Na temelju članka 8. a stavka 23. Zakona o poljoprivredi („Narodne novine“, br. 118/18., 42/20., 127/20. – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske, 52/21. i 152/22.) ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva donosi
PRAVILNIK
O IZMJENAMA I DOPUNAMA PRAVILNIKA O PROVEDBI INTERVENCIJE 75.01. USPOSTAVA MLADIH POLJOPRIVREDNIKA IZ STRATEŠKOG PLANA ZAJEDNIČKE POLJOPRIVREDNE POLITIKE REPUBLIKE HRVATSKE 2023. – 2027.
Članak 1.
U Pravilniku o provedbi intervencije 75.01. Uspostava mladih poljoprivrednika iz Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike Republike Hrvatske 2023. - 2027. („Narodne novine“, broj 99/2024.) članak 5. mijenja se i glasi:
„(1) Agencija za plaćanja, u suradnji s Ministarstvom poljoprivrede,šumarstva i ribarstva (u daljnjem tekstu: Ministarstvo), u skladu s člankom 59. Uredbe (EU) br. 2021/2116, osigurava učinkovitu zaštitu financijskih interesa Europske unije i Republike Hrvatske te uspostavlja sustav upravljanja i kontrola koje uključuju provjere u postupku dodjele potpore kao i provjere tijekom provedbe projekta i nakon konačne isplate kako bi na učinkovit način i razmjerno u odnosu na administrativno i financijsko opterećenje utvrdila, spriječila i sankcionirala nepravilnosti, a posebno pokušaj prijevare i umjetnih stvaranja uvjeta za ostvarivanje prava na potporu.
(2) Kada u postupku dodjele potpore Agencija za plaćanja utvrdi postojanje sumnje na prijevaru kod korisnika koji udovoljava uvjetima natječaja, Agencija za plaćanja će korisniku izdati Obavijest o privremenoj odgodi dodjele potpore.
(3) U slučaju utvrđivanja sumnje na prijevaru u postupku dodjele potpore, Agencija za plaćanja će nastaviti s administrativnom kontrolom zahtjeva ostalih korisnika i izraditi rang-listu bez korisnika kojemu je izdana Obavijest iz stavka 2. ovoga članka.
(4) Kada u postupku provedbe projekta Agencija za plaćanja utvrdi postojanje sumnje na prijevaru, Agencija za plaćanja će korisniku izdati Obavijest o odgodi odobrenja isplate i obustaviti sve postupke Agencije za plaćanja u provedbi projekta.
(5) Ako nadležna pravosudna tijela odbace kaznenu prijavu, obustave kazneni postupak, donesu pravomoćnu odbijajuću presudu ili pravomoćnom presudom oslobode korisnika za počinjenje kaznenog djela u kaznenom postupku pokrenutom na temelju sumnje na prijevaru, Agencija za plaćanja će korisnika kojemu je izdana Obavijest iz stavka 2. ovoga članka i koji udovoljava uvjetima natječaja obavijestiti o istome u roku od 30 dana od zaprimanja odluke/rješenja pravosudnog tijela te s korisnikom sklopiti ugovor o financiranju i nastavit će postupke u provedbi projekta.
(6) Ako nadležna pravosudna tijela odbace kaznenu prijavu, obustave kazneni postupak, donesu pravomoćnu odbijajuću presudu ili pravomoćnom presudom oslobode korisnika za počinjenje kaznenog djela u kaznenom postupku pokrenutom na temelju sumnje na prijevaru, Agencija za plaćanja će korisnika u roku 30 dana od zaprimanja odluke/rješenja pravosudnog tijela obavijestiti o nastavku postupka u provedbi projekta.
(7) Kada su nadležna pravosudna tijela pravomoćnom presudom proglasila krivim korisnika za počinjenje kaznenih djela u kaznenom postupku pokrenutom na temelju sumnje na prijevaru, Agencija za plaćanja će:
a)odbiti sve zahtjeve koji su u tijeku postupka administrativne kontrole
b)raskinuti sve važeće ugovore o financiranju, u slučajevima kada se ugovori o financiranju sklapaju
c)poništiti sve odluke koje je izdala, a kojima su stekli prava na potporu
d)obustaviti sva plaćanja
e)zatražiti povrat sredstava za sve projekte/zahtjeve koji nisu konačno isplaćeni.
(8) Osoba koju su nadležna pravosudna tijela pravomoćnom presudom proglasila krivom te fizičke i pravne osobe u kojima je osuđena osoba vlasnik obrta i/ili nositelj/član poljoprivrednog gospodarstva i/ili osnivač/član društva i/ili osoba ovlaštena za zastupanje, neovisno o udjelu vlasničkih ili upravljačkih prava, u kalendarskoj godini donošenja pravomoćne presude i u slijedeće tri kalendarske godine isključuju se iz mogućnosti dodjele potpore iz EPFRR i Europskog fonda za jamstva u poljoprivredi.
(9) U slučaju sumnje na prijevaru, neovisno postoje li ili ne razlozi za odbijanje zahtjeva korisnika, Agencija za plaćanja će o navedenom obavijestiti nadležne institucije sustava za suzbijanje nepravilnosti i prijevara (AFCOS) te proslijediti prijavu po sumnji na prijevaru izravno Državnom odvjetništvu ili ako se radi o kaznenim djelima iz članka 22. i članka 25. stavaka 2. i 3. Uredbe Vijeća (EU) 2017/1939 od 12. listopada 2017. o provedbi pojačane suradnje u vezi s osnivanjem Ureda europskog javnog tužitelja („EPPO“) (SL L 283, 31. 10. 2017.), tada se prijava podnosi Uredu delegiranog europskog tužitelja.
(10) Posljedica u slučaju utvrđenog umjetnog stvaranja uvjeta u skladu s člankom 62. Uredbe (EU) br. 2021/2116 je odbijanje zahtjeva korisnika ili ukidanje pogodnosti koje su umjetno stvorene.
(11) Agencija za plaćanja može u svakom trenutku postupka dodjele potpore, provedbe projekta i tijekom pet godina nakon konačne isplate donijeti odluku kojom će odbiti zahtjev korisnika, umanjiti potporu, odnosno zatražiti povrat djelomičnog ili cjelokupnog iznosa sredstava, ako korisnik ne ispunjava obveze propisane ovim Pravilnikom, natječajem ili drugim primjenjivim nacionalnim propisima ili propisima Europske unije.
(12) Kad odlučuje o odbijanju, umanjenju ili povratu sredstava potpore, Agencija za plaćanja uzima u obzir utvrđene nepravilnosti i odredbe ovoga Pravilnika o primjeni financijskih korekcija iz Priloga 6 ovoga Pravilnika.
(13) Tijekom cjelokupne provedbe sustava kontrola, Agencija za plaćanja može u svrhu sprečavanja pokušaja prevara i nepravilnosti koristiti ARACHNE sustav za procjenu rizika (https://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=325&intPageId=3587&langId=hr) te poduzimati daljnje radnje u skladu s dobivenim rezultatima.“.
Članak 2.
U članku 7. stavku 1. točka c) mijenja se i glasi:
„c)trgovačkom društvu kojem je poljoprivreda glavna djelatnost u skladu s Nacionalnom klasifikacijom djelatnosti (Područje A, Odjeljak 01, skupine od 01.1 do uključujući 01.6 i razredi od 01.11 do 01.64.) upisana u Registru poslovnih subjekata koji se vodi pri Državnom zavodu za statistiku (isključujući trgovačka društva čiji su osnivači i vlasnici javnopravna tijela).“
U članku 7. stavku 2. točka a) mijenja se i glasi:
„a)iz stavka 1. točke a) i b) ovoga članka koji je u trenutku podnošenja zahtjeva za potporu registriran kao nositelj/odgovorna osoba poljoprivrednog gospodarstva je status nositelja/odgovorne osobe po prvi put stekao unutar pet godina do datuma podnošenja zahtjeva za potporu“.
U članku 7. stavku 2. točka c) mijenja se i glasi:
„c)iz stavka 1. točke c) ovoga članka mora u trenutku podnošenja zahtjeva za potporu biti registriran kao odgovorna osoba poljoprivrednog gospodarstva, a status odgovorne osobe je po prvi stekao unutar pet godina do datuma podnošenja zahtjeva za potporu ali ne dulje od pet godina i mora biti vlasnik najmanje 50 % temeljnog kapitala društva“.
U članku 7. stavak 4. mijenja se i glasi:
„(4) Tijekom postupka provedbe projekta i u ex post razdoblju korisnik:
a)koji u trenutku podnošenja zahtjeva za potporu nije nositelj/odgovorna osoba obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva ili obrta, u obvezi je u cijelosti preuzeti obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo ili obrt za koje je dostavio potvrdu o ekonomskoj veličini prilikom podnošenja zahtjeva za potporu, odnosno mora biti upisan u Upisnik poljoprivrednika kao nositelj/odgovorna osoba te dostaviti novu potvrdu o ekonomskoj veličini poljoprivrednog gospodarstva iskazanu u ukupnom SO za preuzeto poljoprivredno gospodarstvo najkasnije u trenutku podnošenja zahtjeva za isplatu prve rate, ali ne kasnije od devet mjeseci nakon sklapanja ugovora o financiranju
b)mladi poljoprivrednik mora ostati nositelj/odgovorna osoba poljoprivrednog gospodarstva za koje je ostvario potporu
c)obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo u kojem je mladi poljoprivrednik nositelj mora biti registrirano u Registru poreznih obveznika kao porezni obveznik po osnovi plaćanja poreza na dobit ili dohodak i obveznik socijalnih doprinosa (mirovinsko i zdravstveno osiguranje) po osnovi poljoprivrede u skladu s nacionalnim zakonodavstvom
d)obrt u kojem je mladi poljoprivrednik vlasnik mora biti registriran u Registru poreznih obveznika kao porezni obveznik te obveznik socijalnih doprinosa (mirovinsko i zdravstveno osiguranje) po osnovi samostalne djelatnosti i poljoprivreda mu je pretežita djelatnost
e)trgovačko društvo u kojem je mladi poljoprivrednik odgovorna osoba:
i.poljoprivreda mora ostati glavna djelatnost u skladu s Nacionalnom klasifikacijom djelatnosti (Područje A, Odjeljak 01, skupine od 01.1 do uključujući 01.6 i razredi od 01.11 do 01.64.)
ii.mora biti upisano u Registru poslovnih subjekata koji se vodi pri Državnom zavodu za statistiku (isključujući trgovačka društva čiji su osnivači i vlasnici javnopravna tijela) i
iii.mladi poljoprivrednik mora ostati vlasnik najmanje 50% temeljnog kapitala društva
f)fizička osoba ili trgovačko društvo u kojem je mladi poljoprivrednik nositelj/odgovorna osoba a koje je obveznik poreza na dobit i isplaćuje plaću i doprinose po osnovi nesamostalne djelatnosti u skladu s nacionalnim zakonodavstvom, mladi poljoprivrednik mora biti zaposlen na puno radno vrijeme u gospodarstvu za koje je ostvario potporu
g)mora imati prijavljeno prebivalište na području Republike Hrvatske
h)mora posjedovati odgovarajuća stručna znanja i vještine najkasnije 36 mjeseci od dana sklapanja ugovora o financiranju, odnosno najkasnije u trenutku podnošenja zahtjeva za isplatu druge rate
i)mora imati podmirene, odnosno uređene financijske obveze prema državnom proračunu Republike Hrvatske
j)ne smije biti poduzetnik u teškoćama
k)ne smije davati lažne podatke pri dostavi zahtjeva i dokumentacije
l)ne smije biti na listi isključenja Agencije za plaćanja te mu ne smije trajati razdoblje isključenja iz mogućnosti dodjele potpore iz EPFRR za razdoblje 2014. - 2022. i/ili iz EPFRR i/ili EFJP za razdoblje 2023. - 2027.“.
Članak 3.
U članku 10. stavku 1. točka a) mijenja se i glasi:
„a)aktivnost nabave domaćih životinja, jednogodišnjeg i višegodišnjeg bilja, sjemena i sadnog materijala, uključujući podizanje novih i/ili restrukturiranje postojećih višegodišnjih nasada, isključujući restrukturiranje postojećih vinograda za proizvodnju grožđa za vino“.
Članak 4.
U članku 12. stavak 3. mijenja se i glasi:
„(3) Troškovi prihvatljivi za sufinanciranje u sklopu sektorskih intervencija u sektoru pčelarstva nisu prihvatljivi za sufinanciranje u navedenom sektoru u sklopu ove intervencije.“.
U članku 12.iza stavka 3. dodaju se stavci 4. i 5. koji glase:
„(4) Aktivnosti restrukturiranja postojećih vinograda za proizvodnju grožđa za vino nisu prihvatljive za sufinanciranje u sklopu ove intervencije.
(5) Troškovi građenja i/ili opremanja objekata za proizvodnju vina, čuvanje i/ili skladištenje vina, kupnje novih strojeva i opreme za preradu te skladištenje grožđa i vina nisu prihvatljivi za sufinanciranje u sklopu ove intervencije.“.
Članak 5.
U članku 19. iza stavka 5. dodaje se novi stavak 6. koji glasi:
„(6) Način postavljanja pitanja u vezi objavljenog natječaja bit će propisan natječajem.“.
Dosadašnji stavci 6., 7., 8., 9. i 10. postaju stavci 7., 8., 9., 10. i 11.
Članak 6.
Prilog 1 zamjenjuju se novim Prilogom 1 i sastavni je dio ovoga Pravilnika.
Članak 7.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu prvoga dana od dana objave u „Narodnim novinama“.
MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I RIBARSTVA
Na temelju članka 8. a stavka 23. Zakona o poljoprivredi („Narodne novine“, br. 118/18., 42/20., 127/20. – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske, 52/21. i 152/22.) ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva donosi
PRAVILNIK
O IZMJENAMA I DOPUNAMA PRAVILNIKA O PROVEDBI INTERVENCIJE 75.01. USPOSTAVA MLADIH POLJOPRIVREDNIKA IZ STRATEŠKOG PLANA ZAJEDNIČKE POLJOPRIVREDNE POLITIKE REPUBLIKE HRVATSKE 2023. – 2027.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I RIBARSTVA
Članak 1.
U Pravilniku o provedbi intervencije 75.01. Uspostava mladih poljoprivrednika iz Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike Republike Hrvatske 2023. - 2027. („Narodne novine“, broj 99/2024.) članak 5. mijenja se i glasi:
„(1) Agencija za plaćanja, u suradnji s Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i ribarstva (u daljnjem tekstu: Ministarstvo), u skladu s člankom 59. Uredbe (EU) br. 2021/2116, osigurava učinkovitu zaštitu financijskih interesa Europske unije i Republike Hrvatske te uspostavlja sustav upravljanja i kontrola koje uključuju provjere u postupku dodjele potpore kao i provjere tijekom provedbe projekta i nakon konačne isplate kako bi na učinkovit način i razmjerno u odnosu na administrativno i financijsko opterećenje utvrdila, spriječila i sankcionirala nepravilnosti, a posebno pokušaj prijevare i umjetnih stvaranja uvjeta za ostvarivanje prava na potporu.
(2) Kada u postupku dodjele potpore Agencija za plaćanja utvrdi postojanje sumnje na prijevaru kod korisnika koji udovoljava uvjetima natječaja, Agencija za plaćanja će korisniku izdati Obavijest o privremenoj odgodi dodjele potpore.
(3) U slučaju utvrđivanja sumnje na prijevaru u postupku dodjele potpore, Agencija za plaćanja će nastaviti s administrativnom kontrolom zahtjeva ostalih korisnika i izraditi rang-listu bez korisnika kojemu je izdana Obavijest iz stavka 2. ovoga članka.
(4) Kada u postupku provedbe projekta Agencija za plaćanja utvrdi postojanje sumnje na prijevaru, Agencija za plaćanja će korisniku izdati Obavijest o odgodi odobrenja isplate i obustaviti sve postupke Agencije za plaćanja u provedbi projekta.
(5) Ako nadležna pravosudna tijela odbace kaznenu prijavu, obustave kazneni postupak, donesu pravomoćnu odbijajuću presudu ili pravomoćnom presudom oslobode korisnika za počinjenje kaznenog djela u kaznenom postupku pokrenutom na temelju sumnje na prijevaru, Agencija za plaćanja će korisnika kojemu je izdana Obavijest iz stavka 2. ovoga članka i koji udovoljava uvjetima natječaja obavijestiti o istome u roku od 30 dana od zaprimanja odluke/rješenja pravosudnog tijela te s korisnikom sklopiti ugovor o financiranju i nastavit će postupke u provedbi projekta.
(6) Ako nadležna pravosudna tijela odbace kaznenu prijavu, obustave kazneni postupak, donesu pravomoćnu odbijajuću presudu ili pravomoćnom presudom oslobode korisnika za počinjenje kaznenog djela u kaznenom postupku pokrenutom na temelju sumnje na prijevaru, Agencija za plaćanja će korisnika u roku 30 dana od zaprimanja odluke/rješenja pravosudnog tijela obavijestiti o nastavku postupka u provedbi projekta.
(7) Kada su nadležna pravosudna tijela pravomoćnom presudom proglasila krivim korisnika za počinjenje kaznenih djela u kaznenom postupku pokrenutom na temelju sumnje na prijevaru, Agencija za plaćanja će:
a) odbiti sve zahtjeve koji su u tijeku postupka administrativne kontrole
b) raskinuti sve važeće ugovore o financiranju, u slučajevima kada se ugovori o financiranju sklapaju
c) poništiti sve odluke koje je izdala, a kojima su stekli prava na potporu
d) obustaviti sva plaćanja
e) zatražiti povrat sredstava za sve projekte/zahtjeve koji nisu konačno isplaćeni.
(8) Osoba koju su nadležna pravosudna tijela pravomoćnom presudom proglasila krivom te fizičke i pravne osobe u kojima je osuđena osoba vlasnik obrta i/ili nositelj/član poljoprivrednog gospodarstva i/ili osnivač/član društva i/ili osoba ovlaštena za zastupanje, neovisno o udjelu vlasničkih ili upravljačkih prava, u kalendarskoj godini donošenja pravomoćne presude i u slijedeće tri kalendarske godine isključuju se iz mogućnosti dodjele potpore iz EPFRR i Europskog fonda za jamstva u poljoprivredi.
(9) U slučaju sumnje na prijevaru, neovisno postoje li ili ne razlozi za odbijanje zahtjeva korisnika, Agencija za plaćanja će o navedenom obavijestiti nadležne institucije sustava za suzbijanje nepravilnosti i prijevara (AFCOS) te proslijediti prijavu po sumnji na prijevaru izravno Državnom odvjetništvu ili ako se radi o kaznenim djelima iz članka 22. i članka 25. stavaka 2. i 3. Uredbe Vijeća (EU) 2017/1939 od 12. listopada 2017. o provedbi pojačane suradnje u vezi s osnivanjem Ureda europskog javnog tužitelja („EPPO“) (SL L 283, 31. 10. 2017.), tada se prijava podnosi Uredu delegiranog europskog tužitelja.
(10) Posljedica u slučaju utvrđenog umjetnog stvaranja uvjeta u skladu s člankom 62. Uredbe (EU) br. 2021/2116 je odbijanje zahtjeva korisnika ili ukidanje pogodnosti koje su umjetno stvorene.
(11) Agencija za plaćanja može u svakom trenutku postupka dodjele potpore, provedbe projekta i tijekom pet godina nakon konačne isplate donijeti odluku kojom će odbiti zahtjev korisnika, umanjiti potporu, odnosno zatražiti povrat djelomičnog ili cjelokupnog iznosa sredstava, ako korisnik ne ispunjava obveze propisane ovim Pravilnikom, natječajem ili drugim primjenjivim nacionalnim propisima ili propisima Europske unije.
(12) Kad odlučuje o odbijanju, umanjenju ili povratu sredstava potpore, Agencija za plaćanja uzima u obzir utvrđene nepravilnosti i odredbe ovoga Pravilnika o primjeni financijskih korekcija iz Priloga 6 ovoga Pravilnika.
(13) Tijekom cjelokupne provedbe sustava kontrola, Agencija za plaćanja može u svrhu sprečavanja pokušaja prevara i nepravilnosti koristiti ARACHNE sustav za procjenu rizika ( https://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=325&intPageId=3587&langId=hr ) te poduzimati daljnje radnje u skladu s dobivenim rezultatima.“.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I RIBARSTVA
Članak 2.
U članku 7. stavku 1. točka c) mijenja se i glasi:
„c)trgovačkom društvu kojem je poljoprivreda glavna djelatnost u skladu s Nacionalnom klasifikacijom djelatnosti (Područje A, Odjeljak 01, skupine od 01.1 do uključujući 01.6 i razredi od 01.11 do 01.64.) upisana u Registru poslovnih subjekata koji se vodi pri Državnom zavodu za statistiku (isključujući trgovačka društva čiji su osnivači i vlasnici javnopravna tijela).“
U članku 7. stavku 2. točka a) mijenja se i glasi:
„a)iz stavka 1. točke a) i b) ovoga članka koji je u trenutku podnošenja zahtjeva za potporu registriran kao nositelj/odgovorna osoba poljoprivrednog gospodarstva je status nositelja/odgovorne osobe po prvi put stekao unutar pet godina do datuma podnošenja zahtjeva za potporu“.
U članku 7. stavku 2. točka c) mijenja se i glasi:
„c)iz stavka 1. točke c) ovoga članka mora u trenutku podnošenja zahtjeva za potporu biti registriran kao odgovorna osoba poljoprivrednog gospodarstva, a status odgovorne osobe je po prvi stekao unutar pet godina do datuma podnošenja zahtjeva za potporu ali ne dulje od pet godina i mora biti vlasnik najmanje 50 % temeljnog kapitala društva“.
U članku 7. stavak 4. mijenja se i glasi:
„(4) Tijekom postupka provedbe projekta i u ex post razdoblju korisnik:
a) koji u trenutku podnošenja zahtjeva za potporu nije nositelj/odgovorna osoba obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva ili obrta, u obvezi je u cijelosti preuzeti obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo ili obrt za koje je dostavio potvrdu o ekonomskoj veličini prilikom podnošenja zahtjeva za potporu, odnosno mora biti upisan u Upisnik poljoprivrednika kao nositelj/odgovorna osoba te dostaviti novu potvrdu o ekonomskoj veličini poljoprivrednog gospodarstva iskazanu u ukupnom SO za preuzeto poljoprivredno gospodarstvo najkasnije u trenutku podnošenja zahtjeva za isplatu prve rate, ali ne kasnije od devet mjeseci nakon sklapanja ugovora o financiranju
b) mladi poljoprivrednik mora ostati nositelj/odgovorna osoba poljoprivrednog gospodarstva za koje je ostvario potporu
c) obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo u kojem je mladi poljoprivrednik nositelj mora biti registrirano u Registru poreznih obveznika kao porezni obveznik po osnovi plaćanja poreza na dobit ili dohodak i obveznik socijalnih doprinosa (mirovinsko i zdravstveno osiguranje) po osnovi poljoprivrede u skladu s nacionalnim zakonodavstvom
d) obrt u kojem je mladi poljoprivrednik vlasnik mora biti registriran u Registru poreznih obveznika kao porezni obveznik te obveznik socijalnih doprinosa (mirovinsko i zdravstveno osiguranje) po osnovi samostalne djelatnosti i poljoprivreda mu je pretežita djelatnost
e) trgovačko društvo u kojem je mladi poljoprivrednik odgovorna osoba:
i. poljoprivreda mora ostati glavna djelatnost u skladu s Nacionalnom klasifikacijom djelatnosti (Područje A, Odjeljak 01, skupine od 01.1 do uključujući 01.6 i razredi od 01.11 do 01.64.)
ii. mora biti upisano u Registru poslovnih subjekata koji se vodi pri Državnom zavodu za statistiku (isključujući trgovačka društva čiji su osnivači i vlasnici javnopravna tijela) i
iii. mladi poljoprivrednik mora ostati vlasnik najmanje 50% temeljnog kapitala društva
f) fizička osoba ili trgovačko društvo u kojem je mladi poljoprivrednik nositelj/odgovorna osoba a koje je obveznik poreza na dobit i isplaćuje plaću i doprinose po osnovi nesamostalne djelatnosti u skladu s nacionalnim zakonodavstvom, mladi poljoprivrednik mora biti zaposlen na puno radno vrijeme u gospodarstvu za koje je ostvario potporu
g) mora imati prijavljeno prebivalište na području Republike Hrvatske
h) mora posjedovati odgovarajuća stručna znanja i vještine najkasnije 36 mjeseci od dana sklapanja ugovora o financiranju, odnosno najkasnije u trenutku podnošenja zahtjeva za isplatu druge rate
i) mora imati podmirene, odnosno uređene financijske obveze prema državnom proračunu Republike Hrvatske
j) ne smije biti poduzetnik u teškoćama
k) ne smije davati lažne podatke pri dostavi zahtjeva i dokumentacije
l) ne smije biti na listi isključenja Agencije za plaćanja te mu ne smije trajati razdoblje isključenja iz mogućnosti dodjele potpore iz EPFRR za razdoblje 2014. - 2022. i/ili iz EPFRR i/ili EFJP za razdoblje 2023. - 2027.“.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I RIBARSTVA
Članak 3.
U članku 10. stavku 1. točka a) mijenja se i glasi:
„a)aktivnost nabave domaćih životinja, jednogodišnjeg i višegodišnjeg bilja, sjemena i sadnog materijala, uključujući podizanje novih i/ili restrukturiranje postojećih višegodišnjih nasada, isključujući restrukturiranje postojećih vinograda za proizvodnju grožđa za vino“.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I RIBARSTVA
Članak 4.
U članku 12. stavak 3. mijenja se i glasi:
„(3) Troškovi prihvatljivi za sufinanciranje u sklopu sektorskih intervencija u sektoru pčelarstva nisu prihvatljivi za sufinanciranje u navedenom sektoru u sklopu ove intervencije.“.
U članku 12. iza stavka 3. dodaju se stavci 4. i 5. koji glase:
„(4) Aktivnosti restrukturiranja postojećih vinograda za proizvodnju grožđa za vino nisu prihvatljive za sufinanciranje u sklopu ove intervencije.
(5) Troškovi građenja i/ili opremanja objekata za proizvodnju vina, čuvanje i/ili skladištenje vina, kupnje novih strojeva i opreme za preradu te skladištenje grožđa i vina nisu prihvatljivi za sufinanciranje u sklopu ove intervencije.“.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I RIBARSTVA
Članak 5.
U članku 19. iza stavka 5. dodaje se novi stavak 6. koji glasi:
„(6) Način postavljanja pitanja u vezi objavljenog natječaja bit će propisan natječajem.“.
Dosadašnji stavci 6., 7., 8., 9. i 10. postaju stavci 7., 8., 9., 10. i 11.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I RIBARSTVA
Članak 6.
Prilog 1 zamjenjuju se novim Prilogom 1 i sastavni je dio ovoga Pravilnika.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I RIBARSTVA
Članak 7.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu prvoga dana od dana objave u „Narodnim novinama“.
POTPREDSJEDNIK VLADE I
MINISTAR POLJOPRIVREDE,
ŠUMARSTVA I RIBARSTVA
Josip Dabro
Komentirate u ime: MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I RIBARSTVA