Na temelju stavka 11. članka 8. Zakona o strukovnom obrazovanju (Narodne novine, broj 30/2009., 24/2010., 22/2013., 25/2018. i 69/2022.), ministar znanosti i obrazovanja donosi
ODLUKU o uvođenju strukovnog kurikula za stjecanje kvalifikacije KLESARSKI TEHNIČAR / KLESARSKA TEHNIČARKA u sektoru GRADITELJSTVO, GEODEZIJA I ARHITEKTURA
I.
Ovom Odlukom donosi se strukovni kurikulum za stjecanje kvalifikacije KLESARSKI TEHNIČAR / KLESARSKA TEHNIČARKA u sektoru GRADITELJSTVO, GEODEZIJA I ARHITEKTURA.
II.
Sastavni dio ove Odluke je strukovni kurikul za stjecanje kvalifikacije KLESARSKI TEHNIČAR / KLESARSKA TEHNIČARKA u sektoru GRADITELJSTVO, GEODEZIJA I ARHITEKTURA iz točke I. ove Odluke.
III.
Početkom primjene ove Odluke stavlja se izvan snage Odluka o uvođenju strukovnoga kurikuluma za stjecanje kvalifikacije klesarski tehničar (130824) u obrazovnome sektoru graditeljstvo i geodezija (Narodne novine, br. 58/2017, KLASA: 602-03/17-05/00065, URBROJ: 533-25-17-0003, od 2. lipnja 2017.).
IV.
Ova Odluka stupa na snagu osmoga dana od dana objave u Narodnim novinama, a primjenjuje se od školske godine 2025./2026. za učenike prvoga razreda srednje škole.
KLASA:
URBROJ:
Zagreb,
MINISTAR
prof. dr. sc. Radovan Fuchs
REPUBLIKA HRVATSKA
MINISTARSTVO ZNANOSTI I OBRAZOVANJA
STRUKOVNI KURIKUL
ZA STJECANJE KVALIFIKACIJE
KLESARSKI TEHNIČAR/KLESARSKA TEHNIČARKA
nije lektorirano
Zagreb, ožujak 2024.
Popis kratica
CSVET – Obujam ishoda učenja na razini ciklusa
HKO – Hrvatski kvalifikacijski okvir
SIU – skup ishoda učenja
CNC – računalno numeričko upravljanje (eng. Computer Numerical Control)
CAD – oblikovanje pomoću računala (eng. Computer Aided Design)
2D – dvodimenzionalni prostor
3D – trodimenzionalni prostor
Napomena:
Riječi i pojmovni sklopovi koji imaju rodno značenje korišteni u ovom dokumentu (uključujući nazive strukovnih kvalifikacija, zvanja i zanimanja) odnose se jednako na oba roda (muški i ženski) i na oba broja (jedninu i množinu), bez obzira na to jesu li korišteni u muškom ili ženskom rodu, odnosno u jednini ili množini.
Uvjeti za upis strukovnog kurikula / programa obrazovanja
Kvalifikacija na 1. razini
Uvjeti stjecanja kvalifikacije (završetka programa strukovnog obrazovanja)
Ukupno radno opterećenje za stjecanje kvalifikacije je 241 CSVET bodova, od čega je 139 CSVET bodova iz strukovnog dijela kvalifikacije (od kojih je najmanje 139 CSVET bodova na razini 4 ili višoj razini ishoda učenja) i 102 boda iz općeg obrazovanja (od kojih je 102 bodova na razini 4 ili višoj razini ishoda učenja) te izrađen i obranjen završni rad.
Uvjeti i načini obrazovanja u okviru obrazovnog programa
Uvjeti u kojima se stječu kompetencije propisani su Državnim pedagoškim standardom srednjoškolskog sustava odgoja i obrazovanja (Narodne novine, broj 63/2008 i 90/2010) i Pravilnikom o načinu organiziranja i izvođenja nastave u strukovnim školama (Narodne novine, broj 140/2009 i 130/2020).
U drugi, treći odnosno četvrti razred učenik prelazi nakon pozitivno ocijenjenih skupova ishoda učenja/modula u prvom, drugom odnosno trećem razredu. Obrani završnog rada učenik pristupa nakon što je pozitivno ocijenjen iz svih skupova ishoda učenja/modula u četvrtom razredu.
Obrazovanje za stjecanje kvalifikacije Klesarski tehničar/Klesarska tehničarka usmjereno je na:
-ostvarenje ishoda učenja neophodnih za stjecanje kompetencija odnosno kvalifikacija za rad
-razvoj kognitivnih, praktičnih i socijalnih vještina te jačanje samostalnosti i odgovornosti za postupanja u određenim situacijama
-razvoj organizacijskih i komunikacijskih sposobnosti učenika.
Učenje se temelji na problemskim situacijama i zadacima iz stvarnog života, na provođenju projektnih zadataka te stjecanju kompetencija u stvarnom radnom procesu. Kod učenika se potiče asertivnost i razvijanje suradničkih odnosa s ostalim učenicima u zajedničkom radu, ali i razvijanje samostalnosti i odgovornosti za donošenje odluka. Od učenika se očekuje aktivno sudjelovanje u procesu učenja i poučavanja kao i u procesu vrednovanja i samovrednovanja postignutih ishoda učenja te redovito pohađanje svih oblika nastave.
Od nastavnika se očekuje da bude kreator procesa učenja te da prihvati odgovornost za ostvarivanje ishoda učenja, da koristi nove tehnologije kako bi kompetentno mogao voditi proces učenja u skladu sa stvarnim potrebama tržišta rada. Jednako tako, nastavnik treba prepoznati potrebe i mogućnosti učenika te im prilagođavati sadržaje, metode i oblike rada kako bi na učinkovit način ostvarili ishode učenja odnosno kako bi učenici stekli kompetencije izabrane kvalifikacije primjereno svojim mogućnostima i darovitosti.
Horizontalna prohodnost (preporuke)
Općeobrazovni nastavni predmeti tijekom obrazovanja za stjecanje kvalifikacije Klesarski tehničar/Klesarska tehničarka na razini su 4 HKO te je omogućena prohodnost u drugu kvalifikaciju iste ili niže razine uz polaganje razlikovnih sadržaja specifičnih za pojedinu kvalifikaciju.
Učenici koji upišu program obrazovanja za stjecanje kvalifikacije razine 4.2 u obrazovnom sektoru građevine imaju isti ili gotovo isti sadržaj prvog razreda te određene sadržaje drugog, trećeg i četvrtog razreda. Na takav način omogućena je prohodnost u drugu kvalifikaciju iste razine uz polaganje razlikovnih sadržaja specifičnih za pojedinu kvalifikaciju.
Strukovni kurikul Klesarski tehničar/Klesarska tehničarka omogućuje stjecanje kompetencija iz dva područja rada: elektronika i telekomunikacije. Ovisno o željama učenika, potrebama lokalne zajednice ili mogućnostima škole, učenici mogu izabrati jednu od ponuđenih izbornosti. Unutar izabrane izbornosti, ponuđeni su dodatni izborni blokovi u ukupnom obujmu od 15 CSVET bodova čime je dodatno omogućeno produbljivanja znanja i vještina u specifičnim područjima rada.
Vertikalna prohodnost (mogućnost obrazovanja na višoj razini)
Učenici koji završe program obrazovanja za stjecanje kvalifikacije Klesarski tehničar/Klesarska tehničarkaimaju mogućnost nastavka obrazovanja za stjecanje kvalifikacija viših razina (5, 6 i 7) ne samo u sektoru Graditeljstvo, geodezija i arhitektura, nego i u drugim sektorima. Također, mogu nastaviti usavršavati svoje vještine i kompetencije raznim oblicima neformalnog i informalnog učenja u području graditeljstva, geodezije i arhitekture.
Vertikalna prohodnost omogućuje učenicima da se razvijaju u svojoj karijeri, napreduju u sektoru te postignu viši profesionalni status. Također, pruža fleksibilnost u odabiru karijernih putova te omogućuje učenicima da se usmjere prema specifičnim interesima ili potrebama svijeta rada čime se promovira kontinuirano učenje i profesionalni napredak.
Oblici učenja temeljenog na radu u okviru strukovnog kurikula
Učenje temeljeno na radu provodi se u dva oblika, odnosno integrirano u strukovni kurikul radom na situacijskoj i problemskoj nastavi u školskim specijaliziranim prostorima (simuliranim objektima) i učenjem na radnome mjestu kod poslodavca ili u Regionalnom centru kompetentnosti.
Preporučuje se najmanje 20 CSVET bodova ostvariti kroz učenje na radnome mjestu kod poslodavca, u školskoj radionici ili u Regionalnom centru kompetentnosti gdje se učenici postupno uvode u posao te u ograničenom obujmu sudjeluju u radnom procesu u kontroliranim uvjetima uz mentora i/ili nastavnika. Učenje temeljeno na radu na radnome mjestu, školskoj radionici ili u Regionalnom centru kompetentnosti dio je programa strukovnog obrazovanja i osposobljavanja koji vodi do formalne kvalifikacije.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje koji su potrebni za izvedbu kurikula
Materijalni uvjeti:
-standardna učionica s računalom i osiguranim pristupom internetu te oprema za održavanje nastave (interaktivna ploča, računalo, projektor, projektno platno)
-specijalizirane učionice/praktikumi s odgovarajućom opremom za izvođenje specifičnih vježbi i učenja temeljenog na radu iz građevine, klesarstva, modeliranja i različitih radnih situacija.
Potrebno je razredni odjel dijeliti u odgojno-obrazovne skupine kako bi se učenicima osigurao rad na siguran način te uvjeti za ostvarenje propisanih ishoda učenja.
Ciljevi strukovnog kurikula (15 – 20)
Učenici će moći:
a.Planirati i osigurati resurse potrebne za provedbu radnih zadataka na radnom mjestu
b.Samostalno prikupiti podatke potrebne za izradbu radioničkih nacrta prema projektnoj dokumentaciji.
c.Samostalno razraditi vrstu kamena i način obrade prema projektnoj dokumentaciji.
d.Koordinirati aktivnosti na klesarskim poslovima unutar tima i zadanih rokova.
e.Voditi zapisnike i izraditi fotodokumentaciju za dokumentiranje faza izgradnje, količina i dr..
f.Urediti tekst i tekstualne priloge glavnog projekta i ostale dokumentacije prema smjernicama projektanta u visokogradnji i niskogradnji.
g.Izraziti se pomoću prostoručnog i tehničkog crtanja i računalnih alata za tehničko crtanje
h.Pripremiti i provjeriti ispravnost strojeva, alata i pribora potrebnog za obavljanje klesarskih poslova
i.Obraditi površinu kamena strojevima i ručnim alatima.
j.Postaviti horizontalne i vertikalne kamene obloge mokrim i suhim postupcima
k.Ugraditi arhitektonske konstruktivne elemente: stubišta, lukove, stupove, nadvoje, vijence, oluke i dr.
l.Primijeniti poslovnu komunikaciju uz pomoć ICT sredstava
m.Izraditi izvedbenu projektnu dokumentaciju za kamene elemente i konstrukcije upotrebom računala i ostale dostupne informatičke opreme
n.Sudjelovati u kontroli kvalitete pri isporuci i ugradnji materijala
o.Sudjelovati u organizaciji, naručivanju, dopremi te skladištenju materijala na gradilište.
p.Primijeniti mjere protupožarne zaštite
q.Primijeniti mjere zaštite na radu u svojoj radnoj okolini
r.Sudjelovati u primjeni mjera zaštite okoliša i ekoloških standarda
Preporučeni načini praćenja kvalitete i uspješnosti izvedbe kurikula
Postupci vrednovanja usmjereni su na praćenje i provjeru postignuća prema ishodima učenja. Mogu se provoditi u kombinaciji:
-hibridnog vrednovanja kroz pisane provjere znanja i vještina učenika, gdje ustanova osigurava dostupnost sadržajno i metodološki provjerenih zadataka i ispita iz određenih cjelina, a nastavnici koriste pojedine skupine zadataka ili cijele ispite radi dobivanja povratnih informacija o rezultatima učenja učenika
-unutarnjeg vrednovanja koje se provodi u ustanovi i u radnom okruženju tijekom cjelokupnog strukovnog obrazovanja, a provode ga nastavnici i mentori te učenici kroz samovrednovanje svoj rada.
Kriteriji za vrednovanje ostvarenosti ishoda učenja određeni su strukovnim kurikulom, a vrednovanje provode nastavnik u ustanovi i mentor kod poslodavca koji o tome vode propisane evidencije te učenici kroz postupke vrednovanja za učenje i kao učenje. Podaci o praćenju napredovanja učenika temelje se na provjeri postignuća ishoda učenja s pomoću procjena razvoja odgovornosti, samoinicijativnosti te komunikacije i suradnje. Potrebno je koristiti različite pristupe vrednovanju kako bi se dobila raznolika slika napretka učenička.
U procesu praćenja kvalitete i uspješnosti strukovnog kurikula mogu se primijeniti sljedeće aktivnosti:
-istraživanje i anonimno anketiranje učenika o izvođenju nastave, literaturi i resursima za učenje, strategijama podrške učenicima, izvođenju i unapređenju procesa učenja i poučavanja, radnom opterećenju učenika (CSVET), provjerama znanja, komunikaciji s nastavnicima kako bi se spoznalo o zadovoljstvu učenika i njihovim potrebama
-istraživanje i anketiranje nastavnika o istim pitanjima kao u prethodnoj stavci
-analiza uspjeha, transparentnosti i objektivnosti provjera znanja i ostvarenosti ishoda učenja
-analiza materijalnih i kadrovskih uvjeta potrebnih za izvođenje procesa učenja i poučavanja.
Nastavnici pomoću ankete mogu procjenjivati svoj odnos prema procesu učenja i poučavanja, radnoj okolini i učenicima (samoevaluacija). Područja procjene mogu se osobito odnositi na:
-uvjete održavanja nastave i radnog procesa kod poslodavca ili u Regionalnom centru kompetentnosti
-stanje postojeće opreme i potrebe za novom opremom i odgovarajućom literaturom
-uspješnost ostvarenja ishoda učenja
-utjecaj metoda i oblika rada na razine ostvarenosti ishoda učenja
-redovitost pohađanja nastave
-aktivnosti i angažiranosti učenika u procesu učenja i poučavanja.
Usporedbom rezultata anketa među učenicima i nastavnicima može se dobiti pregled uspješnosti izvedbe strukovnog kurikula, a nastavnici uvid u procjenu kvalitete svoga rada.
Potrebno je i održavati uspješnu suradnju s roditeljima i skrbnicima kako bi ih se informiralo o napretku njihove djece te kako bi se dobile njihove povratne informacije i podrška. Važan segment praćenja kvalitete i uspješnosti izvedbe kurikula je i ispitivanje poslodavaca koji sudjeluju u obrazovanju učenika te bivših učenika kako bi se dobile povratne informacije o njihovoj pripremljenosti za svijet rada, nastavak obrazovanja i uspješnosti općenito.
2. SASTAVNICE STRUKOVNOG KURIKULA
2.1 POPIS OPĆEOBRAZOVNIH NASTAVNIH PREDMETA/MODULA
Kurikuli općeobrazovnih nastavnih predmeta za razinu 4.2 izvode se temeljem Odluke o donošenju kurikula općeobrazovnih predmeta/modula u srednjim strukovnim školama na razinama 4.1 i 4.2.
2.2 POPIS OBVEZNIH STRUKOVNIH MODULA
POPIS OBVEZNIH STRUKOVNIH MODULA
Obujam na razini kvalifikacije iskazan bodovima i u postotcima
133 CSVET
55,2 %
ŠIFRA MODULA / NASTAVNOG PREDMETA
NAZIV MODULA / NASTAVNOG PREDMETA
ŠIFRA SKUPA ISHODA UČENJA
NAZIV SKUPA ISHODA UČENJA
OBUJAM MODULA/ NASTAVNOG PREDMETA
CIKLUS U KOJEM SE MOŽE POHAĐATI MODUL/
NASTAVNI PREDMET
NAPOMENE VAŽNE ZA HORIZONTALNU I/ILI VERTIKALNU PROHODNOST
Upotreba kamena, stilovi u arhitekturi i karakteristike kamenih elemenata kroz povijest
1
4.
Moderni elementi u gradnji kamenom
1
Tehničko crtanje u graditeljstvu
Tehničko crtanje s poznavanjem nacrta
5
4.
Uvod u mehaniku
Fizikalne veličine i mjerenja u mehanici
2
4.
Uvod u kinematiku
1
Uvod u dinamiku
1
5. Ciklus (2. godina)
Crtanje i bojanje
Crtanje i bojanje
1
5.
2D Konstruiranje računalom
2D Konstruiranje računalom
5
5.
Uvod u klesarske konstrukcije
Izrada radioničkog nacrta jednostavnog klesanca
1
5.
Izrada presjeka kamenog elementa
1
Ručna izrada radioničkog nacrta i šablone za izradu segmenta iz piljenog komada kamena
1
Osnove nacrtne geometrije
Standardi grafičkog prikazivanja u graditeljstvu
1
5.
Geometrijsko crtanje i vrste projiciranja
2
Dvodimenzionalno prikazivanje tijela
2
Osnove strojne obrade kamena
Obrada kamena ručnim električnim alatima
2
5.
Obrada kamena ručnim pneumatskim alatima
2
Strojevi za obradu kamena
1
Klesanje samostalnog klesanca
Primjena šablona za izradu forme na klesancu
1
5.
Klesanje forme prema skici i zadanom radioničkom nacrtu
5
Klesanje profilacije prema zadanom radioničkom nacrtu
6
Ekologija i zaštita okoliša u graditeljstvu
Ekologija i zaštita okoliša u graditeljstvu
2
4.
Energija i gravitacija
Rad, snaga i energija
1
5.
Gravitacija
1
5. Ciklus (3. godina)
Poduzetništvo i financijska pismenost
Poduzetništvo i financijska pismenost
3
5.
Klesanje segmenata i slaganje klesarske konstrukcije
Primjena šablona za profilaciju na klesancu izrađenu prema skici i radioničkom nacrtu
1
5.
Klesanje forme prema zadanom radioničkom nacrtu
6
Uklapanje pojedinačnih elemenata u složenu formu
1
Strojevi za branje i obradu kamena
Strojevi za branje i obradu kamena
4
5.
Osnovne klesarske konstrukcije
Klesarske konstrukcije – zidovi, stupovi i lukovi
6
5.
Klesarske konstrukcije – poklopnice, stubišta i grobnice
6
3D konstruiranje računalom
3D konstruiranje računalom
4
5.
5. Ciklus (4. godina)
Tehničko i poslovno upravljanje i komuniciranje
Tehničko i poslovno upravljanje
1
5.
Poslovno i elektroničko komuniciranje
2
Obrada kamena CNC strojevima
Osnove upravljanja CNC strojem
2
5.
Izrada detalja klesarske konstrukcije na CNC stroju
3
Napredne klesarske konstrukcije
Klesarske konstrukcije - složena kamena plastika
6
5.
Primjena CAD alata u obradi kamena – 3D modeliranje
Primjena CAD alata u obradi kamena – 3D modeliranje
5
5.
Osnove petrografije
Osnovne petrografije
5
5.
Ornamentika i održavanje kamenih elemenata
Klesanje fine klesarije i ornamentike
1
5.
Primjena pneumatskih i električnih alata u klesarstvu
2
Ugradnja i održavanje kamenih elemenata
1
Izrada složenog projektnog zadatka
Izrada dokumentacije za složeni projektni klesarski zadata
1
5.
Dimenzioniranje i odabir kamena u kamenolomu
1
Klesanje složenog projektnog zadatka
2
* Nastava se izvodi modularno, što ne isključuje mogućnost povezivanja s općeobrazovnim nastavnim predmetima.
2.3 POPIS IZBORNIH STRUKOVNIH MODULA
POPIS IZBORNIH STRUKOVNIH MODULA
Obujam na razini kvalifikacije iskazan bodovima i u postotcima
6 CSVET
2,5 %
ŠIFRA MODULA / NASTAVNOG PREDMETA
NAZIV MODULA / NASTAVNOG PREDMETA
ŠIFRA SKUPA ISHODA UČENJA
NAZIV SKUPA ISHODA UČENJA
OBUJAM MODULA/ NASTAVNOG PREDMETA
CIKLUS U KOJEM SE MOŽE POHAĐATI MODUL/
NASTAVNI PREDMET
NAPOMENE VAŽNE ZA HORIZONTALNU I/ILI VERTIKALNU PROHODNOST
3. razred (minimalno odabrati 1 izborni modul/SIU)
Ručna obrada kamena po modelima
Ručna obrada kamena po modelima
3
5.
Modeliranje papirom i glinom
Modeliranje papirom i glinom
3
5.
Dizajn u kamenu
Dizajn u kamenu
3
5.
4. razred (minimalno odabrati 1 izborni modul/SIU)
Uvod u kiparsko modeliranje - 3D oblikovanje
Uvod u kiparsko modeliranje – 3D oblikovanje
3
5.
Osnove kemijskih pojava u kamenarstvu
Osnove kemijskih pojava u kamenarstvu
3
5.
Osnove arhitektonskih stilova
Osnove arhitektonskih stilova
3
5.
* Nastava se izvodi modularno, što ne isključuje mogućnost povezivanja s općeobrazovnim nastavnim predmetima.
** Ponuđeni su izborni dijelovi/moduli iz područja: ručne obrade kamena, modeliranja i dizajna, kemije i arhitekture. Ovisno o željama učenika, potrebama lokalne zajednice ili mogućnostima škole, učenici mogu izabrati jednu od ponuđenih izbornosti. Unutar izabrane izbornosti, ponuđeni su dodatni izborni blokovi u ukupnom obujmu od 6 CSVET bodova.
3. RAZRADA STRUKOVNIH MODULA
3.1 OBVEZNI STRUKOVNI DIO
1. RAZRED
NAZIV MODULA
RAČUNALSTVO U GRADITELJSTVU
Šifra modula
Kvalifikacije nastavnika koji sudjeluju u realizaciji modula
SIU: Primjena računalstva u graditeljstvu (2 CSVET-a)
SIU: Računalno crtanje u graditeljstvu (3 CSVET-a)
Načini stjecanja skupova ishoda učenja
(od – do, postotak)
Vođeni proces učenja i poučavanja
Oblici učenja temeljenog na radu
Samostalne aktivnosti učenika/polaznika
20-30 %
40-50 %
20-40 %
Status modula
(obvezni/izborni)
obvezni
Cilj (opis) modula
Cilj modula je stjecanje osnovnih vještina za tekstualno opremanje nacrta i računalno crtanje uz primjenu računalnih programa za obradu teksta, tablica, prezentacija, fotografija. Cilj je također stjecanje vještina za izradu i kompletiranje nacrta u računalnim programima te samostalno služenje različitim izvorima informacija.
Ključni pojmovi
Operativni sustavi, alati za obradu teksta, fotografija, tablica, grafikona, internet, layer, blokovi, naredbe za crtanje, naredbe za modificiranje crteža
Povezanost modula s međupredmetnim temama (ako je primjenljivo)
MPT Osobni i socijalni razvoj
osr B.4.2. Suradnički uči i radi u timu
osr A.4.3. Razvija osobne potencijale
MPT Učiti kako učiti
uku A.4/5.1. Upravljanje informacijama
uku A.4/5.2. Primjena strategija učenja i rješavanje problema
uku B.4/5.4. Samovrednovanje/samoprocjena
uku C.4/5.1. Vrijednost učenja
uku D.4/5.2. Suradnja s drugima
MPT Poduzetništvo
pod B.4.1. Razvija poduzetničku ideju od koncepta do realizacije
pod B.4.2. Planira i upravlja aktivnostima
MPT Uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije
ikt A.4.2. Učenik se koristi društvenim mrežama i mrežnim programima
ikt C.4.1. Učenik samostalno provodi složeno istraživanje
ikt D.4.1. Učenik samostalno ili u suradnji s drugima stvara nove sadržaje i ideje
ikt D.4.3. Učenik predočava, stvara i dijeli ideje i uratke o složenoj temi s pomoću IKT-a
Preporuke za učenje temeljeno na radu
Učenje temeljeno na radu obuhvaća projektnu i istraživačku nastavu, te situacijsko učenje u simuliranim uvjetima i u školskim specijaliziranim učionicama/praktikumima. Projektne aktivnosti predstavljaju poveznicu između teorije i prakse u rješavanju zadanog problema. Rješavajući projektne zadatke učenici stječu samostalnost, samopouzdanje, odgovornost i poduzetnost. Timski rad na projektnim aktivnostima u online okruženju potiče razvoj digitalnih, društvenih i komunikacijskih vještina.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje, potrebni za realizaciju modula
Ishode učenja koji se stječu praktičnim radom u specijaliziranim učionicama te učenjem temeljenim na radu potrebno je izvoditi u odgojno-obrazovnim skupinama.
Zaštitna odjeća, obuća i oprema
Skup ishoda učenja iz SK-a, obujam
Primjena računalstva u graditeljstvu (2 CSVET-a)
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Razlikovati različite operativne sustave
Razlikovati različite operativne sustave te ih usporediti
Razlikovati računalne programe za izradu različitih vrsta dokumenata
Razlikovati računalne programe za izradu različitih vrsta dokumenata navodeći primjere
Izraditi tekstualne dokumente u skladu sa zahtjevima graditeljske struke
Izraditi tekstualne dokumente u skladu sa zahtjevima graditeljske struke
Izraditi organigrame, grafikone i proračunske tabele u skladu sa zahtjevima graditeljske struke
Izraditi organigrame, grafikone i proračunske tabele u skladu sa zahtjevima graditeljske struke
Izraditi prezentaciju u računalnom programu prema zadanoj temi
Izraditi prezentaciju u računalnom programu prema zadanoj temi koristeći različite elemente
Koristiti računalne programe za obradu fotografija
Koristiti i usporediti računalne programe za obradu fotografija
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantan nastavni sustav je učenje temeljeno na radu (projektna nastava), samostalno ili u timovima na rješavanju zadataka kojima će učenici savladati korištenje računala, operativnih sustava i programa za obradu teksta i crtanje nacrta. Nastavnik u ulozi mentora organizira i usmjerava aktivnosti učenika. Moguće je koristiti i rad u paru ili timovima na način da se s učenicima definiraju zadaci, rokovi izvršenja i uloge unutar tima.Od učenika se očekuje aktivno sudjelovanje u procesu učenja, poučavanja i vrednovanja postignuća, redovito pohađanje svih oblika nastave i izvršavanje aktivnosti.
Nastavne cjeline/teme
Vrste operativnih sustava
Računalni programi
Izrada tekstualnih dokumenata
Izrada tablica i grafikona
Izrada prezentacija
Obrada fotografija
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja samo je jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Skup ishoda učenja i pripadajući ishodi provjeravaju se pisano i/ili usmeno, vrednovanjem postupaka i rezultata rješavanja radne situacije/projektnih aktivnosti/usmene prezentacije i/ili pisanog rada, temeljem unaprijed definiranih kriterija vrednovanja (analitičke i holističke rubrike za vrednovanje).
Zadatak:
Izraditi tekstualni dokument na zadanu temu (npr. tehnički opis, troškovnik i sl.) s pripadajućim zaglavljem i podnožjem, numeracijom stranica, grafičkim elementima i tabelama u skladu s dokumentima primjenjivima u graditeljstvu. Na određena mjesta u tekstu umetnuti tablicu i grafikon te pripadajuće fotografije (potražiti na internetu i obraditi). Nakon toga izraditi prezentaciju.
Vrednovanje za učenje: nastavnik prati aktivnosti učenika i daje povratnu informaciju uz smjernice o daljnjem poboljšanju
Vrednovanje kao učenje: vršnjačko vrednovanje i samovrednovanje sudjelovanja u aktivnostima prema danim kriterijskim rubrikama
Tekst izrađen prema pravilima za pisanje, s manjim greškama
(2 boda)
Tekst nije izrađen prema pravilima za pisanje
(1 bod)
Izrada tablica
Uredno izrađena tablica
(3 boda)
Izrađena tablica, s manjim greškama
(2 boda)
Neizrađena tablica
(0 bodova)
Izrada grafikona
Uredno izrađen grafikon
(3 boda)
Izrađen grafikon, s manjim greškama
(2 boda)
Neizrađen grafikon
(0 bodova)
Obrada fotografija
Fotografije pravilno odabrane i umetnute
(3 boda)
Loš odabir fotografija ali pravilno su umetnute
(2 boda)
Nema fotografija
(0 bodova)
Prezentacija
Jasno izrađen dokument i prezentacija
(3 boda)
Učenik dobro prezentira ali je dokument nejasno izrađen
(2 boda)
Nejasno izrađen dokument i nesigurna prezentacija
(1 bod)
Prijedlog prilagodbe za učenike s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama
Kako se u ovom modulu najčešće koristi učenje temeljeno na radu u kojemu se učenici stavljaju u realne radne situacije tijekom kojih se dijele u timove, pri dijeljenju u timove treba voditi računa da polaznici s posebnim potrebama budu ravnomjerno raspoređeni u svaki tim u kojem će imati svoju ulogu. Na takav način svaki učenik ima priliku pokazati svoje jače strane, a ostali članovi tima imaju priliku učiti raditi s članovima tima različitih sposobnosti sukladno realnom radnom okruženju. U individualiziranom kurikulu za svakog učenika s posebnim potrebama navedeni su preporučeni načini rada, primjeri individualizacije te načini i oblici vrednovanja. Poseban naglasak treba staviti na kontinuirano vrednovanje za učenje koristeći kvalitetne, konstruktivne i poticajne povratne informacije u cilju motiviranja učenika, jačanja samopouzdanja te omogućavanja daljnjeg napretka.
Vrednovanje naučenog: nastavnik vrednuje izrađeni dokument (uz odgovarajuću pomoć nastavnika) uporabom unaprijed definiranih pokazatelja – gore navedena tablica
Sadržaji za darovite učenike/visoko motivirane učenike: Učenici mogu izraditi složeniju tablicu, prezentaciju s više elemenata i sl.
Skup ishoda učenja iz SK-a, obujam
Računalno crtanje u graditeljstvu (3 CSVET-a)
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Pripremiti osnovne korisničke postavke u računalnom programu
Pripremiti osnovne korisničke postavke u različitim računalnim programima
Koristiti osnovne naredbe za izradu nacrta u računalnom programu
Primijeniti osnovne i složenije naredbe u izradi nacrta u različitim računalnim programima
Izraditi slojeve (layere) potrebne za izradu arhitektonskih nacrta
Primijeniti slojeve (layere) u izradi arhitektonskih nacrta
Izraditi biblioteku simbola arhitektonskog nacrta
Izraditi biblioteku simbola za arhitektonski nacrt koristeći različite izvore
Prilagoditi stil kotiranja i kotirati zadani lik prema graditeljskim standardima
Kreirati stil kotiranja i kotirati složeni lik prema graditeljskim standardima
Izraditi, pripremiti i ispisati nacrte zadanih likova u određenom mjerilu
Izraditi, pripremiti i ispisati nacrte složenijih likova u određenom mjerilu
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantan nastavni sustav je učenje temeljeno na radu, samostalno ili u timovima na rješavanju zadataka kojima će učenici savladati osnove računalnog crtanja arhitektonskih nacrta (osnovne naredbe, kotiranje, ispis…). Nastavnik u ulozi mentora organizira i usmjerava aktivnosti učenika. Moguće je koristiti i rad u paru ili timovima na način da se s učenicima definiraju zadaci, rokovi izvršenja i uloge unutar tima. Od učenika se očekuje aktivno sudjelovanje u procesu učenja, poučavanja i vrednovanja postignuća, redovito pohađanje svih oblika nastave i izvršavanje aktivnosti.
Nastavne cjeline/teme
Računalni programi za crtanje
Naredbe za crtanje
Naredbe za modificiranje crteža
Slojevi (layeri)
Blokovi
Kotni stil i kotiranje
Priprema i ispis crteža
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja samo je jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Skup ishoda učenja i pripadajući ishodi provjeravaju se pisano i/ili usmeno, vrednovanjem postupaka i rezultata rješavanja radne situacije/projektnih aktivnosti/usmene prezentacije i/ili pisanog rada, temeljem unaprijed definiranih kriterija vrednovanja (analitičke i holističke rubrike za vrednovanje).
Zadatak:
Investitor gradi obiteljsku kuću. U računalnom programu izraditi nacrt zadanog dijela projekta. Kotirati nacrt prema pravilima kotiranja. Koristiti kote i tekstualne opise za razinu razrade nacrta u zadanom mjerilu (npr. 1:100). Pri izradi nacrta koristiti blokove (simbole) te slojeve (layere). Pripremiti nacrt za ispis u mjerilu 1:100. Ispisati nacrt.
Vrednovanje za učenje: nastavnik prati aktivnosti učenika i daje povratnu informaciju uz smjernice o daljnjem poboljšanju
Vrednovanje kao učenje: vršnjačko vrednovanje i samovrednovanje sudjelovanja u aktivnostima prema danim kriterijskim rubrikama
Učenik se vješto i brzo služi naredbama za kreiranje i mijenjanje crteža
(4 boda)
Učenik se vješto služi naredbama za kreiranje i mijenjanje crteža ali nije dovršio nacrt
(2 boda)
Učenik ne primjenjuje sve potrebne naredbe
(1 bod)
Layeri
Layeri kreirani sa svim elementima
(4 boda)
Layeri kreirani ali neki elementi nedostaju
(2 boda)
Layeri nisu kreirani
(0 bodova)
Blokovi (simboli)
Kreirani su svi potrebni blokovi
(4 boda)
Nisu kreirani svi potrebni blokovi
(2 boda)
Blokovi nisu kreirani
(0 bodova)
Kotiranje
Pravilno i uredno iskotiran nacrt
(4 boda)
Pravilno iskotirano s nedostacima u izradi kotnog stila
(2 boda)
Nepravilno iskotirano
(1 bod)
Priprema i ispis crteža
Nacrt ispisan u zadanom mjerilu sa svim potrebnim dijelovima
(4 boda)
Nacrt ispisan u zadanom mjerilu ali ne sadrži sve dijelove
(2 boda)
Nacrt ispisan u pogrešnom mjerilu
(1 bod)
Prijedlog prilagodbe za učenike s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama
Kako se u ovom modulu najčešće koristi učenje temeljeno na radu u kojemu se učenici stavljaju u realne radne situacije tijekom kojih se dijele u timove, pri dijeljenju u timove treba voditi računa da polaznici s posebnim potrebama budu ravnomjerno raspoređeni u svaki tim u kojem će imati svoju ulogu. Na takav način svaki učenik ima priliku pokazati svoje jače strane, a ostali članovi tima imaju priliku učiti raditi s članovima tima različitih sposobnosti sukladno realnom radnom okruženju. U individualiziranom kurikulu za svakog učenika s posebnim potrebama navedeni su preporučeni načini rada, primjeri individualizacije te načini i oblici vrednovanja. Poseban naglasak treba staviti na kontinuirano vrednovanje za učenje koristeći kvalitetne, konstruktivne i poticajne povratne informacije u cilju motiviranja učenika, jačanja samopouzdanja te omogućavanja daljnjeg napretka.
Vrednovanje naučenog: nastavnik vrednuje izrađeni nacrt (uz odgovarajuću pomoć nastavnika) uporabom unaprijed definiranih pokazatelja – gore navedena tablica
Sadržaji za darovite učenike/visoko motivirane učenike: Učenici mogu nacrtati složeniji nacrt.
NAZIV MODULA
GRAĐEVNE KONSTRUKCIJE
Šifra modula
Kvalifikacije nastavnika koji sudjeluju u realizaciji modula
Cilj modula je ovladavanje suvremenim arhitektonskim konstrukcijama i sklopovima jednostavnijih zgrada sagledavanjem cjeline zgrade, uvažavajući fizikalna i statička svojstva, materijale i tehnologiju izvedbe pojedinih dijelova te ovladavanje oblicima stambene izgradnje (individualna i višestambena), kao i prostorima stana te pravilima organizacije prostorija stana i postave namještaja.Razlikovati vrste projekata i njihov sadržaj te razinu razrade.
Ključni pojmovi
Konstruktivni (nosivi) elementi, nekonstruktivni (nenosivi) elementi, konstruktivni sustavi, monolitna, montažna i polumontažna izvedba elemenata, temelji, hidroizolacija, drenaža, toplinska izolacija, zidovi, serklaži, Stan, funkcije stana, grupe prostorija stana, shema organizacije stana, orijentacija prostorija, mjere čovjeka, namještaj i oprema, individualne zgrade, višestambene zgrade, vrste projekata
Povezanost modula s međupredmetnim temama (ako je primjenljivo)
MPT Osobni i socijalni razvoj
osr B.4.2. Suradnički uči i radi u timu
osr A.4.3. Razvija osobne potencijale
MPT Učiti kako učiti
uku A.4/5.1. Upravljanje informacijama
uku A.4/5.2. Primjena strategija učenja i rješavanje problema
uku B.4/5.4. Samovrednovanje/samoprocjena
uku C.4/5.1. Vrijednost učenja
uku D.4/5.2. Suradnja s drugima
MPT Poduzetništvo
pod B.4.1. Razvija poduzetničku ideju od koncepta do realizacije
pod B.4.2. Planira i upravlja aktivnostima
Preporuke za učenje temeljeno na radu
Učenje temeljeno na radu obuhvaća projektnu i istraživačku nastavu, te situacijsko učenje u simuliranim uvjetima i u školskim specijaliziranim učionicama/praktikumima. Projektne aktivnosti predstavljaju poveznicu između teorije i prakse u rješavanju zadanog problema. Rješavajući projektne zadatke učenici stječu samostalnost, samopouzdanje, odgovornost i poduzetnost. Timski rad na projektnim aktivnostima u online okruženju potiče razvoj digitalnih, društvenih i komunikacijskih vještina.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje, potrebni za realizaciju modula
Ishode učenja koji se stječu praktičnim radom u specijaliziranim učionicama te učenjem temeljenim na radu potrebno je izvoditi u odgojno-obrazovnim skupinama.
Zaštitna odjeća, obuća i oprema
Skup ishoda učenja iz SK-a, obujam
Osnove građevnih konstrukcija(3 CSVET-a)
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Usporediti osnovne grupe građevinskih konstrukcija
Prepoznati građevine visokogradnje i niskogradnje uz primjere
Razlikovati vrste, funkciju te način izvedbe osnovnih konstruktivnih elemenata
Razlikovati konstruktivne sustave zgrada uz usporedbu
Objasniti ulogu, položaj i načela dimenzioniranja pojedinih elemenata zgrade: temelji, zidovi, grede, ploče, stupovi
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantan nastavni sustav je heuristička nastavatemeljena na individualnom radu, radu u paru i radu u grupama. Učenici rade na jednostavnim i složenijim problemskim zadacima i vježbama i istraživanjima, uz pomoć nastavnika koji ima ulogu mentora i koordinatora aktivnosti. Aktivnim metodama poučavanja omogućuje se učenicima razvoj kompetencija u području kreativnih vještina vezanih za konstruktivne sustave, dijelove zgrada, njihovu ulogu i način izvođenja. Tijekom realizacije nastavnih sadržaja unutar modula nastavnik predavačkom nastavom iznosi i pojašnjava ključne pojmove.Od učenika se očekuje aktivno sudjelovanje u procesu učenja, poučavanja i vrednovanja postignuća, redovito pohađanje svih oblika nastave i izvršavanje aktivnosti.
Nastavne cjeline/teme
Građevne konstrukcije
Elementi (dijelovi) zgrada
Konstruktivni elementi
Načini izvođenja zgrada
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja samo je jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Skup ishoda učenja i pripadajući ishodi provjeravaju se pisano i/ili usmeno, vrednovanjem postupaka i rezultata rješavanja radne situacije/projektnih aktivnosti/usmene prezentacije i/ili pisanog rada, temeljem unaprijed definiranih kriterija vrednovanja (analitičke i holističke rubrike za vrednovanje).
Problemski zadatak:
Na zadanoj grafičkoj shemi zgrade označiti nosive i nenosive elemente zgrade i odrediti njihovu ulogu i način izvođenja. Odrediti konstruktivni sustav. Izraditi umnu mapu podjele svih elemenata i njihovog načina izvođenja. Moguća je podjela u timove ili parove.
Vrednovanje za učenje: nastavnik prati aktivnosti učenika i daje povratnu informaciju uz smjernice o daljnjem poboljšanju
Vrednovanje kao učenje: vršnjačko vrednovanje i samovrednovanje sudjelovanja u aktivnostima prema danim kriterijskim rubrikama
Nisu označeni i imenovani svi nosivi elementi zgrade (nedostaju neki)
(2 boda)
Pogrešno označeni nosivi elementi
(0 bodova)
Nenosivi elementi zgrade
Označeni i imenovani svi nenosivi elementi zgrade
(3 boda)
Nisu označeni i imenovani svi nenosivi elementi zgrade (nedostaju neki)
(2 boda)
Pogrešno označeni nenosivi elementi
(0 bodova)
Načini izvođenja elemenata
Ispravno navedeni načini izvođenja svih elemenata
(3 boda)
Ispravno navedeni načini izvođenja samo nekih elemenata
(2 boda)
Nisu navedeni načini izvođenja
(0 bodova)
Uloga pojedinog elementa zgrade
Ispravno određene uloge svih elemenata zgrade
(3 boda)
Ispravno određene uloge nekih elemenata zgrade
(2 boda)
Nisu određene uloge pojedinih elemenata
(0 bodova)
Umna mapa
Jasno izrađen dokument s točnom podjelom
(3 boda)
Točna podjela ali nejasno izrađen dokument
(2 boda)
Nejasno i netočno izrađen dokument
(0 bodova)
Prijedlog prilagodbe za učenike s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama
U ovom skupu ishoda učenja se koristi heuristička nastava tijekom koje učenici rade samostalno. Zbog toga je potrebno učenicima s teškoćama posvetiti dodatnu pažnju i vrijeme. Poželjno je uključiti i ostale učenike kako bi pomogli učenicima s teškoćama, a posebno darovite učenike. Pri određivanju redoslijeda izlaganja prezentacije treba voditi računa da učenici s teškoćama izlažu na kraju kako bi mogli bolje usvojiti rad ostalih učenika i kako bi imali više vremena za izradu zadatka. Na takav način svaki učenik ima priliku pokazati svoje jače strane, a ostali učenici imaju priliku učiti i raditi s učenicima različitih sposobnosti. Takve su situacije moguće i u stvarnom radnom okruženju. U individualiziranom kurikulu za svakog učenika s posebnim potrebama navedeni su preporučeni načini rada, primjeri individualizacije te načini i oblici vrednovanja. Poseban naglasak treba staviti na kontinuirano vrednovanje za učenje koristeći kvalitetne, konstruktivne i poticajne povratne informacije u cilju motiviranja učenika, jačanja samopouzdanja te omogućavanja daljnjeg napretka. Nastavnik će procijeniti koja razina pedagoške podrške je učeniku potrebna. Nije namjera da nastavnik odradi dio uvjeta za dostizanje ishoda učenja umjesto učenika.
Vrednovanje naučenog: nastavnik vrednuje izrađeni nacrt i umnu mapu (uz odgovarajuću pomoć nastavnika) uporabom unaprijed definiranih pokazatelja – gore navedena tablica
Sadržaji za darovite učenike/visoko motivirane učenike: Učenici mogu izraditi i prezentaciju svoga zadatka.
Skup ishoda učenja iz SK-a, obujam
Sadržaj arhitektonske projektne dokumentacije
(1 CSVET)
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Koristiti se pravilnicima i propisima za izradu projektne dokumentacije
Koristiti se pravilnicima i propisima za izradu projektne dokumentacije
Odrediti svrhu i elemente idejnog projekta
Odrediti svrhu i elemente idejnog projekta
Odrediti svrhu i elemente glavnog projekta
Odrediti svrhu i elemente glavnog projekta uz usporedbu s idejnim projektom
Odrediti svrhu i elemente izvedbenog projekta
Odrediti svrhu i elemente izvedbenog projekta uz usporedbu s idejnim i glavnim projektom
Odrediti svrhu i elemente tipskog projekta
Odrediti svrhu i elemente tipskog projekta
Odrediti svrhu i elemente projekta uklanjanja građevine
Odrediti svrhu i elemente projekta uklanjanja građevine
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantan nastavni sustav je učenje temeljeno na radu u timovima na rješavanju poslovnog zadatka utvrđivanja razlike između vrsta projekata na temelju poznavanja svrhe i sastavnih elemenata svakog projekta. Nastavnik u ulozi mentora organizira i usmjerava aktivnosti polaznika te im pomaže u pretvaranju poslovnog scenarija u konkretne akcije. Koristiti rad u paru ili timovima ili samostalan rad na način da se s učenicima definiraju zadaci, rokovi izvršenja i uloge unutar tima. Od učenika se očekuje aktivno sudjelovanje u procesu učenja, poučavanja i vrednovanja postignuća, redovito pohađanje svih oblika nastave i izvršavanje aktivnosti.
Nastavne cjeline/teme
Projektna dokumentacija
Idejni projekt
Glavni projekt
Izvedbeni projekt
Tipski projekt
Projekt uklanjanja građevine
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja samo je jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Skup ishoda učenja i pripadajući ishodi provjeravaju se pisano i/ili usmeno, vrednovanjem postupaka i rezultata rješavanja radne situacije/projektnih aktivnosti/usmene prezentacije i/ili pisanog rada, temeljem unaprijed definiranih kriterija vrednovanja (analitičke i holističke rubrike za vrednovanje).
Zadatak:
Podijeliti učenike u timove ili parove. Učenici trebaju izraditi umnu mapu koja će prikazati pojedine vrste projekata te njihovu svrhu i elemente, kao i prikladno mjerilo. Na kraju treba prezentirati umnu mapu tako da u prezentaciji sudjeluju svi učenici tima.
Vrednovanje za učenje: nastavnik prati aktivnosti učenika i daje povratnu informaciju uz smjernice o daljnjem poboljšanju
Vrednovanje kao učenje: vršnjačko vrednovanje i samovrednovanje sudjelovanja u aktivnostima prema danim kriterijskim rubrikama
Vrednovanje naučenog: nastavnik vrednuje izrađenu umnu mapu s popisom vrsta projekata, njihovom svrhom i elementima, javnu prezentaciju rada, doprinos učenika radu tima uporabom unaprijed definiranih pokazatelja:
Kriterij
Razina ostvarenosti kriterija
Točnost sadržaja umne mape
Vrste i opis projekata točno raspoređeni
(5 bodova)
Vrste i opis projekata djelomično točno raspoređeni
(3 boda)
Vrste i opis projekata većinom netočno raspoređeni
(1 bod)
Jasnoća prikazanih sadržaja
Sadržaj mape je u potpunosti jasno prikazan
(5 bodova)
Sadržaj mape je djelomično jasno prikazan
(3 boda)
Sadržaj mape je nejasno prikazan
(1 bod)
Prezentacija
Jasno, sigurno i točno prezentiran sadržaj
(5 bodova)
Djelomično jasno, sigurno i točno prezentiran sadržaj
(3 boda)
Nejasno i nesigurno prezentiran sadržaj
(1 bod)
Prijedlog prilagodbe za učenike s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama
Kako se u ovom modulu najčešće koristi učenje temeljeno na radu u kojemu se učenici stavljaju u realne radne situacije tijekom kojih se dijele u timove, pri dijeljenju u timove treba voditi računa da polaznici s posebnim potrebama budu ravnomjerno raspoređeni u svaki tim u kojem će imati svoju ulogu. Na takav način svaki učenik ima priliku pokazati svoje jače strane, a ostali članovi tima imaju priliku učiti raditi s članovima tima različitih sposobnosti sukladno realnom radnom okruženju. U individualiziranom kurikulu za svakog učenika s posebnim potrebama navedeni su preporučeni načini rada, primjeri individualizacije te načini i oblici vrednovanja. Poseban naglasak treba staviti na kontinuirano vrednovanje za učenje koristeći kvalitetne, konstruktivne i poticajne povratne informacije u cilju motiviranja učenika, jačanja samopouzdanja te omogućavanja daljnjeg napretka.
Vrednovanje naučenog: nastavnik vrednuje izrađenu mapu s popisom potrebnih vrsta radova, redoslijed radova, javnu prezentaciju rada, doprinos učenika radu tima uporabom unaprijed definiranih pokazatelja (uz odgovarajuću pomoć nastavnika) – gore navedena tablica
Sadržaji za darovite učenike/visoko motivirane učenike: Učenici mogu samostalno izraditi umnu mapu podjele projekata.
NAZIV MODULA
ZAŠTITA NA RADU U GRADITELJSTVU
Šifra modula
Kvalifikacije nastavnika koji sudjeluju u realizaciji modula
SIU: Zaštita na radu u poslovima gradnje (1 CSVET)
Načini stjecanja skupova ishoda učenja
(od – do, postotak)
Vođeni proces učenja i poučavanja
Oblici učenja temeljenog na radu
Samostalne aktivnosti učenika/polaznika
30-40 %
30-40 %
20-40 %
Status modula
(obvezni/izborni)
obvezni
Cilj (opis) modula
Cilj modula je upoznati učenike s pravilima zaštite na radu, vrstama opasnosti i štetnosti, te rizicima u procesu gradnje. Osposobiti učenike da primjene stečena znanja kroz provođenje mjera zaštite na radu , zaštite od požara i pružanja prve pomoći na samom gradilištu.
Ključni pojmovi
Zaštita na radu, opasnosti i štetnosti na mjestima rada, ispitivanje radnog okoliša, osobna zaštitna sredstva, prva pomoć kod ozljeda na radu, mjere protupožarne zaštite
Povezanost modula s međupredmetnim temama (ako je primjenljivo)
MPT Osobni i socijalni razvoj
·osr A.4.3. Razvija osobne potencijale
·osr B.4.2. Suradnički uči i radi u timu
MPT Učiti kako učiti
·uku A.4/5.1. Upravljanje informacijama
·uku A.4/5.2. Primjena strategija učenja i rješavanje problema
·uku B.4/5.4. Samovrednovanje/samoprocjena
·uku D.4/5.2. Suradnja s drugima
MPT Zdravlje
·z C.4.1.B Procjenjuje i predviđa opasnosti kojima je izložen
·z C.4.2.A Primjenjuje postupke pružanja prve pomoći pri hitnim zdrav. stanjima
·z C.4.2.C Opisuje kako i kada pružiti prvu pomoć učenicima sa zdrav. teškoćama.
· z C.5.1.B Analizira opasnosti iz okoline, prepoznaje rizične situacije i izbjegava ih.
Preporuke za učenje temeljeno na radu
Učenje temeljeno na radu ostvaruje se realiziranjem radnih zadataka koji se mogu simulirati u školskim specijaliziranim učionicama/praktikumima ili u Regionalnim centrima kompetentnosti. Poželjno je koristiti projektnu i istraživačku nastavu te situacijsko učenje i poučavanje odnosno zadaci za učenje i vježbanje trebaju odgovarati stvarnim radnim situacijama nekog radnog mjesta. Isto tako, gdje god je to moguće, ishode učenja kojima učenik stječe praktične vještine treba ostvariti u realnim uvjetima kod poslodavca (gospodarski subjekt s kojim ustanova u školskoj godini ostvaruje poslovnu suradnju u skladu s kurikulom ustanove). Radni zadaci trebaju biti dijelom i iz poduzetničkog svijeta te dati učenicima poduzetničko iskustvo i motivirati ih na kasnije samozapošljavanje.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje, potrebni za realizaciju modula
Ishode učenja koji se stječu praktičnim radom u specijaliziranim učionicama te učenjem temeljenim na radu potrebno je izvoditi u odgojno-obrazovnim skupinama.
Zaštitna odjeća, obuća i oprema
Skup ishoda učenja iz SK-a, obujam
Zaštita na radu u poslovima gradnje
1 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Objasniti pravila, obveze i odgovornosti poslodavaca i radnika u sustavu zaštite na radu
Protumačiti odgovornosti, prava i obveze poslodavaca i radnika u sustavu ZNR
Razlikovati vrste opasnosti i štetnosti za čovjeka tijekom gradnje
Procijeniti najčešće opasnosti , štetnosti i napore u graditeljstvu
Opisati postupke zaštite na radu tijekom gradnje
Protumačiti pravila zaštite ijekom gradnje i načine otklanjanja opasnosti
Nabrojati osobna zaštitna sredstva i opremu tijekom gradnje
Identificirati osobna zaštitna sredstva i opremu koji se odnose na sigurnost ijekom gradnje
Demonstrirati osnovne postupke pružanja prve pomoći
Pokazati u praktičnoj izvedbi osnovne postupke pružanja prve pomoći kod ozljeda na radu
Navesti osnovna pravila protupožarne zaštite
Analizirati opasnosti od požara i eksplozija, te osnovne mjere protupožarne zaštite
Opisati postupke zaštite od požara tijekom gradnje i upotrebe građevine
Ustanoviti temeljne zahtjeve i postupke zaštite od požara u gradnji i uporabi građevina
Objasniti osnovne pojmove zaštite okoliša i prirode
Izdvojiti najčešće štetne čimbenike na okoliš i mjere zaštite prirode tijekom gradnje
Predvidjeti utjecaj građevinskog otpada i njegove obrade na čovjeka i okoliš
Procijeniti najčešće vrste građevinskog otpada pri gradnji i njegov utjecaj na čovjeka i okoliš
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantan nastavni sustav je učenje temeljeno na stvarnim radnim situacijama i problemskim zadacima s fokusom na analizu opasnosti i definiranje mjera zaštite radu i zaštite od požara u poslovima gradnje, kao i utvrđivanja dužnosti, prava i obveza pojedinih sudionika u zaštiti na radu . Radom na jednostavnijim i složenijim problemskim zadacima i vježbama se usmjeravaju kroz razne simulirane scenarije organizacije aktivnosti zaštite na radu na gradilištu. Nastavnik u ulozi mentora pomaže polaznicima u izradi analiza i istraživanja u području zaštite na radu, e usmjerava aktivnosti u scenariju organizacije ZNR na gradilištu. Koristiti rad u paru ili timovima na način da se s učenicima definiraju zadaci, rokovi izvršenja i uloge unutar tima.
Nastavne cjeline/teme
Osnove zaštite na radu i zakonska regulativa
Organiziranje i provedba zaštite na radu
Opasnosti i štetnosti na mjestima rada u graditeljstvu i ispitivanje radnog okoliša
Osobna zaštitna sredstva i oprema za radove u graditeljstvu
Osnove sigurnosti i zaštite od požara i eksplozija u graditeljstvu
Vrste štetnog građevinskog otpada i mjere zaštite okoliša
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja samo je jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Skup ishoda učenja i pripadajući ishodi provjeravaju se pisano i/ili usmeno, vrednovanjem postupaka i rezultata rješavanja radne situacije/projektnih aktivnosti/usmene prezentacije i/ili pisanog rada, temeljem unaprijed definiranih kriterija vrednovanja (analitičke i holističke rubrike za vrednovanje).
Problemski zadatak:
a.Na gradilištu je potrebno provesti sve pripreme u organiziranju mjera zaštite na radu za poslove izrade fasade i postavljanje skele na zgradi . Za zadanu radnu situaciju istražiti i analizirati moguće opasnosti, adekvatne postupke zaštite na radu kao i sva obavezna osobna zaštitna sredstva i opremu potrebnu za radove. Za zadanu radnu situaciju istražiti moguće ozljede na radu i odgovarajuće postupke pružanja prve pomoći.
b. Učenike grupirajte u timove od 3 člana. Vođa predstavlja i koordinira tim , a svaki član tima radi svoj dio projektnog zadatka. Svaki tim treba napraviti analizu na primjeru projektnog zadatka. Svaki član tima tijekom svake etape uspoređuje rezultate sa ostalim članovima svog tima.
c.Na kraju, vođa tima javno prezentira rad pred ostalim timovima i nastavnikom.
Vrednovanje za učenje: tablica za praćenje aktivnosti učenika za vrijeme rada:
Elementi procjene
Potpuno
Djelomično
Potrebno doraditi
Učenik se pripremio za projektnu nastavu prema uputama nastavnika
Učenik surađuje s ostalim učenicima tijekom timskog rada
Učenik izvršava svoj dio zadatka
Učenik sudjeluje u prezentaciji dobivenih rezultata
Učenik provodi vršnjačko vrednovanje i samovrednovanje
Vrednovanje kao učenje: učenici uspoređuje rješenje svojih zadataka s drugim učenicima i svoj doprinos uspješnosti rada tima (samovrednovanje), vrednuju prezentacije ostalih timova (kvalitetu sadržaja ponude i kvalitetu javnog prezentiranja) i izabiru najbolju ponudu (vršnjačko vrednovanje).
Vrednovanje naučenog: nastavnik vrednuje kvalitetu provedene analize opasnosti i mjera zaštite na radu za zadanu radnu situaciju , poznavanje dužnosti i obveza pojedinih sudionika, poznavanje potrebnih zaštitnih sredstava na radu i mjera pružanja prve pomoći u slučaju nezgode ili ozljede uporabom unaprijed definiranih pokazatelja:
Primjer vrednovanja
Kriterij
Razina ostvarenosti kriterija
Analiza opasnosti i mjera zaštite na radu za zadanu radnu situaciju
U potpunosti analizira sve moguće opasnosti i mjere koje je potrebno provesti na gradilištu
(40 bodova)
Većinom analizira moguće opasnosti i mjere koje je potrebno provesti na gradilištu
(25 bodova)
Ne poznaje opasnosti i mjere koje je potrebno provesti na gradilištu
(0 bodova)
Poznavanje obveza i odgovornosti pojedinih sudionika u pogledu ZNR
Potpuno poznaje sve obveze i odgovornosti pojedinih sudionika u pogledu ZNR
(15 bodova)
Većinom poznaje obveze i odgovornosti pojedinih sudionika u pogledu ZNR
(10 bodova)
Ne poznaje obveze i odgovornosti pojedinih sudionika u pogledu ZNR
(0 bodova)
Poznavanje potrebnih osobnih zaštitnih sredstava na radu i uporabu
Potpuno poznaje sva potrebna osobna zaštitna sredstava
(15 bodova)
Većinom poznaje potrebna osobna zaštitna sredstava
(10 bodova)
Ne poznaje potrebna osobna zaštitna sredstava
(0 bodova)
Provedba pružanja prve pomoći u slučaju nezgode/ozljede
U potpunosti izvodi postupke pružanja prve pomoći u slučaju nezgode/ozljede
(30 bodova)
U potpunosti izvodi postupke pružanja prve pomoći u slučaju nezgode/ozljede
(15 bodova)
U potpunosti izvodi postupke pružanja prve pomoći u slučaju nezgode/ozljede
(0 bodova)
Prijedlog prilagodbe za učenike s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama
Budući da se u ovom skupu ishoda učenja najčešće koristi heuristička i problemska nastava te učenje temeljeno na radu u kojemu se učenici stavljaju u realne radne situacije tijekom kojih se dijele u timove, pri dijeljenju u timove treba voditi računa da učenici s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama budu ravnomjerno raspoređeni u svaki tim u kojem će imati svoju ulogu. Na takav način svaki učenik ima priliku pokazati svoje jače strane, a ostali članovi tima imaju priliku učiti raditi sa članovima tima različitih sposobnosti sukladno realnom radnom okruženju. U individualiziranom kurikulu za svakog učenika s posebnim potrebama navedeni su preporučeni načini rada, primjeri individualizacije te načini i oblici vrednovanja. Poseban naglasak treba staviti na kontinuirano vrednovanje za učenje koristeći kvalitetne, konstruktivne i poticajne povratne informacije u cilju motiviranja učenika, jačanja samopouzdanja te omogućavanja daljnjeg napretka. Nastavnik će procijeniti koja razina pedagoške podrške učeniku je potrebna. Nije namjera da nastavnik odradi dio uvjeta za dostizanje ishoda učenja umjesto učenika.
Primjer za učenike s teškoćama: Umjesto složenog opisa mogućih opasnosti, učenici mogu identificirati samo nekoliko osnovnih opasnosti povezanih s padom s visine, mogu navesti osnovne obveze radnika i poslodavca, uz primjere ili scenarije koji ilustriraju te obveze, opisati osnovne mjere ZNR, e demonstrirati jednostavne postupke prve pomoći, kao što su pozivanje hitne pomoći i pružanje osnovne udobnosti ozlijeđenom radniku. Ako je moguće, koristiti lutku ili model za demonstraciju.
Sadržaji za darovite učenike/visoko motivirane učenike:
Darovitim učenicima treba omogućiti obogaćivanje sadržaja (proširivanje dodatnim sadržajima kojih se rijetko dotiču) ili postavljanjem ishoda više razine, a sve u skladu sa razlikovnim/individualiziranim kurikulom. Preporuča se takvim učenicima ponuditi složeniji zadatak, a vrednovanje treba provoditi sukladno razlikovnom/ individualiziranom kurikulu u cilju poticanja motivacije i napretka.
Primjer za darovite učenike/visoko motivirane učenike: Učenici mogu prepoznati rijetke potencijalne rizike od opasnosti i znaju odabrati adekvatne metode i sredstva za zaštitu na radu
NAZIV MODULA
GRAĐEVINSKA REGULATIVA
Šifra modula
Kvalifikacije nastavnika koji sudjeluju u realizaciji modula
SIU: Dozvole za gradnju i uporabu građevine (1 CSVET)
Načini stjecanja skupova ishoda učenja
(od – do, postotak)
Vođeni proces učenja i poučavanja
Oblici učenja temeljenog na radu
Samostalne aktivnosti učenika/polaznika
20-30 %
40-50 %
20-40 %
Status modula
(obvezni/izborni)
Obvezni
Cilj (opis) modula
Cilj modula je upoznati učenike s osnovnim zakonskim propisima i normama u graditeljstvu, nadležnim institucijama za provedbu zakona u graditeljstvu, te sudionicima u pojedinim fazama gradnje, njihovim međuodnosima. Isto tako će moći sagledati odgovarajuće propise i normi u gradnji, kao i uvjete za ishođenje svih potrebnih dozvola građevine.
Ključni pojmovi
Zakon o građenju, sudionici u građenju, tehnički propisi i norme u gradnji, građevinska, lokacijska i uporabna dozvola, nadzor, jamstva i ugovori o gradnji, tehnički pregled
Povezanost modula s međupredmetnim temama (ako je primjenljivo)
MPT Učiti kako učiti
·uku A.4/5.1. Upravljanje informacijama
·uku A.4/5.2. Primjena strategija učenja i rješavanje problema
·uku B.4/5.4. Samovrednovanje/samoprocjena
·uku D.4/5.2. Suradnja s drugima
MPT Uporaba IKT
·ikt C.4.3. Učenik samostalno kritički procjenjuje izvore i rezultate pretraživanja
·ikt C.5.4. Učenik samostalno i odgovorno upravlja prikupljenim informacijama
MPT Građanski odgoj
·goo A.4.2. Promiče ulogu institucija i organizacija u zaštiti ljudskih prava
MPT Osobni i socijalni razvoj
·osr A.4.3. Razvija osobne potencijale
·osr B.4.2. Suradnički uči i radi u timu
Preporuke za učenje temeljeno na radu
Učenje temeljeno na radu ostvaruje se realiziranjem radnih zadataka koji se mogu simulirati u školskim specijaliziranim učionicama/praktikumima . Poželjno je koristiti projektnu i istraživačku nastavu te situacijsko učenje i poučavanje odnosno zadaci za učenje i vježbanje trebaju odgovarati stvarnim radnim situacijama . Projektne aktivnosti predstavljaju poveznicu između teorije i prakse u rješavanju zadanog problema. Rješavajući projektne zadatke učenici stječu samostalnost, samopouzdanje, odgovornost i poduzetnost. Timski rad na projektnim aktivnostima u online okruženju potiče razvoj digitalnih, društvenih i komunikacijskih vještina.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje, potrebni za realizaciju modula
Ishode učenja koji se stječu praktičnim radom u specijaliziranim učionicama te učenjem temeljenim na radu potrebno je izvoditi u odgojno-obrazovnim skupinama.
Zaštitna odjeća, obuća i oprema
Skup ishoda učenja iz SK-a, obujam
Građevinska regulativa
1 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Ovladati osnovnim pojmovima Zakona o gradnji i Zakona o prostornom uređenju
Analizirati Zakon o gradnji i Zakon o prostornom uređenju
Nabrojiti bitne zahtjeve za građevinu i identificirati njihovu primjenu u procesu gradnje
Izdvojiti sve važeće zakone i propise koji se primjenjuju u procesu gradnje
Objasniti i povezati uloge svih sudionika u gradnji
Navesti sve sudionike u gradnji i objasniti njihovu pojedinačnu ulogu i međusobne odnose
Prepoznati primjenu ostalih zakona i propisa u graditeljstvu
Protumačiti primjenu pojedinih zakona i propisa u graditeljstvu
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantan nastavni sustav je učenje temeljeno na radu u timovima na rješavanju poslovnog zadatka utvrđivanja propisa i zakonskih zahtjeva pri gradnji objekta. Nastavnik u ulozi mentora organizira i usmjerava aktivnosti polaznika te im pomaže u pretvaranju poslovnog scenarija u konkretne akcije. Koristiti rad u paru ili timovima na način da se s učenicima definiraju zadaci, rokovi izvršenja i uloge unutar tima.
Nastavne cjeline/teme
Institucije u RH nadležne za provedbu zakona vezanih za graditeljstvo
Propisi o građenju
Načela Zakona o građenju i Zakona o prostornom uređenju
Sudionici u građenju: investitor, projektant, izvoditelj, nadzor i revidenti
Inspekcije
Odnosi sudionika u građenju.
Tehnička svojstva bitna za građevinu
Tehnički propisi za građevinske proizvode
Pregled hrvatskih normi u gradnji
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja samo je jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Skup ishoda učenja i pripadajući ishodi provjeravaju se pisano i/ili usmeno, vrednovanjem postupaka i rezultata rješavanja radne situacije/projektnih aktivnosti/usmene prezentacije i/ili pisanog rada, temeljem unaprijed definiranih kriterija vrednovanja (analitičke i holističke rubrike za vrednovanje).
Problemski zadatak
Planira se gradnja objekta trgovačke namjene u poslovno trgovačkoj zoni grada. Potrebno je navesti sve bitne zahtjeve koje treba ispuniti prema Zakonu o gradnji - analizirati pri tome sve faze zakonske provedbe od projektiranja, izvođenja gradnje i same uporabe građevine. Navesti sve sudionike koji su potrebni u gradnji objekta, te njihove dužnosti i odgovornosti.
a.Učenik radi samostalno projektni zadatak.
b.Na kraju, javno prezentira rad pred ostalim učenicima i nastavnikom.
Vrednovanje za učenje:nastavnik prati aktivnosti učenika i daje povratnu informaciju uz smjernice o daljnjem poboljšanju
Vrednovanje kao učenje: učenici uspoređuje rješenje svojih zadataka s drugim učenicima i svoj doprinos uspješnosti rada tima (samovrednovanje), vrednuju prezentacije ostalih učenika (kvalitetu sadržaja ponude i kvalitetu javnog prezentiranja) i izabiru najbolju ponudu (vršnjačko vrednovanje).
Vrednovanje naučenog: Nastavnik vrednuje poznavanje, tumačenje i razumijevanje potrebnih stavki iz Zakona o gradnji, analizu, identifikaciju i primjenu zakonskih propisa po fazama provedbe od projektiranja, izvođenja gradnje i same uporabe građevine, poznavanje sudionika u gradnji objekta, te njihove dužnosti i odgovornosti, uporabom unaprijed definiranih pokazatelja:
Kriterij
Razina ostvarenosti kriterija
Poznavanje i tumačenje stavki iz Zakona o gradnji
U potpunosti poznaje i tumačenje potrebne stavke iz Zakona o gradnji
(30 bodova)
Većinom poznaje i tumačenje potrebne stavke iz Zakona o gradnji
(20 bodova)
Ne poznaje i ne tumačenje potrebne stavke iz Zakona o gradnji
(0 bodova)
Identifikacija i primjena zakonskih propisa po fazama u provedbi projekta
U potpunosti točno primjenjuje zakonske propise po fazama u provedbi projekta
(40 bodova)
Djelomično točno primjenjuje zakonske propise po fazama u provedbi projekta
(20 bodova)
Ne primjenjuje zakonske propise u provedbi projekta
(0 bodova)
Poznavanje sudionika u gradnji objekta, njihove dužnosti i odgovornosti
U potpunosti poznaje sve sudionike u gradnji objekta, njihove dužnosti i odgovornosti
(30 bodova)
Većinom poznaje sve sudionike u gradnji objekta, njihove dužnosti i odgovornosti
(20 bodova)
Ne poznaje sudionike u gradnji objekta, niti njihove dužnosti i odgovornosti
(0 bodova)
Prijedlog prilagodbe za učenike s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama
Kako se u ovom modulu najčešće koristi učenje temeljeno na radu u kojemu se učenici stavljaju u realne radne situacije tijekom kojih se dijele u timove, pri dijeljenju u timove treba voditi računa da polaznici s posebnim potrebama budu ravnomjerno raspoređeni u svaki tim u kojem će imati svoju ulogu. Na takav način svaki učenik ima priliku pokazati svoje jače strane, a ostali članovi tima imaju priliku učiti raditi s članovima tima različitih sposobnosti sukladno realnom radnom okruženju. U individualiziranom kurikulu za svakog učenika s posebnim potrebama navedeni su preporučeni načini rada, primjeri individualizacije te načini i oblici vrednovanja. Poseban naglasak treba staviti na kontinuirano vrednovanje za učenje koristeći kvalitetne, konstruktivne i poticajne povratne informacije u cilju motiviranja učenika, jačanja samopouzdanja te omogućavanja daljnjeg napretka.
Vrednovanje naučenog: Nastavnik vrednuje poznavanje, tumačenje i razumijevanje potrebnih stavki iz Zakona o gradnji, analizu, identifikaciju i primjenu zakonskih propisa po fazama provedbe od projektiranja, izvođenja gradnje i same uporabe građevine, poznavanje sudionika u gradnji objekta, te njihove dužnosti i odgovornosti, uporabom prethodno definiranih pokazatelja.
Sadržaji za darovite učenike/visoko motivirane učenike:Darovitim učenicima treba omogućiti obogaćivanje sadržaja (proširivanje dodatnim sadržajima kojih se rijetko dotiču) ili postavljanjem ishoda više razine, a sve u skladu sa razlikovnim/individualiziranim kurikulom . Kao primjer zadati kritički komentirati zakonsku regulativu u građevinarstvu, te uočiti i utvrditi nedostatke stručnih podataka u dokumentaciji, a koji su propisani zakonima i aktima o gradnji.
Skup ishoda učenja iz SK-a, obujam
Dozvole za gradnju i uporabu građevine
1 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Analizirati investicijsko-tehničku dokumentaciju potrebnu za gradnju građevine
Pripremiti potrebnu investicijsko-tehničku
dokumentaciju za gradnju građevine
Odrediti uvjete i način dobivanja lokacijske dozvole
Ustanoviti pojedine uvjete i načine dobivanja lokacijske dozvole
Odrediti uvjete i način dobivanja građevinske dozvole
Ustanoviti pojedine uvjete i načine dobivanja građevinske dozvole
Objasniti uvjete za obavljanje i način obavljanja tehničkog pregleda građevine
Ustanoviti uvjete i načine obavljanja tehničkog pregleda građevine
Odrediti uvjete i način dobivanja uporabne dozvole
Ustanoviti pojedine uvjete i način dobivanja uporabne dozvole
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantan nastavni sustav je učenje temeljeno na radu u cilju rješavanja projektnog zadatka na analiziranju tehničku dokumentacije potrebne za gradnju, uvjeta za dobivanje potrebnih dozvola za gradnju, kao i u konačnici za dobivanje uporabne dozvole za objekt. Nastavnik u ulozi mentora organizira i usmjerava aktivnosti polaznika te im pomaže u pretvaranju poslovnog scenarija u konkretne akcije. Koristiti rad u paru ili timovima na način da se s učenicima definiraju zadaci, rokovi izvršenja i uloge unutar tima.
Nastavne cjeline/teme
Dokumenti prostornog planiranja
Lokacijska dozvola
Građevinsko zemljište
Zemljišne knjige
Katastar
Glavni i izvedbeni projekt
Građevinska dozvola
Uporabna dozvola
Dokumentacija na gradilištu
Građevinski dnevnik
Nadzor
Ovlaštenja za projektiranje i nadzor
Jamstva za stabilnost građevine
Ugovori o građenju, nadzoru i projektiranju
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja samo je jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Skup ishoda učenja i pripadajući ishodi provjeravaju se pisano i/ili usmeno, vrednovanjem postupaka i rezultata rješavanja radne situacije/projektnih aktivnosti/usmene prezentacije i/ili pisanog rada, temeljem unaprijed definiranih kriterija vrednovanja (analitičke i holističke rubrike za vrednovanje).
Projektni zadatak:
Investitor želi graditi novi objekt na mjestu starog objekta koji želi rušiti. Prije izvedbe treba ishoditi sve potrebne dozvole za građenje. Navesti koje sve dozvole koje treba ishoditi u vremenskom slijedu od ideje do uporabe same građevine. Navesti vrste projekata koji je potrebno izraditi kako bi se ishodile sve potrebne dozvole. Opisati sve postupke koji prethode dobivanju potrebnih dozvola.Navesti tijela koja izdaju pojedine dozvole.
a.Učenike grupirajte u tim od 2 člana. Vođa predstavlja i koordinira tim, s tim da oba člana tima rade na svom dijelu zadatka. Svaki tim treba napraviti kompletni izvještaj projektnog zadatka. Vođa tima tijekom izrade, uspoređuje podatke s drugim članom tima.
b.Na kraju, vođa tima javno prezentira rad pred ostalim timovima i nastavnikom.
Vrednovanje za učenje:nastavnik prati aktivnosti učenika i daje povratnu informaciju uz smjernice o daljnjem poboljšanju
Vrednovanje kao učenje: učenici uspoređuju rješenje svojih zadataka s drugim učenicima i svoj doprinos uspješnosti rada tima (samovrednovanje), vrednuju prezentacije ostalih timova (kvalitetu sadržaja ponude i kvalitetu javnog prezentiranja) i izabiru najbolju ponudu (vršnjačko vrednovanje).
Vrednovanje naučenog: nastavnik vrednuje poznavanje svih potrebnih dozvola u vremenskom slijedu, poznavanje potrebne projektne dokumentacije i postupaka za ishođenje pojedinih dozvola, te poznavanje zakonskih tijela koja izdaju pojedine dozvole, uporabom unaprijed definiranih pokazatelja:
Kriterij
Razina ostvarenosti kriterija
Poznavanje potrebnih dozvola u slijedu
U potpunosti poznaje potrebne dozvole u slijedu
(20 bodova)
Većinom poznaje potrebne dozvole u slijedu
(15 bodova)
Ne poznaje potrebne dozvole
(0 bodova)
Poznavanje projektne dokumentacije za ishođenje dozvola
Potpuno poznaje svu projektnu dokumentaciju za ishođenje dozvola
(30 bodova)
Djelomično poznaje projektnu dokumentaciju za ishođenje dozvola
(15 bodova)
Ne poznaje projektnu dokumentaciju za ishođenje dozvola
(0 bodova)
Poznavanje postupaka za ishođenje dozvola
Potpuno poznaje postupke za ishođenje dozvola
(30 bodova)
Djelomično poznaje postupke za ishođenje dozvola
(15 bodova)
Ne poznaje postupke za ishođenje dozvola
(0 bodova)
Poznavanje zakonskih tijela koja izdaju pojedine dozvole
Potpuno poznaje koja tijela izdaju pojedine dozvole
(20 bodova)
Većinom poznaje koja tijela izdaju pojedine dozvole
(15 bodova)
Ne poznaje ijela koja izdaju pojedine dozvole
(0 bodova)
Prijedlog prilagodbe za učenike s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama
Kako se u ovom modulu najčešće koristi učenje temeljeno na radu u kojemu se učenici stavljaju u realne radne situacije tijekom kojih se dijele u timove, pri dijeljenju u timove treba voditi računa da polaznici s posebnim potrebama budu ravnomjerno raspoređeni u svaki tim u kojem će imati svoju ulogu. Na takav način svaki učenik ima priliku pokazati svoje jače strane, a ostali članovi tima imaju priliku učiti raditi s članovima tima različitih sposobnosti sukladno realnom radnom okruženju. U individualiziranom kurikulu za svakog učenika s posebnim potrebama navedeni su preporučeni načini rada, primjeri individualizacije te načini i oblici vrednovanja. Poseban naglasak treba staviti na kontinuirano vrednovanje za učenje koristeći kvalitetne, konstruktivne i poticajne povratne informacije u cilju motiviranja učenika, jačanja samopouzdanja te omogućavanja daljnjeg napretka.
Vrednovanje naučenog: nastavnik vrednuje poznavanje svih potrebnih dozvola u vremenskom slijedu, poznavanje potrebne projektne dokumentacije i postupaka za ishođenje pojedinih dozvola, te poznavanje zakonskih tijela koja izdaju pojedine dozvole, uporabom prethodno definiranih pokazatelja.
Sadržaji za darovite učenike/ visoko motivirane učenike:Darovitim učenicima treba omogućiti obogaćivanje sadržaja (proširivanje dodatnim sadržajima kojih se rijetko dotiču) ili postavljanjem ishoda više razine, a sve u skladu sa razlikovnim/individualiziranim kurikulom . Kao primjer se može zadati da uoče i utvrde nedostatke stručnih podataka koji su potrebni kod ishođenja pojedinih vrsta dozvola, da sami predlože metode za otklon uočenih nedostatka, kao i načine za premostiti eventualne poteškoće u ishođenju dozvola.
NAZIV MODULA
GRAĐEVNI MATERIJALI I PROIZVODI
Šifra modula
Kvalifikacije nastavnika koji sudjeluju u realizaciji modula
Cilj ovog modula je upoznavanje s osnovnim vrstama građevinskih materijala, postupcima proizvodnje, svojstvima i primjeni, te načinima zaštite, funkcionalnih i ekološki prihvatljivih materijala.
Povezanost modula s međupredmetnim temama (ako je primjenljivo)
MPT Osobni i socijalni razvoj
osr A.4.4. Upravlja svojim obrazovnim i profesionalnim putem
osr B.4.2. Suradnički uči i radi u timu
osr B.4.1. Uviđa posljedice svojih i tuđih stavova/postupaka/izbora
MPT Učiti kako učiti
uku A.4/5.1. Upravljanje informacijama
uku A.4/5.2. Primjena strategija učenja i rješavanje problema
Preporuke za učenje temeljeno na radu
Učenje temeljeno na radu obuhvaća projektnu i istraživačku nastavu, te situacijsko učenje u simuliranim uvjetima i u školskim specijaliziranim učionicama/praktikumima gdje učenici upoznavaju svojstva građevinskih materijala. Projektne aktivnosti predstavljaju poveznicu između teorije i prakse u rješavanju zadanog problema. Učenici provode istraživanja različitih digitalnih izvora, te kreiraju digitalne sadržaje. Rješavajući projektne zadatke učenici stječu samostalnost, samopouzdanje, odgovornost i poduzetnost. Timski rad na projektnim aktivnostima u online okruženju potiče razvoj digitalnih, društvenih i komunikacijskih vještina.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje, potrebni za realizaciju modula
Ishode učenja koji se stječu praktičnim radom u specijaliziranim učionicama te učenjem temeljenim na radu potrebno je izvoditi u odgojno-obrazovnim skupinama.
Zaštitna odjeća, obuća i oprema
Skup ishoda učenja iz SK-a, obujam
Građevni materijali i proizvodi (3 CSVET-a)
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Prepoznati osnovne građevne materijale i proizvode u graditeljstvu
Opisati vrste građevnih materijala
Objasniti upotrebu građevnih materijala i proizvoda u graditeljstvu
Klasificirati obilježja različitih upotreba građevnih materijala i proizvoda
Opisati osnovna svojstva građevnih materijala i proizvoda
Opisati fizikalna svojstva, te odnos poroznosti, gustoće i vodo upojnosti građevinskih materijala
Usporediti različite materijale i proizvode za izvedbu istih konstrukcijskih elemenata
Analizirati prednosti i nedostatke različitih materijala za istovjetne konstruktivne elemente
Navesti postupke zaštite i održavanja građevnih materijala i proizvoda
Objasniti i razumjeti važnost zaštite i održavanja građevnih materijala i proizvoda
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Aktivnim metodama poučavanja (heuristička metoda učenje temeljena na korištenju različitih empirijskih procesa, odnosno strategija koje se temelje na iskustvu, praksi i promatranju činjenica, kako bi se postiglo učinkovito rješenje danog problema,postupcima koji vode prema otkriću ili ga potiču), omogućuje se učenicima razvoj kompetencija u području kreativnih vještina. Tijekom realizacije nastavnih sadržaja unutar modula građevinski materijali i proizvodi nastavnik predavačkom nastavom iznosi i pojašnjava ključne pojmove, te postupcima proizvodnje, svojstvima i primjeni, te načinima zaštite, funkcionalnih i ekološki prihvatljivih materijala..Od učenika se očekuje aktivno sudjelovanje u procesu učenja, poučavanja i vrednovanja postignuća, redovito pohađanje svih oblika nastave i izvršavanje aktivnosti.
Nastavne cjeline/teme
Beton i komponente
Čelik
Kamen
Drvo
Prefabricirani elementi
Keramički proizvodi
Organska veziva
Boje i lakovi
Staklo
Polimerni materijali
Izolacijski materijali
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja samo je jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Skup ishoda učenja i pripadajući ishodi provjeravaju se pisano i/ili usmeno, vrednovanjem postupaka i rezultata rješavanja radne situacije/projektnih aktivnosti/usmene prezentacije i/ili pisanog rada, temeljem unaprijed definiranih kriterija vrednovanja (analitičke i holističke rubrike za vrednovanje).
Radna situacija:
Projektant prilikom projektiranja treba odabrati građevni proizvod za izvođenje zidanih zidova na zgradi, a koji zadovoljava bitne zahtjeve za građevinu propisane posebnim zakonom i propisima.
Zadatak:
Istražiti građevne proizvode za izvođenje zidanih zidova na zgradi, odabrati prikladan proizvod i prezentirati njegova svojstva, prednosti i mane te ga usporediti s ostalim proizvodima za istu namjenu.
Učenike grupirajte u timove od 3 do 4 člana. Svaki tim istražuje građevne proizvode za izvođenje zidanih zidova na zgradi, uspoređuje ih i odabire prikladan proizvod.
Na kraju, svaki tim javno prezentira svoj rad pred ostalim timovima i nastavnikom.
Vrednovanje za učenje: tablica za praćenje aktivnosti učenika za vrijeme rada.
Tablica vrednovanja nastavnika:
Elementi procjene
Potpuno
Djelomično
Potrebno doraditi
Učenik se pripremio za projektnu nastavu prema uputama profesora
Učenik surađuje s ostalim učenicima tijekom timskog rada
Učenik izvršava svoj dio zadatka
Učenik sudjeluje u prezentaciji dobivenih rezultata
Učenik provodi vršnjačko vrednovanje i samovrednovanje
Vrednovanje kao učenje: učenici vrednuju doprinos rješavanju zadatka u timu i usredotočenost na zadatak.
Elementi procjene
Izvrstan
Vrlo dobar
Dobar
Dovoljan
Doprinos
Tijekom rada stalno daje korisne ideje i aktivno sudjeluje u razgovoru. Vođa je koji ulaže najviše napora.
Tijekom rada uglavnom daje korisne ideje i sudjeluje u razgovoru. Važan je član tima koji daje sve od sebe.
Tijekom rada ponekad daje korisne ideje i sudjeluje u razgovoru. Član je tima koji čini ono što se traži.
Tijekom rada rijetko daje korisne ideje i sudjeluje u razgovoru. Često ga drugi članovi trebaju poticati na rad.
Rješavanje problema
Aktivno traži moguća rješenja, nalazi ih i predlaže timu.
Preoblikuje rješenja koja su predložili drugi članovi tima.
Spreman je iskušati prijedloge drugih članova tima, ne predlaže ni ne preoblikuje rješenja.
Spreman je saslušati prijedloge drugih članova tima, ali ih rijetko iskušava.
Usredotočenost na zadatak
Stalno je usredotočen na zadatak i rok izvršavanja.
Uglavnom je usredotočen na zadatak i rok izvršavanja. Ostali članovi tima tijekom rada mogu računati na njega.
Ponekad je usredotočen na zadatak i rok izvršavanja. Ostali članovi tima ga ponekad tijekom rada moraju podsjećati na izvršavanje zadatka.
Rijetko je usredotočen na zadatak i rok izvršenja. Ostali članovi tima ga često tijekom rada moraju podsjećati na izvršenje zadatka.
Vrednovanje naučenog: nastavnik vrednuje analizu svojstava građevnih materijala, te njihovu usporedbu, javnu prezentaciju rada, doprinos učenika radu tima uporabom unaprijed definiranih pokazatelja.
Kriterij
Razina ostvarenosti kriterija
Opisati fizikalna svojstva , te odnos poroznosti , gustoće i vodoupojnosti građevinskih materijala
Točno opisana svojstva i objašnjen odnos poroznosti i vodoupojnosti
(3 boda)
Uglavnom točno opisana svojstva
(1 bod)
Pogrešno opisana svojstva
(0 bodova)
Analizirati prednosti i nedostatke različitih materijala za istovjetne konstruktivne elemente
Točan analizirane prednosti i nedostatci različitih materijala
(7 bodova)
Točno nabrojane prednosti
(3 boda)
Pogrešno objašnjene prednosti i nedostatci različitih materijala
(0 bodova)
Objasniti i razumjeti važnost zaštite i održavanja građevnih materijala i proizvoda
Točno objašnjena zaštita i održavanja građevnih materijala
(4 boda)
Nabrojena zaštita i održavanja građevnih materijala
(2 boda)
Pogrešno nabrojena zaštita i održavanja građevnih materijala
(0 bodova)
Prezentiranje
Prezentacija i izlaganje je jasno, uredno i sa svim potrebnim elementima
(5 bodova)
Prezentacija i izlaganje je jasno, uredno, ali bez svih potrebnih elemenata
(3 boda)
Prezentacija i izlaganje je nejasno, neuredno i bez svih potrebnih elemenata
(0 bodova)
Prijedlog prilagodbe za učenike s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama
Ostvarenje ishoda učenja za učenike s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama treba biti usko povezano sa stvarnim radnim situacijama koje se mogu realizirati projektnom i/ili istraživačkom nastavom. Svakako je potrebno voditi računa da se u individualiziranome kurikulu za svakoga učenika ovisno o njegovim posebnim odgojno-obrazovnim potrebama preporuče način rada i vrednovanja usmjerene na ostvarenje ishoda učenja u području određivanja građevnih materijala i proizvoda.
Kako se u ovom modulu najčešće koristi učenje temeljeno na radu u kojemu se učenici stavljaju u realne radne situacije tijekom kojih se dijele u timove, pri dijeljenju u timove treba voditi računa da polaznici s posebnim potrebama budu ravnomjerno raspoređeni u svaki tim u kojem će imati svoju ulogu. Na takav način svaki učenik ima priliku pokazati svoje jače strane, a ostali članovi tima imaju priliku učiti raditi s članovima tima različitih sposobnosti sukladno realnom radnom okruženju. U individualiziranom kurikulu za svakog učenika s posebnim potrebama navedeni su preporučeni načini rada, primjeri individualizacije te načini i oblici vrednovanja. Poseban naglasak treba staviti na kontinuirano vrednovanje za učenje koristeći kvalitetne, konstruktivne i poticajne povratne informacije u cilju motiviranja učenika, jačanja samopouzdanja te omogućavanja daljnjeg napretka. Nastavnik će procijeniti koja razina pedagoške podrške učeniku je potrebna. Nije namjera da nastavnik odradi dio uvjeta za dostizanje ishoda učenja umjesto učenika.
Prijedlog aktivnosti uz prilagodbu iskustava učenja za učenike s teškoćama: Istražiti, prezentirati i raspraviti temeljna svojstva građevinskih materijala i proizvoda, uz suradničku podršku i poticajna pitanja.
Vrednovanje naučenog: nastavnik vrednuje javnu prezentaciju rada, doprinos učenika radu tima uporabom unaprijed definiranih pokazatelja:
ISHODI UČENJA
VREDNOVANJE
zadovoljavajuće
dobro
Opisati fizikalna svojstva građevinskih materijala
Opisati osnovna fizikalna svojstva građevinskih materijala uz pomoć nastavnika
Opisati fizikalna svojstva građevinskih materijala uz pomoć nastavnika
Nabrojati prednosti i nedostatke različitih materijala za istovjetne konstruktivne elemente
Nabrojati prednosti i nedostatke različitih materijala za istovjetne konstruktivne elemente uz pomoć nastavnika
Opisati prednosti i nedostatke različitih materijala za istovjetne konstruktivne elemente uz pomoć nastavnika ili učenika u timu
Opisati načine zaštite i održavanja građevnih materijala i proizvoda
Opisati načine zaštite građevnih materijala i proizvoda uz pomoć nastavnika ili učenika u timu
Opisati načine zaštite i održavanja građevnih materijala i proizvoda uz pomoć nastavnika ili učenika u timu
Sadržaji za darovite učenike/visoko motivirane učenike:Učenicima se zadaje više vrsta materijala koje moraju usporediti.
Cilj modula je stjecanje kompetencija ovladavanja alatima i znanjima za izradu jednostavnog klesanca. Modul obuhvaća poravnavanje svih 6 stranica lomljenog kamena, izradu rubova (špigula) te formiranje pravilnog kubusa. Učenici prema vrsti obrade površine upoznaju postepeno potrebne alate i primijeniti ih u procesu klesanja.
◊osr. A. 5. 3. Razvija svoje potencijale (prema preuzetim zadatcima treba biti odgovoran i ustrajati u njihovu ispunjavanju).
◊osr.B. 5. 2.Suradnički uči i radi u timu (surađuje, organizira, izvršava svoj zadatak, postavlja hipoteze, razvija svoju ulogu u timu, donosi odluke).
MPT Učiti kako učiti
◊uku A. 4/5.2. Primjena strategija učenja i rješavanje problema.
◊uku A.4/5.3. Kreativno mišljenje.
◊uku B.4/5.2. Praćenje.
◊uku B. 4/5.4.Samovrednovanje/ samoprocjena.
◊uku C.4/5.1.Vrijednost učenja.
◊uku D.4/5.2. Suradnja s drugima.
Preporuke za učenje temeljeno na radu
Modul se u potpunosti odrađuje u školskoj radionici opremljenoj svim potrebnim alatima pod nadzorom nastavnika. Sve faze rada se dokumentiraju.
Učenje temeljeno na radu ostvaruje se realiziranjem radnih zadataka u školskoj radionici ili kod poslodavca. Za obradu se koriste tradicionalni klesarski alati za ručnu obradu i tradicionalne klesarske tehnike. Učenici dodatno posjećuju klesarske radionice kako bi stekli uvid u rad u realnim uvjetima i usporedili načine rada.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje, potrebni za realizaciju modula
Ishode učenja koji se stječu praktičnim radom u specijaliziranim učionicama te učenjem temeljenim na radu potrebno je izvoditi u odgojno-obrazovnim skupinama.
Zaštitna odjeća, obuća i oprema
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Tradicionalni ručni klesarski alati (1 CSVET-a)
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Izdvojiti tradicionalne ručne klesarske alate
Navesti tradicionalne ručne klesarske alate
Opisati namjenu pojedinog klesarskog alata
Objasniti namjenu pojedinog klesarskog alata
Obrazložiti redoslijed i način upotrebe pojedinog klesarskog alata
Upotrijebiti ispravno i pravilnim redoslijedom klesarske alate
Prepoznati trag svakog pojedinog alata na površini kamena
Obrazložiti trag svakog pojedinog alata na površini kamena
Primijeniti tradicionalne klesarske alate na siguran način
Koristiti optimalno tradicionalne klesarske alate na siguran način
Koristiti pravilno klesarske alate na siguran način
Izvesti postupke odlaganja (čuvanja) i održavanja klesarskih alata
Stjecati naviku pravilnog odlaganja (čuvanja) i održavanja klesarskih alata
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantan nastavni sustav je učenje kroz projektnu nastavu uz mentorsko vođenje. U fazi uvođenja alata radi se grupno te se tako nastoji raditi dok je to moguće. Napretkom rada može doći do razlike u brzini rada te se svakom učeniku treba pristupiti individualizirano.
Nastavne cjeline/teme
Klesarski alat i standard izgleda površine kamena
Klesanje kubusa poštivanjem procedure rada
Čišćenje i održavanje kamena
Održavanje alata
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja samo je jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Skup ishoda učenja i pripadajući ishodi provjeravaju se pisano i/ili usmeno, vrednovanjem postupaka i rezultata rješavanja radne situacije/projektnih aktivnosti/usmene prezentacije i/ili pisanog rada, temeljem unaprijed definiranih kriterija vrednovanja (analitičke i holističke rubrike za vrednovanje).
Situacijski scenarij poučavanja – aktivnosti:
OD LOMLJENOG KAMENA DO PRAVILNOG KAMENOG KUBUSA-IZRADA
a.Učenicima predstaviti radnu situaciju: Naručitelj je od vašeg poslodavca naručio da se poravna lomljeni kamen kako bi do izražaja došla tekstura kamena nakon toga odlučiti će koja će se forma izraditi.
b.Učenici zadužuju pojedinačno komad lomljenog kamena. Prema fazama rada zadužuje alate prema fazama izrade:
-Učenik zadužuje piket, macolu, špicu te dvije staze (za vizualnu kontrolu poravnatosti početne površine-intregvard) i obrađuje prvu stranicu
-Učenik zadužuje zubatku te kontinuirano provjerava intregvard prve stranice
-Učenik zadužuje bućardu (s jedne strane su zubi za grubu, a s druge za finu obradu) te ravna površinu grubom obradom kontinuirano provjeravajući intregvard prve stranice
-Učenik zadužuje bućardu (s jedne strane su zubi za grubu, a s druge za finu obradu) te ravna površinu finom obradom kontinuirano provjeravajući intregvard prve stranice
-Učenik upotrebom staze ili škvadrom olovkom označava liniju po kojoj će macolom i dlijetom izraditi špigul (oštri rub između dvije susjedne stranica)
-Učenik zadužuje odbijač i dlijeto i izrađuje špigul
-Učenik upotrebom svih prethodno zaduženih alata izrađuje 2. stranicu tako da je završna obrada kao i kod 1. – fina bućarda
-Svaka sljedeća stranica zahtjeva isti postupak, a učenik kontinuirano održava prostor, alat i kamen čistim i urednim
Vrednovanje za učenje: tablica za praćenje aktivnosti učenika za vrijeme rada:
Tablica vrednovanja nastavnika:
Elementi procjene
Potpuno
Djelomično
Potrebno doraditi
Učenik se pripremio za projektnu nastavu prema uputama profesora
Učenik surađuje s ostalim učenicima tijekom timskog rada
Učenik izvršava svoj dio zadatka
Učenik sudjeluje u prezentaciji dobivenih rezultata
Učenik provodi vršnjačko vrednovanje i samovrednovanje
Vrednovanje kao učenje: učenici vrednuju doprinos rješavanju zadatka u timu i usredotočenost na zadatak:
Elementi procjene
Izvrstan
Vrlo dobar
Dobar
Dovoljan
Doprinos
Tijekom rada stalno daje korisne ideje i aktivno sudjeluje u razgovoru. Vođa je koji ulaže najviše napora.
Tijekom rada uglavnom daje korisne ideje i sudjeluje u razgovoru. Važan je član tima koji daje sve od sebe.
Tijekom rada ponekad daje korisne ideje i sudjeluje u razgovoru. Član je tima koji čini ono što se traži.
Tijekom rada rijetko daje korisne ideje i sudjeluje u razgovoru. Često ga drugi članovi trebaju poticati na rad.
Rješavanje problema
Aktivno traži moguća rješenja, nalazi ih i predlaže timu.
Preoblikuje rješenja koja su predložili drugi članovi tima.
Spreman je iskušati prijedloge drugih članova tima, ne predlaže ni ne preoblikuje rješenja.
Spreman je saslušati prijedloge drugih članova tima, ali ih rijetko iskušava.
Usredotočenost na zadatak
Stalno je usredotočen na zadatak i rok izvršavanja.
Uglavnom je usredotočen na zadatak i rok izvršavanja. Ostali članovi tima tijekom rada mogu računati na njega.
Ponekad je usredotočen na zadatak i rok izvršavanja. Ostali članovi tima ga ponekad tijekom rada moraju podsjećati na izvršavanje zadatka.
Rijetko je usredotočen na zadatak i rok izvršenja. Ostali članovi tima ga često tijekom rada moraju podsjećati na izvršenje zadatka.
Vrednovanje naučenog: nastavnik vrednuje upotrebu svakog alata ponaosob te pravilan slijed upotrebe alata, odnos prema alatu, odnos prema materijalu, odnos prema radnom mjestu, odnos prema suradnicima i nastavnicima, javnu prezentaciju rada te dokumentiranje u radnoj mapi, uporabom unaprijed definiranih pokazatelja:
Kriterij
Razina ostvarenosti kriterija
Urednost radnog mjesta
Održavati radno mjesto urednim
(1 bod)
Održavati radno mjesto urednim
i funkcionalnim
(2 boda)
Kontinuirano poboljšavati urednost i funkcionalnost radnog mjesta
(3 boda)
Odnos prema zaduženom alatu
Održavati i spremati alat
(1 bod)
Održavati i spremati alat uredno
(2 boda)
Kontinuirano poboljšavati urednost i održavanje alata
(3 boda)
Izrada pjace
Upoznati karakteristike zaduženog alata tijekom izrade pjace
(1 bod)
Upoznati karakteristike i mogućnosti zaduženog alata tijekom izrade pjace
(2 bod)
Upoznati karakteristike, mogućnosti i svrhu načina obrade zaduženim alatom tijekom izrade pjace
(3 bod)
Izrada lica
Upoznati karakteristike zaduženog alata tijekom izrade lica
(1 bod)
Upoznati karakteristike i mogućnosti zaduženog alata tijekom izrade lica
(2 bod)
Upoznati karakteristike, mogućnosti i svrhu načina obrade zaduženim alatom tijekom izrade lica
(3 bod)
Izrada 1. glave
Upoznati karakteristike zaduženog alata tijekom izrade 1. glave
(1 bod)
Upoznati karakteristike i mogućnosti zaduženog alata tijekom izrade 1.glave
(2 bod)
Upoznati karakteristike, mogućnosti i svrhu načina obrade zaduženim alatom tijekom izrade 1.glave
(3 bod)
Izrada 2. glave
Upoznati karakteristike zaduženog alata tijekom izrade 2. glave
(1 bod)
Upoznati karakteristike i mogućnosti zaduženog alata tijekom izrade 2. glave
(2 bod)
Upoznati karakteristike, mogućnosti i svrhu načina obrade zaduženim alatom tijekom izrade 2. glave
Upoznati karakteristike i mogućnosti zaduženog alata tijekom izrade 1. šete (pretposljednja stranica)
(2 bod)
Upoznati karakteristike, mogućnosti i svrhu načina obrade zaduženim alatom tijekom izrade 1. šete (pretposljednja stranica)
(3 bod)
Izrada 2. šete (zadnja strana)
Upoznati karakteristike zaduženog alata tijekom izrade 2. šete (zadnje strane)
(1 bod)
Upoznati karakteristike i mogućnosti zaduženog alata tijekom izrade 2. šete (zadnje strane)
(2 bod)
Upoznati karakteristike, mogućnosti i svrhu načina obrade zaduženim alatom tijekom izrade2. šete (zadnje strane)
(3 bod)
Izrada špigula
(rubovi među stranicama-bridovi)
Upoznati karakteristike zaduženog alata tijekom izrade špigula
(1 bod)
Upoznati karakteristike i mogućnosti zaduženog alata tijekom izrade špigula
(2 bod)
Upoznati karakteristike, mogućnosti i svrhu načina obrade zaduženim alatom tijekom izrade špigula
(5 bod)
Prijedlog prilagodbe za učenike s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama
Budući da je u ovom skupu ishoda učenja dominanto učenje temeljeno na radu u kojemu se učenici stavljaju u realne radne situacije tijekom kojih rade samostalno učenicima s teškoćama treba dati produljeno vrijeme za izvršavanje zadatka. Pri određivanju redoslijeda izlaganja treba voditi računa da učenici s teškoćama izlažu na kraju kako bi mogli bolje usvojiti rad ostalih učenika i kako bi imali više vremena za izvršavanje zadatka. Na takav način svaki učenik ima priliku pokazati svoje jače strane, a ostali učenici imaju priliku učiti i raditi s učenicima različitih sposobnosti. Takve su situacije moguće i u stvarnom radnom okruženju pa se učenici navikavaju na timski rad. U individualiziranom kurikulu za svakog učenika s posebnim potrebama navedeni su preporučeni načini rada, primjeri individualizacije te načini i oblici vrednovanja. Poseban naglasak treba staviti na kontinuirano vrednovanje za učenje koristeći kvalitetne, konstruktivne i poticajne povratne informacije u cilju motiviranja učenika, jačanja samopouzdanja te omogućavanja daljnjeg napretka. Nastavnik će procijeniti koja razina pedagoške podrške učeniku je potrebna. Nije namjera da nastavnik odradi dio uvjeta za dostizanje ishoda učenja umjesto učenika.
Darovitim učenicima treba omogućiti obogaćivanje sadržaja (proširivanje dodatnim sadržajima kojih se rijetko dotiču) ili postavljanjem ishoda više razine, a sve u skladu sa razlikovnim/individualiziranim kurikulom. Preporuča se takvim učenicima ponuditi složeniji zadatak, individualni rad s mentorom, a vrednovanje treba provoditi sukladno razlikovnom/ individualiziranom kurikulu u cilju poticanja motivacije i napretka.
Vrednovanje naučenog: nastavnik vrednuje upotrebu svakog alata ponaosob te pravilan slijed upotrebe alata, odnos prema alatu, odnos prema materijalu, odnos prema radnom mjestu, odnos prema suradnicima i nastavnicima, javnu prezentaciju rada, uporabom unaprijed definiranih pokazatelja:
Kriterij
Razina ostvarenosti kriterija
Urednost radnog mjesta
Održavati radno mjesto urednim
(1 bod)
Održavati radno mjesto urednim
i funkcionalnim
(2 boda)
Kontinuirano poboljšavati urednost i funkcionalnost radnog mjesta
(3 boda)
Odnos prema zaduženom alatu
Održavati i spremati alat
(1 bod)
Održavati i spremati alat uredno
(2 boda)
Kontinuirano poboljšavati urednost i održavanje alata
(3 boda)
Izrada pjace
Upoznati karakteristike zaduženog alata tijekom izrade pjace
(1 bod)
Upoznati karakteristike i mogućnosti zaduženog alata tijekom izrade pjace
(2 bod)
Upoznati karakteristike, mogućnosti i svrhu načina obrade zaduženim alatom tijekom izrade pjace
(3 bod)
Izrada lica
Upoznati karakteristike zaduženog alata tijekom izrade lica
(1 bod)
Upoznati karakteristike i mogućnosti zaduženog alata tijekom izrade lica
(2 bod)
Upoznati karakteristike, mogućnosti i svrhu načina obrade zaduženim alatom tijekom izrade lica
(3 bod)
Izrada 1. glave
Upoznati karakteristike zaduženog alata tijekom izrade 1. glave
(1 bod)
Upoznati karakteristike i mogućnosti zaduženog alata tijekom izrade 1.glave
(2 bod)
Upoznati karakteristike, mogućnosti i svrhu načina obrade zaduženim alatom tijekom izrade 1.glave
(3 bod)
Izrada 2. glave
Upoznati karakteristike zaduženog alata tijekom izrade 2. glave
(1 bod)
Upoznati karakteristike i mogućnosti zaduženog alata tijekom izrade 2. glave
(2 bod)
Upoznati karakteristike, mogućnosti i svrhu načina obrade zaduženim alatom tijekom izrade 2. glave
Upoznati karakteristike i mogućnosti zaduženog alata tijekom izrade 1. šete (pretposljednja stranica)
(2 bod)
Upoznati karakteristike, mogućnosti i svrhu načina obrade zaduženim alatom tijekom izrade 1. šete (pretposljednja stranica)
(3 bod)
Izrada 2. šete (zadnja strana)
Upoznati karakteristike zaduženog alata tijekom izrade 2. šete (zadnje strane)
(1 bod)
Upoznati karakteristike i mogućnosti zaduženog alata tijekom izrade 2. šete (zadnje strane)
(2 bod)
Upoznati karakteristike, mogućnosti i svrhu načina obrade zaduženim alatom tijekom izrade2. šete (zadnje strane)
(3 bod)
Izrada špigula
(rubovi među stranicama-bridovi)
Upoznati karakteristike zaduženog alata tijekom izrade špigula
(1 bod)
Upoznati karakteristike i mogućnosti zaduženog alata tijekom izrade špigula
(2 bod)
Upoznati karakteristike, mogućnosti i svrhu načina obrade zaduženim alatom tijekom izrade špigula
(5 bod)
Sadržaji za darovite učenike/visoko motivirane učenike: Darovitim učenicima treba omogućiti obogaćivanje sadržaja (proširivanje dodatnim sadržajima kojih se rijetko dotiču) ili postavljanjem ishoda više razine, a sve u skladu sa razlikovnim/individualiziranim kurikulom. Preporuča se takvim učenicima ponuditi složeniji zadatak, individualni rad s mentorom, a vrednovanje treba provoditi sukladno razlikovnom/individualiziranom kurikulu u cilju poticanja motivacije i napretka.
Darovitim i visokomotiviranim učenicima omogućuje se komunikacija s poslovnim partnerima škole kroz učeniku zadrugu i suradnju s virtualnim tvrtkama u okviru drugih strukovnih škola.
Izraditi intregvard na prvoj stranici upotrebom tradicionalnih ručnih klesarskih alata
Izraditi i obrazložiti izradu intregvarda na prvoj stranici upotrebom tradicionalnih ručnih klesarskih alata
Izraditi drugu stranicu upotrebom škvadre i zaduženih alata
Izraditi i obrazložitiizradu 2. stranice upotrebom škvadre i zaduženih alata
Izraditi preostale stranice upotrebom škvadre i zaduženih alata
Izraditi i obrazložiti izradu preostale stranice upotrebom škvadre i zaduženih alata
Održavati urednim i funkcionalnim radno mjesto i zadužene alate
Smisleno održavati urednim i funkcionalnim radno mjesto i zadužene alate
Analizirati postupak izrade stranica kubusa
Obrazložiti i dokumentirati postupak izrade stranica kubusa
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantan nastavni sustav je učenje kroz projektnu nastavu uz mentorsko vođenje. U fazi uvođenja alata radi se grupno te se tako nastoji raditi dok je to moguće. Napretkom rada može doći do razlike u brzini rada te se svakom učeniku treba pristupiti individualizirano.
Na kraju modula učenicima se daje zadatak kojega trebaju završiti u određenom roku (40 radnih sati) i pokazati sve do tada naučeno.
Način obrade površine kamena s obzirom na primjenu i mjesto ugradnje
Struktura i tekstura kamena
Čišćenje i održavanje kamena
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja samo je jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Skup ishoda učenja i pripadajući ishodi provjeravaju se pisano i/ili usmeno, vrednovanjem postupaka i rezultata rješavanja radne situacije/projektnih aktivnosti/usmene prezentacije i/ili pisanog rada, temeljem unaprijed definiranih kriterija vrednovanja (analitičke i holističke rubrike za vrednovanje).
Situacijski scenarij poučavanja – aktivnosti:
OD LOMLJENOG KAMENA DO PRAVILNOG KAMENOG KUBUSA-IZRADA
a.Učenicima predstaviti radnu situaciju: Naručitelj je od vašeg poslodavca naručio da se poravna lomljeni kamen kako bi do izražaja došla tekstura kamena. U 2. fazi odlučiti će koja će se forma izraditi.
b.Učenici zadužuju pojedinačno komad lomljenog kamena. Prema fazama rada zadužuje alate i pristupaju izradi:
-Učenik zadužuje piket, macolu, špicu te dvije staze (za vizualnu kontrolu poravnatosti početne površine-intregvard) i obrađuje prvu stranicu
-Učenik zadužuje zubatku te kontinuirano provjerava intregvard prve stranice
-Učenik zadužuje bućardu (s jedne strane su zubi za grubu, a s druge za finu obradu) te ravna površinu grubom obradom kontinuirano provjeravajući intregvard prve stranice
-Učenik zadužuje bućardu (s jedne strane su zubi za grubu, a s druge za finu obradu) te ravna površinu finom obradom kontinuirano provjeravajući intregvard prve stranice
-Učenik upotrebom svih prethodno zaduženih alata izrađuje 2. stranicu tako da je završna obrada kao i kod 1. – fina bućarda
-Svaka sljedeća stranica zahtjeva isti postupak, a učenik kontinuirano održava prostor, alat i kamen čistim i urednim
Vrednovanje za učenje: tablica za praćenje aktivnosti učenika za vrijeme rada:
Tablica vrednovanja nastavnika:
Elementi procjene
Potpuno
Djelomično
Potrebno doraditi
Učenik se pripremio za projektnu nastavu prema uputama profesora
Učenik surađuje s ostalim učenicima tijekom timskog rada
Učenik izvršava svoj dio zadatka
Učenik sudjeluje u prezentaciji dobivenih rezultata
Učenik provodi vršnjačko vrednovanje i samovrednovanje
Vrednovanje kao učenje: učenici vrednuju doprinos rješavanju zadatka u timu i usredotočenost na zadatak:
Elementi procjene
Izvrstan
Vrlo dobar
Dobar
Dovoljan
Doprinos
Tijekom rada stalno daje korisne ideje i aktivno sudjeluje u razgovoru. Vođa je koji ulaže najviše napora.
Tijekom rada uglavnom daje korisne ideje i sudjeluje u razgovoru. Važan je član tima koji daje sve od sebe.
Tijekom rada ponekad daje korisne ideje i sudjeluje u razgovoru. Član je tima koji čini ono što se traži.
Tijekom rada rijetko daje korisne ideje i sudjeluje u razgovoru. Često ga drugi članovi trebaju poticati na rad.
Rješavanje problema
Aktivno traži moguća rješenja, nalazi ih i predlaže timu.
Preoblikuje rješenja koja su predložili drugi članovi tima.
Spreman je iskušati prijedloge drugih članova tima, ne predlaže ni ne preoblikuje rješenja.
Spreman je saslušati prijedloge drugih članova tima, ali ih rijetko iskušava.
Usredotočenost na zadatak
Stalno je usredotočen na zadatak i rok izvršavanja.
Uglavnom je usredotočen na zadatak i rok izvršavanja. Ostali članovi tima tijekom rada mogu računati na njega.
Ponekad je usredotočen na zadatak i rok izvršavanja. Ostali članovi tima ga ponekad tijekom rada moraju podsjećati na izvršavanje zadatka.
Rijetko je usredotočen na zadatak i rok izvršenja. Ostali članovi tima ga često tijekom rada moraju podsjećati na izvršenje zadatka.
Vrednovanje naučenog: nastavnik vrednuje svaku obrađenu površinu posebno, odnos prema alatu, odnos prema materijalu, odnos prema radnom mjestu, odnos prema suradnicima i nastavnicima, javnu prezentaciju rada, uporabom unaprijed definiranih pokazatelja:
Kriterij
Razina ostvarenosti kriterija
Izrada pjace
Obraditi površinu poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata uz potrebne korekcije
(3 bod)
Obraditi površinu uredno i u roku poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata
(4 bod)
Obraditi površinu u roku prema svim pravilima struke
(7 bod)
Izrada 1. glave
Obraditi površinu poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata uz potrebne korekcije
(2 bod)
Obraditi površinu uredno i u roku poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata
(4 bod)
Obraditi površinu u roku prema svim pravilima struke
(7 bod)
Izrada lica
Obraditi površinu poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata uz potrebne korekcije
(2 bod)
Obraditi površinu uredno i u roku poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata
(3 bod)
Obraditi površinu u roku prema svim pravilima struke
(6 bod)
Izrada 2. glave
Obraditi površinu poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata uz potrebne korekcije
(1 bod)
Obraditi površinu uredno i u roku poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata
(2 bod)
Obraditi površinu u roku prema svim pravilima struke
(3 bod)
Izrada 2. lica
Obraditi površinu poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata uz potrebne korekcije
(1 bod)
Obraditi površinu uredno i u roku poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata
(2 bod)
Obraditi površinu u roku prema svim pravilima struke
(3 bod)
Izrada zadnje strane
Obraditi površinu poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata uz potrebne korekcije
(1 bod)
Obraditi površinu uredno i u roku poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata
(2 bod)
Obraditi površinu u roku prema svim pravilima struke
(4 bod)
Prijedlog prilagodbe za učenike s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama
Budući da je u ovom skupu ishoda učenja dominanto učenje temeljeno na radu u kojemu se učenici stavljaju u realne radne situacije tijekom kojih rade samostalno učenicima s teškoćama treba dati produljeno vrijeme za izvršavanje zadatka. Pri određivanju redoslijeda izlaganja treba voditi računa da učenici s teškoćama izlažu na kraju kako bi mogli bolje usvojiti rad ostalih učenika i kako bi imali više vremena za izvršavanje zadatka. Na takav način svaki učenik ima priliku pokazati svoje jače strane, a ostali učenici imaju priliku učiti i raditi s učenicima različitih sposobnosti. Takve su situacije moguće i u stvarnom radnom okruženju pa se učenici navikavaju na timski rad. U individualiziranom kurikulu za svakog učenika s posebnim potrebama navedeni su preporučeni načini rada, primjeri individualizacije te načini i oblici vrednovanja. Poseban naglasak treba staviti na kontinuirano vrednovanje za učenje koristeći kvalitetne, konstruktivne i poticajne povratne informacije u cilju motiviranja učenika, jačanja samopouzdanja te omogućavanja daljnjeg napretka. Nastavnik će procijeniti koja razina pedagoške podrške učeniku je potrebna. Nije namjera da nastavnik odradi dio uvjeta za dostizanje ishoda učenja umjesto učenika.
Darovitim učenicima treba omogućiti obogaćivanje sadržaja (proširivanje dodatnim sadržajima kojih se rijetko dotiču) ili postavljanjem ishoda više razine, a sve u skladu sa razlikovnim/individualiziranim kurikulom. Preporuča se takvim učenicima ponuditi složeniji zadatak, individualni rad s mentorom, a vrednovanje treba provoditi sukladno razlikovnom/ individualiziranom kurikulu u cilju poticanja motivacije i napretka.
Vrednovanje naučenog: nastavnik vrednuje izrađenu računalnu mrežu banke, javnu prezentaciju rada, doprinos učenika radu tima uporabom unaprijed definiranih pokazatelja uz odgovarajuću pomoć nastavnika:
Kriterij
Razina ostvarenosti kriterija
Izrada pjace
Obraditi površinu poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata uz potrebne korekcije
(3 bod)
Obraditi površinu uredno i u roku poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata
(4 bod)
Obraditi površinu u roku prema svim pravilima struke
(7 bod)
Izrada 1. glave
Obraditi površinu poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata uz potrebne korekcije
(2 bod)
Obraditi površinu uredno i u roku poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata
(4 bod)
Obraditi površinu u roku prema svim pravilima struke
(7 bod)
Izrada lica
Obraditi površinu poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata uz potrebne korekcije
(2 bod)
Obraditi površinu uredno i u roku poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata
(3 bod)
Obraditi površinu u roku prema svim pravilima struke
(6 bod)
Izrada 2. glave
Obraditi površinu poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata uz potrebne korekcije
(1 bod)
Obraditi površinu uredno i u roku poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata
(2 bod)
Obraditi površinu u roku prema svim pravilima struke
(3 bod)
Izrada 2. lica
Obraditi površinu poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata uz potrebne korekcije
(1 bod)
Obraditi površinu uredno i u roku poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata
(2 bod)
Obraditi površinu u roku prema svim pravilima struke
(3 bod)
Izrada zadnje strane
Obraditi površinu poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata uz potrebne korekcije
(1 bod)
Obraditi površinu uredno i u roku poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata
(2 bod)
Obraditi površinu u roku prema svim pravilima struke
(4 bod)
Sadržaji za darovite učenike/visoko motivirane učenike: Darovitim učenicima treba omogućiti obogaćivanje sadržaja (proširivanje dodatnim sadržajima kojih se rijetko dotiču) ili postavljanjem ishoda više razine, a sve u skladu sa razlikovnim/individualiziranim kurikulom. Preporuča se takvim učenicima ponuditi složeniji zadatak, individualni rad s mentorom, a vrednovanje treba provoditi sukladno razlikovnom/individualiziranom kurikulu u cilju poticanja motivacije i napretka.
Darovitim i visokomotiviranim učenicima omogućuje se komunikacija s poslovnim partnerima škole kroz učeniku zadrugu i suradnju s virtualnim tvrtkama u okviru drugih strukovnih škola.mogu raditi na složenijem zadatku i biti odabrani za natjecanja i smotre na nacionalnim i internacionalnim događanjima. (EuroSkills i World Skills, mobilnosti i slično)
Izraditi upotrebom staze i zaduženih alata špigul između prve i druge stranice
Izraditi precizno i brzo, bez većih korekcija špigul između prve i druge stranice (1. lice) upotrebom staze i zaduženih alata
Izraditi upotrebom škvadre i zaduženih alata preostale špigule
Izraditi precizno i brzo, bez većih korekcija preostale špigule upotrebom škvadre i zaduženih alata
Provesti postupke održavanja higijene radnog mjesta i funkcionalnosti zaduženih alata
Održavati redovitu higijenu radnog mjesta i funkcionalnost zaduženih alata
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantan nastavni sustav je učenje kroz projektnu nastavu uz mentorsko vođenje. U fazi uvođenja alata radi se grupno te se tako nastoji raditi dok je to moguće. Napretkom rada može doći do razlike u brzini rada te se svakom učeniku treba pristupiti individualizirano.
Na kraju modula učenicima se daje zadatak kojega trebaju završiti u određenom roku (40 radnih sati) i pokazati sve do tada naučeno.
Potrebno je sve poslove odraditi po pravilu struke u zadanom roku.
Nastavne cjeline/teme
Izrada špigula prema pravilima klesarske struke
Čišćenje i održavanje kamena
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja samo je jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Skup ishoda učenja i pripadajući ishodi provjeravaju se pisano i/ili usmeno, vrednovanjem postupaka i rezultata rješavanja radne situacije/projektnih aktivnosti/usmene prezentacije i/ili pisanog rada, temeljem unaprijed definiranih kriterija vrednovanja (analitičke i holističke rubrike za vrednovanje).
Situacijski scenarij poučavanja – aktivnosti:
OD LOMLJENOG KAMENA DO PRAVILNOG KAMENOG KUBUSA-IZRADA
a.Učenicima predstaviti radnu situaciju: Naručitelj je od vašeg poslodavca naručio da se poravna lomljeni kamen kako bi do izražaja došla tekstura kamena nakon toga odlučiti će koja će se forma izraditi.
b.Učenici zadužuju pojedinačno komad lomljenog kamena. Prema fazama rada zadužuje alate i pristupaju izradi:
-Učenik upotrebom staze ili škvadrom olovkom označava liniju po kojoj će macolom i dlijetom izraditi špigul (oštri rub između dvije susjedne stranica)
-Učenik zadužuje odbijač i dlijeto i izrađuje špigul
-Svaka sljedeći špigul zahtjeva isti postupak, a učenik kontinuirano održava prostor, alat i kamen čistim i urednim
Vrednovanje za učenje: tablica za praćenje aktivnosti učenika za vrijeme rada:
Tablica vrednovanja nastavnika:
Elementi procjene
Potpuno
Djelomično
Potrebno doraditi
Učenik se pripremio za projektnu nastavu prema uputama profesora
Učenik surađuje s ostalim učenicima tijekom timskog rada
Učenik izvršava svoj dio zadatka
Učenik sudjeluje u prezentaciji dobivenih rezultata
Učenik provodi vršnjačko vrednovanje i samovrednovanje
Vrednovanje kao učenje: učenici vrednuju doprinos rješavanju zadatka u timu i usredotočenost na zadatak:
Elementi procjene
Izvrstan
Vrlo dobar
Dobar
Dovoljan
Doprinos
Tijekom rada stalno daje korisne ideje i aktivno sudjeluje u razgovoru. Vođa je koji ulaže najviše napora.
Tijekom rada uglavnom daje korisne ideje i sudjeluje u razgovoru. Važan je član tima koji daje sve od sebe.
Tijekom rada ponekad daje korisne ideje i sudjeluje u razgovoru. Član je tima koji čini ono što se traži.
Tijekom rada rijetko daje korisne ideje i sudjeluje u razgovoru. Često ga drugi članovi trebaju poticati na rad.
Rješavanje problema
Aktivno traži moguća rješenja, nalazi ih i predlaže timu.
Preoblikuje rješenja koja su predložili drugi članovi tima.
Spreman je iskušati prijedloge drugih članova tima, ne predlaže ni ne preoblikuje rješenja.
Spreman je saslušati prijedloge drugih članova tima, ali ih rijetko iskušava.
Usredotočenost na zadatak
Stalno je usredotočen na zadatak i rok izvršavanja.
Uglavnom je usredotočen na zadatak i rok izvršavanja. Ostali članovi tima tijekom rada mogu računati na njega.
Ponekad je usredotočen na zadatak i rok izvršavanja. Ostali članovi tima ga ponekad tijekom rada moraju podsjećati na izvršavanje zadatka.
Rijetko je usredotočen na zadatak i rok izvršenja. Ostali članovi tima ga često tijekom rada moraju podsjećati na izvršenje zadatka.
Vrednovanje naučenog: nastavnik vrednuje svaki obrađeni rub posebno, odnos prema alatu, odnos prema materijalu, odnos prema radnom mjestu, odnos prema suradnicima i nastavnicima, javnu prezentaciju rada te dokumentiranje izrađenog zadatka uporabom unaprijed definiranih pokazatelja:
Kriterij
Razina ostvarenosti kriterija
Izrada špigula na 1. licu (1)
Izrada ruba poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata uz potrebne korekcije
(2 bod)
Izraditi rub uredno i u roku poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata
(4 bod)
Izraditi rub u roku prema svim pravilima struke
(6 bod)
Izrada špigula na 1. glavi (2)
Izrada ruba poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata uz potrebne korekcije
(2 bod)
Izraditi rub uredno i u roku poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata
(4 bod)
Izraditi rub u roku prema svim pravilima struke
(6 bod)
Izrada špigula na 2. glavu (2)
Izrada ruba poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata uz potrebne korekcije
(1 bod)
Izraditi rub uredno i u roku poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata
(2 bod)
Izraditi rub u roku prema svim pravilima struke
(3 bod)
Izrada špigula na 2. licu (3)
Izrada ruba poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata uz potrebne korekcije
(1 bod)
Izraditi rub uredno i u roku poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata
(2 bod)
Izraditi rub u roku prema svim pravilima struke
(3 bod)
Izrada špigula na zadnjoj stranici (4)
Izrada ruba poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata uz potrebne korekcije
(1 bod)
Izraditi rub uredno i u roku poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata
(2 bod)
Izraditi rub u roku prema svim pravilima struke
(3 bod)
Prijedlog prilagodbe za učenike s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama
Budući da je u ovom skupu ishoda učenja dominanto učenje temeljeno na radu u kojemu se učenici stavljaju u realne radne situacije tijekom kojih rade samostalno učenicima s teškoćama treba dati produljeno vrijeme za izvršavanje zadatka. Pri određivanju redoslijeda izlaganja treba voditi računa da učenici s teškoćama izlažu na kraju kako bi mogli bolje usvojiti rad ostalih učenika i kako bi imali više vremena za izvršavanje zadatka. Na takav način svaki učenik ima priliku pokazati svoje jače strane, a ostali učenici imaju priliku učiti i raditi s učenicima različitih sposobnosti. Takve su situacije moguće i u stvarnom radnom okruženju pa se učenici navikavaju na timski rad. U individualiziranom kurikulu za svakog učenika s posebnim potrebama navedeni su preporučeni načini rada, primjeri individualizacije te načini i oblici vrednovanja. Poseban naglasak treba staviti na kontinuirano vrednovanje za učenje koristeći kvalitetne, konstruktivne i poticajne povratne informacije u cilju motiviranja učenika, jačanja samopouzdanja te omogućavanja daljnjeg napretka. Nastavnik će procijeniti koja razina pedagoške podrške učeniku je potrebna. Nije namjera da nastavnik odradi dio uvjeta za dostizanje ishoda učenja umjesto učenika.
Darovitim učenicima treba omogućiti obogaćivanje sadržaja (proširivanje dodatnim sadržajima kojih se rijetko dotiču) ili postavljanjem ishoda više razine, a sve u skladu sa razlikovnim/individualiziranim kurikulom. Preporuča se takvim učenicima ponuditi složeniji zadatak, a vrednovanje treba provoditi sukladno razlikovnom/ individualiziranom kurikulu u cilju poticanja motivacije i napretka.
Vrednovanje naučenog: nastavnik vrednuje svaki obrađeni rub posebno, odnos prema alatu, odnos prema materijalu, odnos prema radnom mjestu, odnos prema suradnicima i nastavnicima, javnu prezentaciju rada te dokumentiranje izrađenog zadatka uporabom unaprijed definiranih pokazatelja:
Kriterij
Razina ostvarenosti kriterija
Izrada 1. špigula
Izrada ruba poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata uz potrebne korekcije
(1 bod)
Izraditi rub uredno i u roku poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata
(2 bod)
Izraditi rub u roku prema svim pravilima struke
(3 bod)
Izrada 2. špigula
Izrada ruba poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata uz potrebne korekcije
(1 bod)
Izraditi rub uredno i u roku poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata
(2 bod)
Izraditi rub u roku prema svim pravilima struke
(3 bod)
Izrada 3. špigula
Izrada ruba poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata uz potrebne korekcije
(1 bod)
Izraditi rub uredno i u roku poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata
(2 bod)
Izraditi rub u roku prema svim pravilima struke
(3 bod)
Izrada 4. špigula
Izrada ruba poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata uz potrebne korekcije
(1 bod)
Izraditi rub uredno i u roku poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata
(2 bod)
Izraditi rub u roku prema svim pravilima struke
(3 bod)
Izrada 5. špigula
Izrada ruba poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata uz potrebne korekcije
(1 bod)
Izraditi rub uredno i u roku poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata
(2 bod)
Izraditi rub u roku prema svim pravilima struke
(3 bod)
Izrada 6. špigula
Izrada ruba poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata uz potrebne korekcije
NACRT
REPUBLIKA HRVATSKA
MINISTARSTVO ZNANOSTI I OBRAZOVANJA
mzo.gov.hr
Na temelju stavka 11. članka 8. Zakona o strukovnom obrazovanju (Narodne novine, broj 30/2009., 24/2010., 22/2013., 25/2018. i 69/2022.), ministar znanosti i obrazovanja donosi
ODLUKU
o uvođenju strukovnog kurikula za stjecanje kvalifikacije
KLESARSKI TEHNIČAR / KLESARSKA TEHNIČARKA
u sektoru GRADITELJSTVO, GEODEZIJA I ARHITEKTURA
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
I.
Ovom Odlukom donosi se strukovni kurikulum za stjecanje kvalifikacije KLESARSKI TEHNIČAR / KLESARSKA TEHNIČARKA u sektoru GRADITELJSTVO, GEODEZIJA I ARHITEKTURA.
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
II.
Sastavni dio ove Odluke je strukovni kurikul za stjecanje kvalifikacije KLESARSKI TEHNIČAR / KLESARSKA TEHNIČARKA u sektoru GRADITELJSTVO, GEODEZIJA I ARHITEKTURA iz točke I. ove Odluke.
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
III.
Početkom primjene ove Odluke stavlja se izvan snage Odluka o uvođenju strukovnoga kurikuluma za stjecanje kvalifikacije klesarski tehničar (130824) u obrazovnome sektoru graditeljstvo i geodezija (Narodne novine, br. 58/2017, KLASA: 602-03/17-05/00065, URBROJ: 533-25-17-0003, od 2. lipnja 2017.).
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
IV.
Ova Odluka stupa na snagu osmoga dana od dana objave u Narodnim novinama, a primjenjuje se od školske godine 2025./2026. za učenike prvoga razreda srednje škole.
KLASA:
URBROJ:
Zagreb,
MINISTAR
prof. dr. sc. Radovan Fuchs
REPUBLIKA HRVATSKA
MINISTARSTVO ZNANOSTI I OBRAZOVANJA
STRUKOVNI KURIKUL
ZA STJECANJE KVALIFIKACIJE
KLESARSKI TEHNIČAR/KLESARSKA TEHNIČARKA
nije lektorirano
Zagreb, ožujak 2024.
Popis kratica
CSVET – Obujam ishoda učenja na razini ciklusa
HKO – Hrvatski kvalifikacijski okvir
SIU – skup ishoda učenja
CNC – računalno numeričko upravljanje (eng. Computer Numerical Control)
CAD – oblikovanje pomoću računala (eng. Computer Aided Design)
2D – dvodimenzionalni prostor
3D – trodimenzionalni prostor
Napomena:
Riječi i pojmovni sklopovi koji imaju rodno značenje korišteni u ovom dokumentu (uključujući nazive strukovnih kvalifikacija, zvanja i zanimanja) odnose se jednako na oba roda (muški i ženski) i na oba broja (jedninu i množinu), bez obzira na to jesu li korišteni u muškom ili ženskom rodu, odnosno u jednini ili množini.
Sadržaj
1. OPĆI DIO STRUKOVNOG KURIKULA
2. SASTAVNICE STRUKOVNOG KURIKULA
2.1 POPIS OPĆEOBRAZOVNIH NASTAVNIH PREDMETA/MODULA
2.2 POPIS OBVEZNIH STRUKOVNIH MODULA
2.3 POPIS IZBORNIH STRUKOVNIH MODULA
3. RAZRADA STRUKOVNIH MODULA
3.1 OBVEZNI STRUKOVNI DIO
1. RAZRED
RAČUNALSTVO U GRADITELJSTVU
GRAĐEVNE KONSTRUKCIJE
ZAŠTITA NA RADU U GRADITELJSTVU
GRAĐEVINSKA REGULATIVA
GRAĐEVNI MATERIJALI I PROIZVODI
IZRADA PRAVILNOG KUBUSA TRADICIONALNIM RUČNIM KLESARSKIM ALATIMA
STILOVI U ARHITEKTURI
TEHNIČKO CRTANJE U GRADITELJSTVU
UVOD U MEHANIKU
2. RAZRED
CRTANJE I BOJANJE
2D KONSTRUIRANJE RAČUNALOM
UVOD U KLESARSKE KONSTRUKCIJE
OSNOVE NACRTNE GEOMETRIJE
OSNOVE STROJNE OBRADE KAMENA
KLESANJE SAMOSTALNOG KLESANCA
EKOLOGIJA I ZAŠTITA OKOLIŠA U GRADITELJSTVU
ENERGIJA I GRAVITACIJA
3. RAZRED
PODUZETNIŠTVO I FINANCIJSKA PISMENOST
KLESANJE SEGMENATA I SLAGANJE KLESARSKE KONSTRUKCIJE
STROJEVI ZA BRANJE I OBRADU KAMENA
OSNOVNE KLESARSKE KONSTRUKCIJE
3D KONSTRUIRANJE RAČUNALOM
4. RAZRED
TEHNIČKO I POSLOVNO UPRAVLJANJE I KOMUNICIRANJE
OBRADA KAMENA CNC STROJEVIMA
NAPREDNE KLESARSKE KONSTRUKCIJE
PRIMJENA CAD ALATA U OBRADI KAMENA – 3D MODELIRANJE
OSNOVE PETROGRAFIJE
ORNAMENTIKA I ODRŽAVANJE KAMENIH ELEMENATA
IZRADA SLOŽENOG PROJEKTNOG ZADATKA
3.2 IZBORNI MODULI
3. RAZRED
RUČNA OBRADA KAMENA PO MODELIMA
MODELIRANJE PAPIROM I GLINOM
DIZAJN U KAMENU
4. RAZRED
UVOD U KIPARSKO MODELIRANJE - 3D OBLIKOVANJE
OSNOVE KEMIJSKIH POJAVA U KAMENARSTVU
OSNOVE ARHITEKTONSKIH STILOVA
4. ZAVRŠNI RAD
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
1. OPĆI DIO STRUKOVNOG KURIKULA
OPĆE INFORMACIJE O STRUKOVNOM KURIKULU
Sektor
Graditeljstvo, geodezija i arhitektura
Naziv kurikula strukovnog obrazovanja
Strukovni kurikul za stjecanje kvalifikacije Klesarski tehničar/ Klesarska tehničarka
Kvalifikacija koja se stječe završetkom obrazovanja
Klesarski tehničar/Klesarska tehničarka
Razina kvalifikacije prema HKO-u
4.2
Minimalan obujam kvalifikacije (CSVET)
241 CSVET-a
Obujam ishoda učenja na razini ciklusa (CSVET)
4. ciklus
5. ciklus
60 CSVET
181 CSVET
Pokazatelji na temelju kojih je izrađen strukovni kurikul
Popis standarda zanimanja
Popis standarda kvalifikacije
Sektorski kurikul
Klesarski tehničar/Klesarska tehničarka
https://hko.srce.hr/registar/standard-zanimanja/detalji/517
Klesarski tehničar/Klesarska tehničarka
https://hko.srce.hr/registar/standard-kvalifikacije/detalji/383
Graditeljstvo, geodezija i arhitektura
Uvjeti za upis strukovnog kurikula / programa obrazovanja
Kvalifikacija na 1. razini
Uvjeti stjecanja kvalifikacije (završetka programa strukovnog obrazovanja)
Ukupno radno opterećenje za stjecanje kvalifikacije je 241 CSVET bodova, od čega je 139 CSVET bodova iz strukovnog dijela kvalifikacije (od kojih je najmanje 139 CSVET bodova na razini 4 ili višoj razini ishoda učenja) i 102 boda iz općeg obrazovanja (od kojih je 102 bodova na razini 4 ili višoj razini ishoda učenja) te izrađen i obranjen završni rad.
Uvjeti i načini obrazovanja u okviru obrazovnog programa
Uvjeti u kojima se stječu kompetencije propisani su Državnim pedagoškim standardom srednjoškolskog sustava odgoja i obrazovanja (Narodne novine, broj 63/2008 i 90/2010) i Pravilnikom o načinu organiziranja i izvođenja nastave u strukovnim školama (Narodne novine, broj 140/2009 i 130/2020).
U drugi, treći odnosno četvrti razred učenik prelazi nakon pozitivno ocijenjenih skupova ishoda učenja/modula u prvom, drugom odnosno trećem razredu. Obrani završnog rada učenik pristupa nakon što je pozitivno ocijenjen iz svih skupova ishoda učenja/modula u četvrtom razredu.
Obrazovanje za stjecanje kvalifikacije Klesarski tehničar/Klesarska tehničarka usmjereno je na:
- ostvarenje ishoda učenja neophodnih za stjecanje kompetencija odnosno kvalifikacija za rad
- razvoj kognitivnih, praktičnih i socijalnih vještina te jačanje samostalnosti i odgovornosti za postupanja u određenim situacijama
- razvoj organizacijskih i komunikacijskih sposobnosti učenika .
Učenje se temelji na problemskim situacijama i zadacima iz stvarnog života, na provođenju projektnih zadataka te stjecanju kompetencija u stvarnom radnom procesu. Kod učenika se potiče asertivnost i razvijanje suradničkih odnosa s ostalim učenicima u zajedničkom radu, ali i razvijanje samostalnosti i odgovornosti za donošenje odluka. Od učenika se očekuje aktivno sudjelovanje u procesu učenja i poučavanja kao i u procesu vrednovanja i samovrednovanja postignutih ishoda učenja te redovito pohađanje svih oblika nastave.
Od nastavnika se očekuje da bude kreator procesa učenja te da prihvati odgovornost za ostvarivanje ishoda učenja, da koristi nove tehnologije kako bi kompetentno mogao voditi proces učenja u skladu sa stvarnim potrebama tržišta rada. Jednako tako, nastavnik treba prepoznati potrebe i mogućnosti učenika te im prilagođavati sadržaje, metode i oblike rada kako bi na učinkovit način ostvarili ishode učenja odnosno kako bi učenici stekli kompetencije izabrane kvalifikacije primjereno svojim mogućnostima i darovitosti.
Horizontalna prohodnost (preporuke)
Općeobrazovni nastavni predmeti tijekom obrazovanja za stjecanje kvalifikacije Klesarski tehničar/Klesarska tehničarka na razini su 4 HKO te je omogućena prohodnost u drugu kvalifikaciju iste ili niže razine uz polaganje razlikovnih sadržaja specifičnih za pojedinu kvalifikaciju.
Učenici koji upišu program obrazovanja za stjecanje kvalifikacije razine 4.2 u obrazovnom sektoru građevine imaju isti ili gotovo isti sadržaj prvog razreda te određene sadržaje drugog, trećeg i četvrtog razreda. Na takav način omogućena je prohodnost u drugu kvalifikaciju iste razine uz polaganje razlikovnih sadržaja specifičnih za pojedinu kvalifikaciju.
Strukovni kurikul Klesarski tehničar/Klesarska tehničarka omogućuje stjecanje kompetencija iz dva područja rada: elektronika i telekomunikacije. Ovisno o željama učenika, potrebama lokalne zajednice ili mogućnostima škole, učenici mogu izabrati jednu od ponuđenih izbornosti. Unutar izabrane izbornosti, ponuđeni su dodatni izborni blokovi u ukupnom obujmu od 15 CSVET bodova čime je dodatno omogućeno produbljivanja znanja i vještina u specifičnim područjima rada.
Vertikalna prohodnost (mogućnost obrazovanja na višoj razini)
Učenici koji završe program obrazovanja za stjecanje kvalifikacije Klesarski tehničar/Klesarska tehničarka imaju mogućnost nastavka obrazovanja za stjecanje kvalifikacija viših razina (5, 6 i 7) ne samo u sektoru Graditeljstvo, geodezija i arhitektura, nego i u drugim sektorima . Također, mogu nastaviti usavršavati svoje vještine i kompetencije raznim oblicima neformalnog i informalnog učenja u području g raditeljstva, geodezije i arhitekture .
Vertikalna prohodnost omogućuje učenicima da se razvijaju u svojoj karijeri, napreduju u sektoru te postignu viši profesionalni status. Također, pruža fleksibilnost u odabiru karijernih putova te omogućuje učenicima da se usmjere prema specifičnim interesima ili potrebama svijeta rada čime se promovira kontinuirano učenje i profesionalni napredak.
Oblici učenja temeljenog na radu u okviru strukovnog kurikula
Učenje temeljeno na radu provodi se u dva oblika, odnosno integrirano u strukovni kurikul radom na situacijskoj i problemskoj nastavi u školskim specijaliziranim prostorima (simuliranim objektima) i učenjem na radnome mjestu kod poslodavca ili u Regionalnom centru kompetentnosti.
Preporučuje se najmanje 20 CSVET bodova ostvariti kroz učenje na radnome mjestu kod poslodavca, u školskoj radionici ili u Regionalnom centru kompetentnosti gdje se učenici postupno uvode u posao te u ograničenom obujmu sudjeluju u radnom procesu u kontroliranim uvjetima uz mentora i/ili nastavnika. Učenje temeljeno na radu na radnome mjestu, školskoj radionici ili u Regionalnom centru kompetentnosti dio je programa strukovnog obrazovanja i osposobljavanja koji vodi do formalne kvalifikacije.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje koji su potrebni za izvedbu kurikula
Materijalni uvjeti:
- standardna učionica s računalom i osiguranim pristupom internetu te oprema za održavanje nastave (interaktivna ploča, računalo, projektor, projektno platno)
- specijalizirane učionice/praktikumi s odgovarajućom opremom za izvođenje specifičnih vježbi i učenja temeljenog na radu iz građevine, klesarstva, modeliranja i različitih radnih situacija.
Potrebno je razredni odjel dijeliti u odgojno-obrazovne skupine kako bi se učenicima osigurao rad na siguran način te uvjeti za ostvarenje propisanih ishoda učenja.
Ciljevi strukovnog kurikula (15 – 20)
Učenici će moći:
a. Planirati i osigurati resurse potrebne za provedbu radnih zadataka na radnom mjestu
b. Samostalno prikupiti podatke potrebne za izradbu radioničkih nacrta prema projektnoj dokumentaciji.
c. Samostalno razraditi vrstu kamena i način obrade prema projektnoj dokumentaciji.
d. Koordinirati aktivnosti na klesarskim poslovima unutar tima i zadanih rokova.
e. Voditi zapisnike i izraditi fotodokumentaciju za dokumentiranje faza izgradnje, količina i dr..
f. Urediti tekst i tekstualne priloge glavnog projekta i ostale dokumentacije prema smjernicama projektanta u visokogradnji i niskogradnji.
g. Izraziti se pomoću prostoručnog i tehničkog crtanja i računalnih alata za tehničko crtanje
h. Pripremiti i provjeriti ispravnost strojeva, alata i pribora potrebnog za obavljanje klesarskih poslova
i. Obraditi površinu kamena strojevima i ručnim alatima.
j. Postaviti horizontalne i vertikalne kamene obloge mokrim i suhim postupcima
k. Ugraditi arhitektonske konstruktivne elemente: stubišta, lukove, stupove, nadvoje, vijence, oluke i dr.
l. Primijeniti poslovnu komunikaciju uz pomoć ICT sredstava
m. Izraditi izvedbenu projektnu dokumentaciju za kamene elemente i konstrukcije upotrebom računala i ostale dostupne informatičke opreme
n. Sudjelovati u kontroli kvalitete pri isporuci i ugradnji materijala
o. Sudjelovati u organizaciji, naručivanju, dopremi te skladištenju materijala na gradilište.
p. Primijeniti mjere protupožarne zaštite
q. Primijeniti mjere zaštite na radu u svojoj radnoj okolini
r. Sudjelovati u primjeni mjera zaštite okoliša i ekoloških standarda
Preporučeni načini praćenja kvalitete i uspješnosti izvedbe kurikula
Postupci vrednovanja usmjereni su na praćenje i provjeru postignuća prema ishodima učenja. Mogu se provoditi u kombinaciji:
- hibridnog vrednovanja kroz pisane provjere znanja i vještina učenika, gdje ustanova osigurava dostupnost sadržajno i metodološki provjerenih zadataka i ispita iz određenih cjelina, a nastavnici koriste pojedine skupine zadataka ili cijele ispite radi dobivanja povratnih informacija o rezultatima učenja učenika
- unutarnjeg vrednovanja koje se provodi u ustanovi i u radnom okruženju tijekom cjelokupnog strukovnog obrazovanja, a provode ga nastavnici i mentori te učenici kroz samovrednovanje svoj rada.
Kriteriji za vrednovanje ostvarenosti ishoda učenja određeni su strukovnim kurikulom, a vrednovanje provode nastavnik u ustanovi i mentor kod poslodavca koji o tome vode propisane evidencije te učenici kroz postupke vrednovanja za učenje i kao učenje. Podaci o praćenju napredovanja učenika temelje se na provjeri postignuća ishoda učenja s pomoću procjena razvoja odgovornosti, samoinicijativnosti te komunikacije i suradnje. Potrebno je k oristiti različite pristupe vrednovanju kako bi se dobila raznolika slika napretka učenička.
U procesu praćenja kvalitete i uspješnosti strukovnog kurikula mogu se primijeniti sljedeće aktivnosti:
- istraživanje i anonimno anketiranje učenika o izvođenju nastave, literaturi i resursima za učenje, strategijama podrške učenicima, izvođenju i unapređenju procesa učenja i poučavanja, radnom opterećenju učenika (CSVET), provjerama znanja, komunikaciji s nastavnicima kako bi se spoznalo o zadovoljstvu učenika i njihovim potrebama
- istraživanje i anketiranje nastavnika o istim pitanjima kao u prethodnoj stavci
- analiza uspjeha, transparentnosti i objektivnosti provjera znanja i ostvarenosti ishoda učenja
- analiza materijalnih i kadrovskih uvjeta potrebnih za izvođenje procesa učenja i poučavanja.
Nastavnici pomoću ankete mogu procjenjivati svoj odnos prema procesu učenja i poučavanja, radnoj okolini i učenicima (samoevaluacija). Područja procjene mogu se osobito odnositi na:
- uvjete održavanja nastave i radnog procesa kod poslodavca ili u Regionalnom centru kompetentnosti
- stanje postojeće opreme i potrebe za novom opremom i odgovarajućom literaturom
- uspješnost ostvarenja ishoda učenja
- utjecaj metoda i oblika rada na razine ostvarenosti ishoda učenja
- redovitost pohađanja nastave
- aktivnosti i angažiranosti učenika u procesu učenja i poučavanja.
Usporedbom rezultata anketa među učenicima i nastavnicima može se dobiti pregled uspješnosti izvedbe strukovnog kurikula, a nastavnici uvid u procjenu kvalitete svoga rada.
Potrebno je i održavati uspješnu suradnju s roditeljima i skrbnicima kako bi ih se informiralo o napretku njihove djece te kako bi se dobile njihove povratne informacije i podrška. Važan segment praćenja kvalitete i uspješnosti izvedbe kurikula je i ispitivanje poslodavaca koji sudjeluju u obrazovanju učenika te bivših učenika kako bi se dobile povratne informacije o njihovoj pripremljenosti za svijet rada, nastavak obrazovanja i uspješnosti općenito.
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
2. SASTAVNICE STRUKOVNOG KURIKULA
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
2.1 POPIS OPĆEOBRAZOVNIH NASTAVNIH PREDMETA/MODULA
Kurikuli općeobrazovnih nastavnih predmeta za razinu 4.2 izvode se temeljem Odluke o donošenju kurikula općeobrazovnih predmeta/modula u srednjim strukovnim školama na razinama 4.1 i 4.2.
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
2.2 POPIS OBVEZNIH STRUKOVNIH MODULA
POPIS OBVEZNIH STRUKOVNIH MODULA
Obujam na razini kvalifikacije iskazan bodovima i u postotcima
133 CSVET
55,2 %
ŠIFRA MODULA / NASTAVNOG PREDMETA
NAZIV MODULA / NASTAVNOG PREDMETA
ŠIFRA SKUPA ISHODA UČENJA
NAZIV SKUPA ISHODA UČENJA
OBUJAM MODULA/ NASTAVNOG PREDMETA
CIKLUS U KOJEM SE MOŽE POHAĐATI MODUL/
NASTAVNI PREDMET
NAPOMENE VAŽNE ZA HORIZONTALNU I/ILI VERTIKALNU PROHODNOST
4. Ciklus (1. godina)
Računalstvo u graditeljstvu
Primjena računalstva u graditeljstvu
2
4.
Računalno crtanje u graditeljstvu
3
Građevne konstrukcije
Osnove građevnih konstrukcija
3
4.
Sadržaj arhitektonske projektne dokumentacije
1
Zaštita na radu u graditeljstvu
Zaštita na radu u poslovima gradnje
1
4.
Građevinska regulativa
Građevinska regulativa
1
4.
Dozvole za gradnju i uporabu građevine
1
Građevni materijali i proizvodi
Građevni materijali i proizvodi
3
4.
Izrada pravilnog kubusa tradicionalnim ručnim klesarskim alatima
Tradicionalni ručni klesarski alati
1
4.
Izrada stranica kubusa upotrebom tradicionalnih ručnih klesarskih alata
6
Izrada rubova (špigula) pravilnog kubusa upotrebom tradicionalnih ručnih klesarskih alata
2
Stilovi u arhitekturi
Upotreba kamena, stilovi u arhitekturi i karakteristike kamenih elemenata kroz povijest
1
4.
Moderni elementi u gradnji kamenom
1
Tehničko crtanje u graditeljstvu
Tehničko crtanje s poznavanjem nacrta
5
4.
Uvod u mehaniku
Fizikalne veličine i mjerenja u mehanici
2
4.
Uvod u kinematiku
1
Uvod u dinamiku
1
5. Ciklus (2. godina)
Crtanje i bojanje
Crtanje i bojanje
1
5.
2D Konstruiranje računalom
2D Konstruiranje računalom
5
5.
Uvod u klesarske konstrukcije
Izrada radioničkog nacrta jednostavnog klesanca
1
5.
Izrada presjeka kamenog elementa
1
Ručna izrada radioničkog nacrta i šablone za izradu segmenta iz piljenog komada kamena
1
Osnove nacrtne geometrije
Standardi grafičkog prikazivanja u graditeljstvu
1
5.
Geometrijsko crtanje i vrste projiciranja
2
Dvodimenzionalno prikazivanje tijela
2
Osnove strojne obrade kamena
Obrada kamena ručnim električnim alatima
2
5.
Obrada kamena ručnim pneumatskim alatima
2
Strojevi za obradu kamena
1
Klesanje samostalnog klesanca
Primjena šablona za izradu forme na klesancu
1
5.
Klesanje forme prema skici i zadanom radioničkom nacrtu
5
Klesanje profilacije prema zadanom radioničkom nacrtu
6
Ekologija i zaštita okoliša u graditeljstvu
Ekologija i zaštita okoliša u graditeljstvu
2
4.
Energija i gravitacija
Rad, snaga i energija
1
5.
Gravitacija
1
5. Ciklus (3. godina)
Poduzetništvo i financijska pismenost
Poduzetništvo i financijska pismenost
3
5.
Klesanje segmenata i slaganje klesarske konstrukcije
Primjena šablona za profilaciju na klesancu izrađenu prema skici i radioničkom nacrtu
1
5.
Klesanje forme prema zadanom radioničkom nacrtu
6
Uklapanje pojedinačnih elemenata u složenu formu
1
Strojevi za branje i obradu kamena
Strojevi za branje i obradu kamena
4
5.
Osnovne klesarske konstrukcije
Klesarske konstrukcije – zidovi, stupovi i lukovi
6
5.
Klesarske konstrukcije – poklopnice, stubišta i grobnice
6
3D konstruiranje računalom
3D konstruiranje računalom
4
5.
5. Ciklus (4. godina)
Tehničko i poslovno upravljanje i komuniciranje
Tehničko i poslovno upravljanje
1
5.
Poslovno i elektroničko komuniciranje
2
Obrada kamena CNC strojevima
Osnove upravljanja CNC strojem
2
5.
Izrada detalja klesarske konstrukcije na CNC stroju
3
Napredne klesarske konstrukcije
Klesarske konstrukcije - složena kamena plastika
6
5.
Primjena CAD alata u obradi kamena – 3D modeliranje
Primjena CAD alata u obradi kamena – 3D modeliranje
5
5.
Osnove petrografije
Osnovne petrografije
5
5.
Ornamentika i održavanje kamenih elemenata
Klesanje fine klesarije i ornamentike
1
5.
Primjena pneumatskih i električnih alata u klesarstvu
2
Ugradnja i održavanje kamenih elemenata
1
Izrada složenog projektnog zadatka
Izrada dokumentacije za složeni projektni klesarski zadata
1
5.
Dimenzioniranje i odabir kamena u kamenolomu
1
Klesanje složenog projektnog zadatka
2
* Nastava se izvodi modularno, što ne isključuje mogućnost povezivanja s općeobrazovnim nastavnim predmetima.
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
2.3 POPIS IZBORNIH STRUKOVNIH MODULA
POPIS IZBORNIH STRUKOVNIH MODULA
Obujam na razini kvalifikacije iskazan bodovima i u postotcima
6 CSVET
2,5 %
ŠIFRA MODULA / NASTAVNOG PREDMETA
NAZIV MODULA / NASTAVNOG PREDMETA
ŠIFRA SKUPA ISHODA UČENJA
NAZIV SKUPA ISHODA UČENJA
OBUJAM MODULA/ NASTAVNOG PREDMETA
CIKLUS U KOJEM SE MOŽE POHAĐATI MODUL/
NASTAVNI PREDMET
NAPOMENE VAŽNE ZA HORIZONTALNU I/ILI VERTIKALNU PROHODNOST
3. razred (minimalno odabrati 1 izborni modul/SIU)
Ručna obrada kamena po modelima
Ručna obrada kamena po modelima
3
5.
Modeliranje papirom i glinom
Modeliranje papirom i glinom
3
5.
Dizajn u kamenu
Dizajn u kamenu
3
5.
4. razred (minimalno odabrati 1 izborni modul/SIU)
Uvod u kiparsko modeliranje - 3D oblikovanje
Uvod u kiparsko modeliranje – 3D oblikovanje
3
5.
Osnove kemijskih pojava u kamenarstvu
Osnove kemijskih pojava u kamenarstvu
3
5.
Osnove arhitektonskih stilova
Osnove arhitektonskih stilova
3
5.
* Nastava se izvodi modularno, što ne isključuje mogućnost povezivanja s općeobrazovnim nastavnim predmetima.
** Ponuđeni su izborni dijelovi/moduli iz područja: ručne obrade kamena, modeliranja i dizajna, kemije i arhitekture. Ovisno o željama učenika, potrebama lokalne zajednice ili mogućnostima škole, učenici mogu izabrati jednu od ponuđenih izbornosti. Unutar izabrane izbornosti, ponuđeni su dodatni izborni blokovi u ukupnom obujmu od 6 CSVET bodova.
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
3. RAZRADA STRUKOVNIH MODULA
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
3.1 OBVEZNI STRUKOVNI DIO
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
1. RAZRED
NAZIV MODULA
RAČUNALSTVO U GRADITELJSTVU
Šifra modula
Kvalifikacije nastavnika koji sudjeluju u realizaciji modula
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/5684
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/5685
Obujam modula (CSVET)
5 CSVET-a
SIU: Primjena računalstva u graditeljstvu (2 CSVET-a)
SIU: Računalno crtanje u graditeljstvu (3 CSVET-a)
Načini stjecanja skupova ishoda učenja
(od – do, postotak)
Vođeni proces učenja i poučavanja
Oblici učenja temeljenog na radu
Samostalne aktivnosti učenika/polaznika
20-30 %
40-50 %
20-40 %
Status modula
(obvezni/izborni)
obvezni
Cilj (opis) modula
Cilj modula je stjecanje osnovnih vještina za tekstualno opremanje nacrta i računalno crtanje uz primjenu računalnih programa za obradu teksta, tablica, prezentacija, fotografija. Cilj je također stjecanje vještina za izradu i kompletiranje nacrta u računalnim programima te samostalno služenje različitim izvorima informacija.
Ključni pojmovi
Operativni sustavi, alati za obradu teksta, fotografija, tablica, grafikona, internet, layer, blokovi, naredbe za crtanje, naredbe za modificiranje crteža
Povezanost modula s međupredmetnim temama (ako je primjenljivo)
MPT Osobni i socijalni razvoj
osr B.4.2. Suradnički uči i radi u timu
osr A.4.3. Razvija osobne potencijale
MPT Učiti kako učiti
uku A.4/5.1. Upravljanje informacijama
uku A.4/5.2. Primjena strategija učenja i rješavanje problema
uku B.4/5.4. Samovrednovanje/samoprocjena
uku C.4/5.1. Vrijednost učenja
uku D.4/5.2. Suradnja s drugima
MPT Poduzetništvo
pod B.4.1. Razvija poduzetničku ideju od koncepta do realizacije
pod B.4.2. Planira i upravlja aktivnostima
MPT Uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije
ikt A.4.1. Učenik kritički odabire odgovarajuću digitalnu tehnologiju
ikt A.4.2. Učenik se koristi društvenim mrežama i mrežnim programima
ikt C.4.1. Učenik samostalno provodi složeno istraživanje
ikt D.4.1. Učenik samostalno ili u suradnji s drugima stvara nove sadržaje i ideje
ikt D.4.3. Učenik predočava, stvara i dijeli ideje i uratke o složenoj temi s pomoću IKT-a
Preporuke za učenje temeljeno na radu
Učenje temeljeno na radu obuhvaća projektnu i istraživačku nastavu, te situacijsko učenje u simuliranim uvjetima i u školskim specijaliziranim učionicama/praktikumima. Projektne aktivnosti predstavljaju poveznicu između teorije i prakse u rješavanju zadanog problema. Rješavajući projektne zadatke učenici stječu samostalnost, samopouzdanje, odgovornost i poduzetnost. Timski rad na projektnim aktivnostima u online okruženju potiče razvoj digitalnih, društvenih i komunikacijskih vještina.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje, potrebni za realizaciju modula
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/5684
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/5685
Ishode učenja koji se stječu praktičnim radom u specijaliziranim učionicama te učenjem temeljenim na radu potrebno je izvoditi u odgojno-obrazovnim skupinama.
Zaštitna odjeća, obuća i oprema
Skup ishoda učenja iz SK-a, obujam
Primjena računalstva u graditeljstvu (2 CSVET-a)
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Razlikovati različite operativne sustave
Razlikovati različite operativne sustave te ih usporediti
Razlikovati računalne programe za izradu različitih vrsta dokumenata
Razlikovati računalne programe za izradu različitih vrsta dokumenata navodeći primjere
Izraditi tekstualne dokumente u skladu sa zahtjevima graditeljske struke
Izraditi tekstualne dokumente u skladu sa zahtjevima graditeljske struke
Izraditi organigrame, grafikone i proračunske tabele u skladu sa zahtjevima graditeljske struke
Izraditi organigrame, grafikone i proračunske tabele u skladu sa zahtjevima graditeljske struke
Izraditi prezentaciju u računalnom programu prema zadanoj temi
Izraditi prezentaciju u računalnom programu prema zadanoj temi koristeći različite elemente
Koristiti računalne programe za obradu fotografija
Koristiti i usporediti računalne programe za obradu fotografija
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantan nastavni sustav je učenje temeljeno na radu (projektna nastava), samostalno ili u timovima na rješavanju zadataka kojima će učenici savladati korištenje računala, operativnih sustava i programa za obradu teksta i crtanje nacrta. Nastavnik u ulozi mentora organizira i usmjerava aktivnosti učenika. Moguće je koristiti i rad u paru ili timovima na način da se s učenicima definiraju zadaci, rokovi izvršenja i uloge unutar tima. Od učenika se očekuje aktivno sudjelovanje u procesu učenja, poučavanja i vrednovanja postignuća, redovito pohađanje svih oblika nastave i izvršavanje aktivnosti.
Nastavne cjeline/teme
Vrste operativnih sustava
Računalni programi
Izrada tekstualnih dokumenata
Izrada tablica i grafikona
Izrada prezentacija
Obrada fotografija
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja samo je jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Skup ishoda učenja i pripadajući ishodi provjeravaju se pisano i/ili usmeno, vrednovanjem postupaka i rezultata rješavanja radne situacije/projektnih aktivnosti/usmene prezentacije i/ili pisanog rada, temeljem unaprijed definiranih kriterija vrednovanja (analitičke i holističke rubrike za vrednovanje).
Zadatak:
Izraditi tekstualni dokument na zadanu temu (npr. tehnički opis, troškovnik i sl.) s pripadajućim zaglavljem i podnožjem, numeracijom stranica, grafičkim elementima i tabelama u skladu s dokumentima primjenjivima u graditeljstvu. Na određena mjesta u tekstu umetnuti tablicu i grafikon te pripadajuće fotografije (potražiti na internetu i obraditi). Nakon toga izraditi prezentaciju.
Vrednovanje za učenje: nastavnik prati aktivnosti učenika i daje povratnu informaciju uz smjernice o daljnjem poboljšanju
Vrednovanje kao učenje: vršnjačko vrednovanje i samovrednovanje sudjelovanja u aktivnostima prema danim kriterijskim rubrikama
Vrednovanje naučenog : nastavnik vrednuje izrađeni dokument uporabom unaprijed definiranih pokazatelja:
Kriterij
Razina ostvarenosti kriterija
Tekst
Tekst izrađen prema pravilima za pisanje
(3 boda)
Tekst izrađen prema pravilima za pisanje, s manjim greškama
(2 boda)
Tekst nije izrađen prema pravilima za pisanje
(1 bod)
Izrada tablica
Uredno izrađena tablica
(3 boda)
Izrađena tablica, s manjim greškama
(2 boda)
Neizrađena tablica
(0 bodova)
Izrada grafikona
Uredno izrađen grafikon
(3 boda)
Izrađen grafikon, s manjim greškama
(2 boda)
Neizrađen grafikon
(0 bodova)
Obrada fotografija
Fotografije pravilno odabrane i umetnute
(3 boda)
Loš odabir fotografija ali pravilno su umetnute
(2 boda)
Nema fotografija
(0 bodova)
Prezentacija
Jasno izrađen dokument i prezentacija
(3 boda)
Učenik dobro prezentira ali je dokument nejasno izrađen
(2 boda)
Nejasno izrađen dokument i nesigurna prezentacija
(1 bod)
Prijedlog prilagodbe za učenike s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama
Kako se u ovom modulu najčešće koristi učenje temeljeno na radu u kojemu se učenici stavljaju u realne radne situacije tijekom kojih se dijele u timove, pri dijeljenju u timove treba voditi računa da polaznici s posebnim potrebama budu ravnomjerno raspoređeni u svaki tim u kojem će imati svoju ulogu. Na takav način svaki učenik ima priliku pokazati svoje jače strane, a ostali članovi tima imaju priliku učiti raditi s članovima tima različitih sposobnosti sukladno realnom radnom okruženju. U individualiziranom kurikulu za svakog učenika s posebnim potrebama navedeni su preporučeni načini rada, primjeri individualizacije te načini i oblici vrednovanja. Poseban naglasak treba staviti na kontinuirano vrednovanje za učenje koristeći kvalitetne, konstruktivne i poticajne povratne informacije u cilju motiviranja učenika, jačanja samopouzdanja te omogućavanja daljnjeg napretka.
Vrednovanje naučenog : nastavnik vrednuje izrađeni dokument ( uz odgovarajuću pomoć nastavnika ) uporabom unaprijed definiranih pokazatelja – gore navedena tablica
Sadržaji za darovite učenike/visoko motivirane učenike: Učenici mogu izraditi složeniju tablicu, prezentaciju s više elemenata i sl.
Skup ishoda učenja iz SK-a, obujam
Računalno crtanje u graditeljstvu (3 CSVET-a)
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Pripremiti osnovne korisničke postavke u računalnom programu
Pripremiti osnovne korisničke postavke u različitim računalnim programima
Koristiti osnovne naredbe za izradu nacrta u računalnom programu
Primijeniti osnovne i složenije naredbe u izradi nacrta u različitim računalnim programima
Izraditi slojeve (layere) potrebne za izradu arhitektonskih nacrta
Primijeniti slojeve (layere) u izradi arhitektonskih nacrta
Izraditi biblioteku simbola arhitektonskog nacrta
Izraditi biblioteku simbola za arhitektonski nacrt koristeći različite izvore
Prilagoditi stil kotiranja i kotirati zadani lik prema graditeljskim standardima
Kreirati stil kotiranja i kotirati složeni lik prema graditeljskim standardima
Izraditi, pripremiti i ispisati nacrte zadanih likova u određenom mjerilu
Izraditi, pripremiti i ispisati nacrte složenijih likova u određenom mjerilu
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantan nastavni sustav je učenje temeljeno na radu, samostalno ili u timovima na rješavanju zadataka kojima će učenici savladati osnove računalnog crtanja arhitektonskih nacrta (osnovne naredbe, kotiranje, ispis…). Nastavnik u ulozi mentora organizira i usmjerava aktivnosti učenika. Moguće je koristiti i rad u paru ili timovima na način da se s učenicima definiraju zadaci, rokovi izvršenja i uloge unutar tima. Od učenika se očekuje aktivno sudjelovanje u procesu učenja, poučavanja i vrednovanja postignuća, redovito pohađanje svih oblika nastave i izvršavanje aktivnosti.
Nastavne cjeline/teme
Računalni programi za crtanje
Naredbe za crtanje
Naredbe za modificiranje crteža
Slojevi (layeri)
Blokovi
Kotni stil i kotiranje
Priprema i ispis crteža
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja samo je jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Skup ishoda učenja i pripadajući ishodi provjeravaju se pisano i/ili usmeno, vrednovanjem postupaka i rezultata rješavanja radne situacije/projektnih aktivnosti/usmene prezentacije i/ili pisanog rada, temeljem unaprijed definiranih kriterija vrednovanja (analitičke i holističke rubrike za vrednovanje).
Zadatak:
Investitor gradi obiteljsku kuću. U računalnom programu izraditi nacrt zadanog dijela projekta. Kotirati nacrt prema pravilima kotiranja. Koristiti kote i tekstualne opise za razinu razrade nacrta u zadanom mjerilu (npr. 1:100). Pri izradi nacrta koristiti blokove (simbole) te slojeve (layere). Pripremiti nacrt za ispis u mjerilu 1:100. Ispisati nacrt.
Vrednovanje za učenje: nastavnik prati aktivnosti učenika i daje povratnu informaciju uz smjernice o daljnjem poboljšanju
Vrednovanje kao učenje: vršnjačko vrednovanje i samovrednovanje sudjelovanja u aktivnostima prema danim kriterijskim rubrikama
Vrednovanje naučenog : nastavnik vrednuje izrađeni nacrt uporabom unaprijed definiranih pokazatelja:
Kriterij
Razina ostvarenosti kriterija
Naredbe za crtanje
Učenik se vješto i brzo služi naredbama za kreiranje i mijenjanje crteža
(4 boda)
Učenik se vješto služi naredbama za kreiranje i mijenjanje crteža ali nije dovršio nacrt
(2 boda)
Učenik ne primjenjuje sve potrebne naredbe
(1 bod)
Layeri
Layeri kreirani sa svim elementima
(4 boda)
Layeri kreirani ali neki elementi nedostaju
(2 boda)
Layeri nisu kreirani
(0 bodova)
Blokovi (simboli)
Kreirani su svi potrebni blokovi
(4 boda)
Nisu kreirani svi potrebni blokovi
(2 boda)
Blokovi nisu kreirani
(0 bodova)
Kotiranje
Pravilno i uredno iskotiran nacrt
(4 boda)
Pravilno iskotirano s nedostacima u izradi kotnog stila
(2 boda)
Nepravilno iskotirano
(1 bod)
Priprema i ispis crteža
Nacrt ispisan u zadanom mjerilu sa svim potrebnim dijelovima
(4 boda)
Nacrt ispisan u zadanom mjerilu ali ne sadrži sve dijelove
(2 boda)
Nacrt ispisan u pogrešnom mjerilu
(1 bod)
Prijedlog prilagodbe za učenike s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama
Kako se u ovom modulu najčešće koristi učenje temeljeno na radu u kojemu se učenici stavljaju u realne radne situacije tijekom kojih se dijele u timove, pri dijeljenju u timove treba voditi računa da polaznici s posebnim potrebama budu ravnomjerno raspoređeni u svaki tim u kojem će imati svoju ulogu. Na takav način svaki učenik ima priliku pokazati svoje jače strane, a ostali članovi tima imaju priliku učiti raditi s članovima tima različitih sposobnosti sukladno realnom radnom okruženju. U individualiziranom kurikulu za svakog učenika s posebnim potrebama navedeni su preporučeni načini rada, primjeri individualizacije te načini i oblici vrednovanja. Poseban naglasak treba staviti na kontinuirano vrednovanje za učenje koristeći kvalitetne, konstruktivne i poticajne povratne informacije u cilju motiviranja učenika, jačanja samopouzdanja te omogućavanja daljnjeg napretka.
Vrednovanje naučenog : nastavnik vrednuje izrađeni nacrt ( uz odgovarajuću pomoć nastavnika ) uporabom unaprijed definiranih pokazatelja – gore navedena tablica
Sadržaji za darovite učenike/visoko motivirane učenike: Učenici mogu nacrtati složeniji nacrt.
NAZIV MODULA
GRAĐEVNE KONSTRUKCIJE
Šifra modula
Kvalifikacije nastavnika koji sudjeluju u realizaciji modula
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/777
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/5702
Obujam modula (CSVET)
4 CSVET-a
SIU: Osnove građevnih konstrukcija (3 CSVET-a)
SIU: Sadržaj arhitektonske projektne dokumentacije (1 CSVET)
Načini stjecanja skupova ishoda učenja
(od – do, postotak)
Vođeni proces učenja i poučavanja
Oblici učenja temeljenog na radu
Samostalne aktivnosti učenika/polaznika
40-50 %
20-30 %
20-40 %
Status modula
(obvezni/izborni)
obvezni
Cilj (opis) modula
Cilj modula je ovladavanje suvremenim arhitektonskim konstrukcijama i sklopovima jednostavnijih zgrada sagledavanjem cjeline zgrade, uvažavajući fizikalna i statička svojstva, materijale i tehnologiju izvedbe pojedinih dijelova te ovladavanje oblicima stambene izgradnje (individualna i višestambena), kao i prostorima stana te pravilima organizacije prostorija stana i postave namještaja. Razlikovati vrste projekata i njihov sadržaj te razinu razrade.
Ključni pojmovi
Konstruktivni (nosivi) elementi, nekonstruktivni (nenosivi) elementi, konstruktivni sustavi, monolitna, montažna i polumontažna izvedba elemenata, temelji, hidroizolacija, drenaža, toplinska izolacija, zidovi, serklaži, Stan, funkcije stana, grupe prostorija stana, shema organizacije stana, orijentacija prostorija, mjere čovjeka, namještaj i oprema, individualne zgrade, višestambene zgrade, vrste projekata
Povezanost modula s međupredmetnim temama (ako je primjenljivo)
MPT Osobni i socijalni razvoj
osr B.4.2. Suradnički uči i radi u timu
osr A.4.3. Razvija osobne potencijale
MPT Učiti kako učiti
uku A.4/5.1. Upravljanje informacijama
uku A.4/5.2. Primjena strategija učenja i rješavanje problema
uku B.4/5.4. Samovrednovanje/samoprocjena
uku C.4/5.1. Vrijednost učenja
uku D.4/5.2. Suradnja s drugima
MPT Poduzetništvo
pod B.4.1. Razvija poduzetničku ideju od koncepta do realizacije
pod B.4.2. Planira i upravlja aktivnostima
Preporuke za učenje temeljeno na radu
Učenje temeljeno na radu obuhvaća projektnu i istraživačku nastavu, te situacijsko učenje u simuliranim uvjetima i u školskim specijaliziranim učionicama/praktikumima. Projektne aktivnosti predstavljaju poveznicu između teorije i prakse u rješavanju zadanog problema. Rješavajući projektne zadatke učenici stječu samostalnost, samopouzdanje, odgovornost i poduzetnost. Timski rad na projektnim aktivnostima u online okruženju potiče razvoj digitalnih, društvenih i komunikacijskih vještina.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje, potrebni za realizaciju modula
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/777
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/5702
Ishode učenja koji se stječu praktičnim radom u specijaliziranim učionicama te učenjem temeljenim na radu potrebno je izvoditi u odgojno-obrazovnim skupinama.
Zaštitna odjeća, obuća i oprema
Skup ishoda učenja iz SK-a, obujam
Osnove građevnih konstrukcija (3 CSVET-a)
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Usporediti osnovne grupe građevinskih konstrukcija
Prepoznati građevine visokogradnje i niskogradnje uz primjere
Razlikovati vrste, funkciju te način izvedbe osnovnih konstruktivnih elemenata
Razlikovati konstruktivne sustave zgrada uz usporedbu
Istražiti vrste građevinskih objekata: visokogradnje, niskogradnje, prometnica, hidrograđevinskih objekata, inženjerskih konstrukcija
Prezentirati različite vrste građevinskih objekata uz primjere
Objasniti načela dimenzioniranja osnovnih konstruktivnih elemenata: temelji, zidovi, grede, ploče, stupovi
Objasniti ulogu, položaj i načela dimenzioniranja pojedinih elemenata zgrade: temelji, zidovi, grede, ploče, stupovi
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantan nastavni sustav je heuristička nastava temeljena na individualnom radu, radu u paru i radu u grupama. Učenici rade na jednostavnim i složenijim problemskim zadacima i vježbama i istraživanjima, uz pomoć nastavnika koji ima ulogu mentora i koordinatora aktivnosti. Aktivnim metodama poučavanja omoguću je se učenicima razvoj kompetencija u području kreativnih vještina vezanih za konstruktivne sustave, dijelove zgrada, njihovu ulogu i način izvođenja. Tijekom realizacije nastavnih sadržaja unutar modula nastavnik predavačkom nastavom iznosi i pojašnjava ključne pojmove. Od učenika se očekuje aktivno sudjelovanje u procesu učenja, poučavanja i vrednovanja postignuća, redovito pohađanje svih oblika nastave i izvršavanje aktivnosti.
Nastavne cjeline/teme
Građevne konstrukcije
Elementi (dijelovi) zgrada
Konstruktivni elementi
Načini izvođenja zgrada
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja samo je jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Skup ishoda učenja i pripadajući ishodi provjeravaju se pisano i/ili usmeno, vrednovanjem postupaka i rezultata rješavanja radne situacije/projektnih aktivnosti/usmene prezentacije i/ili pisanog rada, temeljem unaprijed definiranih kriterija vrednovanja (analitičke i holističke rubrike za vrednovanje).
Problemski zadatak:
Na zadanoj grafičkoj shemi zgrade označiti nosive i nenosive elemente zgrade i odrediti njihovu ulogu i način izvođenja. Odrediti konstruktivni sustav. Izraditi umnu mapu podjele svih elemenata i njihovog načina izvođenja. Moguća je podjela u timove ili parove.
Vrednovanje za učenje: nastavnik prati aktivnosti učenika i daje povratnu informaciju uz smjernice o daljnjem poboljšanju
Vrednovanje kao učenje: vršnjačko vrednovanje i samovrednovanje sudjelovanja u aktivnostima prema danim kriterijskim rubrikama
Vrednovanje naučenog : nastavnik vrednuje rješenja radnih zadataka (izrađeni nacrt i umnu mapu) uporabom unaprijed definiranih elemenata:
Kriterij
Razina ostvarenosti kriterija
Nosivi elementi zgrade
Označeni i imenovani svi nosivi elementi zgrade
(3 boda)
Nisu označeni i imenovani svi nosivi elementi zgrade (nedostaju neki)
(2 boda)
Pogrešno označeni nosivi elementi
(0 bodova)
Nenosivi elementi zgrade
Označeni i imenovani svi nenosivi elementi zgrade
(3 boda)
Nisu označeni i imenovani svi nenosivi elementi zgrade (nedostaju neki)
(2 boda)
Pogrešno označeni nenosivi elementi
(0 bodova)
Načini izvođenja elemenata
Ispravno navedeni načini izvođenja svih elemenata
(3 boda)
Ispravno navedeni načini izvođenja samo nekih elemenata
(2 boda)
Nisu navedeni načini izvođenja
(0 bodova)
Uloga pojedinog elementa zgrade
Ispravno određene uloge svih elemenata zgrade
(3 boda)
Ispravno određene uloge nekih elemenata zgrade
(2 boda)
Nisu određene uloge pojedinih elemenata
(0 bodova)
Umna mapa
Jasno izrađen dokument s točnom podjelom
(3 boda)
Točna podjela ali nejasno izrađen dokument
(2 boda)
Nejasno i netočno izrađen dokument
(0 bodova)
Prijedlog prilagodbe za učenike s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama
U ovom skupu ishoda učenja se koristi heuristička nastava tijekom koje učenici rade samostalno. Zbog toga je potrebno učenicima s teškoćama posvetiti dodatnu pažnju i vrijeme. Poželjno je uključiti i ostale učenike kako bi pomogli učenicima s teškoćama, a posebno darovite učenike. Pri određivanju redoslijeda izlaganja prezentacije treba voditi računa da učenici s teškoćama izlažu na kraju kako bi mogli bolje usvojiti rad ostalih učenika i kako bi imali više vremena za izradu zadatka. Na takav način svaki učenik ima priliku pokazati svoje jače strane, a ostali učenici imaju priliku učiti i raditi s učenicima različitih sposobnosti. Takve su situacije moguće i u stvarnom radnom okruženju. U individualiziranom kurikulu za svakog učenika s posebnim potrebama navedeni su preporučeni načini rada, primjeri individualizacije te načini i oblici vrednovanja. Poseban naglasak treba staviti na kontinuirano vrednovanje za učenje koristeći kvalitetne, konstruktivne i poticajne povratne informacije u cilju motiviranja učenika, jačanja samopouzdanja te omogućavanja daljnjeg napretka. Nastavnik će procijeniti koja razina pedagoške podrške je učeniku potrebna. Nije namjera da nastavnik odradi dio uvjeta za dostizanje ishoda učenja umjesto učenika.
Vrednovanje naučenog : nastavnik vrednuje izrađeni nacrt i umnu mapu ( uz odgovarajuću pomoć nastavnika ) uporabom unaprijed definiranih pokazatelja – gore navedena tablica
Sadržaji za darovite učenike/visoko motivirane učenike: Učenici mogu izraditi i prezentaciju svoga zadatka.
Skup ishoda učenja iz SK-a, obujam
Sadržaj arhitektonske projektne dokumentacije
(1 CSVET)
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Koristiti se pravilnicima i propisima za izradu projektne dokumentacije
Koristiti se pravilnicima i propisima za izradu projektne dokumentacije
Odrediti svrhu i elemente idejnog projekta
Odrediti svrhu i elemente idejnog projekta
Odrediti svrhu i elemente glavnog projekta
Odrediti svrhu i elemente glavnog projekta uz usporedbu s idejnim projektom
Odrediti svrhu i elemente izvedbenog projekta
Odrediti svrhu i elemente izvedbenog projekta uz usporedbu s idejnim i glavnim projektom
Odrediti svrhu i elemente tipskog projekta
Odrediti svrhu i elemente tipskog projekta
Odrediti svrhu i elemente projekta uklanjanja građevine
Odrediti svrhu i elemente projekta uklanjanja građevine
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantan nastavni sustav je učenje temeljeno na radu u timovima na rješavanju poslovnog zadatka utvrđivanja razlike između vrsta projekata na temelju poznavanja svrhe i sastavnih elemenata svakog projekta. Nastavnik u ulozi mentora organizira i usmjerava aktivnosti polaznika te im pomaže u pretvaranju poslovnog scenarija u konkretne akcije. Koristiti rad u paru ili timovima ili samostalan rad na način da se s učenicima definiraju zadaci, rokovi izvršenja i uloge unutar tima. Od učenika se očekuje aktivno sudjelovanje u procesu učenja, poučavanja i vrednovanja postignuća, redovito pohađanje svih oblika nastave i izvršavanje aktivnosti.
Nastavne cjeline/teme
Projektna dokumentacija
Idejni projekt
Glavni projekt
Izvedbeni projekt
Tipski projekt
Projekt uklanjanja građevine
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja samo je jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Skup ishoda učenja i pripadajući ishodi provjeravaju se pisano i/ili usmeno, vrednovanjem postupaka i rezultata rješavanja radne situacije/projektnih aktivnosti/usmene prezentacije i/ili pisanog rada, temeljem unaprijed definiranih kriterija vrednovanja (analitičke i holističke rubrike za vrednovanje).
Zadatak:
Podijeliti učenike u timove ili parove. Učenici trebaju izraditi umnu mapu koja će prikazati pojedine vrste projekata te njihovu svrhu i elemente, kao i prikladno mjerilo. Na kraju treba prezentirati umnu mapu tako da u prezentaciji sudjeluju svi učenici tima.
Vrednovanje za učenje: nastavnik prati aktivnosti učenika i daje povratnu informaciju uz smjernice o daljnjem poboljšanju
Vrednovanje kao učenje: vršnjačko vrednovanje i samovrednovanje sudjelovanja u aktivnostima prema danim kriterijskim rubrikama
Vrednovanje naučenog : nastavnik vrednuje izrađenu umnu mapu s popisom vrsta projekata, njihovom svrhom i elementima, javnu prezentaciju rada, doprinos učenika radu tima uporabom unaprijed definiranih pokazatelja:
Kriterij
Razina ostvarenosti kriterija
Točnost sadržaja umne mape
Vrste i opis projekata točno raspoređeni
(5 bodova)
Vrste i opis projekata djelomično točno raspoređeni
(3 boda)
Vrste i opis projekata većinom netočno raspoređeni
(1 bod)
Jasnoća prikazanih sadržaja
Sadržaj mape je u potpunosti jasno prikazan
(5 bodova)
Sadržaj mape je djelomično jasno prikazan
(3 boda)
Sadržaj mape je nejasno prikazan
(1 bod)
Prezentacija
Jasno, sigurno i točno prezentiran sadržaj
(5 bodova)
Djelomično jasno, sigurno i točno prezentiran sadržaj
(3 boda)
Nejasno i nesigurno prezentiran sadržaj
(1 bod)
Prijedlog prilagodbe za učenike s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama
Kako se u ovom modulu najčešće koristi učenje temeljeno na radu u kojemu se učenici stavljaju u realne radne situacije tijekom kojih se dijele u timove, pri dijeljenju u timove treba voditi računa da polaznici s posebnim potrebama budu ravnomjerno raspoređeni u svaki tim u kojem će imati svoju ulogu. Na takav način svaki učenik ima priliku pokazati svoje jače strane, a ostali članovi tima imaju priliku učiti raditi s članovima tima različitih sposobnosti sukladno realnom radnom okruženju. U individualiziranom kurikulu za svakog učenika s posebnim potrebama navedeni su preporučeni načini rada, primjeri individualizacije te načini i oblici vrednovanja. Poseban naglasak treba staviti na kontinuirano vrednovanje za učenje koristeći kvalitetne, konstruktivne i poticajne povratne informacije u cilju motiviranja učenika, jačanja samopouzdanja te omogućavanja daljnjeg napretka.
Vrednovanje naučenog : nastavnik vrednuje izrađenu mapu s popisom potrebnih vrsta radova, redoslijed radova, javnu prezentaciju rada, doprinos učenika radu tima uporabom unaprijed definiranih pokazatelja (uz odgovarajuću pomoć nastavnika) – gore navedena tablica
Sadržaji za darovite učenike/visoko motivirane učenike: Učenici mogu samostalno izraditi umnu mapu podjele projekata.
NAZIV MODULA
ZAŠTITA NA RADU U GRADITELJSTVU
Šifra modula
Kvalifikacije nastavnika koji sudjeluju u realizaciji modula
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/5692
Obujam modula (CSVET)
1 CSVET bod
SIU: Zaštita na radu u poslovima gradnje (1 CSVET)
Načini stjecanja skupova ishoda učenja
(od – do, postotak)
Vođeni proces učenja i poučavanja
Oblici učenja temeljenog na radu
Samostalne aktivnosti učenika/polaznika
30-40 %
30-40 %
20-40 %
Status modula
(obvezni/izborni)
obvezni
Cilj (opis) modula
Cilj modula je upoznati učenike s pravilima zaštite na radu, vrstama opasnosti i štetnosti, te rizicima u procesu gradnje. Osposobiti učenike da primjene stečena znanja kroz provođenje mjera zaštite na radu , zaštite od požara i pružanja prve pomoći na samom gradilištu.
Ključni pojmovi
Zaštita na radu, opasnosti i štetnosti na mjestima rada, ispitivanje radnog okoliša, osobna zaštitna sredstva, prva pomoć kod ozljeda na radu, mjere protupožarne zaštite
Povezanost modula s međupredmetnim temama (ako je primjenljivo)
MPT Osobni i socijalni razvoj
· osr A.4.3. Razvija osobne potencijale
· osr B.4.2. Suradnički uči i radi u timu
MPT Učiti kako učiti
· uku A.4/5.1. Upravljanje informacijama
· uku A.4/5.2. Primjena strategija učenja i rješavanje problema
· uku B.4/5.4. Samovrednovanje/samoprocjena
· uku D.4/5.2. Suradnja s drugima
MPT Zdravlje
· z C.4.1.B Procjenjuje i predviđa opasnosti kojima je izložen
· z C.4.2.A Primjenjuje postupke pružanja prve pomoći pri hitnim zdrav. stanjima
· z C.4.2.C Opisuje kako i kada pružiti prvu pomoć učenicima sa zdrav. teškoćama.
· z C.5.1.B Analizira opasnosti iz okoline, prepoznaje rizične situacije i izbjegava ih.
Preporuke za učenje temeljeno na radu
Učenje temeljeno na radu ostvaruje se realiziranjem radnih zadataka koji se mogu simulirati u školskim specijaliziranim učionicama/praktikumima ili u Regionalnim centrima kompetentnosti. Poželjno je koristiti projektnu i istraživačku nastavu te situacijsko učenje i poučavanje odnosno zadaci za učenje i vježbanje trebaju odgovarati stvarnim radnim situacijama nekog radnog mjesta. Isto tako, gdje god je to moguće, ishode učenja kojima učenik stječe praktične vještine treba ostvariti u realnim uvjetima kod poslodavca (gospodarski subjekt s kojim ustanova u školskoj godini ostvaruje poslovnu suradnju u skladu s kurikulom ustanove). Radni zadaci trebaju biti dijelom i iz poduzetničkog svijeta te dati učenicima poduzetničko iskustvo i motivirati ih na kasnije samozapošljavanje.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje, potrebni za realizaciju modula
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/5692
Ishode učenja koji se stječu praktičnim radom u specijaliziranim učionicama te učenjem temeljenim na radu potrebno je izvoditi u odgojno-obrazovnim skupinama.
Zaštitna odjeća, obuća i oprema
Skup ishoda učenja iz SK-a, obujam
Zaštita na radu u poslovima gradnje
1 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Objasniti pravila, obveze i odgovornosti poslodavaca i radnika u sustavu zaštite na radu
Protumačiti odgovornosti, prava i obveze poslodavaca i radnika u sustavu ZNR
Razlikovati vrste opasnosti i štetnosti za čovjeka tijekom gradnje
Procijeniti najčešće opasnosti , štetnosti i napore u graditeljstvu
Opisati postupke zaštite na radu tijekom gradnje
Protumačiti pravila zaštite ijekom gradnje i načine otklanjanja opasnosti
Nabrojati osobna zaštitna sredstva i opremu tijekom gradnje
Identificirati osobna zaštitna sredstva i opremu koji se odnose na sigurnost ijekom gradnje
Demonstrirati osnovne postupke pružanja prve pomoći
Pokazati u praktičnoj izvedbi osnovne postupke pružanja prve pomoći kod ozljeda na radu
Navesti osnovna pravila protupožarne zaštite
Analizirati opasnosti od požara i eksplozija, te osnovne mjere protupožarne zaštite
Opisati postupke zaštite od požara tijekom gradnje i upotrebe građevine
Ustanoviti temeljne zahtjeve i postupke zaštite od požara u gradnji i uporabi građevina
Objasniti osnovne pojmove zaštite okoliša i prirode
Izdvojiti najčešće štetne čimbenike na okoliš i mjere zaštite prirode tijekom gradnje
Predvidjeti utjecaj građevinskog otpada i njegove obrade na čovjeka i okoliš
Procijeniti najčešće vrste građevinskog otpada pri gradnji i njegov utjecaj na čovjeka i okoliš
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantan nastavni sustav je učenje temeljeno na stvarnim radnim situacijama i problemskim zadacima s fokusom na analizu opasnosti i definiranje mjera zaštite radu i zaštite od požara u poslovima gradnje, kao i utvrđivanja dužnosti, prava i obveza pojedinih sudionika u zaštiti na radu . Radom na jednostavnijim i složenijim problemskim zadacima i vježbama se usmjeravaju kroz razne simulirane scenarije organizacije aktivnosti zaštite na radu na gradilištu. Nastavnik u ulozi mentora pomaže polaznicima u izradi analiza i istraživanja u području zaštite na radu, e usmjerava aktivnosti u scenariju organizacije ZNR na gradilištu. Koristiti rad u paru ili timovima na način da se s učenicima definiraju zadaci, rokovi izvršenja i uloge unutar tima.
Nastavne cjeline/teme
Osnove zaštite na radu i zakonska regulativa
Organiziranje i provedba zaštite na radu
Opasnosti i štetnosti na mjestima rada u graditeljstvu i ispitivanje radnog okoliša
Osobna zaštitna sredstva i oprema za radove u graditeljstvu
Osnove sigurnosti i zaštite od požara i eksplozija u graditeljstvu
Vrste štetnog građevinskog otpada i mjere zaštite okoliša
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja samo je jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Skup ishoda učenja i pripadajući ishodi provjeravaju se pisano i/ili usmeno, vrednovanjem postupaka i rezultata rješavanja radne situacije/projektnih aktivnosti/usmene prezentacije i/ili pisanog rada, temeljem unaprijed definiranih kriterija vrednovanja (analitičke i holističke rubrike za vrednovanje).
Problemski zadatak:
a. Na gradilištu je potrebno provesti sve pripreme u organiziranju mjera zaštite na radu za poslove izrade fasade i postavljanje skele na zgradi . Za zadanu radnu situaciju istražiti i analizirati moguće opasnosti, adekvatne postupke zaštite na radu kao i sva obavezna osobna zaštitna sredstva i opremu potrebnu za radove. Za zadanu radnu situaciju istražiti moguće ozljede na radu i odgovarajuće postupke pružanja prve pomoći.
b. Učenike grupirajte u timove od 3 člana . Vođa predstavlja i koordinira tim , a svaki član tima radi svoj dio projektnog zadatka. Svaki tim treba napraviti analizu na primjeru projektnog zadatka. Svaki član tima tijekom svake etape uspoređuje rezultate sa ostalim članovima svog tima.
c. Na kraju, vođa tima javno prezentira rad pred ostalim timovima i nastavnikom.
Vrednovanje za učenje: tablica za praćenje aktivnosti učenika za vrijeme rada:
Elementi procjene
Potpuno
Djelomično
Potrebno doraditi
Učenik se pripremio za projektnu nastavu prema uputama nastavnika
Učenik surađuje s ostalim učenicima tijekom timskog rada
Učenik izvršava svoj dio zadatka
Učenik sudjeluje u prezentaciji dobivenih rezultata
Učenik provodi vršnjačko vrednovanje i samovrednovanje
Vrednovanje kao učenje: učenici uspoređuje rješenje svojih zadataka s drugim učenicima i svoj doprinos uspješnosti rada tima (samovrednovanje), vrednuju prezentacije ostalih timova (kvalitetu sadržaja ponude i kvalitetu javnog prezentiranja) i izabiru najbolju ponudu (vršnjačko vrednovanje).
Vrednovanje naučenog : nastavnik vrednuje kvalitetu provedene analize opasnosti i mjera zaštite na radu za zadanu radnu situaciju , poznavanje dužnosti i obveza pojedinih sudionika, poznavanje potrebnih zaštitnih sredstava na radu i mjera pružanja prve pomoći u slučaju nezgode ili ozljede uporabom unaprijed definiranih pokazatelja:
Primjer vrednovanja
Kriterij
Razina ostvarenosti kriterija
Analiza opasnosti i mjera zaštite na radu za zadanu radnu situaciju
U potpunosti analizira sve moguće opasnosti i mjere koje je potrebno provesti na gradilištu
(40 bodova)
Većinom analizira moguće opasnosti i mjere koje je potrebno provesti na gradilištu
(25 bodova)
Ne poznaje opasnosti i mjere koje je potrebno provesti na gradilištu
(0 bodova)
Poznavanje obveza i odgovornosti pojedinih sudionika u pogledu ZNR
Potpuno poznaje sve obveze i odgovornosti pojedinih sudionika u pogledu ZNR
(15 bodova)
Većinom poznaje obveze i odgovornosti pojedinih sudionika u pogledu ZNR
(10 bodova)
Ne poznaje obveze i odgovornosti pojedinih sudionika u pogledu ZNR
(0 bodova)
Poznavanje potrebnih osobnih zaštitnih sredstava na radu i uporabu
Potpuno poznaje sva potrebna osobna zaštitna sredstava
(15 bodova)
Većinom poznaje potrebna osobna zaštitna sredstava
(10 bodova)
Ne poznaje potrebna osobna zaštitna sredstava
(0 bodova)
Provedba pružanja prve pomoći u slučaju nezgode/ozljede
U potpunosti izvodi postupke pružanja prve pomoći u slučaju nezgode/ozljede
(30 bodova)
U potpunosti izvodi postupke pružanja prve pomoći u slučaju nezgode/ozljede
(15 bodova)
U potpunosti izvodi postupke pružanja prve pomoći u slučaju nezgode/ozljede
(0 bodova)
Prijedlog prilagodbe za učenike s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama
Budući da se u ovom skupu ishoda učenja najčešće koristi heuristička i problemska nastava te učenje temeljeno na radu u kojemu se učenici stavljaju u realne radne situacije tijekom kojih se dijele u timove , pri dijeljenju u timove treba voditi računa da učenici s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama budu ravnomjerno raspoređeni u svaki tim u kojem će imati svoju ulogu. Na takav način svaki učenik ima priliku pokazati svoje jače strane, a ostali članovi tima imaju priliku učiti raditi sa članovima tima različitih sposobnosti sukladno realnom radnom okruženju. U individualiziranom kurikulu za svakog učenika s posebnim potrebama navedeni su preporučeni načini rada, primjeri individualizacije te načini i oblici vrednovanja. Poseban naglasak treba staviti na kontinuirano vrednovanje za učenje koristeći kvalitetne, konstruktivne i poticajne povratne informacije u cilju motiviranja učenika, jačanja samopouzdanja te omogućavanja daljnjeg napretka. Nastavnik će procijeniti koja razina pedagoške podrške učeniku je potrebna. Nije namjera da nastavnik odradi dio uvjeta za dostizanje ishoda učenja umjesto učenika.
Primjer za učenike s teškoćama: Umjesto složenog opisa mogućih opasnosti, učenici mogu identificirati samo nekoliko osnovnih opasnosti povezanih s padom s visine, mogu navesti osnovne obveze radnika i poslodavca, uz primjere ili scenarije koji ilustriraju te obveze, opisati osnovne mjere ZNR, e demonstrirati jednostavne postupke prve pomoći, kao što su pozivanje hitne pomoći i pružanje osnovne udobnosti ozlijeđenom radniku. Ako je moguće, koristiti lutku ili model za demonstraciju.
Sadržaji za darovite učenike/visoko motivirane učenike:
Darovitim učenicima treba omogućiti obogaćivanje sadržaja (proširivanje dodatnim sadržajima kojih se rijetko dotiču) ili postavljanjem ishoda više razine, a sve u skladu sa razlikovnim/individualiziranim kurikulom. Preporuča se takvim učenicima ponuditi složeniji zadatak, a vrednovanje treba provoditi sukladno razlikovnom/ individualiziranom kurikulu u cilju poticanja motivacije i napretka.
Primjer za darovite učenike/visoko motivirane učenike: Učenici mogu prepoznati rijetke potencijalne rizike od opasnosti i znaju odabrati adekvatne metode i sredstva za zaštitu na radu
NAZIV MODULA
GRAĐEVINSKA REGULATIVA
Šifra modula
Kvalifikacije nastavnika koji sudjeluju u realizaciji modula
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/5693
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/5694
Obujam modula (CSVET)
2 CSVET boda
SIU: Građevinska regulativa (1 CSVET)
SIU: Dozvole za gradnju i uporabu građevine (1 CSVET)
Načini stjecanja skupova ishoda učenja
(od – do, postotak)
Vođeni proces učenja i poučavanja
Oblici učenja temeljenog na radu
Samostalne aktivnosti učenika/polaznika
20-30 %
40-50 %
20-40 %
Status modula
(obvezni/izborni)
Obvezni
Cilj (opis) modula
Cilj modula je upoznati učenike s osnovnim zakonskim propisima i normama u graditeljstvu, nadležnim institucijama za provedbu zakona u graditeljstvu, te sudionicima u pojedinim fazama gradnje, njihovim međuodnosima. Isto tako će moći sagledati odgovarajuće propise i normi u gradnji, kao i uvjete za ishođenje svih potrebnih dozvola građevine.
Ključni pojmovi
Zakon o građenju, sudionici u građenju, tehnički propisi i norme u gradnji, građevinska, lokacijska i uporabna dozvola, nadzor, jamstva i ugovori o gradnji, tehnički pregled
Povezanost modula s međupredmetnim temama (ako je primjenljivo)
MPT Učiti kako učiti
· uku A.4/5.1. Upravljanje informacijama
· uku A.4/5.2. Primjena strategija učenja i rješavanje problema
· uku B.4/5.4. Samovrednovanje/samoprocjena
· uku D.4/5.2. Suradnja s drugima
MPT Uporaba IKT
· ikt C.4.3. Učenik samostalno kritički procjenjuje izvore i rezultate pretraživanja
· ikt C.5.4. Učenik samostalno i odgovorno upravlja prikupljenim informacijama
MPT Građanski odgoj
· goo A.4.2. Promiče ulogu institucija i organizacija u zaštiti ljudskih prava
MPT Osobni i socijalni razvoj
· osr A.4.3. Razvija osobne potencijale
· osr B.4.2. Suradnički uči i radi u timu
Preporuke za učenje temeljeno na radu
Učenje temeljeno na radu ostvaruje se realiziranjem radnih zadataka koji se mogu simulirati u školskim specijaliziranim učionicama/praktikumima . Poželjno je koristiti projektnu i istraživačku nastavu te situacijsko učenje i poučavanje odnosno zadaci za učenje i vježbanje trebaju odgovarati stvarnim radnim situacijama . Projektne aktivnosti predstavljaju poveznicu između teorije i prakse u rješavanju zadanog problema. Rješavajući projektne zadatke učenici stječu samostalnost, samopouzdanje, odgovornost i poduzetnost. Timski rad na projektnim aktivnostima u online okruženju potiče razvoj digitalnih, društvenih i komunikacijskih vještina.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje, potrebni za realizaciju modula
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/5693
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/5694
Ishode učenja koji se stječu praktičnim radom u specijaliziranim učionicama te učenjem temeljenim na radu potrebno je izvoditi u odgojno-obrazovnim skupinama.
Zaštitna odjeća, obuća i oprema
Skup ishoda učenja iz SK-a, obujam
Građevinska regulativa
1 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Ovladati osnovnim pojmovima Zakona o gradnji i Zakona o prostornom uređenju
Analizirati Zakon o gradnji i Zakon o prostornom uređenju
Nabrojiti bitne zahtjeve za građevinu i identificirati njihovu primjenu u procesu gradnje
Izdvojiti sve važeće zakone i propise koji se primjenjuju u procesu gradnje
Objasniti i povezati uloge svih sudionika u gradnji
Navesti sve sudionike u gradnji i objasniti njihovu pojedinačnu ulogu i međusobne odnose
Prepoznati primjenu ostalih zakona i propisa u graditeljstvu
Protumačiti primjenu pojedinih zakona i propisa u graditeljstvu
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantan nastavni sustav je učenje temeljeno na radu u timovima na rješavanju poslovnog zadatka utvrđivanja propisa i zakonskih zahtjeva pri gradnji objekta. Nastavnik u ulozi mentora organizira i usmjerava aktivnosti polaznika te im pomaže u pretvaranju poslovnog scenarija u konkretne akcije. Koristiti rad u paru ili timovima na način da se s učenicima definiraju zadaci, rokovi izvršenja i uloge unutar tima.
Nastavne cjeline/teme
Institucije u RH nadležne za provedbu zakona vezanih za graditeljstvo
Propisi o građenju
Načela Zakona o građenju i Zakona o prostornom uređenju
Sudionici u građenju: investitor, projektant, izvoditelj, nadzor i revidenti
Inspekcije
Odnosi sudionika u građenju.
Tehnička svojstva bitna za građevinu
Tehnički propisi za građevinske proizvode
Pregled hrvatskih normi u gradnji
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja samo je jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Skup ishoda učenja i pripadajući ishodi provjeravaju se pisano i/ili usmeno, vrednovanjem postupaka i rezultata rješavanja radne situacije/projektnih aktivnosti/usmene prezentacije i/ili pisanog rada, temeljem unaprijed definiranih kriterija vrednovanja (analitičke i holističke rubrike za vrednovanje).
Problemski zadatak
Planira se gradnja objekta trgovačke namjene u poslovno trgovačkoj zoni grada. Potrebno je navesti sve bitne zahtjeve koje treba ispuniti prema Zakonu o gradnji - analizirati pri tome sve faze zakonske provedbe od projektiranja, izvođenja gradnje i same uporabe građevine. Navesti sve sudionike koji su potrebni u gradnji objekta, te njihove dužnosti i odgovornosti.
a. Učenik radi samostalno projektni zadatak.
b. Na kraju, javno prezentira rad pred ostalim učenicima i nastavnikom.
Vrednovanje za učenje: nastavnik prati aktivnosti učenika i daje povratnu informaciju uz smjernice o daljnjem poboljšanju
Vrednovanje kao učenje: učenici uspoređuje rješenje svojih zadataka s drugim učenicima i svoj doprinos uspješnosti rada tima (samovrednovanje), vrednuju prezentacije ostalih učenika (kvalitetu sadržaja ponude i kvalitetu javnog prezentiranja) i izabiru najbolju ponudu (vršnjačko vrednovanje).
Vrednovanje naučenog : Nastavnik vrednuje poznavanje, tumačenje i razumijevanje potrebnih stavki iz Zakona o gradnji, analizu, identifikaciju i primjenu zakonskih propisa po fazama provedbe od projektiranja, izvođenja gradnje i same uporabe građevine, poznavanje sudionika u gradnji objekta, te njihove dužnosti i odgovornosti , uporabom unaprijed definiranih pokazatelja:
Kriterij
Razina ostvarenosti kriterija
Poznavanje i tumačenje stavki iz Zakona o gradnji
U potpunosti poznaje i tumačenje potrebne stavke iz Zakona o gradnji
(30 bodova)
Većinom poznaje i tumačenje potrebne stavke iz Zakona o gradnji
(20 bodova)
Ne poznaje i ne tumačenje potrebne stavke iz Zakona o gradnji
(0 bodova)
Identifikacija i primjena zakonskih propisa po fazama u provedbi projekta
U potpunosti točno primjenjuje zakonske propise po fazama u provedbi projekta
(40 bodova)
Djelomično točno primjenjuje zakonske propise po fazama u provedbi projekta
(20 bodova)
Ne primjenjuje zakonske propise u provedbi projekta
(0 bodova)
Poznavanje sudionika u gradnji objekta, njihove dužnosti i odgovornosti
U potpunosti poznaje sve sudionike u gradnji objekta, njihove dužnosti i odgovornosti
(30 bodova)
Većinom poznaje sve sudionike u gradnji objekta, njihove dužnosti i odgovornosti
(20 bodova)
Ne poznaje sudionike u gradnji objekta, niti njihove dužnosti i odgovornosti
(0 bodova)
Prijedlog prilagodbe za učenike s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama
Kako se u ovom modulu najčešće koristi učenje temeljeno na radu u kojemu se učenici stavljaju u realne radne situacije tijekom kojih se dijele u timove, pri dijeljenju u timove treba voditi računa da polaznici s posebnim potrebama budu ravnomjerno raspoređeni u svaki tim u kojem će imati svoju ulogu. Na takav način svaki učenik ima priliku pokazati svoje jače strane, a ostali članovi tima imaju priliku učiti raditi s članovima tima različitih sposobnosti sukladno realnom radnom okruženju. U individualiziranom kurikulu za svakog učenika s posebnim potrebama navedeni su preporučeni načini rada, primjeri individualizacije te načini i oblici vrednovanja. Poseban naglasak treba staviti na kontinuirano vrednovanje za učenje koristeći kvalitetne, konstruktivne i poticajne povratne informacije u cilju motiviranja učenika, jačanja samopouzdanja te omogućavanja daljnjeg napretka.
Vrednovanje naučenog : Nastavnik vrednuje poznavanje, tumačenje i razumijevanje potrebnih stavki iz Zakona o gradnji, analizu, identifikaciju i primjenu zakonskih propisa po fazama provedbe od projektiranja, izvođenja gradnje i same uporabe građevine, poznavanje sudionika u gradnji objekta, te njihove dužnosti i odgovornosti , uporabom prethodno definiranih pokazatelja.
Sadržaji za darovite učenike/visoko motivirane učenike: Darovitim učenicima treba omogućiti obogaćivanje sadržaja (proširivanje dodatnim sadržajima kojih se rijetko dotiču) ili postavljanjem ishoda više razine, a sve u skladu sa razlikovnim/individualiziranim kurikulom . Kao primjer zadati kritički komentirati zakonsku regulativu u građevinarstvu, te uočiti i utvrditi nedostatke stručnih podataka u dokumentaciji, a koji su propisani zakonima i aktima o gradnji.
Skup ishoda učenja iz SK-a, obujam
Dozvole za gradnju i uporabu građevine
1 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Analizirati investicijsko-tehničku dokumentaciju potrebnu za gradnju građevine
Pripremiti potrebnu investicijsko-tehničku
dokumentaciju za gradnju građevine
Odrediti uvjete i način dobivanja lokacijske dozvole
Ustanoviti pojedine uvjete i načine dobivanja lokacijske dozvole
Odrediti uvjete i način dobivanja građevinske dozvole
Ustanoviti pojedine uvjete i načine dobivanja građevinske dozvole
Objasniti uvjete za obavljanje i način obavljanja tehničkog pregleda građevine
Ustanoviti uvjete i načine obavljanja tehničkog pregleda građevine
Odrediti uvjete i način dobivanja uporabne dozvole
Ustanoviti pojedine uvjete i način dobivanja uporabne dozvole
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantan nastavni sustav je učenje temeljeno na radu u cilju rješavanja projektnog zadatka na analiziranju tehničku dokumentacije potrebne za gradnju, uvjeta za dobivanje potrebnih dozvola za gradnju, kao i u konačnici za dobivanje uporabne dozvole za objekt. Nastavnik u ulozi mentora organizira i usmjerava aktivnosti polaznika te im pomaže u pretvaranju poslovnog scenarija u konkretne akcije. Koristiti rad u paru ili timovima na način da se s učenicima definiraju zadaci, rokovi izvršenja i uloge unutar tima.
Nastavne cjeline/teme
Dokumenti prostornog planiranja
Lokacijska dozvola
Građevinsko zemljište
Zemljišne knjige
Katastar
Glavni i izvedbeni projekt
Građevinska dozvola
Uporabna dozvola
Dokumentacija na gradilištu
Građevinski dnevnik
Nadzor
Ovlaštenja za projektiranje i nadzor
Jamstva za stabilnost građevine
Ugovori o građenju, nadzoru i projektiranju
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja samo je jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Skup ishoda učenja i pripadajući ishodi provjeravaju se pisano i/ili usmeno, vrednovanjem postupaka i rezultata rješavanja radne situacije/projektnih aktivnosti/usmene prezentacije i/ili pisanog rada, temeljem unaprijed definiranih kriterija vrednovanja (analitičke i holističke rubrike za vrednovanje).
Projektni zadatak:
Investitor želi graditi novi objekt na mjestu starog objekta koji želi rušiti. Prije izvedbe treba ishoditi sve potrebne dozvole za građenje. Navesti koje sve dozvole koje treba ishoditi u vremenskom slijedu od ideje do uporabe same građevine. Navesti vrste projekata koji je potrebno izraditi kako bi se ishodile sve potrebne dozvole. Opisati sve postupke koji prethode dobivanju potrebnih dozvola. Navesti tijela koja izdaju pojedine dozvole.
a. Učenike grupirajte u tim od 2 člana. Vođa predstavlja i koordinira tim, s tim da oba člana tima rade na svom dijelu zadatka. Svaki tim treba napraviti kompletni izvještaj projektnog zadatka. Vođa tima tijekom izrade, uspoređuje podatke s drugim članom tima.
b. Na kraju, vođa tima javno prezentira rad pred ostalim timovima i nastavnikom.
Vrednovanje za učenje: nastavnik prati aktivnosti učenika i daje povratnu informaciju uz smjernice o daljnjem poboljšanju
Vrednovanje kao učenje: učenici uspoređuju rješenje svojih zadataka s drugim učenicima i svoj doprinos uspješnosti rada tima (samovrednovanje), vrednuju prezentacije ostalih timova (kvalitetu sadržaja ponude i kvalitetu javnog prezentiranja) i izabiru najbolju ponudu (vršnjačko vrednovanje).
Vrednovanje naučenog : nastavnik vrednuje poznavanje svih potrebnih dozvola u vremenskom slijedu, poznavanje potrebne projektne dokumentacije i postupaka za ishođenje pojedinih dozvola, te poznavanje zakonskih tijela koja izdaju pojedine dozvole , uporabom unaprijed definiranih pokazatelja:
Kriterij
Razina ostvarenosti kriterija
Poznavanje potrebnih dozvola u slijedu
U potpunosti poznaje potrebne dozvole u slijedu
(20 bodova)
Većinom poznaje potrebne dozvole u slijedu
(15 bodova)
Ne poznaje potrebne dozvole
(0 bodova)
Poznavanje projektne dokumentacije za ishođenje dozvola
Potpuno poznaje svu projektnu dokumentaciju za ishođenje dozvola
(30 bodova)
Djelomično poznaje projektnu dokumentaciju za ishođenje dozvola
(15 bodova)
Ne poznaje projektnu dokumentaciju za ishođenje dozvola
(0 bodova)
P oznavanje postupaka za ishođenje dozvola
Potpuno p oznaje postupke za ishođenje dozvola
(30 bodova)
Djelomično p oznaje postupke za ishođenje dozvola
(15 bodova)
Ne p oznaje postupke za ishođenje dozvola
(0 bodova)
Poznavanje zakonskih tijela koja izdaju pojedine dozvole
Potpuno p oznaje koja tijela izdaju pojedine dozvole
(20 bodova)
Većinom p oznaje koja tijela izdaju pojedine dozvole
(15 bodova)
Ne p oznaje ijela koja izdaju pojedine dozvole
(0 bodova)
Prijedlog prilagodbe za učenike s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama
Kako se u ovom modulu najčešće koristi učenje temeljeno na radu u kojemu se učenici stavljaju u realne radne situacije tijekom kojih se dijele u timove, pri dijeljenju u timove treba voditi računa da polaznici s posebnim potrebama budu ravnomjerno raspoređeni u svaki tim u kojem će imati svoju ulogu. Na takav način svaki učenik ima priliku pokazati svoje jače strane, a ostali članovi tima imaju priliku učiti raditi s članovima tima različitih sposobnosti sukladno realnom radnom okruženju. U individualiziranom kurikulu za svakog učenika s posebnim potrebama navedeni su preporučeni načini rada, primjeri individualizacije te načini i oblici vrednovanja. Poseban naglasak treba staviti na kontinuirano vrednovanje za učenje koristeći kvalitetne, konstruktivne i poticajne povratne informacije u cilju motiviranja učenika, jačanja samopouzdanja te omogućavanja daljnjeg napretka.
Vrednovanje naučenog : nastavnik vrednuje poznavanje svih potrebnih dozvola u vremenskom slijedu, poznavanje potrebne projektne dokumentacije i postupaka za ishođenje pojedinih dozvola, te poznavanje zakonskih tijela koja izdaju pojedine dozvole , uporabom prethodno definiranih pokazatelja.
Sadržaji za darovite učenike/ visoko motivirane učenike: Darovitim učenicima treba omogućiti obogaćivanje sadržaja (proširivanje dodatnim sadržajima kojih se rijetko dotiču) ili postavljanjem ishoda više razine, a sve u skladu sa razlikovnim/individualiziranim kurikulom . Kao primjer se može zadati da uoče i utvrde nedostatke stručnih podataka koji su potrebni kod ishođenja pojedinih vrsta dozvola, da sami predlože metode za otklon uočenih nedostatka, kao i načine za premostiti eventualne poteškoće u ishođenju dozvola .
NAZIV MODULA
GRAĐEVNI MATERIJALI I PROIZVODI
Šifra modula
Kvalifikacije nastavnika koji sudjeluju u realizaciji modula
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/5686
Obujam modula (CSVET)
3 CSVET-a
SIU: Građevni materijali i proizvodi (3 CSVET-a)
Načini stjecanja skupova ishoda učenja
(od – do, postotak)
Vođeni proces učenja i poučavanja
Oblici učenja temeljenog na radu
Samostalne aktivnosti učenika/polaznika
40-50 %
20-30 %
20-40 %
Status modula
(obvezni/izborni)
obvezni
Cilj (opis) modula
Cilj ovog modula je upoznavanje s osnovnim vrstama građevinskih materijala, postupcima proizvodnje, svojstvima i primjeni , te načinima zaštite , funkcionalnih i ekološki prihvatljivih materijala.
Ključni pojmovi
Beton, komponente betona, čelik, kamen, drvo, prefabricirani elementi, keramički proizvodi, prefabrikati, organska veziva, boje i lakovi, staklo, polimerni materijali, izolacijski materijali
Povezanost modula s međupredmetnim temama (ako je primjenljivo)
MPT Osobni i socijalni razvoj
osr A.4.4. Upravlja svojim obrazovnim i profesionalnim putem
osr B.4.2. Suradnički uči i radi u timu
osr B.4.1. Uviđa posljedice svojih i tuđih stavova/postupaka/izbora
MPT Učiti kako učiti
uku A.4/5.1. Upravljanje informacijama
uku A.4/5.2. Primjena strategija učenja i rješavanje problema
Preporuke za učenje temeljeno na radu
Učenje temeljeno na radu obuhvaća projektnu i istraživačku nastavu, te situacijsko učenje u simuliranim uvjetima i u školskim specijaliziranim učionicama/praktikumima gdje učenici upoznavaju svojstva građevinskih materijala. Projektne aktivnosti predstavljaju poveznicu između teorije i prakse u rješavanju zadanog problema. Učenici provode istraživanja različitih digitalnih izvora, te kreiraju digitalne sadržaje. Rješavajući projektne zadatke učenici stječu samostalnost, samopouzdanje, odgovornost i poduzetnost. Timski rad na projektnim aktivnostima u online okruženju potiče razvoj digitalnih, društvenih i komunikacijskih vještina.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje, potrebni za realizaciju modula
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/5686
Ishode učenja koji se stječu praktičnim radom u specijaliziranim učionicama te učenjem temeljenim na radu potrebno je izvoditi u odgojno-obrazovnim skupinama.
Zaštitna odjeća, obuća i oprema
Skup ishoda učenja iz SK-a, obujam
Građevni materijali i proizvodi (3 CSVET-a)
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Prepoznati osnovne građevne materijale i proizvode u graditeljstvu
Opisati vrste građevnih materijala
Objasniti upotrebu građevnih materijala i proizvoda u graditeljstvu
Klasificirati obilježja različitih upotreba građevnih materijala i proizvoda
Opisati osnovna svojstva građevnih materijala i proizvoda
Opisati fizikalna svojstva, te odnos poroznosti, gustoće i vodo upojnosti građevinskih materijala
Usporediti različite materijale i proizvode za izvedbu istih konstrukcijskih elemenata
Analizirati prednosti i nedostatke različitih materijala za istovjetne konstruktivne elemente
Navesti postupke zaštite i održavanja građevnih materijala i proizvoda
Objasniti i razumjeti važnost zaštite i održavanja građevnih materijala i proizvoda
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Aktivnim metodama poučavanja (heuristička metoda učenje temeljena na korištenju različitih empirijskih procesa, odnosno strategija koje se temelje na iskustvu, praksi i promatranju činjenica, kako bi se postiglo učinkovito rješenje danog problema, postupcima koji vode prema otkriću ili ga potiču), omogućuje se učenicima razvoj kompetencija u području kreativnih vještina. Tijekom realizacije nastavnih sadržaja unutar modula građevinski materijali i proizvodi nastavnik predavačkom nastavom iznosi i pojašnjava ključne pojmove, te postupcima proizvodnje, svojstvima i primjeni , te načinima zaštite , funkcionalnih i ekološki prihvatljivih materijala. . Od učenika se očekuje aktivno sudjelovanje u procesu učenja, poučavanja i vrednovanja postignuća, redovito pohađanje svih oblika nastave i izvršavanje aktivnosti.
Nastavne cjeline/teme
Beton i komponente
Čelik
Kamen
Drvo
Prefabricirani elementi
Keramički proizvodi
Organska veziva
Boje i lakovi
Staklo
Polimerni materijali
Izolacijski materijali
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja samo je jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Skup ishoda učenja i pripadajući ishodi provjeravaju se pisano i/ili usmeno, vrednovanjem postupaka i rezultata rješavanja radne situacije/projektnih aktivnosti/usmene prezentacije i/ili pisanog rada, temeljem unaprijed definiranih kriterija vrednovanja (analitičke i holističke rubrike za vrednovanje).
Radna situacija:
Projektant prilikom projektiranja treba odabrati građevni proizvod za izvođenje zidanih zidova na zgradi, a koji zadovoljava bitne zahtjeve za građevinu propisane posebnim zakonom i propisima.
Zadatak :
Istražiti građevne proizvode za izvođenje zidanih zidova na zgradi, odabrati prikladan proizvod i prezentirati njegova svojstva, prednosti i mane te ga usporediti s ostalim proizvodima za istu namjenu.
Učenike grupirajte u timove od 3 do 4 člana. Svaki tim istražuje građevne proizvode za izvođenje zidanih zidova na zgradi, uspoređuje ih i odabire prikladan proizvod.
Na kraju, svaki tim javno prezentira svoj rad pred ostalim timovima i nastavnikom.
Vrednovanje za učenje: tablica za praćenje aktivnosti učenika za vrijeme rada.
Tablica vrednovanja nastavnika:
Elementi procjene
Potpuno
Djelomično
Potrebno doraditi
Učenik se pripremio za projektnu nastavu prema uputama profesora
Učenik surađuje s ostalim učenicima tijekom timskog rada
Učenik izvršava svoj dio zadatka
Učenik sudjeluje u prezentaciji dobivenih rezultata
Učenik provodi vršnjačko vrednovanje i samovrednovanje
Vrednovanje kao učenje: učenici vrednuju doprinos rješavanju zadatka u timu i usredotočenost na zadatak.
Elementi procjene
Izvrstan
Vrlo dobar
Dobar
Dovoljan
Doprinos
Tijekom rada stalno daje korisne ideje i aktivno sudjeluje u razgovoru. Vođa je koji ulaže najviše napora.
Tijekom rada uglavnom daje korisne ideje i sudjeluje u razgovoru. Važan je član tima koji daje sve od sebe.
Tijekom rada ponekad daje korisne ideje i sudjeluje u razgovoru. Član je tima koji čini ono što se traži.
Tijekom rada rijetko daje korisne ideje i sudjeluje u razgovoru. Često ga drugi članovi trebaju poticati na rad.
Rješavanje problema
Aktivno traži moguća rješenja, nalazi ih i predlaže timu.
Preoblikuje rješenja koja su predložili drugi članovi tima.
Spreman je iskušati prijedloge drugih članova tima, ne predlaže ni ne preoblikuje rješenja.
Spreman je saslušati prijedloge drugih članova tima, ali ih rijetko iskušava.
Usredotočenost na zadatak
Stalno je usredotočen na zadatak i rok izvršavanja.
Uglavnom je usredotočen na zadatak i rok izvršavanja. Ostali članovi tima tijekom rada mogu računati na njega.
Ponekad je usredotočen na zadatak i rok izvršavanja. Ostali članovi tima ga ponekad tijekom rada moraju podsjećati na izvršavanje zadatka.
Rijetko je usredotočen na zadatak i rok izvršenja. Ostali članovi tima ga često tijekom rada moraju podsjećati na izvršenje zadatka.
Vrednovanje naučenog: nastavnik vrednuje analizu svojstava građevnih materijala, te njihovu usporedbu, javnu prezentaciju rada, doprinos učenika radu tima uporabom unaprijed definiranih pokazatelja.
Kriterij
Razina ostvarenosti kriterija
Opisati fizikalna svojstva , te odnos poroznosti , gustoće i vodoupojnosti građevinskih materijala
Točno opisana svojstva i objašnjen odnos poroznosti i vodoupojnosti
(3 boda)
Uglavnom točno opisana svojstva
(1 bod)
Pogrešno opisana svojstva
(0 bodova)
Analizirati prednosti i nedostatke različitih materijala za istovjetne konstruktivne elemente
Točan analizirane prednosti i nedostatci različitih materijala
(7 bodova)
Točno nabrojane prednosti
(3 boda)
Pogrešno objašnjene prednosti i nedostatci različitih materijala
(0 bodova)
Objasniti i razumjeti važnost zaštite i održavanja građevnih materijala i proizvoda
Točno objašnjena zaštita i održavanja građevnih materijala
(4 boda)
Nabrojena zaštita i održavanja građevnih materijala
(2 boda)
Pogrešno nabrojena zaštita i održavanja građevnih materijala
(0 bodova)
Prezentiranje
Prezentacija i izlaganje je jasno, uredno i sa svim potrebnim elementima
(5 bodova)
Prezentacija i izlaganje je jasno, uredno, ali bez svih potrebnih elemenata
(3 boda)
Prezentacija i izlaganje je nejasno, neuredno i bez svih potrebnih elemenata
( 0 bodova)
Prijedlog prilagodbe za učenike s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama
Ostvarenje ishoda učenja za učenike s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama treba biti usko povezano sa stvarnim radnim situacijama koje se mogu realizirati projektnom i/ili istraživačkom nastavom. Svakako je potrebno voditi računa da se u individualiziranome kurikulu za svakoga učenika ovisno o njegovim posebnim odgojno-obrazovnim potrebama preporuče način rada i vrednovanja usmjerene na ostvarenje ishoda učenja u području određivanja građevnih materijala i proizvoda.
Kako se u ovom modulu najčešće koristi učenje temeljeno na radu u kojemu se učenici stavljaju u realne radne situacije tijekom kojih se dijele u timove, pri dijeljenju u timove treba voditi računa da polaznici s posebnim potrebama budu ravnomjerno raspoređeni u svaki tim u kojem će imati svoju ulogu. Na takav način svaki učenik ima priliku pokazati svoje jače strane, a ostali članovi tima imaju priliku učiti raditi s članovima tima različitih sposobnosti sukladno realnom radnom okruženju. U individualiziranom kurikulu za svakog učenika s posebnim potrebama navedeni su preporučeni načini rada, primjeri individualizacije te načini i oblici vrednovanja. Poseban naglasak treba staviti na kontinuirano vrednovanje za učenje koristeći kvalitetne, konstruktivne i poticajne povratne informacije u cilju motiviranja učenika, jačanja samopouzdanja te omogućavanja daljnjeg napretka. N astavnik će procijeniti koja razina pedagoške podrške učeniku je potrebna. Nije namjera da nastavnik odradi dio uvjeta za dostizanje ishoda učenja umjesto učenika.
Prijedlog aktivnosti uz prilagodbu iskustava učenja za učenike s teškoćama: Istražiti, prezentirati i raspraviti temeljna svojstva građevinskih materijala i proizvoda, uz suradničku podršku i poticajna pitanja.
Vrednovanje naučenog : nastavnik vrednuje javnu prezentaciju rada, doprinos učenika radu tima uporabom unaprijed definiranih pokazatelja:
ISHODI UČENJA
VREDNOVANJE
zadovoljavajuće
dobro
Opisati fizikalna svojstva građevinskih materijala
Opisati osnovna fizikalna svojstva građevinskih materijala uz pomoć nastavnika
Opisati fizikalna svojstva građevinskih materijala uz pomoć nastavnika
Nabrojati prednosti i nedostatke različitih materijala za istovjetne konstruktivne elemente
Nabrojati prednosti i nedostatke različitih materijala za istovjetne konstruktivne elemente uz pomoć nastavnika
Opisati prednosti i nedostatke različitih materijala za istovjetne konstruktivne elemente uz pomoć nastavnika ili učenika u timu
Opisati načine zaštite i održavanja građevnih materijala i proizvoda
Opisati načine zaštite građevnih materijala i proizvoda uz pomoć nastavnika ili učenika u timu
Opisati načine zaštite i održavanja građevnih materijala i proizvoda uz pomoć nastavnika ili učenika u timu
Sadržaji za darovite učenike/visoko motivirane učenike: Učenicima se zadaje više vrsta materijala koje moraju usporediti.
NAZIV MODULA
IZRADA PRAVILNOG KUBUSA TRADICIONALNIM RUČNIM KLESARSKIM ALATIMA
Šifra modula
Kvalifikacije nastavnika koji sudjeluju u realizaciji modula
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/8710
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/8711
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/8712
Obujam modula (CSVET)
9 CSVET bodova
SIU: Tradicionalni ručni klesarski alati (1 CSVET-a)
SIU: Izrada stranica kubusa upotrebom tradicionalnih ručnih klesarskih alata (6 CSVET-a)
SIU: Izrada rubova (špigula) pravilnog kubusa upotrebom radicionalnih ručnih klesarskih alata (2 CSVET-a)
Načini stjecanja ishoda učenja (od –do, postotak)
Vođeni proces učenja i poučavanja
Oblici učenja temeljenog na radu
Samostalne aktivnosti učenika
30-40 %
50-70 %
5-10 %
Status modula
(obvezni/izborni)
obvezni
Cilj (opis) modula
Cilj modula je stjecanje kompetencija ovladavanja alatima i znanjima za izradu jednostavnog klesanca. Modul obuhvaća poravnavanje svih 6 stranica lomljenog kamena, izradu rubova (špigula) te formiranje pravilnog kubusa. Učenici prema vrsti obrade površine upoznaju postepeno potrebne alate i primijeniti ih u procesu klesanja.
Ključni pojmovi
Lomljeni kamen, klesanac, piket, zubatka, bućarda, odbijač, macola, dlijeto, špica, gradina, metar, špigul
Povezanost modula s međupredmetnim temama (ako je primjenljivo)
MPT Poduzetništvo
◊ pod B.4.2. Planira i upravlja aktivnostima
◊ Pod C.4.1. I C.4.2. Sudjeluje u projektu ili proizvodnji od ideje do realizacije (nadovezuje se i uključuje elemente očekivanja iz 3. ciklusa
MPT Uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije
◊ ikt A.4.1. Učenik kritički odabire odgovarajuću digitalnu tehnologiju.
MPT Osobni i socijalni razvoj
◊ osr. A. 5. 3. Razvija svoje potencijale (prema preuzetim zadatcima treba biti odgovoran i ustrajati u njihovu ispunjavanju).
◊ osr.B. 5. 2.Suradnički uči i radi u timu (surađuje, organizira, izvršava svoj zadatak, postavlja hipoteze, razvija svoju ulogu u timu, donosi odluke).
MPT Učiti kako učiti
◊ uku A. 4/5.2. Primjena strategija učenja i rješavanje problema.
◊ uku A.4/5.3. Kreativno mišljenje.
◊ uku B.4/5.2. Praćenje.
◊ uku B. 4/5.4.Samovrednovanje/ samoprocjena.
◊ uku C.4/5.1.Vrijednost učenja.
◊ uku D.4/5.2. Suradnja s drugima.
Preporuke za učenje temeljeno na radu
Modul se u potpunosti odrađuje u školskoj radionici opremljenoj svim potrebnim alatima pod nadzorom nastavnika. Sve faze rada se dokumentiraju.
Učenje temeljeno na radu ostvaruje se realiziranjem radnih zadataka u školskoj radionici ili kod poslodavca. Za obradu se koriste tradicionalni klesarski alati za ručnu obradu i tradicionalne klesarske tehnike. Učenici dodatno posjećuju klesarske radionice kako bi stekli uvid u rad u realnim uvjetima i usporedili načine rada.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje, potrebni za realizaciju modula
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/8710
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/8711
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/8712
Ishode učenja koji se stječu praktičnim radom u specijaliziranim učionicama te učenjem temeljenim na radu potrebno je izvoditi u odgojno-obrazovnim skupinama.
Zaštitna odjeća, obuća i oprema
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Tradicionalni ručni klesarski alati (1 CSVET-a)
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Izdvojiti tradicionalne ručne klesarske alate
Navesti tradicionalne ručne klesarske alate
Opisati namjenu pojedinog klesarskog alata
Objasniti namjenu pojedinog klesarskog alata
Obrazložiti redoslijed i način upotrebe pojedinog klesarskog alata
Upotrijebiti ispravno i pravilnim redoslijedom klesarske alate
Prepoznati trag svakog pojedinog alata na površini kamena
Obrazložiti trag svakog pojedinog alata na površini kamena
Primijeniti tradicionalne klesarske alate na siguran način
Koristiti optimalno tradicionalne klesarske alate na siguran način
Koristiti pravilno klesarske alate na siguran način
Unapređivati vještine korištenja tradicionalnih klesarskih alata
Izvesti postupke odlaganja (čuvanja) i održavanja klesarskih alata
Stjecati naviku pravilnog odlaganja (čuvanja) i održavanja klesarskih alata
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantan nastavni sustav je učenje kroz projektnu nastavu uz mentorsko vođenje. U fazi uvođenja alata radi se grupno te se tako nastoji raditi dok je to moguće. Napretkom rada može doći do razlike u brzini rada te se svakom učeniku treba pristupiti individualizirano.
Nastavne cjeline/teme
Klesarski alat i standard izgleda površine kamena
Klesanje kubusa poštivanjem procedure rada
Čišćenje i održavanje kamena
Održavanje alata
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja samo je jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Skup ishoda učenja i pripadajući ishodi provjeravaju se pisano i/ili usmeno, vrednovanjem postupaka i rezultata rješavanja radne situacije/projektnih aktivnosti/usmene prezentacije i/ili pisanog rada, temeljem unaprijed definiranih kriterija vrednovanja (analitičke i holističke rubrike za vrednovanje).
Situacijski scenarij poučavanja – aktivnosti:
OD LOMLJENOG KAMENA DO PRAVILNOG KAMENOG KUBUSA-IZRADA
a. Učenicima predstaviti radnu situaciju: Naručitelj je od vašeg poslodavca naručio da se poravna lomljeni kamen kako bi do izražaja došla tekstura kamena nakon toga odlučiti će koja će se forma izraditi.
b. Učenici zadužuju pojedinačno komad lomljenog kamena. Prema fazama rada zadužuje alate prema fazama izrade:
- Učenik zadužuje piket, macolu, špicu te dvije staze (za vizualnu kontrolu poravnatosti početne površine-intregvard) i obrađuje prvu stranicu
- Učenik zadužuje zubatku te kontinuirano provjerava intregvard prve stranice
- Učenik zadužuje bućardu (s jedne strane su zubi za grubu, a s druge za finu obradu) te ravna površinu grubom obradom kontinuirano provjeravajući intregvard prve stranice
- Učenik zadužuje bućardu (s jedne strane su zubi za grubu, a s druge za finu obradu) te ravna površinu finom obradom kontinuirano provjeravajući intregvard prve stranice
- Učenik upotrebom staze ili škvadrom olovkom označava liniju po kojoj će macolom i dlijetom izraditi špigul (oštri rub između dvije susjedne stranica)
- Učenik zadužuje odbijač i dlijeto i izrađuje špigul
- Učenik upotrebom svih prethodno zaduženih alata izrađuje 2. stranicu tako da je završna obrada kao i kod 1. – fina bućarda
- Svaka sljedeća stranica zahtjeva isti postupak, a učenik kontinuirano održava prostor, alat i kamen čistim i urednim
Vrednovanje za učenje: tablica za praćenje aktivnosti učenika za vrijeme rada:
Tablica vrednovanja nastavnika:
Elementi procjene
Potpuno
Djelomično
Potrebno doraditi
Učenik se pripremio za projektnu nastavu prema uputama profesora
Učenik surađuje s ostalim učenicima tijekom timskog rada
Učenik izvršava svoj dio zadatka
Učenik sudjeluje u prezentaciji dobivenih rezultata
Učenik provodi vršnjačko vrednovanje i samovrednovanje
Vrednovanje kao učenje: učenici vrednuju doprinos rješavanju zadatka u timu i usredotočenost na zadatak:
Elementi procjene
Izvrstan
Vrlo dobar
Dobar
Dovoljan
Doprinos
Tijekom rada stalno daje korisne ideje i aktivno sudjeluje u razgovoru. Vođa je koji ulaže najviše napora.
Tijekom rada uglavnom daje korisne ideje i sudjeluje u razgovoru. Važan je član tima koji daje sve od sebe.
Tijekom rada ponekad daje korisne ideje i sudjeluje u razgovoru. Član je tima koji čini ono što se traži.
Tijekom rada rijetko daje korisne ideje i sudjeluje u razgovoru. Često ga drugi članovi trebaju poticati na rad.
Rješavanje problema
Aktivno traži moguća rješenja, nalazi ih i predlaže timu.
Preoblikuje rješenja koja su predložili drugi članovi tima.
Spreman je iskušati prijedloge drugih članova tima, ne predlaže ni ne preoblikuje rješenja.
Spreman je saslušati prijedloge drugih članova tima, ali ih rijetko iskušava.
Usredotočenost na zadatak
Stalno je usredotočen na zadatak i rok izvršavanja.
Uglavnom je usredotočen na zadatak i rok izvršavanja. Ostali članovi tima tijekom rada mogu računati na njega.
Ponekad je usredotočen na zadatak i rok izvršavanja. Ostali članovi tima ga ponekad tijekom rada moraju podsjećati na izvršavanje zadatka.
Rijetko je usredotočen na zadatak i rok izvršenja. Ostali članovi tima ga često tijekom rada moraju podsjećati na izvršenje zadatka.
Vrednovanje naučenog : nastavnik vrednuje upotrebu svakog alata ponaosob te pravilan slijed upotrebe alata, odnos prema alatu, odnos prema materijalu, odnos prema radnom mjestu, odnos prema suradnicima i nastavnicima, javnu prezentaciju rada te dokumentiranje u radnoj mapi, uporabom unaprijed definiranih pokazatelja:
Kriterij
Razina ostvarenosti kriterija
Urednost radnog mjesta
Održavati radno mjesto urednim
(1 bod)
Održavati radno mjesto urednim
i funkcionalnim
(2 boda)
Kontinuirano poboljšavati urednost i funkcionalnost radnog mjesta
(3 boda)
Odnos prema zaduženom alatu
Održavati i spremati alat
(1 bod)
Održavati i spremati alat uredno
(2 boda)
Kontinuirano poboljšavati urednost i održavanje alata
(3 boda)
Izrada pjace
Upoznati karakteristike zaduženog alata tijekom izrade pjace
(1 bod)
Upoznati karakteristike i mogućnosti zaduženog alata tijekom izrade pjace
(2 bod)
Upoznati karakteristike, mogućnosti i svrhu načina obrade zaduženim alatom tijekom izrade pjace
(3 bod)
Izrada lica
Upoznati karakteristike zaduženog alata tijekom izrade lica
(1 bod)
Upoznati karakteristike i mogućnosti zaduženog alata tijekom izrade lica
(2 bod)
Upoznati karakteristike, mogućnosti i svrhu načina obrade zaduženim alatom tijekom izrade lica
(3 bod)
Izrada 1. glave
Upoznati karakteristike zaduženog alata tijekom izrade 1. glave
(1 bod)
Upoznati karakteristike i mogućnosti zaduženog alata tijekom izrade 1.glave
(2 bod)
Upoznati karakteristike, mogućnosti i svrhu načina obrade zaduženim alatom tijekom izrade 1.glave
(3 bod)
Izrada 2. glave
Upoznati karakteristike zaduženog alata tijekom izrade 2. glave
(1 bod)
Upoznati karakteristike i mogućnosti zaduženog alata tijekom izrade 2. glave
(2 bod)
Upoznati karakteristike, mogućnosti i svrhu načina obrade zaduženim alatom tijekom izrade 2. glave
(3 bod)
Izrada 1. šete (pretposljednja stranica)
Upoznati karakteristike zaduženog alata tijekom izrade 1. šete (pretposljednja stranica) (1 bod)
Upoznati karakteristike i mogućnosti zaduženog alata tijekom izrade 1. šete (pretposljednja stranica)
(2 bod)
Upoznati karakteristike, mogućnosti i svrhu načina obrade zaduženim alatom tijekom izrade 1. šete (pretposljednja stranica)
(3 bod)
Izrada 2. šete (zadnja strana)
Upoznati karakteristike zaduženog alata tijekom izrade 2. šete (zadnje strane)
(1 bod)
Upoznati karakteristike i mogućnosti zaduženog alata tijekom izrade 2. šete (zadnje strane)
(2 bod)
Upoznati karakteristike, mogućnosti i svrhu načina obrade zaduženim alatom tijekom izrade2. šete (zadnje strane)
(3 bod)
Izrada špigula
(rubovi među stranicama-bridovi)
Upoznati karakteristike zaduženog alata tijekom izrade špigula
(1 bod)
Upoznati karakteristike i mogućnosti zaduženog alata tijekom izrade špigula
(2 bod)
Upoznati karakteristike, mogućnosti i svrhu načina obrade zaduženim alatom tijekom izrade špigula
(5 bod)
Prijedlog prilagodbe za učenike s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama
Budući da je u ovom skupu ishoda učenja dominanto učenje temeljeno na radu u kojemu se učenici stavljaju u realne radne situacije tijekom kojih rade samostalno učenicima s teškoćama treba dati produljeno vrijeme za izvršavanje zadatka. Pri određivanju redoslijeda izlaganja treba voditi računa da učenici s teškoćama izlažu na kraju kako bi mogli bolje usvojiti rad ostalih učenika i kako bi imali više vremena za izvršavanje zadatka. Na takav način svaki učenik ima priliku pokazati svoje jače strane, a ostali učenici imaju priliku učiti i raditi s učenicima različitih sposobnosti. Takve su situacije moguće i u stvarnom radnom okruženju pa se učenici navikavaju na timski rad. U individualiziranom kurikulu za svakog učenika s posebnim potrebama navedeni su preporučeni načini rada, primjeri individualizacije te načini i oblici vrednovanja. Poseban naglasak treba staviti na kontinuirano vrednovanje za učenje koristeći kvalitetne, konstruktivne i poticajne povratne informacije u cilju motiviranja učenika, jačanja samopouzdanja te omogućavanja daljnjeg napretka. Nastavnik će procijeniti koja razina pedagoške podrške učeniku je potrebna. Nije namjera da nastavnik odradi dio uvjeta za dostizanje ishoda učenja umjesto učenika.
Darovitim učenicima treba omogućiti obogaćivanje sadržaja (proširivanje dodatnim sadržajima kojih se rijetko dotiču) ili postavljanjem ishoda više razine, a sve u skladu sa razlikovnim/individualiziranim kurikulom. Preporuča se takvim učenicima ponuditi složeniji zadatak, individualni rad s mentorom, a vrednovanje treba provoditi sukladno razlikovnom/ individualiziranom kurikulu u cilju poticanja motivacije i napretka.
Vrednovanje naučenog : nastavnik vrednuje upotrebu svakog alata ponaosob te pravilan slijed upotrebe alata, odnos prema alatu, odnos prema materijalu, odnos prema radnom mjestu, odnos prema suradnicima i nastavnicima, javnu prezentaciju rada, uporabom unaprijed definiranih pokazatelja:
Kriterij
Razina ostvarenosti kriterija
Urednost radnog mjesta
Održavati radno mjesto urednim
(1 bod)
Održavati radno mjesto urednim
i funkcionalnim
(2 boda)
Kontinuirano poboljšavati urednost i funkcionalnost radnog mjesta
(3 boda)
Odnos prema zaduženom alatu
Održavati i spremati alat
(1 bod)
Održavati i spremati alat uredno
(2 boda)
Kontinuirano poboljšavati urednost i održavanje alata
(3 boda)
Izrada pjace
Upoznati karakteristike zaduženog alata tijekom izrade pjace
(1 bod)
Upoznati karakteristike i mogućnosti zaduženog alata tijekom izrade pjace
(2 bod)
Upoznati karakteristike, mogućnosti i svrhu načina obrade zaduženim alatom tijekom izrade pjace
(3 bod)
Izrada lica
Upoznati karakteristike zaduženog alata tijekom izrade lica
(1 bod)
Upoznati karakteristike i mogućnosti zaduženog alata tijekom izrade lica
(2 bod)
Upoznati karakteristike, mogućnosti i svrhu načina obrade zaduženim alatom tijekom izrade lica
(3 bod)
Izrada 1. glave
Upoznati karakteristike zaduženog alata tijekom izrade 1. glave
(1 bod)
Upoznati karakteristike i mogućnosti zaduženog alata tijekom izrade 1.glave
(2 bod)
Upoznati karakteristike, mogućnosti i svrhu načina obrade zaduženim alatom tijekom izrade 1.glave
(3 bod)
Izrada 2. glave
Upoznati karakteristike zaduženog alata tijekom izrade 2. glave
(1 bod)
Upoznati karakteristike i mogućnosti zaduženog alata tijekom izrade 2. glave
(2 bod)
Upoznati karakteristike, mogućnosti i svrhu načina obrade zaduženim alatom tijekom izrade 2. glave
(3 bod)
Izrada 1. šete (pretposljednja stranica)
Upoznati karakteristike zaduženog alata tijekom izrade 1. šete (pretposljednja stranica) (1 bod)
Upoznati karakteristike i mogućnosti zaduženog alata tijekom izrade 1. šete (pretposljednja stranica)
(2 bod)
Upoznati karakteristike, mogućnosti i svrhu načina obrade zaduženim alatom tijekom izrade 1. šete (pretposljednja stranica)
(3 bod)
Izrada 2. šete (zadnja strana)
Upoznati karakteristike zaduženog alata tijekom izrade 2. šete (zadnje strane)
(1 bod)
Upoznati karakteristike i mogućnosti zaduženog alata tijekom izrade 2. šete (zadnje strane)
(2 bod)
Upoznati karakteristike, mogućnosti i svrhu načina obrade zaduženim alatom tijekom izrade2. šete (zadnje strane)
(3 bod)
Izrada špigula
(rubovi među stranicama-bridovi)
Upoznati karakteristike zaduženog alata tijekom izrade špigula
(1 bod)
Upoznati karakteristike i mogućnosti zaduženog alata tijekom izrade špigula
(2 bod)
Upoznati karakteristike, mogućnosti i svrhu načina obrade zaduženim alatom tijekom izrade špigula
(5 bod)
Sadržaji za darovite učenike/visoko motivirane učenike: Darovitim učenicima treba omogućiti obogaćivanje sadržaja (proširivanje dodatnim sadržajima kojih se rijetko dotiču) ili postavljanjem ishoda više razine, a sve u skladu sa razlikovnim/individualiziranim kurikulom. Preporuča se takvim učenicima ponuditi složeniji zadatak, individualni rad s mentorom, a vrednovanje treba provoditi sukladno razlikovnom/individualiziranom kurikulu u cilju poticanja motivacije i napretka.
Darovitim i visokomotiviranim učenicima omogućuje se komunikacija s poslovnim partnerima škole kroz učeniku zadrugu i suradnju s virtualnim tvrtkama u okviru drugih strukovnih škola.
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Izrada stranica kubusa upotrebom radicionalnih ručnih klesarskih alata
(6 CSVET-a)
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Izraditi intregvard na prvoj stranici upotrebom tradicionalnih ručnih klesarskih alata
Izraditi i obrazložiti izradu intregvarda na prvoj stranici upotrebom tradicionalnih ručnih klesarskih alata
Izraditi drugu stranicu upotrebom škvadre i zaduženih alata
Izraditi i obrazložiti izradu 2. stranice upotrebom škvadre i zaduženih alata
Izraditi preostale stranice upotrebom škvadre i zaduženih alata
Izraditi i obrazložiti izradu preostale stranice upotrebom škvadre i zaduženih alata
Održavati urednim i funkcionalnim radno mjesto i zadužene alate
Smisleno održavati urednim i funkcionalnim radno mjesto i zadužene alate
Analizirati postupak izrade stranica kubusa
Obrazložiti i dokumentirati postupak izrade stranica kubusa
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantan nastavni sustav je učenje kroz projektnu nastavu uz mentorsko vođenje. U fazi uvođenja alata radi se grupno te se tako nastoji raditi dok je to moguće. Napretkom rada može doći do razlike u brzini rada te se svakom učeniku treba pristupiti individualizirano.
Na kraju modula učenicima se daje zadatak kojega trebaju završiti u određenom roku (40 radnih sati) i pokazati sve do tada naučeno.
Nastavne cjeline/teme
Tehnologija obrade kamena tradicionalnim ručnim klesarskim alatima
Način obrade površine kamena s obzirom na primjenu i mjesto ugradnje
Struktura i tekstura kamena
Čišćenje i održavanje kamena
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja samo je jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Skup ishoda učenja i pripadajući ishodi provjeravaju se pisano i/ili usmeno, vrednovanjem postupaka i rezultata rješavanja radne situacije/projektnih aktivnosti/usmene prezentacije i/ili pisanog rada, temeljem unaprijed definiranih kriterija vrednovanja (analitičke i holističke rubrike za vrednovanje).
Situacijski scenarij poučavanja – aktivnosti:
OD LOMLJENOG KAMENA DO PRAVILNOG KAMENOG KUBUSA-IZRADA
a. Učenicima predstaviti radnu situaciju: Naručitelj je od vašeg poslodavca naručio da se poravna lomljeni kamen kako bi do izražaja došla tekstura kamena. U 2. fazi odlučiti će koja će se forma izraditi.
b. Učenici zadužuju pojedinačno komad lomljenog kamena. Prema fazama rada zadužuje alate i pristupaju izradi:
- Učenik zadužuje piket, macolu, špicu te dvije staze (za vizualnu kontrolu poravnatosti početne površine-intregvard) i obrađuje prvu stranicu
- Učenik zadužuje zubatku te kontinuirano provjerava intregvard prve stranice
- Učenik zadužuje bućardu (s jedne strane su zubi za grubu, a s druge za finu obradu) te ravna površinu grubom obradom kontinuirano provjeravajući intregvard prve stranice
- Učenik zadužuje bućardu (s jedne strane su zubi za grubu, a s druge za finu obradu) te ravna površinu finom obradom kontinuirano provjeravajući intregvard prve stranice
- Učenik upotrebom svih prethodno zaduženih alata izrađuje 2. stranicu tako da je završna obrada kao i kod 1. – fina bućarda
- Svaka sljedeća stranica zahtjeva isti postupak, a učenik kontinuirano održava prostor, alat i kamen čistim i urednim
Vrednovanje za učenje: tablica za praćenje aktivnosti učenika za vrijeme rada:
Tablica vrednovanja nastavnika:
Elementi procjene
Potpuno
Djelomično
Potrebno doraditi
Učenik se pripremio za projektnu nastavu prema uputama profesora
Učenik surađuje s ostalim učenicima tijekom timskog rada
Učenik izvršava svoj dio zadatka
Učenik sudjeluje u prezentaciji dobivenih rezultata
Učenik provodi vršnjačko vrednovanje i samovrednovanje
Vrednovanje kao učenje: učenici vrednuju doprinos rješavanju zadatka u timu i usredotočenost na zadatak:
Elementi procjene
Izvrstan
Vrlo dobar
Dobar
Dovoljan
Doprinos
Tijekom rada stalno daje korisne ideje i aktivno sudjeluje u razgovoru. Vođa je koji ulaže najviše napora.
Tijekom rada uglavnom daje korisne ideje i sudjeluje u razgovoru. Važan je član tima koji daje sve od sebe.
Tijekom rada ponekad daje korisne ideje i sudjeluje u razgovoru. Član je tima koji čini ono što se traži.
Tijekom rada rijetko daje korisne ideje i sudjeluje u razgovoru. Često ga drugi članovi trebaju poticati na rad.
Rješavanje problema
Aktivno traži moguća rješenja, nalazi ih i predlaže timu.
Preoblikuje rješenja koja su predložili drugi članovi tima.
Spreman je iskušati prijedloge drugih članova tima, ne predlaže ni ne preoblikuje rješenja.
Spreman je saslušati prijedloge drugih članova tima, ali ih rijetko iskušava.
Usredotočenost na zadatak
Stalno je usredotočen na zadatak i rok izvršavanja.
Uglavnom je usredotočen na zadatak i rok izvršavanja. Ostali članovi tima tijekom rada mogu računati na njega.
Ponekad je usredotočen na zadatak i rok izvršavanja. Ostali članovi tima ga ponekad tijekom rada moraju podsjećati na izvršavanje zadatka.
Rijetko je usredotočen na zadatak i rok izvršenja. Ostali članovi tima ga često tijekom rada moraju podsjećati na izvršenje zadatka.
Vrednovanje naučenog : nastavnik vrednuje svaku obrađenu površinu posebno, odnos prema alatu, odnos prema materijalu, odnos prema radnom mjestu, odnos prema suradnicima i nastavnicima, javnu prezentaciju rada, uporabom unaprijed definiranih pokazatelja:
Kriterij
Razina ostvarenosti kriterija
Izrada pjace
Obraditi površinu poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata uz potrebne korekcije
(3 bod)
Obraditi površinu uredno i u roku poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata
(4 bod)
Obraditi površinu u roku prema svim pravilima struke
(7 bod)
Izrada 1. glave
Obraditi površinu poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata uz potrebne korekcije
(2 bod)
Obraditi površinu uredno i u roku poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata
(4 bod)
Obraditi površinu u roku prema svim pravilima struke
(7 bod)
Izrada lica
Obraditi površinu poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata uz potrebne korekcije
(2 bod)
Obraditi površinu uredno i u roku poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata
(3 bod)
Obraditi površinu u roku prema svim pravilima struke
(6 bod)
Izrada 2. glave
Obraditi površinu poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata uz potrebne korekcije
(1 bod)
Obraditi površinu uredno i u roku poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata
(2 bod)
Obraditi površinu u roku prema svim pravilima struke
(3 bod)
Izrada 2. lica
Obraditi površinu poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata uz potrebne korekcije
(1 bod)
Obraditi površinu uredno i u roku poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata
(2 bod)
Obraditi površinu u roku prema svim pravilima struke
(3 bod)
Izrada zadnje strane
Obraditi površinu poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata uz potrebne korekcije
(1 bod)
Obraditi površinu uredno i u roku poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata
(2 bod)
Obraditi površinu u roku prema svim pravilima struke
(4 bod)
Prijedlog prilagodbe za učenike s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama
Budući da je u ovom skupu ishoda učenja dominanto učenje temeljeno na radu u kojemu se učenici stavljaju u realne radne situacije tijekom kojih rade samostalno učenicima s teškoćama treba dati produljeno vrijeme za izvršavanje zadatka. Pri određivanju redoslijeda izlaganja treba voditi računa da učenici s teškoćama izlažu na kraju kako bi mogli bolje usvojiti rad ostalih učenika i kako bi imali više vremena za izvršavanje zadatka. Na takav način svaki učenik ima priliku pokazati svoje jače strane, a ostali učenici imaju priliku učiti i raditi s učenicima različitih sposobnosti. Takve su situacije moguće i u stvarnom radnom okruženju pa se učenici navikavaju na timski rad. U individualiziranom kurikulu za svakog učenika s posebnim potrebama navedeni su preporučeni načini rada, primjeri individualizacije te načini i oblici vrednovanja. Poseban naglasak treba staviti na kontinuirano vrednovanje za učenje koristeći kvalitetne, konstruktivne i poticajne povratne informacije u cilju motiviranja učenika, jačanja samopouzdanja te omogućavanja daljnjeg napretka. Nastavnik će procijeniti koja razina pedagoške podrške učeniku je potrebna. Nije namjera da nastavnik odradi dio uvjeta za dostizanje ishoda učenja umjesto učenika.
Darovitim učenicima treba omogućiti obogaćivanje sadržaja (proširivanje dodatnim sadržajima kojih se rijetko dotiču) ili postavljanjem ishoda više razine, a sve u skladu sa razlikovnim/individualiziranim kurikulom. Preporuča se takvim učenicima ponuditi složeniji zadatak, individualni rad s mentorom, a vrednovanje treba provoditi sukladno razlikovnom/ individualiziranom kurikulu u cilju poticanja motivacije i napretka.
Vrednovanje naučenog : nastavnik vrednuje izrađenu računalnu mrežu banke, javnu prezentaciju rada, doprinos učenika radu tima uporabom unaprijed definiranih pokazatelja uz odgovarajuću pomoć nastavnika :
Kriterij
Razina ostvarenosti kriterija
Izrada pjace
Obraditi površinu poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata uz potrebne korekcije
(3 bod)
Obraditi površinu uredno i u roku poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata
(4 bod)
Obraditi površinu u roku prema svim pravilima struke
(7 bod)
Izrada 1. glave
Obraditi površinu poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata uz potrebne korekcije
(2 bod)
Obraditi površinu uredno i u roku poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata
(4 bod)
Obraditi površinu u roku prema svim pravilima struke
(7 bod)
Izrada lica
Obraditi površinu poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata uz potrebne korekcije
(2 bod)
Obraditi površinu uredno i u roku poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata
(3 bod)
Obraditi površinu u roku prema svim pravilima struke
(6 bod)
Izrada 2. glave
Obraditi površinu poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata uz potrebne korekcije
(1 bod)
Obraditi površinu uredno i u roku poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata
(2 bod)
Obraditi površinu u roku prema svim pravilima struke
(3 bod)
Izrada 2. lica
Obraditi površinu poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata uz potrebne korekcije
(1 bod)
Obraditi površinu uredno i u roku poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata
(2 bod)
Obraditi površinu u roku prema svim pravilima struke
(3 bod)
Izrada zadnje strane
Obraditi površinu poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata uz potrebne korekcije
(1 bod)
Obraditi površinu uredno i u roku poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata
(2 bod)
Obraditi površinu u roku prema svim pravilima struke
(4 bod)
Sadržaji za darovite učenike/visoko motivirane učenike: Darovitim učenicima treba omogućiti obogaćivanje sadržaja (proširivanje dodatnim sadržajima kojih se rijetko dotiču) ili postavljanjem ishoda više razine, a sve u skladu sa razlikovnim/individualiziranim kurikulom. Preporuča se takvim učenicima ponuditi složeniji zadatak, individualni rad s mentorom, a vrednovanje treba provoditi sukladno razlikovnom/individualiziranom kurikulu u cilju poticanja motivacije i napretka.
Darovitim i visokomotiviranim učenicima omogućuje se komunikacija s poslovnim partnerima škole kroz učeniku zadrugu i suradnju s virtualnim tvrtkama u okviru drugih strukovnih škola.mogu raditi na složenijem zadatku i biti odabrani za natjecanja i smotre na nacionalnim i internacionalnim događanjima. (EuroSkills i World Skills, mobilnosti i slično)
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Izrada rubova (špigula) pravilnog kubusa upotrebom radicionalnih ručnih klesarskih alata
(2 CSVET-a)
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Izraditi upotrebom staze i zaduženih alata špigul između prve i druge stranice
Izraditi precizno i brzo, bez većih korekcija špigul između prve i druge stranice (1. lice) upotrebom staze i zaduženih alata
Izraditi upotrebom škvadre i zaduženih alata preostale špigule
Izraditi precizno i brzo, bez većih korekcija preostale špigule upotrebom škvadre i zaduženih alata
Provesti postupke održavanja higijene radnog mjesta i funkcionalnosti zaduženih alata
Održavati redovitu higijenu radnog mjesta i funkcionalnost zaduženih alata
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantan nastavni sustav je učenje kroz projektnu nastavu uz mentorsko vođenje. U fazi uvođenja alata radi se grupno te se tako nastoji raditi dok je to moguće. Napretkom rada može doći do razlike u brzini rada te se svakom učeniku treba pristupiti individualizirano.
Na kraju modula učenicima se daje zadatak kojega trebaju završiti u određenom roku (40 radnih sati) i pokazati sve do tada naučeno.
Potrebno je sve poslove odraditi po pravilu struke u zadanom roku.
Nastavne cjeline/teme
Izrada špigula prema pravilima klesarske struke
Čišćenje i održavanje kamena
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja samo je jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Skup ishoda učenja i pripadajući ishodi provjeravaju se pisano i/ili usmeno, vrednovanjem postupaka i rezultata rješavanja radne situacije/projektnih aktivnosti/usmene prezentacije i/ili pisanog rada, temeljem unaprijed definiranih kriterija vrednovanja (analitičke i holističke rubrike za vrednovanje).
Situacijski scenarij poučavanja – aktivnosti:
OD LOMLJENOG KAMENA DO PRAVILNOG KAMENOG KUBUSA-IZRADA
a. Učenicima predstaviti radnu situaciju: Naručitelj je od vašeg poslodavca naručio da se poravna lomljeni kamen kako bi do izražaja došla tekstura kamena nakon toga odlučiti će koja će se forma izraditi.
b. Učenici zadužuju pojedinačno komad lomljenog kamena. Prema fazama rada zadužuje alate i pristupaju izradi:
- Učenik upotrebom staze ili škvadrom olovkom označava liniju po kojoj će macolom i dlijetom izraditi špigul (oštri rub između dvije susjedne stranica)
- Učenik zadužuje odbijač i dlijeto i izrađuje špigul
- Svaka sljedeći špigul zahtjeva isti postupak, a učenik kontinuirano održava prostor, alat i kamen čistim i urednim
Vrednovanje za učenje: tablica za praćenje aktivnosti učenika za vrijeme rada:
Tablica vrednovanja nastavnika:
Elementi procjene
Potpuno
Djelomično
Potrebno doraditi
Učenik se pripremio za projektnu nastavu prema uputama profesora
Učenik surađuje s ostalim učenicima tijekom timskog rada
Učenik izvršava svoj dio zadatka
Učenik sudjeluje u prezentaciji dobivenih rezultata
Učenik provodi vršnjačko vrednovanje i samovrednovanje
Vrednovanje kao učenje: učenici vrednuju doprinos rješavanju zadatka u timu i usredotočenost na zadatak:
Elementi procjene
Izvrstan
Vrlo dobar
Dobar
Dovoljan
Doprinos
Tijekom rada stalno daje korisne ideje i aktivno sudjeluje u razgovoru. Vođa je koji ulaže najviše napora.
Tijekom rada uglavnom daje korisne ideje i sudjeluje u razgovoru. Važan je član tima koji daje sve od sebe.
Tijekom rada ponekad daje korisne ideje i sudjeluje u razgovoru. Član je tima koji čini ono što se traži.
Tijekom rada rijetko daje korisne ideje i sudjeluje u razgovoru. Često ga drugi članovi trebaju poticati na rad.
Rješavanje problema
Aktivno traži moguća rješenja, nalazi ih i predlaže timu.
Preoblikuje rješenja koja su predložili drugi članovi tima.
Spreman je iskušati prijedloge drugih članova tima, ne predlaže ni ne preoblikuje rješenja.
Spreman je saslušati prijedloge drugih članova tima, ali ih rijetko iskušava.
Usredotočenost na zadatak
Stalno je usredotočen na zadatak i rok izvršavanja.
Uglavnom je usredotočen na zadatak i rok izvršavanja. Ostali članovi tima tijekom rada mogu računati na njega.
Ponekad je usredotočen na zadatak i rok izvršavanja. Ostali članovi tima ga ponekad tijekom rada moraju podsjećati na izvršavanje zadatka.
Rijetko je usredotočen na zadatak i rok izvršenja. Ostali članovi tima ga često tijekom rada moraju podsjećati na izvršenje zadatka.
Vrednovanje naučenog : nastavnik vrednuje svaki obrađeni rub posebno, odnos prema alatu, odnos prema materijalu, odnos prema radnom mjestu, odnos prema suradnicima i nastavnicima, javnu prezentaciju rada te dokumentiranje izrađenog zadatka uporabom unaprijed definiranih pokazatelja:
Kriterij
Razina ostvarenosti kriterija
Izrada špigula na 1. licu (1)
Izrada ruba poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata uz potrebne korekcije
(2 bod)
Izraditi rub uredno i u roku poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata
(4 bod)
Izraditi rub u roku prema svim pravilima struke
(6 bod)
Izrada špigula na 1. glavi (2)
Izrada ruba poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata uz potrebne korekcije
(2 bod)
Izraditi rub uredno i u roku poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata
(4 bod)
Izraditi rub u roku prema svim pravilima struke
(6 bod)
Izrada špigula na 2. glavu (2)
Izrada ruba poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata uz potrebne korekcije
(1 bod)
Izraditi rub uredno i u roku poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata
(2 bod)
Izraditi rub u roku prema svim pravilima struke
(3 bod)
Izrada špigula na 2. licu (3)
Izrada ruba poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata uz potrebne korekcije
(1 bod)
Izraditi rub uredno i u roku poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata
(2 bod)
Izraditi rub u roku prema svim pravilima struke
(3 bod)
Izrada špigula na zadnjoj stranici (4)
Izrada ruba poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata uz potrebne korekcije
(1 bod)
Izraditi rub uredno i u roku poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata
(2 bod)
Izraditi rub u roku prema svim pravilima struke
(3 bod)
Prijedlog prilagodbe za učenike s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama
Budući da je u ovom skupu ishoda učenja dominanto učenje temeljeno na radu u kojemu se učenici stavljaju u realne radne situacije tijekom kojih rade samostalno učenicima s teškoćama treba dati produljeno vrijeme za izvršavanje zadatka. Pri određivanju redoslijeda izlaganja treba voditi računa da učenici s teškoćama izlažu na kraju kako bi mogli bolje usvojiti rad ostalih učenika i kako bi imali više vremena za izvršavanje zadatka. Na takav način svaki učenik ima priliku pokazati svoje jače strane, a ostali učenici imaju priliku učiti i raditi s učenicima različitih sposobnosti. Takve su situacije moguće i u stvarnom radnom okruženju pa se učenici navikavaju na timski rad. U individualiziranom kurikulu za svakog učenika s posebnim potrebama navedeni su preporučeni načini rada, primjeri individualizacije te načini i oblici vrednovanja. Poseban naglasak treba staviti na kontinuirano vrednovanje za učenje koristeći kvalitetne, konstruktivne i poticajne povratne informacije u cilju motiviranja učenika, jačanja samopouzdanja te omogućavanja daljnjeg napretka. Nastavnik će procijeniti koja razina pedagoške podrške učeniku je potrebna. Nije namjera da nastavnik odradi dio uvjeta za dostizanje ishoda učenja umjesto učenika.
Darovitim učenicima treba omogućiti obogaćivanje sadržaja (proširivanje dodatnim sadržajima kojih se rijetko dotiču) ili postavljanjem ishoda više razine, a sve u skladu sa razlikovnim/individualiziranim kurikulom. Preporuča se takvim učenicima ponuditi složeniji zadatak, a vrednovanje treba provoditi sukladno razlikovnom/ individualiziranom kurikulu u cilju poticanja motivacije i napretka.
Vrednovanje naučenog : nastavnik vrednuje svaki obrađeni rub posebno, odnos prema alatu, odnos prema materijalu, odnos prema radnom mjestu, odnos prema suradnicima i nastavnicima, javnu prezentaciju rada te dokumentiranje izrađenog zadatka uporabom unaprijed definiranih pokazatelja:
Kriterij
Razina ostvarenosti kriterija
Izrada 1. špigula
Izrada ruba poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata uz potrebne korekcije
(1 bod)
Izraditi rub uredno i u roku poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata
(2 bod)
Izraditi rub u roku prema svim pravilima struke
(3 bod)
Izrada 2. špigula
Izrada ruba poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata uz potrebne korekcije
(1 bod)
Izraditi rub uredno i u roku poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata
(2 bod)
Izraditi rub u roku prema svim pravilima struke
(3 bod)
Izrada 3. špigula
Izrada ruba poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata uz potrebne korekcije
(1 bod)
Izraditi rub uredno i u roku poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata
(2 bod)
Izraditi rub u roku prema svim pravilima struke
(3 bod)
Izrada 4. špigula
Izrada ruba poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata uz potrebne korekcije
(1 bod)
Izraditi rub uredno i u roku poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata
(2 bod)
Izraditi rub u roku prema svim pravilima struke
(3 bod)
Izrada 5. špigula
Izrada ruba poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata uz potrebne korekcije
(1 bod)
Izraditi rub uredno i u roku poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata
(2 bod)
Izraditi rub u roku prema svim pravilima struke
(3 bod)
Izrada 6. špigula
Izrada ruba poštivanjem geometrije i korištenjem zadanog alata uz potrebne korekcije
(1 bod)