Na temelju članka 41. stavak 3. Zakona o vatrogastvu („Narodne novine“ br. 125/99,114/22 i 155/23) glavni vatrogasni zapovjednik donosi
PRAVILNIK
O PROGRAMU I NAČINU TEMELJNOG OSPOSOBLJAVANJA
DOBROVOLJNIH VATROGASCA
I. OPĆE ODREDBE
Članak 1.
(1) Ovim Pravilnikom o programu i načinu temeljnog osposobljavanja dobrovoljnih vatrogasca (dalje u tekstu: Pravilnik) propisuje se program i način temeljnog osposobljavanja dobrovoljnih vatrogasaca u vatrogasnim postrojbama dobrovoljnih vatrogasnih društava s ciljem stjecanja temeljnih znanja, vještina i sposobnosti potrebnih za operativno djelovanje u sustavu vatrogastva i programi osposobljavanja za zvanja i specijalnosti te se propisuje provedba završne provjere, izdavanje uvjerenja o osposobljenosti i evidencija o osposobljavanju.
(2) Odredbe ovog Pravilnika o provođenju programa osposobljavanja, ishođenju odobrenja, provedbi završne provjere, izdavanju uvjerenja o osposobljenosti i evidenciji o osposobljavanju primjenjuju se na sve programe osposobljavanja koje donosi Državna vatrogasna škola.
(3) Programi osposobljavanja propisani ovim Pravilnikom su programi neformalnog obrazovanja.
Članak 2.
Izrazi koji se koriste u ovome propisu, a imaju rodno značenje odnose se jednako na muški i ženski rod.
II. POJMOVI
Članak 3.
Pojedini pojmovi u ovom pravilniku imaju slijedeće značenje:
1. dobrovoljni vatrogasac je osposobljeni punoljetni član vatrogasne postrojbe dobrovoljnog vatrogasnog društva, koji udovoljava uvjetima iz Zakona o vatrogastvu i propisa donesenih na temelju njega za obavljanje poslova dobrovoljnog vatrogasca.
2. maloljetni članovi dobrovoljnog vatrogasnog društva su članovi u dobi od 6 do 18 godina koji pristupe u društvo po osobnoj želji, uz pristanak zakonskog zastupnika ili skrbnika. Maloljetni članovi su vatrogasni pomladak, vatrogasna mladež i vatrogasni vježbenik.
3. organizator osposobljavanja je Državna vatrogasna škola odnosno vatrogasna organizacija koja ima ovlaštenje Državne vatrogasne škole za provođenje programa.
4. vatrogasna organizacijakoja ima odobrenje za provođenje programa je vatrogasna zajednica županije odnosno Grada Zagreba i vatrogasna zajednica jedinica lokalne samouprave odnosno vatrogasna zajednica grada, općine ili područja.
5. program temeljnog osposobljavanja dobrovoljnih vatrogasaca je program za stjecanje temeljnih znanja, vještina i sposobnosti potrebnih za operativno djelovanje u sustavu vatrogastva.
6. programi osposobljavanja vatrogasaca za vatrogasna zvanja i specijalnosti su programi za stjecanje stručnih znanja, vještina i sposobnosti sa svrhom podizanja spremnosti operativnih snaga sustava vatrogastva.
7. vatrogasna mladež su članovi dobrovoljnog vatrogasnog društva u dobi od 12 do 16 godina.
8. vatrogasni pomladak su članovi dobrovoljnog vatrogasnog društva u dobi od 6 do 12 godina.
9. vatrogasni vježbenik je član dobrovoljnog vatrogasnog društva u dobi od 16 do 18 godina koji posjeduje potvrdu o zdravstvenom stanju izabranog liječnika obiteljske medicine. Vatrogasni vježbenik je i član dobrovoljnog vatrogasnog društva koji stupa u članstvo dobrovoljnog vatrogasnog društva starosti najmanje 18 godina te posjeduje propisanu psihičku i tjelesnu zdravstvenu sposobnost za obavljanje vatrogasne djelatnosti.
Članak 4.
Program osposobljavanja za vatrogasnu mladež donosi Državna vatrogasna škola temeljem članka 12. Zakona o vatrogastvu i objavljuje na svojoj mrežnoj stranici.
III. PROGRAM TEMELJNOG OSPOSOBLJAVANJA
Članak 5.
(1) Programom temeljnog osposobljavanja dobrovoljnih vatrogasaca stječe se zvanje „Vatrogasac“.
(2) Programu za zvanje „Vatrogasac“ može pristupiti osoba koja je navršila 16 godina te je primljena u članstvodobrovoljnog vatrogasnog društva u statusu vatrogasnog vježbenika.
(3) Zvanje „Vatrogasac“ stječe osoba nakon uspješno završenog osposobljavanja iz stavka 1. ovog članka te
-koja ima navršenih osamnaest godina
-koja ima propisanu psihičku i tjelesnu zdravstvenu sposobnost za obavljanje vatrogasne djelatnosti
-koja nije kažnjavana za kaznena djela protiv života i tijela (glava X.), kaznena djela protiv opće sigurnosti (glava XXI.), kaznena djela protiv imovine (glava XXIII.) i kaznena djela protiv službene dužnosti (glava XXVIII.), a koja su propisana Kaznenim zakonom (»Narodne novine«, br. 125/11., 144/12., 56/15., 61/15., 101/17. i 118/18.)
-koja nije kažnjavana za kaznena djela protiv života i tijela (glava X.), kaznena djela protiv opće sigurnosti ljudi i imovine (glava XX.) i kaznena djela protiv službene dužnosti (glava XXV.), a koja su propisana Kaznenim zakonom (»Narodne novine«, br. 110/97., 27/98. – ispravak, 50/00., 129/00., 51/01., 111/03., 190/03., 105/04., 84/05., 71/06., 110/07., 152/08., 57/11., 77/11. i 143/12.)
(4) Program temeljnog osposobljavanja nalazi se u prilogu ovog Pravilnika i njegov je sastavni dio, a sastoji se od teorijske i praktične nastave.
IV. PROGRAMI OSPOSOBLJAVANJA VATROGASACA
ZA VATROGASNA ZVANJA I SPECIJALNOSTI
Članak 6.
Programi osposobljavanja dobrovoljnih vatrogasaca za vatrogasna zvanja obuhvaćaju:
1. Program za zvanje „Vatrogasac I. reda“
2. Program za zvanje „Vatrogasni dočasnik“
3. Program za zvanje „Vatrogasni dočasnik I. reda“
4. Program za zvanje „Vatrogasni časnik“
5. Program za zvanje „Vatrogasni časnik I. reda“
6. Program za zvanje „Viši vatrogasni časnik“
7. Program za zvanje „Viši vatrogasni časnik I. reda“
8. Program za zvanje „Visoki vatrogasni časnik“
9. Program za zvanje „Visoki vatrogasni časnik I. reda“
Članak 7.
Programi osposobljavanja vatrogasaca za specijalnosti obuhvaćaju:
1. Program za specijalnost „Komunikacijsko-informacijski sustavi u vatrogastvu“
2. Program za specijalnost „Zaštitne naprave za disanje“
3. Program za specijalnost „Strojar u vatrogastvu“
4. Program za specijalnost „Pogonski spasilački alati za tehničke intervencije“
5. Program za specijalnost „Vatrogasne intervencije s opasnim tvarima“
6. Program za specijalnost „Spašavanje iz dubina i s visina“
7. Program za specijalnost „Gašenje požara na otvorenom prostoru“
8. Program za specijalnost „Gašenje požara zatvorenog prostora u vježbalištu“
9. Program za specijalnost „Spašavanje ispod vodene površine - Ronilac“
10. Program za specijalnost „Motorne pile u vatrogastvu“
11. Program za specijalnost „Spašavanje iz ruševina“
12. Program za specijalnost „Prva medicinska pomoć u vatrogastvu“
13. Program za specijalnost „Spašavanje na vodi i zaštita od poplava“
14. Program za specijalnost „Vatrogasni potražni tim s psom“
15. Program za specijalnost „Navođenje protupožarnih zrakoplova“
16. Program za specijalnost „Kemijsko-biološko-radiološko-nuklearna zaštita“
17. Program za specijalnost „ Vatrogasne intervencije u tunelima“
Članak 8.
(1) Programe iz članka 6. i 7. ovog Pravilnika izrađuje i donosi Državna vatrogasna škola i objavljuje na svojoj mrežnoj stranici.
(2) Programima iz stavka 1. ovog članka utvrđuju sesastavnice pojedinog programa: vrsta i namjena programa, uvjeti upisa i završetka programa, trajanje i način izvođenja nastave, materijalni uvjeti i okruženje za učenje, kadrovski uvjeti za provedbu programa, kompetencije koje polaznik stječe završetkom programa te nastavni plan i program s ishodima učenja.
(3) Državna vatrogasna škola vodi evidenciju o programima iz ovog Pravilnika i njihovim izmjenama koje objavljuje na svojoj mrežnoj stranici.
(4) Državna vatrogasna škola može donositi i druge programe osposobljavanja temeljem članka 12. Zakona o vatrogastvu, a koje objavljuje na svojoj mrežnoj stranici.
V. NAČIN PROVOĐENJA TEMELJNOG OSPOSOBLJAVANJA
Članak 9.
(1) Temeljno osposobljavanje organiziraju i provode Državna vatrogasna škola i vatrogasne organizacije, uz odobrenje Državne vatrogasne škole.
(2) Programe osposobljavanja iz članka 6. i 7. ovog Pravilnika organiziraju i provode Državna vatrogasna škola i vatrogasne zajednice županija odnosno Grada Zagreba, uz odobrenje Državne vatrogasne škole.
(3) Nadzor nad provođenjem programa provodi Hrvatska vatrogasna zajednica.
(4) Vatrogasne organizacije podnose zahtjev Državnoj vatrogasnoj školi za odobrenje izvođenja jednog ili više programa, pri čemu prilažu dokaze o ispunjavanju uvjeta propisanih pojedinim programom.
(5) Odobrenje iz stavka 1. i 2. ovog članka izdaje se na temelju ispunjavanja materijalnih uvjeta i okruženja za učenje te kadrovskih uvjeta za provedbu programa.
Članak 10.
(1) Državna vatrogasna škola može i nakon izdanog odobrenja iz članka 9. ovog Pravilnika provjeriti da li organizacija kojoj je izdano odobrenje ispunjava materijalne i kadrovske uvjete.
(2) Državna vatrogasna škola će ukinuti odobrenje o osposobljavanju vatrogasnoj organizaciji koja ne ispunjava materijalne i kadrovske uvjete.
(3) Popis ovlaštenih vatrogasnih organizacija za provedbu programa osposobljavanja objavljuje se na mrežnoj stranici Državne vatrogasne škole.
Članak 11.
(1) Vatrogasne organizacije koje posjeduju odobrenje iz članka 9. ovog Pravilnika prijavljuju mjesto i datum održavanja osposobljavanja u računalnoj aplikaciji Hrvatske vatrogasne zajednice.
(2) Državna vatrogasna škola ako je tako propisano pojedinim programom odlukom utvrđuje člana ispitnog povjerenstva.
Članak 12.
(1) Vatrogasne organizacije kao organizatori osposobljavanja dužne su dati upute polaznicima osposobljavanja o svim bitnim elementima osposobljavanja, osobito o rasporedu osposobljavanja, načinu provedbe praktične nastave, obvezama polaznika tijekom osposobljavanja, prisustvu nastavi, potrebnoj osobnoj zaštitnoj opremi i pravilima zaštite na radu tijekom praktične nastave.
(2) Svaki polaznik osposobljavanja svojim potpisom dokazuje da je upoznat s uputama iz stavka 1. ovog članka.
Članak 13.
(1) Prije praktične nastave iz pojedinog predmeta mora se odgovarajuće obraditi zaštitna sredstva potrebna za izvođenje nastave, uzimajući u obzir opasnost i rizik od rada s uređajima i opremom koji predstavljaju posebnu opasnost pri radu.
(2) Svaki predmetni nastavnik prije provedbe praktične nastave dužan je provjeriti znanje polaznika o zaštiti na radu tijekom praktične nastave.
Članak 14.
(1) Teorijski dio nastave može se provoditi u najduljem trajanju od šest sati u jednom danu.
(2) Praktični dio nastave može se provoditi u najduljem trajanju od osam sati u jednom danu.
(3) Za program temeljnog osposobljavanja i programe iz članka 6. najveći broj polaznika u obrazovnoj skupini može biti 30. Najveći broj polaznika u obrazovnoj skupini za programe iz članka 7. definiran je pojedinim programom.
VI. PROVEDBA ZAVRŠNE PROVJERE, IZDAVANJE UVJERENJA O OSPOSOBLJENOSTI I EVIDENCIJA O OSPOSOBLJAVANJU
Članak 15.
(1) Polaznik na kraju temeljnog osposobljavanja za zvanje „Vatrogasac“ polaže ispit pred ispitnim povjerenstvom.
(2) Ispitno povjerenstvo imenuje vatrogasna organizacija ovlaštena za osposobljavanje, a jedan od članova povjerenstva je županijski vatrogasni zapovjednik ili osoba koju on ovlasti.
(3) Ispit se sastoji od teorijskog i praktičnog dijela. Teorijski dio može biti usmeni ili pisani.
(4) Polaznik je zadovoljio na ispitu ako položi usmeni ili pisani dio ispita i pokaže vještinu praktičnog rada.
(5) Ako polaznik ne zadovolji na ispitu upućuje se na popravni ispit. Popravnom ispitu može pristupiti najviše 2 puta.
(6) Popravni ispit polaže se u roku koji ne može biti kraći od 15 dana niti duži od 30 dana od dana polaganja ispita na kojem polaznik nije zadovoljio.
(7) Polaznik koji ne zadovolji na ispitu niti nakon popravnog roka, upućuje se ponovno na program temeljnog osposobljavanja.
Članak 16.
(1) Organizatori temeljnog osposobljavanja kao i osposobljavanja iz članka 6. i 7. ovog Pravilnika obvezni su po završetku programa izdati uvjerenje o stjecanju zvanja odnosno specijalnosti.
(2) Organizatori osposobljavanja obvezni su voditi evidencije o izdanim uvjerenjima i trajno ih čuvati.
(3) Obrazac uvjerenja iz stavka 1. ovog članka propisuje Državna vatrogasna škola i objavljuje na svojoj mrežnoj stranici.
Članak 17.
(1) Organizatori temeljnog osposobljavanja kao i osposobljavanja iz članka 6. i 7. vode Matičnu knjigu polaznika i Dnevnik rada s imenikom.
(2) Dokumenti iz stavka 1 ovog članka čuvaju se kod organizatora osposobljavanja, a istekom roka od najmanje 10 godina predaje se nadležnom arhivu.
(3) Matična knjiga polaznika i Dnevnik rada s imenikom mogu se voditi u elektroničkom obliku.
(4) Obrazac Matične knjige polaznika i Dnevnika rada s imenikom izrađuje Državna vatrogasna škola i objavljuje na svojoj mrežnoj stranici.
VII. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 18.
(1) Ovlaštenja izdana temeljem Pravilnika o programu osposobljavanja i usavršavanja vatrogasnih kadrova (Narodne novine, br.: 61/1994) prestaju važiti u roku od 6 mjeseci od stupanja na snagu ovog Pravilnika.
Članka 19.
(1) Uvjerenja izdana vatrogascima za specijalnosti po Pravilniku o programu osposobljavanja i usavršavanja vatrogasnih kadrova (Narodne novine br.: 61/1994) važeća su te ne podliježu postupku priznavanja potpune istovjetnosti.
(2) Vatrogasna zvanja dobrovoljnih vatrogasaca stečena prije stupanja na snagu ovog Pravilnika prevode se prema odredbama članka 15. Pravilnika o uvjetima za stjecanje vatrogasnih zvanja, oznake vatrogasnih zvanja, funkcionalne oznake radnog mjesta, promaknuća i napredovanje kroz vatrogasna zvanja, uvjeti i način prevođenja stečenih vatrogasnih zvanja u nova vatrogasna zvanja (Narodne novine br.: 89/2024).
Članak 20.
(1) Osposobljavanja vatrogasaca po Programu osposobljavanja za spašavanje iz dubina i visina KLASA: 602-02/23-04/01, URBROJ: 444-01-23-13 od 22.12.2023. i KLASA: 602-02/23-04/01, URBROJ: 444-01-23-1 od 10.2.2023. Hrvatske vatrogasne zajednice te osposobljavanja po Programu za spašavanje iz dubina i visina KLASA: 602-07/10-02/07, URBROJ: 543-01-10-01-10-2 od 29.12.2010. Državne uprave za zaštitu i spašavanje smatraju se osposobljavanjem za specijalnost „Spašavanje iz dubina i s visina“.
(2) Uvjerenja izdana po Programima iz stavka 1. ovog članka važeća su te ne podliježu postupku priznavanja potpune istovjetnosti.
(3) Osposobljavanja vatrogasaca po Programu osposobljavanja za spašavanje ispod vodene površine KLASA: 602-02/22-04/06, URBROJ: 444-01-22-1 od 17.8.2022. Hrvatske vatrogasne zajednice smatraju se osposobljavanjem za specijalnost „Spašavanje ispod vodene površine – Ronilac“.
(4) Uvjerenja izdana po Programima iz stavka 3. ovog članka važeća su te ne podliježu postupku priznavanja potpune istovjetnosti.
(5) Osposobljavanja vatrogasaca po Programu za spašavanje iz ruševina KLASA: 012-02/15-04/01, URBROJ: 543-01-08-15-3 od 27.1.2015. Državne uprave za zaštitu i spašavanje smatraju se osposobljavanjem za specijalnost „Spašavanje iz ruševina“.
(6) Uvjerenja izdana po Programima iz stavka 5. ovog članka važeća su te ne podliježu postupku priznavanja potpune istovjetnosti.
(7) Osposobljavanja vatrogasaca po Programu osposobljavanje za rukovatelja motornim pilama KLASA: 011-02/10-01/18, URBROJ: 543-01-10-01-10-17 od 22.4.2010. Državne uprave za zaštitu i spašavanje smatraju se osposobljavanjem za specijalnost „Motorne pile u vatrogastvu“.
(8) Uvjerenja izdana po Programima iz stavka 7. ovog članka važeća su te ne podliježu postupku priznavanja potpune istovjetnosti.
(9) Osposobljavanja vatrogasnih spasilačkih timova s psima po Programu osposobljavanja i provjere operativne sposobnosti vatrogasnih spasilačkih timova sa psima KLASA: 602-02/23-04/12, URBROJ: 444-01-23-1 od 8.12.2023. Hrvatske vatrogasne zajednice te osposobljavanja po Pravilniku o školovanju i licenciranju vatrogasnih spasilačkih timova sa psima KLASA: 007-02/18-02/01, URRBOJ: 363-02-18-19 od 25.4.2018. Hrvatske vatrogasne zajednice smatraju se osposobljavanjem za specijalnost „Vatrogasni potražni tim s psom“
(10) Uvjerenja izdana po Programima iz stavka 9. ovog članka važeća su te ne podliježu postupku priznavanja potpune istovjetnosti.
(11) Osposobljavanja vatrogasaca po Programu za rad sa hidrauličkim i pneumatskim alatima KLASA: 602-01/09-01/02, URBROJ: 543-01-10-01-09-7 od 7.7.2009. Državne uprave za zaštitu i spašavanje smatraju se osposobljavanjem za specijalnost „Pogonski spasilački alati za tehničke intervencije“.
(12) Uvjerenja izdana po Programima iz stavka 11. ovog članka važeća su te ne podliježu postupku priznavanja potpune istovjetnosti.
(13) Osposobljavanja vatrogasaca po Programu osposobljavanja za voditelja intervencije za navođenje zrakoplova KLASA: 012-02/13-03/07, URBROJ: 543-01-13-4 od 26.2.2013. Državne uprave za zaštitu i spašavanje smatraju se osposobljavanjem za specijalnost „Navođenje protupožarnih zrakoplova“
(14) Uvjerenja izdana po Programima iz stavka 13. ovog članka važeća su te ne podliježu postupku priznavanja potpune istovjetnosti.
(15) Osposobljavanja vatrogasaca po Programu osposobljavanja za prijevoz i rad s helikopterom na vatrogasnim intervencijama KLASA: 602-02/22-04/05, URBROJ: 444-01-22-1 od 15.6.2022. Hrvatske vatrogasne zajednice te osposobljavanja po Programu osposobljavanja za gašenje požara na otvorenom prostoru i prijevoz helikopterom KLASA: 012-04/18/02/02, URBROJ: 543-01-08-01-18-20 od 23.4.2018. Državne uprave za zaštitu i spašavanje, Programu osposobljavanja za desantiranje i gašenje požara otvorenog prostora KLASA: 012-02/11-03/11, URBROJ: 543-01-10-01-11-3 od 27.4.2011. Državne uprave za zaštitu i spašavanje, Programu osposobljavanja pripadnika državnih vatrogasnih intervencijskih postrojbi za spašavanje ugroženih osoba iz okruženja požara uz podršku helikoptera KLASA: 012-04/18-02/02. URBROJ: 543-01-08-01-18-26 od 9.5.2018. i Programu osposobljavanja za gašenje šumskih požara KLASA: 214-04/08-01/03, URBROJ: 543-01-09-01-08-3 od 23.4.2008. Državne uprave za zaštitu i spašavanje smatraju se osposobljavanjem za specijalnost „ Gašenje požara na otvorenom prostoru“.
(16) Uvjerenja izdana po Programima iz stavka 15. ovog članka važeća su te ne podliježu postupku priznavanja potpune istovjetnosti.
(17) Osposobljavanja vatrogasaca po Programu tečaja za gašenje i spašavanje u zatvorenom prostoru na pokretnom vježbalištu KLASA: 602-01/07-04/02, URBROJ: 543-01-08-07-28 od 10.12.2007. Državne uprave za zaštitu i spašavanje smatraju se osposobljavanjem za specijalnost „Gašenje požara zatvorenog prostora u vježbalištu“
(18) Uvjerenja izdana po Programima iz stavka 17. ovog članka važeća su te ne podliježu postupku priznavanja potpune istovjetnosti.
Članak 21.
Programi za usavršavanje specijalnosti profesionalnih i dobrovoljnih vatrogasaca propisanih Pravilnikom o programu osposobljavanja i usavršavanja vatrogasnih kadrova (Narodne novine, br.: 61/1994) ostaju na snazi do donošenja novih Programa osposobljavanja iz članka 7. ovog Pravilnika, a najdulje na rok od 6 mjeseci od stupanja na snagu ovog Pravilnika.
Članak 22.
U roku od šest mjeseci od stupanja na snagu ovog Pravilnika prestaju važiti članci od 1.do 7. te članci od 22. do 31. Pravilnika o programu osposobljavanja i usavršavanja vatrogasnih kadrova (Narodne novine, br.: 61/1994).
KLASA:
URBROJ:
Zagreb,
GLAVNI VATROGASNI ZAPOVJEDNIK
Slavko Tucaković, univ.spec.oec.
PROGRAM TEMELJNOG OSPOSOBLJAVANJA
DOBROVOLJNIH VATROGASACA
1.OPĆE INFORMACIJE O PROGRAMU OBRAZOVANJA
1.1.Vrsta i namjena programa
Provođenjem Programa temeljnog osposobljavanja dobrovoljnih vatrogasaca (dalje u tekstu: Program) polaznicima se osigurava stjecanje temeljnih znanja, vještina i sposobnosti potrebnih za operativno djelovanje u sustavu vatrogastva. Programom se propisuju uvjeti upisa i završetka programa, trajanje i način izvođenja nastave, materijalni uvjeti i okruženje za učenje, kadrovski uvjeti za provedbu nastave, kompetencije koje se programom stječu te nastavni plan i program. Program se temelji na Zakonu o vatrogastvu i Pravilniku o temeljnom osposobljavanju dobrovoljnih vatrogasaca (dalje: Pravilnik).
Program se provodi kao neformalno obrazovanje za zvanje „vatrogasac“.
1.2.Uvjeti za upis u program
U Program se mogu upisati osobe oba spola, a koje ispunjavaju opće uvjete:
- članovi dobrovoljnog vatrogasnog društva u dobi od 16 do 18 godina koji posjeduje potvrdu o zdravstvenom stanju izabranog liječnika obiteljske medicine i pisanu suglasnost roditelja/staratelja za sudjelovanje u osposobljavanju.
- članovi dobrovoljnih vatrogasnih društava koji stupaju u članstvo dobrovoljnog vatrogasnog društva starosti više od 18 godina te posjeduju propisanu psihičku i tjelesnu zdravstvenu sposobnost za obavljanje vatrogasne djelatnosti.
Prijavu polaznika vrši nadležni zapovjednik dobrovoljnog vatrogasnog društva organizatoru osposobljavanja na prijavnici (Prilog 1).
1.3.Uvjeti završetka programa
Svi polaznici osposobljavanja nakon održane nastave pristupaju ispitu završne provjere.Ispit se sastoji od teorijskog i praktičnog dijela. Teorijski dio može biti usmeni ili pisani. Polaznici koji su izostali s više od 20% teorijskog dijela nastave ne mogu pristupiti ispitu nego mogu ponovno upisati program temeljnog osposobljavanja. Prisustvovanje praktičnoj nastavi je obavezno. Na ispitu se provjeravaju znanja te vještine praktičnog rada i sposobnosti polaznika koje su stekli osposobljavanjem.
Ispit završne provjere ocjenjuje ispitno povjerenstvo, koje ima predsjednika i dva (2) člana. Predsjednik povjerenstva je županijski vatrogasni zapovjednik ili osoba koju on ovlasti a članove imenuje vatrogasna organizacija ovlaštena za osposobljavanje iz redova instruktora/vježbatelja koji su provodili program. O ispitu provjere ispitno povjerenstvo vodi zapisnik (Prilog 2).
1.3.1.Pisani dio ispita
Pisanom dijelu ispita polaznik pristupa prije provedbe praktičnog dijela, a sastoji se od 30 pitanja. Svaki ispravan odgovor donosi 1 bod. Ukupan broj bodova za prolaz iznosi najmanje 21 odnosno 70 posto ukupnog broja pitanja. Polaznik na pisanom ispitu može biti ocijenjen ocjenom „položio“ ili „nije položio“.
Bodovna lista
Postotak (%) bodova
Ocjena
više od 70
„položio“
manje od 70
„nije položio“
1.3.2.Usmeni dio ispita
Usmena provjera znanja provodi se pred ispitnim povjerenstvom. Na usmenoj provjeri polaznik izvlači 7 pitanja. Odgovor na svako pitanje ocjenjuje se ocjenom „položio“ ili „nije položio“. Polaznik je položio ispit ako je na najmanje 5 pitanja ocijenjen ocjenom položio.
1.3.3.Praktični dio ispita
Nakon uspješno položenog pismenog ili usmenog dijela ispita polaznik pristupa praktičnom dijelu ispita. Polaznik koji nije zadovoljio na pismenom ili usmenom dijelu ispita ne može pristupiti praktičnom dijelu ispita, već se upućuje na ponovno polaganje. Praktičnom provjerom znanja obuhvaćene su vježbe u skladu s nastavnim planom i programom praktičnog dijela nastave. Ocjenjuje se vještina i znanje praktičnog rada. Praktični dio ispita održava se na vježbovnom poligonu ili drugom odgovarajućem terenu s potrebnom opremom i vozilima. Polaznik mora pravilno izvršiti tri zadatka koja mu zadaje predsjednik ispitnog povjerenstva. Rad polaznika prati se putem ocjenjivačke liste i ocjenjuje sa:
Ocjenska lista praktičnog dijela
Ocjena
Mjerilo
„položio“
polaznik radi besprijekorno, radi pravilno i provjerava rad, radi nesigurno ali tehnički ispravno, napravljenu pogrešku primje-ćuje i ispravlja.
„nije položio“
polaznik radi pogrešno, ne primjećuje svoje pogreške, ne provjerava i ne ispravlja rad
1.3.4.Popravni ispit
U slučaju da nije zadovoljio na praktičnom dijelu ispita, polaznik se upućuje na popravni ispit sukladno odredbama članka 15. stavak 5., 6. i 7. Pravilnika.
1.3.5.Dokumentacija u programu
Polazniku koji je uspješno završio ovaj Program organizator osposobljavanja izdaje uvjerenje sukladno članku 16. Pravilnika. Organizator osposobljavanja vodi evidenciju na obrascima koje donosi Državna vatrogasna škola i objavljuje na svojoj mrežnoj stranici (matična knjiga polaznika, dnevnik rada s imenikom, zapisnik o ispitu završne provjere i evidencija o izdanim uvjerenjima).
1.4.Trajanje i način izvođenja nastave
1.4.1.Trajanje programa
Program temeljnog osposobljavanja dobrovoljnih vatrogasaca provodi se nastavom u trajanju od 142 sata, uz mogućnost izvođenja teorijskog dijela programa na daljinu u realnom vremenu. Ishodi učenja ostvaruju se dijelom vođenim procesom učenja i poučavanja u trajanju od 72 sati i dijelom učenjem temeljenom na radu u trajanju od 70 sata. Učenje temeljeno na radu obuhvaća uz teorijsko podučavanje, rješavanje problemskih situacija i izvršenje konkretnih radnih zadaća koje se obavljaju u dobrovoljnom vatrogasnom društvu uz mentora.
1.4.2.Način izvođenja nastave
Program provode organizatori osposobljavanja - Državna vatrogasna škola odnosno vatrogasna organizacija koja ima odobrenje Državne vatrogasne škole za provođenje programa. Odobrenje se izdaje sukladno članku 9. Pravilnika. Redovito se vodi evidencija realizacije nastave te prisutnosti polaznika u dnevniku rada s imenikom.
Praktična nastava na otvorenom prostoru ne izvodi se:
- na temperaturi zraka ispod 5ºC
- za vrijeme jačih oborina (kiša, ledena kiša, snijeg)
- u slučaju jakog vjetra
- u slučaju ograničene vidljivosti
- u slučajevima koji nisu navedeni, a predmetni nastavnik prosudi da bi njihovo izvođenje dovelo u opasnost polaznika
Program je podijeljen u dva dijela (modula):
Modul 1: „Uvod u vatrogastvo“ – provodi se kroz učenje temeljeno na radu
Modul 2: „Vatrogasac“ – provodi se kroz vođeni proces učenja i podučavanja
Učenje temeljeno na radu (Modul 1) u trajanju od 70 sati provodi se u matičnoj vatrogasnoj organizaciji polaznika (DVD) a započinje prijavom organizaciji koja ima odobrenje za provođenje programa (Prilog 1). Program se provodi s jednim ili više polaznika od strane zapovjednika DVD ili osobe koju on ovlasti (mentor).
Nastava koja se provodi kroz vođeni proces učenja (Modul 2) provodi se od strane instruktora/ vježbatelja koji kao predmetni nastavnici obrađuju propisane skupove ishoda učenja. U obrazovnoj skupini kod vođenog procesa učenja može biti najviše 30 polaznika.
1.5.Materijalni uvjeti i okruženje za vođeni proces učenja
Teorijska nastava izvodi se u prikladnoj učionici, a praktična nastava na prikladnim podlogama za izvođenje praktičnih vježbi.
Za izvođenje teorijske nastave potrebno je imati: učionicu ili drugu odgovarajuću prostoriju kapaciteta do 30 polaznika s obaveznim audiovizualnim sredstvima za provedbu nastave (računalo, projektor).
Za izvođenje praktičnog dijela nastave organizator mora imati svu opremu i pribor propisan nastavnim planom i programom što uključuje:
◊odgovarajući vanjski prostor s prikladnom podlogom i objektom za vježbanje, najmanje visine 3 etaže;
◊tehničko vozilo s pripadajućom opremom i sredstvima;
◊vatrogasno vozilo za gašenje požara s pripadajućom opremom i sredstvima;
◊prijenosnu motornu vatrogasnu pumpu;
◊vatrogasne cijevi i cijevnu opremu;
◊vatrogasne armature;
◊aparate za zaštitu organa za disanje;
◊radiouređaje;
◊zaštitnu vatrogasnu opremu;
◊ručne vatrogasne aparate;
◊uređaje i opremu za spašavanje, penjanje i rad na visini;
◊sredstva za gašenje požara;
◊drugu opremu, tehniku i sredstva ovisno o specifičnostima lokacije na kojoj se održava osposobljavanje.
1.6.Kadrovski uvjeti za provedbu programa
1.6.1.Uvjeti za provedbu učenja temeljenog na radu – MODUL 1
Nadležni zapovjednik DVD učenje temeljeno na radu provodi samostalno ili određuje mentora/mentore koji ima najmanje zvanje „vatrogasni dočasnik“. Osoba koja u svojstvu mentora provodi program mora biti upoznata sa svim cjelinama koje mora obraditi s polaznikom.
1.6.2.Uvjeti za provedbu vođenog procesa učenja – MODUL 2
Teorijske vatrogasne stručne sadržaje izvodi instruktor/vježbatelj koji kumulativno ispunjava sljedeće minimalne uvjete:
- završen program instruktorsko/vježbateljskog osposobljavanja ili drugu andragošku izobrazbu priznatu od Državne vatrogasne škole.
Ukoliko predmetni nastavnici (instruktori/vježbatelji) nemaju završen navedeni program isti moraju završiti u roku od šest mjeseci od dana davanja ovlaštenja za izvođenje programa.
Nastavne predmete: Zakonska regulativa u vatrogastvu, Prva pomoć u vatrogastvu i Protupožarna preventiva mogu osim instruktora/vježbatelja izvoditi i osobe koje imaju najmanje V. stupanj obrazovanja u smjeru koji odgovara predmetu koji se izvodi.
Praktičnu nastavu uz instruktora/vježbatelja može izvoditi i suradnik u nastavi koji ima najmanje zvanje vatrogasnog dočasnika.
1.7.Kompetencije koje se programom stječu
Polaznik po uspješno završenom programu stječe potrebna teorijska i praktična znanja za obavljanje operativnih poslova sukladno cilju programa i vatrogasnom zvanju:
- izvršava operativne zadatke u vatrogasnoj intervenciji prema nalogu voditelja grupe, voditelja
odjeljenja i drugih zapovjednih osoba
- prepoznaje opasnosti pri sudjelovanju u vatrogasnim intervencijama, vježbama i osposobljavanjima
- pravilno koristi zaštitnu vatrogasnu opremu
- upoznat je s osnovnim mjerama pružanja neodgodive prve pomoći
- sudjeluje u spašavanju ljudi i imovine pri vatrogasnoj intervenciji
- koristi praktične vještine nužne za sigurno i precizno izvođenje poslova
- upotrebljava, rukuje i upravlja vatrogasnom opremom na siguran način
- provodi preventivne mjere zaštite od požara
2.NASTAVNI PLAN I PROGRAM
Program za zvanje „Vatrogasac“ je podijeljen u dva dijela (modula):
- Modul 1: „Uvod u vatrogastvo“ – provodi se kroz učenje temeljeno na radu
- Modul 2: „Vatrogasac“ – provodi se kroz vođeni proces učenja i podučavanja
2.1.Moduli i skupovi ishoda učenja
Redni broj
SKUPOVI ISHODA UČENJA
Modul 1
Učenje temeljeno na radu (UTR)
MODUL 2
Vođeni proces učenja i poučavanja(VPUP)
UKUPNO
T
P
T
P
T+P
1.
Organizacija vatrogasne službe
3
0
2
2
7
2.
Zakonska regulativa u vatrogastvu
0
0
3
0
3
3.
Procesi gorenja i gašenja
3
0
3
0
6
4.
Protupožarna preventiva
0
0
3
0
3
5.
Prva pomoć u vatrogastvu
0
0
3
2
5
6.
Vatrogasna tehnika
7
16
6
6
35
7.
Požarne intervencije
5
22
8
20
55
8.
Tehničke intervencije
2
12
4
10
28
Ukupno:
20
50
34
41
142
VPUP – vođeni proces učenja i poučavanja
UTR – učenje temeljeno na radu
2.2.Razrada modula i skupova ishoda učenja
2.2.1.Razrada Modula 1 – „Uvod u vatrogastvo“
Svaki polaznik dužan je obaviti prvi dio programa osposobljavanja – „Uvod u vatrogastvo“ u matičnoj organizaciji (DVD) u trajanju od 70 sati. Nadležni zapovjednik DVD učenje temeljeno na radu provodi samostalno ili određuje mentora/mentore koji ima najmanje zvanje „vatrogasni dočasnik“. Svi polaznici prije praktične nastave trebaju steći osnovna znanja iz vatrogasne struke prema popisu ishoda učenja koje su sastavni dio ovog programa.
NAZIV MODULA 1
Uvod u vatrogastvo
Kvalifikacije nastavnika koji sudjeluju u realizaciji modula
Najmanje SSS, 4.1. ili 4.2. HKO te zvanje „vatrogasni dočasnik“
Načini stjecanja ishoda učenja
Učenje temeljeno na radu
Status modula
(obvezni/izborni)
Obvezni, provedba u roku od najviše 6 mjeseci od dana prijave
Cilj (opis) modula
- upoznavanje s ustrojem DVD i područjem djelovanja
- upoznavanje s vatrogasnom tehnikom kojom raspolaže DVD i njenim održavanjem
- provođenje pregleda opreme, vozila i sredstava za gašenje
- uključivanje u teorijsku i praktičnu nastavu koja se izvodi prema programu i načinu
provedbe teorijske nastave i praktičnih vježbi u DVD
- upoznavanje s načinom prijema dojave, alarmiranja i izlaska na intervenciju
- upoznavanje s dokumentacijom koju vodi DVD i načinom vođenja evidencija o
intervencijama
- upoznavanje s opasnostima i mjerama zaštite pri radu u različitim intervencijama
(intervencije gašenja požara i spašavanja, razne tehničke intervencije)
Polaznici sudjeluje prema procjeni nadležnog zapovjednika na vatrogasnim intervencijama s tim što se neposredno ne uključuju u izvršenje zadataka, već sudjeluju u radovima manje složenosti, kao što su: dobava vode, postavljanje cijevnih pruga do razdjelnice, spašavanje imovine, raščišćavanje garišta, dežurstvo na garištu, pospremanje i održavanje opreme, itd.
Polaznici uvježbavaju korištenje zaštitne opreme za različite intervencije (stavljanje u uporabu aparata za disanje, oblačenje zaštitnih odijela i druge zaštitne opreme)
Literatura i specifična nastavna sredstva potrebna za realizaciju modula
Literatura za nastavnike: Priručnik za osposobljavanje vatrogasnih dočasnika i časnika, Hrvatska vatrogasna zajednica, Zagreb, (2006)
Literatura za polaznike: Priručnik za osposobljavanje vatrogasaca, Hrvatska vatrogasna zajednica, Zagreb, (2010)
Polaznici vode Dnevnik rada koji po završetku  reba ovjeriti zapovjednik DVD potpisom i pečatom. Dnevnik rada nalazi se u privitku Programa (Prilog 3).
Modul 1 – Ishodi učenja
RB
SKUP ISHODA UČENJA
TEME
ISHODI UČENJA
Sati
T*
Sati
P*
UKUPNO
1.
Organizacija vatrogasne službe
- prava i obveze vatrogasaca
3
0
3
- ponašanje u intervenciji
- oznake zvanja i dužnosti
2.
Procesi gorenja i gašenja
- osnovni pojmovi o gorenju i gašenju
3
0
3
- gorive tvari
- sredstva za gašenje
3.
Vatrogasna tehnika
- osobna zaštitna oprema
7
16
23
- vatrogasne cijevi i cijevna oprema
- vatrogasne armature za vodu
- vatrogasna vozila
- vatrogasne pumpe
4.
Požarne intervencije
- vježbe s motornom vatrogasnom pumpom
5
22
27
- demonstracija s prijenosnim vatrogasnim ljestvama
- vježbe s vatrogasnim vozilom
- primjena sredstava za gašenje
- vrste mlazova vode
- opasnosti i mjere zaštite u požarnim intervencijama
5.
Tehničke intervencije
- spašavanje ljudi i životinja
2
12
14
- užad i čvorovi
- opasnosti i mjere zaštite pri radu s opremom za tehničke intervencije
- vozila/oprema za tehničke intervencije
- rad s opremom za tehničke intervencije
SVEUKUPNO
20
50
70
* T - teorijska nastava u DVD
* P – praktična nastava u DVD
2.2.2.Razrada Modula 2 – „Vatrogasac“
Organizacija koja ima odobrenje za provedbu programa temeljnog osposobljavanja utvrđuje mjesto, uvjete i termine početka i završetka programa za polaznike koji su završili Modul 1 te priložili ovjerene dnevnike rada (Prilog 3). Organizator osposobljavanja može na početku nastave organizirati inicijalni pisani ispit provjere kako bi se utvrdilo da li polaznici posjeduju znanja potrebna za nastavak osposobljavanja. Ukoliko se utvrdi da razina znanja nije dovoljna, polaznik se može uputiti na ponavljanje Modula 1.
NAZIV MODULA 2
Vatrogasac
Kvalifikacije nastavnika koji sudjeluju u realizaciji modula
- najmanje 4.1. HKO vatrogasnog smjera ili zvanje „vatrogasni časnik“
- završen program osposobljavanja za instruktora / vježbatelja
Načini stjecanja ishoda učenja
Vođeni proces učenja i podučavanja
Status modula
(obvezni/izborni)
Obvezni
Cilj (opis) modula
Cilj modula je polaznicima omogućiti stjecanje temeljnih znanja, vještina i sposobnosti potrebnih za operativno djelovanje u sustavu vatrogastva. Polaznici moraju biti osposobljeni za pravilno i sigurno korištenje uređaja i opreme samostalno i u vatrogasnoj formaciji, kako u požarnim, tako i u tehničkim vatrogasnim intervencijama. Po uspješno završenom programu polaznici su usvojili teorijska i praktična znanja za izvršavanje operativnih zapovjedi u vatrogastvu, sukladno stečenom zvanju.
Ključni pojmovi
Oprema i alati za tehničke intervencije, taktički nastupi, primjena sredstava za gašenje, neodgodiva prva pomoć, protupožarna preventiva, požarne intervencije
Literatura i specifična nastavna sredstva potrebna za realizaciju modula
Literatura za nastavnike: Priručnik za osposobljavanje vatrogasnih dočasnika i časnika, Hrvatska vatrogasna zajednica, Zagreb, (2006) Vatrogasni vježbovnik, Hrvatska vatrogasna zajednica, Zagreb, (2002) Prva pomoć u vatrogastvu, Hrvatska vatrogasna zajednica, Zagreb(2017)
Literatura za polaznike: Priručnik za osposobljavanje vatrogasaca, Hrvatska vatrogasna zajednica, Zagreb (2010)
Modul 2 – Ishodi učenja
RB
SKUP ISHODA UČENJA
TEME
ISHODI UČENJA
Sati
T
Sati
P
UKUPNO
1.
Organizacija vatrogasne službe
- vrste vatrogasnih odora
2
2
4
- vježbovni postupci i radnje
Zakonska regulativa u vatrogastvu
- povijesni razvoj zaštite od požara
3
0
3
- zakon o vatrogastvu
2.
Procesi gorenja i gašenja
- osnovni pojmovi o gorenju
3
0
3
- gorive tvari i razredi požara
- metode i sredstva za gašenje požara
Protupožarna preventiva
- izvori paljenja i njihovo uklanjanje
3
0
3
- požarne opasnosti i mjere zaštite u stambenim i javnim objektima te poljoprivredi i šumarstvu
Prva pomoć u vatrogastvu
- postupak u nezgodi
3
2
5
- neodgodiva prva pomoć
3.
Vatrogasna tehnika
- zaštitna vatrogasna oprema
6
6
12
- vatrogasne cijevi i armature za vodu i pjenu
- zaštitne naprave za disanje
- vozila u vatrogastvu
- vatrogasne pumpe i opskrba vodom
- sprave za penjanje i spašavanje
- ručni vatrogasni aparati
- komunikacijski sustavi u vatrogastvu
4.
Požarne intervencije
- osnove vatrogasne taktike
8
20
28
- razredba požara
- taktička primjena sredstava za gašenje
- opasnosti pri intervenciji i mjere zaštite
- taktički nastupi vatrogasnih postrojbi
5.
- taktika gašenja požara dijelova objekta, prometnih sredstava, gospodarskih objekata, šuma i zapaljivih tekućina
- vježbe s motornom vatrogasnom pumpom
- visinske vježbe (prijenosne vatrogasne ljestve i užad)
- vrste i primjena mlazova vode
- gašenje ručnim vatrogasnim aparatima
- oprema za svladavanje sila, koloture i koloturnici, užad
6.
Tehničke intervencije
- vozila/oprema za tehničke intervencije
4
10
14
- spašavanje ljudi i životinja
- hidraulički, pneumatski i električni alati
- rad s opremom za tehničke intervencije
SVEUKUPNO
32
40
72
* T - teorijska nastava za stjecanje osnovnih znanja
* P – praktična nastava
PRILOG 1
DOBROVOLJNO VATROGASNO DRUŠTVO _________________________________________
PRIJAVA
ZA PROGRAM TEMELJNOG OSPOSOBLJAVANJA ZA ZVANJE VATROGASAC
HRVATSKA VATROGASNA ZAJEDNICA
Na temelju članka 41. stavak 3. Zakona o vatrogastvu („Narodne novine“ br. 125/99,114/22 i 155/23) glavni vatrogasni zapovjednik donosi
PRAVILNIK
O PROGRAMU I NAČINU TEMELJNOG OSPOSOBLJAVANJA
DOBROVOLJNIH VATROGASCA
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
I. OPĆE ODREDBE
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
Članak 1.
(1) Ovim Pravilnikom o programu i načinu temeljnog osposobljavanja dobrovoljnih vatrogasca (dalje u tekstu: Pravilnik) propisuje se program i način temeljnog osposobljavanja dobrovoljnih vatrogasaca u vatrogasnim postrojbama dobrovoljnih vatrogasnih društava s ciljem stjecanja temeljnih znanja, vještina i sposobnosti potrebnih za operativno djelovanje u sustavu vatrogastva i programi osposobljavanja za zvanja i specijalnosti te se propisuje provedba završne provjere, izdavanje uvjerenja o osposobljenosti i evidencija o osposobljavanju.
(2) Odredbe ovog Pravilnika o provođenju programa osposobljavanja, ishođenju odobrenja, provedbi završne provjere, izdavanju uvjerenja o osposobljenosti i evidenciji o osposobljavanju primjenjuju se na sve programe osposobljavanja koje donosi Državna vatrogasna škola.
(3) Programi osposobljavanja propisani ovim Pravilnikom su programi neformalnog obrazovanja.
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
Članak 2.
Izrazi koji se koriste u ovome propisu, a imaju rodno značenje odnose se jednako na muški i ženski rod.
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
II. POJMOVI
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
Članak 3.
Pojedini pojmovi u ovom pravilniku imaju slijedeće značenje:
1. dobrovoljni vatrogasac je osposobljeni punoljetni član vatrogasne postrojbe dobrovoljnog vatrogasnog društva, koji udovoljava uvjetima iz Zakona o vatrogastvu i propisa donesenih na temelju njega za obavljanje poslova dobrovoljnog vatrogasca.
2. maloljetni članovi dobrovoljnog vatrogasnog društva su članovi u dobi od 6 do 18 godina koji pristupe u društvo po osobnoj želji, uz pristanak zakonskog zastupnika ili skrbnika. Maloljetni članovi su vatrogasni pomladak, vatrogasna mladež i vatrogasni vježbenik.
3. organizator osposobljavanja je Državna vatrogasna škola odnosno vatrogasna organizacija koja ima ovlaštenje Državne vatrogasne škole za provođenje programa.
4. vatrogasna organizacija koja ima odobrenje za provođenje programa je vatrogasna zajednica županije odnosno Grada Zagreba i vatrogasna zajednica jedinica lokalne samouprave odnosno vatrogasna zajednica grada, općine ili područja.
5. program temeljnog osposobljavanja dobrovoljnih vatrogasaca je program za stjecanje temeljnih znanja, vještina i sposobnosti potrebnih za operativno djelovanje u sustavu vatrogastva.
6. programi osposobljavanja vatrogasaca za vatrogasna zvanja i specijalnosti su programi za stjecanje stručnih znanja, vještina i sposobnosti sa svrhom podizanja spremnosti operativnih snaga sustava vatrogastva.
7. vatrogasna mladež su članovi dobrovoljnog vatrogasnog društva u dobi od 12 do 16 godina.
8. vatrogasni pomladak su članovi dobrovoljnog vatrogasnog društva u dobi od 6 do 12 godina.
9. vatrogasni vježbenik je član dobrovoljnog vatrogasnog društva u dobi od 16 do 18 godina koji posjeduje potvrdu o zdravstvenom stanju izabranog liječnika obiteljske medicine. Vatrogasni vježbenik je i član dobrovoljnog vatrogasnog društva koji stupa u članstvo dobrovoljnog vatrogasnog društva starosti najmanje 18 godina te posjeduje propisanu psihičku i tjelesnu zdravstvenu sposobnost za obavljanje vatrogasne djelatnosti.
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
Članak 4.
Program osposobljavanja za vatrogasnu mladež donosi Državna vatrogasna škola temeljem članka 12. Zakona o vatrogastvu i objavljuje na svojoj mrežnoj stranici.
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
III. PROGRAM TEMELJNOG OSPOSOBLJAVANJA
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
Članak 5.
(1) Programom temeljnog osposobljavanja dobrovoljnih vatrogasaca stječe se zvanje „Vatrogasac“.
(2) Programu za zvanje „Vatrogasac“ može pristupiti osoba koja je navršila 16 godina te je primljena u članstvo dobrovoljnog vatrogasnog društva u statusu vatrogasnog vježbenika.
(3) Zvanje „Vatrogasac“ stječe osoba nakon uspješno završenog osposobljavanja iz stavka 1. ovog članka te
- koja ima navršenih osamnaest godina
- koja ima propisanu psihičku i tjelesnu zdravstvenu sposobnost za obavljanje vatrogasne djelatnosti
- koja nije kažnjavana za kaznena djela protiv života i tijela (glava X.), kaznena djela protiv opće sigurnosti (glava XXI.), kaznena djela protiv imovine (glava XXIII.) i kaznena djela protiv službene dužnosti (glava XXVIII.), a koja su propisana Kaznenim zakonom (»Narodne novine«, br. 125/11., 144/12., 56/15., 61/15., 101/17. i 118/18.)
- koja nije kažnjavana za kaznena djela protiv života i tijela (glava X.), kaznena djela protiv opće sigurnosti ljudi i imovine (glava XX.) i kaznena djela protiv službene dužnosti (glava XXV.), a koja su propisana Kaznenim zakonom (»Narodne novine«, br. 110/97., 27/98. – ispravak, 50/00., 129/00., 51/01., 111/03., 190/03., 105/04., 84/05., 71/06., 110/07., 152/08., 57/11., 77/11. i 143/12.)
(4) Program temeljnog osposobljavanja nalazi se u prilogu ovog Pravilnika i njegov je sastavni dio, a sastoji se od teorijske i praktične nastave.
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
IV. PROGRAMI OSPOSOBLJAVANJA VATROGASACA
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
ZA VATROGASNA ZVANJA I SPECIJALNOSTI
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
Članak 6.
Programi osposobljavanja dobrovoljnih vatrogasaca za vatrogasna zvanja obuhvaćaju:
1. Program za zvanje „Vatrogasac I. reda“
2. Program za zvanje „Vatrogasni dočasnik“
3. Program za zvanje „Vatrogasni dočasnik I. reda“
4. Program za zvanje „Vatrogasni časnik“
5. Program za zvanje „Vatrogasni časnik I. reda“
6. Program za zvanje „Viši vatrogasni časnik“
7. Program za zvanje „Viši vatrogasni časnik I. reda“
8. Program za zvanje „Visoki vatrogasni časnik“
9. Program za zvanje „Visoki vatrogasni časnik I. reda“
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
Članak 7.
Programi osposobljavanja vatrogasaca za specijalnosti obuhvaćaju:
1. Program za specijalnost „Komunikacijsko-informacijski sustavi u vatrogastvu“
2. Program za specijalnost „Zaštitne naprave za disanje“
3. Program za specijalnost „Strojar u vatrogastvu“
4. Program za specijalnost „Pogonski spasilački alati za tehničke intervencije“
5. Program za specijalnost „Vatrogasne intervencije s opasnim tvarima“
6. Program za specijalnost „Spašavanje iz dubina i s visina“
7. Program za specijalnost „Gašenje požara na otvorenom prostoru“
8. Program za specijalnost „Gašenje požara zatvorenog prostora u vježbalištu“
9. Program za specijalnost „Spašavanje ispod vodene površine - Ronilac“
10. Program za specijalnost „Motorne pile u vatrogastvu“
11. Program za specijalnost „Spašavanje iz ruševina“
12. Program za specijalnost „Prva medicinska pomoć u vatrogastvu“
13. Program za specijalnost „Spašavanje na vodi i zaštita od poplava“
14. Program za specijalnost „Vatrogasni potražni tim s psom“
15. Program za specijalnost „Navođenje protupožarnih zrakoplova“
16. Program za specijalnost „Kemijsko-biološko-radiološko-nuklearna zaštita“
17. Program za specijalnost „ Vatrogasne intervencije u tunelima“
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
Članak 8.
(1) Programe iz članka 6. i 7. ovog Pravilnika izrađuje i donosi Državna vatrogasna škola i objavljuje na svojoj mrežnoj stranici.
(2) Programima iz stavka 1. ovog članka utvrđuju se sastavnice pojedinog programa: vrsta i namjena programa, uvjeti upisa i završetka programa, trajanje i način izvođenja nastave, materijalni uvjeti i okruženje za učenje, kadrovski uvjeti za provedbu programa, kompetencije koje polaznik stječe završetkom programa te nastavni plan i program s ishodima učenja.
(3) Državna vatrogasna škola vodi evidenciju o programima iz ovog Pravilnika i njihovim izmjenama koje objavljuje na svojoj mrežnoj stranici.
(4) Državna vatrogasna škola može donositi i druge programe osposobljavanja temeljem članka 12. Zakona o vatrogastvu, a koje objavljuje na svojoj mrežnoj stranici.
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
V. NAČIN PROVOĐENJA TEMELJNOG OSPOSOBLJAVANJA
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
Članak 9.
(1) Temeljno osposobljavanje organiziraju i provode Državna vatrogasna škola i vatrogasne organizacije, uz odobrenje Državne vatrogasne škole.
(2) Programe osposobljavanja iz članka 6. i 7. ovog Pravilnika organiziraju i provode Državna vatrogasna škola i vatrogasne zajednice županija odnosno Grada Zagreba, uz odobrenje Državne vatrogasne škole.
(3) Nadzor nad provođenjem programa provodi Hrvatska vatrogasna zajednica.
(4) Vatrogasne organizacije podnose zahtjev Državnoj vatrogasnoj školi za odobrenje izvođenja jednog ili više programa, pri čemu prilažu dokaze o ispunjavanju uvjeta propisanih pojedinim programom.
(5) Odobrenje iz stavka 1. i 2. ovog članka izdaje se na temelju ispunjavanja materijalnih uvjeta i okruženja za učenje te kadrovskih uvjeta za provedbu programa.
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
Članak 10.
(1) Državna vatrogasna škola može i nakon izdanog odobrenja iz članka 9. ovog Pravilnika provjeriti da li organizacija kojoj je izdano odobrenje ispunjava materijalne i kadrovske uvjete.
(2) Državna vatrogasna škola će ukinuti odobrenje o osposobljavanju vatrogasnoj organizaciji koja ne ispunjava materijalne i kadrovske uvjete.
(3) Popis ovlaštenih vatrogasnih organizacija za provedbu programa osposobljavanja objavljuje se na mrežnoj stranici Državne vatrogasne škole.
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
Članak 11.
(1) Vatrogasne organizacije koje posjeduju odobrenje iz članka 9. ovog Pravilnika prijavljuju mjesto i datum održavanja osposobljavanja u računalnoj aplikaciji Hrvatske vatrogasne zajednice.
(2) Državna vatrogasna škola ako je tako propisano pojedinim programom odlukom utvrđuje člana ispitnog povjerenstva.
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
Članak 12.
(1) Vatrogasne organizacije kao organizatori osposobljavanja dužne su dati upute polaznicima osposobljavanja o svim bitnim elementima osposobljavanja, osobito o rasporedu osposobljavanja, načinu provedbe praktične nastave, obvezama polaznika tijekom osposobljavanja, prisustvu nastavi, potrebnoj osobnoj zaštitnoj opremi i pravilima zaštite na radu tijekom praktične nastave.
(2) Svaki polaznik osposobljavanja svojim potpisom dokazuje da je upoznat s uputama iz stavka 1. ovog članka.
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
Članak 13.
(1) Prije praktične nastave iz pojedinog predmeta mora se odgovarajuće obraditi zaštitna sredstva potrebna za izvođenje nastave, uzimajući u obzir opasnost i rizik od rada s uređajima i opremom koji predstavljaju posebnu opasnost pri radu.
(2) Svaki predmetni nastavnik prije provedbe praktične nastave dužan je provjeriti znanje polaznika o zaštiti na radu tijekom praktične nastave.
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
Članak 14.
(1) Teorijski dio nastave može se provoditi u najduljem trajanju od šest sati u jednom danu.
(2) Praktični dio nastave može se provoditi u najduljem trajanju od osam sati u jednom danu.
(3) Za program temeljnog osposobljavanja i programe iz članka 6. najveći broj polaznika u obrazovnoj skupini može biti 30. Najveći broj polaznika u obrazovnoj skupini za programe iz članka 7. definiran je pojedinim programom.
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
VI. PROVEDBA ZAVRŠNE PROVJERE, IZDAVANJE UVJERENJA O OSPOSOBLJENOSTI I EVIDENCIJA O OSPOSOBLJAVANJU
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
Članak 15.
(1) Polaznik na kraju temeljnog osposobljavanja za zvanje „Vatrogasac“ polaže ispit pred ispitnim povjerenstvom.
(2) Ispitno povjerenstvo imenuje vatrogasna organizacija ovlaštena za osposobljavanje, a jedan od članova povjerenstva je županijski vatrogasni zapovjednik ili osoba koju on ovlasti.
(3) Ispit se sastoji od teorijskog i praktičnog dijela. Teorijski dio može biti usmeni ili pisani.
(4) Polaznik je zadovoljio na ispitu ako položi usmeni ili pisani dio ispita i pokaže vještinu praktičnog rada.
(5) Ako polaznik ne zadovolji na ispitu upućuje se na popravni ispit. Popravnom ispitu može pristupiti najviše 2 puta.
(6) Popravni ispit polaže se u roku koji ne može biti kraći od 15 dana niti duži od 30 dana od dana polaganja ispita na kojem polaznik nije zadovoljio.
(7) Polaznik koji ne zadovolji na ispitu niti nakon popravnog roka, upućuje se ponovno na program temeljnog osposobljavanja.
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
Članak 16.
(1) Organizatori temeljnog osposobljavanja kao i osposobljavanja iz članka 6. i 7. ovog Pravilnika obvezni su po završetku programa izdati uvjerenje o stjecanju zvanja odnosno specijalnosti.
(2) Organizatori osposobljavanja obvezni su voditi evidencije o izdanim uvjerenjima i trajno ih čuvati.
(3) Obrazac uvjerenja iz stavka 1. ovog članka propisuje Državna vatrogasna škola i objavljuje na svojoj mrežnoj stranici.
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
Članak 17.
(1) Organizatori temeljnog osposobljavanja kao i osposobljavanja iz članka 6. i 7. vode Matičnu knjigu polaznika i Dnevnik rada s imenikom.
(2) Dokumenti iz stavka 1 ovog članka čuvaju se kod organizatora osposobljavanja, a istekom roka od najmanje 10 godina predaje se nadležnom arhivu.
(3) Matična knjiga polaznika i Dnevnik rada s imenikom mogu se voditi u elektroničkom obliku.
(4) Obrazac Matične knjige polaznika i Dnevnika rada s imenikom izrađuje Državna vatrogasna škola i objavljuje na svojoj mrežnoj stranici.
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
VII. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
Članak 18.
(1) Ovlaštenja izdana temeljem Pravilnika o programu osposobljavanja i usavršavanja vatrogasnih kadrova (Narodne novine, br.: 61/1994) prestaju važiti u roku od 6 mjeseci od stupanja na snagu ovog Pravilnika.
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
Članka 19.
(1) Uvjerenja izdana vatrogascima za specijalnosti po Pravilniku o programu osposobljavanja i usavršavanja vatrogasnih kadrova (Narodne novine br.: 61/1994) važeća su te ne podliježu postupku priznavanja potpune istovjetnosti.
(2) Vatrogasna zvanja dobrovoljnih vatrogasaca stečena prije stupanja na snagu ovog Pravilnika prevode se prema odredbama članka 15. Pravilnika o uvjetima za stjecanje vatrogasnih zvanja, oznake vatrogasnih zvanja, funkcionalne oznake radnog mjesta, promaknuća i napredovanje kroz vatrogasna zvanja, uvjeti i način prevođenja stečenih vatrogasnih zvanja u nova vatrogasna zvanja (Narodne novine br.: 89/2024).
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
Članak 20.
(1) Osposobljavanja vatrogasaca po Programu osposobljavanja za spašavanje iz dubina i visina KLASA: 602-02/23-04/01, URBROJ: 444-01-23-13 od 22.12.2023. i KLASA: 602-02/23-04/01, URBROJ: 444-01-23-1 od 10.2.2023. Hrvatske vatrogasne zajednice te osposobljavanja po Programu za spašavanje iz dubina i visina KLASA: 602-07/10-02/07, URBROJ: 543-01-10-01-10-2 od 29.12.2010. Državne uprave za zaštitu i spašavanje smatraju se osposobljavanjem za specijalnost „Spašavanje iz dubina i s visina“.
(2) Uvjerenja izdana po Programima iz stavka 1. ovog članka važeća su te ne podliježu postupku priznavanja potpune istovjetnosti.
(3) Osposobljavanja vatrogasaca po Programu osposobljavanja za spašavanje ispod vodene površine KLASA: 602-02/22-04/06, URBROJ: 444-01-22-1 od 17.8.2022. Hrvatske vatrogasne zajednice smatraju se osposobljavanjem za specijalnost „Spašavanje ispod vodene površine – Ronilac“.
(4) Uvjerenja izdana po Programima iz stavka 3. ovog članka važeća su te ne podliježu postupku priznavanja potpune istovjetnosti.
(5) Osposobljavanja vatrogasaca po Programu za spašavanje iz ruševina KLASA: 012-02/15-04/01, URBROJ: 543-01-08-15-3 od 27.1.2015. Državne uprave za zaštitu i spašavanje smatraju se osposobljavanjem za specijalnost „Spašavanje iz ruševina“.
(6) Uvjerenja izdana po Programima iz stavka 5. ovog članka važeća su te ne podliježu postupku priznavanja potpune istovjetnosti.
(7) Osposobljavanja vatrogasaca po Programu osposobljavanje za rukovatelja motornim pilama KLASA: 011-02/10-01/18, URBROJ: 543-01-10-01-10-17 od 22.4.2010. Državne uprave za zaštitu i spašavanje smatraju se osposobljavanjem za specijalnost „Motorne pile u vatrogastvu“.
(8) Uvjerenja izdana po Programima iz stavka 7. ovog članka važeća su te ne podliježu postupku priznavanja potpune istovjetnosti.
(9) Osposobljavanja vatrogasnih spasilačkih timova s psima po Programu osposobljavanja i provjere operativne sposobnosti vatrogasnih spasilačkih timova sa psima KLASA: 602-02/23-04/12, URBROJ: 444-01-23-1 od 8.12.2023. Hrvatske vatrogasne zajednice te osposobljavanja po Pravilniku o školovanju i licenciranju vatrogasnih spasilačkih timova sa psima KLASA: 007-02/18-02/01, URRBOJ: 363-02-18-19 od 25.4.2018. Hrvatske vatrogasne zajednice smatraju se osposobljavanjem za specijalnost „Vatrogasni potražni tim s psom“
(10) Uvjerenja izdana po Programima iz stavka 9. ovog članka važeća su te ne podliježu postupku priznavanja potpune istovjetnosti.
(11) Osposobljavanja vatrogasaca po Programu za rad sa hidrauličkim i pneumatskim alatima KLASA: 602-01/09-01/02, URBROJ: 543-01-10-01-09-7 od 7.7.2009. Državne uprave za zaštitu i spašavanje smatraju se osposobljavanjem za specijalnost „Pogonski spasilački alati za tehničke intervencije“.
(12) Uvjerenja izdana po Programima iz stavka 11. ovog članka važeća su te ne podliježu postupku priznavanja potpune istovjetnosti.
(13) Osposobljavanja vatrogasaca po Programu osposobljavanja za voditelja intervencije za navođenje zrakoplova KLASA: 012-02/13-03/07, URBROJ: 543-01-13-4 od 26.2.2013. Državne uprave za zaštitu i spašavanje smatraju se osposobljavanjem za specijalnost „Navođenje protupožarnih zrakoplova“
(14) Uvjerenja izdana po Programima iz stavka 13. ovog članka važeća su te ne podliježu postupku priznavanja potpune istovjetnosti.
(15) Osposobljavanja vatrogasaca po Programu osposobljavanja za prijevoz i rad s helikopterom na vatrogasnim intervencijama KLASA: 602-02/22-04/05, URBROJ: 444-01-22-1 od 15.6.2022. Hrvatske vatrogasne zajednice te osposobljavanja po Programu osposobljavanja za gašenje požara na otvorenom prostoru i prijevoz helikopterom KLASA: 012-04/18/02/02, URBROJ: 543-01-08-01-18-20 od 23.4.2018. Državne uprave za zaštitu i spašavanje, Programu osposobljavanja za desantiranje i gašenje požara otvorenog prostora KLASA: 012-02/11-03/11, URBROJ: 543-01-10-01-11-3 od 27.4.2011. Državne uprave za zaštitu i spašavanje, Programu osposobljavanja pripadnika državnih vatrogasnih intervencijskih postrojbi za spašavanje ugroženih osoba iz okruženja požara uz podršku helikoptera KLASA: 012-04/18-02/02. URBROJ: 543-01-08-01-18-26 od 9.5.2018. i Programu osposobljavanja za gašenje šumskih požara KLASA: 214-04/08-01/03, URBROJ: 543-01-09-01-08-3 od 23.4.2008. Državne uprave za zaštitu i spašavanje smatraju se osposobljavanjem za specijalnost „ Gašenje požara na otvorenom prostoru“.
(16) Uvjerenja izdana po Programima iz stavka 15. ovog članka važeća su te ne podliježu postupku priznavanja potpune istovjetnosti.
(17) Osposobljavanja vatrogasaca po Programu tečaja za gašenje i spašavanje u zatvorenom prostoru na pokretnom vježbalištu KLASA: 602-01/07-04/02, URBROJ: 543-01-08-07-28 od 10.12.2007. Državne uprave za zaštitu i spašavanje smatraju se osposobljavanjem za specijalnost „Gašenje požara zatvorenog prostora u vježbalištu“
(18) Uvjerenja izdana po Programima iz stavka 17. ovog članka važeća su te ne podliježu postupku priznavanja potpune istovjetnosti.
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
Članak 21.
Programi za usavršavanje specijalnosti profesionalnih i dobrovoljnih vatrogasaca propisanih Pravilnikom o programu osposobljavanja i usavršavanja vatrogasnih kadrova (Narodne novine, br.: 61/1994) ostaju na snazi do donošenja novih Programa osposobljavanja iz članka 7. ovog Pravilnika, a najdulje na rok od 6 mjeseci od stupanja na snagu ovog Pravilnika.
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
Članak 22.
U roku od šest mjeseci od stupanja na snagu ovog Pravilnika prestaju važiti članci od 1.do 7. te članci od 22. do 31. Pravilnika o programu osposobljavanja i usavršavanja vatrogasnih kadrova (Narodne novine, br.: 61/1994).
KLASA:
URBROJ:
Zagreb,
GLAVNI VATROGASNI ZAPOVJEDNIK
Slavko Tucaković, univ.spec.oec.
PROGRAM TEMELJNOG OSPOSOBLJAVANJA
DOBROVOLJNIH VATROGASACA
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
1. OPĆE INFORMACIJE O PROGRAMU OBRAZOVANJA
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
1.1. Vrsta i namjena programa
Provođenjem Programa temeljnog osposobljavanja dobrovoljnih vatrogasaca (dalje u tekstu: Program) polaznicima se osigurava stjecanje temeljnih znanja, vještina i sposobnosti potrebnih za operativno djelovanje u sustavu vatrogastva. Programom se propisuju uvjeti upisa i završetka programa, trajanje i način izvođenja nastave, materijalni uvjeti i okruženje za učenje, kadrovski uvjeti za provedbu nastave, kompetencije koje se programom stječu te nastavni plan i program. Program se temelji na Zakonu o vatrogastvu i Pravilniku o temeljnom osposobljavanju dobrovoljnih vatrogasaca (dalje: Pravilnik).
Program se provodi kao neformalno obrazovanje za zvanje „vatrogasac“.
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
1.2. Uvjeti za upis u program
U Program se mogu upisati osobe oba spola, a koje ispunjavaju opće uvjete:
- članovi dobrovoljnog vatrogasnog društva u dobi od 16 do 18 godina koji posjeduje potvrdu o zdravstvenom stanju izabranog liječnika obiteljske medicine i pisanu suglasnost roditelja/staratelja za sudjelovanje u osposobljavanju.
- članovi dobrovoljnih vatrogasnih društava koji stupaju u članstvo dobrovoljnog vatrogasnog društva starosti više od 18 godina te posjeduju propisanu psihičku i tjelesnu zdravstvenu sposobnost za obavljanje vatrogasne djelatnosti.
Prijavu polaznika vrši nadležni zapovjednik dobrovoljnog vatrogasnog društva organizatoru osposobljavanja na prijavnici (Prilog 1).
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
1.3. Uvjeti završetka programa
Svi polaznici osposobljavanja nakon održane nastave pristupaju ispitu završne provjere. Ispit se sastoji od teorijskog i praktičnog dijela. Teorijski dio može biti usmeni ili pisani. Polaznici koji su izostali s više od 20% teorijskog dijela nastave ne mogu pristupiti ispitu nego mogu ponovno upisati program temeljnog osposobljavanja. Prisustvovanje praktičnoj nastavi je obavezno. Na ispitu se provjeravaju znanja te vještine praktičnog rada i sposobnosti polaznika koje su stekli osposobljavanjem.
Ispit završne provjere ocjenjuje ispitno povjerenstvo, koje ima predsjednika i dva (2) člana. Predsjednik povjerenstva je županijski vatrogasni zapovjednik ili osoba koju on ovlasti a članove imenuje vatrogasna organizacija ovlaštena za osposobljavanje iz redova instruktora/vježbatelja koji su provodili program. O ispitu provjere ispitno povjerenstvo vodi zapisnik (Prilog 2).
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
1.3.1. Pisani dio ispita
Pisanom dijelu ispita polaznik pristupa prije provedbe praktičnog dijela, a sastoji se od 30 pitanja. Svaki ispravan odgovor donosi 1 bod. Ukupan broj bodova za prolaz iznosi najmanje 21 odnosno 70 posto ukupnog broja pitanja. Polaznik na pisanom ispitu može biti ocijenjen ocjenom „ položio“ ili „nije položio“.
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
Bodovna lista
Postotak (%) bodova
Ocjena
više od 70
„položio“
manje od 70
„nije položio“
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
1.3.2. Usmeni dio ispita
Usmena provjera znanja provodi se pred ispitnim povjerenstvom. Na usmenoj provjeri polaznik izvlači 7 pitanja. Odgovor na svako pitanje ocjenjuje se ocjenom „ položio“ ili „nije položio“ . Polaznik je položio ispit ako je na najmanje 5 pitanja ocijenjen ocjenom položio.
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
1.3.3. Praktični dio ispita
Nakon uspješno položenog pismenog ili usmenog dijela ispita polaznik pristupa praktičnom dijelu ispita. Polaznik koji nije zadovoljio na pismenom ili usmenom dijelu ispita ne može pristupiti praktičnom dijelu ispita, već se upućuje na ponovno polaganje. Praktičnom provjerom znanja obuhvaćene su vježbe u skladu s nastavnim planom i programom praktičnog dijela nastave. Ocjenjuje se vještina i znanje praktičnog rada. Praktični dio ispita održava se na vježbovnom poligonu ili drugom odgovarajućem terenu s potrebnom opremom i vozilima. Polaznik mora pravilno izvršiti tri zadatka koja mu zadaje predsjednik ispitnog povjerenstva. Rad polaznika prati se putem ocjenjivačke liste i ocjenjuje sa:
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
Ocjenska lista praktičnog dijela
Ocjena
Mjerilo
„položio“
polaznik radi besprijekorno, radi pravilno i provjerava rad, radi nesigurno ali tehnički ispravno, napravljenu pogrešku primje-ćuje i ispravlja.
„nije položio“
polaznik radi pogrešno, ne primjećuje svoje pogreške, ne provjerava i ne ispravlja rad
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
1.3.4. Popravni ispit
U slučaju da nije zadovoljio na praktičnom dijelu ispita, polaznik se upućuje na popravni ispit sukladno odredbama članka 15. stavak 5., 6. i 7. Pravilnika.
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
1.3.5. Dokumentacija u programu
Polazniku koji je uspješno završio ovaj Program organizator osposobljavanja izdaje uvjerenje sukladno članku 16. Pravilnika. Organizator osposobljavanja vodi evidenciju na obrascima koje donosi Državna vatrogasna škola i objavljuje na svojoj mrežnoj stranici (matična knjiga polaznika, dnevnik rada s imenikom, zapisnik o ispitu završne provjere i evidencija o izdanim uvjerenjima).
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
1.4. Trajanje i način izvođenja nastave
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
1.4.1. Trajanje programa
Program temeljnog osposobljavanja dobrovoljnih vatrogasaca provodi se nastavom u trajanju od 142 sata, uz mogućnost izvođenja teorijskog dijela programa na daljinu u realnom vremenu. Ishodi učenja ostvaruju se dijelom vođenim procesom učenja i poučavanja u trajanju od 72 sati i dijelom učenjem temeljenom na radu u trajanju od 70 sata. Učenje temeljeno na radu obuhvaća uz teorijsko podučavanje, rješavanje problemskih situacija i izvršenje konkretnih radnih zadaća koje se obavljaju u dobrovoljnom vatrogasnom društvu uz mentora.
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
1.4.2. Način izvođenja nastave
Program provode organizatori osposobljavanja - Državna vatrogasna škola odnosno vatrogasna organizacija koja ima odobrenje Državne vatrogasne škole za provođenje programa. Odobrenje se izdaje sukladno članku 9. Pravilnika. Redovito se vodi evidencija realizacije nastave te prisutnosti polaznika u dnevniku rada s imenikom.
Praktična nastava na otvorenom prostoru ne izvodi se:
- na temperaturi zraka ispod 5ºC
- za vrijeme jačih oborina (kiša, ledena kiša, snijeg)
- u slučaju jakog vjetra
- u slučaju ograničene vidljivosti
- u slučajevima koji nisu navedeni, a predmetni nastavnik prosudi da bi njihovo izvođenje dovelo u opasnost polaznika
Program je podijeljen u dva dijela (modula):
Modul 1: „Uvod u vatrogastvo“ – provodi se kroz učenje temeljeno na radu
Modul 2: „Vatrogasac“ – provodi se kroz vođeni proces učenja i podučavanja
Učenje temeljeno na radu (Modul 1) u trajanju od 70 sati provodi se u matičnoj vatrogasnoj organizaciji polaznika (DVD) a započinje prijavom organizaciji koja ima odobrenje za provođenje programa (Prilog 1). Program se provodi s jednim ili više polaznika od strane zapovjednika DVD ili osobe koju on ovlasti (mentor).
Nastava koja se provodi kroz vođeni proces učenja (Modul 2) provodi se od strane instruktora/ vježbatelja koji kao predmetni nastavnici obrađuju propisane skupove ishoda učenja. U obrazovnoj skupini kod vođenog procesa učenja može biti najviše 30 polaznika.
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
1.5. Materijalni uvjeti i okruženje za vođeni proces učenja
Teorijska nastava izvodi se u prikladnoj učionici, a praktična nastava na prikladnim podlogama za izvođenje praktičnih vježbi.
Za izvođenje teorijske nastave potrebno je imati: učionicu ili drugu odgovarajuću prostoriju kapaciteta do 30 polaznika s obaveznim audiovizualnim sredstvima za provedbu nastave (računalo, projektor).
Za izvođenje praktičnog dijela nastave organizator mora imati svu opremu i pribor propisan nastavnim planom i programom što uključuje:
◊ odgovarajući vanjski prostor s prikladnom podlogom i objektom za vježbanje, najmanje visine 3 etaže;
◊ tehničko vozilo s pripadajućom opremom i sredstvima;
◊ vatrogasno vozilo za gašenje požara s pripadajućom opremom i sredstvima;
◊ prijenosnu motornu vatrogasnu pumpu;
◊ vatrogasne cijevi i cijevnu opremu;
◊ vatrogasne armature;
◊ aparate za zaštitu organa za disanje;
◊ radiouređaje;
◊ zaštitnu vatrogasnu opremu;
◊ ručne vatrogasne aparate;
◊ uređaje i opremu za spašavanje, penjanje i rad na visini;
◊ sredstva za gašenje požara;
◊ drugu opremu, tehniku i sredstva ovisno o specifičnostima lokacije na kojoj se održava osposobljavanje.
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
1.6. Kadrovski uvjeti za provedbu programa
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
1.6.1. Uvjeti za provedbu učenja temeljenog na radu – MODUL 1
Nadležni zapovjednik DVD učenje temeljeno na radu provodi samostalno ili određuje mentora/mentore koji ima najmanje zvanje „vatrogasni dočasnik“. Osoba koja u svojstvu mentora provodi program mora biti upoznata sa svim cjelinama koje mora obraditi s polaznikom.
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
1.6.2. Uvjeti za provedbu vođenog procesa učenja – MODUL 2
Teorijske vatrogasne stručne sadržaje izvodi instruktor/vježbatelj koji kumulativno ispunjava sljedeće minimalne uvjete:
- zvanje vatrogasnog časnika ili minimalno kvalifikaciju 4.1. HKO vatrogasnog smjera
- završen program instruktorsko/vježbateljskog osposobljavanja ili drugu andragošku izobrazbu priznatu od Državne vatrogasne škole.
Ukoliko predmetni nastavnici (instruktori/vježbatelji) nemaju završen navedeni program isti moraju završiti u roku od šest mjeseci od dana davanja ovlaštenja za izvođenje programa.
Nastavne predmete: Zakonska regulativa u vatrogastvu, Prva pomoć u vatrogastvu i Protupožarna preventiva mogu osim instruktora/vježbatelja izvoditi i osobe koje imaju najmanje V. stupanj obrazovanja u smjeru koji odgovara predmetu koji se izvodi.
Praktičnu nastavu uz instruktora/vježbatelja može izvoditi i suradnik u nastavi koji ima najmanje zvanje vatrogasnog dočasnika.
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
1.7. Kompetencije koje se programom stječu
Polaznik po uspješno završenom programu stječe potrebna teorijska i praktična znanja za obavljanje operativnih poslova sukladno cilju programa i vatrogasnom zvanju:
- izvršava operativne zadatke u vatrogasnoj intervenciji prema nalogu voditelja grupe, voditelja
odjeljenja i drugih zapovjednih osoba
- prepoznaje opasnosti pri sudjelovanju u vatrogasnim intervencijama, vježbama i osposobljavanjima
- pravilno koristi zaštitnu vatrogasnu opremu
- upoznat je s osnovnim mjerama pružanja neodgodive prve pomoći
- sudjeluje u spašavanju ljudi i imovine pri vatrogasnoj intervenciji
- koristi praktične vještine nužne za sigurno i precizno izvođenje poslova
- upotrebljava, rukuje i upravlja vatrogasnom opremom na siguran način
- provodi preventivne mjere zaštite od požara
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
2. NASTAVNI PLAN I PROGRAM
Program za zvanje „Vatrogasac“ je podijeljen u dva dijela (modula):
- Modul 1: „Uvod u vatrogastvo“ – provodi se kroz učenje temeljeno na radu
- Modul 2: „Vatrogasac“ – provodi se kroz vođeni proces učenja i podučavanja
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
2.1. Moduli i skupovi ishoda učenja
Redni broj
SKUPOVI ISHODA UČENJA
Modul 1
Učenje temeljeno na radu (UTR)
MODUL 2
Vođeni proces učenja i poučavanja(VPUP)
UKUPNO
T
P
T
P
T+P
1.
Organizacija vatrogasne službe
3
0
2
2
7
2.
Zakonska regulativa u vatrogastvu
0
0
3
0
3
3.
Procesi gorenja i gašenja
3
0
3
0
6
4.
Protupožarna preventiva
0
0
3
0
3
5.
Prva pomoć u vatrogastvu
0
0
3
2
5
6.
Vatrogasna tehnika
7
16
6
6
35
7.
Požarne intervencije
5
22
8
20
55
8.
Tehničke intervencije
2
12
4
10
28
Ukupno:
20
50
34
41
142
VPUP – vođeni proces učenja i poučavanja
UTR – učenje temeljeno na radu
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
2.2. Razrada modula i skupova ishoda učenja
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
2.2.1. Razrada Modula 1 – „Uvod u vatrogastvo“
Svaki polaznik dužan je obaviti prvi dio programa osposobljavanja – „Uvod u vatrogastvo“ u matičnoj organizaciji (DVD) u trajanju od 70 sati. Nadležni zapovjednik DVD učenje temeljeno na radu provodi samostalno ili određuje mentora/mentore koji ima najmanje zvanje „vatrogasni dočasnik“. Svi polaznici prije praktične nastave trebaju steći osnovna znanja iz vatrogasne struke prema popisu ishoda učenja koje su sastavni dio ovog programa.
NAZIV MODULA 1
Uvod u vatrogastvo
Kvalifikacije nastavnika koji sudjeluju u realizaciji modula
Najmanje SSS, 4.1. ili 4.2. HKO te zvanje „vatrogasni dočasnik“
Načini stjecanja ishoda učenja
Učenje temeljeno na radu
Status modula
(obvezni/izborni)
Obvezni, provedba u roku od najviše 6 mjeseci od dana prijave
Cilj (opis) modula
- upoznavanje s ustrojem DVD i područjem djelovanja
- upoznavanje s vatrogasnom tehnikom kojom raspolaže DVD i njenim održavanjem
- provođenje pregleda opreme, vozila i sredstava za gašenje
- uključivanje u teorijsku i praktičnu nastavu koja se izvodi prema programu i načinu
provedbe teorijske nastave i praktičnih vježbi u DVD
- upoznavanje s načinom prijema dojave, alarmiranja i izlaska na intervenciju
- upoznavanje s dokumentacijom koju vodi DVD i načinom vođenja evidencija o
intervencijama
- upoznavanje s opasnostima i mjerama zaštite pri radu u različitim intervencijama
(intervencije gašenja požara i spašavanja, razne tehničke intervencije)
Ključni pojmovi
vatrogasna tehnika, zaštitna oprema, gašenje požara, tehničke intervencije
Oblici učenja temeljenog na radu
Polaznici sudjeluje prema procjeni nadležnog zapovjednika na vatrogasnim intervencijama s tim što se neposredno ne uključuju u izvršenje zadataka, već sudjeluju u radovima manje složenosti, kao što su: dobava vode, postavljanje cijevnih pruga do razdjelnice, spašavanje imovine, raščišćavanje garišta, dežurstvo na garištu, pospremanje i održavanje opreme, itd.
Polaznici uvježbavaju korištenje zaštitne opreme za različite intervencije (stavljanje u uporabu aparata za disanje, oblačenje zaštitnih odijela i druge zaštitne opreme)
Literatura i specifična nastavna sredstva potrebna za realizaciju modula
Literatura za nastavnike: Priručnik za osposobljavanje vatrogasnih dočasnika i časnika, Hrvatska vatrogasna zajednica, Zagreb, (2006)
Literatura za polaznike: Priručnik za osposobljavanje vatrogasaca, Hrvatska vatrogasna zajednica, Zagreb, (2010)
Polaznici vode Dnevnik rada koji po završetku  reba ovjeriti zapovjednik DVD potpisom i pečatom. Dnevnik rada nalazi se u privitku Programa (Prilog 3).
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
Modul 1 – Ishodi učenja
RB
SKUP ISHODA UČENJA
TEME
ISHODI UČENJA
Sati
T*
Sati
P*
UKUPNO
1.
Organizacija vatrogasne službe
- prava i obveze vatrogasaca
3
0
3
- ponašanje u intervenciji
- oznake zvanja i dužnosti
2.
Procesi gorenja i gašenja
- osnovni pojmovi o gorenju i gašenju
3
0
3
- gorive tvari
- sredstva za gašenje
3.
Vatrogasna tehnika
- osobna zaštitna oprema
7
16
23
- vatrogasne cijevi i cijevna oprema
- vatrogasne armature za vodu
- vatrogasna vozila
- vatrogasne pumpe
4.
Požarne intervencije
- vježbe s motornom vatrogasnom pumpom
5
22
27
- demonstracija s prijenosnim vatrogasnim ljestvama
- vježbe s vatrogasnim vozilom
- primjena sredstava za gašenje
- vrste mlazova vode
- opasnosti i mjere zaštite u požarnim intervencijama
5.
Tehničke intervencije
- spašavanje ljudi i životinja
2
12
14
- užad i čvorovi
- opasnosti i mjere zaštite pri radu s opremom za tehničke intervencije
- vozila/oprema za tehničke intervencije
- rad s opremom za tehničke intervencije
SVEUKUPNO
20
50
70
* T - teorijska nastava u DVD
* P – praktična nastava u DVD
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
2.2.2. Razrada Modula 2 – „Vatrogasac“
Organizacija koja ima odobrenje za provedbu programa temeljnog osposobljavanja utvrđuje mjesto, uvjete i termine početka i završetka programa za polaznike koji su završili Modul 1 te priložili ovjerene dnevnike rada (Prilog 3). Organizator osposobljavanja može na početku nastave organizirati inicijalni pisani ispit provjere kako bi se utvrdilo da li polaznici posjeduju znanja potrebna za nastavak osposobljavanja. Ukoliko se utvrdi da razina znanja nije dovoljna, polaznik se može uputiti na ponavljanje Modula 1.
NAZIV MODULA 2
Vatrogasac
Kvalifikacije nastavnika koji sudjeluju u realizaciji modula
- najmanje 4.1. HKO vatrogasnog smjera ili zvanje „vatrogasni časnik“
- završen program osposobljavanja za instruktora / vježbatelja
Načini stjecanja ishoda učenja
Vođeni proces učenja i podučavanja
Status modula
(obvezni/izborni)
Obvezni
Cilj (opis) modula
Cilj modula je polaznicima omogućiti stjecanje temeljnih znanja, vještina i sposobnosti potrebnih za operativno djelovanje u sustavu vatrogastva. Polaznici moraju biti osposobljeni za pravilno i sigurno korištenje uređaja i opreme samostalno i u vatrogasnoj formaciji, kako u požarnim, tako i u tehničkim vatrogasnim intervencijama. Po uspješno završenom programu polaznici su usvojili teorijska i praktična znanja za izvršavanje operativnih zapovjedi u vatrogastvu, sukladno stečenom zvanju.
Ključni pojmovi
Oprema i alati za tehničke intervencije, taktički nastupi, primjena sredstava za gašenje, neodgodiva prva pomoć, protupožarna preventiva, požarne intervencije
Literatura i specifična nastavna sredstva potrebna za realizaciju modula
Literatura za nastavnike: Priručnik za osposobljavanje vatrogasnih dočasnika i časnika, Hrvatska vatrogasna zajednica, Zagreb, (2006) Vatrogasni vježbovnik, Hrvatska vatrogasna zajednica, Zagreb, (2002) Prva pomoć u vatrogastvu, Hrvatska vatrogasna zajednica, Zagreb(2017)
Literatura za polaznike: Priručnik za osposobljavanje vatrogasaca, Hrvatska vatrogasna zajednica, Zagreb (2010)
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
Modul 2 – Ishodi učenja
RB
SKUP ISHODA UČENJA
TEME
ISHODI UČENJA
Sati
T
Sati
P
UKUPNO
1.
Organizacija vatrogasne službe
- vrste vatrogasnih odora
2
2
4
- vježbovni postupci i radnje
Zakonska regulativa u vatrogastvu
- povijesni razvoj zaštite od požara
3
0
3
- zakon o vatrogastvu
2.
Procesi gorenja i gašenja
- osnovni pojmovi o gorenju
3
0
3
- gorive tvari i razredi požara
- metode i sredstva za gašenje požara
Protupožarna preventiva
- izvori paljenja i njihovo uklanjanje
3
0
3
- požarne opasnosti i mjere zaštite u stambenim i javnim objektima te poljoprivredi i šumarstvu
Prva pomoć u vatrogastvu
- postupak u nezgodi
3
2
5
- neodgodiva prva pomoć
3.
Vatrogasna tehnika
- zaštitna vatrogasna oprema
6
6
12
- vatrogasne cijevi i armature za vodu i pjenu
- zaštitne naprave za disanje
- vozila u vatrogastvu
- vatrogasne pumpe i opskrba vodom
- sprave za penjanje i spašavanje
- ručni vatrogasni aparati
- komunikacijski sustavi u vatrogastvu
4.
Požarne intervencije
- osnove vatrogasne taktike
8
20
28
- razredba požara
- taktička primjena sredstava za gašenje
- opasnosti pri intervenciji i mjere zaštite
- taktički nastupi vatrogasnih postrojbi
5.
- taktika gašenja požara dijelova objekta, prometnih sredstava, gospodarskih objekata, šuma i zapaljivih tekućina
- vježbe s motornom vatrogasnom pumpom
- visinske vježbe (prijenosne vatrogasne ljestve i užad)
- vrste i primjena mlazova vode
- gašenje ručnim vatrogasnim aparatima
- oprema za svladavanje sila, koloture i koloturnici, užad
6.
Tehničke intervencije
- vozila/oprema za tehničke intervencije
4
10
14
- spašavanje ljudi i životinja
- hidraulički, pneumatski i električni alati
- rad s opremom za tehničke intervencije
SVEUKUPNO
32
40
72
* T - teorijska nastava za stjecanje osnovnih znanja
* P – praktična nastava
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
PRILOG 1
DOBROVOLJNO VATROGASNO DRUŠTVO _________________________________________
PRIJAVA
ZA PROGRAM TEMELJNOG OSPOSOBLJAVANJA ZA ZVANJE VATROGASAC
PODACI O POLAZNIKU:
Ime i prezime:
Spol:
M
Ž
OIB:
Dan, mjesec i godina rođenja:
Mjesto i država rođenja:
Državljanstvo:
Adresa stanovanja
Adresa stanovanja
Telefon:
E-mail:
PODACI O MENTORU:
IME I PREZIME:
Spol:
M
Ž
OIB:
DAN, MJESEC I GODINA ROĐENJA:
STEČENO ZVANJE U VATROGASTVU:
STRUČNA SPREMA:
DUŽNOST U VATROGASTVU:
Telefon:
E-mail:
U ______________, dana____________________
ZAPOVJEDNIK DVD
MP ______________________________
Vlastoručni potpis
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
PRILOG 2
ORGANIZATOR OSPOSOBLJAVANJA
__________________________________________________
Program temeljnog osposobljavanja dobrovoljnih vatrogasaca za zvanje vatrogasac od dana
________________________ održanog u ___________________________ dana _______________
ZAPISNIK
o ispitu završne provjere
Ime i prezime polaznika/ce: ________________________________ rođen-a:____________
Ispit polaže _________ put. _____________________________
(OIB)
USMENI / PISANI DIO ISPITA
Postignuti broj u postocima: POLOŽIO-LA / NIJE POLOŽIO-LA
_____________________
PRAKTIČNI DIO ISPITA
Zadatak:________________________________ POLOŽIO-LA / NIJE POLOŽIO-LA
_______________________________________
_______________________________________
ZAKLJUČNA OCJENA: POLOŽIO-LA / NIJE POLOŽIO-LA
==================================================================
Napomena:
PREDSJEDNIK ISPITNOG POVJERENSTVA: POTPIS:
_________________________________ ________________________________
ČLANOVI ISPITNOG POVJERENSTVA:
________________________________________________________________
________________________________________________________________
U ___________________ , ______________
(mjesto) (datum)
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica
PRILOG 3
DNEVNIK UČENJA TEMELJENOG NA RADU
ZA TEMELJNO OSPOSOBLJAVANJE
Dobrovoljno vatrogasno društvo: _______________________________________
Ime i prezime: ___________________________
Dnevnik rada zaključen: ___________________
RB
SKUPOVI ISHODA UČENJA
SATI
IME I PREZIME MENTORA
DATUM I POTPIS
T
P
1.
Organizacija vatrogasne službe
- prava i obveze vatrogasaca
- ponašanje u intervenciji
- oznake zvanja i dužnosti
2.
Procesi gorenja i gašenja
- osnovni pojmovi o gorenju
- gorive tvari
- sredstva za gašenje
3.
Vatrogasna tehnika
- osobna i skupna zaštitna oprema
- vatrogasne cijevi i cijevna oprema
- vatrogasne armature za vodu
- vatrogasna vozila
- vatrogasne pumpe
4.
Požarne intervencije
- vježbe s motornom vatrogasnom pumpom
- demonstracija s prijenosnim vatrogasnim ljestvama
- vježbe s vatrogasnim vozilom
- primjena sredstava za gašenje
- vrste mlazova vode
- opasnosti i mjere zaštite u požarnim intervencijama
5.
Tehničke intervencije
- spašavanje ljudi i životinja
- užad i čvorovi
- opasnosti i mjere zaštite pri radu s opremom za tehničke intervencije
- vozila/oprema za tehničke intervencije
- rad s opremom za tehničke intervencije
SVEUKUPNO SATI
T- teorijska nastava
P – praktična nastava
Potvrđuje se pravilna provedba pripremnog dijela Programa temeljnog osposobljavanja.
Datum: _________________ Zapovjednik: ________________________
MP ________________________
(potpis)
Komentirate u ime: Hrvatska vatrogasna zajednica