Savjetovanje s javnošću na Nacrt prijedloga Programa potpore poljoprivrednim proizvođačima za ublažavanje posljedica prirodnih nepogoda nastalih u 2024. godini
Ukupno komentara: 1
Ukupno općih komentara: 0
Ukupno nadopuna teksta: 1
Savjetovanje s javnošću na Nacrt prijedloga Programa potpore poljoprivrednim proizvođačima za ublažavanje posljedica prirodnih nepogoda nastalih u 2024. godini
Ukupno komentara: 1
Ukupno općih komentara: 0
Ukupno nadopuna teksta: 1
REPUBLIKA HRVATSKA
MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I RIBARSTVA
PROGRAM POTPORE POLJOPRIVREDNIM PROIZVOĐAČIMA ZA UBLAŽAVANJE POSLJEDICA PRIRODNIH NEPOGODA NASTALIH U 2024. GODINI
Prirodne nepogode kao nepredvidivi događaji koji uzrokuju značajnu štetu na imovini i mogu značajno ugroziti odvijanje gospodarske djelatnosti te dovesti u ugrozu i ljudske živote javljaju se neočekivano, u različitim periodima godine i na cjelokupnom teritoriju Republike Hrvatske.
U najosjetljivijem dijelu godine, u travnju i svibnju 2024. godine, dijelove Sisačko-moslavačke, Međimurske, Varaždinske i Šibensko-kninske županije zahvatila je prirodna nepogoda mraz koja može uzrokovati značaje štete na trajnim nasadima i prouzročiti pad prinosa.
U svibnju, srpnju, kolovozu i rujnu 2024. godine, olujni i orkanski vjetar pogodio je dijelove Zagrebačke, Bjelovarsko-bilogorske i Osječko-baranjske županije te uzrokovao štete na poljoprivredi, prometnicama i građevinama.
U lipnju 2024. godine područja Koprivničko-križevačke, Bjelovarsko-bilogorske, Krapinsko-zagorske i Primorsko-goranske županije pogodila je prirodna nepogoda poplava i nanijela štetu na poljoprivredi, prometnicama i građevinama.
Nadalje, u skladu s podacima iz Registra šteta od prirodnih nepogoda prikupljenih temeljem odredbi Zakona o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, u 2024. godini u Republici Hrvatskoj prirodna nepogoda suša proglašena je za Virovitičko-podravsku, Koprivničko-križevačku, Osječko-baranjsku, Brodsko-posavsku, Vukovarsko-srijemsku, Međimursku i Bjelovarsko-bilogorsku županiju. U tijeku je proglašavanje prirodne nepogode suša i prikupljanje podataka o štetama za jedinice lokalnih samouprava u županijama pogođenim sušom.
Uspješan uzgoj i ekonomski isplativa poljoprivredna proizvodnja uvjetovana je adekvatnom agrotehnikom i optimalnim uvjetima podneblja.
Očekivani urodi i stanje poljoprivrednih kultura uvjetovani su među ostalim i klimatskim prilikama čiji se negativni efekti ne mogu uvijek i u potpunosti izbjeći primjenom dostupnih tehnologija.
Ocjene klimatskih pokazatelja temperature zraka i oborina u razdoblju od lipnja do srpnja 2024. godine pokazuju kako je suša, koja je uzrokovala određene štete na poljoprivrednim kulturama, rezultat višemjesečnih nepovoljnih vremenskih prilika.
Suša je prirodna nepogoda definirana produljenim izostankom ili naglašenim deficitom oborina, manjkom vode za potrebe opskrbe, ljudske djelatnosti te okoliša ili kao period neočekivano suhog vremena u kojem nedostatak oborine uzrokuje ozbiljnu hidrološku neravnotežu.
Kao prirodnu nepogodu sušu nije moguće predvidjeti, ali se može prevenirati njezine socio-ekonomske posljedice održivim gospodarenjem vodnim resursima.
Stres suše kod poljoprivrednih kultura u ljetnim mjesecima nije moguće razdvojiti od toplinskog stresa (stres uzrokovan visokim temperaturama). U uvjetima vrlo visokih temperatura zraka i tla potrebne su vrlo velike količine vode koje je potrebno osigurati biljci (koje u pojedinim krajevima Republike Hrvatske nije bilo moguće osigurati), a čak i uz osiguranje dovoljne količine vode temperatura zraka je previsoka za fotosintezu te se rast i razvoj biljke ne odvija normalno.
U svibnju, lipnju, srpnju i kolovozu 2024. godine tuča je pogodila dijelove Sisačko-moslavačke, Bjelovarsko-bilogorske, Vukovarsko-srijemske, Požeško-slavonske, Osječko-baranjske, Varaždinske, Brodsko-posavske, Zagrebačke, Virovitičko-podravske, Zadarske, Koprivničko-križevačke, Međimurske, Šibensko-kninske, Karlovačke i Dubrovačko-neretvanske županije te uzrokovala štete na poljoprivredi, prometnicama i građevinama. Nadalje, u tijeku je proglašavanje prirodne nepogode tuča i prikupljanje podataka o štetama za jedinice lokalnih samouprava u županijama pogođenim tučom.
Prirodne nepogode na poljoprivredi uzrokuju štete različitog obujma, trajanja i posljedica. Štete na prinosima poljoprivrednih kultura uzrokovane prirodnim nepogodama uzrokuju smanjenje ili gubitak očekivanih prihoda u proizvodnoj godini, utječu na nesigurnost proizvodnih procesa, a mogu uzrokovati i odustajanje proizvođača od poljoprivredne proizvodnje.
U skladu sa Zakonom o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda („Narodne novine“, broj 16/19) od početka 2024. godine proglašene su prirodne nepogode mraz, olujni i orkanski vjetar, poplava, tuča i suša.Prirodna nepogoda mraz proglašena je na području Sisačko-moslavačke, Međimurske, Varaždinske i Šibensko-kninske županije.
Prirodna nepogoda olujni i orkanski vjetar proglašena je za Zagrebačku, Bjelovarsko-bilogorsku i Osječko-baranjsku županiju, a prirodna nepogoda poplava za Koprivničko-križevačku, Bjelovarsko-bilogorsku, Krapinsko-zagorsku i Primorsko-goransku županiju.
Prirodna nepogoda tuča proglašena je za Sisačko-moslavačku, Bjelovarsko-bilogorsku, Vukovarsko-srijemsku, Požeško-slavonsku, Osječko-baranjsku, Varaždinsku, Brodsko-posavsku, Zagrebačku, Virovitičko-podravsku, Zadarsku, Koprivničko-križevačku, Međimursku, Šibensko-kninsku, Karlovačku i Dubrovačko-neretvansku županiju.
Prirodna nepogoda suša proglašena je za Virovitičko-podravsku, Koprivničko-križevačku, Brodsko-posavsku, Osječko-baranjsku, Vukovarsko-srijemsku Međimursku i Bjelovarsko-bilogorskužupaniju.
Cilj Programa potpore poljoprivrednim proizvođačima za ublažavanje posljedica prirodnih nepogoda nastalih u 2024. godini (u daljnjem tekstu: Program) je poljoprivrednim proizvođačima koji su pretrpjeli štetu od prirodnih nepogoda u 2024. godini na području za koje je proglašena prirodna nepogoda temeljem Zakona o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, kroz jedinični iznos potpore po površini osigurati zadržavanje i nastavak poljoprivredne proizvodnje.
Potporom u okviru ovog Programa omogućit će se ublažavanje posljedica štete uzrokovane prirodnim nepogodama u 2024. godini, poljoprivrednim proizvođačima sa štetom prijavljenom u okviru Registra šteta od prirodnih nepogoda na prinosu poljoprivrednih kultura.
Nacrt Programa kojim se ublažavaju posljedice prirodnih nepogoda nastalih u razdoblju od 24. travnja 2024. godine do 20. rujna 2024. godine donosi se na temelju:
-članka 39. Zakona o poljoprivredi („Narodne novine“, broj 118/18, 42/20, 127/20, 52/21 i 152/22)
-članka 7. stavak 4. Zakona o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda („Narodne novine“, broj 16/19)
-Poglavlja I. i članka 37. Uredbe Komisije (EU) br. 2022/2472 оd 14. prosinca 2022. o proglašenju određenih kategorija potpora u sektorima poljoprivrede i šumarstva te u ruralnim područjima spojivima s unutarnjim tržištem u primjeni članaka 107. i 108. Ugovora o funkcioniranju Europske unije (SL L 327, 21. 12. 2022.) (u daljnjem tekstu: Uredba (EU) broj 2022/2472).
Program će se provoditi kroz mjeru izravne financijske potpore u obliku naknade poljoprivrednim proizvođačima sa štetom od prirodnih nepogoda nastalih u 2024. godini, prijavljenom u Registru šteta od prirodnih nepogoda na prinosu poljoprivrednih kultura.
Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju (dalje u tekstu: Agencija za plaćanja) provodi isplatu potpore na žiro-račune korisnika na temelju analitike i popisa korisnika koju provodi i uspostavlja Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koristeći podatke iz Registra šteta od prirodnih nepogoda.
Prihvatljivi korisnici potpore su mikro, mala i srednja poduzeća definirana člankom 2. Priloga I. Uredbe komisije (EU) br. 2022/2472, koja se bave biljnom proizvodnjom.
Svi korisnici moraju ispunjavati sljedeće uvjete:
a) biti upisani u Upisnik poljoprivrednika ili Upisnik obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava
b) imati štetu od prirodnih nepogoda nastalih u 2024. godini prijavljenu u Registru šteta od prirodnih nepogoda veću od 50% na prinosu poljoprivrednih kultura
c) nemaju osiguran usjev od prirodne nepogode za koju su prijavili štetu od prirodne nepogode u Registru šteta od prirodnih nepogoda.
Za potporu u okviru ovoga programa nisu prihvatljivi/e
-prijavljene štete na šećernoj repi u 2024. godini
-korisnici intervencije 76.01. Osiguranje poljoprivredne proizvodnje– ako su osigurani od posljedica prirodnih nepogoda iz ovog Programa za kulturu za koju su prijavili štetu u Registru šteta od prirodnih nepogoda.
Potpora iz ovoga Programa dodjeljuje se korisnicima koji ispunjavaju uvjete Programa u iznosu najviše 50% od ukupno prijavljene štete od prirodnih nepogoda nastalih u 2024. godini u Registru šteta od prirodnih nepogoda za svakog pojedinog korisnika.
U 2024. godini izvršit će se isplata avansa sredstva potpore na temelju osiguranih proračunskih sredstava u 2024. godini poljoprivrednim proizvođačima s prijavljenom štetom u Registru šteta od prirodnih nepogoda zaključno sa prijavljenom štetom do 15. studenog 2024. godine.
Na preostali iznos korisnici potpore ostvarit će pravo u 2025. godini, po provedenoj konačnoj obradi podataka o prijavljenim štetama od prirodnih nepogoda u 2024. godini iz Registra šteta od prirodnih nepogoda.
Potpora iz ovoga Programa dodjeljuje se slijedom ujednačene proporcionalne podjele na temelju konačnog ukupnog prijavljenog iznosa štete u Registru šteta od prirodnih nepogoda svih prihvatljivih korisnika i raspoloživih proračunskih sredstava, pri čemu intenzitet potpore treba biti jednak za sve prihvatljive korisnike.
Najmanji pojedinačni iznos potpore iz ovoga Programa po korisniku potpore iznosi 100,00 EUR, a najveći pojedinačni iznos potpore iz ovoga Programa po korisniku potpore iznosi 10.000,00 EUR.
Sredstva za provedbu Programa iz točke I. ove Odluke u ukupnom iznosu od 21.000.000,00 EUR osigurana su u Državnom proračunu Republike Hrvatske za štete nastale u 2024. godini u okviru proračunske glave 06005 Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva na proračunskoj aktivnosti T865044 – Izvanredna pomoć proizvođačima zbog elementarnih nepogoda i nepovoljnih događaja, u iznosu od 6.000.000,00 EUR za 2024. godinu. Preostali iznos od 15.000.000,00 EUR osigurat će se u Državnom proračunu Republike Hrvatske za 2025. godinu u okviru limita ukupnih rashoda za razdjel 060 Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva.
Savjetovanje s javnošću na Nacrt prijedloga Programa potpore poljoprivrednim proizvođačima za ublažavanje posljedica prirodnih nepogoda nastalih u 2024. godini
REPUBLIKA HRVATSKA
MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I RIBARSTVA
PROGRAM POTPORE POLJOPRIVREDNIM PROIZVOĐAČIMA ZA UBLAŽAVANJE POSLJEDICA PRIRODNIH NEPOGODA NASTALIH U 2024. GODINI
______________________________________________________________
Zagreb, listopad 2024. godine
1. UVOD
Prirodne nepogode kao nepredvidivi događaji koji uzrokuju značajnu štetu na imovini i mogu značajno ugroziti odvijanje gospodarske djelatnosti te dovesti u ugrozu i ljudske živote javljaju se neočekivano, u različitim periodima godine i na cjelokupnom teritoriju Republike Hrvatske.
U najosjetljivijem dijelu godine, u travnju i svibnju 2024. godine, dijelove Sisačko-moslavačke, Međimurske, Varaždinske i Šibensko-kninske županije zahvatila je prirodna nepogoda mraz koja može uzrokovati značaje štete na trajnim nasadima i prouzročiti pad prinosa.
U svibnju, srpnju, kolovozu i rujnu 2024. godine, olujni i orkanski vjetar pogodio je dijelove Zagrebačke, Bjelovarsko-bilogorske i Osječko-baranjske županije te uzrokovao štete na poljoprivredi, prometnicama i građevinama.
U lipnju 2024. godine područja Koprivničko-križevačke, Bjelovarsko-bilogorske, Krapinsko-zagorske i Primorsko-goranske županije pogodila je prirodna nepogoda poplava i nanijela štetu na poljoprivredi, prometnicama i građevinama.
Nadalje, u skladu s podacima iz Registra šteta od prirodnih nepogoda prikupljenih temeljem odredbi Zakona o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, u 2024. godini u Republici Hrvatskoj prirodna nepogoda suša proglašena je za Virovitičko-podravsku, Koprivničko-križevačku, Osječko-baranjsku, Brodsko-posavsku, Vukovarsko-srijemsku, Međimursku i Bjelovarsko-bilogorsku županiju. U tijeku je proglašavanje prirodne nepogode suša i prikupljanje podataka o štetama za jedinice lokalnih samouprava u županijama pogođenim sušom.
Uspješan uzgoj i ekonomski isplativa poljoprivredna proizvodnja uvjetovana je adekvatnom agrotehnikom i optimalnim uvjetima podneblja.
Očekivani urodi i stanje poljoprivrednih kultura uvjetovani su među ostalim i klimatskim prilikama čiji se negativni efekti ne mogu uvijek i u potpunosti izbjeći primjenom dostupnih tehnologija.
Ocjene klimatskih pokazatelja temperature zraka i oborina u razdoblju od lipnja do srpnja 2024. godine pokazuju kako je suša, koja je uzrokovala određene štete na poljoprivrednim kulturama, rezultat višemjesečnih nepovoljnih vremenskih prilika.
Suša je prirodna nepogoda definirana produljenim izostankom ili naglašenim deficitom oborina, manjkom vode za potrebe opskrbe, ljudske djelatnosti te okoliša ili kao period neočekivano suhog vremena u kojem nedostatak oborine uzrokuje ozbiljnu hidrološku neravnotežu.
Kao prirodnu nepogodu sušu nije moguće predvidjeti, ali se može prevenirati njezine socio-ekonomske posljedice održivim gospodarenjem vodnim resursima.
Stres suše kod poljoprivrednih kultura u ljetnim mjesecima nije moguće razdvojiti od toplinskog stresa (stres uzrokovan visokim temperaturama). U uvjetima vrlo visokih temperatura zraka i tla potrebne su vrlo velike količine vode koje je potrebno osigurati biljci (koje u pojedinim krajevima Republike Hrvatske nije bilo moguće osigurati), a čak i uz osiguranje dovoljne količine vode temperatura zraka je previsoka za fotosintezu te se rast i razvoj biljke ne odvija normalno.
U svibnju, lipnju, srpnju i kolovozu 2024. godine tuča je pogodila dijelove Sisačko-moslavačke, Bjelovarsko-bilogorske, Vukovarsko-srijemske, Požeško-slavonske, Osječko-baranjske, Varaždinske, Brodsko-posavske, Zagrebačke, Virovitičko-podravske, Zadarske, Koprivničko-križevačke, Međimurske, Šibensko-kninske, Karlovačke i Dubrovačko-neretvanske županije te uzrokovala štete na poljoprivredi, prometnicama i građevinama. Nadalje, u tijeku je proglašavanje prirodne nepogode tuča i prikupljanje podataka o štetama za jedinice lokalnih samouprava u županijama pogođenim tučom.
Prirodne nepogode na poljoprivredi uzrokuju štete različitog obujma, trajanja i posljedica. Štete na prinosima poljoprivrednih kultura uzrokovane prirodnim nepogodama uzrokuju smanjenje ili gubitak očekivanih prihoda u proizvodnoj godini, utječu na nesigurnost proizvodnih procesa, a mogu uzrokovati i odustajanje proizvođača od poljoprivredne proizvodnje.
U skladu sa Zakonom o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda („Narodne novine“, broj 16/19) od početka 2024. godine proglašene su prirodne nepogode mraz, olujni i orkanski vjetar, poplava, tuča i suša. Prirodna nepogoda mraz proglašena je na području Sisačko-moslavačke, Međimurske, Varaždinske i Šibensko-kninske županije.
Prirodna nepogoda olujni i orkanski vjetar proglašena je za Zagrebačku, Bjelovarsko-bilogorsku i Osječko-baranjsku županiju, a prirodna nepogoda poplava za Koprivničko-križevačku, Bjelovarsko-bilogorsku, Krapinsko-zagorsku i Primorsko-goransku županiju.
Prirodna nepogoda tuča proglašena je za Sisačko-moslavačku, Bjelovarsko-bilogorsku, Vukovarsko-srijemsku, Požeško-slavonsku, Osječko-baranjsku, Varaždinsku, Brodsko-posavsku, Zagrebačku, Virovitičko-podravsku, Zadarsku, Koprivničko-križevačku, Međimursku, Šibensko-kninsku, Karlovačku i Dubrovačko-neretvansku županiju.
Prirodna nepogoda suša proglašena je za Virovitičko-podravsku, Koprivničko-križevačku, Brodsko-posavsku, Osječko-baranjsku, Vukovarsko-srijemsku Međimursku i Bjelovarsko-bilogorsku županiju.
Cilj Programa potpore poljoprivrednim proizvođačima za ublažavanje posljedica prirodnih nepogoda nastalih u 2024. godini (u daljnjem tekstu: Program) je poljoprivrednim proizvođačima koji su pretrpjeli štetu od prirodnih nepogoda u 2024. godini na području za koje je proglašena prirodna nepogoda temeljem Zakona o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, kroz jedinični iznos potpore po površini osigurati zadržavanje i nastavak poljoprivredne proizvodnje.
Potporom u okviru ovog Programa omogućit će se ublažavanje posljedica štete uzrokovane prirodnim nepogodama u 2024. godini, poljoprivrednim proizvođačima sa štetom prijavljenom u okviru Registra šteta od prirodnih nepogoda na prinosu poljoprivrednih kultura.
2. PRAVNA OSNOVA
Nacrt Programa kojim se ublažavaju posljedice prirodnih nepogoda nastalih u razdoblju od 24. travnja 2024. godine do 20. rujna 2024. godine donosi se na temelju:
- članka 39. Zakona o poljoprivredi („Narodne novine“, broj 118/18, 42/20, 127/20, 52/21 i 152/22)
- članka 7. stavak 4. Zakona o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda („Narodne novine“, broj 16/19)
-Poglavlja I. i članka 37. Uredbe Komisije (EU) br. 2022/2472 оd 14. prosinca 2022. o proglašenju određenih kategorija potpora u sektorima poljoprivrede i šumarstva te u ruralnim područjima spojivima s unutarnjim tržištem u primjeni članaka 107. i 108. Ugovora o funkcioniranju Europske unije (SL L 327, 21. 12. 2022.) (u daljnjem tekstu: Uredba (EU) broj 2022/2472).
3. TRAJANJE PROGRAMA
Program se provodi u 2024. i dijelom u 2025. godini.
4. CILJ PROGRAMA
Cilj programa je ublažavanje posljedica prirodnih nepogoda nastalih u 2024. godini na prinosu poljoprivrednih kultura.
5. MJERA U PROVEDBI PROGRAMA
Program će se provoditi kroz mjeru izravne financijske potpore u obliku naknade poljoprivrednim proizvođačima sa štetom od prirodnih nepogoda nastalih u 2024. godini, prijavljenom u Registru šteta od prirodnih nepogoda na prinosu poljoprivrednih kultura.
Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju (dalje u tekstu: Agencija za plaćanja) provodi isplatu potpore na žiro-račune korisnika na temelju analitike i popisa korisnika koju provodi i uspostavlja Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koristeći podatke iz Registra šteta od prirodnih nepogoda.
6. KORISNICI
Prihvatljivi korisnici potpore su mikro, mala i srednja poduzeća definirana člankom 2. Priloga I. Uredbe komisije (EU) br. 2022/2472, koja se bave biljnom proizvodnjom.
Svi korisnici moraju ispunjavati sljedeće uvjete:
a) biti upisani u Upisnik poljoprivrednika ili Upisnik obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava
b) imati štetu od prirodnih nepogoda nastalih u 2024. godini prijavljenu u Registru šteta od prirodnih nepogoda veću od 50% na prinosu poljoprivrednih kultura
c) nemaju osiguran usjev od prirodne nepogode za koju su prijavili štetu od prirodne nepogode u Registru šteta od prirodnih nepogoda.
Za potporu u okviru ovoga programa nisu prihvatljivi/e
- prijavljene štete na šećernoj repi u 2024. godini
- korisnici intervencije 76.01. Osiguranje poljoprivredne proizvodnje
– ako su osigurani od posljedica prirodnih nepogoda iz ovog Programa za kulturu za koju su prijavili štetu u Registru šteta od prirodnih nepogoda.7. POTPORA
Potpora iz ovoga Programa dodjeljuje se korisnicima koji ispunjavaju uvjete Programa u iznosu najviše 50% od ukupno prijavljene štete od prirodnih nepogoda nastalih u 2024. godini u Registru šteta od prirodnih nepogoda za svakog pojedinog korisnika.
U 2024. godini izvršit će se isplata avansa sredstva potpore na temelju osiguranih proračunskih sredstava u 2024. godini poljoprivrednim proizvođačima s prijavljenom štetom u Registru šteta od prirodnih nepogoda zaključno sa prijavljenom štetom do 15. studenog 2024. godine.
Na preostali iznos korisnici potpore ostvarit će pravo u 2025. godini, po provedenoj konačnoj obradi podataka o prijavljenim štetama od prirodnih nepogoda u 2024. godini iz Registra šteta od prirodnih nepogoda.
Potpora iz ovoga Programa dodjeljuje se slijedom ujednačene proporcionalne podjele na temelju konačnog ukupnog prijavljenog iznosa štete u Registru šteta od prirodnih nepogoda svih prihvatljivih korisnika i raspoloživih proračunskih sredstava, pri čemu intenzitet potpore treba biti jednak za sve prihvatljive korisnike.
Najmanji pojedinačni iznos potpore iz ovoga Programa po korisniku potpore iznosi 100,00 EUR, a najveći pojedinačni iznos potpore iz ovoga Programa po korisniku potpore iznosi 10.000,00 EUR.
8. PRORAČUN ZA PROVEDBU PROGRAMA
Sredstva za provedbu Programa iz točke I. ove Odluke u ukupnom iznosu od 21.000.000,00 EUR osigurana su u Državnom proračunu Republike Hrvatske za štete nastale u 2024. godini u okviru proračunske glave 06005 Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva na proračunskoj aktivnosti T865044 – Izvanredna pomoć proizvođačima zbog elementarnih nepogoda i nepovoljnih događaja, u iznosu od 6.000.000,00 EUR za 2024. godinu. Preostali iznos od 15.000.000,00 EUR osigurat će se u Državnom proračunu Republike Hrvatske za 2025. godinu u okviru limita ukupnih rashoda za razdjel 060 Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva.
9. PROVEDBA PROGRAMA
Provedba ovoga Programa propisat će se Pravilnikom, a provodit će ga Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva.
Agencija za plaćanja provodit će isplatu potpore na žiro-račune korisnika.