Na temelju stavka 11. članka 8. Zakona o strukovnom obrazovanju (Narodne novine, broj 30/2009., 24/2010., 22/2013., 25/2018. i 69/2022.), ministar znanosti i obrazovanja donosi
ODLUKU o uvođenju posebnog kurikula za stjecanje kvalifikacije POMOĆNI TAPETAR / POMOĆNA TAPETARKA u sektoru ŠUMARSTVO I DRVNA TEHNOLOGIJA
I.
Ovom Odlukom donosi se posebni kurikul za stjecanje kvalifikacije POMOĆNI TAPETAR / POMOĆNA TAPETARKA u sektoru ŠUMARSTVO I DRVNA TEHNOLOGIJA.
II.
Sastavni dio ove Odluke je posebni kurikul za stjecanje kvalifikacije POMOĆNI TAPETAR / POMOĆNA TAPETARKA u sektoru ŠUMARSTVO I DRVNA TEHNOLOGIJA iz točke I. ove Odluke.
III.
Ova Odluka primjenjivat će se od školske godine 2025./2026. za učenike prvoga razreda srednje škole.
IV.
Ova Odluka stupa na snagu osmoga dana od dana objave u Narodnim novinama.
KLASA:
URBROJ:
Zagreb,
MINISTAR
prof. dr. sc. Radovan Fuchs
REPUBLIKA HRVATSKA
MINISTARSTVO ZNANOSTI I OBRAZOVANJA
POSEBNI KURIKUL
ZA STJECANJE KVALIFIKACIJE
POMOĆNI TAPETAR / POMOĆNA TAPETARKA
nije lektorirano
Zagreb, ožujak 2024.
Popis kratica
CSVET – Obujam ishoda učenja na razini ciklusa
HKO – Hrvatski kvalifikacijski okvir
SIU – skup ishoda učenja
Napomena:
Riječi i pojmovni sklopovi koji imaju rodno značenje korišteni u ovom dokumentu (uključujući nazive strukovnih kvalifikacija, zvanja i zanimanja) odnose se jednako na oba roda (muški i ženski) i na oba broja (jedninu i množinu), bez obzira na to jesu li korišteni u muškom ili ženskom rodu, odnosno u jednini ili množini.
Uvjeti stjecanja kvalifikacije (završetka programa strukovnog obrazovanja)
Uvjet za stjecanje kvalifikacije je stečenih 126 CSVET bodova, od čega 83 CSVET boda iz strukovnog dijela (od kojih najmanje 83 CSVET boda na razini 3 ili višoj razini SIU) i 43 boda iz općeg obrazovanja (od kojih najmanje 43 boda na razini 3 ili višoj razini SIU-a) te izrađen i obranjen završni rad.
Uvjeti i načini obrazovanja u okviru obrazovnog programa
Kriteriji prelaska u višu godinu obrazovanja su uspješno završeni moduli prethodne godine obrazovanja
Učenje na radnome mjestu provodit će se u ustanovi za strukovno obrazovanje, koje uključuje razdoblja učenja na radnome mjestu u školi i kod poslodavaca
Obrazovanje završava izradbom i obranom završnog rada, kojim se stječe kvalifikacija Pomoćni tapetar/pomoćna tapetarka.
Horizontalna prohodnost (preporuke)
Nakon završene škole, učenici su osposobljeni za obavljanje pomoćnih poslova unutar sektora Šumarstvo i drvna tehnologija, podsektoru Drvna tehnologija. U sustavu cjeloživotnog učenja, osim stjecanja inicijalne kvalifikacije, mogu se uključiti u programe osposobljavanja i usavršavanja te prekvalifikacije u skladu s potrebama svijeta rada te osobnim interesima i mogućnostima.
Vertikalna prohodnost (mogućnost obrazovanja na višoj razini)
Nakon stečene kvalifikacije Pomoćni tapetar/pomoćna tapetarka unutar sektora Šumarstvo i drvna tehnologija, podsektoru Drvna tehnologija moguć je nastavak obrazovanja na razinu 4.1. HKO-a
Oblici učenja temeljenog na radu u okviru posebnog kurikula
Učenje temeljeno na radu integrirano je u strukovni kurikul kroz rješavanje stvarnih ili simuliranih zadataka u školskim specijaliziranim učionicama /praktikumima / radionicama te kod poslodavca. Zadaci su osmišljeni tako da odgovaraju stvarnim radnim situacijama radnog mjesta.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje koji su potrebni za izvedbu posebnog kurikula
Cilj modula je učenicima omogućiti stjecanje osnovnih znanja o materijalima koji se koriste za izradu jednostavnih tapetarskih proizvoda, presvlačnim materijalima koji se koriste u tapetarstvu, materijalima za punjenje te pomoćnim tapetarskim materijalima. Učenici će usvojiti znanja o tehnologiji niskog tapeciranja.
Nakon modula učenici će moći prepoznati i razlikovati vrste presvlačnog materijala, tekstilne tkanine za tapeciranje, materijale za punjenje i pomoćne tapetarske materijale, opisati tehnologiju niskog tapeciranja te nabrojati redoslijed operacija i osnovne materijale za nisko tapeciranje određenog tapetarskog proizvoda, opisati tehnologiju visokog tapeciranja.
Povezanost modula s međupredmetnim temama (ako je primjenljivo)
Osobni i socijalni razvoj
-osr B.4.2.
-osr B.4.3.
Građanski odgoj i obrazovanje
-goo C.4.3.
Poduzetništvo
-pod B.4.2.
Održivi razvoj
-odr B.4.1.
Zdravlje
-zdr B.4.1.A
-zdr B.4.1.B
Učiti kako učiti
-uku A.4/5.3.
-uku D.4/5.2.
Preporuke za učenje temeljeno na radu
Učenje temeljeno na radu realizirat će se u specijaliziranim učionicama i/ili u regionalnom centru kompetentnosti i/ili kod poslodavca. Preporuka je teorijska znanja primijeniti u realnim i simuliranim situacijama provođenjem načela zaštite na radu, korištenjem osobnih zaštitnih sredstava u obavljanju poslova uz nadzor i pomoć nadređenih.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje, potrebni za realizaciju modula
Ishode učenja koji se stječu učenjem temeljenom na radu potrebno je izvoditi u odgojno-obrazovnim skupinama u školskim specijaliziranim učionicama ili kod poslodavca sukladno zakonskim propisima.
Zaštitna odjeća, obuća i oprema
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Materijali u tapetarstvu (4 CSVET)
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Prepoznati osnovne materijale u tapetarstvu.
Opisati osnovne materijale u tapetarstvu.
Prepoznati vrste presvlačnog materijala.
Odabrati vrste presvlačnog materijala.
Razlikovati tekstilne tkanine za tapeciranje.
Identificirati tekstilne tkanine za tapeciranje.
Prepoznati materijale za punjenje.
Opisati materijale za punjenje.
Razlikovati pomoćne tapetarske materijale.
Identificirati pomoćne tapetarske materijale.
Nabrojati osnovne materijale za izradu jednostavnih elemenata za tapeciranje.
Opisati osnovne materijale za izradu jednostavnih elemenata za tapeciranje.
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Za ostvarivanje ishoda učenja ovog skupa preporuča egzemplarna nastava.
Egzemplarna nastava fokusira se na tradicionalni pristup poučavanju gdje nastavnik prenosi znanje učenicima putem predavanja, demonstracija i vježbi. U okviru ovog sustava, učenici mogu naučiti o vrsti i namjeni tapetarskih materijala.
Nastavne cjeline/teme
Osnovni materijali u tapetarstvu
Presvlačni materijali za tapeciranje
Tekstilne tkanine za tapeciranje
Pomoćni tapetarski materijali
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja samo je jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Skup ishoda učenja i pripadajući ishodi provjeravaju se pisano i/ili usmeno, vrednovanjem postupaka i rezultata rješavanja radne situacije/projektnih aktivnosti/usmene prezentacije i/ili pisanog rada, temeljem unaprijed definiranih kriterija vrednovanja (analitičke i holističke rubrike za vrednovanje).
Zadatak: U tapetarskoj radionici radnici nemaju vremena sortirati materijale za tapeciranje prema vrstama. Materijal je razbacan po policama. Mentoru treba pomoć oko razvrstavanja i slaganja materijala kako bi mogao klijentu predstaviti mogućnosti izrade tapetarskih proizvoda. Učenici dobivaju uputu o rasporedu razvrstavanja tapetarskog materijala.
Vrednovanje naučenog:
Kriteriji
3
2
1
Učenik je prepoznao drvo za izradu baznih elemenata za tapeciranje
3
2
1
Učenik je prepoznao metalne materijale za izradu baznih elemenata za tapeciranje
3
2
1
Učenik je prepoznao tekstilne tkanine za izradu vanjskih presvlaka
3
2
1
Učenik je prepoznao tekstilne tkanine za izradu unutarnjih presvlaka
3
2
1
Učenik je prepoznao tapetarske materijale za punjenje
3
2
1
Učenik je prepoznao pomoćne tapetarske materijale
3
2
1
Učeniku treba pomoć kod razvrstavanja
konstantno
povremeno
može i sam bez pomoći
Za navedene kriterije nastavnik u odgovarajuća polja unosi dogovoreni znak te formira ocjenu.
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Za ostvarivanje ishoda učenja ovog skupa preporuča se egzemplarna nastava.
Egzemplarna nastava fokusira se na tradicionalni pristup poučavanju gdje nastavnik prenosi znanje učenicima putem predavanja, demonstracija i vježbi. U okviru ovog sustava, učenici mogu naučiti o tehnologiji niskog tapeciranja i osnovama visokog tapeciranja.
Nastavne cjeline/teme
Redoslijed operacija tehnologije tapetarstva određenog tapetarskog proizvoda
Faze niskog tapeciranja određenog tapetarskog proizvoda
Osnovni materijali za nisko tapeciranje
Tehnologija visokog tapeciranja određenog proizvoda
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja samo je jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Skup ishoda učenja i pripadajući ishodi provjeravaju se pisano i/ili usmeno, vrednovanjem postupaka i rezultata rješavanja radne situacije/projektnih aktivnosti/usmene prezentacije i/ili pisanog rada, temeljem unaprijed definiranih kriterija vrednovanja (analitičke i holističke rubrike za vrednovanje).
Zadatak: Vlasnik caffe bar-a odlučio se za povećanje broja sjedećih mjesta u caffe bar-u. Kako bi što bolje iskoristio slobodni prostor, postavit će tapecirane klupice uz sve slobodne zidove. Posao izrade drvene konstrukcije klupica, povjerio je lokalnom stolarskom obrtu, a posao tapeciranja klupica u tapetarskom obrtu.
Za tapeciranje klupica, potrebno je uz pomoć nastavnika odrediti faze tehnologije niskog tapeciranja e vrstu presvlačnog materijala i materijala za punjenje te pomoćnog materijala za pričvršćivanje presvlačnog materijala i materijala za punjenje na podlogu.
Vrednovanje za učenje:
Tablica za praćenje aktivnosti učenika za vrijeme rada:
Elementi vrednovanja
Potpuno
Djelomično
Potrebno doraditi
Učenik/učenica navodi faze tehnologije niskog tapeciranja
Učenik/učenica odabire vrstu presvlačnog materijala
Učenik/učenica odabire materijal za punjenje
Učenik/učenica odabire pomoćni materijal za pričvršćivanje
NAZIV MODULA
SIGURNOST I EKOLOGIJA U TAPETARSKOJ RADIONICI
Šifra modula
Kvalifikacije nastavnika koji sudjeluju u realizaciji modula
Cilj modula je omogućiti učenicima stjecanje znanja o svim mogućim izvorima opasnosti pri izvođenju radova u tapetarskom praktikumu i izvan njega, pravilima pružanja prve pomoći, te načinima zbrinjavanja raznog otpada nastalog prilikom izvođenja i asistiranja kod tapetarskih radova. Učenici će nakon ovog modula moći prepoznati vrste opasnosti u tapetarskoj radionici, razlikovati zaštitne naprave na strojevima za obradu tapetarskih materijala. Također će moći prepoznati zaštitne dijelove ručnih mehaniziranih alata, razlikovati načine zaštite pri radu ručnim alatima za obradu namještaja. Osim gore navedenoga učenici će moći pravilno zbrinuti otpad nastao u proizvodnom procesu te primijeniti osobna zaštitna sredstva u tapetarskoj radionici.
Ključni pojmovi
izvori opasnosti u tapetarskoj radionici, osobna zaštitna sredstva, prva pomoć, zbrinjavanje tapetarskog otpada
Povezanost modula s međupredmetnim temama (ako je primjenljivo)
Poduzetništvo
-pod B.4.2.
-pod C.4.1.
Uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije
-ikt A.4.1.
-ikt A.4.4.
-ikt B.4.3.
-ikt C.4.3.
Osobni i socijalni razvoj
-osr 4. 3.
-osr 4. 1.
-osr 4. 2.
Učiti kako učiti
-uku 4/5.1.
-uku 4/5.2.
-uku 4/5.4.
-uku C.4/5.1.
-uku D.4/5.2.
Zdravlje
-zdr B.4.1.B
-zdr B.4.2.A
-zdr C.4.2.A
Preporuke za učenje temeljeno na radu
Učenje temeljeno na radu realizirat će se u specijaliziranim učionicama i/ili u regionalnom centru kompetentnosti i/ili kod poslodavca. Preporuka je teorijska znanja primijeniti u realnim i simuliranim situacijama provođenjem načela zaštite na radu, korištenjem osobnih zaštitnih sredstava u obavljanju poslova uz nadzor i pomoć nadređenih.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje, potrebni za realizaciju modula
Ishode učenja koji se stječu učenjem temeljenom na radu potrebno je izvoditi u odgojno-obrazovnim skupinama u školskim specijaliziranim učionicama ili kod poslodavca sukladno zakonskim propisima.
Zaštitna odjeća, obuća i oprema
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Zaštita na radu u tapetarskoj radionici (2 CSVET)
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Prepoznati vrste opasnosti u tapetarskoj radionici.
Prepoznati vrste opasnosti u stolarskoj radionici na zadanom primjeru.
Primijeniti propisane mjere zaštite na radu i osobna zaštitna sredstva u tapetarskom praktikumu /radionici.
Pokazati način uporabe osobnih zaštitnih sredstva prilikom asistiranja u tapetarskom praktikumu/radionici.
Povezati načine provedbe zaštite na radu s radnom okolinom i radnim zadacima.
Primijeniti mjere zaštite na radu u radnom procesu i radnim zadacima.
Navesti izvore opasnosti od nastanka i širenja požara u tapetarskom praktikumu/radionici.
Predvidjeti rizik od nastanka i širenja požara u tapetarskom praktikumu/radionici.
Poznavati osnovna pravila pružanja prve pomoći.
Objasniti pravila pružanja prve pomoći na minimalno tri različita primjera ozljede.
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominanti nastavni sustavi ovog SIU-a je egzemplarna nastava.
Kroz egzemplarnu nastavu nastavnik koristi stvarne primjere iz svakodnevnog života kako bi ilustrirao ulogu zaštite na radu i važnost njenog provođenja. Također može koristiti slikovne materijale i videozapise koji prikazuju različite vrste opasnosti pri radu, poput pada s visine ili ozljeda uzrokovanih nepravilnom upotrebom alata. Važno je da nastavnici koriste različite metode kako bi osigurali da se svi učenici uključe i razumiju temu. Također je bitno da nastava bude interaktivna i praktična, kako bi učenici mogli primijeniti stečeno znanje u stvarnim situacijama.
Nastavne cjeline/teme
Vrste opasnosti u stolarskoj radionici
Osobna zaštitna sredstva i njihova primjena
Zaštita od požara
Pravila pružanja prve pomoći
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja samo je jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Skup ishoda učenja i pripadajući ishodi provjeravaju se pisano i/ili usmeno, vrednovanjem postupaka i rezultata rješavanja radne situacije/projektnih aktivnosti/usmene prezentacije i/ili pisanog rada, temeljem unaprijed definiranih kriterija vrednovanja (analitičke i holističke rubrike za vrednovanje).
Za definirano zanimanje, radno mjesto i radnu situaciju istražiti potencijalne opasnosti na radu kao i propisane mjere zaštite. Uključiti osnovna pravila zaštite na radu, osiguranje od udara električne struje, sprječavanje nastanka požara i eksplozije, osiguranje radne površine i radnog prostora, osiguravanje puteva za prolaz, prijevoz i evakuaciju, osiguranje čistoće, potrebne temperature, rasvjete, ograničenja buke i vibracije te posebno osiguranje od štetnih tvari. Izraditi plakat/brošuru s pravilima za rad na siguran način za definirano radno mjesto te isto prezentirati. Na modelu lutke demonstrirati pružanje prve pomoći unesrećenom.
Učenici obavezno trebaju riješiti standardizirani pisani ispit iz zaštite na radu.
Zadatak: Tijekom promatranja postupka krojenja presvlačnog materijala i kasnije tijekom pričvršćivanja na podlogu učenici uz pomoć nastavnika trebaju:
-navesti vrste opasnosti u stolarskoj radionici tijekom rada na tračnom nožu i pištolju za lijepljenje
-primijeniti odgovarajuća osobna zaštitna sredstva za promatranu radnu situaciju
-pokazati zaštitne dijelove na tračnom nožu
-odabrati odgovarajući način zaštite tijekom lijepljenja materijala.
Tijekom izmjene alata za pričvršćivanje nastavnik simulira ozljedu na radu klamericom, posjekotinu na prstu. Učenici trebaju opisati postupak pružanja prve pomoći za simuliranu situaciju.
Vrednovanje za učenje:
Tablica za praćenje aktivnosti učenika za vrijeme rada:
Elementi vrednovanja
Potpuno
Djelomično
Potrebno doraditi
Učenik sudjeluje u uvodnoj raspravi
Učenik odrađuje zadatak
Vrednovanje kao učenje:
Tablica samovrednovanja učenika
Elementi vrednovanja
😊
😐
😕
Zadovoljan/zadovoljna sam svojim sudjelovanjem u uvodnoj raspravi
Zadovoljan/zadovoljna sam svojim doprinosom unutar radne skupine
Zadovoljan/zadovoljna sam razinom suradnje s ostalim članovima skupine
Zadovoljan/zadovoljna sam rezultatima izlaganja naše skupine
Volio/voljela bih opet raditi zadatke na ovakav način
Vrednovanje naučenog:
Elementi vrednovanja
Kriteriji vrednovanja
Izvrsno
Djelomično
Treba ponavljati postupke više puta
Primjena osobnih zaštitnih sredstava
Primjenjuje odgovarajuća osobna zaštitna sredstva na potpuno ispravan način
Primjenjuje odgovarajuća osobna zaštitna sredstva uz manje nedostatke u primjeni
Primjenjuje odgovarajuća osobna zaštitna sredstva uz pomoć nastavnika
Vrste opasnosti
Navodi sve potencijalne izvore opasnosti u promatranoj radnoj situaciji
Navodi većinu potencijalnih izvora opasnosti u promatranoj radnoj situaciji
Navodi većinu potencijalnih izvora opasnosti u promatranoj radnoj situaciji uz pomoć nastavnika
Zaštitne naprave na strojevima
Pokazuje sve zaštitne naprave na zadanom stroju
Pokazuje većinu zaštitnih naprava na zadanom stroju
Pokazuje većinu zaštitnih naprava na zadanom stroju uz podršku nastavnika
Zaštitni dijelovi na ručnim alatima
Pokazuje sve zaštitne dijelove na ručnom alatu
Pokazuje većinu zaštitnih dijelova na ručnom alatu
Pokazuje većinu zaštitnih dijelova na ručnom alatu uz pomoć nastavnika
Vrste zaštite pri radu s ručnim alatima
Odabire sve odgovarajuće vrste zaštite pri radu s ručnim alatima
Odabire većinu odgovarajućih vrsta zaštite pri radu s ručnim alatima
Odabire većinu odgovarajućih vrsta zaštite pri radu s ručnim alatima uz podršku nastavnika
Postupak pružanja prve pomoći
Točno opisuje postupak pružanja prve pomoći (saniranja ozljede)
Djelomično opisuje postupak pružanja prve pomoći (saniranja ozljede)
Djelomično opisuje postupak pružanja prve pomoći uz pomoć nastavnika (saniranja ozljede)
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Zaštita okoliša u tapetarskoj radionici (1 CSVET)
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Razlikovati otpad od ostataka tapetarskih materijala
Razvrstati otpad od ostataka tapetarskog materijala
Zbrinuti otpad u tapetarskoj radionici na ekološki prihvatljiv način uz nadzor
Zbrinuti dotrajale tapetarske materijale i otpad razvrstavanjem u predviđene kontejnere koji su namijenjeni ekološkom zbrinjavanju otpada pazeći da su svi dijelovi odloženi u odgovarajući spremnik
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantan nastavni sustav ovog SIU je egzemplarna nastava.
Egzemplarna nastava pruža strukturiran i temeljit pristup prenošenju osnovnih informacija o zaštiti okoliša u tapetarskoj radionici. Nastavnik koristi predavanja, demonstracije i praktične vježbe kako bi učenici stekli temeljno znanje o razlikovanju otpada od ostataka tapetarskih proizvoda.
Nastavne cjeline/teme
Ekologija u tapetarstvu
Zbrinjavanje tapetarskog otpada
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine
Skup ishoda učenja i pripadajući ishodi provjeravaju se pisano i/ili usmeno, vrednovanjem postupaka i rezultata rješavanja radne situacije/projektnih aktivnosti/usmene prezentacije i/ili pisanog rada, a na temelju unaprijed definiranih kriterija vrednovanja (analitičke i holističke rubrike za vrednovanje).
Zadatak: Klijent je u tapetarsku radionicu donio stolicu koju je potrebno obnoviti uz nadzor nastavnika. Učenici trebaju odrediti dijelove koji se mogu reciklirati. Prilikom uklanjanja dotrajalih dijelova, spužve i tkanine potrebno je voditi računa da se isti zbrinu na ekološki prihvatljiv način.
Na osnovu navedene radne situacije učenici ( se mogu podijeliti u parove) trebaju:
-odrediti mjesto zbrinjavanja otpada na ekološki prihvatljiv način
-navesti načine zbrinjavanja otpada na ekološki prihvatljiv način
-prepoznati koji dijelovi stolica se mogu reciklirati i objasniti ekološku i ekonomsku važnost recikliranja
Vrednovanje za učenje:
Tablica za praćenje aktivnosti učenika za vrijeme rada:
Elementi vrednovanja
Potpuno
Djelomično
Potrebno
doraditi
Učenik/učenica prepoznaje mjesto za zbrinjavanje otpada
Učenik/učenica navodi načine zbrinjavanja otpada
Učenik/učenica prepoznaje dijelove stolice koji se mogu reciklirati
Učenik/učenica ekološku i ekonomsku važnost recikliranja
Vrednovanje naučenog:
Elementi vrednovanja
Kriteriji vrednovanja
Potpuno
Djelomično
Potrebno
doraditi
Odlaganje otpada na ekološki prihvatljiv način
Točno odlaže nastali otpad na ekološki prihvatljiv način
Odlaže većinu otpada na ekološki prihvatljiv način
Odlaže manji otpada na ekološki prihvatljiv način
Prepoznavanje ekoloških tapetarskih materijala
Od ponuđenih prepoznaje sve ekološke materijale
Od ponuđenih prepoznaje većinu ekoloških materijala
Od ponuđenih prepoznaje jedan ili dva ekološka materijala
Recikliranje
Prepoznaje i odabire sve materijale koji se mogu reciklirati
Prepoznaje i odabire većinu materijala pogodnih za recikliranje
Prepoznaje i odabire samo neke materijale pogodne za recikliranje
Utjecaj na okoliš kod izrade zadanog proizvoda
Navodi tri ili više primjera utjecaja na okoliš kod zadanog proizvoda
Navodi dva primjera utjecaja na okoliš kod zadanog proizvoda
Ne može navesti više od jednog primjera utjecaja na okoliš kod zadanog proizvoda
NAZIV MODULA
TAPETARSKI ALATI I STROJEVI
Šifra modula
Kvalifikacije nastavnika koji sudjeluju u realizaciji modula
Organizacija rada u tapetarskoj radionici (2 CSVET)
Osnovni tapetarski alati (3 CSVET)
Osnovni tapetarski strojevi (4 CSVET)
Načini stjecanja ishoda učenja (od –do, postotak)
Vođeni proces učenja i poučavanja
Oblici učenja temeljenog na radu
Samostalne aktivnosti učenika/polaznika
20-30%
50-70%
10-20%
Status modula
(obvezni/izborni)
obvezni
Cilj (opis) modula
Cilj modula je omogućiti učenicima stjecanje osnovnih znanja u postupcima rada s tapetarskim alatima i strojevima, uz nadzor. Učenici će nakon ovog modula moći pripremiti i održavati radno mjesto, koristiti i održavati ručnog alata. Nakon ovog modula učenici će moći prepoznati i razlikovati ručne tapetarske alate za mjerenje i zacrtavanje. Upoznat će i tapetarske alate i uređaje za krojenje, pričvršćenje i sastavljanje te će moći odabrati vrstu ručnog alata za krojenje, pričvršćivanje i sastavljanje tapetarskog materijala. Pri izboru alata i strojeva predvidjet će moguće izvore opasnosti i načine zaštite od njih.
Ključni pojmovi
ručni tapetarski alati za mjerenje i zacrtavanje, ručni tapetarski alati za krojenje, tapetarski alati za pričvršćivanje, apetarski strojevi za krojenje, tapetarski strojevi za pričvršćivanje, tapetarski strojevi za sastavljanje tapetarskih materijala
Povezanost modula s međupredmetnim temama (ako je primjenljivo)
Osobni i socijalni razvoj
-osr A.4.3.
-osr B.4.2.
Učiti kako učiti
-uku B.4/5.2.2.
-uku D.4/5.2.2.
Preporuke za učenje temeljeno na radu
Učenje temeljeno na radu realizirat će se u specijaliziranim učionicama i/ili u regionalnom centru kompetentnosti i/ili kod poslodavca. Preporuka je teorijska znanja primijeniti u realnim i simuliranim situacijama provođenjem načela zaštite na radu, korištenjem osobnih zaštitnih sredstava u obavljanju poslova uz nadzor i pomoć nadređenih.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje, potrebni za realizaciju modula
Ishode učenja koji se stječu učenjem temeljenom na radu potrebno je izvoditi u odgojno-obrazovnim skupinama u školskim specijaliziranim učionicama ili kod poslodavca sukladno zakonskim propisima.
Zaštitna odjeća, obuća i oprema
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Organizacija rada u tapetarskoj radionici (2 CSVET)
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Prepoznati radno mjesto u tapetarskoj radionici.
Opisati radno mjesto u tapetarskoj radionici.
Prepoznati dijelove radnog prostora u tapetarskom praktikumu/radionici prema namjeni.
Opisati dijelove radnog prostora u tapetarskom praktikumu/radionici za obavljanje zadanog radnog zadatka.
Izvesti početnu pripremu radnog mjesta prema uputama.
Pripremiti radno mjesto za obavljanje zadanog radnog zadatka.
Navesti namjenu pojedinih dijelova radnog mjesta.
Opisati namjenu pojedinih dijelova radnog mjesta.
Očistiti radno mjesto i radni prostor prema potrebi i uputama.
Provesti postupak čišćenja radnog mjesta nakon obavljanja zadanog radnog zadatka.
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantni nastavni sustav ovog SIU je učenje temeljeno na radu.
Učenje temeljeno na radu kombinira praktično iskustvo s teorijskim znanjem kako bi učenicima omogućilo usvajanja vještina kroz stvarno radno okruženje. U ovom nastavnom sustavu učenici će pripremiti radni prostor za obavljanje poslova u tapetarstvu. Učenici će prema nalogu tapetara izvesti početnu pripremu radnog mjesta. Učenici će moći objasniti namjenu pojedinih dijelova radnog mjesta. Učenici će usvojiti vještine čišćenja radnog mjesta.
Nastavne cjeline/teme
Radni prostor u tapetarstvu
Pripremni radovi u tapetarstvu prema uputama
Namjena pojedinih dijelova radnog mjesta u tapetarstvu
Čišćenje radnog mjesta u tapetarstvu
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja samo je jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Skup ishoda učenja i pripadajući ishodi provjeravaju se pisano i/ili usmeno, vrednovanjem postupaka i rezultata rješavanja radne situacije/projektnih aktivnosti/usmene prezentacije i/ili pisanog rada, temeljem unaprijed definiranih kriterija vrednovanja (analitičke i holističke rubrike za vrednovanje).
Zadatak: U tapetarski praktikum/radionicu stiže pošiljka dotrajalog namještaja za sjedenje kojeg je potrebno obnoviti. Učenici uz pomoć nastavnika trebaju pripremiti prostor i stolarsku klupu za kvalitetan rad.
Kako bi mogli aktivno sudjelovati u radnoj situaciji pri dolasku u radionicu učenici trebaju:
‒pronaći radno mjesto u praktikumu/radionici
‒opisati dijelove radnog prostora prema namjeni
‒izvesti početnu pripremu radnog mjesta prema uputama
‒očistiti radno mjesto i radni prostor prema potrebi i uputama
‒sortirati i zbrinuti otpad
‒urediti radni prostor i radno mjesta po završetku rada uz nadzor
‒primijeniti mjere zaštite na radu uz nadzor
Vrednovanje naučenog:
Elementi vrednovanja
Kriteriji vrednovanja
Potpuno
Djelomično
Potrebno
doraditi
Pronalaženje radnog mjesta
Sa sigurnošću samostalno pokazuje radno mjesto u tapetarskom praktikumu/radionici
Sa nesigurnošću pokazuje radno mjesto u tapetarskom praktikumu/radionici
Uz pomoć nastavnika pokazuje radno mjesto u tapetarskom praktikumu/radionici
Opis radnog mjesta, dijelova i njihove namjene
Točno i detaljno opisuje radno mjesto i navodi sve glavne dijelove i njihovu namjenu
Površno opisuje radno mjesto i navodi samo pojedine dijelove i njihovu namjenu
Opisuje radno mjesto i navodi sve glavne dijelove i njihovu namjenu uz pomoć nastavnika
Priprema radnog prostora
Samostalno priprema radni prostor prema prethodnim uputama
Samostalno priprema dio radnog prostora ne slijedeći sve prethodne upute
Priprema radni prostor uz dodatne upute nastavnika
Otklanjanje prepreka u ostalim dijelovima radionice
Uočava i otklanja prepreke u ostalim dijelovima radionice
Uočava i otklanja većinu prepreka u ostalim dijelovima radionice
Uz stalne upute nastavnika uočava i otklanja prepreke u ostalim dijelovima stolarske radionice
Sortiranje i zbrinjavanje otpada po završetku svake aktivnosti
Samostalno pravilno sortira i zbrinjava sav otpad
Samostalno pravilno sortira i zbrinjava većinu otpada
Bez sortiranja zbrinjava većinu otpada
Uređenje radnog mjesta i radnog prostora po završetku svake aktivnosti
Uređuje svoje radno mjesto i radni prostor prema prethodnim uputama
Djelomično uređuje svoje radno mjesto i radni prostor prema većini prethodnih uputa
Uređuje svoje radno mjesto i radni prostor uz dodatnu motivaciju i upute nastavnika
Primjena mjera zaštite na radu
Od početka do kraja zadatka primjenjuje mjere zaštite na radu
U većini slučajeva primjenjuje mjere zaštite na radu
Primjenjuje mjere zaštite na radu nakon višekratnog upozorenja nastavnika na potrebe istih
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Osnovni tapetarski alati (3 CSVET)
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Razlikovati ručne tapetarske alate za mjerenje i zacrtavanje.
Primijeniti ručne tapetarske alate za mjerenje i zacrtavanje.
Odabrati ručne tapetarske alate za krojenje uz uputu
Koristiti ručne tapetarske alate za krojenje.
Odabrati ručne tapetarske alate za pričvršćivanje i sastavljanje tapetarskih materijala uz nadzor
Koristiti ručne tapetarske alate za pričvršćivanje i sastavljanje tapetarskih materijala.
Navesti ostale tapetarske alate.
Opisati ostale tapetarske alate.
Nabrojati moguće izvore opasnosti kod primjene tapetarskih alata.
Analizirati moguće izvore opasnosti kod primjene tapetarskih alata.
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantni nastavni sustav ovog SIU je učenje temeljeno na radu.
U ovom nastavnom sustavu učenici će imenovati, usporediti i odabrati ručne tapetarske alate za mjerenje i zacrtavanje, ručne tapetarske alate za krojenje, ručne tapetarske alate za pričvršćivanje i sastavljanje tapetarskih materijala, uz nadzor. Nastavnik će demonstrirati način primjene pojedinog alate nakon čega će učenici isto ponoviti. Učenici će moći navesti moguće izvore opasnosti kod primjene tapetarskih alata.
Nastavne cjeline/teme
Ručni tapetarski alati za mjerenje i zacrtavanje
Ručni tapetarski alati za krojenje.
Ručni tapetarski alati za pričvršćivanje i sastavljanje tapetarskih materijala.
Ostali tapetarski alati
Izvori opasnosti kod primjene tapetarskih alata
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Skup ishoda učenja i pripadajući ishodi provjeravaju se pisano i/ili usmeno, vrednovanjem postupaka i rezultata rješavanja radne situacije/projektnih aktivnosti/usmene prezentacije i/ili pisanog rada, a na temelju unaprijed definiranih kriterija vrednovanja (analitičke i holističke rubrike za vrednovanje).
Zadatak: Učenici su dobili zadatak razvrstati i posložiti tapetarske alate prema namjeni uz primjenu mjera zaštite na radu.
Na osnovu navedene radne situacije učenici (podijeljeni u parove ili manje grupe) trebaju:
-razvrstati ručne tapetarske alate za mjerenje i zacrtavanje
-razvrstati ručne tapetarske alate za krojenje
-razvrstati ručne tapetarske alate za pričvršćivanje i sastavljanje tapetarskih materijala
-navesti moguće izvore opasnosti kod primjene ručnih tapetarskih alata i predložiti kako se od njih zaštititi
Vrednovanje za učenje:
Tablica za praćenje aktivnosti učenika za vrijeme rada:
Elementi vrednovanja
Potpuno
Djelomično
Potrebno doraditi
Učenik/učenica sudjeluje u uvodnoj raspravi
Učenik/učenica odrađuje svoj dio zadatka
Učenik/učenica surađuje s ostalim učenicima unutar radne skupine
Vrednovanje naučenog:
Elementi vrednovanja
Kriteriji vrednovanja
Potpuno
Djelomično
Potrebno
doraditi
Ručni tapetarski alati za mjerenje i zacrtavanje
Razlikuje ručne tapetarske alate za mjerenje i zacrtavanje i ispravno tumači njihovu namjenu
Razlikuje ručne tapetarske alate za mjerenje i zacrtavanje i većim dijelom ispravno tumači njihovu namjenu
Razlikuje ručne tapetarske alate za mjerenje i zacrtavanje i netočno tumači njegovu namjenu uz pomoć nastavnika
Ručni tapetarski alati za krojenje
Razlikuje ručne tapetarske alate za krojenje i ispravno tumači njihovu namjenu
Razlikuje ručne tapetarske alate za krojenje i većim dijelom ispravno tumači njihovu namjenu
Razlikuje ručne tapetarske alate za krojenje i netočno tumači njegovu namjenu uz pomoć nastavnika
Izbor tapetarskih alata za pričvršćivanje i sastavljanje tapetarskih materijala
Razlikuje vrste tapetarskih alata za pričvršćivanje i sastavljanje apetarskih materijala i ispravno tumači njihove namjene
Razlikuje vrste tapetarskih alata za pričvršćivanje i sastavljanje apetarskih materijala i većim dijelom ispravno umači njihove namjene
Razlikuje vrste tapetarskih alata za pričvršćivanje i sastavljanje apetarskih materijala i netočno tumači njihove namjene uz pomoć nastavnika
Izvori opasnosti na zadanim tapetarskim alatima i zaštita od njih
Navodi sve potencijalne izvore opasnosti kod tapetarskih alata i objašnjava načine zaštite od njih
Navodi većinu potencijalnih izvora opasnosti kod tapetarskih alata i objašnjava većinu načina zaštite od njih uz pomoć nastavnika
Navodi većinu potencijalnih izvora opasnosti kod tapetarskih alata, a za načine zaštite od njih potrebna mu je pomoć nastavnika
Prezentacija rezultata
Kao član tima jasno, točno i sigurno prezentira rezultate i obrazlaže ih. Potiče ostale članove tima na sudjelovanje u prezentiranju
Kao član tima s manjim greškama prezentira rezultate i obrazlaže ih. Potiče ostale članove tima na sudjelovanje u prezentiranju
Kao član tima samo djelomično sudjeluje u prezentaciji, nesiguran je i daje prednost drugom
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Osnovni tapetarski strojevi (4 CSVET)
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Odabrati osnovne tapetarske strojeve za krojenje uz uputu
Odabrati osnovne tapetarske strojeve za krojenje
Koristiti strojeve u tapetarstvu i njihovu primjenu uz nadzor
Koristiti strojeve u tapetarstvu i njihovu primjenu
Nabrojati moguće izvore opasnosti kod primjene tapetarskih strojeva.
Protumačiti moguće izvore opasnosti kod primjene tapetarskih strojeva.
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantni nastavni sustav ovog SIU je učenje temeljeno na radu.
Učenje temeljeno na radu kombinira praktično iskustvo s teorijskim znanjem kako bi učenicima omogućilo usvajanja vještina kroz stvarno radno okruženje. U ovom nastavnom sustavu učenici će imenovati, prepoznati, usporediti, odabrati i koristiti tapetarske strojeve za krojenje uz uputu i nadzor. Učenici će moći prepoznati strojeve u tapetarstvu i njihovu primjenu te moguće izvore opasnosti. Učenici će biti izloženi stvarnim izazovima i situacijama koje će im omogućiti da razviju kritičko razmišljanje, rješavanje problema i timski rad.
Nastavne cjeline/teme
Tapetarski strojevi za krojenje
Ostali strojevi u tapetarstvu i primjene
Izvori opasnosti kod primjene tapetarskih strojeva
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Skup ishoda učenja i pripadajući ishodi provjeravaju se pisano i/ili usmeno, vrednovanjem postupaka i rezultata rješavanja radne situacije/projektnih aktivnosti/usmene prezentacije i/ili pisanog rada, a na temelju unaprijed definiranih kriterija vrednovanja (analitičke i holističke rubrike za vrednovanje).
Zadatak: Tapetarska radionica/ praktikum dobila je posao izrade 30 tapeciranih sjedišta za stolice naručioca, udrugu, „Mirovna Dunav“. Učenici moraju odabrati vrstu strojeva na kojima će se krojiti i šivati tapetarski materijali potrebni za izradu sjedišta stolica, uz nadzor. Potrebno je i odabrati vrstu strojeva za pričvršćivanje i sastavljanje tapetarskih materijala ovisno o materijalu koji se pričvršćuje na sjedište stolica, a za rad na siguran način, potrebno je predvidjeti moguće izvore opasnosti u radu s tapetarskim strojevima te načine zaštite od istih.
Na osnovu navedene radne situacije učenici ( se mogu podijeliti u parove ili manje grupe) trebaju:
-odabrati vrstu stroja na kojem će se krojiti tapetarski materijal
-odabrati vrstu stroja na kojem će se šivati tapetarski materijal
-odabrati vrstu stroja pomoću kojeg će se pričvršćivati i sastavljati tapetarski materijal
-prepoznati i opisati potencijalne izvore opasnosti pri u radu s navedenim strojevima i načine zaštite od njih
Vrednovanje za učenje:
Tablica za praćenje aktivnosti učenika za vrijeme rada:
Elementi vrednovanja
Potpuno
Djelomično
Potrebno doraditi
Učenik/učenica odabire vrstu stroja za krojenje
Učenik/učenica odabire vrstu stroja za šivanje
Učenik/učenica odabire vrstu stroja za pričvršćivanje i sastavljanje tapetarskog materijala
Učenik/učenica prepoznaje potencijalne izvore opasnosti pri u radu s navedenim strojevima i načine zaštite od njih
Učenik/učenica opisuje potencijalne izvore opasnosti pri u radu s navedenim strojevima i načine zaštite od njih
NAZIV MODULA
OSNOVE CRTANJA U TAPETARSTVU
Šifra modula
Kvalifikacije nastavnika koji sudjeluju u realizaciji modula
Osnove grafičkog prikazivanja u tapetarstvu (6 CSVET)
Načini stjecanja ishoda učenja (od –do, postotak)
Vođeni proces učenja i poučavanja
Oblici učenja temeljenog na radu
Samostalne aktivnosti učenika/polaznika
20–30%
40–60%
10–20%
Status modula
(obvezni/izborni)
obvezni
Cilj (opis) modula
Cilj modula je upoznati učenike s osnovnim mjernim jedinicama u tapetarstvu. Ovim modulom učenik će savladati tehniku mjerenja osnovnih dimenzija jednostavnih tapetarskih proizvoda. Razlikovat će pribor za tehničko crtanje te osnovne oznake tapetarskih materijala na tehničkom crtežu. Kroz ovaj modul učenici će steći vještine osnovne tehnike crtanja jednostavnih geometrijskih likova i krivulja poštujući osnove tehničkog crtanja. Pri tome će koristiti odgovarajući pribor te samostalno ili prema uputama odabrati tehniku crtanja. Na kraju ovoga modula učenici će moći nacrtati jednostavan tehnički crtež prema uputama i uz nadzor.
Ključni pojmovi
mjerne jedinice, pribor za tehničko crtanje, oznake materijala na tehničkom crtežu, geometrijski likovi i krivulje, tehnički crtež
Povezanost modula s međupredmetnim temama (ako je primjenljivo)
Osobni i socijalni razvoj
-osr A.4.1.
-osr A.4.3.
Zdravlje
-zdr B.4.1.A
-zdr B.4.1.B
Učiti kako učiti
-uku A.4/5.3. 3.
-uku B.4/5.2. 2.
-uku D.4/5.2. 2.
Preporuke za učenje temeljeno na radu
Učenje temeljeno na radu realizirat će se u specijaliziranim učionicama i/ili u regionalnom centru kompetentnosti i/ili kod poslodavca. Preporuka je teorijska znanja primijeniti u realnim i simuliranim situacijama provođenjem načela zaštite na radu, korištenjem osobnih zaštitnih sredstava u obavljanju poslova uz nadzor i pomoć nadređenih.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje, potrebni za realizaciju modula
Ishode učenja koji se stječu učenjem temeljenom na radu potrebno je izvoditi u odgojno-obrazovnim skupinama u školskim specijaliziranim učionicama ili kod poslodavca sukladno zakonskim propisima.
Zaštitna odjeća, obuća i oprema
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Osnove mjerenja u tapetarstvu (2 CSVET)
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Poznavati osnovne mjerne jedinice u tapetarstvu.
Preračunavati osnovne mjerne jedinice u tapetarstvu.
Izmjeriti osnovne dimenzije jednostavnog tapetarskog proizvoda na pravilan način
Primijeniti osnovne mjerne jedinice za mjerenje dimenzija određenog tapetarskog proizvoda.
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantni nastavni sustav ovog SIU je učenje temeljeno na radu.
Učenje temeljeno na radu kombinira praktično iskustvo s teorijskim znanjem kako bi učenicima omogućilo usvajanja vještina kroz stvarno radno okruženje. U ovom nastavnom sustavu učenici će razlikovati osnovne mjerne jedinice za mjerenje volumena, mase i duljine tapetarskog namještaja. Učenici će koristiti osnovne matematičke operacije za izračun dimenzija uz pomoć nastavnika.
Nastavne cjeline/teme
Mjerne jedinice u tapetarstvu
Preračunavanje mjernih jedinica
Mjerenje osnovnih dimenzija jednostavnog tapetarskog proizvoda
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Skup ishoda učenja i pripadajući ishodi provjeravaju se pisano i/ili usmeno, vrednovanjem postupaka i rezultata rješavanja radne situacije/projektnih aktivnosti/usmene prezentacije i/ili pisanog rada, a na temelju unaprijed definiranih kriterija vrednovanja (analitičke i holističke rubrike za vrednovanje).
Zadatak: U ulaznom prostoru Srednje škole nalazi se jednostavni namještaj za odmor učenika. Učenici trebaju izmjeriti osnovne dimenzije namještaja korištenjem ručnog alata za mjerenje, uz pomoć nastavnika i primjenjujući pravila zaštite na radu. Tijekom rada učenici navode specifičnosti dimenzija namještaja i ručnog alata za mjerenje koje koriste. Izrađuju plan postupaka za taj zadatak te ga predstavljaju ostalim učenicima i nastavniku.
Vrednovanje naučenog:
Elementi vrednovanja
Dobro
Djelomično dobro
Ponavljati postupke više puta
Izmjeriti osnovne dimenzije namještaja prema nalogu tapetara
Učenik s manjom preciznošću mjeri osnovne dimenzije namještaja
Učenik mjeri osnovne dimenzije namještaja uz sugestije nastavnika
Učenik nije samostalan u mjerenju osnovnih dimenzija namještaja, potrebno stalno usmjeravanje i navođenje
Korištenje osnovnih matematičkih operacija za izračun dimenzija namještaja
Koristi osnovne matematičke operacija za izračun dimenzija namještaja sa manjim greškama
Koristi osnovne matematičke operacija za izračun dimenzija namještaja sa manjim greškama, sugestije nastavnika stalno potrebne
Učenik nije samostalan u korištenju osnovnih matematičkih operacija za izračun dimenzija namještaja, potrebno stalno usmjeravanje i navođenje
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Osnove grafičkog prikazivanja u tapetarstvu (6 CSVET)
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Objasniti pojam tehničko crtanje.
Opisati pojam tehničkog crtanja.
Razlikovati pribor za tehničko crtanje.
Primijeniti pribor za tehničko crtanje.
Prepoznati osnovne oznake tapetarskih materijala na tehničkom crtežu.
Protumačiti osnovne oznake tapetarskih materijala na tehničkom crtežu.
Izraditi jednostavan tehnički crtež prema uputama uz pomoć nastavnika.
Izraditi samostalno jednostavan tehnički crtež prema uputama.
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantni nastavni sustav ovog SIU je učenje temeljeno na radu.
Učenje temeljeno na radu kombinira praktično iskustvo s teorijskim znanjem kako bi učenicima omogućilo usvajanja vještina kroz stvarno radno okruženje. U ovom nastavnom sustavu nastavnik će tijekom heurističkog razgovora upoznati učenike s priborom za tehničko crtanje i pravilima tehničkog crtanja. Učenici će moći prepoznati osnovne oznake tapetarskih materijala na tehničkom crtežu. Uz pomoć nastavnika će crtati jednostavne likove i krivulje kako bi usvojili osnovna pravila tehničkog crtanja, a prema uputama i izraditi jednostavan tehnički crtež, uz nadzor.
Nastavne cjeline/teme
Pojam i pravila tehničkog crtanja
Pribor za tehničko crtanje
Osnovne oznake tapetarskih materijala na tehničkom crtežu
Tehnički crtež jednostavnog tapeciranog proizvoda
Jednostavni geometrijski likovi i krivulje ehničkog crtanja
Tehnički crtež jednostavnog tapeciranog proizvoda
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Skup ishoda učenja i pripadajući ishodi provjeravaju se pisano i/ili usmeno, vrednovanjem postupaka i rezultata rješavanja radne situacije/projektnih aktivnosti/usmene prezentacije i/ili pisanog rada, a na temelju unaprijed definiranih kriterija vrednovanja (analitičke i holističke rubrike za vrednovanje).
Zadatak: Dječji vrtić „Leptirići“ želi upotpuniti postojeće igračke sa novim didaktičkim modelima jednostavnih geometrijskih tijela koje će biti izrađene od drva.
Učenici trebaju nacrtati kompoziciju kvadra i kocke prema zadanim dimenzijama. Kod izrade crteža trebaju primijeniti pravila konstrukcije geometrijskih likova i krivulja. Za istu kompoziciju trebaju nacrtati tehnički crtež primjenom standardiziranih pravila za izradu tehničkog crteža u prikladnom omjeru na formatu papira A4, uz nadzor
Za realizaciju zadatka prema zadanoj radnoj situaciji učenici se dijele u manje grupe čiji su zadaci:
-odrediti osnovne dimenzije didaktičke igračke oblika kvadra i kocke uz pomoć nastavnika
-nacrtati kompoziciju kvadra, valjka i kocke prema zadanim dimenzijama uz pomoć nastavnika
-kod izrade crteža kompozicije primijeniti pravila konstrukcije geometrijskih likova i krivuljauz pomoć nastavnika
-ukrasiti prikaz olovkom ili bojicama
-odabrati pribor i alat za tehničko crtanjeuz pomoć nastavnika
-nacrtati tehnički crtež kvadra i kocke na formatu papira A4 uz pomoć nastavnika
Vrednovanje naučenog:
Elementi vrednovanja
Kriteriji vrednovanja
Dobro
Djelomično dobro
Određivanje dimenzija didaktičkih igračaka oblika kvadra i kocke
Određene sve dimenzije proizvoda
Određene djelomično očne dimenzije proizvoda uz pomoć nastavnika
Crtanje kompozicije kvadra prikazom prema zadanim dimenzijama
Prikaz kvadra nacrtan točno i uredno uz potpuno poštivanje pravila skiciranja
Prikaz kvadra nacrtan uredno uz manja odstupanja od pravila skiciranja uz pomoć nastavnika
Crtanje kompozicije kocke prikazom prema zadanim dimenzijama
Prikaz kocke nacrtan točno i uredno uz potpuno poštivanje pravila skiciranja
Prikaz kocke nacrtan uredno uz manja odstupanja od pravila skiciranja uz pomoć nastavnika
Bojenje i sjenčanje jednog prikaza (prema slobodnom izboru)
Prikaz skladno i uredno obojan i osjenčan, odabrana dobra kombinacija boja
Prikaz uredno obojan i osjenčan, odabrana kombinacija neskladnih boja
Primjena pravila konstruiranja geometrijskih likova i krivulja na crtežima
Na crtežu točno primijenjena pravila konstruiranja geometrijskih likova i krivulja
Na većem dijelu crteža su primijenjena pravila konstruiranja geometrijskih likova i krivulja uz pomoć i nadzor nastavnika
Izrada ortogonalne projekcije jedne kompozicije ( po slobodnom izboru za svaku grupu)
Ortogonalna projekcija nacrtana uz potpuno poštivanje zadanih mjerila, pravila kotiranja i označavanja materijala
Ortogonalna projekcija nacrtana u zadanom mjerilu, uz manja odstupanja od pravila kotiranja i označavanja materijala uz pomoć nastavnika
2. RAZRED
NAZIV MODULA
KOMUNIKACIJA U RADNOM OKRUŽENJU POMOĆNOG TAPETARA
Šifra modula
Kvalifikacije nastavnika koji sudjeluju u realizaciji modula
Cilj modula je stjecanje vještina komuniciranja u radnoj situaciji. Upoznavajući pravila komunikacije i poslovnog bontona, učenici dolaze do spoznaja kako ih koristiti pri svakodnevnoj komunikaciji sa suradnicima i kupcima. Kroz ovaj modul učenici će steći vještine komunikacije sa suradnicima i kupcima sukladno svojim mogućnostima.
Ključni pojmovi
poslovna komunikacija, komunikacija u radnom okruženju pomoćnog tapetara, poslovni bonton, životopis, motivacijsko pismo
Povezanost modula s međupredmetnim temama (ako je primjenljivo)
Osobni i socijalni razvoj
-osr B4.3.
Zdravlje
-zdr B.5.1.A
Uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije
-ikt B.5.1.
-ikt B.5.3.
Preporuke za učenje temeljeno na radu
Učenje temeljeno na radu realizirat će se u specijaliziranim učionicama i/ili u regionalnom centru kompetentnosti i/ili kod poslodavca. Preporuka je teorijska znanja primijeniti u realnim i simuliranim situacijama provođenjem načela zaštite na radu, korištenjem osobnih zaštitnih sredstava u obavljanju poslova uz nadzor i pomoć nadređenih.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje, potrebni za realizaciju modula
Ishode učenja koji se stječu učenjem temeljenom na radu potrebno je izvoditi u odgojno-obrazovnim skupinama u školskim specijaliziranim učionicama ili kod poslodavca sukladno zakonskim propisima.
Zaštitna odjeća, obuća i oprema
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Poslovna komunikacija pomoćnog tapetara (2 CSVET)
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Razlikovati osnovne oblike komunikacije.
Opisati osnovne oblike komunikacije.
Navesti pravila poslovnog komuniciranja u radnom okruženju pomoćnog tapetara.
Primijeniti pravila poslovnog komuniciranja u radnom okruženju pomoćnog tapetara.
Koristiti pravila poslovnog bontona u radnom okruženju pomoćnog tapetara.
Izvršiti radne zadatke prema nalogu u skladu s pravilima poslovnog bontona.
Izraditi životopis i motivacijsko pismo uz pomoć nastavnika.
Izraditi samostalno životopis i motivacijsko pismo.
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantan nastavni sustav ovog SIU je egzemplarna nastava.
Nastavnik daje primjere pravilnog usmenog i pismenog komuniciranja, poslovnog bontona u komunikaciji s suradnicima i kupcima. Ovakav pristup omogućuje učenicima da bolje razumiju što trebaju činiti. Kako bi se podržalo razumijevanje, poželjno je koristiti vizualne materijale poput fotografija ili videozapisa koji prikazuju pravilno komuniciranje sa suradnicima i kupcima.
Nastavne cjeline/teme
Poslovno komuniciranje
Učinkovita komunikacija u radnom okruženju pomoćnog tapetara
Poslovni bonton
Izrada životopisa i motivacijskog pisma
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Skup ishoda učenja i pripadajući ishodi provjeravaju se pisano i/ili usmeno, vrednovanjem postupaka i rezultata rješavanja radne situacije/projektnih aktivnosti/usmene prezentacije i/ili pisanog rada, a na temelju unaprijed definiranih kriterija vrednovanja (analitičke i holističke rubrike za vrednovanje).
Zadatak: Metodom igranja uloga, za različite scenarije u tapetarskom okruženju primijeniti pravila usmenog i pisanog komuniciranja u skladu s pravilima poslovne komunikacije i poslovnog bontona.
Primjeri praktičnih zadataka za demonstraciju komunikacijskih situacija:
-objasnite pravila poslovnog komuniciranja prilikom razgovora sa suradnicima i kupcima
-demonstrirati situaciju prodajnog razgovora s kupcem u skladu s poslovnim bontonom
-predstaviti kupcu tri različita tapetarska proizvoda
Vrednovanje za učenje:
Nastavnik može koristiti tablicu koju učenici tijekom provedbe sata popunjavaju.
Što znam o odabranoj komunikacijskoj situaciji?
Što želim naučiti o odabranoj komunikacijskoj situaciji?
Što sam naučio/la o odabranom odabranoj komunikacijskoj situaciji?
NAZIV MODULA
TEHNOLOGIJA IZRADE TAPECIRANOG SJEDIŠTA
Šifra modula
Kvalifikacije nastavnika koji sudjeluju u realizaciji modula
Cilj ovog modula je stjecanje znanja o materijalima, alatima i strojevima za izradu tapeciranog namještaja. Završetkom ovog modula učenici će poznavati faze u tehnologiji izrade tapeciranog namještaja uz ispravan odabir materijala i radnog alata.
Ključni pojmovi
materijalna i krojna lista materijala za sjedište, faze tehnoloških operacija izrade nisko tapeciranog sjedišta, tehnološki proces niskog tapeciranja sjedišta, alati i strojevi za tapeciranje sjedišta
Povezanost modula s međupredmetnim temama (ako je primjenljivo)
Osobni i socijalni razvoj
-osr A.4.3.
Učiti kako učiti
-uku 4/5.3. 3.
-uku B.4/5.2. 2.
-uku D.4/5.2. 2.
Održivi razvoj
-odr B.4.1.
Preporuke za učenje temeljeno na radu
Učenje temeljeno na radu realizirat će se u specijaliziranim učionicama i/ili u regionalnom centru kompetentnosti i/ili kod poslodavca. Preporuka je teorijska znanja primijeniti u realnim i simuliranim situacijama provođenjem načela zaštite na radu, korištenjem osobnih zaštitnih sredstava u obavljanju poslova uz nadzor i pomoć nadređenih.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje, potrebni za realizaciju modula
Ishode učenja koji se stječu učenjem temeljenom na radu potrebno je izvoditi u odgojno-obrazovnim skupinama u školskim specijaliziranim učionicama ili kod poslodavca sukladno zakonskim propisima.
Zaštitna odjeća, obuća i oprema
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Osnove izrade tapeciranog sjedišta (4 CSVET)
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Prepoznati osnovne elemente dokumentacije materijala za izradu tapeciranog sjedišta.
Opisati osnovne elemente dokumentacije materijala za izradu tapeciranog sjedišta.
Navesti materijale za punjenje tapeciranog sjedišta.
Odabrati materijale za punjenje tapeciranog sjedišta.
Navesti presvlačne materijale za izradu tapeciranog sjedišta.
Odabrati presvlačne materijale za izradu tapeciranog sjedišta.
Nabrojati faze u tehnologiji izrade nisko tapeciranog sjedišta.
Objasniti faze u tehnologiji izrade nisko tapeciranog sjedišta.
Objasniti funkciju ručnih alata i osnovnih strojeva pri izradi tapeciranog sjedišta.
Protumačiti funkciju ručnih alata i osnovnih strojeva pri izradi tapeciranog sjedišta.
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantan nastavni sustav ovog SIU je egzemplarna nastava.
Učenici će prepoznati različite vrste presvlačnih materijala i materijala za punjenje putem slika i uzoraka. Mogu se koristiti jednostavne demonstracije kako bi učenici identificirali materijale za nisko tapeciranje sjedišta. Pomoću shema i videozapisa, učenici će upoznati pojedine faze u izradi tapeciranog sjedišta te strojeve i uređaje koji se koriste u pojedinoj fazi.
Nastavne cjeline/teme
Dokumentacija materijala za izradu tapeciranog sjedišta
Materijali za punjenje tapeciranog sjedišta
Presvlačni materijali za izradu tapeciranog sjedišta.
Faze u tehnologiji izrade nisko tapeciranog sjedišta
Ručni alati i osnovni strojevi pri izradi tapeciranog sjedišta
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Skup ishoda učenja i pripadajući ishodi provjeravaju se pisano i/ili usmeno, vrednovanjem postupaka i rezultata rješavanja radne situacije/projektnih aktivnosti/usmene prezentacije i/ili pisanog rada, a na temelju unaprijed definiranih kriterija vrednovanja (analitičke i holističke rubrike za vrednovanje).
Zadatak: Učenici se dijele u parove. Svaki par dobiva zadatak uzorak tapeciranog sjedišta. Zadatak je: navesti osnovne materijale korištene u izradi tog proizvoda, opisati faze tehnologije niskog tapeciranja, objasniti funkciju alata i strojeva koji se koriste u pojedinoj fazi izrade.
Vrednovanje naučenog:
Elementi
vrednovanja
+
+/-
-
Prepoznavanje dijelova proizvoda
Prepoznaje dijelove proizvoda s nekoliko manjih pogrešaka
Djelomično prepoznaje dijelove proizvoda, ali s većim pogreškama uz pomoć nastavnika
Prepoznaje dijelove proizvoda s velikim poteškoćama uz pomoć nastavnika
Navođenje osnovnih tapetarskih materijala
Identificira većinu osnovnih tapetarskih materijala, ali s nekoliko grešaka
Djelomično identificira osnovne tapetarske materijale uz pomoć nastavnika
Identificira samo nekoliko osnovnih tapetarskih materijala uz pomoć nastavnika
Opisivanje faza tehnologije niskog tapeciranja
Opisuje pojedine faze tehnologije niskog tapeciranja s nekoliko propuštenih detalja
Opisuje pojedine faze tehnologije niskog tapeciranja, ali s većim pogreškama i propuštanjima
Opisuje samo nekoliko faza tehnologije niskog tapeciranja
Opisivanje funkcije alata i strojeva u pojedinoj fazi izrade
Opisuje funkciju alata i strojeva s nekoliko propuštenih detalja
Opisuje pojedine funkcije alata i strojeva, ali s većim pogreškama
Opisuje samo neke funkcije alata i strojeva u postupku izrade
NAZIV MODULA
IZRADA TAPECIRANOG SJEDIŠTA
Šifra modula
Kvalifikacije nastavnika koji sudjeluju u realizaciji modula
Cilj modula je stjecanje znanja i vještina potrebnih za tapeciranje sjedišta. Po završetku ovog modula učenici i će moći odrediti glavne dijelove sjedišta, odrediti vrstu podloge koja se tapecira, odrediti i iskrojiti presvlačni materijal i materijal za punjenje tapeciranog sjedišta, lijepiti ispune tapeciranog sjedišta, koristiti ručne alate za pričvršćivanje presvlačnog materijala tapeciranog sjedišta na podlogu te pakirati i označiti pripremljeno tapecirano sjedište. Prilikom pripreme i izrade tapeciranog sjedišta učenici će se pridržavati mjera zaštite na radu, zaštite okoliša i zaštite od požara. Tapetarski otpad će zbrinuti na ekološki prihvatljiv način.
Ključni pojmovi
dijelovi sjedišta, redoslijed tehnoloških operacija nisko tapeciranog sjedišta, presvlačni materijal za tapeciranje sjedišta, materijal za punjenje tapeciranog sjedišta, alati i strojevi, pakiranje i skladištenje, dokumenti za zapakirano tapecirano sjedište zbrinjavanje tapetarskog otpada
Povezanost modula s međupredmetnim temama (ako je primjenljivo)
Poduzetništvo
-pod A.4.1..
-pod B.4.2.
Osobni i socijalni razvoj
-osr A.4.3.
-osr B.4.2.
Učiti kako učiti
-uku A.4/5.1. 1.
-uku A.4/5.3. 3.
-uku B.4/5.2. 2.
-uku D.4/5.2. 2.
Uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije
-ikt C.4.4.
Preporuke za učenje temeljeno na radu
Učenje temeljeno na radu realizirat će se u specijaliziranim učionicama i/ili u regionalnom centru kompetentnosti i/ili kod poslodavca. Preporuka je teorijska znanja primijeniti u realnim i simuliranim situacijama provođenjem načela zaštite na radu, korištenjem osobnih zaštitnih sredstava u obavljanju poslova uz nadzor i pomoć nadređenih.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje, potrebni za realizaciju modula
Ishode učenja koji se stječu učenjem temeljenom na radu potrebno je izvoditi u odgojno-obrazovnim skupinama u školskim specijaliziranim učionicama ili kod poslodavca sukladno zakonskim propisima.
Zaštitna odjeća, obuća i oprema
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Priprema za izradu tapeciranog sjedišta (4 CSVET)
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Prepoznati glavne dijelove sjedišta na radnom nalogu
Opisati glavne dijelove sjedišta na radnom nalogu.
Navesti redoslijed tehnoloških operacija tehnološkog procesa tapeciranja sjedišta.
Objasniti redoslijed tehnoloških operacija tehnološkog procesa tapeciranja sjedišta.
Odabrati presvlačni materijal za izradu tapeciranog sjedišta uz pomoć nastavnika
Primijeniti postupke pripreme presvlačnog materijala za izradu tapeciranog sjedišta.
Odabrati materijal za punjenje za izradu tapeciranog sjedišta uz pomoć nastavnika
Primijeniti postupke pripreme materijala za punjenje za izradu tapeciranog sjedišta.
Odabrati ručne alate za izradu tapeciranog sjedišta uz pomoć nastavnika
Koristiti ručne alate za izradu tapeciranog sjedišta.
Pripremiti radno mjesto za izradu tapeciranog sjedišta uz pomoć nastavnika
Pripremiti radni prostor za obavljanje izrade tapeciranog sjedišta.
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantni nastavni sustav ovog SIU je učenje temeljeno na radu.
U ovom nastavnom sustavu učenici će biti uključeni u pojedine faze pripreme za izradu tapeciranog sjedišta. Učenici će uz nadzor odabrati presvlačni materijal i materijal za punjenje tapeciranog sjedišta te ručne alate. Učenje temeljeno na radu omogućava aktivno sudjelovanje učenika i stvaranje značajnih iskustava koja olakšavaju učenje.
Nastavne cjeline/teme
Glavni dijelovi sjedišta
Redoslijed tehnoloških operacija tehnološkog procesa tapeciranja sjedišta
Presvlačni materijal za izradu tapeciranog sjedišta
Materijal za punjenje za izradu tapeciranog sjedišta
Ručni alati za izradu tapeciranog sjedišta
Radno mjesto za izradu tapeciranog sjedišta
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Skup ishoda učenja i pripadajući ishodi provjeravaju se pisano i/ili usmeno, vrednovanjem postupaka i rezultata rješavanja radne situacije/projektnih aktivnosti/usmene prezentacije i/ili pisanog rada, a na temelju unaprijed definiranih kriterija vrednovanja (analitičke i holističke rubrike za vrednovanje).
Zadatak: Učenici podijeljeni u parove za svaki zadani uzorak tapeciranog sjedišta određuju glavne dijelove sjedišta, određuju tehnološke operacije, odabiru presvlačni materijal i materijal za punjenje te ručni alat za izradu tapeciranog sjedišta, uz pomoć nastavnika.
Vrednovanje za učenje:
Elementi vrednovanja
Dobro
Zadovoljava
Ne zadovoljava
Određivanje glavnih dijelova sjedišta
Pravilno određuje glavne dijelove sjedišta
Određuje glavne dijelove sjedišta uz pomoć nastavnika
Ni uz pomoć nastavnika ne može odrediti glavne dijelove sjedišta
Određivanje tehnoloških operacija tehnološkog procesa tapeciranja sjedišta
Pravilno određuje tehnološke operacije tehnološkog procesa tapeciranja sjedišta
Određuje tehnološke operacije tehnološkog procesa tapeciranja sjedišta uz pomoć nastavnika
Ni uz pomoć nastavnika ne može odrediti tehnološke operacije tehnološkog procesa tapeciranja sjedišta
Odabiranje presvlačnog materijala
Odabire presvlačni materijal
Odabire presvlačni materijal uz pomoć nastavnika
Ni uz pomoć nastavnika ne može odabrati presvlačni materijal
Odabiranje materijala za punjenje
Odabire materijal za punjenje
Odabire materijal za punjenje uz pomoć nastavnika
Ni uz pomoć nastavnika ne može odabrati materijal za punjenje
Odabiranje ručnog alata za tapeciranje sjedišta
Odabire ručni alat za tapeciranje sjedišta
Odabire ručni alat za tapeciranje sjedišta uz pomoć nastavnika
Ni uz pomoć nastavnika ne može odabrati ručni alat za tapeciranje sjedišta
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Izrada tapeciranog sjedišta (16 CSVET)
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Iskrojiti uz nadzor materijal za punjenje za izradu tapeciranog sjedišta.
Iskrojiti materijal za punjenje za izradu tapeciranog sjedišta.
Lijepiti uz nadzor ispune tapeciranog sjedišta na podlogu.
Lijepiti ispune tapeciranog sjedišta na podlogu.
Iskrojiti uz nadzor presvlačni materijal za izradu tapeciranog sjedišta.
Iskrojiti presvlačni materijal za izradu tapeciranog sjedišta.
Koristiti ručne alate za pričvršćivanje presvlačnog materijala tapeciranog sjedišta na podlogu uz nadzor.
Koristiti ručne alate za pričvršćivanje presvlačnog materijala tapeciranog sjedišta na podlogu.
Odabrati vrstu ambalaže i uvjete skladištenja tapeciranog sjedišta uz pomoć nastavnika
Provesti pakiranje i skladištenje tapeciranog sjedišta prema zadanim uvjetima.
Prepoznati dokumente koji se stavljaju na zapakirano tapecirano sjedište
Pripremiti dokumente koji se stavljaju na zapakirano tapecirano sjedište.
Pravilno zbrinuti otpad nakon izrade tapeciranog sjedišta uz nadzor
Pravilno zbrinuti otpad nakon izrade tapeciranog sjedišta.
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantni nastavni sustav ovog SIU je učenje temeljeno na radu.
Učenje temeljeno na radu kombinira praktično iskustvo s teorijskim znanjem kako bi učenicima omogućilo usvajanja vještina kroz stvarno radno okruženje. U ovom nastavnom sustavu učenici će biti uključeni u pojedine faze izrade tapeciranog sjedišta. Učenici će uz nadzor krojiti materijal za punjenje i presvlačni materijal za tapeciranje sjedišta. Učenici će uz nadzor rukovati ručnim alatima za mjerenje, krojenje, lijepljenje i pričvršćivanje u navedenim fazama tapeciranja sjedišta.
Nastavne cjeline/teme
Krojenje materijala za punjenje za izradu tapeciranog sjedišta
Lijepljenje ispune tapeciranog sjedišta na podlogu
Krojenje presvlačnog materijala za izradu tapeciranog sjedišta
Ručni alati za pričvršćivanje presvlačnog materijala tapeciranog sjedišta na podlogu
Ambalaža i uvjeti skladištenja tapeciranog sjedišta
Dokumenti koji se stavljaju na zapakirano tapecirano sjedište
Pravilno zbrinjavanje otpada nakon izrade tapeciranog sjedišta
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine
Skup ishoda učenja i pripadajući ishodi provjeravaju se pisano i/ili usmeno, vrednovanjem postupaka i rezultata rješavanja radne situacije/projektnih aktivnosti/usmene prezentacije i/ili pisanog rada, a na temelju unaprijed definiranih kriterija vrednovanja (analitičke i holističke rubrike za vrednovanje).
Zadatak: U radnom nalogu koji je stigao u tapetarsku radionicu traži se izrada 4 tapecirana sjedišta.
Učenici podijeljeni u parove trebaju na osnovu radnog naloga iskrojiti materijal za punjenje uz nadzor, zalijepiti ispunu tapeciranog sjedišta na podlogu uz nadzor, iskrojiti presvlačni materijal uz nadzor, pričvrstiti presvlačni materijal za podlogu uz nadzor, zapakirati i označiti gotovo tapecirano sjedište te pravilno zbrinuti otpad nakon izrade tapeciranog sjedišta.
Vrednovanje kao učenje:
Lista za samovrednovanje praktičnog rada:
Procjeni koliko si dobro savladao izradu apeciranog sjedišta
(Stavi kvačicu u stupcu koji odgovara tvojoj procjeni)
Uvijek,
dobro
Ponekad,
uglavnom dobro
Ne baš,
trebam pomoć
Pripremam radno mjesto
Pravilno uz nadzor krojim materijal za punjenje
Pravilno uz nadzor lijepim ispunu tapeciranog sjedišta
Pravilno uz nadzor krojim presvlačni materijal tapeciranog sjedišta
Pravilno uz nadzor pričvršćujem presvlačni materijal za podlogu tapeciranog sjedišta
Pravilno pripremam dokumente za zapakirano tapecirano sjedište
Pravilno odabirem ambalažu za gotovo tapecirano sjedište
Pravilno odabirem uvjete skladištenja
Čistim radno mjesto
Pospremam alat na svoje mjesto
3. RAZRED
NAZIV MODULA
STANDARDI U TAPETARSTVU
Šifra modula
Kvalifikacije nastavnika koji sudjeluju u realizaciji modula
Dokumentacija u radnom okruženju pomoćnog tapetara (1 CSVET)
Osnovni postupci u pakiranju tapetarskih proizvoda (1 CSVET)
Načini stjecanja ishoda učenja (od –do, postotak)
Vođeni proces učenja i poučavanja
Oblici učenja temeljenog na radu
Samostalne aktivnosti učenika/polaznika
40 – 60%
30 – 40%
10 – 20%
Status modula
(obvezni/izborni)
Obvezni
Cilj (opis) modula
Ovaj modul ima za cilj osigurati razumijevanje važnosti pravilnog tumačenja radne dokumentacije te pravilnog ispunjavanja evidencije rada i ostalih obrazaca. Modul također ima za svrhu educirati učenike o pravilnom pakiranju i označavanju gotovih tapetarskih proizvoda kako bi se osigurala sigurnost i dostupnost relevantnih informacija. Kroz interaktivne aktivnosti, učenici će razviti svoje vještine u prepoznavanju ključnih informacija na etiketama i značajki kvalitetne ambalaže. Učenici će razvijati vještine izrade jednostavnih etiketa za vlastite tapetarske proizvode.
Povezanost modula s međupredmetnim temama (ako je primjenljivo)
Osobni i socijalni razvoj
-osr B.4.2.
-osr B.4.3.
Građanski odgoj i obrazovanje
-goo C.4.3.
Poduzetništvo
-pod B.4.2.
Održivi razvoj
-odr B.4.1.
Zdravlje
-zdr B.4.1.A
-zdr B.4.1.B
Učiti kako učiti
-uku A.4/5.3.
-uku D.4/5.2.
Preporuke za učenje temeljeno na radu
Učenje temeljeno na radu realizirat će se u specijaliziranim učionicama i/ili u regionalnom centru kompetentnosti i/ili kod poslodavca. Preporuka je teorijska znanja primijeniti u realnim i simuliranim situacijama provođenjem načela zaštite na radu, korištenjem osobnih zaštitnih sredstava u obavljanju poslova uz nadzor i pomoć nadređenih.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje, potrebni za realizaciju modula
Ishode učenja koji se stječu učenjem temeljenom na radu potrebno je izvoditi u odgojno-obrazovnim skupinama u školskim specijaliziranim učionicama ili kod poslodavca sukladno zakonskim propisima.
Zaštitna odjeća, obuća i oprema
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Dokumentacija u radnom okruženju pomoćnog tapetara (1 CSVET)
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Protumačiti radni nalog pomoćnog tapetara.
Izvršiti radni nalog prema uputama.
Prepoznati i pronaći tapetarske proizvode iz radnog naloga.
Povezati tapetarske proizvode radnog naloga pomoćnog tapetara s vrstom i namjenom.
Ispuniti evidenciju rada i ostale obrasce evidencije rada pomoćnog tapetara uz nadzor
Protumačiti evidenciju rada i ostale obrasce evidencije rada pomoćnog tapetara.
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Za ostvarivanje ishoda učenja ovog skupa preporuča se egzemplarna nastava.
Preporuča se prezentacija vizualnih materijala koji prikazuju različite radne naloge, te upotreba taktičkih prikaza kako bi se omogućilo dodirivanje uzoraka različitih tapetarskih proizvoda, nakon čega slijedi interaktivna rasprava o vrstama i primjeni tapetarskih proizvoda. Nastavnik može demonstrirati način ispunjavanja evidencije rada i ostalih obrazaca, a potom slijedi grupna rasprava o pogreškama drugih prilikom ispunjavanja, te praktične vježbe ocjenjivanja ispunjenih učeničkih evidencija rada.
Nastavne cjeline/teme
Radni nalog pomoćnog tapetara
Tapetarski proizvodi iz radnog naloga
Evidencija rada i ostali obrasci evidencije rada pomoćnog tapetara
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Skup ishoda učenja i pripadajući ishodi provjeravaju se pisano i/ili usmeno, vrednovanjem postupaka i rezultata rješavanja radne situacije/projektnih aktivnosti/usmene prezentacije i/ili pisanog rada, a na temelju unaprijed definiranih kriterija vrednovanja (analitičke i holističke rubrike za vrednovanje
Zadatak: Učenici podijeljeni u parove dobivaju radni nalog za proizvodnju različitih jednostavnih tapeciranih proizvoda. Uz pomoć mentora u timu prepoznaju elemente radnog naloga za krojenje presvlačnog materijala i materijala za punjenje. Temeljem radnog naloga učenici okvirno planiraju potrebno vrijeme izrade i utrošak materijala za izradu tapetarskog proizvoda uz dodatne pisane upute.
Vrednovanje za učenje:
Elementi radnog naloga
Proračun utroška materijala
Proračun utroška vremena
Krojenje presvlačnog materijala
Krojenje materijala za punjenje
*Faze izrađene: uspješno / djelomično uspješno / treba uvježbati
Nakon provedene analize, grupe prezentiraju svoju izvedbu analize zadatka i donose zaključke uz pomoć mentora. Mentor formira kriterij za ocjenjivanje i povratno informira učenike o mogućnostima napretka.
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Osnovni postupci u pakiranju tapetarskih proizvoda (1 CSVET)
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Razlikovati vrste ambalaže za pakiranje tapeciranih proizvoda.
Protumačiti vrste ambalaže za pakiranje tapeciranih proizvoda.
Prepoznati odgovarajuću ambalažu prema vrsti gotovog tapeciranog proizvoda.
Povezati odgovarajuću ambalažu s vrstom gotovog tapeciranog proizvoda.
Zapakirati gotove tapecirane proizvode prema uputama.
Provesti pakiranje gotovog tapeciranog proizvoda u odgovarajuću ambalažu prema vrsti.
Prepoznati dokumente koji se stavljaju na zapakirane tapecirane proizvode.
Usporediti dokumente koji se stavljaju na zapakirane tapecirane proizvode.
Primijeniti mjere zaštite na radu pri pakiranju tapeciranih proizvoda.
Utvrditi izvore opasnosti i mjere zaštite na radu pri pakiranju tapeciranih proizvoda.
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantan nastavni sustav ovog skupa ishoda učenja je egzemplarna nastava.
Nastavnik može donijeti različite tapetarske proizvode s različitim vrstama ambalaže i deklaracija kako bi učenici imali priliku izravno identificirati važne informacije na etiketama. Učenici mogu sudjelovati u grupnim aktivnostima poput oluje ideja kako bi zajedno prepoznali važnost kvalitetne ambalaže za tapetarske proizvode. Nastavnik će poticati raspravu i sudjelovanje svih učenika. Učenici također mogu biti potaknuti da istraže različite posebne oznake i simbole na tapetarskim proizvodima putem interneta ili drugih izvora kako bi bolje razumjeli njihovu svrhu i značenje. Učenici će imati priliku izraziti svoju kreativnost kroz izradu uzoraka jednostavnih etiketa za vlastite tapetarske proizvode.
Nastavne cjeline/teme
Vrsta ambalaže za pakiranje tapeciranih proizvoda
Pakiranje tapeciranih proizvoda prema uputama
Deklariranje tapetarskih proizvoda
Mjere zaštite na radu pri pakiranju tapeciranih proizvoda
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Skup ishoda učenja i pripadajući ishodi provjeravaju se pisano i/ili usmeno, vrednovanjem postupaka i rezultata rješavanja radne situacije/projektnih aktivnosti/usmene prezentacije i/ili pisanog rada, a na temelju unaprijed definiranih kriterija vrednovanja (analitičke i holističke rubrike za vrednovanje
Zadatak: Potrebno je zapakirati tapeciranu stolicu u prihvatljivu ambalažu kako bi bila zaštićena od mehaničkih oštećenja prilikom skladištenja i transporta.
Prije nego počnu sa pakiranjem tapecirane stolice učenici trebaju:
-prepoznati odgovarajuću ambalažu za tapeciranu stolicu (od više ponuđenih)
-odabrati vrstu ambalaže
Uz pomoć nastavnika ili samostalno (ako nastavnik procijeni da je to moguće):
-zapakirati tapeciranu stolicu
Tijekom pakiranja tapecirane stolice učenici trebaju:
-odabrati odgovarajući način zaštite tijekom pakiranja proizvoda
Vrednovanje naučenog:
Elementivrednovanja
Kriteriji
Izvrsno
Djelomično
Treba doraditi
Prepoznavanje odgovarajuće ambalaže
Pokazuje svu odgovarajuću ambalažu
Pokazuje većinu odgovarajuće ambalaže
Pokazuje većinu odgovarajuće ambalaže uz pomoć nastavnika
Vrste ambalaže
Navodi sve potencijalne vrste ambalaže u promatranoj radnoj situaciji
Navodi većinu vrsta ambalaže u promatranoj radnoj situaciji
Navodi većinu vrsta ambalaže u promatranoj radnoj situaciji uz pomoć nastavnika
Pakiranje ambalaže
Pakira proizvod točno na potpuno prihvatljiv način
Većim dijelom točno pakira proizvod
Pakira proizvod točno na potpuno prihvatljiv način uz podršku nastavnika
Primjena osobnih zaštitnih sredstava
Primjenjuje odgovarajuća osobna zaštitna sredstva na potpuno ispravan način
Primjenjuje odgovarajuća osobna zaštitna sredstva uz manje nedostatke u primjeni
Primjenjuje odgovarajuća osobna zaštitna sredstva uz potporu nastavnika
NAZIV MODULA
MATERIJALI, ALATI, STROJEVI I TEHNIKE IZRADE JEDNOSTAVNIH TAPETARSKIH PROIZVODA
Šifra modula
Kvalifikacije nastavnika koji sudjeluju u realizaciji modula
Tehnologija izrade jednostavnih tapetarskih proizvoda (3 CSVET)
Načini stjecanja ishoda učenja (od –do, postotak)
Vođeni proces učenja i poučavanja
Oblici učenja temeljenog na radu
Samostalne aktivnosti učenika/polaznika
50-60 %
30-40%
10-20%
Status modula
(obvezni/izborni)
Obvezni
Cilj (opis) modula
Cilj modula je osigurati da učenici steknu temeljno razumijevanje o ostalim jednostavnim tapetarskim proizvodima, koji uključuju izradu madraca bez žičane jezgre, ukrasnog gumba, slobodnog jastuka, tapeciranog naslonjača te obnavljanja tapeciranog namještaja. Kroz interaktivne aktivnosti, učenici će prepoznati različite vrste jednostavnih tapetarskih proizvoda, njihove karakteristike, te materijale, alate, i strojevi za izradu. Također, usvojit će znanja o različitim tehnikama i tehnologijama u proizvodnji te razumjeti važnost pravilnog pakiranja i skladištenja tih proizvoda. Obveze učenika uključuju sudjelovanje u aktivnostima, aktivno učenje i primjenu stečenog znanja u stvarnom kontekstu.
Ključni pojmovi
vrste i karakteristike jednostavnih tapetarskih proizvoda, materijali za izradu jednostavnih tapetarskih proizvoda, ručni alati i osnovni strojevi za izradu jednostavnih tapetarskih proizvoda, tehnike izrade jednostavnih tapetarskih proizvoda, pakiranje i skladištenje jednostavnih tapetarskih proizvoda
Povezanost modula s međupredmetnim temama (ako je primjenljivo)
Osobni i socijalni razvoj
-osr B.4.2.
-osr B.4.3.
Građanski odgoj i obrazovanje
-goo C.4.3.
Poduzetništvo
-pod B.4.2.
Održivi razvoj
-odr B.4.1.
Zdravlje
-zdr B.4.1.A
-zdr B.4.1.B
Učiti kako učiti
-uku A.4/5.3.
-uku D.4/5.2.
Preporuke za učenje temeljeno na radu
Učenje temeljeno na radu realizirat će se u specijaliziranim učionicama i/ili u regionalnom centru kompetentnosti i/ili kod poslodavca. Preporuka je teorijska znanja primijeniti u realnim i simuliranim situacijama provođenjem načela zaštite na radu, korištenjem osobnih zaštitnih sredstava u obavljanju poslova uz nadzor i pomoć nadređenih.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje, potrebni za realizaciju modula
Ishode učenja koji se stječu učenjem temeljenom na radu potrebno je izvoditi u odgojno-obrazovnim skupinama u školskim specijaliziranim učionicama ili kod poslodavca sukladno zakonskim propisima.
Zaštitna odjeća, obuća i oprema
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Tehnologija izrade jednostavnih tapetarskih proizvoda (3 CSVET)
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Prepoznati različite vrste jednostavnih tapetarskih proizvoda i njihove karakteristike.
Opisati različite vrste jednostavnih tapetarskih proizvoda i njihove karakteristike.
Identificirati materijale za izradu jednostavnih tapetarskih proizvoda.
Usporediti materijale za izradu jednostavnih tapetarskih proizvoda.
Izdvojiti ručne alate i osnovne strojeve koji se koriste u tapeciranju jednostavnih tapetarskih proizvoda.
Koristiti ručne alate i osnovne strojeve za tapeciranje jednostavnih tapetarskih proizvoda.
Prepoznati različite tehnike koje se koriste u tapeciranju jednostavnih tapetarskih proizvoda.
Provesti različite tehnike koje se koriste u tapeciranju jednostavnih tapetarskih proizvoda.
Objasniti važnost pravilnog pakiranja i skladištenja jednostavnih tapetarskih proizvoda.
Protumačiti važnost pravilnog pakiranja i skladištenja jednostavnih tapetarskih proizvoda
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantan nastavni sustav ovog SIU je egzemplarna nastava.
Kroz ovaj nastavni sustav nastavnik može koristit vizualne materijale, interaktivne igre i jednostavne eksperimente. Učenici će prepoznati različite vrste jednostavnih tapetarskih proizvoda putem slika i uzoraka. Mogu se koristiti jednostavne demonstracije kako bi učenici identificirali osnovne i karakteristike jednostavnih tapetarskih proizvoda. Kroz igre s karticama i riječima, mogu izdvojiti materijale, alate i osnovne strojeve, a pomoću videozapisa i modela, razumjet će tehnike izrade. Na kraju, kroz diskusije i praktične primjere, shvatit će važnost pravilnog pakiranja i skladištenja tapetarskih proizvoda.
Nastavne cjeline/teme
Vrste jednostavnih tapetarskih proizvoda i njihove karakteristike
Materijali za izradu jednostavnih tapetarskih proizvoda
Ručni alati i osnovni strojevi za izradu jednostavnih tapetarskih proizvoda
Tehnike apeciranja jednostavnih tapetarskih proizvoda
Pakiranje i skladištenje jednostavnih tapetarskih proizvoda
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Skup ishoda učenja i pripadajući ishodi provjeravaju se pisano i/ili usmeno, vrednovanjem postupaka i rezultata rješavanja radne situacije/projektnih aktivnosti/usmene prezentacije i/ili pisanog rada, a na temelju unaprijed definiranih kriterija vrednovanja (analitičke i holističke rubrike za vrednovanje).
Zadatak: Učenici su podijeljeni u grupe. Svaki tim odabire jedan od sljedećih tapetarskih proizvoda:
jednostavna klupa, ukrasni gumb, slobodni jastuk i naslonjač. Zadatak je:
-prepoznati vrstu i karakteristike dodijeljenog tapetarskog proizvod
-identificirati osnovne materijale korištene u izradi tog proizvoda
-opisati tehniku tapeciranja proizvoda
-predložiti najpovoljniji način pakiranja i skladištenja tog proizvoda
Vrednovanje naučenog:
Elementi
vrednovanja
Odličan
Vrlo dobar
Dobar
Dovoljan
Treba doraditi
Prepoznavanje
Jasnо i točno prepoznaje vrstu i karakteristike tapetarskog proizvoda
Prepoznaje vrstu i karakteristike tapetarskog proizvoda s nekoliko manjih pogrešaka
Djelomično prepoznaje vrstu i karakteristike tapetarskog proizvoda, ali s većim pogreškama
Prepoznaje vrstu i karakteristike tapetarskog proizvoda s velikim poteškoćama
Ne prepoznaje vrstu i karakteristike tapetarskog proizvoda
Identificiranje
Točno i potpuno identificira osnovne materijale korištene u izradi dijeljenog tapetarskog proizvoda
Identificira većinu osnovnih materijala korištenih u izradi dijeljenog tapetarskog proizvoda, ali s nekoliko izostavljenih
Djelomično identificira osnovne materijale korištene u izradi dijeljenog tapetarskog proizvoda, ali s nekoliko pogrešaka
Identificira samo nekoliko osnovnih materijala korištenih u izradi dijeljenog tapetarskog proizvoda
Ne identificira osnovne materijale korištene u izradi dijeljenog tapetarskog proizvoda
Opisivanje
Detaljno i jasno opisuje tehniku tapeciranja proizvoda
Opisuje tehniku tapeciranja proizvoda s nekoliko propuštenih detalja
Djelomično opisuje tehniku tapeciranja proizvoda, ali s većim pogreškama i propuštanjima
Opisuje samo nekoliko koraka u tehnici tapeciranja proizvoda
Ne opisuje tehniku tapeciranja proizvoda
Predlaganje
Daje uvjerljive i razložne prijedloge za pakiranje i skladištenje proizvoda
Daje nekoliko prijedloga, ali s nejasnim obrazloženjem
Daje nekoliko prijedloga, ali s nepotpunim obrazloženjem
Daje samo jedan prijedlog bez obrazloženja
Ne daje prijedlog za pakiranje i skladištenje
NAZIV MODULA
IZRADA MADRACA BEZ ŽIČANE JEZGRE
Šifra modula
Kvalifikacije nastavnika koji sudjeluju u realizaciji modula
Priprema za izradu madraca bez žičane jezgre (4 CSVET)
Izrada madraca bez žičane jezgre (6 CSVET)
Načini stjecanja ishoda učenja (od –do, postotak)
Vođeni proces učenja i poučavanja
Oblici učenja temeljenog na radu
Samostalne aktivnosti učenika/polaznika
10-20%
70-80%
10-20%
Status modula
(obvezni/izborni)
obvezni
Cilj (opis) modula
Cilj ovog modula je da učenik stekne znanja i vještine za izradu madraca bez žičane jezgre. Učenik će nakon ovog modula moći analizirati pripremiti materijal za izradu navlake i ispune madraca, iskrojiti materijal za navlaku i ispunu madraca, lijepiti spužvu za ispunu te pravilno zapakirati madrac i transportirati ga u skladište. Zbrinut će otpad na ekološki prihvatljiv način.
Ključni pojmovi
radni nalog, tehnološke operacije izrade madraca bez žičane jezgre, materijal za punjenje i materijal za izradu navlake madraca bez žičane jezgre, pakiranje i deklaracija madraca bez žičane jezgre, zbrinjavanje otpada
Povezanost modula s međupredmetnim temama (ako je primjenljivo)
Učiti kako učiti
-uku A.4/5.1
-uku D.4/5.2.
Uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije
-ikt A 4. 2.
Osobni i socijalni razvoj
-osr B 4.2.
Zdravlje
-zdr B.5.1.B
-zdr C.5.1.B
Preporuke za učenje temeljeno na radu
Učenje temeljeno na radu realizirat će se u specijaliziranim učionicama i/ili u regionalnom centru kompetentnosti i/ili kod poslodavca. Preporuka je teorijska znanja primijeniti u realnim i simuliranim situacijama provođenjem načela zaštite na radu, korištenjem osobnih zaštitnih sredstava u obavljanju poslova uz nadzor i pomoć nadređenih.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje, potrebni za realizaciju modula
Ishode učenja koji se stječu učenjem temeljenom na radu potrebno je izvoditi u odgojno-obrazovnim skupinama u školskim specijaliziranim učionicama ili kod poslodavca sukladno zakonskim propisima.
Zaštitna odjeća, obuća i oprema
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Priprema za izradu madraca bez žičane jezgre (4 CSVET)
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Prepoznati na radnom nalogu glavne dijelove madraca.
Opisati na radnom nalogu glavne dijelove madraca.
Navesti redoslijed tehnoloških operacija procesa izrade madraca.
Opisati redoslijed tehnoloških operacija procesa izrade madraca.
Opisati postupak krojenja i pričvršćivanja materijala za ispunu madraca.
Demonstrirati postupak krojenja i pričvršćivanja materijala za ispunu madraca.
Opisati postupak krojenja i zatvaranja navlake madraca.
Demonstrirati postupak krojenja i zatvaranja navlake madraca.
Odabrati materijal za izradu ispune madraca.
Opisati materijal za izradu ispune madraca.
Odabrati materijal za izradu navlake madraca.
Opisati materijal za izradu navlake madraca.
Odabrati ručne alate za izradu madraca.
Koristiti ručne alate za izradu madraca.
Pripremiti radno mjesto za izradu madraca.
Provesti samostalno pripremu radnog mjesta za izradu madraca.
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantni nastavni sustav ovog SIU je učenje temeljeno na radu.
Učenje temeljeno na radu kombinira praktično iskustvo s teorijskim znanjem kako bi učenicima omogućilo usvajanja vještina kroz stvarno radno okruženje. U ovom nastavnom sustavu učenici će biti uključeni u aktivnosti pripreme izrade madraca bez žičane jezgre, gdje će prepoznati materijale potrebne za izradu navlake i ispune madraca bez žičane jezgre. Nadalje pod nadzorom će se upoznati se alatima korištenim u tehnološkom postupku izrade madraca bez žičane jezgre te objasniti način pakiranja, deklariranja i skladištenja prema zadanim uvjetima. Učenje temeljeno na radu omogućava aktivno sudjelovanje učenika i stvaranje značajnih iskustava koja olakšavaju učenje. Ovaj pristup osnažuje učenike da razvijaju praktične vještine, samopouzdanje i osjećaj postignuća. Učenje kroz praktičan rad omogućuje učenicima da primijene svoje znanje u stvarnim situacijama, što često ima pozitivan utjecaj na njihovu motivaciju za učenje. Također, sudjelovanje u radnim aktivnostima potiče socijalnu interakciju, timski rad i razumijevanje uloge u proizvodnom procesu.
Nastavne cjeline/teme
Glavni dijelovi madraca bez žičane jezgre
Tehnološke operacije procesa izrade madraca bez žičane jezgre
Krojenje i pričvršćivanja materijala za ispunu madraca bez žičane jezgre
Krojenje i zatvaranje navlake madraca bez žičane jezgre
Materijal za izradu ispune madraca bez žičane jezgre
Materijal za izradu navlake madraca bez žičane jezgre
Ručni alati za izradu madraca bez žičane jezgre
Radno mjesto za izradu madraca bez žičane jezgre
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Skup ishoda učenja i pripadajući ishodi provjeravaju se pisano i/ili usmeno, vrednovanjem postupaka i rezultata rješavanja radne situacije/projektnih aktivnosti/usmene prezentacije i/ili pisanog rada, a na temelju unaprijed definiranih kriterija vrednovanja (analitičke i holističke rubrike za vrednovanje).
Zadatak: Ravnatelj kliničkog bolničkog centra naručio je izradu pet uzoraka madraca za bolnički krevet.
Učenici podijeljeni u grupe trebaju prepoznati glavne dijelove madraca na radnom nalogu, navesti redoslijed tehnoloških operacija izrade madraca, opisati postupak krojenja i pričvršćivanja materijala za ispunu madraca i krojenja i zatvaranja navlake madraca. Prema uputi ili uz pomoć mentora trebaju pripremiti potrebne materijale i alate za naručene uzorke.
Vrednovanje za učenje:
Elementi vrednovanja
Dobro
Uvježbati
Dijelovi madraca
Tehnološke operacije izrade madraca
Postupak krojenja i pričvršćivanja materijala za ispunu madraca
Odabir i priprema materijala za ispunu madraca
Postupak krojenja i zatvaranja navlake madraca
Odabir i priprema materijala za navlaku madraca
Priprema alata
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Izrada madraca bez žičane jezgre (6 CSVET)
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Iskrojiti uz nadzor materijal za punjenje madraca.
Iskrojiti samostalno materijal za punjenje madraca.
Lijepiti uz nadzor spužvu za ispunu madraca.
Lijepiti samostalno spužvu za ispunu madraca.
Iskrojiti uz nadzor materijal za izradu navlake madraca.
Iskrojiti samostalno materijal za izradu navlake madraca.
Odabrati vrstu ambalaže i uvjete skladištenja madraca.
Odabrati vrstu ambalaže i uvjete skladištenja madraca.
Prepoznati dokumente koji se stavljaju na zapakirani madrac.
Pripremiti dokumente koji se stavljaju na zapakirani madrac.
Pravilno zbrinuti otpad nakon izrade madraca.
Pravilno zbrinuti otpad nakon izrade madraca.
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantni nastavni sustav ovog SIU je učenje temeljeno na radu.
Učenje temeljeno na radu kombinira praktično iskustvo s teorijskim znanjem kako bi učenicima omogućilo usvajanja vještina kroz stvarno radno okruženje. U ovom nastavnom sustavu učenici će biti uključeni u aktivnosti izrade madraca bez žičane jezgre. Pod nadzorom će krojiti materijal za punjenje i materijal za izradu navlake. Učenici će uz nadzor lijepiti spužvu za ispunu madraca. Učenici će pakirati i skladištiti madrac prema zadanim uvjetima. Učenje temeljeno na radu omogućava aktivno sudjelovanje učenika i stvaranje značajnih iskustava koja olakšavaju učenje. Ovaj pristup osnažuje učenike da razvijaju praktične vještine, samopouzdanje i osjećaj postignuća. Učenje kroz praktičan rad omogućuje učenicima da primijene svoje znanje u stvarnim situacijama, što često ima pozitivan utjecaj na njihovu motivaciju za učenje. Također, sudjelovanje u radnim aktivnostima potiče socijalnu interakciju, timski rad i razumijevanje uloge u proizvodnom procesu.
Nastavne cjeline/teme
Krojenje materijala za punjenje madraca bez žičane jezgre
Lijepljenje spužve za ispunu madraca bez žičane jezgre
Krojenje materijala za izradu navlake madraca bez žičane jezgre
Ambalaža i uvjeti skladištenja madraca bez žičane jezgre
Deklaracija madraca bez žičane jezgre
Zbrinjavanje otpada nakon izrade madraca bez žičane jezgre
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Skup ishoda učenja i pripadajući ishodi provjeravaju se pisano i/ili usmeno, vrednovanjem postupaka i rezultata rješavanja radne situacije/projektnih aktivnosti/usmene prezentacije i/ili pisanog rada, a na temelju unaprijed definiranih kriterija vrednovanja (analitičke i holističke rubrike za vrednovanje).
Zadatak: Prema narudžbi kupca, tvrtka za proizvodnju madraca do kraja tjedna mora isporučiti pedeset ortopedskih madraca bez žičane jezgre „Opuštanje“ dimenzija 200x90.
Učenici podijeljeni u grupe trebaju pripremiti materijale za izradu ispune i navlake, iskrojiti materijal za punjenje, zalijepiti ispunu madraca i iskrojiti navlaku madraca dimenzija 200 x 90 te ju zatvoriti. Otpadnu spužvu nakon krojenja reciklirati mljevenjem uz nadzor. Madrac trebaju zapakirati, uz dodani jamstveni list, u transparentnu vreću i transportirati ga u skladište.
Vrednovanje za učenje:
Elementi vrednovanja
Ostvarenost kriterija
Da
Djelomično
Ne
Učenik/učenica aktivno sudjeluje u svim fazama rada
Učenik/učenica poštuje pravila rada
Učenik/učenica pravilno kroji materijal za punjenje madraca bez žičane jezgre
Učenik/učenica pravilno lijepi spužvu za ispunu madraca bez žičane jezgre
Učenik/učenica pravilno kroji materijal za navlaku madraca bez žičane jezgre
Učenik/učenica pravilno lijepim jamstveni list
Učenik/učenica pravilno odabire ambalažu
Učenik/učenica pravilno pakira gotov madrac bez žičane jezgre
Cilj modula je stjecanje kompetencija potrebnih za izradu ukrasnog gumba, slobodnog jastuka te jednostavnog tapeciranog naslonjača. Kroz interaktivne aktivnosti, učenici će prepoznati različite vrste jednostavnih tapetarskih proizvoda, njihove karakteristike, te materijale, alate, i strojevi za izradu. Također, usvojit će znanja o različitim tehnikama i tehnologijama u proizvodnji te razumjeti važnost pravilnog pakiranja i skladištenja tih proizvoda. Obveze učenika uključuju sudjelovanje u aktivnostima, aktivno učenje i primjenu stečenog znanja u stvarnom kontekstu. Kroz podržavajuće okruženje, poticajnu atmosferu i pogodnosti, ovaj modul omogućit će učenicima da razviju vještine koje će im pomoći u stjecanju konkurentskih znanja i sposobnosti za buduće zapošljavanje u tapetarstvu. Također, potiče se inkluzija i razumijevanje različitosti, kako bi se osiguralo da svaki učenik ima jednaku priliku ostvariti svoje potencijale u tapetarstvu.
Od učenika se očekuje aktivno, redovito i odgovorno sudjelovati u procesu poučavanja, iznošenje stavova i poštivanje stavova drugih, izvršavanje obveze u predviđenom vremenskom roku prema svojim mogućnostima.
Povezanost modula s međupredmetnim temama (ako je primjenljivo)
Učiti kako učiti
-uku A.4/5.1
-uku D.4/5.2.
Uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije
-ikt A 4. 2.
Osobni i socijalni razvoj
-osr B 4.2.
Zdravlje
-zdr B.5.1.B
-zdr C.5.1.B
Preporuke za učenje temeljeno na radu
Učenje temeljeno na radu realizirat će se u specijaliziranim učionicama i/ili u regionalnom centru kompetentnosti i/ili kod poslodavca. Preporuka je teorijska znanja primijeniti u realnim i simuliranim situacijama provođenjem načela zaštite na radu, korištenjem osobnih zaštitnih sredstava u obavljanju poslova uz nadzor i pomoć nadređenih.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje, potrebni za realizaciju modula
Ishode učenja koji se stječu učenjem temeljenom na radu potrebno je izvoditi u odgojno-obrazovnim skupinama u školskim specijaliziranim učionicama ili kod poslodavca sukladno zakonskim propisima.
Zaštitna odjeća, obuća i oprema
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Izrada ukrasnog gumba (3 CSVET)
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Odrediti dimenzije ukrasnog gumba iz radnog naloga uz nadzor.
Primijeniti osnovne matematičke operacije pri određivanju dimenzija ukrasnog gumba iz radnog naloga.
Odabrati materijal i ručni alat za krojenje materijala za izradu ukrasnog gumba.
Opisati materijal i ručni alat za krojenje materijala za izradu ukrasnog gumba.
Iskrojiti uz nadzor materijal za izradu ukrasnog gumba.
Iskrojiti samostalno materijal za izradu ukrasnog gumba.
Pričvrstiti uz nadzor materijal za izradu ukrasnog gumba.
Pričvrstiti samostalno materijal za izradu ukrasnog gumba.
Pravilno zbrinuti otpad nakon izrade ukrasnog gumba.
Zbrinuti otpad nakon izrade ukrasnog gumba razvrstavanjem u predviđene kontejnere koji su namijenjeni ekološkom zbrinjavanju otpada pazeći da su svi dijelovi odloženi u odgovarajući spremnik.
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantni nastavni sustav ovog SIU je učenje temeljeno na radu.
Učenje temeljeno na radu kombinira praktično iskustvo s teorijskim znanjem kako bi učenicima omogućilo usvajanja vještina kroz stvarno radno okruženje. U ovom nastavnom sustavu učenici će biti uključeni u aktivnosti izrade ukrasnog gumba. Pod nadzorom će krojiti materijal za izradu ukrasnog gumba. Učenici će uz nadzor pričvršćivati materijal. Učenici će pakirati ukrasni gumb prema zadanim uvjetima. Učenje temeljeno na radu omogućava aktivno sudjelovanje učenika i stvaranje značajnih iskustava koja olakšavaju učenje. Ovaj pristup osnažuje učenike da razvijaju praktične vještine, samopouzdanje i osjećaj postignuća. Učenje kroz praktičan rad omogućuje učenicima da primijene svoje znanje u stvarnim situacijama, što često ima pozitivan utjecaj na njihovu motivaciju za učenje. Također, sudjelovanje u radnim aktivnostima potiče socijalnu interakciju, timski rad i razumijevanje uloge u proizvodnom procesu.
Nastavne cjeline/teme
Dimenzije ukrasnog gumba iz radnog naloga
Materijal i ručni alat za krojenje materijala za izradu ukrasnog gumba
Krojenje materijala za izradu ukrasnog gumba
Pričvršćivanje materijala za izradu ukrasnog gumb
Zbrinjavanje otpada nakon izrade ukrasnog gumba
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Skup ishoda učenja i pripadajući ishodi provjeravaju se pisano i/ili usmeno, vrednovanjem postupaka i rezultata rješavanja radne situacije/projektnih aktivnosti/usmene prezentacije i/ili pisanog rada, a na temelju unaprijed definiranih kriterija vrednovanja (analitičke i holističke rubrike za vrednovanje).
Zadatak: Ivana je odlučila razbiti monotoniju boja u svojoj sobi sa nekoliko dekorativnih jastuka s ukrasnim gumbima izraženog dezena i jarkih boja.
Učenici podijeljeni u grupe trebaju odrediti dimenziju ukrasnog gumba, odrediti i pripremiti materijal i alat za izradu, iskrojiti materijal te ga pričvrstiti na gumb, uz nadzor. Učenici trebaju nakon izrade ukrasnih gumba zbrinuti otpad na ekološki prihvatljiv način.
Vrednovanje kao učenje:
Lista za samovrednovanje praktičnog rada:
Procjeni koliko si dobro savladao izradu ukrasnog gumba
(Stavi kvačicu u stupcu koji odgovara tvojoj procjeni)
Uvijek,
dobro
Ponekad,
uglavnom dobro
Ne baš,
trebam pomoć
Pripremam radno mjesto
Pravilno određujem dimenzije
Pravilno odabirem materijal za izradu
Pravilno odabirem ručni alat za izradu
Pravilno krojim materijal
Pravilno pričvršćujem materijal
Pravilno zbrinjavam otpad
Čistim radno mjesto
Pospremam pribor na svoje mjesto
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Izrada slobodnog jastuka (3 CSVET)
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Pravilno odrediti dimenzije slobodnog jastuka iz radnog naloga.
Primijeniti osnovne matematičke operacije pri određivanju dimenzija slobodnog jastuka iz radnog naloga.
Odabrati materijal za izradu slobodnog jastuka.
Opisati materijal za izradu slobodnog jastuka.
Odabrati materijal za punjenje slobodnog jastuka.
Opisati materijal za punjenje slobodnog jastuka.
Odabrati ručne alate za krojenje materijala za izradu slobodnog jastuka.
Opisati ručne alate za krojenje materijala za izradu slobodnog jastuka.
Iskrojiti uz nadzor materijal za izradu slobodnog jastuka.
Iskrojiti samostalno materijal za izradu slobodnog jastuka.
Puniti i zatvoriti uz nadzor slobodni jastuk.
Puniti i zatvoriti samostalno slobodni jastuk.
Odabrati vrstu ambalaže i uvjete skladištenja slobodnog jastuka.
Opisati vrstu ambalaže i uvjete skladištenja slobodnog jastuka.
Prepoznati dokumente koji se stavljaju na zapakirani slobodni jastuk.
Pripremiti dokumente koji se stavljaju na zapakirani slobodni jastuk.
Pravilno zbrinuti otpad nakon izrade slobodnog jastuka.
Zbrinuti otpad nakon izrade slobodnog jastuka razvrstavanjem u predviđene kontejnere koji su namijenjeni ekološkom zbrinjavanju otpada pazeći da su svi dijelovi odloženi u odgovarajući spremnik.
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantni nastavni sustav ovog SIU je učenje temeljeno na radu.
Učenje temeljeno na radu kombinira praktično iskustvo s teorijskim znanjem kako bi učenicima omogućilo usvajanja vještina kroz stvarno radno okruženje. U ovom nastavnom sustavu učenici će biti uključeni u aktivnosti izrade slobodnog jastuka. Pod nadzorom će krojiti materijal za izradu slobodnog jastuka. Učenici će uz nadzor puniti i zatvarati slobodni jastuk. Učenici će pakirati slobodni jastuk prema zadanim uvjetima. Učenje temeljeno na radu omogućava aktivno sudjelovanje učenika i stvaranje značajnih iskustava koja olakšavaju učenje. Ovaj pristup osnažuje učenike da razvijaju praktične vještine, samopouzdanje i osjećaj postignuća. Učenje kroz praktičan rad omogućuje učenicima da primijene svoje znanje u stvarnim situacijama, što često ima pozitivan utjecaj na njihovu motivaciju za učenje. Također, sudjelovanje u radnim aktivnostima potiče socijalnu interakciju, timski rad i razumijevanje uloge u proizvodnom procesu.
Nastavne cjeline/teme
Dimenzije slobodnog jastuka iz radnog naloga
Materijal za izradu slobodnog jastuka
Ručni alati za krojenje materijala za izradu slobodnog jastuka
Krojenje materijala za izradu slobodnog jastuka
Punjenje i zatvaranje slobodnog jastuka
Ambalaža i uvjeti skladištenja slobodnog jastuka
Deklaracije za zapakirani slobodni jastuk
Zbrinjavanje otpada nakon izrade slobodnog jastuka
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Skup ishoda učenja i pripadajući ishodi provjeravaju se pisano i/ili usmeno, vrednovanjem postupaka i rezultata rješavanja radne situacije/projektnih aktivnosti/usmene prezentacije i/ili pisanog rada, a na temelju unaprijed definiranih kriterija vrednovanja (analitičke i holističke rubrike za vrednovanje).
Zadatak: Ivana je odlučila razbiti monotoniju boja u svojoj sobi sa nekoliko dekorativnih jastuka s ukrasnim gumbima izraženog dezena i jarkih boja.
Nakon izrade ukrasnih gumba, učenici podijeljeni u grupe trebaju odrediti dimenziju dekorativnog jastuka, odrediti i pripremiti materijal i alat za izradu i punjenje, iskrojiti uz nadzor materijal te puniti i zatvoriti jastuk. Za dekorativni jastuk učenici trebaju prepoznati i zalijepiti jamstveni list, odabrati ambalažu te ga zapakirati. Nakon izrade dekorativnog jastuka otpad je potrebno zbrinuti na ekološki prihvatljiv način.
Vrednovanje kao učenje:
Lista za samovrednovanje praktičnog rada:
Procjeni koliko si dobro savladao izradu slobodnog jastuka
(Stavi kvačicu u stupcu koji odgovara tvojoj procjeni)
Uvijek,
dobro
Ponekad,
uglavnom dobro
Ne baš,
trebam pomoć
Pripremam radno mjesto
Pravilno određujem dimenzije
Pravilno odabirem materijal za izradu
Pravilno odabirem materijal za punjenje
Pravilno odabirem ručni alat za izradu
Pravilno krojim materijal
Pravilno punim slobodni jastuk
Pravilno zatvaram slobodni jastuk
Pravilno zbrinjavam otpad
Pravilno lijepim jamstveni list
Pravilno odabirem ambalažu
Pravilno pakiram i skladištim zapakirani jastuk
Čistim radno mjesto
Pospremam pribor na svoje mjesto
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Osnove izrade tapeciranog naslonjača (6 CSVET)
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Prepoznati glavne dijelove naslonjača.
Opisati glavne dijelove naslonjača.
Razlikovati redoslijed tehnoloških procesa tehnologije izrade tapeciranog naslonjača.
Navesti i opisati redoslijed tehnoloških procesa tehnologije izrade tapeciranog naslonjača.
Odabrati materijale za izradu tapeciranog naslonjača.
Opisati materijale za izradu tapeciranog naslonjača.
Odabrati ručne alate i osnovne strojeve koji se koriste u tehnološkom procesu izrade tapeciranog naslonjača.
Opisati ručne alate i osnovne strojeve koji se koriste u tehnološkom procesu izrade tapeciranog naslonjača.
Iskrojiti uz nadzor materijal za izradu tapeciranog naslonjača.
Iskrojiti samostalno materijal za izradu tapeciranog naslonjača.
Pričvrstiti uz nadzor materijal tapeciranog naslonjača.
Pričvrstiti samostalno materijal tapeciranog naslonjača.
Odabrati vrstu ambalaže i uvjete skladištenja tapeciranog naslonjača.
Opisati vrstu ambalaže i uvjete skladištenja tapeciranog naslonjača.
Prepoznati dokumente koji se stavljaju na zapakirani tapecirani naslonjač.
Pripremiti dokumente koji se stavljaju na zapakirani tapecirani naslonjač.
Pravilno zbrinuti otpad nakon izrade tapeciranog naslonjača.
Zbrinuti otpad nakon izrade tapeciranog naslonjača razvrstavanjem u predviđene kontejnere koji su namijenjeni ekološkom zbrinjavanju otpada pazeći da su svi dijelovi odloženi u odgovarajući spremnik.
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantni nastavni sustav ovog SIU je učenje temeljeno na radu.
Učenje temeljeno na radu kombinira praktično iskustvo s teorijskim znanjem kako bi učenicima omogućilo usvajanja vještina kroz stvarno radno okruženje. U ovom nastavnom sustavu učenici će biti uključeni u aktivnosti izrade tapeciranog naslonjača. Pod nadzorom će krojiti materijal za izradu tapeciranog naslonjača. Učenici će uz nadzor pričvršćivati materijal tapeciranog naslonjača. Učenici će pakirati tapecirani naslonjač prema zadanim uvjetima. Učenje temeljeno na radu omogućava aktivno sudjelovanje učenika i stvaranje značajnih iskustava koja olakšavaju učenje. Ovaj pristup osnažuje učenike da razvijaju praktične vještine, samopouzdanje i osjećaj postignuća. Učenje kroz praktičan rad omogućuje učenicima da primijene svoje znanje u stvarnim situacijama, što često ima pozitivan utjecaj na njihovu motivaciju za učenje. Također, sudjelovanje u radnim aktivnostima potiče socijalnu interakciju, timski rad i razumijevanje uloge u proizvodnom procesu.
Nastavne cjeline/teme
Glavni dijelovi naslonjača
Redoslijed tehnoloških procesa tehnologije izrade tapeciranog naslonjača
Materijali za izradu tapeciranog naslonjača
Ručni alati i osnovni strojevi za izradu tapeciranog naslonjača
Krojenje materijala za izradu tapeciranog naslonjača
Pričvršćivanje materijala tapeciranog naslonjača
Ambalaža i uvjeti skladištenja tapeciranog naslonjača
Deklaracije za zapakirani tapecirani naslonjač
Zbrinjavanje otpada nakon izrade tapeciranog naslonjača.
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Skup ishoda učenja i pripadajući ishodi provjeravaju se pisano i/ili usmeno, vrednovanjem postupaka i rezultata rješavanja radne situacije/projektnih aktivnosti/usmene prezentacije i/ili pisanog rada, a na temelju unaprijed definiranih kriterija vrednovanja (analitičke i holističke rubrike za vrednovanje).
Zadatak: Učenici dobivaju zadatak da između ponuđenih radnih naloga za izradu naslonjača odaberu jedan radni nalog, da odrede glavne dijelove, redoslijed tehnoloških procesa izrade, odaberu materijal, ručni alat i osnovne strojeve za izradu te uz nadzor iskroje i pričvrste materijal. Na kraju tehnološkog procesa odabiru ambalažu i uvjete skladištenja te zbrinjavaju otpad na ekološki prihvatljiv način.
Vrednovanje za učenje:
Elementi vrednovanja
Ostvarenost kriterija
Da
Djelomično
Ne
Učenik/učenica aktivno sudjeluje u svim fazama rada
Učenik/učenica poštuje pravila rada
Učenik/učenica određuje glavne dijelove naslonjača
Učenik/učenica navodi redoslijed tehnoloških procesa izrade naslonjača
Učenik/učenica pravilno kroji materijal za izradu naslonjača
Učenik/učenica pravilno koristi ručni alat i osnovne strojeve
Učenik/učenica pravilno pričvršćuje materijal tapeciranog naslonjača
Cilj modula je omogućiti učenicima stjecanje znanja i vještina iz područja obnavljanja tapeciranog namještaja i raznih tapeciranih proizvoda. Po završetku ovog modula učenici i će moći prepoznati dotrajale presvlačne, pričvrsne materijale i materijale za punjene namještaja, pripremiti potreban materijal za obnavljanje te odgovarajući ručni alat i osnovne strojeve. Steći će iskustvo da moći će uz nadzor izvesti skidanje i zamjenu dotrajalih presvlačnih, pričvrsnih materijala i materijala za punjene namještaja poštujući ergonomska načela namještaja koji se obnavlja.
Ključni pojmovi
materijal za obnavljanje namještaja, alat i osnovni strojevi za obnavljanje namještaja
Povezanost modula s međupredmetnim temama (ako je primjenljivo)
Učiti kako učiti
-uku A.4/5.1
-uku D.4/5.2.
Uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije
-ikt A 4. 2.
Osobni i socijalni razvoj
-osr B 4.2.
Zdravlje
-zdr B.5.1.B
-zdr C.5.1.B
Preporuke za učenje temeljeno na radu
Učenje temeljeno na radu realizirat će se u specijaliziranim učionicama i/ili u regionalnom centru kompetentnosti i/ili kod poslodavca. Preporuka je teorijska znanja primijeniti u realnim i simuliranim situacijama provođenjem načela zaštite na radu, korištenjem osobnih zaštitnih sredstava u obavljanju poslova uz nadzor i pomoć nadređenih.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje, potrebni za realizaciju modula
Ishode učenja koji se stječu učenjem temeljenom na radu potrebno je izvoditi u odgojno-obrazovnim skupinama u školskim specijaliziranim učionicama ili kod poslodavca sukladno zakonskim propisima.
Prepoznati dotrajale presvlačne, pričvrsne materijale i materijale za punjenje namještaja.
Odabrati dotrajale presvlačne, pričvrsne materijale i materijale za punjenje namještaja.
Pripremiti potreban materijal za obnavljanje namještaja.
Identificirati potreban materijal za obnavljanje zadanog namještaja iz radnog naloga.
Izabrati odgovarajući ručni alat i osnovne strojeve za obnavljanje namještaja.
Pripremiti i opisati odgovarajući ručni alat i osnovne strojeve za obnavljanje namještaja.
Skinuti uz nadzor skidanje dotrajali presvlačni, pričvrsni materijala i materijal za punjenje namještaja.
Skinuti samostalno skidanje dotrajali presvlačni, pričvrsni materijala i materijal za punjene namještaja.
Zamijeniti uz nadzor dotrajali presvlačni, pričvrsni materijala i materijal za punjenje namještaja.
Zamijeniti samostalno dotrajali presvlačni, pričvrsni materijala i materijal za punjene namještaja.
Pravilno zbrinuti otpad i dotrajale dijelove namještaja.
Zbrinuti otpad i dotrajale dijelove namještaja razvrstavanjem u predviđene kontejnere koji su namijenjeni ekološkom zbrinjavanju otpada pazeći da su svi dijelovi odloženi u odgovarajući spremnik.
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantni nastavni sustav ovog SIU je učenje temeljeno na radu.
Učenje temeljeno na radu kombinira praktično iskustvo s teorijskim znanjem kako bi učenicima omogućilo usvajanja vještina kroz stvarno radno okruženje. U ovom nastavnom sustavu učenici će biti uključeni u pomoćne aktivnosti obnavljanja namještaja. Pod nadzorom će krojiti materijal za izradu tapeciranog naslonjača. Učenici će prepoznatidotrajali presvlačni, pričvrsni materijali i materijali za punjene namještaja te će ih uz nadzor skinuti i zamijeniti. Učenici će zbrinuti otpad i dotrajale dijelove namještaja na ekološki prihvatljiv način. Učenje temeljeno na radu omogućava aktivno sudjelovanje učenika i stvaranje značajnih iskustava koja olakšavaju učenje. Ovaj pristup osnažuje učenike da razvijaju praktične vještine, samopouzdanje i osjećaj postignuća. Učenje kroz praktičan rad omogućuje učenicima da primijene svoje znanje u stvarnim situacijama, što često ima pozitivan utjecaj na njihovu motivaciju za učenje. Također, sudjelovanje u radnim aktivnostima potiče socijalnu interakciju, timski rad i razumijevanje uloge u proizvodnom procesu.
Nastavne cjeline/teme
Dotrajali presvlačni, pričvrsni materijali i materijali za punjene namještaja
Materijal za obnavljanje namještaja
Ručni alat i osnovni strojevi za obnavljanje namještaja
Skidanje dotrajalih presvlačnih, pričvrsnih materijala i materijala za punjene namještaja
Zamjena dotrajalih presvlačnih, pričvrsnih materijala i materijala za punjene namještaja
Zbrinjavanje otpada i dotrajalih dijelova namještaja
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Skup ishoda učenja i pripadajući ishodi provjeravaju se pisano i/ili usmeno, vrednovanjem postupaka i rezultata rješavanja radne situacije/projektnih aktivnosti/usmene prezentacije i/ili pisanog rada, a na temelju unaprijed definiranih kriterija vrednovanja (analitičke i holističke rubrike za vrednovanje).
Zadatak: Jedna obitelj je odlučila obnoviti stari i dotrajali krevet jer za njih ima sentimentalnu vrijednost. Zatražili su od tapetarske radionice ponudu za obnovu.
Učenici podijeljeni u grupama trebaju prepoznati dotrajale presvlačne, pričvrsne materijale i materijale za punjenje, pripremiti potreban materijal te izabrati odgovarajući ručni alat i osnovne strojeve. Uz nadzor trebaju skinuti i zamijeniti dotrajali presvlačni, pričvrsni materijala i materijal za punjenje te pravilno zbrinuti otpad i dotrajale dijelove kreveta.
Vrednovanje naučenog:
Elementi vrednovanja
Razine ostvarenosti kriterija
Uspješno/Treba vježbati
Priprema materijala za obnavljanje kreveta
Učenik uspijeva pripremiti potreban materijal za obnavljanje kreveta.
Priprema alata i osnovnih strojeva za obnavljanje kreveta
Učenik uspijeva pripremiti odgovarajući ručni alat i osnovne strojeve za obnavljanje kreveta.
Skidanje dotrajalog materijala kreveta
Učenik uspijeva skinuti dotrajali presvlačni, pričvrsni materijala i materijal za punjene kreveta pomoć mentora.
Zamjena dotrajalog materijala kreveta
Učenik uspijeva zamijeniti dotrajali presvlačni, pričvrsni materijala i materijal za punjene kreveta pomoć mentora.
Zbrinjavanje otpada i dotrajalih dijelova kreveta
Učenik uspijeva pravilno zbrinuti otpada i dotrajale dijelove kreveta.
5. ZAVRŠNI RAD
Završni rad provodi se na temelju Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi (Narodne novine, br. 87/2008, 86/2009, 92/2010, 105/2010, 90/2011, 5/2012, 16/2012, 86/2012, 126/2012, 94/2013, 152/2014, 07/2017, 68/2018, 98/2019, 64/2020, 151/2022, 155/2023, 156/2023), Zakona o strukovnom obrazovanju (Narodne novine, br. 30/2009, 24/2010, 22/2013, 25/2018, 69/2022), Pravilnika o izradbi i obrani završnoga rada (Narodne novine, br. 118/2009) i Nacionalnog kurikuluma za strukovno obrazovanje(2018).
Obrazovni program kojim se stječe kvalifikacija Pomoćni tapetar/Pomoćna tapetarka završava provjerom strukovnog znanja, vještina te pripadne samostalnosti i odgovornosti. Provjera se provodi izradom i obranom završnog rada koji uključuje praktični rad te provjerom ostaloga strukovnog znanja i vještina predviđenih ishodima učenja kurikula.
Završni rad projektni je zadatak u kojem učenik treba pokazati samostalnost u analizi problema, izradi i izvedbi mogućih rješenja, primjenjujući usvojeno znanje i vještine tijekom cjelokupnog obrazovanja za stjecanje kvalifikacijePomoćni tapetar/Pomoćna tapetarka.
NACRT
REPUBLIKA HRVATSKA
MINISTARSTVO ZNANOSTI I OBRAZOVANJA
mzo.gov.hr
Na temelju stavka 11. članka 8. Zakona o strukovnom obrazovanju (Narodne novine, broj 30/2009., 24/2010., 22/2013., 25/2018. i 69/2022.), ministar znanosti i obrazovanja donosi
ODLUKU
o uvođenju posebnog kurikula za stjecanje kvalifikacije
POMOĆNI TAPETAR / POMOĆNA TAPETARKA
u sektoru ŠUMARSTVO I DRVNA TEHNOLOGIJA
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
I.
Ovom Odlukom donosi se posebni kurikul za stjecanje kvalifikacije POMOĆNI TAPETAR / POMOĆNA TAPETARKA u sektoru ŠUMARSTVO I DRVNA TEHNOLOGIJA.
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
II.
Sastavni dio ove Odluke je posebni kurikul za stjecanje kvalifikacije POMOĆNI TAPETAR / POMOĆNA TAPETARKA u sektoru ŠUMARSTVO I DRVNA TEHNOLOGIJA iz točke I. ove Odluke.
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
III.
Ova Odluka primjenjivat će se od školske godine 2025./2026. za učenike prvoga razreda srednje škole.
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
IV.
Ova Odluka stupa na snagu osmoga dana od dana objave u Narodnim novinama.
KLASA:
URBROJ:
Zagreb,
MINISTAR
prof. dr. sc. Radovan Fuchs
REPUBLIKA HRVATSKA
MINISTARSTVO ZNANOSTI I OBRAZOVANJA
POSEBNI KURIKUL
ZA STJECANJE KVALIFIKACIJE
POMOĆNI TAPETAR / POMOĆNA TAPETARKA
nije lektorirano
Zagreb, ožujak 2024.
Popis kratica
CSVET – Obujam ishoda učenja na razini ciklusa
HKO – Hrvatski kvalifikacijski okvir
SIU – skup ishoda učenja
Napomena:
Riječi i pojmovni sklopovi koji imaju rodno značenje korišteni u ovom dokumentu (uključujući nazive strukovnih kvalifikacija, zvanja i zanimanja) odnose se jednako na oba roda (muški i ženski) i na oba broja (jedninu i množinu), bez obzira na to jesu li korišteni u muškom ili ženskom rodu, odnosno u jednini ili množini.
SADRŽAJ
1. OPĆI DIO POSEBNOG KURIKULA
2. NASTAVNI PLAN POSEBNOG KURIKULA
3. SASTAVNICE POSEBNOG KURIKULA
3.1. POSEBNI KURIKULI NASTAVNIH PREDMETA
3.2. POPIS OBVEZNIH STRUKOVNIH MODULA
4. RAZRADA MODULA
1. RAZRED
OSNOVE TAPETARSTVA
SIGURNOST I EKOLOGIJA U TAPETARSKOJ RADIONICI
TAPETARSKI ALATI I STROJEVI
OSNOVE CRTANJA U TAPETARSTVU
2. RAZRED
KOMUNIKACIJA U RADNOM OKRUŽENJU POMOĆNOG TAPETARA
TEHNOLOGIJA IZRADE TAPECIRANOG SJEDIŠTA
IZRADA TAPECIRANOG SJEDIŠTA
3. RAZRED
STANDARDI U TAPETARSTVU
MATERIJALI, ALATI, STROJEVI I TEHNIKE IZRADE JEDNOSTAVNIH TAPETARSKIH PROIZVODA
IZRADA MADRACA BEZ ŽIČANE JEZGRE
OSNOVE IZRADE JEDNOSTAVNIH TAPETARSKIH PROIZVODA
POMOĆNI POSLOVI OBNAVLJANJA TAPECIRANOG NAMJEŠTAJA
5. ZAVRŠNI RAD
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
1. OPĆI DIO POSEBNOG KURIKULA
OPĆE INFORMACIJE O POSEBNOM KURIKULU
Sektor
Šumarstvo i drvna tehnologija
Naziv kurikula strukovnog obrazovanja
Pomoćni tapetar/Pomoćna tapetarka
Kvalifikacija koja se stječe završetkom obrazovanja
Pomoćni tapetar/Pomoćna tapetarka
Razina kvalifikacije prema HKO-u
3
Minimalan obujam kvalifikacije (CSVET)
126 CSVET
Obujam ishoda učenja na razini ciklusa (CSVET)
4. ciklus
5. ciklus
42
84
Pokazatelji na temelju kojih je izrađen posebni kurikul
Popis standarda zanimanja
Popis standarda kvalifikacije
Sektorski kurikul
SZ Tapetar/ Tapetarka
https://hko.srce.hr/registar/standard-zanimanja/detalji/63
Vrijedi do: 30.12.2025.
SK Pomoćni tapetar/pomoćna tapetarka
https://hko.srce.hr/registar/standard-kvalifikacije/detalji/357
Vrijedi do: 31.12.2030
Šumarstvo i drvna tehnologija
Uvjeti za upis posebnog kurikula / programa obrazovanja
Posjedovanje prethodne kvalifikacije: razina 1 – kvalifikacija stečena završetkom osnovnog obrazovanja.
Liječnička svjedodžba medicine rada.
Uvjeti stjecanja kvalifikacije (završetka programa strukovnog obrazovanja)
Uvjet za stjecanje kvalifikacije je stečenih 126 CSVET bodova, od čega 83 CSVET boda iz strukovnog dijela (od kojih najmanje 83 CSVET boda na razini 3 ili višoj razini SIU) i 43 boda iz općeg obrazovanja (od kojih najmanje 43 boda na razini 3 ili višoj razini SIU-a) te izrađen i obranjen završni rad.
Uvjeti i načini obrazovanja u okviru obrazovnog programa
Kriteriji prelaska u višu godinu obrazovanja su uspješno završeni moduli prethodne godine obrazovanja
Učenje na radnome mjestu provodit će se u ustanovi za strukovno obrazovanje, koje uključuje razdoblja učenja na radnome mjestu u školi i kod poslodavaca
Obrazovanje završava izradbom i obranom završnog rada, kojim se stječe kvalifikacija Pomoćni tapetar/pomoćna tapetarka.
Horizontalna prohodnost (preporuke)
Nakon završene škole, učenici su osposobljeni za obavljanje pomoćnih poslova unutar sektora Šumarstvo i drvna tehnologija, podsektoru Drvna tehnologija. U sustavu cjeloživotnog učenja, osim stjecanja inicijalne kvalifikacije, mogu se uključiti u programe osposobljavanja i usavršavanja te prekvalifikacije u skladu s potrebama svijeta rada te osobnim interesima i mogućnostima.
Vertikalna prohodnost (mogućnost obrazovanja na višoj razini)
Nakon stečene kvalifikacije Pomoćni tapetar/pomoćna tapetarka unutar sektora Šumarstvo i drvna tehnologija, podsektoru Drvna tehnologija moguć je nastavak obrazovanja na razinu 4.1. HKO-a
Oblici učenja temeljenog na radu u okviru posebnog kurikula
Učenje temeljeno na radu integrirano je u strukovni kurikul kroz rješavanje stvarnih ili simuliranih zadataka u školskim specijaliziranim učionicama /praktikumima / radionicama te kod poslodavca. Zadaci su osmišljeni tako da odgovaraju stvarnim radnim situacijama radnog mjesta.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje koji su potrebni za izvedbu posebnog kurikula
https://hko.srce.hr/registar/standard-kvalifikacije/detalji/357
Zaštitna odjeća, obuća i oprema
Liječničko uvjerenje medicine rada o zdravstvenoj sposobnosti za propisan program.
Ciljevi posebnog kurikula (15 – 20)
Učenici će moći:
● Prepoznati važnost uporabe osobnih zaštitnih sredstava tijekom cijelog radnog procesa
● Primijeniti osobna zaštitna sredstva u tapetarstvu u svrhu osiguranja sigurnosti i sprječavanja opasnosti uz nadzor
● Primijeniti zaštitu od požara, zaštitu okoliša i principe ekologije pri izradi tapetarskih proizvoda uz nadzor
● Izvesti početnu pripremu radnog prostora uz uputu
● Pripremiti materijale, alate i osnovne strojeve koji se koriste u tapetarstvu uz nadzor
● Razlikovati osnovne oznake tapetarskih materijala na tehničkom crtežu
● Steći vještine izrade jednostavnog tehničkog crteža uz nadzor
● Pravilno primijeniti alate za mjerenje u tapetarstvu uz nadzor
● Razlikovati tapetarske materijale prema vrsti i namjeni
● Pripremiti materijale, alate i osnovne strojeve koji se koriste u tapetarstvu uz nadzor
● Koristiti osnovne alate i strojeve u tapetarstvu uz nadzor
● Razlikovati redoslijed operacija tehnologije niskog tapeciranja određenog tapetarskog proizvoda
● Iskrojiti presvlačne, pričvrsne materijale i materijale za punjenje za izradu jednostavnih tapetarskih proizvoda
● Pričvrstiti tapetarske materijale jednostavnih tapetarskih proizvoda lijepljenjem uz nadzor
● Izvesti skidanje i zamjenu dotrajalih presvlačnih, pričvrsnih materijala i materijala za punjenje namještaja uz nadzor
● Protumačiti dokumentaciju u radnom okruženju prema naputku
● Pravilno komunicirati sa suradnicima i kupcima
Preporučeni načini praćenja kvalitete i uspješnosti izvedbe posebnog kurikula
Vanjsko vrednovanje i praćenje nastavnika
Prolaznost učenika nakon završetka školovanja
Prolaznost učenika na završnom radu
Samovrednovanje nastave
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
2. NASTAVNI PLAN POSEBNOG KURIKULA
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
3. SASTAVNICE POSEBNOG KURIKULA
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
3.1. POSEBNI KURIKULI NASTAVNIH PREDMETA
Posebni kurikuli nastavnih predmeta Hrvatski jezik, Politika i gospodarstvo, Tjelesna i zdravstvena kultura, Matematika, Informatika, Strani jezik, Čovjek i okolina, Vjeronauk, Etika, Domaćinstvo i Tehnička kultura provode se temeljem Odluke o donošenju Posebnoga nastavnog programa za osnovnu i srednju školu za učenike s teškoćama u razvoju .
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
3.2. POPIS OBVEZNIH STRUKOVNIH MODULA
POPIS OBVEZNIH STRUKOVNIH MODULA
Obujam na razini kvalifikacije iskazan bodovima i u postotcima
83
65,87 %
ŠIFRA MODULA / NASTAVNOG PREDMETA
NAZIV MODULA / NASTAVNOG PREDMETA
ŠIFRA SKUPA ISHODA UČENJA
NAZIV SKUPA ISHODA UČENJA
OBUJAM MODULA/ NASTAVNOG PREDMETA
CIKLUS U KOJEM SE MOŽE POHAĐATI MODUL/
NASTAVNI PREDMET
NAPOMENE VAŽNE ZA HORIZONTALNU I/ILI VERTIKALNU PROHODNOST
OSNOVE TAPETARSTVA
Materijali u tapetarstvu
Osnove tehnologije apetarstva
6 CSVET
4.
SIGURNOST I EKOLOGIJA U TAPETARSKOJ RADIONICI
Zaštita na radu u tapetarskoj radionici
Zaštita okoliša u tapetarskoj radionici
3 CSVET
4.
TAPETARSKI ALATI I STROJEVI
Organizacija rada u tapetarskoj radionici
Osnovni tapetarski alati
Osnovni tapetarski strojevi
9 CSVET
4.
OSNOVE CRTANJA U TAPETARSTVU
Osnove mjerenja u tapetarstvu
Osnove grafičkog prikazivanja u tapetarstvu
8 CSVET
4.
KOMUNIKACIJA U RADNOM OKRUŽENJU POMOĆNOG TAPETARA
Poslovna komunikacija pomoćnog tapetara
2 CSVET
5.
TEHNOLOGIJA IZRADE TAPECIRANOG SJEDIŠTA
Osnove izrade tapeciranog sjedišta
4 CSVET
5.
IZRADA TAPECIRANOG SJEDIŠTA
Priprema za izradu tapeciranog sjedišta
Izrada tapeciranog sjedišta
20 CSVET
5.
STANDARDI U TAPETARSTVU
Dokumentacija u radnom okruženju pomoćnog tapetara
Osnovni postupci u pakiranju tapetarskih proizvoda
2 CSVET
5.
MATERIJALI, ALATI, STROJEVI I TEHNIKE IZRADE JEDNOSTAVNIH TAPETARSKIH PROIZVODA
Tehnologija izrade jednostavnih tapetarskih proizvoda
3 CSVET
5.
IZRADA MADRACA BEZ ŽIČANE JEZGRE
Priprema za izradu madraca bez žičane jezgre
Izrada madraca bez žičane jezgre
10 CSVET
5.
OSNOVE IZRADE JEDNOSTAVNIH TAPETARSKIH PROIZVODA
Izrada ukrasnog gumba
Izrada slobodnog jastuka
Osnove izrade tapeciranog naslonjača
12 CSVET
5.
POMOĆNI POSLOVI OBNAVLJANJA TAPECIRANOG NAMJEŠTAJA
Osnove obnavljanja tapeciranog namještaja
4 CSVET
5.
Napomena:
U pravilu nastava se izvodi modularno, što ne isključuje mogućnost povezivanja s nastavnim predmetima.
Šifra modula je podatak koji se automatski generira iz baze e-Kurikul.
Šifra ishoda učenja je podatak iz Registra HKO-a .
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
4. RAZRADA MODULA
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
1. RAZRED
NAZIV MODULA
OSNOVE TAPETARSTVA
Šifra modula
Kvalifikacije nastavnika koji sudjeluju u realizaciji modula
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/10438
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/10439
Obujam modula (CSVET)
6 CSVET
Materijali u tapetarstvu (4 CSVET)
Osnove tehnologije tapetarstva (2 CSVET)
Načini stjecanja ishoda učenja (od –do, postotak)
Vođeni proces učenja i poučavanja
Oblici učenja temeljenog na radu
Samostalne aktivnosti učenika/polaznika
40-50%
30-40%
10-20%
Status modula
(obvezni/izborni)
obvezni
Cilj (opis) modula
Cilj modula je učenicima omogućiti stjecanje osnovnih znanja o materijalima koji se koriste za izradu jednostavnih tapetarskih proizvoda, presvlačnim materijalima koji se koriste u tapetarstvu, materijalima za punjenje te pomoćnim tapetarskim materijalima. Učenici će usvojiti znanja o tehnologiji niskog tapeciranja.
Nakon modula učenici će moći prepoznati i razlikovati vrste presvlačnog materijala, tekstilne tkanine za tapeciranje, materijale za punjenje i pomoćne tapetarske materijale, opisati tehnologiju niskog tapeciranja te nabrojati redoslijed operacija i osnovne materijale za nisko tapeciranje određenog tapetarskog proizvoda, opisati tehnologiju visokog tapeciranja.
Ključni pojmovi
presvlačni materijali, materijali za punjenje, pomoćni tapetarski materijali, tehnologija niskog tapeciranja, tehnologija visokog tapeciranja
Povezanost modula s međupredmetnim temama (ako je primjenljivo )
Osobni i socijalni razvoj
- osr B.4.2.
- osr B.4.3.
Građanski odgoj i obrazovanje
- goo C.4.3.
Poduzetništvo
- pod B.4.2.
Održivi razvoj
- odr B.4.1.
Zdravlje
- zdr B.4.1.A
- zdr B.4.1.B
Učiti kako učiti
- uku A.4/5.3.
- uku D.4/5.2.
Preporuke za učenje temeljeno na radu
Učenje temeljeno na radu realizirat će se u specijaliziranim učionicama i/ili u regionalnom centru kompetentnosti i/ili kod poslodavca. Preporuka je teorijska znanja primijeniti u realnim i simuliranim situacijama provođenjem načela zaštite na radu, korištenjem osobnih zaštitnih sredstava u obavljanju poslova uz nadzor i pomoć nadređenih .
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje, potrebni za realizaciju modula
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/10438
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/10439
Ishode učenja koji se stječu učenjem temeljenom na radu potrebno je izvoditi u odgojno-obrazovnim skupinama u školskim specijaliziranim učionicama ili kod poslodavca sukladno zakonskim propisima.
Zaštitna odjeća, obuća i oprema
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Materijali u tapetarstvu (4 CSVET)
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Prepoznati osnovne materijale u tapetarstvu.
Opisati osnovne materijale u tapetarstvu.
Prepoznati vrste presvlačnog materijala.
Odabrati vrste presvlačnog materijala.
Razlikovati tekstilne tkanine za tapeciranje.
Identificirati tekstilne tkanine za tapeciranje.
Prepoznati materijale za punjenje.
Opisati materijale za punjenje.
Razlikovati pomoćne tapetarske materijale.
Identificirati pomoćne tapetarske materijale.
Nabrojati osnovne materijale za izradu jednostavnih elemenata za tapeciranje.
Opisati osnovne materijale za izradu jednostavnih elemenata za tapeciranje.
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Za ostvarivanje ishoda učenja ovog skupa preporuča egzemplarna nastava.
Egzemplarna nastava fokusira se na tradicionalni pristup poučavanju gdje nastavnik prenosi znanje učenicima putem predavanja, demonstracija i vježbi. U okviru ovog sustava, učenici mogu naučiti o vrsti i namjeni tapetarskih materijala.
Nastavne cjeline/teme
Osnovni materijali u tapetarstvu
Presvlačni materijali za tapeciranje
Tekstilne tkanine za tapeciranje
Pomoćni tapetarski materijali
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja samo je jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Skup ishoda učenja i pripadajući ishodi provjeravaju se pisano i/ili usmeno, vrednovanjem postupaka i rezultata rješavanja radne situacije/projektnih aktivnosti/usmene prezentacije i/ili pisanog rada, temeljem unaprijed definiranih kriterija vrednovanja (analitičke i holističke rubrike za vrednovanje).
Zadatak: U tapetarskoj radionici radnici nemaju vremena sortirati materijale za tapeciranje prema vrstama. Materijal je razbacan po policama. Mentoru treba pomoć oko razvrstavanja i slaganja materijala kako bi mogao klijentu predstaviti mogućnosti izrade tapetarskih proizvoda. Učenici dobivaju uputu o rasporedu razvrstavanja tapetarskog materijala.
Vrednovanje naučenog:
Kriteriji
3
2
1
Učenik je prepoznao drvo za izradu baznih elemenata za tapeciranje
3
2
1
Učenik je prepoznao metalne materijale za izradu baznih elemenata za tapeciranje
3
2
1
Učenik je prepoznao tekstilne tkanine za izradu vanjskih presvlaka
3
2
1
Učenik je prepoznao tekstilne tkanine za izradu unutarnjih presvlaka
3
2
1
Učenik je prepoznao tapetarske materijale za punjenje
3
2
1
Učenik je prepoznao pomoćne tapetarske materijale
3
2
1
Učeniku treba pomoć kod razvrstavanja
konstantno
povremeno
može i sam bez pomoći
Za navedene kriterije nastavnik u odgovarajuća polja unosi dogovoreni znak te formira ocjenu.
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Osnove tehnologije tapetarstva (2 CSVET)
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Navesti redoslijed operacija tehnologije tapetarstva određenog proizvoda.
Objasniti redoslijed operacija tehnologije tapetarstva određenog proizvoda.
Opisati pravilno tehnologiju niskog tapeciranja.
Opisati pravilno tehnologiju niskog tapeciranja na zadanom tapetarskom proizvodu.
Nabrojati faze niskog tapeciranja određenog proizvoda.
Opisati faze niskog tapeciranja određenog proizvoda.
Nabrojati osnovne materijale za nisko tapeciranje određenog proizvoda.
Opisati osnovne materijale za nisko tapeciranje određenog proizvoda.
Opisati tehnologiju visokog tapeciranja određenog proizvoda.
Protumačiti tehnologiju visokog tapeciranja određenog proizvoda.
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Za ostvarivanje ishoda učenja ovog skupa preporuča se egzemplarna nastava.
Egzemplarna nastava fokusira se na tradicionalni pristup poučavanju gdje nastavnik prenosi znanje učenicima putem predavanja, demonstracija i vježbi. U okviru ovog sustava, učenici mogu naučiti o tehnologiji niskog tapeciranja i osnovama visokog tapeciranja.
Nastavne cjeline/teme
Redoslijed operacija tehnologije tapetarstva određenog tapetarskog proizvoda
Faze niskog tapeciranja određenog tapetarskog proizvoda
Osnovni materijali za nisko tapeciranje
Tehnologija visokog tapeciranja određenog proizvoda
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja samo je jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Skup ishoda učenja i pripadajući ishodi provjeravaju se pisano i/ili usmeno, vrednovanjem postupaka i rezultata rješavanja radne situacije/projektnih aktivnosti/usmene prezentacije i/ili pisanog rada, temeljem unaprijed definiranih kriterija vrednovanja (analitičke i holističke rubrike za vrednovanje).
Zadatak: Vlasnik caffe bar-a odlučio se za povećanje broja sjedećih mjesta u caffe bar-u. Kako bi što bolje iskoristio slobodni prostor, postavit će tapecirane klupice uz sve slobodne zidove. Posao izrade drvene konstrukcije klupica, povjerio je lokalnom stolarskom obrtu, a posao tapeciranja klupica u tapetarskom obrtu.
Za tapeciranje klupica, potrebno je uz pomoć nastavnika odrediti faze tehnologije niskog tapeciranja e vrstu presvlačnog materijala i materijala za punjenje te pomoćnog materijala za pričvršćivanje presvlačnog materijala i materijala za punjenje na podlogu.
Vrednovanje za učenje:
Tablica za praćenje aktivnosti učenika za vrijeme rada:
Elementi vrednovanja
Potpuno
Djelomično
Potrebno doraditi
Učenik/učenica navodi faze tehnologije niskog tapeciranja
Učenik/učenica odabire vrstu presvlačnog materijala
Učenik/učenica odabire materijal za punjenje
Učenik/učenica odabire pomoćni materijal za pričvršćivanje
NAZIV MODULA
SIGURNOST I EKOLOGIJA U TAPETARSKOJ RADIONICI
Šifra modula
Kvalifikacije nastavnika koji sudjeluju u realizaciji modula
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/10440
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/10441
Obujam modula (CSVET)
3 CSVET
Zaštita na radu u tapetarskoj radionici (2 CSVET)
Zaštita okoliša u tapetarskoj radionici (1 CSVET)
Načini stjecanja ishoda učenja (od –do, postotak)
Vođeni proces učenja i poučavanja
Oblici učenja temeljenog na radu
Samostalne aktivnosti učenika/polaznika
30-40%
40-60 %
10-20%
Status modula
(obvezni/izborni)
Obvezni
Cilj (opis) modula
Cilj modula je omogućiti učenicima stjecanje znanja o svim mogućim izvorima opasnosti pri izvođenju radova u tapetarskom praktikumu i izvan njega, pravilima pružanja prve pomoći, te načinima zbrinjavanja raznog otpada nastalog prilikom izvođenja i asistiranja kod tapetarskih radova. Učenici će nakon ovog modula moći prepoznati vrste opasnosti u tapetarskoj radionici, razlikovati zaštitne naprave na strojevima za obradu tapetarskih materijala. Također će moći prepoznati zaštitne dijelove ručnih mehaniziranih alata, razlikovati načine zaštite pri radu ručnim alatima za obradu namještaja. Osim gore navedenoga učenici će moći pravilno zbrinuti otpad nastao u proizvodnom procesu te primijeniti osobna zaštitna sredstva u tapetarskoj radionici.
Ključni pojmovi
izvori opasnosti u tapetarskoj radionici, osobna zaštitna sredstva, prva pomoć, zbrinjavanje tapetarskog otpada
Povezanost modula s međupredmetnim temama (ako je primjenljivo)
Poduzetništvo
- pod B.4.2.
- pod C.4.1.
Uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije
- ikt A.4.1.
- ikt A.4.4.
- ikt B.4.3.
- ikt C.4.3.
Osobni i socijalni razvoj
- osr 4. 3.
- osr 4. 1.
- osr 4. 2.
Učiti kako učiti
- uku 4/5.1.
- uku 4/5.2.
- uku 4/5.4.
- uku C.4/5.1.
- uku D.4/5.2.
Zdravlje
- zdr B.4.1.B
- zdr B.4.2.A
- zdr C.4.2.A
Preporuke za učenje temeljeno na radu
Učenje temeljeno na radu realizirat će se u specijaliziranim učionicama i/ili u regionalnom centru kompetentnosti i/ili kod poslodavca. Preporuka je teorijska znanja primijeniti u realnim i simuliranim situacijama provođenjem načela zaštite na radu, korištenjem osobnih zaštitnih sredstava u obavljanju poslova uz nadzor i pomoć nadređenih.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje, potrebni za realizaciju modula
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/10440
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/10441
Ishode učenja koji se stječu učenjem temeljenom na radu potrebno je izvoditi u odgojno-obrazovnim skupinama u školskim specijaliziranim učionicama ili kod poslodavca sukladno zakonskim propisima.
Zaštitna odjeća, obuća i oprema
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Zaštita na radu u tapetarskoj radionici (2 CSVET)
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Prepoznati vrste opasnosti u tapetarskoj radionici.
Prepoznati vrste opasnosti u stolarskoj radionici na zadanom primjeru .
Primijeniti propisane mjere zaštite na radu i osobna zaštitna sredstva u tapetarskom praktikumu /radionici.
Pokazati način uporabe osobnih zaštitnih sredstva prilikom asistiranja u tapetarskom praktikumu/radionici.
Povezati načine provedbe zaštite na radu s radnom okolinom i radnim zadacima.
Primijeniti mjere zaštite na radu u radnom procesu i radnim zadacima.
Navesti izvore opasnosti od nastanka i širenja požara u tapetarskom praktikumu/radionici.
Predvidjeti rizik od nastanka i širenja požara u tapetarskom praktikumu/radionici.
Poznavati osnovna pravila pružanja prve pomoći.
Objasniti pravila pružanja prve pomoći na minimalno tri različita primjera ozljede.
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominanti nastavni sustavi ovog SIU-a je egzemplarna nastava.
Kroz egzemplarnu nastavu nastavnik koristi stvarne primjere iz svakodnevnog života kako bi ilustrirao ulogu zaštite na radu i važnost njenog provođenja. Također može koristiti slikovne materijale i videozapise koji prikazuju različite vrste opasnosti pri radu, poput pada s visine ili ozljeda uzrokovanih nepravilnom upotrebom alata. Važno je da nastavnici koriste različite metode kako bi osigurali da se svi učenici uključe i razumiju temu. Također je bitno da nastava bude interaktivna i praktična, kako bi učenici mogli primijeniti stečeno znanje u stvarnim situacijama.
Nastavne cjeline/teme
Vrste opasnosti u stolarskoj radionici
Osobna zaštitna sredstva i njihova primjena
Zaštita od požara
Pravila pružanja prve pomoći
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja samo je jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Skup ishoda učenja i pripadajući ishodi provjeravaju se pisano i/ili usmeno, vrednovanjem postupaka i rezultata rješavanja radne situacije/projektnih aktivnosti/usmene prezentacije i/ili pisanog rada, temeljem unaprijed definiranih kriterija vrednovanja (analitičke i holističke rubrike za vrednovanje).
Za definirano zanimanje, radno mjesto i radnu situaciju istražiti potencijalne opasnosti na radu kao i propisane mjere zaštite. Uključiti osnovna pravila zaštite na radu, osiguranje od udara električne struje, sprječavanje nastanka požara i eksplozije, osiguranje radne površine i radnog prostora, osiguravanje puteva za prolaz, prijevoz i evakuaciju, osiguranje čistoće, potrebne temperature, rasvjete, ograničenja buke i vibracije te posebno osiguranje od štetnih tvari. Izraditi plakat/brošuru s pravilima za rad na siguran način za definirano radno mjesto te isto prezentirati. Na modelu lutke demonstrirati pružanje prve pomoći unesrećenom.
Učenici obavezno trebaju riješiti standardizirani pisani ispit iz zaštite na radu.
Zadatak: Tijekom promatranja postupka krojenja presvlačnog materijala i kasnije tijekom pričvršćivanja na podlogu učenici uz pomoć nastavnika trebaju:
- navesti vrste opasnosti u stolarskoj radionici tijekom rada na tračnom nožu i pištolju za lijepljenje
- primijeniti odgovarajuća osobna zaštitna sredstva za promatranu radnu situaciju
- pokazati zaštitne dijelove na tračnom nožu
- odabrati odgovarajući način zaštite tijekom lijepljenja materijala.
Tijekom izmjene alata za pričvršćivanje nastavnik simulira ozljedu na radu klamericom, posjekotinu na prstu. Učenici trebaju opisati postupak pružanja prve pomoći za simuliranu situaciju.
Vrednovanje za učenje:
Tablica za praćenje aktivnosti učenika za vrijeme rada:
Elementi vrednovanja
Potpuno
Djelomično
Potrebno doraditi
Učenik sudjeluje u uvodnoj raspravi
Učenik odrađuje zadatak
Vrednovanje kao učenje:
Tablica samovrednovanja učenika
Elementi vrednovanja
😊
😐
😕
Zadovoljan/zadovoljna sam svojim sudjelovanjem u uvodnoj raspravi
Zadovoljan/zadovoljna sam svojim doprinosom unutar radne skupine
Zadovoljan/zadovoljna sam razinom suradnje s ostalim članovima skupine
Zadovoljan/zadovoljna sam rezultatima izlaganja naše skupine
Volio/voljela bih opet raditi zadatke na ovakav način
V rednovanje naučenog:
Elementi vrednovanja
Kriteriji vrednovanja
Izvrsno
Djelomično
Treba ponavljati postupke više puta
Primjena osobnih zaštitnih sredstava
Primjenjuje odgovarajuća osobna zaštitna sredstva na potpuno ispravan način
Primjenjuje odgovarajuća osobna zaštitna sredstva uz manje nedostatke u primjeni
Primjenjuje odgovarajuća osobna zaštitna sredstva uz pomoć nastavnika
Vrste opasnosti
Navodi sve potencijalne izvore opasnosti u promatranoj radnoj situaciji
Navodi većinu potencijalnih izvora opasnosti u promatranoj radnoj situaciji
Navodi većinu potencijalnih izvora opasnosti u promatranoj radnoj situaciji uz pomoć nastavnika
Zaštitne naprave na strojevima
Pokazuje sve zaštitne naprave na zadanom stroju
Pokazuje većinu zaštitnih naprava na zadanom stroju
Pokazuje većinu zaštitnih naprava na zadanom stroju uz podršku nastavnika
Zaštitni dijelovi na ručnim alatima
Pokazuje sve zaštitne dijelove na ručnom alatu
Pokazuje većinu zaštitnih dijelova na ručnom alatu
Pokazuje većinu zaštitnih dijelova na ručnom alatu uz pomoć nastavnika
Vrste zaštite pri radu s ručnim alatima
Odabire sve odgovarajuće vrste zaštite pri radu s ručnim alatima
Odabire većinu odgovarajućih vrsta zaštite pri radu s ručnim alatima
Odabire većinu odgovarajućih vrsta zaštite pri radu s ručnim alatima uz podršku nastavnika
Postupak pružanja prve pomoći
Točno opisuje postupak pružanja prve pomoći (saniranja ozljede)
Djelomično opisuje postupak pružanja prve pomoći (saniranja ozljede)
Djelomično opisuje postupak pružanja prve pomoći uz pomoć nastavnika (saniranja ozljede)
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Zaštita okoliša u tapetarskoj radionici (1 CSVET)
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Razlikovati otpad od ostataka tapetarskih materijala
Razvrstati otpad od ostataka tapetarskog materijala
Zbrinuti otpad u tapetarskoj radionici na ekološki prihvatljiv način uz nadzor
Zbrinuti dotrajale tapetarske materijale i otpad razvrstavanjem u predviđene kontejnere koji su namijenjeni ekološkom zbrinjavanju otpada pazeći da su svi dijelovi odloženi u odgovarajući spremnik
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantan nastavni sustav ovog SIU je egzemplarna nastava.
Egzemplarna nastava pruža strukturiran i temeljit pristup prenošenju osnovnih informacija o zaštiti okoliša u tapetarskoj radionici. Nastavnik koristi predavanja, demonstracije i praktične vježbe kako bi učenici stekli temeljno znanje o razlikovanju otpada od ostataka tapetarskih proizvoda.
Nastavne cjeline/teme
Ekologija u tapetarstvu
Zbrinjavanje tapetarskog otpada
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine
Skup ishoda učenja i pripadajući ishodi provjeravaju se pisano i/ili usmeno, vrednovanjem postupaka i rezultata rješavanja radne situacije/projektnih aktivnosti/usmene prezentacije i/ili pisanog rada, a na temelju unaprijed definiranih kriterija vrednovanja (analitičke i holističke rubrike za vrednovanje).
Zadatak: Klijent je u tapetarsku radionicu donio stolicu koju je potrebno obnoviti uz nadzor nastavnika. Učenici trebaju odrediti dijelove koji se mogu reciklirati. Prilikom uklanjanja dotrajalih dijelova, spužve i tkanine potrebno je voditi računa da se isti zbrinu na ekološki prihvatljiv način.
Na osnovu navedene radne situacije učenici ( se mogu podijeliti u parove) trebaju:
-odrediti mjesto zbrinjavanja otpada na ekološki prihvatljiv način
-navesti načine zbrinjavanja otpada na ekološki prihvatljiv način
-prepoznati koji dijelovi stolica se mogu reciklirati i objasniti ekološku i ekonomsku važnost recikliranja
Vrednovanje za učenje:
Tablica za praćenje aktivnosti učenika za vrijeme rada:
Elementi vrednovanja
Potpuno
Djelomično
Potrebno
doraditi
Učenik/učenica prepoznaje mjesto za zbrinjavanje otpada
Učenik/učenica navodi načine zbrinjavanja otpada
Učenik/učenica prepoznaje dijelove stolice koji se mogu reciklirati
Učenik/učenica ekološku i ekonomsku važnost recikliranja
Vrednovanje naučenog:
Elementi vrednovanja
Kriteriji vrednovanja
Potpuno
Djelomično
Potrebno
doraditi
Odlaganje otpada na ekološki prihvatljiv način
Točno odlaže nastali otpad na ekološki prihvatljiv način
Odlaže većinu otpada na ekološki prihvatljiv način
Odlaže manji otpada na ekološki prihvatljiv način
Prepoznavanje ekoloških tapetarskih materijala
Od ponuđenih prepoznaje sve ekološke materijale
Od ponuđenih prepoznaje većinu ekoloških materijala
Od ponuđenih prepoznaje jedan ili dva ekološka materijala
Recikliranje
Prepoznaje i odabire sve materijale koji se mogu reciklirati
Prepoznaje i odabire većinu materijala pogodnih za recikliranje
Prepoznaje i odabire samo neke materijale pogodne za recikliranje
Utjecaj na okoliš kod izrade zadanog proizvoda
Navodi tri ili više primjera utjecaja na okoliš kod zadanog proizvoda
Navodi dva primjera utjecaja na okoliš kod zadanog proizvoda
Ne može navesti više od jednog primjera utjecaja na okoliš kod zadanog proizvoda
NAZIV MODULA
TAPETARSKI ALATI I STROJEVI
Šifra modula
Kvalifikacije nastavnika koji sudjeluju u realizaciji modula
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/10442
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/10443
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/10444
Obujam modula (CSVET)
9 CSVET
Organizacija rada u tapetarskoj radionici (2 CSVET)
Osnovni tapetarski alati (3 CSVET)
Osnovni tapetarski strojevi (4 CSVET)
Načini stjecanja ishoda učenja (od –do, postotak)
Vođeni proces učenja i poučavanja
Oblici učenja temeljenog na radu
Samostalne aktivnosti učenika/polaznika
20-30%
50-70%
10-20%
Status modula
(obvezni/izborni)
obvezni
Cilj (opis) modula
Cilj modula je omogućiti učenicima stjecanje osnovnih znanja u postupcima rada s tapetarskim alatima i strojevima, uz nadzor. Učenici će nakon ovog modula moći pripremiti i održavati radno mjesto, koristiti i održavati ručnog alata. Nakon ovog modula učenici će moći prepoznati i razlikovati ručne tapetarske alate za mjerenje i zacrtavanje. Upoznat će i tapetarske alate i uređaje za krojenje, pričvršćenje i sastavljanje te će moći odabrati vrstu ručnog alata za krojenje, pričvršćivanje i sastavljanje tapetarskog materijala. Pri izboru alata i strojeva predvidjet će moguće izvore opasnosti i načine zaštite od njih.
Ključni pojmovi
ručni tapetarski alati za mjerenje i zacrtavanje, ručni tapetarski alati za krojenje, tapetarski alati za pričvršćivanje, apetarski strojevi za krojenje, tapetarski strojevi za pričvršćivanje, tapetarski strojevi za sastavljanje tapetarskih materijala
Povezanost modula s međupredmetnim temama (ako je primjenljivo)
Osobni i socijalni razvoj
- osr A.4.3.
- osr B.4.2.
Učiti kako učiti
- uku B.4/5.2.2.
- uku D.4/5.2.2.
Preporuke za učenje temeljeno na radu
Učenje temeljeno na radu realizirat će se u specijaliziranim učionicama i/ili u regionalnom centru kompetentnosti i/ili kod poslodavca. Preporuka je teorijska znanja primijeniti u realnim i simuliranim situacijama provođenjem načela zaštite na radu, korištenjem osobnih zaštitnih sredstava u obavljanju poslova uz nadzor i pomoć nadređenih.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje, potrebni za realizaciju modula
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/10442
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/10443
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/10444
Ishode učenja koji se stječu učenjem temeljenom na radu potrebno je izvoditi u odgojno-obrazovnim skupinama u školskim specijaliziranim učionicama ili kod poslodavca sukladno zakonskim propisima.
Zaštitna odjeća, obuća i oprema
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Organizacija rada u tapetarskoj radionici (2 CSVET)
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Prepoznati radno mjesto u tapetarskoj radionici.
Opisati radno mjesto u tapetarskoj radionici.
Prepoznati dijelove radnog prostora u tapetarskom praktikumu/radionici prema namjeni.
Opisati dijelove radnog prostora u tapetarskom praktikumu/radionici za obavljanje zadanog radnog zadatka.
Izvesti početnu pripremu radnog mjesta prema uputama.
Pripremiti radno mjesto za obavljanje zadanog radnog zadatka.
Navesti namjenu pojedinih dijelova radnog mjesta.
Opisati namjenu pojedinih dijelova radnog mjesta.
Očistiti radno mjesto i radni prostor prema potrebi i uputama.
Provesti postupak čišćenja radnog mjesta nakon obavljanja zadanog radnog zadatka.
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantni nastavni sustav ovog SIU je učenje temeljeno na radu.
Učenje temeljeno na radu kombinira praktično iskustvo s teorijskim znanjem kako bi učenicima omogućilo usvajanja vještina kroz stvarno radno okruženje. U ovom nastavnom sustavu učenici će pripremiti radni prostor za obavljanje poslova u tapetarstvu. Učenici će prema nalogu tapetara izvesti početnu pripremu radnog mjesta. Učenici će moći objasniti namjenu pojedinih dijelova radnog mjesta. Učenici će usvojiti vještine čišćenja radnog mjesta.
Nastavne cjeline/teme
Radni prostor u tapetarstvu
Pripremni radovi u tapetarstvu prema uputama
Namjena pojedinih dijelova radnog mjesta u tapetarstvu
Čišćenje radnog mjesta u tapetarstvu
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja samo je jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Skup ishoda učenja i pripadajući ishodi provjeravaju se pisano i/ili usmeno, vrednovanjem postupaka i rezultata rješavanja radne situacije/projektnih aktivnosti/usmene prezentacije i/ili pisanog rada, temeljem unaprijed definiranih kriterija vrednovanja (analitičke i holističke rubrike za vrednovanje).
Zadatak: U tapetarski praktikum/radionicu stiže pošiljka dotrajalog namještaja za sjedenje kojeg je potrebno obnoviti. Učenici uz pomoć nastavnika trebaju pripremiti prostor i stolarsku klupu za kvalitetan rad.
Kako bi mogli aktivno sudjelovati u radnoj situaciji pri dolasku u radionicu učenici trebaju:
‒ pronaći radno mjesto u praktikumu/radionici
‒ opisati dijelove radnog prostora prema namjeni
‒ izvesti početnu pripremu radnog mjesta prema uputama
‒ očistiti radno mjesto i radni prostor prema potrebi i uputama
‒ sortirati i zbrinuti otpad
‒ urediti radni prostor i radno mjesta po završetku rada uz nadzor
‒ primijeniti mjere zaštite na radu uz nadzor
Vrednovanje naučenog:
Elementi vrednovanja
Kriteriji vrednovanja
Potpuno
Djelomično
Potrebno
doraditi
Pronalaženje radnog mjesta
Sa sigurnošću samostalno pokazuje radno mjesto u tapetarskom praktikumu/radionici
Sa nesigurnošću pokazuje radno mjesto u tapetarskom praktikumu/radionici
Uz pomoć nastavnika pokazuje radno mjesto u tapetarskom praktikumu/radionici
Opis radnog mjesta, dijelova i njihove namjene
Točno i detaljno opisuje radno mjesto i navodi sve glavne dijelove i njihovu namjenu
Površno opisuje radno mjesto i navodi samo pojedine dijelove i njihovu namjenu
Opisuje radno mjesto i navodi sve glavne dijelove i njihovu namjenu uz pomoć nastavnika
Priprema radnog prostora
Samostalno priprema radni prostor prema prethodnim uputama
Samostalno priprema dio radnog prostora ne slijedeći sve prethodne upute
Priprema radni prostor uz dodatne upute nastavnika
Otklanjanje prepreka u ostalim dijelovima radionice
Uočava i otklanja prepreke u ostalim dijelovima radionice
Uočava i otklanja većinu prepreka u ostalim dijelovima radionice
Uz stalne upute nastavnika uočava i otklanja prepreke u ostalim dijelovima stolarske radionice
Sortiranje i zbrinjavanje otpada po završetku svake aktivnosti
Samostalno pravilno sortira i zbrinjava sav otpad
Samostalno pravilno sortira i zbrinjava većinu otpada
Bez sortiranja zbrinjava većinu otpada
Uređenje radnog mjesta i radnog prostora po završetku svake aktivnosti
Uređuje svoje radno mjesto i radni prostor prema prethodnim uputama
Djelomično uređuje svoje radno mjesto i radni prostor prema većini prethodnih uputa
Uređuje svoje radno mjesto i radni prostor uz dodatnu motivaciju i upute nastavnika
Primjena mjera zaštite na radu
Od početka do kraja zadatka primjenjuje mjere zaštite na radu
U većini slučajeva primjenjuje mjere zaštite na radu
Primjenjuje mjere zaštite na radu nakon višekratnog upozorenja nastavnika na potrebe istih
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Osnovni tapetarski alati (3 CSVET)
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Razlikovati ručne tapetarske alate za mjerenje i zacrtavanje.
Primijeniti ručne tapetarske alate za mjerenje i zacrtavanje.
Odabrati ručne tapetarske alate za krojenje uz uputu
Koristiti ručne tapetarske alate za krojenje.
Odabrati ručne tapetarske alate za pričvršćivanje i sastavljanje tapetarskih materijala uz nadzor
Koristiti ručne tapetarske alate za pričvršćivanje i sastavljanje tapetarskih materijala.
Navesti ostale tapetarske alate.
Opisati ostale tapetarske alate.
Nabrojati moguće izvore opasnosti kod primjene tapetarskih alata.
Analizirati moguće izvore opasnosti kod primjene tapetarskih alata.
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantni nastavni sustav ovog SIU je učenje temeljeno na radu .
U ovom nastavnom sustavu učenici će imenovati, usporediti i odabrati ručne tapetarske alate za mjerenje i zacrtavanje, ručne tapetarske alate za krojenje, ručne tapetarske alate za pričvršćivanje i sastavljanje tapetarskih materijala, uz nadzor. Nastavnik će demonstrirati način primjene pojedinog alate nakon čega će učenici isto ponoviti. Učenici će moći navesti moguće izvore opasnosti kod primjene tapetarskih alata.
Nastavne cjeline/teme
Ručni tapetarski alati za mjerenje i zacrtavanje
Ručni tapetarski alati za krojenje.
Ručni tapetarski alati za pričvršćivanje i sastavljanje tapetarskih materijala.
Ostali tapetarski alati
Izvori opasnosti kod primjene tapetarskih alata
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Skup ishoda učenja i pripadajući ishodi provjeravaju se pisano i/ili usmeno, vrednovanjem postupaka i rezultata rješavanja radne situacije/projektnih aktivnosti/usmene prezentacije i/ili pisanog rada, a na temelju unaprijed definiranih kriterija vrednovanja (analitičke i holističke rubrike za vrednovanje).
Zadatak: Učenici su dobili zadatak razvrstati i posložiti tapetarske alate prema namjeni uz primjenu mjera zaštite na radu.
Na osnovu navedene radne situacije učenici (podijeljeni u parove ili manje grupe) trebaju:
-razvrstati ručne tapetarske alate za mjerenje i zacrtavanje
-razvrstati ručne tapetarske alate za krojenje
-razvrstati ručne tapetarske alate za pričvršćivanje i sastavljanje tapetarskih materijala
-navesti moguće izvore opasnosti kod primjene ručnih tapetarskih alata i predložiti kako se od njih zaštititi
Vrednovanje za učenje:
Tablica za praćenje aktivnosti učenika za vrijeme rada:
Elementi vrednovanja
Potpuno
Djelomično
Potrebno doraditi
Učenik/učenica sudjeluje u uvodnoj raspravi
Učenik/učenica odrađuje svoj dio zadatka
Učenik/učenica surađuje s ostalim učenicima unutar radne skupine
Vrednovanje naučenog:
Elementi vrednovanja
Kriteriji vrednovanja
Potpuno
Djelomično
Potrebno
doraditi
Ručni tapetarski alati za mjerenje i zacrtavanje
Razlikuje ručne tapetarske alate za mjerenje i zacrtavanje i ispravno tumači njihovu namjenu
Razlikuje ručne tapetarske alate za mjerenje i zacrtavanje i većim dijelom ispravno tumači njihovu namjenu
Razlikuje ručne tapetarske alate za mjerenje i zacrtavanje i netočno tumači njegovu namjenu uz pomoć nastavnika
Ručni tapetarski alati za krojenje
Razlikuje ručne tapetarske alate za krojenje i ispravno tumači njihovu namjenu
Razlikuje ručne tapetarske alate za krojenje i većim dijelom ispravno tumači njihovu namjenu
Razlikuje ručne tapetarske alate za krojenje i netočno tumači njegovu namjenu uz pomoć nastavnika
Izbor tapetarskih alata za pričvršćivanje i sastavljanje tapetarskih materijala
Razlikuje vrste tapetarskih alata za pričvršćivanje i sastavljanje apetarskih materijala i ispravno tumači njihove namjene
Razlikuje vrste tapetarskih alata za pričvršćivanje i sastavljanje apetarskih materijala i većim dijelom ispravno umači njihove namjene
Razlikuje vrste tapetarskih alata za pričvršćivanje i sastavljanje apetarskih materijala i netočno tumači njihove namjene uz pomoć nastavnika
Izvori opasnosti na zadanim tapetarskim alatima i zaštita od njih
Navodi sve potencijalne izvore opasnosti kod tapetarskih alata i objašnjava načine zaštite od njih
Navodi većinu potencijalnih izvora opasnosti kod tapetarskih alata i objašnjava većinu načina zaštite od njih uz pomoć nastavnika
Navodi većinu potencijalnih izvora opasnosti kod tapetarskih alata, a za načine zaštite od njih potrebna mu je pomoć nastavnika
Prezentacija rezultata
Kao član tima jasno, točno i sigurno prezentira rezultate i obrazlaže ih. Potiče ostale članove tima na sudjelovanje u prezentiranju
Kao član tima s manjim greškama prezentira rezultate i obrazlaže ih. Potiče ostale članove tima na sudjelovanje u prezentiranju
Kao član tima samo djelomično sudjeluje u prezentaciji, nesiguran je i daje prednost drugom
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Osnovni tapetarski strojevi (4 CSVET)
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Odabrati osnovne tapetarske strojeve za krojenje uz uputu
Odabrati osnovne tapetarske strojeve za krojenje
Koristiti strojeve u tapetarstvu i njihovu primjenu uz nadzor
Koristiti strojeve u tapetarstvu i njihovu primjenu
Nabrojati moguće izvore opasnosti kod primjene tapetarskih strojeva.
Protumačiti moguće izvore opasnosti kod primjene tapetarskih strojeva.
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantni nastavni sustav ovog SIU je učenje temeljeno na radu.
Učenje temeljeno na radu kombinira praktično iskustvo s teorijskim znanjem kako bi učenicima omogućilo usvajanja vještina kroz stvarno radno okruženje. U ovom nastavnom sustavu učenici će imenovati, prepoznati, usporediti, odabrati i koristiti tapetarske strojeve za krojenje uz uputu i nadzor. Učenici će moći prepoznati strojeve u tapetarstvu i njihovu primjenu te moguće izvore opasnosti. Učenici će biti izloženi stvarnim izazovima i situacijama koje će im omogućiti da razviju kritičko razmišljanje, rješavanje problema i timski rad.
Nastavne cjeline/teme
Tapetarski strojevi za krojenje
Ostali strojevi u tapetarstvu i primjene
Izvori opasnosti kod primjene tapetarskih strojeva
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Skup ishoda učenja i pripadajući ishodi provjeravaju se pisano i/ili usmeno, vrednovanjem postupaka i rezultata rješavanja radne situacije/projektnih aktivnosti/usmene prezentacije i/ili pisanog rada, a na temelju unaprijed definiranih kriterija vrednovanja (analitičke i holističke rubrike za vrednovanje).
Zadatak: Tapetarska radionica/ praktikum dobila je posao izrade 30 tapeciranih sjedišta za stolice naručioca, udrugu, „Mirovna Dunav“. Učenici moraju odabrati vrstu strojeva na kojima će se krojiti i šivati tapetarski materijali potrebni za izradu sjedišta stolica, uz nadzor. Potrebno je i odabrati vrstu strojeva za pričvršćivanje i sastavljanje tapetarskih materijala ovisno o materijalu koji se pričvršćuje na sjedište stolica, a za rad na siguran način, potrebno je predvidjeti moguće izvore opasnosti u radu s tapetarskim strojevima te načine zaštite od istih.
Na osnovu navedene radne situacije učenici ( se mogu podijeliti u parove ili manje grupe) trebaju:
- odabrati vrstu stroja na kojem će se krojiti tapetarski materijal
- odabrati vrstu stroja na kojem će se šivati tapetarski materijal
- odabrati vrstu stroja pomoću kojeg će se pričvršćivati i sastavljati tapetarski materijal
- prepoznati i opisati potencijalne izvore opasnosti pri u radu s navedenim strojevima i načine zaštite od njih
Vrednovanje za učenje:
Tablica za praćenje aktivnosti učenika za vrijeme rada:
Elementi vrednovanja
Potpuno
Djelomično
Potrebno doraditi
Učenik/učenica odabire vrstu stroja za krojenje
Učenik/učenica odabire vrstu stroja za šivanje
Učenik/učenica odabire vrstu stroja za pričvršćivanje i sastavljanje tapetarskog materijala
Učenik/učenica prepoznaje potencijalne izvore opasnosti pri u radu s navedenim strojevima i načine zaštite od njih
Učenik/učenica opisuje potencijalne izvore opasnosti pri u radu s navedenim strojevima i načine zaštite od njih
NAZIV MODULA
OSNOVE CRTANJA U TAPETARSTVU
Šifra modula
Kvalifikacije nastavnika koji sudjeluju u realizaciji modula
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/10445
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/10446
Obujam modula (CSVET)
8 CSVET
Osnove mjerenja u tapetarstvu (2 CSVET)
Osnove grafičkog prikazivanja u tapetarstvu (6 CSVET)
Načini stjecanja ishoda učenja (od –do, postotak)
Vođeni proces učenja i poučavanja
Oblici učenja temeljenog na radu
Samostalne aktivnosti učenika/polaznika
20–30%
40–60%
10–20%
Status modula
(obvezni/izborni)
obvezni
Cilj (opis) modula
Cilj modula je upoznati učenike s osnovnim mjernim jedinicama u tapetarstvu. Ovim modulom učenik će savladati tehniku mjerenja osnovnih dimenzija jednostavnih tapetarskih proizvoda. Razlikovat će pribor za tehničko crtanje te osnovne oznake tapetarskih materijala na tehničkom crtežu. Kroz ovaj modul učenici će steći vještine osnovne tehnike crtanja jednostavnih geometrijskih likova i krivulja poštujući osnove tehničkog crtanja. Pri tome će koristiti odgovarajući pribor te samostalno ili prema uputama odabrati tehniku crtanja. Na kraju ovoga modula učenici će moći n acrtati jednostavan tehnički crtež prema uputama i uz nadzor.
Ključni pojmovi
mjerne jedinice, pribor za tehničko crtanje, oznake materijala na tehničkom crtežu, geometrijski likovi i krivulje, tehnički crtež
Povezanost modula s međupredmetnim temama (ako je primjenljivo)
Osobni i socijalni razvoj
- osr A.4.1.
- osr A.4.3.
Zdravlje
- zdr B.4.1.A
- zdr B.4.1.B
Učiti kako učiti
- uku A.4/5.3. 3.
- uku B.4/5.2. 2.
- uku D.4/5.2. 2.
Preporuke za učenje temeljeno na radu
Učenje temeljeno na radu realizirat će se u specijaliziranim učionicama i/ili u regionalnom centru kompetentnosti i/ili kod poslodavca. Preporuka je teorijska znanja primijeniti u realnim i simuliranim situacijama provođenjem načela zaštite na radu, korištenjem osobnih zaštitnih sredstava u obavljanju poslova uz nadzor i pomoć nadređenih.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje, potrebni za realizaciju modula
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/10445
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/10446
Ishode učenja koji se stječu učenjem temeljenom na radu potrebno je izvoditi u odgojno-obrazovnim skupinama u školskim specijaliziranim učionicama ili kod poslodavca sukladno zakonskim propisima.
Zaštitna odjeća, obuća i oprema
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Osnove mjerenja u tapetarstvu (2 CSVET)
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Poznavati osnovne mjerne jedinice u tapetarstvu.
Preračunavati osnovne mjerne jedinice u tapetarstvu.
Izmjeriti osnovne dimenzije jednostavnog tapetarskog proizvoda na pravilan način
Primijeniti osnovne mjerne jedinice za mjerenje dimenzija određenog tapetarskog proizvoda.
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantni nastavni sustav ovog SIU je učenje temeljeno na radu.
Učenje temeljeno na radu kombinira praktično iskustvo s teorijskim znanjem kako bi učenicima omogućilo usvajanja vještina kroz stvarno radno okruženje. U ovom nastavnom sustavu učenici će razlikovati osnovne mjerne jedinice za mjerenje volumena, mase i duljine tapetarskog namještaja. Učenici će koristiti osnovne matematičke operacije za izračun dimenzija uz pomoć nastavnika.
Nastavne cjeline/teme
Mjerne jedinice u tapetarstvu
Preračunavanje mjernih jedinica
Mjerenje osnovnih dimenzija jednostavnog tapetarskog proizvoda
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Skup ishoda učenja i pripadajući ishodi provjeravaju se pisano i/ili usmeno, vrednovanjem postupaka i rezultata rješavanja radne situacije/projektnih aktivnosti/usmene prezentacije i/ili pisanog rada, a na temelju unaprijed definiranih kriterija vrednovanja (analitičke i holističke rubrike za vrednovanje).
Zadatak: U ulaznom prostoru Srednje škole nalazi se jednostavni namještaj za odmor učenika. Učenici trebaju izmjeriti osnovne dimenzije namještaja korištenjem ručnog alata za mjerenje, uz pomoć nastavnika i primjenjujući pravila zaštite na radu. Tijekom rada učenici navode specifičnosti dimenzija namještaja i ručnog alata za mjerenje koje koriste. Izrađuju plan postupaka za taj zadatak te ga predstavljaju ostalim učenicima i nastavniku.
Vrednovanje naučenog:
Elementi vrednovanja
Dobro
Djelomično dobro
Ponavljati postupke više puta
Izmjeriti osnovne dimenzije namještaja prema nalogu tapetara
Učenik s manjom preciznošću mjeri osnovne dimenzije namještaja
Učenik mjeri osnovne dimenzije namještaja uz sugestije nastavnika
Učenik nije samostalan u mjerenju osnovnih dimenzija namještaja, potrebno stalno usmjeravanje i navođenje
Korištenje osnovnih matematičkih operacija za izračun dimenzija namještaja
Koristi osnovne matematičke operacija za izračun dimenzija namještaja sa manjim greškama
Koristi osnovne matematičke operacija za izračun dimenzija namještaja sa manjim greškama, sugestije nastavnika stalno potrebne
Učenik nije samostalan u korištenju osnovnih matematičkih operacija za izračun dimenzija namještaja, potrebno stalno usmjeravanje i navođenje
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Osnove grafičkog prikazivanja u tapetarstvu (6 CSVET)
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Objasniti pojam tehničko crtanje.
Opisati pojam tehničkog crtanja.
Razlikovati pribor za tehničko crtanje.
Primijeniti pribor za tehničko crtanje.
Prepoznati osnovne oznake tapetarskih materijala na tehničkom crtežu.
Protumačiti osnovne oznake tapetarskih materijala na tehničkom crtežu.
Protumačiti tehnički crtež jednostavnog tapeciranog proizvoda.
Izdvojiti glavne elemente tehničkog crteža jednostavnog tapeciranog proizvoda.
Nacrtati jednostavne geometrijske likove i krivulje poštujući osnove tehničkog crtanja uz pomoć nastavnika.
Nacrtati samostalno jednostavne geometrijske likove i krivulje poštujući osnove tehničkog crtanja.
Izraditi jednostavan tehnički crtež prema uputama uz pomoć nastavnika.
Izraditi samostalno jednostavan tehnički crtež prema uputama.
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantni nastavni sustav ovog SIU je učenje temeljeno na radu.
Učenje temeljeno na radu kombinira praktično iskustvo s teorijskim znanjem kako bi učenicima omogućilo usvajanja vještina kroz stvarno radno okruženje. U ovom nastavnom sustavu nastavnik će tijekom heurističkog razgovora upoznati učenike s priborom za tehničko crtanje i pravilima tehničkog crtanja. Učenici će moći prepoznati osnovne oznake tapetarskih materijala na tehničkom crtežu. Uz pomoć nastavnika će crtati jednostavne likove i krivulje kako bi usvojili osnovna pravila tehničkog crtanja, a prema uputama i izraditi jednostavan tehnički crtež, uz nadzor.
Nastavne cjeline/te me
Pojam i pravila tehničkog crtanja
Pribor za tehničko crtanje
Osnovne oznake tapetarskih materijala na tehničkom crtežu
Tehnički crtež jednostavnog tapeciranog proizvoda
Jednostavni geometrijski likovi i krivulje ehničkog crtanja
Tehnički crtež jednostavnog tapeciranog proizvoda
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Skup ishoda učenja i pripadajući ishodi provjeravaju se pisano i/ili usmeno, vrednovanjem postupaka i rezultata rješavanja radne situacije/projektnih aktivnosti/usmene prezentacije i/ili pisanog rada, a na temelju unaprijed definiranih kriterija vrednovanja (analitičke i holističke rubrike za vrednovanje).
Zadatak: Dječji vrtić „Leptirići“ želi upotpuniti postojeće igračke sa novim didaktičkim modelima jednostavnih geometrijskih tijela koje će biti izrađene od drva.
Učenici trebaju nacrtati kompoziciju kvadra i kocke prema zadanim dimenzijama. Kod izrade crteža trebaju primijeniti pravila konstrukcije geometrijskih likova i krivulja. Za istu kompoziciju trebaju nacrtati tehnički crtež primjenom standardiziranih pravila za izradu tehničkog crteža u prikladnom omjeru na formatu papira A4, uz nadzor
Za realizaciju zadatka prema zadanoj radnoj situaciji učenici se dijele u manje grupe čiji su zadaci:
-odrediti osnovne dimenzije didaktičke igračke oblika kvadra i kocke uz pomoć nastavnika
-nacrtati kompoziciju kvadra, valjka i kocke prema zadanim dimenzijama uz pomoć nastavnika
-kod izrade crteža kompozicije primijeniti pravila konstrukcije geometrijskih likova i krivulja uz pomoć nastavnika
-ukrasiti prikaz olovkom ili bojicama
-odabrati pribor i alat za tehničko crtanje uz pomoć nastavnika
-nacrtati tehnički crtež kvadra i kocke na formatu papira A4 uz pomoć nastavnika
Vrednovanje naučenog:
Elementi vrednovanja
Kriteriji vrednovanja
Dobro
Djelomično dobro
Određivanje dimenzija didaktičkih igračaka oblika kvadra i kocke
Određene sve dimenzije proizvoda
Određene djelomično očne dimenzije proizvoda uz pomoć nastavnika
Crtanje kompozicije kvadra prikazom prema zadanim dimenzijama
Prikaz kvadra nacrtan točno i uredno uz potpuno poštivanje pravila skiciranja
Prikaz kvadra nacrtan uredno uz manja odstupanja od pravila skiciranja uz pomoć nastavnika
Crtanje kompozicije kocke prikazom prema zadanim dimenzijama
Prikaz kocke nacrtan točno i uredno uz potpuno poštivanje pravila skiciranja
Prikaz kocke nacrtan uredno uz manja odstupanja od pravila skiciranja uz pomoć nastavnika
Bojenje i sjenčanje jednog prikaza (prema slobodnom izboru)
Prikaz skladno i uredno obojan i osjenčan, odabrana dobra kombinacija boja
Prikaz uredno obojan i osjenčan, odabrana kombinacija neskladnih boja
Primjena pravila konstruiranja geometrijskih likova i krivulja na crtežima
Na crtežu točno primijenjena pravila konstruiranja geometrijskih likova i krivulja
Na većem dijelu crteža su primijenjena pravila konstruiranja geometrijskih likova i krivulja uz pomoć i nadzor nastavnika
Izrada ortogonalne projekcije jedne kompozicije ( po slobodnom izboru za svaku grupu)
Ortogonalna projekcija nacrtana uz potpuno poštivanje zadanih mjerila, pravila kotiranja i označavanja materijala
Ortogonalna projekcija nacrtana u zadanom mjerilu, uz manja odstupanja od pravila kotiranja i označavanja materijala uz pomoć nastavnika
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
2. RAZRED
NAZIV MODULA
KOMUNIKACIJA U RADNOM OKRUŽENJU POMOĆNOG TAPETARA
Šifra modula
Kvalifikacije nastavnika koji sudjeluju u realizaciji modula
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/10447
Obujam modula (CSVET)
2 CSVET
Poslovna komunikacija pomoćnog tapetara (2 CSVET)
Načini stjecanja ishoda učenja (od –do, postotak)
Vođeni proces učenja i poučavanja
Oblici učenja temeljenog na radu
Samostalne aktivnosti učenika/polaznika
5 0- 6 0 %
3 0-40%
10- 2 0 %
Status modula
(obvezni/izborni)
Obvezni
Cilj (opis) modula
Cilj modula je stjecanje vještina komuniciranja u radnoj situaciji. Upoznavajući pravila komunikacije i poslovnog bontona, učenici dolaze do spoznaja kako ih koristiti pri svakodnevnoj komunikaciji sa suradnicima i kupcima. Kroz ovaj modul učenici će steći vještine komunikacije sa suradnicima i kupcima sukladno svojim mogućnostima.
Ključni pojmovi
poslovna komunikacija, komunikacija u radnom okruženju pomoćnog tapetara, poslovni bonton, životopis, motivacijsko pismo
Povezanost modula s međupredmetnim temama (ako je primjenljivo)
Osobni i socijalni razvoj
- osr B4.3.
Zdravlje
- zdr B.5.1.A
Uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije
- ikt B.5.1.
- ikt B.5.3.
Preporuke za učenje temeljeno na radu
Učenje temeljeno na radu realizirat će se u specijaliziranim učionicama i/ili u regionalnom centru kompetentnosti i/ili kod poslodavca. Preporuka je teorijska znanja primijeniti u realnim i simuliranim situacijama provođenjem načela zaštite na radu, korištenjem osobnih zaštitnih sredstava u obavljanju poslova uz nadzor i pomoć nadređenih.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje, potrebni za realizaciju modula
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/10447
Ishode učenja koji se stječu učenjem temeljenom na radu potrebno je izvoditi u odgojno-obrazovnim skupinama u školskim specijaliziranim učionicama ili kod poslodavca sukladno zakonskim propisima.
Zaštitna odjeća, obuća i oprema
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Poslovna komunikacija pomoćnog tapetara (2 CSVET)
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Razlikovati osnovne oblike komunikacije.
Opisati osnovne oblike komunikacije.
Navesti pravila poslovnog komuniciranja u radnom okruženju pomoćnog tapetara.
Primijeniti pravila poslovnog komuniciranja u radnom okruženju pomoćnog tapetara.
Koristiti pravila poslovnog bontona u radnom okruženju pomoćnog tapetara.
Izvršiti radne zadatke prema nalogu u skladu s pravilima poslovnog bontona.
Izraditi životopis i motivacijsko pismo uz pomoć nastavnika.
Izraditi samostalno životopis i motivacijsko pismo.
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantan nastavni sustav ovog SIU je egzemplarna nastava.
Nastavnik daje primjere pravilnog usmenog i pismenog komuniciranja, poslovnog bontona u komunikaciji s suradnicima i kupcima. Ovakav pristup omogućuje učenicima da bolje razumiju što trebaju činiti. Kako bi se podržalo razumijevanje, poželjno je koristiti vizualn e materijale poput fotografija ili videozapisa koji prikazuju pravilno komuniciranje sa suradnicima i kupcima.
Nastavne cjeline/teme
Poslovno komuniciranje
Učinkovita komunikacija u radnom okruženju pomoćnog tapetara
Poslovni bonton
Izrada životopisa i motivacijskog pisma
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Skup ishoda učenja i pripadajući ishodi provjeravaju se pisano i/ili usmeno, vrednovanjem postupaka i rezultata rješavanja radne situacije/projektnih aktivnosti/usmene prezentacije i/ili pisanog rada, a na temelju unaprijed definiranih kriterija vrednovanja (analitičke i holističke rubrike za vrednovanje).
Zadatak: Metodom igranja uloga, za različite scenarije u tapetarskom okruženju primijeniti pravila usmenog i pisanog komuniciranja u skladu s pravilima poslovne komunikacije i poslovnog bontona.
Primjeri praktičnih zadataka za demonstraciju komunikacijskih situacija:
- objasnite pravila poslovnog komuniciranja prilikom razgovora sa suradnicima i kupcima
- demonstrirati situaciju prodajnog razgovora s kupcem u skladu s poslovnim bontonom
- predstaviti kupcu tri različita tapetarska proizvoda
Vrednovanje za učenje :
Nastavnik može koristiti tablicu koju učenici tijekom provedbe sata popunjavaju.
Što znam o odabranoj komunikacijskoj situaciji?
Što želim naučiti o odabranoj komunikacijskoj situaciji?
Što sam naučio/la o odabranom odabranoj komunikacijskoj situaciji?
NAZIV MODULA
TEHNOLOGIJA IZRADE TAPECIRANOG SJEDIŠTA
Šifra modula
Kvalifikacije nastavnika koji sudjeluju u realizaciji modula
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/10448
Obujam modula (CSVET)
4 CSVET
Osnove izrade tapeciranog sjedišta (4 CSVET)
Načini stjecanja ishoda učenja (od –do, postotak)
Vođeni proces učenja i poučavanja
Oblici učenja temeljenog na radu
Samostalne aktivnosti učenika/polaznika
40–60%
30–50%
10–20%
Status modula
(obvezni/izborni)
Obvezni
Cilj (opis) modula
Cilj ovog modula je stjecanje znanja o materijalima, alatima i strojevima za izradu tapeciranog namještaja. Završetkom ovog modula učenici će poznavati faze u tehnologiji izrade tapeciranog namještaja uz ispravan odabir materijala i radnog alata.
Ključni pojmovi
materijalna i krojna lista materijala za sjedište, faze tehnoloških operacija izrade nisko tapeciranog sjedišta, tehnološki proces niskog tapeciranja sjedišta, alati i strojevi za tapeciranje sjedišta
Povezanost modula s međupredmetnim temama (ako je primjenljivo)
Osobni i socijalni razvoj
- osr A.4.3.
Učiti kako učiti
- uku 4/5.3. 3.
- uku B.4/5.2. 2.
- uku D.4/5.2. 2.
Održivi razvoj
- odr B.4.1.
Preporuke za učenje temeljeno na radu
Učenje temeljeno na radu realizirat će se u specijaliziranim učionicama i/ili u regionalnom centru kompetentnosti i/ili kod poslodavca. Preporuka je teorijska znanja primijeniti u realnim i simuliranim situacijama provođenjem načela zaštite na radu, korištenjem osobnih zaštitnih sredstava u obavljanju poslova uz nadzor i pomoć nadređenih.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje, potrebni za realizaciju modula
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/10448
Ishode učenja koji se stječu učenjem temeljenom na radu potrebno je izvoditi u odgojno-obrazovnim skupinama u školskim specijaliziranim učionicama ili kod poslodavca sukladno zakonskim propisima.
Zaštitna odjeća, obuća i oprema
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Osnove izrade tapeciranog sjedišta (4 CSVET)
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Prepoznati osnovne elemente dokumentacije materijala za izradu tapeciranog sjedišta.
Opisati osnovne elemente dokumentacije materijala za izradu tapeciranog sjedišta.
Navesti materijale za punjenje tapeciranog sjedišta.
Odabrati materijale za punjenje tapeciranog sjedišta.
Navesti presvlačne materijale za izradu tapeciranog sjedišta.
Odabrati presvlačne materijale za izradu tapeciranog sjedišta.
Nabrojati faze u tehnologiji izrade nisko tapeciranog sjedišta.
Objasniti faze u tehnologiji izrade nisko tapeciranog sjedišta.
Objasniti funkciju ručnih alata i osnovnih strojeva pri izradi tapeciranog sjedišta.
Protumačiti funkciju ručnih alata i osnovnih strojeva pri izradi tapeciranog sjedišta.
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantan nastavni sustav ovog SIU je egzemplarna nastava.
Učenici će prepoznati različite vrste presvlačnih materijala i materijala za punjenje putem slika i uzoraka. Mogu se koristiti jednostavne demonstracije kako bi učenici identificirali materijale za nisko tapeciranje sjedišta. Pomoću shema i videozapisa, učenici će upoznati pojedine faze u izradi tapeciranog sjedišta te strojeve i uređaje koji se koriste u pojedinoj fazi.
Nastavne cjeline/teme
Dokumentacija materijala za izradu tapeciranog sjedišta
Materijali za punjenje tapeciranog sjedišta
Presvlačni materijali za izradu tapeciranog sjedišta.
Faze u tehnologiji izrade nisko tapeciranog sjedišta
Ručni alati i osnovni strojevi pri izradi tapeciranog sjedišta
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Skup ishoda učenja i pripadajući ishodi provjeravaju se pisano i/ili usmeno, vrednovanjem postupaka i rezultata rješavanja radne situacije/projektnih aktivnosti/usmene prezentacije i/ili pisanog rada, a na temelju unaprijed definiranih kriterija vrednovanja (analitičke i holističke rubrike za vrednovanje).
Zadatak: Učenici se dijele u parove. Svaki par dobiva zadatak uzorak tapeciranog sjedišta. Zadatak je: navesti osnovne materijale korištene u izradi tog proizvoda, opisati faze tehnologije niskog tapeciranja, objasniti funkciju alata i strojeva koji se koriste u pojedinoj fazi izrade.
Vrednovanje naučenog:
Elementi
vrednovanja
+
+/-
-
Prepoznavanje dijelova proizvoda
Prepoznaje dijelove proizvoda s nekoliko manjih pogrešaka
Djelomično prepoznaje dijelove proizvoda, ali s većim pogreškama uz pomoć nastavnika
Prepoznaje dijelove proizvoda s velikim poteškoćama uz pomoć nastavnika
Navođenje osnovnih tapetarskih materijala
Identificira većinu osnovnih tapetarskih materijala, ali s nekoliko grešaka
Djelomično identificira osnovne tapetarske materijale uz pomoć nastavnika
Identificira samo nekoliko osnovnih tapetarskih materijala uz pomoć nastavnika
Opisivanje faza tehnologije niskog tapeciranja
Opisuje pojedine faze tehnologije niskog tapeciranja s nekoliko propuštenih detalja
Opisuje pojedine faze tehnologije niskog tapeciranja, ali s većim pogreškama i propuštanjima
Opisuje samo nekoliko faza tehnologije niskog tapeciranja
Opisivanje funkcije alata i strojeva u pojedinoj fazi izrade
Opisuje funkciju alata i strojeva s nekoliko propuštenih detalja
Opisuje pojedine funkcije alata i strojeva, ali s većim pogreškama
Opisuje samo neke funkcije alata i strojeva u postupku izrade
NAZIV MODULA
IZRADA TAPECIRANOG SJEDIŠTA
Šifra modula
Kvalifikacije nastavnika koji sudjeluju u realizaciji modula
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/10449
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/10450
Obujam modula (CSVET)
20 CSVET
Priprema za izradu tapeciranog sjedišta (4 CSVET)
Izrada tapeciranog sjedišta (16 CSVET)
Načini stjecanja ishoda učenja (od –do, postotak)
Vođeni proces učenja i poučavanja
Oblici učenja temeljenog na radu
Samostalne aktivnosti učenika/polaznika
10-20%
60-80%
10-20%
Status modula
(obvezni/izborni)
Obvezni
Cilj (opis) modula
Cilj modula je stjecanje znanja i vještina potrebnih za tapeciranje sjedišta. Po završetku ovog modula učenici i će moći odrediti glavne dijelove sjedišta, odrediti vrstu podloge koja se tapecira, odrediti i iskrojiti presvlačni materijal i materijal za punjenje tapeciranog sjedišta, lijepiti ispune tapeciranog sjedišta, koristiti ručne alate za pričvršćivanje presvlačnog materijala tapeciranog sjedišta na podlogu te pakirati i označiti pripremljeno tapecirano sjedište. Prilikom pripreme i izrade tapeciranog sjedišta učenici će se pridržavati mjera zaštite na radu, zaštite okoliša i zaštite od požara. Tapetarski otpad će zbrinuti na ekološki prihvatljiv način.
Ključni pojmovi
dijelovi sjedišta, redoslijed tehnoloških operacija nisko tapeciranog sjedišta, presvlačni materijal za tapeciranje sjedišta, materijal za punjenje tapeciranog sjedišta, alati i strojevi, pakiranje i skladištenje, dokumenti za zapakirano tapecirano sjedište zbrinjavanje tapetarskog otpada
Povezanost modula s međupredmetnim temama (ako je primjenljivo)
Poduzetništvo
- pod A.4.1..
- pod B.4.2.
Osobni i socijalni razvoj
- osr A.4.3.
- osr B.4.2.
Učiti kako učiti
- uku A.4/5.1. 1.
- uku A.4/5.3. 3.
- uku B.4/5.2. 2.
- uku D.4/5.2. 2.
Uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije
- ikt C.4.4.
Preporuke za učenje temeljeno na radu
Učenje temeljeno na radu realizirat će se u specijaliziranim učionicama i/ili u regionalnom centru kompetentnosti i/ili kod poslodavca. Preporuka je teorijska znanja primijeniti u realnim i simuliranim situacijama provođenjem načela zaštite na radu, korištenjem osobnih zaštitnih sredstava u obavljanju poslova uz nadzor i pomoć nadređenih.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje, potrebni za realizaciju modula
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/10449
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/10450
Ishode učenja koji se stječu učenjem temeljenom na radu potrebno je izvoditi u odgojno-obrazovnim skupinama u školskim specijaliziranim učionicama ili kod poslodavca sukladno zakonskim propisima.
Zaštitna odjeća, obuća i oprema
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Priprema za izradu tapeciranog sjedišta (4 CSVET)
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Prepoznati glavne dijelove sjedišta na radnom nalogu
Opisati glavne dijelove sjedišta na radnom nalogu.
Navesti redoslijed tehnoloških operacija tehnološkog procesa tapeciranja sjedišta.
Objasniti redoslijed tehnoloških operacija tehnološkog procesa tapeciranja sjedišta.
Odabrati presvlačni materijal za izradu tapeciranog sjedišta uz pomoć nastavnika
Primijeniti postupke pripreme presvlačnog materijala za izradu tapeciranog sjedišta.
Odabrati materijal za punjenje za izradu tapeciranog sjedišta uz pomoć nastavnika
Primijeniti postupke pripreme materijala za punjenje za izradu tapeciranog sjedišta.
Odabrati ručne alate za izradu tapeciranog sjedišta uz pomoć nastavnika
Koristiti ručne alate za izradu tapeciranog sjedišta.
Pripremiti radno mjesto za izradu tapeciranog sjedišta uz pomoć nastavnika
Pripremiti radni prostor za obavljanje izrade tapeciranog sjedišta.
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantni nastavni sustav ovog SIU je učenje temeljeno na radu.
U ovom nastavnom sustavu učenici će biti uključeni u pojedine faze pripreme za izradu tapeciranog sjedišta. Učenici će uz nadzor odabrati presvlačni materijal i materijal za punjenje tapeciranog sjedišta te ručne alate. Učenje temeljeno na radu omogućava aktivno sudjelovanje učenika i stvaranje značajnih iskustava koja olakšavaju učenje.
Nastavne cjeline/teme
Glavni dijelovi sjedišta
Redoslijed tehnoloških operacija tehnološkog procesa tapeciranja sjedišta
Presvlačni materijal za izradu tapeciranog sjedišta
Materijal za punjenje za izradu tapeciranog sjedišta
Ručni alati za izradu tapeciranog sjedišta
Radno mjesto za izradu tapeciranog sjedišta
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Skup ishoda učenja i pripadajući ishodi provjeravaju se pisano i/ili usmeno, vrednovanjem postupaka i rezultata rješavanja radne situacije/projektnih aktivnosti/usmene prezentacije i/ili pisanog rada, a na temelju unaprijed definiranih kriterija vrednovanja (analitičke i holističke rubrike za vrednovanje).
Zadatak: Učenici podijeljeni u parove za svaki zadani uzorak tapeciranog sjedišta određuju glavne dijelove sjedišta, određuju tehnološke operacije, odabiru presvlačni materijal i materijal za punjenje te ručni alat za izradu tapeciranog sjedišta, uz pomoć nastavnika.
Vrednovanje za učenje:
Elementi vrednovanja
Dobro
Zadovoljava
Ne zadovoljava
Određivanje glavnih dijelova sjedišta
Pravilno određuje glavne dijelove sjedišta
Određuje glavne dijelove sjedišta uz pomoć nastavnika
Ni uz pomoć nastavnika ne može odrediti glavne dijelove sjedišta
Određivanje tehnoloških operacija tehnološkog procesa tapeciranja sjedišta
Pravilno određuje tehnološke operacije tehnološkog procesa tapeciranja sjedišta
Određuje tehnološke operacije tehnološkog procesa tapeciranja sjedišta uz pomoć nastavnika
Ni uz pomoć nastavnika ne može odrediti tehnološke operacije tehnološkog procesa tapeciranja sjedišta
Odabiranje presvlačnog materijala
Odabire presvlačni materijal
Odabire presvlačni materijal uz pomoć nastavnika
Ni uz pomoć nastavnika ne može odabrati presvlačni materijal
Odabiranje materijala za punjenje
Odabire materijal za punjenje
Odabire materijal za punjenje uz pomoć nastavnika
Ni uz pomoć nastavnika ne može odabrati materijal za punjenje
Odabiranje ručnog alata za tapeciranje sjedišta
Odabire ručni alat za tapeciranje sjedišta
Odabire ručni alat za tapeciranje sjedišta uz pomoć nastavnika
Ni uz pomoć nastavnika ne može odabrati ručni alat za tapeciranje sjedišta
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Izrada tapeciranog sjedišta (16 CSVET)
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Iskrojiti uz nadzor materijal za punjenje za izradu tapeciranog sjedišta.
Iskrojiti materijal za punjenje za izradu tapeciranog sjedišta.
Lijepiti uz nadzor ispune tapeciranog sjedišta na podlogu.
Lijepiti ispune tapeciranog sjedišta na podlogu.
Iskrojiti uz nadzor presvlačni materijal za izradu tapeciranog sjedišta.
Iskrojiti presvlačni materijal za izradu tapeciranog sjedišta.
Koristiti ručne alate za pričvršćivanje presvlačnog materijala tapeciranog sjedišta na podlogu uz nadzor.
Koristiti ručne alate za pričvršćivanje presvlačnog materijala tapeciranog sjedišta na podlogu.
Odabrati vrstu ambalaže i uvjete skladištenja tapeciranog sjedišta uz pomoć nastavnika
Provesti pakiranje i skladištenje tapeciranog sjedišta prema zadanim uvjetima.
Prepoznati dokumente koji se stavljaju na zapakirano tapecirano sjedište
Pripremiti dokumente koji se stavljaju na zapakirano tapecirano sjedište.
Pravilno zbrinuti otpad nakon izrade tapeciranog sjedišta uz nadzor
Pravilno zbrinuti otpad nakon izrade tapeciranog sjedišta.
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantni nastavni sustav ovog SIU je učenje temeljeno na radu.
Učenje temeljeno na radu kombinira praktično iskustvo s teorijskim znanjem kako bi učenicima omogućilo usvajanja vještina kroz stvarno radno okruženje. U ovom nastavnom sustavu učenici će biti uključeni u pojedine faze izrade tapeciranog sjedišta. Učenici će uz nadzor krojiti materijal za punjenje i presvlačni materijal za tapeciranje sjedišta. Učenici će uz nadzor rukovati ručnim alatima za mjerenje, krojenje, lijepljenje i pričvršćivanje u navedenim fazama tapeciranja sjedišta.
Nastavne cjeline/teme
Krojenje materijala za punjenje za izradu tapeciranog sjedišta
Lijepljenje ispune tapeciranog sjedišta na podlogu
Krojenje presvlačnog materijala za izradu tapeciranog sjedišta
Ručni alati za pričvršćivanje presvlačnog materijala tapeciranog sjedišta na podlogu
Ambalaža i uvjeti skladištenja tapeciranog sjedišta
Dokumenti koji se stavljaju na zapakirano tapecirano sjedište
Pravilno zbrinjavanje otpada nakon izrade tapeciranog sjedišta
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine
Skup ishoda učenja i pripadajući ishodi provjeravaju se pisano i/ili usmeno, vrednovanjem postupaka i rezultata rješavanja radne situacije/projektnih aktivnosti/usmene prezentacije i/ili pisanog rada, a na temelju unaprijed definiranih kriterija vrednovanja (analitičke i holističke rubrike za vrednovanje).
Zadatak: U radnom nalogu koji je stigao u tapetarsku radionicu traži se izrada 4 tapecirana sjedišta.
Učenici podijeljeni u parove trebaju na osnovu radnog naloga iskrojiti materijal za punjenje uz nadzor, zalijepiti ispunu tapeciranog sjedišta na podlogu uz nadzor, iskrojiti presvlačni materijal uz nadzor, pričvrstiti presvlačni materijal za podlogu uz nadzor, zapakirati i označiti gotovo tapecirano sjedište te pravilno zbrinuti otpad nakon izrade tapeciranog sjedišta.
Vrednovanje kao učenje:
Lista za samovrednovanje praktičnog rada:
Procjeni koliko si dobro savladao izradu apeciranog sjedišta
(Stavi kvačicu u stupcu koji odgovara tvojoj procjeni)
Uvijek,
dobro
Ponekad,
uglavnom dobro
Ne baš,
trebam pomoć
Pripremam radno mjesto
Pravilno uz nadzor krojim materijal za punjenje
Pravilno uz nadzor lijepim ispunu tapeciranog sjedišta
Pravilno uz nadzor krojim presvlačni materijal tapeciranog sjedišta
Pravilno uz nadzor pričvršćujem presvlačni materijal za podlogu tapeciranog sjedišta
Pravilno pripremam dokumente za zapakirano tapecirano sjedište
Pravilno odabirem ambalažu za gotovo tapecirano sjedište
Pravilno odabirem uvjete skladištenja
Čistim radno mjesto
Pospremam alat na svoje mjesto
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
3. RAZRED
NAZIV MODULA
STANDARDI U TAPETARSTVU
Šifra modula
Kvalifikacije nastavnika koji sudjeluju u realizaciji modula
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/10451
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/10452
Obujam modula (CSVET)
2 CSVET
Dokumentacija u radnom okruženju pomoćnog tapetara (1 CSVET)
Osnovni postupci u pakiranju tapetarskih proizvoda (1 CSVET)
Načini stjecanja ishoda učenja (od –do, postotak)
Vođeni proces učenja i poučavanja
Oblici učenja temeljenog na radu
Samostalne aktivnosti učenika/polaznika
40 – 60%
30 – 40%
10 – 20%
Status modula
(obvezni/izborni)
Obvezni
Cilj (opis) modula
Ovaj modul ima za cilj osigurati razumijevanje važnosti pravilnog tumačenja radne dokumentacije te pravilnog ispunjavanja evidencije rada i ostalih obrazaca. Modul također ima za svrhu educirati učenike o pravilnom pakiranju i označavanju gotovih tapetarskih proizvoda kako bi se osigurala sigurnost i dostupnost relevantnih informacija. Kroz interaktivne aktivnosti, učenici će razviti svoje vještine u prepoznavanju ključnih informacija na etiketama i značajki kvalitetne ambalaže. Učenici će razvijati vještine izrade jednostavnih etiketa za vlastite tapetarske proizvode.
Ključni pojmovi
radni nalog, evidencija rada, ambalaža, deklaracija
Povezanost modula s međupredmetnim temama (ako je primjenljivo)
Osobni i socijalni razvoj
- osr B.4.2.
- osr B.4.3.
Građanski odgoj i obrazovanje
- goo C.4.3.
Poduzetništvo
- pod B.4.2.
Održivi razvoj
- odr B.4.1.
Zdravlje
- zdr B.4.1.A
- zdr B.4.1.B
Učiti kako učiti
- uku A.4/5.3.
- uku D.4/5.2.
Preporuke za učenje temeljeno na radu
Učenje temeljeno na radu realizirat će se u specijaliziranim učionicama i/ili u regionalnom centru kompetentnosti i/ili kod poslodavca. Preporuka je teorijska znanja primijeniti u realnim i simuliranim situacijama provođenjem načela zaštite na radu, korištenjem osobnih zaštitnih sredstava u obavljanju poslova uz nadzor i pomoć nadređenih.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje, potrebni za realizaciju modula
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/10451
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/10452
Ishode učenja koji se stječu učenjem temeljenom na radu potrebno je izvoditi u odgojno-obrazovnim skupinama u školskim specijaliziranim učionicama ili kod poslodavca sukladno zakonskim propisima.
Zaštitna odjeća, obuća i oprema
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Dokumentacija u radnom okruženju pomoćnog tapetara (1 CSVET)
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Protumačiti radni nalog pomoćnog tapetara.
Izvršiti radni nalog prema uputama.
Prepoznati i pronaći tapetarske proizvode iz radnog naloga.
Povezati tapetarske proizvode radnog naloga pomoćnog tapetara s vrstom i namjenom.
Ispuniti evidenciju rada i ostale obrasce evidencije rada pomoćnog tapetara uz nadzor
Protumačiti evidenciju rada i ostale obrasce evidencije rada pomoćnog tapetara.
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Za ostvarivanje ishoda učenja ovog skupa preporuča se egzemplarna nastava.
Preporuča se prezentacija vizualnih materijala koji prikazuju različite radne naloge, te upotreba taktičkih prikaza kako bi se omogućilo dodirivanje uzoraka različitih tapetarskih proizvoda, nakon čega slijedi interaktivna rasprava o vrstama i primjeni tapetarskih proizvoda. Nastavnik može demonstrirati način ispunjavanja evidencije rada i ostalih obrazaca, a potom slijedi grupna rasprava o pogreškama drugih prilikom ispunjavanja, te praktične vježbe ocjenjivanja ispunjenih učeničkih evidencija rada.
Nastavne cjeline/teme
Radni nalog pomoćnog tapetara
Tapetarski proizvodi iz radnog naloga
Evidencija rada i ostali obrasci evidencije rada pomoćnog tapetara
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Skup ishoda učenja i pripadajući ishodi provjeravaju se pisano i/ili usmeno, vrednovanjem postupaka i rezultata rješavanja radne situacije/projektnih aktivnosti/usmene prezentacije i/ili pisanog rada, a na temelju unaprijed definiranih kriterija vrednovanja (analitičke i holističke rubrike za vrednovanje
Zadatak: Učenici podijeljeni u parove dobivaju radni nalog za proizvodnju različitih jednostavnih tapeciranih proizvoda. Uz pomoć mentora u timu prepoznaju elemente radnog naloga za krojenje presvlačnog materijala i materijala za punjenje. Temeljem radnog naloga učenici okvirno planiraju potrebno vrijeme izrade i utrošak materijala za izradu tapetarskog proizvoda uz dodatne pisane upute.
Vrednovanje za učenje:
Elementi radnog naloga
Proračun utroška materijala
Proračun utroška vremena
Krojenje presvlačnog materijala
Krojenje materijala za punjenje
*Faze izrađene: uspješno / djelomično uspješno / treba uvježbati
Nakon provedene analize, grupe prezentiraju svoju izvedbu analize zadatka i donose zaključke uz pomoć mentora. Mentor formira kriterij za ocjenjivanje i povratno informira učenike o mogućnostima napretka.
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Osnovni postupci u pakiranju tapetarskih proizvoda (1 CSVET)
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Razlikovati vrste ambalaže za pakiranje tapeciranih proizvoda.
Protumačiti vrste ambalaže za pakiranje tapeciranih proizvoda.
Prepoznati odgovarajuću ambalažu prema vrsti gotovog tapeciranog proizvoda.
Povezati odgovarajuću ambalažu s vrstom gotovog tapeciranog proizvoda.
Zapakirati gotove tapecirane proizvode prema uputama.
Provesti pakiranje gotovog tapeciranog proizvoda u odgovarajuću ambalažu prema vrsti.
Prepoznati dokumente koji se stavljaju na zapakirane tapecirane proizvode.
Usporediti dokumente koji se stavljaju na zapakirane tapecirane proizvode.
Primijeniti mjere zaštite na radu pri pakiranju tapeciranih proizvoda.
Utvrditi izvore opasnosti i mjere zaštite na radu pri pakiranju tapeciranih proizvoda.
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantan nastavni sustav ovog skupa ishoda učenja je egzemplarna nastava.
Nastavnik može donijeti različite tapetarske proizvode s različitim vrstama ambalaže i deklaracija kako bi učenici imali priliku izravno identificirati važne informacije na etiketama. Učenici mogu sudjelovati u grupnim aktivnostima poput oluje ideja kako bi zajedno prepoznali važnost kvalitetne ambalaže za tapetarske proizvode. Nastavnik će poticati raspravu i sudjelovanje svih učenika. Učenici također mogu biti potaknuti da istraže različite posebne oznake i simbole na tapetarskim proizvodima putem interneta ili drugih izvora kako bi bolje razumjeli njihovu svrhu i značenje. Učenici će imati priliku izraziti svoju kreativnost kroz izradu uzoraka jednostavnih etiketa za vlastite tapetarske proizvode.
Nastavne cjeline/teme
Vrsta ambalaže za pakiranje tapeciranih proizvoda
Pakiranje tapeciranih proizvoda prema uputama
Deklariranje tapetarskih proizvoda
Mjere zaštite na radu pri pakiranju tapeciranih proizvoda
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Skup ishoda učenja i pripadajući ishodi provjeravaju se pisano i/ili usmeno, vrednovanjem postupaka i rezultata rješavanja radne situacije/projektnih aktivnosti/usmene prezentacije i/ili pisanog rada, a na temelju unaprijed definiranih kriterija vrednovanja (analitičke i holističke rubrike za vrednovanje
Zadatak: Potrebno je zapakirati tapeciranu stolicu u prihvatljivu ambalažu kako bi bila zaštićena od mehaničkih oštećenja prilikom skladištenja i transporta.
Prije nego počnu sa pakiranjem tapecirane stolice učenici trebaju:
-prepoznati odgovarajuću ambalažu za tapeciranu stolicu (od više ponuđenih)
-odabrati vrstu ambalaže
Uz pomoć nastavnika ili samostalno (ako nastavnik procijeni da je to moguće):
- zapakirati tapeciranu stolicu
Tijekom pakiranja tapecirane stolice učenici trebaju:
- odabrati odgovarajući način zaštite tijekom pakiranja proizvoda
Vrednovanje naučenog:
Elementi vrednovanja
Kriteriji
Izvrsno
Djelomično
Treba doraditi
Prepoznavanje odgovarajuće ambalaže
Pokazuje svu odgovarajuću ambalažu
Pokazuje većinu odgovarajuće ambalaže
Pokazuje većinu odgovarajuće ambalaže uz pomoć nastavnika
Vrste ambalaže
Navodi sve potencijalne vrste ambalaže u promatranoj radnoj situaciji
Navodi većinu vrsta ambalaže u promatranoj radnoj situaciji
Navodi većinu vrsta ambalaže u promatranoj radnoj situaciji uz pomoć nastavnika
Pakiranje ambalaže
Pakira proizvod točno na potpuno prihvatljiv način
Većim dijelom točno pakira proizvod
Pakira proizvod točno na potpuno prihvatljiv način uz podršku nastavnika
Primjena osobnih zaštitnih sredstava
Primjenjuje odgovarajuća osobna zaštitna sredstva na potpuno ispravan način
Primjenjuje odgovarajuća osobna zaštitna sredstva uz manje nedostatke u primjeni
Primjenjuje odgovarajuća osobna zaštitna sredstva uz potporu nastavnika
NAZIV MODULA
MATERIJALI, ALATI, STROJEVI I TEHNIKE IZRADE JEDNOSTAVNIH TAPETARSKIH PROIZVODA
Šifra modula
Kvalifikacije nastavnika koji sudjeluju u realizaciji modula
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/10453
Obujam modula (CSVET)
3 CSVET
Tehnologija izrade jednostavnih tapetarskih proizvoda (3 CSVET)
Načini stjecanja ishoda učenja (od –do, postotak)
Vođeni proces učenja i poučavanja
Oblici učenja temeljenog na radu
Samostalne aktivnosti učenika/polaznika
50-60 %
30-40%
10-20%
Status modula
(obvezni/izborni)
Obvezni
Cilj (opis) modula
Cilj modula je osigurati da učenici steknu temeljno razumijevanje o ostalim jednostavnim tapetarskim proizvodima, koji uključuju izradu madraca bez žičane jezgre, ukrasnog gumba, slobodnog jastuka, tapeciranog naslonjača te obnavljanja tapeciranog namještaja. Kroz interaktivne aktivnosti, učenici će prepoznati različite vrste jednostavnih tapetarskih proizvoda, njihove karakteristike, te materijale, alate, i strojevi za izradu. Također, usvojit će znanja o različitim tehnikama i tehnologijama u proizvodnji te razumjeti važnost pravilnog pakiranja i skladištenja tih proizvoda. Obveze učenika uključuju sudjelovanje u aktivnostima, aktivno učenje i primjenu stečenog znanja u stvarnom kontekstu.
Ključni pojmovi
vrste i karakteristike jednostavnih tapetarskih proizvoda, materijali za izradu jednostavnih tapetarskih proizvoda, ručni alati i osnovni strojevi za izradu jednostavnih tapetarskih proizvoda, tehnike izrade jednostavnih tapetarskih proizvoda, pakiranje i skladištenje jednostavnih tapetarskih proizvoda
Povezanost modula s međupredmetnim temama (ako je primjenljivo)
Osobni i socijalni razvoj
- osr B.4.2.
- osr B.4.3.
Građanski odgoj i obrazovanje
- goo C.4.3.
Poduzetništvo
- pod B.4.2.
Održivi razvoj
- odr B.4.1.
Zdravlje
- zdr B.4.1.A
- zdr B.4.1.B
Učiti kako učiti
- uku A.4/5.3.
- uku D.4/5.2.
Preporuke za učenje temeljeno na radu
Učenje temeljeno na radu realizirat će se u specijaliziranim učionicama i/ili u regionalnom centru kompetentnosti i/ili kod poslodavca. Preporuka je teorijska znanja primijeniti u realnim i simuliranim situacijama provođenjem načela zaštite na radu, korištenjem osobnih zaštitnih sredstava u obavljanju poslova uz nadzor i pomoć nadređenih.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje, potrebni za realizaciju modula
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/10453
Ishode učenja koji se stječu učenjem temeljenom na radu potrebno je izvoditi u odgojno-obrazovnim skupinama u školskim specijaliziranim učionicama ili kod poslodavca sukladno zakonskim propisima.
Zaštitna odjeća, obuća i oprema
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Tehnologija izrade jednostavnih tapetarskih proizvoda (3 CSVET)
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Prepoznati različite vrste jednostavnih tapetarskih proizvoda i njihove karakteristike.
Opisati različite vrste jednostavnih tapetarskih proizvoda i njihove karakteristike.
Identificirati materijale za izradu jednostavnih tapetarskih proizvoda.
Usporediti materijale za izradu jednostavnih tapetarskih proizvoda.
Izdvojiti ručne alate i osnovne strojeve koji se koriste u tapeciranju jednostavnih tapetarskih proizvoda.
Koristiti ručne alate i osnovne strojeve za tapeciranje jednostavnih tapetarskih proizvoda.
Prepoznati različite tehnike koje se koriste u tapeciranju jednostavnih tapetarskih proizvoda.
Provesti različite tehnike koje se koriste u tapeciranju jednostavnih tapetarskih proizvoda.
Objasniti važnost pravilnog pakiranja i skladištenja jednostavnih tapetarskih proizvoda.
Protumačiti važnost pravilnog pakiranja i skladištenja jednostavnih tapetarskih proizvoda
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantan nastavni sustav ovog SIU je egzemplarna nastava.
Kroz ovaj nastavni sustav nastavnik može koristit vizualne materijale, interaktivne igre i jednostavne eksperimente. Učenici će prepoznati različite vrste jednostavnih tapetarskih proizvoda putem slika i uzoraka. Mogu se koristiti jednostavne demonstracije kako bi učenici identificirali osnovne i karakteristike jednostavnih tapetarskih proizvoda. Kroz igre s karticama i riječima, mogu izdvojiti materijale, alate i osnovne strojeve, a pomoću videozapisa i modela, razumjet će tehnike izrade. Na kraju, kroz diskusije i praktične primjere, shvatit će važnost pravilnog pakiranja i skladištenja tapetarskih proizvoda.
Nastavne cjeline/teme
Vrste jednostavnih tapetarskih proizvoda i njihove karakteristike
Materijali za izradu jednostavnih tapetarskih proizvoda
Ručni alati i osnovni strojevi za izradu jednostavnih tapetarskih proizvoda
Tehnike apeciranja jednostavnih tapetarskih proizvoda
Pakiranje i skladištenje jednostavnih tapetarskih proizvoda
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Skup ishoda učenja i pripadajući ishodi provjeravaju se pisano i/ili usmeno, vrednovanjem postupaka i rezultata rješavanja radne situacije/projektnih aktivnosti/usmene prezentacije i/ili pisanog rada, a na temelju unaprijed definiranih kriterija vrednovanja (analitičke i holističke rubrike za vrednovanje).
Zadatak: Učenici su podijeljeni u grupe. Svaki tim odabire jedan od sljedećih tapetarskih proizvoda:
jednostavna klupa, ukrasni gumb, slobodni jastuk i naslonjač. Zadatak je:
- prepoznati vrstu i karakteristike dodijeljenog tapetarskog proizvod
- identificirati osnovne materijale korištene u izradi tog proizvoda
- opisati tehniku tapeciranja proizvoda
- predložiti najpovoljniji način pakiranja i skladištenja tog proizvoda
Vrednovanje naučenog:
Elementi
vrednovanja
Odličan
Vrlo dobar
Dobar
Dovoljan
Treba doraditi
Prepoznavanje
Jasnо i točno prepoznaje vrstu i karakteristike tapetarskog proizvoda
Prepoznaje vrstu i karakteristike tapetarskog proizvoda s nekoliko manjih pogrešaka
Djelomično prepoznaje vrstu i karakteristike tapetarskog proizvoda, ali s većim pogreškama
Prepoznaje vrstu i karakteristike tapetarskog proizvoda s velikim poteškoćama
Ne prepoznaje vrstu i karakteristike tapetarskog proizvoda
Identificiranje
Točno i potpuno identificira osnovne materijale korištene u izradi dijeljenog tapetarskog proizvoda
Identificira većinu osnovnih materijala korištenih u izradi dijeljenog tapetarskog proizvoda, ali s nekoliko izostavljenih
Djelomično identificira osnovne materijale korištene u izradi dijeljenog tapetarskog proizvoda, ali s nekoliko pogrešaka
Identificira samo nekoliko osnovnih materijala korištenih u izradi dijeljenog tapetarskog proizvoda
Ne identificira osnovne materijale korištene u izradi dijeljenog tapetarskog proizvoda
Opisivanje
Detaljno i jasno opisuje tehniku tapeciranja proizvoda
Opisuje tehniku tapeciranja proizvoda s nekoliko propuštenih detalja
Djelomično opisuje tehniku tapeciranja proizvoda, ali s većim pogreškama i propuštanjima
Opisuje samo nekoliko koraka u tehnici tapeciranja proizvoda
Ne opisuje tehniku tapeciranja proizvoda
Predlaganje
Daje uvjerljive i razložne prijedloge za pakiranje i skladištenje proizvoda
Daje nekoliko prijedloga, ali s nejasnim obrazloženjem
Daje nekoliko prijedloga, ali s nepotpunim obrazloženjem
Daje samo jedan prijedlog bez obrazloženja
Ne daje prijedlog za pakiranje i skladištenje
NAZIV MODULA
IZRADA MADRACA BEZ ŽIČANE JEZGRE
Šifra modula
Kvalifikacije nastavnika koji sudjeluju u realizaciji modula
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/10454
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/10455
Obujam modula (CSVET)
10 CSVET
Priprema za izradu madraca bez žičane jezgre (4 CSVET)
Izrada madraca bez žičane jezgre (6 CSVET)
Načini stjecanja ishoda učenja (od –do, postotak)
Vođeni proces učenja i poučavanja
Oblici učenja temeljenog na radu
Samostalne aktivnosti učenika/polaznika
10-20%
70-80%
10-20%
Status modula
(obvezni/izborni)
obvezni
Cilj (opis) modula
Cilj ovog modula je da učenik stekne znanja i vještine za izradu madraca bez žičane jezgre. Učenik će nakon ovog modula moći analizirati pripremiti materijal za izradu navlake i ispune madraca, iskrojiti materijal za navlaku i ispunu madraca, lijepiti spužvu za ispunu te pravilno zapakirati madrac i transportirati ga u skladište. Zbrinut će otpad na ekološki prihvatljiv način.
Ključni pojmovi
radni nalog, tehnološke operacije izrade madraca bez žičane jezgre, materijal za punjenje i materijal za izradu navlake madraca bez žičane jezgre, pakiranje i deklaracija madraca bez žičane jezgre, zbrinjavanje otpada
Povezanost modula s međupredmetnim temama (ako je primjenljivo)
Učiti kako učiti
- uku A.4/5.1
- uku D.4/5.2.
Uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije
- ikt A 4. 2.
Osobni i socijalni razvoj
- osr B 4.2.
Zdravlje
- zdr B.5.1.B
- zdr C.5.1.B
Preporuke za učenje temeljeno na radu
Učenje temeljeno na radu realizirat će se u specijaliziranim učionicama i/ili u regionalnom centru kompetentnosti i/ili kod poslodavca. Preporuka je teorijska znanja primijeniti u realnim i simuliranim situacijama provođenjem načela zaštite na radu, korištenjem osobnih zaštitnih sredstava u obavljanju poslova uz nadzor i pomoć nadređenih.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje, potrebni za realizaciju modula
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/10454
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/10455
Ishode učenja koji se stječu učenjem temeljenom na radu potrebno je izvoditi u odgojno-obrazovnim skupinama u školskim specijaliziranim učionicama ili kod poslodavca sukladno zakonskim propisima.
Zaštitna odjeća, obuća i oprema
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Priprema za izradu madraca bez žičane jezgre (4 CSVET)
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Prepoznati na radnom nalogu glavne dijelove madraca.
Opisati na radnom nalogu glavne dijelove madraca.
Navesti redoslijed tehnoloških operacija procesa izrade madraca.
Opisati redoslijed tehnoloških operacija procesa izrade madraca.
Opisati postupak krojenja i pričvršćivanja materijala za ispunu madraca.
Demonstrirati postupak krojenja i pričvršćivanja materijala za ispunu madraca.
Opisati postupak krojenja i zatvaranja navlake madraca.
Demonstrirati postupak krojenja i zatvaranja navlake madraca.
Odabrati materijal za izradu ispune madraca.
Opisati materijal za izradu ispune madraca.
Odabrati materijal za izradu navlake madraca.
Opisati materijal za izradu navlake madraca.
Odabrati ručne alate za izradu madraca.
Koristiti ručne alate za izradu madraca.
Pripremiti radno mjesto za izradu madraca.
Provesti samostalno pripremu radnog mjesta za izradu madraca.
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantni nastavni sustav ovog SIU je učenje temeljeno na radu.
Učenje temeljeno na radu kombinira praktično iskustvo s teorijskim znanjem kako bi učenicima omogućilo usvajanja vještina kroz stvarno radno okruženje. U ovom nastavnom sustavu učenici će biti uključeni u aktivnosti pripreme izrade madraca bez žičane jezgre, gdje će prepoznati materijale potrebne za izradu navlake i ispune madraca bez žičane jezgre. Nadalje pod nadzorom će se upoznati se alatima korištenim u tehnološkom postupku izrade madraca bez žičane jezgre te objasniti način pakiranja, deklariranja i skladištenja prema zadanim uvjetima. Učenje temeljeno na radu omogućava aktivno sudjelovanje učenika i stvaranje značajnih iskustava koja olakšavaju učenje. Ovaj pristup osnažuje učenike da razvijaju praktične vještine, samopouzdanje i osjećaj postignuća. Učenje kroz praktičan rad omogućuje učenicima da primijene svoje znanje u stvarnim situacijama, što često ima pozitivan utjecaj na njihovu motivaciju za učenje. Također, sudjelovanje u radnim aktivnostima potiče socijalnu interakciju, timski rad i razumijevanje uloge u proizvodnom procesu.
Nastavne cjeline/teme
Glavni dijelovi madraca bez žičane jezgre
Tehnološke operacije procesa izrade madraca bez žičane jezgre
Krojenje i pričvršćivanja materijala za ispunu madraca bez žičane jezgre
Krojenje i zatvaranje navlake madraca bez žičane jezgre
Materijal za izradu ispune madraca bez žičane jezgre
Materijal za izradu navlake madraca bez žičane jezgre
Ručni alati za izradu madraca bez žičane jezgre
Radno mjesto za izradu madraca bez žičane jezgre
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Skup ishoda učenja i pripadajući ishodi provjeravaju se pisano i/ili usmeno, vrednovanjem postupaka i rezultata rješavanja radne situacije/projektnih aktivnosti/usmene prezentacije i/ili pisanog rada, a na temelju unaprijed definiranih kriterija vrednovanja (analitičke i holističke rubrike za vrednovanje).
Zadatak: Ravnatelj kliničkog bolničkog centra naručio je izradu pet uzoraka madraca za bolnički krevet.
Učenici podijeljeni u grupe trebaju prepoznati glavne dijelove madraca na radnom nalogu, navesti redoslijed tehnoloških operacija izrade madraca, opisati postupak krojenja i pričvršćivanja materijala za ispunu madraca i krojenja i zatvaranja navlake madraca. Prema uputi ili uz pomoć mentora trebaju pripremiti potrebne materijale i alate za naručene uzorke.
Vrednovanje za učenje:
Elementi vrednovanja
Dobro
Uvježbati
Dijelovi madraca
Tehnološke operacije izrade madraca
Postupak krojenja i pričvršćivanja materijala za ispunu madraca
Odabir i priprema materijala za ispunu madraca
Postupak krojenja i zatvaranja navlake madraca
Odabir i priprema materijala za navlaku madraca
Priprema alata
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Izrada madraca bez žičane jezgre (6 CSVET)
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Iskrojiti uz nadzor materijal za punjenje madraca.
Iskrojiti samostalno materijal za punjenje madraca.
Lijepiti uz nadzor spužvu za ispunu madraca.
Lijepiti samostalno spužvu za ispunu madraca.
Iskrojiti uz nadzor materijal za izradu navlake madraca.
Iskrojiti samostalno materijal za izradu navlake madraca.
Odabrati vrstu ambalaže i uvjete skladištenja madraca.
Odabrati vrstu ambalaže i uvjete skladištenja madraca.
Prepoznati dokumente koji se stavljaju na zapakirani madrac.
Pripremiti dokumente koji se stavljaju na zapakirani madrac.
Pravilno zbrinuti otpad nakon izrade madraca.
Pravilno zbrinuti otpad nakon izrade madraca.
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantni nastavni sustav ovog SIU je učenje temeljeno na radu.
Učenje temeljeno na radu kombinira praktično iskustvo s teorijskim znanjem kako bi učenicima omogućilo usvajanja vještina kroz stvarno radno okruženje. U ovom nastavnom sustavu učenici će biti uključeni u aktivnosti izrade madraca bez žičane jezgre. Pod nadzorom će krojiti materijal za punjenje i materijal za izradu navlake. Učenici će uz nadzor lijepiti spužvu za ispunu madraca. Učenici će pakirati i skladištiti madrac prema zadanim uvjetima. Učenje temeljeno na radu omogućava aktivno sudjelovanje učenika i stvaranje značajnih iskustava koja olakšavaju učenje. Ovaj pristup osnažuje učenike da razvijaju praktične vještine, samopouzdanje i osjećaj postignuća. Učenje kroz praktičan rad omogućuje učenicima da primijene svoje znanje u stvarnim situacijama, što često ima pozitivan utjecaj na njihovu motivaciju za učenje. Također, sudjelovanje u radnim aktivnostima potiče socijalnu interakciju, timski rad i razumijevanje uloge u proizvodnom procesu.
Nastavne cjeline/teme
Krojenje materijala za punjenje madraca bez žičane jezgre
Lijepljenje spužve za ispunu madraca bez žičane jezgre
Krojenje materijala za izradu navlake madraca bez žičane jezgre
Ambalaža i uvjeti skladištenja madraca bez žičane jezgre
Deklaracija madraca bez žičane jezgre
Zbrinjavanje otpada nakon izrade madraca bez žičane jezgre
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Skup ishoda učenja i pripadajući ishodi provjeravaju se pisano i/ili usmeno, vrednovanjem postupaka i rezultata rješavanja radne situacije/projektnih aktivnosti/usmene prezentacije i/ili pisanog rada, a na temelju unaprijed definiranih kriterija vrednovanja (analitičke i holističke rubrike za vrednovanje).
Zadatak: Prema narudžbi kupca, tvrtka za proizvodnju madraca do kraja tjedna mora isporučiti pedeset ortopedskih madraca bez žičane jezgre „Opuštanje“ dimenzija 200x90.
Učenici podijeljeni u grupe trebaju pripremiti materijale za izradu ispune i navlake, iskrojiti materijal za punjenje, zalijepiti ispunu madraca i iskrojiti navlaku madraca dimenzija 200 x 90 te ju zatvoriti. Otpadnu spužvu nakon krojenja reciklirati mljevenjem uz nadzor. Madrac trebaju zapakirati, uz dodani jamstveni list, u transparentnu vreću i transportirati ga u skladište.
Vrednovanje za učenje:
Elementi vrednovanja
Ostvarenost kriterija
Da
Djelomično
Ne
Učenik/učenica aktivno sudjeluje u svim fazama rada
Učenik/učenica poštuje pravila rada
Učenik/učenica pravilno kroji materijal za punjenje madraca bez žičane jezgre
Učenik/učenica pravilno lijepi spužvu za ispunu madraca bez žičane jezgre
Učenik/učenica pravilno kroji materijal za navlaku madraca bez žičane jezgre
Učenik/učenica pravilno lijepim jamstveni list
Učenik/učenica pravilno odabire ambalažu
Učenik/učenica pravilno pakira gotov madrac bez žičane jezgre
Učenik/učenica pravilno odabire uvjete skladištenja
Učenik/učenica pravilno zbrinjava otpad
NAZIV MODULA
OSNOVE IZRADE JEDNOSTAVNIH TAPETARSKIH PROIZVODA
Šifra modula
Kvalifikacije nastavnika koji sudjeluju u realizaciji modula
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/10456
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/10457
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/10458
Obujam modula (CSVET)
12 CSVET
Izrada ukrasnog gumba (3 CSVET)
Izrada slobodnog jastuka (3 CSVET)
Osnove izrade tapeciranog naslonjača (6 CSVET)
Načini stjecanja ishoda učenja (od –do, postotak)
Vođeni proces učenja i poučavanja
Oblici učenja temeljenog na radu
Samostalne aktivnosti učenika/polaznika
10-25%
60-70%
10-25%
Status modula
(obvezni/izborni)
obvezni
Cilj (opis) modula
Cilj modula je stjecanje kompetencija potrebnih za izradu ukrasnog gumba, slobodnog jastuka te jednostavnog tapeciranog naslonjača. Kroz interaktivne aktivnosti, učenici će prepoznati različite vrste jednostavnih tapetarskih proizvoda, njihove karakteristike, te materijale, alate, i strojevi za izradu. Također, usvojit će znanja o različitim tehnikama i tehnologijama u proizvodnji te razumjeti važnost pravilnog pakiranja i skladištenja tih proizvoda. Obveze učenika uključuju sudjelovanje u aktivnostima, aktivno učenje i primjenu stečenog znanja u stvarnom kontekstu. Kroz podržavajuće okruženje, poticajnu atmosferu i pogodnosti, ovaj modul omogućit će učenicima da razviju vještine koje će im pomoći u stjecanju konkurentskih znanja i sposobnosti za buduće zapošljavanje u tapetarstvu. Također, potiče se inkluzija i razumijevanje različitosti, kako bi se osiguralo da svaki učenik ima jednaku priliku ostvariti svoje potencijale u tapetarstvu.
Od učenika se očekuje aktivno, redovito i odgovorno sudjelovati u procesu poučavanja, iznošenje stavova i poštivanje stavova drugih, izvršavanje obveze u predviđenom vremenskom roku prema svojim mogućnostima.
Ključni pojmovi
ukrasni gumb, slobodni jastuk, tapecirani naslonjač
Povezanost modula s međupredmetnim temama (ako je primjenljivo)
Učiti kako učiti
- uku A.4/5.1
- uku D.4/5.2.
Uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije
- ikt A 4. 2.
Osobni i socijalni razvoj
- osr B 4.2.
Zdravlje
- zdr B.5.1.B
- zdr C.5.1.B
Preporuke za učenje temeljeno na radu
Učenje temeljeno na radu realizirat će se u specijaliziranim učionicama i/ili u regionalnom centru kompetentnosti i/ili kod poslodavca. Preporuka je teorijska znanja primijeniti u realnim i simuliranim situacijama provođenjem načela zaštite na radu, korištenjem osobnih zaštitnih sredstava u obavljanju poslova uz nadzor i pomoć nadređenih.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje, potrebni za realizaciju modula
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/10456
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/10457
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/10458
Ishode učenja koji se stječu učenjem temeljenom na radu potrebno je izvoditi u odgojno-obrazovnim skupinama u školskim specijaliziranim učionicama ili kod poslodavca sukladno zakonskim propisima.
Zaštitna odjeća, obuća i oprema
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Izrada ukrasnog gumba (3 CSVET)
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Odrediti dimenzije ukrasnog gumba iz radnog naloga uz nadzor.
Primijeniti osnovne matematičke operacije pri određivanju dimenzija ukrasnog gumba iz radnog naloga.
Odabrati materijal i ručni alat za krojenje materijala za izradu ukrasnog gumba.
Opisati materijal i ručni alat za krojenje materijala za izradu ukrasnog gumba.
Iskrojiti uz nadzor materijal za izradu ukrasnog gumba.
Iskrojiti samostalno materijal za izradu ukrasnog gumba.
Pričvrstiti uz nadzor materijal za izradu ukrasnog gumba.
Pričvrstiti samostalno materijal za izradu ukrasnog gumba.
Pravilno zbrinuti otpad nakon izrade ukrasnog gumba.
Zbrinuti otpad nakon izrade ukrasnog gumba razvrstavanjem u predviđene kontejnere koji su namijenjeni ekološkom zbrinjavanju otpada pazeći da su svi dijelovi odloženi u odgovarajući spremnik.
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantni nastavni sustav ovog SIU je učenje temeljeno na radu.
Učenje temeljeno na radu kombinira praktično iskustvo s teorijskim znanjem kako bi učenicima omogućilo usvajanja vještina kroz stvarno radno okruženje. U ovom nastavnom sustavu učenici će biti uključeni u aktivnosti izrade ukrasnog gumba. Pod nadzorom će krojiti materijal za izradu ukrasnog gumba. Učenici će uz nadzor pričvršćivati materijal. Učenici će pakirati ukrasni gumb prema zadanim uvjetima. Učenje temeljeno na radu omogućava aktivno sudjelovanje učenika i stvaranje značajnih iskustava koja olakšavaju učenje. Ovaj pristup osnažuje učenike da razvijaju praktične vještine, samopouzdanje i osjećaj postignuća. Učenje kroz praktičan rad omogućuje učenicima da primijene svoje znanje u stvarnim situacijama, što često ima pozitivan utjecaj na njihovu motivaciju za učenje. Također, sudjelovanje u radnim aktivnostima potiče socijalnu interakciju, timski rad i razumijevanje uloge u proizvodnom procesu.
Nastavne cjeline/teme
Dimenzije ukrasnog gumba iz radnog naloga
Materijal i ručni alat za krojenje materijala za izradu ukrasnog gumba
Krojenje materijala za izradu ukrasnog gumba
Pričvršćivanje materijala za izradu ukrasnog gumb
Zbrinjavanje otpada nakon izrade ukrasnog gumba
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Skup ishoda učenja i pripadajući ishodi provjeravaju se pisano i/ili usmeno, vrednovanjem postupaka i rezultata rješavanja radne situacije/projektnih aktivnosti/usmene prezentacije i/ili pisanog rada, a na temelju unaprijed definiranih kriterija vrednovanja (analitičke i holističke rubrike za vrednovanje).
Zadatak: Ivana je odlučila razbiti monotoniju boja u svojoj sobi sa nekoliko dekorativnih jastuka s ukrasnim gumbima izraženog dezena i jarkih boja.
Učenici podijeljeni u grupe trebaju odrediti dimenziju ukrasnog gumba, odrediti i pripremiti materijal i alat za izradu, iskrojiti materijal te ga pričvrstiti na gumb, uz nadzor. Učenici trebaju nakon izrade ukrasnih gumba zbrinuti otpad na ekološki prihvatljiv način.
Vrednovanje kao učenje:
Lista za samovrednovanje praktičnog rada:
Procjeni koliko si dobro savladao izradu ukrasnog gumba
(Stavi kvačicu u stupcu koji odgovara tvojoj procjeni)
Uvijek,
dobro
Ponekad,
uglavnom dobro
Ne baš,
trebam pomoć
Pripremam radno mjesto
Pravilno određujem dimenzije
Pravilno odabirem materijal za izradu
Pravilno odabirem ručni alat za izradu
Pravilno krojim materijal
Pravilno pričvršćujem materijal
Pravilno zbrinjavam otpad
Čistim radno mjesto
Pospremam pribor na svoje mjesto
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Izrada slobodnog jastuka (3 CSVET)
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Pravilno odrediti dimenzije slobodnog jastuka iz radnog naloga.
Primijeniti osnovne matematičke operacije pri određivanju dimenzija slobodnog jastuka iz radnog naloga.
Odabrati materijal za izradu slobodnog jastuka.
Opisati materijal za izradu slobodnog jastuka.
Odabrati materijal za punjenje slobodnog jastuka.
Opisati materijal za punjenje slobodnog jastuka.
Odabrati ručne alate za krojenje materijala za izradu slobodnog jastuka.
Opisati ručne alate za krojenje materijala za izradu slobodnog jastuka.
Iskrojiti uz nadzor materijal za izradu slobodnog jastuka.
Iskrojiti samostalno materijal za izradu slobodnog jastuka.
Puniti i zatvoriti uz nadzor slobodni jastuk.
Puniti i zatvoriti samostalno slobodni jastuk.
Odabrati vrstu ambalaže i uvjete skladištenja slobodnog jastuka.
Opisati vrstu ambalaže i uvjete skladištenja slobodnog jastuka.
Prepoznati dokumente koji se stavljaju na zapakirani slobodni jastuk.
Pripremiti dokumente koji se stavljaju na zapakirani slobodni jastuk.
Pravilno zbrinuti otpad nakon izrade slobodnog jastuka.
Zbrinuti otpad nakon izrade slobodnog jastuka razvrstavanjem u predviđene kontejnere koji su namijenjeni ekološkom zbrinjavanju otpada pazeći da su svi dijelovi odloženi u odgovarajući spremnik.
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantni nastavni sustav ovog SIU je učenje temeljeno na radu.
Učenje temeljeno na radu kombinira praktično iskustvo s teorijskim znanjem kako bi učenicima omogućilo usvajanja vještina kroz stvarno radno okruženje. U ovom nastavnom sustavu učenici će biti uključeni u aktivnosti izrade slobodnog jastuka. Pod nadzorom će krojiti materijal za izradu slobodnog jastuka. Učenici će uz nadzor puniti i zatvarati slobodni jastuk. Učenici će pakirati slobodni jastuk prema zadanim uvjetima. Učenje temeljeno na radu omogućava aktivno sudjelovanje učenika i stvaranje značajnih iskustava koja olakšavaju učenje. Ovaj pristup osnažuje učenike da razvijaju praktične vještine, samopouzdanje i osjećaj postignuća. Učenje kroz praktičan rad omogućuje učenicima da primijene svoje znanje u stvarnim situacijama, što često ima pozitivan utjecaj na njihovu motivaciju za učenje. Također, sudjelovanje u radnim aktivnostima potiče socijalnu interakciju, timski rad i razumijevanje uloge u proizvodnom procesu.
Nastavne cjeline/teme
Dimenzije slobodnog jastuka iz radnog naloga
Materijal za izradu slobodnog jastuka
Ručni alati za krojenje materijala za izradu slobodnog jastuka
Krojenje materijala za izradu slobodnog jastuka
Punjenje i zatvaranje slobodnog jastuka
Ambalaža i uvjeti skladištenja slobodnog jastuka
Deklaracije za zapakirani slobodni jastuk
Zbrinjavanje otpada nakon izrade slobodnog jastuka
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Skup ishoda učenja i pripadajući ishodi provjeravaju se pisano i/ili usmeno, vrednovanjem postupaka i rezultata rješavanja radne situacije/projektnih aktivnosti/usmene prezentacije i/ili pisanog rada, a na temelju unaprijed definiranih kriterija vrednovanja (analitičke i holističke rubrike za vrednovanje).
Zadatak: Ivana je odlučila razbiti monotoniju boja u svojoj sobi sa nekoliko dekorativnih jastuka s ukrasnim gumbima izraženog dezena i jarkih boja.
Nakon izrade ukrasnih gumba, učenici podijeljeni u grupe trebaju odrediti dimenziju dekorativnog jastuka, odrediti i pripremiti materijal i alat za izradu i punjenje, iskrojiti uz nadzor materijal te puniti i zatvoriti jastuk. Za dekorativni jastuk učenici trebaju prepoznati i zalijepiti jamstveni list, odabrati ambalažu te ga zapakirati. Nakon izrade dekorativnog jastuka otpad je potrebno zbrinuti na ekološki prihvatljiv način.
Vrednovanje kao učenje:
Lista za samovrednovanje praktičnog rada:
Procjeni koliko si dobro savladao izradu slobodnog jastuka
(Stavi kvačicu u stupcu koji odgovara tvojoj procjeni)
Uvijek,
dobro
Ponekad,
uglavnom dobro
Ne baš,
trebam pomoć
Pripremam radno mjesto
Pravilno određujem dimenzije
Pravilno odabirem materijal za izradu
Pravilno odabirem materijal za punjenje
Pravilno odabirem ručni alat za izradu
Pravilno krojim materijal
Pravilno punim slobodni jastuk
Pravilno zatvaram slobodni jastuk
Pravilno zbrinjavam otpad
Pravilno lijepim jamstveni list
Pravilno odabirem ambalažu
Pravilno pakiram i skladištim zapakirani jastuk
Čistim radno mjesto
Pospremam pribor na svoje mjesto
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Osnove izrade tapeciranog naslonjača (6 CSVET)
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Prepoznati glavne dijelove naslonjača.
Opisati glavne dijelove naslonjača.
Razlikovati redoslijed tehnoloških procesa tehnologije izrade tapeciranog naslonjača.
Navesti i opisati redoslijed tehnoloških procesa tehnologije izrade tapeciranog naslonjača.
Odabrati materijale za izradu tapeciranog naslonjača.
Opisati materijale za izradu tapeciranog naslonjača.
Odabrati ručne alate i osnovne strojeve koji se koriste u tehnološkom procesu izrade tapeciranog naslonjača.
Opisati ručne alate i osnovne strojeve koji se koriste u tehnološkom procesu izrade tapeciranog naslonjača.
Iskrojiti uz nadzor materijal za izradu tapeciranog naslonjača.
Iskrojiti samostalno materijal za izradu tapeciranog naslonjača.
Pričvrstiti uz nadzor materijal tapeciranog naslonjača.
Pričvrstiti samostalno materijal tapeciranog naslonjača.
Odabrati vrstu ambalaže i uvjete skladištenja tapeciranog naslonjača.
Opisati vrstu ambalaže i uvjete skladištenja tapeciranog naslonjača.
Prepoznati dokumente koji se stavljaju na zapakirani tapecirani naslonjač.
Pripremiti dokumente koji se stavljaju na zapakirani tapecirani naslonjač.
Pravilno zbrinuti otpad nakon izrade tapeciranog naslonjača.
Zbrinuti otpad nakon izrade tapeciranog naslonjača razvrstavanjem u predviđene kontejnere koji su namijenjeni ekološkom zbrinjavanju otpada pazeći da su svi dijelovi odloženi u odgovarajući spremnik.
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantni nastavni sustav ovog SIU je učenje temeljeno na radu.
Učenje temeljeno na radu kombinira praktično iskustvo s teorijskim znanjem kako bi učenicima omogućilo usvajanja vještina kroz stvarno radno okruženje. U ovom nastavnom sustavu učenici će biti uključeni u aktivnosti izrade tapeciranog naslonjača. Pod nadzorom će krojiti materijal za izradu tapeciranog naslonjača. Učenici će uz nadzor pričvršćivati materijal tapeciranog naslonjača. Učenici će pakirati tapecirani naslonjač prema zadanim uvjetima. Učenje temeljeno na radu omogućava aktivno sudjelovanje učenika i stvaranje značajnih iskustava koja olakšavaju učenje. Ovaj pristup osnažuje učenike da razvijaju praktične vještine, samopouzdanje i osjećaj postignuća. Učenje kroz praktičan rad omogućuje učenicima da primijene svoje znanje u stvarnim situacijama, što često ima pozitivan utjecaj na njihovu motivaciju za učenje. Također, sudjelovanje u radnim aktivnostima potiče socijalnu interakciju, timski rad i razumijevanje uloge u proizvodnom procesu.
Nastavne cjeline/teme
Glavni dijelovi naslonjača
Redoslijed tehnoloških procesa tehnologije izrade tapeciranog naslonjača
Materijali za izradu tapeciranog naslonjača
Ručni alati i osnovni strojevi za izradu tapeciranog naslonjača
Krojenje materijala za izradu tapeciranog naslonjača
Pričvršćivanje materijala tapeciranog naslonjača
Ambalaža i uvjeti skladištenja tapeciranog naslonjača
Deklaracije za zapakirani tapecirani naslonjač
Zbrinjavanje otpada nakon izrade tapeciranog naslonjača.
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Skup ishoda učenja i pripadajući ishodi provjeravaju se pisano i/ili usmeno, vrednovanjem postupaka i rezultata rješavanja radne situacije/projektnih aktivnosti/usmene prezentacije i/ili pisanog rada, a na temelju unaprijed definiranih kriterija vrednovanja (analitičke i holističke rubrike za vrednovanje).
Zadatak: Učenici dobivaju zadatak da između ponuđenih radnih naloga za izradu naslonjača odaberu jedan radni nalog, da odrede glavne dijelove, redoslijed tehnoloških procesa izrade, odaberu materijal, ručni alat i osnovne strojeve za izradu te uz nadzor iskroje i pričvrste materijal. Na kraju tehnološkog procesa odabiru ambalažu i uvjete skladištenja te zbrinjavaju otpad na ekološki prihvatljiv način.
Vrednovanje za učenje:
Elementi vrednovanja
Ostvarenost kriterija
Da
Djelomično
Ne
Učenik/učenica aktivno sudjeluje u svim fazama rada
Učenik/učenica poštuje pravila rada
Učenik/učenica određuje glavne dijelove naslonjača
Učenik/učenica navodi redoslijed tehnoloških procesa izrade naslonjača
Učenik/učenica pravilno kroji materijal za izradu naslonjača
Učenik/učenica pravilno koristi ručni alat i osnovne strojeve
Učenik/učenica pravilno pričvršćuje materijal tapeciranog naslonjača
Učenik/učenica pravilno odabire ambalažu
Učenik/učenica pravilno odabire uvjete skladištenja
Učenik/učenica pravilno zbrinjava otpad
NAZIV MODULA
POMOĆNI POSLOVI OBNAVLJANJA TAPECIRANOG NAMJEŠTAJA
Šifra modula
Kvalifikacije nastavnika koji sudjeluju u realizaciji modula
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/10459
Obujam modula (CSVET)
4 CSVET
Osnove obnavljanja tapeciranog namještaja (4 CSVET)
Načini stjecanja ishoda učenja (od –do, postotak)
Vođeni proces učenja i poučavanja
Oblici učenja temeljenog na radu
Samostalne aktivnosti učenika/polaznika
10-30%
60-70%
10-20%
Status modula
(obvezni/izborni)
obvezni
Cilj (opis) modula
Cilj modula je omogućiti učenicima stjecanje znanja i vještina iz područja obnavljanja tapeciranog namještaja i raznih tapeciranih proizvoda. Po završetku ovog modula učenici i će moći prepoznati dotrajale presvlačne, pričvrsne materijale i materijale za punjene namještaja, pripremiti potreban materijal za obnavljanje te odgovarajući ručni alat i osnovne strojeve. Steći će iskustvo da moći će uz nadzor izvesti skidanje i zamjenu dotrajalih presvlačnih, pričvrsnih materijala i materijala za punjene namještaja poštujući ergonomska načela namještaja koji se obnavlja.
Ključni pojmovi
materijal za obnavljanje namještaja, alat i osnovni strojevi za obnavljanje namještaja
Povezanost modula s međupredmetnim temama (ako je primjenljivo)
Učiti kako učiti
- uku A.4/5.1
- uku D.4/5.2.
Uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije
- ikt A 4. 2.
Osobni i socijalni razvoj
- osr B 4.2.
Zdravlje
- zdr B.5.1.B
- zdr C.5.1.B
Preporuke za učenje temeljeno na radu
Učenje temeljeno na radu realizirat će se u specijaliziranim učionicama i/ili u regionalnom centru kompetentnosti i/ili kod poslodavca. Preporuka je teorijska znanja primijeniti u realnim i simuliranim situacijama provođenjem načela zaštite na radu, korištenjem osobnih zaštitnih sredstava u obavljanju poslova uz nadzor i pomoć nadređenih.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje, potrebni za realizaciju modula
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/10459
Ishode učenja koji se stječu učenjem temeljenom na radu potrebno je izvoditi u odgojno-obrazovnim skupinama u školskim specijaliziranim učionicama ili kod poslodavca sukladno zakonskim propisima.
Zaštitna odjeća, obuća i oprema
Skup ishoda učenja iz SK-a:
Osnove obnavljanja tapeciranog namještaja (4 CSVET)
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Prepoznati dotrajale presvlačne, pričvrsne materijale i materijale za punjenje namještaja.
Odabrati dotrajale presvlačne, pričvrsne materijale i materijale za punjenje namještaja.
Pripremiti potreban materijal za obnavljanje namještaja.
Identificirati potreban materijal za obnavljanje zadanog namještaja iz radnog naloga.
Izabrati odgovarajući ručni alat i osnovne strojeve za obnavljanje namještaja.
Pripremiti i opisati odgovarajući ručni alat i osnovne strojeve za obnavljanje namještaja.
Skinuti uz nadzor skidanje dotrajali presvlačni, pričvrsni materijala i materijal za punjenje namještaja.
Skinuti samostalno skidanje dotrajali presvlačni, pričvrsni materijala i materijal za punjene namještaja.
Zamijeniti uz nadzor dotrajali presvlačni, pričvrsni materijala i materijal za punjenje namještaja.
Zamijeniti samostalno dotrajali presvlačni, pričvrsni materijala i materijal za punjene namještaja.
Pravilno zbrinuti otpad i dotrajale dijelove namještaja.
Zbrinuti otpad i dotrajale dijelove namještaja razvrstavanjem u predviđene kontejnere koji su namijenjeni ekološkom zbrinjavanju otpada pazeći da su svi dijelovi odloženi u odgovarajući spremnik.
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantni nastavni sustav ovog SIU je učenje temeljeno na radu.
Učenje temeljeno na radu kombinira praktično iskustvo s teorijskim znanjem kako bi učenicima omogućilo usvajanja vještina kroz stvarno radno okruženje. U ovom nastavnom sustavu učenici će biti uključeni u pomoćne aktivnosti obnavljanja namještaja. Pod nadzorom će krojiti materijal za izradu tapeciranog naslonjača. Učenici će prepoznati dotrajali presvlačni, pričvrsni materijali i materijali za punjene namještaja te će ih uz nadzor skinuti i zamijeniti. Učenici će zbrinuti otpad i dotrajale dijelove namještaja na ekološki prihvatljiv način. Učenje temeljeno na radu omogućava aktivno sudjelovanje učenika i stvaranje značajnih iskustava koja olakšavaju učenje. Ovaj pristup osnažuje učenike da razvijaju praktične vještine, samopouzdanje i osjećaj postignuća. Učenje kroz praktičan rad omogućuje učenicima da primijene svoje znanje u stvarnim situacijama, što često ima pozitivan utjecaj na njihovu motivaciju za učenje. Također, sudjelovanje u radnim aktivnostima potiče socijalnu interakciju, timski rad i razumijevanje uloge u proizvodnom procesu.
Nastavne cjeline/teme
Dotrajali presvlačni, pričvrsni materijali i materijali za punjene namještaja
Materijal za obnavljanje namještaja
Ručni alat i osnovni strojevi za obnavljanje namještaja
Skidanje dotrajalih presvlačnih, pričvrsnih materijala i materijala za punjene namještaja
Zamjena dotrajalih presvlačnih, pričvrsnih materijala i materijala za punjene namještaja
Zbrinjavanje otpada i dotrajalih dijelova namještaja
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Skup ishoda učenja i pripadajući ishodi provjeravaju se pisano i/ili usmeno, vrednovanjem postupaka i rezultata rješavanja radne situacije/projektnih aktivnosti/usmene prezentacije i/ili pisanog rada, a na temelju unaprijed definiranih kriterija vrednovanja (analitičke i holističke rubrike za vrednovanje).
Zadatak: Jedna obitelj je odlučila obnoviti stari i dotrajali krevet jer za njih ima sentimentalnu vrijednost. Zatražili su od tapetarske radionice ponudu za obnovu.
Učenici podijeljeni u grupama trebaju prepoznati dotrajale presvlačne, pričvrsne materijale i materijale za punjenje, pripremiti potreban materijal te izabrati odgovarajući ručni alat i osnovne strojeve. Uz nadzor trebaju skinuti i zamijeniti dotrajali presvlačni, pričvrsni materijala i materijal za punjenje te pravilno zbrinuti otpad i dotrajale dijelove kreveta.
Vrednovanje naučenog:
Elementi vrednovanja
Razine ostvarenosti kriterija
Uspješno/Treba vježbati
Priprema materijala za obnavljanje kreveta
Učenik uspijeva pripremiti potreban materijal za obnavljanje kreveta.
Priprema alata i osnovnih strojeva za obnavljanje kreveta
Učenik uspijeva pripremiti odgovarajući ručni alat i osnovne strojeve za obnavljanje kreveta.
Skidanje dotrajalog materijala kreveta
Učenik uspijeva skinuti dotrajali presvlačni, pričvrsni materijala i materijal za punjene kreveta pomoć mentora.
Zamjena dotrajalog materijala kreveta
Učenik uspijeva zamijeniti dotrajali presvlačni, pričvrsni materijala i materijal za punjene kreveta pomoć mentora.
Zbrinjavanje otpada i dotrajalih dijelova kreveta
Učenik uspijeva pravilno zbrinuti otpada i dotrajale dijelove kreveta.
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
5. ZAVRŠNI RAD
Završni rad provodi se na temelju Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi (Narodne novine, br. 87/2008, 86/2009, 92/2010, 105/2010, 90/2011, 5/2012, 16/2012, 86/2012, 126/2012, 94/2013, 152/2014, 07/2017, 68/2018, 98/2019, 64/2020, 151/2022, 155/2023, 156/2023), Zakona o strukovnom obrazovanju (Narodne novine, br. 30/2009, 24/2010, 22/2013, 25/2018, 69/2022), Pravilnika o izradbi i obrani završnoga rada (Narodne novine, br. 118/2009) i Nacionalnog kurikuluma za strukovno obrazovanje (2018).
Obrazovni program kojim se stječe kvalifikacija Pomoćni tapetar/Pomoćna tapetarka završava provjerom strukovnog znanja, vještina te pripadne samostalnosti i odgovornosti. Provjera se provodi izradom i obranom završnog rada koji uključuje praktični rad te provjerom ostaloga strukovnog znanja i vještina predviđenih ishodima učenja kurikula.
Završni rad projektni je zadatak u kojem učenik treba pokazati samostalnost u analizi problema, izradi i izvedbi mogućih rješenja, primjenjujući usvojeno znanje i vještine tijekom cjelokupnog obrazovanja za stjecanje kvalifikacije Pomoćni tapetar/Pomoćna tapetarka .
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja