NACRT PRIJEDLOGA AKCIJSKOG PLANA ZA PROVEDBU NACIONALNOG PLANA STAMBENE POLITIKE REPUBLIKE HRVATSKE DO 2030. GODINE - ZA RAZDOBLJE OD 2025. DO 2027. GODINE
UVOD
Nacionalni plan stambene politike Republike Hrvatske do 2030. godine (dalje u tekstu „Nacionalni plan stambene politike“) sadrži posebne ciljeve koji su povezani s programima u državnom proračunu i mjeri se kroz pokazatelje ishoda, kvantitativne ili kvalitativne mjerljive podatke koji omogućuju praćenje, izvješćivanje i vrednovanje uspješnosti u postizanju utvrđenog posebnog cilja.
Svaki nacionalni plan obvezno sadrži akcijski plan, kratkoročni akt strateškog planiranja koji sadrži mjere za provedbu posebnih ciljeva iz nacionalnih planova, pripadajuće pokazatelje rezultata, podatke o izvorima financiranja, rokovima i nositeljima provedbe te procijenjenim troškovima provedbe mjera. Nacionalni plan stambene politike ima predviđena dva akcijska plana: prvi će trajati od 2025. do kraja 2027. godine, a drugi od početka 2028. godine do kraja 2030. godine.
Akcijski plan za provedbu Nacionalnog plana stambene politike Republike Hrvatske za razdoblje od 2025. do 2027. godine određuje tri posebna cilja:
a.Priuštivo stanovanje
b.Održivo stanovanje
c.Prostor u funkciji stanovanja
Navedeni ciljevi će se ostvariti kroz šest ključnih mjera te brojnim međuresornim aktivnosti kojima će se postići željeni učinci i unaprijediti priuštivo stanovanje u Republici Hrvatskoj.
U razradi svake mjere prikazane su aktivnosti koje će se rasporediti prema nadležnostima tijela zaduženih za provedbu ili suradnju u provedbi. Svaka mjera ima pokazatelj rezultata s naznačenom početnom vrijednosti, a svi pokazatelji rezultata pratit će se na godišnjoj razini putem godišnjih izvješća o provedbi Nacionalnog plana stambene politike.
Uzimajući u obzir da je tržište nekretnina te stanovanje sektor koji se razvija i mijenja te na njega utječu vanjski čimbenici poput energetske krize, inflatornih pritisaka, dostupnost, opterećenost i mogućnost građevinskog sektora nužna je kombinacija više različitih mjera i aktivnosti kako bi se postigli željeni ciljevi. Vlada Republike Hrvatske, kao izvršna vlast, raspolaže s četiri poluge u uspostavi sustava priuštivog stanovanja, a to su: financijska, porezna, zemljišna i ekološko-energetska poluga, uz pravno-upravljački okvir.
U Nacionalnom planu stambene politike prikazani su pokazatelji o priuštivosti stanovanja koji usmjeravaju na značajne regionalne razlike na području Republike Hrvatske, stoga je u provedbi Akcijskog plana nužna bliska međuresorna suradnja te suradnja s jedinicama lokalne i regionalne samouprave kako bi se kombinacijom mjera i aktivnosti uspostavila dugoročna stabilnost tržišta i poboljšala priuštivosti, kao i kvaliteta stanovanja.
Za svaku mjeru navodi se ukupan procijenjeni trošak provedbe za vrijeme trajanja akta te planirani izvori financiranja u državnom proračunu, tj. proračunske aktivnosti.
Važno je naglasiti da je novi saziv Europske komisije i Europskog parlamenta prepoznao i naglasio problem priuštivog stanovanja u čitavoj Europskoj uniji, stoga se očekuje otvaranje fondova za poticanje priuštivosti stanovanja u EU, a Republika Hrvatska predvodnik je u pripremljenosti na prijavu za europska sredstva donošenjem prvog i krovnog strateškog dokumenta o stanovanju - Nacionalnog plana stambene politike, s pripadajućim Akcijskim planom.
Ukupni procijenjeni trošak provedbe po posebnim ciljevima i mjerama je sljedeći:
POSEBNI CILJ / MJERA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
(Za realizaciju definiranih pokazatelja rezultata)
Uspostaviti snažan i stabilan pravni i upravljački okvir sa stabilnim izvorima financiranja s ciljem sveobuhvatnog i koordiniranog pristupa planiranju i upravljanju stanovanjem i oblikovanjem kohezivne, koherentne i učinkovite nacionalne stambene politike.
Ojačati pravnu zaštitu najamnog odnosa unaprjeđenjem zakonske regulative koja će osigurati da najmoprimci i najmodavci uživaju jednaku razinu zaštite i stabilnosti od proizvoljnih i nepredvidivih događaja čime se osigurava dodatna pravna sigurnost svih dionika najamnog odnosa i potiče dugoročni najam stambenih jedinica.
Potaknuti korištenje stambenog fonda za njegovu primarnu namjenu – stanovanje kroz izmjene propisa koji potiču dugoročni najam te mjerama porezne politike djelovati na aktivaciju praznih uporabljivih nekretnina.
Ojačati položaj Agencije za pravni promet i posredovanje nekretninama kroz novi Zakon o priuštivom stanovanju koja će postati središnje tijelo provedbe stambene politike Republike Hrvatske te ujedno unaprijediti metodologiju određivanja regionalno priuštivih pragova za društveno poticanu gradnju.
Regulatorno urediti djelovanje neprofitnih stambenih zadruga i nadzor nad njihovim radom.
Unaprijediti kvalitetu života u zgradama te radni i životni okoliš građana kroz definiranje prava i obveza suvlasnika, predstavnika suvlasnika te upravitelja zgrada. Ujedno, poticati prilagodbu zgrada osobama s invaliditetom, olakšanje svakodnevnice starijim osobama i obiteljima s djecom kroz sufinanciranje ugradnje dizala u postojeće zgrade.
Omogućiti dugoročno financiranje priuštivog stanovanja te osnovati sustav za financiranje priuštivog stanovanja iz fondova Europske unije kroz uspostavu Revolving stambenog fonda.
Uvesti povrat plaćenog poreza na promet nekretninama za mlade te povrat 50% PDV-a za kupnju prve nekretnine za mlade, uz definiranje kriterija za povrat.
Mehanizmi provedbe
Donošenje Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o društveno poticanoj stanogradnji
Donošenje novog Zakona o najmu stanova
Donošenje Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zadrugama
Donošenje Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o stambenom zbrinjavanju na potpomognutim područjima
Donošenje Zakona o priuštivom stanovanju
Donošenje Programa za stambeno zbrinjavanje mladih u prigradskim i ruralnim naseljima
Donošenje Programa priuštivog najma
Donošenje pravilnika povrata poreza za mlade
Provedba Zakona o upravljanju i održavanju zgrada
Provedba Programa izgradnje i obnove stambenih jedinica na potpomognutim područjima Republike Hrvatske za stambeno zbrinjavanje mladih osoba i mladih obitelji
Provedba mjera nove porezne politike
Uspostava Revolving stambenog fonda
Razdoblje provedbe mjere
2025.
Pokazatelj rezultata
a.Broj donesenih propisa – 8
b.Uspostavljen Revolving stambeni fond
Ukupan procijenjeni trošak provedbe
0
Izvori financiranja
n/p
Nositelj provedbe
Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine
Suradnici u provedbi
Agencija za pravni promet i posredovanje nekretninama, Hrvatska banka za obnovu i razvitak, Ministarstvo gospodarstva, Ministarstvo financija
Oznaka mjere
R
Mjera 1.2. Povećanje ponude stambenih jedinica za priuštivo stanovanje
Mjera 1.2.
Povećanje ponude stambenih jedinica za priuštivo stanovanje
Svrha provedbe mjere
Povećati ponudu stambenih jedinica za priuštivo stanovanje ciljanim ulaganjima i poticajima na strani stambene ponude.
Obnova, uređenje i aktiviranje praznih stambenih jedinica u vlasništvu RH kako bi se povećala ponuda stanova za priuštivi najam te indirektno utjecalo na tržište s povećanom ponudom najamnih stanova.
Stambene jedinice u vlasništvu RH kojima upravlja društvo Državne nekretnine d.o.o. i stambene jedinice u vlasništvu javnih ustanova i tvrtki u državnom vlasništvu, koje se ne koriste, aktivirat će se za potrebe Programa priuštivog najma, uzimajući u obzir potrebe za stambenim zbrinjavanjem određene prema posebnim zakonima.
Premostiti razdoblje aktiviranja stanova u vlasništvu RH javno-privatnim partnerstvom kroz uključivanje u Program priuštivog najma praznih stanova u privatnom vlasništvu. Vlasnici bi svoje stanove predali na upravljanje APN-u, uz nadoknadu medijalne cijene najma.
Prenamjenom postojećih neiskorištenih zgrada poput škola, vrtića, neperspektivne vojne imovine i industrijskih pogona, gradnjom novih višestambenih zgrada kroz program POS-a i programom stambenog zbrinjavanja u prigradskim i ruralnim naseljima u obiteljskim kućama i kućama u nizu omogućit će se povećanje ponude stambenih jedinica te time izravno doprinijet u smanjenju jaza i povećanju broja stambenih jedinica za priuštivo stanovanje.
Unaprijediti sustav studentskih domova kako bi se oslobodio stambeni kapacitet za dugoročni najam građana.
Unaprijediti sustav domova za starije kako bi se smanjile liste čekanja i za građane koji žele pristupiti ovom posebnom obliku smještaja kako bi se utjecalo na smanjenje prenapučenosti stambenih jedinica te smanjila više generacijska kućanstva koja se održavaju zbog nemogućnosti stambenog zbrinjavanja sekundarne obitelji.
Mehanizmi provedbe
Aktiviranje, obnova i uređenje postojećih praznih stambenih jedinica u državnom i javnom vlasništvu te uključivanje u Program priuštivog najma stanova
Preuzimanje upravljanja nad praznim stanovima u privatnom vlasništvu kroz Program priuštivog najma
Gradnja novih višestambenih zgrada
Implementacija Programa stambenog zbrinjavanja u prigradskim i ruralnim naseljima
Poticanje gradnje studentskih domova
Unaprjeđenje sustava domova za starije
Prenamjena postojećih neiskorištenih zgrada
Razdoblje provedbe mjere
2025.-2030.
Pokazatelj rezultata
a.Broj stambenih jedinica u Programu priuštivog najma
2025. 150
2026. 1.000
2027. 2.000
Ukupan procijenjeni trošak provedbe
2025. – 3.634.050,00 EUR
2026. - 24.227.000,00 EUR
2027. - 48.454.000,00 EUR
Izvori financiranja
Državni proračun – nacionalna i europska sredstva
Nositelj provedbe
Agencija za pravni promet i posredovanje nekretninama
Suradnici u provedbi
Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine, Državne nekretnine d.o.o, jedinice lokalne samouprave, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih
Oznaka mjere
I
Posebni cilj 2. ODRŽIVO STANOVANJE
Posebni cilj 2.
ODRŽIVO STANOVANJE
Pokazatelji ishoda
Početna vrijednost pokazatelja ishoda
Ciljana vrijednost pokazatelja ishoda 2030.*
Broj kućanstava u obnovljenim stambenim jedinicama za održivo stanovanje
15 000 (2020.)
65 000
*Sukladno Nacionalnom planu stambene politike do 2030.
Mjera 2.1. Energetska obnova zgrada
Mjera 2.1.
Energetska obnova zgrada
Svrha provedbe mjere
Energetska obnova zgrada odnosi se na sve radove usmjerene na smanjenje potrošnje energije s ciljem postizanja ušteda energije za grijanje i hlađenje stambenog prostora, smanjenje emisije stakleničkih plinova, smanjenje potrebe za uvozom energenata i postizanja dekarbonizacije zgrada, sve sa svrhom postizanja klimatske otpornosti i održivog stanovanja.
Navedeno se provodi putem Programa energetske obnove višestambenih zgrada za razdoblje do 2030. godine koji uključuje: integralnu energetsku obnovu, dubinsku obnovu i sveobuhvatnu obnovu.
Potiče se korištenje sustava obnovljivih izvora energije, priključenje ili ostanak na učinkovitim centraliziranim sustavima daljinskog grijanja, kao i aktivnosti unaprjeđenja pristupačnosti zgrade i stambene infrastrukture, ugradnja materijala sa što nižim ugljičnim otiskom što izravno doprinosi ostvarenju posebnog cilja 2. održivo stanovanje.
Mehanizmi provedbe
Irena
Donošenje novog Zakona o energetskoj učinkovitosti u zgradarstvu
Provedba Programa energetske obnove višestambenih zgrada za razdoblje do 2030. godine
Provedba Programa energetske obnove obiteljskih kuća
Poticanje korištenja obnovljivih izvora energije
Unaprjeđenje pristupačnosti zgrada i stambene infrastrukture za osobe s invaliditetom i smanjenom pokretljivosti
Razdoblje provedbe mjere
2025.-2030.
Pokazatelj rezultata
a.Površina obnovljenih zgrada
2025. 660 000 m²
2026. 640 000 m²
2027. 800 000 m²
Ukupan procijenjeni trošak provedbe
2025. - 126.028.571 eura
2026. - 122.209.524 eura
2027. - 152.761.905 eura
Izvori financiranja
Državni proračun – nacionalna i europska sredstva
A 915014 - Energetska obnova zgrada
A 915021 - Obnova zgrada oštećenih u potresu s energetskom obnovom
T 915028 - Program konkurentnosti i kohezija 2021. - 2027.
Nositelj provedbe
Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine
Suradnici u provedbi
Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije, Hrvatska banka za obnovu i razvitak
Oznaka mjere
I
Mjera 2.2. Primjena tehničko-tehnoloških unaprjeđenja u gradnji
Mjera 2.2.
Primjena tehničko-tehnoloških unaprjeđenja u gradnji
Svrha provedbe mjere
Poticanje održive uporabe prirodnih izvora sukladno kojem građevine moraju biti projektirane, izgrađene i uklonjene tako da je uporaba prirodnih izvora održiva.
Zgrade trebaju doprinijeti smanjenju neto emisije stakleničkih plinova s konačnim ciljem postizanja klimatske neutralnosti što se osim energetskim obnovama postojećih zgrada i tijekom gradnje novih zgrada postiže uporabom materijala i procesa gradnje sa što manjim CO2 otiskom.
Osiguranje racionalnije gradnje zgrada u kratkim rokovima za postizanje priuštivog stanovanja osiguravajući da programi gradnje koji su poticani državnim sredstvima doprinose navedenim ciljevima potičući racionalizaciju i zelenu tranziciju u procesima gradnje.
Izmjenom regulative za ostale investicijske projekte višestambenih zgrada propisati minimalne uvjete stanovanja, odnosno standarde za projektiranje višestambenih zgrada.
Mehanizmi provedbe
Donošenje novog Zakon o gradnji
Donošenje Pravilnika minimalnih tehničkih uvjeta za projektiranje višestambenih zgrada
Poticanje modularne gradnje
Razdoblje provedbe mjere
2025.-2030.
Pokazatelj Rezultata
Broj donesenih propisa
2025. 1
2026. 1
Ukupan procijenjeni trošak provedbe
0
Izvori financiranja
n/p
Nositelj provedbe
Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine
Suradnici u provedbi
n/p
Oznaka mjere
R
Posebni cilj 3. PROSTOR U FUNKCIJI STANOVANJA
Posebni cilj 3.
PROSTOR U FUNKCIJI STANOVANJA
Pokazatelj ishoda
Početna vrijednost pokazatelja ishoda 2025.
Ciljana vrijednost pokazatelja ishoda 2030.*
Izrađeni lokalni programi stanovanja za sve velike JLS**
0
*Sukladno Nacionalnom planu stambene politike do 2030.
** Grad Zagreb, 19 sjedišta županija i 5 velikih gradova (Vinkovci, Pula, Velika Gorica, Kaštela i Samobor)
Unaprijediti model upravljanja vlasništvom i korištenja urbanog zemljišta za priuštivo stanovanje. Interakcijom zemljišne politike s tržištem omogućiti i usmjeriti interakciju između lokalnih vlasti, investitora, graditelja, vlasnika i korisnika u svrhu promicanja priuštivih životnih sredina.
Primjenom instrumenata preferencijalnog zemljišnog financiranja (otkupa / dokupa, prenamjene i uređenja zemljišta) olakšati pristup privatnim i neprofitnim investitorima (stambenim zadrugama) urbanom zemljištu u vlasništvu države i/ili jedinice lokalne samouprave. Intenzivirati korištenje instituta prava građenja za brži razvoj projekata priuštivog stanovanja.
Osigurati aktivnu zemljišnu politiku na način da država i lokalne vlasti mogu intervenirati u način na koje se zemljište koristi, raspodjeljuje te vrednuje s ciljem promicanja priuštivog stanovanja te omogućiti bržu izmjenu prostornih planova.
Stvaranje učinkovitog okvira za poticanje investicijskih projekata u urbanu infrastrukturu i druge javne sadržaje u jedinicama lokalne samouprave. Opremanje prostora osnovnim uslugama, potrebnom infrastrukturom i drugim javno-društvenim sadržajima za potporu stambenom razvoju i proširenje razine opsluživanja urbanog zemljišta.
Mehanizmi provedbe
Donošenje novog Zakona o prostornom uređenju
Donošenje Pravilnika o izmjenama i dopunama Pravilnika o prostornim planovima
Stvaranje poticajnog investicijskog okruženja za privatne i neprofitne subjekte
Prilagodba zemljišne politike potrebama priuštivog stanovanja
Poticanje ulaganja u stambenu infrastrukturu
Razdoblje provedbe mjere
2025.-2030.
Pokazatelj rezultata
a.Broj projekata sufinanciranja izrade izmjena i dopuna prostornih planova s namjenom priuštivog stanovanja:
2025.– n/p
2026. – 20
2027. – 30
b.Broj financiranih projekata za poticanje razvoja stambene infrastrukture:
2025. – 20
2026. – 20
2027. – 20
Ukupan procijenjeni trošak provedbe
1. Projekti sufinanciranja izrade izmjena i dopuna prostornih planova s namjenom priuštivog stanovanja :
2026. – 400.000 eura
2027. – 600.000 eura
2. Projekti za poticanje razvoja stambene infrastrukture:
2025. – 10.000.000 eura
2026. – 10.000.000 eura
2027. – 10.000.000 eura
Izvori financiranja
Državni proračun – nacionalna i europska sredstva A 576150 Djelovanje na unapređenju prostornog uređenja
3501 – Razvoj i upravljanje prostornim uređenjem
A 576256 — Unapređenje stanovanja i komunalnog gospodarstva
Nositelj provedbe
Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine
Suradnici u provedbi
Jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave
Oznaka mjere
I
Mjera 3.2. Razvoj zelene urbane infrastrukture i kružno gospodarenje prostorom i zgradama
Mjera 3.2.
Razvoj zelene urbane infrastrukture i kružno gospodarenje prostorom i zgradama
Svrha provedbe mjere
Postizanje uspostave održivih, otpornih i za život ugodnih općina i gradova u RH doprinoseći kvaliteti života u stambenim naseljima i jačanju otpornosti na klimatske promjene i rizike.
Mehanizmi provedbe
Provedba Programa razvoja zelene infrastrukture u urbanim područjima za razdoblje 2021. do 2030. godine
Provedba Programa razvoja kružnog gospodarenja prostorom i zgradama za razdoblje 2021. do 2030. godine
Provedba SC 2.7. Jačanje zaštite i očuvanja prirode, bioraznolikosti i zelene infrastrukture, među ostalim u urbanim područjima, te smanjenje svih oblika onečišćenja iz Programa konkurentnost i kohezija 2021. – 2027.
Provedba NPOO 2021.-2026. reforme Uvođenje novog modela strategija zelene urbane obnove i provedba pilot projekta razvoja zelene infrastrukture i kružnog gospodarenja prostorom i zgradama
Razdoblje provedbe mjere
2025.-2030.
Pokazatelj rezultata
Izgrađena/uređena zelena infrastruktura u urbanim područjima u ha:
2025. 1 ha
2026. 5 ha
2027. 7 ha
Ukupan procijenjeni trošak provedbe
22.000.000 milijuna eura
2025. 2.000.000 eura
2026. 8.000.000 eura
2027. 12.000.000 eura
Izvori financiranja
Državni proračun – nacionalna i europska sredstva
A915018 - Razvoj zelene infrastrukture i kružnog gospodarenja prostorom i zgradama
T915028 - Program konkurentnost i kohezija 2021.-2027.
Nositelj provedbe
Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine
Suradnici u provedbi
Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost; Jedinice lokalne samouprave
Oznaka mjere
I
Prilog VI. Tablični prikaz akcijskog plana (excel file)
NACRT PRIJEDLOGA AKCIJSKOG PLANA ZA PROVEDBU NACIONALNOG PLANA STAMBENE POLITIKE REPUBLIKE HRVATSKE DO 2030. GODINE - ZA RAZDOBLJE OD 2025. DO 2027. GODINE
Komentirate u ime: MINISTARSTVO PROSTORNOGA UREĐENJA, GRADITELJSTVA I DRŽAVNE IMOVINE
UVOD
Nacionalni plan stambene politike Republike Hrvatske do 2030. godine (dalje u tekstu „Nacionalni plan stambene politike“) sadrži posebne ciljeve koji su povezani s programima u državnom proračunu i mjeri se kroz pokazatelje ishoda, kvantitativne ili kvalitativne mjerljive podatke koji omogućuju praćenje, izvješćivanje i vrednovanje uspješnosti u postizanju utvrđenog posebnog cilja.
Svaki nacionalni plan obvezno sadrži akcijski plan, kratkoročni akt strateškog planiranja koji sadrži mjere za provedbu posebnih ciljeva iz nacionalnih planova, pripadajuće pokazatelje rezultata, podatke o izvorima financiranja, rokovima i nositeljima provedbe te procijenjenim troškovima provedbe mjera. Nacionalni plan stambene politike ima predviđena dva akcijska plana: prvi će trajati od 2025. do kraja 2027. godine, a drugi od početka 2028. godine do kraja 2030. godine.
Akcijski plan za provedbu Nacionalnog plana stambene politike Republike Hrvatske za razdoblje od 2025. do 2027. godine određuje tri posebna cilja:
a. Priuštivo stanovanje
b. Održivo stanovanje
c. Prostor u funkciji stanovanja
Navedeni ciljevi će se ostvariti kroz šest ključnih mjera te brojnim međuresornim aktivnosti kojima će se postići željeni učinci i unaprijediti priuštivo stanovanje u Republici Hrvatskoj.
U razradi svake mjere prikazane su aktivnosti koje će se rasporediti prema nadležnostima tijela zaduženih za provedbu ili suradnju u provedbi. Svaka mjera ima pokazatelj rezultata s naznačenom početnom vrijednosti, a svi pokazatelji rezultata pratit će se na godišnjoj razini putem godišnjih izvješća o provedbi Nacionalnog plana stambene politike.
Uzimajući u obzir da je tržište nekretnina te stanovanje sektor koji se razvija i mijenja te na njega utječu vanjski čimbenici poput energetske krize, inflatornih pritisaka, dostupnost, opterećenost i mogućnost građevinskog sektora nužna je kombinacija više različitih mjera i aktivnosti kako bi se postigli željeni ciljevi. Vlada Republike Hrvatske, kao izvršna vlast, raspolaže s četiri poluge u uspostavi sustava priuštivog stanovanja, a to su: financijska, porezna, zemljišna i ekološko-energetska poluga, uz pravno-upravljački okvir .
U Nacionalnom planu stambene politike prikazani su pokazatelji o priuštivosti stanovanja koji usmjeravaju na značajne regionalne razlike na području Republike Hrvatske, stoga je u provedbi Akcijskog plana nužna bliska međuresorna suradnja te suradnja s jedinicama lokalne i regionalne samouprave kako bi se kombinacijom mjera i aktivnosti uspostavila dugoročna stabilnost tržišta i poboljšala priuštivosti, kao i kvaliteta stanovanja.
Za svaku mjeru navodi se ukupan procijenjeni trošak provedbe za vrijeme trajanja akta te planirani izvori financiranja u državnom proračunu, tj. proračunske aktivnosti.
Važno je naglasiti da je novi saziv Europske komisije i Europskog parlamenta prepoznao i naglasio problem priuštivog stanovanja u čitavoj Europskoj uniji, stoga se očekuje otvaranje fondova za poticanje priuštivosti stanovanja u EU, a Republika Hrvatska predvodnik je u pripremljenosti na prijavu za europska sredstva donošenjem prvog i krovnog strateškog dokumenta o stanovanju - Nacionalnog plana stambene politike, s pripadajućim Akcijskim planom.
Ukupni procijenjeni trošak provedbe po posebnim ciljevima i mjerama je sljedeći:
POSEBNI CILJ / MJERA
UKUPAN PROCIJENJENI TROŠAK PROVEDBE
(Za realizaciju definiranih pokazatelja rezultata)
1. Priuštivo stanovanje
76.315.050,00 EUR
1.1. Unaprjeđenje pravno-upravljačkog okvira
0,00 EUR
1.2. Povećanje ponude stambenih jedinica
76.315.050,00 EUR
2. Održivo stanovanje
401.000.000,00 EUR
2.1. Energetska obnova zgrada
401.000.000,00 EUR
2.2. Primjena tehničko-tehnoloških unaprjeđenja
0,00 EUR
3. Prostor u funkciji stanovanje
53.000.000,00 EUR
3.1. Prilagodba upravljanja prostorom potrebama priuštivog stanovanja
31.000.000,00 EUR
3.2. Ulaganje u zelenu urbanu infrastrukturu i kružno gospodarenje zgradama i prostorom
22.000.000,00 EUR
UKUPNO
530.315.050,00 EUR
Komentirate u ime: MINISTARSTVO PROSTORNOGA UREĐENJA, GRADITELJSTVA I DRŽAVNE IMOVINE
POPIS POSEBNIH CILJEVA I MJERA S OPISOM I PRIPADAJUĆIM POKAZATELJIMA
Komentirate u ime: MINISTARSTVO PROSTORNOGA UREĐENJA, GRADITELJSTVA I DRŽAVNE IMOVINE
Posebni cilj 1. PRIUŠTIVO STANOVANJE
Posebni cilj 1.
PRIUŠTIVO STANOVANJE
Pokazatelj ishoda
Početna vrijednost pokazatelja ishoda 2019.
Ciljana vrijednost pokazatelja ishoda 2030.*
Broj novih priuštivih stambenih jedinica
0
20.200
*Sukladno Nacionalnom planu stambene politike do 2030.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO PROSTORNOGA UREĐENJA, GRADITELJSTVA I DRŽAVNE IMOVINE
Mjera 1.1. Unaprjeđenje pravno-upravljačkog okvira
Mjera 1.1.
Unaprjeđenje pravno-upravljačkog okvira
Svrha provedbe mjere
Uspostaviti snažan i stabilan pravni i upravljački okvir sa stabilnim izvorima financiranja s ciljem sveobuhvatnog i koordiniranog pristupa planiranju i upravljanju stanovanjem i oblikovanjem kohezivne, koherentne i učinkovite nacionalne stambene politike.
Ojačati pravnu zaštitu najamnog odnosa unaprjeđenjem zakonske regulative koja će osigurati da najmoprimci i najmodavci uživaju jednaku razinu zaštite i stabilnosti od proizvoljnih i nepredvidivih događaja čime se osigurava dodatna pravna sigurnost svih dionika najamnog odnosa i potiče dugoročni najam stambenih jedinica.
Potaknuti korištenje stambenog fonda za njegovu primarnu namjenu – stanovanje kroz izmjene propisa koji potiču dugoročni najam te mjerama porezne politike djelovati na aktivaciju praznih uporabljivih nekretnina.
Ojačati položaj Agencije za pravni promet i posredovanje nekretninama kroz novi Zakon o priuštivom stanovanju koja će postati središnje tijelo provedbe stambene politike Republike Hrvatske te ujedno unaprijediti metodologiju određivanja regionalno priuštivih pragova za društveno poticanu gradnju.
Regulatorno urediti djelovanje neprofitnih stambenih zadruga i nadzor nad njihovim radom.
Unaprijediti kvalitetu života u zgradama te radni i životni okoliš građana kroz definiranje prava i obveza suvlasnika, predstavnika suvlasnika te upravitelja zgrada. Ujedno, poticati prilagodbu zgrada osobama s invaliditetom, olakšanje svakodnevnice starijim osobama i obiteljima s djecom kroz sufinanciranje ugradnje dizala u postojeće zgrade.
Omogućiti dugoročno financiranje priuštivog stanovanja te osnovati sustav za financiranje priuštivog stanovanja iz fondova Europske unije kroz uspostavu Revolving stambenog fonda.
Uvesti povrat plaćenog poreza na promet nekretninama za mlade te povrat 50% PDV-a za kupnju prve nekretnine za mlade, uz definiranje kriterija za povrat.
Mehanizmi provedbe
Donošenje Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o društveno poticanoj stanogradnji
Donošenje novog Zakona o najmu stanova
Donošenje Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zadrugama
Donošenje Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o stambenom zbrinjavanju na potpomognutim područjima
Donošenje Zakona o priuštivom stanovanju
Donošenje Programa za stambeno zbrinjavanje mladih u prigradskim i ruralnim naseljima
Donošenje Programa priuštivog najma
Donošenje pravilnika povrata poreza za mlade
Provedba Zakona o upravljanju i održavanju zgrada
Provedba Programa izgradnje i obnove stambenih jedinica na potpomognutim područjima Republike Hrvatske za stambeno zbrinjavanje mladih osoba i mladih obitelji
Provedba mjera nove porezne politike
Uspostava Revolving stambenog fonda
Razdoblje provedbe mjere
2025.
Pokazatelj rezultata
a. Broj donesenih propisa – 8
b. Uspostavljen Revolving stambeni fond
Ukupan procijenjeni trošak provedbe
0
Izvori financiranja
n/p
Nositelj provedbe
Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine
Suradnici u provedbi
Agencija za pravni promet i posredovanje nekretninama, Hrvatska banka za obnovu i razvitak, Ministarstvo gospodarstva, Ministarstvo financija
Oznaka mjere
R
Komentirate u ime: MINISTARSTVO PROSTORNOGA UREĐENJA, GRADITELJSTVA I DRŽAVNE IMOVINE
Mjera 1.2. Povećanje ponude stambenih jedinica za priuštivo stanovanje
Mjera 1.2.
Povećanje ponude stambenih jedinica za priuštivo stanovanje
Svrha provedbe mjere
Povećati ponudu stambenih jedinica za priuštivo stanovanje ciljanim ulaganjima i poticajima na strani stambene ponude.
Obnova, uređenje i aktiviranje praznih stambenih jedinica u vlasništvu RH kako bi se povećala ponuda stanova za priuštivi najam te indirektno utjecalo na tržište s povećanom ponudom najamnih stanova.
Stambene jedinice u vlasništvu RH kojima upravlja društvo Državne nekretnine d.o.o. i stambene jedinice u vlasništvu javnih ustanova i tvrtki u državnom vlasništvu, koje se ne koriste, aktivirat će se za potrebe Programa priuštivog najma, uzimajući u obzir potrebe za stambenim zbrinjavanjem određene prema posebnim zakonima.
Premostiti razdoblje aktiviranja stanova u vlasništvu RH javno-privatnim partnerstvom kroz uključivanje u Program priuštivog najma praznih stanova u privatnom vlasništvu. Vlasnici bi svoje stanove predali na upravljanje APN-u, uz nadoknadu medijalne cijene najma.
Prenamjenom postojećih neiskorištenih zgrada poput škola, vrtića, neperspektivne vojne imovine i industrijskih pogona, gradnjom novih višestambenih zgrada kroz program POS-a i programom stambenog zbrinjavanja u prigradskim i ruralnim naseljima u obiteljskim kućama i kućama u nizu omogućit će se povećanje ponude stambenih jedinica te time izravno doprinijet u smanjenju jaza i povećanju broja stambenih jedinica za priuštivo stanovanje.
Unaprijediti sustav studentskih domova kako bi se oslobodio stambeni kapacitet za dugoročni najam građana.
Unaprijediti sustav domova za starije kako bi se smanjile liste čekanja i za građane koji žele pristupiti ovom posebnom obliku smještaja kako bi se utjecalo na smanjenje prenapučenosti stambenih jedinica te smanjila više generacijska kućanstva koja se održavaju zbog nemogućnosti stambenog zbrinjavanja sekundarne obitelji.
Mehanizmi provedbe
Aktiviranje, obnova i uređenje postojećih praznih stambenih jedinica u državnom i javnom vlasništvu te uključivanje u Program priuštivog najma stanova
Preuzimanje upravljanja nad praznim stanovima u privatnom vlasništvu kroz Program priuštivog najma
Gradnja novih višestambenih zgrada
Implementacija Programa stambenog zbrinjavanja u prigradskim i ruralnim naseljima
Poticanje gradnje studentskih domova
Unaprjeđenje sustava domova za starije
Prenamjena postojećih neiskorištenih zgrada
Razdoblje provedbe mjere
2025.-2030.
Pokazatelj rezultata
a. Broj stambenih jedinica u Programu priuštivog najma
2025. 150
2026. 1.000
2027. 2.000
Ukupan procijenjeni trošak provedbe
2025. – 3.634.050,00 EUR
2026. - 24.227.000,00 EUR
2027. - 48.454.000,00 EUR
Izvori financiranja
Državni proračun – nacionalna i europska sredstva
Nositelj provedbe
Agencija za pravni promet i posredovanje nekretninama
Suradnici u provedbi
Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine, Državne nekretnine d.o.o, jedinice lokalne samouprave, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih
Oznaka mjere
I
Komentirate u ime: MINISTARSTVO PROSTORNOGA UREĐENJA, GRADITELJSTVA I DRŽAVNE IMOVINE
Posebni cilj 2. ODRŽIVO STANOVANJE
Posebni cilj 2.
ODRŽIVO S TANOVANJE
Pokazatelji ishoda
Početna vrijednost pokazatelja ishoda
Ciljana vrijednost pokazatelja ishoda 2030.*
Broj kućanstava u obnovljenim stambenim jedinicama za održivo stanovanje
15 000 (2020.)
65 000
*Sukladno Nacionalnom planu stambene politike do 2030.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO PROSTORNOGA UREĐENJA, GRADITELJSTVA I DRŽAVNE IMOVINE
Mjera 2.1. Energetska obnova zgrada
Mjera 2.1.
Energetska obnova zgrada
Svrha provedbe mjere
Energetska obnova zgrada odnosi se na sve radove usmjerene na smanjenje potrošnje energije s ciljem postizanja ušteda energije za grijanje i hlađenje stambenog prostora, smanjenje emisije stakleničkih plinova, smanjenje potrebe za uvozom energenata i postizanja dekarbonizacije zgrada, sve sa svrhom postizanja klimatske otpornosti i održivog stanovanja.
Navedeno se provodi putem Programa energetske obnove višestambenih zgrada za razdoblje do 2030. godine koji uključuje: integralnu energetsku obnovu, dubinsku obnovu i sveobuhvatnu obnovu.
Potiče se korištenje sustava obnovljivih izvora energije, priključenje ili ostanak na učinkovitim centraliziranim sustavima daljinskog grijanja, kao i aktivnosti unaprjeđenja pristupačnosti zgrade i stambene infrastrukture, ugradnja materijala sa što nižim ugljičnim otiskom što izravno doprinosi ostvarenju posebnog cilja 2. održivo stanovanje.
Mehanizmi provedbe
Irena
Donošenje novog Zakona o energetskoj učinkovitosti u zgradarstvu
Provedba Programa energetske obnove višestambenih zgrada za razdoblje do 2030. godine
Provedba Programa energetske obnove obiteljskih kuća
Poticanje korištenja obnovljivih izvora energije
Unaprjeđenje pristupačnosti zgrada i stambene infrastrukture za osobe s invaliditetom i smanjenom pokretljivosti
Razdoblje provedbe mjere
2025.-2030.
Pokazatelj rezultata
a. Površina obnovljenih zgrada
2025. 660 000 m²
2026. 640 000 m²
2027. 800 000 m²
Ukupan procijenjeni trošak provedbe
2025. - 126.028.571 eura
2026. - 122.209.524 eura
2027. - 152.761.905 eura
Izvori financiranja
Državni proračun – nacionalna i europska sredstva
A 915014 - Energetska obnova zgrada
A 915021 - Obnova zgrada oštećenih u potresu s energetskom obnovom
T 915028 - Program konkurentnosti i kohezija 2021. - 2027.
Nositelj provedbe
Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine
Suradnici u provedbi
Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije, Hrvatska banka za obnovu i razvitak
Oznaka mjere
I
Komentirate u ime: MINISTARSTVO PROSTORNOGA UREĐENJA, GRADITELJSTVA I DRŽAVNE IMOVINE
Mjera 2.2. Primjena tehničko-tehnoloških unaprjeđenja u gradnji
Mjera 2.2.
Primjena tehničko-tehnoloških unaprjeđenja u gradnji
Svrha provedbe mjere
Poticanje održive uporabe prirodnih izvora sukladno kojem građevine moraju biti projektirane, izgrađene i uklonjene tako da je uporaba prirodnih izvora održiva.
Zgrade trebaju doprinijeti smanjenju neto emisije stakleničkih plinova s konačnim ciljem postizanja klimatske neutralnosti što se osim energetskim obnovama postojećih zgrada i tijekom gradnje novih zgrada postiže uporabom materijala i procesa gradnje sa što manjim CO2 otiskom.
Osiguranje racionalnije gradnje zgrada u kratkim rokovima za postizanje priuštivog stanovanja osiguravajući da programi gradnje koji su poticani državnim sredstvima doprinose navedenim ciljevima potičući racionalizaciju i zelenu tranziciju u procesima gradnje.
Izmjenom regulative za ostale investicijske projekte višestambenih zgrada propisati minimalne uvjete stanovanja, odnosno standarde za projektiranje višestambenih zgrada.
Mehanizmi provedbe
Donošenje novog Zakon o gradnji
Donošenje Pravilnika minimalnih tehničkih uvjeta za projektiranje višestambenih zgrada
Poticanje modularne gradnje
Razdoblje provedbe mjere
2025.-2030.
Pokazatelj Rezultata
Broj donesenih propisa
2025. 1
2026. 1
Ukupan procijenjeni trošak provedbe
0
Izvori financiranja
n/p
Nositelj provedbe
Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine
Suradnici u provedbi
n/p
Oznaka mjere
R
Komentirate u ime: MINISTARSTVO PROSTORNOGA UREĐENJA, GRADITELJSTVA I DRŽAVNE IMOVINE
Posebni cilj 3. PROSTOR U FUNKCIJI STANOVANJA
Posebni cilj 3.
PROSTOR U FUNKCIJI STANOVANJA
Pokazatelj ishoda
Početna vrijednost pokazatelja ishoda 2025.
Ciljana vrijednost pokazatelja ishoda 2030.*
Izrađeni lokalni programi stanovanja za sve velike JLS**
0
*Sukladno Nacionalnom planu stambene politike do 2030.
** Grad Zagreb, 19 sjedišta županija i 5 velikih gradova (Vinkovci, Pula, Velika Gorica, Kaštela i Samobor)
Komentirate u ime: MINISTARSTVO PROSTORNOGA UREĐENJA, GRADITELJSTVA I DRŽAVNE IMOVINE
Mjera 3.1. Prilagodba upravljanja prostorom potrebama priuštivog stanovanja
Mjera 3.1.
Prilagodba upravljanja prostorom potrebama priuštivog stanovanja
Svrha provedbe mjere
Unaprijediti model upravljanja vlasništvom i korištenja urbanog zemljišta za priuštivo stanovanje. Interakcijom zemljišne politike s tržištem omogućiti i usmjeriti interakciju između lokalnih vlasti, investitora, graditelja, vlasnika i korisnika u svrhu promicanja priuštivih životnih sredina.
Primjenom instrumenata preferencijalnog zemljišnog financiranja (otkupa / dokupa, prenamjene i uređenja zemljišta) olakšati pristup privatnim i neprofitnim investitorima (stambenim zadrugama) urbanom zemljištu u vlasništvu države i/ili jedinice lokalne samouprave. Intenzivirati korištenje instituta prava građenja za brži razvoj projekata priuštivog stanovanja.
Osigurati aktivnu zemljišnu politiku na način da država i lokalne vlasti mogu intervenirati u način na koje se zemljište koristi, raspodjeljuje te vrednuje s ciljem promicanja priuštivog stanovanja te omogućiti bržu izmjenu prostornih planova.
Stvaranje učinkovitog okvira za poticanje investicijskih projekata u urbanu infrastrukturu i druge javne sadržaje u jedinicama lokalne samouprave. Opremanje prostora osnovnim uslugama, potrebnom infrastrukturom i drugim javno-društvenim sadržajima za potporu stambenom razvoju i proširenje razine opsluživanja urbanog zemljišta.
Mehanizmi provedbe
Donošenje novog Zakona o prostornom uređenju
Donošenje Pravilnika o izmjenama i dopunama Pravilnika o prostornim planovima
Stvaranje poticajnog investicijskog okruženja za privatne i neprofitne subjekte
Prilagodba zemljišne politike potrebama priuštivog stanovanja
Poticanje ulaganja u stambenu infrastrukturu
Razdoblje provedbe mjere
2025.-2030.
Pokazatelj rezultata
a. Broj projekata sufinanciranja izrade izmjena i dopuna prostornih planova s namjenom priuštivog stanovanja:
2025. – n/p
2026. – 20
2027. – 30
b. Broj financiranih projekata za poticanje razvoja stambene infrastrukture:
2025. – 20
2026. – 20
2027. – 20
Ukupan procijenjeni trošak provedbe
1. Projekti sufinanciranja izrade izmjena i dopuna prostornih planova s namjenom priuštivog stanovanja :
2026. – 400.000 eura
2027. – 600.000 eura
2. Projekti za poticanje razvoja stambene infrastrukture:
2025. – 10.000.000 eura
2026. – 10.000.000 eura
2027. – 10.000.000 eura
Izvori financiranja
Državni proračun – nacionalna i europska sredstva
A 576150 Djelovanje na unapređenju prostornog uređenja
3501 – Razvoj i upravljanje prostornim uređenjem
A 576256 — Unapređenje stanovanja i komunalnog gospodarstva
Nositelj provedbe
Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine
Suradnici u provedbi
Jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave
Oznaka mjere
I
Komentirate u ime: MINISTARSTVO PROSTORNOGA UREĐENJA, GRADITELJSTVA I DRŽAVNE IMOVINE
Mjera 3.2. Razvoj zelene urbane infrastrukture i kružno gospodarenje prostorom i zgradama
Mjera 3.2.
Razvoj zelene urbane infrastrukture i kružno gospodarenje prostorom i zgradama
Svrha provedbe mjere
Postizanje uspostave održivih, otpornih i za život ugodnih općina i gradova u RH doprinoseći kvaliteti života u stambenim naseljima i jačanju otpornosti na klimatske promjene i rizike.
Mehanizmi provedbe
Provedba Programa razvoja zelene infrastrukture u urbanim područjima za razdoblje 2021. do 2030. godine
Provedba Programa razvoja kružnog gospodarenja prostorom i zgradama za razdoblje 2021. do 2030. godine
Provedba SC 2.7. Jačanje zaštite i očuvanja prirode, bioraznolikosti i zelene infrastrukture, među ostalim u urbanim područjima, te smanjenje svih oblika onečišćenja iz Programa konkurentnost i kohezija 2021. – 2027.
Provedba NPOO 2021.-2026. reforme Uvođenje novog modela strategija zelene urbane obnove i provedba pilot projekta razvoja zelene infrastrukture i kružnog gospodarenja prostorom i zgradama
Razdoblje provedbe mjere
2025.-2030.
Pokazatelj rezultata
Izgrađena/uređena zelena infrastruktura u urbanim područjima u ha:
2025. 1 ha
2026. 5 ha
2027. 7 ha
Ukupan procijenjeni trošak provedbe
22.000.000 milijuna eura
2025. 2.000.000 eura
2026. 8.000.000 eura
2027. 12.000.000 eura
Izvori financiranja
Državni proračun – nacionalna i europska sredstva
A915018 - Razvoj zelene infrastrukture i kružnog gospodarenja prostorom i zgradama
T915028 - Program konkurentnost i kohezija 2021.-2027.
Nositelj provedbe
Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine
Suradnici u provedbi
Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost; Jedinice lokalne samouprave
Oznaka mjere
I
Prilog VI. Tablični prikaz akcijskog plana (excel file)
Komentirate u ime: MINISTARSTVO PROSTORNOGA UREĐENJA, GRADITELJSTVA I DRŽAVNE IMOVINE