KONAČNOG PRIJEDLOGA ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O KOMASACIJI POLJOPRIVREDNOG ZEMLJIŠTA
Zagreb, veljača 2025.
KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O KOMASACIJI POLJOPRIVREDNOG ZEMLJIŠTA
I. USTAVNA OSNOVA ZA DONOŠENJE ZAKONA
Ustavna osnova za donošenje Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o komasaciji poljoprivrednog zemljišta sadržana je u odredbama članka 2. stavka 4. podstavka 1. Ustava Republike Hrvatske (»Narodne novine«, broj 85/10. – pročišćeni tekst i 5/14. – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).
II. OCJENA STANJA I OSNOVNA PITANJA KOJA SE UREĐUJU ZAKONOM TE POSLJEDICE KOJE ĆE DONOŠENJEM ZAKONA PROISTEĆI
Na snazi je Zakon o komasaciji poljoprivrednog zemljišta (»Narodne novine«, broj 46/22. – u daljnjem tekstu: Zakon).
Provedba Zakona ukazala je na određene poteškoće u primjeni pojedinih odredbi Zakona jer je uočeno da je teško odnosno gotovo nemoguće, postići uvjet za važenje suglasnosti vlasnika zemljišta na području na kojem se planira komasacija od najmanje 50 % + 1 uz uvjet da je u njihovu vlasništvu najmanje 67 % ukupne površine poljoprivrednog zemljišta s područja na kojem se planira komasacija, da su pojedini rokovi prekratki, da su neki uvjeti iz postupka komasacije teško ostvarivi te da jedinice lokalne samouprave odnosno Grada Zagreba nisu, bez obzira na iskazani interes prije Zakona od 23 jedinice lokalne samouprave s površinom oko blizu 50.000 ha, dovoljno iskazale interes za postupak komasacije svojom prijavom na ''Javni poziv za odabir određenog područja za provođenje komasacije u skladu s Programom komasacije poljoprivrednog zemljišta do 2026. godine'' (»Narodne novine«, broj 2/2023 – Oglasni dio) te ''Javni poziv za odabir određenog područja za provođenje komasacije u skladu s Programom komasacije poljoprivrednog zemljišta do 2026. godine'' (»Narodne novine«, broj 3/2024 – Oglasni dio), koje je objavilo Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva u skladu sa Zakonom.
Cilj izrade i donošenja Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o komasaciji poljoprivrednog zemljišta (u daljnjem tekstu: Zakon o izmjenama i dopunama Zakona) je učinkovita provedba Zakona u svrhu ispunjenja Programa komasacije poljoprivrednog zemljišta za razdoblje do 2026. godine (»Narodne novine«, broj 140/2022. – u daljnjem tekstu: Program) kao akta planiranja provođenja komasacije na okvirnoj površini zemljišta za predviđeno razdoblje i u skladu s planiranim financijskim sredstvima.
Donošenjem Zakona o izmjenama i dopunama Zakona postigla bi se učinkovita provedba Zakona u cilju olakšavanja uvjeta za važenje suglasnosti vlasnika zemljišta na području na kojem se planira komasacija, dodatnog uređenja postupka komasacije te omogućavanje Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i ribarstva da samostalno i aktivno može pokrenuti i provesti postupak komasacije u interesu Republike Hrvatske radi ispunjenja važećeg Programa.
Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona se predlaže da je propisan uvjet za važenje suglasnosti vlasnika zemljišta na području na kojem se planira komasacija je da vlasnici zemljištakoji su dali suglasnost u svom vlasništvu imaju najmanje 50 % ukupne površine poljoprivrednog zemljišta na kojem se planira komasacija.
Propisuje se odnos Zakona prema drugim propisima, duži rok zamjene zemljišta u komasaciji, mogućnost da je zemljište obuhvaćeno komasacijom na području jedne ili više jedinica lokalne samouprave odnosno Grada Zagreba.
Propisuje se da Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva ima samostalnu mogućnost za provedbu komasacije na određenoj površini poljoprivrednog zemljišta u interesu Republike Hrvatske radi ispunjenja važećeg Programa.
Propisuje se dodatno uređenje postupka komasacije kroz bolje propisivanje nekih rokova te dodatno nomotehničko uređenje.
Predloženim Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona izvršene su korekcije koje će poboljšati primjenu i učinkovitu provedbu Zakona, očekuje se bolji i učinkovitiji postupak komasacije u interesu Republike Hrvatske radi ispunjenja važećeg Programa.
III. OCJENA I IZVORI SREDSTAVA POTREBNIH ZA PROVEDBU ZAKONA
Za provedbu ovoga Zakona o izmjenama i dopunama Zakona nije potrebno osigurati dodatna sredstva u državnom proračunu Republike Hrvatske.
IV. PRIJEDLOG ZA DONOŠENJE ZAKONA PO HITNOM POSTUPKU
Donošenje ovoga Zakona o izmjenama i dopunama Zakona po hitnom postupku predlaže se sukladno odredbi članka 204. Poslovnika Hrvatskog sabora („Narodne novine !, br. 81/13, 113/16, 69/17, 29/18, 53/20, 119/20 – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske, 123/20 i 86/23 – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske) kojim je propisano da se zakon može donijeti po hitnom postupku kada to zahtijevaju opravdani razlozi.
Konačni prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakonao komasaciji poljoprivrednog zemljišta predlaže se donijeti po hitnom postupku kako bi se kroz olakšavanje uvjeta omogućilo ispunjenje indikatora iz NPOO-a te otklonilo eventualne prepreke za povlačenje sredstava koja su planirana u Programu.
V. TEKST KONAČNOG PRIJEDLOGA ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O KOMASACIJI POLJOPRIVREDNOG ZEMLJIŠTA, S OBRAZLOŽENJEM
KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O KOMASACIJI POLJOPRIVREDNOG ZEMLJIŠTA
Članak 1.
U članku 7. stavku 2. iza riječi: »površina poljoprivrednog zemljišta« dodaju se riječi: »komasacijske gromade«.
Članak 2.
Članak 8. mijenja se i glasi:
»U postupku komasacije poljoprivredno zemljište iz područja komasacijske gromade može se sporazumom zamijeniti za poljoprivredno zemljište izvan područja komasacijske gromade, a zamjena se može obavljati do završetka roka od 15 dana od dana održavanja skupa sudionika komasacije iz članka 30. stavka 1. ovoga Zakona.«.
Članak 3.
Članak 13. mijenja se i glasi:
»(1) Za potrebe komasacije i praćenja komasiranog zemljišta, u skladu s ovim Zakonom i drugim propisima, može se uspostaviti i voditi informacijski sustav komasacije (u daljnjem tekstu: ISK) kao jedan od modula unutar odgovarajućeg informacijskog sustava za poljoprivredno zemljište, u elektroničkom obliku kao interoperabilan i multiplatformni sustav koji se može povezati s informacijskim sustavima pojedinih javnopravnih tijela koja na temelju ovoga Zakona i posebnih propisa izrađuju i/ili održavaju prostorne podatke i druge podatke značajne za komasaciju.
(2) Podaci u ISK-u moraju biti sukladni i u razmjenskim formatima za preuzimanje i prihvaćanje svih podataka komasacije s postojećim informacijskim sustavima u području vođenja zemljišnih knjiga i katastra u Republici Hrvatskoj.«.
Članak 4.
U članku 14. iza stavka 1. dodaje se novi stavak 2. koji glasi:
»(2) Komasacija se može radi ispunjenja važećeg Programa pokrenuti na značajnim površinama poljoprivrednog zemljišta koje se ne koristi u svrhu poljoprivredne proizvodnje ili se loše iskorištava.«.
Dosadašnji stavci 2. i 3. postaju stavci 3. i 4.
Članak 5.
U članku 15. stavak 2. mijenja se i glasi:
»(2) Komasacijsko područje se sastoji od jedne ili više komasacijskih gromada, može obuhvatiti poljoprivredno zemljište na području jedne ili više jedinica lokalne samouprave odnosno Grada Zagreba, a u komasacijsko područje se može uključiti i pojedino okolno poljoprivredno zemljište ako nije izričito isključeno iz komasacije rješenjem o provođenju komasacije.«.
U stavku 4. riječi: »nisu predmet komasacije« zamjenjuju se riječima: »ne ulaze u komasacijsku gromadu«.
Članak 6.
Naslov iznad članka 17. mijenja se i glasi: »Prijedlog idejnog rješenja komasacije«.
Članak 17. mijenja se i glasi:
»(1) Jedinica lokalne samouprave odnosno Grad Zagreb na čijem se području nalazi zemljište za komasaciju izrađuje prijedlog idejnog rješenja komasacije za poljoprivredno zemljište (u daljnjem tekstu: PIR) ili za njegovu izradu angažira vanjske izvođače kroz postupak javne nabave uz obvezu osiguranja sredstava u skladu s odredbama članka 22. ovoga Zakona.
(2) Ako se zemljište za komasaciju nalazi na području više jedinica lokalne samouprave odnosno Grada Zagreba, PIR se iz stavka 1. ovoga članka izrađuje samo uz prethodnu suglasnost jedinica lokalne samouprave odnosno Grada Zagreba na čijem području se ne nalazi pretežiti dio površine zemljišta za komasaciju.
(3) Ako je više od 50 % zemljišta za komasaciju u vlasništvu Republike Hrvatske ili zemljište ima jedan od uvjeta za pokretanje komasacije iz članka 14. ovoga Zakona, Ministarstvo može izraditi PIR ili za njegovu izradu angažirati vanjske izvođače kroz postupak javne nabave uz obvezu osiguranja sredstava u skladu s odredbama članka 22. ovoga Zakona te kao Nositelj komasacije pokrenuti i provesti postupak komasacije u interesu Republike Hrvatske radi ispunjenja važećeg Programa.
(4) PIR sadržava:
– podatke za komasacijsko područje i komasacijsku gromadu: ime i matični broj katastarske općine, površinu, ukupan broj katastarskih čestica i njihovu prosječnu veličinu – posebno za zemljište u vlasništvu Republike Hrvatske, posebno za zemljište u vlasništvu fizičkih i pravnih osoba i posebno za ostalo zemljište, broj kućanstava s redoslijedom po veličini posjeda i prosječan broj čestica po tako poredanim kućanstvima
– podatke o osobama koje su vlasnici zemljišta na području na kojem se planira komasacija – posebno za zemljište u vlasništvu Republike Hrvatske, posebno za zemljište u vlasništvu fizičkih i pravnih osoba i posebno za ostalo zemljište uz prijedlog zemljišta komasacijske gromade
– preglednu kartu s granicom komasacijskoga područja i zemljišta za komasacijsku gromadu na kojoj je prikazano postojeće stanje putne i kanalske mreže, postojeća obilježja krajobraza, položaj zemljišta u vlasništvu Republike Hrvatske, posebno položajzemljišta za zemljište u vlasništvu fizičkih i pravnih osoba te položaj ostalog zemljišta
– prijedlog površine katastarskih čestica poljoprivrednog zemljišta koje je u naravi vinograd, voćnjak, maslinik i/ili ribnjak odnosno na kojem postoji jednostavna i druga građevina i na kojem su radovi izvedeni u skladu s pravilnikom kojim se uređuje određivanje jednostavnih i drugih građevina i radova u svrhu poljoprivredne djelatnosti za koje se komasacija može provoditi bez suglasnosti iz članka 20. stavka 1. ovoga Zakona
– popis predviđenih radova i
– podatke o izvorima financiranja troškova komasacije.«.
Članak 7.
U članku 18. stavci 2. i 3. brišu se.
Dosadašnji stavci 4. i 5. koji postaju stavci 2. i 3. mijenjaju se i glase:
»(2) Nakon ispunjenja dostupnih financijskih sredstava iz Programa Ministarstvo obavještava javnost preko svojih mrežnih stranica te dostavom elektroničke ili pisane obavijesti nacionalnim udrugama općina, gradova i županija da je ispunjen planirani okvir iz Programa za predviđeno razdoblje.
(3) Ako su sredstva potrebna za troškove planiranja, pokretanja i provođenja komasacije u potpunosti osigurana u proračunu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, jedinica lokalne samouprave ili Grad Zagreb kao Nositelj komasacije samostalno pokreće i provodi komasaciju u skladu s odredbama ovoga Zakona, ali bez obveza u vezi Programa.«.
Dosadašnji stavci 6. i 7. postaju stavci 4. i 5.
Članak 8.
Naslov iznad članka 19. mijenja se i glasi: »Mišljenja i suglasnost«.
U članku 19. stavku 1. riječi: »Nositelj komasacije, u skladu s člankom 17. ovoga Zakona, nakon izrade« zamjenjuju se riječima: »Jedinica lokalne samouprave odnosno Grad Zagreb ili Ministarstvo, u skladu s člankom 17. ovoga Zakona,«.
U stavku 2. riječi: »Ako je Nositelj komasacije jedinica lokalne samouprave ili Grad Zagreb« zamjenjuju se riječima: »Ako je, u skladu s člankom 17. ovoga Zakona, za izradu PIR-a odgovorna jedinica lokalne samouprave ili Grad Zagreb«.
U stavku 3. riječi: »Nositelj komasacije« zamjenjuju se riječima: »Jedinica lokalne samouprave odnosno Grad Zagreb ili Ministarstvo«.
U stavku 3. riječi: »Nositelj komasacije« zamjenjuju se riječju: »se«.
Članak 9.
Naslov iznad članka 20. mijenja se i glasi: »Suglasnost vlasnika zemljišta«.
Članak 20. mijenja se i glasi:
»(1) Vlasnici zemljišta za komasaciju koje je u obuhvatu PIR-a izrađenog na temelju članka 17. ovoga Zakona daju suglasnost za komasaciju koja postaje važeća samo uz uvjet da vlasnici zemljištakoji su dali suglasnost u svom vlasništvu imaju najmanje 50 % ukupne površine poljoprivrednog zemljišta na kojem se planira komasacija, a nakon ispunjenja uvjeta za važenje suglasnost se ne može povući.
(2) Suglasnost iz stavka 1. ovoga članka daje se uz provjeru identiteta uvidom u osobnu iskaznicu ili drugu javnu isprav s fotografijom uz upis prebivališta, osobnog identifikacijskog broja (OIB) i podataka za kontakt (e-pošta, broj fiksnog ili mobilnog telefona).
(3) Preslike isprava iz stavka 2. ovoga članka prilažu se uz suglasnost iz stavka 1. ovoga članka koja sadrži i suglasnost na prijedloge površine, ako ih ima, iz članka 17. stavka 4. podstavka 4. ovoga Zakona.«.
Članak 10.
Članak 21. mijenja se i glasi:
»(1) Rješavateljna temelju mišljenja i suglasnosti iz članka 19. ovoga Zakona u roku od 30 dana od njihova pribavljanja donosi odluku o pokretanju komasacije kojom PIR postaje idejno rješenje komasacije kao njezin sastavni dio, pokretanju postupka izrade prijedloga projekta komasacije te osniva Povjerenstvo koje se tijekom postupka komasacije može izmijenit.
(2) Ako je odluku iz stavka 1. ovoga članka donijelo tijelo jedinice lokalne samouprave odnosno Grada Zagreba kao Rješavatelj, ali se ne izvršavaju potrebne radnje za pravodobno provođenje postupka komasacije, ministar može donijeti odluku kojom Ministarstvo kao Nositelj komasacije preuzima provedbu postupka komasacije u interesu Republike Hrvatske radi ispunjenja važećeg Programa.
(3) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, ministar može donijeti odluku iz stavka 1. ovoga članka te bez suglasnosti vlasnika zemljišta iz članka 20. ovoga Zakona Ministarstvo kao Nositelj komasacije pokrenuti i provesti postupak komasacije u interesu Republike Hrvatske radi ispunjenja važećeg Programa, ako je više od 50 % zemljišta za komasaciju u vlasništvu Republike Hrvatske ili zemljište ima jedan od uvjeta za pokretanje komasacije iz članka 14. ovoga Zakona.
(4) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, za značajne površine poljoprivrednog zemljišta za koje dokumentacija zbog proteka vremena ili Domovinskog rata nije dostupna ili su tehnički odnosno građevinski radovi na okrupnjivanju zemljišta i formiranju novih čestica zemljišta izvršeni ili su u završnoj fazi izvršenja ili zemljište ima jedan od uvjeta za pokretanje komasacije iz članka 14. ovoga Zakona, ministar može donijeti odluku iz stavka 1. ovoga članka te bez suglasnosti vlasnika zemljišta iz članka 20. ovoga Zakona Ministarstvo kao Nositelj komasacije pokrenuti i provesti postupak komasacije u interesu Republike Hrvatske radi ispunjenja važećeg Programa.
(5) Odlukama iz stavaka 1. do 4. ovoga članka određuje se opseg komasacije koji može biti kao komasacija ili kao jednostavna komasacija, s tim da Ministarstvo odlukom iz stavka 2. ovoga članka može promijeniti opseg komasacije određen odlukom iz stavka 1. ovoga članka.
(6) Odluke iz stavaka 1. do 4. ovoga članka se objavljuju na javni uvid u trajanju od osam dana objavom na oglasnoj ploči i/ili mrežnim stranicama Nositelja komasacije, te mrežnim stranicama jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave odnosno Grada Zagreba na čijem se području provodi komasacija i mrežnim stranicama Ministarstva.
(7) Protiv odluka iz stavka 1. do 4. ovoga članka žalba nije dopuštena, ali se može pokrenuti upravni spor pred nadležnim upravnim sudom.«.
Članak 11.
U članku 22. stavci 2. i 3. mijenjaju se i glase:
»(2) Ako su sredstva potrebna za troškove planiranja, pokretanja i provođenja komasacije u potpunosti osigurana u proračunu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, jedinica lokalne samouprave ili Grad Zagreb kao Nositelj komasacije samostalno pokreće i provodi komasaciju u skladu s odredbama ovoga Zakona, ali bez obveza u vezi Programa.
(3) Javni natječaj za usluge i radove planiranja, pokretanja i provođenja komasacije za koje su sredstva osigurana u skladu sa stavcima 1. i 2. ovoga članka raspisuje se i provodi prema zakonu kojim se utvrđuju pravila o postupku javne nabave koji provodi javni ili sektorski naručitelj, radi sklapanja ugovora o javnoj nabavi radova i/ili usluga, okvirnog sporazuma te provedbe projektnog natječaja, a može se raspisivati i provoditi jednom ili više puta u svim fazama komasacije.«.
Stavak 4. briše se.
Dosadašnji stavak 5. postaje stavak 4.
Članak 12.
U članku 24. stavku 4. podstavak 4. mijenja se i glasi:
»– jedan član imenuje se iz redova vlasnika poljoprivrednog zemljišta za komasaciju na prijedlog jedinice lokalne samouprave odnosno Grada Zagreba na čijem se području provodi komasacija, a njegovog zamjenika iz redova službenika jedinice lokalne samouprave odnosno Grada Zagreba na čijem se području provodi komasacija.«.
U stavku 6. iza riječi: »iz redova službenika« dodaje se riječ: »Ministarstva,«.
Stavak 8. mijenja se i glasi:
»(8) Iznimno od stavaka 1. do 6. ovoga članka, ako nema osoba na raspolaganju za poslove komasacije s propisanim uvjetima u stavcima 1. do 6. ovoga članka ili nema službenika na raspolaganju za poslove komasacije zaposlenih u Ministarstvu, jedinici lokalne i područne (regionalne) samouprave odnosno Gradu Zagrebu, za člana Povjerenstva iz stavka 1. ovoga članka mogu biti imenovani službenici istih tijela s radnim iskustvom manjim nego što je određeno stavcima 2. do 6. ovoga članka, nižom ili drugom stručnom spremom od propisane stavcima 1. do 6. ovoga članka.«.
Članak 13.
U članku 27. stavak 4. mijenja se i glasi:
»(4) Vlasniku zemljišta na području na kojem se planira komasacija koji je nepoznat, nedostupan, čije prebivalište, boravište ili sjedište nije poznato, odnosno sudioniku komasacije koji je nedostupan ili nepoznatog boravišta zaključkom će se odrediti privremeni zastupnik u skladu s propisom kojim se uređuje opći upravni postupak.«.
Članak 14.
U članku 29. stavku 2. riječi: »u roku od šest mjeseci od sklapanja ugovora o nabavi« zamjenjuju se riječima: »u roku određenom sklopljenim ugovorom o nabavi«.
Članak 15.
U članku 34. stavci 2. i 3. mijenjaju se i glase:
»(2) Rješenjem iz stavka 1. ovoga članka pojedina okolna poljoprivredna zemljišta mogu se uključiti u komasacijsko područje odnosno komasacijsku gromadu ili isključiti iz komasacijskog područja odnosno komasacijske gromade.
(3) Rješenje iz stavka 1. ovoga članka dostavlja se sudionicima komasacije objavom na oglasnoj ploči i/ili mrežnim stranicama Nositelja komasacije te mrežnim stranicama jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave odnosno Grada Zagreba na čijem se području provodi komasacija i mrežnim stranicama Ministarstva.«.
Članak 16.
U članku 39. stavku 7. ispred riječi: »u vezi s neusvajanjem« dodaju se riječi: »kao i«.
Članak 17.
Iza članka 48. dodaju se naslov iznad članka i članak 48.a koji glasi:
»Usklađenje akata s razmjenskim formatima
Članak 48.a
Akte donesene na temelju ovoga Zakona prije dostave na provedbu potrebno je uskladiti s nadležnim javnopravnim tijelima u svrhu izrade i dostave akata u skladu s razmjenskim formatima koji omogućavaju brzu provedbu u zemljišnim knjigama i katastru te osiguravaju učinkovitost komasacije i zaštitu stranaka.«.
Članak 18.
U članku 52. stavku 1. riječi: »od15.000,00 do 50.000,00 kuna« zamjenjuju se riječima: »od 2.000,00 do 7.000,00 eura«.
U stavku 2. riječi: »od 5000,00 do 12.000,00 kuna« zamjenjuju se riječima: »od 700,00 do 1.700,00 eura«.
U stavku 3. riječi: »od 5000,00 do 10.000,00 kuna« zamjenjuju se riječima: »od 700,00 do 1.500,00 eura«.
Članak 19.
U članku 53. stavak 2. briše se.
U dosadašnjem stavku 3., koji postaje stavak 2., riječi: »stavka 7.« zamjenjuju se riječima: »stavka 5.«.
PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 20.
Ministar će u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Zakona uskladiti: Pravilnik o postupku i mjerilima objave javnog poziva za provođenje komasacije te mjerilima za odabir određenog područja prema javnom pozivu (»Narodne novine«, broj 133/2022.), Program komasacije poljoprivrednog zemljišta za razdoblje do 2026. godine (»Narodne novine«, broj 140/2022.), Pravilnik o radu povjerenstva za komasaciju (»Narodne novine«, broj 146/2022.) i Pravilnik o postupku i mjerilima za izradu projekta komasacije, procjeni te mjerilima i postupcima utvrđivanja vrijednosti zemljišta za komasaciju (»Narodne novine«, broj 120/2023.), s odredbama ovoga Zakona.
Članak 21.
Ako prijave koje su do stupanja na snagu ovoga Zakona zaprimljene na Javni poziv za odabir određenog područja za provođenje komasacije u skladu s Programom komasacije poljoprivrednog zemljišta do 2026. godine (»Narodne novine«, broj 2/2023 – Oglasni dio) te na Javni poziv za odabir određenog područja za provođenje komasacije u skladu s Programom komasacije poljoprivrednog zemljišta do 2026. godine'' (»Narodne novine«, broj 3/2024 – Oglasni dio), nemaju dovoljno suglasnosti vlasnika zemljišta iz Zakona ili članka 9. ovoga Zakona, ministar može donijeti odluku o odabiru područja iz zaprimljenih prijava te Ministarstvo provesti postupak komasacije u interesu Republike Hrvatske radi ispunjenja važećeg Programa.
Članak 22.
Postupci komasacije započeti po odredbama Zakona o komasaciji poljoprivrednog zemljišta (»Narodne novine«, br. 46/22.), dovršit će se prema odredbama toga Zakona.
Članak 23.
Ovaj Zakon stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
OBRAZLOŽENJE
Uz članak 1.
Ovom odredbom propisuje se preciznije uređenje teksta odredbe dodavanjem pojma.
Uz članak 2.
Ova odredba definira rok za zamjenu zemljišta u komasaciji, tako da ga produžuje do točno određenja odnosno završetka radnje u postupku, uz usklađenje pojmova.
Uz članak 3.
Ovom odredbom propisuje izmjena članka 13. koji uređuje Informacijski sustav komasacije, tako da se obveza njegova uspostavljanja i vođenja mijenja u mogućnost kao jedan od modula unutar odgovarajućeg informacijskog sustava za poljoprivredno zemljište, bez obveze da ministar donese pravilnik prema ovom Zakonu.
Uz članak 4.
Ovom odredbom dopunjuju se uvjeti za pokretanje komasacije na značajnim površinama poljoprivrednog zemljišta, čime se olakšava ispunjenje važećeg Programa.
Uz članak 5.
Ovom odredbom propisuje se mogućnost da se komasacijsko području može sastojati od jedne ili više komasacijskih gromada i da obuhvati poljoprivredno zemljište na području jedne ili više jedinica lokalne samouprave odnosno Grada Zagreba te mogućnost uključivanja okolnog poljoprivrednog zemljišta ako nije izričito isključeno iz komasacije rješenjem o provođenju komasacije, uz usklađenje pojmova i poboljšanje izričaja.
Uz članak 6.
Ovom odredbom propisuje se izmjena naslova iznad članka, izrada prijedloga idejnog rješenja komasacije za poljoprivredno zemljište (dalje: PIR), mogućnost angažiranja vanjskih izvođača za izradu PIR-a, suglasnost jedinica lokalne samouprave odnosno Grada Zagreba na čijem području se ne nalazi pretežiti dio površine zemljišta za komasaciju kada je zemljište za komasaciju na području više jedinica lokalne samouprave odnosno Grada Zagreba; mogućnost da Ministarstvo može izraditi PIR, ako je više od 50 % zemljišta za komasaciju u vlasništvu Republike Hrvatske ili zemljište ima jedan od uvjeta za pokretanje komasacije iz članka 14. ovoga Zakona te kao Nositelj komasacije pokrene i provede postupak komasacije u interesu Republike Hrvatske radi ispunjenja važećeg Programa; propisuje se sadržaj PIR-a; ukida se pravni lijek na odluku ministra o preuzimanju postupka, te se članak nomotehnički usklađuje u odnosu na izmijene i dopune u ovom Zakonu.
Uz članak 7.
Ovom odredbom brišu se nejasne i nepotrebne odredbe koje opterećuju postupak; propisuje jednostavniji način obavještavanja da je ispunjen planirani okvir iz Programa za predviđeno razdoblje uz pojmovno usklađenje teksta radi preciziranja izričaja.
Uz članak 8.
Ovom odredbom propisuje se izmjena naslova te se tekst odredbe pojmovno usklađuje radi preciziranja izričaja.
Uz članak 9.
Ovom odredbom propisuje se izmjena naslova: uređuje se uvjet za važenje suglasnosti i trenutak od kad se ne mogu povući; uređuje se provjera identiteta za davanje suglasnosti; te dostava dokumentacije o utvrđivanju identiteta.
Uz članak 10.
Ova odredba propisuje izmjenu članka 21. o donošenju odluke o pokretanju komasacije, njezin sadržaj i mogućnost izmjene u vezi Povjerenstva; mogućnost da se promijeni Nositelj komasacije ako se ne izvršavaju potrebne radnje za pravodobno provođenje postupka komasacije; iznimku da i bez suglasnosti vlasnika zemljišta Ministarstvo provede komasacije ako je više od 50 % zemljišta za komasaciju u vlasništvu Republike Hrvatske ili uz uvjet iz članka 14. ovoga Zakona; iznimku da i bez suglasnosti vlasnika zemljišta Ministarstvo provede komasaciju za značajne površine poljoprivrednog zemljišta za koje dokumentacija zbog proteka vremena ili Domovinskog rata nije dostupna ili su tehnički odnosno građevinski radovi na okrupnjivanju zemljišta i formiranju novih čestica zemljišta izvršeni ili su u završnoj fazi izvršenja ili uz uvjet iz članka 14. ovoga Zakona; propisuje se određivanje opsega komasacije odlukama iz odredbe uz mogućnost promjene; propisuje se objava odluka na javni uvid; te se propisuje mogućnost pravnog lijeka na odluke iz stavka 1. do 4. ovoga članka.
Uz članak 11.
Ovom odredbom propisuje se pojmovno usklađenje radi preciziranja izričaja i jezičnog usklađenja; propisuje se provedba javnog natječaja prema zakonu kojim se utvrđuju pravila o postupku javne nabave koji provodi javni ili sektorski naručitelj i mogućnost višestrukog raspisivanja te se postupak rasterećuje od pribavljanja nepotrebnih suglasnosti i spajanjem stavaka.
Uz članak 12.
Ovom odredbom pojednostavljuje se i prilagođava stvarnom stanju postupak imenovanja člana Povjerenstva iz redova vlasnika zemljišta uz propisivanje imenovanja njegova zamjenika; pojmovno se uređuje radi preciziranja izričaja; propisuje se mogućnost da, ako nema osoba s na raspolaganju za poslove komasacije s propisanim uvjetima ili nema službenika na raspolaganju za poslove komasacije, mogu biti imenovane u Povjerenstvo osobe s radnim iskustvom manjim nego što je određeno, nižom ili drugom stručnom spremom od propisane.
Uz članak 13.
Ovom odredbom jasnije se uređuje postavljanje privremenog zastupnik vlasniku zemljišta koji je nepoznat, nedostupan, čije prebivalište, boravište ili sjedište nije poznato, odnosno sudioniku komasacije koji je nedostupan ili nepoznatog boravišta, u skladu s propisom kojim se uređuje opći upravni postupak.
Uz članak 14.
Ovom odredbom propisano određivanje roka za izradu prijedloga projekta komasacije usklađuje se s rokom iz sklopljenog ugovora o nabavi.
Uz članak 15.
Ovom odredbom propisuje se, osim isključivanja, i mogućnost uključivanja pojedinog okolnog poljoprivrednog zemljišta u komasacijsko područje odnosno komasacijsku gromadu; te se dostava uređuje tako da se propisuje objava na oglasnoj ploči i/ili mrežnim stranicama.
Uz članak 16.
Ovom odredbom propisuje se jezično uređenje radi preciziranja izričaja.
Uz članak 17.
Ovom odredbom dodaje se novi članak koji propisuje obvezu usklađenja akata koji se donose na temelju ovoga Zakona s razmjenskim formatima koji omogućavaju brzu provedbu u zemljišnim knjigama i katastru.
Uz članak 18.
Ovom odredbom iznos prekršaja vezanih za uvođenje u posjed mijenja se iz novčanih kazni u kunama u novčane kazni u eurima,tako da se iznos zaokružuje na bliži veći iznos.
Uz članak 19.
Ova odredba propisuje nomotehničko usklađenje s izmjenama i dopunama u ovom Zakonu.
Uz članak 20.
Ovom odredbom propisuje se usklađenje podzakonskih akata donesenih prema Zakonu u roku od 6 mjeseci od stupanja na snagu ovoga Zakona.
Uz članak 21.
Ovom odredbom propisuje se mogućnost da ministar za zaprimljene prijave na Javni poziv koje su bez dovoljno propisanih suglasnosti vlasnika zemljišta, donese odluku o odabiru područja iz zaprimljenih prijava te Ministarstvo provede postupak komasacije, a imajući u vidu da je osnovni razlog za ove izmjene i dopune nemogućnost prijavitelja i zainteresiranih jedinica lokalne samouprave da za komasaciju prikupe dovoljan broj suglasnosti vlasnika zemljišta, što je i potvrđeno direktnom komunikacijom s predstavnicima jedinica lokalne samouprave da su uvjeti za važenje suglasnosti vlasnika zemljišta nedostižni, stoga je mogućnost donošenja odluka o odabiru područja iz zaprimljenih prijava kao započetim predradnjama u svrhu provedbe komasacije koja je u interesu Republike Hrvatske i radi ispunjenja važećeg Programa.
Uz članak 22.
Ovom odredbom propisuje se da će postupci komasacije započeti po odredbama Zakona riješit prema odredbama toga Zakona.
Uz članak 23.
Ovom odredbom propisuje se stupanje na snagu ovoga Zakona.
V. TEKST ODREDBI VAŽEĆEG ZAKONA KOJE SE MIJENJAJU
Zemljište za opće i zajedničke potrebe
Članak 7.
(1) U postupku komasacije osigurava se zemljište za opće potrebe te zemljište za zajedničke potrebe.
(2) Ako se u postupku komasacije radi osiguravanja zemljišta za opće potrebe te zemljišta za zajedničke potrebe smanji ukupna površina poljoprivrednog zemljišta, uzimajući u obzir i njegovu vrijednost odnosno vrijednost komasacijske gromade, svakom sudioniku komasacije dodijelit će se razmjerno manja površina zemljišta od unesene.
Zamjena zemljišta u komasaciji
Članak 8.
(1) U komasaciji se može zemljište iz područja komasacijske gromade sporazumom zamijeniti za zemljište izvan područja komasacijske gromade.
(2) Zamjena iz stavka 1. ovoga članka može se obavljati do sklapanja ugovora o izradi prijedloga projekta komasacije u skladu s člankom 29. ovoga Zakona.
Informacijski sustav komasacije
Članak 13.
(1) Za potrebe planiranja, provedbe, nadzora te trajnog praćenja stanja komasiranog zemljišta, u skladu s ovim Zakonom i drugim propisima, Ministarstvo uspostavlja i vodi informacijski sustav komasacije (u daljnjem tekstu: ISK).
(2) ISK se uspostavlja i vodi u elektroničkom obliku kao interoperabilni i multiplatformni sustav u kojem se povezuju informacijski sustavi pojedinih javnopravnih tijela koja na temelju ovoga Zakona i posebnih propisa izrađuju i/ili održavaju prostorne podatke i druge podatke značajne za komasaciju.
(3) U okviru ISK-a uspostavlja se i registar komasacije (u daljnjem tekstu: Registar) koji se sastoji od više upisnika podataka, a pristup osnovnim informacijama te obavijestima iz Registra osigurava se pod razmjernim, nediskriminirajućim i transparentnim uvjetima.
(4) ISK sadržava modul za provedbu postupka komasacije u svrhu simulacije formiranja komasacijske gromade i dodjele zemljišta, a koji je namijenjen Ministarstvu, jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave te drugim javnopravnim tijelima kojima Ministarstvo odobri pristup i korištenje.
(5) Podaci modula iz stavka 4. ovoga članka moraju biti sukladni i u razmjenskim formatima za prihvaćanje podataka komasacije u postojećim informacijskim sustavima koji se u području vođenja zemljišnih knjiga i katastra već koriste u Republici Hrvatskoj.
(6) Registar sadržava i dio za izvješćivanje za potrebe ispunjavanja međunarodnih i nacionalnih obveza iz područja poljoprivrede, u koji će se upisivati prikupljeni podaci i druge informacije, sukladno obvezama iz zakonodavstva Europske unije, međunarodnih konvencija, sporazuma, protokola i drugih akata koji obvezuju Republiku Hrvatsku, posebno s obzirom na osiguravanje financijskih sredstava potrebnih za pokretanje i provedbu komasacije iz fondova Europske unije.
(7) Registar osigurava stvaranje i povezivanje baze podataka o kvaliteti tla u skladu sa stanjem poljoprivrednog zemljišta prije provedbe komasacije i nakon komasacija prema ovom Zakonu.
(8) Sadržaj ISK-a, vođenje i upis u upisnike podataka u Registru, izradu i uspostavu Registra, dostupnost i uvjete korištenja podataka iz Registra, način dostavljanja te vrstu i strukturu podataka uređuje ministar pravilnikom.
Uvjeti za pokretanje komasacije
Članak 14.
(1) Komasacija se može pokrenuti ako:
– se zbog rascjepkanosti i nepravilnog oblika zemljište ne može svrhovito obrađivati
– se zbog postojećih stvarnopravnih odnosa ili zbog velike rascjepkanosti zemljišta ne može organizirati proizvodnja koja osigurava svrhovitost uloženih sredstava na području na kojem se izgrađuju ili su već izgrađene vodne građevine za melioracije ili
– izgradnja nove prometne infrastrukture ili drugih infrastrukturnih građevina, kao i uređenje većih vodotoka izaziva ili će izazvati daljnje usitnjavanje postojećih katastarskih čestica i poremećaj putne i kanalske mreže.
(2) Ako se komasacija predlaže zbog izgradnje vodnih građevina za melioracije, komasacija se može pokrenuti ako su među ostalim uvjetima ispunjeni i uvjeti za izgradnju tih sustava propisani posebnim zakonima.
(3) Komasacija se neće pokrenuti ako:
– se utvrdi da bi se provođenjem komasacije mogli pogoršati uvjeti za poljoprivrednu proizvodnju vlasniku zemljišta na području na kojem se planira komasacija ili
– nisu osigurane propisane mjere zaštite tla, bioraznolikosti i krajobrazne raznolikosti.
Zemljište obuhvaćeno komasacijom
Članak 15.
(1) Komasacija obuhvaća komasacijsko područje koje je dio poljoprivrednog zemljišta ili ukupno poljoprivredno zemljište jedne ili više katastarskih općina, a komasacijsko područje određuje se u granicama za koje se smatra da će svrha komasacije biti u potpunosti odnosno što je moguće više ispunjena uz provođenje komasacije za predviđeno razdoblje i u skladu s planiranim financijskim sredstvima.
(2) U komasacijsko područje mogu se uključiti i okolna zemljišta ako nisu izričito isključena iz komasacije rješenjem o provođenju komasacije.
(3) Na poljoprivrednom zemljištu koje je u naravi vinograd, voćnjak, maslinik i/ili ribnjak odnosno na kojem postoji jednostavna i druga građevina i na kojem su radovi izvedeni u skladu s propisom kojim se uređuje određivanje jednostavnih i drugih građevina i radova u svrhu poljoprivredne djelatnosti komasacija se provodi samo uz suglasnost iz članka 20. stavka 2. ovoga Zakona.
(4) Zemljišta u komasacijskom području na kojima postoje stalni objekti od općeg interesa odnosno koja su zbog svoje namjene i načina iskorištavanja vezana za postojeći položaj nisu predmet komasacije, ali mogu biti predmetom pojedinih radnji u postupku komasacije, kao što je utvrđivanje imovinskopravnoga stanja, izrada odgovarajućih geodetskih elaborata, uređenje, ispravci međa i druge radnje osim onih kojima se mijenjaju njihova namjena i način iskorištavanja.
(5) Za komasaciju se prikupljaju i obrađuju podaci o katastarskim česticama zemljišta, i to o: međama i drugim granicama, adresi katastarske čestice, načinu uporabe katastarske čestice i njezinih dijelova, površini katastarske čestice, površinama dijelova katastarske čestice koji se različito upotrebljavaju i obilježjima krajobraza na katastarskoj čestici, te podaci o nositeljima knjižnih prava, pravnim činjenicama i osobnim odnosima.
(6) Vlasničke ovlasti za zemljište u vlasništvu Republike Hrvatske koje je u obuhvatu komasacijskog područja obavlja Ministarstvo.
Odluka o izradi prijedloga idejnog rješenja komasacije
Članak 17.
(1) Kada na području jedinice lokalne samouprave ili Grada Zagreba postoje značajne površine poljoprivrednog zemljišta koje se ne koristi u svrhu poljoprivredne proizvodnje ili se loše iskorištava, pri čemu se više od 50 % istog zemljišta nalazi na njihovu području, predstavničko tijelo jedinice lokalne samouprave odnosno Grada Zagreba donosi odluku o izradi prijedloga idejnog rješenja komasacije za isto poljoprivredno zemljište (u daljnjem tekstu: PIR).
(2) Prije donošenja odluke o izradi PIR-a iz stavka 1. ovoga članka jedinica lokalne samouprave ili Grad Zagreb obvezan je, ako nije osigurao sredstva u svom proračunu za izradu PIR-a, od Ministarstva zatražiti suglasnost iz članka 22. stavka 3. ovoga Zakona da su sredstava za izradu PIR-a osigurana u sredstvima za izvršenje Programa.
(3) Iznimno od stavka 1. ovoga članka ministar može za značajne površine poljoprivrednog zemljišta koje se ne koristi u svrhu poljoprivredne proizvodnje ili se loše iskorištava i za koje nije donesena odluka u skladu sa stavkom 1. ovoga članka, donijeti odluku o izradi PIR-a uz odgovarajuću primjenu odredbi ovoga Zakona te Ministarstvo kao Nositelj komasacije pokrenuti i provesti postupak komasacije.
(4) Ako je zemljište na komasacijskom području u vlasništvu Republike Hrvatske, ministar može donijeti odluku o izradi PIR-a te Ministarstvo kao Nositelj komasacije pokrenuti i provesti komasaciju u interesu Republike Hrvatske kao jednostavnu komasaciju u skladu s člankom 1. stavkom 5. ovoga Zakona, samo s izvršenjem administrativnih i tehničkih postupaka iz ovoga Zakona za koje ocijeni da su potrebni radi ostvarenja svrhe komasacije iz ovoga stavka.
(5) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, kada je već donesena odluka o izradi PIR-a u skladu sa stavkom 1. ovoga članka, ali Nositelj komasacije ne izvršava potrebne radnje za pravodobno pokretanje i provođenje komasacije, ministar može donijeti odluku kojom Ministarstvo stupa na mjesto dosadašnjeg Nositelja komasacije i preuzima provođenje komasacije u tom postupku.
(6) Ako se donesu odluke o izradi PIR-a u skladu sa stavcima 3. i 4. ovoga članka odnosno odluka iz stavka 5. ovoga članka, ministar odlukom osniva Povjerenstvo u skladu s člankom 24. ovoga Zakona sa sastavom po svojoj slobodnoj procjeni ako je to potrebno radi provedbe komasacije.
(7) Jedinica lokalne samouprave ili Grad Zagreb odnosno Ministarstvo na temelju analiza koje utvrđuju postojanje uvjeta za pokretanje komasacije iz članka 14. stavka 1. ovoga Zakona i provedbe komasacije izrađuje PIR, a za njegovu izradu može angažirati i vanjske izvođače kroz postupak javne nabave uz obvezu osiguranja sredstava u skladu s člankom 22. ovoga Zakona.
(8) PIR sadržava:
– podatke za komasacijsko područje i komasacijsku gromadu: ime i matični broj katastarske općine, površinu, ukupan broj katastarskih čestica i njihovu prosječnu veličinu – posebno za zemljište u vlasništvu Republike Hrvatske, posebno za zemljište u vlasništvu fizičkih i pravnih osoba i posebno za ostalo zemljište, broj kućanstava s redoslijedom po veličini posjeda i prosječan broj čestica po tako poredanim kućanstvima
– podatke o osobama koje su vlasnici zemljišta na području na kojem se planira komasacija – posebno za zemljište u vlasništvu Republike Hrvatske, posebno za zemljište u vlasništvu fizičkih i pravnih osoba i posebno za ostalo zemljište uz prijedlog zemljišta komasacijske gromade
– preglednu kartu s granicom komasacijskoga područja i zemljišta za komasacijsku gromadu na kojoj je prikazano postojeće stanje putne i kanalske mreže, postojeća obilježja krajobraza, položaj zemljišta u vlasništvu Republike Hrvatske, posebno za zemljište u vlasništvu fizičkih i pravnih osoba te položaj ostalog zemljišta
– prijedlog površine katastarskih čestica poljoprivrednog zemljišta koje je u naravi vinograd, voćnjak, maslinik i/ili ribnjak odnosno na kojem postoji jednostavna i druga građevina i na kojem su radovi izvedeni u skladu s pravilnikom kojim se uređuje određivanje jednostavnih i drugih građevina i radova u svrhu poljoprivredne djelatnosti za koje se komasacija može provoditi bez suglasnosti
– procjenu predviđenih radova i
– podatke o izvorima financiranja troškova komasacije.
(9) Odlukom o izradi PIR-a iz stavaka 1., 3. i 4. ovoga članka određuje se opseg komasacije koji može biti kao komasacija ili kao jednostavna komasacija, s tim da Ministarstvo odlukom iz stavka 5. ovoga članka može promijeniti opseg komasacije određen odlukom o izradi PIR-a iz stavka 1. ovoga članka.
(10) Protiv odluke ministra iz stavka 5. ovoga članka kojom Ministarstvo preuzima provođenje komasacije u tom postupku žalba nije dopuštena, ali se može pokrenuti upravni spor pred nadležnim upravnim sudom, pri čemu tužba ne odgađa provođenje odluke.
Javni poziv za komasaciju prema financijskom okviru Programa
Članak 18.
(1) Ministarstvo objavljuje javni poziv za provođenje komasacije na određenom području u skladu s Programom prema kojem su financijska sredstva osigurana iz fondova Europske unije, u državnom proračunu, iz sredstava donacija, sredstava drugih zainteresiranih pravnih i fizičkih osoba te u proračunu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave.
(2) Odluke o izradi PIR-a iz članka 17. stavaka 1., 3. i 4. ovoga Zakona koje se donose na temelju javnog poziva iz stavka 1. ovoga članka mogu se donositi samo do ispunjenja iznosa dostupnih financijskih sredstava prema Programu za predviđeno razdoblje.
(3) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, ako odlukama o izradi PIR-a donesenim u skladu sa stavkom 1. ovoga članka nije u potpunosti ispunjen iznos dostupnih financijskih sredstava iz Programa, a preostali iznos nije dovoljan za još jednu odluku, može se donijeti još jedna odluka o izradi PIR-a iz članka 17. stavaka 1., 3. i 4. ovoga Zakona samo ako Ministarstvo potvrdi da će osigurati financijska sredstva za pokretanje i provođenje komasacije u skladu s tom odlukom.
(4) Nakon donošenja odluka o izradi PIR-a iz stavaka 2. i 3. ovoga članka kojima je ispunjen okvirni iznos dostupnih financijskih sredstava iz Programa Ministarstvo odmah odnosno najkasnije u roku od osam dana od dana donošenja posljednje odluke obavještava javnost preko svojih mrežnih stranica te dostavom elektroničke ili pisane obavijesti nacionalnim udrugama općina, gradova i županija da je ispunjen planirani okvir iz Programa za predviđeno razdoblje te da se više ne donose odluke o izradi PIR-a po Programu.
(5) Iznimno od stavaka 2., 3. i 4. ovoga članka, ako su sredstva potrebna za troškove planiranja, pokretanja i provođenja komasacije u potpunosti osigurana u proračunu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, jedinica lokalne samouprave ili Grad Zagreb kao Nositelj komasacije samostalno pokreće i provodi komasaciju u skladu s odredbama ovoga Zakona, osim u dijelu vezanom za Program.
(6) Ministarstvo može objaviti javni poziv za iskazivanje interesa za provođenje komasacije na određenom području u skladu s Programom prema kojem su financijska sredstva osigurana iz fondova Europske unije, u državnom proračunu, iz sredstava donacija, sredstava drugih zainteresiranih pravnih i fizičkih osoba te u proračunu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave.
(7) Postupak i mjerila za objavu javnog poziva iz stavka 1. ovoga članka te mjerila za odabir određenog područja prema javnom pozivu iz stavka 1. ovoga članka radi ispunjenja Programa uređuje ministar pravilnikom.
Mišljenja i suglasnosti na prijedlog idejnog rješenja
Članak 19.
(1) Nositelj komasacije, u skladu s člankom 17. ovoga Zakona, nakon izrade dostavlja PIR na mišljenje ministarstvu nadležnom za poslove pravosuđa i Državnoj geodetskoj upravi, koji su u roku od 30 dana od dana primitka zahtjeva s dokumentacijom dužni dostaviti svoja mišljenja, koja iz područja njihove nadležnosti mogu sadržavati opće i konkretne primjedbe, prijedloge i smjernice u vezi sa zemljištem za komasaciju koje je u obuhvatu PIR-a, u vezi s postojećim stanjem i mogućnosti provedbe komasacije.
(2) Ako je Nositelj komasacije jedinica lokalne samouprave ili Grad Zagreb, onda PIR zajedno s mišljenjem iz stavka 1. ovoga članka dostavlja na suglasnost Ministarstvu koje je dužno dati suglasnost u roku od 30 dana od dana primitka zahtjeva s dokumentacijom odnosno u istom roku odbiti suglasnost uz obrazloženje, pri čemu suglasnost sadrži i obavijest o osiguranim ili neosiguranim financijskim sredstvima.
(3) Nositelj komasacije može nakon zaprimljenih mišljenja iz stavka 1. ovoga članka donijeti odluku o ispravku ili dopuni PIR-a, odnosno ako je PIR izradio vanjski izvođač angažiran kroz postupak javne nabave, zatražiti od njega ispravak ili dopunu PIR-a te nakon ispravka ili dopune PIR ponovno dostaviti na mišljenje u skladu sa stavkom 1. ovoga članka.
(4) Ako je komasacijsko područje na prostoru više jedinica lokalne samouprave odnosno Grada Zagreba, onda Nositelj komasacije zajedno sa zaprimljenim mišljenjem iz stavka 1. ovoga članka dostavlja PIR na suglasnost i tim jedinicama lokalne samouprave odnosno Gradu Zagrebu, koji su dužni dati suglasnost u roku od 30 dana od dana primitka zahtjeva s dokumentacijom odnosno u istom roku odbiti suglasnost uz obrazloženje.
Sastanak vlasnika zemljišta
Članak 20.
(1) Nositelj komasacije nakon zaprimanja mišljenja iz članka 19. ovoga Zakona, a prije pokretanja komasacije, poziva na sastanak vlasnike zemljišta na području na kojem se planira komasacija kako bi ih upoznao sa svrhom i uvjetima pod kojima se namjerava provesti komasacija radi njihovih primjedaba, prijedloga, davanja suglasnosti na PIR te izbora člana Povjerenstva prema članku 24. stavku 4. podstavku 4. ovoga Zakona.
(2) Interes za provođenje komasacije vlasnici zemljišta na području na kojem se planira komasacija izražavaju davanjem suglasnosti na PIR iz stavka 1. ovoga članka potpisom odmah na sastanku iz stavka 1. ovoga članka ili dostavljanjem Nositelju komasacije u pisanom obliku u roku od 15 dana od dana održavanja tog sastanka.
(3) Suglasnost iz stavka 2. ovoga članka daje se uz provjeru identiteta osobe traženjem na uvid njezine osobne iskaznice ili putne isprave uz upis prebivališta, osobnog identifikacijskog broja (OIB) i podataka za kontakt (e-pošta, broj fiksnog ili mobilnog telefona), a isprave za sudjelovanje na sastanku iz stavka 1. ovoga članka određuje Nositelj komasacije u pozivu za sastanak.
(4) Ako vlasnik zemljišta na području na kojem se planira komasacija nije dužan posjedovati osobnu iskaznicu ili putnu ispravu ili je nema kod sebe, provjera njegova identiteta u svrhu davanja pisane suglasnosti u skladu sa stavkom 2. ovoga članka izvršit će se u skladu s odredbama o provjeri identiteta osobe prema propisu o načinu postupanja policijskih službenika kojim se uređuje provjera i utvrđivanje identiteta osoba.
(5) Uz isprave radi provjere identiteta osoba iz stavaka 3. i 4. ovoga članka Nositelju komasacije predaju se, odnosno dostavljaju i njihove preslike koje se prilažu uz suglasnost iz stavka 2. ovoga članka koja sadrži i suglasnost na prijedloge iz članka 17. stavka 8. podstavka 4. ovoga Zakona.
(6) Suglasnost iz stavka 2. ovoga članka postaje važeća u trenutku kada je Nositelj komasacije zaprimi od većine vlasnika zemljišta na području na kojem se planira komasacija od najmanje 50 % + 1 uz uvjet da je u njihovu vlasništvu najmanje 67 % ukupne površine poljoprivrednog zemljišta s područja na kojem se planira komasacija.
Odluka o pokretanju komasacije
Članak 21.
(1) Rješavatelj na temelju mišljenja i suglasnosti iz članka 19. ovoga Zakona i važećih suglasnosti iz članka 20. stavka 2. ovoga Zakona u roku od 30 dana od njihova pribavljanja donosi odluku o pokretanju komasacije.
(2) Nakon donošenja odluke iz stavka 1. ovoga članka nema povlačenja važećih suglasnosti iz članka 20. stavka 2. ovoga Zakona na PIR koji je donošenjem iste odluke postao idejno rješenje komasacije i njezin sastavni dio.
(3) Odlukom iz stavka 1. ovoga članka pokreće se izrada prijedloga projekta komasacije i osniva Povjerenstvo.
(4) Odluku iz stavka 1. ovoga članka Nositelj komasacije objavljuje na javni uvid u trajanju od osam dana na mrežnim stranicama te u službenom glasilu jedinice lokalne samouprave odnosno Grada Zagreba i jedinice područne (regionalne) samouprave na čijem se području provodi komasacija.
(5) Protiv odluke iz stavka 1. ovoga članka žalba nije dopuštena, ali se može pokrenuti upravni spor pred nadležnim upravnim sudom.
Financijska sredstva i javni natječaji
Članak 22.
(1) Sredstva potrebna za izvršenje Programa osiguravaju se iz sredstava fondova Europske unije, u državnom proračunu, iz sredstava donacija, sredstava drugih zainteresiranih pravnih i fizičkih osoba te u proračunu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave.
(2) Ako jedinica lokalne samouprave ili Grad Zagreb u svom proračunu u potpunosti osiguraju sredstva potrebna za troškove planiranja, pokretanja i provođenja komasacije, provode postupak komasacije bez obveze izvršenja Programa.
(3) Javne natječaje iz ovoga Zakona za usluge i radove za koje se sredstva osiguravaju u skladu sa stavcima 1. i 2. ovoga članka raspisuje i provodi Nositelj komasacije koji je obvezan prije pokretanja javnog natječaja osigurati sredstva za usluge i radove izvršenja Programa, osigurati sredstva za usluge i radove planiranja, pokretanja i provođenja komasacije, odnosno pribaviti suglasnost Ministarstva da su sredstva za izradu PIR-a osigurana u sredstvima za izvršenje Programa.
(4) Javne natječaje za usluge i radove izvršenja Programa za koje su sredstva osigurana u skladu sa stavkom 1. ovoga članka ili za usluge i radove planiranja, pokretanja i provođenja komasacije u skladu sa stavkom 2. ovoga članka Nositelj komasacije može raspisivati i provoditi jednom ili više puta u svim fazama komasacije.
(5) Iznimno od stavka 1. ovoga članka sredstva potrebna za troškove pokretanja i provođenja komasacije u dijelu u kojem su osigurana iz državnog proračuna mogu se koristiti za otklanjanje ili ublažavanje posljedica nastalih zbog posebnih okolnosti odnosno događaja ili određenog stanja koje se nije moglo predvidjeti i na koje se nije moglo utjecati, a koje ugrožava život i zdravlje građana, imovinu veće vrijednosti, znatno narušava okoliš, narušava gospodarsku aktivnost ili uzrokuje znatnu gospodarsku štetu, o čemu odlučuje Ministarstvo.
Sastav Povjerenstva
Članak 24.
(1) Povjerenstvo osnovano odlukom iz članka 21. stavka 1. ovoga Zakona sastoji se od sedam članova, i to: predsjednika, pet članova i tajnika, a svi članovi Povjerenstva imaju svojega zamjenika koji člana Povjerenstva zamjenjuje samo u slučaju njegove spriječenosti.
(2) Predsjednika Povjerenstva i njegova zamjenika imenuje se iz redova službenika zaposlenih kod Nositelja komasacije koji imaju završen preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili specijalistički diplomski stručni studij agronomske, geodetske ili pravne struke s radnim iskustvom u struci od najmanje pet godina.
(3) Iznimno od stavka 2. ovoga članka, ako Nositelj komasacije nema zaposlenih službenika koji ispunjavaju uvjete iz stavka 2. ovoga članka odnosno nema službenika na raspolaganju za poslove komasacije, Nositelj komasacije će predsjednika Povjerenstva i njegova zamjenika, ili jednog od njih imenovati iz redova službenika upravnog tijela jedinice područne (regionalne) samouprave odnosno Grada Zagreba, na čijem se području provodi komasacija, koji imaju završen preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili specijalistički diplomski stručni studij agronomske, geodetske ili pravne struke s radnim iskustvom u struci od najmanje pet godina.
(4) Za ostalih pet članova Povjerenstva i njihove zamjenike:
– dva člana i njihovi zamjenici imenuju se iz redova državnih službenika zaposlenih u Ministarstvu koji imaju završen preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili specijalistički diplomski stručni studij agronomske ili pravne struke s radnim iskustvom u struci od najmanje pet godina
– jedan član i njegov zamjenik imenuju se iz redova sudaca, sudskih savjetnika, ovlaštenih zemljišnoknjižnih referenata, zemljišnoknjižnih referenata bez posebnog ovlaštenja pod nadzorom ovlaštenog zemljišnoknjižnog referenta odnosno drugih ovlaštenih osoba prema posebnim propisima iz zemljišnoknjižnog područja, iz nadležnog općinskog suda ili druge službe iz pravosudnog sustava s radnim iskustvom od najmanje pet godina
– jedan član i njegov zamjenik imenuju se iz redova državnih službenika geodetske struke zaposlenih u Državnoj geodetskoj upravi s radnim iskustvom u struci od najmanje pet godina i
– jedan član bira se na sastanku iz članka 20. stavka 1. ovoga Zakona od vlasnika najmanje 51 % ukupne površine poljoprivrednog zemljište na kojem se planira komasacija u skladu s idejnim rješenjem komasacije koje je sastavni dio odluke o pokretanju komasacije iz članka 21. stavka 1. ovoga Zakona.
(5) Tajnika Povjerenstva i njegova zamjenika imenuje se iz redova službenika zaposlenih kod Nositelja komasacije koji imaju završen preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili specijalistički diplomski stručni studij pravne struke s radnim iskustvom u struci od najmanje pet godina.
(6) Iznimno od stavka 5. ovoga članka, ako Nositelj komasacije nema zaposlenih službenika koji ispunjavaju uvjete, odnosno nema službenika na raspolaganju za poslove komasacije, Nositelj komasacije će tajnika Povjerenstva i njegova zamjenika, ili jednog od njih imenovati iz redova službenika upravnog tijela jedinice područne (regionalne) samouprave odnosno Grada Zagreba, na čijem se području provodi komasacija, nadležnog za imovinskopravne poslove koji imaju završen preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili specijalistički diplomski stručni studij pravne struke s radnim iskustvom u struci od najmanje pet godina.
(7) Članovi Povjerenstva iz stavka 1. ovoga članka imaju pravo na naknadu za svoj rad.
(8) Za člana Povjerenstva iz stavka 1. ovoga članka mogu biti imenovane osobe s radnim iskustvom manjim nego što je određeno stavcima 2. do 6. ovoga članka, samo ako nema osoba s propisanim uvjetom od najmanje pet godina.
(9) Način rada Povjerenstva, sazivanja, rad i tijek sjednica, glasovanje i vođenje zapisnika, održavanje reda na sjednici, način održavanja javnih rasprava, mjerila za određivanje naknade iz stavka 7. ovoga članka i druga pitanja značajna za rad Povjerenstva uređuje ministar pravilnikom.
Postupci uređenja odnosa na zemljištu
Članak 27.
(1) U postupcima o stvarima iz članka 26. stavka 1. ovoga Zakona o kojima odlučuje nadležno tijelo i ovlaštene osobe kada je to posebnim zakonom propisano obavljaju se tehnički radovi na identifikaciji i uparivanju katastarskih i zemljišnoknjižnih podataka o katastarskim česticama, prikupljaju se i obrađuju podaci o katastarskim česticama, prikupljaju se i obrađuju podaci o katastarskim česticama o kojima se vodi spor pred nadležnim sudom u skladu s člankom 26. stavkom 1. ovoga Zakona, predočuju identificirani i upareni te prikupljeni i obrađeni podaci o katastarskim česticama te se provjeravaju nesređeni vlasnički, stvarnopravni i drugi odnosi na zemljištu.
(2) U postupcima iz članka 26. stavka 1. ovoga Zakona na predočavanje radi rasprave i utvrđivanja činjenica o zemljištu za komasaciju pozivaju se sve stranke komasacije.
(3) Ako se radi o zemljištu u vlasništvu Republike Hrvatske, u postupku sudjeluje nadležno državno odvjetništvo.
(4) Sudioniku komasacije koji je nedostupan ili nepoznata boravišta postavit će se privremeni zastupnik prema odredbama propisa kojima se uređuje parnični postupak i opći upravni postupak.
(5) Tijekom utvrđivanja stvarnog stanja na zemljištu za komasaciju sastavlja se dokumentacija u skladu sa zakonom kojim se uređuje vođenje zemljišnih knjiga (nacrt zemljišnoknjižnog uloška) te zakonom kojim se uređuju državna izmjera i katastar nekretnina (digitalni katastarski plan).
(6) Na temelju izrađene dokumentacije iz stavka 5. ovoga članka osoba koja obavlja stručne geodetske poslove sastavlja iskaz zemljišta o stanju prije komasacije.
Nabava usluge izrade prijedloga projekta komasacije
Članak 29.
(1) Nakon donošenja odluke iz članka 21. stavka 1. ovoga Zakona Ministarstvo pokreće postupak nabave usluge izrade prijedloga projekta komasacije.
(2) Izvođač stručnih radova (u daljnjem tekstu: Izvođač) izrade prijedloga projekta komasacije s kojim je u postupku nabave sukladno stavku 1. ovoga članka sklopljen ugovor o nabavi usluge izrade prijedloga projekta komasacije dužan je u roku od šest mjeseci od sklapanja ugovora o nabavi izraditi prijedlog projekta komasacije i dostaviti ga Ministarstvu kao naručitelju usluge iz stavka 1. ovoga članka u skladu sa sklopljenim ugovorom o nabavi iz ovoga stavka.
Rješenje o provođenju komasacije
Članak 34.
(1) Rješavatelj donosi rješenje o provođenju komasacije, a njegov je sastavni dio popis katastarskih čestica na kojima će se provoditi komasacija.
(2) Rješenjem iz stavka 1. ovoga članka mogu se pojedina zemljišta isključiti iz komasacijske gromade.
(3) Rješenje iz stavka 1. ovoga članka dostavlja se sudionicima komasacije, Ministarstvu te jedinicama lokalne samouprave odnosno Gradu Zagrebu i jedinici područne (regionalne) samouprave na čijem se području provodi komasacija.
(4) Rješenje iz stavka 1. ovoga članka Nositelj komasacije, jedinice lokalne samouprave odnosno Grad Zagreb i jedinice područne (regionalne) samouprave na čijem se području provodi komasacija objavljuju na javni uvid u trajanju od 30 dana na mrežnim stranicama te u službenom glasilu.
(5) Rješenje iz stavka 1. ovoga članka dostavlja se nadležnom općinskom sudu po službenoj dužnosti elektroničkim putem radi upisa zabilježbe postupka komasacije u zemljišnim knjigama, nadležnom područnom uredu za katastar odnosno tijelu nadležnom za katastarske i geodetske poslove Grada Zagreba radi evidentiranja u katastarskom operatu.
(6) Zemljišnoknjižnu zabilježbu komasacije u zemljišnim knjigama iz stavka 5. ovoga članka nadležni općinski sud upisuje kako bi učinio vidljivim provođenje komasacije na zemljištu da se nitko ne može pozivati na to da za provođenje tog postupka nije znao niti morao znati.
(7) Protiv rješenja iz stavka 1. ovoga članka žalba nije dopuštena, ali se može pokrenuti upravni spor pred nadležnim upravnim sudom, pri čemu tužba ne odgađa izvršenje rješenja.
Prihvaćanje putne i kanalske mreže
Članak 39.
(1) Osoba koja obavlja stručne geodetske poslove dužna je pregledni plan položaja putne i kanalske mreže iz članka 37. stavka 2. točke 6. ovoga Zakona dostaviti na prihvaćanje Nositelju komasacije.
(2) Uz pregledni plan putne i kanalske mreže iz stavka 1. ovoga članka osoba koja obavlja stručne geodetske poslove obvezna je priložiti i prethodno pribavljena mišljenja tijela državne uprave odnosno jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave nadležnih za putove odnosno za vodno gospodarstvo koja su dala na isti pregledni plan putne i kanalske mreže.
(3) U preglednom planu položaja vodnih građevina za melioracije moraju biti označene granice područja odvodnje.
(4) Nositelj komasacije objavljuje pregledni plan položaja putne i kanalske mreže na javni uvid u trajanju od 15 dana na oglasnoj ploči i u službenom glasilu Nositelja komasacije i jedinice područne (regionalne) samouprave odnosno Grada Zagreba na čijem se području provodi komasacija.
(5) Na pregledni plan položaja putne i kanalske mreže sudionik komasacije može podnijeti pisani prigovor Rješavatelju u roku od osam dana od dana isteka roka iz stavka 4. ovoga članka.
(6) Rješavatelj nakon provedenog javnog uvida iz stavka 4. ovoga članka i završetka roka za prigovor iz stavka 5. ovoga članka donosi odluku o prihvaćanju preglednog plana položaja putne i kanalske mreže i njezinu obilježavanju na terenu.
(7) Protiv odluke o prihvaćanju preglednog plana položaja putne i kanalske mreže iz stavka 6. ovoga članka u vezi s neusvajanjem prigovora iz stavka 5. ovoga članka ne može se izjaviti žalba, ali se može pobijati tužbom protiv rješenja kojim se rješava o upravnoj stvari.
Prekršaji vezani za uvođenje u posjed
Članak 52.
(1) Novčanom kaznom od 15.000,00 do 50.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba koja ometa uvođenje sudionika komasacije u posjed zemljišta koja su im dodijeljena (članak 45. stavak 1).
(2) Za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se i odgovorna osoba u pravnoj osobi novčanom kaznom od 5000,00 do 12.000,00 kuna (članak 45. stavak 1).
(3) Za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se fizička osoba novčanom kaznom od 5000,00 do 10.000,00 kuna (članak 45. stavak 1).
Podzakonski akti
Članak 53.
(1) Program iz članka 5. stavka 5. ovoga Zakona Vlada Republike Hrvatske donijet će u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.
(2) Pravilnik iz članka 13. stavka 8. ovoga Zakona ministar će donijeti u roku od 12 mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.
(3) Pravilnik iz članka 18. stavka 7., članka 24. stavka 9. i članka 28. stavka 5. ovoga Zakona ministar će donijeti u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.
VLADA REPUBLIKE HRVATSKE
NACRT
KONAČNOG PRIJEDLOGA ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O KOMASACIJI POLJOPRIVREDNOG ZEMLJIŠTA
Zagreb, veljača 2025.
KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O KOMASACIJI POLJOPRIVREDNOG ZEMLJIŠTA
Komentirate u ime: MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I RIBARSTVA
I. USTAVNA OSNOVA ZA DONOŠENJE ZAKONA
Ustavna osnova za donošenje Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o komasaciji poljoprivrednog zemljišta sadržana je u odredbama članka 2. stavka 4. podstavka 1. Ustava Republike Hrvatske ( » Narodne novine «, broj 85/10. – pročišćeni tekst i 5/14. – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske) .
Komentirate u ime: MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I RIBARSTVA
II. OCJENA STANJA I OSNOVNA PITANJA KOJA SE UREĐUJU ZAKONOM TE POSLJEDICE KOJE ĆE DONOŠENJEM ZAKONA PROISTEĆI
Na snazi je Zakon o komasaciji poljoprivrednog zemljišta (»Narodne novine«, broj 46/22. – u daljnjem tekstu: Zakon).
Provedba Zakona ukazala je na određene poteškoće u primjeni pojedinih odredbi Zakona jer je uočeno da je teško odnosno gotovo nemoguće, postići uvjet za važenje suglasnosti vlasnika zemljišta na području na kojem se planira komasacija od najmanje 50 % + 1 uz uvjet da je u njihovu vlasništvu najmanje 67 % ukupne površine poljoprivrednog zemljišta s područja na kojem se planira komasacija, da su pojedini rokovi prekratki, da su neki uvjeti iz postupka komasacije teško ostvarivi te da jedinice lokalne samouprave odnosno Grada Zagreba nisu, bez obzira na iskazani interes prije Zakona od 23 jedinice lokalne samouprave s površinom oko blizu 50.000 ha, dovoljno iskazale interes za postupak komasacije svojom prijavom na '' Javni poziv za odabir određenog područja za provođenje komasacije u skladu s Programom komasacije poljoprivrednog zemljišta do 2026. godine'' ( »Narodne novine«, broj 2/2023 – Oglasni dio) te ''Javni poziv za odabir određenog područja za provođenje komasacije u skladu s Programom komasacije poljoprivrednog zemljišta do 2026. godine'' ( »Narodne novine«, broj 3/2024 – Oglasni dio), koje je objavilo Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva u skladu sa Zakonom.
Cilj izrade i donošenja Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o komasaciji poljoprivrednog zemljišta (u daljnjem tekstu: Zakon o izmjenama i dopunama Zakona) je učinkovita provedba Zakona u svrhu ispunjenja Programa komasacije poljoprivrednog zemljišta za razdoblje do 2026. godine (»Narodne novine«, broj 140/2022. – u daljnjem tekstu: Program) kao akta planiranja provođenja komasacije na okvirnoj površini zemljišta za predviđeno razdoblje i u skladu s planiranim financijskim sredstvima.
Donošenjem Zakona o izmjenama i dopunama Zakona postigla bi se učinkovita provedba Zakona u cilju olakšavanja uvjeta za važenje suglasnosti vlasnika zemljišta na području na kojem se planira komasacija, dodatnog uređenja postupka komasacije te omogućavanje Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i ribarstva da samostalno i aktivno može pokrenuti i provesti postupak komasacije u interesu Republike Hrvatske radi ispunjenja važećeg Programa.
Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona se predlaže da je propisan uvjet za važenje suglasnosti vlasnika zemljišta na području na kojem se planira komasacija je da vlasnici zemljišta koji su dali suglasnost u svom vlasništvu imaju najmanje 50 % ukupne površine poljoprivrednog zemljišta na kojem se planira komasacija.
Propisuje se odnos Zakona prema drugim propisima, duži rok zamjene zemljišta u komasaciji, mogućnost da je zemljište obuhvaćeno komasacijom na području jedne ili više jedinica lokalne samouprave odnosno Grada Zagreba.
Propisuje se da Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva ima samostalnu mogućnost za provedbu komasacije na određenoj površini poljoprivrednog zemljišta u interesu Republike Hrvatske radi ispunjenja važećeg Programa .
Propisuje se dodatno uređenje postupka komasacije kroz bolje propisivanje nekih rokova te dodatno nomotehničko uređenje.
Predloženim Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona izvršene su korekcije koje će poboljšati primjenu i učinkovitu provedbu Zakona, očekuje se bolji i učinkovitiji postupak komasacije u interesu Republike Hrvatske radi ispunjenja važećeg Programa.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I RIBARSTVA
III. OCJENA I IZVORI SREDSTAVA POTREBNIH ZA PROVEDBU ZAKONA
Za provedbu ovoga Zakona o izmjenama i dopunama Zakona nije potrebno osigurati dodatna sredstva u državnom proračunu Republike Hrvatske.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I RIBARSTVA
IV. PRIJEDLOG ZA DONOŠENJE ZAKONA PO HITNOM POSTUPKU
Donošenje ovoga Zakona o izmjenama i dopunama Zakona po hitnom postupku predlaže se sukladno odredbi članka 204. Poslovnika Hrvatskog sabora („Narodne novine !, br. 81/13, 113/16, 69/17, 29/18, 53/20, 119/20 – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske, 123/20 i 86/23 – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske) kojim je propisano da se zakon može donijeti po hitnom postupku kada to zahtijevaju opravdani razlozi.
Konačni prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o komasaciji poljoprivrednog zemljišta predlaže se donijeti po hitnom postupku kako bi se kroz olakšavanje uvjeta omogućilo ispunjenje indikatora iz NPOO-a te otklonilo eventualne prepreke za povlačenje sredstava koja su planirana u Programu.
V. TEKST KONAČNOG PRIJEDLOGA ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O KOMASACIJI POLJOPRIVREDNOG ZEMLJIŠTA, S OBRAZLOŽENJEM
KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O KOMASACIJI POLJOPRIVREDNOG ZEMLJIŠTA
Komentirate u ime: MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I RIBARSTVA
Članak 1.
U članku 7. stavku 2. iza riječi: »površina poljoprivrednog zemljišta« dodaju se riječi: »komasacijske gromade«.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I RIBARSTVA
Članak 2.
Članak 8. mijenja se i glasi:
»U postupku komasacije poljoprivredno zemljište iz područja komasacijske gromade može se sporazumom zamijeniti za poljoprivredno zemljište izvan područja komasacijske gromade, a zamjena se može obavljati do završetka roka od 15 dana od dana održavanja skupa sudionika komasacije iz članka 30. stavka 1. ovoga Zakona.«.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I RIBARSTVA
Članak 3.
Članak 13. mijenja se i glasi:
»(1) Za potrebe komasacije i praćenja komasiranog zemljišta, u skladu s ovim Zakonom i drugim propisima, može se uspostaviti i voditi informacijski sustav komasacije (u daljnjem tekstu: ISK) kao jedan od modula unutar odgovarajućeg informacijskog sustava za poljoprivredno zemljište, u elektroničkom obliku kao interoperabilan i multiplatformni sustav koji se može povezati s informacijskim sustavima pojedinih javnopravnih tijela koja na temelju ovoga Zakona i posebnih propisa izrađuju i/ili održavaju prostorne podatke i druge podatke značajne za komasaciju.
(2) Podaci u ISK-u moraju biti sukladni i u razmjenskim formatima za preuzimanje i prihvaćanje svih podataka komasacije s postojećim informacijskim sustavima u području vođenja zemljišnih knjiga i katastra u Republici Hrvatskoj.«.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I RIBARSTVA
Članak 4.
U članku 14. iza stavka 1. dodaje se novi stavak 2. koji glasi:
»(2) Komasacija se može radi ispunjenja važećeg Programa pokrenuti na značajnim površinama poljoprivrednog zemljišta koje se ne koristi u svrhu poljoprivredne proizvodnje ili se loše iskorištava.«.
Dosadašnji stavci 2. i 3. postaju stavci 3. i 4.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I RIBARSTVA
Članak 5.
U članku 15. stavak 2. mijenja se i glasi:
»(2) Komasacijsko područj e se sastoji od jedne ili više komasacijskih gromada, može obuhvatiti poljoprivredno zemljište na području jedne ili više jedinica lokalne samouprave odnosno Grada Zagreba, a u komasacijsko područje se može uključiti i pojedino okolno poljoprivredno zemljište ako nije izričito isključeno iz komasacije rješenjem o provođenju komasacije.«.
U stavku 4. riječi: » nisu predmet komasacije « zamjenjuju se riječima: » ne ulaze u komasacijsku gromadu «.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I RIBARSTVA
Članak 6.
Naslov iznad članka 17. mijenja se i glasi: » Prijedlog idejnog rješenja komasacije «.
Članak 17. mijenja se i glasi:
» (1) Jedinica lokalne samouprave odnosno Grad Zagreb na čijem se području nalazi zemljište za komasaciju izrađuje prijedlog idejnog rješenja komasacije za poljoprivredno zemljište (u daljnjem tekstu: PIR) ili za njegovu izradu angažira vanjske izvođače kroz postupak javne nabave uz obvezu osiguranja sredstava u skladu s odredbama članka 22. ovoga Zakona.
(2) Ako se zemljište za komasaciju nalazi na području više jedinica lokalne samouprave odnosno Grada Zagreba, PIR se iz stavka 1. ovoga članka izrađuje samo uz prethodnu suglasnost jedinica lokalne samouprave odnosno Grada Zagreba na čijem području se ne nalazi pretežiti dio površine zemljišta za komasaciju.
(3) Ako je više od 50 % zemljišta za komasaciju u vlasništvu Republike Hrvatske ili zemljište ima jedan od uvjeta za pokretanje komasacije iz članka 14. ovoga Zakona, Ministarstvo može izraditi PIR ili za njegovu izradu angažirati vanjske izvođače kroz postupak javne nabave uz obvezu osiguranja sredstava u skladu s odredbama članka 22. ovoga Zakona te kao Nositelj komasacije pokrenuti i provesti postupak komasacije u interesu Republike Hrvatske radi ispunjenja važećeg Programa.
(4) PIR sadržava:
– podatke za komasacijsko područje i komasacijsku gromadu: ime i matični broj katastarske općine, površinu, ukupan broj katastarskih čestica i njihovu prosječnu veličinu – posebno za zemljište u vlasništvu Republike Hrvatske, posebno za zemljište u vlasništvu fizičkih i pravnih osoba i posebno za ostalo zemljište, broj kućanstava s redoslijedom po veličini posjeda i prosječan broj čestica po tako poredanim kućanstvima
– podatke o osobama koje su vlasnici zemljišta na području na kojem se planira komasacija – posebno za zemljište u vlasništvu Republike Hrvatske, posebno za zemljište u vlasništvu fizičkih i pravnih osoba i posebno za ostalo zemljište uz prijedlog zemljišta komasacijske gromade
– preglednu kartu s granicom komasacijskoga područja i zemljišta za komasacijsku gromadu na kojoj je prikazano postojeće stanje putne i kanalske mreže, postojeća obilježja krajobraza, položaj zemljišta u vlasništvu Republike Hrvatske, posebno položaj zemljišta za zemljište u vlasništvu fizičkih i pravnih osoba te položaj ostalog zemljišta
– prijedlog površine katastarskih čestica poljoprivrednog zemljišta koje je u naravi vinograd, voćnjak, maslinik i/ili ribnjak odnosno na kojem postoji jednostavna i druga građevina i na kojem su radovi izvedeni u skladu s pravilnikom kojim se uređuje određivanje jednostavnih i drugih građevina i radova u svrhu poljoprivredne djelatnosti za koje se komasacija može provoditi bez suglasnosti iz članka 20. stavka 1. ovoga Zakona
– popis predviđenih radova i
– podatke o izvorima financiranja troškova komasacije.«.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I RIBARSTVA
Članak 7.
U članku 18. stavci 2. i 3. brišu se.
Dosada š nji stavci 4. i 5. koji postaju stavci 2. i 3. mijenjaju se i glase:
» (2) Nakon ispunjenja dostupnih financijskih sredstava iz Programa Ministarstvo obavještava javnost preko svojih mrežnih stranica te dostavom elektroničke ili pisane obavijesti nacionalnim udrugama općina, gradova i županija da je ispunjen planirani okvir iz Programa za predviđeno razdoblje.
(3) Ako su sredstva potrebna za troškove planiranja, pokretanja i provođenja komasacije u potpunosti osigurana u proračunu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, jedinica lokalne samouprave ili Grad Zagreb kao Nositelj komasacije samostalno pokreće i provodi komasaciju u skladu s odredbama ovoga Zakona, ali bez obveza u vezi Programa.«.
Dosadašnji stavci 6. i 7. postaju stavci 4. i 5.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I RIBARSTVA
Članak 8.
Naslov iznad članka 19. mijenja se i glasi: » Mišljenja i suglasnost «.
U članku 19. stavku 1. riječi: »Nositelj komasacije, u skladu s člankom 17. ovoga Zakona, nakon izrade« zamjenjuju se riječima: »Jedinica lokalne samouprave odnosno Grad Zagreb ili Ministarstvo, u skladu s člankom 17. ovoga Zakona,«.
U stavku 2. riječi: »Ako je Nositelj komasacije jedinica lokalne samouprave ili Grad Zagreb« zamjenjuju se riječima: »Ako je, u skladu s člankom 17. ovoga Zakona, za izradu PIR-a odgovorna jedinica lokalne samouprave ili Grad Zagreb«.
U stavku 3. riječi: »Nositelj komasacije« zamjenjuju se riječima: »Jedinica lokalne samouprave odnosno Grad Zagreb ili Ministarstvo«.
U stavku 3. riječi: »Nositelj komasacije« zamjenjuju se riječju: »se«.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I RIBARSTVA
Članak 9.
Naslov iznad članka 20. mijenja se i glasi: » Suglasnost vlasnika zemljišta «.
Članak 20. mijenja se i glasi:
» (1) Vlasnici zemljišta za komasaciju koje je u obuhvatu PIR-a izrađenog na temelju članka 17. ovoga Zakona daju suglasnost za komasaciju koja postaje važeća samo uz uvjet da vlasnici zemljišta koji su dali suglasnost u svom vlasništvu imaju najmanje 50 % ukupne površine poljoprivrednog zemljišta na kojem se planira komasacija, a nakon ispunjenja uvjeta za važenje suglasnost se ne može povući.
(2) Suglasnost iz stavka 1. ovoga članka daje se uz provjeru identiteta uvidom u osobnu iskaznicu ili drugu javnu isprav s fotografijom uz upis prebivališta, osobnog identifikacijskog broja (OIB) i podataka za kontakt (e-pošta, broj fiksnog ili mobilnog telefona).
(3) Preslike isprava iz stavka 2. ovoga članka prilažu se uz suglasnost iz stavka 1. ovoga članka koja sadrži i suglasnost na prijedloge površine, ako ih ima, iz članka 17. stavka 4. podstavka 4. ovoga Zakona. «.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I RIBARSTVA
Članak 10.
Članak 21. mijenja se i glasi:
»(1) Rješavatelj na temelju mišljenja i suglasnosti iz članka 19. ovoga Zakona u roku od 30 dana od njihova pribavljanja donosi odluku o pokretanju komasacije kojom PIR postaje idejno rješenje komasacije kao njezin sastavni dio, pokretanju postupka izrade prijedloga projekta komasacije te osniva Povjerenstvo koje se tijekom postupka komasacije može izmijenit.
(2) Ako je odluku iz stavka 1. ovoga članka donijelo tijelo jedinice lokalne samouprave odnosno Grada Zagreba kao Rješavatelj, ali se ne izvršavaju potrebne radnje za pravodobno provođenje postupka komasacije, ministar može donijeti odluku kojom Ministarstvo kao Nositelj komasacije preuzima provedbu postupka komasacije u interesu Republike Hrvatske radi ispunjenja važećeg Programa .
(3) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, ministar može donijeti odluku iz stavka 1. ovoga članka te bez suglasnosti vlasnika zemljišta iz članka 20. ovoga Zakona Ministarstvo kao Nositelj komasacije pokrenuti i provesti postupak komasacije u interesu Republike Hrvatske radi ispunjenja važećeg Programa , ako je više od 50 % zemljišta za komasaciju u vlasništvu Republike Hrvatske ili zemljište ima jedan od uvjeta za pokretanje komasacije iz članka 14. ovoga Zakona.
(4) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, za značajne površine poljoprivrednog zemljišta za koje dokumentacija zbog proteka vremena ili Domovinskog rata nije dostupna ili su tehnički odnosno građevinski radovi na okrupnjivanju zemljišta i formiranju novih čestica zemljišta izvršeni ili su u završnoj fazi izvršenja ili zemljište ima jedan od uvjeta za pokretanje komasacije iz članka 14. ovoga Zakona, ministar može donijeti odluku iz stavka 1. ovoga članka te bez suglasnosti vlasnika zemljišta iz članka 20. ovoga Zakona Ministarstvo kao Nositelj komasacije pokrenuti i provesti postupak komasacije u interesu Republike Hrvatske radi ispunjenja važećeg Programa.
(5) Odlukama iz stavaka 1. do 4. ovoga članka određuje se opseg komasacije koji može biti kao komasacija ili kao jednostavna komasacija, s tim da Ministarstvo odlukom iz stavka 2. ovoga članka može promijeniti opseg komasacije određen odlukom iz stavka 1. ovoga članka.
(6) Odluke iz stavaka 1. do 4. ovoga članka se objavljuju na javni uvid u trajanju od osam dana objavom na oglasnoj ploči i/ili mrežnim stranicama Nositelja komasacije, te mrežnim stranicama jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave odnosno Grada Zagreba na čijem se području provodi komasacija i mrežnim stranicama Ministarstva.
(7) Protiv odluka iz stavka 1. do 4. ovoga članka žalba nije dopuštena, ali se može pokrenuti upravni spor pred nadležnim upravnim sudom.«.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I RIBARSTVA
Članak 11.
U članku 22. s tavci 2. i 3. mijenjaju se i glase:
»(2) Ako su sredstva potrebna za troškove planiranja, pokretanja i provođenja komasacije u potpunosti osigurana u proračunu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, jedinica lokalne samouprave ili Grad Zagreb kao Nositelj komasacije samostalno pokreće i provodi komasaciju u skladu s odredbama ovoga Zakona, ali bez obveza u vezi Programa.
(3) Javni natječaj za usluge i radove planiranja, pokretanja i provođenja komasacije za koje su sredstva osigurana u skladu sa stavcima 1. i 2. ovoga članka raspisuje se i provodi prema zakonu kojim se utvrđuju pravila o postupku javne nabave koji provodi javni ili sektorski naručitelj, radi sklapanja ugovora o javnoj nabavi radova i/ili usluga, okvirnog sporazuma te provedbe projektnog natječaja, a može se raspisivati i provoditi jednom ili više puta u svim fazama komasacije.«.
Stavak 4. briše se.
Dosadašnji stavak 5. postaje stavak 4.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I RIBARSTVA
Članak 12.
U članku 24. stavku 4. podstavak 4. mijenja se i glasi:
»– jedan član imenuje se iz redova vlasnika poljoprivrednog zemljišta za komasaciju na prijedlog jedinice lokalne samouprave odnosno Grada Zagreba na čijem se području provodi komasacija, a njegovog zamjenika iz redova službenika jedinice lokalne samouprave odnosno Grada Zagreba na čijem se području provodi komasacija.«.
U stavku 6. iza riječi: »iz redova službenika« dodaje se riječ: »Ministarstva,«.
Stavak 8. mijenja se i glasi:
»(8) Iznimno od stavaka 1. do 6. ovoga članka, ako nema osoba na raspolaganju za poslove komasacije s propisanim uvjetima u stavcima 1. do 6. ovoga članka ili nema službenika na raspolaganju za poslove komasacije zaposlenih u Ministarstvu, jedinici lokalne i područne (regionalne) samouprave odnosno Gradu Zagrebu, za člana Povjerenstva iz stavka 1. ovoga članka mogu biti imenovani službenici istih tijela s radnim iskustvom manjim nego što je određeno stavcima 2. do 6. ovoga članka, nižom ili drugom stručnom spremom od propisane stavcima 1. do 6. ovoga članka.«.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I RIBARSTVA
Članak 13.
U članku 27. stavak 4. mijenja se i glasi:
»(4) Vlasniku zemljišta na području na kojem se planira komasacija koji je nepoznat, nedostupan, čije prebivalište, boravište ili sjedište nije poznato, odnosno sudioniku komasacije koji je nedostupan ili nepoznatog boravišta zaključkom će se odrediti privremeni zastupnik u skladu s propisom kojim se uređuje opći upravni postupak.«.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I RIBARSTVA
Članak 14.
U članku 29. stavku 2. riječi: »u roku od šest mjeseci od sklapanja ugovora o nabavi« zamjenjuju se riječima: »u roku određenom sklopljenim ugovorom o nabavi«.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I RIBARSTVA
Članak 15.
U članku 34. stavci 2. i 3. mijenjaju se i glase:
»(2) Rješenjem iz stavka 1. ovoga članka pojedina okolna poljoprivredna zemljišta mogu se uključiti u komasacijsko područje odnosno komasacijsku gromadu ili isključiti iz komasacijskog područja odnosno komasacijske gromade.
(3) Rješenje iz stavka 1. ovoga članka dostavlja se sudionicima komasacije objavom na oglasnoj ploči i/ili mrežnim stranicama Nositelja komasacije te mrežnim stranicama jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave odnosno Grada Zagreba na čijem se području provodi komasacija i mrežnim stranicama Ministarstva.«.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I RIBARSTVA
Članak 16.
U članku 39. stavku 7. ispred riječi: »u vezi s neusvajanjem« dodaju se riječi: »kao i«.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I RIBARSTVA
Članak 17.
Iza članka 48. dodaju se naslov iznad članka i članak 48.a koji glasi:
» Usklađenje akata s razmjenskim formatima
Komentirate u ime: MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I RIBARSTVA
Članak 48.a
Akte donesene na temelju ovoga Zakona prije dostave na provedbu potrebno je uskladiti s nadležnim javnopravnim tijelima u svrhu izrade i dostave akata u skladu s razmjenskim formatima koji omogućavaju brzu provedbu u zemljišnim knjigama i katastru te osiguravaju učinkovitost komasacije i zaštitu stranaka.«.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I RIBARSTVA
Članak 18.
U članku 52. stavku 1. riječi: »od 15.000,00 do 50.000,00 kuna« zamjenjuju se riječima: »od 2.000,00 do 7.000,00 eura«.
U stavku 2. riječi: »od 5000,00 do 12.000,00 kuna« zamjenjuju se riječima: »od 700,00 do 1.700,00 eura«.
U stavku 3. riječi: »od 5000,00 do 10.000,00 kuna« zamjenjuju se riječima: »od 700,00 do 1.500,00 eura«.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I RIBARSTVA
Članak 19.
U članku 53. s tavak 2. briše se.
U dosadašnjem stavku 3., koji postaje stavak 2., riječi: »stavka 7.« zamjenjuju se riječima: »stavka 5.«.
PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Komentirate u ime: MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I RIBARSTVA
Članak 20.
Ministar će u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Zakona uskladiti: Pravilnik o postupku i mjerilima objave javnog poziva za provođenje komasacije te mjerilima za odabir određenog područja prema javnom pozivu (»Narodne novine«, broj 133/2022.), Program komasacije poljoprivrednog zemljišta za razdoblje do 2026. godine (»Narodne novine«, broj 140/2022.), Pravilnik o radu povjerenstva za komasaciju (»Narodne novine«, broj 146/2022.) i Pravilnik o postupku i mjerilima za izradu projekta komasacije, procjeni te mjerilima i postupcima utvrđivanja vrijednosti zemljišta za komasaciju (»Narodne novine«, broj 120/2023.), s odredbama ovoga Zakona.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I RIBARSTVA
Članak 21.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I RIBARSTVA
Ako prijave koje su do stupanja na snagu ovoga Zakona zaprimljene na Javni poziv za odabir određenog područja za provođenje komasacije u skladu s Programom komasacije poljoprivrednog zemljišta do 2026. godine (»Narodne novine«, broj 2/2023 – Oglasni dio) te na Javni poziv za odabir određenog područja za provođenje komasacije u skladu s Programom komasacije poljoprivrednog zemljišta do 2026. godine'' ( »Narodne novine«, broj 3/2024 – Oglasni dio), nemaju dovoljno suglasnosti vlasnika zemljišta iz Zakona ili članka 9. ovoga Zakona, ministar može donijeti odluku o odabiru područja iz zaprimljenih prijava te Ministarstvo provesti postupak komasacije u interesu Republike Hrvatske radi ispunjenja važećeg Programa.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I RIBARSTVA
Članak 22.
Postupci komasacije započeti po odredbama Zakona o komasaciji poljoprivrednog zemljišta (»Narodne novine«, br. 46/22.), dovršit će se prema odredbama toga Zakona.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I RIBARSTVA
Članak 23.
Ovaj Zakon stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
OBRAZLOŽENJE
Uz članak 1.
Ovom odredbom propisuje se preciznije uređenje teksta odredbe dodavanjem pojma.
Uz članak 2.
Ova odredba definira rok za zamjenu zemljišta u komasaciji, tako da ga produžuje do točno određenja odnosno završetka radnje u postupku, uz usklađenje pojmova.
Uz članak 3.
Ovom odredbom propisuje izmjena članka 13. koji uređuje I nformacijski sustav komasacije, tako da se obveza njegova uspostavljanja i vođenja mijenja u mogućnost kao jedan od modula unutar odgovarajućeg informacijskog sustava za poljoprivredno zemljište, bez obveze da ministar donese pravilnik prema ovom Zakonu.
Uz članak 4.
Ovom odredbom dopunjuju se uvjeti za pokretanje komasacije na značajnim površinama poljoprivrednog zemljišta , čime se olakšava ispunjenje važećeg Programa.
Uz članak 5.
Ovom odredbom propisuje se mogućnost da se komasacijsko području može sastojati od jedne ili više komasacijskih gromada i da obuhvati poljoprivredno zemljište na području jedne ili više jedinica lokalne samouprave odnosno Grada Zagreba te mogućnost uključivanja okolnog poljoprivrednog zemljišta ako nije izričito isključeno iz komasacije rješenjem o provođenju komasacije , uz usklađenje pojmova i poboljšanje izričaja.
Uz članak 6.
Ovom odredbom propisuje se izmjena naslova iznad članka, izrada prijedloga idejnog rješenja komasacije za poljoprivredno zemljište (dalje: PIR), mogućnost angažiranja vanjskih izvođača za izradu PIR-a, suglasnost jedinica lokalne samouprave odnosno Grada Zagreba na čijem području se ne nalazi pretežiti dio površine zemljišta za komasaciju kada je zemljište za komasaciju na području više jedinica lokalne samouprave odnosno Grada Zagreba; mogućnost da Ministarstvo može izraditi PIR, a ko je više od 50 % zemljišta za komasaciju u vlasništvu Republike Hrvatske ili zemljište ima jedan od uvjeta za pokretanje komasacije iz članka 14. ovoga Zakona te kao Nositelj komasacije pokrene i provede postupak komasacije u interesu Republike Hrvatske radi ispunjenja važećeg Programa ; propisuje se sadržaj PIR-a; ukida se pravni lijek na odluku ministra o preuzimanju postupka, te se članak n omotehnički usklađuje u odnosu na izmijene i dopune u ovom Zakonu.
Uz članak 7.
Ovom odredbom brišu se nejasne i nepotrebne odredbe koje opterećuju postupak; propisuje jednostavniji način obavještavanja da je ispunjen planirani okvir iz Programa za predviđeno razdoblje uz pojmovno usklađenje teksta radi preciziranja izričaja.
Uz članak 8.
Ovom odredbom propisuje se izmjena naslova te se tekst odredbe pojmovno usklađuje radi preciziranja izričaja.
Uz članak 9.
Ovom odredbom propisuje se izmjena naslova: uređuje se uvjet za važenje suglasnosti i trenutak od kad se ne mogu povući; uređuje se provjera identiteta za davanje suglasnosti; te dostava dokumentacije o utvrđivanju identiteta.
Uz članak 10.
Ova odredba propisuje izmjenu članka 21. o donošenju odluke o pokretanju komasacije, njezin sadržaj i mogućnost izmjene u vezi Povjerenstva; mogućnost da se promijeni Nositelj komasacije ako se ne izvršavaju potrebne radnje za pravodobno provođenje postupka komasacije; iznimku da i bez suglasnosti vlasnika zemljišta Ministarstvo provede komasacije ako je više od 50 % zemljišta za komasaciju u vlasništvu Republike Hrvatske ili uz uvjet iz članka 14. ovoga Zakona; iznimku da i bez suglasnosti vlasnika zemljišta Ministarstvo provede komasaciju za značajne površine poljoprivrednog zemljišta za koje dokumentacija zbog proteka vremena ili Domovinskog rata nije dostupna ili su tehnički odnosno građevinski radovi na okrupnjivanju zemljišta i formiranju novih čestica zemljišta izvršeni ili su u završnoj fazi izvršenja ili uz uvjet iz članka 14. ovoga Zakona ; propisuje se određivanje opsega komasacije odlukama iz odredbe uz mogućnost promjene; propisuje se objava odluka na javni uvid; te se propisuje mogućnost pravnog lijeka na odluke iz stavka 1. do 4. ovoga članka .
Uz članak 11.
Ovom odredbom propisuje se pojmovno usklađenje radi preciziranja izričaja i jezičnog usklađenja; propisuje se provedba javnog natječaja prema zakonu kojim se utvrđuju pravila o postupku javne nabave koji provodi javni ili sektorski naručitelj i mogućnost višestrukog raspisivanja te se postupak rasterećuje od pribavljanja nepotrebnih suglasnosti i spajanjem stavaka.
Uz članak 12.
Ovom odredbom pojednostavljuje se i prilagođava stvarnom stanju postupak imenovanja člana Povjerenstva iz redova vlasnika zemljišta uz propisivanje imenovanja njegova zamjenika; pojmovno se uređuje radi preciziranja izričaja; propisuje se mogućnost da, ako nema osoba s na raspolaganju za poslove komasacije s propisanim uvjetima ili nema službenika na raspolaganju za poslove komasacije, mogu biti imenovane u Povjerenstvo osobe s radnim iskustvom manjim nego što je određeno, nižom ili drugom stručnom spremom od propisane.
Uz članak 13.
Ovom odredbom jasnije se uređuje postavljanje privremenog zastupnik vlasniku zemljišta koji je nepoznat, nedostupan, čije prebivalište, boravište ili sjedište nije poznato, odnosno sudioniku komasacije koji je nedostupan ili nepoznatog boravišta , u skladu s propisom kojim se uređuje opći upravni postupak.
Uz članak 14.
Ovom odredbom propisano određivanje roka za izradu prijedloga projekta komasacije usklađuje se s rokom iz sklopljenog ugovora o nabavi.
Uz članak 15.
Ovom odredbom propisuje se, osim isključivanja, i mogućnost uključivanja pojedinog okolnog poljoprivrednog zemljišta u komasacijsko područje odnosno komasacijsku gromadu ; te se dostava uređuje tako da se propisuje objava na oglasnoj ploči i/ili mrežnim stranicama.
Uz članak 16.
Ovom odredbom propisuje se jezično uređenje radi preciziranja izričaja.
Uz članak 17.
Ovom odredbom dodaje se novi članak koji propisuje obvezu usklađenja akata koji se donose na temelju ovoga Zakona s razmjenskim formatima koji omogućavaju brzu provedbu u zemljišnim knjigama i katastru .
Uz članak 18.
Ovom odredbom iznos prekršaja vezanih za uvođenje u posjed mijenja se iz novčanih kazni u kunama u novčane kazni u eurima , tako da se iznos zaokružuje na bliži veći iznos.
Uz članak 19.
Ova odredba propisuje n omotehničko usklađenje s izmjenama i dopunama u ovom Zakonu.
Uz članak 20.
Ovom odredbom propisuje se usklađenje podzakonskih akata donesenih prema Zakonu u roku od 6 mjeseci od stupanja na snagu ovoga Zakona.
Uz članak 21.
Ovom odredbom p ropisuje se mogućnost da ministar za zaprimljene prijave na Javni poziv koje su bez dovoljno propisanih suglasnosti vlasnika zemljišta, donese odluku o odabiru područja iz zaprimljenih prijava te Ministarstvo provede postupak komasacije , a imajući u vidu da je osnovni razlog za ove izmjene i dopune nemogućnost prijavitelja i zainteresiranih jedinica lokalne samouprave da za komasaciju prikupe dovoljan broj suglasnosti vlasnika zemljišta, što je i potvrđeno direktnom komunikacijom s predstavnicima jedinica lokalne samouprave da su uvjeti za važenje suglasnosti vlasnika zemljišta nedostižni, stoga je mogućnost donošenja odluka o odabiru područja iz zaprimljenih prijava kao započetim predradnjama u svrhu provedbe komasacije koja je u interesu Republike Hrvatske i radi ispunjenja važećeg Programa .
Uz članak 22.
Ovom odredbom p ropisuje se da će postupci komasacije započeti po odredbama Zakona riješit prema odredbama toga Zakona.
Uz članak 23.
Ovom odredbom p ropisuje se stupanje na snagu ovoga Zakona.
V. TEKST ODREDBI VAŽEĆEG ZAKONA KOJE SE MIJENJAJU
Zemljište za opće i zajedničke potrebe
Članak 7.
(1) U postupku komasacije osigurava se zemljište za opće potrebe te zemljište za zajedničke potrebe.
(2) Ako se u postupku komasacije radi osiguravanja zemljišta za opće potrebe te zemljišta za zajedničke potrebe smanji ukupna površina poljoprivrednog zemljišta, uzimajući u obzir i njegovu vrijednost odnosno vrijednost komasacijske gromade, svakom sudioniku komasacije dodijelit će se razmjerno manja površina zemljišta od unesene.
Zamjena zemljišta u komasaciji
Članak 8.
(1) U komasaciji se može zemljište iz područja komasacijske gromade sporazumom zamijeniti za zemljište izvan područja komasacijske gromade.
(2) Zamjena iz stavka 1. ovoga članka može se obavljati do sklapanja ugovora o izradi prijedloga projekta komasacije u skladu s člankom 29. ovoga Zakona.
Informacijski sustav komasacije
Članak 13.
(1) Za potrebe planiranja, provedbe, nadzora te trajnog praćenja stanja komasiranog zemljišta, u skladu s ovim Zakonom i drugim propisima, Ministarstvo uspostavlja i vodi informacijski sustav komasacije (u daljnjem tekstu: ISK).
(2) ISK se uspostavlja i vodi u elektroničkom obliku kao interoperabilni i multiplatformni sustav u kojem se povezuju informacijski sustavi pojedinih javnopravnih tijela koja na temelju ovoga Zakona i posebnih propisa izrađuju i/ili održavaju prostorne podatke i druge podatke značajne za komasaciju.
(3) U okviru ISK-a uspostavlja se i registar komasacije (u daljnjem tekstu: Registar) koji se sastoji od više upisnika podataka, a pristup osnovnim informacijama te obavijestima iz Registra osigurava se pod razmjernim, nediskriminirajućim i transparentnim uvjetima.
(4) ISK sadržava modul za provedbu postupka komasacije u svrhu simulacije formiranja komasacijske gromade i dodjele zemljišta, a koji je namijenjen Ministarstvu, jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave te drugim javnopravnim tijelima kojima Ministarstvo odobri pristup i korištenje.
(5) Podaci modula iz stavka 4. ovoga članka moraju biti sukladni i u razmjenskim formatima za prihvaćanje podataka komasacije u postojećim informacijskim sustavima koji se u području vođenja zemljišnih knjiga i katastra već koriste u Republici Hrvatskoj.
(6) Registar sadržava i dio za izvješćivanje za potrebe ispunjavanja međunarodnih i nacionalnih obveza iz područja poljoprivrede, u koji će se upisivati prikupljeni podaci i druge informacije, sukladno obvezama iz zakonodavstva Europske unije, međunarodnih konvencija, sporazuma, protokola i drugih akata koji obvezuju Republiku Hrvatsku, posebno s obzirom na osiguravanje financijskih sredstava potrebnih za pokretanje i provedbu komasacije iz fondova Europske unije.
(7) Registar osigurava stvaranje i povezivanje baze podataka o kvaliteti tla u skladu sa stanjem poljoprivrednog zemljišta prije provedbe komasacije i nakon komasacija prema ovom Zakonu.
(8) Sadržaj ISK-a, vođenje i upis u upisnike podataka u Registru, izradu i uspostavu Registra, dostupnost i uvjete korištenja podataka iz Registra, način dostavljanja te vrstu i strukturu podataka uređuje ministar pravilnikom.
Uvjeti za pokretanje komasacije
Članak 14.
(1) Komasacija se može pokrenuti ako:
– se zbog rascjepkanosti i nepravilnog oblika zemljište ne može svrhovito obrađivati
– se zbog postojećih stvarnopravnih odnosa ili zbog velike rascjepkanosti zemljišta ne može organizirati proizvodnja koja osigurava svrhovitost uloženih sredstava na području na kojem se izgrađuju ili su već izgrađene vodne građevine za melioracije ili
– izgradnja nove prometne infrastrukture ili drugih infrastrukturnih građevina, kao i uređenje većih vodotoka izaziva ili će izazvati daljnje usitnjavanje postojećih katastarskih čestica i poremećaj putne i kanalske mreže.
(2) Ako se komasacija predlaže zbog izgradnje vodnih građevina za melioracije, komasacija se može pokrenuti ako su među ostalim uvjetima ispunjeni i uvjeti za izgradnju tih sustava propisani posebnim zakonima.
(3) Komasacija se neće pokrenuti ako:
– se utvrdi da bi se provođenjem komasacije mogli pogoršati uvjeti za poljoprivrednu proizvodnju vlasniku zemljišta na području na kojem se planira komasacija ili
– nisu osigurane propisane mjere zaštite tla, bioraznolikosti i krajobrazne raznolikosti.
Zemljište obuhvaćeno komasacijom
Članak 15.
(1) Komasacija obuhvaća komasacijsko područje koje je dio poljoprivrednog zemljišta ili ukupno poljoprivredno zemljište jedne ili više katastarskih općina, a komasacijsko područje određuje se u granicama za koje se smatra da će svrha komasacije biti u potpunosti odnosno što je moguće više ispunjena uz provođenje komasacije za predviđeno razdoblje i u skladu s planiranim financijskim sredstvima.
(2) U komasacijsko područje mogu se uključiti i okolna zemljišta ako nisu izričito isključena iz komasacije rješenjem o provođenju komasacije.
(3) Na poljoprivrednom zemljištu koje je u naravi vinograd, voćnjak, maslinik i/ili ribnjak odnosno na kojem postoji jednostavna i druga građevina i na kojem su radovi izvedeni u skladu s propisom kojim se uređuje određivanje jednostavnih i drugih građevina i radova u svrhu poljoprivredne djelatnosti komasacija se provodi samo uz suglasnost iz članka 20. stavka 2. ovoga Zakona.
(4) Zemljišta u komasacijskom području na kojima postoje stalni objekti od općeg interesa odnosno koja su zbog svoje namjene i načina iskorištavanja vezana za postojeći položaj nisu predmet komasacije, ali mogu biti predmetom pojedinih radnji u postupku komasacije, kao što je utvrđivanje imovinskopravnoga stanja, izrada odgovarajućih geodetskih elaborata, uređenje, ispravci međa i druge radnje osim onih kojima se mijenjaju njihova namjena i način iskorištavanja.
(5) Za komasaciju se prikupljaju i obrađuju podaci o katastarskim česticama zemljišta, i to o: međama i drugim granicama, adresi katastarske čestice, načinu uporabe katastarske čestice i njezinih dijelova, površini katastarske čestice, površinama dijelova katastarske čestice koji se različito upotrebljavaju i obilježjima krajobraza na katastarskoj čestici, te podaci o nositeljima knjižnih prava, pravnim činjenicama i osobnim odnosima.
(6) Vlasničke ovlasti za zemljište u vlasništvu Republike Hrvatske koje je u obuhvatu komasacijskog područja obavlja Ministarstvo.
Odluka o izradi prijedloga idejnog rješenja komasacije
Članak 17.
(1) Kada na području jedinice lokalne samouprave ili Grada Zagreba postoje značajne površine poljoprivrednog zemljišta koje se ne koristi u svrhu poljoprivredne proizvodnje ili se loše iskorištava, pri čemu se više od 50 % istog zemljišta nalazi na njihovu području, predstavničko tijelo jedinice lokalne samouprave odnosno Grada Zagreba donosi odluku o izradi prijedloga idejnog rješenja komasacije za isto poljoprivredno zemljište (u daljnjem tekstu: PIR).
(2) Prije donošenja odluke o izradi PIR-a iz stavka 1. ovoga članka jedinica lokalne samouprave ili Grad Zagreb obvezan je, ako nije osigurao sredstva u svom proračunu za izradu PIR-a, od Ministarstva zatražiti suglasnost iz članka 22. stavka 3. ovoga Zakona da su sredstava za izradu PIR-a osigurana u sredstvima za izvršenje Programa.
(3) Iznimno od stavka 1. ovoga članka ministar može za značajne površine poljoprivrednog zemljišta koje se ne koristi u svrhu poljoprivredne proizvodnje ili se loše iskorištava i za koje nije donesena odluka u skladu sa stavkom 1. ovoga članka, donijeti odluku o izradi PIR-a uz odgovarajuću primjenu odredbi ovoga Zakona te Ministarstvo kao Nositelj komasacije pokrenuti i provesti postupak komasacije.
(4) Ako je zemljište na komasacijskom području u vlasništvu Republike Hrvatske, ministar može donijeti odluku o izradi PIR-a te Ministarstvo kao Nositelj komasacije pokrenuti i provesti komasaciju u interesu Republike Hrvatske kao jednostavnu komasaciju u skladu s člankom 1. stavkom 5. ovoga Zakona, samo s izvršenjem administrativnih i tehničkih postupaka iz ovoga Zakona za koje ocijeni da su potrebni radi ostvarenja svrhe komasacije iz ovoga stavka.
(5) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, kada je već donesena odluka o izradi PIR-a u skladu sa stavkom 1. ovoga članka, ali Nositelj komasacije ne izvršava potrebne radnje za pravodobno pokretanje i provođenje komasacije, ministar može donijeti odluku kojom Ministarstvo stupa na mjesto dosadašnjeg Nositelja komasacije i preuzima provođenje komasacije u tom postupku.
(6) Ako se donesu odluke o izradi PIR-a u skladu sa stavcima 3. i 4. ovoga članka odnosno odluka iz stavka 5. ovoga članka, ministar odlukom osniva Povjerenstvo u skladu s člankom 24. ovoga Zakona sa sastavom po svojoj slobodnoj procjeni ako je to potrebno radi provedbe komasacije.
(7) Jedinica lokalne samouprave ili Grad Zagreb odnosno Ministarstvo na temelju analiza koje utvrđuju postojanje uvjeta za pokretanje komasacije iz članka 14. stavka 1. ovoga Zakona i provedbe komasacije izrađuje PIR, a za njegovu izradu može angažirati i vanjske izvođače kroz postupak javne nabave uz obvezu osiguranja sredstava u skladu s člankom 22. ovoga Zakona.
(8) PIR sadržava:
– podatke za komasacijsko područje i komasacijsku gromadu: ime i matični broj katastarske općine, površinu, ukupan broj katastarskih čestica i njihovu prosječnu veličinu – posebno za zemljište u vlasništvu Republike Hrvatske, posebno za zemljište u vlasništvu fizičkih i pravnih osoba i posebno za ostalo zemljište, broj kućanstava s redoslijedom po veličini posjeda i prosječan broj čestica po tako poredanim kućanstvima
– podatke o osobama koje su vlasnici zemljišta na području na kojem se planira komasacija – posebno za zemljište u vlasništvu Republike Hrvatske, posebno za zemljište u vlasništvu fizičkih i pravnih osoba i posebno za ostalo zemljište uz prijedlog zemljišta komasacijske gromade
– preglednu kartu s granicom komasacijskoga područja i zemljišta za komasacijsku gromadu na kojoj je prikazano postojeće stanje putne i kanalske mreže, postojeća obilježja krajobraza, položaj zemljišta u vlasništvu Republike Hrvatske, posebno za zemljište u vlasništvu fizičkih i pravnih osoba te položaj ostalog zemljišta
– prijedlog površine katastarskih čestica poljoprivrednog zemljišta koje je u naravi vinograd, voćnjak, maslinik i/ili ribnjak odnosno na kojem postoji jednostavna i druga građevina i na kojem su radovi izvedeni u skladu s pravilnikom kojim se uređuje određivanje jednostavnih i drugih građevina i radova u svrhu poljoprivredne djelatnosti za koje se komasacija može provoditi bez suglasnosti
– procjenu predviđenih radova i
– podatke o izvorima financiranja troškova komasacije.
(9) Odlukom o izradi PIR-a iz stavaka 1., 3. i 4. ovoga članka određuje se opseg komasacije koji može biti kao komasacija ili kao jednostavna komasacija, s tim da Ministarstvo odlukom iz stavka 5. ovoga članka može promijeniti opseg komasacije određen odlukom o izradi PIR-a iz stavka 1. ovoga članka.
(10) Protiv odluke ministra iz stavka 5. ovoga članka kojom Ministarstvo preuzima provođenje komasacije u tom postupku žalba nije dopuštena, ali se može pokrenuti upravni spor pred nadležnim upravnim sudom, pri čemu tužba ne odgađa provođenje odluke.
Javni poziv za komasaciju prema financijskom okviru Programa
Članak 18.
(1) Ministarstvo objavljuje javni poziv za provođenje komasacije na određenom području u skladu s Programom prema kojem su financijska sredstva osigurana iz fondova Europske unije, u državnom proračunu, iz sredstava donacija, sredstava drugih zainteresiranih pravnih i fizičkih osoba te u proračunu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave.
(2) Odluke o izradi PIR-a iz članka 17. stavaka 1., 3. i 4. ovoga Zakona koje se donose na temelju javnog poziva iz stavka 1. ovoga članka mogu se donositi samo do ispunjenja iznosa dostupnih financijskih sredstava prema Programu za predviđeno razdoblje.
(3) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, ako odlukama o izradi PIR-a donesenim u skladu sa stavkom 1. ovoga članka nije u potpunosti ispunjen iznos dostupnih financijskih sredstava iz Programa, a preostali iznos nije dovoljan za još jednu odluku, može se donijeti još jedna odluka o izradi PIR-a iz članka 17. stavaka 1., 3. i 4. ovoga Zakona samo ako Ministarstvo potvrdi da će osigurati financijska sredstva za pokretanje i provođenje komasacije u skladu s tom odlukom.
(4) Nakon donošenja odluka o izradi PIR-a iz stavaka 2. i 3. ovoga članka kojima je ispunjen okvirni iznos dostupnih financijskih sredstava iz Programa Ministarstvo odmah odnosno najkasnije u roku od osam dana od dana donošenja posljednje odluke obavještava javnost preko svojih mrežnih stranica te dostavom elektroničke ili pisane obavijesti nacionalnim udrugama općina, gradova i županija da je ispunjen planirani okvir iz Programa za predviđeno razdoblje te da se više ne donose odluke o izradi PIR-a po Programu.
(5) Iznimno od stavaka 2., 3. i 4. ovoga članka, ako su sredstva potrebna za troškove planiranja, pokretanja i provođenja komasacije u potpunosti osigurana u proračunu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, jedinica lokalne samouprave ili Grad Zagreb kao Nositelj komasacije samostalno pokreće i provodi komasaciju u skladu s odredbama ovoga Zakona, osim u dijelu vezanom za Program.
(6) Ministarstvo može objaviti javni poziv za iskazivanje interesa za provođenje komasacije na određenom području u skladu s Programom prema kojem su financijska sredstva osigurana iz fondova Europske unije, u državnom proračunu, iz sredstava donacija, sredstava drugih zainteresiranih pravnih i fizičkih osoba te u proračunu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave.
(7) Postupak i mjerila za objavu javnog poziva iz stavka 1. ovoga članka te mjerila za odabir određenog područja prema javnom pozivu iz stavka 1. ovoga članka radi ispunjenja Programa uređuje ministar pravilnikom.
Mišljenja i suglasnosti na prijedlog idejnog rješenja
Članak 19.
(1) Nositelj komasacije, u skladu s člankom 17. ovoga Zakona, nakon izrade dostavlja PIR na mišljenje ministarstvu nadležnom za poslove pravosuđa i Državnoj geodetskoj upravi, koji su u roku od 30 dana od dana primitka zahtjeva s dokumentacijom dužni dostaviti svoja mišljenja, koja iz područja njihove nadležnosti mogu sadržavati opće i konkretne primjedbe, prijedloge i smjernice u vezi sa zemljištem za komasaciju koje je u obuhvatu PIR-a, u vezi s postojećim stanjem i mogućnosti provedbe komasacije.
(2) Ako je Nositelj komasacije jedinica lokalne samouprave ili Grad Zagreb, onda PIR zajedno s mišljenjem iz stavka 1. ovoga članka dostavlja na suglasnost Ministarstvu koje je dužno dati suglasnost u roku od 30 dana od dana primitka zahtjeva s dokumentacijom odnosno u istom roku odbiti suglasnost uz obrazloženje, pri čemu suglasnost sadrži i obavijest o osiguranim ili neosiguranim financijskim sredstvima.
(3) Nositelj komasacije može nakon zaprimljenih mišljenja iz stavka 1. ovoga članka donijeti odluku o ispravku ili dopuni PIR-a, odnosno ako je PIR izradio vanjski izvođač angažiran kroz postupak javne nabave, zatražiti od njega ispravak ili dopunu PIR-a te nakon ispravka ili dopune PIR ponovno dostaviti na mišljenje u skladu sa stavkom 1. ovoga članka.
(4) Ako je komasacijsko područje na prostoru više jedinica lokalne samouprave odnosno Grada Zagreba, onda Nositelj komasacije zajedno sa zaprimljenim mišljenjem iz stavka 1. ovoga članka dostavlja PIR na suglasnost i tim jedinicama lokalne samouprave odnosno Gradu Zagrebu, koji su dužni dati suglasnost u roku od 30 dana od dana primitka zahtjeva s dokumentacijom odnosno u istom roku odbiti suglasnost uz obrazloženje.
Sastanak vlasnika zemljišta
Članak 20.
(1) Nositelj komasacije nakon zaprimanja mišljenja iz članka 19. ovoga Zakona, a prije pokretanja komasacije, poziva na sastanak vlasnike zemljišta na području na kojem se planira komasacija kako bi ih upoznao sa svrhom i uvjetima pod kojima se namjerava provesti komasacija radi njihovih primjedaba, prijedloga, davanja suglasnosti na PIR te izbora člana Povjerenstva prema članku 24. stavku 4. podstavku 4. ovoga Zakona.
(2) Interes za provođenje komasacije vlasnici zemljišta na području na kojem se planira komasacija izražavaju davanjem suglasnosti na PIR iz stavka 1. ovoga članka potpisom odmah na sastanku iz stavka 1. ovoga članka ili dostavljanjem Nositelju komasacije u pisanom obliku u roku od 15 dana od dana održavanja tog sastanka.
(3) Suglasnost iz stavka 2. ovoga članka daje se uz provjeru identiteta osobe traženjem na uvid njezine osobne iskaznice ili putne isprave uz upis prebivališta, osobnog identifikacijskog broja (OIB) i podataka za kontakt (e-pošta, broj fiksnog ili mobilnog telefona), a isprave za sudjelovanje na sastanku iz stavka 1. ovoga članka određuje Nositelj komasacije u pozivu za sastanak.
(4) Ako vlasnik zemljišta na području na kojem se planira komasacija nije dužan posjedovati osobnu iskaznicu ili putnu ispravu ili je nema kod sebe, provjera njegova identiteta u svrhu davanja pisane suglasnosti u skladu sa stavkom 2. ovoga članka izvršit će se u skladu s odredbama o provjeri identiteta osobe prema propisu o načinu postupanja policijskih službenika kojim se uređuje provjera i utvrđivanje identiteta osoba.
(5) Uz isprave radi provjere identiteta osoba iz stavaka 3. i 4. ovoga članka Nositelju komasacije predaju se, odnosno dostavljaju i njihove preslike koje se prilažu uz suglasnost iz stavka 2. ovoga članka koja sadrži i suglasnost na prijedloge iz članka 17. stavka 8. podstavka 4. ovoga Zakona.
(6) Suglasnost iz stavka 2. ovoga članka postaje važeća u trenutku kada je Nositelj komasacije zaprimi od većine vlasnika zemljišta na području na kojem se planira komasacija od najmanje 50 % + 1 uz uvjet da je u njihovu vlasništvu najmanje 67 % ukupne površine poljoprivrednog zemljišta s područja na kojem se planira komasacija.
Odluka o pokretanju komasacije
Članak 21.
(1) Rješavatelj na temelju mišljenja i suglasnosti iz članka 19. ovoga Zakona i važećih suglasnosti iz članka 20. stavka 2. ovoga Zakona u roku od 30 dana od njihova pribavljanja donosi odluku o pokretanju komasacije.
(2) Nakon donošenja odluke iz stavka 1. ovoga članka nema povlačenja važećih suglasnosti iz članka 20. stavka 2. ovoga Zakona na PIR koji je donošenjem iste odluke postao idejno rješenje komasacije i njezin sastavni dio.
(3) Odlukom iz stavka 1. ovoga članka pokreće se izrada prijedloga projekta komasacije i osniva Povjerenstvo.
(4) Odluku iz stavka 1. ovoga članka Nositelj komasacije objavljuje na javni uvid u trajanju od osam dana na mrežnim stranicama te u službenom glasilu jedinice lokalne samouprave odnosno Grada Zagreba i jedinice područne (regionalne) samouprave na čijem se području provodi komasacija.
(5) Protiv odluke iz stavka 1. ovoga članka žalba nije dopuštena, ali se može pokrenuti upravni spor pred nadležnim upravnim sudom.
Financijska sredstva i javni natječaji
Članak 22.
(1) Sredstva potrebna za izvršenje Programa osiguravaju se iz sredstava fondova Europske unije, u državnom proračunu, iz sredstava donacija, sredstava drugih zainteresiranih pravnih i fizičkih osoba te u proračunu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave.
(2) Ako jedinica lokalne samouprave ili Grad Zagreb u svom proračunu u potpunosti osiguraju sredstva potrebna za troškove planiranja, pokretanja i provođenja komasacije, provode postupak komasacije bez obveze izvršenja Programa.
(3) Javne natječaje iz ovoga Zakona za usluge i radove za koje se sredstva osiguravaju u skladu sa stavcima 1. i 2. ovoga članka raspisuje i provodi Nositelj komasacije koji je obvezan prije pokretanja javnog natječaja osigurati sredstva za usluge i radove izvršenja Programa, osigurati sredstva za usluge i radove planiranja, pokretanja i provođenja komasacije, odnosno pribaviti suglasnost Ministarstva da su sredstva za izradu PIR-a osigurana u sredstvima za izvršenje Programa.
(4) Javne natječaje za usluge i radove izvršenja Programa za koje su sredstva osigurana u skladu sa stavkom 1. ovoga članka ili za usluge i radove planiranja, pokretanja i provođenja komasacije u skladu sa stavkom 2. ovoga članka Nositelj komasacije može raspisivati i provoditi jednom ili više puta u svim fazama komasacije.
(5) Iznimno od stavka 1. ovoga članka sredstva potrebna za troškove pokretanja i provođenja komasacije u dijelu u kojem su osigurana iz državnog proračuna mogu se koristiti za otklanjanje ili ublažavanje posljedica nastalih zbog posebnih okolnosti odnosno događaja ili određenog stanja koje se nije moglo predvidjeti i na koje se nije moglo utjecati, a koje ugrožava život i zdravlje građana, imovinu veće vrijednosti, znatno narušava okoliš, narušava gospodarsku aktivnost ili uzrokuje znatnu gospodarsku štetu, o čemu odlučuje Ministarstvo.
Sastav Povjerenstva
Članak 24.
(1) Povjerenstvo osnovano odlukom iz članka 21. stavka 1. ovoga Zakona sastoji se od sedam članova, i to: predsjednika, pet članova i tajnika, a svi članovi Povjerenstva imaju svojega zamjenika koji člana Povjerenstva zamjenjuje samo u slučaju njegove spriječenosti.
(2) Predsjednika Povjerenstva i njegova zamjenika imenuje se iz redova službenika zaposlenih kod Nositelja komasacije koji imaju završen preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili specijalistički diplomski stručni studij agronomske, geodetske ili pravne struke s radnim iskustvom u struci od najmanje pet godina.
(3) Iznimno od stavka 2. ovoga članka, ako Nositelj komasacije nema zaposlenih službenika koji ispunjavaju uvjete iz stavka 2. ovoga članka odnosno nema službenika na raspolaganju za poslove komasacije, Nositelj komasacije će predsjednika Povjerenstva i njegova zamjenika, ili jednog od njih imenovati iz redova službenika upravnog tijela jedinice područne (regionalne) samouprave odnosno Grada Zagreba, na čijem se području provodi komasacija, koji imaju završen preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili specijalistički diplomski stručni studij agronomske, geodetske ili pravne struke s radnim iskustvom u struci od najmanje pet godina.
(4) Za ostalih pet članova Povjerenstva i njihove zamjenike:
– dva člana i njihovi zamjenici imenuju se iz redova državnih službenika zaposlenih u Ministarstvu koji imaju završen preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili specijalistički diplomski stručni studij agronomske ili pravne struke s radnim iskustvom u struci od najmanje pet godina
– jedan član i njegov zamjenik imenuju se iz redova sudaca, sudskih savjetnika, ovlaštenih zemljišnoknjižnih referenata, zemljišnoknjižnih referenata bez posebnog ovlaštenja pod nadzorom ovlaštenog zemljišnoknjižnog referenta odnosno drugih ovlaštenih osoba prema posebnim propisima iz zemljišnoknjižnog područja, iz nadležnog općinskog suda ili druge službe iz pravosudnog sustava s radnim iskustvom od najmanje pet godina
– jedan član i njegov zamjenik imenuju se iz redova državnih službenika geodetske struke zaposlenih u Državnoj geodetskoj upravi s radnim iskustvom u struci od najmanje pet godina i
– jedan član bira se na sastanku iz članka 20. stavka 1. ovoga Zakona od vlasnika najmanje 51 % ukupne površine poljoprivrednog zemljište na kojem se planira komasacija u skladu s idejnim rješenjem komasacije koje je sastavni dio odluke o pokretanju komasacije iz članka 21. stavka 1. ovoga Zakona.
(5) Tajnika Povjerenstva i njegova zamjenika imenuje se iz redova službenika zaposlenih kod Nositelja komasacije koji imaju završen preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili specijalistički diplomski stručni studij pravne struke s radnim iskustvom u struci od najmanje pet godina.
(6) Iznimno od stavka 5. ovoga članka, ako Nositelj komasacije nema zaposlenih službenika koji ispunjavaju uvjete, odnosno nema službenika na raspolaganju za poslove komasacije, Nositelj komasacije će tajnika Povjerenstva i njegova zamjenika, ili jednog od njih imenovati iz redova službenika upravnog tijela jedinice područne (regionalne) samouprave odnosno Grada Zagreba, na čijem se području provodi komasacija, nadležnog za imovinskopravne poslove koji imaju završen preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili specijalistički diplomski stručni studij pravne struke s radnim iskustvom u struci od najmanje pet godina.
(7) Članovi Povjerenstva iz stavka 1. ovoga članka imaju pravo na naknadu za svoj rad.
(8) Za člana Povjerenstva iz stavka 1. ovoga članka mogu biti imenovane osobe s radnim iskustvom manjim nego što je određeno stavcima 2. do 6. ovoga članka, samo ako nema osoba s propisanim uvjetom od najmanje pet godina.
(9) Način rada Povjerenstva, sazivanja, rad i tijek sjednica, glasovanje i vođenje zapisnika, održavanje reda na sjednici, način održavanja javnih rasprava, mjerila za određivanje naknade iz stavka 7. ovoga članka i druga pitanja značajna za rad Povjerenstva uređuje ministar pravilnikom.
Postupci uređenja odnosa na zemljištu
Članak 27.
(1) U postupcima o stvarima iz članka 26. stavka 1. ovoga Zakona o kojima odlučuje nadležno tijelo i ovlaštene osobe kada je to posebnim zakonom propisano obavljaju se tehnički radovi na identifikaciji i uparivanju katastarskih i zemljišnoknjižnih podataka o katastarskim česticama, prikupljaju se i obrađuju podaci o katastarskim česticama, prikupljaju se i obrađuju podaci o katastarskim česticama o kojima se vodi spor pred nadležnim sudom u skladu s člankom 26. stavkom 1. ovoga Zakona, predočuju identificirani i upareni te prikupljeni i obrađeni podaci o katastarskim česticama te se provjeravaju nesređeni vlasnički, stvarnopravni i drugi odnosi na zemljištu.
(2) U postupcima iz članka 26. stavka 1. ovoga Zakona na predočavanje radi rasprave i utvrđivanja činjenica o zemljištu za komasaciju pozivaju se sve stranke komasacije.
(3) Ako se radi o zemljištu u vlasništvu Republike Hrvatske, u postupku sudjeluje nadležno državno odvjetništvo.
(4) Sudioniku komasacije koji je nedostupan ili nepoznata boravišta postavit će se privremeni zastupnik prema odredbama propisa kojima se uređuje parnični postupak i opći upravni postupak.
(5) Tijekom utvrđivanja stvarnog stanja na zemljištu za komasaciju sastavlja se dokumentacija u skladu sa zakonom kojim se uređuje vođenje zemljišnih knjiga (nacrt zemljišnoknjižnog uloška) te zakonom kojim se uređuju državna izmjera i katastar nekretnina (digitalni katastarski plan).
(6) Na temelju izrađene dokumentacije iz stavka 5. ovoga članka osoba koja obavlja stručne geodetske poslove sastavlja iskaz zemljišta o stanju prije komasacije.
Nabava usluge izrade prijedloga projekta komasacije
Članak 29.
(1) Nakon donošenja odluke iz članka 21. stavka 1. ovoga Zakona Ministarstvo pokreće postupak nabave usluge izrade prijedloga projekta komasacije.
(2) Izvođač stručnih radova (u daljnjem tekstu: Izvođač) izrade prijedloga projekta komasacije s kojim je u postupku nabave sukladno stavku 1. ovoga članka sklopljen ugovor o nabavi usluge izrade prijedloga projekta komasacije dužan je u roku od šest mjeseci od sklapanja ugovora o nabavi izraditi prijedlog projekta komasacije i dostaviti ga Ministarstvu kao naručitelju usluge iz stavka 1. ovoga članka u skladu sa sklopljenim ugovorom o nabavi iz ovoga stavka.
Rješenje o provođenju komasacije
Članak 34.
(1) Rješavatelj donosi rješenje o provođenju komasacije, a njegov je sastavni dio popis katastarskih čestica na kojima će se provoditi komasacija.
(2) Rješenjem iz stavka 1. ovoga članka mogu se pojedina zemljišta isključiti iz komasacijske gromade.
(3) Rješenje iz stavka 1. ovoga članka dostavlja se sudionicima komasacije, Ministarstvu te jedinicama lokalne samouprave odnosno Gradu Zagrebu i jedinici područne (regionalne) samouprave na čijem se području provodi komasacija.
(4) Rješenje iz stavka 1. ovoga članka Nositelj komasacije, jedinice lokalne samouprave odnosno Grad Zagreb i jedinice područne (regionalne) samouprave na čijem se području provodi komasacija objavljuju na javni uvid u trajanju od 30 dana na mrežnim stranicama te u službenom glasilu.
(5) Rješenje iz stavka 1. ovoga članka dostavlja se nadležnom općinskom sudu po službenoj dužnosti elektroničkim putem radi upisa zabilježbe postupka komasacije u zemljišnim knjigama, nadležnom područnom uredu za katastar odnosno tijelu nadležnom za katastarske i geodetske poslove Grada Zagreba radi evidentiranja u katastarskom operatu.
(6) Zemljišnoknjižnu zabilježbu komasacije u zemljišnim knjigama iz stavka 5. ovoga članka nadležni općinski sud upisuje kako bi učinio vidljivim provođenje komasacije na zemljištu da se nitko ne može pozivati na to da za provođenje tog postupka nije znao niti morao znati.
(7) Protiv rješenja iz stavka 1. ovoga članka žalba nije dopuštena, ali se može pokrenuti upravni spor pred nadležnim upravnim sudom, pri čemu tužba ne odgađa izvršenje rješenja.
Prihvaćanje putne i kanalske mreže
Članak 39.
(1) Osoba koja obavlja stručne geodetske poslove dužna je pregledni plan položaja putne i kanalske mreže iz članka 37. stavka 2. točke 6. ovoga Zakona dostaviti na prihvaćanje Nositelju komasacije.
(2) Uz pregledni plan putne i kanalske mreže iz stavka 1. ovoga članka osoba koja obavlja stručne geodetske poslove obvezna je priložiti i prethodno pribavljena mišljenja tijela državne uprave odnosno jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave nadležnih za putove odnosno za vodno gospodarstvo koja su dala na isti pregledni plan putne i kanalske mreže.
(3) U preglednom planu položaja vodnih građevina za melioracije moraju biti označene granice područja odvodnje.
(4) Nositelj komasacije objavljuje pregledni plan položaja putne i kanalske mreže na javni uvid u trajanju od 15 dana na oglasnoj ploči i u službenom glasilu Nositelja komasacije i jedinice područne (regionalne) samouprave odnosno Grada Zagreba na čijem se području provodi komasacija.
(5) Na pregledni plan položaja putne i kanalske mreže sudionik komasacije može podnijeti pisani prigovor Rješavatelju u roku od osam dana od dana isteka roka iz stavka 4. ovoga članka.
(6) Rješavatelj nakon provedenog javnog uvida iz stavka 4. ovoga članka i završetka roka za prigovor iz stavka 5. ovoga članka donosi odluku o prihvaćanju preglednog plana položaja putne i kanalske mreže i njezinu obilježavanju na terenu.
(7) Protiv odluke o prihvaćanju preglednog plana položaja putne i kanalske mreže iz stavka 6. ovoga članka u vezi s neusvajanjem prigovora iz stavka 5. ovoga članka ne može se izjaviti žalba, ali se može pobijati tužbom protiv rješenja kojim se rješava o upravnoj stvari.
Prekršaji vezani za uvođenje u posjed
Članak 52.
(1) Novčanom kaznom od 15.000,00 do 50.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba koja ometa uvođenje sudionika komasacije u posjed zemljišta koja su im dodijeljena (članak 45. stavak 1).
(2) Za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se i odgovorna osoba u pravnoj osobi novčanom kaznom od 5000,00 do 12.000,00 kuna (članak 45. stavak 1).
(3) Za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se fizička osoba novčanom kaznom od 5000,00 do 10.000,00 kuna (članak 45. stavak 1).
Podzakonski akti
Članak 53.
(1) Program iz članka 5. stavka 5. ovoga Zakona Vlada Republike Hrvatske donijet će u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.
(2) Pravilnik iz članka 13. stavka 8. ovoga Zakona ministar će donijeti u roku od 12 mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.
(3) Pravilnik iz članka 18. stavka 7., članka 24. stavka 9. i članka 28. stavka 5. ovoga Zakona ministar će donijeti u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I RIBARSTVA