Na temelju članka 31. stavka 1. Zakona o psihološkoj djelatnosti (»Narodne novine«, broj 98/19, 18/22), članka 19. Statuta Hrvatske psihološke komore (»Narodne novine«, broj 21/21, 109/22) i članka 8. stavka 1. Pravilnika o zdravstvenim pregledima vozača i kandidata za vozače (»Narodne novine«, broj 51/24) Upravni odbor na svojoj __. sjednici održanoj dana ____________________ 2024. godine, donosi
NAPUTAKO IZGLEDU I SADRŽAJU PSIHOLOŠKOG TESTIRANJA
VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE
I. OPĆE ODREDBE
Predmet Naputka
Članak 1.
(1)Ovim Naputkom o izgledu i sadržaju psihološkog testiranja vozača i kandidata za vozače uređuje se sadržaj psihološkog testiranja te minimalni standardi i kriteriji psihičke sposobnosti za upravljanje motornim vozilima za vozače i kandidate za vozače prve i druge skupine.
(2)Izgled i sadržaj stručnog mišljenja psihologa o psihičkoj sposobnosti vozača i kandidata za vozače prilog su ovog Pravilnika i čini njegov sastavni dio (Prilog 1).
Rodna ravnopravnost
Članak 2.
Izrazi koji se koriste u ovom propisu, a imaju rodno značenje, odnose se jednako na muški i ženski rod.
Pojmovi
Članak 3.
(1)Pojedini pojmovi u smislu ovoga Naputka imaju sljedeće značenje:
1.vozačima prve skupine smatraju se vozači vozila kategorija A, A1, A2, AM, B, BE, F i G
2.vozačima druge skupine smatraju se vozači vozila kategorije B koji koriste vozačke dozvole u profesionalne svrhe te vozači vozila kategorija C, CE, C1, C1E, D, DE, D1, D1E i H.
(2)Ostali pojmovi koji se koriste u ovom Naputku imaju značenja utvrđena propisom kojim se uređuje područje psihološke djelatnosti.
Pregled specijaliste psihologije medicine rada za vozače prve skupine
Članak 4.
(1)Pregled specijaliste psihologije medicine rada za vozače i kandidate za vozače prve skupine sastoji se od:
- psihologijskog intervjua (radne i osobne anamneze) i
- psihologijskog testiranja psihičkih sposobnosti i to kognitivnih sposobnosti i osobina ličnosti (emocionalna stabilnost, anksioznost i agresivnost).
(2)Pregled iz stavka 1. ovog članka po potrebi može obuhvaćati i prošireno psihologijsko testiranje.
Pregled specijaliste psihologije medicine rada za vozače druge skupine
Članak 5.
Pregled specijaliste psihologije medicine rada za vozače i kandidate za vozače druge skupine sastoji se od:
- psihologijskog intervjua (radne i osobne anamneze) i
- psihologijskog testiranja psihičkih sposobnosti i to kognitivnih sposobnosti, osobina ličnosti (emocionalna stabilnost, anksioznost i agresivnost) te senzomotoričkih i psihomotoričkih sposobnosti.
Minimalni standardi psihičke sposobnosti
Članak 6.
Sukladno minimalnim standardima psihičke sposobnosti za upravljanje motornim vozilima za vozače i kandidate za vozače prve i druge skupine utvrđenim u Prilogu III. Pravilnika o zdravstvenim pregledima vozača i kandidata za vozače (»Narodne novine«, broj 51/24), vozač prve i druge skupine sposoban je upravljati motornim vozilom ako kod njega nisu prisutni insuficijencija i deficiti kognitivnih sposobnosti, devijacije u doživljavanju ili ponašanju, psihopatološka obilježja ličnosti te psihomotorni i senzomotorni poremećaji koji narušavaju sigurno upravljanje vozilom.
Psihodijagnostička sredstva
Članak 7.
(1)Psihološki testovi i mjerni instrumenti koji se koriste za testiranje psihičkih sposobnosti moraju biti kategorizirani kao psihodijagnostička sredstva kategorije A, B ili C sukladno odredbama općeg akta Komore kojim je uređen postupak kategorizacije psiholoških testova i mjernih instrumenata.
(2)Psihološke testove i mjerne instrumente koji nisu kategorizirani zabranjeno je upotrebljavati u dijagnostičke i prognostičke svrhe te u postupcima koji mogu imati statusne posljedice za sudionike mjerenja.
(3)Psiholog je slobodan u izboru psihodijagnostičkog sredstva, vodeći računa o tome da za primjenu odabranih psihodijagnostičkih sredstava ima potrebna stručna znanja i vještine primjene te je obvezan pri njihovoj primjeni i uporabi postupati prema važećim Standardima uporabe psihodijagnostičkih sredstava.
Kriteriji psihičke sposobnosti za upravljanje motornim vozilima za vozače prve skupine
Članak 8.
Vozač i kandidat za vozača prve skupine ocjenjuje se sposobnim ako nisu utvrđene neke od sljedećih bolesti i stanja:
1.u području kognitivnih sposobnosti:
a)svi oblici smanjene intelektualne učinkovitosti koji se označavaju u kategoriji nižoj od ispodprosječnih, bez obzira na etiologiju
b)izrazite promjene kognitivnih funkcija: smetnje, smanjenje ili odsutnost pažnje i koncentracije, poremećaji opažanja, mišljenja i pamćenja, deficiti kritičkog razmišljanja i sposobnosti rasuđivanja, promjene svijesti te ostala stanja koja mogu bitno utjecati na sigurno upravljanje vozilom, za vrijeme dok traju navedene promjene
2.u području osobina ličnosti:
a)patološke osobine ličnosti: ometajuća razina anksioznosti, rigidnost, emocionalna nezrelost i nestabilnost, iritabilnost, agresivnost i impulzivnost u intenzitetu u kojem mogu bitno utjecati na sigurno upravljanje vozilom, za vrijeme dok traju navedene promjene
b)organska oštećenja: organski mentalni poremećaji i organski poremećaj ličnosti koji mogu bitno utjecati na sigurno upravljanje vozilom.
c)kronični i recidivirajući poremećaji koji mogu bitno utjecati na sigurno upravljanje vozilom
d)izražene dekompenzacije koje nisu regulirane ili se ne mogu uspješno regulirati terapijom, a koja mogu bitno utjecati na sigurno upravljanje vozilom
e)ostala stanja narušenog psihičkog zdravlja koja nisu regulirani ili se ne mogu uspješno regulirati terapijom, a koja mogu bitno utjecati na sigurno upravljanje vozilom.
Kriteriji psihičke sposobnosti za upravljanje motornim vozilima za vozače druge skupine
Članak 9.
Vozač i kandidat za vozača druge skupine, uz izostanak bolesti i stanja iz članka 8. ovoga Naputka, ocjenjuje se sposobnim za upravljanje vozilom ako nisu prisutne neke od sljedećih bolesti i stanja:
1.u području intelektualnih sposobnosti:
a)svi oblici smanjene intelektualne učinkovitosti koji se označavaju kao ispodprosječni ili ispod toga, bez obzira na etiologiju.
Ocjena sposobnosti
Članak 10.
Vozač i kandidat za vozača prve i druge skupine može se ocijeniti:
1.sposobnim (navesti kategoriju)
2.sposobnim uz vremensko ograničenje (navesti kategoriju i rok ponovnog pregleda psihičkog zdravstvenog stanja)
3.sposobnim uz ograničenje vožnje (navesti kategoriju i vrstu ograničenja)
4.sposoban uz vremensko ograničenje i ograničenje vožnje (navesti kategoriju rok ponovnog pregleda psihičkog zdravstvenog stanja i vrstu ograničenja)
5.privremeno nesposoban (navesti kategoriju i trajanje nesposobnosti) i
6.trajno nesposoban (navesti kategoriju).
Ograničenje psihičke zdravstvene sposobnosti
Članak 11.
(1) Vozač i kandidat za vozača prve i druge skupine ocjenjuje se sposobnim uz vremensko ograničenje kod prisutnosti nekih od sljedećih bolesti i stanja:
1.u području kognitivnih sposobnosti i osobina ličnosti: ako se za utvrđene psihičke sposobnosti očekuje promjena koja može utjecati na sigurnu vožnju
2.u području senzomotoričke i psihomotoričke sposobnosti: ako imaju poremećenu motoričku funkciju na način da mogu upravljati standardnim vozilom.
(2) Vozači i kandidati za vozače prve i druge skupine ocjenjuje se sposobnim uz ograničenje kod prisutnosti nekih od sljedećih bolesti i stanja:
1.u području kognitivnih sposobnosti i osobina ličnosti: ukoliko je za sigurnu vožnju neophodno ograničiti radijus kretanja, brzinu ili vožnju autocestom, e ukoliko je potrebno voziti uz pratnju ili u potpunosti zabraniti alkohol
2.u području senzomotoričke i psihomotoričke sposobnosti: ako imaju poremećenu motoričku funkciju na način da ne mogu upravljati standardnim vozilom.
Dodatno stručno mišljenje
Članak 12.
Specijalist psihologije medicine rada može zatražiti mišljenje drugih specijalista ako je isto potrebno za donošenje stručnog mišljenja o psihičkoj sposobnosti za upravljanje vozilom.
Psihološki pregled osoba koje ne govore hrvatski jezik
Članak 13.
(1)Psihološki pregled osoba koje ne govore hrvatski jezik obavlja se uz prevođenje putem prevoditelja.
(2)Prevoditelj može biti sudski tumač, a iznimno druga osoba sa završenim odgovarajućim studijem, poznavanjem stranog jezika na razini C2 prema Zajedničkom europskom referentnom okviru za jezike i koja obavlja poslove prevođenja kao svoje redovito zanimanje.
(3)Specijalist psihologije medicine rada obvezan je prevoditelja prethodno upoznati s testovnim materijalom, terminologijom i zaštitom psihodijagnostičkih sredstava.
(4)Prevoditelj potpisuje izjavu o tajnosti podataka i obvezi čuvanja tajne.
(5)Troškove prevoditelja snose naručitelj ili korisnik psiholoških usluga.
Stručno mišljenje
Članak 14.
(1) Specijalist psihologije medicine rada po obavljenom pregledu izdaje Stručno mišljenje o psihičkoj sposobnosti vozača i kandidata za vozače, na obrascu koji je sastavni dio ovog Naputka.
(2) Rezultate psihologijskog testiranja specijalist psihologije medicine rada upisuje u zdravstveni karton vozača ili kandidata za vozača.
Vođenje i čuvanje dokumentacije
Članak 15.
Specijalist psihologije medicine rada dužan je voditi, štititi, čuvati i pohranjivati dokumentaciju vezanu uz preglede vozača i kandidata za vozača i drugu dokumentaciju sukladno posebnim propisima i općim aktima Komore.
II. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Prestanak važenja
Članak 16.
Danom stupanja na snagu ovog Naputka prestaje važiti Odluka o sadržaju psihologijske obrade vozača i kandidata za vozače KLASA: 011-02/03-03/02, URBROJ: 251-375/01-02-11-1 od 01. veljače 2011. godine sa svim izmjenama i dopunama.
Primjena odredaba Naputka
Članak 17.
Postupci koji su u tijeku stupanja na snagu ovog Naputka, nastavit će se po odredbama ovog Naputka.
Stupanje na snagu Naputka
Članak 18.
Ovaj Naputak stupa na snagu osmog dana od dana objave na mrežnoj stranici Komore.
KLASA:
URBROJ:
Zagreb, ___________________ 2024. godine.
PREDSJEDNIK
HRVATSKE PSIHOLOŠKE KOMORE
Dejvid Zombori
PRILOG 1
(zdravstvena ustanova/privatna psihološka praksa)
Broj: _____________
(mjesto i datum)
STRUČNO MIŠLJENJE O PSIHIČKOJ SPOSOBNOSTI VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE
Na temelju članka 230. i 231. Zakona o sigurnosti prometa na cestama (»Narodne novine«, broj 67/08, 48/10, 74/11, 80/13, 158/13, 92/14, 64/15, 108/17,70/19, 42/20, 85/22 i 114/22), Pravilnika o zdravstvenoj sposobnosti vozača i kandidata za vozače (»Narodne novine«, broj 51/24) i Naputka o izgledu i sadržaju psihološkog testiranja vozača i kandidata za vozače KLASA: ________, URBROJ: _______ povodom izvršenog pregleda specijalista psihologije medicine rada utvrđeno je da:
rođen ________________________ posjeduje/ne posjeduje potrebne psihičke sposobnosti za sigurno upravljanje vozilom. Kandidatu je / nije određeno vremensko ograničenje od ____________________ za ___________ kategoriju vozila. Kandidatu je / nije određeno ograničenje (NN 108/2016) __________ vezano uz psihičko zdravstveno stanje.
Mjesto prebivališta/boravišta ________________________________________________
Broj osobne isprave _________________________________________________________
HRVATSKA PSIHOLOŠKA KOMORA
Na temelju članka 31. stavka 1. Zakona o psihološkoj djelatnosti (»Narodne novine«, broj 98/19, 18/22), članka 19. Statuta Hrvatske psihološke komore (»Narodne novine«, broj 21/21, 109/22) i članka 8. stavka 1. Pravilnika o zdravstvenim pregledima vozača i kandidata za vozače (»Narodne novine«, broj 51/24) Upravni odbor na svojoj __. sjednici održanoj dana ____________________ 2024. godine, donosi
NAPUTAK O IZGLEDU I SADRŽAJU PSIHOLOŠKOG TESTIRANJA
VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
I. OPĆE ODREDBE
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Predmet Naputka
Članak 1.
(1) Ovim Naputkom o izgledu i sadržaju psihološkog testiranja vozača i kandidata za vozače uređuje se sadržaj psihološkog testiranja te minimalni standardi i kriteriji psihičke sposobnosti za upravljanje motornim vozilima za vozače i kandidate za vozače prve i druge skupine .
(2) Izgled i sadržaj stručnog mišljenja psihologa o psihičkoj sposobnosti vozača i kandidata za vozače prilog su ovog Pravilnika i čini njegov sastavni dio (Prilog 1).
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Rodna ravnopravnost
Članak 2.
Izrazi koji se koriste u ovom propisu, a imaju rodno značenje, odnose se jednako na muški i ženski rod.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Pojmovi
Članak 3.
(1) Pojedini pojmovi u smislu ovoga Naputka imaju sljedeće značenje:
1. vozačima prve skupine smatraju se vozači vozila kategorija A, A1, A2, AM, B, BE, F i G
2. vozačima druge skupine smatraju se vozači vozila kategorije B koji koriste vozačke dozvole u profesionalne svrhe te vozači vozila kategorija C, CE, C1, C1E, D, DE, D1, D1E i H.
(2) Ostali pojmovi koji se koriste u ovom Naputku imaju značenja utvrđena propisom kojim se uređuje područje psihološke djelatnosti.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Pregled specijaliste psihologije medicine rada za vozače prve skupine
Članak 4.
(1) Pregled specijaliste psihologije medicine rada za vozače i kandidate za vozače prve skupine sastoji se od:
- psihologijskog intervjua (radne i osobne anamneze) i
- psihologijskog testiranja psihičkih sposobnosti i to kognitivnih sposobnosti i osobina ličnosti (emocionalna stabilnost, anksioznost i agresivnost).
(2) Pregled iz stavka 1. ovog članka po potrebi može obuhvaćati i prošireno psihologijsko testiranje.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Pregled specijaliste psihologije medicine rada za vozače druge skupine
Članak 5.
Pregled specijaliste psihologije medicine rada za vozače i kandidate za vozače druge skupine sastoji se od:
- psihologijskog intervjua (radne i osobne anamneze) i
- psihologijskog testiranja psihičkih sposobnosti i to kognitivnih sposobnosti, osobina ličnosti (emocionalna stabilnost, anksioznost i agresivnost) te senzomotoričkih i psihomotoričkih sposobnosti.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Minimalni standardi psihičke sposobnosti
Članak 6.
Sukladno minimalnim standardima psihičke sposobnosti za upravljanje motornim vozilima za vozače i kandidate za vozače prve i druge skupine utvrđenim u Prilogu III. Pravilnika o zdravstvenim pregledima vozača i kandidata za vozače (»Narodne novine«, broj 51/24) , vozač prve i druge skupine sposoban je upravljati motornim vozilom ako kod njega nisu prisutni insuficijencija i deficiti kognitivnih sposobnosti, devijacije u doživljavanju ili ponašanju, psihopatološka obilježja ličnosti te psihomotorni i senzomotorni poremećaji koji narušavaju sigurno upravljanje vozilom.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Psihodijagnostička sredstva
Članak 7.
(1) Psihološki testovi i mjerni instrumenti koji se koriste za testiranje psihičkih sposobnosti moraju biti kategorizirani kao psihodijagnostička sredstva kategorije A, B ili C sukladno odredbama općeg akta Komore kojim je uređen postupak kategorizacije psiholoških testova i mjernih instrumenata.
(2) Psihološke testove i mjerne instrumente koji nisu kategorizirani zabranjeno je upotrebljavati u dijagnostičke i prognostičke svrhe te u postupcima koji mogu imati statusne posljedice za sudionike mjerenja.
(3) Psiholog je slobodan u izboru psihodijagnostičkog sredstva, vodeći računa o tome da za primjenu odabranih psihodijagnostičkih sredstava ima potrebna stručna znanja i vještine primjene te je obvezan pri njihovoj primjeni i uporabi postupati prema važećim Standardima uporabe psihodijagnostičkih sredstava.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Kriteriji psihičke sposobnosti za upravljanje motornim vozilima za vozače prve skupine
Članak 8.
Vozač i kandidat za vozača prve skupine ocjenjuje se sposobnim ako nisu utvrđene neke od sljedećih bolesti i stanja:
1. u području kognitivnih sposobnosti:
a) svi oblici smanjene intelektualne učinkovitosti koji se označavaju u kategoriji nižoj od ispodprosječnih, bez obzira na etiologiju
b) izrazite promjene kognitivnih funkcija: smetnje, smanjenje ili odsutnost pažnje i koncentracije, poremećaji opažanja, mišljenja i pamćenja, deficiti kritičkog razmišljanja i sposobnosti rasuđivanja, promjene svijesti te ostala stanja koja mogu bitno utjecati na sigurno upravljanje vozilom, za vrijeme dok traju navedene promjene
2. u području osobina ličnosti:
a) patološke osobine ličnosti: ometajuća razina anksioznosti, rigidnost, emocionalna nezrelost i nestabilnost, iritabilnost, agresivnost i impulzivnost u intenzitetu u kojem mogu bitno utjecati na sigurno upravljanje vozilom, za vrijeme dok traju navedene promjene
b) organska oštećenja: organski mentalni poremećaji i organski poremećaj ličnosti koji mogu bitno utjecati na sigurno upravljanje vozilom.
c) kronični i recidivirajući poremećaji koji mogu bitno utjecati na sigurno upravljanje vozilom
d) izražene dekompenzacije koje nisu regulirane ili se ne mogu uspješno regulirati terapijom, a koja mogu bitno utjecati na sigurno upravljanje vozilom
e) ostala stanja narušenog psihičkog zdravlja koja nisu regulirani ili se ne mogu uspješno regulirati terapijom, a koja mogu bitno utjecati na sigurno upravljanje vozilom.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Kriteriji psihičke sposobnosti za upravljanje motornim vozilima za vozače druge skupine
Članak 9.
Vozač i kandidat za vozača druge skupine, uz izostanak bolesti i stanja iz članka 8. ovoga Naputka, ocjenjuje se sposobnim za upravljanje vozilom ako nisu prisutne neke od sljedećih bolesti i stanja:
1. u području intelektualnih sposobnosti:
a) svi oblici smanjene intelektualne učinkovitosti koji se označavaju kao ispodprosječni ili ispod toga, bez obzira na etiologiju.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Ocjena sposobnosti
Članak 10.
Vozač i kandidat za vozača prve i druge skupine može se ocijeniti:
1. sposobnim (navesti kategoriju)
2. sposobnim uz vremensko ograničenje (navesti kategoriju i rok ponovnog pregleda psihičkog zdravstvenog stanja)
3. sposobnim uz ograničenje vožnje (navesti kategoriju i vrstu ograničenja)
4. sposoban uz vremensko ograničenje i ograničenje vožnje (navesti kategoriju rok ponovnog pregleda psihičkog zdravstvenog stanja i vrstu ograničenja)
5. privremeno nesposoban (navesti kategoriju i trajanje nesposobnosti) i
6. trajno nesposoban (navesti kategoriju).
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Ograničenje psihičke zdravstvene sposobnosti
Članak 11.
(1) Vozač i kandidat za vozača prve i druge skupine ocjenjuje se sposobnim uz vremensko ograničenje kod prisutnosti nekih od sljedećih bolesti i stanja:
1. u području kognitivnih sposobnosti i osobina ličnosti: ako se za utvrđene psihičke sposobnosti očekuje promjena koja može utjecati na sigurnu vožnju
2. u području senzomotoričke i psihomotoričke sposobnosti: ako imaju poremećenu motoričku funkciju na način da mogu upravljati standardnim vozilom.
(2) Vozači i kandidati za vozače prve i druge skupine ocjenjuje se sposobnim uz ograničenje kod prisutnosti nekih od sljedećih bolesti i stanja:
1. u području kognitivnih sposobnosti i osobina ličnosti: ukoliko je za sigurnu vožnju neophodno ograničiti radijus kretanja, brzinu ili vožnju autocestom, e ukoliko je potrebno voziti uz pratnju ili u potpunosti zabraniti alkohol
2. u području senzomotoričke i psihomotoričke sposobnosti: ako imaju poremećenu motoričku funkciju na način da ne mogu upravljati standardnim vozilom.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Dodatno stručno mišljenje
Članak 12.
Specijalist psihologije medicine rada može zatražiti mišljenje drugih specijalista ako je isto potrebno za donošenje stručnog mišljenja o psihičkoj sposobnosti za upravljanje vozilom.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Psihološki pregled osoba koje ne govore hrvatski jezik
Članak 13.
(1) Psihološki pregled osoba koje ne govore hrvatski jezik obavlja se uz prevođenje putem prevoditelja.
(2) Prevoditelj može biti sudski tumač, a iznimno druga osoba sa završenim odgovarajućim studijem, poznavanjem stranog jezika na razini C2 prema Zajedničkom europskom referentnom okviru za jezike i koja obavlja poslove prevođenja kao svoje redovito zanimanje.
(3) Specijalist psihologije medicine rada obvezan je prevoditelja prethodno upoznati s testovnim materijalom, terminologijom i zaštitom psihodijagnostičkih sredstava.
(4) Prevoditelj potpisuje izjavu o tajnosti podataka i obvezi čuvanja tajne.
(5) Troškove prevoditelja snose naručitelj ili korisnik psiholoških usluga.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Stručno mišljenje
Članak 14.
(1) Specijalist psihologije medicine rada po obavljenom pregledu izdaje Stručno mišljenje o psihičkoj sposobnosti vozača i kandidata za vozače, na obrascu koji je sastavni dio ovog Naputka.
(2) Rezultate psihologijskog testiranja specijalist psihologije medicine rada upisuje u zdravstveni karton vozača ili kandidata za vozača.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Vođenje i čuvanje dokumentacije
Članak 15.
Specijalist psihologije medicine rada dužan je voditi, štititi, čuvati i pohranjivati dokumentaciju vezanu uz preglede vozača i kandidata za vozača i drugu dokumentaciju sukladno posebnim propisima i općim aktima Komore.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
II. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Prestanak važenja
Članak 16.
Danom stupanja na snagu ovog Naputka prestaje važiti Odluka o sadržaju psihologijske obrade vozača i kandidata za vozače KLASA: 011-02/03-03/02, URBROJ: 251-375/01-02-11-1 od 01. veljače 2011. godine sa svim izmjenama i dopunama.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Primjena odredaba Naputka
Članak 17.
Postupci koji su u tijeku stupanja na snagu ovog Naputka, nastavit će se po odredbama ovog Naputka.
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora
Stupanje na snagu Naputka
Članak 18.
Ovaj Naputak stupa na snagu osmog dana od dana objave na mrežnoj stranici Komore.
KLASA:
URBROJ:
Zagreb, ___________________ 2024. godine.
PREDSJEDNIK
HRVATSKE PSIHOLOŠKE KOMORE
Dejvid Zombori
PRILOG 1
(zdravstvena ustanova/privatna psihološka praksa)
Broj: _____________
(mjesto i datum)
STRUČNO MIŠLJENJE O PSIHIČKOJ SPOSOBNOSTI VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE
Na temelju članka 230. i 231. Zakona o sigurnosti prometa na cestama ( »Narodne novine«, broj 67/08, 48/10, 74/11, 80/13, 158/13, 92/14, 64/15, 108/17,70/19, 42/20, 85/22 i 114/22), Pravilnika o zdravstvenoj sposobnosti vozača i kandidata za vozače (»Narodne novine«, broj 51/24) i Naputka o izgledu i sadržaju psihološkog testiranja vozača i kandidata za vozače KLASA: ________, URBROJ: _______ povodom izvršenog pregleda specijalista psihologije medicine rada utvrđeno je da:
___________________________________________________________________________,
(ime i prezime, OIB)
rođen ________________________ posjeduje/ne posjeduje potrebne psihičke sposobnosti za sigurno upravljanje vozilom. Kandidatu je / nije određeno vremensko ograničenje od ____________________ za ___________ kategoriju vozila. Kandidatu je / nije određeno ograničenje (NN 108/2016) __________ vezano uz psihičko zdravstveno stanje.
Mjesto prebivališta/boravišta ________________________________________________
Broj osobne isprave _________________________________________________________
Zanimanje _________________________________________________________________
___________________________________
(potpis spec. psihologije med. rad.)
ZDRAVSTVENI KARTON VOZAČA
Broj: _____________________ Datum pregleda: __________________________________
Ime i prezime: ______________________________________________________________
Datum rođenja: _____________________________________________________________
Zanimanje: _________________________________________________________________
PREGLED SPECIJALISTA PSIHOLOGIJE MEDICINE RADA
Kognitivne sposobnosti: _____________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Osobine ličnosti: ____________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Ostalo: ____________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
RADNA ANAMNEZA:
Zvanje: ______________________________________ Ukupni radni staž: ___________
Teže prometne nesreće: NE DA Godina: ______
Posljedice: _________________________________________________________________
OSOBNA ANAMNEZA:
Ozljede glave: NE DA Potres mozga: NE DA Godina: ______________
Nesvjestice: NE DA POVREMENO Vrtoglavice: NE DA POVREMENO
Prisutnost fobičnih strahova: NE DA: _______________________________________
Psihijatrijsko liječenje: NE DA Aktualno: NE DA Dg. ______________________
Trajanje: _________________ Hospitalizacija: NE DA
Farmakoterapija: NE DA ____________________________________________________
Alkohol: NE DA PRIGODNO Zloupot. psihoakt. tvari.: NE DA _____________
Vozačka dozvola: NE DA: A, B, C, D, E Oduzeta: NE DA
Razlog oduzimanja: _________________________________________________________
Ostalo: ____________________________________________________________________
Zaključak: _________________________________________________________________
___________________________________
(potpis spec. psihologije med. rad.)
Komentirate u ime: Hrvatska psihološka komora