PRAVILNIK O IZMJENAMA I DOPUNAMA PRAVILNIKA O POREZU NA DODANU VRIJEDNOST
Članak 1.
U Pravilniku o porezu na dodanu vrijednost („Narodne novine“, br. 79/13., 85/13., 160/13., 35/14., 157/14., 130/15., 1/17., 41/17., 128/17., 1/19., 1/20., 1/21., 73/21., 41/22., 133/22., 43/23., 1/24. i 39/24.), članku 17. stavku 1. riječ: „pojedinca“ briše se.
Stavak 2. mijenja se i glasi:
„(2) Ako društvo ili trgovac unosi imovinu u drugo društvo ili u imovinu trgovca, radi se o oporezivoj isporuci.“.
Članak 2.
U članku 47. stavku 1. točki c) iza riječi: „slikovnice sa i bez teksta“ dodaju se riječi: „te stripovi“.
U stavku 2. točka i) mijenja se i glasi:
„i) javnu uslugu sakupljanja komunalnog otpada koju pruža davatelj javne usluge sakupljanja komunalnog otpada sukladno posebnom propisu koji uređuje gospodarenje otpadom,“.
U točki l) riječi: „točke za)“ zamjenjuju se riječima: „točke l)“.
Članak 3.
U članku 72.b stavku 2. točki c) iza riječi: „slično“ zarez se zamjenjuju točkom.
Članak 4.
U članku 92. iza stavka 12. dodaje se stavak 13. koji glasi:
„(13) Oslobođenje od plaćanja PDV-a iz ovoga članka uvjetovano je odobrenjem Europske komisije, koja djeluje na zahtjev jedne ili više država članica u skladu s hitnim postupkom koji podrazumijeva savjetovanje s drugim državama članicama, o čemu donosi odluku. Tom se odlukom, prema potrebi, utvrđuje područje primjene i uvjeti oslobođenja od plaćanja PDV-a. Do dobivanja odobrenja Europske komisije, ministar financija može, u izvanrednim situacijama, naredbom propisati oslobođenje od plaćanja PDV-a pri uvozu dobara iz ovog članka, uz obvezu pravne osobe koja navedena dobra uvozi da plati PDV ako Europska komisija ne donese odobrenje.“.
Članak 5.
U članku 110. stavku 2. točki d) riječ: „carinarnice“ zamjenjuje se riječima: „carinskog ureda“.
Članak 6.
U članku 111. stavku 3. iza riječi: „dobrima prodanim kupcu“ dodaje se riječ: „u“.
Članak 7.
U članku 112. stavku 7. riječ: „carinarnici“ zamjenjuje se riječima: „carinskom uredu“.
Članak 8.
U članku 113. stavku 1. riječi: „Carinarnica je obvezna“ zamjenjuju se riječima: „Carinski ured je obvezan“.
Točka 2. mijenja se i glasi:
„2. odgovaraju li dobra dana na uvid carinskom uredu dobrima navedenim u računu“.
U stavku 2. riječ: „carinarnica“ zamjenjuje se riječima: „carinski ured“.
Članak 9.
U članku 121. stavku 1. točka a) mijenja se i glasi:
„a) poduzimanje potrebnih radnji kojima se osigurava čuvanje dobara smještenih u poreznom skladištu,“.
Iza točke a) dodaje se točka b) koja glasi:
„b) nadziranje otpreme i primitka dobara smještenih u poreznom skladištu, što uključuje vođenje evidencije o unošenju i iznošenju dobara iz poreznog skladišta,“.
Članak 10.
U članku 131. stavku 3. riječi: „članka 90. stavka 3. Zakona“ zamjenjuju se riječima: „članka 90.h Zakona“.
Članak 11.
U članku 133. stavku 2. riječi: „članka 78. stavka 4. Zakona“ zamjenjuju se riječima: „članka 78. stavka 3. Zakona“.
Članak 12.
Iza članka 142.a dodaje se naslov i članak 142.b koji glasi:
„8. Ispravak odbitka pretporeza temeljem rješenja
Članak 142.b
(1) Ispravljeni račun, kojeg izda porezni obveznik u skladu s člankom 65.b stavkom 1. Zakona, ne iskazuje se u prijavi PDV-a iz članka 85. Zakona, a osim podataka iz članka 79. Zakona mora sadržavati i sljedeće podatke:
a) klasu, urudžbeni broj i datum rješenja Porezne uprave,
b) iznos razlike PDV-a temeljem rješenja Porezne uprave.
(2) Ako se rješenje Porezne uprave, na temelju kojeg je došlo do promjene iznosa PDV-a, odnosi na više računa, za sva usklađenja porezni obveznik može izdati jedan zbirni račun u kojem mora biti iskazana razlika u iznosu PDV-a po svakom računu uz navođenje broja tog računa.
(3) Za potrebe primjene ovoga članka potrebno je voditi računa da ne dođe do dvostrukog oporezivanja PDV-om, odnosno dvostrukog odbitka pretporeza.“.
Članak 13.
U članku 154. stavku 6. riječi: „Strani porezni obveznici obvezni su“ zamjenjuju se riječima: „Strani porezni obveznik koji ne primjenjuje posebni postupak oporezivanja za male porezne obveznike obvezan je“.
U stavku 8. iza riječi: „Strani porezni obveznik“ dodaju se riječi: „koji ne primjenjuje posebni postupak oporezivanja za male porezne obveznike“.
Članak 14.
U članku 155. točki 5. druga rečenica mijenja se i glasi: „Podnositelj zahtjeva označava razlog radi kojeg traži dodjelu PDV identifikacijskog broja (obavlja isporuke u Republici Hrvatskoj, prijeđen prag stjecanja, odustao od praga stjecanja, stječe dobra unutar Europske unije koja podliježu trošarinama, prima usluge unutar Europske unije, obavlja isključivo povremeni međunarodni cestovni prijevoz putnika u Republici Hrvatskoj).“.
Članak 15.
U članku 173. stavku 2. riječi: „članka 90. stavka 1. Zakona“ zamjenjuju se riječima: „članka 90. Zakona“.
Članak 16.
U članku 173.a iza stavka 5. dodaje se stavak 6. koji glasi:
„(6) Iznimno od stavka 2. ovoga članka strani porezni obveznik koji na obavljene usluge međunarodnog cestovnog prijevoza putnika na području Republike Hrvatske primjenjuje posebne postupke oporezivanja iz članaka 90., 119. ili 125.a Zakona nije obvezan podnijeti Obrazac MCP.“.
Članak 17.
Iznad članka 186. dodaje se naslov koji glasi:
„1.1. Posebni postupak oporezivanja za tuzemne male porezne obveznike koji taj postupak primjenjuju samo u Republici Hrvatskoj“
Članak 186. mijenja se i glasi:
„(1) Porezni obveznik iz članka 6. stavka 1. Zakona koji ima sjedište, prebivalište ili uobičajeno boravište u tuzemstvu čiji je godišnji promet u tuzemstvu veći od propisanog iznosa iz članka 90. stavka 1. Zakona, upisuje se u registar obveznika PDV-a od prvoga dana koji slijedi nakon dana prelaska propisanog iznosa iz članka 90. stavka 1. Zakona.
(2) Porezni obveznik iz članka 90.h Zakona nadležnoj ispostavi Porezne uprave podnosi Zahtjev za registriranje za potrebe PDV-a radi upisa u registar obveznika PDV-a i obračunava PDV od dana navedenog u zahtjevu koji ne može biti prije dana podnošenja zahtjeva. Smatrat će se da je zahtjev usvojen ako Porezna uprava u roku od 8 dana od dana primitka zahtjeva ne donese rješenje o odbijanju zahtjeva te ga Porezna uprava upisuje u registar obveznika PDV-a od dana navedenog u zahtjevu.
(3) Porezni obveznik iz stavka 2. ovoga članka može odustati od podnesenog zahtjeva za registriranje za potrebe PDV-a u roku od 8 dana od dana podnošenja zahtjeva pod uvjetom da u tom razdoblju nije izdavao račune s iskazanim PDV-om.
(4) Porezna uprava može odbiti zahtjev za upis u registar obveznika PDV-a osobito kada porezni obveznik iz stavka 2. ovoga članka nije dostupan nadležnoj ispostavi Porezne uprave ili se ne nalazi na adresi koja je navedena u zahtjevu.
(5) O činjenici da je prijeđen prag godišnjeg prometa u tuzemstvu iz članka 90. stavka 1. Zakona porezni obveznik iz stavka 1. ovoga članka bez odgode obavještava nadležnu ispostavu Porezne uprave prema svome sjedištu odnosno prebivalištu ili uobičajenom boravištu podnošenjem Zahtjeva za registriranje za potrebe PDV-a radi upisa u registar obveznika PDV-a.
(6) Poreznog obveznika iz stavka 1. ovoga članka koji ne podnese Zahtjev za registriranje za potrebe PDV-a radi upisa u registar obveznika PDV-a u roku iz stavka 5. ovoga članka, nadležna ispostava Porezne uprave upisuje u registar obveznika PDV-a po službenoj dužnosti od prvoga dana koji slijedi nakon dana prelaska propisanog iznosa iz članka 90. stavka 1. Zakona, o čemu donosi rješenje, a žalba ne odgađa izvršenje rješenja. Nadležna ispostava Porezne uprave po službenoj dužnosti u registar obveznika PDV-a upisuje i stečajnu masu ili likvidacijski masu koja je ostala iza društva u stečaju odnosno likvidaciji koje je bilo upisano u registar obveznika PDV-a s danom upisa u sudski registar o čemu donosi rješenje, a žalba ne odgađa izvršenje rješenja.
(7) Zahtjev za upis u registar obveznika PDV-a podnosi se na Obrascu P-PDV.
Članak 18.
Iza članka 186. dodaju se naslovi iznad članaka i članci 186.a, 186.b, 186.c, 186.d i 186.e koji glase:
„1.2. Posebni postupak oporezivanja za tuzemne porezne obveznike koji taj postupak primjenjuju u drugim državama članicama
Članak 186.a
(1) Porezni obveznik sa sjedištem, prebivalištem ili uobičajenim boravištem u tuzemstvu koji je odlučio primijeniti posebni postupak oporezivanja za male porezne obveznike u drugim državama članicama obvezan je Poreznoj upravi elektroničkim putem dostaviti prethodnu obavijest iz članka 90.a Zakona u kojoj, ako ima, navodi i PDV identifikacijski broj izdan u državi članici u kojoj želi primjenjivati posebni postupak oporezivanja za male porezne obveznike.
(2) Poreznom obvezniku iz stavka 1. ovoga članka koji ispunjava uvjete iz članka 90. stavka 2. točke a) Zakona Porezna uprava dodjeljuje individualni identifikacijski broj iz članka 90. stavka 6. Zakona o čemu donosi rješenje, a žalba ne odgađa izvršenje rješenja.
(3) Poreznom obvezniku iz stavka 2. ovoga članka koji ostvari godišnji promet u Uniji veći od iznosa iz članka 90. stavka 2. točke a) Zakona, Porezna uprava s danom prelaska godišnjeg prometa u Uniji ukida dodijeljeni individualni identifikacijski broj iz članka 90. stavka 6. Zakona o čemu donosi rješenje, a žalba ne odgađa izvršenje rješenja.
(4) Porezni obveznik iz stavka 3. ovoga članka može, ako ispunjava uvjete, primjenjivati posebni postupak oporezivanja iz članka 90. stavka 1. Zakona u tuzemstvu i nakon što ostvari godišnji promet u Uniji veći od iznosa iz članka 90. stavka 2. točke a) Zakona.
(5) Porezni obveznik iz stavka 2. ovoga članka obvezan je podnijeti tromjesečno izvješće iz članka 90.b Zakona u koje uključuje obavljene isporuke u svim državama članicama, uključujući i isporuke obavljene u tuzemstvu. Navedeno se odnosi i na poreznog obveznika koji u tuzemstvu primjenjuje redovni postupak oporezivanja za što podnosi prijavu PDV-a iz članka 85. Zakona.
(6) Ako je porezni obveznik iz stavka 2. ovoga članka podnio prethodnu obavijest:
a) prije kalendarskog tromjesečja u kojem je počeo primjenjivati posebni postupak oporezivanja za male porezne obveznike, u prvom tromjesečnom izvješću koje podnosi iskazuje vrijednosti isporuka za razdoblje od podnošenja prethodne obavijesti do kraja kalendarskog tromjesečja u kojem je ta obavijest podnesena,
b) tijekom kalendarskog tromjesečja u kojem je počeo primjenjivati posebni postupak oporezivanja za male porezne obveznike, u prvom tromjesečnom izvješću koje podnosi ne iskazuje vrijednosti isporuka koje je iskazao u toj prethodnoj obavijesti.
(7) Porezni obveznik iz stavka 3. ovoga članka obvezan je u roku od 15 radnih dana od dana prelaska godišnjeg prometa u Uniji podnijeti završno izvješće iz članka 90.b stavka 3. Zakona u kojem iskazuje:
a) ukupnu vrijednost isporuka dobara i usluga obavljenih u tuzemstvu od početka kalendarskog tromjesečja do dana kada je prijeđen prag godišnjeg prometa u Uniji i
b) ukupnu vrijednost isporuka dobara i usluga obavljenih u svim ostalim državama članicama od početka kalendarskog tromjesečja do dana kada je prijeđen prag godišnjeg prometa u Uniji.
1.3. Posebni postupak oporezivanja za porezne obveznike iz drugih država članica koji taj postupak primjenjuju u Republici Hrvatskoj
Članak 186.b
(1) Porezni obveznik sa sjedištem, prebivalištem ili uobičajenim boravištem u drugoj državi članici za primjenu posebnog postupka oporezivanja za male porezne obveznike u tuzemstvu prijavljuje se putem države članice u kojoj ima sjedište.
(2) Porezni obveznik iz stavka 1. ovoga članka pravo na primjenu posebnog postupka oporezivanja za male porezne obveznike u tuzemstvu ostvaruje ako ispunjava uvjete iz članka 90. stavka 2. Zakona.
(3) Ako porezni obveznik iz stavka 2. ovoga članka u tuzemstvu ima stalnu poslovnu jedinicu i registriran je za potrebe PDV-a obvezan je zatražiti brisanje te stalne poslovne jedinice iz registra obveznika PDV-aprije početka primjene posebnog postupka oporezivanja za male porezne obveznike u tuzemstvu. Ako je tom poreznom obvezniku dodijeljen PDV identifikacijski broj isti mu se ne ukida brisanjem iz registra obveznika PDV-a.
(4) Ako porezni obveznik iz stavka 3. ovoga članka ne zatraži brisanje iz registra obveznika PDV-a prije početka primjene posebnog postupka oporezivanja za male porezne obveznike u tuzemstvu, Porezna uprava brisat će ga po službenoj dužnosti o čemu donosi rješenje, a žalba ne odgađa izvršenje rješenja.
(5) Porezni obveznik iz stavka 2. ovoga članka koji primjenjuje posebni postupak oporezivanja za male porezne obveznike u tuzemstvu, u slučaju prelaska jednog ili oba iznosa iz članka 90. stavka 2. Zakona, upisuje se u registar obveznika PDV-a od prvoga dana koji slijedi nakon dana prelaska tih iznosa.
(6) Porezni obveznik iz stavka 5. ovoga članka obvezan je bez odgode po prelasku iznosa iz članka 90. stavka 2. Zakona Poreznoj upravi, Područnom uredu Zagreb podnijeti Zahtjev za registriranje za potrebe PDV-a za upis u registar obveznika PDV-a. Porezna uprava, Područni ured Zagreb rješenje o dodjeli PDV identifikacijskog broja donosi odmah, a najkasnije 8 dana od dana podnošenja zahtjeva i upisuje ga u registar obveznika PDV-aod prvoga dana koji slijedi nakon dana prelaska propisanog iznosa iz članka 90. stavka 2. Zakona.
(7) Poreznom obvezniku iz stavka 5. ovoga članka koji ne podnese Zahtjev za registriranje za potrebe PDV-a radi upisa u registar obveznika PDV-a Porezna uprava, Područni ured Zagreb po službenoj dužnosti donosi rješenje o dodjeli PDV identifikacijskog broja odmah, a najkasnije 8 dana od dana kada je država članica u kojoj porezni obveznik ima sjedište, prebivalište ili uobičajeno boravište dostavila obavijest da je taj porezni obveznik prekoračio godišnji promet u Uniji. Dodjelom PDV identifikacijskog broja porezni obveznik se ujedno upisuje u registar obveznika PDV-aod prvoga dana koji slijedi nakon dana prelaska propisanog iznosa iz članka 90. stavka 2. Zakona.
1.4. Promjena načina oporezivanja
Članak 186.c
(1) Ako je porezni obveznik iz članka 90. Zakona prije prijelaza na redovno oporezivanje primio predujmove, primjenjuje se sljedeće:
1. ako se nakon prijelaza PDV obračunava prema obavljenim isporukama, isporuke za koje su prije prijelaza na redovni postupak oporezivanja primljeni predujmovi u cijelosti se oporezuju u razdoblju oporezivanja u kojem su obavljene,
2. ako porezni obveznik nakon prijelaza obračunava PDV prema naplaćenim naknadama, predujmovi za isporuke, koje je porezni obveznik primio prije prijelaza na redovno oporezivanje, oporezuju se u prvom razdoblju oporezivanja nakon prijelaza,
(2) Pri prijelazu s redovnog oporezivanja na način iz članka 90. Zakona za isporuke koje porezni obveznik naplati nakon prijelaza primjenjuje se sljedeće:
1. ako je porezni obveznik prije prijelaza obračunavao PDV prema obavljenim isporukama, isporuke koje su obavljene prije prijelaza ne oporezuju se nakon prijelaza,
2. ako je porezni obveznik prije prijelaza obračunavao PDV prema naplaćenim naknadama, isporuke obavljene, a nenaplaćene prije prijelaza uključuju se u prijavu PDV-a koja se podnosi za razdoblje oporezivanja iz članka 85. stavka 7. Zakona kao naplaćene.
(3) Pri prijelazu s redovnog oporezivanja na posebni postupak oporezivanja prema članku 90. Zakona i obrnuto, mora se voditi računa da pojedine isporuke ne ostanu neoporezive ili da se ne oporezuju dvostruko.
1.5. Nemogućnost primjene posebnog postupka oporezivanja za porezne obveznike sa sjedištem u trećoj zemlji
Članak 186.d
(1) Porezni obveznik koji ima sjedište, prebivalište ili uobičajeno boravište u trećoj zemlji ne može primjenjivati posebni postupak oporezivanja iz članka 90. Zakona.
(2) Porezni obveznik iz stavka 1. upisuje se u registar obveznika PDV-a s danom dodjele PDV identifikacijskog broja u skladu s odredbama članka 154. ovoga Pravilnika.
1.6. Brisanje iz registra obveznika PDV-a
Članak 186.e
(1) Porezni obveznik koji je upisan u registar obveznika PDV-a može podnijeti nadležnoj ispostavi Porezne uprave pisani zahtjev za brisanje iz tog registra do 15. siječnja tekuće godine ako su ispunjeni sljedeći uvjeti:
a) u prethodnoj kalendarskoj godini ostvario je promet manji od iznosa propisanog u članku 90. stavku 1. Zakona, i
b) u prethodnoj kalendarskoj godini nije upisan u registar obveznika PDV-a.
(2) Porezni obveznik koji ne obavlja gospodarsku djelatnost u razdoblju duljem od 1 kalendarske godine brisat će se po službenoj dužnosti iz registra obveznika PDV-a. Iznimno, Porezna uprava može brisati poreznog obveznika i u kraćem roku ako porezni obveznik sudjeluje u prijevarnim radnjama.“.
PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 19.
Obrazac P-PDV mijenja se i sastavni je dio ovoga Pravilnika.
Članak 20.
Ovaj Pravilnik objavljuje se u Narodnim novinama i stupa na snagu prvoga dana od dana objave u Narodnim novinama.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
PRAVILNIK O IZMJENAMA I DOPUNAMA PRAVILNIKA O POREZU NA DODANU VRIJEDNOST
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 1.
U Pravilniku o porezu na dodanu vrijednost („Narodne novine“, br. 79/13., 85/13., 160/13., 35/14., 157/14., 130/15., 1/17., 41/17., 128/17., 1/19., 1/20., 1/21., 73/21., 41/22., 133/22., 43/23., 1/24. i 39/24.) , članku 17. stavku 1. riječ: „pojedinca“ briše se.
Stavak 2. mijenja se i glasi:
„(2) Ako društvo ili trgovac unosi imovinu u drugo društvo ili u imovinu trgovca, radi se o oporezivoj isporuci.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 2.
U članku 47. stavku 1. točki c) iza riječi: „slikovnice sa i bez teksta“ dodaju se riječi: „te stripovi“.
U stavku 2. točka i) mijenja se i glasi:
„i) javnu uslugu sakupljanja komunalnog otpada koju pruža davatelj javne usluge sakupljanja komunalnog otpada sukladno posebnom propisu koji uređuje gospodarenje otpadom,“.
U točki l) riječi: „točke za)“ zamjenjuju se riječima: „točke l)“.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 3.
U članku 72.b stavku 2. točki c) iza riječi: „slično“ zarez se zamjenjuju točkom.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 4.
U članku 92. iza stavka 12. dodaje se stavak 13. koji glasi:
„(13) Oslobođenje od plaćanja PDV-a iz ovoga članka uvjetovano je odobrenjem Europske komisije, koja djeluje na zahtjev jedne ili više država članica u skladu s hitnim postupkom koji podrazumijeva savjetovanje s drugim državama članicama, o čemu donosi odluku. Tom se odlukom, prema potrebi, utvrđuje područje primjene i uvjeti oslobođenja od plaćanja PDV-a. Do dobivanja odobrenja Europske komisije, ministar financija može, u izvanrednim situacijama, naredbom propisati oslobođenje od plaćanja PDV-a pri uvozu dobara iz ovog članka, uz obvezu pravne osobe koja navedena dobra uvozi da plati PDV ako Europska komisija ne donese odobrenje.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 5.
U članku 110. stavku 2. točki d) riječ: „carinarnice“ zamjenjuje se riječima: „carinskog ureda“.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 6.
U članku 111. stavku 3. iza riječi: „dobrima prodanim kupcu“ dodaje se riječ: „u“.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 7.
U članku 112. stavku 7. riječ: „carinarnici“ zamjenjuje se riječima: „carinskom uredu“.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 8.
U članku 113. stavku 1. riječi: „Carinarnica je obvezna“ zamjenjuju se riječima: „Carinski ured je obvezan“.
Točka 2. mijenja se i glasi:
„2. odgovaraju li dobra dana na uvid carinskom uredu dobrima navedenim u računu“.
U stavku 2. riječ: „carinarnica“ zamjenjuje se riječima: „carinski ured“.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 9.
U članku 121. stavku 1. točka a) mijenja se i glasi:
„ a) poduzimanje potrebnih radnji kojima se osigurava čuvanje dobara smještenih u poreznom skladištu,“.
Iza točke a) dodaje se točka b) koja glasi:
„b) nadziranje otpreme i primitka dobara smještenih u poreznom skladištu, što uključuje vođenje evidencije o unošenju i iznošenju dobara iz poreznog skladišta,“.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 10.
U članku 131. stavku 3. riječi: „članka 90. stavka 3. Zakona“ zamjenjuju se riječima: „članka 90.h Zakona“.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 11.
U članku 133. stavku 2. riječi: „članka 78. stavka 4. Zakona“ zamjenjuju se riječima: „članka 78. stavka 3. Zakona“.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 12.
Iza članka 142.a dodaje se naslov i članak 142.b koji glasi:
„8. Ispravak odbitka pretporeza temeljem rješenja
Članak 142.b
(1) Ispravljeni račun, kojeg izda porezni obveznik u skladu s člankom 65.b stavkom 1. Zakona, ne iskazuje se u prijavi PDV-a iz članka 85. Zakona, a osim podataka iz članka 79. Zakona mora sadržavati i sljedeće podatke:
a) klasu, urudžbeni broj i datum rješenja Porezne uprave,
b) iznos razlike PDV-a temeljem rješenja Porezne uprave.
(2) Ako se rješenje Porezne uprave, na temelju kojeg je došlo do promjene iznosa PDV-a, odnosi na više računa, za sva usklađenja porezni obveznik može izdati jedan zbirni račun u kojem mora biti iskazana razlika u iznosu PDV-a po svakom računu uz navođenje broja tog računa.
(3) Za potrebe primjene ovoga članka potrebno je voditi računa da ne dođe do dvostrukog oporezivanja PDV-om, odnosno dvostrukog odbitka pretporeza.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 13.
U članku 154. stavku 6. riječi: „Strani porezni obveznici obvezni su“ zamjenjuju se riječima: „Strani porezni obveznik koji ne primjenjuje posebni postupak oporezivanja za male porezne obveznike obvezan je“.
U stavku 8. iza riječi: „Strani porezni obveznik“ dodaju se riječi: „koji ne primjenjuje posebni postupak oporezivanja za male porezne obveznike“.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 14.
U članku 155. točki 5. druga rečenica mijenja se i glasi: „Podnositelj zahtjeva označava razlog radi kojeg traži dodjelu PDV identifikacijskog broja (obavlja isporuke u Republici Hrvatskoj, prijeđen prag stjecanja, odustao od praga stjecanja, stječe dobra unutar Europske unije koja podliježu trošarinama, prima usluge unutar Europske unije, obavlja isključivo povremeni međunarodni cestovni prijevoz putnika u Republici Hrvatskoj).“.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 15.
U članku 173. stavku 2. riječi: „članka 90. stavka 1. Zakona“ zamjenjuju se riječima: „članka 90. Zakona“.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 16.
U članku 173.a iza stavka 5. dodaje se stavak 6. koji glasi:
„(6) Iznimno od stavka 2. ovoga članka strani porezni obveznik koji na obavljene usluge međunarodnog cestovnog prijevoza putnika na području Republike Hrvatske primjenjuje posebne postupke oporezivanja iz članaka 90., 119. ili 125.a Zakona nije obvezan podnijeti Obrazac MCP.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 17.
Iznad članka 186. dodaje se naslov koji glasi:
„1.1. Posebni postupak oporezivanja za tuzemne male porezne obveznike koji taj postupak primjenjuju samo u Republici Hrvatskoj“
Članak 186. mijenja se i glasi:
„(1) Porezni obveznik iz članka 6. stavka 1. Zakona koji ima sjedište, prebivalište ili uobičajeno boravište u tuzemstvu čiji je godišnji promet u tuzemstvu veći od propisanog iznosa iz članka 90. stavka 1. Zakona, upisuje se u registar obveznika PDV-a od prvoga dana koji slijedi nakon dana prelaska propisanog iznosa iz članka 90. stavka 1. Zakona.
(2) Porezni obveznik iz članka 90.h Zakona nadležnoj ispostavi Porezne uprave podnosi Zahtjev za registriranje za potrebe PDV-a radi upisa u registar obveznika PDV-a i obračunava PDV od dana navedenog u zahtjevu koji ne može biti prije dana podnošenja zahtjeva. Smatrat će se da je zahtjev usvojen ako Porezna uprava u roku od 8 dana od dana primitka zahtjeva ne donese rješenje o odbijanju zahtjeva te ga Porezna uprava upisuje u registar obveznika PDV-a od dana navedenog u zahtjevu.
(3) Porezni obveznik iz stavka 2. ovoga članka može odustati od podnesenog zahtjeva za registriranje za potrebe PDV-a u roku od 8 dana od dana podnošenja zahtjeva pod uvjetom da u tom razdoblju nije izdavao račune s iskazanim PDV-om.
(4) Porezna uprava može odbiti zahtjev za upis u registar obveznika PDV-a osobito kada porezni obveznik iz stavka 2. ovoga članka nije dostupan nadležnoj ispostavi Porezne uprave ili se ne nalazi na adresi koja je navedena u zahtjevu.
(5) O činjenici da je prijeđen prag godišnjeg prometa u tuzemstvu iz članka 90. stavka 1. Zakona porezni obveznik iz stavka 1. ovoga članka bez odgode obavještava nadležnu ispostavu Porezne uprave prema svome sjedištu odnosno prebivalištu ili uobičajenom boravištu podnošenjem Zahtjeva za registriranje za potrebe PDV-a radi upisa u registar obveznika PDV-a.
(6) Poreznog obveznika iz stavka 1. ovoga članka koji ne podnese Zahtjev za registriranje za potrebe PDV-a radi upisa u registar obveznika PDV-a u roku iz stavka 5. ovoga članka, nadležna ispostava Porezne uprave upisuje u registar obveznika PDV-a po službenoj dužnosti od prvoga dana koji slijedi nakon dana prelaska propisanog iznosa iz članka 90. stavka 1. Zakona, o čemu donosi rješenje, a žalba ne odgađa izvršenje rješenja. Nadležna ispostava Porezne uprave po službenoj dužnosti u registar obveznika PDV-a upisuje i stečajnu masu ili likvidacijski masu koja je ostala iza društva u stečaju odnosno likvidaciji koje je bilo upisano u registar obveznika PDV-a s danom upisa u sudski registar o čemu donosi rješenje, a žalba ne odgađa izvršenje rješenja.
(7) Zahtjev za upis u registar obveznika PDV-a podnosi se na Obrascu P-PDV.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 18.
Iza članka 186. dodaju se naslovi iznad članaka i članci 186.a, 186.b, 186.c, 186.d i 186.e koji glase:
„1.2. Posebni postupak oporezivanja za tuzemne porezne obveznike koji taj postupak primjenjuju u drugim državama članicama
Članak 186.a
(1) Porezni obveznik sa sjedištem, prebivalištem ili uobičajenim boravištem u tuzemstvu koji je odlučio primijeniti posebni postupak oporezivanja za male porezne obveznike u drugim državama članicama obvezan je Poreznoj upravi elektroničkim putem dostaviti prethodnu obavijest iz članka 90.a Zakona u kojoj, ako ima, navodi i PDV identifikacijski broj izdan u državi članici u kojoj želi primjenjivati posebni postupak oporezivanja za male porezne obveznike.
(2) Poreznom obvezniku iz stavka 1. ovoga članka koji ispunjava uvjete iz članka 90. stavka 2. točke a) Zakona Porezna uprava dodjeljuje individualni identifikacijski broj iz članka 90. stavka 6. Zakona o čemu donosi rješenje, a žalba ne odgađa izvršenje rješenja.
(3) Poreznom obvezniku iz stavka 2. ovoga članka koji ostvari godišnji promet u Uniji veći od iznosa iz članka 90. stavka 2. točke a) Zakona, Porezna uprava s danom prelaska godišnjeg prometa u Uniji ukida dodijeljeni individualni identifikacijski broj iz članka 90. stavka 6. Zakona o čemu donosi rješenje, a žalba ne odgađa izvršenje rješenja.
(4) Porezni obveznik iz stavka 3. ovoga članka može, ako ispunjava uvjete, primjenjivati posebni postupak oporezivanja iz članka 90. stavka 1. Zakona u tuzemstvu i nakon što ostvari godišnji promet u Uniji veći od iznosa iz članka 90. stavka 2. točke a) Zakona.
(5) Porezni obveznik iz stavka 2. ovoga članka obvezan je podnijeti tromjesečno izvješće iz članka 90.b Zakona u koje uključuje obavljene isporuke u svim državama članicama, uključujući i isporuke obavljene u tuzemstvu. Navedeno se odnosi i na poreznog obveznika koji u tuzemstvu primjenjuje redovni postupak oporezivanja za što podnosi prijavu PDV-a iz članka 85. Zakona.
(6) Ako je porezni obveznik iz stavka 2. ovoga članka podnio prethodnu obavijest:
a) prije kalendarskog tromjesečja u kojem je počeo primjenjivati posebni postupak oporezivanja za male porezne obveznike, u prvom tromjesečnom izvješću koje podnosi iskazuje vrijednosti isporuka za razdoblje od podnošenja prethodne obavijesti do kraja kalendarskog tromjesečja u kojem je ta obavijest podnesena,
b) tijekom kalendarskog tromjesečja u kojem je počeo primjenjivati posebni postupak oporezivanja za male porezne obveznike, u prvom tromjesečnom izvješću koje podnosi ne iskazuje vrijednosti isporuka koje je iskazao u toj prethodnoj obavijesti.
(7) Porezni obveznik iz stavka 3. ovoga članka obvezan je u roku od 15 radnih dana od dana prelaska godišnjeg prometa u Uniji podnijeti završno izvješće iz članka 90.b stavka 3. Zakona u kojem iskazuje:
a) ukupnu vrijednost isporuka dobara i usluga obavljenih u tuzemstvu od početka kalendarskog tromjesečja do dana kada je prijeđen prag godišnjeg prometa u Uniji i
b) ukupnu vrijednost isporuka dobara i usluga obavljenih u svim ostalim državama članicama od početka kalendarskog tromjesečja do dana kada je prijeđen prag godišnjeg prometa u Uniji.
1.3. Posebni postupak oporezivanja za porezne obveznike iz drugih država članica koji taj postupak primjenjuju u Republici Hrvatskoj
Članak 186.b
(1) Porezni obveznik sa sjedištem, prebivalištem ili uobičajenim boravištem u drugoj državi članici za primjenu posebnog postupka oporezivanja za male porezne obveznike u tuzemstvu prijavljuje se putem države članice u kojoj ima sjedište.
(2) Porezni obveznik iz stavka 1. ovoga članka pravo na primjenu posebnog postupka oporezivanja za male porezne obveznike u tuzemstvu ostvaruje ako ispunjava uvjete iz članka 90. stavka 2. Zakona.
(3) Ako porezni obveznik iz stavka 2. ovoga članka u tuzemstvu ima stalnu poslovnu jedinicu i registriran je za potrebe PDV-a obvezan je zatražiti brisanje te stalne poslovne jedinice iz registra obveznika PDV-a prije početka primjene posebnog postupka oporezivanja za male porezne obveznike u tuzemstvu. Ako je tom poreznom obvezniku dodijeljen PDV identifikacijski broj isti mu se ne ukida brisanjem iz registra obveznika PDV-a.
(4) Ako porezni obveznik iz stavka 3. ovoga članka ne zatraži brisanje iz registra obveznika PDV-a prije početka primjene posebnog postupka oporezivanja za male porezne obveznike u tuzemstvu, Porezna uprava brisat će ga po službenoj dužnosti o čemu donosi rješenje, a žalba ne odgađa izvršenje rješenja.
(5) Porezni obveznik iz stavka 2. ovoga članka koji primjenjuje posebni postupak oporezivanja za male porezne obveznike u tuzemstvu, u slučaju prelaska jednog ili oba iznosa iz članka 90. stavka 2. Zakona, upisuje se u registar obveznika PDV-a od prvoga dana koji slijedi nakon dana prelaska tih iznosa.
(6) Porezni obveznik iz stavka 5. ovoga članka obvezan je bez odgode po prelasku iznosa iz članka 90. stavka 2. Zakona Poreznoj upravi, Područnom uredu Zagreb podnijeti Zahtjev za registriranje za potrebe PDV-a za upis u registar obveznika PDV-a. Porezna uprava, Područni ured Zagreb rješenje o dodjeli PDV identifikacijskog broja donosi odmah, a najkasnije 8 dana od dana podnošenja zahtjeva i upisuje ga u registar obveznika PDV-a od prvoga dana koji slijedi nakon dana prelaska propisanog iznosa iz članka 90. stavka 2. Zakona.
(7) Poreznom obvezniku iz stavka 5. ovoga članka koji ne podnese Zahtjev za registriranje za potrebe PDV-a radi upisa u registar obveznika PDV-a Porezna uprava, Područni ured Zagreb po službenoj dužnosti donosi rješenje o dodjeli PDV identifikacijskog broja odmah, a najkasnije 8 dana od dana kada je država članica u kojoj porezni obveznik ima sjedište, prebivalište ili uobičajeno boravište dostavila obavijest da je taj porezni obveznik prekoračio godišnji promet u Uniji. Dodjelom PDV identifikacijskog broja porezni obveznik se ujedno upisuje u registar obveznika PDV-a od prvoga dana koji slijedi nakon dana prelaska propisanog iznosa iz članka 90. stavka 2. Zakona.
1.4. Promjena načina oporezivanja
Članak 186.c
(1) Ako je porezni obveznik iz članka 90. Zakona prije prijelaza na redovno oporezivanje primio predujmove, primjenjuje se sljedeće:
1. ako se nakon prijelaza PDV obračunava prema obavljenim isporukama, isporuke za koje su prije prijelaza na redovni postupak oporezivanja primljeni predujmovi u cijelosti se oporezuju u razdoblju oporezivanja u kojem su obavljene,
2. ako porezni obveznik nakon prijelaza obračunava PDV prema naplaćenim naknadama, predujmovi za isporuke, koje je porezni obveznik primio prije prijelaza na redovno oporezivanje, oporezuju se u prvom razdoblju oporezivanja nakon prijelaza,
(2) Pri prijelazu s redovnog oporezivanja na način iz članka 90. Zakona za isporuke koje porezni obveznik naplati nakon prijelaza primjenjuje se sljedeće:
1. ako je porezni obveznik prije prijelaza obračunavao PDV prema obavljenim isporukama, isporuke koje su obavljene prije prijelaza ne oporezuju se nakon prijelaza,
2. ako je porezni obveznik prije prijelaza obračunavao PDV prema naplaćenim naknadama, isporuke obavljene, a nenaplaćene prije prijelaza uključuju se u prijavu PDV-a koja se podnosi za razdoblje oporezivanja iz članka 85. stavka 7. Zakona kao naplaćene.
(3) Pri prijelazu s redovnog oporezivanja na posebni postupak oporezivanja prema članku 90. Zakona i obrnuto, mora se voditi računa da pojedine isporuke ne ostanu neoporezive ili da se ne oporezuju dvostruko.
1.5 . Nemogućnost primjene posebnog postupka oporezivanja za porezne obveznike sa sjedištem u trećoj zemlji
Članak 186.d
(1) Porezni obveznik koji ima sjedište, prebivalište ili uobičajeno boravište u trećoj zemlji ne može primjenjivati posebni postupak oporezivanja iz članka 90. Zakona.
(2) Porezni obveznik iz stavka 1. upisuje se u registar obveznika PDV-a s danom dodjele PDV identifikacijskog broja u skladu s odredbama članka 154. ovoga Pravilnika.
1.6. Brisanje iz registra obveznika PDV-a
Članak 186.e
(1) Porezni obveznik koji je upisan u registar obveznika PDV-a može podnijeti nadležnoj ispostavi Porezne uprave pisani zahtjev za brisanje iz tog registra do 15. siječnja tekuće godine ako su ispunjeni sljedeći uvjeti:
a) u prethodnoj kalendarskoj godini ostvario je promet manji od iznosa propisanog u članku 90. stavku 1. Zakona, i
b) u prethodnoj kalendarskoj godini nije upisan u registar obveznika PDV-a.
(2) Porezni obveznik koji ne obavlja gospodarsku djelatnost u razdoblju duljem od 1 kalendarske godine brisat će se po službenoj dužnosti iz registra obveznika PDV-a. Iznimno, Porezna uprava može brisati poreznog obveznika i u kraćem roku ako porezni obveznik sudjeluje u prijevarnim radnjama.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 19.
Obrazac P-PDV mijenja se i sastavni je dio ovoga Pravilnika.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 20.
Ovaj Pravilnik objavljuje se u Narodnim novinama i stupa na snagu prvoga dana od dana objave u Narodnim novinama.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Obrazac P-PDV
Komentirate u ime: Ministarstvo financija