NACRT PRIJEDLOGA ZAKONA O DOPUNI ZAKONA O REVIZIJI, S NACRTOM KONAČNOG PRIJEDLOGA ZAKONA
Zagreb, listopad 2024.
PRIJEDLOG ZAKONA O DOPUNI ZAKONA O REVIZIJI
I. USTAVNA OSNOVA ZA DONOŠENJE ZAKONA
Ustavna osnova za donošenje Zakona o dopuni Zakona o reviziji sadržana je u odredbi članka 2. stavka 4. podstavka 1. Ustava Republike Hrvatske („Narodne novine“, br. 85/10. – pročišćeni tekst i br. 5/14. – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).
II.OCJENA STANJA I OSNOVNA PITANJA KOJA SE UREĐUJU ZAKONOM TE POSLJEDICE KOJE ĆE DONOŠENJEM ZAKONA PROISTEĆI
Zakon o reviziji („Narodne novine“, br. 127/17., 27/24. i 85/24., u daljnjem tekstu: važeći Zakon) stupio je na snagu 1. siječnja 2018., a uređuje obavljanje revizorskih usluga, osobe ovlaštene za obavljanje revizorskih usluga, uvjete za obavljanje revizorskih usluga, izdavanje i ukidanje odobrenja za rad osobama ovlaštenim za obavljanje revizorskih usluga, registre, revizijski odbor, sustav nadzora i javnog nadzora nad osobama ovlaštenim za obavljanje revizorskih usluga, nadzor nad drugim subjektima nadzora, Hrvatsku revizorsku komoru te nadležno tijelo – Ministarstvo financija i njegove ovlasti.
Važećim Zakonom je u Republici Hrvatskoj provedena revizijska reforma i reorganizacija sustava revizije, tako što je Ministarstvo financija postalo nadležno tijelo za nadzor nad ovlaštenim revizorima i revizorskim društvima. Odbor za javni nadzor revizije prestao je sa svojim radom, dok Hrvatska revizorska komora nema više nadzornu ulogu, ali ima određene javne ovlasti (prijevod na hrvatski jezik Međunarodnih revizijskih standarda, izrada nacionalnih revizijskih standarda za obavljanje drugih revizorskih usluga koje nisu obuhvaćene Međunarodnim revizijskim standardima i ostalim standardima koje izdaje Međunarodni odbor za računovodstvo (IFAC) i davanje njihova tumačenja, organiziranje i provođenje revizorskog ispita i dr.).
Do sada, važeći je Zakon izmijenjen i dopunjen dva puta, između ostalog, radi provedbe mjera iz drugog Akcijskog plana za liberalizaciju tržišta usluga. Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o reviziji („Narodne novine“, broj 85/24.) prenesene su odredbe Direktive (EU) 2022/2464 Europskog parlamenta i Vijeća od 14. prosinca 2022. o izmjeni Uredbe (EU) br. 537/2014, Direktive 2004/109/EZ, Direktive 2006/43/EZ i Direktive 2013/34/EU u pogledu korporativnog izvještavanja o održivosti (Tekst značajan za EGP) (SL 322/15, 16.12.2022.).
Ovim Prijedlogom zakona proširuju se razlozi za ukidanje odobrenja za rad ovlaštenom revizoru i na slučajeve kada ovlašteni revizor na bilo koji način onemogućuje provođenje nadzora osiguranja kvalitete rada, jednako kao što je propisano i za revizorska društva.
Nadalje, važećim Zakonom obveza stalnog stručnog usavršavanja u dijelu zakonske revizije i drugih revizorskih usluga uređena je na način da stalno stručno usavršavanje, unutar neprekinutog razdoblja od tri godine, za sve ovlaštene revizore, započinje 1. siječnja, a završava 31. prosinca. Nadalje, propisano je proporcionalno smanjenje broja sati stalnog stručnog usavršavanja prema broju mjeseci računajući od početka izvještajnog razdoblja do kraja mjeseca u kojem je izdano odobrenje za rad postalo izvršno. Proporcionalno smanjenje odnosi se na ukupan broj sati koje ovlašteni revizor mora skupiti u trogodišnjem razdoblju, na obvezu skupljanja sati na godišnjoj razini te na strukturu koju mora ostvariti na trogodišnjoj razini. Važećim Zakonom je utvrđeno na koji način će se proporcionalno smanjivati sati stalnog stručnog usavršavanja.
Ovim Prijedlogom zakona mijenjaju se odredbe Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o reviziji („Narodne novine“, br. 27/24.) i Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o reviziji („Narodne novine“, br., 85/24.) na način da se produljuje razdoblje primjene novog modela stalnog stručnog usavršavanja u dijelu zakonske revizije i drugih revizorskih usluga. Naime, pedmetnim zakonima uređeno je da razdoblje stalnog stručnog usavršavanja prema novom modelu započinje 1. siječnja 2025. Ovim Prijedlogom zakona propisuje se primjena novog modela od 1. siječnja 2026.
III. OCJENA I IZVOR SREDSTAVA POTREBNIH ZA PROVEDBU ZAKONA
Za provedbu ovoga Zakona nije potrebno osigurati sredstva u državnom proračunu Republike Hrvatske.
IV. PRIJEDLOG ZA DONOŠENJE ZAKONA PO HITNOM POSTUPKU
U skladu s člankom 204. stavkom 1. Poslovnika Hrvatskoga sabora („Narodne novine“, br. 81/13., 113/16., 69/17., 29/18., 53/20., 119/20. - Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske, 123/20. i 86/23.) zakon se može donijeti po hitnom postupku, kada to zahtijevaju osobito opravdani razlozi. Stoga se predlaže donošenje Prijedloga zakona po hitnom postupku kako bi ovlašteni revizori imali dovoljno vremena za pripremu i prilagodbu novom modelu stalnog stručnog usavršavanja. Na taj način omogućile bi se i sve nužne prilagodbe, uključujući ažuriranje Registra revizora u sustavu e-Građani, što bi ovlaštenim revizorima olakšalo praćenje ispunjavanja obveze stalnog stručnog usavršavanja.
KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O DOPUNI ZAKONA O REVIZIJI
Članak 1.
U Zakonu o reviziji („Narodne novine“ br. 127/17., 27/24. i 85/24.) članku 95. stavku 1. iza točke 2. dodaje se točka 3. koja glasi:
„3. ovlašteni revizor na bilo koji način onemogućuje provođenje nadzora osiguranja kvalitete rada.“.
Članak 2.
U Zakonu o izmjenama i dopunama Zakona o reviziji („Narodne novine“, br. 27/24.) u članku 46. stavci 1. i 2. mijenjaju se i glase:
„(1) Ovlaštenim revizorima kojima neprekinuto trogodišnje razdoblje stalnog stručnog usavršavanja završava do 31. prosinca 2025. novo trogodišnje razdoblje započet će 1. siječnja 2026.
( 2) Ovlaštenim revizorima kojima neprekinuto trogodišnje razdoblje stalnog stručnog usavršavanja završava nakon 31. prosinca 2025., novo trogodišnje razdoblje započet će 1. siječnja 2026., a ukupan broj sati stalnog stručnog usavršavanja za prethodno neprekinuto razdoblje od tri godine proporcionalno će se smanjiti u skladu s člankom 14. koji je izmjenjen člankom 8. ovoga Zakona.“.
Članak 3.
U Zakonu o izmjenama i dopunama Zakona o reviziji („Narodne novine“, br. 85/24.) u članku 80. stavku 2. riječi: „1. siječnja 2025“ mijenjaju se i glase: „1. siječnja 2026“.
ZAVRŠNA ODREDBA
Stupanje na snagu
Članak 4.
Ovaj Zakon stupa na snagu prvog dana od dana objave u „Narodnim novinama“.
OBRAZLOŽENJE
Uz članak 1.
Ovim člankom dopunjuje se članak 95. važećeg Zakona na način da se razlozi za ukidanje odobrenja za rad ovlaštenom revizoru proširuju i na slučajeve kada ovlašteni revizor na bilo koji način onemogućuje provođenje nadzora osiguranja kvalitete rada, jednako kao što je propisano i za revizorska društva člankom 95. važećeg Zakona.
Uz članak 2.
Ovim člankom mijenjaju se u članku 46. stavci 1. i 2. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o reviziji („Narodne novine“, br. 27/24.) te se uređuje da ovlaštenim revizorima kojima neprekinuto trogodišnje razdoblje stalnog stručnog usavršavanja završava do 31. prosinca 2025. novo trogodišnje razdoblje započinje 1. siječnja 2026. Time se produžuje razdoblje za prilagodbu na prelazak, odnosno primjenu novog modela stalnog stručnog usavršavanja za godinu dana. U tom razdoblju osigurat će se sve potrebne prilagodbe, uključujuči i prilagodbe Registra revizora koji se vodi putem sustava e-Građani kako bi ovlaštenim revizorima bilo olakšano praćenje ispunjavanja obveze stalnog stručnog usavršavanja, odnosno kako bi ova obveza bila što jednostavnija za adresate. Na obvezu stalnog stručnog usavršavanja ovlaštenih revizora u području zakonske revizije i drugih revizorskih usluga do 1. siječnja 2026. primjenjivat će se odredbe Zakona o reviziji („Narodne novine“, broj 127/17.) i Pravilnika o stalnom stručnom usavršavanju ovlaštenih revizora („Narodne novine“ br. 104/18. i 144/20.).
Uz članak 3.
Ovim člankom se u članku 80. stavku 2. Zakon a o izmjenama i dopunama Zakona o reviziji („Narodne novine“, br. 85/24.) uređuje da obveza stalnog stručnog usavršavanja od najmanje 120 sati unutar neprekinutog razdoblja od tri godine u kojoj ovlašteni revizori moraju ostvariti 90 sati iz osnovnih aktivnosti, odnosno 30 sati iz osnovnih aktivnosti godišnje, u skladu s člankom 8. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o reviziji („Narodne novine“, br. 27/24.) primjenjuje na trogodišnje razdoblje koje započinje 1. siječnja 2026. Time se produžuje razdoblje za prilagodbu na prelazak, odnosno primjenu novog modela stalnog stručnog usavršavanja za godinu dana. Na obvezu stalnog stručnog usavršavanja ovlaštenih revizora u području zakonske revizije i drugih revizorskih usluga do 1. siječnja 2026. primjenjuju se odredbe Zakona o reviziji („Narodne novine44, broj 127/17.) i Pravilnika o stalnom stručnom usavršavanju ovlaštenih revizora („Narodne novine44 br. 104/18. i 144/20.).
Uz članak 4.
Ovim člankom uređuje se stupanje na snagu ovoga Zakona. Zakon stupa na snagu prvog dana od dana objave u Narodnim novinama iz razloga što je Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o reviziji („Narodne novine“, br. 27/24.) utvrđen novi model stalnog sturčnog usavršavanja čija primjena počinje 1. siječnja 2025. S obzirom da se ovim Zakonom odgađa početak primjene novog modela stalnog stručnog usavršavanja, radi pravne sigurnosti potrebno je propisati stupanje na snagu ovoga Zakona prije početka rokova utvrđenih Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o reviziji („Narodne novine“, br. 27/24.) i Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o reviziji („Narodne novine“, br. 85/24.)
ODREDBE VAŽEĆEG ZAKONA KOJE SE MIJENJAJU, ODNOSNO DOPUNJUJU
Nadzorna mjera ukidanja rješenja
Članak 95.
(1) Ministarstvo financija će ovlaštenom revizoru izreći nadzornu mjeru iz članka 94. stavka 1. točke 9. ovoga Zakona odnosno ukinuti rješenje kojim je izdano odobrenje za rad ako:
1. ovlašteni revizor osobito teško i/ili ustrajno krši odredbe ovoga Zakona, Međunarodnih revizijskih standarda, podzakonskih propisa donesenih na temelju ovoga Zakona i, ako je to primjenjivo, Uredbe (EU) br. 537/2014, posebice kada postupi protivno članku 58. stavku 6. ovoga Zakona, odnosno u obavljanju zakonske revizije i drugih revizorskih usluga prije izdavanja revizorskog izvještaja ne prikupi dostatne i primjerene revizijske dokaze koji potkrepljuju zaključke na osnovi kojih je formirano revizorsko mišljenje, i/ili izda revizorski izvještaj s revizorskim mišljenjem koje nije u skladu s prikupljenim revizijskim dokazima
2. ovlašteni revizor ne postupa po drugim nadzornim mjerama koje je Ministarstvo financija izreklo rješenjem.
(2) Ministarstvo financija će revizorskom društvu izreći nadzornu mjeru iz članka 94. stavka 1. točke 9. ovoga Zakona, odnosno ukinuti rješenje kojim je izdano odobrenje za rad ako:
1. revizorsko društvo osobito teško i/ili ustrajno krši odredbe ovoga Zakona, Međunarodnih revizijskih standarda, podzakonskih propisa donesenih na temelju ovoga Zakona i, ako je to primjenjivo, Uredbe (EU) br. 537/2014, posebice kada postupi protivno članku 58. stavku 6. ovoga Zakona, odnosno u obavljanju zakonske revizije i drugih revizorskih usluga prije izdavanja revizorskog izvještaja ne prikupi dostatne i primjerene revizijske dokaze koji potkrepljuju zaključke na osnovi kojih je formirano revizorsko mišljenje, i/ili izda revizorski izvještaj s revizorskim mišljenjem koje nije u skladu s prikupljenim revizijskim dokazima
2. revizorsko društvo na bilo koji način onemogućuje provođenje nadzora osiguranja kvalitete rada
3. revizorsko društvo ne postupa po nadzornim mjerama
4. revizorsko društvo ne vodi svoje poslovne knjige i drugu poslovnu dokumentaciju na način koji u svakom trenutku omogućuje provjeru obavlja li revizorsko društvo revizorske usluge u skladu s odredbama ovoga Zakona i, ako je to primjenjivo, Uredbe (EU) br. 537/2014 te propisa koji su na temelju njih doneseni.
(3) Ministarstvo financija će revizorskom društvu i/ili ovlaštenom revizoru izreći nadzornu mjeru iz članka 94. stavka 1. točke 4. ovoga Zakona, odnosno izreći privremenu zabranu za obavljanje zakonskih revizija i/ili potpisivanje revizorskog izvještaja ako:
1. krši zahtjeve neovisnosti iz članaka 48. do 50. ovoga Zakona
2. teško krši odredbe ovoga Zakona, Međunarodnih revizijskih standarda, podzakonskih propisa donesenih na temelju ovoga Zakona i, ako je to primjenjivo, Uredbe (EU) br. 537/2014, posebice kada postupi protivno članku 58. stavcima 4. i 5. ovoga Zakona, odnosno u obavljanju zakonske revizije i drugih revizorskih usluga ne poštuje zahtjeve Međunarodnih revizijskih standarda primjenjivih u pojedinom slučaju, što kao posljedicu ima značajan učinak na revizorski izvještaj.
ODREDBE ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O REVIZIJI („NARODNE NOVINE“ BROJ 27/24.) KOJE SE MIJENJAJU, ODNOSNO DOPUNJUJU
Prijelazne odredbe
Članak 46.
(1) Ovlaštenim revizorima kojima neprekinuto trogodišnje razdoblje stalnog stručnog usavršavanja završava do 31. prosinca 2024. novo trogodišnje razdoblje započet će 1. siječnja 2025.
(2) Ovlaštenim revizorima kojima neprekinuto trogodišnje razdoblje stalnog stručnog usavršavanja završava nakon 31. prosinca 2024., novo trogodišnje razdoblje započet će 1. siječnja 2025., a ukupan broj sati stalnog stručnog usavršavanja za prethodno neprekinuto razdoblje od tri godine proporcionalno će se smanjiti u skladu s člankom 14. koji je izmjenjen člankom 8. ovoga Zakona.
(3) Za poslovne godine koje prethode poslovnoj godini koja započinje 1. siječnja 2026., obveznici zakonske revizije imenovat će revizorsko društvo i sklopiti ugovor o reviziji za zakonsku reviziju najkasnije tri mjeseca prije završetka izvještajnog razdoblja na koje se zakonska revizija odnosi, u skladu sa zakonom kojim se uređuju trgovačka društva.
(4) U slučaju iz stavka 3. ovoga članka, početni angažman ugovara se na razdoblje od najmanje jedne godine.
(5) Prvi ugovor o reviziji s početnim angažmanom od najmanje dvije godine iz članka 40. stavka 2. koji je izmijenjen člankom 21. ovoga Zakona sklopit će se za poslovnu godinu koja započinje 1. siječnja 2026. ili nakon toga datuma.
(6) Obveznici zakonske revizije imenovat će revizorsko društvo za zakonsku reviziju u skladu s člankom 41. stavkom 1. koji je izmijenjen člankom 22. ovoga Zakona za poslovnu godinu koja počinje 1. siječnja 2026. ili nakon toga datuma.
(7) Ugovori o reviziji sklopljeni prije stupanja na snagu ovoga Zakona izvršit će se prema odredbama Zakona o reviziji (»Narodne novine«, br. 127/17.).
(8) Kandidati koji su započeli proces polaganja revizorskog ispita prije stupanja na snagu ovoga Zakona dovršavaju polaganje revizorskog ispita po odredbama Zakona o reviziji (»Narodne novine«, br. 127/17.), pod uvjetom da uspješno polože revizorski ispit najkasnije do 31. prosinca 2024.
ODREDBE ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O REVIZIJI („NARODNE NOVINE“ BROJ 85/24.) KOJE SE MIJENJAJU, ODNOSNO DOPUNJUJU
Stalno stručno usavršavanje
Članak 80.
(1) Ovlaštenim revizorima kojima će Ministarstvo financija izdati odobrenje za rad za obavljanje provjere izvještaja o održivosti prvo razdoblje stalnog stručnog usavršavanja iz područja održivosti započinje 1. siječnja 2026. i traje do 31. prosinca 2027. u kojem ovlašteni revizor ima obvezu stalno se stručno usavršavati u trajanju od 30 sati.
(2) Obveza stalnog stručnog usavršavanja od najmanje 120 sati unutar neprekinutog razdoblja od tri godine u kojoj ovlašteni revizori moraju ostvariti 90 sati iz osnovnih aktivnosti, odnosno 30 sati iz osnovnih aktivnosti godišnje, u skladu s člankom 8. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o reviziji (»Narodne novine«, br. 27/24.), primjenjuje se na trogodišnje razdoblje koje započinje 1. siječnja 2025.
REPUBLIKA HRVATSKA
MINISTARSTVO FINANCIJA
NACRT PRIJEDLOGA ZAKONA O DOPUNI ZAKONA O REVIZIJI, S NACRTOM KONAČNOG PRIJEDLOGA ZAKONA
Zagreb, listopad 2024.
PRIJEDLOG ZAKONA O DOPUNI ZAKONA O REVIZIJI
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
I. USTAVNA OSNOVA ZA DONOŠENJE ZAKONA
Ustavna osnova za donošenje Zakona o dopuni Zakona o reviziji sadržana je u odredbi članka 2. stavka 4. podstavka 1. Ustava Republike Hrvatske („Narodne novine“, br. 85/10. – pročišćeni tekst i br. 5/14. – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
II.OCJENA STANJA I OSNOVNA PITANJA KOJA SE UREĐUJU ZAKONOM TE POSLJEDICE KOJE ĆE DONOŠENJEM ZAKONA PROISTEĆI
Zakon o reviziji („Narodne novine“, br. 127/17., 27/24. i 85/24., u daljnjem tekstu: važeći Zakon) stupio je na snagu 1. siječnja 2018., a uređuje obavljanje revizorskih usluga, osobe ovlaštene za obavljanje revizorskih usluga, uvjete za obavljanje revizorskih usluga, izdavanje i ukidanje odobrenja za rad osobama ovlaštenim za obavljanje revizorskih usluga, registre, revizijski odbor, sustav nadzora i javnog nadzora nad osobama ovlaštenim za obavljanje revizorskih usluga, nadzor nad drugim subjektima nadzora, Hrvatsku revizorsku komoru te nadležno tijelo – Ministarstvo financija i njegove ovlasti.
Važećim Zakonom je u Republici Hrvatskoj provedena revizijska reforma i reorganizacija sustava revizije, tako što je Ministarstvo financija postalo nadležno tijelo za nadzor nad ovlaštenim revizorima i revizorskim društvima. Odbor za javni nadzor revizije prestao je sa svojim radom, dok Hrvatska revizorska komora nema više nadzornu ulogu, ali ima određene javne ovlasti (prijevod na hrvatski jezik Međunarodnih revizijskih standarda, izrada nacionalnih revizijskih standarda za obavljanje drugih revizorskih usluga koje nisu obuhvaćene Međunarodnim revizijskim standardima i ostalim standardima koje izdaje Međunarodni odbor za računovodstvo (IFAC) i davanje njihova tumačenja, organiziranje i provođenje revizorskog ispita i dr.).
Do sada, važeći je Zakon izmijenjen i dopunjen dva puta, između ostalog, radi provedbe mjera iz drugog Akcijskog plana za liberalizaciju tržišta usluga. Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o reviziji („Narodne novine“, broj 85/24.) prenesene su odredbe Direktive (EU) 2022/2464 Europskog parlamenta i Vijeća od 14. prosinca 2022. o izmjeni Uredbe (EU) br. 537/2014, Direktive 2004/109/EZ, Direktive 2006/43/EZ i Direktive 2013/34/EU u pogledu korporativnog izvještavanja o održivosti (Tekst značajan za EGP) (SL 322/15, 16.12.2022.).
Ovim Prijedlogom zakona proširuju se razlozi za ukidanje odobrenja za rad ovlaštenom revizoru i na slučajeve kada ovlašteni revizor na bilo koji način onemogućuje provođenje nadzora osiguranja kvalitete rada, jednako kao što je propisano i za revizorska društva.
Nadalje, važećim Zakonom obveza stalnog stručnog usavršavanja u dijelu zakonske revizije i drugih revizorskih usluga uređena je na način da stalno stručno usavršavanje, unutar neprekinutog razdoblja od tri godine, za sve ovlaštene revizore, započinje 1. siječnja, a završava 31. prosinca. Nadalje, propisano je proporcionalno smanjenje broja sati stalnog stručnog usavršavanja prema broju mjeseci računajući od početka izvještajnog razdoblja do kraja mjeseca u kojem je izdano odobrenje za rad postalo izvršno. Proporcionalno smanjenje odnosi se na ukupan broj sati koje ovlašteni revizor mora skupiti u trogodišnjem razdoblju, na obvezu skupljanja sati na godišnjoj razini te na strukturu koju mora ostvariti na trogodišnjoj razini. Važećim Zakonom je utvrđeno na koji način će se proporcionalno smanjivati sati stalnog stručnog usavršavanja.
Ovim Prijedlogom zakona mijenjaju se odredbe Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o reviziji („Narodne novine“, br. 27/24.) i Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o reviziji („Narodne novine“, br., 85/24.) na način da se produljuje razdoblje primjene novog modela stalnog stručnog usavršavanja u dijelu zakonske revizije i drugih revizorskih usluga. Naime, pedmetnim zakonima uređeno je da razdoblje stalnog stručnog usavršavanja prema novom modelu započinje 1. siječnja 2025. Ovim Prijedlogom zakona propisuje se primjena novog modela od 1. siječnja 2026.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
III. OCJENA I IZVOR SREDSTAVA POTREBNIH ZA PROVEDBU ZAKONA
Za provedbu ovoga Zakona nije potrebno osigurati sredstva u državnom proračunu Republike Hrvatske.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
IV. PRIJEDLOG ZA DONOŠENJE ZAKONA PO HITNOM POSTUPKU
U skladu s člankom 204. stavkom 1. Poslovnika Hrvatskoga sabora („Narodne novine“, br. 81/13., 113/16., 69/17., 29/18., 53/20., 119/20. - Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske, 123/20. i 86/23.) zakon se može donijeti po hitnom postupku, kada to zahtijevaju osobito opravdani razlozi. Stoga se predlaže donošenje Prijedloga zakona po hitnom postupku kako bi ovlašteni revizori imali dovoljno vremena za pripremu i prilagodbu novom modelu stalnog stručnog usavršavanja. Na taj način omogućile bi se i sve nužne prilagodbe, uključujući ažuriranje Registra revizora u sustavu e-Građani, što bi ovlaštenim revizorima olakšalo praćenje ispunjavanja obveze stalnog stručnog usavršavanja.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O DOPUNI ZAKONA O REVIZIJI
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 1.
U Zakonu o reviziji („Narodne novine“ br. 127/17., 27/24. i 85/24.) članku 95. stavku 1. iza točke 2. dodaje se točka 3. koja glasi:
„3. ovlašteni revizor na bilo koji način onemogućuje provođenje nadzora osiguranja kvalitete rada.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 2.
U Zakonu o izmjenama i dopunama Zakona o reviziji („Narodne novine“, br. 27/24.) u članku 46. stavci 1. i 2. mijenjaju se i glase:
„(1) Ovlaštenim revizorima kojima neprekinuto trogodišnje razdoblje stalnog stručnog usavršavanja završava do 31. prosinca 2025. novo trogodišnje razdoblje započet će 1. siječnja 2026.
( 2) Ovlaštenim revizorima kojima neprekinuto trogodišnje razdoblje stalnog stručnog usavršavanja završava nakon 31. prosinca 2025., novo trogodišnje razdoblje započet će 1. siječnja 2026., a ukupan broj sati stalnog stručnog usavršavanja za prethodno neprekinuto razdoblje od tri godine proporcionalno će se smanjiti u skladu s člankom 14. koji je izmjenjen člankom 8. ovoga Zakona.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 3.
U Zakonu o izmjenama i dopunama Zakona o reviziji („Narodne novine“, br. 85/24.) u članku 80. stavku 2. riječi: „1. siječnja 2025“ mijenjaju se i glase: „1. siječnja 2026“.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
ZAVRŠNA ODREDBA
Stupanje na snagu
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 4.
Ovaj Zakon stupa na snagu prvog dana od dana objave u „Narodnim novinama“.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
OBRAZLOŽENJE
Uz članak 1.
Ovim člankom dopunjuje se članak 95. važećeg Zakona na način da se razlozi za ukidanje odobrenja za rad ovlaštenom revizoru proširuju i na slučajeve kada ovlašteni revizor na bilo koji način onemogućuje provođenje nadzora osiguranja kvalitete rada, jednako kao što je propisano i za revizorska društva člankom 95. važećeg Zakona.
Uz članak 2.
Ovim člankom mijenjaju se u članku 46. stavci 1. i 2. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o reviziji („Narodne novine“, br. 27/24.) te se uređuje da ovlaštenim revizorima kojima neprekinuto trogodišnje razdoblje stalnog stručnog usavršavanja završava do 31. prosinca 2025. novo trogodišnje razdoblje započinje 1. siječnja 2026. Time se produžuje razdoblje za prilagodbu na prelazak, odnosno primjenu novog modela stalnog stručnog usavršavanja za godinu dana. U tom razdoblju osigurat će se sve potrebne prilagodbe, uključujuči i prilagodbe Registra revizora koji se vodi putem sustava e-Građani kako bi ovlaštenim revizorima bilo olakšano praćenje ispunjavanja obveze stalnog stručnog usavršavanja, odnosno kako bi ova obveza bila što jednostavnija za adresate. Na obvezu stalnog stručnog usavršavanja ovlaštenih revizora u području zakonske revizije i drugih revizorskih usluga do 1. siječnja 2026. primjenjivat će se odredbe Zakona o reviziji („Narodne novine“, broj 127/17.) i Pravilnika o stalnom stručnom usavršavanju ovlaštenih revizora („Narodne novine“ br. 104/18. i 144/20.).
Uz članak 3.
Ovim člankom se u članku 80. stavku 2. Zakon a o izmjenama i dopunama Zakona o reviziji („Narodne novine“, br. 85/24.) uređuje da obveza stalnog stručnog usavršavanja od najmanje 120 sati unutar neprekinutog razdoblja od tri godine u kojoj ovlašteni revizori moraju ostvariti 90 sati iz osnovnih aktivnosti, odnosno 30 sati iz osnovnih aktivnosti godišnje, u skladu s člankom 8. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o reviziji („Narodne novine“, br. 27/24.) primjenjuje na trogodišnje razdoblje koje započinje 1. siječnja 2026. Time se produžuje razdoblje za prilagodbu na prelazak, odnosno primjenu novog modela stalnog stručnog usavršavanja za godinu dana. Na obvezu stalnog stručnog usavršavanja ovlaštenih revizora u području zakonske revizije i drugih revizorskih usluga do 1. siječnja 2026. primjenjuju se odredbe Zakona o reviziji („Narodne novine44, broj 127/17.) i Pravilnika o stalnom stručnom usavršavanju ovlaštenih revizora („Narodne novine44 br. 104/18. i 144/20.).
Uz članak 4.
Ovim člankom uređuje se stupanje na snagu ovoga Zakona. Zakon stupa na snagu prvog dana od dana objave u Narodnim novinama iz razloga što je Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o reviziji („Narodne novine“, br. 27/24.) utvrđen novi model stalnog sturčnog usavršavanja čija primjena počinje 1. siječnja 2025. S obzirom da se ovim Zakonom odgađa početak primjene novog modela stalnog stručnog usavršavanja, radi pravne sigurnosti potrebno je propisati stupanje na snagu ovoga Zakona prije početka rokova utvrđenih Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o reviziji („Narodne novine“, br. 27/24.) i Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o reviziji („Narodne novine“, br. 85/24.)
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
ODREDBE VAŽEĆEG ZAKONA KOJE SE MIJENJAJU, ODNOSNO DOPUNJUJU
Nadzorna mjera ukidanja rješenja
Članak 95.
(1) Ministarstvo financija će ovlaštenom revizoru izreći nadzornu mjeru iz članka 94. stavka 1. točke 9. ovoga Zakona odnosno ukinuti rješenje kojim je izdano odobrenje za rad ako:
1. ovlašteni revizor osobito teško i/ili ustrajno krši odredbe ovoga Zakona, Međunarodnih revizijskih standarda, podzakonskih propisa donesenih na temelju ovoga Zakona i, ako je to primjenjivo, Uredbe (EU) br. 537/2014, posebice kada postupi protivno članku 58. stavku 6. ovoga Zakona, odnosno u obavljanju zakonske revizije i drugih revizorskih usluga prije izdavanja revizorskog izvještaja ne prikupi dostatne i primjerene revizijske dokaze koji potkrepljuju zaključke na osnovi kojih je formirano revizorsko mišljenje, i/ili izda revizorski izvještaj s revizorskim mišljenjem koje nije u skladu s prikupljenim revizijskim dokazima
2. ovlašteni revizor ne postupa po drugim nadzornim mjerama koje je Ministarstvo financija izreklo rješenjem.
(2) Ministarstvo financija će revizorskom društvu izreći nadzornu mjeru iz članka 94. stavka 1. točke 9. ovoga Zakona, odnosno ukinuti rješenje kojim je izdano odobrenje za rad ako:
1. revizorsko društvo osobito teško i/ili ustrajno krši odredbe ovoga Zakona, Međunarodnih revizijskih standarda, podzakonskih propisa donesenih na temelju ovoga Zakona i, ako je to primjenjivo, Uredbe (EU) br. 537/2014, posebice kada postupi protivno članku 58. stavku 6. ovoga Zakona, odnosno u obavljanju zakonske revizije i drugih revizorskih usluga prije izdavanja revizorskog izvještaja ne prikupi dostatne i primjerene revizijske dokaze koji potkrepljuju zaključke na osnovi kojih je formirano revizorsko mišljenje, i/ili izda revizorski izvještaj s revizorskim mišljenjem koje nije u skladu s prikupljenim revizijskim dokazima
2. revizorsko društvo na bilo koji način onemogućuje provođenje nadzora osiguranja kvalitete rada
3. revizorsko društvo ne postupa po nadzornim mjerama
4. revizorsko društvo ne vodi svoje poslovne knjige i drugu poslovnu dokumentaciju na način koji u svakom trenutku omogućuje provjeru obavlja li revizorsko društvo revizorske usluge u skladu s odredbama ovoga Zakona i, ako je to primjenjivo, Uredbe (EU) br. 537/2014 te propisa koji su na temelju njih doneseni.
(3) Ministarstvo financija će revizorskom društvu i/ili ovlaštenom revizoru izreći nadzornu mjeru iz članka 94. stavka 1. točke 4. ovoga Zakona, odnosno izreći privremenu zabranu za obavljanje zakonskih revizija i/ili potpisivanje revizorskog izvještaja ako:
1. krši zahtjeve neovisnosti iz članaka 48. do 50. ovoga Zakona
2. teško krši odredbe ovoga Zakona, Međunarodnih revizijskih standarda, podzakonskih propisa donesenih na temelju ovoga Zakona i, ako je to primjenjivo, Uredbe (EU) br. 537/2014, posebice kada postupi protivno članku 58. stavcima 4. i 5. ovoga Zakona, odnosno u obavljanju zakonske revizije i drugih revizorskih usluga ne poštuje zahtjeve Međunarodnih revizijskih standarda primjenjivih u pojedinom slučaju, što kao posljedicu ima značajan učinak na revizorski izvještaj.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
ODREDBE ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O REVIZIJI („NARODNE NOVINE“ BROJ 27/24.) KOJE SE MIJENJAJU, ODNOSNO DOPUNJUJU
Prijelazne odredbe
Članak 46.
(1) Ovlaštenim revizorima kojima neprekinuto trogodišnje razdoblje stalnog stručnog usavršavanja završava do 31. prosinca 2024. novo trogodišnje razdoblje započet će 1. siječnja 2025.
(2) Ovlaštenim revizorima kojima neprekinuto trogodišnje razdoblje stalnog stručnog usavršavanja završava nakon 31. prosinca 2024., novo trogodišnje razdoblje započet će 1. siječnja 2025., a ukupan broj sati stalnog stručnog usavršavanja za prethodno neprekinuto razdoblje od tri godine proporcionalno će se smanjiti u skladu s člankom 14. koji je izmjenjen člankom 8. ovoga Zakona.
(3) Za poslovne godine koje prethode poslovnoj godini koja započinje 1. siječnja 2026., obveznici zakonske revizije imenovat će revizorsko društvo i sklopiti ugovor o reviziji za zakonsku reviziju najkasnije tri mjeseca prije završetka izvještajnog razdoblja na koje se zakonska revizija odnosi, u skladu sa zakonom kojim se uređuju trgovačka društva.
(4) U slučaju iz stavka 3. ovoga članka, početni angažman ugovara se na razdoblje od najmanje jedne godine.
(5) Prvi ugovor o reviziji s početnim angažmanom od najmanje dvije godine iz članka 40. stavka 2. koji je izmijenjen člankom 21. ovoga Zakona sklopit će se za poslovnu godinu koja započinje 1. siječnja 2026. ili nakon toga datuma.
(6) Obveznici zakonske revizije imenovat će revizorsko društvo za zakonsku reviziju u skladu s člankom 41. stavkom 1. koji je izmijenjen člankom 22. ovoga Zakona za poslovnu godinu koja počinje 1. siječnja 2026. ili nakon toga datuma.
(7) Ugovori o reviziji sklopljeni prije stupanja na snagu ovoga Zakona izvršit će se prema odredbama Zakona o reviziji (»Narodne novine«, br. 127/17.).
(8) Kandidati koji su započeli proces polaganja revizorskog ispita prije stupanja na snagu ovoga Zakona dovršavaju polaganje revizorskog ispita po odredbama Zakona o reviziji (»Narodne novine«, br. 127/17.), pod uvjetom da uspješno polože revizorski ispit najkasnije do 31. prosinca 2024.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
ODREDBE ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O REVIZIJI („NARODNE NOVINE“ BROJ 85/24.) KOJE SE MIJENJAJU, ODNOSNO DOPUNJUJU
Stalno stručno usavršavanje
Članak 80.
(1) Ovlaštenim revizorima kojima će Ministarstvo financija izdati odobrenje za rad za obavljanje provjere izvještaja o održivosti prvo razdoblje stalnog stručnog usavršavanja iz područja održivosti započinje 1. siječnja 2026. i traje do 31. prosinca 2027. u kojem ovlašteni revizor ima obvezu stalno se stručno usavršavati u trajanju od 30 sati.
(2) Obveza stalnog stručnog usavršavanja od najmanje 120 sati unutar neprekinutog razdoblja od tri godine u kojoj ovlašteni revizori moraju ostvariti 90 sati iz osnovnih aktivnosti, odnosno 30 sati iz osnovnih aktivnosti godišnje, u skladu s člankom 8. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o reviziji (»Narodne novine«, br. 27/24.), primjenjuje se na trogodišnje razdoblje koje započinje 1. siječnja 2025.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija