Savjetovanje s javnošću vezano za Pravilnik o veterinarskim posjetima i svjedodžbi o zdravstvenom stanju
Ukupno komentara: 10
Ukupno općih komentara: 6
Ukupno nadopuna teksta: 4
Savjetovanje s javnošću vezano za Pravilnik o veterinarskim posjetima i svjedodžbi o zdravstvenom stanju
Ukupno komentara: 10
Ukupno općih komentara: 6
Ukupno nadopuna teksta: 4
Na temelju članka 17. stavka 4., članka 70. stavka 6. i članka 79. stavka 5. Zakona o zdravlju životinja („Narodne novine“, br. 152/22 i 154/22) ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva donosi
postupak izdavanja, oblik i sadržaj obrasca, čuvanje te određivanje visine naknade za izdavanje ili ispis svjedodžbe o zdravstvenom stanju (u daljnjem tekstu: svjedodžba).
Ovaj Pravilnik provodi se ne dovodeći u pitanje provedbu posebnih propisa kojima se uređuju mjere kontrole bolesti životinja te uvjeti koji se primjenjuju na premještanje životinja u slučaju pojave ili sumnje na bolest životinja.
(4)Iznimno od stavka 2. ovoga članka, veterinarski posjeti u zonama ograničenja mogu se provoditi i na objektima propisanim člankom 54. stavkom 1. točkama b) do e) i točkom k) Zakona o zdravlju životinja, u skladu s propisima kojima se određuju mjere kontrole određene bolesti životinja u zonama ograničenja.
(5)Veterinarske posjete provode ovlašteni veterinari mjesno nadležnih ovlaštenih veterinarskih organizacija, na području jedinica lokalne samouprave na kojima su im dodijeljene javne ovlasti za obavljanje poslova, u skladu s propisom kojim se uređuje veterinarska djelatnost.
(6)Ovlašteni veterinari odmah po provedenom veterinarskom posjetu subjektu dostavljaju potpisano pisano izvješće o rezultatu veterinarskog posjeta, koje obvezno sadrži preporuke za korekciju ili otklanjanje utvrđenih nedostatka, ovisno o rezultatima veterinarskog posjeta.
(9)Iznimno od stavka 6. ovoga članka, uspostavom digitalnog sustava baza podataka Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva (u daljnjem tekstu: Ministarstvo), pisano izvješće dostupno je subjektima i u elektronskom obliku.
(1)VPP pošiljaka životinja unutar područja Republike Hrvatske obvezno se provodi prije izdavanja svjedodžbe u slučaju premještanja svinja, ovaca, koza i peradi, ako je od bilo koje vrste prethodnog veterinarskog posjeta iz članka 4. stavka 1. ovoga Pravilnika, za navedenu vrstu životinja proteklo više od četiri mjeseca.
(3)Nakon provedenog VPP-a iz stavka 1. ovoga članka, ako su ispunjeni propisani uvjeti za premještanje životinja, ovlašteni veterinar izdaje svjedodžbu na obrascu iz Priloga I. ovoga Pravilnika ili označava u računalnoj bazi podataka da su ispunjeni uvjeti za izdavanje svjedodžbe.
(1)VPO se provodi zbog izbijanja bolesti kategorije A, u skladu s drugim propisima kojima se određuju mjere kontrole određene bolesti životinja u zonama ograničenja.
(2)Osim od pregleda navedenih u članku 5. stavku 2. ovoga Pravilnika, VPO se može sastojati i od dodatnih pregleda, u skladu s propisima kojima se uređuju mjere kontrole bolesti za koju je određena zona ograničenja.
(4)U slučaju utvrđivanja nesukladnosti prilikom provedbe VPO-a, ovlaštena veterinarska organizacija je dužna pisanim putem izvijestiti nadležnu veterinarsku inspekciju, u roku od 2 dana od provedbe veterinarskog posjeta, a utvrđenu nesukladnost evidentirati u računalnoj bazi podataka.
(5)Veterinarska inspekcija, u skladu s raspoloživim resursima, obavlja inspekcijske nadzore objekata s utvrđenim nesukladnostima iz stavka 4. ovoga članka određujući prioritet i obuhvat nadzora na temelju analize rizika koja minimalno mora obuhvatiti vrstu i broj nesukladnosti te lokaciju objekta.
(2)Iznimno od stavka 1. ovoga članka, učestalost i/ili vrste objekata mogu se mijenjati u skladu s rezultatima procjene rizika kojeg predstavlja pojedini objekt i/ili vrsta objekta ili skupine objekata, kao i u slučaju provođenja pojačanih službenih aktivnosti u svrhu kontrole, nadziranja i suzbijanja bolesti životinja.
(4)Kriteriji za procjenu rizika, rezultati i objekti određeni za VPR u tekućoj godini, objavljuju se na mrežnoj stranici Uprave najkasnije do 31. ožujka tekuće godine.
(5)Uprava u računalnoj bazi podatka omogućuje službenim osobama detaljan uvid u popis objekata namijenjenih VPR-u te omogućuje unos pregleda za svaki objekt pojedinačno.
(9)U Uputi subjektu iz stavka 8. ovoga članka mora biti naznačen datum provedenog VPR-a, te ime i potpis ovlaštenog veterinara koji ga je proveo, uz naznaku ovlaštene veterinarske organizacije.
(10)U slučaju utvrđenih nesukladnosti u Uputi subjektu iz stavka 8. ovoga članka, ovlašteni veterinar dužan je obavijesti pisanim putem nadležnu veterinarsku inspekciju.
(11)Veterinarska inspekcija, u skladu s raspoloživim resursima, obavlja inspekcijske nadzore objekata s utvrđenim nesukladnostima iz stavka 10. ovoga članka, određujući prioritet i obuhvat nadzora na temelju analize rizika koja minimalno mora obuhvatiti vrstu i broj nesukladnosti te lokaciju objekta.
(2)Iznimno od stavka 1. ovoga članka, subjekt snosi troškove ponovnog veterinarskog posjeta prije premještanja u zoni ograničenja (VPO), nakon što su prethodnim posjetom utvrđene nesukladnosti zbog kojih je onemogućeno premještanje životinja, u slučaju utvrđivanja ponovnog neudovoljavanja uvjetima.
(3)Za provedbu veterinarskih posjeta ovlaštenim veterinarskim organizacijama pripada naknada, određena odlukom o visini i opsegu naknada za troškove provedbe propisanih mjera iz područja veterinarstva koju donosi ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva (u daljnjem tekstu: ministar), u skladu s odredbama Zakona o zdravlju životinja.
informacije o zdravstvenom stanju životinja rezultata testova ili cijepljenja ako je primjenjivo (vrsta ispitivanja ili cijepljenja, rezultat pretrage, broj nalaza i datum), ako je primjenjivo
(3)Subjekt je dužan najaviti zahtjev za izdavanje svjedodžbe najmanje 24 sata prije planiranog premještanja putem digitalne platforme ako je primjenjivo, elektroničke pošte, telefona, osobno ili drugih komunikacijskih kanala određenih od strane ovlaštene veterinarske organizacije.
(7)U slučaju sumnje ili pojave bolesti na objektu te u području zona ograničenja, primjenjuju se uvjeti premještanja određeni propisima kojima se određuju mjere kontrole odnosne bolesti te se svjedodžba izdaje u skladu s navedenim uvjetima.
(8)Iznimno od stavka 4. ovoga članka, svjedodžba se može izdati i ako nisu ispunjeni svi propisani uvjeti za premještanje predmetne životinje ili skupine životinja, na temelju rješenja veterinarskog inspektora.
(12)Ako tijekom premještanja pošiljke životinja nastanu nepredviđene okolnosti (kvar vozila, prometna nezgoda i sl.), zbog kojih bi premještanje moglo trajati dulje od važenja svjedodžbe, subjekt odnosno prijevoznik je dužan odmah po saznanju o istima obavijestiti nadležnu ovlaštenu veterinarsku organizaciju, radi produljenjaili izdavanja nove svjedodžbe u koju se obvezno upisuje referentni broj ranije izdane svjedodžbe.
(1)Subjekti u računalnoj bazi podataka predaju zahtjev za izdavanje digitalne svjedodžbe u koju, najmanje 24 sata prije planirane otpreme pošiljke, unose odgovarajuće podatke iz članka 9. stavka 1. ovoga Pravilnika.
(4)U slučaju izdavanja svjedodžbe u digitalnom obliku, svi podaci pohranjuju se u računalnoj bazi podataka te su dostupni subjektima, ovlaštenim veterinarima i veterinarskim organizacijama, Ministarstvu te drugim tijelima državne uprave i agencijama kojima su podaci neophodni za provedbu kontrola ili drugih poslova iz njihove nadležnosti.
(6)U slučaju odbijanja izdavanja svjedodžbe, ovlašteni veterinar je dužan o razlozima odbijanja pisanim putem obavijestiti nadležnu veterinarsku inspekciju.
U slučaju pojave ili sumnje na zaraznu bolest na pojedinom objektu, Ministarstvo i nadležni veterinarski inspektor mogu u računalnoj bazi podataka onemogućiti izdavanje digitalne svjedodžbe na odnosnom objektu ili objektima na određenom području.
(1)Svjedodžba u papirnatom obliku izdaje se na obrascu uvezanom u blok od 50 listova s kopijom, naznačenom serijom i brojevima obrazaca, a brojevi unutar serije započinju s brojem 1 i završavaju s brojem 1.000.000.
(3)Subjekt je obvezan čuvati svjedodžbu izdanu u papirnatom obliku najmanje tri godine od dopreme pošiljke te je predočiti nadležnom tijelu na zahtjev.
(2)Distribuciju blokova obrazaca svjedodžbi tiskara obavlja na temelju zahtjeva ovlaštene veterinarske organizacije koja se evidentira u računalnoj bazi podataka, uz popratnu izdatnicu.
(3)U izdatnici iz stavka 2. ovoga članka mora biti navedeno kojoj se ovlaštenoj veterinarskoj organizaciji dostavljaju blokovi i obrasci naznačene serije blokova te redni brojevi obrazaca svjedodžbe, a podaci moraju biti evidentirani u računalnoj bazi podataka.
(8)Ovlaštena veterinarska organizacija vodi evidenciju o primljenim i izdanim blokovima obrazaca svjedodžbi, na obrascu iz priloga III. ovoga Pravilnika.
(9)Evidencija iz stavka 8. ovoga članka mora imati numerirane stranice i mora biti ovjerena od strane odgovorne osobe ovlaštene veterinarske organizacije.
(1)Nakon obavljenog klanja životinja u odobrenim objektima, veterinar koji obavlja službene kontrole u skladu s propisima o službenim kontrolama obvezan je svjedodžbu, izdanu na papirnatom obrascu, poništiti na način da se na njenoj prednjoj strani otisne tekst: »poništeno«, veličine slova od najmanje 3 centimetra.
(2)Na poništenu svjedodžbu zaklane životinje, na prednjoj strani u desnom gornjem kutu upisuje se datum i redni broj pod kojim je životinja uvedena u evidenciju o pregledu životinja za klanje nakon prispijeća u depo klaonice.
(1)Do uspostave sustava digitalnih svjedodžbi, u skladu s odredbama ovoga Pravilnika, izdaju se samo svjedodžbe u papirnatom obliku iz članaka 13., 14. i 15. ovoga Pravilnika.
(2)Svjedodžbe u papirnatom obliku, na obrascima izrađenim u skladu s odredbama Pravilnika o veterinarskim pregledima živih životinja u unutarnjem prometu i svjedodžbi o zdravstvenom stanju i mjestu podrijetla životinje („Narodne novine“, br. 87/08), mogu se izdavati najkasnije do 31. ožujka 2025. godine.
Danom stupanja na snagu ovoga Pravilnika prestaju važiti Pravilnik o visini naknada za veterinarske preglede živih životinja u unutarnjem prometu i svjedodžbi o zdravstvenom stanju i mjestu podrijetla životinje („Narodne novine“, br. 104/08 i 80/12) i Pravilnik o veterinarskim pregledima živih životinja u unutarnjem prometu i svjedodžbi o zdravstvenom stanju i mjestu podrijetla životinje („Narodne novine“, br. 87/08).
(2)Iznimno od stavka 1. ovoga članka, odredbe članaka 10., 11. i 12. ovoga Pravilnika stupaju na snagu uspostavom sustava digitalnih svjedodžbi iz članka 16. stavka 1. ovoga Pravilnika.
SVJEDODŽBA O ZDRAVSTVENOM STANJU kojom se potvrđuje da nema veterinarskih smetnji za otpremu životinja
Pošiljatelj pošiljke (ukoliko je različit od subjekta, odnosno ako je primjenjivo)
Ime i prezime/naziv/OIB
Adresa prebivališta/sjedišta
Primatelj pošiljke (ukoliko je različit od subjekta, odnosno ako je primjenjivo)
Ime i prezime/naziv/OIB
Adresa prebivališta/sjedišta
Subjekt, OIB, adresa objekta otpreme, registracijski broj ili broj odobrenog objekta
Subjekt, OIB, adresa odredišnog objekta, registracijski broj ili broj odobrenog objekta
Broj životinja ako je primjenjivo ili broj paketa u pošiljci ako je primjenjivo i težina pošiljke
Identifikacijska oznaka ili oznake životinja, ako je primjenjivo ili broj pratećeg putnog lista, ako je primjenjivo
Vrsta životinja
Kategorija životinja ako je primjenjivo i, prema potrebi, njihova identifikacija, ako je primjenjivo
Podaci o prehrambenom lancu te drugi podaci kojima se dokazuje udovoljavanje uvjetima za premještanje
Ja, subjekt,
_____________________________________________,
(ime i prezime/naziv/OIB)
svojim potpisom jamčim da:
– životinje za klanje nisu liječene ili ako su liječene da je od posljednjeg liječenja protekla propisana karencija za dopuštene veterinarske lijekove
– životinje nisu liječene zabranjenim veterinarskim lijekovima i hormonskim preparatima
– životinje nisu hranjene hranom za životinje koja sadrži nedopuštene tvari
– je sa životinjama postupano u skladu s posebnim propisima o zaštiti životinja
– sve životinje na gospodarstvu kao i one koje se otpremaju ne pokazuju vidljive poremećaje zdravstvenog stanja*
Informacije o zdravstvenom statusu objekta otpreme, stada/jata, ako je primjenjivo
Informacije o zdravstvenom stanju životinja, rezultata testova ili cijepljenja ako je primjenjivo (vrsta ispitivanja ili cijepljenja, rezultat pretrage, broj nalaza i datum), ako je primjenjivo
Datum i vrijeme otpreme pošiljke s objekta
Prijevoznik (ime prezime/naziv/adresa/OIB/), registracijski ili odobreni broj prijevoznika, ako je primjenjivo i prijevozno sredstvo (registracijska oznaka)
Datum obavljenog veterinarskog posjeta, ako je primjenjivo
Savjetovanje s javnošću vezano za Pravilnik o veterinarskim posjetima i svjedodžbi o zdravstvenom stanju
Na temelju članka 17. stavka 4., članka 70. stavka 6. i članka 79. stavka 5. Zakona o zdravlju životinja („Narodne novine“, br. 152/22 i 154/22) ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva donosi
PRAVILNIK
O VETERINARSKIM POSJETIMA I
SVJEDODŽBI O ZDRAVSTVENOM STANJU
Područje primjene
Članak 1.
Ovim se Pravilnikom uređuje:
provedba, učestalost, rokovi i način osiguranja sredstava te financiranje veterinarskih posjeta
postupak izdavanja, oblik i sadržaj obrasca, čuvanje te određivanje visine naknade za izdavanje ili ispis svjedodžbe o zdravstvenom stanju (u daljnjem tekstu: svjedodžba).
Pojmovnik
Članak 2.
(1)Pojmovi koji se koriste u ovom Pravilniku imaju sljedeće značenje:
pašnjak – registrirani objekt koji služi za ispašu životinja
pošiljatelj pošiljke – registrirani korisnik objekta s kojega se otpremaju životinje
pošiljka – životinja ili skupina životinja iste vrste koje se premještaju
primatelj pošiljke – registrirani korisnik objekta na koji se dopremaju životinje.
(2) Ostali pojmovi u ovom Pravilniku imaju jednako značenje kao pojmovi određeni Zakonom o zdravlju životinja.
(3) Izrazi koji se koriste u ovome Pravilniku, a imaju rodno značenje, odnose se jednako na muški i ženski rod.
Primjena posebnih uvjeta određenih drugim propisima
Članak 3.
Ovaj Pravilnik provodi se ne dovodeći u pitanje provedbu posebnih propisa kojima se uređuju mjere kontrole bolesti životinja te uvjeti koji se primjenjuju na premještanje životinja u slučaju pojave ili sumnje na bolest životinja.
Vrste i provedba veterinarskih posjeta
Članak 4.
(1)Vrste veterinarskih posjeta, s obzirom na njihov cilj, opseg i učestalost, dijele se na:
veterinarski posjet u svrhu premještanja životinja unutar područja Republike Hrvatske (u daljnjem tekstu: VPP)
veterinarski posjet u zoni ograničenja u svrhu premještanja (u daljnjem tekstu: VPO)
veterinarski posjet prema procjeni rizika (u daljnjem tekstu: VPR).
(2)Veterinarski posjeti provode se na registriranim objektima na kojima se drže životinje.
(3)Iznimno od stavka 2. ovoga članka, veterinarski posjeti ne provode se na registriranim pašnjacima.
(4)Iznimno od stavka 2. ovoga članka, veterinarski posjeti u zonama ograničenja mogu se provoditi i na objektima propisanim člankom 54. stavkom 1. točkama b) do e) i točkom k) Zakona o zdravlju životinja, u skladu s propisima kojima se određuju mjere kontrole određene bolesti životinja u zonama ograničenja.
(5)Veterinarske posjete provode ovlašteni veterinari mjesno nadležnih ovlaštenih veterinarskih organizacija, na području jedinica lokalne samouprave na kojima su im dodijeljene javne ovlasti za obavljanje poslova, u skladu s propisom kojim se uređuje veterinarska djelatnost.
(6)Ovlašteni veterinari odmah po provedenom veterinarskom posjetu subjektu dostavljaju potpisano pisano izvješće o rezultatu veterinarskog posjeta, koje obvezno sadrži preporuke za korekciju ili otklanjanje utvrđenih nedostatka, ovisno o rezultatima veterinarskog posjeta.
(7)Subjekt je dužan voditi evidenciju o veterinarskim posjetima, njihovim rezultatima i primjeni preporuka.
(8)Veterinarski posjeti upisuju se u računalnu bazu podataka, najkasnije u roku od pet dana od provedenog veterinarskog posjeta.
(9)Iznimno od stavka 6. ovoga članka, uspostavom digitalnog sustava baza podataka Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva (u daljnjem tekstu: Ministarstvo), pisano izvješće dostupno je subjektima i u elektronskom obliku.
Veterinarski posjet u svrhu premještanja životinja unutar područja Republike Hrvatsk e
Članak 5.
(1)VPP pošiljaka životinja unutar područja Republike Hrvatske obvezno se provodi prije izdavanja svjedodžbe u slučaju premještanja svinja, ovaca, koza i peradi, ako je od bilo koje vrste prethodnog veterinarskog posjeta iz članka 4. stavka 1. ovoga Pravilnika, za navedenu vrstu životinja proteklo vi š e od četiri mjeseca.
(2)VPP iz stavka 1. ovoga članka, uzimajući u obzir vrstu životinje, sastoji se od:
dokumentacijskog pregleda
identifikacijskog pregleda
fizičkog pregleda
pregleda uvjeta biosigurnosti.
(3)Nakon provedenog VPP-a iz stavka 1. ovoga članka, ako su ispunjeni propisani uvjeti za premještanje životinja, ovlašteni veterinar izdaje svjedodžbu na obrascu iz Priloga I. ovoga Pravilnika ili označava u računalnoj bazi podataka da su ispunjeni uvjeti za izdavanje svjedodžbe .
Veterinarski posjet u zonama ograničenja
Članak 6.
(1)VPO se provodi zbog izbijanja bolesti kategorije A, u skladu s drugim propisima kojima se određuju mjere kontrole određene bolesti životinja u zonama ograničenja.
(2)Osim od pregleda navedenih u članku 5. stavku 2. ovoga Pravilnika, VPO se može sastojati i od dodatnih pregleda, u skladu s propisima kojima se uređuju mjere kontrole bolesti za koju je određena zona ograničenja.
(3)Ukoliko je VPO proveden u roku iz članka 5. stavka 1. ovoga Pravilnika, zamjenjuje VPP za prijemljivu vrstu životinja prije premještanja.
(4)U slučaju utvrđivanja nesukladnosti prilikom provedbe VPO-a, ovlaštena veterinarska organizacija je dužna pisanim putem izvijestiti nadležnu veterinarsku inspekciju, u roku od 2 dana od provedbe veterinarskog posjeta, a utvrđenu nesukladnost evidentirati u računalnoj bazi podataka.
(5)Veterinarska inspekcija, u skladu s raspoloživim resursima, obavlja inspekcijske nadzore objekata s utvrđenim nesukladnostima iz stavka 4. ovoga članka određujući prioritet i obuhvat nadzora na temelju analize rizika koja minimalno mora obuhvatiti vrstu i broj nesukladnosti te lokaciju objekta.
Veterinarski posjet prema procjeni rizika
Članak 7.
(1)VPR se provodi najmanje jednom u dvije godine na objektima koji drže kopitare, papkare, perad, pčele i bumbare iz kojih se premještaju životinje.
(2)Iznimno od stavka 1. ovoga članka, učestalost i/ili vrste objekata mogu se mijenjati u skladu s rezultatima procjene rizika kojeg predstavlja pojedini objekt i/ili vrsta objekta ili skupine objekata, kao i u slučaju provođenja pojačanih službenih aktivnosti u svrhu kontrole, nadziranja i suzbijanja bolesti životinja.
(3)Procjenu rizika provodi Ministarstvo, Uprava za veterinarstvo i sigurnost hrane (u daljnjem tekstu: Uprava).
(4)Kriteriji za procjenu rizika, rezultati i objekti određeni za VPR u tekućoj godini, objavljuju se na mrežnoj stranici Uprave najkasnije do 31. ožujka tekuće godine.
(5)Uprava u računalnoj bazi podatka omogućuje službenim osobama detaljan uvid u popis objekata namijenjenih VPR-u te omogućuje unos pregleda za svaki objekt pojedinačno.
(6)VPR obuhvaća najmanje pregled:
evidencija koje su subjekti dužni voditi
uvjeta biosigurnosti
zdravlja i dobrobiti životinja i provedbe nadziranja od strane subjekta, u skladu s člankom 16. Zakona o zdravlju životinja
drugih uvjeta koji mogu utjecati na rizik.
(7)VPR se provodi u skladu s uputom Uprave koja se objavljuje na mrežnoj stranici, a podatak o provedenom VPR unosi se u računalnu bazu podataka
(8)Po provedbi VPR-a, ovlašteni veterinar dužan je dostaviti subjektu primjerak ispunjenog obrasca Uputa subjektu, iz priloga IV. ovoga Pravilnika.
(9)U Uputi subjektu iz stavka 8. ovoga članka mora biti naznačen datum provedenog VPR-a, te ime i potpis ovlaštenog veterinara koji ga je proveo, uz naznaku ovlaštene veterinarske organizacije.
(10)U slučaju utvrđenih nesukladnosti u Uputi subjektu iz stavka 8. ovoga članka, ovlašteni veterinar dužan je obavijesti pisanim putem nadležnu veterinarsku inspekciju.
(11)Veterinarska inspekcija, u skladu s raspoloživim resursima, obavlja inspekcijske nadzore objekata s utvrđenim nesukladnostima iz stavka 10. ovoga članka, određujući prioritet i obuhvat nadzora na temelju analize rizika koja minimalno mora obuhvatiti vrstu i broj nesukladnosti te lokaciju objekta.
Način osiguranja sredstava te financiranje veterinarskih posjeta
Članak 8.
(1)Za provedbu veterinarskih posjeta iz članaka 5., 6. i 7. ovoga Pravilnika osiguravaju se sredstva u državnom proračunu Republike Hrvatske.
(2)Iznimno od stavka 1. ovoga članka, subjekt snosi troškove ponovnog veterinarskog posjeta prije premještanja u zoni ograničenja (VPO), nakon što su prethodnim posjetom utvrđene nesukladnosti zbog kojih je onemogućeno premještanje životinja, u slučaju utvrđivanja ponovnog neudovoljavanja uvjetima.
(3)Za provedbu veterinarskih posjeta ovlaštenim veterinarskim organizacijama pripada naknada, određena odlukom o visini i opsegu naknada za troškove provedbe propisanih mjera iz područja veterinarstva koju donosi ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva (u daljnjem tekstu: ministar), u skladu s odredbama Zakona o zdravlju životinja.
Svjedodžba o zdravstvenom stanju
Članak 9.
(1)Svjedodžba je javna isprava koja sadrži barem sljedeće podatke pošiljke:
datum i vrijeme izdavanja svjedodžbe
podatak o ovlaštenoj veterinarskoj organizaciji
podatke o pošiljatelju pošiljke, ako je primjenjivo
podatke o primatelju pošiljke, ako je primjenjivo
subjekt, OIB, naziv, adresa i registracijski/odobreni broj objekta otpreme
subjekt, OIB, naziv, adresa i registracijski/odobreni broj objekta odredišta
vrsta i broj životinje
kategorija životinja, ako je primjenjivo
težina pošiljke, ako je primjenjivo
individualna identifikacijska oznaka(e) životinja, ako je primjenjivo
informacije o zdravstvenom stanju životinja rezultata testova ili cijepljenja ako je primjenjivo (vrsta ispitivanja ili cijepljenja, rezultat pretrage, broj nalaza i datum) , ako je primjenjivo
informacije o zdravstvenom statusu objekta otpreme stada/jata, ako je primjenjivo
podatke o prijevozniku (ime prezime/naziv/OIB) i prijevoznom sredstvu (registracijska oznaka)
datum VPR-a, VPP-a ili VPO-a, ako je primjenjivo
podatke o prethodno izdanoj svjedodžbi/certifikatu (broj, datum i od koga je izdana), ako je primjenjivo
rok valjanosti svjedodžbe
ime i prezime te potpis ovlaštenog veterinara.
(2)Svjedodžba se izdaje na papirnatom obrascu ili u digitalnom obliku.
(3)Subjekt je dužan najaviti zahtjev za izdavanje svjedodžbe najmanje 24 sata prije planiranog premještanja putem digitalne platforme ako je primjenjivo, elektroničke pošte, telefona, osobno ili drugih komunikacijskih kanala određenih od strane ovlaštene veterinarske organizacije.
(4)Svjedodžba se može izdati isključivo ako su ispunjeni svi propisani uvjeti za premještanje pošiljke.
(5)Ovlašteni veterinar je prije izdavanja svjedodžbe dužan provjeriti sve podatke iz stavka 1. ovoga članka.
(6)Za istinitost podataka iz evidencije koju je dužan voditi odgovoran je subjekt, što potvrđuje svojim potpisom u odgovarajućoj rubrici.
(7)U slučaju sumnje ili pojave bolesti na objektu te u području zona ograničenja, primjenjuju se uvjeti premještanja određeni propisima kojima se određuju mjere kontrole odnosne bolesti te se svjedodžba izdaje u skladu s navedenim uvjetima.
(8)Iznimno od stavka 4. ovoga članka, svjedodžba se može izdati i ako nisu ispunjeni svi propisani uvjeti za premještanje predmetne životinje ili skupine životinja, na temelju rješenja veterinarskog inspektora.
(9)Svjedodžbu izdaje i potvrđuje ovlašteni veterinar mjesno nadležne veterinarske organizacije, na zahtjev subjekta.
(10)Svjedodžba vrijedi do dolaska na dolazni objekt, a najduže 72 sata od izdavanja, te mora pratiti životinje tijekom premještanja.
(11)Svjedodžba za premještanje na pašnjak izdaje se jednom, prije sezonskog premještanja.
(12)Ako tijekom premještanja pošiljke životinja nastanu nepredviđene okolnosti (kvar vozila, prometna nezgoda i sl.), zbog kojih bi premještanje moglo trajati dulje od važenja svjedodžbe, subjekt odnosno prijevoznik je dužan odmah po saznanju o istima obavijestiti nadležnu ovlaštenu veterinarsku organizaciju, radi produljenja ili izdavanja nove svjedodžbe u koju se obvezno upisuje referentni broj ranije izdane svjedodžbe.
Postupak izdavanja digitalne svjedodžbe
Članak 10.
(1)Subjekti u računalnoj bazi podataka predaju zahtjev za izdavanje digitalne svjedodžbe u koju, najmanje 24 sata prije planirane otpreme pošiljke, unose odgovarajuće podatke iz članka 9. stavka 1. ovoga Pravilnika.
(2)Svjedodžba se izdaje na obrascu kreiranom iz računalne baze podataka elektronskim putem.
(3)Podaci digitalnih svjedodžbi iz stavka 2. ovoga članka vode se u bazi podataka.
(4)U slučaju izdavanja svjedodžbe u digitalnom obliku, svi podaci pohranjuju se u računalnoj bazi podataka te su dostupni subjektima, ovlaštenim veterinarima i veterinarskim organizacijama, Ministarstvu te drugim tijelima državne uprave i agencijama kojima su podaci neophodni za provedbu kontrola ili drugih poslova iz njihove nadležnosti.
(5)Ovlašteni veterinar može odobriti izdavanje svjedodžbe nakon potvrde subjekta odredišnog objekta o prihvaćanju pošiljke u računalnoj bazi podataka.
(6)U slučaju odbijanja izdavanja svjedodžbe, ovlašteni veterinar je dužan o razlozima odbijanja pisanim putem obavijestiti nadležnu veterinarsku inspekciju.
Onemogućavanje izdavanja digitalnih svjedodžbi
Članak 11.
U slučaju pojave ili sumnje na zaraznu bolest na pojedinom objektu, Ministarstvo i nadležni veterinarski inspektor mogu u računalnoj bazi podataka onemogućiti izdavanje digitalne svjedodžbe na odnosnom objektu ili objektima na određenom području.
Potvrda dolaska pošiljke
Članak 12.
Subjekt dolaznog objekta obvezan je ažurno, a najkasnije u roku od sedam dana od dana izdavanja digitalne svjedodžbe, potvrditi dolazak pošiljke.
Izdavanje svjedodžbi u papirnatom obliku
Članak 13.
(1)Svjedodžba u papirnatom obliku izdaje se na obrascu uvezanom u blok od 50 listova s kopijom, naznačenom serijom i brojevima obrazaca, a brojevi unutar serije započinju s brojem 1 i završavaju s brojem 1.000.000.
(2)Kopije izdanih svjedodžbi na obrascu iz bloka iz stavka 1. ovoga članka koriste se za evidenciju i kao osnova za obračun naknada.
(3)Subjekt je obvezan čuvati svjedodžbu izdanu u papirnatom obliku najmanje tri godine od dopreme pošiljke te je predočiti nadležnom tijelu na zahtjev.
(4)Obrazac svjedodžbe iz stavka 1. ovoga članka sadržan je u prilogu I. ovoga Pravilnika.
(5)Obrazac evidencije o izdanim svjedodžbama iz stavka 2. ovoga članka sadržan je u prilogu II. ovoga Pravilnika.
Tiskanje i distribucija svjedodžbi u papirnatom obliku
Članak 14.
(1)Tiskanje obrazaca svjedodžbe u papirnatom obliku može obavljati jedino tiskara ovlaštena od Ministarstva.
(2)Distribuciju blokova obrazaca svjedodžbi tiskara obavlja na temelju zahtjeva ovlaštene veterinarske organizacije koja se evidentira u računalnoj bazi podataka, uz popratnu izdatnicu.
(3)U izdatnici iz stavka 2. ovoga članka mora biti navedeno kojoj se ovlaštenoj veterinarskoj organizaciji dostavljaju blokovi i obrasci naznačene serije blokova te redni brojevi obrazaca svjedodžbe, a podaci moraju biti evidentirani u računalnoj bazi podataka.
(4)Jedan primjerak izdatnice iz stavka 2. ovoga članka tiskara dostavlja ovlaštenoj veterinarskoj organizaciji, a jedan primjerak ostaje tiskari.
(5)Popis izdatnica iz stavka 2. ovoga članka tiskara je dužna priložiti uz račun Ministarstvu.
(6)Neispunjeni blokovi obrazaca svjedodžbe čuvaju se pod ključem.
(7)Tiskanje i dostava obrazaca svjedodžbi financira se iz državnog proračuna Republike Hrvatske.
(8)Ovlaštena veterinarska organizacija vodi evidenciju o primljenim i izdanim blokovima obrazaca svjedodžbi, na obrascu iz priloga III. ovoga Pravilnika.
(9)Evidencija iz stavka 8. ovoga članka mora imati numerirane stranice i mora biti ovjerena od strane odgovorne osobe ovlaštene veterinarske organizacije.
Postupak sa svjedodžbama zaklanih životinja izdanim u papirnatom obliku
Članak 15.
(1)Nakon obavljenog klanja životinja u odobrenim objektima, veterinar koji obavlja službene kontrole u skladu s propisima o službenim kontrolama obvezan je svjedodžbu, izdanu na papirnatom obrascu, poništiti na način da se na njenoj prednjoj strani otisne tekst: »poništeno«, veličine slova od najmanje 3 centimetra.
(2)Na poništenu svjedodžbu zaklane životinje, na prednjoj strani u desnom gornjem kutu upisuje se datum i redni broj pod kojim je životinja uvedena u evidenciju o pregledu životinja za klanje nakon prispijeća u depo klaonice.
(3)Poništene svjedodžbe čuvaju se pod nadzorom službenog veterinara u odobrenom objektu, najmanje tri godine od datuma izdavanja.
Izdavanje svjedodžbi u papirnatom obliku u prijelaznom razdoblju
Članak 16.
(1)Do uspostave sustava digitalnih svjedodžbi, u skladu s odredbama ovoga Pravilnika, izdaju se samo svjedodžbe u papirnatom obliku iz članaka 13., 14. i 15. ovoga Pravilnika.
(2)Svjedodžbe u papirnatom obliku, na obrascima izrađenim u skladu s odredbama Pravilnika o veterinarskim pregledima živih životinja u unutarnjem prometu i svjedodžbi o zdravstvenom stanju i mjestu podrijetla životinje („Narodne novine“, br. 87/08), mogu se izdavati najkasnije do 31. ožujka 2025. godine.
Prilozi
Članak 17.
Prilozi I. – III. tiskani su kao dodatak ovoga Pravilnika i čine njegov sastavni dio.
Prestanak važenja propisa
Članak 18.
Danom stupanja na snagu ovoga Pravilnika prestaju važiti Pravilnik o visini naknada za veterinarske preglede živih životinja u unutarnjem prometu i svjedodžbi o zdravstvenom stanju i mjestu podrijetla životinje („Narodne novine“, br. 104/08 i 80/12) i Pravilnik o veterinarskim pregledima živih životinja u unutarnjem prometu i svjedodžbi o zdravstvenom stanju i mjestu podrijetla životinje („Narodne novine“, br. 87/08).
Stupanje Pravilnika na snagu
Članak 19.
(1)Ovaj Pravilnik stupa na snagu 1. veljače 2025. godine .
(2)Iznimno od stavka 1. ovoga članka, odredbe članaka 10., 11. i 12. ovoga Pravilnika stupaju na snagu uspostavom sustava digitalnih svjedodžbi iz članka 16. stavka 1. ovoga Pravilnika.
KLASA:
URBROJ:
Zagreb,
POTPREDSJEDNIK VLADE I MINISTAR
POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I RIBARSTVA
Josip Dabro
PRILOG I.
Serija ____ No _________
REPUBLIKA HRVATSKA
Ovlaštena veterinarska organizacija :
SVJEDODŽBA
O ZDRAVSTVENOM STANJU
kojom se potvrđuje da nema veterinarskih smetnji za otpremu životinja
Pošiljatelj pošiljke (ukoliko je različit od subjekta, odnosno ako je primjenjivo)
Ime i prezime/naziv/OIB
Adresa prebivališta/sjedišta
Primatelj pošiljke (ukoliko je različit od subjekta, odnosno ako je primjenjivo)
Ime i prezime/naziv/OIB
Adresa prebivališta/sjedišta
Subjekt, OIB, adresa objekta otpreme, registracijski broj ili broj odobrenog objekta
Subjekt, OIB, adresa odredišnog objekta, registracijski broj ili broj odobrenog objekta
Broj životinja ako je primjenjivo ili broj paketa u pošiljci ako je primjenjivo i težina pošiljke
Identifikacijska oznaka ili oznake životinja, ako je primjenjivo ili broj pratećeg putnog lista, ako je primjenjivo
Vrsta životinja
Kategorija životinja ako je primjenjivo i, prema potrebi, njihova identifikacija, ako je primjenjivo
Podaci o prehrambenom lancu te drugi podaci kojima se dokazuje udovoljavanje uvjetima za premještanje
Ja, subjekt,
_____________________________________________,
(ime i prezime/naziv/OIB)
svojim potpisom jamčim da:
– životinje za klanje nisu liječene ili ako su liječene da je od posljednjeg liječenja protekla propisana karencija za dopuštene veterinarske lijekove
– životinje nisu liječene zabranjenim veterinarskim lijekovima i hormonskim preparatima
– životinje nisu hranjene hranom za životinje koja sadrži nedopuštene tvari
– je sa životinjama postupano u skladu s posebnim propisima o zaštiti životinja
– sve životinje na gospodarstvu kao i one koje se otpremaju ne pokazuju vidljive poremećaje zdravstvenog stanja*
Informacije o zdravstvenom statusu objekta otpreme, stada/jata, ako je primjenjivo
Informacije o zdravstvenom stanju životinja, rezultata testova ili cijepljenja ako je primjenjivo (vrsta ispitivanja ili cijepljenja, rezultat pretrage, broj nalaza i datum), ako je primjenjivo
Datum i vrijeme otpreme pošiljke s objekta
Prijevoznik (ime prezime/naziv/adresa/OIB/), registracijski ili odobreni broj prijevoznika, ako je primjenjivo i prijevozno sredstvo (registracijska oznaka)
Datum obavljenog veterinarskog posjeta, ako je primjenjivo
Prethodna svjedodžba
(broj, datum i od koga je izdana)
Potpis subjekta
______________
Ova svjedodžba vrijedi do dolaska pošiljke na odredišni objekt, a najdulje 72 sata od izdavanja.
Datum izdavanja: _________ Vrijeme izdavanja: _________ sati
M.P.
Mjesto izdavanja
veterinar
______________
(potpis i faksimil)
PRILOG II.
Evidencija o izdanim svjedodžbama o zdravstvenom stanju
Red. br.
Datum prijavnice i broj dostavnice
Serija
Broj bloka
svjedodžbe
Datum izdavanja
Ime i prezime odgovorne osobe kojoj je izdana svjedodžba
Potpis osobe kojoj je izdana svjedodžba
Datum razdvajanja i broj bloka
PRILOG III.
UPUTA SUBJEKTU
OVLAŠTENA VETERINARSKA ORGANIZACIJA
___________________________________________________________________________
DATUM VETERINARSKOG POSJETA:_______________________________________
EVIDENCIJSKI BROJ VETERINARSKOG POSJETA: __________________________
OVLAŠTENI VETERINAR: _____________________ _________________
(potpis)