PRIJEDLOG ZAKONA O CENTRU ZA RESTRUKTURIRANJE I PRODAJU
I. USTAVNA OSNOVA ZA DONOŠENJE ZAKONA
Ustavna osnova za donošenje ovoga zakona sadržana je u odredbi članka 2. stavka 4. podstavka 1. Ustava Republike Hrvatske (»Narodne novine « , br. 85/10. – pročišćeni tekst i 5/14. – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).
II. OCJENA STANJA, OSNOVNA PITANJA KOJA SE UREĐUJU ZAKONOM, TE POSLJEDICE KOJE ĆE DONOŠENJEM ZAKONA PROISTEĆI
Ocjena stanja:
Centar za restrukturiranje i prodaju (u daljnjem tekstu: Centar), kao pravni sljednik Agencije za upravljanje državnom imovinom, osnovan je temeljem odredbi Zakona o upravljanju i raspolaganju imovinom u vlasništvu Republike Hrvatske (»Narodne novine«, br. 94/13., 13/18. i 89/17.) koji je stupio na snagu 30. srpnja 2013. godine.
Poslove tada ukinute Agencije za upravljanje državnom imovinom preuzeli su Državni ured za upravljanje državnom imovinom, koji je tada određen kao središnje tijelo za upravljanje i raspolaganje državnom imovinom i koordinaciju upravljanja i raspolaganja imovinom u vlasništvu Republike Hrvatske u odnosu na središnja tijela državne uprave i druga tijela, odnosno pravne osobe osnovane posebnim zakonima, koji su imatelji, odnosno raspolažu imovinom u vlasništvu Republike Hrvatske i novoosnovani Centar.
Centar je nastavio poslovati i sukladno odredbama Zakona o upravljanju državnom imovinom (»Narodne novine«, br. 52/18. i 155/23 ) i prema važećem je zakonodavnom okviru pravna osoba s javnim ovlastima, upisana u sudski registar Trgovačkog suda u Zagrebu koja obavlja stručne poslove u okviru djelokruga i nadležnosti propisanih Zakonom o upravljanju državnom imovinom i drugim propisima. Djelatnost Centra je upravljanje u svojstvu zakonskog zastupnika dionicama i udjelima, odnosno osnivačkim pravima, čiji je imatelj ili ovlaštenik Republika Hrvatska, ako se ta imovina odnosi na pravne osobe koje nisu od posebnog interesa za Republiku Hrvatsku kao i upravljanje u svojstvu zakonskog zastupnika dionicama i udjelima u trgovačkim društvima čiji su imatelji Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje i Hrvatska agencija za osiguranje depozita ako ih je stekla u postupku sanacije i privatizacije banaka te ako upravljanje tom imovinom nije povjereno drugom tijelu posebnim zakonom.
Konkretno, sukladno Zakonu o upravljanju državnom imovinom (»Narodne novine«, br. 52/18. i 155/23) Centar obavlja sljedeće poslove i djelatnosti:
– upravljanje u svojstvu zakonskog zastupnika dionicama i udjelima, odnosno osnivačkim pravima, čiji je imatelj ili ovlaštenik Republika Hrvatska, ako se ta imovina odnosi na pravne osobe koje nisu od posebnog interesa za Republiku Hrvatsku,
– upravljanje u svojstvu zakonskog zastupnika dionicama i udjelima u trgovačkim društvima čiji su imatelji Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje i Državna agencija za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka ako ih je stekla u postupku sanacije i privatizacije banaka te ako upravljanje tom imovinom nije povjereno drugom tijelu posebnim zakonom,
– sudjelovanje u restrukturiranju trgovačkih društava u kojima Republika Hrvatska ima vlasničke ovlasti,
– stjecanje dionica i udjela,
– sudjelovanje u postupcima predstečajne nagodbe sukladno odredbama propisa kojima se uređuje financijsko poslovanje i predstečajne nagodbe, u kojima Centar ima pravni položaj zakonskog zastupnika državnog portfelja dionica i poslovnih udjela, neovisno o njegovu vjerovničkom položaju,
– prijenos dionica bez naknade hrvatskim ratnim vojnim invalidima iz Domovinskog rata (u daljnjem tekstu: HRVI iz Domovinskog rata) i članovima uže i šire obitelji smrtno stradaloga, odnosno nestalog hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata,
– u ime Republike Hrvatske i drugih imatelja dionica i udjela kojima upravlja, predlaganje članova skupština, nadzornih odbora i uprava u trgovačkim društvima čijim dionicama i udjelima upravlja,
– druge djelatnosti određene Statutom ili posebnim propisima.
Nadalje, Centar kao javne ovlasti obavlja sljedeće poslove:
– utvrđuje procijenjenu i neprocijenjenu imovinu u postupku pretvorbe i privatizacije društvenih poduzeća,
– u upravnom postupku prenosi dionice bez naknade HRVI-ju iz Domovinskog rata i članovima uže i šire obitelji smrtno stradaloga odnosno nestaloga hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata,
– izvršava pravomoćna rješenja nadležnih ureda državne uprave u županijama o utvrđivanju prava na naknadu sukladno Zakonu o naknadi za imovinu oduzetu za vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine (»Narodne novine«, br. 92/96., 39/99., 42/99., 92/99., 43/00., 131/00., 27/01., 34/01., 65/01., 118/01., 80/02. i 81/02.),
– u upravnom postupku ukida rezervaciju dionica i poslovnih udjela, određenu zbog neriješenih imovinskopravnih odnosa na procijenjenim nekretninama i rezervaciju dionica i poslovnih udjela izdanih u protuvrijednosti imovine uključene u vrijednosti društvenoga kapitala po knjigovodstvenoj vrijednosti, dok će rezervaciju određenu radi osiguranja naknade prijašnjim vlasnicima procijenjenih nekretnina ukinuti pod uvjetom da u odnosu na te nekretnine nije podnesen zahtjev sukladno Zakonu o naknadi za imovinu oduzetu za vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine (»Narodne novine«, br. 92/96., 39/99., 42/99., 92/99., 43/00., 131/00., 27/01., 34/01., 65/01., 118/01., 80/02. i 81/02.) ili je taj zahtjev pravomoćno odbijen.
Centar je izvanproračunski korisnik državnog proračuna i financira se iz sredstava ostvarenih obavljanjem vlastite djelatnosti, sukladno Financijskom planu koji se izrađuje za svaku godinu, koji uključuje i sredstva iz drugih izvora. Preciznije, s ukladno članku 23. Zakona o upravljanju državnom imovinom (»Narodne novine«, br. 52/18. i 155/23) Centar se financira iz vlastitih sredstava te iz drugih izvora, a sredstvima iz drugih izvora smatraju se:
naknade za upravljanje i raspolaganje dionicama/udjelima trgovačkih društava u vlasništvu Republike Hrvatske, kojima upravlja Centar,
naknade za upravljanje i raspolaganje dionicama/udjelima čiji je imatelj Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje, kojima upravlja Centar,
donacije, krediti, sredstva međunarodne pomoći, sredstva iz instrumenata programa i fondova Europske unije i druga sredstva u skladu sa Zakonom.
U tom smislu na njegov financijski plan suglasnost daje Hrvatski sabor odlukom i to svake godine uz donošenje državnog proračuna.
Dosadašnji pravni okvir uspostavljen važećim Zakonom o upravljanju državnom imovinom (»Narodne novine«, br. 52/18. i 155/23) nije ostvario potrebnu učinkovitost upravljanja državnom imovinom slijedom čega se ukazala potreba izrade posebnog zakonskog okvira koji će regulirati upravljanje državnom imovinom u obliku nekretnina i pokretnina u vlasništvu Republike Hrvatske, kao i posebnog zakonskog okvira koji će regulirati državnu imovinu u obliku dionica, poslovnih udjela i osnivačkih prava u vlasništvu Republike Hrvatske.
Dana 30. prosinca 2023. godine na snagu je stupio Zakon o upravljanju i raspolaganju nekretninama u vlasništvu Republike Hrvatske (»Narodne novine«, br. 155/23.) čime su prestale važiti odredbe Zakona o upravljanju državnom imovinom (»Narodne novine«, br. 52/18.) koje se odnose na nekretnine i pokretnine u vlasništvu Republike Hrvatske, dok će se ovim Zakonom o Centru za restrukturiranje i prodaju i istovremenim donošenjem Zakona o pravnim osobama u vlasništvu Republike Hrvatske urediti područje upravljanja dionicama i poslovnim udjelima čiji je vlasnik odnosno imatelj Republika Hrvatska, čime će u cijelosti prestati važiti Zakon o upravljanju državnom imovinom (»Narodne novine«, br. 52/18. i 155/23).
Novim zakonodavnim uređenjem koje se odnosi na pravne osobe u vlasništvu Republike Hrvatske predviđen je novi režim izvršavanja članskih prava Republike Hrvatske u pravnim osobama u vlasništvu Republike Hrvatske, kao i uvođenje novih zahtjeva u pogledu ustroja, korporativnog upravljanja i načina rada pravnih osoba u vlasništvu Republike Hrvatske, među koje se ubraja i Centar, u skladu sa Smjernicama Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (u daljnjem tekstu: OECD) za korporativno upravljanje u državnim poduzećima .
S obzirom na opisane posebnosti Centra, a kako se niti u Zakon o upravljanju nekretninama i pokretninama u vlasništvu Republike Hrvatske, ali i u novo zakonodavno uređenje koje se odnosi na pravne osobe u vlasništvu Republike Hrvatske nisu preuzele odredbe Zakona o upravljanju državnom imovinom koje se odnose na Centar, potrebno je posebnim propisom urediti ustroj, djelatnosti i javne ovlasti Centra, i to radi osiguranja kontinuiteta njihovog obavljanja u skladu novim zakonodavnim okvirom za pravne osobe u vlasništvu Republike Hrvatske .
Osnovna pitanja koja se uređuju zakonom:
Ovim se zakonom uređuju ustroj i financiranje Centra te poslovi, djelatnosti i javne ovlasti Centra u skladu s novim zakonodavnim okvirom za pravne osobe u državnom vlasništvu.
Posljedice koje će donošenjem zakona proisteći:
Svrha zakona je donošenje pravnog okvira koji će osigurati kontinuitet obavljanja poslova, djelatnosti i javnih ovlasti Centra uz primjenu standarda korporativnog upravljanja u skladu sa Smjernicama OECD-a za korporativno upravljanje u državnim poduzećima.
III. OCJENA SREDSTAVA POTREBNIH ZA PROVEDBU ZAKONA
Za provedbu ovoga zakona sredstva su osigurana u financijskom planu Centra u okviru redovitog poslovanja te nije potrebno osigurati dodatna financijska sredstva.
IV. TEKST PRIJEDLOGA ZAKONA S OBRAZLOŽENJEM
ZAKON O CENTRU ZA RESTRUKTURIRANJE I PRODAJU
I. OPĆE ODREDBE
Predmet Zakona
Članak 1.
(1) Ovim Zakonom uređuju se ustroj, poslovi i djelatnosti te javne ovlasti Centra za restrukturiranje i prodaju (u daljnjem tekstu: Centar).
(2) Centar je pravna osoba s javnim ovlastima osnovana Zakonom o upravljanju i raspolaganju imovinom u vlasništvu Republike Hrvatske (»Narodne novine«, br. 94/13., 18/16. i 89/17. – Odluka i Rješenje Ustavnog suda Republike Hrvatske).
(3) Centar nastavlja s radom sukladno odredbama ovoga Zakona.
Osnivač Centra
Članak 2.
Osnivač Centra je Republika Hrvatska.
Naziv i sjedište Centra
Članak 3.
(1) Naziv Centra glasi: Centar za restrukturiranje i prodaju.
(2) Skraćeni naziv Centra glasi: CERP.
(3) Sjedište Centra je u Zagrebu.
(4) Centar se upisuje u sudski registar.
Primjena drugih propisa
Članak 4.
(1) Na Centar se primjenjuju odredbe zakona koji uređuje pravne osobe u vlasništvu Republike Hrvatske.
(2) Na proces planiranja, izvještavanja o izvršenju financijskog plana te sastavljanja, potpisivanja i predaje financijskih izvještaja Centra na odgovarajući način primjenjuje se zakon kojim je uređen sustav proračuna i podzakonski propisi doneseni na temelju tog zakona.
Zabrana provedbe stečajnog i predstečajnog postupka
Članak 5.
Nad Centrom se ne može provesti stečajni niti predstečajni postupak.
II. USTROJ I FINANCIRANJE CENTRA
Vlasničko tijelo Centra
Članak 6.
Osnivačka prava Republike Hrvatske u Centru izvršava ministarstvo nadležno za poslove financija (u daljnjem tekstu: Ministarstvo).
Ovlasti vlasničkog tijela
Članak 7.
Ministarstvo ima sljedeće ovlasti:
1. daje prethodnu suglasnost na Statut Centra
2. imenuje i opoziva članove Nadzornog odbora
3. obavlja druge poslove određene ovim Zakonom, zakonom koji uređuje pravne osobe u vlasništvu Republike Hrvatske i Statutom Centra.
Tijela Centra
Članak 8.
Tijela Centra su Nadzorni odbor i direktor.
Nadzorni odbor
Članak 9.
(1) Nadzorni odbor ima tri člana od kojih je jedan predsjednik Nadzornog odbora.
(2) Nadzorni odbor iz reda svojih članova izabire predsjednika Nadzornog odbora.
(3) Najmanje jedan član Nadzornog odbora mora biti neovisan prema kriterijima utvrđenima zakonom koji uređuje pravne osobe u vlasništvu Republike Hrvatske i podzakonskim aktima donesenima na temelju tog zakona.
(4) Članove Nadzornog odbora imenuje Ministarstvo u skladu s odredbama zakona koji uređuje pravne osobe u vlasništvu Republike Hrvatske.
(5) Članovi Nadzornog odbora imenuju se na razdoblje od četiri godine te mogu biti ponovno imenovani. Ponovno imenovanje članova Nadzornog odbora provodi se u skladu s odredbama zakona koji uređuje pravne osobe u vlasništvu Republike Hrvatske.
(6) Članovi Nadzornog odbora mogu biti opozvani i prije isteka razdoblja na koje su imenovani.
Nadležnost Nadzornog odbora
Članak 10.
Nadzorni odbor:
1. donosi Statut Centra uz prethodnu suglasnost Ministarstva
2. donosi poslovnik o radu Nadzornog odbora
3. imenuje i opoziva direktora
4. zastupa Centar prema direktoru
5. sudjeluje u pripremanju godišnjih i srednjoročnih planova Centra te ih usvaja i prati njihovo izvršenje
6. usvaja financijski plan i izvještaj o izvršenju financijskog plana Centra
7. daje suglasnost na odluke i pravne poslove za koje je to predviđeno ovim Zakonom, zakonom koji uređuje pravne osobe u vlasništvu Republike Hrvatske i Statutom Centra
8. nadzire rad direktora i poslovanje Centra te o provedenom nadzoru podnosi izvješće Ministarstvu najkasnije u roku od šest mjeseci od isteka kalendarske godine na koju se izvješće odnosi
9. obavlja druge poslove propisane ovim Zakonom, zakonom koji uređuje pravne osobe u vlasništvu Republike Hrvatske, zakonom koji uređuje sustav proračuna i Statutom Centra.
Direktor
Članak 11.
(1) Direktora imenuje i opoziva Nadzorni odbor uz prethodnu suglasnost Vlade Republike Hrvatske u skladu s odredbama zakona koji uređuje pravne osobe u vlasništvu Republike Hrvatske.
(2) Za direktora može biti imenovana osoba koja ima završen najmanje sveučilišni prijediplomski i diplomski studij ili sveučilišni integrirani prijediplomski i diplomski studij i najmanje desetogodišnje radno iskustvo u struci nakon završenog studija te koja ispunjava druge uvjete predviđene zakonom koji uređuje pravne osobe u vlasništvu Republike Hrvatske i Statutom Centra.
(3) Direktor se imenuje na razdoblje od četiri godine i može biti ponovno imenovan. Ponovno imenovanje provodi se u skladu s odredbama zakona koji uređuje pravne osobe u vlasništvu Republike Hrvatske.
(4) Direktor može biti opozvan i prije isteka razdoblja na koje je imenovan:
1. na vlastiti zahtjev
2. ako ne izvršava poslove propisane ovim Zakonom, zakonom koji uređuje pravne osobe u državnom vlasništvu, Statutom i drugim općim aktima Centra ili ako ih izvršava nesavjesno ili nestručno, što utvrđuje Nadzorni odbor
3. ako je pravomoćno osuđen za kaznena djela protiv čovječnosti i ljudskog dostojanstva (glava IX.), kazneno djelo protiv života i tijela (glava X.), kaznena djela protiv ljudskih prava i temeljnih sloboda (glava XI.), kaznena djela protiv osobne slobode (glava XIII.), kaznena djela protiv spolne slobode (glava XVI.), kaznena djela spolnog zlostavljanja i iskorištavanja djeteta (glava XVII.), kaznena djela protiv braka, obitelji i djece (glava XVIII.), kaznena djela protiv imovine (glava XXIII.), kaznena djela protiv gospodarstva (glava XXIV.), kaznena djela krivotvorenja (glava XXVI.), kaznena djela protiv službene dužnosti (glava XXVIII.), kaznena djela protiv pravosuđa (glava XXIX.), kaznena djela protiv javnog reda (glava XXX.), kaznena djela protiv Republike Hrvatske (glava XXXII.) i kaznena djela protiv strane države ili međunarodne organizacije (glava XXXIII.) iz Kaznenog zakona (»Narodne novine«, br. 125/11., 144/12., 56/15., 61/15., 101/17., 118/18., 126/19., 84/21., 114/22., 114/23.)
4. ako je u odnosu na njega određena mjera ograničavanja u skladu sa zakonom koji uređuje mjere ograničavanja
5. zbog drugih razloga predviđenih zakonom koji uređuje pravne osobe u vlasništvu Republike Hrvatske i Statutom i drugim općim aktima Centra.
(5) Direktor kojem je isteklo razdoblje na koje je imenovan, osim u slučaju opoziva prije isteka razdoblja na koje je imenovan, dužan je obavljati svoju dužnost do imenovanja novoga direktora, a najdulje šest mjeseci od dana isteka razdoblja na koje je imenovan.
Nadležnost direktora
Članak 12.
(1) Direktor rukovodi radom Centra te je odgovoran za njegov rad.
(2) Direktor zastupa Centar samostalno i pojedinačno.
(3) Direktor donosi opće akte i odluke koje se odnose na unutarnju organizaciju i rad Centra, osim ako ovim Zakonom ili Statutom Centra nije određeno da ih donosi Nadzorni odbor.
(4) Direktor priprema godišnje i srednjoročne planove rada Centra, dostavlja ih Nadzornom odboru radi usvajanja te izvještava Nadzorni odbor o njihovom izvršavanju.
(5) Direktor po predaji godišnjih financijskih izvještaja Centra donosi odluku o uplati viška ostvarenih prihoda i primitaka nad rashodima i izdacima Centra u državni proračun Republike Hrvatske.
(6) Direktor obavlja i druge poslove propisane ovim Zakonom, zakonom koji uređuje pravne osobe u vlasništvu Republike Hrvatske, zakonom koji uređuje sustav proračuna i Statutom Centra.
Primici članova Nadzornog odbora i direktora
Članak 13.
(1) O primicima članova Nadzornog odbora odluku donosi Ministarstvo u skladu sa zakonom koji uređuje pravne osobe u vlasništvu Republike Hrvatske.
(2) O primicima direktora odlučuje Nadzorni odbor u skladu sa zakonom koji uređuje pravne osobe u vlasništvu Republike Hrvatske.
Radnici Centra
Članak 14.
(1) Na pravni status radnika Centra primjenjuju se opći propisi o radu.
(2) Na plaće radnika Centra primjenjuju se propisi kojima se uređuju plaće u javnim službama.
Financiranje Centra
Članak 15.
(1) Centar je izvanproračunski korisnik državnog proračuna Republike Hrvatske.
(2) Centar se financira:
1. iz primitaka od prodaje dionica i poslovnih udjela u trgovačkim društvima koja se smatraju ostalim trgovačkim društvima prema zakonu koji uređuje pravne osobe u vlasništvu Republike Hrvatske (u daljnjem tekstu: ostala trgovačka društva) čiji je imatelj Republika Hrvatska
2. iz prihoda od isplate dividende ili udjela u dobiti ostalih trgovačkih društava čijih dionica odnosno poslovnih udjela je imatelj Republika Hrvatska i
3. iz drugih izvora.
(3) U državnom proračunu Republike Hrvatske mogu se osigurati dodatna sredstva za potrebe poslovanja Centra sukladno fiskalnim mogućnostima.
(4) Centar nije obveznik plaćanja sudskih pristojbi i upravnih pristojbi te poreza na dobit, osim u slučajevima propisanim posebnim propisima koji uređuju porez na dobit
(5) U roku od 30 dana od dana predaje godišnjih financijskih izvještaja višak ostvarenih prihoda i primitaka nad rashodima i izdacima Centar uplaćuje u državni proračun Republike Hrvatske.
(6) Za obveze Centra jamči Republika Hrvatska.
Statut Centra
Članak 16.
(1) Statutom Centra se, sukladno ovom Zakonu, pobliže uređuju ustroj Centra, ovlasti i način rada tijela Centra te druga pitanja od značaja za obavljanje poslova i djelatnosti te javnih ovlasti Centra.
(2) Statut Centra stupa na snagu osmog dana od dana objave na internetskoj stranici Centra.
III. DJELATNOSTI I POSLOVI TE JAVNE OVLASTI CENTRA
Djelatnosti i poslovi Centra
Članak 17.
(1) Osim poslova propisanih zakonom koji uređuje pravne osobe u vlasništvu Republike Hrvatske, Centar obavlja i sljedeće poslove i djelatnosti:
1. sudjelovanje u predstečajnim postupcima koji se vode nad ostalim trgovačkim društvima u kojima Centar izvršava članska prava Republike Hrvatske sukladno odredbama zakona koji uređuje predstečajni postupak
2. sudjelovanje u restrukturiranju ostalih trgovačkih društava u kojima Centar izvršava članska prava Republike Hrvatske
3. druge poslove i djelatnosti propisane posebnim propisima.
(2) Centar može na temelju punomoći osoba javnog prava, u njihovo ime i za njihov račun, raspolagati njihovom imovinom. Za obavljanje navedenih poslova Centar nema pravo na posebnu naknadu.
(3) Osobe javnog prava iz stavka 2. ovog članka, u smislu ovog Zakona, su osobe koje su obvezne postupati u skladu s propisima koji uređuju javnu nabavu, osim trgovačkih društava.
(4) Centar obavlja i druge poslove koje Vlada Republike Hrvatske odredi odlukom.
Javne ovlasti Centra
Članak 18.
(1) Centar kao javne ovlasti obavlja sljedeće poslove:
1. utvrđuje procijenjenu i neprocijenjenu imovinu u postupku pretvorbe i privatizacije društvenih poduzeća
2. u upravnom postupku prenosi dionice bez naknade hrvatskim ratnim vojnim invalidima iz Domovinskog rata (u daljnjem tekstu: HRVI iz Domovinskog rata) i članovima uže i šire obitelji smrtno stradaloga odnosno nestaloga hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata
3. izvršava pravomoćna rješenja nadležnih upravnih tijela županija odnosno Grada Zagreba o utvrđivanju prava na naknadu sukladno zakonu koji uređuje naknadu za imovinu oduzetu za vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine
4. u upravnom postupku ukida rezervaciju dionica i poslovnih udjela određenu zbog neriješenih imovinskopravnih odnosa na procijenjenim nekretninama i rezervaciju dionica i poslovnih udjela izdanih u protuvrijednosti imovine uključene u vrijednosti društvenoga kapitala po knjigovodstvenoj vrijednosti, s time da rezervaciju određenu radi osiguranja naknade prijašnjim vlasnicima procijenjenih nekretnina ukida pod uvjetom da u odnosu na te nekretnine nije podnesen zahtjev sukladno zakonu koji uređuje naknadu za imovinu oduzetu za vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine ili je taj zahtjev pravomoćno odbijen
5. izdaje potvrde o usklađenosti geodetskog elaborata s uvjerenjem odnosno rješenjem Centra ili uvjerenjem odnosno rješenjem njegovih pravnih prednika kojim se utvrđuju nekretnine koje su procijenjene u vrijednost društvenog kapitala društvenog poduzeća u postupku pretvorbe na temelju Zakona o pretvorbi društvenih poduzeća (»Narodne novine«, br. 19/91., 83/92., 94/93., 2/94., 9/95. i 118/99.) odnosno koje su unesene u temeljni kapital trgovačkog društva u postupku privatizacije na temelju Zakona o privatizaciji (»Narodne novine«, br. 21/96., 71/97., 16/98. i 73/00.), kao javne isprave o činjenicama o kojima vodi službenu evidenciju
6. obavlja i druge javne ovlasti određene posebnim propisima.
(2) Protiv rješenja Centra u upravnim postupcima nije dopuštena žalba, ali se može pokrenuti upravni spor.
Zastupanje Republike Hrvatske
Članak 19.
(1) Centar je ovlašten zastupati Republiku Hrvatsku u svim sudskim i upravnim postupcima te drugim postupcima koji su vezani ili su proizašli iz obavljanja djelatnosti i poslova Centra propisanih člankom 17. ovoga Zakona te iz obavljanja javnih ovlasti Centra propisanih člankom 18. ovog Zakona.
(2) Centar može na temelju punomoći za obavljanje poslova zastupanja iz stavka 1. ovog članka ovlastiti nadležno državno odvjetništvo ili drugu ovlaštenu osobu.
Raspolaganje i stjecanje dionica i poslovnih udjela
Članak 20.
Na raspolaganje i stjecanje dionica i poslovnih udjela u ostalim trgovačkim društvima te na postupke koji prethode raspolaganju i stjecanju dionica i poslovnih udjela u ostalim trgovačkim društvima primjenjuju se odredbe zakona koji uređuje pravne osobe u vlasništvu Republike Hrvatske i podzakonski akti doneseni na temelju tog zakona.
Neprocijenjena imovina u postupku pretvorbe i privatizacije
Članak 21.
(1) Neprocijenjena imovina, u smislu ovoga Zakona, su dionice u trgovačkim društvima, poslovni udjeli u trgovačkim društvima, građevinska zemljišta, poslovni prostori, stanovi, pokretnine, tražbine i sva druga prava koja nisu, u cijelosti ili u dijelu, procijenjene u vrijednost društvenog kapitala društvenog poduzeća u postupku pretvorbe na temelju Zakona o pretvorbi društvenih poduzeća (»Narodne novine«, br. 19/91., 83/92., 94/93., 2/94., 9/95. i 118/99.), odnosno koje nisu unesene u temeljni kapital trgovačkog društva u postupku privatizacije na temelju Zakona o privatizaciji (»Narodne novine«, br. 21/96., 71/97., 16/98. i 73/00.), a na kojoj su pravo korištenja, upravljanja i raspolaganja imala društvena poduzeća.
(2) Neprocijenjenom imovinom, u smislu ovoga Zakona, smatraju se i prava na stanovima koja su društvena poduzeća u postupku pretvorbe prenijela fondovima u stambenom i komunalnom gospodarstvu, a koji nisu prodani nositeljima stanarskog prava na temelju Zakona o prodaji stanova na kojima postoji stanarsko pravo (»Narodne novine«, 43/92., 69/92., 25/93., 48/93., 2/94., 4/94., 44/94., 47/94., 58/95., 11/96., 11/97., 68/98., 96/99., 120/00. i 78/02.).
(3) Neprocijenjena imovina iz stavaka 1. i 2. ovoga članka je imovina Republike Hrvatske.
(4) Centar će, na zahtjev nadležnog državnog odvjetništva, izdati potvrdu o nekretninama koje nisu procijenjene ni unesene u temeljni kapital kao javnu ispravu.
(5) Na temelju potvrde iz stavka 4. ovoga članka provest će se uknjižba prava vlasništva Republike Hrvatske u zemljišnim knjigama.
(6) Prava Republike Hrvatske na imovinu iz stavaka 1. i 2. ovoga članka i prava po osnovi te imovine ne podliježu zastari niti posljedicama neprijavljivanja u predstečajnom postupku.
(7) Ako je trgovačko društvo koje je pravni sljednik društvenog poduzeća raspolagalo ili opteretilo neprocijenjenu imovinu u korist trećih osoba, a pod uvjetom da je treća osoba u dobroj vjeri stekla pravo vlasništva, odnosno založno pravo na neprocijenjenoj imovini, nadležno državno odvjetništvo može, umjesto stvarnopravnog zahtjeva protiv trgovačkog društva, prihvatiti isplatu tržišne vrijednosti neprocijenjene imovine u trenutku podnošenja zahtjeva za isplatom prema trgovačkom društvu. Zahtjev za naknadom smatra se stvarnopravnim zahtjevom.
Uvjerenje o procijenjenim nekretninama
Članak 22.
(1) Centar, na zahtjev stranke, izdaje uvjerenje o nekretninama procijenjenim u temeljni kapital kao javnu ispravu o činjenicama o kojima Centar vodi službenu evidenciju, a za potrebe upisa prava vlasništva nekretnina u zemljišne knjige, odnosno polaganja u zbirku isprava.
(2) Uvjerenjem o procijenjenim nekretninama utvrđuju se nekretnine koje su procijenjene u vrijednost društvenog kapitala društvenog poduzeća u postupku pretvorbe na temelju Zakona o pretvorbi društvenih poduzeća (»Narodne novine«, br. 19/91., 83/92., 94/93., 2/94., 9/95. i 118/99.), odnosno koje su unesene u temeljni kapital trgovačkog društva u postupku privatizacije na temelju Zakona o privatizaciji (»Narodne novine«, br. 21/96., 71/98., 16/98. i 73/00.).
(3) Uvjerenjem o procijenjenim nekretninama utvrđuju se i nekretnine koje su u vrijednost društvenog kapitala u postupku pretvorbe društvenog poduzeća unesene po knjigovodstvenoj vrijednosti, a u protuvrijednosti kojih je rješenjem o suglasnosti na tu pretvorbu određena rezervacija dionica odnosno poslovnih udjela.
(4) Centar naplaćuje naknadu za izdavanje uvjerenja iz stavka 1. ovoga članka, osim kada uvjerenja izdaje na zahtjev nadležnog državnog odvjetništva i tijela državne uprave.
(5) Nekretnine koje nisu uvjerenjem iz stavka 1. ovoga članka ili uvjerenjem odnosno rješenjem pravnih prednika Centra utvrđene procijenjenim, jesu neprocijenjene nekretnine u smislu ovoga Zakona i zakona koji uređuje neprocijenjeno građevinsko zemljište.
(6) Ministar financija pravilnikom propisuje visinu naknade za izdavanje uvjerenja iz stavka 1. ovoga članka.
Ustupanje dionica HRVI-ju iz Domovinskog rata i članovima uže i šire obitelji smrtno stradaloga odnosno nestalog hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata
Članak 23.
(1) Centar je dužan dionice čiji je imatelj Republika Hrvatska ustupiti HRVI-ju iz Domovinskog rata te članovima uže i šire obitelji smrtno stradaloga odnosno nestalog hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata koji pravo na dionice bez naplate nisu ostvarili na temelju Zakona o privatizaciji (»Narodne novine«, br. 21/96., 71/98., 16/98. i 73/00.), i to:
1. HRVI-ju iz Domovinskog rata s 20% oštećenja organizma – dionice u nominalnoj vrijednosti od 2.450,00 eura
2. HRVI-ju iz Domovinskog rata s 30% oštećenja organizma – dionice u nominalnoj vrijednosti od 3.380,00 eura
3. HRVI-ju iz Domovinskog rata s 40% oštećenja organizma – dionice u nominalnoj vrijednosti od 4.300,00 eura
4. HRVI-ju iz Domovinskog rata s 50% oštećenja organizma – dionice u nominalnoj vrijednosti od 5.230,00 eura
5. HRVI-ju iz Domovinskog rata sa 60% oštećenja organizma – dionice u nominalnoj vrijednosti od 6.160,00 eura
6. HRVI-ju iz Domovinskog rata sa 70% oštećenja organizma – dionice u nominalnoj vrijednosti od 7.090,00 eura
7. HRVI-ju iz Domovinskog rata s 80% oštećenja organizma – dionice u nominalnoj vrijednosti od 8.020,00 eura
8. HRVI-ju iz Domovinskog rata s 90% oštećenja organizma – dionice u nominalnoj vrijednosti od 8.950,00 eura
9. HRVI-ju iz Domovinskog rata sa 100% oštećenja organizma – dionice u nominalnoj vrijednosti od 9.830,00 eura
10. članovima uže i šire obitelji smrtno stradaloga odnosno zatočenog ili nestalog hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata u nominalnoj vrijednosti od 9.830,00 eura.
(2) Za svako sljedeće povećanje od 10% oštećenja organizma Centar će HRVI-ju iz Domovinskog rata ustupiti dionice u nominalnoj vrijednosti od 930,00 eura.
(3) HRVI iz Domovinskog rata pravo na dionice ostvaruju na temelju pravomoćnog rješenja kojim je postotak oštećenja organizma utvrđen trajno.
(4) Dionice koje sukladno stavku 1. ovoga članka pripadaju članovima uže i šire obitelji smrtno stradaloga odnosno zatočenog ili nestalog hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata ustupaju se zakonskim nasljednicima prvog i drugog nasljednog reda prema pravomoćnom rješenju o nasljeđivanju.
(5) HRVI iz Domovinskog rata pravo na dionice ostvaruju u roku i na način propisan zakonom kojim se uređuju prava hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji.
(6) Pravo na dionice iz stavaka 1. i 2. ovoga članka utvrđuje se rješenjem koje na zahtjev stranke donosi Centar, protiv kojeg nije dopuštena žalba, ali se može pokrenuti upravni spor.
(7) Dionice koje sukladno stavku 1. ovoga članka pripadaju HRVI-ju iz Domovinskog rata, a koji su umrli nakon podnošenja zahtjeva Centru ili njegovim pravnim prednicima za prijenosom tih dionica, raspoređuju se na njihove zakonske nasljednike prvog i drugog nasljednog reda prema pravomoćnom rješenju o nasljeđivanju.
Nadzor nad provedbom zakona
Članak 24.
Ministarstvo je nadležno za nadzor nad provedbom ovog Zakona i nad zakonitošću rada Centra.
IV. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Imenovanje Nadzornog odbora i direktora, donošenje Statuta Centra i upis u sudski registar
Članak 25.
(1) Ministarstvo će u roku od 180 dana od dana stupanja na snagu ovog Zakona imenovati članove Nadzornog odbora.
(2) Nadzorni odbor dužan je najkasnije u roku od 60 dana od dana imenovanja u skladu sa stavkom 1. ovog članka izabrati predsjednika Nadzornog odbora te podnijeti prijedlog Statuta Centra na prethodnu suglasnost Ministarstvu.
(3) Ministarstvo će u roku od 30 dana od dana podnošenja prijedloga Statuta Centra u skladu sa stavkom 2. ovog članka odlučiti o davanju suglasnosti na prijedlog Statuta Centra.
(4) Do stupanja na snagu Statuta Centra iz stavka 2. ovog članka, ostaje na snazi Statut Centra donesen temeljem Zakona o upravljanju državnom imovinom (NN 52/18 i 155/23.).
(5) Nadzorni odbor dužan je u roku od 120 dana od dana stupanja na snagu Statuta Centra donesenog u skladu s ovim Zakonom imenovati direktora.
(6) Direktor i predsjednik Nadzornog odbora dužni su u roku od 30 dana od dana imenovanja direktora podnijeti nadležnom registarskom sudu prijavu za upis promjena predviđenih ovim Zakonom.
Nastavak rada Centra
Članak 26.
(1) Upravno vijeće Centra nastavlja obavljati poslove iz nadležnosti Nadzornog odbora propisane ovim Zakonom do imenovanja Nadzornog odbora u skladu s člankom 25. stavcima 1. i 2. ovog Zakona.
(2) Ravnatelj Centra nastavlja obavljati poslove iz nadležnosti direktora propisane ovim Zakonom do imenovanja direktora u skladu s člankom 26. stavkom 5. ovog Zakona.
Prijenos neotplaćenih dionica
Članak 27.
(1) Neotplaćene dionice kupljene na obročnu otplatu na temelju članka 5. stavka 1. točke 1., članaka 2., 2.a, 19., 21.a i 21.b Zakona o pretvorbi društvenih poduzeća ( »Narodne novine«, br. 19/91., 83/92., 94/93., 2/94., 9/95. i 118/99.) te članka 5. Zakona o privatizaciji (»Narodne novine«, br. 21/96., 71/97., 16/98. i 73/00.) mogu se prenijeti na drugu osobu ako se ta osoba obveže preostali dug platiti jednokratno na dan sklapanja ugovora o prijenosu dionica.
(2) Obveza jednokratne otplate duga na dan sklapanja ugovora iz stavka 1. ovoga članka ne odnosi se na zakonskog nasljednika.
Ispunjenje obveze naknade
Članak 28.
Obvezu naknade osobama koje su ovlaštenici prava na naknadu za imovinu oduzetu za vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine u dionicama ili poslovnim udjelima Centar može ispuniti isključivo prijenosom dionica ili poslovnih udjela čiji je imatelj Republika Hrvatska.
Dovršetak započetih postupaka
Članak 29.
(1) Postupci iz nadležnosti Centra započeti sukladno Zakonu o upravljanju državnom imovinom (»Narodne novine«, br. 52/18. i 155/23.), dovršit će se po odredbama tog Zakona.
(2) Iznimno od stavka 1. ovog članka, u postupcima započetima sukladno članku 66. stavku 2. podstavku 2. i stavku 3. Zakona o upravljanju državnom imovinom (»Narodne novine«, br. 52/18. i 155/23.), neotplaćene dionice i poslovni udjeli prenose se u vlasništvo Republike Hrvatske.
Članak 30.
Višak ostvarenih prihoda nad rashodima za 2024. godinu Centar nije dužan uplatiti u državni proračun Republike Hrvatske.
Donošenje podzakonskog akta
Članak 31.
(1) Ministar financija će u roku od 90 dana od stupanja na snagu ovog Zakona donijeti pravilnik iz članka 22. stavka 6. ovog Zakona.
(2) Do stupanja na snagu pravilnika iz stavka 1. ovog članka ostaje na snazi Pravilnik o visini naknade za izdavanje uvjerenja o nekretninama procijenjenim u postupku pretvorbe ili privatizacije (»Narodne novine«, br. 81/18.).
Prestanak važenja propisa
Članak 32.
Danom stupanja na snagu ovog Zakona prestaje važiti Odluka o visini naknade za upravljanje i raspolaganje dionicama i udjelima kojima upravlja Centar za restrukturiranje i prodaju ( »Narodne novine« , br. 39/19.).
Prestanak važenja odredaba zakona
Članak 33.
Danom stupanja na snagu ovog Zakona prestaje važiti članak 1. stavci 2. i 3., članak 12. stavak 3., članci 21. – 28., članci 56. – 58. i članci 65. – 67. Zakona o upravljanju državnom imovinom ( »Narodne novine« , br. 52/18. i 155/23).
Stupanje Zakona na snagu
Članak 34.
Ovaj Zakon stupa na snagu osmog dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
Obrazloženje Zakona
Uz članak 1.
Ovim člankom uređuje se predmet Zakona koji obuhvaća ustroj, djelatnosti i javne ovlasti Centra za restrukturiranje i prodaju (u daljnjem tekstu: Centar) te se određuje da Centar, koji je osnovan Zakonom o upravljanju i raspolaganju imovinom u vlasništvu Republike Hrvatske (»Narodne novine«, br. 94/13., 18/16. i 89/17. – Odluka i Rješenje Ustavnog suda Republike Hrvatske), nastavlja raditi u skladu s odredbama Zakona.
Uz članak 2.
Ovim člankom određuje se da je osnivač Centra Republika Hrvatska.
Uz članak 3.
Ovim člankom određuje se naziv, skraćeni naziv i sjedište Centra kao i da se Centar upisuje u sudski registar.
Uz članak 4.
Ovim člankom definira se odnos ovog Zakona i drugih zakona sukladno članku 9. Jedinstvenih metodološko-nomotehničkih pravila za izradu akata koje donosi Hrvatski sabor ( »Narodne novine«, br. 74/15.). Određuje se da se na Centar primjenjuje zakon koji uređuje pravne osobe u državnom vlasništvu, kao i da se u pogledu planiranja, izvještavanja o izvršenju financijskog plana te sastavljanja financijskih izvještaja Centra na odgovarajući način primjenjuje zakon kojim je uređen sustav proračuna i podzakonski propisi doneseni na temelju tog zakona.
Uz članak 5.
Ovim člankom određeno je da se nad Centrom ne može provesti stečajni niti predstečajni postupak.
Uz članak 6.
Ovim člankom određuje se da je ministarstvo nadležno za poslove financija (u daljnjem tekstu: Ministarstvo) vlasničko tijelo koje izvršava osnivačka prava Republike Hrvatske u Centru.
Uz članak 7.
Ovim člankom određuju se ovlasti Ministarstva koje uključuju davanje prethodne suglasnosti na Statut Centra, imenovanje i opoziv članova Nadzornog odbora te druge poslove određene Zakonom, zakonom koji uređuje pravne osobe u vlasništvu Republike Hrvatske i Statutom Centra.
Uz članak 8.
Ovim člankom određuju se tijela Centra (Nadzorni odbor i direktor).
Uz članak 9.
Ovim člankom propisuje se sastav Nadzornog odbora, imenovanje i razdoblje na koje se imenuju članovi Nadzornog odbora te mogućnost opoziva članova Nadzornog odbora prije isteka razdoblja na koje su imenovani. Za opoziv članova Nadzornog odbora nisu predviđeni posebni razlozi što je rješenje preuzeto iz zakona koji uređuje trgovačka društva. Takvo rješenje preuzeto je primjerice i zakonom koji uređuje sustav osiguranja depozita, a koji zakon uređuje ustroj Hrvatske agencije za osiguranje depozita.
Broj članova Nadzornog odbora kao i zahtjev da najmanje jedan član Nadzornog odbora bude neovisan u skladu je sa zahtjevima novog zakonodavnog okvira za pravne osobe u državnom vlasništvu, s obzirom da Centar ne ispunjava kriterije da bi se smatrao velikom pravnom osobom u državnom vlasništvu u smislu zakona koji uređuje pravne osobe u državnom vlasništvu.
Uz članak 10.
Ovim člankom određuju se nadležnosti Nadzornog odbora koje uključuju donošenje Statuta Centra uz prethodnu suglasnost Ministarstva, donošenje poslovnika o radu Nadzornog odbora, imenovanje i opoziv direktora, zastupanje Centra prema direktoru, sudjelovanje u pripremanju godišnjih i srednjoročnih planova Centra te njihovo usvajanje i praćenje izvršenja, usvajanje financijskog plana i izvještaja o izvršenju financijskog plana Centra, odobravanje odluka i pravnih poslova za koje je to predviđeno Zakonom, zakonom koji uređuje pravne osobe u vlasništvu Republike Hrvatske i Statutom Centra, nadziranje rada direktora i Centra te podnošenje izvješća o provedenom nadzoru Ministarstvu, kao i obavljanje drugih poslova propisanih Zakonom, zakonom koji uređuje pravne osobe u vlasništvu Republike Hrvatske, zakonom koji uređuje sustav proračuna i Statutom Centra. Također je propisano da nadzorni odbor može donositi odluke ako najmanje dva njegova člana sudjeluju u odlučivanju te da Nadzorni odbor može valjano odlučivati iako nije imenovan Zakonom propisan broj njegovih članova, uz uvjet da su imenovana najmanje dva člana Nadzornog odbora. Time se omogućuje rad Nadzornog odbora i u slučaju da nisu imenovani svi članovi.
Uz članak 11.
Ovim člankom određuje se imenovanje direktora, uvjeti koje mora ispunjavati kandidat za direktora, razdoblje na koje je imenovan direktor i razlozi za njegov opoziv prije isteka razdoblja na koje je imenovan te obveza direktora da po isteku mandata, osim u slučaju opoziva, nastavlja obavljati svoju dužnost do imenovanja novoga direktora, a najdulje šest mjeseci od dana isteka razdoblja na koje je imenovan .
Uz članak 12.
Ovim člankom određuju se nadležnosti direktora. Direktor rukovodi radom Centra te je odgovoran za njegov rad. Direktor zastupa Centar samostalno i pojedinačno. Osim toga, direktor donosi opće akte i odluke koje se odnose na unutarnju organizaciju i rad Centra, osim ako Zakonom ili Statutom Centra nije određeno da ih donosi Nadzorni odbor, priprema godišnje i srednjoročne planove rada Centra, dostavlja ih Nadzornom odboru radi usvajanja te izvještava Nadzorni odbor o njihovom izvršavanju te po predaji godišnjih financijskih izvještaja Centra donosi odluku o uplati viška ostvarenih prihoda i primitaka nad rashodima i izdacima Centra u državni proračun Republike Hrvatske. Direktor obavlja i druge poslove propisane Zakonom, zakonom koji uređuje pravne osobe u vlasništvu Republike Hrvatske, zakonom koji uređuje sustav proračuna i Statutom Centra.
Uz članak 13.
Ovim člankom određuje se da se primici članova Nadzornog odbora i Direktora određuju u skladu sa zakonom koji uređuje pravne osobe u vlasništvu Republike Hrvatske.
Uz članak 14.
Ovim člankom uređuje se pravni položaj radnika Centra.
Uz članak 15.
Ovim člankom određeno je da je Centar izvanproračunski korisnik državnog proračuna Republike Hrvatske te je propisano da se Centar financira iz primitaka od prodaje dionica i poslovnih udjela u trgovačkim društvima koja se smatraju ostalim trgovačkim društvima prema zakonu koji uređuje pravne osobe u vlasništvu Republike Hrvatske (u daljnjem tekstu: ostala trgovačka društva) čiji je imatelj Republika Hrvatska, iz prihoda od isplate dividende ili udjela u dobiti ostalih trgovačkih društava čijih dionica odnosno poslovnih udjela je imatelj Republika Hrvatska i iz drugih izvora (kao što su, primjerice, donacije, sredstva pomoći Europske unije, naknadu za izdavanje uvjerenja utvrđenu u članku 22. Zakona i slično).
Stavkom 3. predviđena je mogućnost osiguranja dodatnih sredstava iz državnog proračuna Republike Hrvatske sukladno fiskalnim mogućnostima ukoliko Centar ne bude u mogućnosti obavljati poslove utvrđene ovim Zakonom iz drugih ostvarenih prihoda, s obzirom na to da se Centar u najvećoj mjeri financira iz prihoda od isplate dividende odnosno udjela u dobiti ostalih trgovačkih društava čijih dionica odnosno poslovnih udjela je imatelj Republika Hrvatska, a ostvarenje tih prihoda je u velikoj mjeri nepredvidivo.
Stavkom 4. propisano je da Centar nije obveznik plaćanja sudskih pristojbi i upravnih pristojbi te poreza na dobit, osim u slučajevima propisanim posebnim propisima koji uređuju porez na dobit.
Stavkom 5. određeno je da Centar, u roku od 30 dana od dana predaje godišnjih financijskih izvještaja, višak ostvarenih prihoda i primitaka nad rashodima i izdacima uplaćuje u državni proračun Republike Hrvatske.
Stavkom 6. određeno je da za obveze Centra jamči Republika Hrvatska.
Uz članak 16.
Ovim člankom određeno je da se Statutom Centra pobliže uređuju ustroj Centra, ovlasti i način rada tijela Centra te druga pitanja od značaja za obavljanje poslova i djelatnosti te javnih ovlasti Centra. Statut Centra donosi Nadzorni odbor, a prethodnu suglasnost na njega daje Ministarstvo. Statut Centra stupa na snagu osmog dana od dana objave na internetskoj stranici Centra.
Uz članak 17.
Ovim člankom određene su djelatnosti i poslovi koje obavlja Centar pored poslova propisanih zakonom koji uređuje pravne osobe u vlasništvu Republike Hrvatske, a koje djelatnosti i poslovi uključuju sudjelovanje u predstečajnim postupcima nad ostalim trgovačkim društvima u kojima Centar izvršava članska prava Republike Hrvatske, sudjelovanje u restrukturiranju ostalih trgovačkih društava u kojima Centar izvršava članska prava Republike Hrvatske, raspolaganje imovinom osoba javnog prava na temelju punomoći i bez prava na posebnu naknadu, kao i druge poslove određene odlukom Vlade Republike Hrvatske. Definicija pojma osoba javnog prava sukladna je definiciji tog pojma iz zakona koji uređuje obvezne odnose.
Uz članak 18.
Stavkom 1. propisane su javne ovlasti Centra u skladu s javnim ovlastima koje su bile predviđene Zakonom o upravljanju i raspolaganju državnom imovinom (»Narodne novine«, br. 52/18. i 155/23.), uključujući i javne ovlasti u skladu sa zakonom koji uređuje naknadu za imovinu oduzetu za vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine i zakonom koji uređuje neprocijenjeno građevinsko zemljište.
Stavkom 2. propisano je da protiv rješenja Centra u upravnim postupcima nije dopuštena žalba, ali se može pokrenuti upravni spor.
Uz članak 19.
Ovim člankom određuje se ovlast Centra na zastupanje Republike Hrvatske u sudskim, upravnim i drugim postupcima vezanima za obavljanje njegovih poslova, djelatnosti i javnih ovlasti te ovlast Centra da na temelju punomoći za obavljanje navedenih poslova zastupanja ovlasti nadležno državno odvjetništvo ili drugu ovlaštenu osobu.
Uz članak 20.
Ovim člankom određeno je da se na raspolaganje i stjecanje dionica i poslovnih udjela u ostalim trgovačkim društvima te postupke koji prethode tim poslovima primjenjuju odredbe zakona koji uređuje pravne osobe u vlasništvu Republike Hrvatske i podzakonski akti doneseni na temelju tog zakona.
Uz članak 21.
Ovim člankom određuje se pojam neprocijenjene imovine u postupku pretvorbe i privatizacije te ovlasti Centra u vezi s tom imovinom.
Uz članak 22.
Ovim člankom uređuje se ovlast Centra na izdavanje uvjerenja o procijenjenim nekretninama kao i ovlast Centra za naplaćivanje naknade za izdana uvjerenja. Tim člankom se također daje ovlast ministru financija da pravilnikom odredi visinu naknade za izdavanje uvjerenja o procijenjenim nekretninama.
Uz članak 23.
Ovim člankom uređuju se prava i obveze Centra u vezi s ustupanjem dionica Hrvatskim ratnim vojnim invalidima iz Domovinskog rata i članovima uže i šire obitelji smrtno stradaloga odnosno nestalog hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata.
Uz članak 24.
Ovim člankom određeno je da je Ministarstvo nadležno za nadzor na provedbom Zakona i zakonitošću rada Centra.
Uz članke 25. – 34.
Ovim člancima su regulirane prijelazne i završne odredbe Zakona.
Člankom 25. određeni su rokovi za imenovanje članova Nadzornog odbora (180 dana od dana stupanja Zakona na snagu), izbor predsjednika Nadzornog odbora te donošenje Statuta Centra i podnošenje istog na prethodnu suglasnost Ministarstvu (60 dana od dana imenovanja Nadzornog odbora), davanje suglasnosti na Statut Centra (30 dana od dana podnošenja) kao i imenovanje direktora (120 dana od dana stupanja Statuta Centra na snagu). Također je propisana obveza direktora i predsjednika Nadzornog odbora da u roku od 30 dana od dana imenovanja direktora nadležnom registarskom sudu podnesu prijavu za upis promjena predviđenih ovim Zakonom.
Člankom 26. propisano je da Upravno vijeće Centra nastavlja obavljati poslove iz nadležnosti Nadzornog odbora propisane Zakonom do imenovanja Nadzornog odbora u skladu s člankom 25. stavcima 1. i 2. Zakona, kao i da ravnatelj Centra nastavlja obavljati poslove iz nadležnosti direktora propisane ovim Zakonom do imenovanja direktora kako bi se osigurao kontinuitet rada Centra do imenovanja Nadzornog odbora i direktora.
Člankom 27. određeno je da se neotplaćene dionice kupljene na obročnu otplatu na temelju članka 5. stavka 1. točke 1., članaka 2., 2.a, 19., 21.a i 21.b Zakona o pretvorbi društvenih poduzeća (»Narodne novine«, br. 19/91., 83/92., 94/93., 2/94., 9/95. i 118/99.) te članka 5. Zakona o privatizaciji (»Narodne novine«, br. 21/96., 71/97., 16/98. i 73/00.) mogu prenijeti na drugu osobu samo ako se ta osoba obveže preostali dug platiti jednokratno na dan sklapanja ugovora o prijenosu dionica. Također je određeno da se obveza jednokratne otplate duga na dan sklapanja ugovora iz stavka 1. tog članka ne odnosi se na zakonskog nasljednika.
Člankom 28. određuje se da se obveza naknade osobama koje su ovlaštenici prava na naknadu za imovinu oduzetu za vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine u dionicama ili poslovnim udjelima Centar može ispuniti isključivo prijenosom dionica ili poslovnih udjela čiji je imatelj Republika Hrvatska.
Člankom 29. određeno je da će se postupci iz nadležnosti Centra započeti sukladno Zakonu o upravljanju državnom imovinom ( »Narodne novine«, br. 52/18. i 155/23.) dovršiti po odredbama tog zakona, osim što se iznimno, u postupcima započetima prema članku 66. stavku 2. podstavku 2. i stavku 3. Zakona o upravljanju državnom imovinom (»Narodne novine«, br. 52/18. i 155/23.), neotplaćene dionice i poslovni udjeli prenose u vlasništvo Republike Hrvatske, a ne u vlasništvo Centra, kako je bilo propisano člankom 66. Zakona o upravljanju državnom imovinom (»Narodne novine«, br. 52/18. i 155/23.). Takvo je rješenje usklađeno s novim zakonodavnim okvirom za pravne osobe u vlasništvu Republike Hrvatske koji predviđa da se dionice i poslovni udjeli Centra smatraju dionicama odnosno poslovnim udjelima Republike Hrvatske te je utvrđena obveza Centra da ih prenese na Republiku Hrvatsku.
Člankom 30. određeno je da višak ostvarenih prihoda nad rashodima za 2024. godinu Centar nije dužan uplatiti u državni proračun Republike Hrvatske.
Člankom 31. određeno je da će ministar financija u roku od 90 dana od stupanja Zakona na snagu donijeti pravilnik iz članka 22. stavka 6. Zakona, kao i da će do stupanja na snagu pravilnika iz članka 22. stavka 6. Zakona ostati na snazi Pravilnik o visini naknade za izdavanje uvjerenja o nekretninama procijenjenim u postupku pretvorbe ili privatizacije ( »Narodne novine« , br. 81/18.).
Člankom 32. propisano je danom stupanja na snagu Zakona prestaje važiti Odluka o visini naknade za upravljanje i raspolaganje dionicama i udjelima kojima upravlja Centar za restrukturiranje i prodaju ( »Narodne novine« , br. 39/19.).
Člankom 33. propisano je da danom stupanja na snagu Zakona prestaju važiti članak 1. stavci 2. i 3., članak 12. stavak 3., članci 21. – 28., članci 56. – 58. i članci 65. – 67. Zakona o upravljanju državnom imovinom ( »Narodne novine« , br. 52/18. i 155/23.), odnosno odredbe toga Zakona koje uređuju Centar i njegov ustroj, djelatnosti, poslove i javne ovlasti Centra, status radnika Centra, financiranje Centra, postupke iz nadležnosti Centra započete po prethodno važećim propisima te prijenos neotplaćenih dionica.
Člankom 34. određeno je da Zakon stupa na snagu osmog dana od dana njegove objave u »Narodnim novinama«.
PRIJEDLOG ZAKONA O CENTRU ZA RESTRUKTURIRANJE I PRODAJU
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
I. USTAVNA OSNOVA ZA DONOŠENJE ZAKONA
Ustavna osnova za donošenje ovoga zakona sadržana je u odredbi članka 2. stavka 4. podstavka 1. Ustava Republike Hrvatske (»Narodne novine « , br. 85/10. – pročišćeni tekst i 5/14. – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
II. OCJENA STANJA, OSNOVNA PITANJA KOJA SE UREĐUJU ZAKONOM, TE POSLJEDICE KOJE ĆE DONOŠENJEM ZAKONA PROISTEĆI
Ocjena stanja:
Centar za restrukturiranje i prodaju (u daljnjem tekstu: Centar), kao pravni sljednik Agencije za upravljanje državnom imovinom, osnovan je temeljem odredbi Zakona o upravljanju i raspolaganju imovinom u vlasništvu Republike Hrvatske (»Narodne novine«, br. 94/13., 13/18. i 89/17.) koji je stupio na snagu 30. srpnja 2013. godine.
Poslove tada ukinute Agencije za upravljanje državnom imovinom preuzeli su Državni ured za upravljanje državnom imovinom, koji je tada određen kao središnje tijelo za upravljanje i raspolaganje državnom imovinom i koordinaciju upravljanja i raspolaganja imovinom u vlasništvu Republike Hrvatske u odnosu na središnja tijela državne uprave i druga tijela, odnosno pravne osobe osnovane posebnim zakonima, koji su imatelji, odnosno raspolažu imovinom u vlasništvu Republike Hrvatske i novoosnovani Centar.
Centar je nastavio poslovati i sukladno odredbama Zakona o upravljanju državnom imovinom (»Narodne novine«, br. 52/18. i 155/23 ) i prema važećem je zakonodavnom okviru pravna osoba s javnim ovlastima, upisana u sudski registar Trgovačkog suda u Zagrebu koja obavlja stručne poslove u okviru djelokruga i nadležnosti propisanih Zakonom o upravljanju državnom imovinom i drugim propisima. Djelatnost Centra je upravljanje u svojstvu zakonskog zastupnika dionicama i udjelima, odnosno osnivačkim pravima, čiji je imatelj ili ovlaštenik Republika Hrvatska, ako se ta imovina odnosi na pravne osobe koje nisu od posebnog interesa za Republiku Hrvatsku kao i upravljanje u svojstvu zakonskog zastupnika dionicama i udjelima u trgovačkim društvima čiji su imatelji Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje i Hrvatska agencija za osiguranje depozita ako ih je stekla u postupku sanacije i privatizacije banaka te ako upravljanje tom imovinom nije povjereno drugom tijelu posebnim zakonom.
Konkretno, sukladno Zakonu o upravljanju državnom imovinom (»Narodne novine«, br. 52/18. i 155/23) Centar obavlja sljedeće poslove i djelatnosti:
– upravljanje u svojstvu zakonskog zastupnika dionicama i udjelima, odnosno osnivačkim pravima, čiji je imatelj ili ovlaštenik Republika Hrvatska, ako se ta imovina odnosi na pravne osobe koje nisu od posebnog interesa za Republiku Hrvatsku,
– upravljanje u svojstvu zakonskog zastupnika dionicama i udjelima u trgovačkim društvima čiji su imatelji Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje i Državna agencija za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka ako ih je stekla u postupku sanacije i privatizacije banaka te ako upravljanje tom imovinom nije povjereno drugom tijelu posebnim zakonom,
– sudjelovanje u restrukturiranju trgovačkih društava u kojima Republika Hrvatska ima vlasničke ovlasti,
– stjecanje dionica i udjela,
– sudjelovanje u postupcima predstečajne nagodbe sukladno odredbama propisa kojima se uređuje financijsko poslovanje i predstečajne nagodbe, u kojima Centar ima pravni položaj zakonskog zastupnika državnog portfelja dionica i poslovnih udjela, neovisno o njegovu vjerovničkom položaju,
– prijenos dionica bez naknade hrvatskim ratnim vojnim invalidima iz Domovinskog rata (u daljnjem tekstu: HRVI iz Domovinskog rata) i članovima uže i šire obitelji smrtno stradaloga, odnosno nestalog hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata,
– u ime Republike Hrvatske i drugih imatelja dionica i udjela kojima upravlja, predlaganje članova skupština, nadzornih odbora i uprava u trgovačkim društvima čijim dionicama i udjelima upravlja,
– druge djelatnosti određene Statutom ili posebnim propisima.
Nadalje, Centar kao javne ovlasti obavlja sljedeće poslove:
– utvrđuje procijenjenu i neprocijenjenu imovinu u postupku pretvorbe i privatizacije društvenih poduzeća,
– u upravnom postupku prenosi dionice bez naknade HRVI-ju iz Domovinskog rata i članovima uže i šire obitelji smrtno stradaloga odnosno nestaloga hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata,
– izvršava pravomoćna rješenja nadležnih ureda državne uprave u županijama o utvrđivanju prava na naknadu sukladno Zakonu o naknadi za imovinu oduzetu za vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine (»Narodne novine«, br. 92/96., 39/99., 42/99., 92/99., 43/00., 131/00., 27/01., 34/01., 65/01., 118/01., 80/02. i 81/02.),
– u upravnom postupku ukida rezervaciju dionica i poslovnih udjela, određenu zbog neriješenih imovinskopravnih odnosa na procijenjenim nekretninama i rezervaciju dionica i poslovnih udjela izdanih u protuvrijednosti imovine uključene u vrijednosti društvenoga kapitala po knjigovodstvenoj vrijednosti, dok će rezervaciju određenu radi osiguranja naknade prijašnjim vlasnicima procijenjenih nekretnina ukinuti pod uvjetom da u odnosu na te nekretnine nije podnesen zahtjev sukladno Zakonu o naknadi za imovinu oduzetu za vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine (»Narodne novine«, br. 92/96., 39/99., 42/99., 92/99., 43/00., 131/00., 27/01., 34/01., 65/01., 118/01., 80/02. i 81/02.) ili je taj zahtjev pravomoćno odbijen.
Centar je izvanproračunski korisnik državnog proračuna i financira se iz sredstava ostvarenih obavljanjem vlastite djelatnosti, sukladno Financijskom planu koji se izrađuje za svaku godinu, koji uključuje i sredstva iz drugih izvora. Preciznije, s ukladno članku 23. Zakona o upravljanju državnom imovinom (»Narodne novine«, br. 52/18. i 155/23) Centar se financira iz vlastitih sredstava te iz drugih izvora, a sredstvima iz drugih izvora smatraju se:
U tom smislu na njegov financijski plan suglasnost daje Hrvatski sabor odlukom i to svake godine uz donošenje državnog proračuna.
Dosadašnji pravni okvir uspostavljen važećim Zakonom o upravljanju državnom imovinom (»Narodne novine«, br. 52/18. i 155/23) nije ostvario potrebnu učinkovitost upravljanja državnom imovinom slijedom čega se ukazala potreba izrade posebnog zakonskog okvira koji će regulirati upravljanje državnom imovinom u obliku nekretnina i pokretnina u vlasništvu Republike Hrvatske, kao i posebnog zakonskog okvira koji će regulirati državnu imovinu u obliku dionica, poslovnih udjela i osnivačkih prava u vlasništvu Republike Hrvatske.
Dana 30. prosinca 2023. godine na snagu je stupio Zakon o upravljanju i raspolaganju nekretninama u vlasništvu Republike Hrvatske (»Narodne novine«, br. 155/23.) čime su prestale važiti odredbe Zakona o upravljanju državnom imovinom (»Narodne novine«, br. 52/18.) koje se odnose na nekretnine i pokretnine u vlasništvu Republike Hrvatske, dok će se ovim Zakonom o Centru za restrukturiranje i prodaju i istovremenim donošenjem Zakona o pravnim osobama u vlasništvu Republike Hrvatske urediti područje upravljanja dionicama i poslovnim udjelima čiji je vlasnik odnosno imatelj Republika Hrvatska, čime će u cijelosti prestati važiti Zakon o upravljanju državnom imovinom (»Narodne novine«, br. 52/18. i 155/23).
Novim zakonodavnim uređenjem koje se odnosi na pravne osobe u vlasništvu Republike Hrvatske predviđen je novi režim izvršavanja članskih prava Republike Hrvatske u pravnim osobama u vlasništvu Republike Hrvatske, kao i uvođenje novih zahtjeva u pogledu ustroja, korporativnog upravljanja i načina rada pravnih osoba u vlasništvu Republike Hrvatske, među koje se ubraja i Centar, u skladu sa Smjernicama Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (u daljnjem tekstu: OECD) za korporativno upravljanje u državnim poduzećima .
S obzirom na opisane posebnosti Centra, a kako se niti u Zakon o upravljanju nekretninama i pokretninama u vlasništvu Republike Hrvatske, ali i u novo zakonodavno uređenje koje se odnosi na pravne osobe u vlasništvu Republike Hrvatske nisu preuzele odredbe Zakona o upravljanju državnom imovinom koje se odnose na Centar, potrebno je posebnim propisom urediti ustroj, djelatnosti i javne ovlasti Centra, i to radi osiguranja kontinuiteta njihovog obavljanja u skladu novim zakonodavnim okvirom za pravne osobe u vlasništvu Republike Hrvatske .
Osnovna pitanja koja se uređuju zakonom:
Ovim se zakonom uređuju ustroj i financiranje Centra te poslovi, djelatnosti i javne ovlasti Centra u skladu s novim zakonodavnim okvirom za pravne osobe u državnom vlasništvu.
Posljedice koje će donošenjem zakona proisteći:
Svrha zakona je donošenje pravnog okvira koji će osigurati kontinuitet obavljanja poslova, djelatnosti i javnih ovlasti Centra uz primjenu standarda korporativnog upravljanja u skladu sa Smjernicama OECD-a za korporativno upravljanje u državnim poduzećima.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
III. OCJENA SREDSTAVA POTREBNIH ZA PROVEDBU ZAKONA
Za provedbu ovoga zakona sredstva su osigurana u financijskom planu Centra u okviru redovitog poslovanja te nije potrebno osigurati dodatna financijska sredstva.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
IV. TEKST PRIJEDLOGA ZAKONA S OBRAZLOŽENJEM
ZAKON O CENTRU ZA RESTRUKTURIRANJE I PRODAJU
I. OPĆE ODREDBE
Predmet Zakona
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 1.
(1) Ovim Zakonom uređuju se ustroj, poslovi i djelatnosti te javne ovlasti Centra za restrukturiranje i prodaju (u daljnjem tekstu: Centar).
(2) Centar je pravna osoba s javnim ovlastima osnovana Zakonom o upravljanju i raspolaganju imovinom u vlasništvu Republike Hrvatske (»Narodne novine«, br. 94/13., 18/16. i 89/17. – Odluka i Rješenje Ustavnog suda Republike Hrvatske).
(3) Centar nastavlja s radom sukladno odredbama ovoga Zakona.
Osnivač Centra
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 2.
Osnivač Centra je Republika Hrvatska.
Naziv i sjedište Centra
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 3.
(1) Naziv Centra glasi: Centar za restrukturiranje i prodaju.
(2) Skraćeni naziv Centra glasi: CERP.
(3) Sjedište Centra je u Zagrebu.
(4) Centar se upisuje u sudski registar.
Primjena drugih propisa
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 4.
(1) Na Centar se primjenjuju odredbe zakona koji uređuje pravne osobe u vlasništvu Republike Hrvatske.
(2) Na proces planiranja, izvještavanja o izvršenju financijskog plana te sastavljanja, potpisivanja i predaje financijskih izvještaja Centra na odgovarajući način primjenjuje se zakon kojim je uređen sustav proračuna i podzakonski propisi doneseni na temelju tog zakona.
Zabrana provedbe stečajnog i predstečajnog postupka
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 5.
Nad Centrom se ne može provesti stečajni niti predstečajni postupak.
II. USTROJ I FINANCIRANJE CENTRA
Vlasničko tijelo Centra
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 6.
Osnivačka prava Republike Hrvatske u Centru izvršava ministarstvo nadležno za poslove financija (u daljnjem tekstu: Ministarstvo).
Ovlasti vlasničkog tijela
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 7.
Ministarstvo ima sljedeće ovlasti:
1. daje prethodnu suglasnost na Statut Centra
2. imenuje i opoziva članove Nadzornog odbora
3. obavlja druge poslove određene ovim Zakonom, zakonom koji uređuje pravne osobe u vlasništvu Republike Hrvatske i Statutom Centra.
Tijela Centra
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 8.
Tijela Centra su Nadzorni odbor i direktor.
Nadzorni odbor
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 9.
(1) Nadzorni odbor ima tri člana od kojih je jedan predsjednik Nadzornog odbora.
(2) Nadzorni odbor iz reda svojih članova izabire predsjednika Nadzornog odbora.
(3) Najmanje jedan član Nadzornog odbora mora biti neovisan prema kriterijima utvrđenima zakonom koji uređuje pravne osobe u vlasništvu Republike Hrvatske i podzakonskim aktima donesenima na temelju tog zakona.
(4) Članove Nadzornog odbora imenuje Ministarstvo u skladu s odredbama zakona koji uređuje pravne osobe u vlasništvu Republike Hrvatske.
(5) Članovi Nadzornog odbora imenuju se na razdoblje od četiri godine te mogu biti ponovno imenovani. Ponovno imenovanje članova Nadzornog odbora provodi se u skladu s odredbama zakona koji uređuje pravne osobe u vlasništvu Republike Hrvatske.
(6) Članovi Nadzornog odbora mogu biti opozvani i prije isteka razdoblja na koje su imenovani.
Nadležnost Nadzornog odbora
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 10.
Nadzorni odbor:
1. donosi Statut Centra uz prethodnu suglasnost Ministarstva
2. donosi poslovnik o radu Nadzornog odbora
3. imenuje i opoziva direktora
4. zastupa Centar prema direktoru
5. sudjeluje u pripremanju godišnjih i srednjoročnih planova Centra te ih usvaja i prati njihovo izvršenje
6. usvaja financijski plan i izvještaj o izvršenju financijskog plana Centra
7. daje suglasnost na odluke i pravne poslove za koje je to predviđeno ovim Zakonom, zakonom koji uređuje pravne osobe u vlasništvu Republike Hrvatske i Statutom Centra
8. nadzire rad direktora i poslovanje Centra te o provedenom nadzoru podnosi izvješće Ministarstvu najkasnije u roku od šest mjeseci od isteka kalendarske godine na koju se izvješće odnosi
9. obavlja druge poslove propisane ovim Zakonom, zakonom koji uređuje pravne osobe u vlasništvu Republike Hrvatske, zakonom koji uređuje sustav proračuna i Statutom Centra.
Direktor
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 11.
(1) Direktora imenuje i opoziva Nadzorni odbor uz prethodnu suglasnost Vlade Republike Hrvatske u skladu s odredbama zakona koji uređuje pravne osobe u vlasništvu Republike Hrvatske.
(2) Za direktora može biti imenovana osoba koja ima završen najmanje sveučilišni prijediplomski i diplomski studij ili sveučilišni integrirani prijediplomski i diplomski studij i najmanje desetogodišnje radno iskustvo u struci nakon završenog studija te koja ispunjava druge uvjete predviđene zakonom koji uređuje pravne osobe u vlasništvu Republike Hrvatske i Statutom Centra.
(3) Direktor se imenuje na razdoblje od četiri godine i može biti ponovno imenovan. Ponovno imenovanje provodi se u skladu s odredbama zakona koji uređuje pravne osobe u vlasništvu Republike Hrvatske.
(4) Direktor može biti opozvan i prije isteka razdoblja na koje je imenovan:
1. na vlastiti zahtjev
2. ako ne izvršava poslove propisane ovim Zakonom, zakonom koji uređuje pravne osobe u državnom vlasništvu, Statutom i drugim općim aktima Centra ili ako ih izvršava nesavjesno ili nestručno, što utvrđuje Nadzorni odbor
3. ako je pravomoćno osuđen za kaznena djela protiv čovječnosti i ljudskog dostojanstva (glava IX.), kazneno djelo protiv života i tijela (glava X.), kaznena djela protiv ljudskih prava i temeljnih sloboda (glava XI.), kaznena djela protiv osobne slobode (glava XIII.), kaznena djela protiv spolne slobode (glava XVI.), kaznena djela spolnog zlostavljanja i iskorištavanja djeteta (glava XVII.), kaznena djela protiv braka, obitelji i djece (glava XVIII.), kaznena djela protiv imovine (glava XXIII.), kaznena djela protiv gospodarstva (glava XXIV.), kaznena djela krivotvorenja (glava XXVI.), kaznena djela protiv službene dužnosti (glava XXVIII.), kaznena djela protiv pravosuđa (glava XXIX.), kaznena djela protiv javnog reda (glava XXX.), kaznena djela protiv Republike Hrvatske (glava XXXII.) i kaznena djela protiv strane države ili međunarodne organizacije (glava XXXIII.) iz Kaznenog zakona (»Narodne novine«, br. 125/11., 144/12., 56/15., 61/15., 101/17., 118/18., 126/19., 84/21., 114/22., 114/23.)
4. ako je u odnosu na njega određena mjera ograničavanja u skladu sa zakonom koji uređuje mjere ograničavanja
5. zbog drugih razloga predviđenih zakonom koji uređuje pravne osobe u vlasništvu Republike Hrvatske i Statutom i drugim općim aktima Centra.
(5) Direktor kojem je isteklo razdoblje na koje je imenovan, osim u slučaju opoziva prije isteka razdoblja na koje je imenovan, dužan je obavljati svoju dužnost do imenovanja novoga direktora, a najdulje šest mjeseci od dana isteka razdoblja na koje je imenovan.
Nadležnost direktora
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 12.
(1) Direktor rukovodi radom Centra te je odgovoran za njegov rad.
(2) Direktor zastupa Centar samostalno i pojedinačno.
(3) Direktor donosi opće akte i odluke koje se odnose na unutarnju organizaciju i rad Centra, osim ako ovim Zakonom ili Statutom Centra nije određeno da ih donosi Nadzorni odbor.
(4) Direktor priprema godišnje i srednjoročne planove rada Centra, dostavlja ih Nadzornom odboru radi usvajanja te izvještava Nadzorni odbor o njihovom izvršavanju.
(5) Direktor po predaji godišnjih financijskih izvještaja Centra donosi odluku o uplati viška ostvarenih prihoda i primitaka nad rashodima i izdacima Centra u državni proračun Republike Hrvatske.
(6) Direktor obavlja i druge poslove propisane ovim Zakonom, zakonom koji uređuje pravne osobe u vlasništvu Republike Hrvatske, zakonom koji uređuje sustav proračuna i Statutom Centra.
Primici članova Nadzornog odbora i direktora
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 13.
(1) O primicima članova Nadzornog odbora odluku donosi Ministarstvo u skladu sa zakonom koji uređuje pravne osobe u vlasništvu Republike Hrvatske.
(2) O primicima direktora odlučuje Nadzorni odbor u skladu sa zakonom koji uređuje pravne osobe u vlasništvu Republike Hrvatske.
Radnici Centra
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 14.
(1) Na pravni status radnika Centra primjenjuju se opći propisi o radu.
(2) Na plaće radnika Centra primjenjuju se propisi kojima se uređuju plaće u javnim službama.
Financiranje Centra
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 15.
(1) Centar je izvanproračunski korisnik državnog proračuna Republike Hrvatske.
(2) Centar se financira:
1. iz primitaka od prodaje dionica i poslovnih udjela u trgovačkim društvima koja se smatraju ostalim trgovačkim društvima prema zakonu koji uređuje pravne osobe u vlasništvu Republike Hrvatske (u daljnjem tekstu: ostala trgovačka društva) čiji je imatelj Republika Hrvatska
2. iz prihoda od isplate dividende ili udjela u dobiti ostalih trgovačkih društava čijih dionica odnosno poslovnih udjela je imatelj Republika Hrvatska i
3. iz drugih izvora.
(3) U državnom proračunu Republike Hrvatske mogu se osigurati dodatna sredstva za potrebe poslovanja Centra sukladno fiskalnim mogućnostima.
(4) Centar nije obveznik plaćanja sudskih pristojbi i upravnih pristojbi te poreza na dobit, osim u slučajevima propisanim posebnim propisima koji uređuju porez na dobit
(5) U roku od 30 dana od dana predaje godišnjih financijskih izvještaja višak ostvarenih prihoda i primitaka nad rashodima i izdacima Centar uplaćuje u državni proračun Republike Hrvatske.
(6) Za obveze Centra jamči Republika Hrvatska.
Statut Centra
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 16.
(1) Statutom Centra se, sukladno ovom Zakonu, pobliže uređuju ustroj Centra, ovlasti i način rada tijela Centra te druga pitanja od značaja za obavljanje poslova i djelatnosti te javnih ovlasti Centra.
(2) Statut Centra stupa na snagu osmog dana od dana objave na internetskoj stranici Centra.
III. DJELATNOSTI I POSLOVI TE JAVNE OVLASTI CENTRA
Djelatnosti i poslovi Centra
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 17.
(1) Osim poslova propisanih zakonom koji uređuje pravne osobe u vlasništvu Republike Hrvatske, Centar obavlja i sljedeće poslove i djelatnosti:
1. sudjelovanje u predstečajnim postupcima koji se vode nad ostalim trgovačkim društvima u kojima Centar izvršava članska prava Republike Hrvatske sukladno odredbama zakona koji uređuje predstečajni postupak
2. sudjelovanje u restrukturiranju ostalih trgovačkih društava u kojima Centar izvršava članska prava Republike Hrvatske
3. druge poslove i djelatnosti propisane posebnim propisima.
(2) Centar može na temelju punomoći osoba javnog prava, u njihovo ime i za njihov račun, raspolagati njihovom imovinom. Za obavljanje navedenih poslova Centar nema pravo na posebnu naknadu.
(3) Osobe javnog prava iz stavka 2. ovog članka, u smislu ovog Zakona, su osobe koje su obvezne postupati u skladu s propisima koji uređuju javnu nabavu, osim trgovačkih društava.
(4) Centar obavlja i druge poslove koje Vlada Republike Hrvatske odredi odlukom.
Javne ovlasti Centra
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 18.
(1) Centar kao javne ovlasti obavlja sljedeće poslove:
1. utvrđuje procijenjenu i neprocijenjenu imovinu u postupku pretvorbe i privatizacije društvenih poduzeća
2. u upravnom postupku prenosi dionice bez naknade hrvatskim ratnim vojnim invalidima iz Domovinskog rata (u daljnjem tekstu: HRVI iz Domovinskog rata) i članovima uže i šire obitelji smrtno stradaloga odnosno nestaloga hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata
3. izvršava pravomoćna rješenja nadležnih upravnih tijela županija odnosno Grada Zagreba o utvrđivanju prava na naknadu sukladno zakonu koji uređuje naknadu za imovinu oduzetu za vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine
4. u upravnom postupku ukida rezervaciju dionica i poslovnih udjela određenu zbog neriješenih imovinskopravnih odnosa na procijenjenim nekretninama i rezervaciju dionica i poslovnih udjela izdanih u protuvrijednosti imovine uključene u vrijednosti društvenoga kapitala po knjigovodstvenoj vrijednosti, s time da rezervaciju određenu radi osiguranja naknade prijašnjim vlasnicima procijenjenih nekretnina ukida pod uvjetom da u odnosu na te nekretnine nije podnesen zahtjev sukladno zakonu koji uređuje naknadu za imovinu oduzetu za vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine ili je taj zahtjev pravomoćno odbijen
5. izdaje potvrde o usklađenosti geodetskog elaborata s uvjerenjem odnosno rješenjem Centra ili uvjerenjem odnosno rješenjem njegovih pravnih prednika kojim se utvrđuju nekretnine koje su procijenjene u vrijednost društvenog kapitala društvenog poduzeća u postupku pretvorbe na temelju Zakona o pretvorbi društvenih poduzeća (»Narodne novine«, br. 19/91., 83/92., 94/93., 2/94., 9/95. i 118/99.) odnosno koje su unesene u temeljni kapital trgovačkog društva u postupku privatizacije na temelju Zakona o privatizaciji (»Narodne novine«, br. 21/96., 71/97., 16/98. i 73/00.), kao javne isprave o činjenicama o kojima vodi službenu evidenciju
6. obavlja i druge javne ovlasti određene posebnim propisima.
(2) Protiv rješenja Centra u upravnim postupcima nije dopuštena žalba, ali se može pokrenuti upravni spor.
Zastupanje Republike Hrvatske
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 19.
(1) Centar je ovlašten zastupati Republiku Hrvatsku u svim sudskim i upravnim postupcima te drugim postupcima koji su vezani ili su proizašli iz obavljanja djelatnosti i poslova Centra propisanih člankom 17. ovoga Zakona te iz obavljanja javnih ovlasti Centra propisanih člankom 18. ovog Zakona.
(2) Centar može na temelju punomoći za obavljanje poslova zastupanja iz stavka 1. ovog članka ovlastiti nadležno državno odvjetništvo ili drugu ovlaštenu osobu.
Raspolaganje i stjecanje dionica i poslovnih udjela
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 20.
Na raspolaganje i stjecanje dionica i poslovnih udjela u ostalim trgovačkim društvima te na postupke koji prethode raspolaganju i stjecanju dionica i poslovnih udjela u ostalim trgovačkim društvima primjenjuju se odredbe zakona koji uređuje pravne osobe u vlasništvu Republike Hrvatske i podzakonski akti doneseni na temelju tog zakona.
Neprocijenjena imovina u postupku pretvorbe i privatizacije
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 21.
(1) Neprocijenjena imovina, u smislu ovoga Zakona, su dionice u trgovačkim društvima, poslovni udjeli u trgovačkim društvima, građevinska zemljišta, poslovni prostori, stanovi, pokretnine, tražbine i sva druga prava koja nisu, u cijelosti ili u dijelu, procijenjene u vrijednost društvenog kapitala društvenog poduzeća u postupku pretvorbe na temelju Zakona o pretvorbi društvenih poduzeća (»Narodne novine«, br. 19/91., 83/92., 94/93., 2/94., 9/95. i 118/99.), odnosno koje nisu unesene u temeljni kapital trgovačkog društva u postupku privatizacije na temelju Zakona o privatizaciji (»Narodne novine«, br. 21/96., 71/97., 16/98. i 73/00.), a na kojoj su pravo korištenja, upravljanja i raspolaganja imala društvena poduzeća.
(2) Neprocijenjenom imovinom, u smislu ovoga Zakona, smatraju se i prava na stanovima koja su društvena poduzeća u postupku pretvorbe prenijela fondovima u stambenom i komunalnom gospodarstvu, a koji nisu prodani nositeljima stanarskog prava na temelju Zakona o prodaji stanova na kojima postoji stanarsko pravo (»Narodne novine«, 43/92., 69/92., 25/93., 48/93., 2/94., 4/94., 44/94., 47/94., 58/95., 11/96., 11/97., 68/98., 96/99., 120/00. i 78/02.).
(3) Neprocijenjena imovina iz stavaka 1. i 2. ovoga članka je imovina Republike Hrvatske.
(4) Centar će, na zahtjev nadležnog državnog odvjetništva, izdati potvrdu o nekretninama koje nisu procijenjene ni unesene u temeljni kapital kao javnu ispravu.
(5) Na temelju potvrde iz stavka 4. ovoga članka provest će se uknjižba prava vlasništva Republike Hrvatske u zemljišnim knjigama.
(6) Prava Republike Hrvatske na imovinu iz stavaka 1. i 2. ovoga članka i prava po osnovi te imovine ne podliježu zastari niti posljedicama neprijavljivanja u predstečajnom postupku.
(7) Ako je trgovačko društvo koje je pravni sljednik društvenog poduzeća raspolagalo ili opteretilo neprocijenjenu imovinu u korist trećih osoba, a pod uvjetom da je treća osoba u dobroj vjeri stekla pravo vlasništva, odnosno založno pravo na neprocijenjenoj imovini, nadležno državno odvjetništvo može, umjesto stvarnopravnog zahtjeva protiv trgovačkog društva, prihvatiti isplatu tržišne vrijednosti neprocijenjene imovine u trenutku podnošenja zahtjeva za isplatom prema trgovačkom društvu. Zahtjev za naknadom smatra se stvarnopravnim zahtjevom.
Uvjerenje o procijenjenim nekretninama
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 22.
(1) Centar, na zahtjev stranke, izdaje uvjerenje o nekretninama procijenjenim u temeljni kapital kao javnu ispravu o činjenicama o kojima Centar vodi službenu evidenciju, a za potrebe upisa prava vlasništva nekretnina u zemljišne knjige, odnosno polaganja u zbirku isprava.
(2) Uvjerenjem o procijenjenim nekretninama utvrđuju se nekretnine koje su procijenjene u vrijednost društvenog kapitala društvenog poduzeća u postupku pretvorbe na temelju Zakona o pretvorbi društvenih poduzeća (»Narodne novine«, br. 19/91., 83/92., 94/93., 2/94., 9/95. i 118/99.), odnosno koje su unesene u temeljni kapital trgovačkog društva u postupku privatizacije na temelju Zakona o privatizaciji (»Narodne novine«, br. 21/96., 71/98., 16/98. i 73/00.).
(3) Uvjerenjem o procijenjenim nekretninama utvrđuju se i nekretnine koje su u vrijednost društvenog kapitala u postupku pretvorbe društvenog poduzeća unesene po knjigovodstvenoj vrijednosti, a u protuvrijednosti kojih je rješenjem o suglasnosti na tu pretvorbu određena rezervacija dionica odnosno poslovnih udjela.
(4) Centar naplaćuje naknadu za izdavanje uvjerenja iz stavka 1. ovoga članka, osim kada uvjerenja izdaje na zahtjev nadležnog državnog odvjetništva i tijela državne uprave.
(5) Nekretnine koje nisu uvjerenjem iz stavka 1. ovoga članka ili uvjerenjem odnosno rješenjem pravnih prednika Centra utvrđene procijenjenim, jesu neprocijenjene nekretnine u smislu ovoga Zakona i zakona koji uređuje neprocijenjeno građevinsko zemljište.
(6) Ministar financija pravilnikom propisuje visinu naknade za izdavanje uvjerenja iz stavka 1. ovoga članka.
Ustupanje dionica HRVI-ju iz Domovinskog rata i članovima uže i šire obitelji smrtno stradaloga odnosno nestalog hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 23.
(1) Centar je dužan dionice čiji je imatelj Republika Hrvatska ustupiti HRVI-ju iz Domovinskog rata te članovima uže i šire obitelji smrtno stradaloga odnosno nestalog hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata koji pravo na dionice bez naplate nisu ostvarili na temelju Zakona o privatizaciji (»Narodne novine«, br. 21/96., 71/98., 16/98. i 73/00.), i to:
1. HRVI-ju iz Domovinskog rata s 20% oštećenja organizma – dionice u nominalnoj vrijednosti od 2.450,00 eura
2. HRVI-ju iz Domovinskog rata s 30% oštećenja organizma – dionice u nominalnoj vrijednosti od 3.380,00 eura
3. HRVI-ju iz Domovinskog rata s 40% oštećenja organizma – dionice u nominalnoj vrijednosti od 4.300,00 eura
4. HRVI-ju iz Domovinskog rata s 50% oštećenja organizma – dionice u nominalnoj vrijednosti od 5.230,00 eura
5. HRVI-ju iz Domovinskog rata sa 60% oštećenja organizma – dionice u nominalnoj vrijednosti od 6.160,00 eura
6. HRVI-ju iz Domovinskog rata sa 70% oštećenja organizma – dionice u nominalnoj vrijednosti od 7.090,00 eura
7. HRVI-ju iz Domovinskog rata s 80% oštećenja organizma – dionice u nominalnoj vrijednosti od 8.020,00 eura
8. HRVI-ju iz Domovinskog rata s 90% oštećenja organizma – dionice u nominalnoj vrijednosti od 8.950,00 eura
9. HRVI-ju iz Domovinskog rata sa 100% oštećenja organizma – dionice u nominalnoj vrijednosti od 9.830,00 eura
10. članovima uže i šire obitelji smrtno stradaloga odnosno zatočenog ili nestalog hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata u nominalnoj vrijednosti od 9.830,00 eura.
(2) Za svako sljedeće povećanje od 10% oštećenja organizma Centar će HRVI-ju iz Domovinskog rata ustupiti dionice u nominalnoj vrijednosti od 930,00 eura.
(3) HRVI iz Domovinskog rata pravo na dionice ostvaruju na temelju pravomoćnog rješenja kojim je postotak oštećenja organizma utvrđen trajno.
(4) Dionice koje sukladno stavku 1. ovoga članka pripadaju članovima uže i šire obitelji smrtno stradaloga odnosno zatočenog ili nestalog hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata ustupaju se zakonskim nasljednicima prvog i drugog nasljednog reda prema pravomoćnom rješenju o nasljeđivanju.
(5) HRVI iz Domovinskog rata pravo na dionice ostvaruju u roku i na način propisan zakonom kojim se uređuju prava hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji.
(6) Pravo na dionice iz stavaka 1. i 2. ovoga članka utvrđuje se rješenjem koje na zahtjev stranke donosi Centar, protiv kojeg nije dopuštena žalba, ali se može pokrenuti upravni spor.
(7) Dionice koje sukladno stavku 1. ovoga članka pripadaju HRVI-ju iz Domovinskog rata, a koji su umrli nakon podnošenja zahtjeva Centru ili njegovim pravnim prednicima za prijenosom tih dionica, raspoređuju se na njihove zakonske nasljednike prvog i drugog nasljednog reda prema pravomoćnom rješenju o nasljeđivanju.
Nadzor nad provedbom zakona
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 24.
Ministarstvo je nadležno za nadzor nad provedbom ovog Zakona i nad zakonitošću rada Centra.
IV. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Imenovanje Nadzornog odbora i direktora, donošenje Statuta Centra i upis u sudski registar
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 25.
(1) Ministarstvo će u roku od 180 dana od dana stupanja na snagu ovog Zakona imenovati članove Nadzornog odbora.
(2) Nadzorni odbor dužan je najkasnije u roku od 60 dana od dana imenovanja u skladu sa stavkom 1. ovog članka izabrati predsjednika Nadzornog odbora te podnijeti prijedlog Statuta Centra na prethodnu suglasnost Ministarstvu.
(3) Ministarstvo će u roku od 30 dana od dana podnošenja prijedloga Statuta Centra u skladu sa stavkom 2. ovog članka odlučiti o davanju suglasnosti na prijedlog Statuta Centra.
(4) Do stupanja na snagu Statuta Centra iz stavka 2. ovog članka, ostaje na snazi Statut Centra donesen temeljem Zakona o upravljanju državnom imovinom (NN 52/18 i 155/23.).
(5) Nadzorni odbor dužan je u roku od 120 dana od dana stupanja na snagu Statuta Centra donesenog u skladu s ovim Zakonom imenovati direktora.
(6) Direktor i predsjednik Nadzornog odbora dužni su u roku od 30 dana od dana imenovanja direktora podnijeti nadležnom registarskom sudu prijavu za upis promjena predviđenih ovim Zakonom.
Nastavak rada Centra
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 26.
(1) Upravno vijeće Centra nastavlja obavljati poslove iz nadležnosti Nadzornog odbora propisane ovim Zakonom do imenovanja Nadzornog odbora u skladu s člankom 25. stavcima 1. i 2. ovog Zakona.
(2) Ravnatelj Centra nastavlja obavljati poslove iz nadležnosti direktora propisane ovim Zakonom do imenovanja direktora u skladu s člankom 26. stavkom 5. ovog Zakona.
Prijenos neotplaćenih dionica
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 27.
(1) Neotplaćene dionice kupljene na obročnu otplatu na temelju članka 5. stavka 1. točke 1., članaka 2., 2.a, 19., 21.a i 21.b Zakona o pretvorbi društvenih poduzeća ( »Narodne novine«, br. 19/91., 83/92., 94/93., 2/94., 9/95. i 118/99.) te članka 5. Zakona o privatizaciji (»Narodne novine«, br. 21/96., 71/97., 16/98. i 73/00.) mogu se prenijeti na drugu osobu ako se ta osoba obveže preostali dug platiti jednokratno na dan sklapanja ugovora o prijenosu dionica.
(2) Obveza jednokratne otplate duga na dan sklapanja ugovora iz stavka 1. ovoga članka ne odnosi se na zakonskog nasljednika.
Ispunjenje obveze naknade
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 28.
Obvezu naknade osobama koje su ovlaštenici prava na naknadu za imovinu oduzetu za vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine u dionicama ili poslovnim udjelima Centar može ispuniti isključivo prijenosom dionica ili poslovnih udjela čiji je imatelj Republika Hrvatska.
Dovršetak započetih postupaka
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 29.
(1) Postupci iz nadležnosti Centra započeti sukladno Zakonu o upravljanju državnom imovinom (»Narodne novine«, br. 52/18. i 155/23.), dovršit će se po odredbama tog Zakona.
(2) Iznimno od stavka 1. ovog članka, u postupcima započetima sukladno članku 66. stavku 2. podstavku 2. i stavku 3. Zakona o upravljanju državnom imovinom (»Narodne novine«, br. 52/18. i 155/23.), neotplaćene dionice i poslovni udjeli prenose se u vlasništvo Republike Hrvatske.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 30.
Višak ostvarenih prihoda nad rashodima za 2024. godinu Centar nije dužan uplatiti u državni proračun Republike Hrvatske.
Donošenje podzakonskog akta
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 31.
(1) Ministar financija će u roku od 90 dana od stupanja na snagu ovog Zakona donijeti pravilnik iz članka 22. stavka 6. ovog Zakona.
(2) Do stupanja na snagu pravilnika iz stavka 1. ovog članka ostaje na snazi Pravilnik o visini naknade za izdavanje uvjerenja o nekretninama procijenjenim u postupku pretvorbe ili privatizacije (»Narodne novine«, br. 81/18.).
Prestanak važenja propisa
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 32.
Danom stupanja na snagu ovog Zakona prestaje važiti Odluka o visini naknade za upravljanje i raspolaganje dionicama i udjelima kojima upravlja Centar za restrukturiranje i prodaju ( »Narodne novine« , br. 39/19.).
Prestanak važenja odredaba zakona
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 33.
Danom stupanja na snagu ovog Zakona prestaje važiti članak 1. stavci 2. i 3., članak 12. stavak 3., članci 21. – 28., članci 56. – 58. i članci 65. – 67. Zakona o upravljanju državnom imovinom ( »Narodne novine« , br. 52/18. i 155/23).
Stupanje Zakona na snagu
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 34.
Ovaj Zakon stupa na snagu osmog dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Obrazloženje Zakona
Uz članak 1.
Ovim člankom uređuje se predmet Zakona koji obuhvaća ustroj, djelatnosti i javne ovlasti Centra za restrukturiranje i prodaju (u daljnjem tekstu: Centar) te se određuje da Centar, koji je osnovan Zakonom o upravljanju i raspolaganju imovinom u vlasništvu Republike Hrvatske (»Narodne novine«, br. 94/13., 18/16. i 89/17. – Odluka i Rješenje Ustavnog suda Republike Hrvatske), nastavlja raditi u skladu s odredbama Zakona.
Uz članak 2.
Ovim člankom određuje se da je osnivač Centra Republika Hrvatska.
Uz članak 3.
Ovim člankom određuje se naziv, skraćeni naziv i sjedište Centra kao i da se Centar upisuje u sudski registar.
Uz članak 4.
Ovim člankom definira se odnos ovog Zakona i drugih zakona sukladno članku 9. Jedinstvenih metodološko-nomotehničkih pravila za izradu akata koje donosi Hrvatski sabor ( »Narodne novine«, br. 74/15.). Određuje se da se na Centar primjenjuje zakon koji uređuje pravne osobe u državnom vlasništvu, kao i da se u pogledu planiranja, izvještavanja o izvršenju financijskog plana te sastavljanja financijskih izvještaja Centra na odgovarajući način primjenjuje zakon kojim je uređen sustav proračuna i podzakonski propisi doneseni na temelju tog zakona.
Uz članak 5.
Ovim člankom određeno je da se nad Centrom ne može provesti stečajni niti predstečajni postupak.
Uz članak 6.
Ovim člankom određuje se da je ministarstvo nadležno za poslove financija (u daljnjem tekstu: Ministarstvo) vlasničko tijelo koje izvršava osnivačka prava Republike Hrvatske u Centru.
Uz članak 7.
Ovim člankom određuju se ovlasti Ministarstva koje uključuju davanje prethodne suglasnosti na Statut Centra, imenovanje i opoziv članova Nadzornog odbora te druge poslove određene Zakonom, zakonom koji uređuje pravne osobe u vlasništvu Republike Hrvatske i Statutom Centra.
Uz članak 8.
Ovim člankom određuju se tijela Centra (Nadzorni odbor i direktor).
Uz članak 9.
Ovim člankom propisuje se sastav Nadzornog odbora, imenovanje i razdoblje na koje se imenuju članovi Nadzornog odbora te mogućnost opoziva članova Nadzornog odbora prije isteka razdoblja na koje su imenovani. Za opoziv članova Nadzornog odbora nisu predviđeni posebni razlozi što je rješenje preuzeto iz zakona koji uređuje trgovačka društva. Takvo rješenje preuzeto je primjerice i zakonom koji uređuje sustav osiguranja depozita, a koji zakon uređuje ustroj Hrvatske agencije za osiguranje depozita.
Broj članova Nadzornog odbora kao i zahtjev da najmanje jedan član Nadzornog odbora bude neovisan u skladu je sa zahtjevima novog zakonodavnog okvira za pravne osobe u državnom vlasništvu, s obzirom da Centar ne ispunjava kriterije da bi se smatrao velikom pravnom osobom u državnom vlasništvu u smislu zakona koji uređuje pravne osobe u državnom vlasništvu.
Uz članak 10.
Ovim člankom određuju se nadležnosti Nadzornog odbora koje uključuju donošenje Statuta Centra uz prethodnu suglasnost Ministarstva, donošenje poslovnika o radu Nadzornog odbora, imenovanje i opoziv direktora, zastupanje Centra prema direktoru, sudjelovanje u pripremanju godišnjih i srednjoročnih planova Centra te njihovo usvajanje i praćenje izvršenja, usvajanje financijskog plana i izvještaja o izvršenju financijskog plana Centra, odobravanje odluka i pravnih poslova za koje je to predviđeno Zakonom, zakonom koji uređuje pravne osobe u vlasništvu Republike Hrvatske i Statutom Centra, nadziranje rada direktora i Centra te podnošenje izvješća o provedenom nadzoru Ministarstvu, kao i obavljanje drugih poslova propisanih Zakonom, zakonom koji uređuje pravne osobe u vlasništvu Republike Hrvatske, zakonom koji uređuje sustav proračuna i Statutom Centra. Također je propisano da nadzorni odbor može donositi odluke ako najmanje dva njegova člana sudjeluju u odlučivanju te da Nadzorni odbor može valjano odlučivati iako nije imenovan Zakonom propisan broj njegovih članova, uz uvjet da su imenovana najmanje dva člana Nadzornog odbora. Time se omogućuje rad Nadzornog odbora i u slučaju da nisu imenovani svi članovi.
Uz članak 11.
Ovim člankom određuje se imenovanje direktora, uvjeti koje mora ispunjavati kandidat za direktora, razdoblje na koje je imenovan direktor i razlozi za njegov opoziv prije isteka razdoblja na koje je imenovan te obveza direktora da po isteku mandata, osim u slučaju opoziva, nastavlja obavljati svoju dužnost do imenovanja novoga direktora, a najdulje šest mjeseci od dana isteka razdoblja na koje je imenovan .
Uz članak 12.
Ovim člankom određuju se nadležnosti direktora. Direktor rukovodi radom Centra te je odgovoran za njegov rad. Direktor zastupa Centar samostalno i pojedinačno. Osim toga, direktor donosi opće akte i odluke koje se odnose na unutarnju organizaciju i rad Centra, osim ako Zakonom ili Statutom Centra nije određeno da ih donosi Nadzorni odbor, priprema godišnje i srednjoročne planove rada Centra, dostavlja ih Nadzornom odboru radi usvajanja te izvještava Nadzorni odbor o njihovom izvršavanju te po predaji godišnjih financijskih izvještaja Centra donosi odluku o uplati viška ostvarenih prihoda i primitaka nad rashodima i izdacima Centra u državni proračun Republike Hrvatske. Direktor obavlja i druge poslove propisane Zakonom, zakonom koji uređuje pravne osobe u vlasništvu Republike Hrvatske, zakonom koji uređuje sustav proračuna i Statutom Centra.
Uz članak 13.
Ovim člankom određuje se da se primici članova Nadzornog odbora i Direktora određuju u skladu sa zakonom koji uređuje pravne osobe u vlasništvu Republike Hrvatske.
Uz članak 14.
Ovim člankom uređuje se pravni položaj radnika Centra.
Uz članak 15.
Ovim člankom određeno je da je Centar izvanproračunski korisnik državnog proračuna Republike Hrvatske te je propisano da se Centar financira iz primitaka od prodaje dionica i poslovnih udjela u trgovačkim društvima koja se smatraju ostalim trgovačkim društvima prema zakonu koji uređuje pravne osobe u vlasništvu Republike Hrvatske (u daljnjem tekstu: ostala trgovačka društva) čiji je imatelj Republika Hrvatska, iz prihoda od isplate dividende ili udjela u dobiti ostalih trgovačkih društava čijih dionica odnosno poslovnih udjela je imatelj Republika Hrvatska i iz drugih izvora (kao što su, primjerice, donacije, sredstva pomoći Europske unije, naknadu za izdavanje uvjerenja utvrđenu u članku 22. Zakona i slično).
Stavkom 3. predviđena je mogućnost osiguranja dodatnih sredstava iz državnog proračuna Republike Hrvatske sukladno fiskalnim mogućnostima ukoliko Centar ne bude u mogućnosti obavljati poslove utvrđene ovim Zakonom iz drugih ostvarenih prihoda, s obzirom na to da se Centar u najvećoj mjeri financira iz prihoda od isplate dividende odnosno udjela u dobiti ostalih trgovačkih društava čijih dionica odnosno poslovnih udjela je imatelj Republika Hrvatska, a ostvarenje tih prihoda je u velikoj mjeri nepredvidivo.
Stavkom 4. propisano je da Centar nije obveznik plaćanja sudskih pristojbi i upravnih pristojbi te poreza na dobit, osim u slučajevima propisanim posebnim propisima koji uređuju porez na dobit.
Stavkom 5. određeno je da Centar, u roku od 30 dana od dana predaje godišnjih financijskih izvještaja, višak ostvarenih prihoda i primitaka nad rashodima i izdacima uplaćuje u državni proračun Republike Hrvatske.
Stavkom 6. određeno je da za obveze Centra jamči Republika Hrvatska.
Uz članak 16.
Ovim člankom određeno je da se Statutom Centra pobliže uređuju ustroj Centra, ovlasti i način rada tijela Centra te druga pitanja od značaja za obavljanje poslova i djelatnosti te javnih ovlasti Centra. Statut Centra donosi Nadzorni odbor, a prethodnu suglasnost na njega daje Ministarstvo. Statut Centra stupa na snagu osmog dana od dana objave na internetskoj stranici Centra.
Uz članak 17.
Ovim člankom određene su djelatnosti i poslovi koje obavlja Centar pored poslova propisanih zakonom koji uređuje pravne osobe u vlasništvu Republike Hrvatske, a koje djelatnosti i poslovi uključuju sudjelovanje u predstečajnim postupcima nad ostalim trgovačkim društvima u kojima Centar izvršava članska prava Republike Hrvatske, sudjelovanje u restrukturiranju ostalih trgovačkih društava u kojima Centar izvršava članska prava Republike Hrvatske, raspolaganje imovinom osoba javnog prava na temelju punomoći i bez prava na posebnu naknadu, kao i druge poslove određene odlukom Vlade Republike Hrvatske. Definicija pojma osoba javnog prava sukladna je definiciji tog pojma iz zakona koji uređuje obvezne odnose.
Uz članak 18.
Stavkom 1. propisane su javne ovlasti Centra u skladu s javnim ovlastima koje su bile predviđene Zakonom o upravljanju i raspolaganju državnom imovinom (»Narodne novine«, br. 52/18. i 155/23.), uključujući i javne ovlasti u skladu sa zakonom koji uređuje naknadu za imovinu oduzetu za vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine i zakonom koji uređuje neprocijenjeno građevinsko zemljište.
Stavkom 2. propisano je da protiv rješenja Centra u upravnim postupcima nije dopuštena žalba, ali se može pokrenuti upravni spor.
Uz članak 19.
Ovim člankom određuje se ovlast Centra na zastupanje Republike Hrvatske u sudskim, upravnim i drugim postupcima vezanima za obavljanje njegovih poslova, djelatnosti i javnih ovlasti te ovlast Centra da na temelju punomoći za obavljanje navedenih poslova zastupanja ovlasti nadležno državno odvjetništvo ili drugu ovlaštenu osobu.
Uz članak 20.
Ovim člankom određeno je da se na raspolaganje i stjecanje dionica i poslovnih udjela u ostalim trgovačkim društvima te postupke koji prethode tim poslovima primjenjuju odredbe zakona koji uređuje pravne osobe u vlasništvu Republike Hrvatske i podzakonski akti doneseni na temelju tog zakona.
Uz članak 21.
Ovim člankom određuje se pojam neprocijenjene imovine u postupku pretvorbe i privatizacije te ovlasti Centra u vezi s tom imovinom.
Uz članak 22.
Ovim člankom uređuje se ovlast Centra na izdavanje uvjerenja o procijenjenim nekretninama kao i ovlast Centra za naplaćivanje naknade za izdana uvjerenja. Tim člankom se također daje ovlast ministru financija da pravilnikom odredi visinu naknade za izdavanje uvjerenja o procijenjenim nekretninama.
Uz članak 23.
Ovim člankom uređuju se prava i obveze Centra u vezi s ustupanjem dionica Hrvatskim ratnim vojnim invalidima iz Domovinskog rata i članovima uže i šire obitelji smrtno stradaloga odnosno nestalog hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata.
Uz članak 24.
Ovim člankom određeno je da je Ministarstvo nadležno za nadzor na provedbom Zakona i zakonitošću rada Centra.
Uz članke 25. – 34.
Ovim člancima su regulirane prijelazne i završne odredbe Zakona.
Člankom 25. određeni su rokovi za imenovanje članova Nadzornog odbora (180 dana od dana stupanja Zakona na snagu), izbor predsjednika Nadzornog odbora te donošenje Statuta Centra i podnošenje istog na prethodnu suglasnost Ministarstvu (60 dana od dana imenovanja Nadzornog odbora), davanje suglasnosti na Statut Centra (30 dana od dana podnošenja) kao i imenovanje direktora (120 dana od dana stupanja Statuta Centra na snagu). Također je propisana obveza direktora i predsjednika Nadzornog odbora da u roku od 30 dana od dana imenovanja direktora nadležnom registarskom sudu podnesu prijavu za upis promjena predviđenih ovim Zakonom.
Člankom 26. propisano je da Upravno vijeće Centra nastavlja obavljati poslove iz nadležnosti Nadzornog odbora propisane Zakonom do imenovanja Nadzornog odbora u skladu s člankom 25. stavcima 1. i 2. Zakona, kao i da ravnatelj Centra nastavlja obavljati poslove iz nadležnosti direktora propisane ovim Zakonom do imenovanja direktora kako bi se osigurao kontinuitet rada Centra do imenovanja Nadzornog odbora i direktora.
Člankom 27. određeno je da se neotplaćene dionice kupljene na obročnu otplatu na temelju članka 5. stavka 1. točke 1., članaka 2., 2.a, 19., 21.a i 21.b Zakona o pretvorbi društvenih poduzeća (»Narodne novine«, br. 19/91., 83/92., 94/93., 2/94., 9/95. i 118/99.) te članka 5. Zakona o privatizaciji (»Narodne novine«, br. 21/96., 71/97., 16/98. i 73/00.) mogu prenijeti na drugu osobu samo ako se ta osoba obveže preostali dug platiti jednokratno na dan sklapanja ugovora o prijenosu dionica. Također je određeno da se obveza jednokratne otplate duga na dan sklapanja ugovora iz stavka 1. tog članka ne odnosi se na zakonskog nasljednika.
Člankom 28. određuje se da se obveza naknade osobama koje su ovlaštenici prava na naknadu za imovinu oduzetu za vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine u dionicama ili poslovnim udjelima Centar može ispuniti isključivo prijenosom dionica ili poslovnih udjela čiji je imatelj Republika Hrvatska.
Člankom 29. određeno je da će se postupci iz nadležnosti Centra započeti sukladno Zakonu o upravljanju državnom imovinom ( »Narodne novine«, br. 52/18. i 155/23.) dovršiti po odredbama tog zakona, osim što se iznimno, u postupcima započetima prema članku 66. stavku 2. podstavku 2. i stavku 3. Zakona o upravljanju državnom imovinom (»Narodne novine«, br. 52/18. i 155/23.), neotplaćene dionice i poslovni udjeli prenose u vlasništvo Republike Hrvatske, a ne u vlasništvo Centra, kako je bilo propisano člankom 66. Zakona o upravljanju državnom imovinom (»Narodne novine«, br. 52/18. i 155/23.). Takvo je rješenje usklađeno s novim zakonodavnim okvirom za pravne osobe u vlasništvu Republike Hrvatske koji predviđa da se dionice i poslovni udjeli Centra smatraju dionicama odnosno poslovnim udjelima Republike Hrvatske te je utvrđena obveza Centra da ih prenese na Republiku Hrvatsku.
Člankom 30. određeno je da višak ostvarenih prihoda nad rashodima za 2024. godinu Centar nije dužan uplatiti u državni proračun Republike Hrvatske.
Člankom 31. određeno je da će ministar financija u roku od 90 dana od stupanja Zakona na snagu donijeti pravilnik iz članka 22. stavka 6. Zakona, kao i da će do stupanja na snagu pravilnika iz članka 22. stavka 6. Zakona ostati na snazi Pravilnik o visini naknade za izdavanje uvjerenja o nekretninama procijenjenim u postupku pretvorbe ili privatizacije ( »Narodne novine« , br. 81/18.).
Člankom 32. propisano je danom stupanja na snagu Zakona prestaje važiti Odluka o visini naknade za upravljanje i raspolaganje dionicama i udjelima kojima upravlja Centar za restrukturiranje i prodaju ( »Narodne novine« , br. 39/19.).
Člankom 33. propisano je da danom stupanja na snagu Zakona prestaju važiti članak 1. stavci 2. i 3., članak 12. stavak 3., članci 21. – 28., članci 56. – 58. i članci 65. – 67. Zakona o upravljanju državnom imovinom ( »Narodne novine« , br. 52/18. i 155/23.), odnosno odredbe toga Zakona koje uređuju Centar i njegov ustroj, djelatnosti, poslove i javne ovlasti Centra, status radnika Centra, financiranje Centra, postupke iz nadležnosti Centra započete po prethodno važećim propisima te prijenos neotplaćenih dionica.
Člankom 34. određeno je da Zakon stupa na snagu osmog dana od dana njegove objave u »Narodnim novinama«.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija