radnog mjesta.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje, potrebni za realizaciju modula
Specijalizirana učionica opremljena računalom za nastavnika s instaliranom potrebnom programskom potporom (CAD program) i pristupom internetu, oprema za održavanje nastave (interaktivna ploča, projektor, projektno platno), računala za učenike s instaliranom potrebnom programskom potporom (CAD program) i pristupom internetu.
Potrebno je razredni odjel dijeliti u manje odgojno-obrazovne skupine kako bi se učenicima osigurao rad na siguran način te ostvarenje propisanih ishoda učenja.
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Osnovna primjena normi u tehničkom crtanju
Obujam SIU (CSVET)
1 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Razlikovati zaglavlje te vrste crta, mjerilo i formate papira
Primijeniti vrste crta, mjerilo i formate papira ovisno o projektnom zadatku
Koristiti tehničko pismo prilikom izrade jednostavnije tehničke dokumentacije
Primijeniti tehničko pismo prilikom izrade tehničke dokumentacije
Primijeniti osnovna pravila kotiranja
Primijeniti pravila kotiranja prilikom izrade tehničke dokumentacije
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantan nastavni sustav je učenje temeljeno na radu kroz stvarnu radnu situaciju. Učenici pomoću stvarnih problemskih situacija stječu znanja i vještine u izradi tehničke dokumentacije koristeći norme tehničkog crtanja radeći individualno, u paru ili skupini.
Nastavne cjeline/teme
Norme u tehničkom crtanju
Tehničko pismo
Kotiranje
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Radna situacija: Za elektrostrojarsku radionicu Mato potrebno je izraditi tehničku dokumentaciju kućišta računala kako bi se ono moglo postaviti u postolje stola.
Zadatak: Izrada tehničke dokumentacije za kućište računala
Potrebno je osmisliti te skicirati i kotirati kućište računala. Iz skice je potrebno napraviti originalni crtež u mjerilu 1:1, kotirati i koristiti odgovarajuće vrste crta prilikom izrade. Na crtežu odgovarajućeg formata potrebno je ispravno izvesti prelamanje, nacrtati zaglavlje i ispuniti ga koristeći tehničko pismo.
Prilikom izrade zadatka vrednuju se sljedeći elementi:
◊skiciranje i kotiranje kućišta
◊izrada originalnog crteža koristeći tehnički pribor i računalni program (CAD)
◊odabir vrsta crta prilikom crtanja zadatka
◊crtanje i ispunjavanje zaglavlja tehničkim pismom
◊prelamanje papira (A3 u A4).
Prijedlog prilagodbe za učenike s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama
U individualiziranom kurikulu za svakog učenika s posebnim potrebama navedeni su preporučeni načini rada, primjeri individualizacije te načini i oblici vrednovanja. Poseban naglasak treba staviti na kontinuirano vrednovanje za učenje koristeći kvalitetne, konstruktivne i poticajne povratne informacije u cilju motiviranja učenika, jačanja samopouzdanja te omogućavanja daljnjeg napretka. Nastavnik će procijeniti koja razina pedagoške podrške učeniku je potrebna. Nije namjera da nastavnik odradi dio uvjeta za dostizanje ishoda učenja umjesto učenika. Navedeni zadatak se može prilagoditi učenicima s teškoćama na sljedeći način:
◊Učenici će skicirati i kotirati kućište računala uz dobivene upute te zatim zajedno s nastavnikom prokomentirati i analizirati. Učenik prilikom izrade koristi odgovarajuće vrste crta te izvodi prelamanje, crtanje zaglavlja i tehničko pismo prema dobivenim uputama.
Darovitim učenicima treba omogućiti obogaćivanje sadržaja (proširivanje dodatnim sadržajima kojih se rijetko dotiču) ili postavljanjem ishoda više razine, a sve u skladu s razlikovnim/individualiziranim kurikulom.
◊Daroviti učenici će nacrtati i dokumentirati dodatno kućište za uređaj po želji.
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Osnovne geometrijske konstrukcije
Obujam SIU (CSVET)
1 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Opisati osnove nacrtne geometrije na zadanom zadatku
Primijeniti osnove nacrtne geometrije na zadanom zadatku
Nacrtati osnovne krivulje koristeći norme u tehničkom crtanju uz pomoć CAD programa
Nacrtati krivulje koristeći norme u tehničkom crtanju uz pomoć CAD programa
Nacrtati mnogokute koristeći norme tehničkog crtanja uz pomoć CAD programa
Nacrtati mnogokute i kružne prijelaze koristeći norme tehničkog crtanja uz pomoć CAD programa
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantan nastavni sustav je učenje temeljeno na radu kroz stvarnu radnu situaciju. Učenici pomoću stvarnih problemskih situacija se upoznaju sa standardima i norma nacrtne geometrije na zadanom zadatku te problemskim zadacima stječu znanja i vještine u izradi tehničke dokumentacije koristeći norme tehničkog crtanja.
Nastavne cjeline/teme
Nacrtna geometrija
Krivulje i mnogokuti
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Radna situacija: Maja je vlasnica obrta za grafičko oblikovanje i dizajniranje. Dobila je posao da za tvrtku „Ribar“ izradi dizajn zaštitne maske pametnog telefona za potrebe promidžbe.
Za dizajniranje zaštitne maske pametnog telefona potrebno je izraditi skicu, izvesti mjerenje dimenzija u mjerilu 1:1, izraditi originalni crtež s mnogokutima i kružnim prijelazima ovisno o modelu uređaja.
Prilikom izrade zadatka vrednuju se sljedeći elementi:
◊skiciranje zaštitne maske pametnog telefona
◊mjerenje dimenzija
◊izrada originalnog crteža u ortogonalnoj projekciji
◊izrada sastavnice tehničkog crteža.
Prijedlog prilagodbe za učenike s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama
U individualiziranom kurikulu za svakog učenika s posebnim potrebama navedeni su preporučeni načini rada, primjeri individualizacije te načini i oblici vrednovanja. Poseban naglasak treba staviti na kontinuirano vrednovanje za učenje koristeći kvalitetne, konstruktivne i poticajne povratne informacije u cilju motiviranja učenika, jačanja samopouzdanja te omogućavanja daljnjeg napretka. Nastavnik će procijeniti koja razina pedagoške podrške učeniku je potrebna. Nije namjera da nastavnik odradi dio uvjeta za dostizanje ishoda učenja umjesto učenika.
Navedeni zadatak se može prilagoditi učenicima s teškoćama na sljedeći način:
◊Učenik izrađuje skicu zaštitne maske pametnog telefona prema zadanim uputama. Nakon toga uz upute izvodi mjerenje dimenzija u mjerilu 1:1 te izrađuje originalni crtež s mnogokutima i kružnim prijelazima ovisno o modelu uređaja.
Darovitim učenicima treba omogućiti obogaćivanje sadržaja (proširivanje dodatnim sadržajima kojih se rijetko dotiču) ili postavljanjem ishoda više razine, a sve u skladu s razlikovnim/individualiziranim kurikulom.
◊Daroviti učenici će modelirati kućište za dva različita modela zaštitne maske mobitela.
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Električni simboli i sheme
Obujam SIU (CSVET)
1 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Identificirati osnovne električne simbole prema predlošku zadatka
Identificirati električne simbole prema predlošku zadatka
Skicirati jednostavne električne sheme koristeći simbole
Skicirati manje složene električne sheme koristeći simbole
Nacrtati jednostavne električne sheme uz pomoć CAD programa
Nacrtati manje složene električne sheme uz pomoć CAD programa
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantan nastavni sustav je učenje temeljeno na radu kroz stvarnu radnu situaciju. Učenici pomoću stvarnih problemskih situacija se upoznaju s osnovnim električnim simbolima prema zadanom zadatku te načinu crtanja električnih shema pomoću CAD programa. Problemskom nastavom stječu znanja i vještine u izradi električnih shema u CAD programu i značenje električnih simbola.
Nastavne cjeline/teme
Električni simboli
Električne sheme
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Potrebno je identificirati osnovne električne simbole prema zadanom zadatku. Koristeći osnovne simbole, skicirati električnu shemu, nacrtati skiciranu shemu zadanoga strujnog kruga stubišnog automata u CAD programom.
Vrednovanje za učenje - tablica za praćenje aktivnosti učenika za vrijeme rada:
Elementi procjene
Potpuno
Djelomično
Potrebno doraditi
Učenik se pripremio za zadatak prema uputama nastavnika
Učenik izvršava svoj dio zadatka
Učenik sudjeluje u prezentaciji dobivenih rezultata
Učenik provodi vršnjačko vrednovanje i samovrednovanje
Vrednovanje naučenog:
Element/kriterij vrednovanja
Izvrstan
Vrlo dobar
Dobar
Dovoljan
identifikacija i izbor osnovnih električnih simbola
Učenik pravilno identificira i samostalno vrši odabir osnovnih električnih simbola.
Učenik pravilno identificira i samostalno vrši odabir osnovnih električnih simbola uz manje greške.
Učenik pravilno identificira i vrši odabir osnovnih električnih simbola uz povremenu pomoć.
Učenik samo uz pomoć identificira i vrši odabir osnovnih električnih simbola.
Skica električne sheme strujnog kruga stubišnog automata
Učenik samostalno i točno izrađuje skicu sheme strujnog kruga stubišnog automata.
Učenik samostalno i izrađuje skicu sheme strujnog kruga stubišnog automata uz manje greške.
Učenik uz povremenu pomoć izrađuje skicu sheme strujnog kruga stubišnog automata.
Učenik samo uz pomoć izrađuje skicu sheme strujnog kruga stubišnog automata.
izrađena shema strujnog kruga stubišnog automata u CAD programu
Učenik samostalno i točno izrađuje shemu strujnog kruga stubišnog automata u CAD programu.
Učenik samostalno i izrađuje shemu strujnog kruga stubišnog automata u CAD programu uz manje greške.
Učenik uz povremenu pomoć izrađuje shemu strujnog kruga stubišnog automata u CAD programu.
Učenik samo uz pomoć izrađuje shemu strujnog kruga stubišnog automata u CAD programu.
Prijedlog prilagodbe za učenike s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama
U individualiziranom kurikulu za svakog učenika s posebnim potrebama navedeni su preporučeni načini rada, primjeri individualizacije te načini i oblici vrednovanja. Poseban naglasak treba staviti na kontinuirano vrednovanje za učenje koristeći kvalitetne, konstruktivne i poticajne povratne informacije u cilju motiviranja učenika, jačanja samopouzdanja te omogućavanja daljnjeg napretka. Nastavnik će procijeniti koja razina pedagoške podrške učeniku je potrebna. Nije namjera da nastavnik odradi dio uvjeta za dostizanje ishoda učenja umjesto učenika.
Navedeni zadatak se može prilagoditi učenicima s teškoćama na sljedeći način:
◊Učenici će prema zadanoj shemi identificirati osnovne električne simbole. Koristeći osnovne simbole, skicirati shemu stubišnog automata uz upute, nacrtati shemu strujnog kruga prema predlošku zadatka CAD programom.
Darovitim učenicima treba omogućiti obogaćivanje sadržaja (proširivanje dodatnim sadržajima kojih se rijetko dotiču) ili postavljanjem ishoda više razine, a sve u skladu s razlikovnim/individualiziranim kurikulom.
◊Daroviti učenici tako mogu nacrtati shemu složenijeg strujnog kruga prema predlošku zadatka.
NAZIV MODULA
UVOD U ELEKTROTEHNIKU
Šifra modula
Kvalifikacije nastavnika koji sudjeluju u realizaciji modula
Cilj ovog modula je omogućiti učenicima stjecanje temeljnog razumijevanja osnovnih elektrotehničkih pojmova i načela te razvijanje praktičnih vještina za mjerenje, analizu i ispravno spajanje električnih komponenti. Izučavanjem ovoga modula, učenici će moći objasniti električne pojmove, kao što su električni naboj, električna sila, električno polje, električni potencijal i napon. Također će naučiti kako odrediti električni kapacitet kondenzatora, izračunati električne vrijednosti u različitim spojevima kondenzatora i otpornika te će se upoznati s načelima djelovanja magnetskog polja na vodič i elektromagnetsku indukciju. Praktičnim vježbama i mjerenjima, učenici će razviti kompetencije za rukovanje mjernim instrumentima i ispitivanje električnih komponenti.
Povezanost modula s međupredmetnim temama (ako je primjenljivo)
MPT Osobni i socijalni razvoj
osr B.4. Domena: Ja i drugi
osr C.4. Domena: Ja i društvo
MPT Učiti kako učiti
uku A.4/5 Domena: Primjena strategija učenja i upravljanja informacijama
uku B.4/5 Domena: Upravljanje svojim učenjem
uku D.4/5 Domena: Stvaranje okružja za učenje
MPT Zdravlje
zdr B.4. Domena: Mentalno i socijalno zdravlje
MPT Poduzetništvo
pod A.4.Domena: Promišljaj poduzetnički
MPT Uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije
ikt A.4 Domena: Funkcionalna i odgovorna uporaba IKT-a
ikt B.4. Domena: Komunikacija i suradnja u digitalnome okružju
ikt C.4. Domena: Istraživanje i kritičko vrednovanje u digitalnome okružju
ikt D.4. Domena: Stvaralaštvo i inovativnost u digitalnome okružju
MPT Održivi razvoj
odr B.4. Domena: Djelovanje
Preporuke za učenje temeljeno na radu
Učenje temeljeno na radu ostvaruje se realiziranjem radnih situacija i zadataka koji se mogu simulirati u školskim specijaliziranim učionicama/praktikumima. Zadaci za učenje i vježbanje trebaju odgovarati stvarnim radnim situacijama nekog radnog mjesta.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje, potrebni za realizaciju modula
Školska specijalizirana učionica/praktikum elektrotehnike opremljena računalom za nastavnika s instaliranom potrebnom programskom potporom i pristupom internetu, oprema za održavanje nastave (interaktivna ploča, projektor, projektno platno), računala za učenike s instaliranom potrebnom programskom potporom i pristupom internetu, mjernim instrumentima, elektroničkim komponentama, izvorima i transformatorom.
Potrebno je razredni odjel dijeliti u odgojno-obrazovne skupine kako bi se učenicima osigurao rad na siguran način u odgovarajućim uvjetima (praktikumi, laboratoriji) te ostvarenje propisanih ishoda učenja.
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Elektricitet
Obujam SIU (CSVET)
2 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Objasniti električni naboj, električnu silu i električno polje
Objasniti i izračunati električni naboj, električnu silu i električno polje
Odrediti električni potencijal i napon odgovarajućim mjernim instrumentima
Odrediti električni potencijal i napon odgovarajućim mjernim instrumentima te interpretirati rezultate mjerenja
Odrediti električni kapacitet pomoću postupka nabijanja i izbijanja kondenzatora
Odrediti električni kapacitet pomoću postupka nabijanja i izbijanja kondenzatora te objasniti električni kapacitet
Spojiti i izmjeriti električne veličine u serijskom, paralelnom i mješovitom spoja kondenzatora
Spojiti i izmjeriti električne veličine u serijskom, paralelnom i mješovitom spoju kondenzatora te interpretirati dobivene rezultate
Izračunati električne vrijednosti u serijskom, paralelnom i mješovitom spoju kondenzatora
Izračunati električne veličine u serijskom, paralelnom i mješovitom spoju kondenzatora te komentirati dobivene vrijednosti
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Heuristička nastava (vođeno učenje) temeljena na problemskim zadacima kroz individualni rad, rad u paru, grupi i timu. Radom na jednostavnijim i složenijim problemskim zadacima i vježbama, istraživanjem, uz pomoć nastavnika koji ima ulogu mentora i koordinatora aktivnosti, učenici stječu znanje o električnim veličinama u području elektrostatike te tvorbi serijskog, paralelnog i mješovitog spoja kondenzatora. Učenici povezivanjem više istovrsnih i/ili raznovrsnih komponenti tvore strujne krugove u kojima vrše mjerenja električnih veličina te izvode zaključak o strujno-naponskim prilikama u strujnom krugu na temelju mjerenja.
Nastavne cjeline/teme
Građa tvari i električni naboj
Električno polje
Električni potencijal i napon
Kondenzatori
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Zadatak: U napajanju računala nalazi se mješoviti spoj kondenzatora. Potrebno je ispitati svojstva takvog spoja.
Učenici trebaju:
◊spojiti zadani mješoviti spoj kondenzatora na istosmjerni izvor napona prema shemi
◊izmjeriti kapacitete pojedinih kondenzatora, ukupni kapacitet, napon izvora i napone na kondenzatorima
◊izračunati ukupni kapacitet, ukupni naboj, naboj na svakom kondenzatoru, napon na svakom kondenzatoru i ukupnu energiju.
Vrednuju se sljedeći elementi:
◊spajanje mješovitog spoja kondenzatora
◊mjerenje kapaciteta pojedinih kondenzatora
◊mjerenje ukupnog kapaciteta
◊mjerenje napona izvora
◊mjerenje napona na kondenzatorima
◊računanje ukupnog kapaciteta, ukupnog naboja, naboja na svakom kondenzatoru, napona na svakom kondenzatoru i ukupne energije.
Prijedlog prilagodbe za učenike s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama
U individualiziranom kurikulu za svakog učenika s posebnim potrebama navedeni su preporučeni načini rada, primjeri individualizacije te načini i oblici vrednovanja. Poseban naglasak treba staviti na kontinuirano vrednovanje za učenje koristeći kvalitetne, konstruktivne i poticajne povratne informacije u cilju motiviranja učenika, jačanja samopouzdanja te omogućavanja daljnjeg napretka. Nastavnik će procijeniti koja razina pedagoške podrške učeniku je potrebna. Nije namjera da nastavnik odradi dio uvjeta za dostizanje ishoda učenja umjesto učenika.
Navedeni zadatak se može prilagoditi učenicima s teškoćama na sljedeći način:
◊spojiti zadani mješoviti spoj kondenzatora na istosmjerni izvor napona prema shemi
◊izmjeriti kapacitete pojedinih kondenzatora, ukupni kapacitet, napon izvora, napone na kondenzatorima uz upute
◊izračunati ukupni kapacitet, ukupni naboj, naboj na svakom kondenzatoru, napon na svakom kondenzatoru i ukupnu energiju uz podsjetnik.
Darovitim učenicima treba omogućiti obogaćivanje sadržaja (proširivanje dodatnim sadržajima kojih se rijetko dotiču) ili postavljanjem ishoda više razine, a sve u skladu s razlikovnim/individualiziranim kurikulom.
◊Daroviti učenici će istraži proboj dielektrika te njegovu važnost za kondenzatore.
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Istosmjerni električni strujni krugovi
Obujam SIU (CSVET)
3 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Odrediti električni otpor i električnu struju odgovarajućim mjernim instrumentima
Odrediti električni otpor i električnu struju odgovarajućim mjernim instrumentima te interpretirati rezultate mjerenja
Spojiti i izmjeriti osnovne električne veličine u serijskom, paralelnom i mješovitom spoju otpornika
Spojiti i izmjeriti osnovne električne veličine u serijskom, paralelnom i mješovitom spoju otpornika te interpretirati rezultate mjerenja
Primijeniti metode električnih strujnih krugova pri izračunu električnih veličina u krugovima istosmjerne struje
Odabrati i primijeniti metode električnih strujnih krugova pri izračunu električnih veličina istosmjernih strujnih krugova
Razlikovati izvore istosmjernog napona
Razlikovati izvore istosmjernog napona te izvršiti pravilan odabir izvora prema zadanoj shemi spoja
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Heuristička nastava (vođeno učenje) temeljena na problemskim zadacima kroz individualni rad, rad u paru, grupi i timu. Radom na jednostavnijim i složenijim problemskim zadacima i vježbama, istraživanjem, uz pomoć nastavnika koji ima ulogu mentora i koordinatora aktivnosti, učenici stječu znanje o električnim veličinama u istosmjernom strujnom krugu i izračunu njihovih vrijednosti. Učenici povezivanjem više istovrsnih i/ili raznovrsnih komponenti tvore strujne krugove u kojima vrše mjerenja električnih veličina te izvode zaključak o strujno-naponskim prilikama u strujnom krugu na temelju mjerenja.
Nastavne cjeline/teme
Električna struja i otpor
Mreže istosmjerne struje
Snaga u istosmjernim strujnim krugovima
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Zadatak 1.: Potrebno je odrediti kako različiti načini spajanja trošila (npr. mobitela) na izvor istosmjernog napona (npr. stanica za napajanje) utječe na vrijednost pada napona na trošilu, električne struje i snage.
Učenici trebaju:
◊spojiti zadani mješoviti spoj otpornika na istosmjerni izvor napona prema shemi
◊izmjeriti napon izvora, napon na pojedinim otpornicima, ukupnu struju, struje po granama i ukupnu snagu
◊izračunati ukupni otpor, sve struje, sve napone i ukupnu snagu
◊usporediti izračunate vrijednosti s rezultatima mjerenja
Vrednuju se sljedeći elementi:
◊spajanje mješovitog spoja otpornika
◊mjerenje napona izvora
◊mjerenje napona na pojedinim otpornicima
◊mjerenje ukupne struje
◊mjerenje struje po granama
◊mjerenje ukupne snage
◊računanje ukupnog otpora, svih struja, svih napona i ukupne snage
◊prezentiranje usporedbe izračunatih vrijednosti s rezultatima mjerenja.
Zadatak 2.: Analiza mreža istosmjerne struje
Za zadane električne mreže istosmjerne struje učenici trebaju izračunati električne veličine zadanim metodama.
Vrednuju se sljedeći elementi:
◊računanje električnih veličina.
Radna situacija: Iva radi u laboratoriju za elektronička ispitivanja u tvrtki koja proizvodi elektroničke uređaje. Tvrtka je razvila prototip uređaja koji će biti korišten u automobilima za praćenje i analizu svojstava vozila. Iva je odgovorna za provođenje osnovnih električnih ispitivanja kako bi se osiguralo da uređaj ispravno radi i da zadovoljava sigurnosne standarde.
Iva treba:
◊odrediti električni otpor uređaja i električnu struju koja prolazi kroz njega uporabom mjernih instrumenata
◊spojiti uređaj u serijskom, paralelnom i mješovitom spoju s ostalim komponentama i izmjeriti osnovne električne veličine u svakom od tih spojeva
◊izračunati električne veličine u krugovima istosmjerne struje koji se nalaze unutar uređaja metodama električnih strujnih krugova
◊tijekom ispitivanja razlikovati izvore istosmjernog napona i provjeriti je li uređaj sposoban pravilno interpretirati i koristiti te izvore napajanja.
Prijedlog prilagodbe za učenike s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama
U individualiziranom kurikulu za svakog učenika s posebnim potrebama navedeni su preporučeni načini rada, primjeri individualizacije te načini i oblici vrednovanja. Poseban naglasak treba staviti na kontinuirano vrednovanje za učenje koristeći kvalitetne, konstruktivne i poticajne povratne informacije u cilju motiviranja učenika, jačanja samopouzdanja te omogućavanja daljnjeg napretka. Nastavnik će procijeniti koja razina pedagoške podrške učeniku je potrebna. Nije namjera da nastavnik odradi dio uvjeta za dostizanje ishoda učenja umjesto učenika.
Navedene zadatke može se prilagoditi učenicima s teškoćama na sljedeći način:
◊izmjeriti napon izvora, napon na pojedinim otpornicima, ukupnu struju, struje po granama i ukupnu snagu uz upute
◊izračunati ukupni otpor, sve struje, sve napone i ukupnu snagu uz podsjetnik
◊usporediti izračunate vrijednosti s rezultatima mjerenja uz pomoć nastavnika
◊za zadane električne mreže istosmjerne struje izračunati električne veličine zadanim metodama uz podsjetnik.
Darovitim učenicima treba omogućiti obogaćivanje sadržaja (proširivanje dodatnim sadržajima kojih se rijetko dotiču) ili postavljanjem ishoda više razine, a sve u skladu s razlikovnim/individualiziranim kurikulom. Darovitim učenicima uz predložene zadatke može se zadati sljedeći dodatni zadatak:
◊Učenici trebaju izračunati ukupni otpor složenih strujnih krugova gdje je potrebno primijeniti pretvorbu spoja otpornika u zvijezdu u spoj u trokut ili obrnuto.
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Elektromagnetizam i izmjenična struja
Obujam SIU (CSVET)
3 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Odrediti djelovanje magnetskog polja na vodič i zavojnicu prolaskom električne struje
Odrediti djelovanje magnetskog polja na vodič i zavojnicu prolaskom električne struje te demonstrirati djelovanje magnetskog polja na vodič prolaskom električne struje
Odrediti elektromagnetsku indukciju zavojnice promjenom magnetskog polja i elektromagnetsku indukciju gibanjem vodiča
Odrediti i demonstrirati elektromagnetsku indukciju zavojnice promjenom magnetskog polja i elektromagnetsku indukciju gibanjem vodiča
Izmjeriti sinusno promjenjive veličine u izmjeničnom električnom strujnom krugu
Izmjeriti sinusno promjenjive veličine u izmjeničnom električnom strujnom krugu te interpretirati rezultate mjerenja
Odrediti svojstva zavojnica u strujnom krugu s jednom i dvije zavojnice
Odrediti i objasniti svojstva zavojnica u strujnom krugu s jednom i dvije zavojnice
Izmjeriti osnovne električne veličine na transformatoru u praznom hodu i s opterećenjem
Ispitati svojstva transformatora u strujnom krugu u stanjima praznog hoda i opterećenja te utvrditi pogodnija pogonska stanja
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Heuristička nastava (vođeno učenje) temeljena na problemskim zadacima kroz individualni rad, rad u paru, grupi i timu. Radom na jednostavnijim i složenijim problemskim zadacima i vježbama, istraživanjem, uz pomoć nastavnika koji ima ulogu mentora i koordinatora aktivnosti, učenici stječu znanje o elektromagnetizmu i izmjeničnoj struji. Primjenom pravila desne ruke utvrđuju smjer sile na ravni vodič i zavojnicu koji se nalaze u magnetskom polju i pretjecani električnom strujom. Otkrivaju različita pogonska stanja transformatora i zaključuju koje je pogodnije za uređaj s aspekta korisnosti.
Nastavne cjeline/teme
Elektromagnetizam
Izmjenična sinusna struja
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Zadatak 1.: Radite u tvrtki koja se bavi izradom preciznih instrumenata za kontrolne ploče. Instrumenti koji se ugrađuju u te ploče su analogni (s kazaljkom).
Načelo rada je: na izolatorsku pločicu se postavi vodič koji je ravan (ili više njih), a na sredinu se postavi kazaljka (okomito na pločicu). Pločica se potom postavi u vanjsko magnetsko polje. Vaš posao je odrediti kako i koliko će se kazaljka (pločica) zakrenuti (jer djeluje sila na vodič) kad kroz vodič pustite struju različite jakosti i u različitim smjerovima (baždarenje instrumenta). Da biste to provjerili potrebno je provjeriti što se događa s vodičem kojim teče struja u vanjskom magnetskom polju. Mijenjajte jakost struje i smjer. Provjerite što se događa kada vodič stavljate u polje različite jakosti.
Vrednovanje naučenoga:
Element/kriterij vrednovanja
Izvrstan
Vrlo dobar
Dobar
Dovoljan
Spajanje shema zadanog strujnog kruga
Učenik samostalno i ispravno spaja shemu zadanog strujnog kruga.
Učenik samostalno i spaja shemu zadanog strujnog kruga uz manje greške.
Učenik uz povremenu pomoć spaja shemu zadanog strujnog kruga.
Učenik samo uz pomoć spaja shemu zadanog strujnog kruga.
Rukovanje mjernim instrumentima i vršenje mjerenja
Učenik samostalno i ispravno rukuje mjernim instrumentima i vrši mjerenja.
Učenik samostalno rukuje mjernim instrumentima i vrši mjerenja uz manje greške.
Učenik uz povremenu pomoć rukuje mjernim instrumentima i vrši mjerenja uz manje greške.
Učenik samo uz pomoć rukuje mjernim instrumentima i vrši mjerenja.
Prezentiranje dobivenih rezultata mjerenjem
Učenik samostalno prezentira dobivene rezultate mjerenjem i povezuje s teorijskim sadržajem.
Učenik samostalno prezentira dobivene rezultate mjerenjem i povezuje sadržaj uz manje greške.
Učenik prezentira dobivene rezultate mjerenjem i uz pomoć povezuje sadržaj.
Učenik prezentira dobivene rezultate mjerenjem ali ne povezuje sadržaj.
Zadatak 2.: Zaposleni ste kao tehničar u tvrtki koja pruža telekomunikacijske usluge i vaš posao uključuje i nadzor vodova koji prenose informacije. Informacije (signali) se prenose elektromagnetskim valovima (promjenjivim električnim i magnetskim poljem). Električno polje se može pretvoriti u napon koji se prati na osciloskopu te se na taj način može nadzirati signal (informaciju). Iako u stvarnosti izgled signala nije čistog sinusoidnog oblika, za analizu i nadzor potrebno je poznavati rad osciloskopa.
Učenici trebaju:
◊priključiti izvor izmjeničnog sinusnog napona na osciloskop te ga podesiti tako da se na zaslonu vidi valni oblik napona i da se pojavi željeni broj perioda
◊utvrditi maksimalnu i efektivnu vrijednost napona, period, frekvenciju i kružnu frekvenciju
NACRT
REPUBLIKA HRVATSKA
MINISTARSTVO ZNANOSTI I OBRAZOVANJA
mzo.gov.hr
Na temelju stavka 11. članka 8. Zakona o strukovnom obrazovanju (Narodne novine, broj 30/2009., 24/2010., 22/2013., 25/2018. i 69/2022.), ministar znanosti i obrazovanja donosi
ODLUKU
o uvođenju strukovnog kurikula za stjecanje kvalifikacije
BRODSKI ELEKTRIČAR / BRODSKA ELEKTRIČARKA
u sektoru ELEKTROTEHNIKA I RAČUNARSTVO
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
I.
Ovom Odlukom donosi se strukovni kurikulum za stjecanje kvalifikacije BRODSKI ELEKTRIČAR / BRODSKA ELEKTRIČARKA u sektoru ELEKTROTEHNIKA I RAČUNARSTVO.
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
II.
Sastavni dio ove Odluke je strukovni kurikul za stjecanje kvalifikacije BRODSKI ELEKTRIČAR / BRODSKA ELEKTRIČARKA u sektoru ELEKTROTEHNIKA I RAČUNARSTVO iz točke I. ove Odluke.
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
III.
Ova Odluka primjenjivat će se od školske godine 2025./2026. za učenike prvoga razreda srednje škole.
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
IV.
Ova Odluka stupa na snagu osmoga dana od dana objave u Narodnim novinama.
KLASA:
URBROJ:
Zagreb,
MINISTAR
prof. dr. sc. Radovan Fuchs
REPUBLIKA HRVATSKA
MINISTARSTVO ZNANOSTI I OBRAZOVANJA
STRUKOVNI KURIKUL
ZA STJECANJE KVALIFIKACIJE
BRODSKI ELEKTRIČAR/BRODSKA ELEKTRIČARKA
nije lektorirano
Zagreb, ožujak 2024.
Popis kratica
CSVET – Obujam ishoda učenja na razini ciklusa HROO – Hrvatski sustav bodova općeg obrazovanja
HKO – Hrvatski kvalifikacijski okvir
SIU – skup ishoda učenja
HZZ – Hrvatski zavod za zapošljavanje
PDV – porez na dodanu vrijednost
CAD – program za projektiranje i vizualizaciju
A/D – analogno-digitalno
D/A – digitalno-analogno
AC – izmjenično
DC – istosmjerno
IKT – informacijska i komunikacijska tehnologija
RH – Republika Hrvatska
OPG – obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo
PLC – programirljivi logički upravljač
A4 – oznaka za veličinu papira
A3 – oznaka za veličinu papira
LED – svjetleća dioda
BCD – binarno kodirani decimalni broj
ASCII – kodirani znak
RLC – spoj otpornika, zavojnice i kondenzatora
RC – spoj otpornika i kondenzatora
RL – spoj otpornika i zavojnice
CR – spoj kondenzatora i otpornika
LR – spoj zavojnice i otpornika
CR – spoj kondenzatora i otpornika
MUX - multipleksor
DEMUX – demultipleksor
RGB – aditivni model boja
VHDL – sklopni jezik za integrirane krugove
HDL – sklopni jezik za integrirane krugove
PID - proporcionalno–integralno–derivacijski regulator
LCD - zaslon s tekućim kristalima
PCB - isprintana matična ploča
MAC – kontrolno-pristupna-adresa
IPV6v – internet protokol verzije 6
LAN – lokalna mreža
OSI - skup standarda sustava
TCP/IP – grupa protokola
DHCP – mrežni protokol
IoT – internet stvari
SCADA - računalni sustav za nadzor, mjerenje i upravljanje industrijskim sustavima
PLD – programirljivi logički sklop
FPGA – progrmirljivi integrirani krug
ASIC – posebno dizajniran integrirani krug
HMI – sučelje između čovjeka i stroja
HDL - programski jezik za opis sklopova
GMDSS – globalni pomorski sustav za pomoć i sigurnost
RCK – regionalni centar kompetentnosti
HVSC - high voltage shore connection
SF6 – sumporov heksafluorid
AZIPOD - azimuthing Podded Drive (engl.) - brodska pogonska jedinica koja se sastoji od vijka pogonjenog
elektromotorom montiranog u kućištu kojim je moguće upravljati
DSC – digital selective calling (engl.) – primarni sustav za uzbunjivanje
ARPA – automatic radar plotting aid (engl.) – kompjutorizirani radarski sustav za automatsko ucrtavanje i
izbjegavanje sudara
MARPOL – međunarodna konvencija o sprječavanju onečišćenja s brodova
STCW – Međunarodna konvencija o standardima obuke, izdavanja svjedodžbi i stražarenja pomoraca
IMO - Međunarodna pomorska organizacija koja je kao specijalizirana agencija Ujedinjenih naroda
odgovorna za reguliranje pomorskog prometa
NAVTEX - međunarodna automatizirana usluga izravnog ispisa srednje frekvencije za isporuku
navigacijskih i meteoroloških upozorenja i prognoza, kao i hitnih informacija o pomorskoj
sigurnosti brodovima
SADRŽAJ
1. OPĆI DIO STRUKOVNOG KURIKULA
2. SASTAVNICE STRUKOVNOG KURIKULA
2.1 POPIS OPĆEOBRAZOVNIH NASTAVNIH PREDMETA/MODULA
2.2 POPIS OBVEZNIH STRUKOVNIH MODULA
2.3 POPIS IZBORNIH STRUKOVNIH MODULA
3. RAZRADA MODULA
3.1 OBVEZNI STRUKOVNI MODULI
1. RAZRED
OSNOVE MEHANIKE MATERIJALNE TOČKE
UVOD U INFORMACIJSKE I KOMUNIKACIJSKE TEHNOLOGIJE
OBRADA I SPAJANJE MATERIJALA U ELEKTROTEHNICI
TEHNIČKO CRTANJE I DOKUMENTIRANJE U ELEKTROTEHNICI
UVOD U ELEKTROTEHNIKU
UVOD U ELEKTRONIKU S PRIMJENOM
2. RAZRED
OSNOVE TERMODINAMIKE
ELEKTRONIKA I DIGITALNA TEHNIKA
IZMJENIČNI STRUJNI KRUGOVI
SPAJANJE VODOVA I ELEKTRIČNE INSTALACIJE
TEHNIČKO I POSLOVNO UPRAVLJANJE I KOMUNICIRANJE
PROGRAMIRANJE I MIKROUPRAVLJAČI
ELEKTRIČNI STROJEVI I ISPITIVANJE
3. RAZRED
OSNOVE MEHANIKE FLUIDA
OSNOVE HARMONIJSKIH TITRAJA I VALOVA
ENERGETSKA ELEKTRONIKA
RASHLADNI, KLIMATIZACIJSKI I VENTILACIJSKI SUSTAVI NA BRODU
BRODSKI ELEKTRIČNI SUSTAVI
ELEKTRIČNI UREĐAJI I ALATI
OSNOVNA SIGURNOST BRODA I POSADE
OSNOVE AUTOMATIKE I REGULACIJE
4. RAZRED
OSNOVE OPTIKE
MJERLJIVA SVOJSTVA ZVUKA I SVJETLOSTI
UVOD U MODERNU FIZIKU
PODUZETNIŠTVO I MARKETING
PRIMJENA ENGLESKOG JEZIKA NA BRODU
NAVIGACIJSKA I KOMUNIKACIJSKA ELEKTRONIKA
BRODSKA TEHNIČKA DOKUMENTACIJA
SUSTAVI VIDEO NADZORA, SIGNALIZACIJE I UZBUNJIVANJA NA BRODU
AUTOMATIZACIJA BRODSKOG SUSTAVA
DIJAGNOSTIKA I ODRŽAVANJE BRODSKIH ELEKTRIČNIH I POMOĆNIH STROJEVA
3.2 IZBORNI STRUKOVNI MODULI
3. RAZRED
INSTALIRANJE OBNOVLJIVIH IZVORA ENERGIJE U BRODSKIM SUSTAVIMA
BRODSKE PAMETNE INSTALACIJE
INSTALIRANJE ELEKTROMOTORNIH POGONA
4. RAZRED
ZAŠTITA MORSKOG OKOLIŠA
BRODSKI SUSTAVI KOMUNIKACIJE I UREĐAJI
BRODSKA ELEKTRIČNA RASVJETA I SIGNALIZACIJA
SIGNALNI I ALARMNI SUSTAVI NA BRODU
4. ZAVRŠNI RAD
Napomena:
Riječi i pojmovni sklopovi koji imaju rodno značenje korišteni u ovom dokumentu (uključujući nazive strukovnih kvalifikacija, zvanja i zanimanja) odnose se jednako na oba roda (muški i ženski) i na oba broja (jedninu i množinu), bez obzira na to jesu li korišteni u muškom ili ženskom rodu, odnosno u jednini ili množini.
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
1. OPĆI DIO STRUKOVNOG KURIKULA
OPĆE INFORMACIJE O STRUKOVNOM KURIKULU
Sektor
Elektrotehnika i računarstvo
Naziv kurikula strukovnog obrazovanja
Strukovni kurikul za stjecanje kvalifikacije Brodski električar/Brodska električarka
Kvalifikacija koja se stječe završetkom obrazovanja
Brodski električar/Brodska električarka
Razina kvalifikacije prema HKO-u
4.2
Minimalan obujam kvalifikacije (CSVET)
244 CSVET
Obujam ishoda učenja na razini ciklusa (CSVET)
4. ciklus
5. ciklus
62 CSVET
182 CSVET
Pokazatelji na temelju kojih je izrađen strukovni kurikul
Popis standarda zanimanja
Popis standarda kvalifikacije
Sektorski kurikul
Brodski električar
Brodski električar
Elektrotehnika i računarstvo
Uvjeti za upis strukovnog kurikula / programa obrazovanja
Kvalifikacija na 1. razini
Uvjeti stjecanja kvalifikacije (završetka programa strukovnog obrazovanja)
Stečenih najmanje 244 CSVET bodova od čega je 142 CSVET bodova iz strukovnog dijela kvalifikacije i 102 bodova iz općeg obrazovanja te izrađen i obranjen završni rad.
Uvjeti i načini obrazovanja u okviru obrazovnog programa
Uvjeti u kojima se stječu kompetencije propisani su Državnim pedagoškim standardom srednjoškolskog sustava odgoja i obrazovanja (Narodne novine, broj 63/2008 i 90/2010) i Pravilnikom o načinu organiziranja i izvođenja nastave u strukovnim školama (Narodne novine, broj 140/2009 i 130/2020).
U drugi, treći odnosno četvrti razred učenik prelazi nakon pozitivno ocijenjenih svih skupova ishoda učenja/modula u prvom, drugom odnosno trećem razredu. Obrani završnog rada učenik pristupa nakon što je pozitivno ocijenjen iz svih skupova ishoda učenja/modula u četvrtom razredu.
Obrazovanje za stjecanje kvalifikacije Brodski električar usmjereno je na:
ostvarenje ishoda učenja neophodnih za stjecanje kompetencija odnosno kvalifikacija za rad
razvoj kognitivnih, praktičnih i socijalnih vještina te jačanje samostalnosti i odgovornosti za postupanja u određenim situacijama
razvoj organizacijskih i komunikacijskih sposobnosti učenika.
Učenje se temelji na problemskim situacijama i zadacima iz stvarnog života, na provođenju projektnih zadataka te stjecanju kompetencija u stvarnom radnom procesu. Kod učenika se potiče asertivnost i razvijanje suradničkih odnosa s ostalim učenicima u zajedničkom radu, ali i razvijanje samostalnosti i odgovornosti za donošenje odluka. Od učenika se očekuje aktivno sudjelovanje u procesu učenja i poučavanja kao i u procesu vrednovanja i samovrednovanja postignutih ishoda učenja te redovito pohađanje svih oblika nastave.
Od nastavnika se očekuje da bude kreator procesa učenja te da prihvati odgovornost za ostvarivanje ishoda učenja, da koristi nove tehnologije kako bi kompetentno mogao voditi proces učenja u skladu sa stvarnim potrebama tržišta rada. Jednako tako, nastavnik treba prepoznati potrebe i mogućnosti učenika te im prilagođavati sadržaje, metode i oblike rada kako bi na učinkovit način ostvarili ishode učenja odnosno kako bi učenici stekli kompetencije izabrane kvalifikacije primjereno svojim mogućnostima i darovitosti.
Horizontalna prohodnost (preporuke)
Općeobrazovni nastavni predmeti tijekom obrazovanja za stjecanje kvalifikacije Brodski električar na razini su 4 te je omogućena prohodnost u drugu kvalifikaciju iste ili niže razine uz polaganje razlikovnih sadržaja specifičnih za pojedinu kvalifikaciju.
Učenici koji upišu program obrazovanja za stjecanje kvalifikacije razine 4.2 u obrazovnom sektoru elektrotehnike imaju isti ili gotovo isti sadržaj prvog razreda te određene sadržaje drugog, trećeg i četvrtog razreda. Na takav način omogućena je prohodnost u drugu kvalifikaciju iste razine uz polaganje razlikovnih sadržaja specifičnih za pojedinu kvalifikaciju.
Strukovni kurikul Brodski električar omogućuje stjecanje kompetencija iz dva područja rada: brodske elektrotehnike i elektronika te brodske elektrike. Ovisno o željama učenika, potrebama lokalne zajednice ili mogućnostima škole, učenici mogu izabrati jednu od ponuđenih izbornosti. Unutar izabrane izbornosti, ponuđeni su dodatni izborni blokovi u ukupnom obujmu od 9 CSVET bodova čime je dodatno omogućeno produbljivanja znanja i vještina u specifičnim područjima rada.
Vertikalna prohodnost (mogućnost obrazovanja na višoj razini)
Učenici koji završe program obrazovanja za stjecanje kvalifikacije Brodski električar imaju mogućnost nastavka obrazovanja za stjecanje kvalifikacija viših razina (5, 6 i 7) ne samo u sektoru Elektrotehnika i računarstvo. Također, mogu nastaviti usavršavati svoje vještine i kompetencije raznim oblicima neformalnog i informalnog učenja u području elektrotehnike, elektronike i elektroenergetike.
Vertikalna prohodnost omogućuje učenicima da se razvijaju u svojoj karijeri, napreduju u sektoru te postignu viši profesionalni status. Također, pruža fleksibilnost u odabiru karijernih putova te omogućuje učenicima da se usmjere prema specifičnim interesima ili potrebama svijeta rada čime se promovira kontinuirano učenje i profesionalni napredak.
Oblici učenja temeljenog na radu u okviru strukovnog kurikula
Učenje temeljeno na radu provodi se u dva oblika, odnosno integrirano u strukovni kurikul radom na situacijskoj i problemskoj nastavi u školskim specijaliziranim prostorima (simuliranim objektima) i učenjem na radnome mjestu kod poslodavca ili u Regionalnom centru kompetentnosti.
Preporučuje se najmanje 24 CSVET bodova ostvariti kroz učenje na radnome mjestu kod poslodavca ili u Regionalnom centru kompetentnosti gdje se učenici postupno uvode u posao te u ograničenom obujmu sudjeluju u radnom procesu u kontroliranim uvjetima uz mentora i/ili nastavnika. Rad na radnome mjestu ili u Regionalnom centru kompetentnosti dio je programa strukovnog obrazovanja i osposobljavanja koji vodi do formalne kvalifikacije.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje koji su potrebni za izvedbu kurikula
Materijalni uvjeti:
- standardna učionica s računalom i osiguranim pristupom internetu te oprema za održavanje nastave (interaktivna ploča, projektor, projektno platno)
- specijalizirane učionice/praktikumi s odgovarajućom opremom za izvođenje specifičnih vježbi iz elektrotehnike, elektronike i radnih situacija.
Potrebno je razredni odjel dijeliti u odgojno-obrazovne skupine kako bi se učenicima osigurao rad na siguran način te uvjeti za ostvarenje propisanih ishoda učenja.
Ciljevi strukovnog kurikula (15 – 20)
Učenici će moći:
a. planirati i pripremiti resurse potrebne za provedbu radnih zadataka na radnom mjestu
b. izraditi i popuniti tehničku dokumentaciju uporabom računalnih programa
c. komunicirati s članovima posade i pomorskim službama korištenjem pomorske terminologije i protokola
d. obavljati poslove održavanja, uključivanja i isključivanja generatora električne energije na brodu i spajanja broda na lučko napajanje
e. održavati sustave razdiobe električne energije na brodu
f. održavati elektromotorne pogone na brodu
g. održavati električne alate i kuhinjske uređaje na brodu
h. izvršiti servisno ispitivanje sklopova i/ili uređaja popraviti dijelove elektroničkih sklopova i/ili uređaja
i. obavljati poslove montaže, testiranja i održavanja komunikacijskih i navigacijskih sustava na brodu
j. provoditi poslove održavanja i periodičkog testiranja GMDSS opreme
k. provesti jednostavnije postupke zaštite računala i podataka
l. obavljati poslove instaliranja i održavanja sustava automatske regulacije na brodu
m. montirati i instalirati alarmni sustav na brodu
n. testirati opremu podložnu inspekciji od strane klase i registra broda ili vanjskog inspekcijskog tijela
o. koristiti zaštitnu opremu i sredstva na ispravan način
p. primijeniti praksu zaštite okoliša pri planiranju i izvođenju poslova brodskog električara
Preporučeni načini praćenja kvalitete i uspješnosti izvedbe kurikula
Postupci vrednovanja usmjereni su na praćenje i provjeru postignuća prema ishodima učenja. Mogu se provoditi u kombinaciji:
- hibridnog vrednovanja kroz pisane provjere znanja i vještina učenika, gdje ustanova osigurava dostupnost sadržajno i metodološki provjerenih zadataka i ispita iz određenih cjelina, a nastavnici koriste pojedine skupine zadataka ili cijele ispite radi dobivanja povratnih informacija o rezultatima učenja učenika
- unutarnjeg vrednovanja koje se provodi u ustanovi i u radnom okruženju tijekom cjelokupnog strukovnog obrazovanja, a provode ga nastavnici i mentori te učenici kroz samovrednovanje svoj rada.
Kriteriji za vrednovanje ostvarenosti ishoda učenja određeni su strukovnim kurikulom, a vrednovanje provode nastavnik u ustanovi i mentor kod poslodavca koji o tome vode propisane evidencije te učenici kroz postupke vrednovanja za učenje i kao učenje. Podaci o praćenju napredovanja učenika temelje se na provjeri postignuća ishoda učenja s pomoću procjena razvoja odgovornosti, samoinicijativnosti te komunikacije i suradnje. Potrebno je k oristiti različite pristupe vrednovanju kako bi se dobila raznolika slika napretka učenička.
U procesu praćenja kvalitete i uspješnosti strukovnog kurikula mogu se primijeniti sljedeće aktivnosti:
- istraživanje i anonimno anketiranje učenika o izvođenju nastave, literaturi i resursima za učenje, strategijama podrške učenicima, izvođenju i unapređenju procesa učenja i poučavanja, radnom opterećenju učenika (CSVET), provjerama znanja, komunikaciji s nastavnicima kako bi se spoznalo o zadovoljstvu učenika i njihovim potrebama
- istraživanje i anketiranje nastavnika o istim pitanjima kao u prethodnoj stavci
- analiza uspjeha, transparentnosti i objektivnosti provjera znanja i ostvarenosti ishoda učenja
- analiza materijalnih i kadrovskih uvjeta potrebnih za izvođenje procesa učenja i poučavanja.
Nastavnici pomoću ankete mogu procjenjivati svoj odnos prema procesu učenja i poučavanja, radnoj okolini i učenicima (samoevaluacija). Područja procjene mogu se osobito odnositi na:
- uvjete održavanja nastave i radnog procesa kod poslodavca ili u Regionalnom centru kompetentnosti
- stanje postojeće opreme i potrebe za novom opremom i odgovarajućom literaturom
- uspješnost ostvarenja ishoda učenja
- utjecaj metoda i oblika rada na razine ostvarenosti ishoda učenja
- redovitost pohađanja nastave
- aktivnosti i angažiranosti učenika u procesu učenja i poučavanja.
Usporedbom rezultata anketa među učenicima i nastavnicima može se dobiti pregled uspješnosti izvedbe strukovnog kurikula, a nastavnici uvid u procjenu kvalitete svoga rada.
Potrebno je i održavati uspješnu suradnju s roditeljima i skrbnicima kako bi ih se informiralo o napretku njihove djece te kako bi se dobile njihove povratne informacije i podrška. Važan segment praćenja kvalitete i uspješnosti izvedbe kurikula je i ispitivanje poslodavaca koji sudjeluju u obrazovanju učenika te bivših učenika kako bi se dobile povratne informacije o njihovoj pripremljenosti za svijet rada, nastavak obrazovanja i uspješnosti općenito.
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
2. SASTAVNICE STRUKOVNOG KURIKULA
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
2.1 POPIS OPĆEOBRAZOVNIH NASTAVNIH PREDMETA/MODULA
Kurikuli općeobrazovnih nastavnih predmeta za razinu 4.2 izvode se temeljem Odluke o donošenju kurikula općeobrazovnih predmeta/modula u srednjim strukovnim školama na razinama 4.1 i 4.2.
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
2.2 POPIS OBVEZNIH STRUKOVNIH MODULA
POPIS OBVEZNIH STRUKOVNIH MODULA
Obujam na razini kvalifikacije iskazan bodovima i u postotcima
133 CSVET
54,50 %
ŠIFRA MODULA / NASTAVNOG PREDMETA
NAZIV MODULA / NASTAVNOG PREDMETA
ŠIFRA SKUPA ISHODA UČENJA
NAZIV SKUPA ISHODA UČENJA
OBUJAM MODULA/ NASTAVNOG PREDMETA
CIKLUS U KOJEM SE MOŽE POHAĐATI MODUL/
NASTAVNI PREDMET
NAPOMENE VAŽNE ZA HORIZONTALNU I/ILI VERTIKALNU PROHODNOST
Osnove mehanike materijalne točke
Kinematika
4
4
Dinamika
Energija
Gravitacija
Obrada i spajanje materijala u elektrotehnici
Osnove zaštite na radu
7
4
Obrada i zbrinjavanje materijala
Spajanje materijala
Uvod u elektrotehniku
Elektricitet
8
4
Istosmjerni električni strujni krugovi
Elektromagnetizam i izmjenična struja
Uvod u informacijske i komunikacijske tehnologije
Osnove računalnog sustava i internet
4
4
Primjena uredskih aplikacija
Tehničko crtanje i dokumentiranje u elektrotehnici
Osnovna primjena normi u tehničkom crtanju
3
4
Osnovne geometrijske konstrukcije
Električni simboli i sheme
Uvod u elektroniku s primjenom
Sklopovi s diodama
11
4
Osnovni sklopovi s tranzistorima
Osnovni logički sklopovi
Primjena sklopova s diodama i tranzistorima
Osnove termodinamike
Termičke pojave i idealni plin
2
5
Termodinamički sustavi i procesi
Spajanje vodova i električne instalacije
Obrada i spajanje električnih vodova
6
5
Osnove električnih instalacija
Elektronika i digitalna tehnika
Sklopovi s tranzistorom
6
5
Sklopovi s operacijskim pojačalom
Složeni logički sklopovi
Izmjenični strujni krugovi
Izmjenični električni strujni krugovi i prijelazne pojave
4
5
Strujni krugovi trofazne izmjenične struje
Tehničko i poslovno upravljanje i komuniciranje
Tehničko i poslovno upravljanje
3
5
Poslovno i elektroničko komuniciranje
Programiranje i mikroupravljači
Osnove programiranja
6
5
Uvod u mikroupravljače
Razvojno okruženje za mikroupravljače
Osnove mehanike fluida
Osnove mehanike fluida
1
5
Osnove harmonijskih titraja i valova
Mehaničko titranje i valovi
2
5
Elektromagnetsko titranje i valovi
Energetska elektronika
Komponente energetske elektronike
5
5
Ispravljači energetske elektronike
Izmjenjivači, Istosmjerni i izmjenični pretvarači
Električni strojevi i ispitivanje
Električni strojevi u primjeni
8
5
Ispitivanje električnih strojeva
Električni uređaji i alati
Električni uređaji
4
5
Električni alati
Rashladni, klimatizacijski i ventilacijski sustavi na brodu
Rashladni sustavi na brodu
4
5
Klimatizacijski i ventilacijski sustavi na brodu
Brodski električni sustavi
Brodski generatori i napajanje s kopna
5
5
Brodski visokonaponski sustavi
Sustavi električne propulzije
Brodski istosmjerni sustavi
Osnovna sigurnost broda i posade
Osobno preživljavanje
7
5
Prva pomoć na brodu
Protupožarna zaštita na brodu
Osobna sigurnost i društvena odgovornost
Osnove optike
Geometrijska optika
2
5
Valna optika
Mjerljiva svojstva zvuka i svjetlosti
Mjerljiva svojstva zvuka i svjetlosti
1
5
Uvod u modernu fiziku
Uvod u modernu fiziku
1
5
Poduzetništvo i marketing
Poduzetništvo i financijska pismenost
5
5
Primjena marketinga u malom poduzetništvu
Brodska tehnička dokumentacija
Brodska tehnička dokumentacija
2
5
Dijagnostika i održavanje brodskih električnih i pomoćnih strojeva
Dijagnostika i održavanje brodskih električnih i pomoćnih strojeva
3
5
Primjena engleskog jezika na brodu
Brodske oznake, uputstva i upozorenja na engleskom jeziku
3
5
Pomorska komunikacija na engleskom jeziku
Primjena engleskog jezika u slučaju pogibeljne situacije na brodu
Navigacijska i komunikacijska elektronika
VF elektronika
6
5
Primopredajnička VF tehnika
Satelitski sustavi komunikacije i navigacije
Radari i sonari
Sustavi video nadzora signalizacije i uzbunjivanja na brodu
Sustavi video nadzora na brodu
3
5
Sustavi signalizacije i uzbunjivanja na brodu
Vatrodojavni i protupožarni sustavi
Automatizacija brodskog sustava
Osnove automatike i regulacije
7
5
Upravljanje strojnim sustavom
Električni hidraulički i pneumatski sustavi na brodu
* Nastava se izvodi modularno, što ne isključuje mogućnost povezivanja s općeobrazovnim nastavnim predmetima.
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
2.3 POPIS IZBORNIH STRUKOVNIH MODULA
POPIS IZBORNIH STRUKOVNIH MODULA
Obujam na razini kvalifikacije iskazan bodovima i u postotcima
9 CSVET
3,6 %
ŠIFRA MODULA / NASTAVNOG PREDMETA
NAZIV MODULA / NASTAVNOG PREDMETA
ŠIFRA SKUPA ISHODA UČENJA
NAZIV SKUPA ISHODA UČENJA
OBUJAM MODULA/ NASTAVNOG PREDMETA
CIKLUS U KOJEM SE MOŽE POHAĐATI MODUL/
NASTAVNI PREDMET
NAPOMENE VAŽNE ZA HORIZONTALNU I/ILI VERTIKALNU PROHODNOST
Instaliranje obnovljivih izvora energije u brodskim sustavima
Primjena obnovljivih izvora energije
5
5
Izborni blok 1
Instaliranje obnovljivih izvora energije u brodske sustave
Brodske pametne instalacije
Senzori i aktuatori
5
5
Izborni blok 2
Sustavi pametnih instalacija
Instaliranje elektromotornih pogona
Uvod u elektromotorne pogona
5
5
Izborni blok 3
Instalacija elektromotornih pogona
Zaštita morskog okoliša
Zaštita morskog okoliša
2
5
Izborni blok 4
Brodski sustavi komunikacije i uređaji
Brodski sustavi komunikacije i uređaji
2
5
Signalni i alarmni sustavi na brodu
Signalni i alarmni sustavi na brodu
4
5
Izborni blok 5
Brodska električna rasvjeta i signalizacija
Osnove električne rasvjete
4
5
Izborni blok 6
Postavljanje brodske električne rasvjete i signalizacije
* Nastava se izvodi modularno, što ne isključuje mogućnost povezivanja s općeobrazovnim nastavnim predmetima.
** ** U trećem razredu, učenici su obvezni odabrati jedan izborni modul u obujmu od 5 CSVET bodova, od ponuđenih modula 1 do 3, koji pridonosi ukupnom broju bodova potrebnima za stjecanje kvalifikacije.
** U četvrtom razredu, učenici su obvezni odabrati jedan izborni modula u obujmu od 4 CSVET bodova, od ponuđenih modula 4 do 6, koji pridonose ukupnom broju bodova potrebnima za stjecanje kvalifikacije.
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
3. RAZRADA MODULA
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
3.1 OBVEZNI STRUKOVNI MODULI
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
1. RAZRED
NAZIV MODULA
OSNOVE MEHANIKE MATERIJALNE TOČKE
Šifra modula
Kvalifikacije nastavnika koji sudjeluju u realizaciji modula
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/2246
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/2247
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/3252
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/10861
Obujam modula (CSVET)
4 CSVET
Načini stjecanja skupova ishoda učenja (od –do, postotak)
Vođeni proces učenja i poučavanja
Oblici učenja temeljenog na radu
Samostalne aktivnosti učenika
35 – 50 %
20 – 30 %
20 – 45 %
Status modula
(obvezni/izborni)
OBVEZNI
Cilj (opis) modula
Cilj modula je upoznati učenike s osnovama klasične mehanike. Učenici će se upoznati s različitim vrstama pravocrtnog gibanja, uključujući jednoliko i nejednoliko gibanje te naučiti kako ih opisati algebarski i grafički. Istražit će koncepte slobodnog pada, vertikalnog i horizontalnog hitca te gibanja po kružnici. Modul će također pokriti Newtonove zakone gibanja, različite vrste sila, impuls sile, količinu gibanja i zakon očuvanja količine gibanja. Učenici će se upoznati s konceptima rada sile, kinetičke i potencijalne energije, snage te zakonom očuvanja energije. Na kraju, modul će obuhvatiti Newtonov zakon gravitacije i Keplerove zakone.
Ključni pojmovi
položaj, pomak, put, vrijeme, brzina, akceleracija, graf, sila, masa, impuls sile, količina gibanja, trenje, kosina, inercijski sustav, neinercijski sustav, rad, energija, snaga, korisnost, gravitacija
Povezanost modula s međupredmetnim temama (ako je primjenljivo)
MPT Osobni i socijalni razvoj
osr B.4. Domena: Ja i drugi
osr C.4. Domena: Ja i društvo
MPT Učiti kako učiti
uku A.4/5 Domena: Primjena strategija učenja i upravljanja informacijama
uku B.4/5 Domena: Upravljanje svojim učenjem
uku D.4/5 Domena: Stvaranje okružja za učenje
MPT Zdravlje
zdr B.4. Domena: Mentalno i socijalno zdravlje
MPT Uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije
ikt A.4 Domena: Funkcionalna i odgovorna uporaba IKT-a
ikt D.4. Domena: Stvarala š tvo i inovativnost u digitalnome okru ž ju
Preporuke za učenje temeljeno na radu
Učenje temeljeno na radu ostvaruje se realiziranjem radnih situacija i zadataka koji se mogu simulirati u školskim specijaliziranim učionicama/praktikumima. Zadaci za učenje i vježbanje trebaju odgovarati stvarnim radnim situacijama nekog radnog mjesta.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje, potrebni za realizaciju modula
Školska specijalizirana učionica/praktikum fizike opremljen laboratorijskom opremom i potrebnim mjernim uređajima za mjerenje iz područja mehanike materijalne točke.
Potrebno je razredni odjel dijeliti u odgojno-obrazovne skupine kako bi se učenicima osigurao rad na siguran način te ostvarenje propisanih ishoda učenja.
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Uvod u kinematiku
Obujam SIU (CSVET)
1 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Opisati jednoliko, jednoliko ubrzano i jednoliko usporeno pravocrtno gibanje, algebarski i grafički
Analizirati jednoliko, jednoliko ubrzano i jednoliko usporeno pravocrtno gibanje, algebarski i grafički
Grafički prikazati nejednoliko pravocrtno gibanje
Grafički analizirati nejednoliko pravocrtno gibanje
Povezati slobodni pad s jednoliko ubrzanim gibanjem
Primijeniti jednoliko ubrzano gibanje na slobodni pad
Objasniti gibanje složeno od dva jednolika gibanja
Analizirati gibanje složeno od dva jednolika gibanja
Opisati vertikalni i horizontalni hitac
Primijeniti vertikalni i horizontalni hitac
Opisati jednoliko gibanje po kružnici
Objasniti jednoliko gibanje po kružnici
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
U okviru istraživačke nastave, koja je dominantan nastavni sustav, učenici rade u parovima ili manjim skupinama pod mentorstvom nastavnika. Fokus je na usvajanju znanja o fizikalnim veličinama za opisivanje različitih vrsta gibanja, uključujući složena i kružna gibanja. Nastava obuhvaća interpretaciju grafičkih prikaza gibanja (s-t, v-t, a-t), određivanje srednje i trenutačne brzine i akceleracije te primjenu algebarskih izraza za različita gibanja. Poseban naglasak stavlja se na analizu gibanja pomoću digitalnih alata. Ovim pristupom, učenici razvijaju odgovornost, socijalne i komunikacijske vještine te suradnički uče i rade u timu, stječući praktična i primjenjiva znanja o gibanju, s primjenom u svakodnevnom životu i potencijalnim radnim mjestima.
Nastavne cjeline/teme
Jednoliko gibanje po pravcu
Pravocrtna gibanja sa stalnom akceleracijom
Složena gibanja
Jednoliko gibanje po kružnici
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine .
Zadatak: Kako biste poboljšali rad CNC glodalice, trebate analizirati gibanje glave stroja kada je u praznom hodu. Da biste analizirali gibanje, koristite jako precizno snimanje gibanja glave.
Analizom snimke gibanja glave CNC stroja dobili ste sljedeći x-t graf:
a) Na temelju x-t grafa opišite gibanje glave CNC stroja.
b) Što možete reći o gibanju glave CNC stroja u točkama A i B, prikazanim na x-t grafu?
c) Kolika je srednja brzina gibanja glave za to vrijeme?
d) Na temelju x-t grafa nacrtajte v-t graf gibanja glave CNC stroja.
Detaljnijom analizom snimke dobije se v-t graf gibanja glave CNC stroja:
e) Usporedite svoj v-t graf s ovim grafom. Objasnite razlike!
f) Intervali t1 i t2 prikazani na v-t grafu iznose 0,04 s. S kojim su dijelovima x-t grafa povezani ti intervali?
g) Kolika je srednja akceleracija glave CNC stroja tijekom njenog pokretanja, a kolika tijekom njenog zaustavljanja? Usporedite te vrijednosti s akceleracijom slobodnog pada!
h) Koliki put prijeđe glava CNC stroja tijekom jednolikog gibanja, koliki tijekom intervala t1, a koliki tijekom intervala t2? Koliko na preciznost rada stroja utječe gibanje tijekom intervala t1 i t2?
i) CNC glodalica može izrađivati i kružne oblike. U tom slučaju vrh glave opisuje kružnu konturu brzinom 0,4 m/s. Odredite kutnu brzinu, period te frekvenciju kružnog gibanja vrha glave koja izrezuje kružnicu polumjera 20 cm!
j) Predstavlja li gibanje glave CNC stroja neku vrstu složenog gibanja? Objasnite!
k) Na temelju v-t grafa nacrtajte a-t graf gibanja glave CNC stroja.
Daljnjom detaljnijom analizom snimke dobije se a-t graf gibanja glave CNC stroja:
l) Usporedite svoj a-t graf s ovim grafom. Objasnite razlike!
m) Analizom a-t grafa zaključite kakvo je gibanje glave CNC stroja tijekom intervala t1, odnosno t2. Kakav bi bio izraz za vremensku ovisnost akceleracije, a kakav za vremensku ovisnost brzine i položaja vrha glave CNC stroja?
Učenici su podijeljeni u parove ili u manje skupine. Svaka skupina dobiva isti zadatak. Nakon rješavanja učenici rezultate prezentiraju ostalim skupinama. Na kraju, unutar skupine učenici provode vršnjačko vrednovanje.
Vrednovanje za učenje: tablica za praćenje aktivnosti učenika za vrijeme rada:
Elementi procjene
Potpuno
Djelomično
Potrebno doraditi
Učenik se pripremio za nastavu prema uputama profesora
Učenik surađuje s ostalim učenicima tijekom timskog rada
Učenik izvršava svoj dio zadatka
Učenik sudjeluje u prezentaciji dobivenih rezultata
Učenik provodi vršnjačko vrednovanje i samovrednovanje
Primjeri istraživanja koje bi učenici mogli raditi:
◊ istraživanje nejednolikog gibanja (uvođenje trenutačne brzine)
◊ ovisnost dometa vodoravnog hitca o početnoj brzini i visini s koje se tijelo izbacuje
◊ mjerenje perioda kruženja i brzine kod jednolikog kruženja
◊ istraživanje gibanja pomoću detektora gibanja ili simulacije.
Primjere fizikalnih zadataka za ostvarivanje ishoda učenja povezati sa strukom ili svakodnevnim životom. Prilagoditi ih zahtjevima struke, odnosno sektora unutar kojega se provodi nastava te se preporuča konzultacija s nastavnicima struke.
Prijedlog prilagodbe za učenike s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama
U individualiziranom kurikulu za svakog učenika s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama navedeni su preporučeni pristupi radu, primjeri prilagodbe procesa učenja i poučavanja te metode i oblici vrednovanja. Posebna pažnja treba biti usmjerena na kontinuirano vrednovanje za učenje, kvalitetne, konstruktivne i poticajne povratne informacije s ciljem motiviranja učenika, jačanja njihovog samopouzdanja i poticanja daljnjeg napretka. Nastavnik će procijeniti potrebnu razinu pedagoške podrške za svakog učenika. Nije namjera da nastavnik odradi dio uvjeta za dostizanje ishoda učenja umjesto učenika.
◊ Učenike s teškoćama treba grupirati u parove ili timove s uspješnijim učenicima koji će preuzeti ulogu vođe i pomagati im u rješavanju zadataka. Ako se ukaže potreba, nastavnik će učenicima s teškoćama pružiti dodatne upute.
◊ Učenici s teškoćama mogu preskočiti rješavanje dijela primjera (npr. da ne rješavaju dijelove zadatka pod točkom h kad se određuje put za dio A i B te pod točkama k i m).
Darovitim učenicima treba omogućiti obogaćivanje sadržaja kroz proširivanje s dodatnim temama koje se rijetko obrađuju ili postavljanjem ishoda više razine.
◊ Darovitim učenicima se zadaje zadatak sa proširenim dijelovima ili istraživački rad, ovisno o procjeni nastavnika i sposobnostima darovitih učenika. Predloženi primjer bi daroviti učenici trebali riješiti u cijelosti.
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Uvod u dinamiku
Obujam SIU (CSVET)
1 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Iskazati Newtonove zakone gibanja
Primijeniti Newtonove zakone gibanja
Opisati silu težu, elastičnu silu, reakciju podloge, napetost niti, silu trenja te pojam centripetalne sile
Odrediti iznos sile teže, elastične sile, reakcije podloge, napetosti niti, sile trenja i centripetalne sile
Zbrojiti sile i rastaviti silu na dvije komponente
Odrediti rezultantnu silu i komponente sile.
Objasniti inercijski, akcelerirani sustav i inercijsku silu
Razlikovati inercijski i akcelerirani sustav, uz određivanje inercijske sile u primjerima
Opisati impuls sile te kako se određuje računski i grafički iz (F,t) grafa
Odrediti impuls sile, računski i grafički iz (F,t) grafa
Navesti količinu gibanja i vezu impulsa sile i promjene količine gibanja
Analizirati količinu gibanja i vezu impulsa sile i promjene količine gibanja
Iskazati zakon očuvanja količine gibanja
Primijeniti zakon očuvanja količine gibanja
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantan nastavni sustav je istraživačka nastava, u kojoj učenici, radeći u parovima ili manjim skupinama, praktično primjenjuju Newtonove zakone gibanja, zakon o očuvanju količine gibanja i različite referentne sustave. Nastavnik, u ulozi mentora i koordinatora, usmjerava učenike u mjerenju sile, određivanju akceleracije i primjeni Newtonovih zakona u različitim kontekstima, uključujući situacije s trenjem i bez njega te u analizi elastičnih i neelastičnih sudara. Naglasak je na integraciji teorijskih znanja s praktičnim primjerima i svakodnevnim iskustvima. Preporučuje se suradnja s nastavnicima strukovnih predmeta kako bi se zadaci prilagodili specifičnostima pojedinog sektora i struke.
Nastavne cjeline/teme
Newtonovi zakoni gibanja
Primjeri sila
Zbrajanje i rastavljanje sila
Referentni sustavi
Impuls sile, količina gibanja i očuvanje količine gibanja
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine .
Zadatak: Analizirajte nezgodu dvaju vozila.
Nailaskom na semafor vozač automobila A kasno donosi odluku za kočenje te, da bi se zaustavio do semafora, koči blokiranjem kotača. Tako se zaustavio upravo prije semafora. Po tragovima kočenja se vidi da se zaustavio nakon što je klizao na putu dugom 12 m. Vozač automobila B nije dovoljno budno pazio na promet te je bez kočenja udario u automobil A, koji je mirovao ispred njega. Nakon sudara, automobili su se nastavili gibati, kao što prikazuje crtež. Tragovi kočenja pokazuju da je automobil A do zaustavljanja preklizao udaljenost 9,1 m, a automobil B udaljenost 2,4 m (crtež). Masa automobila A s putnicima i teretom iznosi 1100 kg, a automobila B 1400 kg. Faktor trenja klizanja između guma na kotačima i ceste je za oba automobila jednak i iznosi 0,13. Pri računanju zanemarite otpor zraka gibanju automobila.
a) Kolika je brzina automobila A u trenutku kad počinje kočiti pred semaforom?
b) Kolika je brzina automobila B u trenutku udara u automobil A? Kako ste to odredili?
c) Kolika je promjena količine gibanja automobila A, a kolika automobila B?
d) Kolikom je srednjom silom automobil B djelovao na automobil A, ako je kontakt automobila B sa automobilom A pri udarcu trajao 0,5 s? Nacrtajte graf vremenske ovisnosti te sile!
e) Djeluje li pri sudaru automobil A na automobil B? Ako djeluje, kolikom srednjom silom djeluje? Kakva je vremenska ovisnost te sile?
f) Usporedite površine ispod ta dva (F-t) grafa s promjenama količine gibanja koje ste dobili u računu u dijelu d ovog primjera!
g) Na retrovizoru automobila A visi zaštitni znak na niti duljine 20 cm. Masa znaka je 50 g, a masa niti je zanemariva. Skicirajte položaj znaka i niti dok automobil miruje pred semaforom! Skicirajte položaj znaka i niti dok je automobil kočio ispred semafora! Skicirajte položaj znaka i niti nakon sudara!
h) Za svaku od situacija pod g) odredite kolika je sila kojom znak napinje nit! Skicirajte, označite i imenujte sile na znak u svakoj od navedenih situacija!
i) Koliki kut u svakoj od navedenih situacija zatvara nit s vertikalom?
j) Pri sudaru, za vrijeme kontakta, prednji se branik automobila B deformirao tako da se ulubio 1,5 cm. Nakon razdvajanja automobila deformacija branika je zanemariva. Kolika je konstanta elastičnosti prednjeg branika automobila B?
Učenici rješavaju primjer podijeljeni u parove ili manje skupine. Na kraju svaka skupina kratko prezentira svoje rezultate ostatku razreda.
Primjer ocjenjivanja prezentacije:
13 - 15 bodova = 5; 10 - 12 bodova = 4; 6 - 9 bodova = 3; 5 bodova = 2
ELEMENTI OCJENJIVANJA
KRITERIJI-BODOVI
3
2
1
JASNOĆA PORUKE
Cilj jasno i precizno izložen. Naslov je jasan i interesantan.
Nije potpuno postignuta jasnoća cilja.
Naslov malen, neprikladan, nakošen
Otežano praćenje naznačene poruke. Naslov nije istaknut ili je vrlo dug
KVALITETA SADRŽAJA
Sadržaj visoke kvalitete, tehnički dotjeran, zanimljiv i jasna, optimalan broj slajdova.
Obrada podataka nedovoljno atraktivna. Sadržaj nije dovoljno jasan.
Niska razina kvalitete i obrade podataka. Premalen ili prevelik broj slajdova.
KREATIVNOST
Maksimalna kreativnost, rad estetski dotjeran, poruka, tekst i izbor slajdova i boje su u službi sadržaja
Kreativnost nije dovoljno izražena. Nesrazmjer u količini teksta i slika.
Loše izabrani vizualni i tekstualni prikazi ukazuju na manjak kreativnosti.
VIZUALNI DOJAM
Poruka je jasna, vizualno pregledna, lako se prati i bez prisustva autora, u velikoj mjeri djeluje na svijest i formiranje stavova promatrača.
Ispod svake slike koja se slaže s tekstom stoji objašnjenje što prikazuje. Slova dovoljno velika.
Poruka relativno jasna ali nije dovoljno povezana. Može utjecati na svijest promatrača kratkotrajno. Malena slova.
Slike se djelomično slažu s tekstom.
Vizualno neatraktivan rad. Djeluje nepovezano i može se pratiti tek uz pomoć autora.
Slike djelomično odgovaraju sadržaju. Plakat je neuredan, loš je raspored slika.
IZLAGANJE
Gradivo u potpunosti povezuje i primjenjuje. Samostalno izlaže i odgovara na pitanja točno i jasno.
Autor rada i izvori jasno istaknuti na odgovarajućem mjestu.
Reproducira uobičajene primjere ali se ne snalazi u drugim primjerima. Samostalno izlaže.
Autor rada i izvori su istaknut ali nisu na odgovarajućem mjestu.
Izlaže nesigurno i potrebna mu je pomoć. Autor rada i izvori nisu istaknuti.
UKUPNO
15
10
5
Primjeri istraživanja koje učenici mogu raditi:
◊ istraživanje gibanja pod djelovanjem stalne sile
◊ rastavljanje sile na komponente
◊ istraživanje elastične sile i mjerenje konstante opruge
◊ istraživanje sile trenja
◊ istraživanje centripetalne sile
◊ istraživanje zakona očuvanja količine gibanja.
Prijedlog prilagodbe za učenike s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama
U individualiziranom kurikulu za svakog učenika s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama navedeni su preporučeni pristupi radu, primjeri prilagodbe procesa učenja i poučavanja te metode i oblici vrednovanja. Posebna pažnja treba biti usmjerena na kontinuirano vrednovanje za učenje, kvalitetne, konstruktivne i poticajne povratne informacije s ciljem motiviranja učenika, jačanja njihovog samopouzdanja i poticanja daljnjeg napretka. Nastavnik će procijeniti potrebnu razinu pedagoške podrške za svakog učenika. Nije namjera da nastavnik odradi dio uvjeta za dostizanje ishoda učenja umjesto učenika.
◊ Učenike s teškoćama treba grupirati u parove ili timove s uspješnijim učenicima koji će preuzeti ulogu vođe i pomagati im u rješavanju zadataka. Ako se ukaže potreba, nastavnik će učenicima s teškoćama pružiti dodatne upute.
◊ Učenici s teškoćama ne moraju rješavati svaku dio zadatka, npr. ne bi trebali rješavati zadatak pod točkama b i h.
Darovitim učenicima treba omogućiti obogaćivanje sadržaja kroz proširivanje s dodatnim temama koje se rijetko obrađuju ili postavljanjem ishoda više razine.
◊ Daroviti učenici dobivaju zadatak rješavanja cijelog primjera s posebnim naglaskom na kritičku analizu modeliranih dijelova, kao što je točka j. Osim toga, prema njihovim interesima, darovitim učenicima može se dodijeliti istraživački zadatak o utjecaju inercijske sile u različitim zanimanjima i metodama njezina kompenziranja. Također, mogu istraživati primjenu zakona očuvanja količine gibanja u konkretnim primjerima uređaja, procesa ili događaja, bilo unutar struke ili u širem kontekstu svijeta oko nas.
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Rad, energija i snaga
Obujam SIU (CSVET)
1 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Opisati rad sile, određivanje rada računski i grafički iz (F, s) grafa te vezu rada i energije
Odrediti rad sile, računski i grafički iz (F, s) grafa te promjenu energije tijela radom
Iskazati kinetičku energiju
Analizirati kinetičku energiju
Iskazati gravitacijsku potencijalnu i elastičnu potencijalnu energiju
Analizirati gravitacijsku potencijalnu i elastičnu potencijalnu energiju
Objasniti snagu i korisnost
Primijeniti snagu i korisnost
Iskazati zakon očuvanja energije
Primijeniti zakon očuvanja energije
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantan nastavni sustav je istraživačka nastava. Predlaže se rad u parovima ili manjim skupinama. Radom na materijalima uz pomoć nastavnika koji ima ulogu mentora i koordinatora učenici usvajaju znanja o radu, energiji i snazi. Pri poučavanju treba razlikovati zatvoreni i otvoreni sustav, naglasiti razliku između pozitivnog i negativnog rada, odrediti rad računski i iz (F,s) grafa, analizirati očuvanje energije kod sudara, analizirati prijelaz kinetičke energije u potencijalnu i obrnuto, analizirati rad sile trenja, određivati snagu i korisnost uređaja ili strojeva (posebno onih vezanih za danu struku). Preporuča se da učenici eksperimentalno provjere zakon očuvanja energije na primjerima gibanja (slobodan pad, titranje utega na opruzi, njihanje utega na niti).
Preporučuje se primjenjivati zadatke srednje složenosti. Kroz istraživačku nastavu učenici preuzimaju odgovornost, razvijaju socijalne i komunikacijske vještine, suradnički uče i rade u timu te na taj način stječu dugotrajna znanja o radu, energiji i snazi, s naglaskom na primjeni u svakodnevnom životu i potencijalnim radnim mjestima u okviru odgovarajućeg područja obrazovanja. Rješavanje numeričkih i konceptualnih zadatka je ugrađeno u istraživanje.
Nastavne cjeline/teme
Rad sile
Kinetička energija
Gravitacijska potencijalna energija i elastična potencijalna energija Zakon očuvanja energije
Snaga i korisnost
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine .
Zadatak: Odbojnici su opruge koje služe za amortizaciju udara i zaustavljanje dizala prilikom prekoračenja donjeg radnog položaja dizala. Obično se ugrađuju u jamu voznog okna dizala. Tim za održavanje dizala je utvrdio da trenutačno ugrađeni odbojnik nije u funkciji te ga je potrebno zamijeniti
a) Ako kabina dizala ima masu 700 kg, a dizalo nosivost 300 kg, odaberite iz priložene tablice modele opruge koji zadovoljavaju uvjet da izdrže silu 4,0 puta veću od težine natovarenog dizala. U okno dizala postavljate četiri jednake opruge. Pretpostavite kako je opterećenje jednako raspoređeno na sve četiri opruge.
MODEL
POČETNA DULJINA (L0/mm)
GRANICA ELASTIČNOSTI OPRUGE (F/N)
ESD14
235
8280
ESD14/320
320
9280
ESD15
210
11650
b) U dokumentaciji piše da za maksimalnu deformaciju opruge vrijedi ∆ 𝑥 = 0,135 ∙ 𝑣 ଶ . Kolika je duljina opruge nakon sabijanja, ako je najveća brzina dizala 0,75 m/s? Izračunajte konačnu duljinu opruge nakon što ju je dizalo sabilo!
c) Koje su se promjene energije morale uzeti u obzir prilikom planiranja zamjene odbojnika?
d) Visina podizanja dizala iznosi 12 m. Kolika je maksimalna energija dizala? Istražite koliki su gubitci energije i pokušajte objasniti čime su uzrokovani. Kolika bi duljina opruge bila nakon sabijanja ukoliko bi se zanemarili gubitci energije?
e) Koliko snagom elektromotor podiže dizalo, ako je brzina podizanja dizala 0,75 m/s? U obzir uzmite i protuteg, mase 700 kg, koji je ovješen na drugi kraj sajle dizala, zbog čega se za pogon dizala može koristiti elektromotor manje snage nego da protutega nema.
f) Odredite snagu elektromotora koji pogoni dizalo, ako njegova korisnost djelovanja iznosi 57 %!
Učenici primjer rješavaju u parovima ili u manjim skupinama. Nakon provedenog zadatka učenici svoje rezultate prezentiraju ostatku razreda te provode samovrednovanje.
Vrednovanje kao učenje: tablica za samovrednovanje
Elementi procjene
Potpuno
Djelomično
Potrebno doraditi
Uspješno smo izvršili zadatak
Svaki član para/tima je dao maksimalan doprinos rješenju zadatka
Zadatak je zahtijevao sudjelovanje svih članova para/tima
Svi članovi para/tima su međusobno uvažavali tuđa mišljenja
Zadovoljan sam osobnim doprinosom rješenju zadatka
Sviđa mi se ovakav način učenja i poučavanja
Vrednovanje za učenje: tablica za praćenje aktivnosti učenika za vrijeme rada
Elementi procjene
Potpuno
Djelomično
Potrebno doraditi
Učenik se pripremio za proces učenja i poučavanja prema uputama nastavnika
Učenik surađuje s ostalim učenicima tijekom rada u paru/timu
Učenik izvršava svoj dio zadatka
Učenik sudjeluje u prezentaciji dobivenih rezultata
Učenik provodi vršnjačko vrednovanje i samovrednovanje
Prijedlog prilagodbe za učenike s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama
U individualiziranom kurikulu za svakog učenika s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama navedeni su preporučeni načini rada, primjeri individualizacije te načini i oblici vrednovanja. Poseban naglasak treba staviti na kontinuirano vrednovanje za učenje koristeći kvalitetne, konstruktivne i poticajne povratne informacije u cilju motiviranja učenika, jačanja samopouzdanja te omogućavanja daljnjeg napretka. Nastavnik će procijeniti koja razina pedagoške podrške učeniku je potrebna. Nije namjera da nastavnik odradi dio uvjeta za dostizanje ishoda učenja umjesto učenika.
Učenike s teškoćama grupirati u parove ili timove s uspješnijim učenicima koji će preuzeti kontrolu u rješavanju primjera te pomagati učenicima s teškoćama. Ukoliko se pokaže potreba nastavnik učenicima s teškoćama daje dodatne upute. Učenici s teškoćama rješavaju dijelove zadatka, npr. a i c te f kad im se da rezultat iz dijela e.
Darovitim učenicima treba omogućiti obogaćivanje sadržaja (proširivanje dodatnim sadržajima kojih se rijetko dotiču) ili postavljanjem ishoda više razine.
◊ Darovitim učenicima se zadaje zadatak sa proširenim dijelovima ili istraživački rad. Daroviti učenici mogu izvesti opći izraz za paralelno i serijsko spajanje opruga te ga provjeriti pokusom.
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Gravitacija
Obujam SIU (CSVET)
1 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Opisati Newtonov zakon gravitacije
Primijeniti Newtonov zakon gravitacije
Iskazati Keplerove zakone
Primijeniti Keplerove zakone
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantan način poučavanja je istraživačka nastava. Nastavnik je organizator koji usmjerava i, po potrebi, vodi aktivnosti učenika. Radi se u skupinama ili parovima, a svaki član skupine ima svoju ulogu. Radom na materijalima uz pomoć nastavnika koji ima ulogu mentora i koordinatora, učenici usvajaju znanja o gravitaciji i primjeni Newtonova zakona gravitacije. Ukazati na suglasje Keplerovih zakona s Newtonovim zakonom gravitacije te pokazati da 3. Keplerov zakon izravno proizlazi iz Newtonova zakona gravitacije. Tijekom poučavanja učenici mogu istraživati gibanja nebeskih tijela pomoću računalne simulacije.
Nastavne cjeline/teme
Opći zakon gravitacije
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine .
Zadatak: Došli ste na razgovor za posao budućnosti. Ukoliko zadovoljite, pridružit ćete se timu koji dizajnira svemirski kabel ( Spaceline ), kojeg treba izraditi primjenom najsuvremenijih tehnologija i materijala. Spaceline predstavlja „kabel“, usidren na Mjesecu, koji doseže do zemljine geostacionarne staze (crtež). Njime bi se omogućio prijenos tereta s geostacionarne staze na Mjesečevu površinu.
Potrebno je odgovoriti na sljedeća pitanja:
a) Kolika je gravitacijska sila između Mjeseca i Zemlje?
b) Kako bi trebala biti raspodijeljena masa užeta?
c) U kojoj se točki kabela poništavaju gravitacijska djelovanja Mjeseca i Zemlje?
d) Koliko je gravitacijsko ubrzanje u točki kabela koja je na udaljenosti 40R?
e) Kolikom je brzinom potrebno lansirati satelit s površine Zemlje koji bi pratio Spaceline pri samom dnu kabela ?
f) Raspravite koje bi mogle biti nezgode pri radu i korištenju Spaceline -a!
Učenici primjer rješavaju u parovima ili u manjim skupinama. Nakon provedenog zadatka, učenici svoje rezultate prezentiraju ostatku razreda te provode samovrednovanje.
Povezati gradivo s primjerima iz života, kao što je:
Komunikacijski satelit Starlink ima masu 550 kg, kruži na visini 550 km iznad zemljine površine.
a) Kolikom silom Zemlja djeluje na satelit?
b) Kolikom brzinom kruži satelit na visini 550 km?
c) Kolikom je brzinom morao biti lansiran satelit da bi dostigao visinu 550 km?
Prijedlog prilagodbe za učenike s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama
U individualiziranom kurikulu za svakog učenika s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama navedeni su preporučeni pristupi radu, primjeri prilagodbe procesa učenja i poučavanja te metode i oblici vrednovanja. Posebna pažnja treba biti usmjerena na kontinuirano vrednovanje za učenje, kvalitetne, konstruktivne i poticajne povratne informacije s ciljem motiviranja učenika, jačanja njihovog samopouzdanja i poticanja daljnjeg napretka. Nastavnik će procijeniti potrebnu razinu pedagoške podrške za svakog učenika. Nije namjera da nastavnik odradi dio uvjeta za dostizanje ishoda učenja umjesto učenika.
◊ Učenike s teškoćama treba grupirati u parove ili timove s uspješnijim učenicima koji će preuzeti ulogu vođe i pomagati im u rješavanju zadataka. Ako se ukaže potreba, nastavnik će učenicima s teškoćama pružiti dodatne upute.
◊ Učenicima s teškoćama se daju detaljnije upute i smjernice za rad (npr. upute gdje pronaći pomoć ili smanjeni opseg zah tjeva). Na danome primjeru učenici s teškoćama bi rješavali dio a) i c).
Darovitim učenicima treba omogućiti obogaćivanje sadržaja kroz proširivanje s dodatnim temama koje se rijetko obrađuju ili postavljanjem ishoda više razine.
◊ Darovitim učenicima se zadaje zadatak s dodatnim proširenjima ili projektni zadatak. Daroviti učenici bi se trebali posebno angažirati na rješavanju dijelova e) i f) te na istraživanju povezanosti svemirskog dizala i Spaceline -a.
NAZIV MODULA
UVOD U INFORMACIJSKE I KOMUNIKACIJSKE TEHNOLOGIJE
Šifra modula
Kvalifikacije nastavnika koji sudjeluju u realizaciji modula
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/5444
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/5445
Obujam modula (CSVET)
4 CSVET
Načini stjecanja ishoda učenja (od –do, postotak)
Vođeni proces učenja i poučavanja
Oblici učenja temeljenog na radu
Samostalne aktivnosti učenika
20 – 30 %
30 – 50 %
30 – 50 %
Status modula
(obvezni/izborni)
OBVEZNI
Cilj (opis) modula
Cilj ovog modula je osposobiti učenike da razumiju osnovne komponente računalnog sustava i primijene računalni sustav uz poštivanje osnovnih pravila kibernetičke sigurnosti. Također, učenici će naučiti koristiti osnovne korisničke programe operacijskog sustava za rad s mapama, datotekama, crtežima i obradu fotografija. Uz to, modul će obuhvatiti uporabu internetskih usluga za pronalaženje podataka i informacija, s naglaskom na poštivanje autorskih prava i licenci. Učenici će naučiti koristiti osnovne mogućnosti digitalnog okruženja za odgovornu komunikaciju i suradnju. Modul će uključivati i vještine uređivanja teksta, tablica, slika i obrada dokumenata uz pomoć uredske aplikacije za obradu teksta, kao i stvaranje jednostavnih dokumenata prema zadanim parametrima. Učenici će se upoznati s oblikovanjem ćelija, tablica i grafikona u uredskoj aplikaciji za jednostavni tablični proračun te primjenu formula i osnovnih funkcija te će moći izraditi jednostavne radne knjige u uredskoj aplikaciji za tablični proračun prema zadanim parametrima.
Ključni pojmovi
osnovne komponente računalnog sustava, osnovna pravila kibernetičke sigurnosti, korisnički programi operacijskog sustava, mape i datoteke, crteži i obrada fotografija, usluge interneta, pronalaženje podataka i informacija, autori prava i licence, digitalno okruženje, odgovorna komunikacija i suradnja, uredske aplikacije za obradu teksta, tekst, tablice, slike, crteži, tablice, grafikoni, zvuk, video, tablični proračun, formule i osnovne funkcije, radne knjige, prezentacija. animacija objekata, efekti prijelaza slajdova
Povezanost modula s međupredmetnim temama (ako je primjenljivo)
MPT Osobni i socijalni razvoj
osr B.4. Domena: Ja i drugi
osr C.4. Domena: Ja i društvo
MPT Učiti kako učiti
uku A.4/5 Domena: Primjena strategija učenja i upravljanja informacijama
uku B.4/5 Domena: Upravljanje svojim učenjem
uku D.4/5 Domena: Stvaranje okružja za učenje
MPT Zdravlje
zdr B.4. Domena: Mentalno i socijalno zdravlje
MPT Poduzetništvo
pod A.4. Domena: Promišljaj poduzetnički
MPT Uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije
ikt A.4 Domena: Funkcionalna i odgovorna uporaba IKT-a
ikt B.4. Domena: Komunikacija i suradnja u digitalnome okru ž ju
ikt C.4. Domena: Istraživanje i kritičko vrednovanje u digitalnome okružju
ikt D.4. Domena: Stvarala š tvo i inovativnost u digitalnome okru ž ju
MPT Održivi razvoj
odr B.4. Domena: Djelovanje
Preporuke za učenje temeljeno na radu
Učenje temeljeno na radu integrirano je u modul uz uporabu simulacija i stvarnih projektnih zadataka radnog mjesta. Provodi se u specijaliziranim učionicama/ praktikumima ustanove. Zadaci su osmišljeni na temelju primjera iz prakse, suvremenom pristupu rješavanja zadanog zadatka i razvoju kreativnosti učenika. Nastavnik zadaje problemsku situaciju, a učenici koristeći se stečenim znanjem i vještinama, rješavaju zadani zadatak.
Provodi se rješavanjem radnih i projektnih zadataka samostalno, u paru ili skupini u programima uredskog paketa. Učenici uče kako napisati poslovni tekst, povezati i uvesti podatke iz drugih programa i interneta, zaštititi dokument i pripremiti ga za slanje drugima te izraditi specijalizirane tablice i prezentacije na računalu.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje, potrebni za realizaciju modula
Specijalizirana učionica opremljena računalom za nastavnika s instaliranom potrebnom programskom potporom i pristupom internetu, oprema za održavanje nastave (interaktivna ploča, projektor, projektno platno), računala za učenike s instaliranom potrebnom programskom potporom i pristupom internetu.
Potrebno je razredni odjel dijeliti u manje odgojno-obrazovne skupine kako bi se učenicima osiguralo ostvarenje propisanih ishoda učenja.
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Osnovne računalnog sustava i internet
Obujam SIU (CSVET)
1 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Objasniti osnovne komponente računalnog sustava, koristiti računalni sustav primjenjujući osnovna pravila kibernetičke sigurnosti
Objasniti komponente računalnog sustava, koristiti računalni sustav primjenjujući pravila kibernetičke sigurnosti
Primijeniti osnovne korisničke programe operacijskog sustava u radu s mapama i datotekama i za izradu crteža i obradu fotografije
Primijeniti korisničke programe operacijskog sustava u radu s mapama i datotekama i za izradu crteža i obradu fotografija
Koristiti usluge interneta za pronalaženje podataka i informacija, odabirati izvore informacija poštujući autorska prava i vrste licenci
Koristiti usluge interneta za pronalaženje podataka i informacija, kritički odabirati pouzdane izvore informacija poštujući autorska prava i vrste licenci
Odabrati i koristiti osnovne mogućnosti digitalnog okruženja za odgovornu komunikaciju i suradnju
Odabrati i koristiti mogućnosti digitalnog okruženja za odgovornu komunikaciju i učinkovitu suradnju
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Heuristička nastava (vođeno učenje) temeljena na problemskim zadacima kroz individualni rad, rad u paru, grupi i timu. Radom na jednostavnijim i složenijim problemskim zadacima i vježbama, istraživanjem, uz pomoć nastavnika koji ima ulogu mentora i koordinatora aktivnosti, učenici stječu vještine praktičnog rada na računalu, pronalaze potrebne informacije na internetu, komuniciraju u digitalnom okruženju poštujući pravila ponašanja na internetu i autorska prava. Učenici surađuju na zajedničkom zadatku u oblaku. Nakon odrađenih zadataka i vježbi učenici će biti informirani o razini uspješnosti izrade zadatka ili vježbe.
Nastavne cjeline/teme
Računalno sklopovlje
Programska podrška
Rad s podacima
Kibernetička sigurnost
Internet
Zaštita privatnosti i opasnosti na internetu
Komunikacija i suradnja u digitalnom okruženju
Etički izazovi u primjeni IKT-a
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine .
Nacrtaj i pošalji!
Opis aktivnosti:
Učenici će u alatu za izradu umne mape organizirati umnu mapu tako da središnji pojam mape bude računalo. Prisjetit će se što su sve učili o sklopovlju računala i prema tome razgranati svoju umnu mapu (ulazne jedinice, izlazne jedine, memorija i središnja jedinca). Pojmove će obogatiti crtežom (umetnuti slike/fotografije dijelova računala). Važno je obuhvatiti sve dijelove računala, pravilno ih povezati u umnoj mapi te da sve bude pregledno i točno napisano. Veličinu fonta u umnoj mapi potrebno je prilagoditi tako da tekst bude čitljiv. Spremljenu sliku umne mape učenici šalju nastavniku kao privitak elektroničke pošte uz popratni tekst po dogovoru s nastavnikom.
Vrednovanje naučenog:
Sastavnice vrednovanja
BODOVI
U potpunosti zadovoljava
2 boda
Djelomično zadovoljava
1 bod
Ne zadovoljava
0 bodova
STRUKTURA UMNE MAPE
Svi ključni pojmovi, grane i podgrane smisleno su povezane u cjelinu te pokazuju razumijevanje strukture.
Ključni pojmovi, grane i podgrane povezani su uz manje nedostatke.
Ključni pojmovi, grane i podgrane su pogrešno organizirani te ukazuju na nerazumijevanje strukture.
PREGLEDNOST UMNE MAPE
Umna mapa je u potpunosti pregledna i lako ju je pratiti.
Umna mapa je djelomično pregledna i teže ju je pratiti.
Umna mapa je nepregledna i teško ju je pratiti.
SADRŽAJ UMNE MAPE
U potpunosti sadrži sve pojmove važne za razumijevanje teme prema zadanim smjernicama. Vidljivo je potpuno razumijevanje teme.
Sadrži gotovo sve pojmove važne za razumijevanje teme prema smjernicama. Vidljivo je djelomično razumijevanje teme.
Sadrži premalo pojmova važnih za razumijevanje teme. Obuhvaćeni sadržaj nije dostatan za razumijevanje teme.
ELEKTRONIČKA PORUKA
Elektronička poruka sadrži umnu mapu u privitku i primjeren popratni tekst.
Elektronička poruka sadrži umnu mapu u privitku, no ne sadrži primjeren tekst.
Elektronička poruka ne sadrži umnu mapu u privitku.
Kod vrednovanja naučenog može se primijeniti sljedeći kriterij za ocjenjivanja:
odličan (7 ili 8 bodova)
vrlo dobar (6 bodova)
dobar (5 bodova)
dovoljan (4 boda).
NE računalnim virusima
Opis aktivnosti: Učenici će izraditi strip na temu detekcije i zaštite od zlonamjernih programa u obliku plakata/postera za učionicu na navedenu temu. Kroz kreativnu priču trebaju spomenuti barem jedan antivirusni program, način kako prepoznati zlonamjerni program, kakvu štetu može nanijeti računalu i što učiniti kako bismo se zaštitili. Koristiti se programima za izradu crteža i plakata (npr. Paint i/ili Canva). Plakat/poster spremiti u različitim formatima. Uratke (datoteke) je potrebno spremiti u mapu te istu mapu komprimirati i poslati na dogovorenu učeničku platformu.
Učenike podijeliti u grupe. Podijeliti im pripremljene upute i radne materijale. Podijeliti zadatke i zaduženja članovima grupe: istraživanje informacija o zadanoj temi, osmišljavanje i izrada priče, izrada crteža u odabranom programu, dizajn plakata/postera (raspored). Zadati vremenski rok za izradu projekta i dogovoriti termin predaje i izlaganja.
Vrednovanje kao učenje - vrednovanje članova grupe prema tablici kriterija:
Kriterij
BODOVI
3
2
1
Doprinos
Učenik daje korisne ideje grupi. Ulaže puno truda pri izradi zadatka. Preuzima ulogu vođe grupe.
Učenik često predlaže korisne ideje grupi, zalaže se i trudi pri izradi zadataka.
Učenik odrađuje samo onaj dio zadatka koji su mu ostali članovi dodijelili. Odrađuje površno svoj dio zadatka.
Kreativnost
Učenik daje kreativne i zanimljive ideje, vodi grupu. Iznosi kreativne primjere zlonamjernih programa i prijetnji za računalni sustav.
Učenik daje poneke originalne ideje i zamisli.
Učenik izvršava samo one zadatke koji su mu dodijelili članovi grupe.
Sadržaj i realizacija zadatka
Učenik većim dijelom osmišljava sadržaj stripa i sudjeluje u izradi. Razlikuje zlonamjerne programe i prijetnje.
Sudjeluje u kreiranju sadržaja i izradi slika.
Razlikuje zlonamjerne programe i prijetnje.
Učenik površno sudjeluje u izradi sadržaja.
Prepoznaje neke
zlonamjerne programe.
Kod vrednovanja naučenog može se primijeniti sljedeći kriterij ocjenjivanja:
odličan (8 ili 9 bodova)
vrlo dobar (6 ili 7 bodova)
dobar (5 bodova)
dovoljan (4 boda).
Strah od novog
Markova majka strepi od gubitka posla zbog modernizacije i uvođenja novih autonomnih uređaja u poslovanje. Iako Marko voli tehnologiju, zabrinut je i on te se pita kako će tehnologija utjecati na budućnost. O tome želi raspraviti s prijateljima iz razreda.
Opis aktivnosti: U nekom od dostupnih open source alata učenici će izraditi animaciju (npr. Animoto ) ili video materijal (npr. Moovly ) o temi etičkih pitanja koja proizlaze iz korištenja IKT-a. Učenike podijeliti u skupine ili u parove. Zadati im upute za korištenje zadanog alata i navesti kriterije prema kojima će biti ocijenjeni. Svaka od skupina će prezentirati svoje uratke pred ostalim učenicima u razredu.
Vrednovanje kao učenje: učenici se samovrednuju i vrednuju doprinos ostalih članova tima pri rješavanju zadatka.
Popis za procjenu:
Elementi
DA
Treba popraviti
Jesmo li uspješno izvršili zadatak?
Je li svaki član grupe dao maksimalan doprinos izvršenju zadatka?
Je li za tebe koristan ovakav način učenja i poučavanja?
Jesu li članovi grupe međusobno uvažavali tuđa mišljenja?
Možeš li nakon ovog oblika rada na satu uspješno objasniti što si naučio/la?
Prijedlog prilagodbe za učenike s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama
Preporuka je da se za učenike s teškoćama primjene prilagodbe opisane u dokumentu Smjernice za rad s učenicima s teškoćama . Nastavnik prilagođava stupanj težine zadatka na individualnoj razini. Učenicima s teškoćama su podijeljene detaljnije upute za rješavanje zadatka koje su prilagođene s obzirom na vrstu poteškoće (primjerice povećan font, smanjen obujam zadatka, objašnjeni koraci rješavanja zadatka, dodatne upute za korištenje programa).
Preporuka je da se za darovite učenike primjene upute opisane u dokumentu Smjernice za rad s darovitom djecom i učenicima .
- Darovitim učenicima se može zadati složeniji zadatak Nacrtaj i pošalji! u kojem je glavni pojam npr. računalni sustav . Učenici izrađuju umnu mapu sa slikama te ju prezentiraju ostalim učenicima.
- Darovitim učenicima se može zadati složeniji zadatak NE računalnim virusima (npr. korištenje nekih drugih složenijih alata za izradu crteža npr. Blender ) ili izrada teme u nekom drugom obliku (npr. video animacija); može im se također skratiti rok za predaju zadatka.
- Darovitim učenicima može se proširiti zadatak Strah od novog , primjerice saznati više o umjetnoj inteligenciji i strojnom učenju te mogućnostima njihove primjene.
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Primjena uredskih aplikacija
Obujam SIU (CSVET)
3 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Urediti tekst, tablicu, sliku uporabom uredske aplikacije za obradu teksta prema zadanim parametrima
Urediti tekst, tablicu, sliku uporabom uredske aplikacije za obradu teksta
Kreirati jednostavan dokument pomoću uredske aplikacije za obradu teksta prema zadanim parametrima
Kreirati dokument pomoću uredske aplikacije za obradu teksta
Oblikovati ćelije, tablice i grafikone u uredskoj aplikaciji za jednostavni tablični proračun
Oblikovati ćelije, tablice i grafikone u uredskoj aplikaciji za tablični proračun
Koristiti formule i primijeniti osnovne funkcije u uredskoj aplikaciji za jednostavni tablični proračun
Koristiti formule i primijeniti funkcije u uredskoj aplikaciji za tablični proračun
Kreirati jednostavnu radnu knjigu u uredskoj aplikaciji za tablični proračun prema zadanim parametrima
Kreirati radnu knjigu u uredskoj aplikaciji za tablični proračun
Urediti tekst, sliku, crtež, tablicu, grafikon, zvuk, video u prezentaciji prema zadanim parametrima
Urediti tekst, sliku, crtež, tablicu, grafikon, zvuk, video u prezentaciji
Kreirati jednostavnu prezentaciju prema zadanim parametrima te primijeniti animaciju objekata i efekte prijelaza slajdova
Kreirati prezentaciju te primijeniti animaciju objekata i efekte prijelaza slajdova
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Demonstracijska metoda i vježbanje temelji se na problemskim zadacima, uz aktivno sudjelovanje učenika kroz samostalni rad i suradničko učenje. Učenik izrađuje tekstualni dokument obogaćen slikama i tablicama te njegov sadržaj oblikuje koristeći se uredskom aplikacijom za obradu teksta po uputama nastavnika. Učenik izrađuje različite tablične proračune koristeći se uredskom aplikacijom za tablične proračune. Pri izradi proračuna koristi formule i funkcije po uputama nastavnika. Podatke iz tablica prikazuje i interpretira grafički. Učenik izrađuje prezentaciju na zadanu temu služeći se uredskom aplikacijom za izradu prezentacija. Uređuje slajdove naglašavajući vizualno važne dijelove prezentacije, dodaje animacije na slajd. Priprema prezentaciju za ispis i sprema ju. Potrebno je izmjenjivati različite oblike rada (individualni, rad u paru, grupni i timski rad) kako bi razvijao osjećaj odgovornosti za svoja postignuća i ponašanje kao i za postignuća drugih učenika istovremeno razvijajući samostalnost i kooperativnost.
Nastavne cjeline/teme
Oblikovanje teksta i odlomaka u uredskoj aplikaciji za obradu teksta
Oblikovanje tablica u uredskoj aplikaciji za obradu teksta
Oblikovanje slika i ilustracija u uredskoj aplikaciji za obradu teksta
Oblikovanje dokumenta u uredskoj aplikaciji za obradu teksta
Oblikovanje ćelija i radnih listova u uredskoj aplikaciji za tablični proračun
Skupna (cirkularna) pisma
Oblikovanje ćelija i radnih listova u uredskoj aplikaciji za tablični proračun
Nizovi podataka u uredskoj aplikaciji za tablični proračun
Formule i funkcije u uredskoj aplikaciji za tablični proračun
Umetanje i oblikovanje grafikona u uredskoj aplikaciji za tablični proračun
Filtriranje i sortiranje u uredskoj aplikaciji za tablični proračun
Izrada i oblikovanje prezentacije
Umetanje grafike, crteža, slike, zvuka i videa u prezentaciju
Dizajn i animacija u prezentaciji
Izvođenje prezentacije
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine .
Moj životopis
Na nekom od portala (npr. Moj posao ili burzarada.hzz.hr ) učenik treba pronaći oglas za radno mjesto na kojem bi želio raditi. Potrebno je:
- Sastaviti u uredskoj aplikaciji za obradu teksta primjer životopisa tako da odgovora onome što se traži u zadanom oglasu.
- Oblikovati životopis kao formu u obliku tablice te izraditi i oblikovati tablicu za “Ostale vještine”, dodati svoju fotografiju odgovarajućih dimenzija. Fotografiji dodati obrub i postaviti ju usporedno s tekstom u gornji desni kut.
Savjet za pisanje životopisa može se pronaći na stranicama HZZ ili portala Moj posao kao i predložak ispunjenog životopisa Europass CV . Obrazac za izradu životopisa mora biti samostalno izrađen korištenjem uredske aplikacije za uređivanje teksta (ne koristiti predloške iz uredske aplikacije).
Opis aktivnosti:
Vježba sastavljanja životopisa ne mora odgovarati stvarnom trenutku u kojem se učenik nalazi. Pripaziti na odabir fonta, oblikovanje odlomka i stranice. Nakon izrade predloška učenici isti trebaju i popuniti. Potrebno je pripaziti na pravopis i izražavanje. Nakon izrade zadatka učenici samostalno prezentiraju svoj životopis i unutar razreda odabiru najboljeg kandidata za posao na temelju sljedećih kriterija: sadržaj životopisa, oblikovanje dokumenta u uredskoj aplikaciji za oblikovanje dokumenta (font, raspored stranice, uređivanje slike, oblikovanje i izrada tablice, numeriranje stranice, itd.), pravopis i gramatika te prezentacija i izlaganje pred ostalim učenicima u razredu.
Vrednovanje naučenog:
Kriterij
Razina ostvarenosti kriterija
Oblikovanje predloška
Obrazac za životopis izrađen prema predlošku.
Obrazac za životopis djelomično izrađen prema predlošku.
Obrazac za životopis u manjoj mjeri izrađen prema predlošku.
Sadržaj životopisa
Sadržajno obuhvaća sve zadane dijelove.
U većini sadržajno obuhvaća sve zadane dijelove.
Djelomično sadržajno obuhvaća sve zadane dijelove.
Oblikovanje tablice
Tablica uređena, promijenjena boja ćelija, font teksta uređen, obrubi dizajnirani.
Tablica je polovično uređena, nisu uređeni svi elementi.
Tablica je većim dijelom bez dizajna. Nedostaju komponente kao što su obrub i/ili boja pozadine ćelija.
Oblikovanje slike
Slika s obrubom, primjerenih dimenzija i smještena u zadani položaj.
Umetnuta slika, smještena u zadani položaj.
Umetnuta slika u dokument.
Bodovi
5
3
1
Ocjena:
odličan 90 – 100%
vrlo dobar 78 – 89%
dobar 65 – 77%
dovoljan 50-64%
nedovoljan 0 – 49%
Idemo na Vis!
Markova obitelj voljela bi ljetovati na Visu te su odlučili voditi evidenciju o primicima i izdacima. Marko im je odlučio pomoći. Ukupni primici obitelji su u siječnju iznosili 1500,00 €, u veljači 1800,00 €, u ožujku 1400,00 €, u travnju 1550,00 €, u svibnju 1700,00 € i u lipnju 1650,00 €. Izdaci za stanovanje iznosili su 1/5 a izdaci za prehranu 25 % od ukupnih mjesečnih primitaka.
◊ Podatke je potrebno unijeti u tablicu u uredskoj aplikaciji za tablični proračun i oblikovati ih kao valutnu vrijednost.
◊ Izračunati mjesečne iznose izdataka za stanovanje, mjesečne iznose izdataka za prehranu, ukupne mjesečne iznose izdataka za stanovanje i prehranu, mjesečne iznose koji obitelji ostaju za podmirenje ostalih potreba, ukupan polugodišnji iznos primitaka obitelji, ukupan polugodišnji iznos izdataka za stanovanje i prehranu.
◊ Koristeći funkcije, ispod tablice prikazati najveći iznos izdataka za prehranu i najmanji mjesečni iznos primitaka za sve mjesece te prosječan iznos izdataka za stanovanje za prva tri mjeseca.
◊ Grafički prikazati ukupne primitke obitelji za svih 6 mjeseci. Grafikon urediti prema uputama.
◊ Tablicu kopirati na drugi i treći radni list. U prvoj kopiji podatke razvrstati (sortirati) od mjeseca s najvećim do mjeseca s najmanjim iznosom ukupnog mjesečnog primitka. U drugoj kopiji prikazati sve mjesece u kojima su ukupni izdaci za prehranu i stanovanje iznosili manje od 1000,00 €.
Vrednovanje naučenog:
Elementi vrednovanja:
1 bod
0 bodova
Oblikovanje tablice
Tablica je oblikovana s 3 ili više mogućnosti (obrub, ispuna, poravnanje, font)
Tablica nije oblikovana ili je oblikovana s 1-2 mogućnosti
Oblikovanje podataka kao valutne vrijednosti
Podaci su oblikovani kao valutna vrijednost
Podaci nisu oblikovani kao valutna vrijednost
Formula za izračun mjesečnih izdataka za stanovanje
Korištenjem formule dobiveni su svi točni mjesečni izdaci za stanovanje
Pri izračunu nije korištena formula i/ili rezultat nije točan
Formula za izračun mjesečnih izdataka za prehranu
Korištenjem formule dobiveni su svi točni mjesečni izdaci za prehranu
Pri izračunu nije korištena formula i/ili rezultat nije točan
Formula za izračun ukupnih mjesečnih izdataka
Korištenjem formule dobiveni su svi točni ukupni mjesečni izdaci
Pri izračunu nije korištena formula i/ili rezultat nije točan
Formula za izračun preostalog mjesečnog iznosa
Korištenjem formule dobiveni su svi točni ukupni mjesečni izdaci
Pri izračunu nije korištena formula i/ili rezultat nije točan
Formula/funkcija za izračun ukupnih vrijednosti (primitaka, izdataka za stanovanje, izdataka za prehranu, ukupnih izdataka i ukupan preostali iznos)
Korištenjem formule ili funkcije dobiveni su svi točni rezultati
Pri izračunu nije korištena formula ili funkcija i/ili rezultat nije točan
Funkcija za prikaz najveće vrijednosti
Primjenom funkcije prikazan je točan iznos najveće vrijednosti
Pri izračunu nije korištena funkcija i/ili rezultat nije točan
Funkcija za prikaz najmanje vrijednosti
Primjenom funkcije prikazan je točan iznos najmanje vrijednosti
Pri izračunu nije korištena funkcija i/ili rezultat nije točan
Funkcija za prikaz prosječne vrijednosti
Primjenom funkcije prikazan je točan iznos prosječne vrijednosti
Pri izračunu nije korištena funkcija i/ili rezultat nije točan
Grafički prikaz mjesečnih primitaka
Umetnut je odgovarajući grafikon
Grafikon nije umetnut
Uređivanje grafikona
Grafikon ima barem tri elementa (naslov grafikona, naziv osi x, naziv osi y, nazivi skupova podataka)
Grafikon nije umetnut ili ima manje od 3 zadana elementa
Kopiranje tablica
Tablica je kopirana
Tablica nije kopirana
Sortiranje podataka u tablici
Podaci u tablici su pravilno sortirani
Podaci u tablici nisu pravilno sortirani
Filtriranje podataka u tablici
Podaci u tablici su pravilno filtrirani
Podaci u tablici nisu pravilno filtrirani
Ocjena:
odličan 90 – 100 %
vrlo dobar 78 – 89 %
dobar 65 – 77 %
dovoljan 50-64 %
nedovoljan 0 – 49 %
Posao iz snova
„Jednom kada završim srednju strukovnu školu radit ću posao iz snova. Isto tako, zanima me koji je tvoj posao iz snova.“
Opis aktivnosti: Svaki učenik treba urediti jedan slajd u dijeljenoj prezentaciji u kojem će opisati svoj posao iz snova i umetnuti oglednu fotografiju koja to opisuje. Da bi prezentacija bila pregledna potrebno je urediti slajdove na podjednak način (fotografija, tekst, boja pozadine, font, veličina fonta, prijelaz i animacije) u dogovoru s nastavnikom. Svaki učenik će prezentirati svoj posao iz snova, a na kraju će se tajnim glasanjem odabrati tko je bio najkreativniji.
Vrednovanje kao učenje - učenici vrednuju svoj doprinos rješavanju zadatka:
Elementi vrednovanja
DA
NE
Naslov slajda
Sadržaj slajda – opis posla
Dogovoreno oblikovanje teksta
Umetnuta fotografija
Oblikovana fotografija
Dogovorena boja pozadine
Animacija objekata na slajdu
Prijelaz slajda
Matrica slajda
Prijedlog prilagodbe za učenike s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama
Preporuka je da se za učenike s teškoćama primjene prilagodbe opisane u dokumentu Smjernice za rad s učenicima s teškoćama . Nastavnik prilagođava stupanj težine zadatka na individualnoj razini. Učenicima s teškoćama su podijeljene detaljnije upute za rješavanje zadatka koje su prilagođene s obzirom na vrstu poteškoće (primjerice povećan font, smanjen obujam zadatka, objašnjeni koraci rješavanja zadatka, dodatne upute za korištenje programa).
◊ Učenicima s teškoćama u zadatku Moj životopis izdvojiti posebno poveznicu s popisom radnih mjesta, uručiti im izrađene obrasce koje trebaju samo popuniti.
◊ Učenicima s teškoćama u zadatku Idemo na Vis dati predložak tablice s unesenim podacima, izostaviti sortiranje i filtriranje.
◊ Učenicima s teškoćama u zadatku Posao iz snova može se prilagoditi zadatak tako da se izostave animacije i prijelazi.
Preporuka je da se za darovite učenike primjene upute opisane u dokumentu Smjernice za rad s darovitom djecom i učenicima .
◊ Darovitim učenicima proširiti zadatak Moj životopis (npr. izrade motivacijskog pisma uz životopis ili izrade životopisa u nekom drugom alatu npr. Canva).
◊ Darovitim učenicima proširiti zadatak Idemo na Vis tako da koriste apsolutne adrese, oblikovati grafikon - boje, obrub, pripremiti dokument za ispis
◊ Darovitim učenicima proširiti zadatak Posao iz snova na način da se na slajd umetne video.
NAZIV MODULA
OBRADA I SPAJANJE MATERIJALA U ELEKTROTEHNICI
Šifra modula
Kvalifikacije nastavnika koji sudjeluju u realizaciji modula
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/5458
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/5459
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/5460
Obujam modula (CSVET)
7 CSVET
Načini stjecanja skupova ishoda učenja (od –do, postotak)
Vođeni proces učenja i poučavanja
Oblici učenja temeljenog na radu
Samostalne aktivnosti učenika
10 – 20 %
50 – 70 %
10 – 30 %
Status modula
(obvezni/izborni)
OBVEZNI
Cilj (opis) modula
Cilj modula je omogućiti učenicima stjecanje temeljnih vještina i znanja u području obrade i spajanja materijala važnih za elektrotehničku industriju. Učenici će naučiti kako sigurno raditi s materijalima, alatima i opremom, pravilno spajati materijale te razvrstati i odložiti otpadni materijal. Također će naučiti kako koristiti propisanu zaštitnu opremu, odjeću i obuću te opisati postupke pružanja prve pomoći kod ozljeda, nagnječenja, lomova i nakon oslobađanja iz strujnog kruga.
Ključni pojmovi
zaštita na radu, zaštita od požara, zaštita od udara električne struje, zaštita od utjecaja opasnih tvari, zaštitna oprema, odjeća i obuća, prva pomoć, ozljede, nagnječenja, lomovi, mjerne jedinice za mjerenje dimenzija i oblika, vrste materijala za obradu, alati za mjerenje dimenzija i oblika, ručna obrada materijala, ručni električni alati, bušenje, rezanje, brušenje, odlaganje otpada, klasifikacija otpada, vrste i svojstva materijala za spajanje, rastavljivi postupci spajanja materijala, nerastavljivi postupci spajanja materijala, provjera ispravnosti spojeva
Povezanost modula s međupredmetnim temama (ako je primjenljivo)
MPT Osobni i socijalni razvoj
osr B.4. Domena: Ja i drugi
osr C.4. Domena: Ja i društvo
MPT Učiti kako učiti
uku A.4/5 Domena: Primjena strategija učenja i upravljanja informacijama
uku B.4/5 Domena: Upravljanje svojim učenjem
uku D.4/5 Domena: Stvaranje okružja za učenje
MPT Zdravlje
zdr B.4. Domena: Mentalno i socijalno zdravlje
MPT Poduzetništvo
pod A.4. Domena: Promišljaj poduzetnički
pod B.4. Domena: Djeluj poduzetnički
MPT Uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije
ikt A.4 Domena: Funkcionalna i odgovorna uporaba IKT-a
ikt D.4. Domena: Stvarala š tvo i inovativnost u digitalnome okru ž ju
MPT Održivi razvoj
odr B.4. Domena: Djelovanje
Preporuke za učenje temeljeno na radu
Učenje temeljeno na radu ostvaruje se realiziranjem radnih situacija i zadataka koji se mogu simulirati u školskim specijaliziranim učionicama/praktikumima. Zadaci za učenje i vježbanje trebaju odgovarati stvarnim radnim situacijama nekog radnog mjesta tako da učenici radeći s materijalima, alatima i potrebnom opremom razvijaju praktične vještine, razumiju koncepte i primjenjuju ih u stvarnim radnim uvjetima.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje, potrebni za realizaciju modula
Školska specijalizirana učionica/praktikum elektrotehnike opremljena zaštitnom opremom, odjećom i obućom, materijalima, alatima i opremom za ručnu obradu materijala te rastavljivo i nerastavljivo spajanje materijala.
Potrebno je razredni odjel dijeliti u manje odgojno-obrazovne skupine kako bi se učenicima osigurao rad na siguran način te ostvarenje propisanih ishoda učenja.
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Osnove zaštite na radu
Obujam SIU (CSVET)
1 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Opisati propisane postupke zaštite na radu, zaštite od požara, zaštite od udara električne struje i zaštite od utjecaja opasnih tvari
Tumačiti propisane postupke zaštite na radu, zaštite od požara, zaštite od udara električne struje i zaštite od utjecaja opasnih tvari
Koristiti propisanu zaštitnu opremu, odjeću i obuću
Odabrati i koristiti propisanu zaštitnu opremu, odjeću i obuću za zadanu namjenu
Opisati postupke pružanja prve pomoći kod ozljeda, nagnječenja, lomova i nakon oslobađanja iz strujnog kruga
Demonstrirati postupke pružanja prve pomoći kod ozljeda, nagnječenja, lomova i nakon oslobađanja iz strujnog kruga
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantan nastavni sustav je heuristička nastava kroz metode obrnute učionice i planove poučavanja s rješavanjem problema. Učenici vode evidenciju novih pojmova koje istražuju i prezentiraju. Učenici sami dolaze do zaključaka kako izgledaju pravila, propisi i norme.
Nastavne cjeline/teme
Propisi zaštite na radu
Zaštita od požara
Zaštita od električnog udara
Zaštita od utjecaja opasnih tvari
Zaštitna oprema, odjeća i obuća
Prva pomoć
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine .
I.
Nastavnik zadaje niz hipotetskih situacija koje se mogu dogoditi na radnom mjestu, a potencijalno su opasne i mogu dovesti do različitih vrsta ozljeda, bolesti ili profesionalnih bolesti.
1: Prilikom ulaska u radionicu, primijetite da vam se kolega nekontrolirano grči dok mu je u ruci električni aparat koji je popravljao. Što ćete učiniti i kako se mogla spriječiti nesreća?
Opis aktivnosti:
Učenici će navesti i opisati propisane postupke zaštite na radu te zaštite od udara električne struje. Demonstrirati će korištenje propisane zaštitne opreme, odjeću i obuću kod zaštite na radu te zaštite od udara električne struje. Opisati će postupke pružanja prve pomoći nakon oslobođenja iz strujnog kruga.
2: Prilikom rada u radionici oglasio se požarni alarm. Što ćete učiniti?
Opis aktivnosti:
Učenici će navesti i opisati propisane postupke zaštite od požara. Demonstrirati će propisane postupke i protokole u slučaju požara.
3: Prilikom rada u radionici dogodio se potres. Što ćete učiniti?
Opis aktivnosti:
Učenici će navesti i opisati propisane postupke zaštite na radu. Demonstrirati će propisane postupke i protokole u slučaju potresa. Opisati će postupke pružanja prve pomoći kod ozljeda, nagnječenja i lomova.
4: Prilikom rada u radionici dogodio se prolijevanje kiseline. Što ćete učiniti?
Opis aktivnosti:
Učenici će navesti i opisati propisane postupke zaštite na radu i zaštite od utjecaja opasnih tvari. Demonstrirati će korištenje propisane zaštitne opreme, odjeću i obuću kod zaštite na radu te zaštite od utjecaja opasnih tvari. Opisati će postupke pružanja prve pomoći kod ozljeda.
Prilikom izrade zadatka vrednuju se sljedeći elementi:
◊ opis propisanih postupaka zaštite pri radu
◊ navođenje i korištenje potrebne zaštitne opreme, odjeće i obuće
◊ opis zaštite od požara i demonstriranje protokola
◊ opis zaštite od udara električne struje
◊ opis zaštite od utjecaja opasnih tvari
◊ opis postupaka pružanja prve pomoći.
II.
U procesu učenja i poučavanja ovoga skupa ishoda učenja može se koristiti i prethodno izrađeni video materijal koji prikazuje simuliranu hitnu situaciju u radionici za elektrotehniku, primjerice kontrolirani incident u radionici koji može uključivati rizik od požara, električnog udara i izloženosti opasnim tvarima. Video bi trebao detaljno prikazivati korake koje treba poduzeti u takvim situacijama, korištenje zaštitne opreme i pružanje prve pomoći.
Nakon gledanja videa, učenici mogu demonstrirati naučene postupke. To može biti verbalno opisivanje koraka koje bi poduzeli u sličnoj situaciji, pokazivanje kako bi koristili zaštitnu opremu ili simuliranje pružanja prve pomoći.
Nakon demonstracije, može se održati diskusija u kojoj učenici raspravljaju o scenariju iz videa, postavljaju pitanja i dijele svoja razmišljanja o tome kako bi se najbolje postupilo u takvoj situaciji.
Nastavnik pruža povratne informacije na demonstracije učenika, ističući ključne točke i eventualne greške te daje dodatne savjete i smjernice.
Video materijal može se izraditi u suradnji s drugim kvalifikacijama i razredima iste ili različite škole kao zajednički projekt.
Prijedlog prilagodbe za učenike s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama
U individualiziranom kurikulu za svakog učenika s teškoćama navedeni su preporučeni načini rada, primjeri individualizacije te načini i oblici vrednovanja.
Navedeni zadatak se može prilagoditi učenicima s teškoćama na sljedeći način:
◊ Učenici mogu koristiti upute i priručnik zaštite na radu.
Darovitim učenicima treba omogućiti obogaćivanje sadržaja (proširivanje dodatnim sadržajima kojih se rijetko dotiču) ili postavljanjem ishoda više razine, a sve u skladu s razlikovnim/individualiziranim kurikulom.
◊ Daroviti učenici će predložiti idejno rješenje za isticanje pravila zaštite na radu u školskoj specijaliziranoj učionici/praktikumu.
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Obrada i zbrinjavanje materijala
Obujam SIU (CSVET)
3 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Razlikovati mjerne jedinice za mjerenje dimenzija i oblika
Usporediti mjerne jedinice za mjerenje dimenzija i oblika s obzirom na zadanu namjenu
Razlikovati vrste materijala za obradu
Klasificirati vrste materijala s obzirom na zadanu namjenu
Primijeniti alate za mjerenje dimenzija i oblika te ručnu obradu materijala
Odabrati i primijeniti alate za mjerenje dimenzija i oblika te ručnu obradu materijala
Primijeniti ručni električni alat za bušenje, rezanje, brušenje i alate za obradu materijala
Odabrati i primijeniti električni za rezanje, brušenje i bušenje za obradu materijala
Razvrstati otpadni materijal prema važećoj klasifikaciji te primijeniti postupke odlaganja otpada
Interpretirati norme za razvrstavanje otpadnog materijala te razvrstati otpadni materijal prema važećoj klasifikaciji uz primjenu postupaka odlaganja otpada
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantan nastavni sustav je učenje temeljeno na radu kroz stvarne radne situacije. Učenici će u stvarnim radnim situacijama koristiti alate i opremu za mjerenje dimenzija i oblika materijala te za ručnu obradu materijala. Radit će s različitim materijalima kako bi razumjeli njihova svojstva i karakteristike. Primijenit će ručni električni alat za bušenje, rezanje, brušenje i alate za obradu materijala s posebnim naglaskom na sigurnost na radu te na zbrinjavanje otpadnog materijala.
Nastavne cjeline/teme
Izbor i svojstva materijala
Klasifikacija obradnih materijala
Klasifikacija alatnih materijala
Mjerenje dimenzija i kontrola oblika
Rukovanje ručnim i električnim alatima
Postupci i kvaliteta obrade materijala
Razvrstavanje otpadnog materijala
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine .
Radna situacija 1.: Za Markovu radionicu potrebno je izraditi nosače za pregledno odlaganje ručnog alata.
Zadatak 1.: Izrada nosača za ručni alat.
Opis aktivnosti:
Ispred učenika su polikarbonatne ploče dimenzija 0,5 x 1 m, debljine 0,9 mm te cijevni aluminijski profili promjera 0,5 mm. Potrebno je izraditi nosače za ručni alat prema zadanim dimenzijama tako da na ploču stane što više alata, a da se zadrži preglednost. Učenici samostalno izrađuju plan obrade, izbor alata i izgled budućeg nosača.
Prilikom izrade vrednuju se sljedeći elementi:
◊ izrada skice, označavanje i dimenzioniranje
◊ plan obrade i izbor alata za obradu
◊ ergonomičnost i ekonomičnost nosača
◊ pravilna i sigurna upotreba ručnog alata
◊ pravilna i sigurna upotreba električnog alata
◊ preciznost obrade
◊ način razvrstavanja otpadnog materijala.
Radna situacija 2. : Za tvrtku Senzomatik potrebno je izraditi kutije s tipkovnicama za alarmne mikroupravljače.
Zadatak 2.: Izrada kutije s tipkovnicama.
Opis aktivnosti:
Učenici sukladno shemama i uputama izrađuju kutije s tipkovnicama za alarmne mikroupravljače. Potrebno je pravilno odabrati materijale potrebne za izvođenje zadatka. Odabrani materijali se premjeravaju, izrezuju, buše, savijaju, montiraju i testiraju.
Vrednuju se sljedeći elementi:
◊ izrada skice, označavanje i dimenzioniranje
◊ plan obrade i izbor alata za obradu
◊ pravilna i sigurna upotreba ručnog alata
◊ pravilna i sigurna upotreba električnog alata
◊ preciznost obrade
◊ način razvrstavanja otpadnog materijala.
Prijedlog prilagodbe za učenike s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama
U individualiziranom kurikulu za svakog učenika s posebnim potrebama navedeni su preporučeni načini rada, primjeri individualizacije te načini i oblici vrednovanja. Poseban naglasak treba staviti na kontinuirano vrednovanje za učenje koristeći kvalitetne, konstruktivne i poticajne povratne informacije u cilju motiviranja učenika, jačanja samopouzdanja te omogućavanja daljnjeg napretka. Nastavnik će procijeniti koja razina pedagoške podrške učeniku je potrebna. Nije namjera da nastavnik odradi dio uvjeta za dostizanje ishoda učenja umjesto učenika.
N avedeni zadatak 1. se može prilagoditi učenicima s teškoćama na sljedeći način:
◊ Ispred učenika su polikarbonatne ploče dimenzija 0,5 x 1 m, debljine 0,9 mm te cijevni aluminijski profili promjera 0,5 mm. Potrebno je izraditi nosače za ručni alat tako da na ploču stane što više alata uz upute, a da se zadrži preglednost. Učenici izrađuju plan obrade, izbor alata i izgled budućeg nosača uz pomoć uputa.
Navedeni zadatak 2. se može prilagoditi učenicima s teškoćama na sljedeći način:
◊ Učenici sukladno shemama i uputama izrađuju kutije s tipkovnicama za alarmne mikroupravljače. Potrebno je pravilno odabrati materijale potrebne za izvođenje zadatka uz pomoć primjera. Odabrani materijali se premjeravaju, izrezuju, buše, savijaju, montiraju i testiraju uz pomoć uputa i podrške nastavnika.
Darovitim učenicima treba omogućiti obogaćivanje sadržaja (proširivanje dodatnim sadržajima kojih se rijetko dotiču) ili postavljanjem ishoda više razine, a sve u skladu s razlikovnim/individualiziranim kurikulom.
◊ Daroviti učenici će izraditi dodatni element na nosaču npr. kutija za vijke i matice. Selektirati će otpadni materijal od zadatka.
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Spajanje materijala
Obujam SIU (CSVET)
3 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Razlikovati vrste i svojstva materijala za spajanje
Klasificirati vrste i svojstva materijala za spajanje
Primijeniti rastavljive postupke spajanja materijala
Primijeniti rastavljive postupke spajanja materijala i usporediti ih
Primijeniti nerastavljive postupke spajanja materijala
Primijeniti nerastavljive postupke spajanja materijala i usporediti ih
Provjeriti ispravnost spojeva spojenih materijala
Ispitati kvalitetu spoja
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantan nastavni sustav je učenje temeljeno na radu kroz stvarnu radnu situaciju. Učenici se pomoću stvarnih problemskih situacija upoznaju s vrstama i svojstvima materijala koji se koriste za rastavljivo i nerastavljivo spajanje te primjenjuju postupke rastavljivog i nerastavljivog spajanja materijala.
Nastavne cjeline/teme
Vrste i svojstva materijala za spajanje
Alati za spajanje materijala
Postupci spajanja materijala
Kvaliteta spajanja materijala
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine .
Radna situacija: Za dječji vrtić Zvrk potrebno je izraditi jednostavne vješalice za odjeću koje će biti postavljene u hodniku.
Zadatak: Izrada jednostavnih vješalica za odjeću
Potrebno je izraditi jednostavne vješalice za odjeću nerastavljivim i rastavljivim spojem. Vješalica se sastoji od 2 osnovna dijela. Jedan dio se spaja na zid, a drugi služi za vješanje. Oba dijela treba čvrsto spojiti lemljenjem, zakovicama, vijkom i maticom i samoreznim vijkom. Učenici ugrađuju vješalicu na nosače.
Prilikom izrade vrednuju se sljedeći elementi prema kriterijima u tablici:
Elementi za vrednovanje
Kriteriji
Plan rada
jasnost plana izrade; preciznost koraka; logičan slijed koraka
Izbor alata
odgovarajući alati za zadatak; pravilna uporaba alata
Priprema materijala za spajanje
ispravna priprema površina; točne mjere i dimenzije materijala
Pravilna i sigurna upotreba alata za spajanje
pravilno rukovanje alatima; sigurnost pri radu; minimalni gubici i povrede
Kvaliteta spoja
čvrstoća spoja; bez vidljivih mana; estetski prihvatljiv spoj
Kvaliteta proizvoda
funkcionalnost vješalice; estetski izgled; svrhovitost
Prijedlog prilagodbe za učenike s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama
U individualiziranom kurikulu za svakog učenika s posebnim potrebama navedeni su preporučeni načini rada, primjeri individualizacije te načini i oblici vrednovanja. Poseban naglasak treba staviti na kontinuirano vrednovanje za učenje koristeći kvalitetne, konstruktivne i poticajne povratne informacije u cilju motiviranja učenika, jačanja samopouzdanja te omogućavanja daljnjeg napretka. Nastavnik će procijeniti koja razina pedagoške podrške učeniku je potrebna. Nije namjera da nastavnik odradi dio uvjeta za dostizanje ishoda učenja umjesto učenika.
Navedeni zadatak se može prilagoditi učenicima s teškoćama na sljedeći način:
◊ izvršiti postupak lemljenja uz pomoć uputa i podrške nastavnika
◊ izvršiti spajanja zakovicama, vijkom i maticom i samoreznim vijkom uz pomoć uputa i podrške nastavnika.
Darovitim učenicima treba omogućiti obogaćivanje sadržaja (proširivanje dodatnim sadržajima kojih se rijetko dotiču) ili postavljanjem ishoda više razine, a sve u skladu s razlikovnim/individualiziranim kurikulom.
◊ Daroviti učenici će sami osmisliti izgled ormarića za prvu pomoć.
NAZIV MODULA
TEHNIČKO CRTANJE I DOKUMENTIRANJE U ELEKTROTEHNICI
Šifra modula
Kvalifikacije nastavnika koji sudjeluju u realizaciji modula
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/5443
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/5461
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/5462
Obujam modula (CSVET)
3 CSVET
Načini stjecanja ishoda učenja (od –do, postotak)
Vođeni proces učenja i poučavanja
Oblici učenja temeljenog na radu
Samostalne aktivnosti učenika
20 – 30 %
30 – 50 %
20 – 30 %
Status modula
(obvezni/izborni)
OBVEZNI
Cilj (opis) modula
Cilj ovog modula je upoznati učenike s osnovnim konceptima tehničkog crtanja i primjenom CAD programa u izradi tehničke dokumentacije. Učenici će naučiti osnovna načela i norme tehničkog crtanja u elektrotehnici, uključujući pravilno označavanje i dokumentiranje elektrotehničkih crteža i projekata. Razvijat će vještine izvođenja osnovnih geometrijskih konstrukcija koje su važne za elektrotehničke dijagrame i sheme te će stečeno znanje i vještine primijeniti u stvarnom kontekstu kako bi mogli izraditi tehničke crteže, sheme i dokumentaciju za električne instalacije i uređaje.
Ključni pojmovi
zaglavlje. vrste crta, mjerila, format papira, tehničko pismo, tehnička dokumentacija, pravila kotiranja, nacrtne geometrije, norme tehničkog crtanja, CAD program, osnovne krivulje, mnogokuti, električni simboli, električne sheme
Povezanost modula s međupredmetnim temama (ako je primjenljivo)
MPT Učiti kako učiti
uku A.4/5 Domena: Primjena strategija učenja i upravljanja informacijama
uku B.4/5 Domena: Upravljanje svojim učenjem
uku D.4/5 Domena: Stvaranje okružja za učenje
MPT Poduzetništvo
pod A.4. Domena: Promišljaj poduzetnički
MPT Uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije
ikt A.4 Domena: Funkcionalna i odgovorna uporaba IKT-a
ikt B.4. Domena: Komunikacija i suradnja u digitalnome okru ž ju
ikt C.4. Domena: Istraživanje i kritičko vrednovanje u digitalnome okružju
ikt D.4. Domena: Stvarala š tvo i inovativnost u digitalnome okru ž ju
Preporuke za učenje temeljeno na radu
Učenje temeljeno na radu ostvaruje se realiziranjem radnih situacija i zadataka koji se mogu simulirati u školskim specijaliziranim učionicama/praktikumima. Zadaci za učenje i vježbanje trebaju odgovarati stvarnim radnim situacijama zadanog radnog mjesta.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje, potrebni za realizaciju modula
Specijalizirana učionica opremljena računalom za nastavnika s instaliranom potrebnom programskom potporom (CAD program) i pristupom internetu, oprema za održavanje nastave (interaktivna ploča, projektor, projektno platno), računala za učenike s instaliranom potrebnom programskom potporom (CAD program) i pristupom internetu.
Potrebno je razredni odjel dijeliti u manje odgojno-obrazovne skupine kako bi se učenicima osigurao rad na siguran način te ostvarenje propisanih ishoda učenja.
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Osnovna primjena normi u tehničkom crtanju
Obujam SIU (CSVET)
1 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Razlikovati zaglavlje te vrste crta, mjerilo i formate papira
Primijeniti vrste crta, mjerilo i formate papira ovisno o projektnom zadatku
Koristiti tehničko pismo prilikom izrade jednostavnije tehničke dokumentacije
Primijeniti tehničko pismo prilikom izrade tehničke dokumentacije
Primijeniti osnovna pravila kotiranja
Primijeniti pravila kotiranja prilikom izrade tehničke dokumentacije
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantan nastavni sustav je učenje temeljeno na radu kroz stvarnu radnu situaciju. Učenici pomoću stvarnih problemskih situacija stječu znanja i vještine u izradi tehničke dokumentacije koristeći norme tehničkog crtanja radeći individualno, u paru ili skupini.
Nastavne cjeline/teme
Norme u tehničkom crtanju
Tehničko pismo
Kotiranje
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine .
Radna situacija: Za elektrostrojarsku radionicu Mato potrebno je izraditi tehničku dokumentaciju kućišta računala kako bi se ono moglo postaviti u postolje stola.
Zadatak: Izrada tehničke dokumentacije za kućište računala
Potrebno je osmisliti te skicirati i kotirati kućište računala. Iz skice je potrebno napraviti originalni crtež u mjerilu 1:1, kotirati i koristiti odgovarajuće vrste crta prilikom izrade. Na crtežu odgovarajućeg formata potrebno je ispravno izvesti prelamanje, nacrtati zaglavlje i ispuniti ga koristeći tehničko pismo.
Prilikom izrade zadatka vrednuju se sljedeći elementi:
◊ skiciranje i kotiranje kućišta
◊ izrada originalnog crteža koristeći tehnički pribor i računalni program (CAD)
◊ odabir vrsta crta prilikom crtanja zadatka
◊ crtanje i ispunjavanje zaglavlja tehničkim pismom
◊ prelamanje papira (A3 u A4).
Prijedlog prilagodbe za učenike s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama
U individualiziranom kurikulu za svakog učenika s posebnim potrebama navedeni su preporučeni načini rada, primjeri individualizacije te načini i oblici vrednovanja. Poseban naglasak treba staviti na kontinuirano vrednovanje za učenje koristeći kvalitetne, konstruktivne i poticajne povratne informacije u cilju motiviranja učenika, jačanja samopouzdanja te omogućavanja daljnjeg napretka. Nastavnik će procijeniti koja razina pedagoške podrške učeniku je potrebna. Nije namjera da nastavnik odradi dio uvjeta za dostizanje ishoda učenja umjesto učenika. Navedeni zadatak se može prilagoditi učenicima s teškoćama na sljedeći način:
◊ Učenici će skicirati i kotirati kućište računala uz dobivene upute te zatim zajedno s nastavnikom prokomentirati i analizirati. Učenik prilikom izrade koristi odgovarajuće vrste crta te izvodi prelamanje, crtanje zaglavlja i tehničko pismo prema dobivenim uputama.
Darovitim učenicima treba omogućiti obogaćivanje sadržaja (proširivanje dodatnim sadržajima kojih se rijetko dotiču) ili postavljanjem ishoda više razine, a sve u skladu s razlikovnim/individualiziranim kurikulom.
◊ Daroviti učenici će nacrtati i dokumentirati dodatno kućište za uređaj po želji.
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Osnovne geometrijske konstrukcije
Obujam SIU (CSVET)
1 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Opisati osnove nacrtne geometrije na zadanom zadatku
Primijeniti osnove nacrtne geometrije na zadanom zadatku
Nacrtati osnovne krivulje koristeći norme u tehničkom crtanju uz pomoć CAD programa
Nacrtati krivulje koristeći norme u tehničkom crtanju uz pomoć CAD programa
Nacrtati mnogokute koristeći norme tehničkog crtanja uz pomoć CAD programa
Nacrtati mnogokute i kružne prijelaze koristeći norme tehničkog crtanja uz pomoć CAD programa
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantan nastavni sustav je učenje temeljeno na radu kroz stvarnu radnu situaciju. Učenici pomoću stvarnih problemskih situacija se upoznaju sa standardima i norma nacrtne geometrije na zadanom zadatku te problemskim zadacima stječu znanja i vještine u izradi tehničke dokumentacije koristeći norme tehničkog crtanja.
Nastavne cjeline/teme
Nacrtna geometrija
Krivulje i mnogokuti
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine .
Radna situacija: Maja je vlasnica obrta za grafičko oblikovanje i dizajniranje. Dobila je posao da za tvrtku „Ribar“ izradi dizajn zaštitne maske pametnog telefona za potrebe promidžbe.
Zadatak: Dizajniranje zaštitne maske pametnog telefona.
Za dizajniranje zaštitne maske pametnog telefona potrebno je izraditi skicu, izvesti mjerenje dimenzija u mjerilu 1:1, izraditi originalni crtež s mnogokutima i kružnim prijelazima ovisno o modelu uređaja.
Prilikom izrade zadatka vrednuju se sljedeći elementi:
◊ skiciranje zaštitne maske pametnog telefona
◊ mjerenje dimenzija
◊ izrada originalnog crteža u ortogonalnoj projekciji
◊ izrada sastavnice tehničkog crteža.
Prijedlog prilagodbe za učenike s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama
U individualiziranom kurikulu za svakog učenika s posebnim potrebama navedeni su preporučeni načini rada, primjeri individualizacije te načini i oblici vrednovanja. Poseban naglasak treba staviti na kontinuirano vrednovanje za učenje koristeći kvalitetne, konstruktivne i poticajne povratne informacije u cilju motiviranja učenika, jačanja samopouzdanja te omogućavanja daljnjeg napretka. Nastavnik će procijeniti koja razina pedagoške podrške učeniku je potrebna. Nije namjera da nastavnik odradi dio uvjeta za dostizanje ishoda učenja umjesto učenika.
Navedeni zadatak se može prilagoditi učenicima s teškoćama na sljedeći način:
◊ Učenik izrađuje skicu zaštitne maske pametnog telefona prema zadanim uputama. Nakon toga uz upute izvodi mjerenje dimenzija u mjerilu 1:1 te izrađuje originalni crtež s mnogokutima i kružnim prijelazima ovisno o modelu uređaja.
Darovitim učenicima treba omogućiti obogaćivanje sadržaja (proširivanje dodatnim sadržajima kojih se rijetko dotiču) ili postavljanjem ishoda više razine, a sve u skladu s razlikovnim/individualiziranim kurikulom.
◊ Daroviti učenici će modelirati kućište za dva različita modela zaštitne maske mobitela.
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Električni simboli i sheme
Obujam SIU (CSVET)
1 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Identificirati osnovne električne simbole prema predlošku zadatka
Identificirati električne simbole prema predlošku zadatka
Skicirati jednostavne električne sheme koristeći simbole
Skicirati manje složene električne sheme koristeći simbole
Nacrtati jednostavne električne sheme uz pomoć CAD programa
Nacrtati manje složene električne sheme uz pomoć CAD programa
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantan nastavni sustav je učenje temeljeno na radu kroz stvarnu radnu situaciju. Učenici pomoću stvarnih problemskih situacija se upoznaju s osnovnim električnim simbolima prema zadanom zadatku te načinu crtanja električnih shema pomoću CAD programa. Problemskom nastavom stječu znanja i vještine u izradi električnih shema u CAD programu i značenje električnih simbola.
Nastavne cjeline/teme
Električni simboli
Električne sheme
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine .
Zadatak: Izrada sheme jednostavnog strujnog kruga stubišnog automata.
Potrebno je identificirati osnovne električne simbole prema zadanom zadatku. Koristeći osnovne simbole, skicirati električnu shemu, nacrtati skiciranu shemu zadanoga strujnog kruga stubišnog automata u CAD programom.
Vrednovanje za učenje - tablica za praćenje aktivnosti učenika za vrijeme rada:
Elementi procjene
Potpuno
Djelomično
Potrebno doraditi
Učenik se pripremio za zadatak prema uputama nastavnika
Učenik izvršava svoj dio zadatka
Učenik sudjeluje u prezentaciji dobivenih rezultata
Učenik provodi vršnjačko vrednovanje i samovrednovanje
Vrednovanje naučenog:
Element/kriterij vrednovanja
Izvrstan
Vrlo dobar
Dobar
Dovoljan
identifikacija i izbor osnovnih električnih simbola
Učenik pravilno identificira i samostalno vrši odabir osnovnih električnih simbola.
Učenik pravilno identificira i samostalno vrši odabir osnovnih električnih simbola uz manje greške.
Učenik pravilno identificira i vrši odabir osnovnih električnih simbola uz povremenu pomoć.
Učenik samo uz pomoć identificira i vrši odabir osnovnih električnih simbola.
Skica električne sheme strujnog kruga stubišnog automata
Učenik samostalno i točno izrađuje skicu sheme strujnog kruga stubišnog automata.
Učenik samostalno i izrađuje skicu sheme strujnog kruga stubišnog automata uz manje greške.
Učenik uz povremenu pomoć izrađuje skicu sheme strujnog kruga stubišnog automata.
Učenik samo uz pomoć izrađuje skicu sheme strujnog kruga stubišnog automata.
izrađena shema strujnog kruga stubišnog automata u CAD programu
Učenik samostalno i točno izrađuje shemu strujnog kruga stubišnog automata u CAD programu.
Učenik samostalno i izrađuje shemu strujnog kruga stubišnog automata u CAD programu uz manje greške.
Učenik uz povremenu pomoć izrađuje shemu strujnog kruga stubišnog automata u CAD programu.
Učenik samo uz pomoć izrađuje shemu strujnog kruga stubišnog automata u CAD programu.
Prijedlog prilagodbe za učenike s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama
U individualiziranom kurikulu za svakog učenika s posebnim potrebama navedeni su preporučeni načini rada, primjeri individualizacije te načini i oblici vrednovanja. Poseban naglasak treba staviti na kontinuirano vrednovanje za učenje koristeći kvalitetne, konstruktivne i poticajne povratne informacije u cilju motiviranja učenika, jačanja samopouzdanja te omogućavanja daljnjeg napretka. Nastavnik će procijeniti koja razina pedagoške podrške učeniku je potrebna. Nije namjera da nastavnik odradi dio uvjeta za dostizanje ishoda učenja umjesto učenika.
Navedeni zadatak se može prilagoditi učenicima s teškoćama na sljedeći način:
◊ Učenici će prema zadanoj shemi identificirati osnovne električne simbole. Koristeći osnovne simbole, skicirati shemu stubišnog automata uz upute, nacrtati shemu strujnog kruga prema predlošku zadatka CAD programom.
Darovitim učenicima treba omogućiti obogaćivanje sadržaja (proširivanje dodatnim sadržajima kojih se rijetko dotiču) ili postavljanjem ishoda više razine, a sve u skladu s razlikovnim/individualiziranim kurikulom.
◊ Daroviti učenici tako mogu nacrtati shemu složenijeg strujnog kruga prema predlošku zadatka.
NAZIV MODULA
UVOD U ELEKTROTEHNIKU
Šifra modula
Kvalifikacije nastavnika koji sudjeluju u realizaciji modula
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/5464 https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/5465
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/5466
Obujam modula (CSVET)
8 CSVET
Načini stjecanja ishoda učenja (od –do, postotak)
Vođeni proces učenja i poučavanja
Oblici učenja temeljenog na radu
Samostalne aktivnosti učenika
30 – 50 %
30 – 40 %
20 – 30 %
Status modula
(obvezni/izborni)
OBVEZNI
Cilj (opis) modula
Cilj ovog modula je omogućiti učenicima stjecanje temeljnog razumijevanja osnovnih elektrotehničkih pojmova i načela te razvijanje praktičnih vještina za mjerenje, analizu i ispravno spajanje električnih komponenti. Izučavanjem ovoga modula, učenici će moći objasniti električne pojmove, kao što su električni naboj, električna sila, električno polje, električni potencijal i napon. Također će naučiti kako odrediti električni kapacitet kondenzatora, izračunati električne vrijednosti u različitim spojevima kondenzatora i otpornika te će se upoznati s načelima djelovanja magnetskog polja na vodič i elektromagnetsku indukciju. Praktičnim vježbama i mjerenjima, učenici će razviti kompetencije za rukovanje mjernim instrumentima i ispitivanje električnih komponenti.
Ključni pojmovi
električni naboj, električna sila, električno polje, električni potencijal, napon, električni kapacitet, kondenzator, serijski spoj, paralelni spoj, mješoviti spoj, električni otpor, električna struja, izvor istosmjernog napona, magnetsko polje, elektromagnetska indukcija, sinusno promjenjive veličine, zavojnica, transformator
Povezanost modula s međupredmetnim temama (ako je primjenljivo)
MPT Osobni i socijalni razvoj
osr B.4. Domena: Ja i drugi
osr C.4. Domena: Ja i društvo
MPT Učiti kako učiti
uku A.4/5 Domena: Primjena strategija učenja i upravljanja informacijama
uku B.4/5 Domena: Upravljanje svojim učenjem
uku D.4/5 Domena: Stvaranje okružja za učenje
MPT Zdravlje
zdr B.4. Domena: Mentalno i socijalno zdravlje
MPT Poduzetništvo
pod A.4. Domena: Promišljaj poduzetnički
MPT Uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije
ikt A.4 Domena: Funkcionalna i odgovorna uporaba IKT-a
ikt B.4. Domena: Komunikacija i suradnja u digitalnome okru ž ju
ikt C.4. Domena: Istraživanje i kritičko vrednovanje u digitalnome okružju
ikt D.4. Domena: Stvarala š tvo i inovativnost u digitalnome okru ž ju
MPT Održivi razvoj
odr B.4. Domena: Djelovanje
Preporuke za učenje temeljeno na radu
Učenje temeljeno na radu ostvaruje se realiziranjem radnih situacija i zadataka koji se mogu simulirati u školskim specijaliziranim učionicama/praktikumima. Zadaci za učenje i vježbanje trebaju odgovarati stvarnim radnim situacijama nekog radnog mjesta.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje, potrebni za realizaciju modula
Školska specijalizirana učionica/praktikum elektrotehnike opremljena računalom za nastavnika s instaliranom potrebnom programskom potporom i pristupom internetu, oprema za održavanje nastave (interaktivna ploča, projektor, projektno platno), računala za učenike s instaliranom potrebnom programskom potporom i pristupom internetu, mjernim instrumentima, elektroničkim komponentama, izvorima i transformatorom.
Potrebno je razredni odjel dijeliti u odgojno-obrazovne skupine kako bi se učenicima osigurao rad na siguran način u odgovarajućim uvjetima (praktikumi, laboratoriji) te ostvarenje propisanih ishoda učenja.
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Elektricitet
Obujam SIU (CSVET)
2 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Objasniti električni naboj, električnu silu i električno polje
Objasniti i izračunati električni naboj, električnu silu i električno polje
Odrediti električni potencijal i napon odgovarajućim mjernim instrumentima
Odrediti električni potencijal i napon odgovarajućim mjernim instrumentima te interpretirati rezultate mjerenja
Odrediti električni kapacitet pomoću postupka nabijanja i izbijanja kondenzatora
Odrediti električni kapacitet pomoću postupka nabijanja i izbijanja kondenzatora te objasniti električni kapacitet
Spojiti i izmjeriti električne veličine u serijskom, paralelnom i mješovitom spoja kondenzatora
Spojiti i izmjeriti električne veličine u serijskom, paralelnom i mješovitom spoju kondenzatora te interpretirati dobivene rezultate
Izračunati električne vrijednosti u serijskom, paralelnom i mješovitom spoju kondenzatora
Izračunati električne veličine u serijskom, paralelnom i mješovitom spoju kondenzatora te komentirati dobivene vrijednosti
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Heuristička nastava (vođeno učenje) temeljena na problemskim zadacima kroz individualni rad, rad u paru, grupi i timu. Radom na jednostavnijim i složenijim problemskim zadacima i vježbama, istraživanjem, uz pomoć nastavnika koji ima ulogu mentora i koordinatora aktivnosti, učenici stječu znanje o električnim veličinama u području elektrostatike te tvorbi serijskog, paralelnog i mješovitog spoja kondenzatora. Učenici povezivanjem više istovrsnih i/ili raznovrsnih komponenti tvore strujne krugove u kojima vrše mjerenja električnih veličina te izvode zaključak o strujno-naponskim prilikama u strujnom krugu na temelju mjerenja.
Nastavne cjeline/teme
Građa tvari i električni naboj
Električno polje
Električni potencijal i napon
Kondenzatori
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine .
Zadatak: U napajanju računala nalazi se mješoviti spoj kondenzatora. Potrebno je ispitati svojstva takvog spoja.
Učenici trebaju:
◊ spojiti zadani mješoviti spoj kondenzatora na istosmjerni izvor napona prema shemi
◊ izmjeriti kapacitete pojedinih kondenzatora, ukupni kapacitet, napon izvora i napone na kondenzatorima
◊ izračunati ukupni kapacitet, ukupni naboj, naboj na svakom kondenzatoru, napon na svakom kondenzatoru i ukupnu energiju.
Vrednuju se sljedeći elementi:
◊ spajanje mješovitog spoja kondenzatora
◊ mjerenje kapaciteta pojedinih kondenzatora
◊ mjerenje ukupnog kapaciteta
◊ mjerenje napona izvora
◊ mjerenje napona na kondenzatorima
◊ računanje ukupnog kapaciteta, ukupnog naboja, naboja na svakom kondenzatoru, napona na svakom kondenzatoru i ukupne energije.
Prijedlog prilagodbe za učenike s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama
U individualiziranom kurikulu za svakog učenika s posebnim potrebama navedeni su preporučeni načini rada, primjeri individualizacije te načini i oblici vrednovanja. Poseban naglasak treba staviti na kontinuirano vrednovanje za učenje koristeći kvalitetne, konstruktivne i poticajne povratne informacije u cilju motiviranja učenika, jačanja samopouzdanja te omogućavanja daljnjeg napretka. Nastavnik će procijeniti koja razina pedagoške podrške učeniku je potrebna. Nije namjera da nastavnik odradi dio uvjeta za dostizanje ishoda učenja umjesto učenika.
Navedeni zadatak se može prilagoditi učenicima s teškoćama na sljedeći način:
◊ spojiti zadani mješoviti spoj kondenzatora na istosmjerni izvor napona prema shemi
◊ izmjeriti kapacitete pojedinih kondenzatora, ukupni kapacitet, napon izvora, napone na kondenzatorima uz upute
◊ izračunati ukupni kapacitet, ukupni naboj, naboj na svakom kondenzatoru, napon na svakom kondenzatoru i ukupnu energiju uz podsjetnik.
Darovitim učenicima treba omogućiti obogaćivanje sadržaja (proširivanje dodatnim sadržajima kojih se rijetko dotiču) ili postavljanjem ishoda više razine, a sve u skladu s razlikovnim/individualiziranim kurikulom.
◊ Daroviti učenici će istraži proboj dielektrika te njegovu važnost za kondenzatore.
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Istosmjerni električni strujni krugovi
Obujam SIU (CSVET)
3 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Odrediti električni otpor i električnu struju odgovarajućim mjernim instrumentima
Odrediti električni otpor i električnu struju odgovarajućim mjernim instrumentima te interpretirati rezultate mjerenja
Spojiti i izmjeriti osnovne električne veličine u serijskom, paralelnom i mješovitom spoju otpornika
Spojiti i izmjeriti osnovne električne veličine u serijskom, paralelnom i mješovitom spoju otpornika te interpretirati rezultate mjerenja
Primijeniti metode električnih strujnih krugova pri izračunu električnih veličina u krugovima istosmjerne struje
Odabrati i primijeniti metode električnih strujnih krugova pri izračunu električnih veličina istosmjernih strujnih krugova
Razlikovati izvore istosmjernog napona
Razlikovati izvore istosmjernog napona te izvršiti pravilan odabir izvora prema zadanoj shemi spoja
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Heuristička nastava (vođeno učenje) temeljena na problemskim zadacima kroz individualni rad, rad u paru, grupi i timu. Radom na jednostavnijim i složenijim problemskim zadacima i vježbama, istraživanjem, uz pomoć nastavnika koji ima ulogu mentora i koordinatora aktivnosti, učenici stječu znanje o električnim veličinama u istosmjernom strujnom krugu i izračunu njihovih vrijednosti. Učenici povezivanjem više istovrsnih i/ili raznovrsnih komponenti tvore strujne krugove u kojima vrše mjerenja električnih veličina te izvode zaključak o strujno-naponskim prilikama u strujnom krugu na temelju mjerenja.
Nastavne cjeline/teme
Električna struja i otpor
Mreže istosmjerne struje
Snaga u istosmjernim strujnim krugovima
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine .
Zadatak 1.: Potrebno je odrediti kako različiti načini spajanja trošila (npr. mobitela) na izvor istosmjernog napona (npr. stanica za napajanje) utječe na vrijednost pada napona na trošilu, električne struje i snage .
Učenici trebaju:
◊ spojiti zadani mješoviti spoj otpornika na istosmjerni izvor napona prema shemi
◊ izmjeriti napon izvora, napon na pojedinim otpornicima, ukupnu struju, struje po granama i ukupnu snagu
◊ izračunati ukupni otpor, sve struje, sve napone i ukupnu snagu
◊ usporediti izračunate vrijednosti s rezultatima mjerenja
Vrednuju se sljedeći elementi:
◊ spajanje mješovitog spoja otpornika
◊ mjerenje napona izvora
◊ mjerenje napona na pojedinim otpornicima
◊ mjerenje ukupne struje
◊ mjerenje struje po granama
◊ mjerenje ukupne snage
◊ računanje ukupnog otpora, svih struja, svih napona i ukupne snage
◊ prezentiranje usporedbe izračunatih vrijednosti s rezultatima mjerenja.
Zadatak 2.: Analiza mreža istosmjerne struje
Za zadane električne mreže istosmjerne struje učenici trebaju izračunati električne veličine zadanim metodama.
Vrednuju se sljedeći elementi:
◊ računanje električnih veličina.
Radna situacija: Iva radi u laboratoriju za elektronička ispitivanja u tvrtki koja proizvodi elektroničke uređaje. Tvrtka je razvila prototip uređaja koji će biti korišten u automobilima za praćenje i analizu svojstava vozila. Iva je odgovorna za provođenje osnovnih električnih ispitivanja kako bi se osiguralo da uređaj ispravno radi i da zadovoljava sigurnosne standarde.
Iva treba:
◊ odrediti električni otpor uređaja i električnu struju koja prolazi kroz njega uporabom mjernih instrumenata
◊ spojiti uređaj u serijskom, paralelnom i mješovitom spoju s ostalim komponentama i izmjeriti osnovne električne veličine u svakom od tih spojeva
◊ izračunati električne veličine u krugovima istosmjerne struje koji se nalaze unutar uređaja metodama električnih strujnih krugova
◊ tijekom ispitivanja razlikovati izvore istosmjernog napona i provjeriti je li uređaj sposoban pravilno interpretirati i koristiti te izvore napajanja.
Prijedlog prilagodbe za učenike s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama
U individualiziranom kurikulu za svakog učenika s posebnim potrebama navedeni su preporučeni načini rada, primjeri individualizacije te načini i oblici vrednovanja. Poseban naglasak treba staviti na kontinuirano vrednovanje za učenje koristeći kvalitetne, konstruktivne i poticajne povratne informacije u cilju motiviranja učenika, jačanja samopouzdanja te omogućavanja daljnjeg napretka. Nastavnik će procijeniti koja razina pedagoške podrške učeniku je potrebna. Nije namjera da nastavnik odradi dio uvjeta za dostizanje ishoda učenja umjesto učenika.
Navedene zadatke može se prilagoditi učenicima s teškoćama na sljedeći način:
◊ izmjeriti napon izvora, napon na pojedinim otpornicima, ukupnu struju, struje po granama i ukupnu snagu uz upute
◊ izračunati ukupni otpor, sve struje, sve napone i ukupnu snagu uz podsjetnik
◊ usporediti izračunate vrijednosti s rezultatima mjerenja uz pomoć nastavnika
◊ za zadane električne mreže istosmjerne struje izračunati električne veličine zadanim metodama uz podsjetnik.
Darovitim učenicima treba omogućiti obogaćivanje sadržaja (proširivanje dodatnim sadržajima kojih se rijetko dotiču) ili postavljanjem ishoda više razine, a sve u skladu s razlikovnim/individualiziranim kurikulom. Darovitim učenicima uz predložene zadatke može se zadati sljedeći dodatni zadatak:
◊ Učenici trebaju izračunati ukupni otpor složenih strujnih krugova gdje je potrebno primijeniti pretvorbu spoja otpornika u zvijezdu u spoj u trokut ili obrnuto.
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Elektromagnetizam i izmjenična struja
Obujam SIU (CSVET)
3 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Odrediti djelovanje magnetskog polja na vodič i zavojnicu prolaskom električne struje
Odrediti djelovanje magnetskog polja na vodič i zavojnicu prolaskom električne struje te demonstrirati djelovanje magnetskog polja na vodič prolaskom električne struje
Odrediti elektromagnetsku indukciju zavojnice promjenom magnetskog polja i elektromagnetsku indukciju gibanjem vodiča
Odrediti i demonstrirati elektromagnetsku indukciju zavojnice promjenom magnetskog polja i elektromagnetsku indukciju gibanjem vodiča
Izmjeriti sinusno promjenjive veličine u izmjeničnom električnom strujnom krugu
Izmjeriti sinusno promjenjive veličine u izmjeničnom električnom strujnom krugu te interpretirati rezultate mjerenja
Odrediti svojstva zavojnica u strujnom krugu s jednom i dvije zavojnice
Odrediti i objasniti svojstva zavojnica u strujnom krugu s jednom i dvije zavojnice
Izmjeriti osnovne električne veličine na transformatoru u praznom hodu i s opterećenjem
Ispitati svojstva transformatora u strujnom krugu u stanjima praznog hoda i opterećenja te utvrditi pogodnija pogonska stanja
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Heuristička nastava (vođeno učenje) temeljena na problemskim zadacima kroz individualni rad, rad u paru, grupi i timu. Radom na jednostavnijim i složenijim problemskim zadacima i vježbama, istraživanjem, uz pomoć nastavnika koji ima ulogu mentora i koordinatora aktivnosti, učenici stječu znanje o elektromagnetizmu i izmjeničnoj struji. Primjenom pravila desne ruke utvrđuju smjer sile na ravni vodič i zavojnicu koji se nalaze u magnetskom polju i pretjecani električnom strujom. Otkrivaju različita pogonska stanja transformatora i zaključuju koje je pogodnije za uređaj s aspekta korisnosti.
Nastavne cjeline/teme
Elektromagnetizam
Izmjenična sinusna struja
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine .
Zadatak 1.: Radite u tvrtki koja se bavi izradom preciznih instrumenata za kontrolne ploče. Instrumenti koji se ugrađuju u te ploče su analogni (s kazaljkom).
Načelo rada je: na izolatorsku pločicu se postavi vodič koji je ravan (ili više njih), a na sredinu se postavi kazaljka (okomito na pločicu). Pločica se potom postavi u vanjsko magnetsko polje. Vaš posao je odrediti kako i koliko će se kazaljka (pločica) zakrenuti (jer djeluje sila na vodič) kad kroz vodič pustite struju različite jakosti i u različitim smjerovima (baždarenje instrumenta). Da biste to provjerili potrebno je provjeriti što se događa s vodičem kojim teče struja u vanjskom magnetskom polju. Mijenjajte jakost struje i smjer. Provjerite što se događa kada vodič stavljate u polje različite jakosti.
Vrednovanje naučenoga:
Element/kriterij vrednovanja
Izvrstan
Vrlo dobar
Dobar
Dovoljan
Spajanje shema zadanog strujnog kruga
Učenik samostalno i ispravno spaja shemu zadanog strujnog kruga.
Učenik samostalno i spaja shemu zadanog strujnog kruga uz manje greške.
Učenik uz povremenu pomoć spaja shemu zadanog strujnog kruga.
Učenik samo uz pomoć spaja shemu zadanog strujnog kruga.
Rukovanje mjernim instrumentima i vršenje mjerenja
Učenik samostalno i ispravno rukuje mjernim instrumentima i vrši mjerenja.
Učenik samostalno rukuje mjernim instrumentima i vrši mjerenja uz manje greške.
Učenik uz povremenu pomoć rukuje mjernim instrumentima i vrši mjerenja uz manje greške.
Učenik samo uz pomoć rukuje mjernim instrumentima i vrši mjerenja.
Prezentiranje dobivenih rezultata mjerenjem
Učenik samostalno prezentira dobivene rezultate mjerenjem i povezuje s teorijskim sadržajem.
Učenik samostalno prezentira dobivene rezultate mjerenjem i povezuje sadržaj uz manje greške.
Učenik prezentira dobivene rezultate mjerenjem i uz pomoć povezuje sadržaj.
Učenik prezentira dobivene rezultate mjerenjem ali ne povezuje sadržaj.
Zadatak 2.: Zaposleni ste kao tehničar u tvrtki koja pruža telekomunikacijske usluge i vaš posao uključuje i nadzor vodova koji prenose informacije. Informacije (signali) se prenose elektromagnetskim valovima (promjenjivim električnim i magnetskim poljem). Električno polje se može pretvoriti u napon koji se prati na osciloskopu te se na taj način može nadzirati signal (informaciju). Iako u stvarnosti izgled signala nije čistog sinusoidnog oblika, za analizu i nadzor potrebno je poznavati rad osciloskopa.
Učenici trebaju:
◊ priključiti izvor izmjeničnog sinusnog napona na osciloskop te ga podesiti tako da se na zaslonu vidi valni oblik napona i da se pojavi željeni broj perioda
◊ utvrditi maksimalnu i efektivnu vrijednost napona, period, frekvenciju i kružnu frekvenciju