Na temelju stavka 11. članka 8. Zakona o strukovnom obrazovanju (Narodne novine, broj 30/2009., 24/2010., 22/2013., 25/2018. i 69/2022.), ministar znanosti i obrazovanja donosi
ODLUKU o uvođenju posebnog kurikula za stjecanje kvalifikacije POMOĆNI RAČUNALNI SERVISER / POMOĆNA RAČUNALNA SERVISERKA u sektoru ELEKTROTEHNIKA I RAČUNARSTVO
I.
Ovom Odlukom donosi se posebni kurikul za stjecanje kvalifikacije POMOĆNI RAČUNALNI SERVISER / POMOĆNA RAČUNALNA SERVISERKA u sektoru ELEKTROTEHNIKA I RAČUNARSTVO.
II.
Sastavni dio ove Odluke je posebni kurikul za stjecanje kvalifikacije POMOĆNI RAČUNALNI SERVISER / POMOĆNA RAČUNALNA SERVISERKA u sektoru ELEKTROTEHNIKA I RAČUNARSTVO iz točke I. ove Odluke.
III.
Ova Odluka primjenjivat će se od školske godine 2025./2026. za učenike prvoga razreda srednje škole.
IV.
Ova Odluka stupa na snagu osmoga dana od dana objave u Narodnim novinama.
KLASA:
URBROJ:
Zagreb,
MINISTAR
prof. dr. sc. Radovan Fuchs
REPUBLIKA HRVATSKA
MINISTARSTVO ZNANOSTI I OBRAZOVANJA
POSEBNI KURIKUL
ZA STJECANJE KVALIFIKACIJE
POMOĆNI RAČUNALNI SERVISER /
POMOĆNA RAČUNALNA SERVISERKA
nije lektorirano
Zagreb, ožujak 2024.
Popis kratica
CSVET – Obujam ishoda učenja na razini ciklusa
HKO – Hrvatski kvalifikacijski okvir
SIU – skup ishoda učenja
Napomena:
Riječi i pojmovni sklopovi koji imaju rodno značenje korišteni u ovom dokumentu (uključujući nazive strukovnih kvalifikacija, zvanja i zanimanja) odnose se jednako na oba roda (muški i ženski) i na oba broja (jedninu i množinu), bez obzira na to jesu li korišteni u muškom ili ženskom rodu, odnosno u jednini ili množini.
Uvjeti za upis posebnog kurikula / programa obrazovanja
Posjedovanje prethodne kvalifikacije na razini 1 HKO –a.
Uvjeti stjecanja kvalifikacije (završetka programa strukovnog obrazovanja)
Uvjet za stjecanje kvalifikacije je stečenih 126 CSVET bodova, od čega 83 CSVET boda iz strukovnog dijela (od kojih najmanje 83 CSVET boda na razini 3 ili višoj razini SIU) i 43 boda iz općeg obrazovanja (od kojih najmanje 43 boda na razini 3 ili višoj razini SIU-a) te izrađen i obranjen završni rad.
Uvjeti i načini obrazovanja u okviru obrazovnog programa
Kriteriji prelaska u višu godinu obrazovanja su uspješno završeni moduli prethodne godine obrazovanja
Učenje na radnome mjestu provodit će se u ustanovi za strukovno obrazovanje, koje uključuje razdoblja učenja na radnome mjestu u školi, regionalnim centrima kompetentnosti i kod poslodavaca
Obrazovanje završava izradbom i obranom završnog rada, kojim se stječe kvalifikacija Pomoćni računalni serviser / Pomoćna računalna serviserka
Horizontalna prohodnost (preporuke)
U sustavu cjeloživotnog učenja, osim stjecanja inicijalne kvalifikacije, mogu se uključiti u programe osposobljavanja i usavršavanja te prekvalifikacije u skladu s potrebama svijeta rada te osobnim interesima i mogućnostima.
Vertikalna prohodnost (mogućnost obrazovanja na višoj razini)
Nakon stečene kvalifikacije Pomoćni računalni serviser / Pomoćna računalna serviserka moguć je nastavak obrazovanja na razinu 4.1. HKO-a
Oblici učenja temeljenog na radu u okviru posebnog kurikula
Učenje temeljeno na radu (praktična nastava) provodi se uz nadzor, kroz rad na siguran način, prilagođen učenicima obzirom na njihove teškoće (dodatne upute i pomoć nastavnika /mentora, prilagodba radnog mjesta i sl.) u školskim specijaliziranim prostorima (simuliranim objektima) i kroz učenje na radnome mjestu nastave kod poslodavca ili u Regionalnom centru kompetentnosti.
Praktičnu nastavu ukupnog obujma 66 CSVET bodova, preporuča se ukoliko je moguće ostvariti kroz učenje na radnome mjestu kod poslodavca ili u Regionalnom centru kompetentnosti gdje se učenici postupno uvode u posao te u ograničenom obujmu sudjeluju u radnom procesu u kontroliranim uvjetima pod nadzorom i uz pomoć mentora i/ili nastavnika.
Rad na radnome mjestu ili u Regionalnom centru kompetentnosti dio je programa strukovnog obrazovanja i osposobljavanja koji vodi do formalne kvalifikacije.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje koji su potrebni za izvedbu posebnog kurikula
Cilj modula je usvajanje znanja i vještina potrebnih za obavljanje radnih zadataka na siguran način, odnosno svrhovito provođenje zaštite na radu na radnom mjestu i u radnom okruženju prema važećim propisima. Učenici će moći razlikovati izvore opasnosti na radnom mjestu, koristiti potrebnu opremu, alat i pribor pridržavajući se pravila zaštite na radu, opisati postupak za pružanje prve pomoći, pripremiti radno mjesto poštujući pravila, te zbrinjavati otpad primjenjujući odgovarajući postupak.
Ključni pojmovi
zaštita na radu, zdravlje i okoliš, zbrinjavanje otpada, prva pomoć, radno mjesto
Povezanost modula s međupredmetnim temama (ako je primjenljivo)
Osobni i socijalni razvoj
B.4.2.
B.4.3.
A.5.2.
C.5.1.
Poduzetništvo
A.4.2.
Uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije
A.5.4.
Zdravlje
B.4.1. A
B.4.1. B
Održivi razvoj
B.4.1.
Preporuke za učenje temeljeno na radu
Učenje temeljeno na radu integrirano je u strukovni kurikul kroz rješavanje stvarnih ili simuliranih zadataka u školskim specijaliziranim učionicama /praktikumima / radionicama ili u regionalnom centru kompetentnosti te kod poslodavca. Zadaci su osmišljeni tako da odgovaraju stvarnim radnim situacijama radnog mjesta.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje, potrebni za realizaciju modula
Demonstrirati osnovni postupak pružanja prve pomoći prema uputama
Demonstrirati uz objašnjenje osnovne postupke pružanja prve pomoći
Primijeniti postupke zbrinjavanja raznih vrsta otpada u cilju očuvanja okoliša
Razvrstati neispravne dijelove računala u odgovarajuće spremnike otpada na siguran način
Primijeniti pravila zaštite na radu sukladno Zakonu o zaštiti na radu na poslovima pomoćnog računalnog servisera / pomoćne računalne serviserke
Procijeniti radno okruženje, i po potrebi predložiti izmjene sukladno pravilima zaštite na radu na poslovima pomoćnog računalnog servisera / pomoćne računalne serviserke, uz podršku nastavnika
Pripremiti radno mjesto prema uputama poštujući pravila rada na siguran način
Rasporediti strojeve, opremu, alate, uređaje i pribor u računalnom praktikumu za servis računala prema pravilima zaštite na radu
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantni nastavni sustav je učenje temeljeno na radu. Nakon provedenog vođenog procesa učenja i poučavanja, učenici će u specijaliziranim učionicama i/ili kod poslodavca provoditi radne procese u skladu sa standardima kvalitete rada. Mentor organizira i usmjerava aktivnosti učenika te ih potiče na primjenu naučenih znanja i vještina.
Nastavne cjeline/teme
Radni prostor i okolina
Opasnosti u radnom prostoru
Mjere zaštite i zaštitna sredstva
Prva pomoć
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Radna situacija:
Zaposlenik započinje raditi na novom radnom mjestu pomoćnog računalnog servisera. Prije početka rada zaposlenik se kroz pripremne aktivnosti u pratnji nadzorne osobe (voditelja servisa) osposobljava za obavljanje radnih zadatak na siguran način.
Radni zadatak:
Potrebno je uočiti izvore opasnosti, provesti potrebne mjere zaštite na radnom mjestu te predložiti mjere za povećanje kvalitete radnog okruženja. Radno okruženje je prostorija/praktikum za servisiranje računala.
Napomena:Ishodi učenja će se provjeriti standardiziranim testom zaštite na radu koji je obavezan kako bi mogli koristiti školske radionice, praktikume i učionice. Dio pripreme za ispit mogu biti i aktivnosti u okviru ovog radnog zadataka.
Aktivnost A: Izvori opasnosti
Učenici će uz pomoć nastavnika podijeljeni u parove trebaju prepoznati, nabrojiti i opisati izvore opasnosti.
Po dolasku u praktikum/servis učenici će u pratnji nastavnika (nadređene osobe ) uz jasne (jednoznačne) i jednostavne upute obići i pažljivo pregledati radni prostor kako bi uočili potencijalne izvore opasnosti.
Uz pomoć nastavnika/nadređene osobe učenici će imenovati izvore opasnosti od požara. Navesti nalazi li se u prostoriji opasana tvar ili drugi izvor opasnosti koji mogu izazvati požar, i pod kojim uvjetima. Uz pomoć nastavnika će opisati učinak opasnih kemikalija na zdravlje čovjeka, nabrojati vrste izvora opasnosti i štetnosti od električne energije, te razlikovati pojam opasnosti od štetnosti. Uz pomoć nastavnika će opisati mjesto u praktikumu u kojemu je smješten alat s rotacijskim elementima (bušilica, el. odvijač) ili vrućim elementima (lemilica) te radne uvjete (osvijetljenost, zračnost i razinu buke).
Također, uz uputu će demonstrirati osnovni postupak pružanja prve pomoći uslijed električnog udara.
Aktivnost B: Zaštita od izvora opasnosti
Uz jednoznačne upute i pomoć nastavnika/nadređene osobe učenici trebaju opisati na koji način je moguće otkloniti ili osigurati izvore opasnosti u radnom prostoru.
Pokazat će mjesto gdje se nalazi protupožarni aparat i opisati postupanje (plan evakuacije ) u slučaju požara u školi /radnom mjestu kod poslodavca.
Uz pomoć nastavnika će navesti mjere tehničke zaštite od opasnosti od požara i el. udara, pokazatipravilno spajanje i odspajanje opreme i mjernih uređaja u/iz izvora el. energije, u praktikumu pokazati opremu i alat te demonstrirati kako isti pravilno koristiti (npr. el. odvijač ili lemilicu), prepoznati posebne oznake na posudama u kojima su pohranjene štetne / opasne tvari te demonstrirati primjenu osobnih zaštitnih sredstava i opreme (uz uputu i nadzor) koja se koristi na radnom mjestu.
Aktivnost C: Radno mjesto za pet. Predložiti mjere za povećanje kvalitete radnog okruženja.
Učenici trebaju razmisliti o tome koje bi dugoročne mjere predložili kako bi poboljšali kvalitetu boravka i rada na radnom mjestu. Svi učenici u timu uz pomoć nastavnika će osmisliti aktivnosti koje mogu pridonijeti sigurnijem i ugodnijem boravku na radnom mjestu. U timu je osoba zadužena za poštivanje mjera zaštite na radu, zatim dizajner, osoba koja testira rješenja, financijski voditelj, voditelj tima. Ovdje je važno da se učenicima naglasi da se sukladno pravilnicima Zaštite na radu radno mjesto može oplemeniti po želji npr. bojama, posterima, sobnim biljem, glazbom i interijerom koji potiču osjećaj ugode.
Lista za samoprocjenu:
Označi kvačicom vrdnju koja se odnosi na tebe tj. tvoje ponašanje i aktivnosti:
Ime i prezime:___________________________________
Razred/grupa:_____/_____ Datum:________________
rijetko
veći dio vremena
čitavo vrijeme
Cijelo vrijeme sam aktivno sudjelovao/sudjelovala u radu grupe
Pomagao/pomagala sam drugim učenicima u njihovim zadatcima
Svojim idejama doprinio/la sam projektu
Uvažavao/uvažavala la sam tuđe ideje i prijedloge
Izradio/ izradila sam zadane zadatke u zadanom vremenu
Zadovoljan/zadovoljna sam svojim radom
Navedi što bi želio/željela poboljšati
Kako bi mogao/mogla poboljšati svoj rad ?
Rad u skupini:
Ime i prezime:_________________________
Razred/grupa:____/____ Datum:_____________
uopće ne
rijetko
povremeno
veći dio vremena
čitavo vrijeme
ODNOS PREMA RADU
Samoinicijativno radi
Rješava zadatke
Dovršava zadatke – ustrajan u radu
ODNOS PREMA DRUGIMA
Sluša pažljivo ostale članove tima
Prihvaća prijedloge
Surađuje s ostalima
Odnosi se s poštovanjem prema drugima
Prihvaća sve članove skupine
Pomaže ostalim učenicima
Preuzima odgovornost za svoje postupke
Vrednovanje rezultata rada (sumativno):
Kategorija
SLABO
DOVOLJNO
DOBRO
VRLO DOBRO
ODLIČNO
Usvojenost sadržaja
Aktivnost A
Učenik ni uz pomoć nastavnika nije nabrojio ni opisao izvore opasanosti na radnom mjestu.
Učenik je uz pomoć nastavnika nabrojio djelomično a nije opisao izvore opasnosti na radnom mjestu.
Učenik je uz manju pomoć nastavnika nabrojio ali nije opisao izvore opasnosti na radnom mjestu.
Učenik je nabrojio i djelomično opisao izvore opasnosti na radnom mjestu uz pomoć nastavnika.
Učenik je nabrojio i opisao izvore opasnosti na radnom mjestu uz pomoć nastavnika.
Rješavanje problema
Aktivnost A
Aktivnost B
Učenik ni uz pomoć nastavnika ne prepoznaje izvore opasnosti na radnom mjestu a ne poznaje ni mjere zaštite.
Učenik uz pomoć nastavnika prepoznaje izvore opasnosti na radnom mjestu a ne poznaje mjere zaštite.
Učenik prepoznaje većinu izvora opasnosti na radnom mjestu i manjim dijelom mjere zaštite.
Učenik prepoznaje izvore opasnosti na radnom mjestu i i većinom mjere zaštite.
Učenik prepoznaje izvore opasnosti na radnom mjestu i mjere zaštite uz pomoć nastavnika.
Primjena u praktičnom radu
Aktivnost B
Učenik ni uz pomoć nastavnika ne provodi mjera zaštite na radu.
Učenik uz pomoć nastavnika provodi manji dio mjera zaštite na radu.
Učenik uz pomoć nastavnika provodi većinu mjera zaštite na radu.
Učenik većim dijelom provodi mjere zaštite na radu.
Učenik u potpunosti provodi mjere zaštite na radu.
Prezentacija, komunikacijske vještine
Aktivnost C
Učenik ni uz pomoć nastavnika ne iznosi činjenice, djelomično prihvaća dodatna pitanja i ne snalazi u izravnoj komunikaciji.
Učenik uz pomoć nastavnika iznosi činjenice, djelomično prihvaća dodatna pitanja i djelomično se snalazi u izravnoj komunikaciji.
Učenik uz pomoć nastavnika iznosi činjenice, djelomično prihvaća dodatna pitanja i snalazi se u izravnoj komunikaciji.
Učenik iznosi činjenice, djelomično prihvaća dodatna pitanja i snalazi se u izravnoj komunikaciji.
Učenik iznosi činjenice, prihvaća dodatna pitanja i snalazi se u izravnoj komunikaciji.
Evaluacija timskog rada
Aktivnost C
Učenici nisu odradili zadatak ni uz pomoć nastavnika. Nisu djelovali kao tim i nisu uvažavali mišljenje kolega.
Učenici su odradili zadatak uz pomoć nastavnika bez timske kohezije i djelomično poštujući osobne poglede, uloge koje su im dodijeljene nisu se potpunosti pridržavali.
Učenici su timski odradili zadatak i uz pomoć nastavnika na praktičan način djelomično poštujući osobne poglede, uloge koje su im dodijeljene nisu se potpunosti pridržavali.
Učenici su timski odradili zadatak uz pomoć nastavnika na kreativan i praktičan način poštujući osobne poglede, uloge koje su im dodijeljene nisu se potpunosti pridržavali.
Učenici su timski odradili zadatak na kreativan i praktičan način poštujući osobne poglede i uloge koje su im dodijeljene u timu.
NAZIV MODULA
ISTOSMJERNI STRUJNI KRUG
Šifra modula
Kvalifikacije nastavnika koji sudjeluju u realizaciji modula
Osnovni pojmovi i zakoni istosmjernog strujnog kruga, 3 CSVET
Mjerenje istosmjernih veličina, 6 CSVET
Linearne elektroničke komponente, 4 CSVET
Načini stjecanja ishoda učenja (od –do, postotak)
Vođeni proces učenja i poučavanja
Oblici učenja temeljenog na radu
Samostalne aktivnosti učenika/polaznika
10%-20%
70% - 80%
10% - 20%
Status modula
(obvezni/izborni)
OBVEZNI
Cilj (opis) modula
Cilj modula je osposobljavanje učenika da mogu očitati vrijednosti osnovnih linearnih elektroničkih komponenti (otpor, kondenzator) i izmjeriti osnovne fizikalne veličine (struju, napon, otpor) upotrebom analognih i digitalnih univerzalnih mjernih instrumenata na serijskom i paralelnom spoju otpora (uz potporu/uputu nastavnika ili nadzorne osobe).
Učenici će moći prepoznati osnovne veličine istosmjernog strujnog kruga i njihove mjerne jedinice u SI sustavu, elemente jednostavnog strujnog kruga, izračunati nepoznatu veličinu iz osnovnog izraza za otpor, struju i napon (uz potporu/uputu nastavnika), prepoznati serijski i paralelni spoj otpora u simulacijskom programu te prepoznati i izvesti kratki spoj i prazni hod (uz potporu nastavnika) u simulacijskom programu.
Povezanost modula s međupredmetnim temama (ako je primjenljivo)
Osobni i socijalni razvoj
B.4.
C.4.
Zdravlje
B.4.1.A
B.4.1.B
Preporuke za učenje temeljeno na radu
Učenje temeljeno na radu integrirano je u strukovni kurikul kroz rješavanje stvarnih ili simuliranih zadataka u školskim specijaliziranim učionicama /praktikumima / radionicama ili u regionalnom centru kompetentnosti te kod poslodavca. Zadaci su osmišljeni tako da odgovaraju stvarnim radnim situacijama radnog mjesta.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje, potrebni za realizaciju modula
Osnovni pojmovi istosmjernog strujnog kruga, 3 CSVET-a
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Navesti osnovne električne veličine (napon, jakost struje, otpor) te njihove mjerne jedinice u SI sustavu,
Opisati osnovne električne veličine (napon, struja, otpor)
Pokazati na konkretnom primjeru elemente jednostavnog istosmjernog strujnog kruga
Spojiti u simulacijskom programu jednostavni istosmjerni strujni krug (izvor, otpor, vodiči)
Izračunati nepoznatu veličinu (struja /napon /otpor) prema matematičkom izrazu Ohmovog zakona
Izračunati nepoznatu veličinu u simuliranom strujnom krugu prema matematičkom izrazu za Ohmov zakon
Izvesti uz potporu nastavnika kratki spoj i prazni hod u simulacijskom programu
Spojiti u simulacijskom programu situaciju u kojoj će se izvesti kratki spoj i prazni hod u istosmjernom strujnom krugu prema uputama
Izmjeriti napon i struju na serijskom i paralelnom spoju otpora u istosmjernom strujnom krugu, uz uputu i nadzor
Izmjeriti napon i struju na mješovitom spoju otpora u istosmjernom strujnom krugu, uz uputu i nadzor
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantan nastavni sustav u ostvarivanju SIU je heuristička nastava.Nakon provedenog vođenog procesa učenja i poučavanja, učenici će u specijaliziranim učionicama i/ili kod poslodavca provoditi radne procese u skladu sa standardima kvalitete rada. Mentor organizira i usmjerava aktivnosti učenika te ih potiče na primjenu naučenih znanja i vještina.
Izračunavanje nepoznate veličine koristeći Ohmov zakon
Serijski spoj otpora u istosmjernom strujnom krugu
Paralelni spoj otpora u istosmjernom strujnom krugu
Kratki spoj i prazni hod u istosmjernom strujnom krugu
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Zadatak1:U simulacijskom programu zadan je strujni krug sa serijskim spojem dvaju različitih otpora s pripadajućim instrumentima (ampermetar, voltmetar).
-Potrebno je očitati uz pomoć nastavnika vrijednosti napona s postavljenih instrumenata s mjernim jedinicama za napone, očitati ukupnu vrijednost struje u krugu s mjernom jedinicom za struju.
-Učenik će mijenjati vrijednosti otpora u krugu prema uputi nastavnika i objasniti što se događa sa strujom u krugu i vrijednostima napona na otporima kada vrijednosti otpora: a) rastu, b) smanjuju se uz pomoć nastavnika.
Zadatak 2: U simulacijskom programu zadan je strujni krug s paralelnim spojem dvaju različitih otpora s pripadajućim mjernim instrumentima (ampermetar, voltmetar).
-Potrebno je očitati vrijednost ukupne struje u krugu s pripadajućom mjernom jedinicom i vrijednosti struja u paralelnim granama s pripadajućim mjernim jedinicama.
-Učenik će objasniti vezu između vrijednosti izmjerene ukupne struje u krugu i izmjerenih vrijednosti pojedinačnih struja u granama strujnog kruga.
-Učenik će mijenjati vrijednosti otpora u granama strujnog kruga prema uputi nastavnika i objasniti kako promjena otpora utječe na iznos izmjerene struje u krugu i pojedinim granama ako otpor u pojedinoj grani: a ) raste b) smanjuje se
Vrednovanje naučenog:
Razina ostvarenosti kriterija
Uzorno
Dobro
Zadovoljavajuće
Treba doraditi
Objašnjava vrijednosti napona i struja s pripadajućim mjernim jedinicama
Prema zadanim uputama nastavnika, očitava vrijednosti sa pripadajućim mjernim jedinicama
Djelomično (nepotpuno) objašnjava očitane vrijednosti i pripadajuće mjerne jedinice
Uz veliku pomoć nastavnika objašnjava očitane vrijednosti i pripadajuće mjerne jedinice
Ni uz pomoć nastavnika ne uspijeva objasniti očitane vrijednosti napona i struja, niti pripadajuće mjerne jedinice
Objašnjava promjene napona i struje u serijskom spoju u slučaju kada se vrijednost otpornika mijenja
Objašnjava promjene struje i napona u serijskom spoju ako vrijednost otpora raste/pada uz pomoć nastavnika
Djelomično objašnjava promjene struje i napona u serijskom spoju ako vrijednost otpora raste/pada (treba malu pomoć nastavnika)
Uz veliku pomoć nastavnika i (dodatne/pomoćne upute) objašnjava promjene struje i napona u serijskom spoju ako vrijednost otpora raste/pada
Ne uočava promjene struje i napona u serijskom spoju ukoliko vrijednost otpora raste/pada, niti nakon dodatnih uputa i pomoći nastavnika
Objašnjava promjene struja u paralelnom spoju u slučaju kada se vrijednost otpornika mijenja
Objašnjava promjene struja u paralelnom spoju ako vrijednost otpora raste/pada uz pomoć nastavnika
Djelomično objašnjava promjene struja u paralelnom spoju ako vrijednost otpora raste/pada (treba malu pomoć nastavnika)
Uz dodatne upute i veliku pomoć nastavnika objašnjava promjene struja u paralelnom spoju ako vrijednost otpora raste/pada
Ne uočava promjene struja u paralelnom spoju (uzrokovane rastom/padom otpora) niti uz dodatne upute i pomoć nastavnika
Skup ishoda učenja iz SK-a, obujam:
Mjerenje istosmjernih veličina, 6 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Odabrati mjerni opseg instrumenta pri mjerenju osnovnih električnih veličina
Namjestiti na instrumentu veličine potrebne za izvođenje mjerenja (vrsta mjerenja, mjerni opseg)
Pravilno spojiti mjerne instrumente u strujni krug uz uputu i nadzor
Spojiti instrument u strujni krug za mjerenje: a) struje, b) napona, uz uputu i nadzor
Izračunati konstantu mjernog instrumenta za različite slučajeve primjene mjernih opsega prema uputi nastavnika i primijeniti izračunatu konstantu u iskazivanju mjernog rezultata pri mjerenju električnih veličina istosmjernog strujnog kruga
Pokazati na konkretnom primjeru osnovne mjerne instrumente u elektrotehnici
Pravilno upotrijebiti instrument za mjerenje struje i napona u strujnom krugu, uz uputu i nadzor
Izmjeriti zadanu električnu veličinu istosmjernog strujnog kruga analognim mjernim instrumentom primjenjujući odgovarajuću metodu mjerenja prema uputama i uz nadzor nastavnika poštujući pravila zaštite na radu
Izmjeriti zadanu električnu veličinu istosmjernog strujnog kruga analognim mjernim instrumentom koristeći različite mjerne opsege, uz nadzor nastavnika poštujući pravila zaštite na radu
Izmjeriti zadanu električnu veličinu istosmjernog strujnog kruga digitalnim mjernim instrumentom prema uputama i uz nadzor nastavnika poštujući pravila zaštite na radu
Izmjeriti zadanu električnu veličinu istosmjernog strujnog kruga digitalnim instrumentom prema uputama i uz nadzor nastavnika (poštujući pravila zaštite na radu) te opisati razliku u mjerenju zadane električne veličine analognim i digitalnim instrumentom
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantni nastavni sustav je učenje temeljeno na radu. Nakon provedenog vođenog procesa učenja i poučavanja, učenici će u specijaliziranim učionicama i/ili kod poslodavca provoditi radne procese u skladu sa standardima kvalitete rada. Mentor organizira i usmjerava aktivnosti učenika te ih potiče na primjenu naučenih znanja i vještina.
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Radna situacija:
Klijent donosi neispravno računalo u servis. U svrhu utvrđivanja kvara potrebno je izvršiti mjerenja napona i struja na elementima matične ploče. Radno mjesto zadovoljava sve standarde rada u sigurnom okruženju (primijenjene mjere zaštite na radu). Na radnom mjestu pripremljeni su instrumenti i elementi za izvođenje zadataka te pisane upute (prilagođene svakom pojedinačnom učeniku).
Radni zadatak:
Potrebno je izvršiti mjerenje napona i struje na elektroničkim komponentama na matičnoj ploči uz pomoć nastavnika.
Opis izvođenja zadatka:
Za zadani jednostavni strujni krug učenik će uz nadzor i pomoć nastavnika/nadzorne osobe, uz osigurane uvjete za siguran rad, prema zadanim uputama ( shemi spoja), odabrati univerzalni digitalni mjerni instrument za rad. Spojit će jednostavni strujni krug (izvor istosmjernog napona - obično je izveden na radnom mjestu ili se koristi ispravljač , vodiči, otpor) te uključiti digitalni mjerni instrument postavljen za mjerenje istosmjerne struje u krugu. Nastavnik/nadzorna osoba će izvesti kontrolu spoja prije uključivanja napajanja u zadanom strujnom krugu. Učenik će očitati pokazanu vrijednost, objasniti zašto nije potrebno koristiti i računati mjernu konstantu instrumenta te navesti da je očitana vrijednost istovremeno i prava vrijednost mjerene veličine. Za zadani jednostavni strujni krug učenik će uz nadzor i pomoć nastavnika/nadzorne osobe, uz osigurane uvjete za siguran rad, prema zadanim uputama ( shemi spoja) spojiti jednostavni strujni krug (izvor istosmjernog napona- obično je izveden na radnom mjestu ili se koristi ispravljač, vodiči, otpor) te uključiti univerzalni digitalni mjerni instrument postavljen za mjerenje napona na otporu u strujnom krugu. Nastavnik/nadzorna osoba će izvesti kontrolu spoja prije uključivanja napajanja u zadanom strujnom krugu. Učenik će očitati pokazanu vrijednost i navest da je očitana vrijednost ujedno i prava vrijednost izmjerene mjerne veličine.
Vrednovanje naučenog:
Element / Razina ostvarenosti kriterija
+
+/-
-
Rad sa univerzalnim mjernim instrumentom
Spajanje jednostavnog strujnog kruga prema zadanoj shemi
Mjerenja u jednostavnom strujnom krugu korištenjem univerzalnog instrumenta
Skup ishoda učenja iz SK-a, obujam:
Linearne elektroničke komponente, 4 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Označiti simbole osnovnih linearnih elemenata u elektroničkim shemama
Nacrtati osnovne simbole linearnih elemenata u električnim shemama
Odabrati odgovarajuće linearne elemente prema zadanoj (jednostavnoj) shemi, uz uputu i pomoć/nadzor
Iskazati vrijednost odabranih osnovnih linearnih elemenata prema tablici vrijednosti za otpor i napisanoj vrijednosti na kondenzatoru
Spojiti osnovne linearne elektroničke komponente (otpornik i kondenzator) u strujni krug uz uputu i nadzor
Izmjeriti napon i struju u strujnom krugu s otpornikom i kondenzatorom uz uputu i nadzor
Izmjeriti karakteristične veličine linearnih elektroničkih komponenti prema uputama i uz nadzor
Izmjeriti vrijednosti otpornika i napone na kondenzatorima u jednostavnom istosmjernom strujnom krugu
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantni nastavni sustav je učenje temeljeno na radu. Nakon provedenog vođenog procesa učenja i poučavanja, učenici će u specijaliziranim učionicama i/ili kod poslodavca provoditi radne procese u skladu sa standardima kvalitete rada. Mentor organizira i usmjerava aktivnosti učenika te ih potiče na primjenu naučenih znanja i vještina.
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Radna situacija:
Klijent donosi neispravno računalo u servis. U svrhu utvrđivanja kvara potrebno je izvršiti mjerenja (očitavanja) vrijednosti elektroničkih elemenata (otpor, kondenzator) i ispitivanja ispravnosti elektroničkih elemenata na matičnoj ploči.
Radno mjesto zadovoljava sve standarde rada u sigurnom okruženju (primijenjene mjere zaštite na radu). Na radnom mjestu učeniku su pripremljeni instrumenti i elementi za izvođenje zadataka te pisane upute (prilagođene svakom pojedinačnom učeniku).
Radni zadatak
Potrebno je izmjeriti vrijednosti i provjeriti ispravnost elektroničnih komponenti na matičnoj ploči.
U okviru radnog zadatka potrebno je prepoznati (zaokružiti, različito označiti) simbole za otpornik i kondenzator na pripremljenoj električnoj shemi.
Za pripremljene različite otpornike i kondenzatore, uz uputu i pomoć nastavnika/nadzorne osobe, učenik će očitati vrijednosti zapisane na otpornicima i kondenzatorima te iste unijeti u pripremljenu tablicu na odgovarajuće mjesto (posebno za otpornike, posebno za kondenzatore – kapacitet kondenzatora ).
Uz pripremljenu tablicu za vrijednosti boja na otporniku i toleranciju, uz pomoć i nadzor nastavnika/nadzorne osobe, učenik će očitati vrijednosti otpora zadanih otpornika prema njihovim bojama. Očitanu vrijednost unijeti će u pripremljenu tablicu. Za provjeru točnosti očitane vrijednosti upotrijebiti će aplikaciju na računalu koja izračunava vrijednost otpornika prema zdanim (označenim ) bojama na otporniku.
Učenik će uz nadzor i pomoć nastavnika/nadzorne osobe spojiti pojedine zadane otpore ( jedan po jedan ) u jednostavni istosmjerni strujni krug ( izvor, otpor, vodiči) uz unaprijed zadanu i namještenu vrijednost napona izvora. Koristeći ampermetar izmjeriti struju u strujnom krugu te prema matematičkoj formuli (struja, napon, otpor) izračunati će vrijednost pojedinog otpora. Mjerenje se vrši uz nadzor i provjeru nastavnika/nadzorne osobe (da li je ampermetar ispravno spojen u strujni krug, da li su vodiči ispravno spojeni, da li je otpor ispravno spojen). Izračunatu vrijednost otpora učenik će upisati u pripremljenu ablicu na za to predviđeno mjesto i usporediti izračunatu vrijednost otpora s očitanom vrijednosti (preko boja otpornika).
Vrednovanje naučenog:
Element / Razina ostvarenosti kriterija
+
+/-
-
Očitavanje vrijednosti otpornika koristeći tablicu boja i tolerancije
Izračun vrijednosti otpornika mjerenjem napona i struje na otporniku
NAZIV MODULA
UVOD U DIGITALNU LOGIKU
Šifra modula
Kvalifikacije nastavnika koji sudjeluju u realizaciji modula
Brojevni sustavi, kodovi i osnovne logičke funkcije, 3 CSVET
Načini stjecanja ishoda učenja (od –do, postotak)
Vođeni proces učenja i poučavanja
Oblici učenja temeljenog na radu
Samostalne aktivnosti učenika/polaznika
70-80 %
0-20 %
10-20 %
Status modula
(obvezni/izborni)
OBVEZNI
Cilj (opis) modula
Cilj modula je osposobljavanje učenika da razlikuju podatke dekadskog i binarnog sustava, kodiraju i dekodiraju podatak ASCII koda koji je osnova prikaza podataka u računalima i računalnim mrežama koristeći tablice, razlikuju osnovne logičke funkcije za prijenos i obradu podataka i njihove integrirane izvedbe prema uputama.
Povezanost modula s međupredmetnim temama (ako je primjenljivo)
Uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije
B.4.1.
B.4.2.
Osobni i socijalni razvoj
A.4.1.
A.4.2.
A.4.3.
B.4.2.
Učiti kako učiti
B.4/5.4.
C.4/5.1.
D.4/5.2.
Zdravlje
B.4.1/B
Preporuke za učenje temeljeno na radu
Učenje temeljeno na radu integrirano je u strukovni kurikul kroz rješavanje stvarnih ili simuliranih zadataka u školskim specijaliziranim učionicama /praktikumima / radionicama ili u regionalnom centru kompetentnosti te kod poslodavca. Zadaci su osmišljeni tako da odgovaraju stvarnim radnim situacijama radnog mjesta.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje, potrebni za realizaciju modula
Brojevni sustavi, kodovi i osnovne logičke funkcije, 3 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Razlikovati binarne i dekadske brojeve
Razlikovati i pretvarati dekadske brojeve u binarne i obratno
Navesti osnovne značajke ASCII koda
Navesti značajke ASCII koda, kodirati i dekodirati podatke koristeći ASCII tablicu
Razlikovati osnovne logičke sklopove, njihove funkcije i tablice stanja
Razlikovati i primijeniti osnovne logičke sklopove, njihove funkcije i tablice stanja
Razlikovati integrirane izvedbe osnovnih logičkih sklopova prema uputama
Razlikovati integrirane izvedbe osnovnih logičkih sklopova prema uputama i odrediti raspored izvoda logičkog sklopa
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantan nastavni sustav u ostvarivanju SIU je heuristička nastava.Nakon provedenog vođenog procesa učenja i poučavanja, učenici će u specijaliziranim učionicama i/ili kod poslodavca provoditi radne procese u skladu sa standardima kvalitete rada. Mentor organizira i usmjerava aktivnosti učenika te ih potiče na primjenu naučenih znanja i vještina.
Nastavne cjeline/teme
Binarni brojevni sustav
ASCII kod
Osnovni logički sklopovi
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Radna situacija:
Serviser računalnih mreža želi poslati kolegi na drugom kraju mreže podatke binarnog oblika kako bi provjerio funkcionalnost mreže. Ukoliko kolega, nakon prijema i dekodiranja primljenih podataka ASCII koda, točno odgovori na pitanje „Naziv kojeg sklopa se krije u poruci?“, mreža je ispravna.
Scenarij poučavanja:
„I ASCII JE BINARAN“
Aktivnost A: Pretvorimo dekadno u binarno
Nakon predstavljanja radne situacije, učenici se dijele u grupe po 3 učenika ili parove. Pri formiranju grupa voditi računa o tome da učenike s većim stupnjem teškoće kombiniramo s učenicima manjeg stupnja teškoće. Svaka grupa dobije radni listić s pripremljenom praznom tablicom (8 redaka i 7 stupaca) i preciznom uputom za rad.
Učenici pretvaraju zadane dekadske brojeve u binarne i rješenja prema uputama upisuju u tablicu.
Učenik po potrebi može koristiti tablicu pretvorbe dekadskih brojeva u binarni (upozoriti ga da u tom slučaju ostvaruje manji broj bodova nego ako zadatak riješi bez tablice). Kroz razgovor s nastavnikom objašnjava postupak pretvorbe.
Riješena tablica u svakom retku ima sedmo-bitni podatak.
Aktivnost B: Koji sklop krije naša tablica?
Svaki učenik jednu ASCII kodnu riječ (sedmo-bitni podatak) iz riješene tablice dekodira prema uputama koristeći tablicu ASCII koda i dekodirani podatak (slovo) upisuje u polje rješenja. Nakon što se ispiše cijelo rješenje, kao odgovor na pitanje „Koji sklop krije naša tablica?“ dobije se odgovor REGISTAR.
Učenici kroz razgovor s nastavnikom (ne)točnost dobivenog rješenja povezuju s (ne)ispravnošću mreže i time povezuju zadatak s radnom situacijom.
Učenik navodi sličnosti i razlike binarnog brojevnog sustava i ASCII koda.
Kroz razgovor s nastavnikom objašnjava postupak dekodiranja.
Nastavnik učenicima najavljuje da će se uskoro upoznati s registrima čija je namjena pohrana digitalnih podataka.
Učenik popunjava upitnik samovrednovanja (vrednovanje kao učenje).
VREDNOVANJE
Vrednovanje kao učenje (samovrednovanje):
1.Zadatke dekadno-binarne pretvorbe riješio sam: samostalno / koristeći pomoćnu tablicu / uz manju pomoć nastavnika ili drugog učenika / uz veliku pomoć nastavnika ili drugog učenika ili nisam riješio
2.Zadatke dekodiranja ASCII podatka riješio sam: samostalno koristeći ASCII tablicu / uz manju pomoć nastavnika ili drugog učenika / uz veliku pomoć nastavnika ili drugog učenika ili nisam riješio
3.Kako procjenjujem svoj doprinos rezultatima tima: značajan / umjeren / slab
4.Usvojio sam binarne sustave i kodove: potpuno / djelomično / morat ću još vježbati
5.Član grupe koji je najviše pridonio rezultatu tima je: _____________________________
Vrednovanje za učenje:
1.Učenik je aktivno sudjelovao u aktivnostima svog tima vezanim za temu brojevni sustavi i kodovi. Zadatke rješava samostalno i točno. Argumentirano zastupa svoje stavove poštujući pravila ponašanja.
2. Učenik je sudjelovao u aktivnostima svog tima vezanim za temu brojevni sustavi i kodovi. Zadatke rješava uz manju pomoć nastavnika ili drugog učenika i uz pomoćne tablice. Surađuje s članovima tima poštujući pravila ponašanja.
3. Učenik je povremeno i uz poticanje sudjelovao u aktivnostima svog tima vezanim za temu brojevni sustavi i kodovi. Zadatke rješava uz veću pomoć nastavnika ili drugog učenika. Razlikuje brojeve dekadskog i binarnog sustava te navodi osnovne značajke ASCII koda. Povremeno surađuje s članovima tima uglavnom poštujući pravila ponašanja.
4. Učenik uglavnom ne sudjeluje u aktivnostima svog tima vezanim za temu brojevni sustavi i kodovi. Ne razlikuje brojeve dekadskog i binarnog sustava te ne navodi osnovne značajke ASCII koda. Zadatke ni ne pokušava riješiti i/ili traži gotovo rješenje od nastavnika ili drugog učenika. U suradnji s članovima tima često krši pravila ponašanja.
Vrednovanje naučenog provodi se u skladu s tablicom razine ostvarenosti kriterija:
Razine ostvarenosti kriterija
Elementi vrednovanja
Uzorno
Dobro
Zadovoljavajuće
Treba doraditi
1. Pretvorba broja dekadskog sustava u binarni
Broj pretvara točno poštujući upute. Na pitanja nastavnika odgovara točno.
Broj pretvara uz manju pomoć nastavnika ili drugog učenika i uz pomoćne tablice. Upute ne slijedi u potpunosti, ali uz napomenu se korigira. Na pitanja nastavnika odgovara uz manje pogreške.
Broj pretvara uz veću pomoć nastavnika ili drugog učenika. Potrebno mu je više puta ukazati na upute da bi ih slijedio. Na pitanja nastavnika odgovara uz veće pogreške, ali razlikuje brojeve dekadskog i binarnog sustava.
Broj ni ne pokušava pretvoriti i/ili traži gotovo rješenje od nastavnika ili drugog učenika.
Ne razlikuje brojeve dekadskog i binarnog sustava.
Na većinu pitanja nastavnika odgovara pogrešno.
2. Dekodiranja ASCII podatka
Podatak dekodira točno poštujući upute. Na pitanja nastavnika odgovara točno.
Podatak dekodira uz manju pomoć nastavnika ili drugog učenika i uz pomoćne tablice. Upute ne slijedi u potpunosti, ali uz napomenu se korigira. Na pitanja nastavnika odgovara uz manje pogreške.
Podatak dekodira uz veću pomoć nastavnika ili drugog učenika. Potrebno mu je više puta ukazati na upute da bi ih slijedio. Na pitanja nastavnika odgovara uz veće pogreške, ali navodi osnovne značajke ASCII koda.
Podatak ni ne pokušava pretvoriti i/ili traži gotovo rješenje od nastavnika ili drugog učenika.
Ne navodi osnovne značajke ASCII koda.
Upute ne slijedi ni uz dodatne napomene.
Na većinu pitanja nastavnika odgovara pogrešno.
3. Sudjelovanje u nastavnoj aktivnosti
Sudjeluje u svim aktivnostima svog tima i potiče ostale učenike na rad.
Sudjeluje u aktivnostima svog tima. Argumentirano zastupa svoje stavove poštujući pravila ponašanja.
Uz blago poticanje sudjeluje u aktivnostima svog tima. Povremeno surađuje s članovima tima uglavnom poštujući pravila ponašanja.
Ne sudjeluje ili tek uz veliki poticaj sudjeluje u aktivnostima svog tima. U suradnji s članovima tima često krši pravila ponašanja.
NAZIV MODULA
TEHNIČKO CRTANJE I DOKUMENTIRANJE U STRUCI
Šifra modula
Kvalifikacije nastavnika koji sudjeluju u realizaciji modula
Cilj modula je osposobiti učenika za primjenu računalom potpomognutog crtanja koristeći CAD program. Učenici će usvojiti primjenjivanje normi u tehničkom crtanju, tehničkom pismu te osnovna pravila skiciranja i kotiranja prilikom izrade jednostavnih 2D crteža. Koristeći CAD program, učenici će moći nacrtati pravokutne projekcije jednostavnih ijela kao dio tehničke dokumentacije, prepoznati vrste tehničke dokumentacije u elektrotehnici, razlikovati dijelove iste (popis opreme, troškovnik, i sl.) te usvojiti postupke arhiviranja i čuvanja.
Ključni pojmovi
tehničko crtanje, CAD programi, tehničko pismo, tehnička dokumentacija u elektrotehnici, čuvanje i arhiviranje dokumentacije
Povezanost modula s međupredmetnim temama (ako je primjenljivo)
Osobni i socijalni razvoj
A.4.3.
B.4.2.
B.4.3.
Poduzetništvo
B.4.1.
Zdravlje
B.4.1.A
B.4.1.B
Uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije
C.4.3.
C.4.4.
Učiti kako učiti
A.4/5.1.
A.4/5.2.
A.4/5.3.
A.4/5. 4.
B.4/5.2.
B.4/5.4.
Preporuke za učenje temeljeno na radu
Učenje temeljeno na radu integrirano je u strukovni kurikul kroz rješavanje stvarnih ili simuliranih zadataka u školskim specijaliziranim učionicama /praktikumima / radionicama ili u regionalnom centru kompetentnosti te kod poslodavca. Zadaci su osmišljeni tako da odgovaraju stvarnim radnim situacijama radnog mjesta.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje, potrebni za realizaciju modula
Izraditi na računalu ortogonalne projekcije jednostavnog predmeta prema predlošku (radionički crtež)
Primijeniti računalni program za izradu jednostavnog radioničkog crteža
Prirediti tehnički crtež za ispis uz uputu
Ispisati tehnički crtež na pisaču
Koristiti osnovne naredbe za 2D crtanje na računalu
Koristiti složenije naredbe za 2D crtanje na računalu, uz uputu
Ispisati zaglavlje tehničkog crteža na računalu prema predlošku
Izraditi zaglavlje tehničkog crteža i ispisati osnovne podatke
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantni nastavni sustav je učenje temeljeno na radu. Nakon provedenog vođenog procesa učenja i poučavanja, učenici će u specijaliziranim učionicama i/ili kod poslodavca provoditi radne procese u skladu sa standardima kvalitete rada. Mentor organizira i usmjerava aktivnosti učenika te ih potiče na primjenu naučenih znanja i vještina.
Nastavne cjeline/teme
Vrste tehničkih crteža prema namjeni
Osnovne naredbe za 2D crtanje u CAD programu
Izrada jednostavnog radioničkog crteža
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Radna situacija: Izrada Plana evakuacije učionice / praktikuma
Postojeći plan evakuacije računalnog praktikuma/servisne radionice zastario, ne odgovara aktualnoj situaciji, te ga je potrebno zamijeniti novim.
Zadatak: Potrebno je izraditi novi tlocrt Plana evakuacije praktikuma u zadanom CAD programu na osnovi postojećeg plana koji se nalazi na zidu prostorije uz upute i nadzor.
Plan evakuacije učenici mogu izraditi organizirani u parove gdje će jedan učenik pripremiti uz pomoć nastavnika evakuacijsku rutu i upute pridržavajući se pravilnika a drugi učenik će biti zadužen za izradu plana u CAD programu. Učenici se mogu zamijeniti uloge za izradu plana za neku drugu učionicu. Na ovaj način učenici primjenjuju stečena znanja i vještine iz prethodno položenog ispita Zaštite na radu i osposobljavaju se za korištenje CAD programa za izradu tehničkih crteža i dokumentacije.
Učenici će:
-proučiti zajedno s nastavnikom Upute za izradu plana evakuacije
-skicirati plan evakuacije sa svim potrebnim elementima uz upute
-izraditi plan evakuacije u zadanom CAD programu
-ispisati plan na pisač i postaviti ga na vidljivo mjesto učionice / praktikuma
-prezentirati svoj rad nastavniku i drugim učenicima
Lista za samoprocjenu:
Označi kvačicom vrdnju koja se odnosi na tebe tj. tvoje ponašanje i aktivnosti:
Ime i prezime:___________________________________
Razred/grupa:_____/_____ Datum:________________
rijetko
veći dio vremena
čitavo vrijeme
Cijelo vrijeme sam aktivno sudjelovao/sudjelovala u radu grupe
Pomagao/pomagala sam drugim učenicima u njihovim zadatcima
Svojim idejama doprinio/la sam projektu
Uvažavao/uvažavala la sam tuđe ideje i prijedloge
Izradio/ izradila sam zadane zadatke u zadanom vremenu
Zadovoljan/zadovoljna sam svojim radom
Navedi što bi želio/željela poboljšati
Kako bi mogao/mogla poboljšati svoj rad ?
Rad u skupini:
Ime i prezime:_________________________
Razred/grupa:____/____ Datum:_____________
uopće ne
rijetko
povremeno
veći dio vremena
čitavo vrijeme
ODNOS PREMA RADU
Samoinicijativno radi
Rješava zadatke
Dovršava zadatke – ustrajan u radu
ODNOS PREMA DRUGIMA
Sluša pažljivo ostale članove tima
Prihvaća prijedloge
Surađuje s ostalima
Odnosi se s poštovanjem prema drugima
Prihvaća sve članove skupine
Pomaže ostalim učenicima
Preuzima odgovornost za svoje postupke
Vrednovanje rezultata rada (sumativno):
Kategorija
SLABO
DOVOLJNO
DOBRO
VRLO DOBRO
ODLIČNO
Usvojenost sadržaja
Učenik ne koristi CAD program, ne prepoznaje glavne elemente programa, sučelje i osnovne naredbe niti uz dodatne upute ne izrađuje crtež
Učenik dijelom koristi CAD program i glavne elemente programa, sučelje i manji dio naredbi i uz jasne upute i pomoć nastavnika izrađuje crtež
Učenik koristi CAD program i poznaje dio elementa programa, sučelje i osnovne naredbe i uz jasne upute pomoć nastavnika upute izrađuje crtež
Učenik koristi CAD program i poznaje glavne elemente programa, sučelje i osnovne naredbe i uz jasne upute izrađuje dijelove crtež
Učenik koristi CAD program i poznaje glavne elemente programa, sučelje i osnovne naredbe i uz jasne upute izrađuje jednostavan crtež
Rješavanje problema
Učenik ni uz pomoć nastavnika ne prepoznaje ključne pojmove i i ne dolazi do rješenja
Učenik uz pomoć nastavnika prepoznaje dio ključni pojmova uz pomoć nastavnika dolazi do dijela rješenja
Učenik uz pomoć nastavnika prepoznaje ključne pojmove i uz pomoć nastavnika dolazi do dijela rješenja
Učenik uz pomoć nastavnika prepoznaje ključne pojmove i uz pomoć nastavnika dolazi do rješenja
Učenik prepoznaje ključne pojmove i uz pomoć nastavnika dolazi do rješenja
Primjena u praktičnom radu
Učenik nije ni uz pomoć nastavnika u CAD programu izradio Plan evakuacije.
Učenik je uz pomoć nastavnika u CAD programu izradio manji dio Plana evakuacije i ispisao ga uz nadzor nastavnika.
Učenik je uz pomoć nastavnika u CAD programu izradio veći dio Plana evakuacije i ispisao ga uz nadzor nastavnika.
Učenik je uz pomoć nastavnika u CAD programu izradio funkcionalan Plan evakuacije i ispisao ga uz nadzor nastavnika.
Učenik je u CAD programu izradio funkcionalan Plan evakuacije i ispisao ga uz nadzor nastavnika.
Prezentacijakomunikacij-ske vještine
Učenik ni uz pomoć nastavnika ne prezentira uradak, djelomično prihvaća dodatna pitanja i ne snalazi u izravnoj komunikaciji.
Učenik uz pomoć nastavnika prezentira, djelomično prihvaća dodatna pitanja i djelomično se snalazi u izravnoj komunikaciji.
Učenik uz pomoć nastavnika prezentira, djelomično prihvaća dodatna pitanja i snalazi se u izravnoj komunikaciji.
Učenik je prezentira, djelomično prihvaća dodatna pitanja i snalazi se u izravnoj komunikaciji.
Učenik prezentira, prihvaća dodatna pitanja i snalazi se u izravnoj komunikaciji.
Evaluacija timskog rada
Učenici su nisu odradili zadatak ni uz pomoć nastavnika. Nisu djelovali kao tim i nisu uvažavali mišljenje kolega.
Učenici su odradili zadatak i uz pomoć nastavnika bez timske kohezije i djelomično poštujući osobne poglede, uloge koje su im dodijeljene nisu se u potpunosti pridržavali.
Učenici su timski odradili zadatak i uz pomoć nastavnika na praktičan način djelomično poštujući osobne poglede, uloge koje su im dodijeljene nisu se u potpunosti pridržavali.
Učenici su timski odradili zadatak uz pomoć nastavnika na kreativan i praktičan način poštujući osobne poglede, uloge koje su im dodijeljene nisu se u potpunosti pridržavali.
Učenici su timski odradili zadatak na kreativan i praktičan način poštujući osobne poglede i uloge koje su im dodijeljene u timu.
Skup ishoda učenja iz SK-a, obujam:
Tehničko dokumentiranje u struci, 2 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Izdvojiti tekstualni dio tehničke dokumentacije (popis opreme, troškovnici, popis materijala, upute za rukovanje i sl.) prema uputi
Izdvojiti tekstualni dio tehničke dokumentacije (popis opreme, troškovnici, popis materijala, upute za rukovanje i sl.) na konkretnom primjeru
Izdvojiti crtežni dio tehničke dokumentacije u elektrotehnici i elektronici (simbole, shematske crteže, blok dijagrame i sl.) prema uputi
Izdvojiti crtežni dio tehničke dokumentacije u elektrotehnici i elektronici (simbole, shematske crteže, blok dijagrame i sl.) na konkretnom primjeru
Primijeniti postupke čuvanja i arhiviranja dokumentacije prema uputama
Za zadane digitalne oblike tehničke dokumentacije izraditi sigurnosnu kopiju i pohraniti je u zadanu mapu, prema uputama
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantni nastavni sustav je učenje temeljeno na radu. Nakon provedenog vođenog procesa učenja i poučavanja, učenici će u specijaliziranim učionicama i/ili kod poslodavca provoditi radne procese u skladu sa standardima kvalitete rada. Mentor organizira i usmjerava aktivnosti učenika te ih potiče na primjenu naučenih znanja i vještina.
Nastavne cjeline/teme
Vrste i dijelovi tehničke dokumentacije
Arhiviranje dokumenata
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Radna situacija: Arhiviranje dokumentacije
Digitaliziranu tehničku dokumentaciju izvedenih servisnih radova na nekoliko računala potrebno je razvrstati i arhivirati na odgovarajući način uz upute nastavnika.
Zadatak:
a)Za potrebe spremanja i arhiviranja tehničke dokumentacije utrošene opreme i izvedenih radova po radnom nalogu, na zadanom mjestu na računalu kreirati jedinstvene mape prema uputi:
Popis utrošene opreme
Troškovnici
Sheme
Radionički crteži
b)Zadanu dokumentaciju spremiti u pripadajuće kreirane mape prema uputi
c)Izraditi sigurnosnu kopiju mapa i spremiti ih na disk prema uputi
NAZIV MODULA
ELEKTROTEHNIČKI MATERIJALI
Šifra modula
Kvalifikacije nastavnika koji sudjeluju u realizaciji modula
Cilj modula je osposobiti učenike za stjecanje kompetencija za pravilno spajanje vodiča i osigurača u strujni krug, provjeru ispravnosti osigurača i prepoznavanje različitih tipova osigurača, uz nadzor. Učenici će uz uputu moći razlikovati i primjenjivati različite vrste materijala koji se koriste u elektrotehnici (vodiči, poluvodiči, magnetski materijali i sl.).
Ključni pojmovi
elektrotehnički materijali, vodiči, osigurači, alat, strujni krug, el. shema
Povezanost modula s međupredmetnim temama (ako je primjenljivo)
Uporaba informacijsko komunikacijske tehnologije
A.4.4.
C.4.4.
Osobni i socijalni razvoj
A.4.3.
B.4.2.
Učiti kako učiti
A.4./5.3
B.4./5.3.
D.4./5.2.
Preporuke za učenje temeljeno na radu
Učenje temeljeno na radu integrirano je u strukovni kurikul kroz rješavanje stvarnih ili simuliranih zadataka u školskim specijaliziranim učionicama /praktikumima / radionicama ili u regionalnom centru kompetentnosti te kod poslodavca. Zadaci su osmišljeni tako da odgovaraju stvarnim radnim situacijama radnog mjesta.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje, potrebni za realizaciju modula
Odabrati odgovarajuće vrste elektrotehničkih materijala prema zadatku uz uputu
Odabrati uz obrazloženje odgovarajuće vrste elektrotehničkih materijala, prema zadatku
Rasporediti elektrotehničke materijale prema njihovim osnovnim svojstvima (mehanička, električna i magnetska) uz uputu i podršku
Rasporediti elektrotehničke materijale sukladno traženim svojstvima u radnom zadatku, uz uputu i podršku nastavnika
Koristiti vodljive, poluvodičke, izolacijske, magnetske materijale sukladno zahtjevima radnog zadatka uz uputu i nadzor
Primijeniti odgovarajuće vrste materijala (vodljive, poluvodičke, izolacijske i magnetske), prema zahtjevima radnog zadatka, uz nadzor
Izmjeriti karakteristične veličine elektrotehničkih materijala prema uputama poštujući mjere za rad na siguran način
Objasniti ovisnost izmjerenih karakterističnih veličina materijala o pojedinim parametrima
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantni nastavni sustav je učenje temeljeno na radu. Nakon provedenog vođenog procesa učenja i poučavanja, učenici će u specijaliziranim učionicama i/ili kod poslodavca provoditi radne procese u skladu sa standardima kvalitete rada. Mentor organizira i usmjerava aktivnosti učenika te ih potiče na primjenu naučenih znanja i vještina.
Nastavne cjeline/teme
Podjela i svojstva materijala u elektrotehnici
Vodiči
Poluvodiči
Izolatori
Magnetski materijali
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Radna situacija:
U skladištu materijala distribucijske tvrtke “Konektor” potrebno je za klijenta izvršiti selekciju raznih vrsta elektrotehničkih materijala po zadanim parametrima od strane klijenta.
Opis radne situacije/zadatka:
Učenici dobivaju precizne i detaljne upute nastavnika koje sadrže radni zadatak mjerenja specifičnog električnog otpora, temperaturnog koeficijenta i određivanja magnetskih svojstava različitih vrsta elektrotehničkih materijala. Upute koje učenik dobiva prilagođene su stupnju poteškoća učenika a za pojedine učenike prilagođena su i radna mjesta. Učenici uz nadzor nastavnika primjenjuje postupak rada na siguran način poštujući mjere zaštite.
Izvedba zadatka:
Po dolasku u praktikum učenik čita priložene upute i potom na konkretnim uzorcima svrstava materijale u vodljive i izolacijske, magnetske i ne magnetske
Prema zadanoj shemi i prema uputi nastavnika U-I metodom to jest mjerenjem struje i napona određuje el. otpor uzoraka i rezultate zapisuje u tablicu. Određuje otpor materijala i utvrđuje o kojim vrstama materijala je riječ. Utvrđeno objašnjava odgovarajući na pitanja u uputama i usmeno uz pomoć. Prema zadanoj shemi i uputama odabrane magnetske materijala unosi u magnetsko polje zavojnice i promatra kako se mijenjaju pokazivanja priključenih instrumenata u tom strujnom krugu te utvrđuje koji su materijali značajno utjecali a koji nisu i po tome ih dijeli na magnetske i ne magnetske materijale. Uočene promjene bilježi na odgovarajuća mjesta u uputama i usmeno ih objašnjava.
2. RAZRED
NAZIV MODULA
OSNOVE ELEKTRONIKE U RAČUNALSTVU
Šifra modula
Kvalifikacije nastavnika koji sudjeluju u realizaciji modula
Cilj modula je osposobiti učenika da prepozna simbol, namjenu, spoj i područja rada poluvodičke i LE diode te poluvalnog i punovalnog ispravljača. Po završetku modula, učenik će biti osposobljen izvršiti osnovna mjerenja na simuliranom strujnom krugu propusno i nepropusno polarizirane diode prema uputama.
Ključni pojmovi
poluvodička dioda, LE dioda, diodni ispravljači napona, propusna i nepropusna polarizacija diode
Povezanost modula s međupredmetnim temama (ako je primjenljivo)
Uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije
B.5.1.
B.5.2.
Osobni i socijalni razvoj
A.5.1.
A.5.2.
A.5.3.
B.5.2.
Učiti kako učiti
B.4/5.4.
C.4/5.1.
D.4/5.2.
Zdravlje
B.5.1 / B
Preporuke za učenje temeljeno na radu
Učenje temeljeno na radu integrirano je u strukovni kurikul kroz rješavanje stvarnih ili simuliranih zadataka u školskim specijaliziranim učionicama /praktikumima / radionicama ili u regionalnom centru kompetentnosti te kod poslodavca. Zadaci su osmišljeni tako da odgovaraju stvarnim radnim situacijama radnog mjesta.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje, potrebni za realizaciju modula
Navesti namjenu i primjere korištenja poluvodičke diode
Prepoznati simbol poluvodičke diode
Nacrtati simbol poluvodičke diode i označiti elektrode
Razlikovati strujni krug propusno i nepropusno polarizirane diode
Simulirati strujni krug propusno i nepropusno polarizirane diode, izmjeriti struje i napone prema uputama
Prepoznati simbol LE diode
Prepoznati simbol LE diode, navesti primjenu i područja rada
Razlikovati shemu poluvalnog i punovalnog diodnog ispravljača napona
Razlikovati shemu i namjenu poluvalnog i punovalnog diodnog ispravljača napona
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantan nastavni sustav u ostvarivanju SIU je heuristička nastava.Nakon provedenog vođenog procesa učenja i poučavanja, učenici će u specijaliziranim učionicama i/ili kod poslodavca provoditi radne procese u skladu sa standardima kvalitete rada. Mentor organizira i usmjerava aktivnosti učenika te ih potiče na primjenu naučenih znanja i vještina.
Nastavne cjeline/teme
Poluvodička dioda i osnovni spojevi
LE dioda
Diodni ispravljači napona
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Radna situacija:
U servis računala, klijent je donio računalo neispravne indikacije napajanja na kućištu računala. LE dioda kao indikacija napajanja ne uključuje se ni kada je računalo uključeno i radi normalno. Potrebno je provjeriti ispravnost diode.
Klijent napominje i da se računalo povremeno neočekivano isključuje. Sumnja se na nestabilnost napajanja te je stoga potrebno provjeriti i ispravnost diodnog ispravljača.
Učenici će kroz scenarij poučavanja „Zašto ne svijetli?“ prepoznati simbol LE diode, navesti namjenu diode, simulirati strujni krug propusno i nepropusno polarizirane diode prema uputama i uz podršku nastavnika, simulirati strujni krug diodnog ispravljača prema uputama i uz podršku nastavnika, u simulacijskom programu izmjeriti struje i napone strujnog kruga diode prema uputama i po potrebi uz podršku nastavnika te snimiti valne oblike ispravljača prema uputama i uz podršku nastavnika, prepoznati stanje (ne)propusnosti LE diode te (ne)ispravnosti diodnog ispravljača.
Scenarij poučavanja:
„ZAŠTO NE SVIJETLI?“
Aktivnost A: Pazi, jednosmjerna!
Nakon predstavljanja radne situacije, učenik uz pomoć nastavnika, u formi kviza usvojenosti ishoda osnovnih pojmova diode, prepoznaje simbol diode i LE diode, prepoznaje elektrode anode i katode te određuje smjer u kojem dioda propušta, a u kojem ne propušta struju.
Učenici uz pomoć nastavnika analiziraju rezultate kviza i komentiraju točan odgovor.
Aktivnost B: Radi ili ne radi?
U simulacijskom računalnom programu, učenik, prema uputama i po potrebi uz podršku nastavnika, realizira jednostavni strujni krug poluvodičke diode (izvor napona- dioda- trošilo), spaja instrumente (ampermetar i voltmetar) u strujni krug, mjeri struju kroz diodu i trošilo te napon na diodi i trošilu povećavajući napon izvora od -10 do +10V (po 1 V). Rezultate upisuje u pripremljenu tablicu rezultata mjerenja, na osnovu njih zaključuje radi li dioda u propusnom (ima struje) ili nepropusnom području rada (nema struje) te uočava od kojeg napona izvora dioda provodi struju. Poluvodičku diodu u shemi zamjenjuje LE diodom (prema uputama i po potrebi uz podršku nastavnika) te zapaža razliku djelovanja u propusnom i nepropusnom području rada (u propusnom dioda svijetli, u nepropusnom ne svijetli). Učenik na pitanje nastavnika: Kako prepoznati neispravnu LE diodu? odgovara da neispravna LE dioda neće svijetliti ni kada je spojena u strujni krug propusne polarizacije (po potrebi potpitanjima navesti učenika na točan odgovor).
Aktivnost C: Bez valova
U simulacijskom računalnom programu učenik, prema uputama i po potrebi uz podršku nastavnika, realizira strujni krug punovalnog ispravljača (izvor napona- Greatzov spoj- trošilo- kondenzator za filtriranje), spaja osciloskop u strujni krug prema uputama i po potrebi uz podršku nastavnika, crta valni oblik napona na ulazu i izlazu ispravljača. Rezultate prikazuje na milimetarskom papiru. Uočava razliku ulaznog i izlaznog signala te navodi namjenu ispravljača. Učenika pitati kako će prepoznati da je diodni ispravljač neispravan te ga po potrebi potpitanjima navesti na točan odgovor.
VREDNOVANJE:
Vrednovanje kao učenje (samovrednovanje):
1. Kviz o osnovnim pojmovima diode riješio sam: točno / uz manje pogreške / uglavnom netočno
2. Razlikujem strujni krug propusno i nepropusno polarizirane diode: da / ne
3. Jednostavni strujni krug diode nacrtao sam (simulirao): prema uputama / uz manju pomoć nastavnika / uz veliku pomoć nastavnika / nisam nacrtao
4. Mjerne instrumente u strujni krug diode/ diodnog ispravljača spojio sam: prema uputama / uz manju pomoć nastavnika / uz veliku pomoć nastavnika / nisam spojio
NAZIV MODULA
OSNOVE INFORMACIJSKO KOMUNIKACIJSKIH TEHNOLOGIJA
Šifra modula
Kvalifikacije nastavnika koji sudjeluju u realizaciji modula
Cilj modula je osposobiti učenika za rad u programu za obradu teksta i programu za rad sa proračunskim tablicama. Nakon završetka modula učenik će moći samostalno kreirati tekst, urediti tekst prema zadanim uputama, razlikovati datoteke, spremljene (sačuvane) na računalu, prema njihovim nastavcima. Učenik će moći kreirati mapu na radnoj površini te u istu spremati kreirane dokumente, u programu za rad s proračunskim tablicama unositi podatke u tablicu, oblikovati tablicu prema uputama, izvesti jednostavne matematičke funkcije u obradi podataka unutar tablice i prikazati tablicu koristeći graf (uz preporuku/pomoć).
Ključni pojmovi
tekst, font, obrub, boja, tablica, tip podatka, minimum, maksimum, srednja vrijednost, zbroj, grafički prikaz rezultata, procesor, matična ploča, RAM memorija, ROM memorija, Von Neumannov model računala
Povezanost modula s međupredmetnim temama (ako je primjenljivo)
Osobni i socijalni razvoj
A.5.1.
A.5.2.
A.5.3.
B.4.
B.5.2.
C.4.
Učiti kako učiti
C.4/5.1.
D.4/5.2.
Zdravlje
B.5.1 / B
Preporuke za učenje temeljeno na radu
Učenje temeljeno na radu integrirano je u strukovni kurikul kroz rješavanje stvarnih ili simuliranih zadataka u školskim specijaliziranim učionicama /praktikumima / radionicama ili u regionalnom centru kompetentnosti te kod poslodavca. Zadaci su osmišljeni tako da odgovaraju stvarnim radnim situacijama radnog mjesta.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje, potrebni za realizaciju modula
Izraditi dokument u programu za obradu teksta prema uputama nastavnika
Urediti tekst uporabom uredske aplikacije za obradu teksta
Kreirati mapu na osobnom računalu u koju će spremiti izrađeni dokument prema uputama nastavnika
Koristiti mapu kreiranu na osobnom računalu za spremanje izrađenih dokumenata
Razlikovati vrste datoteka prema nastavcima u imenu (ekstenzijama-doc, txt, pdf, jpg, mp3, mp4) prema uputama
Opisati vrste datoteka prema nastavcima istih
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantan nastavni sustav u ostvarivanju SIU je heuristička nastava.Nakon provedenog vođenog procesa učenja i poučavanja, učenici će u specijaliziranim učionicama i/ili kod poslodavca provoditi radne procese u skladu sa standardima kvalitete rada. Mentor organizira i usmjerava aktivnosti učenika te ih potiče na primjenu naučenih znanja i vještina.
Nastavne cjeline/teme
Rad u aplikaciji za obradu teksta
Rad s mapama i datotekama
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Opis radne situacije:
Pisanje životopisa učenika korištenjem programa za obradu teksta u cilju prijave na natječaj za radno mjesto u poduzeću / servisu.
Zadatak: Napisati životopis uz pomoć nastavnika prema zadanim uputama i oblikovati ga te koristiti aplikaciju za korekciju pravopisa.
Učenik prema uputama i pripremljenom predlošku piše u programu za obradu teksta svoj životopis uz pomoć nastavnika.
Oblikovanje dokumenta izvodi se prema unaprijed zadanim uputama u kojima se navode svi obavezni elementi dokumenta i forma istog. Uz pomoć i nadzor nastavnika učenik kreira zadani dokument i oblikuje isti. Unutar dokumenta učenik će ispravno koristiti aplikaciju za korekciju pravopisa prema uputi nastavnika, oblikovati dokument prema zadanom predlošku. Posebno će obratiti pažnju na: razmak između redova, veličinu i vrstu fonta, centriranje i poravnanje napisanog sadržaja. Nakon napisanog teksta učenik će uz pomoć nastavnika koristiti aplikaciju za provjeru pravopisa i ispraviti sve što je pogriješio (što je alat – dio aplikacije za obradu teksta, detektirao). Uz pomoć i upute nastavnika, učenik će kreirati na radnoj površini mapu s nazivom „Životopis“ i u istu spremiti kreirani dokument. Učenik će uz pomoć nastavnika opisati nastavak koji je datoteka dobila prilikom kreiranja (spremanja) i usporediti dodani nastavak kreiranog dokumenta s programom koji je koristio u radu.
Skup ishoda učenja iz SK-a, obujam:
Proračunske tablice, 2 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Upisati podatke u tablicu koristeći program za tablične kalkulacije prema uputama nastavnika
Upisati podatke u tablicu poštujući tip podatka za svako pojedino polje (ćeliju)
Urediti tablicu prema uputama i uz nadzor nastavnika
Promijeniti karakteristični izgled polja (ćelija) unutar tablice prema uputi nastavnika
Upotrijebiti osnovne funkcije za obradu podataka unutar tablice (zbrajanje, izračun srednje vrijednosti, minimum, maksimum) uz podršku nastavnika
Izračunati vrijednosti u tablici koristeći osnovne funkcije za obradu podataka prema uputi nastavnika
Odabrati prikladan grafikon za prikaz podataka iz tablice prema preporuci nastavnika
Grafički prikazati podatke s kreiranom legendom i naslovom na grafu
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantan nastavni sustav u ostvarivanju SIU je heuristička nastava.Nakon provedenog vođenog procesa učenja i poučavanja, učenici će u specijaliziranim učionicama i/ili kod poslodavca provoditi radne procese u skladu sa standardima kvalitete rada. Mentor organizira i usmjerava aktivnosti učenika te ih potiče na primjenu naučenih znanja i vještina.
Nastavne cjeline/teme
Rad s podatcima unutar tablice
Uređivanje tablice
Upotreba osnovnih matematičkih funkcija za rad s podatcima
Grafički prikaz podataka iz tablice
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Radna situacija:
U servisu računalne opreme poslodavac želi imati uvid u stanje materijala, elektroničkih komponenti i rezervnih dijelova za popravak računala koje trenutno ima u skladištu . U cilju nabavke nove opreme želi popis svih stavki te njihovu količinu koju trenutačno ima u skladištu servisa.
Zadatak:
Učenik treba ažurirati podatke uz pomoć nastavnika unutar postojeće tablice koja sadrži popis materijala, komponenti i opreme u skladištu i izračunati ukupnu količinu pojedinih stavki unutar tablice
Unutar postojeće tablice, prema pregledanim podatcima iz skladišta, učenik ažurira podatke (unosi nove podatke, briše određene podatke, mijenja podatke) poštujući odabir zadanog tipa pojedinog podatka, uz nadzor i pomoć nastavnika/ nadzorne osobe. Prema zahtjevu nastavnika/ nadzorne osobe i prema potrebi, učenik dodaje nova polja /stupce unutar tablice (proširuje tablicu) i ispunjava nove stupce podatcima. Prema zadanim uputama , oblikuje ćelije unutar tablice (mijenja vrstu obruba, boju pozadine, boju, veličinu i vrstu fonta ) i sprema izvedene promjene. Uz pomoć nastavnika/nadzorne osobe , učenik otklanja pogreške koje se mogu javiti kod unosa pogrešnog tipa podataka.
Prema uputama i uz pomoć nastavnika/ nadzorne osobe, učenik koristi matematičku funkciju za izračun ukupne količine pojedinih stavki zatečenog stanja svih potrebnih materijala, komponenti i rezervnih dijelova u skladištu. U liniju za pisanje naredbi, unutar programske aplikacije, učenik kreira navedenu funkciju prema uputama i uz pomoć nastavnika/ nadzorne osobe (funkcija za zbrajanje ). Učenik navodi i ostale matematičke funkcije koji se mogu koristiti u jednostavnim izračunima unutar tablice (minimum, maksimum, prosječna vrijednost). Prema zahtjevu nastavnika/nadzorne osobe i prema uputama, učenik odabire graf za prikaz podataka koji će na najbolji način prikazati vrijednosti unesene u tablicu (cijela tablica ili dio tablice, ovisno o zahtjevu poslodavca/nadzorne osobe).
Skup ishoda učenja iz SK-a, obujam:
Građa računala, 1 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Objasniti pojam i ulogu radne memorije (RAM) na računalu
Pokazati gdje se nalazi na matičnoj ploči radna memorija (RAM) i objasniti utjecaj kapaciteta i radnog takta memorije (RAM) na ukupne performanse računala
Objasniti pojam i ulogu stalne memorije (ROM) na računalu
Pokazati gdje se nalazi na matičnoj ploči stalna memorija (ROM) i uz pomoć nastavnika objasniti ulogu BIOS-a
Opisati ulogu aritmetičko logičke jedinice i upravljačke jedinice na nacrtanom blokovskom modelu (Von Neumannov model računala)
Objasniti prema skici Von Neumannovog modela računala ulogu aritmetičke logičke jedinice, upravljačke jedinice i memorije uz pomoć nastavnika
Objasniti ulogu procesora u računalu
Objasniti kako radni takt, broj jezgri i priručna memorija procesora utječu na brzinu rada računala, uz pomoć nastavnika
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantni nastavni sustav je učenje temeljeno na radu. Nakon provedenog vođenog procesa učenja i poučavanja, učenici će u specijaliziranim učionicama i/ili kod poslodavca provoditi radne procese u skladu sa standardima kvalitete rada. Mentor organizira i usmjerava aktivnosti učenika te ih potiče na primjenu naučenih znanja i vještina.
Nastavne cjeline/teme
Osnovna građa računala
Von Neumannov model računala
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Radna situacija: Odabir računalne konfiguracije
Prema zahtjevu budućeg korisnika (kupca) potrebno je sastaviti ponudu za računalo. Servis nema skladište računalnih komponenti te je za izradu ponude potrebno pretražiti web prodajne portale / oglasnike.
Radni zadatak:
Potrebno je uz pomoć nastavnika odabrati konfiguraciju prema zahtjevu kupca i izraditi ponudu za računalo.
U okviru radnog zadatka učenik će:
Uz pomoć nastavnika odabrati na web portalu / oglasniku računalne komponente (kućište, procesor, matičnu ploču, memoriju, napajanje, grafičku karticu) te periferne jedinice (računalni miš, tipkovnica, monitor, zvučnici)
U programu za obradu teksta napraviti jednostavnu ponudu sa svim odabranim komponentama i poveznicama s weba uz nadzor nastavnika
Izraditi jednostavan troškovnik uz nadzor nastavnika
Radni zadatak se ostvaruje igranjem uloga, u paru, gdje je jedan učenik kupac, a drugi računalni serviser te nakon odrađenog zadatka zamjene uloge.
Elementi vrednovanja:
Konfigurirati računalo pristupačne cijene
Odabrati računalne komponente koje su međusobno kompatibilne
Izraditi ponudu za budućeg korisnika
Svoj rad prezentiraju nastavniku i drugim učenicima
LISTA ZA SAMOPROCJENU:
Označi kvačicom vrdnju koja se odnosi na tebe tj. tvoje ponašanje i aktivnosti:
Ime i prezime:___________________________________
Razred/grupa:_____/_____ Datum:________________
rijetko
veći dio vremena
čitavo vrijeme
Cijelo vrijeme sam aktivno sudjelovao/sudjelovala u radu
Pomagao/pomagala sam drugom učeniku u njegovim / njenim zadatcima
Svojim idejama doprinio/la sam realizaciji zadatka
Uvažavao/uvažavala la sam tuđe ideje i prijedloge
Izradio/ izradila sam zadane zadatke u zadanom vremenu
Zadovoljan/zadovoljna sam svojim radom
Navedi što bi želio/željela poboljšati
Kako bi mogao/mogla poboljšati svoj rad ?
NAZIV MODULA
OSNOVE RAČUNALA
Šifra modula
Kvalifikacije nastavnika koji sudjeluju u realizaciji modula
Povezivanje perifernih uređaja na računalo, 5 CSVET
Načini stjecanja ishoda učenja (od –do, postotak)
Vođeni proces učenja i poučavanja
Oblici učenja temeljenog na radu
Samostalne aktivnosti učenika/polaznika
20-30 %
50-70 %
10-20 %
Status modula
(obvezni/izborni)
OBVEZNI
Cilj (opis) modula
Cilj modula je osposobiti učenika za stjecanje kompetencija da može samostalno spajati i od spajati periferne jedinice računala te uz nadzor rastavljati kućište računala i pojedine komponente unutar kućišta računala, pridržavajući se pravila Zaštite na radu na siguran način. Učenik će nakon savladavanja pripadajućih ishoda učenja moći prepoznati i razlikovati osnovne dijelove računala, periferne uređaje te uz pomoć objasniti njihovu namjenu i način mehaničkog, električnog i komunikacijskog povezivanja.
Ključni pojmovi
procesor, matična ploča, RAM memorija, ROM memorija, periferni uređaji računala, Von Neumannov model računala, pisač, USB, optički mediji
Povezanost modula s međupredmetnim temama (ako je primjenljivo)
Osobni i socijalni razvoj
A.4.3.
B.4.2.
B.4.3.
Poduzetništvo
B.4.1.
B.4.2.
Zdravlje
B.4.1.A
B.4.1.B
Uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije
C.4.3.
C.4.4.
Učiti kako učiti
A.4/5.1.
A.4/5.2.
A.4/5.3.
A.4/5. 4.
B.4/5.2.
B.4/5.4.
C.4/5.1.
Preporuke za učenje temeljeno na radu
Učenje temeljeno na radu integrirano je u strukovni kurikul kroz rješavanje stvarnih ili simuliranih zadataka u školskim specijaliziranim učionicama /praktikumima / radionicama ili u regionalnom centru kompetentnosti te kod poslodavca. Zadaci su osmišljeni tako da odgovaraju stvarnim radnim situacijama radnog mjesta.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje, potrebni za realizaciju modula
Pokazati na konkretnom primjeru osnovne elemente matične ploče
Pokazati utore, sabirnice i konektore (priključke) na matičnoj ploči za pojedine komponente i kabele koji ih povezuju
Odspojiti matičnu ploču s računala uz nadzor i pomoć nastavnika poštujući pravila rada na siguran način
Odspojiti sve komponente spojene na matičnu ploču i demontažom je odvojiti od kućišta uz nadzor i pomoć nastavnika poštujući pravila rada na siguran način
Odabrati određenu vrstu pisača prema namjeni
Odabrati određenu vrstu pisača prema namjeni uz obrazloženje
Odabrati matičnu ploču za određenu računalnu konfiguraciju
Odabrati matičnu ploču za određenu vrstu procesora i namjenu
Otkloniti jednostavan kvar u radu pisača uz uputu i nadzor u učionici (iz korisničkog priručnika)
Otkloniti jednostavni kvar u radu pisača, uz nadzor
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantni nastavni sustav je učenje temeljeno na radu. Nakon provedenog vođenog procesa učenja i poučavanja, učenici će u specijaliziranim učionicama i/ili kod poslodavca provoditi radne procese u skladu sa standardima kvalitete rada. Mentor organizira i usmjerava aktivnosti učenika te ih potiče na primjenu naučenih znanja i vještina.
Nastavne cjeline/teme
Matična ploča
Pisači
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Radna situacija: Piši, piši mi
Kupac u trgovini / servisu računalne opreme želi kupiti pisač određenih performansi te želi da serviser spoji pisač na računalo i instalira upravljački program pisača.
Zadatak:
Potrebno je uz pomoć nastavnika odabrati pisač prema zahtjevu korisnika, spojiti ga i instalirati upravljački program pisača.
Radni zadatak se ostvaruje igranjem uloga, u paru, gdje je jedan učenik kupac, a drugi računalni serviser te nakon odrađenog zadatka zamjene uloge.
U okviru radnog zadatka učenik će:
Uz pomoć nastavnika odabrati pisač na prodajnom web portalu / oglasniku pisač koji zadovoljava potrebe korisnika
Uz nadzor nastavnika i jednoznačne upute spojiti pokazni pisač na računalo, primjenjujući pritom pravila Zaštite na radu
Instalirati upravljači program i testirati funkcionalnost pisača uz nadzor nastavnika
Elementi vrednovanja:
Odabir odgovarajućeg pisača (prema zadanim karakteristikama)
Spajanje i instaliranje upravljačkog programa te testiranje pisača
Prezentacija svog rada nastavniku i drugim učenicima
VREDNOVANJE
Lista za samoprocjenu:
Označi kvačicom vrdnju koja se odnosi na tebe tj. tvoje ponašanje i aktivnosti:
Ime i prezime:___________________________________
Razred/grupa:_____/_____ Datum:________________
rijetko
veći dio vremena
čitavo vrijeme
Cijelo vrijeme sam aktivno sudjelovao/sudjelovala u radu
Pomagao/pomagala sam drugom učeniku u njegovim/njenim zadatcima
Svojim idejama doprinio/la sam zadatku
Uvažavao/uvažavala la sam tuđe ideje i prijedloge
Izradio/ izradila sam zadane zadatke u zadanom vremenu
Zadovoljan/zadovoljna sam svojim radom
Navedi što bi želio/željela poboljšati
Kako bi mogao/mogla poboljšati svoj rad ?
Skup ishoda učenja iz SK-a, obujam:
Povezivanje perifernih uređaja na računalo, 5 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Odabrati u konkretnom primjeru periferne uređaje koji se spajaju na računalo (ulazne i izlazne uređaje)
Odabrati uz obrazloženje u konkretnom primjeru periferne uređaje koji se spajaju na računalo (ulazne i izlazne uređaje)
Pokazati vrste priključaka (konektora) za spajanje perifernih uređaja
Pokazati postojeće priključke na matičnoj ploči uz objašnjenje za koje su uređaje namijenjeni
Odabrati prenosivu memoriju za odgovarajući uređaj
Spojiti i odspojiti odabranu prenosivu memoriju s uređaja na siguran način
Pravilno spojiti periferne uređaje s računalnom jedinicom (kućište) prema uputama i uz nadzor
Za pokazno računalo spojiti i od spojiti periferne uređaje uz nadzor nastavnika
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantni nastavni sustav je učenje temeljeno na radu. Nakon provedenog vođenog procesa učenja i poučavanja, učenici će u specijaliziranim učionicama i/ili kod poslodavca provoditi radne procese u skladu sa standardima kvalitete rada. Mentor organizira i usmjerava aktivnosti učenika te ih potiče na primjenu naučenih znanja i vještina.
Nastavne cjeline/teme
Ulazni i izlazni uređaji
Prenosive memorije
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Radna situacija: Multimedijsko računalo
Klijent je uočio određene probleme u radu računala i pripadajućih perifernih uređaja te ih donosi u servis radi provjere njihove ispravnosti.
Učenik će uz nadzor nastavnika spojiti sve periferne uređaje računala i testirati funkcionalnost istih .
Spajanje uređaja izvesti na siguran način (primjenjujući mjere zaštite na radu), uz jednoznačne upute i nadzor nastavnika.
Zadatak se izvodi u paru klijent- serviser te se uloge nakon izvedenog zadatka zamijene.
Učenik će u okviru radnog zadatka:
Prepoznati i razvrstati periferne uređaje računala
Na kućišta računala uz nadzor nastavnika spojiti tipkovnicu, miša, monitor, zvučnike, mikrofon, pisač, mrežni kabel i web kameru i na kraju energetski kabel u izvor el. energije
Uz nadzor nastavnika uključiti računalo i provjeriti funkcionalnost spojenih uređaja
Pridržavati se pravila Zaštite na radu
Elementi vrednovanja:
Odabrati i pravilno spojiti periferne uređaje
Provjeriti funkcionalnost uređaja uz nadzor nastavnika
Svoj rad prezentiraju nastavniku i drugim učenicima
VREDNOVANJE:
Lista za samoprocjenu:
Označi kvačicom vrdnju koja se odnosi na tebe tj. tvoje ponašanje i aktivnosti:
Ime i prezime:___________________________________
Razred/grupa:_____/_____ Datum:________________
rijetko
veći dio vremena
čitavo vrijeme
Cijelo vrijeme sam aktivno sudjelovao/sudjelovala u radu
Pomagao/pomagala sam drugom učeniku/učenici u njihovim zadatcima
Svojim idejama doprinio/la sam zadatku
Uvažavao/uvažavala la sam tuđe ideje i prijedloge
Izradio/ izradila sam zadane zadatke u zadanom vremenu
Zadovoljan/zadovoljna sam svojim radom
Navedi što bi želio/željela poboljšati
Kako bi mogao/mogla poboljšati svoj rad ?
NAZIV MODULA
PRAKTIKUM ELEKTROTEHNIIKE U RAČUNALSTVU
Šifra modula
Kvalifikacije nastavnika koji sudjeluju u realizaciji modula
Cilj modula je osposobiti učenike za stjecanje potrebnih znanja i vještina za povezivanje različitih vrsti sklopki i prekidača u funkcionalni strujni krug ovisno o namjeni. Osposobiti učenike za pravilno održavanje i korištenje alata nužnih za servis računala i računalnih mreža te za spajanje i provjeru funkcionalnosti jednostavne električne instalacije (uz nadzor).
Povezanost modula s međupredmetnim temama (ako je primjenljivo)
Uporaba informacijsko komunikacijske tehnologije
A.4.4.
C.4.4.
Osobni i socijalni razvoj
A.4.3.
B.4.2.
Učiti kako učiti
A.4./5.3
B.4./5.3.
D.4./5.2.
Preporuke za učenje temeljeno na radu
Učenje temeljeno na radu integrirano je u strukovni kurikul kroz rješavanje stvarnih ili simuliranih zadataka u školskim specijaliziranim učionicama /praktikumima / radionicama ili u regionalnom centru kompetentnosti te kod poslodavca. Zadaci su osmišljeni tako da odgovaraju stvarnim radnim situacijama radnog mjesta.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje, potrebni za realizaciju modula
Odabrati odgovarajuću vrste vodiča, prema zahtjevu zadatka, uz obrazloženje
Provjeriti ispravnosti osigurača u strujnom krugu uz uputu i nadzor
Provjeriti ispravnosti osigurača u strujnom krugu, uz nadzor
Odabrati odgovarajuće osigurača prema oznakama
Odabrati odgovarajuće osigurača prema oznakama uz objašnjenje kako na osnovi oznake razlikovati osigurače po području primjene
Koristiti odgovarajući alat za spajanje vodiča, osigurača i ostalih nužnih elemenata u jednostavni strujni krug, uz uputu i nadzor
Upotrijebiti odgovarajući alat pri spajanju vodiča, osigurača i ostalih nužnih elemenata u jednostavni strujni krug (prema zadanoj shemi), uz nadzor
Spojiti osigurače u jednostavni strujni krug, uz uputu i nadzor
Spojiti osigurač u strujni krug prema shemi i uz nadzor
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantni nastavni sustav je učenje temeljeno na radu. Nakon provedenog vođenog procesa učenja i poučavanja, učenici će u specijaliziranim učionicama i/ili kod poslodavca provoditi radne procese u skladu sa standardima kvalitete rada. Mentor organizira i usmjerava aktivnosti učenika te ih potiče na primjenu naučenih znanja i vještina.
Nastavne cjeline/teme
Vrste vodiča
Osigurač u strujnom krugu
Osnovni parametri i karakteristične oznake osigurača
Ispitivanje ispravnosti osigurača
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Radna situacija 1:
Obrt za izvođenje elektroinstalacija “Elektromont" dobio je posao zamjene električnih instalacija u stambenom objektu investitora. U sklopku projekta potrebno je zamijeniti postojeću ploču s osiguračima.
Opis radne situacije/zadatka: Učenici na radnom mjestu imaju zadatak spojiti osigurač i ostale nužne elemente u jednostavni struni krug po zadanoj shemi a zatim provjeriti ispravnost elemenata mjernim instrumentima uz nadzor nastavnika. Učenici rade u parovima u kojima su kombinirani učenici s većim i manjim stupnjem poteškoća. Radna mjesta su prilagođena učenicima s poteškoćama. Na radnim mjestima se nalaze upute za izvođenje radnog zadatka. Upute sadrže detaljne informacije o radnom zadatku spajanja osigurača u strujni krug i provjeravanja ispravnosti osigurača. Upute se prilagođene učenicima s različitim stupnjem poteškoća. Na temelju zadanog radnog zadatka spajanja osigurača u strujni krug, učenik uz nadzor primjenjuje postupak rada na siguran način poštujući mjere zaštite.
Izvedba zadatka:
Po dolasku u radionicu učenik čita priložene upute i sluša usmene naputke nastavnika nužne za izvođenje radnog zadatka. Nakon toga učenik odabire alat za obradu vodiča prema uputama. Izdvaja zadani uzorak vodiča i prema uputama uklanja izolaciju s vodiča koristeći odgovarajući alat pazeći na zadane dimenzije i eventualna oštećenja vodiča. Prema zadanoj shemi spoja, odabire odgovarajuće elemente strujnog kruga i spaja obrađenim vodičima, poštuje redoslijed spajanja i boje vodiča kako je navedeno u montažnoj shemi prema uputama. Uključivanjem sklopke na radnom pultu stavlja strujni krug pod napon uz nadzor nastavnika. Utvrđuje stanje strujnog kruga. Utvrđeno objašnjava usmeno i odgovaranjem na pitanja u uputama. Odabire mjerni instrument prema uputama i uz nadzor nastavnika provjerava ispravnost elemenata strujnog kruga na osnovi izmjerenih podataka utvrđuje koji su elementi ispravni a koji ne poštujući mjere zaštite za rad na siguran način. Utvrđeno potvrđuje odgovorima na postavljena pitanja u uputama.
Skup ishoda učenja iz SK-a, obujam:
Alati u elektrotehnici, 5 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Odabrati odgovarajući alat potreban za servisiranje i održavanje računala
Pravilno koristiti alat potreban za servisiranje i održavanje računala prema uputama i uz nadzor nastavnika poštujući mjere zaštite na radu
Pravilno održavati alate za sastavljanje, servisiranje i održavanje računala, računalnih sustava i mreža prema uputama
Pravilno zbrinuti alate za sastavljanje, servisiranje i održavanje računala, računalnih sustava i mreža nakon izvođenja radnog zadatka, prema uputama
Koristiti alat potreban za servisiranje i održavanje računalnih sustava i mreža uz potporu i nadzor
Pravilno koristiti alat potreban za servisiranje i održavanje računalnih sustava i mreža uz nadzor
Koristiti testni instrument za ispitivanje ugrađenih kabela i spojeva uz potporu i nadzor
Provjeriti ispravnost izrađenih mrežnih kabela i spojeva prema uputama i uz nadzor
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantni nastavni sustav je učenje temeljeno na radu. Nakon provedenog vođenog procesa učenja i poučavanja, učenici će u specijaliziranim učionicama i/ili kod poslodavca provoditi radne procese u skladu sa standardima kvalitete rada. Mentor organizira i usmjerava aktivnosti učenika te ih potiče na primjenu naučenih znanja i vještina.
Nastavne cjeline/teme
Alati za servisiranje i održavanje računala
Alati za servisiranje i održavanje računalnih sustava i mreža
Korištenje alata za servisiranje i održavanje računala
Održavanje alata
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Radna situacija:
Servis za održavanje računala I računalnih mreža “Procesor” po zahtjevu klijenta treba zamijeniti postojeće oštećene (stare) mrežne kabele i priključnice u jednom od klijentovih ureda.
Radni zadatak : Po želji klijenta nužno je izraditi potreban broj mrežnih kabela zadanih dimenzija s završetcima (konektorima) isto tako po klijentovoj želji potrebno je postaviti mrežne priključnice i na konektore u njima spojiti mrežni kabel a nakon toga treba povezati računala s mrežnim kabelom i priključnicama. Učenici rade u parovima u kojima su kombinirani učenici s većim i manjim stupnjem poteškoća. Radna mjesta su prilagođena učenicima s poteškoćama. Na radnim mjestima se nalaze upute za izvođenje radnog zadatka. Upute sadrže detaljne informacije o radnom zadatku. Upute se prilagođene učenicima s različitim stupnjem poteškoća. Na temelju zadanog radnog zadatka korištenja alata za održavanje računanih sustava i mreža, učenik uz nadzor primjenjuje postupak rada na siguran način poštujući mjere zaštite.
Izvedba zadatka:
Po dolasku u radionicu učenik čita priložene upute i sluša usmene naputke nastavnika nužne za izvođenje radnog zadatka. Nakon toga učenik odabire odgovarajući alat, materijale i opremu prema uputama. Učenik priprema naznačeni mrežni kabel i koristeći odgovarajući alat obrađuje kabel prema uputama. Koristi odgovarajući konektor kojeg stavlja na obrađeni kraj kabela i pravilnom odabirom i korištenjem alata stišće konektor . Postupak ponavlja na drugom kraju kabela. Učenik odabire mrežnu priključnicu a zatim prema uputama i uz nadzor nastavnika u priključnicu spaja mrežni kabel. Korištenje alata objašnjava usmeno i odgovaranjem na pitanja u uputama. Povezuje mrežne kabele na mrežne priključnice i na mrežne kartice računala .Utvrđuje po uputama koji su kabeli ispravni a koji ne . Utvrđeno potvrđuje odgovorima na postavljena pitanja u uputama.
Vrednovanje:
Vrednovanje se provodi u skladu s tablicom u kojoj su navedene razine ostvarenosti.
Elementi vrednovanja / kriteriji
Uzorno
Vrlo dobar
Dobar
Dovoljan
Ne zadovoljava
a.Razvrstavanje i prepoznavanje materijala i alata
Razvrstava i prepoznaje bez asistencije
Razvrstava i prepoznaje uz malu korekciju nastavnika
Razvrstava i prepoznaje uz korekciju nastavnika ili kolege nije samostalan
Razvrstav i prepoznaje uz veliku pomoć nastavnika ili kolege s kojim je u paru
Ne može i ne pokušava prepoznati razvrstati materijale, odmah traži asistenciju nastavnika ili kolege
b.Odabir i korištenje alata i opreme
Odabire i koristi alat
Odabir i koristi alat uz manju pomoć nastavnika
Odabir i koristi alat uz pomoć nastavnika ili kolege
Odabir i koristi alat uz veliku pomoć nastavnika ili kolege
Ne odabire alat i ne koristi alat. Traži pomoć od kolege .
c.Testiranje i tumačenje rezultata
Testira i tumači rezultate
Testira i tumači rezultate uz manju pomoć nastavnika
Testira i tumači rezultate uz pomoć nastavnika i kolege
Testira i tumači rezultate uz veliku pomoć nastavnika i kolege, zahtjeva potpitanja
Ne testira i ne tumači rezultate ni nakon opetovanog ponavljanja. Zaključke traži od kolega ili nastavnika
d.Aktivnost
Aktivno sudjeluje u radu i komentira rezultate rada
Uglavnom aktivno sudjeluje u radi i komentira rezultate rada
Povremeno i na nagovor sudjeluje u radu ,rijetko komentira rezultate rada
Rijetko sudjeluje u radu i to samo uz poticaj nastavnika ili kolega u timu.
Gotovo ne sudjeluje u radu osim na izričito inzistiranje kolega ili nastavnika, krši pravila ponašanja
3. RAZRED
NAZIV MODULA
PRIMJENA INFORMACIJSKO - KOMUNIKACIJSKE TEHNOLOGIJE U POSLOVANJU
Šifra modula
Kvalifikacije nastavnika koji sudjeluju u realizaciji modula
Izrada prezentacije, ispis i skeniranje dokumenta, 1CSVET
Komunikacija u radnom okruženju, 1CSVET
Upotreba informacijske tehnologije u poslovanju, 2 CSVET
Uvod u računalne mreže, 1CSVET
Načini stjecanja ishoda učenja (od –do, postotak)
Vođeni proces učenja i poučavanja
Oblici učenja temeljenog na radu
Samostalne aktivnosti učenika/polaznika
40-60 %
30-40 %
10-20 %
Status modula
(obvezni/izborni)
Obvezni
Cilj (opis) modula
Cilj modula je osposobiti učenika za izradu jednostavne prezentacije u odgovarajućem računalnom programu, digitalizaciju dokumenta, primanje i slanje e-pošte, instaliranje antivirusnog programa, kreiranje jednostavne baze podataka prema uputama i zahtjevima poslodavca, komuniciranje na radnom mjestu primjenjujući pravila komunikacije te sredstva informatičke tehnologije, za rad u timu poštujući pravila timskog rada te uočavanje i opisivanje problema unutar tima te da prepozna osnovnu računalnu mrežu i razlikuje pojedine vrste računalnih mreža (prema topologiji i prema veličini) uz pomoć i/ ili nadzor.
Ključni pojmovi
prezentacija, digitalizacija dokumenta, baza podataka, tablica, odnos među tablicama, antivirusni program, program za rad s e poštom, komunikacija u radnom okruženju, timski rad, računalna mreža, topologija, LAN, MAN, WAN, Internet, peer to peer, poslužitelj
Povezanost modula s međupredmetnim temama (ako je primjenljivo)
Uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije
B.5.1.
B.5.2.
Osobni i socijalni razvoj
A.5.1.
A.5.2.
A.5.3.
B.5.2.
Učiti kako učiti
B.4/5.4.
C.4/5.1.
D.4/5.2.
Zdravlje
B.5.1.A
B.5.1 B
B.5.1.C
Preporuke za učenje temeljeno na radu
Učenje temeljeno na radu integrirano je u strukovni kurikul kroz rješavanje stvarnih ili simuliranih zadataka u školskim specijaliziranim učionicama /praktikumima / radionicama ili u regionalnom centru kompetentnosti te kod poslodavca. Zadaci su osmišljeni tako da odgovaraju stvarnim radnim situacijama radnog mjesta.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje, potrebni za realizaciju modula
Izrada prezentacije, ispis i skeniranje dokumenta, 1 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Izraditi jednostavnu prezentaciju koristeći program za izradu prezentacija prema uputama nastavnika
Izraditi jednostavnu prezentaciju prema uputama nastavnika i prezentirati sadržaj
Spojiti dvije prezentacije u jednu prema uputama
U zadanu prezentaciju kopirati određene slajdove druge prezentacije prema uputama
Ispisati prezentaciju u zadanom formatu prema uputama
Ispisati odabrane slajdove prezentacije u zadanom formatu prema uputama
Digitalizirati (skenirati) dokument prema uputama
Digitalizirati (skenirati) dokument u zadanoj rezoluciji prema uputama
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantan nastavni sustav u ostvarivanju SIU je heuristička nastava.Nakon provedenog vođenog procesa učenja i poučavanja, učenici će u specijaliziranim učionicama i/ili kod poslodavca provoditi radne procese u skladu sa standardima kvalitete rada. Mentor organizira i usmjerava aktivnosti učenika te ih potiče na primjenu naučenih znanja i vještina.
Nastavne cjeline/teme
Izrada i ispis prezentacije
Digitalizacija dokumenta
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Opis radne situacije:
Tvrtka prezentacijom klijentu predstavlja idejno rješenje računalnog mrežnog sustava.
Zadaća pomoćnog računalnog servisera / operatera je da prema uputama izradi uvodni dio prezentacije s osnovnim informacijama o tvrtki.
Zadatak:
Zadatak za učenika je kreirati jednostavnu prezentaciju za predstavljanje tvrtke prema uputama i po potrebi uz podršku nastavnika. U prezentaciju je prema uputama potrebno postaviti zadani tekst, logo tvrtke (pohranjen na računalu), poveznicu na mrežnu stranicu tvrtke te dokument sa zahtjevom klijenta, prethodno digitaliziran (skeniran) prema uputama. Prezentaciju treba prema uputama i po potrebi uz podršku nastavnika povezati s već izrađenom prezentacijom idejnog rješenja mrežnog sustava te uskladiti dizajn.
Učenik će prema uputama ispisati slajdove prezentacije koje je sam kreirao.
VREDNOVANJE
Vrednovanje kao učenje (samovrednovanje):
1.Izradio sam prezentaciju prema uputama: samostalno/ uz manju pomoć/ uz veću pomoć / nisam izradio
2. Spojio sam prezentacije prema uputama: samostalno/ uz manju pomoć/ uz veću pomoć / nisam spojio
3. Ispisao sam prezentaciju prema uputama: samostalno/ uz manju pomoć/ uz veću pomoć / nisam ispisao
4. Digitalizirao sam dokument prema uputama: samostalno/ uz manju pomoć/ uz veću pomoć / nisam uspio
5. Mogao bih pomoći kolegi u ispunjavanju zadataka vježbe: potpuno / djelomično / morao bih se za to dodatno pripremati.
Vrednovanje za učenje:
1. Učenik je izradio prezentaciju, spojio dvije prezentacije u jednu, ispisao prezentaciju te digitalizirao dokument i dodao ga u prezentaciju u potpunosti prema uputama.
2. Učenik je uz manju pomoć nastavnika izradio prezentaciju, spojio dvije prezentacije u jednu, ispisao prezentaciju te digitalizirao dokument i dodao ga u prezentaciju. Upute ne slijedi u potpunosti, ali uz napomenu se korigira.
3. Učenik je uz veću pomoć nastavnika izradio prezentaciju, spojio dvije prezentacije u jednu, ispisao prezentaciju te digitalizirao dokument i dodao ga u prezentaciju. Potrebno mu je više puta ukazati na upute da bi ih slijedio.
4. Učenik ni uz veću pomoć nastavnika nije izradio prezentaciju, nije spojio dvije prezentacije u jednu, nije ispisao prezentaciju te digitalizirao dokument. Upute ne slijedi ni uz dodatne napomene.
Vrednovanje naučenog provodi se u skladu s tablicom razine ostvarenosti kriterija:
Razine ostvarenosti kriterija
Elementi vrednovanja
Uzorno
Dobro
Zadovoljavajuće
Treba doraditi
1. Izrada jednostavne prezentacije
Učenik je izradio prezentaciju, u potpunosti prema uputama.
Učenik je uz manju pomoć nastavnika izradio prezentaciju. Upute ne slijedi u potpunosti, ali uz napomenu se korigira.
Učenik je uz veću pomoć nastavnika izradio prezentaciju. Potrebno mu je više puta ukazati na upute da bi ih slijedio.
Učenik ni uz veću pomoć nastavnika nije izradio prezentaciju. Upute ne slijedi ni uz dodatne napomene.
2. Spajanje dviju prezentacija
Učenik je spojio dvije prezentacije, u potpunosti prema uputama.
Učenik je uz manju pomoć nastavnika spojio dvije prezentacije.
Upute ne slijedi u potpunosti, ali uz napomenu se korigira.
Učenik je uz veću pomoć nastavnika spojio dvije prezentacije. Potrebno mu je više puta ukazati na upute da bi ih slijedio.
Učenik ni uz veću pomoć nastavnika nije spojio dvije prezentacije. Upute ne slijedi ni uz dodatne napomene.
3. Ispis prezentacije u zadanom formatu
Učenik je ispisao prezentaciju, u potpunosti prema uputama.
Učenik je uz manju pomoć nastavnika ispisao prezentaciju.
Upute ne slijedi u potpunosti, ali uz napomenu se korigira.
Učenik je uz veću pomoć nastavnika ispisao prezentaciju. Potrebno mu je više puta ukazati na upute da bi ih slijedio.
Učenik ni uz veću pomoć nastavnika nije ispisao prezentaciju. Upute ne slijedi ni uz dodatne napomene.
4. Digitalizacija dokumenta
Učenik je digitalizirao dokument i dodao ga u prezentaciju, u potpunosti prema uputama.
Učenik je uz manju pomoć nastavnika digitalizirao dokument i dodao ga u prezentaciju.
Upute ne slijedi u potpunosti, ali uz napomenu se korigira
Učenik je uz veću pomoć nastavnika digitalizirao dokument i dodao ga u prezentaciju. Potrebno mu je više puta ukazati na upute da bi ih slijedio.
Učenik ni uz veću pomoć nastavnika nije digitalizirao dokument i dodao ga u prezentaciju. Upute ne slijedi ni uz dodatne napomene.
Skup ishoda učenja iz SK-a, obujam:
Komunikacija u radnom okruženju, 1 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Navesti osnovna pravila komunikacije u radnom okruženju
Primijeniti pravila komunikacije u radnom okruženju poštujući pravila bontona
Opisati postupke usmenog i pismenog komuniciranja
Primijeniti postupke usmenog i pismenog komuniciranja
Komunicirati unutar i izvan organizacije primjenjujući sredstva informatičke tehnologije (računalo, fax uređaj, pisač) prema uputama
Komunicirati unutar i izvan organizacije primjenjujući sredstva informatičke tehnologije te izdvojiti bitan sadržaj kroz sredstva informatičke tehnologije primljene poruke
Navesti osnovna pravila timskog rada
Primijeniti osnovna pravila timskog rada
Uočiti i opisati problem unutar tima nadređenoj osobi
Predložiti rješenje konflikta unutar tima, nadređenoj osobi
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantan nastavni sustav u ostvarivanju SIU je heuristička nastava.Nakon provedenog vođenog procesa učenja i poučavanja, učenici će u specijaliziranim učionicama i/ili kod poslodavca provoditi radne procese u skladu sa standardima kvalitete rada. Mentor organizira i usmjerava aktivnosti učenika te ih potiče na primjenu naučenih znanja i vještina.
Nastavne cjeline/teme
Pravila i postupci komunikacije u radnom okruženju
Rješavanje konflikata unutar tima
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Radna situacija:
U servisu računala na kraju radnog dana zaposlenik ima obvezu poslati neposrednom nadređenom i voditelju odjela izvještaj o dnevnim aktivnostima te je potrebno nadređenom opisati uočeni problem i predložiti rješenje konfliktne situacije unutar ima na radnom mjestu, kako bi se suradnja mogla uspješno nastaviti.
Zadatak:
Učenik uz nadzor nastavnika izrađuje izvještaj dnevnih radnih aktivnosti prema uputama te ga šalje drugom učeniku i nastavniku e-poštom, a e-poštom zaprimljeni izvještaj drugog učenika ispisuje na pisaču te nastavniku prenosi sažetak njegovog sadržaja.
Učenik dovršava razgovor između radnih kolega te zaposlenika i nadređene osobe, stripom prikazane rizične situacije između članova tima primjenjujući pravila komunikacije u radnom okruženju, poštujući pravila bontona.
Učenik predlaže rješenje postavljenog problema članovima tima, obrazlaže ga, sluša prijedloge ostalih članova te usuglašava koji od prijedloga će biti predstavljen nadređenom kao zajednički primjenjujući pritom pravila komunikacije, poštujući pravila bontona, u simuliranim uvjetima, igranjem uloga.
Nastavnik nadzire i po potrebi korigira ponašanje učenika u timu.
VREDNOVANJE
Vrednovanje kao učenje (samovrednovanje):
1.Izvješće dnevnih aktivnosti kreirao sam i poslao e-poštom: samostalno / uz manju pomoć nastavnika / uz veliku pomoć nastavnika / nisam uspio
2.Znam navesti pravila usmenog i pismenog komuniciranja na radnom mjestu: da/ djelomično / ne
3.Znam nabrojati pravila timskog rada: da / djelomično / ne
4.Uočio sam problem tima u zadanom zadatku i sudjelovao u prijedlogu rješenja: da / djelomično / ne
5.Kako procjenjujem svoj doprinos rezultatima tima: značajan / umjeren / slab
6.Rado komuniciram s nastavnikom i članovima tima: da/ djelomično / ne
7.Član grupe koji je najviše pridonio rezultatu tima je: _____________________________
Vrednovanje za učenje:
1.Učenik komunicira na radnom mjestu e poštom u potpunosti u skladu s uputama poštujući pravila pismene komunikacije te sadržaj zaprimljene poruke precizno prenosi nadređenom poštujući pravila usmene komunikacije. Uočava problem u timu i sudjeluje u prijedlogu rješenja. Argumentirano zastupa svoje stavove poštujući pravila ponašanja.
2. Učenik komunicira na radnom mjestu e poštom uz manja nepoštivanja pravila usmene i pismene komunikacije. Upute ne slijedi u potpunosti, ali uz napomenu se korigira. Učenik na upit nastavnika iznosi i opisuje problem unutar tima na radnom mjestu te uz manji poticaj sudjeluje u usuglašavanju rješenja konfliktne situacije s članovima tima uglavnom poštujući pravila ponašanja.
3. Učenik komunicira na radnom mjestu e poštom uz veća nepoštivanja pravila usmene i pismene komunikacije iako navodi pravila i opisuje postupke komunikacije. Potrebno mu je više puta ukazati na upute da bi ih slijedio. Tek uz više potpitanja nastavnika iznosi i površno opisuje problem unutar tima na radnom mjestu te uz veći poticaj sudjeluje u usuglašavanju rješenja konfliktne situacije s članovima tima često ne poštujući pravila timskog rada iako ih navodi.
4. Učenik ni ne pokušava ispuniti zadatak ili ne komunicira na radnom mjestu u skladu s pravilima usmene i pismene komunikacije. Upute ne slijedi ni uz dodatne napomene. Ne navodi pravila ni ne opisuje postupke komunikacije. ne uočava problem unutar tima na radnom mjestu te ne navodi pravila timskog rada. Ni uz veći poticaj ne sudjeluje u usuglašavanju rješenja konfliktne situacije s članovima tima. Često krši pravila ponašanja što ni na intervenciju nastavnika ne korigira.
Skup ishoda učenja iz SK-a, obujam:
Upotreba informacijske tehnologije u poslovanju, 2 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Navesti značajke internetskih prijetnji
Opisati značajke internetskih prijetnji
Nabrojiti značajke antivirusnih programa i zaštitnih postavki računala
Objasniti namjenu antivirusnih programa i zaštitnih postavki računala
Instalirati antivirusni program i zaštitne postavke računala prema uputama nastavnika
Koristiti antivirusni program i zaštitne postavke računala prema uputama nastavnika
Koristiti različite pretraživače u traženju podataka na internetu primjenjujući pravila o zaštiti podataka i sigurnosti prema uputama nastavnika
Pretražiti sadržaj na internetu primjenjujući pravila o zaštiti podataka i sigurnosti prema uputama nastavnika
Razlikovati različite sadržaje na internetu (prema tipu i veličini)
Pohraniti različiti sadržaj s interneta (na računalu ili nekoj od vanjskih memorijskih jedinica - USB) prema uputama
Opisati elemente odgovarajućeg programa e pošte prema uputama i u skladu s pravilima poslovne komunikacije
Kreirati, poslati i odgovoriti na poruku u programu e pošte prema uputama i u skladu s pravilima poslovne komunikacije
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Domi Dominantan nastavni sustav u ostvarivanju SIU je heuristička nastava.Nakon provedenog vođenog procesa učenja i poučavanja, učenici će u specijaliziranim učionicama i/ili kod poslodavca provoditi radne procese u skladu sa standardima kvalitete rada. Mentor organizira i usmjerava aktivnosti učenika te ih potiče na primjenu naučenih znanja i vještina.
Nastavne cjeline/teme
Internetske prijetnje i zaštita
Pretraživanje i pohranjivanje internetskih sadržaja
Upotreba programa za rad s e poštom
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Opis radne situacije:
Poslodavac želi da se provjeri računalo u servisu te raži da se ažurira postojeći antivirusni program ili instalira novi antivirusni program na odabranom računalu. U sigurnim uvjetima i uz instaliran antivirusni program, pretražuju se potrebni sadržaji na internetu.
Prema zahtjevu poslodavca/ nadzorne osobe potrebno je poslati mail klijentu da je riješen problem zbog kojeg je prethodno kontaktirao poslodavca.
Zadatak 1:
Učenik će provjeriti postavljenu (instaliranu aplikaciju) zaštitu na računalu i pretražiti potreban sadržaj na internetu poštujući pravila o zaštiti podataka i sigurnosti sadržaja. Prema zahtjevu poslodavca instalirati će novi antivirusni program na zadanom računalu.
Opis izvođenja zadatka 1:
Učenik navodi moguće internetske prijetnje koje mogu uništiti pohranjene sadržaje na računalu (štetni, zlonamjerni softver koji je namijenjen nanošenju štete na računalu i računalnim mrežama).
Učenik prepoznaje ikonu na alatnoj traci ili radnoj površini instaliranog antivirusnog programa. Poštujući proceduru provjere rada na računalu, učenik uz pomoć računalnog zaštitnog (antivirusnog) programa provjerava sve resurse računala, uz nadzor nastavnika. Uočava problem, ukoliko se isti pojavi nakon upotrebe antivirusnog programa, i o tome obavještava nastavnika. Opisuje ulogu instaliranog antivirusnog programa, pregledava postavke istog i opisuje poruke koje se pojavljuju unutar programa, u slučaju da se pojavi prijetnja. Prema pisanim uputama nastavnika, pretražuje zadane sadržaje na internetu, koristeći navedeni pretraživački program. Sadržaje koje pretražuje odabire prema pravilima sigurnosti u radu i poštujući pravila o zaštiti podataka uz nadzor nastavnika. Uočava razliku između „otvorenih“ i „ zatvorenih“ sadržaja te opisuje razliku između njih (prijava, zaporka, traženje osobnih podataka i slično). Uz pripremljeni softver (licenciran), nadzor i upute nastavnika, učenik instalira antivirusni program na računalu . U radu poštuje korake prilikom instalacije i prati upute nastavnika (nastavnik detaljne upute o instalaciji prezentira na platnu za sve učenike, prati korake u radu svakog učenika zasebno, poštujući stupanj oštećenja učenika i dodatne moguće prilagodbe u radu za svakog učenika). Nastavnik objašnjava razliku između različitih vrsta antivirusnih programa (prema načinu rada, prema pravilima instaliranja, cijeni, probnoj verziji antivirusnog softvera, licencama za instaliranje i slično). Učenik, nakon dobivenih objašnjenja, opisuje koja je vrsta antivirusnog programa najsigurnija u zaštiti računalnih sadržaja. Nakon provedene instalacije antivirusnog programa na računalu, pokreće isti, pregledava poruke ispisane nakon provedene instalacije i opisuje postoji li štetni program na računalu.
Skup ishoda učenja iz SK-a, obujam:
Uvod u računalne mreže, 1 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Opisati računalnu mrežu (uloga i namjena)
Navesti osnovnu ulogu i namjenu računalnih mreža
Nabrojiti vrste računalnih mreža prema topologiji mreža
Opisati vrste računalnih mreža prema topologiji mreža
Opisati podjelu mreža prema veličini (LAN,MAN i WAN)
Navesti osnovne razlike između LAN, MAN i WAN mreže
Objasniti razliku između peer to peer mreže i mreže koja koristi poslužitelj
Navesti primjer peer to peer mreže i mreže koja koristi poslužitelj
Opisati način rada WAN mreže (Internet)
Samostalno navesti osnovne značajke WAN mreže
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantan nastavni sustav u ostvarivanju SIU je heuristička nastava.Nakon provedenog vođenog procesa učenja i poučavanja, učenici će u specijaliziranim učionicama i/ili kod poslodavca provoditi radne procese u skladu sa standardima kvalitete rada. Mentor organizira i usmjerava aktivnosti učenika te ih potiče na primjenu naučenih znanja i vještina.
Nastavne cjeline/teme
Uvod u računalne mreže
Vrste računalnih mreža
WAN mreža (Internet)
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Zadatak: Potrebno je (pomoću interneta) pretražiti podatke o ulozi i namjeni računalne mreže, različitim vrstama računalnih mreža, te njihove razlike prema topologiji, veličini i načinu spajanja. Nakon toga utvrditi o kakvoj se mreži unutar učionice radi, te je usporediti s Internet mrežom.
Izvedba zadatka:
Učenik uz upute nastavnika pretražuje podatke o različitim vrstama računalnih mreža (koristeći internet) i odgovara na pitanja o:
Ulozi i namjeni računalne mreže
podjeli mreža prema topologiji, veličini i načinu spajanja.
Prema uputama nastavnika učenik zaključuje o kojoj se vrsti mreže instaliranoj unutar učionice radi. Učenik pronalazi odgovor na pitanje kakva je vrsta mreže Internet i opisuje isto. Uz pomoć i nadzor nastavnika učenik:
pregledava kabele za ostvarivanje veze među računalima u učionici
uspoređuje mrežu izvedenu unutar učionice sa Internet mrežom i navodi razlike među njima
opisuje način rada mreže korištenjem poslužitelja (npr. telefonija –tel operateri...)
NAZIV MODULA
JEDNOSTAVNI SERVIS I ODRŽAVANJE RAČUNALA
Šifra modula
Kvalifikacije nastavnika koji sudjeluju u realizaciji modula
Sastavljanje, servisiranje i održavanje računala, 9 CSVET
Operacijski sustav na računalu, 5 CSVET
Servisiranje i održavanje perifernih uređaja, 5 CSVET
Načini stjecanja ishoda učenja (od –do, postotak)
Vođeni proces učenja i poučavanja
Oblici učenja temeljenog na radu
Samostalne aktivnosti učenika/polaznika
10-20%
60-80%
10-20%
Status modula
(obvezni/izborni)
OBVEZNI
Cilj (opis) modula
Cilj modula je osposobiti učenika da na računalu zamjeni ili nadogradi komponente računala (uz pomoć), detektira jednostavne kvarove na računalu i otkloni ih uz nadzor stručne osobe, pravilno koristi alat i opremu za održavanje računala, instalira ili nadogradi operacijski sustav. Učenik će pridržavajući se pravila Zaštite na radu na siguran način samostalno spajati / od spajati periferne jedinice računala, instalirati upravljačke programe uz nadzor rastavljati kućište računala i pojedine komponente unutar kućišta računala. Učenik će steći kompetencije za servisiranje i održavanje perifernih uređaja računala te voditi evidenciju servisa.
Ključni pojmovi
servis računala, nadogradnja računala, vrste operacijskih sustava, nadogradnja operacijskog sustava, sigurnosna kopija operacijskog sustava
Povezanost modula s međupredmetnim temama (ako je primjenljivo)
Osobni i socijalni razvoj
A.4.3.
B.4.2.
B.4.3.
Poduzetništvo
B.4.1.
B.4.2.
Zdravlje
B.4.1.A
B.4.1.B
C.5.3.B
Uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije
C.4.3.
C.4.4.
Učiti kako učiti
A.4/5.1.
A.4/5.2.
A.4/5.3.
A.4/5. 4.
B.4/5.2.
B.4/5.4.
C.4/5.1.
Preporuke za učenje temeljeno na radu
Učenje temeljeno na radu integrirano je u strukovni kurikul kroz rješavanje stvarnih ili simuliranih zadataka u školskim specijaliziranim učionicama /praktikumima / radionicama ili u regionalnom centru kompetentnosti te kod poslodavca. Zadaci su osmišljeni tako da odgovaraju stvarnim radnim situacijama radnog mjesta.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje, potrebni za realizaciju modula
Sastavljanje, servisiranje i održavanje računala, 9 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Izdvojiti potrebne komponente za sastavljanje / nadogradnju osobnog računala prema uputama
Odabrati komponente za računalnu konfiguraciju prema zahtjevima korisnika
Koristiti potreban alat i mjerne instrumente u rastavljanju, sastavljanju i nadogradnji osobnog računala uz pomoć i nadzor nastavnika u sigurnom okruženju
Rastaviti komponente u kućištu računala na siguran način i uz nadzor nastavnika
Zamijeniti neispravne komponente uz nadzor nastavnika poštujući pravila rada u sigurnom okruženju
Zamijeniti neispravnu grafičku karticu ispravnom u kućištu računala na siguran način i uz nadzor nastavnika
Provjeriti ispravnost ugrađenih/zamijenjenih komponenti uz nadzor nastavnika
Provjeriti svojstva ugrađene grafičke kartice u upravljačkom programu uz pomoć nastavnika
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantni nastavni sustav je učenje temeljeno na radu. Nakon provedenog vođenog procesa učenja i poučavanja, učenici će u specijaliziranim učionicama i/ili kod poslodavca provoditi radne procese u skladu sa standardima kvalitete rada. Mentor organizira i usmjerava aktivnosti učenika te ih potiče na primjenu naučenih znanja i vještina.
Nastavne cjeline/teme
Dijagnostika kvarova računala
Održavanje računala
Nadogradnja računala
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Radna situacija: Nadogradnja računala
Korisnik računala se žali na sporiji rad računala kod obrade 3D animacije i traži savjet u servisu kako poboljšati performanse računala. Nakon razgovora i analize potreba korisnika, učenik (serviser) predlaže nadogradnju nove grafička kartice i proširenje RAM memorije. Učenici rade u paru korisnik i računalni serviser a nakon odrađenog zadatka uloge se zamjene.
Zadatak:
Odabrati na prodajnom web portalu / oglasniku odgovarajuću RAM memoriju i kompatibilnu grafičku karticu s snažnijim grafičkim procesorom i više grafičke memorije uz pomoć nastavnika
Uz nadzor nastavnika i jednoznačne upute rastaviti kućište i zamijeniti grafičke kartice te umetnuti dodatnu RAM memoriju
Zatvoriti kućište, uključiti računalo i uz pomoć nastavnika testirati funkcionalnost računala
Prilikom rastavljana i sastavljanja kućišta pridržavati se pravila Zaštite na radu
Elementi vrednovanja:
Odabrati odgovarajuće komponente računala
Rastaviti i sastaviti računalo s računalnim komponentama prema uputama na siguran način
Svoj rad prezentirati nastavniku i drugim učenicima
VREDNOVANJE
Lista za samoprocjenu:
Označi kvačicom vrdnju koja se odnosi na tebe tj. tvoje ponašanje i aktivnosti:
Ime i prezime:___________________________________
Razred/grupa:_____/_____ Datum:________________
rijetko
veći dio vremena
čitavo vrijeme
Cijelo vrijeme sam aktivno sudjelovao/sudjelovala u radu grupe
Pomagao/pomagala sam drugim učenicima u njihovim zadatcima
Svojim idejama doprinio/la sam projektu
Uvažavao/uvažavala la sam tuđe ideje i prijedloge
Izradio/ izradila sam zadane zadatke u zadanom vremenu
Zadovoljan/zadovoljna sam svojim radom
Navedi što bi želio/željela poboljšati
Kako bi mogao/mogla poboljšati svoj rad ?
Skup ishoda učenja iz SK-a, obujam:
Operacijski sustav na računalu, 5 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Pokazati ulogu operacijskog sustava na računalu
Demonstrirati osnovne funkcije operacijskog sustava uz pomoć nastavnika
Pokazati na konkretnim primjerima, na računalima i pametnim telefonima, različite vrste operacijskih sustava
Razvrstati kronološki operacijske sustave računala
Instalirati OS na računalu prema zadanim uputama i uz nadzor nastavnika
Instalirati operacijski sustav na školsko računalo uz pomoć nastavnika
Kreirati sigurnosnu kopiju OS i pohraniti je na vanjskoj memorijskoj jedinici prema uputama i uz nadzor nastavnika
Kreirati sigurnosnu kopiju operacijskog sustava i pripadajućih podataka na školskom računalu, uz nadzor nastavnika
Provjeriti ispravnost instaliranog OS uz uputu i nadzor
Nakon instalacije OS provjeriti postavke upravljačkih programa i po potrebi ih podesiti, uz nadzor nastavnika
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantni nastavni sustav je učenje temeljeno na radu. Nakon provedenog vođenog procesa učenja i poučavanja, učenici će u specijaliziranim učionicama i/ili kod poslodavca provoditi radne procese u skladu sa standardima kvalitete rada. Mentor organizira i usmjerava aktivnosti učenika te ih potiče na primjenu naučenih znanja i vještina.
Nastavne cjeline/teme
Operacijski sustav
Instalacija operacijskog sustava
Izrada sigurnosne kopije operacijskog sustava
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Radna situacija: Instalacija operacijskog sustava
Kupac novog računala želi instalirati na svoje računalo operacijski sustav. Nakon razgovora s učenikom (serviserom) odlučio se za Windows 11 operacijski sustav.
Zadatak:
Učenik će na novo računalo instalirati operacijski sustav uz nadzor nastavnika . Učenici rade u paru korisnik i računalni serviser a nakon odrađenog zadatka uloge se zamjene.
U okviru zadatka učenik će:
a.Odabrati operacijski sustav koji odgovara potrebama korisnika uz pomoć nastavnika
b.Uz nadzor nastavnika instalirati odabrani operacijski sustav i podesiti osnovne parametre:
i.korisničko ime računala
ii.jezične postavke
iii.vremenske postavke
iv.pristup internetu
c.Izraditi sigurnosnu kopiju podešenog operacijskog sustava uz pomoć nastavnika
Elementi vrednovanja:
Odabrati odgovarajući operacijski sustav
Instalirati operacijski sustav i podesiti osnovne postavke
Izraditi sigurnosnu kopiju operacijskog sustava
Svoj rad prezentirati nastavniku i drugim učenicima
VREDNOVANJE
Lista za samoprocjenu:
Označi kvačicom vrdnju koja se odnosi na tebe tj. tvoje ponašanje i aktivnosti:
Ime i prezime:___________________________________
Razred/grupa:_____/_____ Datum:________________
rijetko
veći dio vremena
čitavo vrijeme
Cijelo vrijeme sam aktivno sudjelovao/sudjelovala u radu grupe
Pomagao/pomagala sam drugim učenicima u njihovim zadatcima
Svojim idejama doprinio/la sam projektu
Uvažavao/uvažavala la sam tuđe ideje i prijedloge
Izradio/ izradila sam zadane zadatke u zadanom vremenu
Zadovoljan/zadovoljna sam svojim radom
Navedi što bi želio/željela poboljšati
Kako bi mogao/mogla poboljšati svoj rad ?
Skup ishoda učenja iz SK-a, obujam:
Sastavljanje i održavanje perifernih uređaja računala, 5 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Odabrati odgovarajuće periferne uređaja
Razvrstati periferne uređaje prema namjeni
Voditi evidenciju održavanja perifernih uređaja
Dokumentirati evidenciju održavanja perifernih uređaja računala
Prilagoditi postavke upravljačkih programa perifernih uređaja
Prilagoditi postavke mikrofona u upravljačkom programu
Ispitati ispravnost rada spojenih perifernih uređaja
Ispitati ispravnost rada skenera
Zamijeniti toner na pisaču
Ispitati rad pisača nakon zamjene tonera
Prilagoditi postavke pisača za ispis
Prilagoditi postavke pisača za ispis u eko modu
Očistiti tipkovnicu računala
Rastaviti i očistiti mehaničku tipkovnicu računala
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantni nastavni sustav je učenje temeljeno na radu. Nakon provedenog vođenog procesa učenja i poučavanja, učenici će u specijaliziranim učionicama i/ili kod poslodavca provoditi radne procese u skladu sa standardima kvalitete rada. Mentor organizira i usmjerava aktivnosti učenika te ih potiče na primjenu naučenih znanja i vještina.
Nastavne cjeline/teme
Periferni uređaji
Upravljački programi
Jednostavan servis perifernih uređaja
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Radna situacija: Gladan pisač i papir žvače
Korisnik ima problem s laserskim pisačem kojem se prilikom ispisa zaglavi list papira. Pisač je već duže u upotrebi i prema servisnoj dokumentaciji bio je na servisu prije dvije godine zbog istog problema.
Problemski zadatak:
Uz pomoć nastavnika rastaviti pisač
Uz nadzor nastavnika očistiti valjke pisača i mehanizam za uvlačenje papira
Uz pomoć nastavnika sastaviti pisač i ispisati testnu stranicu i provjeriti status tonera
Prilikom rastavljanja, sastavljanja i testiranja pisača pridržavati se pravila Zaštite na radu
Prezentirati rješenje problemske situacije ostalim učenicima
NAZIV MODULA
JEDNOSTAVNI SPOJEVI RAČUNALNIH MREŽA
Šifra modula
Kvalifikacije nastavnika koji sudjeluju u realizaciji modula
Učenik će steći kompetencije za samostalnu pripremu alata, kabela i konektora, povezivanje kabela s konektorom, te spajanja jednostavne peer to peer mreže uz nadzor.
Ključni pojmovi
mrežni kabel, konektor, krimpanje
Povezanost modula s međupredmetnim temama (ako je primjenljivo)
Uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije
C.4.3.
C.4.4.
Osobni i socijalni razvoj
A.5.1.
A.5.2.
A.5.3.
B.5.2.
B.4.3.
Učiti kako učiti
B.4/5.4.
C.4/5.1.
D.4/5.2.
Zdravlje
B.4.1.A
B.4.1.B
C.5.3.B
Preporuke za učenje temeljeno na radu
Učenje temeljeno na radu integrirano je u strukovni kurikul kroz rješavanje stvarnih ili simuliranih zadataka u školskim specijaliziranim učionicama /praktikumima / radionicama ili u regionalnom centru kompetentnosti te kod poslodavca. Zadaci su osmišljeni tako da odgovaraju stvarnim radnim situacijama radnog mjesta.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje, potrebni za realizaciju modula
Odabrati odgovarajući mrežni kabel u komunikacijskom sustavu
Odabrati odgovarajući mrežni kabel u komunikacijskom sustavu uz obrazloženje
Izdvojiti potrebne konektore za spajanje mrežnog sustava
Pravilno primijeniti konektore u spajanju mrežnog sustava
Pripremiti kabel za spajanje
Samostalno ukloniti izolaciju i rasplesti žice koje se nalaze u kabelu
Spojiti mrežni kabel s pripadajućim konektorom
Pravilno koristiti kliješta za krimpanje prilikom spajanja mrežnog kabela s odgovarajućim konektorom
Spojiti jednostavnu peer to peer mrežu uz nadzor nastavnika
Samostalno spojiti jednostavnu peer to peer mrežu, uz nadzor i minimalnu pomoć nastavnika
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantni nastavni sustav je učenje temeljeno na radu. Nakon provedenog vođenog procesa učenja i poučavanja, učenici će u specijaliziranim učionicama i/ili kod poslodavca provoditi radne procese u skladu sa standardima kvalitete rada. Mentor organizira i usmjerava aktivnosti učenika te ih potiče na primjenu naučenih znanja i vještina.
Nastavne cjeline/teme
Mrežni kabeli i konektori
Alat za spajanje računalnih mreža
Spajanje jednostavne peer to peer mreže
Načini i primjer vrednovanja
5. ZAVRŠNI RAD
Završni rad provodi se na temelju Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi (Narodne novine, br. 87/2008, 86/2009, 92/2010, 105/2010, 90/2011, 5/2012, 16/2012, 86/2012, 126/2012, 94/2013, 152/2014, 07/2017, 68/2018, 98/2019, 64/2020, 151/2022, 155/2023, 156/2023), Zakona o strukovnom obrazovanju (Narodne novine, br. 30/2009, 24/2010, 22/2013, 25/2018, 69/2022), Pravilnika o izradbi i obrani završnoga rada (Narodne novine, br. 118/2009) i Nacionalnog kurikuluma za strukovno obrazovanje(2018).
Obrazovni program kojim se stječe kvalifikacija Pomoćni računalni serviser/Pomoćna računalna serviserka završava provjerom strukovnog znanja, vještina te pripadne samostalnosti i odgovornosti. Provjera se provodi izradom i obranom završnog rada koji uključuje praktični rad te provjerom ostaloga strukovnog znanja i vještina predviđenih ishodima učenja kurikula.
Završni rad projektni je zadatak u kojem učenik treba pokazati samostalnost u analizi problema, izradi mogućih rješenja i izvedbi mogućih rješenja, primjenjujući usvojeno znanje i vještine tijekom cjelokupnoga obrazovanja za stjecanje kvalifikacije Pomoćni računalni serviser/Pomoćna računalna serviserka.
NACRT
REPUBLIKA HRVATSKA
MINISTARSTVO ZNANOSTI I OBRAZOVANJA
mzo.gov.hr
Na temelju stavka 11. članka 8. Zakona o strukovnom obrazovanju (Narodne novine, broj 30/2009., 24/2010., 22/2013., 25/2018. i 69/2022.), ministar znanosti i obrazovanja donosi
ODLUKU
o uvođenju posebnog kurikula za stjecanje kvalifikacije
POMOĆNI RAČUNALNI SERVISER / POMOĆNA RAČUNALNA SERVISERKA
u sektoru ELEKTROTEHNIKA I RAČUNARSTVO
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
I.
Ovom Odlukom donosi se posebni kurikul za stjecanje kvalifikacije POMOĆNI RAČUNALNI SERVISER / POMOĆNA RAČUNALNA SERVISERKA u sektoru ELEKTROTEHNIKA I RAČUNARSTVO.
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
II.
Sastavni dio ove Odluke je posebni kurikul za stjecanje kvalifikacije POMOĆNI RAČUNALNI SERVISER / POMOĆNA RAČUNALNA SERVISERKA u sektoru ELEKTROTEHNIKA I RAČUNARSTVO iz točke I. ove Odluke.
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
III.
Ova Odluka primjenjivat će se od školske godine 2025./2026. za učenike prvoga razreda srednje škole.
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
IV.
Ova Odluka stupa na snagu osmoga dana od dana objave u Narodnim novinama.
KLASA:
URBROJ:
Zagreb,
MINISTAR
prof. dr. sc. Radovan Fuchs
REPUBLIKA HRVATSKA
MINISTARSTVO ZNANOSTI I OBRAZOVANJA
POSEBNI KURIKUL
ZA STJECANJE KVALIFIKACIJE
POMOĆNI RAČUNALNI SERVISER /
POMOĆNA RAČUNALNA SERVISERKA
nije lektorirano
Zagreb, ožujak 2024.
Popis kratica
CSVET – Obujam ishoda učenja na razini ciklusa
HKO – Hrvatski kvalifikacijski okvir
SIU – skup ishoda učenja
Napomena:
Riječi i pojmovni sklopovi koji imaju rodno značenje korišteni u ovom dokumentu (uključujući nazive strukovnih kvalifikacija, zvanja i zanimanja) odnose se jednako na oba roda (muški i ženski) i na oba broja (jedninu i množinu), bez obzira na to jesu li korišteni u muškom ili ženskom rodu, odnosno u jednini ili množini.
SADRŽAJ
1. OPĆI DIO POSEBNOG KURIKULA
2. NASTAVNI PLAN POSEBNOG KURIKULA
3. SASTAVNICE POSEBNOG KURIKULA
3.1. POSEBNI KURIKULI NASTAVNIH PREDMETA
3.2. POPIS OBVEZNIH STRUKOVNIH MODULA
4. RAZRADA MODULA
1. RAZRED
ZAŠTITA NA RADU
ISTOSMJERNI STRUJNI KRUG
UVOD U DIGITALNU LOGIKU
TEHNIČKO CRTANJE I DOKUMENTIRANJE U STRUCI
ELEKTROTEHNIČKI MATERIJALI
2. RAZRED
OSNOVE ELEKTRONIKE U RAČUNALSTVU
OSNOVE INFORMACIJSKO KOMUNIKACIJSKIH TEHNOLOGIJA
OSNOVE RAČUNALA
PRAKTIKUM ELEKTROTEHNIIKE U RAČUNALSTVU
3. RAZRED
PRIMJENA INFORMACIJSKO - KOMUNIKACIJSKE TEHNOLOGIJE U POSLOVANJU
JEDNOSTAVNI SERVIS I ODRŽAVANJE RAČUNALA
JEDNOSTAVNI SPOJEVI RAČUNALNIH MREŽA
5. ZAVRŠNI RAD
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
1. OPĆI DIO POSEBNOG KURIKULA
OPĆE INFORMACIJE O POSEBNOM KURIKULU
Sektor
Elektrotehnika i računarstvo
Naziv kurikula strukovnog obrazovanja
Pomoćni računalni serviser / Pomoćna računalna serviserka
Kvalifikacija koja se stječe završetkom obrazovanja
Pomoćni računalni serviser / Pomoćna računalna serviserka
Razina kvalifikacije prema HKO-u
3
Minimalan obujam kvalifikacije (CSVET)
126 CSVET bodova
Obujam ishoda učenja na razini ciklusa (CSVET)
4. ciklus
5. ciklus
42
84
Pokazatelji na temelju kojih je izrađen posebni kurikul
Popis standarda zanimanja
Popis standarda kvalifikacije
Sektorski kurikul
SZ Pomoćni računalni serviser/operater/Pomoćna računalna serviserka/operaterka
https://hko.srce.hr/registar/standard-zanimanja/detalji/387
Vrijedi do: 31.12.2026.
SK Pomoćni računalni serviser/Pomoćna računalna serviserka
https://hko.srce.hr/registar/standard-kvalifikacije/detalji/250
Vrijedi do: 31.12.2027.
Elektrotehnika i računarstvo
Uvjeti za upis posebnog kurikula / programa obrazovanja
Posjedovanje prethodne kvalifikacije na razini 1 HKO –a.
Uvjeti stjecanja kvalifikacije (završetka programa strukovnog obrazovanja)
Uvjet za stjecanje kvalifikacije je stečenih 126 CSVET bodova, od čega 83 CSVET boda iz strukovnog dijela (od kojih najmanje 83 CSVET boda na razini 3 ili višoj razini SIU) i 43 boda iz općeg obrazovanja (od kojih najmanje 43 boda na razini 3 ili višoj razini SIU-a) te izrađen i obranjen završni rad.
Uvjeti i načini obrazovanja u okviru obrazovnog programa
Kriteriji prelaska u višu godinu obrazovanja su uspješno završeni moduli prethodne godine obrazovanja
Učenje na radnome mjestu provodit će se u ustanovi za strukovno obrazovanje, koje uključuje razdoblja učenja na radnome mjestu u školi, regionalnim centrima kompetentnosti i kod poslodavaca
Obrazovanje završava izradbom i obranom završnog rada, kojim se stječe kvalifikacija Pomoćni računalni serviser / Pomoćna računalna serviserka
Horizontalna prohodnost (preporuke)
U sustavu cjeloživotnog učenja, osim stjecanja inicijalne kvalifikacije, mogu se uključiti u programe osposobljavanja i usavršavanja te prekvalifikacije u skladu s potrebama svijeta rada te osobnim interesima i mogućnostima.
Vertikalna prohodnost (mogućnost obrazovanja na višoj razini)
Nakon stečene kvalifikacije Pomoćni računalni serviser / Pomoćna računalna serviserka moguć je nastavak obrazovanja na razinu 4.1. HKO-a
Oblici učenja temeljenog na radu u okviru posebnog kurikula
Učenje temeljeno na radu (praktična nastava) provodi se uz nadzor, kroz rad na siguran način, prilagođen učenicima obzirom na njihove teškoće (dodatne upute i pomoć nastavnika /mentora, prilagodba radnog mjesta i sl.) u školskim specijaliziranim prostorima (simuliranim objektima) i kroz učenje na radnome mjestu nastave kod poslodavca ili u Regionalnom centru kompetentnosti.
Praktičnu nastavu ukupnog obujma 66 CSVET bodova, preporuča se ukoliko je moguće ostvariti kroz učenje na radnome mjestu kod poslodavca ili u Regionalnom centru kompetentnosti gdje se učenici postupno uvode u posao te u ograničenom obujmu sudjeluju u radnom procesu u kontroliranim uvjetima pod nadzorom i uz pomoć mentora i/ili nastavnika.
Rad na radnome mjestu ili u Regionalnom centru kompetentnosti dio je programa strukovnog obrazovanja i osposobljavanja koji vodi do formalne kvalifikacije.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje koji su potrebni za izvedbu posebnog kurikula
Kako je navedeno standardom kvalifikacije
https://hko.srce.hr/registar/standard-kvalifikacije/detalji/250
Ciljevi posebnog kurikula (15 – 20)
Učenici će moći:
a. Primijeniti pravila, postupke i procedure za rad na siguran način u obavljanju radnih zadataka
b. Koristiti elektroničku poštu i komunicirati u radnom okruženju u pisanom i usmenom obliku u skladu s pravilima poslovne komunikacije uz nadzor
c. Koristiti alat i mjerne uređaje na poslovima Pomoćnog računalnog servisera/ Pomoćne računalne serviserke uz nadzor
d. Prepoznati i priključiti ulazne i izlazne jedinice računala uz nadzor
e. Prepoznati i pripremiti sklopovske elemente računala prema zahtjevu servisera uz nadzor
f. Prepoznati i pripremiti nove i zamjenske sklopovske elemente računala prema zahtjevu servisera uz nadzor
g. Rukovati alatima, mjernim uređajima i mrežnom opremom pri poslovima instaliranja jednostavnih kabelskih mrežnih sustava uz nadzor
h. Priključiti (spojiti) dijelove jednostavnih računalnih mreža uz nadzor
i. Provoditi postupke održavanja jednostavnih kabelskih mrežnih sustava uz nadzor
j. Unijeti i obraditi tekst koristeći računalni program uz nadzor
k. Unijeti i obraditi podatke u proračunskim tablicama koristeći računalni program uz nadzor
l. Uz nadzor izraditi jednostavnu prezentaciju koristeći računalni program
m. Unijeti i obraditi podatke u digitalnim obrascima uz nadzor
n. Pretvoriti pisane dokumente u digitalni oblik (skenirati) uz nadzor
o. Pretvoriti dokument iz jednog digitalnog oblika u drugi uz nadzor
p. Komunicirati u radnom okruženju uz poštivanje pravila bontona uz nadzor
Preporučeni načini praćenja kvalitete i uspješnosti izvedbe posebnog kurikula
Vanjsko vrednovanje i praćenje nastavnika
Prolaznost učenika nakon završetka školovanja
Prolaznost učenika na završnom radu
Samovrednovanje nastave
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
2. NASTAVNI PLAN POSEBNOG KURIKULA
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
3. SASTAVNICE POSEBNOG KURIKULA
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
3.1. POSEBNI KURIKULI NASTAVNIH PREDMETA
Posebni kurikuli nastavnih predmeta Hrvatski jezik, Politika i gospodarstvo, Tjelesna i zdravstvena kultura, Matematika, Informatika, Strani jezik, Čovjek i okolina, Vjeronauk, Etika, Domaćinstvo i Tehnička kultura provode se temeljem Odluke o donošenju Posebnoga nastavnog programa za osnovnu i srednju školu za učenike s teškoćama u razvoju .
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
3.2. POPIS OBVEZNIH STRUKOVNIH MODULA
POPIS OBVEZNIH STRUKOVNIH MODULA
Obujam na razini kvalifikacije iskazan bodovima i u postotcima
83 CSVET
65,87 %
ŠIFRA MODULA / NASTAVNOG PREDMETA
NAZIV MODULA / NASTAVNOG PREDMETA
ŠIFRA SKUPA ISHODA UČENJA
NAZIV SKUPA ISHODA UČENJA
OBUJAM MODULA/ NASTAVNOG PREDMETA
CIKLUS U KOJEM SE MOŽE POHAĐATI MODUL/
NASTAVNI PREDMET
NAPOMENE VAŽNE ZA HORIZONTALNU I/ILI VERTIKALNU PROHODNOST
ZAŠTITA NA RADU
Zaštita na radu, zdravlje i okoliš
3 CSVET
4
ISTOSMJERNI STRUJNI KRUG
Osnovni pojmovi i zakoni istosmjernog strujnog kruga
3 CSVET
4
Linearne elektroničke komponente
4 CSVET
Mjerenje istosmjernih veličina
6 CSVET
UVOD U DIGITALNU LOGIKU
Brojevni sustavi, kodovi i osnovne logičke funkcije
3 CSVET
4
TEHNIČKO CRTANJE I DOKUMENTIRANJE U STRUCI
Tehničko dokumentiranje u struci
2 CSVET
4
Tehničko crtanje u struci
2 CSVET
ELEKTROTEHNIČKI MATERIJALI
Materijali u elektrotehnici
3 CSVET
4
OSNOVE ELEKTRONIKE U RAČUNALSTVU
Dioda i diodni ispravljači
2 CSVET
5
OSNOVE INFORMACIJSKOKOMUNIKACIJSKIH TEHNOLOGIJA
Program za obradu teksta
1 CSVET
5
Proračunske tablice
2 CSVET
Građa računala
1 CSVET
OSNOVE RAČUNALA
Matična ploča i pisači
5 CSVET
5
Povezivanje perifernih uređaja na računalo
5 CSVET
PRAKTIKUM ELEKTROTEHNIKE U RAČUNALSTVU
Vodiči i osigurači
5 CSVET
5
Alati u elektrotehnici
5 CSVET
PRIMJENA INFORMACIJSKO KOMUNIKACIJSKIH TEHNOLOGIJA
Izrada prezentacije, ispis i skeniranje dokumenta
1 CSVET
5
Komunikacija u radnom okruženju
1 CSVET
Upotreba informacijske tehnologije u poslovanju
2 CSVET
Uvod u računalne mreže
1 CSVET
JEDNOSTAVNI SERVIS I ODRŽAVANJE RAČUNALA
Sastavljanje, servisiranje i održavanje računala
9 CSVET
5
Operacijski sustav na računalu
5 CSVET
Servisiranje i održavanje perifernih uređaja
5 CSVET
JEDNOSTAVNI SPOJEVI RAČUNALNIH MREŽA
Tehnika spajanja mrežnih kabela
7 CSVET
5
Napomena:
U pravilu nastava se izvodi modularno, što ne isključuje mogućnost povezivanja s nastavnim predmetima.
Šifra modula je podatak koji se automatski generira iz baze e-Kurikul.
Šifra ishoda učenja je podatak iz Registra HKO-a.
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
4. RAZRADA MODULA
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
1. RAZRED
NAZIV MODULA
ZAŠTITA NA RADU
Šifra modula
Kvalifikacije nastavnika koji sudjeluju u realizaciji modula
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/7836
Obujam modula (CSVET)
3 CSVET
Zaštita na radu, zdravlje i okoliš, 3 CSVET
Načini stjecanja ishoda učenja (od –do, postotak)
Vođeni proces učenja i poučavanja
Oblici učenja temeljenog na radu
Samostalne aktivnosti učenika/polaznika
30-40%
50-60%
10-20%
Status modula
(obvezni/izborni)
OBVEZNI
Cilj (opis) modula
Cilj modula je usvajanje znanja i vještina potrebnih za obavljanje radnih zadataka na siguran način, odnosno svrhovito provođenje zaštite na radu na radnom mjestu i u radnom okruženju prema važećim propisima. Učenici će moći razlikovati izvore opasnosti na radnom mjestu, koristiti potrebnu opremu, alat i pribor pridržavajući se pravila zaštite na radu, opisati postupak za pružanje prve pomoći, pripremiti radno mjesto poštujući pravila, te zbrinjavati otpad primjenjujući odgovarajući postupak.
Ključni pojmovi
zaštita na radu, zdravlje i okoliš, zbrinjavanje otpada, prva pomoć, radno mjesto
Povezanost modula s međupredmetnim temama (ako je primjenljivo)
Osobni i socijalni razvoj
B.4.2.
B.4.3.
A.5.2.
C.5.1.
Poduzetništvo
A.4.2.
Uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije
A.5.4.
Zdravlje
B.4.1. A
B.4.1. B
Održivi razvoj
B.4.1.
Preporuke za učenje temeljeno na radu
Učenje temeljeno na radu integrirano je u strukovni kurikul kroz rješavanje stvarnih ili simuliranih zadataka u školskim specijaliziranim učionicama /praktikumima / radionicama ili u regionalnom centru kompetentnosti te kod poslodavca. Zadaci su osmišljeni tako da odgovaraju stvarnim radnim situacijama radnog mjesta.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje, potrebni za realizaciju modula
Kako je navedeno standardom kvalifikacije
https://hko.srce.hr/registar/standard-kvalifikacije/detalji/250
Skup ishoda učenja iz SK-a, obujam:
Zaštita na radu, zdravlje i okoliš, 3 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Demonstrirati osnovni postupak pružanja prve pomoći prema uputama
Demonstrirati uz objašnjenje osnovne postupke pružanja prve pomoći
Primijeniti postupke zbrinjavanja raznih vrsta otpada u cilju očuvanja okoliša
Razvrstati neispravne dijelove računala u odgovarajuće spremnike otpada na siguran način
Primijeniti pravila zaštite na radu sukladno Zakonu o zaštiti na radu na poslovima pomoćnog računalnog servisera / pomoćne računalne serviserke
Procijeniti radno okruženje, i po potrebi predložiti izmjene sukladno pravilima zaštite na radu na poslovima pomoćnog računalnog servisera / pomoćne računalne serviserke, uz podršku nastavnika
Pripremiti radno mjesto prema uputama poštujući pravila rada na siguran način
Rasporediti strojeve, opremu, alate, uređaje i pribor u računalnom praktikumu za servis računala prema pravilima zaštite na radu
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantni nastavni sustav je učenje temeljeno na radu. Nakon provedenog vođenog procesa učenja i poučavanja, učenici će u specijaliziranim učionicama i/ili kod poslodavca provoditi radne procese u skladu sa standardima kvalitete rada. Mentor organizira i usmjerava aktivnosti učenika te ih potiče na primjenu naučenih znanja i vještina.
Nastavne cjeline/teme
Radni prostor i okolina
Opasnosti u radnom prostoru
Mjere zaštite i zaštitna sredstva
Prva pomoć
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Radna situacija:
Zaposlenik započinje raditi na novom radnom mjestu pomoćnog računalnog servisera. Prije početka rada zaposlenik se kroz pripremne aktivnosti u pratnji nadzorne osobe (voditelja servisa) osposobljava za obavljanje radnih zadatak na siguran način.
Radni zadatak:
Potrebno je uočiti izvore opasnosti, provesti potrebne mjere zaštite na radnom mjestu te predložiti mjere za povećanje kvalitete radnog okruženja. Radno okruženje je prostorija/praktikum za servisiranje računala.
Napomena: Ishodi učenja će se provjeriti standardiziranim testom zaštite na radu koji je obavezan kako bi mogli koristiti školske radionice, praktikume i učionice. Dio pripreme za ispit mogu biti i aktivnosti u okviru ovog radnog zadataka.
Aktivnost A: Izvori opasnosti
Učenici će uz pomoć nastavnika podijeljeni u parove trebaju prepoznati, nabrojiti i opisati izvore opasnosti.
Po dolasku u praktikum/servis učenici će u pratnji nastavnika (nadređene osobe ) uz jasne (jednoznačne) i jednostavne upute obići i pažljivo pregledati radni prostor kako bi uočili potencijalne izvore opasnosti.
Uz pomoć nastavnika/nadređene osobe učenici će imenovati izvore opasnosti od požara. Navesti nalazi li se u prostoriji opasana tvar ili drugi izvor opasnosti koji mogu izazvati požar, i pod kojim uvjetima. Uz pomoć nastavnika će opisati učinak opasnih kemikalija na zdravlje čovjeka, nabrojati vrste izvora opasnosti i štetnosti od električne energije, te razlikovati pojam opasnosti od štetnosti. Uz pomoć nastavnika će opisati mjesto u praktikumu u kojemu je smješten alat s rotacijskim elementima (bušilica, el. odvijač) ili vrućim elementima (lemilica) te radne uvjete (osvijetljenost, zračnost i razinu buke).
Također, uz uputu će demonstrirati osnovni postupak pružanja prve pomoći uslijed električnog udara.
Aktivnost B: Zaštita od izvora opasnosti
Uz jednoznačne upute i pomoć nastavnika/nadređene osobe učenici trebaju opisati na koji način je moguće otkloniti ili osigurati izvore opasnosti u radnom prostoru.
Pokazat će mjesto gdje se nalazi protupožarni aparat i opisati postupanje (plan evakuacije ) u slučaju požara u školi /radnom mjestu kod poslodavca.
Uz pomoć nastavnika će navesti mjere tehničke zaštite od opasnosti od požara i el. udara, pokazati
pravilno spajanje i odspajanje opreme i mjernih uređaja u/iz izvora el. energije, u praktikumu pokazati opremu i alat te demonstrirati kako isti pravilno koristiti (npr. el. odvijač ili lemilicu), prepoznati posebne oznake na posudama u kojima su pohranjene štetne / opasne tvari te demonstrirati primjenu osobnih zaštitnih sredstava i opreme (uz uputu i nadzor) koja se koristi na radnom mjestu.Aktivnost C: Radno mjesto za pet. Predložiti mjere za povećanje kvalitete radnog okruženja.
Učenici trebaju razmisliti o tome koje bi dugoročne mjere predložili kako bi poboljšali kvalitetu boravka i rada na radnom mjestu. Svi učenici u timu uz pomoć nastavnika će osmisliti aktivnosti koje mogu pridonijeti sigurnijem i ugodnijem boravku na radnom mjestu. U timu je osoba zadužena za poštivanje mjera zaštite na radu, zatim dizajner, osoba koja testira rješenja, financijski voditelj, voditelj tima. Ovdje je važno da se učenicima naglasi da se sukladno pravilnicima Zaštite na radu radno mjesto može oplemeniti po želji npr. bojama, posterima, sobnim biljem, glazbom i interijerom koji potiču osjećaj ugode.
Lista za samoprocjenu:
Označi kvačicom vrdnju koja se odnosi na tebe tj. tvoje ponašanje i aktivnosti:
Ime i prezime:___________________________________
Razred/grupa:_____/_____ Datum:________________
rijetko
veći dio vremena
čitavo vrijeme
Cijelo vrijeme sam aktivno sudjelovao/sudjelovala u radu grupe
Pomagao/pomagala sam drugim učenicima u njihovim zadatcima
Svojim idejama doprinio/la sam projektu
Uvažavao/uvažavala la sam tuđe ideje i prijedloge
Izradio/ izradila sam zadane zadatke u zadanom vremenu
Zadovoljan/zadovoljna sam svojim radom
Navedi što bi želio /željela poboljšati
Kako bi mogao/mogla poboljšati svoj rad ?
Rad u skupini:
Ime i prezime:_________________________
Razred/grupa:____/____ Datum:_____________
uopće ne
rijetko
povremeno
veći dio vremena
čitavo vrijeme
ODNOS PREMA RADU
Samoinicijativno radi
Rješava zadatke
Dovršava zadatke – ustrajan u radu
ODNOS PREMA DRUGIMA
Sluša pažljivo ostale članove tima
Prihvaća prijedloge
Surađuje s ostalima
Odnosi se s poštovanjem prema drugima
Prihvaća sve članove skupine
Pomaže ostalim učenicima
Preuzima odgovornost za svoje postupke
Vrednovanje rezultata rada (sumativno):
Kategorija
SLABO
DOVOLJNO
DOBRO
VRLO DOBRO
ODLIČNO
Usvojenost sadržaja
Aktivnost A
Učenik ni uz pomoć nastavnika nije nabrojio ni opisao izvore opasanosti na radnom mjestu.
Učenik je uz pomoć nastavnika nabrojio djelomično a nije opisao izvore opasnosti na radnom mjestu.
Učenik je uz manju pomoć nastavnika nabrojio ali nije opisao izvore opasnosti na radnom mjestu.
Učenik je nabrojio i djelomično opisao izvore opasnosti na radnom mjestu uz pomoć nastavnika.
Učenik je nabrojio i opisao izvore opasnosti na radnom mjestu uz pomoć nastavnika.
Rješavanje problema
Aktivnost A
Aktivnost B
Učenik ni uz pomoć nastavnika ne prepoznaje izvore opasnosti na radnom mjestu a ne poznaje ni mjere zaštite.
Učenik uz pomoć nastavnika prepoznaje izvore opasnosti na radnom mjestu a ne poznaje mjere zaštite.
Učenik prepoznaje većinu izvora opasnosti na radnom mjestu i manjim dijelom mjere zaštite.
Učenik prepoznaje izvore opasnosti na radnom mjestu i i većinom mjere zaštite.
Učenik prepoznaje izvore opasnosti na radnom mjestu i mjere zaštite uz pomoć nastavnika.
Primjena u praktičnom radu
Aktivnost B
Učenik ni uz pomoć nastavnika ne provodi mjera zaštite na radu.
Učenik uz pomoć nastavnika provodi manji dio mjera zaštite na radu.
Učenik uz pomoć nastavnika provodi većinu mjera zaštite na radu.
Učenik većim dijelom provodi mjere zaštite na radu.
Učenik u potpunosti provodi mjere zaštite na radu.
Prezentacija, komunikacijske vještine
Aktivnost C
Učenik ni uz pomoć nastavnika ne iznosi činjenice, djelomično prihvaća dodatna pitanja i ne snalazi u izravnoj komunikaciji.
Učenik uz pomoć nastavnika iznosi činjenice, djelomično prihvaća dodatna pitanja i djelomično se snalazi u izravnoj komunikaciji.
Učenik uz pomoć nastavnika iznosi činjenice, djelomično prihvaća dodatna pitanja i snalazi se u izravnoj komunikaciji.
Učenik iznosi činjenice, djelomično prihvaća dodatna pitanja i snalazi se u izravnoj komunikaciji.
Učenik iznosi činjenice, prihvaća dodatna pitanja i snalazi se u izravnoj komunikaciji.
Evaluacija timskog rada
Aktivnost C
Učenici nisu odradili zadatak ni uz pomoć nastavnika. Nisu djelovali kao tim i nisu uvažavali mišljenje kolega.
Učenici su odradili zadatak uz pomoć nastavnika bez timske kohezije i djelomično poštujući osobne poglede, uloge koje su im dodijeljene nisu se potpunosti pridržavali.
Učenici su timski odradili zadatak i uz pomoć nastavnika na praktičan način djelomično poštujući osobne poglede, uloge koje su im dodijeljene nisu se potpunosti pridržavali.
Učenici su timski odradili zadatak uz pomoć nastavnika na kreativan i praktičan način poštujući osobne poglede, uloge koje su im dodijeljene nisu se potpunosti pridržavali.
Učenici su timski odradili zadatak na kreativan i praktičan način poštujući osobne poglede i uloge koje su im dodijeljene u timu.
NAZIV MODULA
ISTOSMJERNI STRUJNI KRUG
Šifra modula
Kvalifikacije nastavnika koji sudjeluju u realizaciji modula
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/7837
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/7852
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/7851
Obujam modula (CSVET)
13 CSVET
Osnovni pojmovi i zakoni istosmjernog strujnog kruga, 3 CSVET
Mjerenje istosmjernih veličina, 6 CSVET
Linearne elektroničke komponente, 4 CSVET
Načini stjecanja ishoda učenja (od –do, postotak)
Vođeni proces učenja i poučavanja
Oblici učenja temeljenog na radu
Samostalne aktivnosti učenika/polaznika
10%-20%
70% - 80%
10% - 20%
Status modula
(obvezni/izborni)
OBVEZNI
Cilj (opis) modula
Cilj modula je osposobljavanje učenika da mogu očitati vrijednosti osnovnih linearnih elektroničkih komponenti (otpor, kondenzator) i izmjeriti osnovne fizikalne veličine (struju, napon, otpor) upotrebom analognih i digitalnih univerzalnih mjernih instrumenata na serijskom i paralelnom spoju otpora (uz potporu/uputu nastavnika ili nadzorne osobe).
Učenici će moći prepoznati osnovne veličine istosmjernog strujnog kruga i njihove mjerne jedinice u SI sustavu, elemente jednostavnog strujnog kruga, izračunati nepoznatu veličinu iz osnovnog izraza za otpor, struju i napon (uz potporu/uputu nastavnika), prepoznati serijski i paralelni spoj otpora u simulacijskom programu te prepoznati i izvesti kratki spoj i prazni hod (uz potporu nastavnika) u simulacijskom programu.
Ključni pojmovi
istosmjerna struja, napon, otpor, strujni krug, paralelni spoj otpora, serijski spoj otpora, kratki spoj u istosmjernom strujnom krugu, prazni hod u istosmjernom strujnom krugu, mjerni instrumenti, kondenzator
Povezanost modula s međupredmetnim temama (ako je primjenljivo)
Osobni i socijalni razvoj
B.4.
C.4.
Zdravlje
B.4.1.A
B.4.1.B
Preporuke za učenje temeljeno na radu
Učenje temeljeno na radu integrirano je u strukovni kurikul kroz rješavanje stvarnih ili simuliranih zadataka u školskim specijaliziranim učionicama /praktikumima / radionicama ili u regionalnom centru kompetentnosti te kod poslodavca. Zadaci su osmišljeni tako da odgovaraju stvarnim radnim situacijama radnog mjesta.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje, potrebni za realizaciju modula
Kako je navedeno standardom kvalifikacije
https://hko.srce.hr/registar/standard-kvalifikacije/detalji/250
Skup ishoda učenja iz SK-a, obujam:
Osnovni pojmovi istosmjernog strujnog kruga, 3 CSVET-a
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Navesti osnovne električne veličine (napon, jakost struje, otpor) te njihove mjerne jedinice u SI sustavu,
Opisati osnovne električne veličine (napon, struja, otpor)
Pokazati na konkretnom primjeru elemente jednostavnog istosmjernog strujnog kruga
Spojiti u simulacijskom programu jednostavni istosmjerni strujni krug (izvor, otpor, vodiči)
Izračunati nepoznatu veličinu (struja /napon /otpor) prema matematičkom izrazu Ohmovog zakona
Izračunati nepoznatu veličinu u simuliranom strujnom krugu prema matematičkom izrazu za Ohmov zakon
Izvesti uz potporu nastavnika kratki spoj i prazni hod u simulacijskom programu
Spojiti u simulacijskom programu situaciju u kojoj će se izvesti kratki spoj i prazni hod u istosmjernom strujnom krugu prema uputama
Izmjeriti napon i struju na serijskom i paralelnom spoju otpora u istosmjernom strujnom krugu, uz uputu i nadzor
Izmjeriti napon i struju na mješovitom spoju otpora u istosmjernom strujnom krugu, uz uputu i nadzor
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantan nastavni sustav u ostvarivanju SIU je heuristička nastava. Nakon provedenog vođenog procesa učenja i poučavanja, učenici će u specijaliziranim učionicama i/ili kod poslodavca provoditi radne procese u skladu sa standardima kvalitete rada. Mentor organizira i usmjerava aktivnosti učenika te ih potiče na primjenu naučenih znanja i vještina.
Nastavne cjeline/teme
Osnovne električne veličine
Elementi jednostavnog istosmjernog strujnog kruga
Izračunavanje nepoznate veličine koristeći Ohmov zakon
Serijski spoj otpora u istosmjernom strujnom krugu
Paralelni spoj otpora u istosmjernom strujnom krugu
Kratki spoj i prazni hod u istosmjernom strujnom krugu
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Zadatak1: U simulacijskom programu zadan je strujni krug sa serijskim spojem dvaju različitih otpora s pripadajućim instrumentima (ampermetar, voltmetar).
- Potrebno je očitati uz pomoć nastavnika vrijednosti napona s postavljenih instrumenata s mjernim jedinicama za napone, očitati ukupnu vrijednost struje u krugu s mjernom jedinicom za struju.
- Učenik će mijenjati vrijednosti otpora u krugu prema uputi nastavnika i objasniti što se događa sa strujom u krugu i vrijednostima napona na otporima kada vrijednosti otpora: a) rastu, b) smanjuju se uz pomoć nastavnika.
Zadatak 2: U simulacijskom programu zadan je strujni krug s paralelnim spojem dvaju različitih otpora s pripadajućim mjernim instrumentima (ampermetar, voltmetar).
- Potrebno je očitati vrijednost ukupne struje u krugu s pripadajućom mjernom jedinicom i vrijednosti struja u paralelnim granama s pripadajućim mjernim jedinicama.
- Učenik će objasniti vezu između vrijednosti izmjerene ukupne struje u krugu i izmjerenih vrijednosti pojedinačnih struja u granama strujnog kruga.
- Učenik će mijenjati vrijednosti otpora u granama strujnog kruga prema uputi nastavnika i objasniti kako promjena otpora utječe na iznos izmjerene struje u krugu i pojedinim granama ako otpor u pojedinoj grani: a ) raste b) smanjuje se
Vrednovanje naučenog:
Razina ostvarenosti kriterija
Uzorno
Dobro
Zadovoljavajuće
Treba doraditi
Objašnjava vrijednosti napona i struja s pripadajućim mjernim jedinicama
Prema zadanim uputama nastavnika, očitava vrijednosti sa pripadajućim mjernim jedinicama
Djelomično (nepotpuno) objašnjava očitane vrijednosti i pripadajuće mjerne jedinice
Uz veliku pomoć nastavnika objašnjava očitane vrijednosti i pripadajuće mjerne jedinice
Ni uz pomoć nastavnika ne uspijeva objasniti očitane vrijednosti napona i struja, niti pripadajuće mjerne jedinice
Objašnjava promjene napona i struje u serijskom spoju u slučaju kada se vrijednost otpornika mijenja
Objašnjava promjene struje i napona u serijskom spoju ako vrijednost otpora raste/pada uz pomoć nastavnika
Djelomično objašnjava promjene struje i napona u serijskom spoju ako vrijednost otpora raste/pada (treba malu pomoć nastavnika)
Uz veliku pomoć nastavnika i (dodatne/pomoćne upute) objašnjava promjene struje i napona u serijskom spoju ako vrijednost otpora raste/pada
Ne uočava promjene struje i napona u serijskom spoju ukoliko vrijednost otpora raste/pada, niti nakon dodatnih uputa i pomoći nastavnika
Objašnjava promjene struja u paralelnom spoju u slučaju kada se vrijednost otpornika mijenja
Objašnjava promjene struja u paralelnom spoju ako vrijednost otpora raste/pada uz pomoć nastavnika
Djelomično objašnjava promjene struja u paralelnom spoju ako vrijednost otpora raste/pada (treba malu pomoć nastavnika)
Uz dodatne upute i veliku pomoć nastavnika objašnjava promjene struja u paralelnom spoju ako vrijednost otpora raste/pada
Ne uočava promjene struja u paralelnom spoju (uzrokovane rastom/padom otpora) niti uz dodatne upute i pomoć nastavnika
Skup ishoda učenja iz SK-a, obujam:
Mjerenje istosmjernih veličina, 6 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Odabrati mjerni opseg instrumenta pri mjerenju osnovnih električnih veličina
Namjestiti na instrumentu veličine potrebne za izvođenje mjerenja (vrsta mjerenja, mjerni opseg)
Pravilno spojiti mjerne instrumente u strujni krug uz uputu i nadzor
Spojiti instrument u strujni krug za mjerenje: a) struje, b) napona, uz uputu i nadzor
Izračunati konstantu analognog mjernog instrumenta
Izračunati konstantu mjernog instrumenta za različite slučajeve primjene mjernih opsega prema uputi nastavnika i primijeniti izračunatu konstantu u iskazivanju mjernog rezultata pri mjerenju električnih veličina istosmjernog strujnog kruga
Pokazati na konkretnom primjeru osnovne mjerne instrumente u elektrotehnici
Pravilno upotrijebiti instrument za mjerenje struje i napona u strujnom krugu, uz uputu i nadzor
Izmjeriti zadanu električnu veličinu istosmjernog strujnog kruga analognim mjernim instrumentom primjenjujući odgovarajuću metodu mjerenja prema uputama i uz nadzor nastavnika poštujući pravila zaštite na radu
Izmjeriti zadanu električnu veličinu istosmjernog strujnog kruga analognim mjernim instrumentom koristeći različite mjerne opsege, uz nadzor nastavnika poštujući pravila zaštite na radu
Izmjeriti zadanu električnu veličinu istosmjernog strujnog kruga digitalnim mjernim instrumentom prema uputama i uz nadzor nastavnika poštujući pravila zaštite na radu
Izmjeriti zadanu električnu veličinu istosmjernog strujnog kruga digitalnim instrumentom prema uputama i uz nadzor nastavnika (poštujući pravila zaštite na radu) te opisati razliku u mjerenju zadane električne veličine analognim i digitalnim instrumentom
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantni nastavni sustav je učenje temeljeno na radu. Nakon provedenog vođenog procesa učenja i poučavanja, učenici će u specijaliziranim učionicama i/ili kod poslodavca provoditi radne procese u skladu sa standardima kvalitete rada. Mentor organizira i usmjerava aktivnosti učenika te ih potiče na primjenu naučenih znanja i vještina.
Nastavne cjeline/teme
Osnovni mjerni instrumenti u elektrotehnici
Osnovni pojmovi mjerenja
Spajanje instrumenta u strujni krug
Mjerenje električnih veličina analognim mjernim instrumentom
Mjerenje električnih veličina digitalnim mjernim instrumentom
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Radna situacija :
Klijent donosi neispravno računalo u servis. U svrhu utvrđivanja kvara potrebno je izvršiti mjerenja napona i struja na elementima matične ploče. Radno mjesto zadovoljava sve standarde rada u sigurnom okruženju (primijenjene mjere zaštite na radu). Na radnom mjestu pripremljeni su instrumenti i elementi za izvođenje zadataka te pisane upute (prilagođene svakom pojedinačnom učeniku).
Radni zadatak:
Potrebno je izvršiti mjerenje napona i struje na elektroničkim komponentama na matičnoj ploči uz pomoć nastavnika.
Opis izvođenja zadatka:
Za zadani jednostavni strujni krug učenik će uz nadzor i pomoć nastavnika/nadzorne osobe, uz osigurane uvjete za siguran rad, prema zadanim uputama ( shemi spoja), odabrati univerzalni digitalni mjerni instrument za rad. Spojit će jednostavni strujni krug (izvor istosmjernog napona - obično je izveden na radnom mjestu ili se koristi ispravljač , vodiči, otpor) te uključiti digitalni mjerni instrument postavljen za mjerenje istosmjerne struje u krugu. Nastavnik/nadzorna osoba će izvesti kontrolu spoja prije uključivanja napajanja u zadanom strujnom krugu. Učenik će očitati pokazanu vrijednost, objasniti zašto nije potrebno koristiti i računati mjernu konstantu instrumenta te navesti da je očitana vrijednost istovremeno i prava vrijednost mjerene veličine. Za zadani jednostavni strujni krug učenik će uz nadzor i pomoć nastavnika/nadzorne osobe, uz osigurane uvjete za siguran rad, prema zadanim uputama ( shemi spoja) spojiti jednostavni strujni krug (izvor istosmjernog napona- obično je izveden na radnom mjestu ili se koristi ispravljač, vodiči, otpor) te uključiti univerzalni digitalni mjerni instrument postavljen za mjerenje napona na otporu u strujnom krugu. Nastavnik/nadzorna osoba će izvesti kontrolu spoja prije uključivanja napajanja u zadanom strujnom krugu. Učenik će očitati pokazanu vrijednost i navest da je očitana vrijednost ujedno i prava vrijednost izmjerene mjerne veličine.
Vrednovanje naučenog:
Element / Razina ostvarenosti kriterija
+
+/-
-
Rad sa univerzalnim mjernim instrumentom
Spajanje jednostavnog strujnog kruga prema zadanoj shemi
Mjerenja u jednostavnom strujnom krugu korištenjem univerzalnog instrumenta
Skup ishoda učenja iz SK-a, obujam:
Linearne elektroničke komponente, 4 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Označiti simbole osnovnih linearnih elemenata u elektroničkim shemama
Nacrtati osnovne simbole linearnih elemenata u električnim shemama
Odabrati odgovarajuće linearne elemente prema zadanoj (jednostavnoj) shemi, uz uputu i pomoć/nadzor
Iskazati vrijednost odabranih osnovnih linearnih elemenata prema tablici vrijednosti za otpor i napisanoj vrijednosti na kondenzatoru
Spojiti osnovne linearne elektroničke komponente (otpornik i kondenzator) u strujni krug uz uputu i nadzor
Izmjeriti napon i struju u strujnom krugu s otpornikom i kondenzatorom uz uputu i nadzor
Izmjeriti karakteristične veličine linearnih elektroničkih komponenti prema uputama i uz nadzor
Izmjeriti vrijednosti otpornika i napone na kondenzatorima u jednostavnom istosmjernom strujnom krugu
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantni nastavni sustav je učenje temeljeno na radu. Nakon provedenog vođenog procesa učenja i poučavanja, učenici će u specijaliziranim učionicama i/ili kod poslodavca provoditi radne procese u skladu sa standardima kvalitete rada. Mentor organizira i usmjerava aktivnosti učenika te ih potiče na primjenu naučenih znanja i vještina.
Nastavne cjeline/teme
Simboli osnovnih linearnih elemenata
Očitavanje oznaka osnovnih linearnih elemenata
Mjerenje karakterističnih veličina linearnih elektroničkih komponenti
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Radna situacija:
Klijent donosi neispravno računalo u servis. U svrhu utvrđivanja kvara potrebno je izvršiti mjerenja (očitavanja) vrijednosti elektroničkih elemenata (otpor, kondenzator) i ispitivanja ispravnosti elektroničkih elemenata na matičnoj ploči.
Radno mjesto zadovoljava sve standarde rada u sigurnom okruženju (primijenjene mjere zaštite na radu). Na radnom mjestu učeniku su pripremljeni instrumenti i elementi za izvođenje zadataka te pisane upute (prilagođene svakom pojedinačnom učeniku).
Radni zadatak
Potrebno je izmjeriti vrijednosti i provjeriti ispravnost elektroničnih komponenti na matičnoj ploči.
U okviru radnog zadatka potrebno je prepoznati (zaokružiti, različito označiti) simbole za otpornik i kondenzator na pripremljenoj električnoj shemi.
Za pripremljene različite otpornike i kondenzatore, uz uputu i pomoć nastavnika/nadzorne osobe, učenik će očitati vrijednosti zapisane na otpornicima i kondenzatorima te iste unijeti u pripremljenu tablicu na odgovarajuće mjesto (posebno za otpornike, posebno za kondenzatore – kapacitet kondenzatora ).
Uz pripremljenu tablicu za vrijednosti boja na otporniku i toleranciju, uz pomoć i nadzor nastavnika/nadzorne osobe, učenik će očitati vrijednosti otpora zadanih otpornika prema njihovim bojama. Očitanu vrijednost unijeti će u pripremljenu tablicu. Za provjeru točnosti očitane vrijednosti upotrijebiti će aplikaciju na računalu koja izračunava vrijednost otpornika prema zdanim (označenim ) bojama na otporniku.
Učenik će uz nadzor i pomoć nastavnika/nadzorne osobe spojiti pojedine zadane otpore ( jedan po jedan ) u jednostavni istosmjerni strujni krug ( izvor, otpor, vodiči) uz unaprijed zadanu i namještenu vrijednost napona izvora. Koristeći ampermetar izmjeriti struju u strujnom krugu te prema matematičkoj formuli (struja, napon, otpor) izračunati će vrijednost pojedinog otpora. Mjerenje se vrši uz nadzor i provjeru nastavnika/nadzorne osobe (da li je ampermetar ispravno spojen u strujni krug, da li su vodiči ispravno spojeni, da li je otpor ispravno spojen). Izračunatu vrijednost otpora učenik će upisati u pripremljenu ablicu na za to predviđeno mjesto i usporediti izračunatu vrijednost otpora s očitanom vrijednosti (preko boja otpornika).
Vrednovanje naučenog:
Element / Razina ostvarenosti kriterija
+
+/-
-
Očitavanje vrijednosti otpornika koristeći tablicu boja i tolerancije
Izračun vrijednosti otpornika mjerenjem napona i struje na otporniku
NAZIV MODULA
UVOD U DIGITALNU LOGIKU
Šifra modula
Kvalifikacije nastavnika koji sudjeluju u realizaciji modula
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/7839
Obujam modula (CSVET)
3 CSVET
Brojevni sustavi, kodovi i osnovne logičke funkcije, 3 CSVET
Načini stjecanja ishoda učenja (od –do, postotak)
Vođeni proces učenja i poučavanja
Oblici učenja temeljenog na radu
Samostalne aktivnosti učenika/polaznika
70-80 %
0-20 %
10-20 %
Status modula
(obvezni/izborni)
OBVEZNI
Cilj (opis) modula
Cilj modula je osposobljavanje učenika da razlikuju podatke dekadskog i binarnog sustava, kodiraju i dekodiraju podatak ASCII koda koji je osnova prikaza podataka u računalima i računalnim mrežama koristeći tablice, razlikuju osnovne logičke funkcije za prijenos i obradu podataka i njihove integrirane izvedbe prema uputama.
Ključni pojmovi
binarni brojevni sustav, ASCII kod, osnovni logički sklop, integrirana izvedba logičkih sklopova
Povezanost modula s međupredmetnim temama (ako je primjenljivo)
Uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije
B.4.1.
B.4.2.
Osobni i socijalni razvoj
A.4.1.
A.4.2.
A.4.3.
B.4.2.
Učiti kako učiti
B.4/5.4.
C.4/5.1.
D.4/5.2.
Zdravlje
B.4.1/B
Preporuke za učenje temeljeno na radu
Učenje temeljeno na radu integrirano je u strukovni kurikul kroz rješavanje stvarnih ili simuliranih zadataka u školskim specijaliziranim učionicama /praktikumima / radionicama ili u regionalnom centru kompetentnosti te kod poslodavca. Zadaci su osmišljeni tako da odgovaraju stvarnim radnim situacijama radnog mjesta.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje, potrebni za realizaciju modula
Kako je navedeno standardom kvalifikacije
https://hko.srce.hr/registar/standard-kvalifikacije/detalji/250
Skup ishoda učenja iz SK-a, obujam:
Brojevni sustavi, kodovi i osnovne logičke funkcije, 3 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Razlikovati binarne i dekadske brojeve
Razlikovati i pretvarati dekadske brojeve u binarne i obratno
Navesti osnovne značajke ASCII koda
Navesti značajke ASCII koda, kodirati i dekodirati podatke koristeći ASCII tablicu
Razlikovati osnovne logičke sklopove, njihove funkcije i tablice stanja
Razlikovati i primijeniti osnovne logičke sklopove, njihove funkcije i tablice stanja
Razlikovati integrirane izvedbe osnovnih logičkih sklopova prema uputama
Razlikovati integrirane izvedbe osnovnih logičkih sklopova prema uputama i odrediti raspored izvoda logičkog sklopa
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantan nastavni sustav u ostvarivanju SIU je heuristička nastava. Nakon provedenog vođenog procesa učenja i poučavanja, učenici će u specijaliziranim učionicama i/ili kod poslodavca provoditi radne procese u skladu sa standardima kvalitete rada. Mentor organizira i usmjerava aktivnosti učenika te ih potiče na primjenu naučenih znanja i vještina.
Nastavne cjeline/teme
Binarni brojevni sustav
ASCII kod
Osnovni logički sklopovi
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Radna situacija:
Serviser računalnih mreža želi poslati kolegi na drugom kraju mreže podatke binarnog oblika kako bi provjerio funkcionalnost mreže. Ukoliko kolega, nakon prijema i dekodiranja primljenih podataka ASCII koda, točno odgovori na pitanje „Naziv kojeg sklopa se krije u poruci?“, mreža je ispravna.
Scenarij poučavanja:
„I ASCII JE BINARAN“
Aktivnost A: Pretvorimo dekadno u binarno
Nakon predstavljanja radne situacije, učenici se dijele u grupe po 3 učenika ili parove. Pri formiranju grupa voditi računa o tome da učenike s većim stupnjem teškoće kombiniramo s učenicima manjeg stupnja teškoće. Svaka grupa dobije radni listić s pripremljenom praznom tablicom (8 redaka i 7 stupaca) i preciznom uputom za rad.
Učenici pretvaraju zadane dekadske brojeve u binarne i rješenja prema uputama upisuju u tablicu.
Učenik po potrebi može koristiti tablicu pretvorbe dekadskih brojeva u binarni (upozoriti ga da u tom slučaju ostvaruje manji broj bodova nego ako zadatak riješi bez tablice). Kroz razgovor s nastavnikom objašnjava postupak pretvorbe.
Riješena tablica u svakom retku ima sedmo-bitni podatak.
Aktivnost B: Koji sklop krije naša tablica?
Svaki učenik jednu ASCII kodnu riječ (sedmo-bitni podatak) iz riješene tablice dekodira prema uputama koristeći tablicu ASCII koda i dekodirani podatak (slovo) upisuje u polje rješenja. Nakon što se ispiše cijelo rješenje, kao odgovor na pitanje „Koji sklop krije naša tablica?“ dobije se odgovor REGISTAR.
Učenici kroz razgovor s nastavnikom (ne)točnost dobivenog rješenja povezuju s (ne)ispravnošću mreže i time povezuju zadatak s radnom situacijom.
Učenik navodi sličnosti i razlike binarnog brojevnog sustava i ASCII koda.
Kroz razgovor s nastavnikom objašnjava postupak dekodiranja.
Nastavnik učenicima najavljuje da će se uskoro upoznati s registrima čija je namjena pohrana digitalnih podataka.
Učenik popunjava upitnik samovrednovanja (vrednovanje kao učenje).
VREDNOVANJE
Vrednovanje kao učenje (samovrednovanje):
1.Zadatke dekadno-binarne pretvorbe riješio sam: samostalno / koristeći pomoćnu tablicu / uz manju pomoć nastavnika ili drugog učenika / uz veliku pomoć nastavnika ili drugog učenika ili nisam riješio
2.Zadatke dekodiranja ASCII podatka riješio sam: samostalno koristeći ASCII tablicu / uz manju pomoć nastavnika ili drugog učenika / uz veliku pomoć nastavnika ili drugog učenika ili nisam riješio
3.Kako procjenjujem svoj doprinos rezultatima tima: značajan / umjeren / slab
4.Usvojio sam binarne sustave i kodove: potpuno / djelomično / morat ću još vježbati
5.Član grupe koji je najviše pridonio rezultatu tima je: _____________________________
Vrednovanje za učenje:
1.Učenik je aktivno sudjelovao u aktivnostima svog tima vezanim za temu brojevni sustavi i kodovi. Zadatke rješava samostalno i točno. Argumentirano zastupa svoje stavove poštujući pravila ponašanja.
2. Učenik je sudjelovao u aktivnostima svog tima vezanim za temu brojevni sustavi i kodovi. Zadatke rješava uz manju pomoć nastavnika ili drugog učenika i uz pomoćne tablice. Surađuje s članovima tima poštujući pravila ponašanja.
3. Učenik je povremeno i uz poticanje sudjelovao u aktivnostima svog tima vezanim za temu brojevni sustavi i kodovi. Zadatke rješava uz veću pomoć nastavnika ili drugog učenika. Razlikuje brojeve dekadskog i binarnog sustava te navodi osnovne značajke ASCII koda. Povremeno surađuje s članovima tima uglavnom poštujući pravila ponašanja.
4. Učenik uglavnom ne sudjeluje u aktivnostima svog tima vezanim za temu brojevni sustavi i kodovi. Ne razlikuje brojeve dekadskog i binarnog sustava te ne navodi osnovne značajke ASCII koda. Zadatke ni ne pokušava riješiti i/ili traži gotovo rješenje od nastavnika ili drugog učenika. U suradnji s članovima tima često krši pravila ponašanja.
Vrednovanje naučenog provodi se u skladu s tablicom razine ostvarenosti kriterija:
Razine ostvarenosti kriterija
Elementi vrednovanja
Uzorno
Dobro
Zadovoljavajuće
Treba doraditi
1. Pretvorba broja dekadskog sustava u binarni
Broj pretvara točno poštujući upute. Na pitanja nastavnika odgovara točno.
Broj pretvara uz manju pomoć nastavnika ili drugog učenika i uz pomoćne tablice. Upute ne slijedi u potpunosti, ali uz napomenu se korigira. Na pitanja nastavnika odgovara uz manje pogreške.
Broj pretvara uz veću pomoć nastavnika ili drugog učenika. Potrebno mu je više puta ukazati na upute da bi ih slijedio. Na pitanja nastavnika odgovara uz veće pogreške, ali razlikuje brojeve dekadskog i binarnog sustava.
Broj ni ne pokušava pretvoriti i/ili traži gotovo rješenje od nastavnika ili drugog učenika.
Ne razlikuje brojeve dekadskog i binarnog sustava.
Na većinu pitanja nastavnika odgovara pogrešno.
2. Dekodiranja ASCII podatka
Podatak dekodira točno poštujući upute. Na pitanja nastavnika odgovara točno.
Podatak dekodira uz manju pomoć nastavnika ili drugog učenika i uz pomoćne tablice. Upute ne slijedi u potpunosti, ali uz napomenu se korigira. Na pitanja nastavnika odgovara uz manje pogreške.
Podatak dekodira uz veću pomoć nastavnika ili drugog učenika. Potrebno mu je više puta ukazati na upute da bi ih slijedio. Na pitanja nastavnika odgovara uz veće pogreške, ali navodi osnovne značajke ASCII koda.
Podatak ni ne pokušava pretvoriti i/ili traži gotovo rješenje od nastavnika ili drugog učenika.
Ne navodi osnovne značajke ASCII koda.
Upute ne slijedi ni uz dodatne napomene.
Na većinu pitanja nastavnika odgovara pogrešno.
3. Sudjelovanje u nastavnoj aktivnosti
Sudjeluje u svim aktivnostima svog tima i potiče ostale učenike na rad.
Sudjeluje u aktivnostima svog tima. Argumentirano zastupa svoje stavove poštujući pravila ponašanja.
Uz blago poticanje sudjeluje u aktivnostima svog tima. Povremeno surađuje s članovima tima uglavnom poštujući pravila ponašanja.
Ne sudjeluje ili tek uz veliki poticaj sudjeluje u aktivnostima svog tima. U suradnji s članovima tima često krši pravila ponašanja.
NAZIV MODULA
TEHNIČKO CRTANJE I DOKUMENTIRANJE U STRUCI
Šifra modula
Kvalifikacije nastavnika koji sudjeluju u realizaciji modula
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/7857
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/7856
Obujam modula (CSVET)
4 CSVET
Tehničko crtanje u struci, 2 CSVET
Tehničko dokumentiranje u struci, 2 CSVET
Načini stjecanja ishoda učenja (od –do, postotak)
Vođeni proces učenja i poučavanja
Oblici učenja temeljenog na radu
Samostalne aktivnosti učenika/polaznika
20-30%
50-70%
10-20%
Status modula
(obvezni/izborni)
OBVEZNI
Cilj (opis) modula
Cilj modula je osposobiti učenika za primjenu računalom potpomognutog crtanja koristeći CAD program. Učenici će usvojiti primjenjivanje normi u tehničkom crtanju, tehničkom pismu te osnovna pravila skiciranja i kotiranja prilikom izrade jednostavnih 2D crteža. Koristeći CAD program, učenici će moći nacrtati pravokutne projekcije jednostavnih ijela kao dio tehničke dokumentacije, prepoznati vrste tehničke dokumentacije u elektrotehnici, razlikovati dijelove iste (popis opreme, troškovnik, i sl.) te usvojiti postupke arhiviranja i čuvanja.
Ključni pojmovi
tehničko crtanje, CAD programi, tehničko pismo, tehnička dokumentacija u elektrotehnici, čuvanje i arhiviranje dokumentacije
Povezanost modula s međupredmetnim temama (ako je primjenljivo)
Osobni i socijalni razvoj
A.4.3.
B.4.2.
B.4.3.
Poduzetništvo
B.4.1.
Zdravlje
B.4.1.A
B.4.1.B
Uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije
C.4.3.
C.4.4.
Učiti kako učiti
A.4/5.1.
A.4/5.2.
A .4/5.3.
A.4/5. 4.
B.4/5.2.
B.4/5.4.
Preporuke za učenje temeljeno na radu
Učenje temeljeno na radu integrirano je u strukovni kurikul kroz rješavanje stvarnih ili simuliranih zadataka u školskim specijaliziranim učionicama /praktikumima / radionicama ili u regionalnom centru kompetentnosti te kod poslodavca. Zadaci su osmišljeni tako da odgovaraju stvarnim radnim situacijama radnog mjesta.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje, potrebni za realizaciju modula
Kako je navedeno standardom kvalifikacije
https://hko.srce.hr/registar/standard-kvalifikacije/detalji/250
Skup ishoda učenja iz SK-a, obujam:
Tehničko crtanje u struci, 2 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Izraditi na računalu ortogonalne projekcije jednostavnog predmeta prema predlošku (radionički crtež)
Primijeniti računalni program za izradu jednostavnog radioničkog crteža
Prirediti tehnički crtež za ispis uz uputu
Ispisati tehnički crtež na pisaču
Koristiti osnovne naredbe za 2D crtanje na računalu
Koristiti složenije naredbe za 2D crtanje na računalu, uz uputu
Ispisati zaglavlje tehničkog crteža na računalu prema predlošku
Izraditi zaglavlje tehničkog crteža i ispisati osnovne podatke
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantni nastavni sustav je učenje temeljeno na radu. Nakon provedenog vođenog procesa učenja i poučavanja, učenici će u specijaliziranim učionicama i/ili kod poslodavca provoditi radne procese u skladu sa standardima kvalitete rada. Mentor organizira i usmjerava aktivnosti učenika te ih potiče na primjenu naučenih znanja i vještina.
Nastavne cjeline/teme
Vrste tehničkih crteža prema namjeni
Osnovne naredbe za 2D crtanje u CAD programu
Izrada jednostavnog radioničkog crteža
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Radna situacija: Izrada Plana evakuacije učionice / praktikuma
Postojeći plan evakuacije računalnog praktikuma/servisne radionice zastario, ne odgovara aktualnoj situaciji, te ga je potrebno zamijeniti novim.
Zadatak: Potrebno je izraditi novi tlocrt Plana evakuacije praktikuma u zadanom CAD programu na osnovi postojećeg plana koji se nalazi na zidu prostorije uz upute i nadzor.
Plan evakuacije učenici mogu izraditi organizirani u parove gdje će jedan učenik pripremiti uz pomoć nastavnika evakuacijsku rutu i upute pridržavajući se pravilnika a drugi učenik će biti zadužen za izradu plana u CAD programu. Učenici se mogu zamijeniti uloge za izradu plana za neku drugu učionicu. Na ovaj način učenici primjenjuju stečena znanja i vještine iz prethodno položenog ispita Zaštite na radu i osposobljavaju se za korištenje CAD programa za izradu tehničkih crteža i dokumentacije.
Učenici će:
- proučiti zajedno s nastavnikom Upute za izradu plana evakuacije
- skicirati plan evakuacije sa svim potrebnim elementima uz upute
- izraditi plan evakuacije u zadanom CAD programu
- ispisati plan na pisač i postaviti ga na vidljivo mjesto učionice / praktikuma
- prezentirati svoj rad nastavniku i drugim učenicima
Lista za samoprocjenu:
Označi kvačicom vrdnju koja se odnosi na tebe tj. tvoje ponašanje i aktivnosti:
Ime i prezime:___________________________________
Razred/grupa:_____/_____ Datum:________________
rijetko
veći dio vremena
čitavo vrijeme
Cijelo vrijeme sam aktivno sudjelovao/sudjelovala u radu grupe
Pomagao/pomagala sam drugim učenicima u njihovim zadatcima
Svojim idejama doprinio/la sam projektu
Uvažavao/uvažavala la sam tuđe ideje i prijedloge
Izradio/ izradila sam zadane zadatke u zadanom vremenu
Zadovoljan/zadovoljna sam svojim radom
Navedi što bi želio /željela poboljšati
Kako bi mogao/mogla poboljšati svoj rad ?
Rad u skupini:
Ime i prezime:_________________________
Razred/grupa:____/____ Datum:_____________
uopće ne
rijetko
povremeno
veći dio vremena
čitavo vrijeme
ODNOS PREMA RADU
Samoinicijativno radi
Rješava zadatke
Dovršava zadatke – ustrajan u radu
ODNOS PREMA DRUGIMA
Sluša pažljivo ostale članove tima
Prihvaća prijedloge
Surađuje s ostalima
Odnosi se s poštovanjem prema drugima
Prihvaća sve članove skupine
Pomaže ostalim učenicima
Preuzima odgovornost za svoje postupke
Vrednovanje rezultata rada (sumativno):
Kategorija
SLABO
DOVOLJNO
DOBRO
VRLO DOBRO
ODLIČNO
Usvojenost sadržaja
Učenik ne koristi CAD program, ne prepoznaje glavne elemente programa, sučelje i osnovne naredbe niti uz dodatne upute ne izrađuje crtež
Učenik dijelom koristi CAD program i glavne elemente programa, sučelje i manji dio naredbi i uz jasne upute i pomoć nastavnika izrađuje crtež
Učenik koristi CAD program i poznaje dio elementa programa, sučelje i osnovne naredbe i uz jasne upute pomoć nastavnika upute izrađuje crtež
Učenik koristi CAD program i poznaje glavne elemente programa, sučelje i osnovne naredbe i uz jasne upute izrađuje dijelove crtež
Učenik koristi CAD program i poznaje glavne elemente programa, sučelje i osnovne naredbe i uz jasne upute izrađuje jednostavan crtež
Rješavanje problema
Učenik ni uz pomoć nastavnika ne prepoznaje ključne pojmove i i ne dolazi do rješenja
Učenik uz pomoć nastavnika prepoznaje dio ključni pojmova uz pomoć nastavnika dolazi do dijela rješenja
Učenik uz pomoć nastavnika prepoznaje ključne pojmove i uz pomoć nastavnika dolazi do dijela rješenja
Učenik uz pomoć nastavnika prepoznaje ključne pojmove i uz pomoć nastavnika dolazi do rješenja
Učenik prepoznaje ključne pojmove i uz pomoć nastavnika dolazi do rješenja
Primjena u praktičnom radu
Učenik nije ni uz pomoć nastavnika u CAD programu izradio Plan evakuacije.
Učenik je uz pomoć nastavnika u CAD programu izradio manji dio Plana evakuacije i ispisao ga uz nadzor nastavnika.
Učenik je uz pomoć nastavnika u CAD programu izradio veći dio Plana evakuacije i ispisao ga uz nadzor nastavnika.
Učenik je uz pomoć nastavnika u CAD programu izradio funkcionalan Plan evakuacije i ispisao ga uz nadzor nastavnika.
Učenik je u CAD programu izradio funkcionalan Plan evakuacije i ispisao ga uz nadzor nastavnika.
Prezentacijakomunikacij-ske vještine
Učenik ni uz pomoć nastavnika ne prezentira uradak, djelomično prihvaća dodatna pitanja i ne snalazi u izravnoj komunikaciji.
Učenik uz pomoć nastavnika prezentira, djelomično prihvaća dodatna pitanja i djelomično se snalazi u izravnoj komunikaciji.
Učenik uz pomoć nastavnika prezentira, djelomično prihvaća dodatna pitanja i snalazi se u izravnoj komunikaciji.
Učenik je prezentira, djelomično prihvaća dodatna pitanja i snalazi se u izravnoj komunikaciji.
Učenik prezentira, prihvaća dodatna pitanja i snalazi se u izravnoj komunikaciji.
Evaluacija timskog rada
Učenici su nisu odradili zadatak ni uz pomoć nastavnika. Nisu djelovali kao tim i nisu uvažavali mišljenje kolega.
Učenici su odradili zadatak i uz pomoć nastavnika bez timske kohezije i djelomično poštujući osobne poglede, uloge koje su im dodijeljene nisu se u potpunosti pridržavali.
Učenici su timski odradili zadatak i uz pomoć nastavnika na praktičan način djelomično poštujući osobne poglede, uloge koje su im dodijeljene nisu se u potpunosti pridržavali.
Učenici su timski odradili zadatak uz pomoć nastavnika na kreativan i praktičan način poštujući osobne poglede, uloge koje su im dodijeljene nisu se u potpunosti pridržavali.
Učenici su timski odradili zadatak na kreativan i praktičan način poštujući osobne poglede i uloge koje su im dodijeljene u timu.
Skup ishoda učenja iz SK-a, obujam:
Tehničko dokumentiranje u struci, 2 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Izdvojiti tekstualni dio tehničke dokumentacije (popis opreme, troškovnici, popis materijala, upute za rukovanje i sl.) prema uputi
Izdvojiti tekstualni dio tehničke dokumentacije (popis opreme, troškovnici, popis materijala, upute za rukovanje i sl.) na konkretnom primjeru
Izdvojiti crtežni dio tehničke dokumentacije u elektrotehnici i elektronici (simbole, shematske crteže, blok dijagrame i sl.) prema uputi
Izdvojiti crtežni dio tehničke dokumentacije u elektrotehnici i elektronici (simbole, shematske crteže, blok dijagrame i sl.) na konkretnom primjeru
Primijeniti postupke čuvanja i arhiviranja dokumentacije prema uputama
Za zadane digitalne oblike tehničke dokumentacije izraditi sigurnosnu kopiju i pohraniti je u zadanu mapu, prema uputama
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantni nastavni sustav je učenje temeljeno na radu. Nakon provedenog vođenog procesa učenja i poučavanja, učenici će u specijaliziranim učionicama i/ili kod poslodavca provoditi radne procese u skladu sa standardima kvalitete rada. Mentor organizira i usmjerava aktivnosti učenika te ih potiče na primjenu naučenih znanja i vještina.
Nastavne cjeline/teme
Vrste i dijelovi tehničke dokumentacije
Arhiviranje dokumenata
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Radna situacija: Arhiviranje dokumentacije
Digitaliziranu tehničku dokumentaciju izvedenih servisnih radova na nekoliko računala potrebno je razvrstati i arhivirati na odgovarajući način uz upute nastavnika.
Zadatak:
a) Za potrebe spremanja i arhiviranja tehničke dokumentacije utrošene opreme i izvedenih radova po radnom nalogu, na zadanom mjestu na računalu kreirati jedinstvene mape prema uputi:
Popis utrošene opreme
Troškovnici
Sheme
Radionički crteži
b) Zadanu dokumentaciju spremiti u pripadajuće kreirane mape prema uputi
c) Izraditi sigurnosnu kopiju mapa i spremiti ih na disk prema uputi
NAZIV MODULA
ELEKTROTEHNIČKI MATERIJALI
Šifra modula
Kvalifikacije nastavnika koji sudjeluju u realizaciji modula
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/7853
Obujam modula (CSVET)
3 CSVET
Materijali u elektrotehnici, 3 CSVET
Načini stjecanja ishoda učenja (od –do, postotak)
Vođeni proces učenja i poučavanja
Oblici učenja temeljenog na radu
Samostalne aktivnosti učenika/polaznika
10-20%
60-80%
10-20%
Status modula
(obvezni/izborni)
OBVEZNI
Cilj (opis) modula
Cilj modula je osposobiti učenike za stjecanje kompetencija za pravilno spajanje vodiča i osigurača u strujni krug, provjeru ispravnosti osigurača i prepoznavanje različitih tipova osigurača, uz nadzor. Učenici će uz uputu moći razlikovati i primjenjivati različite vrste materijala koji se koriste u elektrotehnici (vodiči, poluvodiči, magnetski materijali i sl.).
Ključni pojmovi
elektrotehnički materijali, vodiči, osigurači, alat, strujni krug, el. shema
Povezanost modula s međupredmetnim temama (ako je primjenljivo)
Uporaba informacijsko komunikacijske tehnologije
A.4.4.
C.4.4.
Osobni i socijalni razvoj
A.4.3.
B.4.2.
Učiti kako učiti
A.4./5.3
B.4./5.3.
D.4./5.2.
Preporuke za učenje temeljeno na radu
Učenje temeljeno na radu integrirano je u strukovni kurikul kroz rješavanje stvarnih ili simuliranih zadataka u školskim specijaliziranim učionicama /praktikumima / radionicama ili u regionalnom centru kompetentnosti te kod poslodavca. Zadaci su osmišljeni tako da odgovaraju stvarnim radnim situacijama radnog mjesta.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje, potrebni za realizaciju modula
Kako je navedeno standardom kvalifikacije
https://hko.srce.hr/registar/standard-kvalifikacije/detalji/250
Skup ishoda učenja iz SK-a, obujam:
Materijali u elektrotehnici, 3 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Odabrati odgovarajuće vrste elektrotehničkih materijala prema zadatku uz uputu
Odabrati uz obrazloženje odgovarajuće vrste elektrotehničkih materijala, prema zadatku
Rasporediti elektrotehničke materijale prema njihovim osnovnim svojstvima (mehanička, električna i magnetska) uz uputu i podršku
Rasporediti elektrotehničke materijale sukladno traženim svojstvima u radnom zadatku, uz uputu i podršku nastavnika
Koristiti vodljive, poluvodičke, izolacijske, magnetske materijale sukladno zahtjevima radnog zadatka uz uputu i nadzor
Primijeniti odgovarajuće vrste materijala (vodljive, poluvodičke, izolacijske i magnetske), prema zahtjevima radnog zadatka, uz nadzor
Izmjeriti karakteristične veličine elektrotehničkih materijala prema uputama poštujući mjere za rad na siguran način
Objasniti ovisnost izmjerenih karakterističnih veličina materijala o pojedinim parametrima
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantni nastavni sustav je učenje temeljeno na radu. Nakon provedenog vođenog procesa učenja i poučavanja, učenici će u specijaliziranim učionicama i/ili kod poslodavca provoditi radne procese u skladu sa standardima kvalitete rada. Mentor organizira i usmjerava aktivnosti učenika te ih potiče na primjenu naučenih znanja i vještina.
Nastavne cjeline/teme
Podjela i svojstva materijala u elektrotehnici
Vodiči
Poluvodiči
Izolatori
Magnetski materijali
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Radna situacija:
U skladištu materijala distribucijske tvrtke “Konektor” potrebno je za klijenta izvršiti selekciju raznih vrsta elektrotehničkih materijala po zadanim parametrima od strane klijenta.
Opis radne situacije/zadatka:
Učenici dobivaju precizne i detaljne upute nastavnika koje sadrže radni zadatak mjerenja specifičnog električnog otpora, temperaturnog koeficijenta i određivanja magnetskih svojstava različitih vrsta elektrotehničkih materijala. Upute koje učenik dobiva prilagođene su stupnju poteškoća učenika a za pojedine učenike prilagođena su i radna mjesta. Učenici uz nadzor nastavnika primjenjuje postupak rada na siguran način poštujući mjere zaštite.
Izvedba zadatka:
Po dolasku u praktikum učenik čita priložene upute i potom na konkretnim uzorcima svrstava materijale u vodljive i izolacijske, magnetske i ne magnetske
Prema zadanoj shemi i prema uputi nastavnika U-I metodom to jest mjerenjem struje i napona određuje el. otpor uzoraka i rezultate zapisuje u tablicu. Određuje otpor materijala i utvrđuje o kojim vrstama materijala je riječ. Utvrđeno objašnjava odgovarajući na pitanja u uputama i usmeno uz pomoć. Prema zadanoj shemi i uputama odabrane magnetske materijala unosi u magnetsko polje zavojnice i promatra kako se mijenjaju pokazivanja priključenih instrumenata u tom strujnom krugu te utvrđuje koji su materijali značajno utjecali a koji nisu i po tome ih dijeli na magnetske i ne magnetske materijale. Uočene promjene bilježi na odgovarajuća mjesta u uputama i usmeno ih objašnjava.
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
2. RAZRED
NAZIV MODULA
OSNOVE ELEKTRONIKE U RAČUNALSTVU
Šifra modula
Kvalifikacije nastavnika koji sudjeluju u realizaciji modula
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/7838
Obujam modula (CSVET)
2 CSVET
Dioda i diodni ispravljači ( 2 CSVET)
Načini stjecanja ishoda učenja (od –do, postotak)
Vođeni proces učenja i poučavanja
Oblici učenja temeljenog na radu
Samostalne aktivnosti učenika/polaznika
40-60 %
30-40%
10-20 %
Status modula
(obvezni/izborni)
OBVEZNI
Cilj (opis) modula
Cilj modula je osposobiti učenika da prepozna simbol, namjenu, spoj i područja rada poluvodičke i LE diode te poluvalnog i punovalnog ispravljača. Po završetku modula, učenik će biti osposobljen izvršiti osnovna mjerenja na simuliranom strujnom krugu propusno i nepropusno polarizirane diode prema uputama.
Ključni pojmovi
poluvodička dioda, LE dioda, diodni ispravljači napona, propusna i nepropusna polarizacija diode
Povezanost modula s međupredmetnim temama (ako je primjenljivo)
Uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije
B.5.1.
B.5.2.
Osobni i socijalni razvoj
A.5.1.
A.5.2.
A.5.3.
B.5.2.
Učiti kako učiti
B.4/5.4.
C.4/5.1.
D.4/5.2.
Zdravlje
B.5.1 / B
Preporuke za učenje temeljeno na radu
Učenje temeljeno na radu integrirano je u strukovni kurikul kroz rješavanje stvarnih ili simuliranih zadataka u školskim specijaliziranim učionicama /praktikumima / radionicama ili u regionalnom centru kompetentnosti te kod poslodavca. Zadaci su osmišljeni tako da odgovaraju stvarnim radnim situacijama radnog mjesta.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje, potrebni za realizaciju modula
Kako je navedeno standardom kvalifikacije
https://hko.srce.hr/registar/standard-kvalifikacije/detalji/250
Skup ishoda učenja iz SK-a, obujam:
Dioda i diodni ispravljači, 2 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Navesti osnovnu namjenu poluvodičke diode
Navesti namjenu i primjere korištenja poluvodičke diode
Prepoznati simbol poluvodičke diode
Nacrtati simbol poluvodičke diode i označiti elektrode
Razlikovati strujni krug propusno i nepropusno polarizirane diode
Simulirati strujni krug propusno i nepropusno polarizirane diode, izmjeriti struje i napone prema uputama
Prepoznati simbol LE diode
Prepoznati simbol LE diode, navesti primjenu i područja rada
Razlikovati shemu poluvalnog i punovalnog diodnog ispravljača napona
Razlikovati shemu i namjenu poluvalnog i punovalnog diodnog ispravljača napona
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantan nastavni sustav u ostvarivanju SIU je heuristička nastava. Nakon provedenog vođenog procesa učenja i poučavanja, učenici će u specijaliziranim učionicama i/ili kod poslodavca provoditi radne procese u skladu sa standardima kvalitete rada. Mentor organizira i usmjerava aktivnosti učenika te ih potiče na primjenu naučenih znanja i vještina.
Nastavne cjeline/teme
Poluvodička dioda i osnovni spojevi
LE dioda
Diodni ispravljači napona
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Radna situacija:
U servis računala, klijent je donio računalo neispravne indikacije napajanja na kućištu računala. LE dioda kao indikacija napajanja ne uključuje se ni kada je računalo uključeno i radi normalno. Potrebno je provjeriti ispravnost diode.
Klijent napominje i da se računalo povremeno neočekivano isključuje. Sumnja se na nestabilnost napajanja te je stoga potrebno provjeriti i ispravnost diodnog ispravljača.
Učenici će kroz scenarij poučavanja „Zašto ne svijetli?“ prepoznati simbol LE diode, navesti namjenu diode, simulirati strujni krug propusno i nepropusno polarizirane diode prema uputama i uz podršku nastavnika, simulirati strujni krug diodnog ispravljača prema uputama i uz podršku nastavnika, u simulacijskom programu izmjeriti struje i napone strujnog kruga diode prema uputama i po potrebi uz podršku nastavnika te snimiti valne oblike ispravljača prema uputama i uz podršku nastavnika, prepoznati stanje (ne)propusnosti LE diode te (ne)ispravnosti diodnog ispravljača.
Scenarij poučavanja:
„ZAŠTO NE SVIJETLI?“
Aktivnost A: Pazi, jednosmjerna!
Nakon predstavljanja radne situacije, učenik uz pomoć nastavnika, u formi kviza usvojenosti ishoda osnovnih pojmova diode, prepoznaje simbol diode i LE diode, prepoznaje elektrode anode i katode te određuje smjer u kojem dioda propušta, a u kojem ne propušta struju.
Učenici uz pomoć nastavnika analiziraju rezultate kviza i komentiraju točan odgovor.
Aktivnost B: Radi ili ne radi?
U simulacijskom računalnom programu, učenik, prema uputama i po potrebi uz podršku nastavnika, realizira jednostavni strujni krug poluvodičke diode (izvor napona- dioda- trošilo), spaja instrumente (ampermetar i voltmetar) u strujni krug, mjeri struju kroz diodu i trošilo te napon na diodi i trošilu povećavajući napon izvora od -10 do +10V (po 1 V). Rezultate upisuje u pripremljenu tablicu rezultata mjerenja, na osnovu njih zaključuje radi li dioda u propusnom (ima struje) ili nepropusnom području rada (nema struje) te uočava od kojeg napona izvora dioda provodi struju. Poluvodičku diodu u shemi zamjenjuje LE diodom (prema uputama i po potrebi uz podršku nastavnika) te zapaža razliku djelovanja u propusnom i nepropusnom području rada (u propusnom dioda svijetli, u nepropusnom ne svijetli). Učenik na pitanje nastavnika: Kako prepoznati neispravnu LE diodu? odgovara da neispravna LE dioda neće svijetliti ni kada je spojena u strujni krug propusne polarizacije (po potrebi potpitanjima navesti učenika na točan odgovor).
Aktivnost C: Bez valova
U simulacijskom računalnom programu učenik, prema uputama i po potrebi uz podršku nastavnika, realizira strujni krug punovalnog ispravljača (izvor napona- Greatzov spoj- trošilo- kondenzator za filtriranje), spaja osciloskop u strujni krug prema uputama i po potrebi uz podršku nastavnika, crta valni oblik napona na ulazu i izlazu ispravljača. Rezultate prikazuje na milimetarskom papiru. Uočava razliku ulaznog i izlaznog signala te navodi namjenu ispravljača. Učenika pitati kako će prepoznati da je diodni ispravljač neispravan te ga po potrebi potpitanjima navesti na točan odgovor.
VREDNOVANJE:
Vrednovanje kao učenje (samovrednovanje):
1. Kviz o osnovnim pojmovima diode riješio sam: točno / uz manje pogreške / uglavnom netočno
2. Razlikujem strujni krug propusno i nepropusno polarizirane diode: da / ne
3. Jednostavni strujni krug diode nacrtao sam (simulirao): prema uputama / uz manju pomoć nastavnika / uz veliku pomoć nastavnika / nisam nacrtao
4. Mjerne instrumente u strujni krug diode/ diodnog ispravljača spojio sam: prema uputama / uz manju pomoć nastavnika / uz veliku pomoć nastavnika / nisam spojio
NAZIV MODULA
OSNOVE INFORMACIJSKO KOMUNIKACIJSKIH TEHNOLOGIJA
Šifra modula
Kvalifikacije nastavnika koji sudjeluju u realizaciji modula
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/7845
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/7846
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/7840
Obujam modula (CSVET)
4 CSVET
Program za obradu teksta ( 1 CSVET)
Proračunske tablice ( 2 CSVET)
Građa računala ( 1 CSVET)
Načini stjecanja ishoda učenja (od –do, postotak)
Vođeni proces učenja i poučavanja
Oblici učenja temeljenog na radu
Samostalne aktivnosti učenika/polaznika
40 - 55%
30 - 40%
10- 15%
Status modula
(obvezni/izborni)
obvezni
Cilj (opis) modula
Cilj modula je osposobiti učenika za rad u programu za obradu teksta i programu za rad sa proračunskim tablicama. Nakon završetka modula učenik će moći samostalno kreirati tekst, urediti tekst prema zadanim uputama, razlikovati datoteke, spremljene (sačuvane) na računalu, prema njihovim nastavcima. Učenik će moći kreirati mapu na radnoj površini te u istu spremati kreirane dokumente, u programu za rad s proračunskim tablicama unositi podatke u tablicu, oblikovati tablicu prema uputama, izvesti jednostavne matematičke funkcije u obradi podataka unutar tablice i prikazati tablicu koristeći graf (uz preporuku/pomoć).
Ključni pojmovi
tekst, font, obrub, boja, tablica, tip podatka, minimum, maksimum, srednja vrijednost, zbroj, grafički prikaz rezultata, procesor, matična ploča, RAM memorija, ROM memorija, Von Neumannov model računala
Povezanost modula s međupredmetnim temama (ako je primjenljivo)
Osobni i socijalni razvoj
A.5.1.
A.5.2.
A.5.3.
B.4.
B.5.2.
C.4.
Učiti kako učiti
C.4/5.1.
D.4/5.2.
Zdravlje
B.5.1 / B
Preporuke za učenje temeljeno na radu
Učenje temeljeno na radu integrirano je u strukovni kurikul kroz rješavanje stvarnih ili simuliranih zadataka u školskim specijaliziranim učionicama /praktikumima / radionicama ili u regionalnom centru kompetentnosti te kod poslodavca. Zadaci su osmišljeni tako da odgovaraju stvarnim radnim situacijama radnog mjesta.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje, potrebni za realizaciju modula
Kako je navedeno standardom kvalifikacije
https://hko.srce.hr/registar/standard-kvalifikacije/detalji/250
Skup ishoda učenja iz SK-a, obujam:
Program za obradu teksta, 1 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Izraditi dokument u programu za obradu teksta prema uputama nastavnika
Urediti tekst uporabom uredske aplikacije za obradu teksta
Kreirati mapu na osobnom računalu u koju će spremiti izrađeni dokument prema uputama nastavnika
Koristiti mapu kreiranu na osobnom računalu za spremanje izrađenih dokumenata
Razlikovati vrste datoteka prema nastavcima u imenu (ekstenzijama-doc, txt, pdf, jpg, mp3, mp4) prema uputama
Opisati vrste datoteka prema nastavcima istih
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantan nastavni sustav u ostvarivanju SIU je heuristička nastava. Nakon provedenog vođenog procesa učenja i poučavanja, učenici će u specijaliziranim učionicama i/ili kod poslodavca provoditi radne procese u skladu sa standardima kvalitete rada. Mentor organizira i usmjerava aktivnosti učenika te ih potiče na primjenu naučenih znanja i vještina.
Nastavne cjeline/teme
Rad u aplikaciji za obradu teksta
Rad s mapama i datotekama
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Opis radne situacije:
Pisanje životopisa učenika korištenjem programa za obradu teksta u cilju prijave na natječaj za radno mjesto u poduzeću / servisu.
Zadatak: Napisati životopis uz pomoć nastavnika prema zadanim uputama i oblikovati ga te koristiti aplikaciju za korekciju pravopisa.
Učenik prema uputama i pripremljenom predlošku piše u programu za obradu teksta svoj životopis uz pomoć nastavnika.
Oblikovanje dokumenta izvodi se prema unaprijed zadanim uputama u kojima se navode svi obavezni elementi dokumenta i forma istog. Uz pomoć i nadzor nastavnika učenik kreira zadani dokument i oblikuje isti. Unutar dokumenta učenik će ispravno koristiti aplikaciju za korekciju pravopisa prema uputi nastavnika, oblikovati dokument prema zadanom predlošku. Posebno će obratiti pažnju na: razmak između redova, veličinu i vrstu fonta, centriranje i poravnanje napisanog sadržaja. Nakon napisanog teksta učenik će uz pomoć nastavnika koristiti aplikaciju za provjeru pravopisa i ispraviti sve što je pogriješio (što je alat – dio aplikacije za obradu teksta, detektirao). Uz pomoć i upute nastavnika, učenik će kreirati na radnoj površini mapu s nazivom „Životopis“ i u istu spremiti kreirani dokument. Učenik će uz pomoć nastavnika opisati nastavak koji je datoteka dobila prilikom kreiranja (spremanja) i usporediti dodani nastavak kreiranog dokumenta s programom koji je koristio u radu.
Skup ishoda učenja iz SK-a, obujam:
Proračunske tablice, 2 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Upisati podatke u tablicu koristeći program za tablične kalkulacije prema uputama nastavnika
Upisati podatke u tablicu poštujući tip podatka za svako pojedino polje (ćeliju)
Urediti tablicu prema uputama i uz nadzor nastavnika
Promijeniti karakteristični izgled polja (ćelija) unutar tablice prema uputi nastavnika
Upotrijebiti osnovne funkcije za obradu podataka unutar tablice (zbrajanje, izračun srednje vrijednosti, minimum, maksimum) uz podršku nastavnika
Izračunati vrijednosti u tablici koristeći osnovne funkcije za obradu podataka prema uputi nastavnika
Odabrati prikladan grafikon za prikaz podataka iz tablice prema preporuci nastavnika
Grafički prikazati podatke s kreiranom legendom i naslovom na grafu
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantan nastavni sustav u ostvarivanju SIU je heuristička nastava. Nakon provedenog vođenog procesa učenja i poučavanja, učenici će u specijaliziranim učionicama i/ili kod poslodavca provoditi radne procese u skladu sa standardima kvalitete rada. Mentor organizira i usmjerava aktivnosti učenika te ih potiče na primjenu naučenih znanja i vještina.
Nastavne cjeline/teme
Rad s podatcima unutar tablice
Uređivanje tablice
Upotreba osnovnih matematičkih funkcija za rad s podatcima
Grafički prikaz podataka iz tablice
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Radna situacija :
U servisu računalne opreme poslodavac želi imati uvid u stanje materijala, elektroničkih komponenti i rezervnih dijelova za popravak računala koje trenutno ima u skladištu . U cilju nabavke nove opreme želi popis svih stavki te njihovu količinu koju trenutačno ima u skladištu servisa.
Zadatak:
Učenik treba ažurirati podatke uz pomoć nastavnika unutar postojeće tablice koja sadrži popis materijala, komponenti i opreme u skladištu i izračunati ukupnu količinu pojedinih stavki unutar tablice
Unutar postojeće tablice, prema pregledanim podatcima iz skladišta, učenik ažurira podatke (unosi nove podatke, briše određene podatke, mijenja podatke) poštujući odabir zadanog tipa pojedinog podatka, uz nadzor i pomoć nastavnika/ nadzorne osobe. Prema zahtjevu nastavnika/ nadzorne osobe i prema potrebi, učenik dodaje nova polja /stupce unutar tablice (proširuje tablicu) i ispunjava nove stupce podatcima. Prema zadanim uputama , oblikuje ćelije unutar tablice (mijenja vrstu obruba, boju pozadine, boju, veličinu i vrstu fonta ) i sprema izvedene promjene. Uz pomoć nastavnika/nadzorne osobe , učenik otklanja pogreške koje se mogu javiti kod unosa pogrešnog tipa podataka.
Prema uputama i uz pomoć nastavnika/ nadzorne osobe, učenik koristi matematičku funkciju za izračun ukupne količine pojedinih stavki zatečenog stanja svih potrebnih materijala, komponenti i rezervnih dijelova u skladištu. U liniju za pisanje naredbi, unutar programske aplikacije, učenik kreira navedenu funkciju prema uputama i uz pomoć nastavnika/ nadzorne osobe (funkcija za zbrajanje ). Učenik navodi i ostale matematičke funkcije koji se mogu koristiti u jednostavnim izračunima unutar tablice (minimum, maksimum, prosječna vrijednost). Prema zahtjevu nastavnika/nadzorne osobe i prema uputama, učenik odabire graf za prikaz podataka koji će na najbolji način prikazati vrijednosti unesene u tablicu (cijela tablica ili dio tablice, ovisno o zahtjevu poslodavca/nadzorne osobe).
Skup ishoda učenja iz SK-a, obujam:
Građa računala, 1 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Objasniti pojam i ulogu radne memorije (RAM) na računalu
Pokazati gdje se nalazi na matičnoj ploči radna memorija (RAM) i objasniti utjecaj kapaciteta i radnog takta memorije (RAM) na ukupne performanse računala
Objasniti pojam i ulogu stalne memorije (ROM) na računalu
Pokazati gdje se nalazi na matičnoj ploči stalna memorija (ROM) i uz pomoć nastavnika objasniti ulogu BIOS-a
Opisati ulogu aritmetičko logičke jedinice i upravljačke jedinice na nacrtanom blokovskom modelu (Von Neumannov model računala)
Objasniti prema skici Von Neumannovog modela računala ulogu aritmetičke logičke jedinice, upravljačke jedinice i memorije uz pomoć nastavnika
Objasniti ulogu procesora u računalu
Objasniti kako radni takt, broj jezgri i priručna memorija procesora utječu na brzinu rada računala, uz pomoć nastavnika
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantni nastavni sustav je učenje temeljeno na radu. Nakon provedenog vođenog procesa učenja i poučavanja, učenici će u specijaliziranim učionicama i/ili kod poslodavca provoditi radne procese u skladu sa standardima kvalitete rada. Mentor organizira i usmjerava aktivnosti učenika te ih potiče na primjenu naučenih znanja i vještina.
Nastavne cjeline/teme
Osnovna građa računala
Von Neumannov model računala
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Radna situacija: Odabir računalne konfiguracije
Prema zahtjevu budućeg korisnika (kupca) potrebno je sastaviti ponudu za računalo. Servis nema skladište računalnih komponenti te je za izradu ponude potrebno pretražiti web prodajne portale / oglasnike.
Radni zadatak:
Potrebno je uz pomoć nastavnika odabrati konfiguraciju prema zahtjevu kupca i izraditi ponudu za računalo.
U okviru radnog zadatka učenik će:
Uz pomoć nastavnika odabrati na web portalu / oglasniku računalne komponente (kućište, procesor, matičnu ploču, memoriju, napajanje, grafičku karticu) te periferne jedinice (računalni miš, tipkovnica, monitor, zvučnici)
U programu za obradu teksta napraviti jednostavnu ponudu sa svim odabranim komponentama i poveznicama s weba uz nadzor nastavnika
Izraditi jednostavan troškovnik uz nadzor nastavnika
Radni zadatak se ostvaruje igranjem uloga, u paru, gdje je jedan učenik kupac, a drugi računalni serviser te nakon odrađenog zadatka zamjene uloge.
Elementi vrednovanja:
Konfigurirati računalo pristupačne cijene
Odabrati računalne komponente koje su međusobno kompatibilne
Izraditi ponudu za budućeg korisnika
Svoj rad prezentiraju nastavniku i drugim učenicima
LISTA ZA SAMOPROCJENU:
Označi kvačicom vrdnju koja se odnosi na tebe tj. tvoje ponašanje i aktivnosti:
Ime i prezime:___________________________________
Razred/grupa:_____/_____ Datum:________________
rijetko
veći dio vremena
čitavo vrijeme
Cijelo vrijeme sam aktivno sudjelovao/sudjelovala u radu
Pomagao/pomagala sam drugom učeniku u njegovim / njenim zadatcima
Svojim idejama doprinio/la sam realizaciji zadatka
Uvažavao/uvažavala la sam tuđe ideje i prijedloge
Izradio/ izradila sam zadane zadatke u zadanom vremenu
Zadovoljan/zadovoljna sam svojim radom
Navedi što bi želio /željela poboljšati
Kako bi mogao/mogla poboljšati svoj rad ?
NAZIV MODULA
OSNOVE RAČUNALA
Šifra modula
Kvalifikacije nastavnika koji sudjeluju u realizaciji modula
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/7842
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/7841
Obujam modula (CSVET)
10 CSVET
Matična ploča i pisači, 5 CSVET
Povezivanje perifernih uređaja na računalo, 5 CSVET
Načini stjecanja ishoda učenja (od –do, postotak)
Vođeni proces učenja i poučavanja
Oblici učenja temeljenog na radu
Samostalne aktivnosti učenika/polaznika
20-30 %
50-70 %
10-20 %
Status modula
(obvezni/izborni)
OBVEZNI
Cilj (opis) modula
Cilj modula je osposobiti učenika za stjecanje kompetencija da može samostalno spajati i od spajati periferne jedinice računala te uz nadzor rastavljati kućište računala i pojedine komponente unutar kućišta računala, pridržavajući se pravila Zaštite na radu na siguran način. Učenik će nakon savladavanja pripadajućih ishoda učenja moći prepoznati i razlikovati osnovne dijelove računala, periferne uređaje te uz pomoć objasniti njihovu namjenu i način mehaničkog, električnog i komunikacijskog povezivanja.
Ključni pojmovi
procesor, matična ploča, RAM memorija, ROM memorija, periferni uređaji računala, Von Neumannov model računala, pisač, USB, optički mediji
Povezanost modula s međupredmetnim temama (ako je primjenljivo)
Osobni i socijalni razvoj
A.4.3.
B.4.2.
B.4.3.
Poduzetništvo
B.4.1.
B.4.2.
Zdravlje
B.4.1.A
B.4.1.B
Uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije
C.4.3.
C.4.4.
Učiti kako učiti
A.4/5.1.
A.4/5.2.
A .4/5.3.
A.4/5. 4.
B.4/5.2.
B.4/5.4.
C.4/5.1.
Preporuke za učenje temeljeno na radu
Učenje temeljeno na radu integrirano je u strukovni kurikul kroz rješavanje stvarnih ili simuliranih zadataka u školskim specijaliziranim učionicama /praktikumima / radionicama ili u regionalnom centru kompetentnosti te kod poslodavca. Zadaci su osmišljeni tako da odgovaraju stvarnim radnim situacijama radnog mjesta.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje, potrebni za realizaciju modula
Kako je navedeno standardom kvalifikacije
https://hko.srce.hr/registar/standard-kvalifikacije/detalji/250
Skup ishoda učenja iz SK-a, obujam:
Matična ploča i pisači, 5 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Pokazati na konkretnom primjeru osnovne elemente matične ploče
Pokazati utore, sabirnice i konektore (priključke) na matičnoj ploči za pojedine komponente i kabele koji ih povezuju
Odspojiti matičnu ploču s računala uz nadzor i pomoć nastavnika poštujući pravila rada na siguran način
Odspojiti sve komponente spojene na matičnu ploču i demontažom je odvojiti od kućišta uz nadzor i pomoć nastavnika poštujući pravila rada na siguran način
Odabrati određenu vrstu pisača prema namjeni
Odabrati određenu vrstu pisača prema namjeni uz obrazloženje
Odabrati matičnu ploču za određenu računalnu konfiguraciju
Odabrati matičnu ploču za određenu vrstu procesora i namjenu
Otkloniti jednostavan kvar u radu pisača uz uputu i nadzor u učionici (iz korisničkog priručnika)
Otkloniti jednostavni kvar u radu pisača, uz nadzor
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantni nastavni sustav je učenje temeljeno na radu. Nakon provedenog vođenog procesa učenja i poučavanja, učenici će u specijaliziranim učionicama i/ili kod poslodavca provoditi radne procese u skladu sa standardima kvalitete rada. Mentor organizira i usmjerava aktivnosti učenika te ih potiče na primjenu naučenih znanja i vještina.
Nastavne cjeline/teme
Matična ploča
Pisači
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Radna situacija: Piši, piši mi
Kupac u trgovini / servisu računalne opreme želi kupiti pisač određenih performansi te želi da serviser spoji pisač na računalo i instalira upravljački program pisača.
Zadatak:
Potrebno je uz pomoć nastavnika odabrati pisač prema zahtjevu korisnika, spojiti ga i instalirati upravljački program pisača.
Radni zadatak se ostvaruje igranjem uloga, u paru, gdje je jedan učenik kupac, a drugi računalni serviser te nakon odrađenog zadatka zamjene uloge.
U okviru radnog zadatka učenik će:
Uz pomoć nastavnika odabrati pisač na prodajnom web portalu / oglasniku pisač koji zadovoljava potrebe korisnika
Uz nadzor nastavnika i jednoznačne upute spojiti pokazni pisač na računalo, primjenjujući pritom pravila Zaštite na radu
Instalirati upravljači program i testirati funkcionalnost pisača uz nadzor nastavnika
Elementi vrednovanja:
Odabir odgovarajućeg pisača (prema zadanim karakteristikama)
Spajanje i instaliranje upravljačkog programa te testiranje pisača
Prezentacija svog rada nastavniku i drugim učenicima
VREDNOVANJE
Lista za samoprocjenu:
Označi kvačicom vrdnju koja se odnosi na tebe tj. tvoje ponašanje i aktivnosti:
Ime i prezime:___________________________________
Razred/grupa:_____/_____ Datum:________________
rijetko
veći dio vremena
čitavo vrijeme
Cijelo vrijeme sam aktivno sudjelovao/sudjelovala u radu
Pomagao/pomagala sam drugom učeniku u njegovim/njenim zadatcima
Svojim idejama doprinio/la sam zadatku
Uvažavao/uvažavala la sam tuđe ideje i prijedloge
Izradio/ izradila sam zadane zadatke u zadanom vremenu
Zadovoljan/zadovoljna sam svojim radom
Navedi što bi želio /željela poboljšati
Kako bi mogao/mogla poboljšati svoj rad ?
Skup ishoda učenja iz SK-a, obujam:
Povezivanje perifernih uređaja na računalo, 5 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Odabrati u konkretnom primjeru periferne uređaje koji se spajaju na računalo (ulazne i izlazne uređaje)
Odabrati uz obrazloženje u konkretnom primjeru periferne uređaje koji se spajaju na računalo (ulazne i izlazne uređaje)
Pokazati vrste priključaka (konektora) za spajanje perifernih uređaja
Pokazati postojeće priključke na matičnoj ploči uz objašnjenje za koje su uređaje namijenjeni
Odabrati prenosivu memoriju za odgovarajući uređaj
Spojiti i odspojiti odabranu prenosivu memoriju s uređaja na siguran način
Pravilno spojiti periferne uređaje s računalnom jedinicom (kućište) prema uputama i uz nadzor
Za pokazno računalo spojiti i od spojiti periferne uređaje uz nadzor nastavnika
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantni nastavni sustav je učenje temeljeno na radu. Nakon provedenog vođenog procesa učenja i poučavanja, učenici će u specijaliziranim učionicama i/ili kod poslodavca provoditi radne procese u skladu sa standardima kvalitete rada. Mentor organizira i usmjerava aktivnosti učenika te ih potiče na primjenu naučenih znanja i vještina.
Nastavne cjeline/teme
Ulazni i izlazni uređaji
Prenosive memorije
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Radna situacija: Multimedijsko računalo
Klijent je uočio određene probleme u radu računala i pripadajućih perifernih uređaja te ih donosi u servis radi provjere njihove ispravnosti.
Učenik će uz nadzor nastavnika spojiti sve periferne uređaje računala i testirati funkcionalnost istih .
Spajanje uređaja izvesti na siguran način (primjenjujući mjere zaštite na radu), uz jednoznačne upute i nadzor nastavnika.
Zadatak se izvodi u paru klijent- serviser te se uloge nakon izvedenog zadatka zamijene.
Učenik će u okviru radnog zadatka:
Prepoznati i razvrstati periferne uređaje računala
Na kućišta računala uz nadzor nastavnika spojiti tipkovnicu, miša, monitor, zvučnike, mikrofon, pisač, mrežni kabel i web kameru i na kraju energetski kabel u izvor el. energije
Uz nadzor nastavnika uključiti računalo i provjeriti funkcionalnost spojenih uređaja
Pridržavati se pravila Zaštite na radu
Elementi vrednovanja:
Odabrati i pravilno spojiti periferne uređaje
Provjeriti funkcionalnost uređaja uz nadzor nastavnika
Svoj rad prezentiraju nastavniku i drugim učenicima
VREDNOVANJE:
Lista za samoprocjenu:
Označi kvačicom vrdnju koja se odnosi na tebe tj. tvoje ponašanje i aktivnosti:
Ime i prezime:___________________________________
Razred/grupa:_____/_____ Datum:________________
rijetko
veći dio vremena
čitavo vrijeme
Cijelo vrijeme sam aktivno sudjelovao/sudjelovala u radu
Pomagao/pomagala sam drugom učeniku/učenici u njihovim zadatcima
Svojim idejama doprinio/la sam zadatku
Uvažavao/uvažavala la sam tuđe ideje i prijedloge
Izradio/ izradila sam zadane zadatke u zadanom vremenu
Zadovoljan/zadovoljna sam svojim radom
Navedi što bi želio /željela poboljšati
Kako bi mogao/mogla poboljšati svoj rad ?
NAZIV MODULA
PRAKTIKUM ELEKTROTEHNIIKE U RAČUNALSTVU
Šifra modula
Kvalifikacije nastavnika koji sudjeluju u realizaciji modula
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/7850
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/7854
Obujam modula (CSVET)
10 CSVET
Vodiči i osigurači, 5 CSVET
Alati u elektrotehnici, 5 CSVET
Načini stjecanja ishoda učenja (od –do, postotak)
Vođeni proces učenja i poučavanja
Oblici učenja temeljenog na radu
Samostalne aktivnosti učenika/polaznika
10-20%
60-80%
10-20%
Status modula
(obvezni/izborni)
OBVEZNI
Cilj (opis) modula
Cilj modula je osposobiti učenike za stjecanje potrebnih znanja i vještina za povezivanje različitih vrsti sklopki i prekidača u funkcionalni strujni krug ovisno o namjeni. Osposobiti učenike za pravilno održavanje i korištenje alata nužnih za servis računala i računalnih mreža te za spajanje i provjeru funkcionalnosti jednostavne električne instalacije (uz nadzor).
Ključni pojmovi
sklopke, prekidači, jednopolna, serijska, izmjenična, križna sklopka, alat, održavanje, računalni sustavi, računalne mreže, spajanje, instalacije, jednopolna shema, funkcionalnost instalacije, ispitivanje
Povezanost modula s međupredmetnim temama (ako je primjenljivo)
Uporaba informacijsko komunikacijske tehnologije
A.4.4.
C.4.4.
Osobni i socijalni razvoj
A.4.3.
B.4.2.
Učiti kako učiti
A.4./5.3
B.4./5.3.
D.4./5.2.
Preporuke za učenje temeljeno na radu
Učenje temeljeno na radu integrirano je u strukovni kurikul kroz rješavanje stvarnih ili simuliranih zadataka u školskim specijaliziranim učionicama /praktikumima / radionicama ili u regionalnom centru kompetentnosti te kod poslodavca. Zadaci su osmišljeni tako da odgovaraju stvarnim radnim situacijama radnog mjesta.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje, potrebni za realizaciju modula
Kako je navedeno standardom kvalifikacije
https://hko.srce.hr/registar/standard-kvalifikacije/detalji/250
Skup ishoda učenja iz SK-a, obujam:
Vodiči i osigurači, 5 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Odabrati odgovarajuće vrste vodiča
Odabrati odgovarajuću vrste vodiča, prema zahtjevu zadatka, uz obrazloženje
Provjeriti ispravnosti osigurača u strujnom krugu uz uputu i nadzor
Provjeriti ispravnosti osigurača u strujnom krugu, uz nadzor
Odabrati odgovarajuće osigurača prema oznakama
Odabrati odgovarajuće osigurača prema oznakama uz objašnjenje kako na osnovi oznake razlikovati osigurače po području primjene
Koristiti odgovarajući alat za spajanje vodiča, osigurača i ostalih nužnih elemenata u jednostavni strujni krug, uz uputu i nadzor
Upotrijebiti odgovarajući alat pri spajanju vodiča, osigurača i ostalih nužnih elemenata u jednostavni strujni krug (prema zadanoj shemi), uz nadzor
Spojiti osigurače u jednostavni strujni krug, uz uputu i nadzor
Spojiti osigurač u strujni krug prema shemi i uz nadzor
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantni nastavni sustav je učenje temeljeno na radu. Nakon provedenog vođenog procesa učenja i poučavanja, učenici će u specijaliziranim učionicama i/ili kod poslodavca provoditi radne procese u skladu sa standardima kvalitete rada. Mentor organizira i usmjerava aktivnosti učenika te ih potiče na primjenu naučenih znanja i vještina.
Nastavne cjeline/teme
Vrste vodiča
Osigurač u strujnom krugu
Osnovni parametri i karakteristične oznake osigurača
Ispitivanje ispravnosti osigurača
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Radna situacija 1:
Obrt za izvođenje elektroinstalacija “Elektromont" dobio je posao zamjene električnih instalacija u stambenom objektu investitora. U sklopku projekta potrebno je zamijeniti postojeću ploču s osiguračima.
Opis radne situacije/zadatka: Učenici na radnom mjestu imaju zadatak spojiti osigurač i ostale nužne elemente u jednostavni struni krug po zadanoj shemi a zatim provjeriti ispravnost elemenata mjernim instrumentima uz nadzor nastavnika . Učenici rade u parovima u kojima su kombinirani učenici s većim i manjim stupnjem poteškoća. Radna mjesta su prilagođena učenicima s poteškoćama. Na radnim mjestima se nalaze upute za izvođenje radnog zadatka. Upute sadrže detaljne informacije o radnom zadatku spajanja osigurača u strujni krug i provjeravanja ispravnosti osigurača. Upute se prilagođene učenicima s različitim stupnjem poteškoća. Na temelju zadanog radnog zadatka spajanja osigurača u strujni krug, učenik uz nadzor primjenjuje postupak rada na siguran način poštujući mjere zaštite.
Izvedba zadatka:
Po dolasku u radionicu učenik čita priložene upute i sluša usmene naputke nastavnika nužne za izvođenje radnog zadatka. Nakon toga učenik odabire alat za obradu vodiča prema uputama. Izdvaja zadani uzorak vodiča i prema uputama uklanja izolaciju s vodiča koristeći odgovarajući alat pazeći na zadane dimenzije i eventualna oštećenja vodiča. Prema zadanoj shemi spoja, odabire odgovarajuće elemente strujnog kruga i spaja obrađenim vodičima, poštuje redoslijed spajanja i boje vodiča kako je navedeno u montažnoj shemi prema uputama. Uključivanjem sklopke na radnom pultu stavlja strujni krug pod napon uz nadzor nastavnika. Utvrđuje stanje strujnog kruga. Utvrđeno objašnjava usmeno i odgovaranjem na pitanja u uputama. Odabire mjerni instrument prema uputama i uz nadzor nastavnika provjerava ispravnost elemenata strujnog kruga na osnovi izmjerenih podataka utvrđuje koji su elementi ispravni a koji ne poštujući mjere zaštite za rad na siguran način. Utvrđeno potvrđuje odgovorima na postavljena pitanja u uputama.
Skup ishoda učenja iz SK-a, obujam:
Alati u elektrotehnici, 5 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Odabrati odgovarajući alat potreban za servisiranje i održavanje računala
Pravilno koristiti alat potreban za servisiranje i održavanje računala prema uputama i uz nadzor nastavnika poštujući mjere zaštite na radu
Pravilno održavati alate za sastavljanje, servisiranje i održavanje računala, računalnih sustava i mreža prema uputama
Pravilno zbrinuti alate za sastavljanje, servisiranje i održavanje računala, računalnih sustava i mreža nakon izvođenja radnog zadatka, prema uputama
Koristiti alat potreban za servisiranje i održavanje računalnih sustava i mreža uz potporu i nadzor
Pravilno koristiti alat potreban za servisiranje i održavanje računalnih sustava i mreža uz nadzor
Koristiti testni instrument za ispitivanje ugrađenih kabela i spojeva uz potporu i nadzor
Provjeriti ispravnost izrađenih mrežnih kabela i spojeva prema uputama i uz nadzor
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantni nastavni sustav je učenje temeljeno na radu. Nakon provedenog vođenog procesa učenja i poučavanja, učenici će u specijaliziranim učionicama i/ili kod poslodavca provoditi radne procese u skladu sa standardima kvalitete rada. Mentor organizira i usmjerava aktivnosti učenika te ih potiče na primjenu naučenih znanja i vještina.
Nastavne cjeline/teme
Alati za servisiranje i održavanje računala
Alati za servisiranje i održavanje računalnih sustava i mreža
Korištenje alata za servisiranje i održavanje računala
Održavanje alata
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Radna situacija:
Servis za održavanje računala I računalnih mreža “Procesor” po zahtjevu klijenta treba zamijeniti postojeće oštećene (stare) mrežne kabele i priključnice u jednom od klijentovih ureda.
Radni zadatak : Po želji klijenta nužno je izraditi potreban broj mrežnih kabela zadanih dimenzija s završetcima (konektorima) isto tako po klijentovoj želji potrebno je postaviti mrežne priključnice i na konektore u njima spojiti mrežni kabel a nakon toga treba povezati računala s mrežnim kabelom i priključnicama. Učenici rade u parovima u kojima su kombinirani učenici s većim i manjim stupnjem poteškoća. Radna mjesta su prilagođena učenicima s poteškoćama. Na radnim mjestima se nalaze upute za izvođenje radnog zadatka. Upute sadrže detaljne informacije o radnom zadatku. Upute se prilagođene učenicima s različitim stupnjem poteškoća. Na temelju zadanog radnog zadatka korištenja alata za održavanje računanih sustava i mreža, učenik uz nadzor primjenjuje postupak rada na siguran način poštujući mjere zaštite.
Izvedba zadatka:
Po dolasku u radionicu učenik čita priložene upute i sluša usmene naputke nastavnika nužne za izvođenje radnog zadatka. Nakon toga učenik odabire odgovarajući alat, materijale i opremu prema uputama. Učenik priprema naznačeni mrežni kabel i koristeći odgovarajući alat obrađuje kabel prema uputama. Koristi odgovarajući konektor kojeg stavlja na obrađeni kraj kabela i pravilnom odabirom i korištenjem alata stišće konektor . Postupak ponavlja na drugom kraju kabela. Učenik odabire mrežnu priključnicu a zatim prema uputama i uz nadzor nastavnika u priključnicu spaja mrežni kabel. Korištenje alata objašnjava usmeno i odgovaranjem na pitanja u uputama. Povezuje mrežne kabele na mrežne priključnice i na mrežne kartice računala .Utvrđuje po uputama koji su kabeli ispravni a koji ne . Utvrđeno potvrđuje odgovorima na postavljena pitanja u uputama.
Vrednovanje:
Vrednovanje se provodi u skladu s tablicom u kojoj su navedene razine ostvarenosti.
Elementi vrednovanja / kriteriji
Uzorno
Vrlo dobar
Dobar
Dovoljan
Ne zadovoljava
a. Razvrstavanje i prepoznavanje materijala i alata
Razvrstava i prepoznaje bez asistencije
Razvrstava i prepoznaje uz malu korekciju nastavnika
Razvrstava i prepoznaje uz korekciju nastavnika ili kolege nije samostalan
Razvrstav i prepoznaje uz veliku pomoć nastavnika ili kolege s kojim je u paru
Ne može i ne pokušava prepoznati razvrstati materijale, odmah traži asistenciju nastavnika ili kolege
b. Odabir i korištenje alata i opreme
Odabire i koristi alat
Odabir i koristi alat uz manju pomoć nastavnika
Odabir i koristi alat uz pomoć nastavnika ili kolege
Odabir i koristi alat uz veliku pomoć nastavnika ili kolege
Ne odabire alat i ne koristi alat. Traži pomoć od kolege .
c. Testiranje i tumačenje rezultata
Testira i tumači rezultate
Testira i tumači rezultate uz manju pomoć nastavnika
Testira i tumači rezultate uz pomoć nastavnika i kolege
Testira i tumači rezultate uz veliku pomoć nastavnika i kolege, zahtjeva potpitanja
Ne testira i ne tumači rezultate ni nakon opetovanog ponavljanja. Zaključke traži od kolega ili nastavnika
d. Aktivnost
Aktivno sudjeluje u radu i komentira rezultate rada
Uglavnom aktivno sudjeluje u radi i komentira rezultate rada
Povremeno i na nagovor sudjeluje u radu ,rijetko komentira rezultate rada
Rijetko sudjeluje u radu i to samo uz poticaj nastavnika ili kolega u timu.
Gotovo ne sudjeluje u radu osim na izričito inzistiranje kolega ili nastavnika, krši pravila ponašanja
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
3. RAZRED
NAZIV MODULA
PRIMJENA INFORMACIJSKO - KOMUNIKACIJSKE TEHNOLOGIJE U POSLOVANJU
Šifra modula
Kvalifikacije nastavnika koji sudjeluju u realizaciji modula
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/7847
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/7858
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/7848
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/7849
Obujam modula (CSVET)
5 CSVET pisalo je jedan umjesto dva kredita
Izrada prezentacije, ispis i skeniranje dokumenta, 1CSVET
Komunikacija u radnom okruženju, 1CSVET
Upotreba informacijske tehnologije u poslovanju, 2 CSVET
Uvod u računalne mreže, 1CSVET
Načini stjecanja ishoda učenja (od –do, postotak)
Vođeni proces učenja i poučavanja
Oblici učenja temeljenog na radu
Samostalne aktivnosti učenika/polaznika
40-60 %
30-40 %
10-20 %
Status modula
(obvezni/izborni)
Obvezni
Cilj (opis) modula
Cilj modula je osposobiti učenika za izradu jednostavne prezentacije u odgovarajućem računalnom programu, digitalizaciju dokumenta, primanje i slanje e-pošte, instaliranje antivirusnog programa, kreiranje jednostavne baze podataka prema uputama i zahtjevima poslodavca, komuniciranje na radnom mjestu primjenjujući pravila komunikacije te sredstva informatičke tehnologije, za rad u timu poštujući pravila timskog rada te uočavanje i opisivanje problema unutar tima te da prepozna osnovnu računalnu mrežu i razlikuje pojedine vrste računalnih mreža (prema topologiji i prema veličini) uz pomoć i/ ili nadzor.
Ključni pojmovi
prezentacija, digitalizacija dokumenta, baza podataka, tablica, odnos među tablicama, antivirusni program, program za rad s e poštom, komunikacija u radnom okruženju, timski rad, računalna mreža, topologija, LAN, MAN, WAN, Internet, peer to peer, poslužitelj
Povezanost modula s međupredmetnim temama (ako je primjenljivo)
Uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije
B.5.1.
B.5.2.
Osobni i socijalni razvoj
A.5.1.
A.5.2.
A.5.3.
B.5.2.
Učiti kako učiti
B.4/5.4.
C.4/5.1.
D.4/5.2.
Zdravlje
B.5.1.A
B.5.1 B
B.5.1.C
Preporuke za učenje temeljeno na radu
Učenje temeljeno na radu integrirano je u strukovni kurikul kroz rješavanje stvarnih ili simuliranih zadataka u školskim specijaliziranim učionicama /praktikumima / radionicama ili u regionalnom centru kompetentnosti te kod poslodavca. Zadaci su osmišljeni tako da odgovaraju stvarnim radnim situacijama radnog mjesta.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje, potrebni za realizaciju modula
Kako je navedeno standardom kvalifikacije
https://hko.srce.hr/registar/standard-kvalifikacije/detalji/250
Skup ishoda učenja iz SK-a, obujam:
Izrada prezentacije, ispis i skeniranje dokumenta, 1 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Izraditi jednostavnu prezentaciju koristeći program za izradu prezentacija prema uputama nastavnika
Izraditi jednostavnu prezentaciju prema uputama nastavnika i prezentirati sadržaj
Spojiti dvije prezentacije u jednu prema uputama
U zadanu prezentaciju kopirati određene slajdove druge prezentacije prema uputama
Ispisati prezentaciju u zadanom formatu prema uputama
Ispisati odabrane slajdove prezentacije u zadanom formatu prema uputama
Digitalizirati (skenirati) dokument prema uputama
Digitalizirati (skenirati) dokument u zadanoj rezoluciji prema uputama
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantan nastavni sustav u ostvarivanju SIU je heuristička nastava. Nakon provedenog vođenog procesa učenja i poučavanja, učenici će u specijaliziranim učionicama i/ili kod poslodavca provoditi radne procese u skladu sa standardima kvalitete rada. Mentor organizira i usmjerava aktivnosti učenika te ih potiče na primjenu naučenih znanja i vještina.
Nastavne cjeline/teme
Izrada i ispis prezentacije
Digitalizacija dokumenta
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Opis radne situacije:
Tvrtka prezentacijom klijentu predstavlja idejno rješenje računalnog mrežnog sustava.
Zadaća pomoćnog računalnog servisera / operatera je da prema uputama izradi uvodni dio prezentacije s osnovnim informacijama o tvrtki.
Zadatak:
Zadatak za učenika je kreirati jednostavnu prezentaciju za predstavljanje tvrtke prema uputama i po potrebi uz podršku nastavnika. U prezentaciju je prema uputama potrebno postaviti zadani tekst, logo tvrtke (pohranjen na računalu), poveznicu na mrežnu stranicu tvrtke te dokument sa zahtjevom klijenta, prethodno digitaliziran (skeniran) prema uputama. Prezentaciju treba prema uputama i po potrebi uz podršku nastavnika povezati s već izrađenom prezentacijom idejnog rješenja mrežnog sustava te uskladiti dizajn.
Učenik će prema uputama ispisati slajdove prezentacije koje je sam kreirao.
VREDNOVANJE
Vrednovanje kao učenje (samovrednovanje):
1.Izradio sam prezentaciju prema uputama: samostalno/ uz manju pomoć/ uz veću pomoć / nisam izradio
2. Spojio sam prezentacije prema uputama: samostalno/ uz manju pomoć/ uz veću pomoć / nisam spojio
3. Ispisao sam prezentaciju prema uputama: samostalno/ uz manju pomoć/ uz veću pomoć / nisam ispisao
4. Digitalizirao sam dokument prema uputama: samostalno/ uz manju pomoć/ uz veću pomoć / nisam uspio
5. Mogao bih pomoći kolegi u ispunjavanju zadataka vježbe: potpuno / djelomično / morao bih se za to dodatno pripremati.
Vrednovanje za učenje:
1. Učenik je izradio prezentaciju, spojio dvije prezentacije u jednu, ispisao prezentaciju te digitalizirao dokument i dodao ga u prezentaciju u potpunosti prema uputama.
2. Učenik je uz manju pomoć nastavnika izradio prezentaciju, spojio dvije prezentacije u jednu, ispisao prezentaciju te digitalizirao dokument i dodao ga u prezentaciju. Upute ne slijedi u potpunosti, ali uz napomenu se korigira.
3. Učenik je uz veću pomoć nastavnika izradio prezentaciju, spojio dvije prezentacije u jednu, ispisao prezentaciju te digitalizirao dokument i dodao ga u prezentaciju. Potrebno mu je više puta ukazati na upute da bi ih slijedio.
4. Učenik ni uz veću pomoć nastavnika nije izradio prezentaciju, nije spojio dvije prezentacije u jednu, nije ispisao prezentaciju te digitalizirao dokument. Upute ne slijedi ni uz dodatne napomene.
Vrednovanje naučenog provodi se u skladu s tablicom razine ostvarenosti kriterija:
Razine ostvarenosti kriterija
Elementi vrednovanja
Uzorno
Dobro
Zadovoljavajuće
Treba doraditi
1. Izrada jednostavne prezentacije
Učenik je izradio prezentaciju, u potpunosti prema uputama.
Učenik je uz manju pomoć nastavnika izradio prezentaciju. Upute ne slijedi u potpunosti, ali uz napomenu se korigira.
Učenik je uz veću pomoć nastavnika izradio prezentaciju. Potrebno mu je više puta ukazati na upute da bi ih slijedio.
Učenik ni uz veću pomoć nastavnika nije izradio prezentaciju. Upute ne slijedi ni uz dodatne napomene.
2. Spajanje dviju prezentacija
Učenik je spojio dvije prezentacije, u potpunosti prema uputama.
Učenik je uz manju pomoć nastavnika spojio dvije prezentacije.
Upute ne slijedi u potpunosti, ali uz napomenu se korigira.
Učenik je uz veću pomoć nastavnika spojio dvije prezentacije. Potrebno mu je više puta ukazati na upute da bi ih slijedio.
Učenik ni uz veću pomoć nastavnika nije spojio dvije prezentacije. Upute ne slijedi ni uz dodatne napomene.
3. Ispis prezentacije u zadanom formatu
Učenik je ispisao prezentaciju, u potpunosti prema uputama.
Učenik je uz manju pomoć nastavnika ispisao prezentaciju.
Upute ne slijedi u potpunosti, ali uz napomenu se korigira.
Učenik je uz veću pomoć nastavnika ispisao prezentaciju. Potrebno mu je više puta ukazati na upute da bi ih slijedio.
Učenik ni uz veću pomoć nastavnika nije ispisao prezentaciju. Upute ne slijedi ni uz dodatne napomene.
4. Digitalizacija dokumenta
Učenik je digitalizirao dokument i dodao ga u prezentaciju, u potpunosti prema uputama.
Učenik je uz manju pomoć nastavnika digitalizirao dokument i dodao ga u prezentaciju.
Upute ne slijedi u potpunosti, ali uz napomenu se korigira
Učenik je uz veću pomoć nastavnika digitalizirao dokument i dodao ga u prezentaciju. Potrebno mu je više puta ukazati na upute da bi ih slijedio.
Učenik ni uz veću pomoć nastavnika nije digitalizirao dokument i dodao ga u prezentaciju. Upute ne slijedi ni uz dodatne napomene.
Skup ishoda učenja iz SK-a, obujam:
Komunikacija u radnom okruženju, 1 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Navesti osnovna pravila komunikacije u radnom okruženju
Primijeniti pravila komunikacije u radnom okruženju poštujući pravila bontona
Opisati postupke usmenog i pismenog komuniciranja
Primijeniti postupke usmenog i pismenog komuniciranja
Komunicirati unutar i izvan organizacije primjenjujući sredstva informatičke tehnologije (računalo, fax uređaj, pisač) prema uputama
Komunicirati unutar i izvan organizacije primjenjujući sredstva informatičke tehnologije te izdvojiti bitan sadržaj kroz sredstva informatičke tehnologije primljene poruke
Navesti osnovna pravila timskog rada
Primijeniti osnovna pravila timskog rada
Uočiti i opisati problem unutar tima nadređenoj osobi
Predložiti rješenje konflikta unutar tima, nadređenoj osobi
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantan nastavni sustav u ostvarivanju SIU je heuristička nastava. Nakon provedenog vođenog procesa učenja i poučavanja, učenici će u specijaliziranim učionicama i/ili kod poslodavca provoditi radne procese u skladu sa standardima kvalitete rada. Mentor organizira i usmjerava aktivnosti učenika te ih potiče na primjenu naučenih znanja i vještina.
Nastavne cjeline/teme
Pravila i postupci komunikacije u radnom okruženju
Rješavanje konflikata unutar tima
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Radna situacija:
U servisu računala na kraju radnog dana zaposlenik ima obvezu poslati neposrednom nadređenom i voditelju odjela izvještaj o dnevnim aktivnostima te je potrebno nadređenom opisati uočeni problem i predložiti rješenje konfliktne situacije unutar ima na radnom mjestu, kako bi se suradnja mogla uspješno nastaviti.
Zadatak:
Učenik uz nadzor nastavnika izrađuje izvještaj dnevnih radnih aktivnosti prema uputama te ga šalje drugom učeniku i nastavniku e-poštom, a e-poštom zaprimljeni izvještaj drugog učenika ispisuje na pisaču te nastavniku prenosi sažetak njegovog sadržaja.
Učenik dovršava razgovor između radnih kolega te zaposlenika i nadređene osobe, stripom prikazane rizične situacije između članova tima primjenjujući pravila komunikacije u radnom okruženju, poštujući pravila bontona.
Učenik predlaže rješenje postavljenog problema članovima tima, obrazlaže ga, sluša prijedloge ostalih članova te usuglašava koji od prijedloga će biti predstavljen nadređenom kao zajednički primjenjujući pritom pravila komunikacije, poštujući pravila bontona, u simuliranim uvjetima, igranjem uloga.
Nastavnik nadzire i po potrebi korigira ponašanje učenika u timu.
VREDNOVANJE
Vrednovanje kao učenje (samovrednovanje):
1.Izvješće dnevnih aktivnosti kreirao sam i poslao e-poštom: samostalno / uz manju pomoć nastavnika / uz veliku pomoć nastavnika / nisam uspio
2.Znam navesti pravila usmenog i pismenog komuniciranja na radnom mjestu: da/ djelomično / ne
3.Znam nabrojati pravila timskog rada: da / djelomično / ne
4.Uočio sam problem tima u zadanom zadatku i sudjelovao u prijedlogu rješenja: da / djelomično / ne
5.Kako procjenjujem svoj doprinos rezultatima tima: značajan / umjeren / slab
6.Rado komuniciram s nastavnikom i članovima tima: da/ djelomično / ne
7.Član grupe koji je najviše pridonio rezultatu tima je: _____________________________
Vrednovanje za učenje:
1.Učenik komunicira na radnom mjestu e poštom u potpunosti u skladu s uputama poštujući pravila pismene komunikacije te sadržaj zaprimljene poruke precizno prenosi nadređenom poštujući pravila usmene komunikacije. Uočava problem u timu i sudjeluje u prijedlogu rješenja. Argumentirano zastupa svoje stavove poštujući pravila ponašanja.
2. Učenik komunicira na radnom mjestu e poštom uz manja nepoštivanja pravila usmene i pismene komunikacije. Upute ne slijedi u potpunosti, ali uz napomenu se korigira. Učenik na upit nastavnika iznosi i opisuje problem unutar tima na radnom mjestu te uz manji poticaj sudjeluje u usuglašavanju rješenja konfliktne situacije s članovima tima uglavnom poštujući pravila ponašanja.
3. Učenik komunicira na radnom mjestu e poštom uz veća nepoštivanja pravila usmene i pismene komunikacije iako navodi pravila i opisuje postupke komunikacije. Potrebno mu je više puta ukazati na upute da bi ih slijedio. Tek uz više potpitanja nastavnika iznosi i površno opisuje problem unutar tima na radnom mjestu te uz veći poticaj sudjeluje u usuglašavanju rješenja konfliktne situacije s članovima tima često ne poštujući pravila timskog rada iako ih navodi.
4. Učenik ni ne pokušava ispuniti zadatak ili ne komunicira na radnom mjestu u skladu s pravilima usmene i pismene komunikacije. Upute ne slijedi ni uz dodatne napomene. Ne navodi pravila ni ne opisuje postupke komunikacije. ne uočava problem unutar tima na radnom mjestu te ne navodi pravila timskog rada. Ni uz veći poticaj ne sudjeluje u usuglašavanju rješenja konfliktne situacije s članovima tima. Često krši pravila ponašanja što ni na intervenciju nastavnika ne korigira.
Skup ishoda učenja iz SK -a, obujam:
Upotreba informacijske tehnologije u poslovanju, 2 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Navesti značajke internetskih prijetnji
Opisati značajke internetskih prijetnji
Nabrojiti značajke antivirusnih programa i zaštitnih postavki računala
Objasniti namjenu antivirusnih programa i zaštitnih postavki računala
Instalirati antivirusni program i zaštitne postavke računala prema uputama nastavnika
Koristiti antivirusni program i zaštitne postavke računala prema uputama nastavnika
Koristiti različite pretraživače u traženju podataka na internetu primjenjujući pravila o zaštiti podataka i sigurnosti prema uputama nastavnika
Pretražiti sadržaj na internetu primjenjujući pravila o zaštiti podataka i sigurnosti prema uputama nastavnika
Razlikovati različite sadržaje na internetu (prema tipu i veličini)
Pohraniti različiti sadržaj s interneta (na računalu ili nekoj od vanjskih memorijskih jedinica - USB) prema uputama
Opisati elemente odgovarajućeg programa e pošte prema uputama i u skladu s pravilima poslovne komunikacije
Kreirati, poslati i odgovoriti na poruku u programu e pošte prema uputama i u skladu s pravilima poslovne komunikacije
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Domi Dominantan nastavni sustav u ostvarivanju SIU je heuristička nastava. Nakon provedenog vođenog procesa učenja i poučavanja, učenici će u specijaliziranim učionicama i/ili kod poslodavca provoditi radne procese u skladu sa standardima kvalitete rada. Mentor organizira i usmjerava aktivnosti učenika te ih potiče na primjenu naučenih znanja i vještina.
Nastavne cjeline/teme
Internetske prijetnje i zaštita
Pretraživanje i pohranjivanje internetskih sadržaja
Upotreba programa za rad s e poštom
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Opis radne situacije:
Poslodavac želi da se provjeri računalo u servisu te raži da se ažurira postojeći antivirusni program ili instalira novi antivirusni program na odabranom računalu. U sigurnim uvjetima i uz instaliran antivirusni program, pretražuju se potrebni sadržaji na internetu.
Prema zahtjevu poslodavca/ nadzorne osobe potrebno je poslati mail klijentu da je riješen problem zbog kojeg je prethodno kontaktirao poslodavca.
Zadatak 1:
Učenik će provjeriti postavljenu (instaliranu aplikaciju) zaštitu na računalu i pretražiti potreban sadržaj na internetu poštujući pravila o zaštiti podataka i sigurnosti sadržaja. Prema zahtjevu poslodavca instalirati će novi antivirusni program na zadanom računalu.
Opis izvođenja zadatka 1:
Učenik navodi moguće internetske prijetnje koje mogu uništiti pohranjene sadržaje na računalu (štetni, zlonamjerni softver koji je namijenjen nanošenju štete na računalu i računalnim mrežama).
Učenik prepoznaje ikonu na alatnoj traci ili radnoj površini instaliranog antivirusnog programa. Poštujući proceduru provjere rada na računalu, učenik uz pomoć računalnog zaštitnog (antivirusnog) programa provjerava sve resurse računala, uz nadzor nastavnika. Uočava problem, ukoliko se isti pojavi nakon upotrebe antivirusnog programa, i o tome obavještava nastavnika. Opisuje ulogu instaliranog antivirusnog programa, pregledava postavke istog i opisuje poruke koje se pojavljuju unutar programa, u slučaju da se pojavi prijetnja. Prema pisanim uputama nastavnika, pretražuje zadane sadržaje na internetu, koristeći navedeni pretraživački program. Sadržaje koje pretražuje odabire prema pravilima sigurnosti u radu i poštujući pravila o zaštiti podataka uz nadzor nastavnika. Uočava razliku između „otvorenih“ i „ zatvorenih“ sadržaja te opisuje razliku između njih (prijava, zaporka, traženje osobnih podataka i slično). Uz pripremljeni softver (licenciran), nadzor i upute nastavnika, učenik instalira antivirusni program na računalu . U radu poštuje korake prilikom instalacije i prati upute nastavnika (nastavnik detaljne upute o instalaciji prezentira na platnu za sve učenike, prati korake u radu svakog učenika zasebno, poštujući stupanj oštećenja učenika i dodatne moguće prilagodbe u radu za svakog učenika). Nastavnik objašnjava razliku između različitih vrsta antivirusnih programa (prema načinu rada, prema pravilima instaliranja, cijeni, probnoj verziji antivirusnog softvera, licencama za instaliranje i slično). Učenik, nakon dobivenih objašnjenja, opisuje koja je vrsta antivirusnog programa najsigurnija u zaštiti računalnih sadržaja. Nakon provedene instalacije antivirusnog programa na računalu, pokreće isti, pregledava poruke ispisane nakon provedene instalacije i opisuje postoji li štetni program na računalu.
Skup ishoda učenja iz SK-a, obujam:
Uvod u računalne mreže, 1 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Opisati računalnu mrežu (uloga i namjena)
Navesti osnovnu ulogu i namjenu računalnih mreža
Nabrojiti vrste računalnih mreža prema topologiji mreža
Opisati vrste računalnih mreža prema topologiji mreža
Opisati podjelu mreža prema veličini (LAN,MAN i WAN)
Navesti osnovne razlike između LAN, MAN i WAN mreže
Objasniti razliku između peer to peer mreže i mreže koja koristi poslužitelj
Navesti primjer peer to peer mreže i mreže koja koristi poslužitelj
Opisati način rada WAN mreže (Internet)
Samostalno navesti osnovne značajke WAN mreže
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantan nastavni sustav u ostvarivanju SIU je heuristička nastava. Nakon provedenog vođenog procesa učenja i poučavanja, učenici će u specijaliziranim učionicama i/ili kod poslodavca provoditi radne procese u skladu sa standardima kvalitete rada. Mentor organizira i usmjerava aktivnosti učenika te ih potiče na primjenu naučenih znanja i vještina.
Nastavne cjeline/teme
Uvod u računalne mreže
Vrste računalnih mreža
WAN mreža (Internet)
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Zadatak: Potrebno je (pomoću interneta) pretražiti podatke o ulozi i namjeni računalne mreže, različitim vrstama računalnih mreža, te njihove razlike prema topologiji, veličini i načinu spajanja. Nakon toga utvrditi o kakvoj se mreži unutar učionice radi, te je usporediti s Internet mrežom.
Izvedba zadatka:
Učenik uz upute nastavnika pretražuje podatke o različitim vrstama računalnih mreža (koristeći internet) i odgovara na pitanja o:
Ulozi i namjeni računalne mreže
podjeli mreža prema topologiji, veličini i načinu spajanja.
Prema uputama nastavnika učenik zaključuje o kojoj se vrsti mreže instaliranoj unutar učionice radi. Učenik pronalazi odgovor na pitanje kakva je vrsta mreže Internet i opisuje isto. Uz pomoć i nadzor nastavnika učenik:
pregledava kabele za ostvarivanje veze među računalima u učionici
uspoređuje mrežu izvedenu unutar učionice sa Internet mrežom i navodi razlike među njima
opisuje način rada mreže korištenjem poslužitelja (npr. telefonija –tel operateri...)
NAZIV MODULA
JEDNOSTAVNI SERVIS I ODRŽAVANJE RAČUNALA
Šifra modula
Kvalifikacije nastavnika koji sudjeluju u realizaciji modula
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/7843
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/7844
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/7859
Obujam modula (CSVET)
19 CSVET
Sastavljanje, servisiranje i održavanje računala, 9 CSVET
Operacijski sustav na računalu, 5 CSVET
Servisiranje i održavanje perifernih uređaja, 5 CSVET
Načini stjecanja ishoda učenja (od –do, postotak)
Vođeni proces učenja i poučavanja
Oblici učenja temeljenog na radu
Samostalne aktivnosti učenika/polaznika
10-20%
60-80%
10-20%
Status modula
(obvezni/izborni)
OBVEZNI
Cilj (opis) modula
Cilj modula je osposobiti učenika da na računalu zamjeni ili nadogradi komponente računala (uz pomoć), detektira jednostavne kvarove na računalu i otkloni ih uz nadzor stručne osobe, pravilno koristi alat i opremu za održavanje računala, instalira ili nadogradi operacijski sustav. Učenik će pridržavajući se pravila Zaštite na radu na siguran način samostalno spajati / od spajati periferne jedinice računala, instalirati upravljačke programe uz nadzor rastavljati kućište računala i pojedine komponente unutar kućišta računala. Učenik će steći kompetencije za servisiranje i održavanje perifernih uređaja računala te voditi evidenciju servisa.
Ključni pojmovi
servis računala, nadogradnja računala, vrste operacijskih sustava, nadogradnja operacijskog sustava, sigurnosna kopija operacijskog sustava
Povezanost modula s međupredmetnim temama (ako je primjenljivo)
Osobni i socijalni razvoj
A.4.3.
B.4.2.
B.4.3.
Poduzetništvo
B.4.1.
B.4.2.
Zdravlje
B.4.1.A
B.4.1.B
C.5.3.B
Uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije
C.4.3.
C.4.4.
Učiti kako učiti
A.4/5.1.
A.4/5.2.
A .4/5.3.
A.4/5. 4.
B.4/5.2.
B.4/5.4.
C.4/5.1.
Preporuke za učenje temeljeno na radu
Učenje temeljeno na radu integrirano je u strukovni kurikul kroz rješavanje stvarnih ili simuliranih zadataka u školskim specijaliziranim učionicama /praktikumima / radionicama ili u regionalnom centru kompetentnosti te kod poslodavca. Zadaci su osmišljeni tako da odgovaraju stvarnim radnim situacijama radnog mjesta.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje, potrebni za realizaciju modula
Kako je navedeno standardom kvalifikacije
https://hko.srce.hr/registar/standard-kvalifikacije/detalji/250
Skup ishoda učenja iz SK-a, obujam:
Sastavljanje, servisiranje i održavanje računala, 9 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Izdvojiti potrebne komponente za sastavljanje / nadogradnju osobnog računala prema uputama
Odabrati komponente za računalnu konfiguraciju prema zahtjevima korisnika
Koristiti potreban alat i mjerne instrumente u rastavljanju, sastavljanju i nadogradnji osobnog računala uz pomoć i nadzor nastavnika u sigurnom okruženju
Rastaviti komponente u kućištu računala na siguran način i uz nadzor nastavnika
Zamijeniti neispravne komponente uz nadzor nastavnika poštujući pravila rada u sigurnom okruženju
Zamijeniti neispravnu grafičku karticu ispravnom u kućištu računala na siguran način i uz nadzor nastavnika
Provjeriti ispravnost ugrađenih/zamijenjenih komponenti uz nadzor nastavnika
Provjeriti svojstva ugrađene grafičke kartice u upravljačkom programu uz pomoć nastavnika
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantni nastavni sustav je učenje temeljeno na radu. Nakon provedenog vođenog procesa učenja i poučavanja, učenici će u specijaliziranim učionicama i/ili kod poslodavca provoditi radne procese u skladu sa standardima kvalitete rada. Mentor organizira i usmjerava aktivnosti učenika te ih potiče na primjenu naučenih znanja i vještina.
Nastavne cjeline/teme
Dijagnostika kvarova računala
Održavanje računala
Nadogradnja računala
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Radna situacija: Nadogradnja računala
Korisnik računala se žali na sporiji rad računala kod obrade 3D animacije i traži savjet u servisu kako poboljšati performanse računala. Nakon razgovora i analize potreba korisnika, učenik (serviser) predlaže nadogradnju nove grafička kartice i proširenje RAM memorije. Učenici rade u paru korisnik i računalni serviser a nakon odrađenog zadatka uloge se zamjene.
Zadatak:
Odabrati na prodajnom web portalu / oglasniku odgovarajuću RAM memoriju i kompatibilnu grafičku karticu s snažnijim grafičkim procesorom i više grafičke memorije uz pomoć nastavnika
Uz nadzor nastavnika i jednoznačne upute rastaviti kućište i zamijeniti grafičke kartice te umetnuti dodatnu RAM memoriju
Zatvoriti kućište, uključiti računalo i uz pomoć nastavnika testirati funkcionalnost računala
Prilikom rastavljana i sastavljanja kućišta pridržavati se pravila Zaštite na radu
Elementi vrednovanja:
Odabrati odgovarajuće komponente računala
Rastaviti i sastaviti računalo s računalnim komponentama prema uputama na siguran način
Svoj rad prezentirati nastavniku i drugim učenicima
VREDNOVANJE
Lista za samoprocjenu:
Označi kvačicom vrdnju koja se odnosi na tebe tj. tvoje ponašanje i aktivnosti:
Ime i prezime:___________________________________
Razred/grupa:_____/_____ Datum:________________
rijetko
veći dio vremena
čitavo vrijeme
Cijelo vrijeme sam aktivno sudjelovao/sudjelovala u radu grupe
Pomagao/pomagala sam drugim učenicima u njihovim zadatcima
Svojim idejama doprinio/la sam projektu
Uvažavao/uvažavala la sam tuđe ideje i prijedloge
Izradio/ izradila sam zadane zadatke u zadanom vremenu
Zadovoljan/zadovoljna sam svojim radom
Navedi što bi želio /željela poboljšati
Kako bi mogao/mogla poboljšati svoj rad ?
Skup ishoda učenja iz SK-a, obujam:
Operacijski sustav na računalu, 5 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Pokazati ulogu operacijskog sustava na računalu
Demonstrirati osnovne funkcije operacijskog sustava uz pomoć nastavnika
Pokazati na konkretnim primjerima, na računalima i pametnim telefonima, različite vrste operacijskih sustava
Razvrstati kronološki operacijske sustave računala
Instalirati OS na računalu prema zadanim uputama i uz nadzor nastavnika
Instalirati operacijski sustav na školsko računalo uz pomoć nastavnika
Kreirati sigurnosnu kopiju OS i pohraniti je na vanjskoj memorijskoj jedinici prema uputama i uz nadzor nastavnika
Kreirati sigurnosnu kopiju operacijskog sustava i pripadajućih podataka na školskom računalu, uz nadzor nastavnika
Provjeriti ispravnost instaliranog OS uz uputu i nadzor
Nakon instalacije OS provjeriti postavke upravljačkih programa i po potrebi ih podesiti, uz nadzor nastavnika
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantni nastavni sustav je učenje temeljeno na radu. Nakon provedenog vođenog procesa učenja i poučavanja, učenici će u specijaliziranim učionicama i/ili kod poslodavca provoditi radne procese u skladu sa standardima kvalitete rada. Mentor organizira i usmjerava aktivnosti učenika te ih potiče na primjenu naučenih znanja i vještina.
Nastavne cjeline/teme
Operacijski sustav
Instalacija operacijskog sustava
Izrada sigurnosne kopije operacijskog sustava
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Radna situacija: Instalacija operacijskog sustava
Kupac novog računala želi instalirati na svoje računalo operacijski sustav. Nakon razgovora s učenikom (serviserom) odlučio se za Windows 11 operacijski sustav.
Zadatak:
Učenik će na novo računalo instalirati operacijski sustav uz nadzor nastavnika . Učenici rade u paru korisnik i računalni serviser a nakon odrađenog zadatka uloge se zamjene.
U okviru zadatka učenik će:
a. Odabrati operacijski sustav koji odgovara potrebama korisnika uz pomoć nastavnika
b. Uz nadzor nastavnika instalirati odabrani operacijski sustav i podesiti osnovne parametre:
i. korisničko ime računala
ii. jezične postavke
iii. vremenske postavke
iv. pristup internetu
c. Izraditi sigurnosnu kopiju podešenog operacijskog sustava uz pomoć nastavnika
Elementi vrednovanja:
Odabrati odgovarajući operacijski sustav
Instalirati operacijski sustav i podesiti osnovne postavke
Izraditi sigurnosnu kopiju operacijskog sustava
Svoj rad prezentirati nastavniku i drugim učenicima
VREDNOVANJE
Lista za samoprocjenu:
Označi kvačicom vrdnju koja se odnosi na tebe tj. tvoje ponašanje i aktivnosti:
Ime i prezime:___________________________________
Razred/grupa:_____/_____ Datum:________________
rijetko
veći dio vremena
čitavo vrijeme
Cijelo vrijeme sam aktivno sudjelovao/sudjelovala u radu grupe
Pomagao/pomagala sam drugim učenicima u njihovim zadatcima
Svojim idejama doprinio/la sam projektu
Uvažavao/uvažavala la sam tuđe ideje i prijedloge
Izradio/ izradila sam zadane zadatke u zadanom vremenu
Zadovoljan/zadovoljna sam svojim radom
Navedi što bi želio /željela poboljšati
Kako bi mogao/mogla poboljšati svoj rad ?
Skup ishoda učenja iz SK-a, obujam:
Sastavljanje i održavanje perifernih uređaja računala, 5 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Odabrati odgovarajuće periferne uređaja
Razvrstati periferne uređaje prema namjeni
Voditi evidenciju održavanja perifernih uređaja
Dokumentirati evidenciju održavanja perifernih uređaja računala
Prilagoditi postavke upravljačkih programa perifernih uređaja
Prilagoditi postavke mikrofona u upravljačkom programu
Ispitati ispravnost rada spojenih perifernih uređaja
Ispitati ispravnost rada skenera
Zamijeniti toner na pisaču
Ispitati rad pisača nakon zamjene tonera
Prilagoditi postavke pisača za ispis
Prilagoditi postavke pisača za ispis u eko modu
Očistiti tipkovnicu računala
Rastaviti i očistiti mehaničku tipkovnicu računala
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantni nastavni sustav je učenje temeljeno na radu. Nakon provedenog vođenog procesa učenja i poučavanja, učenici će u specijaliziranim učionicama i/ili kod poslodavca provoditi radne procese u skladu sa standardima kvalitete rada. Mentor organizira i usmjerava aktivnosti učenika te ih potiče na primjenu naučenih znanja i vještina.
Nastavne cjeline/teme
Periferni uređaji
Upravljački programi
Jednostavan servis perifernih uređaja
Načini i primjer vrednovanja
Način i primjer vrednovanja skupa ishoda učenja je samo jedan od mogućih pristupa te se nastavnici potiču da primijene svoje znanje i kreativnost u pripremi raznolikih zadataka, oblika rada i metoda vrednovanja, uzimajući u obzir relevantne propise te specifičnosti svog radnog okruženja i odgojno-obrazovne skupine.
Radna situacija: Gladan pisač i papir žvače
Korisnik ima problem s laserskim pisačem kojem se prilikom ispisa zaglavi list papira. Pisač je već duže u upotrebi i prema servisnoj dokumentaciji bio je na servisu prije dvije godine zbog istog problema.
Problemski zadatak:
Uz pomoć nastavnika rastaviti pisač
Uz nadzor nastavnika očistiti valjke pisača i mehanizam za uvlačenje papira
Uz pomoć nastavnika sastaviti pisač i ispisati testnu stranicu i provjeriti status tonera
Prilikom rastavljanja, sastavljanja i testiranja pisača pridržavati se pravila Zaštite na radu
Prezentirati rješenje problemske situacije ostalim učenicima
NAZIV MODULA
JEDNOSTAVNI SPOJEVI RAČUNALNIH MREŽA
Šifra modula
Kvalifikacije nastavnika koji sudjeluju u realizaciji modula
https://hko.srce.hr/registar/skup-ishoda-ucenja/detalji/7855
Obujam modula (CSVET)
7 CSVET
Tehnika spajanja mrežnih kabela ( 7 CSVET)
Načini stjecanja ishoda učenja (od –do, postotak)
Vođeni proces učenja i poučavanja
Oblici učenja temeljenog na radu
Samostalne aktivnosti učenika/polaznika
20-30%
50-60%
10-20%
Status modula
(obvezni/izborni)
OBVEZNI
Cilj (opis) modula
Učenik će steći kompetencije za samostalnu pripremu alata, kabela i konektora, povezivanje kabela s konektorom, te spajanja jednostavne peer to peer mreže uz nadzor.
Ključni pojmovi
mrežni kabel, konektor, krimpanje
Povezanost modula s međupredmetnim temama (ako je primjenljivo)
Uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije
C.4.3.
C.4.4.
Osobni i socijalni razvoj
A.5.1.
A.5.2.
A.5.3.
B.5.2.
B.4.3.
Učiti kako učiti
B.4/5.4.
C.4/5.1.
D.4/5.2.
Zdravlje
B.4.1.A
B.4.1.B
C.5.3.B
Preporuke za učenje temeljeno na radu
Učenje temeljeno na radu integrirano je u strukovni kurikul kroz rješavanje stvarnih ili simuliranih zadataka u školskim specijaliziranim učionicama /praktikumima / radionicama ili u regionalnom centru kompetentnosti te kod poslodavca. Zadaci su osmišljeni tako da odgovaraju stvarnim radnim situacijama radnog mjesta.
Specifični materijalni uvjeti i okruženje za učenje, potrebni za realizaciju modula
Kako je navedeno standardom kvalifikacije
https://hko.srce.hr/registar/standard-kvalifikacije/detalji/250
Skup ishoda učenja iz SK-a, obujam:
Tehnika spajanja mrežnih kabela, 7 CSVET
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini usvojenosti „dobar”
Odabrati odgovarajući mrežni kabel u komunikacijskom sustavu
Odabrati odgovarajući mrežni kabel u komunikacijskom sustavu uz obrazloženje
Izdvojiti potrebne konektore za spajanje mrežnog sustava
Pravilno primijeniti konektore u spajanju mrežnog sustava
Pripremiti kabel za spajanje
Samostalno ukloniti izolaciju i rasplesti žice koje se nalaze u kabelu
Spojiti mrežni kabel s pripadajućim konektorom
Pravilno koristiti kliješta za krimpanje prilikom spajanja mrežnog kabela s odgovarajućim konektorom
Spojiti jednostavnu peer to peer mrežu uz nadzor nastavnika
Samostalno spojiti jednostavnu peer to peer mrežu, uz nadzor i minimalnu pomoć nastavnika
Dominantan nastavni sustav i opis načina ostvarivanja SIU
Dominantni nastavni sustav je učenje temeljeno na radu. Nakon provedenog vođenog procesa učenja i poučavanja, učenici će u specijaliziranim učionicama i/ili kod poslodavca provoditi radne procese u skladu sa standardima kvalitete rada. Mentor organizira i usmjerava aktivnosti učenika te ih potiče na primjenu naučenih znanja i vještina.
Nastavne cjeline/teme
Mrežni kabeli i konektori
Alat za spajanje računalnih mreža
Spajanje jednostavne peer to peer mreže
Načini i primjer vrednovanja
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
5. ZAVRŠNI RAD
Završni rad provodi se na temelju Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi (Narodne novine, br. 87/2008, 86/2009, 92/2010, 105/2010, 90/2011, 5/2012, 16/2012, 86/2012, 126/2012, 94/2013, 152/2014, 07/2017, 68/2018, 98/2019, 64/2020, 151/2022, 155/2023, 156/2023), Zakona o strukovnom obrazovanju (Narodne novine, br. 30/2009, 24/2010, 22/2013, 25/2018, 69/2022), Pravilnika o izradbi i obrani završnoga rada (Narodne novine, br. 118/2009) i Nacionalnog kurikuluma za strukovno obrazovanje (2018).
Obrazovni program kojim se stječe kvalifi kacija Pomoćni računalni serviser/Pomoćna računalna serviserka završava provjerom strukovnog znanja, vještina te pripadne samostalnosti i odgovornosti. Provjera se provodi izradom i obranom završnog rada koji uključuje praktični rad te provjerom ostaloga strukovnog znanja i vještina predviđenih ishodima učenja kurikula.
Završni rad projektni je zadatak u kojem učenik treba pokazati samostalnost u analizi problema, izradi mogućih rješenja i izvedbi mogućih rješenja, primjenjujući usvojeno znanje i vještine tijekom cjelokupnoga obrazovanja za stjecanje kvalifikacije Pomoćni računalni serviser/Pomoćna računalna serviserka.
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja