MINISTARSTVO RADA, MIROVINSKOGA SUSTAVA, OBITELJI I SOCIJALNE POLITIKE
Nacrt
PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA ZAKONA O POSEBNIM PRAVIMA IZ MIROVINSKOG OSIGURANJA ZAPOSLENIKA NA POSLOVIMA RAZMINIRANJA
Zagreb, rujan 2024.
PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA ZAKONA O POSEBNIM PRAVIMA IZ MIROVINSKOG OSIGURANJA ZAPOSLENIKA NA POSLOVIMA RAZMINIRANJA
I. USTAVNA OSNOVA ZA DONOŠENJE ZAKONA
Ustavna osnova za donošenje ovoga Zakona sadržana je u odredbi članka 2. stavka 4. podstavka 1. Ustava Republike Hrvatske („Narodne novine“, broj 85/10. - pročišćeni tekst i 5/14. - Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).
II. OCJENA STANJA I OSNOVNA PITANJA KOJA SE TREBAJU UREDITI ZAKONOM TE POSLJEDICE KOJE ĆE DONOŠENJEM ZAKONA PROISTEĆI
1. Ocjena stanja i osnovna pitanja koja se uređuju predloženim zakonom
U Republici Hrvatskoj na snazi je Zakon o posebnim pravima iz mirovinskog osiguranja zaposlenika na poslovima razminiranja („Narodne novine“, br. 153/05. i 152/08. - u daljnjem tekstu: Zakon), koji uređuje pravo na starosnu mirovinu zaposlenika na poslovima razminiranja.
Zakonom je pravo iz mirovinskog osiguranja uređeno pod povoljnijim uvjetima u odnosu na Zakon o mirovinskom osiguranju („Narodne novine“, br. 157/13., 151/14., 33/15., 93/15., 120/16., 18/18., 62/18., 115/18., 102/19., 84/21. i 119/22. – u daljnjem tekstu: ZOMO) samo za zaposlenike na poslovima razminiranja kojima se u smislu Zakona smatraju pirotehničari zaposleni u trgovačkim društvima, kod obrtnika i u Hrvatskom centru za razminiranje koji neposredno obavljaju poslove razminiranja, pirotehnički nadzornici i pirotehnički nadglednici zaposleni u Hrvatskom centru za razminiranje te inspektori Ministarstva unutarnjih poslova (u daljnjem tekstu: MUP) koji obavljaju poslove inspekcijskog nadzora nad obavljanjem poslova humanitarnog razminiranja (u daljnjem tekstu: pirotehničari).
Navedenim Zakonom su za pirotehničare propisani povoljniji uvjeti za stjecanje prava na starosnu mirovinu, odnosno pravo na starosnu mirovinu stječu bez obzira na godine života, ako imaju navršenih 25 godina mirovinskog staža, od čega najmanje 8 godina stvarno provedenih na poslovima pretraživanja, razminiranja, nadzora ili tehničkog izvida u trgovačkim društvima, kod obrtnika, u Ministarstvu obrane, MUP-u ili Hrvatskom centru za razminiranje. Pri tome se u uvjet od 8 godina staža osiguranja stvarno provedenih na tim poslovima priznaje i vrijeme provedeno u Domovinskom ratu u jednostrukom trajanju.
Nadalje, Zakonom o protuminskom djelovanju („Narodne novine, br. 110/15., 118/18., 98/19., 114/22. i 59/23.) djelatnicima koji obavljaju poslove tehničkog izvida, razminiranja, kontrole kvalitete, pomoćne poslove i poslove inspekcijskog nadzora smatraju se: pomoćni djelatnik, pirotehničar, voditelj radilišta, pirotehničar MUP-a, pirotehničari MUP-a za kontrolu kvalitete, nadzornik za kontrolu kvalitete te inspektor MUP-a, a staž osiguranja računa se:
- pirotehničarima koji neposredno obavljaju poslove tehničkog izvida, razminiranja i kontrole kvalitete, nadzornicima kontrole kvalitete, voditeljima radilišta i pomoćnim djelatnicima koji neposredno obavljaju poslove rukovatelja stroja i poslove vodiča pasa, kao staž osiguranja u trajanju od 18 mjeseci za svakih 12 mjeseci stvarno provedenih na tim poslovima te
- inspektorima MUP-a koji obavljaju poslove inspekcijskog nadzora radilišta tehničkog izvida i/ili razminiranja, kao staž osiguranja u trajanju od 16 mjeseci za svakih 12 mjeseci stvarno provedenih na tim poslovima.
Dakle, u pogledu stupnja povećanja staža osiguranja provedenog na poslovima razminiranja, voditelji radilišta koji neposredno obavljaju poslove rukovođenja radilištima (u daljnjem tekstu: voditelji radilišta) i zaposlenici na pomoćnim poslovima (pomoćni djelatnici koji neposredno obavljaju poslove rukovatelja stroja i vodiča pasa te ostale pomoćne poslove u razminiranju - u daljnjem tekstu: pomoćni djelatnici), izjednačeni su s pirotehničarima.
Međutim, prema Zakonu voditelji radilišta i pomoćni djelatnici ne smatraju se zaposlenicima na poslovima razminiranja. Stoga, pravo na starosnu mirovinu mogu ostvariti samo prema općem propisu odnosno ZOMO-u.
Prema podacima Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, u srpnju 2024. godine (isplata u kolovozu 2024. godine) bilo je 702 korisnika mirovine ostvarene prema Zakonu, što čini udio od 0,06% u ukupnom broju korisnika mirovina, s prosječnim ostvarenim mirovinskim stažem od 31 godinu i 7 mjeseci. Prosječna mirovina bez međunarodnih ugovora ovih korisnika za srpanj 2024. godine iznosila je 795,44 eura mjesečno, dok je u istom razdoblju sveukupna mirovina (ostvarena prema ZOMO-u i posebnim popisima iz mirovinskoga osiguranja) bez međunarodnih ugovora iznosila 581,01 eura mjesečno.
Budući da su poslovi i radna mjesta voditelja radilišta i pomoćnih djelatnika, koji također kao i pirotehničari rade na poslovima razminiranja s jednakom izloženosti opasnosti, kao i da su i oni osjetljiva kategorija o kojoj država treba voditi posebnu brigu, potrebno je i njima omogućiti stjecanje prava na starosnu mirovinu pod jednakim uvjetima pod kojima to pravo stječu pirotehničari kako je to propisano Zakonom.
2. Posljedice koje će donošenjem zakona proisteći
Osnovni cilj ovoga Prijedloga zakona je izjednačiti uvjete za stjecanje prava na starosnu mirovinu te izračun mirovine za voditelje radilišta i za pomoćne djelatnike na istovjetan način kako je to omogućeno i pirotehničarima, a s obzirom na težinu rada odnosno specifičnost radnih mjesta i jednaku izloženost opasnosti.
Pored navedenog, ovim Prijedlogom zakona predlaže se posebno propisati i mogućnost ostvarivanja prava na starosnu mirovinu zaposlenicima koji su bili su zaposleni na navedenim poslovima na razminiranju u trajanju propisanom za stjecanje prava na starosnu mirovinu prema Zakonu, a već su ostvarili pravo na mirovinu prema ZOMO-u.
III. OCJENA I IZVORI POTREBNIH SREDSTAVA ZA PROVOĐENJE ZAKONA
Procjenjuje se kako će se ovom izmjenom Zakona obuhvatiti ukupno 84 zaposlenika i 52 korisnika mirovine ostvarene i/ili određene prema općem propisu.
Prijedlogom zakona o izmjenama Zakona o posebnim pravima iz mirovinskog osiguranja zaposlenika na poslovima razminiranja povećavaju se rashodi u Državnom proračunu Republike Hrvatske. Procjenjuje se da će povećanje rashoda u 2025. godini iznositi 45.000 eura, u 2026. 53.000 eura i u 2027. godini 57.000 eura. Potrebna sredstva za provedbu predloženog Zakona u 2025. i 2026. godini osigurat će se u okviru usvojenih projekcija Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.
PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA ZAKONA O POSEBNIM PRAVIMA IZ MIROVINSKOG OSIGURANJA ZAPOSLENIKA NA POSLOVIMA RAZMINIRANJA
Članak 1.
U Zakonu o posebnim pravima iz mirovinskog osiguranja zaposlenika na poslovima razminiranja („Narodne novine“, br. 153/05. i 152/08.) članak 1. stavak 2. mijenja se i glasi:
„Zaposlenici na poslovima razminiranja, u smislu ovoga Zakona, su pirotehničarikoji neposredno obavljaju poslove razminiranja i poslove tehničkog izvida, voditelji radilišta koji neposredno obavljaju poslove rukovođenja radilištima i pomoćni djelatnici koji neposredno obavljaju pomoćne poslove u razminiranju, zaposleni u trgovačkim društvima, kod obrtnika, u Ministarstvu obrane i Ministarstvu unutarnjih poslova te pirotehnički nadzornici, pirotehnički nadglednici i inspektori Ministarstva unutarnjih poslova koji obavljaju poslove kontrole kvalitete i inspekcijskog nadzora nad obavljanjem poslova razminiranja.“.
Članak 2.
U članku 2. stavku 1. riječi: „pretraživanja, razminiranja, nadzora ili tehničkog izvida u trgovačkom društvu, kod obrtnika, u Ministarstvu obrane, Ministarstvu unutarnjih poslova ili Hrvatskom centru za razminiranje“ zamjenjuju se riječima: „iz članka 1. stavka 2. ovoga Zakona u trgovačkim društvima, kod obrtnika, u Ministarstvu obrane i Ministarstvu unutarnjih poslova.“.
U stavku 2. riječi: „pretraživanja, razminiranja, nadzora ili tehničkog izvida“ zamjenjuju se riječima: „iz članka 1. stavka 2. ovoga Zakona“.
PRIJELAZNA I ZAVRŠNA ODREDBA
Članak 3.
Zahtjevi voditelja radilištai pomoćnih djelatnika iz članka 1. ovoga Zakona za priznanje prava na mirovinu u povodu kojih do stupanja na snagu ovoga Zakona nije donijeto izvršno rješenje, riješit će se prema ovom Zakonu, ako je to za osiguranika povoljnije.
Zatečenim voditeljima radilišta i pomoćnim djelatnicima iz članka 1. ovoga Zakona, kojima je do dana stupanja na snagu ovoga Zakona određena mirovina prema Zakonu omirovinskom osiguranju („Narodne novine“, br. 157/13., 151/14., 33/15., 93/15., 120/16., 18/18., 62/18., 115/18., 102/19., 84/21. i 119/22.), Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje će, po službenoj dužnosti i ako je to za korisnika povoljnije, najkasnije u roku od tri mjeseca od dana stupanja na snagu ovoga Zakona, odrediti mirovinu prema odredbama Zakona o posebnim pravima iz mirovinskog osiguranja zaposlenika na poslovima razminiranja („Narodne novine“, br. 153/05. i 152/08.).
Članak 4.
Ovaj Zakon stupa na snagu osmoga dana od dana objave u „Narodnim novinama“.
O B R A Z L O Ž E N J E
Uz članak 1.
Ovom odredbom se pojam zaposlenika na poslovima razminiranja proširuje i na voditelje radilišta koji neposredno obavljaju poslove rukovođenja radilištima te pomoćne djelatnike koji neposredno obavljaju pomoćne poslove u razminiranju (poslove rukovatelja stroja i vodiča pasa te ostale pomoćne poslove) kako bi se i njima, a s obzirom na samu težinu rada na tim poslovima odnosno radnim mjestima, omogućilo stjecanje prava na starosnu mirovinu pod povoljnijim uvjetima i na istovjetan način kako je to omogućeno i drugim zaposlenicima na poslovima razminiranja u smislu Zakona.
Uz članak 2.
Ovom odredbom se precizira poslodavac kod kojega može biti zaposlena osoba iz članka 1. ovoga Zakona.
Uz članak 3.
Ovom prijelaznom odredbom omogućava se voditeljima radilišta koji neposredno obavljaju poslove rukovođenja radilištima i pomoćnim djelatnicima koji neposredno obavljaju pomoćne poslove u razminiranju (poslove rukovatelja stroja i vodiča pasate ostale pomoćne poslove), a koji su u postupku priznanja prava na starosnu mirovinu ili su već ostvarili pravo na starosnu mirovinu prema ZOMO-u te su bili zaposleni na navedenim radnim mjestima u trajanju propisanom za stjecanje prava na starosnu mirovinu prema Zakonu, da im Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje, po službenoj dužnosti, odredi starosnu mirovinu prema odredbama Zakona, ako je to za njih povoljnije.
Uz članak 4.
Ovom se odredbom propisuje stupanje na snagu ovoga Zakona.
TEKST ODREDBI VAŽEĆEG ZAKONA KOJE SE MIJENJANJU
Članak 1.
Ovim se Zakonom utvrđuju posebni uvjeti i prava iz mirovinskog osiguranja zaposlenicima na poslovima razminiranja.
Zaposlenici na poslovima razminiranja, u smislu ovoga Zakona, su pirotehničari zaposleni u trgovačkim društvima, kod obrtnika i Hrvatskom centru za razminiranje koji neposredno obavljaju poslove razminiranja, pirotehnički nadzornici i pirotehnički nadglednici zaposleni u Hrvatskom centru za razminiranje te inspektori Ministarstva unutarnjih poslova koji obavljaju poslove inspekcijskog nadzora nad obavljanjem poslova humanitarnog razminiranja.
Članak 2.
Zaposlenici iz članka 1. ovoga Zakona imaju pravo na starosnu mirovinu, bez obzira na godine života, ako imaju navršenih najmanje 25 godina mirovinskog staža, od čega najmanje 8 godina stvarno provedenih na poslovima pretraživanja, razminiranja, nadzora ili tehničkog izvida u trgovačkom društvu, kod obrtnika, u Ministarstvu obrane, Ministarstvu unutarnjih poslova ili Hrvatskom centru za razminiranje.
U mirovinski staž od 8 godina stvarno provedenih na poslovima pretraživanja, razminiranja, nadzora ili tehničkog izvida, priznaje se vrijeme sudjelovanja u Domovinskom ratu u jednostrukom trajanju.
MINISTARSTVO RADA, MIROVINSKOGA SUSTAVA, OBITELJI I SOCIJALNE POLITIKE
Nacrt
PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA ZAKONA O POSEBNIM PRAVIMA IZ MIROVINSKOG OSIGURANJA ZAPOSLENIKA NA POSLOVIMA RAZMINIRANJA
Zagreb, rujan 2024.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA ZAKONA O POSEBNIM PRAVIMA IZ MIROVINSKOG OSIGURANJA ZAPOSLENIKA NA POSLOVIMA RAZMINIRANJA
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
I. USTAVNA OSNOVA ZA DONOŠENJE ZAKONA
Ustavna osnova za donošenje ovoga Zakona sadržana je u odredbi članka 2. stavka 4. podstavka 1. Ustava Republike Hrvatske („Narodne novine“, broj 85/10. - pročišćeni tekst i 5/14. - Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
II. OCJENA STANJA I OSNOVNA PITANJA KOJA SE TREBAJU UREDITI ZAKONOM TE POSLJEDICE KOJE ĆE DONOŠENJEM ZAKONA PROISTEĆI
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
1. Ocjena stanja i osnovna pitanja koja se uređuju predloženim zakonom
U Republici Hrvatskoj na snazi je Zakon o posebnim pravima iz mirovinskog osiguranja zaposlenika na poslovima razminiranja („Narodne novine“, br. 153/05. i 152/08. - u daljnjem tekstu: Zakon), koji uređuje pravo na starosnu mirovinu zaposlenika na poslovima razminiranja.
Zakonom je pravo iz mirovinskog osiguranja uređeno pod povoljnijim uvjetima u odnosu na Zakon o mirovinskom osiguranju („Narodne novine“, br. 157/13., 151/14., 33/15., 93/15., 120/16., 18/18., 62/18., 115/18., 102/19., 84/21. i 119/22. – u daljnjem tekstu: ZOMO) samo za zaposlenike na poslovima razminiranja kojima se u smislu Zakona smatraju pirotehničari zaposleni u trgovačkim društvima, kod obrtnika i u Hrvatskom centru za razminiranje koji neposredno obavljaju poslove razminiranja, pirotehnički nadzornici i pirotehnički nadglednici zaposleni u Hrvatskom centru za razminiranje te inspektori Ministarstva unutarnjih poslova (u daljnjem tekstu: MUP) koji obavljaju poslove inspekcijskog nadzora nad obavljanjem poslova humanitarnog razminiranja (u daljnjem tekstu: pirotehničari).
Navedenim Zakonom su za pirotehničare propisani povoljniji uvjeti za stjecanje prava na starosnu mirovinu, odnosno pravo na starosnu mirovinu stječu bez obzira na godine života, ako imaju navršenih 25 godina mirovinskog staža, od čega najmanje 8 godina stvarno provedenih na poslovima pretraživanja, razminiranja, nadzora ili tehničkog izvida u trgovačkim društvima, kod obrtnika, u Ministarstvu obrane, MUP-u ili Hrvatskom centru za razminiranje. Pri tome se u uvjet od 8 godina staža osiguranja stvarno provedenih na tim poslovima priznaje i vrijeme provedeno u Domovinskom ratu u jednostrukom trajanju.
Nadalje, Zakonom o protuminskom djelovanju („Narodne novine, br. 110/15., 118/18., 98/19., 114/22. i 59/23.) djelatnicima koji obavljaju poslove tehničkog izvida, razminiranja, kontrole kvalitete, pomoćne poslove i poslove inspekcijskog nadzora smatraju se: pomoćni djelatnik, pirotehničar, voditelj radilišta, pirotehničar MUP-a, pirotehničari MUP-a za kontrolu kvalitete, nadzornik za kontrolu kvalitete te inspektor MUP-a, a staž osiguranja računa se:
- pirotehničarima koji neposredno obavljaju poslove tehničkog izvida, razminiranja i kontrole kvalitete, nadzornicima kontrole kvalitete, voditeljima radilišta i pomoćnim djelatnicima koji neposredno obavljaju poslove rukovatelja stroja i poslove vodiča pasa, kao staž osiguranja u trajanju od 18 mjeseci za svakih 12 mjeseci stvarno provedenih na tim poslovima te
- inspektorima MUP-a koji obavljaju poslove inspekcijskog nadzora radilišta tehničkog izvida i/ili razminiranja, kao staž osiguranja u trajanju od 16 mjeseci za svakih 12 mjeseci stvarno provedenih na tim poslovima.
Dakle, u pogledu stupnja povećanja staža osiguranja provedenog na poslovima razminiranja, voditelji radilišta koji neposredno obavljaju poslove rukovođenja radilištima (u daljnjem tekstu: voditelji radilišta) i zaposlenici na pomoćnim poslovima (pomoćni djelatnici koji neposredno obavljaju poslove rukovatelja stroja i vodiča pasa te ostale pomoćne poslove u razminiranju - u daljnjem tekstu: pomoćni djelatnici), izjednačeni su s pirotehničarima.
Međutim, prema Zakonu voditelji radilišta i pomoćni djelatnici ne smatraju se zaposlenicima na poslovima razminiranja. Stoga, pravo na starosnu mirovinu mogu ostvariti samo prema općem propisu odnosno ZOMO-u.
Prema podacima Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, u srpnju 2024. godine (isplata u kolovozu 2024. godine) bilo je 702 korisnika mirovine ostvarene prema Zakonu, što čini udio od 0,06% u ukupnom broju korisnika mirovina, s prosječnim ostvarenim mirovinskim stažem od 31 godinu i 7 mjeseci. Prosječna mirovina bez međunarodnih ugovora ovih korisnika za srpanj 2024. godine iznosila je 795,44 eura mjesečno, dok je u istom razdoblju sveukupna mirovina (ostvarena prema ZOMO-u i posebnim popisima iz mirovinskoga osiguranja) bez međunarodnih ugovora iznosila 581,01 eura mjesečno.
Budući da su poslovi i radna mjesta voditelja radilišta i pomoćnih djelatnika, koji također kao i pirotehničari rade na poslovima razminiranja s jednakom izloženosti opasnosti, kao i da su i oni osjetljiva kategorija o kojoj država treba voditi posebnu brigu, potrebno je i njima omogućiti stjecanje prava na starosnu mirovinu pod jednakim uvjetima pod kojima to pravo stječu pirotehničari kako je to propisano Zakonom.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
2. Posljedice koje će donošenjem zakona proisteći
Osnovni cilj ovoga Prijedloga zakona je izjednačiti uvjete za stjecanje prava na starosnu mirovinu te izračun mirovine za voditelje radilišta i za pomoćne djelatnike na istovjetan način kako je to omogućeno i pirotehničarima, a s obzirom na težinu rada odnosno specifičnost radnih mjesta i jednaku izloženost opasnosti.
Pored navedenog, ovim Prijedlogom zakona predlaže se posebno propisati i mogućnost ostvarivanja prava na starosnu mirovinu zaposlenicima koji su bili su zaposleni na navedenim poslovima na razminiranju u trajanju propisanom za stjecanje prava na starosnu mirovinu prema Zakonu, a već su ostvarili pravo na mirovinu prema ZOMO-u.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
III. OCJENA I IZVORI POTREBNIH SREDSTAVA ZA PROVOĐENJE ZAKONA
Procjenjuje se kako će se ovom izmjenom Zakona obuhvatiti ukupno 84 zaposlenika i 52 korisnika mirovine ostvarene i/ili određene prema općem propisu.
Prijedlogom zakona o izmjenama Zakona o posebnim pravima iz mirovinskog osiguranja zaposlenika na poslovima razminiranja povećavaju se rashodi u Državnom proračunu Republike Hrvatske. Procjenjuje se da će povećanje rashoda u 2025. godini iznositi 45.000 eura, u 2026. 53.000 eura i u 2027. godini 57.000 eura. Potrebna sredstva za provedbu predloženog Zakona u 2025. i 2026. godini osigurat će se u okviru usvojenih projekcija Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.
PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA ZAKONA O POSEBNIM PRAVIMA IZ MIROVINSKOG OSIGURANJA ZAPOSLENIKA NA POSLOVIMA RAZMINIRANJA
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 1.
U Zakonu o posebnim pravima iz mirovinskog osiguranja zaposlenika na poslovima razminiranja („Narodne novine“, br. 153/05. i 152/08.) članak 1. stavak 2. mijenja se i glasi:
„Zaposlenici na poslovima razminiranja, u smislu ovoga Zakona, su pirotehničari koji neposredno obavljaju poslove razminiranja i poslove tehničkog izvida, voditelji radilišta koji neposredno obavljaju poslove rukovođenja radilištima i pomoćni djelatnici koji neposredno obavljaju pomoćne poslove u razminiranju, zaposleni u trgovačkim društvima, kod obrtnika, u Ministarstvu obrane i Ministarstvu unutarnjih poslova te pirotehnički nadzornici, pirotehnički nadglednici i inspektori Ministarstva unutarnjih poslova koji obavljaju poslove kontrole kvalitete i inspekcijskog nadzora nad obavljanjem poslova razminiranja.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 2.
U članku 2. stavku 1. riječi: „pretraživanja, razminiranja, nadzora ili tehničkog izvida u trgovačkom društvu, kod obrtnika, u Ministarstvu obrane, Ministarstvu unutarnjih poslova ili Hrvatskom centru za razminiranje“ zamjenjuju se riječima: „iz članka 1. stavka 2. ovoga Zakona u trgovačkim društvima, kod obrtnika, u Ministarstvu obrane i Ministarstvu unutarnjih poslova.“.
U stavku 2. riječi: „pretraživanja, razminiranja, nadzora ili tehničkog izvida“ zamjenjuju se riječima: „iz članka 1. stavka 2. ovoga Zakona“.
PRIJELAZNA I ZAVRŠNA ODREDBA
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 3.
Zahtjevi voditelja radilišta i pomoćnih djelatnika iz članka 1. ovoga Zakona za priznanje prava na mirovinu u povodu kojih do stupanja na snagu ovoga Zakona nije donijeto izvršno rješenje, riješit će se prema ovom Zakonu, ako je to za osiguranika povoljnije.
Zatečenim voditeljima radilišta i pomoćnim djelatnicima iz članka 1. ovoga Zakona, kojima je do dana stupanja na snagu ovoga Zakona određena mirovina prema Zakonu o mirovinskom osiguranju („Narodne novine“, br. 157/13., 151/14., 33/15., 93/15., 120/16., 18/18., 62/18., 115/18., 102/19., 84/21. i 119/22.), Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje će, po službenoj dužnosti i ako je to za korisnika povoljnije, najkasnije u roku od tri mjeseca od dana stupanja na snagu ovoga Zakona, odrediti mirovinu prema odredbama Zakona o posebnim pravima iz mirovinskog osiguranja zaposlenika na poslovima razminiranja („Narodne novine“, br. 153/05. i 152/08.).
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
Članak 4.
Ovaj Zakon stupa na snagu osmoga dana od dana objave u „Narodnim novinama“.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
O B R A Z L O Ž E N J E
Uz članak 1.
Ovom odredbom se pojam zaposlenika na poslovima razminiranja proširuje i na voditelje radilišta koji neposredno obavljaju poslove rukovođenja radilištima te pomoćne djelatnike koji neposredno obavljaju pomoćne poslove u razminiranju (poslove rukovatelja stroja i vodiča pasa te ostale pomoćne poslove) kako bi se i njima, a s obzirom na samu težinu rada na tim poslovima odnosno radnim mjestima, omogućilo stjecanje prava na starosnu mirovinu pod povoljnijim uvjetima i na istovjetan način kako je to omogućeno i drugim zaposlenicima na poslovima razminiranja u smislu Zakona.
Uz članak 2.
Ovom odredbom se precizira poslodavac kod kojega može biti zaposlena osoba iz članka 1. ovoga Zakona.
Uz članak 3.
Ovom prijelaznom odredbom omogućava se voditeljima radilišta koji neposredno obavljaju poslove rukovođenja radilištima i pomoćnim djelatnicima koji neposredno obavljaju pomoćne poslove u razminiranju (poslove rukovatelja stroja i vodiča pasa te ostale pomoćne poslove), a koji su u postupku priznanja prava na starosnu mirovinu ili su već ostvarili pravo na starosnu mirovinu prema ZOMO-u te su bili zaposleni na navedenim radnim mjestima u trajanju propisanom za stjecanje prava na starosnu mirovinu prema Zakonu, da im Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje, po službenoj dužnosti, odredi starosnu mirovinu prema odredbama Zakona, ako je to za njih povoljnije.
Uz članak 4.
Ovom se odredbom propisuje stupanje na snagu ovoga Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
TEKST ODREDBI VAŽEĆEG ZAKONA KOJE SE MIJENJANJU
Članak 1.
Ovim se Zakonom utvrđuju posebni uvjeti i prava iz mirovinskog osiguranja zaposlenicima na poslovima razminiranja.
Zaposlenici na poslovima razminiranja, u smislu ovoga Zakona, su pirotehničari zaposleni u trgovačkim društvima, kod obrtnika i Hrvatskom centru za razminiranje koji neposredno obavljaju poslove razminiranja, pirotehnički nadzornici i pirotehnički nadglednici zaposleni u Hrvatskom centru za razminiranje te inspektori Ministarstva unutarnjih poslova koji obavljaju poslove inspekcijskog nadzora nad obavljanjem poslova humanitarnog razminiranja.
Članak 2.
Zaposlenici iz članka 1. ovoga Zakona imaju pravo na starosnu mirovinu, bez obzira na godine života, ako imaju navršenih najmanje 25 godina mirovinskog staža, od čega najmanje 8 godina stvarno provedenih na poslovima pretraživanja, razminiranja, nadzora ili tehničkog izvida u trgovačkom društvu, kod obrtnika, u Ministarstvu obrane, Ministarstvu unutarnjih poslova ili Hrvatskom centru za razminiranje.
U mirovinski staž od 8 godina stvarno provedenih na poslovima pretraživanja, razminiranja, nadzora ili tehničkog izvida, priznaje se vrijeme sudjelovanja u Domovinskom ratu u jednostrukom trajanju.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike