Na temelju stavka 11. članka 8. Zakona o strukovnom obrazovanju (Narodne novine, broj 30/2009., 24/2010., 22/2013., 25/2018. i 69/2022.), ministar znanosti i obrazovanja donosi
ODLUKU o uvođenju strukovnog kurikula za stjecanje kvalifikacije KLESAR/KLESARICA u sektoru GRADITELJSTVO, GEODEZIJA I ARHITEKTURA
I.
Ovom Odlukom donosi se strukovni kurikulum za stjecanje kvalifikacije KLESAR/KLESARICA u sektoru GRADITELJSTVO, GEODEZIJA I ARHITEKTURA.
II.
Sastavni dio ove Odluke je strukovni kurikul za stjecanje kvalifikacije KLESAR/KLESARICA u sektoru GRADITELJSTVO, GEODEZIJA I ARHITEKTURA iz točke I. ove Odluke.
III.
Početkom primjene ove Odluke stavlja se izvan snage Odluka o izmjenama i dopunama zajedničkog i izbornog dijela nastavnog plana i programa za stjecanje srednje stručne spreme klesar (KLASA: 602-03/96-01/1170; URBROJ: 532-03/1-96-1) od 25 lipnja 1996. godine.
IV.
Ova Odluka stupa na snagu osmoga dana od dana objave u Narodnim novinama, a primjenjuje se od školske godine 2025./2026. za učenike prvoga razreda srednje škole.
KLASA:
URBROJ:
Zagreb,
MINISTAR
prof. dr. sc. Radovan Fuchs
REPUBLIKA HRVATSKA
MINISTARSTVO ZNANOSTI I OBRAZOVANJA
STRUKOVNI KURIKUL
ZA STJECANJE KVALIFIKACIJE
KLESAR/KLESARICA
nije lektorirano
Zagreb, rujan 2023.
Popis kratica
CSVET – Obujam ishoda učenja na razini ciklusa
HKO – Hrvatski kvalifikacijski okvir
SIU – skup ishoda učenja
Napomena:
Riječi i pojmovni sklopovi koji imaju rodno značenje korišteni u ovom dokumentu (uključujući nazive strukovnih kvalifikacija, zvanja i zanimanja) odnose se jednako na oba roda (muški i ženski) i na oba broja (jedninu i množinu), bez obzira na to jesu li korišteni u muškom ili ženskom rodu, odnosno u jednini ili množini.
Uvjeti za upis strukovnog kurikula / programa obrazovanja
Kvalifikacija na 1. razini HKO-a
Uvjeti stjecanja kvalifikacije (završetka programa strukovnog obrazovanja)
Ukupno radno opterećenje za stjecanje kvalifikacije je 180 CSVET boda, od čega je 138 CSVET bodova iz strukovnog dijela kvalifikacije (od kojih je najmanje 138 CSVET bodova na razini 4 ili višoj razini ishoda učenja) i 42 boda iz općeg obrazovanja (od kojih je najmanje 42 bodova na razini 4 ili višoj razini ishoda učenja) te izrađen i obranjen završni rad čiji je sastavni dio naučnički ispit.
Uvjeti i načini obrazovanja u okviru obrazovnog programa
Uvjeti u kojima se stječu kompetencije propisani su Državnim pedagoškim standardom srednjoškolskog sustava odgoja i obrazovanja (Narodne novine, broj 63/2008 i 90/2010) i Pravilnikom o načinu organiziranja i izvođenja nastave u strukovnim školama (Narodne novine, broj 140/2009 i 130/2020), kao i posebni propisi kojima je uređena provedba naukovanja.
U drugi odnosno treći razred učenik prelazi nakon pozitivno ocijenjenih svih skupova ishoda učenja/modula u prvom odnosno drugom razredu. Obrani završnog rada učenik pristupa nakon što je pozitivno ocijenjen iz svih skupova ishoda učenja/modula u trećem razredu.
Obrazovanje za stjecanje kvalifikacije Klesar/Klesarica usmjereno je na:
-ostvarenje ishoda učenja neophodnih za stjecanje kompetencija odnosno kvalifikacija za rad
-razvoj kognitivnih, praktičnih i socijalnih vještina te jačanje samostalnosti i odgovornosti za postupanja u određenim situacijama
-razvoj organizacijskih i komunikacijskih sposobnosti učenika.
Učenje se temelji na problemskim situacijama i zadacima iz stvarnog života, na provođenju projektnih zadataka te stjecanju kompetencija u stvarnom radnom procesu. Kod učenika se potiče asertivnost i razvijanje suradničkih odnosa s ostalim učenicima u zajedničkom radu, ali i razvijanje samostalnosti i odgovornosti za donošenje odluka. Od učenika se očekuje aktivno sudjelovanje u procesu učenja i poučavanja kao i u procesu vrednovanja i samovrednovanja postignutih ishoda učenja te redovito pohađanje svih oblika nastave.
Od nastavnika se očekuje da bude kreator procesa učenja te da prihvati odgovornost za ostvarivanje ishoda učenja, da koristi nove tehnologije kako bi kompetentno mogao voditi proces učenja u skladu sa stvarnim potrebama tržišta rada. Jednako tako, nastavnik treba prepoznati potrebe i mogućnosti učenika te im prilagođavati sadržaje, metode i oblike rada kako bi na učinkovit način ostvarili ishode učenja odnosno kako bi učenici stekli kompetencije izabrane kvalifikacije primjereno svojim mogućnostima i darovitosti.
Horizontalna prohodnost (preporuke)
Općeobrazovni nastavni predmeti tijekom obrazovanja za stjecanje kvalifikacije Klesar/Klesarica na razini su 4. te je omogućena prohodnost u drugu kvalifikaciju iste ili niže razine uz polaganje razlikovnih sadržaja specifičnih za pojedinu kvalifikaciju.
Učenici koji upišu program obrazovanja za stjecanje kvalifikacije razine 4.1 u sektoru graditeljstvo, geodezija i arhitektura imaju isti sadržaj prvog razreda te određene sadržaje drugog i trećeg razreda. Na takav način omogućena je prohodnost u drugu kvalifikaciju iste razine uz polaganje razlikovnih sadržaja specifičnih za pojedinu kvalifikaciju.
Vertikalna prohodnost (mogućnost obrazovanja na višoj razini)
Učenici koji završe program obrazovanja za stjecanje kvalifikacije Klesar/Klesarica imaju mogućnost nastavka obrazovanja za stjecanje kvalifikacije razine 4.2 u sektoru graditeljstvo, geodezija i arhitektura.
Oblici učenja temeljenog na radu u okviru strukovnog kurikula
Učenje temeljeno na radu realizira se naukovanjem kod poslodavca, odnosno uz prethodnu suglasnost ministarstva nadležnog za poduzetništvo i obrt, u ustanovi ili u Regionalnom centru kompetentnosti, ukoliko nije moguće osigurati dostatan broj odgovarajućih mjesta za naukovanje kod poslodavaca.
Najmanje 70 CSVET bodova potrebno je ostvariti kroz učenje na radnome mjestu kod licenciranog poslodavca ili u Regionalnom centru kompetentnosti gdje se učenici postupno uvode u posao te u ograničenom obujmu sudjeluju u radnom procesu u kontroliranim uvjetima uz mentora i/ili nastavnika. Rad na radnome mjestu ili u Regionalnom centru kompetentnosti dio je programa strukovnog obrazovanja i osposobljavanja koji vodi do formalne kvalifikacije.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje koji su potrebni za izvedbu kurikula
Materijalni uvjeti:
-standardna učionica s računalom i osiguranim pristupom internetu te oprema za održavanje nastave (interaktivna ploča, projektor, projektno platno)
-specijalizirane učionice/praktikumi s odgovarajućom opremom za izvođenje specifičnih vježbi i radnih situacija
-odgovarajuće mjesto za naukovanje kod poslodavca.
Potrebno je razredni odjel dijeliti u odgojno-obrazovne skupine kako bi se učenicima osigurao rad na siguran način.
Ciljevi strukovnog kurikula (15 – 20)
Učenici će moći:
a.Primjenjivati propisane mjere za zaštitu zdravlja i zaštitu okoliša
b.Odrediti potrebne količine, dimenzije te vrstu i kvalitetu materijala
c.Odabrati pribor, alate i strojeve potrebne za obavljanje radnog zadatka
d.Organizirati radno mjesto za rad na siguran način
e.Pridržavati se radnih normi i specifikacija
f.Obaviti izmjeru na mjestu događanja
g.Izrađivati radioničke nacrte, šablone i tehničke specifikacije
h.Odabrati kameni materijal za obradu prema postojećoj specifikaciji
i.Obraditi površinu ručnim alatima i strojevima uključivo CNC strojeve za obavljanje jednostavnih zadataka
j.Izraditi profilacije ručnim alatima i strojevima
k.Fino klesati (završna obrada); ornamentika, punktiranje-rad po modelu
l.Sudjelovati u ugradbi arhitektonskih konstruktivnih elemenata: stubišta, lukovi, stupovi, nadvoji, vijenci, oluci i drugo
m.Postaviti horizontalne i vertikalne kamene obloge mokrim i suhim postupcima
n.Zaštititi kamen od oštećenja i propadanja primjenom preporučenih tradicionalnih i suvremenih tehničkih i kemijskih sredstava
o.Voditi evidenciju u skladu s radnim zadatkom
p.Izraditi obračun te ispostaviti račun ili situaciju
q.Poslovno komunicirati s ostalim sudionicima u gradnji
r.Kontinuirano kontrolirati kvalitetu, brzinu i pravilnost procesa obrade
Preporučeni načini praćenja kvalitete i uspješnosti izvedbe kurikula
Postupci vrednovanja usmjereni su na praćenje i provjeru postignuća prema ishodima učenja. Isto se provodi u kombinaciji:
- hibridnog vrednovanja kroz pisane provjere znanja i vještina učenika, gdje ustanova osigurava dostupnost sadržajno i metodološki provjerenih zadataka i ispita iz određenih cjelina, a nastavnici koriste pojedine skupine zadataka ili cijele ispite radi dobivanja povratnih informacija o rezultatima učenja učenika
- unutarnjeg vrednovanja koje se provodi u ustanovi i u radnom okruženju tijekom cjelokupnog strukovnog obrazovanja, a provode ga nastavnici i mentori te učenici kroz samovrednovanje svoj rada.
Kriteriji za vrednovanje ostvarenosti ishoda učenja određeni su strukovnim kurikulom, a vrednovanje provode nastavnik u ustanovi i mentor kod poslodavca koji o tome vode propisane evidencije te učenici kroz postupke vrednovanja za učenje i kao učenje. Podatci o praćenju napredovanja učenika temelje se na provjeri postignuća ishoda učenja kontrolnim ispitom te s pomoću procjena razvoja odgovornosti, samoinicijativnosti, komunikacije i suradnje.
U procesu praćenja kvalitete i uspješnosti strukovnog kurikula primjenjuju se sljedeće aktivnosti:
- provodi se istraživanje i anonimno anketiranje učenika o izvođenju nastave, literaturi i resursima za učenje, strategijama podrške učenicima, izvođenju i unapređenju procesa učenja i poučavanja, radnom opterećenju učenika (CSVET), provjerama znanja te komunikaciji s nastavnicima
- provodi se istraživanje i anketiranje nastavnika o istim pitanjima kao u prethodnoj stavci
- provodi se analiza uspjeha, transparentnosti i objektivnosti provjera znanja i ostvarenosti ishoda učenja
- provodi se analiza materijalnih i kadrovskih uvjeta potrebnih za izvođenje procesa učenja i poučavanja.
Nastavnici putem ankete procjenjuju svoj odnos prema procesu učenja i poučavanja, radnoj okolini i učenicima (samoevaluacija). Područja procjene osobito se odnose na:
- uvjete održavanja nastave i radnog procesa kod poslodavca ili u Regionalnom centru kompetentnosti
- stanje postojeće opreme i potrebe za novom opremom i odgovarajućom literaturom
- uspješnost ostvarenja ishoda učenja
- utjecaj metoda i oblika rada na razine ostvarenosti ishoda učenja
- redovitost pohađanja nastave
- aktivnosti i angažiranosti učenika u procesu učenja i poučavanja.
Usporedbom rezultata anketa među učenicima i nastavnicima dobit će se pregled uspješnosti izvedbe strukovnog kurikula, a nastavnici će dobiti uvid u pouzdanost procjene kvalitete svoga rada.
2. SASTAVNICE STRUKOVNOG KURIKULA
2.1 POPIS OPĆEOBRAZOVNIH NASTAVNIH PREDMETA/MODULA
Kurikuli općeobrazovnih nastavnih predmeta za razinu 4.1 izvode se temeljem Odluke o donošenju kurikula općeobrazovnih predmeta/modula u srednjim strukovnim školama na razinama 4.1 i 4.2.
2.2 POPIS OBVEZNIH STRUKOVNIH MODULA
POPIS OBVEZNIH STRUKOVNIH MODULA
Obujam na razini kvalifikacije iskazan bodovima i u postotcima
138 CSVET
76,67 %
ŠIFRA MODULA / NASTAVNOG PREDMETA
NAZIV MODULA / NASTAVNOG PREDMETA
ŠIFRA SKUPA ISHODA UČENJA
NAZIV SKUPA ISHODA UČENJA
OBUJAM MODULA/ NASTAVNOG PREDMETA
CIKLUS U KOJEM SE MOŽE POHAĐATI MODUL/
NASTAVNI PREDMET
NAPOMENE VAŽNE ZA HORIZONTALNU I/ILI VERTIKALNU PROHODNOST
1. razred
Zaštita na radu
Zaštita na radu u klesarstvu
1
4
Dokumentacijsko-komunikacijski poslovi u klesarstvu
◊ikt B.4.1. Učenik samostalno komunicira s poznatim i nepoznatim osobama u sigurnome digitalnom okružju.
MPT Osobni i socijalni razvoj
◊osr. A. 4. 3. Razvija svoje potencijale (prema preuzetim zadatcima treba biti odgovoran i ustrajati u njihovu ispunjavanju).
◊osr. B.4.2. Suradnički uči i radi u timu.
MPT Učiti kako učiti
◊uku A. 4/5.2. Primjena strategija učenja i rješavanje problema. Učenik se koristi različitim strategijama učenja i samostalno ih primjenjuje u ostvarivanju ciljeva učenja i rješavanju problema u svim područjima učenja. Precizno definira problem i sve njegove elemente. Objašnjava zašto su određena rješenja kvalitetnija/primjerenija od drugih. Kritički analizira proces rješavanja problema i uočava mogućnosti korištenja novostečenim znanjima i vještinama u drugim situacijama.
◊uku B. 4/5.4.Samovrednovanje/ samoprocjena. Učenik samovrednuje proces učenja i svoje rezultate, procjenjuje ostvareni napredak te na temelju toga planira buduće učenje. Procjenjuje i uloženi trud i vrijeme te svoje zadovoljstvo procesom i rezultatima.
◊uku C.4/5.1.Vrijednost učenja. Učenik može objasniti vrijednost učenja za svoj život. Može obrazložiti svrhu učenja pojedinih predmeta i važnost ulaganja truda.
◊uku D.4/5.2. Suradnja s drugima. Učenik ostvaruje dobru komunikaciju s drugima, uspješno surađuje u različitim situacijama i spreman je zatražiti i ponuditi pomoć.
MPT Zdravlje
-zdr B.4.1.A Odabire primjerene odnose i komunikaciju
-zdr B.4.1.B Razvija tolerantan odnos prema drugima
Preporuke za učenje temeljeno na radu
Učenje temeljeno na radu ostvaruje se realiziranjem radnih zadataka u školskoj radionici, kroz vježbe u sklopu nastave, kroz vanjsku praksu u realnim uvjetima kod poslodavca te samostalnim radom. Učenici koriste stečene vještine i znanja za rad na siguran način uz stalni nadzor nastavnika ili mentora. Vode računa o zdravlju i sigurnosti sebe i ostalih učenika i upotrebu alata i strojeva na siguran način. Na taj način potiču se i razvijaju komunikacijske vještine i siguran timski rad.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje, potrebni za realizaciju modula
Prepoznati potencijalne opasnosti u klesarskoj radionici, industrijskom pogonu za obradu kamena te na gradilištu
Prepoznati i pravilno reagirati na potencijalne opasnosti u klesarskoj radionici, industrijskom pogonu za obradu kamenate na gradilištu
Primjenjivati pravila za rad na siguran način u klesarskoj radionici, industrijskom pogonu za obradu kamena te na gradilištu
Primjenjivati i opisivatipravila za rad na siguran način u klesarskoj radionici, industrijskom pogonu za obradu kamena te na gradilištu
Upotrijebiti osobna zaštitna sredstva u situacijama u kojima je to potrebno
Upotrijebiti osobna zaštitna sredstva prema samostalnoj procjeni u situacijama u kojima je to potrebno
Pružiti prvu pomoć poštujući procedure i pravila
Pružiti pravovremeno prvu pomoć poštujući procedure i pravila
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantan nastavni sustav je učenje kroz projektnu nastavu uz mentorsko vođenje i samostalni i timski rad. Svi ključni koraci i faze rada moraju biti dokumentirani u učeničkoj radnoj mapi u koju su uloženi svi relevantni dokumenti.
Nastavne cjeline/teme
Opasnosti prilikom izvođenja klesarskih radova
Pravila za rad na siguran način
Prva pomoć
Osobna zaštitna sredstva
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Situacijski scenarij poučavanja – aktivnosti:
PROVOĐENJE MJERA ZA RAD NA SIGURAN NAČIN I PRUŽANJE PRVE POMOĆI
a.Učenicima predstaviti radnu situaciju: Naručitelj je od vašeg poslodavca naručio da se poravna lomljeni kamen kako bi do izražaja došla tekstura kamena nakon toga odlučiti će koja će se forma izraditi.
b.Učenici prate faze izrade klesanca od lomljenog kamena te dokumentiraju cijeli postupak od definiranja i opisa zadatka preko zaduživanja alata te se sve pohranjuje u radnoj mapi u fizičkom i digitalnom obliku.
c.Nakon uspješno obavljenog modula učenik dobije potvrdu o položenom ispitu za rad na siguran način uz prisustvo mentora.
Vrednovanje za učenje: tablica za praćenje aktivnosti učenika za vrijeme rada:
Tablica vrednovanja nastavnika:
Elementi procjene
Potpuno
Djelomično
Potrebno doraditi
Učenik se pripremio za projektnu nastavu prema uputama profesora
Učenik surađuje s ostalim učenicima tijekom timskog rada
Učenik izvršava svoj dio zadatka
Učenik sudjeluje u prezentaciji dobivenih rezultata
Učenik provodi vršnjačko vrednovanje i samovrednovanje
Vrednovanje kao učenje: učenici vrednuju doprinos rješavanju zadatka u timu i usredotočenost na zadatak:
Elementi procjene
Izvrstan
Vrlo dobar
Dobar
Dovoljan
Doprinos
Tijekom rada stalno daje korisne ideje i aktivno sudjeluje u razgovoru. Vođa je koji ulaže najviše napora.
Tijekom rada uglavnom daje korisne ideje i sudjeluje u razgovoru. Važan je član tima koji daje sve od sebe.
Tijekom rada ponekad daje korisne ideje i sudjeluje u razgovoru. Član je tima koji čini ono što se traži.
Tijekom rada rijetko daje korisne ideje i sudjeluje u razgovoru. Često ga drugi članovi trebaju poticati na rad.
Rješavanje problema
Aktivno traži moguća rješenja, nalazi ih i predlaže timu.
Preoblikuje rješenja koja su predložili drugi članovi tima.
Spreman je iskušati prijedloge drugih članova tima, ne predlaže ni ne preoblikuje rješenja.
Spreman je saslušati prijedloge drugih članova tima, ali ih rijetko iskušava.
Usredotočenost na zadatak
Stalno je usredotočen na zadatak i rok izvršavanja.
Uglavnom je usredotočen na zadatak i rok izvršavanja. Ostali članovi tima tijekom rada mogu računati na njega.
Ponekad je usredotočen na zadatak i rok izvršavanja. Ostali članovi tima ga ponekad tijekom rada moraju podsjećati na izvršavanje zadatka.
Rijetko je usredotočen na zadatak i rok izvršenja. Ostali članovi tima ga često tijekom rada moraju podsjećati na izvršenje zadatka.
Vrednovanje naučenog: Vrednovanje se provodi standardiziranim ispitom nakon kojeg učenik dobije potvrdu o položenom ispitu za rad na siguran način uz prisustvo mentora. Vrednovanje iz prve pomoći i primjene osobnih zaštitnih sredstava vrednuje se putem praktične provjere.
Kriterij
Razina ostvarenosti kriterija
Prepoznaje potencijalne opasnosti u klesarskoj radionici, industrijskom pogonu za obradu kamena
Prepoznaje potencijalne opasnosti u klesarskoj radionici, industrijskom pogonu za obradu kamena uz pomoć nastavnika
(1 bod)
Prepoznaje potencijalne opasnosti u klesarskoj radionici, industrijskom pogonu za obradu kamena uz nadzor nastavnika
(2 boda)
Prepoznaje samostalno potencijalne opasnosti u klesarskoj radionici, industrijskom pogonu za obradu kamena
(2 boda)
Primjenjuje pravila za rad na siguran način u klesarskoj radionici, industrijskom pogonu za obradu kamena te na gradilištu
Primjenjuje pravila za rad na siguran način u klesarskoj radionici, industrijskom pogonu za obradu kamena te na gradilištu nakon demonstracije nastavnika uz kontinuirani nadzor
(1 bod)
Primjenjuje pravila za rad na siguran način u klesarskoj radionici, industrijskom pogonu za obradu kamena te na gradilištu nakon demonstracije nastavnika uz povremeni nadzor
(2 boda)
Primjenjuje pravila za rad na siguran način u klesarskoj radionici, industrijskom pogonu za obradu kamena te na gradilištu nakon demonstracije nastavnika samostalno
(3 boda)
Pružanje prve pomoći poštujući procedure i pravila
Pruža prvu pomoć poštujući procedure i pravila uz pomoć nastavnika
(1 bod)
Pruža prvu pomoć poštujući procedure i pravila uz nadzor nastavnika
(2 bod)
Pruža samostalno prvu pomoć poštujući procedure i pravila
(3 bod)
Zaduživanje osobnih zaštitnih sredstava
Zadužuje osobna zaštitna sredstava i upisuje podatke u mapu prema obrascu
(1 bod)
Zadužuje osobna zaštitna sredstava i upisuje podatke u mapu prema obrascu te dodaje specifičnosti
(2 boda)
Zadužuje osobna zaštitna sredstava i upisuje podatke u mapu prema obrascu te dodaje specifičnosti
(2 boda)
Urednost radnog mjesta
Održavati radno mjesto urednim
(1 bod)
Održavati radno mjesto urednim
i funkcionalnim
(2 boda)
Kontinuirano poboljšavati urednost i funkcionalnost radnog mjesta
(3 boda)
Odnos prema zaduženom alatu
Održavati i spremati alat
(1 bod)
Održavati i spremati alat uredno
(2 boda)
Kontinuirano poboljšavati urednost i održavanje alata
(3 boda)
Zaduživanje alata
Zadužuje alat i upisuje podatke u mapu prema obrascu
(1 bod)
Zadužuje alat, inventarizira i upisuje podatke u mapu prema obrascu
(2 boda)
Zadužuje alat, inventarizira i upisuje podatke u mapu prema obrascu
(2 boda)
Usporedbe vlastitog rada s radom na siguran način
Uspoređuje vlastiti rad s radom na siguran način i uočava razlike i sličnosti
(1 bod)
Uspoređuje vlastiti rad s radom na siguran način i uočava razlike i sličnosti i obrazlaže razloge odstupanja
(3 boda)
Uspoređuje vlastiti rad s radom na siguran način i uočava razlike i sličnosti i analizira razloge odstupanja i načine usklađivanja
(6 boda)
Bodovi:
0 - 7 nedovoljan
8 - 13 dovoljan
14 - 18 dobar
19 - 21 vrlo dobar
22 - 24 odličan
Prijedlog prilagodbe za učenike s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama
Budući da je u ovom skupu ishoda učenja dominanto učenje temeljeno na radu u kojemu se učenici stavljaju u realne radne situacije tijekom kojih rade samostalno učenicima s teškoćama treba dati produljeno vrijeme za izvršavanje zadatka. Pri određivanju redoslijeda izlaganja treba voditi računa da učenici s teškoćama izlažu na kraju kako bi mogli bolje usvojiti rad ostalih učenika i kako bi imali više vremena za izvršavanje zadatka. Na takav način svaki učenik ima priliku pokazati svoje jače strane, a ostali učenici imaju priliku učiti i raditi s učenicima različitih sposobnosti. Takve su situacije moguće i u stvarnom radnom okruženju pa se učenici navikavaju na timski rad. U individualiziranom kurikulu za svakog učenika s posebnim potrebama navedeni su preporučeni načini rada, primjeri individualizacije te načini i oblici vrednovanja. Poseban naglasak treba staviti na kontinuirano vrednovanje za učenje koristeći kvalitetne, konstruktivne i poticajne povratne informacije u cilju motiviranja učenika, jačanja samopouzdanja te omogućavanja daljnjeg napretka. Nastavnik će procijeniti koja razina pedagoške podrške učeniku je potrebna. Nije namjera da nastavnik odradi dio uvjeta za dostizanje ishoda učenja umjesto učenika.
Darovitim učenicima treba omogućiti obogaćivanje sadržaja (proširivanje dodatnim sadržajima kojih se rijetko dotiču) ili postavljanjem ishoda više razine, a sve u skladu sa razlikovnim/individualiziranim kurikulom. Preporuča se takvim učenicima ponuditi složeniji zadatak, individualni rad s mentorom, a vrednovanje treba provoditi sukladno razlikovnom/ individualiziranom kurikulu u cilju poticanja motivacije i napretka.
Vrednovanje naučenog: Nastavnik vrednovanje provodi standardiziranim ispitom nakon kojeg učenik dobije potvrdu o položenom ispitu za rad na siguran način uz prisustvo mentora. Vrednovanje iz prve pomoći i primjene osobnih zaštitnih sredstava vrednuje se putem praktične provjere uz poseban nadzor nastavnika:
Kriterij
Razina ostvarenosti kriterija
Prepoznaje potencijalne opasnosti u klesarskoj radionici, industrijskom pogonu za obradu kamena
Prepoznaje potencijalne opasnosti u klesarskoj radionici, industrijskom pogonu za obradu kamena uz pomoć nastavnika
(1 bod)
Prepoznaje potencijalne opasnosti u klesarskoj radionici, industrijskom pogonu za obradu kamena uz nadzor nastavnika
(2 boda)
Prepoznaje samostalno potencijalne opasnosti u klesarskoj radionici, industrijskom pogonu za obradu kamena
(2 boda)
Primjenjuje pravila za rad na siguran način u klesarskoj radionici, industrijskom pogonu za obradu kamena te na gradilištu
Primjenjuje pravila za rad na siguran način u klesarskoj radionici, industrijskom pogonu za obradu kamena te na gradilištu nakon demonstracije nastavnika uz kontinuirani nadzor
(1 bod)
Primjenjuje pravila za rad na siguran način u klesarskoj radionici, industrijskom pogonu za obradu kamena te na gradilištu nakon demonstracije nastavnika uz povremeni nadzor
(2 boda)
Primjenjuje pravila za rad na siguran način u klesarskoj radionici, industrijskom pogonu za obradu kamena te na gradilištu nakon demonstracije nastavnika samostalno
(3 boda)
Pružanje prve pomoći poštujući procedure i pravila
Pruža prvu pomoć poštujući procedure i pravila uz pomoć nastavnika
(1 bod)
Pruža prvu pomoć poštujući procedure i pravila uz nadzor nastavnika
(2 bod)
Pruža samostalno prvu pomoć poštujući procedure i pravila
(3 bod)
Zaduživanje osobnih zaštitnih sredstava
Zadužuje osobna zaštitna sredstava i upisuje podatke u mapu prema obrascu
(1 bod)
Zadužuje osobna zaštitna sredstava i upisuje podatke u mapu prema obrascu te dodaje specifičnosti
(2 boda)
Zadužuje osobna zaštitna sredstava i upisuje podatke u mapu prema obrascu te dodaje specifičnosti
(2 boda)
Urednost radnog mjesta
Održavati radno mjesto urednim
(1 bod)
Održavati radno mjesto urednim
i funkcionalnim
(2 boda)
Kontinuirano poboljšavati urednost i funkcionalnost radnog mjesta
(3 boda)
Odnos prema zaduženom alatu
Održavati i spremati alat
(1 bod)
Održavati i spremati alat uredno
(2 boda)
Kontinuirano poboljšavati urednost i održavanje alata
(3 boda)
Zaduživanje alata
Zadužuje alat i upisuje podatke u mapu prema obrascu
(1 bod)
Zadužuje alat, inventarizira i upisuje podatke u mapu prema obrascu
(2 boda)
Zadužuje alat, inventarizira i upisuje podatke u mapu prema obrascu
(2 boda)
Usporedbe vlastitog rada s radom na siguran način
Uspoređuje vlastiti rad s radom na siguran način i uočava razlike i sličnosti
(1 bod)
Uspoređuje vlastiti rad s radom na siguran način i uočava razlike i sličnosti i obrazlaže razloge odstupanja
(3 boda)
Uspoređuje vlastiti rad s radom na siguran način i uočava razlike i sličnosti i analizira razloge odstupanja i načine usklađivanja
(6 boda)
Sadržaji za darovite učenike/visoko motivirane učenike: Darovitim učenicima treba omogućiti obogaćivanje sadržaja (proširivanje dodatnim sadržajima kojih se rijetko dotiču) ili postavljanjem ishoda više razine, a sve u skladu sa razlikovnim/individualiziranim kurikulom. Preporuča se takvim učenicima ponuditi složeniji zadatak, individualni rad s mentorom, a vrednovanje treba provoditi sukladno razlikovnom/individualiziranom kurikulu u cilju poticanja motivacije i napretka.
Darovitim i visokomotiviranim učenicima omogućuje se komunikacija s poslovnim partnerima škole kroz učeniku zadrugu i suradnju s virtualnim tvrtkama u okviru drugih strukovnih škola.
NAZIV MODULA
DOKUMENTACIJSKO-KOMUNIKACIJSKI POSLOVI U KLESARSTVU
Šifra modula
Kvalifikacije nastavnika koji sudjeluju u realizaciji modula
SIU: Administrativni poslovi za klesarske radove, 2 CSVET
SIU: Komercijalni poslovi u klesarstvu, 2 CSVET
SIU: Komunikacija i suradnja na klesarskim radovima, 2 CSVET
Načini stjecanja ishoda učenja (od –do, postotak)
Vođeni proces učenja i poučavanja
Oblici učenja temeljenog na radu
Samostalne aktivnosti učenika
60-70 %
5-10 %
20-30 %
Status modula
(obvezni/izborni)
obvezni
Cilj (opis) modula
Cilj modula je učenicima omogućiti stjecanje kompetencija ovladavanja alatima i znanjima za izradu tehničke dokumentacije potrebne za izvođenje klesarskih radova, svrhovitog grafičkog, računalnog i poslovnog komuniciranja. Važan element praćenja je učenička mapa, odnosno dnevnik rada. U početku se izrađuje pod vodstvom nastavnika, a kasnije samostalno kroz sve godine obrazovanja.
Ključni pojmovi
Učenička mapa (dnevnik rada), grafičko komuniciranje, tehnički crteži, informacijsko-komunikacijske tehnologije, aplikacije za obradu teksta, za izradu tablica i komuniciranje
Povezanost modula s međupredmetnim temama (ako je primjenljivo)
MPT Poduzetništvo
◊pod B.5.1. Razvija poduzetničku ideju od koncepta do realizacije. Izrađuje projektni prijedlog.
◊pod C.5.1. Sudjeluje u projektu ili proizvodnji od ideje do realizacije (nadovezuje se i uključuje elemente očekivanja iz 4. ciklusa)
MPT Uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije
◊ikt B.4.1. Učenik samostalno komunicira s poznatim i nepoznatim osobama u sigurnome digitalnom okružju.
MPT Osobni i socijalni razvoj
◊osr. A. 4. 3. Razvija svoje potencijale (prema preuzetim zadatcima treba biti odgovoran i ustrajati u njihovu ispunjavanju).
◊osr. B.4.2. Suradnički uči i radi u timu.
MPT Učiti kako učiti
◊uku A. 4/5.2. Primjena strategija učenja i rješavanje problema. Učenik se koristi različitim strategijama učenja i samostalno ih primjenjuje u ostvarivanju ciljeva učenja i rješavanju problema u svim područjima učenja. Precizno definira problem i sve njegove elemente. Objašnjava zašto su određena rješenja kvalitetnija/primjerenija od drugih. Kritički analizira proces rješavanja problema i uočava mogućnosti korištenja novostečenim znanjima i vještinama u drugim situacijama.
◊uku B. 4/5.4.Samovrednovanje/ samoprocjena. Učenik samovrednuje proces učenja i svoje rezultate, procjenjuje ostvareni napredak te na temelju toga planira buduće učenje. Procjenjuje i uloženi trud i vrijeme te svoje zadovoljstvo procesom i rezultatima.
◊uku C.4/5.1.Vrijednost učenja. Učenik može objasniti vrijednost učenja za svoj život. Može obrazložiti svrhu učenja pojedinih predmeta i važnost ulaganja truda.
◊uku D.4/5.2. Suradnja s drugima. Učenik ostvaruje dobru komunikaciju s drugima, uspješno surađuje u različitim situacijama i spreman je zatražiti i ponuditi pomoć.
MPT Zdravlje
-zdr B.4.1.A Odabire primjerene odnose i komunikaciju
-zdr B.4.1.B Razvija tolerantan odnos prema drugima
Preporuke za učenje temeljeno na radu
Učenje temeljeno na radu ostvaruje se realiziranjem radnih zadataka u školskoj radionici, kroz vježbe u sklopu nastave, kroz vanjsku praksu u realnim uvjetima kod poslodavca te samostalnim radom. Učenici koriste stečene vještine i znanja za čitanje i izradu tehničkih nacrta te vođenje popratne dokumentacije, posebno radne mape. Na taj način potiču se i razvijaju komunikacijske vještine i timski rad.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje, potrebni za realizaciju modula
Izraditi skicu klesanca i jednostavne klesarske konstrukcije
Izraditi detaljnu i vjerodostojnu skicu klesanca i jednostavne klesarske konstrukcije
Izraditi radionički nacrt
Izraditi precizno radionički nacrt
Kreirati šablone za prenošenje na kamen
Kreirati šablone za prenošenje na kamen
Izraditi radionički nacrt klesanca i jednostavne klesarske konstrukcije
Izraditi uredno radionički nacrt klesanca i jednostavne klesarske konstrukcije s točnim kotama
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantan nastavni sustav je učenje kroz projektnu nastavu uz mentorsko vođenje i samostalni i timski rad. Svi ključni koraci i faze rada moraju biti dokumentirani u učeničkoj radnoj mapi u koju su uloženi svi relevantni dokumenti.
Nastavne cjeline/teme
Opis radnog zadatka – skica, tekst, dokaznica mjera
Izrada ortogonalne i kose projekcije
Dimenzioniranje klesanca i jednostavne klesarske konstrukcije
Izrada radioničkog nacrta i šablone
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Situacijski scenarij poučavanja – aktivnosti:
OD LOMLJENOG KAMENA DO JEDNOSTAVNOG PROFILIRANOG KLESANCA
A. Učenicima predstaviti radnu situaciju: Naručitelj je od vašeg poslodavca naručio da se poravna lomljeni kamen kako bi do izražaja došla tekstura kamena nakon toga odlučiti će koja će se forma izraditi.
B. Učenici prate faze izrade klesanca od lomljenog kamena te dokumentiraju cijeli postupak od definiranja i opisa zadatka preko zaduživanja alata te se sve pohranjuje u radnoj mapi u fizičkom i digitalnom obliku.
-Priprema se tekstualni opis zadatka za naručitelja
-Izračunavaju se prostorne i materijalne karakteristike lomljenog kamena
-Crta se tehnički nacrt s kosom projekcijom i ortogonalnim projekcijama
-Svaka faza rada se fotografira i dokumentira
C. Nakon poravnanja naručitelj odlučuje o formi koja zavisi o izboru, napretku i afinitetima učenika i mišljenju mentora te se cijeli proces ponavlja za složeniju formu i profilaciju.
Vrednovanje za učenje: tablica za praćenje aktivnosti učenika za vrijeme rada:
Tablica vrednovanja nastavnika:
Elementi procjene
Potpuno
Djelomično
Potrebno doraditi
Učenik se pripremio za projektnu nastavu prema uputama profesora
Učenik surađuje s ostalim učenicima tijekom timskog rada
Učenik izvršava svoj dio zadatka
Učenik sudjeluje u prezentaciji dobivenih rezultata
Učenik provodi vršnjačko vrednovanje i samovrednovanje
Vrednovanje kao učenje: učenici vrednuju doprinos rješavanju zadatka u timu i usredotočenost na zadatak:
Elementi procjene
Izvrstan
Vrlo dobar
Dobar
Dovoljan
Doprinos
Tijekom rada stalno daje korisne ideje i aktivno sudjeluje u razgovoru. Vođa je koji ulaže najviše napora.
Tijekom rada uglavnom daje korisne ideje i sudjeluje u razgovoru. Važan je član tima koji daje sve od sebe.
Tijekom rada ponekad daje korisne ideje i sudjeluje u razgovoru. Član je tima koji čini ono što se traži.
Tijekom rada rijetko daje korisne ideje i sudjeluje u razgovoru. Često ga drugi članovi trebaju poticati na rad.
Rješavanje problema
Aktivno traži moguća rješenja, nalazi ih i predlaže timu.
Preoblikuje rješenja koja su predložili drugi članovi tima.
Spreman je iskušati prijedloge drugih članova tima, ne predlaže ni ne preoblikuje rješenja.
Spreman je saslušati prijedloge drugih članova tima, ali ih rijetko iskušava.
Usredotočenost na zadatak
Stalno je usredotočen na zadatak i rok izvršavanja.
Uglavnom je usredotočen na zadatak i rok izvršavanja. Ostali članovi tima tijekom rada mogu računati na njega.
Ponekad je usredotočen na zadatak i rok izvršavanja. Ostali članovi tima ga ponekad tijekom rada moraju podsjećati na izvršavanje zadatka.
Rijetko je usredotočen na zadatak i rok izvršenja. Ostali članovi tima ga često tijekom rada moraju podsjećati na izvršenje zadatka.
Vrednovanje naučenog: nastavnici vrednuju izradu radne mape po fazama i sastavnicama: pisanje tekstualnog opisa zadatka, izradu nacrta, izradu kalkulacija, fotografsko dokumentiranje, mjerenja, upotrebu IKT alata, poznavanje normi struke.
Kriterij
Razina ostvarenosti kriterija
Izrada korica radne mape
Izrađuje koricu s vlastitim podacima slično standardiziranom obrascu
(1 bod)
Izrađuje koricu s vlastitim podacima striktno prema standardiziranom obrascu
(2 boda)
Izrađuje koricu s vlastitim podacima striktno prema standardiziranom obrascu
(2 boda)
Kreiranje teksta u tekst editoru
Piše tekst nakon demonstracije nastavnika uz kontinuirani nadzor
(1 bod)
Piše tekst nakon demonstracije nastavnika uz povremeni nadzor
(2 boda)
Piše tekst nakon demonstracije nastavnika samostalno
(3 boda)
Funkcionalna organizacija dokumenata u radnoj mapi
Prema uputama nastavnika organizira dokumente s ciljem brzog pronalaženja i efikasnog timskog rada
(1 bod)
Organizira dokumente s ciljem brzog pronalaženja i efikasnog timskog rada
(2 bod)
Samostalno organizira dokumente s ciljem brzog pronalaženja i efikasnog timskog rada
(3 bod)
Zaduživanje materijala
Zadužuje materijal i upisuje podatke u mapu prema obrascu
(1 bod)
Zadužuje materijal i upisuje podatke u mapu prema obrascu te dodaje specifičnosti
(2 boda)
Zadužuje materijal i upisuje podatke u mapu prema obrascu te dodaje specifičnosti
(2 boda)
Funkcionalna organizacija dokumenata u digitalnoj mapi
Prema uputama nastavnika organizira dokumente s ciljem brzog pronalaženja i efikasnog timskog rada
(1 bod)
Organizira dokumente s ciljem brzog pronalaženja i efikasnog timskog rada
(2 bod)
Samostalno organizira dokumente s ciljem brzog pronalaženja i efikasnog timskog rada
(3 bod)
Izračun prostornih i fizikalnih parametara kamena
Izračunava prostorne i fizikalne parametre nakon demonstracije nastavnika uz kontinuirani nadzor
(2 bod)
Izračunava prostorne i fizikalne parametre nakon demonstracije nastavnika uz povremeni nadzor
(3 boda)
Izračunava prostorne i fizikalne parametre nakon demonstracije nastavnika samostalno
(6 boda)
Zaduživanje alata
Zadužuje alat i upisuje podatke u mapu prema obrascu
(1 bod)
Zadužuje alat, inventarizira i upisuje podatke u mapu prema obrascu
(2 boda)
Zadužuje alat, inventarizira i upisuje podatke u mapu prema obrascu
(2 boda)
Izrada ortogonalnih projekcija
Crta ortogonalne projekcije nakon demonstracije nastavnika uz kontinuirani nadzor
(1 bod)
Crta ortogonalne projekcije nakon demonstracije nastavnika uz povremeni nadzor
(2 boda)
Crta ortogonalne projekcije nakon demonstracije nastavnika samostalno
(4 boda)
Izrada kose projekcije
Crta kosu projekciju nakon demonstracije nastavnika uz kontinuirani nadzor
(2 bod)
Crta kosu projekciju nakon demonstracije nastavnika uz povremeni nadzor
(3 boda)
Crta kosu projekciju nakon demonstracije nastavnika samostalno
(5 boda)
Kreiranje tablice u tabličnom kalkulatoru
Izrađuje tablicu nakon demonstracije nastavnika uz kontinuirani nadzor
(1 bod)
Izrađuje tablicu nakon demonstracije nastavnika uz povremeni nadzor
(2 boda)
Izrađuje tablicu nakon demonstracije nastavnika samostalno
(3 boda)
Izrada radioničkog nacrta i šablona
Izrađuje radioničkog nacrta i pripadajuće šablone nakon demonstracije nastavnika uz kontinuirani nadzor
(1 bod)
Izrađuje radioničkog nacrta i pripadajuće šablone nakon demonstracije nastavnika uz povremeni nadzor
(2 boda)
Izrađuje radioničkog nacrta i pripadajuće šablone nakon demonstracije nastavnika samostalno
(3 boda)
Spremanje izrađenih dokumenata
Sprema dokument nakon demonstracije nastavnika uz kontinuirani nadzor
(1 bod)
Sprema dokument nakon demonstracije nastavnika uz povremeni nadzor
(2 boda)
Sprema dokument nakon demonstracije nastavnika samostalno
(3 boda)
Usporedbe vlastitog rada s normativima i normama
Uspoređuje vlastiti rad s normativima i uočava razlike i sličnosti
(1 bod)
Uspoređuje vlastiti rad s normativima i uočava razlike i sličnosti i obrazlaže razloge odstupanja
(3 boda)
Uspoređuje vlastiti rad s normativima i uočava razlike i sličnosti i analizira razloge odstupanja i načine usklađivanja
(6 boda)
Bodovi:
0 - 14 nedovoljan
15 - 20 dovoljan
21 - 29 dobar
30 - 35 vrlo dobar
36 - 39 odličan
Prijedlog prilagodbe za učenike s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama
Budući da se u ovom skupu ishoda učenja najčešće koristi heuristička i problemska nastava te učenje temeljeno na radu u kojemu se učenici stavljaju u realne radne situacije tijekom kojih se dijele u timove, pri dijeljenju u timove treba voditi računa da učenici s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama budu ravnomjerno raspoređeni u svaki tim u kojem će imati svoju ulogu. Na takav način svaki učenik ima priliku pokazati svoje jače strane, a ostali članovi tima imaju priliku učiti raditi sa članovima tima različitih sposobnosti sukladno realnom radnom okruženju. U individualiziranom kurikulu za svakog učenika s posebnim potrebama navedeni su preporučeni načini rada, primjeri individualizacije te načini i oblici vrednovanja. Poseban naglasak treba staviti na kontinuirano vrednovanje za učenje koristeći kvalitetne, konstruktivne i poticajne povratne informacije u cilju motiviranja učenika, jačanja samopouzdanja te omogućavanja daljnjeg napretka. Nastavnik će procijeniti koja razina pedagoške podrške učeniku je potrebna. Nije namjera da nastavnik odradi dio uvjeta za dostizanje ishoda učenja umjesto učenika.
Darovitim učenicima treba omogućiti obogaćivanje sadržaja (proširivanje dodatnim sadržajima kojih se rijetko dotiču) ili postavljanjem ishoda više razine, a sve u skladu sa razlikovnim/individualiziranim kurikulom. Preporuča se takvim učenicima ponuditi složeniji zadatak, a vrednovanje treba provoditi sukladno razlikovnom/ individualiziranom kurikulu u cilju poticanja motivacije i napretka.Vrednovanje naučenog: nastavnici vrednuju izradu radne mape po fazama i sastavnicama: pisanje tekstualnog opisa zadatka, izradu nacrta, izradu kalkulacija, fotografsko dokumentiranje, mjerenja, upotrebu IKT alata, poznavanje normi struke uz poseban nadzor nastavnika:
Kriterij
Razina ostvarenosti kriterija
Izrada korica radne mape
Izrađuje koricu s vlastitim podacima slično standardiziranom obrascu
(1 bod)
Izrađuje koricu s vlastitim podacima striktno prema standardiziranom obrascu
(2 boda)
Izrađuje koricu s vlastitim podacima striktno prema standardiziranom obrascu
(2 boda)
Kreiranje teksta u tekst editoru
Piše tekst nakon demonstracije nastavnika uz kontinuirani nadzor
(1 bod)
Piše tekst nakon demonstracije nastavnika uz povremeni nadzor
(2 boda)
Piše tekst nakon demonstracije nastavnika samostalno
(3 boda)
Funkcionalna organizacija dokumenata u radnoj mapi
Prema uputama nastavnika organizira dokumente s ciljem brzog pronalaženja i efikasnog timskog rada
(1 bod)
Organizira dokumente s ciljem brzog pronalaženja i efikasnog timskog rada
(2 bod)
Samostalno organizira dokumente s ciljem brzog pronalaženja i efikasnog timskog rada
(3 bod)
Zaduživanje materijala
Zadužuje materijal i upisuje podatke u mapu prema obrascu
(1 bod)
Zadužuje materijal i upisuje podatke u mapu prema obrascu te dodaje specifičnosti
(2 boda)
Zadužuje materijal i upisuje podatke u mapu prema obrascu te dodaje specifičnosti
(2 boda)
Funkcionalna organizacija dokumenata u digitalnoj mapi
Prema uputama nastavnika organizira dokumente s ciljem brzog pronalaženja i efikasnog timskog rada
(1 bod)
Organizira dokumente s ciljem brzog pronalaženja i efikasnog timskog rada
(2 bod)
Samostalno organizira dokumente s ciljem brzog pronalaženja i efikasnog timskog rada
(3 bod)
Izračun prostornih i fizikalnih parametara kamena
Izračunava prostorne i fizikalne parametre nakon demonstracije nastavnika uz kontinuirani nadzor
(2 bod)
Izračunava prostorne i fizikalne parametre nakon demonstracije nastavnika uz povremeni nadzor
(3 boda)
Izračunava prostorne i fizikalne parametre nakon demonstracije nastavnika samostalno
(6 boda)
Zaduživanje alata
Zadužuje alat i upisuje podatke u mapu prema obrascu
(1 bod)
Zadužuje alat, inventarizira i upisuje podatke u mapu prema obrascu
(2 boda)
Zadužuje alat, inventarizira i upisuje podatke u mapu prema obrascu
(2 boda)
Izrada ortogonalnih projekcija
Crta ortogonalne projekcije nakon demonstracije nastavnika uz kontinuirani nadzor
(1 bod)
Crta ortogonalne projekcije nakon demonstracije nastavnika uz povremeni nadzor
(2 boda)
Crta ortogonalne projekcije nakon demonstracije nastavnika samostalno
(4 boda)
Izrada kose projekcije
Crta kosu projekciju nakon demonstracije nastavnika uz kontinuirani nadzor
(2 bod)
Crta kosu projekciju nakon demonstracije nastavnika uz povremeni nadzor
(3 boda)
Crta kosu projekciju nakon demonstracije nastavnika samostalno
(5 boda)
Kreiranje tablice u tabličnom kalkulatoru
Izrađuje tablicu nakon demonstracije nastavnika uz kontinuirani nadzor
(1 bod)
Izrađuje tablicu nakon demonstracije nastavnika uz povremeni nadzor
(2 boda)
Izrađuje tablicu nakon demonstracije nastavnika samostalno
(3 boda)
Izrada radioničkog nacrta i šablona
Izrađuje radioničkog nacrta i pripadajuće šablone nakon demonstracije nastavnika uz kontinuirani nadzor
(1 bod)
Izrađuje radioničkog nacrta i pripadajuće šablone nakon demonstracije nastavnika uz povremeni nadzor
(2 boda)
Izrađuje radioničkog nacrta i pripadajuće šablone nakon demonstracije nastavnika samostalno
(3 boda)
Spremanje izrađenih dokumenata
Sprema dokument nakon demonstracije nastavnika uz kontinuirani nadzor
(1 bod)
Sprema dokument nakon demonstracije nastavnika uz povremeni nadzor
(2 boda)
Sprema dokument nakon demonstracije nastavnika samostalno
(3 boda)
Usporedbe vlastitog rada s normativima i normama
Uspoređuje vlastiti rad s normativima i uočava razlike i sličnosti
(1 bod)
Uspoređuje vlastiti rad s normativima i uočava razlike i sličnosti i obrazlaže razloge odstupanja
(3 boda)
Uspoređuje vlastiti rad s normativima i uočava razlike i sličnosti i analizira razloge odstupanja i načine usklađivanja
(6 boda)
Sadržaji za darovite učenike/visoko motivirane učenike: Darovitim učenicima treba omogućiti obogaćivanje sadržaja (proširivanje dodatnim sadržajima kojih se rijetko dotiču) ili postavljanjem ishoda više razine, a sve u skladu sa razlikovnim/individualiziranim kurikulom. Preporuča se takvim učenicima ponuditi složeniji zadatak, individualni rad s mentorom, a vrednovanje treba provoditi sukladno razlikovnom/individualiziranom kurikulu u cilju poticanja motivacije i napretka.
Darovitim i visokomotiviranim učenicima omogućuje se komunikacija s poslovnim partnerima škole kroz učeniku zadrugu i suradnju s virtualnim tvrtkama u okviru drugih strukovnih škola.
Skup ishoda učenja iz SK-a, obujam
Komercijalni poslovi u klesarstvu,
2 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Izraditi analizu cijene temeljem dokaznice mjera
Prikupiti podatke i izraditi analizu cijene temeljem dokaznice mjera
Popuniti ponudbeni troškovnik
Prikupiti informacije o tržišnim vrijednostima radova i popuniti ponudbeni troškovnik
Izraditi ponudu za klesarske radove
Izraditi i obrazložiti ponudu za klesarske radove
Izraditi ugovor/narudžbenicu za klesarske radove
Izraditi samostalno ugovor/narudžbenicu za klesarske radove
Voditi obaveznu dokumentaciju na gradilištu
Navesti i voditi obaveznu dokumentaciju na gradilištu
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
SIU Komercijalni poslovi u klesarstvu ostvaruju se kroz projektne zadatke i prikupljanjem podataka i informacija iz različitih izvora uz poštivanje autorskih prava te svih ostalih propisa i normi.
Procjena vrijednosti zadatka ostvaruje se upotrebom postojećih normi normativa, standarda, pravila i uobičajene prakse.
Nastavne cjeline/teme
Uvod u nabavu i prodaju robe
Osnove komercijalnog računalstva
Etička načela poslovanja i norme
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Situacijski scenarij poučavanja – aktivnosti:
OD LOMLJENOG KAMENA DO JEDNOSTAVNOG PROFILIRANOG KLESANCA
a.Učenicima predstaviti radnu situaciju: Naručitelj je od vašeg poslodavca naručio da se poravna lomljeni kamen i polirati kako bi do izražaja došla tekstura kamena nakon toga odlučiti će koja će se forma izraditi.
b.Učenici „kupuju“ pojedinačno komad lomljenog kamena. Prema fazama rada definiraju potrebne alate i sve dokumentira u radnoj mapi.
-Prikupljanje ponuda za nabavu materijala
-Izrada kalkulacije za naručitelja
c.Nakon poravnanja i poliranja naručitelj odlučuje o formi, a koja zavisi o izboru i napretku i afinitetima učenika i mišljenju mentora te se cijeli proces ponavlja za složeniju formu.
Vrednovanje za učenje: tablica za praćenje aktivnosti učenika za vrijeme rada:
Tablica vrednovanja nastavnika:
Elementi procjene
Potpuno
Djelomično
Potrebno doraditi
Učenik se pripremio za projektnu nastavu prema uputama profesora
Učenik surađuje s ostalim učenicima tijekom timskog rada
Učenik izvršava svoj dio zadatka
Učenik sudjeluje u prezentaciji dobivenih rezultata
Učenik provodi vršnjačko vrednovanje i samovrednovanje
Vrednovanje kao učenje: učenici vrednuju doprinos rješavanju zadatka u timu i usredotočenost na zadatak:
Elementi procjene
Izvrstan
Vrlo dobar
Dobar
Dovoljan
Doprinos
Tijekom rada stalno daje korisne ideje i aktivno sudjeluje u razgovoru. Vođa je koji ulaže najviše napora.
Tijekom rada uglavnom daje korisne ideje i sudjeluje u razgovoru. Važan je član tima koji daje sve od sebe.
Tijekom rada ponekad daje korisne ideje i sudjeluje u razgovoru. Član je tima koji čini ono što se traži.
Tijekom rada rijetko daje korisne ideje i sudjeluje u razgovoru. Često ga drugi članovi trebaju poticati na rad.
Rješavanje problema
Aktivno traži moguća rješenja, nalazi ih i predlaže timu.
Preoblikuje rješenja koja su predložili drugi članovi tima.
Spreman je iskušati prijedloge drugih članova tima, ne predlaže ni ne preoblikuje rješenja.
Spreman je saslušati prijedloge drugih članova tima, ali ih rijetko iskušava.
Usredotočenost na zadatak
Stalno je usredotočen na zadatak i rok izvršavanja.
Uglavnom je usredotočen na zadatak i rok izvršavanja. Ostali članovi tima tijekom rada mogu računati na njega.
Ponekad je usredotočen na zadatak i rok izvršavanja. Ostali članovi tima ga ponekad tijekom rada moraju podsjećati na izvršavanje zadatka.
Rijetko je usredotočen na zadatak i rok izvršenja. Ostali članovi tima ga često tijekom rada moraju podsjećati na izvršenje zadatka.
Vrednovanje naučenog: : nastavnici vrednuju izradu radne mape po fazama i sastavnicama: korištenje izvora informacija o ulaznim i izlaznim parametrima poslovanja, korištenje normativa i standarda i vrednovanje svih relevantnih parametara
Kriterij
Razina ostvarenosti kriterija
Prikupljanje podataka o tržišnoj vrijednosti sirovina i sredstava za rad
Timski uz pomoć nastavnika prikuplja podatke o tržišnim vrijednostima ulaznih parametara rada
(1 bod)
Prikuplja podatke o tržišnim vrijednostima ulaznih parametara rada
(2 boda)
Prema uputama samostalno prikuplja podatke o tržišnim vrijednostima ulaznih parametara rada i prezentira ih timu
(3 boda)
Prikupljanje podataka o tržišnoj vrijednosti gotovih proizvoda
Timski uz pomoć nastavnika prikuplja podatke o tržišnim vrijednostima gotovih proizvoda
(1 bod)
Prikuplja podatke o tržišnim vrijednostima gotovih proizvoda
(2 boda)
Prema uputama samostalno prikuplja podatke o tržišnim vrijednostima gotovih proizvoda
i prezentira ih timu
(3 boda)
Zaduživanje materijala
Zadužuje materijal i upisuje podatke u mapu prema obrascu
(1 bod)
Zadužuje materijal i upisuje podatke u mapu prema obrascu te dodaje specifičnosti
(2 boda)
Zadužuje materijal i samostalno upisuje podatke u mapu prema obrascu te dodaje specifičnosti
(3 boda)
Zaduživanje alata
Zadužuje alat i upisuje podatke u mapu prema obrascu
(1 bod)
Zadužuje alat, invertarizira i upisuje podatke u mapu prema obrascu
(2 bod)
Zadužuje alat, invertarizira i samostalno upisuje podatke u mapu prema obrascu
(3 bod)
Usporedbe vlastitog rada s normativima i normama
Uspoređuje vlastiti rad s normativima i uočava razlike i sličnosti
(2 bod)
Uspoređuje vlastiti rad s normativima i uočava razlike i sličnosti i obrazlaže razloge odstupanja
(3 boda)
Uspoređuje vlastiti rad s normativima i uočava razlike i sličnosti i analizira razloge odstupanja i načine usklađivanja
(5 boda)
Procjena vrijednosti rada i sredstava za rad
Daje procjenu komercijalne vrijednosti vlastitog rada i vrijednost sredstava za rad
(2 bod)
Vrednuje komercijalnu vrijednost vlastitog rada i vrijednost sredstava za rad
(3 boda)
Realno vrednuje komercijalnu vrijednost vlastitog rada i vrijednost sredstava za rad
(5 boda)
Bodovi:
0 - 7 nedovoljan
8 - 10 dovoljan
11 - 15 dobar
16 - 19vrlo dobar
20 - 22 odličan
Prijedlog prilagodbe za učenike s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama
Budući da se u ovom skupu ishoda učenja najčešće koristi heuristička i problemska nastava te učenje temeljeno na radu u kojemu se učenici stavljaju u realne radne situacije tijekom kojih se dijele u timove, pri dijeljenju u timove treba voditi računa da učenici s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama budu ravnomjerno raspoređeni u svaki tim u kojem će imati svoju ulogu. Na takav način svaki učenik ima priliku pokazati svoje jače strane, a ostali članovi tima imaju priliku učiti raditi sa članovima tima različitih sposobnosti sukladno realnom radnom okruženju. U individualiziranom kurikulu za svakog učenika s posebnim potrebama navedeni su preporučeni načini rada, primjeri individualizacije te načini i oblici vrednovanja. Poseban naglasak treba staviti na kontinuirano vrednovanje za učenje koristeći kvalitetne, konstruktivne i poticajne povratne informacije u cilju motiviranja učenika, jačanja samopouzdanja te omogućavanja daljnjeg napretka. Nastavnik će procijeniti koja razina pedagoške podrške učeniku je potrebna. Nije namjera da nastavnik odradi dio uvjeta za dostizanje ishoda učenja umjesto učenika.
Darovitim učenicima treba omogućiti obogaćivanje sadržaja (proširivanje dodatnim sadržajima kojih se rijetko dotiču) ili postavljanjem ishoda više razine, a sve u skladu sa razlikovnim/individualiziranim kurikulom. Preporuča se takvim učenicima ponuditi složeniji zadatak, a vrednovanje treba provoditi sukladno razlikovnom/ individualiziranom kurikulu u cilju poticanja motivacije i napretka.
Vrednovanje naučenog: nastavnici vrednuju izradu radne mape po fazama i sastavnicama: korištenje izvora informacija o ulaznim i izlaznim parametrima poslovanja, korištenje normativa i standarda i vrednovanje svih relevantnih parametara:
Kriterij
Razina ostvarenosti kriterija
Prikupljanje podataka o tržišnoj vrijednosti sirovina i sredstava za rad
Timski uz pomoć nastavnika prikuplja podatke o tržišnim vrijednostima ulaznih parametara rada
(1 bod)
Prikuplja podatke o tržišnim vrijednostima ulaznih parametara rada
(2 boda)
Prema uputama samostalno prikuplja podatke o tržišnim vrijednostima ulaznih parametara rada i prezentira ih timu
(3 boda)
Prikupljanje podataka o tržišnoj vrijednosti gotovih proizvoda
Timski uz pomoć nastavnika prikuplja podatke o tržišnim vrijednostima gotovih proizvoda
(1 bod)
Prikuplja podatke o tržišnim vrijednostima gotovih proizvoda
(2 boda)
Prema uputama samostalno prikuplja podatke o tržišnim vrijednostima gotovih proizvoda
i prezentira ih timu
(3 boda)
Zaduživanje materijala
Zadužuje materijal i upisuje podatke u mapu prema obrascu
(1 bod)
Zadužuje materijal i upisuje podatke u mapu prema obrascu te dodaje specifičnosti
(2 boda)
Zadužuje materijal i samostalno upisuje podatke u mapu prema obrascu te dodaje specifičnosti
(3 boda)
Zaduživanje alata
Zadužuje alat i upisuje podatke u mapu prema obrascu
(1 bod)
Zadužuje alat, invertarizira i upisuje podatke u mapu prema obrascu
(2 bod)
Zadužuje alat, invertarizira i samostalno upisuje podatke u mapu prema obrascu
(3 bod)
Usporedbe vlastitog rada s normativima i normama
Uspoređuje vlastiti rad s normativima i uočava razlike i sličnosti
(2 bod)
Uspoređuje vlastiti rad s normativima i uočava razlike i sličnosti i obrazlaže razloge odstupanja
(3 boda)
Uspoređuje vlastiti rad s normativima i uočava razlike i sličnosti i analizira razloge odstupanja i načine usklađivanja
(5 boda)
Procjena vrijednosti rada i sredstava za rad
Daje procjenu komercijalne vrijednosti vlastitog rada i vrijednost sredstava za rad
(2 bod)
Vrednuje komercijalnu vrijednost vlastitog rada i vrijednost sredstava za rad
(3 boda)
Realno vrednuje komercijalnu vrijednost vlastitog rada i vrijednost sredstava za rad
(5 boda)
Sadržaji za darovite učenike/visoko motivirane učenike: Darovitim učenicima treba omogućiti obogaćivanje sadržaja (proširivanje dodatnim sadržajima kojih se rijetko dotiču) ili postavljanjem ishoda više razine, a sve u skladu sa razlikovnim/individualiziranim kurikulom. Preporuča se takvim učenicima ponuditi složeniji zadatak, individualni rad s mentorom, a vrednovanje treba provoditi sukladno razlikovnom/individualiziranom kurikulu u cilju poticanja motivacije i napretka.
Darovitim i visokomotiviranim učenicima omogućuje se komunikacija s poslovnim partnerima škole kroz učeniku zadrugu i suradnju s virtualnim tvrtkama u okviru drugih strukovnih škola.
Skup ishoda učenja iz SK-a, obujam
Komunikacija i suradnja na klesarskim radovima, 2 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Protumačiti osnovnu građevinsku regulativu kao temelj pravilne komunikacije
Primjenjivati osnovnu građevinsku regulativu kao temelj pravilne komunikacije
Primijeniti komunikaciju u skladu s poslovnim bontonom uz korištenje jezika struke
Primijeniti komunikaciju u skladu s poslovnim bontonom uz korištenje jezika struke
Izraditi obračunske situacije
Izraditi samostalno obračunske situacije
Komunicirati usmeno, pisano i uz primjenu IKT sredstava na materinjem i engleskom jeziku
Komunicirati usmeno, pismeno i uz primjenu IKT sredstava na materinjem i engleskom jeziku
Obrazložiti način obračuna i naplate klesarskih radova
Objasniti način obračuna i naplate klesarskih radova
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantan nastavni sustav je učenje kroz projektnu nastavu uz mentorsko vođenje i samostalni i timski rad. Svi ključni koraci i faze rada moraju biti dokumentirani u učeničkoj radnoj mapi u koju su uloženi svi relevantni dokumenti. SIU Komercijalni poslovi u klesarstvu ostvaruju se kroz projektne zadatke i prikupljanjem podataka i informacija iz različitih izvora uz poštivanje autorskih prava te svih ostalih propisa i normi. Komunikacija i suradnja nadalje ostvaruje se kroz komunikacijske kanale unutar razreda i radnih skupina te, učeničkim zadrugama ili virtualnim poduzećima u drugim školama te ostalim poslovnim partnerima.
Nastavne cjeline/teme
Komunikacija i suradnja u radu klesara
Komunikacija i suradnja u radu klesara primjenom IKT-a
Izrada izvješća i prezentacija
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Situacijski scenarij poučavanja – aktivnosti:
OD LOMLJENOG KAMENA DO JEDNOSTAVNOG KLESANCA
a.Učenicima predstaviti radnu situaciju: Naručitelj je od vašeg poslodavca naručio da se poravna lomljeni kamen i polirati kako bi do izražaja došla tekstura kamena nakon toga odlučiti će koja će se forma izraditi.
b.Učenici temeljem praćenja izrade klesanca izrađuju izvješća i prezentacije za učinkovito komuniciranje sa sudionicima u timu, nastavnicima, „poslodavcem“, eventualnim budućim kupcima.
-Od prikupljenih podataka učenik izrađuje izvješće- privremeno u toku rada i završno na kraju rada
-Učenik izvješće šalje on-line i/ili poštom ostalim sudionicima
-Izvješća učenik treba prilagoditi i izraditi prezentaciju na računalu
-Prezentaciju učenik treba izlagati pred ostalim sudionicima
-Učenik treba poslušati komentare ostalih učesnika i moći argumentirano braniti svoje izvješće
Vrednovanje za učenje: tablica za praćenje aktivnosti učenika za vrijeme rada:
Tablica vrednovanja nastavnika:
Elementi procjene
Potpuno
Djelomično
Potrebno doraditi
Učenik se pripremio za projektnu nastavu prema uputama profesora
Učenik surađuje s ostalim učenicima tijekom timskog rada
Učenik izvršava svoj dio zadatka
Učenik sudjeluje u prezentaciji dobivenih rezultata
Učenik provodi vršnjačko vrednovanje i samovrednovanje
Vrednovanje kao učenje: učenici vrednuju doprinos rješavanju zadatka u timu i usredotočenost na zadatak:
Elementi procjene
Izvrstan
Vrlo dobar
Dobar
Dovoljan
Doprinos
Tijekom rada stalno daje korisne ideje i aktivno sudjeluje u razgovoru. Vođa je koji ulaže najviše napora.
Tijekom rada uglavnom daje korisne ideje i sudjeluje u razgovoru. Važan je član tima koji daje sve od sebe.
Tijekom rada ponekad daje korisne ideje i sudjeluje u razgovoru. Član je tima koji čini ono što se traži.
Tijekom rada rijetko daje korisne ideje i sudjeluje u razgovoru. Često ga drugi članovi trebaju poticati na rad.
Rješavanje problema
Aktivno traži moguća rješenja, nalazi ih i predlaže timu.
Preoblikuje rješenja koja su predložili drugi članovi tima.
Spreman je iskušati prijedloge drugih članova tima, ne predlaže ni ne preoblikuje rješenja.
Spreman je saslušati prijedloge drugih članova tima, ali ih rijetko iskušava.
Usredotočenost na zadatak
Stalno je usredotočen na zadatak i rok izvršavanja.
Uglavnom je usredotočen na zadatak i rok izvršavanja. Ostali članovi tima tijekom rada mogu računati na njega.
Ponekad je usredotočen na zadatak i rok izvršavanja. Ostali članovi tima ga ponekad tijekom rada moraju podsjećati na izvršavanje zadatka.
Rijetko je usredotočen na zadatak i rok izvršenja. Ostali članovi tima ga često tijekom rada moraju podsjećati na izvršenje zadatka.
Vrednovanje naučenog: nastavnik vrednuje izrađena izvješća, prezentaciju i poslane i primljene mejlove, izlaganje i raspravu među članovima komunikacijske skupine:
Kriterij
Razina ostvarenosti kriterija
Izrađeno privremeno izvješće tijekom rada
Prema uputama nastavnika izrađuje privremeno izvješće/izvješća tijekom rada
(1 bod)
Izrađuje privremeno izvješće/izvješća tijekom rada s relevantnim podacima
(2 boda)
Samostalno izrađuje privremeno izvješće/izvješća, jezgrovito i relevantno, tijekom rada
(3 boda)
Izrađeno konačno izvješće nakon rada
Prema uputama nastavnika izrađuje završno izvješće/izvješća
(1 bod)
Izrađuje završno izvješće/izvješća s relevantnim podacima
(2 boda)
Samostalno izrađuje završno izvješće/izvješća, jezgrovito i relevantno
(3 boda)
Korištenje e-pošte i ostalih on-line kanala
Koristi e-poštu i oblak za komunikaciju uz upute nastavnika
(1 bod)
Koristi e-poštu i oblak za komunikaciju
(2 bod)
Samostalno koristi e-poštu i oblak za komunikaciju
(3 bod)
Izrađena prezentacija rada
Izrađuje prezentaciju na računalu temeljem izvješća uz pomoć nastavnika
(1 bodova)
Izrađuje prezentaciju na računalu temeljem izvješća
(2 boda)
Samostalno izrađuje prezentaciju na računalu temeljem izvješća sa svim relevantnim podacima
(3 bod)
Izlaganje prezentacije svoga rada
Izlaže izrađenu prezentaciju
(1 bodova)
Izlaže prezentaciju uz pozitivnu komunikaciju sa slušateljima
(2 boda)
Dinamično i uz motiviranje i komunikaciju saslušateljima izlaže prezentaciju
(3 bod)
Sudjelovanje u raspravi o prezentiranom radu
Nastoji obrazložiti svoje izlaganje koristeći se podacima iz prezentacije
(1 bodova)
Argumentirano obrazlaže svoje izlaganje
(2 boda)
Argumentirano i uz uvažavanje pitanja i eventualnih kritika obrazlaže svoje izlaganje
(5 bod)
Bodovi:
0 - 5 nedovoljan
6 - 11 dovoljan
12 - 15 dobar
16 - 18 vrlo dobar
19 - 20 odličan
Prijedlog prilagodbe za učenike s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama
Kako se u ovom skupu ishoda učenja najčešće koristi učenje temeljeno na radu u kojemu se učenici stavljaju u realne radne situacije tijekom kojih se dijele u timove, pri dijeljenju u timove treba voditi računa da učenici s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama budu ravnomjerno raspoređeni u svaki tim u kojem će imati svoju ulogu. Na takav način svaki učenik ima priliku pokazati svoje jače strane, a ostali članovi tima imaju priliku učiti raditi sa članovima tima različitih sposobnosti sukladno realnom radnom okruženju. U individualiziranom kurikulu za svakog učenika s posebnim potrebama navedeni su preporučeni načini rada, primjeri individualizacije te načini i oblici vrednovanja. Poseban naglasak treba staviti na kontinuirano vrednovanje za učenje koristeći kvalitetne, konstruktivne i poticajne povratne informacije u cilju motiviranja učenika, jačanja samopouzdanja te omogućavanja daljnjeg napretka. Nastavnik će procijeniti koja razina pedagoške podrške učeniku je potrebna. Nije namjera da nastavnik odradi dio uvjeta za dostizanje ishoda učenja umjesto učenika.
Darovitim učenicima treba omogućiti obogaćivanje sadržaja (proširivanje dodatnim sadržajima kojih se rijetko dotiču) ili postavljanjem ishoda više razine, a sve u skladu sa razlikovnim/individualiziranim kurikulom. Preporuča se takvim učenicima ponuditi složeniji zadatak, individualni rad s mentorom, a vrednovanje treba provoditi sukladno razlikovnom/ individualiziranom kurikulu u cilju poticanja motivacije i napretka.
Vrednovanje naučenog: nastavnik vrednuje izrađena izvješća, prezentaciju i poslane i primljene mejlove, izlaganje i raspravu među članovima komunikacijske skupine
Kriterij
Razina ostvarenosti kriterija
Izrađeno privremeno izvješće tijekom rada
Prema uputama nastavnika izrađuje privremeno izvješće/izvješća tijekom rada
(1 bod)
Izrađuje privremeno izvješće/izvješća tijekom rada s relevantnim podacima
(2 boda)
Samostalno izrađuje privremeno izvješće/izvješća, jezgrovito i relevantno, tijekom rada
(3 boda)
Izrađeno konačno izvješće nakon rada
Prema uputama nastavnika izrađuje završno izvješće/izvješća
(1 bod)
Izrađuje završno izvješće/izvješća s relevantnim podacima
(2 boda)
Samostalno izrađuje završno izvješće/izvješća, jezgrovito i relevantno
(3 boda)
Korištenje e-pošte i ostalih on-line kanala
Koristi e-poštu i oblak za komunikaciju uz upute nastavnika
(1 bod)
Koristi e-poštu i oblak za komunikaciju
(2 bod)
Samostalno koristi e-poštu i oblak za komunikaciju
(3 bod)
Izrađena prezentacija rada
Izrađuje prezentaciju na računalu temeljem izvješća uz pomoć nastavnika
(1 bodova)
Izrađuje prezentaciju na računalu temeljem izvješća
(2 boda)
Samostalno izrađuje prezentaciju na računalu temeljem izvješća sa svim relevantnim podacima
(3 bod)
Izlaganje prezentacije svoga rada
Izlaže izrađenu prezentaciju
(1 bodova)
Izlaže prezentaciju uz pozitivnu komunikaciju sa slušateljima
(2 boda)
Dinamično i uz motiviranje i komunikaciju saslušateljima izlaže prezentaciju
(3 bod)
Sudjelovanje u raspravi o prezentiranom radu
Nastoji obrazložiti svoje izlaganje koristeći se podacima iz prezentacije
(1 bodova)
Argumentirano obrazlaže svoje izlaganje
(2 boda)
Argumentirano i uz uvažavanje pitanja i eventualnih kritika obrazlaže svoje izlaganje
(5 bod)
Sadržaji za darovite učenike/visoko motivirane učenike: Darovitim učenicima treba omogućiti obogaćivanje sadržaja (proširivanje dodatnim sadržajima kojih se rijetko dotiču) ili postavljanjem ishoda više razine, a sve u skladu sa razlikovnim/individualiziranim kurikulom. Preporuča se takvim učenicima ponuditi složeniji zadatak, individualni rad s mentorom, a vrednovanje treba provoditi sukladno razlikovnom/individualiziranom kurikulu u cilju poticanja motivacije i napretka.
Darovitim i visokomotiviranim učenicima omogućuje se komunikacija s poslovnim partnerima škole kroz učeniku zadrugu i suradnju s virtualnim tvrtkama u okviru drugih strukovnih škola.
Cilj modula je stjecanje kompetencija ovladavanja alatima i znanjima za izradu jednostavnog klesanca. Modul obuhvaća poravnavanje svih 6 stranica lomljenog kamena, izradu rubova (špigula) te formiranje pravilnog kubusa. Učenici prema vrsti obrade površine upoznaju postepeno potrebne alate i primijeniti ih u procesu klesanja.
NACRT
REPUBLIKA HRVATSKA
MINISTARSTVO ZNANOSTI I OBRAZOVANJA
mzo.gov.hr
Na temelju stavka 11. članka 8. Zakona o strukovnom obrazovanju (Narodne novine, broj 30/2009., 24/2010., 22/2013., 25/2018. i 69/2022.), ministar znanosti i obrazovanja donosi
ODLUKU
o uvođenju strukovnog kurikula za stjecanje kvalifikacije
KLESAR/KLESARICA
u sektoru GRADITELJSTVO, GEODEZIJA I ARHITEKTURA
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
I.
Ovom Odlukom donosi se strukovni kurikulum za stjecanje kvalifikacije KLESAR/KLESARICA u sektoru GRADITELJSTVO, GEODEZIJA I ARHITEKTURA.
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
II.
Sastavni dio ove Odluke je strukovni kurikul za stjecanje kvalifikacije KLESAR/KLESARICA u sektoru GRADITELJSTVO, GEODEZIJA I ARHITEKTURA iz točke I. ove Odluke.
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
III.
Početkom primjene ove Odluke stavlja se izvan snage Odluka o izmjenama i dopunama zajedničkog i izbornog dijela nastavnog plana i programa za stjecanje srednje stručne spreme klesar (KLASA: 602-03/96-01/1170; URBROJ: 532-03/1-96-1) od 25 lipnja 1996. godine.
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
IV.
Ova Odluka stupa na snagu osmoga dana od dana objave u Narodnim novinama, a primjenjuje se od školske godine 2025./2026. za učenike prvoga razreda srednje škole.
KLASA:
URBROJ:
Zagreb,
MINISTAR
prof. dr. sc. Radovan Fuchs
REPUBLIKA HRVATSKA
MINISTARSTVO ZNANOSTI I OBRAZOVANJA
STRUKOVNI KURIKUL
ZA STJECANJE KVALIFIKACIJE
KLESAR/KLESARICA
nije lektorirano
Zagreb, rujan 2023.
Popis kratica
CSVET – Obujam ishoda učenja na razini ciklusa
HKO – Hrvatski kvalifikacijski okvir
SIU – skup ishoda učenja
Napomena:
Riječi i pojmovni sklopovi koji imaju rodno značenje korišteni u ovom dokumentu (uključujući nazive strukovnih kvalifikacija, zvanja i zanimanja) odnose se jednako na oba roda (muški i ženski) i na oba broja (jedninu i množinu), bez obzira na to jesu li korišteni u muškom ili ženskom rodu, odnosno u jednini ili množini.
Sadržaj
1. OPĆI DIO STRUKOVNOG KURIKULA
2. SASTAVNICE STRUKOVNOG KURIKULA
Popis obveznih strukovnih modula
Popis izbornih strukovnih modula
3. RAZRADA STRUKOVNIH MODULA
1. RAZRED
ZAŠTITA NA RADU
DOKUMENTACIJSKO-KOMUNIKACIJSKI POSLOVI U KLESARSTVU
IZRADA PRAVILNOG KUBUSA TRADICIONALNIM RUČNIM KLESARSKIM ALATIMA
GRAĐEVNI MATERIJALI U KLESARSTVU
KLESANJE SAMOSTALNOG KLESANCA
STILOVI U ARHITEKTURI
2. RAZRED
KLESANJE SEGMENATA I SLAGANJE KLESARSKE KONSTRUKCIJE
ORGANIZACIJA KLESARSKIH RADOVA
RUČNA IZRADA DVODIMENZIONALNE KAMENE PLASTIKE
OSNOVE STROJNE OBRADE KAMENA
KLESANJE PROFILACIJE NA SEGMENTIMA KLESARSKE KONSTRUKCIJE
PUNKTIRANJE PREMA ZADANOM MODELU
PUNKTIRANJE PREMA IZRAĐENOM MODELU
SLOŽENE KLESARSKE KONSTRUKCIJE
3. RAZRED
OBRAČUN KLESARSKIH RADOVA
OSNOVE UGRADNJE I ODRŽAVANJA KAMENIH ELEMENATA
PNEUMATSKI I ELEKTRIČNI KLESARSKI ALATI
UVOD U OBRADU KAMENA CNC STROJEVIMA
UGRADNJA KAMENIH ELEMENATA
OBRADA KAMENA CNC STROJEVIMA
VAĐENJE KAMENA
IZRADA SLOŽENOG PROJEKTNOG ZADATKA
4. ZAVRŠNI RAD
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
1. OPĆI DIO STRUKOVNOG KURIKULA
OPĆE INFORMACIJE O STRUKOVNOM KURIKULU
Sektor
Graditeljstvo, geodezija i arhitektura
Naziv kurikula strukovnog obrazovanja
Strukovni kurikul za stjecanje kvalifikacije Klesar/Klesarica
Kvalifikacija koja se stječe završetkom obrazovanja
Klesar/Klesarica
Razina kvalifikacije prema HKO-u
4.1
Minimalan obujam kvalifikacije (CSVET)
180 CSVET
Obujam ishoda učenja na razini ciklusa (CSVET)
4. ciklus
5. ciklus
60 CSVET
120 CSVET
Pokazatelji na temelju kojih je izrađen strukovni kurikul
Popis standarda zanimanja
Popis standarda kvalifikacije
Sektorski kurikul
SZ Klesar/Klesarica
https://hko.srce.hr/registar/standard-zanimanja/detalji/453
SK Klesar/Klesarica
https://hko.srce.hr/registar/standard-kvalifikacije/detalji/284
Graditeljstvo, geodezija i arhitektura
Uvjeti za upis strukovnog kurikula / programa obrazovanja
Kvalifikacija na 1. razini HKO-a
Uvjeti stjecanja kvalifikacije (završetka programa strukovnog obrazovanja)
Ukupno radno opterećenje za stjecanje kvalifikacije je 180 CSVET boda, od čega je 138 CSVET bodova iz strukovnog dijela kvalifikacije (od kojih je najmanje 138 CSVET bodova na razini 4 ili višoj razini ishoda učenja) i 42 boda iz općeg obrazovanja (od kojih je najmanje 42 bodova na razini 4 ili višoj razini ishoda učenja) te izrađen i obranjen završni rad čiji je sastavni dio naučnički ispit.
Uvjeti i načini obrazovanja u okviru obrazovnog programa
Uvjeti u kojima se stječu kompetencije propisani su Državnim pedagoškim standardom srednjoškolskog sustava odgoja i obrazovanja (Narodne novine, broj 63/2008 i 90/2010) i Pravilnikom o načinu organiziranja i izvođenja nastave u strukovnim školama (Narodne novine, broj 140/2009 i 130/2020), kao i posebni propisi kojima je uređena provedba naukovanja.
U drugi odnosno treći razred učenik prelazi nakon pozitivno ocijenjenih svih skupova ishoda učenja/modula u prvom odnosno drugom razredu. Obrani završnog rada učenik pristupa nakon što je pozitivno ocijenjen iz svih skupova ishoda učenja/modula u trećem razredu.
Obrazovanje za stjecanje kvalifikacije Klesar/Klesarica usmjereno je na:
- ostvarenje ishoda učenja neophodnih za stjecanje kompetencija odnosno kvalifikacija za rad
- razvoj kognitivnih, praktičnih i socijalnih vještina te jačanje samostalnosti i odgovornosti za postupanja u određenim situacijama
- razvoj organizacijskih i komunikacijskih sposobnosti učenika.
Učenje se temelji na problemskim situacijama i zadacima iz stvarnog života, na provođenju projektnih zadataka te stjecanju kompetencija u stvarnom radnom procesu. Kod učenika se potiče asertivnost i razvijanje suradničkih odnosa s ostalim učenicima u zajedničkom radu, ali i razvijanje samostalnosti i odgovornosti za donošenje odluka. Od učenika se očekuje aktivno sudjelovanje u procesu učenja i poučavanja kao i u procesu vrednovanja i samovrednovanja postignutih ishoda učenja te redovito pohađanje svih oblika nastave.
Od nastavnika se očekuje da bude kreator procesa učenja te da prihvati odgovornost za ostvarivanje ishoda učenja, da koristi nove tehnologije kako bi kompetentno mogao voditi proces učenja u skladu sa stvarnim potrebama tržišta rada. Jednako tako, nastavnik treba prepoznati potrebe i mogućnosti učenika te im prilagođavati sadržaje, metode i oblike rada kako bi na učinkovit način ostvarili ishode učenja odnosno kako bi učenici stekli kompetencije izabrane kvalifikacije primjereno svojim mogućnostima i darovitosti.
Horizontalna prohodnost (preporuke)
Općeobrazovni nastavni predmeti tijekom obrazovanja za stjecanje kvalifikacije Klesar/Klesarica na razini su 4. te je omogućena prohodnost u drugu kvalifikaciju iste ili niže razine uz polaganje razlikovnih sadržaja specifičnih za pojedinu kvalifikaciju.
Učenici koji upišu program obrazovanja za stjecanje kvalifikacije razine 4.1 u sektoru graditeljstvo, geodezija i arhitektura imaju isti sadržaj prvog razreda te određene sadržaje drugog i trećeg razreda. Na takav način omogućena je prohodnost u drugu kvalifikaciju iste razine uz polaganje razlikovnih sadržaja specifičnih za pojedinu kvalifikaciju.
Vertikalna prohodnost (mogućnost obrazovanja na višoj razini)
Učenici koji završe program obrazovanja za stjecanje kvalifikacije Klesar/Klesarica imaju mogućnost nastavka obrazovanja za stjecanje kvalifikacije razine 4.2 u sektoru graditeljstvo, geodezija i arhitektura.
Oblici učenja temeljenog na radu u okviru strukovnog kurikula
Učenje temeljeno na radu realizira se naukovanjem kod poslodavca, odnosno uz prethodnu suglasnost ministarstva nadležnog za poduzetništvo i obrt, u ustanovi ili u Regionalnom centru kompetentnosti, ukoliko nije moguće osigurati dostatan broj odgovarajućih mjesta za naukovanje kod poslodavaca.
Najmanje 70 CSVET bodova potrebno je ostvariti kroz učenje na radnome mjestu kod licenciranog poslodavca ili u Regionalnom centru kompetentnosti gdje se učenici postupno uvode u posao te u ograničenom obujmu sudjeluju u radnom procesu u kontroliranim uvjetima uz mentora i/ili nastavnika. Rad na radnome mjestu ili u Regionalnom centru kompetentnosti dio je programa strukovnog obrazovanja i osposobljavanja koji vodi do formalne kvalifikacije.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje koji su potrebni za izvedbu kurikula
Materijalni uvjeti:
- standardna učionica s računalom i osiguranim pristupom internetu te oprema za održavanje nastave (interaktivna ploča, projektor, projektno platno)
- specijalizirane učionice/praktikumi s odgovarajućom opremom za izvođenje specifičnih vježbi i radnih situacija
- odgovarajuće mjesto za naukovanje kod poslodavca.
Potrebno je razredni odjel dijeliti u odgojno-obrazovne skupine kako bi se učenicima osigurao rad na siguran način.
Ciljevi strukovnog kurikula (15 – 20)
Učenici će moći:
a. Primjenjivati propisane mjere za zaštitu zdravlja i zaštitu okoliša
b. Odrediti potrebne količine, dimenzije te vrstu i kvalitetu materijala
c. Odabrati pribor, alate i strojeve potrebne za obavljanje radnog zadatka
d. Organizirati radno mjesto za rad na siguran način
e. Pridržavati se radnih normi i specifikacija
f. Obaviti izmjeru na mjestu događanja
g. Izrađivati radioničke nacrte, šablone i tehničke specifikacije
h. Odabrati kameni materijal za obradu prema postojećoj specifikaciji
i. Obraditi površinu ručnim alatima i strojevima uključivo CNC strojeve za obavljanje jednostavnih zadataka
j. Izraditi profilacije ručnim alatima i strojevima
k. Fino klesati (završna obrada); ornamentika, punktiranje-rad po modelu
l. Sudjelovati u ugradbi arhitektonskih konstruktivnih elemenata: stubišta, lukovi, stupovi, nadvoji, vijenci, oluci i drugo
m. Postaviti horizontalne i vertikalne kamene obloge mokrim i suhim postupcima
n. Zaštititi kamen od oštećenja i propadanja primjenom preporučenih tradicionalnih i suvremenih tehničkih i kemijskih sredstava
o. Voditi evidenciju u skladu s radnim zadatkom
p. Izraditi obračun te ispostaviti račun ili situaciju
q. Poslovno komunicirati s ostalim sudionicima u gradnji
r. Kontinuirano kontrolirati kvalitetu, brzinu i pravilnost procesa obrade
Preporučeni načini praćenja kvalitete i uspješnosti izvedbe kurikula
Postupci vrednovanja usmjereni su na praćenje i provjeru postignuća prema ishodima učenja. Isto se provodi u kombinaciji:
- hibridnog vrednovanja kroz pisane provjere znanja i vještina učenika, gdje ustanova osigurava dostupnost sadržajno i metodološki provjerenih zadataka i ispita iz određenih cjelina, a nastavnici koriste pojedine skupine zadataka ili cijele ispite radi dobivanja povratnih informacija o rezultatima učenja učenika
- unutarnjeg vrednovanja koje se provodi u ustanovi i u radnom okruženju tijekom cjelokupnog strukovnog obrazovanja, a provode ga nastavnici i mentori te učenici kroz samovrednovanje svoj rada.
Kriteriji za vrednovanje ostvarenosti ishoda učenja određeni su strukovnim kurikulom, a vrednovanje provode nastavnik u ustanovi i mentor kod poslodavca koji o tome vode propisane evidencije te učenici kroz postupke vrednovanja za učenje i kao učenje. Podatci o praćenju napredovanja učenika temelje se na provjeri postignuća ishoda učenja kontrolnim ispitom te s pomoću procjena razvoja odgovornosti, samoinicijativnosti, komunikacije i suradnje.
U procesu praćenja kvalitete i uspješnosti strukovnog kurikula primjenjuju se sljedeće aktivnosti:
- provodi se istraživanje i anonimno anketiranje učenika o izvođenju nastave, literaturi i resursima za učenje, strategijama podrške učenicima, izvođenju i unapređenju procesa učenja i poučavanja, radnom opterećenju učenika (CSVET), provjerama znanja te komunikaciji s nastavnicima
- provodi se istraživanje i anketiranje nastavnika o istim pitanjima kao u prethodnoj stavci
- provodi se analiza uspjeha, transparentnosti i objektivnosti provjera znanja i ostvarenosti ishoda učenja
- provodi se analiza materijalnih i kadrovskih uvjeta potrebnih za izvođenje procesa učenja i poučavanja.
Nastavnici putem ankete procjenjuju svoj odnos prema procesu učenja i poučavanja, radnoj okolini i učenicima (samoevaluacija). Područja procjene osobito se odnose na:
- uvjete održavanja nastave i radnog procesa kod poslodavca ili u Regionalnom centru kompetentnosti
- stanje postojeće opreme i potrebe za novom opremom i odgovarajućom literaturom
- uspješnost ostvarenja ishoda učenja
- utjecaj metoda i oblika rada na razine ostvarenosti ishoda učenja
- redovitost pohađanja nastave
- aktivnosti i angažiranosti učenika u procesu učenja i poučavanja.
Usporedbom rezultata anketa među učenicima i nastavnicima dobit će se pregled uspješnosti izvedbe strukovnog kurikula, a nastavnici će dobiti uvid u pouzdanost procjene kvalitete svoga rada.
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
2. SASTAVNICE STRUKOVNOG KURIKULA
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
2.1 POPIS OPĆEOBRAZOVNIH NASTAVNIH PREDMETA/MODULA
Kurikuli općeobrazovnih nastavnih predmeta za razinu 4.1 izvode se temeljem Odluke o donošenju kurikula općeobrazovnih predmeta/modula u srednjim strukovnim školama na razinama 4.1 i 4.2.
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
2.2 POPIS OBVEZNIH STRUKOVNIH MODULA
POPIS OBVEZNIH STRUKOVNIH MODULA
Obujam na razini kvalifikacije iskazan bodovima i u postotcima
138 CSVET
76,67 %
ŠIFRA MODULA / NASTAVNOG PREDMETA
NAZIV MODULA / NASTAVNOG PREDMETA
ŠIFRA SKUPA ISHODA UČENJA
NAZIV SKUPA ISHODA UČENJA
OBUJAM MODULA/ NASTAVNOG PREDMETA
CIKLUS U KOJEM SE MOŽE POHAĐATI MODUL/
NASTAVNI PREDMET
NAPOMENE VAŽNE ZA HORIZONTALNU I/ILI VERTIKALNU PROHODNOST
1. razred
Zaštita na radu
Zaštita na radu u klesarstvu
1
4
Dokumentacijsko-komunikacijski poslovi u klesarstvu
Administrativni poslovi za klesarske radove
2
4
Komercijalni poslovi u klesarstvu
2
4
Komunikacija i suradnja na klesarskim radovima
2
4
Izrada pravilnog kubusa tradicionalnim ručnim klesarskim alatima
Tradicionalni ručni klesarski alati
1
4
Izrada stranica kubusa upotrebom tradicionalnih ručnih klesarskih alata
6
4
Izrada rubova (špigula) pravilnog kubusa upotrebom tradicionalnih ručnih klesarskih alata
2
4
Građevni materijali u klesarstvu
Stijena i kamen
1
4
Kamen i ostali građevni materijali
1
4
Kamen, veziva i izolacije
1
4
Kamen, mortovi i žbuke
1
4
Beton—umjetni kamen
1
4
Klesanje samostalnog klesanca
Primjena šablona za izradu forme na klesancu
1
4
Klesanje forme prema skici i zadanom radioničkom nacrtu
5
4
Primjena šablona za profilaciju na klesancu
1
4
Klesanje profilacije prema zadanom radioničkom nacrtu
6
4
Stilovi u arhitekturi
Upotreba kamena, stilovi u arhitekturi i karakteristike kamenih elemenata kroz povijest
1
4
Moderni elementi u gradnji kamenom
1
4
2. razred
Jednostavne klesarske konstrukcije
Izrada radioničkog nacrta jednostavnog klesanca
1
4
Izrada presjeka kamenog elementa
1
4
Izrada jednostavnog projektnog zadatka
Klesanje pravilnog klesanca iz komada lomljenog kamena
2
4
Klesanje segmenata i slaganje klesarske konstrukcije
Ručna izrada radioničkog nacrta i šablone za izradu segmenta iz piljenog komada kamena
1
5
Klesanje forme prema zadanom radioničkom nacrtu
6
5
Uklapanje pojedinačnih elemenata u složenu formu
1
5
Organizacija klesarskih radova
Analiza, planiranje i organizacija klesarskih radova
5
5
Osiguranje kvalitete klesarskih radova
1
5
Ručna izrada dvodimenzionalne kamene plastike
Konstruiranje 2D uzoraka na kamenu
1
5
Klesanje fine klesarije i ornamentike
1
5
Osnove strojne obrade kamena
Obrada kamena ručnim električnim alatima
2
5
Obrada kamena ručnim pneumatskim alatima
2
5
Strojevi za obradu kamena
1
5
Klesanje profilacije na segmentima klesarske konstrukcije
Primjena šablona za profilaciju na klesancu izrađenu prema skici i radioničkom nacrtu
1
5
Klesanje profilacije na segmentima klesarske konstrukcije
Izrada složene profilacije prema zadatku upotrebom tradicionalnih ručno kovanih alata
6
5
Punktiranje prema zadanom modelu
Određivanje 3 početne fiksne točke za punktiranje na jednostavnom modelu (dubokom ornamentu)
1
5
Prenošenje točaka punktiranjem s jednostavnog modela na kamen
3
5
Punktiranje prema izrađenom modelu
Određivanje 3 početne fiksne točke za punktiranje na složenom modelu
1
5
Prenošenje točaka punktiranjem sa složenog modela na kamen
1
5
Složene klesarske konstrukcije
Izrada nacrta konstrukcije od kamena s presjecima i detaljima
3
5
Izraditi dokaznicu mjera
2
5
Izrada radioničkog nacrta složenog klesanca
5
5
3. razred
Obračun klesarskih radova
Organizacija radne grupe
2
5
Izrada ponude za klesarske radove
5
5
Osnove ugradnje i održavanja kamenih elemenata
Priprema i primjena veziva za ugradnju kamena
1
5
Tradicionalna gradnja kamenom
11
5
Izrada fuga (reški) mekim spojem
1
5
Zaštita i održavanje ugrađenog kamena
1
5
Pneumatski i električni klesarski alati
Optimizacija korištenja ručnih i strojnih alata
4
5
Održavanje pneumatskih i električnih alata u klesarstvu
1
5
Uvod u obradu kamena CNC strojevima
Osnove upravljanja CNC strojem
2
5
Izrada 2D zadatka na CNC stroju
7
5
Ugradnja kamenih elemenata
Ugradnja horizontalnih kamenih podloga suhim postupkom
3
5
Ugradnja horizontalnih kamenih podloga mokrim postupkom
4
5
Obrada kamena CNC strojevima
Nacrt detalja klesarske konstrukcije u CAD aplikaciji
4
5
Izrada detalja klesarske konstrukcije na CNC stroju
3
5
Vađenje kamena
Uvod u tehnologiju vađenja kamena
1
5
Strojevi za vađenje kamena
1
5
Sudjelovanje u procesu vađenja kamena
1
5
Izrada složenog projektnog zadatka
Izrada dokumentacije za složeni projektni klesarski zadatak
1
5
Dimenzioniranje i odabir kamena u kamenolomu
1
5
Klesanje složenog projektnog zadatka
2
5
Napomena:
U pravilu nastava se izvodi modularno, što ne isključuje mogućnost povezivanja s nastavnim predmetima.
Šifra modula je podatak koji se automatski generira iz baze e-Kurikul.
Šifra ishoda učenja je podatak iz Registra HKO-a.
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
2.3 POPIS IZBORNIH STRUKOVNIH MODULA
POPIS IZBORNIH STRUKOVNIH MODULA
Obujam na razini kvalifikacije iskazan bodovima i u postotcima
4 CSVET
2,19 %
ŠIFRA MODULA / NASTAVNOG PREDMETA
NAZIV MODULA / NASTAVNOG PREDMETA
ŠIFRA SKUPA ISHODA UČENJA
NAZIV SKUPA ISHODA UČENJA
OBUJAM MODULA/ NASTAVNOG PREDMETA
CIKLUS U KOJEM SE MOŽE POHAĐATI MODUL/
NASTAVNI PREDMET
NAPOMENE VAŽNE ZA HORIZONTALNU I/ILI VERTIKALNU PROHODNOST
2. razred (minimalno odabrati 1 izborni modul/SIU)
3D modeliranja i vizualizacije
Vizualizacija u poslovima drvenih konstrukcija
2
5
Tradicionalno pokrivanje
Tradicionalni pokrovi
2
5
3. razred (minimalno odabrati 1 izborni modul/SIU)
Zaštita graditeljske baštine
Drvene konstrukcije i krovopokrivački radovi u zaštiti graditeljske baštine
2
5
Solarni pokrovi
Izvedba pokrova folijama i fotonaponskim panelima
2
5
Napomena:
U pravilu nastava se izvodi modularno, što ne isključuje mogućnost povezivanja s nastavnim predmetima.
Šifra modula je podatak koji se automatski generira iz baze e-Kurikul.
Šifra ishoda učenja je podatak iz Registra HKO-a.
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
3. RAZRADA MODULA
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
1. RAZRED
NAZIV MODULA
ZAŠTITA NA RADU
Šifra modula
Kvalifikacije nastavnika koji sudjeluju u realizaciji modula
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/8701
Obujam modula (CSVET)
1 CSVET
SIU: Zaštita na radu u klesarstvu, 1 CSVET
Načini stjecanja ishoda učenja (od –do, postotak)
Vođeni proces učenja i poučavanja
Oblici učenja temeljenog na radu
Samostalne aktivnosti učenika
30-50 %
30-40 %
20-30 %
Status modula
(obvezni/izborni)
obvezni
Cilj (opis) modula
Cilj modula je učenike osposobiti za rad na siguran način uz stalni nadzor nastavnika ili mentora.
Ključni pojmovi
Opasnost, mjere zaštite, prva pomoć, osobna zaštitna sredstva, učenička mapa (dnevnik rada)
Povezanost modula s međupredmetnim temama (ako je primjenljivo)
MPT Poduzetništvo
◊ pod B.5.1. Razvija poduzetničku ideju od koncepta do realizacije. Izrađuje projektni prijedlog.
◊ pod C.5.1. Sudjeluje u projektu ili proizvodnji od ideje do realizacije (nadovezuje se i uključuje elemente očekivanja iz 4. ciklusa)
MPT Uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije
◊ ikt A.4.1. Učenik kritički odabire odgovarajuću digitalnu tehnologiju.
◊ ikt B.4.1. Učenik samostalno komunicira s poznatim i nepoznatim osobama u sigurnome digitalnom okružju.
MPT Osobni i socijalni razvoj
◊ osr. A. 4. 3. Razvija svoje potencijale (prema preuzetim zadatcima treba biti odgovoran i ustrajati u njihovu ispunjavanju).
◊ osr. B.4.2. Suradnički uči i radi u timu.
MPT Učiti kako učiti
◊ uku A. 4/5.2. Primjena strategija učenja i rješavanje problema. Učenik se koristi različitim strategijama učenja i samostalno ih primjenjuje u ostvarivanju ciljeva učenja i rješavanju problema u svim područjima učenja. Precizno definira problem i sve njegove elemente. Objašnjava zašto su određena rješenja kvalitetnija/primjerenija od drugih. Kritički analizira proces rješavanja problema i uočava mogućnosti korištenja novostečenim znanjima i vještinama u drugim situacijama.
◊ uku B. 4/5.4.Samovrednovanje/ samoprocjena. Učenik samovrednuje proces učenja i svoje rezultate, procjenjuje ostvareni napredak te na temelju toga planira buduće učenje. Procjenjuje i uloženi trud i vrijeme te svoje zadovoljstvo procesom i rezultatima.
◊ uku C.4/5.1.Vrijednost učenja. Učenik može objasniti vrijednost učenja za svoj život. Može obrazložiti svrhu učenja pojedinih predmeta i važnost ulaganja truda.
◊ uku D.4/5.2. Suradnja s drugima. Učenik ostvaruje dobru komunikaciju s drugima, uspješno surađuje u različitim situacijama i spreman je zatražiti i ponuditi pomoć.
MPT Zdravlje
- zdr B.4.1.A Odabire primjerene odnose i komunikaciju
- zdr B.4.1.B Razvija tolerantan odnos prema drugima
Preporuke za učenje temeljeno na radu
Učenje temeljeno na radu ostvaruje se realiziranjem radnih zadataka u školskoj radionici, kroz vježbe u sklopu nastave, kroz vanjsku praksu u realnim uvjetima kod poslodavca te samostalnim radom. Učenici koriste stečene vještine i znanja za rad na siguran način uz stalni nadzor nastavnika ili mentora. Vode računa o zdravlju i sigurnosti sebe i ostalih učenika i upotrebu alata i strojeva na siguran način. Na taj način potiču se i razvijaju komunikacijske vještine i siguran timski rad.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje, potrebni za realizaciju modula
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/8701
Skup ishoda učenja iz SK-a, obujam
Zaštita na radu u klesarstvu, 1 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Prepoznati potencijalne opasnosti u klesarskoj radionici, industrijskom pogonu za obradu kamena te na gradilištu
Prepoznati i pravilno reagirati na potencijalne opasnosti u klesarskoj radionici, industrijskom pogonu za obradu kamena te na gradilištu
Primjenjivati pravila za rad na siguran način u klesarskoj radionici, industrijskom pogonu za obradu kamena te na gradilištu
Primjenjivati i opisivati pravila za rad na siguran način u klesarskoj radionici, industrijskom pogonu za obradu kamena te na gradilištu
Upotrijebiti osobna zaštitna sredstva u situacijama u kojima je to potrebno
Upotrijebiti osobna zaštitna sredstva prema samostalnoj procjeni u situacijama u kojima je to potrebno
Pružiti prvu pomoć poštujući procedure i pravila
Pružiti pravovremeno prvu pomoć poštujući procedure i pravila
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantan nastavni sustav je učenje kroz projektnu nastavu uz mentorsko vođenje i samostalni i timski rad. Svi ključni koraci i faze rada moraju biti dokumentirani u učeničkoj radnoj mapi u koju su uloženi svi relevantni dokumenti.
Nastavne cjeline/teme
Opasnosti prilikom izvođenja klesarskih radova
Pravila za rad na siguran način
Prva pomoć
Osobna zaštitna sredstva
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Situacijski scenarij poučavanja – aktivnosti:
PROVOĐENJE MJERA ZA RAD NA SIGURAN NAČIN I PRUŽANJE PRVE POMOĆI
a. Učenicima predstaviti radnu situaciju: Naručitelj je od vašeg poslodavca naručio da se poravna lomljeni kamen kako bi do izražaja došla tekstura kamena nakon toga odlučiti će koja će se forma izraditi.
b. Učenici prate faze izrade klesanca od lomljenog kamena te dokumentiraju cijeli postupak od definiranja i opisa zadatka preko zaduživanja alata te se sve pohranjuje u radnoj mapi u fizičkom i digitalnom obliku.
- Učenik zadužuje osobna zaštitna sredstva (radni kombinezon, radne cipele, zaštitne naočale)
- Učenik održava i sprema zaduženi alat
- Učenik održava radno mjesto urednim
- Učenik savladava pravila prve pomoći
c. Nakon uspješno obavljenog modula učenik dobije potvrdu o položenom ispitu za rad na siguran način uz prisustvo mentora.
Vrednovanje za učenje: tablica za praćenje aktivnosti učenika za vrijeme rada:
Tablica vrednovanja nastavnika:
Elementi procjene
Potpuno
Djelomično
Potrebno doraditi
Učenik se pripremio za projektnu nastavu prema uputama profesora
Učenik surađuje s ostalim učenicima tijekom timskog rada
Učenik izvršava svoj dio zadatka
Učenik sudjeluje u prezentaciji dobivenih rezultata
Učenik provodi vršnjačko vrednovanje i samovrednovanje
Vrednovanje kao učenje: učenici vrednuju doprinos rješavanju zadatka u timu i usredotočenost na zadatak:
Elementi procjene
Izvrstan
Vrlo dobar
Dobar
Dovoljan
Doprinos
Tijekom rada stalno daje korisne ideje i aktivno sudjeluje u razgovoru. Vođa je koji ulaže najviše napora.
Tijekom rada uglavnom daje korisne ideje i sudjeluje u razgovoru. Važan je član tima koji daje sve od sebe.
Tijekom rada ponekad daje korisne ideje i sudjeluje u razgovoru. Član je tima koji čini ono što se traži.
Tijekom rada rijetko daje korisne ideje i sudjeluje u razgovoru. Često ga drugi članovi trebaju poticati na rad.
Rješavanje problema
Aktivno traži moguća rješenja, nalazi ih i predlaže timu.
Preoblikuje rješenja koja su predložili drugi članovi tima.
Spreman je iskušati prijedloge drugih članova tima, ne predlaže ni ne preoblikuje rješenja.
Spreman je saslušati prijedloge drugih članova tima, ali ih rijetko iskušava.
Usredotočenost na zadatak
Stalno je usredotočen na zadatak i rok izvršavanja.
Uglavnom je usredotočen na zadatak i rok izvršavanja. Ostali članovi tima tijekom rada mogu računati na njega.
Ponekad je usredotočen na zadatak i rok izvršavanja. Ostali članovi tima ga ponekad tijekom rada moraju podsjećati na izvršavanje zadatka.
Rijetko je usredotočen na zadatak i rok izvršenja. Ostali članovi tima ga često tijekom rada moraju podsjećati na izvršenje zadatka.
Vrednovanje naučenog : Vrednovanje se provodi standardiziranim ispitom nakon kojeg učenik dobije potvrdu o položenom ispitu za rad na siguran način uz prisustvo mentora. Vrednovanje iz prve pomoći i primjene osobnih zaštitnih sredstava vrednuje se putem praktične provjere.
Kriterij
Razina ostvarenosti kriterija
Prepoznaje potencijalne opasnosti u klesarskoj radionici, industrijskom pogonu za obradu kamena
Prepoznaje potencijalne opasnosti u klesarskoj radionici, industrijskom pogonu za obradu kamena uz pomoć nastavnika
(1 bod)
Prepoznaje potencijalne opasnosti u klesarskoj radionici, industrijskom pogonu za obradu kamena uz nadzor nastavnika
(2 boda)
Prepoznaje samostalno potencijalne opasnosti u klesarskoj radionici, industrijskom pogonu za obradu kamena
(2 boda)
Primjenjuje pravila za rad na siguran način u klesarskoj radionici, industrijskom pogonu za obradu kamena te na gradilištu
Primjenjuje pravila za rad na siguran način u klesarskoj radionici, industrijskom pogonu za obradu kamena te na gradilištu nakon demonstracije nastavnika uz kontinuirani nadzor
(1 bod)
Primjenjuje pravila za rad na siguran način u klesarskoj radionici, industrijskom pogonu za obradu kamena te na gradilištu nakon demonstracije nastavnika uz povremeni nadzor
(2 boda)
Primjenjuje pravila za rad na siguran način u klesarskoj radionici, industrijskom pogonu za obradu kamena te na gradilištu nakon demonstracije nastavnika samostalno
(3 boda)
Pružanje prve pomoći poštujući procedure i pravila
Pruža prvu pomoć poštujući procedure i pravila uz pomoć nastavnika
(1 bod)
Pruža prvu pomoć poštujući procedure i pravila uz nadzor nastavnika
(2 bod)
Pruža samostalno prvu pomoć poštujući procedure i pravila
(3 bod)
Zaduživanje osobnih zaštitnih sredstava
Zadužuje osobna zaštitna sredstava i upisuje podatke u mapu prema obrascu
(1 bod)
Zadužuje osobna zaštitna sredstava i upisuje podatke u mapu prema obrascu te dodaje specifičnosti
(2 boda)
Zadužuje osobna zaštitna sredstava i upisuje podatke u mapu prema obrascu te dodaje specifičnosti
(2 boda)
Urednost radnog mjesta
Održavati radno mjesto urednim
(1 bod)
Održavati radno mjesto urednim
i funkcionalnim
(2 boda)
Kontinuirano poboljšavati urednost i funkcionalnost radnog mjesta
(3 boda)
Odnos prema zaduženom alatu
Održavati i spremati alat
(1 bod)
Održavati i spremati alat uredno
(2 boda)
Kontinuirano poboljšavati urednost i održavanje alata
(3 boda)
Zaduživanje alata
Zadužuje alat i upisuje podatke u mapu prema obrascu
(1 bod)
Zadužuje alat, inventarizira i upisuje podatke u mapu prema obrascu
(2 boda)
Zadužuje alat, inventarizira i upisuje podatke u mapu prema obrascu
(2 boda)
Usporedbe vlastitog rada s radom na siguran način
Uspoređuje vlastiti rad s radom na siguran način i uočava razlike i sličnosti
(1 bod)
Uspoređuje vlastiti rad s radom na siguran način i uočava razlike i sličnosti i obrazlaže razloge odstupanja
(3 boda)
Uspoređuje vlastiti rad s radom na siguran način i uočava razlike i sličnosti i analizira razloge odstupanja i načine usklađivanja
(6 boda)
Bodovi:
0 - 7 nedovoljan
8 - 13 dovoljan
14 - 18 dobar
19 - 21 vrlo dobar
22 - 24 odličan
Prijedlog prilagodbe za učenike s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama
Budući da je u ovom skupu ishoda učenja dominanto učenje temeljeno na radu u kojemu se učenici stavljaju u realne radne situacije tijekom kojih rade samostalno učenicima s teškoćama treba dati produljeno vrijeme za izvršavanje zadatka. Pri određivanju redoslijeda izlaganja treba voditi računa da učenici s teškoćama izlažu na kraju kako bi mogli bolje usvojiti rad ostalih učenika i kako bi imali više vremena za izvršavanje zadatka. Na takav način svaki učenik ima priliku pokazati svoje jače strane, a ostali učenici imaju priliku učiti i raditi s učenicima različitih sposobnosti. Takve su situacije moguće i u stvarnom radnom okruženju pa se učenici navikavaju na timski rad. U individualiziranom kurikulu za svakog učenika s posebnim potrebama navedeni su preporučeni načini rada, primjeri individualizacije te načini i oblici vrednovanja. Poseban naglasak treba staviti na kontinuirano vrednovanje za učenje koristeći kvalitetne, konstruktivne i poticajne povratne informacije u cilju motiviranja učenika, jačanja samopouzdanja te omogućavanja daljnjeg napretka. Nastavnik će procijeniti koja razina pedagoške podrške učeniku je potrebna. Nije namjera da nastavnik odradi dio uvjeta za dostizanje ishoda učenja umjesto učenika.
Darovitim učenicima treba omogućiti obogaćivanje sadržaja (proširivanje dodatnim sadržajima kojih se rijetko dotiču) ili postavljanjem ishoda više razine, a sve u skladu sa razlikovnim/individualiziranim kurikulom. Preporuča se takvim učenicima ponuditi složeniji zadatak, individualni rad s mentorom, a vrednovanje treba provoditi sukladno razlikovnom/ individualiziranom kurikulu u cilju poticanja motivacije i napretka.
Vrednovanje naučenog : Nastavnik vrednovanje provodi standardiziranim ispitom nakon kojeg učenik dobije potvrdu o položenom ispitu za rad na siguran način uz prisustvo mentora. Vrednovanje iz prve pomoći i primjene osobnih zaštitnih sredstava vrednuje se putem praktične provjere uz poseban nadzor nastavnika:
Kriterij
Razina ostvarenosti kriterija
Prepoznaje potencijalne opasnosti u klesarskoj radionici, industrijskom pogonu za obradu kamena
Prepoznaje potencijalne opasnosti u klesarskoj radionici, industrijskom pogonu za obradu kamena uz pomoć nastavnika
(1 bod)
Prepoznaje potencijalne opasnosti u klesarskoj radionici, industrijskom pogonu za obradu kamena uz nadzor nastavnika
(2 boda)
Prepoznaje samostalno potencijalne opasnosti u klesarskoj radionici, industrijskom pogonu za obradu kamena
(2 boda)
Primjenjuje pravila za rad na siguran način u klesarskoj radionici, industrijskom pogonu za obradu kamena te na gradilištu
Primjenjuje pravila za rad na siguran način u klesarskoj radionici, industrijskom pogonu za obradu kamena te na gradilištu nakon demonstracije nastavnika uz kontinuirani nadzor
(1 bod)
Primjenjuje pravila za rad na siguran način u klesarskoj radionici, industrijskom pogonu za obradu kamena te na gradilištu nakon demonstracije nastavnika uz povremeni nadzor
(2 boda)
Primjenjuje pravila za rad na siguran način u klesarskoj radionici, industrijskom pogonu za obradu kamena te na gradilištu nakon demonstracije nastavnika samostalno
(3 boda)
Pružanje prve pomoći poštujući procedure i pravila
Pruža prvu pomoć poštujući procedure i pravila uz pomoć nastavnika
(1 bod)
Pruža prvu pomoć poštujući procedure i pravila uz nadzor nastavnika
(2 bod)
Pruža samostalno prvu pomoć poštujući procedure i pravila
(3 bod)
Zaduživanje osobnih zaštitnih sredstava
Zadužuje osobna zaštitna sredstava i upisuje podatke u mapu prema obrascu
(1 bod)
Zadužuje osobna zaštitna sredstava i upisuje podatke u mapu prema obrascu te dodaje specifičnosti
(2 boda)
Zadužuje osobna zaštitna sredstava i upisuje podatke u mapu prema obrascu te dodaje specifičnosti
(2 boda)
Urednost radnog mjesta
Održavati radno mjesto urednim
(1 bod)
Održavati radno mjesto urednim
i funkcionalnim
(2 boda)
Kontinuirano poboljšavati urednost i funkcionalnost radnog mjesta
(3 boda)
Odnos prema zaduženom alatu
Održavati i spremati alat
(1 bod)
Održavati i spremati alat uredno
(2 boda)
Kontinuirano poboljšavati urednost i održavanje alata
(3 boda)
Zaduživanje alata
Zadužuje alat i upisuje podatke u mapu prema obrascu
(1 bod)
Zadužuje alat, inventarizira i upisuje podatke u mapu prema obrascu
(2 boda)
Zadužuje alat, inventarizira i upisuje podatke u mapu prema obrascu
(2 boda)
Usporedbe vlastitog rada s radom na siguran način
Uspoređuje vlastiti rad s radom na siguran način i uočava razlike i sličnosti
(1 bod)
Uspoređuje vlastiti rad s radom na siguran način i uočava razlike i sličnosti i obrazlaže razloge odstupanja
(3 boda)
Uspoređuje vlastiti rad s radom na siguran način i uočava razlike i sličnosti i analizira razloge odstupanja i načine usklađivanja
(6 boda)
Sadržaji za darovite učenike/visoko motivirane učenike: Darovitim učenicima treba omogućiti obogaćivanje sadržaja (proširivanje dodatnim sadržajima kojih se rijetko dotiču) ili postavljanjem ishoda više razine, a sve u skladu sa razlikovnim/individualiziranim kurikulom. Preporuča se takvim učenicima ponuditi složeniji zadatak, individualni rad s mentorom, a vrednovanje treba provoditi sukladno razlikovnom/individualiziranom kurikulu u cilju poticanja motivacije i napretka.
Darovitim i visokomotiviranim učenicima omogućuje se komunikacija s poslovnim partnerima škole kroz učeniku zadrugu i suradnju s virtualnim tvrtkama u okviru drugih strukovnih škola.
NAZIV MODULA
DOKUMENTACIJSKO-KOMUNIKACIJSKI POSLOVI U KLESARSTVU
Šifra modula
Kvalifikacije nastavnika koji sudjeluju u realizaciji modula
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/8707
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/8708
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/8709
Obujam modula (CSVET)
6 CSVET
SIU: Administrativni poslovi za klesarske radove, 2 CSVET
SIU: Komercijalni poslovi u klesarstvu, 2 CSVET
SIU: Komunikacija i suradnja na klesarskim radovima, 2 CSVET
Načini stjecanja ishoda učenja (od –do, postotak)
Vođeni proces učenja i poučavanja
Oblici učenja temeljenog na radu
Samostalne aktivnosti učenika
60-70 %
5-10 %
20-30 %
Status modula
(obvezni/izborni)
obvezni
Cilj (opis) modula
Cilj modula je učenicima omogućiti stjecanje kompetencija ovladavanja alatima i znanjima za izradu tehničke dokumentacije potrebne za izvođenje klesarskih radova, svrhovitog grafičkog, računalnog i poslovnog komuniciranja. Važan element praćenja je učenička mapa, odnosno dnevnik rada. U početku se izrađuje pod vodstvom nastavnika, a kasnije samostalno kroz sve godine obrazovanja.
Ključni pojmovi
Učenička mapa (dnevnik rada), grafičko komuniciranje, tehnički crteži, informacijsko-komunikacijske tehnologije, aplikacije za obradu teksta, za izradu tablica i komuniciranje
Povezanost modula s međupredmetnim temama (ako je primjenljivo)
MPT Poduzetništvo
◊ pod B.5.1. Razvija poduzetničku ideju od koncepta do realizacije. Izrađuje projektni prijedlog.
◊ pod C.5.1. Sudjeluje u projektu ili proizvodnji od ideje do realizacije (nadovezuje se i uključuje elemente očekivanja iz 4. ciklusa)
MPT Uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije
◊ ikt A.4.1. Učenik kritički odabire odgovarajuću digitalnu tehnologiju.
◊ ikt B.4.1. Učenik samostalno komunicira s poznatim i nepoznatim osobama u sigurnome digitalnom okružju.
MPT Osobni i socijalni razvoj
◊ osr. A. 4. 3. Razvija svoje potencijale (prema preuzetim zadatcima treba biti odgovoran i ustrajati u njihovu ispunjavanju).
◊ osr. B.4.2. Suradnički uči i radi u timu.
MPT Učiti kako učiti
◊ uku A. 4/5.2. Primjena strategija učenja i rješavanje problema. Učenik se koristi različitim strategijama učenja i samostalno ih primjenjuje u ostvarivanju ciljeva učenja i rješavanju problema u svim područjima učenja. Precizno definira problem i sve njegove elemente. Objašnjava zašto su određena rješenja kvalitetnija/primjerenija od drugih. Kritički analizira proces rješavanja problema i uočava mogućnosti korištenja novostečenim znanjima i vještinama u drugim situacijama.
◊ uku B. 4/5.4.Samovrednovanje/ samoprocjena. Učenik samovrednuje proces učenja i svoje rezultate, procjenjuje ostvareni napredak te na temelju toga planira buduće učenje. Procjenjuje i uloženi trud i vrijeme te svoje zadovoljstvo procesom i rezultatima.
◊ uku C.4/5.1.Vrijednost učenja. Učenik može objasniti vrijednost učenja za svoj život. Može obrazložiti svrhu učenja pojedinih predmeta i važnost ulaganja truda.
◊ uku D.4/5.2. Suradnja s drugima. Učenik ostvaruje dobru komunikaciju s drugima, uspješno surađuje u različitim situacijama i spreman je zatražiti i ponuditi pomoć.
MPT Zdravlje
- zdr B.4.1.A Odabire primjerene odnose i komunikaciju
- zdr B.4.1.B Razvija tolerantan odnos prema drugima
Preporuke za učenje temeljeno na radu
Učenje temeljeno na radu ostvaruje se realiziranjem radnih zadataka u školskoj radionici, kroz vježbe u sklopu nastave, kroz vanjsku praksu u realnim uvjetima kod poslodavca te samostalnim radom. Učenici koriste stečene vještine i znanja za čitanje i izradu tehničkih nacrta te vođenje popratne dokumentacije, posebno radne mape. Na taj način potiču se i razvijaju komunikacijske vještine i timski rad.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje, potrebni za realizaciju modula
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/8707
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/8708
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/8709
Skup ishoda učenja iz SK-a, obujam
Administrativni poslovi za klesarske radove ,
2 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Izraditi skicu klesanca i jednostavne klesarske konstrukcije
Izraditi detaljnu i vjerodostojnu skicu klesanca i jednostavne klesarske konstrukcije
Izraditi radionički nacrt
Izraditi precizno radionički nacrt
Kreirati šablone za prenošenje na kamen
Kreirati šablone za prenošenje na kamen
Izraditi radionički nacrt klesanca i jednostavne klesarske konstrukcije
Izraditi uredno radionički nacrt klesanca i jednostavne klesarske konstrukcije s točnim kotama
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantan nastavni sustav je učenje kroz projektnu nastavu uz mentorsko vođenje i samostalni i timski rad. Svi ključni koraci i faze rada moraju biti dokumentirani u učeničkoj radnoj mapi u koju su uloženi svi relevantni dokumenti.
Nastavne cjeline/teme
Opis radnog zadatka – skica, tekst, dokaznica mjera
Izrada ortogonalne i kose projekcije
Dimenzioniranje klesanca i jednostavne klesarske konstrukcije
Izrada radioničkog nacrta i šablone
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Situacijski scenarij poučavanja – aktivnosti:
OD LOMLJENOG KAMENA DO JEDNOSTAVNOG PROFILIRANOG KLESANCA
A. Učenicima predstaviti radnu situaciju: Naručitelj je od vašeg poslodavca naručio da se poravna
lomljeni kamen kako bi do izražaja došla tekstura kamena nakon toga odlučiti će koja će se
forma izraditi.
B. Učenici prate faze izrade klesanca od lomljenog kamena te dokumentiraju cijeli postupak od
definiranja i opisa zadatka preko zaduživanja alata te se sve pohranjuje u radnoj mapi u
fizičkom i digitalnom obliku.
- Priprema se tekstualni opis zadatka za naručitelja
- Izračunavaju se prostorne i materijalne karakteristike lomljenog kamena
- Crta se tehnički nacrt s kosom projekcijom i ortogonalnim projekcijama
- Svaka faza rada se fotografira i dokumentira
C. Nakon poravnanja naručitelj odlučuje o formi koja zavisi o izboru, napretku i afinitetima
učenika i mišljenju mentora te se cijeli proces ponavlja za složeniju formu i profilaciju.
Vrednovanje za učenje: tablica za praćenje aktivnosti učenika za vrijeme rada:
Tablica vrednovanja nastavnika:
Elementi procjene
Potpuno
Djelomično
Potrebno doraditi
Učenik se pripremio za projektnu nastavu prema uputama profesora
Učenik surađuje s ostalim učenicima tijekom timskog rada
Učenik izvršava svoj dio zadatka
Učenik sudjeluje u prezentaciji dobivenih rezultata
Učenik provodi vršnjačko vrednovanje i samovrednovanje
Vrednovanje kao učenje: učenici vrednuju doprinos rješavanju zadatka u timu i usredotočenost na zadatak:
Elementi procjene
Izvrstan
Vrlo dobar
Dobar
Dovoljan
Doprinos
Tijekom rada stalno daje korisne ideje i aktivno sudjeluje u razgovoru. Vođa je koji ulaže najviše napora.
Tijekom rada uglavnom daje korisne ideje i sudjeluje u razgovoru. Važan je član tima koji daje sve od sebe.
Tijekom rada ponekad daje korisne ideje i sudjeluje u razgovoru. Član je tima koji čini ono što se traži.
Tijekom rada rijetko daje korisne ideje i sudjeluje u razgovoru. Često ga drugi članovi trebaju poticati na rad.
Rješavanje problema
Aktivno traži moguća rješenja, nalazi ih i predlaže timu.
Preoblikuje rješenja koja su predložili drugi članovi tima.
Spreman je iskušati prijedloge drugih članova tima, ne predlaže ni ne preoblikuje rješenja.
Spreman je saslušati prijedloge drugih članova tima, ali ih rijetko iskušava.
Usredotočenost na zadatak
Stalno je usredotočen na zadatak i rok izvršavanja.
Uglavnom je usredotočen na zadatak i rok izvršavanja. Ostali članovi tima tijekom rada mogu računati na njega.
Ponekad je usredotočen na zadatak i rok izvršavanja. Ostali članovi tima ga ponekad tijekom rada moraju podsjećati na izvršavanje zadatka.
Rijetko je usredotočen na zadatak i rok izvršenja. Ostali članovi tima ga često tijekom rada moraju podsjećati na izvršenje zadatka.
Vrednovanje naučenog : nastavnici vrednuju izradu radne mape po fazama i sastavnicama: pisanje tekstualnog opisa zadatka, izradu nacrta, izradu kalkulacija, fotografsko dokumentiranje, mjerenja, upotrebu IKT alata, poznavanje normi struke.
Kriterij
Razina ostvarenosti kriterija
Izrada korica radne mape
Izrađuje koricu s vlastitim podacima slično standardiziranom obrascu
(1 bod)
Izrađuje koricu s vlastitim podacima striktno prema standardiziranom obrascu
(2 boda)
Izrađuje koricu s vlastitim podacima striktno prema standardiziranom obrascu
(2 boda)
Kreiranje teksta u tekst editoru
Piše tekst nakon demonstracije nastavnika uz kontinuirani nadzor
(1 bod)
Piše tekst nakon demonstracije nastavnika uz povremeni nadzor
(2 boda)
Piše tekst nakon demonstracije nastavnika samostalno
(3 boda)
Funkcionalna organizacija dokumenata u radnoj mapi
Prema uputama nastavnika organizira dokumente s ciljem brzog pronalaženja i efikasnog timskog rada
(1 bod)
Organizira dokumente s ciljem brzog pronalaženja i efikasnog timskog rada
(2 bod)
Samostalno organizira dokumente s ciljem brzog pronalaženja i efikasnog timskog rada
(3 bod)
Zaduživanje materijala
Zadužuje materijal i upisuje podatke u mapu prema obrascu
(1 bod)
Zadužuje materijal i upisuje podatke u mapu prema obrascu te dodaje specifičnosti
(2 boda)
Zadužuje materijal i upisuje podatke u mapu prema obrascu te dodaje specifičnosti
(2 boda)
Funkcionalna organizacija dokumenata u digitalnoj mapi
Prema uputama nastavnika organizira dokumente s ciljem brzog pronalaženja i efikasnog timskog rada
(1 bod)
Organizira dokumente s ciljem brzog pronalaženja i efikasnog timskog rada
(2 bod)
Samostalno organizira dokumente s ciljem brzog pronalaženja i efikasnog timskog rada
(3 bod)
Izračun prostornih i fizikalnih parametara kamena
Izračunava prostorne i fizikalne parametre nakon demonstracije nastavnika uz kontinuirani nadzor
(2 bod)
Izračunava prostorne i fizikalne parametre nakon demonstracije nastavnika uz povremeni nadzor
(3 boda)
Izračunava prostorne i fizikalne parametre nakon demonstracije nastavnika samostalno
(6 boda)
Zaduživanje alata
Zadužuje alat i upisuje podatke u mapu prema obrascu
(1 bod)
Zadužuje alat, inventarizira i upisuje podatke u mapu prema obrascu
(2 boda)
Zadužuje alat, inventarizira i upisuje podatke u mapu prema obrascu
(2 boda)
Izrada ortogonalnih projekcija
Crta ortogonalne projekcije nakon demonstracije nastavnika uz kontinuirani nadzor
(1 bod)
Crta ortogonalne projekcije nakon demonstracije nastavnika uz povremeni nadzor
(2 boda)
Crta ortogonalne projekcije nakon demonstracije nastavnika samostalno
(4 boda)
Izrada kose projekcije
Crta kosu projekciju nakon demonstracije nastavnika uz kontinuirani nadzor
(2 bod)
Crta kosu projekciju nakon demonstracije nastavnika uz povremeni nadzor
(3 boda)
Crta kosu projekciju nakon demonstracije nastavnika samostalno
(5 boda)
Kreiranje tablice u tabličnom kalkulatoru
Izrađuje tablicu nakon demonstracije nastavnika uz kontinuirani nadzor
(1 bod)
Izrađuje tablicu nakon demonstracije nastavnika uz povremeni nadzor
(2 boda)
Izrađuje tablicu nakon demonstracije nastavnika samostalno
(3 boda)
Izrada radioničkog nacrta i šablona
Izrađuje radioničkog nacrta i pripadajuće šablone nakon demonstracije nastavnika uz kontinuirani nadzor
(1 bod)
Izrađuje radioničkog nacrta i pripadajuće šablone nakon demonstracije nastavnika uz povremeni nadzor
(2 boda)
Izrađuje radioničkog nacrta i pripadajuće šablone nakon demonstracije nastavnika samostalno
(3 boda)
Spremanje izrađenih dokumenata
Sprema dokument nakon demonstracije nastavnika uz kontinuirani nadzor
(1 bod)
Sprema dokument nakon demonstracije nastavnika uz povremeni nadzor
(2 boda)
Sprema dokument nakon demonstracije nastavnika samostalno
(3 boda)
Usporedbe vlastitog rada s normativima i normama
Uspoređuje vlastiti rad s normativima i uočava razlike i sličnosti
(1 bod)
Uspoređuje vlastiti rad s normativima i uočava razlike i sličnosti i obrazlaže razloge odstupanja
(3 boda)
Uspoređuje vlastiti rad s normativima i uočava razlike i sličnosti i analizira razloge odstupanja i načine usklađivanja
(6 boda)
Bodovi:
0 - 14 nedovoljan
15 - 20 dovoljan
21 - 29 dobar
30 - 35 vrlo dobar
36 - 39 odličan
Prijedlog prilagodbe za učenike s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama
Budući da se u ovom skupu ishoda učenja najčešće koristi heuristička i problemska nastava te učenje temeljeno na radu u kojemu se učenici stavljaju u realne radne situacije tijekom kojih se dijele u timove , pri dijeljenju u timove treba voditi računa da učenici s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama budu ravnomjerno raspoređeni u svaki tim u kojem će imati svoju ulogu. Na takav način svaki učenik ima priliku pokazati svoje jače strane, a ostali članovi tima imaju priliku učiti raditi sa članovima tima različitih sposobnosti sukladno realnom radnom okruženju. U individualiziranom kurikulu za svakog učenika s posebnim potrebama navedeni su preporučeni načini rada, primjeri individualizacije te načini i oblici vrednovanja. Poseban naglasak treba staviti na kontinuirano vrednovanje za učenje koristeći kvalitetne, konstruktivne i poticajne povratne informacije u cilju motiviranja učenika, jačanja samopouzdanja te omogućavanja daljnjeg napretka. Nastavnik će procijeniti koja razina pedagoške podrške učeniku je potrebna. Nije namjera da nastavnik odradi dio uvjeta za dostizanje ishoda učenja umjesto učenika.
Darovitim učenicima treba omogućiti obogaćivanje sadržaja (proširivanje dodatnim sadržajima kojih se rijetko dotiču) ili postavljanjem ishoda više razine, a sve u skladu sa razlikovnim/individualiziranim kurikulom. Preporuča se takvim učenicima ponuditi složeniji zadatak, a vrednovanje treba provoditi sukladno razlikovnom/ individualiziranom kurikulu u cilju poticanja motivacije i napretka. Vrednovanje naučenog : nastavnici vrednuju izradu radne mape po fazama i sastavnicama: pisanje tekstualnog opisa zadatka, izradu nacrta, izradu kalkulacija, fotografsko dokumentiranje, mjerenja, upotrebu IKT alata, poznavanje normi struke uz poseban nadzor nastavnika:
Kriterij
Razina ostvarenosti kriterija
Izrada korica radne mape
Izrađuje koricu s vlastitim podacima slično standardiziranom obrascu
(1 bod)
Izrađuje koricu s vlastitim podacima striktno prema standardiziranom obrascu
(2 boda)
Izrađuje koricu s vlastitim podacima striktno prema standardiziranom obrascu
(2 boda)
Kreiranje teksta u tekst editoru
Piše tekst nakon demonstracije nastavnika uz kontinuirani nadzor
(1 bod)
Piše tekst nakon demonstracije nastavnika uz povremeni nadzor
(2 boda)
Piše tekst nakon demonstracije nastavnika samostalno
(3 boda)
Funkcionalna organizacija dokumenata u radnoj mapi
Prema uputama nastavnika organizira dokumente s ciljem brzog pronalaženja i efikasnog timskog rada
(1 bod)
Organizira dokumente s ciljem brzog pronalaženja i efikasnog timskog rada
(2 bod)
Samostalno organizira dokumente s ciljem brzog pronalaženja i efikasnog timskog rada
(3 bod)
Zaduživanje materijala
Zadužuje materijal i upisuje podatke u mapu prema obrascu
(1 bod)
Zadužuje materijal i upisuje podatke u mapu prema obrascu te dodaje specifičnosti
(2 boda)
Zadužuje materijal i upisuje podatke u mapu prema obrascu te dodaje specifičnosti
(2 boda)
Funkcionalna organizacija dokumenata u digitalnoj mapi
Prema uputama nastavnika organizira dokumente s ciljem brzog pronalaženja i efikasnog timskog rada
(1 bod)
Organizira dokumente s ciljem brzog pronalaženja i efikasnog timskog rada
(2 bod)
Samostalno organizira dokumente s ciljem brzog pronalaženja i efikasnog timskog rada
(3 bod)
Izračun prostornih i fizikalnih parametara kamena
Izračunava prostorne i fizikalne parametre nakon demonstracije nastavnika uz kontinuirani nadzor
(2 bod)
Izračunava prostorne i fizikalne parametre nakon demonstracije nastavnika uz povremeni nadzor
(3 boda)
Izračunava prostorne i fizikalne parametre nakon demonstracije nastavnika samostalno
(6 boda)
Zaduživanje alata
Zadužuje alat i upisuje podatke u mapu prema obrascu
(1 bod)
Zadužuje alat, inventarizira i upisuje podatke u mapu prema obrascu
(2 boda)
Zadužuje alat, inventarizira i upisuje podatke u mapu prema obrascu
(2 boda)
Izrada ortogonalnih projekcija
Crta ortogonalne projekcije nakon demonstracije nastavnika uz kontinuirani nadzor
(1 bod)
Crta ortogonalne projekcije nakon demonstracije nastavnika uz povremeni nadzor
(2 boda)
Crta ortogonalne projekcije nakon demonstracije nastavnika samostalno
(4 boda)
Izrada kose projekcije
Crta kosu projekciju nakon demonstracije nastavnika uz kontinuirani nadzor
(2 bod)
Crta kosu projekciju nakon demonstracije nastavnika uz povremeni nadzor
(3 boda)
Crta kosu projekciju nakon demonstracije nastavnika samostalno
(5 boda)
Kreiranje tablice u tabličnom kalkulatoru
Izrađuje tablicu nakon demonstracije nastavnika uz kontinuirani nadzor
(1 bod)
Izrađuje tablicu nakon demonstracije nastavnika uz povremeni nadzor
(2 boda)
Izrađuje tablicu nakon demonstracije nastavnika samostalno
(3 boda)
Izrada radioničkog nacrta i šablona
Izrađuje radioničkog nacrta i pripadajuće šablone nakon demonstracije nastavnika uz kontinuirani nadzor
(1 bod)
Izrađuje radioničkog nacrta i pripadajuće šablone nakon demonstracije nastavnika uz povremeni nadzor
(2 boda)
Izrađuje radioničkog nacrta i pripadajuće šablone nakon demonstracije nastavnika samostalno
(3 boda)
Spremanje izrađenih dokumenata
Sprema dokument nakon demonstracije nastavnika uz kontinuirani nadzor
(1 bod)
Sprema dokument nakon demonstracije nastavnika uz povremeni nadzor
(2 boda)
Sprema dokument nakon demonstracije nastavnika samostalno
(3 boda)
Usporedbe vlastitog rada s normativima i normama
Uspoređuje vlastiti rad s normativima i uočava razlike i sličnosti
(1 bod)
Uspoređuje vlastiti rad s normativima i uočava razlike i sličnosti i obrazlaže razloge odstupanja
(3 boda)
Uspoređuje vlastiti rad s normativima i uočava razlike i sličnosti i analizira razloge odstupanja i načine usklađivanja
(6 boda)
Sadržaji za darovite učenike/visoko motivirane učenike: Darovitim učenicima treba omogućiti obogaćivanje sadržaja (proširivanje dodatnim sadržajima kojih se rijetko dotiču) ili postavljanjem ishoda više razine, a sve u skladu sa razlikovnim/individualiziranim kurikulom. Preporuča se takvim učenicima ponuditi složeniji zadatak, individualni rad s mentorom, a vrednovanje treba provoditi sukladno razlikovnom/individualiziranom kurikulu u cilju poticanja motivacije i napretka.
Darovitim i visokomotiviranim učenicima omogućuje se komunikacija s poslovnim partnerima škole kroz učeniku zadrugu i suradnju s virtualnim tvrtkama u okviru drugih strukovnih škola.
Skup ishoda učenja iz SK-a, obujam
Komercijalni poslovi u klesarstvu ,
2 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Izraditi analizu cijene temeljem dokaznice mjera
Prikupiti podatke i izraditi analizu cijene temeljem dokaznice mjera
Popuniti ponudbeni troškovnik
Prikupiti informacije o tržišnim vrijednostima radova i popuniti ponudbeni troškovnik
Izraditi ponudu za klesarske radove
Izraditi i obrazložiti ponudu za klesarske radove
Izraditi ugovor/narudžbenicu za klesarske radove
Izraditi samostalno ugovor/narudžbenicu za klesarske radove
Voditi obaveznu dokumentaciju na gradilištu
Navesti i voditi obaveznu dokumentaciju na gradilištu
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
SIU Komercijalni poslovi u klesarstvu ostvaruju se kroz projektne zadatke i prikupljanjem podataka i informacija iz različitih izvora uz poštivanje autorskih prava te svih ostalih propisa i normi.
Procjena vrijednosti zadatka ostvaruje se upotrebom postojećih normi normativa, standarda, pravila i uobičajene prakse.
Nastavne cjeline/teme
Uvod u nabavu i prodaju robe
Osnove komercijalnog računalstva
Etička načela poslovanja i norme
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Situacijski scenarij poučavanja – aktivnosti:
OD LOMLJENOG KAMENA DO JEDNOSTAVNOG PROFILIRANOG KLESANCA
a. Učenicima predstaviti radnu situaciju: Naručitelj je od vašeg poslodavca naručio da se poravna lomljeni kamen i polirati kako bi do izražaja došla tekstura kamena nakon toga odlučiti će koja će se forma izraditi.
b. Učenici „kupuju“ pojedinačno komad lomljenog kamena. Prema fazama rada definiraju potrebne alate i sve dokumentira u radnoj mapi.
- Prikupljanje ponuda za nabavu materijala
- Izrada kalkulacije za naručitelja
c. Nakon poravnanja i poliranja naručitelj odlučuje o formi, a koja zavisi o izboru i napretku i afinitetima učenika i mišljenju mentora te se cijeli proces ponavlja za složeniju formu.
Vrednovanje za učenje: tablica za praćenje aktivnosti učenika za vrijeme rada:
Tablica vrednovanja nastavnika:
Elementi procjene
Potpuno
Djelomično
Potrebno doraditi
Učenik se pripremio za projektnu nastavu prema uputama profesora
Učenik surađuje s ostalim učenicima tijekom timskog rada
Učenik izvršava svoj dio zadatka
Učenik sudjeluje u prezentaciji dobivenih rezultata
Učenik provodi vršnjačko vrednovanje i samovrednovanje
Vrednovanje kao učenje: učenici vrednuju doprinos rješavanju zadatka u timu i usredotočenost na zadatak:
Elementi procjene
Izvrstan
Vrlo dobar
Dobar
Dovoljan
Doprinos
Tijekom rada stalno daje korisne ideje i aktivno sudjeluje u razgovoru. Vođa je koji ulaže najviše napora.
Tijekom rada uglavnom daje korisne ideje i sudjeluje u razgovoru. Važan je član tima koji daje sve od sebe.
Tijekom rada ponekad daje korisne ideje i sudjeluje u razgovoru. Član je tima koji čini ono što se traži.
Tijekom rada rijetko daje korisne ideje i sudjeluje u razgovoru. Često ga drugi članovi trebaju poticati na rad.
Rješavanje problema
Aktivno traži moguća rješenja, nalazi ih i predlaže timu.
Preoblikuje rješenja koja su predložili drugi članovi tima.
Spreman je iskušati prijedloge drugih članova tima, ne predlaže ni ne preoblikuje rješenja.
Spreman je saslušati prijedloge drugih članova tima, ali ih rijetko iskušava.
Usredotočenost na zadatak
Stalno je usredotočen na zadatak i rok izvršavanja.
Uglavnom je usredotočen na zadatak i rok izvršavanja. Ostali članovi tima tijekom rada mogu računati na njega.
Ponekad je usredotočen na zadatak i rok izvršavanja. Ostali članovi tima ga ponekad tijekom rada moraju podsjećati na izvršavanje zadatka.
Rijetko je usredotočen na zadatak i rok izvršenja. Ostali članovi tima ga često tijekom rada moraju podsjećati na izvršenje zadatka.
Vrednovanje naučenog : : nastavnici vrednuju izradu radne mape po fazama i sastavnicama: korištenje izvora informacija o ulaznim i izlaznim parametrima poslovanja, korištenje normativa i standarda i vrednovanje svih relevantnih parametara
Kriterij
Razina ostvarenosti kriterija
Prikupljanje podataka o tržišnoj vrijednosti sirovina i sredstava za rad
Timski uz pomoć nastavnika prikuplja podatke o tržišnim vrijednostima ulaznih parametara rada
(1 bod)
Prikuplja podatke o tržišnim vrijednostima ulaznih parametara rada
(2 boda)
Prema uputama samostalno prikuplja podatke o tržišnim vrijednostima ulaznih parametara rada i prezentira ih timu
(3 boda)
Prikupljanje podataka o tržišnoj vrijednosti gotovih proizvoda
Timski uz pomoć nastavnika prikuplja podatke o tržišnim vrijednostima gotovih proizvoda
(1 bod)
Prikuplja podatke o tržišnim vrijednostima gotovih proizvoda
(2 boda)
Prema uputama samostalno prikuplja podatke o tržišnim vrijednostima gotovih proizvoda
i prezentira ih timu
(3 boda)
Zaduživanje materijala
Zadužuje materijal i upisuje podatke u mapu prema obrascu
(1 bod)
Zadužuje materijal i upisuje podatke u mapu prema obrascu te dodaje specifičnosti
(2 boda)
Zadužuje materijal i samostalno upisuje podatke u mapu prema obrascu te dodaje specifičnosti
(3 boda)
Zaduživanje alata
Zadužuje alat i upisuje podatke u mapu prema obrascu
(1 bod)
Zadužuje alat, invertarizira i upisuje podatke u mapu prema obrascu
(2 bod)
Zadužuje alat, invertarizira i samostalno upisuje podatke u mapu prema obrascu
(3 bod)
Usporedbe vlastitog rada s normativima i normama
Uspoređuje vlastiti rad s normativima i uočava razlike i sličnosti
(2 bod)
Uspoređuje vlastiti rad s normativima i uočava razlike i sličnosti i obrazlaže razloge odstupanja
(3 boda)
Uspoređuje vlastiti rad s normativima i uočava razlike i sličnosti i analizira razloge odstupanja i načine usklađivanja
(5 boda)
Procjena vrijednosti rada i sredstava za rad
Daje procjenu komercijalne vrijednosti vlastitog rada i vrijednost sredstava za rad
(2 bod)
Vrednuje komercijalnu vrijednost vlastitog rada i vrijednost sredstava za rad
(3 boda)
Realno vrednuje komercijalnu vrijednost vlastitog rada i vrijednost sredstava za rad
(5 boda)
Bodovi:
0 - 7 nedovoljan
8 - 10 dovoljan
11 - 15 dobar
16 - 19vrlo dobar
20 - 22 odličan
Prijedlog prilagodbe za učenike s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama
Budući da se u ovom skupu ishoda učenja najčešće koristi heuristička i problemska nastava te učenje temeljeno na radu u kojemu se učenici stavljaju u realne radne situacije tijekom kojih se dijele u timove , pri dijeljenju u timove treba voditi računa da učenici s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama budu ravnomjerno raspoređeni u svaki tim u kojem će imati svoju ulogu. Na takav način svaki učenik ima priliku pokazati svoje jače strane, a ostali članovi tima imaju priliku učiti raditi sa članovima tima različitih sposobnosti sukladno realnom radnom okruženju. U individualiziranom kurikulu za svakog učenika s posebnim potrebama navedeni su preporučeni načini rada, primjeri individualizacije te načini i oblici vrednovanja. Poseban naglasak treba staviti na kontinuirano vrednovanje za učenje koristeći kvalitetne, konstruktivne i poticajne povratne informacije u cilju motiviranja učenika, jačanja samopouzdanja te omogućavanja daljnjeg napretka. Nastavnik će procijeniti koja razina pedagoške podrške učeniku je potrebna. Nije namjera da nastavnik odradi dio uvjeta za dostizanje ishoda učenja umjesto učenika.
Darovitim učenicima treba omogućiti obogaćivanje sadržaja (proširivanje dodatnim sadržajima kojih se rijetko dotiču) ili postavljanjem ishoda više razine, a sve u skladu sa razlikovnim/individualiziranim kurikulom. Preporuča se takvim učenicima ponuditi složeniji zadatak, a vrednovanje treba provoditi sukladno razlikovnom/ individualiziranom kurikulu u cilju poticanja motivacije i napretka.
Vrednovanje naučenog : nastavnici vrednuju izradu radne mape po fazama i sastavnicama: korištenje izvora informacija o ulaznim i izlaznim parametrima poslovanja, korištenje normativa i standarda i vrednovanje svih relevantnih parametara:
Kriterij
Razina ostvarenosti kriterija
Prikupljanje podataka o tržišnoj vrijednosti sirovina i sredstava za rad
Timski uz pomoć nastavnika prikuplja podatke o tržišnim vrijednostima ulaznih parametara rada
(1 bod)
Prikuplja podatke o tržišnim vrijednostima ulaznih parametara rada
(2 boda)
Prema uputama samostalno prikuplja podatke o tržišnim vrijednostima ulaznih parametara rada i prezentira ih timu
(3 boda)
Prikupljanje podataka o tržišnoj vrijednosti gotovih proizvoda
Timski uz pomoć nastavnika prikuplja podatke o tržišnim vrijednostima gotovih proizvoda
(1 bod)
Prikuplja podatke o tržišnim vrijednostima gotovih proizvoda
(2 boda)
Prema uputama samostalno prikuplja podatke o tržišnim vrijednostima gotovih proizvoda
i prezentira ih timu
(3 boda)
Zaduživanje materijala
Zadužuje materijal i upisuje podatke u mapu prema obrascu
(1 bod)
Zadužuje materijal i upisuje podatke u mapu prema obrascu te dodaje specifičnosti
(2 boda)
Zadužuje materijal i samostalno upisuje podatke u mapu prema obrascu te dodaje specifičnosti
(3 boda)
Zaduživanje alata
Zadužuje alat i upisuje podatke u mapu prema obrascu
(1 bod)
Zadužuje alat, invertarizira i upisuje podatke u mapu prema obrascu
(2 bod)
Zadužuje alat, invertarizira i samostalno upisuje podatke u mapu prema obrascu
(3 bod)
Usporedbe vlastitog rada s normativima i normama
Uspoređuje vlastiti rad s normativima i uočava razlike i sličnosti
(2 bod)
Uspoređuje vlastiti rad s normativima i uočava razlike i sličnosti i obrazlaže razloge odstupanja
(3 boda)
Uspoređuje vlastiti rad s normativima i uočava razlike i sličnosti i analizira razloge odstupanja i načine usklađivanja
(5 boda)
Procjena vrijednosti rada i sredstava za rad
Daje procjenu komercijalne vrijednosti vlastitog rada i vrijednost sredstava za rad
(2 bod)
Vrednuje komercijalnu vrijednost vlastitog rada i vrijednost sredstava za rad
(3 boda)
Realno vrednuje komercijalnu vrijednost vlastitog rada i vrijednost sredstava za rad
(5 boda)
Sadržaji za darovite učenike/visoko motivirane učenike: Darovitim učenicima treba omogućiti obogaćivanje sadržaja (proširivanje dodatnim sadržajima kojih se rijetko dotiču) ili postavljanjem ishoda više razine, a sve u skladu sa razlikovnim/individualiziranim kurikulom. Preporuča se takvim učenicima ponuditi složeniji zadatak, individualni rad s mentorom, a vrednovanje treba provoditi sukladno razlikovnom/individualiziranom kurikulu u cilju poticanja motivacije i napretka.
Darovitim i visokomotiviranim učenicima omogućuje se komunikacija s poslovnim partnerima škole kroz učeniku zadrugu i suradnju s virtualnim tvrtkama u okviru drugih strukovnih škola.
Skup ishoda učenja iz SK-a, obujam
Komunikacija i suradnja na klesarskim radovima , 2 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Protumačiti osnovnu građevinsku regulativu kao temelj pravilne komunikacije
Primjenjivati osnovnu građevinsku regulativu kao temelj pravilne komunikacije
Primijeniti komunikaciju u skladu s poslovnim bontonom uz korištenje jezika struke
Primijeniti komunikaciju u skladu s poslovnim bontonom uz korištenje jezika struke
Izraditi obračunske situacije
Izraditi samostalno obračunske situacije
Komunicirati usmeno, pisano i uz primjenu IKT sredstava na materinjem i engleskom jeziku
Komunicirati usmeno, pismeno i uz primjenu IKT sredstava na materinjem i engleskom jeziku
Obrazložiti način obračuna i naplate klesarskih radova
Objasniti način obračuna i naplate klesarskih radova
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantan nastavni sustav je učenje kroz projektnu nastavu uz mentorsko vođenje i samostalni i timski rad. Svi ključni koraci i faze rada moraju biti dokumentirani u učeničkoj radnoj mapi u koju su uloženi svi relevantni dokumenti. SIU Komercijalni poslovi u klesarstvu ostvaruju se kroz projektne zadatke i prikupljanjem podataka i informacija iz različitih izvora uz poštivanje autorskih prava te svih ostalih propisa i normi. Komunikacija i suradnja nadalje ostvaruje se kroz komunikacijske kanale unutar razreda i radnih skupina te, učeničkim zadrugama ili virtualnim poduzećima u drugim školama te ostalim poslovnim partnerima.
Nastavne cjeline/teme
Komunikacija i suradnja u radu klesara
Komunikacija i suradnja u radu klesara primjenom IKT-a
Izrada izvješća i prezentacija
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Situacijski scenarij poučavanja – aktivnosti:
OD LOMLJENOG KAMENA DO JEDNOSTAVNOG KLESANCA
a. Učenicima predstaviti radnu situaciju: Naručitelj je od vašeg poslodavca naručio da se poravna lomljeni kamen i polirati kako bi do izražaja došla tekstura kamena nakon toga odlučiti će koja će se forma izraditi.
b. Učenici temeljem praćenja izrade klesanca izrađuju izvješća i prezentacije za učinkovito komuniciranje sa sudionicima u timu, nastavnicima, „poslodavcem“, eventualnim budućim kupcima.
- Od prikupljenih podataka učenik izrađuje izvješće- privremeno u toku rada i završno na kraju rada
- Učenik izvješće šalje on-line i/ili poštom ostalim sudionicima
- Izvješća učenik treba prilagoditi i izraditi prezentaciju na računalu
- Prezentaciju učenik treba izlagati pred ostalim sudionicima
- Učenik treba poslušati komentare ostalih učesnika i moći argumentirano braniti svoje izvješće
Vrednovanje za učenje: tablica za praćenje aktivnosti učenika za vrijeme rada:
Tablica vrednovanja nastavnika:
Elementi procjene
Potpuno
Djelomično
Potrebno doraditi
Učenik se pripremio za projektnu nastavu prema uputama profesora
Učenik surađuje s ostalim učenicima tijekom timskog rada
Učenik izvršava svoj dio zadatka
Učenik sudjeluje u prezentaciji dobivenih rezultata
Učenik provodi vršnjačko vrednovanje i samovrednovanje
Vrednovanje kao učenje: učenici vrednuju doprinos rješavanju zadatka u timu i usredotočenost na zadatak:
Elementi procjene
Izvrstan
Vrlo dobar
Dobar
Dovoljan
Doprinos
Tijekom rada stalno daje korisne ideje i aktivno sudjeluje u razgovoru. Vođa je koji ulaže najviše napora.
Tijekom rada uglavnom daje korisne ideje i sudjeluje u razgovoru. Važan je član tima koji daje sve od sebe.
Tijekom rada ponekad daje korisne ideje i sudjeluje u razgovoru. Član je tima koji čini ono što se traži.
Tijekom rada rijetko daje korisne ideje i sudjeluje u razgovoru. Često ga drugi članovi trebaju poticati na rad.
Rješavanje problema
Aktivno traži moguća rješenja, nalazi ih i predlaže timu.
Preoblikuje rješenja koja su predložili drugi članovi tima.
Spreman je iskušati prijedloge drugih članova tima, ne predlaže ni ne preoblikuje rješenja.
Spreman je saslušati prijedloge drugih članova tima, ali ih rijetko iskušava.
Usredotočenost na zadatak
Stalno je usredotočen na zadatak i rok izvršavanja.
Uglavnom je usredotočen na zadatak i rok izvršavanja. Ostali članovi tima tijekom rada mogu računati na njega.
Ponekad je usredotočen na zadatak i rok izvršavanja. Ostali članovi tima ga ponekad tijekom rada moraju podsjećati na izvršavanje zadatka.
Rijetko je usredotočen na zadatak i rok izvršenja. Ostali članovi tima ga često tijekom rada moraju podsjećati na izvršenje zadatka.
Vrednovanje naučenog : nastavnik vrednuje izrađena izvješća, prezentaciju i poslane i primljene mejlove, izlaganje i raspravu među članovima komunikacijske skupine:
Kriterij
Razina ostvarenosti kriterija
Izrađeno privremeno izvješće tijekom rada
Prema uputama nastavnika izrađuje privremeno izvješće/izvješća tijekom rada
(1 bod)
Izrađuje privremeno izvješće/izvješća tijekom rada s relevantnim podacima
(2 boda)
Samostalno izrađuje privremeno izvješće/izvješća, jezgrovito i relevantno, tijekom rada
(3 boda)
Izrađeno konačno izvješće nakon rada
Prema uputama nastavnika izrađuje završno izvješće/izvješća
(1 bod)
Izrađuje završno izvješće/izvješća s relevantnim podacima
(2 boda)
Samostalno izrađuje završno izvješće/izvješća, jezgrovito i relevantno
(3 boda)
Korištenje e-pošte i ostalih on-line kanala
Koristi e-poštu i oblak za komunikaciju uz upute nastavnika
(1 bod)
Koristi e-poštu i oblak za komunikaciju
(2 bod)
Samostalno koristi e-poštu i oblak za komunikaciju
(3 bod)
Izrađena prezentacija rada
Izrađuje prezentaciju na računalu temeljem izvješća uz pomoć nastavnika
(1 bodova)
Izrađuje prezentaciju na računalu temeljem izvješća
(2 boda)
Samostalno izrađuje prezentaciju na računalu temeljem izvješća sa svim relevantnim podacima
(3 bod)
Izlaganje prezentacije svoga rada
Izlaže izrađenu prezentaciju
(1 bodova)
Izlaže prezentaciju uz pozitivnu komunikaciju sa slušateljima
(2 boda)
Dinamično i uz motiviranje i komunikaciju saslušateljima izlaže prezentaciju
(3 bod)
Sudjelovanje u raspravi o prezentiranom radu
Nastoji obrazložiti svoje izlaganje koristeći se podacima iz prezentacije
(1 bodova)
Argumentirano obrazlaže svoje izlaganje
(2 boda)
Argumentirano i uz uvažavanje pitanja i eventualnih kritika obrazlaže svoje izlaganje
(5 bod)
Bodovi:
0 - 5 nedovoljan
6 - 11 dovoljan
12 - 15 dobar
16 - 18 vrlo dobar
19 - 20 odličan
Prijedlog prilagodbe za učenike s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama
Kako se u ovom skupu ishoda učenja najčešće koristi učenje temeljeno na radu u kojemu se učenici stavljaju u realne radne situacije tijekom kojih se dijele u timove , pri dijeljenju u timove treba voditi računa da učenici s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama budu ravnomjerno raspoređeni u svaki tim u kojem će imati svoju ulogu. Na takav način svaki učenik ima priliku pokazati svoje jače strane, a ostali članovi tima imaju priliku učiti raditi sa članovima tima različitih sposobnosti sukladno realnom radnom okruženju. U individualiziranom kurikulu za svakog učenika s posebnim potrebama navedeni su preporučeni načini rada, primjeri individualizacije te načini i oblici vrednovanja. Poseban naglasak treba staviti na kontinuirano vrednovanje za učenje koristeći kvalitetne, konstruktivne i poticajne povratne informacije u cilju motiviranja učenika, jačanja samopouzdanja te omogućavanja daljnjeg napretka. Nastavnik će procijeniti koja razina pedagoške podrške učeniku je potrebna. Nije namjera da nastavnik odradi dio uvjeta za dostizanje ishoda učenja umjesto učenika.
Darovitim učenicima treba omogućiti obogaćivanje sadržaja (proširivanje dodatnim sadržajima kojih se rijetko dotiču) ili postavljanjem ishoda više razine, a sve u skladu sa razlikovnim/individualiziranim kurikulom. Preporuča se takvim učenicima ponuditi složeniji zadatak, individualni rad s mentorom, a vrednovanje treba provoditi sukladno razlikovnom/ individualiziranom kurikulu u cilju poticanja motivacije i napretka.
Vrednovanje naučenog : nastavnik vrednuje izrađena izvješća, prezentaciju i poslane i primljene mejlove, izlaganje i raspravu među članovima komunikacijske skupine
Kriterij
Razina ostvarenosti kriterija
Izrađeno privremeno izvješće tijekom rada
Prema uputama nastavnika izrađuje privremeno izvješće/izvješća tijekom rada
(1 bod)
Izrađuje privremeno izvješće/izvješća tijekom rada s relevantnim podacima
(2 boda)
Samostalno izrađuje privremeno izvješće/izvješća, jezgrovito i relevantno, tijekom rada
(3 boda)
Izrađeno konačno izvješće nakon rada
Prema uputama nastavnika izrađuje završno izvješće/izvješća
(1 bod)
Izrađuje završno izvješće/izvješća s relevantnim podacima
(2 boda)
Samostalno izrađuje završno izvješće/izvješća, jezgrovito i relevantno
(3 boda)
Korištenje e-pošte i ostalih on-line kanala
Koristi e-poštu i oblak za komunikaciju uz upute nastavnika
(1 bod)
Koristi e-poštu i oblak za komunikaciju
(2 bod)
Samostalno koristi e-poštu i oblak za komunikaciju
(3 bod)
Izrađena prezentacija rada
Izrađuje prezentaciju na računalu temeljem izvješća uz pomoć nastavnika
(1 bodova)
Izrađuje prezentaciju na računalu temeljem izvješća
(2 boda)
Samostalno izrađuje prezentaciju na računalu temeljem izvješća sa svim relevantnim podacima
(3 bod)
Izlaganje prezentacije svoga rada
Izlaže izrađenu prezentaciju
(1 bodova)
Izlaže prezentaciju uz pozitivnu komunikaciju sa slušateljima
(2 boda)
Dinamično i uz motiviranje i komunikaciju saslušateljima izlaže prezentaciju
(3 bod)
Sudjelovanje u raspravi o prezentiranom radu
Nastoji obrazložiti svoje izlaganje koristeći se podacima iz prezentacije
(1 bodova)
Argumentirano obrazlaže svoje izlaganje
(2 boda)
Argumentirano i uz uvažavanje pitanja i eventualnih kritika obrazlaže svoje izlaganje
(5 bod)
Sadržaji za darovite učenike/visoko motivirane učenike: Darovitim učenicima treba omogućiti obogaćivanje sadržaja (proširivanje dodatnim sadržajima kojih se rijetko dotiču) ili postavljanjem ishoda više razine, a sve u skladu sa razlikovnim/individualiziranim kurikulom. Preporuča se takvim učenicima ponuditi složeniji zadatak, individualni rad s mentorom, a vrednovanje treba provoditi sukladno razlikovnom/individualiziranom kurikulu u cilju poticanja motivacije i napretka.
Darovitim i visokomotiviranim učenicima omogućuje se komunikacija s poslovnim partnerima škole kroz učeniku zadrugu i suradnju s virtualnim tvrtkama u okviru drugih strukovnih škola.
NAZIV MODULA
IZRADA PRAVILNOG KUBUSA TRADICIONALNIM RUČNIM KLESARSKIM ALATIMA
Šifra modula
Kvalifikacije nastavnika koji sudjeluju u realizaciji modula
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/8710
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/8711
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/8712
Obujam modula (CSVET)
9 CSVET
SIU: Tradicionalni ručni klesarski alati, 1 CSVET
SIU: Izrada stranica kubusa upotrebom tradicionalnih ručnih klesarskih alata, 6 CSVET
SIU: Izrada rubova (špigula) pravilnog kubusa upotrebom tradicionalnih ručnih klesarskih alata, 2 CSVET
Načini stjecanja ishoda učenja (od –do, postotak)
Vođeni proces učenja i poučavanja
Oblici učenja temeljenog na radu
Samostalne aktivnosti učenika
30-40 %
50-70 %
5-10 %
Status modula
(obvezni/izborni)
Obvezni
Cilj (opis) modula
Cilj modula je stjecanje kompetencija ovladavanja alatima i znanjima za izradu jednostavnog klesanca. Modul obuhvaća poravnavanje svih 6 stranica lomljenog kamena, izradu rubova (špigula) te formiranje pravilnog kubusa. Učenici prema vrsti obrade površine upoznaju postepeno potrebne alate i primijeniti ih u procesu klesanja.