Na temelju članka 27. Zakona o psihološkoj djelatnosti (»Narodne novine«, broj 98/19, 18/22) i članka 12. stavka 4. Statuta Hrvatske psihološke komore (»Narodne novine«, broj 21/21, 109/22) Skupština Hrvatske psihološke komore na ________ sjednici održanoj ______________. godine donosi
PRAVILNIK
O IZMJENAMA I DOPUNAMA PRAVILNIKA O PSIHOLOZIMA VJEŽBENICIMA
Članak 1.
U Pravilniku o psiholozima vježbenicima KLASA: 011-02/22-03/03, URBROJ: 251-375/01-01-22-5 od 17. rujna 2022. godine, naslov iznad članka 1. mijenja se i glasi: »Predmet Pravilnika«.
Članak 2.
(1)U članku 3. stavku 1. točke 6., 7. i 8. mijenjaju se i glase:
»6. temeljne kompetencije obuhvaćaju specifične stručne i generičke kompetencije te sadrže znanja i vještine psihologa potrebne za samostalan rad u psihološkoj djelatnosti koje psiholog vježbenik treba razviti tijekom vježbeničkog staža odnosno koje je obvezan demonstrirati na psihološkom stručnom ispitu na razini potrebnoj za samostalno obavljanje psihološke djelatnosti, neovisno o području primijenjene psihologije u kojem je obavljao vježbenički staž.
7. specifične stručne kompetencije obuhvaćaju osnovne kompetencije grupirane u šest funkcionalnih kategorija povezanih sa stručnim aktivnostima koje psiholog obavlja u području psihološke djelatnosti u kojem djeluje, a koje kompetencije su jedinstvene za psihološku djelatnost u smislu njihovog sadržaja, kao i znanja i vještina potrebnih za njihovu izvedbu.«.
8. generičke kompetencije obuhvaćaju kompetencije kojima je cilj osposobljavanje psihologa za kvalitetno i učinkovito obavljanje psihološke djelatnosti, a koje kompetencije su zajedničke za psihologiju i srodne struke.«.
(2)Iza točke 12. dodaje se nova točka 13. koja glasi:
»13. ugovorom o radu smatra se ugovor između poslodavca i radnika sklopljen prema općim propisima o radu, rješenje ili drugi akt sukladno propisima kojima se uređuje službenički odnos ili vojna služba i ugovor o volontiranju.«.
(3)Iza stavka 1. dodaje se novi stavak 2. koji glasi:
»(2)Ostali pojmovi koji se koriste u ovom Pravilniku imaju značenja utvrđena propisom kojim se uređuje područje psihološke djelatnosti.«.
Članak 3.
Iza članka 3. dodaje se novi članak 3.a koji glasi:
»Rad psihologa vježbenika
Članak 3.a
(1)Rad psihologa vježbenika tijekom vježbeničkog staža prati i nadzire mentor koji je odgovoran za propisano provođenje odobrenog plana i programa vježbeničkog staža.
(2)Psiholog vježbenik ne smije obavljati poslove ili aktivnosti koji predstavljaju psihološku djelatnost bez odobrenja vježbeničkog staža te praćenja i nadzora provođenja odobrenog plana i programa vježbeničkog staža od strane mentora.
(3)Kada je to određeno posebnim propisima ili standardima rada u području primijenjene psihologije, nalaz i mišljenje ili drugu psihološku dokumentaciju koja se izdaje nakon provedenog stručnog postupka, supotpisuje mentor.«.
Članak 4.
U članku 4. naslov mijenja se i glasi: »Trajanje vježbeničkog staža«.
Članak 3.
(1)U članku 5. stavku 1. riječi: »psihološke dijagnostike i savjetodavni rad« zamjenjuje se riječima: »postupaka psihološke procjene, psihodijagnostike, psihološkog savjetovanja i drugih stručnih postupaka«.
(2)Iza stavka 1. dodaje se novi stavak 2. koji glasi:
»(2)Obavljanjem vježbeničkog staža psiholog vježbenik stječe temeljne kompetencije koje obuhvaćaju specifične stručne i generičke kompetencije.«.
(3)Dosadašnji stavci 2. i 3. postaju stavci 3. i 4.
(4)Stavci 3. i 4. mijenjaju se i glase:
»(3)Specifične stručne kompetencije utvrđuju se tablicom 1. »Specifične stručne kompetencije« koja je prilog ovog Pravilnika i čini njegov sastavni dio (Prilog 1).
(5)Generičke kompetencije utvrđuju se tablicom 2. »Generičke kompetencije« koja je prilog ovog Pravilnika i čini njegov sastavni dio (Prilog 2).«.
Članak 5.
U cijelom tekstu Pravilnika riječ: »ukoliko« zamjenjuje se riječju: »ako«.
Članak 6.
(1)U članku 6. stavku 1. iza riječi: »Povjerenstva za psihologe vježbenike« dodaju se riječi: »(dalje u tekstu: Povjerenstvo)«.
(2)U stavku 2. riječi: »za psihologe vježbenike« brišu se, a riječi: »za područje primijenjene psihologije« zamjenjuju se riječima: »vježbeničkog staža iz stavka 1. ovog članka«.
Članak 7.
Članak 7. mijenja se i glasi:
»Vježbenička knjižica
Članak 7.
(1)O vježbeničkom stažu vodi se evidencija u vježbeničkoj knjižici koja sadrži podatke o psihologu vježbeniku, mentoru, poslodavcu te poslovima i zadacima koje je psiholog vježbenik obavljao i slučajevima koje je obrađivao tijekom vježbeničkog staža.
(2)Vlastoručno potpisano mišljenje jednog ili više mentora imenovanih psihologu vježbeniku prilog je vježbeničkoj knjižici i čini njen sastavni dio.
(3)Ispunjenom vježbeničkom knjižicom dokazuje se uspješno obavljanje vježbeničkog staža prema odobrenom planu i programu, njegovo trajanje i usvojene kompetencije.
(4)Psiholog vježbenik dužan je u vježbeničkoj knjižici evidentirati svaku promjenu mentora ili poslodavca odobrenu od Komore sukladno odredbama ovog Pravilnika.
(5)Za svako područje primijenjene psihologije u kojem je psihologu vježbeniku odobreno obavljanje ili nastavak vježbeničkog staža prema planu i programu vježbeničkog staža za to područje, vodi se posebna vježbenička knjižica.
(6)Podatke o pojedinom poslodavcu i trajanju vježbeničkog staža kod tog poslodavca vlastoručnim potpisom i pečatom poslodavca potvrđuje ovlaštena osoba svakog poslodavca kod kojeg je psihologu vježbeniku odobreno obavljanje vježbeničkog staža.
(7)Obrazac vježbeničke knjižice na prijedlog Povjerenstva za psihologe vježbenike (dalje u tekstu: Povjerenstvo) utvrđuje Upravni odbor, a dostupan je na mrežnim stranicama Komore.«.
Članak 8.
(1)U članku 9. stavci 2. i 3. mijenjaju se i glase:
»(2)Zahtjev iz stavka 1. ovog članka podnosi se najranije istodobno s podnošenjem zahtjeva za učlanjenje u Komoru, a najkasnije prilikom pokretanja vježbeničkog staža. Ako je zahtjev iz stavka 1. ovog članka podnesen istodobno sa zahtjevom za učlanjenje, čelnik tijela prvo odlučuje o zahtjevu za učlanjenje za koje vrijeme zastaje s postupkom upisa u Imenik psihologa vježbenika.
(3)Zahtjev iz stavka 1. ovog članka podnosi se na obrascu dostupnom na mrežnim stranicama Komore, a predaje se poštom preporučeno, neposredno Tajništvu Komore ili elektroničkim putem.«.
(2)Iza stavka 3. dodaje se novi stavak 4. koji glasi:
»(4)Zahtjev iz stavka 1. ovog članka podnesen poštom preporučeno ili neposredno Tajništvu Komore podnositelj potpisuje vlastoručno, a zahtjev podnesen elektroničkim putem u elektroničkom obliku mora sadržavati kvalificirani elektronički potpis.«.
(3)Dosadašnji stavci 4. i 5. postaju stavci 5. i 6.
(4)U stavku 6. broj: »4.« zamjenjuje se brojem: »5.«, a iza riječi: »izvorniku ili« dodaje se riječ: »javnobilježnički«.
Članak 9.
(1)U članku 10. stavku 1. riječi: »stavka 4.« zamjenjuje se riječima: »stavka 5.«, a riječi: »stavka 5.« zamjenjuju se riječima: »stavka 6.«.
(2)U stavku 3. broj: »3.« zamjenjuje se brojem: »5.«, a brojevi »4. a), 4. b) i 5.« zamjenjuju se brojevima: »3. i 4.«.
Članak 10.
Članak 11. mijenja se i glasi:
»Dan upisa u Imenik psihologa vježbenika
Članak 11.
Psiholog vježbenik upisuje se u Imenik psihologa vježbenika s danom predaje urednog zahtjeva, a koji ne može biti raniji od dana učlanjenja podnositelja zahtjeva u Komoru.«.
Članak 11.
Iza članka 11. dodaje se novi članak 11.a koji glasi:
»Obveza obavještavanja
Članak 11.a
Psiholog vježbenik obvezan je na način i u rokovima određenim odredbama ovog Pravilnika obavijestiti Komoru o početku ili prestanku rada u području psihološke djelatnosti odnosno obavijestiti o svakoj promjeni trajanja ugovora o radu, ugovorene satnice, opisa poslova radnog mjesta ili o drugoj bitnoj promjeni koja može utjecati na tijek ili način provođenja odobrenog plana i programa vježbeničkog staža.«.
Članak 12.
Naziv glave III. mijenja se i glasi: »POKRETANJE, PREKID, PRIVREMENA OBUSTAVA I NASTAVAK VJEŽBENIČKOG STAŽA«.
Članak 13.
U članku 12. stavcima 4. i 5., članku 14. stavku 3., članku 15. stavcima 3. i 4. i članku 16. stavku 3. riječ: »Povjerenstvo« u određenom padežu zamjenjuju se riječima: »službena osoba« u odgovarajućem padežu.
Članak 14.
U članku 12. stavcima 3., 4. i 5. i članku 15. stavcima 2. i 3. riječi: »podnositelj zahtjeva« i »podnositelj« u određenom padežu zamjenjuju se riječima: »psiholog vježbenik« u odgovarajućem padežu.
Članak 15.
(1)U članku 12. stavci 1. i 2. mijenjaju se i glase:
»(1)Psiholog vježbenik koji ima ugovoren početak rada u području psihološke djelatnosti obvezan je o tome obavijestiti Komoru najkasnije u roku od osam (8) dana od dana sklapanja ugovora i dostaviti presliku ugovora o radu kojim se dokazuje početak rada u području primijenjene psihologije te prijedlog mentora.
(2)Službena osoba ili Povjerenstvo u svrhu utvrđivanja opisa poslova radnog mjesta mogu od psihologa zatražiti dostavu potvrde poslodavca s opisom poslova radnog mjesta ili druge podatke o zaposlenju, poslodavcu ili predloženom mentoru.«.
(3)U stavku 4. riječ: »važećeg« briše se, a riječi: »psihološke djelatnosti« nakon riječi: »područje« zamjenjuju se riječima: »primijenjene psihologije«.
(4)Stavak 6. mijenja se i glasi:
»(6)Kao datum početka vježbeničkog staža odobrava se dan početka rada psihologa vježbenika, ako je zahtjev podnesen u roku iz stavka 3. ovog članka. Iznimno, na temelju obrazložene molbe psihologa vježbenika koji iz opravdanih razloga propusti rok, službena osoba može odobriti početak vježbeničkog staža s danom ne ranijim od 30 dana od dana podnošenja obavijesti.«.
Članak 16.
U članku 13. stavku 3., članku 14. stavku 4. i članku 16. stavku 2. riječ: »valjanog« brišu se.
Članak 17.
(1)U članku 15. stavak 1. mijenja se i glasi:
»(1)Nakon prestanka razloga za prekid vježbeničkog staža odnosno nakon što psiholog vježbenik nastavi raditi u području psihološke djelatnosti obvezan je o tome u roku osam (8) dana obavijestiti Komoru i dostaviti presliku ugovora o radu kojim se dokazuje nastavak rada u području primijenjene psihologije te prijedlog mentora.«.
(2)Stavak 2. briše se.
(3)Dosadašnji stavci 3., 4., 5., 6. i 7. postaju stavci 2., 3., 4., 5. i 6.
»(4)Kao datum nastavka vježbeničkog staža odobrava se dan nastavka rada psihologa vježbenika, ako je zahtjev podnesen u roku iz stavka 1. ovog članka. Iznimno, na temelju obrazložene molbe psihologa vježbenika koji iz opravdanih razloga propusti rok, službena osoba može odobriti početak vježbeničkog staža s danom ne ranijim od 30 dana od dana podnošenja obavijesti.«.
U članku 16. stavku 1. riječi »u području psihološke djelatnosti odnosno« brišu se, a riječ: »Komori« zamjenjuje se riječju: »Komoru«.
Članak 19.
Članak 17. mijenja se i glasi:
»Odlučivanje o vježbeničkom stažu i drugim okolnostima
Članak 17.
(1)O pokretanju, prekidu, privremenoj obustavi i nastavku vježbeničkog staža te o imenovanju, prestanku ili promjeni mentora ili komentora odlučuje službena osoba na temelju obavijesti psihologa.
(2)Osim na temelju obavijesti psihologa, o pokretanju, prekidu, privremenoj obustavi i nastavku vježbeničkog staža službena osoba može odlučiti po službenoj dužnosti u slučaju saznanja o odgovarajućim okolnostima odnosno na temelju podataka o činjenicama o kojima službenu evidenciju vodi Komora ili drugo javnopravno tijelo.
(3)Na postupak iz stavka 2. ovog članka odgovarajuće se primjenjuju odredbe ovog Pravilnika kojima je uređen postupak odlučivanja na temelju obavijesti psihologa.
(4)U postupcima iz stavaka 1. i 2. ovog članka službena osoba može zatražiti stručno mišljenje Povjerenstva o mentoru, komentoru, području obavljanja vježbeničkog staža ili o drugim okolnostima.«.
Članak 20.
Iza članka 17. dodaje se novi članak 17.a koji glasi:
»Dopunski rad
Članak 17.a
(1)Psiholog vježbenik kojemu je odobreno obavljanje vježbeničkog staža i koji ugovori dopunski rad u području psihološke djelatnosti, obvezan je dopunski rad prijaviti pod uvjetima i na način propisan odredbama ovog Pravilnika kojima je uređeno pokretanje vježbeničkog staža.
(2)Osim u slučajevima kada imenovani mentor ispunjava uvjete za mentorstvo i u području primijenjene psihologije u kojem je psihologu vježbeniku odobren dopunski rad, za dopunski rad izvan područja odobrenog vježbeničkog staža psihologu vježbeniku određuje se komentor.
(3)Dopunski rad ne uračunava se u trajanje vježbeničkog staža.«.
Članak 21.
(1)U članku 18. stavak 1. briše se.
(2)Dosadašnji stavci 2. i 3 postaju stavci 1. i 2.
Članak 22.
(1)U članku 19. naslov mijenja se i glasi: »Mentor«.
(2)U stavku 1. iza riječi: »procjeni« dodaju se riječi: »službene osobe ili«.
(3)Iza stavka 1. dodaje se novi stavak 2. koji glasi:
»(2)Osim uvjeta iz stavka 1. ovog članka, mentor u području primijenjene psihologije za koje se može priznati specijalnost, mora imati priznatu specijalnost u tom području primijenjene psihologije.«.
(4)Dosadašnji stavak 2. postaje stavak 3.
(5)U stavku 3. iza riječi: »procjeni« dodaju se riječi: »službene osobe ili«.
Članak 23.
(1)U članku 20. stavku 3. riječi: »stavka 1.« zamjenjuju se riječima: »stavaka 1. i 2.«.
(2)Iza stavka 3. dodaje se novi stavak 4. koji glasi:
»(4)Osim u slučajevima iz stavka 1. ovog članka, psihologu vježbeniku obvezno se određuje komentor u slučajevima određenim planom i programom vježbeničkog staža u odgovarajućem području primijenjene psihologije.«.
Članak 24.
U cijelom tekstu Pravilnika na kraju podtočke zarez briše se.
Članak 25.
(1)U članku 21. podtočka 1. mijenja se i glasi:
»– vrednovanje mentorstva sukladno odredbama općeg akta Komore kojim su uređeni način provođenja, sadržaj, rokovi i postupak stručnog usavršavanja ovlaštenih psihologa«.
(2)U podtočki 5. riječ: »propisane« briše se.
(3)Podtočke 7. i 8. mijenjaju se i glase:
»– dati mišljenje o spremnosti psihologa vježbenika na samostalno obavljanje psihološke djelatnosti nakon obavljenog vježbeničkog staža
– stručno se usavršavati sukladno odredbama općeg akta Komore kojim su uređeni način provođenja, sadržaj, rokovi i postupak stručnog usavršavanja ovlaštenih psihologa«.
Članak 26.
U članku 22. stavku 2. riječi: »Povjerenstvo može« zamjenjuju se riječima: »službena osoba ili Povjerenstvo mogu«.
Članak 27.
U članku 23. stavak 2. mijenja se i glasi:
»(2)Na postupak imenovanja novog mentora u slučajevima iz stavka 1. ovog članka odgovarajuće se primjenjuju odredbe ovog Pravilnika kojima je uređen postupak pokretanja vježbeničkog staža.«.
Članak 28.
(1)U članku 25. stavku 1. riječ: »Kandidat« zamjenjuje se riječima: »Psiholog koji je stekao pravo na polaganje psihološkog stručnog ispita«.
(2)U stavku 1. točka 1. mijenja se i glasi:
»1. vježbeničku knjižicu potpisanu vlastoručnim potpisom ovlaštene osobe poslodavca i ovjerenu pečatom poslodavca s priloženim vlastoručno potpisanim mišljenjem mentora, osim u slučaju priznavanja inozemnog stručnog staža u cijelosti«.
(3)U točki 2. riječ: »priznavanja« zamjenjuje se riječju: »priznatog«.
(4)U točki 3. riječ: »određivanja« zamjenjuje se riječju: »određenih«.
(5)Iza stavka 1. dodaju se novi stavci 2. 3. i 4. koji glase:
»(2)Iznimno od stavka 1. ovog članka, polaganje psihološkog stručnog ispita može prijaviti i kandidat koji nije stekao pravo na polaganje psihološkog stručnog ispita, ali to pravo može steći najkasnije petnaest dana prije dana održavanja psihološkog stručnog ispita, a prijavu dopuniti potrebnom dokumentacijom u daljnjem roku od dva dana od dana stjecanja prava na polaganje.
(3)Vježbenička knjižica dostavlja se poštom preporučeno ili neposredno Tajništvu Komore i elektroničkim putem u elektroničkom obliku (.pdf) najkasnije 10 dana od isteka roka za prijavu.
(4)U slučaju iz članka 7. stavka 5. ovog Pravilnika, za svako područje primijenjene psihologije u kojem je psihologu vježbeniku odobreno obavljanje ili nastavak vježbeničkog staža psiholog dostavlja posebnu vježbeničku knjižicu.«.
(6)Dosadašnji stavci 2. i 3. postaju stavci 5. i 6.
(7)U stavku 6. iza riječi: »psiholog« riječ: »kandidat« briše se.
Članak 29.
U članku 26. stavcima 1. do 5. riječi: »polaganja psihološkog stručnog ispita« brišu se.
Članak 30.
Iza članka 28. dodaje se novi članak 28.a koji glasi:
»Pristupanje i ponašanje na psihološkom stručnom ispitu
Članak 28.a
(1)Kandidat koji pristupa psihološkom stručnom ispitu mora imati osobni dokument s fotografijom koji predočava predsjedniku Ispitnog povjerenstva na njegov zahtjev.
(2)Kandidat tijekom psihološkog stručnog ispita ne smije koristiti niti imati mobilni telefon u blizini mjesta na kojem polaže ispit, druge elektroničke audio i video uređaje niti pisane materijale.
(3)Mobilni telefon i drugi elektronički audio i video uređaji te ostali materijali za vrijeme psihološkog stručnog ispita smiju se nalaziti samo na mjestu koje za to odredi predsjednik Ispitnog povjerenstva.«.
»(2)Provjera poznavanja propisa obuhvaća slijedeće pravne izvore:
a.Ustav Republike Hrvatske (»Narodne novine«, broj 56/1990, 135/1997, 8/1998, 113/2000, 124/2000, 28/2001, 41/2001, 55/2001, 76/2010, 85/2010, 5/2014)
b.Obiteljski zakon (»Narodne novine«, broj 103/15, 98/19, 47/20, 49/23, 156/23) – članci 1. do 12., 31. do 33., 46., 47., 51. do 57., 58.a, 61., 61.a, 82. do 280., 288. do 294., 308. do 317., 320. do 340., 347. do 351., 354. do 363., 368., 408., 414., 415., 433., 461. do 489. i 509. do 525.
c.Zakon o psihološkoj djelatnosti (»Narodne novine«, broj 98/19, 18/22)
d.Zakon o radu (»Narodne novine«, broj 93/14, 127/17, 98/19, 151/22, 46/23, 64/23) – članci 4., 7. do 15., 17. do 22., 24., 25., 28. do 32., 34. do 41., 43., 53. do 97., 101. do 106. i 112. do 134.
e.Zakon o ravnopravnosti spolova (»Narodne novine«, broj 82/08, 69/17) – članci 1. do 9., 13, 14. i 17.
f.Zakon o suzbijanju diskriminacije (»Narodne novine«, broj 85/08, 112/12) – članci 1. do 11.
g.Zakon o zaštiti od nasilja u obitelji (»Narodne novine«, broj 70/17, 126/19, 84/21, 114/22, 36/24) – članci 1. do 19. i 22. do 25.
h.Zakon o zaštiti osoba s duševnim smetnjama (»Narodne novine«, broj 76/14) – članci 1. do 24.
i.Zakon o zaštiti prava pacijenata (»Narodne novine«, broj 169/04, 37/08) – članci 1. do 29., 41. i 42.
j.Zakon o životnom partnerstvu osoba istog spola (»Narodne novine«, broj 92/14, 98/19) – članci 1. do 6., 37., 40. do 49., 64., 65. i 67. do 70.
k.Kodeks etike psihološke djelatnosti (»Narodne novine«, broj 13/05)
l.Statut Hrvatske psihološke komore (»Narodne novine«, broj 21/21, 109/22)
m.Pravilnik o psihodijagnostičkim sredstvima KLASA: 011-02/22-03/08, URBROJ: 251-375/01-01-23-13 i
n.Pravilnik o psihološkoj dokumentaciji KLASA: 011-02/24-03/04, URBROJ: 251-375/01-02-24-3.«.
(3)Iza stavka 2. dodaje se novi stavak 3. koji glasi:
»(3) Novi propisi koji zamjenjuju propise navedene u stavku 1. ovog članka, kao i izmjene i dopune tih propisa, pravni su izvori ako su na snazi najmanje tri mjeseca prije datuma polaganja psihološkog stručnog ispita.«.
(4)Dosadašnji stavci 3. i 4. postaju stavci 4. i 5.
(5)U stavku 5. riječi: »točke 1. i 2.« brišu se, a iza riječi: »provjere poznavanja« dodaju se riječi: »jednog ili više«.
(6)Iza stavka 2. dodaje se novi stavak 6. koji glasi:
»(6) U slučaju iz stavka 5. ovog članka, ispitna pitanja iz propisa polaganja kojeg je kandidat oslobođen nadomještaju se ispitnim pitanjima iz ostalih propisa iz stavka 2. ovog članka.«.
Članak 32.
(1)U članku 31. stavak 2. mijenja se i glasi:
»(2)Provjera kompetencija u općem području psihološke djelatnosti uključuje pitanja u odgovoru na koja kandidat treba demonstrirati specifične stručne i generičke kompetencije potrebne za samostalan rad u psihološkoj djelatnosti.«.
(2)U stavku 3. riječi: »(klinička psihologija, zdravstvena psihologija, penološka psihologija, vojna psihologija, predškolska psihologija, školska psihologija, psihologija u nastavi, organizacijska psihologija, psihologija sporta i tjelesnog vježbanja, psihologija socijalne skrbi, psihologija profesionalnog usmjeravanja, psihologija u psihosocijalnoj rehabilitaciji, psihologija u znanosti, psihologija u istraživanju tržišta, psihologija u odnosima s javnošću, palijativna psihologije, psihologija medicine rada ili drugo područje primijenjene psihologije)« brišu se.
(3)Iza stavka 3. dodaje se novi stavak 4. koji glasi:
»(4)Kandidat koji je odradio vježbenički staž u dva ili više područja primijenjene psihologije, prilikom prijave psihološkog stručnog ispita bira područje primijenjene psihologije u kojem pristupa provjeri kompetencija, pod uvjetom da je u izabranom području odradio najmanje 60 dana vježbeničkog staža.«.
(4)Dosadašnji stavak 4. postaje stavak 5.
(5)Iza stavka 5. dodaju se novi stavci 6., 7. i 8. koji glase:
»(6)Demonstrirana razina kompetencija treba biti dostatna za samostalno, kvalitetno i stručno obavljanje psihološke djelatnosti.
(7) Demonstrirana razina kompetencija kandidata nije zadovoljavajuća ako se najmanje jedna funkcionalna kategorija kompetencija vrednuje ocjenom »1« ili najmanje dvije funkcionalne kategorije kompetencija ocjenom »2«.
(8)Kandidatu kojem se najmanje jedna funkcionalna kategorija kompetencija vrednuje ocjenom »1«, Povjerenstvo određuje dopunske mjere radi stjecanja nedostajućih kompetencija.«.
Članak 33.
Iza članka 31. dodaju se novi članci 31.a i 31.b koji glase:
»Vrednovanje usvojenosti kompetencija
Članak 31.a
Usvojenost pojedine funkcionalne kategorije kompetencija vrednuje se brojčano:
a)ocjenom »1« ako znanja i vještine nisu usvojeni ili su usvojena samo pojedina znanja ili vještine, a kompetencije u funkcionalnoj kategoriji su u cjelini nedovoljno razvijene za primjenu
b)ocjenom »2« ako su kompetencije u funkcionalnoj kategoriji temeljno razvijene, a u samostalnoj primjeni u obavljanju zadataka moguća je potreba za stručnom podrškom i supervizijom
c)ocjenom »3« ako su kompetencije u funkcionalnoj kategoriji razvijene na razini potrebnoj za samostalnu primjenu.
Nedozvoljena ponašanja na psihološkom stručnom ispitu
Članak 31.b
(1)Nedozvoljena ponašanja kandidata na psihološkom stručnom ispitu su:
a.nepridržavanje uputa članova Ispitnog povjerenstva
b.osvrtanje, razgovaranje odnosno sporazumijevanje bez dopuštenja
c.ometanje tijeka ispita
d.prepisivanje ili dopuštanje prepisivanja
e.posjedovanje ili korištenje nedopuštenih pomagala
f.zapisivanje, fotografiranje ili javna objava ispitnih zadataka i
g.zamjena identiteta kandidata.
(2)Mjere koje se izriču kandidatu u slučajevima utvrđenoga nedozvoljenog ponašanja jesu:
a)opomena u slučaju prvoga primijećenoga nedozvoljenoga ponašanja od točke 1. do 6. stavka 1. ovog članka
b)prekid polaganja psihološkog stručnog ispita u slučaju ponavljanja nedozvoljenog ponašanja od točke 1. do 6. stavka 1. ovog članka
c)prekid polaganja psihološkog stručnog ispita u slučaju iz točke 7. stavka 1. ovog članka.«.
Članak 34.
Iza članka 32. dodaje se novi članak 32.a koji glasi:
»Ispit nije položen
Članak 32.a
(1)Kandidat kojem je izrečena mjera prekida polaganja psihološkog stručnog ispita iz članka __ stavka __ ovog Pravilnika, bit će udaljen s ispita te će se smatrati da nije položio psihološki stručni ispit.
(2)Osim u slučaju iz stavka 1. ovog članka, smatrat će se da nije položio psihološki stručni ispit i kandidat koji nije pristupio polaganju polaganja psihološkog stručnog ispita niti je ispit odgodio, kao i kandidat koji je pristupio polaganju ispita i tijekom njegovog trajanja odustao bez opravdanih razloga.«.
Članak 35.
(1)U članku 33. iza stavka 3. dodaje se novi stavak 4. koji glasi:
»(4)Kandidat može pristupiti polaganju psihološkog stručnog ispita najviše četiri puta.«.
(1)Za organizaciju i provedbu psiholoških stručnih ispita u ispitnim mjestima Upravni odbor, na prijedlog Povjerenstva, odlukom imenuje ispitne koordinatore i njihove zamjenike.
(2)Ispitni koordinator ima obvezu:
◊osigurati prostorije i opremu za provedbu psihološkog stručnog ispita u ispitnom mjestu
◊predložiti članove ispitnog povjerenstva za provedbu psihološkog stručnog ispita (dalje u tekstu: Ispitno povjerenstvo) za svaki pojedini ispitni rok
◊koordinirati provođenje psiholoških stručnih ispita na pojedinom ispitnom roku s predsjednicima Ispitnih povjerenstava, Povjerenstvom i Tajništvom Komore.«.
Članak 42.
(1)U članku 40. stavku 1. riječi: »ispitno povjerenstvo za provedbu psihološkog stručnog ispita (dalje u tekstu: Ispitno povjerenstvo)« zamjenjuju se riječima: »Ispitno povjerenstvo«.
(2)U stavku 2. iza riječi: »voditi« riječ: »će« briše se.
(3)Iza stavka 3. dodaju se novi stavci 4. i 5. koji glase:
»(4)Ispitno povjerenstvo u obavljanju poslova iz svog djelokruga vodi računa o nepristranosti u postupku ispitivanja i ocjenjivanja te zaštiti osobnih podataka kandidata.
(5) Na izuzeće članova Ispitnog povjerenstva odgovarajuće se primjenjuju odredbe općeg akta Komore kojim je uređen rad povjerenstava Komore.«.
Članak 43.
Iza članka 40. dodaje se novi članak 40.a koji glasi:
»Predsjednik Ispitnog povjerenstva
Članak 40.a
(1)Predsjednik Ispitnog povjerenstva ima obvezu:
◊osigurati pripremu prostorije za ispitivanje
◊osigurati provjeru identiteta kandidata koji je pristupio polaganju
◊preuzeti i predati ispitne materijale za provođenje psihološkog stručnog ispita Tajništvu Komore
◊upoznati kandidate s načinom i uvjetima polaganja (trajanje, način ponašanja za vrijeme ispita i sl.)
◊opomenuti kandidata koji se ponaša nedozvoljeno, odnosno prekinuti polaganje psihološkog stručnog ispita za kandidata koji se ponaša nedozvoljeno
◊na traženje kandidata, omogućiti uvid u ispit,
◊uručiti uvjerenje o položenom psihološkom stručnom ispitu i druge odgovarajuće akte kandidatu koji položi psihološki stručni ispit.
(2)Predsjednik Ispitnog povjerenstva vodi zapisnik o polaganju psihološkog stručnog ispita ili za taj posao zadužuje člana Ispitnog povjerenstva.
Članak 44.
U članku 41. stavak 3. mijenja se i glasi:
»(3)Ispitivači se imenuju na Listu ispitivača na temelju javnog poziva Komore.«.
Članak 45.
(1)U članku 43. stavku 1. podstavku 4. iza riječi: »okolnosti« dodaju se riječi: »koje ukazuju da ispitivač krši preuzete obveze ili da povjerene poslove ne obavlja zadovoljavajuće«.
(2)U stavku 3. riječ: »alineje« zamjenjuje se riječju: »podstavaka«.
Članak 46.
(1)U članku 45. naslov mijenja se i glasi: »Ispitna mjesta i rokovi«.
(2)Ispred stavka 1. dodaje se novi stavak 1. koji glasi:
»(1)Psihološki stručni ispit održava se na ispitnim mjestima u Gradu Zagrebu, Rijeci, Osijeku i Splitu.«.
(3)Dosadašnji stavci 1. i 2. postaju stavci 2. i 3.
(4)U stavku 2. iza riječi: »ispit« dodaju se riječi: »u svakom ispitnom mjestu«.
Članak 47.
Iza članka 45. dodaje se novi članak 45.a koji glasi:
»Katalog ispitnih pitanja
Članak 45.a
(a)Ispitna pitanja za pisani dio psihološkog stručnog ispita za svaki ispitni rok odabire predsjednik Povjerenstva iz Kataloga ispitnih pitanja za psihološki stručni ispit (dalje: Katalog ispitnih pitanja) prilikom pripreme ispitnih materijala.
(2)Ispitna pitanja za usmeni dio psihološkog stručnog ispita za svakog kandidata odabire Ispitno povjerenstvo iz Kataloga ispitnih pitanja.
(3)Ispitna pitanja u Katalogu ispitnih pitanja utvrđuje Povjerenstvo.
(4)U izradu ispitnih pitanja za usmeni dio psihološkog stručnog ispita Povjerenstvo po potrebi može uključiti nadležne stručne razrede odnosno tijela, povjerenstva, Tajništvo Komore, druga tijela ili stručnjake u odgovarajućem području.«.
(2)U podstavku 4. iza riječi: »mentore« dodaju se riječi: »sukladno odredbama ovog Pravilnika«.
(3)Podstavak 7. mijenja se i glasi:
»– organizira edukacije studenata psihologije o vježbeničkom stažu i psihološkom stručnom ispitu«.
(4)Podstavak 9. mijenja se i glasi:
»– utvrđuje ispitna pitanja u Katalogu ispitnih pitanja«.
Članak 49.
U članku 49. stavku 1. podstavcima 6., 7. i 8. riječi: »tri godine« zamjenjuju se riječima: »godinu dana«.
Članak 50.
(1)U članku 57. stavku 1. točki 3. iza riječi »psihologa« točka na kraju rečenice zamjenjuje se zarezom i dodaje se nova točka 4. koja glasi:
»4. dokaz o uplaćenoj naknadi troškova utvrđivanja sukladnosti stečenih kompetencija (stjecanja prava na polaganje psihološkog stručnog ispita, članak 18. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o psihološkoj djelatnosti).«.
(2)U stavku 2. iza riječi: »ispitu II. razine« dodaju se riječi: »i dokaz o uplaćenoj naknadi troškova utvrđivanja sukladnosti stečenih kompetencija (stjecanja prava na polaganje psihološkog stručnog ispita, članak 18. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o psihološkoj djelatnosti)«.
(3)U stavku 3. točki 3. iza riječi: »doktora znanosti« točka se zamjenjuje zarezom i dodaje se nova točka 4. koja glasi:
»4. dokaz o uplaćenoj naknadi troškova utvrđivanja sukladnosti stečenih kompetencija (stjecanja prava na polaganje psihološkog stručnog ispita, članak 18. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o psihološkoj djelatnosti).«.
Članak 51.
Pravilniku se dodaju novi Prilozi 1. i 2. koji su sastavni dio ovoga Pravilnika
PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 52.
Postupci koji su u tijeku u trenutku stupanja na snagu ovoga Pravilnika, nastavit će se po odredbama ovoga Pravilnika.
Članak 53.
(1)Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objave na službenoj mrežnoj stranici Komore.
(2)Iznimno od odredbe stavka 1. ovoga članka, odredba članka __ stavka __ ovog Pravilnika stupa na snagu 01. siječnja 2025. godine.
HRVATSKA PSIHOLOŠKA KOMORA
Na temelju članka 27. Zakona o psihološkoj djelatnosti (»Narodne novine«, broj 98/19, 18/22) i članka 12. stavka 4. Statuta Hrvatske psihološke komore (»Narodne novine«, broj 21/21, 109/22) Skupština Hrvatske psihološke komore na ________ sjednici održanoj ______________. godine donosi
PRAVILNIK
O IZMJENAMA I DOPUNAMA PRAVILNIKA O PSIHOLOZIMA VJEŽBENICIMA
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Članak 1.
U Pravilniku o psiholozima vježbenicima KLASA: 011-02/22-03/03, URBROJ: 251-375/01-01-22-5 od 17. rujna 2022. godine, naslov iznad članka 1. mijenja se i glasi: »Predmet Pravilnika«.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Članak 2.
(1) U članku 3. stavku 1. točke 6., 7. i 8. mijenjaju se i glase:
» 6. temeljne kompetencije obuhvaćaju specifične stručne i generičke kompetencije te sadrže znanja i vještine psihologa potrebne za samostalan rad u psihološkoj djelatnosti koje psiholog vježbenik treba razviti tijekom vježbeničkog staža odnosno koje je obvezan demonstrirati na psihološkom stručnom ispitu na razini potrebnoj za samostalno obavljanje psihološke djelatnosti, neovisno o području primijenjene psihologije u kojem je obavljao vježbenički staž.
7. specifične stručne kompetencije obuhvaćaju osnovne kompetencije grupirane u šest funkcionalnih kategorija povezanih sa stručnim aktivnostima koje psiholog obavlja u području psihološke djelatnosti u kojem djeluje, a koje kompetencije su jedinstvene za psihološku djelatnost u smislu njihovog sadržaja, kao i znanja i vještina potrebnih za njihovu izvedbu.«.
8. generičke kompetencije obuhvaćaju kompetencije kojima je cilj osposobljavanje psihologa za kvalitetno i učinkovito obavljanje psihološke djelatnosti, a koje kompetencije su zajedničke za psihologiju i srodne struke. «.
(2) Iza točke 12. dodaje se nova točka 13. koja glasi:
»13. ugovorom o radu smatra se ugovor između poslodavca i radnika sklopljen prema općim propisima o radu, rješenje ili drugi akt sukladno propisima kojima se uređuje službenički odnos ili vojna služba i ugovor o volontiranju .«.
(3) Iza stavka 1. dodaje se novi stavak 2. koji glasi:
» (2) Ostali pojmovi koji se koriste u ovom Pravilniku imaju značenja utvrđena propisom kojim se uređuje područje psihološke djelatnosti. «.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Članak 3.
Iza članka 3. dodaje se novi članak 3.a koji glasi:
»Rad psihologa vježbenika
Članak 3.a
(1) Rad psihologa vježbenika tijekom vježbeničkog staža prati i nadzire mentor koji je odgovoran za propisano provođenje odobrenog plana i programa vježbeničkog staža .
(2) Psiholog vježbenik ne smije obavljati poslove ili aktivnosti koji predstavljaju psihološku djelatnost bez odobrenja vježbeničkog staža te praćenja i nadzora provođenja odobrenog plana i programa vježbeničkog staža od strane mentora.
(3) Kada je to određeno posebnim propisima ili standardima rada u području primijenjene psihologije, nalaz i mišljenje ili drugu psihološku dokumentaciju koja se izdaje nakon provedenog stručnog postupka, supotpisuje mentor.«.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Članak 4.
U članku 4. naslov mijenja se i glasi: »Trajanje vježbeničkog staža«.
Članak 3.
(1) U članku 5. stavku 1. riječi: »psihološke dijagnostike i savjetodavni rad« zamjenjuje se riječima: » postupaka psihološke procjene, psihodijagnostike, psihološkog savjetovanja i drugih stručnih postupaka «.
(2) Iza stavka 1. dodaje se novi stavak 2. koji glasi:
»(2) Obavljanjem vježbeničkog staža psiholog vježbenik stječe temeljne kompetencije koje obuhvaćaju specifične stručne i generičke kompetencije.«.
(3) Dosadašnji stavci 2. i 3. postaju stavci 3. i 4.
(4) Stavci 3. i 4. mijenjaju se i glase:
»(3) Specifične stručne kompetencije utvrđuju se tablicom 1. »Specifične stručne kompetencije« koja je prilog ovog Pravilnika i čini njegov sastavni dio (Prilog 1).
(5)Generičke kompetencije utvrđuju se tablicom 2. » Generičke kompetencije« koja je prilog ovog Pravilnika i čini njegov sastavni dio (Prilog 2).«.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Članak 5.
U cijelom tekstu Pravilnika riječ: »ukoliko« zamjenjuje se riječju: »ako«.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Članak 6.
(1) U članku 6. stavku 1. iza riječi: »Povjerenstva za psihologe vježbenike« dodaju se riječi: »(dalje u tekstu: Povjerenstvo)«.
(2) U stavku 2. riječi: »za psihologe vježbenike« brišu se, a riječi: »za područje primijenjene psihologije« zamjenjuju se riječima: »vježbeničkog staža iz stavka 1. ovog članka«.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Članak 7.
Članak 7. mijenja se i glasi:
» Vježbenička knjižica
Članak 7.
(1)O vježbeničkom stažu vodi se evidencija u vježbeničkoj knjižici koja sadrži podatke o psihologu vježbeniku, mentoru, poslodavcu te poslovima i zadacima koje je psiholog vježbenik obavljao i slučajevima koje je obrađivao tijekom vježbeničkog staža.
(2)Vlastoručno potpisano mišljenje jednog ili više mentora imenovanih psihologu vježbeniku prilog je vježbeničkoj knjižici i čini njen sastavni dio.
(3)Ispunjenom vježbeničkom knjižicom dokazuje se uspješno obavljanje vježbeničkog staža prema odobrenom planu i programu, njegovo trajanje i usvojene kompetencije.
(4)Psiholog vježbenik dužan je u vježbeničkoj knjižici evidentirati svaku promjenu mentora ili poslodavca odobrenu od Komore sukladno odredbama ovog Pravilnika.
(5)Za svako područje primijenjene psihologije u kojem je psihologu vježbeniku odobreno obavljanje ili nastavak vježbeničkog staža prema planu i programu vježbeničkog staža za to područje, vodi se posebna vježbenička knjižica.
(6)Podatke o pojedinom poslodavcu i trajanju vježbeničkog staža kod tog poslodavca vlastoručnim potpisom i pečatom poslodavca potvrđuje ovlaštena osoba svakog poslodavca kod kojeg je psihologu vježbeniku odobreno obavljanje vježbeničkog staža.
(7)Obrazac vježbeničke knjižice na prijedlog Povjerenstva za psihologe vježbenike (dalje u tekstu: Povjerenstvo) utvrđuje Upravni odbor, a dostupan je na mrežnim stranicama Komore. «.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Članak 8.
(1) U članku 9. stavci 2. i 3. mijenjaju se i glase:
»(2)Zahtjev iz stavka 1. ovog članka podnosi se najranije istodobno s podnošenjem zahtjeva za učlanjenje u Komoru, a najkasnije prilikom pokretanja vježbeničkog staža. Ako je zahtjev iz stavka 1. ovog članka podnesen istodobno sa zahtjevom za učlanjenje, čelnik tijela prvo odlučuje o zahtjevu za učlanjenje za koje vrijeme zastaje s postupkom upisa u Imenik psihologa vježbenika.
(3) Zahtjev iz stavka 1. ovog članka podnosi se na obrascu dostupnom na mrežnim stranicama Komore, a predaje se poštom preporučeno, neposredno Tajništvu Komore ili elektroničkim putem.«.
(2) Iza stavka 3. dodaje se novi stavak 4. koji glasi:
» (4) Zahtjev iz stavka 1. ovog članka podnesen poštom preporučeno ili neposredno Tajništvu Komore podnositelj potpisuje vlastoručno, a zahtjev podnesen elektroničkim putem u elektroničkom obliku mora sadržavati kvalificirani elektronički potpis.«.
(3) Dosadašnji stavci 4. i 5. postaju stavci 5. i 6.
(4) U stavku 6. broj: »4.« zamjenjuje se brojem: »5.«, a iza riječi: »izvorniku ili« dodaje se riječ: » javnobilježnički «.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Članak 9.
(1) U članku 10. stavku 1. riječi: »stavka 4.« zamjenjuje se riječima: »stavka 5.«, a riječi: »stavka 5.« zamjenjuju se riječima: »stavka 6.«.
(2) U stavku 3. broj: »3.« zamjenjuje se brojem: »5.« , a brojevi »4. a), 4. b) i 5.« zamjenjuju se brojevima: »3. i 4.«.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Članak 10.
Članak 11. mijenja se i glasi:
»Dan upisa u Imenik psihologa vježbenika
Članak 11.
Psiholog vježbenik upisuje se u Imenik psihologa vježbenika s danom predaje urednog zahtjeva, a koji ne može biti raniji od dana učlanjenja podnositelja zahtjeva u Komoru.«.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Članak 11.
Iza članka 11. dodaje se novi članak 11.a koji glasi:
»Obveza obavještavanja
Članak 11.a
Psiholog vježbenik obvezan je na način i u rokovima određenim odredbama ovog Pravilnika obavijestiti Komoru o početku ili prestanku rada u području psihološke djelatnosti odnosno obavijestiti o svakoj promjeni trajanja ugovora o radu, ugovorene satnice, opisa poslova radnog mjesta ili o drugoj bitnoj promjeni koja može utjecati na tijek ili način provođenja odobrenog plana i programa vježbeničkog staža.«.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Članak 12.
Naziv glave III. mijenja se i glasi: »POKRETANJE, PREKID, PRIVREMENA OBUSTAVA I NASTAVAK VJEŽBENIČKOG STAŽA«.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Članak 13.
U članku 12. stavcima 4. i 5., članku 14. stavku 3., članku 15. stavcima 3. i 4. i članku 16. stavku 3. riječ: »Povjerenstvo« u određenom padežu zamjenjuju se riječima: » službena osoba« u odgovarajućem padežu.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Članak 14.
U članku 12. stavcima 3., 4. i 5. i članku 15. stavcima 2. i 3. riječi: »podnositelj zahtjeva« i »podnositelj« u određenom padežu zamjenjuju se riječima: »psiholog vježbenik« u odgovarajućem padežu.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Članak 15.
(1) U članku 12. stavci 1. i 2. mijenjaju se i glase:
»(1) Psiholog vježbenik koji ima ugovoren početak rada u području psihološke djelatnosti obvezan je o tome obavijestiti Komoru najkasnije u roku od osam (8) dana od dana sklapanja ugovora i dostaviti presliku ugovora o radu kojim se dokazuje početak rada u području primijenjene psihologije te prijedlog mentora.
(2)Službena osoba ili Povjerenstvo u svrhu utvrđivanja opisa poslova radnog mjesta mogu od psihologa zatražiti dostavu potvrde poslodavca s opisom poslova radnog mjesta ili druge podatke o zaposlenju , poslodavcu ili predloženom mentoru .«.
(2) U stavku 5. ispred riječi: »podnositelju« riječi: »službena osoba« brišu se.
(3) U stavku 4. riječ: »važećeg« briše se, a riječi: »psihološke djelatnosti« nakon riječi: »područje« zamjenjuju se riječima: »primijenjene psihologije«.
(4) Stavak 6. mijenja se i glasi:
»(6) Kao datum početka vježbeničkog staža odobrava se dan početka rada psihologa vježbenika, ako je zahtjev podnesen u roku iz stavka 3. ovog članka. Iznimno, na temelju obrazložene molbe psihologa vježbenika koji iz opravdanih razloga propusti rok, službena osoba može odobriti početak vježbeničkog staža s danom ne ranijim od 30 dana od dana podnošenja obavijesti.«.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Članak 16.
U članku 13. stavku 3., članku 14. stavku 4. i članku 16. stavku 2. riječ: »valjanog« brišu se.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Članak 17.
(1) U članku 15. stavak 1. mijenja se i glasi:
»(1)Nakon prestanka razloga za prekid vježbeničkog staža odnosno nakon što psiholog vježbenik nastavi raditi u području psihološke djelatnosti obvezan je o tome u roku osam (8) dana obavijestiti Komoru i dostaviti presliku ugovora o radu kojim se dokazuje nastavak rada u području primijenjene psihologije te prijedlog mentora.«.
(2) Stavak 2. briše se.
(3) Dosadašnji stavci 3., 4., 5., 6. i 7. postaju stavci 2., 3., 4., 5. i 6.
(4) U stavku 3. ispred riječi: »podnositelju« riječi: »službena osoba« brišu se.
(5) Stavak 4. mijenja se i glasi:
»(4) Kao datum nastavka vježbeničkog staža odobrava se dan nastavka rada psihologa vježbenika, ako je zahtjev podnesen u roku iz stavka 1. ovog članka. Iznimno, na temelju obrazložene molbe psihologa vježbenika koji iz opravdanih razloga propusti rok, službena osoba može odobriti početak vježbeničkog staža s danom ne ranijim od 30 dana od dana podnošenja obavijesti.«.
(6) U stavku 5. riječi: »stavka 4.« zamjenjuju se riječima: »stavka 3.«.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Članak 18.
U članku 16. stavku 1. riječi »u području psihološke djelatnosti odnosno« brišu se, a riječ: »Komori« zamjenjuje se riječju: »Komoru«.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Članak 19.
Članak 17. mijenja se i glasi:
» Odlučivanje o vježbeničkom stažu i drugim okolnostima
Članak 17.
(1) O pokretanju, prekidu, privremenoj obustavi i nastavku vježbeničkog staža te o imenovanju, prestanku ili promjeni mentora ili komentora odlučuje službena osoba na temelju obavijesti psihologa.
(2) Osim na temelju obavijesti psihologa, o pokretanju, prekidu, privremenoj obustavi i nastavku vježbeničkog staža službena osoba može odlučiti po službenoj dužnosti u slučaju saznanja o odgovarajućim okolnostima odnosno na temelju podataka o činjenicama o kojima službenu evidenciju vodi Komora ili drugo javnopravno tijelo.
(3) Na postupak iz stavka 2. ovog članka odgovarajuće se primjenjuju odredbe ovog Pravilnika kojima je uređen postupak odlučivanja na temelju obavijesti psihologa.
(4) U postupcima iz stavaka 1. i 2. ovog članka službena osoba može zatražiti stručno mišljenje Povjerenstva o mentoru, komentoru, području obavljanja vježbeničkog staža ili o drugim okolnostima.«.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Članak 20.
Iza članka 17. dodaje se novi članak 17.a koji glasi:
» Dopunski rad
Članak 17.a
(1)Psiholog vježbenik kojemu je odobreno obavljanje vježbeničkog staža i koji ugovori dopunski rad u području psihološke djelatnosti, obvezan je dopunski rad prijaviti pod uvjetima i na način propisan odredbama ovog Pravilnika kojima je uređeno pokretanje vježbeničkog staža.
(2)Osim u slučajevima kada imenovani mentor ispunjava uvjete za mentorstvo i u području primijenjene psihologije u kojem je psihologu vježbeniku odobren dopunski rad, za dopunski rad izvan područja odobrenog vježbeničkog staža psihologu vježbeniku određuje se komentor.
(3)Dopunski rad ne uračunava se u trajanje vježbeničkog staža. «.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Članak 21.
(1) U članku 18. stavak 1. briše se.
(2) Dosadašnji stavci 2. i 3 postaju stavci 1. i 2.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Članak 22.
(1) U članku 19. naslov mijenja se i glasi: »Mentor «.
(2) U stavku 1. iza riječi: »procjeni« dodaju se riječi: »službene osobe ili«.
(3) Iza stavka 1. dodaje se novi stavak 2. koji glasi:
» (2)Osim uvjeta iz stavka 1. ovog članka, mentor u području primijenjene psihologije za koje se može priznati specijalnost, mora imati priznatu specijalnost u tom području primijenjene psihologije. «.
(4) Dosadašnji stavak 2. postaje stavak 3.
(5) U stavku 3. iza riječi: »procjeni« dodaju se riječi: »službene osobe ili«.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Članak 23.
(1) U članku 20. stavku 3. riječi: »stavka 1.« zamjenjuju se riječima: »stavaka 1. i 2.«.
(2) Iza stavka 3. dodaje se novi stavak 4. koji glasi:
» (4)Osim u slučajevima iz stavka 1. ovog članka, psihologu vježbeniku obvezno se određuje komentor u slučajevima određenim planom i programom vježbeničkog staža u odgovarajućem području primijenjene psihologije. «.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Članak 24.
U cijelom tekstu Pravilnika na kraju podtočke zarez briše se.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Članak 25.
(1) U članku 21. podtočka 1. mijenja se i glasi:
»– vrednovanje mentorstva sukladno odredbama općeg akta Komore kojim su uređeni način provođenja, sadržaj, rokovi i postupak stručnog usavršavanja ovlaštenih psihologa «.
(2) U podtočki 5. riječ: »propisane« briše se.
(3) Podtočke 7. i 8. mijenjaju se i glase:
»– dati mišljenje o spremnosti psihologa vježbenika na samostalno obavljanje psihološke djelatnosti nakon obavljenog vježbeničkog staža
– stručno se usavršavati sukladno odredbama općeg akta Komore kojim su uređeni način provođenja, sadržaj, rokovi i postupak stručnog usavršavanja ovlaštenih psihologa «.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Članak 26.
U članku 22. stavku 2. riječi: »Povjerenstvo može« zamjenjuju se riječima: »službena osoba ili Povjerenstvo mogu«.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Članak 27.
U članku 23. stavak 2. mijenja se i glasi:
»(2) Na postupak imenovanja novog mentora u slučajevima iz stavka 1. ovog članka odgovarajuće se primjenjuju odredbe ovog Pravilnika kojima je uređen postupak pokretanja vježbeničkog staža.«.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Članak 28.
(1) U članku 25. stavku 1. riječ: »Kandidat« zamjenjuje se riječima: »Psiholog koji je stekao pravo na polaganje psihološkog stručnog ispita«.
(2) U stavku 1. točka 1. mijenja se i glasi:
»1. vježbeničku knjižicu potpisanu vlastoručnim potpisom ovlaštene osobe poslodavca i ovjerenu pečatom poslodavca s priloženim vlastoručno potpisanim mišljenjem mentora, osim u slučaju priznavanja inozemnog stručnog staža u cijelosti«.
(3) U točki 2. riječ: »priznavanja« zamjenjuje se riječju: »priznatog«.
(4) U točki 3. riječ: »određivanja« zamjenjuje se riječju: »određenih«.
(5) Iza stavka 1. dodaju se novi stavci 2. 3. i 4. koji glase:
» (2) Iznimno od stavka 1. ovog članka, polaganje psihološkog stručnog ispita može prijaviti i kandidat koji nije stekao pravo na polaganje psihološkog stručnog ispita, ali to pravo može steći najkasnije petnaest dana prije dana održavanja psihološkog stručnog ispita, a prijavu dopuniti potrebnom dokumentacijom u daljnjem roku od dva dana od dana stjecanja prava na polaganje .
(3) Vježbenička knjižica dostavlja se poštom preporučeno ili neposredno Tajništvu Komore i elektroničkim putem u elektroničkom obliku (.pdf) najkasnije 10 dana od isteka roka za prijavu .
(4)U slučaju iz članka 7. stavka 5. ovog Pravilnika, za svako područje primijenjene psihologije u kojem je psihologu vježbeniku odobreno obavljanje ili nastavak vježbeničkog staža psiholog dostavlja posebnu vježbeničku knjižicu. «.
(6) Dosadašnji stavci 2. i 3. postaju stavci 5. i 6.
(7) U stavku 6. iza riječi: »psiholog« riječ: »kandidat« briše se.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Članak 29.
U članku 26. stavcima 1. do 5. riječi: »polaganja psihološkog stručnog ispita« brišu se.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Članak 30.
Iza članka 28. dodaje se novi članak 28.a koji glasi:
» Pristupanje i ponašanje na psihološkom stručnom ispitu
Članak 28.a
(1) Kandidat koji pristupa psihološkom stručnom ispitu mora imati osobni dokument s fotografijom koji predočava predsjedniku Ispitnog povjerenstva na njegov zahtjev.
(2) Kandidat tijekom psihološkog stručnog ispita ne smije koristiti niti imati mobilni telefon u blizini mjesta na kojem polaže ispit, druge elektroničke audio i video uređaje niti pisane materijale.
(3) Mobilni telefon i drugi elektronički audio i video uređaji te ostali materijali za vrijeme psihološkog stručnog ispita smiju se nalaziti samo na mjestu koje za to odredi predsjednik Ispitnog povjerenstva.«.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Članak 31.
(1) U članku 30. stavcima 1. i 4. riječi: »znanja iz« brišu se.
(2) Stavak 2. mijenja se i glasi:
»(2) Provjera poznavanja propisa obuhvaća slijedeće pravne izvore:
a. Ustav Republike Hrvatske (»Narodne novine«, broj 56/1990, 135/1997, 8/1998, 113/2000, 124/2000, 28/2001, 41/2001, 55/2001, 76/2010, 85/2010, 5/2014)
b. Obiteljski zakon (»Narodne novine«, broj 103/15, 98/19, 47/20, 49/23, 156/23) – članci 1. do 12., 31. do 33., 46., 47., 51. do 57., 58.a, 61., 61.a, 82. do 280., 288. do 294., 308. do 317., 320. do 340., 347. do 351., 354. do 363., 368., 408., 414., 415., 433., 461. do 489. i 509. do 525.
c. Zakon o psihološkoj djelatnosti (»Narodne novine«, broj 98/19, 18/22)
d. Zakon o radu (»Narodne novine«, broj 93/14, 127/17, 98/19, 151/22, 46/23, 64/23) – članci 4., 7. do 15., 17. do 22., 24., 25., 28. do 32., 34. do 41., 43., 53. do 97., 101. do 106. i 112. do 134.
e. Zakon o ravnopravnosti spolova (»Narodne novine«, broj 82/08, 69/17) – članci 1. do 9., 13, 14. i 17.
f. Zakon o suzbijanju diskriminacije (»Narodne novine«, broj 85/08, 112/12) – članci 1. do 11.
g. Zakon o zaštiti od nasilja u obitelji (»Narodne novine«, broj 70/17, 126/19, 84/21, 114/22, 36/24) – članci 1. do 19. i 22. do 25.
h. Zakon o zaštiti osoba s duševnim smetnjama (»Narodne novine«, broj 76/14) – članci 1. do 24.
i. Zakon o zaštiti prava pacijenata (»Narodne novine«, broj 169/04, 37/08) – članci 1. do 29., 41. i 42.
j. Zakon o životnom partnerstvu osoba istog spola (»Narodne novine«, broj 92/14, 98/19) – članci 1. do 6., 37., 40. do 49., 64., 65. i 67. do 70.
k. Kodeks etike psihološke djelatnosti (»Narodne novine«, broj 13/05)
l. Statut Hrvatske psihološke komore (»Narodne novine«, broj 21/21, 109/22)
m. Pravilnik o psihodijagnostičkim sredstvima KLASA: 011-02/22-03/08, URBROJ: 251-375/01-01-23-13 i
n. Pravilnik o psihološkoj dokumentaciji KLASA: 011-02/24-03/04, URBROJ: 251-375/01-02-24-3.«.
(3) Iza stavka 2. dodaje se novi stavak 3. koji glasi:
»(3) Novi propisi koji zamjenjuju propise navedene u stavku 1. ovog članka, kao i izmjene i dopune tih propisa, pravni su izvori ako su na snazi najmanje tri mjeseca prije datuma polaganja psihološkog stručnog ispita.«.
(4) Dosadašnji stavci 3. i 4. postaju stavci 4. i 5.
(5) U stavku 5. riječi: »točke 1. i 2.« brišu se, a iza riječi: »provjere poznavanja« dodaju se riječi: »jednog ili više«.
(6) Iza stavka 2. dodaje se novi stavak 6. koji glasi:
»(6) U slučaju iz stavka 5. ovog članka, ispitna pitanja iz propisa polaganja kojeg je kandidat oslobođen nadomještaju se ispitnim pitanjima iz ostalih propisa iz stavka 2. ovog članka.«.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Članak 32.
(1) U članku 31. stavak 2. mijenja se i glasi:
» (2) Provjera kompetencija u općem području psihološke djelatnosti uključuje pitanja u odgovoru na koja kandidat treba demonstrirati specifične stručne i generičke kompetencije potrebne za samostalan rad u psihološkoj djelatnosti.«.
(2) U stavku 3. riječi: »(klinička psihologija, zdravstvena psihologija, penološka psihologija, vojna psihologija, predškolska psihologija, školska psihologija, psihologija u nastavi, organizacijska psihologija, psihologija sporta i tjelesnog vježbanja, psihologija socijalne skrbi, psihologija profesionalnog usmjeravanja, psihologija u psihosocijalnoj rehabilitaciji, psihologija u znanosti, psihologija u istraživanju tržišta, psihologija u odnosima s javnošću, palijativna psihologije, psihologija medicine rada ili drugo područje primijenjene psihologije)« brišu se.
(3) Iza stavka 3. dodaje se novi stavak 4. koji glasi:
» (4) Kandidat koji je odradio vježbenički staž u dva ili više područja primijenjene psihologije, prilikom prijave psihološkog stručnog ispita bira područje primijenjene psihologije u kojem pristupa provjeri kompetencija, pod uvjetom da je u izabranom području odradio najmanje 60 dana vježbeničkog staža.«.
(4) Dosadašnji stavak 4. postaje stavak 5.
(5) Iza stavka 5. dodaju se novi stavci 6., 7. i 8. koji glase:
»(6) Demonstrirana razina kompetencija treba biti dostatna za samostalno, kvalitetno i stručno obavljanje psihološke djelatnosti.
(7) Demonstrirana razina kompetencija kandidata nije zadovoljavajuća ako se najmanje jedna funkcionalna kategorija kompetencija vrednuje ocjenom »1« ili najmanje dvije funkcionalne kategorije kompetencija ocjenom »2«.
(8) Kandidatu kojem se najmanje jedna funkcionalna kategorija kompetencija vrednuje ocjenom »1«, Povjerenstvo određuje dopunske mjere radi stjecanja nedostajućih kompetencija.«.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Članak 33.
Iza članka 31. dodaju se novi članci 31.a i 31.b koji glase:
»Vrednovanje usvojenosti kompetencija
Članak 31.a
Usvojenost pojedine funkcionalne kategorije kompetencija vrednuje se brojčano:
a) ocjenom »1« ako znanja i vještine nisu usvojeni ili su usvojena samo pojedina znanja ili vještine, a kompetencije u funkcionalnoj kategoriji su u cjelini nedovoljno razvijene za primjenu
b) ocjenom »2« ako su kompetencije u funkcionalnoj kategoriji temeljno razvijene, a u samostalnoj primjeni u obavljanju zadataka moguća je potreba za stručnom podrškom i supervizijom
c) ocjenom »3« ako su kompetencije u funkcionalnoj kategoriji razvijene na razini potrebnoj za samostalnu primjenu.
Nedozvoljena ponašanja na psihološkom stručnom ispitu
Članak 31.b
(1) Nedozvoljena ponašanja kandidata na psihološkom stručnom ispitu su:
a. nepridržavanje uputa članova Ispitnog povjerenstva
b. osvrtanje, razgovaranje odnosno sporazumijevanje bez dopuštenja
c. ometanje tijeka ispita
d. prepisivanje ili dopuštanje prepisivanja
e. posjedovanje ili korištenje nedopuštenih pomagala
f. zapisivanje, fotografiranje ili javna objava ispitnih zadataka i
g. zamjena identiteta kandidata.
(2) Mjere koje se izriču kandidatu u slučajevima utvrđenoga nedozvoljenog ponašanja jesu:
a) opomena u slučaju prvoga primijećenoga nedozvoljenoga ponašanja od točke 1. do 6. stavka 1. ovog članka
b) prekid polaganja psihološkog stručnog ispita u slučaju ponavljanja nedozvoljenog ponašanja od točke 1. do 6. stavka 1. ovog članka
c) prekid polaganja psihološkog stručnog ispita u slučaju iz točke 7. stavka 1. ovog članka.«.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Članak 34.
Iza članka 32. dodaje se novi članak 32.a koji glasi:
»Ispit nije položen
Članak 32.a
(1) Kandidat kojem je izrečena mjera prekida polaganja psihološkog stručnog ispita iz članka __ stavka __ ovog Pravilnika, bit će udaljen s ispita te će se smatrati da nije položio psihološki stručni ispit.
(2) Osim u slučaju iz stavka 1. ovog članka, smatrat će se da nije položio psihološki stručni ispit i kandidat koji nije pristupio polaganju polaganja psihološkog stručnog ispita niti je ispit odgodio, kao i kandidat koji je pristupio polaganju ispita i tijekom njegovog trajanja odustao bez opravdanih razloga.«.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Članak 35.
(1) U članku 33. iza stavka 3. dodaje se novi stavak 4. koji glasi:
»(4) Kandidat može pristupiti polaganju psihološkog stručnog ispita najviše četiri puta.«.
(2) Dosadašnji stavak 4. postaje stavak 5.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Članak 36.
(1) U članku 34. stavku 1. riječi: »Ispitno povjerenstvo« zamjenjuje se riječima : »predsjednik Ispitnog povjerenstva«.
(2) U stavku 2. riječi: »član« zamjenjuje se riječju : »predsjednik«.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Članak 37.
(1) U članku 35. stavku 2. točki 3. riječ: »te« briše se.
(2) U točki 4. točka na kraju rečenice zamjenjuje se zarezom i dodaje se nova točka 5. koja glasi:
»5. potpis ovlaštenih osoba i pečat.«.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Članak 38.
Naziv glave V. mijenja se i glasi: »DOPUNSKE MJERE«.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Članak 39.
(1) U članku 36. naslov članka mijenja se i glasi: » Određivanje dopunskih mjera «.
(2) U stavku 1. zarez i riječi: »a u svrhu stjecanja prava na polaganje psihološkog stručnog ispita« brišu se.
(3) Stavci 3. i 4. brišu se.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Članak 40.
U članku 37. stavku 1. riječi: »radi stjecanja nedostajućih kompetencija« brišu se.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Članak 41.
Članak 39. mijenja se i glasi:
»Ispitni koordinatori
Članak 39.
(1) Za organizaciju i provedbu psiholoških stručnih ispita u ispitnim mjestima Upravni odbor, na prijedlog Povjerenstva, odlukom imenuje ispitne koordinatore i njihove zamjenike.
(2) Ispitni koordinator ima obvezu:
◊ osigurati prostorije i opremu za provedbu psihološkog stručnog ispita u ispitnom mjestu
◊ predložiti članove ispitnog povjerenstva za provedbu psihološkog stručnog ispita (dalje u tekstu: Ispitno povjerenstvo) za svaki pojedini ispitni rok
◊ koordinirati provođenje psiholoških stručnih ispita na pojedinom ispitnom roku s predsjednicima Ispitnih povjerenstava, Povjerenstvom i Tajništvom Komore. «.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Članak 42.
(1) U članku 40. stavku 1. riječi: »ispitno povjerenstvo za provedbu psihološkog stručnog ispita (dalje u tekstu: Ispitno povjerenstvo)« zamjenjuju se riječima : »Ispitno povjerenstvo«.
(2) U stavku 2. iza riječi: »voditi« riječ: »će« briše se.
(3) Iza stavka 3. dodaju se novi stavci 4. i 5. koji glase:
»(4) Ispitno povjerenstvo u obavljanju poslova iz svog djelokruga vodi računa o nepristranosti u postupku ispitivanja i ocjenjivanja te zaštiti osobnih podataka kandidata.
(5) Na izuzeće članova Ispitnog povjerenstva odgovarajuće se primjenjuju odredbe općeg akta Komore kojim je uređen rad povjerenstava Komore. «.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Članak 43.
Iza članka 40. dodaje se novi članak 40.a koji glasi:
» Predsjednik Ispitnog povjerenstva
Članak 40.a
(1) Predsjednik Ispitnog povjerenstva ima obvezu:
◊ osigurati pripremu prostorije za ispitivanje
◊ osigurati provjeru identiteta kandidata koji je pristupio polaganju
◊ preuzeti i predati ispitne materijale za provođenje psihološkog stručnog ispita Tajništvu Komore
◊ upoznati kandidate s načinom i uvjetima polaganja (trajanje, način ponašanja za vrijeme ispita i sl.)
◊ opomenuti kandidata koji se ponaša nedozvoljeno, odnosno prekinuti polaganje psihološkog stručnog ispita za kandidata koji se ponaša nedozvoljeno
◊ na traženje kandidata, omogućiti uvid u ispit,
◊ uručiti uvjerenje o položenom psihološkom stručnom ispitu i druge odgovarajuće akte kandidatu koji položi psihološki stručni ispit.
(2) Predsjednik Ispitnog povjerenstva vodi zapisnik o polaganju psihološkog stručnog ispita ili za taj posao zadužuje člana Ispitnog povjerenstva.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Članak 44.
U članku 41. stavak 3. mijenja se i glasi:
»(3) Ispitivači se imenuju na Listu ispitivača na temelju javnog poziva Komore.«.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Članak 45.
(1) U članku 43. stavku 1. podstavku 4. iza riječi: »okolnosti« dodaju se riječi: » koje ukazuju da ispitivač krši preuzete obveze ili da povjerene poslove ne obavlja zadovoljavajuće « .
(2) U stavku 3. riječ: »alineje« zamjenjuje se riječju: »podstavaka«.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Članak 46.
(1) U članku 45. naslov mijenja se i glasi: »Ispitna mjesta i rokovi«.
(2) Ispred stavka 1. dodaje se novi stavak 1. koji glasi:
»(1) Psihološki stručni ispit održava se na ispitnim mjestima u Gradu Zagrebu, Rijeci, Osijeku i Splitu.«.
(3) Dosadašnji stavci 1. i 2. postaju stavci 2. i 3.
(4) U stavku 2. iza riječi: »ispit« dodaju se riječi: » u svakom ispitnom mjestu « .
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Članak 47.
Iza članka 45. dodaje se novi članak 45.a koji glasi:
»Katalog ispitnih pitanja
Članak 45.a
(a) Ispitna pitanja za pisani dio psihološkog stručnog ispita za svaki ispitni rok odabire predsjednik Povjerenstva iz Kataloga ispitnih pitanja za psihološki stručni ispit (dalje: Katalog ispitnih pitanja) prilikom pripreme ispitnih materijala.
(2) Ispitna pitanja za usmeni dio psihološkog stručnog ispita za svakog kandidata odabire Ispitno povjerenstvo iz Kataloga ispitnih pitanja.
(3) Ispitna pitanja u Katalogu ispitnih pitanja utvrđuje Povjerenstvo.
(4) U izradu ispitnih pitanja za usmeni dio psihološkog stručnog ispita Povjerenstvo po potrebi može uključiti nadležne stručne razrede odnosno tijela, povjerenstva, Tajništvo Komore, druga tijela ili stručnjake u odgovarajućem području.«.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Članak 48.
(1) U članku 47. podstavku 1. riječi: »odobrava i« brišu se.
(2) U podstavku 4. iza riječi: »mentore« dodaju se riječi: »sukladno odredbama ovog Pravilnika«.
(3) Podstavak 7. mijenja se i glasi:
»– organizira edukacije studenata psihologije o vježbeničkom stažu i psihološkom stručnom ispitu«.
(4) Podstavak 9. mijenja se i glasi:
»– utvrđuje ispitna pitanja u Katalogu ispitnih pitanja«.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Članak 49.
U članku 49. stavku 1. podstavcima 6., 7. i 8. riječi: »tri godine« zamjenjuju se riječima: »godinu dana«.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Članak 50.
(1) U članku 57. stavku 1. točki 3. iza riječi »psihologa« točka na kraju rečenice zamjenjuje se zarezom i dodaje se nova točka 4. koja glasi:
»4. dokaz o uplaćenoj naknadi troškova utvrđivanja sukladnosti stečenih kompetencija (stjecanja prava na polaganje psihološkog stručnog ispita, članak 18. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o psihološkoj djelatnosti).«.
(2) U stavku 2. iza riječi: »ispitu II. razine« dodaju se riječi: » i dokaz o uplaćenoj naknadi troškova utvrđivanja sukladnosti stečenih kompetencija (stjecanja prava na polaganje psihološkog stručnog ispita, članak 18. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o psihološkoj djelatnosti) «.
(3) U stavku 3. točki 3. iza riječi: »doktora znanosti« točka se zamjenjuje zarezom i dodaje se nova točka 4. koja glasi:
»4. dokaz o uplaćenoj naknadi troškova utvrđivanja sukladnosti stečenih kompetencija (stjecanja prava na polaganje psihološkog stručnog ispita, članak 18. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o psihološkoj djelatnosti).«.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Članak 51.
Pravilniku se dodaju novi Prilozi 1. i 2. koji su sastavni dio ovoga Pravilnika
PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Članak 52.
Postupci koji su u tijeku u trenutku stupanja na snagu ovoga Pravilnika, nastavit će se po odredbama ovoga Pravilnika.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Članak 53.
(1) Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objave na službenoj mrežnoj stranici Komore.
(2) Iznimno od odredbe stavka 1. ovoga članka, odredba članka __ stavka __ ovog Pravilnika stupa na snagu 01. siječnja 2025. godine.
KLASA:
URBROJ:
Zagreb ___________________. godine.
PREDSJEDNIK
HRVATSKE PSIHOLOŠKE KOMORE
Dejvid Zombori
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora