Na temelju članka 8a. stavka 23., članka 21. stavka 7., članka 39. stavka 5. Zakona o poljoprivredi (»Narodne novine« br. 118/18., 42/20., 127/20. – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske, 52/21. i 152/22.) ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva donosi
PRAVILNIK
O IZMJENAMA I DOPUNI PRAVILNIKA
O PROVEDBI IZRAVNE POTPORE POLJOPRIVREDI I IAKS MJERA RURALNOG RAZVOJA ZA 2024. GODINU
Članak 1.
U Pravilniku o provedbi izravne potpore poljoprivredi i IAKS mjera ruralnog razvoja za 2024. godinu (»Narodne novine«, br.157/2023, 26/2024 i 52/2024) u članku 3. stavku 2. iza točke t) dodaje se točka u) koja glasi:
»u) pašni pritisak – je umnožak broja grla izražen u uvjetnim grlima, u skladu s koeficijentom konverzije iz Tablice 6. Priloga 1. ovoga Pravilnika, i vremenskog koeficijenta koji čini odnos broja dana ispaše na cijeloj površini ARKOD parcele i broja dana u kalendarskoj godini, podijeljen s površinom te ARKOD parcele«.
Članak 2.
Članak 37. stavak 1. mijenja se i glasi:
»(1) Korisnik je u godini podnošenja Jedinstvenog zahtjeva obvezan održavati pašnjake i krške pašnjake ispašom stoke u vlasništvu i/ili posjedu uz poštivanje pašnog pritiska od 0,3 do 1,0 UG/ha ovaca i/ili koza i/ili goveda i/ili kopitara u razdoblju ispaše, a provedbu obveze može zabilježiti geotagiranom fotografijom te istu dostaviti Agenciji za plaćanja putem AgroGTF aplikacije«.
U stavku 4. riječi: »tijekom roka za podnošenje zahtjeva iz članka 10. ovoga Pravilnika« zamjenjuju se riječima: »do 31. prosinca 2024.«.
Članak 3.
Članak 41. mijenja se i glasi:
»Članak 41.
(1) Korisnik je u obvezi posjedovati analizu tla napravljenu u proizvodnoj godini za svaku ARKOD parcelu na kojoj se primjenjuje stajski gnoj.
(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, za svakih 10 ARKOD parcela koje imaju površinu manju od jednog hektara korisnik provodi analizu samo za najveću ARKOD parcelu.
(3) Analiza tla mora sadržavati sljedeće parametre: reakciju tla (pH, KCl i H2O), sadržaj humusa, sadržaj fiziološki aktivnih hranjiva P2O5 i K2O, hidrolitsku kiselost ili sadržaj ukupnih karbonata te sadržaj skeleta (kod skeletnih tala).
(4) Korisnik je obavezan posjedovati analizu stajskog gnoja na slijedeće parametre: sadržaj suhe tvari, sadržaj organske tvari, reakciju (pH) i sadržaj hranjiva (ukupni dušik, fosfor i kalij).
(5) Analizu stajskog gnoja potrebno je napraviti svake godine zahtjeva za svaku vrstu i za svaku novokupljenu količinu gnoja.
(6) Korisnik je u skladu s analizom tla i analizom stajskog gnoja dužan u godini zahtjeva izraditi i provoditi plan gnojidbe te plan i provedbu evidentirati na obrascu 2. iz Priloga 4. ovoga Pravilnika.
(7) Za izradu plana gnojidbe iz stavka 6. ovoga članka korisnik mora koristiti analize tla i analize stajskog gnoja koje su napravljene prije primjene stajskog gnoja.
(8) Ako su analize tla iz stavka 1. ovoga članka napravljene nakon datuma primjene stajskog gnoja u godini zahtjeva, za izradu plana gnojidbe i primjenu stajskog gnoja prihvatljive su analize tla koje nisu starije od 1. siječnja 2021. godine, u skladu s obvezama praćenja stanja tla iz propisa kojim se uređuje održavanje, zaštita i praćenje stanja poljoprivrednog zemljišta.
(9) Ako su analize stajskog gnoja iz stavka 5. ovoga članka napravljene nakon datuma primjene stajskog gnoja u godini zahtjeva, za izradu plana gnojidbe i primjenu stajskog gnoja prihvatljive su analize koje nisu starije od 1. siječnja 2023. godine.
(10) Korisnik je tijekom godine zahtjeva u obvezi izraditi plan gnojidbe uz pomoć obveznog individualnog savjetovanja poljoprivrednikai ispuniti Obrazac 2. iz Priloga 4. ovoga Pravilnika.
(11) Gnojidba stajskim gnojem unutar eko sheme treba biti u skladu s potrebama kulture, temeljena na provedenoj analizi tla od strane ovlaštenog ili referentnog laboratorija kako je navedeno u planu gnojidbe.
(12) Stajski gnoj (kruti ili tekući) dozvoljeno je koristiti na oranici koja odgovara primjeni dušika iz stajskog gnoja od najmanje 70 kg N/ha do najviše 150 kg N/ha u skladu s minimalnim i maksimalnim količinama stajskog gnoja po hektaru prema Tablici 17. iz Priloga 1. ovoga Pravilnika.
(13) Korisnik kojem je temeljem provedene analize tla od ovlaštenog ili referentnog laboratorija izdana preporuka za gnojidbu stajskim gnojem s količinom dušika nižom od 70 kg/ha izuzima se od obveze iz stavka 12. ovoga članka.
(14)Stajski gnoj potrebno je iznijeti na oraničnu površinu i inkorporirati u tlo unutar 48 sati od iznošenja, što se dokazuje upisom u Obrazac 2. iz Priloga 4. ovoga Pravilnika te korisnik može dostaviti Agenciji za plaćanja geotagirane fotografije putem AgroGTF aplikacije.
(15) Korisnik koji nema dovoljne količine stajskog gnoja ili nema proizvodnju vlastitog stajskog gnoja dužan je do 31. prosinca u godini podnošenja Jedinstvenog zahtjeva Agenciji za plaćanja dostaviti presliku računa o kupljenom stajskom gnoju iz kojeg je vidljiva količina kupljenog stajskog gnoja po vrstama stajskog gnoja navedenima u Tablici 17. iz Priloga 1. ovoga Pravilnika te MIBPG i naziv poljoprivrednika od kojeg je kupljen stajski gnoj.
(16) Za korisnika koji posjeduje stoku količina proizvedenog stajskog gnoja izračunava se na temelju prosječnog broja grla/kljunova prema Tablici 18. iz Priloga 1. ovoga Pravilnika evidentiranih u Jedinstvenom registru domaćih životinja (JRDŽ) u godini koja prethodi godini podnošenja jedinstvenog zahtjeva na temelju stanja svakog prvoga dana u mjesecu i godišnjoj proizvedenoj količini dušika u stajskom gnoju po UG iz Tablice 18. iz Priloga 1. ovoga Pravilnika.
(17) Za korisnika koji nema dovoljne količine stajskog gnoja ili nema proizvodnju vlastitog stajskog gnoja, a uslužno tovi stoku za organizatora tova, dužan je do 31. prosinca u godini podnošenja Jedinstvenog zahtjeva Agenciji za plaćanja dostaviti ugovor o uslužnom tovu potpisan od strane korisnika i organizatora tova za 2023. i/ili 2024. godinu te popunjen obrazac 2., 3. dio za pojedinu vrstu životinja iz Priloga 4. ovoga Pravilnika potpisan od strane korisnika i organizatora tova u kojem se navodi: MIBPG i naziv poljoprivrednika koji je stajski gnoj ustupio korisniku, broj i/ili identifikacijsku oznaku životinja upisanih u JRDŽ u uslužnom tovu kod korisnika, razdoblje uslužnog tova za svaku životinju i proizvedenu količinu ustupljenog stajskog gnoja korisniku proizvedenog tijekom razdoblja uslužnog tova po vrstama stajskog gnoja navedenima u Tablici 17. iz Priloga 1. ovoga Pravilnika.
(18) Korisnik koji posjeduje stoku, uključujući i korisnika koji uslužno tovi stoku za organizatora tova iz stavka 17. ovoga članka, obvezan je u spremištima stajskog gnoja u cilju vezanja amonijaka, primjenjivati adsorbense na pretežitoj bazi zeolita clinoptilolita ili bentonita koji se dodaje tijekom godine zahtjeva u spremište stajskog gnoja u količini koja odgovara najmanje 0,5 % suhe tvari stajskog gnoja korištenog u ovoj intervenciji, a što dokazuje preslikom računa, koji je obvezan dostaviti Agenciji za plaćanja do 31. prosinca 2024. godine.
(19) Korisnik koji posjeduje stoku, uključujući i korisnika koji uslužno tovi stoku za organizatora tova iz stavka 17. ovoga članka, obvezan je imati pokriven stajski gnoj u spremištu s ciljem smanjenja onečišćenja vode i zraka. Za pokrivanje stajskog gnoja prihvatljivo je korištenje slame te nepropusnih folija.
(20) Korisnik je obavezan Obrazac 2. iz Priloga 4. ovoga Pravilnika, analizu tla i analizu stajskog gnoja iz stavaka 1. i 5. ovoga članka te analize tla i analize stajskog gnoja iz stavaka 8. i 9. ovoga članka, zajedno s preostalim računima dostaviti Agenciji za plaćanja do 31. prosinca godine podnošenja Jedinstvenog zahtjeva.
(21)Korisnik u AGRONET sustavu putem izjave na Jedinstvenom zahtjevu evidentira poljoprivredne prakse korisne za klimu i okoliš koje provodi za ovu intervenciju.«.
Članak 4.
U članku 47. stavci 3. i 4. mijenjaju se i glase:
»(3) Ako se travnjak održava košnjom ispaša je dozvoljena nakon košnje do kraja tekuće godine, a stoka se mora napasivati na cijeloj raspoloživoj površini uz poštivanje pašnog pritiska od najmanje 0,3, a najviše 1,0 UG/ha ovaca, koza, goveda i/ili kopitara.
(4) Ako se travnjak održava napasivanjem, stoka se mora napasivati na cijeloj raspoloživoj površini, uz poštivanje pašnog pritiska s najmanje 0,3, a najviše 1,0 UG/ha ovaca, koza, goveda i/ili kopitara.«.
Članak 5.
U članku 49. stavci 4. i 5. mijenjaju se i glase:
»(4) Korisnik je u skladu s analizom tla dužan izraditi i provoditi plan gnojidbe te plan i provedbu evidentirati na Obrascu 3. iz Priloga 4. ovoga Pravilnika.
(5) Korisnik je u obvezi izraditi plan gnojidbe uz pomoć obveznog individualnog savjetovanja poljoprivrednika i ispuniti Obrazac 3. iz Priloga 4. ovoga Pravilnika.«.
Stavak 7. mijenja se i glasi:
»(7) Korisnik je obvezan presliku računa za kupnju gnojiva, analizu tla, te Obrazac 3. iz Priloga 4. ovoga Pravilnika dostaviti Agenciji za plaćanja po završetku aktivnosti, a najkasnije do 31. prosinca godine podnošenja Jedinstvenog zahtjeva.«.
Članak 6.
U članku 60. stavku 13. broj: »598,86« zamjenjuje se brojem: »599,98«.
Članak 7.
U članku 84. stavku 1. točke 7. i 8. mijenjaju se i glase:
»7. ako se travnjak održava košnjom ispaša je dozvoljena nakon košnje do kraja tekuće godine, a stoka se mora napasivati na cijeloj površini ARKOD parcele, uz poštivanje pašnog pritiska od najmanje 0,3 a najviše 1,0 UG/ha ovaca, koza, goveda i/ili kopitara
8. ako se travnjak održava napasivanjem, stoka se mora napasivati na cijeloj površini ARKOD parcele, uz poštivanje pašnog pritiska od najmanje 0,3 a najviše 1,0 UG/ha ovaca, koza, goveda i/ili kopitara«.
Članak 8.
U članku 87. stavku 1. točka 8. mijenja se i glasi:
»8. ispaša je dozvoljena nakon košnje do kraja tekuće godine, stoka se mora napasivati na cijeloj površini ARKOD parcele, uz poštivanje pašnog pritiska od najmanje 0,3 a najviše 1,0 UG/ha ovaca, koza, goveda i/ili kopitara«.
Članak 9.
U članku 90. stavku 1. točka 7. mijenja se i glasi:
»7. ispaša je dozvoljena samo od 16. rujna do kraja tekuće godine, stoka se mora napasivati na cijeloj površini ARKOD parcele, uz poštivanje pašnog pritiska od najmanje 0,3, a najviše 1,0 UG/ha ovaca, koza, goveda i/ili kopitara«.
Članak 10.
U članku 96. stavku 1. točka 6. mijenja se i glasi:
»6. održavanje površine voćnjaka ispašom (ovce, koze, goveda ili perad, uz maksimalni pašni pritisak 1,0 UG/ha) ili košenjem biljnog pokrova najmanje jednom godišnje (uključujući i košnju ispod stabala), ali ne kasnije od 1. listopada«.
Članak 11.
U članku 99. stavku 1. točka 6. mijenja se i glasi:
»6. održavanje površina maslinika ispašom (ovce ili koze, uz maksimalni pašni pritisak 1 UG/ha), ili mehaničkom obradom, ili košnjom trave, ili zadržavanjem svih tanjih grančica ispod krošnje nakon rezidbe«.
Članak 12.
U članku 155. stavku 1. točka 8. mijenja se i glasi:
»8. ispaša je dozvoljena nakon košnje do kraja tekuće godine, stoka se mora napasivati na cijeloj površini ARKOD parcele, uz poštivanje pašnog pritiska od najmanje 0,3 a najviše 1,0 UG/ha ovaca, koza, goveda i/ili kopitara«.
Članak 13.
U članku 158. stavku 1. točka 7. mijenja se i glasi:
»7. ispaša je dozvoljena samo od 16. rujna do kraja tekuće godine, stoka se mora napasivati na cijeloj površini ARKOD parcele, uz poštivanje pašnog pritiska od najmanje 0,3, a najviše 1,0 UG/ha ovaca, koza, goveda i/ili kopitara«.
Članak 14.
U članku 175. stavci 27. i 28. mijenjaju se i glase:
»(27) Poštivanje obveza iz zahtjeva »Povećanje podne površine za 10 %« za kategorije životinja mliječne krave, tovna junad, rasplodne junice, telad, koze i ovce te iz zahtjeva »Povećanje podne površine za 15 %« za kategorije životinja krmače i nazimice, Agencija za plaćanja provjerava temeljem broja životinja u JRDŽ-u svakog prvog dana u mjesecu i ukupne podne površine smještajne jedinice na objektu za uzgoj pojedine vrste životinja (JIBG-u) upisane u JRDŽ. Za kategoriju telad prilikom provjere broja životinja u JRDŽ-u svakog prvog dana u mjesecu i ukupne podne površine smještajne jedinice na objektu (JIBG) upisane u JRDŽ, koristi se Tablica 6b. Odnos starosti teladi i težine za potrebe intervencije 70.06. Plaćanja za dobrobit životinja iz Priloga 1. ovoga Pravilnika.
(28) Poštivanje obveza iz zahtjeva »Povećanje podne površine za 10 %« za kategoriju životinja nesilice, zahtjeva »Povećanje podne površine za 15 %« za kategorije životinja odbijena prasad i svinje za tov te zahtjeva »Smanjena gustoća naseljenosti« za kategorije brojleri, nesilice i purani, Agencija za plaćanja provjerava temeljem broja životinja i njihove težine (živa vaga) na datume navedene u evidencijama iz članaka 184., 186., 189., 190. i 191. ovoga Pravilnika i ukupne podne površine smještajne jedinice na objektu za uzgoj pojedine vrste životinja (JIBG-u) upisane u JRDŽ. «.
Članak 15.
U članku 178. stavak 8. mijenja se i glasi:
»(8) Obrazac 23. iz Priloga 4. ovoga Pravilnika korisnik dostavlja podružnici Agencije za plaćanja najkasnije do 31. prosinca 2024. godine.«.
Članak 16.
U članku 179. stavak 6. mijenja se i glasi:
»(6) Obrazac 25. iz Priloga 4. ovoga Pravilnika korisnik dostavlja podružnici Agencije za plaćanja najkasnije do 31. prosinca 2024. godine.«.
Članak 17.
U članku 180. stavak 8. mijenja se i glasi:
»(8) Obrazac 27. iz Priloga 4. ovoga Pravilnika korisnik dostavlja podružnici Agencije za plaćanja najkasnije do 31. prosinca 2024. godine.«.
Članak 18.
U članku 181. stavak 1. mijenja se i glasi:
»(1) Osnovica za izračun broja UG je broj grla kategorije telad, koja su za godinu podnošenja zahtjeva ispunila kriterij obaveznog držanja na poljoprivrednom gospodarstvu od 120 dana, a računa se od dana rođenja teleta ili od dana dolaska na poljoprivredno gospodarstvo do navršenih šest mjeseci života.«.
Stavak 8. mijenja se i glasi:
»(8) Obrazac 29. iz Priloga 4. ovoga Pravilnika korisnik dostavlja podružnici Agencije za plaćanja najkasnije do 31. prosinca 2024. godine.«.
Članak 19.
U članku 185. stavak 10. mijenja se i glasi:
»(10) Obrazac 33. iz Priloga 4. ovoga Pravilnika korisnik dostavlja na uvid podružnici Agencije za plaćanja najkasnije do 31. prosinca 2024. godine.«.
Članak 20.
U članku 194. stavak 11. mijenja se i glasi:
» (11) Obrazac 39. iz Priloga 4. ovoga Pravilnika korisnik dostavlja na uvid podružnici Agencije za plaćanja najkasnije do 31. prosinca 2024. godine.«.
Članak 21.
U članku 197. stavak 11. mijenja se i glasi:
» (11) Obrazac 41. iz Priloga 4. ovoga Pravilnika korisnik dostavlja na uvid podružnici Agencije za plaćanja najkasnije do 31. prosinca 2024. godine.«.
Članak 22.
U članku 207. stavku 1. točka 4. mijenja se i glasi:
»4. održavanje površine voćnjaka ispašom (ovce, koze, goveda ili perad, uz maksimalni pašni pritisak 1,0 UG/ha) ili košnjom biljnog pokrova najmanje jednom godišnje (uključujući i košnju ispod stabala), ali ne kasnije od 1. listopada«.
Članak 23.
U članku 210. stavku 1. točka 4. mijenja se i glasi:
»4. održavanje površina maslinika ispašom (ovce ili koze, uz maksimalni pašni pritisak 1 UG/ha), ili mehaničkom obradom, ili košnjom trave, ili zadržavanjem svih tanjih grančica ispod krošnje nakon rezidbe«.
Članak 24.
U članku 212. stavak 6. mijenja se i glasi:
»(6) Osnovica za izračun uvjetnih grla iz stavka 5. ovoga članka je prosjek broja grla koje korisnik ima upisane u posjedu u JRDŽ-u na temelju stanja svakog prvoga dana u mjesecu u kojem su grla evidentirana i to u razdoblju od 1. listopada 2023. godine do 1. listopada 2024. godine, za kategorije životinja navedene u točkama 1. do 4. Tablice 6. iz Priloga 1. ovoga Pravilnika«.
Članak 25.
U Prilogu 4. u obrascima 22., 24., 26., 32., 38. i 40. u 2. dijelu pod točkom 1. riječi: »dostavlja na uvid podružnici Agencije za plaćanja najkasnije do zadnjeg dana roka za zakašnjele zahtjeve iz članka 10. Pravilnika« zamjenjuju se riječima: »dostavlja na uvid podružnici Agencije za plaćanja najkasnije do 31. prosinca 2024. godine«.
Članak 26.
U Prilogu 6. PRIKAZ OCJENE KRŠENJA OBVEZA U INTERVENCIJAMA SP – DOBROBIT ŽIVOTINJA u OPERACIJI Dobrobit životinja u peradarstvu – DŽP OPIS OBVEZA kod kategorije životinja BROJLERI obveza:
»
Osigurati u bilo kojem trenutku gustoću naseljenosti od najviše 30ili 35,1* ili 37,8* kg mase brojlera/m2
( * uz posebno odobrenje nadležnog tijela u skladu s Direktivom Vijeća 2002/43/EZ)
Gustoća naseljenosti je veća od 30 ili 35,1 ili 37,8 kg mase brojlera/m2 izražene kao godišnji prosjek
Nema plaćanja
Nema plaćanja
Nema plaćanja
Nema plaćanja
«
zamjenjuje se obvezom:
»
Osigurati u bilo kojem trenutku gustoću naseljenosti od najviše 30ili 35,1* ili 37,8* kg mase brojlera/m2 ( * uz posebno odobrenje nadležnog tijela u skladu s Direktivom Vijeća 2002/43/EZ)
Gustoća naseljenosti u bilo kojem trenutku je veća od 30 ili 35,1 ili 37,8 kg mase brojlera/m2
Nema plaćanja
Nema plaćanja
Nema plaćanja
Nema plaćanja
«
Članak 27.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu prvoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I RIBARSTVA
Na temelju članka 8a. stavka 23., članka 21. stavka 7., članka 39. stavka 5. Zakona o poljoprivredi ( » Narodne novine « br. 118/18., 42/20., 127/20. – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske, 52/21. i 152/22.) ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva donosi
PRAVILNIK
O IZMJENAMA I DOPUNI PRAVILNIKA
O PROVEDBI IZRAVNE POTPORE POLJOPRIVREDI I IAKS MJERA RURALNOG RAZVOJA ZA 2024. GODINU
Komentirate u ime: MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I RIBARSTVA
Članak 1.
U Pravilniku o provedbi izravne potpore poljoprivredi i IAKS mjera ruralnog razvoja za 2024. godinu (»Narodne novine«, br. 157/2023, 26/2024 i 52/2024) u članku 3. stavku 2. iza točke t) dodaje se točka u) koja glasi:
»u) pašni pritisak – je umnožak broja grla izražen u uvjetnim grlima, u skladu s koeficijentom konverzije iz Tablice 6. Priloga 1. ovoga Pravilnika, i vremenskog koeficijenta koji čini odnos broja dana ispaše na cijeloj površini ARKOD parcele i broja dana u kalendarskoj godini, podijeljen s površinom te ARKOD parcele«.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I RIBARSTVA
Članak 2.
Članak 37. stavak 1. mijenja se i glasi:
» (1) Korisnik je u godini podnošenja Jedinstvenog zahtjeva obvezan održavati pašnjake i krške pašnjake ispašom stoke u vlasništvu i/ili posjedu uz poštivanje pašnog pritiska od 0,3 do 1,0 UG/ha ovaca i/ili koza i/ili goveda i/ili kopitara u razdoblju ispaše, a provedbu obveze može zabilježiti geotagiranom fotografijom te istu dostaviti Agenciji za plaćanja putem AgroGTF aplikacije «.
U stavku 4. riječi: »tijekom roka za podnošenje zahtjeva iz članka 10. ovoga Pravilnika« zamjenjuju se riječima: »do 31. prosinca 2024.«.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I RIBARSTVA
Članak 3.
Članak 41. mijenja se i glasi:
»Članak 41.
(1) Korisnik je u obvezi posjedovati analizu tla napravljenu u proizvodnoj godini za svaku ARKOD parcelu na kojoj se primjenjuje stajski gnoj.
(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, za svakih 10 ARKOD parcela koje imaju površinu manju od jednog hektara korisnik provodi analizu samo za najveću ARKOD parcelu.
(3) Analiza tla mora sadržavati sljedeće parametre: reakciju tla (pH, KCl i H2O), sadržaj humusa, sadržaj fiziološki aktivnih hranjiva P2O5 i K2O, hidrolitsku kiselost ili sadržaj ukupnih karbonata te sadržaj skeleta (kod skeletnih tala).
(4) Korisnik je obavezan posjedovati analizu stajskog gnoja na slijedeće parametre: sadržaj suhe tvari, sadržaj organske tvari, reakciju (pH) i sadržaj hranjiva (ukupni dušik, fosfor i kalij).
(5) Analizu stajskog gnoja potrebno je napraviti svake godine zahtjeva za svaku vrstu i za svaku novokupljenu količinu gnoja.
(6) Korisnik je u skladu s analizom tla i analizom stajskog gnoja dužan u godini zahtjeva izraditi i provoditi plan gnojidbe te plan i provedbu evidentirati na obrascu 2. iz Priloga 4. ovoga Pravilnika.
(7) Za izradu plana gnojidbe iz stavka 6. ovoga članka korisnik mora koristiti analize tla i analize stajskog gnoja koje su napravljene prije primjene stajskog gnoja.
(8) Ako su analize tla iz stavka 1. ovoga članka napravljene nakon datuma primjene stajskog gnoja u godini zahtjeva, za izradu plana gnojidbe i primjenu stajskog gnoja prihvatljive su analize tla koje nisu starije od 1. siječnja 2021. godine, u skladu s obvezama praćenja stanja tla iz propisa kojim se uređuje održavanje, zaštita i praćenje stanja poljoprivrednog zemljišta.
(9) Ako su analize stajskog gnoja iz stavka 5. ovoga članka napravljene nakon datuma primjene stajskog gnoja u godini zahtjeva, za izradu plana gnojidbe i primjenu stajskog gnoja prihvatljive su analize koje nisu starije od 1. siječnja 2023. godine.
(10) Korisnik je tijekom godine zahtjeva u obvezi izraditi plan gnojidbe uz pomoć obveznog individualnog savjetovanja poljoprivrednika i ispuniti Obrazac 2. iz Priloga 4. ovoga Pravilnika .
(11) Gnojidba stajskim gnojem unutar eko sheme treba biti u skladu s potrebama kulture, temeljena na provedenoj analizi tla od strane ovlaštenog ili referentnog laboratorija kako je navedeno u planu gnojidbe.
(12) Stajski gnoj (kruti ili tekući) dozvoljeno je koristiti na oranici koja odgovara primjeni dušika iz stajskog gnoja od najmanje 70 kg N/ha do najviše 150 kg N/ha u skladu s minimalnim i maksimalnim količinama stajskog gnoja po hektaru prema Tablici 17. iz Priloga 1. ovoga Pravilnika.
(13) Korisnik kojem je temeljem provedene analize tla od ovlaštenog ili referentnog laboratorija izdana preporuka za gnojidbu stajskim gnojem s količinom dušika nižom od 70 kg/ha izuzima se od obveze iz stavka 12. ovoga članka.
(14) Stajski gnoj potrebno je iznijeti na oraničnu površinu i inkorporirati u tlo unutar 48 sati od iznošenja, što se dokazuje upisom u Obrazac 2. iz Priloga 4. ovoga Pravilnika te korisnik može dostaviti Agenciji za plaćanja geotagirane fotografije putem AgroGTF aplikacije.
(15) Korisnik koji nema dovoljne količine stajskog gnoja ili nema proizvodnju vlastitog stajskog gnoja dužan je do 31. prosinca u godini podnošenja Jedinstvenog zahtjeva Agenciji za plaćanja dostaviti presliku računa o kupljenom stajskom gnoju iz kojeg je vidljiva količina kupljenog stajskog gnoja po vrstama stajskog gnoja navedenima u Tablici 17. iz Priloga 1. ovoga Pravilnika te MIBPG i naziv poljoprivrednika od kojeg je kupljen stajski gnoj.
(16) Za korisnika koji posjeduje stoku količina proizvedenog stajskog gnoja izračunava se na temelju prosječnog broja grla/kljunova prema Tablici 18. iz Priloga 1. ovoga Pravilnika evidentiranih u Jedinstvenom registru domaćih životinja (JRDŽ) u godini koja prethodi godini podnošenja jedinstvenog zahtjeva na temelju stanja svakog prvoga dana u mjesecu i godišnjoj proizvedenoj količini dušika u stajskom gnoju po UG iz Tablice 18. iz Priloga 1. ovoga Pravilnika.
(17) Za korisnika koji nema dovoljne količine stajskog gnoja ili nema proizvodnju vlastitog stajskog gnoja, a uslužno tovi stoku za organizatora tova, dužan je do 31. prosinca u godini podnošenja Jedinstvenog zahtjeva Agenciji za plaćanja dostaviti ugovor o uslužnom tovu potpisan od strane korisnika i organizatora tova za 2023. i/ili 2024. godinu te popunjen obrazac 2., 3. dio za pojedinu vrstu životinja iz Priloga 4. ovoga Pravilnika potpisan od strane korisnika i organizatora tova u kojem se navodi: MIBPG i naziv poljoprivrednika koji je stajski gnoj ustupio korisniku, broj i/ili identifikacijsku oznaku životinja upisanih u JRDŽ u uslužnom tovu kod korisnika, razdoblje uslužnog tova za svaku životinju i proizvedenu količinu ustupljenog stajskog gnoja korisniku proizvedenog tijekom razdoblja uslužnog tova po vrstama stajskog gnoja navedenima u Tablici 17. iz Priloga 1. ovoga Pravilnika.
(18) Korisnik koji posjeduje stoku, uključujući i korisnika koji uslužno tovi stoku za organizatora tova iz stavka 17. ovoga članka, obvezan je u spremištima stajskog gnoja u cilju vezanja amonijaka, primjenjivati adsorbense na pretežitoj bazi zeolita clinoptilolita ili bentonita koji se dodaje tijekom godine zahtjeva u spremište stajskog gnoja u količini koja odgovara najmanje 0,5 % suhe tvari stajskog gnoja korištenog u ovoj intervenciji, a što dokazuje preslikom računa, koji je obvezan dostaviti Agenciji za plaćanja do 31. prosinca 2024. godine.
(19) Korisnik koji posjeduje stoku, uključujući i korisnika koji uslužno tovi stoku za organizatora tova iz stavka 17. ovoga članka, obvezan je imati pokriven stajski gnoj u spremištu s ciljem smanjenja onečišćenja vode i zraka. Za pokrivanje stajskog gnoja prihvatljivo je korištenje slame te nepropusnih folija.
(20) Korisnik je obavezan Obrazac 2. iz Priloga 4. ovoga Pravilnika, analizu tla i analizu stajskog gnoja iz stavaka 1. i 5. ovoga članka te analize tla i analize stajskog gnoja iz stavaka 8. i 9. ovoga članka, zajedno s preostalim računima dostaviti Agenciji za plaćanja do 31. prosinca godine podnošenja Jedinstvenog zahtjeva.
(21) Korisnik u AGRONET sustavu putem izjave na Jedinstvenom zahtjevu evidentira poljoprivredne prakse korisne za klimu i okoliš koje provodi za ovu intervenciju. «.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I RIBARSTVA
Članak 4.
U članku 47. stavci 3. i 4. mijenjaju se i glase:
» (3) Ako se travnjak održava košnjom ispaša je dozvoljena nakon košnje do kraja tekuće godine, a stoka se mora napasivati na cijeloj raspoloživoj površini uz poštivanje pašnog pritiska od najmanje 0,3, a najviše 1,0 UG/ha ovaca, koza, goveda i/ili kopitara.
(4) Ako se travnjak održava napasivanjem, stoka se mora napasivati na cijeloj raspoloživoj površini, uz poštivanje pašnog pritiska s najmanje 0,3, a najviše 1,0 UG/ha ovaca, koza, goveda i/ili kopitara. «.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I RIBARSTVA
Članak 5.
U članku 49. stavci 4. i 5. mijenjaju se i glase:
»(4) Korisnik je u skladu s analizom tla dužan izraditi i provoditi plan gnojidbe te plan i provedbu evidentirati na Obrascu 3. iz Priloga 4. ovoga Pravilnika.
(5) Korisnik je u obvezi izraditi plan gnojidbe uz pomoć obveznog individualnog savjetovanja poljoprivrednika i ispuniti Obrazac 3. iz Priloga 4. ovoga Pravilnika.«.
Stavak 7. mijenja se i glasi:
»(7) Korisnik je obvezan presliku računa za kupnju gnojiva, analizu tla, te Obrazac 3. iz Priloga 4. ovoga Pravilnika dostaviti Agenciji za plaćanja po završetku aktivnosti, a najkasnije do 31. prosinca godine podnošenja Jedinstvenog zahtjeva. «.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I RIBARSTVA
Članak 6.
U članku 60. stavku 13. broj: » 598,86 « zamjenjuje se brojem: » 599,98 « .
Komentirate u ime: MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I RIBARSTVA
Članak 7.
U članku 84. stavku 1. točke 7. i 8. mijenjaju se i glase:
»7. ako se travnjak održava košnjom ispaša je dozvoljena nakon košnje do kraja tekuće godine, a stoka se mora napasivati na cijeloj površini ARKOD parcele, uz poštivanje pašnog pritiska od najmanje 0,3 a najviše 1,0 UG/ha ovaca, koza, goveda i/ili kopitara
8. ako se travnjak održava napasivanjem, stoka se mora napasivati na cijeloj površini ARKOD parcele, uz poštivanje pašnog pritiska od najmanje 0,3 a najviše 1,0 UG/ha ovaca, koza, goveda i/ili kopitara «.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I RIBARSTVA
Članak 8.
U članku 87. stavku 1. točka 8. mijenja se i glasi:
» 8. ispaša je dozvoljena nakon košnje do kraja tekuće godine, stoka se mora napasivati na cijeloj površini ARKOD parcele, uz poštivanje pašnog pritiska od najmanje 0,3 a najviše 1,0 UG/ha ovaca, koza, goveda i/ili kopitara «.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I RIBARSTVA
Članak 9.
U članku 90. stavku 1. točka 7. mijenja se i glasi:
» 7. ispaša je dozvoljena samo od 16. rujna do kraja tekuće godine, stoka se mora napasivati na cijeloj površini ARKOD parcele, uz poštivanje pašnog pritiska od najmanje 0,3, a najviše 1,0 UG/ha ovaca, koza, goveda i/ili kopitara «.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I RIBARSTVA
Članak 10.
U članku 96. stavku 1. točka 6. mijenja se i glasi:
» 6. održavanje površine voćnjaka ispašom (ovce, koze, goveda ili perad, uz maksimalni pašni pritisak 1,0 UG/ha) ili košenjem biljnog pokrova najmanje jednom godišnje (uključujući i košnju ispod stabala), ali ne kasnije od 1. listopada «.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I RIBARSTVA
Članak 11.
U članku 99. stavku 1. točka 6. mijenja se i glasi:
» 6. održavanje površina maslinika ispašom (ovce ili koze, uz maksimalni pašni pritisak 1 UG/ha), ili mehaničkom obradom, ili košnjom trave, ili zadržavanjem svih tanjih grančica ispod krošnje nakon rezidbe «.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I RIBARSTVA
Članak 12.
U članku 155. stavku 1. točka 8. mijenja se i glasi:
» 8. ispaša je dozvoljena nakon košnje do kraja tekuće godine, stoka se mora napasivati na cijeloj površini ARKOD parcele, uz poštivanje pašnog pritiska od najmanje 0,3 a najviše 1,0 UG/ha ovaca, koza, goveda i/ili kopitara «.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I RIBARSTVA
Članak 13.
U članku 158. stavku 1. točka 7. mijenja se i glasi:
» 7. ispaša je dozvoljena samo od 16. rujna do kraja tekuće godine, stoka se mora napasivati na cijeloj površini ARKOD parcele, uz poštivanje pašnog pritiska od najmanje 0,3, a najviše 1,0 UG/ha ovaca, koza, goveda i/ili kopitara «.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I RIBARSTVA
Članak 14.
U članku 175. stavci 27. i 28. mijenjaju se i glase:
»(27) Poštivanje obveza iz zahtjeva »Povećanje podne površine za 10 %« za kategorije životinja mliječne krave, tovna junad, rasplodne junice, telad, koze i ovce te iz zahtjeva »Povećanje podne površine za 15 %« za kategorije životinja krmače i nazimice, Agencija za plaćanja provjerava temeljem broja životinja u JRDŽ-u svakog prvog dana u mjesecu i ukupne podne površine smještajne jedinice na objektu za uzgoj pojedine vrste životinja (JIBG-u) upisane u JRDŽ. Za kategoriju telad prilikom provjere broja životinja u JRDŽ-u svakog prvog dana u mjesecu i ukupne podne površine smještajne jedinice na objektu (JIBG) upisane u JRDŽ, koristi se Tablica 6b. Odnos starosti teladi i težine za potrebe intervencije 70.06. Plaćanja za dobrobit životinja iz Priloga 1. ovoga Pravilnika.
(28) Poštivanje obveza iz zahtjeva »Povećanje podne površine za 10 %« za kategoriju životinja nesilice, zahtjeva »Povećanje podne površine za 15 %« za kategorije životinja odbijena prasad i svinje za tov te zahtjeva »Smanjena gustoća naseljenosti« za kategorije brojleri, nesilice i purani, Agencija za plaćanja provjerava temeljem broja životinja i njihove težine (živa vaga) na datume navedene u evidencijama iz članaka 184., 186., 189., 190. i 191. ovoga Pravilnika i ukupne podne površine smještajne jedinice na objektu za uzgoj pojedine vrste životinja (JIBG-u) upisane u JRDŽ. «.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I RIBARSTVA
Članak 15.
U članku 178. stavak 8. mijenja se i glasi:
»(8) Obrazac 23. iz Priloga 4. ovoga Pravilnika korisnik dostavlja podružnici Agencije za plaćanja najkasnije do 31. prosinca 2024. godine. «.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I RIBARSTVA
Članak 16.
U članku 179. stavak 6. mijenja se i glasi:
»(6) Obrazac 25. iz Priloga 4. ovoga Pravilnika korisnik dostavlja podružnici Agencije za plaćanja najkasnije do 31. prosinca 2024. godine.«.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I RIBARSTVA
Članak 17.
U članku 180. stavak 8. mijenja se i glasi:
»(8) Obrazac 27. iz Priloga 4. ovoga Pravilnika korisnik dostavlja podružnici Agencije za plaćanja najkasnije do 31. prosinca 2024. godine.«.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I RIBARSTVA
Članak 18.
U članku 181. stavak 1. mijenja se i glasi:
» (1) Osnovica za izračun broja UG je broj grla kategorije telad, koja su za godinu podnošenja zahtjeva ispunila kriterij obaveznog držanja na poljoprivrednom gospodarstvu od 120 dana, a računa se od dana rođenja teleta ili od dana dolaska na poljoprivredno gospodarstvo do navršenih šest mjeseci života. «.
Stavak 8. mijenja se i glasi:
» (8) Obrazac 29. iz Priloga 4. ovoga Pravilnika korisnik dostavlja podružnici Agencije za plaćanja najkasnije do 31. prosinca 2024. godine.« .
Komentirate u ime: MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I RIBARSTVA
Članak 19.
U članku 185. stavak 10. mijenja se i glasi:
»(10) Obrazac 33. iz Priloga 4. ovoga Pravilnika korisnik dostavlja na uvid podružnici Agencije za plaćanja najkasnije do 31. prosinca 2024. godine.«.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I RIBARSTVA
Članak 20.
U članku 194. stavak 11. mijenja se i glasi:
» (11) Obrazac 39. iz Priloga 4. ovoga Pravilnika korisnik dostavlja na uvid podružnici Agencije za plaćanja najkasnije do 31. prosinca 2024. godine.«.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I RIBARSTVA
Članak 21.
U članku 197. stavak 11. mijenja se i glasi:
» (11) Obrazac 41. iz Priloga 4. ovoga Pravilnika korisnik dostavlja na uvid podružnici Agencije za plaćanja najkasnije do 31. prosinca 2024. godine.«.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I RIBARSTVA
Članak 22.
U članku 207. stavku 1. točka 4. mijenja se i glasi:
» 4. održavanje površine voćnjaka ispašom (ovce, koze, goveda ili perad, uz maksimalni pašni pritisak 1,0 UG/ha) ili košnjom biljnog pokrova najmanje jednom godišnje (uključujući i košnju ispod stabala), ali ne kasnije od 1. listopada «.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I RIBARSTVA
Članak 23.
U članku 210. stavku 1. točka 4. mijenja se i glasi:
» 4. održavanje površina maslinika ispašom (ovce ili koze, uz maksimalni pašni pritisak 1 UG/ha), ili mehaničkom obradom, ili košnjom trave, ili zadržavanjem svih tanjih grančica ispod krošnje nakon rezidbe «.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I RIBARSTVA
Članak 24.
U članku 212. stavak 6. mijenja se i glasi:
»(6) Osnovica za izračun uvjetnih grla iz stavka 5. ovoga članka je prosjek broja grla koje korisnik ima upisane u posjedu u JRDŽ-u na temelju stanja svakog prvoga dana u mjesecu u kojem su grla evidentirana i to u razdoblju od 1. listopada 2023. godine do 1. listopada 2024. godine, za kategorije životinja navedene u točkama 1. do 4. Tablice 6. iz Priloga 1. ovoga Pravilnika«.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I RIBARSTVA
Članak 25.
U Prilogu 4. u obrascima 22., 24., 26., 32., 38. i 40. u 2. dijelu pod točkom 1. riječi: »dostavlja na uvid podružnici Agencije za plaćanja najkasnije do zadnjeg dana roka za zakašnjele zahtjeve iz članka 10. Pravilnika« zamjenjuju se riječima: »dostavlja na uvid podružnici Agencije za plaćanja najkasnije do 31. prosinca 2024. godine«.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I RIBARSTVA
Članak 26.
U Prilogu 6. PRIKAZ OCJENE KRŠENJA OBVEZA U INTERVENCIJAMA SP – DOBROBIT ŽIVOTINJA u OPERACIJI Dobrobit životinja u peradarstvu – DŽP OPIS OBVEZA kod kategorije životinja BROJLERI obveza:
»
Osigurati u bilo kojem trenutku gustoću naseljenosti od najviše 30ili 35,1* ili 37,8* kg mase brojlera/m 2
( * uz posebno odobrenje nadležnog tijela u skladu s Direktivom Vijeća 2002/43/EZ)
Gustoća naseljenosti je veća od 30 ili 35,1 ili 37,8 kg mase brojlera/m 2 izražene kao godišnji prosjek
Nema plaćanja
Nema plaćanja
Nema plaćanja
Nema plaćanja
«
zamjenjuje se obvezom:
»
Osigurati u bilo kojem trenutku gustoću naseljenosti od najviše 30ili 35,1* ili 37,8* kg mase brojlera/m 2 ( * uz posebno odobrenje nadležnog tijela u skladu s Direktivom Vijeća 2002/43/EZ)
Gustoća naseljenosti u bilo kojem trenutku je veća od 30 ili 35,1 ili 37,8 kg mase brojlera/m 2
Nema plaćanja
Nema plaćanja
Nema plaćanja
Nema plaćanja
«
Komentirate u ime: MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I RIBARSTVA
Članak 27.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu prvoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
Klasa: 011-01/23-01/45
Urbroj:
Zagreb, 2024.
POTPREDSJEDNIK VLADE I MINISTAR
POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I RIBARSTVA
Josip Dabro
Komentirate u ime: MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I RIBARSTVA