NACRT PRIJEDLOGA ZAKONA O ZAŠTITI OZNAKA ZEMLJOPISNOG PODRIJETLA ZA OBRTNIČKE I INDUSTRIJSKE PROIZVODE
I. USTAVNA OSNOVA ZA DONOŠENJE ZAKONA
Ustavna osnova za donošenje ovoga Zakona sadržana je u članku 2. stavku 4. Ustava Republike Hrvatske („Narodne novine“, broj 85/10. - pročišćeni tekst i 5/14. - Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).
II.OCJENA STANJA I OSNOVNA PITANJA KOJA SE TREBAJU UREDITI ZAKONOM TE POSLJEDICE KOJE ĆE PROISTEĆI DONOŠENJEM ZAKONA
a.Ocjena stanja
Dana 16. studenoga 2023. na snagu je stupila Uredba (EU) 2023/2411 Europskog parlamenta i Vijeća od 18. listopada 2023. o zaštiti oznaka zemljopisnog podrijetla za obrtničke i industrijske proizvode i izmjeni uredbi (EU) 2017/1001 i (EU) 2019/1753 (dalje u tekstu: Uredba (EU) 2023/2411).
Uredbom (EU) 2023/2411 se uspostavlja jedinstveni sustav zaštite na razini Europske unije (dalje u tekstu: EU) za oznake zemljopisnog podrijetla za obrtničke i industrijske proizvode kao jedno od prava intelektualnog vlasništva. Na razini EU-a do sada je postojao jedinstveni sustav zaštite oznaka zemljopisnog podrijetla za poljoprivredne i prehrambene proizvode, vina i jaka alkoholna pića, no ne i za zaštitu takvih oznaka za druge vrste proizvoda kao što su primjerice tradicionalni obrtnički proizvodi. Do uspostave ovog sustava u Hrvatskoj i dijelu država članica (npr. Slovenija, Češka, Mađarska, Portugal, Francuska itd.) postojali su posebni nacionalni (sui generis) sustavi zaštite oznaka zemljopisnog podrijetla za obrtničke i industrijske proizvode kao prava intelektualnog vlasništva, međutim ti sustavi su se razlikovali u pogledu opsega zaštite te nisu pružali zaštitu izvan nacionalnog državnog područja. U Republici Hrvatskoj je taj sustav uređen Zakonom o oznakama zemljopisnog podrijetla i oznakama izvornosti proizvoda i usluga („Narodne novine“, br. 173/03., 186/03., 76/07., 49/11. i 46/18.) u nadležnosti Državnog zavoda za intelektualno vlasništvo. Ostale države članice za zaštitu ovakvih oznaka upotrebljavale su sustave zaštite žigova i/ili pravila o nepoštenom tržišnom natjecanju. Takva rascjepkanost i neujednačenost zaštite zbog različitih sustava dovodila je do pravne nesigurnosti i nerazumljivosti za proizvođače te destimulirala ulaganja u tradicionalne obrte na teritoriju EU-a. Postojanje usklađenog sustava zaštite na razini EU-a ključno je za stvaranje konkurentnosti te pravne sigurnosti potrebne za sve dionike i sprječavanje povreda prava intelektualnog vlasništva povezanih s obrtničkim i industrijskim proizvodima, čime se omogućava bolja zaštita nacionalnih i interesa EU-a, među ostalim i na međunarodnoj razini.
Uredba (EU) 2023/2411 je u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama od 1. prosinca 2025. Slijedom toga potrebno je staviti van snage važeći Zakon o oznakama zemljopisnog podrijetla i oznakama izvornosti proizvoda i usluga („Narodne novine“, br. 173/03., 186/03., 76/07., 49/11. i 46/18.) i donijeti novi Zakon kojim će se kao nacionalnim provedbenim propisom urediti određena pitanja koja su sukladno odredbama Uredbe u nacionalnoj nadležnosti.
b.Osnovna pitanja koja se trebaju urediti zakonom
Osnovna pitanja koja se uređuju Zakonom odnose se prvenstveno na nadležnost tijela za provođenje nacionalne faze postupka registracije oznaka zemljopisnog podrijetla za obrtničke i industrijske proizvode i postupke u nadležnosti tog tijela.
Ovim zakonom Državni zavod za intelektualno vlasništvo (dalje: Zavod) određuje se kao nadležno tijelo za provođenje nacionalne faze postupka registracije oznaka zemljopisnog podrijetla za obrtničke i industrijske proizvode te za druge povezane upravne postupke i stručne poslove s ciljem osiguranja uvjeta za punu primjenu odredbi Uredbe (EU) 2023/2411. Zakonom se detaljno uređuju zadaće Zavoda u navedenim postupcima.
Nadalje, Zakonom se u skladu s odredbama članka 8. stavka 2. Zakona o ustrojstvu i djelokrugu tijela državne uprave („Narodne novine“, br. 85/20., 21/23. i 57/24.) i odredbama članka 4. stavka 3. točke 13. Zakona o carinskoj službi („Narodne novine“, br. 68/13., 30/14., 115/16., 39/19., 98/19., 155/23. i 36/24.) određuje Carinska uprava Ministarstva financija kao nadležno tijelo za provedbu članka 54. Uredbe (EU) 2023/2411 u pogledu praćenja upotrebe predmetnih oznaka zemljopisnog podrijetla na tržištu. Zakonom se detaljnije uređuje postupanje Carinske uprave u pogledu praćenja upotrebe oznaka zemljopisnog podrijetla na tržištu, koje postupke ista već provodi u okviru sadašnje nadležnosti za oznake zemljopisnog podrijetla.
U skladu s člankom 61. Uredbe (EU) 2023/2411 države članice trebaju predvidjeti učinkovite i proporcionalne sankcije čiji je cilj odvraćanje proizvođača od prijevarnog ponašanja i kršenja prava stečenih oznakom zemljopisnog podrijetla.
S obzirom na to da su oznake zemljopisnog podrijetla jedno od prava intelektualnog vlasništva i da se Direktiva 2004/48/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 29. travnja 2004. o provedbi prava intelektualnog vlasništva (tekst značajan za EGP) primjenjuje na povrede svih prava intelektualnog vlasništva, potrebno je mjere, postupke i pravna sredstva iz Direktive 2004/48/EZ propisati predmetnim Zakonom, budući da će odgovarajuće odredbe iz Zakona o oznakama zemljopisnog podrijetla i oznakama izvornosti proizvoda i usluga („Narodne novine“, br. 173/03., 186/03., 76/07., 49/11. i 46/18.) biti stavljene van snage.
c.Posljedice koje će donošenjem zakona proisteći
Donošenjem Zakona o zaštiti oznaka zemljopisnog podrijetla za obrtničke i industrijske proizvode osigurat će se zakonski uvjeti za provedbu Uredbe (EU) 2023/2411 u pravnom poretku Republike Hrvatske propisivanjem nacionalnih nadležnih tijela za provedbu Uredbe (EU) 2023/2411, utvrđenjem prava, obveza i zadaća tih tijela, propisivanjem sankcija za postupanja protivno odredbama Uredbe (EU) 2023/2411, propisivanjem mjera za osiguranje njihove provedbe te stupanje na snagu Zakona.
Novi jedinstveni sustav zaštite na razini EU-a, za čiju je provedbu nužno donošenje ovog Zakona, omogućit će proizvođačima obrtničkih i industrijskih proizvoda kvaliteta kojih je bitno uvjetovana njihovim zemljopisnim podrijetlom sveobuhvatnu zaštitu i provedbu prava koja proizlaze iz zaštićenih oznaka zemljopisnog podrijetla na teritoriju cijelog EU-a jedinstvenim postupkom, nasuprot do sada raspoloživoj zaštiti isključivo na razini pojedinačnih država članica EU-a. Predmetni sustav doprinijet će povećanju konkurentnosti proizvoda koji nose zaštićenu oznaku, kako na nacionalnoj i europskoj razini tako potencijalno i na međunarodnoj razini.
Uz to, omogućit će se stjecanje međunarodne zaštite oznaka zemljopisnog podrijetla zaobrtničke i industrijske proizvode koje potječu i zaštićene su za područje EU-a i u trećim zemljama (izvan EU-a) koje su potpisnice Ženevskog akta Lisabonskog sporazuma o oznakama izvornosti i oznakama zemljopisnog podrijetla, uspostavljenim pod okriljem Svjetske organizacije za intelektualno vlasništvo (WIPO), uz istovremenu mogućnost zaštite oznaka zemljopisnog podrijetla iz trećih zemalja na teritoriju EU-a.
Nadalje, očekuje se pozitivan utjecaj na potrošače koji će temeljem oznaka zemljopisnog podrijetla lakše moći prepoznati proizvode autentične kvalitete ili drugih svojstava i donijeti informiraniju odluku prilikom njihove kupnje.
Zaključno, očekuje se učinak u promicanju, zadržavanju tradicionalnih vještina te očuvanju i stvaranju radnih mjesta u pojedinim manje razvijenim regijama doprinoseći njihovu gospodarskom potencijalu i razvoju, budući da u suvremenim uvjetima široke dostupnosti roba na tržištu proizvodi s posebnim autentičnim karakteristikama u pravilu postižu višu cijenu odnosno smatraju se tzv. premium proizvodima.
Postojeća posebna nacionalna zaštita oznaka zemljopisnog podrijetla za obrtničke i industrijske proizvode prestaje postojati najkasnije 2. prosinca 2026.
Države članice u kojima postoje takve zaštićene oznake na nacionalnoj razini do 2. prosinca 2026. dužne su obavijestiti Europsku komisiju i Ured Europske unije za intelektualno vlasništvo koje od prethodno zaštićenih oznaka žele registrirati i zaštititi na temelju Uredbe (EU) 2023/2411 odnosno na razini EU-a. U Republici Hrvatskoj su važećim nacionalnim sustavom zaštite zaštićene četiri zemljopisne oznake za obrtničke i industrijske proizvode (Paška čipka, Svetomarska čipka, Lepoglavska čipka, Primoštenska čipka) te će Zavod sukladno iskazanom interesu nositelja prava na navedene oznake odgovarajuće obavijestiti navedena nadležna tijela EU-a .
III. OCJENA I IZVORI SREDSTAVA POTREBNIH ZA PROVOĐENJE ZAKONA
Za provedbu ovoga Zakona nije potrebno osigurati dodatna sredstva u državnom proračunu Republike Hrvatske radi uvođenja dodatnih nadležnosti, budući da ijela koja će biti nadležna za provedbu Zakona već provode odgovarajuće postupke sukladno važećem Zakonu o oznakama zemljopisnog podrijetla i oznakama izvornosti proizvoda i usluga („Narodne novine“ br. 173/03., 186/03., 76/07., 49/11. i 46/18.) i drugim povezanim propisima. Predviđa se da će sve obveze predviđene predloženim propisom obavljati već zaposleni državni službenici u okviru svoje redovne djelatnosti i uz već osigurana odnosno planirana sredstva državnog proračuna za potrebe provedbe važećih zakona.
NACRT PRIJEDLOGA ZAKONA O ZAŠTITI OZNAKA ZEMLJOPISNOG PODRIJETLA ZA OBRTNIČKE I INDUSTRIJSKE PROIZVODE
I. OPĆE ODREDBE
Predmet Zakona
Članak 1.
(1) Ovim Zakonom osigurava se provedba Uredbe (EU) 2023/2411 Europskog parlamenta i Vijeća od 18. listopada 2023. o zaštiti oznaka zemljopisnog podrijetla za obrtničke i industrijske proizvode i izmjeni uredbi (EU) 2017/1001 i (EU) 2019/1753 (tekst značajan za EGP) (SL L 2023/2411, 27.10.2023.) u daljnjem tekstu Uredba (EU) 2023/2411.
(2) Ovim Zakonom imenuje se nacionalno nadležno tijelo, određuju prava, obveze i zadaće nacionalnog nadležnog tijela za provedbu Uredbe (EU) 2023/2411, sankcije za postupanja protivno odredbama Uredbe (EU)2023/2411 te potrebne mjere za osiguranje njihove provedbe i stupanje na snagu Zakona.
Definicije pojmova
Članak 2.
(1) U smislu ovoga Zakona pojedini pojmovi u Zakonu imaju sljedeće značenje:
»registar« je službena zbirka podataka o zahtjevima za registraciju oznaka zemljopisnog podrijetla obrtničkih i industrijskih proizvoda koju vodi nacionalno nadležno tijelo i koja sadrži podatke čiji upis se zahtijeva ili dopušta ovim Zakonom
»službeno glasilo nadležnog nacionalnog tijela« je glasilo u kojem se periodično objavljuju propisani podaci o prijavama i registriranim pravima u postupcima iz nadležnosti nacionalnog nadležnog tijela, kao i ostale službene informacije.
»pravilnik« je Pravilnik ozaštiti oznaka zemljopisnog podrijetla za obrtničke i industrijske proizvode kojim se pobliže uređuju pojedinosti iz ovoga Zakona, a za koje je ovaj Zakon izričito odredio propisivanje pravilnikom.
(2) Ostali pojmovi u smislu ovoga Zakona imaju jednako značenje kao pojmovi određeni Uredbom (EU) 2023/2411.
Rodni pojmovi
Članak 3.
Izrazi koji se koriste u ovom Zakonu, a imaju rodno značenje, odnose se jednako na muški i ženski rod.
II. NACIONALNO NADLEŽNO TIJELO
Nacionalno nadležno tijelo i poslovi nadležnog tijela
Članak 4.
Nadležno tijelo za provedbu odredaba propisanih Uredbom (EU) 2023/2411, ovim Zakonom i propisima donesenim na temelju njega je Državni zavod za intelektualno vlasništvo (u daljnjem tekstu: Zavod).
Zavod sukladno stavku 1. ovoga članka obavlja sljedeće poslove:
provodi nacionalnu fazu postupka registracije oznaka zemljopisnog podrijetla za obrtničke i industrijske proizvode (u daljnjem tekstu: oznake zemljopisnog podrijetla) sukladno članku 7. stavku 1. Uredbe (EU) 2023/2411
podnosi zahtjev za registraciju oznake zemljopisnog podrijetla Uredu Europske unije za intelektualno vlasništvo (u daljnjem tekstu: Ured) sukladno članku 22. stavku 1. Uredbe (EU) 2023/2411
u postupku registracije oznaka zemljopisnog podrijetla provodi nacionalni postupak prigovora sukladno članku 15. Uredbe (EU) 2023/2411
odgovoran je za nacionalnu fazu postupka u pogledu izmjena specifikacije proizvoda sukladno članku 31. Uredbe (EU) 2023/2411 ili poništenja registracije sukladno članku 32. Uredbe (EU) 2023/2411
bez odgode obavještava Ured o svim nacionalnim upravnim ili sudskim postupcima sukladno članku 24. stavcima 1. i 3. Uredbe (EU) 2023/2411
obavlja druge poslove u području zaštite oznaka zemljopisnog podrijetla temeljem Uredbe (EU) 2023/2411.
III. NACIONALNA FAZA POSTUPKA REGISTRACIJE
POGLAVLJE I. ZAJEDNIČKE ODREDBE O POSTUPKU
Nadležnost
Članak 5.
(1) Zavod provodi upravni postupak u nacionalnoj fazi registracije oznaka zemljopisnog podrijetla za obrtničke i industrijske proizvode, postupak za izmjenu specifikacije proizvoda i proglašenje ništavosti registrirane oznake zemljopisnog podrijetla te obavlja i druge upravne i stručne poslove za zaštitu oznaka zemljopisnog podrijetla za obrtničke i industrijske proizvode temeljem Uredbe (EU) 2023/2411, odredbi ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju njega.
(2) Zavod može zatražiti stručno mišljenje od relevantne institucije ili pojedinca o spornim pitanjima u postupcima iz stavka 1. ovoga članka.
(3) Protiv rješenja Zavoda žalba nije dopuštena, ali se može pokrenuti upravni spor pred nadležnim upravnim sudom.
(4) Postupak iz stavka 3. ovoga članka je hitan.
Naknade troškova postupka
Članak 6.
Za postupke propisane ovim Zakonom plaćaju se naknade troškova postupka sukladno posebnim propisima.
Registar
Članak 7.
(1) Zavod vodi registar oznaka zemljopisnog podrijetla obrtničkih i industrijskih proizvoda koji sadrži sljedeće podatke:
1.datum podnošenja zahtjeva
2.broj spisa
3.naziv oznake zemljopisnog podrijetla
4.vrsta proizvoda u odnosu na koji se traži zaštita oznake
5.ime i adresa podnositelja zahtjeva
6. ime i poslovnu adresu opunomoćenika
7.datum objave zahtjeva
8.datum stjecanja privremena nacionalne zaštite
9.datum podnošenja zahtjeva Uredu
10.datum registracije oznake na razini Unije
11.ime i adresa proizvođača korisnika oznake zemljopisnog podrijetla
12.datum izdavanja certifikata o odobrenju za upotrebu oznake zemljopisnog podrijetla.
(2) Registar također sadrži sljedeće podatke, pri čemu se svakom podatku dodaje datum upisa:
1.promjene imena ili adrese podnositelja zahtjeva i proizvođača korisnika oznake zemljopisnog podrijetla
2.promjene imena ili poslovne adrese opunomoćenika
3.ako je imenovan novi opunomoćenik, imena i poslovne adrese toga opunomoćenika
4.odustanak od zahtjeva sukladno članku 12. ovoga Zakona
5.datum podnošenja i podatke o prigovoru sukladno članku 13., o zahtjevu za izmjenu specifikacije proizvoda sukladno člancima 25. i 26. ili o prijedlogu za proglašenje ništavosti sukladno članku 27. ili datum podnošenja tužbe sukladno članku 5. stavku 3. ovoga Zakona
6.datum i odluka o prigovoru sukladno člancima 14. i 16., o zahtjevu za izmjenu specifikacije proizvoda sukladno člancima 25. i 26. ili o prijedlogu za proglašenje ništavosti sukladno članku 27. ili o presudi povodom tužbe sukladno članku 5. stavku 3. ovoga Zakona
7.brisanje upisanog opunomoćenika sukladno stavku 1. točki 6. ovoga članka.
(3) Svaka osoba ima pravo uvida u registar oznaka zemljopisnog podrijetla.
(4) Na zahtjev svake zainteresirane osobe i nakon uplate propisane naknade troškova Zavod izdaje izvadak i ispis iz registra oznaka zemljopisnog podrijetla.
(5) Podaci iz stavaka 1. i 2. ovoga članka, uključujući osobne podatke, obrađuju se u svrhu:
1. upravljanja zahtjevima kako je opisano u ovom Zakonu i pravilniku
2. održavanja javnog registra u svrhu pregleda od strane tijela javne vlasti i gospodarskih subjekata te njihova informiranja, kako bi im se omogućilo ostvarivanje prava koja su im dodijeljena ovim Zakonom i kako bi bili obaviješteni o postojanju ranijih prava koja pripadaju trećim stranama
3. izrade izvješća i statističkih podataka koji omogućuju da Zavod optimizira svoje operacije i poboljša funkcioniranje sustava.
(6) Svi podaci, uključujući osobne podatke, koji se odnose na unose u stavcima 1. i 2. ovoga članka, smatraju se podacima od javnog interesa i može im pristupiti bilo koja treća strana.
(7) Radi pravne sigurnosti podaci u registru vode se na neodređeno vrijeme.
POGLAVLJE II. ZAHTJEV ZA REGISTRACIJU OZNAKE ZEMLJOPISNOG PODRIJETLA
Podnositelj zahtjeva
Članak 8.
(1) Zahtjev za registraciju oznake zemljopisnog podrijetla („zahtjev”) podnosi skupina proizvođača sukladno članku 8. stavak 1. Uredbe (EU) 2023/2411.
(2) Iznimno, zahtjev može podnijeti i osoba iz članka 8. stavaka 2. i 4. Uredbe (EU) 2023/2411.
(3) Najmanje polovina članova skupine iz članka 8. stavka 1. Uredbe (EU) 2023/2411 te podnositelj zahtjeva iz članka 8. stavka 2. Uredbe (EU) 2023/2411 moraju biti upisani u odgovarajuće upisnike za obavljanje proizvodnje obrtničkih i industrijskih proizvoda.
(4) Odredbe stavka 3. ovoga članka na odgovarajući način se primjenjuju na proizvođače koje okuplja podnositelj zahtjeva iz članka 8. stavka 4. Uredbe (EU) 2023/2411.
Zahtjev za registraciju oznake zemljopisnog podrijetla
Članak 9.
(1) Postupak za zaštitu oznake zemljopisnog podrijetla za obrtničke i industrijske proizvode podrijetlom iz Republike Hrvatske pokreće se podnošenjem zahtjeva za registraciju oznake zemljopisnog podrijetla za obrtničke i industrijske proizvode (u daljnjem tekstu: zahtjev) Zavodu sukladno članku 13. Uredbe (EU) 2023/2411.
(2) Tehnički način podnošenja i sadržaj zahtjeva iz stavka 1. ovoga članka te prilozi uz zahtjev propisuju se pravilnikom koji donosi glavni ravnatelj Zavoda.
Formalno ispitivanje
Članak 10.
(1) Zavod ispituje udovoljava li podnositelj zahtjeva uvjetima iz članka 8. Uredbe (EU) 2023/2411 i članka 8. ovoga Zakona te ispituje sadržava li zahtjev sve podatke sukladno članku 9. ovoga Zakona.
(2) Ako u postupku ispitivanja iz stavka 1. ovoga članka Zavod utvrdi da zahtjev ne sadrži sve potrebne podatke i priloge, poziva zaključkom podnositelja zahtjeva da dopuni zahtjev u roku od 60 dana od dana primitka zaključka.
(3) Na prijedlog podnositelja zahtjeva rok za dostavu dopune zahtjeva iz stavka 2. ovoga članka Zavod može produžiti za najviše 30 dana.
(4) Ako zahtjev nije podnesen sukladno članku 8. ovoga Zakona ili podnositelj zahtjeva nije u roku iz stavka 2. ovoga članka dostavio dopune zahtjeva, Zavod donosi rješenje o odbacivanju zahtjeva.
Supstancijalno ispitivanje zahtjeva za registraciju
Članak 11.
(1) Ako utvrdi da zahtjev udovoljava uvjetima iz članka 10. stavka 1. ovoga Zakona, Zavod će temeljem podataka sadržanih u zahtjevu ispitati jesu li ispunjeni uvjeti iz članka 6. Uredbe (EU) 2023/2411te postoje li zapreke za registraciju iz članaka 42. i 43. Uredbe (EU) 2023/2411.
(2) Ako u postupku ispitivanja iz stavka 1. ovoga članka Zavod utvrdi da sadržaj podataka iz zahtjeva ne odgovara propisanom, poziva zaključkom podnositelja zahtjeva da izmjene i/ili dopune zahtjeva dostavi u roku od 60 dana od dana primitka zaključka.
(3) Na prijedlog podnositelja zahtjeva rok za dostavu izmjena i/ili dopuna zahtjeva iz stavka 2. ovoga članka Zavod može produžiti za najviše 30 dana.
(4) Ako podnositelj zahtjeva nije u roku iz stavka 2. ovoga članka dostavio tražene izmjene i/ili dopune zahtjeva ili je Zavod utvrdio da dostavljene izmjene i/ili dopune ne udovoljavaju odredbama Uredbe sukladno stavku 1. ovoga članka, Zavod donosi rješenje o odbijanju zahtjeva.
(5) Ako Zavod prilikom ispitivanja sukladno odredbama ovoga članka utvrdi da podneseni zahtjev u cijelosti odgovara uvjetima iz stavka 1. ovoga članka, objavljuje zahtjev zajedno sa specifikacijom proizvoda u službenom glasilu Zavoda.
(6) Podaci iz zahtjeva koji se objavljuju u službenom glasilu Zavoda propisuju se pravilnikom koji donosi glavni ravnatelj Zavoda.
Odustanak od zahtjeva za registraciju
Članak 12.
(1) Podnositelj zahtjeva za registraciju oznake zemljopisnog podrijetla može u svakom trenutku odustati od svog zahtjeva.
(2) Ako je zahtjev za registraciju objavljen, Zavod objavljuje odustanak od zahtjeva u službenom glasilu Zavoda.
(3) Ako je zahtjev podnesen Uredu sukladno članku 21. ovoga Zakona, Zavod prosljeđuje Uredu izjavu o odustanku od zahtjeva.
POGLAVLJE III. PRIGOVOR
Podnošenje prigovora
Članak 13.
(1) Svaka fizička i pravna osoba koja ima pravni interes i koja ima prebivalište ili sjedište u Republici Hrvatskoj može u roku od dva mjeseca od dana objave zahtjeva iz članka 11. stavka 5. ovoga Zakona u službenom glasilu Zavoda podnijeti Zavodu prigovor na zahtjev za registraciju, uz dostavu dokumentacije kojom se dokazuje pravni interes, obrazlaže prigovor i dokazuje njegova osnovanost.
(2) Prigovor se mora temeljiti na jednom ili više razloga navedenim u članku 15. stavku 3. Uredbe (EU) 2023/2411.
(3) Podnositelj zahtjeva i podnositelj prigovora u nacionalnoj fazi postupka smatraju se strankama u postupku.
(4) Tehnički način podnošenja prigovora, sadržaj prigovora i prilozi uz prigovor propisuju se pravilnikom koji donosi glavni ravnatelj Zavoda.
Postupak povodom prigovora
Članak 14.
(1) Po zaprimanju prigovora Zavod utvrđuje je li prigovor podnesen u roku iz članka 13. stavka 1. ovoga Zakona te ako utvrdi da je podnesen izvan roka, donosi rješenje o odbacivanju prigovora.
(2) Ako prigovor ne sadrži podatke i priloge propisane sukladno članku 13. stavku 4. ovoga Zakona, Zavod zaključkom poziva podnositelja prigovora da u roku od 30 dana od dana primitka zaključka uredi prigovor.
(3) Ako podnositelj prigovora u propisanom roku ne postupi prema zaključku Zavoda i ne uredi prigovor u smislu stavka 2. ovoga članka, prigovor se odbacuje rješenjem.
(4) Ako Zavod utvrdi da pravodoban prigovor nije podnesen od strane ovlaštenog podnositelja koji je dokazao pravni interes ili da nije temeljen na razlozima za prigovor iz članka 15. stavak 3. Uredbe (EU) 2023/2411, prigovor se odbacuje rješenjem.
(5) Ako Zavod utvrdi da pravodoban prigovor sadrži sve podatke navedene u članku 13. stavku 4. ovoga Zakona, da je podnesen od strane ovlaštenog podnositelja koji je dokazao pravni interes te da je temeljen na razlozima za prigovor iz članka 15. stavka 3. Uredbe (EU) 2023/2411, smatrat će prigovor dopuštenim.
(6) Ako utvrdi da je prigovor dopušten, Zavodobavještava podnositelja zahtjeva o zaprimljenom prigovoru, dostavlja mu presliku prigovora zajedno sa svom popratnom dokumentacijom prigovora te ga poziva da dostavi očitovanje na uloženi prigovor u roku od 15 dana od dana primitka obavijesti.
(7) Neovisno o zaprimljenom očitovanju iz stavka 6. ovoga članka, Zavod najkasnije u roku od dva mjeseca od primitka dopuštenog prigovora poziva podnositelja zahtjeva i podnositelja prigovora da započnu savjetovanje radi postizanja sporazumnog rješenja, te ako je primjenjivo podnositelju prigovora uz poziv dostavlja zaprimljeno očitovanje podnositelja zahtjeva.
Postupak savjetovanja radi postizanja sporazumnog rješenja
Članak 15.
(1) Po dostavi poziva iz članka 14. stavka 7. ovoga Zakona podnositelj zahtjeva i podnositelj prigovora obavezni su provesti savjetovanje radi postizanja sporazumnog rješenja sukladno odredbama članka 15. stavka 2. Uredbe (EU) 2023/2411.
(2) Na zajednički zahtjev podnositelja prigovora i podnositelja zahtjeva rok za provođenje savjetovanja iz članka 15. stavka 2. Uredbe (EU) 2023/2411 Zavod može produžiti za najviše 3 mjeseca.
(3) Podnositelj zahtjeva za registraciju u roku od 30 dana od dana završetka postupka savjetovanja, obvezan je Zavodu dostaviti obavijest o ishodu postupka savjetovanja, uz obrazloženje i pripadajuću dokumentaciju, što uključuje sve dogovorene izmjene zahtjeva za registraciju te specifikacije proizvoda, ako je došlo do izmjene.
(4) Tehnički način podnošenja zahtjeva za produženje roka za savjetovanje radi postizanja sporazumnog rješenja te način podnošenja i sadržaj obavijesti o ishodu savjetovanja propisuju se pravilnikom koji donosi glavni ravnatelj Zavoda.
Postupak nakon završenog savjetovanja
Članak 16.
(1) Ako je nakon završenog postupka savjetovanja došlo do sporazumnog rješenja kojim je specifikacija proizvoda prethodno objavljena u službenom glasilu Zavoda temeljem članka 11. stavka 5. ovoga Zakona izmijenjena, Zavod će po zaprimljenoj obavijesti o ishodu postupka savjetovanja iz članka 15. stavka 3. ovoga Zakona ponoviti postupak ispitivanja iz članaka 10. i 11. ovoga Zakona u odnosu na izmijenjeni zahtjev za registraciju.
(2) Ako Zavod utvrdi da su izmjene zahtjeva za registraciju kao rezultat provedenog postupka savjetovanja značajne te izmjene objavljuju se u službenom glasilu Zavoda te zahtjev podliježe ponovnom nacionalnom postupku prigovora sukladno člancima 13., 14. i 15. ovoga Zakona.
(3) Ako sporazumnim rješenjem nije došlo do izmjene zahtjeva za registraciju ili Zavod procjeni da izmjene zahtjeva nisu značajne, Zavod donosi rješenje o privremenoj nacionalnoj zaštiti.
(4) Ako podnositelj zahtjeva u određenom roku nije obavijestio Zavod o ishodu postupka savjetovanja ili nije postignuto sporazumno rješenje, po isteku roka iz članka 15. stavka 3. ovoga Zakona, Zavod donosi rješenje o obustavi postupka povodom zahtjeva za registraciju oznake zemljopisnog podrijetla i svoju odluku objavljuje u službenom glasilu Zavoda.
Postupak Zavoda kada nije podnesen prigovor u nacionalnom postupku prigovora ili je prigovor odbačen
Članak 17.
Ako prigovor iz članka 13. ovoga Zakona nije podnesen u propisanom roku ili ako je odbačen temeljem rješenja Zavoda iz članka 14. stavka 1., 3. i 4. ovoga Zakona, Zavod donosi rješenje o privremenoj nacionalnoj zaštiti.
Objava odluke Zavoda
Članak 18.
(1) Zavod podatke iz rješenja o privremenoj nacionalnoj zaštitiobjavljuje u službenom glasiluZavoda.
(2) Objava iz stavka 1. ovoga članka uključuje i objavu u elektroničkom obliku specifikacije proizvoda na kojoj se temelji odluka Zavoda o usvajanju zahtjeva.
IV. PRIVREMENA NACIONALNA ZAŠTITA
Privremena nacionalna zaštita
Članak 19.
(1) Zavod rješenjem o privremenoj nacionalnoj zaštiti oznake zemljopisnog podrijetla, sukladno članku 18. stavku 1. Uredbe (EU) 2023/2411, odobrava privremenu nacionalnu zaštitu oznake zemljopisnog podrijetla u Republici Hrvatskoj koja ima učinak od dana kada je zahtjev sukladno članku 21. ovoga Zakona podnesen Uredu.
(2) Privremena nacionalna zaštita obuhvaća zaštitu koja odgovara odredbama članka 40. Uredbe (EU) 2023/2411, ali se odnosi samo na područje Republike Hrvatske.
(3) Proizvođač koji proizvodi obrtnički ili industrijski proizvod čiji je naziv zaštićen privremenom nacionalnom zaštitom obavezan je taj proizvod proizvoditi u skladu s odgovarajućom specifikacijom proizvoda, a takav proizvod koji proizvođač stavlja na tržište mora udovoljavati zahtjevima iz specifikacije.
(4) Za vrijeme trajanja privremene nacionalne zaštite proizvođač može na tržište staviti obrtnički ili industrijski proizvod označen nazivom zaštićenim privremenom nacionalnom zaštitom samo ako je za taj proizvod izdan certifikat sukladno članku 29. stavku 5. ovoga Zakona.
(5) Privremena nacionalna zaštita prestaje važiti na dan donošenja odluke Ureda o zahtjevu za registraciju oznake zemljopisnog podrijetla ili na dan povlačenja zahtjeva, sukladno članku 18. stavku 2. Uredbe (EU) 2023/2411.
(6) U slučaju povlačenja zahtjeva koji je podnesen Uredu sukladno članku 21. ovoga Zakona ili odbijanja zahtjeva od strane Ureda, proizvođač je dužan povući s tržišta, bez odgode, a najkasnije u roku od 30 dana od dana povlačenja zahtjeva ili, kada je to primjenjivo, od dana objave odluke Ureda o odbijanju zahtjeva za registraciju oznake zemljopisnog podrijetla obrtnički ili industrijski proizvod koji je označen nazivom zaštićenim privremenom nacionalnom zaštitom sukladno članku 20. ovoga Zakona i za koji je prethodno izdan certifikat o odobrenju za upotrebu oznake zemljopisnog podrijetla sukladno članku 29. stavku 5. ovoga Zakona.
Označavanje tijekom privremene zaštite
Članak 20.
(1) Obrtnički ili industrijski proizvod kojem je rješenjem iz članka 19. stavka 1. ovoga Zakona odobrena privremena nacionalna zaštita može se označavati nazivom zaštićenim privremenom nacionalnom zaštitom na etiketi od dana kada je zahtjev za zaštitu tog naziva podnesen Uredu.
(2) Uz isticanje zaštićenog naziva na etiketi proizvoda može se istaknuti i oznaka »Privremena nacionalna zaštita temeljem Uredbe (EU) 2023/2411«.
(3) Označavanje nazivom iz stavka 1. ovoga članka i oznakom iz stavka 2. ovoga članka moguće je samo za onaj obrtnički ili industrijski proizvod za koji je prethodno izvršena provjera sukladnosti sa specifikacijom proizvoda te je izdan certifikat o odobrenju za upotrebu oznake iz članka 29. stavka 5. ovoga Zakona.
V. REGISTRACIJA OZNAKA ZEMLJOPISNOG PODRIJETLA NA RAZINI EUROPSKE UNIJE
Podnošenje zahtjeva Uredu
Članak 21.
Nakon donošenja rješenja iz članka 16. stavka 3. ili članka 17. ovoga Zakona, Zavod podnosi Uredu zahtjev za registraciju oznake zemljopisnog podrijetla, sukladno članku 22. stavku 1. Uredbe (EU) 2023/2411.
Nedostaci zahtjeva u fazi postupka na razini Europske unije
Članak 22.
(1) Ako Zavod sukladno članku 23. stavku 6. Uredbe (EU) 2023/2411. zaprimi obavijest Ureda o potrebi dopune i/ili izmjene zahtjeva, o tome obavještava podnositelja zahtjeva i poziva ga da izmjene i/ili dopune zahtjeva dostavi Zavodu u roku koji odredi Zavod.
(2) Ako je radi dopune ili izmjene zahtjeva iz stavka 1. ovoga članka podnositelj zahtjeva napravio jednu ili više značajnih izmjena specifikacije proizvoda, na odgovarajući način primjenjuju se odredbe iz članka 8. do članka 15. te članka 16. stavaka 1. i 2. ovoga Zakona.
(3) Ako izmjene specifikacije proizvoda iz stavka 2. ovoga članka nisu značajne, Zavod prosljeđuje izmjene i/ili dopune zahtjeva Uredu.
(4) Ako podnositelj ne dostavi Zavodu izmjene i/ili dopune zahtjeva iz stavka 1. ovoga članka u utvrđenom roku, Zavod o tome obavještava Ured.
(5) Ako u postupku savjetovanja radi postizanja sporazumnog rješenja u postupku povodom prigovora podnositelj zahtjeva za registraciju oznake zemljopisnog podrijetla nije obavijestio Zavod o ishodu postupka savjetovanja ili nije postignuto sporazumno rješenje, po isteku roka iz članka 15. stavka 3. ovoga Zakona, Zavod o tome obavještava Ured i prosljeđuje izmjene i/ili dopune zahtjeva Uredu.
(6) Ako Zavod utvrdi da su izmjene specifikacije proizvoda kao rezultat provedenog postupka savjetovanja značajne te izmjene objavljuju se u službenom glasilu Zavoda te podliježu ponovnom nacionalnom postupku prigovora sukladno člancima 13., 14. i 15. ovoga Zakona.
(7) Ako sporazumnim rješenjem nije došlo do izmjene specifikacije proizvoda ili Zavod procjeni da izmjene specifikacije proizvoda nisu značajne, Zavod o tome obavještava Ured i prosljeđuje izmjene i/ili dopune zahtjeva Uredu.
(8) Ako nakon objave izmijenjenog zahtjeva prigovor nije podnesen, Zavod prosljeđuje izmjene i/ili dopune zahtjeva Uredu.
Odluka o registraciji na razini Europske unije
Članak 23.
Odluku o registraciji oznake zemljopisnog podrijetla za obrtničke i industrijske proizvode donosi Ured sukladno članku 29. Uredbe (EU) 2023/2411 te ju objavljuje u Registru oznaka zemljopisnog podrijetla Unije za obrtničke i industrijske proizvode.
Pravo na upotrebu registrirane oznake
Članak 24.
(1) Proizvođač koji proizvodi obrtnički ili industrijski proizvod označen registriranom oznakom zemljopisnog podrijetla sukladno članku 48. Uredbe (EU) 2023/2411 obavezan je taj proizvod proizvoditi u skladu s odgovarajućom specifikacijom proizvoda, a proizvod označen registriranom oznakom zemljopisnog podrijetla koji je proizvođač stavio na tržište mora udovoljavati zahtjevima iz specifikacije.
(2) Proizvođač može na tržište staviti obrtnički i industrijski proizvod označen registriranom oznakom zemljopisnog podrijetla sukladno članku 48. Uredbe (EU) 2023/2411 samo ako je za taj proizvod prethodno izvršena provjera sukladnosti sa specifikacijom proizvoda i ako je izdan certifikat o odobrenju za upotrebu oznake iz članka 29. stavka 5. ovoga Zakona.
VI. IZMJENA SPECIFIKACIJE PROIZVODA
Zahtjev za odobrenje standardne izmjene specifikacije proizvoda
Članak 25.
(1) Podnositelj zahtjeva pod čijim imenom je oznaka zemljopisnog podrijetla registrirana ili proizvođač koji upotrebljava oznaku zemljopisnog podrijetla sukladno članku 47. stavku 1. Uredbe (EU) 2023/2411 može podnijeti Zavodu zahtjev za odobrenje standardne izmjene specifikacije proizvoda registrirane oznake zemljopisnog podrijetla iz članka 31. stavka 5. Uredbe (EU) 2023/2411 (u daljnjem tekstu: zahtjev za odobrenje standardne izmjene) zajedno s prijedlogom izmijenjene specifikacije proizvoda.
(2) Ako zahtjev za odobrenje standardne izmjene ne podnosi podnositelj pod čijim imenom je oznaka zemljopisnog podrijetla registrirana, Zavod ga poziva da se očituje o zahtjevu za standardnu izmjenu specifikacije.
(3) Po primitku Zavod formalno ispituje zahtjev za odobrenje standardne izmjene primjenjujući na odgovarajući način članak 10. ovoga Zakona.
(4) Zavod ispituje formalno uredan zahtjev za odobrenje standardne izmjene primjenjujući na odgovarajući način članak 11. ovoga Zakona.
(5) Ako Zavod utvrdi da podneseni zahtjev u cijelosti odgovara odredbama članka 11. stavka 1. ovoga Zakona, donosi rješenje o prihvaćanju zahtjeva za odobrenje standardne izmjene specifikacije proizvoda registrirane oznake zemljopisnog podrijetla te objavljuje odluku u službenom glasilu Zavoda zajedno sa izmijenjenom specifikacijom.
(6) Zavod o odluci iz stavka 5. ovoga članka obavještava Ured.
(7) Ako Zavod utvrdi da podneseni zahtjev u cijelosti ne ispunjava uvjete iz članka 11. stavka 1. ovoga Zakona, donosi rješenje o odbijanju zahtjeva za odobrenje standardne izmjene specifikacije proizvoda.
(8)Zavod može donijeti odluku kojom se određuje privremena standardna izmjena specifikacije proizvoda u smislu članka 31. stavka 6. Uredbe (EU) 2023/2411 te takvu odluku objavljuje u službenom glasilu Zavoda i o svojoj odluci obavještava Ured.
(9) Tehnički način podnošenja i podaci koje sadržava zahtjev za odobrenje standardne izmjene iz stavka 1. ovoga članka propisuju se pravilnikom koji donosi glavni ravnatelj Zavoda.
Zahtjev za izmjenu specifikacije na razini Unije
Članak 26.
(1) Podnositelj zahtjeva pod čijim imenom je oznaka zemljopisnog podrijetla registrirana ili proizvođač koji upotrebljava oznaku zemljopisnog podrijetla sukladno članku 47. stavku 1. Uredbe (EU) 2023/2411 može podnijeti Zavodu zahtjev za odobrenje izmjene specifikacije proizvoda registrirane oznake zemljopisnog podrijetla na razini Unije iz članka 31. stavka 3. Uredbe (EU) 2023/2411 (u daljnjem tekstu: zahtjev za odobrenje izmjene na razini Unije) zajedno s prijedlogom izmijenjene specifikacije proizvoda.
(2) Ako zahtjev za odobrenje izmjene na razini Unije ne podnosi podnositelj pod čijim imenom je oznaka zemljopisnog podrijetla registrirana, Zavod ga poziva da se očituje o zahtjevu za odobrenje izmjene na razini Unije.
(3) Po primitku Zavod formalno ispituje zahtjev za odobrenje izmjene na razini Unije primjenjujući na odgovarajući način članak 10. ovoga Zakona.
(4) Zavod ispituje formalno uredan zahtjev za odobrenje izmjene na razini Unije primjenjujući na odgovarajući način članak 11. ovoga Zakona.
(5) Ako Zavod utvrdi da podneseni zahtjev u cijelosti odgovara odredbama članka 11. stavka 1. ovoga Zakona, objavljuje izmijenjenu specifikaciju u službenom glasilu Zavoda te se u slučaju prigovora provodi nacionalni postupak prigovora odgovarajućom primjenom članaka 13, 14. i 15. te članka 16. stavka 1. i 2. ovoga Zakona.
(6) Ako prigovor nije podnesen ili u nacionalnom postupku prigovora nakon provedenog postupka savjetovanja nije došlo do izmjene zahtjeva za odobrenje izmjene na razini Unije, Zavod donosi rješenje o prihvaćanju zahtjeva za odobrenje izmjene specifikacije proizvoda registrirane oznake zemljopisnog podrijetla na razini Unije u nacionalnoj fazi postupka i objavljuje odluku o prihvaćanju u službenom glasilu Zavoda.
(7) Ako u nacionalnom postupku prigovora provedenom sukladno stavku 5. ovoga članka podnositelj zahtjeva za odobrenje izmjene na razini Unije nije obavijestio Zavod o ishodu postupka savjetovanja po uloženom prigovoru ili nije postignuto sporazumno rješenje, po isteku roka iz članka 15. stavka 3. ovoga Zakona, Zavod donosi rješenje o obustavi postupka povodom zahtjeva za odobrenje izmjene na razini Unije ili rješenje o prihvaćanju zahtjeva za odobrenje izmjene na razini Unije te objavljuje svoju odluku u službenom glasiluZavoda.
(8) Nakon donošenja rješenja o prihvaćanju zahtjeva za odobrenje izmjene na razini Unije iz stavaka 6. i 7. ovoga članka Zavod podnosi zahtjev za odobrenje izmjene na razini Unije Uredu koji donosi konačnu odluku o zahtjevu.
(9) Tehnički način podnošenja i podaci koje sadržava zahtjev za odobrenje izmjene na razini Unije iz stavka 1. ovoga članka propisuju se pravilnikom koji donosi glavni ravnatelj Zavoda.
VII. PROGLAŠENJE NIŠTAVOSTI
Prijedlog za proglašenje ništavosti registrirane oznake zemljopisnog podrijetla za obrtničke i industrijske proizvode
Članak 27.
(1) Svaka fizička i pravna osoba s pravnim interesom koja ima prebivalište ili sjedište na području Republike Hrvatske može podnijeti Zavodu prijedlog za proglašenje ništavosti registrirane oznake zemljopisnog podrijetla za obrtničke i industrijske proizvode (u daljnjem tekstu: prijedlog za proglašenje ništavosti) temeljem razloga iz članka 32. stavka 1. i 2. Uredbe (EU) 2023/2411.
(2) Postupak za proglašenje ništavosti oznake zemljopisnog podrijetla za obrtničke i industrijske proizvode može pokrenuti Zavod po službenoj dužnosti.
(3) Ako prijedlog za proglašenje ništavosti ne sadrži podatke i priloge propisane pravilnikom, Zavod zaključkom poziva podnositelja prijedloga da u roku od 30 dana od dana primitka zaključka uredi prijedlog.
(4) Ako podnositelj prijedloga za proglašenje ništavosti u propisanom roku ne postupi prema zaključku Zavoda i ne uredi prijedlog u smislu stavka 3. ovoga članka, prijedlog za proglašenje ništavosti se odbacuje rješenjem.
(5) Ako je prijedlog formalno uredan, Zavod ispituje je li prijedlog za proglašenje ništavosti podnesen sukladno uvjetima iz članka 32. stavka 1. i 2. Uredbe (EU) 2023/2411.
(6) Ako u postupku ispitivanja iz stavka 5. ovoga članka Zavod utvrdi da prijedlog za proglašenje ništavosti ne udovoljava propisanim uvjetima, poziva zaključkom podnositelja prijedloga da u roku od 60 dana od dana primitka zaključka dostavi Zavodu izmjene i/ili dopune podataka.
(7) Na zahtjev podnositelja prijedloga rok za dostavu izmjene i/ili dopune prijedloga Zavod može produžiti za najviše 30 dana.
(8) Ako podnositelj prijedloga nije u roku iz stavka 6. ovoga članka dostavio tražene izmjene i/ili dopune podataka ili ako dostavljene izmjene i/ili dopune ne udovoljavaju odredbama Uredbe (EU) 2023/2411 navedenim u stavku 5. ovoga članka, Zavod donosi rješenje o odbijanju prijedloga za proglašenje ništavosti.
(9) Ako Zavod utvrdi da podneseni prijedlog u cijelosti odgovara uvjetima navedenim u stavku 5. ovoga članka, objavljuje podatke o prijedlogu za proglašenje ništavosti u službenom glasilu Zavoda.
(10) U roku od dva mjeseca od dana objave prijedloga za proglašenje ništavosti u službenom glasilu Zavoda svaka fizička i pravna osoba koja ima pravni interes i prebivalište ili sjedište u Republici Hrvatskoj može podnijeti Zavodu prigovor na prijedlog za proglašenje ništavosti, uz dostavu dokumentacije kojom se dokazuje pravni interes, obrazlaže prigovor i dokazuje njegova osnovanost.
(11) Zavod ispituje sadržava li prigovor sve podatke i priloge propisane pravilnikom i da li je podnesen sukladno odredbama Uredbe (EU) 2023/2411 i ovoga Zakona.
(12) Ako Zavod utvrdi da nisu ispunjeni uvjeti iz stavka 11. ovoga članka, Zavod na odgovarajući način primjenjuje odredbe članka 14. stavaka 2., 3. i 4. ovoga Zakona.
(13) Ako Zavod utvrdi da su ispunjeni uvjeti iz stavka 11. ovoga članka, Zavod na odgovarajući način primjenjuje odredbe članka 14. stavaka 6. i 7. i članka 15. ovoga Zakona.
(14) Ako prigovor nije podnesen Zavod donosi rješenje o prihvaćanju prijedloga za proglašenje ništavosti, objavljuje odluku o prihvaćanju prijedloga za proglašenje ništavosti u službenom glasilu Zavoda te podnosi prijedlog za proglašenje ništavosti Uredu koji donosi konačnu odluku o prijedlogu.
(15) Ako u nacionalnom postupku prigovora provedenom sukladno stavku 13. ovoga članka podnositelj prijedloga za proglašenje ništavosti nije obavijestio Zavod o ishodu postupka savjetovanja po uloženom prigovoru ili nije postignuto sporazumno rješenje, Zavod ispituje osnovanost prigovora.
(16) Ako Zavod utvrdi da prigovor nije osnovan, donosi rješenje o prihvaćanju prijedloga za proglašenje ništavosti, objavljuje odluku u službenom glasilu Zavoda te podnosi prijedlog za proglašenje ništavosti Uredu koji donosi konačnu odluku o prijedlogu.
(17) Ako Zavod utvrdi da je prigovor osnovan, donosi rješenje o odbijanju prijedloga za proglašenje ništavosti i objavljuje odluku u službenom glasilu Zavoda.
(18) Tehnički način podnošenja prijedloga za proglašenje ništavosti iz stavka 1. ovoga članka i prigovora na prijedlog iz stavka 10. ovoga članka, sadržaj i prilozi uz prijedloge propisuju se pravilnikom koji donosi glavni ravnatelj Zavoda.
VIII. KONTROLE I PROVEDBA
Određivanje nadležnih tijela
Članak 28.
(1) Tijelo nadležno za provedbu članka 51.Uredbe (EU) 2023/2411 u pogledu provjere sukladnosti s odgovarajućom specifikacijom proizvoda na temelju osobne izjave je Zavod.
(2) Tijelo nadležno za provedbu članka 54. Uredbe (EU) 2023/2411 u pogledu praćenja upotrebe oznaka zemljopisnog podrijetla na tržištu je Carinska uprava Ministarstva financija.
Provjera sukladnosti sa specifikacijom proizvoda
Članak 29.
(1) Sukladno članku 51. stavku 2. Uredbe (EU) 2023/2411 svaki proizvođač koji proizvodi obrtnički i industrijski proizvod označen zaštićenim nazivom, dužan je podnijeti Zavodu osobnu izjavu prije stavljanja proizvoda na tržište, a nakon donošenja rješenja o privremenoj nacionalnoj zaštiti iz članka 19. ovoga Zakona.
(2) Osobna izjava iz stavka 1. ovoga članka sastavlja se putem standardnog obrasca iz članka 51. stavka 1. Uredbe (EU) 2023/2411.
(3) Ako utvrdi da je informacije navedene u osobnoj izjavi iz stavka 1. ovoga članka potrebno dopuniti ili ispraviti, Zavod poziva proizvođača da izmjene ili dopune dostavi u roku od 30 dana od dana primitka poziva, te ga obavještava da u slučaju da ne postupi po pozivu ili da dostavljene informacije nisu sukladne uvjetima iz stavka 6. ovoga članka Zavod neće izdati certifikat o odobrenju za upotrebu oznake zemljopisnog podrijetla za dotični proizvod ili neće obnoviti postojeći certifikat.
(4) Na zahtjev proizvođača rok iz stavka 4. ovoga članka može se produžiti za dodatnih 30 dana.
(5) Ako utvrdi da su informacije navedene u osobnoj izjavi potpune i dosljedne i da nema drugih rezervi u pogledu sukladnosti, Zavod izdaje certifikat o odobrenju za upotrebu oznake zemljopisnog podrijetla za dotični proizvod ili obnavlja postojeći certifikat ako su ispunjeni uvjeti iz stavka 9. ovoga članka.
(6) Podatke o izdanim certifikatima o odobrenju za upotrebu oznake zemljopisnog podrijetla Zavod upisuje u registar i objavljuje u službenom glasilu Zavoda.
(7) Ako se specifikacija proizvoda izmijeni na način koji utječe na dotični proizvod, proizvođač je dužan u roku od 30 dana od dana primitka odluke o prihvaćanju zahtjeva za odobrenje izmjene specifikacije dostaviti Zavodu ažuriranu osobnu izjavu, sukladno članku 51. stavku 2. Uredbe (EU) 2023/2411.
(8) Radi dokazivanja kontinuirane sukladnosti proizvoda sa specifikacijom nakon stavljanja proizvoda na tržište, proizvođač je obvezan uz osobnu izjavu koju podnosi Zavodu svake tri godine dostaviti dokaz o izvršenoj kontroli sukladnosti proizvoda sa specifikacijom, koju je provelo tijelo za certificiranje proizvoda ili fizička osoba iz stavka 10. ovoga članka.
(9) Zavod u svrhu kontrole sukladnosti proizvoda sa specifikacijom rješenjem ovlašćuje jedno ili više tijela za certificiranje proizvoda ili fizičke osobe sukladno članku 51. stavku 5. i članku 55. Uredbe (EU) 2023/2411.
(10) U slučaju utvrđene nesukladnosti temeljem provjere sukladnosti iz stavka 10. ovoga članka Zavod o tome obavještava Carinsku upravu Ministarstva financija i proizvođača nositelja certifikata.
(11) Način podnošenja izjave Zavodu i prilozi koji se dostavljaju uz osobnu izjavu iz stavka 1. ovoga članka propisuju se pravilnikom koji donosi glavni ravnatelj Zavoda.
(12) Sadržaj certifikata o odobrenju za upotrebu oznake zemljopisnog podrijetla iz stavka 6. ovoga članka propisuje se pravilnikom koji donosi glavni ravnatelj Zavoda.
IX. GRAĐANSKOPRAVNA ZAŠTITA
Osobe ovlaštene zahtijevati zaštitu prava
Članak 30.
Zaštitu prava iz ovoga Zakona može zahtijevati nositelj oznake zemljopisnog podrijetla i sve druge osobe koje su ovlaštene koristiti oznaku zemljopisnog podrijetla sukladno članku 47. Uredbe (EU) 2023/2411.
Zahtjevi zbog povrede oznake zemljopisnog podrijetla
Članak 31.
(1) Protiv osobe koja je neovlaštenim poduzimanjem neke od radnji iz članka 40. Uredbe (EU) 2023/2411 povrijedila oznaku zemljopisnog podrijetla, osobe iz članka 30. ovoga Zakona mogu tužbom zahtijevati utvrđenje povrede, prestanak povrede odnosno zabranu takve i slične povrede ubuduće.
(2) Protiv osobe koja je neovlaštenim poduzimanjem radnje prouzročila ozbiljnu prijetnju da će povrijediti oznaku zemljopisnog podrijetla, osobe iz članka 30. ovoga Zakona mogu tužbom zahtijevati prestanak poduzimanja te radnje i zabranu povrede oznake zemljopisnog podrijetla.
(3) Zahtjevi iz stavaka 1. i 2. ovoga članka mogu se postaviti i protiv posrednika koji pruža usluge koje treća osoba koristi u radnjama kojima se povređuje oznaka zemljopisnog podrijetla odnosno od kojih prijeti povreda oznake zemljopisnog podrijetla.
(4) Ako pri uvozu proizvoda kojima se vrijeđa oznaka zemljopisnog podrijetla pošiljatelj djeluje u trgovačkom prometu, bez obzira na to radi li se o robi namijenjenoj za komercijalne svrhe ili za osobnu uporabu primatelja, osoba iz članka 30. ovoga Zakona ima pravo tužbom protiv deklaranta i/ili primatelja robe zahtijevati utvrđenje povrede oznake zemljopisnog podrijetla kako bi se proizvodi mogli uništiti pod carinskim nadzorom u skladu s propisima Europske unije o carinskoj provedbi prava intelektualnog vlasništva.
(5) Utvrđenje povrede oznake zemljopisnog podrijetla u skladu s ovim člankom ne utječe na odgovornost deklaranta ili posjednika robe za povredu oznake zemljopisnog podrijetla.
Zahtjev za oduzimanje i uništenje robe kojom je počinjena povreda
Članak 32.
(1) Protiv osobe koja je neovlaštenim poduzimanjem neke od radnji iz članka 40. Uredbe (EU) 2023/2411 povrijedila oznaku zemljopisnog podrijetla, osobe iz članka 30. ovoga Zakona mogu tužbom zahtijevati da sud u odnosu na robu koja je obilježena znakom kojim se povređuje oznaka zemljopisnog podrijetla odnosno materijal i sredstva korištena za izradu i proizvodnju te robe odredi povlačenje s tržišta, potpuno uklanjanje s tržišta ili uništenje.
(2) Mjere iz stavka 1. ovoga članka sud će odrediti na trošak počinitelja povrede, osim ako postoje osobiti razlozi da tako ne odluči.
(3) Određivanje mjera iz stavka 2. ovoga članka ne utječe na pravo osoba iz članka 30. ovoga Zakona na naknadu štete prouzročene povredom oznake zemljopisnog podrijetla.
(4) Prilikom određivanja mjera iz stavka 1. ovoga članka sud će paziti da one budu razmjerne naravi i intenzitetu povrede.
Zahtjev za naknadu štete, za uobičajenu naknadu i za koristi stečene bez osnove
Članak 33.
(1) Protiv osobe koja je neovlaštenim poduzimanjem neke od radnji iz 40. Uredbe (EU) 2023/2411 osobama iz članka 30. ovoga Zakona prouzročila štetu, osoba iz članka 30. ovoga Zakona može tužbom zahtijevati naknadu štete prema općim pravilima o naknadi štete i pravilima o naknadi štete prema ovome Zakonu.
(2) Protiv osobe koja je bez osnove u pravnom poslu, odluci suda ili zakonu, neovlaštenim poduzimanjem neke od radnji iz članka 40. Uredbe (EU) 2023/2411 povrijedila oznaku zemljopisnog podrijetla te time stekla neku korist, osoba iz članka 30. ovoga Zakona može tužbom zahtijevati vraćanje ili naknađivanje tih koristi prema općim pravilima o stjecanju bez osnove.
(3) Zahtjevi iz stavaka 1. i 2. ovoga članka međusobno se ne isključuju.
(4) Prilikom određivanja visine naknade štete sud će uzeti u obzir sve odgovarajuće čimbenike, kao što su negativne gospodarske posljedice, uključujući izmaklu korist, koje je pretrpio oštećenik, svaku nepoštenu dobit koju je ostvario počinitelj povrede i, kada to smatra primjerenim, elemente koji nisu gospodarski čimbenici, kao što je neimovinska šteta koja je osobi iz članka 30. ovoga Zakona nanesena neovlaštenim poduzimanjem neke od radnji iz članka 40. Uredbe (EU) 2023/2411 kojom se povređuje oznaka zemljopisnog podrijetla.
(5) Umjesto određivanja visine naknade štete prema stavku 4. ovoga članka sud može, kada to smatra primjerenim, odrediti visinu naknade štete protiv počinitelja povrede u visini iznosa naknade koja bi se u tim okolnostima mogla zahtijevati da je počinitelj povrede zatražio odobrenje za korištenje oznake zemljopisnog podrijetla.
Zahtjev za objavu presude
Članak 34.
(1) Osoba iz članka 30. ovoga Zakona može zahtijevati da pravomoćna presuda kojom se makar i djelomično udovoljilo zahtjevu usmjerenom na zaštitu oznake zemljopisnog podrijetla u slučaju povrede bude objavljena u sredstvima javnog priopćavanja na trošak tuženika.
(2) Sud će, u granicama tužbenog zahtjeva, odlučiti u kojem će sredstvu javnog priopćavanja presuda biti objavljena te hoće li se objaviti cijela presuda ili njezin dio.
(3) Ako sud odluči da se objavi samo dio presude, odredit će, u granicama tužbenog zahtjeva, da se objavi izreka i onaj dio presude iz kojeg je vidljivo o kakvoj se povredi radi i tko je povrijedio oznaku zemljopisnog podrijetla.
Zahtjev za dostavu podataka
Članak 35.
(1) Osoba iz članka 30. ovoga Zakona koja je pokrenula parnični postupak za zaštitu oznake zemljopisnog podrijetla od povrede može zahtijevati dostavu podataka o podrijetlu i distribucijskim kanalima robe ili usluga kojima se povređuje oznaka zemljopisnog podrijetla.
(2) Zahtjev iz stavka 1. ovoga članka može se postaviti protiv osobe koja je tužena u parničnom postupku iz stavka 1. ovoga članka kao poseban tužbeni zahtjev ili kao manifestacijski zahtjev istaknut u stupnjevitoj tužbi.
(3) Zahtjev iz stavka 1. ovoga članka može se postaviti i protiv:
- osobe koja u obavljanju svoje gospodarske djelatnosti posjeduje robu za koju se sumnja da se njome povređuje oznaka zemljopisnog podrijetla
- osobe koja u obavljanju svoje gospodarske djelatnosti koristi usluge za koje se sumnja da se njima povređuje oznaku zemljopisnog podrijetla
- osobe koja u obavljanju svoje gospodarske djelatnosti pruža usluge koje se koriste u radnjama za koje se sumnja da se njima povređuje oznaku zemljopisnog podrijetla ili
- osobe koja je od jedne od osoba iz stavka 2. ovoga članka odnosno podstavaka 1. do 3. ovoga stavka označena kao osoba koja sudjeluje u proizvodnji ili distribuciji robe ili davanju usluga za koje se sumnja da se njima povređuje oznaku zemljopisnog podrijetla.
(4) Zahtjev iz stavka 1. ovoga članka podnesen protiv neke od osoba navedenih u stavku 3. ovoga članka podnosi se kao poseban tužbeni zahtjev ili kao manifestacijski zahtjev istaknut u stupnjevitoj tužbi protiv navedenih osoba kao suparničara u tužbi protiv osobe koja je tužena u parničnom postupku iz stavka 1. ovoga članka.
(5) Zahtjev za dostavu podataka o podrijetlu robe i distribucijskim kanalima robe ili usluga iz stavka 1. ovoga članka može, među ostalima, obuhvaćati:
- podatke o imenima i adresama proizvođača i distributera, dobavljača i drugih prijašnjih posjednika robe odnosno davatelja usluga, kao i prodavača na veliko i prodavača na malo kojima je ta roba namijenjena
- podatke o količinama proizvedene, izrađene, isporučene, primljene ili naručene robe ili usluga, kao i cijenama ostvarenima za odnosnu robu i usluge.
(6) Osoba prema kojoj je postavljen zahtjev na dostavu podataka iz stavaka 2. ili 3. ovoga članka može odbiti dostavu tih podataka zbog istih razloga zbog kojih se prema pravilima općeg propisa kojim se uređuje parnični postupak može uskratiti svjedočenje.
(7) Ako osoba prema kojoj je postavljen zahtjev na dostavu podataka iz stavaka 2. ili 3. ovoga članka odbije dostavu podataka bez opravdanog razloga, odgovara za štetu u skladu s odredbama općeg propisa kojim se uređuju obvezni odnosi.
(8) Odredbe ovoga članka ne utječu na propise o načinu korištenja povjerljivih podataka u građanskim i kaznenim postupcima, na propise kojima se uređuje odgovornost za zlouporabu prava na dobivanje podataka te na propise kojima se uređuje obrada i zaštita osobnih podataka.
Pribavljanje dokaza tijekom parničnog postupka
Članak 36.
(1) Kada se stranka u parničnom postupku poziva na ispravu ili druge dokaze koji su određeni ili odredivi i tvrdi da se oni nalaze kod druge stranke ili treće osobe, ili su im dostupni, sud će te osobe pozvati da u određenom roku podnesu isprave odnosno dokaze.
(2) U prijedlogu za podnošenje dokaza stranka mora učiniti vjerojatnim da se ti dokazi nalaze kod druge stranke ili treće osobe odnosno da su im dostupni, a ako je predlagatelj tužitelj, on mora učiniti vjerojatnim i postojanje svoje tražbine.
(3) Kada osoba iz članka 30. ovoga Zakona kao tužitelj u tužbi tvrdi da se dogodila povreda oznake zemljopisnog podrijetla u obavljanju gospodarske djelatnosti radi stjecanja gospodarske ili ekonomske koristi i tijekom postupka učini to vjerojatnim, te kada se u postupku poziva na bankovne, financijske ili slične ekonomske dokumente, isprave i slične dokaze i tvrdi da se oni nalaze kod druge stranke ili su joj dostupni, sud će tu stranku pozvati da podnese te dokaze, ostavljajući joj za to određeni rok.
(4) Prije nego što donese odluku kojom drugoj stranki odnosno trećoj osobi nalaže podnošenje dokaza, sud će ih pozvati da se o tome izjasne.
(5) Kad stranka odnosno treća osoba tvrdi da se dokaz ne nalazi kod nje odnosno da joj nije dostupan, sud može radi utvrđivanja te činjenice izvoditi dokaze.
(6) U pogledu prava stranke da uskrati podnošenje dokaza na odgovarajući se način primjenjuju odredbe općeg propisa kojim se uređuje parnični postupak o pravu na uskratu svjedočenja.
(7) Prilikom odlučivanja o prijedlogu za otkrivanje dokaza sud će uzeti u obzir i ocijeniti interese stranke koja traži podnošenje dokaza u odnosu na interese druge stranke i trećih osoba od kojih se podnošenje dokaza traži, uzevši u obzir, među ostalim, interes tih osoba da:
1. se ne otkrivaju dokazi ako se predmetne činjenice mogu utvrditi i na temelju drugih dostupnih dokaza
2. dokazi budu određeni koliko je to moguće s obzirom na okolnosti pojedinog slučaja te da budu značajni za postupak
3. opseg i trošak podnošenja ne budu toliki da su u očitom nerazmjeru sa značenjem činjenica koje se žele utvrditi ili
4. se zaštite vlastite ili tuđe poslovne tajne.
(8) Interes tuženika da izbjegne postupke naknade štete odnosno da spriječi tužiteljev uspjeh u postupku nije opravdan razlog za uskraćivanje podnošenja dokaza koji mu idu na štetu.
(9) Ako je izvođenje dokaza iz stavka 3. ovoga članka ili podnošenje dokaza temeljem ovoga članka povezano s određenim troškovima za treću osobu, sud će pozvati predlagatelja da položi predujam troškova.
(10) Ako stranka ne postupi po odluci suda kojom joj se nalaže podnošenje dokaza, sud će, s obzirom na sve okolnosti, po svom vlastitom uvjerenju ocijeniti od kakva je značenja to što stranka kod koje se dokaz nalazi neće postupiti po rješenju suda kojim joj se nalaže da podnese dokaz ili protivno uvjerenju suda poriče da se dokaz nalazi kod nje.
(11) Protiv odluke suda o prijedlogu za podnošenje dokaza strankama u postupku žalba nije dopuštena.
(12) Na temelju odluke kojom je trećoj osobi naloženo podnijeti dokaz sud će na prijedlog provesti ovrhu po pravilima postupka osiguranja i prije pravomoćnosti toga rješenja.
(13) Treća osoba ima pravo na naknadu opravdanih troškova koje je imala u vezi s otkrivanjem dokaza.
(14) Trošak iz stavka 13. ovoga članka treća osoba treba zatražiti u roku od 15 dana nakon potpunog postupanja po odluci suda.
Privremene mjere zbog povrede oznake zemljopisnog podrijetla
Članak 37.
(1) Na zahtjev osobe iz članka 30. ovoga Zakona koja učini vjerojatnim da je oznaka zemljopisnog podrijetla povrijeđena ili da prijeti opasnost od povrede, sud može odrediti bilo koju privremenu mjeru koja je usmjerena na prestanak ili sprječavanje povrede, među ostalim:
- naložiti protivniku osiguranja da prestane odnosno odustane od radnji kojima se povređuje oznaka zemljopisnog podrijetla; ovaj nalog sud može izreći i protiv posrednika čije usluge koriste treće osobe da bi povrijedile oznaku zemljopisnog podrijetla
- odrediti da nadležno tijelo iz članka 28. stavka 2. ovoga Zakona privremeno oduzme ili da mu se preda roba za koju se sumnja da je protupravno obilježena oznakom zemljopisnog podrijetla kako bi se spriječilo njezino stavljanje u promet ili njezin promet na tržištu.
(2) Na zahtjev osobe iz članka 30. ovoga Zakona koja učini vjerojatnim da je oznaka zemljopisnog podrijetla povrijeđena u obavljanju djelatnosti radi pribavljanja gospodarske ili ekonomske koristi, te da joj zbog takve povrede prijeti nenadoknadiva šteta, osim privremenih mjera iz stavka 1. ovoga članka sud može odrediti i oduzimanje pokretnina ili nekretnina u vlasništvu protivnika osiguranja koje nisu u neposrednoj vezi s povredom, kao i zabranu raspolaganja sredstvima na računu kod financijskih institucija i zabranu raspolaganja drugom imovinom.
(3) Radi određivanja i provedbe privremene mjere iz stavka 2. ovoga članka sud može zahtijevati od protivnika osiguranja ili drugih osoba koje time raspolažu dostavu bankovnih, financijskih i drugih ekonomskih podataka, ili pristup drugim potrebnim podacima i dokumentima. Sud je dužan osigurati čuvanje tajnosti te zabraniti svaku zlouporabu ovih podataka.
(4) Privremena mjera iz stavka 1. ovoga članka može se izreći i bez obavješćivanja protivnika osiguranja ako predlagatelj osiguranja učini vjerojatnim da u protivnom privremena mjera neće biti učinkovita, ili da prijeti opasnost od nastanka nenadoknadive štete.
(5) Privremena mjera iz stavka 2. ovoga članka može se izreći i bez obavješćivanja protivnika osiguranja ako predlagatelj osiguranja učini vjerojatnim da u protivnom privremena mjera neće biti učinkovita ili da je s obzirom na osobito teške okolnosti povrede to potrebno.
(6) Ako je privremena mjera izrečena bez obavješćivanja protivnika osiguranja, sud će rješenje o privremenoj mjeri, odmah po njezinoj provedbi, dostaviti protivniku osiguranja.
(7) U rješenju kojim se određuje privremena mjera sud će odrediti i trajanje te mjere, a ako je mjera određena prije podnošenja tužbe, i rok u kojemu predlagatelj osiguranja mora podnijeti tužbu radi opravdanja mjere.
(8) Sud će odrediti rok iz stavka 7. ovoga članka tako da iznosi najviše 31 kalendarski dan od dana dostave rješenja predlagatelju osiguranja.
(9) Odredbe ovoga članka ne utječu na mogućnost određivanja privremenih mjera prema drugim odredbama ovoga Zakona i općeg propisa kojim se uređuje postupak osiguranja.
Privremene mjere za osiguranje dokaza
Članak 38.
(1) Na zahtjev osobe iz članka 30. ovoga Zakona koja učini vjerojatnim da je oznaka zemljopisnog podrijetla povrijeđena ili da prijeti opasnost od povrede, sud može odrediti privremenu mjeru radi osiguranja dokaza.
(2) Privremenom mjerom iz stavka 1. ovoga članka sud, među ostalim, može odrediti:
- izradu detaljnog opisa robe kojom se povređuje oznaka zemljopisnog podrijetla, uz uzimanje ili bez uzimanja primjeraka
- da nadležno tijelo iz članka 28. stavka 2. ovoga Zakona oduzme robu za koju se učini vjerojatnim da se njome povređuje oznaka zemljopisnog podrijetla i/ili
- da nadležno tijelo iz članka 28. stavka 2. ovoga Zakona oduzme materijale i sredstva koji su upotrijebljeni za izradu i distribuciju robe za koju se učini vjerojatnim da se njome povređuje oznaka zemljopisnog podrijetla te dokumentaciju koja se na to odnosi.
(3) Privremena mjera iz ovoga članka može se izreći i bez obavješćivanja protivnika osiguranja ako predlagatelj osiguranja učini vjerojatnim da prijeti opasnost od uništenja dokaza ili od nastanka nenadoknadive štete.
(4) Ako je privremena mjera izrečena bez obavješćivanja protivnika osiguranja, sud će rješenje o privremenoj mjeri, odmah po njezinoj provedbi, dostaviti protivniku osiguranja.
(5) U rješenju kojim se određuje privremena mjera sud će odrediti i trajanje te mjere, a ako je mjera određena prije podnošenja tužbe, i rok u kojemu predlagatelj osiguranja mora podnijeti tužbu radi opravdanja mjere.
(6) Sud će odrediti rok iz stavka 5. ovoga članka tako da iznosi najviše 31 kalendarski dan od dana dostave rješenja predlagatelju osiguranja.
(7) Odredbe ovoga članka ne utječu na mogućnost suda da naloži mjere za osiguranje dokaza u skladu s odredbama općeg propisa kojim se uređuje postupak osiguranja.
Novčana kazna
Članak 39.
(1) Sud može zapriječiti novčanom kaznom i izreći novčanu kaznu protiv pravne ili fizičke osobe koja ne poštuje bilo koju mjeru donesenu temeljem članaka 32., 37. i 38. ovoga Zakona.
(2) Pravnim osobama može se zapriječiti i izreći novčana kazna iz stavka 1. ovoga članka u iznosu od 130,00 do 3.980,00 EUR.
(3) Ako se novčana kazna zapriječi i izriče pravnoj osobi, sud će zapriječiti i izreći novčanu kaznu iz stavka 1. ovoga članka u iznosu od 660,00 do 3.980,00 EUR i odgovornim osobama u pravnoj osobi ako utvrdi da su te osobe činom ili propustom prouzročile kažnjivo djelo pravne osobe.
(4) Fizičkim osobama može se zapriječiti i izreći novčana kazna iz stavka 1. ovoga članka u iznosu od 130,00 do 3.980,00 EUR.
(5) Ako osoba kojoj je sud, u skladu s ovim Zakonom, zaprijetio novčanom kaznom ne postupi po nalogu suda, sud će joj izreći tu kaznu i, u slučaju potrebe, zaprijetiti joj novim kaznama te ih izricati sve dok ta osoba ne postupi po nalogu suda.
(6) Ako fizička osoba kojoj je izrečena novčana kazna ne plati tu kaznu u roku koji je određen odlukom suda, ta će se kazna zamijeniti zatvorskom kaznom po pravilima kaznenoga prava o zamjeni novčane kazne zatvorskom kaznom.
(7) Ukupan zbroj zatvorskih kazni kojima su nekoj osobi zamijenjene izrečene novčane kazne ne može u istom postupku prijeći šest mjeseci.
(8) Zatvorska kazna izrečena prema odredbama ovoga Zakona izvršava se na način propisan za izvršenje zatvorske kazne izrečene u kaznenom postupku.
(9) Izrečenu novčanu kaznu i zatvorsku kaznu sud će izvršiti po službenoj dužnosti, a troškovi izvršenja padaju na teret državnoga proračuna.
(10) O kažnjavanju novčanom kaznom odlučuje sud rješenjem.
(11) Na rješenje o kažnjavanju dopuštena je žalba u roku od tri dana od dana dostave rješenja.
(12) O žalbi na rješenje o kažnjavanju iz stavka 11. ovoga članka odlučuje sud drugoga stupnja u roku od osam dana od dana primitka žalbe.
(13) Žalba iz stavka 12. ovoga članka odgađa ovršnost rješenja.
Hitnost i primjena odredaba drugih zakona
Članak 40.
(1) Postupci zbog povrede oznake zemljopisnog podrijetla iz ovoga Zakona su hitni.
(2) U postupku u parnicama zbog povrede oznake zemljopisnog podrijetla rok za odgovor na tužbu je osam dana od dana dostave tužbe tuženiku.
(3) U sporovima zbog povrede oznake zemljopisnog podrijetla ročište za glavnu raspravu mora se održati u roku od 30 dana od dana primitka odgovora na tužbu.
(4) U postupku u parnicama postupak zbog povrede oznake zemljopisnog podrijetla pred prvostupanjskim sudom mora se okončati u roku od godine dana od dana podnošenja tužbe.
(5) U postupku u parnicama zbog povrede oznake zemljopisnog podrijetla drugostupanjski je sud dužan donijeti odluku o žalbi podnesenoj protiv odluke prvostupanjskog suda u roku od šest mjeseci od dana primitka žalbe.
(6) Rješenje o privremenoj mjeri donosi se u roku od 30 dana od dana podnošenja prijedloga za određivanje privremene mjere.
(7) Na zahtjev suda ili neke od stranaka u postupku zbog povrede oznake zemljopisnog podrijetla Zavod će odmah uzeti u rad prijedlog za proglašenje ništavosti oznake zemljopisnog podrijetla, koji je podnesen prije ili tijekom parnice, i žurno po njemu postupati sukladno članku 27. ovoga Zakona.
(8) Sud će odrediti prekid postupka do konačne odluke o prijedlogu za proglašenje ništavosti oznake zemljopisnog podrijetla.
Carinske mjere
Članak 41.
Na zahtjev nositelja prava koji učini vjerojatnim da bi uvozom, izvozom, provozom odnosno prelaskom preko granične crte određene robe bila učinjena povreda prava iz ovoga Zakona, carinska će tijela poduzeti odgovarajuće mjere u skladu s carinskim propisima kojima se uređuje postupanje s robom kojom se čini povreda prava intelektualnog vlasništva.
X. PREKRŠAJNI POSTUPAK
Prekršajne odredbe
Članak 42.
(1) Novčanom kaznom od 2.650,00 do 13.270,00 EUR kaznit će se za prekršaj pravna osoba koja:
1. neovlašteno koristi zaštićenu oznaku ili neku drugu oznaku za proizvode koji nisu obuhvaćeni zaštitom, u slučajevima predviđenima u članku 40. stavku 1. Uredbe (EU) 2023/2411
2. koristi naziv domene kojom se povređuje zaštićena oznaka zemljopisnog podrijetla sukladno članku 40. stavku 3. Uredbe (EU) 2023/2411
3. neovlašteno uvozi ili prodaje robu na daljinu kojom se povređuje zaštićena oznaka zemljopisnog podrijetla sukladno članku 40. stavku 4. Uredbe (EU) 2023/2411
4. neovlašteno unosi robu iz trećih zemalja kojom se povređuje zaštićena oznaka zemljopisnog podrijetla sukladno članku 40. stavku 5. Uredbe (EU) 2023/2411
5. na tržište stavi proizvod čiji je naziv zaštićen privremenom nacionalnom zaštitom ili oznakom registriranom na razini Unije, a za njega nije izdan certifikat o odobrenju za upotrebu oznake zemljopisnog podrijetla iz članka 29. stavka 5. ovoga Zakona
6. proizvodi ili na tržište stavi proizvod čiji je naziv zaštićen privremenom nacionalnom zaštitom ili oznakom registriranom na razini Unije, koji ne udovoljava zahtjevima iz specifikacije, protivno članku 19. stavku 3. i članku 24. stavku 1. ovoga Zakona.
(2) Novčanom kaznom od 660,00 do 1.320,00 EUR za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se i odgovorna osoba u pravnoj osobi.
(3) Novčanom kaznom od 660,00 do 6.630,00 EUR za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se fizička osoba obrtnik odnosno osoba koja obavlja drugu samostalnu djelatnost kad su prekršaj počinile u vezi s obavljanjem svog obrta odnosno samostalne djelatnosti.
(4) Novčanom kaznom od 260,00 do 1.320,00 EUR za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se fizička osoba.
XI. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 43.
(1) Postojeće oznake zemljopisnog podrijetla i oznake izvornosti registrirane na temelju Zakona o oznakama zemljopisnog podrijetla i oznakama izvornosti proizvoda i usluga i prava na korištenje oznake stečena na temelju Zakona o oznakama zemljopisnog podrijetla i oznakama izvornosti proizvoda i usluga prestaju važiti dana 2. prosinca 2026., ako do tog roka nije pokrenut postupak registracije na razini Europske unije sukladno članku 70. Uredbe (EU) 2023/2411.
(2) Nositelji oznaka zemljopisnog podrijetla i oznaka izvornosti registriranih sukladno odredbama Zakona o oznakama zemljopisnog podrijetla i oznakama izvornosti proizvoda i usluga, dužni su obavijestiti Zavod o namjeri ostvarivanja zaštite postojećih oznaka na razini Europske unije temeljem Uredbe (EU) 2023/2411, uz dostavu zahtjeva iz članka 9. ovoga Zakona, najkasnije tri mjeseca od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.
(3) Ako postupak iz stavka 1. ovoga članka nije pokrenut, Zavod donosi rješenje o ukidanju svih ranijih rješenja donesenih povodom zaštite postojećih oznaka temeljem Zakona o oznakama zemljopisnog podrijetla i oznakama izvornosti proizvoda i usluga („Narodne novine“, br. 173/03., 186/03., 76/07., 49/11. i 46/18.).
Članak 44.
(1) U postupcima registracije oznaka zemljopisnog podrijetla koji su započeti, a nisu dovršeni, prema odredbama Zakona o oznakama zemljopisnog podrijetla i oznakama izvornosti proizvoda i usluga, podnositelji zahtjeva za registraciju dužni su obavijestiti Zavod o namjeri ostvarivanja zaštite tih oznaka na razini Europske unije temeljem Uredbe (EU) 2023/2411 uz dostavu zahtjeva iz članka 9. ovoga Zakona, najkasnije tri mjeseca od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.
(2) U slučaju izostanka obavijesti iz stavka 1. ovoga članka, Zavod donosi rješenje o obustavi postupka.
Članak 45.
(1) Glavni ravnatelj Zavoda donijet će pravilnik iz članka 9. stavka 2., članka 11. stavka 6., članka 13. stavka 4., članka 15. stavka 4., članka 25. stavka 9., članka 26. stavka 9., članka 27. stavka 18. i članka 29. stavaka 11. i 12. ovoga Zakona najkasnije u roku od tri mjeseca od stupanja na snagu ovoga Zakona.
(2) Do stupanja na snagu pravilnika iz stavka 1. ovoga članka ostaje na snazi Pravilnik o oznakama zemljopisnog podrijetla i oznakama izvornosti proizvoda i usluga („Narodne novine“, br. 72/04., 117/07., 66/11. i 43/17.).
Članak 46.
Danom stupanja na snagu ovoga Zakona prestaje važiti Zakon o oznakama zemljopisnog podrijetla i oznakama izvornosti proizvoda i usluga („Narodne novine“, br. 173/03., 186/03., 76/07., 49/11. i 46/18.).
Članak 47.
Ovaj Zakon stupa na snagu osmoga dana od dana objave u „Narodnim novinama“.
OBRAZLOŽENJE
Uz članak 1.
Ovim se člankom propisuje predmet Zakona, a to je osiguravanje provedbe Uredbe (EU) 2023/2411 Europskog Parlamenta i Vijeća od 18. listopada 2023. o zaštiti oznaka zemljopisnog podrijetla za obrtničke i industrijske proizvode i izmjeni uredbi (EU) 2017/1001 i (EU) 2019/1753 (u daljnjem tekstu: Uredba (EU) 2023/2411). Nadalje, cilj Zakona je odrediti nacionalno nadležno tijelo za provedbu Uredbe (EU) 2023/2411, utvrditi prava, obveze i zadaće tijela, sankcije za postupanja protivno odredbama Uredbe (EU) 2023/2411, potrebne mjere za osiguranje njihove provedbe te stupanje na snagu Zakona.
Uz članak 2.
Ovim se člankom daje definicija pojedinih pojmova koji se koriste u tekstu Zakona i propisuje da ostali pojmovi u ovome Zakonu imaju jednako značenje kao i pojmovi korišteni u Uredbi (EU) 2023/2411.
Uz članak 3.
Ovim se člankom predviđa rodna neutralnost pojmova koji se koriste u tekstu Zakona.
Uz članak 4.
Ovim se člankom propisuje nadležnost Državnog zavoda za intelektualno vlasništvo (u daljnjem tekstu: Zavod) za provedbu odredaba propisanih Uredbom (EU) 2023/2411 te se propisuju poslovi koje Zavod obavlja sukladno odredbama Uredbe (EU) 2023/2411.
Uz članak 5.
Ovim se člankom propisuje nadležnost Zavoda u upravnom postupku u nacionalnoj fazi registracije oznaka podrijetla za obrtničke i industrijske proizvode, postupku za izmjenu specifikacije proizvoda i proglašenje ništavosti registrirane oznake zemljopisnog podrijetla te nadležnost da obavlja i druge upravne i stručne poslove temeljem Uredbe (EU) 2023/2411, odredbi ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju njega, pri čemu može zatražiti stručno mišljenje od relevantne institucije ili pojedinca o spornim pitanjima iz tih postupaka. Nadalje propisuje se mogućnost podnošenja tužbe kojom se pokreće upravni spor, kao pravnog lijeka protiv rješenja Zavoda te utvrđuje hitnost navedenog postupka.
Uz članak 6.
Ovim se člankom propisuje obveza plaćanja naknada troškova sukladno posebnim propisima.
Uz članak 7.
Ovim se člankom određuju podaci o oznakama zemljopisnog podrijetla obrtničkih i industrijskih proizvoda koji se unose u registar, svrha obrade i javnost tih podataka uključujući i osobne podatke.
Uz članak 8.
Ovim se člankom definira podnositelj zahtjeva za registraciju oznake zemljopisnog podrijetla sukladno članku 8. Uredbe (EU) 2023/2411.
Uz članak 9.
Ovim se člankom propisuje pokretanje postupka za zaštitu oznakazemljopisnog podrijetla za obrtničke i industrijske proizvode podrijetlom iz Republike Hrvatske podnošenjem zahtjeva za registraciju oznake sukladno članku 13. Uredbe (EU) 2023/2411.
Uz članak 10.
Ovim se člankom propisuje postupak formalnog ispitivanja prijave u odnosu na uvjete iz članka 8. Uredbe (EU) 2023/2411 te u odnosu na podatke iz članka 9. ovoga Zakona. Omogućava se ispravak utvrđenih nedostataka u propisanom roku te se propisuju pravne posljedice neotklanjanja takvih nedostataka.
Uz članak 11.
Ovim se člankom propisuje postupak supstancijalnog ispitivanja formalno urednog zahtjeva za registraciju u odnosu na uvjete iz članka 6. Uredbe (EU) 2023/2411 te eventualno postojanje zapreka za registraciju iz članaka 42. i 43. Uredbe (EU) 2023/2411. Predviđaju se uvjeti i rokovi za dostavu nužnih izmjena i/ili dopuna zahtjeva po pozivu Zavoda kao i pravne posljediceneudovoljavanja tom pozivu. U slučajevima kad zahtjev udovoljava uvjetima iz ovog članka, predviđa se objava zahtjeva zajedno sa specifikacijom proizvoda u službenom glasilu Zavoda.
Uz članak 12.
Ovim se člankom propisuje mogućnost odustanka od zahtjeva za registraciju oznake zemljopisnog podrijetla podnositelja zahtjeva te postupanje Zavoda u slučaju takvog odustanka.
Uz članak 13.
Ovim se člankom propisuju osnovni uvjeti za podnošenje nacionalnog prigovora na objavljen zahtjev za registraciju oznake zemljopisnog podrijetla u vidu određivanja osobe ovlaštenog podnositelja, roka za podnošenje takvog prigovora te razloga na kojima se taj prigovor mora temeljiti. Ovdje se ne radi se o institutu na bilo koji način sličnom institutu prigovora propisanom člankom 122. Zakona o općem upravnom postupku (NN br. 47/09. i 110/21., u daljnjem tekstu ZUP) jer je ovdje riječ o prigovoru kao djelu upravnog postupka koji predstavlja način na koji se, u odnosu na razloge točno propisane člankom 15. stavkom 3. Uredbe (EU) 2023/2411, zainteresirane strane mogu usprotiviti registraciji oznake zemljopisnog podrijetla. Slijedom toga, ne radi se o uređenju instituta drukčije od onog propisanog ZUP-om, već o posebnom institutu predviđenom člankom 15. Uredbe (EU) 2023/2411koji ovlašteni podnositelj može podnijeti kad smatra da oznaka zemljopisnog podrijetla koja se želi registrirati nije u skladu sa zahtjevima za zaštitu utvrđenima u Uredbi. Sukladno članku 15.Uredbe (EU) 2023/2411države članice dužne su prevesti nacionalni postupak prigovora u okviru nacionalne faze postupka registracije oznake zemljopisnog podrijetla.
Uz članak 14.
Ovim se člankom propisuje tijek postupka po zaprimljenom prigovoru povodom kojeg Zavod ispituje njegovu pravodobnost, formalnu urednost i dopuštenost. Omogućava se ispravak utvrđenih otklonjivih nedostataka u propisanom roku te se propisuju pravne posljedice neotklanjanja takvih nedostataka. U slučaju dopuštenog prigovora predviđa se dostava preslike prigovora podnositelju zahtjeva uz poziv na dostavu očitovanja u propisanom roku, s ciljem dodatne razmjene informacija između stranaka pred sam postupak savjetovanja radi postizanja sporazumnog rješenja. U objektivnom roku propisanom člankom 15. stavkom 2. Uredbe (EU) 2023/2411 od dva mjeseca od primitka dopuštenog prigovora, Zavod poziva podnositelja zahtjeva i podnositelja prigovora da započnu Uredbom (EU) 2023/2411 predviđeni postupak savjetovanja radi postizanja sporazumnog rješenja.
Uz članak 15.
Ovim se člankom poziva na rokove iz članka 15. stavka 2. Uredbe (EU) 2023/2411 u kojimasu podnositelj zahtjeva i podnositelj prigovora dužni provesti postupak savjetovanja radi postizanja sporazumnog rješenja, te se određuje rok u kojem je podnositelj zahtjeva dužan obavijestiti Zavod o ishodu provedenog postupka savjetovanja kao i način podnošenja te sadržaj takve obavijesti.
Uz članak 16.
Ovim se člankom uređuje postupanje Zavoda nakon završenog postupka savjetovanja ovisno o ishodu tog postupka odnosno postizanju sporazumnog rješenja.
Uz članak 17.
Ovim se člankom uređuje postupanje Zavoda u slučaju kad nije podnesen prigovor u nacionalnom postupku prigovora ili je prigovor odbačen.
Uz članak 18.
Ovim se člankom propisuje način na koji Zavod objavljuje svoju odluku po provedenoj nacionalnoj fazi postupka za registraciju oznake zemljopisnog podrijetla.
Uz članak 19.
Ovim se člankom uređuje režim privremene nacionalne zaštite oznake zemljopisnog podrijetla odobrene sukladno članku 18. stavku 1. Uredbe (EU) 2023/2411. Propisuje se način odobravanja takve zaštite, zaštita koju oznaka zemljopisnog podrijetla uživa, teritorijalno i vremensko ograničenje učinaka takve privremene nacionalne zaštite te obaveze i dužnosti proizvođača koji proizvodi obrtnički ili industrijski proizvod čiji je naziv zaštićen privremenom nacionalnom zaštitom.
Uz članak 20.
Ovim se člankom uređuju uvjeti odnosno način označavanja tijekom privremene zaštite obrtničkog ili industrijskog proizvoda kojem je rješenjem odobrena privremena nacionalna zaštita.
Uz članak 21.
Ovim se člankom propisuju uvjeti za podnošenje zahtjeva za registraciju oznake zemljopisnog podrijetla Uredu sukladno članku 22. stavku 1. Uredbe (EU) 2023/2411.
Uz članak 22.
Ovim se člankom uređuje postupanje Zavoda po zaprimanju obavijesti Ureda o potrebi dopune i/ili izmjene zahtjeva u fazi postupka na razini Europske unije sukladno odredbi članka 23. stavka 6. Uredbe (EU) 2023/2411. Zavod poziva podnositelja zahtjeva na dostavu izmjena i/ili dopuna određujući mu rok te ispituje da li su dostavljene izmjene i/ili dopune značajne. Ako se radi o značajnim izmjenama objavljuje takve izmjene u službenom glasilu Zavoda te na odgovarajući način provodi nacionalni postupak prigovora i postupak savjetovanja radi postizanja sporazumnog rješenja. U suprotnom dostavljene izmjene i/ili dopune prosljeđuje Uredu.
Uz članak 23.
Ovim se člankom navodi da odluku o registraciji oznake zemljopisnog podrijetla za obrtničke i industrijske proizvode donosi Ured te da ju objavljuje u svome Registru oznaka zemljopisnog podrijetla Unije za obrtničke i industrijske proizvode.
Uz članak 24.
Ovim se člankom propisuju obaveze proizvođača koji proizvodi obrtničke ili industrijske proizvode označene registriranom oznakom u pogledu proizvodnje takvih proizvoda i njihovog stavljanja na tržište.
Uz članak 25.
Ovim se člankom propisuje postupak povodom zahtjeva za upis standardne izmjene specifikacije proizvoda registrirane oznake zemljopisnog podrijetla i određuju se osobe koje imaju pravo na podnošenje takvog zahtjeva, sukladno članku 31. Uredbe (EU) 2023/2411.
Uz članak 26.
Ovim se člankom propisuje postupak povodom zahtjeva za upis izmjene specifikacije proizvoda registrirane oznake zemljopisnog podrijetla na razini Unije i određuju se osobe koje imaju pravo na podnošenje takvog zahtjeva, sukladno članku 31. Uredbe (EU) 2023/2411.
Uz članak 27.
Ovim se člankom određuje institut proglašenja oznake zemljopisnog podrijetla ništavom. Ne radi se o poništavanju nezakonitog rješenja sukladno uvjetima propisanim člankom 129. Zakona o općem upravnom postupku (NN broj 47/09, 110/21, u daljnjem tekstu ZUP), već mogućnosti proglašenja oznake zemljopisnog podrijetla ništavom zbog postojanja određenih razloga zbog kojih se takva registracija i učinci oznake moraju ukinuti ex tunc. Sukladno članku 32. Uredbe (EU) 2023/2411 države članice dužne su osigurati postupak proglašenja ništavosti registracije oznake zemljopisnog podrijetla. Ovim člankom se propisuje tko može pokrenuti postupak za proglašenje oznake zemljopisnog podrijetla ništavom te se propisuje postupak povodom prijedloga za proglašenje ništavosti oznake zemljopisnog podrijetla.
Uz članak 28.
Ovim se člankom propisuje nadležnost Zavoda za provjeru sukladnosti proizvoda s odgovarajućom specifikacijom proizvoda iz članka 51. Uredbe (EU) 2023/2411 te nadležnost Carinske uprave Ministarstva financija za praćenje upotrebe oznaka zemljopisnog podrijetla na tržištu iz članka 54. Uredbe (EU) 2023/2411.
Uz članak 29.
Ovim se člankom određuje način provjere sukladnosti proizvoda s odgovarajućom specifikacijom proizvoda i obaveze proizvođača da u svrhu takve provjere podnese osobnu izjavu prije stavljanja proizvoda na tržište i svake sljedeće tri godine na temelju koje Zavod izdaje certifikat o odobrenju za upotrebu oznake. Propisuje se da radi kontrole sukladnosti proizvoda Zavod ovlašćuje jedno ili više tijela za certificiranje proizvoda ili fizičke osobe sukladno članku 51. stavku 5. i članku 55. Uredbe (EU) 2023/2411. Propisuje se obaveza proizvođača da za potrebe kontrola nakon stavljanja proizvoda na tržište dostavi Zavodu dokaz o izvršenoj kontroli koju je provelo takvo tijelo za certificiranje proizvoda ili fizička osoba. Propisuje se postupanje Zavoda u slučaju utvrđene nesukladnosti.
Uz članak 30.
Ovim se člankom propisuje tko su ovlaštenici za zaštitu prava sukladno Zakonu, te se uz nositelja oznake zemljopisnog podrijetla određuje da je zaštitu ovlašten zahtijevati i svaki proizvođač proizvoda koji je u skladu s odgovarajućom specifikacijom proizvoda sukladno članku 47. Uredbe (EU) 2023/2411.
Uz članak 31.
Ovim se člankom u skladu sa zahtjevom Direktive 2004/48/EZ (članak 11.) uređuju zahtjevi koji se mogu postaviti u parnici radi zaštite oznake zemljopisnog podrijetla. Zahtjevi obuhvaćaju utvrđenje povrede, prestanak povrede i zabranu daljnje povrede te ih je moguće postaviti protiv počinitelja povrede, osobe koja je prouzročila ozbiljnu prijetnju da će povrijediti oznaku zemljopisnog podrijetla, te protiv posrednika koji pruža usluge koje treća osoba koristi u radnjama kojima se povređuje, odnosno prijeti da će se povrijediti oznaka zemljopisnog podrijetla.
Uz članak 32.
Ovim se člankom u skladu s člankom 10. Direktive 2004/48/EZ predviđaju daljnji zahtjevi koje je moguće postaviti u parnici radi zaštite oznake zemljopisnog podrijetla, a odnose se na oduzimanje i uništenje robe kojom je počinjena povreda.
Uz članak 33.
Ovim se člankom sukladno članku 13. Direktive 2004/48/EZ uređuje pitanje naknade štete zbog povrede oznake zemljopisnog podrijetla. Dalje, određuju se uvjeti koje sud ima uzeti u obzir prilikom određivanja visine naknade štete, te mogućnost da se umjesto određivanja visine naknade štete odredi šteta u visini iznosa naknade koja bi se u okolnostima slučaja mogla zahtijevati da je počinitelj povrede zatražio odobrenje za korištenje oznake zemljopisnog podrijetla.
Uz članak 34.
Ovim se člankom implementiraju odredbe članka 15. Direktive 2004/48/EZ te se predviđa, radi dodatnog odvraćanja budućih počinitelja te podizanja razine svijesti šire javnosti, objava sudske odluke kojom se u cijelosti ili djelomično udovoljilo zahtjevu usmjerenom na zaštitu oznake zemljopisnog podrijetla.
Uz članak 35.
Ovim se člankom predviđa mogućnost postavljanja zahtjeva za dostavu podataka o podrijetlu i distribucijskim kanalima robe ili usluge kojom je počinjena povreda, sukladno članku 8. Direktive 2004/48/EZ. Takav se zahtjev može postaviti prema tuženom, ali i prema osobi koja posjeduje robu/koristi usluge za koje se sumnja da se njima vrijeđa oznaka zemljopisnog podrijetla, osobi koja pruža usluge koje se koriste u radnjama za koje se sumnja da se njima vrijeđa oznaka zemljopisnog podrijetla, te protiv osobe koju je prethodno navedena osoba označila kao osobu koja sudjeluje u proizvodnji ili distribuciji roba ili davanju usluga za koje se sumnja da je njome počinjena povreda oznaka zemljopisnog podrijetla.
Uz članak 36.
Ovim se člankom sukladno članku 6. Direktive 2004/48/EZ predviđa mogućnost pribavljanja dokaza tijekom parničnog postupka. Osobito, predviđa se da u slučaju kada se učini vjerojatnim da je oznaka zemljopisnog podrijetla povrijeđena u obavljanju gospodarske djelatnosti radi stjecanja gospodarske ili ekonomske koristi sud može naložiti i dostavu bankovnih, financijskih ili sličnih ekonomskih dokumenata, isprava i sličnih dokaza kada se oni nalaze kod druge stranke u sporu ili su joj dostupni.
Uz članak 37.
Ovim se člankom uređuju privremene mjere koje se mogu odrediti zbog povrede oznake zemljopisnog podrijetla, a koje uz prestanak uključuju i zabranu daljnje povrede te oduzimanje robe kojom je učinjena povreda. Ovom se odredbom usklađuje s odredbom članka 9. Direktive 2004/48/EZ. Predviđa se i mogućnost zapljene pokretnina ili nekretnina koje nisu u neposrednoj vezi s povredom i zabrana raspolaganja sredstvima na računu kod financijskih institucija i raspolaganja drugom imovina ako se radi o povredama učinjenim u obavljanju djelatnosti s ciljem pribavljanja gospodarske ili ekonomske koristi.
Uz članak 38.
Ovim se člankom kako je predviđeno člankom 7. Direktive 2004/48/EZ određuje mogućnost izricanja privremenih mjera za osiguranje dokaza primjerice izrade detaljnog opisa robe kojom se čini povreda, uz ili bez uzimanja primjeraka, kao i mogućnost da nadležno tijelo iz članka 28. stavka 2. ovoga Zakona (Carinska uprava Ministarstva financija) oduzme robu, materijale i sredstava upotrijebljena za izradu i distribuciju robe kojom se čini povreda.
Uz članak 39.
Ovim se člankom određuje mogućnost prijetnje izricanjem i izricanja novčane kazne za nepoštivanje odluka suda prema ovom Zakonu, te se propisuju novčani iznosi tih kazni za pravne osobe, odgovorne osobe u pravnoj osobi te fizičke osobe.
Uz članak 40.
Ovim se člankom određuje hitnost rješavanja postupaka zbog povredeoznake zemljopisnog podrijetla, a koji se moraju okončati u roku od godine dane od dana podnošenja tužbe u prvom stupnju, te šest mjeseci u drugom stupnju, dok se odluka o privremenim mjerama mora donijeti u roku od 30 dana od dana podnošenja prijedloga za određivanje privremene mjere. Hitnost postupka potrebno je odrediti zbog sukladnosti s odredbom članka 3. Direktive 2004/48/EZ.
Uz članak 41.
Ovim se člankom određuje mogućnost da carinska tijela poduzmu odgovarajuće mjere u skladu s posebnim carinskim propisima kojima se uređuje postupanje s robom kojom se čini povreda prava intelektualnog vlasništva odnosno povreda prava iz ovoga Zakona.
Uz članak 42.
Ovim se člankom određuje što predstavlja prekršaj prema ovom Zakonu, te propisuju sankcije za počinjenje prekršaja od strane pravne osobe, odgovorne osobe u pravnoj osobi, fizičke osobe obrtnika odnosno osobe koja obavlja drugu samostalnu djelatnost kad su prekršaj počinile u vezi s obavljanjem svog obrta odnosno samostalne djelatnosti te fizičke osobe.
Uz članak 43.
Ovim se člankom propisuje da postojeće oznake zemljopisnog podrijetla i oznake izvornosti prestaju važiti dana 2. prosinca 2026., ako do tog roka nije pokrenut postupak registracije na razini Europske unije sukladno članku 70. Uredbe (EU) 2023/2411, krajnji rok u kojem su nositelji postojećih oznaka dužni obavijestiti Zavod o namjeri ostvarivanja zaštite postojećih oznaka na razini Europske unije temeljem Uredbe (EU) 2023/2411 te postupanje Zavoda u slučaju ako postupak registracije na razini Europske unije nije pokrenut.
Uz članak 44.
Ovim se člankom propisuje obaveza podnositelja u postupcima registracije oznaka zemljopisnog podrijetla koji su započeti, a nisu završeni prije stupanja na snagu ovoga Zakona, da obavijeste Zavod o namjeri ostvarivanja zaštite tih oznaka na razini Europske unije temeljem Uredbe (EU) 2023/2411, krajnji rok za takvu obavijest te postupanje Zavoda u slučaju izostanka obavijesti.
Uz članak 45.
Ovim se člankom određuje da će glavni ravnatelj Zavoda donijeti Pravilnik o zaštiti oznaka zemljopisnog podrijetla za obrtničke i industrijske proizvode kojim se pobliže uređuju pojedinosti iz citiranih članaka Zakona te da do njegovog stupanja na snazi ostaje Pravilnik o oznakama zemljopisnog podrijetla i oznakama izvornosti proizvoda i usluga („Narodne novine“ br. 72/2004, 117/2007, 66/2011, 43/2017).
Uz članak 46.
Ovim se člankom propisuje prestanak važenja postojećeg Zakona o oznakama zemljopisnog podrijetla i oznakama izvornosti proizvoda i usluga („Narodne novine“, br. 173/2003, 186/2003, 76/2007, 49/2011, 46/2018) danom stupanjem na snagu ovoga Zakona.
Uz članak 47.
Ovim se člankom propisuje stupanje na snagu Zakona.
NACRT PRIJEDLOGA ZAKONA O ZAŠTITI OZNAKA ZEMLJOPISNOG PODRIJETLA ZA OBRTNIČKE I INDUSTRIJSKE PROIZVODE
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
I. USTAVNA OSNOVA ZA DONOŠENJE ZAKONA
Ustavna osnova za donošenje ovoga Zakona sadržana je u članku 2. stavku 4. Ustava Republike Hrvatske („Narodne novine“ , broj 85/10. - pročišćeni tekst i 5/14. - Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
II.OCJENA STANJA I OSNOVNA PITANJA KOJA SE TREBAJU UREDITI ZAKONOM TE POSLJEDICE KOJE ĆE PROISTEĆI DONOŠENJEM ZAKONA
a. Ocjena stanja
Dana 16. studenoga 2023. na snagu je stupila Uredba (EU) 2023/2411 Europskog parlamenta i Vijeća od 18. listopada 2023. o zaštiti oznaka zemljopisnog podrijetla za obrtničke i industrijske proizvode i izmjeni uredbi (EU) 2017/1001 i (EU) 2019/1753 (dalje u tekstu: Uredba (EU) 2023/2411).
Uredbom (EU) 2023/2411 se uspostavlja jedinstveni sustav zaštite na razini Europske unije (dalje u tekstu: EU) za oznake zemljopisnog podrijetla za obrtničke i industrijske proizvode kao jedno od prava intelektualnog vlasništva. Na razini EU-a do sada je postojao jedinstveni sustav zaštite oznaka zemljopisnog podrijetla za poljoprivredne i prehrambene proizvode, vina i jaka alkoholna pića, no ne i za zaštitu takvih oznaka za druge vrste proizvoda kao što su primjerice tradicionalni obrtnički proizvodi. Do uspostave ovog sustava u Hrvatskoj i dijelu država članica (npr. Slovenija, Češka, Mađarska, Portugal, Francuska itd.) postojali su posebni nacionalni ( sui generis ) sustavi zaštite oznaka zemljopisnog podrijetla za obrtničke i industrijske proizvode kao prava intelektualnog vlasništva, međutim ti sustavi su se razlikovali u pogledu opsega zaštite te nisu pružali zaštitu izvan nacionalnog državnog područja. U Republici Hrvatskoj je taj sustav uređen Zakonom o oznakama zemljopisnog podrijetla i oznakama izvornosti proizvoda i usluga („Narodne novine“, br. 173/03., 186/03., 76/07., 49/11. i 46/18.) u nadležnosti Državnog zavoda za intelektualno vlasništvo. Ostale države članice za zaštitu ovakvih oznaka upotrebljavale su sustave zaštite žigova i/ili pravila o nepoštenom tržišnom natjecanju. Takva rascjepkanost i neujednačenost zaštite zbog različitih sustava dovodila je do pravne nesigurnosti i nerazumljivosti za proizvođače te destimulirala ulaganja u tradicionalne obrte na teritoriju EU-a. Postojanje usklađenog sustava zaštite na razini EU-a ključno je za stvaranje konkurentnosti te pravne sigurnosti potrebne za sve dionike i sprječavanje povreda prava intelektualnog vlasništva povezanih s obrtničkim i industrijskim proizvodima, čime se omogućava bolja zaštita nacionalnih i interesa EU-a, među ostalim i na međunarodnoj razini.
Uredba (EU) 2023/2411 je u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama od 1. prosinca 2025. Slijedom toga potrebno je staviti van snage važeći Zakon o oznakama zemljopisnog podrijetla i oznakama izvornosti proizvoda i usluga („ Narodne novine“, br. 173/03., 186/03., 76/07., 49/11. i 46/18.) i donijeti novi Zakon kojim će se kao nacionalnim provedbenim propisom urediti određena pitanja koja su sukladno odredbama Uredbe u nacionalnoj nadležnosti.
b. Osnovna pitanja koja se trebaju urediti zakonom
Osnovna pitanja koja se uređuju Zakonom odnose se prvenstveno na nadležnost tijela za provođenje nacionalne faze postupka registracije oznaka zemljopisnog podrijetla za obrtničke i industrijske proizvode i postupke u nadležnosti tog tijela.
Ovim zakonom Državni zavod za intelektualno vlasništvo (dalje: Zavod) određuje se kao nadležno tijelo za provođenje nacionalne faze postupka registracije oznaka zemljopisnog podrijetla za obrtničke i industrijske proizvode te za druge povezane upravne postupke i stručne poslove s ciljem osiguranja uvjeta za punu primjenu odredbi Uredbe (EU) 2023/2411. Zakonom se detaljno uređuju zadaće Zavoda u navedenim postupcima.
Nadalje, Zakonom se u skladu s odredbama članka 8. stavka 2. Zakona o ustrojstvu i djelokrugu tijela državne uprave („Narodne novine“, br. 85/20., 21/23. i 57/24.) i odredbama članka 4. stavka 3. točke 13. Zakona o carinskoj službi („Narodne novine“, br. 68/13., 30/14., 115/16., 39/19., 98/19., 155/23. i 36/24.) određuje Carinska uprava Ministarstva financija kao nadležno tijelo za provedbu članka 54. Uredbe (EU) 2023/2411 u pogledu praćenja upotrebe predmetnih oznaka zemljopisnog podrijetla na tržištu. Zakonom se detaljnije uređuje postupanje Carinske uprave u pogledu praćenja upotrebe oznaka zemljopisnog podrijetla na tržištu, koje postupke ista već provodi u okviru sadašnje nadležnosti za oznake zemljopisnog podrijetla.
U skladu s člankom 61. Uredbe (EU) 2023/2411 države članice trebaju predvidjeti učinkovite i proporcionalne sankcije čiji je cilj odvraćanje proizvođača od prijevarnog ponašanja i kršenja prava stečenih oznakom zemljopisnog podrijetla.
S obzirom na to da su oznake zemljopisnog podrijetla jedno od prava intelektualnog vlasništva i da se Direktiva 2004/48/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 29. travnja 2004. o provedbi prava intelektualnog vlasništva (tekst značajan za EGP) primjenjuje na povrede svih prava intelektualnog vlasništva, potrebno je mjere, postupke i pravna sredstva iz Direktive 2004/48/EZ propisati predmetnim Zakonom, budući da će odgovarajuće odredbe iz Zakona o oznakama zemljopisnog podrijetla i oznakama izvornosti proizvoda i usluga („Narodne novine“, br. 173/03., 186/03., 76/07., 49/11. i 46/18.) biti stavljene van snage .
c. Posljedice koje će donošenjem zakona proisteći
Donošenjem Zakona o zaštiti oznaka zemljopisnog podrijetla za obrtničke i industrijske proizvode osigurat će se zakonski uvjeti za provedbu Uredbe (EU) 2023/2411 u pravnom poretku Republike Hrvatske propisivanjem nacionalnih nadležnih tijela za provedbu Uredbe (EU) 2023/2411, utvrđenjem prava, obveza i zadaća tih tijela, propisivanjem sankcija za postupanja protivno odredbama Uredbe (EU) 2023/2411, propisivanjem mjera za osiguranje njihove provedbe te stupanje na snagu Zakona.
Novi jedinstveni sustav zaštite na razini EU-a, za čiju je provedbu nužno donošenje ovog Zakona, omogućit će proizvođačima obrtničkih i industrijskih proizvoda kvaliteta kojih je bitno uvjetovana njihovim zemljopisnim podrijetlom sveobuhvatnu zaštitu i provedbu prava koja proizlaze iz zaštićenih oznaka zemljopisnog podrijetla na teritoriju cijelog EU-a jedinstvenim postupkom, nasuprot do sada raspoloživoj zaštiti isključivo na razini pojedinačnih država članica EU-a. Predmetni sustav doprinijet će povećanju konkurentnosti proizvoda koji nose zaštićenu oznaku, kako na nacionalnoj i europskoj razini tako potencijalno i na međunarodnoj razini.
Uz to, omogućit će se stjecanje međunarodne zaštite oznaka zemljopisnog podrijetla za obrtničke i industrijske proizvode koje potječu i zaštićene su za područje EU-a i u trećim zemljama (izvan EU-a) koje su potpisnice Ženevskog akta Lisabonskog sporazuma o oznakama izvornosti i oznakama zemljopisnog podrijetla, uspostavljenim pod okriljem Svjetske organizacije za intelektualno vlasništvo (WIPO), uz istovremenu mogućnost zaštite oznaka zemljopisnog podrijetla iz trećih zemalja na teritoriju EU-a.
Nadalje, očekuje se pozitivan utjecaj na potrošače koji će temeljem oznaka zemljopisnog podrijetla lakše moći prepoznati proizvode autentične kvalitete ili drugih svojstava i donijeti informiraniju odluku prilikom njihove kupnje.
Zaključno, očekuje se učinak u promicanju, zadržavanju tradicionalnih vještina te očuvanju i stvaranju radnih mjesta u pojedinim manje razvijenim regijama doprinoseći njihovu gospodarskom potencijalu i razvoju, budući da u suvremenim uvjetima široke dostupnosti roba na tržištu proizvodi s posebnim autentičnim karakteristikama u pravilu postižu višu cijenu odnosno smatraju se tzv. premium proizvodima.
Postojeća posebna nacionalna zaštita oznaka zemljopisnog podrijetla za obrtničke i industrijske proizvode prestaje postojati najkasnije 2. prosinca 2026.
Države članice u kojima postoje takve zaštićene oznake na nacionalnoj razini do 2. prosinca 2026. dužne su obavijestiti Europsku komisiju i Ured Europske unije za intelektualno vlasništvo koje od prethodno zaštićenih oznaka žele registrirati i zaštititi na temelju Uredbe (EU) 2023/2411 odnosno na razini EU-a. U Republici Hrvatskoj su važećim nacionalnim sustavom zaštite zaštićene četiri zemljopisne oznake za obrtničke i industrijske proizvode (Paška čipka, Svetomarska čipka, Lepoglavska čipka, Primoštenska čipka) te će Zavod sukladno iskazanom interesu nositelja prava na navedene oznake odgovarajuće obavijestiti navedena nadležna tijela EU-a .
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
III. OCJENA I IZVORI SREDSTAVA POTREBNIH ZA PROVOĐENJE ZAKONA
Za provedbu ovoga Zakona nije potrebno osigurati dodatna sredstva u državnom proračunu Republike Hrvatske radi uvođenja dodatnih nadležnosti, budući da ijela koja će biti nadležna za provedbu Zakona već provode odgovarajuće postupke sukladno važećem Zakonu o oznakama zemljopisnog podrijetla i oznakama izvornosti proizvoda i usluga („Narodne novine“ br. 173/03., 186/03., 76/07., 49/11. i 46/18.) i drugim povezanim propisima . Predviđa se da će sve obveze predviđene predloženim propisom obavljati već zaposleni državni službenici u okviru svoje redovne djelatnosti i uz već osigurana odnosno planirana sredstva državnog proračuna za potrebe provedbe važećih zakona.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
NACRT PRIJEDLOGA ZAKONA O ZAŠTITI OZNAKA ZEMLJOPISNOG PODRIJETLA ZA OBRTNIČKE I INDUSTRIJSKE PROIZVODE
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
I. OPĆE ODREDBE
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Predmet Zakona
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Članak 1.
(1) Ovim Zakonom osigurava se provedba Uredbe (EU) 2023/2411 Europskog parlamenta i Vijeća od 18. listopada 2023. o zaštiti oznaka zemljopisnog podrijetla za obrtničke i industrijske proizvode i izmjeni uredbi (EU) 2017/1001 i (EU) 2019/1753 (tekst značajan za EGP) (SL L 2023/2411, 27.10.2023.) u daljnjem tekstu Uredba (EU) 2023/2411.
(2) Ovim Zakonom imenuje se nacionalno nadležno tijelo, određuju prava, obveze i zadaće nacionalnog nadležnog tijela za provedbu Uredbe (EU) 2023/2411, sankcije za postupanja protivno odredbama Uredbe (EU) 2023/2411 te potrebne mjere za osiguranje njihove provedbe i stupanje na snagu Zakona.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Definicije pojmova
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Članak 2.
(1) U smislu ovoga Zakona pojedini pojmovi u Zakonu imaju sljedeće značenje:
»registar« je službena zbirka podataka o zahtjevima za registraciju oznaka zemljopisnog podrijetla obrtničkih i industrijskih proizvoda koju vodi nacionalno nadležno tijelo i koja sadrži podatke čiji upis se zahtijeva ili dopušta ovim Zakonom
»službeno glasilo nadležnog nacionalnog tijela« je glasilo u kojem se periodično objavljuju propisani podaci o prijavama i registriranim pravima u postupcima iz nadležnosti nacionalnog nadležnog tijela, kao i ostale službene informacije.
»pravilnik« je Pravilnik o zaštiti oznaka zemljopisnog podrijetla za obrtničke i industrijske proizvode kojim se pobliže uređuju pojedinosti iz ovoga Zakona, a za koje je ovaj Zakon izričito odredio propisivanje pravilnikom.
(2) Ostali pojmovi u smislu ovoga Zakona imaju jednako značenje kao pojmovi određeni Uredbom (EU) 2023/2411.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Rodni pojmovi
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Članak 3.
Izrazi koji se koriste u ovom Zakonu, a imaju rodno značenje, odnose se jednako na muški i ženski rod.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
II. NACIONALNO NADLEŽNO TIJELO
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Nacionalno nadležno tijelo i poslovi nadležnog tijela
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Članak 4.
Nadležno tijelo za provedbu odredaba propisanih Uredbom (EU) 2023/2411, ovim Zakonom i propisima donesenim na temelju njega je Državni zavod za intelektualno vlasništvo (u daljnjem tekstu: Zavod).
Zavod sukladno stavku 1. ovoga članka obavlja sljedeće poslove:
provodi nacionalnu fazu postupka registracije oznaka zemljopisnog podrijetla za obrtničke i industrijske proizvode (u daljnjem tekstu: oznake zemljopisnog podrijetla) sukladno članku 7. stavku 1. Uredbe (EU) 2023/2411
podnosi zahtjev za registraciju oznake zemljopisnog podrijetla Uredu Europske unije za intelektualno vlasništvo (u daljnjem tekstu: Ured) sukladno članku 22. stavku 1. Uredbe (EU) 2023/2411
u postupku registracije oznaka zemljopisnog podrijetla provodi nacionalni postupak prigovora sukladno članku 15. Uredbe (EU) 2023/2411
odgovoran je za nacionalnu fazu postupka u pogledu izmjena specifikacije proizvoda sukladno članku 31. Uredbe (EU) 2023/2411 ili poništenja registracije sukladno članku 32. Uredbe (EU) 2023/2411
bez odgode obavještava Ured o svim nacionalnim upravnim ili sudskim postupcima sukladno članku 24. stavcima 1. i 3. Uredbe (EU) 2023/2411
izvješćuje Komisiju sukladno članku 71. Uredbe (EU) 2023/2411
obavlja druge poslove u području zaštite oznaka zemljopisnog podrijetla temeljem Uredbe (EU) 2023/ 2411.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
III. NACIONALNA FAZA POSTUPKA REGISTRACIJE
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
POGLAVLJE I. ZAJEDNIČKE ODREDBE O POSTUPKU
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Nadležnost
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Članak 5.
(1) Zavod provodi upravni postupak u nacionalnoj fazi registracije oznaka zemljopisnog podrijetla za obrtničke i industrijske proizvode, postupak za izmjenu specifikacije proizvoda i proglašenje ništavosti registrirane oznake zemljopisnog podrijetla te obavlja i druge upravne i stručne poslove za zaštitu oznaka zemljopisnog podrijetla za obrtničke i industrijske proizvode temeljem Uredbe (EU) 2023/2411, odredbi ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju njega.
(2) Zavod može zatražiti stručno mišljenje od relevantne institucije ili pojedinca o spornim pitanjima u postupcima iz stavka 1. ovoga članka.
(3) Protiv rješenja Zavoda žalba nije dopuštena, ali se može pokrenuti upravni spor pred nadležnim upravnim sudom.
(4) Postupak iz stavka 3. ovoga članka je hitan.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Naknade troškova postupka
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Članak 6.
Za postupke propisane ovim Zakonom plaćaju se naknade troškova postupka sukladno posebnim propisima.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Registar
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Članak 7.
(1) Zavod vodi registar oznaka zemljopisnog podrijetla obrtničkih i industrijskih proizvoda koji sadrži sljedeće podatke:
1. datum podnošenja zahtjeva
2. broj spisa
3. naziv oznake zemljopisnog podrijetla
4. vrsta proizvoda u odnosu na koji se traži zaštita oznake
5. ime i adresa podnositelja zahtjeva
6. ime i poslovnu adresu opunomoćenika
7. datum objave zahtjeva
8. datum stjecanja privremena nacionalne zaštite
9. datum podnošenja zahtjeva Uredu
10. datum registracije oznake na razini Unije
11. ime i adresa proizvođača korisnika oznake zemljopisnog podrijetla
12. datum izdavanja certifikata o odobrenju za upotrebu oznake zemljopisnog podrijetla.
(2) Registar također sadrži sljedeće podatke, pri čemu se svakom podatku dodaje datum upisa:
1. promjene imena ili adrese podnositelja zahtjeva i proizvođača korisnika oznake zemljopisnog podrijetla
2. promjene imena ili poslovne adrese opunomoćenika
3. ako je imenovan novi opunomoćenik, imena i poslovne adrese toga opunomoćenika
4. odustanak od zahtjeva sukladno članku 12. ovoga Zakona
5. datum podnošenja i podatke o prigovoru sukladno članku 13., o zahtjevu za izmjenu specifikacije proizvoda sukladno člancima 25. i 26. ili o prijedlogu za proglašenje ništavosti sukladno članku 27. ili datum podnošenja tužbe sukladno članku 5. stavku 3. ovoga Zakona
6. datum i odluka o prigovoru sukladno člancima 14. i 16., o zahtjevu za izmjenu specifikacije proizvoda sukladno člancima 25. i 26. ili o prijedlogu za proglašenje ništavosti sukladno članku 27. ili o presudi povodom tužbe sukladno članku 5. stavku 3. ovoga Zakona
7. brisanje upisanog opunomoćenika sukladno stavku 1. točki 6. ovoga članka.
(3) Svaka osoba ima pravo uvida u registar oznaka zemljopisnog podrijetla.
(4) Na zahtjev svake zainteresirane osobe i nakon uplate propisane naknade troškova Zavod izdaje izvadak i ispis iz registra oznaka zemljopisnog podrijetla.
(5) Podaci iz stavaka 1. i 2. ovoga članka, uključujući osobne podatke, obrađuju se u svrhu:
1. upravljanja zahtjevima kako je opisano u ovom Zakonu i pravilniku
2. održavanja javnog registra u svrhu pregleda od strane tijela javne vlasti i gospodarskih subjekata te njihova informiranja, kako bi im se omogućilo ostvarivanje prava koja su im dodijeljena ovim Zakonom i kako bi bili obaviješteni o postojanju ranijih prava koja pripadaju trećim stranama
3. izrade izvješća i statističkih podataka koji omogućuju da Zavod optimizira svoje operacije i poboljša funkcioniranje sustava.
(6) Svi podaci, uključujući osobne podatke, koji se odnose na unose u stavcima 1. i 2. ovoga članka, smatraju se podacima od javnog interesa i može im pristupiti bilo koja treća strana.
(7) Radi pravne sigurnosti podaci u registru vode se na neodređeno vrijeme.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
POGLAVLJE II. ZAHTJEV ZA REGISTRACIJU OZNAKE ZEMLJOPISNOG PODRIJETLA
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Podnositelj zahtjeva
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Članak 8.
(1) Zahtjev za registraciju oznake zemljopisnog podrijetla („zahtjev”) podnosi skupina proizvođača sukladno članku 8. stavak 1. Uredbe (EU) 2023/2411.
(2) Iznimno, zahtjev može podnijeti i osoba iz članka 8. stavaka 2. i 4. Uredbe (EU) 2023/2411.
(3) Najmanje polovina članova skupine iz članka 8. stavka 1. Uredbe (EU) 2023/2411 te podnositelj zahtjeva iz članka 8. stavka 2. Uredbe (EU) 2023/2411 moraju biti upisani u odgovarajuće upisnike za obavljanje proizvodnje obrtničkih i industrijskih proizvoda.
(4) Odredbe stavka 3. ovoga članka na odgovarajući način se primjenjuju na proizvođače koje okuplja podnositelj zahtjeva iz članka 8. stavka 4. Uredbe (EU) 2023/2411.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Zahtjev za registraciju oznake zemljopisnog podrijetla
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Članak 9.
(1) Postupak za zaštitu oznake zemljopisnog podrijetla za obrtničke i industrijske proizvode podrijetlom iz Republike Hrvatske pokreće se podnošenjem zahtjeva za registraciju oznake zemljopisnog podrijetla za obrtničke i industrijske proizvode (u daljnjem tekstu: zahtjev) Zavodu sukladno članku 13. Uredbe (EU) 2023/2411.
(2) Tehnički način podnošenja i sadržaj zahtjeva iz stavka 1. ovoga članka te prilozi uz zahtjev propisuju se pravilnikom koji donosi glavni ravnatelj Zavoda.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Formalno ispitivanje
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Članak 10.
(1) Zavod ispituje udovoljava li podnositelj zahtjeva uvjetima iz članka 8. Uredbe (EU) 2023/2411 i članka 8. ovoga Zakona te ispituje sadržava li zahtjev sve podatke sukladno članku 9. ovoga Zakona.
(2) Ako u postupku ispitivanja iz stavka 1. ovoga članka Zavod utvrdi da zahtjev ne sadrži sve potrebne podatke i priloge, poziva zaključkom podnositelja zahtjeva da dopuni zahtjev u roku od 60 dana od dana primitka zaključka.
(3) Na prijedlog podnositelja zahtjeva rok za dostavu dopune zahtjeva iz stavka 2. ovoga članka Zavod može produžiti za najviše 30 dana.
(4) Ako zahtjev nije podnesen sukladno članku 8. ovoga Zakona ili podnositelj zahtjeva nije u roku iz stavka 2. ovoga članka dostavio dopune zahtjeva, Zavod donosi rješenje o odbacivanju zahtjeva.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Supstancijalno ispitivanje zahtjeva za registraciju
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Članak 11.
(1) Ako utvrdi da zahtjev udovoljava uvjetima iz članka 10. stavka 1. ovoga Zakona, Zavod će temeljem podataka sadržanih u zahtjevu ispitati jesu li ispunjeni uvjeti iz članka 6. Uredbe (EU) 2023/2411 te postoje li zapreke za registraciju iz članaka 42. i 43. Uredbe (EU) 2023/2411 .
(2) Ako u postupku ispitivanja iz stavka 1. ovoga članka Zavod utvrdi da sadržaj podataka iz zahtjeva ne odgovara propisanom, poziva zaključkom podnositelja zahtjeva da izmjene i/ili dopune zahtjeva dostavi u roku od 60 dana od dana primitka zaključka.
(3) Na prijedlog podnositelja zahtjeva rok za dostavu izmjena i/ili dopuna zahtjeva iz stavka 2. ovoga članka Zavod može produžiti za najviše 30 dana.
(4) Ako podnositelj zahtjeva nije u roku iz stavka 2. ovoga članka dostavio tražene izmjene i/ili dopune zahtjeva ili je Zavod utvrdio da dostavljene izmjene i/ili dopune ne udovoljavaju odredbama Uredbe sukladno stavku 1. ovoga članka, Zavod donosi rješenje o odbijanju zahtjeva.
(5) Ako Zavod prilikom ispitivanja sukladno odredbama ovoga članka utvrdi da podneseni zahtjev u cijelosti odgovara uvjetima iz stavka 1. ovoga članka, objavljuje zahtjev zajedno sa specifikacijom proizvoda u službenom glasilu Zavoda.
(6) Podaci iz zahtjeva koji se objavljuju u službenom glasilu Zavoda propisuju se pravilnikom koji donosi glavni ravnatelj Zavoda.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Odustanak od zahtjeva za registraciju
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Članak 12.
(1) Podnositelj zahtjeva za registraciju oznake zemljopisnog podrijetla može u svakom trenutku odustati od svog zahtjeva.
(2) Ako je zahtjev za registraciju objavljen, Zavod objavljuje odustanak od zahtjeva u službenom glasilu Zavoda .
(3) Ako je zahtjev podnesen Uredu sukladno članku 21. ovoga Zakona, Zavod prosljeđuje Uredu izjavu o odustanku od zahtjeva.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
POGLAVLJE III. PRIGOVOR
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Podnošenje prigovora
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Članak 13.
(1) Svaka fizička i pravna osoba koja ima pravni interes i koja ima prebivalište ili sjedište u Republici Hrvatskoj može u roku od dva mjeseca od dana objave zahtjeva iz članka 11. stavka 5. ovoga Zakona u službenom glasilu Zavoda podnijeti Zavodu prigovor na zahtjev za registraciju , uz dostavu dokumentacije kojom se dokazuje pravni interes, obrazlaže prigovor i dokazuje njegova osnovanost.
(2) Prigovor se mora temeljiti na jednom ili više razloga navedenim u članku 15. stavku 3. Uredbe (EU) 2023/2411 .
(3) Podnositelj zahtjeva i podnositelj prigovora u nacionalnoj fazi postupka smatraju se strankama u postupku.
(4) Tehnički način podnošenja prigovora, sadržaj prigovora i prilozi uz prigovor propisuju se pravilnikom koji donosi glavni ravnatelj Zavoda.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Postupak povodom prigovora
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Članak 14.
(1) Po zaprimanju prigovora Zavod utvrđuje je li prigovor podnesen u roku iz članka 13. stavka 1. ovoga Zakona te ako utvrdi da je podnesen izvan roka, donosi rješenje o odbacivanju prigovora.
(2) Ako prigovor ne sadrži podatke i priloge propisane sukladno članku 13. stavku 4. ovoga Zakona, Zavod zaključkom poziva podnositelja prigovora da u roku od 30 dana od dana primitka zaključka uredi prigovor.
(3) Ako podnositelj prigovora u propisanom roku ne postupi prema zaključku Zavoda i ne uredi prigovor u smislu stavka 2. ovoga članka, prigovor se odbacuje rješenjem.
(4) Ako Zavod utvrdi da pravodoban prigovor nije podnesen od strane ovlaštenog podnositelja koji je dokazao pravni interes ili da nije temeljen na razlozima za prigovor iz članka 15. stavak 3. Uredbe (EU) 2023/2411 , prigovor se odbacuje rješenjem.
(5) Ako Zavod utvrdi da pravodoban prigovor sadrži sve podatke navedene u članku 13. stavku 4. ovoga Zakona, da je podnesen od strane ovlaštenog podnositelja koji je dokazao pravni interes te da je temeljen na razlozima za prigovor iz članka 15. stavka 3. Uredbe (EU) 2023/2411, smatrat će prigovor dopuštenim.
(6) Ako utvrdi da je prigovor dopušten, Zavod obavještava podnositelja zahtjeva o zaprimljenom prigovoru, dostavlja mu presliku prigovora zajedno sa svom popratnom dokumentacijom prigovora te ga poziva da dostavi očitovanje na uloženi prigovor u roku od 15 dana od dana primitka obavijesti.
(7) Neovisno o zaprimljenom očitovanju iz stavka 6. ovoga članka, Zavod najkasnije u roku od dva mjeseca od primitka dopuštenog prigovora poziva podnositelja zahtjeva i podnositelja prigovora da započnu savjetovanje radi postizanja sporazumnog rješenja, te ako je primjenjivo podnositelju prigovora uz poziv dostavlja zaprimljeno očitovanje podnositelja zahtjeva.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Postupak savjetovanja radi postizanja sporazumnog rješenja
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Članak 15.
(1) Po dostavi poziva iz članka 14. stavka 7. ovoga Zakona podnositelj zahtjeva i podnositelj prigovora obavezni su provesti savjetovanje radi postizanja sporazumnog rješenja sukladno odredbama članka 15. stavka 2. Uredbe (EU) 2023/2411.
(2) Na zajednički zahtjev podnositelja prigovora i podnositelja zahtjeva rok za provođenje savjetovanja iz članka 15. stavka 2. Uredbe (EU) 2023/2411 Zavod može produžiti za najviše 3 mjeseca.
(3) Podnositelj zahtjeva za registraciju u roku od 30 dana od dana završetka postupka savjetovanja, obvezan je Zavodu dostaviti obavijest o ishodu postupka savjetovanja, uz obrazloženje i pripadajuću dokumentaciju, što uključuje sve dogovorene izmjene zahtjeva za registraciju te specifikacije proizvoda, ako je došlo do izmjene.
(4) Tehnički način podnošenja zahtjeva za produženje roka za savjetovanje radi postizanja sporazumnog rješenja te način podnošenja i sadržaj obavijesti o ishodu savjetovanja propisuju se pravilnikom koji donosi glavni ravnatelj Zavoda.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Postupak nakon završenog savjetovanja
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Članak 16.
(1) Ako je nakon završenog postupka savjetovanja došlo do sporazumnog rješenja kojim je specifikacija proizvoda prethodno objavljena u službenom glasilu Zavoda temeljem članka 11. stavka 5. ovoga Zakona izmijenjena, Zavod će po zaprimljenoj obavijesti o ishodu postupka savjetovanja iz članka 15. stavka 3. ovoga Zakona ponoviti postupak ispitivanja iz članaka 10. i 11. ovoga Zakona u odnosu na izmijenjeni zahtjev za registraciju.
(2) Ako Zavod utvrdi da su izmjene zahtjeva za registraciju kao rezultat provedenog postupka savjetovanja značajne te izmjene objavljuju se u službenom glasilu Zavoda te zahtjev podliježe ponovnom nacionalnom postupku prigovora sukladno člancima 13., 14. i 15. ovoga Zakona.
(3) Ako sporazumnim rješenjem nije došlo do izmjene zahtjeva za registraciju ili Zavod procjeni da izmjene zahtjeva nisu značajne, Zavod donosi rješenje o privremenoj nacionalnoj zaštiti.
(4) Ako podnositelj zahtjeva u određenom roku nije obavijestio Zavod o ishodu postupka savjetovanja ili nije postignuto sporazumno rješenje, po isteku roka iz članka 15. stavka 3. ovoga Zakona, Zavod donosi rješenje o obustavi postupka povodom zahtjeva za registraciju oznake zemljopisnog podrijetla i svoju odluku objavljuje u službenom glasilu Zavoda .
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Postupak Zavoda kada nije podnesen prigovor u nacionalnom postupku prigovora ili je prigovor odbačen
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Članak 17.
Ako prigovor iz članka 13. ovoga Zakona nije podnesen u propisanom roku ili ako je odbačen temeljem rješenja Zavoda iz članka 14. stavka 1., 3. i 4. ovoga Zakona, Zavod donosi rješenje o privremenoj nacionalnoj zaštiti.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Objava odluke Zavoda
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Članak 18.
(1) Zavod podatke iz rješenja o privremenoj nacionalnoj zaštiti objavljuje u službenom glasilu Zavoda .
(2) Objava iz stavka 1. ovoga članka uključuje i objavu u elektroničkom obliku specifikacije proizvoda na kojoj se temelji odluka Zavoda o usvajanju zahtjeva.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
IV. PRIVREMENA NACIONALNA ZAŠTITA
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Privremena nacionalna zaštita
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Članak 19.
(1) Zavod rješenjem o privremenoj nacionalnoj zaštiti oznake zemljopisnog podrijetla, sukladno članku 18. stavku 1. Uredbe (EU) 2023/2411, odobrava privremenu nacionalnu zaštitu oznake zemljopisnog podrijetla u Republici Hrvatskoj koja ima učinak od dana kada je zahtjev sukladno članku 21. ovoga Zakona podnesen Uredu.
(2) Privremena nacionalna zaštita obuhvaća zaštitu koja odgovara odredbama članka 40. Uredbe (EU) 2023/2411, ali se odnosi samo na područje Republike Hrvatske.
(3) Proizvođač koji proizvodi obrtnički ili industrijski proizvod čiji je naziv zaštićen privremenom nacionalnom zaštitom obavezan je taj proizvod proizvoditi u skladu s odgovarajućom specifikacijom proizvoda, a takav proizvod koji proizvođač stavlja na tržište mora udovoljavati zahtjevima iz specifikacije.
(4) Za vrijeme trajanja privremene nacionalne zaštite proizvođač može na tržište staviti obrtnički ili industrijski proizvod označen nazivom zaštićenim privremenom nacionalnom zaštitom samo ako je za taj proizvod izdan certifikat sukladno članku 29. stavku 5. ovoga Zakona.
(5) Privremena nacionalna zaštita prestaje važiti na dan donošenja odluke Ureda o zahtjevu za registraciju oznake zemljopisnog podrijetla ili na dan povlačenja zahtjeva, sukladno članku 18. stavku 2. Uredbe (EU) 2023/2411.
(6) U slučaju povlačenja zahtjeva koji je podnesen Uredu sukladno članku 21. ovoga Zakona ili odbijanja zahtjeva od strane Ureda, proizvođač je dužan povući s tržišta, bez odgode, a najkasnije u roku od 30 dana od dana povlačenja zahtjeva ili, kada je to primjenjivo, od dana objave odluke Ureda o odbijanju zahtjeva za registraciju oznake zemljopisnog podrijetla obrtnički ili industrijski proizvod koji je označen nazivom zaštićenim privremenom nacionalnom zaštitom sukladno članku 20. ovoga Zakona i za koji je prethodno izdan certifikat o odobrenju za upotrebu oznake zemljopisnog podrijetla sukladno članku 29. stavku 5. ovoga Zakona.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Označavanje tijekom privremene zaštite
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Članak 20.
(1) Obrtnički ili industrijski proizvod kojem je rješenjem iz članka 19. stavka 1. ovoga Zakona odobrena privremena nacionalna zaštita može se označavati nazivom zaštićenim privremenom nacionalnom zaštitom na etiketi od dana kada je zahtjev za zaštitu tog naziva podnesen Uredu.
(2) Uz isticanje zaštićenog naziva na etiketi proizvoda može se istaknuti i oznaka »Privremena nacionalna zaštita temeljem Uredbe (EU) 2023/2411 « .
(3) Označavanje nazivom iz stavka 1. ovoga članka i oznakom iz stavka 2. ovoga članka moguće je samo za onaj obrtnički ili industrijski proizvod za koji je prethodno izvršena provjera sukladnosti sa specifikacijom proizvoda te je izdan certifikat o odobrenju za upotrebu oznake iz članka 29. stavka 5. ovoga Zakona.
V. REGISTRACIJA OZNAKA ZEMLJOPISNOG PODRIJETLA NA RAZINI EUROPSKE UNIJE
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Podnošenje zahtjeva Uredu
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Članak 21.
Nakon donošenja rješenja iz članka 16. stavka 3. ili članka 17. ovoga Zakona, Zavod podnosi Uredu zahtjev za registraciju oznake zemljopisnog podrijetla, sukladno članku 22. stavku 1. Uredbe (EU) 2023/2411.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Nedostaci zahtjeva u fazi postupka na razini Europske unije
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Članak 22.
(1) Ako Zavod sukladno članku 23. stavku 6. Uredbe (EU) 2023/2411. zaprimi obavijest Ureda o potrebi dopune i/ili izmjene zahtjeva, o tome obavještava podnositelja zahtjeva i poziva ga da izmjene i/ili dopune zahtjeva dostavi Zavodu u roku koji odredi Zavod.
(2) Ako je radi dopune ili izmjene zahtjeva iz stavka 1. ovoga članka podnositelj zahtjeva napravio jednu ili više značajnih izmjena specifikacije proizvoda, na odgovarajući način primjenjuju se odredbe iz članka 8. do članka 15. te članka 16. stavaka 1. i 2. ovoga Zakona.
(3) Ako izmjene specifikacije proizvoda iz stavka 2. ovoga članka nisu značajne, Zavod prosljeđuje izmjene i/ili dopune zahtjeva Uredu.
(4) Ako podnositelj ne dostavi Zavodu izmjene i/ili dopune zahtjeva iz stavka 1. ovoga članka u utvrđenom roku, Zavod o tome obavještava Ured.
(5) Ako u postupku savjetovanja radi postizanja sporazumnog rješenja u postupku povodom prigovora podnositelj zahtjeva za registraciju oznake zemljopisnog podrijetla nije obavijestio Zavod o ishodu postupka savjetovanja ili nije postignuto sporazumno rješenje, po isteku roka iz članka 15. stavka 3. ovoga Zakona, Zavod o tome obavještava Ured i prosljeđuje izmjene i/ili dopune zahtjeva Uredu.
(6) Ako Zavod utvrdi da su izmjene specifikacije proizvoda kao rezultat provedenog postupka savjetovanja značajne te izmjene objavljuju se u službenom glasilu Zavoda te podliježu ponovnom nacionalnom postupku prigovora sukladno člancima 13., 14. i 15. ovoga Zakona.
(7) Ako sporazumnim rješenjem nije došlo do izmjene specifikacije proizvoda ili Zavod procjeni da izmjene specifikacije proizvoda nisu značajne, Zavod o tome obavještava Ured i prosljeđuje izmjene i/ili dopune zahtjeva Uredu.
(8) Ako nakon objave izmijenjenog zahtjeva prigovor nije podnesen, Zavod prosljeđuje izmjene i/ili dopune zahtjeva Uredu.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Odluka o registraciji na razini Europske unije
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Članak 23.
Odluku o registraciji oznake zemljopisnog podrijetla za obrtničke i industrijske proizvode donosi Ured sukladno članku 29. Uredbe (EU) 2023/2411 te ju objavljuje u Registru oznaka zemljopisnog podrijetla Unije za obrtničke i industrijske proizvode.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Pravo na upotrebu registrirane oznake
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Članak 24.
(1) Proizvođač koji proizvodi obrtnički ili industrijski proizvod označen registriranom oznakom zemljopisnog podrijetla sukladno članku 48. Uredbe (EU) 2023/2411 obavezan je taj proizvod proizvoditi u skladu s odgovarajućom specifikacijom proizvoda, a proizvod označen registriranom oznakom zemljopisnog podrijetla koji je proizvođač stavio na tržište mora udovoljavati zahtjevima iz specifikacije.
(2) Proizvođač može na tržište staviti obrtnički i industrijski proizvod označen registriranom oznakom zemljopisnog podrijetla sukladno članku 48. Uredbe (EU) 2023/2411 samo ako je za taj proizvod prethodno izvršena provjera sukladnosti sa specifikacijom proizvoda i ako je izdan certifikat o odobrenju za upotrebu oznake iz članka 29. stavka 5. ovoga Zakona.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
VI. IZMJENA SPECIFIKACIJE PROIZVODA
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Zahtjev za odobrenje standardne izmjene specifikacije proizvoda
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Članak 25.
(1) Podnositelj zahtjeva pod čijim imenom je oznaka zemljopisnog podrijetla registrirana ili proizvođač koji upotrebljava oznaku zemljopisnog podrijetla sukladno članku 47. stavku 1. Uredbe (EU) 2023/2411 može podnijeti Zavodu zahtjev za odobrenje standardne izmjene specifikacije proizvoda registrirane oznake zemljopisnog podrijetla iz članka 31. stavka 5. Uredbe (EU) 2023/2411 (u daljnjem tekstu: zahtjev za odobrenje standardne izmjene) zajedno s prijedlogom izmijenjene specifikacije proizvoda.
(2) Ako zahtjev za odobrenje standardne izmjene ne podnosi podnositelj pod čijim imenom je oznaka zemljopisnog podrijetla registrirana, Zavod ga poziva da se očituje o zahtjevu za standardnu izmjenu specifikacije.
(3) Po primitku Zavod formalno ispituje zahtjev za odobrenje standardne izmjene primjenjujući na odgovarajući način članak 10. ovoga Zakona.
(4) Zavod ispituje formalno uredan zahtjev za odobrenje standardne izmjene primjenjujući na odgovarajući način članak 11. ovoga Zakona.
(5) Ako Zavod utvrdi da podneseni zahtjev u cijelosti odgovara odredbama članka 11. stavka 1. ovoga Zakona, donosi rješenje o prihvaćanju zahtjeva za odobrenje standardne izmjene specifikacije proizvoda registrirane oznake zemljopisnog podrijetla te objavljuje odluku u službenom glasilu Zavoda zajedno sa izmijenjenom specifikacijom.
(6) Zavod o odluci iz stavka 5. ovoga članka obavještava Ured.
(7) Ako Zavod utvrdi da podneseni zahtjev u cijelosti ne ispunjava uvjete iz članka 11. stavka 1. ovoga Zakona, donosi rješenje o odbijanju zahtjeva za odobrenje standardne izmjene specifikacije proizvoda.
(8) Zavod može donijeti odluku kojom se određuje privremena standardna izmjena specifikacije proizvoda u smislu članka 31. stavka 6. Uredbe (EU) 2023/2411 te takvu odluku objavljuje u službenom glasilu Zavoda i o svojoj odluci obavještava Ured.
(9) Tehnički način podnošenja i podaci koje sadržava zahtjev za odobrenje standardne izmjene iz stavka 1. ovoga članka propisuju se pravilnikom koji donosi glavni ravnatelj Zavoda.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Zahtjev za izmjenu specifikacije na razini Unije
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Članak 26.
(1) Podnositelj zahtjeva pod čijim imenom je oznaka zemljopisnog podrijetla registrirana ili proizvođač koji upotrebljava oznaku zemljopisnog podrijetla sukladno članku 47. stavku 1. Uredbe (EU) 2023/2411 može podnijeti Zavodu zahtjev za odobrenje izmjene specifikacije proizvoda registrirane oznake zemljopisnog podrijetla na razini Unije iz članka 31. stavka 3. Uredbe (EU) 2023/2411 (u daljnjem tekstu: zahtjev za odobrenje izmjene na razini Unije ) zajedno s prijedlogom izmijenjene specifikacije proizvoda.
(2) Ako zahtjev za odobrenje izmjene na razini Unije ne podnosi podnositelj pod čijim imenom je oznaka zemljopisnog podrijetla registrirana, Zavod ga poziva da se očituje o zahtjevu za odobrenje izmjene na razini Unije.
(3) Po primitku Zavod formalno ispituje zahtjev za odobrenje izmjene na razini Unije primjenjujući na odgovarajući način članak 10. ovoga Zakona.
(4) Zavod ispituje formalno uredan zahtjev za odobrenje izmjene na razini Unije primjenjujući na odgovarajući način članak 11. ovoga Zakona.
(5) Ako Zavod utvrdi da podneseni zahtjev u cijelosti odgovara odredbama članka 11. stavka 1. ovoga Zakona , objavljuje izmijenjenu specifikaciju u službenom glasilu Zavoda te se u slučaju prigovora provodi nacionalni postupak prigovora odgovarajućom primjenom članaka 13, 14. i 15. te članka 16. stavka 1. i 2. ovoga Zakona.
(6) Ako prigovor nije podnesen ili u nacionalnom postupku prigovora nakon provedenog postupka savjetovanja nije došlo do izmjene zahtjeva za odobrenje izmjene na razini Unije, Zavod donosi rješenje o prihvaćanju zahtjeva za odobrenje izmjene specifikacije proizvoda registrirane oznake zemljopisnog podrijetla na razini Unije u nacionalnoj fazi postupka i objavljuje odluku o prihvaćanju u službenom glasilu Zavoda .
(7) Ako u nacionalnom postupku prigovora provedenom sukladno stavku 5. ovoga članka podnositelj zahtjeva za odobrenje izmjene na razini Unije nije obavijestio Zavod o ishodu postupka savjetovanja po uloženom prigovoru ili nije postignuto sporazumno rješenje, po isteku roka iz članka 15. stavka 3. ovoga Zakona, Zavod donosi rješenje o obustavi postupka povodom zahtjeva za odobrenje izmjene na razini Unije ili rješenje o prihvaćanju zahtjeva za odobrenje izmjene na razini Unije te objavljuje svoju odluku u službenom glasilu Zavoda .
(8) Nakon donošenja rješenja o prihvaćanju zahtjeva za odobrenje izmjene na razini Unije iz stavaka 6. i 7. ovoga članka Zavod podnosi zahtjev za odobrenje izmjene na razini Unije Uredu koji donosi konačnu odluku o zahtjevu.
(9) Tehnički način podnošenja i podaci koje sadržava zahtjev za odobrenje izmjene na razini Unije iz stavka 1. ovoga članka propisuju se pravilnikom koji donosi glavni ravnatelj Zavoda.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
VII. PROGLAŠENJE NIŠTAVOSTI
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Prijedlog za proglašenje ništavosti registrirane oznake zemljopisnog podrijetla za obrtničke i industrijske proizvode
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Članak 27.
(1) Svaka fizička i pravna osoba s pravnim interesom koja ima prebivalište ili sjedište na području Republike Hrvatske može podnijeti Zavodu prijedlog za proglašenje ništavosti registrirane oznake zemljopisnog podrijetla za obrtničke i industrijske proizvode (u daljnjem tekstu: prijedlog za proglašenje ništavosti) temeljem razloga iz članka 32. stavka 1. i 2. Uredbe (EU) 2023/2411 .
(2) Postupak za proglašenje ništavosti oznake zemljopisnog podrijetla za obrtničke i industrijske proizvode može pokrenuti Zavod po službenoj dužnosti.
(3) Ako prijedlog za proglašenje ništavosti ne sadrži podatke i priloge propisane pravilnikom, Zavod zaključkom poziva podnositelja prijedloga da u roku od 30 dana od dana primitka zaključka uredi prijedlog .
(4) Ako podnositelj prijedloga za proglašenje ništavosti u propisanom roku ne postupi prema zaključku Zavoda i ne uredi prijedlog u smislu stavka 3. ovoga članka, prijedlog za proglašenje ništavosti se odbacuje rješenjem.
(5) Ako je prijedlog formalno uredan, Zavod ispituje je li prijedlog za proglašenje ništavosti podnesen sukladno uvjetima iz članka 32. stavka 1. i 2. Uredbe (EU) 2023/2411.
(6) Ako u postupku ispitivanja iz stavka 5. ovoga članka Zavod utvrdi da prijedlog za proglašenje ništavosti ne udovoljava propisanim uvjetima, poziva zaključkom podnositelja prijedloga da u roku od 60 dana od dana primitka zaključka dostavi Zavodu izmjene i/ili dopune podataka.
(7) Na zahtjev podnositelja prijedloga rok za dostavu izmjene i/ili dopune prijedloga Zavod može produžiti za najviše 30 dana.
(8) Ako podnositelj prijedloga nije u roku iz stavka 6. ovoga članka dostavio tražene izmjene i/ili dopune podataka ili ako dostavljene izmjene i/ili dopune ne udovoljavaju odredbama Uredbe (EU) 2023/2411 navedenim u stavku 5. ovoga članka, Zavod donosi rješenje o odbijanju prijedloga za proglašenje ništavosti.
(9) Ako Zavod utvrdi da podneseni prijedlog u cijelosti odgovara uvjetima navedenim u stavku 5. ovoga članka, objavljuje podatke o prijedlogu za proglašenje ništavosti u službenom glasilu Zavoda .
(10) U roku od dva mjeseca od dana objave prijedloga za proglašenje ništavosti u službenom glasilu Zavoda svaka fizička i pravna osoba koja ima pravni interes i prebivalište ili sjedište u Republici Hrvatskoj može podnijeti Zavodu prigovor na prijedlog za proglašenje ništavosti, uz dostavu dokumentacije kojom se dokazuje pravni interes, obrazlaže prigovor i dokazuje njegova osnovanost.
(11) Zavod ispituje sadržava li prigovor sve podatke i priloge propisane pravilnikom i da li je podnesen sukladno odredbama Uredbe (EU) 2023/2411 i ovoga Zakona.
(12) Ako Zavod utvrdi da nisu ispunjeni uvjeti iz stavka 11. ovoga članka, Zavod na odgovarajući način primjenjuje odredbe članka 14. stavaka 2., 3. i 4. ovoga Zakona.
(13) Ako Zavod utvrdi da su ispunjeni uvjeti iz stavka 11. ovoga članka, Zavod na odgovarajući način primjenjuje odredbe članka 14. stavaka 6. i 7. i članka 15. ovoga Zakona.
(14) Ako prigovor nije podnesen Zavod donosi rješenje o prihvaćanju prijedloga za proglašenje ništavosti , objavljuje odluku o prihvaćanju prijedloga za proglašenje ništavosti u službenom glasilu Zavoda te podnosi prijedlog za proglašenje ništavosti Uredu koji donosi konačnu odluku o prijedlogu.
(15) Ako u nacionalnom postupku prigovora provedenom sukladno stavku 13. ovoga članka podnositelj prijedloga za proglašenje ništavosti nije obavijestio Zavod o ishodu postupka savjetovanja po uloženom prigovoru ili nije postignuto sporazumno rješenje, Zavod ispituje osnovanost prigovora.
(16) Ako Zavod utvrdi da prigovor nije osnovan, donosi rješenje o prihvaćanju prijedloga za proglašenje ništavosti, objavljuje odluku u službenom glasilu Zavoda te podnosi prijedlog za proglašenje ništavosti Uredu koji donosi konačnu odluku o prijedlogu.
(17) Ako Zavod utvrdi da je prigovor osnovan, donosi rješenje o odbijanju prijedloga za proglašenje ništavosti i objavljuje odluku u službenom glasilu Zavoda .
(18) Tehnički način podnošenja prijedloga za proglašenje ništavosti iz stavka 1. ovoga članka i prigovora na prijedlog iz stavka 10. ovoga članka, sadržaj i prilozi uz prijedloge propisuju se pravilnikom koji donosi glavni ravnatelj Zavoda.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
VIII. KONTROLE I PROVEDBA
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Određivanje nadležnih tijela
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Članak 28.
(1) Tijelo nadležno za provedbu članka 51. Uredbe (EU) 2023/2411 u pogledu provjere sukladnosti s odgovarajućom specifikacijom proizvoda na temelju osobne izjave je Zavod.
(2) Tijelo nadležno za provedbu članka 54. Uredbe (EU) 2023/2411 u pogledu praćenja upotrebe oznaka zemljopisnog podrijetla na tržištu je Carinska uprava Ministarstva financija.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Provjera sukladnosti sa specifikacijom proizvoda
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Članak 29.
(1) Sukladno članku 51. stavku 2. Uredbe (EU) 2023/2411 s vaki proizvođač koji proizvodi obrtnički i industrijski proizvod označen zaštićenim nazivom, dužan je podnijeti Zavodu osobnu izjavu prije stavljanja proizvoda na tržište , a nakon donošenja rješenja o privremenoj nacionalnoj zaštiti iz članka 19. ovoga Zakona.
(2) Osobna izjava iz stavka 1. ovoga članka sastavlja se putem standardnog obrasca iz članka 51. stavka 1. Uredbe (EU) 2023/2411.
(3) Ako utvrdi da je informacije navedene u osobnoj izjavi iz stavka 1. ovoga članka potrebno dopuniti ili ispraviti, Zavod poziva proizvođača da izmjene ili dopune dostavi u roku od 30 dana od dana primitka poziva, te ga obavještava da u slučaju da ne postupi po pozivu ili da dostavljene informacije nisu sukladne uvjetima iz stavka 6. ovoga članka Zavod neće izdati certifikat o odobrenju za upotrebu oznake zemljopisnog podrijetla za dotični proizvod ili neće obnoviti postojeći certifikat.
(4) Na zahtjev proizvođača rok iz stavka 4. ovoga članka može se produžiti za dodatnih 30 dana.
(5) Ako utvrdi da su informacije navedene u osobnoj izjavi potpune i dosljedne i da nema drugih rezervi u pogledu sukladnosti, Zavod izdaje certifikat o odobrenju za upotrebu oznake zemljopisnog podrijetla za dotični proizvod ili obnavlja postojeći certifikat ako su ispunjeni uvjeti iz stavka 9. ovoga članka.
(6) Podatke o izdanim certifikatima o odobrenju za upotrebu oznake zemljopisnog podrijetla Zavod upisuje u registar i objavljuje u službenom glasilu Zavoda .
(7) Ako se specifikacija proizvoda izmijeni na način koji utječe na dotični proizvod, proizvođač je dužan u roku od 30 dana od dana primitka odluke o prihvaćanju zahtjeva za odobrenje izmjene specifikacije dostaviti Zavodu ažuriranu osobnu izjavu, sukladno članku 51. stavku 2. Uredbe (EU) 2023/2411.
(8) Radi dokazivanja kontinuirane sukladnosti proizvoda sa specifikacijom nakon stavljanja proizvoda na tržište, proizvođač je obvezan uz osobnu izjavu koju podnosi Zavodu svake tri godine dostaviti dokaz o izvršenoj kontroli sukladnosti proizvoda sa specifikacijom, koju je provelo tijelo za certificiranje proizvoda ili fizička osoba iz stavka 10. ovoga članka.
(9) Zavod u svrhu kontrole sukladnosti proizvoda sa specifikacijom rješenjem ovlašćuje jedno ili više tijela za certificiranje proizvoda ili fizičke osobe sukladno članku 51. stavku 5. i članku 55. Uredbe (EU) 2023/2411.
(10) U slučaju utvrđene nesukladnosti temeljem provjere sukladnosti iz stavka 10. ovoga članka Zavod o tome obavještava Carinsku upravu Ministarstva financija i proizvođača nositelja certifikata.
(11) Način podnošenja izjave Zavodu i prilozi koji se dostavljaju uz osobnu izjavu iz stavka 1. ovoga članka propisuju se pravilnikom koji donosi glavni ravnatelj Zavoda.
(12) Sadržaj certifikata o odobrenju za upotrebu oznake zemljopisnog podrijetla iz stavka 6. ovoga članka propisuje se pravilnikom koji donosi glavni ravnatelj Zavoda.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
IX. GRAĐANSKOPRAVNA ZAŠTITA
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Osobe ovlaštene zahtijevati zaštitu prava
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Članak 30.
Zaštitu prava iz ovoga Zakona može zahtijevati nositelj oznake zemljopisnog podrijetla i sve druge osobe koje su ovlaštene koristiti oznaku zemljopisnog podrijetla sukladno članku 47. Uredbe (EU) 2023/2411.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Zahtjevi zbog povrede oznake zemljopisnog podrijetla
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Članak 31.
(1) Protiv osobe koja je neovlaštenim poduzimanjem neke od radnji iz članka 40. Uredbe (EU) 2023/2411 povrijedila oznaku zemljopisnog podrijetla, osobe iz članka 30. ovoga Zakona mogu tužbom zahtijevati utvrđenje povrede, prestanak povrede odnosno zabranu takve i slične povrede ubuduće.
(2) Protiv osobe koja je neovlaštenim poduzimanjem radnje prouzročila ozbiljnu prijetnju da će povrijediti oznaku zemljopisnog podrijetla, osobe iz članka 30. ovoga Zakona mogu tužbom zahtijevati prestanak poduzimanja te radnje i zabranu povrede oznake zemljopisnog podrijetla.
(3) Zahtjevi iz stavaka 1. i 2. ovoga članka mogu se postaviti i protiv posrednika koji pruža usluge koje treća osoba koristi u radnjama kojima se povređuje oznaka zemljopisnog podrijetla odnosno od kojih prijeti povreda oznake zemljopisnog podrijetla.
(4) Ako pri uvozu proizvoda kojima se vrijeđa oznaka zemljopisnog podrijetla pošiljatelj djeluje u trgovačkom prometu, bez obzira na to radi li se o robi namijenjenoj za komercijalne svrhe ili za osobnu uporabu primatelja, osoba iz članka 30. ovoga Zakona ima pravo tužbom protiv deklaranta i/ili primatelja robe zahtijevati utvrđenje povrede oznake zemljopisnog podrijetla kako bi se proizvodi mogli uništiti pod carinskim nadzorom u skladu s propisima Europske unije o carinskoj provedbi prava intelektualnog vlasništva.
(5) Utvrđenje povrede oznake zemljopisnog podrijetla u skladu s ovim člankom ne utječe na odgovornost deklaranta ili posjednika robe za povredu oznake zemljopisnog podrijetla.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Zahtjev za oduzimanje i uništenje robe kojom je počinjena povreda
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Članak 32.
(1) Protiv osobe koja je neovlaštenim poduzimanjem neke od radnji iz članka 40. Uredbe (EU) 2023/2411 povrijedila oznaku zemljopisnog podrijetla, osobe iz članka 30. ovoga Zakona mogu tužbom zahtijevati da sud u odnosu na robu koja je obilježena znakom kojim se povređuje oznaka zemljopisnog podrijetla odnosno materijal i sredstva korištena za izradu i proizvodnju te robe odredi povlačenje s tržišta, potpuno uklanjanje s tržišta ili uništenje.
(2) Mjere iz stavka 1. ovoga članka sud će odrediti na trošak počinitelja povrede, osim ako postoje osobiti razlozi da tako ne odluči.
(3) Određivanje mjera iz stavka 2. ovoga članka ne utječe na pravo osoba iz članka 30. ovoga Zakona na naknadu štete prouzročene povredom oznake zemljopisnog podrijetla.
(4) Prilikom određivanja mjera iz stavka 1. ovoga članka sud će paziti da one budu razmjerne naravi i intenzitetu povrede.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Zahtjev za naknadu štete, za uobičajenu naknadu i za koristi stečene bez osnove
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Članak 33.
(1) Protiv osobe koja je neovlaštenim poduzimanjem neke od radnji iz 40. Uredbe (EU) 2023/2411 osobama iz članka 30. ovoga Zakona prouzročila štetu, osoba iz članka 30. ovoga Zakona može tužbom zahtijevati naknadu štete prema općim pravilima o naknadi štete i pravilima o naknadi štete prema ovome Zakonu.
(2) Protiv osobe koja je bez osnove u pravnom poslu, odluci suda ili zakonu, neovlaštenim poduzimanjem neke od radnji iz članka 40. Uredbe (EU) 2023/2411 povrijedila oznaku zemljopisnog podrijetla te time stekla neku korist, osoba iz članka 30. ovoga Zakona može tužbom zahtijevati vraćanje ili naknađivanje tih koristi prema općim pravilima o stjecanju bez osnove.
(3) Zahtjevi iz stavaka 1. i 2. ovoga članka međusobno se ne isključuju.
(4) Prilikom određivanja visine naknade štete sud će uzeti u obzir sve odgovarajuće čimbenike, kao što su negativne gospodarske posljedice, uključujući izmaklu korist, koje je pretrpio oštećenik, svaku nepoštenu dobit koju je ostvario počinitelj povrede i, kada to smatra primjerenim, elemente koji nisu gospodarski čimbenici, kao što je neimovinska šteta koja je osobi iz članka 30. ovoga Zakona nanesena neovlaštenim poduzimanjem neke od radnji iz članka 40. Uredbe (EU) 2023/2411 kojom se povređuje oznaka zemljopisnog podrijetla.
(5) Umjesto određivanja visine naknade štete prema stavku 4. ovoga članka sud može, kada to smatra primjerenim, odrediti visinu naknade štete protiv počinitelja povrede u visini iznosa naknade koja bi se u tim okolnostima mogla zahtijevati da je počinitelj povrede zatražio odobrenje za korištenje oznake zemljopisnog podrijetla.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Zahtjev za objavu presude
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Članak 34.
(1) Osoba iz članka 30. ovoga Zakona može zahtijevati da pravomoćna presuda kojom se makar i djelomično udovoljilo zahtjevu usmjerenom na zaštitu oznake zemljopisnog podrijetla u slučaju povrede bude objavljena u sredstvima javnog priopćavanja na trošak tuženika.
(2) Sud će, u granicama tužbenog zahtjeva, odlučiti u kojem će sredstvu javnog priopćavanja presuda biti objavljena te hoće li se objaviti cijela presuda ili njezin dio.
(3) Ako sud odluči da se objavi samo dio presude, odredit će, u granicama tužbenog zahtjeva, da se objavi izreka i onaj dio presude iz kojeg je vidljivo o kakvoj se povredi radi i tko je povrijedio oznaku zemljopisnog podrijetla.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Zahtjev za dostavu podataka
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Članak 35.
(1) Osoba iz članka 30. ovoga Zakona koja je pokrenula parnični postupak za zaštitu oznake zemljopisnog podrijetla od povrede može zahtijevati dostavu podataka o podrijetlu i distribucijskim kanalima robe ili usluga kojima se povređuje oznaka zemljopisnog podrijetla.
(2) Zahtjev iz stavka 1. ovoga članka može se postaviti protiv osobe koja je tužena u parničnom postupku iz stavka 1. ovoga članka kao poseban tužbeni zahtjev ili kao manifestacijski zahtjev istaknut u stupnjevitoj tužbi.
(3) Zahtjev iz stavka 1. ovoga članka može se postaviti i protiv:
- osobe koja u obavljanju svoje gospodarske djelatnosti posjeduje robu za koju se sumnja da se njome povređuje oznaka zemljopisnog podrijetla
- osobe koja u obavljanju svoje gospodarske djelatnosti koristi usluge za koje se sumnja da se njima povređuje oznaku zemljopisnog podrijetla
- osobe koja u obavljanju svoje gospodarske djelatnosti pruža usluge koje se koriste u radnjama za koje se sumnja da se njima povređuje oznaku zemljopisnog podrijetla ili
- osobe koja je od jedne od osoba iz stavka 2. ovoga članka odnosno podstavaka 1. do 3. ovoga stavka označena kao osoba koja sudjeluje u proizvodnji ili distribuciji robe ili davanju usluga za koje se sumnja da se njima povređuje oznaku zemljopisnog podrijetla.
(4) Zahtjev iz stavka 1. ovoga članka podnesen protiv neke od osoba navedenih u stavku 3. ovoga članka podnosi se kao poseban tužbeni zahtjev ili kao manifestacijski zahtjev istaknut u stupnjevitoj tužbi protiv navedenih osoba kao suparničara u tužbi protiv osobe koja je tužena u parničnom postupku iz stavka 1. ovoga članka.
(5) Zahtjev za dostavu podataka o podrijetlu robe i distribucijskim kanalima robe ili usluga iz stavka 1. ovoga članka može, među ostalima, obuhvaćati:
- podatke o imenima i adresama proizvođača i distributera, dobavljača i drugih prijašnjih posjednika robe odnosno davatelja usluga, kao i prodavača na veliko i prodavača na malo kojima je ta roba namijenjena
- podatke o količinama proizvedene, izrađene, isporučene, primljene ili naručene robe ili usluga, kao i cijenama ostvarenima za odnosnu robu i usluge.
(6) Osoba prema kojoj je postavljen zahtjev na dostavu podataka iz stavaka 2. ili 3. ovoga članka može odbiti dostavu tih podataka zbog istih razloga zbog kojih se prema pravilima općeg propisa kojim se uređuje parnični postupak može uskratiti svjedočenje.
(7) Ako osoba prema kojoj je postavljen zahtjev na dostavu podataka iz stavaka 2. ili 3. ovoga članka odbije dostavu podataka bez opravdanog razloga, odgovara za štetu u skladu s odredbama općeg propisa kojim se uređuju obvezni odnosi.
(8) Odredbe ovoga članka ne utječu na propise o načinu korištenja povjerljivih podataka u građanskim i kaznenim postupcima, na propise kojima se uređuje odgovornost za zlouporabu prava na dobivanje podataka te na propise kojima se uređuje obrada i zaštita osobnih podataka.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Pribavljanje dokaza tijekom parničnog postupka
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Članak 36.
(1) Kada se stranka u parničnom postupku poziva na ispravu ili druge dokaze koji su određeni ili odredivi i tvrdi da se oni nalaze kod druge stranke ili treće osobe, ili su im dostupni, sud će te osobe pozvati da u određenom roku podnesu isprave odnosno dokaze.
(2) U prijedlogu za podnošenje dokaza stranka mora učiniti vjerojatnim da se ti dokazi nalaze kod druge stranke ili treće osobe odnosno da su im dostupni, a ako je predlagatelj tužitelj, on mora učiniti vjerojatnim i postojanje svoje tražbine.
(3) Kada osoba iz članka 30. ovoga Zakona kao tužitelj u tužbi tvrdi da se dogodila povreda oznake zemljopisnog podrijetla u obavljanju gospodarske djelatnosti radi stjecanja gospodarske ili ekonomske koristi i tijekom postupka učini to vjerojatnim, te kada se u postupku poziva na bankovne, financijske ili slične ekonomske dokumente, isprave i slične dokaze i tvrdi da se oni nalaze kod druge stranke ili su joj dostupni, sud će tu stranku pozvati da podnese te dokaze, ostavljajući joj za to određeni rok.
(4) Prije nego što donese odluku kojom drugoj stranki odnosno trećoj osobi nalaže podnošenje dokaza, sud će ih pozvati da se o tome izjasne.
(5) Kad stranka odnosno treća osoba tvrdi da se dokaz ne nalazi kod nje odnosno da joj nije dostupan, sud može radi utvrđivanja te činjenice izvoditi dokaze.
(6) U pogledu prava stranke da uskrati podnošenje dokaza na odgovarajući se način primjenjuju odredbe općeg propisa kojim se uređuje parnični postupak o pravu na uskratu svjedočenja.
(7) Prilikom odlučivanja o prijedlogu za otkrivanje dokaza sud će uzeti u obzir i ocijeniti interese stranke koja traži podnošenje dokaza u odnosu na interese druge stranke i trećih osoba od kojih se podnošenje dokaza traži, uzevši u obzir, među ostalim, interes tih osoba da:
1. se ne otkrivaju dokazi ako se predmetne činjenice mogu utvrditi i na temelju drugih dostupnih dokaza
2. dokazi budu određeni koliko je to moguće s obzirom na okolnosti pojedinog slučaja te da budu značajni za postupak
3. opseg i trošak podnošenja ne budu toliki da su u očitom nerazmjeru sa značenjem činjenica koje se žele utvrditi ili
4. se zaštite vlastite ili tuđe poslovne tajne.
(8) Interes tuženika da izbjegne postupke naknade štete odnosno da spriječi tužiteljev uspjeh u postupku nije opravdan razlog za uskraćivanje podnošenja dokaza koji mu idu na štetu.
(9) Ako je izvođenje dokaza iz stavka 3. ovoga članka ili podnošenje dokaza temeljem ovoga članka povezano s određenim troškovima za treću osobu, sud će pozvati predlagatelja da položi predujam troškova.
(10) Ako stranka ne postupi po odluci suda kojom joj se nalaže podnošenje dokaza, sud će, s obzirom na sve okolnosti, po svom vlastitom uvjerenju ocijeniti od kakva je značenja to što stranka kod koje se dokaz nalazi neće postupiti po rješenju suda kojim joj se nalaže da podnese dokaz ili protivno uvjerenju suda poriče da se dokaz nalazi kod nje.
(11) Protiv odluke suda o prijedlogu za podnošenje dokaza strankama u postupku žalba nije dopuštena.
(12) Na temelju odluke kojom je trećoj osobi naloženo podnijeti dokaz sud će na prijedlog provesti ovrhu po pravilima postupka osiguranja i prije pravomoćnosti toga rješenja.
(13) Treća osoba ima pravo na naknadu opravdanih troškova koje je imala u vezi s otkrivanjem dokaza.
(14) Trošak iz stavka 13. ovoga članka treća osoba treba zatražiti u roku od 15 dana nakon potpunog postupanja po odluci suda.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Privremene mjere zbog povrede oznake zemljopisnog podrijetla
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Članak 37.
(1) Na zahtjev osobe iz članka 30. ovoga Zakona koja učini vjerojatnim da je oznaka zemljopisnog podrijetla povrijeđena ili da prijeti opasnost od povrede, sud može odrediti bilo koju privremenu mjeru koja je usmjerena na prestanak ili sprječavanje povrede, među ostalim:
- naložiti protivniku osiguranja da prestane odnosno odustane od radnji kojima se povređuje oznaka zemljopisnog podrijetla; ovaj nalog sud može izreći i protiv posrednika čije usluge koriste treće osobe da bi povrijedile oznaku zemljopisnog podrijetla
- odrediti da nadležno tijelo iz članka 28. stavka 2. ovoga Zakona privremeno oduzme ili da mu se preda roba za koju se sumnja da je protupravno obilježena oznakom zemljopisnog podrijetla kako bi se spriječilo njezino stavljanje u promet ili njezin promet na tržištu.
(2) Na zahtjev osobe iz članka 30. ovoga Zakona koja učini vjerojatnim da je oznaka zemljopisnog podrijetla povrijeđena u obavljanju djelatnosti radi pribavljanja gospodarske ili ekonomske koristi, te da joj zbog takve povrede prijeti nenadoknadiva šteta, osim privremenih mjera iz stavka 1. ovoga članka sud može odrediti i oduzimanje pokretnina ili nekretnina u vlasništvu protivnika osiguranja koje nisu u neposrednoj vezi s povredom, kao i zabranu raspolaganja sredstvima na računu kod financijskih institucija i zabranu raspolaganja drugom imovinom.
(3) Radi određivanja i provedbe privremene mjere iz stavka 2. ovoga članka sud može zahtijevati od protivnika osiguranja ili drugih osoba koje time raspolažu dostavu bankovnih, financijskih i drugih ekonomskih podataka, ili pristup drugim potrebnim podacima i dokumentima. Sud je dužan osigurati čuvanje tajnosti te zabraniti svaku zlouporabu ovih podataka.
(4) Privremena mjera iz stavka 1. ovoga članka može se izreći i bez obavješćivanja protivnika osiguranja ako predlagatelj osiguranja učini vjerojatnim da u protivnom privremena mjera neće biti učinkovita, ili da prijeti opasnost od nastanka nenadoknadive štete.
(5) Privremena mjera iz stavka 2. ovoga članka može se izreći i bez obavješćivanja protivnika osiguranja ako predlagatelj osiguranja učini vjerojatnim da u protivnom privremena mjera neće biti učinkovita ili da je s obzirom na osobito teške okolnosti povrede to potrebno.
(6) Ako je privremena mjera izrečena bez obavješćivanja protivnika osiguranja, sud će rješenje o privremenoj mjeri, odmah po njezinoj provedbi, dostaviti protivniku osiguranja.
(7) U rješenju kojim se određuje privremena mjera sud će odrediti i trajanje te mjere, a ako je mjera određena prije podnošenja tužbe, i rok u kojemu predlagatelj osiguranja mora podnijeti tužbu radi opravdanja mjere.
(8) Sud će odrediti rok iz stavka 7. ovoga članka tako da iznosi najviše 31 kalendarski dan od dana dostave rješenja predlagatelju osiguranja.
(9) Odredbe ovoga članka ne utječu na mogućnost određivanja privremenih mjera prema drugim odredbama ovoga Zakona i općeg propisa kojim se uređuje postupak osiguranja.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Privremene mjere za osiguranje dokaza
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Članak 38.
(1) Na zahtjev osobe iz članka 30. ovoga Zakona koja učini vjerojatnim da je oznaka zemljopisnog podrijetla povrijeđena ili da prijeti opasnost od povrede, sud može odrediti privremenu mjeru radi osiguranja dokaza.
(2) Privremenom mjerom iz stavka 1. ovoga članka sud, među ostalim, može odrediti:
- izradu detaljnog opisa robe kojom se povređuje oznaka zemljopisnog podrijetla, uz uzimanje ili bez uzimanja primjeraka
- da nadležno tijelo iz članka 28. stavka 2. ovoga Zakona oduzme robu za koju se učini vjerojatnim da se njome povređuje oznaka zemljopisnog podrijetla i/ili
- da nadležno tijelo iz članka 28. stavka 2. ovoga Zakona oduzme materijale i sredstva koji su upotrijebljeni za izradu i distribuciju robe za koju se učini vjerojatnim da se njome povređuje oznaka zemljopisnog podrijetla te dokumentaciju koja se na to odnosi.
(3) Privremena mjera iz ovoga članka može se izreći i bez obavješćivanja protivnika osiguranja ako predlagatelj osiguranja učini vjerojatnim da prijeti opasnost od uništenja dokaza ili od nastanka nenadoknadive štete.
(4) Ako je privremena mjera izrečena bez obavješćivanja protivnika osiguranja, sud će rješenje o privremenoj mjeri, odmah po njezinoj provedbi, dostaviti protivniku osiguranja.
(5) U rješenju kojim se određuje privremena mjera sud će odrediti i trajanje te mjere, a ako je mjera određena prije podnošenja tužbe, i rok u kojemu predlagatelj osiguranja mora podnijeti tužbu radi opravdanja mjere.
(6) Sud će odrediti rok iz stavka 5. ovoga članka tako da iznosi najviše 31 kalendarski dan od dana dostave rješenja predlagatelju osiguranja.
(7) Odredbe ovoga članka ne utječu na mogućnost suda da naloži mjere za osiguranje dokaza u skladu s odredbama općeg propisa kojim se uređuje postupak osiguranja.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Novčana kazna
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Članak 39.
(1) Sud može zapriječiti novčanom kaznom i izreći novčanu kaznu protiv pravne ili fizičke osobe koja ne poštuje bilo koju mjeru donesenu temeljem članaka 32., 37. i 38. ovoga Zakona.
(2) Pravnim osobama može se zapriječiti i izreći novčana kazna iz stavka 1. ovoga članka u iznosu od 130,00 do 3.980,00 EUR.
(3) Ako se novčana kazna zapriječi i izriče pravnoj osobi, sud će zapriječiti i izreći novčanu kaznu iz stavka 1. ovoga članka u iznosu od 660,00 do 3.980,00 EUR i odgovornim osobama u pravnoj osobi ako utvrdi da su te osobe činom ili propustom prouzročile kažnjivo djelo pravne osobe.
(4) Fizičkim osobama može se zapriječiti i izreći novčana kazna iz stavka 1. ovoga članka u iznosu od 130,00 do 3.980,00 EUR.
(5) Ako osoba kojoj je sud, u skladu s ovim Zakonom, zaprijetio novčanom kaznom ne postupi po nalogu suda, sud će joj izreći tu kaznu i, u slučaju potrebe, zaprijetiti joj novim kaznama te ih izricati sve dok ta osoba ne postupi po nalogu suda.
(6) Ako fizička osoba kojoj je izrečena novčana kazna ne plati tu kaznu u roku koji je određen odlukom suda, ta će se kazna zamijeniti zatvorskom kaznom po pravilima kaznenoga prava o zamjeni novčane kazne zatvorskom kaznom.
(7) Ukupan zbroj zatvorskih kazni kojima su nekoj osobi zamijenjene izrečene novčane kazne ne može u istom postupku prijeći šest mjeseci.
(8) Zatvorska kazna izrečena prema odredbama ovoga Zakona izvršava se na način propisan za izvršenje zatvorske kazne izrečene u kaznenom postupku.
(9) Izrečenu novčanu kaznu i zatvorsku kaznu sud će izvršiti po službenoj dužnosti, a troškovi izvršenja padaju na teret državnoga proračuna.
(10) O kažnjavanju novčanom kaznom odlučuje sud rješenjem.
(11) Na rješenje o kažnjavanju dopuštena je žalba u roku od tri dana od dana dostave rješenja.
(12) O žalbi na rješenje o kažnjavanju iz stavka 11. ovoga članka odlučuje sud drugoga stupnja u roku od osam dana od dana primitka žalbe.
(13) Žalba iz stavka 12. ovoga članka odgađa ovršnost rješenja.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Hitnost i primjena odredaba drugih zakona
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Članak 40.
(1) Postupci zbog povrede oznake zemljopisnog podrijetla iz ovoga Zakona su hitni.
(2) U postupku u parnicama zbog povrede oznake zemljopisnog podrijetla rok za odgovor na tužbu je osam dana od dana dostave tužbe tuženiku.
(3) U sporovima zbog povrede oznake zemljopisnog podrijetla ročište za glavnu raspravu mora se održati u roku od 30 dana od dana primitka odgovora na tužbu.
(4) U postupku u parnicama postupak zbog povrede oznake zemljopisnog podrijetla pred prvostupanjskim sudom mora se okončati u roku od godine dana od dana podnošenja tužbe.
(5) U postupku u parnicama zbog povrede oznake zemljopisnog podrijetla drugostupanjski je sud dužan donijeti odluku o žalbi podnesenoj protiv odluke prvostupanjskog suda u roku od šest mjeseci od dana primitka žalbe.
(6) Rješenje o privremenoj mjeri donosi se u roku od 30 dana od dana podnošenja prijedloga za određivanje privremene mjere.
(7) Na zahtjev suda ili neke od stranaka u postupku zbog povrede oznake zemljopisnog podrijetla Zavod će odmah uzeti u rad prijedlog za proglašenje ništavosti oznake zemljopisnog podrijetla, koji je podnesen prije ili tijekom parnice, i žurno po njemu postupati sukladno članku 27. ovoga Zakona.
(8) Sud će odrediti prekid postupka do konačne odluke o prijedlogu za proglašenje ništavosti oznake zemljopisnog podrijetla.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Carinske mjere
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Članak 41.
Na zahtjev nositelja prava koji učini vjerojatnim da bi uvozom, izvozom, provozom odnosno prelaskom preko granične crte određene robe bila učinjena povreda prava iz ovoga Zakona, carinska će tijela poduzeti odgovarajuće mjere u skladu s carinskim propisima kojima se uređuje postupanje s robom kojom se čini povreda prava intelektualnog vlasništva.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
X. PREKRŠAJNI POSTUPAK
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Prekršajne odredbe
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Članak 42.
(1) Novčanom kaznom od 2.650,00 do 13.270,00 EUR kaznit će se za prekršaj pravna osoba koja:
1. neovlašteno koristi zaštićenu oznaku ili neku drugu oznaku za proizvode koji nisu obuhvaćeni zaštitom, u slučajevima predviđenima u članku 40. stavku 1. Uredbe (EU) 2023/2411
2. koristi naziv domene kojom se povređuje zaštićena oznaka zemljopisnog podrijetla sukladno članku 40. stavku 3. Uredbe (EU) 2023/2411
3. neovlašteno uvozi ili prodaje robu na daljinu kojom se povređuje zaštićena oznaka zemljopisnog podrijetla sukladno članku 40. stavku 4. Uredbe (EU) 2023/2411
4. neovlašteno unosi robu iz trećih zemalja kojom se povređuje zaštićena oznaka zemljopisnog podrijetla sukladno članku 40. stavku 5. Uredbe (EU) 2023/2411
5. na tržište stavi proizvod čiji je naziv zaštićen privremenom nacionalnom zaštitom ili oznakom registriranom na razini Unije, a za njega nije izdan certifikat o odobrenju za upotrebu oznake zemljopisnog podrijetla iz članka 29. stavka 5. ovoga Zakona
6. proizvodi ili na tržište stavi proizvod čiji je naziv zaštićen privremenom nacionalnom zaštitom ili oznakom registriranom na razini Unije, koji ne udovoljava zahtjevima iz specifikacije, protivno članku 19. stavku 3. i članku 24. stavku 1. ovoga Zakona.
(2) N ovčanom kaznom od 660,00 do 1.320,00 EUR za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se i odgovorna osoba u pravnoj osobi.
(3) N ovčanom kaznom od 660,00 do 6.630,00 EUR za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se fizička osoba obrtnik odnosno osoba koja obavlja drugu samostalnu djelatnost kad su prekršaj počinile u vezi s obavljanjem svog obrta odnosno samostalne djelatnosti.
(4) Novčanom kaznom od 260,00 do 1.320,00 EUR za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se fizička osoba.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
XI. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Članak 43.
(1) Postojeće oznake zemljopisnog podrijetla i oznake izvornosti registrirane na temelju Zakona o oznakama zemljopisnog podrijetla i oznakama izvornosti proizvoda i usluga i prava na korištenje oznake stečena na temelju Zakona o oznakama zemljopisnog podrijetla i oznakama izvornosti proizvoda i usluga prestaju važiti dana 2. prosinca 2026., ako do tog roka nije pokrenut postupak registracije na razini Europske unije sukladno članku 70. Uredbe (EU) 2023/2411.
(2) Nositelji oznaka zemljopisnog podrijetla i oznaka izvornosti registriranih sukladno odredbama Zakona o oznakama zemljopisnog podrijetla i oznakama izvornosti proizvoda i usluga, dužni su obavijestiti Zavod o namjeri ostvarivanja zaštite postojećih oznaka na razini Europske unije temeljem Uredbe (EU) 2023/2411, uz dostavu zahtjeva iz članka 9. ovoga Zakona, najkasnije tri mjeseca od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.
(3) Ako postupak iz stavka 1. ovoga članka nije pokrenut, Zavod donosi rješenje o ukidanju svih ranijih rješenja donesenih povodom zaštite postojećih oznaka temeljem Zakona o oznakama zemljopisnog podrijetla i oznakama izvornosti proizvoda i usluga („Narodne novine“, br. 173/03., 186/03., 76/07., 49/11. i 46/18.).
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Članak 44.
(1) U postupcima registracije oznaka zemljopisnog podrijetla koji su započeti, a nisu dovršeni, prema odredbama Zakona o oznakama zemljopisnog podrijetla i oznakama izvornosti proizvoda i usluga, podnositelji zahtjeva za registraciju dužni su obavijestiti Zavod o namjeri ostvarivanja zaštite tih oznaka na razini Europske unije temeljem Uredbe (EU) 2023/2411 uz dostavu zahtjeva iz članka 9. ovoga Zakona, najkasnije tri mjeseca od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.
(2) U slučaju izostanka obavijesti iz stavka 1. ovoga članka, Zavod donosi rješenje o obustavi postupka.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Članak 45.
(1) Glavni ravnatelj Zavoda donijet će pravilnik iz članka 9. stavka 2., članka 11. stavka 6., članka 13. stavka 4., članka 15. stavka 4., članka 25. stavka 9., članka 26. stavka 9., članka 27. stavka 18. i članka 29. stavaka 11. i 12. ovoga Zakona najkasnije u roku od tri mjeseca od stupanja na snagu ovoga Zakona.
(2) Do stupanja na snagu pravilnika iz stavka 1. ovoga članka ostaje na snazi Pravilnik o oznakama zemljopisnog podrijetla i oznakama izvornosti proizvoda i usluga („Narodne novine“, br. 72/04., 117/07., 66/11. i 43/17.).
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Članak 46.
Danom stupanja na snagu ovoga Zakona prestaje važiti Zakon o oznakama zemljopisnog podrijetla i oznakama izvornosti proizvoda i usluga („Narodne novine“, br. 173/03., 186/03., 76/07., 49/11. i 46/18.).
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Članak 47.
Ovaj Zakon stupa na snagu osmoga dana od dana objave u „Narodnim novinama“.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
OBRAZLOŽENJE
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Uz članak 1.
Ovim se člankom propisuje predmet Zakona, a to je osiguravanje provedbe Uredbe (EU) 2023/2411 Europskog Parlamenta i Vijeća od 18. listopada 2023. o zaštiti oznaka zemljopisnog podrijetla za obrtničke i industrijske proizvode i izmjeni uredbi (EU) 2017/1001 i (EU) 2019/1753 (u daljnjem tekstu: Uredba (EU) 2023/2411). Nadalje, cilj Zakona je odrediti nacionalno nadležno tijelo za provedbu Uredbe (EU) 2023/2411, utvrditi prava, obveze i zadaće tijela, sankcije za postupanja protivno odredbama Uredbe (EU) 2023/2411, potrebne mjere za osiguranje njihove provedbe te stupanje na snagu Zakona.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Uz članak 2.
Ovim se člankom daje definicija pojedinih pojmova koji se koriste u tekstu Zakona i propisuje da ostali pojmovi u ovome Zakonu imaju jednako značenje kao i pojmovi korišteni u Uredbi (EU) 2023/2411.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Uz članak 3.
Ovim se člankom predviđa rodna neutralnost pojmova koji se koriste u tekstu Zakona.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Uz članak 4.
Ovim se člankom propisuje nadležnost Državnog zavoda za intelektualno vlasništvo (u daljnjem tekstu: Zavod) za provedbu odredaba propisanih Uredbom (EU) 2023/2411 te se propisuju poslovi koje Zavod obavlja sukladno odredbama Uredbe (EU) 2023/2411.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Uz članak 5.
Ovim se člankom propisuje nadležnost Zavoda u upravnom postupku u nacionalnoj fazi registracije oznaka podrijetla za obrtničke i industrijske proizvode, postupku za izmjenu specifikacije proizvoda i proglašenje ništavosti registrirane oznake zemljopisnog podrijetla te nadležnost da obavlja i druge upravne i stručne poslove temeljem Uredbe (EU) 2023/2411, odredbi ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju njega, pri čemu može zatražiti stručno mišljenje od relevantne institucije ili pojedinca o spornim pitanjima iz tih postupaka. Nadalje propisuje se mogućnost podnošenja tužbe kojom se pokreće upravni spor, kao pravnog lijeka protiv rješenja Zavoda te utvrđuje hitnost navedenog postupka.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Uz članak 6.
Ovim se člankom propisuje obveza plaćanja naknada troškova sukladno posebnim propisima.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Uz članak 7.
Ovim se člankom određuju podaci o oznakama zemljopisnog podrijetla obrtničkih i industrijskih proizvoda koji se unose u registar, svrha obrade i javnost tih podataka uključujući i osobne podatke.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Uz članak 8.
Ovim se člankom definira podnositelj zahtjeva za registraciju oznake zemljopisnog podrijetla sukladno članku 8. Uredbe (EU) 2023/2411.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Uz članak 9.
Ovim se člankom propisuje pokretanje postupka za zaštitu oznaka zemljopisnog podrijetla za obrtničke i industrijske proizvode podrijetlom iz Republike Hrvatske podnošenjem zahtjeva za registraciju oznake sukladno članku 13. Uredbe (EU) 2023/2411.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Uz članak 10.
Ovim se člankom propisuje postupak formalnog ispitivanja prijave u odnosu na uvjete iz članka 8. Uredbe (EU) 2023/2411 te u odnosu na podatke iz članka 9. ovoga Zakona. Omogućava se ispravak utvrđenih nedostataka u propisanom roku te se propisuju pravne posljedice neotklanjanja takvih nedostataka.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Uz članak 11.
Ovim se člankom propisuje postupak supstancijalnog ispitivanja formalno urednog zahtjeva za registraciju u odnosu na uvjete iz članka 6. Uredbe (EU) 2023/2411 te eventualno postojanje zapreka za registraciju iz članaka 42. i 43. Uredbe (EU) 2023/2411. Predviđaju se uvjeti i rokovi za dostavu nužnih izmjena i/ili dopuna zahtjeva po pozivu Zavoda kao i pravne posljedice neudovoljavanja tom pozivu. U slučajevima kad zahtjev udovoljava uvjetima iz ovog članka, predviđa se objava zahtjeva zajedno sa specifikacijom proizvoda u službenom glasilu Zavoda.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Uz članak 12.
Ovim se člankom propisuje mogućnost odustanka od zahtjeva za registraciju oznake zemljopisnog podrijetla podnositelja zahtjeva te postupanje Zavoda u slučaju takvog odustanka.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Uz članak 13.
Ovim se člankom propisuju osnovni uvjeti za podnošenje nacionalnog prigovora na objavljen zahtjev za registraciju oznake zemljopisnog podrijetla u vidu određivanja osobe ovlaštenog podnositelja, roka za podnošenje takvog prigovora te razloga na kojima se taj prigovor mora temeljiti . Ovdje se ne radi se o institutu na bilo koji način sličnom institutu prigovora propisanom člankom 122. Zakona o općem upravnom postupku (NN br. 47/09. i 110/21., u daljnjem tekstu ZUP) jer je ovdje riječ o prigovoru kao djelu upravnog postupka koji predstavlja način na koji se, u odnosu na razloge točno propisane člankom 15. stavkom 3. Uredbe (EU) 2023/2411 , zainteresirane strane mogu usprotiviti registraciji oznake zemljopisnog podrijetla. Slijedom toga, ne radi se o uređenju instituta drukčije od onog propisanog ZUP-om, već o posebnom institutu predviđenom člankom 15. Uredbe (EU) 2023/2411 koji ovlašteni podnositelj može podnijeti kad smatra da oznaka zemljopisnog podrijetla koja se želi registrirati nije u skladu sa zahtjevima za zaštitu utvrđenima u Uredbi. Sukladno članku 15. Uredbe (EU) 2023/2411 države članice dužne su prevesti nacionalni postupak prigovora u okviru nacionalne faze postupka registracije oznake zemljopisnog podrijetla.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Uz članak 14.
Ovim se člankom propisuje tijek postupka po zaprimljenom prigovoru povodom kojeg Zavod ispituje njegovu pravodobnost, formalnu urednost i dopuštenost. Omogućava se ispravak utvrđenih otklonjivih nedostataka u propisanom roku te se propisuju pravne posljedice neotklanjanja takvih nedostataka. U slučaju dopuštenog prigovora predviđa se dostava preslike prigovora podnositelju zahtjeva uz poziv na dostavu očitovanja u propisanom roku, s ciljem dodatne razmjene informacija između stranaka pred sam postupak savjetovanja radi postizanja sporazumnog rješenja. U objektivnom roku propisanom člankom 15. stavkom 2. Uredbe (EU) 2023/2411 od dva mjeseca od primitka dopuštenog prigovora, Zavod poziva podnositelja zahtjeva i podnositelja prigovora da započnu Uredbom (EU) 2023/2411 predviđeni postupak savjetovanja radi postizanja sporazumnog rješenja.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Uz članak 15.
Ovim se člankom poziva na rokove iz članka 15. stavka 2. Uredbe (EU) 2023/2411 u kojima su podnositelj zahtjeva i podnositelj prigovora dužni provesti postupak savjetovanja radi postizanja sporazumnog rješenja, te se određuje rok u kojem je podnositelj zahtjeva dužan obavijestiti Zavod o ishodu provedenog postupka savjetovanja kao i način podnošenja te sadržaj takve obavijesti.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Uz članak 16.
Ovim se člankom uređuje postupanje Zavoda nakon završenog postupka savjetovanja ovisno o ishodu tog postupka odnosno postizanju sporazumnog rješenja.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Uz članak 17.
Ovim se člankom uređuje postupanje Zavoda u slučaju kad nije podnesen prigovor u nacionalnom postupku prigovora ili je prigovor odbačen.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Uz članak 18.
Ovim se člankom propisuje način na koji Zavod objavljuje svoju odluku po provedenoj nacionalnoj fazi postupka za registraciju oznake zemljopisnog podrijetla.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Uz članak 19.
Ovim se člankom uređuje režim privremene nacionalne zaštite oznake zemljopisnog podrijetla odobrene sukladno članku 18. stavku 1. Uredbe (EU) 2023/2411 . Propisuje se način odobravanja takve zaštite, zaštita koju oznaka zemljopisnog podrijetla uživa, teritorijalno i vremensko ograničenje učinaka takve privremene nacionalne zaštite te obaveze i dužnosti proizvođača koji proizvodi obrtnički ili industrijski proizvod čiji je naziv zaštićen privremenom nacionalnom zaštitom.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Uz članak 20.
Ovim se člankom uređuju uvjeti odnosno način označavanja tijekom privremene zaštite obrtničkog ili industrijskog proizvoda kojem je rješenjem odobrena privremena nacionalna zaštita.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Uz članak 21.
Ovim se člankom propisuju uvjeti za podnošenje zahtjeva za registraciju oznake zemljopisnog podrijetla Uredu sukladno članku 22. stavku 1. Uredbe (EU) 2023/2411.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Uz članak 22.
Ovim se člankom uređuje postupanje Zavoda po zaprimanju obavijesti Ureda o potrebi dopune i/ili izmjene zahtjeva u fazi postupka na razini Europske unije sukladno odredbi članka 23. stavka 6. Uredbe (EU) 2023/2411. Zavod poziva podnositelja zahtjeva na dostavu izmjena i/ili dopuna određujući mu rok te ispituje da li su dostavljene izmjene i/ili dopune značajne. Ako se radi o značajnim izmjenama objavljuje takve izmjene u službenom glasilu Zavoda te na odgovarajući način provodi nacionalni postupak prigovora i postupak savjetovanja radi postizanja sporazumnog rješenja. U suprotnom dostavljene izmjene i/ili dopune prosljeđuje Uredu.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Uz članak 23.
Ovim se člankom navodi da odluku o registraciji oznake zemljopisnog podrijetla za obrtničke i industrijske proizvode donosi Ured te da ju objavljuje u svome Registru oznaka zemljopisnog podrijetla Unije za obrtničke i industrijske proizvode .
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Uz članak 24.
Ovim se člankom propisuju obaveze proizvođača koji proizvodi obrtničke ili industrijske proizvode označene registriranom oznakom u pogledu proizvodnje takvih proizvoda i njihovog stavljanja na tržište.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Uz članak 25.
Ovim se člankom propisuje postupak povodom zahtjeva za upis standardne izmjene specifikacije proizvoda registrirane oznake zemljopisnog podrijetla i određuju se osobe koje imaju pravo na podnošenje takvog zahtjeva, sukladno članku 31. Uredbe (EU) 2023/2411 .
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Uz članak 26.
Ovim se člankom propisuje postupak povodom zahtjeva za upis izmjene specifikacije proizvoda registrirane oznake zemljopisnog podrijetla na razini Unije i određuju se osobe koje imaju pravo na podnošenje takvog zahtjeva, sukladno članku 31. Uredbe (EU) 2023/2411 .
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Uz članak 27.
Ovim se člankom određuje institut proglašenja oznake zemljopisnog podrijetla ništavom. Ne radi se o poništavanju nezakonitog rješenja sukladno uvjetima propisanim člankom 129. Zakona o općem upravnom postupku (NN broj 47/09, 110/21, u daljnjem tekstu ZUP), već mogućnosti proglašenja oznake zemljopisnog podrijetla ništavom zbog postojanja određenih razloga zbog kojih se takva registracija i učinci oznake moraju ukinuti ex tunc. Sukladno članku 32. Uredbe (EU) 2023/2411 države članice dužne su osigurati postupak proglašenja ništavosti registracije oznake zemljopisnog podrijetla. Ovim člankom se propisuje tko može pokrenuti postupak za proglašenje oznake zemljopisnog podrijetla ništavom te se propisuje postupak povodom prijedloga za proglašenje ništavosti oznake zemljopisnog podrijetla.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Uz članak 28.
Ovim se člankom propisuje nadležnost Zavoda za provjeru sukladnosti proizvoda s odgovarajućom specifikacijom proizvoda iz članka 51. Uredbe (EU) 2023/2411 te nadležnost Carinske uprave Ministarstva financija za praćenje upotrebe oznaka zemljopisnog podrijetla na tržištu iz članka 54. Uredbe (EU) 2023/2411.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Uz članak 29.
Ovim se člankom određuje način provjere sukladnosti proizvoda s odgovarajućom specifikacijom proizvoda i obaveze proizvođača da u svrhu takve provjere podnese osobnu izjavu prije stavljanja proizvoda na tržište i svake sljedeće tri godine na temelju koje Zavod izdaje certifikat o odobrenju za upotrebu oznake. Propisuje se da radi kontrole sukladnosti proizvoda Zavod ovlašćuje jedno ili više tijela za certificiranje proizvoda ili fizičke osobe sukladno članku 51. stavku 5. i članku 55. Uredbe (EU) 2023/2411. Propisuje se obaveza proizvođača da za potrebe kontrola nakon stavljanja proizvoda na tržište dostavi Zavodu dokaz o izvršenoj kontroli koju je provelo takvo tijelo za certificiranje proizvoda ili fizička osoba. Propisuje se postupanje Zavoda u slučaju utvrđene nesukladnosti.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Uz članak 30.
Ovim se člankom propisuje tko su ovlaštenici za zaštitu prava sukladno Zakonu, te se uz nositelja oznake zemljopisnog podrijetla određuje da je zaštitu ovlašten zahtijevati i svaki proizvođač proizvoda koji je u skladu s odgovarajućom specifikacijom proizvoda sukladno članku 47. Uredbe (EU) 2023/2411.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Uz članak 31.
Ovim se člankom u skladu sa zahtjevom Direktive 2004/48/EZ (članak 11.) uređuju zahtjevi koji se mogu postaviti u parnici radi zaštite oznake zemljopisnog podrijetla. Zahtjevi obuhvaćaju utvrđenje povrede, prestanak povrede i zabranu daljnje povrede te ih je moguće postaviti protiv počinitelja povrede, osobe koja je prouzročila ozbiljnu prijetnju da će povrijediti oznaku zemljopisnog podrijetla, te protiv posrednika koji pruža usluge koje treća osoba koristi u radnjama kojima se povređuje, odnosno prijeti da će se povrijediti oznaka zemljopisnog podrijetla.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Uz članak 32.
Ovim se člankom u skladu s člankom 10. Direktive 2004/48/EZ predviđaju daljnji zahtjevi koje je moguće postaviti u parnici radi zaštite oznake zemljopisnog podrijetla, a odnose se na oduzimanje i uništenje robe kojom je počinjena povreda.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Uz članak 33.
Ovim se člankom sukladno članku 13. Direktive 2004/48/EZ uređuje pitanje naknade štete zbog povrede oznake zemljopisnog podrijetla. Dalje, određuju se uvjeti koje sud ima uzeti u obzir prilikom određivanja visine naknade štete, te mogućnost da se umjesto određivanja visine naknade štete odredi šteta u visini iznosa naknade koja bi se u okolnostima slučaja mogla zahtijevati da je počinitelj povrede zatražio odobrenje za korištenje oznake zemljopisnog podrijetla.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Uz članak 34.
Ovim se člankom implementiraju odredbe članka 15. Direktive 2004/48/EZ te se predviđa, radi dodatnog odvraćanja budućih počinitelja te podizanja razine svijesti šire javnosti, objava sudske odluke kojom se u cijelosti ili djelomično udovoljilo zahtjevu usmjerenom na zaštitu oznake zemljopisnog podrijetla.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Uz članak 35.
Ovim se člankom predviđa mogućnost postavljanja zahtjeva za dostavu podataka o podrijetlu i distribucijskim kanalima robe ili usluge kojom je počinjena povreda, sukladno članku 8. Direktive 2004/48/EZ. Takav se zahtjev može postaviti prema tuženom, ali i prema osobi koja posjeduje robu/koristi usluge za koje se sumnja da se njima vrijeđa oznaka zemljopisnog podrijetla, osobi koja pruža usluge koje se koriste u radnjama za koje se sumnja da se njima vrijeđa oznaka zemljopisnog podrijetla, te protiv osobe koju je prethodno navedena osoba označila kao osobu koja sudjeluje u proizvodnji ili distribuciji roba ili davanju usluga za koje se sumnja da je njome počinjena povreda oznaka zemljopisnog podrijetla.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Uz članak 36.
Ovim se člankom sukladno članku 6. Direktive 2004/48/EZ predviđa mogućnost pribavljanja dokaza tijekom parničnog postupka. Osobito, predviđa se da u slučaju kada se učini vjerojatnim da je oznaka zemljopisnog podrijetla povrijeđena u obavljanju gospodarske djelatnosti radi stjecanja gospodarske ili ekonomske koristi sud može naložiti i dostavu bankovnih, financijskih ili sličnih ekonomskih dokumenata, isprava i sličnih dokaza kada se oni nalaze kod druge stranke u sporu ili su joj dostupni.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Uz članak 37.
Ovim se člankom uređuju privremene mjere koje se mogu odrediti zbog povrede oznake zemljopisnog podrijetla, a koje uz prestanak uključuju i zabranu daljnje povrede te oduzimanje robe kojom je učinjena povreda. Ovom se odredbom usklađuje s odredbom članka 9. Direktive 2004/48/EZ. Predviđa se i mogućnost zapljene pokretnina ili nekretnina koje nisu u neposrednoj vezi s povredom i zabrana raspolaganja sredstvima na računu kod financijskih institucija i raspolaganja drugom imovina ako se radi o povredama učinjenim u obavljanju djelatnosti s ciljem pribavljanja gospodarske ili ekonomske koristi.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Uz članak 38.
Ovim se člankom kako je predviđeno člankom 7. Direktive 2004/48/EZ određuje mogućnost izricanja privremenih mjera za osiguranje dokaza primjerice izrade detaljnog opisa robe kojom se čini povreda, uz ili bez uzimanja primjeraka, kao i mogućnost da nadležno tijelo iz članka 28. stavka 2. ovoga Zakona (Carinska uprava Ministarstva financija) oduzme robu, materijale i sredstava upotrijebljena za izradu i distribuciju robe kojom se čini povreda.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Uz članak 39.
Ovim se člankom određuje mogućnost prijetnje izricanjem i izricanja novčane kazne za nepoštivanje odluka suda prema ovom Zakonu, te se propisuju novčani iznosi tih kazni za pravne osobe, odgovorne osobe u pravnoj osobi te fizičke osobe.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Uz članak 40.
Ovim se člankom određuje hitnost rješavanja postupaka zbog povrede oznake zemljopisnog podrijetla, a koji se moraju okončati u roku od godine dane od dana podnošenja tužbe u prvom stupnju, te šest mjeseci u drugom stupnju, dok se odluka o privremenim mjerama mora donijeti u roku od 30 dana od dana podnošenja prijedloga za određivanje privremene mjere. Hitnost postupka potrebno je odrediti zbog sukladnosti s odredbom članka 3. Direktive 2004/48/EZ.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Uz članak 41.
Ovim se člankom određuje mogućnost da carinska tijela poduzmu odgovarajuće mjere u skladu s posebnim carinskim propisima kojima se uređuje postupanje s robom kojom se čini povreda prava intelektualnog vlasništva odnosno povreda prava iz ovoga Zakona.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Uz članak 42.
Ovim se člankom određuje što predstavlja prekršaj prema ovom Zakonu, te propisuju sankcije za počinjenje prekršaja od strane pravne osobe, odgovorne osobe u pravnoj osobi, fizičke osobe obrtnika odnosno osobe koja obavlja drugu samostalnu djelatnost kad su prekršaj počinile u vezi s obavljanjem svog obrta odnosno samostalne djelatnosti te fizičke osobe.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Uz članak 43.
Ovim se člankom propisuje da postojeće oznake zemljopisnog podrijetla i oznake izvornosti prestaju važiti dana 2. prosinca 2026., ako do tog roka nije pokrenut postupak registracije na razini Europske unije sukladno članku 70. Uredbe (EU) 2023/2411, krajnji rok u kojem su nositelji postojećih oznaka dužni obavijestiti Zavod o namjeri ostvarivanja zaštite postojećih oznaka na razini Europske unije temeljem Uredbe (EU) 2023/2411 te postupanje Zavoda u slučaju ako postupak registracije na razini Europske unije nije pokrenut.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Uz članak 44.
Ovim se člankom propisuje obaveza podnositelja u postupcima registracije oznaka zemljopisnog podrijetla koji su započeti, a nisu završeni prije stupanja na snagu ovoga Zakona, da obavijeste Zavod o namjeri ostvarivanja zaštite tih oznaka na razini Europske unije temeljem Uredbe (EU) 2023/2411 , krajnji rok za takvu obavijest te postupanje Zavoda u slučaju izostanka obavijesti.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Uz članak 45.
Ovim se člankom određuje da će glavni ravnatelj Zavoda donijeti Pravilnik o zaštiti oznaka zemljopisnog podrijetla za obrtničke i industrijske proizvode kojim se pobliže uređuju pojedinosti iz citiranih članaka Zakona te da do njegovog stupanja na snazi ostaje Pravilnik o oznakama zemljopisnog podrijetla i oznakama izvornosti proizvoda i usluga („Narodne novine“ br. 72/2004, 117/2007, 66/2011, 43/2017).
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Uz članak 46.
Ovim se člankom propisuje prestanak važenja postojećeg Zakona o oznakama zemljopisnog podrijetla i oznakama izvornosti proizvoda i usluga („Narodne novine“, br. 173/2003, 186/2003, 76/2007, 49/2011, 46/2018) danom stupanjem na snagu ovoga Zakona.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo
Uz članak 47.
Ovim se člankom propisuje stupanje na snagu Zakona.
Komentirate u ime: Državni zavod za intelektualno vlasništvo