Problemi i poremećaji mentalnog zdravlja, zbog relativno visoke prevalencije, čestog početka u mlađoj odrasloj dobi, mogućeg kroničnog tijeka, narušavanja kvalitete života oboljelih i njihovih obitelji te značajnog udjela u korištenju zdravstvene zaštite, predstavljaju jedan od prioritetnih javnozdravstvenih izazova u svijetu pa tako i u Hrvatskoj. Osobe s narušenim mentalnim zdravljem imaju povećan morbiditet i mortalitet od tjelesnih bolesti. Broj izvršenih samoubojstava, koja su pokazatelj ugroženosti mentalnog zdravlja, u mnogim je zemljama veći od broja poginulih u prometnim nesrećama. Mentalni poremećaji stigmatiziraju, izazivaju veliku subjektivnu patnju i uvelike smanjuju kvalitetu života oboljelih, kao i njihove okoline. Njihovo zbrinjavanje dovodi do direktnog ekonomskog opterećenja društva, ali i indirektnog, zbog smanjene produktivnosti, bolovanja i invaliditeta oboljelih.
Mentalni poremećaji okarakterizirani su psihološkom, biološkom i socijalnom disfunkcijom pojedinca, a uključuju čitav niz simptoma i smetnji. Definiraju se prema postojanju skupova simptoma, a kriteriji za dijagnozu ispunjeni su kada su skupovi simptoma relativno teški, dugotrajni i popraćeni smanjenjem funkcionalne sposobnosti ili invaliditetom. Simptomi mogu postojati i bez ispunjavanja kriterija za kliničke poremećaje kao subklinička stanja.
Starenjem populacije vjerojatno će se povećati potreba za zdravstvenom zaštitom uz istodobno smanjenje broja radno sposobnih stanovnika. Psihosocijalni stres jedan je od važnih rizičnih čimbenika za nastanak i održavanje poteškoća u mentalnom zdravlju i pridonosi porastu poremećaja mentalnog zdravlja te je potrebno planirati specifične intervencije za smanjenje negativnog stresa na zdravlje ljudi. Teret duševnih bolesti umnogome premašuje ekonomske izazove. Velik je teret na njegovateljima, obitelji i cijelom društvu.
Prema procjenama za 2021. godinu (IHME, Global Burden of Disease) poremećaji mentalnog zdravlja i ovisnosti čine nešto više od 5% globalnog opterećenja bolestima (engl: disability-adjusted life years, DALYs). Isti izvor procjenjuje da mentalni poremećaji i ovisnosti u 2021. godini čine 5,01% ukupnog opterećenja bolestima u Hrvatskoj. U prikazivanju pobola od mentalnih poremećaja na razini Hrvatske koriste se podatci korištenja zdravstvenih službi koji se sistematski prikupljaju u bazama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
Mentalni poremećaji (šifra F00-F99) posljednjih godina sudjeluju s oko 6% u ukupnom bolničkom pobolu u Hrvatskoj. Najveći broj hospitalizacija u dobi je 20-59 godina što ih svrstava među vodeće uzroke bolničkog pobola u radno aktivnoj dobi. Osim toga, skoro petina ukupnih bolno-opskrbnih dana registrira se za hospitalizacije osoba s dijagnozama mentalnih poremećaja te su prema korištenju dana bolničkog liječenja vodeća skupina bolničkog pobola. Također, psihijatrijski pregledi sudjeluju s udjelom 6-7% u broju specijalističkih pregleda na razini specijalističko-konzilijarne djelatnosti.
Godine 2022. registrirano je ukupno 30 522 hospitalizacija zbog mentalnih poremećaja te se ova skupina s udjelom od 5,1% nalazila na 10. mjestu u ukupnom broju hospitalizacija u Hrvatskoj. Prema broju hospitalizacija za dob 20-59 godina nalazili su se na 4. mjestu s udjelom 8,8% (20 048 hospitalizacija) (Slika 1). Također, 858 654 dana bolničkog liječenja korišteno je za hospitalizacije zbog mentalnih poremećaja te su kao vodeća skupina u ukupnom broju dana bolničkog liječenja sudjelovali s udjelom od 15,7%. U specijalističko-konzilijarnoj djelatnosti registrirano je ukupno 646 688 psihijatrijska pregleda (udio 6,3%), a skoro 65% pregleda bilo je za osobe u dobi 20-64 godine.
U ukupnom broju registriranih bolesti i stanja na razini primarne zdravstvene zaštite mentalni poremećaji sudjeluju s udjelom 4-5%. Ova se skupina poremećaja nalazila 2022. godine na 11. mjestu pobola s udjelom 4,7%. Registrirano je ukupno 824.486 osoba s dijagnozama iz skupine mentalnih poremećaja, pri čemu je osoba s dijagnozom iz određene podskupine poremećaja registrirana jednom. Skoro 50% osoba u dobi je od 20 do 64 godine, stoga mentalni poremećaji i na razini primarne zdravstvene zaštite, predstavljaju jedan od značajnih uzroka pobola u radno aktivnog stanovništva. U rutinskom prikazu dijagnoza na razini primarne zdravstvene zaštite navode se podskupine dijagnoza te se poimenične dijagnoze ne prikazuju. Također, pobol se ne prikazuje prema spolu. Nažalost, veći broj dijagnoza, više od 35%, ulazi u skupinu ostalih mentalnih poremećaja čime se gube iz praćenja mnoge dijagnostičke kategorije koje su javnozdravstveni problemi kao npr. depresivni poremećaji. Najviše registriranih dijagnoza je iz podskupine neurotičkih, vezanih uz stres i somatoformnih poremećaja (šifre F40-F48) te je ova dijagnostička podskupina vodeća s udjelom od oko 50%. U 2022. godini registrirano je ukupno 507.065 osoba s dijagnozama iz ove podskupine (udio 50,7%). Analiza pobola na razini primarne zdravstvene zaštite prema županijama prebivališta za 2022. godinu, pokazuje da su mentalni poremećaji sudjelovali u ukupnom pobolu županija s udjelima od 3,4% (Istarska županija) do 5,7% (Koprivničko-križevačka županija).
U Registru osoba s invaliditetom (zadnji publicirani podatci, stanje rujan 2023.) registrirano je 160.165 osoba čiji su uzroci invaliditeta ili komorbiditetne dijagnoze koje pridonose stupnju funkcionalnog oštećenja osobe iz skupine mentalnih poremećaja te 4.730 osoba s dijagnozama iz spektra autizma. Te dijagnoze predstavljaju oko 30% svih uzroka invaliditeta. Također, najčešća smanjenje funkcionalnih sposobnosti kod osoba s invaliditetom su mentalni poremećaji. Dijagnoze koje u potpunosti ili većoj mjeri uzrokuju smanjenje funkcionalne sposobnosti najčešće su iz skupina organskih i simptomatskih mentalnih poremećaja (35.472 osoba) te shizofrenija, shizotipni i sumanuti poremećaji (30.131 osoba).
Registar samoubojstava Hrvatske, državni je registar, osnovan 1986. godine u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo. Ima značajke populacijskog registra. U njemu se evidentiraju podatci o osobama s prebivalištem u Hrvatskoj koje su izvršile samoubojstvo. Izvor podataka je Potvrda o smrti/Izvješće o uzroku smrti. Podaci se prikazuju skupno te se rutinski analiziraju prema dobi, spolu, županiji boravka, načinu izvršenja, a moguće su i specifične analize prema županiji rođenja, danu i mjesecu izvršenja, eventualnoj psihijatrijskoj ili somatskoj dijagnozi. Samoubojstva su godinama bila vodeći uzrok smrtnosti od ozljeda u Hrvatskoj s udjelom oko 30%. Posljednjih nekoliko godina samoubojstva se nalaze na 2. mjestu, iza vodećih padova, s udjelom 21,0% 2022. godine. Broj samoubojstava kao i stopa na 100 000 stanovnika oscilirali su do 1999. godine, dok je nadalje prisutan trend pada samoubojstava. Godine 1985. počinjeno je 1.050 samoubojstava (stopa 21,9). Podjednak, a ujedno i najveći broj samoubojstava zabilježen je 1987. (1.153, stopa 24,1) i 1992. godine (1.156, stopa 24,2). Najmanji broj izvršenih samoubojstava zabilježen je 1995. godine (930, stopa 19,4) te u razdoblju 2000.-2023. godine (926 slučajeva, stopa 20,9 2000. godine; 546 slučaja, stopa 14,1/100 000 2023. godine). Dobno-standardizirane stope smrtnosti zbog samoubojstava u Hrvatskoj za sve dobi ukupno, kao i za dob 0-64 godina pokazuju oscilacije do 1997. godine, a od 1998. godine bilježi se kontinuirani pad stope. Prema informacijama iz sustavne analize za Global Burden of Disease Study 2016 ukupan broj smrtnih slučajeva od samoubojstva se na globalnoj razini povećao za 6,7% tijekom 27-godišnjeg istraživanja. Međutim, dobno standardizirana stopa smrtnosti od samoubojstva smanjila se za 32,7% širom svijeta između 1990. i 2016., slično padu globalne dobno standardizirane stope smrtnosti od 30,6%. Smrtnost od samoubojstava varira prema različitim lokacijama, spolovima i dobnim skupinama, te strategije prevencije samoubojstava mogu biti usmjerene na ranjivu populaciju.
Mentalni poremećaji, kao osnovni uzrok smrti, u ukupnom mortalitetu u Hrvatskoj sudjeluju s oko 2-3%. Godine 2022. registrirano je ukupno 1876 smrti zbog mentalnih poremećaja te se ova skupina s udjelom 3,29% nalazila na 8. mjestu uzroka smrti u Hrvatskoj. Najčešće dijagnoze bile su nespecificirana demencija (1003 slučaja), mentalni poremećaji i poremećaji ponašanja uzrokovani alkoholom (335 slučaja) te poremećaji ličnosti i poremećaji ponašanja zbog bolesti, oštećenja i disfunkcije mozga (281 slučaja).
U usporedbi s uslugama mentalnog zdravlja koje se pružaju primarno u bolnicama, integrirana mreža kvalitetnih usluga mentalnog zdravlja u zajednici povezuje se s boljim ishodima pružanja usluga (bolji pristup, rjeđa prisilne mjere, rjeđe kršenje ljudskih prava) i boljim rezultatima kod korisnika (bolja kvaliteta života, bolje sudjelovanje u liječenju, manje stigme, bolja stambena stabilnost, bolja radna rehabilitacija). Zaštita mentalnog zdravlja u zajednici je važna iz više razloga. Promiče oporavak i sukreiranje skrbi, omogućava korisnicima usluga/klijentima da ostanu uključeni u zajednicu i njihovu društvenu mrežu. Trenutno se zaštita mentalnog zdravlja u Hrvatskoj uglavnom provodi u bolnicama (tj. bolnička skrb), dok su izvanbolničke usluge u zajednici još uvijek nedostatne. S gledišta deinstitucionalizacije, te se ograničene usluge u zajednici često smatraju posthospitalnom skrbi, a zapravo su samostalni postupci liječenja i rehabilitacije koji mogu i ne moraju biti funkcionalno povezani sa bolničkim liječenjem. Međutim, kvalitetna skrb u zajednici trajni je proces koji se odnosi na period prije, tijekom i nakon prijema u psihijatrijsku bolnicu. U sustavu koji se temelji na zaštiti mentalnog zdravlja u zajednici, prijem u psihijatrijsku bolnicu predstavlja kratku međufazu koja se trenutno po potrebi može organizirati za vrijeme pružanja skrbi u zajednici.
Oporavak od mentalnog poremećaja je očekivani cilj liječenja i standard organizacije skrbi za mentalno zdravlje u svim organizacijskim oblicima pružanja skrbi za mentalno zdravlje. Očekuje se da će liječenje i rehabilitacija pomoći osobama s teškoćama mentalnog zdravlja da se u sustavu skrbi za mentalno zdravlje osnaže da mogu voditi svoj život prema svojim ciljevima i biti socijalno uključeni uključujući i pravo na neophodnu podršku iz različitih izvora (zdravstveni sustav, socijalna skrb, zapošljavanje, peer podrška i slično) kada je i koliko dugo je potrebna. Ovakav sustav osigurava aktivno sudjelovanje korisnika usluga u svom liječenju, rehabilitaciji i oporavku i poštuje ljudska prava.
Unaprjeđenje i zaštita mentalnog zdravlja bitni su za cjelokupnu društvenu zajednicu zbog podizanja kvalitete zdravlja građana što pridonosi osobnom zadovoljstvu, socijalnoj uključenosti i produktivnosti cijele zajednice. Time se smanjuju potrebe za zdravstvenom skrbi te se potiče ekonomski i društveni razvoj.
Nacionalna razvojna strategija Republike Hrvatske do 2030. godine („Narodne novine“, broj 13/21) sektor zdravstva razmatra pod strateškim ciljem 5.5 „Zdrav, aktivan i kvalitetan život“, u kojem se navodi potreba korjenitih promjena organizacijskog modela borbe protiv bolesti koje najviše opterećuju zdravlje naroda, a u kojima se trenutno ne postižu rezultati na zadovoljavajućoj razini, a što se odnosi i na zaštitu mentalnog zdravlja. Nacionalni plan razvoja zdravstva za razdoblje od 2021. do 2027. godine i Akcijski plan razvoja zdravstva za razdoblje od 2021. do 2025. godine povezani su sa Strateškim okvirom razvoja mentalnog zdravlja do 2030. (u daljnjem tekstu: Strateški okvir) kojeg je Vlada Republike Hrvatske donijela na sjednici održanoj 24. studenog 2022. godine. U svrhu provedbe prioriteta, mjera i aktivnosti utvrđenih Strateškim okvirom izrađen je Akcijski plan za implementaciju sustava zaštite mentalnog zdravlja u zajednici do 2027. (u daljnjem tekstu: Akcijski plan) kojim su obuhvaćena slijedeća prioritetna područja: uspostava sustava različitih oblika pružanja skrbi u zajednici, doprinos povećanju znanja i kompetencija stručnjaka i razvoj psihosocijalnih intervencija i programa uključivanja u zajednicu. Akcijski plan donosi multidisciplinarni, integrirani i znanstveno utemeljeni pristup čime će se osigurati provedba javnih politika na području mentalnog zdravlja i ostvarenje ciljanih rezultata.
Za provedbu mjera iz Akcijskog plana osigurana su sredstva na proračunskim pozicijama Ministarstva zdravstva (u daljnjem tekstu: MZ), Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike (u daljnjem tekstu: MROSP), Ministarstva hrvatskih branitelja (u daljnjem tekstu: MHB), Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih (u daljnjem tekstu: MZOM), Ministarstva unutarnjih poslova (u daljnjem tekstu: MUP), Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (u daljnjem tekstu: HZZO), Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (u daljnjem tekstu: HZJZ) i Agencije za odgoj i obrazovanje (u daljnjem tekstu: AZOO) i Akademije socijalne skrbi.
Definirane mjere ovog Akcijskog plana financirat će se osim kroz redovnu djelatnost i kroz projekte/aktivnosti financirane iz sredstava Državnog proračuna i fondova Europske unije. U okviru Akcijskog plana osigurana su sredstva za provedbu istog u visini od 35.870.649,13 € u 2025. godini, 38.419.625,24 € u 2026. godini, a indikativni plan za 2027. godinu iznosi 41.279.030,48 € što sveukupno za četverogodišnje razdoblje provedbe iznosi 115.569.304,85 €.
Ministarstvo zdravstva će u suradnji s Hrvatskim zavodom za javno zdravstvo koordinirati izradu godišnjih izvješća i završnog izvješća o provedenim aktivnostima i rezultatima provedbe Akcijskog plana. Provedbu Akcijskog plana pratit će i usmjerivati povjerenstvo nadležno za praćenje provedbe Akcijskog plana Ministarstva zdravstva (u nastavku teksta: Povjerenstvo). Godišnje izvješće o provedbi Akcijskog plana dostavlja se Povjerenstvu i ministru nadležnom za poslove zdravstva. Završno izvješće uz suglasnost Povjerenstva i ministra nadležnog za poslove zdravstva dostavlja se Vladi Republike Hrvatske.
1. Analizirati potrebe i osigurati razvoj potrebnih službi i usluga utemeljenih na oporavku, uključujući mobilne timove za intervenciju u pacijentovoj kući
2. Uspostaviti i razvijati mobilne timove za zaštitu mentalnog zdravlja u zajednici
3. Uspostaviti mobilne timove za djelovanje u kriznim situacijama kao što su pandemija, potresi, elementarne nepogode, posljedice klimatskih promjena i druge krize
4. Razvijati službe i usluge za zaštitu mentalnog zdravlja u zajednici sukladno lokalnim potrebama zajednice uz postupno usmjeravanje pacijenata iz stacionarnih zdravstvenih ustanova prema korištenju usluga u lokalnoj zajednici (dispanzeri i psihološki timovi u domovima zdravlja, centri za mentalno zdravlje u zajednici)
5. Razvijati mrežu usluga u zajednici za pružanje multidisciplinarne terapijske skrbi prilagođene potrebama korisnika
6. Osigurati liječenje putem multidisciplinarnog tima stručnjaka u skladu s individualnim planom liječenja, uključujući dostupnost potpore osobama s osobnim iskustvom psihičke bolesti (engl. peer worker/mentor oporavka) te poticati izradu plana oporavka kao pacijentova osobnog dokumenta
7. Uključivati korisnike u razvoj, upravljanje, provedbu i evaluaciju, odnosno sukreiranje zdravstvene skrbi
8. Pružiti tehničku potporu lokalnim zajednicama za izradu i provedbu politika koje promiču oporavak i socijalnu uključenost te preveniraju nejednakost i diskriminaciju
9. Poticati primjenu različitih metoda istraživanja na području zaštite mentalnog zdravlja u zajednici
10. Kontinuirano provoditi evaluaciju mjera i aktivnosti na području zaštite mentalnog zdravlja u zajednici.
1. Senzibilizirati opću populaciju i stručnjake za pitanja razvoja i organizacije mentalnog zdravlja u zajednici
2. Razvijati smjernice za osnaživanje pacijenata koje će omogućiti optimalno postupanje u liječenju, praktičnu pomoć u svakodnevnom životu, rehabilitaciju i potporu u oporavku osoba s teškim poremećajima mentalnog zdravlja
3. Unaprijediti kvalitetu znanja i vještina zdravstvenih radnika iz područja mentalnog zdravlja svih profila i razina kvalifikacije uključujući stručnjake po iskustvu/mentore oporavka
4. Organizirati edukaciju za stručnjake iz psihoterapijskih tehnika utemeljenih na dokazima
5. Educirati osobe koje se u svojem profesionalnom radu susreću s osobama s psihičkim teškoćama (npr. djelatnike policije, sustava socijalne skrbi, odgojno-obrazovne ustanove).
POSEBAN CILJ 3: Jačati multisektorsku interdisciplinarnu suradnju u provedbi psihosocijalnih intervencija, poštovanja ljudskih prava i provedbi rehabilitacije i socijalnog uključivanja osoba s mentalnim poremećajima
1. Razvijati mjere rane intervencije i rehabilitacije u lokalnoj zajednici
2. Integrirati medicinske, psihološke i socijalne postupke svih koji se bave liječenjem i rehabilitacijom osoba s mentalnim poremećajima te osigurati suradnju pružatelja navedenih postupaka uz naglasak na unapređenje mjera stanovanja uz potporu, zapošljavanja te socijalnog uključivanja i socijalne skrbi u zajednici.
Prioritet: 1 Uspostaviti sustav različitih oblika pružanja skrbi u zajednici
PRIORITET: 1 Uspostaviti sustav različitih oblika pružanja skrbi u zajednici
Pokazatelj rezultata: Broj uspostavljenih mobilnih timova za kronično, intenzivno liječenje i krizne situacije
Početna vrijednost (2023): 0
Ciljana vrijednost: 20
Pokazatelj rezultata: Stopa hospitalizacija zbog mentalnih poremećaja
Početna vrijednost (2020.): 746,8/100 000
Ciljana vrijednost: 739,3 /100 000
Pokazatelj rezultata: Broj postelja na psihijatrijskim odjelima i u psihijatrijskim bolnicama
Početna vrijednost (2020.) : 3748
Ciljana vrijednost: 3405
Pokazatelj rezultata: Prosječna dužina liječenja
Početna vrijednost (2020.): 55,99
Ciljana vrijednost: 50,391
Pokazatelj rezultata: Broj aktivnih stručnjaka po iskustvu/mentora oporavka
Početna vrijednost (2023): 18
Ciljana vrijednost: 32
Pokazatelj rezultata: Broj dispanzera za mentalno zdravlje u domovima zdravlja
Početna vrijednost (2023): 0
Ciljana vrijednost: 21
Pokazatelj rezultata: Broj udruga u području mentalnog zdravlja
Početna vrijednost: 19
Ciljana vrijednost: 30
Pokazatelj rezultata: Broj aktivnih stručnjaka po iskustvu/mentora oporavka u psihijatrijskim mobilnim timovima
Početna vrijednost (2023): 0
Ciljana vrijednost: 20
Pokazatelj rezultata: broj anonimnih savjetovališta/centara za mentalno zdravlje u zajednici
Početna vrijednost: 1
Ciljana vrijednost: 20
Pokazatelj rezultata: Broj korisnika usluga uključen u izradu županijskih strateških dokumenta vezanu uz mentalno zdravlje i implementaciju istih
Početna vrijednost: 0
Ciljana vrijednost: 14
Pokazatelj rezultata: Broj psihijatrijskih timova u Službama za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti u zavodima za javno zdravstvo
Početna vrijednost: 48
Ciljana vrijednost: 55
Pokazatelj rezultata: Kadrovsko pojačanje psihijatrijskih timova u Službama za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti u zavodima za javno zdravstvo zapošljavanjem dodatnih djelatnika u zdravstvu / stručnih suradnika
Početna vrijednost: 0
Ciljana vrijednost: 55
Pokazatelj rezultata: Broj koordinatora za implementaciju akcijskih planova iz područja mentalnog zdravlja i intersektorsku koordinaciju
Početna vrijednost: 0
Ciljana vrijednost: 21
Pokazatelj rezultata: Povećanje zastupljenosti usluga za zaštitu mentalnog zdravlja koje pružaju nevladine organizacije
Poseban cilj 1: Razvoj sustava mentalnog zdravlja u zajednici
Poseban cilj 1: Razvoj sustava mentalnog zdravlja u zajednici
Mjera 1. Analizirati potrebe i osigurati razvoj potrebnih službi i usluga utemeljenih na oporavku, uključujući mobilne timove za intervenciju u pacijentovoj kući
Svrha mjere: Unaprijediti i kontinuirano pratiti podatke iz sustava zdravstva te uspostaviti multisektorsku suradnju sa drugim sustavima u svrhu razmjene podataka u vezi zaštite mentalnog zdravlja u zajednici. Unaprijediti pružanje usluga i intervencija u zajednici.
Pokazatelji rezultata:
1. Izrađena analiza raspoloživih resursa i potreba
2. Izrađen plan unaprjeđenja, praćenja i povezivanja podataka iz različitih sustava
3. Izrađen popis usluga
4. Izrađen model ugovaranja usluga u zdravstvu te uspostave kontinuirane suradnje sa drugim sektorima
Nadležnost za provedbu:
MZ, HZJZ
Sunositelj mjere:
MROSP, HZZO, Referentni centar za psihosocijalnu rehabilitaciju u psihijatriji, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, stručna društva
Ukupni procijenjeni trošak provedbe za razdoblje 2025.-2027.
2025. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti;
HZJZ - A884001 1.048.070,00 €; HZZO - A600000 Primarna zdravstvena zaštita za 2025. godinu iznosi 7.152.474,67 €; HZZO - A600004 Specijalističko-konzilijarna zdravstvena zaštita 2.638.264,08 €; HZZO - A600003 Bolnička zdravstvena zaštita 24.775.840,38 €; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
2026. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZJZ - A884001 1.116.709 €; HZZO - A600000 Primarna zdravstvena zaštita 7.510.098,41 €; HZZO - A600004 Specijalističko-konzilijarna zdravstvena zaštita 3.517.685,44 €; HZZO - A600003 Bolnička zdravstvena zaštita 26.014.632,39 €; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
2027. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
HZJZ - A884001 1.200.601,00 €; HZZO - A600000 Primarna zdravstvena zaštita 7.885.603,33 €; HZZO - A600004 Specijalističko-konzilijarna zdravstvena zaštita 4.616.962,14 €; HZZO - A600003 Bolnička zdravstvena zaštita 27.315.364,01 €; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
Sveukupno 2025. - 2027. godina
MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZJZ - A884001 3.365.380,00 €; HZZO sveukupno – 111.426.924,85 – sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
Vrsta mjere: O
Mjera 2: Uspostaviti i razvijati mobilne timove za zaštitu mentalnog zdravlja u zajednici
Svrha mjere: Osigurati dostupnost različitih oblika pružanja skrbi (usluga za zaštitu mentalnog zdravlja) na razini zajednice putem mobilnih timova za zaštitu mentalnog zdravlja u zajednici za potrebe intenzivnog liječenja oboljelih s akutnim i kroničnim poteškoćama za osobe svih dobnih skupina.
Pokazatelji rezultata:
1. Doneseni provedbeni propisi za potrebu uspostave mobilnih timova
2. Izrađen protokol za praćenje i izvještavanje o radu mobilnih timova
3. Broj uspostavljenih mobilnih timova
4. Broj osoba koje koriste usluge mobilnih timova
Nadležnost za provedbu:
MZ
Sunositelj mjere:
MROSP, HZZO, HZJZ, Referentni centar za psihosocijalnu rehabilitaciju u psihijatriji, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, stručna društva
Ukupni procijenjeni trošak provedbe za razdoblje 2025.-2027.
2025. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti;
HZJZ - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; HZZO - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
2026. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZJZ - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; HZZO - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
2027. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
HZJZ - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; HZZO - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
Sveukupno 2025. – 2027. godina
MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZJZ - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; HZZO - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
Vrsta mjere: R
Mjera 3. Uspostaviti mobilne timove za djelovanje u kriznim situacijama kao što su pandemija, potresi, elementarne nepogode, posljedice klimatskih promjena i druge krize
Svrha mjere: Osigurati dostupnost skrbi (usluga za zaštitu mentalnog zdravlja) u situacijama u kojima je onemogućeno pružanje uobičajene skrbi ili/i je povećana potreba za istim.
Pokazatelji rezultata:
1. Izrađen protokol za potrebe rada mobilnih timova u kriznim situacijama
Nadležnost za provedbu:
MZ, MUP
Sunositelj mjere:
MROSP, MHB, HZZO, HZJZ, ZJZ, Hrvatski Crveni križ
jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, stručna društva, organizacije civilnog društva
Ukupni procijenjeni trošak provedbe za razdoblje 2025.-2027.
2025. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti MHB - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MUP A553131 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZJZ - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; HZZO - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1
2026. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti MHB - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MUP A553131 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZJZ - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; HZZO - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1
2027. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti MHB - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MUP A553131 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZJZ - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; HZZO - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1
Sveukupno 2025. – 2027. godina
MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MHB - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MUP A553131 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZJZ - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; HZZO - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1
Vrsta mjere: R
Mjera 4. Razvijati službe i usluge za zaštitu mentalnog zdravlja u zajednici sukladno lokalnim potrebama zajednice uz postupno usmjeravanje pacijenata iz stacionarnih zdravstvenih ustanova prema korištenju usluga u lokalnoj zajednici (dispanzeri i psihološki timovi u domovima zdravlja, centri za mentalno zdravlje mladih u zajednici)
Svrha mjere: Unaprjeđenje dostupnosti usluga i razvoj suradnje svih dionika unutar i izvan sustava zdravstva (policija, pravosuđe, lokalna uprava i samouprava, udruge, socijalna skrb, obrazovanje i zdravstvo).
Pokazatelji rezultata:
1. Broj pružatelja usluga za zaštitu mentalnog zdravlja na razini jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave
2. Povećanje kapaciteta/usluga dnevnih bolnica
3. Broj dispanzera za zaštitu mentalnog zdravlja u Domovima zdravlja
4. Broj osnovanih psiholoških timova u domovima zdravlja
5. Broj centara za mentalno zdravlje mladih u lokalnoj zajednici
6. Broj timova za zaštitu mentalnog zdravlja i prevenciju ovisnosti u ZJZ-ima
7. Broj djelatnika u timovima za zaštitu mentalnog zdravlja i prevenciju ovisnosti u ZJZ-ima
8. Broj anonimnih savjetovališta
9. Broj dostupnih telefonskih linija za psihosocijalnu podršku
Nadležnost za provedbu:
MZ, HZZO
Sunositelj mjere: pružatelji usluga zaštite mentalnog zdravlja, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave
Ukupni procijenjeni trošak provedbe za razdoblje 2025.-2027.
2025. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZZO - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1;
2026. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZZO - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1;
2027. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZZO - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1;
Sveukupno 2025. – 2027. godina- MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZZO - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1
Vrsta mjere: R
Mjera 5 : Razvijati mrežu usluga u zajednici za pružanje multidisciplinarne terapijske skrbi prilagođene potrebama korisnika
Svrha mjere: Osiguranje optimalne skrbi za zaštitu mentalnog zdravlja i poštivanja ljudskih prava uključujući osiguranje pomoći pri pružanju socijalnih usluga, financijske, psihološke i terapijske skrbi te pomoći za ostvarivanje tih prava.
Pokazatelji rezultata:
1. Broj udruga koje provode programe za pružanje psihosocijalne i Peer podrške
2. Uspostavljena telefonska linija za prevenciju suicida
3. Dostupne informacije o uslugama koje se provode (katalog usluga)*
4. Izrađen protokol o suradnji između pružatelja usluga psihosocijalne podrške u zajednici
Nadležnost za provedbu:
MZ, MROSP
Sunositelj mjere:
HZJZ, pružatelji usluga zaštite mentalnog zdravlja, stručna društva, organizacije civilnoga društva
Ukupni procijenjeni trošak provedbe za razdoblje 2025.-2027.
2025. godina ukupno - MZ A803005 250.000 €; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
2026. godina ukupno - MZ A803005 250.000 €; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
2027. godina ukupno - MZ A803005 250.000 € (indikativni proračun); MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
Sveukupno 2025. – 2027. godina
MZ A803005 750.000 €; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
Vrsta mjere: R
Mjera 6. Osigurati liječenje putem multidisciplinarnog tima stručnjaka u skladu s individualnim planom liječenja, uključujući dostupnost potpore osobama s osobnim iskustvom psihičke bolesti (engl. peer worker/mentor oporavka) te poticati izradbu plana oporavka kao pacijentova osobnog dokumenta
Svrha mjere: Osigurati sveobuhvatan pristup osobama s problemima mentalnog zdravlja putem individualne psihobiosocijalne procjene stanja i multidisciplinarnog liječenja primjenom bio-psiho-socijalnih postupaka na temelju individualnog plana liječenja uključujući i uslugu peer worka/mentora oporavka, te poticanje samopomoći i vršnjačke pomoći u izradi i provedbi plana oporavka kao osobnog dokumenta osobe s teškoćama mentalnog zdravlja.
Pokazatelji rezultata:
1. Broj stručnjaka po iskustvu/mentor oporavka koji rade u mobilnim timovima
2. Broj usluga provedenih od stručnjaka po iskustvu/mentor oporavka
Nadležnost za provedbu:
MZ, HZZO
Sunositelj mjere:
MROSP, HZJZ, pružatelji zdravstvene zaštite, korisnici zdravstvene zaštite, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, stručna društva, organizacije civilnoga društva
Ukupni procijenjeni trošak provedbe za razdoblje 2025.-2027.
2025. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZZO - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZJZ - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1
2026. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZZO - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZJZ - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1
2027. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZZO - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZJZ - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1
Sveukupno 2025. – 2027. godina
MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZZO - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZJZ - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1
Vrsta mjere: R
Mjera 7. Uključivati korisnike u razvoj, upravljanje, provedbu i evaluaciju odnosno sukreiranje zdravstvene skrbi
Svrha mjere: Osigurati sudjelovanje korisnika usluga i/ili obitelji korisnika u kreiranju i implementaciji intervencija te evaluaciji skrbi za mentalno zdravlje
Pokazatelji rezultata:
1. Broj uključenih korisnika u radne skupine i povjerenstva nadležnih tijela za izradu i provedbu planova i mjera vezanih za zaštitu mentalnog zdravlja na lokalnom i nacionalnom nivou
Nadležnost za provedbu:
MZ, HZZO
Sunositelj mjere:
MROSP, MHB, MUP, HZJZ, AZOO, korisnici usluga, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, organizacije civilnog društva
Ukupni procijenjeni trošak provedbe za razdoblje 2025.-2027.
2025. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZZO - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MHB - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MUP - A553131 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZJZ - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; AZOO – A767022 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
2026. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZZO - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MHB - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MUP - A553131 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZJZ - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; AZOO – A767022 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
2027. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZZO - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MHB - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MUP - A553131 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZJZ - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; AZOO – A767022 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
Sveukupno 2025. – 2027. godina - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZZO - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MHB - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MUP - A553131 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZJZ - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; AZOO – A767022 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
Vrsta mjere: R
Mjera 8. Pružiti tehničku potporu lokalnim zajednicama za izradbu i provedbu politika koje promiču oporavak i socijalnu uključenost te preveniraju nejednakost i diskriminaciju
Svrha mjere: Osnaživanje lokalnih zajednica za implementaciju intervencija u zajednici uključujući i strategije borbe protiv stigme i diskriminacije zbog mentalnog poremećaja
Pokazatelji rezultata:
1. Broj provedenih radionica za procjenu i poboljšanje standarda kvalitete i ljudskih prava (engl.: WHO QualityRights)
2. Broj sudionika na radionicama
Nadležnost za provedbu:
MZ, HZJZ
Sunositelji mjere:
MROSP, zdravstvene ustanove koje pružaju usluge zaštite mentalnog zdravlja, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, stručna društva, organizacije civilnog društva, mediji
Ukupni procijenjeni trošak provedbe za razdoblje 2025.-2027.
2025. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZJZ – vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnost
2026. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZJZ – vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnost
2027. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZJZ – vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnost
Sveukupno 2025. – 2027. godina
MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZJZ – vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnost
Vrsta mjere: R
Mjera 9. Poticati primjenu različitih metoda istraživanja na području zaštite mentalnog zdravlja u zajednici
Svrha mjere:Istražiti efikasnost različitih usluga i programa u zajednici kako bi se procijenili učinci i predložile potrebne modifikacije ili poboljšanja.
Pokazatelji rezultata:
1. Broj provedenih istraživanja
2. Broj objavljenih radova
3. Izvješće o efikasnosti
Nadležnost za provedbu:
MZ, HZJZ
Sunositelji mjere:
ZJZ, stručna društva
Ukupni procijenjeni trošak provedbe za razdoblje 2025.-2027.
2025. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZJZ – vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1
2026. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZJZ – vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1
2027. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZJZ – vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1
Sveukupno 2025. – 2027. godina
MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZJZ – vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1
Vrsta mjere: O
Mjera 10. Kontinuirano provoditi evaluaciju mjera i aktivnosti na području zaštite mentalnog zdravlja u zajednici
Svrha mjere: Praćenje provedbe mjera i kontrola kvalitete provedbe aktivnosti .
Pokazatelji rezultata:
1. Izrađen izvještajni obrazac
2. Izrađeno izvješće
Nadležnost za provedbu:
MZ, HZJZ
Sunositelji mjere:
MROSP, ZJZ, pružatelji usluga
Ukupni procijenjeni trošak provedbe za razdoblje 2025.-2027.
2025. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZJZ – vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
2026. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZJZ – vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1: MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
2027. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZJZ – vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1: MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
Sveukupno 2025. – 2027. godina
MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZJZ – vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
1. Broj članaka na temu mentalnog zdravlja u tiskanim medijima u Hrvatskoj
2. Broj održanih javnih događanja
3. Broj educiranih odgojno/obrazovnih djelatnika
Nadležnost za provedbu:
MZ, HZJZ
Sunositelji mjere:
MZOM, MROSP, ZJZ, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, stručna društva, organizacije civilnog društva, međunarodne organizacije, mediji
Ukupni procijenjeni trošak provedbe za razdoblje 2025.-2027.
2025. godina ukupno - MZ vidjeti podatke pod Mjerom 5, Posebnog cilja 1; HZJZ - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; MZOM - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
2026. godina ukupno - MZ vidjeti podatke pod Mjerom 5, Posebnog cilja 1; HZJZ - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; MZOM - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
2027. godina ukupno - MZ vidjeti podatke pod Mjerom 5, Posebnog cilja 1; HZJZ - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; MZOM - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
Sveukupno 2025. – 2027. godina
MZ vidjeti podatke pod Mjerom 5, Posebnog cilja 1; HZJZ – vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; MZOM - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
Vrsta mjere: R
Mjera 2. Razvijati smjernice za osnaživanje pacijenata koje će omogućiti optimalno postupanje u liječenju, praktičnu pomoć u svakodnevnom životu, rehabilitaciju i potporu u oporavku osoba s teškim poremećajima mentalnog zdravlja
Svrha mjere: Razvoj i primjena smjernica za pružatelje skrbi sa ciljem povećanja znanja i vještina u pružanju skrbi te osnaživanje korisnika.
Pokazatelji rezultata:
1. Osigurana dostupnost edukativnih materijala za pružatelje usluga i korisnike
Nadležnost za provedbu:
HZJZ
Sunositelji mjere:
MZ, MZOM, MROSP, zdravstvene ustanove koje pružaju usluge zaštite mentalnog zdravlja, Referentni centar za psihosocijalnu rehabilitaciju u psihijatriji, stručna društva, organizacije civilnog društva
Ukupni procijenjeni trošak provedbe za razdoblje 2025.-2027.
2025. godina ukupno - HZJZ - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MZOM - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
2026. godina ukupno - HZJZ - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MZOM - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
2027. godina ukupno - HZJZ - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MZOM - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
Sveukupno 2025. – 2027. godina
- HZJZ - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MZOM - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
Vrsta mjere: R
Mjera 3: Unaprijediti kvalitetu znanja i vještina djelatnika iz područja zaštite mentalnog zdravlja svih profila i razina kvalifikacije uključujući stručnjake po iskustvu/mentore oporavka
Svrha mjere: Osigurati i organizirati kontinuiranu edukaciju o mentalnom zdravlju i zaštiti mentalnog zdravlja za liječnike obiteljske (opće) medicine i ostale zdravstvene radnike i suradnike u sustavu zaštite mentalnog zdravlja o pristupu pacijentima s poremećajima mentalnog zdravlja, o načelima liječenja i praćenja najčešćih poremećaja mentalnog zdravlja i osnovama psihoterapije te povećati kompetencije obiteljskih liječnika za liječenje blažih (češćih) poremećaja mentalnog zdravlja. Osigurati edukaciju stručnjaka po iskustvu/mentora oporavka za rad u mobilnim timovima i drugim oblicima organizacije sustava zaštite mentalnog zdravlja u zajednici.
Pokazatelji rezultata:
1. Razvijen novi/izmijenjen postojeći studijski program na prijediplomskoj/diplomskoj/poslijediplomskoj razini nastave za unaprijed utvrđene kvalifikacije
3. Razvijen program edukacije za već postojeće specijaliste
4. Razvijen program edukacije za stručnjake po iskustvu/mentore oporavka
5. Educirani i certificirani stručnjaci po iskustvu/mentori oporavka
Nadležnost za provedbu:
MZ, AZOO
Sunositelji mjere:
MROSP, HZJZ, Referentni centar za psihosocijalnu rehabilitaciju u psihijatriji, visoka učilišta, odgojno - obrazovne ustanove, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, stručna društva, SUMEZ, organizacije civilnog društva
Ukupni procijenjeni trošak provedbe za razdoblje 2025.-2027.
2025. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; AZOO - A 767722 1.000 €; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
2026. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; AZOO - A 767722 1.000 €; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
2027. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; AZOO - A 767722 1.000 €; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
Sveukupno 2025. – 2027. godina
MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; AZOO - A 767722 3.000 €; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
Vrsta mjere: O
Mjera 4. Organizirati edukaciju za stručnjake iz psihoterapijskih tehnika utemeljenih na dokazima
Svrha mjere: Unaprijediti kvalitetu znanja i vještina zdravstvenih radnika iz psihoterapijskih tehnika, biopsihosocijalnog pristupa svih profila i kvalifikacija.
Pokazatelji rezultata:
1. Broj polaznika psihoterapijskih škola
2. Broj održanih edukacija
Nadležnost za provedbu:
MZ, Hrvatska psihološka komora, Hrvatska komora psihoterapeuta, Referentni centar za psihoterapiju i psihosocijalne metode, Hrvatska komora socijalnih pedagoga, Hrvatska komora socijalnih radnika.
Sunositelji mjere:
MZOM, stručna društva
Ukupni procijenjeni trošak provedbe za razdoblje 2025.-2027.
2025. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MZOM - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
2026. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
2027. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MZOM - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
Sveukupno 2025. – 2027. godina
MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MZOM - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
Vrsta mjere: O
Mjera 5. Educirati osobe koje se u svojem profesionalnom radu susreću s osobama sa psihičkim teškoćama (npr. djelatnike policije, sustava socijalne skrbi, odgojno-obrazovne ustanove)
Svrha mjere: Povećanje kompetencija nezdravstvenih djelatnika u različitim sustavima.
Pokazatelji rezultata:
1. Izrađeni planovi edukacije
2. Broj policijskih postaja, škola, ispostava HZZ-a i HZZO-a u kojima su održane edukativno-informativne radionice i broj ustanova socijalne skrbi čiji stručni radnici i drugi zaposlenici iz područja socijalne skrbi su sudjelovali na usavršavanjima
3. Broj škola u kojima su održane standardizirane edukacije u području mentalnog zdravstvenog opismenjivanja
4. Broj provedenih edukacija/usavršavanja
Nadležnost za provedbu:
AZOO, HZJZ, Hrvatska psihološka komora, Hrvatska komora socijalnih pedagoga, Hrvatska komora socijalnih radnika, Akademija socijalne skrbi
Sunositelji mjere:
Hrvatska psihološka komora, Hrvatska komora socijalnih pedagoga, Hrvatska komora socijalnih radnika, MZOM, MROSP, MZ, HZZO, ZJZ, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, stručna društva, organizacije civilnog društva
Ukupni procijenjeni trošak provedbe za razdoblje 2025.-2027.
2025. godina ukupno - HZJZ - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; AZOO vidjeti podatke pod Mjerom 3, Posebnog cilja 2; Akademija socijalne skrbi – A942001 - 5.000,00 € - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MZOM - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZZO - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1
2026. godina ukupno - HZJZ - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; AZOO vidjeti podatke pod Mjerom 3, Posebnog cilja 2; Akademija socijalne skrbi – A942001 - 9.500,00 € - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MZOM - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZZO - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1
2027. godina ukupno - HZJZ - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; AZOO vidjeti podatke pod Mjerom 3, Posebnog cilja 2;Akademija socijalne skrbi – A942001 - 9.500,00 € - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti MZOM - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZZO - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1
Sveukupno 2025. – 2027. godina
HZJZ - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; AZOO vidjeti podatke pod Mjerom 3, Posebnog cilja 2; Akademija socijalne skrbi – A942001 24.000,00 €; MZOM - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZZO - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1
Poseban cilj 3: Jačati multisektorsku interdisciplinarnu suradnju u provedbi psihosocijalnih intervencija, poštovanja ljudskih prava i provedbi rehabilitacije i socijalnog uključivanja osoba s mentalnim poremećajima
Poseban cilj 3: Jačati multisektorsku interdisciplinarnu suradnju u provedbi psihosocijalnih intervencija, poštovanja ljudskih prava i provedbi rehabilitacije i socijalnog uključivanja osoba s mentalnim poremećajima
Mjera 1. Razvijati mjere pravodobne intervencije i rehabilitacije u lokalnoj zajednici
Svrha mjere: Jačanje kapaciteta zajednice za prepoznavanjerizika.
Pokazatelji rezultata:
1. Razvijen protokol pravodobne intervencije i rehabilitacije u lokalnoj zajednici za osobe pod povećanim rizikom.
Nadležnost za provedbu:
MZ, MROSP
Sunositelji mjere:
HZJZ, HZZO, ustanove koje pružaju usluge zaštite mentalnog zdravlja, udruge, odgojno-obrazovne ustanove, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, stručna društva, organizacije civilnog društva
Ukupni procijenjeni trošak provedbe za razdoblje 2025.-2027.
2025. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZZO - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; HZJZ - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1
2026. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZZO - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; HZJZ - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1
2027. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZZO - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; HZJZ - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1
Sveukupno 2025. – 2027. godina
MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZZO - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; HZJZ - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1
Vrsta mjere: O
Mjera 2: Integrirati medicinske, psihološke i socijalne postupke svih koji se bave liječenjem i rehabilitacijom osoba s mentalnim poremećajima te osigurati suradnju pružatelja navedenih postupaka uz naglasak na unapređenje mjera stanovanja uz potporu, zapošljavanja te socijalnog uključivanja i socijalne skrbi u zajednici
Svrha mjera: Osigurati socijalnu integraciju osoba s mentalnim poremećajima koje su uspješno oporavljene
Pokazatelji rezultata:
1. Izrađen protokol o međuresornoj suradnji
Nadležnost za provedbu:
MZ
Sunositelji mjere:
MROSP, MHB, obrazovne ustanove, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave
Ukupni procijenjeni trošak provedbe za razdoblje 2025.-2027.
2025. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MHB - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
2026. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MHB - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
2027. godina ukupno -MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MHB - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
Sveukupno 2025. – 2027. godina
MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MHB - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
Savjetovanje o Nacrtu akcijskog plana za implementaciju sustava zaštite mentalnog zdravlja u zajednici do 2027.
NACRT
AKCIJSKI PLAN ZA IMPLEMENTACIJU SUSTAVA ZAŠTITE MENTALNOG ZDRAVLJA U ZAJEDNICI DO 2027.
UVOD
Problemi i poremećaji mentalnog zdravlja, zbog relativno visoke prevalencije, čestog početka u mlađoj odrasloj dobi, mogućeg kroničnog tijeka, narušavanja kvalitete života oboljelih i njihovih obitelji te značajnog udjela u korištenju zdravstvene zaštite, predstavljaju jedan od prioritetnih javnozdravstvenih izazova u svijetu pa tako i u Hrvatskoj. Osobe s narušenim mentalnim zdravljem imaju povećan morbiditet i mortalitet od tjelesnih bolesti. Broj izvršenih samoubojstava, koja su pokazatelj ugroženosti mentalnog zdravlja, u mnogim je zemljama veći od broja poginulih u prometnim nesrećama. Mentalni poremećaji stigmatiziraju, izazivaju veliku subjektivnu patnju i uvelike smanjuju kvalitetu života oboljelih, kao i njihove okoline. Njihovo zbrinjavanje dovodi do direktnog ekonomskog opterećenja društva, ali i indirektnog, zbog smanjene produktivnosti, bolovanja i invaliditeta oboljelih.
Mentalni poremećaji okarakterizirani su psihološkom, biološkom i socijalnom disfunkcijom pojedinca, a uključuju čitav niz simptoma i smetnji. Definiraju se prema postojanju skupova simptoma, a kriteriji za dijagnozu ispunjeni su kada su skupovi simptoma relativno teški, dugotrajni i popraćeni smanjenjem funkcionalne sposobnosti ili invaliditetom. Simptomi mogu postojati i bez ispunjavanja kriterija za kliničke poremećaje kao subklinička stanja.
Starenjem populacije vjerojatno će se povećati potreba za zdravstvenom zaštitom uz istodobno smanjenje broja radno sposobnih stanovnika. Psihosocijalni stres jedan je od važnih rizičnih čimbenika za nastanak i održavanje poteškoća u mentalnom zdravlju i pridonosi porastu poremećaja mentalnog zdravlja te je potrebno planirati specifične intervencije za smanjenje negativnog stresa na zdravlje ljudi. Teret duševnih bolesti umnogome premašuje ekonomske izazove. Velik je teret na njegovateljima, obitelji i cijelom društvu.
Prema procjenama za 2021. godinu (IHME, Global Burden of Disease) poremećaji mentalnog zdravlja i ovisnosti čine nešto više od 5% globalnog opterećenja bolestima (engl: disability-adjusted life years, DALYs). Isti izvor procjenjuje da mentalni poremećaji i ovisnosti u 2021. godini čine 5,01% ukupnog opterećenja bolestima u Hrvatskoj. U prikazivanju pobola od mentalnih poremećaja na razini Hrvatske koriste se podatci korištenja zdravstvenih službi koji se sistematski prikupljaju u bazama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
Mentalni poremećaji (šifra F00-F99) posljednjih godina sudjeluju s oko 6% u ukupnom bolničkom pobolu u Hrvatskoj. Najveći broj hospitalizacija u dobi je 20-59 godina što ih svrstava među vodeće uzroke bolničkog pobola u radno aktivnoj dobi. Osim toga, skoro petina ukupnih bolno-opskrbnih dana registrira se za hospitalizacije osoba s dijagnozama mentalnih poremećaja te su prema korištenju dana bolničkog liječenja vodeća skupina bolničkog pobola. Također, psihijatrijski pregledi sudjeluju s udjelom 6-7% u broju specijalističkih pregleda na razini specijalističko-konzilijarne djelatnosti.
Godine 2022. registrirano je ukupno 30 522 hospitalizacija zbog mentalnih poremećaja te se ova skupina s udjelom od 5,1% nalazila na 10. mjestu u ukupnom broju hospitalizacija u Hrvatskoj. Prema broju hospitalizacija za dob 20-59 godina nalazili su se na 4. mjestu s udjelom 8,8% (20 048 hospitalizacija) (Slika 1). Također, 858 654 dana bolničkog liječenja korišteno je za hospitalizacije zbog mentalnih poremećaja te su kao vodeća skupina u ukupnom broju dana bolničkog liječenja sudjelovali s udjelom od 15,7%. U specijalističko-konzilijarnoj djelatnosti registrirano je ukupno 646 688 psihijatrijska pregleda (udio 6,3%), a skoro 65% pregleda bilo je za osobe u dobi 20-64 godine.
U ukupnom broju registriranih bolesti i stanja na razini primarne zdravstvene zaštite mentalni poremećaji sudjeluju s udjelom 4-5%. Ova se skupina poremećaja nalazila 2022. godine na 11. mjestu pobola s udjelom 4,7%. Registrirano je ukupno 824.486 osoba s dijagnozama iz skupine mentalnih poremećaja, pri čemu je osoba s dijagnozom iz određene podskupine poremećaja registrirana jednom. Skoro 50% osoba u dobi je od 20 do 64 godine, stoga mentalni poremećaji i na razini primarne zdravstvene zaštite, predstavljaju jedan od značajnih uzroka pobola u radno aktivnog stanovništva. U rutinskom prikazu dijagnoza na razini primarne zdravstvene zaštite navode se podskupine dijagnoza te se poimenične dijagnoze ne prikazuju. Također, pobol se ne prikazuje prema spolu. Nažalost, veći broj dijagnoza, više od 35%, ulazi u skupinu ostalih mentalnih poremećaja čime se gube iz praćenja mnoge dijagnostičke kategorije koje su javnozdravstveni problemi kao npr. depresivni poremećaji. Najviše registriranih dijagnoza je iz podskupine neurotičkih, vezanih uz stres i somatoformnih poremećaja (šifre F40-F48) te je ova dijagnostička podskupina vodeća s udjelom od oko 50%. U 2022. godini registrirano je ukupno 507.065 osoba s dijagnozama iz ove podskupine (udio 50,7%). Analiza pobola na razini primarne zdravstvene zaštite prema županijama prebivališta za 2022. godinu, pokazuje da su mentalni poremećaji sudjelovali u ukupnom pobolu županija s udjelima od 3,4% (Istarska županija) do 5,7% (Koprivničko-križevačka županija).
U Registru osoba s invaliditetom (zadnji publicirani podatci, stanje rujan 2023.) registrirano je 160.165 osoba čiji su uzroci invaliditeta ili komorbiditetne dijagnoze koje pridonose stupnju funkcionalnog oštećenja osobe iz skupine mentalnih poremećaja te 4.730 osoba s dijagnozama iz spektra autizma. Te dijagnoze predstavljaju oko 30% svih uzroka invaliditeta. Također, najčešća smanjenje funkcionalnih sposobnosti kod osoba s invaliditetom su mentalni poremećaji. Dijagnoze koje u potpunosti ili većoj mjeri uzrokuju smanjenje funkcionalne sposobnosti najčešće su iz skupina organskih i simptomatskih mentalnih poremećaja (35.472 osoba) te shizofrenija, shizotipni i sumanuti poremećaji (30.131 osoba).
Registar samoubojstava Hrvatske, državni je registar, osnovan 1986. godine u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo. Ima značajke populacijskog registra. U njemu se evidentiraju podatci o osobama s prebivalištem u Hrvatskoj koje su izvršile samoubojstvo. Izvor podataka je Potvrda o smrti/Izvješće o uzroku smrti. Podaci se prikazuju skupno te se rutinski analiziraju prema dobi, spolu, županiji boravka, načinu izvršenja, a moguće su i specifične analize prema županiji rođenja, danu i mjesecu izvršenja, eventualnoj psihijatrijskoj ili somatskoj dijagnozi. Samoubojstva su godinama bila vodeći uzrok smrtnosti od ozljeda u Hrvatskoj s udjelom oko 30%. Posljednjih nekoliko godina samoubojstva se nalaze na 2. mjestu, iza vodećih padova, s udjelom 21,0% 2022. godine. Broj samoubojstava kao i stopa na 100 000 stanovnika oscilirali su do 1999. godine, dok je nadalje prisutan trend pada samoubojstava. Godine 1985. počinjeno je 1.050 samoubojstava (stopa 21,9). Podjednak, a ujedno i najveći broj samoubojstava zabilježen je 1987. (1.153, stopa 24,1) i 1992. godine (1.156, stopa 24,2). Najmanji broj izvršenih samoubojstava zabilježen je 1995. godine (930, stopa 19,4) te u razdoblju 2000.-2023. godine (926 slučajeva, stopa 20,9 2000. godine; 546 slučaja, stopa 14,1/100 000 2023. godine). Dobno-standardizirane stope smrtnosti zbog samoubojstava u Hrvatskoj za sve dobi ukupno, kao i za dob 0-64 godina pokazuju oscilacije do 1997. godine, a od 1998. godine bilježi se kontinuirani pad stope. Prema informacijama iz sustavne analize za Global Burden of Disease Study 2016 ukupan broj smrtnih slučajeva od samoubojstva se na globalnoj razini povećao za 6,7% tijekom 27-godišnjeg istraživanja. Međutim, dobno standardizirana stopa smrtnosti od samoubojstva smanjila se za 32,7% širom svijeta između 1990. i 2016., slično padu globalne dobno standardizirane stope smrtnosti od 30,6%. Smrtnost od samoubojstava varira prema različitim lokacijama, spolovima i dobnim skupinama, te strategije prevencije samoubojstava mogu biti usmjerene na ranjivu populaciju.
Mentalni poremećaji, kao osnovni uzrok smrti, u ukupnom mortalitetu u Hrvatskoj sudjeluju s oko 2-3%. Godine 2022. registrirano je ukupno 1876 smrti zbog mentalnih poremećaja te se ova skupina s udjelom 3,29% nalazila na 8. mjestu uzroka smrti u Hrvatskoj. Najčešće dijagnoze bile su nespecificirana demencija (1003 slučaja), mentalni poremećaji i poremećaji ponašanja uzrokovani alkoholom (335 slučaja) te poremećaji ličnosti i poremećaji ponašanja zbog bolesti, oštećenja i disfunkcije mozga (281 slučaja).
U usporedbi s uslugama mentalnog zdravlja koje se pružaju primarno u bolnicama, integrirana mreža kvalitetnih usluga mentalnog zdravlja u zajednici povezuje se s boljim ishodima pružanja usluga (bolji pristup, rjeđa prisilne mjere, rjeđe kršenje ljudskih prava) i boljim rezultatima kod korisnika (bolja kvaliteta života, bolje sudjelovanje u liječenju, manje stigme, bolja stambena stabilnost, bolja radna rehabilitacija). Zaštita mentalnog zdravlja u zajednici je važna iz više razloga. Promiče oporavak i sukreiranje skrbi, omogućava korisnicima usluga/klijentima da ostanu uključeni u zajednicu i njihovu društvenu mrežu. Trenutno se zaštita mentalnog zdravlja u Hrvatskoj uglavnom provodi u bolnicama (tj. bolnička skrb), dok su izvanbolničke usluge u zajednici još uvijek nedostatne. S gledišta deinstitucionalizacije, te se ograničene usluge u zajednici često smatraju posthospitalnom skrbi, a zapravo su samostalni postupci liječenja i rehabilitacije koji mogu i ne moraju biti funkcionalno povezani sa bolničkim liječenjem. Međutim, kvalitetna skrb u zajednici trajni je proces koji se odnosi na period prije, tijekom i nakon prijema u psihijatrijsku bolnicu. U sustavu koji se temelji na zaštiti mentalnog zdravlja u zajednici, prijem u psihijatrijsku bolnicu predstavlja kratku međufazu koja se trenutno po potrebi može organizirati za vrijeme pružanja skrbi u zajednici.
Oporavak od mentalnog poremećaja je očekivani cilj liječenja i standard organizacije skrbi za mentalno zdravlje u svim organizacijskim oblicima pružanja skrbi za mentalno zdravlje. Očekuje se da će liječenje i rehabilitacija pomoći osobama s teškoćama mentalnog zdravlja da se u sustavu skrbi za mentalno zdravlje osnaže da mogu voditi svoj život prema svojim ciljevima i biti socijalno uključeni uključujući i pravo na neophodnu podršku iz različitih izvora (zdravstveni sustav, socijalna skrb, zapošljavanje, peer podrška i slično) kada je i koliko dugo je potrebna. Ovakav sustav osigurava aktivno sudjelovanje korisnika usluga u svom liječenju, rehabilitaciji i oporavku i poštuje ljudska prava.
Unaprjeđenje i zaštita mentalnog zdravlja bitni su za cjelokupnu društvenu zajednicu zbog podizanja kvalitete zdravlja građana što pridonosi osobnom zadovoljstvu, socijalnoj uključenosti i produktivnosti cijele zajednice. Time se smanjuju potrebe za zdravstvenom skrbi te se potiče ekonomski i društveni razvoj.
Nacionalna razvojna strategija Republike Hrvatske do 2030. godine („Narodne novine“, broj 13/21) sektor zdravstva razmatra pod strateškim ciljem 5.5 „Zdrav, aktivan i kvalitetan život“, u kojem se navodi potreba korjenitih promjena organizacijskog modela borbe protiv bolesti koje najviše opterećuju zdravlje naroda, a u kojima se trenutno ne postižu rezultati na zadovoljavajućoj razini, a što se odnosi i na zaštitu mentalnog zdravlja. Nacionalni plan razvoja zdravstva za razdoblje od 2021. do 2027. godine i Akcijski plan razvoja zdravstva za razdoblje od 2021. do 2025. godine povezani su sa Strateškim okvirom razvoja mentalnog zdravlja do 2030. (u daljnjem tekstu: Strateški okvir) kojeg je Vlada Republike Hrvatske donijela na sjednici održanoj 24. studenog 2022. godine. U svrhu provedbe prioriteta, mjera i aktivnosti utvrđenih Strateškim okvirom izrađen je Akcijski plan za implementaciju sustava zaštite mentalnog zdravlja u zajednici do 2027. (u daljnjem tekstu: Akcijski plan) kojim su obuhvaćena slijedeća prioritetna područja: uspostava sustava različitih oblika pružanja skrbi u zajednici, doprinos povećanju znanja i kompetencija stručnjaka i razvoj psihosocijalnih intervencija i programa uključivanja u zajednicu. Akcijski plan donosi multidisciplinarni, integrirani i znanstveno utemeljeni pristup čime će se osigurati provedba javnih politika na području mentalnog zdravlja i ostvarenje ciljanih rezultata.
Za provedbu mjera iz Akcijskog plana osigurana su sredstva na proračunskim pozicijama Ministarstva zdravstva (u daljnjem tekstu: MZ), Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike (u daljnjem tekstu: MROSP), Ministarstva hrvatskih branitelja (u daljnjem tekstu: MHB), Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih (u daljnjem tekstu: MZOM), Ministarstva unutarnjih poslova (u daljnjem tekstu: MUP), Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (u daljnjem tekstu: HZZO), Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (u daljnjem tekstu: HZJZ) i Agencije za odgoj i obrazovanje (u daljnjem tekstu: AZOO) i Akademije socijalne skrbi.
Definirane mjere ovog Akcijskog plana financirat će se osim kroz redovnu djelatnost i kroz projekte/aktivnosti financirane iz sredstava Državnog proračuna i fondova Europske unije. U okviru Akcijskog plana osigurana su sredstva za provedbu istog u visini od 35.870.649,13 € u 2025. godini, 38.419.625,24 € u 2026. godini, a indikativni plan za 2027. godinu iznosi 41 .279.030,48 € što sveukupno za četverogodišnje razdoblje provedbe iznosi 115.569.304,85 €.
Ministarstvo zdravstva će u suradnji s Hrvatskim zavodom za javno zdravstvo koordinirati izradu godišnjih izvješća i završnog izvješća o provedenim aktivnostima i rezultatima provedbe Akcijskog plana. Provedbu Akcijskog plana pratit će i usmjerivati povjerenstvo nadležno za praćenje provedbe Akcijskog plana Ministarstva zdravstva (u nastavku teksta: Povjerenstvo). Godišnje izvješće o provedbi Akcijskog plana dostavlja se Povjerenstvu i ministru nadležnom za poslove zdravstva. Završno izvješće uz suglasnost Povjerenstva i ministra nadležnog za poslove zdravstva dostavlja se Vladi Republike Hrvatske.
PREGLED PRIORITETA, POSEBNIH CILJEVA, MJERA I POKAZATELJA USPJEŠNOSTI
Prioritet: 1 Uspostaviti sustav različitih oblika pružanja skrbi u zajednici
POSEBAN CILJ 1: Razvoj sustava mentalnog zdravlja u zajednici
Mjere
1. Analizirati potrebe i osigurati razvoj potrebnih službi i usluga utemeljenih na oporavku, uključujući mobilne timove za intervenciju u pacijentovoj kući
2. Uspostaviti i razvijati mobilne timove za zaštitu mentalnog zdravlja u zajednici
3. Uspostaviti mobilne timove za djelovanje u kriznim situacijama kao što su pandemija, potresi, elementarne nepogode, posljedice klimatskih promjena i druge krize
4. Razvijati službe i usluge za zaštitu mentalnog zdravlja u zajednici sukladno lokalnim potrebama zajednice uz postupno usmjeravanje pacijenata iz stacionarnih zdravstvenih ustanova prema korištenju usluga u lokalnoj zajednici (dispanzeri i psihološki timovi u domovima zdravlja, centri za mentalno zdravlje u zajednici)
5. Razvijati mrežu usluga u zajednici za pružanje multidisciplinarne terapijske skrbi prilagođene potrebama korisnika
6. Osigurati liječenje putem multidisciplinarnog tima stručnjaka u skladu s individualnim planom liječenja, uključujući dostupnost potpore osobama s osobnim iskustvom psihičke bolesti (engl. peer worker/mentor oporavka) te poticati izradu plana oporavka kao pacijentova osobnog dokumenta
7. Uključivati korisnike u razvoj, upravljanje, provedbu i evaluaciju, odnosno sukreiranje zdravstvene skrbi
8. Pružiti tehničku potporu lokalnim zajednicama za izradu i provedbu politika koje promiču oporavak i socijalnu uključenost te preveniraju nejednakost i diskriminaciju
9. Poticati primjenu različitih metoda istraživanja na području zaštite mentalnog zdravlja u zajednici
10. Kontinuirano provoditi evaluaciju mjera i aktivnosti na području zaštite mentalnog zdravlja u zajednici.
Prioritet: 2 Doprinijeti povećanju znanja i kompetencija stručnjaka
POSEBAN CILJ 2: Povećati razinu svijesti i znanja o mentalnim poremećajima i učinkovitim intervencijama u procesu oporavka
Mjere
1. Senzibilizirati opću populaciju i stručnjake za pitanja razvoja i organizacije mentalnog zdravlja u zajednici
2. Razvijati smjernice za osnaživanje pacijenata koje će omogućiti optimalno postupanje u liječenju, praktičnu pomoć u svakodnevnom životu, rehabilitaciju i potporu u oporavku osoba s teškim poremećajima mentalnog zdravlja
3. Unaprijediti kvalitetu znanja i vještina zdravstvenih radnika iz područja mentalnog zdravlja svih profila i razina kvalifikacije uključujući stručnjake po iskustvu/mentore oporavka
4. Organizirati edukaciju za stručnjake iz psihoterapijskih tehnika utemeljenih na dokazima
5. Educirati osobe koje se u svojem profesionalnom radu susreću s osobama s psihičkim teškoćama (npr. djelatnike policije, sustava socijalne skrbi, odgojno-obrazovne ustanove).
Prioritet: 3 Razvoj psihosocijalnih intervencija i programa uključivanja u zajednicu
POSEBAN CILJ 3: Jačati multisektorsku interdisciplinarnu suradnju u provedbi psihosocijalnih intervencija, poštovanja ljudskih prava i provedbi rehabilitacije i socijalnog uključivanja osoba s mentalnim poremećajima
Mjere
1. Razvijati mjere rane intervencije i rehabilitacije u lokalnoj zajednici
2. Integrirati medicinske, psihološke i socijalne postupke svih koji se bave liječenjem i rehabilitacijom osoba s mentalnim poremećajima te osigurati suradnju pružatelja navedenih postupaka uz naglasak na unapređenje mjera stanovanja uz potporu, zapošljavanja te socijalnog uključivanja i socijalne skrbi u zajednici.
Pokazatelji uspješnosti
Pokazatelji uspješnosti
Naziv pokazatelja uspješnosti
Početna vrijednost (godina)
Ciljna vrijednost 2027.
Udio mentalnih poremećaja u ukupnom pobolu
6% (2019)
4,5%
Prosječan broj dana provedenih na bolničkom liječenju zbog mentalnih poremećaja
27,7 (2019)
25%
Stopa hospitalizacija zbog mentalnih poremećaja
945,1/100.000 (2019)
smanjenje za 2,5%
Prosječna stopa suicida
11,3/100.000 (2019)
smanjenje za 5%
Udio osoba s invaliditetom zbog mentalnih poremećaja u ukupnom broju osoba s invaliditetom
24,4% (2020)
22%
Broj pacijenata liječenih u bolnicama u odnosu na broj pacijenata liječenih u primarnoj zdravstvenoj zaštiti
0,08 (2016)
0,1
Udio usluga mobilnih timova u zaštiti mentalnog zdravlja osoba sa težim poremećajima mentalnog zdravlja
0 (2022)
5%
Prioritet: 1 Uspostaviti sustav različitih oblika pružanja skrbi u zajednici
PRIORITET: 1 Uspostaviti sustav različitih oblika pružanja skrbi u zajednici
Pokazatelj rezultata: Broj uspostavljenih mobilnih timova za kronično, intenzivno liječenje i krizne situacije
Početna vrijednost (2023): 0
Ciljana vrijednost: 20
Pokazatelj rezultata: Stopa hospitalizacija zbog mentalnih poremećaja
Početna vrijednost (2020.): 746,8/100 000
Ciljana vrijednost: 739,3 /100 000
Pokazatelj rezultata: Broj postelja na psihijatrijskim odjelima i u psihijatrijskim bolnicama
Početna vrijednost (2020.) : 3748
Ciljana vrijednost: 3405
Pokazatelj rezultata: Prosječna dužina liječenja
Početna vrijednost (2020.): 55,99
Ciljana vrijednost: 50,391
Pokazatelj rezultata: Broj aktivnih stručnjaka po iskustvu /mentora oporavka
Početna vrijednost (2023): 18
Ciljana vrijednost: 32
Pokazatelj rezultata: Broj dispanzera za mentalno zdravlje u domovima zdravlja
Početna vrijednost (2023): 0
Ciljana vrijednost: 21
Pokazatelj rezultata: Broj udruga u području mentalnog zdravlja
Početna vrijednost: 19
Ciljana vrijednost: 30
Pokazatelj rezultata: Broj aktivnih stručnjaka po iskustvu/mentora oporavka u psihijatrijskim mobilnim timovima
Početna vrijednost (2023): 0
Ciljana vrijednost: 20
Pokazatelj rezultata: broj anonimnih savjetovališta/centara za mentalno zdravlje u zajednici
Početna vrijednost: 1
Ciljana vrijednost: 20
Pokazatelj rezultata: Broj korisnika usluga uključen u izradu županijskih strateških dokumenta vezanu uz mentalno zdravlje i implementaciju istih
Početna vrijednost: 0
Ciljana vrijednost: 14
Pokazatelj rezultata: Broj psihijatrijskih timova u Službama za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti u zavodima za javno zdravstvo
Početna vrijednost: 48
Ciljana vrijednost: 55
Pokazatelj rezultata: Kadrovsko pojačanje psihijatrijskih timova u Službama za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti u zavodima za javno zdravstvo zapošljavanjem dodatnih djelatnika u zdravstvu / stručnih suradnika
Početna vrijednost: 0
Ciljana vrijednost: 55
Pokazatelj rezultata: Broj koordinatora za implementaciju akcijskih planova iz područja mentalnog zdravlja i intersektorsku koordinaciju
Početna vrijednost: 0
Ciljana vrijednost: 21
Pokazatelj rezultata: Povećanje zastupljenosti usluga za zaštitu mentalnog zdravlja koje pružaju nevladine organizacije
Početna vrijednost (2023): <1%
Ciljana vrijednost: 5%
Poseban cilj 1: Razvoj sustava mentalnog zdravlja u zajednici
Poseban cilj 1: Razvoj sustava mentalnog zdravlja u zajednici
Mjera 1. Analizirati potrebe i osigurati razvoj potrebnih službi i usluga utemeljenih na oporavku, uključujući mobilne timove za intervenciju u pacijentovoj kući
Svrha mjere: Unaprijediti i kontinuirano pratiti podatke iz sustava zdravstva te uspostaviti multisektorsku suradnju sa drugim sustavima u svrhu razmjene podataka u vezi zaštite mentalnog zdravlja u zajednici. Unaprijediti pružanje usluga i intervencija u zajednici.
Pokazatelji rezultata:
1. Izrađena analiza raspoloživih resursa i potreba
2. Izrađen plan unaprjeđenja, praćenja i povezivanja podataka iz različitih sustava
3. Izrađen popis usluga
4. Izrađen model ugovaranja usluga u zdravstvu te uspostave kontinuirane suradnje sa drugim sektorima
Nadležnost za provedbu:
MZ, HZJZ
Sunositelj mjere:
MROSP, HZZO, Referentni centar za psihosocijalnu rehabilitaciju u psihijatriji, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, stručna društva
Ukupni procijenjeni trošak provedbe za razdoblje 2025.-2027.
2025. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti;
HZJZ - A884001 1.048.070,00 €; HZZO - A600000 Primarna zdravstvena zaštita za 2025. godinu iznosi 7.152.474,67 €; HZZO - A600004 Specijalističko-konzilijarna zdravstvena zaštita 2.638.264,08 €; HZZO - A600003 Bolnička zdravstvena zaštita 24.775.840,38 €; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
2026. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZJZ - A884001 1.116.709 €; HZZO - A600000 Primarna zdravstvena zaštita 7.510.098,41 €; HZZO - A600004 Specijalističko-konzilijarna zdravstvena zaštita 3.517.685,44 €; HZZO - A600003 Bolnička zdravstvena zaštita 26.014.632,39 €; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
2027. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
HZJZ - A884001 1.200.601,00 €; HZZO - A600000 Primarna zdravstvena zaštita 7.885.603,33 €; HZZO - A600004 Specijalističko-konzilijarna zdravstvena zaštita 4.616.962,14 €; HZZO - A600003 Bolnička zdravstvena zaštita 27.315.364,01 €; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
Sveukupno 2025. - 2027. godina
MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZJZ - A884001 3 .365.380,00 €; HZZO sveukupno – 111.426.924,85 – sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
Vrsta mjere: O
Mjera 2: Uspostaviti i razvijati mobilne timove za zaštitu mentalnog zdravlja u zajednici
Svrha mjere: Osigurati dostupnost različitih oblika pružanja skrbi (usluga za zaštitu mentalnog zdravlja) na razini zajednice putem mobilnih timova za zaštitu mentalnog zdravlja u zajednici za potrebe intenzivnog liječenja oboljelih s akutnim i kroničnim poteškoćama za osobe svih dobnih skupina.
Pokazatelji rezultata:
1. Doneseni provedbeni propisi za potrebu uspostave mobilnih timova
2. Izrađen protokol za praćenje i izvještavanje o radu mobilnih timova
3. Broj uspostavljenih mobilnih timova
4. Broj osoba koje koriste usluge mobilnih timova
Nadležnost za provedbu:
MZ
Sunositelj mjere:
MROSP, HZZO, HZJZ, Referentni centar za psihosocijalnu rehabilitaciju u psihijatriji, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, stručna društva
Ukupni procijenjeni trošak provedbe za razdoblje 2025.-2027.
2025. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti;
HZJZ - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; HZZO - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
2026. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZJZ - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; HZZO - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
2027. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
HZJZ - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; HZZO - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
Sveukupno 2025. – 2027. godina
MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZJZ - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; HZZO - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
Vrsta mjere: R
Mjera 3. Uspostaviti mobilne timove za djelovanje u kriznim situacijama kao što su pandemija, potresi, elementarne nepogode, posljedice klimatskih promjena i druge krize
Svrha mjere: Osigurati dostupnost skrbi (usluga za zaštitu mentalnog zdravlja) u situacijama u kojima je onemogućeno pružanje uobičajene skrbi ili/i je povećana potreba za istim.
Pokazatelji rezultata:
1. Izrađen protokol za potrebe rada mobilnih timova u kriznim situacijama
Nadležnost za provedbu:
MZ, MUP
Sunositelj mjere:
MROSP, MHB, HZZO, HZJZ, ZJZ, Hrvatski Crveni križ
jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, stručna društva, organizacije civilnog društva
Ukupni procijenjeni trošak provedbe za razdoblje 2025.-2027.
2025. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti MHB - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MUP A553131 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZJZ - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; HZZO - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1
2026. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti MHB - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MUP A553131 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZJZ - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; HZZO - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1
2027. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti MHB - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MUP A553131 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZJZ - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; HZZO - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1
Sveukupno 2025. – 2027. godina
MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MHB - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MUP A553131 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZJZ - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; HZZO - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1
Vrsta mjere: R
Mjera 4. Razvijati službe i usluge za zaštitu mentalnog zdravlja u zajednici sukladno lokalnim potrebama zajednice uz postupno usmjeravanje pacijenata iz stacionarnih zdravstvenih ustanova prema korištenju usluga u lokalnoj zajednici (dispanzeri i psihološki timovi u domovima zdravlja, centri za mentalno zdravlje mladih u zajednici)
Svrha mjere: Unaprjeđenje dostupnosti usluga i razvoj suradnje svih dionika unutar i izvan sustava zdravstva (policija, pravosuđe, lokalna uprava i samouprava, udruge, socijalna skrb, obrazovanje i zdravstvo).
Pokazatelji rezultata:
1. Broj pružatelja usluga za zaštitu mentalnog zdravlja na razini jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave
2. Povećanje kapaciteta/usluga dnevnih bolnica
3. Broj dispanzera za zaštitu mentalnog zdravlja u Domovima zdravlja
4. Broj osnovanih psiholoških timova u domovima zdravlja
5. Broj centara za mentalno zdravlje mladih u lokalnoj zajednici
6. Broj timova za zaštitu mentalnog zdravlja i prevenciju ovisnosti u ZJZ-ima
7. Broj djelatnika u timovima za zaštitu mentalnog zdravlja i prevenciju ovisnosti u ZJZ-ima
8. Broj anonimnih savjetovališta
9. Broj dostupnih telefonskih linija za psihosocijalnu podršku
Nadležnost za provedbu:
MZ, HZZO
Sunositelj mjere: pružatelji usluga zaštite mentalnog zdravlja, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave
Ukupni procijenjeni trošak provedbe za razdoblje 2025.-2027.
2025. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZZO - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1;
2026. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZZO - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1;
2027. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZZO - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1;
Sveukupno 2025. – 2027. godina- MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZZO - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1
Vrsta mjere: R
Mjera 5 : Razvijati mrežu usluga u zajednici za pružanje multidisciplinarne terapijske skrbi prilagođene potrebama korisnika
Svrha mjere: Osiguranje optimalne skrbi za zaštitu mentalnog zdravlja i poštivanja ljudskih prava uključujući osiguranje pomoći pri pružanju socijalnih usluga, financijske, psihološke i terapijske skrbi te pomoći za ostvarivanje tih prava.
Pokazatelji rezultata:
1. Broj udruga koje provode programe za pružanje psihosocijalne i Peer podrške
2. Uspostavljena telefonska linija za prevenciju suicida
3. Dostupne informacije o uslugama koje se provode (katalog usluga)*
4. Izrađen protokol o suradnji između pružatelja usluga psihosocijalne podrške u zajednici
Nadležnost za provedbu:
MZ, MROSP
Sunositelj mjere:
HZJZ, pružatelji usluga zaštite mentalnog zdravlja, stručna društva, organizacije civilnoga društva
Ukupni procijenjeni trošak provedbe za razdoblje 2025.-2027.
2025. godina ukupno - MZ A803005 250.000 €; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
2026. godina ukupno - MZ A803005 250.000 €; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
2027. godina ukupno - MZ A803005 250.000 € (indikativni proračun); MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
Sveukupno 2025. – 2027. godina
MZ A803005 750.000 €; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
Vrsta mjere: R
Mjera 6. Osigurati liječenje putem multidisciplinarnog tima stručnjaka u skladu s individualnim planom liječenja, uključujući dostupnost potpore osobama s osobnim iskustvom psihičke bolesti (engl. peer worker/mentor oporavka) te poticati izradbu plana oporavka kao pacijentova osobnog dokumenta
Svrha mjere: Osigurati sveobuhvatan pristup osobama s problemima mentalnog zdravlja putem individualne psihobiosocijalne procjene stanja i multidisciplinarnog liječenja primjenom bio-psiho-socijalnih postupaka na temelju individualnog plana liječenja uključujući i uslugu peer worka/mentora oporavka, te poticanje samopomoći i vršnjačke pomoći u izradi i provedbi plana oporavka kao osobnog dokumenta osobe s teškoćama mentalnog zdravlja.
Pokazatelji rezultata:
1. Broj stručnjaka po iskustvu/mentor oporavka koji rade u mobilnim timovima
2. Broj usluga provedenih od stručnjaka po iskustvu/mentor oporavka
Nadležnost za provedbu:
MZ, HZZO
Sunositelj mjere:
MROSP, HZJZ, pružatelji zdravstvene zaštite, korisnici zdravstvene zaštite, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, stručna društva, organizacije civilnoga društva
Ukupni procijenjeni trošak provedbe za razdoblje 2025.-2027.
2025. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZZO - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZJZ - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1
2026. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZZO - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZJZ - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1
2027. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZZO - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZJZ - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1
Sveukupno 2025. – 2027. godina
MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZZO - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZJZ - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1
Vrsta mjere: R
Mjera 7. Uključivati korisnike u razvoj, upravljanje, provedbu i evaluaciju odnosno sukreiranje zdravstvene skrbi
Svrha mjere: Osigurati sudjelovanje korisnika usluga i/ili obitelji korisnika u kreiranju i implementaciji intervencija te evaluaciji skrbi za mentalno zdravlje
Pokazatelji rezultata:
1. Broj uključenih korisnika u radne skupine i povjerenstva nadležnih tijela za izradu i provedbu planova i mjera vezanih za zaštitu mentalnog zdravlja na lokalnom i nacionalnom nivou
Nadležnost za provedbu:
MZ, HZZO
Sunositelj mjere:
MROSP, MHB, MUP, HZJZ, AZOO, korisnici usluga, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, organizacije civilnog društva
Ukupni procijenjeni trošak provedbe za razdoblje 2025.-2027.
2025. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZZO - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MHB - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MUP - A553131 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZJZ - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; AZOO – A767022 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
2026. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZZO - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MHB - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MUP - A553131 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZJZ - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; AZOO – A767022 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
2027. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZZO - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MHB - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MUP - A553131 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZJZ - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; AZOO – A767022 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
Sveukupno 2025. – 2027. godina - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZZO - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MHB - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MUP - A553131 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZJZ - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; AZOO – A767022 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
Vrsta mjere: R
Mjera 8. Pružiti tehničku potporu lokalnim zajednicama za izradbu i provedbu politika koje promiču oporavak i socijalnu uključenost te preveniraju nejednakost i diskriminaciju
Svrha mjere: Osnaživanje lokalnih zajednica za implementaciju intervencija u zajednici uključujući i strategije borbe protiv stigme i diskriminacije zbog mentalnog poremećaja
Pokazatelji rezultata:
1. Broj provedenih radionica za procjenu i poboljšanje standarda kvalitete i ljudskih prava (engl.: WHO QualityRights)
2. Broj sudionika na radionicama
Nadležnost za provedbu:
MZ, HZJZ
Sunositelji mjere:
MROSP, zdravstvene ustanove koje pružaju usluge zaštite mentalnog zdravlja, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, stručna društva, organizacije civilnog društva, mediji
Ukupni procijenjeni trošak provedbe za razdoblje 2025.-2027.
2025. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZJZ – vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnost
2026. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZJZ – vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnost
2027. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZJZ – vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnost
Sveukupno 2025. – 2027. godina
MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZJZ – vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnost
Vrsta mjere: R
Mjera 9. Poticati primjenu različitih metoda istraživanja na području zaštite mentalnog zdravlja u zajednici
Svrha mjere: Istražiti efikasnost različitih usluga i programa u zajednici kako bi se procijenili učinci i predložile potrebne modifikacije ili poboljšanja.
Pokazatelji rezultata:
1. Broj provedenih istraživanja
2. Broj objavljenih radova
3. Izvješće o efikasnosti
Nadležnost za provedbu:
MZ, HZJZ
Sunositelji mjere:
ZJZ, stručna društva
Ukupni procijenjeni trošak provedbe za razdoblje 2025.-2027.
2025. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZJZ – vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1
2026. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZJZ – vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1
2027. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZJZ – vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1
Sveukupno 2025. – 2027. godina
MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZJZ – vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1
Vrsta mjere: O
Mjera 10. Kontinuirano provoditi evaluaciju mjera i aktivnosti na području zaštite mentalnog zdravlja u zajednici
Svrha mjere: Praćenje provedbe mjera i kontrola kvalitete provedbe aktivnosti .
Pokazatelji rezultata:
1. Izrađen izvještajni obrazac
2. Izrađeno izvješće
Nadležnost za provedbu:
MZ, HZJZ
Sunositelji mjere:
MROSP, ZJZ, pružatelji usluga
Ukupni procijenjeni trošak provedbe za razdoblje 2025.-2027.
2025. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZJZ – vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
2026. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZJZ – vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1: MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
2027. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZJZ – vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1: MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
Sveukupno 2025. – 2027. godina
MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZJZ – vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
Vrsta mjere: O
PRIORITET: 2 Doprinijeti povećanju znanja i kompetencija stručnjaka
PRIORITET: 2 Doprinijeti povećanju znanja i kompetencija stručnjaka
Pokazatelj rezultata: Broj educiranih liječnika obiteljske medicine
Početna vrijednost: 0
Ciljana vrijednost: 100
Pokazatelj rezultata: Broj educiranih osoba koje se u svom profesionalnom radi susreću s osobama sa psihičkim teškoćama.
Početna vrijednost: 0
Ciljana vrijednost: 500
Pokazatelj rezultata: broj stručnjaka educiranih za primjenu različitih psihoterapijskih postupaka
Početna vrijednost: 331
Ciljana vrijednost: 500
Pokazatelj rezultata: izrada psihoterapijskih smjernica
Početna vrijednost 1
Ciljana vrijednost: 2
Pokazatelj rezultata: Broj educiranih stručnjaka po iskustvu/mentora oporavka
Početna vrijednost: 22
Ciljana vrijednost: 32
Pokazatelj rezultata: Broj educiranih odgojno/obrazovnih djelatnika
Početna vrijednost: 2.000
Ciljana vrijednost: 10.000
POSEBAN CILJ 2: Povećati razinu svijesti i znanja o mentalnim poremećajima i učinkovitim intervencijama u procesu oporavka
POSEBAN CILJ 2: Povećati razinu svijesti i znanja o mentalnim poremećajima i učinkovitim intervencijama u procesu oporavka
Mjera 1. Senzibilizirati opću populaciju i stručnjake za pitanja razvoja i organizacije mentalnog zdravlja u zajednici
Svrha mjere: Povećanje mentalno zdravstvene pismenosti populacije.
Pokazatelji rezultata:
1. Broj članaka na temu mentalnog zdravlja u tiskanim medijima u Hrvatskoj
2. Broj održanih javnih događanja
3. Broj educiranih odgojno/obrazovnih djelatnika
Nadležnost za provedbu:
MZ, HZJZ
Sunositelji mjere:
MZOM, MROSP, ZJZ, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, stručna društva, organizacije civilnog društva, međunarodne organizacije, mediji
Ukupni procijenjeni trošak provedbe za razdoblje 2025.-2027.
2025. godina ukupno - MZ vidjeti podatke pod Mjerom 5, Posebnog cilja 1 ; HZJZ - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; MZOM - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
2026. godina ukupno - MZ vidjeti podatke pod Mjerom 5, Posebnog cilja 1 ; HZJZ - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; MZOM - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
2027. godina ukupno - MZ vidjeti podatke pod Mjerom 5, Posebnog cilja 1 ; HZJZ - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; MZOM - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
Sveukupno 2025. – 2027. godina
MZ vidjeti podatke pod Mjerom 5, Posebnog cilja 1 ; HZJZ – vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; MZOM - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
Vrsta mjere: R
Mjera 2. Razvijati smjernice za osnaživanje pacijenata koje će omogućiti optimalno postupanje u liječenju, praktičnu pomoć u svakodnevnom životu, rehabilitaciju i potporu u oporavku osoba s teškim poremećajima mentalnog zdravlja
Svrha mjere: Razvoj i primjena smjernica za pružatelje skrbi sa ciljem povećanja znanja i vještina u pružanju skrbi te osnaživanje korisnika.
Pokazatelji rezultata:
1. Osigurana dostupnost edukativnih materijala za pružatelje usluga i korisnike
Nadležnost za provedbu:
HZJZ
Sunositelji mjere:
MZ, MZOM, MROSP, zdravstvene ustanove koje pružaju usluge zaštite mentalnog zdravlja, Referentni centar za psihosocijalnu rehabilitaciju u psihijatriji, stručna društva, organizacije civilnog društva
Ukupni procijenjeni trošak provedbe za razdoblje 2025.-2027.
2025. godina ukupno - HZJZ - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti ; MZOM - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
2026. godina ukupno - HZJZ - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti ; MZOM - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
2027. godina ukupno - HZJZ - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti ; MZOM - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
Sveukupno 2025. – 2027. godina
- HZJZ - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MZOM - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
Vrsta mjere: R
Mjera 3: Unaprijediti kvalitetu znanja i vještina djelatnika iz područja zaštite mentalnog zdravlja svih profila i razina kvalifikacije uključujući stručnjake po iskustvu/mentore oporavka
Svrha mjere: Osigurati i organizirati kontinuiranu edukaciju o mentalnom zdravlju i zaštiti mentalnog zdravlja za liječnike obiteljske (opće) medicine i ostale zdravstvene radnike i suradnike u sustavu zaštite mentalnog zdravlja o pristupu pacijentima s poremećajima mentalnog zdravlja, o načelima liječenja i praćenja najčešćih poremećaja mentalnog zdravlja i osnovama psihoterapije te povećati kompetencije obiteljskih liječnika za liječenje blažih (češćih) poremećaja mentalnog zdravlja. Osigurati edukaciju stručnjaka po iskustvu/mentora oporavka za rad u mobilnim timovima i drugim oblicima organizacije sustava zaštite mentalnog zdravlja u zajednici.
Pokazatelji rezultata:
1. Razvijen novi/izmijenjen postojeći studijski program na prijediplomskoj/diplomskoj/poslijediplomskoj razini nastave za unaprijed utvrđene kvalifikacije
2. Dopunjeni programi specijalističkog usavršavanja
3. Razvijen program edukacije za već postojeće specijaliste
4. Razvijen program edukacije za stručnjake po iskustvu/mentore oporavka
5. Educirani i certificirani stručnjaci po iskustvu/mentori oporavka
Nadležnost za provedbu:
MZ, AZOO
Sunositelji mjere:
MROSP, HZJZ, R eferentni centar za psihosocijalnu rehabilitaciju u psihijatriji, visoka učilišta, odgojno - obrazovne ustanove, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, stručna društva, SUMEZ, organizacije civilnog društva
Ukupni procijenjeni trošak provedbe za razdoblje 2025.-2027.
2025. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti ; AZOO - A 767722 1.000 €; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
2026. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; AZOO - A 767722 1.000 €; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
2027. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; AZOO - A 767722 1.000 €; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
Sveukupno 2025. – 2027. godina
MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; AZOO - A 767722 3.000 €; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
Vrsta mjere: O
Mjera 4. Organizirati edukaciju za stručnjake iz psihoterapijskih tehnika utemeljenih na dokazima
Svrha mjere: Unaprijediti kvalitetu znanja i vještina zdravstvenih radnika iz psihoterapijskih tehnika, biopsihosocijalnog pristupa svih profila i kvalifikacija.
Pokazatelji rezultata:
1. Broj polaznika psihoterapijskih škola
2. Broj održanih edukacija
Nadležnost za provedbu:
MZ, Hrvatska psihološka komora, Hrvatska komora psihoterapeuta, Referentni centar za psihoterapiju i psihosocijalne metode, Hrvatska komora socijalnih pedagoga, Hrvatska komora socijalnih radnika.
Sunositelji mjere:
MZOM, stručna društva
Ukupni procijenjeni trošak provedbe za razdoblje 2025.-2027.
2025. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MZOM - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
2026. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
2027. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MZOM - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
Sveukupno 2025. – 2027. godina
MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MZOM - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
Vrsta mjere: O
Mjera 5. Educirati osobe koje se u svojem profesionalnom radu susreću s osobama sa psihičkim teškoćama (npr. djelatnike policije, sustava socijalne skrbi, odgojno-obrazovne ustanove)
Svrha mjere: Povećanje kompetencija nezdravstvenih djelatnika u različitim sustavima.
Pokazatelji rezultata :
1. Izrađeni planovi edukacije
2. Broj policijskih postaja, škola, ispostava HZZ-a i HZZO-a u kojima su održane edukativno-informativne radionice i broj ustanova socijalne skrbi čiji stručni radnici i drugi zaposlenici iz područja socijalne skrbi su sudjelovali na usavršavanjima
3. Broj škola u kojima su održane standardizirane edukacije u području mentalnog zdravstvenog opismenjivanja
4. Broj provedenih edukacija/usavršavanja
Nadležnost za provedbu:
AZOO, HZJZ, Hrvatska psihološka komora, Hrvatska komora socijalnih pedagoga, Hrvatska komora socijalnih radnika, Akademija socijalne skrbi
Sunositelji mjere:
Hrvatska psihološka komora, Hrvatska komora socijalnih pedagoga, Hrvatska komora socijalnih radnika, MZOM, MROSP, MZ, HZZO, ZJZ, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, stručna društva, organizacije civilnog društva
Ukupni procijenjeni trošak provedbe za razdoblje 2025.-2027.
2025. godina ukupno - HZJZ - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; AZOO vidjeti podatke pod Mjerom 3, Posebnog cilja 2; Akademija socijalne skrbi – A942001 - 5.000,00 € - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MZOM - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZZO - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1
2026. godina ukupno - HZJZ - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; AZOO vidjeti podatke pod Mjerom 3, Posebnog cilja 2; Akademija socijalne skrbi – A942001 - 9.500,00 € - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MZOM - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZZO - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1
2027. godina ukupno - HZJZ - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; AZOO vidjeti podatke pod Mjerom 3, Posebnog cilja 2; Akademija socijalne skrbi – A942001 - 9.500,00 € - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti MZOM - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZZO - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1
Sveukupno 2025. – 2027. godina
HZJZ - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; AZOO vidjeti podatke pod Mjerom 3, Posebnog cilja 2; Akademija socijalne skrbi – A942001 24.000,00 €; MZOM - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZZO - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1
Vrsta mjere: O
PRIORITET: 3 Razvoj psihosocijalnih intervencija i programa uključivanja u zajednicu
PRIORITET: 3 Razvoj psihosocijalnih intervencija i programa uključivanja u zajednicu
Pokazatelj rezultata: Izrađen Protokol za psihosocijalne intervencije
Početna vrijednost: 0
Ciljana vrijednost: 1
Pokazatelj rezultata: broj zaposlenih osoba s težim mentalnim poremećajima
Početna vrijednost: 0
Ciljana vrijednost: 10
Poseban cilj 3: Jačati multisektorsku interdisciplinarnu suradnju u provedbi psihosocijalnih intervencija, poštovanja ljudskih prava i provedbi rehabilitacije i socijalnog uključivanja osoba s mentalnim poremećajima
Poseban cilj 3: Jačati multisektorsku interdisciplinarnu suradnju u provedbi psihosocijalnih intervencija, poštovanja ljudskih prava i provedbi rehabilitacije i socijalnog uključivanja osoba s mentalnim poremećajima
Mjera 1. Razvijati mjere pravodobne intervencije i rehabilitacije u lokalnoj zajednici
Svrha mjere: Jačanje kapaciteta zajednice za prepoznavanje rizika.
Pokazatelji rezultata:
1. Razvijen protokol pravodobne intervencije i rehabilitacije u lokalnoj zajednici za osobe pod povećanim rizikom.
Nadležnost za provedbu:
MZ, MROSP
Sunositelji mjere:
HZJZ, HZZO, ustanove koje pružaju usluge zaštite mentalnog zdravlja, udruge, odgojno-obrazovne ustanove, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, stručna društva, organizacije civilnog društva
Ukupni procijenjeni trošak provedbe za razdoblje 2025.-2027.
2025. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti ; HZZO - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; HZJZ - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1
2026. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZZO - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; HZJZ - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1
2027. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti ; HZZO - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; HZJZ - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1
Sveukupno 2025. – 2027. godina
MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; HZZO - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1; HZJZ - vidjeti podatke pod Mjerom 1, Posebnog cilja 1
Vrsta mjere: O
Mjera 2: Integrirati medicinske, psihološke i socijalne postupke svih koji se bave liječenjem i rehabilitacijom osoba s mentalnim poremećajima te osigurati suradnju pružatelja navedenih postupaka uz naglasak na unapređenje mjera stanovanja uz potporu, zapošljavanja te socijalnog uključivanja i socijalne skrbi u zajednici
Svrha mjera: Osigurati socijalnu integraciju osoba s mentalnim poremećajima koje su uspješno oporavljene
Pokazatelji rezultata:
1. Izrađen protokol o međuresornoj suradnji
Nadležnost za provedbu:
MZ
Sunositelji mjere:
MROSP, MHB, obrazovne ustanove, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave
Ukupni procijenjeni trošak provedbe za razdoblje 2025.-2027.
2025. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MHB - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
2026. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MHB - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
2027. godina ukupno - MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti ; MHB - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
Sveukupno 2025. – 2027. godina
MZ A618207 - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MROSP - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti; MHB - sredstva su osigurana u okviru redovne djelatnosti
Vrsta mjere: O
PRILOG I
Skraćenice
AZOO - Agencija za odgoj i obrazovanje
DALYs - disability-adjusted life years/godine života prilagođene invalidnosti
HZJZ - Hrvatski zavod za javno zdravstvo
HZZO - Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje
MHB - Ministarstvo hrvatskih branitelja
MROSP - Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
MUP - Ministarstvo unutarnjih poslova
MZ - Ministarstvo zdravstva
MZOM - Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih
SUMEZ - Hrvatski savez Udruga za mentalno zdravlje
ZJZ - zavod za javno zdravstvo jedinica područne (regionalne) samouprave odnosno Grada Zagreba